Pokazuje rezultate 1 do 14 od 14

Tema: Ben Goldacre metoda - kakva su vaša iskustva, jeste li čuli o tome?

  1. #1
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno Ben Goldacre metoda - kakva su vaša iskustva, jeste li čuli o tome?

    Naslov topica je namjerno teaserski da navuče čitače... oprostite na tome, ne postoji takva metoda . Ne znam postoji li sustavno neki topic vezano za pseudoznanost u medicini, pa evo moga, ako ne postoji i ako je dozvoljeno postojanje.

    Dakle, ne postoji ta metoda, al postoji taj čovjek, to je neki britanski znanstvenik koji se godinama bori protiv loše znanosti i loše farme - ima dvije knjige objavljene na tu temu i savjesno i racionalno radi na debunkingu hypea oko toga (npr., autoritet britanskog društva homeopata je osporio na način što je od njih uspio isposlovati dozvolu za rad na ime svoje pokojne mačke - ako je suditi reklami za knjigu). Knjige još nisam čitala, ali su mi na listi. Evo nekih linkova o njemu.

    O čovjeku:
    http://www.tportal.hr/lifestyle/zdravlje/103632/Homeopatija-ne-djeluje-nista-bolje-od-placeba.html


    Njegova knjiga "Loša znanost":
    http://www.mvinfo.hr/najnovije-knjig....php?ppar=6828

    Njegova knjiga "Loši lijekovi" (novo objavljeno kod nas, intervju iz Globusa pod naslovom "Moj rat protiv besmislica"):
    http://globus.jutarnji.hr/zivot/moj-...tiv-besmislica

    I neki općeniti (meni jako drag) poster za pomoć laicima za prepoznavanje pseudoznanosti (na eng je, nemam hrv) - prvi i osnovni neki lakmus papir za prepoznavanje toga - ako se reklamira da djeluje na sve, liječi bolesti raznorazne, od tipa dijabetesa do astme, onda bi to trebao bit prvi alarm (onima koji se ne furaju na placebo) da je to "money for nothing":

    http://sci-ence.org/red-flags2/

  2. #2
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Haaha, super! Vidjela naslov, vidjela da je ina33 otvorila temu i malo se uplašila da ti se nešto nije dogodilo pa si prešla na drugu stranu
    Super tema!

  3. #3
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Lol ina... odvaljujem...

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    "Loša znanost" je izvrsna knjiga, baš sam je ovih dana ponovo prelistavala i podsjetila se nekih bisera.

    ina, ovaj poster na kraju je izvrstan, hvala na linku!

  5. #5
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Lošu znanost sam prije par godina (po preporuci tanje_b ) pročitala, odlična knjiga!

  6. #6
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Kako sam čula, uskoro kreće i hrvatski web site na kojem će liječnici i znanstvenici odgovarat na pitanja laika stila "ubijaju li ionizatori bakterije", "ima li smisla prehrana po krvnim grupama", "jesu li gljivice uzrok raka" itd. da im olakšaju snalaženje u svemu što se danas nudi na tržištu informacija (i proizvoda, of kors, i tu se vrti lova, to je način prodaje koji poznaju i korporacije - tipa nudiš svoj proizvod jeftino na način da ga uspoređuješ s nečim skupim (što stvarno djeluje)), pa kad to zaživi i dobijem link, linkam i to, rekli su mi da bi to trebalo uskoro krenut.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 19.12.2014. at 09:34

  7. #7
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Mislim na vrstu prodaje koja ima psihologiju tipa daj 100 kn za moje bobice pa možda pomogne, a koliko tek deru privatni liječnici itd. - i to je business case, kao ovi što nude prodaju antialergijskih madraca po tipa par tisuća kuna, pa onda klijentela (penzići i po koji zalutali "putnik namjernik", po mom iskustvu), na kraju prezentacije, kad si već ne mogu priuštit te super truper madrace, navale na antireumatske deke i čarape koje su ipak bitno jeftinije, da si makar nešto priušte, a prodavač isplati i besplatnu večeru i sebe zaradom od toga.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 19.12.2014. at 09:37

  8. #8
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    auu, vid ove ine manipulatorice
    dobro ti ide :D
    super tema!
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 19.12.2014. at 10:41

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    a navukla nas

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Mene je tema baš razveselila, jer ovih dana škicam kad će izaći "Loši lijekovi". I baš danas sam vidjela da su izašli, i odmah ina otvorila temu, nema bolje koincidencije

  11. #11
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Mene je tema baš razveselila, jer ovih dana škicam kad će izaći "Loši lijekovi". I baš danas sam vidjela da su izašli, i odmah ina otvorila temu, nema bolje koincidencije
    Izašao je članak u Globusu, pa sam razmišljala o božićnim željama... to je konicidencija . Ali... ja sam uvijek za razmjenu iskustava i mišljenja .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 19.12.2014. at 12:05

  12. #12
    legal alien avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    816

    Početno

    Bas sam se nasmijala.
    Samo kad je covjek bolestan hvata se za svaki "cudotvoran" lijek ili "supernamirnicu".

  13. #13
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    super mi je bad science, iako i moju vjeru trpa u skoro isti koš, ali ostatak knjige mi je odličan
    baš me zanima koliko je novog u lošim lijekovim, molim izvješće kad pročita netko

  14. #14
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Evo i sitea na kojem se mogu postaviti pitanja o učinkovitosti raznih "non farma" stvari prisutnih na tržištu:

    http://dokaziumedicini.hr/

    I malo promoa i vezanih članaka:

    http://www.tportal.hr/vijesti/znanos...erapijama.html

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •