PDA

Pogledaj cijelu verziju : kolik, grcevi, dojene bebe, umjetno mliko....

Fortuna
13.11.2004., 16:05
cure pravim neko istrazivanje http://www.mainzelahr.de/smile/medien/pc3.gif( ma pustite me, pravim se pametna :roll: ;) :mrgreen: ) pa mi treba http://www.mainzelahr.de/smile/liebe/pray2.gifpodatak koliko je samo dojenih beba imalo grceve ili kolik a koliko beba koje su hranjene na umjetno mliko i sta su vam savjetovali pedijatri da radite da bi ti grcevi prestali http://www.mainzelahr.de/smile/liebe/147.gif http://www.mainzelahr.de/smile/medien/pc4.gif

( ako moderator misli da ovo nije tema za ovde neka slobodno makne)

Zorana
13.11.2004., 16:12
dobra je tema 8)
Ja cu svoju analizu napisati veceras kad mi Zorka zaspe, buduci da je ovo jedna od problematika koje traze ´da se baci pogled na problem sa svih strana ;)

litala
13.11.2004., 16:15
fortuna, ako sam dobro shvatila, hoces da ti pisemo svoja vlastita iskustva sa svojom djecom? ne istrazivanja i statistike?

Fortuna
13.11.2004., 16:36
da litala.ako ti je beba imala kolik a samo je dojena sta su ti savjetovali ili ako je beba bila na umjetnom mliku ista stvar tj sta su ti savjetovali da radis da bi se smanjili grcevi, kolik i slicno.

litala
13.11.2004., 17:00
pa ja te ustvari, na srecu, necu bas usrecit ;) :lol:

99. kad sam rodila idu, dojila sam je iskljucivo nekih mjesec i pol, mozda mjesec i dvadeset dana. kolike (ili grcevi) javile su joj se negdje kad je imala mozda sedam dana, javljale su se prosjecno nekih 5 puta tjedno, otprilike u isto doba dana (oko 5 popodne) i trajali prosjecno nekih sat, dva. nije bilo jako strasno. dalo se pregrmit. prestale su nakon nekih mjesec dana (dakle, jos uvijek u onom kratkom periodu kad je bila iskljucivo dojena). ja sam pila mlijeko (najcesce kao kakao) i to dosta cesto (vjerujem minimalno jednom dnevno).

savjet koji sam dobila - ne nosat dijete, mora se naucit da ne moze sve po njenom. sto se moje prehrane tice - nikakav savjet.

02., kad sam rodila nou, vec je situacija bila totalno drugacija. njega sam iskljucivo dojila nesto preko sest mjeseci. nisam pila mlijeka uopce (osim mozda kuhanog u necemu - griz, kolac i sl.) i to negdje od 2000.

noa uopce nije imao nikakve grcevite ni kolikaste epizode. ni jednom.

Ines
13.11.2004., 17:03
lucija je bila na adaptiranom mlijeku, imala je grcice mozda dva puta po par minuta.
dobili smo savjet da damo neke kapi, dali smo, prosli su ( sad- ne znam dal od kapi il bi prosli i inace)

spooky
13.11.2004., 17:12
Pia je bila samo dojena i imala je grčeve, ali sam skužila i od čega ;) Imala jr grčeve kad sam ja konzumirala kravlje mlijeko ili jela zelenu salatu. Preporodila se kad sam skužila što je i prestala to jesti! ;)

Magdalena
13.11.2004., 17:16
Magdalena je isključivo dojena i nije imala uopće grčeve :) tako da nismo tražili savjete.
Hm, Fortuna, nismo nešto od pomoći, ali evo čisto statistički se javljamo za rubriku: dojena beba bez grčeva.

Matilda
13.11.2004., 17:22
M je bila od početka na adaptiranom i imala je grčeve prvih dva tjedna. Po preporuci patrnažne a i pedijatrice davali smo joj kapi Sab Simplex protiv grčeva. Ne sjećam se više je li joj to pomagalo ili nije, samo znam da grčevi nisu dugo trajali.

mamma Juanita
13.11.2004., 18:31
obje cure dojene, nikad nije bilo ni kod jedne grceva :) .

Boki
13.11.2004., 18:59
Adaptirano - nikad nije imao grčeve. :mrgreen:

Maggie
13.11.2004., 19:09
Eli je imala grčeve od negdje 5 do 8-9 tjedna, javljali su se obično oko 9 navečer i pomagala je samo cika. ( isključivo je dojena )
Nismo to pedijatrici ni spominjali.

wildflower
13.11.2004., 20:24
1. dijete: samo dojeno do 2 1/2 mjeseca, dalje samo adaptirano. grcevi (ako su to zaista bili grcevi, ali nisam 100% sigurna) trajali nekoliko tjedana nakon navrsenog 1 mj. (dakle u periodu samog dojenja), kasnije nista. nisam pitala savjet od pedijatra, ali sam od nekih zena cula da bi trebalo lagano masirati trbuscic (ali nisam probala).
2. dijete: samo dojeno. nije bilo grceva.
3. dijete: samo dojeno do 2 1/2 mj, dalje uz mali dodatak adaptiranog. nije bilo grceva.

napominjem, ako je bitno, da sam sa sve troje ja svakodnevno konzumirala dosta kravljeg mlijeka i mljecnih proizvoda.

Cvrčak
13.11.2004., 20:33
Nas Lovro je iskljucivo dojena beba i imao je stvarno jake grceve sve do puna 3 mj. Kako ih je napunio tako su prestali (ravno skolski). Bili su praktici cijeli dan ali najjaci navecer i to oko 9. Jadan misic je vristao od bola. Savjeti su bili svakavi od prehrane (mlijeko, svjeze voce i povrce, suhomesnati proizvodi, cokolada, krumpir, grah i slicni proizvodi ma nisam sigurna da je bilo ista sto netko nije naveo da smeta). Doc nam je rekla da izbacimo suhomesnate i svjeze voce i povrce te nam je preporucila Sab simlex kapi ili caj od koromaca. NISTA NISTA NISTA nije pomoglo. :cry: Nesto malo je bilo bolje kad sam izbacila suhomesnate proizvode a sve drugo nije davalo nikakve rezultate. A vjeruj mi u jednom trenutku sam doslovce jela samo jaja i rizu.

Jedino sto je pomoglo je spavanje. NA savjet moje mame pocela sam Lovru uspavljivati vec oko 7 pa bi zaspao prije nego sto su grcici poceli jako pa bi ih nekako spavajuci na meni prespavao uz "samo" jecanje u snu. :cry:

Amalthea
13.11.2004., 21:31
Adaptirano mlijeko (****). Nije imao grčeve.

dorena
13.11.2004., 22:55
1.dijete - dojeno, imao grceve od navrsenih 15-ak dana pa do 4 mjeseca (mama pila oooogromne kolicine kravljeg mlijeka, nije pojma imala da su vjerojatno od toga), dobila savjet da ne jedem krompire jer su od njih grcevi (jer napuhuju) :shock: .

2.dijete - dojeno, imala je svega 2-3 puta grceve, u jako blagom obliku, savjet nam nije ni trebao jer je vrlo brzo proslo :)

Lutonjica
14.11.2004., 00:19
zara je bila isključivo dojena, imala je užasne grčeve (ili šta već :/ ) od svog 2. do 4. mjeseca, svako popodne po nekoliko sati, nekad je pomagala cica, ali nekad ni to...
pedijatrici smo to onako usput spomenuli, nasmijala se i rekla "a proći će, to je tako kod nekih beba", a budući da je to i moje mišljenje, nisam ju tražila nikakav dodatni savjet. zari znači ništa nismo davali.
e da, sad sam se sjetila da sam ja pila čaj od nečega (komorač?) ali mislim da nije bilo efekta.

Vesna
14.11.2004., 10:58
Tin je iskljucivo dojena beba i imao je grceve od 1. do 4. mjeseca.
Dobili smo savjet da masiramo trbuscic i da probamo vidjeti dal je gore nakon neke hrane koju ja pojedem.
Nekad mi se cinilo da je bilo gore ako sam jela krumpir al neznam sigurno jel to imalo ikakav utjecaj.
Mlijeka sam puno pila.
Patronazna nam je rekla za kapi al je dodala da ne vjeruje da pomazu i da ih roditelji daju jer nastoje na sve nacine pomoci. Probali smo ih davati dva tjedna i nije pomoglo pa smo prestali.

Morwen
14.11.2004., 15:11
Anna je bila isključivo dojena i - nikad nikakvih grčeva :D .

mara
14.11.2004., 16:43
Irma - samo i isključivo dojena.
Grčevi - nikada :)

mamazika
15.11.2004., 10:40
Oba djeteta sam prvo vrijeme kombinirano dojila i davala formulu, sa starijim skroz. On je imao malo grčeva negdje s mjesec dana (tjedan-dva po sat vremena oko podneva). Nisu to bili baš pravi grčevi, više neka nelagoda od vjetrova. Imam dojam da je bilo vezano za moje prežderavanje zelenom salatom dan prije.
Mlađi nije uopće imao ništa slično grčevima.

coccinella
15.11.2004., 15:38
Mi smo, na žalost, još u fazi grčeva. Dorja je isključivo dojena beba.

Počeli su sa točno 3 tjedna starosti i traju od otprilike 16 h popodne do negdje iza ponoći (pa i do 1 sat). Probali smo sa kapima Sab Simplex protiv grčeva i čini mi se da su u početku pomagale, ali sada slabo. Dva puta sam probala sa čajem od komorača i odustala. To joj definitivno nije pomagalo. Pedijatrica nam je rekla da su i njezina djeca imala jake grčeve i da je sve mogće isprobala i da nije pomagalo. Jdnostavno, da je to normalno i da treba čekati da prođe. Mi smo sada blizu dva mjeseca starosti i ne znamo dokle će to trajati.

tinkie winkie
15.11.2004., 18:38
Martha je imala s 15 dana grčiće, tad je bila na kombinaciji cice i adaptiranog. Onda nije imala mjesec dana ništa pa su se opet javili, ali sam skužila da joj je to uglavnom kad naglo pocica mliko pa joj se sve nagomila u stomačiću. Ili kad ne podrigne kako triba.
P. S. Adaptirano je pila prva dva tjedna dok mi nije došlo mliko. Inače je konzumirala "Sab simplex"- mislim da joj je to pomoglo.

Saradadevii
15.11.2004., 20:52
Fortuna, mozda bi bilo dobro da definiras sto se smatra kolikama...
Searsi, na primjer, smatraju da bebe sa kolikama su samo one koje imaju napade iznenadnog , neobjasnjivog i neutjesnog placa
-koji traje barem tri sata dnevno, javlje se barem tri puta tjedno i traje barem tri tjedna (zovu to zakonom trojstva.... :) )
-javljaju se u prva tri mjeseca zivota
-vrlo rijetko traju vise od tri mjeseca
-javljaju se kod bebe koja je inace zdrava i dobro napreduje
Moja cura je bila iskljucivo dojena, nije imala kolike, ali prva dva i pol mjeseca je bila placljiva predvecer i tu je samo dojenje pomagalo.

Zorana
16.11.2004., 02:07
Mene isto jako muci definicija grceva, kolika, whatever. :roll: I u biti me jako smeta to sto velika vecina doktora na sami spomen nekih od simptoma automatski kaze: to je to, evo vam te i te kapi, dajte taj i taj caj itd.
Kad sam ja rodila, nisam bila dovoljno upoznata s ovim problemom. Vec u rodilistu, treci dan mislim, pocelo je plakanje i nervozna u vecernjim i nocnim satima. Lijeka je bilo, zvao se dojenje i sisa, ali, nasla se recimo jedna djecja sestra koja je rekla da su to sigurno grcevi jer je na mom stolu vidila bocicu soka od borovnice. I kao to je uzrok. Ajde dobro, mislim se.
U bolnici su nam rekli da bebi ne dajemo nista, ako stvarno ima jake grceve mozemo probati sa skroz malo caja od komoraca. Ali to ono stvarno u ekstremnim slucajevima.
Dosla ja s bebom kuci, naravno ista pjesma. Beba place u vecernjim satima, kome god se obratim svak ima svoju preporuku i savjet tipa: Jesi li jela ista s lukom, aaaaaaaa to ti je sigurno od toga. Jesi li jela nesto od bijelog brasna? Ma sto posto je to? Jesi li jela grasak? E vidis tu ti je bila greska. :?
I jesmo mi probali koji put dati caj od komoraca. Naravno da nije pomoglo. Sta nam je dala doktorica? Kapi nekakve koje isto tako nisu pomogle.
Nije bitno.
Bitno je da ja kad analiziram taj problem, mislim se koliko sam ustvari bila blesava. Bilo mi je tako ocito da djetetu pomaze dojenje i sisa. Bilo mi je tako ocito da djetetu pomaze moja blizina i nosenje. Bilo mi je tako ocito da djetetu smetaju stalni posjeti, uzimanje od strane posjetitelja itd. Djetetu je u ta dva mjeseca bilo tako tesko. Pokusavalo se prilagoditi na vanjski svijet, a ja nisam uopce bila svjesna da je bilo toliko toga sto njoj smeta. I osjecala sam ja u sebi sto je u biti problem. Ali, nisam valjda bila dovoljno pametna da se oduprem svim bapskim pricama i posjetama koje su mi redovno ostavljale grc u zelucu.
Ja ne kazem da tog perioda ne bi bilo da je bilo sve drugacije. Bilo bi ga, ali bi ga mozda drugacije prosli i ja bi bila mirnija jer sam znala da sam uspjela uspostavit dobru komunikaciju sa svojom bebom. Ovako mislim da sam napravila propust sto se nisam oslonila na svoj instinkt. Iz takozvanog obzira prema nekome.
Moguce da je bilo dana kad je njoj stvarno nesto smetalo od hrane. Vjerujem da je dosta prduckala od Daktarin gela jer smo muku mucili s gljivicama. Mislim da joj je problematicno bilo i kravlje mlijeko kojeg mi nikad nitko nije spominjao kao moguci problem, a ja sam ga po preporuci pila sigurno pola litre dnevno.
Znam ja to sve sada, ali kasno Marko na Kosovo stize. :lol: Bilo pa proslo, sa drugim djetetom cu znati sigurno bolje, a i sa ovim sam nakon tog kriticnog perioda vidila sto je ustvari jedna jedina istina: Nitko mi nikad nije tako dobro govorio kako joj pomoci, osim moje bebe. Jedini glas koji nikad ne smijem ignorirati je taj unutarnji. Moj i njezin.
A sto se doktora tice, naravno da su njima to sve grcevi i kolike. Jer Boze moj, kako da suvremena medicina objasni tako suptilnu pojavu kao sto je nemir kod bebe, neprilagodjenost, strah....Uvijek je lakse napisati recept za kapi ili uvaliti reklamu za nekakav caj.
Ne kazem...ima mozda beba kojima te kapi pomognu, ali mislim da ogroman postotak beba sa tzv. grcevi dijagnozom u biti nema veze sa grcevima. A i sami doktori su jako neusuglaseni oko ovoga. Jer u biti, doktori ne znaju sto uzrokuje te grceve kojih u biti nema. :shock: Ili mozda ipak ponekad ima? :? :roll:

Fortuna
16.11.2004., 09:08
hvala vam svima cure a ti zorana, bas zbog toga sta si sama napisala sam i otvorila ovu anketu. cula sam da ljecnici u hr spominju cifru od 50% dice da imaju kolike, ovde spominju neku cifru od 10% ......... kapi se daju mada nije dokazano da one pomazu.... kad se rece da dite ima kolik onda mame misle da su dobile dijagnozu jer je dite bolesno a pravo objasnjenje sta je kolik nema :?
zanimalo me sta ljecnici preporucuju i sta preporucuju dojenoj djeci jer su umjetna mlika ionako preradevine kravljeg pa ako mama koja doji mora smanjiti konzumiranje mlika sta savjetuju djeci koja se hrane na bocicu ( ili mozda preskacu to i samo pripisuju kapi)

i sad ono sta je najinteresantnije a jako je povezano sa zoraninom recenicom Nitko mi nikad nije tako dobro govorio kako joj pomoci, osim moje bebe. Jedini glas koji nikad ne smijem ignorirati je taj unutarnji
a zasto? zato sta kolik i problemi sa snom su nepoznanicama u siromasnim zemljama ( djelovima azije, afrile, latinoamerike)di prodavac ne pokusava ubit instikt mater uvaljujuci joj miljun i jednu stvar sta mora kupit vec je ona prisiljena virovat samoj sebi i svom instiktu, gdje je beba stalno uz mamu i gdje je beba dojena na njen zahtjev.

ono obrazlozenje da se criva nisu jos do kraja razvila i slicno su samo nagadanja i razumijem ako se radi o prijerodenoj bebi da je problem u tome ali nema logike da se priroda nije za sve pobrinila i da bebe rodene nakon 9 miseci imaju nerazvijena crijeva .

jel zna netko od kad postoji dijagnoza "kolik" :?

hvala cure :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :*

mamma san
16.11.2004., 10:05
Lovro je bio isključivo dojena beba do šest mjeseci starosti...
Grčevi su se počeli javljati sa 11 dana starosti, bili svakodnevni do negdje 2 mjeseca i povremeni do 3 mjeseca starosti. Najčešće su se javljali oko 6 ujutro do 9 ili 10 sati ujutro.
Mi smo se spominjali sa patronažnom koja mi je savjetovala kako se hraniti u ta tri mjeseca (lešo, kuhano i bez klope koja napuhuje, jogurt umjesto mlijeka, itd...), i koja nam je objasnila da medicina ne zna (ali sumnja) zašto dolazi do tih grčeva kod novorođenčadi...naime, radi se o nezrelim crijevima i nerazvijenoj flori i fauni crijeva (nerazvijene crijevne resice i nema bakterija...) i postepenom razvoju tih crijeva što vjerovatno uzrokuje grčeve...(ženi vjerujem jer je bila duuugooo godina med. sestra u bolnici, muž joj je dok itd... a i čitala sam....). Ona nam je rekla da u osnovi čajevi (od komoranča) i sab simplex kapi ne uklanjaju grčeve, no mnogi misle da pomažu bebama, te ako želimo... no prema njenom mišljenju najbolja je masaža crijeve...kasnije smo čuli za kuminovo ulje (ili kimovo ulje) koje se preporuča za bebice za masažu crijeva..nabavili smo kuminovo ulje u masti (samo u vazelinu bez konzervansa), svaku večer masirali bebicu (crijeva), beba je svako jutro između 6 i 7 doooobrooo kakala i više nije bilo frke sa grčevima (počeli smo s time negdje iza 2 mjeseca starosti)...

čak i kad Lovro nije kakao 2 dana, navečer bi mu izmasirali crijeva i kakica krenula ujutro (na kraju smo to prakticirali do početka dohrane)..sada kaka ko' lud...u stvari, ne znam kad ne kaka.... :mrgreen:

Fortuna
16.11.2004., 10:07
ja bi vas jos jednu stvar zamolila http://www.mainzelahr.de/smile/liebe/147.gif
ja nemam babe koju mogu pitat kako je to bilo onda pa ako neke od vas ima u zivotu pliz jeli bi mogla pitat babu dali one znaju za kolike i dali su njihova dica ako su slobodno dojena plakala uvik oko iste ure

ja se sicam da mi je jedna baba ovo lito kad je vidila da ja dojim mog maloga jako se iznenadila posto je mislila i da je adrian ( zbog velicine) jos stariji nego sta je i onda je pricala kako je njena mater dojila puno dice u selu i da nije bilo plakanja ko sada i ta recenica mi sad stalno odzvanja u usima . ( nekkao povezujem taj zivot davno prije kod nas i ovaj sta je sada u zemljama di nema kolika)http://www.mainzelahr.de/smile/medien/pc4.gif

MamaAna
16.11.2004., 10:08
Dr. Sears je dao super opis kolika i kaže da se uzrok ne zna.
Kolike se javljaju barem tri puta tjedno, po barem 3 sata i traju do 3.mjeseca.
Uzrok bi mogao biti to što djetetu nedostaje maternica.
Grga je bio dojen i nije imao grčeve. Marta je isto dojena i ima grčeve.
Masaža trbuha, vježbe s nogicama je sve što su mi preporučili.
Zanimljivo je da djeca koja imaju kolike su i inače tzv. fussy babies, rjeđe imaju stolicu, osjetljivija su na zvukove i pokrete, teže se sama umire, imaju osjetljivu kožu. (otvorit ću topik o Martinoj koži).
Sears još veli i to da ako grčevi prestanu promjenom majčine prehrane ili niste sigurni da li dijete ima grčeve- znači da se ne radi o kolikama.
Nema lijeka- to su samo lijekovi za roditelje ;)

Saradadevii
16.11.2004., 13:11
To je super razlog: fali im maternica!
A jos uz to ima toliko puno stimulacije oko njih, mame ih ne ljuljaju u ritmu svojega tijela 24 sata dnevno, nervozne su, pod stresom itd....

Maja
16.11.2004., 13:40
zorana, ja ne znam staviti smajlica koji pljesce, al jako mi se svidja tvoj post :D
moji oboje dojeni iskljucivo i na zahtjev, nisu patili od vecernjih nervoza niti kolika niti grcevi.
vjerujem da puno udjela ima i nase maksimalno slijedjenje njihovih potreba, nosenje, dojenje, blizina, a tek onda eventualno njihova fiziologija ili karakter.

Audrey
16.11.2004., 13:46
Oboje djece isključivo dojeni do 5,5 mjeseci, oboje imalo grčeve u različita doba dana, Marija od otprilike 3 tjedna starosti do 3,5 mjeseci, Tomislavu su počeli i prije, kad su prestali nije moguće odrediti jer su mu u međuvremenu počeli drugi probavni problemi.
Preporuke pedijatra i patronažne: izbjegavati hranu koja napuhava i mlijeko (fermentirane mliječne proizvode može). Davala sam im nešto SabSimpleksa, ali sam brzo prestala jer nije imalo efekta. S Tomislavom sam čak probala homeopatski pripravak Colocynthis, malo kao da bi se smirio kad bi to uzeo (možda i zato što bi osjetio slatkast okus), ali nakon nekog vremena bi počeo istim intenzitetom. Marija mi je pila i čaj od komorača - opet bez učinka.

Jedino što je pomagalo je bila dobra stara cika, no i to kojiput na vrlo kratko.

Oriana
16.11.2004., 13:52
Oboje djece sam dojila/Jocu još dojim, Luka je imao grčeve do navršena 3 mjeseca, ponekad po cijele dane, ponekad u večernjim satima.
Josip je imao skoro do 4 mjeseca, ali kraće su trajali i lakše smo ih prebrodili.

Nani
16.11.2004., 13:52
Niko je bio dojen, a 'grčiće' je imao prvih par dana i još jednom nakon dva-tri tjedna. Grčiće sam stavila pod navodnike jer ja ne mislim da su to bile kolike (iako svi, uključujući ped pretpostavljaju da su bili) već privikavanje na novi svijet, učenje dojenja....Mislim da je to roditeljima a pogotovo pedijatrima najlaške objašnjenje i 'dijagnoza' za bebin plač. Preporuka naravno kapi koje, naravno, nisu pomogle. Samo dojenje, blizina, maženje je rješavalo stvar.

zrinka
16.11.2004., 14:03
zorana, super post :love:

Nani
16.11.2004., 14:04
Mislim da je to roditeljima a pogotovo pedijatrima najlaške objašnjenje i 'dijagnoza' za bebin plač.

Tu naravno mislim na one roditelje koji uopće ne razmišljaju o uzrocima bebinog plača već bez razmišljanja kažu 'Ah ima grčiće'....kao da si time olakšavaju moguću svoju krivicu bebinog plača....vidjela na svoje oči...bebica plače, ja savjetujem da se stavi na prsa, da se dijete nosi i mazi, a mama kaže 'ma to neće pomoći, to su grčići i pomoći nema'....:-(

MamaAna
18.11.2004., 09:09
Opet ja sa Searsom. On veli da grčevi nemaju veze s načinom roditeljstva. Njegovo 4. dijete je imalo kolike. Kaže da je jako frustrirajuće za roditelje čije prvo dijete ima kolike jer misle da nekaj krivo rade. Definitivno cica i nošenje pomažu, ali na žalost ne protiv pravih kolika. A ljudi zapravo ne znaju što su pravi grčevi, jer ono što se riješi cicom nisu pravi grčevi. Znam jer je Marta po Searsu prava fussy baby.

Mima
18.11.2004., 10:35
I ja sam pročitala ove definicije kolika, prvo tu na forumu pa kod Searsa (zanimljivo je da on piše kako su oni postali pravi 'attached' roditelji baš sa svojom 'fussy' kćerkicom).

nuna
18.11.2004., 10:56
Nije bitno.
...Bilo mi je tako ocito da djetetu pomaze dojenje i sisa. Bilo mi je tako ocito da djetetu pomaze moja blizina i nosenje. Bilo mi je tako ocito da djetetu smetaju stalni posjeti, uzimanje od strane posjetitelja itd. Djetetu je u ta dva mjeseca bilo tako tesko. Pokusavalo se prilagoditi na vanjski svijet, a ja nisam uopce bila svjesna da je bilo toliko toga sto njoj smeta. I osjecala sam ja u sebi sto je u biti problem. ...
Zorana , pepisujem tvoj post u potpunosti . I izdvajam ovo gore.
tako sam prosla s 1. djetetom. Vec tad sam citala nesto o ovom vecernjem zamoru (ili kako ga neko zovu "vecernja anksioznost", naime , mnogi smatraju da su grcevi mit).I cini mi se logicnim da se ono sto nazivamo grcevima javlja uvijek u isto doba dana -jer se dijetetu spava uvijek oko iste ure! s 2. djetetom sm bila pametnija i pokusala sam ispraviti svoje pogreske. u prvom redu sam je stavljala spavati i na najmanji znak umora, kad bi beba izgubila interes za neku aktivnost , druzenje...-prekinula bih.I nije bilo grceva.Oboje dojeni , ja jedem sve sto mi se jede osim jako alergenih namirnica, ali to je druga prica. Iz sadasnje perspektive - rekla bih da klasicno definirani grcevi ne postoje . Moguce je da je dijete naduto , ali da place 2 ili vise sati zbog vjetrova koji ga muce , cini mi se pretjeranim.

18.11.2004., 11:22
Karlo je isključivo dojen do 6 mjeseci, iako su me na svašta nagovarali, jedna cura mi je po MM poslala čaj od komorača zbog grčeva, da bi mu se ja rasplakala i rekla da ne dolazi u obzir...Hvala Bogu pa sam imala njegovu potpunu podršku, a tako je i danas - kad je K u pitanju, on mi da prijedlog da napravimo ovo ili ono, ali moja je zadnja.

Grčeve je K imao od tri tjedna do 4 mjeseca, svakodnevno, ali ne u isto vrijeme, i bio je totalni pakao s time...ali izdržali smo, nosali ga na smjene i gle čuda, svi smo živi i zdravi... :mrgreen:

sandraf
18.11.2004., 11:32
ne znam je li tema jos uvijek aktualna, ali da dam svoj obol:

dojili na zahtjev, nekoliko milijuna puta dnevno - grceva imali NISMO!

anchie76
18.11.2004., 12:29
To je super razlog: fali im maternica!

Upravo tako!!! Nema tih kapi koje ce im olaksati prelazak na ovaj svijet, ako njima fali maternica.....

Moje osobno misljenje: ako dijete place bilo kada, mozda mu smeta nesto iz mamine prehrane tipa kravlje mlijeko, ALI ako je to u odredjeno vrijeme dana (najcesce navecer) i traje odredjeni period, onda su to kolike.... Dakle govorimo o dvije razlicite stvari..

Nazalost, ni jedan doktor ti nece reci recept za lijek protiv kolika, svi nude kapi ili odmahuju rukom - "proci ce" - a tebi dani traju k'o vjecnost :( , osim pedijatra M.D. Karp koji je napisao knjigu "The happiest baby on the block". On je super dobro objasnio zasto druge teorije nastanka kolika "ne piju vodu", i zasto je jedino logicno to da djetetu jos nije zrel zivcani sistem i nije se u stanju nositi sa svim podrazajima iz okoline (znaci prerano rodjene bebe imaju jaaaako velike sanse da imaju kolike) - a rijesenje je oponasanje situacije u maternici da bi se olaksao prelazak na ovaj svijet... S tim da je apsolutna tocka na "i" sisanje, koje je prirodni smirujuci refleks - za koji na zalost mnogi ne znaju...

Ma mislim, knjiga mi je bas bila prekrasna (na nekim dijelovima se ponavlja, i tako, ali u totalu, svima kojima sam posudila su se ugodno iznenadili)... i sto je najbolje, promijeni ti nacin razmisljanja i natjera da se malo zamislis... recimo jedna stvar koju je on spomenuo je da u nekim (za nas) "primitivnim" zemljama tipa Afrike ili Balija, gdje su zene u 24h kontaktu s bebom, s njom spavaju, nose je konstantno, doje 100x na dan - tamo KOLIKE NE POSTOJE... zar to nije fascinantno? Oni za to neznaju!! A u zapadnom svijetu, gdje dijete treba od rodjenja biti u drugoj sobi, ne nositi ga da se ne navikne na ruke, obavezno dojiti max svaka 3 sata da se valjda ne bi navikao - gle cuda, dijete ima kolike... Da se razumijemo, neka djeca ne bi imala kolike ni u ovim uvjetima, a neka bi i da sve napravimo - svi smo razliciti..... Ali natjera to covjeka da se malo zamisli...

Sto je najbolje, on u ovoj knjizi daje rijesenje za dijete koje vristi... Znaci, da se ne mora cekati da dijete prodje "tu fazu", nego sto se moze konkretno napraviti... Opisuje tocno korak po korak sto raditi, a zadnji korak na listi je sisanje... Eto za nas je bilo dovoljno samo sisanje da bi sve bilo OK, ali za drugu djecu je mozda potrebno tih par koraka prije sisanja da bi se primirila...

Kome god sam do sada posudila ovu knjigu - dijete mu nije imalo kolike :mrgreen: Sto da kazem nego ni moje nije imalo kolike (ali JE kod nas bilo dana da je bio prikopcan na siku od 16 do 22h!, mozda da mu nisam dala da toliko dugo bude pristekan, vrlo vjerojatno bi vristao i vro vjerojatno bih danas rekla da je imao kolike.. ovako se samo sjecam da je bilo predvecerja da se on nije htio skinuti sa sike.. :love: )

Toplo preporucam trudnicama kao materijal za citanje :)

mamma Juanita
18.11.2004., 12:53
klap, klap, klap (ovo ja pljescem anchie :mrgreen: )

Fortuna
18.11.2004., 13:40
anchie sve to sta si napisala sam ja do sada jedno 20 puta spominjala apogotovo cinjenicu da u pojedinim djelovima svita zene ne znaju sta je kolik i problemi sa snom kod beba.

Ifigenija
18.11.2004., 14:09
klap, klap, klap (ovo ja pljescem anchie :mrgreen: )

Slažem se.
Mene zanima jel se ta knjiga može kupiti u Algoritmu.

Felix
18.11.2004., 14:10
anchie prekrasno si ovo napisala! ja bih posudila knjigu :mrgreen: :mrgreen: (bar na par dana da skopiram)

Maja
18.11.2004., 14:10
ako se i ne moze kupiti, gotovo sigurno ti je oni mogu naruciti. pitaj.

anchie76
18.11.2004., 14:40
Ides... koliko obozavatelja imam 8) Nisam ni slutila kad sam se vratila natrag na topic ;) :mrgreen: :love:

Felix
Javi mi se na pp, knjiga je trenutno kod mene jerbo trenutno nemam trudnih frendica :mrgreen:

mamazika
18.11.2004., 16:08
Možda ima još nešto u tom "primitivnom" bavljenju s djetetom. Naime, djeca ako su u nekoj marami, nosiljci i sl. nisu ravno ispružena kao na krevetiću, i ako im ostane imalo zraka nakon obroka bez problema ga podrignu - ne ode u crijeva. Osim toga mame se kreću s djecom, a mnoga djeca s kolikama (na pr. ja :mrgreen: )se smire kad ih se vozika okolo bilo u kolicima bilo u autu)

anchie76
18.11.2004., 16:22
Da, medju ostalim stvarima, on i to objasnjava u knjizi... Recimo, nekoj djeci je vrlo stresno lezati na ledjima jer im je to strani polozaj - nikad nisu bila na apsolutno ravnoj podlozi do tada, i jos ako im se za vrijeme lezanja na ledjima ukljucuje morov (ako se ne varam) refleks - evo cirkusa... Dijete izvan sebe...

Ma puno on toga objasnjava u knjizi, i to tako logicno i jednostavnim jezikom - za ne vjerovati :angel:

I to kretanje... i s tim se bavi isto.... apsolutna istina... dijete je 9 mj. 24h stalno bilo u pokretu! Zamisli cuda kad ga stavis u njegov krevetic ispruzenog, bez ikakvog pokreta, i u tisini (a 9 mj. je slusalo kojekakve zvukove, sustanje krvi kroz mamine zile, itd... Tek onda sam shvatila zasto se bebaci pale na ventilatore, ves masine, usisavace, itd. :mrgreen: )

Tako da kad bi mi netko rekao da ne drzim dijete na rukama jer cu ga navici na nosenje- moj odgovor je bio: VEC JE PREKASNO! ON JE VEC NAVIKNUT! :shock: NOSILA SAM GA 9 MJ. 24H DNEVNO! :mrgreen: :P :P :P

larmama
18.11.2004., 16:55
Lara je isključivo dojena i imala je jake grčeve. Pojavljivali bi se u večernjim satima i trajali po par sati u naletima do 4 mjeseca. Ne sjećam se svega šta nam je pedijatrica rekla, ali znam da nam je rekla za kapi da možemo pokušati, ali da joj to ako su grčevi neće pomoći. Tako da nismo ništa davali, nego bi ju jednostavno nosili i hopsali s njom. Nakon grča ili serije grčeva za smirivanje bi pomagalo dojenje ili bijeli šum (usisivač, napa) i onda opet slijedeća serija.

wildflower
18.11.2004., 17:03
Tek onda sam shvatila zasto se bebaci pale na ventilatore, ves masine, usisavace, itd. :mrgreen: )

hm, to je uistinu vrijedilo za moje prvo dijete, to su bile prokusane metode umirivanja, mogla sam lijepo polako i detaljno usisavati 8) ... ali zato drugo dvoje... urlikanje cim se ukljuci usisavac ili fen... :shock:

no u kolicima su se sve troje voljeli/vole voziti (i spavati) :) . a tek nosenje...

Bubica
18.11.2004., 18:15
VEC JE PREKASNO! ON JE VEC NAVIKNUT! NOSILA SAM GA 9 MJ. 24H DNEVNO!

Meni je ova prekrasna... :)

hildegard
20.11.2004., 23:32
Eto i mene! Jakob nije imao baš neke strašne grčeve, znao je biti malo cendravi, malo se izvijao i prduckao. To nije nikada bilo u isto doba dana. Još uvijek se napreže i prducka ali bez kmečanja. Ako je malo glasnije cendrao bilo je jednostavnog rješenja - ili cica ili čuvanje. Što se tiče savjeta patronažna je rekla kao i pedijatrica: nikakve kapi ni čajevi, ako baš treba neka si mama skuha čaj od kumina ili komorača. Jedino je ispalo da ne smijem jesti ama baš ništa osim jabuka, banana, krumpira, žitarica i naravno mesa. A to mi je najteže palo jer nisam baš mesojedica. U ova tri meseca pojela sam mesa više nego u zadnje tri godine. Bila sam i još uvijek sam sva izgubljena u tome što da jedem a što ne.Doduše sad se polako smirujem i isprobavam raznu hranu. Čak i sarmice.
A što se tiče nošenja ja baš nisam mama koja puno nosi dijete i nedam ga čuvati drugima. Nedam ga čuvati prvenstveno jer vidim da baš nije oduševeljen time da ga svi navlače i načuvavaju a i uistinu ne bi htjela da se previše navikne na ruke. Ja ga ne mogu puno nositi jer me jako boli kralježnica, a i cijele dane sam sama kod kuće (MM ode u pet ujutro a vraća se u šest na večer), svaki dan kuham (ponekad dva puta-tako da i ja i MM jedemo sviježe), pa ponekad sjednem za mašinu i sašijem nešto...ali ne mislim da ga takvim stavom zapostavljam. Sve jedno se puno družim s njim, mazim ga, pričam mu, kada kuham uvijek je sa mnom, a često ga uzmem pa ga zdrucnem, izljubim ga i ponovo vratim u sjedalicu ili kamo već. Bez brige ne bi on bio miran da se prvo malo ne poigramo ili čuvamo. Znam ga staviti u maramu pa otiči u šetnju ali to ne traje više od pola sata, a onda na večer bez kreme s voltarenom ne mogu spavati. E a sad mi već jako fali dečec, još sam u fazi da svako malo provjeravam dal diše (prekprošlu noć je prvi puta prespavao noć - spavao je od 21 do 6 i opet do 9 i 15, a ja sam bila u komi, s punim cicama sam hodala po sobi i paničarila - stavljala prst pod nosić da vidim dal struji zrak, nisam znala što mu je).
I da najbolje uspavanka - USISAVAČ

hildegard
20.11.2004., 23:34
Ja se raspisala a zaboravila sam napomenuti da je isključivo dojen

Nika
21.11.2004., 00:00
anchie :*

B. nije nikada imao grčeve, dojena beba,
a sisanje od 16-22 h mogu samo potpisati.

Doslovce sam znala pogledati dva filma zaredom, on je bio prištekan. :lol:

kike
21.11.2004., 00:12
Bruno je bio iskljucivo dojena beba i imao je kolike na svu srecu samo jednom - mama nije odoljela kestenima.

anchie76
22.11.2004., 11:27
Jedino je ispalo da ne smijem jesti ama baš ništa osim jabuka, banana, krumpira, žitarica i naravno mesa. A to mi je najteže palo jer nisam baš mesojedica. U ova tri meseca pojela sam mesa više nego u zadnje tri godine. Bila sam i još uvijek sam sva izgubljena u tome što da jedem a što ne.Doduše sad se polako smirujem i isprobavam raznu hranu. Čak i sarmice.

Zaista neznam zasto su ti to rekle? :? Dokazano je da dojilje smiju jesti apsolutno SVE. A izbjegavanje pojedinih namirnica zaista varira od kulture do kulture - u jednoj preporucaju svakako bijeli luk, a u drugoj kulturi ni cuti za njega dok se doji. Najzdravije je jesti raznoliko, i zaista ne treba nista izbjegavati u startu, nego tek onda eliminirati kad se vidi da pojedine namirnice zaista smetaju djetetu.

Jedina stvar koja najcesce stvara probleme kod djece je mlijeko i mlijecni proizvodi. No ni to se ne treba u startu izbjegavati, nego samo ako se vidi da dijete ima problema, onda se izbace mlijecni proizvodi i vidi se jel to to.

samaritanka
27.11.2004., 19:08
Ja bi samo nadodala da se povede racuna i ovezi kolika s otezanim praznjenjima bebe. Recimo u lezecoj poziciji u dobro stegnutu pelenu pa mi nije ni cudno zasto djeca zele da ih se nosi....Karlo je plakao vrlo malo skoro nikako, a Anna je plakala vise, ali ja to nisam povezivala s kolikama nego sa stresom i mojim kucnim problemima.

lidac2004
27.11.2004., 21:16
[quote="anchie76.

Jedina stvar koja najcesce stvara probleme kod djece je mlijeko i mlijecni proizvodi. No ni to se ne treba u startu izbjegavati, nego samo ako se vidi da dijete ima problema, onda se izbace mlijecni proizvodi i vidi se jel to to.[/quote]

Ja svako jutro pijem 0,5 l A-B kulture a u zadnjih par dana tj. noci mala ne spava od nekih 3-4 do 6-7 ujutro i jako se grci i place pa mislim da ima grceve.
Da li bi trebala prestati piti mlijecne proizvode?
Nama je petronazna rekla da ne moze beba od 2-3 tjedna imati grceve ali,sudeci po ovome sto vi pisete,ocito moze.

Zorana
27.11.2004., 23:35
Lidac, ako sumnjas na bilo koju vrstu namirnice da bi mogla smetati bebi, izbaci je iz jelovnika na nekih tjedan dana pa ces tek onda moci znati jel to bilo stvarno to. U medjuvremenu vrijedi ona stara, sto vise nosi, mazi, pazi, ne nerviraj se, rijesi se svega sto smeta, od suvisnih posjeta pa nadalje itd.

tara1
06.12.2004., 19:07
Anđela ima 40 dana od prvog dana ima kolike.Pedijatrica kaže da se naguta suvise vazduha jer halapljivo jede.Mi smo dojenju i dohrani od prvog dana smo bili na milumil a prije deset dana smo prešli na nan1 jer nam je pedijatrica preporučila zbog stolice a preporučila je i zaslađenu kamilicu. Za kolike nam je rekla samo masaže, a sab simplex kapi samo ako bas bude žestoko što smo i probali ali nisu uopšte pomogle.
Ovih dana je baš žestoko. Nadam se da će uskoro popustiti jer pucam po šavovima.

Saradadevii
07.12.2004., 00:38
zasladjena kamilica za bebu od cetrdeset dana mi se cini ne bas dobrom idejom.

anchie76
07.12.2004., 10:55
Anđela ima 40 dana od prvog dana ima kolike.Pedijatrica kaže da se naguta suvise vazduha jer halapljivo jede.Mi smo dojenju i dohrani od prvog dana smo bili na milumil a prije deset dana smo prešli na nan1 jer nam je pedijatrica preporučila zbog stolice a preporučila je i zaslađenu kamilicu. Za kolike nam je rekla samo masaže, a sab simplex kapi samo ako bas bude žestoko što smo i probali ali nisu uopšte pomogle.
Ovih dana je baš žestoko. Nadam se da će uskoro popustiti jer pucam po šavovima.

Kad se desavaju kolike?
Da li beba prihvaca dudu?
Da li puno nosite bebu?
Da li je beba mozda ranije rodjena?

tara1
07.12.2004., 20:55
1.Uglavnom poslije podne ,popuste pa onda kasno naveče
2.Dudu varalicu ne baš, često je izbacuje pa sam je bacilia a na flašicu prihvata bilo kakvu (probalismo nukovu air system ali nije pomoglo sad kosistimo beba nova,a chicco antihick-up od nje je još više štucala)
3.Da od prvog dana nam spava u naručju a samo kasno naveče konačno je uspijemo spustiti u krevetac.Inače prekodana ako je budna nema šanse da je negdje spustiš jer odmah počne da plače tako da ja još ne ostajem sama sa njom jer nemogu ni u WC jer je nesmijem ostaviti da se nebi zakocenula.
4.Rođena je na vrijeme sa težinom od 3050g a dugačka 52 cm

anchie76
08.12.2004., 15:48
Mislim da vi imate problema sa klasicnim kolikama...

Jedan prekrasan pedijatar objasnjava kolike kao djetetovu nespremnost na vanjski svijet - fali mu maternica. I da bi se ublazile kolike treba imitirati uvjete kakve je imao u maternici.

Mislim da bi bilo dobro ako biste ikako uspjeli dijete navici na dudu, jer je u ovoj dobi sisanje vrlo bitno za smirenost djeteta. Sisanje je prirodan smirujuci refleks za koji na zalost mnogi ne znaju. Tako da ako nece prihvatiti dudu, mozda da mu date u tim trenucima da sisa vas prst (kratko odrezati nokte, dlan okrenes prema gore, i das mu mali prst da sisa - mnogi klinci ovo hoce prihvatiti).

Evo sta taj pedijatar preporuca u tim kriticnim trenucima kad dijete place i ne moze ga se smiriti.

Djeca kad se rode, vrlo je velika razlika u razvitku mozga u odnosu na djecu od 3 mjeseca. Npr. kad se rode, neznaju se smijati niti mnogo drugih stvari sto mogu s tri mjeseca.

Kad je tako nerazvijen mozak, postoji mogucnost da se beba ne uspjeva nositi sa podrazajima koje prima iz okoline, i onda dijete taj problem, frustraciju, ispoljava placem. Taj problem najcesce pocinje oko 2 tjedna poslije poroda (jer prva 2 tjedna vecinom samo spavaju i ne obracaju paznju na okolinu), i prestaje vecinom s 3 mj.

Po tom pedijatru, trebalo bi ta tri mjeseca pokusati stvoriti uvjete sto slicnije onima u majcinom stomaku, jer to smiruje djecu i olaksava im tranziciju u vanjski svijet.

Ovo on nudi kao rjesenja:

1. Bebu vrlo cvrsto umotati - "Swaddle" - pogledaj na internetu kako se radi to motanje - tako da beba ne moze mlatiti rukama, jer ako su uplakani i nervozni i jos onda mlate rukama, cesto se lupe sami i to ih jos vise iziritira i tako u krug. Kad je beba cvrsto umotana onda joj je slicno kao u maminom stomaku. Ovaj korak je bitan, jer se beba mora primiriti da bi se sljedeci koraci mogli primjenjivati.

2. Bebu nositi u polozaju da je na stomaku ili na stranu - lezati na ledjima im je neprirodno i stvara im dodatni stres jer (koliko se sjecam ) bebaci onda imaju osjecaj da padaju -(pazi da ne ostavljas bebu na krevetu na stomaku zbog SIDS-a!)

3. Vrlo glasno govoriti "Shhhhhhh" - i to ako beba place treba biti iste glasnoce kao i bebin plac da bi ga uopce beba primjetila Moguce je da ce je primiriti i neki drugi zvukovi poput fena, ventilatora, usisavaca, ves masine itd., jer u maternici nikad nije tisina nego je vrlo bucno. Shhhhh treba biti prakticki bebi na uho, ako beba vristi.

4. Swinging - ljuljanje - i to ne blago, nego dosta jako (no nikako ne tresti bebu!!! Velika razlika izmedju ljuljanja i tresenja!!! ). Jedan od polozaja koji je dosta zgodan je da beba lezi na tvojim nogama (butinama) dok sjedis, i onda dosta zustro mrdas koljenja lijevo-desno (neznam jel kuzis ) i na taj nacin je ljuljas.

5. Sisanje - tocka na i - prirodni refleks smirivanja. Probaj joj onda dati dudu, mozda ce prihvatiti. A ako ne ponudi joj svoj prst.

Ovi koraci bi trebali biti izvodjeni bas tim redosljedom, bas iz tog razloga da se beba primiri i da je u stanju uzeti dudu u usta, a ne da od placa ni ne skuzi da joj se nudi duda.

Vrlo je bitno da je ta prva 3 mjeseca beba u ako je moguce 24h kontaktu s majkom, da je sto vise nosena (npr. prakticno je za mamu da je beba u marami), da dijete spava s majkom. Sve te stvari ublazavaju prelazak iz maternice u vanjski svijet.

Probaj ovo, nemas sta izgubiti. Drzim fige, sretno :love:

mamma Juanita
08.12.2004., 16:01
3. Vrlo glasno govoriti "Shhhhhhh" - i to ako beba place treba biti iste glasnoce kao i bebin plac da bi ga uopce beba primjetila Moguce je da ce je primiriti i neki drugi zvukovi poput fena, ventilatora, usisavaca, ves masine itd., ja bih dodala jos, voda iz pipe ili tusa, kod nas je to u par placnih momenata upalilo ;)

nego, anchie, tarina beba jos ipak i doji, mozda je bolje za "utjehu" sisanja ponudit joj siku nego dudu :?

anchie76
08.12.2004., 16:35
A sorry, sorry... Neznam kak sam previdjela dojenje... na brzinu sam citala, i mislila sam da je malecka iskljucivo na bocici... Stvarno moram prestat raditi 5 stvari istovremeno :P ;)

Sory Tara... naravno u tom slucaju ako mala doji, pokusaj na svaki plac ponuditi dojku - ako je ne prihvaca, probaj prvo sve ove korake koje sam ti navela u prijasnjem postu. Dojka je idealna tjesilica, puno je bolja tjesilica od dude ili prsta, ali sam mislila da mala ne doji vise tako da onda niti nisam spominjala dojku. Sretno! :angel:

P.S. Hvala MammaJu 8)

tara1
21.12.2004., 00:51
Mi još plačemo ali manje hvala na savjetima pomogli su sad plače jedno sat vremena tj.nedamo joj da plače.Ljuljanje i duda i shhhh.su puno pomogli a i skidanje u pelene jer "ja sam se rodila gola pa gola oću da budem" inace u stanu mi je neka umjerena temperatura ,a Anđela nije previše obučena iako moja mama stalno ide zamnom i pokriva ja otkrivam.
Ruke nemotamo jer "dijevojka" ne voli da su joj ruke sputane i još više urla .
Sad je tetka upravo masira baby uljem po stomaku jer je mama posustala od silnog ljuljanja i shhhh.

Hvala svima na potpori i savjetima još samo mjesec i 5 dana i valjdaće nas ove kolike proći. :D

anchie76
21.12.2004., 11:39
Drzi te se... jos malo pa ce proci i ova faza :)

Felix
07.06.2006., 12:20
Lovro je bio isključivo dojena beba do šest mjeseci starosti...
Grčevi su se počeli javljati sa 11 dana starosti, bili svakodnevni do negdje 2 mjeseca i povremeni do 3 mjeseca starosti. Najčešće su se javljali oko 6 ujutro do 9 ili 10 sati ujutro.
Mi smo se spominjali sa patronažnom koja mi je savjetovala kako se hraniti u ta tri mjeseca (lešo, kuhano i bez klope koja napuhuje, jogurt umjesto mlijeka, itd...), i koja nam je objasnila da medicina ne zna (ali sumnja) zašto dolazi do tih grčeva kod novorođenčadi...naime, radi se o nezrelim crijevima i nerazvijenoj flori i fauni crijeva (nerazvijene crijevne resice i nema bakterija...) i postepenom razvoju tih crijeva što vjerovatno uzrokuje grčeve...(ženi vjerujem jer je bila duuugooo godina med. sestra u bolnici, muž joj je dok itd... a i čitala sam....). Ona nam je rekla da u osnovi čajevi (od komoranča) i sab simplex kapi ne uklanjaju grčeve, no mnogi misle da pomažu bebama, te ako želimo... no prema njenom mišljenju najbolja je masaža crijeve...kasnije smo čuli za kuminovo ulje (ili kimovo ulje) koje se preporuča za bebice za masažu crijeva..nabavili smo kuminovo ulje u masti (samo u vazelinu bez konzervansa), svaku večer masirali bebicu (crijeva), beba je svako jutro između 6 i 7 doooobrooo kakala i više nije bilo frke sa grčevima (počeli smo s time negdje iza 2 mjeseca starosti)...

čak i kad Lovro nije kakao 2 dana, navečer bi mu izmasirali crijeva i kakica krenula ujutro (na kraju smo to prakticirali do početka dohrane)..sada kaka ko' lud...u stvari, ne znam kad ne kaka.... :mrgreen:

mamma san, ovo zvuci super zanimljivo. mozes li reci vise o tom kuminovom ulju? gdje ima za kupiti, kako si masirala?

sin mi ima grceve svaki dan ujutro i navecer. kaka prakticki stalno :roll: ali vidim da ima problema s tim.

Felix
07.06.2006., 12:21
a kod masaze trbuscica, u kojem se smjeru masira, kazaljka na satu ili obratno? cime se masira trbuscic?

ra
07.06.2006., 12:39
kazaljka na satu.

mamma san
07.06.2006., 12:41
kada sam o tome čula (te daleke 2004g.) kuminovo ulje se nije moglo nikako kupiti..
Uglavnom mi smo tu mast kupili u onoj ljekarni kod Dolca gdje se naručuju ljekovi izvana. I ubi me, ne mogu se sjetiti kako se zove!!!! :cry: (ali znaju cure koje tamo rade) I koštala je manje od 50 kuna. Probati ću iskopati naziv masti.
U zadnje vrijeme sam vidjela da imaš kuminovo (kimovo) ulje i Biopharminim ljekarnama (imaš jednu u Teslinoj) i baš je namijenjeno za masažu trbuščića bebama.

Koja je fora? Bebici se ova mast lagano umasira u trbuščić (ultralakim kružnim pokretima suprotnog smjera od kazaljke na satu, ali po trbuščiću u smjeru kazaljke na satu..hm ako se kužimo?). Mast se malo ugrije među prstima i lagano se umasira na trbuščić nakon večernjeg kupanja. Nakon cca 2 dana se već vide rezultati. Grčevi se smiruju (barem kod nas) i bebica ima "mirniju stolicu". Mi smo ovu foru masaže koristili sve do Lovrinih 6 mjeseci, jer je Lovro od 4 mjeseca na gore, znao povremeno imati stolice i svaki 2-3 dan..tada bi ponovo počeli sa masažom i nakon 2-3 dana stolice bi ponovo bile dnevne i bebica zadovoljnija...

Ono što ja znam o tom kuminovom ulju, to je da pomaže kod rada crijeva, plinova u crijevima (zato se i bebice muče) i stolice. I na kraju, kada bebica nije kakala ili je bila posebno nervozna (uvijek smo skužili da se radi o crijevima), na prematalici ja bih joj lagano masirala trbuščić, a bebica bi skvrčila nogice prema trbuhu i odupirala se stopalima od tatinih dlanova...tako bi se pokakala... :)

Uglavnom, masaža je super stvar, a ako imate i kuminovo ulje samo su bolji rezultati!

PS
Kod masaže bebe NE SMIJETE pritiskati! Radi se samo o izuzetno laganim površinskim pokretima!
I ako nemate kuminovo ulje, kada masirate bebici trbuh, dovoljno je staviti kapljicu bilo kojeg dječjeg ulja na svoje prste kako ne bi bebici oštetili kožu!

klia
07.06.2006., 13:42
Matej je bio na majčinom mlijeku i grčevi su trajali do 2 i po mjeseca. Jednoga dana sami od sebe su prestali, kao odrezani. Patronažna nam je preporučila dječje čajeve, što smo, nažalost, poslušali, ali nasreću vrlo brzo i ukinuli (negdje s mjesec i po dana). Od čajeva nije bilo ama baš nikakve koristi. Čujem sada da mame jako hvale Nurse Harvey.

mamma san
07.06.2006., 15:50
čitam sad ovaj svoj post...uh koliko grešaka...sorry, bila sam gladna... :roll:

ENA26
08.06.2006., 14:24
Bruno je ranije rođena beba i bio je isključivo dojen prva 2 i pol mj. ali imao je strašne grčeve.
ja to pridodajem što je ranije rođen ai mojoj nervozi najviše :cry:

Felix
10.06.2006., 11:40
nema u biofarmu :/
ima samo ulje u kapsulama za piti.

mamma san, oni u ljekarni na dolcu su bili narucili to ulje ili su ga vec imali tamo?

ima u ljekarni u utrini, ali je flasica 150 kn :shock:

yasmin
10.06.2006., 13:41
Zorana :love:
sve je bilo isto kao i kod nas...

čim smo se požalili pedijatrici ili bilo kome drugome kako Ivan dosta plače i kako je nemiran svi odmah u glas-sigurno ima grčeve

onda je on imao grčeve 6 mjeseci stalno...

no gle čuda, nestajali su kad sam ga dojila (non-stop), nosala i sl.

i on je beba kojemu je falila maternice, s time povezujeme kako nikad , baš nikad nije spavao na leđima onako ispružen(do 6 mjeseci)
uvijek na boku u fetalnom položaju

e da, dojili smo i pili adaptirano od 3. dana :evil: (e da sam znala, što sad znam) povjerovala u priču da je gladan

ovca_i_janjad
10.06.2006., 16:27
Isključivo dojenje, grčevi nikada. Stoga pedijatra nismo ništa ni pitali.

ruby
10.06.2006., 23:17
Po svemu ovome zaključujem da je moj bebač stvarno imao grčeve! Mislim da mu nije falila maternica baš ono jako, jer je prvih dva mjeseca bio mir u kući i stvarno je puno nošen, mažen, dojen na zahtjev i bez zahtjeva....

Pratila sam ga:halapljivo bi jeo, gutao zrak i stvarno bi ga nakon toga jako bolilo, tako da bi ga dizala da podriguje više puta, i baš sam to forsirala. Kad bi više puta podrignuo-ne bi bilo grčeva. Nikad se nisu javljali u određeno doba dana, bilo bi ih i ujutro, i u podne, i uvečer.

mamma san
12.06.2006., 10:35

mamma san, oni u ljekarni na dolcu su bili narucili to ulje ili su ga vec imali tamo?

Felix, u ljekarni na dolcu ga naručuju, dođe ti idući tjedan! I radi se o masti (čisto ulje u vazelinu).
Bem mu miša, ne mogu se sjetiti kako se zove!!!!!

samaritanka
12.06.2006., 10:48
Mislim da je sama masaža bitnija od sastava ulja pa bi u nedostatku pomoglo i obično bademovo.
Kako se plakanje javlja predvečer, prevenirati masažom popodne.

MGrubi
12.06.2006., 11:59
moja malena je imala grčeve , u poletku sam ih smirivala uz pomoć masaže trbuha, čaja od komorača za mene i kapi sab simplex, i onda sam negdje na netu našla podatak da moja prehrana mliječnim proizvodima može uzrokovati grčeve jer mlječne kravlje bjelančevine moj organizam samo prebacuje u moje mlijeko, a one su "teške". Otkad sam izbacila mliječne proizvode iz prehrane grčevi su se znatno smanjili i nestali.
Zaboravih reči: isključivo dojenje.

mladenka
01.03.2007., 19:02
bebac rodjen 21 01 carski,odmah nadohrana tek je uspjeli izbaciti nakon 20 tak dana sad je samo majcino mlijeko zahvaljujuci rodama i njihovoj podrsci usput puno HVALA
grcevi poceli nakon 15 dana nikad u isto vrijeme i nikad istim intezitetom medjutim bebac ima mjesec i 8 dana i zadnjih 7-8 dana je uzasni muce vjetrovi i to tako ponekad glasni i rafalni da bi se i odrastao covijek posramio
inace pijem kozje mlijeko koje sam dosta pila i u trudnoci premda ne zadnjih dana zadnjih dana sam pila bijelu kavu sa kupovnim mlijekom.
pomoc - kako da se rijesimo vjetrova
oni je tako muce da i u snu se grci i utuhne tek kad ispusti vjetar

MGrubi
01.03.2007., 19:33
svejedno ti je kravlje ili kozje mlijeko
pokušaj izbaciti mlječne proizvode na tjedan dana pa ćeš vidjeti jel u tome uzrok
;)

sija
01.03.2007., 20:10
mladenka imamo isti problem sa svojom Irom.Ustvari ona se siroče muči praktčki cijeli dan,u snu(kad uopće hoće spavat) i kad je budna.Stalno stenje i tiska.Pedijatrica je samo rekla-zrak u crijevima-i to je to,to mora tak biti.A ja ju ne mogu više gledati kak se muči,a ne znam kako da joj pomognem.Inače je samo dojena,ima mjesec i 7 dana.Da,još nešto,jako volim mlijeko i obavezno sam ga pila svaki dan jer je pedijatr.rekla da je to u redu,čak punomasno a sad čitam sve ove silne postove i zgražam se kako sam očito ja uzrok njenom mučenju... :?

MGrubi
01.03.2007., 21:33
pa nije baš prirodno da se odrasli sisavac hrani mlijekom ;)
neki teški proteini iz kravljeg ( i sl.) mlijeka prelazi u majčino mlijeklo, može biti uzrok
ako beba hlapljivo sisa (naguta se zraka) treba je podizati da podrigne

sab simplex kapi pomažu bebi da se isprdi, postavljanje na trbuh pod nadzorom i masaže trbuha ( skroz lagani kružni pokreti u smjeru kazaljke, mali kreugovi pa proći od gornje lijeve dop donje lijeve strane oko pupka)

)

mladenka
02.03.2007., 11:15
evo jedva smo sinoc progurali noć .čini mi se da je bilo najači intezitet do sada grčeva i to uz male odmore od 20 minuta spavanja i obaveznog plača nakon podoja
samo nije mi jasno i prije sam pila mlijeko tj kakao i nije nikad bilo kao sinoć
kad sam vidjela ovaj forum (inače ne sudjelujem u forumima tako da sam kasno pošla istraživati ovaj dio vaših stranica) već sam popila kakao(kozje mliojeko i neskvika) i uz to na brzinu poslala MB da nađe mast za masiranje
koju spominjete i jedina koju su imali a rekli da je to-to je njemačka mast bauchlein-salbe babynos mast od anisa i kima
nakon masaže koja je trajala jedva 2-3 minute zbog grčevitog plača kasnije kroz noć nije dala da se takne stomačić a kamoli da je umirilo?
da li je to mast koju spominjete ?
sija da li ti paziš šta jedeš?
ja sam samo na lešo i neka mi se smije ko hoće ali svi pokušaji uzimanja neke druge hrane nisu baš bili uspješni po grčeve

anchie76
02.03.2007., 11:16
svejedno ti je kravlje ili kozje mlijeko
pokušaj izbaciti mlječne proizvode na tjedan dana pa ćeš vidjeti jel u tome uzrok
;)

Mlijeko i sve mlijecne proizvode (cak i npr. petit beure keks jer ima mlijeko u prahu - do te mjere se treba paziti) izbaciti na minimum TRI tjedna. Toliko otprilike treba da se tijelo odrasle osobe iscisti od tih mlijecnih bjelancevina. Krace od toga nema svrhe.

mladenka
02.03.2007., 11:27
da hvala izbacujem sve dok god dojim samo da se ne ponovi sinoćnja noć

anchie76
02.03.2007., 11:55
Ukoliko neznas sto bi moglo smetati djetetu, nemoj izbacivati SVE ;)

Za pocetak izbaci mlijeko (ali zaista pazi da nema negdje mlijeka i njegovih preradjevina, niti u prahu u tome sto konzumiras - zaista mora do te mjere biti izbaceno), jer je u 60% slucajeva mlijeko glavni krivac. Tak da je najsigurnije od toga krenuti.

aries24
02.03.2007., 13:08
ajme, a mene su na početku dojenja svi filali mlijekom dok mi nije prekipjelo :nope:
noa srećom nije imao grčeve, bio je dojen i nadohranjivan adaptiranim

jazzmama
02.03.2007., 13:12
Katja je prvi puta imala grčeve sa malo manje od mjesec dana starosti. Samo je dojeno dijete. To smo shvatili tek retrogradno, jer nisu bili klasični grčevi u određeno doba dana. Trajali su po sat i pol i ništa nije pomagalo. Naše oružje je bilo puno nosanja i pjevanja i maženja. Na početku joj ništa nije odgovaralo, tj. prvih sat vremena, a kako je prolazilo tiih sat i pol, odgovaralo joj je nosanje u položaju avion. Ponekad bi ju smirila cica, ali u apsolutnoj tišini i morale smo se namještati u položaj koji joj odgovara. Nažalost u to vrijeme nam je dolazila rodbina u babinje, pa su stvar još dodatno pogoršali sa unošenjem u njeno ličeko ili pipanjem - joj, kako je slatkaaaa!!!:evil:
Tako smo nas troje uglavnom posjete prepustili svekijima, a mi se zabarikadirali u spavaću i nunali i pjevali i nunali i masirali pupicu i još malo nunali i pjevali. U vrijeme grčeva nije niti prduckala, već je samo grčevito stiskala nožicama. Onaj tren kada bi počela prduckati, stvar je bila riješena.
Pedica je preporučila Saab simplex, probali i nešto ništa, pa smo stali. Također i čaj od kima, u 1 dcl prokuhane vode, staviš 2-3 zrnca kima i odstoji 20 min - probali, istina da je počela cijeli dan prduckati i grčevi su bili manjeg intenziteta. Koristili tjedan dana, a obzirom da me svaki puta hvatalo grizodušje što je to moglo biti tih 20ml moga mlijeka, a ne čaja, pa sam krenula sa redukcijom moje prehrane: ništa ljuto, što napuhava i sl. Zadnje su ostali kravlje mlijeko i prerađevine i 3. dan kako sam to izbacila - STALI GRČEVI :D
Žao mi je što je cijelo to "traženje" trajalo do Katjinih 3 mj., da sam barem ranije znala tj. da sam ranije na Forumu pročitala iskustva drugih mama i to prvo izbacila.
Moj problem nažalost ostaje, jer i danas sa 5.5 mj reagira sličnim, ali mrvicu slabijim simptomima, na 1 dcl mlijeka, opet vrištavo plače i grči se. Probala sam ju testirati, jer bi kao problemi sa probavom već trebali prestati!
Inače morala sam se boriti sa "dobronamjernim" savjetima ostatka obitelji - možda je gladna, ma ne SIGURNO, pa odi u trgovinu i daj joj bočicu :x ili oni (ja i MM) ne znaju uopće s djetetom, stalno im plače ili pa, šta vi njoj radite.. :cry:

sija
02.03.2007., 15:40
ajme pa na kraju ništa "ne smiješ"jesti...Mislim,ja sam se uredno davila u svim oblicima mliječ.prerađevina naravno misleći kako je to "zdravo",ali sad zaista neko vrijeme neću ni prismrdit da vidim jel to uzrok.Samo...Ja imam mali problem što ne jedem meso,jedem ribu i tome slično,ali meso ne podnosim.Jel to problem za moje mlijeko i bebu?
mladenka ja ti inače nisam jela baš neku "tešku"hranu,ali obzirom na to da viču kako ne smiješ ni krumpir i bla,bla,ipak pripazim na prehranu,ali kako je anchie rekla da ne treba ništa izbacivati ukoliko bebi ne smeta,mislim da je to u potpunosti ok pa još eksperimentiram.Npr.one groooozne mahune o kojima svi pričaju Iri nisu baš ništa smetale!

anchie76
02.03.2007., 17:28
Npr.one groooozne mahune o kojima svi pričaju Iri nisu baš ništa smetale!

Upravo tako. Svi se boje te hrane koja kao napuhuje, a ispostavi se da je recimo mlijeko u principu najcesci uzrocnik problema. No kod nekih, mozda nije niti mlijeko u pitanju. Kod nekih mozda nema nekog odredjenog uzrocnika nego treba jednostavno vremena probavnom sistemu bebe da "sazrije".

Preventivno izbacivanje svega i svacega iz prehrane da dijete ne bi imalo grceve zaista nema puno smisla.

blazena
02.03.2007., 17:35
uf, grcevi.
v. ima 2 i pol mjeseca, 95 posto dojena beba (prelazili smo s bocice na sisu).
nakon 2 uzasne noci prije 2 tjedna, krenulo je nabolje.
vise nema grceve, al bljucka, prdi, podriguje...
i cudno je to. noc prespava tip top, budjenje, sisa, privijanje uz mene spavanac. ujutro je sretno budan pol sata, jede, otpajki jos pol na sisi, i onda krene - kmeckanje, sisanje, nosenje, grcevi, bljuckanje, sisanje...
mozda je problem sto nocu odbija podrigivat?

inace, slazem se da im fali maternica....
smiju mi se svi, al ja sam ziher da je on grceve dobio od pretrpavanja bocom u bolnici i mrvu traumaticnog pocetka zivota (9 dana odvojen od mene, posjecivala sam ga).
nekad imam osjecaj da je samo na sisi sretan :)
i na necijim, ne nuzno mojim, dobronamjernim rukama.

mladenka
02.03.2007., 17:41
ej nisam mislila sve osim mliječnih stvari izbacit ali do jučer nisam imala pojma ni ja za krumpir a fino ga pojela (pire) ohho za ručak i kasnije mlijeko.......
a mojoj se lutkici tako čuje kruljenje nakon podoja to je strašno....

anchie76
02.03.2007., 18:06
ej nisam mislila sve osim mliječnih stvari izbacit ali do jučer nisam imala pojma ni ja za krumpir a fino ga pojela (pire) ohho za ručak i kasnije mlijeko.......

Moram priznati da od svih mitova koje sam cula, nikad nisam cula da se krumpir ne bi trebao jesti :?

mladenka
02.03.2007., 18:25
imali ko iskustva sa čajem od kamilice i koromača naime meni je patronažna rekla da joj slobodno dam između obroka čaja i
činilo mi se da ima poboljšanja naime Mirna bi skoro odmah nakon čaja kakila
međutim kako su nas onda počeli hvatat vjetrovi pedijatrica mi je rekla da izbacim čaj da joj dam samo prokuhane vode?
naime i ja sam pila čaj od koromača samo da mi lutkici bude bolje a ispada da i ti čajevi stvaraju vjetrove?
i sad ti pudi pametan

mladenka
02.03.2007., 18:27
nisam ni ja znala ali sam pročitala negdje na ovoj stranici nisam sigurna kod koga

MGrubi
02.03.2007., 18:28

Moram priznati da od svih mitova koje sam cula, nikad nisam cula da se krumpir ne bi trebao jesti :?
pa valjda radi pire s maslacem ili mlijekom, vrhnjem, jogurte... ima više varijacija ;)

mladenka
02.03.2007., 18:40
Anci ni ja nisam znala ali sam pročitalanegdje na ovoj stranici

sija
03.03.2007., 16:50
čuj,ja sa čajem iskustva nemam jer moja neće ni probat pa ne znam dal čemu pomaže,ja koristim jasno kapi koje ti svi guraju pod nos(mislim da bi i dragom bogu išla samo da joj pomognem)a dal nešto znače ili ne nemam pojma!Znam da klasične grčeve ona nije ni imala.Već sam luda od svih tih kojekakvih savjeta,daj,nemoj,moraš,ne moraš!

blažena,kao da gledam svoje dijete,noć spava bez problema,jedno sisanje i opet spava,al ujutro pa cijeli dan do večeri ona stalno nešto skviči i nema šanse da bi spavala.Nosanje,sisanje,zaspi na meni,spustim ju u krevetić-ona gleda! :roll:

mamma san
12.03.2008., 11:01

Felix, u ljekarni na dolcu ga naručuju, dođe ti idući tjedan! I radi se o masti (čisto ulje u vazelinu).
Bem mu miša, ne mogu se sjetiti kako se zove!!!!!

Sad sam išla nazvati i pitati za ime te masti kako više nikad ne bih napisala "ne znam kako se zove!!"
Uglavnom radi se o masti; WINDSALBE (kuminovo ulje u vazelinu bez ikakvih konzervansa i preporučuje se za masažu bebina trbuščića).

mamma san
21.07.2008., 16:52
Ovaj topic je potonuo...a mislim da je ok, pa ga malo podižem. :)

lili1978
04.04.2009., 12:41
Moja princeza ce za dva dana napuniti mjesec.ujutro i navecer place tako jako da i ja placem sa njom.pedijatar kaze da su grcevi.Dao nam je espumisan kapi prije svakog obroka ali ona i dalje plače.neznam sto da radim.Nosam je,ljuljam,ljubim mazi ali nista,najlakse joj je kada je prebacim preko ramena.stolica joj je postala vodenasta i strah me je da nije nesto drugo.molim vas za savjet

†vanesax
05.04.2009., 12:17
Jel je dojiš ili je na ad?
Šta znači vodenasta stolica?
Kod dojenih beba je normalno da stolica bude žuta, vodenasta sa malo gromuljica, normalno je čak i da ima malo sluzi i miriše na kiselkasto mleko, tj. ne smrdi.
Ima na stotine saveta za bebu sa grčevima.
Ja trenutno proučavam tu problematiku, jer moja bebica ima malo više od dve nedelje.
Ja sam se naoružala sa Harvey's Nurse kapima, ali pre toga, tj. od danas počinjem da pijem čaj.
Kupila sam plod komorača (foeniculi fructus), imam semenke anisa, dodaću malo kima, pa ću to da pomešam još sa malo mirođije i kamilice i da pijem svakog dana po 2 šolje. Ujutro i uveče.
To bi trebalo da pomogne da beba ne dobije grčeve. Ako nas ipak stignu, onda otvaram Harvey.
Na mnogim forumima sam čitala da su mame najviše nahvalile upravo taj sirup.

Osim toga, probaj da je držiš u svom krilu, potrbuške. Masiraj joj lagano stomačić u krug u smeru kazaljke. Nosi je što više u položaju tummy to tummy, stavljaj toplu (sveže prepeglanu) tetra pelenicu na stomačić ili neki mali termofor (ima u DM-u jako slatkih). Ima i neka fora sa uljem. To sam, ja mislim, ovde pročitala.
Eto, možeš sve ovo da probaš. Neće škoditi.
I ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ da vam grčići što pre prođu
:love:

lane
08.04.2009., 11:23
I ja ću se vrlo rado pridružiti ovoj temi jer nam je ova problematika aktualna!

1. dijete- Isključivo dojena godinu i pol. Grčevi od 2.-gog tjedna do cca 3.-ćeg mjeseca, svaki dan u isto vrijeme, kao da ih je netko palio i gasio od 20h do 23h. Vrištanje, grčenje bez sekunde prestanka. Pomagalo je nošenje trbuh na trbuh, trčkaranje po kući, šššškanje i cicanje non-stop, dudu nije imala. Homeopatiju smo prvu davali, ništa posebno, nakon Nurse Harvey sirupa se stanje počelo popravljati i grčevi su prošli. Da li se to slučajno poklopilo ili je stvarno pomogao ne znam.
2. dijete- sada je 2 i pol mjeseca, samo doji. Prvih mjesec dana ništa, tu i tamo koji žešći prdac, ali uglavnom ništa značajno. Sa napunjenih mjesec dana kreće havarija nakon svakog cicanja. Podrigne, bljucne i onda počinje grčenje, vrištanje, prdi tako da me duša boli, ponekad se i onako eksplozivno pokaka. NH sirup ne pomaže, počeli prije par dana sa homeo. Čini mi se da je malo bolje, grčići su slabiji, kraće traju, brže se smiri.
Ono što najviše pomaže je nošenje čvrsto stisnutog trbuščića uz moj, njihanje u polutrčečem koraku, isto šššškanje. Prvo je nosim u uspravnom položaju da podrigne ako još treba onda u vodoravnom. Dudica nam pomogne jako jer u takvim trenucima ne želi cicu, još je više izfrustrira. I tako to u krug cijeli dan, navečer se smiri, a preko noći je ne muči ništa. I da, naravno vožnja u kolicima po vani je jako ljekovita.

Radi svega toga cica samo kada je jako gladna, pocica onaj prvi rijeđi dio i onda krenu problemi pa ono masnije pocica tek u idućem podoju. Ja joj nudim cicu stalno i u grčićima i kada je mirna, ali ona neće nego samo kada je zaista gladna. Dudu ne guram, samo kada su grčevi.

Zbog svega toga je u drugom mjesecu dobila samo 400 grama. Sreća je u prvom natukla 1100 gr pa i nije jako problematično. Pedica je rekla da je ne nadohranjujem ( što i ne bih, jer je inače sretna, vesela, živahna bebica), nego da pojačam svoju prehranu i da jedem SVE jer su to gluposti da neka hrana smeta pa ćemo na kontroli vidjeti da li je dobila dovoljna na težini. Po tom pitanju se ne slažem s njom jer primječujem da joj je gore nakon npr. zelene salate, paradajza i da, krumpira. Mislila sam da umišljam, ali fakat je tako. Mlječno baš i ne konzumiram, osim Bioaktiva, ali nisam primjetila da je smeta, više svježe povrće.
Sutra imamo kontrolno vaganje i sve me strah kaj će vaga pokazati, voljela bih izbjeći dohranu AD-om.

Jučer je imala grčeve sa stankama za polusatno spavanje od 12 do 19 h. Za to vrijeme nije pocicala skoro ništa.
Ne znam kaj da radim više. Kada zaspi malo je pustim pa joj u snu nudim cicu, ali ona nakon što prihvati počne prditit i neće više ni pod razno.
Svaki savjet bi mi puno značio jer me ovo stanje dovodi do očaja.

lili1978
10.04.2009., 11:19
iskljucivo je dojim,ali joj je stolica juce postala skroz zelena i cijeli dan je takva. Ne vjerujem da je gladna jer ne place nista vise nego inace.malo se buni i to je to.Citala sam da stolica može oksidirati od duzeg stajanja ali redovno je presvlacim jer je ima nakon svakog obroka.znate li može li biti od caja od kamilce jer ga pijem dva do tri puta dnevno a ona oksidira u zeleno kada stoji.Dala sam joj jedan obrok AD-a ali ne bih vise dok ne budem sigurna da je gladna i ne bude druge solucije.Grčići su i dalje tu ali joj pomaže to što joj radim vježbice kao za kukove pa zrak izađe brže.

ilka
16.06.2009., 18:07
nadam se da netko još uvijek pogledava ovaj topic :oops:
Bebica je mjesec dana stara,ima poprilično jake grčeve,tako da se znam rasplakat od muke gledajuči ju kako tiska i muči se,malo i puno prducne,i opet se nastavi grčit. Rođena je tri tjedna prerano,male kilaže 2600. Isključivo je dojena beba,a grčevi su se mogli još u bolnici primjetit. Postaju sve jači i češči. ŠŠšškam joj i palim usisavač,nosam po rukama,masiram u avion,dajem Sab-Simplex,cica po 3sata navečer u komadu.Grozno mi je teško održavati smirenost,kad mi je ful kriza,prosljeđujem malenu mužu da je on nosa.Kako da njoj pomognem, kako da se ja u glavi saberem? E da,i dal je moguće da je problem što ona ne podriguje? Dižem ju u toku podoja kad pusti ciku,nakon podoja, okrećem ju na trbuh i masiram,al je strašno hlapljiva i još bez tog podrigivanja.. :cry:
Inače dobiva na težini odlično ,po 36g dnevno (reče pedijatrica) i zbog toga je po pedijatrici sve ok. Kao nek ju samo masiram i okrečem na trbuh i to će pomoć.. :shock:

apricot
16.06.2009., 18:12
ilka, :love:
znam da je teško gledati dijete kako se muči, ali zapravo radiš sve što bih ti i ja savjetovala.
ako vidiš da baš tako halapljivo jede, prekini podoj na trenutak, neka izađe višak zraka, pa nastavite.
ako dijete nema problema s viškom zraka, mi ne sugeriramo da se mora podrignuti, ali ako to stvara probleme - treba i to pokušati.

dršte se i jedino što ti mogu utješno reći je - proći će...

krumpiric
16.06.2009., 18:50
Marin-isključivo dojen 6mj, dojen 2g, grčevi od 3.tj. do 3.mjeseca, strava i užas
Tonka ima 20 dana i pokazuje tendenciju... :cry: jučer je plakala čitavo popodne i grčila se :cry:

krumpiric
16.06.2009., 18:53
eh,da, radim sve, prekidam podoje, da joj se smiri želudac, stalno je na meni...eh...

zoza
17.06.2009., 02:29
cure, ova knjiga se spominjala na forumu, ako stignete pogledajte je.
"Najsretnija beba u kvartu" (http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1360/), H. Karpa.

ineska.a
18.06.2009., 17:25
ja moram napisati svoja iskustva, Andrej je rođen sa 2520g u 38. tjednu..hranjen je mojim mlijekom na bočicu, grčevi su bili prestrašni, imao ih je ujutro i obavezno poslije 17 sati, u 22 kao da ga je netko ugasio, poet su se javljali oko 3 u noći, nismo uopće spavali, plakali smo skupa, i ja i on, grozno ga je bilo gledati a nikako pomoći, grčevi su prestali sa 2 i pol mjeseca, taman nekako kad je počeo cicati, pedijatrica je preporučila čaj od komorača koji nije pomogao, a kasnije i kapi, mi smo davali BABYNOS kapi, malo su ublažili, a davala sam ih i neko vrijeme nakon što su grčevi jer nije mogao kakati, savjet koji sam dobila od pedijatrice je da ga ne hranim češće od svaka tri sata jer on hranu ne stigne ni probavit a ja mu već dajem za sat vremena još.tako da je ispalo da sam ja kriva što ima grčeve, a on je jeo 10-15 ml, kad bi pojeo 40 to je bio uspjeh!!!!
A svekrva je rekla da sigurno ima grčeve od mog mlijeka, jer su tako i njeni sinovi imali pa je njoj doktorica rekla da im daje kravlje mlijeko, i to uvijek od iste krave, ne kupovno, hvala Bogu da je to bilo prije 30 godina!

ilka
28.06.2009., 15:50
ma joj,savjeti znaju bit prestrašni,a posebno od starijih teta :shock:
utešila me bila pedijatrica na neurologiji (di smo zbog preranog poroda u skupini niskoneurorizične skupine) koja mi reče kako se i ona kao dr napatila sa grčevima i rekla "dok ne navrši 3 mj,majka ne može ništa nego bit potpora i utjeha" tako da eo sad kad ju uhvati sama sebi govorim još mjesec i po i proči će :) Mislim i da je fakat razlika sad kad je prošlo onih 40-ak dana babinja,fakat sam smirenija 8)