PDA

Pogledaj cijelu verziju : Problem s mokrenjem u krevet

MalaSirena
27.11.2006., 14:16
Mišonja mi se zadnjih pet dana 4 puta popiškio noću u krevet i već sam počela brinuti.

On je, inače, skinuo pelene negdje u 6 mjesecu, nakon tjedan i pol skinula sam mu i noćnu i tak negdje prestala ga zapitkivati jel treba na wc, on je sam išao i sve bez problema. Imali smo tada noćnih nezgoda i prvih 2-3 dana sam ga budila noću da ide piškiti, a poslije sam prestala i pustila da se to samo izregulira pa bi otprilike bilo piškenja u krevet svakih 5-6 dana (on jako čvrsto zaspi i ne budi se do jutra, osim ako se popiški u krevet). S vremenom su se te nezgode prorijedile pa se zadnjih dva mjeseca možda 2-3 puta ukupno popiškio u krevet pa nije niti čudno da me ovo jako često piškenje brine :?

pepi
27.11.2006., 14:30
Mislim da se ne moraš brinuti.
Dosta djece dugo po noći piške u krevet po noći nakon što maknu pelene.

Možda se malo prehladio pa češće piški, a budući da čvrsto spava onda se popiški u gaće.

Ili je možda doživio nekakav stres pa tako reagira.

ivana7997
27.11.2006., 14:31
jede li mozda puno madarina?

MalaSirena
27.11.2006., 14:33
Ujutro (ne svako jutro) pojede jednu do dvije mandarine (zbog čega mandarine, ivana 7997?)

ivana7997
27.11.2006., 14:35
kod nas velike kolicine madarina - jaks je lud za njima- uzrokuju budjenje nekoliko puta nocu i puuuunu tutu.

rinama
27.11.2006., 15:08
Samo ti njega digni u neko vrijeme noću i odvedi na wc, jer oni su još mali i mislim da nema ništa loše u tome da ide noću jednom piškiti.

saška
27.11.2006., 15:27
Mišonja mi se zadnjih pet dana 4 puta popiškio noću u krevet i već sam počela brinuti.

On je, inače, skinuo pelene negdje u 6 mjesecu, nakon tjedan i pol skinula sam mu i noćnu i tak negdje prestala ga zapitkivati jel treba na wc, on je sam išao i sve bez problema.

Baš sam htjela otvoriti temu... Nama je piškenje povezano sa prehladom i kašljem, pa kada bi se u noći počeo nakašljavati upiškio bi se. Par dana sam mu stavila pelenu (bio mi je bed tri puta u noći ga presvlačiti pa sam mu objasnila da ću mu staviti pelenu po noći dok puno kašlje da ne bude popišan), ali sada više ne kašlje i nema pelenu, a i dalje se upiški. Ne znam kako da se postavim. Mislim da bi sada mogao tražiti (ja ga jednom probudim za wc). Jučer se upiškio ujutro dok je bio budan, ono "Ja ću sada piškiti jer sam bolestan". Mislim da me sada zeza...

kloklo
27.11.2006., 18:02
Napisala sam ti već na MMF, ali nije zgoreg ponoviti tu:

A jel se mišu događa išta neobično u životu, što ga izbacuje iz ravnoteže?
Nama je Leona skinula pelene ljetos i sve je bilo super, no odjednom je u osmom mjesecu počela piškiti po noći, svaku noć..pa koji joj je vrag nikako se nismo mogli domisliti dok nismo shvatili (zapravo mayo je shvatila, ljubim je u oba oka) da je leona nesretna jer su joj u vrtiću svi kompići "na godišnjem" a ona sama među nepoznatim tetama i djecom.

Nije ona niš posebno naglašavala da joj je bed, niti se opirala odlasku u vrtić, ali ju je to ipak mučilo i jadno dijete je izbacivalo frustraciju - piškenjem

Kad su se kompići vratili i ona je prestala piškiti :D

Imali smo još jednu kratku epizodu kad je Miro imao strašan pičvajz na poslu i ona je to, budući je silno empatično dijete, jako teško proživljavala da joj je tayo tako nesretan i pod stresom, pa je iz solidarnosti - opet piškila u krevet.
Ali kad se tayo skulirao i ona je prestala.

Tako, sjednite i razmislite što bi mišonju moglo mučiti, pa pokušajte riješiti uzrok...sretno :love:

Bisera
27.11.2006., 20:23
moj mali je 7 i pol godina i inače nema s tim probleme, ali u posljednjih mjesec dana se noću popiškio 3 ili 4 puta. a lucija je piškila noću u krevet 5 puta tjedno i to sve do polaska u školu. e, za nju sam jako brinula, ali prošlo je. kao i sve dječje tegobe i problemi. zato ne brini. nije ni prvi, a vjerojatno ni zadnji put. nek dijete uživa i u mandarinama. dok mama ima perilicu, dobro je. :lol:

Natasa30
27.11.2006., 21:11
jede li mozda puno madarina?

Ma daj.........Stvarno to ima veze.

Naime Noah mi se poceo jako puno piskiti po noci da sam mu na kraju vratila nocnu pelenu. Recimo piski u 20 pa u 23(kad ja krenem u krevet i to dobro se popiski) i zna mi se po dva puta u toku noci popiskiti. Vec sam luda od presvlacenja u pol noci i mjenjanja posteljine.

Jede mandarine ko lud. Zna pojesti tri do 4 odjednom bas popodne i vidis sve se to krenulo desavati od kad su nastupile mandarine.

kakva je to veza?????????????

andrea
27.11.2006., 21:29
pa vjerojatno djeluju kao dijuretik (poput kave, šparoga, breskvi...)

Natasa30
27.11.2006., 23:58
Ma znam ali nikad nisam cula za mandarine.

ivana7997
28.11.2006., 00:07
mandarine imaju puno vitamina C

MalaSirena
28.11.2006., 09:05
OVak - ništ stresno i neobično ne događa nam se u životu (jučer smo MM razmišljali i premišljali, ali ničeg se nismo mogli domisliti).

Bolestan nije, niti nos mu ne curi, mada, jučer kad sam došla po njega u vrtić, teta je rekla da je nekak šutljiv i da nije ručao, što je za njega čudno jer inače jede ko vuk tamo (doduše, jučer je bilo kiselo zelje pa mislim da je to bio razlog nejedenja jer smo u fazi kad 70% povrtnih ručkova nije fino :roll: ), ali poslije je sve bilo ok, osim što je stvarno manje jeo i popodne. (jedino što očekujemo kozice - prije dva tjedna im se kolegica iz grupe razboljela)

Noćas se nije popiškio, znači da nije piškio od 21 h navečer pa sve do poslije 8 ujutro jer nije išao na WC prije vrtića.

Amalthea
28.11.2006., 09:15
Ja ću samo napisati da je moj D jaaaaako dugo piškio u krevet - skoro do 12. godine.

Sve pretrage OK, psihološki OK.

Sad kako ulazi u pubertet se to jaaaako prorijedilo, mada me ne bi čudilo da tu i tamo još uvijek pronađem neku manju mlaku.

Kod nas je to vjerojatno nasljedno, budući da je moj tata jednom rekao da je on piškio u krevet do 14. godine.

ms. ivy
28.11.2006., 09:31
andrej je imao popišanac-fazu cca 4 mjeseca nakon skidanja pelena. piškio je i po danu i po noći par tjedana. nismo uspjeli pronaći uzrok, osim bolesti koja mi se nije učinila dovoljno dobar razlog za takvu reakciju. i dok smo zabrinuto razmišljali što ga muči, on je prestao.

anchie76
28.11.2006., 11:39
Jučer se upiškio ujutro dok je bio budan, ono "Ja ću sada piškiti jer sam bolestan". Mislim da me sada zeza...

I moguce je da ce te zezati ako "preuzmes" njegovu odgovornost. Mokrenje i odlazak na WC je NJEGOVA odgovornost (kojoj se on mora nauciti, a sad je u procesu ucenja). Ukoliko ti pocnes pokazivati znakove da TEBE NJEGOV ne odlazak na WC smeta - imat cete problem u sekundi. Sto bi te smetao NJEGOV ne odlazak na WC pa ne brani tebi netko da ti ides na WC? :mrgreen: Salim se malo, naravno da te smeta jer ti moras presvuci krevet itd. Sasvim jasno. No bez obzira na to - ti ne smijes pokazivati da te to smeta. Sigurno niti njega ne veseli da se usred noci mora presvlaciti, buditi itd. Treba mu vremena da savlada tu vjestinu (prepoznavanje potrebe i budjenje po noci). Ukoliko mu ti budes ista govorila u smislu prigovora - problem ce eskalirati (jer on to trenutno ne radi namjerno), a ukoliko ti pokazujes da tebe to smeta, svaki put kad bude zelio "napakostiti ti", napraviti ce to namjerno (jer ulazis u njegov "prostor" i kritiziras ga za nesto sto jos nije u stanju odraditi).

Treba izaci iz zacaranog kruga - a to mozes napraviti samo ti. Trebas vratiti djetetovu odgovornost djetetu i to na nacin (nesto u ovom stilu): Do sada sam radila to i to jer sam mislila da ti time cinim uslugu, no uvidjela sam da sam pogrijesila i da to ne treba biti tako. Od sada pa na dalje, na tebi je odgovornost da ides piskiti kad trebas. Znam da je to nesto novo i da ce trebati vremena da to savladas, nitko to nije naucio u par dana. Polako - naucit ces bez brige :)

I poslije toga, ni A ni B djetetu kad se popiski. Eventualno ga utjesiti ak bude zalostan (Nesto u stilu: svidja mi se koliko se trudis da savladas odlazak na WC po noci, no nekad se desi da ne uspijemo. Polako, biti ce bolje s vremenom), promjeniti plahte i idemo dalje.

spooky
28.11.2006., 11:42
Pia još uvijek piški u krevet ako ju ne stavimo 2- 3 puta piškiti tokom noći. Ona jednostavno mora svako malo piškiti.

takva je...ima na koga biti ( na mamu i na tatu )

kloklo
28.11.2006., 12:04
Anchie, potpisujem skroz :D

brigita2
28.11.2006., 13:58
I moguce je da ce te zezati ako "preuzmes" njegovu odgovornost. Mokrenje i odlazak na WC je NJEGOVA odgovornost (kojoj se on mora nauciti, a sad je u procesu ucenja). Ukoliko ti pocnes pokazivati znakove da TEBE NJEGOV ne odlazak na WC smeta - imat cete problem u sekundi. Sto bi te smetao NJEGOV ne odlazak na WC pa ne brani tebi netko da ti ides na WC? :mrgreen: Salim se malo, naravno da te smeta jer ti moras presvuci krevet itd. Sasvim jasno. No bez obzira na to - ti ne smijes pokazivati da te to smeta. Sigurno niti njega ne veseli da se usred noci mora presvlaciti, buditi itd. Treba mu vremena da savlada tu vjestinu (prepoznavanje potrebe i budjenje po noci). Ukoliko mu ti budes ista govorila u smislu prigovora - problem ce eskalirati (jer on to trenutno ne radi namjerno), a ukoliko ti pokazujes da tebe to smeta, svaki put kad bude zelio "napakostiti ti", napraviti ce to namjerno (jer ulazis u njegov "prostor" i kritiziras ga za nesto sto jos nije u stanju odraditi).

Treba izaci iz zacaranog kruga - a to mozes napraviti samo ti. Trebas vratiti djetetovu odgovornost djetetu i to na nacin (nesto u ovom stilu): Do sada sam radila to i to jer sam mislila da ti time cinim uslugu, no uvidjela sam da sam pogrijesila i da to ne treba biti tako. Od sada pa na dalje, na tebi je odgovornost da ides piskiti kad trebas. Znam da je to nesto novo i da ce trebati vremena da to savladas, nitko to nije naucio u par dana. Polako - naucit ces bez brige :)

I poslije toga, ni A ni B djetetu kad se popiski. Eventualno ga utjesiti ak bude zalostan (Nesto u stilu: svidja mi se koliko se trudis da savladas odlazak na WC po noci, no nekad se desi da ne uspijemo. Polako, biti ce bolje s vremenom), promjeniti plahte i idemo dalje.

Ja u zadnje vrijeme posjećujem psihologicu radi toga. Shvatila sam da problem ne znam riješiti sama i da više ne znam kako se postaviti i otišla po savjet. Uglavnom, ono što kaže Anchie76 govori i psihologica. Prebaciti odgovornost za piškenje na njih, jer ako ih tretiraš ko bebe oni se tako i ponašaju. Super način za privlačenje pažnje. Ja sam danas po savjetu psihologice napravila tjednu kartu i stavila na zid. Za suhe dane ucrtavamo sunce, a za mokre kišu.

anchie76
28.11.2006., 14:08
Prebaciti odgovornost za piškenje na njih, jer ako ih tretiraš ko bebe oni se tako i ponašaju. Super način za privlačenje pažnje.

Samo da se zna, oni nam privlace paznju da bismo im (u ovom slucaju) VRATILI odgovornost! Oni se rukama i nogama bore da bi im vratili ono sto njima pripada, ali nam neznaju reci: "gle mama, to sto nisam jos uspjesan u ne-mokrenju u krevetu nije tvoj problem nego MOJ,i pls me nemoj vise pilati s tim nego me pusti na miru". Oni ce nam ponasanjem UKAZATI gdje smo zaribali ;)

ninni
29.11.2006., 12:26
i moja hana se u zadnje vrijeme često popiški po noći u krevet i od toga ne radimo dramu, presvučem nju, posteljinu, i nastavimo spavat.
ali zato štrajka s kakanjem. da neće, da ne voli kakat, da će sutra... pa tako stišće po pet dana. vrtim po glavi i ne vidim neki razlog. ništa novo i stresno joj se ne događa u životu. kako se postavit? znam da ne treba forsirat i radit dramu od toga, ali opet frka me pustit je duže od pet dana, onda bi stvarno mogao nastat problem :/

MalaSirena
29.11.2006., 12:35
i moja hana se u zadnje vrijeme često popiški po noći u krevet i od toga ne radimo dramu, presvučem nju, posteljinu, i nastavimo spavat.
ali zato štrajka s kakanjem. da neće, da ne voli kakat, da će sutra... pa tako stišće po pet dana. vrtim po glavi i ne vidim neki razlog. ništa novo i stresno joj se ne događa u životu. kako se postavit? znam da ne treba forsirat i radit dramu od toga, ali opet frka me pustit je duže od pet dana, onda bi stvarno mogao nastat problem :/

Nismo imali nikad problema s tim, ali da možda probaš dati npr. sok/kompot od šljiva, kruške i sl. što otvara pa da ju potjera tak da ne može ne ići kakati?

anchie76
29.11.2006., 12:43
znam da ne treba forsirat i radit dramu od toga, ali opet frka me pustit je duže od pet dana, onda bi stvarno mogao nastat problem :/

Procitaj par postova gore moj post gdje pisem o vracanju odgovornosti djetetu. To trebas napraviti. I poslije toga KLJUC U USTA!!! Pazi na prehranu, pravi joj stvarno puno toga sto otvara i stimulira stolicu. I ni pod razno NE KOMENTIRAJ kak bi trebala, kak si ti u strahu ili bilo sta u tom stilu. Ni pod razno ne smijes pokazati da NJEN ne odlazak na WC TEBE smeta.

Ona svojim ponasanjem ukazuje na nesto, samo je stvar u tome da vi sad trebate provaliti u cemu je problem.

Jesi je pitala u trenucima kad odbija nesto u stilu: "sto mislis da ce se desiti ukoliko odes kakiti na WC?" Uzasno je bitno naci uzrok ovog svega. On postoji (njeno ponasanje to ukazuje!), samo ga vi trebate otkriti. I nemojte "lijeciti" simptome - njen ne odlazak na WC, nagovarati je, govoriti kako bi trebala itd. To je samo simptom, rjesavanjem njega necete otkloniti uzrok koji ce i dalje postojati i ako se ne nastavi manifestirati po ovom pitanju, manifestirati ce se nekako drugacije.

Jeste razgovarali mozda sa psihologom na ovu temu?

ninni
29.11.2006., 12:55
znam da ne treba forsirat i radit dramu od toga, ali opet frka me pustit je duže od pet dana, onda bi stvarno mogao nastat problem :/

Procitaj par postova gore moj post gdje pisem o vracanju odgovornosti djetetu. To trebas napraviti. I poslije toga KLJUC U USTA!!! Pazi na prehranu, pravi joj stvarno puno toga sto otvara i stimulira stolicu. I ni pod razno NE KOMENTIRAJ kak bi trebala, kak si ti u strahu ili bilo sta u tom stilu. Ni pod razno ne smijes pokazati da NJEN ne odlazak na WC TEBE smeta.

Ona svojim ponasanjem ukazuje na nesto, samo je stvar u tome da vi sad trebate provaliti u cemu je problem.

Jesi je pitala u trenucima kad odbija nesto u stilu: "sto mislis da ce se desiti ukoliko odes kakiti na WC?" Uzasno je bitno naci uzrok ovog svega. On postoji (njeno ponasanje to ukazuje!), samo ga vi trebate otkriti. I nemojte "lijeciti" simptome - njen ne odlazak na WC, nagovarati je, govoriti kako bi trebala itd. To je samo simptom, rjesavanjem njega necete otkloniti uzrok koji ce i dalje postojati i ako se ne nastavi manifestirati po ovom pitanju, manifestirati ce se nekako drugacije.

Jeste razgovarali mozda sa psihologom na ovu temu?

nismo, počelo je tek prije desetak dana, a i nije mi se činilo tako ozbiljno jer je i prije imala nekoliko takvih mini-štrajkova nakon kojih bi se opet sve unormalilo. hmmm, sad si mi dala mislit.

anchie76
29.11.2006., 14:18
Definitivno dobro razmslite i probajte naci uzrok. Kad dodje do toga, razgovaraj s njom onak kak sam ti rekla - mozda se desi da ti natukne u cemu je problem ukoliko ode kakati. Bitno je da ju smireno ispitujes, da ne postavljas pitanja k'o istrazitelj nego da pokazes zaista interes, zaboravi na pitanje "zasto" (prenapadacki je i s njim "nikad" neces dobiti iskreni odgovor!) bolje je "kako to da....", "sto mislis da ce se desiti", "kako se osjecas kad...".

Ona vam definitivno signalizira. Da je u pitanju samo ne-kakanje jer je ne tjera na WC, to bi bilo nesto drugo. No u ovom slucaju, ona namjerno zadrzava kakicu, znaci da je muci nesto.

ninni
29.11.2006., 14:31
da, nešto se u toj maloj glavici zbiva... moram prokljuvit šta. tnx anchie

anchie76
29.11.2006., 14:49
Pokusajte saznati, ali nikako prenapadno da ne produbite problem.

I svakako u detalje proanaliziraj dogadjanja par dana prije nego sto je uslijedio strajk.

Nadam se da cete otkriti uzrok.

ninni
29.11.2006., 17:08
izvješće - akcija uspjela :D
čim sam joj vratila odgovornost i rekla da je njena kakica njezina stvar, voila - eno je kaka ko velika(inače je strašno odgovorna osobica)! hi hi
a eventualni dublji razlog štrajka još ne mogu dokučit...vidit ću kako će ići dalje. u svakom slučaju, anchie tnx još jednom

anchie76
29.11.2006., 17:20
Super! :D

Ukoliko ne pronalazis neki dublji razlog, moguce je da je tim ponasanjem samo privlacila tvoju paznju, tj. podsvjesno je htjela da ti prestanes brinuti o tome i pustis ju da to sama odradjuje - da joj vratis odgovornost. Ak je to stvarno bio razlog, nadam se da ste onda sad rijesili problem :love:

alanovamama
01.12.2006., 08:59
I nas muči ovaj problem. Više neznamo kako dalje. Naime dnevnu pelenu smo skinuli s 2,5 godine, bez većih problema , budući da je noćna bila non-stop ful mokra, nju smo skinuli s 3,5 godina na njegov zahtjev jer je rekao da je veliki i netreba mu pelena. Tjedan dana sve izvrsto, a onda počinje noćna mora. Dakle od cca kraja travnja svaku noć se popiški. Radimo sve po preporuci, presvučemo ga, netko mu ništa ne prigovara zbog toga, drugi dan ili zgodnom prilikom razgovaramo o tome, ide piškiti prije spavanja, ne pije puno, ali uvijek je mokar. Svaku noć. Ništa mi nije problem, ali sad kad je zima , on neželi vreću , stalno je otkriven, a ako ne skužim odmah kad se popiškio, jer nema znakova, meškoljenje ili slično, tek ponekad, bude mokar i bojim se jakih prehlada. Moj malac izgleda jednostavno spava kao top, i neosjeti kad treba piškiti. Pokušali smo sistem sunca i oblaka, ali budući da su 4 dana bili samo oblaci, on se tako rastužio, da mi se srce kidalo, pa smo odustali. Možda nisam shvatila bit toga načina, mi smo se dogovorili da nakon 7 sunčeka slijedi nagrada, a da svaki oblak poništava sunčeko, naravno da je u našem slučaju to bila mision inposible.
Sad ga zadnjih 2 tjedna mi budimo na piškenje, a on se uvijek popiški , ali cidi se da toga nije niti svjestan. Miš mali htjeli bi mu pomoći ali očito neznamo dobar način. Help. A da ima 4,3 godine.

brigita2
01.12.2006., 09:18
Pokušali smo sistem sunca i oblaka, ali budući da su 4 dana bili samo oblaci, on se tako rastužio, da mi se srce kidalo, pa smo odustali. Možda nisam shvatila bit toga načina, mi smo se dogovorili da nakon 7 sunčeka slijedi nagrada, a da svaki oblak poništava sunčeko, naravno da je u našem slučaju to bila mision inposible.

Elena ima 4 oblaka s kišom, a Danijel ima tri oblaka s kišom i danas je dobio sunce. Rekao mi je da je on išao piškiti dok smo mi spavali. Ostavili smo svjetlo u kupaonici cijelu noć za slučaj da se probude po noći i trebaju piškiti. Što se tiče nagrade, mi smo obećali čokoladno carstvo za svako sunce. Kad sunca postanu učestalija, morat ćemo to smanjiti, ali za sada važno je postaviti ciljeve koji su dostižni.

mendula
01.12.2006., 09:29
... a da svaki oblak poništava sunčeko,...
ovo je preteško, ne dopušta kiks. Ublažite pravila. Niš vas ne košta da bude obratno, da jedno sunce poništava jedan oblak (plus ono sedam sunca = nagrada). Puno je optimističnije i ohrabrujuće.
premda mislim da tim nagradama i "kaznama" zbog noćnog piškanja 4-godišnjem djetetu radite još veći problem. Možda 6- ili 8- godišnjem, ako i tada...

a zakaj
01.12.2006., 09:59
ima jedan zgodan stari topic nocno mokrenje (http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=21007&highlight=no%E6no+mokrenje), i tamo jedan vrlo koristan post Zdenke2.

ne bih htjela biti partibrejkerica, ali bojim se da kod mokrenja u krevet juulovski pristup, a niti posjet psihologu i motiviranje oblacicima i suncekima nisu pravilan pristup. Za neku djecu do 5 godina normalno je da jos nisu ovladala mehanizmom zadrzavanja mokrace (zapravo se radi o tome da se odredjeni hormon koji regulira smanjeno lucenje mokrace nocu nije poceo stvarati u organizmu). Dakle, vracanje odgovornosti djetetu za to da ostane suho nocu jednostavno nije pravedno, jer ono nema kontrolu nad tim aspektom svog organizma, niti je svojom voljom moze steci.
Naravno, govorim o vecini djece, mozda postoji imalo postotak onih kod kojih se radi o psihickom problemu (a o kakanju ne govorim jer ne znam).

Mi smo svojedobno s antunom isto svasta pokusavali, ali da danas odlucujem (s informacijama koje danas imam), ne bih ga ni na koji nacim pokusavala motivirati (jer smo ga time samo frustrirali), vec bih ga pustila na miru i ostavila nocnu pelenu sto je duze moguce (bez ikakvog izazivanja osjecaja srama). Tocno nakon petog rodjendana ionako je, iz cista mira, i bez ikakvog poticaja, odjednom prestao piskiti u krevet :)

mendula
01.12.2006., 10:18
a zakaj, isto smo odlučili i mi.
Nakon tri ili četiri navrata pokušavanja da skinemo noćnu pelenu, potpuno smo odustali i odlučili čekati da mudrica sazrije. Ne opterećujemo ni nju ni sebe analizama, lijekovima, buđenjima po satu... Vjerujemo jednostavno da tijelo još nije uspostavilo hormonsku komunikaciju i... čekamo.
Mislim da to nema nikakve veze s juulom i odgovornošću. Zapravo želim reći da nije kotradiktorno. Tražiti odgovrnost od djeteta možeš samo ako dijete ima sposobnost vladanja nad objektom odgovornosti. Odgovrnost je da ode na wc kad osjeti da treba. Ali ako uopće ne osjeti da treba (jer spava, a "unutartjelesna" komunikacija u spavajućem stanju nije dokraja razvijena) onda odgovornosti ni nema.
Da sumiram, vraćanje odgovornost funkcionira kod djece koja su fizički sposobna kontrolirati u snu nagon za mokrenjem. Ako to nisu sposobna, "vraćanje odgovornosti" nema se na čemu ostvariti.

a zakaj
01.12.2006., 10:23
mendula, slazemo se u potpunosti!

anchie76
01.12.2006., 10:30
Ja nikako, al nikako ne vidim svrhu niti oblaka niti sunca niti ikakvog drugog nagradjivanja/kaznjavanja u ovim slucajevima mokrenja u krevet.

Pa ne mokre oni u krevet namjerno. Oni to rade jer to jos nisu savladali. Mora da je gadan osjecaj da te netko "kazni" oblakom ili kisom za nesto sto ti sam jos ne mozes kontrolirati - a jako bi volio da mozes, al ne ide. Sigurna sam ja da bi oni puno toga vise dali samo da vide smjesak na vasem licu jer je krevet suh - puno vise toga od bilo kakvog oblaka ili sunca. Al kad ne ide, ne ide... dajte im vremena. Ne radite pressing jer klinci osjete vasu nervozu i nezadovoljstvo i onda jos vise zele ispuniti vasa ocekivanja (koja jos nisu u stanju ispuniti) i zapetljavaju se u carobni krug iz kojeg je tesko izaci.

a zakaj
01.12.2006., 10:35
Anchie76, u cemu se tocno ne slazes?
U tome sto smatras da se ne radi o hormonalnom poremecaju, nego o izrazu neke psihicke teskoce? Ili nesto drugo?

anchie76
01.12.2006., 10:47
Dok sam ja nakucala post, vi vec napisali dosta toga.

Ukratko - U POTPUNOSTI se slazem s Mendulom i a zakaj.

Ukoliko dijete jos nije u stanju izvesti da se probudi po noci, djaba sva motivacija (to je ono sto govorim u svom prijasnjem postu). Njegovo tijelo to mora nauciti. Kaznjavanje, motiviranje i razgovaranje itd moze samo produbiti problem (IMHO).

O vracanju odgovornosti, moram se na taj dio osvrnuti jer mislim da se brkaju kruske i jabuke. To sam spomenula u svjetlu Saskinog posta "da ima osjecaj da je pocinje zezati...".. Kad osjetimo da nam dijete prkosi - da se namjerno popiski gledajuci nas, da namjerno zadrzava stolicu, da namjerno nece jesti iako znate da je gladno itd. TO je znak da smo preuzeli djetetovu odgovornost i da mu je trebamo vratiti.

Ako dijete spava po noci i nije se u stanju probuditi da ode na WC, to nema nikakve veze s oduzimanjem odgovornosti djetetu. To je samo znak da dijete jos nije spremno na taj korak. A na vama je da budete strpljivi i da ne radite presing da taj korak sto prije dodje, nego da to dijete samo napravi kad bude bilo spremno.

white_musk
01.12.2006., 14:46
isa ponekad piški u krevet, ali to samo kad stavrno popije puno mlijeka ili vode i kad je sezona lubenica, ali ništa strašno.

Ja imam jedan stravičan "ožiljak " iz djetinjstva(možda vam kao roditeljima malko posluži):
ja sam dugo piškila u krevet(do 8.god) i mislim da je razlog bio u stalnim svađama mojih rodtelja,međutim ono što mi je najteže padalo je bilo kad dođu ujutro i vide da sam se upiškila i onda mi kažu da će otić u moj razred u školi i reći svoj djeci da sam ja piša pišava koja piša u krevet i smrdi :/
A zamislite mene, odlična učenica, dosta pitomo i društveno dijete i takva ucjena :evil:
ma fuj

MalaSirena
01.12.2006., 15:15
Samo da kažem da je zadnjih 3 dana bilo sve ok, nije se popiškio u krevet bez obzira što je navečer pio (i još po 1-2 puta me tražio vode do nekih 22-23 sata) i ujutro ne bi odmah išao piškiti, nego tek nakon crtića (jutros me zapanjilo koliko je dugo piškio, što nije niti čudno jer je zaspao u 19.20 i probudio se oko 7.15, s tim da je dvaput pio vodu do 22 h).
Daklem, njegov problem nije bio vezan niti uz pijenje vode, niti uz jedenje mandarina... možda je to čak bila svojevrsna 'najava' kozica :?:

kloklo
01.12.2006., 15:29
Sireno, tko zna, nadam se da je epizoda završila :)

WM, to je strašno kaj su ti radili, još strašnije zato jer su upravo oni bili razlog tom piškenju :evil:

samaritanka
04.01.2007., 11:45
Topik već nije dugo otvaran, ali nekako se osjećam pozvana da u šumici i ja malo razgrnem.
kao što je netko kod problema s kakanjem naveo i s tim se za divno čudo večina mama i tata slaže, BITNA JE ISHRANA...tako to treba i kod problema nekontroliranog mokrenja povezati...,a ne odbaciti ....jer onda si samo mi veliki otežavamo...
Pa i ako je bila najava za kozice, mandarine su učinile dodatno svoje...
Ne treba ih odmah eliminirati, one su samo dio mozaika...
Voda kao voda i nije problem u nekontroliranom mokrenju, nego druge vrste tekućine koje se piju pa i kravlje mlijeko, čak, kako i slično...kod dojilica je bitno što i mama uzima...
Famozni antidiuretski hormon, njegova nazovi nedovoljna količina...i odluka žmirim s pelenom dok dijete ne skuži samo...je izraz bespomoćnosti mnogih roditelja...
Psihološki utjeacj kao dijela mozaika u kontroli mokrenja je zasigurno bitan, ali nije ni odlučujući kao što u mozaiku ništa nije odlučijuće, ali pridonosi balansu i rezultira kontrolom mokrenja.
Nemojte izdvajati jednu kockicu u mozaiku, nego ako nešto ispadne iz sistema pokušajte to korigirati...pa ćete pomoći djetetu da uspostavi balanas, tj. pružit ćete mu podršku da to sam učini, a to je uloga roditelja...
Djeca koja imaju začepe po nekoliko dana mogu imati i problem nekontroliranog mokrenja pogotovo noću jer kakica pritišće dobrano u zdjelici sve oko sebe...

kikig
04.01.2007., 16:12
Ja imama djete od 8 godina koje ima nestabilni mokraćni mjehur i oduvijek imamo problem sa noćnim mokrenjem.
Slažem se da djeci ne treba postavljati ciljeve , niti kažnjavati ili nagrađivati - jer djeca u pravili ne mokre namjerno u krevet. Govorim i iz vlastitog iskustva jer sam ja patila od noćnog mokrenja do 11 g.
Kod moje kćeri se ispostavio problem mjehura i ti relativno kasno jer sam i ja mislila da je stvar psihe ( to su meni govorili kao djetetu),
Preporučam donju web starnicu- ima dosta poučnih tekstova da ne zanemarite i neke druge probleme ( iako se to dešava kod manjeg borja djece).
Npr. jedan od problema koji imaju djeca sa nestabilinim mjehurem je tvrda stolica.

http://www.poliklinika-helena.hr/

Mejra's mommy
23.01.2007., 05:17
Mejra od proslog maja ne nosi nocnu pelenu, bez ijedne nezgode. Ja sam piskila krevet do 6 god.

jossy
23.01.2007., 21:58
Ovaj odlomak, međutim, obrađivati će posebnu vrst nečistoće - mokrenje u krevet - te one vrste neurednosti koje ne prelaze normalnu mjeru.
Majke većinom, nepravedno, smatraju porokom to što djeca od pet, sedam, devet ili ponekad čak i od dvanaest godina još uvijek noću mokre u krevet. One često smatraju, da su osobno zatajile. Međutim, one misle da u tome ima više ili manje svjesne agresije djece, pa - na temelju te vlastite predstave o tome — reagiraju uvrijeđeno emocionalnim distanciranjem od »zlotvora«, ili pak s više ili manje očitom agresijom. Osjećaji krivnje brižnih majki u većini su slučajeva neopravdani. Za psihički uvjetovano mokrenje u krevet (liječnički pregled treba isključiti svaku organsku pozadinu toga) redovito nije krivo ni dijete ni majka. Nesposobnost djeteta da noću ostane čisto, skoro je u svim slučajevima posljedica nekog odstupanja povezanog s mokrenjem, što većini promatrača ostaje prikriveno. Ta djeca koja noću mokre u krevet imaju prosječno vrlo dubok san, pa je on uzrok da se i pored podražaja napunjenog mjehura, djeca ne probude. Prosječno čovjek ne spava tako duboko da ga se ne može probuditi nekim vanjskim ili unutarnjim podražajima, pa čak ni u dojenačko doba. Ako djeca redovito padaju u tako dubok san da se praktički od večeri do jutra ne bude, to je onda znak da su u sebi razvili obrambeni mehanizam protiv straha; Duboki san čuva dijete ako je njegov »mjerač razine straha« prenizak i prijeti da će postati trajan 'stres (što se u dojenačko doba može dogoditi zbog toga što se na djetetov plač nitko ne odaziva). Dakle, djeci koja su razvila takav dubok san kao dojenčad, mora se pomoći da se odreknu tog obrambenog mehanizma, kako bi noću mogla regulirati ispražnjenje mjehura. U fazi privikavanja djeteta na čistoću, majka obično nesvjesno uspijeva ukloniti neprirodno dubok san djeteta tako, da ga prije spavanja još jedanput stavi na lonu. U slučaju bolesti, kod kašlja ili povraćanja, treba da je netko uz djecu. To saznanje smanjuje kod djece potrebu za dubokim snom. Psiha se povlači i ostavlja mjesto normalnom snu. Samo u relativno rijetkim slučajevima ne smanjuje se dubina sna. Na primjer, ako se primjene nova iskustva koja tvrde da je bolje »ništa ne čuti i ništa ne vidjeti« (kada je potrebno otići u bolnicu, kada krevet nije u dočuhu roditelja i kada dijete zbog dužeg izbivanja majke nije steklo osjećaj sigurnosti). Uzroci i daljnjeg postojanja dubokog sna mogu biti mnogostruki s tragičnim posljedicama. Pri tome ima mnogo neznanja, a rijetko se tu radi o pakosti.
Nevolja se, naravno, pogoršava ako majka doživi da je dijete za vrijeme posjeta rodbini ili za vrijeme boravka u bolnici ostalo čisto. Ona se zbog toga ljuti, jer je stekla utisak da ju dijete samo hoće ljutiti. Pri tome zapravo, triumf bolničarki, kuma, tetaka ili baka - kod kojih je dijete boravilo i noću ostalo čisto - nije opravdan. Strana okolina utječe samo na kratkotrajno smanjenje dubine sna, koja se opet izgubi čim se dijete vrati na svoje staro mjesto, svojim navikama i miru. Tu činjenicu majke zapravo ne mogu shvatiti, pa tako djetetovo mokrenje u krevet tumače kao lični atak na njih. Majčin bijes izaziva u djetetu osjećaj napušteno-sti, mogućnost da bude odbačeno, pa tako potreba za dubokim snom i dalje ostaje.
Kad smo jednom shvatili sve te povezanosti, onda nije teško da stvorimo koncepciju terapije zbog mokrenja u krevet. U mjesecima koji slijede, dijete mora što je moguće više biti pošteđeno od osjećaja napuštenosti. Noću ono mora spavati u blizini roditelja, a prije polaska na spavanje treba postojano nastojati da dijete osjeti blizinu svojih najbližih. Uz to treba dobrih pola sata ostati uz dječji krevet, pričati priče, gledati slikovnice ili čak zajedno s njim pojesti nešto voća. Preporuča se majkama da sjednu uz uzglavlje djeteta tako, da dijete glavom i donjim dijelom tijela počiva uz majku koja sjedi iza njega. Važno je da mu se kaže da će biti u blizini, i da će čitavu noć tako ostati da je može pozvati, te da će još jedanput doći i staviti ga na Ionu. Ako dijete mokri noću više puta, onda sebi treba nabaviti budilicu. Obično je dovoljno da se to obavi jedanput, i to jedan i pol sat nakon što je dijete zaspalo. Noćno zbrinjavanje neka se obavlja s puno nježnosti i milovanja, iako se dijete vjerojatno i nije probudilo. Suhi krevet neka bude ujutro popraćen uzvikom zadovoljstva, a dijete nagrađeno nekom igračkom.
Ako se na taj način ne uspije dijete spriječiti da mokri u krevet, treba kod terapeuta nabaviti aparat sa zvončićima. On omogućuje da se dijete probudi zbog jake zvonjave, čim se podloga ovlaži. Međutim i s tim aparatom se može imati uspjeha samo onda, ako majka pritrči i pomogne djetetu da obavi mokrenje u lonu. Ne može se očekivati od djeteta koje se bori s snom, da samo otiđe na ponekad udaljen nužnik, kao ni da samo promijeni podlogu itd. I u tom slučaju treba postupiti vrlo obazrivo i polako. Za dijete je najvažnije da zna, da ga neće ostaviti samoga po noći. Naravno da je neobično važno da ga ne ostavljate samoga ni po danu. Mnoge takve slučajeve sam mogla riješiti uz pomoć majki, pošto sam se s njima prethodno dogovorila o promjeni dnevnog rasporeda.
Kad ne bi postojao simptom za to da se dijete služi obrambenim mehanizmom zbog osjećaja napuštenosti, nevolje s mokrenjem u krevet ne bi se trebale uzeti previše ozbiljno u doba stroja za pranje rublja. I onako se početkom puberteta spontano smanjuje dubina sna, kojim nevolje s mokrenjem nestaju bez ikakvog posebnog postupka. Generalizirana bezosjećajnost stvara debelokožnu neosjetljivost, koja se manifestira ravnodušnošću za sve i svakoga. Naime, prekomjerna indife-rentnost smanjuje svaki jači poriv za djelotvornošću, i ona može biti uzrok stagnaciji dozrijevanja. Ako nema dobrog kontakta i motor zakazuje. Nečistoća uzrokovana mokrenjem u krevet za roditelje mora biti važan signal, ukoliko se nadaju i žele iz djeteta učiniti energična i snažna čovjeka.
Majke se većinom previše brinu radi neurednosti svoje djece. Prerani preveliki zahtjevi za redom mogu imati nepovoljne posljedice na uspjeh djeteta u školi a može se dogoditi da do odraslosti ostane blokirano.
Opće bi pravilo bilo, da odrasli do djetetove četvrte godine sami, bez prigovaranja, iza djeteta prave red. Ako dijete ponekad samo, oponašajući majku, pravi red - to treba posebno pohvaliti. Od šeste godine života na dalje mora se već kazati: »Onaj tko je odrastao može sam pospremiti«. Ako to sedam - ili osmogodišnjaci ne učine, onda treba reći: »Ah, kako su Mafk i Tim još mali!« A istovremeno neka majka pohvali petogodišnju Jesicu riječima: »Ona bi već mogla ravno poći u školu, toliko je odrasla i zna za red«. Važno je da se ne prenaglašuje potreba za redom kod djece; treba ih samo naučiti da svoje školske stvari drže u redu, i da navečer prije spavanja pospreme sve stvari u svojoj sobi.
Od dvanaeste godine već se može očekivati od djeteta da samo održava red u svojoj sobi, na mjestu gdje radi i gdje se igra. Neurednost koju dijete provodi izvan svog područja prisiljava majku da razbacane predmete vrati na njihovo mjesto. Ako je dijete prelije-no da drži red u svojoj sobi, to treba pustiti, pa čak i onda ako je u tom darmaru zametnuo svoje školske stvari. Dijete će shvatiti smisao za red kojim se štedi vrijeme i promijeniti dosadašnju aljkavost samo onda, ako majke ne sprečavaju neka konstruktivna iskustva djeteta u tom pogledu. Kad jednom djeca stvore svoje vlastito kućanstvo, onda će razum i radost za ljepotom učiniti kraj bezobzirnosti i tajnom protestu zbog majčine lijepe urednosti.

Mimek
30.01.2007., 20:05
jossy hvala tebi na trudu, ali tko je ovo pisao ? Žuži Jelinek :shock:

samaritanka
31.01.2007., 07:31
Mimek mislis pozitivno ili negativno na Zuzi Jelinek?

Mimek
31.01.2007., 10:18
Mislim neprimjereno.

Pisan mi je nekako čudno, kao oni tekstovi od Žuži.
Nemam ništa protiv Žuži. Simpa bakica koja ima svoj stil i uživa u životu, ali ovaj tekst me nekako ušokirao.

Pa zar ima među nama roditelja sa "debelokožnom neosjetljivosti".

Možda sam ja ovaj tekst krivo protumačila, pa me molim vas prosvijetlite, ali dijete čvrsto spava zato što ga dok je bio beba nitko nije dizao i puštao ga je da plače :shock:
Sorry ali ova teza mi je totalni nonsens

jossy
07.02.2007., 14:57
Ako ti je dijete svaka dva-tri tjedna na antibioticima, ako očajnički vrišti kad ga daješ u vrtić, ako poslušaš pedijatra kad ti za dojenče kaže: "Pusti ga neka plače, mora se naučiti redu, neka jača pluća, već će prestati pa ćeš imat mir" onda je to upravo to. Debela koža:)

Snowflake
28.02.2007., 23:55
Ne mogu ništa ne komentirati, jer sam igrom slučaja naišla na stranicu www.nocno-mokrenje.com.
U svakom slučaju, ukoliko je noćno mokrenje redovna pojava, nakon što je dijete uspješno svladalo biti bez pelene tijekom dana, najvjerojatnije se radi o organskom poremećaju, odnosnoj benignoj pojavi koja sama od sebe prolazi kod neke djece s pet, a neke djece s 14 godina. Poremećaj je nasljedan i do njega dolazi uslijed nerazvijenosti žlijezde hipofize koja kontrolira punjenje mjehura tijekom noći. Naime, kod djece koja imaju problem s noćnim mokrenjem, mjehur se tijekom noći brže puni nego što je to slučaj u "zdrave" djece, i naravno da se mora isprazniti. Problem nastaje i stoga što potreba za pražnjenjem mjehura ne probudi dijete.
Iako se radi o benigoj pojavi koja spontano s vremenom prolazi sama, preporuča se konzultirati specijalista radi odgovarajuće terapije lijekovima jer samo mokrenje za dijete može imati duboke psihološke posljedice (ismijavanje npr. mlađeg brata koji više ne mokri u krevet, osjećaj da je iznevjerio svoje roditelje i sl.).
Također, ispada da se ne radi o tako rijetkoj pojavi već o cca 10 posto djece.
Nadam se da je nekome pomoglo.

wana
03.09.2008., 19:01
Evo, dižem topic da ne otvaram novi.

Jure ima 3ipo godine.
Dnevnu pelenu je skinuo sa 2,5 godina, a onu za dnevno spavanje sa 2god i 10 mj.
Prije cca mjesec ipo skinula sam mu noćnu pelenu, uz puno priče i njegovog "teoretskog" znanja i prihvaćanja dogovora...
U ovih mjesec ipo dinamika je išla ovako: 9mokrih, 2 suhe, 3 mokre, 2 suhe, 20 mokar, 1 suh i 6 mokrih. Totalno obeshrabrujuće :(

Definitivno je mal za neku "ozbijlnu terapiju", ali ne želim prepustiti slučaju ovaj problem.
Što mi je činiti :?
Pokušavala sam raznorazne metode, ali za sad potpuno bezuspješno.
Koliko djetetu od 3,5 god znači preuzimanje odgovornosti :? , a kojiko crtanje sunca i oblaka :?

Prosvijetlite me i uputite, jer moje ideje i postupci za sad nisu učinkoviti.
:love:

brigita2
04.09.2008., 08:47
Evo, dižem topic da ne otvaram novi.

Definitivno je mal za neku "ozbijlnu terapiju", ali ne želim prepustiti slučaju ovaj problem.
Što mi je činiti :?
Pokušavala sam raznorazne metode, ali za sad potpuno bezuspješno.
Koliko djetetu od 3,5 god znači preuzimanje odgovornosti :? , a kojiko crtanje sunca i oblaka :?

Prosvijetlite me i uputite, jer moje ideje i postupci za sad nisu učinkoviti.

Samo da te izvjestim da nama ni posjeti psihologici ni sunca i kiše nisu pomogli. Nakraju sam s Elenom otišla pedijatrici i dobila tablete koje su regulirale mokrenje. Pila ih je 3 mjeseca i sad ih već tjedan dana ne pije, a suha je.
Možeš crtati sunce i kišu , ali više za svoju evidenciju nego išta drugo.
Evo što smo mi radili po savjetu pedijatrice, a možeš i ti napraviti.

2 ili 3 dana sve zapisivati što djete popije (mljeko, vodu, sok, juhu) i vrijeme u koje je popilo.
U isto vrijeme treba zapisivati u koliko sati i koliko je popiškilo (piškenje u čašicu od jogurta na kojoj si obilježiš po pola decilitra) Zapisuju se i nočna mokrenja (važeš pelenu suhu i mokru da dobiješ količinu mokrače).

Nakon što zapišeš sve podatke, probaj analizirati koliko ti mali pije preko dana, a koliko navečer i prije spavanja. Možda on previše pije prije spavanja.
Ako je to slučaj nemoj mu davati piti bar sat vremena prije spavanja, osim recimo par gutljaja vode. Podsjeti ga da ode piškiti prije spavanja.
Podsjeti ga da pije vodu preko dana.
I ne zaboravi da je on ipak još mali i nezreo i nemoj očajavati.

Nataša,Sarajevo
04.09.2008., 09:05
wana, moj G. u oktobru puni 4 godine. Noćnu pelenu skinuli smo ljetos i to nakon pun mjesec dana suhih pelena ujutro.
Inače, dnevne pelene smo skinuli prošlo ljeto, pelene za dnevno spavanje zimus.
Ja se nisam naročito brigala oko toga kad ćemo pelenu skinuti, sa 2,5, 3 ili 4 godine, nekako je došlo samo od sebe...

Uvijek mi je bilo prihvatljivije ne tjerati ga da kontroliše nešto što očito ne može, uvijek je odlazak u wc bio posljednja stvar pred spavanje.
A ljetos, znao je dolaziti noću do mene "mama meni se piški" i nakon tih mjesec dana suhih pelena shvatila sam da je vrijeme.
Da probaš tako - bez opterećenja i treninga???

Sretno!

wana
04.09.2008., 12:49
Hvala na savjetima i podršci :love:
Definitivno nije od previše tekućine, jer od kad smo krenuli sa odvikavanjem pazim da mu od popodnevnog buđenja (cca 16 sati) pa do spavanja (cca 22 sata) dajem piti ograničene količine tekućine...i to strogo kontroliram. Obavezno piški prije spavanja.
I noćas se probudio mokar...jadničak.
Žao mi ga je, očito, iako sam JA bila spremna, nije ON...najvažnija karika. Sve u svemu, večeras ću mu vratiti pelenu jer mi ga je žao gledati kako je svako jutro mokar i onda mu još bude i žao :(

maza36
04.09.2008., 13:24
Moj je junior noćnu enurezu rješio tek sa skoro 10 god.
Nije mu se lučio hormon koji to regulira. No, prof. Batinić sa Šalate nam je pripisala sprej za nos - minirin kojeg smo kupovali u onoj apoteci na Dolcu. Šprica se svaku večer prije spavanja, on nadomjesti taj hormon i dijete se budi suho :D Minirin između ostalog i potiče prirodno lučenje dotičnog hormona, tako da do prirodne regulacije dolazi prije nego što se to regulira kod djece koja nisu koristila minirin, a imala su taj poremećaj.
Važno je da djetetu objasnite da ono nije krivo za to što mu se događa, i da mu jačate samopuzdanje.
Moj je junior prolazio kroz krize zbog mlađe sestre koja je ostavila pelene prije prvog rođendana :/
Trebalo je puuuno rada i uvjeravanja da malo poraste u vlastitim očima.

zajecka
04.09.2008., 14:15
I mi smo u tom nizu iako se za sada popravljamo, 3g i 4mj. smo sada, s 2 skinuli po danu uz nastavak piškanja u gačice uredno barem 2x tjedno, a
ovo ljeto skinuli za spavanje i danju i noću, ali uz muke i to po 7-8 puta dizanje po noći, stavljanje na wc bez rezultata i 9x u krevet.....
mi nismo odustajali nego prali i prali.........dok ONA sama nije shvatila da NE odustajemo i odjednom ko da je drugo dijete, sama se budi po noći traži piškiti ili većinom cijelu noć ni ne ide.

Kod nje je bilo najvažnije ukinuti flašicu čokolina navečer, jer i sad kad joj je damo popiški se po noći, i ona je jednostavno bila lijena dići se i ići piškiti,
smatrala je odlazak na wc gnjavažom po noći ali po danu je imala neki poremečaj mjehura jer joj je bježalo.......valjda.......nije dokazano.......

I sve se uštimalo u njenoj glavici s našom upornošću i njezinim klikom kad je shvatila nema više vračanja pelena.......

zajecka
04.09.2008., 14:21
Htjela sam se još nadovezati, ostavili ju s bakom i dedom na moru i nije imala pelenu već mjesec dana po noći i baki se popiški u krevet i ona joj je vrati, kao da joj je rekla ma evo ti pelena možeš u nju, a ne moraš se dizati po noći na wc??!!
Ja sam poludila i naravno da se popiškila u nju, za sve treba žrtva i nas i njih.........

wana
04.09.2008., 14:22
I sve se uštimalo u njenoj glavici s našom upornošću i njezinim klikom kad je shvatila nema više vraćanja pelena.......
Meni je ovo najveća dilema, vratiti ili ne...upravo iz razloga kojeg si ti navela, da mu nešto ne raštimam u glavici :/
Čini mi se da ga "Muči" to što se probudi popišken, ali sam na dane, nekad kaže MA NEMA VEZE, nekad se rasplače :?
U biti sam poprilično :? i ni na nebu ni na zemlji :/

wana
04.09.2008., 14:23
Očito, što god izaberem, pogriješit ću :/ , ali, sada definitivno nije pravo vrijeme kad već on sam ne odgovara na poticaje s moje strane (dolazi beba, krenuo u vrtić)

maza36
04.09.2008., 14:33
A jeste li bili na pregledu da eventualno vidite da li je poremećaj hipofize?

zajecka
04.09.2008., 14:34
Treba izabrati vrijeme, nije smak svijeta ako ima pelenu a naša je isto govorila ma nema veze kad se popiškila ali joj je bilo strašno žao, a mi smo na to isto govorili da stvarno nema veze, oprati ćemo se.
Ali kada smo odlučili nismo bila je i ona spremna, vidjelo se to samo maaaaloo lijena a što je znala......i kad se popiškila u krevet bodrili smo ju dobro, pa biti će bolje sutra........ali bila je spremna..........

zajecka
04.09.2008., 14:38
A i mi smo joj na zimu/proljeće u par navrata vračali pelenu nakon par dana, bila je još zima, u tjedan dana 3x sam prala poplun, 3x deku.......i znala sam a i ona da nismo još spremne, iz nekih mojih razloga......

tanja_b
04.09.2008., 15:01
Andrej ima 4 godine i još uvijek je krevet svaku noć mokar.
Noćnu pelenu smo skinuli početkom lipnja, računajući da je ionako ljeto, pa neće biti tako strašno ako se i popiški, a do kraja ljeta će se valjda sve srediti. Eto ga na :mrgreen: ljeto je na izmaku, a on je i dalje mokar.
Dogodi se, doduše, ponekad da se probudi noću, i da se i ja probudim u isto vrijeme, i onda ga posjednem na tutu, tada se popiški i ujutro bude suh (to je počelo prije cca mjesec dana). U pravilu, piški oko 2 u noći, ako je pio puno vode navečer, onda ranije (oko 1 ili prije).
Ako prespavam ja, prespava i on - štoviše, on se uopće i ne probudi, nego spava tako u mokrom :/
Glupo mi je vraćati ga u pelene - prevelik mi je, a i primjećujem neki spori napredak, iako, puževim korakom - ovakvim tempom, prestat će piškiti u krevet kad krene u školu :roll:
Trudim se ne komentirati sve to, a ni on mi ne djeluje kao da ga to jako dira - zapravo, ponaša se kao da mu je apsolutno svejedno jesu li mu gaće mokre ili suhe. Ako ništa drugo, bar on nije isfrustriran zbog svega...

zajecka
04.09.2008., 15:14
I spava tako mokar? A moja se budila, pa smo se tuširali po noći jer je bila mokra od cica do peta , i mislim da ju je upravo to tuširanje i počelo živcirati..... :mrgreen:

tanja_b
04.09.2008., 15:16
Spava ko top.
Ponekad se probudi u trenutku dok piški, ali kao da nije svjestan što se dešava, samo se okrene na drugu stranu (ulovila sam ga par puta u ovoj fazi, ali prekasno).

zajecka
04.09.2008., 15:28
Probaj mi smo i na ovaj način: odrediš si sat npr. 2h ujutro i budiš se svaku noć i dižeš i njega , stavljaš pišati pa će uloviti ritam ili naviku, jer valjda on jednostavno mora piškiti po noći. I nemoj mu davati navečer puno piti.

Na taj način smo i mi kažem ti i po 8x dizala se po noći dok i ona nije stekla naviku buđenja kad već ne može izdržati cijelu noć suha.

tanja_b
04.09.2008., 21:20
Ma probala sam ja i s tim dizanjem "po satu", ali sam brzo odustala, jer dizati ga iz dubokog sna, to je kao da hobotnicu posjedaš na tutu :/
I to hobotnicu koja u snu plače i dere se jer ju netko ometa u snu.

Nego sam počela "loviti" trenutke njegovog plićeg sna ili čak buđenja (ljeti se češće budi jer mu je vruće), i koristiti ih za pišanje. Čak je jedno vrijeme i funkcioniralo. Ali to zahtijeva vrlo dobro usklađivanje mojih i njegovih faza sna (tj. da se oboje spontano probudimo u otprilike isto vrijeme). Nije neizvedivo, budući da su nam kreveti jedan do drugoga, ali je naporno - ako smo oboje jako umorni, prespavamo cijelu noć, a ujutro - zna se :/

Što se tiče pijenja, nisam primijetila bitne razlike u količini popišanog kad pije puno i kad pije malo, razlika je jedino u vremenu (ako je puno pio, ispraznit će se sat-sat i pol ranije nego inače).

wana
05.09.2008., 09:47
Evo izviješća:

sinoć sam mu htjela staviti pelenu uz objašnjenje da znam da mu je problem ostati suh po noći i ne piškiti u krevet, al to nije ništa strašno i čim bude suh po noći da ćemo pelene skinuti, međutim, negodovao je i da neće jer pelene nose male bebe, a ne nose ih ni Lovre ni Frane, ni ja ni tata...da je on veliki i da neće pelenu i da se neće popiškiti i ostati će suh.
Ujutro, pidžamica suha, ali smrdi (znači da mu je očito pobjeglo al ne previše), posteljina i majica suhe i mirišljave.
Kad se probudio, nije tražio piškiti sigurno još sat vremena (očito nije problem u kapacitetu mjehura)
Na kontrolu hormona ga neću još voditi, čini mi se prerano da ga bez-veze traumatiziram. Pokušat ćemo sa ovim prirodnijim metodama pa kako bude.
Vidit ćemo što će biti noćas.

zajecka
05.09.2008., 11:55
MA BRAVO!!!!!!!Evo to je jedan od sigurnih znakova (odbijanje pelene) da se u glavici dogodio klik, tako je i s našom bilo dok god je ona htjela pelenu niš od toga, htjela je piškit u nju, a kad je odlučila da ju neće bila je spremna boriti se s problemom., a mi smo joj pomogli u tome.......juuupiiii

wana
05.09.2008., 12:02
zajecka-i ja tako mislim...samo sam opet u dilemi, da mu večeras ponovno ponudim pelenu ili ne :?
..ili da mu pristupim na način, jučer si odlučio da ne želiš pelenu, to je ispravna odluka i ja te podržavam u tome...

zajecka
05.09.2008., 13:30
NEEEE! Ne nuditi sada kad je on sam odlučio da ju neće, to možeš napraviti samo kad on nije siguran u svoju odluku jel može ili ne može izdržati noć ili probuditi se. A po ovome vidim da je ipak odlučio da on to može i nemoj mu potkopavati njegovu volju nego podržati ga a i naravno da će se još i popiškiti u krevet......ali poanta je da on shvati da on to može. I moja je izabrala umjesto buđenja po noći izdržavanje cijelu noć a čak i ujutro ne ide odmah na wc što mi je bilo čudno nakon tolikih neizdržanih noći, a nije mi npr.bilo čudno kod sina koji je odmah s 2g. ostavio i dan i noć i nije se nikada budio po noći (možda svega 5x ukupno). On je imao taj klik u glavi tada.osim naravno ako nije samo klik nego i neki problem.......

zajecka
05.09.2008., 13:35
Da, noćas mu samo kaži znači ne stavljam pelenu i ponoviš budeš se pokušao probuditi po noći i zvati ili budemo ujutro piškili ili ja sam jednostavno neko vrijeme spavala s njim u krevetu i skužila bih da kad joj se piškilo sva se uzvrpoljila i šapnula sam joj jel ti se piški i isto uz negodovanje (jer se ne može probuditi ili ne želi) koji put smo išli koji put ne.

Nataša,Sarajevo
08.09.2008., 13:07
wana, kako napreduje, ima li pomaka???
Nadam se da vam ide u željenom pravcu :love:

wana
09.09.2008., 10:35
3 noći pelena mokra

večeras ću pokušati sa pristupom kojeg je rekla zajecka pa ću vidit :/

samaritanka
12.09.2008., 11:09
Wana podupri ga i time da ne pije kakao i jede recimo grožđe, lubenice i sve ostale diuretike prije spavanja. Također dobro je da mu debelo crijevo nije puno kad ide spavati. Dojiš li ga još?

zajecka
12.09.2008., 12:58
Wana jel uspjelo, jel se desilo štogod? kako napreduje?

wana
15.09.2008., 11:21
Wana jel uspjelo, jel se desilo štogod? kako napreduje?
ništa, očito nije spreman i neću ga forsirati.

Sam traži pelenu...

Preksinoć je izjavio da neće pelenu jer je velili, da će ostati suh po noći...samoinicijativno, bez da sam mu išta rekla.
OK, nisam mu je stavila, zaspao je oko 22,00 u 01 sam ga probudila da ide piškiti, dobro se napiškio, a u 5,30 je zvao MM-a da je mokar i da ga tušira i promijeni mu krevet. Kad se vratio spavati tražio je da mu stavimo pelenu koja je btw nakon 2 ipo sata spavanja bila puna. :(
Eto tako.

zajecka
15.09.2008., 13:11
O micek mali, a niš prema ovome i meni još nije spreman pa da je još ljeto ajde ali zima je počela i baš nije da spava mokar, a i moram priznati piški više od moje.
Ona je znači u 1-2 po noći i oko 6 piškila vrlo kratko vrijeme jedno tjedan dana, ali onda do 9-10h ujutro više nije pa je prešla na samo jednom pa niti jednom.......mislim brže nego tvoj......

zajecka
15.09.2008., 13:13
Ona je znači u 1-2 po noći i oko 6 piškila vrlo kratko vrijeme jedno tjedan dana, ..

Mislim na vrijeme početka odvikavanja znači onog odlučujučeg i zadnjeg......

Crvenkapica007
15.09.2008., 16:20
bok wana,
meni se cini to previse piskenja za jednu noc (22:00 pretpostavljam da je piskio prije spavanja; 01:00 pa opet u 5:30). Mozda je stvar u tome da stvarno treba "preslišati" (uf koji izraz) navike prije spavanja. Ne piti puno iza 20:00 i bez diuretika. Vjerovatno si sve vec probala, al ako fakat po danu uredno sam pita za piskiti, onda mi je nevjerovatno da se nakon sto se pomokrio u 22 i u 01 ima sto pustiti iz mjehura.
Mozda padam s marsa (nisam bas citala prethodne postove) ali jeste li radili urino-kulturu, da nije neka upalica? Jel i po danu ide cesce piskiti?
Sretno!

wana
15.09.2008., 20:48
ali jeste li radili urino-kulturu, da nije neka upalica? Jel i po danu ide cesce piskiti?
Sretno!
nismo radili, iz prostog razloga što je za pretpostaviti da bi se i po danu često piškio da je kakva upala po srijedi, a on po danu i po 5 sati zna ne ići piškiti.
Doduše, nisam napisala, ali, to se popodne (od 17,30 do 22) nalijevao, što sokom od ananasa, što vodom, pa je još i jogurt pio :/
Ma dobro, nekako imam feeling da će se "srediti samo od sebe" i da po srijedi nije nekakva "patologija".
Pokušali smo ovo ljeto na moju inicijativu, sad ćemo vidjeti što nas čeka ove zime :/ , pelena do daljnjega, definitivno.
Ovaj neuspijeh sam prihvatila i "prebojlela" ;)

Btw, malac ti je presladak, danas smo malo pričali u vrtiću...Jure je plakao pri rastanku, al sve je bilo ok, osim što slabo jede.
Sutra prvi put ostaje na spavanju.
Svima :love:

Crvenkapica007
15.09.2008., 21:03
o pa vi se družite ;)
ma ne mislim ni ja da je neka patologija
i naravno da će se riješiti
nekad i mi klincima namećemo stres od naših pustih očekivanja (da prohodaju, da počnu sami jesti, prati zube, ići na wc...zarađivati :lol: )
i onda taman kad se opustimo i pomirimo sa stvarima kakve su trenutno, sve se pomakne korak naprijed
pusa i vidimo se :*

wana
16.09.2008., 09:40
nekad i mi klincima namećemo stres od naših pustih očekivanja (da prohodaju, da počnu sami jesti, prati zube, ići na wc...zarađivati :lol: )
ma da:roll:

tanja_b
16.09.2008., 10:25
Kod nas - nazadovanje :(
Ljetos mi se činilo da ćemo uhvatiti tu "zelenu granu" - piškio je manje i nekako smo se uspijevali probuditi u isto vrijeme noću pa sam ga stavljala na tutu (on se sam, onako bunovan, ne bi sjetio, ali je spremno prihvaćao moju inicijativu). I onda, po povratku s godišnjeg - opet sve po starom - on piša u krevet, a oboje bismo sve tvrdo prespavali.
Nisam se toliko brinula, ali sad je zbilja zahladilo i bojim se da se ne prehladi. Prošle noći sam ga dvaput presvlačila (inače smo imali jedno noćno pišanje, noćas je, zbog hladnoće, vjerojatno mjehur bio još slabijeg kapaciteta).
Ne znam više što ću. Pelenu mi je glupo vraćati - nema je već 3 mjeseca. On se ne budi noću, ja se ne probudim, a u sobi hladno :/ Sad se samo brinem da se ne prehladi, ni zbog čeg drugog.

E da, ograničili smo večernje pijenje, a i ne konzumira diuretike, ali čini se da to nema nikakve veze.

sofke
16.09.2008., 11:26
mi smo isto u problemima oko noćnog piškenja

noćnu pelenu smo skinuli tek na kraju osmog mjeseca, kad je ona ima 4 god i 1 mjesec

zato što je ničim izazvana četiri noći za redom imala skroz suhu pelenu

čim smo skinuli pelenu, problemi..jedna noć suha, tri noći mokre

na kraju svih pokušaja i pogrešaka skužila sam da ne može progurati cijelu noć u komadu

pa si ja navijem sat oko 2,3 ujutro i stavim je da piški

već smo se ušemile pa se ona skoro ni ne probudi, a meni je to poprilična koma, jer već godinama spavamo cijelu noć pa je ovo malo šokantno

bio mi je bed da se možda ne navikne na taj aranžman, a to je da piša jednom po noći, ali mislim da to nema veze s navikom nego s tjelesnim predispozicijama da može zadržati mokraću cijelu noć

ne znam...pelenu sigurno neću vraćati

prekjučer sam zaspala i probudila se tek u pet..bila je već sva zapišana i guza joj je bila hladna ko da je od mramora

jedino ne znam do kad ću se dizati po noći :/

wana
16.09.2008., 11:35
jedino ne znam do kad ću se dizati po noći :/
~~~~~~~~ da potraje što kraće :love:

tanja_b
16.09.2008., 11:58
pa si ja navijem sat oko 2,3 ujutro i stavim je da piški

već smo se ušemile pa se ona skoro ni ne probudi, a meni je to poprilična koma, jer već godinama spavamo cijelu noć pa je ovo malo šokantno

E, ovo je i meni problem.
S tim da ja (još) ne navijam sat, nego se oslanjam na svoju i njegovu fazu laganijeg sna.
Ali s obzirom na niske temperature ovih dana, mislim da ću na kraju i ja navijati sat :/

zajecka
17.09.2008., 11:24
A mi se po noći totalno razbudimo (ne svaku), dignemo kuću na noge, jer ona plače i plače ja ju pitam jel ti se piški (do 5x) ona viče NEEE!, jel te što boli itd... ne želi se ustati i piškiti a piški joj se. I ništa ja ne odustajem nego plačuči ju nosim na wc i naravno ona piški jer ako ju ne stavim tada opet plače za 10min.

I sve to izdržavam jer ne želimo više pelene u kući.............

Ali popravlja se situacija jer kako se ne želi ustati po noći izdržava do jutra i mislim da je to cijela poanta da moraju naučiti kontrolirati situaciju......ili do jutra ili se moći probuditi na nagon i obaviti........

samaritanka
18.09.2008., 10:02
tanja b vodite svakako računa o tome što im dajete da piju i jedu pred spavanje. Nemojte to omalovažiti jer je to bitan faktor u izdržavanju noći. Kakao je vrag za noć kod neutreniranih. Pazite i na bilo kakvi skriveni papar u hrani ili papriku...
Postoje tvari u hrani koje nadražuju stjenku mjehura, a ne uzrokuju samo ubrzanu filtraciju u bubrezima.
Recimo mlijeko je jak diuretik, tako da ako možete regulirati dajte mliječni obrok KOD STARIJE djece u kasno popodne, a ne pred spavanje.
Kažem to sve dok se ne utreniraju.

Kad zahladi ima više nezgoda kod one djece koja se otkrivaju...nažalost...Ako se otkriju i ohlade pišaju 100% po noći, zato im obucite deblje piđamice ili ih zamotajte oko guze i trbuha sa nekom dekicom ili plahticom dodatno...

tanja_b
18.09.2008., 10:38
Mislim da se nakon 1-2 hladnije noći ipak prehladio :(
Već dva dana popiša se i u vrtiću za popodnevnog spavanja (što se nije dogodilo već mjesecima), po danu mu češće "pobjegne" u gaće, a noću... u strahu da se sve skupa još ne pogorša, dižem ga svakih 2-3 sata na pišanje da bar ne spava mokar u hladnoj sobi.
Ovo o pomicanju mliječnog obroka na popodne mi zvuči razumno. Probat ćemo. Iako, i dosad ga je pio cca 2 sata prije spavanja...

wana
18.09.2008., 11:05
Ja ću mu dati sašiti vreću, ovu zimu ionako ništa od skidanja pelena :(

sofke
18.09.2008., 23:02
Uf tanja_b, vama se zbilja zakompliciralo...

mi smo već par noći za redom suhi, ali se uredno dižemo usred noći

ne znam kakav krevet ima maleni, ali možda da nekako privežeš dekicu/poplončić za krevet...mi to ne možemo jer nam krevet nema stranice sa strane

već ako je upišan, da je bar topao..

tanja_b
19.09.2008., 08:49
Bili smo jučer kod doktorice (zbog drugih stvari) pa sam je pitala i za tu "prehladu" mjehura. Kaže da vjerojatno nije uroinfekt (po simptomima), ali ako potraje preko vikenda da damo urin na analizu.

Sa svoje strane, potrudila sam se da fakat ostane suh preko noći, dizala sam ga triput noćas i piškio je u tutu i probudio se suh :D Znam da to nije baš najpametnije, buditi ga više puta noću, ali sad, dok nam ne puste grijanje u stanu, ne bih riskirala da se stvarno prehladi. A onda poslije opet možemo loviti njegov ritam (prije ovog zahlađenja piškio je samo jednom noću, znači, može izdržati nekih 5 sati suh).

Nego, pričalo se tu o hrani-diureticima. Osim kakaa i nekih vrsta voća, što još djeluje diuretski? Što je onda uopće preporučljivo jesti navečer?

marta
19.09.2008., 08:56
Cokolada, roibos caj, persin, sve sto sadrzi kofein. Pogledaj postove o bezpelenastvu, jednom je samaritanka napisala sve moguce i nemoguce diuretike.

Peterlin
19.09.2008., 09:00
tanja b vodite svakako računa o tome što im dajete da piju i jedu pred spavanje. Nemojte to omalovažiti jer je to bitan faktor u izdržavanju noći. Kakao je vrag za noć kod neutreniranih. Pazite i na bilo kakvi skriveni papar u hrani ili papriku...
Postoje tvari u hrani koje nadražuju stjenku mjehura, a ne uzrokuju samo ubrzanu filtraciju u bubrezima.
Recimo mlijeko je jak diuretik, tako da ako možete regulirati dajte mliječni obrok KOD STARIJE djece u kasno popodne, a ne pred spavanje.
Kažem to sve dok se ne utreniraju.

Kad zahladi ima više nezgoda kod one djece koja se otkrivaju...nažalost...Ako se otkriju i ohlade pišaju 100% po noći, zato im obucite deblje piđamice ili ih zamotajte oko guze i trbuha sa nekom dekicom ili plahticom dodatno...

Potpis!

Ja imam jednog ovakvog sina - zovemo ga "protočni bojler". Sad ima 8 i pol godina, ali kad zahladi, nema šanse da se taj ne digne po noći... Ranije sam ga ja znala odvesti na wc prije nego sam otišla spat (oko 11) i dobro je funkcioniralo. ČARAPE za spavanje spasile su mu glavu, a i meni - sad to više nije problem!

Mlađi sin je druga priča - on je "deva"... ako ga ne potjeramo, taj cijeli božji dan ne treba ići piškiti... :mrgreen:

tanja_b
19.09.2008., 09:09
I mi smo probali s čarapama za spavanje, ali smo privremeno odustali. Razlog: kad se upiša u gaće, onda smoči i čarape, pa su mu noge još hladnije (u mokrim čarapama) nego da spava bos.
Ali inače se slažem s tim rješenjem - vratit ćemo se i mi čarapama, samo da se sve to malo normalizira...

zajecka
19.09.2008., 09:19
......i mi spavamo u čarapicama počevši od mene i nikad po noći ne idem piškiti.......ni sin s čarapicama po noći ne piški....kćer tek navikavamo na čarapice.........a muž je priča za sebe on je vanzemaljac spava skoro gol isto bez piškanja...... :mrgreen:

Stea
19.09.2008., 09:39
Mi smo se mučili sa mokrenjem u krevet jako dugo godina... I urin je uvijek bio dobar, i išli na EEG između ostalog dok me nije dohvatila jedna pametna dr i rekla nek napravim UZV mjehura i utvrdilo se zadebljanje stijenke mjehura.

Terapiju smo primali cca 6 mjeseci. Neke tablete i nešto malo hormona u nos i sve se povuklo.

Mislim da se trebate malo opustiti oko svega toga... dijete i te kako osjeti da mama i tata i ostali odrasli stalno nešto šuškaju o tome i onda jadan ode u krevet navečer sa naredbom u glavi "neću piškiti u krevet, neću piškiti u krevet, neću piškiti u krevet... " koja se pretvori automatski u "piškit ću, piškit ću, piškit ću.... " i naravno - popiški se...

A to nije nikakva drama.... nekome noćna pelena ne treba već sa 2 godine a nekome sa 4.... bitno je da nema pritiska... samo nek su zdravi. I prestat će već piškiti u krevet.

Svim mamama i tatama :love:

zajecka
24.09.2008., 16:41
Ah i evo bez obzira na naše čarapice i što smo kao sve prepreke savladali, P. se popiškila zadnje dvije noći u krevet i to spavajuči ko top. Mislim da se mišica prehladila, muž ludi a ja sam dosta obzirna.......sve bu to prošlo......a kad je ona tak lijena dići se na uzbune u glavici" idemo piškiti"i samo mokra nastavila pajkiti........ili se tužno rasplače...........

mamica13
22.06.2009., 18:59
Moja curka od 7 godina se u zadnjih 5-6 tjedana 3 puta popiskila u krevet. Ona je ranije imala problema sa dubokim snom i nocnim strahovima, a nekad bi se i popiskila u krevet zbog toga, no to se sve dogadja iskljucivo u prvom dijelu noci i proslo je do 6 godina kao sto i treba. Sada vec dugo nije smocila krevet, do tih zadnjih 5-6 tjedana, pa ne znam je li to zabrinjavajuce ili se povremeno moze dogadjati? Sva 3 puta se popiskila u krevet pred jutro, no sad sam isla proucavati faze sna i skuzila da i pred jutro djeca imaju jednu kratku fazu dubokog sna pa ne znam je li to moze biti povezano s tim ili je nesto psiholoski (ja trebam roditi kroz mjesec dana) ili nesto trece. Ma sad ju necu s time gnjaviti jer kad ju probudim jednom po noci onda se ne dogodi, pa cemo tako do jeseni, a nadam se da ce se do tada povuci. Ima li netko slicnog iskustva? Vidim da se ovdje uglavnom spominje redovito piskenje u krevet, a kod nas to nije slucaj, pa pretpostavljam da nije problem taj hormon.

Sta vi mislite?

samaritanka
24.06.2009., 20:55
Kreće li u školu na jesen? Jeste li išli u novu školu na upoznavanje ili ćete tek na jesen?
A to da trebaš roditi ne treba isto zanemariti?

mamica13
26.06.2009., 12:20
Krece, bila je u skoli na testiranju, to se dogodilo dosta nakon toga, i dalje svega 3 puta, ali ja se pripremam za svaki slucaj... Inace ne djeluje uopce zabrinuta zbog skole, vise joj se misli vrte oko brace, mada se jako veseli, ali vidim da puno razmislja o tome kako ce i sto biti.

LeeLoo
24.07.2009., 10:33
...čitam ovu temu jer imamo sličan problem...po danu je ok ali po noći...uglavnom se popiša..bude suh možda jednom dvaput tjedno....-e sad,pokušala sam i s noćnim buđenjima i onda je suh ali pokušavamo ga naučiti da se samo to izregulira.....-e sad on dosta pije,naučen je pre dspavanje na famoznu " biancu" i jednostavno neće na spavanje bez tog napitka..nekad stavim malo ali svejedno mu većinu puta pobjegne....pokušavala sam i ignorirati kad je mokar i reći mu kao da to nijelijepo ( našto se on samo smije na to i zeza nešto u stilu-kao opet će on to napraviti.... :roll: )....pretpostavljam da je najvjerojatnije problem što pije previše..ali on po cijele dane trći,ali samo TRČI i normalno da ožedni,a još i ove vrućine.....-evo ovaj tjedan je svaku noć mokar....-neznam dal d ajoš malo pričekam jesen kad zahladi i počne manje piti ili da odemo do psihologa...?..inače je jako živ i zafrkant i nema mira PO CIJELE CJELCATE DANE.....evo jučer bili na rođendanu,trčao ali ono stvarno smao trčao doslovno do 6 do 10 i pio tako dosta i doma opet on žedan,popiškio se i malo pio i ujutro-mokar.....-savjeti???

Val
28.07.2009., 10:37
i mi smo u sličnim problemima. dnevnu pelenu smo skinuli s nepune dvije godine. S. je prije 8 mjeseci tražio skidanje i noćne i otada se popiškio 2-4 puta.
no, B. je nekoliko puta tražila skidanje noćne, no bez uspjeha.
unatrag 2 tjedna spava bez pelene, ali ja ustajem, budim ju, i još se, između toga, popiški.
kužim ovo sa prebacivanjem odgovornosti-probat ćemo i to, ali meni se čini da bi kod nje mpgao biti prisutan taj hormon. poremećaj.

ono što me zanima je postoje li još kakvi simptomi i kada se najranije može liječiti.

kod nas je problem što ova malena curka pokazuje znakove odvikavanja i voljela bih probati, ali bojim se negativnog efekta kod starije jer je i inače strašno osjetljiva.

ako tko zna, nabacite koji info.

idem sad čitati ove vaše linkove.

spajalica
29.07.2009., 08:15
kod nas je problem što ova malena curka pokazuje znakove odvikavanja i voljela bih probati, ali bojim se negativnog efekta kod starije jer je i inače strašno osjetljiva.

nedavno sam i sama bila u istoj dilemi. Aria je bila spremna za skidanje pelene vec neko vrijeme, a BC-a sam par puta pokusavala skinuti, ali bilo je bas ovako kako ti opisujes. em bi ga budila em bi se jos i izmedju popiskio.
cak sam i na forumu pitala za svjet, jer mi je bilo zao da njemu ne nabijem neki kopleks, jer ona nema pelenu, a on jos uvijek ima.
savjetovali su me da arii skinem bez neke velike pompe pelenu i fakat je sve bilo super. noc suha. nakon dvije tri noci BC je trazio isto da ide bez pelene spavati. skinuli smo je i tu noc se popiskio pred jutro. ali je odmah zavo da je mokar. inace bi pri ranijim pokusajima spavao iako je bio mokar.
od tad nema pelenu. dogodi mu se jako rijetko nezgoda, s tim da ga odvedemo na wc prije nego mi odemo na spavanje.

Ancica
29.07.2009., 11:39
Mi smo u toj fazi (tim fazama) uvijek ih dizali prije neg smo mi isli spavat na jos jedno pisanje, onako u polusnu, i palilo je.

CAPPY
30.07.2009., 14:10
Pitala bih cure koje su pisale o sličnim problemčićima koje i ja imam s D( tanja b,Wana...) kako je u međuvremenu.Jel problem riješen i kako ?Kod nas ide ritam nekoliko noći suh, dvije mokar i slično tome. Poveselila sam se nedavno , bilo je 16 suhih noći , a sad već 4 mokre, a nekako se to poklopilo s tim što sam ja bila na godišnjem, a ovaj tjedan radim, pa me sve više kopka da nije to razlog .Njega to noćno mokrenje izgleda ne smeta , ali mene je počelo više nego prije.

tanja_b
30.07.2009., 20:55
Pitala bih cure koje su pisale o sličnim problemčićima koje i ja imam s D( tanja b,Wana...) kako je u međuvremenu.Jel problem riješen i kako ?

Kod nas je problem riješen, i to sam od sebe :D
Jesenas sam ga dizala noću za pišanje jer mi je postalo neprihvatljivo da spava mokar, a nisam mu htjela vratiti pelenu (psihološki). Neko vrijeme sam imala naporne noći s dva buđenja na vekericu, a onda smo zimus počeli smanjivati buđenja i nekako se spontano počeo sam buditi za pišanje, odnosno uspio bi prespavati cijelu noć bez pišanja.
Nije to išlo glatko (kao uostalom ništa kod njega), ali malo-pomalo je kretalo na bolje. Odnedavno smo ukinuli i kahlicu kraj kreveta i sad kad se noću probudi, lijepo sam odšeće na wc i obavi stvar.
Očito djeci treba različito vremena za regulaciju noćnog mokrenja. U našem slučaju, "kliknulo" mu je negdje s 4,5 godine, što jest relativno kasno, ali nije katastrofa, u svakom slučaju, sad je sve u redu.
(što ne znači da se tu i tamo ne desi neka "nezgoda", ali one su sad zbilja iznimka)

CAPPY
31.07.2009., 08:48
Kod nas je problem riješen, i to sam od sebe :D

Baš mi je drago zbog vas.Naša pedica kaže da sve to spada u proces odvikavanja i da se do pete godine može tolerirati.Vjerujem da ćemo i mi uspjeti.

dubbiii
14.09.2009., 21:56
...slučajno sam kliknula na tu temu ,pa eto ako nekog zanima::

ja imam curicu od 3 i pol godine.prije mjesec dana smo se vratili s mora.bili smo kod bake.tamo je mokrila i po danu i po noći....u 2 mjeseca sam joj znala kupiti po 2 pak.pelena i još donesli od doma.par kom.je ostalo.kada smo došli kući neko vrijeme je mokrila u krevetu,ali samo po noći, po danu je izdržala ne popiškiti se tih par sati spavanja...
onda smo joj počeli govoriti da pelena smrdi i da je to fuuuj,bljak..... ;)
i tako nakon par dana nagovaranja rekli smo si ja i MM da joj nedamo više pelene pa da ćemo vidjeti.i tako smo i napravili.
znači sada popodne nema problema,jedino po noći ja ili MM se dignemo oko 1 ujutro pa je odvedemo na wc i onda ujutro kada ide u vrtić oko6.30.za sada je sve ok.zna se desit da koju noć joj pobjegne,ali to samo ako ne ide na wc prije spavanja i pije puno tekućine.....

za svaki slučaj držim jedan čitavi paket u ormaru za koji ona nezna :lol: :lol:

jeka
25.02.2010., 14:03
Moja starija ima 3,5god. i vec 1,5god ne koristi pelene ni nocu.
Prvi put se upiskila u krevet kada sam otisla da se porodim sa mladjom, i nije se ponovilo.
Kada sam dosla kuci sa bebom isto se 1. upiskila.
Beba sada ima 6mes., njih dve se super slazu i vole, iako se starija cesto mazi i ponasa kao beba, a ja cutim i hranim je, oblacim sve sto nisam radila 2.god buduci da je "bila", jako samostalna.
E sad , ja sam bebu morala da prebacim kod nas u krevet buduci da cesto nocu siki i nisam vise mogla da ustajem.
Jedno vreme smo se gurali svo 4 u krevetu, i pre 7dana sam prebacila (lagano, postupno, bez forsiranja), veliku devojcicu u krevetac.
A ona se vec 3 dana za redom upiskila u krevetcu!!!!!!!!
Zasto???Jel sam pogresila sto sam je ubacila tu , mozda misli da je beba pa ko beba piski???
Ne pokazuje nikakve znake animoziteta prema beba, sve je kao i obicno.
Jel nesto istraumirana???
Toliko se trudim od kad se beba rodila da sve izbalansiram, mobilna sam 24\7, sve samo da se nesto ne istraumira i isfrustrira, i mislila sam da je najveci posao gotov kad ih vidim kako se ljube, smeju, igraju zajedno, kako je velika cuva...
A sad ovO??
Sta mislite???
Zaboravila sam da kazem da je u poslednje vreme znacajno promenila ritam spavanja, pa sad legne u 21.30, a do pre 10ak dana nikad pre 23.45h.
Mozda je to???

thegirl25
12.11.2013., 08:44
Drage mame, moja skoro 4 god. djevojcica pocela je piskit u krevet, svaku vecer.. pelenu je skinula sa 2 god i uredno smo skinuli i nocnu i nije bilo problema..
Ako bi joj se nekad dogodilo da se popiski bila je bolesna, i pocela bi plakat radi toga i probudila bi se... A inace se meskoljila, bacakala po krevetu, ugl.
sto cujem da svi rade. Sad se popiski i nista ne pomakne se... Sto mi je radit, to traje ima mjesec dana, svaku vecer... da li su potrebne pretrage

Peterlin
12.11.2013., 08:53
Moj stariji je imao taj problem do kraja treće godine. Sve se riješilo preko noći nakon operacije mandula. Ljeti je takvoj djeci obično ok, ali zimi - čim krene prva prehlada, krene i zapišavanje kreveta. Idi pedijatru, ali znat ćeš i sama - ako dijete ima probleme s grlom (treća mandula ili sve tri), to je sasvim moguć uzrok noćnog mokrenja.