PDA

Pogledaj cijelu verziju : Nalaz OGTT

Stranice : [1] 2 3 4

Garfy
26.07.2007., 10:16
Cure, jutros sam radila OGTT i natašte je nalaz 4,0 a pod opterećenjem glukozom nakon 2 sata 7,0.
Doktorica u ambulanti je rekla da nalaz nije loš ali da ga treba ponovit za mjesec dana jer je vrijednost pod opterećenjem nešto veća.

Molim vas znate li koje su referentne vrijednosti? Ima li netko iskustva? Trebam li se zabrinuti?

HELP!

lilium
26.07.2007., 10:30
Ne brini se, vrijednosti mi se cine OK - referentne vrijednosti imas na:

http://www.poliklinika-analiza.hr/index.php?option=content&task=view&id=6&Itemid=35

nataste: 3.1 – 6.1
nakon 2 sata: < 7.8

:heart:

filip
27.07.2007., 12:05
ja sam u 9 tj.trudnoce i ovo mi je druga,ali me gin.nije poslao na ogtt nego samo ka kks,i glu...u prvoj mi tr.ogtt nije uspio jer sam povratila....dali ce me mozda poslati kasnije na ogtt?

ana-blizanci
27.07.2007., 12:18
ogtt se obavezno radi u trudnoći! referentne vrijednosti su od 4-7.8!

Garfy
27.07.2007., 12:21
ana-blizanci jel misliš da je ovaj moj ok?

inga
27.07.2007., 13:20
Filip, koliko znam ogtt se radi nesto kasnije, oko 20. do 25. tjedna trudnoce.

Danka_
27.07.2007., 13:49

mislim da zapravo nije obavezno (u Hrvatskoj), ali svakako bi trebalo biti. neki doktori salju trudnice, neki ne. ove referentne vrijednosti koje si navela odnose se na mjerenje nakon 120 minuta po uzimanju glukoze. secer nataste ne smije biti visi od 6.1 mmol/L.

Suzizana
27.07.2007., 14:08

ogtt nije obavezan, radi se samo ukoliko imaš neke indikacije da bi mogla imati šečer. znači ako si dobila previše kila, ako ti neko u familiji ima šečer i sl.
ja sam ga radila u obje trudnoće i to u prvoj 3 puta a u drugoj jednom (zato kaj mi je baka šečeraš) i imala sam puno višlju vrijednost nego ti (mislim oko 10) , ali nisam bila na inzulinu.
čak sam u drugoj radila i profil 2 puta, pikali su me kroz 24 sata svaka tri sata da vide kakav je šečer kroz dan, prvi profil je bio loš, pa su rekli ak drugi (dok sam bila dijeti) bude loš da moram na inzulin.
kako je sve bilo normalno dok sam bila na "šečernoj dijeti" nisam se morala pikati.
sad su me zvali u bolnicu nakon 3,5 godine od drugog poroda, jer rade neko istraživanje o ženam koje su imale šečer u trudnoći.
bila na ogttu, vagali me, mjerili, mjerili masno tkivo, uzeli anamnezu i za mjesec dana poslali doma nalaze da je sve ok samo da sam malo buci-buci :lol: ida budu me za koju godinu zvali opet.
a jwesam se raspisala :lol:

Garfy
27.07.2007., 17:46
Potpisujem!

Ne šalju doktori sve trudnice na OGTT. Mene je poslao jer sam dobila malo više kg. u trudnoći. Inače sam jako mršava. Visoka 168 a kg od 50-55kg cijeli život, a u trudnoći do 20.-tog tjedna došla na 64 kg pa me doktor poslao na OGTT i stavio na djetu.
Inače, ja nosim blizance pa mislim da i zbog toga dobivam malo više. Trbuh mi je već veliki.

filip
27.07.2007., 21:19
cudno mi je to sto me u prvoj trudnoci poslao sa 2 mjeseca,i nalaz mi nije uspio jer sam povratila....a sad mi daje da izvadim obicnu glukozu...usput u prvoj trudnoci sam dobila 22kg...

Lucija Ellen
27.07.2007., 21:40
Koliko sam ja upucena, ozbiljna prenatalna briga treba ukljuciti OGTT kod svake trudnice, to nije test koji se radi ako postoji indikacija, kao recimo double test. Gestacijski dijabetes se ne moze odrediti odokativno a posljedice nelijecenog gestacijskog dijabetesa mogu biti vrlo ozbiljne.
Inace, za pouzdan nalaz OGTT-a preporucena mi je klinika Vuk Vrhovec a ne domovi zdravlja. Mjeri se na drukciji nacin nego u obicnim labosima: iz prsta, 4 puta, s tim da se smije kretati i piti voda.

zlatokosa
28.07.2007., 20:08
i ja sam bila jučer na OGTTu iako sam tek u 9. tj. jer mi je šećer lagano povišen - 6,2, ali to je već zabrinjavajući. Jedva sam uspjela popiti, i za 3 minute povraćala tako da sad imaju samo novi nalaz šećera natašte.
u prvoj trudnoći radili mi OGTT, znam da mi je pod opterećenjem bio 9,2 , pa su mi radili i profil, no sve je bilo ok.
nadam se da neću morat skoro na OGTT, bar dok mi se ne smire mučnine, jer mislim da neću moći ponovno ono popiti...

martinaP
28.07.2007., 21:28
Moja gin šalje u prvoj trudnoći sve trudnice na OGTT, a u kasnijim trudnoćama ako postoje indikacije za to.

Garfy, nalaz 7 nakon 2 sata je ok. Od 7,8 do 11 je poremećena tol. glukoze (rješava se uglavnom dijetom), a više od 11 je gest. dijabetes.

Neke cure na forumu su spominjale i OGTT u više točaka (čini mi se 0, 30, 60, 120 minuta). Ne znam u kojim slučajevima se takav test radi.

Sandrij2
29.07.2007., 11:34
Neke cure na forumu su spominjale i OGTT u više točaka (čini mi se 0, 30, 60, 120 minuta). Ne znam u kojim slučajevima se takav test radi.

U Rijeci se svima tako radi.

zlatokosa
29.07.2007., 22:41
meni su u Petrovoj tako radili!!!

Sandrij2
30.07.2007., 18:48
Eh, sad moj nalaz :( :

glukoza nt: 4,4
nakon 30 min: 7,9
nakon 60 min: 9,1
nakon 120 min: 8,4

Kaže doc da su to lagano povišene vrijednosti, da ne paničarim (da je za trudnice do 8 normalna vrijednost). Jel' to ona mene tješi ili da ipak brinem? Dala mi je uputnicu za pregled u bolnici 2 tjedna nakon zadnjeg pregleda. I da napravim UZV (zadnji, prije 4 tjedna je bio uredan).
Za ponavljanje OGTT je rekla da ćemo čuti mišljenje dr iz bolnice.
I da, napomena: lagana dijeta. Šta to znači? NIŠTA slatko? Inače sam jela sve, raznovrsno (povrće, meso, od mliječnih proizvoda sve osim mlijeka...), pa i slatko (OK, to ću smanjiti, pa i izbaciti skroz ako treba). Možda sam pretjerivala s voćem...
29 tjedana, +10kg

martinaP
30.07.2007., 21:48
Imaš tu (http://www.poliklinika-harni.hr/teme/trudnoca/05_dijeta.asp) dijetu za trudnice s dijabetesom, pa se pridržavaj barem vrste hrane i mislim da sve bude ok.

:love:

Sandrij2
30.07.2007., 22:49
martinaP, hvala! :*

Angelina_2
03.08.2007., 17:16
Kolika su moja saznanja ogtt je zastarjela pretraga i u danasnje vrijeme se jako rijetko radi...umjesto toga radi se hba1c.....

Danka_
03.08.2007., 18:02
nije zastarjela. ali njena primjena ne iskljucuje niti zamjenjuje mjerenje postotka HbA1c (ako govorimo o gestacijskom dijabetesu).

Thlaspi
06.08.2007., 07:45
mene je ginić poslao na OGTT u 36 tjednu... i bilo mi je fuj grozno, nisam povratila,a li bilo bi mi bolje da jesam...
mislim da me poslao isto zbog malo "previše" kilica :oops:

Thlaspi
06.08.2007., 07:46
zaboravih napisati, isto u domu zdravlja...

Kristiana
06.08.2007., 11:17
I ja sam bila na OGTT testiranju, u 35.tjednu, isto radi viška kilograma. Nije bilo ništa strašno. Bila sam u Vuka Vrhovca i super je prošlo. Vadili su mi 4 puta krv iz prsta, a zaslađena tekućina nije bila toliko strašna:) Naravno nalazi su mi uredni :D

zlatokosa
08.08.2007., 11:55
saznala sam zašto je na vuku vrhovcu ok ta tekućina, a drugdje koma!!!!!
tamo za trudnice naprave ko sok, točnije u onakvu slatku otopinu dodaju limunsku kiselinu pa to zapravo ispadne limunada!!!!!
drugi put tražim uputnicu za tamo!!!!! :D

diavo
08.08.2007., 14:19
Ja sam i u ČK i u VŽ prilikom pretrage sama iscijedila pola limuna u otopinu glukoze. Nitko medicinara se nije tome protivio, dapače, rekli su da ću tako lakše popiti. Dakle: uzmite sa sobom svoju polovicu limuna i složite vrlo slatku limunadu.

Val
08.08.2007., 15:43
ja sam ogtt radila u domu zdravlja i preporucili su mi da donesem limun.
tekucina je bila cist'ok, a ja inace ne volim slatko.

garfy, nedavno je moja kolegica radila ogtt i nalaz je bio, cini mi se, 7,2.
njoj je doc rekao da je to granicno i preporucio joj dijetu.

Sandrij2
22.08.2007., 00:16
Podižem temu...
Ponovila sam OGTT nakon cca 3 tjedna laganije prehrane. I stvarno sam se pridržavala svih uputa. No, sada je nalaz gori nego prvi put.
Prvi put je glukoza nakon 2h bila 8,4, a sada 10,2. Ne znam jesam li više :( ili :x . Pa kako sad to? Ja sam se tako trudila, a ono figa.
Dr mi je rekao da je to još uvijek u istoj grupi kao i prvi nalaz- netolerancija na glukozu i da nije alarmantno dok nije 11,9. Pa kako je krenulo... ne želim misliti da će ići tim tempom. Preporuka za cca mjesec dana ponoviti OGTT (fuuuuuuuuuuuuuj).
I pratiti bebu na UZV. Naručio me za dva tjedna od zadnjeg pregleda.
Ima li netko ovakvo iskustvo?

vmartina
22.08.2007., 14:31
Sandrij, već sam pisala na jesenskim, početna glukoza 5,2 al evo i ovdje ću - nakon 2 sata 8,2. Sutra zovem ginića. Pretpostavljam da će me kao i tebe staviti na dijetu...

Sandrij2
22.08.2007., 22:34
vmartina, jedino čime se možemo utješiti da nam je barem početna glukoza u normali (meni je 4,6-4,8), a moj dr je gledao i to. Kao bitno je da nije stalno povišena. E sad, jel' to samo da me malo utješi ili stvarno to ima neke veze, nemam pojma.

crvic
23.08.2007., 14:42
ja sam danas radila ogtt i nalazi su mi: nakon 30 mn 9,0; 60min 9,9; 120min 6,9

i sada sam u panici zvala doc koja mi je rekla kako oni u bolnici gledaju vrijednost samo nakon 120min.
sto je s vasim vrijednostima nakon 30 i 60min.
malo sam :?

Sandrij2
23.08.2007., 14:59
malo sam :?

Nemaš zašto biti :? . Nalaz ti je apsolutno u redu, bar ja tako mislim.

Kod mene je ovako bilo 1.put:

glukoza nt: 4,4
nakon 30 min: 7,9
nakon 60 min: 9,1
nakon 120 min: 8,4

a ovako 2. put:

glukoza nt: 4,8
nakon 30 min: 7,5
nakon 60 min: 10,5
nakon 120 min: 10,2

crvic
23.08.2007., 18:37
sandrij :* hvala ti

crvic
23.08.2007., 20:16
bila sam kod doktora koji mi je rekao kako je nalaz u redu i da se gleda vrijednost nakon 120min! pa cemu onda vadjenje krvi i nakon 30 i 60 min?
ni o mi nije nista rekao kada sam ga to pitala!

macka
25.09.2007., 14:44
cure, podižem, možda mi netko bude znao riješiti dilemu :?

jutros sam radila ogtt (26+2)
glukoza natašte: 4,0
nakon 120 minuta: 6,2

e, sad, ja bih po svemu što sam ovdje pročitala zaključila da je to ok nalaz... ali, doktorica koja mi je radila pretragu je rekla da je to granična vrijednost i da će mi moja doktorica objasniti što mi je činiti...

što vi mislite?

Loryblue
25.09.2007., 15:46
macka, pa po referentnim vrijednostima ti je sasvim ok.
ne znam zašto ti je to rekla.
moj je bio isto ovakav i nikakvih zabrinjavanja nije bilo niti uputa. osim šta su mi stalno govorili da moram "prikočit" s jelom jer sam nenormalno dobivala kile. ja bi od petka do ponediljka dobila po 3 kila.
i zbog toga su me i slali najviše na ogtt.

macka
25.09.2007., 15:49
macka, pa po referentnim vrijednostima ti je sasvim ok.
ne znam zašto ti je to rekla.
moj je bio isto ovakav i nikakvih zabrinjavanja nije bilo niti uputa. osim šta su mi stalno govorili da moram "prikočit" s jelom jer sam nenormalno dobivala kile. ja bi od petka do ponediljka dobila po 3 kila.
i zbog toga su me i slali najviše na ogtt.

:lol:
pretpostavljam da sam i ja poslana na ogtt jer sam između dva pregleda (nepuna 4 tjedna) dobila 4 kile :shock:
a uopće ne jedem više nego prije... :/

ninochka
25.09.2007., 16:21
moje iskustvo je da većina dr-a šalje rutinski sve trudnice na OGTT

moram opet čak i ja, a u prvoj trudnoći mi je natašte bilo 3,7, a nakon glukoze 3,4 :lol:

crvic
25.09.2007., 16:49
macka, od kuda su ti vadili krv? iz prsta ili vene?

ja sam zbog svog ginekologa isla kod dijabetologa na savjetovanje. moj nalaz je bio 6,9 nakon 2h. vadili su mi krv iz vene tako da je ta vrijednost u redu i nije granicna.
granicna je samo ako je krv iz prsta, tada je gornja granica 7,1

macka
25.09.2007., 16:54
macka, od kuda su ti vadili krv? iz prsta ili vene?

ja sam zbog svog ginekologa isla kod dijabetologa na savjetovanje. moj nalaz je bio 6,9 nakon 2h. vadili su mi krv iz vene tako da je ta vrijednost u redu i nije granicna.
granicna je samo ako je krv iz prsta, tada je gornja granica 7,1

iz prsta
dakle, u tom zecu leži grm :mrgreen:

ali, svejedno, gornja granica je 7,1... :?

crvic
25.09.2007., 16:57
da, gornja granica je 7,1 i vjerojatno ce te opet slati za mjesec dana na ogtt. tako je meni objasnio dijabetolog.

i vjerojatno ce ti reci kako ces morati drzati dijetu. i da, oni toleriraju nalaz oggt-a i do 9 tako da se ne moras nista brinuti :*

macka
25.09.2007., 17:17
da, gornja granica je 7,1 i vjerojatno ce te opet slati za mjesec dana na ogtt. tako je meni objasnio dijabetolog.

i vjerojatno ce ti reci kako ces morati drzati dijetu. i da, oni toleriraju nalaz oggt-a i do 9 tako da se ne moras nista brinuti :*

hvala ti :love:
nadam se da se ta dijeta odnosi najviše na ukidanje slatkog, a ne na neke druge izmjene u prehrani, jer ja stvarno ne znam kako bih se mogla bolje i zdravije hraniti od ovog kako jedem otkad sam trudna :/

crvic
25.09.2007., 17:27
ovo je primjer dijete

http://www.poliklinika-harni.hr/teme/trudnoca/05_dijeta.asp

makar nemoj niti razmisljati o dijeti dok ti tvoja dr tako ne kaze :love:

macka
25.09.2007., 17:36
ovo je primjer dijete

http://www.poliklinika-harni.hr/teme/trudnoca/05_dijeta.asp

makar nemoj niti razmisljati o dijeti dok ti tvoja dr tako ne kaze :love:

onda sve 5 8)
a razmišljati o dijeti bez da mi dok tako kaže ne pada mi napamet. ni inače mi dijeta nikad ne pada napamet... ;)

hvala, crvić!

vidra
25.09.2007., 17:45
ja ovih dana (kad se uspijem probudit) isto idem radit ogtt ... onda ću i ja tu provjerit vrijednosti :roll:

Sandrij2
26.09.2007., 10:38
Gornja granica za trudnice je 7,8. Inače, do 11,9 je netolerancija na glukozu, a iznad gestacijski dijebetes koji se ne dijagnosticira odmah, nego tek nakon još nekih pretraga.

Ja sam upravo došla od endokrinologa, vadili su mi Hba1c (prosjek šećera u zadnja 2-3- mjeseca) koji iznosi 6.0 (ref. vrijednosti su od 4.8-6.0). Dr kaže da je to u redu, da ne jedem slatko do poroda i da 6 mjeseci nakon poroda napravim ponovo OGTT.

crvic
27.09.2007., 15:47
mene je moj ginekolog izmucio s tim secerom, :evil: , nalaz ogtt-a nakon 120 min 6,9-po njemu previsok :? pa sam i ja radila HBA1C, 5,4, i tek me onda pustio na miru

Sirius Black
27.09.2007., 21:48
Imam pitanje:
Bila sam danas na pregledu i kao svaki put prvo smo obavili kontrolu mokraće i ispalo je da imam šećer u mokraći. Do sad mi je uvijek nalaz krvi bio uredan. Doktor je rekao da me neće sad slati na OGTT jer sam 36+1 i nek smanjim ugljikohidrate u prehrani. Čim sam došla doma izmjerila sam šećer u krvi jer mi tata ima povišeni šećer pa ima doma onaj digitalni aparatić na koji kapneš malo krvi pa ti pokaže rezultat i ispalo je da mi je 3,8. Sad mi ništ nije jasno jer je to prilično nisko :?
Ima netko da se kuži u to, u čemu je stvar?

leonisa
27.09.2007., 22:32
u mokraci ti se pokaze secer ako je u krvi preko 9.
sve zavisi kada si jela prije nego si vadila krv/mokrila.

Gornja granica za trudnice je 7,8. Inače, do 11,9 je netolerancija na glukozu, a iznad gestacijski dijebetes koji se ne dijagnosticira odmah, nego tek nakon još nekih pretraga.
ne bi se slozila sa tobom. naime ja sam bolovala od gestacijskog i zbog istog imala trudnocu pod nadzorom u petrovoj. a po ovoj tvojoj "definiciji" nisam.
nakon 120 minuta se secer mora vratiti na normalu (na samom nalazu ti pisu "dopustene" vrijednosti, a nakon 120 minuta je 6,1)
inace HBA1C vade i uzimaju kao prosijek ali on nije uopce toliko pouzdan (npr. mogao si imati hipo i hiper i nalaz ti je odlican jer se trazi srednja vrijednost. a ni hipo ni hiper nije uredu).
pravi OGTT se radi tako da se krv vadi iz prsta. prvo vadjenje je na taste, pa se popije 70grama glukoze razrjedjene u 2dl vode pa se vadi nakon 30 minuta pa 60 minuta i 120 minuta. neki laboratoriji nazivaju vadjenje iz vene na taste i 120 min nakon glukoze OGTT ali to nije OGTT i dijabetolozi ga ne priznaju kao nalaz.
i da, u 20-nekojem tjednu je to rutinska pretraga.
u svakom slucaju, nije neki veliki bed.
cure sretno :love:

Rhea
29.09.2007., 14:17
leonisa, koliki je tebi bio šećer kad si zbog toga bila hospitalizirana?

leonisa
30.09.2007., 23:53
ja sam jako rano isla na OGTT i imala 13 nakon 60 i 8,5 nakon 120minuta.
hospitalizirana sam bila zbog drugih stvari. zbog ovog sam svaka 4 tjedna isla na obradu (profil) na 2-3 dana u petrovu.
znam da mi je bio visi jer npr. kad sam popila frape (prosvercan u bolnicu, morala sam si dati gusta i testirati se :mrgreen: ) nije se par sati spustao ispod 8, kad sam zabunom popila zasladjen caj, bio je 10.....kad su me prikopcali na prepar 15 cijeli dan dok se nije smanjila doza.
dijagnoza je od pocetka bila gestacijski dijabetes. no dijetom se secer drzao u granicama normale.

Danka_
01.10.2007., 15:42
Čim sam došla doma izmjerila sam šećer u krvi jer mi tata ima povišeni šećer pa ima doma onaj digitalni aparatić na koji kapneš malo krvi pa ti pokaže rezultat i ispalo je da mi je 3,8. Sad mi ništ nije jasno jer je to prilično nisko :?
Ima netko da se kuži u to, u čemu je stvar?

prvo, aparatici nisu 100% tocni, tj. manje su tocni od laboratorijskih metoda. ali bez obzira na to, 3.8 mmol/L izmjereno na aparaticu sasvim sigurno znaci da ti U TRENUTKU MJERENJA secer u krvi nije bio dovoljno visok da bi stigao u urin. (aparatici su DOVOLJNO POUZDANI, da ne bude zabune.)

medjutim, u uzorku urina na pregledu si imala pozitivan secer jer ti je PRIJE davanja uzorka secer u krvi bio dovoljno visok da se "prelio" u urin, tj. presao je tzv. bubrezni prag.

trazi dalje pretrage.

i zgodan link:
http://www.idb.hr/smjernice.htm

obratite paznju, ove vrijednosti glukoze ovise o tome je li odredjivana koncentracija u venskoj/kapilarnoj plazmi/punoj krvi

Danka_
01.10.2007., 15:42
nedostaje edit: leonisa, mislim da smo se srele u petrovoj :)

Nina_ri
03.10.2007., 19:17
Sad sam zbilja zbunjena i prestrašena, danas sam dobila nalaze i početni šećer mi je 4,6 a nakon dva sata 2,2. Ovdje svi govore o visokim vrijednostima, a šta je ovo moje? Čini mi se da se trebam brinut ili? Inače baka šećeraš a mama hipoglikemičar (gubi šećer) Kod dr mogu tek za dva dana, mislim da cu se pojest živa do tada.Zna li netko nešto o tome? :?

Nina_ri
04.10.2007., 09:33
Nitko mi nemože ništa reć? :(

Sandrij2
04.10.2007., 11:01
Već par puta sam otvarala topic, ali stvarno ti ne znam ništa pametno reći. Nadam se da će se netko upućen javiti...

lilium
04.10.2007., 11:36
Nemam iskustva, no kad se nitko s iskustvom ne javlja konzultirala sam dr googla i nasla neke podatke, evo ukratko sazetak i prijevod - kazu da zbog toga sto pankreas proizvodi previse inzulina moze doci do hipoglikemije, uzrokuje ju stres, losa prehrana, neki problemi s jetrom/pankreasom ili trudnoca. Simtpomi mogu biti razliciti: drhtavica, znojenje, vrtoglavica, osjecaj slabosti, dezorijentacija. Nema evidencija da steti trudnoci, no zbog simptoma predstavlja problem je za majku i zato treba kontrolirati razinu secera, planirati obroke i sve vrijeme imati neku zalihu ugljikohidrata sa sobom (tablete glukoze, slatkise i sl.) tako da se moze uzeti odmah kad se osjete simptomi. Treba se posavjetovati s doktorima u vezi prehrane i sl.

Sretno :heart:

Nina_ri
04.10.2007., 13:19
Puno, puno hvala ;) Ja sam isto trazila po netu ali ocito neznam dobro trazit...jos jednom hvala od srca.

leonisa
14.10.2007., 15:03
nedostaje edit: leonisa, mislim da smo se srele u petrovoj :)
:)
da?
posalji PP :mrgreen:

lelita
03.12.2007., 18:35
Danas sam dobila rezultate ogtt-a;nakon 30 min.8.9,nakon 60 9.7 i nakon 120 6.8. Prvi put iz vene bio4.8 prije opterecenja. I sad me zanima jel to u granicama il nije i sto mi je ciniti. Gin. idem tek za 10 ak dana. Ajd ako se nekom da nek mi nesto odgovori!! Hvala!!

crvic
03.12.2007., 20:56
meni je nalaz nakon 30 min 9,0, nakon 60min 9,9, a nakon 120 min 6,9

i moj dr je radio probleme oko toga, makar su mi tri lijecnika rekla kako je to uredan nalaz. gledaju nalaz nakon 120min.

znaci, tvoj nalaz je uredan :*

ana-blizanci
04.12.2007., 00:16
9.9 nije malo!!! moj otac je šećeraš na inzulinu tako da su i meni to radili ali meni je uvijek bio uredan šećer!
treba biti max do 8 -tako mi je rečeno kad sam ja radila!!!

crvic
04.12.2007., 07:10
9,9 nakon 120min nije malo, ali nakon 30m i 60min nije bitan, rijeci dijabetologa, zbog velike kolicine glukoze koja se unese u organizam i potrebno je da se ta glukoza poslozi i gusteraca pocne luciti inzulin.

tvojem ocu je ta vrijednost nakon 120min, samo se u trudnoci cetiri puta mjeri glukoza.

lelita
04.12.2007., 13:15
Hvala Crvic!! Ja si opet nesto mislim da upak odem na nekakvu dijetu..A mrzim dijete pa ne znam kako bih izdrzala. Cekat cu ja bolje da vidim hoce me dr. poslat na kakvu!!Nadam se da nece..Kile me izludjuju. 26 tj a vec sam 11 natukla!! Do kraja ne znam koliko jos mogu ocekivat. pozdrav!!

zlatokosa
05.12.2007., 10:30
ja sam ponovno bila na ogtt-u(nakon što sam na poč. trudnoće povraćala). Ovaj sam put istisnula pola limuna. Sve bilo ok, fina limunada za popit. Došla po nalaze - činili mi se ok! No, jučer mi je dr. rekla da baš i nisu: natašte 5.2 , a nakon 2 sata 8,5!!! a i u urinu je pokazalo šećer.
Sad moram na Vuk Vrhovac ponovit ogtt! Jel neka od vas išla tamo? :?

zlatokosa
05.12.2007., 10:31
sada sam u 28. tjednu!

madamare
05.12.2007., 11:51
meni je nakon 2 sata šećer bio 8 i morala sam držati dijetu za dijabetičare do kraja trudnoće i jednom mjesečno 24 sata ležati u bolnici da bi mi svaka 3 sata mjerili šećer.
nemoj se uzrujavati, biti će sve u redu. i ja sam bila jako uznemirena, pa kad sam došla u bolnicu upoznala sam još žena s istim problemom i sve smo rodile zdravu djecu.
ako ti dr. preporuči dijetu pridržavaj je se do kraja trudnoće i sve će biti u redu.

zlatokosa
06.12.2007., 11:52
madamare, u kojoj si bila bolnici?

zlatokosa
14.12.2007., 10:46
obavila ogtt na vuk vrhovcu.
natašte 4,3 nakon 2 sata 8,2!
po njihovim mjerilima to je granični nalaz. Povišeno je od 8!
ne smijem apsolutno ništa slatko.
Umjesto da ostanem u bolnici dali mi iglice i epruvetice za vađenje krvi kod kuće. Po tim će se nalazima (profili) vidjeti hoće li ta dijeta bez šećera biti dovoljna i ok!
javim vam se s novostima. u nedjelju se moram pikat.uspjela sam nagovoriti muža da mi pomogne.

bibai
14.12.2007., 11:32
Zlatokosa, da li na VV krv vade iz prsta ili vene?

zlatokosa
19.12.2007., 12:17
iz prsta, 4 puta

zlatokosa
19.12.2007., 12:21
nalazi profila nisu mi ok, pa moram u petrovu na daljnju obradu. naručena sam 28. na odjel pa će me oni ponovno pikati cijeli dan i noć. nadam se da će biti ok. jako se brinem.
dobila sam posebnu dijetu 1800 kalorija, mali obroci, 6 puta dnevno.
a dolazi Božić...nadam se da neću posrnuti pred svim finim jelima i slasticama... :(

Ally
22.12.2007., 00:14
U pon san radila ogtt, 25 tjedan sam. prva vrijednost je bila 4.8, a nakon 2h 4.9. Krv su mi vadili iz vene u domu zdravlja.

filip
27.12.2007., 19:45
ja grem na ogtt u cetvrtak pa vam javim kako je bilo....

valjda cu uspjet a da ne povratim....

rinče
01.01.2008., 12:02
S obzirom da me doktor šalje na ogtt test preporučio mi je da idem na Vuk Vrhovec može li mi itko reći od kada ujutro rade i kada je najbolje doći ?

hvala!

MBee
01.01.2008., 12:04
Sestre i šalteri od 7.30 a vađenje krvi od 8h.

zlatokosa
01.01.2008., 14:00
bok cure!
jučer sam se vratila iz petrove, gdje sam bila od petka. radili mi profile. svi ok!!! :D
dakle, u mom slučaju upalilo je i samo s dijetom od 1800 cal(koju su mi dali u bolnici). Bilo je cura kojima su profili šećera bili previsoki pa su ih odmah bacili na inzulin...

Gost 1
01.01.2008., 22:37
Za OGTT preporučam VV, jer se smiluju, pa u groznu tekućinu koju moraš popiti dodaju okus limuna, tako da je osjećaj skoro kao da piješ limunadu.
Radila sam test upravo u vrijeme kad patim od mučnina, ali sam dva decilitra uspjela zadržati u sebi (što ne bih mogla garantirati niti za 2 dl obične vode).

filip
03.01.2008., 13:14
ja grem na ogtt u cetvrtak pa vam javim kako je bilo....

valjda cu uspjet a da ne povratim....

curke,nisam povratila :D ,,,u subotu su nalazi gotovi....

rinče
04.01.2008., 12:49
napravila sam danas ogtt u u Dubravi u novoj bolnici , vadili su mi krv iz prsta , nalazi su gotovi u ponedjeljak . Nadam se da nemam šečer iako mi je doktor rekao da s obzirom da sam se udebljala 15 kila i da mi beba u 33.tjednu odnosno 34.tjedan po uzv ima 2435 g sumnja na dijabetes .
Kakve su vaše kilaže i kilaže vaših beba?

iva1602
04.01.2008., 13:02
[

valjda cu uspjet a da ne povratim....[/quote]

curke,nisam povratila :D ,,,u subotu su nalazi gotovi....[/quote]

ja sam povratila... i šta sad... na koji način da napravim tu pretragu joooooojjj

filip
04.01.2008., 13:49
ja sam povratila u prvoj trudnoci,ali me nije slao da radim ponovno...vjerojatno bih i sad povratila da sam ostala cekat u domu zdravlja,ovako me muz odvezao doma,fino sam se legla i odspavala i za dva sata isla nazad..

zlatokosa
07.01.2008., 11:03
Rinče,
ja sam dobila samo 2 kg, a beba mi je u 31. tjednu imala 1,8 kg. Svejedno, imam gestacijski šećer!!

filip
07.01.2008., 11:48
meni jutarnji 4,66,a nakon 120 minuta 6,60[

blackie
07.01.2008., 12:34
Jedno pitanje za sve vas koje ste radile ogtt: jel vas vaš ginekolog rutinski poslao na tu pretragu ili su ipak bile neke indikacije za to?
Naime, ja sam sad trudna punih 25 tjedana, prije tjedan dana sam bila na redovitoj kontroli i moj ginekolog me nikud nije poslao, ni na kakve pretrage. Na samom početku trudnoće mi je dao uputnicu za kompletnu krvnu sliku (bilo sve uredno, GUK natašte 4,6) i to je zasad to...
Nekak sam očekivala da je možda vrijeme barem za novu krvnu sliku, očekivala sam i ogtt jer mi mama ima dijabetes tip II, ali niš od toga... :?

rinče
07.01.2008., 12:48
dobila sam danas nalaze i glukoza natašte mi je bila 4,2 a nakon dva sata 4,9 tako da nemam dijabetes.
A doktor me slao na ogtt test jer sam se udebljala 15 kila i beba mi je u 34 tjednu imala 2435 g .

zlatokosa
08.01.2008., 09:38
blackie, pitaj doktora za svaki slučaj? vjerojatno ti je sve ok, al bar ćeš biti mirna! :*

Gost 1
09.01.2008., 23:27
blackie:
Jedno pitanje za sve vas koje ste radile ogtt: jel vas vaš ginekolog rutinski poslao na tu pretragu ili su ipak bile neke indikacije za to?

Dr. me poslao na ogtt, jer sam imala malo povišen šećer-6,9.

U 12. tjednu ogtt ok, moram ponoviti u 26. tjednu.

šefika
10.01.2008., 14:01
ja u ponedjeljak moram na ogtt...fuuuj...
u prvoj mi je trudnoči nakon 120 min bio 3.9

Jenz
12.01.2008., 10:32
Kolika su moja saznanja ogtt je zastarjela pretraga i u danasnje vrijeme se jako rijetko radi...umjesto toga radi se hba1c.....

hba1c nije isto što i ogtt.. prema tome ne može biti zamjenska pretraga

ja sam u prošloj trudnoći dobila samo 7 kg, a šećer mi se povisio u 24. tjednu... već preko 7 je gest. dijabetes.. svaka 3 tjedna sam išla u Centar za dijabetes i bockala se svaki dan da pratim, naravno, nakon 3 tjedna je sve opet bilo ok, ali sam bila pod nadzorom do kraja trudnoće, a bome i mjesec dana nakon poroda

ne, definitivno nije loše kontrolirati ga... nije tolika opasnost za bebu, kolika za majku

napominjem, meni nikad nije prešao vrijednost od 7.6 pa su me vodili kao da imam gest. dijabetes

MBee
12.01.2008., 10:42
... nije tolika opasnost za bebu, kolika za majku

NETOČNO!

Posljedica neprepoznate trudničke šećerne bolesti je rađanje krupne djece, tipičnog cushingoidnog izgleda, porođajne težine veće od 4000 g za donošenu djecu s mnogo masnog tkiva (makrosomija - prekomjerni rast ploda) i s težom prilagodbom nakon poroda. Zbog češćih porođajnih trauma, oko 30% ove djece rađa se carskim rezom. Prirođene malformacije u ove djece, kao i majčine komplikacija u trudnoći su rjeđe.

Veća je opasnost za dijete nego za majku!

pino
12.01.2008., 14:51
OGTT je u Americi obavezna pretraga za sve trudnice izmedju 24. i 28. tjedna trudnoce. Ukoliko se pokaze povisen secer, ide se i na vadjenje hemoglobina. Kao sto je MBee napisala, veca je opasnost za bebu nego za mamu - vece bebe se teze poradjaju, cesce su intervencije tipa forcepsi i/ili vakuum pumpa, cesci hematomi na glavi, cesce slomljena kljucna kost kod bebe itd. A takodjer cesce se javlja dijabetes u djetinjstvu kod takvih beba; i opasnost od niskog secera nakon poroda.

Ja sam sad tocno 28 tjedana, i pratim secer nataste kod kuce vec 3 tjedna (varira izmedju 5.5 i 6) i znam da cu pasti na testu jer je ovaj put i pored dijete gore nego u prosloj trudnoci (kad je secer nataste bio oko 5 nakon dijete). I u prosloj trudnoci sam imala gestacijski dijabetes. Bila sam na strogoj dijeti (nikakav secer ili skrob, od ugljikohidrata samo zeleno povrce i malo voca) i nisam dobila niti kile zadnja tri mjeseca. Na uzv su procijenili bebu preko 4kg, pokusali smo indukciju, nije uspjelo i isla sam na carski. Beba je bila 3380g, znaci sasvim prosjecne tezine.

Jenz
14.01.2008., 12:06
... nije tolika opasnost za bebu, kolika za majku

NETOČNO!

Posljedica neprepoznate trudničke šećerne bolesti je rađanje krupne djece, tipičnog cushingoidnog izgleda, porođajne težine veće od 4000 g za donošenu djecu s mnogo masnog tkiva (makrosomija - prekomjerni rast ploda) i s težom prilagodbom nakon poroda. Zbog češćih porođajnih trauma, oko 30% ove djece rađa se carskim rezom. Prirođene malformacije u ove djece, kao i majčine komplikacija u trudnoći su rjeđe.

Veća je opasnost za dijete nego za majku!

ja govorim ono što su meni rekli u Centru za dijabetes... da, beba može biti krupnija, ali u pravilu nemaju problema ništa više od djece majki koje nisu imale gestacijski dijabetets, a koje i inače imaju krupne bebe

naprotiv, za majku postoji opasnost da od gestacijskog dijabetesa dobije pravi nakon poroda

moj je Luka bio 3.180 g i 50 cm.... dakle, pod kontrolom cijelu trudnoću i sve OK

u svakom slučaju napominjem, razinu glukoze treba pratiti, a ne se s tim zezati

MBee
14.01.2008., 12:47
A ja sam govorila iz svog iskustva. Cushingoidna, hipotonična, tri dana na intenzivnoj zbog niskog šećera, jaka žutica itd. To se naravno odnosi na Evu, ja sam bila super.

Jenz
14.01.2008., 14:16
ma naravno, pa svi ovdje govore iz svog iskustva ;)

ja u svakom slučaju samo naglašavam curama da to nije za igru, već se treba ozbiljno shvatiti i pratiti

ja sam sad opet trudna (6 tj.) i mjerim se non-stop... pazim na sve živo i neživo što se tiče ishrane i opet sam u frasu da će mi se pojaviti

iako je moj bio zapravo u nekim relativnim granicama normale, prošli put sam se prepala i dva dana samo plakala jer sam mislila da će se na Luku to strašno nešto odraziti, sve dok se nisam raspitala, pročitala sve što me zanimalo i promijenila ploču, pogotovo kad me doktorica u Centru posjela, sve mi objasnila i zapravo me smirila... ne bih to iskustvo nikome poželjela

enivej, sretno svima, i mamama i bebicama :heart:

Danka_
14.01.2008., 23:07
potpisujem Mbee

reci da je gestacijski dijabetes opasniji za majku nego za plod cini mi se neodgovornim od strane profesionalaca. u kojem je to gradu, ako smijem pitati?

istina, postoji opasnost i za majku da kasnije u zivotu dobije dijabetes tip 2 ako je imala gestacijski, no to ima veze s genima i na to ne mozes bitnije utjecati drzeci secere na normali za vrijeme trudnoce. rizik se povecava ako se zena previse udeblja, bilo u trudnoci, bilo kasnije.

s druge strane, beba na intenzivnoj, plus i kod djeteta povecan rizik od pojave dijabetesa tip 2 kasnije...

nazalost, i ponegdje u Hr se jos uvijek radjaju bebe cak od preko 5 kg bez da se itko sjetio majci izmjeriti secer u trudnoci. jos se svi dive kako je dijete "napredno". da se razumijemo, postoje velika djeca cije majke nemaju dijabetes, ali to uvijek treba provjeriti.

Danka_
14.01.2008., 23:12
sori, Jenz, sad vidim da si iz Osijeka.

a MBee je govorila iz svog iskustva - njena curica je bila na intenzivnoj. tvoje dijete hvala Bogu nije, pa ne mozes govoriti da imas iskustvo prema kojem je secer u majke opasniji za mamu nego za dijete.

oprosti ako zvucim "strogo", ne ide tebe nego one koji su ti rekli to sto si nam prenijela. :)

MBee
15.01.2008., 07:58
Ipak se sve slažemo u jednom - pazite na šećere u trudnoći (ja sam dijabetičarka tip 1 pa je kod mene bila malo drugačija situacija) :love:

šefika
15.01.2008., 13:03
dajte mi objasnite taj ogtt...
u prvoj trudnoči su mi ujutro na tašte izvadili krv dali da popijem onu tekučinu i za 120 min sam ponovno vadila krv...
danas dođem,izvadili mi krv,dala mokraču i rekli da se sutra ujutro javim natašte...
kako vama rade taj ogtt test...?

Jenz
15.01.2008., 13:21
sori, Jenz, sad vidim da si iz Osijeka.

a MBee je govorila iz svog iskustva - njena curica je bila na intenzivnoj. tvoje dijete hvala Bogu nije, pa ne mozes govoriti da imas iskustvo prema kojem je secer u majke opasniji za mamu nego za dijete.

oprosti ako zvucim "strogo", ne ide tebe nego one koji su ti rekli to sto si nam prenijela. :)

ja ponavljam

tako su mi rekli u Centru za dijabetes, dakle nisam JA rekla da je gest. dijabetes opasniji za majku nego za dijete

sad odustajem, nema potrebe za napadom

šefika
16.01.2008., 17:26
Cure nalaz mi je pokazao
guk 3,9

nakon 2h 3,2
šumII normal

je li to u redu?

matsa
16.01.2008., 17:48
Cure nalaz mi je pokazao
guk 3,9

nakon 2h 3,2
šumII normal

je li to u redu?

pa ja danas evo isto to radila - na tašte 5,0 - a referenta vrijednost da je normalno je <6,1. nakon dva sata 4,2, a ref. vrijednost da je normalno je <6,7. dakle, čini se da je tvoj nalaz u redu. čudi me da nemaš napisanu referentnu vrijednost pa da možeš pogledati...

šefika
16.01.2008., 18:18
ma meni ovdje piše <7,8 poremećana glikemija,
7.8-11.1 oštećena podnošljivost glukoze
>11.1 šećerna bolest...

pa ti ja to niš ne kužim...

MBee
16.01.2008., 18:23
Gago mislim da ti je prenizak šećer, to isto može biti problem.

šefika
16.01.2008., 18:35
znam a dr ne mogu dobiti da je pitam

MBee
16.01.2008., 18:37
Nije to ništa hitno, tebi se organizam vjerojatno već priviknuo na konstantno niske šećere pa ne osjećaš tipične simptome niskog (nesvjestica, slabost, znojenje, slab vid itd.), ali se ipak prvom prilikom savjetuj sa dijabetologom.

šefika
16.01.2008., 18:41
je nesvjestica,pa umor,ponekad ubrzano disanje...

i osjetim kad mi padne šećer tad moram odmah uzet nešto slatko,čokolada ili sok sladak jako...
ali nisam baš to nikad povezivala s niskim šećerom...a inače mi je kks uredn,
ne znam jel to može biti opasno za bebu...
znam da nije hitno ali...

Njonjo
17.01.2008., 11:21
Drage moje,ja se jučer šokirala nalazom OGTT-a.Dr. me poslala na pretragu bez posebnih indikacija,dobila sam 3 kg u trudnoći (21.tjedan).
Vrijednost prije opterećenja-4.1,nakon opterećenja glukozom i 2h-9.1.
Danas odmah krenula s dijetom,dobila knjižicu zdrave prehrane.
Zanima me zna li netko smijem li konzumirati kavu (s umjetnim sladilom).Navikla sam popiti kavu ujutro,a znam da ona radi oscilacije u vrijednosti glukoze.
Unaprijed hvala!

zlatokosa
17.01.2008., 11:45
ne znam za kavu, ali sigurno ne smiješ nikakvo sladilo- ni natren, ni bilo kakvu zamjenu, ni smeđi šećer, ništa!!!!!

šefika
17.01.2008., 12:10
da moja baka pije gorku...
bez natrena...ima povišen šećer...

pino
17.01.2008., 12:19
Zlatokosa, zasto ne umjetno sladilo? Prvo, smedji secer je 99% obicni secer, cak se i radi od obicnog secera kojem se dodaju molase pa to nema veze s nadomjescima i dijabeticari ga ne smiju trositi. Drugo, dijabeticari smiju koristiti nadomjestke, jedino ima kontroverza u tome koji nadomjesci su ok u trudnoci tj da li u velikim kolicinama mogu skoditi zdravlju bebe. Ako je samo za zasladit kavu tesko da ce imati bilo kakvog utjecaja.

Ja inace koristim splendu i za kavu i za kolace i za sve gdje bi inace stavila secer a pogotovo ako kupim pice pazim da nema secera nego samo nadomjestak.

MBee
17.01.2008., 13:12
Zanima me zna li netko smijem li konzumirati kavu (s umjetnim sladilom).

Naravno da smiješ!

Njonjo
17.01.2008., 15:08
Hvala puno!

zlatokosa
19.01.2008., 16:33
Ponavljam, nikakav šećer ako ti je otkriven trudnički šećer(niti saharin ni bilo što slično za dijabetičare)!!!!
to mi je rekla prof. Ivanišević u Petrovoj, iz referentnog centra za dijabetes gdje sam ležala.

Njonjo
19.01.2008., 23:30
OK,bolje da se pridržavam svih mogućih uputa,jer moram i na pretrage koje slijede nakon ovakvog nalaza-HbA1C i profil GUK.

pino
19.01.2008., 23:40
Zlatokosa, puno radije bih htjela cuti razloge... Kad cujem "zato sto mi je taj i taj to rekao", to je kao da mases crvenom krpom biku ispred nosa :)

Pogotovo stoga sto je to apsolutno prvi put da cujem tako nesto, a imala sam gestacijski dijabetes, isla kod doktora za dijabetes i kod nutricioniste i ni jedan ni drugi nisu tako nesto primijetili, a znaju da koristim nadomjestke.

MBee
20.01.2008., 09:18
Ja neću ni komentirati...ja sam cijelu trudnoću pratila u Vuku Vrhovcu i Petrovoj kod dr.Đelmiša i dr.Ivanišević pa tako nešto nisam čula.

zlatokosa
20.01.2008., 09:32
gle ne znam..kad sam bila u petrovoj radi profila, prof. Ivanišević mi je dala onu njihovu dijetu od 1800 kalorija i rekla da se držim toga navedenog,jedino da ne jedem bijeli kruh i ne nikakvo umjetno sladilo(iako na toj listi piše saharin ili assugrin), ali da to za mene ne vrijedi!!!
vi ne morate ovo prihvatiti ako mislite da nije točno, ali vjerujem prof. Ivanišević i držim se toga.

Danka_
20.01.2008., 09:47
moguce je da prof. I daje preporuku da se u trudnoci ne konzumiraju umjetna sladila, ali to u svakom slucaju nema veze s dijabetesom. moguce je da ona smatra da su umjetna sladila stetna, sva ili samo neka.

BusyBee
22.01.2008., 07:44
Zna li netko koliko se grama secera popije u famoznom napitku?
Naime, Americe mahom, ako uopce idu na ovakvu pretragu (ako postoji sumnja da secer nije ok, puno bolja varijanta je svakodnevno kontroliranje uz pomoc trakica ili aparatica) umjesto ogavne tekucine zvacu jednaku kolicinu gumenih bombona (jednaku kolicinu po seceru koji sadrze) pa me zanima.

MBee
22.01.2008., 08:18
75 g glukoze u 250 mL vode

BusyBee
22.01.2008., 08:19
Hvala

marinaR
23.01.2008., 17:41
pozdrav svima.znate li ima li smisla raditi ogtt test u 37 tjednu trudnoce.ili 38.nisam ga radila jer sam otisla van zemlje i nisam se mogla vratiti zbog problema.dosta sam dobila kila a vidim da je to jedan od razloga da nasi dr ovi salju na test.ovje gdje jesam(bjelorusija) to nije standardni test kao kod nas i tek sad sam uspjela naci mjesto gje ga mogu uopce napraviti.hvala.pozdrav svim mamama i buducim i bebama vani i u busicama

Jenz
31.01.2008., 13:47
ne znam za kavu, ali sigurno ne smiješ nikakvo sladilo- ni natren, ni bilo kakvu zamjenu, ni smeđi šećer, ništa!!!!!

smije, sa zaslađivačem smije, ali ne 10 kava dnevno - naravno :mrgreen:

šefika
31.01.2008., 13:58
pozdrav svima.znate li ima li smisla raditi ogtt test u 37 tjednu trudnoce.ili 38.nisam ga radila jer sam otisla van zemlje i nisam se mogla vratiti zbog problema.dosta sam dobila kila a vidim da je to jedan od razloga da nasi dr ovi salju na test.ovje gdje jesam(bjelorusija) to nije standardni test kao kod nas i tek sad sam uspjela naci mjesto gje ga mogu uopce napraviti.hvala.pozdrav svim mamama i buducim i bebama vani i u busicama

pa ako ti želiš biti sigurna da je šećer ok,idi i napravi ogtt...
pogotovo kako kažeš dobila si puno kila...
sretno :love:

BusyBee
18.02.2008., 14:53
Ima li koja (osim mene, bar u prvoj, u drugoj za sad nisam, ali jos ima vremena) da nije u trudnoci radila OGTT?

apricot
18.02.2008., 14:56
nisam

Lupko
26.03.2008., 16:02
Pitanje!Upravo sam podigla nalaz od ogtt-a,piše nakon dva sata 5.9 u krvi,to znam da je ok,no muči me što dolje piše :ŠUM(+)POZ.Dali to znači šečer u mokrači pozitivan,i dali je moguče imati ga u mokrači,a u krvi ne?? :?

davorka
26.03.2008., 19:48
Lupko, može ti to biti. Ja sam u drugoj trudnoći išla raditi nalaz OGTT dva puta i to zato jer mi se na pregledu kod ginekologa na onoj trakici kad daješ urin pokazalo kao da je šećer u urinu povišen. Nalaz na Vuku Vrhovcu OGTT je bio u redu. Tako da mislim da ti je taj nalaz mjerodavniji.

Lupko
27.03.2008., 08:16
Danas ću kontaktirati dr.,pa javim.Imam knjigu sve i svašta o trudnoći gdje sam pročitala da oko 50 % trudnica ima malo povišen šečer u mokrači.Glavno da u ga u krvi nema povišenog.Javim što sam obavila pa možda nekome pomogne!

Marsupilami
01.04.2008., 19:36
Ima li koja trudnica ili bivsa trudnica da je imala gest. dijabetes i da se kasnije povukao?
Naime u petak sam radila ogtt i imam jako los nalaz :cry:

Nataste je bio 8,9 a dva sata nakon probnog dorucka 13,1.
Nalaz je radjen iz venske krvi, ima li to kakvog utjecaja na ref. vrijednosti?

Moram se javiti u bolnicu da mi naprave profil pa cemo vidjeti kako dalje, nadam se samo da necu morati na inzulin.
Tko zna sto me ceka nakon trudnoce.

Huh samo da mi bebe bude dobro :heart:

Lupko
02.04.2008., 08:50
Nažalost nalaz ti je loš,ako ti se u bolnici pojavi isto ta koncetracija šečara ostaviti će te na inzulin.Nije to najstrašnije,bitno je da bebać bude dobro,a uz nadzor lječnika hoće,sve će biti u redu.Pusa i čuvaj se :love:

Marsupilami
02.04.2008., 13:55
Hvala na odgovoru i podrsci :*

Jenz
03.04.2008., 05:10
Ima li koja trudnica ili bivsa trudnica da je imala gest. dijabetes i da se kasnije povukao?
Naime u petak sam radila ogtt i imam jako los nalaz :cry:

Nataste je bio 8,9 a dva sata nakon probnog dorucka 13,1.
Nalaz je radjen iz venske krvi, ima li to kakvog utjecaja na ref. vrijednosti?

Moram se javiti u bolnicu da mi naprave profil pa cemo vidjeti kako dalje, nadam se samo da necu morati na inzulin.
Tko zna sto me ceka nakon trudnoce.

Huh samo da mi bebe bude dobro :heart:

bome, to je zaista loš nalaz

ja sam u prošloj trudnoći vodila se kao trudnica sa gestacijskim dijabetesom, mada mi nikada vrijednost nije prešla 8,7 - kod nas valjda to nekako rigoroznije kontroliraju.

uglavnom išla sam na dijabetičku dijetu 1600 kalorija i pravila si profil uredno svaki dan na tašte i prije i dva sata nakon jednog od obroka (jedan dan doručak, drugi ručak, treći večera, a četvrti sve tri mjere) i zapravo je sve bilo pod kontrolom. rodila bez problema zdravog dečkića i sve ok. bitno je da to ne zanemariš u svakom slučaju

nakon prve trudnoće pratila sam šećer i sve je bilo ok

sad u drugoj trudnoći, odmah su me bacili ponovno na tu dijetu, jer mi je nalaz nakon ogtt-a bio 6,0 natašte, a nakon opterećenja 10,1.

iako i dalje mjerim i vrijednosti ne dolaze niti nakon obroka do 7,00, vode me opet kao gest.dijabetes. jednom mjesečno kontrole, svaka 2 mjeseca vadim Hba1c i to je uglavnom to.

ovaj put su mi dali i 24 satnu proteinuriju i albuminuriju, te KEK, i nalaz je uredan.

dakle, pratimo, pazimo i ne bi trebalo biti problema

da te utješim, nije sve tako crno, ali opet velim, tvoj je nalaz ipak malo lošiji, pa postoji mogućnost da ti daju inzulin, a o tome zapravo nemam pojma, kao niti o tome što se zbiva nakon trudnoće

pazi se, čuvaj i kontroliraj i mazi svoju bebu :love:

Danka_
03.04.2008., 13:39
Jenz, oprosti ako je preosobno, mozes li mi reci koliki su ti bili rezultati za HbA1c? :)

Jenz
03.04.2008., 15:26
nije preosobno, rezultat mi je konstantno 6,2 - što je dobro, jer je normalan nalaz sve manje od 7 :)

andiko
05.04.2008., 21:09
evo, meni rezultati - 4.7 prije i 5.7 poslije. Koliko sam skužila iz postova, to je ok nalaz...?

MBee
07.04.2008., 07:39
andiko nalaz ti je super :)

Jenz
07.04.2008., 07:52
evo, meni rezultati - 4.7 prije i 5.7 poslije. Koliko sam skužila iz postova, to je ok nalaz...?

odličan nalaz :D

andiko
07.04.2008., 08:38
hvala cure :love:

mici85
09.04.2008., 19:14
evo prije pola sata stigao i moj nalaz.
prije 4.1, nakon 2h 4.7. tako da sam happy... :D

MAYA81
05.05.2008., 17:40
može mi ko reći i kad trudnica ima trudnički dijabetes osim dijete, što ti doktori mogu pomoći? Daju ti inzulin?
I zna li tko zašto se uopće javlja turdnički šećer, jel koliko sam primjetila normalno je da trudnica ima blago povišeni :?

Marsupilami
05.05.2008., 20:49
može mi ko reći i kad trudnica ima trudnički dijabetes osim dijete, što ti doktori mogu pomoći? Daju ti inzulin?
I zna li tko zašto se uopće javlja turdnički šećer, jel koliko sam primjetila normalno je da trudnica ima blago povišeni :?

Nije bas normalno da trudnica ima poviseni secer, jedino sto se desava u trudnoci je da gusteraca nesto malko sporije radi, ali opet mora raditi svoj posao.
U principu svaka intolerancija na glukozu smatra se bolesnim stanjem i trazi kontrolu, a trudnice koje imaju intoleranciju imaju velike sanse u kasnijoj dobi stvoriti jedan od tipova dijabetesa :/

Nalaz do 11 mMol/L smatra se intolerancijom, sve preko toga ukazuje na dijabetes.
Doktori u trudnoci mogu pratiti koncentraciju glukoze u krvi i ako nalaz uporno prelazi 11 stavljaju trudnicu na inzulin do poroda (do toga se pokusava stanje regulirati prehranom), a nakon poroda zena se treba nastaviti kontrolirati kod dijabetologa.
Nekim zenama se jednostavno povuce a neke zene nemaju toliko srece :(

Vise info cu ti moci reci kada se vratim iz bolnice gdje moram ici zbog nalaza koji je bio preko 13.
Vec sam trebala ici ali klinci su mi se zaredali s bolestinama i nikako da odem :/

MAYA81
05.05.2008., 21:13
E prvo da pohvalim izbor glazbe- prekrasno, baš odgovaram i slušam sa youtube :*

Hvala na objašnjenju, žao mi je što imaš toliko visoki
Želim pomoći pa Evo alternativni savjet- vjerujem da sve bolesti dolaze od stresa ili krivih uvjerenja ili karme.
Pa evo uvjerenja koji stvara dijabetes: Žudnja za nečim što se moglo dogoditi. Velika potreba da sve kontroliramo. Duboka tuga. Život je za nas izgubio svoj čar.
A sad uvjerenje u koje trebamo početi vjerovati:Ovaj trenutak je ispunjen radošću. :D Sada odabirem iskusiti svu čar života.

Vjerujem da sve proizlazi iz misli.
Kakvi su simptomi, tj. kak se ti osječaš?
Želim ti sve najbolje da ga svladaš :heart:

MAYA81
06.05.2008., 15:09
Evo jednog odličnog teksta s portala kojeg prepručam za ovu temu
http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=124&Tekst2ID=180&Show=2606

Marsupilami
06.05.2008., 16:37
Od simptoma me prati konstantni umor, jaka zedj i brzo dobivanje na kilazi.

Sto se uzroka tice kod mene je genetski uvjetovan, naime jos moja sukunbaka je imala secer, prabaka, djed, tata i njegov brat blizanac pa sada ja :/

Hvala na dobrim zeljama :*

MAYA81
06.05.2008., 17:48
:*
Dobar ti citat, to bi si mogla staviti da vidim svugdje gdje hodam :mrgreen:

Iana27
17.06.2008., 15:24
Mene moj gin poslao na ogtt test i upravo sam dobila nalaze (u trudnoci dobila 4 kile, i beba ima sasvim normalnu tezinu)
Koliko sam shvatila slijedeci nalaz je uredan:

nataste 4,68
30 min 8,1
60 min 8,0
120 min 5,8

Za nataste mi pise da je ref. vrijednost od 4,2-6,4 a za ostale tri mi pise >8, krv je vadena iz vene.
Pitam Vas cisto da dobijem malu potvrdu onoga sto mislim da sam zakljucila dobro :)

Hvala!

Iana27
17.06.2008., 15:27
Zaboravila sam napisati..Jedino sto mi nije jasno je mokraca koju su mi uzimali nataste i na kraju. Prva je uredna a u ovoj na kraju pise da imam bilirubina 17 a glukoze 3 mmol/l; + a kao trebalo bi biti negativno.
Zna li netko nesto o ovome?

Jenz
17.06.2008., 16:16
Iana27, nalaz ti je potpuno u redu, za mokraću ne brini :love:

Maya_78
17.06.2008., 17:39
kada su vam dali uputnicu da kontrolirate šećer (OGTT)?
jednoj mojoj prijateljici gin. je dala odmah, s cca 8 tjedana (bez ikakvih indikacija), ja nisam dobila... ovisi od ginekologa?

Jenz
17.06.2008., 17:41
pa vjerujem da ovisi o ginekologu i nekakvim eventualnim indikacijama, ali danas (ako ne prije) uglavnom svi šalju na OGTT oko 26. tjedna

Iana27
17.06.2008., 18:02
Hvala Jenz :love:

Nina
17.06.2008., 21:40
8 tjedana je malo prerano,ako nema nikakvih indikacija,buduci da tek kasnije dolazi veca potraznja za inzulinom,oko 24.tjedna.

Inace ja sam u prosloj trudnoci morala primati inzulin,a bojim se da mi ni ovaj put ne gine :(

Maya_78
17.06.2008., 22:04
da, i meni se činilo... valjda ovisi od doktora do doktora...

mirelkov
18.06.2008., 14:35
Ja idem u petak na ogtt,a bude mi točno 18 tjedana,valjda to svaki dr.daje dok misli da je najbolje,nema tu nekog određenog termina.

Nina
18.06.2008., 14:44
Ima. Zna se kad dolazi do vece potraznje inzulina.
Izmedu 24 i 28 tjedna je uobicajeno,pa se tada i preporuca OGTT.

Ako se radi prerano test moze ispasti dobar i trudnica misli da je sve ok,a secer kasnije mozda pocne rasti,a nece ni znati.
Naravno,moze saznat kad se skuzi da je dijete preveliko ili se kolicina plodne vode povecala,ali tada je secer vec neko dulje vrijeme bio visok.

Ako postoje indikacije,naravno,preporuca se i ranije napravit test.

Meni je recimo raden u 10.tjednu i bio je ok. Sad sam u 17 i tek je sad secer poceo divljat. Tako da opet moram na testiranje.

sb1977
30.06.2008., 14:04
Ja sam sad 8 tj i doktor me je već poslao na OGTT. Mislila sam sutra to obaviti ali sam sva u strahu jer inače ne podnosim šećer, ne mogu popiti ni čašu vode sa žličicom šećera. Uz to još mi je ujutro i jako muka ako odmah nešto ne pojedem. I onda još vidim da to baš i nema neke koristi ovo rano radit.
Znam da mi ne možete nešto pomoći ali moram vam se izjadati.

Danka_
30.06.2008., 15:37
I onda još vidim da to baš i nema neke koristi ovo rano radit.

ako postoje indikacije, naravno da ima koristi. vecini trudnica se gestacijski dijabetes javlja u drugom trimestru, ali to ne znaci da do njega ne moze doci i puno ranije. bolje je provjeriti na vrijeme. :)

Nina
02.07.2008., 17:28
Evo me maloprije od dijabetologa. Dobila sam inzulin :cry:
Tek sam u 19.tj. Nisam ocekivala bas tako rano.
4 puta dnevno se moram pikat i 6 puta mjerit secer.
Sva sam deprimirana...a znam da nema druge nego prihvatit.

Jenz
02.07.2008., 18:18
Nina a zašto su te odmah stavili na inzulin? Ja sam i u prošloj i u ovoj trudnoći na dijabetičkoj dijeti i šećer mi je totalno ok, doduše, meni je bio poremećen samo nakon opterećenja, inače je dobar, ali ipak....

Ne budi deprimirana, znam curu koja je u trećoj trudnoći (sve sa gest.dijabetesom) dobila inzulin, isto se pika kao i ti i šećer joj je odličan, kaže, da je znala da će biti tako, tražila bi inzulin i u prethodnima. Nije to tako dramatično, bitno da ti i beba budete dobro i da ti gestac. dijabetes na prijeđe u tip 2.

:* :love:

rena7
02.07.2008., 18:19
Nina vjeruj da će sve biti ok. Stres može samo pogoršati stanje. Sretno i čuvajte se! :heart:

Nina
02.07.2008., 20:11
Hvala vam cure :*

Nisu me odmah stavili na inzulin,drzala sam ja vec duze vrijeme dijetu,no vrijednosti su bile sve gore.

I u prvoj trudnoci sam spricala inzulin,pa sam i ocekivala da ce opet biti tako,samo sam se nadala da nece ovako rano.

No,kako mi je i dijabetologinja rekla,bolje za bebu da je secer dobar,makar za to bio potreban inzulin,nego da je izlozena visokom seceru.

sb1977
15.07.2008., 13:21
pametne moje rodice,
kao prvo preživjela sam ispijanje one odvratne otopine i napravila OGTT
rezultati su:
4,8 - na tašte
7,8 - nakon 30min
7,7 - nakon 60min
5,6 - nakon 120 min
e sad, prema ovim prijašnjim postovima ispada da je to ok, ali meni piše da je referentna vrijednost i nakon 120 min do 5? (krv iz prsta, mjereno aparatićem)
kod doktora idem tek za 8 dana pa bih voljela da mi kažete svoje mišljenje.
hvala!

Jenz
15.07.2008., 13:53
sb1977

rezultat ti je odličan i nemaš razloga za brigu! :love:

sb1977
15.07.2008., 14:03
super, hvala ti jenz na brzom odgovoru. :*

tocekica
31.07.2008., 18:40
ja sam malo zbunjena sa tim testom.na tašte sam imala 4.6 a 2 sata nakon ispijanja otopine(koja mi je fino otvorila apetit) 2.4?kaj nije to malo prenisko?

Jenz
01.08.2008., 19:46
2 sata nakon glukoze 2.4?!?!? :shock: :shock:

ni to nije dobro..... ajde ti provjeri to sa dijabetologom

tocekica
07.08.2008., 21:21
otisla sam kod svoje dr(opce, jer mi je gin na godisnjem) sa nalazima pa mi je rekla da je sve ok(blaga hipoglikemija) i da samo moram cesce jesti.sutra idem kod ginica pa da vidim kaj ce mi ona reci-ja bih najradije isla ponovno na test.

tocekica
08.08.2008., 16:14
gin mi je rekla da je sve ok i da je takav nalaz uredan. glavno da nije previsok.

rena7
11.08.2008., 07:49
Moj ogtt je u petak pokazao 8,4. Uf, zabrinuta sam. Danas idem kod ginekologa. Kako stvari stoje- idem u bolnicu :cry:

Indi
11.08.2008., 10:47
rena, nadam se da ipak nećeš ostati u bolnici i da će sve biti u redu.~~~~~~~~~~~~~~~~~

rena7
11.08.2008., 13:14
Indi hvala ti,

eto vratila sam se sa pregleda. Ipak sutra idem u bolnicu :(

Indi
11.08.2008., 15:38
Baš mi je žao, ali se nadam da će ti brzo sve dovesti u normalu i da si brzo nazad. :love: ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

rena7
13.08.2008., 10:43
Haj, evo me nazad.

Profil je ok. Preporučuje se stroga dijeta. Nadam se da ćemo zaista izbjeći inzulin.

Jooooj te kile, hm... za poludit! Hvala Bogu na bolničkoj prehrani, za 2 dana smršavila sam 1,5 kg ;)

Hvala na podršci!

Mali Vrag
29.08.2008., 15:27
Mene doc isto poslao na OGTT.... i ostala sam presretna nakon nalaza... (inače familijarni diabetes- baka po mami....) .. U 24.tjednu, venski nalaz...
natašte 4,0, pod opterećenjem nakon 120min 4,2... :D
Hba1c = 5,7

Rekla sam da ću se prištekat na čokoladu kako brzo apsorbiram šećer... :lol: :lol: :lol:

Nina
29.08.2008., 16:00
Bas cudno,ja imam gestacijski dijabetes,pikam si inzulin 3 x dnevno i moj hba1c je cijelo vrijeme 5,1. Prije 2 dana cak 4,9.

Jenz
29.08.2008., 19:12
Bas cudno,ja imam gestacijski dijabetes,pikam si inzulin 3 x dnevno i moj hba1c je cijelo vrijeme 5,1. Prije 2 dana cak 4,9.

možda je kod tebe u pitanju ipak samo intolerancija na glukozu?

i mene su zbog prve trudnoće, odmah u drugoj spičili da se vodim kao gest. dijabetes, a u biti mi je šećer bio povišen samo na OGTT-u, profil skroz uredan....

hba1c uvijek uredan
čak su mi radili i onu 24-satnu proteinouriu i sve školski

pa svejedno

ipak, isplati se paziti i kontrolirati zbog malih anđela, a u krajnjem slučaju i zbog nas danas-sutra, zar ne? :love:

melani
30.09.2008., 23:41
cure, zbunjena sam - u 31. tjednu radila ogtt nalaz: natašte 4,3; nakon 12o min. i glukoze 7,2. Ginić mi predlaže dijetu i kontrolu za mjesec dana, dok dr. opće prakse kaže da nema mjesta panici i savjetuje i dalje raznovrsnu prehranu u 5 manjih obroka. Što mislite vi sa sličnim iskustvima, jel imam razloga za brigu? :? Napomena: sada sam u 32. tjednu i + 10 kg.

Jenz
01.10.2008., 09:18
cure, zbunjena sam - u 31. tjednu radila ogtt nalaz: natašte 4,3; nakon 12o min. i glukoze 7,2. Ginić mi predlaže dijetu i kontrolu za mjesec dana, dok dr. opće prakse kaže da nema mjesta panici i savjetuje i dalje raznovrsnu prehranu u 5 manjih obroka. Što mislite vi sa sličnim iskustvima, jel imam razloga za brigu? :? Napomena: sada sam u 32. tjednu i + 10 kg.

nemaš razloga za brigu, ne kužim dijetu, budući ti je nalaz uredan :love:

rena7
01.10.2008., 09:40
Ovdje sam dosta pisala o ogtt-u i mojim problemima. I sada evo nove informacije. Prije sam radila ogtt, profil i sve ostale pretrage u xy gradu. Čak sam par dana i odležala u bolnici, radila sam profil. Nalazi su malo bili ok, malo ne. Nisam završila na inzulinu, a dijete sam se pridržavala hm... a valjda jesam, šta ja znam.

I sada, iznenađenje! Preselili smo se u Rijeku. Tu sam radila ogtt i naravno sve ostale pretrage. Dva dana sam ležala na patologiji trudnoće. Pregledali su me od glave do pete. I moji svi nalazi su uredni. Doktor je ostao u čudu, kako se to u xy radi ogtt, jesu li vadili krv iz prsta ili iz vene, zašto su mi pisali gestacijski dijabetes, jesu li radili profile.... ma sve me je ispitao i ne može vjerovati kako ljudi u xy nisu znali očitati moj nalaz.

Došao je do zaključka da su mi krv vadili iz prsta, a ne iz vene. Prema mišljenju doktora u Ri to su dvije različite stvari, odnosno različite su vrijednosti koje se toleriraju.

Završilo se je na način da se je doktor nasmijao, rekao da nemam dijabetes, a ni netoleranciju na glukozu, pozdravio me je i otpustio kući.... do termina za porod.

E sada, tko je u pravu- nemam pojma. Smiješno mi je, stvarno.

Dakle cure, ne dajte se uplašiti kao ja. Sretno!

Jenz
01.10.2008., 09:47
iz prsta, ili vene, nebitno, ako ti je nakon 2 h razina GUK-a bila 9 (ako se ne varam)... to nije za igru

imaš net, dostupni su ti podaci, pa eto....

u svakom slučaju, budi na oprezu :love:

melani
01.10.2008., 17:51
nemaš razloga za brigu, ne kužim dijetu, budući ti je nalaz uredan :love:[/quote]

Hvala Jenz na utješnim rječima

rena7
01.10.2008., 21:21
iz prsta, ili vene, nebitno, ako ti je nakon 2 h razina GUK-a bila 9 (ako se ne varam)... to nije za igru

Vidiš Jenz baš za to se uhvatio prof. dr. u Rijeci. Kaže da je bitno, itekako bitno. Ne znam stvarno, ne znam. Nemam volje kopati po netu. Šta je tu je. Još malo i evo mog djeteta- valjda ćemo izgurati još koji tjedan. Na kilaži je dobio normalno, ni puno, ni malo. To mi je isto važno. Jer, dijabetes može uzrokovati manjak plodne vode, zastoj u rastu bebe, ali i preveliku težinu bebe. Kod nas je hvala Bogu sve ok.

Joj još maloooo :love:

Jenz
02.10.2008., 09:32

Vidiš Jenz baš za to se uhvatio prof. dr. u Rijeci. Kaže da je bitno, itekako bitno. Ne znam stvarno, ne znam. Nemam volje kopati po netu. Šta je tu je. Još malo i evo mog djeteta- valjda ćemo izgurati još koji tjedan. Na kilaži je dobio normalno, ni puno, ni malo. To mi je isto važno. Jer, dijabetes može uzrokovati manjak plodne vode, zastoj u rastu bebe, ali i preveliku težinu bebe. Kod nas je hvala Bogu sve ok.

Joj još maloooo :love:

znam, ju sam u obje trudnoće imala gest.dijab. a nikad mi vrijednost, ni iz prsta aparatićem nije bila 9, uvijek manja,,,

u svakom slučaju, sretno i lagan porod i slatku bebice ti želim!! :love:

dorotea24
02.10.2008., 15:04
Cure ja imam blagu intoleranciju no ipak malo gricnem slatkoga. Jeste se vi baš potpuno odrekli? Ajme sada me panika uhvatila dok ovo čitam, a nisam stekla takav dojam od doktora. Naime, rekao mi je da pripazim na slatko, a ja se onda malo osladim sa komadićem nečega i ne pretjerujem. Jel to treba apsolutno i potpuno izaciti. Joj zlo mi je sada kada pomislim da ne radim dobro :cry:

dorotea24
02.10.2008., 15:30
Joj sada me stvarno panika uhvatila. Nalaz nakon opterećenja mi je bio 8.3, a ja nisam potpuno slatko izbacila.

rena7
02.10.2008., 15:54
Joj sada me stvarno panika uhvatila. Nalaz nakon opterećenja mi je bio 8.3, a ja nisam potpuno slatko izbacila.

Ma kakva panika? Nemaš razloga za paniku. Govorim ti iz vlastitog iskustva. Nema to baš veze isključivo sa slatkim. Puno drugih namirnica tu igra ulogu- npr. ugljikohidrati koji se brzo apsorbiraju, ako sam dobro shvatila mog ginekologa.

Tvoj ginekolog će te upozoriti na pretrage koje dalje trebaš ili ne trebaš obaviti, bez brige. Iako, nije mi baš previše jasno, tko je stručnjak za dijabetes ginekolog ili dijabetolog??? Ja sam na kraju trudnoće, kao što sam već pisala, no da mi je moj ginekolog preporučio inzulin, bez savjetovanja sa dijabetologom ne bi pristala uzimati ga.

Uostalom, vidiš kako se teče moja priča. Imam šećer- nemam šećer, bla bla bla...... Istina i ja sam bila u panici, no vjeruj, nije mi pomoglo. Možda mi je samo podiglo tlak :lol:

Čuvaj se, ali polakoooo, bez panike :heart:

dorotea24
02.10.2008., 18:48
hvala :*

Nina
02.10.2008., 20:29
Dorotea,nemoj se toliko opterecivat. Naravno da ces pazit sto i koliko jedes,no slatko je ponekad i meni dopusteno,makar sam na inzulinu.

Zastarjele su teorije o potpunom izbacivanju slatkog.

Osim toga,cesto kontroliram secer,pa sam primjetila da ja sasvim dobro podnosim komad kolaca ili komadic cokolade,a izrazito lose reagiram na marmeladu i voce.
No tu postoje individualne razlike.

Mislim da svi povremeno "zgrijese" i to je sasvim normalno dok ostane na POVREMENO.
Moja dijabetologinja,a i dijabetolog u prosloj trudnoci odmah su mi rekli da je slatko dozvoljeno u malim kolicinama i ako se dobro uplanira.

Npr.lose je pojest rucak i odmah nakon toga slatki desert,logicno.
Previse toga odjednom.
Bolje je komad slatkog pojesti kao meduobrok. A pogotovo ako prije ili nakon toga krenes u kratku zustiju setnju.
Kretanje puno pomaze u snizavanju secera!

No sad sam oduljila... :oops: Al ako imas jos pitanja,samo se javi :*

dorotea24
02.10.2008., 21:21
Nina hvala ti na iscrpnom i utješnom odgovoru! :love: Srce si!
Sada mi je definitivno pao kamen sa srca. Nešto mi je slično govorio i moj tata koji je šećeraš i koji uopće ne želi trošiti trakice na mene jer kao nema potrebe :mrgreen: :roll: ali nije mi to tako dobro objasnio kao ti. Sada ću pripaziti na ove upute kako jesti slatko što si mi rekla. Logično mi sve zvuči zapravo.
Hvala još jedanputa :*

ma-ma
15.10.2008., 14:57
može li se umjesto ambulantnog mjerenja oggt-a taj test napraviti doma? meni je ginička rekla da mogu posuditi susjedov mjerač i izmjeriti vrijednost na tašte, pojesti sendvić i popiti sok te nakon 2 sata ponovno izmjeriti.
:?

Nina
15.10.2008., 15:46
Teoretski bi se moglo. Na taj nacin mozes OTPRILKE vidjet kakav ti je secer.

No svako smatram da je bolje i sigurnije napravit pravi OGTT!

Diami
15.10.2008., 15:55
Poanta ogtt-a je da ae mjeri na tašte i onda nakon dva sata nakom točno određenog opterećenja. Onda se vrijednosti koje se dobiju nakon dva sata mogu uspoređivati s referentnim vrijednostima. Ovako ako se pojede sendvič i popije sok, može se okvirno vidjeti kako organizam reagira, ali to nije točno ili mjerodavno, jer ovisi npr. o veličini sendviča, sastavu, količini šečera u soku...

Jenz
15.10.2008., 17:48
Poanta ogtt-a je da ae mjeri na tašte i onda nakon dva sata nakom točno određenog opterećenja. Onda se vrijednosti koje se dobiju nakon dva sata mogu uspoređivati s referentnim vrijednostima. Ovako ako se pojede sendvič i popije sok, može se okvirno vidjeti kako organizam reagira, ali to nije točno ili mjerodavno, jer ovisi npr. o veličini sendviča, sastavu, količini šečera u soku...

točno, potpisujem u cijelosti

doro

ako ti je nalaz nakon 2 sata bio 8,3 - to nije zanemarivo, svakako prati i provjeri, a možeš me i zvrcnuti, znaš da sam ja u obje trudnoće imala gestacijski dijabetes

Pepita
15.10.2008., 20:45
...ja opet ja OGTT čisto iz mjera predostrožnosti.

Prvi sam radila tamo oko 20. tjedna trudnoće. Prije zasićenosti glukozom 4,2 a poslije 4,4. Znači nalaz bio super.

I sad u 33. tjednu moram opet to odraditi. Ginićka preporuča jer baka po mami veliki šećeraš.

Nina
15.10.2008., 22:00
Super ti je ginicka! Bolje jos jednom provjerit.
20 tj. je ionako bio malo prerano za OGTT.

Drzim fige za super nalaz :*

Jenz
16.10.2008., 09:47
Super ti je ginicka! Bolje jos jednom provjerit.
20 tj. je ionako bio malo prerano za OGTT.

Drzim fige za super nalaz :*

pa meni je OGTT u drugoj trudnoći rađen već u 11. tj., dakle, ako postoje sumnje zbog dijabetesa u obitelji, 20. tjedan nije rano

i ja držim fige za ponovno dobar nalaz! :love:

Nina
16.10.2008., 10:37
Ma nije rano,moze se napravit,samo je pitanje koliko je pouzdan.

I meni je raden oko 10tj. koliko se sjecam i bio je dobar.
No nakon toga je secer sve vise ludovao dok nisam u 19 tj. morala pocet s inzulinom.

Da sam se pouzdala samo u prvi nalaz... :/

Jenz
16.10.2008., 12:04
Nina

izdrži još malo :love:

Shireen
24.10.2008., 13:06
Bok cure!

Evo i mene sa poznatom dilemom. Koliko god je vaših odgovora, i dalje mi nije jasan moj OGTT nalaz, jer vidim da skoro svaki doktor ima drugo mišljenje!
Dakle, nalaz mi je ovakav:
0' - 4.0, 30' - 7.8, 60' - 6.5 i 120' - 6.9.

Moja mi je gin rekla da pripazim na prehranu (inače nisam dobila puno kila, tj. 6 kg za 28 tjedana) jer da mi je šećer malo povišen. Kada sam pitala kolika je gornja granica, ona mi je odgovorila 6.0.

Šta vi mislite? Naravno da ću pripaziti što jedem, odnosno smanjiti unos slatkoga, ali ono što mene više zanima jest imam li povišen šećer ili ne?!

iva_luca
24.10.2008., 17:13
.....Dakle, nalaz mi je ovakav:
0' - 4.0, 30' - 7.8, 60' - 6.5 i 120' - 6.9.

Moja mi je gin rekla da pripazim na prehranu (inače nisam dobila puno kila, tj. 6 kg za 28 tjedana) jer da mi je šećer malo povišen. Kada sam pitala kolika je gornja granica, ona mi je odgovorila 6.0.....

Ja sam do 16 tjedna dobila 3 kg a do 20 tjedna još 3 kg! I zato me dr. poslao na OGTT. Vrijednost natašte bila je 4.1. a nakon opterećenja bila je 6.1.
Kako u široj obitelji imam dijabetologa, dobila sam tumačenje da se radi o poremećaju glikemije (kao najblažem obliku od 6.1 do 7.0.) i da nema mjesta panici. Preporučeno mi je da kontroliram unos kalorija, da izbacim šećer te da vodim računa o unosu ugljikohidrata i posebno za mene, da smanjim unos fruktoze (ja sam inače manijak za voće, mogu ga jesti u neograničenim količinama i u svako doba dana i noći).
Rezultat - sada sam u 24 tjednu i prirast težine se smanjio....u zadnjih 4 tjedna dobila sam 1 kg što je očekivano.

Shireen
25.10.2008., 10:27
Iva_luca, hvala ti.
Sada mi je puno jasnija moja situacija, i vidim da nema mjesta panici i da će sve biti OK budem li se pridržavala savjeta.

r_i_t_a
30.10.2008., 15:03
da ne otvaram novu temu pitat ću ovdje.
..dobila sam uputnicu da u splitu na križinama radim ogtt,zanima me trudnice iz splita koje su ga radile kada treba doći.gdje je otprilike treba li šta nosit sa sobom i koliko traje. :*

Pepita
30.10.2008., 17:10
r_i_t_a imaš pp

leonisa
30.10.2008., 17:17
r_i_t_a imaš ppa zasto to ne napises ovdje na topic tako da i druge trudnice dobiju info? ;)

Blekonja
30.10.2008., 18:01
r_i_t_a ja nisam trudnica, ali sam vadila OGTT u tri točke (tako mi je pisalo na uputnici) meni je vađena krv u tri navrata, a prije toga sam popila limunadu s puno cukra.

To ti je u bolnici na Križinama odmah kod glavnog ulaza prvo skretanje na desno, prolaziš odmah do prodavaonice pomagala pa ispod parkirališta opet desno (nadam se da si donekle skužila). To ti je Klinika za dijabetes. Došla sam oko 08 sati i bila gotova tek oko 13,00 sati. Moraš ponijeti svoj limun!!!!

I još jedna stvar------ meni su trebale DVIJE ISTE uputnice, jedna za ove gospođe šta ti vade krv, a druga za laboratorij u koji to ide!!!

Eto nadam se da sam ti donekle pomogla!!

leonisa
30.10.2008., 18:17
a prije toga sam popila limunadu s puno cukra
ajme majko da je meni bilo piti ijednom u ovi xy godina limunadu sa secerom :(

iako i dalje mislim da nisi pila limunadu vec glukozu (mislim 70g) na 2,5dl vode u koju su ti stavili limun, eto da bi bilo pitkije.

moj savjet- exiraj. ne razmisljaj vec samo eksiraj. :)

r_i_t_a
30.10.2008., 18:29
puno hvala na informacijama.ja se nikako odlučit kada da odem.i još ništa ne jesti,a ja bi i slona pojela..uf :mrgreen:

Pepita
30.10.2008., 19:10
r_i_t_a imaš ppa zasto to ne napises ovdje na topic tako da i druge trudnice dobiju info? ;)

Zato što je nebitno i jednim dijelom nevezano za temu.

Blekonja
30.10.2008., 19:27
je to je bila glukoza sa liumunom, ali lakše mi je to bilo tako nazvati!!!

ANA132
30.10.2008., 19:46
Obzirom da još nisam radila OGTT, zanima me da li se mora najaviti u Vuk Vrhovec za OGTT, ili samo se dođe natašte i prime te kad dođeš na red??

r_i_t_a
03.11.2008., 17:17
evo izvještaj za trudnice koje moraju u Splitu na ogtt.
bolnica križine-radno vrijeme od 8-16
ponjeti svoj limun!!!!!!!!!
čekanje par min.te vađenje krvi iz prsta
popije se voda sa limunom i glukozom,negdje 2,5 dl---ništa strašno,s obzirom da je bilo na tašte to mi je dobro došlo :mrgreen:
nakon toga sjedenje u čekaonici 2 sata
ponovno vađenje krvi iz prsta-mislim bockanje i gotovo :D :D
rezultati odmah moj je 6,1 mislim da je ok.

pohvale osoblju i sestrama svi su fini,a da vidite kliniku,ostala sam :shock:
sve super sređeno,odvojen dio sa velikom plazmom i finim stolicama-super.
samo wc odudara ali to je tako
to je to ...pozdrav

Blekonja
03.11.2008., 17:42
je draga r_i_t_a sve je upravo tako kako si i opisala, a osoblje je stvarno odlično i te dvi-tri ure stvarno prođe brzo!!! Pozz tetama na klinici za dijabetes!

Dream_
03.11.2008., 17:55
Evo i moj današnji OGTT nalaz:
natašte 4,86 (ref 4,2-6,4) (krv iz vene)
30 min 8,3 (ref <8 ) :? (krv iz vene)
60 min 12,2 (ref <8 ) :? :? :? (krv iz prsta jer venu više nisu mogli pogoditi)
120 min 6,3 (ref <8 ) (krv iz prsta)

Brinu me ovih 8,3 i 12,2, naravno. Jel ima to kakve veze??

I da, glukoza u mokraći prije opterećenja piše norm (ref.interval neg.), a nakon 120 min točno ovako "56mmol/l; ++++" (ref . interval neg.). Šta to znači?

Nalaz su mi iz laba poslali mailom, tako da nisam s nekim stručnim prokomentirala. Idem mom doku opće prakse sutra popodne, a kod gin. u petak zajedno s ostalim nalazima (KKS i urin).
Inače, danas sam na točno 25+0, a u zadnjih mjesec dana sam dobila 3 kg :roll: , od početka ukupno 5.

Helpppppp

Jenz
04.11.2008., 12:01
nalaz ti je ok, ne bediraj se :love:

nek te ne brinu vrijednosti nakon 30 i 60 min, tada još raste, bitan je onaj natašte i nakon 120 min

Nina
04.11.2008., 12:50
Ja se bas i nebih slozila.

Ja redovito moram mjerit secer i to-prije jela i sat vremena nakon jela. Dakle vrlo je vazna upravo ta vrijednost nakon sat vremena.

Stanje nije alarmantno,ali je secer ipak malo povisen.

Jenz
05.11.2008., 12:05
Ja se bas i nebih slozila.

Ja redovito moram mjerit secer i to-prije jela i sat vremena nakon jela. Dakle vrlo je vazna upravo ta vrijednost nakon sat vremena.

Stanje nije alarmantno,ali je secer ipak malo povisen.

čuj, i ja sam imala gestacijski u obje trudnoće

ne slažem se s tobom, ali eto, nek sama procjeni, odnosno nek joj doktor objasni

Dream_
05.11.2008., 19:43
Dok. i sestra od opće prakse kažu da nije ništa strašno. Glukoza u mokraći je zato što se na taj način glukoza izlučuje ako je ima previše u krvi (a u određeno vrijeme mi je i bilo tako). Sve bi bilo skroz OK da nisam trudna i ne bi trebalo ništa posebno poduzimati. Ovako kaže da će me gin. vjerojatno staviti na dijetu i nakon nekog vremena ponovo poslati na OGTT. Osim toga, neki rade OGTT sa samo 2 vađenja krvi (na početku natašte i na kraju nakon 120 min) i kao referentne uzimaju samo te vrijednosti. Da sam išla na takav test za ovo nakon 30 i nakon 60 min ne bi niti znala.
Javim sutra što će reći dr.gin.

india
06.11.2008., 11:18
Osim toga,cesto kontroliram secer,pa sam primjetila da ja sasvim dobro podnosim komad kolaca ili komadic cokolade,a izrazito lose reagiram na marmeladu i voce.
No tu postoje individualne razlike.

Mislim da svi povremeno "zgrijese" i to je sasvim normalno dok ostane na POVREMENO.
Moja dijabetologinja,a i dijabetolog u prosloj trudnoci odmah su mi rekli da je slatko dozvoljeno u malim kolicinama i ako se dobro uplanira.

Npr.lose je pojest rucak i odmah nakon toga slatki desert,logicno.
Previse toga odjednom.
Bolje je komad slatkog pojesti kao meduobrok. A pogotovo ako prije ili nakon toga krenes u kratku zustiju setnju.
Kretanje puno pomaze u snizavanju secera!

meni je nalaz nakon 120 min bio prošli tjedan 8,4. e sad, jako me zbunjuje sve to u vezi dijete. npr sestra koja mi je objašnjavala što dalje rekla je da moram pojest min 1/2 kg voća dnevno, a ako mi baš dođe za slatkim (srećom sam slani tip :P ) neka ne jedem slatko kao samostalni komad hrane između obroka već da manje pojedem ručka npr odnosno da se ne prejedem i da onda uzmem komad kolača ili kaj mi već dođe. Očito da je to sve individualno :?

Moram raditi mali profil za 2 tjedna. Uopće ne znam kak se vi solo bockate. Meni je to :shock: a bogme i mm-u...

Danka_
06.11.2008., 14:55
india, pretpostavljam da si samo na dijeti, tj. da ne uzimas inzulin. U tom slucaju imas manje slobode kad je u pitanju izbor hrane, jer ovisis samo o vlastitom pankreasu koji ipak ne radi optimalno, plus ne mozes "popravljati" hiperglikemije korekcijskim dozama inzulina.

Savjet oko vremena uzimanja slatkog nije u suprotnosti s ovim sto kaze Nina. Naime, njoj (koja je, koliko se sjecam, ipak na inzulinu) su rekli da ne pojede odjednom cijeli rucak pa onda jos i desert, nego da desert jede kao medjuobrok, nakon sto je prosao tzv. postprandijalni pik, tj. normalni i ocekivani skok secera odmah nakon jela. A tebi je receno da smanjis kolicinu ugljikohidrata iz rucka, pa umjesto toga uzmes slatko ako zelis. Savjet koji si dobila nije los jer na taj nacin barem izbjegavas visak kalorija, za razliku od prve situacije. Samo u tom slucaju vazno je znati tocno koliko ugljikohidrata ces izbaciti iz rucka, a koliko pojesti u slatkisu... sto sumnjam da su objasnili. Tako da se moze desiti da uzimanjem slatkisa umjesto dijela ugljikohidrata napumpas taj postprandijalni pik na previsoke vrijednosti. Opet, ako uzmes slatko kao medjuobrok, moze se ponovno desiti skok nakon sto to pojedes, a to ti nije cilj...

Iskreno, da imam inzulin-neovisan gestacijski dijabetes potpuno bih zaboravila na slatko dok sam trudna, zapravo bi mi tako bilo lakse. Ali nemoj ovo shvatiti kao univerzalni savjet, i oprosti ako zvuci patronizirajuce. I osobno mislim da je pola kile voca malo previse, jer voce prilicno efikasno podize secer. Doduse, to ovisi o vrsti voca (npr. grozdje, smokve i donekle banane su pune glukoze, ali nekima i pola jabuke pojedeno u "krivom" trenutku moze znatno povisiti secer).

Sto se pikanja tice, nazovi ljekarnu u klinici Vuk Vrhovac i pitaj ih prodaju li posebno lancetar (ako si u Zg) - obicno se lancetar dobije kao dodatna oprema uz glukometar, pa ne znam moze li se kupiti odvojeno. Puno je jednostavnije pikati se tako nego iglama.

Nina
06.11.2008., 15:55
Ma Danka evo ti jedan :*
Obozavam kad ljudi imaju pojma o onom o cemu pisu,a iz tvojih postova se to lijepo vidi :)

india
07.11.2008., 13:00
Danka_ evo ti jedan :* i od mene. kad čitam tvoj post vidim da mi gore nitko zapravo ništa nije objasnio. fakat moram dobro pročeprkat net...

ovo s izbacivanjem slatkog u potpunosti uopće ne zvući patronizirajuće, naprotiv, i slažem se skroz da je tako najlakše i tako i namjeravam učiniti do kraja.

sb1977
13.11.2008., 13:59
Cure može savjet?
Radila sam jučer OGTT i nalaz je slijedeći:
0' 6.2
30' 9.2
60' 8.0
120' 6.7
Krv iz prsta, mjereno aparatićem.
Naravno najviše me brine ovaj na tašte.
Pošto tek u ponedjeljak idem kod gin a znam da vas ima pravo stručnih, što mislite?
Hvala.

sb1977
16.11.2008., 18:46
Nisam dobila nikakav odgovor vidim pa vam javim sutra što mi je gin rekla.
A baš me zanimalo vaše mišljenje da li bi to mogao biti gest. dijabetes.

Diami
16.11.2008., 19:11
Za gest. dijabetes ne znam, eventualno intolerancija na glukozu. Ovaj na tašte je relativno visok, taman negdje oko granice.

Zato ti vjerojatno nitko ni ne odgovara, jer je onako - granično. A ovisi i o tvom labu - što su oni napisali kao referentne vrijednosti?

Stoga - najbolje će ti reći doktor.

sb1977
17.11.2008., 11:37
Ma sigurno zog toga ne odgovaraju, a i mislila sam na intoleranciju samo sam malo zbrkala pojmove.
Uglavnom, gin je rekla da je to dobro za trudnicu, sve super. Inače sam 28+4 trudna i na +11 kg.
Hvala Diami.

keti
19.11.2008., 12:03
Cure,

Danas sam dobila svoj OGTT nalaz. Glukoza u krvi mi je ok.
0= 3,84
30min=6,4
60min= 7,6
120min=6,0
Sve je unutar referentnih vrijednosti, natašte ček nešto ispod.
Ono što me zbunjuje je vrijednost glukoze u urinu nakon 120 min koja bi trebala biti negativna, a u mom nalazi iznosi 6 mmol/l. da li bih se trebala zabrinuti ili poduzeti nešto- kod gin. idem tek za 7 dana.
A do tada...

Zna li netko nešto više o ovome?

keti
19.11.2008., 22:14
Nitko?

Dream_
19.11.2008., 23:00
To je bilo i kod mene.
Glukoza u urinu ti znači da je u nekom trenutku ipak bilo previše glukoze u krvi i da ju inzulin nije mogao svu preraditi pa je prijeđen bubrežni prag i glukoza se krenula izlučivati urinom (nadam se da sam dobro zapamtila objašnjenje).
Budući da su meni ove vrijednosti nakon 30 i 60 min bile dosta povišene (8,3 i 12,2 a max je 8 ), doktor je rekao da ponovim test nakon 30 dana i da smanjim ugljikohidrate (pogotovo slatko).

Dream_
19.11.2008., 23:02
I da, zaboravila sam reći, mislim da se ne trebaš brinuti :)

ANA132
20.11.2008., 09:52
Ovo što je Dream napisala za glukozu u urinu nakon 120 min je isto što su i meni rekli u laboratoriju i da to nije razlog za nikakvu brigu, i da je bitna glukoza u krvi na početku i nakon 120 min, neki laboratorij niti ne rade mjerenje u 30 i 90 min

keti
20.11.2008., 10:24
Thanks,

sad mi je lakše. :*

zelimo_bebu
29.11.2008., 16:32
Nisam nažalost još trudnica ali prije MPOa morala odraditi OGTT!
nalaz mi je:
NT 5,1
nakon 120 min - 3,96 :?
Nisam između jela, pila, mokrila bla bla....pa mi nije jasno kako nakon onog slatkog užasa meni glukoza niža nego na tašte! I da, večer prije nisam ništa jela slatko niti općenito volim slatko??? Ako itko zna...samo dajte!! :mrgreen:

mvrcelj
03.12.2008., 23:53
drage moje1
evo i ja imam pitanja kad je rijec o OGTT-u!
negdje sam na netu citala da on ovisi o o tome sto se vecer prije jelo i kada odnosno u koju uru! Ja sam vecer prije oko 9 jela kumpirice i meso ispod peke, pa lipo posli jedan "ledeni vjetar" i zatim malo smokava :shock: ,naravno ne opterecujuci se da bi to moglo ista utjeat na danasnji OGTT i jutros na taste iz vene 4,4
iz vene nakon 30 min. 8.2
iz vene nakon 60 min. 9,8
iz prstica nakon 120 min,5,6
GUM iako je prva bila na taste ne pise nista nego samo pise nakon 120 min. pozitivna... :?
teta doktorica u laboratoriju je rekla da nije dobro, nakon cega sam odletila svome privatnom Dr.-u koji je samo rekao da se vidimo kako je planirano za 7 dana i da samo ne jedem slatko!
zanima me iako ste vec puno pisali o tome kakvo je vase misljenje obzirom na iskustva koja imate!
samo da naglasim da nitko u familiji nema dijabetes a ja sam u 28 tjednu i udebljala se 7 kg!
hvala vam svima unaprijed i saljem vam veliku :*

ole
05.12.2008., 08:53
Imam jedno pitanje samo da mi potvrdite, u koji tjedan je najbolje uraditi Ogtt!!!

Hvala

ANA132
05.12.2008., 09:37
drage moje1
evo i ja imam pitanja kad je rijec o OGTT-u!
negdje sam na netu citala da on ovisi o o tome sto se vecer prije jelo i kada odnosno u koju uru! Ja sam vecer prije oko 9 jela kumpirice i meso ispod peke, pa lipo posli jedan "ledeni vjetar" i zatim malo smokava :shock: ,naravno ne opterecujuci se da bi to moglo ista utjeat na danasnji OGTT i jutros na taste iz vene 4,4
iz vene nakon 30 min. 8.2
iz vene nakon 60 min. 9,8
iz prstica nakon 120 min,5,6
GUM iako je prva bila na taste ne pise nista nego samo pise nakon 120 min. pozitivna... :?
teta doktorica u laboratoriju je rekla da nije dobro, nakon cega sam odletila svome privatnom Dr.-u koji je samo rekao da se vidimo kako je planirano za 7 dana i da samo ne jedem slatko!
zanima me iako ste vec puno pisali o tome kakvo je vase misljenje obzirom na iskustva koja imate!
samo da naglasim da nitko u familiji nema dijabetes a ja sam u 28 tjednu i udebljala se 7 kg!
hvala vam svima unaprijed i saljem vam veliku :*

Po meni mislim da ti je nalaz odličan, a št se tiče dobivenih kilograma pa to je školski,ja sam u 28tj. bila na +12 kg

Nina
05.12.2008., 09:59
Ole izmedu 24. i 28. tjedna. :*

mvrcelj
05.12.2008., 13:35
ANA132
hvala ti puno...ne znam zasto me ona G.... laborantica toliko prepala ako se u nekim laboratorijima krv vadi samo dva puta, sto znaci da mi se ovo na sat vrimena ne bih ni pokazalo. No medjutim negdi sam citala da laboratoriji specijalizirani bas za dijabetes i vade krv 4 puta...valjda ima razloga za to! u svakom slucaju me to izludilo i jedva cekam sridu da odem u svog Dr-a pa da ga dobro izmaltretiram oko toga. a do tada, jadna moram apstinirat od slatkoga...joooooj, a to mi je tako tesko,bas mi fali ono malcice, dnevno doza slatkoga

ANA132
05.12.2008., 14:12
Ja sam radila OGTT u Domu zdravlja, i vadili su mi krv natašte 4,6 i nakon 120 min 5,6. što se tiče mokraće i meni je nakon 120 min bilo na rezultatu napisalo 1+, pročitaj malo naprijed ti je jedna trudnica (Dream 20.11) dobro objasnila zašto je tako.
Meni je moja ginekologica pogledala nalaze i rekla da je to sve odlično, i uopće je nije zanimalo kakve su vrijednosti nakon 30 i 60 min.

ole
05.12.2008., 21:05
Nina hvala ti puno :*

bebomanka
06.12.2008., 14:22
Ja nis ne kuzim.. :?
Ove vase brojcice ne odgovaraju mojima..
Kod mene pise: OGTT 87/153/97
Po njima je to uredan nalaz..Kako da ja to prevedem u vase brojcice??

Inace,moram ga sad nakon 5 tjedana opet ponoviti jer imam vise plodne vode i bebaca od 2000g. u 31.tjednu T. pa se zele uvjeriti da ipak za to nije razlog secer u krvi..

MBee
06.12.2008., 15:43
Svoje brojeve podijeli sa 18 i to ti je to.

MBee
06.12.2008., 19:53
http://www.diabetesbuddies.com/?Page=mmol/l_to_mg/dl

bebomanka
06.12.2008., 21:13
4,8/8,5/5,3
I koliko je to sad ukupno?

bebomanka
06.12.2008., 21:20
Nije li to konacno 6,2??

Pa onda je i meni povisen! Ili??

Nina
07.12.2008., 09:01
Nije. Vrijednosti se ne zbrajaju. Super ti je nalaz!

Bubica
08.12.2008., 20:26
zamolila me prijateljica da vas priupitam:

Trudna je nekih 12 tjedana, na redovnoj kontroli joj se pojavio šećer u mokraći. Poslana u laboratorij, ista stvar, iz laboratorija ju poslali na Sv. Duh na hitnu. Tamo rekli da mora napraviti Ogtt koji je pokazao: prvo mjerenje 4,6, nakon 30 min, 6,5, nakon 60 min, 4,7, nakon 120 min 2,9. No, nalaz krvi u mokraci opet 14 necega...

zapravo joj nitko nije objasnio sto to znaci, ali su, kao, zabrinuti...

Ima li tko slicno iskustvo?

Dream_
08.12.2008., 23:31
Meni se čini da joj je samo zadnja vrijednost nešto snižena. Možda vam pomogne ovaj copy-paste opisa OGTT testa sa stranice laboratorija Breyer
"Opis:
oGTT je test koji pokazuje sposobnost preuzimanja glukoze u organizmu te služi za otkrivanje poremećaja metabolizma šećera. Test traje 2 sata, pa se pripremite da ćete provesti tih 2 sata u našem laboratoriju, Mjeri se razina glukoze u krvi i mokraći u određenim vremenskim razmacima.

1. Kod trudnica: u vremenu: 0 min, 30 min, 60 min, 120 min (mokraća na početku i na kraju testa)
2. Kod ostalih: u vremenu: 0 min i 120 min (mokraća na početku i na kraju testa)

Test se izvodi tako da se krv i mokraća od ispitanika uzmu na početku samog testa te ispitanik zatim popije točnu određenu količinu glukoze otopljene u vodi.

Za izvođenje oGTT-a potrebno je pridržavati se sljedećih pravila:
• Ispitanik mora biti natašte na početku testa
• Ispitanik se ne smije kretati, jer svako kretanje uzrokuje potrošnju glukoze u krvi pa test možda ne pokaže pravo stanje stvari
• Za vrijeme testa se ne smije jesti, piti (čak ni lijek) niti pušiti
• Ne smije se mokriti unutar tih 2 sata, jer ukoliko razina glukoze prijeđe bubrežni prag, ona će se pokazati i u mokraći.

Referentne vrijednosti:
Muškarci i žene:
serum natašte: 4,4 – 6,4 mmol/L
nakon 30 min: ≤8 mmol/L
nakon 60 min: ≤8 mmol/L
nakon 2h: ≤8 mmol/L

Mokraća: u svim uzorcima negativno
Povišeno:
Povišene vrijednosti glukoze u ovom testu upućuju na dijabetes melitus, hiperfunkciju štitnjače, oštećenja jetre ili na celijakiju.
Sniženo:
Snižene vrijednosti oGTT-a mogu se naći u septikemiji, virusnom hepatitisu, raku gušterače, feokromicitomu, hipertiroidizmu, akromegaliji, hiperfunkciji kore nadbubrežne žlijezde, sindromu policističkih jajnika, hiperlipoproteinemiji, hepatocelularnoj degeneraciji, cističnoj fibrozi, talasemiji, cirozi, kroničnom pankreatitisu, akutnom i kroničnom oštećenju bubrega, reumatoidnom artritisu.
Vrijeme određivanja:
Nalaz je gotov isti dan"

Bubica
09.12.2008., 07:37
hvala ti :)

ono sto zbunnjuje je taj nalaz secera u mokraci :/

bibi33
09.12.2008., 13:22
Cure, možete mi napisati u kojem roku je gotov nalaz ako dođem ujutro vaditi krv na Vuk Vrhovec?