PDA

Pogledaj cijelu verziju : odred za čistoću-svakodnevni trikovi i savjeti

maria71
07.01.2007., 23:08
ovaj sam topic zamislila da razmijenjujemo praktične savjete za čišćenje po kući,npr kao što stavljamo recepte....( ok,vi stavljate recepte ,mm kuha,a ja jedem)

danas sam na tv vidjela trik sa rižom u boci koja je izgrebala ostatke nekog likera bolje nego ikakva četka

i isprobala sam i radi....

anek
07.01.2007., 23:10
e pa daj onda napiši taj trik da i mi ribamo po likeru :mrgreen:

maria71
07.01.2007., 23:14
boca je imala udubljeno tj izrezbareno dno i prljavština se zapekla,

teta je stavila malo riže i vode da poklopi rižu i mućkala dno više nije bilo prljavo

Ivana B-G
07.01.2007., 23:55
eto, imam jedan super trik za sve one, koje kao i sama ne vole peglati. (da znam, to nema veze s ciscenjem, ali eto, kucanski poslovi).
ovako: kad masina opere, jos vlazno rublje slozite, kao da biste ga spremili u ormar. tako slozeno rublje ostavite +/- 3 sata i tek onda rasirite da se osusi. tako sam ja drasticno (!!!) smanjila potrebu za peglanjem.
ok, neke stvari i dalje zahtjevaju peglu, ali ovo je super za krpe, rucnike, posteljinu, pulovere, obicne majice i obicne platnene hlace...probajte! ;)

sorciere
08.01.2007., 00:03
ja sve majice i hlače odmah iz mašine stavljam na vješalicu. i tako sušim. ostalo rastegnem (imam cijevi kroz stan :/ ) - i nema peglanja. zavjese odmah vješam.

mamma Juanita
08.01.2007., 00:18
ima još jedna zgodna fora za nepeglačice :mrgreen: ,
sad po zimi: isto se vlažna roba fino poravna i složi i poreda po radijatoru. odlično ispegla ;).

sorciere
08.01.2007., 00:27
ploču štednjaka čistim sredstvom za čišćenje pećnica. pošpricam, pustim 15-tak minuta - i očistim. :mrgreen:

Fidji
08.01.2007., 00:37

teta je stavila malo riže i vode da poklopi rižu i mućkala dno više nije bilo prljavo

Stavila je rižu i ocat.

enela
08.01.2007., 01:28

Stavila je rižu i ocat.
Moja baka je prije flaše čistila kukuruzom, koprivama i vodom.

sorciere
08.01.2007., 01:35

Stavila je rižu i ocat.
Moja baka je prije flaše čistila kukuruzom, koprivama i vodom.

a kaj će vam takve boce??

:?

bubimirko
08.01.2007., 01:44
ovo me podsječa na one "Đurine kućne čarolije" iz Nadrealista.....

:lol:

ms. ivy
08.01.2007., 09:16
preplašite koku da joj meso bude mekano :lol: :lol:

maria71
08.01.2007., 09:22
gle ti moderatorice,ajde brzo savjet na sunce....

ms. ivy
08.01.2007., 09:37
zapravo si baš mislim kako ne znam ni jedan takav trik. ili sam ultraloša domaćica, ili ultranemaštovita...

gejsha
08.01.2007., 10:20

jel nije bilo riza + ocat :? :?

makita
08.01.2007., 12:08
Ne znam jel to ista emisija, al je o čišćenju. Teta je rekla da se sudoper zapravo najbolje čisti sa det za suđe. Ja sam ga oduvijek ribala sa Arfom ili Vimom, ugl, uvijek sa nekim koji grebe.
Pokuišala sam tako očistit one tvrde masne točkice od friganja na starom poklopcu od kuhala i na pločicama iznad štednjaka. Ljudi, ne vjerujem ni sama, ugl. ja spužvu polila det. za suđe-obični Likvi il Čarli, premazala da se stvori malo pjene, dok sam prešla s jedne strane na drugu, deterdžent je već odradio više nego što sam se nadala, a nakon toga sa zelenom grubljom stranom spužve stvarno lagano protrljala i ode masnoća. Ostalo je čisto :shock:
A ja do sada u principu skoro jedino fizičkim pritiskom skidala...

zibba
08.01.2007., 12:45
Ja iznutra skorene boce perem s pijeskom-sitnijim šljunkom. Stavim 1-2 žilce pijeska, majo vode, poklopim i mučkam. Sve je poslije tako čisto :mrgreen: .

Za mikrovalnu- u zdjelicu staviti vode i krišku limuna. Kuhaj da nastane gusta para, pa zatim obriši vlažnom krpom.

Pečnica- soda-bikarbona napravi s malo vode gustu pastu i premaži po mlakoj pečnici. Pusti da stoji najbolje preko noći. Speri bikarbonu i obriši pečnicu.

Mamita
08.01.2007., 14:41
idem srediti mikrovalnu
zibba, teško tebi ako nešto ekspolodira npr. limun

Kora
08.01.2007., 15:07
Jel ima neka od vas cure recept za kvalitetno uklanjanje kamenca sa tuš kabine i za čiščenje onog crnog što se skuplja na rubovima tj. na silikonu kojim je tuš kabina spojena sa kadom?

babyiris
08.01.2007., 15:44
Jel ima neka od vas cure recept za kvalitetno uklanjanje kamenca sa tuš kabine i za čiščenje onog crnog što se skuplja na rubovima tj. na silikonu kojim je tuš kabina spojena sa kadom?

prašak za pecivo -za plijesan
Žetkica za zube ili nokte(stara) malo praška i vode... i četkati! :lol:

enela
08.01.2007., 15:47
Ovisi hoćeš ekološki ili neekološki. Kamenac inače skida najobičniji ocat+ribanje, a od kupovnih je dobar cilit bang. Za plijesan sam pročitala ovo: Mix one part hydrogen peroxide (3%) with two parts water in a spray bottle and spray on areas with mold. Wait at least one hour before rinsing or using shower.

Ailish
08.01.2007., 16:52
Ocat čisti kamenac i bez ribanja, samo treba malo pustiti da djelujeb (10 min), a i protiv gljivica je dobar

tanjads
09.01.2007., 00:41
Ovo ja cula i vidjela od moje tete cistilice-skidanje tezih fleka s tepiha-vanish (po uputstvu pjena, ribanje, sushenje pa usisavanje) i ribanje vrecom od krumpira (ona mreza). Skida 50x bolje nego kad se pere spuzvom i sl (bez obzira na grubu stranu).

tinkie winkie
09.01.2007., 01:03
Limuntus čisti skoro sve. Kamenac, suđe od inoxa, zagoreno, crno itd.

puhovi obožavaju smokve
09.01.2007., 01:55
sad po zimi: isto se vlažna roba fino poravna i složi i poreda po radijatoru. odlično ispegla .
kaj ti ne ostanu crte od radijatora? :roll:

emily
09.01.2007., 08:23
kako ocistiti slamcicu koja je zaljepljena za djecju plasticnu casu?
unutra sam vidjela par crnih tockica :/ , punila sam casu i slamku vrucom vodom i deterdzentom, ali nista
ili mi ne preostaje drugo nego baciti casu

a zakaj
09.01.2007., 09:56
unutra sam vidjela par crnih tockica :/ , punila sam casu i slamku vrucom vodom i deterdzentom, ali nista
ili mi ne preostaje drugo nego baciti casu
to sam se ja jucer pitala, dobila je tonka to od dede i bake.
ja mislim da se to ne moze posteno oprati, da su to rasadnici bakterija, pogotovo ako dijete iz njih pije nesto drugo osim vode, i da ih nakon nekog vremena treba baciti.

tamy
09.01.2007., 10:36
mi smo to vrlo uspjesno ocistili stapicima za usi (oni tanki na kojima ima vata)

Winnie The Pooh
09.01.2007., 12:37
sad po zimi: isto se vlažna roba fino poravna i složi i poreda po radijatoru. odlično ispegla .
kaj ti ne ostanu crte od radijatora? :roll:
Mene više muči vlaga u stanu :/

U suđerici.

emily
09.01.2007., 12:40
1. nemam sudjericu
2. stapici za usi - nazalost ne igraju, jer slamcica nije ravna, vec vijuga oko case :/

mamma Juanita
09.01.2007., 16:23
kaj ti ne ostanu crte od radijatora? :roll:imam ravni radijator, kod onih s rebrima je to valjda problem.

brigita2
09.01.2007., 16:28
1. nemam sudjericu
2. stapici za usi - nazalost ne igraju, jer slamcica nije ravna, vec vijuga oko case :/

Ma baci to. Ko zna kakva kolonija bakterija upravo buja u toj vijugavoj slamčici.

emily
09.01.2007., 17:21
1. nemam sudjericu

Ma baci to. Ko zna kakva kolonija bakterija upravo buja u toj vijugavoj slamčici.

casa je spremljena otkad su primjecene promjene
sad ju samo treba nevidljivo ukloniti :mrgreen:

aleksandra70vanja
09.01.2007., 18:26
I i imamo takvu čašu na barbie, ja ću je probati skuhati, valjda se neće rastopiti.

sorciere
09.01.2007., 19:07
emily - ja sam kikici jednostavno rekla da je čaša prljava, da se ne da očistiti (a od toga se može razboliti) - i da ćemo kupiti drugu. čemu skrivati?

maria71
09.01.2007., 19:17
I i imamo takvu čašu na barbie, ja ću je probati skuhati, valjda se neće rastopiti.

nemoj,ja sam išla iskuhati posudice za leće....... :shock: :roll: :oops:

ronin
09.01.2007., 19:26
Meni je još pred tri godine teta u vrtiću rekla za ovaj trik s rižom ali što se tiče čišćenja dječjih bočica(riža + malo vode)i stvarno super čisti,samo treba dobro protresti.

blondie xx
09.01.2007., 23:53
postoje tanke "dlakave" žičice kojima bi to mogla očistiti. one, između ostalog, služe za čišćenje lula pa mislim da bi ih čak moglo biti u duhanu ili sličnim trgovinama. dođu par kuna koliko se sijećam.
inače, djeca od njih vole raditi razne oblike pa mogu poslužiti za igru i ukrašavanje.

mamma Juanita
10.01.2007., 00:34
postoje tanke "dlakave" žičice kojima bi to mogla očistiti. one, između ostalog, služe za čišćenje lula pa mislim da bi ih čak moglo biti u duhanu ili sličnim trgovinama. dođu par kuna koliko se sijećam.
inače, djeca od njih vole raditi razne oblike pa mogu poslužiti za igru i ukrašavanje od toga u našem vrtiću rade lutkama ruke i noge :D

emily
10.01.2007., 02:53

i ova je barbie :lol:

emily - ja sam kikici jednostavno rekla da je čaša prljava, da se ne da očistiti (a od toga se može razboliti) - i da ćemo kupiti drugu. čemu skrivati?

ma casa nije u uporabi vec neko vrijeme, trazila me je jednom da joj dam u tome piti, pa sam joj pokazala te tockice, i rekla da dok ne ocistimo nista od pica iz barbi case. mislim da sam cak spomenula da ako se ne bude dalo oprati, da cemo ju baciti
mislim da je vec zaboravila, ali necu sad pred njom bacati u smece

Tessa
16.01.2007., 17:35
Super topic. Da sam marljivo pisala sve savjete od starih žena tj baka, sad bi mi to dobro došlo. Ali nisam :/ al imam nešto...

Mene zanima kako perete medeke i ostale "čupave" igračke?

Evo par tips und tricks, pa nadopunite da nam bude sve na jednom mjestu:
SAVJETI ZA DOMAĆINSTVO

1. Ukoliko vam se prolije ulje, preko mrlje pospite sol (upija ulje).
2. Uredne kuharice/knjige: otvoriti knjigu na str koja vam treba, uzeti prozirnu vrećicu za zamrzavanje i gurnuti knjigu u nju. Na taj način će knjiga ostati čista.
3. Božićna dekoracija: skupite češere, umočite ih u jaku vodenu otopinu soli i ostavite da se dobro osuše. Nakon toga će izgledati kao da su maloprije donešeni iz šume.
4. Za ugodan Božićni miris: u svježu naranđu zabodite klinčiće i stavite je na tanjur u prostoriji.
5. Čišćenje naočala: kapnite na krpu nekoliko kapljica octa ili votke i time obrišite naočale.
6. Odstranjivanje životinjskih dlaka s odjeće: pomoću vlažne spužve.
7. Zalijepljene žvakaće gume: tkaninu na koju se zalijepila žvakaća stavite na kratko u zamrzivač da se lakše odstrani. Ukoliko se zaljepila na tepih, nabavite u ljekarni sprej za hlađenje rana i raspršite ga ili stavite kockice leda.
8. Mrlje od kemijske olovke: poprskajte lakom za kosu i istrljajte vlažnom krpom.
9. Mrlje od čaja na posuđu lako se odstranjuju otopinom octa i soli (3žlice soli na 3 žlice octa).
10. Zaštita od puževa u vrtu: oko gredica zasadite peršin, krabuljicu ili lavandu (puževi ih ne vole). Kao stupica za puževe može vam poslužiti čašica od jogurta u koju ste ulili pivo. Ukopajte je u zemlju do dubine od nekoliko cm. Puževi će slijediti miris i upasti u čašicu.
11. Voluharice: ćete najbolje otjerati zasadite li češnjak. Njegov miris odbija štetočine.
12. Ljepljive i masne ruke: lagano ćete oprati ako u vodu kojom ispirete ruke dodate jednu vrečicu praška za pecivo i sok od pola limuna.
13. Kožne cipele: da zasjaju punim sjajem, na staru najlon čarapu stavite hidratantnu kremu i njeme istrljajte cipele.
14. Presađivanje: mlade biljke presađujte jednom godišnje (u proljeće), starije biljke svake 2-3godine. Mlade treba presaditi u lončanice koje su veće od prethodne za 1cm, a starije u novoj lončanici moraju imati 2-3cm više mjesta.
15. Krtičnjak: iskoristiti zemlju za presađivanje biljaka.
16. Zalijevanje biljaka: ohlađenom vodom u kojoj su se kuhala jaja ili krumpiri, opskrbljuje potrebnim hranjivim tvarima.
17. Gnojivo za biljke: iskorištene vrečice crnog čaja dodati vodi za zaljevanje cvijeća i pustiti da neko vrijeme odstoje u njoj.
18. Čišćenje termos boce: napunite je vrućom vodom pa dodajte vrečicu praška za pecivo ili soda bikarbone. Pustite da odstoji 3h i dobro isperite.
19. Zagorjelo posuđe: ostavite da se namače preko noći u kupki od vode i praška za pecivo. Tako odmočeno će se lakše čistiti.
20. Ploške krumpira: skuhane i ohlađene krumpire prerežite sjekačem za rezanje kuhanih jaja- brzo ćete obaviti posao a ploške će biti lijepo ravnomjerne.
21. Ostaci vina: ulijte u kalup za led i stavite u zamrzivač. Tako ćete uvijek u zalihi imati male količine vina potrebnog za pripremu jela.
22. Za sjajno srebro: na alu foliju stavite 4-5žlica soli, koju prelijete vručom vodom. Umočite srebro u tu otopinu i pustite da odstoji pola sata.
23. Zlatni nakit: ponovno će dobiti stari sjaj isperete li ga u otopini običnog seljačkog sapuna. Tanke zlatne lančiće stavite u bočicu, ulijte otopinu, poklopite i dobro protresite.

Romy
16.01.2007., 19:02
Za mikrovalnu- u zdjelicu staviti vode i krišku limuna. Kuhaj da nastane gusta para, pa zatim obriši vlažnom krpom.

Razletio mi se umak od paradajza po čitavoj mikrovalnoj. Mogu li ovdje primjeniti tvoj recept?

Bomballurina
16.01.2007., 20:17

U veš mašini, na program za zavjese. Sušim ih na štriku, objesim za uši.

white_musk
16.01.2007., 20:30

i ja ovako :)

Winnie The Pooh
17.01.2007., 12:42
7. Zalijepljene žvakaće gume: tkaninu na koju se zalijepila žvakaća stavite na kratko u zamrzivač da se lakše odstrani. Ukoliko se zaljepila na tepih, nabavite u ljekarni sprej za hlađenje rana i raspršite ga ili stavite kockice leda.
Ili, zapeglati preko novinskog papira. :)

Zorka
17.01.2007., 13:14
Limuntus čisti skoro sve. Kamenac, suđe od inoxa, zagoreno, crno itd.

limuntus rules!!!!
ja ga kupujem na desetke dkg!!!

Tessa
17.01.2007., 13:28
Bomballurina (napisa):

:lol: :lol: :lol: objesit ću ih za uši, thx!

AndrejaMa
17.01.2007., 13:39
Žvaku peglati preko novinskog papira??? :no:

Pa to je za vosak, ali mislim da bi se žvaka još više razljepila....

Možda sam u krivu...

Winnie The Pooh
17.01.2007., 13:43
:oops:
je, je to je vosak!

Ako je netko u međuvremenu prepeglao žvakaču, neka mi pošalje račun! :)

Mama Natasa
17.01.2007., 13:44
Ja ih perem na 60 kao i sav njezin veš, bez omekšivača, dva ispiranja...

bdina
18.01.2007., 00:43
Mene ubiše ovi usmrdjeli ručnici. Ne znam kako to iskorijeniti. Inače, kad se operu i osuše ništa se ne kuži, ali čim se malo navlaže brisanjem počnu smrdit. Postoji li neko rješenje ili moram kupovat nove ručnike?

Ailish
18.01.2007., 01:12
To se i meni ponekad dešava, pomaže mi pranje na višoj temperaturi. Ili je kupaona previše vlažna pa se ne mogu osušiti?

TinnaZ
18.01.2007., 01:15
operi ih najmanje na 60, i neka se posuše na radijatoru ili u sušilici.
Ako se sporo suše negdje, onda se uvuče taj smrad.

Brunda
18.01.2007., 01:23
Sa čime čistite inox ploču za kuhanje? Onaj zeleni dio od spužvice grebe a žuti, mekani ne može dobro očistiti bez obzira što sam prije namočila ploču.
I šta je to limuntus? Limunska kiselina?

tinkie winkie
18.01.2007., 07:32
Inox sa limunskom (je, to je limuntus), malo deterdženta i glatkom stranom spužvice. Ako je jače zaprljanje stavim cifa/arfa + limunska.

mamazika
19.01.2007., 15:26
Sa čime čistite inox ploču za kuhanje? Onaj zeleni dio od spužvice grebe a žuti, mekani ne može dobro očistiti bez obzira što sam prije namočila ploču.
I šta je to limuntus? Limunska kiselina?
Da, limuntus je limunska kielina.
Za inox kupi one viledine zelene spužvice (po 2 se prodaju) sa gumastom "žicom" ja s tim perem plastičnu kadu i ne grebu.

pepi
19.01.2007., 16:05

Ja često sa onom žicom kaj u sebi već ima prašak, al sad se ne mogu sjetiti kak se to zove. One jesu žice, ali niš ne grebu.

pepi
19.01.2007., 16:10
Za masne mrlje na odjeći- Bivacin sprej.

nanuška
19.01.2007., 19:12
A kako izbjeliti zavjesu od kristal svile koja je potamnila od cigar.dima?
Ne smjem niti VANISH, ...jer je svila. :(

tinkie winkie
19.01.2007., 20:56
[quote=Brunda]Ja često sa onom žicom kaj u sebi već ima prašak, al sad se ne mogu sjetiti kak se to zove. One jesu žice, ali niš ne grebu.

žičana vuna

mišica
23.01.2007., 01:43
Evo pametno pitanje....vrle domaćice :mrgreen: ....kako očistiti fritezu?? Poklopac skinem i oribam cifom, ali ova zapečenka od mašćobe unutra :? Piše da se friteza nesmije močit puno. Muku mičim s tim od kad je imamo, dođe mi da svaki mj kupim novu ;) . Ribam unutra sa žicom pa beskonačno dugo brisanje mokrom krpom, treba mi cc 3 sata za to sr...

iraz
23.01.2007., 02:07
Žvaku peglati preko novinskog papira??? :no:

Pa to je za vosak, ali mislim da bi se žvaka još više razljepila....

Možda sam u krivu...
Ja peglala otprije žvaku preko novina i super se skida!!! Glupo zvuči, al mora se par puta prijeći i pomicati novine da se ne pritišće po istom mjestu, nadam se da ste skužile!!! i super skida! :D

stray_cat
23.01.2007., 12:57
ovo me podsječa na one "Đurine kućne čarolije" iz Nadrealista.....

:lol: :lol:

jadranka605
23.01.2007., 14:56
ja namam baš nekih savjeta za čišćenje, samo znam da kad se cvijeće zalije sa vodom iz akvarija...wow zbilja impresivno :D
i mene zanima ovo za fritezu
Mojoj se ne izvlači posuda. sve je spojeno pa je ne mogu močit.
jel zna iko kako obrisati marker sa drveta?
E i s čim i kako oprati plastični stolnjak?

Tonja_1
23.01.2007., 22:49
odličan topic! :)
sve gdje ima kamenca čistim limuskom kiselinom. sve ono gdje preporučuju ocat limunska učini isto ali ne smrdi ko ocat.

slaganje mokrog rublja iz perilice je zakon, ni ja ne peglam više :oops: .

slava
24.01.2007., 00:27
Evo pametno pitanje....vrle domaćice :mrgreen: ....kako očistiti fritezu?? Poklopac skinem i oribam cifom, ali ova zapečenka od mašćobe unutra :? Piše da se friteza nesmije močit puno. Muku mičim s tim od kad je imamo, dođe mi da svaki mj kupim novu ;) . Ribam unutra sa žicom pa beskonačno dugo brisanje mokrom krpom, treba mi cc 3 sata za to sr...

Baci tu koju imaš i kupi teflonsku koja se rastavi na dijelove i stavi oprati u suđericu. Ja imam takvu tefalovu i nema ribanja, izlijem ulje, dijelove pobacam u suđericu i 8)

slava
24.01.2007., 00:31

Kamenac, čak i deblje naslage, fantastično i brzo, bez ikakvih oštećenja površine, skida WC Perin od Saponie. Namaži površinu, spužvicom protrljaj i isperi- čisto potpuno. Deblje naslage je dobro malo više natopiti.
Inače, sva ona silna sredstva protiv kamenca koja reklamiraju nisu ni do koljena WC Perinu.
Crno što se skuplja su gljivice- stavi varikinu u bocu sa špricom, pošpricaj "crno", ostavi koju minutu i isperi, "crno" će nestati.

kasiopeja
24.01.2007., 00:38
Ja sav kamenac skidam octom. Malo natopim i sve ode.
Ne volim klorne preparate i izbjegavam ih na veliko. Nekako sam u zadnje vrijeme vjerna starom arfu u svim oblicima i baš je ok. U kuhinji jedino ocat. A sve površine koje želim da su mi jako čiste često jednostavno prebrišem sa alkoholom.

Jedino se borim sa silikonom na pločicama otkad ga je majstor krivo namazao pri ljepljenju ogledala, pomoć? (probala i benzin, aceton, sva moguća sredstva, ne mogu ga sastrugat jer je tanki sloj pa je teško)

Andora
24.01.2007., 09:30
Jedino se borim sa silikonom na pločicama otkad ga je majstor krivo namazao pri ljepljenju ogledala, pomoć? (probala i benzin, aceton, sva moguća sredstva, ne mogu ga sastrugat jer je tanki sloj pa je teško)

probaj žiletom

mašnica
24.01.2007., 13:12
ja namam baš nekih savjeta za čišćenje, samo znam da kad se cvijeće zalije sa vodom iz akvarija...wow zbilja impresivno :D

Ovo nisam cula! Dakle, kako djeluje? Bas cu probati jer imam akvarij :)

ANKAIMARKO2
24.01.2007., 17:21
Kada vam je kosa masna, a trebate nabrzinu van, malo dječijeg pudera rasporedite po kosi, kao suho pranje i dobro poslije toga iščetkate kosu.

newa
24.01.2007., 19:52
Kako rješavate kada vam se veš vani suši tri dana po ovakom vremenu i taman kada ga hoćete pokupiti, susjed u pušnici dimi kobase i šunke i sve se uvuče u veš?
Danas mi se to opet desilo.
Bilo je pas mater :evil: :x susjedima ( u sebi naravno) i ponovno bacila sve na pranje.
Neki dan se otuširala i hoću obući potkošulju kad ono miris šunke :lol:
Jel da tražim dio kulena i kobasa kao odštetu? :)

jadranka605
24.01.2007., 22:05
ja namam baš nekih savjeta za čišćenje, samo znam da kad se cvijeće zalije sa vodom iz akvarija...wow zbilja impresivno

Ovo nisam cula! Dakle, kako djeluje? Bas cu probati jer imam akvarij

najbolje je sa vodom u kojoj se opere pumpa...ako je imaš
ako ne, pokupiš malo vode i zaliješ i to je sva mudrost

a imam i trik :D
kad trebate, ono, jel, malo istuć meso kad ga frigate (to brzo mi dalmatinci najviše volimo) stavite ga u kesicu za zamrzavanje
tako se ne prlja daska, a niti onaj čekić koji je inače tako teško oprat.

a imam i pitanje :oops:
jel bolje upotrijebit plastičnu ili drvenu dasku? kako inače perete drvenu?

white_musk
24.01.2007., 22:05
ja zimi sušim veš u verandi, a navečer unesem u hodnik

white_musk
24.01.2007., 22:09
Mene ubiše ovi usmrdjeli ručnici. Ne znam kako to iskorijeniti. Inače, kad se operu i osuše ništa se ne kuži, ali čim se malo navlaže brisanjem počnu smrdit. Postoji li neko rješenje ili moram kupovat nove ručnike?

umjesto omekšivača stavi ocat

tinkie winkie
25.01.2007., 00:32
a imam i pitanje :oops:
jel bolje upotrijebit plastičnu ili drvenu dasku? kako inače perete drvenu?

meni je najpraktičnija staklena. ;)

Mama Natasa
25.01.2007., 10:26
Kako lupaš meso na staklenoj?
Btw. staklene ploče za rezanje istupljuju noževe pa ih se mora češće brusiti. Meni su staklene nekako najhigijenskije...

brigita2
26.01.2007., 14:24
jel zna iko kako obrisati marker sa drveta?
E i s čim i kako oprati plastični stolnjak?

Jesi li probala skidati marker sa alkoholom? Ako alkohol ne upali, onda mislim da ništa neće.Prefarbaj drvo u neku tamniju boju. Što se plastičnog stolnjaka tiče, ako ne upali alkohol, kupi si novoga stolnjaka. Ja sam marker skidala alkoholom sa radne površine, iverice, stakla i perilice i sve je otišlo.

Andora
26.01.2007., 15:00
http://www.24sata.hr/articles/view/43847/?ref=1

Tessa
27.01.2007., 19:08
jedan starinski: da limun ostane što dulje svježi, stavim ga u najveću staklenku (od zimnice) i umjesto poklopca stavim malu zdjelicu s vodom.

white_musk
27.01.2007., 23:57
e ovo je stavrno super!
baš ću probat :*

kasiopeja
28.01.2007., 00:47
Marker ode s onim bijelim spužvicama i malo vode. Ima ih dm-ove i viledine.

aries24
28.01.2007., 01:13
odjeću na koju se zalijepila žvaka staviti u zamrzivač i kad smrzne žvaku skinuti noktom
nisam probala, al ne zvuči loše

enela
29.01.2007., 23:12
Kako očistiti fleke od banane (da nije vanish ili neka slična kemija)?

aleksandra70vanja
29.01.2007., 23:14
jedan starinski: da limun ostane što dulje svježi, stavim ga u najveću staklenku (od zimnice) i umjesto poklopca stavim malu zdjelicu s vodom.

Što staviš više limuna, ili s jednim zakrčiš cijeli frižider?
Ili to ne mora u frižider?

summer
30.01.2007., 00:24

Koji ocat?

gejsha
30.01.2007., 09:37
alkoholni..

Ailish
30.01.2007., 11:03
enela, za voćne fleke možeš nakapati limuna i posoliti pa staviti na sunce po mogućnosti, ako su fleke svježe gotovo uvijek ih tako uspijem maknuti

ornela_m
30.01.2007., 14:28
...
2. Uredne kuharice/knjige: otvoriti knjigu na str koja vam treba, uzeti prozirnu vrećicu za zamrzavanje i gurnuti knjigu u nju. Na taj način će knjiga ostati čista.
...

Jednom sam procitala da se najbolji recepti najbolje prepoznaju upravo po tome sto su stranice na kojima su ispisani zamazani flekicama ulja, brasna i inih sastojaka :mrgreen:

Mony
31.01.2007., 11:14
Umjesto da lupate meso radi omeksavanja, moze se samo valjkom jaci pritiskom preci preko snicli (vidla danas na TV-u - izgledale su ko da su istucene ;) )

Jedno pitanje:

kako da objesim sliku na zid na koji cavao ulazi mozda 2 mm, a da ne trazim MM-a da busilicom busi rupe???

Zid je nosivi, vanjski, od armiranog betona i nista ne ulazi unutra, a MM je za velike slike jedva busilicom izbusio par rupica :roll:

Andora
31.01.2007., 12:10

Koji ocat?

koliko njega na mašinu robe?

Andora
31.01.2007., 12:12
Kako lupaš meso na staklenoj?
Btw. staklene ploče za rezanje istupljuju noževe pa ih se mora češće brusiti. Meni su staklene nekako najhigijenskije...

meni je žao do neba šta sam jednom propustila kupit staklenu ploču.

daleko su higijenskije od drvenih ili plastičnih 8)

Andora
31.01.2007., 12:13
e i da... gledala sam prezentaciju za istu - tip je klamericom svom snagom lupao po njoj i ništa joj :shock: :D

Mony
31.01.2007., 14:48
Meni je moja staklena sluzila kao ukras.
Kad smo se preselili vise mi boja nije pasala, pa sam ju dala mami, kojoj isto sluzi kao ukras :/

tatek
07.03.2007., 09:57
Trazim, trazim pa nigdje ne nalazim ... kako se ciste mrlje od motornog ulja sa odjece (konkretno: samt hlace)?

Neki kazu da je benzin zakon za takve stvari, no vec sam jednom neku slicnu fleku pokusao ocistiti benzinom pa bas nije bilo uspjeha ...

makita
07.03.2007., 12:28
Dasku drvenu za rezanje nakon korištenja "sastružem" onom kovrčavom žicom, potom spužva+detergent+voda.

Za mot. ulje, uf...nisam sigurna jel mi svekar koristio etilen :?
Taman ga zovem...
Trikotilen-to je isto na bazi etilena al je bolje, samo što ga je teško nabavit.
On kaže da je najbolje odnit u kem. čistionu, za to uzmu 20 kn. A zašto ne sam očistit. Ova sredstva očiste mrlju, al oko nje najčešće ostane krug, a u kem. čist. oni operu cijele hlače u tom sredstvu, pa ne ostaju nikakve fleke.

DixieJone
10.03.2007., 01:26
1.Pozutjele zavjese od dima cigarete najbolje je namociti u hladnu vodu sa sakom soli.

2.Za zagorjelu i okorjelu masnocu najbolje je u velikoj teci prokuhati vodu s det. za robu i u nju uroniti predmet na par minuta,zatim dobro isprati u toploj pa u hladnoj vodi.

3.Ako se prolije crno vino po stolnjaku,na mrlju bi trebalo staviti soli da upije tekućinu,a zatim je oprati s malo mineralne vode.

4.Na friske masne fleke po odjeci,najbolje je utrljati malo bebi pudera.

5.Da bi bijelo rublje bilo blistavije,dodati 1-2 kuhinjske zlice sode bikarbone u detergent.

6.Nozeve nikada ne prati pod mlazom vrele vode,jer se lakse istupe.

7.Za lijepsi sjaj srebrenog nakita trebalo bi ga dobro natrljati ili uroniti u mjesavinu male kolicine vode i sode b.

8.Mesingane predmete ili nakit prati spuzvicom natopljenom u jaku otopinu soli i malo vode.Sol bi trebala biti rastopljena da ne bi izgrebala predmet.Zatim predmet dobro istrljati mekanom krpicom natopljenom alk. octom.

DixieJone
10.03.2007., 02:06
Limunov sok: idealan je za otklanjanje hrđe i mrlja na plastici. Limunov sok za ove namjene možete upotrijebiti u čistom ili razrijeđenom stanju. Odličan je i za tvrdokorne tragove koji na drvenom namještaju znaju ostati ispod televizora ili teških hi-fi uređaja, koji dugo stoje na jednom mjestu.Curry i ostalu začinjenu hranu s tepiha i ostalog tapeciranog namještaja efikasno se čiste razrijeđenim limunovim sokom.

Izluđujuće vodene tragove na drvenim površinama (ispod vaza i čaša koje nisu stajale na podmetačima) nikad se sami ne biste sjetili otkloniti orahom (brazilski je još efikasniji od domaćeg). Polovicom oraha trljajte mrlju, no najvažnije je da je ona potpuno suha (ako je mokra, orah može ostaviti još ružnije tragove, tj. razmazati mrlju). Možete nanijeti i malo majoneze na suhu meku krpicu ili paste za zube na vlažnu krpicu te tako pripremljenom krpicom trljati mrlju.

Imate li malu djecu ili nepažljive ukućane, vjerojatno su vam poznati tragovi prstiju na zidovima: prije školskih gumica, kemikalija i perivih boja naše su bake takve mrlje čistile sredinom ustajalog bijelog kruha!

Gotovo sva industrijska sredstva koja postižu visoki sjaj temelje se na masnoći i nisu baš jeftina. Poželite li visoki sjaj kromiranih površina u kuhinji i kupaonici, za promjenu ih dobro istrljajte brašnom. Isperite i obrišite, još bolje natapkajte mekom krpom. Kako slivnik ne bi djelovao 'mat' u odnosu na slavine koje se sjaje, slivniku priuštite nježno ribanje praškom za pecivo ili zgužvanim novinama.

Bezbojni ocat savršen je za pranje stakla i čaša. Za završno glancanje prozora također upotrijebite zgužvane novine, jer one daju bolji sjaj od papirnatih ručnika ili skupih krpa, tvrde iskusne domaćice.

Za osvježenje drvenog namještaja preporučuje se blaga otopina octa i vode – namažite, ostavite preko noći da se osuši te namažite kvalitetnim voskom ili drugim zaštitnim sredstvom sa ili bez dodatka sjajila (dakle, povremeno nisu isključeni ni industrijski proizvodi). Industrijska sredstva treba nježno nanositi krpicama u malim količinama te pažljivo otkloniti svaki višak.
Za sve mrlje u kupaonici i na svim mjestima na kojima želite higijenu i istrebljenje mikroorganizama, zakon je otopina octa i vode u omjeru 1:5. Mrlje na kupaonskim čašama, držačima za sapune i ručnike, pa čak i na spojevima cijevi i slavina možete očistiti tako da ih namačete u otopini 20 minuta (predmete koji imaju više dijelova, poput držača ručnika čiji je jedan dio učvršćen na zidu, a ostali dijelovi se mogu micati, treba najprije rastaviti, da bi se pomični dijelovi mogli namočiti.

Ružne mrlje od sapuna i kamenca na pregibima i spojevima slavina također se tako mogu očistiti, no kako je slavine teško odvojiti od zida, namakanje je najlakše izvesti tako da veću količinu otopine ulijete u veliku posudu te posudu postavite ispod slavine tako da slavina bude uronjena u otopinu. Kamenac u WC školjci može se očistiti i gaziranim pićima, uključujući sve vrste cola. Ulijte colu u školjku te isperite nakon sat vremena.

Kad ste sve počistili, natočite jednu čašu dobrog vina sebi za nagradu. Drugu čašu vina 'ponudite' staklu tuš kabine - nestat će sve mrlje i kamenac. U završnom 'glancanju' i ovog stakla najviše će pomoći novine. Vino u drugoj čaši smije biti i jeftino stolno, što za vašu čašu ne preporučujemo, pogotovo nakon ovako hrabrog, napornog i temeljitog čišćenja.
...skinuto s T-Portala

Na ovoj stranici sam nasla masu izvrsnih savijeta!!!!
http://www.freeforum101.com/cecolija/viewtopic.php?p=9441&sid=a796e9d94d591cdcd3bb78f06a61b01e&mforum=cecolija

DixieJone
10.03.2007., 02:11
I opet ja :oops:
Ja sam inace velik pobornik ovakvih savijeta i imam ih negdje jaaaaako puno izrezanih iz razlicitih casopisa i sl,pa kad nadjem sve cu ih postati.

I ima jos jedan dobar,za ljetne dane i veceri kada ima puno komaraca:na prozor staviti malu posudicu s octom,meni osobno ne smrdi a tjera komarce ko lud :D

anchi
10.03.2007., 18:25
Igračke koje se ne peru, a obložene su tkaninom mogu se čistiti tako da se posprejaju otopinom medicinskog alkohola i vode. Tako se mogu čistiti i dekorativni jastuci i sl.

Dragonfly
10.03.2007., 18:46
Anchi, hvala. Baš muku mučim s tim igračkama s raznim mehanizmima u sebi.

BTW, što se tiče daski za rezanje, radili su pokus s drvenom i plastičnom. Neoprane su ostavili preko noći da bi ujutro uzeli uzorak sa svake. Na plastičnoj su se bakterije namnožile, a na drvenoj - uginule. Isto tako, drvene se daske peru samo vodom, bez detergenta jer se on uvuče u pore drveta.

Ja mlatim meso tako da stavim krpu ispod daske (onda ne lupa jako), a meso u vrečicu za zamrzavanje. Ne pereš dasku, ne pereš batić, a meso fino tanko u jednom komadu.

Super topic! :)

vesso
10.03.2007., 18:56
Igračke koje se ne peru, a obložene su tkaninom

ja operem u veš mašini
osim ak imaju vergl
onda ih ne perem

što se mrlja tiče elementarna kemija kaže slično otapa slično
pa da vidiš kak se smola skida jestivim uljem
(tatek ovo bi ti moglo biti rješenje i za motorno ulje)

bakino nasljeđe
1. listove cvijeća prebrisati pivom
2. porculan prati u vinu
3. prozore prati rakijom

4. nakon generalnog čišćenja od ostataka dobro se naroljati

vesso
10.03.2007., 19:01
kuhinjeske daske
suđerica pere na 70 stupnjeva
to kokne gamad zasigurno

sušenje veša
radijator rools
brzo se suši
ne treba peglanje
ovlažuje zrak u prostoriji

anchi
11.03.2007., 12:55
4. nakon generalnog čišćenja od ostataka dobro se naroljati
:lol:

Čime čistiti kožne garniture?

vesso
11.03.2007., 14:27
kožne garniture?

maramicama za guzu
i to onima s baby losionom

vissnja
11.03.2007., 18:37
Kozna obuca tako lepo sija posle ciscenja sa tim baby maramicama (ja preferiram Nivea soft creme), a sa njima brisem i wc dasku.

makita
12.03.2007., 12:22
Jučer je D. bio na wc. A ja, dok dežuram da on obavi što već treba, vidila šporke podne fuge. Pa uzela staru četkicu za zube i namočila u vodu i nasula sode bikarbone. Lijepo izbijelilo. Al mi je na po čišćenja nestalo sode, a našla sam samo limunsku kiselinu. Pa sam nastavila s tim. Dogodilo se veličanstveno pjenjenje i čišćenje naočigled i ako to još nije nitko patentira(moš mislit) :mrgreen: ja patentiram
Ko na reklami.
Nadam se da nećete reć da sam izazvala neku eko unfriendly kem. reakciju. Mislim, što se tu zapravo dogodilo, osim što je efektno čistilo 8)

Andora
12.03.2007., 12:47
bakino nasljeđe
1. listove cvijeća prebrisati pivom

je da su listovi poslije sjajni, al nije dobro to radit sa pivom - on zatvara pore lista.

gejsha
12.03.2007., 13:48
Ja sve cvijece uvijek brisem pivom i zalijem baar jednom mj. pivom sve cvijece i prekrasno je nista se ne buni :D

Ailish
12.03.2007., 14:43
Jučer je D. bio na wc. A ja, dok dežuram da on obavi što već treba, vidila šporke podne fuge. Pa uzela staru četkicu za zube i namočila u vodu i nasula sode bikarbone. Lijepo izbijelilo. Al mi je na po čišćenja nestalo sode, a našla sam samo limunsku kiselinu. Pa sam nastavila s tim. Dogodilo se veličanstveno pjenjenje i čišćenje naočigled i ako to još nije nitko patentira(moš mislit) :mrgreen: ja patentiram
Ko na reklami.
Nadam se da nećete reć da sam izazvala neku eko unfriendly kem. reakciju. Mislim, što se tu zapravo dogodilo, osim što je efektno čistilo 8)

dogodio se spoj kiselina+lužina, al kako to nisu neke opake kemikalije nego vrlo blage nije bilo žrtava :mrgreen: (osim prljavštine :mrgreen:)

isti efekt se koristi za odčepljivanje odvoda - isprobano, pomaže ako nije pretežak slučaj - naspe se sode bikarbone i nalije octa

makita
13.03.2007., 10:58
Ok, u čemu je štos s ovom kombinacijom, jel ona nagriza, il što :?

I jel to bila eko friendly reakcija?

Ailish
13.03.2007., 11:29
evo ubacila sam u google:

http://www.physicsforums.com/archive/index.php/t-140490.html

kiselina i lužina se neutraliziraju

plin je CO2, dakle bezopasno (osim u količini koju ispušta pivovara :x )

efekt čišćenja je mehanički valjda, mjehurići razgrade prljavštinu

Ailish
13.03.2007., 11:33
formula na linku se odnosi na ocat, za limunsku kiselinu je valjda isti princip

brigita2
13.03.2007., 11:56
evo ubacila sam u google:

http://www.physicsforums.com/archive/index.php/t-140490.html

kiselina i lužina se neutraliziraju

plin je CO2, dakle bezopasno (osim u količini koju ispušta pivovara :x )

efekt čišćenja je mehanički valjda, mjehurići razgrade prljavštinu

Ja sam u školi učila (istina prošlo je dosta vremena od toga) jednađbu:

kiselina + lužina = sol + voda

Otkud CO2 pitam se ja sad. :?

silvy
13.03.2007., 18:00
MASNE MRLJE OD MOTORNIH ILI BILO KOJIH ULJA- stavite na mrlju deterdzent za sudje u perilicu i to je to...

cokolina
03.07.2007., 12:03
... e sad sam sve pretrazila i nigdje ne mogu naci onu temu gdje ste pricale o ciscenju kuhinjskih fronti; kako ukloniti masne fleke?

moje su mat, ima neko neki savjet...obicnim deterdzentom ne idu, budu jos muljavije nakon ciscenja....s cime da probam?

kasiopeja
03.07.2007., 13:41
samo bi se nadodala na cokolinu, i još ako su fronte od mediapana. Mene moja kuhinja izluđuje..žali Bože novaca za mediapan. Nikad čisto. Svaka kap vode, packa ruke ako se Jakov nasloni, svaka, svaka sitnica ..a još nisam našla sredstvo s čim to prat??

cokolina
03.07.2007., 14:02
fronte od mediapana

to znaci da su tvoje sjajne, jel?

kasiopeja
03.07.2007., 14:09
ne, neštoi zmeđu. Kao polusjajne. Neznam objasnit, majstor mi je to objašnjavao al sam zaboravila. Izabrala sam to nakon što sam vidjela par takvih kuhinja..( u salonima)

makita
03.07.2007., 14:16
Koristite li tzv. čarobnu krpu

filipova mama
03.07.2007., 14:41
Ja vidjela u ODredu za čistoću da se lišče biljaka može prebrisati korom od banane. Probala. Super.

cokolina
03.07.2007., 15:07
zasto?

makita
03.07.2007., 15:52
zasto?
Mama mi je mnogo čistila i uvijek je za najbrži efekt sa najmanjom količinom detergenta koristila ove čarobne krpe. Meni se čini da je bila u pravu, na koncu konca, što god da prebrišem, a ostane vlažno, ne trebam brisat suhom krpom jer nakon čarobne ne ostaju tragovi

white_musk
03.07.2007., 16:11

koristim onu iz DM-a i to bez deterdženta

za staklo koristim također njihovu krpu za staklo(onako svilenkasta je i ne ostavlja tragove)

za pod njihovu navlaku za brisač(super je)

kasiopeja
03.07.2007., 16:31
meni su super bijele spužvice koje samo namočiš u vodu i opereš čuda..

white_musk
03.07.2007., 16:36
i meni isto, one "gumice za prljavštinu" :)

makita
03.07.2007., 17:22
meni su super bijele spužvice koje samo namočiš u vodu i opereš čuda..
Daj malo pobliže objasni, pliz.

Ja na čarobnu isto ne stavljam uvijek deterdžent ;)

kasiopeja
03.07.2007., 18:30
pa, baš su bijele skroz , pravokutne , ima ih i vileda al ja uzmem od dm,u četvrtastoj kutiji , ima ih četiri unutra, koštaju 20kn. Upotrebom se troše , nestaju. Meni su super, i za kamenac na pipi, i za flek na kauču, i za neku zasušenu staru fleku, ma ja sve perem s tim. I prozore, i fronte, i vrata...

iki
03.07.2007., 23:17
pa, baš su bijele skroz , pravokutne , ima ih i vileda al ja uzmem od dm,u četvrtastoj kutiji , ima ih četiri unutra, koštaju 20kn. Upotrebom se troše , nestaju. Meni su super, i za kamenac na pipi, i za flek na kauču, i za neku zasušenu staru fleku, ma ja sve perem s tim. I prozore, i fronte, i vrata...
Ovo mi je totalno otkriće!!!

Probala sam kožne stolce prebrisat sa dj. vl. maramicama, al nema sjaja, ima li nešto još za kožu?

wana
04.07.2007., 01:08
Čime očistiti crne fleke(pretpostavljam da su gljivice) koje se nakon nekoliko godine stvore u kadi, između, odnosno oko silikona?

Pokušala sam svim agresivnim sredstvima,nije otišlo, a baš gadno izgleda.

Drimm
04.07.2007., 03:00
kako kaže Kasiopeja, fronte u kuhinji, kemijsku s kauča ili bilo čega drugog, masnoću iz pećnice (nisam probala), ali jesam tepihe, čiste te čudotvorne spužvice Miraclean, Vileda ili DM.
Ima ih u supermarketima i DM-ovima.
Bez deterdženta, samo se namoče vodom i udri miško. Troše se i stvarno rade.
Meni je to bilo otkriće za kuhinjske fronte.

makita
04.07.2007., 08:39
Čime očistiti crne fleke(pretpostavljam da su gljivice) koje se nakon nekoliko godine stvore u kadi, između, odnosno oko silikona?

KOjim si agresivnim probala? Ja posudila za tu priliku malo domestosa i otišlo. Mislim da bi trebalo poć i sa klorom. Od ovih običnih stvari probala bih sa sodom bikerbonom, octom, kombinacijom toga, limunskom kiselinom...

Zeera
04.07.2007., 09:14
odjeću na koju se zalijepila žvaka staviti u zamrzivač i kad smrzne žvaku skinuti noktom

Probala sam tako i ne ide. Ali zato pali onaj trik s novinama i peglom. :D

I još jedan mali trik s novinama i peglom; ako vam se nešto zalijepilo za
peglu, najlakše ćete to skinuti tako da ugrijanom peglom pređete preko
novina na koje ste posipale malo obične kuhinjske soli.

cokolina
04.07.2007., 09:17
Meni je to bilo otkriće za kuhinjske fronte.

ajde probacemo i to.

cokolina
04.07.2007., 13:09

dosla sam sad i z dm-a i ubila sam se trazeci te spuzvice za prljavstinu u dm-u, nema nista slicno.. kako to pakiranje tocno izgleda, jel u kutiji, vrecici, velicina? i kako se tocno zove, ako netko moze napisati? pliz :*

Drimm
04.07.2007., 13:12

Probala sam tako i ne ide. Ali zato pali onaj trik s novinama i peglom. :D

I još jedan mali trik s novinama i peglom; ako vam se nešto zalijepilo za
peglu, najlakše ćete to skinuti tako da ugrijanom peglom pređete preko
novina na koje ste posipale malo obične kuhinjske soli.

Mene je strah toga s peglom.

Imam i ja jedne hlače u zamrzivaču, ali ne ide žvaka dolje. Nekako je gnjecasta i poslije zamrzavanja.
Mislim kupiti dr. Beckman za skidanje žvaka u dm-u. Javim ishod.
Dr. beckman je linija malih bočica za skidanje mrlja i svaka je za drugo: masnoću, hrđu, krv, kemijsku, žvaku...

Rene2
04.07.2007., 13:19
Ako su vam slavine pune kamenca, omotajte ih sa svih strana debelim slojem papirnatog ubrusa ili wc papira, a zatim to natopite octom (nikako jabučni) i ostavite stajati oko pola sata. Kad poskidate papir, iznenadit ćete se.

kasiopeja
04.07.2007., 13:26

dosla sam sad i z dm-a i ubila sam se trazeci te spuzvice za prljavstinu u dm-u, nema nista slicno.. kako to pakiranje tocno izgleda, jel u kutiji, vrecici, velicina? i kako se tocno zove, ako netko moze napisati? pliz :*

ajoj, baš sam bacila kutiju jer mi je samo jedna ostala pa je posebno spremila. Četvrtasta kartonska kutija smeđe bijelih nijansi ( recimo12x12), piše gore profissimo, ima ih 4 unutra.

A ovak izgledaju viledine, ima ih i u dm-u i običnim dućanima.

http://www.ciao.de/Vileda_Miraclean__1436521

cokolina
04.07.2007., 13:57
jel mozda neka od ovih:
http://www.dm-drogeriemarkt.de/dmDHomepage/generator/dmD/Gemeinsame_20Bilddatenbank/Homepage/Sortiment/Haushalt/2006__profissimo__220x170__24-04-2006,property=Image,styleClass=artOneColumnImage,f irstImage=true,look=topbox.jpg

iki
04.07.2007., 14:12
I ja došla iz dm-a bez bijelih spžvica :? .
Žurila sam pa nisam tražila osoblje da mi pomogne.
Kasiopeja, dobar opis, budem potražila opet, a cijena je oko 20kn, koliko sam shvatila ili?

mirjana
04.07.2007., 14:28
nemam sad vremena fotkati kutiju (moram napuniti bateriju), ali piše:

Profissimo (gore lijevo bijelim slovima u crvenom pravokutniku )
dm (gore desno)

SCHMUTZ-
RADIERER (oko sredine)

kutija je svjetlozelena i na njoj je slika 2 drvene bojice i dječjih crteža

ja sam ih jedva našla jer su u mom dm-u bile na donjoj polici :P

kasiopeja
04.07.2007., 14:30
bingo cokolina, to su ove na sredini.. :)

mirjana
04.07.2007., 14:34
bingo cokolina, to su ove na sredini..

nisu nisu

ove u sredini su maramice za čišćenje naočala 8) (imam obje kutije ;) )

Drimm
04.07.2007., 14:35
Te viledine su ove na koje je Kasiopeja stavila link. Samo ja sam kupovala u najlonu, ne u kutiji. Izgled je isti. Nalaze se na polici (Vileda ima one svoje stalaže) gdje je sve od Vilede, vise i metle i rukavice i čarobne krpe i Miraclean... :mrgreen:
Ja sam ih plaćala 24 kn u dm-u.

kasiopeja
04.07.2007., 14:36
ups, brzopleta..

wana
04.07.2007., 14:37

KOjim si agresivnim probala? Ja posudila za tu priliku malo domestosa i otišlo. Mislim da bi trebalo poć i sa klorom. Od ovih običnih stvari probala bih sa sodom bikerbonom, octom, kombinacijom toga, limunskom kiselinom...

Probala s domestosom i starom četkicom za zube, ne ide, kao da su se nekako uvukle i zakamuflirale.

cokolina
04.07.2007., 14:42
Te viledine su ove na koje je Kasiopeja stavila link. Samo ja sam kupovala u najlonu, ne u kutiji. Izgled je isti. Nalaze se na polici (Vileda ima one svoje stalaže) gdje je sve od Vilede, vise i metle i rukavice i čarobne krpe i Miraclean... :mrgreen:

a koliko ih ima u pakiranju od Vilede?

mirjana
04.07.2007., 14:45
nisam fotkala al sam skenirala ;)

gore spužvice, dolje maramice za naočale

http://i157.photobucket.com/albums/t63/Miki_73/profissimo.jpg

možda pomogne...

cokolina
04.07.2007., 14:52
e prosvjetlila si me...hvala. idem opet u potragu. znam da sam to vidjala po dm-u ali nisam imala pojma da je to "to".. :)

Drimm
04.07.2007., 15:31

a koliko ih ima u pakiranju od Vilede?

4 su.

enela
04.07.2007., 16:50

Bathroom mold: Mold in bathroom tile grout is a common problem and can be a health concern. Mix one part hydrogen peroxide (3%) with two parts water in a spray bottle and spray on areas with mold. Wait at least one hour before rinsing or using shower.

Možda ti ovo pomogne.

tinars
05.07.2007., 12:55

Postoji posebna samoljepiva traka kojom se zalijepi prelaz između kade i pločica. Meni je ona super - spoj izgleda puno urednije i čišće i ne skupljaju se gljivice.

Maruška
05.07.2007., 13:05
Postoji posebna samoljepiva traka kojom se zalijepi prelaz između kade i pločica. Meni je ona super - spoj izgleda puno urednije i čišće i ne skupljaju se gljivice.

Gdje se to može kupiti? Kako da tražim/pitam?
Može li se koristiti i za prelaz između pločica i tuš kabine?

tinars
05.07.2007., 13:45
Nemam pojma kako se točno zove, probaj opisno.
Obično ih ima tamo gde prodaju i sanitarije i pribor. Mislim da ima i u Bauhaus/baumax i sl trgovinama.
Može i na tuš kadu.

Radi se o traci cca 2 cm koja je na sredini stanjena tako da ju je lako uredno zalijepiti - polovica se lijepi na zid, polovica na kadu.

filipova mama
05.07.2007., 14:04
Zar nije to silikonska traka? Ja sam nešto slično vidjela u AD prometu. Mislim da je oko 30 kn koštala.

wana
05.07.2007., 14:30
Nemam pojma kako se točno zove, probaj opisno.
Obično ih ima tamo gde prodaju i sanitarije i pribor. Mislim da ima i u Bauhaus/baumax i sl trgovinama.
Može i na tuš kadu.

Radi se o traci cca 2 cm koja je na sredini stanjena tako da ju je lako uredno zalijepiti - polovica se lijepi na zid, polovica na kadu.

Hvala, pokušat ću. Voda ne može proći između te trake i pločica,fuga,kade, da sva sretna kako sam riješila problem, ne poplavim kupatilo :mrgreen: .
Da li će biti potrebno odstraniti "stari" silikon ili to ide preko njega?

Enela, hvala, prvo ću pokušat na "tvoj" način :*

tinars
05.07.2007., 14:42
Hvala, pokušat ću. Voda ne može proći između te trake i pločica,fuga,kade, da sva sretna kako sam riješila problem, ne poplavim kupatilo :mrgreen: .

Ne kužim kako bi ta traka mogla uzrokovati poplavljivanje :?
Mi smo je stavljali preko silikona.

wana
05.07.2007., 15:50

A mislila sam, ako skinem sav silikon i stavim samo traku, pa kad perem-tuširam tuš kabinu i pločice po zidu unutar tuš kabine, ako guma idealno ne dihtuje,a voda uvijek pronađe put-u ovom slučaju npr. između fuga koje su za 1mm uvučene u odnosu na pločice i te trake koja dobro dihtuje na pločice,ali ne i na fuge. Kužiš?

A jesam objasnila, nie za čudit se ako ne skužiš :oops:

vještičica
05.07.2007., 21:44
... e sad sam sve pretrazila i nigdje ne mogu naci onu temu gdje ste pricale o ciscenju kuhinjskih fronti; kako ukloniti masne fleke?

moje su mat, ima neko neki savjet...obicnim deterdzentom ne idu, budu jos muljavije nakon ciscenja....s cime da probam?

Sigurno nije ekološko rješenje, ali izvanredno radi posao. Ja fronte (takođe od medijapana, polusjajnog) čistim uljnim razrjeđivačem. Otvorim sve prozore, zatvorim kuhinjska vrata i opleti. Sve skine. Otkrila sam to kad sam pokušala skinuti sve slojeve prljavštine sa kuhinjske nape. Probala alkoholom, nije išlo, benzinom, išlo, ali prebrzo hlapi, i tako sam se dohvatila uljnog razrjeđivača :lol: Skida sve masne fleke sa pločica, inoxa i medijapana, provjereno. Samo nemojte uzeti nitro, nego uljni, nitro rastvara sve živo, pa i boju kuhinjskih frontova.

wana
05.07.2007., 22:32
Za kuh fronte medijapana sjajnog, idealna mi je ona čarobna plava krpa(za prozore) što se kupuje preko kataloga, + obična voda, a ako je puno masno + sredstvo za pranje prozora.
Za sve vrste i oblike masnoća totalno neekološko rješenje-KH7

cokolina
06.07.2007., 22:49
hvala na nenekoloskim savjetima, ali kupila sam jucer te gumene spuzvice iz dm-a i samo s njima i malo vode OCISTILA SVE FLEKE s fronti!!! nevjerojatno!

nisam ni ja vjerovala dok nisam probala, tko bi reko s obicnom vodom i gumom!
super otkrice!!! :D

Drimm
07.07.2007., 03:07
Drago mi je cokolina da si se uvjerila i uspjela očistiti kuhinju. :love:
Da, zapanjujuće je kako su nekada rješenja jednostavna.
I bila sam danas u utrinskom dm-u i nema Vileda Miracleana. :shock:
To je cokolina sve pokupovala. :mrgreen:
Ja sam danas ostavila hlače sa žvakom u kemijskoj čistioni. Nisam htjela riskirati.
:raspa:

LeeLoo
07.07.2007., 07:13
...helou..može brzinski savjet da ne čitam sada sto stranica ove teme-kako najbrže očistiti kadu..zapravo pobijeliti je,da izgleda onako kao nova???... :? :roll:

*D*
07.07.2007., 20:55
22. Za sjajno srebro: na alu foliju stavite 4-5žlica soli, koju prelijete vručom vodom. Umočite srebro u tu otopinu i pustite da odstoji pola sata.
23. Zlatni nakit: ponovno će dobiti stari sjaj isperete li ga u otopini običnog seljačkog sapuna. Tanke zlatne lančiće stavite u bočicu, ulijte otopinu, poklopite i dobro protresite.

meni je jedan zlatar rekao da oni srebrni nakit čiste običnom pastom za zube i četkicom, a zlato sam vidjela od svekrve da kuha u lončiću sa malo praška za veš i izgleda super

cokolina
07.07.2007., 22:04
I bila sam danas u utrinskom dm-u i nema Vileda Miracleana. :shock:
To je cokolina sve pokupovala. :mrgreen:

he he daleko sam ja od Zagreba.

enela
08.07.2007., 00:50

meni je jedan zlatar rekao da oni srebrni nakit čiste običnom pastom za zube i četkicom, a zlato sam vidjela od svekrve da kuha u lončiću sa malo praška za veš i izgleda super

A viš, meni opet jedan rekao samo soda bikarbona za čišćenje srebra.

LeeLoo
08.07.2007., 08:27
....Karlo je išarao plastičnu podlogu na stolu od kompa sa plavom kemiskom- i nikako da to operemo.help?

*D*
08.07.2007., 10:18
jesi probala sa onim bijelim spužvicama? trebalo bi otići
ako ne, kupi NUVOLA sprej za čišćenje kompjuterske opreme, taj skida sve živo (doduše, smije se koristiti samo za telke, kompjutere, plastiku i sl.)
mi smo ga kupili u mercatoru, košta oko 25 kn, a trebalo nam je jer je klinac zašarao frontu od ormara sa onim flomasterom za cd-e

Rene2
08.07.2007., 10:22
Za masne fleke sam otkrila jedno sredstvo koje se zove KH-27, pakirano je sa štrcaljkom, uklanja masnoću sa svega, pa čak i odjeće (samo treba prvo probati na manje uočljivom dijelu).
Napu očisti da blista, čak i gornju stranu visećeg dijela kuhinje, nevjerojatan je i za pećnicu i roštilj.
Ja ga kupujem u Presoflexu i cijena mu je 25kn.

Rene2
08.07.2007., 10:25
Jooj, nije KH-27, nego KH-7. Evo i slika http://images.ciao.com/ies/images/products/normal/241/KH_7_desengrasante_Citrico__443241.gif

wana
09.07.2007., 00:33
Nastavno na KH-7. Nekidan sam nešto pržila i poflekala prekrasnu lila pamučnu haljinicu, na 10-ak mijesta.
Danas svaku fleku poprskala s KH-7, i oprala u mašini, SVE OŠLO bez po muke!

Rene2
09.07.2007., 00:57
:D Eto vidiš! meni je nezamjenjiv za sve masne mrlje.

DorinaMama
09.07.2007., 11:01
Cure pozdrav svima i da se i ja pohvalim da sam odmah u petak kad sam tu pročitala za te dm spužvice otišla kupiti i naravno probala na svojoj kuhinji. Ma ljudi zakon sve masno je otišlo ma super, tko god da je izmislio hvala mu a hvala i nekome tko je probao te spužvice prvi i otkrio nam tu sjajnu tajnu.

tinars
09.07.2007., 11:54
Evo još pohvala za DM-ov SCHMUTZ- RADIERER (kako li se već piše).
Imam te spužvice već neko vrijeme jer sam ih jednom prilikom zabunom kupila (mislila sam da su one krpice za prašinu). I neki dan se Miha dočepao markera, a kako on najviše voli pisati po stolu, lijepo ga je udesio.
No, izvadila sam spužvice, natrljala se svjetski, ali sve je otišlo. No stol je na tom djelu ostao malo mat. Stol je inače katastrofa, nazovi drven. Kako ne bvolim stoljnjake, uvijek sam željela stol koji dobro izgleda i bez njih - ovaj je od početka nekako flekav.
Nakon što je ostala fleka na tom dijelu gdje sam skidala marker, odlučila sam čitav stol istrljati spužvicom, nakon toga sam ga premazala onim Pronto uljem za namještaj. I : stol je bolji no šo je ikad bio.
I prije sam pokupšavala sve i svašta ne bi li mu površina bila ujednačena, ali bio je flekav - otprilike kao kasiopejine fronte. Sad je bolji nego novi!

brigita2
09.07.2007., 13:27
I neki dan se Miha dočepao markera, a kako on najviše voli pisati po stolu, lijepo ga je udesio.
No, izvadila sam spužvice, natrljala se svjetski, ali sve je otišlo.

Nikad se nisam svjetski natrljala da skinem marker. Vatu natopim s alkoholom i sve ide bez problema. A ima i onih sprejeva za kupit u papirnici s kojima se skida marker s ploče jako brzo i jednostavno.

ANKAIMARKO2
09.07.2007., 16:31
Kada režete crveni luk a imate problema sa suzama :cry: žvačite žvaku, onako intezivno i puno manje će se plakati.

Drimm
09.07.2007., 19:50
Kada režete crveni luk a imate problema sa suzama :cry: žvačite žvaku, onako intezivno i puno manje će se plakati.

Možda bolje upotrijebiti masku za ronjenje, onu što ima i gumeni mos. :mrgreen:

ronin
09.07.2007., 19:59
:lol: :lol: Vizualiziram prijedlog!

wana
10.07.2007., 00:32
Nedavno sam s ovim DM-ovim bijelim spužvicama sa kričavo rozog zida u dnevnom boravku, bez problema pobrisala Jurine crteže kemijskom. (doduše, na tom dijelu zid je malčice-neprimjetno, posvijetlio. Ja zadovoljna.

tinars
10.07.2007., 10:10
I neki dan se Miha dočepao markera, a kako on najviše voli pisati po stolu, lijepo ga je udesio.
No, izvadila sam spužvice, natrljala se svjetski, ali sve je otišlo.

Nikad se nisam svjetski natrljala da skinem marker. Vatu natopim s alkoholom i sve ide bez problema. A ima i onih sprejeva za kupit u papirnici s kojima se skida marker s ploče jako brzo i jednostavno.

:lol: - ovo ja sebi. A skidala sam ga već tako. Jednom. S nečeg - sad se prisjećam. Plavuša!
Al bar mi je stol ko nov!

Drimm
14.07.2007., 13:49
Ovako, žvaka otišla s hlača, 25 kn, kemijska čistionica. :D
Nego, kupila sam kantu za smeće od inoxa i puna je mrlja od prstiju i prstića. Čime to čistite?
Pobala sam s magičnom krpom, fleke su manje vidljive, ali su tamo.

(maša)
28.08.2007., 15:31
kožni namještaj/ eko koža snijeg od bjelanjaka ili baby ulje

cvijeće majoneza (prekrasan sjaj) :mrgreen:

wana
03.09.2007., 20:05
Nego, kupila sam kantu za smeće od inoxa i puna je mrlja od prstiju i prstića. Čime to čistite?

Ja sam nedavno otkrila neku kričavo rozu krpu u DM-u. Malo je deblja, kao da je punjena nečim. I čisti samo s vodom, bez deterđenata.
Inoxov sudoper i ploča, nikad se nisu tako sjajile.

1. ih operem s deterđentom, isperem...a zatim višak vode obrišem s tom krpom.
Preporučujem (nekih 15-20,00 kn)

Dijana
24.09.2007., 12:45

Našla sam konačno sredstvo koje to skida :D , DM-ov Schimmelentferner (odstranjivač gljivica). Sadrži klor i ako se beštije nisu još dobro ukorijenile, uklonit će ih odmah, a za "starosjedioce" trebat će par tretmana.
A Schmutzradierer iz DM-a svaki dan nalaze sve veću primjenu u kući. :P

Dijana
24.09.2007., 12:46
Baš mi i nije trebao ovaj beljeći smajlić, nema logike, nego onaj fini i pristojni :)

sandra123
25.09.2007., 11:40
Kožni namještaj,torbe ili bilo šta od kože-vlažne beby maramice,poslije lagano obrisati suhom krpom.Boju za kosu skinuti s lica-lagano istrljati vatom namočenom u pepeo cigarete-odlično skine.

ValiVali
25.09.2007., 19:42
:oops:
je, je to je vosak!

Ako je netko u međuvremenu prepeglao žvakaču, neka mi pošalje račun! :)

:lol: :lol: :lol:

cvijetak
25.09.2007., 21:38
Fronte od kuhinje (mediapan) čistim sa sredstvom za pranje prozora (Ajax). Špric, špric, zatim malo glancanja i možeš se ogledati u njima ... A onda dođe moje zlato i krene lijepiti prstiće redom :lol:

Dream
26.09.2007., 00:21
....Karlo je išarao plastičnu podlogu na stolu od kompa sa plavom kemiskom- i nikako da to operemo.help?

Mrlje od kemijske olovke s bilo kakve podloge najjednostavnije ćete ukloniti običnim čistim alkoholom ( par kn za 1dl u apoteci).

haribo
26.09.2007., 00:24
super topic :D

Mel T
27.09.2007., 13:07

Ja tako oduvijek citim zlato i srebro (vidjela od mame) i jako sam zadovoljna. Nakit izgleda kao novi. :D
Kaladontom cistim i bizuteriju, ne samo pravo srebro.

Mel T
27.09.2007., 13:35

A mislila sam, ako skinem sav silikon i stavim samo traku, pa kad perem-tuširam tuš kabinu i pločice po zidu unutar tuš kabine, ako guma idealno ne dihtuje,a voda uvijek pronađe put-u ovom slučaju npr. između fuga koje su za 1mm uvučene u odnosu na pločice i te trake koja dobro dihtuje na pločice,ali ne i na fuge. Kužiš?

A jesam objasnila, nie za čudit se ako ne skužiš :oops:

Mi imamo takvu traku, ali nesto siru. Platili smo ju oko 70 kn. Strasno se lijepi pa smo ju prvi put trackavo zalijepili. Na mjestima se odljepljivala, pa smo ju skinuli (jedva) i stavili novu. Sad smo vec imali praske i savrseno ju nakeljili, ali se sva odigla s kade, po cijeloj duzini. Na plocicama se jos nekako drzi. Kadu smo ocistili alkoholom, tako da nema razloga da se ljepilo ne primi. Koma, baceni novac. :evil:
Pisalo je da se lijepi umjesto silikona, a ne preko njega.
I jos kad stavim bocice na kadu, prevrcu mi se jer je povrsina neravna od te trake. :x
Mislim da cu nagovoriti muza da stavimo obicni sanitarni silikon.

sanjas33
28.09.2007., 16:19
ajme sto mi je dobar ovaj topic. Neke sam stvari isprobala kaj ste preporučili i fakat su super :D

LIMA
28.09.2007., 23:21
Što se tiče markera, ja za školu pišem markerom na grafo-folije i skidam ga običnim acetonom za nokte.

Kuhalo za vodu-čišćenje kamenca, naspem malo već nahvaljenog limuntusa (ovisi koliko je kamenca), nalijem (ne puno) vode i pomalo mućkam gledajući kako se pjeni i čisti. Zakon!

Sve masne fleke mi uvijek očisti opal pasta koju natrljam na fleku i ostavim da odstoji.

Kadu, umivaonik i sudoper čistim praškom za veš.

tomita
30.09.2007., 11:01
Svi hvale Schmutzradierer spužvice iz DM-a i odmah se sutra upućujem u kupovinu i podvrgavam ih izazovu čišćenja mojih masnih fronti, a sad sam baš vidjela reklamu pa me zanima je li tko probao Anitra Magic Scrubs spužvicu? Je li i ona učinkovita u čišćenju kupaonice ili je to samo još jedan šareni artikl?
Inače, svaka pohvala za ovaj topic! 8)

janjica
27.10.2007., 19:47
za čišćenje wc:
u 2 dl vode dodati 2 dl alkoholnog octa , jednu žličicu sode bikarbone i nekoliko kapi eteričnog ulja čajevca. (pazite s octom i bikarbonom jer dođe do burne -bezopasne- reakcije i stvori se ogromna pjena). takvo sredstvo stvavite u bocu sa štrcaljkom.

jeli itko koristi onaj frosch šta ima u dm? jel ga se treba ispirati kada se koristi razrijeđen (60 ml u 5 l vode) i naravno, jeste li zadovoljni njime?
jel ubija bakterije?

mamaanita
28.10.2007., 10:28
Ja bih trebala očistiti svoj francuski krevet. Ima nekoliko mrlja, a i inače mu treba osvježenje. Znam da se to ne vidi ispod plahte ali bih htjela da je čisto. Kupila sam nekakvu pjenu kojom se mogu čistiti sjedišta u autu. Našprica se, isčetka i usisa usisivačem. Još nisam probala pa prije nego probam imate li još koju ideju.. S nečim mokrim naravno ne smijem..

Drimm
28.10.2007., 23:53

Ja sam nedavno otkrila neku kričavo rozu krpu u DM-u. Malo je deblja, kao da je punjena nečim. I čisti samo s vodom, bez deterđenata.
Inoxov sudoper i ploča, nikad se nisu tako sjajile.

1. ih operem s deterđentom, isperem...a zatim višak vode obrišem s tom krpom.
Preporučujem (nekih 15-20,00 kn)

Tenx, isprobala sam i radi! :*

Drimm
29.10.2007., 00:01
jeli itko koristi onaj frosch šta ima u dm? jel ga se treba ispirati kada se koristi razrijeđen (60 ml u 5 l vode) i naravno, jeste li zadovoljni njime?
jel ubija bakterije?

I mene zanima jel netko mikroskopom proučava wc školjku. :lol:
Pretpostavljam da si mislila da li piše na njemu kao i na Domestosu, npr. da ubija bakterije... :love:

S nečim mokrim naravno ne smijem..

Možda Vanish za tepihe i tapicirani namještaj, nanosiš pjenu pa isto tako usisaš kad se osuši. Isto radi i Opal pasta.
Mislim da ti to ne može biti baš tako mokro. Ne znam.

aleksandra70vanja
29.10.2007., 10:06
Što se tiče markera, ja za školu pišem markerom na grafo-folije i skidam ga običnim acetonom za nokte.

a s kože?
kupila curi nove čizme (550k) i 1. dan ih je zašarala markerom, poludjela sam
i sad se ne usudim ničim skidati da ne oštetim kožu

Svi hvale Schmutzradierer spužvice iz DM-a i odmah se sutra upućujem u kupovinu i podvrgavam ih izazovu čišćenja mojih masnih fronti, a sad sam baš vidjela reklamu pa me zanima je li tko probao Anitra Magic Scrubs spužvicu? Je li i ona učinkovita u čišćenju kupaonice ili je to samo još jedan šareni artikl?

meni je šareno njesra, dobro nisam je koristila za fronte nego za prat kupaonu, ma niš koristi

LIMA
29.10.2007., 17:13
S kože ne znam, jedino da prvo probaš s unutarnje strane ili na nekim starima.
Iako, ovo me podsjeća na onu Vanish reklamu kad ona žena poviče: ne, uništit ćete mi košulju, a košulja s ogromnom fleketinom, kao, nije uništena nego će je takvu nositi :lol:
Za razliku od tvog slučaja JA sam si od 1. plaće kupila bež Martens cipele od brušene kože (770 kn) i MAMA mi ih je uništila jer joj je palo smeđe boje za kosu na njih. Nikad ih nisam prežalila... nadam se da ćeš uspjeti s čizmama!

janjica
05.11.2007., 23:49
za čišćenje wc:
u 2 dl vode dodati 2 dl alkoholnog octa , jednu žličicu sode bikarbone i nekoliko kapi eteričnog ulja čajevca. (pazite s octom i bikarbonom jer dođe do burne -bezopasne- reakcije i stvori se ogromna pjena). takvo sredstvo stvavite u bocu sa štrcaljkom.

jel ubija bakterije?

nitko mi ne odgovara :(
ugl, kupila i probala i sve lijepo sjaji, ali ipak se držim sanitra strong.

Pliska
06.11.2007., 10:56
Imam problem! Nisam primjetila dvije MM-ove majice u kanti za prljavi veš i kako su bile malo vlažne, došla je pljesan na njih. To su mu najdraže majice i ako primjeti jadna ja :oops:

Šta da napravim?

donna
06.11.2007., 14:18
Imam problem! Nisam primjetila dvije MM-ove majice u kanti za prljavi veš i kako su bile malo vlažne, došla je pljesan na njih. To su mu najdraže majice i ako primjeti jadna ja :oops:

Šta da napravim?

to mi se jednom dogodilo :shock:
probala opet oprati..nije sišlo...BACILA :evil:

Dream
06.11.2007., 14:23

Šta da napravim?

Ako su majice bijele boje, pomoći će varikina ;) .

Matilda
06.11.2007., 14:41
U Odredu za čistoću bio je izvrstan trik.
Protiv zamagljivanja zrcala u kupaoni (npr. kad se tuširaš). Zrcalo treba očistiti pjenom za brijanje i neće se zamagljivati.

Ja trebam savjet kako skinuti masne fleke s tepiha od bambusa.

mama Jelena
06.11.2007., 15:54
Za tepih od bambusa - da ga probaš cijelog namazati sredstvom za poliranje drveta/namještaja, bit će sjajniji i fleke će se manje vidjeti...

Ja moli savjet - dvosjed od mikrofibre nam je popiškila mačka (više puta) i smrad se osjeća već godinu dana - ima li spasa osim profesionalnog čišćenja? Problem je što je to dubinski...

Pliska
06.11.2007., 20:21

Šta da napravim?

O ne :nope:

I ja sam znala baciti kad mi nešto nije bitno, ali to su mu najdraža majice :(

Dream crvene su :(

janjica
06.11.2007., 22:41

Šta da napravim?

O ne :nope:

I ja sam znala baciti kad mi nešto nije bitno, ali to su mu najdraža majice :(

Dream crvene su :(

a da ih alkoholnim octom popsprejaš? sumnjam da će on oštetiti tkaninu ili ga barem razrijedi s vodom. isto tako probaj s nekim eteričnim uljem, mislim da bi mogao pomoći od one neke ruže, ali opet razrijedi jer je to ipak ulje pa da ne ostanu fleke. ja bih probala s octom.

red sonja
07.11.2007., 02:16
Da, da ocat - ja se kunem u ocat 8)
Ako ne pomogne jednom, ponovi vise puta, znala sam izliti i litru octa na tamnu robu.
Perem nocu a nekad nam se dogodi da prespem pa razgrnem tek navecer, a roba vec vonja.

Pliska
07.11.2007., 09:28
Joj hvala :*
Probati ću danas sa octom pa vam javim rezultat.

MGrubi
07.11.2007., 10:20
ulje čajevca je jaki dezifikator (ili kak se već kaže) , par kapi u vodi i ubija plijesni
vanjski zid kupaonice nema termoizolaciju i sklon je plijesni , pa su se fuge znale svako-malo zacrniti
oprala s vodom+čajevac i više ih nema 8)

Pliska
07.11.2007., 11:18
A ulje čajevca neće pustiti fleke na crvenim majicama?

MGrubi
07.11.2007., 11:48
bezbojno je (bar mislim)
par kapi, neka dezifincira
a u pranje staviš malo čarlija (uništava masnoću na robi)

janjica
07.11.2007., 11:59
A ulje čajevca neće pustiti fleke na crvenim majicama?

možeš ga staviti umjesto omekšivaća

filipova mama
07.11.2007., 14:16
ulje čajevca je jaki dezifikator (ili kak se već kaže) , par kapi u vodi i ubija plijesni
vanjski zid kupaonice nema termoizolaciju i sklon je plijesni , pa su se fuge znale svako-malo zacrniti
oprala s vodom+čajevac i više ih nema 8)

Ovo me baš veseli jer sam kupila čajevac za suzbijanje masne kose, pa odustala. Sad ga imam gdje upotrijebiti.

LIMA
08.11.2007., 23:57
Meni se upljesnivio podbradnjak mog sina, iskuhala, nije sišlo, a onda sam ga namočila u RAZRIJEĐENOM domestosu (bijelom, za odjeću) i sve otišlo! Domestosom mi je otišla čak i crvena mrlja od jedne maje na žutoj končanoj majici. Čak joj ni boja nije izblijedjela. Samo pazi, ako staviš jako puno domestosa može ti izblijedjeti, a ako ga staviš premalo neće se izvući fleka. (Baš sam pomogla? :) )
Ja stavim manje domestosa u vodu, dulje namačem, pa ako ne uspije dodam još malo domestosa.

puhovi obožavaju smokve
14.11.2007., 21:24
jedno pocetnicko pitanje; kako savrseno oprati prozore? u zadnje vrijeme mi to nikako ne uspijeva, nekad su super funkcionirali obicna voda + novine, ali vise mi ne uspijeva. uopce ne znam u cemu je fora, uvijek mi ostanu nekakvi tragovi... :x

clumsy mom
14.11.2007., 22:30
Vlažna mikrofiber krpa i suva pamučna koja ne ostavlja dlačice za poliranje?

Sredstvo za staklo sa raspršivačem (i alkoholom) i opet suva pamučna za poliranje?

Fae
14.11.2007., 22:57
Gdje kupujete to ulje čajevca?
Meni se neka plijesanj nastanila u spavaćoj sobi pa ne znam šta bi...možda bi ju s tim ubila...

filipova mama
15.11.2007., 11:13
Ja sam kupila ulje čajevca u DM-u. Na polici s vitaminima sam ga našla.

makita
15.11.2007., 12:18
Za ovaj tapet od bambusa nemam rješenje, al imam ideju kako preduhitrit tu prljavštinu-kad je novo i čisto poprskat sa impregnacijskim sprejem za cipele-one stvore bezbojni film kroz kojeg prljavština težeprolazi ili čak ne prolazi do tkanine/bambusa pa je lakše očistiti. Postupak sprejanja nakon čišćenja treba ponoviti. Ja ga rado koristim za cipele (naročito vidljivi rezultati kod velura i gamoša te krpenih cipela ;) ), ruksake, putne torbe, tapecirane sjedalice...

Još jedna savršena stvar i nova upotreba-one schmutzradierer spužve iz dm-a savršeno očiste prljavi dječji krevetić BEZ deterdženta-da sam koristila abrazivno sredstvo izgrebala bih (staru) boju, a drugačije prljavština nije silazila.

gita75
15.11.2007., 12:59

Šta da napravim?

Ima u DM-u za kupit sredstva za čišćenje od Dr. Beckmann-a u malim zelenim bočicama. Jedno od njih je za plijesanj i hrđu (mould i još nešto piše). Ako ti to ne skine fleke, neće ništa. Zeznuto je ako je loša kvaliteta boje za tekstil moglo bi skinut i boju.

marta
15.11.2007., 13:03
Masnu fleku s bambus tepiha maknes tako da cijeli tepih premazes nekim uljem. :)

gita75
15.11.2007., 13:07
jedno pocetnicko pitanje; kako savrseno oprati prozore? u zadnje vrijeme mi to nikako ne uspijeva, nekad su super funkcionirali obicna voda + novine, ali vise mi ne uspijeva. uopce ne znam u cemu je fora, uvijek mi ostanu nekakvi tragovi... :x

Prvo perem sa deterđentom za suđe i spužvicom za suđe. Onda obrišem s običnom viledom (tzv. trulexica), onda pošpricam staklo (malo) s Mr. Muscolom za staklo (jedino sredstvo koje sam ja uspjela otkriti da ne ostavlja tragove) i obrišem s papirnatim kuhinjskim salvetama (ono na roli).
Ako prozori nisu jako zmazani (to je rijetko jer ih perem dvaput godišnje) onda preskočim korak s deterđentom za suđe.

cokolina
15.11.2007., 13:09
Gdje kupujete to ulje čajevca?
Meni se neka plijesanj nastanila u spavaćoj sobi pa ne znam šta bi...možda bi ju s tim ubila...

ima su dm-u, ali ne s ostalim et. uljima nego negdje dalje, sad se tocno ne mogu sjetiti gdje, cini mi se kod vitaminskih tableta, gelova za sportase i tako to.
inace mi isto imamo u spavacoj plijesni, pa je MM skinuo s domestosom, ali je usput skinuo i boju s zidova :/ , no mislim da sam cula da mozes i s alkooholom probati skinuti.

Dream
15.11.2007., 14:56
A kako s uljem čajevca skinuti plijesan? :/

cokolina
15.11.2007., 15:00
A kako s uljem čajevca skinuti plijesan? :/

pa nakapaj par kapi na spuzvicu i probaj. ili naspricaj s vodom u koju si nakapala par kapi cajevca.

puhovi obožavaju smokve
15.11.2007., 15:07
hvala, gita75! probat cu! ima jos netko neki savjet?

janjica
15.11.2007., 16:10
Čajevac, kao i ostala eterična ulja, možete kupiti u ljekarnama.

anjica
15.11.2007., 16:22
Čajevac, kao i ostala eterična ulja, možete kupiti u ljekarnama.
i u dm-u