Pokazuje rezultate 1 do 13 od 13

Tema: cvjetni vrt za neznalice- milijun pitanja

  1. #1
    anatom avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,315

    Početno cvjetni vrt za neznalice- milijun pitanja

    Jao, neznam otkuda poceti.


    Kuca u kojoj stanujem ima ogromnu okucnicu koja godinama propada. Doslovce dzungla. Nas 5 obitelji u kuci, nikoga nije briga, svi samo prigovaraju na izgled ali nitko nista ne poduzima. Dvojca dovlace u dvoriste hrpe i hrpe smeca, betonski put se sav raspao, ogradu nemamo( imamo neku sklepanu -izgleda ko ciganska kuca), vecina pasa iz kvarta sere bas kod nas.....

    Pred cca 2 mjeseca mi je naprosto pukao film i odlucila sam se primiti posla.

    eeeeee, trebalo mi je dva mjeseca da se izborim sa korovom, pocistim i donekle uredim dio.Ajme kad se samo sjetim upala misica od silnog rada!

    Zapalila sam se za cvijece. Cak sam napravila gredicu i posijala neku srednje visoku mjesavinu sjemenja. Odusevljenje je doslo vrhuncu kada je to sve niknulo! Jos nemogu vjerovati.
    Jucer sam , ponukana uspjehom, posijala cudesa uz jednu stazu. Naravno da je jutros susjedov cucak prehodao moje buduce cvijece


    Danima citam ,proucavam, zakljucujem ali nigdje ne nalazim odgovor na hrpe pitanja koja imam u glavi.

    Ima li ovdije nekoga tko bi imao zivaca odgovarati na moja pocetnicka pitanja?

    Evo i par slikica kako je izgledalo (upozoravam gadno je):
    http://public.fotki.com/anatom/pokua...040275275.html

    ide prema boljem....

  2. #2
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Možda nije loša ideja da od paleta napravite i neku ogradu i ulazna vrata u "vrt" možda posatiti i neko voće.

    tebi bi trebalo nešto ko macina trava ali za pese da tam ne pišaju i se...

  3. #3
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Ja bih tu sve posadila zimzelene prekrivače tla... To su trajnice, nema puno brige oko njih i stvarno se lijepo razrastu...

  4. #4
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Ja bi u takvom vrtu posadila puno ukrasnog grmlja ispod pokrivače tla, pa napravila i mali mediteranski vrt sa kaduljom, ružmarinom, kaduljom...
    koju penjačicu ili bršljan uz te žičane ograde

  5. #5
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    ja nikak ne bi bršljan, kad se on negdje prime ne možeš gase nikad riješiti.

    penjačica obavezno ruža ( još kad bi napravila luk)

    jorgovan isto lijepo ide uz to postoje razne vrste

  6. #6
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    ja nikak ne bi bršljan, kad se on negdje prime ne možeš gase nikad riješiti.


    Kod nas je s bršljanom skroz druga situacija; posadili jedno 250 sadnica, sve oko dvorišta, prije 2,5g i jako slabo raste, visok je od 30-100cm samo :/

  7. #7
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    i kod moji doma, trebalo mu je jedno tri godine da krene. Sad kad je krenuo lijepo raste.
    ja bršljan ne bi svuda. Ja ga volim za popunit rupe, sakriti ružnu ogradu kojekakve pukotine i sl.

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Od pokrivača tla, ja na gruntu imam ovo (nemam ja vremena tam se baviti biljkama, pa mi to raste uz rub terase): http://www.opg-tomurad.hr/proizvodi/...juskavica.html

    Veći dio godine je zeleno, a sad se sprema procvjetati. Šišam ja to kad mi raste gdje ne želim. ALI hoće podivljati kao i bršljan i raširiti se gdje ne treba.

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Imam uz susjedovu ogradu od cigle petolisnu lozicu (tu je na slici, crveno lišće - takva je u jesen): http://www.vrt-express.com/nasi-proizvodi/penjacice/

    Ovo ne treba kupovati - samo gledaš gdje raste, čupneš 2-3 sadnice, prima se bez problema.

    Takoma je isto dobar izbor za uz ogradu, kao i zvijezda (clematis).

  10. #10
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    meni ove slike djeluju prekrasno - kao prazna ploca spremna za dah kteativnosti! moji prijedlozi: u pozzadinu vece grmlje kao forzicije, hydrangea ili ljetni jorgovan. hydrangea moze u hlad ova druga dva na sunce. srednji red nize grmove kao npr lavanda ruzmarin za sunce. hoste u hlad. prednji red nisko cvijece. tu sad mozes mixsati trajnice i jednogodisnje. npr. menta majcina dusica ili klincici od trajnica a jednogodisnje dragoljub neveni asteri... u jedan dio mozes maline ili kupine ako imas prostora - to na sunce. brsljan ne bih jer je agresivan i nikad ga se rijesiti. sretno!!!

  11. #11
    anatom avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,315

    Početno

    situacija je trenutno ovakva:

    uz puteljak sa strane raste zimepzelen. Divno se razrasla i pokrila citav taj dio. ja sam pokusala ocistiti od ostalog bilja pa to sada izgleda uredno.
    S druge strane puteljka sam posijala cvijece, ukljucujuci uz zicanu ogradu: ukrasni grasak i dragoljub penjacicu. uz svaki stupic je i jedan suncokret. ostatak sam popunila sjemenjem kadifica, zvjezdana i nemam vise pojma cega jos.
    Jako brijem na cvijece ove godine pa sam fokusirana na to. Zasada me ne privlace grmici pa njima dajem sansu iduce godine.

    Postoji i jedna mala gredica sa razlicitim mixom ali bojim se da sam ju pregusto posijala.
    p
    sada pitanja:

    kako tj. koliko moram razrijediti gredicu? sada je doslovce hrpa iznikla i bilje nema mjesta! kako to treba izgledati: jedna biljka pa prazno, pa druga biljka? ili je dozvoljeno da su onako kao grmici?

    Kupila sam par sadnica cinija i gromotulja. Nemam pojma kako to posaditi da dobijem vece grmice. Dali te sadnice sadim po par zajedno ( naguram ih npr 3 u jednu rupu?) ili svaku na nekoliko cm?

    Kada sijem, sjeme obicno ima neku uputu na vrecici! Nije mi ni to jasno. Dali stavljam jednu jedinu sjemenku u svaku rupicu ili ipak po par?


    Sad me muci sto sve ovo posijano moram cekati tko zna koliko dugo da naraste.

  12. #12
    anatom avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,315

    Početno

    inace, imamo i bršljana i par ruža koje su tamo godinama.

    Morati cu sve poslikati jer mi je tako lakse pitati

  13. #13
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Citiraj anatom prvotno napisa Vidi poruku
    sada pitanja:

    kako tj. koliko moram razrijediti gredicu? sada je doslovce hrpa iznikla i bilje nema mjesta! kako to treba izgledati: jedna biljka pa prazno, pa druga biljka? ili je dozvoljeno da su onako kao grmici?

    Kupila sam par sadnica cinija i gromotulja. Nemam pojma kako to posaditi da dobijem vece grmice. Dali te sadnice sadim po par zajedno ( naguram ih npr 3 u jednu rupu?) ili svaku na nekoliko cm?

    Kada sijem, sjeme obicno ima neku uputu na vrecici! Nije mi ni to jasno. Dali stavljam jednu jedinu sjemenku u svaku rupicu ili ipak po par?


    Sad me muci sto sve ovo posijano moram cekati tko zna koliko dugo da naraste.
    Treba razrijediti. Možeš ostaviti po 3-4 flanca zajedno, pa 20 cm razmaka. kadifice, cinije, zvjezdani i dragoljub svi mogu pokriti oko 20 cm prostora. Velika je vjerojatnost da će se za sljedeću godinu sve samo zasijati.

    ove sadnice što si kupila sadi razdvojeno na 10-20 cm. Uz dosta sunca sve će se to razrasti lijepo.

    sjeme - to je sve ovisno o kojem sjemenu se radi. Npr dragoljub ima krupno sjeme pa ga sadiš jedan po jedan. Kadifice, cinije i zvjezdani imaju sitnije pa ja to samo pobacam pa što bude - bude. Pazi da ti vrapci ne pojedu sjeme ako ga samo baciš.
    8
    Da, sad izgelda sitno, ne brini narasti će do sredine 5 mjeseca ako ima dosta sunca. Sad izgleda prazno, zato i za sljedeću goflori dinu razmisli o trajnicama, one popune prostor puno ranije. Još par krasnih cvjetnica, a trajnica - Echinea, Irisi, ljiljani. Ako si u Zgb, sad ti u Flori na žitnjaku ima 30% popusta na ljiljane, dalije i ostale lukovice.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •