PDA

Pogledaj cijelu verziju : Pročišćavanje organizma

Fidji
07.03.2007., 12:23
Da li se zaista organizam može zatrovati i isto tako očistiti?

Jednom sam čitala da je to sve mit i da zapravo ne možeš napraviti ništa da bi se pročistio iznutra. Eventualno piti malo više vodice.

S druge strane našla sam neke teorije da gljivice u probavnom traktu mogu izazvati simptome slične trovanju, da je lako moguće imati i parazite (ajme). I da sve to utječe na zdravlje i ponašanje.

Riječ je o MM.

Zbog jakih bolova u kralježnici zadnjih mjeseci je prestao vježbati i natukao sigurno 15 kila.
Nervozan je, živčan. Sve mu je teško.
Ne jede redovito. Kad jede onda se pretrpava. U sebe stavlja užasno puno junk fooda.
Uz to svako malo se nakljuka tabletama protiv bolova.

Sutra ide napokon kod filzijatra i nadam se da će početi rješavati problem s leđima jer ja ga više takvog ne mogu trpiti.

Vidim da se drugačije ponaša i on sam tvrdi da se osjeća loše.
On je totalno druga osoba.

Da li se stvarno možeš pročistit?

Drastično smršaviti?
Piti puno vode?
Neke fore s glinom koja upija otrove?
Gladovanje?

Malo sam gledala po webu i ima dosta biljnih mješavina za čišćenje debelog crijeva npr. http://www.marthavolchok.com/ s slikama čudesa koja su ljudi pokakali iz sebe. (Tko je gadljiv nek ne gleda.)

Hoću svog muža natrag, ovo je neizdrživo.

LeaB
07.03.2007., 12:29
Da li se stvarno možeš pročistit?

Apsolutno. Tijelu je potrebno desetak dana da mu se obnove neke krvne stanice... itd. Adekvatnom prehranom, za nekoliko mjeseci možemo se dovesti u stanjeravnoteže. naravno za to je potrebna promjena navika i stav o hrani. Malo pozitivne energije i to je to.

Kupi ili posudi knjigu Suvremena makrobiotika, Planetopija. Ima nekoliko pročišćavajućih jelovnika.

Fidji
07.03.2007., 12:32
Ima tko za posuditi?

mamma san
07.03.2007., 12:50
Moj brat ima jednu vrlo rijetku bolest. + zatrovan organizam živom.
U Zadru ima jedan privatni dijagnostičar + homeopat, navodno jedan od najboljih u Hr..i poznat u Europi.
Buraz je bio kod njega, + kasnije moja mama i nakon postavljene dijagnoze i nađenog uzroka njihovih problema, propisuje obavezno čišćenje organizma putem prehrane + neki posebni čajevi. nakon toga je ponovna kontrola i liječnje.

Za ilustraciju: moja majka je naglo prestala pušiti u 4/2006 (hipnoza). Nakon mjesec dana došlo je do poremećaja u njenom organizmu i zbog učestalih bolova ustanovljen je giht. Giht je prouzorkovao i strahovite promjene u krvnom tlaku + problemi sa srcem. Kad sam se s njom prošetala 1.11., ostala sam zaprepaštena, jer 10 minuta nakon "šetnje" u kojoj smo doslovce išli s noge na noge, gdje je vukla noge ne mogavši napraviti niti normalni iskorak, izmjeren tlak joj je bio 190/110.
Tablete za tlak je promijenila par, i sve su joj bile koma....

I onda, po bratovoj preporuci otišli smo do tog doktora. Njeni problemi su samo posljedica stresa uzrokovanog prestankom pušenja. Pojavili su se baš tada...ali da nije bilo tog stresa, pojavili bi se sigurno samo možda malo kasnije.
Pretragama (neki posebni testovi sa mokraćom, krvi i sl + aparati) utvrđeno joj je da je osnovni problem svega kod nje u želudcu. Jer njen želudac radi sa 50% kapaciteta. Godinama i godinama hrana nije bila probavljena do kraja, i kao takva je uzrokovala probleme sa crijevima, sa jetrom i bubrezima i normalno kasnije i sa srcem.

Dao joj je režim posebne ishrane + čajeve. I obavezno je morala ukinuti sve ljekove. Moja mama nakon samo 10 dana imala je normalan tlak, opće stanje super...normalno hoda. Srce super. Nalazi mokraće koji upućuju na giht u razini normale.

Eto. :)

mamma san
07.03.2007., 12:52
Ima tko za posuditi?

Fidji, ono što znam i što je taj doktor rekao:
Sa dijetama i posebnim režimima hranjenja ne treba se igrati. Potrebno je prvo postaviti dijagnozu, naći uzrok problema i onda nakon, tom problemu, prilagođenog režima ishrane, krenuti sa evnetualnim liječenjem. :)

LeaB
07.03.2007., 13:00
Ima tko za posuditi?

Fidji, ono što znam i što je taj doktor rekao:
Sa dijetama i posebnim režimima hranjenja ne treba se igrati. Potrebno je prvo postaviti dijagnozu, naći uzrok problema i onda nakon, tom problemu, prilagođenog režima ishrane, krenuti sa evnetualnim liječenjem. :)
Radi se o makrobiotici. To je samo zdraviji način prehrane koji izbjegava upotrebu rafiniranih namirnica. I nije ni najmanje opasan.

Ne treba se ni igrati sa nezdravim načinom ishrane kojeg ljudi masovno prakticiraju i onda se dovedu u "bananu". I za to se s nikim ne konzultiraju.
Žalosno, zar ne?

Fidji
07.03.2007., 13:13
Mi nismo vegetarijanci, ali nismo veliki mesojedi, tako da bi mi dobro došle neke informacije o makrobiotici.

Stanje u koje se doveo MM je definitivno posljedica velikog stresa zbog bolova, a i nekih veći stresova u našem životu, ali fakat je pretjerao u autodestrukciji...hektolitri preslatke bijele kave i slatkiši doveli su ga do toga da ima škembu ko trudnica.

Fidji
07.03.2007., 13:16
Moj brat ima jednu vrlo rijetku bolest. + zatrovan organizam živom.
U Zadru ima jedan privatni dijagnostičar + homeopat, navodno jedan od najboljih u Hr..i poznat u Europi.
Buraz je bio kod njega, + kasnije moja mama i nakon postavljene dijagnoze i nađenog uzroka njihovih problema, propisuje obavezno čišćenje organizma putem prehrane + neki posebni čajevi. nakon toga je ponovna kontrola i liječnje.

Za ilustraciju: moja majka je naglo prestala pušiti u 4/2006 (hipnoza). Nakon mjesec dana došlo je do poremećaja u njenom organizmu i zbog učestalih bolova ustanovljen je giht. Giht je prouzorkovao i strahovite promjene u krvnom tlaku + problemi sa srcem. Kad sam se s njom prošetala 1.11., ostala sam zaprepaštena, jer 10 minuta nakon "šetnje" u kojoj smo doslovce išli s noge na noge, gdje je vukla noge ne mogavši napraviti niti normalni iskorak, izmjeren tlak joj je bio 190/110.
Tablete za tlak je promijenila par, i sve su joj bile koma....

I onda, po bratovoj preporuci otišli smo do tog doktora. Njeni problemi su samo posljedica stresa uzrokovanog prestankom pušenja. Pojavili su se baš tada...ali da nije bilo tog stresa, pojavili bi se sigurno samo možda malo kasnije.
Pretragama (neki posebni testovi sa mokraćom, krvi i sl + aparati) utvrđeno joj je da je osnovni problem svega kod nje u želudcu. Jer njen želudac radi sa 50% kapaciteta. Godinama i godinama hrana nije bila probavljena do kraja, i kao takva je uzrokovala probleme sa crijevima, sa jetrom i bubrezima i normalno kasnije i sa srcem.

Dao joj je režim posebne ishrane + čajeve. I obavezno je morala ukinuti sve ljekove. Moja mama nakon samo 10 dana imala je normalan tlak, opće stanje super...normalno hoda. Srce super. Nalazi mokraće koji upućuju na giht u razini normale.

Eto. :)

Problem je u našoj zapadnoj medicini da ne možeš dobiti holistički pristup nekoj bolesti.
Sumnjam da bi se MM zaputio u Zadar, pa ako netko zna za nešto slično u blizini Zagreba nek javi.

I jel netko s dobrim želucem pogledao gadljivi link?

mendula
07.03.2007., 13:19
Ja jesam. Jako zanimljivo...

LeaB
07.03.2007., 13:22
Mi nismo vegetarijanci, ali nismo veliki mesojedi, tako da bi mi dobro došle neke informacije o makrobiotici.

Makrobiotika je prehrana koja ne isključuje jedenje mesa, zapravo se preporuča jedenje ribe i morskih plodova.
Ono što je najvažnije je da je hrana organska, te što manje prerađena. Svježe, kuhano povrće i voće. Mahunarke, proizvodi od soje. Nerafinirana ulja i cjelovite žitarice.
Malo promjena po vašim ormarićima i frižideru dovest će sve u bolje stanje.
Kvalitetni i potpuni obroci koji zadovoljavaju sve potrebe organizma ne dozvoljavaju tijelu da traži slatko i slano koje nam je višak.
Postoji mnogo deserata koje se može jesti a da ne sadrže bijeli šećer, već prirodne sladove, te kava koja se može zamjeniti sa biljnom (Divka, Kneipp, meni osobno najfinija Yannoh).

Način rezanja namirnica jednako je važan u pripremi jela, no o tome se može saznati više na radionicama prirodne kuhinje ili iz Velike makrobiotičke kuharice.

seni
07.03.2007., 13:28
fidji, ako znas njemacki, imas jako puno knjiga s temom "fasten" sto bi bilo gladovanje u smislu prociscavanju organizma. imas i raznih vrsta tog "gladovanja", po doktoru buchingeru, dr mayr kur, sa svjeze cjedenim sokovima , bistrim juhama, cajevima, .. ili u kombinaciji - uz dodak raznih biljnih tinktura koje to potpomazu.
u austriji i njemackoj imas hrpu klinika i wellness hotela sa ljecnickom podrskom koji u proljece nude takve tretmane "proljetnog ciscenja".
mnogi rade razne "light" verzije kod kuce.
to je u germanskom podrucju ocito tradicija, izlozi ljekarni su ti u ovo doba puni cajeva za prociscavanje organizma, tinktura od koprive, articoke, löwenzahna..itd

ja vjerujem da se mozes procistiti, zato sto ja taj "fasten" povremeno provodim (kao ciscenje i tijela i glave i duha :) ) i osim sto osjecam razliku, ja je i vidim. a vide je i drugi. :mrgreen: dakle isprobala sam to na svojoj kozi i mogu reci da meni iznimno pase.

tako da uprkos tome sto tu i tamo procitam kako je to bedastoca i da se u tijelu ne mugu nakupiti "otrovi", se na to previse ne obazirem.

toplo preporucujem knjigu r. dahlke "wege der reinigung" u kojoj opisuje razlicite metode i tradicije od zapadnog do kineskog ili ayurvedskog nacina prociscavanja organizma.

inace uguglaj "fasten" i dobit ces hrpu linkova.

Fidji
07.03.2007., 13:45
Škripav mi je njemački, ali ja čak negdje imam knjigu Gladovanje uz sokove, baš je idem iskopati negdje (selimo se pa smo u kutijama).

Seni kako i koliko dugo ti prakticiraš post? Da li ti režimi gladovanja uključuju klistiranje (mislim da se to spominje u gore navedenoj knjizi)?

lucky day
07.03.2007., 13:50
dok sam studirala znala sam 2x mjesecno postiti na vodi, po jedan dan... ponajvise jer sam tada i nakon posta par dana puno lakse pamtila, bila smirenija i skoncentriranija...

ono sto mi je bilo najbolje - uzitak u hrani mi je kasnije bio gotovo orgazmicki... nisam trebala puno soliti i sl jer su mi se izgleda okusni pupoljci (re)senzibilizirali...

frendica je radila 7-dnevni post uz klistiranje i ten joj se toliko poboljsao da 4 mjeseca nije imala ni pristica ( a inace joj ten nije bas idealan)...

cesto bi to radila dok su mjeseceve mijene... jer je tada izmjena vode navodno jaca...
neki ljudi to koriste kao efikasniji gubitak na kilazi... sto god da je, mislim da jednim udarcem ubiju dvije muhe: izgube na kilazi a i olaksaju si promjenu STAVA prema prehrani...

cujem da se tijekom dojenja ne preporuca post... a i ne gube mi se kile jer sam pre mrsava...

jel postoji mozda neki breastfeeding-friendly i skiny-people-friendly post/detoksifikacijski tretman?

seni
07.03.2007., 13:57
Škripav mi je njemački, ali ja čak negdje imam knjigu Gladovanje uz sokove, baš je idem iskopati negdje (selimo se pa smo u kutijama).

Seni kako i koliko dugo ti prakticiraš post? Da li ti režimi gladovanja uključuju klistiranje (mislim da se to spominje u gore navedenoj knjizi)?

ako imas "gladovanje iz sokove" od aariole to ti je dobar pocetak.

moj post traje 6 dana. s tim da dan prije pocetka posta jedem malo. samo povrce i salate ili voce. nakon 6 dana posta imas jos tri dana polakanog vracanja na normalno jedenje.

rezimi gladovanja ukljucuju klistir kao vazan dio. mozes ga provoditi sa glaubersaltzom (popijes), odnosno prvi dan gladovanja je glaubersaltz obavezan, a ostale dani ili on ili set za klistiranje.
meni je set za klistiranje drazi.

BusyBee
07.03.2007., 14:03
Slike.. horor!

Ima i ciscenje koje se upraznjava u sklopu joge. Pije se veca kolicina slane mlake vode, radi se serija jednostavnih joga vjezbi koje pokrecu probavu i tako uzastopno voda-vjezbe-voda... dok te ne potjera i doslovno sjedis na wc-u, a iz tebe curi.

Naguglaj si detox, ima zanimljivih i izvodljivih programa.

luce2006
07.03.2007., 14:07
I jel netko s dobrim želucem pogledao gadljivi link?

ja i moja znatizelja. i sad mi je zao.
fuj fuj fuj fuj

a sta se tice teme, ja ti i neman bas nesto puno za preporucit, znam jedino za ono jednodevno gladovanje uz litre i litre vode

seni
07.03.2007., 14:07
cujem da se tijekom dojenja ne preporuca post... a i ne gube mi se kile jer sam pre mrsava...

mislim i ja da dojenje ne ide sa gladovanjem za prociscavanje.

sto se tice kila, ja sam takode tanaka, ali nikada nisam radila gladovanje zbog kila, niti je gladovanje dijeta za mrsavljene. ono kao nusprodukt kod pretilih ljudi ima gubitak kila, ali se radi o detoksikaciji organizma, probavnog aparata, uspostavi ravnoteze u organizmu...na tjelesnoj razini.
sto se tice duhovne razine ovisi o mnogim faktorima, ali i tu ima koristi.

ja sam recimo gubila samo kilu, dvije, jer nisam ni imala sto gubiti, i te su se kile (tekucina) vratile za tjedan, dakle tijelo koje je u tezinom u ravnotezi se nece pretvoriti u skelet. medutim sve postaje zategnutije, savitljivije, ponovo mozes napraviti spagu, male naznake nekih celulitnih neravnina na predjelu tkz. "jahacih hlaca" se izravnaju i slicno.

kod gladovanja je jako vazna svakodnevna tjelesna aktivnost i (pojacana ) kako se ne bi gubili misici.

zrinka
07.03.2007., 14:09
http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?p=800635&highlight=dojenje+post#800635

tu smo nesto pricali

seni
07.03.2007., 14:19
super je ako mozes ukljuciti i malo dnevnog meditiranja. nevjerojatno je kako se osjetila pojacaju. u prirodi su mi boje bile sto puta jace, imala sam osjecaj da stvari vidim i cujem puno intenzivnije.

tocnije receno prije ine su mi i ti duhovni aspekti bili puno jaci, jer sam mogla odvojiti vrijeme za maditacije, setnje i slicno.
za vrijeme trudnoce se ne gladuje, a prvih par ininih godina nisam stizala gladovati. od prije dvije godine sam opet pocela jednom ili dvaput godisnje, ali je sve malo vise na fizickoj razini, jer neko meditiranje ili opustanje ala autogeni trening sa mojom zivahnom kcerkom bas ne ide. :)
ali i ovako je super. dobijes energiju, polet, zracis, nista vise ne boli, "spojis se tijelom", okusi hrane postaju nevjerojatno jaki , koza blista...

ali san mi je da za par godina kad ina bude malo veca nagovorim mm-a da odemo na bas tjedan dana prociscavanja u neki centar u lijepim austrijskim brdima. gdje mozemo biti potpuno opusteni, bez stresa. i da njega nagovorim da proba.

zrinka
07.03.2007., 14:22
ali san mi je da za par godina kad ina bude malo veca nagovorim mm-a da odemo na bas tjedan dana prociscavanja u neki centar u lijepim austrijskim brdima. gdje mozemo biti potpuno opusteni, bez stresa. i da njega nagovorim da proba.

ah, ovo zvuci zbilja mmmmm

ja bih ovo jos uz neku duhovnu obnovu
napuniti sve baterije

seni
07.03.2007., 14:36
u zadnje vrijeme su u ponudi i boravci u klosterima (samostanima). s naglaskom na opustanju, meditaciji. s tim da moze sa i bez religijske komponente.

u nekima imas i sedmodnevnu potpunu sutnju. (mislim da bi meni ovako brbljavoj, to malo oteze palo, ali nikad ne reci nikad) :mrgreen:

AdioMare
07.03.2007., 14:40
Da san.. budna ga sanjam. Čak ne moraju biti ni austrijska brda ;) .

Bilo bi mi zaista interesantno, (pošto ne govorim njemački, a engleski ne perfektno) ako si voljna opisati kako točno provodiš taj cjelodnevni post kroz tjedan dana, kako se tijelo i um ponaša (tijekom gladovanja, kasnije vjerujem da su bistriji) i što je točno "dozvoljeno", koliko je zdravom tijelu odrasle žene moguće gladovati, a da se, eventualno, zdravlje ne dovede u pitanje.
Ovo sve pitam uz kombinaciju tek tjelovježbe, jer meditaciju nikada nisam provodila niti se tom tehnikom upoznala.
Do sada sam postila samo 24 sata na vodi, i nije mi bilo lako to provesti. Kako je tek duže?

seni
07.03.2007., 14:46
adio mare, sad ne stignem, ali probat cu malo kasnije.

AdioMare
07.03.2007., 14:55
Može, hvala.

Fidji
07.03.2007., 15:04

ah, ovo zvuci zbilja mmmmm

ja bih ovo jos uz neku duhovnu obnovu
napuniti sve baterije

seni, baš si nas sve zainteresirala, samo čemo se čini mi se Zrinka i ja načekati dok nam sisavice prestanu s dojenjem.

Meni je baš zanimljivo ovo što seni veli da se pročisti ne samo tjelesno već i mentalno.

sorciere
07.03.2007., 15:09
kod crkve u remetama postoji lijepo veliko parkiralište. odvezite se tamo u kasnije popodne, i prošetajte sat vremena oko crkve, i po onim livadicama...

ja sam bila samo pola sata, i kad sam se vraćala doma - u meni je bio takav mir i spokoj - da mi se činilo nestvarno.

druga stvar - slatkiši i nezdrava hrana izazivaju agresivno ponašanje...

zrinka
07.03.2007., 15:13
u nekima imas i sedmodnevnu potpunu sutnju. (mislim da bi meni ovako brbljavoj, to malo oteze palo, ali nikad ne reci nikad) :mrgreen:

:lol:
takodjer
a mm bi se spasio

Brunda
07.03.2007., 15:26
u nekima imas i sedmodnevnu potpunu sutnju.
Bila je moja kolegica (u Njemačkoj) i oduševljena je. Uz šutnju su imali i dobar dio dana meditacije.

Fidji
07.03.2007., 15:32
druga stvar - slatkiši i nezdrava hrana izazivaju agresivno ponašanje...

Definitivno, MM se ponaša ko idiot.

Fidji
07.03.2007., 15:33
Slike.. horor!

Ima i ciscenje koje se upraznjava u sklopu joge. Pije se veca kolicina slane mlake vode, radi se serija jednostavnih joga vjezbi koje pokrecu probavu i tako uzastopno voda-vjezbe-voda... dok te ne potjera i doslovno sjedis na wc-u, a iz tebe curi.

Jel imaš koji link baš na te vježbice i vodicu?
Jesi probala?

Mony
07.03.2007., 16:03
Fidji, potpuno te razumijem, jer imam jednog takvog doma :/

Al ne znam kako ga izvesti na "pravi" put :?

No, ja pogledala one slike, nisam se zgadila, dapace vrlo informativno, al fakat ne kuzim sto je to izaslo :? - izgleda kao crijeva? :oops: Kak se to stvori?

marta
07.03.2007., 16:27
Stvori se tako da jedes smece, pa onda uzmes nesto da istjeras sve to smece.
Pise tamo ispod neke od slika da je drek totalno gumenast i rastezljiv.
Fidji kako si samo to nasla? Ja sam odmah muzu poslala link.

AdioMare
07.03.2007., 16:45
Dobro, ali kako ne izađe "običnim" pražnjenjem crijeva?
Svejedno mi izgleda i zvuči nevjerojatno.
Da ne bismo počeli analizirati drek :mrgreen: - nema veze.

NanoiBeba
07.03.2007., 16:45
Slike.. horor!

Jel imaš koji link baš na te vježbice i vodicu?
Jesi probala?

ja sam godina prije no što sam imala djecu vježbala jogu, i onda su povremeno bile organizirane kao radionice za pročiščavanje (znači uz vodstvo). Na žalost nisam nikada išla.
S time da postoji i fora s čiščenjem dišnih puteva (koja bi meni baš trebala) ali mi se činila preradikalnom i nikada se nisam usudila otići na to.

Mony
07.03.2007., 17:09
Dobro, ali kako ne izađe "običnim" pražnjenjem crijeva?
Svejedno mi izgleda i zvuči nevjerojatno.
Da ne bismo počeli analizirati drek :mrgreen: - nema veze.

Da, fakat je malo :smajlikojibljuje: analizirat drek, al ne mogu se prestat cudit.
Sta taj pripravak napravi da u tom slucaju drek izadje u tom obliku, a inace ne :shock:
Sorry, meni je to fakat unbelieveable :shock:

Fidji
07.03.2007., 17:21
"The heavy mucus coating in the colon thickens and becomes a host of putrefaction. The blood capillaries to the colon begin to pick up the toxins, poisons and noxious debris as it seeps through the bowel wall. All tissues and organs of the body are now taking on toxic substances. Here is the beginning of true autointoxication on a physiological level. This accumulation can have the consistency of truck tire rubber. It's that hard and black

Koliko sam skužila to je zapravo mrtva sluznica crijeva koja je strulila ili tak nešto i u nju se skupljaju toksini. To je na neki način slijepljeno sa crijevima i kad sastružeš crijeva sa tim biljnim pripravcima onda to ispadne van. Horor živi.

A na link sam stvarno naišla slučajno, tražila sam neke tekstove o trudnoći i nekako su me bespuća interneta dovela do toga.

Mony
07.03.2007., 17:34
Hmmm... a zasto bi se onda to trebalo cistit?

Mislim, i djeca kad se samo doje imaju zastitni ovoj u crijevima.
Znaci, valjda je prirodno imati neki ovoj. Kakav, takav.
Ne znam. Nagadjam. Mislim na glas.

:?

pikulica
07.03.2007., 17:34
Fiji, ja ti znam divnu Dr. homeopaticu i akupunkturologa, na Trešnjevci. Nama je stvarno pomogla u nekim stvarima (migrena, neurodermitis..) pa ako želiš pošaljem ti podatke na pp.
Meni je isto perporučila nekakav detox, ali ne dok dojim, tako da nemam baš iskustva s tim..
Link ne otvorih, nemam ja za to želudac.

Mony
07.03.2007., 17:37
Pikulica, pliz, moze i meni pp s njenim podacima :)

Fidji
07.03.2007., 17:37
Šalji.

pikulica
07.03.2007., 18:11
Fidji i Mony imate pp. :)

Arwen
07.03.2007., 18:37
za one koji nemaju puno volje i ne žele mijenjati prehranu je dobro
barem piti tonidrein od enciana dobro pročisti organizam od štetnih tvari
a od knijga mene je oduševila ova (http://www.superknjizara.hr/index.php?content=&page=knjiga&id_knjiga=4576&naslov=TOTALNA+TERAPIJA+RAKA+I+LEUKEMIJE) nisam se nikad držala svih 42dana ali povremene sedmične kure i
osječaj je super očistiš se od svih otrova

Tessa
07.03.2007., 19:36
Napisala sam duuugački post i onda ga obrisala... da me netko pogrešno ne shvati.
Vraćam se na prvi post: da, organizam se može pročistiti. Da li to pitaš za sebe ili za MM-a? Jer ako pitaš za MM-a, da li on to želi?
Postoje razni načini, ovisno o financijskim, vremenskim i ostalim mogućnostima, o vrsti bolesti i spremnosti osobe da provede čišćenje, jer ga onda moraš provesti do kraja.
Blaže varijante su promjena prehrane (uključuje drugačije namirnice, režim prehrane, biljne dodatke, čajeve, rekreacija), pa do klistira (nekoliko vrsta), urinoterapija (vrlo interesantno; trenutno proučavam), ayurvedsko čišćenje organizma (odlično, ali jaaaako skupo), hydrokolon terapija i sl.
Skrećem pažnju da je potrebno ukloniti "uzrok" zdravstvenog problema, a ne posljedicu, što nas većina čini, jer se problem opet vrati i manifestira se na istom ili dr. mjestu.
Predložila bi terapiju Novom medicinom (ordinacija je u Zg).

Fidji
08.03.2007., 10:18
Tessa, slobodno se raspiši, duge godine forumiranja naučile su me da budem jako otvorena za sve.

Mislim da shvaćam u kojem smjeru je išao tvoj post...
U principu smo svi često skloni brzim rješenjima i stavljamo hanzaplast na gnojnu ranu...izvana stvar zaraste, ali iznutra ne.

MM je vrlo svjesan situacije u koju se doveo, ja moram priznati da ga na neki način razumijem.
Bolove u leđima je dugo ignorirao, bavio se intenzivnim vježbanjem koje je kod njega kontraproduktivno. Već kao mlad je vjerojatno počeo oštećivati kičmu (MM je bio junirski prvak Hrvatske u kuglanju).

I onda ga je tijelo "izdalo", a on se s tim ne može pomiriti i otud autodestrukcija koju se je priuštio.

On definitivno želi krenuti dalje i zato sam i otvorila ovu temu...a moram priznati jako me sad zainteresirala.

Predložila bi terapiju Novom medicinom (ordinacija je u Zg).

Daj malo obrazloži...i napiši nešto o skupom ayurvedskom čišćenju...ja sam jako znatiželjna baba.

mamazika
08.03.2007., 12:06
Ja sam pristalica blažih i postupnih rješenja... Izbaciti lošu i uvesti zdravu hranu, s obzirom na leđa od fizičkih aktivnosti lagano plivanje (ne više od pola sata u komadu, isključivo leđno i bez brzinskih rekorda) i ako može šetnja (ništa ne nositi u rukama ili na ramenu, dobre tenisice).
Hrana s dosta vlakana i pokreće crijeva, isto tako i fizička aktivnost. Kad sam prije par mjeseci malo promijenila životne navike, dešavalo mi se da se ujutro čudim kako je moguće da svaki dan izbacim više nego što pojedem...
Evo ti jedan recept (to je moja čarobna juha - kompletni obrok) količne za 1 osobu:
2 dl vode staviti na šparhet i odmah dodati
1 žlicu crvene leće
1/2 luka narezanog na kolute
1 manju šalicu povrća po želji
žlica tamarija (slično soja sosu ali bez pšenice)
kuhati 10-15 minuta
odvojiti par žlica tekućeg i umiješati s žličicom miso paste
ukuhati integralni gris ili zobene pahuljice (one, ovisno o čvrstoći i ukusu, mogu i odmah nakon povrća (isto kad i integralna tjestenin) ali onda prije toga odvojiti za miso)
ukuhati miso
posuti vlascem, peršinom i sl po ukusu
Sve to može i bez makrobiotičkih kerefeka (tamari i miso) ako ih nemaš doma i isto je fino, staviš samo sol.
Sve varijacije po ukusu i stanju hladnjaka/špajze su uspješne.

LeaB
08.03.2007., 13:58
Sve to može i bez makrobiotičkih kerefeka (tamari i miso) ako ih nemaš doma i isto je fino, staviš samo sol.

Miso je izvrstan za pročišćavanje krvi. Tako da je dobar izbor ta, kako si je nazvala kerefeka.
Ne smije vrijeti kad se stavi u vodu jer se u njemu nalaze živi enzimi koji se prilikom vrenja unište.

Tessa
08.03.2007., 19:46
Tessa, slobodno se raspiši, duge godine forumiranja naučile su me da budem jako otvorena za sve.
Mislim da shvaćam u kojem smjeru je išao tvoj post...
Daj malo obrazloži...i napiši nešto o skupom ayurvedskom čišćenju...ja sam jako znatiželjna baba.

Nisi ti baba. Babe su one odvratne žene koje guraju nos u tuđu intimu i ogovaraju druge.... Biti znatiželjan je ok. Zapravo si željna informacija i znanja. To je super.
A ja baš i nisam od "od pisanja"...

Nova medicina - koliko je jednostavna, toliko mi je komplicirano za objasniti. Bila sam na predavanju prošle godine. Shvatiš princip na primjerima iz života. Ukratko: kao što postoji "slobodna energija", a koju nam "naplaćuju", tako postoji i Nova medicina - nešto što se skriva, brani da ne bi propala industrija lijekova i klasična medicina (što je danas možda financ. jače od oružja). To je prirodna znanost (koja je verificirana), a temelji se na 5 bioloških prirodnih zakona pomoću kojih se dolazi (uglavnom uspješno) do uzroka nastanka bolesti tj. po Novoj medicini ne postoji bolest (ne definira se kao takva). Neki "problemi" se rješavaju samo razgovorom uz primjenu zakona (možda bi te malo podsjetilo na psihologiju), dok za neke dr "probleme" (nazovimo ih tako) je potreban CT mozga, pomoću kojeg se vide promjene koje su nastale i dovele do tog stanja. Kod nas je radi samo jedan doktor koji je učenik dr. Hamera (otkrio N.M. 1981.). Po N.M. ne postoji neizlječiva bolest, samo neizlječivi pacijent, što bi značilo da osoba nije spremna za promjene u svom životu koje bi je dovele u stanje ozdravljenja, npr. žena nije spremna napustiti svog muža, a da se odseli i rastane, bolesti bi nestalo, jer ju je to i dovelo do "tog" stanja.
Po meni je N.M. prihvatljiva za osobe koji nisu potpuno okrenute alternativi . Postoje znanstveni dokazi, koji su mnogima bitni. I po meni je dovoljno djelotvorna (uvjerila sam se iz primjera prijatelja) iako mrvicu nepotpuna. Ja bi je kombinirala s još nekom metodom, ali to bi većini bilo "pre alternativno".
Ne znam koliko sam ti uspjela "dočarati", a ti pitaj dalje šta te zanima?

Meni ovi postovi sa sugestijama oko promjene prehrane nemaju smisla, jer to što se sa tvojim MMom dešava ima korijene u psihi. I sama si napisala. Naravno da će prehrana pridonijeti ozdravljenju, ali je ovog trena zanemarivo. Kad on bude "svjestan na drugačiji način" uzroka koji ga je doveo do toga, on će sam promijeniti i prehranu i pristup i sve ostalo. Da li me shvaćaš na što mislim? Miso juhica mu sada neće promijeniti njegovu "atodestrukciju", ali kvalitetan, dubok razgovor, u kojem neće biti osude već tvoje podrške, negdje na neutralnom terenu, uz jezero ili livadu, vjerojatno će izmamiti osmjeh na njegovom licu....

lucky day
08.03.2007., 23:04
jel bi mogla lupiti link gdje se moze citati o 5 bioloskih zakona nove medicine?

Meni ovi postovi sa sugestijama oko promjene prehrane nemaju smisla, jer to što se sa tvojim MMom dešava ima korijene u psihi. I sama si napisala. Naravno da će prehrana pridonijeti ozdravljenju, ali je ovog trena zanemarivo. ....

na ovo bi samo napomenula da mi je, iz vlastitog iskustva, pricati o tome sto prije um/psiha itd. ili tijelo/hrana kao sto je bilo prije koka ili jaje... i po tome mi ima smisla i ovo sto pises kao i recept miso juhice... upotpunjuju se...

osobno bih uvijek krenula od prehrane/tijela... no to je tako u mom umu :mrgreen:

lucky day
08.03.2007., 23:07
evo i okvirno o hrani koja prociscava...

http://www.coolinarika.com/clanak/hrana-za-prociscavanje-organizma

Fidji
09.03.2007., 10:27
No pustimo sad malo MM postrani.
Čim bude mogao dobiti par dana slobodno na poslu odlučio se na jedno pokusno kratko gladovanje. Stvari se kod nas pokreću u dobrom smjeru.

Sad čekam seni da nađe vremena da malo opiše svoje iskustvo. ;)

Tessa, zanimljivo je to što pišeš, da li taj doktor radi u Zagrebu ili negdje drugdje?

Još bi se vratila na Tonidrain, netko ga je spomenuo.
Jednom sam ga probala piti i baš je fini, ali nakon natakanja s njim i puno pišanja ja nisam vidjela nikakvu razliku, ni na koži (a tu sam očekivala razliku), ni na celulitu, ni u raspoloženju (osim što smo se na poslu smijale nas tri kolegice na tretmanu jer smo se svako malo gurale za wc) .
Imala sam osjećaj da sam od tog stalno žedna i još sam žlempala dodatnu vodu, ali nažalost ništa posebno.

seni
09.03.2007., 13:05
fidji budem, budem. malo je samo opseznije, a moram to nekako i strukturirano sloziti. a za to mi treba malo vise vremena.

(a moram i pripaziti da ne ispadnem neka ezotericna cudakinja :lol: )

seni
09.03.2007., 13:13
Skrećem pažnju da je potrebno ukloniti "uzrok" zdravstvenog problema, a ne posljedicu, što nas većina čini, jer se problem opet vrati i manifestira se na istom ili dr. mjestu.

s tim se potpuno slazem. nisam se ja u gladovanje upustila s neba pa u rebra. niti je to ikada bilo pitanje kilograma ili dijete. ja sam se oduvjek interesirala za zdravu prehranu i procitala dosta toga, onako crossover, makrobiotika, airrola, monti, kineskih pet elemenata ( i za mamu i za bebu), ajurveda, fit for life, rudiger dahlke, trennkost.....
i u sklopu toga je doslo i prociscavanje na tapet. i to sam opet sama slozila kombinaciju iz par razlicitih knjiga.
dakle, ako gladovanje pravilno radis, ono vodi do promjena navika, do novog spoznavanja tijela...itd

seni
09.03.2007., 13:17
[quote=Fidji]I po meni je dovoljno djelotvorna (uvjerila sam se iz primjera prijatelja) iako mrvicu nepotpuna. Ja bi je kombinirala s još nekom metodom, ali to bi većini bilo "pre alternativno".

meni je malo toga prealternativno, pa ti slobodno reci.
+ molba na link ili literaturu o NM

AdioMare
09.03.2007., 14:16
a za to mi treba malo vise vremena.
Ja fakat jedva čekam.

Voljela bih da me oduševi do te mjere da pokušam - i ustrajem.
Mislim da su tjelesne boljke isključivo posljedica loše prehrane i stresa.
Ja imam urtikariju koja me ubija godinama. Općenito sam primjetila da mi je koža slaba karika.
Vjerujem da bi mi višednevni post djelovao blagotvorno na kožu.
Samo, nikada o tome nisam ozbiljno razmišljala, jer ipak se moraš dobro potkožiti informacijama. Ali da sam razmišljala o tome - jesam.

pikulica
09.03.2007., 15:02
Tessa,to sa NM je zanimljivo, meni neke stvari u NM zvuče sasvim logično, nešto sam slično davno nekad čitala, tipa imaš upale sinusa jer ti je "pun nos svega"...
Samo ovo sa CT mozga mi je malo :/ , misliš li pod tim na kompjutorsku tomografiju mozga ili nešto drugo? Nisam med. struke, ali koliko znam CT se radi kao rentgensko snimanje mozga u "slojevima" dakle više snimaka mozga na različitim dubinama, podrazumjeva zračenje...
Ne znam što se pomoću CT može vidjeti osim ev. tumora ,ugruška, puknuća???Možda bi prije koristila MR mozga :?
To sa promjenama iznutra ne mora stajati, ja sam osoba kojoj često treba promjena izvana da potakne promjenu iznutra, čak mi je lakše pokrenuti promjenu ako joj dam vanjski poticaj(npr. post, zdrava hrana) zapravo opet kokoš i jaje :mrgreen:

LeaB
09.03.2007., 16:18
Meni ovi postovi sa sugestijama oko promjene prehrane nemaju smisla, jer to što se sa tvojim MMom dešava ima korijene u psihi.
Jednako tako mu neće pomoći informacije dokle god ih on sam ne potraži.
Promjene dolaze iznutra. Od drugih samo informacije. Prahrana nas može dovesti u ravnotežu za početak dobar je način za početi. No opet ako ga ne zanima, nema ništa nimalo smisla.

Tessa
10.03.2007., 00:16
Meni ovi postovi sa sugestijama oko promjene prehrane nemaju smisla, jer to što se sa tvojim MMom dešava ima korijene u psihi.
Promjene dolaze iznutra. Od drugih samo informacije. Prahrana nas može dovesti u ravnotežu za početak dobar je način za početi. No opet ako ga ne zanima, nema ništa nimalo smisla.

Mislim da se trenutno ne razumijemo, ali isto tako vjerujem da razmišljamo u istom smjeru.
Da, promjene dolaze iznutra, to si dobro rekla. Moje pitanje tebi: zamisli se na mjestu muškarca s prvog posta i cijele te situacije. Koliko bi ti vremena trebalo da se dovedeš prehranom u ravnotežu ? i kakva bi to ravnoteža bila, obzirom na "tvoje stanje uma i tijela"? kakve bi rezultate dobila?
Isto tako uzmi u obzir da si u tom slučaju muškarac, mesožder i da te makrobiotika uopće ne zanima (što je češći slučaj). Pa mi reci svoje mišljenje.

Naravno. Slažem se s tobom. Svatko je inicijator svoje sudbine, s preuzimanjem odgovornosti za sebe. A sad ću ti reći iz svog iskustva: tražila sam informacije. Došla sam do njih. Došla sam i do određenih rezultata, ali dalje nisam mogla sama. Trebale su mi godine školovanja, učenja, terapije, tretmana i ostalog. I nije gotovo i nikada neće biti gotovo, jer je moja želja za učenjem konstantna. I moja znatiželja da vidim nešto na drugačiji način je stalno prisutna. A rezultati su mi dokaz da je to pravi put za mene.

Tessa
10.03.2007., 00:34
Samo ovo sa CT mozga mi je malo :/ , misliš li pod tim na kompjutorsku tomografiju mozga ili nešto drugo? Nisam med. struke, ali koliko znam CT se radi kao rentgensko snimanje mozga u "slojevima" dakle više snimaka mozga na različitim dubinama, podrazumjeva zračenje...
Ne znam što se pomoću CT može vidjeti osim ev. tumora ,ugruška, puknuća???Možda bi prije koristila MR mozga :?
To sa promjenama iznutra ne mora stajati, ja sam osoba kojoj često treba promjena izvana da potakne promjenu iznutra, čak mi je lakše pokrenuti promjenu ako joj dam vanjski poticaj(npr. post, zdrava hrana) zapravo opet kokoš i jaje :mrgreen:

Na CTu mozga ("slika" mozga) se vide specifične "točkice/točkica" koja pokazuje određeno "tumačenje" odn. ovisno na kojem dijelu mozga se točkica nalazi (i ovisno o tome da li je osoba dešnjak ili lijevak - ali neću ti pisati puno detalja da te ne zbunjujem), zna se na koji se organ u tijelu odnosi tj na koji "problem".
Kao npr kod refleksoterapije - zna se koji dio stopala odgovara pojedinom organu tijela i dok masiraš stopalo, kad naiđeš na kvržicu (ili nešto) - aha! ovaj dio odgovara bubrezima, znači da.......

...ovaj drugi dio "kokoš ili jaje" - ta promjena izvana je već potaknuta tvojom promjenom iznutra, samo je "osjećaj" taj kao da nastaje najprije promjena izvana, jer si ti izazvala vanjsku situaciju svojim unutarnjim stanjem. Jesam zakomplicirala?

Tessa
10.03.2007., 00:50
[quote=Fidji]I po meni je dovoljno djelotvorna (uvjerila sam se iz primjera prijatelja) iako mrvicu nepotpuna. Ja bi je kombinirala s još nekom metodom, ali to bi većini bilo "pre alternativno".

meni je malo toga prealternativno, pa ti slobodno reci.
+ molba na link ili literaturu o NM

Evo ti primjera: netko je na predavanju pitao za bračni par, gdje je muškarac taj koji ne može imati djecu (zdravstveni "problemi"). I sad je dr. između ostalog rekao da jedno od mogućih rješenja je da bračni par usvoji dijete i na taj način to riješe.
Meni ne odgovara takvo tumačenje. Ja bi krenula od toga da se pogleda nekom drugom (alternativnom) metodom da li su tom paru "suđena" djeca u ovom životu. Možda im jesu suđena djeca, ali s drugim partnerom. Ako nisu "suđena", da li je njihovim dušama "potrebno" iskustvo posvajanja djece/djeteta ili su odabrali iskustvo života bez djece i posvećivanja rada u neke humanitarne svrhe. Kad bi taj dio razjasnila, onda bi (ovisno o rezultatu) krenula dalje s terapijom.

Ili dr. primjer: dr. Hamer je liječio muškarca pedera. Međutim, došao je do stadija da je muškarac prestao biti peder, ali kako je imao puno godina, njegov odnos sa ženama i neznanje o spolnosti sa ženama ga je spriječilo da stupi s njima u sexualni kontakt. Znači, došlo je do toga da je čovjek ostao bez sexa.... dalje ne trebam objašnjavati.
Moj pristup: prije nego se inkarniramo na Zemlji tj još u maminom trbuhu, svi smo mi bez spola, a onda se, ovisno o iskustvu koje trebamo proći, formiramo u muškarca ili ženu. Zašto netko postane peder ili lezbijka? i koja je njihova uloga i učenje? što oni moraju shvatiti i kako da sami sebi pomognu?.........

Tessa
10.03.2007., 00:53

s tim se potpuno slazem. nisam se ja u gladovanje upustila s neba pa u rebra. niti je to ikada bilo pitanje kilograma ili dijete. ja sam se oduvjek interesirala za zdravu prehranu i procitala dosta toga, onako crossover, makrobiotika, airrola, monti, kineskih pet elemenata ( i za mamu i za bebu), ajurveda, fit for life, rudiger dahlke, trennkost.....
i u sklopu toga je doslo i prociscavanje na tapet. i to sam opet sama slozila kombinaciju iz par razlicitih knjiga.
dakle, ako gladovanje pravilno radis, ono vodi do promjena navika, do novog spoznavanja tijela...itd

potpuno se slažem i podržavam to što si napisala
btw. kineskih pet elemenata za mamu i bebu kojeg pisca?

lucky day
10.03.2007., 01:15
uf, aj me zaustavite ak je ovo off topic ali MORAM... :saint:

...ovaj drugi dio "kokoš ili jaje" - ta promjena izvana je već potaknuta tvojom promjenom iznutra, samo je "osjećaj" taj kao da nastaje najprije promjena izvana, jer si ti izazvala vanjsku situaciju svojim unutarnjim stanjem. Jesam zakomplicirala?

jesi... i tek si pocela odmatati klupko :D
PROMJENA IZVANA (tijelo) potaknuta je ODLUKOM (um) da se oslobodi fizicke/emocionalne BOLI (tijelo)... ili kako bi rekao buddha: 'sve je patnja'...
e sad, neki kazu da bol nastaje u umu...
djelomicno ili potpuno - pitanje je sad... ali tu opet dolazimo do uma... problem je sto se sa ovim poslijednjim veci dio ljudi nece sloziti ili ga nije svjestan...
a postao bi puno svjesniji da se vrati svome tijelu :mrgreen: ...

Tessa
10.03.2007., 01:33
baš si to lijepo napisala, tako ti je to kod mene. samo ti piši dalje. ja te neću zaustavljati. slobodno se izrazi. ne moraš se slagati samnom. ja pišem o svojem iskustvu i percepciji.

Tessa
10.03.2007., 01:39
nisam napisala: i to nije jedino klupko koje treba odmotati...
a momentalno me ne zanima ni kokoš ni jaje nego di sam ja i tko sam ja u cijeloj toj priči? znači: ok teorija. mogu je pobiti ili podržati, ali daj ti meni rezultat!

Zorana
10.03.2007., 08:10
Tessa, lijepo te je citati.

Tessa
10.03.2007., 14:00
hvala Zorana :)
očekivala sam i negativne reakcije

Tessa
11.03.2007., 12:18
zaboravila sam napisati link:
http://www.newmedicine.ca
Fidji, poslala sam ti pm

lucky day
11.03.2007., 13:57
hvala, tessa

cekana
11.03.2007., 15:23
Mi smo slučajno došli do knjižice o postu, koja je prodavana u Mercatoru za sitno kuna, tip govori o čišćenju organizma sokovima i čajevima.... laganoj tjelovježbi...Fascinitrali su me opisi, kao se odstranjuju otrovi iz tijela i da je to vodljivo na koži, jeziku i dr. MM i ja planiramo pokušati, čim je prestanem s dojenjem. Nevolja je jedina klistiranje :/

AdioMare
11.03.2007., 18:06
Mene samo zanima da li višednevni post može provoditi osoba koja se svih 15, 16 sati budnosti nije u mogućnosti posvetiti isključivo sebi, svojim potrebama? U smislu da si od toga 2,3 sata u prometu, 8 na radnom mjestu itd.
Nisam pekmez, ali ne mogu znati kako će mi se organizam ponašati. Ne mislim pri tome na glad, već slabost.
Ipak vjerujem da ako si dovoljno upućen u to što radiš, ne bi trebalo biti problema.

Tessa
11.03.2007., 21:11
Ovisi koliko si osjetljiva i kakvo čišćenje radiš. Prijateljica koja je išla na masaže i vrstu klistiranja u ayurvedski centar je radila, ali je osjetljiviji tip pa joj je to bilo jako naporno. Kod terapije klistiranja se javlja umor, hladnoća, drhtavica na početku, što je normalna reakcija organizma i ne može se izbjeći.
Svakome bi preporučila da odvoji vrijeme za takav proces, naravno ako si u mogućnosti. Bar prvi puta, da vidiš kako reagiraš.

mamazika
11.03.2007., 22:26
Postoji jedan jako jednostavan trik za rasterećivanje organizma - jesti tek kad je želudac prazan. Tek kad neko vrijeme na to paziš, pa prekršiš, shvatiš kakva je razlika.

LeaB
12.03.2007., 12:54
[quote=LeaB] Moje pitanje tebi: zamisli se na mjestu muškarca s prvog posta i cijele te situacije. Koliko bi ti vremena trebalo da se dovedeš prehranom u ravnotežu ? i kakva bi to ravnoteža bila, obzirom na "tvoje stanje uma i tijela"? kakve bi rezultate dobila?
Isto tako uzmi u obzir da si u tom slučaju muškarac, mesožder i da te makrobiotika uopće ne zanima (što je češći slučaj). Pa mi reci svoje mišljenje.
Prehranom smo na početku. Mi smo Tijelo=ono što jedemo i pijemo, Um=ono što mislimo, duša=ono što jest. Treba raditi na svim razinama. I jedno i drugo je dobar početak. Fali nam samo još meditacija, no toliko daleko neću ići. To je treće.

Ali makrobiotika ne isključuje jedenje mesa. Jede se riba.
A sve je individualno.
Pitanje na početku priče bilo je o pročišćavanju i ishrani, pa sam eto odgovorila u tom smijeru.
:)

LeaB
12.03.2007., 12:56
Malo sam se zbunila. Tessa ovo su tvoje riječi a ne moje. Krivo sam citirala, pa ispade da sama sebe pitam a onda bi se stvarno trebala zabrinuti za moje zdravlje... :lol:

Zorana
12.03.2007., 14:33
Ima nesto sto mene malo buni u makrobiotici. Ako je makrobiotika, izmedju ostalog, nacin prehrane koji postuje prinicipe "regionalnog" hranjenja, zasto se onda toliko forsiraju npr. alge, riba i ostalo sto ne spada u neciju regiju ili klimatske uvjete? (ok, danas nam je dostupno puno toga sto ne bi bilo da se nismo industrijski ili tehnoloski tako razvili, ali to i nije neki argument)
Hocu reci, postujem mnoge stvari koje potjecu iz makrobiotike, ali isto tako mislim da se puno toga forsira iz jednog jednostavnog razloga: zarada.

LeaB
12.03.2007., 17:00
Ima nesto sto mene malo buni u makrobiotici. Ako je makrobiotika, izmedju ostalog, nacin prehrane koji postuje prinicipe "regionalnog" hranjenja, zasto se onda toliko forsiraju npr. alge, riba i ostalo sto ne spada u neciju regiju ili klimatske uvjete? (ok, danas nam je dostupno puno toga sto ne bi bilo da se nismo industrijski ili tehnoloski tako razvili, ali to i nije neki argument)
Hocu reci, postujem mnoge stvari koje potjecu iz makrobiotike, ali isto tako mislim da se puno toga forsira iz jednog jednostavnog razloga: zarada.
Zato što makrobiotika nije samo način hranjenja, već :MAKRO znači Veliki a BIOS je život, pa prema tome makrobiotika je ravnoteža koju postižemo poštujući sve aspekte života koji uključuju i um, tijelo i dušu. Spoznaja o poretku univerzuma i sili koja nas je sve stvorila i živi u nama od početka svijeta do danas.
Svijet je počeo u vodi, pa se tako alge i morski plodovi preporučaju jer dodiruju onu iskonsku energiju u nama, ono iz čega mo potekli.
Morski plodovi i riba su najprimitivniji organizmi u životinjskom svijetu i najmanje su jang karaktera pa se preporučaju u ishrani. Osim toga, bogati su B12, a unos svih hranjivih tvari u naš organizam itekako je važno.
Eto s tog kuta, makrobiotička filozofija ima itekako smisla.

Što se tiče namirnica kao što je miso, tamari i drugi fermentirani proizvodi od soje dobar su izbor zbog svoje hranjivosti ali nisu nužni.
No jednom kad se prihvati makrobiotička filozofija življenja, sve što nam čini dobro itekako postaje smisleno.

Regionalno jest ono što nam najviše odgovara. Ekološko i uzgojeno u našoj zemlji ono je što nas povezuje s prostorom u kojem živimo. A to je jedan od važnih aspekata hranjenja.

Tessa
12.03.2007., 18:28
Zorana, moje mišljenje je da i oni (makrobiotičari) lutaju. Radila sam istraživanje radi posla pa sam došla do situacija gdje su makrobiotičari bili ne dosljedni svojoj školi i zapravo su se zapetljali jer nisu znali odgovor. Ovo se odnosi na makrobiot. u Hr. Opravdanje bi bilo to da se makrobiotika razvija i mijenja kao "novija" disciplina.
Zaključak mojeg istraživanja je da se trebamo vratiti iskonskoj prirodi i jednostavnosti prehrane, ma kako to nekome zvučalo.
I mene smeta korištenje namirnica koje ne pripadaju tom podneblju. Na kraju krajeva, organizam točno zna kojem podneblju pripada ili se nalazi i traži takvu hranu. Kad sam u Lici traži me jaku hranu, kad sam u Dalmaciji laganu, "lešanu"...I definitivno je danas na prvom mjestu zarada i marketing (pa makar vam se činilo da nije).

Zorana
13.03.2007., 09:57
LeaB, jasna je meni filozofija koja stoji iza makrobiotike. (moje skromno misljenje je da se i tu malo otkriva topla voda jer takav nacin razmisljanja nije svojstven samo makrobioticarima...al dobro)

Nego, mene muci bas taj aspekt regionalnog u "modernoj" makrobiotici. Jako malo recepata mogu naci, a da ne ukljucuju neku egzotiku u sebi. Pa uvijek moram moderirati recepte. Ok, i nije neki problem s obicnim ruckovima. Zitaricu, mahunarku i povrce nije problem skuhati i bez nekih posebnih dodataka. Ali, npr. kolaci...e to mi je vec problem.

Zorana
13.03.2007., 10:04
I, da ne bi bilo zabune....ja jako cijenim makrobioticki pristup prehrani. Iako ga ne smatram nuzno makrobiotickim niti necim sto bi trebalo imati ime samo po sebi. Prirodno je jelte prirodno. Smeta me iskljucivo ta potreba odredjenog broja makrobioticara za elitizmom, dokazivanjem, kuhanjem kojekakvih namirnica kojima ni ime ne znaju izgovoriti itd.
A meni se bas svidja da makrobiotika bude ono sto stvarno je: prirodno i jednostavno. (npr. super mi je ova teorija o nasim pocecima u vodi, al odakle meni u brdima more? Necu dalje.....kuzis sta hocu reci)

LeaB
13.03.2007., 10:45
LeaB, jasna je meni filozofija koja stoji iza makrobiotike. (moje skromno misljenje je da se i tu malo otkriva topla voda jer takav nacin razmisljanja nije svojstven samo makrobioticarima...al dobro)

Pa naravno da nije svojstven samo makrobiotici. Ali je dobar početak iscjeljenja koje treba cijelom svijetu.
Koji god način se odabere a s ljubavlju je i mirom, poštovanjem prema svim bićima za mene je pravi.

I ne mislim da makrobiotika ima rupa ili nelogičnosti, to je filozofija koja postoji godinama, temelji se na zakonima energije (yin i yang) i možemo ih samo ne razumjeti jer nam nisu bliski.

Ja se samo sjetim kako često ljudi komentiraju alge, miso itd, a kad je Coca Cola u pitanju nitko ne proturiječi ni ne pita da li nam je uopće potrebna.
Ili recimo tropsko voće; banana, ananas... Od kud nam to u Zagrebu, Lici...

Zorana
13.03.2007., 10:47
U pravu si i za tropsko voce i za Coca-Colu. :)

LeaB
13.03.2007., 10:50
Glavno je da se kužimo. :bouncing:

Annar
13.03.2007., 14:14
Što se čišćenja tiče, evo jedne priče iz prve ruke. Prošla sam u zadnjih par mjeseci dva ajurvedska čišćenja. Prvo je bilo vamana - dijetna prehrana par dana s ispijanjem gheea i mlijeka, pa nakon toga povraćanje pod liječničkom paskom (nije to jednostavna procedura, ovo je skraćeno objašnjenje). Ne zvuči baš dobro, ali nije uopće strašno. Moram priznati da sam se u toku i nakon tretmana osjećala ko ptičica, ten mi je bio prekrasan, imala sam osjećaj da imam 10 kila manje... I držala sam se prehrambenih uputa koje mi je doktor dao. Da nije bilo Božića :roll: i danas bi mi bilo tak dobro, ali onda sam se opet zaštopala sa šećerom i čokoladnim stvarima. Nevjerojatno je kako nakon takvog čišćenja organizam doživi i puno jače osjeća "napade" neodgovarajuće hrane. Nedavno sam prošla yoga basti tj. klistiranje uz dijetu, to bi bilo čišćenje "donjeg trakta". Tretman traje tjedan dana (ovisno o osobi), nakon masaže dobiješ klistir i to je to. Ni to nije nikakva frka, a počisti stogodišnje smeće iz crijeva. Ja sam u toku svih čišćenja radila, dojila (smanjeno doduše) i normalno funkcionirala. Bila sam samo strašno bijesna drugi dan bastija, ali to je moj način...Mene čišćenje lupi psihički ;) . Ja bih čišćenja svima preporučila, ovakva ili onakva. Organizmu zaista treba da se barem jednom godišnje "obnovi".

lucky day
13.03.2007., 14:28
nije ti bilo bed dojiti tijekom tako (cini se ) intezivnih ciscenja?
jesu ti doktori rekli nesto u vezi s tim?

uh, a ja si jos vazem hocu li na jednodnevni post na vodi... :/

gledam ostale nacine i pristupe ciscenju pa evo jedan na koji se spremam:

budem mozda vise o tome ali jedan od dobrih nacina detoksifikacije je CETKANJE TIJELA....
uzme se cetka za tijelo (ima ih kupiti po drogerijama, mullerima i sl.) i PRIJE tusiranja se iscetka cijelo tijelo njeznim potezima prema srcu... pocne se od tabana, pa preko listova, koljena, bedara... NA SUHO...
osim sto potice cirkulaciju cisti i potice daljnje ciscenje toksina izlucenih preko koze, vrlo vaznog organa za (de)toksifikaciju...
moze se raditi cesto, nemam sad tu knjigu ali mislim cak i svakodnevno...
ostecene i napuknute dijelove koze treba se zaobici...

Annar
14.03.2007., 16:52
Bilo mi je teško dojiti, ali još je teže bilo prestati. Nuša je bila straaaaašno tužna tih dana jer je malo dojila. Njoj inače fizički nije bilo ništa.
Četkanje sam i ja nekada davno radila, ulovilo me par mjeseci. Koža je nevjerovatna nakon par puta, glatka, sjajna...A koliko je tek otpada u toku četkanja, nebi čovjek vjerovao :shock: Imam još četku iz Body Shopa za tu namjenu, ima dugu dršku da možeš i leđa dohvatiti.

lucky day
14.03.2007., 21:32
uf, ja bas ne zelim (jos) da dojenje pati imalo..

i hvala za info iz prve ruke o cetkanju...

Imam još četku iz Body Shopa za tu namjenu, ima dugu dršku da možeš i leđa dohvatiti.
:D e, da takva!!!!

leonessa
02.02.2008., 00:16
Ja fakat jedva čekam.

Listam po ovim starim temama jer se spremam na čišćenje duše i tijela pa i mene zainteresiralo ;) ....Da nije na nekoj drugoj temi ?
Seni, AdioMare molim pomoć :* .

AdioMare
04.02.2008., 13:06
Ja fakat jedva čekam.

Listam po ovim starim temama jer se spremam na čišćenje duše i tijela pa i mene zainteresiralo ;) ....Da nije na nekoj drugoj temi ?
Seni, AdioMare molim pomoć :* .
Koliko ja znam, seni se, na žalost, sa svojim iskustvom nije oglasila ni ovdje ni drugdje.
Osobno sam imala pokušaj koji je završio nakon 88 sati pijenja isključivo vode.
Dijete mi je tu večer završilo na hitnoj i kad smo se vratili kući, ja sam se najela (baš najela) nekog voća i tu je bio kraj.

Rage
04.02.2008., 14:53
Bila sam na "Breusovoj" terapiji pročišćavanja organizma. Hladnoprešani sokovi iz organski uzgojenog povrća,ima ih za kupit, skupo. Terapija se smije sprovoditi samo uz strogi nadzor lijećnika,traje 42 dana, ja izdržala 20 dana,vrijedilo je. Ima super knjiga o tome, autor Rudolf Breus.

malena beba
04.02.2008., 16:44

bila sam i ja u ovog doktora prije par godina. to je bio prvi put u zivotu da moram na nekakvu dijetu :(
znan da sam ujutro jela samo voce (ali ne bananu i ne voce sa dlacicama), za rucak i veceru najprije tanjur neke juhe za koju mi je dao recept (radilo se samo o povrcu, zacin samo zlicica soli i zlicica masl.ulja)... nisan smjela jesti przeno, samo kuhano... i neke puste tablete, omega 3 kiselina, i sl. ali mi se opce stanje organizma jako brzo popravilo. inace se kod mene radilo o crijevnoj alergiji na psenicu i slatko :shock:

leonessa
04.02.2008., 18:41
Prije par godina (hm, zapravo jedno osam, nisam imala dijete ) sam tjedan dana bila na pročišćavanju, ono skroz jednostavno, prvi dan malo integralne riže +kuhana jabuka, drugi dan samo malo integralne riže, treći, četvrti i peti dan voda/čaj, šesti integralna riža i sedmi integralna riža+jabuka. Ništa klistir i slično. Uzela sam godišnji, spavala/šetala/slikala..., uglavnom ostalo mi je u fantastičnoj uspomeni. Nije bilo teško (možda samo prvi i drugi dan ) a energija koja me nakon toga obuzela, ma stvarno sve skupa jako dobro :D . Sad se spremam na nešto slično pa sam mislila malo upotpuniti postupak pročišćavanja....
A da, jednom davno sam pokušala sa Breusom, kad se sjetim onih hladnoprešanih sokova loše mi dođe ..prekinula sam valjda odmah drugi dan. Čim dolazi proljeće meni se pročišćava organizam ali nikako dovoljno vremena i snage za početak :) .

lucky day
20.04.2008., 01:41
podizem...
doslo proljece...
nase dojenje se blizi kraju i ja se nakon par godinica malo ocistila...

ovaj put sam cistila jetru od zucnih kamencica ter kolesterola u njima... prvi put u zivotu...

http://www.alternativa-za-vas.com/ciscenje-jetre.html
osjecam se vise nego fantasticno! :D

i krecem opet polako na svoje, za studentskih dana provjerene, mjeseceve jednodnevne postove na vodi o kojima sam vec tu pisala...

http://www.plivazdravlje.hr/?section=qa2&qa=32&id=22569&nocpp=1&offset=20

AdioMare
23.04.2008., 10:03
Lucky, kada sam došla do onog dijela gdje kaže da mogu osjetiti putovanje žućnih kamenaca, u.enjala sam se od nelagode.

Ja bih možda to probala, al ja ne bih to osjetila :mrgreen:

Gdje se nabavi gorka sol i jesi li radila i ovo čišćenje od parazita?

mommy_plesačica
23.04.2008., 11:26
Lucky, čitaš mi misli!
Spremam se na 8-dnevno čišćenje debelog crijeva i nakon toga sam planirala napraviti čišćenje jetre/žuči, ali nisam znala kako točno. Probat ću sad na odmoru to izvesti.

Jesi osjećala mučnine? Jesi vidjela kamenčiće? :lol:

lucky day
23.04.2008., 11:37
AM, da te utjesim - ja sam bas htjela osjetiti putovanje kamencica pa nisam... :)
nisam napravila parazit program...
gorku sal imas u skoro svim ljekarnama...

m_p, super sam se osjecala cijelo vrijeme osim negdje oko 3-4 ujutro me probudila grozna mucnina, poput trudnicke... jos sam si malo povisila podglavlje i ubrzo zaspala bez problema...
ujutro oko 8-9 pocela 'driskavela' i da - vidjela sam masu 'malih zelenih' u wc-u... kazu da ih treba biti oko 2000 da znamo da je ciscenje uspjelo... ja nisam brojala :mrgreen: ali cini mi se da ih je bilo barem toliko...

uzivajte - ja se jos uvijek osjecam super od ciscenja...
sve gledam - a gdje su mi rpoblemi da se malo zivciram u slobodno vrijeme... odose sa 'malim zelenima' u kanalizaciju, izgleda... :lol:

AdioMare
23.04.2008., 11:40
Lucky, a kava, jesi kavu pila ili to tek treba izbaciti ta dva dana?

marta
23.04.2008., 11:42

Ovisnice ovisnicka, kako ces se prociscavat ako drogu i dalje konzumiras?

AdioMare
23.04.2008., 11:45
:lol:
misliš, ako već umireš od mučnine, neš ti još i glavobolje!

mommy_plesačica
23.04.2008., 11:47
Najs :mrgreen:
Kupujem odmah danas gorku sol, isprobat ću za vikend!

lucky day
23.04.2008., 13:11

i ja sam ovisnica ovisnicka i popila sam malu jutarnju (bez mlijeka, doduse) nakon dorucka i slijedeci dan oko podneva...
kad sam na mjesecevom postu znam isto popiti kavu bez mlijeka ali nekako za ciscenje koje bas zestoko pere jetru se nisam usudila... :/

malena beba
23.04.2008., 22:01
Najs :mrgreen:
Kupujem odmah danas gorku sol, isprobat ću za vikend!

meni je ta gorka sol odvratna, ima li sta drugo?