PDA

Pogledaj cijelu verziju : okoliš kuće-kamenjari,jezerca i sl

maria71
06.08.2006., 09:03
Sad sam na go i ajde imam malo više vremena za šetnje i kaj primjećujem

skoro svaka kuća ima a) kamenjar ko na uskršnjem otoku,iz tog kamenjara uglavnom rastu petunije i turski karanfili,a kamenjari izgledaju ko talijanski bunkeri-ono dvorište ravno ko Bačka i tres! nasres dvorišta bunker s petunijama

b) sjenicu ko iz američkih filmova-uglavnom služi za sušenje veša

C) barem jedno umjetno jezerce s plastičnim žabama

i sad vidim da je moda pronać nekakav panj ili suho drvo i natandrčit ga usred dvorišta, bitno je da to suho drvo ima što više grana
e taj panj tj drvo mi je totalna misterija?

čemu služi?

da se npr svekrva namami pod panj,tako da ju grom dokrajči ili kaj?

a patuljci su mi svojevremeno išli na živce........

bucka
06.08.2006., 11:35
:lol:

maria71
06.08.2006., 14:07
kaj vi toga nemate u zg?

evo ja vam živim u kvartu usred obiteljskih kuća i najprije se pojavilo jedno takvo krepano razgranato drvo i sad ih imaju skoro sve kuće....sve me strah pitati čemu to služi

btw trebaju mi neke ideje za balkon,ne preskupe of kors

jel ima tko liejpo uređen balkon pa da stavi slikicu?

maria71
06.08.2006., 21:18
sama sam riješila misteriju,na drvo se objese lončanice za dekor....

što nitko nema balkon za pokazat?

kovke
06.08.2006., 21:27
...nemam dobar balkon, pa neću slati slikicu, ali OT

OVAJ POTPIS TI JE ZAKOOOOON :lol:

maria71
06.08.2006., 21:33
ma dosadio mi je moj balkon sa one 3 viseće košare i par tegli po podu....

na balkonu imam ružmarin,lavandu,mentu,bosiljak,miniružu,turske karanfile :mrgreen: ,sablje,minikaranfile,lavandu,nevene,tamjan i pelargonije....i benjamin

stol i dve stolice

no to mi se čini preobičnim i predosadnim pa bih ja sad malo ideja za drugo ljeto.....

ot potpisi su moja strast ;)

bebibranka
06.08.2006., 22:47
Meni se sviđa ona glinena posuda koja izgleda kao da je spojeno više lončića na kupu- za začine,naravno.A volim i velike tegle u kojima mogu posaditi barem jednu drvoliku biljku i nekoliko manjih oko nje.
Inače, da se mene pita i da imam prostora imala bi barem jednu prostoriju čitavu obraslu u bilju.Mislim da je balkon idealna prostorija za to.

maria71
06.08.2006., 22:53
ovo ti je super sa spojenim teglama

možda ko neka metalna konstrukcija u obliku drveta ,a umjesto lišća tegle?

ružmarin mi raste u većoj tegli,a okolo su mini i turski karanfili.....

ma ja bi nekako da taj balkon glumi vrt

buby
06.08.2006., 22:57
jel možeš staviti one drvene ogradice pa po njima neke penjačice - zgleda fora, radi malo hlada i zaklanja od pogleda (mislim da ih staviš od zidića do plafona, kužiš); ima ih po mjestima tipa bauhaus i sl.

maria71
06.08.2006., 23:00
jel ko male lojtre?

super ideja :D

balkon je dugačak bar 4 m a širok oko 120 cm

buby
06.08.2006., 23:04
da, ono kao pleteno, bijelo (opis koma)
taman si staviš na jedan dio, ne moraš na sva 4 metra, oni su široki po 1,5m cca, ne znam više, ali to mi je baš fora

maria71
06.08.2006., 23:14
to bi bilo zgodno kao sjenoviti dio balkona i kutak za kavu!

balkon mi ima sunce do cca pol 12,onda je u hladu

buby
06.08.2006., 23:47
hajde onda na posao pa nam stavi slikicu ;)

maria71
06.08.2006., 23:58
poslikat ću kak izgleda ovog ljeta,a za iduće ću valjda nešto iskemijati

btw ja obožavam one britanske emisije o uređenju vrta :heart:

to bih mogla gledati 24/7

buby
07.08.2006., 00:01
o da
i onda uvijek slinim kako bih htjela imati kuću i vrt :mrgreen:

tinkie winkie
07.08.2006., 00:28
našla sam na netu jedan forum o biljkama i uređenju vrtova i balkona pa pogledaj, možda dobiješ koju ideju.

http://www.svetbiljaka.com/index.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2001

maria71
07.08.2006., 00:37
:love: :heart:

ms. ivy
07.08.2006., 09:38
jasno da imamo topic o cvijeću i balkonima - dapače, nekoliko njih.

eto što kaže pretražnik... :suptilan mig forumašima da koriste pretražnik:

balkonsko cvijeće (http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=25172)

Cvijeće za žardinjere (http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=21790)

Obrezivanje drveca i grmlja u vrtu i na balkonu (http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=25703)

snorki
07.08.2006., 10:28
a da stavis dva veliiiikaaaa orla na ulaz teraseeeeeeeee. :?
Ili dva labudaaaaaaaaaaaaaaa rasirenih krilaaaaaaaaaaaaaaaaa :D

maria71
07.08.2006., 10:34
ms ivy ja sam ti ko Proust sa okoliša kuće,koje btw baš i nema u pretražniku,znači nema kamenjara i panja i ovog iz naslova prešla na svoj balkon

ako te veseli ,a ti brate ključaj....ja sam saznala kaj me interesira

snorki ,ovo ti je ozbiljan forum i ispad s orlom i s labudom će biti zabilježen :mrgreen:

snorki
07.08.2006., 11:55
ms ivy ja sam ti ko Proust sa okoliša kuće,koje btw baš i nema u pretražniku,znači nema kamenjara i panja i ovog iz naslova prešla na svoj balkon

ako te veseli ,a ti brate ključaj....ja sam saznala kaj me interesira

snorki ,ovo ti je ozbiljan forum i ispad s orlom i s labudom će biti zabilježen :mrgreen:

imas i one plasticne gljive :mrgreen:

MM -ov stric ima takvih ispada (valjda ovo nece citat), teko da ja i muz svaki put gledamo novi ispad na njegovoj kuci.
Sad je posadio plasticnu gljivu u basti, pa kako koje dijete dodje zaleti se da ubere :lol:

apricot
07.08.2006., 15:48
Evo ponosne vlasnice jednog takvog "na-ledini-kamenjara"...

http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/mirela_bl/detail?.dir=c58ere2&.dnm=2955re2.jpg&.src=ph

Objašnjenje ću dati kao laik jer nisam stručnjak za vrtnu i parkovnu arhitekturu; na fakultetu smo godinu dana slušali taj predmet, ali više u smjeru povijesnog razvoja.

Kao što u svemu na svijetu postoje vertikale i horizontale (počev od ljudskog skeleta i mišićnih tkiva, pa do vodoravnih i okomitih slaganja planinskih masiva), tako i u svemu što umjetno proizvodimo pokušavamo postići neku ravnotežu.
Pa, budući da nam se prometni znakovi ili nešto slično nikako nisu uklapali u vrt, stavili smo kamenje i suho granje (drvena naplavina s Korčule).
Kome se sviđa - sviđa se.
Kome se ne sviđa... neka gleda u kuću, isto je lijepa :mrgreen:

snorki
07.08.2006., 16:03
Austrijanci su geniji za okolis, mada se meni ne svidja prostorno uredjenje jer imaju previse figurica, pa cesto znaju pretjerati da kicasto izgleda. A okucnice su im predivne.

mi smo ovdje :)
http://www.hall-in-tirol.at/110.html

Natasa30
07.08.2006., 16:06
Joj a ja obozavam ove "na-ledini-kamenjara". Meni to super izgleda i sljedece godine hocu ispred kuce tako nesto napraviti jer imam malo nagiba tj brdasce. Jako volim sitno cvjece.

Aprikot predopstavljam da ti je ovo neki vrtlar napravio ili................

maria71
07.08.2006., 16:26
znate kaj

ja sad popodne idem s fotićem u šetnju :mrgreen:

pa da vidite......

ne karikiram,talijanski bunker s petunijama....

p.s. jel mogu stavit sliku tuđeg ružnog dvorišta na net?

maria71
07.08.2006., 17:06
pp -jam na zahtjev slike bunkera i indijanskih totema....

ne želim riskirati da me lopatom zatuče bijesni susjed zbog slika...

aleta
07.08.2006., 17:19
ja sam pomnom analizom otočkih okućnica (ne pričam sad o starim, kamenim kućama i nepreglednom zelenilu oko njih u unutrašnjosti otoka)
došla do zaključka da ovdje vlada geofobija i da se na najmanji znak ukazivanja zemlje ili trave treba latiti kakvog ukrasnog kamena i pokriti to. tako se okućnice prekrivaju mozaicima, kamenjem raznih vrsta i podrijetla, a nerijetko i betonom i asfaltom vulgaris. zelenilo je brižno kontrolirano kao da se radi o nekoj opasnosti.
bos hodati po travi valjda je znak neimaštine i jada.
ja, na žalost, zbog trenutne neimaštine i jada isto nemam tu istu travu oko kuće, nego hrpe pijeska, kamenja (doduše nimalo ukrasnog) i sparušene biljke. ali zato imam ludi plan. ;)
a što se tiče plastičnih životinja u vrtu - mi svaku kvartovsku šetnju moramo organizirati ovako: od majabua (marabu, u stvari roda) u susjednoj ulici, preko vrta sa žabom (plastična, zgodna za podragati), sljedećeg gdje je tovar (kameni, u bisagama nosi tegle sa cvijećem), onda jezerce, pa onda tamo gdje je sirena (plastična, prska joj voda iz pazuha (?!)), pa polako natrag. i još uvijek odoljevamo da takvo što kupimo. do kad ćemo, ne znam. :mrgreen:

anchi pp
07.08.2006., 19:31
Aleta, lolčina

apricot
07.08.2006., 20:03
došla do zaključka da ovdje vlada geofobija i da se na najmanji znak ukazivanja zemlje ili trave treba latiti kakvog ukrasnog kamena i pokriti to.

ponekad se postavi pitanje: ili vrtić (kao mali vrt) ili polumrtvo čeljade u mirovini...
Ako mi je odabir između posađena 4 kvadrata i sretne i zdrave svekrve koja danonoćno po njemu čeprka, u odnosu na travu i uvelu svekrvu pred televizorom... svakako glasam da si uredi vrt kako god hoće umjesto da čuči u kući.

maria71
07.08.2006., 20:09
ja se vratila s ekspedicije :mrgreen:

buby
07.08.2006., 20:12
ajde, maria71, pls na pp :mrgreen:

Ines
07.08.2006., 20:18
ih- iduce godine vas sve zainteresirane za uredjenje vrtova zovem kod mojih na viksu. :lol:

nema sanse da ne dobijete ideju- nema ceg nema:
kamenjar velicine moje spavace sobe
stara drvena kola koja je tata mastovito obojao u zuto, zeleno i sve ostalo
kotaci svih velicina ( stari)
red betona
stenge za koje je potrebna alpinisticka oprema
nasad kruski dovoljan za omanju pecaru
borovi preostali nakon nekoliko bozica
ruze
kupine
zimzeleno
...
snjeguljica i nekoliko (desetaka) patuljaka ceka u garazi jer je tatu pretpostavljam frka ispeljat ih van da mu se ne uniste pa ce to valjda kad ode u penziju
sto bi rekli- parada pijanstva i kica :P

al sto kaze apri-njih to totalno veseli pa se ne volim prevec petljat .
a veseli i nas jer nema sanse da budes namgodjen nakon sto pogledas s terase u cijeli taj vasar

maria71
07.08.2006., 22:54
ovaj dolje opisani vrt me je ostavio spičles
-

jezero sa rodom,tukanom i par žaba,iz jezera ide mali vodoskok

iza jezera je to rečeno suho razgranato drvo sa teglama punih petunija,a bliže kući je humak pun kamenja i nekakvog sitnog cvijeća,a navrh humka je kameni labud kojem iz leđa rastu turski karanfili

apricot
07.08.2006., 23:09
a veseli i nas jer nema sanse da budes namgodjen nakon sto pogledas s terase u cijeli taj vasar

joj, ines, ovo si tako lijepo rekla.
kič - nekič, kakogod... to ne može biti djelo namćorastih ljudi...

Amelie32
07.08.2006., 23:20
Kaj nitko više ne koristi one betonske lavove na ulazima? Moj susjed na vikendici ima takva dva, ali krilata. :mrgreen:

aleta
07.08.2006., 23:28
došla do zaključka da ovdje vlada geofobija i da se na najmanji znak ukazivanja zemlje ili trave treba latiti kakvog ukrasnog kamena i pokriti to.

ponekad se postavi pitanje: ili vrtić (kao mali vrt) ili polumrtvo čeljade u mirovini...
Ako mi je odabir između posađena 4 kvadrata i sretne i zdrave svekrve koja danonoćno po njemu čeprka, u odnosu na travu i uvelu svekrvu pred televizorom... svakako glasam da si uredi vrt kako god hoće umjesto da čuči u kući.

pa ne, ne, nemam ja niš protiv vrtova. dapače, i sama rado čeprkam među paprikama :heart: . ali zašto, zaboga, uvaljivati kamenje, školjkice, panjeve, svjetlucavi šljunak, oblutke i slično - tamo gdje bi mogla biti zemlja, trava, cvijeće ili, meni najdraže - povrće? zašto na onih par metara gdje bi djeca mogla igrati nogomet stoje gromade kamenja jedna na drugoj? ne kužim tu kolektivnu estetiku kamena, to hoću reć.
a estetika vrtnih patuljaka je nešto drugo, to je fakat pop art.

apricot
07.08.2006., 23:42
pa ti "japanski vrtovi" bez kamenja bi bili... k`o burek bez mesa!

ako si odrediš prostor u kojemu ćeš saditi bilje (ponekad osjetljivo ili skupocjeno), onda tu i nije mjesto za trčanje djece.
Dakle, to nije klasični travnjak sa ponekom lijehom tulipana, već se i zove "kamenjar".
A kakav bi to kamenjar bio bez - kamena?! Kako rekoh, k`o burek...

Natasa30
07.08.2006., 23:45
Kaj nitko više ne koristi one betonske lavove na ulazima? Moj susjed na vikendici ima takva dva, ali krilata. :mrgreen:

Ja sam kod ovog povkla crtu :lol: iako u Canadi malo malo vidim lavove :lol:

aleta
07.08.2006., 23:56
vidim ja da ćeš ti sad branit svoj kamenjar do posljednje kapi krvi :P . ja uopće ne pričam o njemu. ja pričam o okućnicama pod kvarnerskim suncem koje su masovno betonirane, asfaltirane i okovane kamenom. ako je gdje i ostavljen kakav komadićak zemlje, i on je kultiviran i piramidalno organiziran u "kamenjar". ja stvarno ne znam u čemu je fora. da li se ljudi boje blata i suhog lišća, pa skrivaju zemlju? progovaraju li iz njih geni otočkog krša? je li to možda moderno?!?

maria71
08.08.2006., 00:02
donijela jedna baba u ulicu i sve je kopirale.....

aaa neš ti Manda Antina ima humak nasred dvorišta,borme ćemo i mi imat još veći s labudom na vrhu itd itd itd

joj,vidi ti Francike ona ima labuda,ja ću onda imat tiranosaura kojem iz usta rastu petunije,a iz leđa gladijole,a naš humak će biti veći od Francikinog....

i ostalo je povijest :mrgreen:

maria71
08.08.2006., 00:13
eh da

ja jako volim te lude vrtove po svom kvartu :heart:

apricot
08.08.2006., 00:30
je li to možda moderno?!?

Jest, moderno je.
Kad sam ja to prvi put vidjela kod svoje sveki, isto mi ništa nije bilo jasno... a sad već sve kuće u ulici imaju takve kamenjare.
Dok ne dođe nešto novo fensi-šmensi...

tinkie winkie
08.08.2006., 00:42
Isuse, maria, ja ću odvaliti od smijeha!!!!!!!!! :lol:

Amelie32
08.08.2006., 09:16
Meni je baš sveki u nedjelju naručila da joj u ZG kupim kamen (komad plastike koji imitira kamen) u čijoj je sredini solarna lampica. Sad će kamenjar lijepo i po noći svijetliti, nek se vidi raskoš. :mrgreen: Da vam ne velim da svako ljeto opustošimo našu obalu i dovezemo u Zagorje pol gepeka kamena, jer ovaj zagorski nije zadovoljio estetske vrijednosti. :roll:

maria71
08.08.2006., 09:45

ja mislim da je to utjecaj teletabisa i oni imaju takav humak,vjetrenjaču,periskope i petunije

Sanja
08.08.2006., 15:20

ja mislim da je to utjecaj teletabisa i oni imaju takav humak,vjetrenjaču,periskope i petunije

:lol: :lol: :lol:

A ja se sjećam iz djetinjstva kad su svi išli u shoppinge u Graz i Leibniz, pa su se vraćali puni dojmova: joj, kako su Slovenci uredili svoja dvorišta, a tek Austrijanci, aaaaah! Riječ je bila, naravno, o skupom ruralnom kiču ispred preuređenih višebojnih kućica i cijelim nizovima takvih šarenih prizora uz seoske cestice. I onda su ljudi to kopirali.

Iako ja to nikad ne bih imala u svom dvorištu, moram biti iskrena i reći da mi je draže vidjeti pomodni kič od poluraspadnute karoserije neke prastare peglice, odbačenih tačaka i tužnog psa na lancu.

ms. ivy
08.08.2006., 15:52
a ja se nadam da će ovo krenuti u pravcu savjeta kako UREDITI okućnicu, a ne kako je NE urediti!

Arijana
08.08.2006., 16:05
:lol:

maria71
08.08.2006., 16:30
a ja se nadam da će ovo krenuti u pravcu savjeta kako UREDITI okućnicu, a ne kako je NE urediti!

pa imamo sliku od apricot i to je lijepo uređena okućnica,čak i ja mrziteljica kamenjara mogu reć da mi je lijepo

aleta je uvela novi pojam u vrtlarstvo-geofobija

snorki je kao i uvijek htjela unerediti topic :mrgreen:

ines je elaborirala da je SVAKA okućnica lijepa ako veseli gazde

a naša Sanja koja je svemirski poznata kolumnistica i pametnica :love:

je otkrila otkud te okućnice kod nas-

vjerujem da bi topic živio i duže da mu ja nisam autor,štaš imam osjećaj za filing ;) ,no i ovako je ispunio svoju svrhu bar za mene

u svakom slučaju jedan lijep i veseo topic bez puno tenzija

odoh ja na more,nosim fotić,pa idem u lov na neobične vrtove

bye

mendula
08.08.2006., 16:35
Ne zaboravi poslat sliku. ;)

kloklo
08.08.2006., 16:48
Kad su moji starci objavili da bi bilo baš jako zgodno da stave dva nakežena lava sa svake strane lese, postavila sam im ultimatum: lavovi u kuću - ja iz kuće :lol:

Na kraju sam ja ipak otišla iz kuće, ali lavovi nasreću nisu nikad uselili :lol: