PDA

Pogledaj cijelu verziju : ~Spermiogrami~

Stranice : [1] 2

gejsha
03.02.2007., 15:17
VOLUMEN-------4.0---------REF. INTERVAL-od 2
PH---------------7.9---------ref.-----------7.2-8.0
KONCENT.------12----------ref. -----------od 20
BROJ-------------48----------ref.-----------od 40
LIKVEFAKCIJA --1------------ref- 1-normalno,2 nenormalno
VITALNOST -----52-----------ref------------od 75
MOTILITET-------45-----------ref-----------od 50 (a i b)
a)brzo prog.-----28 %
b) sporo prog.---15 %
c) stacionarni----2 %
d) nepokretni---55 %
leukociti ---0-1---------ref.-----do 1
morfologija---------ref----------do 30
a) normal. oblici 28%
b) patol. oblik glave 62%
c) patol. oblik sred. tij. 8 %
d) patol. oblik repa 2 %
CINK 1.2----ref----1,2-3,5
KISELA FOSFA.---1261---ref---250-1300
FRUKTOZA ----- 22,1--ref.---8,3-27,8
CITRATI 13,2

DODATNE PRIMJEDBE : Dosta mladih

Da napomenem da je prije 3 mj. bio OK!! nisam odnjela nalaze dok. pa ni neznam bas ocitati (mislim vidim da nevalja) ali neznam sta je to npr. oligospemia ili vec nesto trece ...

silkica
03.02.2007., 17:14
Oligo-smanjen broj spermatozoida
asteno-umanjena pokretljivost
tera-nepravilnosti u morfologiji
moj muž je imao astenoteratozoospermia,što znači da su mu spermići smanjene pokretljivosti i ima nepravilnosti u morfologiji spermia.Ali sad je(hvala bogu) blaga astenozospermia,tj.samo su manje pokretljivi.
azoospermija-nema spermija u ejakulatu.nadam se da sam ti pomogla

gejsha
03.02.2007., 18:50
ak sam skontala dobro onda je oligo :? (tipicus blondus :mrgreen: )

silkica
03.02.2007., 19:20
Koja je u stvari dijagnoza tvog muža.

silkica
03.02.2007., 19:22
Ako je oligozospermia onda to znači da ima maji broj spermića nego što je uobičajeno.

Sandrij2
03.02.2007., 21:01
Ako sam sve dobro vidjela i skužila, dijagnoza bi bila oligoasthenoteratozoospermia.
1. Oligo jer ih je manje od 20 milijuna,
2. astheno jer su pokretni a) i b) skupa manje od 50% i
3. blaga teratozoo jer je normalnih oblika manje od 30% (ali tu ste blizu s 28%)
Za ovo pod 1. i 2. sam sigurna jer MM ima oligoasthenozoo..., čak su iznosi tu negdje (kod nas je 11milijuna, kod vas 12, a ukupno pokretnih pod a) i b) je kod nas 30%, kod vas 43%).
Za teratozoospermiu nisam baš sigurna da li je postotak od 30% dovoljan, a to sam vidjela kod tebe: napisala si

Sandrij2
03.02.2007., 21:59
Ma sad tek vidim, nešto ne štima s ovim:

Ne može biti do 30...
Ne znam, to mi nije jasno.
Možda netko zna više o morfologiji i teratozoo...

pujica
03.02.2007., 22:34
terato je kad je morfologija u postotku ispod 30

oligoasthenoterato = broj manji od 20mil, postotak pokretnih manji od 50, postotak morfoloških manji od 30

mi imamo oligoterato :(

pujica
03.02.2007., 22:34
evo jedan dobar link http://www.mef.hr/katedre/ginekol/Giniopst/nastavnimat/MAR.htm

Sandrij2
04.02.2007., 12:10
Evo upisat ću i ja rezultate "naših" spermiograma. Kopirala sam s potpomognute:
Dakle, pisati ću vrijednosti prvog (iz 4.mjeseca) i iz 12.mjeseca:
broj sperm.------------------------- 6 milijuna-----------------11 milijuna
progresivno pokretni(A)----------- 4%-------------------------20%
pokretni u smjeru (B)-------------- 3%-------------------------10%
pokretni u mjestu (C)--------------93%-------------------------70%
nepokretni (D)---------------------nema------------------------nema
Dijagnoza: oligoasthenozoospermia

gejsha
04.02.2007., 12:59
Za utjesit se bar su vam svi pokretni koliko toliko kod nas 55 % stoji na mjestu :roll:

niccoleta
05.02.2007., 11:47
gdje se to radi, ti spremiografi, jel ima u Osijeku, Zagrebu.... :? Ja sam iz Vk, a ginek. mi je rekla idući put ako ne upali beba, da će poslat MM na to...

Rene2
05.02.2007., 11:52
Ima u Osijeku, a vjerojatno ti to mogu napraviti i u Vinkovcima. Pouzdano znam da rade u Našicama, pa onda što ne bi radili u VK. Odnese uzorak u medicinski laboratorij, može i od kuće u sterilnoj čašici, ali onda cijelo vrijeme mora držati na toplom - najbolje unutarnji džep jakne, a ako mu nije neugodno, može uzorak dati na licu mjesta.

niccoleta
05.02.2007., 11:59
a super onda, neka ga šalje čim prije. a vjerojatno onda rade i kod nas. ma neka to obavi kod kuće, mislim da mu je bolje.... ma neka se snađe

niccoleta
05.02.2007., 12:10
mrzim kad mi netko odgovori, a ja zaboravim napisati HVALA!
tako da hvala

gejsha
05.02.2007., 12:24
U Osijeku se to radi na ginekologiji u podrumu i nemozes od doma donijeti uzorak nego se moras "istresti" tamo :roll:
Samo uputnicu od svog dok. uzme i najbolje da pitas u centralnom lab. u vinkovcima di tocno je u centralnom rade obradu a dali moze od doma to neznam.. ali vec ti je rene sve objasnila :love:

Rene2
05.02.2007., 12:27
Moj doc je rekao MM da može sve napraviti u NA, ali zbog baba tračara (selo moje malo) je bolje da ide u OS, pa nije 50km nakraj svijeta.

gejsha
05.02.2007., 12:34
To kao kad je MM otisao po uputnicu a ima staruuu doktoricu neku i kaze on njoj sta treba a ona ga ne kuzi 3 put ga pitala sta je to i za sta to sluzi onda je na kraju zvala bolnicu da vidi sta ce napisati na uputnicu (inace MM je iz belišća i onda nije proslo 4 dana neka baba pita moju svekrvu cuj sram me pitati ali sta je s njegovim jajcekima (eto ti sela) :lol:

niccoleta
05.02.2007., 13:10
a onda nek se istresa tamo, :mrgreen: i bolje možda da to napravi u Os, sigurnije mi je nego u Vk.... a nek se istresa di treba, ako meni svi mogu u micu viriti svaki put uz ginekol. ili neka dr.koja stažira ili neka sestra na praksi.... ma nema beda.
znači selo veselo, eto ti od odnosa dr-bolesnik. mislim gdje je tu povjerenje. :?

ko zna, možda nam je i klamidija koju smo imali povezana s time.... :?

medo&cvrčak
06.02.2007., 12:53
Žene imam pitanje. Naime MM je radio spermiogram jednom i to pred mjesec dana. Dijagnoza je Hypospermia, što znači smanjen volumen ejakulata, 0,7. Radio ga je treci dan , ali ja mislim da tu nešto ne valja, iako je doktor rekao da je spermiogram u redu, a to sto pise hypospermia moze biti zbog stresa. A ja rodila u prvom braku, a sad s njim nis se ne dogada 1.5 godinu. I sad sam na klomifenu prvi put. I cekam ovulaciju koju nikako da skuzim. Uh uh uh
Ništa mi više nije jasno.

Betty
06.02.2007., 17:38
Za pocetak – uopsteno izlaganje o spermogramu, referentnim vrednostima i neplodnosti:

Spermogram ili analiza semene tecnosti muskarca predstavlja rutinsku pretragu u ispitivanju plodnosti muskog partnera u braku bez dece. Svetska zdravstvena organizacija (WHO) postavila je granicu "urednog" spermograma na 20 miliona spermatozoida/ml, od kojih se najmanje 50% krece, dok karakteristike spermograma koje odredjuju je li muskarac plodan ili neplodan nisu jasno definisane. Najnovija studija na ovu temu pokazuje da nijedan muskarac s koncentracijom spermatozoida manjom od 13,5 miliona/ml, kao i pokretljivoscu spermatozoida manjom od 32%, te s manje od 9% spermatozoida normalnog izgleda nije imao decu (prirodnim zacecem). Takodje su svi muskarci s koncentracijom spermatozoida vecom od 48 miliona/ml, pokretljivoscu vecom od 63%, kao i s vise od 12% spermatozoida normalnog izgleda imali decu. Vrednosti koje se nalaze unutar ovih granica ("siva zona") oznacavaju "neodredjenu" plodnost: u ovoj kategoriji su se nalazili kako neplodni, tako i plodni muskarci. Granicne vrednosti koncentracije, pokretljivosti i morfoloskih karakteristika spermatozoida mogu biti korisne u klasifikaciji plodnosti: ocuvana plodnost ("fertile"), smanjena plodnost ("subfertile") ili neodredjena plodnost ("indeterminate fertility"). Najveci znacaj u dijagnostici plodnosti poseduje procenat spermatozoida s normalnim morfoloskim karakteristikama. Iako je svaka od analiza semene tecnosti od pomoci u razlikovanju izmedju plodnog i neplodnog muskarca, samo jedan nalaz ne predstavlja sigurnu dijagnozu. Spermogram, narocito samo jedna proba, nije analiza na osnovu koje bi se smela postaviti dijagnoza neplodnosti.

Pre svega rastumacimo sta koja dijagnoza znaci:

OLIGOSPERMIJA je smanjen broj spermatozoida u mililitru sperme - donja granica je dvadeset miliona. Dakle sve ispod tog broja je oligospermija.

ASTENOZOSPERMIJA je smanjen broj progresivno pokretljivih spermatozoida. Da bi spermatozoidi mogli da oplode moraju da budu progresivno pokretljivi prema napred. Broj progresivno pokretnih spermatozoida mora biti minimalno 40% od ukupnog broja spermatozoida. Dakle sve ispod te vrednosti je astenozospermija.

OLIGOASTENOZOSPERMIJA je kombinacija sni

gejsha
06.02.2007., 17:44
Meni je prijatelj koristio i jos par poznanika( preljepit cu s potpomognute jer tamo sam stavljala recept) i to im je pomoglo u 3-4 mj. popraviti nama je ovo prvi sperm. koji je los pa osobno nemamo iskustva s time , mi smo ovo si pravili onako preventive radi dosta dugo MM je bio kod dok. i rekao mu je da mu je spermo. los jer je prije 2-3 mj. imao nekakvu upalu iliti infekciju (to smo vidjeli jer je bilo krvi u spermi)

evo recepta tog..
Uzeti po 100 grama oraha, badema, kikirikija (neslanog), ljesnaka, kokosa, sezama, oljustenih sjemenki bundeve, oljustenih sjemenki suncokreta (neslanih), suhog grozdja, suhih smokava, suhih sljiva i suhih kajsija, sve nasjeckati vrlo sitno i dobro pomjesati sa 1 teglom odn. 1 kg prirodnog meda.
Uzimati ujutru i uvece po jednu supenu kasiku.

gejsha
06.02.2007., 17:49
a evo sto recimo tvin lab nudi za sperm. (volim njihove proizvode jer su bez konzervanasa i ostalih sintetickih sr.. )

twin-lab (http://www.agram89.com/?tgb=neplodnost)

tota
06.02.2007., 19:11
Da li se utvrđena smanjena pokretljivost spermija (asthenozoospermia) može liječiti i kako? Da li ima ko iskustva sa poboljšanjem spermograma odnosno pokretljivosti.

Pepina
07.02.2007., 18:26
MM je koristio(i nastavit će)Bioastin,L-karnitin i čaj od piskavice.I,uz moju vrkutu i marulju,nakon godinu i nekoliko mjeseci,a nakon mjesec i pol pijenja ovog,ostala sam T.Bila je biokemijska T,ali,ipak,uspjeli smo bar ovaj dio.On je dobio dijegnozu da je ok,ali mu je prethodni spermiogram bio okarakteriziran kao graničan.Od ovog što je pio mu se malo popravio... :D

Zrina
07.02.2007., 18:57
Pitala sam već na novom odbrojavanju, ali euforija pojave nove trudnice je ipak moje pitanjce bacila u drugi plan :mrgreen: pa reko da pokušam ovdje: zanima me da li je potrebno nazvati prije i naručiti se za spermiogram u Petrovoj?

silkica
07.02.2007., 19:19
Mi se nikad nismo naručivali,nema potrebe.Samo da dođete između 8 i 10.Nije neka gužva,uglavnom smo odmah dolazili na red.

Zrina
07.02.2007., 19:29
Mislim da će MM ipak sam ići. Jedino ako ja baš MORAM tamo biti? :roll:

pujica
07.02.2007., 19:31
ne moras. a moze to obavit i doma pa tamo samo odnijet posudicu (kupis u apoteci za 2kn) samo mora drzat na toplom i doc u roku od 30 min

gejsha
08.02.2007., 11:43
evo ja poklanjam L-Arginin & L-O (nesto zaboravih kak se zove)od twinlaba te L-Karnitin

ja kupila muz pio 2-3 dana i sad nam netreba :mrgreen: pa da se ne baci ako netkome treba saljem

pujica
08.02.2007., 12:30
jel mogu ja?

kaya
09.02.2007., 18:16
Mom mužiću je pokazalo na spermiogramu smanjenu pokretljivost plivača :) Liječnik mu je predložio da krene s uzimanjem 1 tablete dnevno E vitamina (400 mg).
Srećom ostala sam trudna i prije konzumacije tih tableta, pa ne znam koliko su one učinkovite.
Samo da napomenem da je liječnik rekao da se tek nakon 3 mjeseca konzumacije vitamina E mogu očekivati rezultati!
Sretno svima!

pujica
14.02.2007., 13:05
stalno zaboravljam - obzirom da je MM reagirao s alergijom - poklanjam bioastin u kojem fali samo 3-4 tabletice prvom tko se javi

navali narode :mrgreen:

Isabel
14.02.2007., 14:07
Ja, ja! Imaš PP!

gejsha
14.02.2007., 17:02
Ja sam se upravo vratila iz twinlaba donijela L & L & L :mrgreen: I 1dc :mrgreen:

pujica
14.02.2007., 18:05
e tebi posebno želim sreću :heart:

Rene2
15.02.2007., 17:08
gejsha TM je radio spermiogram u OS? Daj malo detalja, jel se treba naručiti? Kad treba doći? Gdje? Koliko apstinencije prije toga?

ekica
16.02.2007., 11:31
gejsha TM je radio spermiogram u OS? Daj malo detalja, jel se treba naručiti? Kad treba doći? Gdje? Koliko apstinencije prije toga?

ja se pridružujem s molbicom za cure čiji su muževi obavili spermiogram - koliko dana apstinecije prije?? Mislim, jesam ja guglala, ali 2-7 dana je širok pojam pa bi voljela vaša iskustva!

pujica
16.02.2007., 11:36
nama je doc rekao 3-5 (ali i da to ne mijenja puno na nalazu na kraju)

gejsha
16.02.2007., 11:39
Uputnicu uzeti kod svog ljecnika ..
Sperm. rade : Ponedeljak do 10 h, utorak do 10 h, srijeda do 10 h.
Apstit. 4 dana minimalno (ako nije 4 dana nece htjeti uzeti uzorak isprobano :oops: )
Na ginekologiji u podrumu se daje uzorak nece ga primiti od doma (ako mozes idi s muzom pa ga zabavi jer su wc-i ocajni i tesko se skoncentrirati u njima :roll: ) nema cekanja i narucivanja nalaz bude gotov u roku 2 dana i podize se u centralnom labaratoriju do 3h (kao kad ides na nukleranu i interni tu udjes i u podrum desno skroz dok ne uletis u puuuno ljudi 8) )

pujica
16.02.2007., 11:42
ako nije 4 dana nece htjeti uzeti uzorak isprobano :oops:

u Zg uzimaju i nakon 2 dana apstinencije :?

pujica
16.02.2007., 11:44
znam ziher da uzimaju nakon 2, isprobano, upitnik je bio samo zato kaj ne kuzim zakaj u os min. 4

gejsha
16.02.2007., 11:52
Mi nismo u zg :roll: MM je isao 3. dan i pitali ga dali je imao 4 dana aps. on rekao 3 i zenska mu rekla da dodje sutra dan.. mozda to ovisi i o njihovim aparatima ko zna .. a mozda nemaju tak puno posla ko u zg pa mogu izmisljati i izvoljevati ... Ja neznam osjecka bolnica je i "novinama" super bolnica ali ja to super nisam osjetila izuzev ako ne idem preko veze svi su onak nekak mrzovoljni i kao da im se neda raditi jedino kad kazem npr. tko me poslao onda smijesak od uha do uha skoro te nose da nemoras hodati :roll:
U zg su ljudi opusteniji svatko radi svoj posao i negleda druge ocdje je manje mjesto pa je sve nekak usporeno i imaju previse vremena :roll:

Rene2
16.02.2007., 12:02
Uputnicu uzeti kod svog ljecnika ..
Sperm. rade : Ponedeljak do 10 h, utorak do 10 h, srijeda do 10 h.
Apstit. 4 dana minimalno (ako nije 4 dana nece htjeti uzeti uzorak isprobano :oops: )
Na ginekologiji u podrumu se daje uzorak nece ga primiti od doma (ako mozes idi s muzom pa ga zabavi jer su wc-i ocajni i tesko se skoncentrirati u njima :roll: ) nema cekanja i narucivanja nalaz bude gotov u roku 2 dana i podize se u centralnom labaratoriju do 3h (kao kad ides na nukleranu i interni tu udjes i u podrum desno skroz dok ne uletis u puuuno ljudi 8) )

THX :*

gejsha
28.02.2007., 15:19
da malo podignem da ne ispari od silnih odbrojavanja :heart:

Charlie
01.03.2007., 23:05
Podižem!
MM je danas dijagnosticirana normozoospermia, ali sad kad sam se bacila na proučavanje vidim da ipak nije sve savršeno, više mi se čini granično pa nastavljamo s bioastinom, L-karnitinom i vitaminima (btw jeste vidjele danas u Jutarnjem članak o vitaminima, kao da povećavaju smrtnost za 5%? Tko zna jesu li to naši novinari dobro prenijeli)

Evo nalaza, pa ako netko može prokomentirati :)
Volumen 3,2 ml
Broj 114,3 mil
Koncentracija 35,67 mil/ml :D
Brzo progresivni 27%
Sporo progresivni 21%
Pokretni u mjestu 10%
Nepokretni 42% :/
Morfologija 30 (ref.=30%)
Vitalitet 67 (ref. >75%) :/

Izgleda da je broj brzo i sporo progresivnih nešto manji od 50% a ipak piše dijagnoza: normozoospermija :?
Valjda oni znaju....i možda ja previše dramim oko toga

pujica
01.03.2007., 23:13
ma draga moja, sve ti je to u redu, ne stvarat dramu nego uzivat s dragim (nemoj da ti ja pocnem pisat vrijednosti koje bediraju ili da se javi kia)

Charlie
01.03.2007., 23:27
Hvala Pujice
Znam da ne valja dramiti...MM mi se samo smije (znao je da ću čim smo došli doma na internet provjeriti jesu li doktor točno rekao :lol: )
:*
Laku noć!

Suzzy
02.03.2007., 09:18
Nešto mi nije tu jasno... citiram:
"Svjetska zdravstvena organizacija (World Health Organisation - WHO) postavlja granicu urednog spermiograma - normozoospermia na 20 milijuna spermija/ml, od kojih se najmanje 40% progresivno kreće, a više od 30% je morfološki pravilnog izgleda."

Kako onda može spermiogram sa 27% progresivno pokretnih spermija biti normo? Jel zbog veće koncentracije?
:?

stelerina
02.03.2007., 09:42
e sad ste i mene digle na "noge" a doma mi je nalaz od MM :cekam:
cim dodjem doma bas cu pogledat kaj su njemu napisali, koje su vrijednosti

pujica
02.03.2007., 10:10
Nešto mi nije tu jasno... citiram:
"Svjetska zdravstvena organizacija (World Health Organisation - WHO) postavlja granicu urednog spermiograma - normozoospermia na 20 milijuna spermija/ml, od kojih se najmanje 40% progresivno kreće, a više od 30% je morfološki pravilnog izgleda."

Kako onda može spermiogram sa 27% progresivno pokretnih spermija biti normo? Jel zbog veće koncentracije?
:?

zato sto je 27+21 posto jednako 48 posto (na primjeru kod Charlie) samo su neki brzi, a neki spori, sto je normalno a svi su progresivni

Suzzy
02.03.2007., 10:17
Ja sam mislila da mora biti toliko brzih. Sad mi je jasno. Hvala

Zrina
02.03.2007., 11:32
Malo sam gledala nešto oko uputnica pa me zbunjuje podatak da uputnice piše liječnik opće prakse. Nama je uputnicu napisao moj ginekolog i samo stavio ime MM gore. Da li je to OK? Pretpostavljam da ju nije pisao prvi put pa valjda zna kaj radi, ali ipak...

Suzzy
02.03.2007., 11:38
Čudno. Nisam još čula da uputnicu piše ginekolog, ali valjda čovjek zna što radi. Još bolje za TM, ne mora ništa objašnjavati svom docu :mrgreen:

pujica
02.03.2007., 11:40
i meni bas cudno, jer po hzzzo-u sve sto muski obavljaju kad je rijec o neplodnosti pise doktor opce prakse

Zrina
02.03.2007., 11:46
U šifru dijagnoze na uputnici mu je upisao šifru za neplodnost. Samo mi još treba da nas vrate iz Petrove jer ne valja uputnica. :?

Charlie
02.03.2007., 11:58
Mi smo u Petrovu išli bez uputnice i platili 375 kuna :shock:
Ne pitajte zašto nismo išli po uputnicu :roll:

gejsha
02.03.2007., 11:58
i meni je to cudno.. da tvoj doktor nije njega upisao kao svog pacijenta 8) shalim se neznam mozda i moze tak al znam da moj muz uvijek ide kod svoje dok. opce prakse .. jedino mi uvijek cudno bilo sto npr. nestavljaju sifru N97 kod njih neplodnost je neplodnost il kod zene il kod muskog tko ce ga znati.,,.

gejsha
02.03.2007., 12:00

Garant mu bilo neugodno kao i kod nas 8) ja mu napisala na papiric sto treba on joj dao nista nije rekao i ona ga pitala za sta mu to treba on reko mojoj supruzi treba ne treba meni :lol:

pujica
02.03.2007., 12:01

:shock:

mislim da je ipak bolje 2 minute neugode i 6kn za participaciju

Suzzy
02.03.2007., 12:07
Ajde, bar je dobio dobar nalaz za te novce ;)

Zrina
02.03.2007., 12:08
i meni je to cudno.. da tvoj doktor nije njega upisao kao svog pacijenta 8) shalim se neznam mozda i moze tak al znam da moj muz uvijek ide kod svoje dok. opce prakse .. jedino mi uvijek cudno bilo sto npr. nestavljaju sifru N97 kod njih neplodnost je neplodnost il kod zene il kod muskog tko ce ga znati.,,.

Na njegovoj uputnici piše šifra N97.
Dobro, znači ako uputnica i neće vrijedit još uvijek može "obaviti" samo će platiti.

gejsha
02.03.2007., 12:22
to moze svakako ali mozda mu i prodje uputnica dosta njih nezna sto rade tamo za sifre itd. (tak je meni jedna rekla gospodjo ja sam medecinska sestra ja vam neznam adminstraciju a zna naplatit 100 kn partic. )

gejsha
02.03.2007., 12:34
samo nadopunjujem od prije http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=1790

Charlie
02.03.2007., 12:40

:shock:

mislim da je ipak bolje 2 minute neugode i 6kn za participaciju

Ma, kod nas nije bio problem u neugodi jer nije do toga ni došlo...MM radi k'o manijak i čekali bi jaaako dugo dok bi uopće stigao otići do doktora, a odluka je bila impulzivna - ja se snuždila prije 2 dana kad je opet počeo spotting, a on je samo rekao: e sad idem na spermiogram. Ja bila sretna da je to tako lako odlučio, i eto...

josipavk
02.03.2007., 12:41
Upravo sam zvala svoju soc. gin da se naručim za pregled i eventualnu folikulimetriju na što mi sestra kaže da se to kod nas u vk ne radi :shock: :shock: mislim stvarno!Onda mi je rekla da dođem u petak pa da ja zamolim dr da mi je napravi, ustvari da se dogovorim sa njom! Tko tu koga mulja?

josipavk
02.03.2007., 12:43
I pitala sam je dali to rade privatnici a ona kaže da nazovem,vjerojatno da da.Ma ako rade ici cu kod privatnika pošto su mi pl dani idući tj pa ne želim fulati još jedan ciklus.

josipavk
02.03.2007., 12:45
Ajme na krivoj sam temi :oops: :oops:

gejsha
02.03.2007., 12:46
kak ne rade :? sta u cijelim vinkovcima da nema ultrazvuka .. :? :?

Isabel
02.03.2007., 12:48

Znaći toliko košta dobar nalaz! :lol: :roll:

josipavk
02.03.2007., 12:50
gejsha ima ih samo je njihova volja u pitanju.još kad cuje da imam dijete poslat ce me kuci i reci da se ne sekiram..

gejsha
02.03.2007., 12:51
reci da nemash :lol:

josipavk
02.03.2007., 12:53
ma lagala bi samo da mi je napravi.Ionak cu smuljat da pokusavamo vise od godine.. mozda upali.Žalosno sto se mora lagati :evil:

pujica
02.03.2007., 13:40

Znaći toliko košta dobar nalaz! :lol: :roll:

platila bi i ja toliko da dobim nalaz na kojem pise normoospermia :mrgreen:

Isabel
02.03.2007., 14:25
A pazite sad ovo! Nalazi MM od jučer i od prije 6 mjeseci! Oba puta na SD… I oba je outa na pitanje „Kakvi su nalazi?“ pri podizanju, sestra odgovorila „Nalazi su dobri“!!

----------------------------------------------01.03.07.--------------11.09.06.
Volumen---------------------------------------2 ml----------------------1 ml
Br. spermija u ml:--------------------------27mil---------------------29mil
BR. spermija u ejakulatu:----------------54mil---------------------29mil
Progresivno pokretnih sp.-------------18,52%------------------20,69%
Pokretnih spermija:---------------------25,93%------------------27,59%
Pokretnih u mjestu:-----------------------7,41%-------------------6,90%
Nepokretnih:------------------------------48,15%-----------------44,83%

Dijagnoza: oba puta asthenozoospermia

I kao nalazi su dobri?!? :? Ne kužim! MM je pio tokom 2 mjeseca tablete „Formen“, ali očito nisu baš bile pun pogodak! Trenutno je na Bioastinu…
Moja je doktorca rekla za prvi nalaz da je ok, malo da je smanjena pokretljivost, ali u principu zadovoljavajući!
Sad joj šaljem novi nalaz faxom, pa čemo vidjeti što će sada reći – meni se čini da je čak ovaj prvi bolji ( a u tom trenutku je imao E.Coli (tek poč. bakterije)), pa smo mislili da je zato takav nalaz! Sad vidim da nije… :/
Anyway, nalaz ne kužim, pa se nadam detaljnom objašnjenju od strane moje doc. i da je za AIH dovoljno dobar!! :mrgreen: Koliko god da imamo, zadovoljni smo! Da ne ispadnemo nezahvalni.
Slobodno ga i vi, moje drage, iskomentirajte! Zato je tu!!

gejsha
02.03.2007., 14:26
Pa meni se cini da se popravlja
sad je vol. 2 abio je 1 nepokreni su se smanjili isto ,pokretni povecali..

mislim da ste k dobrom putu :love:

Isabel
02.03.2007., 14:36
:D Kako ti kažeš!

Charlie
02.03.2007., 15:07
Isabel, meni se nalazi čine vrlo slični osim što se poduplao volumen ejakulata i smanjio broj nepokretnih! Samo budite uporni s vitaminima i inim preparatima, nabavi mu hrpu širokih bokserica :) i ne daj mu da ide u saunu!
Doktorica valjda zna ...

Suzzy
02.03.2007., 15:13
Pa povećao se volumen i br. spermija u ejakulatu za duplo... znači da su sve ove dolje navedene vrijednosti u duploj količini (ili se varam?). Po nekoj logici je bolji od prošlog puta.

Isabel
02.03.2007., 15:16
Od jućer spava bez gaća!! Već je to jedan ogromni korak!! To je bila navika (glupa!, znam) odmalena, i sad smo je uspjeli istjerati... :D I snizili smo par stupnja kupke svako većer! Boxe ionako nosi, a kad je doma uvijek je u trenirci! Nikad nije pušio, a popije tu i tamo koju pivicu (doslovce par mjesečno). Živi fakat zdravo, i onedavno pije Bioastin! Od danas počinje piti i Aloe veru sa mnom, i kad se sve to zbroji.. par milijunčića u petoj brzininam ne gine!! :love:

Isabel
02.03.2007., 15:21
Hvala vam curke!! Ma mi ćemo uspjeti, par tih malih čuda nam uskoro dolaze!! Uopće ne sumnjam... :heart:

niccoleta
05.03.2007., 13:07
ma ja moram svog što prije poslati na te pretrage, meni ta njegova sperma tako ima neki grozan miris, svaki put se skoro ispovraćam kad to pomirim.... a najgore je što on misli da je u meni problem, možda je grozno, ali ja bih radije da je u njemu problem.... mislim ako već imamo problema :/

pujica
05.03.2007., 13:09
meni ta njegova sperma tako ima neki grozan miris, svaki put se skoro ispovraćam kad to pomirim....

niccoleta, sperma ima različiti miris - ovisno o onome što muški jedu - npr. nakon češnjaka miriši drugačije nego nakon jela bez njega, ali mislim da to nema nikakve veze sa brojem spermića

niccoleta
05.03.2007., 13:23
ok, hvala... ma neka on svejedno ide. ja sad ako dobijem, trebam kod ginićke na kontrolu nakon 3mj. dabrića, a onda je rekla da će njega slati.... :mrgreen:

silkica
06.03.2007., 21:01
Molim vas cure,imate li neki savjet za mog muža?Dijagnoza astenoteratozoospermia.Ne brine me toliko umanjena pokretljivost koliko neispravna morfologija.Negdje sam pročitala da se to ne može ispraviti...Ima li iko pozitivno iskustvo?
I još nešto(ostalo nekako mogu rastumačiti),ali šta znači ovo :

grade A motility ....................5%.............2,2 mill/mL
grade B motility....................11%............4,8 mill/mL
grade C motility....................15%............6,6 mill/mL
grade d motility.....................69%...........30,4 mill/mL

Sandrij2
06.03.2007., 21:51
grade A: progresivno pokretni
grade B: pokretni u smjeru
grade C: pokretni u mjestu
grade D: nepokretni

Da bi nalaz bio dobar A+B mora biti 50%.
Za teratozoo.. ne znam, ali već će se netko javiti.

Suzzy
07.03.2007., 08:51
Da bi nalaz bio dobar A+B mora biti 50%.Do sada sam i ja imala takvo saznanje ali kao što sam već navela u nekoliko postova ranije, na stranici poliklinike Harni stoji rečenica da je za normozoospermiju potrebno 40% progresivnih... evo i link: http://www.poliklinika-harni.hr/teme/neplodn/03spermiog.asp

Čemu to smanjivanje granice? Ili sam ja opet nešto krivo protumačila? Malo sam zbunjena :?

Charlie
07.03.2007., 09:00
MM ima 27% grade A i 21% grade B = 48% A+B, i dijagnoza mu je normozoospermija
Možda svaki labos ima svoje referentne vrijednosti?

Suzzy
07.03.2007., 09:14
MM ima 27% grade A i 21% grade B = 48% A+B, i dijagnoza mu je normozoospermija
Možda svaki labos ima svoje referentne vrijednosti?
Po toj nižoj granici je spermiogram MM u redu što se tiče pokretljivosti (još ih trebamo brojčano poboljšati) tako da ispada da imamo samo oligozoospermiju.
Malo mi je to bezveze... kod jednih ću otići i zbedirati se, a onda ću se od drugih vratiti sva sretna kao sve je u redu a u biti nije. :/

Storm
07.03.2007., 09:26
Charlie imas pp

Zrina
07.03.2007., 09:26
Rezultat spermiograma MM je isto dobio ocijenu normozoospermia, ali progresivnih isto nema 40% nego A+B nešto preko 50%. Čak je u volumen nešto manji od 2ml. Rađen je u Petrovoj.

ema1
07.03.2007., 09:34
Svetska zdravstvena organizacija (WHO) postavila je granicu "urednog" spermograma na 20 miliona spermatozoida/ml, od kojih se najmanje 50% krece

Evo kopiram citat sa prve stranice.
Znači, najvažnije je da je minimalno 50% pokretnih tj. onih A+B.
MM je imao A= 34; B= 22 ; što je više od tih 50% ( 56%) i dijagnoza je bila normozoospermia.
I na ovom linku što si ga navela, piše da je potrebno više od 50% POKRETNIH spermija. Pod tim se podrazumjeva svi koji su pokretni.

Ovih 40% progresivnih o čemu se govori u linku mi je nejasno da budem iskrena, jer što je sa onima B grupe?
Dali postoji mogućnost "dvostrukog" vrednovanja? Tipa- ili 40% progresivno pokretnih ili 50% ukupnog broja pokretnih?

Suzzy
07.03.2007., 10:27
U prvom postu na ovoj stranici imam odgovor od pujice da su progresivni spermiji A+B. I ja sam mislila da su to samo A.

Charlie
07.03.2007., 10:29
Storm imaš pp

Ja sam negdje vidjela i da je preko 25% progresivnih (A) dovoljno za normospermiju?!
Valjda postoji više kriterija?

ema1
07.03.2007., 12:02
Mogle bi mi napisat znanstveni rad na temu O~ :mrgreen:

ema1
07.03.2007., 12:14
Charlie - sad vidjela na odbrojavanju tvoj post, pa evo:
Vol - 4,8 ml
Spermiji - 74,1 mio/ml
A - 34%
B- 22%
C - 6%
D - 38 %

Kontrola ejakulata nakon 26 h
A+B = 25 %
Dijagnoza: Normozoospermia

pujica
07.03.2007., 12:18
ajde cure, ne dramite, kod vas je sve ok (mi npr. imamo samo 7mio/mil i 60% s deformiranim glavama)

Suzzy
07.03.2007., 12:24
Vol - 4,8 ml
Spermiji - 74,1 mio/ml
A - 34%
B- 22%
C - 6%
D - 38 % Ajme, kako lijepe brojčice... :joggler:

Zrina
07.03.2007., 12:43
Ajde sad kad već radimo detaljne analize da još priupitam kakve su ono vrijednosti sa jedinicama micron/s ? to je bilo na nalazu napisano ispod vrijednosti A,B,C i D u postocima.

Charlie
07.03.2007., 12:44
Charlie - sad vidjela na odbrojavanju tvoj post, pa evo:
Vol - 4,8 ml
Spermiji - 74,1 mio/ml
A - 34%
B- 22%
C - 6%
D - 38 %

Kontrola ejakulata nakon 26 h
A+B = 25 %
Dijagnoza: Normozoospermia

Bravo, bravo :mrgreen:

Stvarno, mogle bi napisati neki rad...samo nam treba još uzoraka da bude sve službeno :mrgreen:
Pujice evo ideje za doktorat :lol:

ema1
07.03.2007., 13:02
Ma ne dramimo.... malo analiziramo :mrgreen:

Zrina - hm... evo nova nepoznanica ... nemam pojma s tim micron- nema toga u ovom nalazu od MM-a :nope:

Zrina
07.03.2007., 13:23
Doma mi je nalaz pa budem ubacila točno kaj piše naknadno da sad ne stvaram zbrku ovdje bez veze. A da li se analiza morfologije spermića radi u svakom spermiogramu ili se to radi posebno? Ja mislim da nama nigdje ne piše ono koliko ih je nenormalnih oblika glave, repa i to...
I stvarno, nije da dramimo samo mi je lakše prčkati po njegovim nalazima nego po mojima, ovo mi je veći gušt. :mrgreen:

ema1
07.03.2007., 14:04
I stvarno, nije da dramimo samo mi je lakše prčkati po njegovim nalazima nego po mojima, ovo mi je veći gušt. :mrgreen:

:yes:

silkica
07.03.2007., 14:05
Ako ste radili u petrovoj piše.Dole pri dnu morphology (30%).Kod mog je prvi put bilo 7%,drugi put 6%,a u Vuk Vrhovec 2%.Uglavnom nepravilnosti u predjelu glave :( .Šta mislite-može li se to popraviti?

pujica
07.03.2007., 14:15
kod nas je nepravilnih puno vise :(

silkica
07.03.2007., 15:06
Pujice :love2: ...Radite li išta da to popravite?Koliko kod vas ima nepravilnih?

Suzzy
07.03.2007., 15:21
Ja ni ne znam kakva je morfologija kod MM jer na nalazu od SD nema tog podatka :/ (ili ja dobro ne čitam)

Negdje sam pročitala da se morfologija poboljšava uzimanjem L-carnitina. Nek me ispravi netko ako griješim.

pujica
07.03.2007., 15:44
Pujice :love2: ...Radite li išta da to popravite?Koliko kod vas ima nepravilnih?

nepravilnih 60% (od ono malo sto ih uopce ima)

a sad MM pije e vitamin, l-carnitin i l-arginin pa cemo vidjet hoce li bit poboljsanja kad ode opet na spermiogram za nekih mjesec i pol

Rene2
07.03.2007., 15:55
MM tek idući tjedan ide na spermiogra, ali ja sam prije jedno mjesec dana dobila kutiju L-carnitina s nekim CD-om u ljekarni i dala mu da to pije.
Ja mislila on zaboravio i ne pije, kad neki dan pogledam, a ono 2 kapsule u kutiji.

Zlato moje, brine on ipak.

Storm
07.03.2007., 16:00
MM ide u petak (prvi put) napraviti spermiogram

Zrina
07.03.2007., 16:36
Stigla ja doma pa reko neću dragocjene podatke držati samo za sebe dok je ovdje prava studija u tijeku :P .
Uglavnom: -volumen:1,7, koncentracija:32,1,Motility A: 23%, B:29%, C:10% i D:38%, morphology:30% i vitality:69%(ovo ne znam kaj znači).
Ono što nisam čula da je netko komentitrao se odnosi na velocity, linear velicity i linearity index i tu su neke četiri vrijednosti: MEAN,SD,MEDIAN i S.E.M. :? Valjda netko ipak zna nešto o tome?

silkica
07.03.2007., 16:43
Pujice,možda me nisi razumila,ali kod MM je 2% normalnih :( .

I MM pije vitamine,prooxed,l-carnitin,piskavicu(piskavicu ne baš redovno,kaže da mu naduvava stomak-da li je to moguće?)...Danas je radio bris uretre,pa ako nalazi budu u redu ponoviće spermiogram.

Suzzy,nadam se da si u pravu.

Prvi dio mjeseca sam bila puna optimizma,a sada ...Valjda je PMS :( .

Zrina
08.03.2007., 09:05
I nitko ne zna ništa o velocity?

gejsha
08.03.2007., 09:13
Ja sta znam o velocity je samo da su dobra pojačala i da cinimi se blic koristi te gelove za ulozke kemijski ne znam nista drugo :lol:

ema1
08.03.2007., 10:29
Zrina - nemam pojma....

Zrina
08.03.2007., 10:33
Eto, kome će nego meni uvijek nešto biti čudno... :nope:
Itak se više neću zamarati sa nalazom: piše da je ok pa valjda onda stvarno je.

silkica
08.03.2007., 21:21
Zrina,meni se čini da su http://www.cosgan.de/images/smilie/liebe/p010.gif tvog muža sasvim u granicama normale.

ole
12.03.2007., 10:47
Jedno pitanjce

Moj MM je napravio spermogram i mislim da je ok.

Nalaz je sledeci:

Apstinencija 7 dana
Volumen(ml) ----------7,0
PH ----------------------7,8
Brzo progresivni ------70%
bavno progresivni ----- 0
U mesto podvizne------0
Imotilni -----------------30%

Milion/ml -------------68,0
Milion/ejakulat----------476,0

Normalni -----------------94%
Defekti glave -------------06 %

E sad me zanima kakve su one IMOTILNE jesu li te skroz nepodvizne?

Suzzy
12.03.2007., 10:51
ole, nalaz je i više nego dobar... 70% progresivno pokretnih :shock: , fantastično!
Ovih 30% je nepokretnih. Zanemarivo u usporedbi sa ovih 70%.

ema1
12.03.2007., 10:56
ole - šta ti je ženo! To je fantastičan nalaz kao što kaže Suzzy! Još i normalni 94% - ma super!
:D

Apstinencija 7 dana - eh mom bi trebalo prijetit smrću da tolko izdrži :mrgreen: Jedva je "navuko" 4 dana :roll:

gejsha
12.03.2007., 11:15
Ole :shock: wow koji dobar nalaz :shock:

Storm
13.03.2007., 10:06
MM ide u petak (prvi put) napraviti spermiogram
I naravno zbog posla nije stigao :evil:

Ali je uspio to danas obaviti sad :cekam: nalaz.

ole
13.03.2007., 11:04
Ali je uspio to danas obaviti sad :cekam: nalaz.[/quote]

Puno ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ da nalaz bude NORMO.......

Kada su rezultate? :love:

Storm
13.03.2007., 11:06
Nalaz je gotov danas iza dva :/

ole
13.03.2007., 11:06
:oops: mala greska ali vidi se koj e moj post a koj tvoj :oops:
Moram uvezbati ovo :P

ole
13.03.2007., 11:07
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ do tada

Suzzy
13.03.2007., 11:08
Ali je uspio to danas obaviti sad :cekam: nalaz.~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Charlie
13.03.2007., 12:41
Storm ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ za super brze, čile i zdrave plivače!!!

wewa
13.03.2007., 13:01
Stigla ja doma pa reko neću dragocjene podatke držati samo za sebe dok je ovdje prava studija u tijeku :P .
Uglavnom: -volumen:1,7, koncentracija:32,1,Motility A: 23%, B:29%, C:10% i D:38%, morphology:30% i vitality:69%(ovo ne znam kaj znači).
Ono što nisam čula da je netko komentitrao se odnosi na velocity, linear velicity i linearity index i tu su neke četiri vrijednosti: MEAN,SD,MEDIAN i S.E.M. :? Valjda netko ipak zna nešto o tome?

Velocity je brzina, a mean, s.d. - standard deviation, median su pojmovi iz statistike, pretpostavljam da se odnose na procente spermija koji spadaju u odredjene grupe/vrijednosti indeksa linearnog kretanja...

ina*
13.03.2007., 13:43
Storm evo skoro je 14h i ja ~~~~~~~~~~~~~~~~ za super nalaze

ole
13.03.2007., 14:14
Storm :cekam:

Storm
13.03.2007., 14:32
MM otisao po nalaz :cekam: da se javi

gejsha
13.03.2007., 14:44
Storm ~~~~~~~~~~~~~~~~ :cekam:

Rene jeste vi dobili nalaze :cekam:

Pujice nesjecam se da sam citala u zadje vrijeme jeste vi ponavljali testic opet :?

gejsha
13.03.2007., 15:20
digaje :?

Storm
13.03.2007., 15:20
4 dnevna apstinencija
Dijagnoza- Asthenozoospermia

Volumen 0,9 ml
Broj 57,78 mil
Koncentracija 64,20 mil/ml
Ph 8
Brzo progresivni 8 %
Sporo progresivni 25 %
Pokretni u mjestu 12 %
Nepokretni 55%
Morfologija 30 %
Vitalitet 75 %

Ima jos nekih vrijednosti i napomena, ali to je jedino kaj sam uspjela pohvatati telefonski za sad.

gejsha
13.03.2007., 15:27
Storm :love: zao mi je ..
Nemojte sad puno razbijati glavu time odite dok. pa cete vidjeti sto dalje ima hrpa nacina da se to rijeshi :love:

Suzzy
13.03.2007., 15:28
Žao mi je ali ja uvijek kažem - jedan je dovoljan!
Znaš što ti je činiti... kura vitamina neće škoditi a TM nek ode urologu na pregled.

Rene2
13.03.2007., 15:29
Rene jeste vi dobili nalaze :cekam:

Rekli u četvrtak, samo ne znam jel to misle poslati u četvrtak, ili da ćemo mi dobiti u četvrtak. :/

gejsha
13.03.2007., 15:31
Ak je u Osijeku onda vi morate podici s onom potvrdom da ste platili ili on ili ti ali ak ides ti onda moras osobnu ponijeti zavisi tko radi ček sad cu ja mateju ¸nazvati da ju pitam ti si iz nasica jel tako ??

ole
13.03.2007., 15:33
Storm samo glavu gore.Malo terapije i bice sve uredu i da malo vise :gumi: :preskaceuze: da one koje su sporo progresivne stignu do cilja :love:

blondie
13.03.2007., 15:34
Žao mi je ali ja uvijek kažem - jedan je dovoljan!
Znaš što ti je činiti... kura vitamina neće škoditi a TM nek ode urologu na pregled.

potpisujem.
jedan će se sigurno naći za jednog malog :saint:

gejsha
13.03.2007., 15:36
Nejavlja mi se na tel. al mi smo tak kak sam ti napisala..

Storm
13.03.2007., 15:39
charlie, ole, suzzy, gejsha, blondie, ina :*
u ponedjeljak smo naruceni na VV kod dr. Alebica, pa cemo vidjeti kaj dalje :roll:

ekica
13.03.2007., 16:06
storm :love:
Super da ste već u ponedjeljak na VV pa da ne razbijate glavu dugo već ćete za par dana dobiti stručnu preporuku što i kako dalje!
Uopće ne sumnjam da ćete dobiti vašeg malog :saint: , možda će samo put do njega biti malo teži! :*

Charlie
13.03.2007., 16:47
Draga Storm :heart: ako već ne može biti "normo", čini mi se da je "astheno" najlakše rješiva dijagnoza: vitamini, L-carnitin i Bioastin, i da vidiš za tri mjeseca kako će se maleni ubrzati!
Sretno za ponedjeljak ~~~~~~~~~

pujica
13.03.2007., 17:22
Draga Storm :heart: ako već ne može biti "normo", čini mi se da je "astheno" najlakše rješiva dijagnoza: vitamini, L-carnitin i Bioastin, i da vidiš za tri mjeseca kako će se maleni ubrzati!
Sretno za ponedjeljak ~~~~~~~~~

potpisujem, to uopce nije tako losa dijagnoza

Pujice nesjecam se da sam citala u zadje vrijeme jeste vi ponavljali testic opet :?

nismo jos, cekamo da prodje tri mjeseca zbog spermogeneze (nema smisla inace jer dobijes iste nalaze). jedino me strah jer doktori kazu da su spermiogrami inace dosta losiji u proljece i ljeto zbog vrucina, a kad se to jos poveze s alergijom MM bojim se da cemo imat jos puno losiji nalaz

gejsha
13.03.2007., 17:27
Ma ja sam mislila da je to vec proslo 3 mj. (ustvari nisam mislila da sam mislila znala bi da nije al eto..)

jedino me strah jer doktori kazu da su spermiogrami inace dosta losiji u proljece i ljeto zbog vrucina

:shock: to nisam znala :oops: a nista nam onda ne preostaje nego da ih hladimo, sad odma ih staviti u banjicu s hladnom vodom i nevaditi do jeseni :)

pujica
13.03.2007., 17:31
Ma ja sam mislila da je to vec proslo 3 mj. (ustvari nisam mislila da sam mislila znala bi da nije al eto..)

nije, bit ce u travnju tek :cekam:

jedino me strah jer doktori kazu da su spermiogrami inace dosta losiji u proljece i ljeto zbog vrucina

:shock: to nisam znala :oops: a nista nam onda ne preostaje nego da ih hladimo, sad odma ih staviti u banjicu s hladnom vodom i nevaditi do jeseni :)

a tako su MM rekli urolog i androlog (mislim, ima logike, kaj ne?)

gejsha
13.03.2007., 17:37
Ima logike ak im smeta stisnuta odjeca i visoka tjelesna temp. zasto onda nebi i vanjska ..
samo sto covjek ne razmislja o tome dok ne zagusti :/

pirica
13.03.2007., 17:53
storm :love: potpisujem sve što su cure rekle

Storm
13.03.2007., 19:43
4 dnevna apstinencija
Dijagnoza- Asthenozoospermia

Volumen 0,9 ml
Broj 57,78 mil
Koncentracija 64,20 mil/ml
Ph 8
Brzo progresivni 8 %
Sporo progresivni 25 %
Pokretni u mjestu 12 %
Nepokretni 55%
Morfologija 30 %
Vitalitet 75 %

Napomena:
Zbog malog volumena smanjen je broj spermija u ejakulatu. Smanjen je broj pokretnih spermija s progresivnom gibljivoscu, i ima spermija slabijih kinetickih osobina. Fertilnost je smanjena. Od MPO indiciran AIH i/ili IVF-ET

pujica
13.03.2007., 19:52
storm ma stavi ti njega na rezim e-vitamina, l-carnitina, l-arginina i piskavice pa ponovite nalaz za tri mjeseca, jako je puno muskih s tim totalno popravilo ovakvu dijagnozu

nije to nis strasno, mi imamo i asteno i terato i oligo - to se vec ne moze popravit

ekica
13.03.2007., 20:01
pitanje (molim,ne se smijati): MM ide sutra na spermiogram, a zadnji put smo :preskaceuze: u subotu popodne -> je li to trodnevna, četverodnevna, troipodnevna apstinencija ili neka kaže naprosto "od subote" pa nek si oni misle?

I još jedno - po nalaze se ide tamo ili se mogu dobiti na mail ili...?
thanks

ekica
13.03.2007., 20:02
nisam napomenula, ići će u petrovu

pujica
13.03.2007., 20:53
e vidis bas si i ja sad mislim koliko je to onda dana, ali mislim da racunas od nedjelje (znaci 3)

a po nalaze moras tamo iza 14h, ne salju ih nikako

Storm
14.03.2007., 08:14
:? Cure jel mi koja moze reci kakve su ovo vrijednosti, i kaj to znaci :oops:

MEAN (SD) MEDIAN S.E.M.
Velocity (micron/s) 19,6 (19,5) 20,8 4,7
Linear velocity (micron/s) 17,2 (5,4) 17,4 1,3
Linearity index 87,6 (29,2) 89,8 7,1

Charlie
14.03.2007., 09:56
Storm, i mi smo to imali na nalazima od Petrove. Pretpostavljam da se radi o brzini spermića, a da su mean srednja vrijednost, sd je standardna devijacija ili odstupanje od srednje vrijednosti, a s.e.m. ne znam što je. :?

Bilo bi nam lakše protumačiti da su stavili i referentne vrijednosti! Mogu ti kad dođem doma napisati koje su bile naše vrijednosti, pa pošto je dijagnoza bila normo, mogu ti poslužiti za prvi orijentir.

Moglo bi biti da je velocity brzina općenito, a linear velocity brzina kretanja u jednom pravcu, da se ne broje oni koji se motaju vamo-tamo :mrgreen: Ma, pojma nemam, nagađam

Nama na kraju piše dijagnoza rječima i između ostalog piše dobra kinetička svojstva i vrlo dobra gibljivost, tako nešto...

Zrina
14.03.2007., 10:07
:? Cure jel mi koja moze reci kakve su ovo vrijednosti, i kaj to znaci :oops:

MEAN (SD) MEDIAN S.E.M.
Velocity (micron/s) 19,6 (19,5) 20,8 4,7
Linear velocity (micron/s) 17,2 (5,4) 17,4 1,3
Linearity index 87,6 (29,2) 89,8 7,1

Aha-a kad sam ja pitala nitko to nije vidio! :mrgreen:
Na prethodnoj stranici su mi odgovorili da su to vrijednosti za brzinu spermića izraženo preko statističkih podataka. Morat ću sad još malo provjeriti podatke doma sad kad imam s čim usporedit.

andiko
14.03.2007., 11:29
Storm, draga.... samo da ti kažem da imaš sreće.....indiciran ti je AIH...meni jadnoj odmah ICSI :(

Inseminacija ja tako jednostavna......

Najbolje da ti sandrij2 sve izdeklarira - uz vitaminčeke, testiće i ostala čuda bit će kod vas prirodna trudnoća :*

Rene2
14.03.2007., 13:36
A što će meni biti indicirano?
Upravo stigli nalazi. Jel mi može netko malo protumačiti?

Volumen 2.2ml (ref. >2)
pH 7.8 (ref 7.2 - 8.0)
Koncentracija spermija 59 milijuna/ml (ref. >20)
Broj spermija u sjemenu 129 mil./v (ref. >40)

Vitalnost 47 L % (ref. >75)
Motilitet 40% (ref. >50 za a) i b) )
a) brzo-progresivni 29%
b) sporo-progresivni 10%
c) stacionarni 1%
d) nepokretni 60% :shock:

Morfologija (ref. interval >30%)
a) normalni oblici 42%
b) patol. oblik glave 47%
c) patol. oblik sredine tijela 11%
d) patol. oblik repa 0%

Cink 1.7 mmol/l (ref. 1.2 - 3.5)
Kisela fosfataza 1226 kU/l (ref. 250 - 1300)
Fruktoza 10.9 mmol/l (ref. 8.3 - 27.8)
Citrati 27.9 mmol/l (ref. 10.4 - 41.6)

Dodatne pretrage: nešto mladih formi i stanica spermatogeneze.

Sve sam prepisala s nalaza.

pujica
14.03.2007., 13:39
i ne pise dijagnoza, jel normo ili asteno... (mislim da bi trebalo bit ovo drugo, prema broju nepokretnih)

a indikaciju u Petrovoj napisu odmah na dnu nalaza

gejsha
14.03.2007., 13:40
ja neznam pujicu moramo zvati ali izgleda punoooo bolji nego kod nas :/

gejsha
14.03.2007., 13:41
kad kod nas ne napisu nista :x

pujica
14.03.2007., 13:44
a gle ovak laicki meni to izgleda ko astenoteratozoospermia, ali mi je cudno sto dijagnoza ne pise na nalazu

uglavnom, sad znas zasto nije islo ni sa klomifenom, ali je dosta blizu nekih granicnih vrijednosti pa se sigurno da popravit dijagnoza

Rene2
14.03.2007., 13:45
Ne ništa ne napišu, skužila sam i ja da je astheno, sad sam čitala na potpomognutoj.

A, ništa, vjerojatno se ni ovaj put nije ništa uhvatilo, slabo su nam pokretni plivači.
Sad s tim kod svoje doc, pa uputnica za antisterilitetnu kliniku u OS, nema se šta čekati. Ja bih najrađe prvo pokušala s prirodnim IVFom, ali će me vjerojatno prvo slati na AIH.

Charlie
14.03.2007., 13:45
Rene, meni se čini da je blaga astheno: broj progresivnih je ispod 50% (nama je bio 48% pa je dijagnoza normo). Ali postoji i druga skala prema kojoj je sve iznad 40% normo.
Sve drugo se čini lijepo, i broj, i koncentracija, i % normalnih oblika > 30!

Zrina
14.03.2007., 13:46
Rene2 mislim da nalaz može čak proći i pod normozoospermiju jer i ja sam bila u početku šokirana sa količinom nepokretnih i deformiranih,a onda sam skužila da je to sasvim normalno. Pola pokretnih i pola normalnih je sasvim dovoljno za normalno začeće. Još ti je plus što ih ima tako puuuuno... :love:

gejsha
14.03.2007., 13:47
Kontam da se to vrlo brzo da ispraviti (pujice ka se zovu ona dva l&l :oops: nemam pri ruci pa ni neznam :oops: ) + e 400 kontam da s tim za 2-3 mj. mora biti ko bombona :D

Charlie
14.03.2007., 13:47
a gle ovak laicki meni to izgleda ko astenoteratozoospermia, ali mi je cudno sto dijagnoza ne pise na nalazu

uglavnom, sad znas zasto nije islo ni sa klomifenom, ali je dosta blizu nekih granicnih vrijednosti pa se sigurno da popravit dijagnoza

Zašto pujice misliš da je terato? Nije li broj normalnih >30% (42%)?

Suzzy
14.03.2007., 13:48
Rene2, mislim da je to asthenozoospermia

pujica
14.03.2007., 13:48
Ne ništa ne napišu, skužila sam i ja da je astheno, sad sam čitala na potpomognutoj.

A, ništa, vjerojatno se ni ovaj put nije ništa uhvatilo, slabo su nam pokretni plivači.
Sad s tim kod svoje doc, pa uputnica za antisterilitetnu kliniku u OS, nema se šta čekati. Ja bih najrađe prvo pokušala s prirodnim IVFom, ali će me vjerojatno prvo slati na AIH.

samo ih isprepadaj da te uzmu za ozbiljno jer obicno to ne rade ako vec imas jedno dijete prirodno, a citala sam nedavno da je sve cesca, mislim da se zove sekundarna nepolodnost, koja se dogadja nakon 1 djeteta

Charlie
14.03.2007., 13:49
Kontam da se to vrlo brzo da ispraviti (pujice ka se zovu ona dva l&l :oops: nemam pri ruci pa ni neznam :oops: ) + e 400 kontam da s tim za 2-3 mj. mora biti ko bombona :D

Twinlabovi L-karnitin (tj. Acetil-L-karnitin) i L-argitinin (tako nešto)

gejsha
14.03.2007., 13:49
nisam mislila na karnitin na L argitinin da i ima jos jedan :oops:

pujica
14.03.2007., 13:50

Zašto pujice misliš da je terato? Nije li broj normalnih >30% (42%)?

zbog 47% s deformacijama glave, ali ne mora bit, nisam sigurna kako se to tocno broji

andiko
rene2 - mi imamo asthenoterato.... bas cu pogledat doma.... ma ne, imam nalaze u autu. Javim se za minutu.. :roll:

Storm

:/ neznam MM ima puno losiji nalaz puno manji volumen i puno manje progresivnih

Suzzy
14.03.2007., 13:53

:/ neznam MM ima puno losiji nalaz puno manji volumen i puno manje progresivnih
Sve ispod 50% A i B spada u astheno bez obzira na postotak. Možeš ih rangirati kao teži i lakši oblik. Zato bi rekla da je ovaj nalaz od Rene2 blaga asthenozoospermia.

andiko
14.03.2007., 13:58
evo našeg:

Volumen 21.0ml (ref. >2)
pH 8,5 (ref 7.2 - 8.0)
Koncentracija spermija 25,17 milijuna/ml (ref. >20)
Broj spermija u sjemenu 25,17 mil./v (ref. >40)

rene2 - tvoj je super naprema našem...ja sad dalje uopće nemam kao ti vrijednosti.
Imam neke grade A, B, C, D motility i još nekakve gluposti koje ne kužim...

A dole kaže: DIJAGNOZA: ASTHENOTERATOZOOSPERMIA.
Smanjen je broj spermija u ejakulatu. Tek po koji pokretni spermij progresivne gibljivosti. Smanjen je udio spermija s normalnom građom. Fertilnost je smanjena. Od MPO indicirana ICSI.

Nalaz je rađen u Petrovoj.

Ajme, koja koma....sad kad sam napisala :(

pujica
14.03.2007., 14:03
andiko grade a,b,c,d kod tebe su ono sto je rene napisala pod brzo-progresivni, sporo-progresivni, stacionarni (pokretni u mjestu) i nepokretni - nisu to gluposti nego najvaznije vrijednosti, samo su napisane na engleskom

dakle ono sto moras gledat su te vrijednosti + morfologja (normalna ili nenormalna gradja) - to nam prepisi

Storm
14.03.2007., 14:04
andiko grade A, B, C, D motility su ti zapravo
Brzo progresivni,Sporo progresivni ,Pokretni u mjestu i Nepokretni ak sam ja dobro skuzila :roll:

andiko
14.03.2007., 14:09
evo vam onda, pa dumajte:
Grade A motility: 6% - 1,5 mill/mL
B 6% - 1,5 mill/mL
C 11% - 2,8 mill/mL
D 77% - 19,4 mill/mL

viscosity > 2 cm (treba bit < 2)
morfologija (30%) - 5
vitality (>75%) - 53

Nadam se da ste se utješile s mojim nalazom :mrgreen:

andiko
14.03.2007., 14:10
isuse bože - kaj je to onda 77% nepokretnih.. :shock:
idem rigat

wewa
14.03.2007., 14:13
evo vam onda, pa dumajte:
Grade A motility: 6% - 1,5 mill/mL
B 6% - 1,5 mill/mL
C 11% - 2,8 mill/mL
D 77% - 19,4 mill/mL

viscosity > 2 cm (treba bit < 2)
morfologija (30%) - 5
vitality (>75%) - 53

Nadam se da ste se utješile s mojim nalazom :mrgreen:
Andiko, jel TM ikad bio na detaljnom uroloskom pregledu?
Meni to "smrdi" na varikokelu, zbog pojacane viskoznosti, odnosno nepostojanja likvefakcije, te zbog smanjene pokretljivosti.

Pricam iz vlastitog, tj. iskustva MM, a mi vec 4. godinu cucimo na potpomognutoj...

Indi
14.03.2007., 14:14
Aindiko :love: ma koliko ti sad izgleda crno nije, znaš i sama da je 1 dovoljan,a imate više nego 1, zato neg se TM i dalje šopa hranjivim tvarima i doći će na svoje. Nego cure u časopisu Ljekovito bilje / veljača tema je neplodnost i tamo donose dosta nekih biljnih recepata za popraviti spermiogram ili za potaknuti O, itd.

andiko
14.03.2007., 14:19
wewa, bio je na svim pretragama. Mi smo na VV od 2005. Ne mogu mu naći nikakav fizički razlog - kažu da je sve ok.

Ah, kaj je tu je. Ma, nije meni više crnjak. Prošlo je previše vremena. Idemo uskoro na IVF (valjda ICSI). Kaj sad..... Ima i gorih stvari (valjda) :roll:

Indi
14.03.2007., 14:26
andiko :love:

Suzzy
14.03.2007., 14:29
Ah, kaj je tu je. Ma, nije meni više crnjak. Prošlo je previše vremena. Idemo uskoro na IVF (valjda ICSI). Kaj sad..... Ima i gorih stvari (valjda) :roll:
andiko, još gore bi bilo da ne postoje postupci kao IVF
:love:

pirica
14.03.2007., 14:46
ekica :cekam:

jiš malo za nalaz ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Suzzy
14.03.2007., 14:56
Meni to "smrdi" na varikokelu, zbog pojacane viskoznosti, odnosno nepostojanja likvefakcije, te zbog smanjene pokretljivosti.
Pricam iz vlastitog, tj. iskustva MM, a mi vec 4. godinu cucimo na potpomognutoj...
Ako sam shvatila, TM je imao varikokelu, jel se stanje imalo popravilo nakon operacije?

pujica
14.03.2007., 15:35
andiko :love: drzim fige za ICSI - ima nas jos s tak losim nalazima, ali kao sto kaze suzzy bilo bi jos gore da nema postupaka koji nam mogu pomoci

Sandrij2
14.03.2007., 15:51
Sad tek vidim da ste danas opet imale spermiograme na dnevnom redu.
Rene2, nalaz TM nije super, ni odličan, ni dobar, ali je SASVIM SOLIDAN. Kao prvo, trebao bi ga ponoviti, ali prije tog ponavljanja, neka on lijepo pije BioAstin, L-arginin, L-karnitin i ako je od čajeva, kuhaj mu čaj od piskavice. Sigurna sam da će se popraviti. Pa pogledaj samo koliko se MM popravio nalaz nakon korištenja navedenog. (MM je i prestao pušiti).

http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=10332&start=100

(neću uopće spominjati koliko želim da već ovaj mjesec razuvjeriš samu sebe da će opet biti neuspješno)

andiko, kod nas također nije dolazilo do likvefakcije, pa ipak je došlo do oplodnje. Ne znam stručno protumačiti, ali dogodilo se.

silkica
14.03.2007., 16:22
Volume 4.o
concetration 44,00 mill/mL
spermcount 176.00 mill
Grade A 5%
Grade B 11%
Grade C 15%
Grade D 69%

morphology (30%) 6
vitality (>75%) 50

Ovo je astenoteratozoospermia.A je li baš tako loš?

Charlie
14.03.2007., 16:38
Nisam neki stručnjak, ali: čini mi se da ih ima puuuno pa to onda baca u sjenu njihove nesavršene osobine (nije isto kad ih je 16% progresivnih od ukupno 10 mil. ili od ukupno 60 mil., zar ne?)

silkica
14.03.2007., 17:10
Joj,Charli,hvala ti!I ja sam tako nešto razmišljala.Ovo je prvi glas koji je koliko-toliko optimističan.
Ipak me brine morfologija.Zaboravila sam napisati da je ,kad je radio spermiogram u VV,pisalo samo 2% normalnih :( ...Ali je i pisalo da je sjeme dosta dobrog kvaliteta a i broj je bio dobar,i progresivno pokretnih 17 %.Kao što rekoh morfologija me bacila u crnjak...

pujica
14.03.2007., 17:15
silkica i mi isto imamo dosta losu morfologiju i to je ono kaj mene brine - sta ako takav spermic uspije u oplodnji - velike su sanse za spontani ili za bolesno dijete - zato je meni nekako lakse ako mislim da kad idemo na ivf sve takve prije odstrane

silkica
14.03.2007., 17:29
silkica losu morfologiju- sta ako takav spermic - velike su sanse za spontani ili za bolesno dijete - lakse ako mislim da kad
Nisam ni razmišljala o tome...Mislila sam da takav spermić ne može oploditi jajašce...Kod MM su nepravilnosti u području glave...E,sad sam se još više zabrinula :cry: ...

silkica
14.03.2007., 17:30
silkica losu morfologiju- velike su sanse za spontani ili za bolesno dijete -
Nisam ni razmišljala o tome...Mislila sam da takav spermić ne može oploditi jajašce...Kod MM su nepravilnosti u području glave...E,sad sam se još više zabrinula :cry: ...

silkica
14.03.2007., 17:32
E baš sam ovo zbrljavila :oops: ...Nadam se da je ipak razumljivo!

pujica
14.03.2007., 17:50
i kod MM nepravilnosti u podrucju glave

a cuj, vjerojatno jesu puuno manje sanse da bas taj spermic uspije, ali obzirom da ih ima puno takvih - tko zna

mene bas zanima kakav ce bit spermiogram MM nakon tri mjeseca uzimanja svega i svacega za poboljsanje, ali sam ionako rijesila u glavi da moramo ic na MPO pa nisam zabrinuta jer ce oni to bez problema rijesiti

silkica
14.03.2007., 18:23
I MM koristi neke preparate i vitamine već 5 mjeseci.U petak bi trebao ponoviti spermiogram.Kažem trebao jer smo već jednom odgodili.Posle 4 dana apstinencije desila mu se mala nezgodica u snu :lol: .Kaže da je sanjao mene!Valjda sada neće biti nezgoda :lol: !Prije apstinencije se dooobro ispraznio ;) !

Rene2
14.03.2007., 18:36
Sandrij, to sam i ja shvatila da je to sasvim solidno, ako si ti uspjela, onda ću valjda i ja.
Nekako se još uvijek nadam.

wewa
14.03.2007., 19:11
Ako sam shvatila, TM je imao varikokelu, jel se stanje imalo popravilo nakon operacije?
MM se nje odlucio na operaciju, a prof. Vlaisavljevic iz Maribora je nama svakako ne preporucuje, tako da smo ipak kandidati za ICSI.

Andiko, hvala Bogu pa postoji IVF ;) a i prostora za cudo :heart:

Rene2, evo ti najboljeg objasnjenja - ja bih prodala pola svoje biblioteke za takav nalaz, a luda sam za knjigama :mrgreen:
mi imamo oligoasthenoterato, sve 1. stepena, i bebe ni na mapi.

Rene2
14.03.2007., 19:47
wewa ovo je dosad najbolja utjeha. :*

Suzzy
14.03.2007., 20:08
wewa, nije mi baš jasno zašto vam ne preporučuju operaciju. Čitala sam da u pravilu nije baš neko poboljšanje ali ne može biti gore, zar ne? MM je opreriran prije mjesec dana i ulažemo prilično velike nade. Prije operacije je bila olighoasthenozoospermia (A=10%, B=30%, C=10%, D=50%, a koncentracija je bila 10x10 na 6) i usprkos tome sam ipak ostala trudna. Zbilja se nadam poboljšanju ili u vidu koncentracije ili bar za koji postotak pokretljivosti.

Charlie
15.03.2007., 09:54
Evo našla sam jedan znanstveni rad ne temu spermogeneze i oogeneze i oplodnje : http://www.vms.hr/school/embrio.htm

Vidite, nismo mi jedine koje znanstveno raspravljamo o tome :lol:
Ima tu materijala za neki magistarski ili doktorat :mrgreen:

Zaprepastilo me da od pustih milijuna samo 20 - 200 spermija dođe do cilja - no to valjda znači da se probiju samo oni najbolji, prirodna selekcija, ne?

wewa
15.03.2007., 09:56
wewa ovo je dosad najbolja utjeha. :*

Suzzy, iskustva s operacijom varikokele su vrlo razlicita, cak dijametralno suprotna. Ja se svakako nadam da ce vama donijeti trudnocu, posebno sto ste jednom vec uspjeli prirodno zaceti i bez nje.

Ali nas je slucaj drugaciji, u braku smo skoro 5 godina i nikad nam se nije desila prirodna trudnoca, a spermiogram varira. MM nije odusevljen operacijom, mada urolozi sugerisu da bi ona mogla donijeti poboljsanje, dok vrhunski ginekolog iz Maribora smatra da je najbrzi put do eventualne trudnoce ICSI, cak ni IVF. Mi smo se pomirili s tim da je potpomognuta nas put, zato vise ni ne razmisljamo o operaciji...

ekica
15.03.2007., 10:01
Jako bi voljela da imam nešto ljepše za napisati ovdje, ali stanje stvari je slijedeće:

Volume: 1,6 mL
Spermcount:83,95mill
Concentracion: 52,47 mill/mL
Grade A motility: 43% -----------> 22,6 mill/mL
Grade B motility: 12%-------------> 6,3 mill/mL
Grade C motility: 12%-------------->6,3 mill/mL
Grade D motility: 33%---------------> 17,3 mill/mL

Velocity (micron/s) MEAN 42,4 SD(45,5) MEDIAN 42,9 S.E.M. 8,6
Linear velocity(micron/s) MEAN 36,5 SD(17,6) MEDIAN 37,5 S.E.M. 3,3
Linearity index MEAN 85,3 SD(63,5) MEDIAN 89,6 S.E.M. 12,0

pH (>7,2): 8,5
viscosity(<2cm): < 2cm
aggulutination: no aggulutination
round cells(<5 mill/mL): 3,5
white blood cells (<1mill/mL) 0,5
morphology (30%) 15
vitality (>75%) 80

DIJAGNOZA: TERATOZOOSPERMIA
Dosta spermia u ejakulatu. Pokretni spermiji su progresivne gibljivosti, dobrih kinetičkih osobina. Smanjen je udio spermia s normalnom građom, uglavnom nepravilnosti u području glave spermia. Fertilnost je smanjena. Od MPO indiciran IVF-ET

Da napomenem, iako mislim da to nema neke veze obzirom da imamo problema s oblikom/građom, a ne brojem i pokretljivošću, apstinencija je bila 2 dana (iako na nalazu stoji 3 dana i iako sam i ja do jutros mislila da je 3 dana, ali mi je MM rekao da se zaigrao???? u nedjelju, ali mi to nije htio reći??????). Mislim, malo je reći da sam ljuta ko pas.

Curke, koji vrag je velocity??? I što znače ovi MEAN, SD i ostalo?? Thanks

vrcki
15.03.2007., 10:06
ekice, na žalost ne znam ništa o toma, samo da ti pošaljem utješne ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ sigurna sam da ima rješenja za vaš problem

emmma
15.03.2007., 10:12
ekice, nemogu ti nikako drugačije pomoći jer ne znam čitati nalaz, ali velocity je inače na engleskom brzina.... :love:

andiko
15.03.2007., 10:12
Da napomenem, iako mislim da to nema neke veze obzirom da imamo problema s oblikom/građom, a ne brojem i pokretljivošću, apstinencija je bila 2 dana (iako na nalazu stoji 3 dana i iako sam i ja do jutros mislila da je 3 dana, ali mi je MM rekao da se zaigrao???? u nedjelju, ali mi to nije htio reći??????). Mislim, malo je reći da sam ljuta ko pas.

totalno te kužim... ja sam u zadnje vrijeme bijesna ko pas.... naši muški to tako sve olako shvaćaju.. je, on bi bebu, pa buuude... samo ne shvaća šta se ja živciram toliko oko toga :evil:

Pliska
15.03.2007., 10:14
ne kužim se baš previše ali čini mi se da nije pretjerano loš i da se sa kurom vitamina i čajeva može popraviti.

Betty
15.03.2007., 10:17
velocity -brzina
Ostalo ne znam ..

andiko
15.03.2007., 10:17
ekica - ja ne kužim isto kaj je kaj, ali moj nalaz izgleda dosta gore od tvog
Isto si radila u Petrovoj?

Volume: 1,0 mL
Spermcount:25,17mill
Concentracion: 25,17mill/mL
Grade A motility: 6% -----------> 1,5 mill/mL
Grade B motility: 6%-------------> 1,5mill/mL
Grade C motility: 11%-------------->2,8mill/mL
Grade D motility: 77%---------------> 19,4 mill/mL

Velocity (micron/s) MEAN 26,2 SD(28,0) MEDIAN 26,4 S.E.M. 11,4
Linear velocity(micron/s) MEAN 23,1 SD(8,5) MEDIAN 23,0 S.E.M. 3,5
Linearity index MEAN 87,3 SD(41,1) MEDIAN 89,7 S.E.M. 16,8

pH (>7,2): 8,5
viscosity(<2cm): > 2cm
round cells(<5 mill/mL): 0,3
white blood cells (<1mill/mL) 0
vitality (>75%) 53

andiko
15.03.2007., 10:19
cure, hvala na tješilicama - i ja sam sretna što postoji IVF, samo mi sad ide na živce što se mm ne misli uključit više nego - super draga, da, draga, a kaj je to ICSI? I onda drugi dan ne zna.... Valjda me pms uhvatio :x

Sandrij2
15.03.2007., 10:20
Mislim da je velocity na latinskom brzina. (riskiram da ispadnem glupa...) Zato se brzina u fizici označava malim v.
Čuj, ekice, pa kod TM je SVE ostalo OK, osim morfologije. Mi smo imali upravo suprotan problem, pa se s teratozoo... ja nisam puno bavila niti interesirala, nego više vezano za oligo... i astheno... No, ja bih u svakom slučaju preporučila cink:

http://www.dietpharm.hr/?PiID=77&ItemSubID=24&back=23

selen:

http://www.dietpharm.hr/?PiID=81&ItemSubID=24&back=24

Ne zaboravi na BioAstin, L-arginin, L-karnitin.
Doktori neće preporučiti ništa od navedenog (vrlo vjerojatno), jer oni smatraju da se spermiogram ne da popraviti. Ja stvarno vjerujem da nije tako. A vjera čini čuda.

E sad, treba još malo pozabaviti se time, pokušavati popraviti spermiogram, a usput skupljati sve potrebne nalaze za IVF. Nikad se ne zna, šansa za prirodno začeće uvijek postoji, ali bolje je krenuti sa svim pretragama na vrijeme, neće škoditi.

ekica
15.03.2007., 10:23
andiko, da, radio je u Petrovoj.
U principu kužim da mu je OK broj progresivnih (ono A+B motility), ali ova morfologija me brine! :/

I kužim da velocity znači brzina, ali mi dalje ove brojkice i kratice stavljaju upitnik iznad glave.
A što se tiče apstinencije i toga kaj je napravio, naravno da sam ljuta ko pas, ali opet si nekak mislim da bi to utjecalo na broj spermija ili njihovu pokretljivost, ali ne baš i na morfologiju - ili sam u krivu???

Storm
15.03.2007., 10:26
andiko, da, radio je u Petrovoj.
U principu kužim da mu je OK broj progresivnih (ono A+B motility), ali A što se tiče apstinencije i toga kaj je napravio, naravno da sam ljuta ko pas, ali opet si nekak mislim da bi to utjecalo na broj spermija ili njihovu pokretljivost, ali ne baš i na morfologiju - ili sam u krivu???

Ja mislim isto kao i ti, sto se tice apstinencije.
Utjecalo bi na volume, broj spermija i pokretljivost.

Suzzy
15.03.2007., 10:29
Potpuno se slažem sa Sandrij2... ove doze vitamina i aminokiselina koje ti je navela (naročito L-karnitin) mogu poboljšati morfologiju, a sve ostalo vam je ok.

Sandrij2
15.03.2007., 10:29
A što se tiče apstinencije i toga kaj je napravio, naravno da sam ljuta ko pas, ali opet si nekak mislim da bi to utjecalo na broj spermija ili njihovu pokretljivost, ali ne baš i na morfologiju - ili sam u krivu???
Da, i meni je tako logično.
Evo još malo o selenu:
Iza željeza, cink je po važnosti drugi oligoelement u organizmu.

Po svojoj funkciji, cink se može slikovito usporediti s radom prometnog policajca organizma. Kontrolira i upravlja procesima izmjene tvari, nadzire rad enzimskih sustava, održava cjelovitost stanica. Nalazi se u sastavu brojnih životno važnih enzima koji obavljaju vrlo širok spektar raznih funkcija, od rasta i obnavljanja stanica, do produkcije visoko specifičnih hormona ( npr. muškog spolnog hormona, testosterona). Organizam ne može deponirati veću količinu cinka, pa ga zato treba neprestano unositi hranom. Ako smanjena koncentracija cinka u tijelu traje samo tjedan dana, već dolazi do usporenog rasta i razvoja mišića i slabije funkcije imunološkog sustava.

Metaboličke funkcije cinka potiču pretežno iz činjenice što je cink sastavni dio metaloenzima (karboanhidraze, alkalne fosfataze, RNA i DNA polimeraze, timidin kinaze, karboksipeptidaze i alkalne dehidrogenaze). Cink je neophodan za proces sinteze bjelančevina, kao i u izgradnji životno važne DNA koja je osnovni element stanične jezgre. Cink potpomaže proizvodnju inzulina u gušterači, hormona koji je neophodan za iskorištavanje šećera koji je energetski izvor organizmu. Igra važnu ulogu u održavanju kiselinsko-bazne, stabilnosti tkivnih tekućina. Neophodan je za izgradnju i razvoj reproduktivnih organa. Prostata može normalno funkcionirati samo uz dovoljnu količinu cinka. Osim toga, cink regulira kontrakcijsku sposobnost mišića.

Prema najnovijim istraživanjima, cink zauzima značajno mjesto i u funkcioniranju mozga i povoljno djeluje u terapiji šizofrenije. Ubrzava procese zacjeljenja unutrašnjih i vanjskih ozljeda i rana. Pomaže u liječenju tegoba vezanih uz prostatu i može biti vrlo koristan u liječenju nekih oblika sterilnosti (nemogućnosti dobivanja potomstva). Cink utječe na smanjeno taloženje kolesterola na stjenkama krvnih žila. Potiče mentalnu svježinu i vitalnost, a može biti od koristi i u otklanjanju određenih mentalnih poremećaja. Ima blagotvorno djelovanje u nekim slučajevima poremećaja osjeta ukusa. Otklanja bijele pjege iz noktiju.

Prema najnovijim istraživanjima, s obzirom na činjenicu da je cink neophodno potreban za normalnu proizvodnju muškog spolnog hormona ( testosterona) i spermatozoida, njegov kronični nedostatak u organizmu muškaraca može bit ijedan od vodećih činilaca u nastanku impotencije, na koju se danas žali velik broj muškaraca. Možda odatle potiče, u nekim krugovima, i velika popularnost školjaka, npr. kamenica, koje se smatraju afrodizijakom (potiču spolnu želju), jer sadrže velike količine cinka u takvom obliku koji organizam može Iako iskoristiti. Prema nekim zapažanjima, kod brojnih muškaraca koji se žale na probleme potencije, uključivanje u ishranu dodataka sa cinkom i vitaminom B6, dovodi do značajnog poboljšanja. Inače se smatra da je kod muškaraca, bez obzira na to imaju li prostatičnih tegoba ili ne, vrlo važno osigurati vrlo visoku razinu cinka u organizmu.

sonja3333
15.03.2007., 10:33
da li netko ima kakvih saznanja o tome da nekvalkitetni spermiji mogu biti uzrok ne samo nemogucnosti zaceca vec i pobacaja,gubitaka trudnoce?

Sandrij2
15.03.2007., 10:39
Pročitajte zadnja dva posta ovdje (http://roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=36573&sid=115a5c7628b7a1fc060ddcca64ccd0b0)

Charlie
15.03.2007., 11:07
Ekice, statistički gledano ako imate puuuuno spermija (a imate) manje je važno što ih je manji % morfološki ispravan.

Koncentracija 52,47mill/mL je više nego duplo veća od granične (20 mill/mL), pa valjda i to nešto znači...

~~~~~~ od sveg :heart: da će vas vitaminski preparati dovesti što prije do malog :saint:

E da, velocity je engl. za brzina...a koje su referentne vrijednosti, pojma nemam. Na onom linku koji sam jutros stavila piše da se spermiji kreću brzinom od 3mm u sekundi, a kako je prosječni put koji moraju preći 13 cm za to im treba oko 1 sat...

Isabel
15.03.2007., 11:42
Eki :love2: a hebemu sve. Ali znaš već, sad znate i hrabro u akciju za poboljšanje plivača! Svakako mislim da bi bilo dobro ponoviti sa normalnom apstinincijom (on se zaigrao :evil: ...), pa onda s tim dalje... Bioastin mi sad pijemo, i ne znam još rezultate, ali ima jako puno pozitivnih iskustava... Mi smo tu! :love:

Isabel
15.03.2007., 11:44
Eki :love2: a hebemu sve. Ali znaš već, sad znate i hrabro u akciju za poboljšanje plivača! Svakako mislim da bi bilo dobro ponoviti sa normalnom apstinincijom (on se zaigrao :evil: ...), pa onda s tim dalje... Bioastin mi sad pijemo, i ne znam još rezultate, ali ima jako puno pozitivnih iskustava... Mi smo tu! :love:

macka
15.03.2007., 12:04
ekice, ne kužim se, ali ipak mi se iz nalaza ne čini da je preloše, znate točno u čemu je problem i mislim da uz ciljane vitamine i minerale možete puno napraviti

osim toga, volumen je :shock: , bez obzira na to što se TM malo zaigrao :x

samo naprijed, draga, vaš :saint: vas čeka

visibaba
15.03.2007., 12:29
ekice sad znate neprijatelja :x i jos bolje, znate kako ga pobijediti i zato samo hrabro, vasa beba dolazi uskoro
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ :heart:

dora13
15.03.2007., 12:31
jojn draga, mrzim to dok se poigraju :evil:
nemam riječi, a znao je kaj ga čeka....no jedino volumen i količina mogu bit smanjeni, a to nije, pokretljivost nema sigurno nikakve veze sa (ne)apstinencijom...još jednom :evil:
zbilja su nevjerojatni.....
ma biće sve ok, sam ga ti šopaj s vitaminčekima i sve će se to popravit!
i ne dopuštaj mu više da se igra..... :evil:

ekica
15.03.2007., 12:39
curke drage, hvala na svim tješilicama i svemu kaj ste napisale!
ja osobno imam neku averziju prema tabletama i uzimanju tih stvarčica na svoju ruku (a MM ima genetsku predispoziciju za lošu jetru), ali nemam sada baš puno opcija;
ili ću naći neke čajeve ili takvo što pa ću ga time filati (možda onaj receptić od Gejshe, čini mi se, ono s medom i svačim unutra) ili ću ipak "pregristi" i kupiti tablete pa vidjeti ima li nakon nekog vremena poboljšanja.

Uf, danas nije moj dan... :cry:

bijeli ljiljan
15.03.2007., 12:43
ekice, cure su vec sve rekle, ja ti samo saljem pusu tjesilicu :* :love:

andiko
15.03.2007., 13:22
ekica - draga, ja ih ti preporučila da simultano dok dragog kljukaš sa vitaminčekima i ostalim.... se prijavite u neku MPO kliniku. Čeka se jako dugo za postupak, pa dok tamo čekaš radiš u kućnoj radinosti... (osim ako imaš love za privatnika, naravno..) :*

ekica
15.03.2007., 13:55
andiko tako sam nekako i mislila, moram o tome još s MM popričati večeras.
Inače, slijedeći tjedan idem po uputnice za hormone, u ovom ciklusu vadim progesteron, a u slijedećem sve ostale hormone i čim s tim budem gotova s tim naručujem se negdje. Priv. gin. mi je preporučio Radakovića u Petrovoj (rekao da kažem da me on poslao pa sam skontala da su si neki frendovi) - znaš štogod o njemu?

andiko
15.03.2007., 15:08
ja ti nisam u petrovoj, ali mi se trenutno čini kao najbolja opcija. Na VV je gužva, a na SD-u nemaju inkubatore. O Petrovoj pričaju sve ok.
Ako je s tvojim cuklusima sve ok, možeš u prirodne IVF-ove. Svakako provjeri hormone inapravi briseve.... Mislim da se na prirodne IVF-ove ne čeka.... (btw na VV se plaća, a u Petrovoj ne)....pa sad - ne znam točno koje su ti opcije. Ti sama najbolje znaš...
Ja ti želim bebicu što prije :*

silkica
15.03.2007., 15:32
I MM koristi neke preparate i vitamine već 5 mjeseci.U petak bi trebao ponoviti spermiogram.Kažem trebao jer smo već jednom odgodili.Posle 4 dana apstinencije desila mu se mala nezgodica u snu :lol: .Kaže da je sanjao mene!Valjda sada neće biti nezgoda :lol: !Prije apstinencije se dooobro ispraznio ;) !
Opet ista priča sinoć!Pa čovječe,izdrži 4 dana!
Valjda svi ovi silni vitamini podižu i .....hm..... :mrgreen:
Sad opet čekamo utorak!

Pepina
15.03.2007., 15:58
ekice,samo da ti ~~~~~~~~~~~~~~~~~~1da što prije popravite spermiogram.
Na potpomognutoj ima isto ova tema(mislim da se zove kako ste popravili spermiograme),pa možda tamo nađeš nešto korisnoga :love:

Indi
15.03.2007., 16:15
Ekice ništa to nije nepremostivo i ja bih nadodala na sve one preparate da uzmete acetyl-l-carnitin uz njega se može i sam l-carnit i uzima se prije doručka bar pola sata. L-arginin se također uzima na što prazniji želudac i to najbolje navečer pola sata prije spavanja.Inače, ove aminokiseline su zdrave, pa te ne treba brinuti što su tablete jer ima dobra svojstva tipa poboljšavanju koncentraciju, jačaju srce, itd., da ne nabrajam.

Kao što su cure napisale, sad znaš u čemu je problem, a on nije nerješiv i zato u kupovinu i za par mjeseci, a možda i prije se bude dogodilo iznenađenje :heart:

andiko
15.03.2007., 17:03
ekica - btw - ja isto mrzim tablete, al ono fakat kad trebam andol popit se nećkam. Zato ti i spominjem prirodni IVF.... Ima puno manje šansi za uspjeh, ali se ne kljukaš ni sa čim...

stelerina
15.03.2007., 18:57
Evo i mene da se pridruzim s spermiogramom MM

Volume: 2,0 mL
Spermcount:51,20mill
Concentracion: 25,60 mill/mL
Grade A motility: 46% -----------> 11,8 mill/mL
Grade B motility: 20%-------------> 5,1 mill/mL
Grade C motility: 13%-------------->3,3 mill/mL
Grade D motility: 21%---------------> 5,4 mill/mL

Velocity (micron/s) MEAN 32,3 SD(33,4) MEDIAN 32,1 S.E.M. 5,5
Linear velocity(micron/s) MEAN 29,1 SD(10,6) MEDIAN 29,0 S.E.M. 1,7
Linearity index MEAN 90,0 SD(47,0) MEDIAN 91,2 S.E.M. 7,7

pH (>7,2): 8,0
viscosity(<2cm): < 2cm
round cells(<5 mill/mL): 0,6
white blood cells (<1mill/mL) 0,1
morphology (30%) 30
vitality (>75%) 80

Srednje spermija u ejakulatu. Pokretni spermiji su progresivne gibljivosti, dobrih kinetickih osobina. Fertilnost je normalna.

Ono sto mene zabrinjava je srednje spermija u ejakulatu
Apstinirali smo 2 ili 3 dana ne sjecam se vise tocno

pujica
15.03.2007., 20:31
ajde ne prdaj stelac ovako dobar spermiogram vec dugo nisam vidla

stelerina
16.03.2007., 08:13
pujica :love: ne kuzim se u spermiograme, vidjela sam da je ok, al me zabrinuo dio gdje pise "srednje spermija u ejakulatu"... :roll:

ekica
16.03.2007., 08:43
stelač daj se draga ne brini!
Sve iznad 20 mill/mL je dobar nalaz, a TM ima 25mill/mL. A i daj pogledaj koji je to postotak brzo progresivnih i progresivnih - ej, skoro 70%!!! I još morfologija dobra....
Draga, nemaš razloga za brigu, bar što se TM tiče!

Vidiš, mi ih imamo puno (dakle, skoro duplo više mill/mL), ali koja korist kada su bezglavi! :P

Storm
16.03.2007., 08:54
stelač daj se draga ne brini!
Sve iznad 20 mill/mL je dobar nalaz, a TM ima 25mill/mL. A i daj pogledaj koji je to postotak brzo progresivnih i progresivnih - ej, skoro 70%!!! I još morfologija dobra....
Draga, nemaš razloga za brigu, bar što se TM tiče!

stelerina da MM ima takav spermiogram ja bi skakala od srece ovako :D

stelerina
16.03.2007., 09:06
dobro, onda sutim :oops:
vec sam ga jucer zajasila da ce pit vitamine, da se nes ne pokvari :oops:
dobro, dobro, nestajem 8)

silkica
28.03.2007., 13:21
Volume 4.o
concetration 44,00 mill/mL
spermcount 176.00 mill
Grade A 5%
Grade B 11%
Grade C 15%
Grade D 69%

morphology (30%) 6
vitality (>75%) 50

Ovo je astenoteratozoospermia.A je li baš tako loš?
Stigao nam je nalaz.čini mi se da se popravio,ali je i dalje asthenoteratozoospermia.Molim vas,uporedite ga s ovim što je radio u 8 mjesecu p.g.Ljubim vas,pleaseee!
volume 2,6 mL
concentracion 70,37 mill/mL
spermcount 182,96mill
grade A 11%
grade B 12%
grade C 12%
grade D 65%
morphology(30%) 21%
vitality(>75%) 62%

ekica
28.03.2007., 13:34
silkica nalaz se fakat poboljšao, posebno morfologija! Mislim, sa 6 na 21 to je fenomenalno! :D
A i broj brzo progresivnih, iako nije velik, ipak je duplo veći nego je bio!
Po meni, imaš razloga za optimizam!

Daj mi pls. reci da li je bila jednaka apstinencija i kod prvog i kod drugog sperm. i što TM od preparata koristi (ovo te pitam jer i mi imamo baš s morfologijom problema)

pujica
28.03.2007., 13:35
pa bolji je definitivno samo znas ja mislim da kod ovakvih tezih nalaza nema bas prevelike mogucnosti za poboljsanje - ide ovako pomalo, ali da ce doc do normospermie - sumnjam (isto vrijedi i za MM)

gejsha
28.03.2007., 13:36
:D super idete na bolje

jel mu se volumen smanjio malo ili si krivo napisala :?

silkica
28.03.2007., 13:48
Mene opet tješi broj,jer ih,hvala Bogu,ima dosta.Juče je bio kod urologa i on je rekao da ne vidi razlog zašto ne bi došlo do začeća prirodnim putem,a i endokrinolog je isto rekao.Pa,de ti sad znaj...Sad smo skupili kamaru nalaza i mojih i njegovih i idemo ponovo u VV.I dobro sam napisala volumen,ali kaže da se nije mogao dobro skoncentrisati.Zamislite onda koliko ih ima u 4,0!Duplo više :) !

Ekice,prestao je pušiti :D ,proxeed,oligogal (multivitamini) sa selenom,bundavino ulje,to je koristio redovno.Prah piskavice s medom,L-carnitin (1 bočicu),vitamin C,magnezijum-cink-kalcijum u zadnjih mjesec dana.

silkica
28.03.2007., 13:50
Apstinencija je prvi put bila 8 dana,a ovaj 7 dana.

ekica
28.03.2007., 14:14
jel mu se volumen smanjio malo ili si krivo napisala :?

to, na kraju krajeva, nije bitno. Ono što je super je koncentracija u mililitru, a to je kod silkicinog muža super (prvi nalaz 44mil/mL, a sada 70 mil/mL :shock: )

gejsha
28.03.2007., 15:13
znam da nije bitno ali pomislila sma da jekrivo napisala :oops: