PDA

Pogledaj cijelu verziju : Izbor uciteljice - trudnicu ili majku?

tatek
27.04.2007., 09:57
Naslov topika je pomalo blentav, ali nisam uspio bolje sazeti nasu dilemu u tih par desetaka znakova u naslovu ...

Naime, raspitali smo se u nasoj skoli o uciteljicama koje ce najesen uzeti prve razrede i iz dva nezavisna pouzdana izvora smo saznali da od njih tri jedna nije za preporuciti (dosta nefleksibilna i stroga), dok su druge dvije OK i za preporuciti. No, problem je sto se ocekuje da ce jedna od njih dosta brzo nakon pocetka godine na porodiljski (nisam pitao na osnovu cega se to ocekuje ... :mrgreen: ),a druga je majka cetvero djece i vrlo cesto je na bolovanjima.

E sad, sto je u toj situaciji bolje za Vedrana ... ne znamo ni sami. Da li odabrati dobru uciteljicu koja ce uskoro na porodiljski i zamijenit ce ju neka nova uciteljica nepoznatih kvaliteta, no koja ce barem stalno preuzeti razred. Ili pak odabrati drugu dobru uciteljicu koja ce pak svako malo biti na bolovanju pa ce ju mijenjati tko stigne ... a uz sve to ce Vedran morati i na boravak sto sigurno nece olaksati situaciju.

Eto, ako imate vi nesto dodati ovome ... sto biste savjetovali, koga biste vi odabrali, ako imate klince u skoli kako su reagirali na promjene uciteljica ...?

(ja sam u prva tri razreda osnovnjaka promijenio 3 ucitelja/uciteljica i ne sjecam se da mi je to bio neki posebni problem ... mozda i zato sto mi dvoje od njih i nisu bili nesto srcu prirasli, tek treca mi je bila bas dobra :/ )

LeeLoo
27.04.2007., 10:04
...neznam..iz iskustva s djecom ( jer sam i sama na početku radnog staža bila po zamjenama) vidim da je bolje kad imaju stalnog nastavnika.Tako barem ja mislim... :/

LeeLoo
27.04.2007., 10:10
..a ta koja je "nefleksibilna i stroga"..-u kolikoj je to mjeri?

Andora
27.04.2007., 10:14
mom sinu učiteljica također slovi za strogu (odličan je učenik pa možda zato ne osjećamo tu strogoću) i pred mirovinom je - dakle, još će ispratit njih i za dvije godine odlazi.
radi dugi niz godina, poznaje djecu, sigurno se u dugogodišnjem iskustvu nagledala i naišla na sve vrste djece, obiteljskih problema... vidim da se zna postavit, nije joj teško djeci objašnjavat u beskonačnost....

tatek, tko i zašto je rekao za ovu da ne nefleksibilna?

tatek
27.04.2007., 10:23
tatek, tko i zašto je rekao za ovu da ne nefleksibilna?
Nezavisno su to rekle dvije njene kolegice (koje slove za dobre uciteljice) koje su rekle da ne bi svoju djecu dale njoj.

Koliko sam skuzio (nisam ja razgovarao sa njima, vec MZ), nije toliko problem strogoca vec krutost, inzistiranje na fomalnostima tipa "ajde sad svi crtajte 100 puta slovo "A" jer tako pise u programu iako ga svi vec dobro znate napisati".
Ako ce Vedran s cime imati problema onda ce to biti sa aktivnostima koje njemu nece biti zanimljive jer ih je vec savladao i tad ce mu biti dosadno pa ce ili htjeti raditi nesto po svome (sto bi mu, mislimo i mi, ali i strucnjaci psiholozi s kojima smo u kontaktu, dobra uciteljica trebala omoguciti na neki prikladan i diskretan nacin) ili stvarati nered. Ako tu ne bude mogucnosti za nekakav fleksibilan pristup bojim se da ce biti problema ...

Andora
27.04.2007., 10:28
i moj je sve znao prije polaska (taj mali zna više i od mene iako ima 9 godina - al neću o tome da ne ispadne da se hvalim) i kad završi šta ima ona mu da neku knjigu da čita ili mu jednostavno da udžbenik iz slijedeće godine.

fegusti
27.04.2007., 10:47
Nekako mi se čini, kada je već situacija takva da će u bilo kojem slučaju stalne učiteljice biti zamjenjivane, da je bolje da zamjena bude samo jedna pa kakva god bila.
Tako će se klinci priviknuti na metode rade jedne tj. dviju učiteljica, a kada bi te zamjene bile češće klinci bi bili zbunjeni raznim metodama i pristupima raznih učiteljica.
E, jesam ga zakukuljila.
Sve u svemu, ja bih radije onu trudnicu za učiteljicu.

Andora
27.04.2007., 10:55
a kako znati da će novi uposleni kadar na određeno vrijeme biti dobar, sa iskustvom i da će biti do kraja porodljinog "stalne" učiteljice?

tatek - tek sad mi sinulo :!: - kako misliš koju izabrati? zar se može birati učiteljica? (osim u slučajevima da se tokom godine žališ i tražiš premještaj djeteta u drugo odjeljene)

tatek
27.04.2007., 10:56
i moj je sve znao prije polaska (taj mali zna više i od mene iako ima 9 godina - al neću o tome da ne ispadne da se hvalim) i kad završi šta ima ona mu da neku knjigu da čita ili mu jednostavno da udžbenik iz slijedeće godine.
To je to!

fegusti, i mi smo na tragu tvog razmisljanja ...

BusyBee
27.04.2007., 11:03
Ja bih se tesko odlucila - s jedne strane bi mi bilo vazno da ima kontinuirano istu uciteljicu (iako, nije garancija da ova nece na bolovanje, ova kruta), a s druge strane, jako mi je vazno da uciteljica nije prestroga, kruta, preprincipijelna.

Npr. mi smo dobili info o uciteljicama koje su na raspolaganju u nasoj skoli - jedna je, po rijecima kolegica, stroga i beskompromisna (meni je to koma! drugi je roditelj iz nase grupe odusevljen i bas zbog ovoga daje svoje dijete k njoj), a druga slovi da voli djecu koja drugacije razmisljaju i pootice razlicitost u rjesavanju zadataka/problema (jupi za nas! ovaj drugi roditelj okrece ocima).

tatek
27.04.2007., 11:05
a kako znati da će novi uposleni kadar na određeno vrijeme biti dobar, sa iskustvom i da će biti do kraja porodljinog "stalne" učiteljice?

Nikako. To je isto lutrija. :/

tatek - tek sad mi sinulo :!: - kako misliš koju izabrati? zar se može birati učiteljica? (osim u slučajevima da se tokom godine žališ i tražiš premještaj djeteta u drugo odjeljene)
Da, moze se birati, cak pise negdje i u zakonu. (ali i pise da ravnatelj ima pravo ne uslisati zelju ako to remeti raspored npr. ako od 100 roditelja 90 odabere jednu uciteljicu, a samo 10 neku od ostale dvije)

Samo, to je stvar o kojoj se namjerno ne prica puno bas zato da ne bi doslo do problema sa organizacijom nastave i odnosima s roditeljima. Koliko smo mi culi iz kompetentnih izvora, to pravo koristi dosta malo roditelja i zasad to uglavnom sljaka ako se to dogovara sa pedagogom i ravnateljem i samim uciteljicama.

Obzirom da mi imamo i citabu iz PC-M koja savjetuje posvecivanje pozornosti Vedranu tad vjerujemo da nece biti problema kod izbora.

no@
27.04.2007., 11:47
tatek:

Da, moze se birati, cak pise negdje i u zakonu. (ali i pise da ravnatelj ima pravo ne uslisati zelju ako to remeti raspored npr. ako od 100 roditelja 90 odabere jednu uciteljicu, a samo 10 neku od ostale dvije)

Ajde nam - molim te - pronađi gdje to točno piše u zakonu!

no@
27.04.2007., 11:49
tatek:

no@
27.04.2007., 11:50
tatek:

no@
27.04.2007., 11:57
Ispričavam se zbog višestrukih poruka!
Molim moderatorice da izbrišu suvišne replike!

puhovi obožavaju smokve
27.04.2007., 12:05
meni se čini da vam je bolje uzeti onu s četvoro djece! ta je sigurno već na sve oguglala! :lol: i očito voli djecu. i bit će veći dio vremena ipak na poslu, a ove druge, kad ode na porodiljni, neće uopće biti, pa će ju djeca zaboraviti, priviknuti se na zamjenu i onda opet ostati bez te zamjenske učiteljice da bi se ponovo morali privikavati na onu prvu.

puhovi obožavaju smokve
27.04.2007., 12:06
meni se čini da vam je bolje uzeti onu s četvoro djece! ta je sigurno već na sve oguglala! :lol: i očito voli djecu. i bit će veći dio vremena ipak na poslu, a ove druge, kad ode na porodiljni, neće uopće biti, pa će ju djeca zaboraviti, priviknuti se na zamjenu i onda opet ostati bez te zamjenske učiteljice da bi se ponovo morali privikavati na onu prvu.

puhovi obožavaju smokve
27.04.2007., 12:11
glupi, živčani, .... server :P

puhovi obožavaju smokve
27.04.2007., 12:12

BusyBee
27.04.2007., 12:15
:lol:

BusyBee
27.04.2007., 12:16
:lol:

tatek
27.04.2007., 12:56
Ljudi, kad napisete post pa dobijete onu cuvenu "Network error" poruku, NEMOJTE JU PONOVO SLATI!
(vratite se sa "back" na prethodnu stranicu i stisnete "refresh" i vidjet cete da je vasa poruka ipak stavljena)

no@, nisam gledao zakon, bas me to ne zanima previse, no jedna kompetentna zena koja se bavi djecom i radi u obrazovanju nam je rekla da to stoji u zakonu (ne znam kako formulirano).

BusyBee
27.04.2007., 13:17
Ja ne saljem ponovo. Ja stisnem Posaljite i zatvorim cijeli prozor i opet me posta dvaput.

Andora
27.04.2007., 13:22
http://www.poslovniforum.hr/zakoni/zakon_o_osnovnom_skolstvu.asp

čitala do kraja i nisam našla

Cubana
27.04.2007., 13:24
Nije li onda bolje u startu zapošljavati samo muške učitelje?
Sorry, ali ti izostanci i porodiljski i jesu jedan od razloga favoriziranja muškaraca pri zapošljavanju i nekako mi se čini čudnim uopće raspravljati o tome.
Znam da ti, kao i svi, želiš najbolje za svoje dijete, ali... ovo mi je kao "od dva zla izabrati manje".

Ivana2
27.04.2007., 14:06
Bez obzira koju od tri učiteljice izabrali, dijete će formirati stav gledajući što misli roditelj. Promjene učiteljica uopće nisu nikakav bauk (bar ne bi trebale biti) jer djeca od početka imaju još učitelja stranog jezika i učitelja izbornog predmeta (najčešće vjeronauka).
Osim toga, stroža učiteljica može biti mana s neba pogotovo ako je dosljedna i prema svima na jednak način. Zato što će se, vidjet ćeš, već u prva dva mjeseca iskristalizirati par življe djece pa će ti jedino stroga učiteljica biti nekakva garancija da neće biti većih nereda u razredu.
A ako ispuni dva reda dnevno zadaće više od djece u nekom drugom razredu, to mu sigurno ne bude trauma iz djetinjstva.

Andora
27.04.2007., 14:12
Ivana2 :naklon: x 100000

puhovi obožavaju smokve
27.04.2007., 14:21
Ljudi, kad napisete post pa dobijete onu cuvenu "Network error" poruku, NEMOJTE JU PONOVO SLATI!
(vratite se sa "back" na prethodnu stranicu i stisnete "refresh" i vidjet cete da je vasa poruka ipak stavljena)
ma ne šaljem ponovo! pritisnem jednom "pošaljite", stavim ruke u džepove i čekam! i vidi kaj se događa! :P

ms. ivy
27.04.2007., 14:24
moraš prekinuti učitavanje stranice klikom na X

nakon što na indikatoru učitavanja, dolje desno, vidiš otprilikeeee... tri zelena kvadratića :roll:

maria71
27.04.2007., 14:30
dosljednu s pravilima

puhovi obožavaju smokve
27.04.2007., 14:42
ms. ivy.

moraš prekinuti učitavanje stranice klikom na X

nakon što na indikatoru učitavanja, dolje desno, vidiš otprilikeeee... tri zelena kvadratića
uf! probat ću slijedeći put! koji "X", slovo x na tastaturi?

ms. ivy
27.04.2007., 14:45
ne, gumbić sa crvenim znakom x koji ti se nalazi negdje u blizini address bar-a (ne znam koji browser koristiš). pokraj gumbića za refreshanje stranice.

prije toga OBAVEZNO selektiraj i kopiraj napisani tekst, da me ne bi psovala ako ti se odgovor ipak nije učitao. ;)

tatek
27.04.2007., 15:33
Bez obzira koju od tri učiteljice izabrali, dijete će formirati stav gledajući što misli roditelj. Promjene učiteljica uopće nisu nikakav bauk (bar ne bi trebale biti) jer djeca od početka imaju još učitelja stranog jezika i učitelja izbornog predmeta (najčešće vjeronauka).
Osim toga, stroža učiteljica može biti mana s neba pogotovo ako je dosljedna i prema svima na jednak način. Zato što će se, vidjet ćeš, već u prva dva mjeseca iskristalizirati par življe djece pa će ti jedino stroga učiteljica biti nekakva garancija da neće biti većih nereda u razredu.
A ako ispuni dva reda dnevno zadaće više od djece u nekom drugom razredu, to mu sigurno ne bude trauma iz djetinjstva.
Ivana, strogoca nije tako veliki problem, krutost je puno veci.
Ako ce on morati napisati 50 puta slovo "A" ja ti garantiram da ce nakon 20-tog ponavljanja on poceti raditi nesto po svojem i ako uciteljica nece imati sluha za takvo sto (pa da to tolerira, odnosno zada mu neki drugi zadatak) tada ce biti nereda ... i to garantiram sa 100% sigurnoscu.

Ok, mozete reci, mora se nauciti da je skola skola, da je autoritet autoritet, pa makar i na silu ... no, to mi se cini kao i rasprava o batinama: zasto primjenjivati silu (fizicku ili psihicku) ako se moze i na drugi nacin.

Kaj se tice traumi iz skole - na prvi sat mog 1. dana u 1. razredu osnovne skole sjedio sam negdje u sredini razreda sa jednim deckom i pokazao sam mu kako se ceduljica sa nasim imenom koje je stajala na stolu moze srusiti puhanjem. To je vidio ucitelj, uhvatio me za uho i tako me dovukao u prvu klupu i rekao da sam ja vanja brbljanja jer brbljam u skoli gdje se ne smije i prvih mjeec dana sam sjedio u prvoj klupi.
Pretpostavljam da pogadjate da je to jedino sto se sjecam iz cijelog prvog razreda, te sramote sto me ucitelj vukao za uho i istaknuo kao primjer zlocestoce,a nadimak je ostao jos nekoliko godian poslije.

Iako sam bio do skole relativno zivahan, od tog momenta sam bio miran kao bubica i cak sam se dao tuci da me ne bi slucajno ucitelj optuzio da radim nered braneci se. Stvari su se poalko mijenjale dolaskom nove uciteljice, no ako bih morao istaknuti jedan jedini dogadjaj koji sam zapamtio iz osnovne skole, onda bi to bio taj, iz prvog sata prvog dana prvog razreda skole.

Koliko ja vidim Vedrana, on ima tu neku slicnu nemirnu crtu kao i ja, samo sto je kod njega to puno naglasenije nego kod mene i mislim da bi mogao zbog toga imati problema (uostalom, zbog toga i sve te radionice i ostalo) i rado cu poduzeti ono sto je u mojoj moci i sto se realno moze da i njemu i drugima (uciteljici, ostalim ucenicima) pristedim probleme.
Kruta uciteljica bez razumijevanja za takvu djecu bi mogla samo potencirati takve probleme ... i, naravno, skrenuti Vedrana u nezeljenom smjeru.

tatek
27.04.2007., 15:42
Nije li onda bolje u startu zapošljavati samo muške učitelje?
Sorry, ali ti izostanci i porodiljski i jesu jedan od razloga favoriziranja muškaraca pri zapošljavanju i nekako mi se čini čudnim uopće raspravljati o tome.
Znam da ti, kao i svi, želiš najbolje za svoje dijete, ali... ovo mi je kao "od dva zla izabrati manje".
Upravo to.
Kad vec imam mogucnost izbora, tada cu izabrati ono (tj. onu uciteljicu) sto je bolje za moje dijete. Time ne omalovazavam uciteljicu koja je trudna niti onu koja ide cesto na bolovanje, samo uvazavam realnu postojecu situaciju.

Kad smo u banci i mozemo izabrati u kojem cemo redu cekati, izabrat cemo onaj u kojem sluzbenik najbrze posluzuje stranke, pa cak i ako je muskarac, zar ne, koliko god imali razumijevanja za to sto je sluzbenica za susjednim salterom imala tesku noc zbog bolesnog djeteta. Tim izborom je ne omalovazavamo vec samo iskazujemo zelju da budemo brze posluzeni.

tanja_b
27.04.2007., 16:13

Slažem se s ovim.
Ako učiteljica sa četvoro djece i bude često na bolovanju, ipak su to kraća izbivanja nego što je porodiljni dopust za vrijeme kojeg djeca glatko mogu zaboraviti svoju "staru" učiteljicu (i, btw, nitko ne garantira da osoba koja bi bila na zamjeni za porodiljni neće nikad biti na bolovanju - imala sam i takvu situaciju u školovanju!)

