PDA

Pogledaj cijelu verziju : Motorika

Stranice : 1 [2]

Christy
27.10.2007., 20:43
Ante se prvi put digao na "sve 4" sa 5 mjeseci,posjeo se sa 5,5,puzat poceo sa ravnih 6mj!
Dize se i uz namjestaj,igracke,i stoji od navrsenih 7mjeseci.
Sad ima punih 8 i sve to radi savrseno.
Jako rano je poceo,i brebrzo,sve sam od sebe,NIKAD ga nismo "ucili" te stvari,ali ipak se nekad zapitam smije li vec to raditi ili da mu branim???

Mani
27.10.2007., 20:59
Ne gmiže tako da to protumačim kao početak puzanja. Više se "vrti" na trbuhu, okreće oko osi, tj. u svim smjerovima.
Nešto kao puzanje se počinje događati ali unatrag (to sam čitala da je normalno).
Odguruje se od stopala i diže guzu uz pomoć njih, onako kao da će se dignuti u "planinu" (stopala i dlanovi na podlozi, guza visoko u zraku).

Bok Ava, i moj malecki je rođen 24.03.2007 i zanima me da li tvoj sjedi jer moj još ne može mada mi je pedijatrica rekla da ga niti ne forsiram.... :? :? Ja se već pomalo brinem....

sbuczkow
27.10.2007., 22:08
Bok Ava, i moj malecki je rođen 24.03.2007 i zanima me da li tvoj sjedi jer moj još ne može mada mi je pedijatrica rekla da ga niti ne forsiram.... :? :? Ja se već pomalo brinem....
Ne moras brinuti. Bebe sjede donekle stabilno od nekih 9, 10mj. Bitno je da se sam posjedne. Najcesce to naprave iz klececeg polozaja. Sa sedam mjeseci ne treba sjediti. Imas hrpu topica o sjedenju pa malo iscitaj ako te zanima. :)

Ava M
27.10.2007., 23:19

Heej, prvo veliki pozdrav malom "bratu po rođendanu" :love:

Za sjedenje ne moraš brinuti. Kao što je sbuczkow rekla, imamo još fore.
Ni mi ne sjedimo, ne pužemo, tek smo se podigli na sve 4.

A ima dobar način da se pospješi početak puzanja (nije individualna vježbica, vidjela sam na plakatu izvješenom u čekaonici u Vinogradskoj, a poslije nam je i fizioterapeut spomenula isto), dakle:
uzme se duguljasti, što čvršći jastuk i stavi im se ispod grudi dok su u potrbušnom položaju. Dok se igraju.
Mi smo otkinuli komad spužve debele cca 5cm, zarolali, povezali, obukli u rukav od stare tatine majice i dobili savršen jastučić.
Odmah prvi dan korištenja je počeo dizati guzu pravilno u zrak i oslanjati se na nožice, a jučer (nakon 2 dana korištenja istog), se postavio na koljena. Fakat funkcionira (nisam ni sumnjala ali me brzina napretka stvarno nekada iznenadi).

natali11
28.10.2007., 01:11
Upravo tako,a čim malo uzdigneš noge, kičmica se odmah "zalijepi" za tebe.

Drage cure, eto i mene s malo iskustva. Moja Nika tako sjedi od 3 mj. zivota. Pitali smo pedijatra za taj polozaj i u rukama i u kolicima. Rekao je da beba moze tako "sjediti", jedino je vazno da kada se umori moze nasloniti glavicu na mamina prsa, odnosno kolica. Tak da mislim da je to sve ok i da nema straha.

sbuczkow
28.10.2007., 11:00
natali11, ne kuzim na koji si polozaj mislila? Ovo s nosenjem, sjedenjem i kolicima. :mrgreen:

lasica
28.10.2007., 11:11
ne treba beba još sjediti,bez brige.možda (ako već nije) da je što češće potičeš da se igra na trbuhu da joj leđa ojačaju.i povremeno je stavljaj na bok,bočni mišići su važni za posjedanje.

Mani
28.10.2007., 12:44

Heej, prvo veliki pozdrav malom "bratu po rođendanu" :love:

Za sjedenje ne moraš brinuti. Kao što je sbuczkow rekla, imamo još fore.
Ni mi ne sjedimo, ne pužemo, tek smo se podigli na sve 4.

A ima dobar način da se pospješi početak puzanja (nije individualna vježbica, vidjela sam na plakatu izvješenom u čekaonici u Vinogradskoj, a poslije nam je i fizioterapeut spomenula isto), dakle:
uzme se duguljasti, što čvršći jastuk i stavi im se ispod grudi dok su u potrbušnom položaju. Dok se igraju.
Mi smo otkinuli komad spužve debele cca 5cm, zarolali, povezali, obukli u rukav od stare tatine majice i dobili savršen jastučić.
Odmah prvi dan korištenja je počeo dizati guzu pravilno u zrak i oslanjati se na nožice, a jučer (nakon 2 dana korištenja istog), se postavio na koljena. Fakat funkcionira (nisam ni sumnjala ali me brzina napretka stvarno nekada iznenadi).

Baš ću probati to napraviti, inače on se digne na sve četiri i ljulja se ali jako kratko. Ono što sam primjetila je da bolje to uspjeva napraviti na čvršćoj podlozi. Budem danas probala to sa jastukom i javim se.... :*

sbuczkow
28.10.2007., 13:47
i povremeno je stavljaj na bok,bočni mišići su važni za posjedanje.
Korisno je takodjer podizati bebu preko boka a ne ispod pazuha. Dakle, uhvatiti za jednu ruku i "povuci" je preko suprotnog boka (dakle preko bocnog sjedenja) gore.

Mani
29.10.2007., 09:50
i povremeno je stavljaj na bok,bočni mišići su važni za posjedanje.
Korisno je takodjer podizati bebu preko boka a ne ispod pazuha. Dakle, uhvatiti za jednu ruku i "povuci" je preko suprotnog boka (dakle preko bocnog sjedenja) gore.

Danas smo probali ovo sa jastukom i moslim da će ići... :)
Mene zanima još jedna stvar koja me muči već duže vrijeme :/ . Naime, pedijatrica mi je rekla na prošlom pregledu da on još nema obrambenu reakciju rukama kada mu se narušava ravnoteža :? Pitala sam fizijatricu preko interneta i ona kaže da to beba niti ne može imati dok samostalno ne sjedi :? i tako se ja još više zbunih! Jedva čekam sada slijedeći pregled koji je za sedam dana da vidim što će mi reći... Zabrinuta sam jer mi se on zbilja čini ok, radi sve što bi beba njegove dobi trebala raditi ( osim sjedenja naravno)...
Eto malo sam olakšala dušu :) i ako neko slučajno ima sličan problem neka mi se javi! Pusa svima

Ava M
29.10.2007., 11:56
Mi imamo i taj problem, jeli to zbog datuma rođenja ili :lol: .

Ma ni to nije ništa alarmantno, samo bi oba naša dečkića to trebala što prije svladati tako da motorika krene dalje svojim tokom; znači puzanje, sjedenje pa dizanje itd.

A vježbanje obrana ti je sljedeće: Posjedneš ga u svoje krilo (ti npr. čućiš), da sjedi više prema tvojim koljenima, te mu rukice postaviš iza njegovih leđa tako da se otvorenim dlanovima odupiru o tvoja bedra.
Na taj način on "kuži" kakav mu oslonac treba kad bude prijetio pad na leđa.
Isto to možeš raditi dok on sam sjedi na podu.

Drugo, stavljaš im otvoreni dlan sa ispruženom ručicom - bočno, lijevo ili desno od njegovog tijela. Znači opet da skuži oslonac tj. obranu.

Btw, P. urla dok ovo vježbamo :/

sbuczkow
29.10.2007., 12:47
Moj isto nije imao bas neke prevelike obrane. :) Cini mi se da mu se to popravilo kad sam ga pocela oslanjati na sve 4 i onda ga tu lagano "truckati" da osjeti podlogu pod dlanovima. Ono, malo ga odizati drzeci ga za struk i spustati da se ucvrsti u cetveronoznom stavu. Hm...kako da to objasnim. Kao da zelis da ucvrsti dlanove na podu i lagano mu udaras dlanovima o pod da ih "ukoci".
Uglavnom, mislim da ne trebas brinuti. Istina je da je bolje razivo obranu kad je vise poceo sjediti...

sbuczkow
29.10.2007., 12:50
Zabrinuta sam jer mi se on zbilja čini ok, radi sve što bi beba njegove dobi trebala raditi ( osim sjedenja naravno)...
Cekaj, jesi ti bila kod fizijatra ili to sve sama smisljas? :)

Mani
30.10.2007., 08:54
Zabrinuta sam jer mi se on zbilja čini ok, radi sve što bi beba njegove dobi trebala raditi ( osim sjedenja naravno)...
Cekaj, jesi ti bila kod fizijatra ili to sve sama smisljas? :)

Nisam bila kod fizijatra jer mi je pedijatrica rekla da ga dovedem za mjesec dana, što je sada uskoro pa ćemo vidjeti što raditi dalje....
Ja sam naravno prvih dana bila skrooooz zbunjena :/ pa sam o tome pisala fizijatrici sa portala klubtrudnica (Manuela Pešec) :mrgreen:

Mani
30.10.2007., 09:01
Mi imamo i taj problem, jeli to zbog datuma rođenja ili :lol: .

Ma ni to nije ništa alarmantno, samo bi oba naša dečkića to trebala što prije svladati tako da motorika krene dalje svojim tokom; znači puzanje, sjedenje pa dizanje itd.

A vježbanje obrana ti je sljedeće: Posjedneš ga u svoje krilo (ti npr. čućiš), da sjedi više prema tvojim koljenima, te mu rukice postaviš iza njegovih leđa tako da se otvorenim dlanovima odupiru o tvoja bedra.
Na taj način on "kuži" kakav mu oslonac treba kad bude prijetio pad na leđa.
Isto to možeš raditi dok on sam sjedi na podu.

Drugo, stavljaš im otvoreni dlan sa ispruženom ručicom - bočno, lijevo ili desno od njegovog tijela. Znači opet da skuži oslonac tj. obranu.

Btw, P. urla dok ovo vježbamo :/

Budem probala te vježbice, mada mi pedijetrica nije rekla ništa osim da te obrane nema i da ćemo vidjeti na sljedećem pregledu...
Vježbanje i fizijatra mi nije preporučila :?
Pusa :*

ana-blizanci
30.10.2007., 13:48
moja pametna pedica je mog sina luku tila poslat na dodatne preglede jer sa 6 mj nije mogao sam sjediti(mogao je ali ne baš dugo),i još smo na taj pregled doši ne zbog sjedenja već zbog velike temperature koju je imao!i sad ti dite tiraj da sjedi a ono gori od fibre :evil:

tibica
30.10.2007., 16:42

Malo sam glupa. Da li staviš jastuk ispod prsa po dužini ili popreko?[/quote]

Mani
30.10.2007., 20:17

Malo sam glupa. Da li staviš jastuk ispod prsa po dužini ili popreko?[/quote]

Stavim po dužini. :? Ali on se za čas izmigolji... ;)

malena beba
30.10.2007., 20:27
nama na vjezbama jastuk stavljaju poprijeko ako je to ona vjezba na koju ja mislim

Ava M
30.10.2007., 23:08
Jastuk stavimo ispod pazuhića znaći okomito na tijelo. Rukice idu preko i da, ne stoji baš previše u tom položaju ali stavimo igračkice ispred njega pa ga animiramo, a kad sklizne, ponovimo postupak.

monika5
03.11.2007., 00:07
EJ CURKE JA SAM JEDNA OD TETA ŠSA VJEŽBAMO KLINCA SA DYSTONIM SY. PA AKO VAS ŠTA INTERESIRA PITAJTE!

malena beba
03.11.2007., 21:55
super monika 5!! mi smo savladali puzanje prije koji dan ali on jos ne sjedi!? jeli me to triba zabrinjavati? negdje sam procitala da je pozeljno da puzu 5 mj!! to mi se cini uzasno puno. jeli to istina? jesu li vjezbe kod fizioterapeuta obavezne dok ne prooda?
(sad ces pozaliti sta si se ponudila kad navalimo s pitanjima) :mrgreen:

nikolicc
03.11.2007., 22:17
EJ CURKE JA SAM JEDNA OD TETA ŠSA VJEŽBAMO KLINCA SA DYSTONIM SY. PA AKO VAS ŠTA INTERESIRA PITAJTE!

evo mene nešto zanima :)
Greta se posjela sa 10 mj, sa 11 se prvi put digla na noge uz namještaj
sad već može izdržati u stojećem stavu dvije, tri minute(napunili prvu)
vježbači smo
koliko protekne vremena dok ne prohodaju samostalno
otprilike, znam da je sve individualno :mrgreen:

malena beba
03.11.2007., 22:18
nikolicc jeli greta prije propuzala? jel me malo brine da josip puze a ne sjedi, ima 9 ipo mj. inace je nedonosce.

nikolicc
03.11.2007., 22:19
i još nešto
da li svi klinci kad se počnu dizati na noge stoje kao Charllie Chaplin :mrgreen:

nikolicc
03.11.2007., 22:20
nikolicc jeli greta prije propuzala? jel me malo brine da josip puze a ne sjedi, ima 9 ipo mj. inace je nedonosce.

nije
propuzala je par dana prije nego se digla na noge
do tad je samo onako vojnički gmizala :mrgreen:

monika5
03.11.2007., 23:07
evo ovako što se tiće hodanja to je vrlo relativno al vjerujem ako je djete čvrsto dok stoji ono će u nekom periodu od mijesec dana prohodati! a da li je puzalo? A ovo što se tiće da puza a još ne sijedi namoj se brinuti to je o.k. ali ga možeš poćet motivirat tako dok je u četvoronožnom podvij mu nogicu pod njega tako da se ono oslanja na rukicu i podiže u sijedeći položaj a ujedno viježbaš boćne oslonce!

monika5
03.11.2007., 23:31
E da šta se tiće petomijesećnog puzanja to je najbolje ali ako bebać propuže s 6 ili 7 mjeseci nema smisla ako propuže s 10 mjeseci ostavit ga još 5 mjeseci ostavit u četvoronožnom položaju! Svaki bi terapeut trebao pratit klinca do hodanja osim ako fizijatar ili terapeut ne odluće drukćije!!!!! :)

tonina
09.11.2007., 10:58
Moje dijete ima 4 mj.i 10 dana i zanima me trebam li se brinuti oko motoričkog razvoja: još ponekad drži palac stisnut u šaci,ne okreće se na bok,dakle ni na leđa sa trbuha i obratno,ne voli ležati potrbuške-plače i vrlo kratko se odupire ručicama u tom položaju.Inače glavu drži čvrsto uspravljenu,nogice i ručice su u vječitom pokretu.

Ava M
09.11.2007., 12:00
Moje dijete ima 4 mj.i 10 dana i zanima me trebam li se brinuti oko motoričkog razvoja: još ponekad drži palac stisnut u šaci,ne okreće se na bok,dakle ni na leđa sa trbuha i obratno,ne voli ležati potrbuške-plače i vrlo kratko se odupire ručicama u tom položaju.Inače glavu drži čvrsto uspravljenu,nogice i ručice su u vječitom pokretu.

tonina , ja bih ti savjetovala da sve to rečeš pedici na sistematskom. One od početka prate dijete i najbolje će znati treba li vježba ili ne.

Mi smo isto imali problem sa potrbušnim položajem i dobili smo uputnicu za fizijatra već sa tri mjeseca.
Kad smo se vratili s mora (sa punih 5 mj), nismo se okretali trbuh-leđa i obratno. Napomenula sam to fizijatru i dobili smo vježbice za to.
Vrlo brzo je svladao.

I prije posjeta fizijatru, u 5mj života, preporuka moje pedice je bila- što više na podu. Prolazili smo plač, negodovanje, ali vrlo brzo se naučio na zadanu situaciju i što je najvažnije, svladao je sve motoričke vještine u vrlo kratkom roku.

Svakako, probaj se ne brinuti, jer briga samo koči, a svako dijete je priča za sebe, zato ti opet savjetujem, prvo svoje sumnje iznesi pedici a ona će najbolje procijeniti dali trebate vježbati ili ne.

Ava M
09.11.2007., 12:10
Možeš naše iskustvo pogledati OVDJE (www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=48439&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=moramo+biti+++podu)

tonina
09.11.2007., 12:15
Baš smo bili prije par dana kod ped.i kaže on da je sve u redu.
No ja sam malo ipak zabrinuta.
Ava M kakve vježbe ste radili na podu?

div
09.11.2007., 12:54
Moj ima 9 mj. danas smo bili na sistematskom i ja velim ped. da sa koliko bi trebao mali propuzati onako na sve četiri jer moj još vuče noge sa sobom i kad pa kad se odgurne ali nikako da noge skvrči,ona mi je rekla da je to normalno i da ima vremena..........da li je upravu :?

D 1998.
I 2007.

lasica
09.11.2007., 13:02
mislim da ne trebaš biti zabrinuta,ali možeš si pogledati knjigu kretanje je djetetova radost od željke vučinić.također pogledaj ovo za šakice,to može svako dijete raditi,dapače,gladiti šakicama sebe http://www.mameibebe.net/bt/2003060216.htm

i obavezno baby handling,zbog okretanja.nesvjesno ćeš mu dati info o pokretu za okretanje.
http://www.mameibebe.hr/dijete/dijete_sa_pp/Babyhandling/2004050506.htm

ako si ipak voljna za dijagnostiku obrati se u polikliniku sabol,ne znam dali netko drugi radi privatno to osim njih :?

Ava M
09.11.2007., 14:11
Baš smo bili prije par dana kod ped.i kaže on da je sve u redu.
No ja sam malo ipak zabrinuta.
Ava M kakve vježbe ste radili na podu?

Ako kaže da je sve u redu onda stvarno nemaš razloga za brigu.

Mi smo generalno morali biti na podu, i sa i bez vježbanja, jer oni na podu sami počnu razvijati motoričke vještine; okretanje, puzanje i sl.
Uz sve, P. je malo hipoton tako da mi jesmo vježbali ali to su individualne vježbice tako da se to na vas ne odnosi.
ma samo nek bude nesputan, na tvrdoj podlozi, pogledaj ove univerzalne vježbice koje ti je lasica poreporučila i sve će to ići svojim tokom. :love:

tonina
09.11.2007., 15:09
Valjda previše slušam druge i imam osjećaj da su svi njeni vršnjaci napredniji-svi se nešto okreću,hoće sjediti itd.itd.pa sam se zabrinula i nikako se rješiti crnih misli

tibica
11.12.2007., 14:36
Mi smo sad tek počeli stavljati nogice u usta. Ova moja ljenivica se zna okrenuti leđa-trbuh i obratno, ali jednostavno ne želi. Valjda joj nije zanimljivo. Na sve 4 se još ne može dignuti. Cijelo vrijeme se pokušava posjesti, ali iz ležećeg položaja. Napinje trbušne mišiće i dođe do pola, malo zadrži tako pa odustane. I meni je malo već čudno zašto se ne okreće i ne diže na sve 4, ali pretpostavljam da će me jednog dana samo iznenaditi.

lasica
11.12.2007., 14:54
ovo je dobro da tako diže trbuh jer vježba trbuh tako a nogicama u ustima potiče jačanje i lumbalnog dijela kralježnice.

http://www.trudnoca.net/tekst.php?id=82&podrubrika=Razvoj%20bebe&rubrika=Beba%20/%20Nakon%20trudno%C4%87e

http://www.trudnoca.net/podrubrika.php?podrubrika=19&rubrika=4

Vivica
12.12.2007., 09:52
Moj maleni je prekjučer napunio 5 mjeseci i više ne želi ni pod razno ležati na leđima. Ne mogu ga staviti u baby gym, jedva ga premotamna prematalici. Na leđima se ili odmah rasplače ili radi trbušnjake, diže glavu i trup i uopće se ne spušta na pod.
Voli biti na trbuhu i to može jako dugo, sve dok se ne umori. Pri tome hvata igračke i uživa.
Ne okreće se. Nekoliko puta se okrenuo s trbuha na leđa, ali više kao slučajno.
Ne okreće se s leđa na trbuh, ne stavlja noge u usta (može ih dići visoko, ali ne radi to često), ne miče tetru s lica. Kako da i uvježbamo te stvari kad neće biti na leđima ni minute?
Imam li razloga za brigu?

lasica
15.12.2007., 06:00
moj ti je patološki mrzio trbuh i onda je otprilike sa 4 mjeseca patološki zamrzio ležanje na leđima 8) to ti je sad priprema za puzanje i sl.dapače dobro će mu doći jačanje.nego,možeš mu za vježbu prinositi ti nogice ustima ili da onako kao plješće stopalima,pa mu dati u njegovu ruku da primi svoju nogicu za stopalo ili ispod bedra i sl. a pelenicu staviš na lice pa čekaš,ako ne ide pomažeš mu tako da mu ti vodiš rukicu ka peleni dok je ne ulovi pa povučeš rukicu.probaj prvo sa nečim manjim od pelene,nekom malom krpicom ili sl.isto vježba za to je da mu vodiš rukice da se gladi po glavi da osjeti taj dio tijela,da ga skuži.nemoj ga držati za zglob niti ruke niti noge nego za podlakticu ili za listove isl. dijete se ne drži za zglob prilikom vježbanja-kao ni odrasli uostalom..

lasica
15.12.2007., 06:07
okretanje možeš poticati baby handling dizanjem djeteta i tako da mu digneš nogice u zrak dok leži na leđima i okrečeš i na jednu pa na drugu stranu ali jako sporo (nogice).bolja varijanta toga je da kad je na leđima da ga bočno mamiš sa igračkom da se okrene prema njoj jer je to voljni moment,dok mu ti okrečeš nije.a kad je na trbuhu ga isto mamiš sa igračkom.
http://www.mameibebe.net/dijete/dijete_sa_pp/Babyhandling/2004050516.htm
http://www.mameibebe.net/dijete/dijete_sa_pp/Babyhandling/2004050508.htm
http://www.mameibebe.net/dijete/dijete_sa_pp/Babyhandling/2004050514.htm

Vivica
16.12.2007., 00:19
Hvala Lasice! Neke od tih stvari već radimo,a i druge ćemo probati.
Večeras mi se lijepo okrenuo - namamila ga cicom, gdje ćeš bolji mamac! 8)

Ora
16.12.2007., 00:30
Jel vaša djeca šire ruke da izgledaju kao avion? Moj je to počeo izrazito raditi zadnjih par tjedana...širi ruke kada leži na leđima, kada ga nosim okrenutim od sebe... :?

lasica
16.12.2007., 19:00
joj da,to mi je nekak bilo jezivo.pitali smo fizijatricu veli da je to ok.naš je to,poslije sam skužila,najčešće radio kada ga je probava mučila,čak se znao iz položaja avion onako jako lupati po trbuhu.

lasica
16.12.2007., 19:06
e da,u toj dobi bi trebalo poticati da su ruke ispred tijela,a ne da širi ruke od sebe.tako da očima može pratiti što radi sa rukama.npr. staviš ga u baby gym ili na deku i centriraš mu samo jednu igračku ispred njega da je lovi.zato se i dijete nosi po onom principu baby handlinga sa rukama uvijek ispred tijela i sl.

Ora
16.12.2007., 22:46
lasica- znači fizijatrica ti je rekla da je to normalno...moj super hvata igračke...kada ga nešto zainteresira onda ju odmah uhvati...trudim se prakticirati taj baby handling...hvala na odgovoru :love:

tonina
20.12.2007., 10:47
Bebici još malo 6 mj.i ništa još od okretanja s trbuha na leđa i obratno.
Jučer bili na redivnom pregledu kod pedijatra i on kaže sve je ok.
Sad sam čitala o babyhandlingu i skužim da od prvog dana sve krivo radimo.
Je li zbog toga kasni s tim radnjama?

leonisa
20.12.2007., 12:05
ja bi otisla fitijatru. stvarno.
sa 6 mj. ako se ne okrece ni na jednu stranu, otisla bi sto prije.
jer sto se prije pocne sa vjebicama, to bolje :love:

tonina
20.12.2007., 12:30
Okreće se na bok,ali dalje ne

bibai
20.12.2007., 14:54
Okreće se na bok,ali dalje neRptacije bi trebao usvojiti do 9. mjeseca. Sada još niti ne mora.

tonina
20.12.2007., 15:24
Napokon nešto utješno budući da svi govore o ranim rotacijama

Mlada mama19
24.12.2007., 17:24
Tonina Lana se sa 7ipo mj poćela okretat sa trbuha na leđa a sa 8mj s leđa na trbuh,i savršeno je normalno djete,sa 10mj propuzala,sa 10 se i posjela sama,sa 13,5 prohodala,ma sve bez problema samo šta je bila malo ljenija beba,,i zato se nemoj brinit do 9mj.ima fore :love:

nastavak na:
Motorika- 2. dio (http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=57248&start=0)

leonisa

Ninči
16.07.2008., 14:15
Iva je neki dan napunila točno 3 mjeseca. I taj dan se prvi put okrenula sa trbuha na leđa. Nismo je vidjeli kako to radi, samo smo je našli okrenutu. I odemo par dana nakon toga kod doktorice i ja joj kažem da se okreće sa trbuha na leđa, a ona meni da je to "prerano da bi se okretala....sigurno se izvijala pa se slučajno okrenula..." A ja si mislim- može li par puta dnevno biti slučajno?! Ona to radi sa takvom lakoćom da se i ja začudim! Nekada preko desnog boka, nekada preko lijevog...kako kad hoće. Sinoć se okrenula u snu (pred mojim očima). Okreće se najčešće na način da digne guzu, podbaci nogu pod sebe, nakosi gorni dio tijela i okrene se. Jednom sam je gledala kako se skroz propela na ruke pa se okrenula na leđa iz tog položaja.

Inače, na dlanove se diže od nekih 2 i pol mjeseca.

A glavicu drži super otkad je imala pola mjeseca. I sad zadnji put dođemo kod doktorice, ova je počne dizati u sjedeći položaj, a ova moja objesila glavu i hoće se smijati :mrgreen: I žena opet i ona opet :roll: Ja ovamo drhtim, a gospođici je do igre :roll:

leonisa
01.06.2009., 11:15
:)