PDA

Pogledaj cijelu verziju : Nalaz OGTT

Stranice : 1 [2] 3 4 5

zelimo_bebu
09.12.2008., 16:27
Baš se nisam obradovala sa ovim Breyerovim objašnjenjem za smanjen šećer nakon 2 h :/ ...bolesti nabrojene nisu baš krasne osim što sam si pronašla PCOS koji imam...

mvrcelj
09.12.2008., 18:57
Mokraća: u svim uzorcima negativno
Povišeno:
Povišene vrijednosti glukoze u ovom testu upućuju na dijabetes melitus, hiperfunkciju štitnjače, oštećenja jetre ili na celijakiju.

:? :? :?
e sad mi nis nije jasno..prethodnom sam napisala svoje vrijednosti i to da imam nakon 2 sata secer u urinu,dobila savjet da se ne zivciram da je sve uredu a ovo.... :? :?

bebomanka
15.12.2008., 21:52
Danasnji nalaz OGTT iznosi:
90/206/122 ili 5/11,4/6,7 :/

pinocchio
19.12.2008., 16:56
s drugog topica

Radila sam pretragu OGTT jer sam dobila 3,5 kg u mjesec dana i beba je nešto veća od prosjeka.
Rezultat je ispao
prvo vađenje: 5,4
drugo vađenje: 7,7.

Zanima me da li je rezultat zabrinjavajuć?
Ginekologica mi je rekla da ću morati na dijetu: smanjiti ugljikohidrate.
Jasno mi je da nema više slatkiša, ali u kojoj mjeri smijem jesti kruh, tijesteninu. Molim slično iskustvo te kolika je šansa da se šećer vrati na normalu?

:?

iva_luca
19.12.2008., 18:51
Mitze Katze, na dijetu trebaš, to je sigurno.
Ja sam svoju prehranu (iako sam imala samo poremećaj glikemije) regulirala prema dijeti koju sam našla na stranicama Poliklinike Harni a vezano upravo uz gestacijski dijabetes.

Milsim da neće biti problem da je kopiram:

Jelovnik dnevne prehrane od 1800 kalorija
(bjelančevine 90 g, masti 75 g, ugljikohidrati 180 g)

Dnevni jelovnik

ZAJUTRAK:
1 kriška kruha (50 g)
1 šalica mlijeka (240 g) - dodatak kave po želji!
1 mala žličica maslaca (5 g)

DORUČAK:
1 kriška kruha (50 g) ili zemička
90 g posnog kravljeg sira ili 90 g nemasne salame ili 2 kuhana jaja
1 jabuka ili naranča srednje veličine ili 10 šljiva ili 1 manja kruška

RUČAK:
juha čista ili od povrća
90 g nemasnog mesa (kuhano ili pečeno) ili 1 manji par hrenovki
kuhano povrće: kelj, zelje, kiselo zelje, poriluk, blitva, špinat, mahune, buče itd u količini po želji
1 kriška kruha (50 g) ili umjesto kruha 200 g krumpira ili 200 g tjestenine ili 200 g riže ili 200 g graha
3 male žličice ulja za začin jela; umjesto ulja za zamjenu se može uzeti 6 velikih žlica vrhnja

UŽINA:
2 jabuke ili naranče srednje veličine ili manji grejp ili 2 manje kruške ili 2 manje breskve

VEČERA:
90 g nemasnog mesa ili 130 g posnog kravljeg sira
kuhano povrće (kao za ručak)
1 kriška kruha (50 g) ili umjesto kruha 200 g krumpira ili 200 g tjestenine ili 200 g riže ili 200 g žganaca
3 male žličice ulja za začin jela

PRIJE SPAVANJA:
1 šalica mlijeka ili jogurt

Napomena: Sve navedene količine odnose se na kuhane namirnice.
Ne uzeti više od 4 kuhana jaja tjedno!

Ukupna dnevna količina namirnica:
Kruh 200 grama
Mlijeko 480 grama
Meso 210 grama
Voće 300 grama
Povrće po želji
Masnoća
za začin 35 grama

bebomanka
20.12.2008., 00:52
Uh..kad gledam po ovoj listi sto se sve smije jesti a ja nisam jela niti pola toga u zadnjih par dana koliko mjerim secer i eto....zavrsila na inzulinu.. :(
Cure sretno! :love:

ole
20.12.2008., 09:53
Uh..kad gledam po ovoj listi sto se sve smije jesti a ja nisam jela niti pola toga u zadnjih par dana koliko mjerim secer i eto....zavrsila na inzulinu.. :(
Cure sretno! :love:

Ajde, ajde izdrzi jos malo vidi se kraj. Ljubim te draga i da kad ti se rodi beba
kad je pogledas na sve muke da zaboravis.
reci mi do kad si pila aspirin 100 ili ga jos pijes ?

Danka_
20.12.2008., 10:53
Cure, mali savjet vezan za voce: oprezno s njim. Narocito pazite da ne pojedete odjednom vecu kolicinu.

Voce je definitivno zdrava namirnica i nije dobro ne jesti ga, ali iz iskustva znam da u nekim situacijama moze izazvati prilicno veliki skok secera...

Pepita
20.12.2008., 13:48
Cure, mali savjet vezan za voce: oprezno s njim. Narocito pazite da ne pojedete odjednom vecu kolicinu.

Voce je definitivno zdrava namirnica i nije dobro ne jesti ga, ali iz iskustva znam da u nekim situacijama moze izazvati prilicno veliki skok secera...

Slažem se, bolje ga je rasporediti u više manjih obroka dnevno.

leonisa
22.12.2008., 00:44
ja bi tu dodala i slane stapice i perece. od njih mi je secer skakao samo tako.

mala dora
29.12.2008., 20:02
Moja dok je na bolovanju i maloprije sam bila na pregledu kod dok koji je mijenja. Uglavnom kada je vidio veličinu mog trbuha i na ultr provjerio težinu bebe ( 3950g ) izgledao je poprilično ljut što me moja dok nije poslala na pretragu OGTT i poslao me sutra da vadim krv. Znala sam da mi je bebač veliki ( upozorila me ), ali me nije bilo strah do sada.
U 11 mj sam vadila krv i na nalazu piše ŠUK 3.7 - da li je to šećer? I da li me je po tom nalazu trebala poslati na daljnje pretrage? Inače sada sam u 38 tjednu. :cry:

pinocchio
29.12.2008., 23:59
mala dora, ne znam ti reći je li tvoj nalaz šećera u krvi u granicama normale ili ne ali vjerujem da će ti se javiti cure koje to znaju.
obzirom da si u terminu ne znam zašto je liječnik uznemiren veličinom bebe. nije neobično roditi dijete od 4 i po kile. a da ne govorim o mogućoj pogrešnoj procjeni veličine djeteta. pokušaj to uzeti u obzir i ne brini unaprijed. btw. ako ste ti i tm krupniji onda je za očekivati da je i dijete krupnije.

Lili75
31.12.2008., 21:28
Curke u guzvi sam i ne stignem iscitavat citav topic.
Jel mi netko moze pojasnit koliko dugo traje davanje uzorka za OGTT?

Mislim ako mi ga vade odmah i nakon 120 min jel mogu izaci obaviti urinokulturu u drugom domu zdravlja i vratiti se nakon 2 sata ili je potrebno da budem sto mirnija u medjuvremenu (npr. kao kod hormona stitnjace)?

Mozda pitam glupost ,ali kako mi je hitno da obavim obje pretrage u ovim tjednima blagdana bilo bi mi zgodno da mogu obje u jednom danu jer znam da urinokulturu moram predat do 9h, a do tog doma zdravlja trebam ici autom, a OGGT mogu radit kod sebe u kvartu. I koliko brzo se dobiju nalazi OGTT-a?

Hvala puno na brzom odgovoru.

Tatsha
31.12.2008., 22:05
moraš biti mirna, negdje vade krv ne samo na 0 i 120 min, već na svakih pol sata-sat

Nina
01.01.2009., 12:16
Lili ne smije se hodat , skoknut do ducana i slicno.

Lili75
01.01.2009., 14:46
Hvala curke pomogle ste mi, onda moram mijenjat plan. Urinokulturu onda rjesavam drugi dan.

Samo mi please javite jel se nalazi dobiju isti dan.

03.01.2009., 21:45
Evo da i ja dam svoj doprinos (poticaj) vezano za povišeni šećer.

Naime, moja NŽ (=najdraža ženica) je na OGTT-u imala blago povišen šećer (čini mi se 7.1). Doktor ju je uopće poslao na OGTT zato jer je prema ultrazvuku beba bila dosta veća od prosjeka (projekcija je bila 4.5 kile). I budući da je moja NŽ sitna i nije htjela na carski, počela je štreberski držati dijetu (uh - radi moralne podrške nisam smio baš pred njom žderat ugljikohidrate pa se pekarnica uz firmu obogatila na meni).

Svakako, rezultat dijete je da je beba pred kraj trudnoće po UZV-u trebala biti 3.5 kile a ne 4.5, iako se na kraju bebač rodio sa 4 kile. Ali budući da je UZV ovako fulao za pola kile, sve mi se čini da bi bebač bez dijete imao između 4.5-5 kila.

Dakle - ako vam je prema UZV-u beba velika, a OGTT pokaže makar blago povišeni šećer - isplati se držati tu dijabetičarsku dijetu! I svi vi tate bodrite ženice da drže dijetu, makar morali poskrivečki nadoknađivati vlastiti šećer u krvi ;)

leonisa
03.01.2009., 22:18
Moja dok je na bolovanju i maloprije sam bila na pregledu kod dok koji je mijenja. Uglavnom kada je vidio veličinu mog trbuha i na ultr provjerio težinu bebe ( 3950g ) izgledao je poprilično ljut što me moja dok nije poslala na pretragu OGTT i poslao me sutra da vadim krv. Znala sam da mi je bebač veliki ( upozorila me ), ali me nije bilo strah do sada.
U 11 mj sam vadila krv i na nalazu piše ŠUK 3.7 - da li je to šećer? I da li me je po tom nalazu trebala poslati na daljnje pretrage? Inače sada sam u 38 tjednu. :cry:ŠUK je secer u krvi i tvoj je OK. nemas razloga za brigu. on je daleko od povisenog i razloga da je zbog njega beba velika.

kod OGTTa mora se biti pod nadzorom u slucaju reakcije na glukozu (moze ti se mantati, mutti pred ocma, treskavica, slabost....) to su sve iznimne situacje ali bas zbog njih ne napusta se ustanova.

i ja bi uvijek preporucila OGTT 4 vadjenja iz prsta nego dva iz vene. jer zapravo je jedno ovo prvo ogtt.

katybaj
03.01.2009., 22:24
Šta se tiče OGTT-a bitno je kakva je prehrana bila dan prije vađenja.Ja sam rodila pred dva mjeseca i u trudnoći sam išla na OGTT s tim da mi je nalaz na tašte bio 3,4 a nakon one odvratno slatke tekučine (zadnji) 10,2.Dobila sam objašnjenje da je to intolerancija glukoze a moja cura je imala3400gr kad se rodila.Najmanje 12 sati prije vađenja krvi nesmije se konzumirati hrana a smije se piti samo voda.

leonisa
04.01.2009., 00:34
u zivotu sam napravila, pa valjda 30 ogtt-a ako ne i vise i ovo je prvi put da cujem tako nesto a i kosi se sa svim znanjem koje imam.

leonisa
04.01.2009., 00:35
al da, radi se nataste. naravno. takva uputsva i dobjes :)

Lili75
04.01.2009., 21:41
Ja odoh sutra ujutro radit OGGT, imat ću pauzu od 12 sata ne jedenja, taman na knap :P
Jel smijem piti vodu ujutro?

Marsupilami
05.01.2009., 00:00
Najmanje 12 sati prije vađenja krvi nesmije se konzumirati hrana a smije se piti samo voda.

Pa to se zove vadjenje nataste, 12 sati nakon zadnjeg jela.
Dakle navecer se jede oko 20h i onda ujutro nataste se daje krv.

E sada, prehrana dan prije vadjenja, ako se pazi sto se jede samo zbog pretrage pa se smanji unos ugljikohidrata, soli i secera ne bi li se dobio sto nizi rezultat koja je onda svrha?
Mislim ako se poslije pretrage vratis starim navikama to onda nije stvarna slika stanja.

Dakle dan prije se jede najnormalnije, ono sto i inace konzumirate, ako pijete sokove pijte ih i dan prije pretrage, bitno je dobiti stvarno stanje a ne nastimano.

Ja sam u zadnjoj trudnoci zavrsila na inzulinu zbog visokih vrijednosti, sada 5 mjeseci nakon poroda secer se vratio i pretvorio u dijabetes :cry:
Nemojte se zafrkavati s time (ovo pisem generalno da se netko ne osjeti prozvanim) i ako nalazi pokazu intoleranciju drzite se strogo dijabeticke dijete. :*

drno svaka cast na podrsci tvojoj NZ :love:

bebomanka
05.01.2009., 12:23
Meni su reklida se zadnjih 8 sati ne smije nista jesti niti piti..
I slazem se da nema svrhe paziti dan prije sto se jede jer to nicemu ne vodi..Ja sam noc prije pojela dobru veceru i nakon nje veliku palacinku sa orasima i slagom i drugi dan su vrijednosti OGTT-a bile uredne...

Na zalost,nekoliko tjedana kasnije smo morali zbog dodatnih simptoma,ponoviti OGTT i onda se ustanovio gast.diabetes pa sam sad na inzulinu.. :(

leonisa
05.01.2009., 14:29
Najmanje 12 sati prije vađenja krvi nesmije se konzumirati hrana a smije se piti samo voda.

Pa to se zove vadjenje nataste, 12 sati nakon zadnjeg jela.
Dakle navecer se jede oko 20h i onda ujutro nataste se daje krv.

dovraga, zasto su nama onda na odjelu davali vecerni obrok u 10 navecer a vadili nam krv u 7...na taste. svaki bozji dan.
isto tako, secer bi se trebao vratiti u normanu vrijednost 2h nakon jela. ako se ne vrati, postoje odstupanja.
s druge strane, inzulin se pojacano luci kad se jede (za vrjeme i neposredno nakon obroka) pa ni "gladovanje" nece dati realne rezultate.

(banalan primjer iz zivota- secer mi je skocio na 15 i ja sam gladovala cijeli dan cekajuci da se spusti. nije se spustio. dok nisam nesto pojela. e tad se poceo luciti inzulin i lagano se poceo spustati.)

naravno, ako vrijednost OGTTa odskace od uredne vrjednosti, strogo se drzati uputa doktora. zato i velim, OGTTa je 4 vadjenja ne 2. tako rade i u referentnom centru za djabetes u trudnoci i u VV i na endokrinoloskom u vinogradskoj itd itd.

Marsupilami :love:

Marsupilami
05.01.2009., 14:52
dovraga, zasto su nama onda na odjelu davali vecerni obrok u 10 navecer a vadili nam krv u 7...na taste. svaki bozji dan.

Zato sto to nije OGTT nego kontroliranje secera nakon prospavane noci, da se vidi kako tijelo reagira po noci tj. da li radi svoj posao.
Sto je nataste je relativno, netko kaze 12h a netko 8h, zapravo je samo bitno da taj san bude u komadu od min. 8h.
S obzirom da nitko odmah nakon jela ne pada u krevet nego obavi i nekakve pripreme za spavanje ispada da je to jutarnje vadjenje 9-10h nakon jela.

Nocni obrok se zapravo daje samo dijabeticarima koji su na inzulinu ili tabletama, nije standardni dio dijabeticke dijete.
Dakle navecer se obicno uzima dugootpustajuci inzulin tzv. mutni koji se postepeno otpusta tokom noci, zato se jede nakon te doze da ne bi secer previse pao i da ne bi doslo do hipoglikemije u snu sto je opasno :/
Ja sam recimo imala cimericu koja je mogla u 10h pojesti odojka a u 1h bi joj secer pao ispod 2 pa ju je svaku noc sestra dolazila buditi da nesto pojede, a uopce nije uzimala mutni inzulin, ima nas svakakvih.

leonisa
05.01.2009., 15:32
stoji to sve sto govoris, ali eto, da se prije ogtta ne jede 8h mi je normalno (i nataste sam mislila da to i to znaci, zato sam dala primjer jutarnjeg GUKa "nataste" koji nije imao "pauzu" od 12h) i da u svojih preko 25g sto se "bakcem" sa OGTTovima i GUKovima nisam cula za posebnu prehranu dan prije niti nejedenje od 12 :/
da, obrok u 10 nije nuzan za one koji su na dijeti, al ako ti je vecer u 17:30, i tekako je pozeljan, pogotovo sto je preporucljivo jesti cesto a malo.

leonisa
05.01.2009., 15:34
mozda cimerici nije bio dobro izbalansiran inzulin? mozda je trebala uzimati manje jedinica?
kod nas su to u bolnici odmah rjesavali profilom i promjenama u jedinicama.
s druge strane trudnoca je posebno stanje kad hormoni samo tako lude.

no ovo je topc (samo) o OGTTu :)

Marsupilami
05.01.2009., 17:19
mozda cimerici nije bio dobro izbalansiran inzulin? mozda je trebala uzimati manje jedinica?
kod nas su to u bolnici odmah rjesavali profilom i promjenama u jedinicama.
s druge strane trudnoca je posebno stanje kad hormoni samo tako lude.

Ma svugdje se to rjesava profilom i korigiranjem jedinica, ali ona je bila dugogodisnji dijabeticar (od 5. godine zivota) i kod nje je tako cak i kada nije trudna, na to sam mislila kada sam rekla da nas ima svakakvih ;)

ali

imas pravo :love:

Zečica
03.02.2009., 12:08
Ja radila OGTT u domu zdravlja i nalaz kaže:
(S) GUK o Ks 4.7
(U) Glu o Ks 0
(U) Acet. o Ks 0
(S) GUK 7,2 Ks 9.2 h ref.vrijednost: 4.2-7.3
(U) Glu 7,2 Ks 5.6 ref.vrijednost: 0
(U) Acet 7,2 Ks 0

Na to moj ginić kaže da je nalaz OK bez ikakvog daljnjeg komentara. A meni se čini da baš i nije, jer iskače iz referentnih vrijednosti, iako ne razumijem baš sve.

Što j e GUK, a što je Glu?
Što j e 0 Ks, a što je 7,2 Ks?
Ima li netko tko mi može reći?

Mitze Katze
03.02.2009., 15:46
Radila sam OGTT i prije glukoze vrijednost je bila 5,6, a nakon 2 sata 7,7. Ginekologica mi je propisala strogu dijetu koju sam nastojala držati, ali ne baš sasvim :-(. Rekla mi je da šećere u potpunosti izbacim, a da ugljikohidrate mogu pojesti u maloj količini jednom u 10 dana. Da se toga u potpnosti pridržavam mislim da bi umrla od gladi...

Kupila sam aparatić za mjerenje i vadila sama krv; rezultati su bili nekoliko puta tjedno povišeni oko 8 ili 9 mmol,a većinom oko 5 ili 6 mmol.

Poslali su me na Hba1c i vrijednost je 4,4.

Doktor poznanik iz Vuk Vrhovec je rekao da su moje vrijednosti totalno ok i nije mu jasno zašto mi je dr Latin preporučiila strogu dijetu?!

Sad mi ništa nije jasno!

Znači li da prema Hba1c ne moram biti na dijeti ili?

Zečica
04.02.2009., 19:17
Evo mene opet. Dakle, imala sam OGTT nakon 2 h 9,2.
Dr. veli da taj nalaz može biti "lažan" jer sam u visokoj trudnoći pa me šalje na Hba1c.
Čula sam da na Vuk Vrhovcu ne hospitaliziraju na 24 h za tu pretragu kao u drugim bolnicama, već daju epruvetice pa se doma sama pikaš svaka 3 sata i onda im to odneseš.
Zna li netko da li je to sigurno tako? Da li se samo dođe s uputnicom ili se treba naručiti?

Zečica
05.02.2009., 15:52
Evo odgovaram sama sebi, ako još nekoga zanima.
Bila sam danas na Vuk Vrhovcu. Hba1c se radi tako da izvade krv iz prsta i nalaz je gotov drugi dan.

rosehip
05.02.2009., 16:33
haj ja sam nova danas sam vadila OGTT i ono što sam uspjela vidit je
na tašte 5,7
30 min 10,4
60 min 8,3
zadnji nažalost nisam uspijela vidjet a nalazi će mi biti sutra, ali su mi i ovi dovoljni da me zabrinu... ovo mi je druga trudnoća u prvoj nisam imala problema ali su slali me na OGTT jer sam dobila 18 kg. Sad sam 27 tjedan i dobila sam do sad 7 kg.

Zečica
06.02.2009., 16:31
Rosehip, to te ne treba brinuti. Bitan je rezultat nakon 2 sata.
To i jest pretraga pod opterećenjem, naravno da će ti narasti šećer nakon što si popila tu glukozu. Bitno je kako ju organizam uspije razgraditi nakon ta dva sata.
Ne brini, mirno pričekaj krajnji nalaz...

vindira
12.02.2009., 14:21
Bokić,ja sam danas bila na kontroli,sve super, al se mojoj dr.baš ne dopada moja kilaža, u 25 sam tjednu i do sad nakupila 8 kg (mada mi se čini da im vaga ne štima jer imam doma baždareni i vagnula je 2 kg manje)pa mi je rekla da bi morala za 4 tj. napraviti ogtt. Zanima me kolko one slatke gadosti moraš popiti i da li je stvarno tako ogavna kak se čini?

katica
13.02.2009., 23:09
vindira i ja na +8 kg i idem za 2 tjedna na ogtt. Meni dr nije radio paniku oko kg, a ja radim ogtt jer sam i prije imala granični šećer. Vidim u tickeru da se pratimo i da su nam osim +8 kg zajednički i termin.

Superman
14.02.2009., 00:41
Evo i mene u 25. tjednu, odradila sam OGTT ovaj tjedan po uputi svog doca, zbog elemenata policističnosti te što sam do 12. tt bila na metforminu....Inače, dobila sam oko 5 kg do sad. Doc. je zadovoljan. Nalaz OGTT-a je uredan. 8)

vindira
14.02.2009., 09:42
vindira i ja na +8 kg i idem za 2 tjedna na ogtt. Meni dr nije radio paniku oko kg, a ja radim ogtt jer sam i prije imala granični šećer. Vidim u tickeru da se pratimo i da su nam osim +8 kg zajednički i termin.
Da, baš zanimljivo,već sam i ja tebi kaj se tiče termina na nekom postu napisala da imamo isti termin. Nosiš curu il dečka? Ma nije moja dr. ništ previše paničarila nego samo napomenula jer je strašni perfekcionist, sve mora štimati, a to mi se kod nje sviđa. A što se tiče ogtt, rekla je da ću ga raditi ako se budem previše udebljala, do sad mi šećer bio ok, mislim da im ipak vaga ne štima jer mi je tak i med.sestra rekla da joj je sumnjiva. Ja bi sad ovu kilažu trebala držati do slijedećeg pregleda, tj za 4 tj,dobro mogu se nekih 0,5 kg udebljati i ne smijem nikako biti gladna,tako mi je rekla.

thara
17.02.2009., 09:44
u 32. drugom sam tjednu i imam +11, moja dr. me poslala na ogtt, znam da je zabrinuta zbog kilaže, i ja sam, ali mi nikako nije jasno zašto mi kile idu tako brzo gore, u prosjeku sam u drugom tromjesečju za 4 tjedna dobivala po 2 kg, slatko sam u potpunosti izbacila i zbilja mi više ništa nije jasno :/

Jenz
18.02.2009., 12:57
nije stvar samo u dobijanju kilograma

ja sam u jednoj trudnoći sve skupa dobila 6, a u drugoj 4 kg

pa mi je svejedno bio povišen šećer u obje trudnoće i stalno sam bila na dijabetičkoj dijeti od 1800 kalorija

anjica
05.03.2009., 17:40
jel moguce da je glukoza u krvi velika (9.3), a da se u urinu normalna?

laky
05.03.2009., 20:07
jel moguce da je glukoza u krvi velika (9.3), a da se u urinu normalna?

da tako je kod mene :(

leonisa
08.03.2009., 16:46
jel moguce da je glukoza u krvi velika (9.3), a da se u urinu normalna?pa u urinu se pojavljuje kad je u krvi veca od 10 mmol/l.

anjice, kad ti je bila 9.3?

call me mommy
08.03.2009., 20:15
ja sam radila ogtt u 30 tj, jer sam u 2 mj dobila 7 kg i kaze da je bebac 2400 kg,a sad sam 31 tj.
:/

nalaz je bio uredan,ali su me posteno ispikali.

anjica
09.03.2009., 12:31
jel moguce da je glukoza u krvi velika (9.3), a da se u urinu normalna?pa u urinu se pojavljuje kad je u krvi veca od 10 mmol/l.

anjice, kad ti je bila 9.3?
prosli tjedan, s Anjom mi je uvijek vrijednost bila oko donje granice, ako ne i malo ispod, ja mislim da su oni nesto zeznuli
isla sam danas na ogtt pa cu vidjeti

anjica
09.03.2009., 16:20
vratila sa, na taste 4,9 a pod opterecenjem 7,6

laky
09.03.2009., 16:51
vratila sa, na taste 4,9 a pod opterecenjem 7,6
jesu li ti preporučili i veliki profil kod mene je nataste bilo 3.9 a podopterećenjem 8.5 i radili mi veliki profil

anjica
09.03.2009., 19:58
nisu, gornja granica pod opterecenjem je 7,8 a meni je 7,6

leonisa
09.03.2009., 23:54
nisu, gornja granica pod opterecenjem je 7,8 a meni je 7,6kaj to znac?
kako su ti vadili? na taste prvo, pa nakon 30 drugo, pa 60 trece i 120 cetvrto?
i tih 7,6 je kad?

a ono sam te ptala za 9 kad je bilo 9. nakon jela ili...kak si skuzila 9?

erika
31.03.2009., 19:04
Valjda u velikom strahu od pretrage a i od toga da ću imati dijabetes (mama ga ima) uspjela sam imati prvi rezultat 4,8, sjajno, a drugi nakon 120 minuta 4,2!!!

Kao sjajno, a onda gledam tumačenja i vidim sto boleština koje mogu biti povezane s tim?

Jel trebam ja to javiti svojoj ginekologinji ili pak nekom drugom dr? Stvarno sam :shock:

Molim malu pomoć:-)

srecica
31.03.2009., 23:31
erika pa vrijednosti su ti unutra granica referentnih vrijednosti, zaista mislim da nemas razloga za brigu ... opusti se, mazi trbuh i uzivaj u trudnoci :heart:
Rezultate nalaza javis onom lijecniku koji te je poslao na pretragu, mozete se cuti i telefonom.

Think pink :love: i predlozi prijateljici da ti organizira neko opustajuce druzenje bez ruznih tema i razgovora.

Nina
01.04.2009., 11:46
Meni se tvoj nalaz cini super! Ne vidim razloga za brigu :/

kunda
25.06.2009., 11:20
Evo pitanje za nekoga tko mi moze dati savijet. Trudna sam 24+5 i 1.7 idem na ogtt jer me ginekologica poslala(bila sam na kontroli prosli tjedan. Ovo mi je 3ca trudnoca i u prve dvije nisam isla na nista slicno. Nije mi jasno zasto me poslala (osim da je jedna od onih gin koja sve trudnice salje na to). Nitko u obitelji nema secer niti sam ja sklona debljanju u trudnoci (u prvoj 9kg, drugoj 6kg, a sada sam na +2.5kg) tako da mi to totalno zvuci kao maltretiranje bez razloga, barem u mom slucaju. Inace gotovo uvijek padam u nesvijest kada vadim krv, a secerna voda mi zvuci kao nesto od cega bi se definitivno mogla izrigati narocito nataste (imam odredene stvari koje mogu jesti a na dosta hrane mi se jos uvijek dize zeludac...).
Nisam sama pametna da li da idem ili ne s obzirom na sve. Muz mi kaze da se ne tlacim jer bi sve sestre jos mogle sa mnom imati posla kada pocnem padati u nesvijest i rigati po ordinaciji.
Ima li ikoga da me savjetuje?
Thanx

laky
25.06.2009., 12:20
nemam pametan savjet znam da to sad oko tih tjedana svima rade.Meni su radili ali s razlogom i onda veliki profil po meni puno bolja stvar jer tkood nas unese onoliku kolićinu slatkog odjednom.Mozda da ti samo izvade krv onom malom iglicom a da onu glukozu pomješaš s limunom to sam čitala da negdje sad rade

vindira
27.06.2009., 15:58
o, laky, jesi dobro,sve u redu s bebicom.Nisam dugo bila na forumu jer kao što vidiš imam slatke brige s bebačom pa nemam vremena

kunda
29.06.2009., 10:42
thanx laky. Pokusati cu otici i vidjeti sto ce biti. Ovo sa limunom mi zvuci kao izvedivija kombinacija pa mozda i prode, ali meni sve to skupa zvuci kao maltretiranje trudnice i bebe ako stvarno nema nekih indikacija zbog kojih be se svakako trebao napraviti test. No dobro, vidjeti cemo sto ce biti.
Pozdrav

ema1
29.06.2009., 16:44
Nebih da se misli da pametujem.... ali odite ako vas šalju.
To je samo jedna nelagoda, a rješite se pitanja dali je sve ok.
Ja nisam imala ama baš nikakvu indikaciju da bih mogla imati gestacijski , pa sam zahvaljujući ginu, koja šalje sve od reda, saznala da imam gestacijski i to toliko velik da sam završila na inzulinu ( da napomenem, kada sam išla na test, bila sam na + 1.5 kg).
To je jedan neinvazivni pregled, ok, neugodnjak sa tom tekućinom, al vam ništ neće biti. Dodaj si limuna i pregrmi :love:
Druga mogućnost je da ti naprave profil, dolaziš 3 ili 4x na dan, da ti izvade krv i gotova si ( bez da piješ tu tekućinu).

Možda sam malo oštra... ali svaki pregled koji ima veze s zdravljem i boljitkom bebe, smatram važnim.

kunda
30.06.2009., 11:14
Ma nisi ostra ema1, nego mi se samo cini totalno neugodno, narocito zato sto vec znam i iz predhodnih svojih trudnoca da ne podnosim bas dobro vadenje krvi i mucnine mi traju cijelu trudnocu. Sutra idem i nadam se da ce mi dati iscijediti taj limun pa mozda i 'prezivim'. Thanx

ema1
30.06.2009., 12:18
Ma znaš šta? Dok ne boli ko porod sve je prihvatljivo :lol:
Želim ti uredan nalaz :love:

Blekonja
30.06.2009., 17:00
Nebih da se misli da pametujem.... ali odite ako vas šalju.
To je samo jedna nelagoda, a rješite se pitanja dali je sve ok.
Ja nisam imala ama baš nikakvu indikaciju da bih mogla imati gestacijski , pa sam zahvaljujući ginu, koja šalje sve od reda, saznala da imam gestacijski i to toliko velik da sam završila na inzulinu ( da napomenem, kada sam išla na test, bila sam na + 1.5 kg).
To je jedan neinvazivni pregled, ok, neugodnjak sa tom tekućinom, al vam ništ neće biti. Dodaj si limuna i pregrmi :love:
Druga mogućnost je da ti naprave profil, dolaziš 3 ili 4x na dan, da ti izvade krv i gotova si ( bez da piješ tu tekućinu).

Možda sam malo oštra... ali svaki pregled koji ima veze s zdravljem i boljitkom bebe, smatram važnim.

XX ko kuća

nisam trudnica, ali pokušavam to postati,
ni ja nisam mislila da imam šećer (dapače uvijek ispod i na donjoj granici
pa evo izgleda da ga imam,
obavite to kad vas šalju, a šećer i limun ma ništa naspram zdravlja djeteta
oprostite nisam htjela pametovati :*

Danka_
30.06.2009., 17:50
Malo cu uzurpirati topik, isprika:

Blekonja, ne bi bilo lose da PRIJE trudnoce dodjes u Petrovu kod Djelmisa na obradu. Sori ako je moj savjet suvisan.

Inace, za sve cure koje vec imaju dijabetes, bilo koji tip, a planiraju postati mame (ili su vec trudne), kopi-pejstam poziv iz Zagrebackog dijabetickog drustva:

Pozivamo vas 04.07.2009. na tečaj Trudnoća i dijabetes koji će se održati na klinici Vuk Vrhovac. Prijave do 01.07. u Zagrebačkom dijabetičkom društvu,tel 01/4847-429. Pozvani su svi bez obzira na pripadnost društvu, mjestu stanovanja i sl.

Vise na:
http://www.zadi.hr/dijabetes/index.php?option=com_content&task=view&id=211&Itemid=2

Danka_
30.06.2009., 17:56
Blekonja, mislila sam "suvisan" u smislu da si vec njegova pacijentica. Inace, to sto si iz Splita nema veze, u Petrovoj se nalazi Referentni centar za dijabetes u trudnoci Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske, sto ce rec - tu dolaze cure iz cijele Hr.

ema1
01.07.2009., 11:58
Danka, baš ti je ok post :*

I meni su rekli da ukoliko želimo drugu trudnoću, pametno je otići na obradu u Petrovu, kao i da se trudnoća, zadnjih mjesec dana dovršava baš u Petrovoj jer je tamo centar.
Mi nažalost nismo stigle do tog zadnjeg mjeseca ( rodila sam u 35 tjednu), "zakasnile" smo tri dana.

Pepita
01.07.2009., 13:02
Blekonja, mislila sam "suvisan" u smislu da si vec njegova pacijentica. Inace, to sto si iz Splita nema veze, u Petrovoj se nalazi Referentni centar za dijabetes u trudnoci Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske, sto ce rec - tu dolaze cure iz cijele Hr.

Potpis :heart:

Blekonja
02.07.2009., 18:12
Malo cu uzurpirati topik, isprika:

Blekonja, ne bi bilo lose da PRIJE trudnoce dodjes u Petrovu kod Djelmisa na obradu. Sori ako je moj savjet suvisan.

Inace, za sve cure koje vec imaju dijabetes, bilo koji tip, a planiraju postati mame (ili su vec trudne), kopi-pejstam poziv iz Zagrebackog dijabetickog drustva:

Pozivamo vas 04.07.2009. na tečaj Trudnoća i dijabetes koji će se održati na klinici Vuk Vrhovac. Prijave do 01.07. u Zagrebačkom dijabetičkom društvu,tel 01/4847-429. Pozvani su svi bez obzira na pripadnost društvu, mjestu stanovanja i sl.

Vise na:
http://www.zadi.hr/dijabetes/index.php?option=com_content&task=view&id=211&Itemid=2

hvala ti draga Danka od srca, sigurno ću to i napraviti i svjesna sam da će moja trudnoća ako se i dogodi biti malo je reći visokorizična i kako mi je dr. š. u Splitu rekao bit ću vrlo zahtjevna trudnica, a za tečaj sam i zakasnila (tek sam sad vidjela), a i ne bih mogla doći frka mi je na poslu, a i sad idem na bolovanje, čeka me operacija štitnjače :*

Danka_
02.07.2009., 19:12
Blekonja, samo grabro :love: U Petrovoj sam vidjela dosta kompliciranih prica koje su zavrsile sretno.
Nezahvalno je ista prognozirati, ali kad jednom ostanes trudna, i secer i stitnjaca i hipertenzija daju se regulirati sasvim dobro. Govorim iz osobnog iskustva - pijem Euthyrox, na inzulinu sam i imam neke od tzv. dugotrajnih komplikacija dijabetesa (koje ti sigurno nemas) i zbog njih sam imala hipertenziju jedno vrijemee prije trudnoce. U trudnoci sam povremeno uzimala antihipertenzive. I da, stara sam, rodila sam s punih 35.

I imam zdravog trogodisnjaka doma :heart:

dorica
13.08.2009., 19:06
et da malo podignem temu
radila sam mjerenje šečera prije 3 dana ambulantno a nalaz mi je 9.8 :/
danas sam tek bila na merkuru na kotroli i tamo mi je pročitala nalaz ( kad sam ja neznalica)
"pa to je za hospitalizaciju" kako je rekla
malo me uplašila a potom me je smirila...."možda nalaz nije dobar"
poslali su me na VV na konzultacije. Tamo mi je rekla da je mogučnos da nalaz nije dobar ( što se zna desiti )ali svejedno me je stavila na dijetu a 10-i dan moram napraviti profil i to odnijeti gore.
ako neće biti dobar onda tek idem za ležanje u petrovoj
a sad se pokušavam kulirati da je to sve normalno i da se sve o događa :/ 8)
inaće moja baka i teta od mame imaju šečer

Nia_Zg
13.08.2009., 19:54
Dorice, ništa ne brini. I ja sam imala blago povišen nalaz na OGTT, pa su me poslali na profil šećera, bila sam u Vinogradskoj bolnici 2 dana, tamo su rezultati bili u redu, ali do kraja trudnoće sam svejedno bila na dijabetičkoj dijeti, tako da sam u rodilište išla s +11 kg.
Ništa strašno, biti će ti dobra priprema za porod, da vidiš kako to izgleda u bolnici na odjelu rodilišta ;)

dorica
13.08.2009., 20:39
nia_zg uh kako ne volim bolnice :/ :(

freya7
14.08.2009., 10:48
nemoj se brinuti....
drži se dijete i vjerovatno će biti ok....

mojoj frendici je šečer 10, pa joj je dr. rekao da će probati s dijetom to riješiti....pa ju naručio za dva tjedna sa svim novim nalazima.....

think pink :)

moj je šečer bio 7,9 i ja se držim dijete skinula sam 3kg, i sad održavam....

ja si još malo i progledam kroz prste, ali ako ti je šečer blizu 10 stroga dijeta...

Nia_Zg
14.08.2009., 10:57
Dorice, gledaj pozitivno na ovo, bolje da ti je nađeno sad, tako da možeš kontrolirati unos hrane, jer zna biti problem s velikim bebama u slučajevima gestacijskog dijabetesa. Ja sam u zadnja 3 mjeseca trudnoće dobila svega 3 kg, svaki mjesec 1 kilogram, beba je bila 3.13 kg.
I ja mrzim bolnice :( imam fobije još iz djetinjstva ali na kraju sam bez problema preživjela ovaj profil šećera.
Gestacijski dijabetes je nešto s čim se ne smije zezati, mi smo potencijalne da bi mogle godinama kasnije dobiti dijabetes, pa bi trebalo i nakon trudnoće nastaviti s dijabetičkom dijetom. A ja kako dojim, teško se suzdržim da pojedem nutellu, kekse, tjesteninu... a trebala bi pripaziti na to i otići ponoviti OGTT, ali nikako da nađem vremena za to.

dorica
14.08.2009., 12:10
sanjala sam noćas kako brojim kalorije i sate u kojim razmacima jedem
ma ja znam da ću se ako treba odreci svega samo da sve bude dobro
do sad sam već dobila 10 kg pa će mi to dobro doći
a i ja sam djetinjstvo provela u bolnici pa mi sve to teško pada.
i još mi nije jasno od kud meni takva panika...
kad bi se nekome to događalo znala bih utiješiti tu osobu a ne mogu sebe...

hvala vam cure na podršci i što me tješite :love:

dorica
14.08.2009., 12:22
Nia_zg morala bih otvoriti neki topić što se tiće prehrane za neki dobar recept :)

...da mi to sve lakše sjedne...makar nisam neka da se pretrpavam... samo je problem kad sam gladna onda jedem.... :mrgreen:

sretna35
14.08.2009., 12:58
dorice, imam ti ja brdo recepata s povrćem, a kad se navikneš i nije tako loše ja sam na reduciranoj prehrani od 11 tt zbog tlaka i zbog prvencije dijabetesa jer ga imam u obiteljskoj anamnezi (baka po mami je umrla od komplikacija dijabetesa, a već su i mami i bratu zabilježene povišene vrijednosti koje za sada dobro reguliraju dijetom)

vjerujem da ćeš izbjeći bolnicu, ali govorim ti iz osobnog iskustva u bolnici je najgore prvi dan kad se navikneš i nije tako loše: svi te maze i paze; imala sam toliko poziva da sam jedva stigla odgovarati, dok su knjige nepročitane stajale sa strane, nemaš brige tko će skuhati ručak i izbrojati tvoje kalorije ...itd

dorica
14.08.2009., 13:54
sretna35 :love:

Nia_Zg
14.08.2009., 14:59
Dorice, ništa se drastično ne mijenja u prehrani, osim što trebaš smanjiti unos ugljikohidrata, odnosno koristiti one "kvalitetnije" iz čistih žitarica ili prerađene ali opet punozrnate i naravno, najbitnija stvar - jesti više manjih obroka dnevno. Ali to i tako u trudnoći vrijedi pa ti neće teško pasti.
Isto vrijedi i za voće, pojesti po jednu voćku između obroka kao užinu, a ne više voćkica kako sam ja znala raditi. Slatkiše bi bilo dobro skroz izbaciti, što naravno ne znači da si ne možeš pojesti par kockica tamnije čokolade ili kakav punozrnati keksić ;)
Meso i povrće (krumpir nešto manje) možeš jesti u neograničenim količinama i na 1000 raznih načina, za kruh treba birati crni, raženi, kukuruzni, punozrnati i slično. Bijela peciva, pizze i slične stvari treba potpuno izbaciti. U juhama kuhati žitarice, a ne tjesteninu - meni su super npr. proso i heljda u juhi. Ako tjestenina onda 1-2 puta tjedno i to punozrnata naravno. Za doručak je ok npr. kaša od zobenih pahuljica umjesto kruha svaki dan.
Svježi sir, sirni namazi, jogurti, to sve možeš normalno jesti, izbjegavati one masnije sireve za rezanje: gauda i slične, ali naravno i njih se može pojesti, ali u manjim količinama.
Od pića - čista voda, nezaslađen čaj, sokovi - zaboravi na njih.

dorica
14.08.2009., 15:35
Nia_zg ma ti si zlatna :love: :*

freya7
14.08.2009., 18:53
kukuruzni kruh bi trebala isto izbjegavati

sretna35
24.08.2009., 20:19
evo i mene s problemom opterećenja glukozom OGTT

1. mjerenje 5. tt 0' 4,5 ;120' 5,9 - uredan

2. mjerenje 12. tt 0' 5,2; 120' 6.8 - uredan

3. mjerenje 28. tt 0' 5,2; 120' 10,00 - ne valja (službeni nalaz je sutra, ali mi je sestra u DZ mjerila onim običnim ručnim aparatićem kakve dijabetičari imaju kod kuće pa me je informirala o nalazu, a i sama sam vidjela i uplašila se)

pitala sam je da li se hitno trebam javit liječniku, ona kaže, da situacija nije alarmantna da pričekam sve nalaze i posavjetujem se s liječnikom

ja sam se već sama stavila na strogu dijetu iako sam na -2 kg u odnosu na početak trudnoće, a razmišljam možda mi je naškodila akcijska cijena grožđa u Konzumu od 7,5 kn ili vikend roštilj i kolači, ili onaj kućni aparatić nije baš pouzdan kao moćne mašine, jer sam prvi nalaz radila u drugom DZ, a drugi u Merkuru

dorica
24.08.2009., 22:00
sretna :love:
izgurat ćemo mi to...
ja isto mislim da je to zbog grožđa...
javim sutra kako je prošao moj kućni profil

dorica
24.08.2009., 22:03
i kad smo kod klope...
koje se voće smije a koje ne...
znam da se ne smiju banane , grožđe , sušeno voće, (misim) šljive, smokve (isto nisam sigurna)...

Danka_
25.08.2009., 11:41
Krumpir se u prehrani dijabeticara ne smatra povrcem, nego spada u skupinu namirnica "Kruh i zamjene" (tu pored kruha i krumpira spadaju i tjestenina, riza, zganci, opcenito hrana s velikim sadrzajem skroba).

Inace, trazite od doktora da vam daju printane upute o prehrani. Ako upute nemaju, idite na Vuk Vrhovac, tamo to mozete nabaviti. U Zagrebu, mislim da se upute mogu nabaviti i u Zagrebackom dijabetickom drustvu, imaju prostorije u Ilici blizu Frankopanske.

S vocem jako oprezno, nikada u jednoj porciji ne pojesti vise od 100 g. Smokve nikako.

Zapravo, oprezno sa svom hranom, ali narocito s ugljikohidratima.

Anemona
25.08.2009., 11:50
Krumpir se u prehrani dijabeticara ne smatra povrcem, nego spada u skupinu namirnica "Kruh i zamjene" (tu pored kruha i krumpira spadaju i tjestenina, riza, zganci, opcenito hrana s velikim sadrzajem skroba).

Inace, trazite od doktora da vam daju printane upute o prehrani. Ako upute nemaju, idite na Vuk Vrhovac, tamo to mozete nabaviti. U Zagrebu, mislim da se upute mogu nabaviti i u Zagrebackom dijabetickom drustvu, imaju prostorije u Ilici blizu Frankopanske.

S vocem jako oprezno, nikada u jednoj porciji ne pojesti vise od 100 g. Smokve nikako.

Zapravo, oprezno sa svom hranom, ali narocito s ugljikohidratima.
Da li netko ima ove printane upute o prehrani kod dijabetesa u trudnoći, i da li bi mi ih bio voljan proslijediti?

freya7
25.08.2009., 11:58
i kad smo kod klope...
koje se voće smije a koje ne...
znam da se ne smiju banane , grožđe , sušeno voće, (misim) šljive, smokve (isto nisam sigurna)...

ne marelicene,lubenicu,smokve,banane,grožđe,ananas

smiješ jabuke, ja jela borovnice,tvrde nektarine da nisu prezrele,e sad kao mogu sušene marelice ali ja ih ne jedem,naranče,šljive svježe možeš, barem meni tako rekli...ali ne one prezrele...,kruške,nektarine

Nia_Zg
25.08.2009., 12:42
Tražila sam u Vinogradskoj da mi daju taj spisak, ali naravno to oni uopće nemaju. Možda imaju u Petrovoj, mislim da je tamo institut za dijabetes ili tako nešto.
Mislim da se smiju jesti gotovo sve namirnice, ali u maloj mjeri ove koje jako podižu razinu šećera u krvi. Cjelovite žitarice su super je postepeno se razgrađuju u organizmu, za razliku od bijelog brašna i sl. Obroci moraju biti manji, a češći.
Ja sam smanjila samo tjesteninu na jednom tjedno (smeđa naravno), krumpir isto tako par puta mjesečno (muž ga ne voli pa ga i tako jako rijetko jedemo) i općenito sve namirnice treba jesti kuhane, a rijetko pržene ili pečene. I da, samo jednu voćku u obroku (užini), tipa jednu manju jabuku, ili 2 šljive, u tom stilu, uglavnom voće našeg podneblja.
Zaboraviti na junk food i sve što spada pod "rafinirano".

dorica
25.08.2009., 13:42
imam ja popis pošaljem za par min.
bila sam danas na VV-u
profil šećera bolje nego odlično i moram nastavit s dijetom pa za 4 tj. ponoviti
sestra je rekla da sam dobila 1 tj bonus :lol: dobro sam se držala dijete

sretna35
25.08.2009., 13:48
bravo dorice :klap:

šalji popis da ih sve preduhitrim :D

sada kada vidim da je lubenica i grožđe na popisu odmah mi je jasno o čemu se radi za vikend smo kupili lubenicu od 6 kg i baš mi je prijala :lol: :lol: :lol: , naprosto sam s vađenjem krvi trebala pričekati do srijede, četvrtka valjda bi ta lubenica izišla iz organizma

dorica
25.08.2009., 14:13
Dnevni jelovnik od 1800 kcal za trudnice sa gestacijskim dijabetisom

Zajutrak
1 jedinica iz skupine Mlijeko i zamjene =1 čaša mlijeka(2.8 mm) 2,5 dl
2 jedinice kruh i zamijene=1 kriška crnog kruha 60 g
2 jedinice iz skupine meso i zamijene=šunka kuhana (salama šunkerica) 60g

Doručak
2 jedinice iz skupine voće i zamijene=2 kom. sezonskog voća 200 g
1 jedinica iz skupine kruh i zamijene=1/2 kriške crnog kruha 30g

Ručak
2 jedinice iz skupine kruh i zamijene=krumpir kuhani(ili riža ili grah ili tjestenina) 200g
2 jedinice iz skupine povrće i zamijene=povrće ili salata 200g
2 jedinice iz skupine meso i zamijene=meso(piletina junetina svinjetina ili riba) 60 g
2 jedinice iz skupine masnoće i zamijene=2 čajne žlićice, 10 g

Užina
1 jedinica iz skupine kruh i zamijene =1/2 kriške crnog kruha 30 g
1 jedinica iz skupine mlijeko i zamijene = bioaktivLGG, jogurt

Večera
2 jedinice iz skupine kruh i zamijene=1 kriška crnog kruha 60 g
2 jedinice iz skupine meso i zamijene = sviježi sir 120 g
2 jedinice iz skupine masnoće i zamijene =vrhnje 12 %mm 4 žlice
1 jedinica iz skupine voće i zamijene 100 g

Noćni obrok
1 jedinica iz skupine voće i zamijene=1 kom sezonskog voća 100 g

tu listu sam dobila na VV-u
čak imam i br tel. od sestre (rekla je da se slobodno nazove i pita)ako kome treba pošaljem na pp

dorica
25.08.2009., 14:19
pitala sam ju a koje voće se smije a koje ne
rekla je sušeno nikako
a od friških se ne smije grožđe smokve i banane
za lubenicu mi je rekla samo 1 kriška isto se odnosi i na breskve
za ananas sam zaboravila pitati
a sad kad mi je šećer ok smijem ponekad ako mi baš dođe želja samo pola banane ili 12 boba grožđa ili 2 smokvice ( naravno ne prečesto )

sretna uživaj
rekla sam ja da ćemo morati tvoriti topić s receptima :lol:
možda nas administratorica premjesti :mrgreen:

neobična
03.09.2009., 15:32
Pozdrav.
Jutros sam bila na ogtt pa sam malo zbunjena rezultatima. Možda bi mi neko od vas mogao pomoći.
Uglavnom, nalaz je ovakav:

ujutro, na tašte 4,0 (iz vene)
onda sam popila glukozu
nakon pola sata 8,3 (iz vene)
nakon još pola sata 9,0 (isto iz vene) i mokraća
onda me poslalo da malo prošetam i vratim se za 1 sat, sa zabranom piškenja i jedenja, ali ne i pijenja vode pa sam popila mineralnu u obližnjem kafiću
kad sam se vratila 2,2 (iz prsta), tehničarka se zabrinula i poslala me da hitno nešto pojedem jer je to hipoglikemija

u urinu pozitivno na šećer

Tehničarka kad je gledala nalaze nije djelovala pretjerano zabrinuto, ali nije ni rekla da je sve ok. Kao to nije dijabetes jer rezultat nakon dva sata nije visok ali pokazuje intoleranciju glukoze prilikom opterećenja, moram pripaziti...još kad sam joj rekla da mi mama ima tip 2 (dobila ga je u 60 i kojoj godini, ali moram naglasiti da je dosta pretila i slabo se kreće i uvijek je neumjereno jela)... :shock:
Popodne idem kod svoje gin. pa ću vidjeti šta ona kaže. Hoću li morati na dijetu? Šta vi mislite?
E da, zaboravih napomenuti, trudna sam 23 tjedna i dobila sam 7 ipo kg.

sretna35
03.09.2009., 23:22
meni je samo jedan nalaz bio povišen, ponovljeni nakon tri dana kao i profil šećra uredan, ipak su me stavili na dijetu i kontrola za 3-4 tjedna

ne znam što će tebi savjetovati, kod mene se radilo ipak o jednom povišenom nalazu nakon 120 min, a također mi je obiteljska anamneza pozitivna na dijabetes, dok kod tebe nakon 120 min nema povišenih vrijednosti, onako laički čini mi se da te neće slati na daljnje pretrage niti određivati dijetu barem za sada

neobična
04.09.2009., 15:09
Bila sam kod svoje gin. Nije me ipak stavila na dijetu, ali moram pripaziti da ne jedem puno šećera odjednom jer navodno pod utjecajem trudničkih hormona moja gušteraća ne može iznivelirati toliku količinu šećera odjednom. Čudila se kako mi je šećer uspio pasti sa 9 na 2,2 u sat vremena, kaže da takav nalaz još nije vidjela, ali bitno je da nakon 2 h od uzimanja glukoze nije bio povišen.
Savjetovala mi je da jedem više puta po malo i umjereno, da pripazim na unos šećera i zabranila slatka gazirana pića.
Eto.

tajuska
01.10.2009., 09:58
Danas dobila nalaz (23 tj., +9kg)
prvi je bio malo ispod granicne vrijednosti: 3,26
a drugi nakon one zasecerene vode i mirovanja jos manji: 2,7.

jel imala neka takav slucaj?

ako nista sad bar znam otkuda moja neopisiva zelja za slatkim ujutro :mrgreen:

Chupakabra
19.10.2009., 15:19
Zanima me je li moguće da šećer u krvi bude dobar, a u urinu nakon opterečenja glukozom poz (3), jel to strašno ili normalno u trudnoći? U nekim knjigama piše da se kod trudnica može naći šećer u urinu...... :? :?

Pandora Aura Monroe
19.10.2009., 16:43
Nisam stručnjak, ali mislim da je važnije da organizam razgradi tu glukozu u određenom vremenu, što se vidi iz krvi i pokazuje je li sve ok ili nije. A to što nakon opterećenja glukozom iste ima u urinu vjerojatno ne znači ništa, hoću reći, očekivano je da je u takvim uvjetima bude - ipak je riječ o opterećenju. Meni na ogtt nisu ni provjeravali urin.

Chupakabra
19.10.2009., 17:46
Da istina, ima ih koji i ne provjeravaju urin. Idem u četvrtak na pregled pa ću vidjeti šta će mi reći......... samo da me ne pošalje opet na OGTT jel ću poludjet, najgore mi je ono sjedenje 2h poslije :) Puno hvala na odgovoru :*

stella bella
23.11.2009., 09:57
Bok cure moje!
Jedno pitanje; bila na ogtt-u u 24tj+4, vrijednosti više nek dobre (4.00 nakon 120 min 4.90)...s obzirom da se ogtt preporučuje raditi između 26. i 28.tj, mislite da moj nalaz nije toliko vjerodostojan jer sam ga napravila nešto ranije ili ne mjenja se znatno u par tjedana????
Hvala puno i :shykiss:

linolina
19.12.2009., 01:41
Bok cure moje!
Jedno pitanje; bila na ogtt-u u 24tj+4, vrijednosti više nek dobre (4.00 nakon 120 min 4.90)...s obzirom da se ogtt preporučuje raditi između 26. i 28.tj, mislite da moj nalaz nije toliko vjerodostojan jer sam ga napravila nešto ranije ili ne mjenja se znatno u par tjedana????

Vjerodostojan je uvijek jer dijabetes možeš imati uvijek, pa ga je dobro isključiti (a i ponoviti ako nešto nije u redu)

stella bella
22.12.2009., 21:24
Bok cure moje!

Vjerodostojan je uvijek jer dijabetes možeš imati uvijek, pa ga je dobro isključiti (a i ponoviti ako nešto nije u redu)

Hvala Linolina!!!!!

linolina
23.12.2009., 23:27
Bok cure moje!

Vjerodostojan jest, ali sad sam od svog dijabetologa-ginekologa i kaže da se vrijednosti šećera ipak počinju mijenjati nakon 24. tjedna, odnosno-za bebu je relavantan taj iza 24. tjedna (a, naravno, ako imaš šećer ranije-bolje je znati-no ako si ga radila prije 24. tjedna-ja bih ga ponovila kasnije, to je moje mišljenje)

tinaka
25.12.2009., 06:53
Cure koje morate biti na dijeti, što jedete tijekom noći? Naime, muči me nesanica pa imam napadaje glada tijekom noći, a nemam pojma kaj da jedem oko 2-3-4-5 ujutro?! :?

linolina
25.12.2009., 14:09
Cure koje morate biti na dijeti, što jedete tijekom noći? Naime, muči me nesanica pa imam napadaje glada tijekom noći, a nemam pojma kaj da jedem oko 2-3-4-5 ujutro?! :?

Imaš li aparatić, mjeriš li šećer po noći? Moguće je da ti pada, pojedi nešto, ja popijem čašu mlijeka ili kreker od žitarica

tinaka
25.12.2009., 16:38

Imaš li aparatić, mjeriš li šećer po noći? Moguće je da ti pada, pojedi nešto, ja popijem čašu mlijeka ili kreker od žitarica
Nemam ništa, ja sam tek od ovog tjedna u ovoj grupi, na žalost. :roll:
Tako da sam još uvijek na početničkim koracima i učim polako, ali teško.
Hvala za mlijeko, to će biti sasvim oke. :)

Nego, negdje sam pročitala da trudnice s gestacijskim mogu jesti čokolino, al mi to malo čudno, nekako mislim da je on ipak pun šećera ili sam u krivu?! :?

Danka_
26.12.2009., 11:22
Glad možeš osjećati i zbog višeg šećera. U tom slučaju, mlijeko odnosno bilo kakva hrana nije baš dobra odluka.

Trebala bi znati koliki ti je šećer kada se tako osjećaš, pa onda vidjeti što dalje.

Čokolino nemoj jesti, pun je šećera. Plus mlijeko... recept za superbrzo dizanje. (Godinama sam na inzulinu i takvu hranu jedem samo kad sam u jakoj hipoglikemiji, da izbjegnem padanje u nesvijest od niskog šećera.)

Inače, šećer dižu i svi drugi ugljikohidrati, samo se donekle razlikuje brzina kojom se to događa (zbog toga postoji glikemički indeks, za pojedine vrste ugljikohidrata).

Važno je znati kakav je dnevni profil tj. kako se kreću šećeri kroz dan, koliko UH po obroku je OK uzeti, ne jesti grickalice bez da su uklopljene u ukupni broj kalorija i UH koji je planiran kroz dan, oprezno s voćem (jer sadržaj šećera varira) i tako dalje...

tinaka
26.12.2009., 19:32
Danka, hvala :) :*

cyber-mama
05.05.2010., 23:35
Podižem topik.
U 24 tjednu sam radila OGTT i nalaz je sljedeći :
0h 5,2 nakon 2h 6,2
Moram biti na dijeti od 1800 kcal jer je dr. rekao da po novim smjernicama imam gestacijski dijabetes.
Sad sam 27+2 i tek sam danas bila na kontroli sa nalazom iz 24-og tjedna. Malo sam prestrašena jer se nisam nadala ovoj dijagnozi.Prema ref.vrijednostima na nalazu šećer mi je O.K. tj. u granicama je normalne podnošljivosti glukoze.
Ima li vas još s ovakvim vrijednostima i koje su vam dijagnoze?
Hvala vam unaprijed!

bibai
06.05.2010., 03:03
Podižem topik.
U 24 tjednu sam radila OGTT i nalaz je sljedeći :
0h 5,2 nakon 2h 6,2
Moram biti na dijeti od 1800 kcal jer je dr. rekao da po novim smjernicama imam gestacijski dijabetes.
Sad sam 27+2 i tek sam danas bila na kontroli sa nalazom iz 24-og tjedna. Malo sam prestrašena jer se nisam nadala ovoj dijagnozi.Prema ref.vrijednostima na nalazu šećer mi je O.K. tj. u granicama je normalne podnošljivosti glukoze.
Ima li vas još s ovakvim vrijednostima i koje su vam dijagnoze?
Hvala vam unaprijed!

Prema novim smjernicama sa VV 24-satni profil rade tek kada je vrijednost GUK-a nakon 2 h iznad 8.3 (iz kapilarne krvi) i tek tada preporučuju dijetu.:?:

cyber-mama
06.05.2010., 13:43
Hvala ti bibai, evo stvarno ne znam što bih rekla, inaće se radi o poznatom dr.iz Petrove bolnice koji je rekao da su rađena 10 godišnja istraživanja i da je na temelju njih pomaknuta granica prema dolje a ja gdje god čitam nailazim na to da se granica pomaknula prema gore. Sad, ko tu koga ?! Nego daj mi reci kad bi bilo najbolje da ponovim OGTT, tj. u kojem se vremenu šečer može znatno povećati ili smanjiti? Meni ga je dr. preporučio zbog brzog dobivanja na kilaži, tada sam bila 20+2 i u plusu 7 kila (sada sam 27+2 a u plusu sam 9 kila) s tim da sam prije trudnoće bila na relativno idealnoj kilaži (61 kg na 170 cm) i naravno kad sam zatrudnila prestala sam s pušenjem i još k tome moram mirovati jer sam od 20-og tjedna otvorena za jedan prst. Kad sve to zbrojim nije ni čudo da sam se udebljala. U prvoj trudnoći sam dobila 25 kila, bila puna edema i nitko me nije slao na nikakve dijete. Hvala ti puno na odgovorima!

jelena.O
06.05.2010., 14:07
Pa i ako buš na djeti, djete bu dobilo kaj treba od tebe, a ti buš bila malo lakša.

cyber-mama
06.05.2010., 14:31
jelena.O, s dijetom sam se pomirila ali me je dijagnoza zdrmala. Nisu mi jasne te različite ref. vrijednosti.

jelena.O
06.05.2010., 14:46
Možda te samo čuva od nečega kaj bi moglo slijediti naknadno. Tak je i meni rekal šef kak mu je žena u četvrtoj trudnoći dobila 3 puta manje kila nek u svakoj prijašnjoj, jer je bilo komlikacija s klincima kod poroda. A svi su rođeni od 4500 pa na dalje.

bibai
06.05.2010., 15:03
Hvala ti bibai, evo stvarno ne znam što bih rekla, inaće se radi o poznatom dr.iz Petrove bolnice koji je rekao da su rađena 10 godišnja istraživanja i da je na temelju njih pomaknuta granica prema dolje a ja gdje god čitam nailazim na to da se granica pomaknula prema gore. Sad, ko tu koga ?! Nego daj mi reci kad bi bilo najbolje da ponovim OGTT, tj. u kojem se vremenu šečer može znatno povećati ili smanjiti? Meni ga je dr. preporučio zbog brzog dobivanja na kilaži, tada sam bila 20+2 i u plusu 7 kila (sada sam 27+2 a u plusu sam 9 kila) s tim da sam prije trudnoće bila na relativno idealnoj kilaži (61 kg na 170 cm) i naravno kad sam zatrudnila prestala sam s pušenjem i još k tome moram mirovati jer sam od 20-og tjedna otvorena za jedan prst. Kad sve to zbrojim nije ni čudo da sam se udebljala. U prvoj trudnoći sam dobila 25 kila, bila puna edema i nitko me nije slao na nikakve dijete. Hvala ti puno na odgovorima!

Ja sam u 3 vađenja nakon 2 h imala vrijednosti 6.4, 7.3 i 7.6 pa su me svi uvjeravali da je nalaz uredan!
Bilo bi idealno da ogtt ponoviš sa 28 tjedana.

cyber-mama
06.05.2010., 15:38
bibai,daj mi reci kad si ti vadila ogtt ? Jesi li imala kakve druge simptome (npr.debljanje)?
Znači, sad bih već mogla ponoviti test jer sam sad 27+2.
Sljedeći tjedan idem kod dr. po uputnicu.
Hvala ti!
jelena.O, inaće beba je po UZV-u tjedan dana veća nego što je po zadnjoj menstruaciji pa je dr. naveo da je to zbog šečera.

andreja
06.05.2010., 17:15
očito sve bolnice imaju različite vrijednosti za ogtt. ja sam pod pterećenjem imala 7,6 i svi mi govorili da imam gestacijski dijabetes. bila sam u bolnici na profilu i šećer mi bio stalno u granicama normale od 4,5 na tašte do 6,4 iza jela. a cura koja je bila samnom u sobi je imala isto 7,6 pod opterečenjem i njoj je njezin ginić rekao da je nalaz uredan i nije morala raditi profil ni biti na dijeti. e pa sad ga ti znaj! SVAKO TRUBI SVOJE!

bibai
07.05.2010., 01:09
bibai,daj mi reci kad si ti vadila ogtt ? Jesi li imala kakve druge simptome (npr.debljanje)?

Test sam radila u 20, 28. i 33. tjednu zbog pretjeranog debljanja, a i zbog toga što mi svi imaju diabetes, osim mame.

bubička
07.05.2010., 22:47
evo i mog iskustva da te malko smirim...
mene je dr. poslao na ogtt jer sam od 20.-24. tj. imala nagli skok u kilaži od 4kg... uglavnom taj nalaz je bio ok, ali moj dr. je htio da još jednom odem u 34.tj. za svaki slučaj iako više nisam imala nikakvih skokova kilaže... i uglavnom, radila sam pretragu na vv i nakon 2 h je bilo 8,6 i oni su velikim slovima napisali DA JE NALAZ UREDAN, ali sam ja znala da vv ima te povišene vrijednosti kao normalne i da to nije baš ok... i tak mi je dr. preporučio da ovih zadnjih mjesec dana smanjim na 1800kcal i smanjim slatko... trudim se smanjiti slatko, ali teško je sad odjednom promijeniti prehrambene navike... a inače - beba mi se cijelu t. razvija baš po nekoj "zlatnoj sredini" i sve je ok s njenom težinom
tebi bih preporučila da probaš malo zapisivati koliko kcal cca dnevno unsoiš i da si smanjiš slatko, ali stvarno ne trebaš brinuti... samo treba pratiti kak se beba razvija i kakvi će ti biti ostali nalazi

cyber-mama
10.05.2010., 14:41
bubička. hvala na odgovoru!
Ma nakon 2 dana dijete odustala sam jer sam bila totalno iscrpljena njome i još sam više razmišljala o hrani i o tome da sam gladna.
Jedem jako malo slatkog jer hvala Bogu u ovoj trudnoći me više vuće na slano dok sam u prvoj znala pojesti po 4 muffina dnevno + hrpa sladoleda.
Jučer mi je stric mjerio onim uređajem šečer ali pol sata nakon konzumacije hrane i slatkog, bio je 9,6 a nakon sat vremena 5,7.
26.-og sam naručena na UZV pa se nadam da će s bebačem biti sve kako treba što se tiče kilaže i ostalog.

bubička
10.05.2010., 21:50
ma nema smisla ići na neku strogu dijetu... niti za tebe niti za bebu - samo malo regulirati prehranu (naravno, ak je s bebom sve ok)

rtg
11.05.2010., 11:33
Mene ginekologica salje na OGTT nemam neki veliki porast tezine, nego ona smatra da je to uz kks, suk, Fe normalno za napravit, isla sam jucer u 25 tj. i posto jos uvijek ujutro povracam nakon cega moram nesto pojest, tamo sam nataste popila tu grozotu i sve ispovracala...Moze li se ta pretraga radit na neki drugi nacin??

TARA M
01.06.2010., 20:18
Evo i mene sa svojim iskustvom,, radila OGTT sa 20 tjedana,,bio uredan,,ni mrvicu povišen i mislila da sam i to završila :-P,,jer mi je stvarno katastrofa piti to,,ni kavu ne šećerim,,dobila sam 12 kila sada sam u 32. tjednu sa blizancima i opet me šalje na to,,kukala sam,.rekla da mi je to grozno za piti,,ali nije ga to diralo,, ljuta sam i neznam sama dali da idem,, rađe bi da mi cijeli dan vade krv ,nego da pijem to:evil::evil:
bubučka vidim da su i tebe 2 puta slali

andream
01.06.2010., 21:22
Ja sam uvijek sa sobom nosila limun i tražila da mi ga ocijede u tu čašu sa šećerom.... uopće mi nije bilo strašno, kao da pijem zašećerenu limunadu (ali ja inače volim slatko)

TARA M
01.06.2010., 22:52
ja baš ne volim slatko,,,a ako budem išla ponijet ću taj limun ,,možda mi daju ,,hvala na savijetu _-)

a.k.
02.06.2010., 14:11
Bolje da izdrzis i to popijes nego da propustis pretragu, misli na bebice.

TARA M
02.06.2010., 16:54
:love2:Budem nekako ,,kad sam sve ovo ,,budemo i to već nekak,,

jelena.O
03.06.2010., 08:34
ajde mene zanima ona trakica koja se stavi u mokraću kolko se ona mora baš držati, ja po prilici brojim do 30 , pa izvadim, znam da neke sestre to kažu, ali naša baš ne veli, a i ne sjećam se od prije.

Danka_
03.06.2010., 09:00
Ima više vrsta test-trka za analizu urina, u ovisnosti što se sve određuje. Npr. postoje trake za određivanje glukoze i ketona, a postoje i one gdje ima puno različitih indikatora, pa pored glukoze i ketona može se očitati prisustvo proteina, nitrita, eritrocita, bilirubina, urobilinogena, odrediti pH vrijednost urina...

Pri korištenju, treba pročitati uputstva koja se dobiju uz kutiju.

Testiranje se obično izvodi tako da se traka kratko (ne dulje od par sekundi) uroni u urin (ili se stavi kratko ispod mlaza urina), a zatim se očitava nakon točno određenog vremena. To vrijeme može biti 15, 30... ili čak 120 sekundi, ovisi o tome što se određuje kao i o proizvođaču.

Koliko znam, nijedan tip trakica ne drži se u uzorku, samo se kratko uroni.

jelena.O
03.06.2010., 09:18
to su oni testovi kaj sestra da kod kontrola, i ima puno ( 10) onih različitih boja u kockicama.Između ostalog proteini, šećer i još masa drugih.

Danka_
03.06.2010., 09:27
Ima više proizvođača, ne znam koje ti koristiš.

Ali opet, ako sam dobro shvatila, sestra ti savjetuje da trakicu držiš u uzorku urina 30 sekundi? Mislim da to nije u redu (osim ako u uputstvima ne piše tako, ali čisto sumnjam).

Trakica se vrlo kratko popiški, a očitava se nakon određenog vremena. Glukoza se obično očitava nakon 30 sekundi (točno vrijeme piše nekad i na kutiji samoj). Dakle, 30 sekundi nakon to je izvađena iz uzorka. U kojem je bila sekundu-dvije maksimalno.

Usput, određivanje glukoze u urinu u trudnoći nije test kojim se prati eventualna pojava gestacijskog dijabetesa.

veca-veca
01.08.2011., 16:09
pomoc ja sam danas dobila nalaz ogtt-a
glukoza 0h - 6.1
glukoza nakon 2h 3.5

molim ko se razumije za brz odgovor

ardnas
01.08.2011., 17:50
Ovaj prvi nalaz bi ti trebao biti oko 5, e sad najbolje će ti dr reći. Možda ćeš morati ponoviti ogtt.

Beti3
01.08.2011., 18:30
veca-veca, da li si trudna, da li si tek rodila?

Normalni nalaz u krvi trudnice je:
natašte, tj 0 sati između 4,4 i 6,4. mmol/L
1 sat - manje ili jednako 8
2 sat - najviše 8, ali uglavnom pada u odnosu na 1. sat

Da li si povraćala u toku testa? Da li si bila natašte? U mokraći mora uvijek biti negativna glukoza.

Najpametnije je da se javiš liječniku. On će ti sve objasniti.

visibaba
01.08.2011., 22:09
Normalni nalaz u krvi trudnice je:
natašte, tj 0 sati između 4,4 i 6,4. mmol/L
1 sat - manje ili jednako 8
2 sat - najviše 8, ali uglavnom pada u odnosu na 1. sat
prema kojim je ovo kriterijima? izvor?

prema HAPO studiji novi kriteriji za dijagnozu GDM su:
Glukoza u venskoj plazmi natašte - 5,1 mmol/L
OGTT: glukoza nakon 1 sata - 10,0 mmol/L
OGTT: glukoza nakon 2 sata - 8,5 mmol/L
sve u venskoj plazmi
izvor: http://www.hdgo.hr/Pages/Print.aspx?sifraStranica=171&kultura=hr

veca veca, tvoj nalaz je u najmanju ruku cudan; pretpostavljam da ces ga morati ponoviti.

Beti3
01.08.2011., 23:07
Ovdje su takve vrijednosti koje si ti navela:
http://www.webmd.com/baby/oral-glucose-tolerance-test?page=3

Ali, ovako:
0.sat MANJE od 5,3 ( iako se sve do 7 tolerira)
1.sat MANJE od 10
2.sat MANJE od 8,5 mmol/L

Ja sam referentne vrijednosti prepisala sa stranice Breyer laboratorija Zagreb, i ustvari su gotovo iste kao i tvoje. Uvijek mora biti od-do. Nismo roboti da svi imamo iste vrijednosti.

veci-veci fali srednja vrijednost i druga je preniska, pa mislim da je krivo prepisala, ali sam joj napisala da se javi liječniku.

visibaba
02.08.2011., 00:07
Ali, ovako:
0.sat MANJE od 5,3 ( iako se sve do 7 tolerira)
1.sat MANJE od 10
2.sat MANJE od 8,5 mmol/L

ma da, da, promaklo mi napisat da su to granicne vrijednosti za dijagnozu, al zato sam stavila link.

Ja sam referentne vrijednosti prepisala sa stranice Breyer laboratorija Zagreb, i ustvari su gotovo iste kao i tvoje. Uvijek mora biti od-do. Nismo roboti da svi imamo iste vrijednosti.
ma naravno da govorimo o vrijednosti "do" :roll:.
samo me zanimalo otkud te brojke, jer sam se jako namucila oko pronalazenja relevantnih informacija, preporucenih vrijednosti i smjernica kojih se lijecnici drze (ovo zadnje mi ni sad nije jasno:roll:, svak ima svoje kriterije izgleda), a svaki put kad vidim neke "nove" brojke zanima me izvor:mrgreen:.

Prema WHO je granicna vrijednost nakon 2 sata u OGTT-u 7,8mmol/L, kod trudnica (za GDM) i ne trudnica (za intoleranciju glukoze) - isto na linku iz prethodnog posta.

blackberry
02.08.2011., 01:24
pomoc ja sam danas dobila nalaz ogtt-a
glukoza 0h - 6.1
glukoza nakon 2h 3.5

molim ko se razumije za brz odgovor

nije da se ja razumijem :-)...ali baš sam došla škicnuti da vidim ima li koji slučaj kao moj...da nakon testa je nalaz manji od startnog.
meni je tako bilo i u prvoj i u drugoj trudnoći.
nakon što sam prvi put radila test, i dobila rezultate...sva sam u strahu zvala doktora da su krivi ili??? takvih nema na netu....
pa mi se smijao i rekao da razloga za paniku nema.
uglavnom, u obje trudnoće meni su pod opterećenjem vrijednosti bile snižene i sve je bilo u redu...čak ni pretjerano komentirano.

veca-veca
02.08.2011., 11:03
hvala vam na odgovorima :*

trudnica sam u 24.tjednu(zaboravila sam to napomenuti :)

nisam zaboravila srednju vrijednost tako pise na nalazu, a sad se vise ne daje urin nego samo rade iz krvi.....
al sutra idem svakako na redovnu kontrolu pa cu svoju ginek.pitati...

Nadam se da ce biti sve ok
pozdrav

Aurora*
01.09.2011., 17:40
Evo da i ja dam svoj doprinos ovoj temi. Ginekolog me poslao na OGTT, ne znam da li rutinski ili zbog toga sto mi je baka imala dijabetes tipa II ili zbog mojih godina ili zbog cega. Citajuci malo o tome mislila sam da se OGTT radi od 24. do 28. tt, ali kako sam ja uputnicu dobila prije uradila sam ga sa napunjenih 22. tt.

Rezultat je sljedeci:
GUK nataste 4.6 (ref. 4.4-6.4)
GUK nakon 2h 9.5
GUM nakon 2h 2
Ask. kis. nakon 2h 1

Na prvu bih se zabrinula zbog ovakvog rezultata, ali nakon iscitavanja raznih iskustava zakljucujem da je ovakav nalaz zapravo dosta cest kod trudnica. Prema tome uopce ne brinem i bas me zanima sto ce na to reci moj ginekolog.

Ako netko zna ima li kakvo znacenje pojavljivanje ove ask. kiseline nakon opterecenja glukozom rado bih cula objasnjenje.

Anemona
01.09.2011., 17:43
Ne znam Aurora što će tvoj reči, ali meni je bio nakon 2 sata GUK manji od ovih tvojih 9,5 i vodili su me kao gestacijski dijabetes.

Aurora*
01.09.2011., 17:52
Anemona znaci li to da si morala na inzulin ili samo na dijetu?

Kada pogledam ovu dijetu (http://www.poliklinika-harni.hr/teme/trudnoca/05_dijeta.asp)mogu samo reci da ja dnevno pojedem barem upola manje od svega u njoj navedenog!

Danka_
01.09.2011., 19:19
Ako netko zna ima li kakvo znacenje pojavljivanje ove ask. kiseline nakon opterecenja glukozom rado bih cula objasnjenje.

Askorbinska kiselina je bila pozitivna u urinu, to nije nikakva patologija. Radi se o vitaminu C i u urinu je prisutan nakon što se jede hrana koja ga sadržava.

Pozitivan nalaz askorbinske kiseline u urinu može utjecati na očitanje koncentracije glukoze uz pomoć trakice (rezultat je lažno niži).

Aurora*
01.09.2011., 21:08
Dobro je sto askorbinska kiselina u urinu sama po sebi ne znaci nista lose, samo mi stvarno nije jasno odkuda se tamo nasla ako sam bila nataste i barem 10 stati nista nisam stavila u usta? :unsure:

Osim, ako to nije bilo zbog onog jednog limuna sto sam ga imala sa sobom da ga iscjedim u onu preslatku otopinu! :idea: Makar se na kraju to nisam usudila i moj limun je ostao netaknut (a ja jedva izbjegla povracanje), jer su mi u labu rekli da se to kod njih ne radi...

frka
01.09.2011., 21:44
koliko ja znam, tek vrijednosti iznad 11 se računaju kao gestacijski dijabetes. sve ispod je intolerancija na glukozu, ali također zahtijeva dijetu...

krvavica
02.09.2011., 08:21
niti granične vrijednosti ne zahtijevaju dijetu ako su druge stvari prilikom pregleda trudnice bo. barem meni nije rečeno da moram na dijetu, a vrijednosti su mi bile granične... nisam dobila puno kg od zadnjeg pregleda, ostali vanjski parametri su za mene u redu i to je to.

Anemona
02.09.2011., 08:55
Kod mene je to odmah značilo dijetu. Da ne misli sad netko da sam bila ogromna, pa zato dijeta. Nisam.
Do trenutka kad je rađen OGTT (28. tjedna) dobila sam cca 4 kg (ukupno 9 kg do kraja).
Mislim da je kod mene bio pojačan oprez, jer mi je mama dijabetičar, a i pola familije zajedno s njom.

Vojvođanka
06.09.2011., 14:34
molim za vaše mišljenje,
dr. mi je sada dao uputnicu za OGTT jer sam dobila 19kg, od toga 7kg u posl. 7 tt, gležnjevi i ruke otečeni, nisam podbuhla u licu, nemam druga oticanja, visoka sam 173cm i sad sam na 83kg
s obzirom da sam u 37tt trudnoće ja sam mu rekla da ga sada ne želim raditi već da želim roditi :) jer mi ionako nikakve dijete sada nemogu biti od presudne važnosti
niko u familiji mi nema dijabetes, čak ni onaj starački
ustvari, sama pomisao na vađenje krvi tri puta mi je tlaka
šta vi mislite, trebam li otići ili da i dalje nastavim meditirati o što skorijem porodu :)???

Jesen82
06.09.2011., 23:53
cure da li je netko nedavno bio na velikom profilu u Petrovoj? zanima me što ti daju za jesti...ne zbog same hrane i da li ću biti gladna nego što se jede jer sam čula da se dobije svašta za jesti pa profili ne budu dobri pa cure ostaju danima tamo dok ne budu dobri...

ja sam inače već 3 tjedna na dijeti VV i prvi profil je bio uredan, kad god se doma kontroliram na aparatić je dobar, ali kako ću ipak roditi u Petrovoj preuzeo me drugi doktor koji inzistira na profilu kod njih...

Anemona
07.09.2011., 09:22
Jesen82, mislim da se ne trebaš sekirati oko hrane. Ja sam bila na strogoj zdravoj i uravnoteženoj prehrani, a u Vinogradskoj sam na profilu prvo dobila puricu s masnim mlincima, ali je profil bez obzira bio ok.

Jesen82
07.09.2011., 09:47
Jesen82, mislim da se ne trebaš sekirati oko hrane. Ja sam bila na strogoj zdravoj i uravnoteženoj prehrani, a u Vinogradskoj sam na profilu prvo dobila puricu s masnim mlincima, ali je profil bez obzira bio ok.

znači ako sam već mjesec dana na strogoj dijeti od 1800kcal i to mi daju, misliš da mi neće takav skok u kalorijama pokvariti profil? jer meni nije jasna ta logika.... da li se to namjerno daje takva prehrana jer je kao jedna vrsta opterećenja ili što? jer kada sam posjećivala prijateljicu u Petrovoj vidjela sam da to jedu trudnice s dijabetesom i ništa mi nije bilo jasno:roll:

Anemona
07.09.2011., 10:57
Meni isto nije bilo jasno, nemam pojma.
Ja sam i zbunjeno išla pitati, da li su se zabunili, jer sam na dijabetološkoj dijeti, rekli su mi da je ok, da to jedem.:roll:

Danka_
07.09.2011., 11:31
znači ako sam već mjesec dana na strogoj dijeti od 1800kcal i to mi daju, misliš da mi neće takav skok u kalorijama pokvariti profil? jer meni nije jasna ta logika.... da li se to namjerno daje takva prehrana jer je kao jedna vrsta opterećenja ili što? jer kada sam posjećivala prijateljicu u Petrovoj vidjela sam da to jedu trudnice s dijabetesom i ništa mi nije bilo jasno:roll:

Kakav skok u kalorijama? U Petrovoj ti daju jelovnik od 1800 kcal dnevno.

Jesen82
07.09.2011., 11:55
Kakav skok u kalorijama? U Petrovoj ti daju jelovnik od 1800 kcal dnevno.

onda sve 5... jer prije godinu dana sam na pt-u kada sam došla frendici u posjet vidjela žene dijabetičarke koje za ručak dobivaju pečenog piceka i mlince... ali stvarno...

ja sad jedem po takvom jelovniku s VV-a.. isto 1800kcal.....pa me zanimalo da li se toga stvarno drže i kada ležiš tamo na profilu ili daju jesti kao i drugim trudnicama....jer kao što rekoh, vidjela sam da to rade....

Danka_
07.09.2011., 12:12
Zašto misliš da se pečena piletina i mlinci ne mogu uklopiti u jelovnik od 1800 kcal?

Anemona
07.09.2011., 12:31
Zašto misliš da se pečena piletina i mlinci ne mogu uklopiti u jelovnik od 1800 kcal?
Da pokušam ja odgovoriti, kod mene je "problem" bio u mojim očekivanjima.
Ja sam doma jela (koliko pamtim).
- buđenje: bioaktiv
- doručak: graham pecivo s nemasnom šunkom, jogurt, ili zobenu kašu i jogurt,... nešto takvo
- međuobrok: jabuka
- ručak: bistra juha, kuhano meso ili meso sa gril tave (piletina/puretina) + kuhano povrće (blitva, špinat, kelj, zečje, brokula, karfiol,...) + salata
- međuobrok: mala jabuka, ili jogurt
- večera: kao i doručak

Onda se bolnički režim nikako nije uklapao u moj jelovnik.
Bolnica:
- doručak: slatki čaj, polubijeli kruh + maslac ili pekmez ili med ili salama
- ručak: purica s mlincima, ili nešto takvo
- večera: kuhano jaje + čaj ili kao i doručak

U konačnici je to bilo malo kalorija s naglaskom na malo svega, ali "pogrešnih" kalorija.

Jesen82
07.09.2011., 12:40
Zašto misliš da se pečena piletina i mlinci ne mogu uklopiti u jelovnik od 1800 kcal? pa zato jer mi to nema smisla... ja po dijeti na kojoj sam sada smijem pojesti 2 žličice masnoće po obroku... a svi jako dobro znamo kako se peku piletina i mlinci... tako da mi je to kontradiktorno...ok možda dobiješ neku jako malu porciju pa to nekako bude ok....ali ja mlinaca niti nemam na popisu s VV-a kao dozovljenu namirnicu....

Da pokušam ja odgovoriti, kod mene je "problem" bio u mojim očekivanjima.
Ja sam doma jela (koliko pamtim).
- buđenje: bioaktiv
- doručak: graham pecivo s nemasnom šunkom, jogurt, ili zobenu kašu i jogurt,... nešto takvo
- međuobrok: jabuka
- ručak: bistra juha, kuhano meso ili meso sa gril tave (piletina/puretina) + kuhano povrće (blitva, špinat, kelj, zečje, brokula, karfiol,...) + salata
- međuobrok: mala jabuka, ili jogurt
- večera: kao i doručak

Onda se bolnički režim nikako nije uklapao u moj jelovnik.
Bolnica:
- doručak: slatki čaj, polubijeli kruh + maslac ili pekmez ili med ili salama
- ručak: purica s mlincima, ili nešto takvo
- večera: kuhano jaje + čaj ili kao i doručak

U konačnici je to bilo malo kalorija s naglaskom na malo svega, ali "pogrešnih" kalorija.

anemona savršeno si opisala što mene zapravo muči.... a ako dobro vidim, nije bilo međuobroka između glavnih jela?

Anemona
07.09.2011., 12:44
Nije bilo međuobroka, što meni nikako nije odgovaralo.
Jer ja sam jela točno ovako kako sam pisala i pila vodu. Ni zalogaja dodatno nečeg.

Jesen82
07.09.2011., 12:50
Nije bilo međuobroka, što meni nikako nije odgovaralo.
Jer ja sam jela točno ovako kako sam pisala i pila vodu. Ni zalogaja dodatno nečeg.

ne znam ni kako je to normalno ali dobro.... mislim da je tako i u Petrovoj... večera je u 6...ako je i vama bilo tako... jesi bila jako gladna ili se to dalo izdurati?

ja sam ipak sad mjesec dana na dijeti... pa imam discipline i mogu glad trpiti ali me zanima... i meni je plan tankati se vodom ako budem gladna...

koliko si dana na kraju tamo bila... jer po svemu što sam mogla pročitati u Petrovoj ako ti je samo jedna vrijednost povišena nakon obroka ostaješ tamo dok sve ne budu po ps-u...

Danka_
07.09.2011., 12:57
Hrana se sastoji od ugljikohidrata, proteina i masnoća. Sasvim je izvedivo složiti jelovnik od 1800 kcal dnevno u kojem će biti piletine i mlinaca. Obroci se slažu kombiniranjem odgovarajućeg broja jedinica namirnica podijeljenih u 6 skupina. (OK, znam da sve to znate)
Ako su mlinci pripremljeni tako da ste sigurne da u njima ima više od 2 jednice masnoće (ili 3 - ja bih u jelovnik od 1800 kcal u ručak ubacila barem 3 jedinice masnoće ;)), onda svakako tražite razgovor s nutricionistom.

Inače, nema razloga da ih se ne jede, spadaju u skupinu "kruh i zamjene", ali svakako treba pribrojiti dodatnu masnoću za pripremanje.

Jesen82
07.09.2011., 13:17
Hrana se sastoji od ugljikohidrata, proteina i masnoća. Sasvim je izvedivo složiti jelovnik od 1800 kcal dnevno u kojem će biti piletine i mlinaca. Obroci se slažu kombiniranjem odgovarajućeg broja jedinica namirnica podijeljenih u 6 skupina. (OK, znam da sve to znate)
Ako su mlinci pripremljeni tako da ste sigurne da u njima ima više od 2 jednice masnoće (ili 3 - ja bih u jelovnik od 1800 kcal u ručak ubacila barem 3 jedinice masnoće ;)), onda svakako tražite razgovor s nutricionistom.

Inače, nema razloga da ih se ne jede, spadaju u skupinu "kruh i zamjene", ali svakako treba pribrojiti dodatnu masnoću za pripremanje.

ma kužim ja tebe... ali recimo... što ja sada isto primjećujem.. Petrova kao i VV propagira 1800kcal dnevno... i da jedeš 5 obroka dnevno.. tj. šest na VV jer ima kasni večernji obrok što je ili šalica jogurta ili šalica mlijeka

i onda im dođeš na profil i hrane te svakih 5 sati... znači nema međuobroka... kojima je poanta kao i glavnom jelu da ti držu razinu šećera u krvi stabilnom...znači priča se jedno...a kada se radi profil radi se drugačije... to mi je čudno

ali dobro... odraditi ću to... kao i sve do sada... ali opet mi to malo smiješno... što ne?

Danka_
07.09.2011., 14:47
Noćni obrok (jogurt) dobiješ uz večeru, ali pojedeš ga pred spavanje, ne uz večeru.

Što se tiče međuobroka, ako dobiješ voće uz doručak i ručak, također ga ostavi za međuobrok ako ti tako više odgovara. Ako za međuobroke jedeš i druge namirnice, imaš pravo tražiti da ti se prilagode - jednostavno si podijeli glavne obroke.

Jesen82
07.09.2011., 16:15
Noćni obrok (jogurt) dobiješ uz večeru, ali pojedeš ga pred spavanje, ne uz večeru.

Što se tiče međuobroka, ako dobiješ voće uz doručak i ručak, također ga ostavi za međuobrok ako ti tako više odgovara. Ako za međuobroke jedeš i druge namirnice, imaš pravo tražiti da ti se prilagode - jednostavno si podijeli glavne obroke.

ok...thnx...budem tako probala:)

klara
08.09.2011., 15:57
Meni nije jasno tih 1800 kalorija. Trudnica ipak treba jesti malo vise nego zena koja nije trudna, i dobit bar 5-6kg tijekom trudnoce. A s dijetom od 1800 kg na dan to nije moguce. Moze li mi to netko objasniti?

bugaboo
08.09.2011., 17:30
ma kužim ja tebe... ali recimo... što ja sada isto primjećujem.. Petrova kao i VV propagira 1800kcal dnevno... i da jedeš 5 obroka dnevno.. tj. šest na VV jer ima kasni večernji obrok što je ili šalica jogurta ili šalica mlijeka

i onda im dođeš na profil i hrane te svakih 5 sati... znači nema međuobroka... kojima je poanta kao i glavnom jelu da ti držu razinu šećera u krvi stabilnom...znači priča se jedno...a kada se radi profil radi se drugačije... to mi je čudno

ali dobro... odraditi ću to... kao i sve do sada... ali opet mi to malo smiješno... što ne?

Meni su prije 2 tjedna u Petrovoj na PT2 radili profil, bockanje svaka 3 sata, imala sam 3 obroka, ali mi je sestra govorila koji dio obroka da si ostavim za međuobrok (voce ili jogurt+snitica kruha). Moj meni je bio jako slican onom od cimerica koje su jele normalni meni. I da za rucak sam dobila piletinu i mlince, ali to ti nisu mlinci kao kad si doma napravis, to su prakticki samo skuhani mlinci, nema skoro uopce masnoce.

bugaboo
08.09.2011., 17:38
Zaboravih, profil mi bio super, ne brini ne budes se u Petrovoj najela, moje cimerice su stalno klopale sendvice i slicno između obroka8-)

Jesen82
08.09.2011., 21:07
Meni su prije 2 tjedna u Petrovoj na PT2 radili profil, bockanje svaka 3 sata, imala sam 3 obroka, ali mi je sestra govorila koji dio obroka da si ostavim za međuobrok (voce ili jogurt+snitica kruha). Moj meni je bio jako slican onom od cimerica koje su jele normalni meni. I da za rucak sam dobila piletinu i mlince, ali to ti nisu mlinci kao kad si doma napravis, to su prakticki samo skuhani mlinci, nema skoro uopce masnoce.

Zaboravih, profil mi bio super, ne brini ne budes se u Petrovoj najela, moje cimerice su stalno klopale sendvice i slicno između obroka8-)

bug draga puno ti hvala za info:) i drago mi je da je profil super!

zibba
28.09.2011., 23:37
Moj nalaz OGTT-a je sljedeći

guk 0 - 4,4 krv iz vene
guk 120 - 8,3 krv iz vene

dr mi je samo rekao da moram na dijetu, sada sam 33 TT i do sada dobila 8 kg. Nije mi ni rečeno što jesti, ni što izbjegavati. Malo me frka svega jer mi je ovo treća trudnoća i prve dvije su bile uredne bez ikakvih problema, a sada ovo. Nisam slana ni na kakav profil ili slično.

Beti3
29.09.2011., 00:11
zibba, OGTT ti je u granicama normale. Sve u redu.

Osam kila i nije previše, ali pripazi da ne dobiješ više od 3-4 do kraja, radi same sebe i lakšeg poroda, ali ti to sve znaš i sama.

ina33
29.09.2011., 11:41
Meni nije jasno tih 1800 kalorija. Trudnica ipak treba jesti malo vise nego zena koja nije trudna, i dobit bar 5-6kg tijekom trudnoce. A s dijetom od 1800 kg na dan to nije moguce. Moze li mi to netko objasniti?

Ako sam ja dobro shvatila, a pitanje kilaže mi je bilo bitno zbog kuka - moj preporučeni maks od strane ortopeda bio je 10 kg, a, ako sam dobro shvatila, trudnica uopće ne bi trebala više jesti od netrudne žene tj. to je neka glavna zabluda. Dobitak na kilaži u trudnoći trebao bi ići a konto konto bebe, posteljice, plodne vode, prsiju i ostalog.

Na ovakvoj dijeti za prevenciju trudničkog dijabetesa su bile neke žene, uključivo liječeni šećeraši, koji tijekom trudnoće nisu čak niti dobili kilograme, tj. bili su na, recimo, plus 3, ili plus 1. Opet, radilo se o ženama čiji je BMI i prije trudnoće bio preko normalnog, a moj je bio onako donji rub normalnog, pa su mi preporučili maks 10 kg, mislim da sam dobila 8, koje sam izgubila sve na porodu - znači, to je sve bilo beba + attachmenti (posteljica, plodna voda itd.), ništa nešto "moje".

zibba
29.09.2011., 15:38
zibba, OGTT ti je u granicama normale. Sve u redu.

Osam kila i nije (http://ie.surfcanyon.com/search?f=sl&q=roda%20nije&partner=wtiierwi) previše, ali pripazi da ne dobiješ više od 3-4 do kraja, radi same sebe i lakšeg poroda, ali ti to sve znaš i sama.

Znači da ne brinem previše, da je to OK nalaz?
Nije mi teško pripaziti na slatko i slično, inače mi je prije T BMI bio 22 ( dakle idealan), a sada sam po onim nekim tablicama koliko dobiti tokom trudnoće min - max i slično ispod minimalne težine za 34. tt gdje bi trebalo biti min 76 max 80 kg, a ja imam 74. I još me bace na dijetu. Ne vjerujem da ću uspjeti dobiti još tko zna koliko kila jer i onako ne idu na mene nešto pretjerano lako. Ali baš da se moram hraniti na kapaljku i sve vagati, paziti jesam li pojela dvije ili tri jabuke, mandarine i slično ( banane ionako ne jedem) ili sam uzela dvije kriške kruha više nego je propisano mi je teško, kao i jesti 5-6-7 ili više puta dnevno.

AndrejaMa
30.09.2011., 13:39
Test sam radila jučer, nalaz stigao kod mog dr., čuji se telefonom.
Vrijednost nakon 120 min je 7,8, što je neka granica po njima, tako da moram ponoviti za mjesec dana, ali na Vuk Vrhovec. Spominjao je još neku pretragu (hemoglobin?), nisam ga baš razumjela, a i čekala ga je pacijentica pa nisam htjela odugovlačiti.
Zašto VV i koja pretraga, znate li?

Danka_
30.09.2011., 14:07
Hemoglobin koji spominješ je tzv. glikozilirani hemoglobin, HbA1c.

Radi se o testu koji mjeri postotak hemoglobina koji na sebe ima vezanu glukozu. Jedan manji dio hemoglobina (ne više od ~6% kod zdravih ljudi) veže na sebe glukozu iz krvi. Ako je glukoza povišena neko vrijeme, onda više hemoglobina doživi tu promjenu i postane glikozilirano.
S obzirom na to da eritrociti u kojima se nalazi Hb žive oko 3 mjeseca, mjerenjem postotka glikoziliranog Hb pokušava se doći do informacije je li glukoza u krvi u zadnjih tri mjeseca bila povišena.

Odnedavno se za izražavanje količine HbA1c koriste jedinice mmol/mol ali mislim da još uvijek dobiješ i vrijednost izraženu kao postotak. Krv se uzima iz prsta ili iz vene, ovisno o metodi koja se koristi za određivanje.

AndrejaMa
30.09.2011., 14:33
Hvala na pojašnjenju.
Jedino još nisam shvatila da li ponovljeni OGTT na VV podrazumjeva profil (svaka 3 sata kroz 24 sata) ili samo opterećenjem glukozom?

Danka_
30.09.2011., 14:41
OGTT nije profil, nego Oral Glucose Tolerance Test, odnosi se samo na opterećenje glukozom.

Profil je mjerenje šećera kroz dan.
Ako će ti netko htjeti raditi profil a šalje te na VV, onda ćeš sama skupljati krv u malene epruvete s poklopcem, koje onda doneseš drugo jutro u laboratorij njima.
Ako te pošalju u Petrovu na jedan dan radi profila, onda ti oni vade kroz 24 sata (svaka tri sata). Profil treba dati sliku kako se glukoza u krvi kreće kroz dan i noć u normalnim uvjetima svakodnevnog života trudnice, uz prehranu kakvu inače slijedi pojedina trudnica.

AndrejaMa
30.09.2011., 15:02
U biti me zbunio doktor, kad sam pričala s njim na telefon...
Rekao je da moram ponoviti nalaze na VV za mjesec dana.
Nije se izjasnio da li profil ili OGTT, pa kad sam pitala ovdje - nisam se dobro izjasnila.
Mislila sam da se profil radi isključivo hospitalizacijom, te da se radi u Petrovoj, a ovo na VV da je neka druga pretraga.
Uostalom, objasnit će mi za dva tjedna, kada idem na pregled i po uputnicu.

Danka_
30.09.2011., 15:13
Na V. Vrhovcu ne hospitaliziraju trudnice radi gestacijskog dijabetesa, osim ako se nije nešto promijenilo u zadnje vrijeme. PT1 u Petrovoj ima suradnju s V. Vrhovcem vezano za dijabetes u trudnoći općenito, pa ako je potrebna hospitalizacija, to se obavlja na PT1.

AndrejaMa
20.10.2011., 10:29
ETo, jučer bila na pregledu, nalaze držim u rukama:
0-4,73
120-7,63

Na uputnici za VV piše OGTT, HBA1C.
Naručena tek za 7.11.

AndrejaMa
20.10.2011., 10:39
Mislim da sam kod naručivanja rekla samo OGTT, a ne i HBA1C.
Kakva je to pretraga?
Pročitala sam da je to profil šećera u posljednja tri mjeseca, a li na koji se način radi pretraga?
Trebam li ponovo nazvati da napomenem da i to trebam??

mel23
20.10.2011., 11:11
Raditi ce ti OGTT i HBA1C, to rade rutinski svima koji su naruceni na OGTT. U slučaju intolerancije glukoze dobiti ces posebnu dijetu (1800 kalorija), kratku edukaciju oko prehrane, nakon toga za mjesec dana nosis mali profil. U slučaju gestacijskog dijabetesa ides raditi veliki profil u bolnicu. Inace ja sam imala intoleranciju glukoze i pridrzavala sam se dijete. Smatram da su mi time ucinili veliku uslugu jer sam usvojila sasvim nove navike u prehrani i dobila 8 kg u trudnoci (nasuprot 20 kg u prvoj). I nikad nisam bila gladna.

Danka_
20.10.2011., 21:52
Mislim da sam kod naručivanja rekla samo OGTT, a ne i HBA1C.
Kakva je to pretraga?
Pročitala sam da je to profil šećera u posljednja tri mjeseca, a li na koji se način radi pretraga?
Trebam li ponovo nazvati da napomenem da i to trebam??

Izvadi se krv, na Vuku Vrhovcu vade iz vene za taj test.

Ako ti na uputnici piše, onda ne trebaš valjda napominjati.

To nije baš "profil šećera u zadnja tri mjeseca", to je postotak glikoziliranog hemoglobina, i mislim da sam gore objasnila detaljnije.

edit, evo:

Hemoglobin koji spominješ je tzv. glikozilirani hemoglobin, HbA1c.

Radi se o testu koji mjeri postotak hemoglobina koji na sebe ima vezanu glukozu. Jedan manji dio hemoglobina (ne više od ~6% kod zdravih ljudi) veže na sebe glukozu iz krvi. Ako je glukoza povišena neko vrijeme, onda više hemoglobina doživi tu promjenu i postane glikozilirano.
S obzirom na to da eritrociti u kojima se nalazi Hb žive oko 3 mjeseca, mjerenjem postotka glikoziliranog Hb pokušava se doći do informacije je li glukoza u krvi u zadnjih tri mjeseca bila povišena.

Odnedavno se za izražavanje količine HbA1c koriste jedinice mmol/mol ali mislim da još uvijek dobiješ i vrijednost izraženu kao postotak. Krv se uzima iz prsta ili iz vene, ovisno o metodi koja se koristi za određivanje.

zibba
20.10.2011., 22:10
U međuvremenu sam bila u bolnici gdje mi je rađen profil šećera.
nalaz je sljedeći

1. vađenje ujutro =4,2
2. nakon jela, nitko mi nije rekao da mora proči točno 2 sata, a kako je doručak kasnio vadili mi nakon 1,5 sat =7,9
3. prije ručka = 4,1
4. poslije ručka, pazila da bude 2 sata = 7,6
5. prije večere = 4,6
6. poslije večere = 5,0

HbA1c 5,2 %

Ono što mi nije jasno je to da mi je dvoje dr-a reklo da je to OK nalaz i da nemam dijabetes jer se kao po novijim istraživanjima pokazalo da kod trudnica je granica 8,5, dok je drugi dio dr-a komentirao da je to šećer i da trebam na dijetu te paziti što jedem i da zato imam višak plodne vode. Nikako mi nije jasno tko je sada tu u pravu, mislim, pazim na prehranu, ali što je točno imam li gestacijski dijabetes ili ne. To me jako muči ipak nije tako bezazleno ako ga imam.

baby_eve
24.10.2011., 14:15
Meni su radili OGTT sada već 2 puta i šećer mi je bio prvo 9,1, a sada 7,5 i stalno mi govore da imam gastacijski dijabetes. Razlikuje se kako to gledaju dr. ginekolozi i ovi na Vuk Vrhovcu.

Koma mi je jedino što sam sada dobila aparatić za kontrolu šećera, a trakice kostaju 265kn, a moras ih kupiti. Uf, koma...ima li još tko iskustva sa tim aparatićima?

Danka_
24.10.2011., 14:40
baby_eve, u ljekarni u prizemlju klinike Vuk Vrhovac cijena trakica u pravilu ne prelazi 222 kn (po toj cijeni im placa HZZO za kutiju od 50 komada).

Ne znam koji aparatic imas, ali znam da oni prodaju i trake po cijeni nizoj od 220 kn, najbolje je da ih nazoves i pitas bas za tvoju vrstu kolika je cijena po kutiji.

baby_eve
25.10.2011., 10:29
Cijena trakica (npr. Glucofix) je 207kn - pitala, ali moram se platiti iskljucivo gotovinom, a i ja sam na drugom kraju grada i bez auta, bez gotovine :P
Nasla sam u lokalnoj BioPharma ljekarni jucer - kosta 265kn, ali se moze platiti karticom.

Koma...a od dijete sam gladna i tresem se. Nadam se da ce slijedeci nalaz biti bolji...sreca da je i trudnoca pri kraju :D

L&L
10.11.2011., 15:03
Evo ja sam sada 16-ti tjedan trudnoće i prije 2 tjedna radila sam OGTT i kako sam povratila nakon sat vremena na nalazu je samo prvo mjerenje od 5,6, dok sam sad ponovila mjerenje i bilo je na tašte 5,3 a nakon 2 sata 5,8, i moj gin smatra da je povišen šećer i šalje me u Vinogradsku na GUK profil, eto što reći sad na to. Vidjet ću kad odem sutra gore što će reći i da li će me uopće htjeti primiti.
Da napomenem da su mi u prošloj trudnoći dijagnosticirali Gestacijski dijabetes na temelju sljedećih nalaza: na tašte 4,8, nakon 2 sata 8 , dok je 24 satni GUK profil bio u vrijednostima od 3,8 do 5,4.
Naravno da mi zbog bebice to nije teško, za razliku od 1mj ležanja u bolnici prošlu trudnoću (ne ponovilo se) ovo mi se čini kao šetnja u bolnicu, jedino mi je žao mog malog noćnog cicavca.

L&L
14.11.2011., 11:01
Bila sam u bolnici i nakon dva pikanja su i pola dana sjedenja na onim odvratnim tvrdim stolicama su rekli meni i još dvjema curama koje su došle na GUK profil da nema mjesta pošto preuređuju i da odemo doma. Meni da se javim ovaj tjedan u trudničku kad mi odgovara i da se onda tamo dogovorim sa gin za prijem.
E sad meni se iskreno stvarno ne ide i ne znam da li da se javljam svom gin (moram po uputnicu) ili kad ću zvati za nalaze u petak od Double testa pa da mu samo usput kažem, što vi mislite da napravim?

AndrejaMa
14.11.2011., 13:35
Ja sam u velikoj nedoumici, ne mogu dočekati srijedu i pregled....

Dakle, radila sma OGTT u Domu zdravlja 29.9.
0 - 4,73
120 - 7,63

proslijeđana sam na Vuk Vrhovec gdje je 9.11. rađen ponovo
0 -5
60 - 11.6
120 - 9.9
HbA1c 5,1%
Ima jedna caka, a to je da sam večer prije popila 3 dcl vruće čokolade i pojela par muffina od čokolade....zaboravila na pregled.
Do tada sam bila s akilažom na +6, TT 30.
Proglašen gestacijski dijabetes i stroga dijeta.
Od srijeda kad sam dobila nalaze, pa do danas (ponedjeljak) izgubila sam skoro 2 kg :-o.

S obzirom da mislim da niti to nije dobro po meni, otišla sam danas u privatni lab i evo nalaza
0 -4,7
60 - 10,5
120 - 7,8

uz komentar na dnu, odnosno referentne vrijednosti:

Kriteriji studije HAPO (2008.):Glukoza natašte 5,1 mmol/L.
Glukoza nakon 60 minuta 10,0 mmol/LGlukoza nakon 120 min 8,5 mmol/L

Ono što mene zanima kako postupiti ako i dalje budem gubila na težini?
Ima li netko slično iskustvo?

baby_eve
15.11.2011., 10:21
Ja nisam gubila na kilazi, ali sam u zadnjih 2 mj. trudnoce dobivala samo po 1kg. Dr. kaze da je bitno samo da je secer sto nizi - a trudnicama kojima ne mogu smanjiti ispod 8 mislim da daju inzulin. Ja se isto tresem od dijete, ali sam sada 33tj. pa cekam da to skoro bude gotovo.
Proslu trudnocu sam prolazila istu pricu - rodila sam dva tjedna ranije malo vecu bebu od 3,5kg, dali su joj za svaki slucaj onu inekciju za pluca i porodili carski - i sve ok.

Pitaj si ove na Vuk Vrhovcu za taj inzulin - meni je upalilo da sam izbacila tjesteninu iz prehrane i kruh

ardnas
15.11.2011., 11:03
Ja sam u velikoj nedoumici, ne mogu dočekati srijedu i pregled....

Dakle, radila sma OGTT u Domu zdravlja 29.9.
0 - 4,73
120 - 7,63

proslijeđana sam na Vuk Vrhovec gdje je 9.11. rađen ponovo
0 -5
60 - 11.6
120 - 9.9
HbA1c 5,1%
Ima jedna caka, a to je da sam večer prije popila 3 dcl vruće čokolade i pojela par muffina od čokolade....zaboravila na pregled.
Do tada sam bila s akilažom na +6, TT 30.
Proglašen gestacijski dijabetes i stroga dijeta.
Od srijeda kad sam dobila nalaze, pa do danas (ponedjeljak) izgubila sam skoro 2 kg :-o.

S obzirom da mislim da niti to nije dobro po meni, otišla sam danas u privatni lab i evo nalaza
0 -4,7
60 - 10,5
120 - 7,8

uz komentar na dnu, odnosno referentne vrijednosti:

Kriteriji studije HAPO (2008.):Glukoza natašte 5,1 mmol/L.
Glukoza nakon 60 minuta 10,0 mmol/LGlukoza nakon 120 min 8,5 mmol/L

Ono što mene zanima kako postupiti ako i dalje budem gubila na težini?
Ima li netko slično iskustvo?

Ništa ne raditi na svoju ruku, sve moraš konzultirati doktora, ginekologa ili internistu. Nemoj se zezati sa gestacijskom, Dr Đelmiš iz Petrove ti je stručnjak za gestacijski, on je inače ginekolog.

AndrejaMa
16.11.2011., 19:10
Danas sam bila kod ginekologa.
Prijeti mi se sa odlaskom u bolnicu, nije ni htio pogledati ove nalaze koje sam privatno radila.
Čekam profil slijedeći tjedan, poslije nalaza slijedi UZV i odluka što dalje.

Kao i zibbu, i mene muči isto pitanje.
Meni na nalazu sa VV piše gestacijski dijabetes i nitko ne želi prihvatiti činjenicu da sam dan prije stvarno pretjerala sa unosom slatkog i čokolade.
Ne znam kako će se to odraziti na daljnji tijek trudnoće i porod.
Što ako GUK pokaže uredne vrijednosti slijedeći tjedan, vjerojatno ću se i dalje voditi kao gestacijski dijabetes upravo radi tih prvih nalaza?

Dr. kaže da ne bi trebalo imati posljedice na moju želju za prirodan porod, a sve što sam našla na netu govori upravo suprotno.

Danka_
16.11.2011., 19:20
Nije bitno što ti piše, nego kakvo je stvarno stanje. Žene s gestacijskim dijabetesom mogu završiti i na carskom rezu, ali samo ako postoji jasna indikacija za to - sama dijagnoza gestacijskog dijabetesa NIJE indikacija. Dakle, njima se desi da je beba stvarno prevelika, npr. (ako glikemije nisu bile optimalne) pa zato završe tako.

Ako će tvoji šećeri u ostatku trudnoće biti normalni, onda ti sama "nakeljena" dijagnoza neće biti razlog za indukciju ili carski.

Javi se prof. Đelmišu u Petrovoj. On ne zadržava zdrave trudnice, garantirano! Iako, to što si dan ranije jela slatko ne bi trebalo utjecati na tvoj nalaz, zato te nitko ne doživljava. Ponovi profil, ako pristaješ na 24-satnu hospitalizaciju tamo, to bi bilo najelegantnije rješenje.

AndrejaMa
16.11.2011., 19:50
Dva sina sam rodila sa težinama oko 4.300 kg.
Ne vjerujem da će ova beba biti puno manja.
Veličina po meni ne može biti indikacija.
Neki dan smo svjedočili priči o kućnom porodu sa 4.900 ako se ne varam.

Ali voljela bih da mi se pojasni kako prehrana od dan (bolje reći 10 sati ranije) ne utječe na rezultate nalaza?

Anemona
16.11.2011., 20:40
AndrejaMa, stvarno nema mjesta panici.
Drži se savjetovane prehrane i hodaj na kontrole.
Kontrolirala sam se u Vinogradskoj i nitko me nije ranije hospitalizirao, niti ništa. Normalan, redovan porod.

AndrejaMa
16.11.2011., 21:16
http://www.dijabetes.com.hr/website/content/living-with-diabetes/zivjeti-s-tipom-1/trudnoca-i-dijabetes.aspx

ovo je zanimljiv članak.
iznenađena sam činjenicom da se jako različite vrijednosti i činjenice pojavljuju u različitim tekstovima.

mel23
16.11.2011., 22:18
Ali i po nalazima iz privatnog lab takodjer si za dijetu zbog vrijednosti nakon 60 minuta. Najbole da odes napraviti profil u bolnicu, tako ces biti najmirnija. Od dijete neces gubiti na tezini, to je samo privremeno. Inace gestacijski dijabetes nije indikacija sam po sebi za carski rez

Totto
29.11.2011., 15:31
Radila sam danas OGTT i samo želim podijeliti svoju sreću što mogu nastaviti papati kolače :-D

na tašte -4.23
30 min - 7.7
60 min - 7.6
120 min - 5.1

Cure, držite se :-)

Nimrod
29.11.2011., 16:09
Dva sina sam rodila sa težinama oko 4.300 kg.
Ne vjerujem da će ova beba biti puno manja.
Veličina po meni ne može biti indikacija.
Neki dan smo svjedočili priči o kućnom porodu sa 4.900 ako se ne varam.

Ali voljela bih da mi se pojasni kako prehrana od dan (bolje reći 10 sati ranije) ne utječe na rezultate nalaza?

Zato što se šećeri u tijelu probavljaju unutar 120 minuta.
Pojela ti vola ili kolač ili jabuku, nakon 120 minuta šećer ti ne bi trebao biti veći od 7. I to kad nisi trudna.
Trudnica koja nema poremećene vrijednosti šećera u krvi 60 minuta nakon 4 kriške torte od čokolade ima vrijednost glukoze u krvi manji od 4. (vidila na svoje oči, a bome piše i u Đelmiševom udžbeniku)

Tvoje vrijednosti u drugom naletu su granične za osobu koja nije trudna.
Trudnice jer su trudne sve redom imaju niži šećer, kaj god da pojele.
Dr. Đelmiš kojeg su ti preporučile tu na forumu, a kojeg preporučam i ja, najbolji je ginekolog za dijabetičarke u ovom kutu svijeta. Idi u Petrovu, sve će biti ok. Imaš samo gestacijski dijabetes, to nije razlog za paniku.

Što se tiče težine bebe, nije problem kilaža, već *kako* je beba tu kilažu dobila.
Ako mama nema dijabetes (koji god), kilaža nije problem (u većini slučajeva)

Ako mama ima dijabetes (koji god!) onda je problem. Jer onda postoji mogućnost da je beba "velika" odnosno da se "deblja" zbog poremećenih vrijednosti šećera u krvi. Maminoj, pa samim time i svojoj.

Pojednostavljeno rečeno, mamin šećer prelazi u bebinu krv. Osim što se 'deblja', i beba počinje proizvoditi svoj vlastiti inzulin.
Rađanje je rad u kojem beba troši energiju odnosno šećer.
Beba nedijabetične mame to nadoknadi podojem. Ali ta beba ne proizvodi puno inzulina.
Beba dijabetične mame koja prozvodi inzulin da bi probavila mamin povišeni šećer nastavlja proizvoditi tu količinu inzulina i kad se odvoji od majke te si nakon podoja može napucati preveliku količinu inzulina i može pasti u dijabetičku komu. (Ovo je worst case scenarij.)
Zbog toga su loše regulirani dijabetes i velike težina indikacije za carski rez.

Ja sam u drugom i trećem trimestru izgubila 18 kg dijabetičkom dijetom. Rodila sam dijete 3400, sasvim zdravo.
Ne bih toliko skinula da nisam bila trudna, što nisam unijela, on si je povukao. Dijete si uzme sve što mu treba.

Nimrod
29.11.2011., 16:12
http://www.dijabetes.com.hr/website/content/living-with-diabetes/zivjeti-s-tipom-1/trudnoca-i-dijabetes.aspx

ovo je zanimljiv članak.
iznenađena sam činjenicom da se jako različite vrijednosti i činjenice pojavljuju u različitim tekstovima.

Nisam čitala sada, ali moram primijetiti da je članak koji citiraš za trudnice koje imaju dijabetes tipa 1 i samim tim more drugih stvari na koje moraju paziti ako žele iznijeti trudnoću do kraja.

Različite vrijednosti i različite činjenice sasvim su logične za različite tipove dijabetesa.
Da nema razlike, ne bi to ni bile različite bolesti.

Nimrod
30.11.2011., 09:26
Podižem temu...
Ponovila sam OGTT nakon cca 3 tjedna laganije prehrane. I stvarno sam se pridržavala svih uputa. No, sada je nalaz gori nego prvi put.
Prvi put je glukoza nakon 2h bila 8,4, a sada 10,2. Ne znam jesam li više :( ili :x . Pa kako sad to? Ja sam se tako trudila, a ono figa.

To ti je normalno.
Ne znam zašto ti ginić nije objasnio, kod nekih trudnica - što je viša trudnoća, to su šećeri gori.
Tako je meni bilo i ja sam na kraju bila na inzulinu. (sad više nisam.)
Znam da je frustrirajuće - meni je istih 150 grama špinata na vodi davalo šećer 5, pa 7, pa 11.9. sve unutar mjesec i po. Ja sam bila ljuta ko pas pa sam se malo i derala na svog ginića.
Tako da nisi ništa krivo radila, i super je da si se držala dijete.

Umjesto još jednog OGTT-a ti možeš tražiti uputnicu za Petrovu, koja je referentni centar za dijabetes u Hrvatskoj. Odeš tamo prenoćiti i oni ti vade krv 24 sata a ti jedeš samo njihovu hranu. I onda vide točno kakvi su ti šećeri ujutro natašte, nakon doručka ruča večere jabuke.
I kažu ti koju dijetu trebaš koristiti. Ja bih na tvom mjestu tako. U biti, ja to jesam tako. ;D

andiko
30.11.2011., 10:41
Zato što se šećeri u tijelu probavljaju unutar 120 minuta.
Pojela ti vola ili kolač ili jabuku, nakon 120 minuta šećer ti ne bi trebao biti veći od 7. I to kad nisi trudna.
Trudnica koja nema poremećene vrijednosti šećera u krvi 60 minuta nakon 4 kriške torte od čokolade ima vrijednost glukoze u krvi manji od 4. (vidila na svoje oči, a bome piše i u Đelmiševom udžbeniku)

Tvoje vrijednosti u drugom naletu su granične za osobu koja nije trudna.
Trudnice jer su trudne sve redom imaju niži šećer, kaj god da pojele.
Dr. Đelmiš kojeg su ti preporučile tu na forumu, a kojeg preporučam i ja, najbolji je ginekolog za dijabetičarke u ovom kutu svijeta. Idi u Petrovu, sve će biti ok. Imaš samo gestacijski dijabetes, to nije razlog za paniku.

Što se tiče težine bebe, nije problem kilaža, već *kako* je beba tu kilažu dobila.
Ako mama nema dijabetes (koji god), kilaža nije problem (u većini slučajeva)

Ako mama ima dijabetes (koji god!) onda je problem. Jer onda postoji mogućnost da je beba "velika" odnosno da se "deblja" zbog poremećenih vrijednosti šećera u krvi. Maminoj, pa samim time i svojoj.

Pojednostavljeno rečeno, mamin šećer prelazi u bebinu krv. Osim što se 'deblja', i beba počinje proizvoditi svoj vlastiti inzulin.
Rađanje je rad u kojem beba troši energiju odnosno šećer.
Beba nedijabetične mame to nadoknadi podojem. Ali ta beba ne proizvodi puno inzulina.
Beba dijabetične mame koja prozvodi inzulin da bi probavila mamin povišeni šećer nastavlja proizvoditi tu količinu inzulina i kad se odvoji od majke te si nakon podoja može napucati preveliku količinu inzulina i može pasti u dijabetičku komu. (Ovo je worst case scenarij.)
Zbog toga su loše regulirani dijabetes i velike težina indikacije za carski rez.

Ja sam u drugom i trećem trimestru izgubila 18 kg dijabetičkom dijetom. Rodila sam dijete 3400, sasvim zdravo.
Ne bih toliko skinula da nisam bila trudna, što nisam unijela, on si je povukao. Dijete si uzme sve što mu treba.

Nimrod, baš ti hvala na ovom objašnjenju...sad se više neću bunit kad me šalju na OGTT. Prva dva djeteta su mi bila 4170 i 4550, šećer uvijek uredan. ALi očito se nikad ne zna....Očekujem da me sad opet pošalju...

leptiric_zg
30.11.2011., 16:02
Dakle, netko se gore poveselio nakon dobrih nalaza da smije nastaviti papati kolače. :) Meni je rečeno da je dijagnoza do kraja trudnoće i ako su mi vrijednosti normalne da moram DO KRAJA trudnoće nastaviti s djetom.

Iskreno, ja ne važem ništa, i dalje si priuštim jedan medenjak dnevno (dobro, nekad dva). :) Izbacila sam skroz tijesta (jedem ga samo za ručak), ali pite, kiflice i sl ništa. dva mjeseca sam na istoj kilaži.

KOnzumiram isključivo vodu. Ne želim nikoga odgovarati, ali ja sam gladna s tim njihovim režimom a odmah sam i nervozna. Moja gospodična je uredne težine za 31TT. Ali i dalje se svaka 3 tjedna pikam i nosim na VV.

Gestacijski dijabetes ne mora i nije razlog da se ide na carski porod.

venera21
30.11.2011., 16:34
Danas sam na VV dobila nalaze malog kućnog profila i jedna vrijednost mi je čak 8. Kažu da moram u Petrovu na 2,3 dana i da će mi uvesti inzulin. Pijem dosta lijekova radi kronične bolesti pa se sve to sada izgleda pošemerilo.
Ima li ovdje koja trudnica kojoj su uveli inzulin u Petrovoj?

ardnas
30.11.2011., 19:05
ne brini se, samo će ti par dana promatrat razinu šećera i ideš doma uz dijetu.Dok ne uđeš u bolnicu, izbaci ugljikohidrate, sokove slatko, kruh...i pazi na unos voća slatkog

Canaj
30.11.2011., 20:32
cure, pratila sam vas, ali ne stignem sad prokopati jako unatrag pa evo pitanje:

- jel je moguce ogtt test napravit u jednom danu (tj testirati se i dobiti nalaz isti dan)? -ako idem u obični dom zdravlja...

fala!

venera21
30.11.2011., 21:23
ne brini se, samo će ti par dana promatrat razinu šećera i ideš doma uz dijetu. Dok ne uđeš u bolnicu, izbaci ugljikohidrate, sokove slatko, kruh...i pazi na unos voća slatkog

ma najgore je kaj inače izbjegavam voće, povrće i mliječne proizvode radi ulceroznog kolitisa, koji mi se totalno pogoršao u trudnoći, i doslovno živim na onome kaj bi trebala izbaciti radi dijabetesa.
na VV vele da bi uz inzulin mogla normalno jesti ono kaj sam i jela do sada. E ja sad ne znam toliko o dijabetesu, da li je to istina?

Danka_
30.11.2011., 22:08
na VV vele da bi uz inzulin mogla normalno jesti ono kaj sam i jela do sada. E ja sad ne znam toliko o dijabetesu, da li je to istina?

Načelno da, ali sve skupa treba dobro izbalansirati. Ako govorimo samo o prehrani, uz vanjski inzulin daleko je fleksibilnije.

Marsupilami
30.11.2011., 22:13
Danas sam na VV dobila nalaze malog kućnog profila i jedna vrijednost mi je čak 8. Kažu da moram u Petrovu na 2,3 dana i da će mi uvesti inzulin. Pijem dosta lijekova radi kronične bolesti pa se sve to sada izgleda pošemerilo.
Ima li ovdje koja trudnica kojoj su uveli inzulin u Petrovoj?

Vrijednosti su ti u principu preniske za uvadjanje inzulina.
S druge strane, ako zbog kronicne bolesti moras jesti odredjenu hranu koja ti dize secer u krvi onda ce ti mozda uvesti inzulin, par jedinica tek toliko kao potporu.

Kada obavis puni profil u bolnici znat ce se vise, nemoj se samo uznemiravati zbog toga, nije inzulin toliko strasan, bit ce sve ok :)

venera21
30.11.2011., 23:33
Hvala cure na odgovorima.
Sutra idem kod dr. Ivanišević u Petrovu na dogovor pa ćemo vidjeti. Nije mi čak ni inzulin toliko strašan, koliko to kaj moram na par dana ostavit svoju bebačicu....

Nimrod
01.12.2011., 14:21
Meni su radili OGTT sada već 2 puta i šećer mi je bio prvo 9,1, a sada 7,5 i stalno mi govore da imam gastacijski dijabetes. Razlikuje se kako to gledaju dr. ginekolozi i ovi na Vuk Vrhovcu.

Koma mi je jedino što sam sada dobila aparatić za kontrolu šećera, a trakice kostaju 265kn, a moras ih kupiti. Uf, koma...ima li još tko iskustva sa tim aparatićima?

Slušaj one iz Petrove.
Samo oni imaju dovoljno iskustva i znanja o trudnicama i dijabetesu u jednom paketu. ;D
Zaista, dok sam ležala tamo nagledala sam se svega oko tog prokletog šećera i oko
posljedica glupih, neinformiranih liječnika koji iz knjiga uzimaju vrijednosti za netrudne ljude i samo ih lijepe trudnicama kao da je to isto
da je isto ne bi bio gestacijski dijabetes

Nimrod
01.12.2011., 14:21
Sutra idem kod dr. Ivanišević u Petrovu na dogovor pa ćemo vidjeti. Nije mi čak ni inzulin toliko strašan, koliko to kaj moram na par dana ostavit svoju bebačicu....

Neće te dugo držati, mene su držali samo jedan dan.
drži se!

Nimrod
01.12.2011., 14:24
Načelno da, ali sve skupa treba dobro izbalansirati. Ako govorimo samo o prehrani, uz vanjski inzulin daleko je fleksibilnije.

Hmmm, meni baš i nisu dali da bude fleksibilnija dijeta. Vrlo rigorozna dijeta i inzulin zadnja 3 mjeseca.

Ponovit ću, u Petrovoj je hrpa liječnika koji imaju brdo iskustva - a svaka situacija je po nečemu posebna - i treba ići k njima.

Danka_
01.12.2011., 14:40
Hmmm, meni baš i nisu dali da bude fleksibilnija dijeta. Vrlo rigorozna dijeta i inzulin zadnja 3 mjeseca.

Da, jer na taj nacin ono prvo sto sam spomenula (izbalansiranost) postignes puno brze i jednostavnije. To je sasvim u redu.

Nacelno: ako je netko na granici uzeti inzulin ili ne, puno je lakse (sto se prehrane tice) ako ga pocne uzimati. Ali treba znati omjere (koliko jedna jedinica inzulina spusta GUK za 1 mmol, koliko jedna jedinica inzulina prekriva grama UH). U situaciji u kojoj se venera nalazi, inzulin ce joj omoguciti da unosi i hranu koja bi, uzeta bez vanjskog inzulina, izazivala previsoke glikemije kod nje. Samo treba napraviti jasan plan, koliko UH i kada, uz odgovarajuce doze inzulina.

iva1602
01.12.2011., 15:39
kad ste prvi put išle na kontrolu šećera, dakle ogtt, u svoj dom zdravlja što vam je pisalo na uputnici? na mojoj piše samo kks, urin i s-glukoza, nigdje ne piše ogtt pa brijem da mi je ginić krivo napisao uputncu....

AndrejaMa
01.12.2011., 16:15
Dugo se nisam javljala...
GUK profil uredan.
Sve vrijednosti su ispod svih granica
natašte .......................3,6
2 sata poslije doručka .... 4,1
2 sata poslije ručka ....... 3,6
2 sata poslije večere ..... 3,0

I dalje pridržavati se prehrane i kontrola za 4 tjedna.
Ja ću se osvrnuti na ono da je svaki slučaj specifičan.
Otpočetka tvrdim da prvi nalaz iz nekog razloga nije bio realno stanje.
I nije svaki slučaj da se trči u Petrovu.
Eto, pravilnom prehranom izbjegla sam sve dodatne komplikacije.
Jučer bila i kod gin. na pregledu, beba uopće nije prevelika, trudna sam 33 tjedna, i sve mjere su za 33-34 tjedna, procjena težine 2.150 kg, sve na svom mjestu, beba se okrenula (još prije koji tjedan, baš sam osjetila). Čak je i gin rekao da je čudno kako su se nalazi popravili za dva tjedna.
Tako da, eto malo ohrabrenja za one koje su u strahu, držite se djete i sva će biti OK (ako nisu baš katastrofa nalazi, naravno).

AndrejaMa
01.12.2011., 16:17
canaj, OGTT test možeš eventualno napraviti privatno da dobiješ nalaze isti dan. U domu zdravlja su uvijek slijedeći dan.

Canaj
01.12.2011., 17:55
canaj, OGTT test možeš eventualno napraviti privatno da dobiješ nalaze isti dan. U domu zdravlja su uvijek slijedeći dan.
e viš, to nisam bila sigurna...al dobro je - stići ću obavit to prije pregleda

pujica
01.12.2011., 19:12

mene zanima gdje mogu privatno, a da nije breyer, to mi je na skroz drugoj strani grada

AndrejaMa
01.12.2011., 19:47
Ne znam koji dio grada ti treba,
znam za jedan u Dubravi i u Sevetama, ali ne znam gdje ti živiš...

pujica
01.12.2011., 22:12
maksimir, dubrava bi bila super...

Boxica
01.12.2011., 23:16
maksimir, dubrava bi bila super...

Labor centar u Maksimiru
http://www.ordinacija.hr/adresar/ustanova/labor-centar-poliklinika-za-medicinsko-laboratorijsku-dijagnostiku/

pujica
02.12.2011., 00:46
faaaaalaaaa

venera21
03.12.2011., 22:46

Evo javljam da će me uzeti u Petrovu slijedeći petak na 3 dana. Samo kaj nisam pitala u koliko sati treba doći?

Boxica
03.12.2011., 23:25
Evo javljam da će me uzeti u Petrovu slijedeći petak na 3 dana. Samo kaj nisam pitala u koliko sati treba doći?

ujutro u 7

Nimrod
05.12.2011., 18:26
Dugo se nisam javljala...
GUK profil uredan.
Sve vrijednosti su ispod svih granica
natašte .......................3,6
2 sata poslije doručka .... 4,1
2 sata poslije ručka ....... 3,6
2 sata poslije večere ..... 3,0

Ja ću se osvrnuti na ono da je svaki slučaj specifičan.
Otpočetka tvrdim da prvi nalaz iz nekog razloga nije bio realno stanje.

Svaki slučaj JEST specifičan jer su svakom čovjeku šećeri specifični.
Zato, tvoj prv nalaz JEST bio realno stanje - ono u kojem si se ti tada nalazila.

Ne reagira svaka osoba isto na svaku hranu. Mi smo u Petrovoj dok sam čuvala trudnoću uspoređivale svoje vrijednosti nakon ručka koji nam je svima bio isti. I neke su žene na neku hranu jednostavno drugačije reagirale.

Nadalje,
Meni je jutarnji GUK u 13 tjednu bio 10,5.
I slijedećih 4 mjeseca s urednom prehranom nije prešao 4.9
Ali onda je počeo biti 7.8 do 8.9 s istom tom prehranom, i morala sam na inzulin.
I unatoč činjenici da su me liječili kao da imam dijabetes tipa II na kraju sam ipak *dokazivo* imala samo gestacijski.

Nimrod
05.12.2011., 18:32

Čekaj, kako te Petrova hrani bez međuobroka?

Mi smo dobivale hranu za doručak, ručak i večeru.
ALI upute su bile jesti:
u 7:00 kruh i meso/sir (kaj je već bilo) i mlijeko (ili kaj je već bilo) za doručak = Doručak
u 10:00 jabuku koja došla s doručkom = Međuobrok
u 12:00 ručak koji dođe = Ručak
u 15:00 jabuku koja došla s ručkom = Međuobrok
17:30 večera koja dođe = Večera
19:30 jabuka koja je došla s večerom = Međuobrok
22:00 šnita kruha i jogurt koji je došao s večerom = Noćni obrok

Sve ostalo se smatralo varanjem da bi se naštimali šečeri i da bi se što prije otišlo iz bolnice.

Ja sam 10 minuta do obroka znala umirati od gladi ali nekako idući nikad nije bio tako daleko. ;D

Nimrod
05.12.2011., 18:41
KOnzumiram isključivo vodu. Ne želim nikoga odgovarati, ali ja sam gladna s tim njihovim režimom a odmah sam i nervozna.

Meni ti je to išlo jedno s drugim - čim sam si dopustila nešto sa šećerom, odmah sam umirala od gladi.
I proklinjala njih i njihovu dijetu.

Kasnije sam batalila pola šnite kruha i uvela 200 grama riže. I nitko sitiji od mene.
(doduše nisam mužu uopće dala sa unosi slatko u kuću, ali to je drugi par rukava. bome je i on 6 kila izgubio)

Da bih kasnije saznala da je nuspojava pojačane gladi (i žeđi za sokovima) upravo visok šećer.
I da mi baš zato što sam debela nitko nije vjerovao da nemam dijabetes.

AndrejaMa
06.12.2011., 08:26
Svaki slučaj JEST specifičan jer su svakom čovjeku šećeri specifični. <BR>Zato, tvoj prv nalaz JEST bio realno stanje - ono u kojem si se ti tada nalazila.<BR><BR>Ne reagira svaka osoba isto na svaku hranu. Mi smo u Petrovoj dok sam čuvala trudnoću uspoređivale svoje vrijednosti nakon ručka koji nam je svima bio isti. I neke su žene na neku hranu jednostavno drugačije reagirale. <BR><BR>Nadalje, <BR>Meni je jutarnji GUK u 13 tjednu bio 10,5. <BR>I slijedećih 4 mjeseca s urednom prehranom nije prešao 4.9<BR>Ali onda je počeo biti 7.8 do 8.9 s istom tom prehranom, i morala sam na inzulin.<BR>I unatoč činjenici da su me liječili kao da imam dijabetes tipa II na kraju sam ipak *dokazivo* imala samo gestacijski. Razumijem i prihvaćam.Imam gestacijski dijabetes. OK. Ako se to dijagnosticira kao trenutno stanje u jednom nalazu od 4 nalaza unutar mjesec dana.Nalaz tri tjedna prije, tjedan i dva tjedna kasnije&nbsp;uredan.Ono što mene smeta da se u takvoj situaciji straši, priča što ne bi trebalo, a što bi trebalo nitko ne kaže. Ako sam negdje ne pronađeš ili ne pitaš nekog.Kao što je prije kojeg tjedna kad su pričali u jednoj emisiji o dijabetesu, pa imeđu ostalog i o gestacijskom, gdje se dva dr nisu niakako mogla složiti sa činjenicama i dijagnozama. U svakom slučaju, djete se držim i dalje, ponekad malo (alo stvano malo prkršim), osjećam se super, i to je to.

Nimrod
06.12.2011., 17:59
Razumijem i prihvaćam.Imam gestacijski dijabetes. OK (...) Kao što je prije kojeg tjedna kad su pričali u jednoj emisiji o dijabetesu, pa imeđu ostalog i o gestacijskom, gdje se dva dr nisu niakako mogla složiti sa činjenicama i dijagnozama. (...)

Zato što, vrlo ugrubo rečeno, koliko trudnica toliko gestacijskih dijabetesa. :D
Tipa, ti imaš gestacijski, i ja sam imala gestacijski, a terapije su nam sigurno nebo i zemlja.
A neka treća možda ima samo intoleranciju glukoze.
Zato je tu stalno ponavljam tu prokletu Petrovu.
Ja sam samo njima vjerovala nakon što sam skužila kolike te razlike mogu biti i koliko liječnika kod nas uopće ne šalje trudnice na OGTT (jer to nije obavezno).
Šećer se kod trudnica kontrolira u urinu na redovnim pregledima, ali postoji šansa da dođeš na taj pregled a da nisi jela ništa cijeli dan (a to te ne pitaju) i budu ti super šećeri. Ali u biti nisu.

Zato je redoslijed tih pretraga: šećer u urinu - OGTT - profil.

Inače, OGTT se radi obično između 24-28 tjedna trudnoće.

AndrejaMa
08.12.2011., 10:17
Pa za tvoju informaciju, po novome je obavezan OGTT test između 24 i 28 tjedna, kao i bris iza 35 tjedna.

A što se tiče stručnosti, po mojim nalazima imam intoleranciju na glukozu, a ne gestacijski dijabetes.
Iako sada u mojoj trudničkoj piše da imam gestacijski dijabetes.
POtražila sam drugo mišljenje, ali nitko ne bi sada preko nalaza koji piše u trudničkoj.
Čemu onda uopće drugo mišljenje? Uostalom bilo je treće mišljenje, ali ok.
I da, koliko gestacijskih dijabetesa, toliko i različitih terapija.
Pa ti onda budi pametan i odaberi koga ćeš slušati.
A o Petrovoj ne bih....

klara
08.12.2011., 10:30
Šećer se kod trudnica kontrolira u urinu na redovnim pregledima, ali postoji šansa da dođeš na taj pregled a da nisi jela ništa cijeli dan (a to te ne pitaju) i budu ti super šećeri. Ali u biti nisu.

.

Ovo se možda meni desilo. Na dan pregleda sam se uvijek trudila manje jesti jer mi je teško paldala vožnja u autu s punim želudcem. Slučajno sam jednom došla nakon kolača :)

Danka_
08.12.2011., 10:55
A o Petrovoj ne bih....

Ako govoris o timu koji se u Petrovoj bavi dijabetesom (ne samo gestacijskim), onda sigurno u Hrvatskoj neces naci nikoga strucnijeg za tu problematiku. Znam ponesto o dijabetesu pa eto, uzimam si za pravo to tvrditi.

AndrejaMa
08.12.2011., 11:40
Ne govorim o tom konkretnom timu, već općenito...
Svatko ima pravo na svoje mišljenje o bolnicama i ljudima koji rade u njima.

Danka_
08.12.2011., 11:57
Naravno, ali na temi o dijabetesu u trudnoći govoriti loše (bez konkretnih primjera) o Petrovoj ne misleći pri tome na tim koji se bavi dijabetesom ne čini mi se konstruktivnim. Ako imaš nešto loše za reći i o tom timu, to je sasvim u redu. Ali ako nemaš, onda mi se čini štetnim to što si napisala jer će one kojima možda baš treba ekipa s PT1 tvoje pisanje odvratiti od tog mjesta.
A znam puno previše primjera kada je izbjegavanje PT1 ("jer Petrova je ovakva i onakva") naškodilo trudnoći.

Zrina
09.12.2011., 13:04
Po čemu su posumnjali da imate problema sa šećerom? Ili se sada OGTT stvarno radi obavezno svima?
Mene stalno ispituju da li sam imala prije problema sa šećerom jer je beba konstantno veća od tjedna trudnoće,ali me još nikamo nisu slali (22 tjedan).

Anemona
09.12.2011., 13:15
Po čemu su posumnjali da imate problema sa šećerom? Ili se sada OGTT stvarno radi obavezno svima?
Mene stalno ispituju da li sam imala prije problema sa šećerom jer je beba konstantno veća od tjedna trudnoće,ali me još nikamo nisu slali (22 tjedan).
Moj dr. je prije slao sve koji imaju u obitelji nekog s povišenim šećerom.
Tako da ja sam kontrolirala radi toga, a i sama sam pretpostavila, jer su mi počeli neki specifični problemi, kao nagli pad šećera, pa mi pozli,... Onda sam izmjerila na maminom aparatiću doma i dobila čudne vrijednosti.

AndrejaMa
10.12.2011., 21:48
OGTT test se sada radi obavezno, između 24 i 28 tjedna.
Radi se i ranije ukoliko ima nekakvih indicija (obiteljska dijagnoza, velika težina, velika beba,...).

Ok, povlačim što sam napisala na ovoj temi o Petrovoj, ali kao što su mi rekli, danas se svašta proglašava gestacijskim dijabetesom i ono što je i ono što nije.
Na žalost, to nam je sudbina sa svim dijagnozama, kao da ima onih realnih i onih koje naginju i onih koje bi se mogle svrstai tako. Pa se onda šelje na pregleda i svakakve lijekove, po meni savsim nepotrebno.

Danka_
10.12.2011., 22:32
Ok, povlačim što sam napisala na ovoj temi o Petrovoj, ali kao što su mi rekli, danas se svašta proglašava gestacijskim dijabetesom i ono što je i ono što nije.
Na žalost, to nam je sudbina sa svim dijagnozama, kao da ima onih realnih i onih koje naginju i onih koje bi se mogle svrstai tako. Pa se onda šelje na pregleda i svakakve lijekove, po meni savsim nepotrebno.

Za većinu trudnica s dijagnosticiranim gestacijskim dijabetesom jedina terapija je kontrolirana prehrana, što uopće nije loše bez obzira na dijagnozu. Tek manji dio trudnica mora dobivati inzulin. Inzulin nije lijek (zapravo nije lijek uopće) koji se može davati tek tako - ako ga ne trebaš, tijelo će prilično burno reagirati. O kakvim ti lijekovima pričaš?

puntica
11.12.2011., 12:57
Pa za tvoju informaciju, po novome je obavezan OGTT test između 24 i 28 tjedna, kao i bris iza 35 tjedna.
obavezan?
hmmm...nemam pojma ko bi te mogao obavezati da to moraš napraviti?!
u prvoj trudnoći sam radila 2 put ogtt, i oba puta je bio super. a radila sam ga...eto tako, jer je ginekologica svih slala, i to dvaput. :roll:
nije bilo ni jedne jedine indikacije da mi je potreban :/

u ovoj trudnoći ga nisam radila, niti mislim (ok, sad je možda već i kasno s obzirom da mi je termin ovih dana 8-))

AndrejaMa
11.12.2011., 20:47
Danka_, pisala sam općenito o svim dijagnozama i o tome da se lijekovi daju kako se kome svidi, dakle ne samo u trudnoći.
A za inzulin znam da sa ne daje bez razloga.
I upravo o tome govorim, da vrijednosti mojih nalaza nisu ni približno blizu onima za koje je potreban inzulin, a ponjeli su se prema meni na VV kao da će inzulin biti jedino rješenje.
Usporedno sa podacima u drugim državama ispada da imamo jako puno trudnica sa gestacijskim dijabetesom kao dijagnozom. Zašto je to tako?

puntica, meni je tako rečeno, a i sve trudnice koje znam (a prošle su 28 tj.) u približno to vrijeme poslane su na OGTT test u posljednjih par mjeseci. Radi se o 6 trudnica, neke su već i rodile...

Danka_
11.12.2011., 21:02
Na V. Vrhovcu ti nisu propisali inzulin, to što je netko nešto pričao ništa ne znači.

Što se tiče statistika, ne znam da je to tako, ali ako jest, uzroci mogu biti razni: genetika, činjenica da imamo jeftinu perinatalnu skrb, ili ono na što aludiraš - da se ta dijagnoza daje i slučajevima koji to nisu. S druge strane, znam za slučajeve gestacijskog dijabetesa gdje se trudnicama nažalost nije pružala odgovarajuća skrb. I ne pruža se nijednoj od vas ovdje koja dobije dijagnozu pri čemu joj NITKO ne da čak ni okvirne, a kamo li PRECIZNE upute o prehrani, pri čemu je ta prehrana istodobno terapija. To je jednostavno loše.

Ja ne pišem ovdje jer se želim praviti pametna, pišem iz srca i po savjesti. Nisam po struci medicinar, ali ponešto stvarno znam o dijabetesu i njegovom utjecaju na trudnoću. Nikada nikoga nisam plašila ni zastrašivala, baš obrnuto.

AndrejaMa
11.12.2011., 21:17
Meni su upute o prehrani date i ja sam ih se pridržavala. Pridržavam ih se i dalje, iako i dalje mislim i znam da u mojim papirima ne bi trebalo pisati gestacijski dijebetes već intolerancija na glukozu - to su dvije različite dijagnoze sa različitim pristupima i različitim "težinama".
Upravo zbog toga može mi se desiti pri porodu da me radi toga zele inducirati ili pak tko zna što, a za to vjerojatno pravih i stavrnih indicija nema.
I naravno da u situaciji kao što je ova, u mom slučaju sve radiš da zaštitiš i dijete i sebe.
Tvoje savjete smatram izuzetno korisnim i stavrno ih pročitam sa pažnjom i razmislim o njima.
Ne mislim da nekog zastašuješ, smatram da sa mojim nalazima nemam potrebe ići u Petrovu, već nastaviti po uputama i nahođenju vlastite savjesti.
Da su nalazi drugačiji (lošiji) vjerojatno bih potražila mišljenje sa Petrove.

Nimrod
12.12.2011., 00:23
Naravno, ali na temi o dijabetesu u trudnoći govoriti loše (bez konkretnih primjera) o Petrovoj ne misleći pri tome na tim koji se bavi dijabetesom ne čini mi se konstruktivnim. Ako imaš nešto loše za reći i o tom timu, to je sasvim u redu. Ali ako nemaš, onda mi se čini štetnim to što si napisala jer će one kojima možda baš treba ekipa s PT1 tvoje pisanje odvratiti od tog mjesta.
A znam puno previše primjera kada je izbjegavanje PT1 ("jer Petrova je ovakva i onakva") naškodilo trudnoći.

Jedan veliki potpis.
A ovo "naškodilo trudnoći" je, u najmanju ruku, vrlo blago rečeno.

Nimrod
12.12.2011., 00:26
Ovo se možda meni desilo. Na dan pregleda sam se uvijek trudila manje jesti jer mi je teško paldala vožnja u autu s punim želudcem. Slučajno sam jednom došla nakon kolača :)

Meni se dogodilo još gore - ispao mi je takav cijeli profil. Nisam stigla jesti kako se spada dan prije profila, rekli su mi dođi natašte, ali im se raspored pikanja poremetion i onda su mi dali hranu na koju nisam nešto reagirala. Ono, ništa preko 6. Idući dan da neka ja idem doma, a meni guk nakon njihovog doručka 11.9.! Ne želim ni pomisliti što bi bilo da nisam kontrol frik akav jesam.

Nimrod
12.12.2011., 00:30
Meni su upute o prehrani date i ja sam ih se pridržavala. Pridržavam ih se i dalje, iako i dalje mislim i znam da u mojim papirima ne bi trebalo pisati gestacijski dijebetes već intolerancija na glukozu - to su dvije različite dijagnoze sa različitim pristupima i različitim "težinama".

Ja sam podvojena - s jedne strane znam kako se osjećaš jer ni ja nisam imala ispravnu dijagnozu na papirima.
S druge strane, ne vidim kako možeš biti tako sigurna da nemaš pravu dijagnozu, a da nisi bila na profilu jedno tjedan dana?
Ja sam si provjerala GUK 800 dnevno i potrošila pravo mlao bogastvo na trakice.

I da dodam koju dobru u Petrovoj - ja sa svojom dijagnozom bih isto završila na indukciji, obzirom na dijagnozu na papiru - ali sam ipak dočekala 40+1 bez indukcije.

Marsupilami
12.12.2011., 01:05
obavezan?
hmmm...nemam pojma ko bi te mogao obavezati da to moraš napraviti?!
u prvoj trudnoći sam radila 2 put ogtt, i oba puta je bio super. a radila sam ga...eto tako, jer je ginekologica svih slala, i to dvaput. :roll:
nije bilo ni jedne jedine indikacije da mi je potreban :/

u ovoj trudnoći ga nisam radila, niti mislim (ok, sad je možda već i kasno s obzirom da mi je termin ovih dana 8-))

Samo da kazem nesto u korist OGTT-a.
U mojoj zadnjoj trudnoci sam radila ogtt u 22. tjednu trudnoce, to zapravo nije bio pravi ogtt nego test na glukozu koji rade u obicnim labosima, dakle nataste te bocnu, popijes glukozu i onda nakon 2 sata bocnu opet.
Na tom testu mi je secer bio 7,7, nisu mi dali glukozu jer je vec ionako secer bio povisen (glupost naravno, nije tako zabrinjavajuc bio, ali eto nisu mi dali) nego su mi rekli da nesto pojedem i da se vratim za 2 sata.
Nakon 2 sata secer mi je i dalje bio 7,7, dakle malo povisen ali u trudnoci jos i podnosljivo.

Doktorica mi je rekla da odem u Petrovu na obradu, da mi naprave profil.
Dok sam ja sredjivala cuvanje djece i sve tehnikalije u 30. tjednu trudnoce puca mi vodenjak, odlazim u Petrovu bolnicu na hitnu i ostavljaju me tamo.
Vrijednosti secera bile su toliko katastrofalne da su me odmah stavili na inzulin, prva doza preko infuzije a dalje 5x dnevno prije svakog obroka.

Sto htjedoh reci?
Proslo je 8 tjedana od kada mi je u labosu secer bio laaagano povisen pa do prijema u bolnicu gdje je bio nesto manje od 20.

Ako se ogtt ne napravi ne moze se znati da li je sve ok ili nije.
Ne postoji indicija zbog koje bi lijecnik trebao slati trudnicu na ogtt, indicija je trudnoca jer gestacijski dijabetes se dobiva samo i iskljucivo u trudnoci, zato se i zove gestacijski :)

Naravno da vas nitko na njega ne moze natjerati, ali svaka odgovorna trudnica bi ga trebala napraviti, ako ne zbog sebe onda zbog svoje bebe.

Zadnja trudnoca mi je bila 5. po redu, u prve cetiri nisam imala gest. dijabetes.

sirius
12.12.2011., 09:12
Ono što ja mislim da bi svaka odgovorna trudnica trebala napraviti je promjeniti način ishrane , vrlo često se pitam što bi se dogodilo kad bi se SVIM trudnicama preporučivalo (na prvom pregledu ili još prije zaćeća) prehrana sa nižim udjelom ugljikohidrata i prehrana sa hranom niskom GI indeksa (posebno ako bi se naglasilo koliko je to važno i kako pozitivno može utjecati na organizam majke i dijeteta). Vjerujem da bi tada velik broj gestacijskih dijabetesa i intolerancija glukoze tada bio pod kontrolom , prije potrebe za liječničkom intervencijom.

Shania
03.04.2012., 13:51
Danas sam radila OGGT pretragu, zbog prevelikog dobivanja na težini do 19 tjedna +8 kg .
Meni je toliko pozlilo nakon toga da mi nije u cijeloj trudnoći nijednom tako bilo.

Nije bila mučnina, nego me nakon drugog vadjenja krvi oblio znoj po cijelom tijelu, gaće su mi bile mokre...ledja.. drhtavica i nesvjestica. jedva sam doteturala do parka, popila vode, pojela nešto..i nekako se dovukla doma.
Bila sam na rubu nesvjestice i osjećala sam strašnu glad. I sada doma još uvijek nisam dobro.

Sutra je nalaz i tako me strah da neće biti dobar, s obzirom kako sam loše reagirala na samu pretragu,

a72
05.04.2012., 20:58
meni je danas na kontroli puna 32.tt receno da imam visak plodne vode. guk jutros radjen i bio 4, ogtt nisam radila, niti u prijasnjim trudnocama , a ni sada (3.) , nemam dijabetes u porodici, za ova 32 tt sam se udebljala 9,5 kg, beba mi od pocetka prednjaci za 7 dana, i prethodna beba je bila krupna preko 4 kg.
dr nije panicio, ali je rekao pregled za 20 dana, da izbacim slatko, i to je sve.
da li ste vi sa gest. dij. imale visak plodne vode, i da li je to uticalo na porod, bebu itd? ogtt cu vjerovatno otici sama da uradim privatno.

Shania
05.04.2012., 22:33
nalaz je OK. pozlilo mi je zbog hipoglikemije

prvo vadjenje krvi ujutro glukoza 4,7
nakon 2 h 2,9

Ipak mi je dr. preporučila dijetu i dala tablicu prehrane

Tek sam u 20 tjednu još se svašta može dogoditi sa šećerom i mojom kilažom zar ne?

sirius
06.04.2012., 08:09
nalaz je OK. pozlilo mi je zbog hipoglikemije

prvo vadjenje krvi ujutro glukoza 4,7
nakon 2 h 2,9

Ipak mi je dr. preporučila dijetu i dala tablicu prehrane

Tek sam u 20 tjednu još se svašta može dogoditi sa šećerom i mojom kilažom zar ne?

pa svakoj trudnici bi bilo preporučljivo da jede hranu sa što nižim GI, da izbjegava skokove šećera u krvi.

sirius
06.04.2012., 08:14
meni je danas na kontroli puna 32.tt receno da imam visak plodne vode. guk jutros radjen i bio 4, ogtt nisam radila, niti u prijasnjim trudnocama , a ni sada (3.) , nemam dijabetes u porodici, za ova 32 tt sam se udebljala 9,5 kg, beba mi od pocetka prednjaci za 7 dana, i prethodna beba je bila krupna preko 4 kg.
dr nije panicio, ali je rekao pregled za 20 dana, da izbacim slatko, i to je sve.
da li ste vi sa gest. dij. imale visak plodne vode, i da li je to uticalo na porod, bebu itd? ogtt cu vjerovatno otici sama da uradim privatno. Ne znam da li GD utječe na povćanu količinu plodne vode kod dijeteta, ali sigurno utjeće na zadržavanje vode u tkivima. Ako dr. nije zabrninut , tada siguno i nije zabrinjavajuće. U svakom slučaju probaj izbaciti ne samo slatko, nego i smanjiti kompletan unos ugljikohidrata jer oni zdražavaju vodu.
Ugljikohidrate zamjeni dobrim masnoćama i ugljikohidratima iz povrća (a ne žitarica i škroba).