PDA

Pogledaj cijelu verziju : kako popraviti kvalitetu jajašca?

fritulica1
28.03.2007., 14:56
Do sada smo uvijek raspravljale kako popraviti spermiograme. A mene zanima kako popraviti kvalitetu jajašca s obzirom da je upravo to nakon oplodnje presudno. Poznato je da starenjem žene, slabi i kvaliteta jajašca ipak... postoje li nekakvi vitamini, pripravci, hrana?

rikikiki
28.03.2007., 15:04
Super da si postavila to pitanje, i ja sam razmišljala o tome jer imam smanjene rezerve pa bi mi još samo falilo da je i kvaliteta loša !!!
Cure, pomagajte!

ina33
28.03.2007., 15:14
Mislim da je Daniela32 jednom davno bila spominjala proteine... Probajte posearchat po podforumu - mislim da je već bio topic kvaliteta j. stanica.

fritulica1
28.03.2007., 15:28
Ina33, pretraživala sam prije no što sam oglasila ovu temu, i nisam naišla na ovakav topic. Svugdje se nešto natukne o kvaliteti j. stanice u okviru FSH, ali nigdje baš nisam našla ovu temu. Ako ti nađeš, javi! U međuvremenu cure, pucajte! Danielaaaaaaaaaaa! Ja sam negdje pročitala da je za kvalitetu jajne stanice dobro riblje ulje tj omega3 masne kiseline. Ispravite me ako griješim...

ina33
28.03.2007., 15:43
Evo malo iz prošlosti, nema baš puno, ali nešto ima:

forumašica "sandraks", topic "nepravilna dioba stanice" od 6.7.2006., link: http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=26211&highlight=jajna+stanica

forumašica "mala9", topic "NEZRELA JAJNA STANICA" od 30.11.2005., link:
http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=18398&highlight=jajna+stanica

forumašica "martamarić", topic "KVALITETA JAJNIH STANICA" od 13.10.2005, link: http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=16876&highlight=jajna+stanica

Ne znam jesam li ove linkove dobro zato infaći o nazivu topica i forumašici koja ga je postala plus datum.

fritulica1
28.03.2007., 16:00
hvala, ina33.
Dakle rezime prijašnjih oglašavanja na ovu temu; dobro je piti antioksidanse ace+cink+beta karoten. Dobar je l arginin i koenzim Q10. Ja sve to pijem, osim l arginina (čula sam da on izaziva nastajanje herpesa (herpes simplex), a s tim imam problema). mislim da l arginin nije ni dobro samoinicijativno uzimati (u slučaju problema s srcem) ..

ina33
28.03.2007., 16:03
A mislim da je najbolje još od svega pogodit terapiju za ženu i tajming punkcije. Prerana punkcija - nezrele j.stanice, neke žene imaju bolje stanice u prirodnom nego u stimuliranome, ili u stimuliranome s određenim ljekovima na koje bolje reagiraju od drugih ljekova - nema pravila nego pokušaj-pogreška sistem. I da, ako su baš kontinuirano nekvalitetne popraćeno s lošim FSH-om, mislim da, na žalost, nema baš puno pomoći, iako se uvijek može zalomit da bude koja dobra i iz te dobre - bingo.

fritulica1
28.03.2007., 16:18
Hm..znači ipak nema velike koristi od vitamina i sl.. A ja sam mislila da mi možemo nekako utjecati na to, a ne sve prepustiti sreći i vremenu koje na žalost u ovom slučaju ne radi za nas.. :(

ina33
28.03.2007., 16:33
Fritulica1, ne znam što bih ti rekla. Vitaminčeki, čajeki... MM pije vitamine - bioastin, L-arignin ili tako nekako - izgleda da njemu to pomaže za spermiogram, ali jel' objektivno tako ili nije, ne znam - njemu to jako varira. Antioksidansi mogu dignut jetrene probe - rekla mi jedna forumašica, a i MM na sistematskome imao povišene jetrene probe. Ali, izgleda da za njega to pali.
Eh, sad, da se nešto turbo može povećat kvaliteta j. stanica nisam čula... Ali, ja sam ti osobno malo isto skeptiko a propos čajeva i vitamina itd. Tj., OK kao suport nekoj terapiji, ali ne kao jedina stvar. Ko' zna, možda nakon idućeg IVF-a promijenim mišljenje (vjerojatno hoću). Možda ne bih trebala biti, ne znam... Treba sve probat, ali pažljivo, i bolje krenit s manjim očekivanjima.. U stvari - ovisi ti sve koji si tip - da li si tip "odmaka" ili tip "vjere". Nema ti jednoznačnog principa koji pali za sve, vidiš da ni medicina ne pomaže crno bijelo i jedan plus jedan jednako dva. Meni bolje služi u ovoj fazi odmak - tipa vidit ćemo kak bu to bilo. To je definitivno lakši pristup za preživit negativnu betu. Ali, pristup vjere bolje služi u pripremi za postupak, bildanju nade, pijenju čajeva... Radi ono u što ti osobno vjeruješ, nema ti crno-bijelih odgovora u ovoj priči, kao ni u većini životnih priča. I vjeruj da je onako kako ti radiš - baš za tebe najbolje :love:. Malo sam ga zafilozofirala, ali nadam se da kužiš što želim reći. Ako vjeruješ da će ti čajevi pomoći - pij ih, onda vjerojatno i dođe do poboljšanja.

fritulica1
28.03.2007., 16:51
Da, Ina33, ti pričaš o placebo efektu, ali je bih onda rađe bila u super formi bez svih tih vitamina, čajeva i inog jer nije baš da nakon što popijem svoje pripravke kličem "to je to" i ništa mi više ne treba, nego se ček ponekad i preispitujem; da li djeluju, da li je baš to ono što mi treba..(a nije ni da ne koštaju) Inače, nakon što sam pročitala knjigu "Povećajte svoju plodnost", počela sam vjerovati u vitamine, pa zatim imamo tu brdo popravljenih spermoigrama i trudnoća, sve nakon vitamina (a muževi nisu bili pod djelovanjem placeba, dapače, gunđali su su da do kad će te gluposti morat piti...) S dr. strane, kad sam pitala doktora koje mi vitamine savjetuje i da li da ih uzimam(zbog problema s HPV-om), samo je slegnuo ramenima i rekao "kako hoćete", tako da i on vjerovatno zastupa tu tezu o placebu.. O kvaliteti jajne stanice i njenom poboljšanju se ne usudim doktora ni pitati..sorry, brzo pišem pa ne znam uopće jesam li razumljiva..

ina33
28.03.2007., 17:02
Ma, ne baš o placebu... Mislim - jednoznano dr.-ovi preporučavaju folic plus, u Americi i omega3 za žene. Za ovo drugo - vrkute itd. - ne znam, od "nealternativnih" doktora nećeš dobiti baš neke preporuke. Ali, ima jedna dr. koja spravlja čajeve na Trešnjevci, bila sam kod nje, pila malo... šta ja znam, nisam ostala trudna. Ima i dr. Sadiković mislim negdje u Hercegovini i jako ga hvale forumašice koje cijenim... Hoću ti reć da nije crno-bijelo i da ti to isto ovisi o tebi :love:. Nema Sv. Graala za liječenje neplodnosti, na žalost, ali ima smisla puno toga pokušati - u granicama svoje snage.

ina33
28.03.2007., 17:04
Moja opća dr., odlična ženska - mi je jednom rekla - nema idealnog doktora i najbolje terapije - ima najbolje terapije i najboljeg doktora za određenog pacijenta u određenom trenutku. Tj. ti i terapija morate "kliknut". Ja sam, recimo, malo lijena za čajeve jer mi fali vjere u to, that's all. Možda je dobijem jednog skorog dana pa ću se lupat po glavi di mi je pamet bila :love:.

Rene2
28.03.2007., 20:35
Jedino što sam o ovoj temi našla je ovo

http://www.pregnancy-info.net/infertility_egg_quality.html][/url]
For the Future
Research into improving egg quality is ongoing. One treatment currently in the trial phase is cytoplasmic transfer. This form of treatment involves putting cytoplasm (the watery, outside layer of a cell) from a healthy donated egg into a poor quality egg in order to help it divide.

Nuclear transfer is another form of treatment currently under investigation. Nuclear transfer involves taking a healthy nucleus from a donated egg and transferring it into an egg with an unhealthy nucleus. This helps to improve the quality of the egg thereby increasing the chances of conception occurring.

Though neither of these procedures are currently available to the general public, there is hope that they may come to fertility clinics in the near future.

Dakle nema načina da se nekim preparatima poboljša kvaliteta JS.
Osim citoplazmatskim transferom, što je još uvjek u ksperimentalnoj fazi.
Ono što na ovim stranicama preporučuju je Bromergon i Klomifen, a to smo znali i prije.

Rene2
28.03.2007., 20:53
Ipak ispravljam sama sebe (baš ste me zaintrigirale s ovom temom).

http://www.acupuncturebydrlee.com/Acupuncture-egg-quantity.html

http://www.centerforhumanreprod.com/pdf/dheafs.pdf

http://www.centerforhumanreprod.com/premature_ovaries.html

Ja malo googlala. :oops:

pino
28.03.2007., 21:28
e o ovom topicu sam rovala i rovala po internetu i literaturi jer nikako nisam mogla doci do jednog 8-stanicnog embrija. Dosla sam do slijedecih zakljucaka:

- najvaznija stvar za kvalitetu jajne stanice je protokol stimulacije. (ja sam probala 3 protokola u 4 stimulacije i nasla sam jedan koji mi pase, i razlika u kvaliteti je bila jako ocita). To je zbog toga sto protokol stimulacije izravno utjece na granulosa stanice (koje okruzuju folikul), koje onda odredjuju lokalno hormonalno okruzenje folikula i jajasca. Najvaznije za kvalitetu jajasca je da se jajna stanica pravilno podijeli na dobar broj kromosoma u mejozi 1 i mejozi 2, koje se desavaju neposredno pred ovulaciju. Ima zena kojima pasu svi protokoli, a ima zena koje su recimo jako osjetljive na povecanu kolicinu muskih hormona (zene s PCOS ili drugim hormonalnim poremecajima), i koje bas pazljivo moraju birati stimulaciju - npr. kratki protokol je za takve zene jako los jer se u prvom dijelu ciklusa u tom protokolu izluci nekontrolirana kolicina vlastitih hormona (koja je kod tih zena nebalansirana)
- ostale stvari kao stres, vitamini, cajevi itd, utjecu na implantaciju puno vise nego na samo jajasce, (osim onih cajeva koji reguliraju hormonalnu sliku kao recimo vrkuta). omega 3 pomaze kod implantacije jer djeluje na NK stanice.
- prokrvljenost moze utjecati jer ako je bolji dotok krvi do jajnika, vise hranjivih tvari dolazi do jajasca (pomaze: akupunktura, femoralna masaza, akupresura, ginko biloba, neki drugi cajevi, cini mi se malinov list i kopriva), a i poboljsava endometrij, ali samo neizravno utjece na kvalitetu
- kod zena s povecanom rezistencijom na inzulin moze pomoci dijeta koja smanjuje izlucenu kolicinu inzulina u organizmu (smanjiti unos ugljikohidrata u organizam tj. izbaciti sav secer, smanjiti kruh, rizu, zitarice, izbjegavati povrce s puno skroba kao krumpir; umjesto toga jesti vise sira, mahunarki, jaja i mesa) ili lijekovi kao Metformin tj. glucophage
- kod starijih zena nije uopce jasno da li kvaliteta jaja opada zbog nekog nepopravljivog defekta (recimo ostecenja DNA) ili zbog promijenjene hormonalne slike sto se vise priblizava menopauzi.

to je sve sto sam pronasla. savjet koji mi se cini najvazniji je ako na kratkom protokolu imate lose embrije, treba probati s drugim protokolima.

fritulica1
29.03.2007., 16:38
Rene2, zanimljivi linkovi, posebno onaj o akupunkturi. Znakovito je i da se vani ne gleda toliko kronološka dob žene, već njezin FSH i na osnovu toga se odlučuje o prioritetima jer nije npr. rijedak slučaj da mladolika tridesetogodišnjakinja ima veći FSH od neke četrdesetogodišnjakinje. E sad koliko sam skužila, razlog male rezerve jajnih stanica i njihove upitne kvalitete možemo tražiti i u genetici (DNK), u dosadašnjem načinu života (koliko smo bile izložene toksinima, zračenjima, pušenju, stresu...), i u x faktora na koje na žalost sada ne možemo puno utjecati..
pino, :love: , iz tvojih postova uvijek puno naučim. Pa sam tako danas skužila (zahvaljujući i tumačenju ine33) da je moja odluka da se klonim stimulacija do Maribora (termin krajem godine) totalno bez veze. U godinu i pol dana mogla sam si priuštiti makar jednu stimulaciju čisto da vidim koji protokol mi ne(odgovara)... (hm, ako ništa drugo :roll: ). Čini se da je puno bolja strategija pokušaj-pogreška, ali to onda vuče problem mogućih čestih stimulacija što opet nije baš dobro za organizam..
I da ina33, ja sam tijekom svog 1.ivf-a bila tip "vjere" (iako je bio prirodni ciklus), ali ću se ubuduće svakako truditi postati tip "odmaka", čisto zbog mog prolaktina, TSH-a, FSH-a..

ina33
29.03.2007., 16:43
Ma, ne moraš se ništa trudit - oba principa su ti super - bitno je koji kojoj od nas paše. A propos godina - svašta je moguće, ali povišen FSH u pravilu ide s godinama. Sretno, fritulice!

fritulica1
29.03.2007., 16:50
Hvala ti puno, ina33! :*

Rene2
29.03.2007., 18:21
fritulice sretno! I drago mi je da sam pomogla.

nijenina
29.03.2007., 22:24
http://www.fivet-ivf.ch/HR/fopl_ernaehrung.htm

Prehrana

U postizanju odgovarajucega hormonalnog stanja vrlo je vazna uloga metabolizma, odnosno opcega tjelesnoga stanja (prekomjerna tezina, premala tezina).
Pogodnija je prehrana bogata proteinima i vitaminima nego ona bogata ugljikohidratima i masnocama. Prehrana bogata proteinima jest takva koja se sastoji od bijeloga mesa, nemasnog, ribe, sira, jaja, vrhnja.
Voce i povrce bogato je vitaminima. Prevelike kolicine kruha, secera, slatkisa, krumpira itd., masnoca (ulja, maslac) treba izbjegavati. Ovo je osobito vazno ako se radi o prevelikoj te

fritulica1
30.03.2007., 00:41
a na još nekim linkovima (koje sam u međuvremenu izgubila) sam našla da od proteinske hrane budu zrelije jajne ćelijeE pa da, proteini. Zbog toga se savjetuje uzimanje l-arginina koji je aminokiselina. Aminokiseline su osnovni blokovi od kojih se sastoje proteini. Potreba za proteinima je u stvari potreba za aminokiselinama..

tiki_a
30.03.2007., 09:14
braaavo fritulica za otvaranje ove teme, prije par dana sam o tome razmišljala, pokušala doznati nešto na netu a tu mi je pred nosom sve. Idem vas sad čitati... :* svima!

ina33
30.03.2007., 10:06
Ma, ustvari bi se svi trebali hraniti kako nijenina kaže, bar svi mi koji radimo po zgradama, ne treba nam kruha, šećera nerafiniranog, itd. Mislim da je Daniela32 rekla da je dobro jest proteine. Ja se tako stalno više-manje hranim, dobro, zbog candide i kolesterola kao malo smanjit sireve i mliječno, ali više manje je to to.

mala9
30.03.2007., 11:58
Hej cure moje drage...i ja se borim s tim problemom,no također mislim da je velika stvar,pogodit pravu terapiju.Ja sam na gonalima dobila jednu nezrelu JS (može bit i da su je prerano punktirali,no razine estradiola tokom stimulacije nisu bile ionak dovoljno visoke).Onda smo probali sa klomifenom i menopurom i tu sam dobila 3 JS i jedna se čak oplodila...na toj istoj terapiji sam došla do 4 js i od toga su mi vratili tri vrlo dobra zametka.Onda smo probali decapeptyl i menopur i tu je bila koma...negativna aspiracija...Zadnja stimulacija opet klomifen i menopur i dobivam 3 JS i vraćen jedan vrlo dobar zametak.Eto...ima nešto i u terapiji,jer na nekim terapijama je koma,a na provjerenoj ipak dobivam nešto s čim možemo doći do transfera.Od prehrane se trudim pojesti nešto orašastih plodova,pijem te čajeve i nešto vitamina....eto,pusa svima.. :heart:

ina33
30.03.2007., 12:02
Jes, ovo apsolutno potpisujem. Bitnije je pogodit stimulaciju, tj. treba radit varijacije na temu i ne ponavljat isti protokol ako nema rezultata - mijenjat lijekove, pazit na koju veličinu folikula se punktira i to varirat ako je bilo problema s embrijima i jajnim stanicama. I nagovorit svog doktora na to. A vitamini i čajevi, proteini i yoga uvijek mogu kao suport toga - vidi, evo rime :) .

Lambi
24.06.2008., 23:52
podižem temu,još sam u šoku i nisam se nadala ovakvom rezultatu :cry: :cry: :cry:

moj prvi ivf stim.,menopurima 23 amp.,aktiviro 6 folikula,jućer punkcija,rećeno 2 ocite ništa ,4 ok
sva sretna zbog brzo obavljene punkcije i ne tako bolne,4 ocite super ,ja zadovoljna
danas zovem biologicu,a ono ništa, sve ocite prezrele :shock: ,veli da je takvo stanje bilo i jućer,nije mi jasno tko tu koga zavarava,zašto jućer nisu rekli pravu situaciju,zar se prezrelos ocite može popraviti? :?
prezrele stanice uzrok su loše reakcije na stimulaciju,veli ona,treba naći pravu šemu protokola

ima li netko ovakav problem

ina33
25.06.2008., 00:50
prezrele stanice uzrok su loše reakcije na stimulaciju,veli ona,treba naći pravu šemu protokola

Lambi :love:. Točno ti je rekla, nije da su tvoje stanice generalno prezrele, nego je ili fulan protokol ili je fulana štoperica. Na žalost, prve 2-3 stimulacije su često one na kojima se uči, neke stvari mogu se unaprijed znat - tipa PCOS, nemoj krenut s 4 gonala jer će
žena u hiperstimulaciju (banaliziram primjer) ili žena 45 godina, visok FSH, bolji su prirodnjaci. Sve drugo ti je probaj, vidi kako ide, ako ne ide - mijenjaj. Meni je tek treći IVF bio dobitan, nakon što je u prvome krenuto s premalo ampula, u drugome se skužilo da smo mi za ICSI unatoč OK stanicama i spermiogamu (ne zna se zašto, ali se kad se vrti postupak vidi što ne štima). Sretno, morate mijenjati protokol ili mm na koliko ti daju štopericu - zapiši sve sad kako su ti radili i drugi put sve to opet pitaj doktora i zamoli za neki drugi protokol (velika je vjerojatnost da je prekasno dana štoperica, ali opet ni to ti se ne može znat sto posto - nekim ženama folikuli pucaju na 14 mm, nekima na 25). Sretno drugi put!

lila_mk
25.06.2008., 09:55
dobro sto ste podigli ovu temu. moje embrije bile su oceneti kao G2 ( najbolji embriji su G1, znaci bili su odma ispod najbolji ) neznam dali su to iste oznake u svim lab.koje koriste embriolozi. al eto nije uspjelo iz prve. a bila sam na stimulacijom s superfact ( injek) + cisti FSH.kad sam videla na slici nisu mi izgledali ni malo sjajne ( ja se ne razumem al nekako nisi mu bile onako pravilne ko crtani). doc. kaze da je dobar embrij onaj koji ima ujednacene krugove ( t.r. identicne krugove oko sebe) moje nisu bili takvi a oni su ih ocenili eto kako dobri.neznam dali za sledeci IVF cu dobiti isti taj protokol ili nesto ce menjeti moj doc. sta vi savetujete ? eto s ovoj sto sam imala bile su p[unktirani 11 j.s. oplodeni 10 j.s. vraceni 5 j.s. ( od koji 3 su bili dobri a oni dva onako prosecni ) druge j.s. nisu se razvijali pravilno. sta da trazim sad od doc? da pojaca stimulaciju ili da produzimo s isti protokol? a da i negde sam procitila da omega 3 nisu dobre za trudnice ( to pise i samo upatstvo ) a tu da se omega 3 uzima kako sredstvo za pobolsanje kvaliteta j.s.
sta predlazete da uzimam ovo leto dok se moj organizam odmara i sprema za sledeci IVF?

Lambi
25.06.2008., 10:33
ina33,hvala
imam 30 g,sve ok sa obje strane ,ne znam zašto sam bila stimulirana sa menopurom 23amp., s obzirom na godine,hormoni po kojima je složen protokol bili stari 6mj.,
tsh-0.9 fsh-9,lh-10,prl-14,e2-98,napravljeni novi prije stimulacije
tsh-0.94,fsh-5.4,lh-4.5,e2-264,prl-14,
dr nije mjenjao protokol,bez obzira kaj su ponovljeni hormoni bolji

na pitanje upućeno biologici dali je možda u pitanju štoperica kriva za prezrelost ,odgovor ne
sutra idem po otpusno pismo ,pa možda saznam još nešto

Lambi
25.06.2008., 10:40
lila_mk,biologica veli treba probati neku drugu šemu protokola,recimo kod mene mozda dugi ili kratki protokol ,pa gonal...,
kod nas na SD ne rade jače stimulacije ,zbog toga kaj nema krio.,a i hiperstimulacije izbjegavaju
ni oni ne znaju dok ne probaju,kaj je bolje za nas

wewa
25.06.2008., 11:16
Lambi, mene zanima gdje si kupila menopure? da nisu madjarski?

Lambi
25.06.2008., 11:40
dobila sam preko hzzo-a,vratila ostatak, tako da ne mogu pogledati gdje se proizvode
zašto pitaš, :)

wewa
25.06.2008., 11:55
dobila sam preko hzzo-a,vratila ostatak, tako da ne mogu pogledati gdje se proizvode
zašto pitaš, :)
zato sto je nekolicina cura koje znam imala lose rezultate stimulacije, a kupile su lijekove iz madjarske (pretpostavljam da je problem u skladistenju). a i nas je vlaisavljevic upozorio da radije odabremo gonale i pazimo gdje nabavljamo lijekove.

u tvom slucaju, cini mi se da je problem bio u prekasnoj punkciji. Drzim fige da sljedeci pokusaj bude pun pogodak :*

fritulica1
25.06.2008., 14:25
zato sto je nekolicina cura koje znam imala lose rezultate stimulacije, a kupile su lijekove iz madjarske (pretpostavljam da je problem u skladistenju). a i nas je vlaisavljevic upozorio da radije odabremo gonale i pazimo gdje nabavljamo lijekove.

Ja sam kupila Gonale u ljekarni u Novoj Vasi i bili su proizvedeni u Mađarskoj, tako da mi se cini da nikada ne mozemo biti sigurne odakle su zapravo lijekovi stigli i kako se rukovalo njima. :?

ina33,hvala
imam 30 g,sve ok sa obje strane ,ne znam zašto sam bila stimulirana sa menopurom 23amp., s obzirom na godine,hormoni po kojima je složen protokol bili stari 6mj.,
tsh-0.9 fsh-9,lh-10,prl-14,e2-98,napravljeni novi prije stimulacije
tsh-0.94,fsh-5.4,lh-4.5,e2-264,prl-14,
dr nije mjenjao protokol,bez obzira kaj su ponovljeni hormoni bolji

Mislim da je ta prva stimulacija cisto pogadanje, bez obzira na godine i hormone. Ja sam s 33 godine stimulirana s tek dvadesetak ampula gonala i nije od mene bilo trazeno da ponovim hormone, iako su bili stari vise od godinu dana i iako je fsh bio 9.4.

Zar stanice mogu biti i prezrele? Ja sam uvijek mislila da je bitno da nisu nezrele, a sve dalje od toga da je OK. :/

dobro sto ste podigli ovu temu. moje embrije bile su oceneti kao G2 ( najbolji embriji su G1, znaci bili su odma ispod najbolji ) neznam dali su to iste oznake u svim lab.koje koriste embriolozi. al eto nije uspjelo iz prve. a bila sam na stimulacijom s superfact ( injek) + cisti FSH.kad sam videla na slici nisu mi izgledali ni malo sjajne ( ja se ne razumem al nekako nisi mu bile onako pravilne ko crtani). doc. kaze da je dobar embrij onaj koji ima ujednacene krugove ( t.r. identicne krugove oko sebe) moje nisu bili takvi a oni su ih ocenili eto kako dobri.

Isti je princip u Rijeci ali ih označavaju s npr. 4a, 6b itd. Broj oznacava broj stanica, a oznaka "a" znači da su sve stanice jednake velicine sto je dobro, a "b" znaci da su nejednake velicine sto je manje dobro.

neznam dali za sledeci IVF cu dobiti isti taj protokol ili nesto ce menjeti moj doc. sta vi savetujete ? meni se cini da si ti dobro reagirala na taj protokol.

sta predlazete da uzimam ovo leto dok se moj organizam odmara i sprema za sledeci IVF?
U vrijeme dok sam otvarala ovu temu duboko sam vjerovala u vitamine, pripravke, cajeve, nacin ishrane... Sada mi se cini da me je sve to samo opterecivalo i da nije toliko bitno koliko je bitno pogoditi terapiju tj. ovo:

Moja opća dr., odlična ženska - mi je jednom rekla - nema idealnog doktora i najbolje terapije - ima najbolje terapije i najboljeg doktora za određenog pacijenta u određenom trenutku. Tj. ti i terapija morate "kliknut
Zato lila_mk, mozda je najbolja priprema opustanje i uzivanje u ljetu, a potom u akciju.

wewa
25.06.2008., 14:34
Ja sam kupila Gonale u ljekarni u Novoj Vasi i bili su proizvedeni u Mađarskoj, tako da mi se cini da nikada ne mozemo biti sigurne odakle su zapravo lijekovi stigli i kako se rukovalo njima. :?

Ma da, ne mozes znati. Kod nas u RS-u ima ljekarni koje prodaju znatno jeftinije hormone, a cini mi se da su se bas ti pokazali nepouzdanim, sjecam se da je jedna cura iz Srbije spominjala isto.
U svakom slucaju, mi smo kupili Gonale u Metkovicu, pokazali su se ok - tj. nisam lose reagovala, 9 js od 20 ampula.
Moj bi recept bio - Gonali u vecim ljekarnama po prosjecnim cijenama, tamo gdje je promet dobar.

U vrijeme dok sam otvarala ovu temu duboko sam vjerovala u vitamine, pripravke, cajeve, nacin ishrane... Sada mi se cini da me je sve to samo opterecivalo i da nije toliko bitno koliko je bitno pogoditi terapiju tj. ovo:

Moja opća dr., odlična ženska - mi je jednom rekla - nema idealnog doktora i najbolje terapije - ima najbolje terapije i najboljeg doktora za određenog pacijenta u određenom trenutku. Tj. ti i terapija morate "kliknut
Zato lila_mk, mozda je najbolja priprema opustanje i uzivanje u ljetu, a potom u akciju.
Definitivno mislim da je adekvatno planiranje i maksimalno opustanje dobar savjet - uspjeh ce doci ili nece, ali bitno je odrzati nekakav normalan stil zivota, bez (nepotrebnog) grca. :*

laky
25.06.2008., 14:56
podižem temu,još sam u šoku i nisam se nadala ovakvom rezultatu :cry: :cry: :cry:

moj prvi ivf stim.,menopurima 23 amp.,aktiviro 6 folikula,jućer punkcija,rećeno 2 ocite ništa ,4 ok
sva sretna zbog brzo obavljene punkcije i ne tako bolne,4 ocite super ,ja zadovoljna
danas zovem biologicu,a ono ništa, sve ocite prezrele :shock: ,veli da je takvo stanje bilo i jućer,nije mi jasno tko tu koga zavarava,zašto jućer nisu rekli pravu situaciju,zar se prezrelos ocite može popraviti? :?

ima li netko ovakav problem

Lambi jesi li vadila esttradiol na dan stoperice ili LH trakice?meni je ovo sve zbunjujeće s veličinom folikula i zrelošću stanica

Sonja29
25.06.2008., 22:36
Ja sam jedna od onih koja je puno bolje reagovala na merionale iz Mađarske već na menopure i menogone. Nisam vidjela veliku razliku osim u cijeni.

fatamorgana
25.06.2008., 22:52
Jadna ja, ja ovo oko jajnih ćelija ništa ne kapiram. Kako ću znat šta je dobro a šta ne, kako ću dr. a ubjeđivati da nešto treba ili ne treba napraviti :nope:

ina33
26.06.2008., 00:26
Jadna ja, ja ovo oko jajnih ćelija ništa ne kapiram. Kako ću znat šta je dobro a šta ne, kako ću dr. a ubjeđivati da nešto treba ili ne treba napraviti :nope:

Fato, mi se svi nadamo da nećeš bit u toj fazi, jer će upalit iz prve. To ti na kraju nauče maratonci - znači netko tko je provrtio makar 2 IVF-a, sve izpozabilježavao, namaltretirao doktore s pitanjima bez ženiranja, uz diplomatski smješak. Ne beri zasad brigu. Zasad sve gledaj kako doktor radi, piši i bilježi što od terapije uzimaš, pitaj ga na svakom UZV-u koliko folikula ima i kakav ti je endomterij, pitaj ih na koliko mm veličine folikula su ti dali štopericu, onda poslije pitaj kakve su ti jajne stanice, pa kakav je bio spermiogram, pa kakvi su vam embriji (osim "dobar, loš zao", dobro ti je dobit i koliko stanični), to sve zapiši za eventualno zlu ne trebalo... i nadaj se bingu iz prve (ali budi ipak realno optimistična jer ne uspijeva iz prve u 90% slučajeva, nego u 30%).

fatamorgana
26.06.2008., 01:41
Draga Ina33, toliko se trudim da ništa ne prepustim slučaju jer znam da su doktori prezauzeti i da je jako malo njih koji se cijelim srcem prepuste i sve živo ispitaju da bi izbjegli propuste. Postupit ću onako kao što si mi i rekla. Ja se brinem za jajne ćelije, a ko zna hoće li biti uopće spermatozoida :(
Hvala ti na vremenu koje si posvetila da mi napišeš komentar koji je zaista poučan. :*

lila_mk
27.06.2008., 13:40
frutilica 1 hvala na odgovoru nadam se da cu se opustiti ali mislim napraviti neke pretrage.doc je predlozio AHA,LAD, i ACA al na moje insistiranje ( to sam procitala tu na forumu a neznam ni sta znaci?????) ne kao zadolzitelno . pa sta vi predlazete da se uradi ? sta se radi da se vidi dali ima koagulacija? kako se zove taj test i koje po vama trebam uraditi?

ujnatetka
01.07.2008., 15:44
Lambi,

Ja sam do sada bila na 18 IVF-ova (upravo sam danas uradila betu i, nazalost, ona je 0) i nikad nisam cula da bi oocita mogla biti prestara. Punkcija se moze uraditi prerano (tada su oocite nezrele), u optimalno vrijeme (to je vec umjetnost), ili prekasno (tada doktor i ne uhvati oocite jer je vec doslo do ovulacije).
Mozda bi o tome trebala pitati nekog drugog biologa/doktora. U kojoj si klinici radila IVF?

Ja imam problem sa kvalitetom i brojem jajasaca (i jedno i drugo je lose) ali se pitam sto je bio problem prije, kad nisam imala 43 godine i kad mi FSH nije bio ovako visok :? .

Sta god da bilo, ja i dalje pokusavam i nadam se.

Hvala svima na savjetima glede ishrane. Moj problem je da jako volim ugljikohidrate ali cu se ipak morati preorjentirati.

pozdrav svima iz Sarajeva,
ujnatetka

fritulica1
01.07.2008., 15:52
ujnatetka, :love:

18 IVF-ova, ti si nam zbilja iskusna... Gdje odlaziš na IVF? Radi li se o prirodnjacima ili o stimuliranima? Koju terapiju kombiniraš u stimuliranima?
Od srca ti želim da što prije postaneš i mama!!! :heart:

ZO
01.07.2008., 15:57
ujnatetka :love:
18 IVF-ova nije maleni broj, daj nam još podataka, da li si imala pozitivne bete, da li si radila neke posebne pretrage, da li dr imaju kakvu sumnju zbog čega ne uspijeva?
:heart:

wewa
01.07.2008., 16:01
Lambi,

Ja sam do sada bila na 18 IVF-ova (upravo sam danas uradila betu i, nazalost, ona je 0) i nikad nisam cula da bi oocita mogla biti prestara. Punkcija se moze uraditi prerano (tada su oocite nezrele), u optimalno vrijeme (to je vec umjetnost), ili prekasno (tada doktor i ne uhvati oocite jer je vec doslo do ovulacije).
Mozda bi o tome trebala pitati nekog drugog biologa/doktora. U kojoj si klinici radila IVF?

Ja imam problem sa kvalitetom i brojem jajasaca (i jedno i drugo je lose) ali se pitam sto je bio problem prije, kad nisam imala 43 godine i kad mi FSH nije bio ovako visok :? .

Sta god da bilo, ja i dalje pokusavam i nadam se.

Hvala svima na savjetima glede ishrane. Moj problem je da jako volim ugljikohidrate ali cu se ipak morati preorjentirati.

pozdrav svima iz Sarajeva,
ujnatetka
da pogadjam - Godinjak?

Od srca ti zelim da postanes mama, a najiskrenije cu reci da bih dobro razmislila o promjeni klinike (da ne velim drzave) :heart:

laky
01.07.2008., 16:05
da pogadjam - Godinjak?

Od srca ti zelim da postanes mama, a najiskrenije cu reci da bih dobro razmislila o promjeni klinike (da ne velim drzave) :heart:[/quote]

potpisujem

ujnatetka
01.07.2008., 16:26
Nije Godinjak - nisam uradila nijedan IVF u BiH. Bila sam kod Kurjaka 2 puta (nazalost, ali tada sam bila mlada i neiskusna), u IVF klinici jedno 6-7 puta (dr. Simunic), 3 puta u Mariboru, a ostatak (i sada) u poliklinici Vili kod dr. Radoncica.

Moja prijateljica je radila IVF kod Mehmedbasica i u Zenici ali ja moram vjerovati u doktora/kliniku da bih mogla otici tamo. U dr. Radoncica stvarno vjerujem da ce uciniti sve sto je u njegovoj moci. Nazalost, kod mene je taj faktor prilicno losih jajasaca.

Valjda ce biti bolje slijedeci put.

pozdrav,
ujnatetka

wewa
01.07.2008., 16:41
Nije Godinjak - nisam uradila nijedan IVF u BiH. Bila sam kod Kurjaka 2 puta (nazalost, ali tada sam bila mlada i neiskusna), u IVF klinici jedno 6-7 puta (dr. Simunic), 3 puta u Mariboru, a ostatak (i sada) u poliklinici Vili kod dr. Radoncica.

Moja prijateljica je radila IVF kod Mehmedbasica i u Zenici ali ja moram vjerovati u doktora/kliniku da bih mogla otici tamo. U dr. Radoncica stvarno vjerujem da ce uciniti sve sto je u njegovoj moci. Nazalost, kod mene je taj faktor prilicno losih jajasaca.

Valjda ce biti bolje slijedeci put.

pozdrav,
ujnatetka
Moram ti priznati da mi je sad lakse :heart:
Ako nista, znas da radis sve sto ti je u moci i da te niko ne vuce za nos :*

Drzim fige za uspjeh kod divnog dr. Radoncica :*

btw. - jesi razmisljala o homeopatiji/bioenergiji?

fritulica1
01.07.2008., 16:46
ujnatetka, dr radončić je odličan doktor i vjerujem da će ti on donijet malog :saint:

Lutajući po Internetu, našla sam da bi na kvalitetu i kvantitetu (kod žena s povišenim FSH-om) mogao utjecati DHEA pripravak, tj. da su postignuti odlični rezultati kod žena koje su ga koristile. Već sam jednom na forumu postavila pitanje na tu temu ali mi se nitko nije javio...pitat ću i ovdje; zna li netko nešto više o tome?

Evo zanimljivog linka: http://humrep.oxfordjournals.org/cgi/content/full/15/10/2129

fritulica1
01.07.2008., 16:47
dr. radončić = dr Radončić :)

ujnatetka
01.07.2008., 18:33
Fritulice,

Hvala na lijepim zeljama. Nisam ti odgovorila na prvo pitanje glede stimulacije:
Posljednjih 3-4 IVF-ova sam uradila sa jako malo stimulacije (do 6 Gonala i 4-5 Menopura) jer svakako ne dobijam vise od 2 stanice (3 stanice bi bio veeeeliki uspjeh i sreca). Dr. Radoncic mi uglavnom kombinira prirodni ciklus sa jako malo stimulacije.

Sto se tice DHEA, i to sam probala ali sam nakon koristenja od nekih 2-3 mjeseca pocela dobijati ciste (ne mora uopce znaciti da ima neke veze sa DHEA), pa sam imala anovulatorne cikluse (ispostavilo se da mi je prolaktin bio dosta povisen ali sam to sredila sa Dostinexom), pa svasta nesto, tako da nisam bila na IVF-u skoro godinu dana. Uz to su mi prije ovog posljednjeg IVF-a na punkciji nasli ciste a ne oocite iako su folikuli izgledali jako lijepo i estradiol je odgovarao dvjema jajnim stanicama. U postupku prije toga (u ozujku) sam iz potpuno prirodnog ciklusa imala 3 folikula ali su 'pobjegli' sat prije aspiracije (negdje na naplatnim kucicama dok sam putovala iz Sarajeva prema Zagrebu - to mi je palo jako tesko).
Inace, mnogi doktori ne preporucuju DHEA i jedini clanak o tome je iz tog centra za reprodukciju kog si i ti citirala i zasnovan je na samo nekoliko slucajeva. Stvarno ne znam sta da mislim ali se bojim da nesto ne zeznem :/ .

Sad sam narucila cajeve od one Danice Luketic iz Visnjana i nadam se CUDU VELIKOM.
Samo se bojim menopauze.

pusa svima vama,
ujnatetka :/

fritulica1
01.07.2008., 20:33
Hvala na lijepim zeljama. Nisam ti odgovorila na prvo pitanje glede stimulacije:
Posljednjih 3-4 IVF-ova sam uradila sa jako malo stimulacije (do 6 Gonala i 4-5 Menopura) jer svakako ne dobijam vise od 2 stanice (3 stanice bi bio veeeeliki uspjeh i sreca). Dr. Radoncic mi uglavnom kombinira prirodni ciklus sa jako malo stimulacije.

Da kažu da je za nas poor responderice bolja blaža stimulacija bez supresije. Jeste li ikad probali s Cetrotide-om?

Hvala što si s nama podijelila iskustvo s DHEA-om. I ja sam danas googlala o tome i našla dosta negativnih komentara po tom pitanju.

U postupku prije toga (u ozujku) sam iz potpuno prirodnog ciklusa imala 3 folikula ali su 'pobjegli' sat prije aspiracije (negdje na naplatnim kucicama dok sam putovala iz Sarajeva prema Zagrebu - to mi je palo jako tesko).

Baš mi je žao što su folikuli pobjegli, ali zanimljivo kako ih je bilo 3 u sasvim nestimuliranom postupku...neka tako bude češće, ma neka bude bingo! :heart:

Znam kako je teško putovati na postupke i sve organizirati...iz mjeseca u mjesec... :love:

rikikiki
02.07.2008., 09:34
ujnatetka, dr radončić je odličan doktor i vjerujem da će ti on donijet malog :saint:

Lutajući po Internetu, našla sam da bi na kvalitetu i kvantitetu (kod žena s povišenim FSH-om) mogao utjecati DHEA pripravak, tj. da su postignuti odlični rezultati kod žena koje su ga koristile. Već sam jednom na forumu postavila pitanje na tu temu ali mi se nitko nije javio...pitat ću i ovdje; zna li netko nešto više o tome?

Evo zanimljivog linka: http://humrep.oxfordjournals.org/cgi/content/full/15/10/2129

Ja sam koristila DHEA (doduše 50 mg, a ne 80) kroz dva mjeseca i za vrijeme njegova korištenja nisam dobila stanicu (bile 3 punkcije). E, sad....da li stanica nije bilo ili ih dr. nije uspio ispunktirat :? Da li stanica nije bilo zbog DHEA ili ih i inače ne bi bilo ... nemam pojma! Znam samo da više neću eksperimentirat s takvim stvarima .... uf... da mi doktor zna da gutam sve što pročitam da bi moglo pomoći.... :mrgreen:

Ujnatetka, koliki ti je najviši FSH?

didicro
02.07.2008., 11:40
Očito su i meni našli cistu prilikom punkcije u prirodnom ciklusu jer nisam dobila jajnu stanicu a imala sam super endometrij, super veličinu folikula, super vrijednosti estradiola.

Tako da to više ništa ne kužim. :?
Kako se uopće može znati da li folikul ima jajnu stanicu osim nakon punkcije?
Inače su mi svi hormoni OK.

fritulica1
02.07.2008., 13:58
Ja sam koristila DHEA (doduše 50 mg, a ne 80) kroz dva mjeseca i za vrijeme njegova korištenja nisam dobila stanicu (bile 3 punkcije). E, sad....da li stanica nije bilo ili ih dr. nije uspio ispunktirat Da li stanica nije bilo zbog DHEA ili ih i inače ne bi bilo ... nemam pojma! Znam samo da više neću eksperimentirat s takvim stvarima .... uf... da mi doktor zna da gutam sve što pročitam da bi moglo pomoći....

A i ja sam skoro otisla po to u ljekarnu... ali nekako sam u zadnji čas odlučila još pričekati...i sad što duže "čačkam" o tome, manje mi se sviđa. Navodno bi DHEA trebala sniziti FSH i povoljno utjecati na kvantitetu i kvalitetu j. stanica...ali evo čini se da nije baš tako...

Očito su i meni našli cistu prilikom punkcije u prirodnom ciklusu jer nisam dobila jajnu stanicu a imala sam super endometrij, super veličinu folikula, super vrijednosti estradiola.
Po ovom svemu što si nabrojala, vjerovatno je j.s. pobjegla. Neće doktor napisati/ reći: "Vjerovatno mi je pobjegla j. stanica prilikom punkcije" već: Nema oocite, ili ne dobije se oocita...a to mi odmah protumačimo kao prazan folikul tj. cista...

Ajde, neka drugi put uhvate dobitnu j. stanicu. :love:

didicro
02.07.2008., 15:15
fritulica1 nisam baš sigurna jer sam osobno na uzv svojim očima vidjela taj folikul i odmah nakon toga smo ga punktirali.

Jedino da nije pukao npr.prije 2 sata pa da još nije uspio nestati tj. možda folikulu treba par sati da se pretvori u žuto tijelo.

Pojma nemam. :?

Znam da žena nema svaki put jajnu stanicu u folikulu ali mislila sam da barem estradiol ili LH trakica pokazuje nešto više. Ali eto iz mog primjera baš ne pokazuje ništa.

didicro
02.07.2008., 15:18
Zar može jajna stanica pobjeći prilikom punkcije?
Kaj to ovisi o spretnosti doktora?

fritulica1
02.07.2008., 16:55
Zar može jajna stanica pobjeći prilikom punkcije?
Kaj to ovisi o spretnosti doktora?

Ja mislim da je odgovor na oba pitanja: Da.

Lambi
02.07.2008., 21:33
ujnatetka,kao prvo~~~~~~~~~~~~~~~~~ :heart: -em da ostaneš što prije trudna

kaj se tiće prezrelih stanica,uputila pitanje drRado.,na što je on odgovorio da su prekasno punktirane,tako da postoje prezrela j.s,predložio konzultacije sa nalazima da mi može nešto više reći i pojasniti

na otpusnom pismu piše ,oocite nedostatne kvalitete :/
nekako mi je od ovog stim,ivf ostao gorak trag,poljuljalo povjerenje :roll:

ujnatetka
03.07.2008., 12:24
Drage moje,

Moj najvisi FSH (kojeg sam radila prije vise od 2 godine) je bio 25. Obzirom da moze biti samo visi a tome nema pomoci, uopce vise ni ne zelim da radim FSH i LH - uz to mi to izaziva uzasno puno stresa. Uradim samo prolaktin jer se on moze efikasno sniziti (a imala sam povisen prolaktin nekoliko puta).
Sto se tice snizavanja FSH nekim drugim lijekovima i pripravcima, to apsolutno nema smisla. Visok FSH je samo indikator da su rezerve jajasaca pri kraju. Snizili ga ili ne, to je fakt i mi imamo onoliko jajnih stanica koliko nam ih je Bog dao na pocetku naseg zivota (muskarci su u puno boljoj poziciji (kao i uvijek) - spermatozoidi se stvaraju skoro do kraja njihovog zivota).

Kad govorimo o punkciji koja ne rezultira pronalaskom oocite, prema onom sto sam procitala i dozivjela, to se nekad moze desiti usljed nespretnosti doktora a nekad su i folikuli prazni (sto smo starije, to se cesce desava). I nikad se to ne moze znati prije punkcije. U stvari, moglo bi se i znati ako bi se estradiol pratio vise dana uzastopce i ako laboratorija radi jako detaljne/tacne nalaze, i na kraju, ako to doktor zna dobro analizirati.

O DHEA - imam jos uvijek jednu kutiju koju sam dobila iz SAD-a ali stvarno vise nisam sigurna da zelim eksperimentirati s tim. Kao sto sam vec rekla, pokusacu sa onim istarskim cajevima, mozda se nesto desi.
Uz to na meni radi moja prijateljica (ona je reiki majstor ili kako se god to zove, radi homeopatiju i uvijek do sada mi je pogodila rezultat IVF-a, cak i UZV-a - kad sam imala ciste).
Uzasnuta sam kratkim vremenskim rokom koji mi je preostao ali se borim.

Drage 'sisters in arms', zelim svima nama tu najvecu srecu. Ponekad mi se cini da sam jedina nesretnica na svijetu kad vidim sve ove prekrasne bebe i trudnice. Posebno sam tuzna kad vidim svog najdrazeg muza kako gleda bebe i malu djecu ili kad se igra sa sestrinim djecacima. Hoce srce da mi prsne i suze odmah krenu. Onda se logiram na neki od foruma i vidim koliko nas ima. Ovaj zivot bas i nije fer ali mi se moramo boriti. Ni oni koji nam izgledaju perfektno sretni, mozda to u stvari nisu (barem ne u potpunosti).

odoh sad raditi i pusa svima vama :*

ujnatetka

chantal
10.07.2008., 18:31

Više informacija o DHEA tabletama možete dobiti na slijedećem linku (priložen je i case study):
http://www.centerforhumanreprod.com/pdf/dheafs.pdf

DHEA tablete su koristili kod žena koje su bile dijagnosticirane da imaju smanjene rezerve jajnih stanica, tj. kvaliteta je bila slaba. Jedna od indikacija je visok FSH. U toj klinici i u nekim drugim klinikama u Americi imaju vrlo dobre rezultate sa DHEA.
Prvu informaciju o tim tabletama sam dobila na jednom forumu u Sloveniji od dviju žena koje su imale visok FSH i seriju neuspješnih IVFa...Obje su nakon konzultacije sa klinikom u NY i uz znanje svojih liječnika 2-4 mjeseca pile te tablete i nakon napravljenog IVFa su zatrudnjele (obje su sa DHEA imale mnogo bolji rezultat u broju i kvaliteti stanica, nego što je to bio slučaj prije).
Iako sam prije 4 godine brzo i bez problema zatrudnjela (bez ikakvih stimulacija i tretmana), sada imam problema - naime već 2 godine pokušavam, međutim bez uspjeha. S obzirom da za svoje godine imam relativno visok FSH (37 godina, 10 FSH), doktor sumnja na smanjene rezerve jajnih stanica. Sada sam na tretmanu sa klomifenom, međutim čini se da dobro ne reagiram jer već zadnjih nekoliko puta imam samo 1 folikul na ciklus. Na jesen idem na prvi IVF i ako bude neuspješan, probat će sa DHEA tabletama. Ako neka od forumašica ima dodatne inormacije o DHEA i rezultatima, molim da mi se javi...

Lambi
10.07.2008., 22:52
chantal ,
dali ti fsh varira u svojoj vrijednosti,spusti li se ispod 10?

didicro
11.07.2008., 11:31
chantal tvoja informacija zvuči čudesno!

chantal
11.07.2008., 12:09
chantal ,
dali ti fsh varira u svojoj vrijednosti,spusti li se ispod 10?

Da. U veljači je bio 12,6, zatim svibnja 8,9 zadnji mjesec je bio 10,3. Januara je bio oko 17.

Lambi
11.07.2008., 22:14
unutar 6 mj .,moj fsh prvo je bio 10 pa 5.4,ne znam kaj to govori :/

chantal
13.07.2008., 14:44
unutar 6 mj .,moj fsh prvo je bio 10 pa 5.4,ne znam kaj to govori :/

Ne znam točno. Čitala sam da liječnici uglavnom kao referentnu vrijednost uzimaju najvišu vijednost FSHa. Na CHR website-u sam našla tabelu sa uobičajenim FSHa vrijednostima glede na broj godina.
http://www.centerforhumanreprod.com/pdf/fshlevels2.pdf

rikikiki
14.07.2008., 10:21
I meni su bili različiti rezultati FSH ... unutar godine dana od 27,8 do 2,02.
Gleda se najviša vrijednost koja je zabilježena.

ELINA
14.07.2008., 11:26
Zapravo iskreno nemam nekih osobnih iskustva s ovim o čemu pišem, pa sve treba uzeti s rezervom, iako ima logike. Naime, čitala sam da je izuzetno bitna prehrana. Bio je jedan znastveni članak koji sam dobila mailom i nažalost izbrisala koji je govorio o tome kako postoji analogija između izgleda hrane koju jedemo i zdravlja nekih organa. Pa je naprimjer utvrđeno kako je orah jako zdrav za mozak, rajčica i brusnica za srce, a za zdravlje jajašaca navedene su smokve!!!
Nisam sigurna koliko je to doista tako, ali ne zvuči mi loše, pa nije zgorega probati...

rikikiki
14.07.2008., 11:40
Čula sam i ja za suhe smokve namočene u maslinovom ulju...navodno da poboljšava kvalitetu jajnih stanica .... nisam probala, ali mogla bih!
Cure, evo vam jedan forum u kojem se puno spominje visoki VSH, DHEA i suhe smokve!
http://www.doktor.co.yu/forum/viewtopic.php?t=15006

rikikiki
14.07.2008., 12:00
http://www.roda.hr/forum/viewtopic.php?p=1511070&sid=75759ee8fda023e8904812f41056e3c2
http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=45486&highlight=klomifen
http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=45971&highlight=klomifen
http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=45231&highlight=klomifen
http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=45112&highlight=klomifen
http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=44899&highlight=klomifen
http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=37433&highlight=klomifen
http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=42780&highlight=klomifen
http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=43005&highlight=klomifen
http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=40968&highlight=klomifen
http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=36314&highlight=klomifen
http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=34011&highlight=klomifen

rikikiki
14.07.2008., 13:15
ovo je otišlo na krivu temu .... baš sam smotana :oops:

fritulica1
16.07.2008., 09:56
Čula sam i ja za suhe smokve namočene u maslinovom ulju...navodno da poboljšava kvalitetu jajnih stanica .... nisam probala, ali mogla bih!

I ja sam čula za smokve i masl. ulje. ali ta mi je kombinacija :/

malo sam virnula na link (http://www.doktor.co.yu/forum/viewtopic.php?t=15006), i svašta novog sam saznala, super su cure. :*

I moj zadnji FSH je visok (10.4). Može li njega podignuti klomifenska terapija? (meni nekako taj klomifen nikako nije sjeo, a nevjerovatno je koliko sam se depresivno osjećala dok sam ga koristila :/ )

Tia
16.07.2008., 10:18
I moj zadnji FSH je visok (10.4). Može li njega podignuti klomifenska terapija? (meni nekako taj klomifen nikako nije sjeo, a nevjerovatno je koliko sam se depresivno osjećala dok sam ga koristila :/ )

FSH može se podignti od klomifena vidi ovo (http://yourtotalhealth.ivillage.com/side-effects-amp-monitoring-with-clomid.html)

FSH također može biti povećan zbog Decapeptyla. To se desilo meni u zadnjem IVF. 2. dc sam počela s Decapaptylom, a 3. dc vadila homone kad ono FSH 26,1. Prestravila sa se no onda sam pronašla ovo

Initially, triptorelin causes an increase in the amount of FSH and LH released from the pituitary gland, with resulting increase in testosterone production in men, and oestrogen production in women. However, chronic administration of triptorelin desensitises the pituitary gland. This means that it produces less and less FSH and LH, ...
izvor (http://www2.netdoctor.co.uk/medicines/100005081.html)

zubica
16.07.2008., 13:57
meni nekako taj klomifen nikako nije sjeo, a nevjerovatno je koliko sam se depresivno osjećala dok sam ga koristila :/ [/size])

Ovo moram potvrditi. I ja se od klomifena osjećam strašno depresivno, čemer i jad, sva sreća da depresija traje svega par dana dok ga uzimam jer da je duže koknula bi ili sebe ili nekog drugog.

Što se tiče kvalitete js, ja sam bila na tri klomifena dnevno i dobila 2 js super kvalitete, biologica ih nahvalila na sva usta. Reakcija je bila bolja nego na Menopur ili Gonal. Nažalost nisu se primili, ali u idućem ciklusu ću probat istu terapiju. Dok recimo s 1 ili dva klomifena nije bilo rezultata.
Tako da nikad se ne zna....

fritulica1
16.07.2008., 15:37
Ovo moram potvrditi. I ja se od klomifena osjećam strašno depresivno, čemer i jad, sva sreća da depresija traje svega par dana dok ga uzimam jer da je duže koknula bi ili sebe ili nekog drugog.

Znači i ti?! To je definitivno od klomifena, evo vidim i u linku što ga je stavila Tia (hvala):

I have been experiencing side effects. I have hot flashes and bad mood changes, and I find it difficult to sleep..

Zubice, kod tebe su znači j. stanice kvalitetnije nakon klomifenske stimulacije? Ja nisam baš primijetila neki pomak... kod mene uvijek po jedna stanica (s klomifenom ili bez njega), a embrio dogura do 6 stanica...nikad dalje...

Znači, klomifen, osim što bi trebao djelovati na količinu j. stanica, djeluje i na kvalitetu?

Što se tiče stimulacije (gonali, klomifeni...), zna li netko koliko vremena je potrebno da se izluče iz tijela?

fritulica1
16.07.2008., 15:44
Što se tiče stimulacije (gonali, klomifeni...), zna li netko koliko vremena je potrebno da se izluče iz tijela?

Evo našla sam odgovor u jednom topicu. Pisala je ina33:

BTW, treba stvarno hormone vaditi kad imaš jedno barem 3 ciklusa mira od stimuliranja, tad je rel. reprezentativno, a ako se radi o vel. stimulaciji onda bih rekla i više - tipa 5 mjeseci.

zubica
16.07.2008., 23:04
Kad sam pila dva klomifena dnevno imala sam jedan folikul i stanicu ne baš dobre kvalitete. Ali s tri imala sam 4-5 folikula i js super kvalitete. A bila sam jako skeptična :/
Možda je to samo slučajno, ali eto neki pomak ipak je pa ću u idućem postupku svakako probati istu terapiju.

Da barem nema tih nuspojava, pila sam 3 odjednom, navečer, svaku noć bi ružno sanjala, a po danu se osjećala fuj i bljak.
Ipak lakše to nego pikat se.

zubica
16.07.2008., 23:08
e da, i ciklus nakon uzimanja klomifena vadila sam hormone štitnjaće i TSH mi je bio povišen. Gornja granica je bila 4,95, a meni je bio 5,50. Tako nešto. Nije reprezentativno jer nisam imala dužu pauzu.

fritulica1
16.07.2008., 23:36
e da, i ciklus nakon uzimanja klomifena vadila sam hormone štitnjaće i TSH mi je bio povišen. Gornja granica je bila 4,95, a meni je bio 5,50. Tako nešto. Nije reprezentativno jer nisam imala dužu pauzu.

Svejedno ti provjeri TSH uoči novog pokušaja jer bi za ostvarenje uspješne trudnoće on trebao biti max 2. :*

Berlin
30.10.2008., 14:13
Antioksidanse kojeg proizvođača bi preporučili?
Ima li neki da ih ima više u jednoj tabletici. Nastojim biti praktična.
I to sa smokvama: ne postoji nikakva druga procedura osim staviti smokve u masl. ulje 40 dana :? :?

fritulica1
30.10.2008., 16:02
berlin, kazu da su Symbion antioksidansi(A,C,E + selen) dobri.
Ja sam trenutno na Centrum multivitaminima.

sa smokvama u ulju nemam iskustvo.

taMarelica
30.10.2008., 17:16
probaj ovdje vidjeti ...

www.thefertilesoul.com

ja sam veliki fan kineske medicine jer je meni pomogla (a dijagnoza je bila jako, jako losa, imam male zalihe jajasca i nisam bas reagirala na stimulaciju), tako da to uzmi sa zrnom soli.

sretno !

Berlin
30.10.2008., 21:35
Ja sam moju smokvicu - za početak samo jednu, doduše malo veću, potopila u maslinovo ulje i već me hvata jeza od tog okusa.
Ostalih otprilike pola kila je u tegli i sada će čekati 40 dana.
Eto da i to probam.

vikki
31.10.2008., 09:25
Cure, a kako dr. može zaključiti da imam malu rezervu jajnih stanica, ako mi je FSH o.k. (5,8 je, a gornja je granica 12 ili tu negdje)? Naime, to mi je MPO-ovac rekao kad me je pogledao na UZ 4. dan ciklusa. Sad krećem u stimulirani s 30 gonala i on prognozira da ću dobiti oko 4, 5 stanica, ne više :?
Inače, mama mi je ciklus izgubila već u 42., bojim se da je to nasljedno i da se i meni bliži menopauza.
:)

vikki
31.10.2008., 09:26
I da, Dalmatinka sam i obožavam smokve i maslinovo ulje, ali samu kombinaciju :/ nisam se usudila probati.

Berlin
31.10.2008., 10:48
Na prvo pitanje ti nemam odgovor, a što se tiče drugog mogu ti reći da je iznenađujuće podnošljivo.

Je li netko zna kakav je utjecaj L-arginina na žene? Jako me zanima.

lilium
31.10.2008., 11:13
vikki,
ima tu par stvari za procjenu rezerve JS: dobar FSH je jedna od njih, kada se on gleda potrebno je vidjeti i koliki je estradiol; takodjer se ultrazvucno prebrojavaju antralni folikuli u ranoj folikularnoj fazi; koliko znam vani za procjenu ovarijske rezerve jos rade inhibin B (objasnjenje: http://www.sharedjourney.com/define/day3.html ) pa i AMH ( http://www.sharedjourney.com/test/amh.html )
Inhibin B su cure isle vaditi u Beograd, za AMH nisam sigurna. (Ja znam da mi FSH i broj antralnih folikula ukazuju da su rezerve JS smanjene, sto s obzirom na moje god. nije nista neobicno, pa onda nisam isla na daljnju provjeru svih detalja)

Za FSH se onako odokativo gleda da je skoro do 10 OK, od 10-12 je jos OK, no krece prema voznji na rezervi; 12-15 voznja na rezervi; 15-20 jos manja rezerva.

berlin,
o primjeni L-arginina za zene sam negdje vec pisala - koliko se sjecam trebao bi uticati na povecanje cirkulacije kroz jajnike, maternicu...a dobra cirkulacija je bitna za proizvodnju dobrih JS i endometrij

:heart:

ina33
31.10.2008., 11:18
Cure, a kako dr. može zaključiti da imam malu rezervu jajnih stanica, ako mi je FSH o.k. (5,8 je, a gornja je granica 12 ili tu negdje)? Naime, to mi je MPO-ovac rekao kad me je pogledao na UZ 4. dan ciklusa. Sad krećem u stimulirani s 30 gonala i on prognozira da ću dobiti oko 4, 5 stanica, ne više :?
Inače, mama mi je ciklus izgubila već u 42., bojim se da je to nasljedno i da se i meni bliži menopauza.
:)

Nije ti 4-5 malo za tvoje godine, to je čisto pristojno :love:. Od toga bi ti mogla bit tri embrija, vjerojatno će ti vratit sva tri jer ženama u većim godinama na VV-u vraćaju tri u nadi da će se koji primit (ne ciljaju trojke). Vjerojatno je brojao antralne folikule plus uzeo u obzir godine, ne znam jesi li mu rekla to za mamu. Sretno!

ina33
31.10.2008., 11:27
A najvjerojatnije je šacao na temelju svog iskustva kako reagiraju žene u tim godinama, onako kako sam ja skužila čisto laički iz sudjelovanja u postupcima, a možeš onda mislit koliko je njegovo iskustvo veće da već šacajući može skužit - žena u tim godinama koja dobije više stanica najčešće ima ili PCOS ili ima produljene cikluse. Hoću ti reći, to ti nije loše, uopće, bit će od toga "materijala za rad". Prije sam se na to šacanje jako ljutila, a, što sam više u ovome, vidim da je to relativno lako odredit, i bez krvnih pretraga, na temelju iskustva.

ina33
31.10.2008., 11:28
Da, ovu gore tvrdnnju nisam našla na internetu i nemam znanstvenih podloga - to se meni tako čini.

Berlin
31.10.2008., 11:35
Draga lilium, hvala ti.
:* Malo ću sada potražiti po forumu.
Ma, jučer kada sam pitala gđu u Twin labu, ona je ostala malo začuđena kada sam rekla da je to za mene. Kao uzimaju ga muškarci koji imaju problema sa neplodnošću.

fritulica1
31.10.2008., 14:35
A kako se ocjenjuje kvaliteta jajne stanice? Vide li biolozi odmah po punkciji o kakvoj je stanici riječ? Ili samo po razvoju već oplođene stanice (ali u tom slučaju je i spermić zaslužan za razvoj situacije)?

Čini mi se da je u mom slučaju i jedno i drugo fijakasto (i stanica i spermić), ali mi je zato endometrij uvijek pravi ljepotan. :)

ina33
01.11.2008., 01:02
A kako se ocjenjuje kvaliteta jajne stanice? Vide li biolozi odmah po punkciji o kakvoj je stanici riječ? Ili samo po razvoju već oplođene stanice (ali u tom slučaju je i spermić zaslužan za razvoj situacije)?

Čini mi se da je u mom slučaju i jedno i drugo fijakasto (i stanica i spermić), ali mi je zato endometrij uvijek pravi ljepotan. :)

:love:. Vide ti i po jednome i po drugome, tj. jedno (jajna stanica) često uvjetuje drugo. Da bi stanica bila kvalitetna mora bit i punkcija pogođena (timing). Imaš na netu slika kvalitetnih stanica ovih i onih, pa kako izgledaju embriji i sl. - to se sjećam da sam guglala u očaju kako ni u MB-u do blastociste i ko zna kakve su to meni stanice. Sjećam se da sam guglala ključnu riječ "blastocyst picture". Evo tog linka, ako čitaš eng:

Slike ljudskih jajašaca - kvalitetni vs. nekvalitetni:

kvalitetni vs. nekvalitetni:

http://www.advancedfertility.com/egg1.htm

Nezrele stanice:

http://www.advancedfertility.com/egg2.htm

Abnormalne:

http://www.advancedfertility.com/egg3.htm

Čudne:

http://www.advancedfertility.com/egg4.htm

Kako izgleda stanica po punkciji - prije ispiranja:

http://www.advancedfertility.com/egg5.htm

To je cijela neka nauka - te neki kumulusi te ovo te ono - u svakom slučaju, imaju parametre za ocjenu.

Slike embrija - blastociste.

http://www.advancedfertility.com/blastocystimages.htm

ina33
01.11.2008., 01:05
Na prvome linku imaš jedan "good looking egg", a obrazlaže se zašto je neki dobar, zašto nije dobar - znači, vide po punkciji tj. ispiranju, a onda takvi lošiji generirraju i lošije embrije. Ali, opet ti je to sve onako... nije crno-bijelo, iako na fotkama je. Sjećam se da sam ja toliko buljila u taj good loking egg i zašto ne mogu takvo jedno ja producirat da, kad sam izašla s posla, a na nebu pun mjesec, pomislila sam - eto, ovo je good looking egg, a ne biće ti moji od 38 godina. Eto, nadam se da sam te malo utješila i nasmijala, ja sam buljila nad ovim slikama pitajući se ajme da mi je vidit sliku moga...

vikki
03.11.2008., 09:56
lilium, ina :love:
Nažalost, čini se da je Luči ipak u pravu. Iako je moj FSH relativno nizak (5,8), čini se da je rezerva jajnih stanica zaista mala. Od jučer primam 4 gonala - jutros samo jedan folikul na lijevom jajniku, desni ništa. Uh, "malo" sam razočarana jer će mi ovo biti jedini od države poklonjeni stimulirani. Ne znam da li se to promijeniti još.
Eto, malo sam se požalila :)
Cure, txs :*

ina33
03.11.2008., 11:10
lilium, ina :love:
Nažalost, čini se da je Luči ipak u pravu. Iako je moj FSH relativno nizak (5,8), čini se da je rezerva jajnih stanica zaista mala. Od jučer primam 4 gonala - jutros samo jedan folikul na lijevom jajniku, desni ništa. Uh, "malo" sam razočarana jer će mi ovo biti jedini od države poklonjeni stimulirani. Ne znam da li se to promijeniti još.
Eto, malo sam se požalila :)
Cure, txs :*

Može se promijeniti, naravno. Sretno!

fritulica1
04.11.2008., 17:00
ina33, hvala ti na linkovima, fenomenalni su.
I prosvijetlila si me, stvarno mi je ta kvaliteta jajne stanice bila misterij.
Znači biolozi nakon punkcije vide njen oblik (izgled) pa odmah znaju o kakvoj se stanici radi...
Nekoliko puta sam odlučila poslije punkcije priupitati biologa o kvaliteti te ulovljene stanice ali uvijek bih to zaboravila, a i nisam bila potpuno sigurna može li se procjenjivati kvaliteta odmah po punkciji...
sad i ja stalno piljim u good looking egg :zaljubljen: i pitam se hoću li ga ikad ja snijeti...

vikki, sretno! :heart:

hanumica fata
29.07.2009., 13:27
drage cure, je li neka od vas uzimala DHEA i kakva su vam iskustva i misljenja?

vidim da se koristi dosta u USA, vec su dobro razradili i protokole i kako vidim vrte se uglavnom oko vrijednosti 75-100mg na dan (uglavnom 3Xdnevno) kroz interval od minimalno 3-4 mjeseca prije nego se ide u stimulaciju i vide bilo kakvi efekti na IVF-u.

onih nekoliko solidnijih publikacija na tu temu su obecavajuce (premda su neke samo case studies) i pokazuju ne samo bolju kvalitetu JC kod aging ovaries, nego i bolje embrione i stopu implantacije.

pokusava li neko i sta vam kazu doktori oko toga?
takodje se pitam treba li prestati uzimati za vrijeme stimulacije?

ina33
29.07.2009., 14:33
drage cure, je li neka od vas uzimala DHEA i kakva su vam iskustva i misljenja?

vidim da se koristi dosta u USA, vec su dobro razradili i protokole i kako vidim vrte se uglavnom oko vrijednosti 75-100mg na dan (uglavnom 3Xdnevno) kroz interval od minimalno 3-4 mjeseca prije nego se ide u stimulaciju i vide bilo kakvi efekti na IVF-u.

onih nekoliko solidnijih publikacija na tu temu su obecavajuce (premda su neke samo case studies) i pokazuju ne samo bolju kvalitetu JC kod aging ovaries, nego i bolje embrione i stopu implantacije.

pokusava li neko i sta vam kazu doktori oko toga?
takodje se pitam treba li prestati uzimati za vrijeme stimulacije?

Rikikiki je nešto pisala oko tih protokola s DHEA, možda je razgovarala s jednim našim MPO-ovcem o tome, ali da se to standardno koristi u RH, daleko od toga, a ni u MB-u nešto ne preporučaju bez obzira ako im se obrati starija žena, s rubnim FSH-om, koliko sam informirana. Ti američki protoli se malo teže probijaju do Europe (em oni vezano za teorije oko NK stanica od dr. Beera), em te novitade sa serotoninom tijekom IVF-a, DHEA itd. Sigurno će i pino nešto kompetentno moći reći na tu temu.

fritulica1
29.07.2009., 14:44
Rikikiki nije nesto bila zadovoljna DHEA-om, vise se sad ne sjecam zbog cega, a nemam vremena guglati.

ina33
29.07.2009., 14:54
Rikikiki nije nesto bila zadovoljna DHEA-om, vise se sad ne sjecam zbog cega, a nemam vremena guglati.

Na kraju se, bojim se, svodi na metodu pokušaja i pogrešaka i uboda najsretnijeg trentuka tj. dobitnog folikula, a generalno pravilo za poboljšanje j.s. je samo što češće u postupke (bez jake stimulacije), ako je FSH granični.

Hanumice, ima jedan sprski forum Kutak za društvance, ili tako nekako, unutar toga ima čitav podforum povišeni FSH i žene koje idu (primarno) u Jevremovu (Bgd klinika) ili hrv. doktorima, moderatorica je fantastična žena - nabla - koja je svašta nešto sistematizirala o povišenom FSH-u i related problemima i načinima menadžiranja - proguglaj ih, tako ćeš najbrže do infaća - ima puno toga, od savjeta što u stvari znači povišen FSH za IVF, do dosta o klinikama za donaciju, a vjerojatno ima i spomenut taj Dhea tretman, ali bojim se samo tako kao razmatranje, ne da je netko u ovim krajevima to konkretno pokušao.

ina33
29.07.2009., 14:55
Tj. pravilo je seize the day tj. ne čekati s postupcima ako se radi o graničnom FSH. Ali, uvijek imaš iznimaka, i prirodnih trudnoća, i predivnih čuda - Arkana, Čokolada i tako... Život je i čudo koje se dogodi i mimo svih (ovih) savjeta :heart:.

rozalija
29.07.2009., 15:23
Cure ja sam probala suhe smokve potopljene u maslinovom ulju kada sam imala problema sa želudcom i mogu vam reći da je to nažalost naružnija stvar koju sam ikada ubacila u svoja usta, svako jutro poslije toga mi je bilo tako mučno ali ako pomaže za kvalitetnije JS odmah ponovno krećem s njima. Inače uhe smokve sam kupovala od jedne časne sestre u Posušju, koja priprema ljekarije iz prirode i pomaže ljudima kod razno raznih bolesti, tegla od pola kila košta oko 100 KN i dovoljna je za tri mjeseca.

Ubrzo ću ponovno do nje po smokvice ako pomažu, izdražat ću i taj okus.

ina33
29.07.2009., 15:24
Rozalija, bojim se da nigdje u stručnoj (medicinskoj) literaturi nećeš naći takav link - tipa suhe smokve poboljšavaju kvalitetu js. Meni su doktori obično preporučali folic plus onako da je općenito dobro piti kao pripremu za trudnoću.

rozalija
29.07.2009., 16:00
Rozalija, bojim se da nigdje u stručnoj (medicinskoj) literaturi nećeš naći takav link - tipa suhe smokve poboljšavaju kvalitetu js. Meni su doktori obično preporučali folic plus onako da je općenito dobro piti kao pripremu za trudnoću.

A draga moja ina pretpostavljam da u stručnoj literaturi nema ovakvih preparatra ali čitajući neke postove od prije, kontam haj da probam. A za folic plus ja već pune dvije godine konstantno pijem folacin, možda sam preskočila 1 mjesec u te dvije godine, ali on je stalno tu, sada sam uvela malo i kombinaciju folacin+omega 3 čisto da probam i to.

ina33
29.07.2009., 16:02
Ja ti samo pokušavam dati exit ako zaključiš da su ti suhe smokve too much zbog neukusa istih :love:.

vikki
29.07.2009., 16:17
A u kakvoj su vezi preparat DHEA i hormon DHEAs (koji je kod mene povišen pa sam sad trajno na decortinu, dok ne zatrudnim, što će, kako je krenulo s kratkim ciklusima i povećanjem FSH, biti nikad)?

ina33
29.07.2009., 16:20
A u kakvoj su vezi preparat DHEA i hormon DHEAs (koji je kod mene povišen pa sam sad trajno na decortinu, dok ne zatrudnim, što će, kako je krenulo s kratkim ciklusima i povećanjem FSH, biti nikad)?

Nemam pojma, ufam da će ti se javiti rikikiki, eventualno joj pošalji pp.

vikki
29.07.2009., 16:29
Lilium je spomenula kako žene u SAD-u uzimaju DHEA kao nekakav eliksir mladosti a ja ga, eto, imam i previše i to nije dobro. Moj je DHEAs bio 12,8 (gornja granica je 10), a sada je pak na donjoj granici (2,7) i Radončić kaže da takav i treba ostati da bih mogla zatrudniti, tj. barem imati kvalitetnu ovulaciju i stanicu (povišenu vrijednost i on i ovi u Petrovoj povezuju s nekvalitetnim jajniim stanicama i kromosomopatijama, tj. gubicima trudnoće).
No, nekako mi zvoni da su DHEA i DHEAs različite stvari.

rozalija
29.07.2009., 16:56
Ja ti samo pokušavam dati exit ako zaključiš da su ti suhe smokve too much zbog neukusa istih :love:.

:* :* :* :* :love:

hanumica fata
29.07.2009., 17:28
ovako:

ja sam citala sta je rikikiki rekla o DHEA - mislim da cura nije bas zadovoljna, samo sto je ona uzimala oko dva mjeseca (a preporucuju minimalno cetiri) a i o dozi se ne sjecam da li je nesto rekla.

prema tome - trebamo vise experimentalnih kunica za DHEA intake, kontam da cu ja da volontiram negdje od zime pa na dalje (mogla bih i ranije, ali moram prvo da skontam ide li DHEA paralelno sa jednom kratkom FSH stimulacijom koju mozda planiram za jedan skori AIH).

evo jos jedan trac: jedan lik, inace research direktor u schering-u (velika pharma firma) pricao mi je kako njegovi muski kolege, ukljucujuci i jednog poznatog koji je radio na otkricu, tj. establishmentu birth control pill se bogzna kako loze na DHEA, tj. tripuju da djeluje donekle kao viagra...dakle, dobar rejuvenating agens, samo treba imati pravu dozu i protokol...
a ne bi muskarci sebi uzeli nista sto ne valja, ne sekiram se :)

hanumica fata
29.07.2009., 17:34
[quote=fritulica1]Hanumice, ima jedan sprski forum Kutak za društvance, ili tako nekako, unutar toga ima čitav podforum povišeni FSH i žene koje idu (primarno) u Jevremovu (Bgd klinika) ili hrv. doktorima, moderatorica je fantastična žena - nabla - koja je svašta nešto sistematizirala o povišenom FSH-u i related problemima i načinima menadžiranja.

dear ina33, jeste citala sam - nabla je genije zena i kontaktirale smo i nadam se da je upoznam. cak ponekad imam grizu savjesti sto ne postam i na forumu gdje je ona tako divno sistematizovala informacije, ali ne stizem naprosto...

imam jos jedno pitanje - smatras li da je 600IU FSH (u penu rasporedjeno na vise dana) previse stimulacije za nekoga sa ionako povisenim FSH?
malo me iznenadilo da mi moja MPO doktor predlaze da sa tim protokolom probamo jedan obican AIH? (inace nikada jos nisam imala stimulaciju sa FSH)

lilium
29.07.2009., 18:15
samo na brzinu:

DHEA = Dehydroepiandrosterone
DHEA-S= Dehydroepiandrosterone Sulfate - to je sulfatni metabolit dhea, kazu da se proizvodi iz DHEA dodatkom sulfatne grupe uz neke katalizatore
DHEA i DHEA-S se proizvode u nadbubreznoj zlijezdi i u korelaciji su s proizvodnjom testosterona, estradiola...
ukratko: po prirodi stvari u mladosti su koncentracije DHEA/DHEA-S vise, pa padaju s godinama, ne valja ni kada ih je previse ni kad ih je premalo, ako su razine previsoke znaju ih spustati s kortikosteroidima (to sada rade vikki), ako su razine preniske onda neki preporucuju uzimati DHEA suplemente (npr. u zrelijoj zivotnoj dobi, kad opada funkcija jajnika slabi proizvodnja estrogena...)

neki izvori:
http://www.orentreich.org/DHEA.pdf

ina33
29.07.2009., 19:02
imam jos jedno pitanje - smatras li da je 600IU FSH (u penu rasporedjeno na vise dana) previse stimulacije za nekoga sa ionako povisenim FSH?
malo me iznenadilo da mi moja MPO doktor predlaze da sa tim protokolom probamo jedan obican AIH? (inace nikada jos nisam imala stimulaciju sa FSH)

Nope, unfortunately, to ti je standardno - što je starija žena, što je veći FSH, više treba ampula za odreagirat minimalno. Recimo, starija žena će npr. na FSH 12, sa 60 ampula gonala, dobit 3 stanice, dok će mlađa, još neka je PCOS, isti broj dobit na 20-tak ampula. Unfortunately, zbog raznih aspekata, uključujući i veću cijenu ako se u stimulaciju ide s višim godinama. Visok FSH ne znači da ti je onda potrebno manje FSH-a u stimulaciji, na žalost. Tj., ako se ide u punu stimulaciju, kao npr. u Mariboru, stimulirali bi te s puno ampula FSH da se dobije makar minimalna reakcija.

Postoje ti onda i ti prirodnjaci ili kombinacije klomifen i gonal ili menopur ili femara (inače citostatik) plus menopur ili gonal, neke žene u starijim godinama na to dobro reagiraju, neki liječnici to ne običavaju raditi (npr. opterećena klinika a la maribor koja za sve fura slično, uglavnom), i tako.

ina33
29.07.2009., 19:05
E, ali koja je logika svakog od tih postupanja, to ti ja ne znam objasniti ovako suvislo na način lilium, ja ti samo znam koji su rules of procedure. Ovo dosta FSH na tvojoj klinici ti je standarno i ne treba te zabrinjavati. Doduše, postoje i neki koji prevelik FSH ne prihvaćaju za stimuliranje nego preporučaju donaciju, nabla je to tako divno sistematizirala, cut-off je različit kod raznih klinika, u Mariboru je 13. Opet, starija žena s FSH-om super može lošije reagirat na stimulaciju nego mlađa kojoj je FSH umjetno povećan (uklonjen dio jajnika) - tj. mlađa će imat problema samo u količini js, starija i količina i kvaliteta itd. Za te začkoljice s FSH-om tata-mata su rikikiki i nabla.

hanumica fata
30.07.2009., 10:02
E, ali koja je logika svakog od tih postupanja, to ti ja ne znam objasniti ovako suvislo na način lilium, ja ti samo znam koji su rules of procedure

thanx a lot, upravo to me je i zanimalo...nisam jos nikada probala taj injectable pen (upravo se jurim sa zdravstvenim osiguranjem ko ce koji dio da pokrije), pa cu javiti iskustva...

o DHEA sakupljam informacije i dalje, ta prica mi ima smisla ali treba pogoditi efikasnu upotrebu i doziranje...

Pinky
29.09.2009., 02:01
podizem ovu zanimljivu temu

Cranberry
05.11.2010., 12:01
podižem temu - možda tko ima kakvih novih iskustava

spodoba
21.12.2010., 16:53
netko je gore pisao o tome da mnogi preparati/antioksidansi mogu promijeniti jetrene vrijednosti..
otkako smo se odlucili ici na drugu bebu se bavim i ovom temom, prije svega sto mi je u prici i endometrioza.

vec duze vrijeme uzimam omegu, cink, coencym10, a probala sam i neke druge stvari..
jetrene vrijednosti ne mogu biti bolje. kako sam imala prije pet mjeseci laparoskopiju, prof mi je pogledao i jetru te kaze da je glatka i zdrava..

ne znam, mozda zavisi i o samim preparatima tj. njihovoj kvaliteti da li ce utjecati na jetru ili ne..hmm

o DHEA sam citala da moze utjecati na kvalitetu JS..citala sam o pozitivnim iskustvima i sama probala ali nije urodilo.
jos nisam bila pod povecalom, tj. jos nikad nisam imala punkciju da bi rekla da li su postala kvalitetnija..:)

Pinky
17.03.2011., 15:37
opet podižem

spodoba
19.09.2011., 09:47
je li tko probao melatonin?
http://www.ivfconnections.com/forums/content.php/588-What-Do-Egg-Quality-and-Sleep-Have-in-Common-Melatonin.

tanja75
20.09.2011., 18:55
poklanjam 50 tebletica DHEA.

Snekica
20.09.2011., 20:53
Sad sam tek vidjela, nisam probala, a ni neznam ima li ga gdje za kupiti u HR jer nisam skužila.

spodoba
23.09.2011., 09:24
melatonin ces prije preko neta nabaviti..

mirna26
27.09.2011., 21:22
možda ne bi bilo loše da pogledate da li imate koji zub pokvaren....granulomi i to...napravit panoramsku snimku zubala pa malo vidit kod zubara..oni znaju zezat za kvalitetu svega,..jajašca,spermija,implantaciju...

mare41
28.09.2011., 07:41
mirna, sve je to točno što si napisala, osim što karijes ne pogoršava kvalitetu jajnih stanica i spermija pa ne spada pod ovu temu, možda bi moglo ići pod neku temu za nemogućnost implantacije-jer tu zubni upalni procesi mogu radit smetnje i to zaista jesu osnove koje treba provjerit kad se planira (bilo koja) trudnoća.

ina33
28.09.2011., 09:49
Mirna, bila je svojedobno forumašica i forumaši koji su zastupali teoriju nemogućnosti implantacije zbog upalnih procesa (ono - NK stanice), ali... ne znam.... too far fetched po meni. Ipak - sredi zube, nije dobro imat zbog općeg zdravlja titakajući upalni proces u tijelu.

Upaljen zub ne utječe na kvalitetu jajašaca. Većinska teorija, pa time i moja, je da se kvaliteta jajašaca jedino donacijom može "popravit", tj. da nema popravka, predstoji samo lovanje onih stanica koje su ostale OK jer, ako dobro shvaćam, porastom dobi sve veći je postotak loših. Čeknite onaj site klinike Chicago, googlajte "egg cells pictures" - vidjet ćete koje su to razlike punktirana stanica mlade vs. "stare" žene.

Mali Mimi
28.09.2011., 10:07
Meni je recimo i docentica u Ri zadnji put objasnila teoriju kako mogu upalni procesi (endometrioza) utjecati na implantaciju j.s. i ja sam sve više sklona vjerovanju recimo toj teoriji jer ne znam kad sam počeli s ovim imala sam 27 god to se ne bi moglo nazvati starom ženom pa da je razlog leži u lošim j.s. nekako vjerujem da ipak razlog leži negdje drugdje. E sad koliko zubi mogu utjecati na to ne znam ali ovo što se zbiva u samoj maternici vjerujem da može.

ina33
28.09.2011., 10:17
Hm... I ja sam bila gorljiva pripadnica te teorije (reumatičar - reumatski procesi) - a kad su uslijedile zaredom 3 implantacije, a reuma faktor je ostao "postojan" (povišen) - prestala sam bit sljedbenik toga. Ali, vidim da trudnoća učini nekakav "reset" tijela da se lakše prima.

Nudi li doc. neku terapiju za to? Jel' i oni kreću na kortiće? Ako ne - zašto ne? Tj. ja bih tumačila "težinu" njihovog vjerovanja u te teorije time je li uistinu nešto mijenjaju u svojoj praksi. Ako vjeruju u to, a ženama s endo ne prepisuju neku terapiju... ne znam.

Ako pak misle da terapije nema - čemu spoznaja o upalnim procesima itd.

ina33
28.09.2011., 10:20
A navodno kao i endo utječe na kvalitetu same js, zaboravila sam kako - nešto oplete jajnike pa da ne rade dobro (totalno banaliziram).

Ja sam tu praktičar ono najgori, iz najcrnjeg rova i blata prakse. Ako ne nude terapiju za te teorije - onda te teorije ostaju, barem iz perspektive žene koja pomoć treba ovdje i sada... ili barem uskoro - ono rubrika "slobodne aktivnosti", "za one koji žele znati više" ili "filozofski kutak".

martinaP
28.09.2011., 10:33
Malo ulijećem:

ina33, pun ti je inbox

ina33
28.09.2011., 10:37
Ispraznila.

spodoba
28.09.2011., 11:48
....
kad sam počeli s ovim imala sam 27 god to se ne bi moglo nazvati starom ženom pa da je razlog leži u lošim j.s. nekako vjerujem da ipak razlog leži negdje drugdje. E sad koliko zubi mogu utjecati na to ne znam ali ovo što se zbiva u samoj maternici vjerujem da može.

dio o imunologiji sam kvotala na temu imunoloske pretrage i endometrioza.

kod zena s premature ovarian failure cesto igra ulogu i autoimunologija ili kakve mutacije..kirurski zahvati, upale..
osim toga, bog zna koliko je ova ili ona bila izlozena ovim ili onim toksinima. ako kemoterapija ubija JS, moguce je da se i JS u nekoj mjeri usljed izlozenosti toksina barem ostete (ovisno o imunoloskom sistemu ali i stupnju zatrovanosti), da im se kroz to promijeni DNA. sto bi znacilo da se ta ostecenja ne mogu vidjeti mikroskopom vec kroz assisted hatching.
naravno da reproduktivni starije pacijentice imaju veci procent kromosomski ostecenih JS zbog svojih godina..jel.

mirna26
28.09.2011., 21:55
a čujte sve po malo utječe..treba se rješit upala bilo kakvih za koje znamo i inače u životu ne samo u trudnoći i za trudnoću.endometriom(cista) kažu
ima u sebi tu tekućinu-raspadnutu krv punu toxina koji utječu difuzijom na kvalitetu jajnih stanica... e sad....meni je moja stomatologica prije ovog postupka otkrila kroničnu upalu zuba i preporučila vađenje..a sad...teško je reći da je to bio razlog...samo znam da mi je rekla da jako utječe na implantaciju..nije spominjala kvalitetu j.s...ali tško je reći da ne utječe jer to zapravo nitko ne zna..ili se nađe možda netko to i to zna?:)))

Berlin
28.09.2011., 23:16
Ja sam prije par godina iz razloga poboljšanja kvaliteta pila Bioastin i suhe smokve koje su -ne sjećam se više koliko- bile u maslinovom ulju i cink.
Ne znam je li pomoglo ali tada bi i ...... da mi je netko rekao da pomaže.

Kaae
28.09.2011., 23:35
Mislim da bi se moj reproduktivac raspao od smijeha da ga pitam hoce li karijes ili granulom utjecati na implantaciju. Sto god sam pitala, a da je bilo puno manje far fetched, jednako se nasmijao.

Jednako tako nema objasnjenje mojeg stanja s jadnim AMH-om. Nista mi ne fali, cak nemam ni toliko previse godina. A jaja niotkuda. Nemam veze s kemikalijama, toksinima bilo kakve vrste (osim redovitog, jel, zivota na zemaljskoj kugli) itakoto.

mirna26
29.09.2011., 11:24
Kaae..uz dužno poštovanje tvom reproduktivcu..ali ne znači da ga moraš slijepo slušati zato što se smije i ne znači da je previše pametan..možda je samo samouvjeren pa dobivaš dojam da je pametan..
to itekako utječe na implantaciju...upala u zubima "šeće" uokolo po organima krvlju..ali ne moram ti ja to govoriti..to bi sama trebala znati...malo je glupo da on jedan kaže da nema veze...a cijeli tim istražitelja, mojih 6 doktora kaže da ima.pa sad...

sweety
29.09.2011., 11:42
Mislim da ste malo ovu priču o zubima koji smetaju implanztaciji počeli previše mistificirati.
Upala ko upala, pa i tako zubna, podiže nivo leukocita, zdrma malo više cijeli imunitet, a tijelo (imunitet) dok se bori protiv upale doslovno ubija sva strana tijela koja može.
Pa tako je i moguće da onemogući i implantaciju. Slične stvari se dešavaju i usljed bujanja endometrioze.
Radi se o "igri" imuniteta.

A sad kako kome ponaosob funkcionira imunitet i da li mu zub tinja ili ne, jako je individualno.
Zubna upala ne "šeće po organizmu", ali šeću leukociti, eritrociti, limfociti i svi ostali citi koji prenose sve ostale bitne stvari i zajedno sačinjavaju imunitet.
Trudnoće su se dešavale i pod upalama pluća, grla i sl. jačih stvari nego u vrijeme karijesa, ali svatko je svoja priča, i pitanje je zašto je baš ta neka određena kombinacija dovela do nečeg (implantacije).

Ljudio često krivo shvaćaju pojam "pada imuniteta u vrijeme bolesti". Do nekakve bolesti, istina, dođe nakratko zbog nekog propusta u imunosustavu, ali kada imunosustav to prepozna kao bolest, onda počima naglo bujati i rasti i na taj način ubija bolest i štiti svoje tijelo. Na taj način imunitet može prepoznati i embrij kao nametnika i borit se protiv njega.

Jedan od načina "maskiranja" imuniteta je korištenje kortikosteroida uoči implantacije, u svrhu "obmanjivanja" imuniteta da embrij ne prepozna kao strano tijelo, te da ne potiče imuno reakciju kao obranu svog tijela ubijajući tu nakupinu stanica.

Ali, prirodno, onako kako bi trebalo funkcionirati, je da žuto tijelo nakon što bude ovulacija, "kaže imunitetu", da ne smije ubijati embrij, pa kad se implantira, HCG koji raste dodatno funkcionira kao imunosupresor da ne bi došlo do odbacivanja ploda, jer je plod u maternici, koliko god bio 50% identičan majčinom, i dalje strano tijelo u organizmu.

A da se vratim na on topic, nemam pojma kako popravit one jajne stanice kojih uopće nema. 8-)

mirna26
29.09.2011., 12:00
pa zato sam i stavila navodnike draga "šeće"..znamo da su leukociti bez brige..nisam baš od volje da objašnjavam u detalje iako bih mogla ići do limfokina,citokina,kemokina, makrofaga, limfocita, MHC molekula i sustava endocitoze..povećanja IL-6, IL-1, TGF alfa, pefrorina, Nk stanica..:)...tak da to "šeće" sam pojednostavila...:))))...
kako može stanica NE BITI??to je već interesantnije?
cmokić

sweety
29.09.2011., 12:01
kako može stanica NE BITI??to je već interesantnije?
cmokić

Ma to je hint za drugu temu ;)

mirna26
29.09.2011., 12:01
perforina..to sve čini upalu..i upala "šeće"..nazovi kak hoćeš....
nej se srdit..:)

ina33
29.09.2011., 12:04
Mirna, ako ti je 26 broj godina, onda ti je to pitanje stvarno teoretsko :). Stanica može ne biti jer su se ispucala rezerve kvalitetnih uslijed protoka godina kojih svaka djevojčica ima rođenjem konačan broj.

NK stanice su napuštena teorija od strane većine reproduktivaca, drajvao ju je sad pokojni dr. Beer, ali neki konsenzus struke, ako mogu tako reći - je da je Beer bio svojevrstan entuzijast koji je mislio da je našao odgovor na pitanje o neplodnosti, a i pak nije.

Opet, sve je to divno i krasno, ali većina reproduktivaca te neće staviti na neke žestoke doze kortića da pospiješi implantaciju - to su ove, američke.

Bottomline - sve je to jedan mrak, daleko od toga da su stvari opće poznate i šljakaju, a puno toga je prepipkavanje u mraku.

Kvalitetu jajašaca je najbolje "popraviti" pravodobnim upućivanjem žene u IVF ili donacijom, po meni.

mirna26
29.09.2011., 12:05
a sad...ma ima 100 tema..ja nemrem sve to pratit..jer sam luda..to već znate..:))..malo me to skakanje s teme na temu umara..uh..bemti

ina33
29.09.2011., 12:07
Jes... teško je to. IVF je velika i zahtjevna materija i nema jednostavnih rješenja, na žalost, na veliku žalost svih nas.

mirna26
29.09.2011., 12:09
ma kakvi kortići di si ti otišla..ma kaj ti je ina draga...bože sveti..ma nebi kortiće jedino da sam skroz u banani onda bi..ma pusti nk stanice..opisivala sam upalu..ma kaj ste se nabrijale tak drage moje...relax:)))..ma nije mi 26 draga..to je nik od prije 100 godina:)))
ma vjerujte..jaaaaaaaaaaaaaaaaaaaao..poludit ću....ajmeeeeeeeeeeee meniiiiiiiiiiiiiiiii:)))))))......jao jao jao......jao

ina33
29.09.2011., 12:42
Pa nisam nigdje otišla i nije to tako nezamislivo, govorim ti koja je (bila i još negdje jest) konzekvenca "imunoteorija", a ja bijaše međ' glavnim predvodnicama toga na ovom PDF-u - u Americi se koriste kortikosteoroidi, u Pragu, na SD-u su se koristili itd. Čak i na VV-u, ali je Luči rekao da je odustao od toga jer je vidio u praksi da nema razlike s kortićima ili bez. Ja sam ih kljucala u svom dobitnom postupku na tragu toga, pa u iduća 3 di sam isto postigla implantaciju nisam. Itd.

NK stanice su bile ono - upala ti diže NK stanice.

Postoje i teorije da je bolje bit pod nekom upalom, tj. oslabljenog imuno sustava za implantaciju itd.

Sve su to, dok se ne dokaže jednoznačna povezanost u praksi, po meni ipak samo teorije..... upitne upotrebljivosti... osim emocionalne ("evo, da probam s nekom različitom terapijom") - to je luči zvao placebo.

Daleko mi bilo da sam ja protiv promišljaja svega... samo pritom pokušavam dati kontekst neke relevantnosti, onako kako sam ja to shvatila od raznih dr-ova.

Sori na krivom razumijevanju nika - nije ni meni 33 broj godina :).

Kaae
29.09.2011., 16:37
Kaae..uz dužno poštovanje tvom reproduktivcu..ali ne znači da ga moraš slijepo slušati zato što se smije i ne znači da je previše pametan..možda je samo samouvjeren pa dobivaš dojam da je pametan..
to itekako utječe na implantaciju...upala u zubima "šeće" uokolo po organima krvlju..ali ne moram ti ja to govoriti..to bi sama trebala znati...malo je glupo da on jedan kaže da nema veze...a cijeli tim istražitelja, mojih 6 doktora kaže da ima.pa sad...
Ne slusam slijepo nikoga, a kamoli doktore.

No stvarno nemam nikakve zamjerke na njegov rad i izuzetno cijenim to sto je realan i ne obecava brda i doline. Predstojnik je cijenjene klinike za neplodnost i vjerujem da i on i njegov tim strucnjaka znaju sto rade. Da je bitno, u toj mjeri da bi stvarno utjecalo na implantaciju, vjerujem da bi mi rekao (a i da bih to negdje vec procitala).

Nisam od onih sto se hvataju za zadnje slamke, to svakako.

(Sad citam dalje.)

Mali Mimi
30.09.2011., 08:42
Hm... I ja sam bila gorljiva pripadnica te teorije (reumatičar - reumatski procesi) - a kad su uslijedile zaredom 3 implantacije, a reuma faktor je ostao "postojan" (povišen) - prestala sam bit sljedbenik toga. Ali, vidim da trudnoća učini nekakav "reset" tijela da se lakše prima.

Nudi li doc. neku terapiju za to? Jel' i oni kreću na kortiće? Ako ne - zašto ne? Tj. ja bih tumačila "težinu" njihovog vjerovanja u te teorije time je li uistinu nešto mijenjaju u svojoj praksi. Ako vjeruju u to, a ženama s endo ne prepisuju neku terapiju... ne znam.

Ako pak misle da terapije nema - čemu spoznaja o upalnim procesima itd.

Da njezino riješenje je bilo koristiti antibebi pilule između postupaka kako bi endo. atrofirala, ja pokušala sa njima ali nije išlo imala sam nuspojave i morala odustati sad mislim da bih ovaj put probala sa kortićima oko implantacije.

ina33
30.09.2011., 09:51
Probaj... been there, done that, ništa specijalno ne košta, a ima taj učinak "eto, probali smo i to", ne vjerujem da nešto posebno djeluje, premda bih se nakon rođenja Ane klela u to, ali nastavkom IVF-ova vidim da to nema veze. Pogotovo ako je doza ono 1 tbl dexa dnevno, tj. to bi luči zvao "placebo doza". Ovo za antibebi i endo, to je klasična terapija da se endo malo primiri. Inače, imam i ja blagu endo, ali skužili tek na stolu, a ja sama "izforsirala" laparo, za koju su postojale med. indikacije nakon toliko transfera bez implantacije. Kako god bilo - sretno!

ina33
30.09.2011., 09:55
Meni je tu nit vodilja kako ipak ključni regionalni igrači (MB) ne suportiraju te teorije i ako hoćeš nešto uzimati od toga, što se njih tiče - može u vlastitoj režiji, ne žele znati za to. Iako Pražani mislim da daju..

Probat ne boli, pogotovo te male doze, mali su rizici od nuspojava tipa moonface i ostalo.

spodoba
30.09.2011., 10:03
Meni je tu nit vodilja kako ipak ključni regionalni igrači (MB) ne suportiraju te teorije i ako hoćeš nešto uzimati od toga, što se njih tiče - može u vlastitoj režiji, ne žele znati za to. Iako Pražani mislim da daju..

Probat ne boli, pogotovo te male doze, mali su rizici od nuspojava tipa moonface i ostalo.

meni je ovo kljuc..mislim, probaj, ako ti ne pomogne nece ni odmoci..u tom stilu.
a svaka klinika ima svoju teroriju. ex mpovac nije podrzavao nikakvo uzimanje suplemenata, dhea i slicno. a u sadasnjoj ordinaciji sam bila kod dva doktora. jedan podrzava uzimanje L-arginina (16g) i ne drzi nista od dhea (cisto kao primjer), drugi pak podrzava uzimanje L-arginina i dhea u mom slucaju..
dakle valja vidjeti cemu sto sluzi, s cim se ne podudara ili ne podudara..itd..nikad se ne zna.

ina33
30.09.2011., 10:32
Je... ali dok god ne prihvati većina reproduktivaca i ne dokaže se da nešto stvarno radi - to je, po meni, onako...... dodatak, accessory, "za one koji žele znati više", nikako srž ničega, barem dok nema jednoznačne potvrde da to stvarno u xy postotaka djeluje i čini bitnu razliku. To govorim u smislu "menadžmenta očekivanja" i zadržavanja "big picturea" u glavi.

spodoba
30.09.2011., 10:33
Je... ali dok god ne prihvati većina reproduktivaca i ne dokaže se da nešto stvarno radi - to je, po meni, onako...... dodatak, accessory, "za one koji žele znati više", nikako srž ničega. To govorim u smislu "menadžmenta očekivanja" i zadržavanja "big picturea" u glavi.

u nekim stvarima niti jedna struka nikada nece biti istog misljenja. sto ne znaci da su jedni u pravu, a drugi u krivu..ne samo na polju reproduktivne medicine.

spodoba
30.09.2011., 10:37
edit, i einstein je imao svoju teoriju o svjetlosti koju je cijeli svijet prihvatio, izgleda da se ipak varao :D

sweety
30.09.2011., 11:03
edit, i einstein je imao svoju teoriju o svjetlosti koju je cijeli svijet prihvatio, izgleda da se ipak varao :D

:lol:
Evo na, uspjeli smo u našim trkeljanjima taknit se čak i teorije relativnosti, koja upravo pada u vodu.
Ako je čak moguće da teorija relativnosti bude pobijena, kakve su tek mogućnosti u istraživanju ovih naših pizdarija :Ommmmmmmm: 8-)

spodoba
02.10.2011., 12:31
Sad sam tek vidjela, nisam probala, a ni neznam ima li ga gdje za kupiti u HR jer nisam skužila.

inace za melotinin, valjalo bi uopce cekirati kakva je vrijednost jer inace moze biti kontraproduktivan..moze cak djelovati kao kontracepcija. dakle ima ucinka kod onih koji imaju nisku razinu.
ja sam cekirala i nizak je i moram se dogovoriti koja kolicina moze uopce popraviti nisku razinu..10pg/ml je malo cak i za dan (odnosno na donjoj granici) a vrijednost navecer bi trebala biti iznad 60

Svetlana123
03.10.2011., 11:01
Evo da i ja kazem koju. Kod veceg nivoa androgena pomazu dexasone i metformin (dex za one koji se stvaraju u nadbubreznoj, a metformin kod onih koji se stvaraju u jajanicima usled insulinske rezistencije. Dexasone se pije u minimalnim tj. manjim dozama od onih za druge bolesti, a metformin u vecim dozama u odnosu na one kojima se leci dijabet tipa II. Znaci oba su leka za visak androgena. Melantonin nase telo prirodno stvara, ali uslov za to je da se spava u potpunom mraku, nikakvo svetlo ne treba da dopire u sobu, niti ono od raznih uredjaja do ovulacije. Nakon ovulacije je dobro spavati uz mesecinu ili sijalicu do 15 watt, ali ja nikad ne nadjoh tako slabu sijalicu. Komp i sve druge uredjaje pa cak i radio sat treba ukloniti iz spavace sobe.

ina33
03.10.2011., 11:04
u nekim stvarima niti jedna struka nikada nece biti istog misljenja. sto ne znaci da su jedni u pravu, a drugi u krivu..ne samo na polju reproduktivne medicine.

Jest, ali postoji jedno većinsko razmišljanje i ono govori u prilog tome koliko treba dati težine (po meni - malo) u sve te stvari - spavanje bez mjesečine itd. To jest, ono što ja govorim da žena treba bit svjesna dok ulaže masu truda u stvaranje "savršenih uvjeta", evo, za san - mjesečina itd. - da joj, ako ima, npr. 42 godine s AMH-om 3, FSH-om 15 to sve skupa neće pomoći ama baš ništa - osim onog psihološkog efekta "uradila sam sve".

sweety
03.10.2011., 12:51
Čitala sam ponovo ovu temu od početka, i čačkala linkove....

Pa sam našla ovaj link, što je Ina linkala slike jajnih stanica na prvim stranama...
http://www.advancedfertility.com/day3fsh.htm

I onda mi sad krivo što nisam prije znala za ovo pa bi u prvom klomifenskom pokušaju otišla čekirat FSH na 10dc.

Clomiphene challenge test

A clomiphene challenge test is a dynamic type of test that can discover some cases of poor ovarian reserve that are still showing a normal day 3 FSH.
This test is done by:

Obtaining a day 3 FSH and estradiol
Take 2 tablets of clomiphene (100 mg) on days 5-9 of the cycle
Repeat an FSH level on day 10 of the cycle

The normal Clomid challenge test result is a low FSH on day 3, a low estradiol on day 3 and a low FSH on day 10.
Cut off values for the day 3 and the day 10 FSH values are assay dependent and must be determined by experience with the lab being used.

Al, no, za u buduće znam, samo što mi je sad malo kasno...:roll:

ina33
03.10.2011., 12:55
Taj klomifen-challenge test se, ako dobro shvaćam, sve više napušta, pogotovo kad imaš sve te kriterije - AMH, UZV. Puno toga će i dobar reproduktivac UZV-om vidit (antralci, volumen jajnika) da mu ne treba tog challenge-testa toliko - mislim AMH+UZV je dovoljan, čini mi se.

sweety
03.10.2011., 13:04
Taj klomifen-challenge test se, ako dobro shvaćam, sve više napušta, pogotovo kad imaš sve te kriterije - AMH, UZV. Puno toga će i dobar reproduktivac UZV-om vidit (antralci, volumen jajnika) da mu ne treba tog challenge-testa toliko - mislim AMH+UZV je dovoljan, čini mi se.

Dobar reproduktivac. Zanimljiv termin.
Dakle, vrhunski reproduktivac mi je rekao da bi sa omjerom FSH/LH-3/1, i sa brojem antralaca bio 4-5, mogla "možda imat problema".
A za AMH od 1.0 i sa brojem antralaca 3, da amh ne treba uzimat u obzir jer tri antralca su jako dobra količina za toliki amh...

I onda onako naiđem na neke šuplje nade, gdje ljudi pišu kako se u nekim slučajevima desi da i žene u menopauzi spontano ostanu trudne...

I što više čitam, sve mi više smiješno....
Vidim da trebam prestat čitat...8-)

ina33
03.10.2011., 17:21

Dobar reproduktivac. Zanimljiv termin.
Dakle, vrhunski reproduktivac mi je rekao da bi sa omjerom FSH/LH-3/1, i sa brojem antralaca bio 4-5, mogla "možda imat problema".
A za AMH od 1.0 i sa brojem antralaca 3, da amh ne treba uzimat u obzir jer tri antralca su jako dobra količina za toliki amh...

I onda onako naiđem na neke šuplje nade, gdje ljudi pišu kako se u nekim slučajevima desi da i žene u menopauzi spontano ostanu trudne...

I što više čitam, sve mi više smiješno....
Vidim da trebam prestat čitat...8-)

Sve ti je to logično. I prvi je rekao dobro - naznaka problema.

Onda ovo kad se vidio AMH, ide "waiver komunikacija", tj. "utješni govor" - to je sasvim uredan broj antralaca za takav AMH. Ili - vaš FSH i AMH su sukladni dobi - najčešća izvedenica. To pak, prevedeno, ne znači da su "dobri", samo znači da nisu "nenormalni" - kao neke druge diskrepance - tipa kaae slučaj, tipa rikikiki, ili ovi koji su na drugu bandu "nahereni" - inesz, aurorablu, ja. To znači - smanjuje se fertini potencijal, u skladu s dobi. To je činjenica, ali to možda ili ne prezentiraju ili žena ne čuje na takav način. Možda bi bilo najjasnije da kažu - starite, ali starit je normalno. Onda bi se neko možda uvrijedio.. itd.

Ovo što neke žene u menopauzi ostaju trudne - i to je točno. Tijela nisu 1+1=2. Ali, što da se s tim radi? Treba bit racionalan, ko što reče ex drug nam - ne treba u očekivanju "čuda", po meni, mijenjat hodograme. Niti čudo čekat. To nisu niti te žene radile. Jednostavno, dogodilo se, to je neupravljivo, ergo - ne trošit truda na to.

ina33
03.10.2011., 17:27
Mislim da kad kažu to "vaš FSH je sasvim u skladu s Vašom dobi", primjerice, valjda očekuju da žena tu vijest obradi i odradi emotivno doma. Ne mogu reći "loš vam je FSH", jer je on, valjda, iz njihove perspektive, normalan - ako se radi o ženi 39+, recimo. To su neke moje teorije, i moje neko odrađivnje rečenice "to je sasvim sukladno vašoj dobi", koja ide, u pravilu, bez pridjeva - "dobro", "loše" itd.

spodoba
04.10.2011., 22:19
Jest, ali postoji jedno većinsko razmišljanje i ono govori u prilog tome koliko treba dati težine (po meni - malo) u sve te stvari - spavanje bez mjesečine itd. To jest, ono što ja govorim da žena treba bit svjesna dok ulaže masu truda u stvaranje "savršenih uvjeta", evo, za san - mjesečina itd. - da joj, ako ima, npr. 42 godine s AMH-om 3, FSH-om 15 to sve skupa neće pomoći ama baš ništa - osim onog psihološkog efekta "uradila sam sve".

to sto ti govorim je da se vecinsko misljenje moze promijeniti glede ove ili one teme za koju godinu. ipak je prvo IVF dijete tek 30g staro i puno je nepoznanica na reproduktivnom sistemu.
tako da..tko zeli neka se kljuka s ovim ili onim nadajuci se da ce postupci biti uspjesniji..ili neka ostavi jer od toga tako i tako nema vajde ;)

ina33
05.10.2011., 14:19
Za koju godinu je irelevantno iz perspektive žena koje su danas u problemu kvalitete jajašaca.

A, i čisto sumnjam da hoće. Ako naprave, to bi bio major breakthrough. Ali, mislim da sama naša želja nije za to dovoljna. Tako bi bilo super da riješe problem raka i nađu i tu odgovore, evo navodno su kao našli cjepivo za AIDS itd.

Mislim da ovaj dio "mjesečina i ostalo", nek se nitko ne ljuti, je samo zadovoljavanje potrebe korisnika da se daju neki odgovori. Ali, to nisu pravi odgovori,oni su samo utješni, tj. placebo, u ogromnoj mjeri, toliki da ga neke konzervativne i respectable klinike ni ne nude, a nude ga ovi koji nude akupunkturu, masažu i klaune, stila ajde de, da nije samo hevi farmacija, pacijenti vole i nešto drugo (ima jedna izraelska, kao dokazali ženama pomažu klauni u IVF-u, meni je to za rubriku GEO i Politikin zabavnik, ko se sjeća, a skupina problem kvalitete jajašaca se možda sjećaju toga i to je to). Isto ko što ni 3D uzv bebe u pravilu ima samo sentimentalnu vrijednost za par, nije neki value add za dijagnostiku, ali dobro "ide".

Postoji neko razvijanje metoda u Americi da se i kromosomski analiziraju embriji pa da se onda stvarno vrate oni koji su OK, ali, to bi vjerojatno nekom u kvaliteta jajašaca problemima opet bilo ništa od pomoći, jer ne može nabildat tu količinu embrija iz kojih bi se biralo. Tj. već znamo da će maltene ženi od 22 sva tri embrija i po novom zakonu bit dobra. Ali žena od 20 godina nije tipična korisnica IVF-a.

sweety
05.10.2011., 15:12
Kad razmišljam o genetici, postupcima i budućnosti, uvjek se sjetim filma "Gataca".
Pogledajte, nije na odmet.

ina33
05.10.2011., 16:06
A još ti je bolji onaj engleski SF kako svi postaju neplodni, cijeli svijet, a rađaju samo neki siromašni i bore se, unutar gradova, siromašni iz slum-ova i ovi kao bogatiji. Igra ona crvena starija zgodna glumica na M. i onaj jedan Englez - 'Children of Men'.

Kaae
05.10.2011., 19:19
Joj joj joj. Ja bih vrlo rado kad bi oni mogli sve redom rasclaniti do najsitnijeg embrija pa nam onda nekako garantirati da nas eventualni zametak jednog dana nema ama bas nikakvu genetsku gresku. :SF:

spodoba
05.10.2011., 22:02
ina33
Za koju godinu je irelevantno iz perspektive žena koje su danas u problemu kvalitete jajašaca.

preneseno na ono sto sam rekla, moguce je da ono sto neki repromedicinari (ne svi! neki tvrde bas suprotno i stoga preporucavaju ovo ili ono) niječu glede poboljšanja kvalitete JS bude upravo neka nova smjernica..možda se u međuvremenu nešto sasvim drugo ispostavi. zato se prave ova ili ona istraživanja..studije na temu XY..itd..ne bi bilo dobro da znanost stane na jednom izrečenim činjenicama..

tako da..tko zeli neka se kljuka s ovim ili onim nadajuci se da ce postupci biti uspjesniji (naravno, ukoliko ne ubija.. :mrgreen:)..ili neka ostavi jer od toga tako i tako nema vajde ;-)

Argente
10.11.2011., 21:14
Hi cure, e ovako: jasno mi je da mi od smokava potoćanih u maslinovo neće izrasti nova jajašca, vjerojatno neće bog zna kako djelovati ni na kvalitetu postojećih, ali pod pretpostavkom da zaista snizuju FSH - ima li smisla udarati po njima mjesecima prije stimulacije, u cilju što boljeg responsea na istoj? Ili bi barem prvu trebalo odraditi "na suho", kako bi se vidjelo realno stanje stvari?

spodoba
10.11.2011., 22:08
Hi cure, e ovako: jasno mi je da mi od smokava potoćanih u maslinovo neće izrasti nova jajašca, vjerojatno neće bog zna kako djelovati ni na kvalitetu postojećih, ali pod pretpostavkom da zaista snizuju FSH - ima li smisla udarati po njima mjesecima prije stimulacije, u cilju što boljeg responsea na istoj? Ili bi barem prvu trebalo odraditi "na suho", kako bi se vidjelo realno stanje stvari?

ne znam da li ce ti pomoci, ali te nece i ubiti.
ja se od svibnja šopam s smokvama i wheatgrass i mogu reci da je menstruacija postala drugacija. kad krene, onda krene bez spotinga ili curkanja, krene naglo. tri dana intenzivnije, nakon toga slabije, a onda u tragovima. dakle ukupno traje ca. 5-6 dana. LH testovi su po prvi put u povijesti mjerenja LH u urinu POZITIVNI. mjerim od 3/2009. i to su sad ful pozitivni, cak je i test crticala bi jaca od kontrolne. inace su LH testovi uvijek bili almost pozitivni, mada je ovulacija u XY ultrazvukova i vadjenja krvi i potvrdjena.
dakle te promjene vidim vec tri ciklusa za redom redom. slucajnost ili ne..

Argente
10.11.2011., 23:03
vidiš, vidiš... smokve klopam mjesec dana i ovo mi je prva M koja je krenula bez spottinga u zadnjih...hm...pa skoro oduvijek? možda i ima neke veze onda, javim za par mjeseci.
a jučer sam krenula s wheatgreassom, ne znam koliko ću moći izdržati jer je od-vra-tan, kao da pijem kanu

spodoba
10.11.2011., 23:20
vidiš, vidiš... smokve klopam mjesec dana i ovo mi je prva M koja je krenula bez spottinga u zadnjih...hm...pa skoro oduvijek? možda i ima neke veze onda, javim za par mjeseci.
a jučer sam krenula s wheatgreassom, ne znam koliko ću moći izdržati jer je od-vra-tan, kao da pijem kanu

probaj ga piti sa sokom. dakle u 2dl casu stavis pola soka, pola vode i umijesas wheatgrass. onda je okus sladunjav..
i ja cu uskoro javiti rezultate :)

Argente
10.11.2011., 23:26
hehe, evo, upravo ga zamiješala s cedevitom - gahh - a je bolje, da...hvala!

spodoba
16.06.2013., 23:51
Evo da ostavim ovdje shemu po kojoj sam vjerovatno (nadam se) poboljsala kvalitetu JS.
Prije prva dva postupka sam imala broj antralaca 3-5. AMH je bio 0.5, oscilirao je na max. 0.8.
Imam dvije ostvarene trudnoce prirodnim putem, od toga jedan missed ab. Drugi spontani se desio u 5/2012 (ICSI trudnoca) i sad sam uz pomoc ICSI-ja u 24.tjednu trudnoce.
prije ove kure sam imala losu stopu fertilizacije (uz sve to sam i low responder) sto je moguce i do same MPO ordinacije, no nakon toga sam kod dr. L ali i ovdje gdje sam uspjela imala odlicnu stopu fertilizacije..npr. zadnji put su se od tri dvije oplodile, ali treca je tako i tako bila mala i nezrela i nije bilo za ocekivati da ce se oploditi.

Par mjeseci nakon uvodjenja ‚rezima‘ se broj antralaca u prosjeku popeo na 8, cak sam imala cikluse s 10-12 antralaca. Tu i tamo sam imala cikluse s 5-7 antralaca, nikad ispod. Najvisi FSH prije ‘rezima’ je bio 12.5. Nakon toga svakako ispod deset, najcesce oko sedam, s tim da se i kvocijent FSH /LH poboljsao. Bio je prije oko 2.2-2.3, da bi spao na oko 1.4..sto je super.
izgled menstruacije se promijenio..krv bi bila svijetla, a ne zgrusana kao sto je prije znalo biti..ovulacije uredne.
uzimala sam i dhea 3x25mg cak i prije prvog postupka u 4/2011, no kod mene nisam vidjela od toga neke koristi, na kraju sam smanjila na 1x25mg jer mi je DHEA bez toga bio spod granice.
Dakle od 5/2011 sam pocela uvoditi sljedece..
Najprije sam pocela s
Ujutro 2 suhe smokve iz maslinovog ulja
Wheatgrass - 3 zlicice praha na casu vode (obadvoje dobro za revitaliziranje jajnika)

Vitex (pms free) – snizava FSH, uz njega mi se popravio kvocijent FSH/LH
600mg coencym q10
Prenatalni vitamini
Cink 10-15mg
500mg calcija
Folna 5mg (zbog mthfr mutacije)
U formi kure sam uzimala I inositol 2g (podijeljeno na ujutro I navecer), spade u grupu vitamin B

Pojacala sam unos proteina na kojih 50-60g dnevno, prije sam bila vise orijentirana na ugljikohidrate i voce/povrce – protein su bitni za regeneraciju celija uopce.
u 1/2012 mi je utvrdjen nizi ferritin pa sam nekoliko mjeseci uzimala ferrosanol duodenal, od tada uzimam redovito i B complex. Mjesec nakon suplementiranja zeljeza sam ostala trudna, ali se desio spontani

Melatonin 3mg – neke japanske studije pokazuju da se on pozitivno odrazava na oksidacijski stress te da je stopa fertilizacije bolja nego u testnoj grupi. Pacijentice su ciklus ispred postupka uzimale 3mg melatonina.
tko ga uzima na duze, ne bi bilo lose cekirati melatonin jer ako je melatonin u normi, moze djelovati kontraproduktivno, cak izazvati aovulatorne cikluse.
Ja sam prije uzimanja cekirala melatonin koji je bio ocajno nizak, gore no u stare babe http://www.forum.hr/images/smilies/rofl.gif
Dakle uz uzimanje Melatonina sam imala redovne cikluse kao i ovulacije.
Po dogovoru s mojim MPOvcem sam ga uzimala sve do stoperice.

Gelee royale sam uzimala nekoliko mjeseci, no pred zadnji postupak nisam, sto je cak bilo i dobro, imunitet mi se srozao pa brijem da je prehlada i kumovala boljem ugnjezdjenju

Vivach
16.07.2013., 14:41
Spodoba, vidim si doista magistrirala na temu kvalitete JS pa te molim za savjet.

Uz moj nizak AMH (ispod 10, mjesereno prije gotovo 3 godine) i viši FSH (često oko 12, najniži je bio 7,9) bilo je očekivano da ću i uz najjaču stimulaciju dobiti malo JS. U zadnjem postupku dobila sam ipak 6 JS, što i nije tako loše, a oplodile su se 4 od kojih je embriolog bio zadovoljan samo sa 1.
Vraćena su mi 2 embrija, došlo je do trudnoće, ali nažalost imala sam missed ab. u 8 tt. (od samog početka beta je kasnila i embrij se sporo razvijao pa je bilo očekivano)
Sve si nekako mislim da je sve to zbog lošije kvalitete JS...
Prije tog postupka uzimala sam smokve u maslinovom ulju i wheatgrass (oboje samo mjesec dana prije postupka što mi je pomoglo da u tako kratkom roku smanjim FSH sa 12,3 na 8,9)

Sada planiramo postupak u 9. mjesecu i zadnjih mjesec dana sam na slijedećem 'režimu' i planiram tako do pukncije:
- matična mliječ odmah nakon buđenja (razmišljam prestati kada krene stimulirani ciklus)
- nešto kasnije ujutro natašte smokve u maslinovom ulju
- wheatgrass (hrvatski Liquid sun u kapsulama, nemoguće mi je popiti u prahu ) dva puta dnevno - prije doručka i ručka
- vitex kapsule
- koenzim Q10forte + E vitamin od Aktivala
- Prenatal tablete koje imaju slijedeći sastav:
L-Arginine 100mg
Inositol 50 mg
Betacarotene (Natural Source) 3 mg
N-Acetyl Cysteine 50 mg
Vitamin D (as D3 600 I.U.) 15 mcg
Vitamin E (Natural Source) 30 mg
Vitamin C 90 mg
Vitamin B1 (Thiamin) 8 mg
Vitamin B2 (Riboflavin) 5 mg
Vitamin B3 (Niacin) 20 mg
Vitamin B6 10 mg
Folic Acid 400 mcg
Vitamin B12 20 mcg 2
Biotin 150 mcg
Pantothenic Acid 6 mg
Iron Selenium 14 mg 50 mcg
Magnesium 60 mg
Zinc 15 mg
Iodine 140 mcg
Copper 1000 mcg

Mjesec dana prije postupka mislim uvesti još i melatonin 3 mg prije spavanja.

Da li misliš da bi trebala pored prenatala uzimati dodatnih 10-15 mg cinka iako je točno 15 mg u prenatalu? Kalcij si isto uzimala u obliku tableta?
Također da li si ti uzimala 60 ili 600mg coenzimaQ10? (malo me buni jer si napisala 600mg, a već se 60 karakterizira kao forte?)

Vidim da si ti uzimala još neke preparate - molim te reci mi kada si sve to stigla piti?
Ja od svega imam osjećaj da stalno nešto 'jedem' pa mi je kao nuspojava došao i gubitak cca 3 kg :aparatic:, (doduše kao naručeno jer mi je i dr. R. jednom kada sam ga pitala što još mogu učiniti da si povećam šansu za trudnoću ko iz topa ispalio da bi mogla smršaviti prije postupka :lol: )

Sada sam skužila koliko sam se raspisala, sorry na dužini posta...

spodoba
22.07.2013., 12:23
Da li misliš da bi trebala pored prenatala uzimati dodatnih 10-15 mg cinka iako je točno 15 mg u prenatalu? Kalcij si isto uzimala u obliku tableta?
Također da li si ti uzimala 60 ili 600mg coenzimaQ10? (malo me buni jer si napisala 600mg, a već se 60 karakterizira kao forte?)

Vidim da si ti uzimala još neke preparate - molim te reci mi kada si sve to stigla piti?
Ja od svega imam osjećaj da stalno nešto 'jedem' pa mi je kao nuspojava došao i gubitak cca 3 kg :aparatic:, (doduše kao naručeno jer mi je i dr. R. jednom kada sam ga pitala što još mogu učiniti da si povećam šansu za trudnoću ko iz topa ispalio da bi mogla smršaviti prije postupka :lol: )

a gle, ima i u mrsavljenju nesto. ja sam od septembra do januara smrsala osam kilograma, u januaru sam imala uspjesan postupak :)
dakle spala sam s broj 42 na 40..tako nekako.

eh..kako sam uspjela sve piti :mrgreen: - strogi raspored draga, strogi raspored. proucila sam materiju od A do ZNJ..sto se s cim podonosi ili ne podnosi.. ujutro sam pocela s coencymom, prenatalnim vitaminima, calcijem, magnezijom i cinkom (ova zadnja dva su bili u jednom suplementu) i omegom, a navecer bi pila B-komplex, folnu 5mg, vitamin C i zeljezom. wheatgrass sam srknula u toku dana, suhe smokve pola sata razmaka od l-thyroxina. ah da. uzimala sam i laneno ulje. to sam obicno za dorucak mijesala sa sirom.

cink - preporuka za cink je kojih 15-20mg. ono sto imas u prenatalnom preparatu je malo. to je obicno 5mg.

coencym - uzimala sam 600mg. coencim je najbolje uzimati preko dana. npr. ujutro i popodne.

theorema
27.07.2013., 14:45
Molim vas savjet, reagiram dobro na gonale, imam 13-15 js, 8, 9 ih bude zrelo pa se oplodi, ali se zatim jako lose razvijaju, prvi put jedva da je bilo nesto za transfer, drugi put 2 ne bas sjajne blastice, a ostali se prestali razvijati
Uzimam bromergon, metformin, hranim se po montiju, normalne sam tezine.
Sto jos mogu napraviti da popravim kvalitetu js?

ljube
27.07.2013., 18:32
Theorema, u kakvim si protokolima do sada bila, koje si godište?
Možda jednostavno kod tebe treba promijeniti stimulaciju, po potpisu ti vidim dijagnozu, kod nekih žena s PCOS-om antagonist protokol se pokazao loš, višak androgena u prvom dijelu ciklusa nerijetko zna poremetiti mikrookoliš rasta jajnih stanica i čini j.st. manje kvalitetnijima, a i sam rast folikula je neujednačen, pa se pokazala bolja opcija dugi protokol ili kratki s Decapeptylom, no svakako treba raditi varijacije. O suplementima je ovdje dosta napisano, ali mislim da je bitnije dobro pogoditi i pažljivo odraditi stimulaciju kod ove dijagnoze.

theorema
27.07.2013., 18:58
znaci dugi protokol, tako nesto sam i ja mislila, kad sa procitala postove ovdje, budem pricala s doktorom o tome. inace stalno imam poviseni testo.
do sad je uvijek bio kratki protokol, gonali i cetrotide.
estradiol mi je bio turbo visok na dan stoperice 11000, referentno je do 2000, čak i u prirodnom ciklusu mi je bio viši od referentne vrijednosti na dan stoperice, ima to kakve veze?
imam 28 god.

ljube
27.07.2013., 19:28
Normalno je da ti je estradiol tako visok na dan štoperice s obzirom na dijagnozu, jer on korelira sa brojem i veličinom folikula.

Krtica
29.07.2013., 00:20
Pozdrav svima!!
Nakon 2. Aih-a uz iznadprosječno odličan spremiogram supruga moja doktorica sumnja u kvalitetu jajnih stanica. Preporuča ivf. Logično!
Ja imam povišen testosteron , 3.7 (gornja granica 2.7), andros na gornjoj granici, nije prešao tu vrijednost, ali to nitko nije spominjao. Svaki put pred aih dobijem Diane 35 da se malo hormoni izbalansiraju. Super reagiram na klomifen.
Koliko andros i testosteron utječu na jajne stanice, kvalitetu... Oplodnju? To mi nitko nije objasnio, a sama vidim da nije dobro, a pažnja se slabo tome pridodaje. Kad se i spomene to blago povišenje nitko to ne gleda kao problem... Samo kažu ma to je sve u redu. kako sniziti te hormone.... Osim naravno tom kontracepcijom. Svi ostali nalazi i hormonska slika super. Progesteron na 21 dc je bio nešto viši od gornje referentne vrijednosti, na što je dr rekla da je to odlično....

theorema
29.07.2013., 00:29
vidim da si nasla ;)
kolko sam do sad pitala endokrinologe, testo. dugoročno mozes spustati samo spustajuci inzulin, tj s metforminom ili prehranom s niskim GI (no meni je uz oboje uspio doci samo na gornju ref granicu)
u stimuliranom postupku spustaju ga supresijom prije stimulacije
mislim da ce cure ovdje znati bolje od mene moguće kombinacije lijekova u dugom protokolu??

Krtica
29.07.2013., 11:30
Vrlo zapetljana priča s tim testosteronom. Spuštanje inzulina..... Tko bi rekao kako je sve povezano, theo.
Ja sam vadila i glukozu pod opterečenjem i bez.... Ne znam ima li to kakve veze, al dobro.
Ne razumijem što podrazumjeva supresiju prije stimulacije. Ja sam dobila mjesec dana Diane 35 i kad sam pitala zašto njih, dr. Dmitrović je objasnila da malo spustimo testo i izbalansiramo hormone. Ajd dobro.

piki
23.08.2013., 01:17
coencym - uzimala sam 600mg. coencim je najbolje uzimati preko dana. npr. ujutro i popodne.
Spodoba pozdrav, od kojeg je proizvođača taj koenzim koji si koristila? Ja isto kao i Vivach imam samo ovaj od Aktivala (60 mg) a to mi je malo, a nisam našla u ljekarni ništa jače.

spodoba
23.08.2013., 06:49
Spodoba pozdrav, od kojeg je proizvođača taj koenzim koji si koristila? Ja isto kao i Vivach imam samo ovaj od Aktivala (60 mg) a to mi je malo, a nisam našla u ljekarni ništa jače.

ja sam koristila ovaj (http://www.ebay.co.uk/itm/Puritans-Pride-Co-enzyme-Q10-200mg-x60caps-with-Q-Sorb-Absorption-/300780245723?pt=UK_Health_Beauty_Vitamins_Suppleme nts&hash=item4607e652db) od tog proizvodjaca imas ga i u 100mg kolicini i u 200mg
sad je HR u EU pa se takvi suplementi mogu neproblematicnije naruciti preko neta.
ja sam sve narucivala preko neta.

piki
23.08.2013., 11:21
Hvala na brzom odgovoru ali ne radi link. Jel od Swansona? Od njih sam našla neke i na Njuškalu.

spodoba
23.08.2013., 14:05
Hvala na brzom odgovoru ali ne radi link. Jel od Swansona? Od njih sam našla neke i na Njuškalu.

to ti je od purintan's pride. meni su oni ok. od njih sam uzimala i dhea.
evo jos jednom link
http://www.ebay.co.uk/itm/Puritans-Pride-Co-enzyme-Q10-200mg-x60caps-with-Q-Sorb-Absorption-/300780245723?pt=UK_Health_Beauty_Vitamins_Suppleme nts&hash=item4607e652db

piki
23.08.2013., 14:30
Hvala, radi link.