Pokazuje rezultate 1 do 13 od 13

Tema: opasni osvježivači prostora?

  1. #1
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno opasni osvježivači prostora?

    Ima li netko od vas saznanja o štetnosti osvježivača prostora, ili pak o njihovoj neškodljivosti za zdravlje? mislim naravno na one umjetne, konkretno u spreju. imam problem s tim glupostima (a nazvala bi ih i gore), svekrva to šprica po kući, a djeca su često kod nje. kad se vrate kući, i oni smrde na to s***! ja imam osjetljiv njuh, miris je gadan/naporan, meni nije miris nego strašan smrad, no dobro, de gustibus, jelte. nego ne mogu joj samo reći meni to smrdi, radije bi joj "dokazala" da je štetno, a vjerujem da jeste.
    da stvar bude gora, izgleda da u vrtiću ššricaju isti taj smrad, jednom sam se skoro ugušila u predsoblju kad sam došla po dijete. kosa mu se osjeti na taj nekakav nazovimo miris, pidžama... prosto da odem do ravnateljice i protestiram protiv toga, ali trebala bih to nekako potkrijepiti, po mogućnosti dobrim argumentima... ili me razuvjerite da je to ok i neškodljivo, onda samo moram trpiti da mi se ne sviđa (ajme, da sam trudna, ne bi bila tako odmjerena, jer bi garant povraćala i u vrtiću i kod sveki)

  2. #2
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Odmah i disclaimer: ne znam je li to istina, ali i ja sam naišla na članke o štetnosti osvježivača, evo npr tu http://www.care2.com/greenliving/exp...resheners.html

    ni ja ih ne volim, na poslu ih znaju našpricati, meni to isto smrdi. Doma ih nemam, radije si upalim svjećicu i stavim eterično ulje ako baš zatreba.

  3. #3
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja se samo pridruzujem ekipi koja ne voli mirise u zraku. Muka mi je kad udjem u parfumirani ducan (npr onaj subidu je grozan), nemam osvjezivace ni u sobama, ni u wc-u, ni autu - uglavnom nigdje. Cak ni etericna ulja ne koristim, imam par bocica jer su valjda u nekom trenutku svi to nabavili/dobili ali upalim mozda 2x godisnje cimet i zakljucim da mi se ne svidja udisanje toga

    Mirise na djeci isto ne volim, npr kad mirisu na omeksivac nakon spavanja kod bake - ali nekako sam se navikla.

    A sto se otrovnosti tice uzmi sprej, kopiraj deklaraciju i proguglaj sastojke. Vec ces nesto naci. Tesko je imati univerzalni odgovor kad razliciti proizvodaci imaju razlicite sastojke.

  4. #4
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    pa da, meni je to skroz normalno kao i vama, umjesto nekakvog "zagušivanja" nosa
    ma već sam ja malo i guglala prije nego sam vas pitala, ali dnevno.hr i neznamšta.ba mi nisu baš neki izvori. nađe se ovdje ljudi koji se baš kuže u kemiju npr. ili su negdje nešto super pročitali...

  5. #5
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Mene glava boli od tih osvjezivaca, bilo tih u spreju ili onih na struju. Jedino osvjezavanje doma mi je otvaranje prozora.
    Proguglaj na engleskom, ima masa clanaka. Na mobu sam pa ne mogu zalijepiti link, ali probaj "air refreshner and health". Sad aam malo isla citati, cista kemija, i to stetna...

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    285

    Početno

    moja sogorica ima neki spray s kojim sprica prostor, tako da bi se unistili virusi. Spray ima neki cudni miris (barem menik) od kojeg dobijem alergiju (pocinjem kihati)

  7. #7
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    joj, i meni su ti mirisi odvratni i boli me glava od njih
    kad se tek prva rodila, sveki je koristila one sto idu u struju i ja sam je uredno svaki put zamolila da to makne dok smo mi tamo, i zbog mene i zbog djeteta
    zapravo, nakon par put sam ih ja sama vadila iz struje
    i prestala ih je koristiti

    mozda da i ti zamolis svoju da to ne koristi dok ste ti ili djeca tamo?

    al nemam neki pametan link...
    Posljednje uređivanje od Ginger : 23.11.2014. at 21:34

  8. #8

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Mrzim osveživače jer meni izazivaju astmatični napad-gušenje i kijanje po 15-20 puta. Par puta sam izašla iz "sveže našpricane" prodavnice baš zbog toga.
    Probaj da izmisliš slično za svoje dete u vrtiću/ kod bake-reci da je dobio napad kijanja/osuo se/štagod i da je doktor strogo zabranio osveživače.
    (kod moje mame ova varijanta na bi upalila, ona je godinama negirala moje alergije čak i kad sam imala napismeno rezultate alergo testova i mišljenje specijaliste, ona je obožavatelj osveživača...).
    Tako da, kod najzadrtijih, bojim se da nikakvi "dokazi" ne pomažu (moja majka ne priznaje ni "kancerogenost" bilo čega, iako ima doktorat iz jedne oblasti prirodnih nauka-da, da, neki oblici samozavaravanja su prosto poražavajući...).
    U svakom slučaju, puno sreće...Ljudi se odriču osveživača skoro jednako nerado kao i cigareta....

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Ne znam kako stojiš sa engleskim, ali već članak sa Wikipedije pod naslovom "air freshener" ima podnaslov "toxicity" sa gomilom podataka o štetnosti, sa konkretnim linkovima ka istraživanjima. Ima svega, od kancerogenosti, do depresije kod odraslih i dijareje kod beba, uz puno dokaza o alergogenosti i izazivanju astme.

  10. #10
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    ... kao i cigareta....
    Bas lijepo da si ovo napisala.
    Nije dim cigareta, ali su sigurno neke kemikalije koje se emitiraju u unutrasnji prostor. Ne moze biti dobro za zdravlje.
    Osim toga, unutrasnji prostori su inace slabije vjetreni, s vecom koncentracijom razlicitih substanci u zraku, pa na to dodaj osvjezivace, pusenje, dim stapica za miris itd....Uzas. Ja u takvom prostoru ne bi htjela zivjeti.

    Malo googleanjem se da procitati svasta o sastojcima osvjezivaca
    Certain phthalates: plasticising additives principally found in flexiblepolyvinylchloride (PVC) (used in flooring, medical tubing for drips, shoes and
    gadgets), texturing agents, solvents and fixatives, fragrances in cosmetics
    and perfumes. Some phthalates, e.g. DEHP, DBP, and BBP are classified in
    Europe as toxic to reproduction, and have the potential to exert endocrine
    disruption, which may cause birth defects, harm to reproduction, organ
    damage, obesity, early puberty or cancer of the breast or testis. http://www.env-health.org/IMG/pdf/18...ed_to_edcs.pdf

  11. #11
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    hvala vam svima! potražit ću još, našla sam i na engleskom i na njemačkom, ali su to bili isto samo kao nekakvi časopisi, pa mi nije baš bilo "autoritativno".
    pulinka, imam i ja takvu mamu, ne s doktoratom, ali izrazito nedokaznu po mnogim pitanjima... žao mi je što je to kod tebe takav zdravstveni problem
    pa da, možda na neki način i stvaraju ovisnost, apropos analogija s cigaretama.
    jučer smo taman ušli kod sveki na ručak, ja već s glavoboljom, a ona netom prije našpricala poslije mi je kosa smrdila na to, glavobolju da ne spominjem. rekla sam joj i da je štetno i da me smeta, ali znajući nju, jednom neće biti dovoljno.

  12. #12
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    lulu-mama, ovo je odličan izvor! hvala!

  13. #13
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno


Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •