PDA

Pogledaj cijelu verziju : Kontaktne lece

Stranice : [1] 2

Elly
13.03.2007., 14:06
Nisam nosila kontaktne lece od trudnoce, znaci 4 godine. U trudnoci mi je bilo jako komotno nositi naocale, pa sam se navikla.

Jucer sam bila kod oftamologa u sklopu godisnjeg pregleda, i rekla mi je da je za mene preporucljivije nositi lece nego naocale.

Imam astigmatizam i dioptriju -5 i -4,75, s time da mi se dioptrija vrlo malo pogorsala na jednom oku nakon trudnoce i dojenja, a na drugom je vec godinama ista; no dioptrija je ista kao i prosle godine.

Znam da bi bilo zgodno nositi opet lece, i radi Erin koja se voli baviti mojim naocalama (uspjela je jedno staklo oguliti na naocalama koje sam kupila prosle godine, a to jedno staklo kosta 150 Eura - zapravo mi je isplativije u Hrvatskoj promijeniti oba stakla nego u Italiji jedno (u Hrvatskoj mi kazu da ne mogu promijeniti samo jedno staklo jer da ne bi bilo istovjetno drugome ?!).

Medjutim, kad sam ja zadnji puta nosila lece, smjela sam nositi (zbog astigmatizma) samo polutvrde. Recimo da mi je to bilo relativno komotno, samo sam morala jako paziti da ne zaspem s njima (drugo jutro bi slijedila obvezatna upala oka).

Radnica u Gethaldusu mi je rekla da sada postoje i meke lece za astigmatizam.

Ima li ih netko? Mozete li mi preporuciti kakav link? Kakve su za navikavanje?

Radi se o tome da me nova stakla kostaju preko 1000 Kn a lece su 900 Kn (ne znam da li su mi to rekli za meke ili za polutvrde), a trebala bih uzeti i jedno i drugo (zamijeniti ogrebano staklo + uzeti i kontaktne lece s novom dioptrijom) pa bih htjela donijeti informiranu odluku o tome sto da uzmem.

Vi koje ste nosile lece pa napravile pauzu, kako vam je bilo ponovo nositi lece nakon pauze?
Kako vam je nositi lece po ljeti?
Ja (zivim na moru i idem 2x na dan na kupanje) sam ionako ljeti uvijek s naocalama jer mi je na plazi jednostavnije ici bez naocala u vodu nego na plazi skidati lece.
Kako sad to funkcionira s tim "novim" lecama?

Elly
13.03.2007., 14:08
Molim moderatora da premjesti na Zdravlje odraslih. :oops:

berlinka
16.03.2007., 22:33
Astigmatizam nemam, pa ti ne znam ništa o tome, ali

Vi koje ste nosile lece pa napravile pauzu, kako vam je bilo ponovo nositi lece nakon pauze?
na meke leće se ne moraš navikavati (1. put kad sam ih dobila, navikavala sam se možda 2-3 dana, više iz predostrožnosti).

Kako vam je nositi lece po ljeti?
Fenomenalno, osim što ih ujutro moram staviti i navečer skinuti. Još jedan davež uz pranje zubiju :mrgreen:

na plazi skidati lece. :shock: Zašto bi ih skidala? Meni su baš leće praktičnije jer s naočalama ne mogu u more, pa ne vidim dobro. Meke leće su apsolutno praktične i nekomplicirane, ja ni ne znam da imam nešto u oku, niti me to na bilo koji način ograničava. Mislim da bi trebalo podići spomenik izumitelju leća, tko god da to bio! ;)

SNOOPY
17.03.2007., 17:03
Berlinka, slažem se sa svime, jedino kaj nisam pokušala biti na plaži s njima.
Ti se i kupaš sa lećama? Jel roniš? Jel te smeta sol?
Pitam tako da znam za ovo ljeto...

TeddyBearz
17.03.2007., 19:26
Ja ih ne nosim već duuuuugo, nije mi se više dalo zezati sa silnim kopanjem po očima :roll:, ali meni je sa tvrdim lećama dioptrija ostajala ista, dok je sa mekima ponovno krenula nagore, kao i sa naočalama. :roll: Meke su naravno puno ugodnije za nošenje, ali kod njih mi je uvijek smetalo to što su veće od šarenice, pa se dosta vide (ne da se tvrde ne vide, one su pak manje od šarenice). Jedino što sa svim vrstama imaš isti osjećaj kad ti nešto upadne u oko, jao, jao, to više ne želim iskusiti... Uglavnom, ne vjerujem da ću se opet odlučiti za leće jednog dana, za mene osobno nisu baš nešto. :)

SNOOPY
17.03.2007., 19:30
Ja moram priznati da meni dioptrija stoji sa lećama, a sa naočalama mi je konstantno rasla. Iskreno, ja sam se preporodila sa lećama,

momtobe
17.03.2007., 19:56
I ja sam se raskomotila u trudnoći, skinula leće i hop u naočale. A sad se grozim ponovnog navikavanja na polutvrde. Istina, sa njima dioptrija stoji, sa svime ostalim se kvari. Ali sve si mislim, da ću probati sa mekima, užasavam se onog žuljanja kod navikakvanja...a i što Teddy kaže, kad ti nešto upadne u oko, ajme meni.

Ali sve u svemu, leće su puuuuuuuuno ugodnije i jednostavno bolje od naočala. Sa naočalama imam ograničeno vidno polje, sa lećama ne. Osjećam se nekako slobodnije s lećama.

sorciere
17.03.2007., 20:17
ja sam prije tridesetikusur :oops: godina nosila tvrde leće. tada su dolazile iz amerike. i bile su odlične. nakon par godina - došle su neke druge. dobila sam takvu upalu očiju - da danima nisam ništa vidjela. kao da mi je netko stavio staklenu prašinu pod kapke.

nakon toga sam prešla na mekane leće. pa su me izbezumljivale tekućine koje nisu prale, pa posudice koje su puštale tekućinu... jer tada nije bilo onih jednodnevnih.

i onda sam se definitivno vratila na naočale. kad ostarite - dioptrija više ne raste :mrgreen: .

povremeno bih rado stavila leće, ali kad se sjetim navikavanja... :shock: ...

p.s. ja plivam s naočalama. i poslije ih operem.

Sun
17.03.2007., 20:43
Evo i mene.. Ja imam astigmatizam i -4 i nosim meke leće već preko 10 godina, probala sam razne, raznih proizvođača, raznih vrsta. Na kraju se opredjelih za jednokratne. Ujutro stavim, navećer bacim u kantu za smeće. Nema tekućina, prtljanja, nema opasnosti od infekcija... Katkad zaspim s njima jer zaboravim- kad se probudim malo su mi suhe oči, ali s kapima to riješim i pičim dalje. S njima plivam, ronim (ja sam ekstremista pa čak i gledam pod vodom s njima :mrgreen:
Uglavnom milina - bolje od toga su samo zdrave oči :)

sorciere
17.03.2007., 21:52
sun, koliko koštaju te jednokratne?

Sun
17.03.2007., 21:59
38 eura za mjesec dana

sorciere
17.03.2007., 22:04
znači oko 3400 kn za godinu dana...

hm... ak si kupim leće samo za izlaske - mogao bi mi jedan paketić potrajati nekih četri-pet godina... :lol: :lol:

renci
17.03.2007., 22:34
hm, sad ću ja kao iskusna optičarka (jesam, jesam-nije da nisam) dati svoj savjet :)
S obzirom na diptriju koju imaš, danas stvarno možeš nabaviti super leće, meke, da s njima super vidiš i da su ti ugodne. Kad imaš vremena prošeći po Zg optikama, ponuda je velika, pogotovo u Ilici, nemoj se ograničiti samo na Ghetaldus, nisu skuplje kod privatnika a imaš veći izbor.
A za naočale ti je bolje da promjeniš oba stakla (vjerojatno plastika) jer se stvarno može dogoditi da novo ne bude isto kao ono koje ne mjenjaš- nažalost ton boje antirefleksnog sloja koji se obavezno stavlja na minus leće (naoćalne leće, ne one u oku) nije uvijek isti čak ni kod istog proizvođaća.
i da, definitivno se to isplati u Hrvatskoj, što se optike tiče (naočale sunčane i dioptrijeske, leće, otopine..) puno smo jeftiniji nego ostale Europske države!
sigurno! Znam to jer mi je dolazilo masu turista, naših koji rade vani , tijekom godišnjih i naručivalo naoćale, leće...

berlinka
09.04.2007., 09:48
Berlinka, slažem se sa svime, jedino kaj nisam pokušala biti na plaži s njima.
Ti se i kupaš sa lećama? Jel roniš? Jel te smeta sol?
Pitam tako da znam za ovo ljeto...
Snoopy, nisam dobila obavijest o odgovoru na temu, pa mi je promaklo tvoje pitanje. Ja se kupam s lećama i ronim, ali zatvorenih očiju. Nije mi bilo ugodno gledati pod morem ni kad nisam imala leće. U tom slučaju je možda ipak potrebna maska. Inače, uz svo oduševljenje lećama moram spomenuti da sam imala jednom leće proizvođača koji mi nije odgovarao. Bile su, što kaže TeddyBearz, veće od šarenice i lako bi se spekljale i ispale. Vratila sam se B&L i kao da nemam dioptriju.

SNOOPY
09.04.2007., 19:59
I moje su veće od šarenica, ali možda milimetar, dva. I stvarno moram priznati da nikad nisam imala problema. Nosim ih već 9 godina i u tih 9 godina, možda su mi svega tri-četiri puta "pobjegle" ispod kapka, ali i to zato kaj sam ih nosila jako dugo i već su bile skoro suhe. Moje su zamjenske, mijenjam ih svaka dva mjeseca. Definitivno, preporodila sam se!

lelica
10.04.2007., 00:06
U King Crosu imas talijanski ducan sa lecama, imaju povoljne cijene.
Mekane lece koje traju mjesec dana kostaju 190 kuna. Dobijes ih sest u pakiranju dakle za 6 mjeseci.
Njihova velika prednost je sto ne iritiraju oci jer ih brzo zamijenis novima, manja je opasnost od upale oka a ako je izgubis neces se zbog toga zabrinjavati i imas uvijek u pricuvi.

buca
16.04.2007., 08:32
ja se nakon poroda nisam više uspjela naviknuti na polutvrde leće, a nosila sam ih prije toga godinama bez problema.dioptrija mi je -7,5 na oba oka i sad nosim mekane leće.naočale baš ne volim jer se ne osjećam ugodno.
leće nosim i na moru,kupam se,stvarno mi ne smetaju.
jedino mi je žao zbog tih polutvrdih što ih ne mogu više nositi jer mi je dioptrija ipak stagnirala u tom razdoblju,a otkad sam ih prestala nositi opet je porasla i to za čak dvije dioptrije

mislava
16.04.2007., 12:33
Zanimaju me ove leće kaj se nose mjesec dana - trwebam li imati sa sobom povijest bolesti ako ih želim kupiti?Vewć 11 godina nosim tvrde leće,ali me u zadnje vrijeme dosta smetaju i žuljaju,na momente mi se na desno oko zamuti vid.Bila na Rebru prije 2 mj,doktor rekao da je sve ok,i nek se držim tvrdih zbog dioptrije -9.Nisam pametna kaj da napravim..

k2007
16.04.2007., 13:52
nosim već dugo meke leće, koje mijenjam svakih cca pola godine do godinu dana (tako se i preporuča). sama primijetim ukoliko se na leći pojave sitna oštećenja, tad je vrijeme za nove. koštaju 500 kn obje. s njima sve radim normalno, kupam se na moru, čak i ronim (s maskom), iako pazim da mi baš ne uđe morska voda u oko (a pazim i pri tuširanju da mi ne uđe slatka, iako se ništa još nijednom kad je ušla nije dogodilo ništa s lećama). skidam ih prije spavanja, iako mi se tisuću puta dogodilo da sam znala zaspati s njima, ili popodne pridrijemati par sati, i opet - nikad zbog toga nisam imala nikakvih problema.

Elly
16.04.2007., 18:34
nosim već dugo meke leće, koje mijenjam svakih cca pola godine do godinu dana (tako se i preporuča).

k2007, imas li i astigmatizam?

Ja se jos nisam odlucila sto cu i da li cu ih ponovo uzeti. :/

sbuczkow
16.04.2007., 19:17
.
Radnica u Gethaldusu mi je rekla da sada postoje i meke lece za astigmatizam.
MM je u petak kupio sebi nove lece i kaze da mu je rekla zena u optici da sad imaju lece za astgimatizam koje su izvana meke a iznutra tvrde. Tako nesto. On ima dioptriju preko 6 i uzeo si je neke jako propusne za kisik i super su mu. Zaspao u njima i oci su mu bile kao da nije nosio nista. Preporodile su mu se oči otkad ih je uzeo... BTW. vidio je da se moze i naruciti preko interneta i puno je jeftinije. Ako hoces pitat cu ga.

Elly
17.04.2007., 08:05
BTW. vidio je da se moze i naruciti preko interneta i puno je jeftinije. Ako hoces pitat cu ga.

Pitaj, molim te. Thnx. :*

magriz
17.04.2007., 09:09
postoje i meke za astigmatizam, tzv torične leće, mogu se naručiti i preko neta...
inače su dosta skuplje od običnih mekih...
ja imam astigmatizam, ali mali, pa nosim obične meke leće i ok su mi...

sbuczkow
17.04.2007., 11:14
Pitaj, molim te. Thnx. :*
Probaj njih nazvati, to je proizvodjac pa mozda tu bude jeftinije.
www.kontaktne-lece.net

k2007
18.04.2007., 13:24
nosim već dugo meke leće, koje mijenjam svakih cca pola godine do godinu dana (tako se i preporuča).

k2007, imas li i astigmatizam?

Ja se jos nisam odlucila sto cu i da li cu ih ponovo uzeti. :/

nemam. imam minus, koji mi se povećavao prilično naglo. otkad nosim leće nema nikakvih promjena (iako neki tvrde bolje naočale, ali kod mene je sasvim obrnuto i naočale nosim samo kad mislim zadrijemati uz tv, ili od kupaonice do kreveta kad već skinem leće)

lejla
20.04.2007., 10:30
Ja imam astigmaizam i nosim naocale. Pokjusala sam u par navrata sa mekim, polutvrdim i tvrcim lecama i nisam uspjela:
Meke: imala sam uzasne glavobolje jer nisu uspjeli postici vodljivost koja mom mozgu treba sa mekin lecama.
polutvrde i tvrde mi smetaju: boli zulja ... pokusavala sam 4 sedmice i odustala.

Moja prijateljica nosi meke lece a ne vidi sa njima ni upola kao ja (sa mekim) pa nema problema sa glavoboljama.

SNOOPY
16.08.2007., 17:52
Samo da se pohvalim, vratila sam se s godišnjeg i mogu vam reći da mi je ovaj godišnji bio predivan, uz čist i bistar pogled sa lećama! Kupala sam se s njima i osjećaj je fenomenalan, jer nisam morala škiljiti!

berlinka
16.08.2007., 21:26
Samo da se pohvalim, vratila sam se s godišnjeg i mogu vam reći da mi je ovaj godišnji bio predivan, uz čist i bistar pogled sa lećama! Kupala sam se s njima i osjećaj je fenomenalan, jer nisam morala škiljiti!
Super! Živjele leće :klap:

Alamama
16.09.2007., 19:24
Imam pitanje, kako se određuje koliko se određene leće nose. Dobila sam Aquavision, rekla mi je dokica da mijenjam svaki mjesec. Kopam po netu , i vidi da iste leće ljudi različito nose. Na stranicama proizvođaća i distributera , ništa ne piše. Ne razumijem sa čime to ima veze.

BTW nakon što sam 4 mjeseca muku mučila sa polutvrdima, meke su raj :)

malena beba
16.09.2007., 21:43
valjda imaju rok trajanja? ja sam npr. lece od istog proizvodjaca isprobala one sto se nose 1 god, pa onda one sto traju po tri mjeseca i sad nosim ove sto se mjenjaju svako dva mjeseca. iskreno, nisam ni trazila di im pise rok trajanja :oops: ali one se stvarno istrose nakon tih 3mj/2mj ili koliko vec traju....

Alamama
16.09.2007., 21:49
na kutijici piše rok trajanja paketa, a ne koliko je trajanje nakon što ih otvoriš :(
a valjda su mjesečne. Ove probne što sam imala koje su 14 dana, nakon 14 dana su iste kao prvi dan, ništa me ne smeta , niti se mute.

Što znači da se istroše, kako to vidite?

malena beba
16.09.2007., 21:53
skupe ti se one tockice na njima, neznam kako se to tocno zove...

Sun
16.09.2007., 22:01
Alamama postoje od istog proizođača različiti tipovi leća (godišnje, tromjesečne, mjesečne, dnevne..).
Nije da ih moraš promjeniti točno 30-ti dan, ali nakon tih mjesec dana ćeš ih početi drugačije osjećati u očima. Mislim da se nekako "zasite", nisu više "prozračne" pa ti više oči ne dišu (ah što mi ide ozražavanje večeras :lol: ).
Uglavnom nekako mislim da s očima nije za zezat se pa ja mijenjam čim prođe taj određeni rok

Amelie32
19.09.2007., 14:44
Alamama taj rok od npr. mjesec dana je općeniti rok koji je proizvođač predvidio ako se leće nose optimalnih 8 do 10 sati dnevno. Netko ih nosi kraće dnevno, netko jako dugo (ja i po 16 sati), pa se različito troše. Osjetit ćeš kad su istrošene jer će ti se oko jako brzo zamarati dok dugo gledaš u nešto ili početi suziti. Čak se obje leće ne moraju jednako istrošiti. Meni se uvijek lijeva prije istroši , a osim toga doc mi je rekao da u trudnoći i nakon poroda se brže troše zbog prolaktina. :/

melange
31.03.2008., 23:42
imam pitanje u vezi kontaktnih leća, pa da ne otvaram novi topic.

nosim naočale od 4.godine, u zadnjih nekoliko godina samo dok čitam ili sam za računalom,
ali osjetim da mi je dioptrija dosta porasla pa bih htjela prijeći na leće jer ne želim naočale nositi stalno.

dakle, išla sam u vinogradsku na pregled i tamo su me naručili krajem svibnja :P

raspitivala sam se za ove preglede po optikama, konkretno u ghetaldusu su mi rekli da je pregled 200ak kn i da je cijena pregleda uključena u cijenu leća, ako ću ih uzimati kod njih
i da će me sve skupa onda doći oko 600kn.

iz razgovora s prijateljima koji već nose leće dalo se zaključiti da je 600kn previše za 4para mekih leća, koliko se dobije u ghetaldusu,
čak i ako se uz to dobije pregled.

isto tako me zanima, budući da već sad imam + na jednom i - na drugom oku, a k tome i različite diptorije, brojčano mislim,
da li onda plaćam duplo? tako mi je nešto prijateljica rekla, pa sam se prenerazila :shock:

da li da pričekam kraj svibnja i odem u neku optiku gdje se može uzeti neki drugi paket leća (meni je konkretno rečeno da određene aqua vision ultra meke koštaju 250kn 4para?)?

ispričavam se ako sam zbrda zdola objasnila što me zanima :oops:

zahvaljujem na odgovorima :)

†mummy_s
01.04.2008., 01:02
Meni se ne čini da je previše 600kn za 4 para leća uz pregled. Ja sam 6 pari platila 600 kn a pregled sam platila 70 kn (to je bila cijena edukacije za nošenje leća. sam pregled nisam plaćala zbog dopunskog zdravstvenog) Cijena se ne mijenja zbog različite dioptrije nego je stvar u tome da su leće pakirane u kompletu (kod mene 6 komada u jednoj kutiji), pa tako moraš kupiti jedan komplet određene dpt za jedno oko i druge dpt za drugo oko, pa to ispadne kao dupla cijena. Npr. ja imam istu dpt na oba oka i mogla sam slobodno uzeti samo jednu kutiju pa bi to bilo kao da su 3 para i platila bih 300kn. Nažalost poliklinika gdje sam išla na pregled je u dogovoru s Ghetaldusom pa su mi oni samoinicijativno naručili leće 6 pari Purevision, nisu mi dali probne i sad je to neslavno završilo. te leće meni uopće ne odgovaraju jer imaju deblji rub koji mene žulja pa imam osjećaj kao da mi je prsten u oku. Nakon cca sat vremena nošenja se počnu mutiti (kao da gledam pod vodom) a nakon par sati me oči peku i kad ih skinem preporodim se. zato ih sada nosim (jer si ne mogu priuštiti druge) samo kad idem negdje na kratko a vani je sunce pa bih rado stavila sunčane naočale..čim dođem kući ih obavezno skinem.
Uglavnom jako sam razočarana i željela bih pronaći leće koje bi odgovarale mojim očima ali ne mogu davati po 600 kn samo da bih ih isprobala.
Zašto je nemoguće pronaći privatnika koji nije u dogovru s nekom od optika i dobiti neke probne leće.

Čula sam da su one od Johnsona jako ugodne. Imate li iskustava?

Elly
01.04.2008., 05:29
raspitivala sam se za ove preglede po optikama, konkretno u ghetaldusu su mi rekli da je pregled 200ak kn i da je cijena pregleda uključena u cijenu leća, ako ću ih uzimati kod njih

Moj dr. opce prakse (u Hrvatskoj) meni napise uputnicu za pregled kod oftamologa, na njoj mora samo specificirati za sto je pregled (da li za lece ili za naocale), i onda pregled ne platim nista (konkretno taj oftamolog ima ugovor i sa HZZO-om i sa Gethaldusom, zato prima pregled preko uputnica). Godisnje imam pravo na jedan takav pregled koji je gratis.

Po drugim optikama rade preglede gratis ako kod njih onda uzimas naocale/lece.

Dobro da ste podigle ovaj topik, vidim da mu je vec godinu dana a ja se jos nisam odlucila. :roll:

mummy_s i melange, govorite li o mekim lecama (bez astigmatizma)?
Cijena od 600 Kn za 4 para leca mi se cini vrlo povoljna - meni su naveli okvirnu cijenu od 900 Kn za jedan par mekih leca za astigmatizam (prosle godine).

čokolada
01.04.2008., 05:43
Bausch&Lomb plaćam oko 600kn (4 para), mekane leće, vrlo ugodne za nošenje.

saska7
01.04.2008., 07:43
ovak, imam -5,25 i -3,75 i astigmatizam na oku sa vecom dioptrijom pa zbog velike razlike i (prijasnjeg) bavljenja sportom po vani vec cca 14 godina nosim mekane lece. od prvog dana.
nosila sam razne lece, one koje traju godinu-dvije do ovih sad mjesecnih. na pocetku iskljucivo bausch-lomb a sada su u pitanju PRIMA SOFT lece, 6 pari, cca 600kn i strasno sam zadovoljna.
od kad sam trudna, kako zacorim svakih nekoliko, prespavala sam i par noci s njima - tada uglavnom, prijepodne ne nosim lece, da mi se oko malo odmori, a onda ih stavim kasnije.
lece su meni zakon. osjetljiva sam na sunce, a sa ovom dioptrijom uzimati naocale koje zahtijevaju sve sto meni treba i jos da su fotosenzitivne bi me doslo oko 4000kn, sto nemam, pogotovo ne za nesto sto mi je drugi izbor.
inace, na moru plivam uredno s njima, ali ronim sa naocalama za plivanje ako gledam. otvorila sam oci par puta pod vodom, ali mi nije ugodno.

saska7
01.04.2008., 07:47
lece su meni zakon. osjetljiva sam na sunce, a sa ovom dioptrijom uzimati naocale koje zahtijevaju = zadovoljavaju sve sto meni treba i jos da su fotosenzitivne bi me doslo oko 4000kn, sto nemam, pogotovo ne za nesto sto mi je drugi izbor.

e da, a sto se pregleda tice, ukoliko imam problema odem okulistu kod kojeg idem godinama u dom zdravlja. ako nemam, narucim se u oftalmolosku polikliniku koja je dio sklopa sa ducanom, jednom godisnje ili jednom u 2 godine na pregled i to me kosta 100kn. bez uputnice, bez HZZOa, bez petljancija, bez cekanja.

Elly
01.04.2008., 10:19
ronim sa naocalama za plivanje ako gledam. otvorila sam oci par puta pod vodom, ali mi nije ugodno.

Znaci, lece u oku + naocale za plivanje + otvorene oci?

Ja inace ronim samo sa plivackim naocalama (s lecama + naocalama jos nisam probala), pa me zanima kako se lece ponasaju kada naocale 'dihtaju';ponekad ipak malo vode udje u naocale , npr. kod skokova, naglog urona i sl. - je li to problem?

saska7
01.04.2008., 10:49
da, lece+naocale+otvorene oci 8)

smeta ti koliko i bez leca, kad udje voda, ja izronim (ionako ronim bez dihalice ili profesionalne opreme, onak, ko svi obicni ljudi ;) ) izbacim vodu i nastavim dalje. :)

sve ovisi o tome koliko je covjek naviknut imati lece.
ja ih ni ne dozivljavam, osim kad zaboravim na vrijeme promijeniti pa nosim predugo (tipa mjesec i pol ili dva :oops: ) pa me pocnu zuljati.
oci su mi osjetljive tako da ove lece koje trenutno imam stvarno mogu preporuciti kao jako ugodne i tanke..

i velike, sto meni nije problem, ali nekima moze biti. tek sad mi je palo na pamet - malo su vece od sarenice tako da su stabilne i ugodne.

zumbulmama
02.04.2008., 17:25
Dale ste mi ideju da se i ja javim. Nosim polutvrde leće već 20( :shock: ) godina. Bile su dosta skupe s obzirom na moje oči i jako pazim da ih ne izgubim. Na moru mi je to problem. Ne nosim ih na plažu jer se bojim da ih ne izgubim u moru (makar ne ronim otvorenih očiju) pa hodam okolo kao ćorava koka. Imam rezervne naočale, ali mi užasno smetaju.
Palo mi je na pamet da si nabavim meke zamjenske leće (jednodnevne ili tjedne) kojih neće biti šteta izgubiti.
Što mislite?

melanija_matic
02.04.2008., 17:49
zumbul mamo i meni se to čini OK ideja.
ja nosim polutvrde, ali dioptrija mi nije tolko velika da bi mi trebalo neko pomagalo onda dok ih nemam u očima.
ali ovo mi se čini super ideja, go for it :D

aurora8
04.04.2008., 13:16
malo podižem.
ovih dana se spremam na pregled zbog novih naočala i ponovno leća.
zadnjih 5 g nosim samo naočale, a prije toga sam polutvrde leće. par godina sam s tim lećama bila prezadovoljna, a onda su mi počele smetati.
sada bih opet pokušala.
u (privatnoj) poliklinici gdje sam ranije išla i bila zadovoljna čeka se oko mjesec dana na pregled :shock: (danas zvala), pa mi to otpada, jer bih htjela to riješit ranije.

da li mi možete preporučit neku optiku u zagrebu gdje bih mogla obaviti kvalitetan pregled?
informirala sam se dosta na netu, ali me zanimaju vaša iskustva.

hvala na pomoći!

zumbulmama
04.04.2008., 14:13
Ja isto tražim dobru kliniku, ali htjela sam ti samo reći da su ti leće možda počele smetati jer su bile stare. Leće se izgrebu i slino. Možda ti je bilo vrijeme za nove.

aurora8
04.04.2008., 14:34
htjela sam ti samo reći da su ti leće možda počele smetati jer su bile stare. Leće se izgrebu i slino. Možda ti je bilo vrijeme za nove.

to je i meni, ali tek kasnije :oops: palo na pamet, a tako sam bila s njima zadovoljna. na kontrole nisam išla, jer mi nisu trebale, a na rok trajanja nisam pomišljala...:roll:
zato se sada nadam da, s novima, neću imati tih problema...bar se nadam.

melange
04.04.2008., 15:13
opto centar u vlaškoj, ja sam zvala prije dva dana i dobila termin u sljedeću srijedu. ima sigurno i ranije termina, nego je meni samo odgovaralo oko 17:30 pa eto...

inače je ta optika na preporuku jedne forumašice :*

mogu javiti kako je bilo kad sve obavim :)

zumbulmama
04.04.2008., 20:55
opto centar u vlaškoj,

Tamo su meni napravili najlošije leće ikad. I onda su me uvjeravali da se nisam još navikla na njih. Sve nakon 10 mj. navikavanja na te leće i 12 godinja nošenja leća prije njih. :roll: Ali to je bilo pred cca 7 godina. Možda su se popravili. A i ja sam specijalni slučaj.

saska7
04.04.2008., 21:01
uff
upravo sam ti poslala pp sa preporukom za njih
:oops:

saska7
04.04.2008., 21:07
Dale ste mi ideju da se i ja javim. Nosim polutvrde leće već 20( :shock: ) godina. Bile su dosta skupe s obzirom na moje oči i jako pazim da ih ne izgubim. Na moru mi je to problem. Ne nosim ih na plažu jer se bojim da ih ne izgubim u moru (makar ne ronim otvorenih očiju) pa hodam okolo kao ćorava koka. Imam rezervne naočale, ali mi užasno smetaju.
Palo mi je na pamet da si nabavim meke zamjenske leće (jednodnevne ili tjedne) kojih neće biti šteta izgubiti.
Što mislite?

evo mene opet

osobno, mislim da je ideja ok, ali treas provjeriti sa okulistom.
ne znam tocne razloge vise, ali neki ljudi ne mogu nositi meke lece pa bi ti cak i takva investicija bila bacanje novaca.

s druge strane mozda se naviknes na meke (meni je privikavanje trajalo cijelih 3h) pa predjes na konstantno koristenje takvih :)

melange
04.04.2008., 21:10
opto centar u vlaškoj,

Tamo su meni napravili najlošije leće ikad. I onda su me uvjeravali da se nisam još navikla na njih. Sve nakon 10 mj. navikavanja na te leće i 12 godinja nošenja leća prije njih. :roll: Ali to je bilo pred cca 7 godina. Možda su se popravili. A i ja sam specijalni slučaj.

auu. zašto si specijalan slučaj, ako smijem pitati?

saska daju li oni probne leće?

aurora8
04.04.2008., 21:24
hm, ja sam kod njih napravila naočale prije 5 g. i super su mi. pregled sam bila obavila na drugom mjestu.
a baš razmišljam da odem baš kod njih... :?
možda je ipak sad bolja situacija, veća je konkurencija itd...

zumbulmama
04.04.2008., 21:31
Dioptrija, cilindri i keratokonus! Rekao mi je moj okulist da spadam u 5% najkompliciranijuh slučajeva koje je imao. Nažalost, on više ne prima nove pacijente, i ne nabavlja leće. a ja ne mogu uzeti leće bez probe, jer mi se oko ponaša kao ameba: kad stavim leću svi parametri se promijene. Čovjek se držao za glavu svaki put kad sam mu došla!

Pred cca 10 godina sam primjetila da na jedno oko vidim dvostruko (kao kad je antena na tv-u loše naštimana pa svi likovi imaju sjenu). Oni na Rebru su me slali psihijatru jer nisu imali pojma što bi sa mnom! Onda sam našla ovog privatnika.

Za mekane mi je ideja da ih nosim samo na moru (one dnevne ili tjedne) i da mi ih nije šteta izgubiti. Mekane mi ne mogu u potpunosti ispraviti vid kao polutvrde, a ne smijem trajno preći na mekane jer mi polutvrde drže dioptriju na mjestu isto kao i oblik rožnice. Keratokonus je pojava kad se rožnica na neki način iskrivljava i jedino (polu)tvrde leće koliko toliko to drže ne mjestu.

saska7
04.04.2008., 21:31
nisam nikad trebala probne, pa ne znam... :/

daj zumbulmama podijeli sa svijetom svoje iskustvo. stvarno je poseban slucaj da se ne dopisujemo na pp kad svima koristi :)

zumbulmama
04.04.2008., 21:34
hm, ja sam kod njih napravila naočale prije 5 g. i super su mi. pregled sam bila obavila na drugom mjestu.

Da su svi nezadovoljni kao ja, oni bi odavno propali. Ne tvrdim da su loši, samo meni (mojim očima) nisu bili dovoljno dobri. Ja ipak spadam u 5% kompliciranih. I vrlo sam zahtjevna.

melange
04.04.2008., 21:36
Dioptrija, cilindri i keratokonus! Rekao mi je moj okulist da spadam u 5% najkompliciranijuh slučajeva koje je imao.

daj ne plaši onda nas koji "samo" ne vidimo :mrgreen:

šalu na stranu, ja imam operiran strabizam i zasad jedini "problem" je to +na jednom oku i - na drugom.

u svakom slučaju idem u srijedu na pregled i nadam se da ću leće početi nositi što prije pa javim svježa iskustva :)

saska7
04.04.2008., 21:36
vidim pisemo istovremeno... 8)

zumbulmama
04.04.2008., 21:48
Saska, vidim da smo susjede. Možemo i na kavi o tome :lol:
(Sorry, OT)

aurora8
04.04.2008., 22:03

Da su svi nezadovoljni kao ja, oni bi odavno propali. Ne tvrdim da su loši, samo meni (mojim očima) nisu bili dovoljno dobri. Ja ipak spadam u 5% kompliciranih. I vrlo sam zahtjevna.

potpuno te razumijem :love: .
i ja imam dioptriju i cilindre (i navodno početni keratokonus, ali nisam baš sigurna u to), pa mi je važno da taj tko me gleda to obavi kvalitetno.
dr kod koje inače idem može me primiti tek za mjesec dana, a to mi ne paše, pa ću morati isprobati nekog drugog.

melange- javi nam kako je bilo na pregledu!
ja ću zvat u ponedjeljak, ako se prije toga ne predomislim.

zumbulmama
04.04.2008., 22:25
aurora, kod koje dr ideš? Kako si inače zadovoljna? može na pp

Ružica
07.04.2008., 15:01
dioptrija -4( na jednom oku, drugo je normalno :shock: i cilidri(astigmatizam). 25 godina povijesti nosenja prvo tvrdih pa polutvrdih leća. zapravo su to polupropusne ( za kisik),, stalno mi je oko bilo crveno, vec godinama, i stalno smo mijenjali leću, sve vise i vise propusnosti za kisik, i dalje je oko bilo crveno. Dok KONAČNO nisu izmislili te fantastične meke leće sa ugrađenim cilindrima, ima na donjoj strani jedno maaalecno zadebljanje koje je kao balast, pa se leća sama na oku namjesti tako da je svaka os točno tam di treba biti. Dvotjedne su, kutija od 6 leća košta 300 kn, znači 12 tjedana tj 3 mjeseca 300 kn, puta dva ako nekom trebaju za oba oka-600, suma sumarum, koštaju 200 kn mjesečno, vama oboočnim ćoravicama :-). A nemam pojma da nešto uopće imam u oku, i , nakon godina ispitivanja"kaj imas neku upalu, kaj te peče, blabla" moje je oko bijelo kao snijeg! presretna sam! Leće su Jonhson.

zumbulmama
07.04.2008., 19:08
Ružica, jel ih skidaš po noći ili spavaš s njima?

Ružica
07.04.2008., 20:55
skidam, jasno! ipak se stajanjem u otopini skinu s njih eventualne naslage bjelancevina, sta li vec, ali vec i samo mijenjanje svaka dva tjedna je isto dovoljno da je higijena zagarantirana.

aurora8
07.04.2008., 22:44
joj, ružice, koja si ti sretnica!
da, to su torične meke leće koje ti imaš.
ne znam, vjerojatno će mi zbog visokog astigmatizma (cilindara) preporučiti i dalje polutvrde, ali vidjet ću što će mi reći na pregledu.
meke još nisam imala.
ovakva priča, kao što je tvoja, me uvijek oduševi. :love:

Ružica
08.04.2008., 00:09
:heart: aurora!
jedino mozda pravim razanj a zec je u sumi ako se ustanovi da mi se dioptrija kvari, ove dosada tvrde i polutvrde su je sve drzale na mjestu, meke sam dobila u 11.mj.2007, uglavnom, drzte mi fige:-)

melange
09.04.2008., 21:46
evo mene s pregleda.
nažalost, leće nisam dobila jer nemam dovoljno suza :/
tj masni dio suze prebrzo ishlapi i općenito ih malo imam
i doktorica nije preporučila nošenje leća.
(ne znam je li netko već imao ovu dijagnozu?)

malo sam :( , naočale mi se ne nose uopće,
na svu sreću pa mi dioptrija nije prevelika, ali svejedno.

što se tiče samog pregleda, sve pet.
osoblje ugodno, doktorica strpljiva, oprema svemirska.

cijena pregleda je 150kn, a ako ćete kod njih uzimati
leće ili naočale to vam odbiju od cijene istih
(tako sam čula da je sestra objašnjavala jednoj gospođi)

zumbulmama
09.04.2008., 21:51
Kad sam ja bila na prvom pregledu za leće na Rebru, pa kad su mi stavili probne leće,.. :shock: svi su prestali plakati nakon 30-45 minuta, iz mene su ljevale suze skoro 2 sata. Uvjeravali su me da nemam šanse ikad se priviknuti na leće jer imam užaaasno osjetljive oči. Nakon 10 dana nošenja, skoro nisam ni znala da ih imam.

melange
09.04.2008., 22:23
hehe, hvala na ovome :)

imam i ja ugovoren pregled u vinogradskoj krajem svibnja
pa ću vidjeti što će tamo reći.

aurora8
10.04.2008., 09:23
melange- hvala što si se javila nakon pregleda! ja idem u utorak.

ja sam kod zadnjeg pregleda baš zbog osjećaja suhoće u očima s lećama bila uvjerena da imam premalo suza i
tada mi je dr napravila test ispitivanja količine suza - i on je bio posve uredan. bila sam iznenađena.

Ines
10.04.2008., 09:32
ja imam suhe oci i normalno nosim lece.

sladjanaf
14.04.2008., 11:11
znači, da utvrdimo...
torične leće, tj. one za kratkovidnost + astigmatizam = 300 kn * 2 = 600 kn za 3 mjeseca.
to je točno ta cijena?

to je 2400 kn godišnje.

to je malo too much - za te novce napravim svemirske naočale koje traju najmanje tri godine.

ima li što jeftinije, naravno mekano za astigmatizam?

magriz
14.04.2008., 11:26
znači, da utvrdimo...
torične leće, tj. one za kratkovidnost + astigmatizam = 300 kn * 2 = 600 kn za 3 mjeseca.
to je točno ta cijena?

to je 2400 kn godišnje.

to je malo too much - za te novce napravim svemirske naočale koje traju najmanje tri godine.

ima li što jeftinije, naravno mekano za astigmatizam?

ovisi koliko ti je astigmatizam...
ja imam poveću dioptriju i mali astigmatizam, i nosim normalne mekane leće...
ne gubim drastično na kvaliteti vida u odnosu na torične koje sam nosila u početku.
ali to je bila preporuka i mišljenje mog okulista

prebacila sam se na emkane baš zbog cijene

sladjanaf
14.04.2008., 11:50
jel astgm. označen s dcyl.?

aurora8
14.04.2008., 13:55
je, dcyl - desno oko, lcyl - lijevo.

sladjanaf
14.04.2008., 13:57
onda mi je astgm.

-1,75 desno
-2,25 lijevo

to je puno za obične mekane?

magriz
14.04.2008., 14:26
najbolje ti je vidjeti s tvojim okulistom
:)

Elly
14.04.2008., 14:31
znači, da utvrdimo...
to je točno ta cijena?

to je 2400 kn godišnje.

Meni su u Gethaldusu nudili te lece, no jednogodisnje, sa istim karakteristikama, za 900 Kn.

sladjanaf
14.04.2008., 17:15
900 kn godišnje mi je OK.

no, idem u G. pa ću vidjeti što će reći.

Elly
15.04.2008., 10:39
900 kn godišnje mi je OK.

no, idem u G. pa ću vidjeti što će reći.

Javi sto su tebi rekli.

aurora8
15.04.2008., 12:58
je, dcyl - desno oko, lcyl - lijevo.
:oops:
da se ispravim - postoji samo oznaka dcyl, a znači dioptar (za cilindre ili za sfere - dcyl odnosno dsph).
dakle, nije desno - lijevo oko.
bila sam uvjerena da mi tako piše na starom nalazu.
ispričavam se.

aurora8
15.04.2008., 13:03
oznaka za oko je:

VOD: za desno
VOS: za lijevo

danas idem u optocentar na pregled, pa se javim.

aurora8
18.04.2008., 00:06
evo, i ja obavila pregled!
preporučene su mi polutvrde torične leće, danas ih imala i prezadovoljna sam!
nosila sam ih danas 4 h, čak i vani, bez osjećaja suhoće, bez ikakvih iritacija.
bilo mi je za ne vjerovati.
imaju oznaku comfort, za dugotrajno nošenje (ne uzimaju oku vlažnost, pa su dulje ugodnije).

inače, pregled je 300 kn (pregled za polutvrde leće) i nije uračunat u cijenu leća.
doktorica je ugodna i korektna, nisam čekala (bila naručena), aparatura moderna.
osoblje u optici vrlo ljubazno, strpljivo i susretljivo.
na gotovinsko plaćanje za naočale imaju popust od 10%.

sve ovo prilično (da ne kažem puno) košta. ne same leće, nego leće+tekućine+naočale (okvir i naočalne leće)+pregled :roll: ,
pa sam sretna što su mi leće dobro pogođene tj. da ih dobro podnosim.

konačno sam i to obavila.

malena beba
18.04.2008., 18:22
ja od pocetka nosim meke lece, vec 6 godina. moj problem je sta mi se dioptrija stalno pogorsava, od -2.5 kad sam ih pocela nosit do -4.5 koliko sad iman + sad iman i cilindre... :x
nekako me muci bili mi okulist mogao preporuciti neke druge lece ili naocale kad mi se dioptrija stalno pogorsava? ima li ko slican slucaj?
zapravo je moje pitanje moze li to pogorsavanje biti uzrokovano lecama koje nosim?
sada imam meke koje mjenjam svako 2 mj i iskreno, nisam zadovoljna. bolje su mi bile tromjesecne (prije sam imala i godisnje, sve sam isprobala :) )

sladjanaf
18.04.2008., 18:32
ja od pocetka nosim meke lece, vec 6 godina. moj problem je sta mi se dioptrija stalno pogorsava, od -2.5 kad sam ih pocela nosit do -4.5 koliko sad iman + sad iman i cilindre... :x
nekako me muci bili mi okulist mogao preporuciti neke druge lece ili naocale kad mi se dioptrija stalno pogorsava? ima li ko slican slucaj?
zapravo je moje pitanje moze li to pogorsavanje biti uzrokovano lecama koje nosim?
sada imam meke koje mjenjam svako 2 mj i iskreno, nisam zadovoljna. bolje su mi bile tromjesecne (prije sam imala i godisnje, sve sam isprobala :) )

meni se dioptrija pogoršavala stalno, znači od desete godine života kad sam počela nositi naočale, pa sve do 24.
isprobala sam i leće - tad su, za moju dioptriju + astigmatizam postojale samo tvrde.
moram priznati da je dioptrija stajala dok sam nosila te leće (oko 3 godine), no bile su mi stvarno naporne za nositi. pa sam odustala, ali se onda i dioptrija počela pogoršavati.
no stala je, pa se nadam da će ovdje i ostati, mada nije mala: -6 i -5, plus cilindri -1,75 i -2,25.

malena beba
18.04.2008., 19:43
meni se dioptrija pogoršavala stalno, znači od desete godine života kad sam počela nositi naočale, pa sve do 24.

znaci ima nade za mene, ja sam taman napunila 24 prosli tjedan :mrgreen:

Orchid09
21.04.2008., 17:48
ja nosim naočale od 5 godine života. Sa 10 sam počela nositi leće, prvo tvrde nekoliko godina, a sad već 6 godina nosim polutvrde. Diotrija mi je stalno rasla, i sa tvrdim lećama i sa ovim polutvrdim. rekli su mi okulisti da će prestat nakon 21 godine, a meni je u 22 narasla za 6.
moj vam je savjet da pazite jako na higijenu leća, i kutijice u kojoj ih cuvate. jer ako vam dode bakterija u kutiju, preko lece ce vam ući u oko i mozete ostat bez oka. a sve koje nosite meke, skidajte ih prije spavanja, jer oko se mora odmorit i čistite ih.

saska7
23.04.2008., 15:09
onda mi je astgm.

-1,75 desno
-2,25 lijevo

to je puno za obične mekane?

za obicne da, ali postoje i mekane koje rjesavaju problem malih astigmatizama...
mislim da su u pitanju oni do vrijednosti 2...
bas sam neki dan bila ponovno u optocentru zbog naocala pa sam vidjela prospekt svojih leca - PRIMASOFT i pitala se zasto mi ih je preporucila njihova doktorica. stvarje u tome da standardna kolekcija tih primasoft rjesava problem malog astigmatizma koji su meni otkrili prije godinu i pol nakon cca 12godina nosenja leca...super sam zadovoljna s njima. a postoji i primasoft toric (mislim da se tako zovu) koje rjesavaju nesto vece astigmatizme, ali nisam ziher do koje vel....

dada5
28.04.2008., 15:43
U petak sam dobila leće, mekane. Nosim ih po par sati dnevno. Navikla sam se da imam "nešto" u oku, međutim svako malo mi se zamuti vid. malo na jednom, malo na drugom oku. Da li će to proći dok se oko potpuno navikne ili nešto nije u redu? Mislila sam da je u pitanju suho oko ali ni kapi ne pomažu :?

melange
28.04.2008., 17:06
U petak sam dobila leće, mekane. Nosim ih po par sati dnevno. Navikla sam se da imam "nešto" u oku, međutim svako malo mi se zamuti vid. malo na jednom, malo na drugom oku. Da li će to proći dok se oko potpuno navikne ili nešto nije u redu? Mislila sam da je u pitanju suho oko ali ni kapi ne pomažu :?

e točno ovako je meni bilo kad sam stavila leće od prijateljice
(moja dijagnoza su suhe oči)
i kapala sam i bude mi ok par minuta i onda stalno moram treptati i žmirkati i mutno mi je :/

marena
21.05.2008., 14:30
Možda mi netko od vas iskusnih pomogne.
Nemam veliku dioptriju (1,75) ali želim ljeti nositi sunčane naočale pa sam nabavila leće tj. dala mi je prijateljica optičarka probne za mjesec dana.
Nažalost, ja ih ne znam staviti, lijepe mi se za prste, kad ih konačno ubacim na oko onda se namreškaju (kao da ima zraka ili vode između njih i oka) i onda obavezno trepnem pa mi ispadnu i tako non-stop.
Sad sam lagano nervozna od pokušavanja, i čak mislim da sam ih možda oštetila jer su mi se više puta presavile i smotale (nekako su preljigave)...
Prvi dan sam jednu ubacila u desno oko i super mi je bilo s njom, nekih 4 sata sam je držala, onda sam je izvadila (u drugo nisam uspjela).
I još me zanima ako su obje leće iste dioptrije mora li se ipak paziti na to da ih uvijek stavljam svaku u svoje oko.

Valjda ste me skužile :)

malena beba
21.05.2008., 19:28
marena, ako su obe iste dioptrije nema veze koja ide u koje oko.
sigurno su neke jako meke (kao ove moje sada) kad imas problema da ih stavis. ne virujem da su ti se ostetila vidila bi to po njima. dobro ih protrljaj vodom na dlanu i onda je sa kaziprstom polako stavi u oko. najbolje ti je da gledas ravno u ogledalo dok to radis.

magriz
21.05.2008., 21:02
dobro ih protrljaj vodom na dlanu i onda je sa kaziprstom polako stavi u oko. najbolje ti je da gledas ravno u ogledalo dok to radis.

nikako vodom!!! koristiti jedino otopinu za leće.

stavi si leću u dlan, prelij ju s otopinom za leće, zahvati s kažiprstom desne ruke (ili lijeve ako si lijevak), drugo rukom razmakni vjeđe, gledaj ravno u zrcalo i umetni leću.

Orchid09
21.05.2008., 21:43
neznam za meke, ali znam za polutvrde lece da ako cak i imas istu dioptriju trebas pazit da tocno desna ide u desno oko; meni je moja dr rekla da svako oko ima razliciti kut i da je svaka leca prilagodena upravo bas za to oko. I ako stavis krivu lecu ona ti pod tim krivim kutom pritišće rožnicu, a to nije dobro.

malena beba
22.05.2008., 12:25
dobro ih protrljaj vodom na dlanu i onda je sa kaziprstom polako stavi u oko. najbolje ti je da gledas ravno u ogledalo dok to radis.

nikako vodom!!! koristiti jedino otopinu za leće.

stavi si leću u dlan, prelij ju s otopinom za leće, zahvati s kažiprstom desne ruke (ili lijeve ako si lijevak), drugo rukom razmakni vjeđe, gledaj ravno u zrcalo i umetni leću.

ma dobro nisi stvarno mislila da sam ja mislila sa vodom iz vodovoda?!
podrazumijeva se sa otopinom, mislila sam sa vodom u smislu vodom za lece. eto, malo sam se krivo izrazila ;)
inace nosim lece vec skoro 7 god da ne bi ispalo da sam neka neznalica koja je upala na topic i sugerirala da se lece peru vodom :mrgreen:

magriz
22.05.2008., 13:09
hu! sad mi je lakše...
mada znam ljude koji leće ispiru s običnom vodom iz pipe :roll:

malena beba
22.05.2008., 18:36
hu! sad mi je lakše...
mada znam ljude koji leće ispiru s običnom vodom iz pipe :roll:

ti to ozbiljno? :shock:
jednom sam cak procitala da se ne smijes umivati s lecama, zamisli onda da ih ispires obicnom vodom?!

Ailish
23.05.2008., 07:02
mada znam ljude koji leće ispiru s običnom vodom iz pipe
ta sam :mrgreen:
tvrde naravno, i tako sam radila zadnjih 20 godina
sad bih prešla na meke jer mi je postalo neudobno, ali tko će se zafrkavati s otopinama :/
inače imam 2 iste, desna nema točkicu i povremeno mi se znalo desiti da ih zamijenim, bez posljedica

magriz
23.05.2008., 08:49
sad bih prešla na meke jer mi je postalo neudobno, ali tko će se zafrkavati s otopinama :/

ja koristim dnevne, i nema otopina. super su udobne, ne osjećam ih (osim kad me hvata alargija, ali onda me smetaju oči, sa ili bez leća :x )
mislim da bih se teško vratila na neke druge s otopinama...

Balarosa
23.05.2008., 12:05
Nemam veliku dioptriju (1,75) ali želim ljeti nositi sunčane naočale pa sam nabavila leće tj. dala mi je prijateljica optičarka probne za mjesec dana.
Nažalost, ja ih ne znam staviti, lijepe mi se za prste, kad ih konačno ubacim na oko onda se namreškaju (kao da ima zraka ili vode između njih i oka) i onda obavezno trepnem pa mi ispadnu i tako non-stop.
Sad sam lagano nervozna od pokušavanja, i čak mislim da sam ih možda oštetila jer su mi se više puta presavile i smotale (nekako su preljigave)...
Prvi dan sam jednu ubacila u desno oko i super mi je bilo s njom, nekih 4 sata sam je držala, onda sam je izvadila (u drugo nisam uspjela).
I još me zanima ako su obje leće iste dioptrije mora li se ipak paziti na to da ih uvijek stavljam svaku u svoje oko.

Meni je rečeno (ne sjećam se više je li to bila optičarka ili oftamolog) da je bitno uvijek istu leću stavljati u isto oko.

Ovlaži leću i kažiprst otopinom , tako se neće zalijepiti. Meni pomaže gledati ravno u taj kažiprst i najlakše ih stavljam držeći glavu prema dolje, vodoravano s podlogom. Nema veze ako su savijene, trebale bi se izravnati nakon što odstoje u otopini. Ne razumijem kako ti uspiju ispasti iz oka, mozda ih ne staviš do kraja? Probaj nakon stavljanja dodirnuti oko prstom i pomaknuti ju malo, trebala bi kliziti.

Elly
25.05.2008., 11:53
jednom sam cak procitala da se ne smijes umivati s lecama, zamisli onda da ih ispires obicnom vodom?!

A kak' onda neki rone s lecama (moja susjeda prva, npr.)?

Joj, pratim ovaj topik vec godinama :mrgreen:, ali nikako da se odlucim... :/

malena beba
25.05.2008., 20:44
ma i ja ronim s lecama ali isto mi nebi palo na pamet cistiti ih tekucom vodom. to sa umivanjem mi je bzvz palo na pamet, davno sam procitala da ih treba skinit prije mivanja. ja sa svojima cesto i spavam jer mi je lino dignit se iz kreveta

martinaP
25.05.2008., 23:26
Ja ih već 10 godina uredno ispirem tekućom vodom :oops:, polutvrde leće. Ne sugeriram nikome, naravno.

marena
26.05.2008., 09:14
Ma ja trepćem ko manijak...non-stop, pogotovo kad nešto prčkam po očima, kao sad s tim lećama i zato ispadaju.
Čak mi se dogodi da ih ubacim, ali trepnem i onda se presavije i tako upadne u oko :oops: .
Morat ću vježbati...

Dijana
26.05.2008., 11:21
Ja ih već 10 godina uredno ispirem tekućom vodom :oops:, polutvrde leće. Ne sugeriram nikome, naravno.

Ja isto imam polutvrde leće koje se održavaju ispiranjem vodom. Najprije se protrljaju pomoću par kapi tekućine za čišćenje, pa se dobro isperu s vodom, a onda se stavljaju u oči. To ujutro. A navečer se isto operu, spreme u kutijicu i preliju s tekućinom za čuvanje. Tekućine su "Boston". Takva su uputstva na kutiji, kao i u optici.
Prema tome, ipak postoji regularno održavanje koje uključuje vodu. :)

Dijana
26.05.2008., 11:23

A kak' onda neki rone s lecama (moja susjeda prva, npr.)?

Joj, pratim ovaj topik vec godinama :mrgreen:, ali nikako da se odlucim... :/

I ja ronim s lećama, ali obavezno s naočalama za ronjenje, inače bi sigurno ispale.

Elly
26.05.2008., 22:12
I ja ronim s lećama, ali obavezno s naočalama za ronjenje, inače bi sigurno ispale.

Mojoj susjedi ne ispadnu. Kao da ih ni nema. :shock:
Uvijek joj se cudim... :mrgreen:

čokolada
04.01.2009., 00:32
otkrila sam tek jučer ovaj on-line shop
http://www.optikaonline.hr/bauschlomb.htm
cijene su 25-30% niže nego u ZG optikama :shock: , a ako se uzme 2 paketića leća dostava (city express) je besplatna.
sad mi je žao jer sam baš prošli tjedan kupila novi Diesel okvir, a lijepo sam mogla zapamtiti šifru i naručiti kod njih (bit će da su i okviri povoljniji).

mislava
04.01.2009., 00:45
čokolada,
baš ti hvala za link. mojim lećama je taman istekao rok trajanja.

malena beba
04.01.2009., 13:01
vec sam naisla na ovu stranicu, odlicna je. moj problem je sta mi se dioptrija stalno pogorsava, zapravo cilindri rasu tako da cu morat pricekat da mi se dioptrija stabilizira.

nisan nasla one lece koje ja koristim?? zapravo ne vidim ni jedne koje se mjenjaju svako 2 mjeseca kao moje?

sunce29
04.01.2009., 13:07
pa evo ja trenutno koristim meke kontaktne leće koje su dvotjedne. naručim 2 paketića tj.6 pari,jer na oba oka imam istu dioptriju +5.5 i to mi traje oko 2 mj.iako ja to malo oduljim tj.nosim jedne dok su mi udobne. inače sve radim u njima osim spavanja jer oku ipak godi malo odmora.

Jelica1106
04.01.2009., 13:11
da se i ja uključim :-)

ja nosim mekane leće već 6 godina - dioptrija mi je na oba oka ista ( -5.5). odlične su mi i puno bolje nego naočale. pogotovo po ljeti. naočale nosim jedino kad sam doma - dok čitam i gledam tv :-) ...nego, imam jedno pitanje za one koje su rodile a imaju isto veliku dioptriju, jer sam naišla na informaciju da (ovisno o doktoru) najčešće žene s velikom dioptrijom ( većom od -5) idu na carski...jer im se pri porodu može rožnica odvojiti od nečega :-) (nisam zapamtila čega :oops: ) zbog tiskanja itd...pa me zanima iskustvo žena koje su rodile a bore se s velikim dioptrijama? hvala :-) :mrgreen:

malena beba
04.01.2009., 13:13
evo, ja iman dioptriju -4.25 i niko me nije ni pitao za dioptriju pri porodu. normalno sam nosila lece.

u slucaju carskog ce te pitati za dioptriju jer ih onda moras skinuti ako ih imas.

ali sigurno neces zbog dioptrije na carski.

Jelica1106
04.01.2009., 13:17
ma znam da sada kruže svakakve priče no, znaš - uvijek se bolje raspitati :-)
normalno si nosila leće pri porodu? i sve je bilo ok? koje leće imaš? tj kakve?

sunce29
04.01.2009., 13:18
ja sam pri porodu imala očale i pitali su me za dioptiju i to dok je trajao porod, prije tog nije nitko i nisam imala pojma da postoji nekakva opasnost. sve je prošlo ok. ali su mi napomenuli da kod tako velike dioptije postoji opasnost očnog tlaka. sam porod je bio brz i uredan, sad sam opet trudna i još uvjek imam istu dioptriju.
zna li netko malo više o tom?

Jelica1106
04.01.2009., 13:23
nemi je za to rekla kolegica koja je rodila prije godinu dana...očito sve ovisi o doktoru koji je pred tobom :-( ...meni svakih 6 mjeseci poraste dioptrija za -o.5 :-( već mi to ide na jetra i ozbiljno razmišljam o laserskoj operaciji...i to prije nego zatrudnim...

malena beba
04.01.2009., 13:42
nemi je za to rekla kolegica koja je rodila prije godinu dana...očito sve ovisi o doktoru koji je pred tobom :-( ...meni svakih 6 mjeseci poraste dioptrija za -o.5 :-( već mi to ide na jetra i ozbiljno razmišljam o laserskoj operaciji...i to prije nego zatrudnim...

sto se tice ovoga, dioptrija ti mora biti stabilna, sad neznam jeli godinu ili dvije, prije operacije jer je onda manja mogucnost da ti se vrati. ili tako nesto, uglavnom mora biti stablina.

ja nosim dvomjesecne lece vec par godina a dioptrija mi svako malo poraste. iman meke lece. normalno sam ih nosila pri porodu, skroz sam zaboravila na njih (imala sam namjeru pitat smijem li ih nosit).

sunce29
04.01.2009., 14:03
ja sam se saživila sa svojima, da nisam rađala u ponoć vj.bi ih i ja imala,inače očale su mi u rasulu. vrijeme je da se malo obnovim nekim modernijim :mrgreen:

sunce29
04.01.2009., 14:06
I da moje sestra je išla na pregled za lasersko skidanje i isto tako dioptrija joj nije bila stabilna tako da joj dr.nije preporučio skidanje upravo zbog toguz još dosta stručnih objašnjenja.

baps
04.01.2009., 15:18
čokolada -hvala na linku!
Moja je dioptrija -6,50 na oba oka, nosim mekane leće već šestu godinu. S polutvrdima sam se mučila nekoliko godina prije. A za dioptriju me nitko ništa nije pitao prilikom bilo kojeg od dosadašnja dva poroda. Cijelo vrijeme u bolnici ipak sam imala naočale uz sebe...

boškarin
04.01.2009., 16:19
evo ja sam rodila carskim rezom radi velike dioptrije. Dioptrja -9.50 i -11.00.

Jelica1106
04.01.2009., 22:08
jesu te pitali za dioptriju oni ili si sama rekla??

mislava
04.01.2009., 22:13
imam veliku dioptriju, oba puta sam rodila vaginalno.
ovisi valjda o procjeni liječnika.
išla sam rađati s očalama, tako su mi preporučili.

boškarin
05.01.2009., 21:13
uputila me moja dr.opće prakse, da slučajno ne bih zaboravila reći da imam toliku dioptriju.Pa sam ja štreberski rekla gin.koja je upisala to crvenom bojom u trudničku knjižicu.
Onda sam otišla još jednom kod oftalmologa, koji je načrčkao dijagnozu i rekao mi da to nosim isto sa sobom.Tako sam ja rodila carskim rezom prije skoro 4 i pol godine.
I sljedeći put mi ne gine carski. Kad se dogodi naravno. :/

joletih
05.01.2009., 22:38
vec sam naisla na ovu stranicu, odlicna je. moj problem je sta mi se dioptrija stalno pogorsava, zapravo cilindri rasu tako da cu morat pricekat da mi se dioptrija stabilizira.

nisan nasla one lece koje ja koristim?? zapravo ne vidim ni jedne koje se mjenjaju svako 2 mjeseca kao moje?

Takve su zapravo "mjesečne leće", no one izdrže i 2mj. bez problema.

linolina
10.03.2009., 20:17

Meni je rečeno (ne sjećam se više je li to bila optičarka ili oftamolog) da je bitno uvijek istu leću stavljati u isto oko.

Ovlaži leću i kažiprst otopinom , tako se neće zalijepiti. .

:shock: Ja sam nedavno počela koristiti meke leće...i zaključila sam da imam problema sa stavljanjem upravo zbog toga jer ih treba osušiti, ako su prst i leća vlažni-onda su zaljepljeni jedno za drugo-oko treba ovlažiti, a ovo dvoje treba biti maximalno suho!
Je li ovo o vlaženju vrijedi možda za tvrde?

Nažalost, loše mi ide stavljanje, ako imate još savjeta...

linolina
10.03.2009., 20:20

Takve su zapravo "mjesečne leće", no one izdrže i 2mj. bez problema.

Ovo i mene muči, liječnik mi je dao leće za koje kaže da su dvomjesečne, a na netu vidim da su mjesečne? :? ( Bauch Lomb)

linolina
10.03.2009., 20:23
I još mi je problem kako ne staviti pravu stranu....Toliko ju puta okrećem da vidim jesu li na U ili se krajevi savijaju da sam odlučila ih baciti i prije mjesec dana jer imam osjećaj da sam ih izgrebala i sl. :P

malena beba
10.03.2009., 22:05
linolina to je sve normalno na pocetku nosenja leca. i ja sam muku mucila s njima i za stavit i za izvadit kad sam tek pocela nosit ali brzo ces skuzit kako je tebi najlakse ;)

mislim da su i moje B&L.

a sto se tice prave-krive strane, i to se nauci, stavi jednu kraj druge, jedno pravilno a jednu naopako, uocit ces razliku.

leca mora biti vlazna da ti se zaljepi za oko. ja kaziprst ne vlazim, navlazim lecu na dlanu i onda je kaziprstom stavim u oko

linolina
10.03.2009., 22:31
linolina t
leca mora biti vlazna da ti se zaljepi za oko. ja kaziprst ne vlazim, navlazim lecu na dlanu i onda je kaziprstom stavim u oko

A, jel? Hvala puno! :)

Davor
11.03.2009., 10:38
Svakih nekoliko dana obilazim oko svojih mekanih leća i na kraju odustanem. Za kupanje u bazenu i slično koristim silikonske.

linolina
11.03.2009., 13:43
Inače, sad sam vidjela da su ove koje je meni okulist prodao (po više nego dvostrukoj cijeni :/ ) povučene iz prodaje u USA! B&L Softlens 59!
Zašto se povlače obično takve stvari?
(Osim afere s njihovom vodom)

malena beba
11.03.2009., 14:37
:shock: morat cu provjerit koje su moje!! a odgovor ne bi znala... mozda se javi neko ko zna

linolina
12.03.2009., 23:01
"Povučene"-da ne bih dovela nekoga u zabludu- zapravo su se prestale proizvoditi (nigdje ne spominju ono što je bilo s njihovom vodom, nego jednostavno-ne proizvodi se više....ali ni to mi se ne sviđa previše).

Danas sam ih stavila. Treći put u 2 tjedna, sad ću ih morat bacit :/ , sve mi se čini da ću naručiti dnevne

Noa
02.04.2009., 10:12
Ja također nosim Prima soft leće i zadovoljna sam s njima. Kupila sam ih u Splitu u Hartnet optici, tu su za nekih 40-ak kuna skuplje nego u Zagrebu u optocentru, dobijem 6 leća i to je to, samo na kutijici ne piše da su jednomjesečne i u optici su mi rekli da su dvomjesečne!!! Radi toga sam dobila upalu oka! To sam tek sad skužila´jer na netu piše lipo MJESEČNE. ˝Malo˝ sam ljuta na ove u Splitu što ne znaju kaj prodaju! :x :evil: Al svejedno previlo je sljedeće: Čim žulja vadim iz oka i bacam jer čim te smetaju i osjećah ih ne valja nešto! Imam suge oči i kapnem blink , ali ak smetaju duže, bacam, bez obzira prošlo mejsec il 15 dana. Inače pšrovat ću i ove dnevne čini mi se to optimalno, pogotovo za mena koja ih kombiniram s očalama i ne nosim svaki dan!

Davor
02.04.2009., 10:34
Hajd nek mi netko nabroji tips'n'tricks furanja mekih leća. Koristim silikonske, a ove meke mi u odnosu na njih izgledaju nekako ...
Nikako da se nakanim početi s mekanima.

Noa
02.04.2009., 10:34
E da , koliko na netu vidim NEMA DVOMJESČNIH leća sve su JEDNOMJESEČNE ili TROMJESEČNE, i nemojte se NIKAKO igrati s tim stvarima: kao jednomjesčne su ali mogu i dva mjeseca! Koje gluposti, jer i ako leća stoji u kutijici na njoj se slože bakterije i slojevi plaka i bolje baciti nego dobiti upalu očiji, ja sam imala dvije jake upale rožnice u dvije godine radi tih idiotskih savjeta tipa ne bacajte nego nosite i duže. U svakom slučaju treba se držati uputa , ako ih ne nosite svaki dan(kao ja) mijenjajte tekućinu u posudici barem svaka 2 dana. Čuvajte oči, ništa ne boli tako kao upala oka!

lucij@
02.04.2009., 15:59
E da , koliko na netu vidim NEMA DVOMJESČNIH leća sve su JEDNOMJESEČNE ili TROMJESEČNE, i nemojte se NIKAKO igrati s tim stvarima: kao jednomjesčne su ali mogu i dva mjeseca! Koje gluposti, jer i ako leća stoji u kutijici na njoj se slože bakterije i slojevi plaka i bolje baciti nego dobiti upalu očiji, ja sam imala dvije jake upale rožnice u dvije godine radi tih idiotskih savjeta tipa ne bacajte nego nosite i duže. U svakom slučaju treba se držati uputa , ako ih ne nosite svaki dan(kao ja) mijenjajte tekućinu u posudici barem svaka 2 dana. Čuvajte oči, ništa ne boli tako kao upala oka!

Moram potpisati Nou. I ja sam imala jednu gadnu upalu rožnice prije dvije godine, a posljedice osjećam i danas. Leće treba nositi čim, čim manje i obavezno kapati umjetne suze.
Ja sad imam neke super, nove leće koje potpuno propuštaju kisik pa ih svejedno skidam čim dođem kući s posla.

Elly
02.04.2009., 16:44
Ja sad imam neke super, nove leće koje potpuno propuštaju kisik pa ih svejedno skidam čim dođem kući s posla.

Lucij@, molim te mozes li napisati koje?

Konacno sam se narucila za pregled za lece. :D

babyboys
02.04.2009., 18:02
da se i ja uključim :-)

ja nosim mekane leće već 6 godina - dioptrija mi je na oba oka ista ( -5.5). odlične su mi i puno bolje nego naočale. pogotovo po ljeti. naočale nosim jedino kad sam doma - dok čitam i gledam tv :-) ...nego, imam jedno pitanje za one koje su rodile a imaju isto veliku dioptriju, jer sam naišla na informaciju da (ovisno o doktoru) najčešće žene s velikom dioptrijom ( većom od -5) idu na carski...jer im se pri porodu može rožnica odvojiti od nečega :-) (nisam zapamtila čega :oops: ) zbog tiskanja itd...pa me zanima iskustvo žena koje su rodile a bore se s velikim dioptrijama? hvala :-) :mrgreen:

ja imam dioptriju -5,75 na jednom i -6 na drugom oku. i to je rapidno skočila nakon prvog poroda koji je bio vaginalni i oftamolog i ginićka su me uvjeravali da je to zbog naglog porasta očnog tlaka prilikom tiskanja.
zato mi je drugi put ginekologica strogo zabranila vaginalni porod, jer kod dioptrija većih od -6 je vaginalni porod kontraindiciran jer kod povišenja tlaka može doći do ablacije rožnice i slijepoće na jedno ili oba oka.
tako da ja nisam htjela riskirati. posebno se pazi kod progresivnih diooptrija (moja i malene bebe).

na porod obavezno odite s naočalama, jer oni često zaborave pitati za eventualnu dioptriju.

meni se uskoro sprema kontrola i ozbiljno razmišljam o lećama. imam milijun pitanja, ali sad ne tignem tipkati...

martinaP
02.04.2009., 21:54
Imam -4 i -7.

Meni je rečeno (pitala sam više doktora) da sama dioptrija nije prepreka za vaginalni porod. Važno je stanje fundusa (očne pozadine). U trudnoći sam prošla obradu kod oftalmologa na Rebru, i nije mi preporučen carski rez. Rodila sam vaginalno, inducirani porod.

Dioptrija mi se nije promijenila nakon poroda više nego inače raste (0,5 u dvije godine).

magriz
02.04.2009., 23:32
Hajd nek mi netko nabroji tips'n'tricks furanja mekih leća. Koristim silikonske, a ove meke mi u odnosu na njih izgledaju nekako ...
Nikako da se nakanim početi s mekanima.

ovisi koje planiraš. imaš čisti -?
ja koristim dnevne i super su mi pogotovo što ih neki put ujutro ne mogu ugurati u oči, pa ih stavim na poslu - nema zezanja s posudicama, otopinama... navečer frknem u smeće i ne brinem istinabog, J&J su, a ne znam da li bi ti to koristio obzirom na moralne prepreke :mrgreen:

Davor
03.04.2009., 09:08
Imam mjesečne koje sam dobio kao uzorak za probu s napomenom "probaj pa kad ti se svidi dođi po još", a ja nikako da probam.

Silikonske mi dobro drže dioptriju, a znam da meke nemaju tu moć. I znam da se nekako drukčije održavaju, ali ne znam kako pa pitam.

babyboys
03.04.2009., 09:53
Imam -4 i -7.

Meni je rečeno (pitala sam više doktora) da sama dioptrija nije prepreka za vaginalni porod. Važno je stanje fundusa (očne pozadine). U trudnoći sam prošla obradu kod oftalmologa na Rebru, i nije mi preporučen carski rez. Rodila sam vaginalno, inducirani porod.

Dioptrija mi se nije promijenila nakon poroda više nego inače raste (0,5 u dvije godine).

pa da, nije pravilo da se bilo šta desi i puno toga ovisi o ukupnoj dijagnozi.
ali sve trudnice s dioptrijom bi svakako trebakle obaviti barem jedan pregled kod oftamologa i posavjetovati se s njim.

martinaP
03.04.2009., 11:56
ali sve trudnice s dioptrijom bi svakako trebakle obaviti barem jedan pregled kod oftamologa i posavjetovati se s njim.

Svakako. Tim više što se i mišljenja liječnika dosta razlikuju. Kad sam razgovarala s dr na Rebru, on mi je rekao da su zadnja 2 slučaja ablacije retine na porodu za koje zna bila kod jedne žene bez dioptrije i druge sa minimalnom dioptrijom.

babyboys
03.04.2009., 12:14

Svakako. Tim više što se i mišljenja liječnika dosta razlikuju. Kad sam razgovarala s dr na Rebru, on mi je rekao da su zadnja 2 slučaja ablacije retine na porodu za koje zna bila kod jedne žene bez dioptrije i druge sa minimalnom dioptrijom.

to sam i ja čula u dubravi, ali svejedno nisam htjela riskirati.
iskustvo ispunjenog i kvalitetnog života sa mojom djecom koju vidim mi je dragocjenije od muža na porodu

lucij@
04.04.2009., 01:17

Lucij@, molim te mozes li napisati koje?

Konacno sam se narucila za pregled za lece. :D
Elly, oprosti što tek sada odgovaram, nisam vidjela tvoje pitanje.
Bausch & Lomb, Softlens 59

Elly
04.04.2009., 10:13
lucij@, puno ti hvala! :*

Žabica
06.04.2009., 14:53
Imam mjesečne koje sam dobio kao uzorak za probu s napomenom "probaj pa kad ti se svidi dođi po još", a ja nikako da probam.

Silikonske mi dobro drže dioptriju, a znam da meke nemaju tu moć. I znam da se nekako drukčije održavaju, ali ne znam kako pa pitam.

Evo ja ne znam kako se održavaju silikonske, ali znam kako je s mekanima. Isto imam mjesečne, kupljene u onoj optici u King Crossu. Svako večer klasika, skidanje, malo istrljam sa tekućinom Complete, Optifree, Renu, uglavnom tekućina za meke leće i nakon toga spremim u kutijicu i natočim tekućinu na njih (opet tekućina za meke). Ujutro vadim iz kutijice i opet trljam, piše 10 sekundi prije stvaljanja u oko.
Ronim s lećama :mrgreen: .

Žabica
06.04.2009., 14:57
Uff, samo kad se sjetim koje su to muke bile s prvim lećama, valjda sam pola sata jednu stavljala, sad ih stavim i bez ogledala. Dal ima netko ove kakve su moje, salmoiraghi&vigano, soft30?

Davor
06.04.2009., 16:13
Ronim s lećama :mrgreen: .I ja.
Brine me onaj dio s trljanjem - to se (pretpostavljam) ne radi među prstima :?

Žabica
06.04.2009., 16:17

Ja trljam na dlanu. Izvadim leću, stavim ju na lijevi dlan, natočim malo tekućine na nju i trljam ju kažiprstom. Kad ju istrljam opet malo splahnem i spremim. Jesam slikovita :lol:

Elly
06.04.2009., 16:18

Sa naocalama za plivanje/maskom, ili bez toga?

Žabica
06.04.2009., 16:20
Bez, znam da se to baš ne preporuča, ali eto. U moru je jedino bed jer peku oči od soli, pa moram oprezno trljati po očima da ne pogubim leće.

Davor
08.04.2009., 12:55
Sa naocalama za plivanje/maskom, ili bez toga?Sa. Dioptrijske maske su nakaradno skupe i nepraktične. Koga zanima kako to čudo izgleda neka si uzme "Notting Hill".

Elly
08.04.2009., 21:48
Sa naocalama za plivanje/maskom, ili bez toga?Sa. Dioptrijske maske su nakaradno skupe i nepraktične. Koga zanima kako to čudo izgleda neka si uzme "Notting Hill".

Ups, pogresno se izrazih: mislila sam na obicne plivacke naocale ili maska za ronjenje "preko" leca, ne dioptrijske.

Ako sam te dobro shvatila, ti stavis lece pa onda 'obicne' naocale/masku?
Kako se lece ponasaju kad u naocale/masku udje voda (meni kod skokova ipak malo udje :x).

Žabica
09.04.2009., 16:41
Mojim lećama nije ništa dok ronim, skacem u vodu i tako. jedino me brine da mi ne ispadnu.

magriz
09.04.2009., 23:55

ja svoje nisam nikad trljala - samo sam ih obilno zalijevala s tekućinom, i svaki dan mijenjala tekućinu u posudici

ali mi je to dosadilo i postalo naporno, pa sam prešla na dnevne.
btw, planiraš se skroz prešaltati na leće?
ako ne, dnevne su puno bolji izbor i nisu bitno skuplje

Davor
10.04.2009., 14:54
Vjerojatno se neću potpuno prešaltati. Tvrde su mi zadržale dioptriju, a u lošim uvjetima osvjetljenja i mikroklime naočale su i dalje zakon.

Vjerojatno (kad se odvažim) ću nabaviti dnevne. Ali prije moram isprobati ove uzorke koje imam. Fora je da se meke rade konfekcijski, dok su se tvrde leće odreda brusile prema izmjerenoj zakrivljenosti oka.

linolina
10.04.2009., 18:19
Uff, samo kad se sjetim koje su to muke bile s prvim lećama, valjda sam pola sata jednu stavljala, sad ih stavim i bez ogledala. Dal ima netko ove kakve su moje, salmoiraghi&vigano, soft30?

Njihovo je samo pakiranje, je li tako? A druge firme rade za njih. Ja sam kupila dnevne, Bauch & Lomb, a na kutiji piše S&V, tako su mi objanili. Nego, kad kupujete leće-nosite li nalaz od okulista? Šta se ti, osim dioptrije, još gleda?

malena beba
10.04.2009., 21:23
Nego, kad kupujete leće-nosite li nalaz od okulista? Šta se ti, osim dioptrije, još gleda?

ja ih kupujem u okulista tako da neman pojma. a sta bi gledali osim dioptrije :?

hanumica fata
11.04.2009., 00:37
elly,
ja imam slicnu dioptriju (nesto manju), sa astigmatizmom...takodje sam godinama nosila polu-tvrda sociva i kombinovala ih sa naocalama, dok sa godinama nisam primijetila da sociva sve teze podnosim i sve krace u toku dana nosim...
danas postoje fenomenalna meka sociva za astigmatizam i meni licno je zivot postao puno udobniji otkad sam za to saznala.
daleko najbolja iskustva imam sa johnson & johnson (acuvue advance linija). nisu jeftina sociva (dvonedeljna ali moze bez problema da se produzi do tri nedelje).
naravno, ko moze i hoce, najbolje je da laserom koriguje dioptriju i rijesi se bijede once forever (meni je licno jos uvijek frka od toga...)

hanumica fata
11.04.2009., 00:41
zaboravih da dodam, niposto prvi par sociva ne treba naruciti na svoju ruku, nego obavezno preko doktora/opticara koji na kraju testira kako socivo lezi na oku.
kasnije zalihe mogu onda preko interneta povoljnije da se narucuju.

Žabica
11.04.2009., 13:17
Nego, kad kupujete leće-nosite li nalaz od okulista? Šta se ti, osim dioptrije, još gleda?

Obično idem kod njihovog okuliste da mi pregleda oči. dioptrija mi već par godna stalno raste. Zadnji puta nisam išla na pregled, nego sam samo uzela leće dioptrije kao i prethodne.

Žabica
11.04.2009., 13:19
Njihovo je samo pakiranje, je li tako? A druge firme rade za njih. Ja sam kupila dnevne, Bauch & Lomb, a na kutiji piše S&V, tako su mi objanili. Nego, kad kupujete leće-nosite li nalaz od okulista? Šta se ti, osim dioptrije, još gleda?

Vidiš, imaš pravo, sada pogledala kutijicu, proizvođač :CooperVision, UK

lucij@
11.04.2009., 17:57
Jednom godišnje obavezno idem na pregled očiju kod istog tog oftalmologa kod kojeg uzimam leće. I uvijek ih kod njega kupujem. Pa ne kupujete leće valjda "napamet"?

linolina
11.04.2009., 22:11
Ne kupujem napamet ni naočale-kupila sam ih s receptom od okulista!
Ali nema šanse da ikad više kupim leće kod svog okulista-koštaju 200 kn u optici u njegovoj ulici, a on mi ih je (samo leće) naplatio 450 kn! Bez pregleda, dakle, pregled dodatno. :evil:
Koliko tebi naplati, više ili isto?

linolina
11.04.2009., 22:13
Inače, pitam , jer znam da sam za naočale nosila recept-a za leće ih nema (samo nalaz od pregleda), pa su nešto zapitkivali u optici (mislim da su spominjali "zakrivljenost", nisam sigurna), a nisam uzela iste koje mi je on preporučio (ista marka-ali jednodnevne ovaj put)

linolina
11.04.2009., 22:16

Meni je ovaj oftamolog rekao-ne trljanju (dvotjedne), samo ispiranje.... :?

lucij@
12.04.2009., 09:55
linolina, 6 pari plaćam oko 450 kuna kod liječnika.
Nikada nisam provjeravala koliko koštaju negdje drugdje. Sada ću se raspitati.

linolina
12.04.2009., 15:40

Ovisi koje (ja sam 3 para dobila za tu lovu, dvotjednih), kad znaš koje ti pašu, onda ih možeš kupiti gsjew hoćeš (napr. Optika on line ;) )

malena beba
12.04.2009., 21:16

ako ides jednom godisnje onda su tvoje dvomjesecne kao i moje?? a ja placam mislim 880 kn svoje :shock: :shock: :shock:

lucij@
12.04.2009., 21:49
linolina, hvala za ovu informaciju, gledala sam sada, ove moje kod njih koštaju ravno 400 kuna. To je još uvijek jeftinije nego kod mog liječnika, a i ne moram nigdje ići.
malena beba, moje su jednomjesečne. Ne idem svaki puta na pregled, mislim da je jednom godišnje dovoljno.

magriz
12.04.2009., 22:24
[quote=Žabica]Nego, kad kupujete leće-nosite li nalaz od okulista?

na pregled idem u bolnicu 1-2x godišnje, a leće kupujem preko interneta - 30kom dnevnih me dođe ~40$

Elly
13.04.2009., 13:38
na pregled idem u bolnicu 1-2x godišnje, a leće kupujem preko interneta - 30kom dnevnih me dođe ~40$

Dajte mi please opisite postupak narucivanja leca preko interneta, koji su svi podaci potrebni, koje linkove koristite, itd.

Jer po ovome sto tu citam, ni ne isplati mi se naruciti lece u Gethaldusu, a u srijedu idem na pregled + po nove naocale i lece.

linolina
13.04.2009., 17:58
linolina, hvala za ovu informaciju, gledala sam sada, ove moje kod njih koštaju ravno 400 kuna. T.

Molim !

Pa i nije te odera nešto (sračunaš i poštanske troškove), nitko ka moj (s 180 na 450 :mrgreen: )!

lucij@
14.04.2009., 09:09
Ne, pa nije kod mog skupo. Ovdje piše da se ne plaćaju poštanski troškovi ako uzmeš dvije kutije, a i važno mi je da je jedan posao manje - ne moram nikuda ići.

magriz
14.04.2009., 23:40

Dajte mi please opisite postupak narucivanja leca preko interneta, koji su svi podaci potrebni, koje linkove koristite, itd.

Jer po ovome sto tu citam, ni ne isplati mi se naruciti lece u Gethaldusu, a u srijedu idem na pregled + po nove naocale i lece.

ja koristim lens.com i lensway
logiraš se, odabereš leće, ukucaš br. kartice i voila'. za max tjedan dana stižu na poštu (ili poštar donese)

Elly
15.04.2009., 00:01
ja koristim lens.com i lensway
logiraš se, odabereš leće, ukucaš br. kartice i voila'. za max tjedan dana stižu na poštu (ili poštar donese)

Znaci u oftamoloskom nalazu (na pregled idem sutra, pa me ovo zivo zanima, prije nego sto ih narucim preko Gethaldusa) pise power - cylinder - axis?
Kako izabrati koji brand zelis?

Zapravo, kako si ih prvi put narucila online, tko ti je preporucio brand?

(kako idem na pregled kod oftamologa vezanog za Gethaldus + kod njih cu uzeti naocale, a inace (davno) sam kod njih uzimala i lece, oni ce naravno navijati za 'svoje'... pa me zanima kako biti siguran da mogu sama online izabrati ono sto mi treba, IYKWIM).

magriz
15.04.2009., 17:11
Znaci u oftamoloskom nalazu (na pregled idem sutra, pa me ovo zivo zanima, prije nego sto ih narucim preko Gethaldusa) pise power - cylinder - axis?
Kako izabrati koji brand zelis?

Zapravo, kako si ih prvi put narucila online, tko ti je preporucio brand?

(kako idem na pregled kod oftamologa vezanog za Gethaldus + kod njih cu uzeti naocale, a inace (davno) sam kod njih uzimala i lece, oni ce naravno navijati za 'svoje'... pa me zanima kako biti siguran da mogu sama online izabrati ono sto mi treba, IYKWIM).

prvo sam naručivala B&L mjesečne, kakve sam i prvi put kupila u optici. nakon toga sam prešla na dnevne u dogovoru s okulistom.
za obične treba ti jačina, dijametar i zakrivljenost (BC), a za torične imaš ponuđen i cilindar i kut. vidi koje će ti ponudit - ako nisu home-made, sigurno ih imaš

Elly
15.04.2009., 18:39
Bila danas na pregledu, narucila nove naocale - dioptrija ostala ista, to je 4. godina da je stabilna - :D.

Za lece - uh, oftamologica je jako staromodna i jako mi je ponovo gurala polutvrde lece kao zato sto traju 3 godine.
Rekla sam joj da ionako jednom godisnje idem na pregled, pa bih pokusala sam mekim lecama.

Onda mi je ponudila jednogodisnje toricne lece, medjutim tek moraju naruciti blistere - probne uzorke za mene, stici ce za 2 tjedna. Moram doci na edukaciju o skidanju (kaze da je stavljanje isto, ali skidanje potpuno drukcije :?), i onda cu te probne nositi 2 tjedna, da vidim da li mi odgovaraju.

Ako mi odgovaraju, narucujemo takve. Mislim da cu ipak (za ovaj "novi" prvi put) uzeti lece u optici, pa onda dalje kao i Magriz, online.

Inace, za pregled i akontaciju za lece uzimaju (Gethaldus) 200 Kn, koje onda odbijaju od cijene leca, pa bi me te jednogodisnje meke toricne trebale doci 760 Kn.
Racun je valjan za povrat poreza.

Zahvaljujem svima na savjetima, ovaj topik je bas poucan. :love:

Tami25
15.05.2009., 14:18
ja imam pitanje.
do prije 3 god nosila sam polutvrde leće, imam visoku dioptriju -9 i -11.
zadnje 3 god (otkad sam rodila) sam u naočalama, dobila sam recept za nove leće ali nikad nisam otišla po njih.
stvar je u tome da ja ne bih više nosila polutvrde leće jer se nikad u biti nisam na njih navikla u onoj mjeri da ih mogu nositi po cijeli dan, kako bih trebala. uvijek bi me počele žuljati nakon par sati, čak i uz korištenje umjetnih suza, pa sam ih nosila samo po vani, i dioptrija je stalno rasla.

sad bih htjela preći na mekane, pa me zanima da li njih mogu također dobiti preko HZZO-a (barem djelomično, jel) ili ne? dal netko zna?
inače sam bila na pregledu u optici Kraljević neki dan, dobit ću probne pa ćemo vidjeti (zaboravila sam pitati dal se probne plaćaju, pa ako netko zna...?) a doc tamo mi je preporučio dvotjedne ili mjesečne silikon-hidrogel leće, kao te su najugodnije za nošenje po čitav dan. cijena cca 350-420 kn za 3 mj. to mi je malo puno...

boškarin
16.05.2009., 20:45
Tami možeš dobiti mekane leće preko hzzo-a.

Imga
16.05.2009., 20:50
Tami možeš dobiti mekane leće preko hzzo-a.

može pobliže?
jel' to samo kod visokih dioptrija kao kod Tami?
Ili hzzo plaća samo onu simboliku kao i kod naočala?

vidi se da sam skeptična, sori
vjerujem ja tebi, ali ne i hzzo-u

boškarin
16.05.2009., 20:59
Dobila ih moja kolegica s dioptrijom -4,-3.5 Sjećam se da su joj došle poštom. Ja idem na kontolu 27.5. u bolnicu radi moje miopije pa mi je potreban novi nalaz(razlog za drugi carski), pa ću pitati ako želiš iz prve ruke da mi dr. objasni sve potanko. Pa ti javim

Imga
16.05.2009., 21:01
Dobila ih moja kolegica s dioptrijom -4,-3.5 Sjećam se da su joj došle poštom. Ja idem na kontolu 27.5. u bolnicu radi moje miopije pa mi je potreban novi nalaz(razlog za drugi carski), pa ću pitati ako želiš iz prve ruke da mi dr. objasni sve potanko. Pa ti javim

Ajde, molim te, ako ti nije teško. :D :love:

boškarin
16.05.2009., 21:16
Nije, nema frke, javim ti čim dođem doma s pregleda. Inače ja nosim mekane leće godinama( od srednje škole), mijenjam ih jednom godišnje i nema šanse da se vratim cvikama.

Tami25
16.05.2009., 21:54
e, hvala na info. u međuvremenu sam se naručila na pregled i na SD pa ću vidjeti i ja što i kako. ja imam termin za pregled 28. 5.

malena beba
17.05.2009., 14:02
mozete tu napisati na forumu kako to ide sa hzzo-m?? ja nosim meke godinama ali ih uzimam u privatnika i puno me dodju

Tami25
17.05.2009., 17:59
pa odeš na pregled u bolnicu (ja idem na SD) i na temelju nalaza vida ako postoji indikacija, dobiješ "recept" za meke leće koji odneseš na HZZO, oni ti ga potvrde i s tim odeš po leće. platiš neki mali dio cijene leća.
tako je meni barem bilo s polutvrdima, a žena mi reče na SD kad sam zvala da se naručim za pregled, da mogu dobiti meke ako za to postoji indikacija.

Žabica
18.05.2009., 15:32
Probne leće nisam plaćala...

Elly
18.05.2009., 22:03
Probne leće nisam plaćala...

Ja placam zapravo akontaciju za lece (200 Kn), a stigle su probne, i sutra idem na tu famoznu edukaciju, kako to u Gethaldusu zovu, skidanja... Navodno je puno drukcije nego sa polutvrdim lecama.

Za lece preko HZZO-a me nitko nije informirao, oftamologica je privatnica koja suradjuje sa Gethaldusom, znaci ako ih zelim preko HZZO-a zapravo bih prvo trebala otici u bolnicu na pregled? Njeno misljenje nije dostatno??

Eh da, cure, koliko kratki nokti moraju biti za stavljanje/skidanje mekih leca?
U informativnom letku pise "kratki" - znaci, da ih skinem na "djecju duzinu"?

I da, znate li, barem okvirno, koliko kostaju tekucine za cuvanje i ciscenje mekih leca (u Gethaldusu ili u privatnim opticarskim radnjama)?

magriz
18.05.2009., 23:46
Eh da, cure, koliko kratki nokti moraju biti za stavljanje/skidanje mekih leca?
U informativnom letku pise "kratki" - znaci, da ih skinem na "djecju duzinu"?

I da, znate li, barem okvirno, koliko kostaju tekucine za cuvanje i ciscenje mekih leca (u Gethaldusu ili u privatnim opticarskim radnjama)?

nokti su mi friško pokraćeni - 2-3mm duži od vrha prsta sa stražnje strana, kritično je kad su ~6-7mm. i tad ide, ali malo teže :D
nauči se s vremenom

tekućine - kako koje od 50-100kn

boškarin
19.05.2009., 21:15
Što se tiče dužine noktiju, navikneš se, a ja koristim tekućinu koja košta 98 kn itraje mi mjesec dana.

malena beba
19.05.2009., 21:18
moja je 100 kn ali traje 3 mjeseca

amel
20.05.2009., 17:18
Nosim meke leće već 15 godina. Jednom godišnje idem na pregled u Opto centar u Vlašku 64 i kupim kod njih godišnje meke leće. Koštaju 500 kn obje, a otopina dostatna za mjesec dana dođe 100 kn. Prednost te otopine je da ima tekućinu koju uliješ u posudicu i dodaš tableticu (dođu u paketu s tekućinom) i leće i za 2 sata kad se tabletica otopi leće su čiste bez ikakvih navlačenja po rukama. Otopina se zove Nitilens one step. Svih ovih godina leće nosim min 12 sati dnevno nekad i 24 sata (ne spavam s njima) i nikad nikakvih problema s očima nisam imala.Nokte oduvijek imam jako duge (svi misle da su umjetni) i uopće mi ne smetaju za skidanje i stavljanje leća ali to je možda zato što sam sa kratkim noktima općenito bespomoćna.

marena
21.05.2009., 12:44
Jeste li možda primjetile da su vam podočnjaci veći zbog nošenja leća? Nosim leće nepunih godinu dana, i podočnjaci su mi koma, možda ih prije nisam tako primjećivala zbog naoćala :?

Žabica
22.05.2009., 09:01
Od tekućina koristim Renu, Optifree, Complete. Cijene su od nekih 85-100kn, pakiranje nekih 350 ili 400ml nisam sigurna. Tekućine mi traju nekih 2-3 mjeseca, ovisi koliko razlijevam okolo :lol: .
Vezano za podočnjake, nisam primjetila da su veći, ali dobro, ja oduvijek imam ogromne podočnjake, bez šminke izgledam ko panda.

Elly
28.05.2009., 13:36
nokti su mi friško pokraćeni - 2-3mm duži od vrha prsta sa stražnje strana, kritično je kad su ~6-7mm. i tad ide, ali malo teže :D
nauči se s vremenom

Joj, kako je ovo tocno! :D :*

Prosli sam tjedan bila na "edukaciji" - moram staviti nazivnike; edukaciju drzi sestra koja zapravo samo zijeva i cudom se iscudjava zasto ne mozes lecu skinuti isprve - uopce ne kuzi koji je to osjecaj (za svakoga, ali mislim za ljude s problemima s vidom poseban) stavljati prste u oko.
Da ne govorimo da mi je gotovo ispremijesala lece, iako sam joj napomenula da imam razlicitu dioptriju i da nije svejedno koja ide u koje oko. :roll:
U prvo oko je islo malo teze staviti ju - oko ju je "odbijalo" i ostajala je nekoliko puta na prstu, a onda je usla.
U drugo oko je - lakse je i cinjenicom da vec imas lecu u jednom oku pa zapravo vidis sto radis :mrgreen: - usla isprva.
E, onda je pocelo skidanje. To je (zbog gore opisanog problema) islo malo teze, ali nakon nekoliko pokusaja, uspjela sam.

Nakon edukacije, nisam ih stavljala nekoliko dana, i onda sam ih stavila u nedjelju i imala ih nekih 8 sati u oku. Wow - kao da nemas nista! :D
Prekrasan osjecaj slobode.

Jedino, u suton sam primijetila da mi se, kao, malo muti vid... To sam primijetila i jucer, kada je vani bilo tmurno... ima li to veze s navikavanjem na razinu svjetla? :?

Jucer sam ih i stavila i skinula tik-tak, uhvatila sam "grip" skidanja, a nokti su mi tjedan dana duzi (osisala sam ih bas na "djecje"), pa zapravo mislim da mi je skidanje s ovom duzinom najbolje, a nemam strah da cu ogrebati oko.
Zato sam gore kvotala Magriz - bas je tako kao sto kazes!

Je li jos netko primijetio da mu se vid muti kod manje svjetla (suton, oblacno vrijeme i sl.)?

Definitivno cu ih naruciti (ove su probne), jedino se jos dvoumim da li preko Gethaldusa ili online (Magriz, i svi ostali, hvala vam! Sad mi se nekako sve cini puno jednostavnije :))

Otopinu sam dopila B&L ReNu MultiPlus.
Pitanje: ako lece ne koristim svaki dan, moram li svaki dan mijenjati otopinu u posudici za cuvanje leca?

zumbulmama
30.05.2009., 22:57
Jeste li možda primjetile da su vam podočnjaci veći zbog nošenja leća? Nosim leće nepunih godinu dana, i podočnjaci su mi koma, možda ih prije nisam tako primjećivala zbog naoćala :?
To sam se i ja čudila. A onda sam shvatila da su mi prije okviri naočala skrivali podočnjake. A kad bih skinula naočale ionako nisam previše vidjela.

boškarin
31.05.2009., 20:57
Eto bila ja na pregledu u bolnici. postupak dobivanja leće preko hzzo-a je kao što jr Tami25 napisala jedino što je meni dr. rekao da bez obzira na dioptriju možeš dobiti leće, spominjao je nešto kao kažeš da ti smetaju u poslu, pihički,tj. navedeš neki razlog koji on ocijeni da je indikacija i to napiše na nalaz.

Žabica
05.06.2009., 15:12
Je li jos netko primijetio da mu se vid muti kod manje svjetla(suton, oblacno vrijeme i sl.)

Otopinu sam dopila B&L ReNu MultiPlus.
Pitanje: ako lece ne koristim svaki dan, moram li svaki dan mijenjati otopinu u posudici za cuvanje leca?

Meni se vid muti u ovim situacijama koje si navela. Po noći mi toliko sve blješti da ne mogu voziti s lećama, zato u noćnim vožnjama koristim naočale.

A ovo vezano za otopinu, ja ih uglavnom nosim svaki dan. Najviše što ih nisam nosila je neka dva-tri dana i za to vrijeme nisam mijenjala tekućinu. Negdje u podsvjesti mi je da se tekućina treba mijenjati svakih tjedan dana ako se leće ne nose. Nek me netko ispravi ako sam u krivu.

Tami25
26.06.2009., 10:19
ja sam dobila doznaku za mekane leće, hzzo mi potvrdio, e sad - problem.
dr mi hoće naručiti leće preko bolnice, ali tamo su naaaaajskuplje (godišnje npr su 1600 kn :shock: )
pa me zanima, postoji li optika koja prima doznake za leće?
pitala sam u Kraljeviću, oni ne primaju.

(naime, doznaka ne pokriva cijelu cijenu leća nego samo simbolični iznos, ne znam točno koliko ali mislim da oko 200 kn)

Elly
27.07.2009., 20:55
Probaj u Gethaldusu. Primaju doznake za naocale, pa bi po toj logici trebali primati i doznake za lece...

Tami25
27.07.2009., 22:25
problem riješen, danas sam dobila leće.
naručili smo dvotjedne acuvue advance za astigmatizam, desna mi je niža dioptrija jer viša od -9 nema za naručiti ali mi je dr tako poštimala cilindre da dobro vidim i s tom manjom :D
samo još ih nisam probala staviti, trebala bih ići na edukaciju skidanja... a nekako mi se ne da, ustvari kćer mi ne ide u vrtić prek ljeta pa sam s njom, ne bih ju vukla na SD...
pošto znam princip kako se to skida, vidjela sam i video prikaz na www.acuvue.com, mogu li ja sama probati to skinuti, bez prethodne edukacije?

e da, odobrili su mi 290 kn. doktorica na SD naručuje preko svoje optike Ars Vivendi di je cijena 2 kutije 540 kn, a na optici online je 450 kn pa ću ubuduće naručivati od njih.

malena beba
27.07.2009., 23:54
ja nisan isla na nikakvu edukaciju. pokazao mi okulist kad sam dosla po njih. ma nema tu neke filozofije, palcem i kaziprstom je uhvatis i skines. pazi da se ne ustipnes za oko (boli!!)!!

Tami25
28.07.2009., 09:08
ma "edukacija" i je to, pokaže ti okulist :)
ali ja mislim da ću probat sama :mrgreen:

Davor
08.08.2009., 20:31
ja nisan isla na nikakvu edukaciju. pokazao mi okulist kad sam dosla po njih. ma nema tu neke filozofije, palcem i kaziprstom je uhvatis i skines. pazi da se ne ustipnes za oko (boli!!)!!Uf, idu mi na živce, nikako da usvojim skidanje. Tu i tamo potrefim. Super su mi sve do trenutka skidanja.

maria71
08.08.2009., 20:37
skidanje :roll: :(

magriz
08.08.2009., 23:01
kako se to uštipnete za oko?
skidanje je jedino nezgodno kad imaš preduge nokte (1/2cm preko vrha jagodice), sve ostalo je pis of kejk :)

btw, davore, nisi valjda išao doktorima za leće :P

Davor
09.08.2009., 13:51
Ih, odavno. Tvrde sam nosio od '83, onda polutvrde, ali zadnjih godina sve manje. Pa sam se na kraju ipak odlučio za meke i sad se štipam za oči.
Obzirom da je otprilike sve što mi treba za 'drapit leće dioptrija i zakrivljenost - to doktorima nije neki problem.

Ines
09.08.2009., 14:03
kupite si stipaljke za skidanje, ja sam s tim skidala godinama.
sad skidam i sa svojim pandzama, a ko me zna zna i kolke su :mrgreen:

magriz
09.08.2009., 17:00
kupite si stipaljke za skidanje, ja sam s tim skidala godinama.

ne za meke

Ines
10.08.2009., 01:34
da za meke. postoje 'stipalice' za skidanje mekanih leca

Ines
10.08.2009., 01:38
pobjeze mi post.
nije to ona 'pumpica' kao za tvrde nego izgleda bas kao, hm, pinceta recimo, samo je od nekakve gume, sta li.
budem potrazila ak ju jos imam pa stavim fotku

Davor
10.08.2009., 11:10
Daj pliz, mislim da će mi trebati.

Ines
10.08.2009., 11:33
izgleda da sam ju bacila u seljenju ili se negdje zagubila :/
al evo, nasla sam sliku na netu da vidis kak izgleda

http://www.bernell.com/product/1515/68

[/quote]

Ines
10.08.2009., 11:34
znaci, ovo u 'glavnoj' slici

Balarosa
10.08.2009., 11:37
Ne mogu zamisliti situaciju u kojoj si s ovim ne bih iskopala oko :mrgreen:

Ines
10.08.2009., 11:43
:lol:

Davor
10.08.2009., 11:51
Ih, k'o da je s noktima ishod išta izvjesniji...

magriz
10.08.2009., 16:50
Ih, k'o da je s noktima ishod išta izvjesniji...

pa ne vadim noktima, nego jagodicama prstiju
nokti ti samo dođu kao asesoar :P
a bogami ova pinceta/hvataljka je mi sliči na ul.brijestova

Tami25
10.08.2009., 17:37
evo ja sam naučila sama skinuti meke leće, bez da mi je okulist pokazao.
naravno, znala sam princip i vidjela sam na www.acuvue.com filmić kako se skida..
mali "tip": prisloniti palac i koji god vam paše prst (ja skidam s palcem i srednjim prstom!) lagano na bjeloočnicu sa svake strane ruba leće. onda jednostavno "prihvatiti" leću tako sa strane rubova, ne znam kak bi to ljepše opisala. skine se bez problema! dakle, ne štipati leću po površini leće, puno je teže, nego tako di su rubovi.
jedino mi se još uvijek događa da mi se zalijepi po pola (ali ne više svaki put) ali to nije problem, stavi se na dlan, navlaži s par kapi otopine ili fiziološke i lagano prstima razdvoji.

MamaRibice
22.01.2010., 12:42
Ima li netko iskustva sa optikom Luna?
Trebala bih polutvrde lece, a imam osjecaj da njih nitko vise ne nosi, oko mene su svi sa mekim lecama :)

Elly
14.08.2010., 15:16
Hitno pitanje: da li netko zna gdje bih mogla nabaviti malu bocicu otopine za ciscenje i cuvanje mekih toricnih leca - Bausch & Lomb ReNu MultiPlus, ali od 60 ml?

Takva bocica mi je jako zgodna za svakodnevno nosenje 'za svaki slucaj' (npr. kad bih trebala hitno skinuti lece), ali ju ne mogu naci niti u optikama, niti po apotekama.

Upravo sam uzela novu godisnju zalihu leca, medjutim s njom nije dosla ta bocica jer se navodno nalazi samo u pocetnom paketu (kad prvi puta kupujes lece :roll:), a ni u optici ni apoteci nemaju bocicu s tom kolicinom...

Je li ju netko vidio negdje?

Beti3
14.08.2010., 16:17
Ja sam jednom dobila na poklon skupa s velikom bocom. Nema ih za kupiti. Snašla sam se tako da u ljekarni kupim praznu plastičnu bočicu za kapi (30 ml ili 50 ml). Ne koristim ponovno istu, već svaki put novu.

Elly
14.08.2010., 20:47
Nema ih za kupiti. Snašla sam se tako da u ljekarni kupim praznu plastičnu bočicu za kapi (30 ml ili 50 ml). Ne koristim ponovno istu, već svaki put novu.

Nasla sam ih na netu - Lenstore.co.uk - ali mislim da ne salju van UK (poslala sam im za svaki slucaj e-mail).

S obzirom na to da mi hitno treba mala bocica, primijenit cu tvoje rjesenje, hvala na savjetu. :)

tibica
20.08.2010., 09:22
Ja imam -0.5 dioptriju ali imam "cilindar" ili kako to već zovu stručno...mislim astigmatizam. Znate li da li u tom slučaju mogu nositi leće. Koliko god mi je na početku bilo fora nositi naoćale toliko me sad već nerviraju.

klija
20.08.2010., 10:36
Eto iz vlastitog iskustva, sa - dioptrijom (malo veca, oko 2.0) i astigmatizmom, nosim lece sa cilindrom vec oko 8 godina. Nema frke, probala polutvrde - nije islo. Meke nema problema, samo paziti na higijenu i redovitu zamjenu i sve 5! Plivam, veslam, skacem u vodu - ali zatvorenih ociju:mrgreen:

tibica
20.08.2010., 12:37
I koliko često ih mjenjaš? I koliko koštaju?

mandy
20.08.2010., 18:16
ja isto imam astigmatizam ali nosim obične meke leće, a na naočalama imam cilindre; naručujem preko http://hamerlik.com/ svake godine odem kod dr da mi pogleda dioptriju i to je to; paket od 2x6 (imam različite dioptrije) leća stoji me negdje oko 200 kn, a dostava je stvarno brza, stignu za 8 dana

Elly
15.09.2010., 09:16
Update u vezi malih bocica s otopinom za lece: nasla sam travel pack od 2 bocice po 60 ml u Salmoiraghi & Vigano, pogodan za sve vrste leca. Pakovanje je originalno S&V, ali tekucinu proizvodi zapravo Bausch & Lomb. U paketu se osim 2 bocice dobije i prozirna vakuum vrecica i 2 spremnika za lece, pa se mogu nositi i u avionskoj prtljazi koja ide u kabinu.
Cijena paketa je (u Italiji, ali znam da i u Hrvatskoj postoje Salmoiraghi & Vigano optike) 5,90 €.

Beti3
15.09.2010., 11:44
Elly, hvala na informaciji, ja ću kupiti čim odem u Trst.

tibica
13.12.2010., 10:19
Danas idem na pregled za leće, kod privatnika. Zanima me da li HZZO sudjeluje išta u cijeni leća? I kako je procedura ako to želim obaviti tako?

Beti3
13.12.2010., 12:02
Meni sudjaluje, ali ja idem na pregled u KBC Rijeka, a leće kupim kod privatnika, i oni prime potvrdu od HZZO. Imam pravo jednom godišnje, oko 300 kuna. Znači, potvrdu za to dobijem od okuliste u KBC i odem potvrditi u HZZO.

tibica
13.12.2010., 13:25
Bila sam. Ne trebaju mi :) Rekao mi je da i naočale pokušam što manje nositi.

Beti3
13.12.2010., 15:10
Bila sam. Ne trebaju mi :) Rekao mi je da i naočale pokušam što manje nositi.

Blago tebi!:klap:

tibica
13.12.2010., 15:12
Je, ali još uvijek me boli glava. Sad još moram saznati zašto.

Elly
07.08.2011., 18:10
U King Crosu imas talijanski ducan sa lecama, imaju povoljne cijene.
Mekane lece koje traju mjesec dana kostaju 190 kuna. Dobijes ih sest u pakiranju dakle za 6 mjeseci.

Je li to Salmoiraghi & Vigano?
Jesu li cijene jos uvijek takve?
I da li se ta cijena odnosi na mekane toricne lece?

Jer, upravo se spremam naruciti nove, a ovo je definitivno najjeftinija cijena koju sam dosad vidjela...
BTW, kod njih sam (u Italiji) radila naocale, i platila sam bas masno, pa me ova cijena cudi...

Cubana
07.08.2011., 18:16
Meni sudjaluje, ali ja idem na pregled u KBC Rijeka, a leće kupim kod privatnika, i oni prime potvrdu od HZZO. Imam pravo jednom godišnje, oko 300 kuna. Znači, potvrdu za to dobijem od okuliste u KBC i odem potvrditi u HZZO.

Kakva ti je dijagnoza? Obična kratkovidnost? HZZO daje 300 kn godišnje? Ozbiljno?

Cubana
07.08.2011., 18:24
Aha, samo kod velikih dioptrija :(

Beti3
07.08.2011., 18:35
Dioptrija mi je sada -6,0 i -6,5. Velika, zar ne? Obična kratkovidnost.
I dalje dobijam svake godine za leće, i za naočale rjeđe ( svake 2-3 godine?).

Beti3
07.08.2011., 18:44
Kod njih sam naručila par puta. Cijene su OK, brzi su i donese ti kurir doma. Stavila sam link na mjesečne, ali nosim Johnson Acuvee Oasys
http://www.optikaonline.hr/mjesecnelece.htm

Sad sam kupila dnevne Dailies, jer su praktičnije za ljeto, more i putovanja. I u avionu neću morati misliti na otopinu.

Elly
07.08.2011., 19:06
Kod njih sam naručila par puta. Cijene su OK, brzi su i donese ti kurir doma. Stavila sam link na mjesečne, ali nosim Johnson Acuvee Oasys

I ja ih bas gledam.
Nisam nasla informaciju kako se plati za njih?

Inace, za otopinu u avionu, Salmoiraghi & Vigano ima paket od 2 bocice od 60 ml koja je dozvoljena u rucnoj prtljazi, dobijes i onu prozirnu vrecicu, i dva rezervna blistera za lece. Tu tekucinu proizvodi B&L, a S&V ju pakira u svoje kutije. Cijena je, barem u Italiji, nesto malo manja od 6 eura.
Uglavnom, lece i tu malu bocicu otopine u avionu uvijek nosim u rucnoj prtljazi, i nikad nisam imala problema.
Kad idem na duze vrijeme, bocu od 360ml stavim u veliki kofer, i sve 5.

vančika
07.08.2011., 19:25
oni ti donesu leće na ruke, a ti im daš kune, mislim da je dostava oko 20kn

Beti3
07.08.2011., 19:50
Za dvije kutije je dostava besplatna. Imaju stranicu na fb gdje su sve info.

Elly
12.10.2011., 10:10
Je li to Salmoiraghi & Vigano?
Jesu li cijene jos uvijek takve?
I da li se ta cijena odnosi na mekane toricne lece?

Jer, upravo se spremam naruciti nove, a ovo je definitivno najjeftinija cijena koju sam dosad vidjela...
BTW, kod njih sam (u Italiji) radila naocale, i platila sam bas masno, pa me ova cijena cudi...

Provjerila, kod njih je cijena i dalje masna, cca 80 € paket sa 6 leca za jedno oko.

Ali strasno su im povoljne otopine za lece, univerzalne za meke lece (koje inace proizvodi B&L), 500 ml, dodju 6,50 € (sa kutijicom za lece) - jucer kupljeno.

Elly
11.11.2011., 10:25

Do 20.11. imaju popust od 10% na kupljeno - kod narudzbe se treba upisati kod za popust deset .

ivarica
06.12.2011., 10:04
prebacujem se s djecje na ovu temu i trebam savjete iskusnjaca
potutvrde lece, nakon par dana odbijanja nosenja, evo jutros se ipak natjerala, a bojim se da sam pola uputa iz ordinacije zaboravila

1) ujutro isperem lece tekucinom za ciscenje pa fizioloskom i - prije nego ih stavim na oko jel dodajem tekucinu za cuvanje?
ili ujutro ne ispirem uopce, ako ih vadim ciste iz kutije?
2) kutiju isperem u vrucoj vodi i stavim susiti na zraku
3) navecer skidam lece, natopim ih tekucinom za ciscenje, trljam, isperem fizioloskom pa spremim u suhu kutiju?
vec sam se unervozila, kako cu to raditi sad kad sam na privikanju, ne stigne mi se kutija osusiti, taman ih izvadim pa vratim

kako produziti privikavanje, danas dva sata, sutra? rekli su mi da bi ih za mjesec dana mogla nositi cijeli dan

problem imam i sa jednom lecom, stalno kao da vidim jedan njen rub, pola mi je slike zamuceno

ocu li se ikad priviknuti?

ivarica
06.12.2011., 10:06
koliko se trebaju ispirati fizioloskom, koliko sprica treba za jednu lecu?