Anita-AZ
27.04.2007., 17:08
Potpisujem puhicu, nikako se ne slazem s Ivanom2.

I to upravo zato što je naše iskustvo loše, tko zna kako bi razmišljala inače. Imali smo dvije promjene učiteljice i vjerujte mi nije dobro prošlo za niti jedno dijete iz tog razreda. Na kraju smo dobili učiteljicu strogu i krutu i ne vidim apsolutno ništa dobro u tome. Djeca su demotivirana i puna straha, ocjene sve lošije, samopouzdanje sve niže.

Radije bi uzela učiteljicu kod koje će naučiti 10 puta manje, a koja je ljudski topla, nego krutu, dosljednu, strogu. Iako, koliko vidim djeca najviše nauče baš kod dragih učiteljica jer imaju motivaciju razveseliti je.. ili u najgorem slučaju uče isto.. samo su sa onom pod stalnim pritiskom. Da li im je taj pritisak zaista potreban od samog početka školovanja?

Zoranova draga
27.04.2007., 18:47
Koliko sam skuzio (nisam ja razgovarao sa njima, vec MZ), nije toliko problem strogoca vec krutost, inzistiranje na fomalnostima tipa "ajde sad svi crtajte 100 puta slovo "A" jer tako pise u programu iako ga svi vec dobro znate napisati".

Vezba pisanja slova uopste nije formalnost, vec sluzi da se pisanje dobro savlada, pravilno formira rukopis i unapredi motorika. Nemoguce je da ga sva deca "dobro znaju napisati" ako nisu prosla ne samo tu vezbu, vec i jos dosta pisanja.

Radije bi uzela učiteljicu kod koje će naučiti 10 puta manje, a koja je ljudski topla, nego krutu, dosljednu, strogu.

Ljudska toplina nije u kontradikciji sa visokim zahtevima, pa ni sa strogocom. Nije mi jasno zasto se doslednost spominje u negativnom kontekstu, kada je to osobina koja je izuzetno vazna za pedagoga. Pa niko valjda ne zeli svom detetu ucitelja koji ce nedosledno i nepravedno ocenjivati/hvaliti/nagradjivati/opominjati.

Slazem se sa onim sto su napisale Marija71 i Ivana2.

Bubica
27.04.2007., 18:55
Mi ćemo se pokušati ugurati kod učiteljice koja se upravo vraća s porodiljnog, do čitanja ovog topika uopće mi nije pao na pamet problem s bolovanjima...pa ću ga ignorirati i nadalje :mrgreen:

Bubica
27.04.2007., 18:57
da, mislim da nismo glasali protiv dosljednosti nego protiv krutosti - po meni su to dvije različite osobine...

no@
27.04.2007., 19:02
Tatek:

Samo, to je stvar o kojoj se namjerno ne prica puno bas zato da ne bi doslo do problema sa organizacijom nastave i odnosima s roditeljima. Koliko smo mi culi iz kompetentnih izvora, to pravo koristi dosta malo roditelja i zasad to uglavnom sljaka ako se to dogovara sa pedagogom i ravnateljem i samim uciteljicama.

tatek:

no@, nisam gledao zakon, bas me to ne zanima previse, no jedna kompetentna zena koja se bavi djecom i radi u obrazovanju nam je rekla da to stoji u zakonu (ne znam kako formulirano).

Andora:

čitala do kraja i nisam našla

Radim u školi; i u opis poslova na mom radnom mjestu spada formiranje 1. razreda. Ne postoji nikakva zakonska podloga za ovo što ti pišeš tatek.
Doduše u nekim školama postoji praksa da se uvažavaju želje i preferencije roditelja oko izbora učitelja/ice.

maria71
27.04.2007., 21:13
i onda dobiješ jedan razred sa 35 ,a drugo sa 18 učenika

no i tu postoji lijek privatna škola

možeš birati školu

Anita-AZ
27.04.2007., 23:23
da, mislim da nismo glasali protiv dosljednosti nego protiv krutosti - po meni su to dvije različite osobine...

Jesu... ali se vrlo često nađu u istoj osobi. Jer.. za apsolutnu dosljednost potrebna je krutost, nije li?

Ja ne volim tu riječ (dosljednost) jer (nažalost) nekako nisam srela niti jednu dragu, milu, nježnu osobu koja se njom služila i imala potrebu naglašavati njenu važnost.

BusyBee
28.04.2007., 00:12
Jer.. za apsolutnu dosljednost potrebna je krutost, nije li?
Dijelim ovo misljenje. :)

LeeLoo
28.04.2007., 00:53
...eto,mi imali u srednjoj iz matematike jednu odličnu profesoricu matematike,stariju i krutu do bola-ali odličnog stručnjaka.pedantnu i detaljnu.rezultat-rasturili smo prijemne za fax..-moja kuma bila 1. na građevini u Zgu,ja 3. na matematici u Ri..imamo jednog kolegu iz razreda koji je doktorirao matematiku u Americi a sad predaje u cambridgeu,jedna cura je u Americi doktor biokemije-u 4. srednje smo npr. obradili kompletno gradivo iz matematike sa prve godine fakulteta-dakle učili i derivacije i kompletne integrale-čak i problemski zadaci s krivuljama i površinama,sve to.Dok npr. neki nisu nikad bili ni čuli za integrale...-dakle,svaka čast fleksibilnosti ako će to dati rezultate ali u našem slučaju krutost,oštrina,dosljednost,pedantnost,preciznost i ino dotične profesorice rezultiralo je našim odličnim poznavanjem matematike-oko cca 70% razreda je završilo tehničke fakultete i to vrlo uspješno.Eto,možda je moje razmišljanje sada malo kruto,ali eto.Možda pomogne.
Ipak,znam da će naš tatek ispravno odlučiti. :love: :heart:

LeeLoo
28.04.2007., 00:54
Jer.. za apsolutnu dosljednost potrebna je krutost, nije li?
Dijelim ovo misljenje. :)
..aha.-i ja!

maria71
28.04.2007., 02:10
sjećam se opisa te profesorice iz Virginih postova......

Mukica
28.04.2007., 04:20
ja sam s 3 razlicite strane cula 3 potpuno razlicte info o istim uciteljicama i vise fakat ne znam kaj da mislim i odlucila sam da se uopce necu zamarati s tim... bice onak kak nam padne grah

to je isto ko da pitas osobu A, B i C kakva je mukica

pa ce osobe, obzirom na svoje vlastito iskustvo sa mnom odgovarati ovako:

A: ma super ti je mukica, bas ono kul zenska
B: mukica?? djizus.. koma... od zene.. izbjegavaj ju ako ikako mozes
C: ma nije ona losa.. ima neke svoje musice i od nje ti se zna dic kosa na glavi ponekad, ali zapravo... onome ko moze s takvima... svaka cast

Tak i s uciteljicama
ona koja bu meni super, drugima bu koma
a u biti je najvaznije kakva bu mom djetetu
jer bu mozda uciteljica koja je meni super - mom klincu koma i obratno

kak uopce mislite da mozete tak nekaj predvidjeti
ja sto dalje vrijeme ide i sto nam se skola vis eblizi, sve manje vjerujem u to da mogu (i) time upravljati

a opet - bogznakaj cu pisat u 10 mjesecu -- ocu rec - zadrzavam pravo da promjenim misljenje iz temelja i da se kajem za ovo kaj sam sad napisala

Zoila
28.04.2007., 15:50
jeste izabrali vec uciteljicu?

mi smo "izabrali" uciteljicu koja je bila na porodiljnom, i prvi semestar prvog razreda je moj sin imao zamjensku uciteljicu koja mi se dokazala kao odlicna, bas kakva treba biti za nase bistre nestasnjakovice. Pogledaj si pm, i ako saznas da ta ista bude mijenjala ovu koja ce uskoro na porodiljni, onda nemres imati bolju kombinaciju.

Zoila
28.04.2007., 15:53
Radim u školi; i u opis poslova na mom radnom mjestu spada formiranje 1. razreda. Ne postoji nikakva zakonska podloga za ovo što ti pišeš tatek.
Doduše u nekim školama postoji praksa da se uvažavaju želje i preferencije roditelja oko izbora učitelja/ice.

tak je u ovoj tatekovoj (i mojoj) skoli. Kad sam rekla kod koje uciteljice hocu da mi stave sina, nisu obecali niti garantirali da ce biti tamo smjesten, i da postoji mogucnost da nece moci biti u tom razredu, no zapisali su moje zelje, i na kraju uvazili.

Anita-AZ
28.04.2007., 18:18
Lee Loo, rekla si bitnu stvar! To je bilo u SREDNJOJ ŠKOLI!!

Mukica... možda je i bolje pustiti da ide kako ide. JA sam se petljala, izabrala najbolju... najbolja zatrudnijela i krenulo sve nizbrdo.... Bolje da sam pustila spontano da ide kako ide. Bar se sad ne bih krivila. :/

maria71
28.04.2007., 18:31
malo me smeta ton ovog topica

da malo, puno-jaaaaaako puno

problem je kad učiteljica zatrudni i problem je kad ima 4 djece

i o tome se raspreda na OVOM forumu

i učiteljice su ljudi i imaju pravo imati koliko god djece hoće ,a bogme i zatrudniti kad hoće

pa nismo u 19 stoljeću kad je uvjet za službu u prosvjeti za žene bio to da se ne udaju........

no@
28.04.2007., 19:29
Slažem se s mariom 71!
Ovakva razmišljanja posljedica su marginalizacije prosvjete i permisivnog stava Ministarstva, tijela lokalne uprave zaduženih za obrazovanje.... koji maksimalno idu "niz dlaku" roditeljima, često suprotno mišljenjima struke.
Umjesto da se maksimalno ulaže u prosvjetne djelatnike i jača njihove kompetencije, na jeftin način se podilazi roditeljima.

Potrebna je otvorenost i suradnja roditelja i škole. Međutim, izbrisale su se (ako su ikad i bile jasne) sve granice oko toga što je posao roditelja, a što posao škole, odnosno učitelja.

Slušam ovih dana nevjerojatno bahate i bezobrazne komentare roditelja na vijest o trećoj trudnoći omiljene učiteljice - koju su oni izabrali - i pitam se tko štiti naša ljudska prava?!

maria71
28.04.2007., 21:10
NO@ ne štiti nas nitko.....

maria71
28.04.2007., 21:11
a i naslov topica mi je :roll:

Bubica
29.04.2007., 00:17
apsolutno se slažem da je nekorektno raspravljato o trudnoćama i bolovanjima učiteljice iako skroz mogu razumijeti zašto se o tome raspravlja.

Ali ovaj dio uopće ne razumijem:

koji maksimalno idu "niz dlaku" roditeljima, često suprotno mišljenjima struke.
Umjesto da se maksimalno ulaže u prosvjetne djelatnike i jača njihove kompetencije, na jeftin način se podilazi roditeljima

Mozda zato što mi dijete još ne ide u školu pa ne znam kako se to u školama "podilazi" roditeljima, dapače, uopće ne mogu zamisliti kako se to može. Ali, ako pod podilaženjem mislite na činjenicu da se netko usudio roditeljima dozvoliti da izraze koju bi učiteljicu smatrali najboljom za svoje dijete - onda se stvarno ne mogu načuditi. Za svoje dijete biramo pedijatra, biramo vrtić u koji ide, biramo škole, za sebe same biramo sve što nam padne na pamet (odvjetnika, zubara, automehaničara...) pa mi nije onda jasno kako to da se bahatim doživljava želja roditelja da makar izreknu kaju bi to željeli učiteljicu svojem djetetu.

irenas
29.04.2007., 00:34
Meni se čini jako ružno o ovome uopće raspravljati...........trudnicu ili majku četvero djece :shock: Koliko smo se svi zgražavali nad nepravednim odnosima prema trudnicama i majkama općenito i onda se isto provuče i ovdje. Razumijem tvoju dilemu i svakako kad je škola u pitanju svako za svoje dijete želi najbolje ali ovo mi se ipak čini malo previše.

no@
29.04.2007., 01:44
Bubica:

Mozda zato što mi dijete još ne ide u školu pa ne znam kako se to u školama "podilazi" roditeljima, dapače, uopće ne mogu zamisliti kako se to može. Ali, ako pod podilaženjem mislite na činjenicu da se netko usudio roditeljima dozvoliti da izraze koju bi učiteljicu smatrali najboljom za svoje dijete - onda se stvarno ne mogu načuditi. Za svoje dijete biramo pedijatra, biramo vrtić u koji ide, biramo škole, za sebe same biramo sve što nam padne na pamet (odvjetnika, zubara, automehaničara...) pa mi nije onda jasno kako to da se bahatim doživljava želja roditelja da makar izreknu kaju bi to željeli učiteljicu svojem djetetu.

Podilazi se roditeljima u situacijama kada se oni mješaju i interveniraju u stvari koji nisu niti njihova kompetencija, niti njihova odgovornost. Naročito kada se to radi mimo i suprotno profesionalnih mišljenja učitelja, nastavnika, profesora, psihologa, logopeda ili vanjskih stručnjaka liječnika, psihijatra....
Primjera podilaženja ima puno: od žicanja i "podizanja" ocjena, mješanja u ocjenjivanje, neizricanja pedagoških mjera za ono za što su propisane (na intervenciju roditelja) nepoštivanja stručnih mišljenja o primjerenom obliku školovanja (individualiziranom i prilagođenom programu); odbijanja ili eskiviranja odlaska na dogovorenu stručnu obradu ili terapiju(jer dijete ima npr. neku poteškoću ili problem), inzistiranja na ranijem upisu, akceleraciji ili odgodi iako to nije primjereno dijetetu itd.

Formiranje 1. razreda u školi je važan i odgovoran posao (u mnogočemu određuje život dijeteta slijedećih 8 godina) i trebalo bi ga prepustiti kompetentnim ljudima u školi, (što ne isključuje i roditeljske želje).
Kada bi se testiranja za upis u prvi razred radila stručnije nego do sada (govorim u globalu) i kada bi se razredi formirali na temelju takve stručne procjene - prevenirali bismo masu problema koje sada imamo u školama.

Što se tiče bahatosti: odnosilo se na primjer konkretne učiteljice, koja već ima svoj razred i ostala je po treći put trudna. S obzirom da su joj djeca već školske dobi, roditelji učenika u razredu nisu očekivali da će "ići na treće dijete". Tako da su uslijedile različite reakcije i komentari roditelja njoj izravno ili iza leđa. Neki od tih komentara mogu se svesti pod bullying.

maria71
29.04.2007., 09:41
no@ apsolutno se slažem sa gornjim postom!

maria71
29.04.2007., 09:55
zbog poslovne tajne ne želim iznositi konkretne slučajeve svi znaju gdje radim i koja je škola /e

ali za svaku stavku koju si napisala mogu dati konkretan primjer tj primjere.....

flower
29.04.2007., 10:52
mojoj D najomiljenija teta je trudna, kad mi je to rekla (teta) prvo sam osjetila tugu - jer znam da je to kraj jednog za njih posebnog razdoblja i pocetak neizvjesnosti (tko ce doci), a tek onda sam osjetila srecu zbog ispunjenja njene zelje za majcinstvom.
ne mislim da sam zbog toga ovakva/onakva i da krsim ljudska prava ako iskreno kazem da mi je zao sto ona vise nece biti teta mom djetetu.
i birali smo tetu, kao sto cemo i birati uciteljicu.
mislim da je uloga rod. da pokusa naci najbolje za svoje dijete, a uloga skole je da ima izvrsne uciteljice - to dvoje ne treba mjesati. nije problem sto roditelji biraju nego je problem sto cesto nemaju sto izabrati.
ja sam stepenicu ispod skole i jako se zalazem da roditelj ima pravo izabrati tetu svom djetetu i uvijek tu mogucnost nudim na inicijalnom (grupe su mjesovite).
na konkretan primjer ne znam odgovoriti, ja bih recimo voljela porazgovarati sa svakom od tih uciteljica, vidjeti njihov razred i jos stosta... i ne vidim zasto bi to bilo ista neobicno

flower
29.04.2007., 10:58
Primjera podilaženja ima puno: od žicanja i "podizanja" ocjena, mješanja u ocjenjivanje, neizricanja pedagoških mjera za ono za što su propisane (na intervenciju roditelja) nepoštivanja stručnih mišljenja o primjerenom obliku školovanja (individualiziranom i prilagođenom programu); odbijanja ili eskiviranja odlaska na dogovorenu stručnu obradu ili terapiju(jer dijete ima npr. neku poteškoću ili problem), inzistiranja na ranijem upisu, akceleraciji ili odgodi iako to nije primjereno dijetetu itd.
nekako mi se cini da je po napisano sve, ama bas sve krivica roditelja...ja vjerujem da se oni rasire onoliko koliko smo im mi (strucnjaci) spremni prostrijeti.
pitam se gdje je tu nasa odgovornost?

no@
29.04.2007., 12:13
flower, ne odstupam od pravila struke i svoje profesionalne odgovornosti i ne dopuštam roditeljima da se razmašu - sustav im to velikodušno omogućuje!! BIlo bi neetički da navodim konkretne primjere - no tijela lokalne uprave nadležna za obrazovanje i MZOS omogućuju to roditeljima, kontra svih stručnih mišljenja i na ŠTETU I PROTIV INTERESA DJECE.
(btw: kada je MZOS ili Gradski ured stao iza prosvjetnih djelatnika? I rekao primjerice: to su kompetentni ljudi, mi stojimo iza njihovih odluka)

Imam ponekad osjećaj da se borim s vjetrenjačama i da je besmislen sav moj napor da održim profesionalnu razinu. Ionako će roditelji naći "rupu" u Gradskom uredu npr. da sve zaobiđu.
(Pitam se što to meni treba? OK moja škola ipak je profitirala u nekoliko situacija jer se nisam dala slomiti različitim roditeljskim pritiscima, s različitih pozicija moći. No, na osobnoj, emocionalnoj razini to sve ima cijenu )

ninna
29.04.2007., 13:24
U potpunosti se slažem s Mariom71-zar i učiteljice nisu ljudi?Najbolje bi bilo kad bi nas sve na prvoj godini fakulteta poslali na podvezivanje jajnika ili tako nešto pa roditelji ne bi imali problema prilikom odabira učiteljice za svoje dijete!
I sama sam roditelj već godinu dana,i ne namjeravam dramiti za 6 godina kad mi kćer krene u školu.Ne obrazuju samo učitelji djecu,nego i roditelji kod kuće.Učitelj je tu da pokaže,usmjerava,potiče;roditelj da potiče dijete dalje u učenju i otkrivanju.Zato i postoji suradnja škole i roditelja!
Ljuti me ovaj topić jer mislim da nitko nema pravo reagirati na trudnoću učiteljice kao na nešto što nije normalno i prirodno za svaku ženu,bez obzira na zanimanje kojim se bavi!!!!!!!!! :evil:

no@
29.04.2007., 18:35
nisam učka, no moram pokazati potpis :saint:

Ailish
29.04.2007., 18:46
No@, maria71, potpuno se slažem sa time što ste napisale o nekorektnom odnosu sustava prema nastavnicima, popuštanja pod pritiscima moćnih i/ili glasnih roditelja - dovoljno je da bilo tko ima primjedbu na nastavnika pa makar i potpuno neopravdanu pa da ovaj ima problema...

ali tatek ovdje ne nastupa sa pozicije poslodavca, niti nekog tko ima moć, pa mislim da ne možemo na njega svaliti odgovornost za svekoliku diskriminaciju trudnica i majki...

no@
29.04.2007., 19:07
nitko ne svaljuje odgovornost na tateka za svekoliku diskriminaciju trudnica i majki, niti za druge nepoželjne pojave u našem školstvu.

Međutim, u raspravi koja se vodi na ovom topicu ključna mi se učinila slijedeća rečenica:

Mozda zato što mi dijete još ne ide u školu pa ne znam kako se to u školama "podilazi" roditeljima, dapače, uopće ne mogu zamisliti kako se to može.

Mislim da bi ju puno ljudi koji pišu na ovom (pod)forumu moglo potpisati. Problem je što ljudi gledaju na probleme u školstvu JEDNOSTRANO, isključivo iz svojih (roditeljskih) cipela, a pri tom imaju neopravdan dojam da sagledavaju cjelinu.

BusyBee
29.04.2007., 19:10
Ja tatekov post/upit uopce nisam shvatila kao diskriminaciju ili pokusaj iste vec poziv u pomoc da odabere bolju varijantu (od dvije s kojima ce se susresti) za svoje dijete.
Ovo u sto je sad pretvoren topic je koma! Ja zaista nigdje nisam procitala da je itko aludirao na to da uciteljice nisu ljudi, nemaju pravo na x djece ili trudnocu, odakle sad to?

I na ovo se moram osvrnuti.. buduci da su mi oba roditelja profesori (iako stari vise ne radi u struci) i otkad znam za sebe slusam o ovoj problematici...

tijela lokalne uprave nadležna za obrazovanje i MZOS omogućuju to roditeljima, kontra svih stručnih mišljenja i na ŠTETU I PROTIV INTERESA DJECE
Borite se protiv toga! Ali, za koliko kolega mozes dati ruku u vatru da su spremni poljuljati vlastiti komfor i ugodu rutine da bi se stvari promijenile?
Vjerujem da roditelji s jedne strane mogu "pomoci" struci da se stvari postave na pravo mjesto, ali samo kad se vi iz struke pobunite za tretman koji dobivate od nadleznih. Ali, osim par casnih izuzetaka, osobno ne poznajem puno prosvjetnih djelatnika koji nisu pasivni i koji su spremni na sebe preuzeti odgovornost uznemiravanja autoriteta i sustava. (s jednom malom rezervom da je moguce da takvih, blistavih pojedinaca ima vise u velikom gradu, za razliku od moje male sredine u kojoj je kvaliteta edukacije jos vise srozana, usudim se procijeniti) No ovo je sasvim druga tema, nema nikakve veze s tatekovim problemom.

Vrijedja me generaliziranje sa svake strane, a ovdje sam ga iscitala samo u smjeru prema roditeljima... osobito onima koji su se usudili dati svoje misljenje o tatekovoj dilemi.

I opet.. Flo... dijelim misljenje. :)

no@
29.04.2007., 19:37
BusyBee

Vrijedja me generaliziranje sa svake strane, a ovdje sam ga iscitala samo u smjeru prema roditeljima...

Nije mi namjera bila generalizirati, već upozoriti na određene probleme u školama. S obzirom da sam psiholog profesionalni etički kodeks mi zabranjuje pisati o konkretnim slučajevima, koji bi vjerujem bili znatno ilustrativniji i jasnije predočili težinu problema.

Borite se protiv toga! Ali, za koliko kolega mozes dati ruku u vatru da su spremni poljuljati vlastiti komfor i ugodu rutine da bi se stvari promijenile?
Vjerujem da roditelji s jedne strane mogu "pomoci" struci da se stvari postave na pravo mjesto, ali samo kad se vi iz struke pobunite za tretman koji dobivate od nadleznih. Ali, osim par casnih izuzetaka, osobno ne poznajem puno prosvjetnih djelatnika koji nisu pasivni i koji su spremni na sebe preuzeti odgovornost uznemiravanja autoriteta i sustava. (s jednom malom rezervom da je moguce da takvih, blistavih pojedinaca ima vise u velikom gradu, za razliku od moje male sredine u kojoj je kvaliteta edukacije jos vise srozana, usudim se procijeniti) No ovo je sasvim druga tema, nema nikakve veze s tatekovim problemom.

S ovim se slažem. Ljudi u školama često su pasivni i inertni kada je u pitanju vlastiti profesionalni status. No problem nije tako jednostavan, ako krenem pisati tko zna što će na koncu biti od ovog topika...

Zdenka2
29.04.2007., 20:43
Tatek, evo i mene. Budući da su nam djeca po nekim karakteristikama slična, možda će ti koristiti moje mišljenje. Dakle, ja se nikad ne bih odlučila za osobu koju si nazvao nefleksibilnom. Čvrstinu stavova i dosljednost ne mora se povezivati s time. Između preostale dvije postupila bih ovako: raspitala bih se zna li se točno tko će mijenjati trudnicu. Ako se ne zna, uzela bih majku četvoro djece. Ona će možda izostajati, ali je pouzdano tu, provjereno je dobra i nekakav kontinuitet će biti. Druge opcije su "nefleksibilna" i "mačak u vreći". Sretno!

Bubica
29.04.2007., 21:53
Mislim da bi ju puno ljudi koji pišu na ovom (pod)forumu moglo potpisati. Problem je što ljudi gledaju na probleme u školstvu JEDNOSTRANO, isključivo iz svojih (roditeljskih) cipela, a pri tom imaju neopravdan dojam da sagledavaju cjelinu.

Ono što mene muči u ovoj priči je dojam optužujućeg stava prema roditeljima koji "misle jednostano, isključivo iz svojih (roditeljskih) cipela".

Roditelji imaju svako pravo gledati isključivo iz svojih cipela i tražiti ono što misle da je najbolje za svoje dijete. Ja stvarno vjerujem u to. Na nama stručnjacima je da ljudima s kojima radimo približimo i drugu stranu priče i, radeći s tim roditeljem, dođemo ipak do optimalne varijante za svoje dijete. i ja sam psiholog po struci ali kada mi dijete krene u školu biti ću prvenstveno roditelj...

no@
29.04.2007., 22:35
Ne kužimo se definitivno: Nije problem u roditeljima koji misle jednostrano isključivo iz svojih (roditeljskih) cipela. Problem je u onima koji pritom imaju agresivan pristup, koji traže svoja prava i kada su ona neutemeljena i na štetu drugih (druge djeca, roditelja, učitelja, pa i vlastitog djeteta). Takvi roditelji i ne žele sagledati drugu stranu priče.
Takvih roditelja je relativno malo (procjenjujem 2- 5%), ali dovoljno da nama u školi oduzmu puno vremena i energije koju smo mogli svrshishodnije upotrijebiti.

Na ovom topicu se krenulo neutemeljeno tvrditi da roditelji imaju ZAKONSKO pravo birati učitelja/icu. Što nije točno. Željela sam upozoriti na sve učestaliju pojavu da NEKI roditelji tumeče svoja prava PREŠIROKO.

Anita-AZ
29.04.2007., 23:50
Svi smo/ste u pravu.

Ja razumijem tateka u potpunosti. A razumijem i učiteljice.

Što se tiče biranja učiteljice, nas su doslovno pitali da li imamo neku koju preferiramo i mi smo rekli, a vidjela sam na drugim papirima (s prethodnim razgovora) u malom kutku napisana imena učiteljica također.
Isto tako nastoje se spojiti djeca koja su zajedno išla u vrtić, pa po lokaciji itd.
Jedini razred za koji znam da su zaista birali po temperamentu djeteta jest razred u koji je krenula (hrabra i divna) slijepa djevojčica, pa se pazilo da druga djeca budu mirnijeg temperamenta...

Ovog topica uopće ne bi bilo kad bi svi ljudi obavljali svoj posao najbolje što znaju. I kad bi svi ljudi bili savršeni i divni. A znamo da nisu. Pa pokušavamo naći načine da naša djeca ipak iskuse najbolje MOGUĆE uvjete za svoje školovanje, onako kako to najbolje znamo. Zar je to vrijedno napadanja?

Znači.. kao što bi vozač najradije viknuo na sporog pješaka, tako bi pješak viknuo na neopreznog vozača... pa ja sad molim pješake da uđu u svoja vozila i vide kako im sad izgledaju pješaci pa ćemo se svi zajedno bolje razumjeti.

cuncicina cica
30.04.2007., 11:24
Pa pokušavamo naći načine da naša djeca ipak iskuse najbolje MOGUĆE uvjete za svoje školovanje, onako kako to najbolje znamo.
Mislim da je to mission impossible.
Vjerujem da bi bolje i lakše bilo za nas roditelje naučiti djecu tj.pokazati svojim primjerom kako se što bolje i neopterećenije nositi sa nemogućim uvjetima rada/življenja/bivanja.
Danas je to kruta učiteljica,sutra zahebani šef,prekosutra recimo sveky koja ti pije krv na slamku :P ...Nemoguće je sve to kontrolirati nit na sve to utjecati,a ako i pokušavamo samo ćemo se isfrustirati bezveze,jer počinjemo malim zalogajima(učiteljica) pa sve većim(prijatelji,društvo,život).
Mislim da je važno uočit da nitko i ništa nije savršeno,pa ni mi roditelji,nit učitelji ali da je znanje o nama i svemu oko nas uvijek važno i podložno promjenama na bolje,tako da nam bude nekako jednostavnije i ugodnije u životu.
Što je pjesnik htio reći:bez obzira koju učiteljicu dijete dobije bitno je djetetu ukazati da mora reagirati na nepravdu,nasilje i maltretiranje uvijek i bez iznimke,da se može i mora obratiti uvijek roditeljima ali i učiteljicama (drugim ili svojoj).
Mislim da je to važnije i trajnije znanje od toga oće li napisat 3 reda A ili 6 redova,jer školski program u nekim segmentima i je još uvijek zatupljujuć, a to se pomalo i sporo mijenja.etoga.

ljiljan@
30.04.2007., 21:05
Joj, meni bode oči naslov topica. Trudnica ili majka? Pa ti od dva zla biraj manje!!! Pa zar nije ovo roditeljski forum gdje se pozitivno gleda i na trudnice i na majke. Bilo koje struke. Pa ako se već većina poslodavaca ovako odnosi prema trudnicama i majkama: :evil: , trebale bi se barem na ovom forumu osjećati dobrodošlo.

tatek
02.05.2007., 00:42
Pazljivo sam jos jednom procitao svoje postove i nisam nasao bas nigdje ni jednu rijec kojima bi omalovazavao trudnice i majke (ili oceve). Trudnoca i roditeljska bolovanja su nasa svakodnevica, kako uciteljska tako i moja (koristim ih cesto) i o njima treba voditi racuna - kako moja sefica (koja me zbog mojih "djecjih" bolovanja i roditeljskih obaveza potpuno opravdano vise ne stavlja na "vruce" i zahtjevne poslove), tako i onaj tko recimo sastavlja raspored po skolama, a i ja kao roditelj djeteta sa ajmo rec, posebnim potrebama, koje ce uskoro po prvi puta u skolu i ciji ce zivotni vijek biti jednim dijelom uvjetovan i prvim kontaktima sa skolom..
Dakl, ni trudnoca ni ta bolovanja nisu bauk, ali obzirom da ce utjecati na prve mjesece moga djeteta u skoli (ako dopadne u te razrede) tad imam puno pravo progovoriti o njima i posavjetovati se s vama o vasim iskustvima.

(BTW, za moje raspitivanje o nastavnicvima imam i strucnu podlogu, pismeno misljenje psihologa u kojemu stoji bas ono sto sam i ja ovdje ukratko napisao - da se predlaze stavljanje Vedrana u razred uciteljice sa fleksibilnijim nacinom rada i spremnoscu i iskustvom u radu sa darovitom djecom)

Sto se tice zakonske osnove biranja (ili sugeriranja) ucitelja u skoli, o tome sam cuo od definitivno kompetentne osobe, psihologa koji radi vec godinama sa djecom predskolskog i skolskog uzrasta. Moze biti da sam nesto krivo shvatio (ako jesam, molim za ispriku), no neki od vas su mi to indikrektno potvrdili - postoji pravo roditelja na izbor/prijedlog ucitelja, kao sto postoji i diskreciono pravo ravnatelja (to sam napisao vec i na pocetku) da iz bilo kojeg razloga ne uzme u obzir zelje roditelja.

Obzirom da se po novim programima zeli roditelje sto aktivnije ukljuciti u rad skole vjerujem da je i ovo jedan korak ka tome.

Zahvaljujem se svima na postovima u ovoj temi, bez obzira na tematiku, no molim se da se nadalje ogranicite na prijedloge i komentare vezane uz moje pitanje, a ostalo (polozaj nastavnika u skolstvu, odnos roditelj-ucitelj itd)ostavite za neku drugu temu (na kojoj cu se i ja rado javiti sa komentarima)

Anita-AZ
02.05.2007., 03:28
Pa pokušavamo naći načine da naša djeca ipak iskuse najbolje MOGUĆE uvjete za svoje školovanje, onako kako to najbolje znamo.
Mislim da je to mission impossible.
Pokušati nikako nije nemoguće. :)

Danas je to kruta učiteljica,sutra zahebani šef,prekosutra recimo sveky koja ti pije krv na slamku Razz ..
Ne možemo uspoređivati odraslu dob sa djetetom u razvoju. Ako je dijete radi krute učiteljice izgubilo samopoštovanje i hrabrost u prvih razredima škole... to baš neće biti od pomoći niti u odrasloj dobi u odnosu sa šefom i svekrvom, zar ne?

Nemoguće je sve to kontrolirati nit na sve to utjecati,a ako i pokušavamo samo ćemo se isfrustirati bezveze,.
Ja se svaki fakin dan frustriram s problemima radi škole.... I pogodi što ću napraviti? Kontrolirati i utjecati na situaciju i premjestiti je u drugi razred.

,jer počinjemo malim zalogajima(učiteljica) pa sve većim(prijatelji,društvo,život).

Učiteljica nikako nije MALI ZALOGAJ! Učiteljica je osoba koja je vrlo važan i vrijedan primjer djeci u razvoju. Učiteljica je ta koja će ih "naučiti" da vole ili mrze školu... učiteljica je ta radi koje će djeca doma dolaziti ispijena ili zadovoljna... niskog ili visokog (ako ga je imalo) samopoštovanja.... ubijene ili podignute samosvjesti... s manjim ili većim osmijehom, većom ili manjom voljom za učenjem....
Učiteljica prvih razreda osnovne škole je bitnija od svih onih kasnije, bitnija je i od znanja koje će djeca steći...
Ukratko - vrlo je bitna. I bilo bi divno da je divna.

Neki dan sam srela prijateljicu čije dijete, zamislite VOLI ŠKOLU! I pitam nj. mamu kakva je učiteljica... i naravno, neko divno prekrasno biće s puno uvažavanja (i iskustva) i ljubavi...
Moje dijete ne voli školu, ponedjeljkom ima grčeve u želucu i povišenu ili visoku temperaturu....
Učiteljica je bitna.

I za kraj jedan
:love: da ne misliš da sam se raspravljala s tobom... već mi je bilo gušt odmjeriti jedan normalan stav (koji sam možda i ja imala prije iskustva sa školom)

Anita-AZ
02.05.2007., 03:30
Mislim da je to važnije i trajnije znanje od toga oće li napisat 3 reda A ili 6 redova,jer školski program u nekim segmentima i je još uvijek zatupljujuć, a to se pomalo i sporo mijenja.etoga.
Zaboravih reći da je ovo u potpunosti točno! Nažalost...

maria71
02.05.2007., 08:34
tatek stavi dijete u privatnu školu, imaš ih po zagrebu puno i riješio si problem...

mali razredi i fleksibilan kadar

tatek
02.05.2007., 09:45
tatek stavi dijete u privatnu školu, imaš ih po zagrebu puno i riješio si problem...

mali razredi i fleksibilan kadar
hehe ...

Naravno da nemam para za to.
A nisam siguran ni da li bih to zelio.

Ali vjerujem da se i u sadasnjem sistemu neke stvari mogu rijesiti dogovorom. Ne nastupam sa pozicija "moje dijete MORA imati poseban tretman" vec "zelio bih se dogovoriti sa vama (uciteljicama/ravnateljem/pedagogom) kako bih i svojem djetetu i vama olaksao skolske dane". Svi znamo da u svakom poslu na ovom svijetu postoje ljudi koji svoj posao rade iz ljubavi, ono kojima to mozda nije najvaznija stvar na svijetu, ali ga rade korektno i oni koji ga otaljavaju "tek toliko". Ja bih zelio da Vedran dodje kod nekoga iz prve dvije grupe i zelio bih mu pomocu strucnog misljenja psihologa i mojih informacija kao roditelja olaksati rad sa Vedranom (a time i cijelim razredom, jer je Vedran potencijalni uzrocnik problema), a za uzvrat cu, vjerujem, dobiti adekvatan pristup uciteljice njemu, a i nama, roditeljima.

Sto se samog uciteljskog posla tice, mi doma nismo potpuni laici - MZ je profesor po struci, a odnedavna i po zaposlenju, a i ja imam odredjenog iskustva sa rukovodjenjem i vodstvom grupa (i djece i odraslih) tako da smo svjesni svih mogucih problema, i od strane djece, ali i od strane uciteljica (otpor uciteljice prema mijesanju roditelja, otpor druge djece prema drugacijem statusu kojeg bi mogao imati Vedran itd). Ne trazimo nemoguce, ali zelimo da uz suradnju na kraju balade budu svi koliko toliko zadovoljni.

Jos jedan mali osvrt na neke postove otprije:
dosljednost - ne mogu reci koliko sam za dosljednost (ja ju uopce ne povezujem sa krutoscu)
krutost - protiv toga sam svim svojim bicem ...

Zdenka2
02.05.2007., 11:28
Tatek ima posve pravo. Ne radi se o zahtijevanju nekih posebnih prava za svoje dijete nego o brizi za njegov start u školi, što je utoliko više opravdano, jer se radi o darovitom djetetu koje je daleko zahtjevnije od prosječne djece i učiteljica mora biti osposobljena da s njim radi i voljna ga prihvatiti kao osobu. MM i ja smo postupili potpuno jednako kao i tatek - raspitali smo se unaprijed za učiteljicu. Isto bih učinila i da M. nije darovit.

Uopće se ne slažem s mišljenjem da stvari treba prihvaćati onako kako dolaze, s impliciranim zaključkom da je to dobro za odgoj djeteta i njegovu prilagodbu stvarnosti. Zašto bismo trebali prihvaćati nešto s čime nismo zadovoljni i ne boriti se za bolje, bila to učiteljica, šef ili bilo tko? Zašto bi djetetu bilo loše u školi, zašto bi bilo nesretno i mrzilo školu, ako može biti obratno? Uvažavam organizacijske probleme škole, raspodjelu učenika među učiteljicama, ali mislim da škola ipak treba biti fleksibilna, odnosno surađivati s roditeljima i djecom. Učiteljica kod koje djeca ne žele biti neka razmisli o svojim metodama rada i neka ih mijenja, a ne da djeca u tom razredu budu žrtveni janjci, zato što i ona mora zaraditi svoju mirovinu. U prva četiri razreda stvara se odnos prema školi - ako starta s pozitivnim stavom i dobrim osjećajem, tako će nastaviti i dalje, u petom razredu kada novi predmeti i novi profesori nose mnogo novih izazova. Dakle, učiteljica je jako, jako bitna osoba i zbog toga nikada ne bih prepustila izbor učiteljice za mog sina slučaju.

Anita AZ, promijeni učiteljicu. Moja sestra je imala učiteljicu sličnu onoj koju ima tvoja kći i slične probleme. Moja mama sada, nakon trideset i više godina stalno žali što je nije spasila i prebacila u drugi razred.

Maria71, nisu privatne škole po Zagrebu ništa posebno. Da oni meni plate nikada ne bih tamo upisala svoje dijete.

cuncicina cica
02.05.2007., 11:54
Htjela bih dati neki konstruktivan savjet, a ne trkeljat u prazno.
Bez obzira kakva je učiteljica mislim da uvijek treba dati do znanja da si kao roditelj tu,prisutan i aktivan u nastavnom procesu,uvijek i stalno.
Posebno ako se ne slažeš sa učinim metodama ili ako one u tvog djeteta izazivaju grč (što je strašno i nedopustivo).
Dakle svojim fizičkim prisustvom(stalno na informacije,prije škole,poslije škole,kad god si u mogućnosti razgovarat sa učiteljicom),isključivo blagim ali odlučnim pristupom(jer frustracija proizvodi frustraciju) zahtijevat od učiteljice objašnjenje svojih radnih navika-možda nije ni svjesna nekih svojih postupaka, ukazati na osjećaje koje izaziva u tvom djetetu-možda nije empatična i strpljenje.
A ako ne ide, naravno drugu učiteljicu.
Život je prekratak da trpimo tuđa piiii.

tatek
02.05.2007., 12:32
Vjerujem da cu uspjeti uspostaviti dobar kontakt sa uciteljicom jer od pocetka (prvog susreta sa njom koji ce sigurno biti prije pocetka nastave i prije svih sluzbenih kontakata) cu nastupiti sa pozicije uzajamnog postovanja i pomoci - ja cu pomoci njoj koliko to bude bilo u mojoj moci svojim utjecajem na Vedrana, a ocekujem da ona pomogne i nama: Vedranu u razredu, a i nama adekvatnim informacijama.

Sa Vedranovim i Zrinkinim tetama u vrticu MZ i ja imamo zaista odlicne odnose (mislim da se sa Vedranovim tetama moze reci da su idealni),a slicno je i sa voditeljicama radionica u PC-M koje pohadja Vedran.

Zivot je prekratak da bismo neaktivnoscu gubili ovako dragocjene trenutke kao sto je pocetak skolovanja. A kvalitetnom suradnjom i uciteljica i mi kod kuce mozemo dobiti zaista puno.

Upravo zbog ovakvih stvari zelimo unaprijed od vas cuti pokoji savjet na ovu temu ...

Ivana2
02.05.2007., 13:07
Ja još nisam naišla na lošu učiteljicu, a M je imao puno zamjena. Sve su bile nekako različite u pristupu, dosljednosti, krutosti, ljubaznosti i td. Ali niti jedna nije bila loša učiteljica, iako mi roditelji uvijek nađemo neku sitnu primjedbicu za minus i sl.
Različita su i djeca u razredu. (Možda bi onda trebali roditelji birati i drugu djecu u razredu.) Različitost je među svima nama, a vjerojatnost da dobiješ zaista lošu učiteljicu je toliko mala da se stvarno ne trebaš toliko brinuti.
Još nešto: škola nije vrtić. Djeca to u prvom razredu shvate obično prije svojih roditelja.

tatek
02.05.2007., 16:40
Ja još nisam naišla na lošu učiteljicu, a M je imao puno zamjena. Sve su bile nekako različite u pristupu, dosljednosti, krutosti, ljubaznosti i td. Ali niti jedna nije bila loša učiteljica, iako mi roditelji uvijek nađemo neku sitnu primjedbicu za minus i sl.
Različita su i djeca u razredu. (Možda bi onda trebali roditelji birati i drugu djecu u razredu.) Različitost je među svima nama, a vjerojatnost da dobiješ zaista lošu učiteljicu je toliko mala da se stvarno ne trebaš toliko brinuti.
Još nešto: škola nije vrtić. Djeca to u prvom razredu shvate obično prije svojih roditelja.
Slazem se, svatko ima svoje metode i velika vecina ljudi smatra da su njihove najbolje. Medjutim, ja sam u svojoj skolskoj praksi imao svakakve ucitelje i profesore, od osnovne skole do faksa, a ivana2, vjerojatno si ih imala i ti. Sjeti se, kod nekih ti je sigurno bilo zadovoljstvo slusati predavanja, uciti, jednostavno biti na njihovim satovima,a kod nekih ti je bila muka.
Evo par primjera iz mog skolovanja:
- ucitelj (1. razred OS) koji je za pricanje pod satom dijelio samare i djecu vukuci za uho pokazivao svim razredima u turnusu
- nastavnica (5-8 razred OS) koja je dijelila samare za njihanje na stolici ili jednu rijec iz razreda, bilo je dana kada je podijelila i po 20-tak
- nastavnik (5-8 razred OS) koji je bazdio po alkoholu i pipkao curice
- profesor (1. razred srednje) koji je davao jedinicu za bilo koji krivi odgovor
- profesorica (srednja skola) kod koje nitko nije dobio 5, a 70% razreda je imalo 2
- profesorica (srednja skola) koja me tjerala na natjecanja iz fizike i bez mog znanja i pristanka me prijavljivala na natjecanja i tjerala me sa nastave drugih predmeta na vjezbanje fizike zato da ima predstavnika na natjecanju
Ucitelja i nastavnika koji su bili potpuno demotivirajuci za mene i sve druge bih mogao nabrojati barem desetak.
Onih kod kojih sam uzivao na nastavi i cija sam predavanja volio bilo je bitno vise, ali ovih gore navedenih se itekako dobro sjecam, puno bolje od ovih dobrih.

E sad, ako ikako mogu utjecati (a mogu, pokazuje praksa odabrane skole) da li ce moj sin doci kod neke uciteljice kod koje ce uzivati na satovima ili pak kod neke kod koje ce (mozda) zamrziti skolu i time si (opet mozda) dugorocno oznaciti buducnost - tad cu krenuti u akciju.

Kazem, ne idem na silu, ali isto tako ako mogu nekako lijepim nacinom nesto uciniti - ucinit cu, jer nisam covjek koji se prepusta struji pa sto bude, pogotovo sto je ulog velik ... sigurno se necu toliko uzbudjivati u recimo 5. razredu.

Zdenka2
02.05.2007., 16:55
Ja sam prošla izvrsno školovanje, ali sam ipak na tom putu upoznala dosta loših učitelja i profesora. Prva učiteljica me je maltretirala zbog toga što sam išla na vjeronauk. Bila sam najbolja učenica u razredu, ali sam ipak stalno bila na prozivki zbog vjeronauka. Srećom, otišla je u mirovinu kad sam krenula u drugi razred i dobila dobru učiteljicu. U osnovnoj školi sam imala od odličnih profesora, prave gospode i dama do poluobrazovanih, neotesanih, primitivnih ljudi. U gimnaziji je kvaliteta profesora bila na visokoj razini, ali ipak je bilo onih koji baš i nisu valjali kao profesori. A da ne govorim o fakultetu na kojem mi se kod pojedinih profesora znalo događati da nemaju pojma o čemu ja govorim, odnosno da znaju manje od mene. Razlike između profesora itekako postoje. Kao i u svakom drugom poslu - neki dobro rade i daju sve od sebe, dok se drugi šlepaju i otaljavaju posao. I znanje im je bitno različito.

ljiljan@
02.05.2007., 21:22
Kad su moji trebali krenuti u prvi razred namjerno nisam htjela pitati kod kog će učitelja biti. Kako Bog da! I dao nam je najbolje. Iako su se roditelji na tog učitelja zgražali. Prestrog - kazivali su. Da strog, ali pravedan. Drži svoju riječ. Nije tražio učenje napamet, ali ono što su od njega naučili znaju i danas. A što je najvažnije mnogo su lijepih ljudskih osobina od njega usvojili. Za vrijeme nastave u njegovu razredu je red i mir. Kod drugih u našoj školi nije. Kasnije sam saznala da je njegova obitelj generacijama "učiteljska". Eto što znači genetska predispozicija.
Jedini nedostatak je što su se teško prilagodili prelasku u peti razred...jer nažalost tamo među nastavnicima ne nađoše tih vrlina...

tatek
03.05.2007., 09:15
Iako su se roditelji na tog učitelja zgražali. Prestrog - kazivali su. Da strog, ali pravedan. Drži svoju riječ. Nije tražio učenje napamet, ali ono što su od njega naučili znaju i danas. A što je najvažnije mnogo su lijepih ljudskih osobina od njega usvojili.
Ni ja ne bih imao nista protiv takvog ucitelja. A posebno mi se cini bitnim ono sto sam boldao.

Vi ste dobili tog ucitelja slucajno.
Ja zelim takvog/takvu uciteljicu, s povodom.

ljiljan@
03.05.2007., 10:16
Ali da smo se poveli za tuđim mišljenjima, ne bismo ga odabrali.

tatek
03.05.2007., 11:03
Ali da smo se poveli za tuđim mišljenjima, ne bismo ga odabrali.
Ja uvijek volim sakupiti informacije i onda na osnovu njih i svog zdravog razuma odluciti sto i kako.

Drago mi je da jos uvijek ima ucitelja "starog kova", takvih kao sto ti opisujes ... pri tome ponajvise mislim na ljude koji su ucitelji(ce) po vokaciji i koji citavom svojom licnoscu daju djeci ne samo informacije koje su duzni dati djeci po nastavnom planu vec i primjer ponasanja i karaktera.

a zakaj
03.05.2007., 13:11
Ja sam prošla izvrsno školovanje, ali sam ipak na tom putu upoznala dosta loših učitelja i profesora. Prva učiteljica me je maltretirala zbog toga što sam išla na vjeronauk. Bila sam najbolja učenica u razredu, ali sam ipak stalno bila na prozivki zbog vjeronauka. Srećom, otišla je u mirovinu kad sam krenula u drugi razred i dobila dobru učiteljicu. U osnovnoj školi sam imala od odličnih profesora, prave gospode i dama do poluobrazovanih, neotesanih, primitivnih ljudi. U gimnaziji je kvaliteta profesora bila na visokoj razini, ali ipak je bilo onih koji baš i nisu valjali kao profesori. A da ne govorim o fakultetu na kojem mi se kod pojedinih profesora znalo događati da nemaju pojma o čemu ja govorim, odnosno da znaju manje od mene. Razlike između profesora itekako postoje. Kao i u svakom drugom poslu - neki dobro rade i daju sve od sebe, dok se drugi šlepaju i otaljavaju posao. I znanje im je bitno različito.

moje iskustvo je slicno (osim sto sam ja do ove faze u kojoj o nekim podrucjima znam vise od profesora dosla tek na postdiplomskom).
Prvi susret sa skolom bio mi je jedno od najneugodnijih iskustava u zivotu, mozda cak najneugodnije.
I ja sam bila na meti uciteljice, samo ne zbog vjeronauka (iako sam kasnije i to dozivjela) vec jer se nisam - hranila u skolskoj kuhinji :roll:
Citav razred me izbjegavao i rugao se, mami je receno da imam problema u ucenju. Cijelo polugodiste imala sam proljev.
Na srecu, uciteljica je otisla vec nakon pola godine, i ja sam se od problematicnog djeteta pretvorila u najbolju ucenicu. Ali neke traume su ostale. Od vrlo komunikativnog i samopouzdanog djeteta postala sam nesigurno i iskompleksirano.
Naravno, ovo je ekstremno i vjerojatno rijetko iskustvo, ali ako se moze sprijeciti time sto ce se roditelj raspitati i odabrati sklu i ucitelja/icu, zasto to ne uciniti?

tatek
03.05.2007., 14:14
Ova rasprava sad vise nema puno veze sa pocetnim mojim pitanjem, vec je krenula u smjeru pojasnjavanja nasih razloga zasto (ne) zelimo utjecati na izbor ucitelj(ic)a u skoli ... i moram reci da sam sa velikim zanimanjem citao sve ove postove. Izgleda da je velika vecina nas/vas imala traumaticnih iskustava u skoli ... s jedne strane mi je jasno da je pocetak skolovanja i inace stresan sam po sebi za svako dijete, a s druge strane ... mislim da se ovdje, na ovome forumu, ipak okuplja atipican presjek drustva odnosno njegov obrazovaniji dio koji je vjerojatno vec u doba skolovanja imao drugacije zelje/potrebe od prosjeka pa je mozda bas i zato dolazilo do cesceg sukoba sa "ostatkom svijeta", bili to ucitelji, ostali ucenici, ili cak i sami roditelji.

Mislim da iz svega ovoga, nasih traumaticnih iskustava i vrlo vjerojatno i posebnog polozaja nase djece, proizilazi i nasa potreba/zelja da smanjimo taj stres nasoj djeci kako ne bi ona prozivjela nasa ili neka slicna iskustva.

NanoiBeba
03.05.2007., 14:35
istina.
ja vas samo čitam jer će moj biti školarac tek sljedeće godine, ali ako odvrtim film unatrag i meni je nejtraumatičnije razdoblje života 1-4 razred. već u 5. mi je bilo lakše a u srednjoj školi sam doživjela preporod.

Ivana2
03.05.2007., 14:42
Onda se možda ne radi o tome kakav je učitelj nego kakav je naš doživljaj učitelja u toj dobi. Mislim da tada treba usmjeriti roditeljsku reakciju prema djetetu a ne prema školi.

NanoiBeba
03.05.2007., 14:47
moje traume su vezane uz učiteljicu i njeno ponašanje prema meni i uz ništa drugo, odnosno ništa drugo ne pamtim kao loše

tatek
03.05.2007., 14:54
Onda se možda ne radi o tome kakav je učitelj nego kakav je naš doživljaj učitelja u toj dobi. Mislim da tada treba usmjeriti roditeljsku reakciju prema djetetu a ne prema školi.
Ako ucitelj sikanira dijete zbog vjeronauka ili prehrane (kao u gornim primjerima) ili pipka curice ili samara djecu ili ih zbog smijeha izvrce ruglu vucarajuci ih po svim razredima vukuci za uho (kao u mom primjeru) tad to nema veze sa djetetom vec samim uciteljem.

Ja skolovanje ne vidim kao proces u kojem se djeca (i roditelji) moraju 100% i bezrezervno prilagoditi sistemu i bez rijeci podnositi (namjerno upotrebljavam ovaj izraz) to sto tamo dobivaju, vec kao interakciju izmedju ucitelja i roditelja u kojoj, naravno, ucitelji igraju glavnu ulogu, ali i roditelji (pa i djeca) smiju dati svoja misljenja, prijedloge itd.

Nije skola vojska da se sve mora raditi na principu subordinacije ... uostalom, zbog takvog nametnutog pasivnog pristupa u kojem nemas sanse za ikakav utjecaj na svoju sudbinu vecina muskaraca dozivljava vojsku kao najgori period svog zivota (ne bih o tome koliki je recimo postotak samoubojstava u vojsci, bas zbog te nemogucnosti iakkve reakcije ...).

Ne usporedjujem sad skolu sa vojskom, ali zelim reci da su u skoli cak i nekad, prije 20-30-40 godina, roditelji imali svoju rijec, a da se sada ide jos i vise za time da se roditelji aktivno ukljuce u rad skole na dobrobit sviju i U OKVIRU I POD NADZOROM SKOLE. Nitko ne kaze da ce roditelji voditi skolu, to bi vodilo u anarhiju, ali doprinijeti svojim obolom, to da.

Ivana2
03.05.2007., 15:19
Nisam pisala o zlostavljanju djece od strane učitelja nego o stilovima podučavanja prihvaćenim u suvremenoj didaktici i metodici pojedinih predmeta.
Ne osporavam pravo roditeljima da kalkuliraju o učitelju svog djeteta ako im škola dopušta. Dapače, to čak može biti poticajno učiteljima. Samo mislim da previše brineš. To je sve.

tatek
03.05.2007., 15:25
Nisam pisala o zlostavljanju djece od strane učitelja nego o stilovima podučavanja prihvaćenim u suvremenoj didaktici i metodici pojedinih predmeta.
Ne osporavam pravo roditeljima da kalkuliraju o učitelju svog djeteta ako im škola dopušta. Dapače, to čak može biti poticajno učiteljima. Samo mislim da previše brineš. To je sve.
OK, hvala ti na tvom misljenju!

babyiris
03.05.2007., 16:07
Ah, tatek! Lijepo je što ti je omogućeno takvo nešto, no mislim da ti ta mogućnost izbora sa sobom donosi mnogo stresa. Osobito moraš paziti kako o svemu tome razgovaraš pred djetetom jer oni upijaju pa zatim preslikavaju stav roditelja na svoje ponašanje.

Ja sam imala jako traumatično školovanje prva 4 razreda upravo zbog odnosa s učiteljicom koja i danas iskoristi priliku da me ponizi kad me sretne, no unatoč njoj ja sam ostala ono što jesam i kasnije dokazala da je u potpunosti bila u krivu kad me etiketirala i ponižavala. Jest da me iskompleksiralo, no nisam manje pametna zbog toga što mi je ona predavala.

tatek
03.05.2007., 16:25
Ah, tatek! Lijepo je što ti je omogućeno takvo nešto, no mislim da ti ta mogućnost izbora sa sobom donosi mnogo stresa. Osobito moraš paziti kako o svemu tome razgovaraš pred djetetom jer oni upijaju pa zatim preslikavaju stav roditelja na svoje ponašanje.

Ja sam imala jako traumatično školovanje prva 4 razreda upravo zbog odnosa s učiteljicom koja i danas iskoristi priliku da me ponizi kad me sretne, no unatoč njoj ja sam ostala ono što jesam i kasnije dokazala da je u potpunosti bila u krivu kad me etiketirala i ponižavala. Jest da me iskompleksiralo, no nisam manje pametna zbog toga što mi je ona predavala.
Bez brige, sve te razgovore obavljamo daleko od djecjih usiju ... opcenito, u nasem domu se skola vrlo rijetko spominje jer mislim da imaju klinci dovoljno tog skolskog stresa u vrticu i drugdje (i bake su vec na iglama ... :mrgreen: ) tako da ne zelimo to potencirati vec smirujemo loptu.

Ja isto vjerujem da nema jako loseg izbora, no ako mozemo nekako odabrati bolje ne vidim zasto tu mogucnost ne bismo i iskoristili.

seni
03.05.2007., 17:32
ja biram sto jedemo, kad kupujem knjige ini biram, ako idemo u kazaliste ili koncert biram isto tako ono sto mislim da je dobro, pametno, poticajno,
i ako samo trazim neki kurs, pogledam vise skola, predavaca i slicno.

pa po tom principu i sto se tice skole i uciteljice za svoje dijete pokusavam/mo izabrati optimalno, odnosno najbolje od onoga sto ima na ponudi. jer je prvi razred prva stepenica u jednom dugotrajnom i vaznom edukativnom procesu. i ako tu vec stvari krenu krivo, puno treba da se isprave krive drine.
zeljela bih da moja kcer isto tako uziva u skoli, voli skolu, uciteljicu, znanje, ucenje, razmisljanje, istrazivanje....kao sto sam i ja voljela.
i mislim da uopce nije svejedno, kakva je skola i kakva je uciteljica/ucitelj.

i ne bih se libila promjeniti ju, ako bi se dogodilo da ona na bilo koji nacin skodi mom djetetu.

ne mislim da je diskriminirajuce pitanje koje je postavio tatek, a pogotovo poznavajuci tateka preko njegovih postova.

nasa uciteljica je mlada frisko udata i odlicna osoba i ina ju jako voli. i nju i skolu.
naravno da smo i mi razmisljali o tom faktoru kado smo upoznavali uciteljice. ona nam je odmah "sjela", a i ono sto sam cula od ljudi koji imaju slicne poglede na skolu kao i mi, mi je bila dodatna potvrda.
odlucili smo se za nju i svjesni smo da se moze dogoditi da ona ode na porodiljski.
to je njeno legitimno pravo koje nitko ne dovodi u pitanje, kao sto je nase legitimno pravo da o tom faktoru razmisljamo i nekako se nadamo da ce ipak ovu generaciju privesti do kraja 4 razreda. :mrgreen:

ljiljan@
04.05.2007., 11:02
A što se događa ako svi izaberu jednu učiteljicu? A onoj drugoj nitko ne želi povjeriti svoje dijete? I to ne zato jer je loša, nego zato jer je trudna ili majka četvero djece? Onda ćete potezati veze i poznanstva?
Lijepo vam je rekla Maria 71 - za specifične zahtjeve imate privatne škole! I sama bih jako voljela da imam mogućnosti platiti...

tatek
04.05.2007., 11:24
A što se događa ako svi izaberu jednu učiteljicu? A onoj drugoj nitko ne želi povjeriti svoje dijete? I to ne zato jer je loša, nego zato jer je trudna ili majka četvero djece?
Tad ureduju pedagog i/ili ravnatelj i stavljaju djecu u razrede po svojim kriterijima (uvazavajuci ili ne nase prijedloge). A mi prihvacamo situaciju.

Onda ćete potezati veze i poznanstva?
To nisam nikada i ni za sto radio, jer mrzim te principe. Mrzim ih kod drugih i stoga ih i sam NIKAD ne primjenjujem.

Lijepo vam je rekla Maria 71 - za specifične zahtjeve imate privatne škole! ...
Znaci li to da se svu specificnu djecu (ADD, HDD, disleksicare, disgraficare, s poremecajima u ponasanju i slicne) mora slati u privatne skole i tovariti roditeljima na ledja teret financiranja skolovanja?

Moje dijete nema ni jednu od navedenih "poremecaja", ali je definitivno dijete sa odredjenim posebnim potrebama, ne zato sto sto smo si mi, njegovi roditelji, to uvrtili u glavu, vec zato sto tako kazu strucne osobe, psiholog iz vrtica i psiholog iz ustanove specijalizirane za rad sa djecom.

Isto tako, nije mi jasno, ljuljan@, zasto pobijas moju zelju da svojom, roditeljskom, akcijom POMOGNEM skolskom kolektivu sa svojom sugestijom, prijedlogom itd, ja cijelo vrijeme govorim o DVOSMJERNOJ komunikaciji. Upravo takvu smo imali u vrticu svih ovih godina i funkcioniralo je jako dobro, na zadovoljstvo i teta, i psihologice i nas roditelja, te na kraju i djeteta.

Zdenka2
04.05.2007., 11:43
Isto tako, nije mi jasno, ljuljan@, zasto pobijas moju zelju da svojom, roditeljskom, akcijom POMOGNEM skolskom kolektivu sa svojom sugestijom, prijedlogom itd, ja cijelo vrijeme govorim o DVOSMJERNOJ komunikaciji. Upravo takvu smo imali u vrticu svih ovih godina i funkcioniralo je jako dobro, na zadovoljstvo i teta, i psihologice i nas roditelja, te na kraju i djeteta.

S ovim se posve slažem. I ja na obrazovno-odgojni proces gledam kroz suradnju svih onih koji u tome sudjeluju, a ne samo pasivno prihvaćanje s jedne i određivanje pravila s druge strane. Ako dijete koje ima posebne potrebe dobije učiteljicu koja ga može kao takvog prihvatiti i zna s njim raditi onda je na boljitku ne samo to dijete nego i ostala djeca, učiteljica, škola i roditelji. Ako takvo dijete ne dobije adekvatnu učiteljicu svi imaju problem. Zašto škola ne bi, u granicama mogućnosti, izašla u susret potrebama djece koje određuju želje roditelja? Nije mi shvatljiv taj nerazumni kvaziegalitarizam kad se radi o djeci i školi kojeg nema kad se npr. biraju liječnici za sebe, kad se bira radna sredina ako se to može, kad se bira puno toga što se može birati.

Zoranova draga
04.05.2007., 12:17
Slazem se sa tatekom i Zdenkom da je saradnja roditelja vazan cinilac u obrazovno-vaspitnom procesu koji se odvija skoli.

Sa druge strane, mislim da i roditelji treba da budu svesni da nije samo njihovo dete u pitanju, i da odeljenja sastavljaju strucne osobe koje, izmedju ostalog, treba da vode racuna i o drugoj deci, kao i celini koju ce ona ciniti u svojim odeljenjima.

moju zelju da svojom, roditeljskom, akcijom POMOGNEM skolskom kolektivu sa svojom sugestijom, prijedlogom itd, ja cijelo vrijeme govorim o DVOSMJERNOJ komunikaciji.

Mislim da je u ovom slucaju primerenu roditeljsku akciju predstavlja upoznavanje nadlezne osobe u skoli sa posebnim potrebama deteta, a zatim prepustanje njima, da prema svojim strucnim kriterijumima, oforme odeljenja. Sugestije tipa "hocu/necu tu i tu uciteljicu" nikako ne spadaju u dvosmernu komunikaciju.

Zdenka2
04.05.2007., 12:21
Moje je mišljenje da roditelji imaju pravo iskazati svoju želju, pogotovo kad je ona, kao što je ovdje slučaj, poduprijeta procjenom stručnjaka o radu pojedine učiteljice. To je itekako dvosmjerna komunikacija. Druga je stvar što škola možda ne može udovoljiti svim tim željama, zbog organizacijskih i drugih problema, ali mislim da, koliko je god to moguće, može i mora izaći ususret potrebama djece.

maria71
04.05.2007., 12:24
zbog poslovne tajne ne smijem govoriti o konkretnim slučajevima, tako da su mi na ovom topicu zavezane i ruke i noge....

a vjerujem kad bi se našli u živo,tatek i ja ,da bi se složili oko nekih stvari....

Zoranova draga
04.05.2007., 12:35
Moje je mišljenje da roditelji imaju pravo iskazati svoju želju, pogotovo kad je ona, kao što je ovdje slučaj, poduprijeta procjenom stručnjaka o radu pojedine učiteljice.

Ako sam dobro razumela, tatek ima procenu strucnjaka o sposobnostima i potrebama svog deteta, dok su procene o radu uciteljica zasnovane na utiscima. Strucnu procenu o radu nastavnika moze da da, na primer, prosvetni nadzornik.

To je itekako dvosmjerna komunikacija. Druga je stvar što škola možda ne može udovoljiti svim tim željama, zbog organizacijskih i drugih problema, ali mislim da, koliko je god to moguće, može i mora izaći ususret potrebama djece.

Udovoljavanje roditeljskim zeljama nije uvek isto sto i izlazenje u susret potrebama dece.

Zdenka2
04.05.2007., 12:46
Ajmo razgovarati bez prepucavanja, pravdanja i svrstavanja u tabore.

Mislim da nije potrebno biti prosvjetni nadzornik da bi se primijetilo da netko bolje ili lošije radi. Imam puno iskustva u radu u prosvjeti i znam što govorim. Učenici/studenti i roditelji također imaju pravo na evaluaciju rada profesora. To se, primjerice na fakultetima potiče i važno je za ukupnu evaluaciju znanstveno-nastavnog rada. Kako i ja upisujem sina u OŠ, tijekom dosadašnjih razgovora s djelatnicima dviju škola, kad spomeneš mogućnost izbora učiteljice oni unaprijed točno znaju koju učiteljicu želiš. Ne treba biti puno pametan pa zaključiti da znaju koja bolje radi. Ti djelatnici s kojima sam razgovarala svjesni su koje organizacijske probleme to može izazvati i to su mi jasno stavili do znanja, ali su istovremeno bili vrlo susretljivi i uzeli u obzir ono što sam ja rekla. To je standard komunikacije koju očekujem od djelatnika škole.

Slažem se da roditeljske želje nisu uvijek u skladu s potrebama djeteta, ali ovdje ne govorimo načelno o odnosu roditeljskih želja i potreba djeteta nego o konkretnom slučaju u kojem je to dvoje vrlo usklađeno.

no@
04.05.2007., 12:51
Potpisujem u potpunosti Zoranovu dragu!
Zdenka2: procjena stručnjaka o radu pojedine učiteljice temelji se na - najčešće - površnim dojmovima i utiscima iz "druge ruke".

Stručnjak, o kojem govoriš, sve da i želi i ima vremena, volje, energije itd ne može steći objektivan uvid o radu učiteljice na temelju rada s jednim ili dva njezina učenika i gledajući na sve što učiteljica radi "izvana".

no@
04.05.2007., 12:52
Potpisujem u potpunosti Zoranovu dragu!
Zdenka2: procjena stručnjaka o radu pojedine učiteljice temelji se na - najčešće - površnim dojmovima i utiscima iz "druge ruke".

Stručnjak, o kojem govoriš, sve da i želi i ima vremena, volje, energije itd ne može steći objektivan uvid o radu učiteljice na temelju rada s jednim ili dva njezina učenika i gledajući na sve što učiteljica radi "izvana".

tatek
04.05.2007., 13:39
Mislim da se ovaj razgovor sve vise svodi na razmjenu misljenja iz dva odvojena "rova", jednog strucnog (nastavnickog) uz dodatak pojedinacnih roditelja koji smatraju da skola ima puno pravo i duznost da donosi SVE odluke vezane uz obrazovanje djece, te drugog u kojem su opet pojedini roditelji koji smatraju da skola ima pravo i duznost SASLUSATI roditeljske PRIJEDLOGE.

Koliko god vec tu diskutirali preko tri stranice postova iamm dojam da se jos uvijek ne razumiejmo u potpunosti.

Nigdje dosad nisam spominjao da skola MORA slusati roditelje i da MORA izaci u susret njihovim zeljama.

Mislim da sam vec dosta detaljno opisao svoju poziciju, no mozda nisam detaljno opisao sto namjeravam uciniti. Zelio bih porazgovarati sa uciteljicom/uciteljicama (nije sad uopce bitno je li to buduca trudnica, 4-struka majka ili pak kruta i nefleksibilna uciteljica), cuti njeno misljenje, da li bi ona zeljela imati takvog ucenika u razredu i ako bi rekla da bi, tad bih kod razgovora sa pedagogom spomenuo taj neformalni dogovor sa uciteljicom,a pedagog bi tad rekao "u redu, to moze ici" ili bi rekao "u redu, vidjet cemo mozemo li izaci u susret vasim zeljama" ili ce reci "zao mi je, ne mozemo udovoljiti vasim zeljama".

Druga mogucnost je da kad me pedagog upita imam li neku uciteljicu koju zelimo (a to ce me pitati, prosle godine su pitali sve roditelje na upisu) da kaZem "ne, nemam" i sve prepustim slucaju.

Obzirom da mi vec sam pedagog nudi tu mogucnost izbora (koju ce on i tako ili potvrditi ili promijeniti) zasto da ju ne iskoristim?

Molio bih vas koji radite u skolama (recimo tebe,no@) da kazete da li je to OK pristup sto se vas tice. Ako nije, molim vas, recite kakav bi trebao biti OK pristup za roditelje koji imaju djecu sa bilo kakvim posebnim potrebama (bilo to "blaze" naravi kao zdenkin i moj sin, bilo neke "teze" tipa ADD, HDD itd).

Ja sam aktivna osoba i ako imam ikakvu mogucnost izbora, tad cu je iskoristiti - ne volim defetizam, vec preferiram da budem sam odgovoran za ono sto se desava meni i onima za koje sam odgovoran. Neke stvari u zivotu se slucajno dese dobro, no ja uvijek rado volim malo pomoci statistici :mrgreen: i okrenuti si jos ponesto na bolju stranu.

S druge strane, volim suradjivati i ne trazim da me se moli na koljenima vec sam nudim pomoc. Ako ju druga strana zeli, super, sretan sam. Ako ne, OK, povlacim se.

Dragi nastavnici i ostali, znam da su vam upisi uvijek stresni period i siguran sam da vam se neki roditelji penju navrh glave, no vjerujem da postoji formula po kojoj bi se i jedni i drugi mogli pronaci na pola puta u cilju dobrobiti djece, ciste savjesti nas roditelja i lakseg posla za vas ucitelje i pedagoge ... jer ne bih zelio da se desi da nakon upisa kod slucajno odabrane uciteljice X moram posjecivati pedagoga svaki tjedan zbog vatrogasnog gasenja razrednih nemira ako se ti nemiri mogu sprijeciti nekim preventivnim akcijama prije negoli i izbiju.

Kada je mene moj ucitelj na prvi dan prvog razreda zbog jednog puhanja u ceduljicu papira izvukao za uho pred plocu i nazivao me pred svima pogrdnim nadimcima ja sam se samo uzasno posramio i nije mi palo nikad vise na pamet da za nastave nesto kazem ucitelju ili kolegama u razredu. Ako bi to netko recimo napravio mojem sinu ne vjerujem da bi se on tako ponasao vec bi bilo puno eksplozivnije ...

maria71
04.05.2007., 13:58
tatek, nema tu jednostavnog odgovora...

stvar je samo u tome da npr izuzetna učiteljica dobije razred od 25 učenika u kojem imaš 20 djece kao što je tvoje i 5 ajde recimo manje eksplozivnijih........

imam takve razrede sada i u srednjoj i u osnovnoj....slagan razred po preorukama bilo pedagoga bilo roditelja.....

tatek
04.05.2007., 14:16
tatek, nema tu jednostavnog odgovora...

stvar je samo u tome da npr izuzetna učiteljica dobije razred od 25 učenika u kojem imaš 20 djece kao što je tvoje i 5 ajde recimo manje eksplozivnijih........

imam takve razrede sada i u srednjoj i u osnovnoj....slagan razred po preorukama bilo pedagoga bilo roditelja.....
Istina, to je problem kod kojeg pedagog mora znati reci tko tamo mora ici, a tko ne moze. Kao sto rekoh, pedagogova je zadnja.

Zdenka2
04.05.2007., 14:32
Potpuno uvažavam ovo što kaže maria - uopće ne mislim da "sve mora biti po mom". Razumijem sve probleme koje škola u vezi s time može imati. Ali ja ću nastojati da tako ispadne, to je moje pravo i dužnost, ne nasilnički nego u dogovoru sa školom. Meni se dogodilo isto što i tateku - danas sam razgovarala s pedagoginjom u jednoj školi u koju će (najzad) M. ići i ona je mene pitala imamo li kakvih posebnih potreba i želja. Dakako da ja ne bih propustila pitati ima li šanse da M. dođe kod željene učiteljice, ali bilo mi je vrlo drago što je ona prva izašla s tim pitanjem. Time, naravno, nije ugotovoljeno da će doista tako i biti, ali pristup je taj koji mi se sviđa.

Koliko god mi šutjeli o tome svi dobro znamo da ima dobrih i loših ili blaže rečeno boljih/lošijih učitelja i profesora i da nije nimalo svejedno s kime dijete radi. Zoranova draga i No@, znam da ne možete javno govoriti o tome, ali odgovorite iskreno sebi mislite li da sve vaše kolegice/kolege jednako dobro rade?

no@
04.05.2007., 14:51
Iskreno: ne rade jednako dobro svi!
No i dalje tvrdim da je pogled s vaše strane subjektivan i necjelovit:
Ima učitelja/ica (na svu sreću u manjini su) kojima ja ne bih dala "ni krumpire prodavati" (uz dužno poštovanje prema svima koji rade taj posao), a istodobno nikada nisam čula ni najmanji prigovor ili negodovanje od strane roditelja na njihov rad.
I s druge strane učitelji/ice koji kvalitetno i motivirano rade svoj posao, ali se roditelji tuže na njih jer im nisu po ćefu!

ja_bi_ja
04.05.2007., 14:59
Jučer je u našem vrtiću bio organiziran sastanak sa predstavnicima škole. Postoje tri prva razreda- jedan za boravak, drugi za djecu koja dolaze u školu sa autobusom i treći za ostale. Tvrde da se do 7.mjeseca sigurno neće znati koja učiteljica će dobiti koji razred. Ja sam se malo raspitivala o učiteljicama, za jednu sam dobila preporuku sa više strana, o drugima ne znam ništa. Mislim da će biti kao što je već navedeno- većina onih koji će željeti određenu učiteljicu željeti će istu. Ja ću izraziti svoju želju, ali očito je da će J.dobiti onu učiteljicu koja će voditi razred boravkaša.

tatek
04.05.2007., 15:01
No@, mozes li mi, molim te, odgovoriti na moj upit otprije dva posta?
(ono o proceduri prilikom upisa)
Unaprijed hvala!

Zelio bih porazgovarati sa uciteljicom/uciteljicama (nije sad uopce bitno je li to buduca trudnica, 4-struka majka ili pak kruta i nefleksibilna uciteljica), cuti njeno misljenje, da li bi ona zeljela imati takvog ucenika u razredu i ako bi rekla da bi, tad bih kod razgovora sa pedagogom spomenuo taj neformalni dogovor sa uciteljicom,a pedagog bi tad rekao "u redu, to moze ici" ili bi rekao "u redu, vidjet cemo mozemo li izaci u susret vasim zeljama" ili ce reci "zao mi je, ne mozemo udovoljiti vasim zeljama".

Druga mogucnost je da kad me pedagog upita imam li neku uciteljicu koju zelimo (a to ce me pitati, prosle godine su pitali sve roditelje na upisu) da kaZem "ne, nemam" i sve prepustim slucaju.

Obzirom da mi vec sam pedagog nudi tu mogucnost izbora (koju ce on i tako ili potvrditi ili promijeniti) zasto da ju ne iskoristim?

Molio bih vas koji radite u skolama (recimo tebe,no@) da kazete da li je to OK pristup sto se vas tice. Ako nije, molim vas, recite kakav bi trebao biti OK pristup za roditelje koji imaju djecu sa bilo kakvim posebnim potrebama (bilo to "blaze" naravi kao zdenkin i moj sin, bilo neke "teze" tipa ADD, HDD itd).

ljiljan@
04.05.2007., 17:17
[quote="tatekIsto tako, nije mi jasno, ljuljan@, zasto pobijas moju zelju da svojom, roditeljskom, akcijom POMOGNEM skolskom kolektivu sa svojom sugestijom, prijedlogom itd, ja cijelo vrijeme govorim o DVOSMJERNOJ komunikaciji. Upravo takvu smo imali u vrticu svih ovih godina i funkcioniralo je jako dobro, na zadovoljstvo i teta, i psihologice i nas roditelja, te na kraju i djeteta.[/quote]
Ne pobijam tatek, ne pobijam. Rekla sam da mi najviše smeta naslov. Zato jer se mogu poistovjetiti sa svakom trudnicom jer sam i sama to bila dva puta. Drugi put nedavno, onako iznenada kad to nitko nije od mene očekivao (pa imaš dvoje djece, što će ti sad "to"!!!!). I dobro znam kakav je osjećaj kad ti netko na poslu stavi do znanja da je tvoja najveća sreća njemu poremetila planove. Samo malo više osjećaja za bližnje i sve u redu :klap: .

Bubica
04.05.2007., 17:43
I s druge strane učitelji/ice koji kvalitetno i motivirano rade svoj posao, ali se roditelji tuže na njih jer im nisu po ćefu!

Svi roditelji u njezinom razredu se bune protiv nje, većina roditelja ili samo jedan roditelj? Znamo svi u čemu je razlika. A, ako se ipak svi roditelji bune protiv takve učiteljice onda ta učiteljica ima problem. I treba ga razriješiti, očito nešto u komunikaciji s roditeljima ne štima ma koliko god ona bila motivrana i stručna.

Zoranova draga
04.05.2007., 22:08
Zoranova draga i No@, znam da ne možete javno govoriti o tome, ali odgovorite iskreno sebi mislite li da sve vaše kolegice/kolege jednako dobro rade?

Naravno da ne rade svi jednako dobro. Medjutim, misljenja i utisci koji se mogu cuti od ucenika i roditelja cesto su veoma subjektivno obojena i ne oslikavaju verno kvalitete (ili mane) nastavnika. Zato preporuke koje dobijemo sa strane treba uzimati sa rezervom.

Zelio bih porazgovarati sa uciteljicom/uciteljicama (nije sad uopce bitno je li to buduca trudnica, 4-struka majka ili pak kruta i nefleksibilna uciteljica), cuti njeno misljenje, da li bi ona zeljela imati takvog ucenika u razredu i ako bi rekla da bi, tad bih kod razgovora sa pedagogom spomenuo taj neformalni dogovor sa uciteljicom,a pedagog bi tad rekao "u redu, to moze ici" ili bi rekao "u redu, vidjet cemo mozemo li izaci u susret vasim zeljama" ili ce reci "zao mi je, ne mozemo udovoljiti vasim zeljama".

Ucitelj bi valjda trebalo da bude profesionalno spreman za rad sa svakim ucenikom koji zadovoljava uslove upisa u skolu i ne mogu zamisliti da na tako postavljeno pitanje roditelj dobije negativan odgovor. Zanima me kakav spektar odgovora ocekujes da bi mogao da dobijes.

Inace, da sam ja uciteljica :mrgreen: uopste ne bih volela da me roditelj unapred pita tako nesto. Mislim da razgovor sa uciteljicom ima smisla tek posto su odeljenja formirana.

no@
04.05.2007., 22:57
tatek:

Mislim da sam vec dosta detaljno opisao svoju poziciju, no mozda nisam detaljno opisao sto namjeravam uciniti. Zelio bih porazgovarati sa uciteljicom/uciteljicama (nije sad uopce bitno je li to buduca trudnica, 4-struka majka ili pak kruta i nefleksibilna uciteljica), cuti njeno misljenje, da li bi ona zeljela imati takvog ucenika u razredu i ako bi rekla da bi, tad bih kod razgovora sa pedagogom spomenuo taj neformalni dogovor sa uciteljicom,a pedagog bi tad rekao "u redu, to moze ici" ili bi rekao "u redu, vidjet cemo mozemo li izaci u susret vasim zeljama" ili ce reci "zao mi je, ne mozemo udovoljiti vasim zeljama".
Zdravorazumski tvoj pristup se čini OK (svjesna sam da nema savršenog i u svakoj situaciji efikasnog recepta), ali:
priča 1.
Prošle godine me naša najbolja (prema mišljenju roditelja, drugih učitelja, pedagogice mene... o njoj su čak roditelji pisali panegirike po ovom forumu, ali nećem reći tko) učiteljica molila da joj u razred ne stavim jednog lumenog prvoškolca (klinac je izniman s obzirom na IQ, soc. i emoc natprosječan; zapravo ja takvog malca još ne vidjeh ) za roditelje mogu samo reći: jabuka nije pala daleko od stabla.
Razlog učiteljice se zasnivao na hallo efektu. Naime tata je u razgovoru s učiteljicom (to je onaj razgovor koji obično obavljate s pedagogom, ovdje ju je mjenjala učiteljica) rekao nešto specifično o svom načinu života što je učiteljicu asociralo na vrlo negativno iskustvo koje je imala s jednim prijašnjim roditeljima (sa sličnim načinom života) .
Na svu sreću njezin prvi utisak po pitanju roditelja malog lumena pokazao se totalno pogrešan, no on nije u njezinom razredu.
(I nemoj mi samo reći da učitelji/ice moraju u takvim situacijama reagirati profesionalno - i oni/e su samo ljudi.)
Priča2:
Vrtim u glavi hipotetski pokušaj ovog tvog razgovora s učiteljicama u mojoj školi i mislim da bi on prošao vrlo iznenađujuće.
Najkvalitetnije učiteljice bi se prezentirale: Suzdržano i pomalo na distanci, te vrlo samokritično i sa određenom skepsom prema svojim sposobnostima i umijeću rada. Neke bi ostavile zatvoren i pomalo rezerviran dojam..
One sposobne (i vrlo inteligentne), ali nemotivirane i možda pomalo površne i lijene: imale bi sjajnu prezenzaciju, imponiralo bi im tvoje zanimanje za njih i to bi im značilo svojevrsnu kompenzaciju za izostanak značajnijih rezultata u radu. Obećale bi ti brda i doline..
bolje da ne nastavljam...

Bubica:
Primjer se odnosio na predmetnu nastavu. Na konkretnu učiteljicu koja vrlo kvalitetno obavlja svoj posao (i odgojno i obrazovno). Spada u učitelje koji puno daju, ali i puno traže, temeljita, je kreativna i vrlo ažurna. Uvijek je na raspolaganju i učenicima i roditeljima. U svojim je postupcima dosljedna i sve što radi s učenicima u stanju je adekvatno argumentirati. No, na nju se redovito žali 2- 3 roditelja. I to zbog ocjena; koje je ona u stanju svaki put iznova valjano argumentirati i dokumentirati. Ali... roditeljima zapravo i nisu bitni njezini postupci, rad, kvaliteta poučavanja i koliko zapravo znaju njihova djeca - bitna je ocjena na papiru!

no@
04.05.2007., 22:58
tatek:

Zdravorazumski tvoj pristup se čini OK (svjesna sam da nema savršenog i u svakoj situaciji efikasnog recepta), ali:
priča 1.
Prošle godine me naša najbolja (prema mišljenju roditelja, drugih učitelja, pedagogice mene... o njoj su čak roditelji pisali panegirike po ovom forumu, ali nećem reći tko) učiteljica molila da joj u razred ne stavim jednog lumenog prvoškolca (klinac je izniman s obzirom na IQ, soc. i emoc natprosječan; zapravo ja takvog malca još ne vidjeh ) za roditelje mogu samo reći: jabuka nije pala daleko od stabla.
Razlog učiteljice se zasnivao na hallo efektu. Naime tata je u razgovoru s učiteljicom (to je onaj razgovor koji obično obavljate s pedagogom, ovdje ju je mjenjala učiteljica) rekao nešto specifično o svom načinu života što je učiteljicu asociralo na vrlo negativno iskustvo koje je imala s jednim prijašnjim roditeljima (sa sličnim načinom života) .
Na svu sreću njezin prvi utisak po pitanju roditelja malog lumena pokazao se totalno pogrešan, no on nije u njezinom razredu.
(I nemoj mi samo reći da učitelji/ice moraju u takvim situacijama reagirati profesionalno - i oni/e su samo ljudi.)
Priča2:
Vrtim u glavi hipotetski pokušaj ovog tvog razgovora s učiteljicama u mojoj školi i mislim da bi on prošao vrlo iznenađujuće.
Najkvalitetnije učiteljice bi se prezentirale: Suzdržano i pomalo na distanci, te vrlo samokritično i sa određenom skepsom prema svojim sposobnostima i umijeću rada. Neke bi ostavile zatvoren i pomalo rezerviran dojam..
One sposobne (i vrlo inteligentne), ali nemotivirane i možda pomalo površne i lijene: imale bi sjajnu prezenzaciju, imponiralo bi im tvoje zanimanje za njih i to bi im značilo svojevrsnu kompenzaciju za izostanak značajnijih rezultata u radu. Obećale bi ti brda i doline..

Bubica:
Primjer se odnosio na predmetnu nastavu. Na konkretnu učiteljicu koja vrlo kvalitetno obavlja svoj posao (i odgojno i obrazovno). Spada u učitelje koji puno daju, ali i puno traže, temeljita, je kreativna i vrlo ažurna. Uvijek je na raspolaganju i učenicima i roditeljima. U svojim je postupcima dosljedna i sve što radi s učenicima u stanju je adekvatno argumentirati. No, na nju se redovito žali 2- 3 roditelja. I to zbog ocjena; koje je ona u stanju svaki put iznova valjano argumentirati i dokumentirati. Ali... roditeljima zapravo i nisu bitni njezini postupci, rad, kvaliteta poučavanja i koliko zapravo znaju njihova djeca - bitna je ocjena na papiru!

sonja3333
04.05.2007., 23:34
Izabrala bih,ako bih baš morala i htjela,buduću majku koja će uskoro na porodiljni jer će njezina zamjena biti učiteljica koja će na tom mjestu ostati oko godinu dana, dok majka koja je stalno na bolovanjima ima zamjene,svako malo,,kratkotrajne i vjerujem samim tim i manje kvalitetne.

tatek
05.05.2007., 01:31
no@, zoranova draga: dijelom imate pravo sa svojim komentarima, sigurno ne bih cuo bog zna sto u razgovoru sa uciteoljicama, naravno da bi rekle da ne bi imale nista protiv toga da Vedrana dobe u razred i sigurno ne bi obecavale brda i doline i skolovanje puno cvijeca i veselja ... no i ja bih, naravno, vec prije razgovora odabrao uciteljicu (na temelju prikupljenih informacija) pa bi razgovor vise bio obostrano upoznavanje, potvrda dojmova, razmjena misljenja.

Ako sam dobro shvatio, vi preferirate da se uciteljice ne srecu sa roditeljima prije negoli se napravi konacni izbor i da se u stvari ni ne zna koje ce biti uciljice u igri. ... kako onda shvatiti pitanje imam li neku uciteoljicu koju bih zelio, na osnovu cega da ja znam ista o uciteljicama ako smatrate da se ne treba raspitivati o jnjima?

ljiljan@: zaista ne razumijem zasto te smeta spominjanje trudnice u naslovu, cinjenicu da ce uciteljica X uskoro na porodiljski sam izrekao potpuno neutralno, bez ikakva komentara, vjerujem da na ovom forumu ima jos na desetke naslova u kojima se spominju trudnice istim tim tonom ... mislim da bih na potpuno isti nacin rekao da ona ide u penziju, na neplaceni dopust ili specijalizaciju. To je cinjenica i nista vise, nit pozitivna, nit negativna, samo cinjenica. Nit ona meni nesto kvari planove (samim time sto znam da ce na porodiljski omogucava mi da stvaram neke nove planove i na tome joj hvala, i njoj koja je to javno rekla i onome tko je to meni rekao), nit imam ista protiv njene trudnoce - sretno joj bilo, kazem iskreno i od sveg srca.

no@
05.05.2007., 09:07
tatek, mislim da te prethodni razgovor s učiteljicom može lako zavarati i možda izazvati kontraefekte (to je tako u našem školskom sustavu) , i ja bih taj razgovor - kako reče zoranova draga - prolongirala za jesen (Iako mislim da će se prethodni razgovori s učiteljima, posjet nastavi.... podrazumijevati ako škole počnu tržišno funkcionirati)
Mislim da je OK da svoje preferencije kažeš kod stručnih suradnika (na temelju čega si ih stekao neće te ispitivati).
Negdje ranije zdenka2 napisa da "Učenici/studenti i roditelji također imaju pravo na evaluaciju rada profesora."
Imaju pravo, ali tvrdim da je takva evaluacija moguća nakon neposrednog iskustva s tim učiteljem/profesorom.
U mojoj školi se vrlo kasno obznani koje su učiteljice u igri (i mislim da na to imamo puno pravo), no roditelji naravno imaju svoje špekulacije i predviđanja na tu temu.

Zdenka2
05.05.2007., 13:38
Priča2:

Bubica:

Vidiš, kada bih ja mogla sresti učiteljice unaprijed, sasvim sam sigurna da bi moja procjena išla mnogo dalje od površinske prezentacije i samoreklame. Mi smo imali takvu situaciju kada smo upisivali M. u muzičku školu. Na upisima su bile sve tri učiteljice, sve tri su odavale dobar dojam, a dvije od njih imale su izrazito dobru prezentaciju. MM i ja nismo poznavali nijednu od njih, a odmah smo se složili da mi biramo treću, onu koja je bila najsuzdržanija i najtiša, ali su joj par komentara koje je rekla bili na mjestu, kao i način kojim se obraćala nama i M. Naša procjena je bila puni pogodak, iako ni preostale dvije učiteljice uopće nisu loše. Ali, za M., s obzirom na to kakav je, upravo učiteljica odigrala je izuzetnu važnu ulogu ne samo kao profesor glazbe nego kao čovjek i kao osoba koja ga je načinom svog rada zapravo pripremala za školu.

Slično mislim i o primjeru kojeg navodiš Bubici - ja upravo takvu učiteljicu želim za M. Nemoj potcjenjivati roditelje na temelju nekoliko primjera. Mi smo isto obrazovani i socijalno inteligentni, a neki od nas su isto odslušali psihologije, didaktike, pedagogije i okušali se u profesorskom radu. Pa ne padaju svi roditelji na šuplje riječi i nekakvu izvanjsku lakirku i ne traže svi od škole samo dobre ocjene.

no@
05.05.2007., 16:34
zdenka2:

Nemoj potcjenjivati roditelje na temelju nekoliko primjera. Mi smo isto obrazovani i socijalno inteligentni, a neki od nas su isto odslušali psihologije, didaktike, pedagogije i okušali se u profesorskom radu.
Od kuda ti - da vas podcjenjujem?!! Pročitah još jednom post koji sam napisala, i ako bi se eventualno moglo govoriti da podcjenjujem nekoga, to bi bili učitelji/ice.
Osim toga, da vas imalo podcjenjujem ne bih raspravljala tu s vama! Nemam baš podcjenjivačkih poriva, a i potrošeno vrijeme na forumu - u tom slučaju - mogla bih pametnije iskoristiti.

Pa ne padaju svi roditelji na šuplje riječi i nekakvu izvanjsku lakirku i ne traže svi od škole samo dobre ocjene.
Vjerovala ti meni ili ne, ali roditelji kao što ste ti i tatek i vama slični - u manjini su.

Zdenka2
05.05.2007., 20:50
Samo da mi sretno smjestimo naše drage potomke u dobre razrede i bit ćemo sigurno dobri suradnici škole.

A s time da ima svakakvih roditelja slažem se u potpunosti. Sestra mi je profesorica u gimnaziji, pa znam od nje puno horor priča o pojedinim roditeljima, a i mnogi moji doživljaji s roditeljima studenata spadaju u rubriku vjerovali ili ne.

no@
05.05.2007., 21:01
.... a još sam mislila napisati: Vi na faksu barem nemate posla s roditeljima (studenata) , ali izgleda da su se vremena promjenila :roll:

maria71
05.05.2007., 21:05
i ja sam se najprije začudila, no kad sam se sjetila kakve su danas generacije ,ništa mi više nije čudno......

permisivan i popuštajući odgoj plus nerealni roditelji......

kao voda u kiselinu

no@
05.05.2007., 21:34
hm, prije nekog vremena došla nam je u školu na razgovor o mogućnostima volontiranja (za pripravnički staž) diplomirana učiteljica - u pratnji majke. Duže su se zadržale u školi, kod ravnateljice, pedagogice, pa onda buduće mentorice i cijelo vrijeme majka nije ispuštala iz vida kćer - učiteljicu

Zdenka2
05.05.2007., 21:43
.... a još sam mislila napisati: Vi na faksu barem nemate posla s roditeljima (studenata) , ali izgleda da su se vremena promjenila :roll:

Da samo vidiš, na prijemnom ispitu svaki drugi kandidat/kandidatkinja bili su s mamom i tatom; sami nisu ništa pitali nego su nas mame i tate vukli za rukav. Pa onda za vrijeme studija bilo je roditelja koji su dolazili po potpise, žicali nešto, stajali na hodniku za vrijeme svakog ispita djece. Jedan tata je redovito tukao sina (hendikepiranog) na hodniku ako nije bio zadovoljan ocjenom, a time se služio kao sredstvom pritiska na profesore. Uopće nije za pisati po forumu neke stvari koje sam doživjela od roditelja. A o sestrinim pričama da i ne govorim, to je još sto puta gore. I ona je profesorica fizike kao maria.

maria71
05.05.2007., 21:52
pozdrav zdenkinoj sestri i :love:

izgleda da sam ja toliko kondicionirana stresovima s posla da više ne razlučujem dobronamjeran od zlonamjernog upita....

kad te stalno napadaju ,braniš se po defoultu

tanja_b
05.05.2007., 22:29

Da samo vidiš, na prijemnom ispitu svaki drugi kandidat/kandidatkinja bili su s mamom i tatom; sami nisu ništa pitali nego su nas mame i tate vukli za rukav. Pa onda za vrijeme studija bilo je roditelja koji su dolazili po potpise, žicali nešto, stajali na hodniku za vrijeme svakog ispita djece. Jedan tata je redovito tukao sina (hendikepiranog) na hodniku ako nije bio zadovoljan ocjenom, a time se služio kao sredstvom pritiska na profesore. Uopće nije za pisati po forumu neke stvari koje sam doživjela od roditelja. A o sestrinim pričama da i ne govorim, to je još sto puta gore. I ona je profesorica fizike kao maria.

Meni je još uvijek u sjećanju s faksa jedna baka koja je nosila prijavnice za svog unuka i pokušavala se pregurati preko reda u referadu :roll:

OT: a sjećam se i kad sam u općini Maksimir vidjela mladića s roditeljima, otac se pozdravljao s nekim i rekao "Eto, ženimo sina, pa smo došli po dokumente" :mrgreen:

Zdenka2
05.05.2007., 23:02
pozdrav zdenkinoj sestri i :love:

izgleda da sam ja toliko kondicionirana stresovima s posla da više ne razlučujem dobronamjeran od zlonamjernog upita....

kad te stalno napadaju ,braniš se po defoultu

Sad smo totalno OT, (ne zamjeri, tatek), ali to što je moja sestra doživljavala od pojedinih agresivnih roditelja je pravo zlostavljanje: nazivanje kući, vrijeđanje, prijetnja njezinoj djeci i njoj, sve zbog toga što je potomak koji prstom nije maknuo cijelu godinu dobio jedan iz fizike....

tatek
07.05.2007., 10:26
Sad smo totalno OT, (ne zamjeri, tatek)
Ne zamjeram, Zdenka2 ... :)
Iako bas i nisam dobio ne znam kako puno konstruktivnih prijedloga i komentara na moje pitanje (nisam ni ocekivao da ce mi netko dati konacan odgovor na moje pitanje, vec sam ocekivao vise komentare, razmisljanja koja bi me mozda navela na neki detalj koji bi mozda presudio kod odluke), drago mi je da se otvorila rasprava na temu (ne)izbora ucitelja od strane roditelja u kojoj se pokazalo i nalicje takve prakse ... uvijek mi je drago pogledati stvari sa svih strana pa tako mi je bilo drago cuti i argumentaciju pedagoga i drugacije mislecih roditelja iako se ne mogu sloziti sa svime recenim.

Tesko mi je sad reci koliko su roditelji aktivni tokom skolovanja svoje djece i koliko suradjuju sa nastavnicima i pedagogom, no bojim se da je ta suradnja minimalna ... (no@, zoranova draga, kako to izgleda u praksi?) ... kad se samo sjetim odaziva roditelja na roditeljske sastanke kad sam ja isao u skolu, rijetko da ih je bilo vise od pola ...

Mislim da cu uskoro pokrenuti jednu temu vezanu uz to, suradnju skola-roditelji ...

no@
07.05.2007., 17:58
tatek:

Tesko mi je sad reci koliko su roditelji aktivni tokom skolovanja svoje djece i koliko suradjuju sa nastavnicima i pedagogom, no bojim se da je ta suradnja minimalna ... (no@, zoranova draga, kako to izgleda u praksi?) ... kad se samo sjetim odaziva roditelja na roditeljske sastanke kad sam ja isao u skolu, rijetko da ih je bilo vise od pola ...

svašta bi se moglo napisati na temu suradnja skola- roditelji. Suradnja postoji koliko je kvalitetna i efikasna to je druga stvar. Varaš se po pitanju roditeljskih; u mojoj školi 80-90% roditelja se odazove na sastanke - znaju doći i u paru . Naravno, na početku 1. razreda roditelji su nabrijani po pitanju suradnje, a onda entuzijazam progresivno pada sve do 8. razreda. (Naravno da je lakše surađivati s jednom učiteljicom npr, u razrednoj nastavi nego s njih 12 - 15 u predmetnoj)
Mora se uzeti u obzir i da su danas ljudi prezaposleni i nemaju dovoljno vremena - neki roditelji koji su otvoreni za suradnju, često ne uspiju izrealizirati ono što bi teoretski mogli napraviti.

flower
07.05.2007., 20:47
u mojoj firmi neki muzevi, a i neki ocevi i majke dolaze rjesavati pitanja od bitne vaznosti npr. godisnji ili radno mjesto :mrgreen:

Zoranova draga
08.05.2007., 10:30
Tesko mi je sad reci koliko su roditelji aktivni tokom skolovanja svoje djece i koliko suradjuju sa nastavnicima i pedagogom, no bojim se da je ta suradnja minimalna ... (no@, zoranova draga, kako to izgleda u praksi?)

Tatek, hvala na pitanju i uvazavanju. Iskustvo u skoli sam stekla kao gimnazijski nastavnik, zato mislim da su ucitelji sa jedne strane, i skolski pedagozi i psiholozi sa druge, mnogo kompetnetniji da daju odgovor na ovo pitanje. Reci cu samo da je saradnja izuzetno vazna kada se pojavi problem, i imala sam prilike da vidim kako se problemi u ponasanju i ucenju samo poostravaju kada roditelj ne zeli da ih prepozna, ali i (na zalost, redje) kako problemi bivaju razreseni uz dobru interakciju skole i roditelja.

Ivana2
08.05.2007., 11:24
Tatek, evo mali savjet mame koja ima slično dijete i slično preventivno i panično uvijek utabava puteve svoga djeteta:
To što imate čitabu od TS i nije nešto čime je jako preporučljivo mahati. Učiteljice (i najbolje i najgore) ne vole da im roditelj puše za vratom. Čitaba od TS nije potvrda da je tvoje dijete sveta krava i isticanje toga u školi može dovesti dijete u jako loš položaj (uključi u tu priču i druge roditelje i djecu). S učiteljem se razgovara ako je problem na pomolu i o sitnim nejasnoćama a ne planiraju se pedagoške mjere jer to procjenjuje sam učitelj ili u suradnji s pedagogom.
Znam da ti sve to znaš racionalno, a tvoja želja da unaprijed sve nešto urediš i prirediš jako mi je dobro poznata, ali sve to dođe na svoje mjesto na kraju prvog razreda. Te stresove jednostavno morate proći. Sretno.

ljiljan@
08.05.2007., 11:57
Ivana2 :heart:
Jednom nam je naš učitelj (onaj o kome sam već pisala) pričao kako ga je jedan nezadovoljni otac došao u razred tući( :? ). Učitelj je uspio izbjeći udarce, izići iz razreda, s time da se dobro snašao pa je po izlasku iz razreda uspio zaključati vrata. Roditelj koji se smatrao oštećenim ostao je u razredu s 32 učenika. Kad se situacija raspetljala a roditelj stišao emocije, izrazio je učitelju duboko poštovanje (?!) zato što svakodnevno bude s njih 32 po četiri do pet sati, a on je gotovo poludio s njima zaključan dvadesetak minuta.
Ovo je jedan istinit događaj koji je mogao završiti u najmanju ruku ružno, ako ne i tragično; tek prisebnošću učitelja završio je šaljivo.

tatek
08.05.2007., 13:14
... ali sve to dođe na svoje mjesto na kraju prvog razreda...
Nadam se da ce kod njega biti tako.
Kod mene je ta faza trajala u vecoj ili manjoj mjeri do sredine 8. razreda, cak do te mjere da su me znali tuci ucenici nekoliko godina mladji od mene i da se nisam usudio javiti uciteljici kad sam napravio nesto u gace.

Ako bih morao istaknuti neko doba zivota koje mi je ostalo u losem sjecanju, tad je to definitivno bila osnovna skola, daleko vise nego bilo koji drugi period zivota.

Obzirom da osjecam u Vedranu jake slicnosti u odnosu na moje djetinjstvo smatram da ipak treba vec na pocetku istaknuti neke stvari, a onda je na uciteljici i pedagogu da naprave sto treba (uz moju pomoc, u skladu sa dogovorom sa njima, kakav god on bio).

summer
08.05.2007., 13:42
tatek :love:
Potpisujem tebe i Zdenku2 te ostale koji pisu u istom smislu. Razumijem i nou i zoranovu dragu - shvacam i njihovu stranu, ali ovdje se radi o razumnim roditeljima koji ne traze nemoguce i nesto posebno, vec suradnju iz koje zele izvuci optimum i za dijete i za uciteljicu zajednicki. Vi, koliko shvacam, govorite o nekim potpuno drugacijim zahtjevima i roditeljima.

ljiljan@, po meni dogadjaj u kojem ucitelj muskarca koji je dosao s nasilnickim namjerama i van kontrole ostavlja zakljucanog u razredu s djecom nije nimalo saljiv ni pohvalan za ucitelja, vec izrazito nepromisljen, nerazuman i za svaku osudu.

Ailish
08.05.2007., 14:23
vec izrazito nepromisljen, nerazuman i za svaku osudu

pa nije baš lako biti promišljen kad ti je fizički integritet ugrožen na mjestu gdje se to ne bi smjelo očekivati

Zoranova draga
08.05.2007., 15:35
Kod mene je ta faza trajala u vecoj ili manjoj mjeri do sredine 8. razreda, cak do te mjere da su me znali tuci ucenici nekoliko godina mladji od mene i da se nisam usudio javiti uciteljici kad sam napravio nesto u gace.

Ako bih morao istaknuti neko doba zivota koje mi je ostalo u losem sjecanju, tad je to definitivno bila osnovna skola, daleko vise nego bilo koji drugi period zivota.

Jao, kako je ovo tuzno.

U potpunosti te razumem, ali opet, da li je to tvoje ponasanje u skoli (i da li je tako bilo samo u skoli?), sa preteranom stidljivoscu i nedostatkom samopouzdanja, zaista bilo posledica odnosa nastavnika prema tebi? Do 8. razreda si sigurno imao prilike da se sretnes sa mnogo njih, sa razlicitim pristupima i karakterima... Ili je to bila posledica vaspitanja i odnosa u tvojoj kuci... (Izvini, ali cesto tako nekako ispadne.)

Koliko bi zaista bio drugaciji tvoj kasniji dozivljaj skole (na primer u 6. ili 7. razredu) da nije bilo onog incidenta sa uciteljem prvog dana?

tatek
08.05.2007., 15:58
Zoranova draga, naravno, nije sve zlo u skoli .. ali ni sve izvan. Prije skole sam bio, ajmo rec, "normalan" klinac koji se nije jako puno druzio sa drugom djecom (zivjeli smo na osami), ali nije ni zazirao od njih, dok mi se ona zgoda iz 1. razreda zaista duboko usjekla u pamcenje, to je jedino sto se sjecam iz 1. razreda.

Poslije 2-3 godine se razbolio stari (psihicko oboljenje od kojeg je bolovao dugi niz godina sve do prijevremene smrti) tako da je sigurno i to dovelo do loseg percipiranja osnovnoskolskog razdoblja i tek sam drasticnim promjenama sredine (prvo 2 razreda u losu skolu u kojoj sam vjerojatno bio najbolji ucenik u svim razredima, a zatim 2 razreda u najbolju skolu u gradu u kojoj sam bio tek "sitna riba") i, jasno, odrastanjem i sazrijevanjem, napokon dosao na svoje.

Za dosta stvari su odgovorni i kucni odnosi koji nisu bili idealni (u kasnijim godinama, od 10. nadalje i daleko od idealnih), ali mi je osnovna skola, posebno nizi razredi, ostali u sjecanju kao uglavnom neugodna sredina. E sad, sto bi bilo da nije bilo onog u 1. razredu ... ne znam.

ljiljan@
08.05.2007., 18:01
tatek :love:

ljiljan@, po meni dogadjaj u kojem ucitelj muskarca koji je dosao s nasilnickim namjerama i van kontrole ostavlja zakljucanog u razredu s djecom nije nimalo saljiv ni pohvalan za ucitelja, vec izrazito nepromisljen, nerazuman i za svaku osudu.

Dok se ne nađeš sama u toj situaciji. Tek onda možeš znati kako bi reagirala.
Ali nije bitno. Ono što moramo shvatiti da taj nastavnik nije tu da se bavi samo našim djetetom...malo više osjećaja za bližnje.
A sva su djeca potencijalno darovita. Samo ih već u prvom osnovne ima teško ranjenih životom. S mojima je išla u razred curica kojoj je neposredno prije polaska u školu umrla mama. Otac pio. Učitelj je ostajao s njome poslije škole (neplaćeni sati) da bi joj pomogao da savlada gradivo prvog razreda. Nisu uspjeli. Bila je rastresena, nije usvajala gradivo. Ali, on se barem trudio. I sad ga ti u takvoj situaciji traži da radi posebno s tvojim darovitim djetetom.

Zdenka2
08.05.2007., 20:31
ljiljana:

A sva su djeca potencijalno darovita.

To je jedan od mitova o darovitoj djeci koji nije istinit. Nemaju sva djeca iste sposobnosti i to je mjerljivo.

S mojima je išla u razred curica kojoj je neposredno prije polaska u školu umrla mama. Otac pio. Učitelj je ostajao s njome poslije škole (neplaćeni sati) da bi joj pomogao da savlada gradivo prvog razreda. Nisu uspjeli. Bila je rastresena, nije usvajala gradivo. Ali, on se barem trudio. I sad ga ti u takvoj situaciji traži da radi posebno s tvojim darovitim djetetom.

Taj učitelj je posebno radio s djevojčicom, jer je uočio njezino posebno stanje, odnosno posebne potrebe. Takav učitelj sigurno bi uočio i posebne potrebe svakog drugog djeteta, pa i darovitog djeteta. Svako dijete ima pravo na to se odgovori njegovim potrebama, pa i darovito dijete.

Zoranova draga
09.05.2007., 00:07
ali mi je osnovna skola, posebno nizi razredi, ostali u sjecanju kao uglavnom neugodna sredina.

Tu sredinu cine zajedno i nastavnici i drugi ucenici. Za dobru atmosferu u jednom odeljenju, izmedju ostalog, potrebno je i da to odeljenje ima uravnotezen sastav. Kao dobar primer sta se desava kada strucne sluzbe u skoli ne obavljaju dobro svoj posao, moze da posluzi bas moje odeljenje iz osnovne skole. Sticaj okolnosti je bio takav da je izvestan broj ucenika, zbog preseljenja, napustio odeljenje i ono je ostalo najmanje u skoli. Nasa uciteljica je bila nova u kolektivu, i to je izgleda zloupotrebljeno da njeno odeljenje postane "azil" za problematicne ucenike iz ostalih odeljenja. Zloba, negativna energija i kinjenje pojedinaca, eksplodirali su u starijim razredima, u buri pubertetskih promena.

Tako da je i meni osnovna skola (samo sa naglaskom na starijim razredima) ostala u secanju kao izuzetno neugodna sredina.

E sad, sto bi bilo da nije bilo onog u 1. razredu ... ne znam.

Vidis, to sam te pitala zato sto secanje obojeno emocijama moze da preuvelica znacaj i posledice nekog dogadjaja.

ljiljan@
09.05.2007., 10:09
ljiljana:

A sva su djeca potencijalno darovita.

To je jedan od mitova o darovitoj djeci koji nije istinit. Nemaju sva djeca iste sposobnosti i to je mjerljivo.

Nemam veze s pedagogijom, ali na osnovu iskustva s mojom djecom, mogu reći da se ne slažem s tobom. Dok su moji blizanci bili mali svi su govorili da mi je sin "bistar". S tri-četiri godine on je bio kućni telefonski imenik. Znao je tridesetak telefonskih brojeva napamet. Sve je izvrsno pamtio i fascinirao okolinu. A kćer...ma ne mogu baš oboje biti tako pametni. Takvo je otprilike bilo i mišljenje pedagogice pri upisu u prvi razred. A ja sam znala da je nadarena za likovno izražavanje i uvijek smo se MM i ja iskreno divili svemu što nacrta i izradi. Danas je i ona jednako dobra i u matematici, a njena savjesnost i pedantnost je daleko veća od njegove. U cijelom osmom razredu koji je eto pri kraju, samo je dvaput dobila ocjenu manju od pet.
Sada se susrećem s obrnutim problemom - da ne mogu i ne smijem svome sinu njegovu seku koja je iznadprosječna postavljati kao kriterij uspjeha.
Možda baš ovim primjerom i nisam dokazala svoju tvrdnju, ali nije mi to niti cilj. Jednostavno, osjećam da je tako.

ljiljan@
09.05.2007., 10:17
Tatek ti se moraš osloboditi svojih trauma iz osnovne škole. Dok ih se ne oslobodiš živjet ćeš u strahu da će se i tvom djetetu dogoditi isto. A taj strah će opterećivati i njegovu nježnu dječju dušu. Moglo bi vam se dogoditi da oboje zauzimate obrambeni stav apriori i prema svemu što bi moglo biti lijepo i dobro u njegovu školovanju.

tatek
09.05.2007., 10:28
I sad ga ti u takvoj situaciji traži da radi posebno s tvojim darovitim djetetom.
Ja ga ne trazim da radi posebno sa mojim djetetom, vec da dok radi redovnu nastavu obrati paznju na njega i kad zatreba ucini nesto da ga zainteresira za nastavu (pri tome "kad zatreba" znaci uglavnom repetitivne aktivnosti tipa pisanje 50 puta slova "I" i slicno ili pak ucenje koliko je 2+2, jer oboje on vec dobro zna i ne vjerujem, poznavajuci ga, da ce uvijek to mirno ponavljati zajedno sa drugima.

Ako to nece ciniti, vrlo su veliki izgledi da ce imati nereda u razredu. :/
Eto, izbor je njegov. A ja cu predloziti ovaj pristup u vjeri da cemo zajedno izbjeci probleme. Naravno, moze se on oglusiti na to i recimo Vedranu opaliti samar kad ce on npr. iz dosade sarati po klupi ili ga moze vuci za uho po drugim razredima i isticati kao los primjer ili mu recimo svaki dan govoriti "ti si zlocest, bolje da te majka nikad nije rodila" (citat iz stvarnog zivota, cuo u skoli) ... Mozda neka od tih metoda zaista i upali kratkorocno (sumnjam ...), no dugorocno tako nastaju djeca nezainteresirana za skolu i ucenje (blazi oblik) ili pak delikventi (tezi oblik). Mozda ce to nekom ucitelju/ici biti svejedno, no meni kao roditelju sigurno nece.

Malo sam karikirao ovaj primjer, znam da su sad izuzetno rijetki ucitelji koji dijele samare, no htio sam istaknuti da vjerujem da ce skoro svaki nastavnik izabrati suradnju sa roditeljem kako bi imao s jedne strane mir u razredu,a s druge zainteresirano dijete/djecu u klupama ... a mi roditelji (ne mislim samo na mene jedinoga, vec i na druge roditelje u tom buducem razredu koji ce isto biti zainteresirani za suradnju) najbolje poznajemo svoju djecu i sigurno mozemo dati koji koristan prijedlog, savjet, stogod vec.

Eto, MZ radi vec nekoliko mjeseci u skoli za gluhu djecu s poremecajima u razvoju i sukobljava se sa mnogo problema od kojih je nezainteresiranost za nastavu samo jedan od njih (disciplina je drugi - jucer su joj se usred nastave potukli ucenici 7. razreda). Kad bi mogla suradjivati sa roditeljima (sva djeca su domska djeca i roditelje vidjaju tek povremeno) vjerujem da bi joj bilo bar malo lakse, jer bi saznala nesto vise o toj djeci, kakvi su im interesi, slabe tocke, zelje ... ma, sigurno bi joj bilo lakse.

tatek
09.05.2007., 10:40
Tatek ti se moraš osloboditi svojih trauma iz osnovne škole. Dok ih se ne oslobodiš živjet ćeš u strahu da će se i tvom djetetu dogoditi isto. A taj strah će opterećivati i njegovu nježnu dječju dušu. Moglo bi vam se dogoditi da oboje zauzimate obrambeni stav apriori i prema svemu što bi moglo biti lijepo i dobro u njegovu školovanju.
Ljiljana, ja nemam vise trauma iz osnovne skole, njih sam se ja davno oslobodio. Kao sto vidis iz svega napisanoga, ja zauzimam vrlo pozitivan i otvoren stav, i prema skoli i prema uciteljima i veoma se veselim i Vedranovu polasku u skolu i tome sto cu upoznati njegovu uciteljicu (i ostale) koji ce sigurno odigrati veliku ulogu u njihovu zivotu.

Ja se stalno vracam na njegove tete u vrticu, sa kojima smo i MZ i ja i Vedran izgradili zaista vrlo prisan odnos, nadasve otvoren, iskren i topao i vjerujem da je takvo nesto moguce i sa uciteljima u skoli, naravno, ako to oni budu zeljeli i u okviru kojeg omogucava skola, Vedranov uzrast i sama uciteljica.

Ja imam dojam da ti zastupas stajaliste da je roditeljska duznost da dijete dovede u skolu i gotovo - sve ostalo ce napraviti ucitelji. Nije li to malo nepravedno, i prema uciteljicama i prema roditeljima, kad zajedno mogu napraviti vise i da im oboma bude bolje (a da ne govorim o djetetu)?

Isto tako, imam dojam da mislis da cu ja svaki dan posjecivati skolu i traziti priliku da razgovaram sa uciteljicom i sugerirati joj sto da radi sa Vedranom, moliti, kumiti i prijetiti samo da mome miljeniku ne bude slucajno dosadno ... Ne, necu, vjerujem da 2-3 prava razgovora u pravom trenutku mogu rijesiti puno problema, vise nego "vatrogasne" intervencije i pozivi na razgovor "pod moras" ...a ne pada mi ni na pamet dosadjivati zeni, tako sigurno necu nista napraviti - ako zaista nece biti za razgovor, OK, ali ja ipak vjerujem da cemo lijepo suradjivati. :)

Zdenka2
09.05.2007., 10:58
Ja imam isti stav kao tatek - nemam namjeru učiti učiteljicu njezin posao i zahtijevati ovakve ili onakve postupke za svog sina, nego surađivati sa školom slično kao što sam surađivala s vrtićem - upozoravanje na neke probleme, pravi razgovori u pravo vrijeme, sudjelovanje u nekim akcijama učiteljice i razreda, primanje sugestija učiteljice, a nadam se i obratno.

Ljiljan@, izvan je svake sumnje da sva, bolje rečeno mnoga djeca mogu biti uspješna u jednom ili više područja, no darovitost, što znači posjedovanje izvanrednih kognitivnih sposobnosti, stvara posebne obrazovne i druge potrebe, kao što na drugoj strani stvara zaostajanje i poteškoće u razvoju. Vjerovanje da su sva djeca darovita i da nije potreban poseban pristup onima koji pokazuju izvanredne sposobnosti dovodi do diskriminacije na štetu darovitih, a ne na štetu prosječnih, kao što ti kažeš. Daroviti su gladni stimulacije i izazova i dobar učitelj će im to dati - ako im to da, imat će izvanredne učenike i mir u razredu, ako im ne da, ta će djeca funkcionirati ispod svojih sposobnosti, a u razredu će praviti nered. (Tko zna, možda se upravo to dogodilo tvom sinu.) Dakle, slažem se s tobom da sva djeca imaju potencijale i da škola treba brinuti o potencijalima svakog djeteta, ali to se proteže i na darovite i na njihove posebne potencijale.

ljiljan@
09.05.2007., 13:47
Ma OK Zdenka, za mene neupućenu darovitost je neka posebna sklonost nekom području (darovit za matematiku, za umjetnost), a ne ovako kako si je ti definirala. A što se tiče mog M. - ja sam s njime u globalu zadovoljna, vjerojatno i nije bio posebno darovit kad više voli, nakon što ispuni obveze, juriti za loptom. Za moj pojam - i bolje tako!
A nemiran pod satom nije jer o tome im doma držim predavanja - zamislite da vi pričate nešto što vam je važno, a nitko vas ne želi slušati. Kako se osjeća profesor dok mu to učenici rade? To smo davno apsolvirali. (Nezgoda je u tome što neki njihovi nastavnici toleriraju, a neki potiču nered u razredu, ali to nije tema).

Zdenka2
09.05.2007., 19:06
Pa, darovita djeca si najčešće i nađu takvo posebno područje svog talenta na kojem nezaustavljivo i marljivo rade.

Zoila
10.05.2007., 11:51
vidim da offtopik jos i raspravljate sto je to darovito. To je jako lijepo napravljeno ovdje: http://www.roda.hr/forum/viewtopic.php?t=37626

Tatek, jos jedan OffT: tvoj V. ce imati mog hahara u 3. razred kao prijatelja :heart:

tatek
10.05.2007., 13:30
vidim da offtopik jos i raspravljate sto je to darovito. To je jako lijepo napravljeno ovdje: http://www.roda.hr/forum/viewtopic.php?t=37626

Tatek, jos jedan OffT: tvoj V. ce imati mog hahara u 3. razred kao prijatelja :heart:
:heart: