PDA

Pogledaj cijelu verziju : Folna kiselina - za i protiv

ANKARA
18.09.2007., 15:18
Meni je gin rekao da ne smijem piti folnu dok ne zatrudnim jer i to može inati nekakve štetne posljedice :? Zbunile ste me skroz. Dakle PITI ili NE piti???

Što je Bilingsova metoda? Netko ju je sspomenuo ranije u postu?

lilium
18.09.2007., 17:15
O Billingsovoj metodi imas jako dobar site: http://www.woomb.org/bom/lit/teach/index_hr.html

Sto se tice folne kiseline, ona se preporucuje uzimati i prije planiranog zaceca, savjet je barem 3 mjeseca ranije, 400mcg dnevno (sto je preporucena dnevna doza za odrasle osobe, a preporuke u trudnoci su do 600mcg). Folna kiselina se dodatno uzima kako bi se izbjegla mogucnost anomalija u razvoju ploda uzrokovanih manjkom folne kiseline: neural tube defekt, spina bifida... a to su defekti do kojih dolazi u ranim danima trudnoce kada vjerojatno jos nismo ni svjesne da smo trudne pa po savjetu piti tek kad si trudna pocela bi ju piti kad bi vec bilo kasno ako imas manjak. Takodjer kod jednog manjeg dijela populacije koja ima poviseni homocistein i stalni manjak folne kiseline to stanje moze uzrokovati cak i ponavljajuce pobacaje (kazu da se kod takvih slucajeva homocistein drzi pod kontrolom s unosom folne kiseline 400mcg, B12 6mcg i B6 2mg)

Postoji i pretraga kojom se moze vidjeti trenutna doza folne u krvi (pretragu imas npr. u laboratoriju breyer, pa ih mozes nazvati za detalje ako te zanima).

Nisam cula za stetne posljedice od uzimanja 400 mcg folne kiseline dnevno.

Ja pazim da redovno jedem zeleno povrce i narance koji su prirodni izvori folne, no ipak uzimam preparat koji je kombinacija folne kiseline i vitamina B12 i u njemu nema drugih vitamina ili minerala (tako pazim da ne unesem neceg drugog previse). Takodjer, buduci da ne ostajem brzo u drugom stanju taj preparat ne pijem bas stalno.

Sretno!

Ginger
18.09.2007., 17:23
Meni je gin rekao da ne smijem piti folnu dok ne zatrudnim jer i to može inati nekakve štetne posljedice :?

:shock: prvi put čujem takvo mišljenje (pogotovo me čudi od ginekologa), svi kažu da se folna traba piti cca 3 mjeseca prije začeća.
imaš već dosta toga napisano o folnoj pa upiši u pretražnik... cure su svašta korisnog oko toga pisale...

ANKARA
19.09.2007., 12:48
Hvala ti. Hoću. Evo već tražim

Betty
19.09.2007., 13:18
Meni je gin rekao da ne smijem piti folnu dok ne zatrudnim jer i to može inati nekakve štetne posljedice :?

:shock: prvi put čujem takvo mišljenje (pogotovo me čudi od ginekologa), svi kažu da se folna traba piti cca 3 mjeseca prije začeća.
imaš već dosta toga napisano o folnoj pa upiši u pretražnik... cure su svašta korisnog oko toga pisale...
Znas kako stari ginekolozi , pogotovo sa nasih prostora nisu za uzimanje folne kisaline ako se pravilno hranis , kao sto nisu ni za uzimanje vitamina kroz tablete .
Uzimanje folne kiseline preporucuje se obicno na zapadu zbog nekvalitetne prehrane koja kasnije u trudnoci zbog nedostatka folne kiseline moze imati za posljedicu npr. "zeciju usnu " kod beba .
Isto tako se ne preporucuje konstantno uzimanje vitamina kroz tablete jer organizam prestaje sam da izdvaja vitamine iz hrane . Trebao bi postojati period "odmaranja" od svih tih tableta kako bi organizam pravilno funkcionisao .
Posto je nasa ishrana danas sve slicnija ishrani na zapadu , zagadjenje vece nego ikada , kvalitet voca i povrca diskutabilan ipak bi se trebala uzimati folna kiselina .

lilium
19.09.2007., 13:41
Slazem se s betty, sa svime umjereno (osim ako nemate problema s homocisteinom i metabolizmom folata kada vam dodatna folna s B12 i B6 treba stalno). Jos jednom cu naglasiti jako pazite na sastav tableta, narocito ako pijete na duze od 3. mj, jer u raznim pripravcima na nasem trzistu imate kombinacije s kalcijem, zeljezom, A, D i raznim drugim vitaminima i mineralima s kojima na duze staze mozete pretjerati!

bjuma
19.09.2007., 13:59
drage moje,

nakon nekoliko mjeseci pokusavanja, MM i ja smo nagradjeni :saint: u vrijeme kad smo se zaista najmanje nadali tome.
naime, ja sam cijelu zimu odbolovala muceci se s kronicnom upalom mokracnih kanala (esherichia coli) i gljivicnim infekcijama... ma sta da vam kazem, mucenje, doktori, tablete (i on i ja), konstatno pecenje, brusnica, neke biljne kapi, pa cak i mokrenje krvi... pojavile nam se dvije crtice, usred sveg tog belaja.
on i ja presretni- kod ginica, kad ono tamo nema nista... ne mogu vam ni opisati kako sam se osjecala. :cry: dao nam hrpu tableta, kremice... ponovo terapija i rekao da intenzivno pokusavamo pola godine, ali da prvo moramo rijesiti problem.
pridrzavala sam se uputa... pokusavali smo... i nakon tri mjeseca od tada, u trenutku kad sam rekla da mi je zaista svejedno, da cu poceti piti tabletice za kontracepciju, pa se nekad, sljedece godine upustiti ponovo u taj poduhvat- saznala sam da sam trudna nakon nekoliko dana!!! :D :D :D

ANKARA
19.09.2007., 14:18
Lijepa priča.

Dobro, uvjerile ste me za folnu :) Sad preporuke please. :roll:

lilium
19.09.2007., 14:46
bjuma,
cestitam!

ankara,
Meni odgovara KAL Folic Acid 800 s B-12 - 1 tableta ima 800mcg folne pa pijem pola tablete dnevno. Kako sam "dugoprugas" i redovno jedem dosta voca i povrca (a napravila sam i check-up preko krvi za neke vitamine & minerale) otisla sam u ljekarnu, zamolila sam da mi pokazu sve preparate s folnom i sve koje su imale i drugih dodataka sam odbacila i ostao je ovaj KALov. Ako sumnjas da imas nekih deficita s mineralima i vitaminima mozes za pocetak krenuti i s turom nekog multi-pripravka s folnom za cjelovitu pripremu za trudnocu, na krace staze to ne bi trebalo skoditi, a zelim ti da ne moras razmisljati sto piti na stazama duzim od 3 mj.

bjuma
19.09.2007., 15:11
ja sam takodjer pila folacin, 1 tableticu dnevno...

samo da ne bude zablude, ona ne pospjesuje plodnost, vec se pije iz razloga sto je folna kiselina dobra za neke druge stvari (nisam sigurna, ali cini mi se da mi je doktor govorio o razvoju kicmenog stuba, uglavnom, znam da ima neke veze sa razvojem nervnog sistema, a kasnije je dobra za izolaciju zeljeza). pije se tri mjeseca prije zaceca i ja sam ga pila prije i tijekom prvog trimestra (mada sam imala pauzu, onda kad sam se trovala terpijama, prije trudnoce).

mislim da je takodjer veoma vazna dobra i redovna ishrana, obavezan dorucak, mlijeko, zitarice s vocem, med... dovoljno sna. i dovoljno ljubavi i :preskaceuze: (da se ne lazemo!!! :lol: )i, od svega mislim da je najvaznije da se oslobodite pritiska i na sebe i na partnera, jer i to moze dovesti do odredjenih blokada. izracunajte, otprilike, plodne dane (ja znam da je meni, navodno, ovulacija trebala biti 18- tog, a zatrudnila sam oko 22- gog). obavezno se konsultirajte s ginekologom, jer vam on provizorno moze objasniti kad vam je ovulacija, otprilike. i, jos nesto, nije lose ni mjerenje bazalne temperature. naime, kad je ovulacija, temperatura u rodnici se poveca za pola ili jedan stepen.

u svakom slucaju. ne odustajte. ja vam svima zelim da u sto skorije vrijeme dozivite ovo sto i ja sada upravo dozivljavam. :* vas

Matilda
19.09.2007., 19:03
Čitajte tekstove na našem portalu.
Evo, sve o folnoj.

Folna kiselina (http://roda.hr/tekstovi.php?TekstID=55&Tekst2ID=&Show=2476)

Trixie
19.09.2007., 19:45
Meni je ginić isto rekao da ne trebam piti folnu ako jedem dovoljno povrća. Unatoš tome kupila sam si folnu od Twinlaba i koristila je redovito 5-6 mjeseci prije začeća i prva tri mjeseca. Poslije sam prešla na Prenatal. Mislim da ne može škoditi.

Ginger
19.09.2007., 20:54
Betty, slažem se s tobom - ne treba ni čemu pretjerivati pa ni s vitaminima, ali se isto slažem s tobom da ni hrana koju jedemo nije kvalitetna kao nekada.
mislim da je dobro uzimati folnu jer je hranom ne unosimo dovoljno, pogtovo uz današnji način života.
trudim se jesti dosta voća i povrća, ali ponekad jednostavno ne stignem, pa kad popijem svoj Folic plus nekako sam sigurnija...

Ginger
19.09.2007., 20:55
i da, mene je moja ginekologica pitala jel pijem folnu kiselinu...
ja rekoh: da, a ona veli: odlično!
dakle moja doc misli da treba piti folnu

nikolina29
20.09.2007., 08:39
Koliko ja znam folna kiselina ne može imati nikakve štetne posljedice i preporučljivo ju je piti barem 3 mjeseca prije začeća. Osim toga preporučuje se piti i velike količine i kod osoba koje imaju HPV. Moj doktor je rekao da u Americi djevojke počinju piti folnu već sa 14 godina po preporuci njihovog zdravstva (ali to je možda zbog njihove prehrane!?)

ANKARA
20.09.2007., 10:06
hvala vam na savjetima. Imam i problemčić oko polodnosti MM. Ja ću svakako početi piti folnu kiselinu a ako upali, upali! Hvala vam svima.

Angelina_2
23.09.2007., 18:08
ja ju pijem..ali moja mama i ostale zene u njenim godinama nisu vjerojatno tad ni cule za to pa smo se rodili zivi i zdravi

nikolina29
24.09.2007., 07:58
Ukoliko unosiš dovoljno folne kiseline hranom, nije potrebno uzimati dodatne tablete. Mislim da su se žene prije drugčije hranile, puno zdravije, pa nije bilo potrebno uzimati dodatne vitamine :)

inikaaaaaa
24.09.2007., 15:16
Meni je gin rekao da ne smijem piti folnu dok ne zatrudnim jer i to može inati nekakve štetne posljedice :? Zbunile ste me skroz. Dakle PITI ili NE piti???

Što je Bilingsova metoda? Netko ju je sspomenuo ranije u postu?

:lol: neeeeeeeeemoj molim te :) vitamineke b-kompleksa (dakle i folnu) možeš piti u povečanim količinama , jer niti u večim količinama nemaju nikakve štetne posljedice . Dr. opće prakse mi je neki dan rekao da kupim plibex (vit.Bkompleksa) i pijem 2 tabletice na dan (zbog nekih bolova u mišićima) ... i velim ja njemu da pijem prenatal , pa mi to možda nije potrebno..Na što je on odgovorio da nema veze , dakle pijem prenatal i 2 tabletice plibexa dnevno (zamisli koliko folne) a najbitnije NISAM TRUDNA!! Nego pokušavam , ali okrenuta maternica me neće :cry:

pujica
24.09.2007., 15:21
vitamineke b-kompleksa (dakle i folnu) možeš piti u povečanim količinama , jer niti u večim količinama nemaju nikakve štetne posljedice .

imaju - kilazu. probaj malo dulje piti toliku kolicinu b vitamina i vidjet ces koliko ces kila dobiti

inikaaaaaa
24.09.2007., 20:04
ha?? kaj?? a daaaj .. nisam još primjetila .. nadam se da neću .. ali nema veze :mrgreen:

inikaaaaaa
24.09.2007., 20:05
Ustvari - možda imaju za posljedicu pojačan apetit , ali nikako kilažu .. pa nemože od ničega nastati nešto :mrgreen: , ako ti i dalje jedeš kao prije

pujica
24.09.2007., 20:12
vjeruj mi moze. apropo apetita - nikad prije ni poslije u zivotu nisam imala nocne pohode na frizider i glad koju jednostavno ne mozes ignorirati

inikaaaaaa
26.09.2007., 23:36
da , ima nešto u tome ... malo prije pojela pola obiteljskog sladoleda , pa onda malo rajčice na salatu , pa mandarine i bananu .. :rigo: bože , možda sam ipak trudna :oops:

luni
27.09.2007., 09:02
Ja ga pijem već 6 mj i nikakvih problema nemam, kilaža ista, sve ok.

milivoj73
27.09.2007., 09:13
digresijica na plibex....nekad davno sam ga trošio ....otvara užasno apetit :mrgreen: doista nevjerojatna glad...al sam se zaokrugliooo :lol:

Charlie
27.09.2007., 09:44
Ja pak nisam imala pojačan apetit od njega...valjda je i to, kao i sve drugo, individualno. Ali ipak je relativno česta nuspojava, pa treba ppaziti

mamaanita
27.09.2007., 14:40
ja pijem folnu već godinu dana jer se svaki mjesec nadam da sam trudna. Doktorica zna i nije ništa komentirala. Višak kila imam i od prije :mrgreen:

maksi
30.09.2007., 21:16
Samo vi cure slobodno pijte folnu kiselinu. Ja sam ju pila 4 mjeseca prije trudnoće. Imala jedan izvrstan folikul, a iz njega blizanci. :love:

iva28
01.10.2007., 07:29
Pozdrav, forumašice!!!

i ja jedna od Vas...gutam folnu već nekih pola godine, pa uključih i natal Hippov sokić; uglavnom vitaminčeki ogromno u meni sve u želji da što prije postanem majka.
problemak: imam policistične (blaži oblik) s produljenim ciklusima, 1 spontani pred nekoliko godina i ogromnu zbunjenost u sebi. Gin. mi, na zadnjem pregledu, propisao Dabrostone (1 ciklus odskočio duljinom trajanja) i Klomifen za trudnoću koj ću sad počet uzimat 4.dan m. ciklusa.

Gutam svakodnevno (folna+****+Dabroston)...pa Vas molim savjet:

Jel to sve o.k. ak uzimam...ne znam si kak drugačije pomoć????!!!!

maksi
01.10.2007., 13:27
Iva 28 niš se ne brini. Ija imam policistične jajnike. Pila sam i folnu i dabroston i klomifen. Uz klomifen znaš da obavezno moraš ići na uzv. :roll:

iva28
01.10.2007., 21:12
Hvala, draga maksi!!!! ;)

...hm...ti baš potrefecnula moju sljedeću nedoumicu. Iskreno me zbunjuju, totalka mukomuče neke pojedinosti oko uzimanja klomifena. Meni G. sam propisao tabletke bez ikakva dogovora oko praćenja preko uzv-a. Još uvijek ne uzimam klomifen jer čekam famozni četvrti dan mens.ciklusa, al što onda...nakon 5 dana da obavezno odem, naručim se samoinicijativno kod njeg, na praćenje folikulica??? Tak mi sve to strano, pa ak smiješno zvučim....isprika iskrena leti!!!
:*

maksi
01.10.2007., 21:21
Obavezno se naruči ili kod tog ginekologa ili privatno, ali nikako nemoj piti klomifen bez nadzora. Ja sam ga pila od 5 do 9 dana ciklusa. Treći dan uzimanja klomifena sam išla na uzv. Jedino tako ćeš vidjeti da li reagiraš na klomifen i kako. :?

pujica
01.10.2007., 21:45
molim vas da o klomifenu nastavite razgovarati ovdje (http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=29962&highlight=klomifen)

ovo je tema o folnoj kiselini i brisat cu postove o klomifenu i drugim lijekovima

iva28
01.10.2007., 21:52
molim vas da o klomifenu nastavite razgovarati ovdje (http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=29962&highlight=klomifen)

ovo je tema o folnoj kiselini i brisat cu postove o klomifenu i drugim lijekovima

Upssss....isprika!!!! :)

iva28
04.10.2007., 10:47
A...jel vi, drage moje, uzimate folnu baš svaki dan???
Naime, ja miksam hippek i folic tablete u sebe, al mi **** svakodnevna doza, a folic uprosječno gutkam 5 puta tjedno. To o.k. ili da povećam dozu ili smanjim il...? ;)

maksi
04.10.2007., 13:05
Možeš piti svaki dan. Ja sam pila 4 mjeseca prije trudnoće ali tablete od 5 mg. :D I imala sam kvalitetne folikulle.

pujica
04.10.2007., 14:00
ja miksam hippek i folic tablete u sebe, al mi **** svakodnevna doza, a folic uprosječno gutkam 5 puta tjedno. To o.k. ili da povećam dozu ili smanjim il...? ;)

ja mislim da to i nije bas najbolje za organizam...pa ne jedes valjda samo u mcdonaldsu da tvojem tijelu fali svih potrebnih doza koje unosis ovom kombinacijom?

ja ne pijem nista - na jucer radjenoj krvnoj slici sve, ama bas sve je na gornjim granicama referentnih vrijednosti, zeljezo cak malo i preko - znaci mom organizmu nista ne fali jer se pokusavam hraniti tako da sve to unesem kroz kvalitetnu prehranu. Folikuli su mi veliki i kvalitetni, takodjer provjereno.

ulijevanje previse kemijski sintetiziranih vitamina i minerala po meni dugorocno moze samo stetiti tijelu

Ginger
04.10.2007., 15:33
pujice, ti uoće ne piješ folnu?

ja se isto pokušavam hraniti kvalitetno, odnosno mi. kuhamo svaki dan i to, al ipak pijem folic plus. i nikakve druge dodatke.

MM pije svega i svačega, al naravno zbog spermiograma.

iva28
04.10.2007., 19:16
Pujice...ne, naravno da ne papam tzv. junky food, dapače, izbjegavam maksimalnooo!!!

Moj hranidbeni kartončić šarolik: bilo tu 5 godina čistog vegetarijanstva (makrobiotička prehrana), a zadnjih mjeseci uplusirah u prehranu život.bjelančevine (piletina/puretina/riba) i to najviše jer želim što "jače" osnažit organizam, a i dosta sam mršave građe. Zato si uz redovnu prehranu ubacih taj prirodan hippić (jako mi njami okusast) + folic tabletke jer pročitah negdje da ne postoji mogućnost predoziranosti :)

Ginger
04.10.2007., 21:51
iva, ja nikako da shvarim kaj ti to još jedeš/uzimaš :oops:

iva28
04.10.2007., 22:10
iva, ja nikako da shvarim kaj ti to još jedeš/uzimaš :oops:

Ginger, misliš na ovaj **** koj pijuckam il...?
Ja ću o njem jer tak shvatih upitac, a ak profulah tvoj pitanjac...isprika, pa se opet čujemo hranastim slovcima ;)

**** natal jest prirodni multivitaminsko-mineralni dodatak prehrani...jedan, po mom ukusu baš, krasnotekast sokić pun folne kiseline, joda i željeza u najvećoj mjernoj koncentraciji. Ima tu još puno raznih vitaminaka B skupine, C,E,a od minerala ima i Mg, Zn... čini mi se da to bome ne može naškodit mi!!!

pujica
04.10.2007., 22:53
Zato si uz redovnu prehranu ubacih taj prirodan hippić (jako mi njami okusast) + folic tabletke jer pročitah negdje da ne postoji mogućnost predoziranosti :)

u principu ne postoji jer su svi vitamini skupine B topivi u vodi pa u visak izadje kroz mokracu, ali ipak prolazi preko bubrega i jetre, a ja mislim da dugorocno velike kolicine (jer uzimanjem i jednog i drugog ti zapravo unosis mozda cak i sto posto vise od preporucene dnevne kolicine) ipak nisu dobre za organizam

moja je poanta da ne treba pretjerivati

Ginger
04.10.2007., 23:10
iva, da, mislila sam na to :*

iva28
05.10.2007., 05:29
Moja "strahoboljka" za mogućim vitaminskim nedostatkom vuče korijene iz vremena vegetarijanstva kad sam, kroz taj cijeli prehrambeni period, uz žitarice+soju+mahunarke+alge...uzimala uvijek i prirodne dodatke(zelenu magmu oli spirulinu). Zadnja krvna mi pokazala mali nedostatak željeza; otuda nikla u me potreba vraćanja živ. bjelančevinama.
Budući da zadnjih mjeseci "sanjarim" o ugledanom + na testiću, i MM (bioastin - full prirodni antioksidant) i sebe hranim uz normalnu prehranu i tim nekim dodacima na prirodnoj osnovi.

Naravno... plaho, neznalački, ukoračih u ovaj, za mene, još uvijek sanjarski svijet =postati majkom= i ta želja pokreće sve moje postupke brižnosti o kojima vam pisah/pišem. :heart:

Omililo mi skroz ovo dopisivanje s vama i slušam, pamtim sve rečeno mi dosad...Stoga odlučih, jer mi se čini najprihvatljivijim, jedan dan hippozirat, a drugi ogutat 3 folic tabletke. Na taj ću način unijet veći red u svoj orgazam bez ikakvih nepotrebnih "viškova".

pusak...cure moje dražesne :*

maksi
05.10.2007., 11:27
Ne smije se pretjerivati sa velikim količinama vitamina. Ja sam pila folacin od 5 mg na dan i bilo mi je dozvoljeno najviše 4 mj a onda stop. :!:

iva28
05.10.2007., 16:09
Slažem se, maksi!!!

Vitaminčeki mogu jačkasto koristiti tijelu, al svaki višak štetan pa tako i kod njih biva. Budući da ja ova naredna tri mjeseca hormoniziram pošteno svojim tijelom (dabroston+klomifen), uzimat ću samo **** svaki dan jer on ima točno zapisan omjer svih hranilica - od folne pa do mineralci i sve kakti naj paše...bar ak vjerovat omotu kutije :P

ANKARA
09.10.2007., 12:06
Eh sad. Čitam vas i uspoređujem iskustva. Bila sam maloprije u ljekarni i na kraju kupila Prebatal od TwinLaba. Farmaceutkinja mi je rekla da jet o praktički sve u jednom za nekoga tko planira trudnoću.
Htjela sam uzeti samo folnu i b kompleks, ali budući da sam alergična na sve i svašta i da od voća jedem samo grožđe i ananas, a sklona sam i herpesima, žena mi je ooodmah :lol: preporučila prenatal.
Za nefalit!! :lol:
Tako, danas počinjem sa dovitaminiziranjem ;)
Ah, da. Pitala sam ju za mogućnost hiper A vitaminoze, pa mi kaže da je to moguće samo ako sam bila debela pa naglo smršavila. A budući da ja imam 20 kila s krevetom to onda nije moguće...
Dakle.., ako imate komentara na ovaj moj izljev informacija. slušam :*

ANKARA
09.10.2007., 12:07
:lol: Prebatal=PRENATAL

BUBSIC
02.12.2007., 20:16
Ja ga pijem već 6 mj i nikakvih problema nemam, kilaža ista, sve ok.

ashley
13.03.2008., 20:34
Evo mene nove ovdje. I odmah imam jedno pitanje za vas..
Koji mi vi iliti ciji Prenatal predlazete. Progooglala sam sve zivo. Dvoumim se izmedu Natural Wealtha i Polja prirode. Po sastavu su gotovo identicni. Po cijeni se malo razlikuju, al to mi nije neka bitna stavka. Twinlabov sam eliminirala jer sam nasla da su ga povukli iz prodaje zbog prevelike doze vitamina A. A vidim da ima A vitamina u svima.... nisam pametna....sto vi kazete.... :?

nienna
13.03.2008., 23:58
Mene također to zanima...

Ja sam na Prenatalu već dva mjeseca...tako mi je bilo preporučeno.
Baš sam neki dan pročitala knjigu 'Povećajte svoju plodnost' u kojoj između svih objašnjenja piše da je preporučena doza vitamina A 2500 IU na dan.
A Prenatal ima 8000 IU per serving.

Hm???????

Ima li kakva preporuka?

alkemicar
14.03.2008., 18:50
i mene zanima...
sad sam se šokirala!!!!!!!!!!!
cijelo vrijeme pijem od Twinlab-a folnu a vidim da ima 800 mcg
navodno je preporučena doza 400
jesam li šta zeznula
i kad sam imala prošli spontani, istu sam folnu koristila
jel to previše????

Naomi
14.03.2008., 20:41
Pozdrav, cure. Da, na vitamin A treba paziti, da ga ne bude previse jer nije topiv, vec se nakuplja u organizmu, a vrlo lako se unosi prehranom (mrkve, narance, mandarine, ma sve crveno i narancasto), dakle, bolje je uzimati vitamine s MANJE vitamina A nego vise. Sto se folne tice, za trudnice i one koje to namjeravaju postati, 800 mcg nije previse, vec optimalno. Folna se ne nakuplja u organizmu i nema opasnosti od "predoziranja".

alkemicar
15.03.2008., 15:38
sad mi je lakše
uopće nisam gledala šta su mi dali kad sam u apoteci tražila folnu

ashley
15.03.2008., 22:25
Kod TW prenatala pise da je taj vitamin A u obliku beta karotena.

Naomi
16.03.2008., 03:23
Ashley, beta caroten se svejedno nakuplja u organizmu jer je on samo oblik Vitamina A, odnosno njegov nositelj i treba biti oprezan. Vitamin A je jedan od vitamina koji najmanje ima sanse da nedostaje ljudskom organizmu jer ga ima skoro svugdje. Visak vitamina A u organizmu moze rezultirati ozbiljnim posljedicama.
Evo npr. clanak s Plive:
Objavljeno: 24.01.2003.

Previše vitamina A šteti kostima
Studija švedskih znanstvenika pokazuje da uzimanje prevelike količine vitamina A ima za posljedicu sedam puta povećan rizik lomljenja kostiju.
Studija koju su uz sudjelovanje 2 322 muškarca proveli znanstvenici iz bolnice u Uppsali potvrđuje rezultate ranijih studija provedenih na ženama.
Najnovija studija se razlikuje po tome što je ovaj put razina vitamina mjerena u krvi, dok su se dosadašnja istraživanja temeljila na anketama o prehrani i korištenju vitaminskih dodataka.
Švedski znanstvenici navode kako većina ljudi ne bi trebala uzimati dodatni A vitamin, jer već dnevna konzumacija od 1,5 miligrama ovog vitamina može biti opasna.
Preporučuje se da dnevni unos ovog vitamina bude između 0,7 i 0,9 miligrama, a što se lako može postići zdravom prehranom.
Višak vitamina A onemogućuje djelovanje stanica koje proizvode koštanu masu, stimulira stanice koje razgrađuju kosti te onemogućava djelovanje vitamina D koji pomaže u održavanju razine kalcija u organizmu.

O stetnosti vitamin A u trudnoci ima negdje drugdje, ne mogu sad naci clanak.

ashley
16.03.2008., 17:16
A zasto ga onda uopce ima u bilo kojem prenatalu? Stvarno mi nije jasno??? :?

lilium
16.03.2008., 19:14
Za beta karoten nema dokaza da je teratogen.

Malo sam progooglala, imate zgodno istrazivanje na http://www.ajcn.org/cgi/content/full/71/5/1325S objavljeno u
American Journal of Clinical Nutrition, u maju 2000

Osnovno sto treba znati o vitaminu A je da je topiv u masnoci i da ga dobivamo iz dva izvora: iz retinoida i iz provitamina karotenida. Retinoidi poput retinola se nalaze u hrani zivotinjskog porijekla (u jetri, bubrezina, jajima, ribi i mlijecnim proizvodima). Karotenidi poput beta-karotena (koji ima najjacu aktivnost vezanu uz vitamin A) se nalaze u povrcu i vocu tamne i zute boje (mrkva, rajcica, narandza...) i kazu da unosom do 5 obroka voca i povrca dnevno mozemo unijeti 5-6 mg provitamina A beta-karotena i da to zadovoljava 50-65% nasih dnevnih potreba.

Prema gornjem izvoru prevelik unos vitamina A je kod ljudi povezan s s teratogenoscu u manje od 20 slucajeva u preko 30 godina pracenja. No ispitivanja na zivotinjama su dokazala teratogenost vitamina A i da je u kriticnom periodu razvoja ploda dovoljna jedna ogromna doza da dodje do malformacija. Takodjer je bitno znati da je ta teratogenost dokazana samo za retinol no ne i za beta-karoten . Kazu da je i sintetski proizvedeni beta-karoten ucinkovit kao i vitamin A sto je dokazano kod nekih problema s ocima (ti problemi su klinicki marker za nedostatak vitamina A). A neki autori su pronasli da je beta-karoten iz soka narandje efikasniji od onog iz tamno-zelenog povrca.

Sto se tice dnevnih doza vitamina A svjetska zdravstvena organizacija je dala preporuku da zene u plodnoj dobi ne trebaju prijeci dnevni unos od 10000UI, Americko Teratological Society spominje 8000 UI, a u Francuskoj u pripravku za generalnu populaciju smije biti do 3000UI.
Pronasla sam i neke novije preporuke koje spominju do 2600UI dnevno.
Spominje se da ginekolozi i doktori mogu zenama za koje se sumnja da imaju manjak vitamina A preporuciti prehranu bogatu beta karotenima ili suplementima, no da je taj manjak vitamina A tesko dokazati (mala razina serumskog retinola <0.7 micromol/L i lose prehrambene navike mogu biti neki pokazatelji). Kazu da ima krajeva s endemsko niskom razinom vitamina A (dokazana veza sa slabijim prihodima i losom prehranom, u ispitivanju WHO iz 1995 nema podataka za Hrvatsku) i da u takvim slucajevima su koristi od terapije veci nego potencijalni rizici, no po svjetskoj zdravstvenoj organizaciji u trudnoci nikako ne bi smjelo preci 10000 UI dnevno.

Koga zanima WHO ispitivanje imate ga na: http://www.sightandlife.org/booksAll/BooksHTML/Book05.html

Ileana80
16.03.2008., 19:41
Meni je dr. rekao da pijem folnu tri mjeseca prije trudnoce i pila sam do zavrsetak prvog tromesecja
Kod mene je imalo samo pozitivne reakcije
Nokte i kosa su ojacale, apetit mi je bio normalan isto tako i kilaza - sve same pozitive :)

lilium
16.03.2008., 22:08
Ileana80 :heart:

U proslom postu umjesto UI treba biti IU (international units) :oops: .

Jos sam se malo zabavljala s vitaminom A, bas je zanimljivo, evo sto Marilyn Glenville, autorica ovdje dosta citirane knjige o dodacima prehrani, pise na svom sajtu ( http://www.marilynglenville.com/general/pregnancy.htm )
nisam prevoditelj, prevodila sam na brzinu, u tekstu su moguce jezicne nezgrapnosti:

"Postojala je zabrinutost vezana uz ispravnost konzumiranja vitamina A u trudnoci. Do te zabrinutosti je doslo iz dva razloga. Jedan razlog su bile zene koje su u trudnoci redovno konzumirale velike kolicine zivotinjske jetre (jetra sadrze velike kolicine vitamina A zivotinjskog porijekla poznatog kao retinol), a drugi razlog je vezan uz koristenje lijekova za akne u trudnoci (dosta tih pripravaka sadrzi sintetski vitamin A).
Ispitivanja su pokazala da do problema moze doci zbog konzumacije viskokih doza retinola (vitamina A iz zivotinjskih izvora) za vrijeme trudnoce. Studija u New England Journal of Medicine je pronasla da trudnice koje uzimaju visoke doze retinola na dnevnoj bazi povecavaju rizik hendikepiranosti djeteta. Opasna razina koju ne treba prijeci je preko 10000 IU koja daje vjerojatnost 1 od 57 da dodje do problema. Interesantno je da je ta studija podrzala cinjenicu da je beta-karoten (oblik vitamina A iz biljaka) sigurniji izvor vitamina A. Retinoidi (zivotinjski izvori) i ne karotenidi (biljni izvori) su uzrok ostecenja. Cak i visoke doze beta-karotena ne dizu razinu vitamina A toliko da uzrokuju defekte kod nerodjenog djeteta.

Na nesrecu, ova vrsta informacija je uzrokovala da zene odu iz jedne krajnosti u drugu. Doktori su preporucivali da se vitamin A ne uzima za vrijeme trudnoce, a za posljedicu toga nedostatak vitamina A je postao problem. Nedostatak vitamina A za vrijeme trudnoce moze imati teske posljedice. Vitamin A ima antioksidativna i zastitna svojstva slicna kao mineral selen, koji pomaze kod mutacija stanica. Vitamin A je esencijalan za zdravlje ociju i ispitivanja na zivotinjama su pokazala da nedostatak vitamina A rezultira zivotinjama bez ociju, s defektima vida, ne spustanjem testisa, hernijama koje otezavaju disanje. Jos gore, pronadjeno je da zene koje razviju pre-eclampsiju imaju deficit viamina A ali ne beta-karotena. Kako je to moguce? Ako je nedostatak retinola moguce je da tijelo dobro ne konvertira beta-karoten."

Evo i jos jedan clanak iz 1995 sa sajta New Englend Journal of Medicine: http://content.nejm.org/cgi/content/full/333/21/1369

Naomi
16.03.2008., 22:35
Lilium, :shykiss: Bas si srce.

Nikolina-Zagreb
07.04.2008., 09:31
Folnu kiselinu sam uzimala u I trimestru, a kako mi je iz toga perioda ostala 1 kutija, ako je nekome potrebna, slobodno mi može poslati pp.
Pozdrav i sretno,

romanaaa
16.10.2008., 19:53
ima koga? imam pitanje za prenatal!! :cry: :(

lilium
17.10.2008., 09:28
romanaaa :love:
vidim da si pitala za prenatal na duze staze prije trudnoce - ja sam vec tu naokolo vise puta iznosila svoj stav da za to nisam, ako nemas deficita, ako se raznoliko hranis mislim da (narocito) van trudnoce ne treba pretjeravati s tim pripravcima, ja dosta pazim na raznoliku prehranu, a od preparata samo povremeno uzimam folnu, b12, b6 (s tim da sam prekontrolirala razine folne i b12 iz krvi pa znam da nemam deficite), zimi dodam C vitamina sa bioflavonidima, povremeno uzmem malo minerala (Zn i Mg) i jedino redovno uzimam omega-3.

xanax
17.10.2008., 12:13
ja sam jucer u bolnici upoznala djevojcicu koja je rodjena sa spinom bifidom i jedva sam se kontrolisala da ne pitam mamu jel pila folnu.
Ja sam pocela prije 2 mjeseca jer planiramo bebu, a sad sam jos vise uvjerena da je treba piti kad sam vidjela to malo pile koje su operisali 12 dan po rodjenju da joj ugrade neku pumpicu. danas curica ima 3 godine i vecinu svog malenog zivota provela je po bolnicama sa uzasnim komplikacijama.
i ja naravno zagovaram planiranje trudnoce, upravo iz gore navedenih razloga (tj primjera), nije to bezveze, ipak mi govorimo o necijem zivotu.
A folna kosta koliko??? 50tak kuna????

romanaaa
17.10.2008., 21:32
[b]lilium...ti kazes sad suprotno....moram priznati da mi je prehrana losa...prenatal mi ne skodi....imam dosta dinamican zivot a i radimo na bebi...ne znam ni sama vise...

MGrubi
17.10.2008., 21:38
Izvori - Najbogatiji izvori su kvasac, iznutrice (jetra) te zeleno lisnato povrće. Način pripreme hrane može uvelike utjecati na njenu dostupnost, jer je folna kiselina vitamin topiv u vodi, zbog čega tijekom pripremanja i kuhanja hrane u vodi mogu nastati veliki gubici. Kuhanjem se može izgubiti čak i do 50% folne kiseline, jer ostaje u vodi u kojoj se hrana kuha. Gubitak se može donekle nadomjestiti ako tekućinu nakon kuhanja upotrijebimo za spremanje umaka, juha i sl. Prilično je osjetljiva i prema kisiku, svjetlu (posebno sunčevom) te ekstremnim pH vrijednostima (kiseline i lužine). Prilikom sterilizacije, mlijeko od svog sadržaja može izgubiti i 100% folne kiseline, ovisno o tome koliko dugo se izlaže zraku. Vitamin C u mlijeku ima zaštitno djelovanje prema folnoj kiselini, jer sprječava njenu oksidaciju na zraku. Ukoliko se vitamin C uništi kuhanjem mlijeka, podgrijavanjem ili izlaganjem svjetlosti, folna kiselina će lako oksidirati.

lilium
17.10.2008., 22:26
romanaaa,
Jedan dodatni umjereni unos folne, b12 i b6, mi se cini razumnim (o dozama smo prije pisale), no na duze staze uzimati npr. zeljezo, kalcij i ostalo i to u dozama primjerenim za trudnocu mi se ne svidja.
Moje misljenje je da treba raditi na tome da se prehrana balansira, a onda vitaminski pripravci mogu biti nadogradnja na to.
No na svakome od nas je da pronadje svoj put.
Sretno :heart:

darcy
05.11.2008., 16:19
Pijem folnu kiselinu. Ne bojim se viška, jer se višak vitamina izluči mokraćom. Znam dvoje djece koja imaju spinu bifidu i ne bi se htjela poslije tući po glavi ako daj Bože ostanem trudna. Ako nemaš dosta tog vitamina, kod bebice može doći do toga da se ne zatvori tzv. neuralna cijev (buduća osnova živčanog sustava), pa onda dijete može imati raznoraznih komplikacija koje bi folnom možda mogli izbjeći, ako se kod djeteta radi o nedostatku folne kiseline.
Meni je moja gin. savjetovala da ju pijem, kao i mojim kolegicama koje nastoje zanijeti. :love:

Isabel
06.11.2008., 13:01
Ja bi kupila Twinlabovu Folnu kiselinu, jer onaj Folic mi je ok, ali mora se piti 3 tablete dnevno da bi se dostigla dostatna dnevna količina.

Ove pak tabletice su 800mg. pa mi se to čini previše

Koja je zapravo preporučljiva dnevna doza i da li smijem uzimati 800mg dnevno??

Hvala :love:

lilium
06.11.2008., 13:44
Isabel,
nadam se da govoris o mcg a ne mg:

400mcg dnevno je preporucena dnevna doza za odrasle osobe
600mcg dnevno je preporucena doza za trudnice
800mcg dnevno - jos ide u dozvoljene kolicine za generalnu populaciju

Kod jednog manjeg dijela populacije koja ima poviseni homocistein i stalni manjak folne kiseline neki daju i doze preko 1000mcg (=1mg) no americki Food and Nutrition Board of the Institute of Medicine savjetuje da generalna populacija ne ide na unos od preko 1000 mcg folne dnevno (suplementi i fortificirana hrana)
Kad se uzima folna kiselina treba obratiti paznju da se s njom uzimaju i B12 i B6 (vezani metabolizmi - veci unos folne kiselina zna uzrokovati/prikriti manjak B12 - kazu da se to npr. desava kod unosa vise od 5000mcg (=5mg) folne dnevno)
Uz unos od 400mcg folne ide B12 6mcg i B6 2mg
Sretno!

mandy
07.11.2008., 09:13
s obzirom da radimo na bebi i ja sam se konzultirala sa svojom doc vezano uz folnu,vitamine i željezo - u svakom slučaju umjerene doze folne su potrebne,dodatak vitamina,ako jedeš kuhanu i raznovrsnu hranu,nije potreban,željezo moram piti jer mi je hemoglobin 95,a bitan je za dotok kisika do svih stanica;a kad zatrudnim :D šumeći magnezij zbog grčeva u mišićima i cirkulacije;u svakom slučaju,ne pretjerivati ni sa čim;imam susjedu čija kći ima 10 god.i spinu bifidu-rupu u donjem dijelu kralježnice,jedva hoda i intelektualno zaostaje u razvoju,prvo dijete joj je o.k.a isto nije uzimala folnu;prije 10 god.nitko nije ni spominjao folnu kiselinu-to znam,jer smo zajedno bile trudne i uzimale samo Calciu (tada je to bio opći trend,kao i folna sada);ja sam uzela Folic+,uzimam 2 tbl.poslije ručka(piše tri,ali mislim da je to za one nacije koje se hrane konzervama i gotovom hranom-mislim da smo mi na ovim područjima puno zdraviji );čovječe,napisala sam disertaciju na temu :lol:

tenamila
07.11.2008., 16:47
Nakon missed ab. u kolovozu "ostao" nam je jos jedan ciklus za prezivjeti i odmah krećemo u nove pobjede :-) Odlucila sam krenuti s folnom kiselinom. E sada, da li ima razlike u preparatima sto se sastava tiče? Odnosno, moje pitanje je da li je postoji bitna razlika kod različitih proizvođača ili su sve te tablete više manje iste i najvažnije je da ih se počne uzimati? Sigurna sam da prehranom ne zadovoljavam dnevne potrebe.

mandy
07.11.2008., 16:51
tenamila,mislim da nema baš nekih razlika,svi se slažu u jednom-da u planiranju trudnoće i prva 3 mj.treba uzimati čistu folnu,a nakon toga,do kraja trudnoće i za vrijeme dojenja,Prenatal

tenamila
07.11.2008., 16:55
Hvala na brzom odgovoru! :-) Pretpostavljala sam i sama, ali ipak vrijedi pitati. Vec danas počinjem!

tonili
10.11.2008., 14:21
Curke ker netko uzima folnu iz DM-a? Znate ona njihova pakovanja vitaminčeka. kakva su iskustva?
Sorry, malo je OT, al da ne otvaram novu temu...

lilium
11.11.2008., 11:35
tonili,
DM ima jedan tip tabletica gdje su kombinacija folne 600mcg (dovoljno za trudnice iz generalne popuacije)+ b12 + b6, sto mi se na prvi pogled cini jako dobro, no moram jos provjeriti za b12 i b6 u kojim su kolicinama i koja supstanca.

tonili
11.11.2008., 11:41
O hvala Bogu da se netko javio! Već sam mislila da samo ja uopće znam za to!
Da, ja pijem te s dodatkom B12 i B6 i skroz su mi ok. Pije se samo jedna dnevno i nisam još osjetila onu težinu na želucu koju sam imala od folica.
Ajd ti malo to promotri stručnim okom, pa javi dojmove.. :*

Rene2
12.11.2008., 12:14
I :cekam:

lilim jesi provjerila za taj B6+B12 iz DMa ja bih nešto trebala početi piti, već dugo nisam, pa si mislim taj. ali čekam tvoju potvrdu!

lilium
12.11.2008., 13:56
danas sam otisla do jednog DMa - kaze prodavacica da ih nemaju vec neko vrijeme :-( znam da sam ih ovo proljece vidjela u DMu u Dubrovniku, priupitat cu u jos kojem DMu tu u Zg ... a dok ih ne pronadjem

tonili,
pls prepisi s kutijice sto pise za B6 i B12 koliko ima u mg - mcg i koje supstance navode: za b12 je obicno cyanocobalamin; za B6 pyridoxine) i ima li jos koje dod. supstance.

:heart:

mama courage
12.11.2008., 14:03
ja ju pijem..ali moja mama i ostale zene u njenim godinama nisu vjerojatno tad ni cule za to pa smo se rodili zivi i zdravi

pa nisu se baš svi rodili zdravi. a ni živi.

lilium
13.11.2008., 10:48
Nasla sam DM tabletice! (u potazi ne treba brzo odustati, jer sve DM trgovine nemaju istu ponudu)

DMov sastav:folna 600mcg; b12 3,5 mcg (maltodekstrin cijankobalamin) i b6 1,9mg (piridoksin hidroklorid) mi se cini skroz prihvatljiv za generalnu populaciju kao dodatak prehrani s dosta dobrim kolicinama sva 3 vitamina, jer su preporuke US Food and Nutrition Boarda za dnevni unos (kod generalne populacije, bez problema s homocisteinom i metabolizmom folata):
- za trudnice folna 600mcg; b12 2,6mcg, b6 1,9mg
- van trudnoce folna 400mcg; b12 2,4mcg, b6 1,5mg
( inace max dnevni unos pojedinih vitamina koji ne bi trebalo tek tako prelaziti: folna do 1000mcg, za B12 nije postavljen (za neke bolesti se daju i 1mg), b6 do100mg)
BTW American Heart Association je dao preporuceni dnevni unos za snizavanje homocisteina: folna 400mcg, B12 6mcg, B6 2mg, pa bi ove tabletice uz dodatni unos B12 i samo malo B6 mogle proci i za tu namjenu.

tonili
13.11.2008., 13:28
A ja taman krenula prepisivat podatke s kutijice!!!!!
Yeeees!!!!
Znači dobar i siguran proizvod! Eto, ja koristim i preporučujem svima!
Lilium hvala na korisnim informacijama!!!! :*

tenamila
13.11.2008., 22:46
Ja sam na kraju kupila Folic+ (prije rasprave o DM proizvodu) i pijem 2 tablete dnevno (iako su oreporučene 3). Nevezano uz to već duze vrijeme pijem dukatovo mlijeko 7 vitamina. Kada je tek stiglo na tržište počela sam ga kupovati i tek sam danas vidjela da je izmedju svih vitamina i folna. :-)

Berlin
20.11.2008., 12:10
lilium, kako se zovu te tablete iz DM-a?

Gdje se može provjeriti razina folne u krvi?
Je li to rutinska pretraga, mislim je li može preko HZZO-a ili samo privatno?

lilium
20.11.2008., 13:47
Na deklaraciji tabletica su napisali "Das gesunde Plus tablete s folnom kiselinom+vitamini B6 i B12" - na kutiji jos pise "Folsaure 600 + B6 + B12
Depot-Tabletten"

ovdje imas link na post gdje sam stavila linkove na mjesta gdje se rade analize vitamina-minerala (za koje ja znam), oni svi rade i folnu:
http://www.roda.hr/forum/viewtopic.php?t=10332&postdays=0&postorder=asc&start=265

Preporucujem napraviti i folnu i b12 (vezani metabolizmi), ja sam to napravila privatno, no kako i labosi po bolnickim centrima rade te pretrage sigurno ih netko dobiva i preko osiguranja.

Berlin
20.11.2008., 17:15
lilium, hvala ti.

mandy
24.11.2008., 08:20
Evo meni ponestalo Folic-a,u Dm-u nisam našla gesunde(imaju sto drugih te marke,a baš folne nestalo),pa sam uzela Prenatal; 8)

Berlin
24.11.2008., 09:32
I ja sam je kupila u Dm-u, samo što nemaš baš u svakome.

the enchantress
24.11.2008., 10:08
Preporucujem napraviti i folnu i b12 (vezani metabolizmi), ja sam to napravila privatno, no kako i labosi po bolnickim centrima rade te pretrage sigurno ih netko dobiva i preko osiguranja.

Ja sam pitala svoju doktoricu opće prakse mogu li raditi folnu na trošak HZZO-a (inače sam ju uvijek vadila u privatnom, sada mi se više ne plaća :mrgreen:). Ona kaže da nema frke, da ju labosi rade, ali da joj donesem da mi je ginekolog napisao da napravim, pa će ona meni dati uputnicu (ja se vodim u bolnici pa zato, ali mislim da ne bi trebalo biti problema da socijalni ginkić izda istu).

Cekajuci andjela
25.11.2008., 21:41
Ishrana utiče na spermatozoide
08:37 25.03.2008. / Izvor: 24sata
Ishrana koja obiluje folatima, to jest folnom kiselinom, smanjuje izglede za proizvodnju abnormalnih spermatozoida koji mogu dovesti do začeća dece s genetskim poremećajima.

Izvori folne kiseline u ljudskoj ishrani su povrće i voće - zelena salata, grašak, spanać, kelj, pasulj, orasi, kikiriki, pšenične klice, tunjevina, paradajz, spanać, pekarski kvasac, asparagus, prokelj, banana, limun, pomorandža, dinja, mleko, jaja.

Folata ima i u jetri, džigerici, bubrezima, žumancetu i kvascu.

Baby
18.12.2008., 13:08
nikako mi nije jasno zašto je Ankari ginić zabranio folnu dok ne zatrudni... :? Jedino negativno što sam našla: http://www.net.hr/zdravlje/page/2008/12/15/0572006.html

Baby
18.12.2008., 13:08
nikako mi nije jasno zašto je Ankari ginić zabranio folnu dok ne zatrudni... :? Jedino negativno što sam našla: http://www.net.hr/zdravlje/page/2008/12/15/0572006.html

lilium
18.12.2008., 14:35
Ovo o vezi folata i respiratornih problema je svjeza studija jesen 2008, tako da ne vjerujem da je itko ranije na to mislio.
Umjereni povremeni unos folne je OK (a narocito ako netko dokazano ima manjkova), no slazem se da s nicim ne treba pretjerivati.

Ovdje je link na originalni sazetak norveskog rada koji korelira bolest respiratornih problema u djece do 18mj i uzimanja sintetskih folata:

http://adc.bmj.com/cgi/content/abstract/adc.2008.142448v2

Evo na brzinu sam prevela mehanizam djelovanja objavljen u ovom clanku:

http://www.nutraingredients.com/Research/Folic-acid-in-early-pregnancy-linked-to-wheezing-in-baby-Study

"Komentirajuci potencijalni mehanizam, Haberg i suradnici kazu da komponente poput folata i folne kiseline djeluju kao metil donori, sto znaci da uticu na proces metilacije (biokemijski proces) koji modificira geentsku aktivnost.

Oni dodaju da uticaji metilacije na imuni sustav i bolesti respiratornog trakta jos nisu detaljno istrazeni.

Sintentska folna kiselina (PteGlu), najcesce koristini oblik folata u pripravcima, je razlicita od folata iz hrane i moze djelovati drugacije nego ti prirodni folati, kazu istrazivaci.

Apsorpcija PteGlu je proces koji dovodi do zasicenja i redovna uporaba suplemenata folne kiseline ce u mnogih subjekata rezultirati cirkuliranjem nemetabolizirane folne kiseline, koja moze imati uticaj na imune stanice".

I pored rezultata te studije, kazu da je umjeren unos folne koristan u sprecavanju spine bifide i neuroloskih problema i sl., pa englezi i dalje savjetuju unos 400mcg: "Dr Elaine Vickers, iz Asthma UK kaze: "Korist od uzimanja folne kiseline kod trudnica naveliko nadmasuje moguce rizike razvoja astme kod beba i mi jako preporučujemo trudnicama da nastave uzimati prema smjernicama "
( izvor: http://www.asthma.org.uk/news_media/news/folic_acid_linked_to.html )

segecic
22.01.2009., 22:11
pozdrav svima koji pišu i čitaju ovaj forum.ja se zovem Anita i mama sam djeteta sa spinom bifidom,jpišem ovaj post jer vidim da se o spini bifidi piše kao posljedici ne pijenja folne kiseline.moram vam reći da to nije istina,jer je puno mama djece sa spinom bifidom pilo folnu kiselinu prije začeča,u prvom tromjeseču trudnoće,pa je ipak došlo do sb.mnogo je djece u RH sa ovom malformacijom,a većina mama i očeva su u času začeća bili mladi,zdravi nisu pili i li pušili,želim vam reći da je dobro piti folnu kiselinu,ali ako vam je željezo ok ,onda vam je i folna kiselina ok.ja se pripremam za drugu trudnoću nakon punih 6 godina,obavljam sve pretrage,pijem vitamine(i folnu kiselinu),zdravo se hranim i nadam se zdravom djetetu.moj sin ne hoda,ali je pametno i bistro dijete,zato vas sve molim da ne osuđujete mame koje imaju djete sa spinom bifidom ili meningomijelokelom,jer mi nismo niti glupe niti neobrazovane,dapače večina nas je visoko obrazovana,a s našom djecom smo završile još puno škola..dijete sa spinom bifidom se može dogoditi svakome,osobno meni i suprugu naše dijete je dar s neba...

lilium
23.01.2009., 09:38
segecic, :love:
Sretno!

leloX
23.01.2009., 09:39
Segecic zaista su ohrabrujuće ove tvoje riječi, i za mene su heroji majke koje imaju dijete sa problemom i odlučuju se na još jedan novi život, imaš tisuću mojih poljubaca, zagrljaja i podrški.
Ja inače pijem folnu jer planiram trudnoću, imam astmu i jako komplicirane trudnoće.
Segecic :*

mandy
23.01.2009., 09:48
segecic, ja sam rodila prije 13 i 10 godina, pila sam samo Calciu, folnu nitko nije ni spominjao, hvala Bogu imam zdravu djecu, ali moja susjeda ima djevojčicu sa spinom, skupa smo bile trudne; mislim da nitko ne osuđuje vas majke, nego je samo stvar u tome što je trenutno "in", a što nije. onda smo sve pile Calciu, sada Folnu, a možda za 5 godina otkriju da smo sad trebale piti nešto što ne pijemo; meni je željezo u komi, pa sad uzimam i folnu i B zajedno s njim, po preporuci dr, ali ne mislim da je to garancija da ću roditi zdravo dijete, na žalost nema te garancije; ako planiraš trudnoću možeš nam se pridružiti na odbrojavanju, pročitaj pravila foruma, možeš se prijaviti na listu i zajedno s nama čekati, lakše je kad nas je više :*

kikica2
18.03.2009., 11:35
Jel nekome od vas bilo zlo od te folne? :(
Ja ju se jednostavno bojim popiti, jer mi je obavezno nakon nje mučno, i onda ta mučnina traje i traje. Sad sam u 9 tj.

lilium
19.03.2009., 09:12
kikic2,
ima nas ovdje koje "osijecamo" folnu, i meni je od nekih "marki" bilo nekako mucno (i van T), cini mi se da mi najmanje smeta ona kombinacija iz DMa, imas o tome par postova ranije.

alef
25.03.2009., 22:55
Zanima me koliko mjeseci prije trudnoće se treba početi piti folna? Je li tri mjeseca dovoljno? Previše?

lilium
26.03.2009., 10:54
alef,
sve je to individualno, ako se pravilno hranis i nemas problema s metabolizmom folata (glavnina populacije nema te probleme) onda ti mozda dodatni unos i nije potreban, no za svaki slucaj je dobo krenuti nesto ranije, 3-4 mjeseca, cisto da se izbjegnu potencijalni nedostaci.

Mary Glenville u svojoj knjizi kao povecati plodnost preporucuje 4 mjeseca ranije krenuti s pripremama organizma, evo neke informacije s njenih web stranica:

http://www.marilynglenville.com/infertility.htm

alef
26.03.2009., 15:09
Ovo je super. Hvala :)

lilium
19.10.2009., 17:05
Svjeza studija vezana uz folnu (10. mj. 2009)- obratite paznju na lijekove koje uzimate - konzultirajte se s doktorima:
Uzimanju lijekova koji blokiraju aktivnost folne kiseline (antagonisti folne kiseline) u prvom trimsteru trudnoce povecavaju rizik kongenitalnih malformacija fetusa

Ukratko: ispitivanje je obavio tim sastavljen od epidemiologa, pediatara, kliničkih farmakologa, ginekologa.... na podacima iz Izraela: 84832 djece rodjene izmedju 1998 i 2007. Radi se o 2 grupe lijekova:jedna grupa (dihydrofolate reductase inhibitori) sprecava konverziju folata u svoj aktivni metabolit i ukljucuje trimethoprim (antibiotik), sulfasalazine (za ulcerativni kolitis) i methotrexate (chemotherapeutik). Druga grupa lijekova je poznata po tome da smanjuje koncentraciju folata u serumu i tkivima preko različitih mehanizama djelovanja, a uključuje antiepileptike (carbamazepine, phenytoin, lamotrigine, primidone, valproic acid and phenobarbital) i cholestyramine (smanjuju kolesterol).

Izvor: http://www.sciencedaily.com/releases/2009/10/091013201751.htm

MGrubi
19.10.2009., 17:13
preporučeno je 600mcg za trudnice
a to bi bilo:
-8 šalica rimske salate
-2 šalice špinata
-2 šalice šparoga
-3,5 šalice raštike
-2 šalice slanutka
-2,5 šalice bijelog graha
-100g tel. jetri
-2 šalice leće

crvenkapica77
29.10.2009., 19:54
cure jeste li ikad pile iz dm folnu kiselinu sa ostalim vitaminima u kombinaciji....sve u jednoj tableti....kosta oko 15kn...uzima se jedna dnevno....sta kazete na to?? :?

ANKARA
03.11.2009., 12:51
Ja nisam. Općenito, baš ne vjerejuem sintetičkim oblicima vitamina. Moja preporuka ti je da uzimaš što više folne iz hrane ili napraviš mineralno vitaminski status da vidiš da li ti ustvari išta od vitamina zapravo nedostaje. Mnoge stvari iz DM-a su super i kvalitetne su ali sa vitaminima mi nekako nije za igrati se.

mala_mamica
12.11.2009., 16:09
meni je ginekolog rekao prije trudnoče, da pijem foln barem par mjeseci ranije

tako da mi sda ništa nije jasno :? :? :? :?

zg_danijela
02.12.2009., 10:57
ja sam do prije mjesec dana bila na kontracepciji, kad mi je od jednom puhnulo u glavu da želim bebicu

odmah po završetku zadnje pilule, kupila sam si Folic plus i počela ga piti

a počeli bi raditi bebicu idući mjesec

znači pit ću Folic plus 2 mjeseca prije prvog pokušaja

obzirom na sve što sam pročitala o folnoj kiselini i činjenici da sam prije bila na pilulama, mislim da sam dobro odlučila

power
19.12.2009., 14:30
Zanima me može li uzimanje folne kiseline u dozi oko 800 mcg štetiti djetetu koje se doji tijekom dojenja u trudnoći? Naime, izgleda da sam trudna 3 tjedna, a još uvijek dojim svoju 16-mjesečnu curicu. Moram se još posavjetovati s ginićem, ali zanimaju me i vaša iskustva.

jagoda1711
19.12.2009., 18:17
Mene isto zanima je li puno piti dnevno 800 mg folne kis. , svugdje po forumima preporučuju 400 mg. Ja pijem od Kal-a ali u tableti je 800 mg.

Fae
19.12.2009., 18:20
Ja pijem od Natural Wealtha od 400mg jednu ujutro, jednu navečer.

zeljana02
24.12.2009., 09:20
Ja pijem od Natural Wealtha od 400mg jednu ujutro, jednu navečer.

potpisuje...samo sto ja pijem samo ujutro...odlicne su i pijem ih od 8 mjeseca...od prenatala bilo mi je muka i nisu mi odgovarale...

frost
24.12.2009., 09:24
ne znam da li sam vec pisala na ovoj temi.
generalno sam protiv sintetskih vitamin a vise sam za zdraviju ishranu.
nisam pila nikada folnu kiselinu, ni pre ni u toku trudnoce

isla sam na to da ni moja majka, ni baka ni prabaka nisu to radile a zivele su u sigurno oskudnijim uslovima sto se ishrane tice.

uglavnom se trudim da jedem sezonsku hranu

Glossy
27.12.2009., 10:57
Ja pijem 5mg folne kiseline jedanput dnevno. Malo sam istraživala te našla da je na stranici www.marilynglenville.com/infertility.htm navedeno da je dovoljno unositi 4mg dnevno tri mjeseca prije začeća. Konzultirala sam se s doktorom i rekao je da je dovoljno ovo što unosim.

Handy
24.02.2010., 20:18
Prije trudnoće nisam pila, jer nisam ni znala da je to dobro i poželjno. A sad nekako sve više mislim da je bolje to nekako iz hrane probati dobiti, ali bi mi netko trebao doooobar jelovnik za npr. jedan mjesec sastaviti:))) da bude uravnotežena prehrana i da sigurno dobijem sve što mi treba.

zibba
23.03.2010., 15:33
Ono što mene zanima je da li folna pomaže kod problema sa zubima. Planiram T, ali imam dosta problema sa pucanjem zubi još od prijašnjih T i zbog toga sam morala već nekoliko zubi izvaditi jer bi popucali tako da je ostao samo korijen. Dakle neovisno o planiranoj aktivnosti oko T, zanima me da je bi mi ionako dobro došlo povremeno koristiti folnu zbog stanja zubi?

crvenkapica77
26.03.2010., 11:14
kakav je ovaj folacin sto se dobije na recept''? prije sam koristila onu od dietpharm ali sam potrosila i sad pijem ovu....

katrin23
26.03.2010., 17:13
kakav je ovaj folacin sto se dobije na recept''? prije sam koristila onu od dietpharm ali sam potrosila i sad pijem ovu....

Ja uzimam folacin od početka trudnoće na preporuku ginekologa, sad sam na 23 tjedna i prije par dana na kontoli mi je doc rekla da ću uzimati po jednu tabletu do kraja trudnoće. Možda ova preporuka ima veze sa mojim silnim komplikacijama, ne znam ali slušam ju i za sada nisam primjetila nikakve nuspojave od te jedne male tablete dnevno.

mandy
27.03.2010., 08:49
Ono što mene zanima je da li folna pomaže kod problema sa zubima. Planiram T, ali imam dosta problema sa pucanjem zubi još od prijašnjih T i zbog toga sam morala već nekoliko zubi izvaditi jer bi popucali tako da je ostao samo korijen. Dakle neovisno o planiranoj aktivnosti oko T, zanima me da je bi mi ionako dobro došlo povremeno koristiti folnu zbog stanja zubi?
mislim da nema veze sa zubima, to je vit. iz skupine B a oni su primarno dobri za kosu, kožu i nokte ( osim za "važne" funkcije):
http://bs.wikipedia.org/wiki/Folna_kiselina
meni je zbog anamneze također preporučena folna od 4mg dnevno, 3 mj.prije T i tijekom 1. tromjesječja

lady.x
31.03.2010., 20:21
Jedno pitanje za sve cure koje piju folnu kiselinu: da li je pijete bilo kad u toku dana ili tokom obroka? Ja sam pocela da pijem, ali me jako nervira jer u uputstvu pise da se pije u sred obroka i onda uvek zaboravim, a ne znam zasto je tako, da li ce se iskoristiti ako popijem bilo kada?

principesa
03.04.2010., 20:16
ja sam počela piti folc plus.....glupo je što se pije 3x dnevno....isto baš ne pazim da ju pijem poslije obroka....

Optimisticna
05.04.2010., 10:31
Evo ja pijem folacin jednom dnevno već tri mjeseca. Na preporuku ginekologice, rekla obavezno jednu tabletecu dnevno, hrani maternicu i bebu. Dala mi recept i dobila sam dvije kutijice u ruke bez plaćanja. Kad sam htijela uzeti nove iz ljekarne, u jednoj mi nisu htijeli dati (????!!!!),a u drugoj me magistra samo pitala šta za zadržavanje trudnoće, rekla sam da sam imala spontani...preporučila moja gin..blabla.... kimnula je glavom i dala mi kutijicu, mislim 20kn ili manje. Milsim da tokom ova tri mjeseca nisam preskočila ni jednom. Ako ne uzmem odmah ujutro, uzimam nakon posla. Na tašte ili poslje jela stvarno ne pazim na to, uopće mi ne smeta za želudac. Uz folacin uzimam vitam B kompleks , lactogin kapsule i matičnu mliječ i pms free od encijana. Šaku dnevno. Ništa mi ne smeta.

CUUuu
05.04.2010., 11:03
Ja pijem suprady koji u sebi ima folnu kiselinu - 400 mg, a ovaj tjedan idem kod ginića pa ću ga pitat bi li se prebacila na neki prenatal ili nešto drugo što ima više folne u sebi. Inače se hranim prilično zdravo - jedem dosta voća i povrća...

principesa
05.04.2010., 11:23
kažu da je 400 mg taman za cure koje planiraju trudnoću...tek nakon što zatrudniš treba piti 800...

anabela
06.04.2010., 21:19
ja sam danas kupila Folic acid 800 mcg.... rekla mi teta u apoteci da je to ok, što ću sad? Ne mogu prepoloviti tableticu jer je premala.

Zara1
06.04.2010., 21:45
ja sam danas kupila Folic acid 800 mcg.... rekla mi teta u apoteci da je to ok, što ću sad? Ne mogu prepoloviti tableticu jer je premala.

zašto bi je prepolovila?
to je mala količina
ja pijem 1 dnevno od 5 mg

nije isto 800 mcg i 5 mg

Danka_
06.04.2010., 21:49
kažu da je 400 mg taman za cure koje planiraju trudnoću...tek nakon što zatrudniš treba piti 800...

Kada piše "mg", to se odnosi na miligrame. Međutim, ti u stvari misliš na mikrograme. 1 miligram sadržava tisuću mikrograma. U oznaci za mikrograme koristi se grčko slovo μ (mu),pa neki onda pišu "ug" a neki "mcg". U stvari bi trebalo μg, ali je nezgodno na internetu.

Doza od 400 do 800 mikrograma je isto što i 0.4 do 0.8 miligrama. Neki ginekolozi u nekim slučajevima preporučuju puno veće doze, npr. 4 ili 5 miligrama. Folacin (to nije folic plus) sadržava 5 miligrama po tableti.

Zara1
06.04.2010., 21:50

400 mg ne postoji
valjda si mislila 400µg tj. 800µg

tu na temi se stalno miješa mg i µg

CUUuu
10.04.2010., 18:41
Bila sam kod ginica i pitala ga za folnu - rekao mi je da sam mlada i zdrava i pošto se zdravo hranim da mi to nije neophodno, ali da mi isto tako neće ni škodit pa da mogu umjesto supradyna koji inače pijem uzimati prenatal. Kupila sam prenatal i sad me zanima jeste li vi koje ste ga pile prije trudnoće imale ikakvih nus pojava u smislu želučanih tegoba ili povećanja apetita, kilaže i sl. (Ne bih se nikako željela udebljat jer sam u zadnjoj godini dana skinula višak radi lakšeg zatrudnjivanja).

rtg
10.04.2010., 18:48
Bila sam kod ginica i pitala ga za folnu - rekao mi je da sam mlada i zdrava i pošto se zdravo hranim da mi to nije neophodno, ali da mi isto tako neće ni škodit pa da mogu umjesto supradyna koji inače pijem uzimati prenatal. Kupila sam prenatal i sad me zanima jeste li vi koje ste ga pile prije trudnoće imale ikakvih nus pojava u smislu želučanih tegoba ili povećanja apetita, kilaže i sl. (Ne bih se nikako željela udebljat jer sam u zadnjoj godini dana skinula višak radi lakšeg zatrudnjivanja).
Od kojeg proizvođača si uzela prenatal???

CUUuu
10.04.2010., 19:09
Natural wealth - smeđa bočica sa žutim čepom - 122 kn za 100 tableta - nadam se da ću bit truna prije nego sve popijem :)

rtg
11.04.2010., 11:17
Obicno prenatali ne prave mucnine prije trudnoce, a pogotovo tebi koja pijes supradyn s kojeg po meni nisi ni trebala prelazit...Al drzim ti fige za plusic..ako uspijes negdje u tvojoj blizini naci ljekarnu koja sa firmom Solgar radi provjeru vitaminskomineralnog statusa, malo odi si provjerit...

anabela
22.04.2010., 08:39

meni je rekao da nadomjesci s folnom uopće nisu potrebni, da je ima u svoj hrani ali ja sam svejedno uzela ako neće škoditi. Bolje da se kasnije pitam zašto jesam nego zašto nisam

principesa
26.05.2010., 11:43
cure..jučer mi je ginica (dr.Ivanišević) rekla da je 400 mcg Folne i više nego dovoljna u trudnoći....da su preporuke od 800 mcg ludost....da znate...

zeljana02
27.05.2010., 10:02
ja pijem folnu kiselinu 400mcg od natural wealth-a, 100 tableta 40 kn i odlicne su mi...pila sam i prenatal,ali od njega mi je bilo muka i povracala sam...

zeljana02
27.05.2010., 10:05
i da pijem ju ujutro prije posla, a kad zaboravim nekad i navecer i ne opterecujem se s tim...bitno da sam ju popila...

Nives
03.11.2010., 21:01
cure..jučer mi je ginica (dr.Ivanišević) rekla da je 400 mcg Folne i više nego dovoljna u trudnoći....da su preporuke od 800 mcg ludost....da znate...

ovo sam i ja cula i inace uzimam 400 grama dnevno + vitamine za zene koje zele biti majke (sve to u jednoj tableti)

crvenkapica77
08.04.2011., 20:36
pozdrav
ja pijem folnu 5mg dnevno po preporuci dr.vec dugo, a sad mi je uveo 10mg dnevno , pije li tko toliko puno?ja sam u mpo vodama :-)
i jos nesto
vi zene sto ste ostale prirodno trudne, pijete isto folnu naravno , jeste li vi trazile od dr. ili vam dr. sam preporucio?
zasto pitam '-jer moja je nevjesta opet trudna , 3 dijete, prije nije pila folnu tada nisam ni ja znala za nju a sad je ja pitam jel pije veli da ne zna ni sta je to :unsure:
zar to ne bi trebao ginekolog reci da se pije?
trudna je mj dana ,da krene sad piti folnu? nikad nije kasno

crvenkapica77
08.04.2011., 20:38
Natural wealth - smeđa bočica sa žutim čepom - 122 kn za 100 tableta - nadam se da ću bit truna prije nego sve popijem :)

i ja sam ovo kupila pa su mi neke formasice rekle da je to sr*** , mada ja i dalje to pijem

crvenkapica77
09.04.2011., 17:38
nitko za odgovorit ??

adal
10.04.2011., 00:15
Ja mislim da bi to trebala poceti piti obavezno i bas me cudi da joj to nije prepisao ginic,ja je isto nisam pila tek od 10 sedmice trudnoce i to jednu kutiju i ne vise jer beba nije bila dobrosto ne znaci da je zbog folne al je sad nikako nebih preskocila!

Ares
10.04.2011., 09:01
moja soc. gin. nikad mi ništa nije preporučila, ali poslije spontanog bila sam kod privatnog koji mi je rekao da se preporučuje piti folnu 3-6 mjeseci prije trudnoće i prvo tromjesečje, tako sam i napravila

crvenkapica77
10.04.2011., 23:11
ja kako idem na ivf ja to znam ali moja nevjesta pojma nema sta je to folna, pa sam joj rekla da procita na internetu o njoj, i da obavezno ode u ljekarnu i kupi nesto gdje je ima ili nju samu,
i meni je tako privatni rekao za folnu da pijem i uvijek mi naglasava da je pijem a moja ginicka nikad, ali zato sada bez problema gin. daje recept

crvenkapica77
10.04.2011., 23:12
koje pijete vi da joj mogu savjetovati sto da kupi?

Sela
24.08.2011., 14:31
Malo temicu u zrak.Kao pripremu za trudnocu uzimam po 3 drazeje Folic plus dnevno,svaki drugi dan jedan Pregnital,odnedavno sam uvela i B komplex od Solgara koji se uzima po 2 drazeje dnevno(uskoro uvadjam Estrofem koji mi nekako od prvog dana uzimanja "nije legao" a procitala sam negdje da je dobro uz vece kolicine estrogena uzimati B kompleks-ne talozi se tamo gdje ne bi trebao uz B complex).Moje pitanje je da li uz B complex uzimati posebno jos folnu jer vitamin B9 se vec nalazi u B komplexu ili samo smanjiti dozu?Sto je pametno?

NerdyD
23.10.2011., 12:38
ja već mjesecima koristim folnu kiselinu kao pripremu pred trudnoću, a počela sam koristiti jel mi je moja ginićka to preporučila kada sam joj rekla da pokušavamo. ne smeta mi nimalo, niti imam kakve promjene na težini.

orlica
08.11.2011., 11:47
Meni je gin po nalazu krvi rekla da nije potrebno ništa piti!

ina33
08.11.2011., 13:52
Evo nekog linka, po kojemu je folna stvarno OK za trudnoću:

http://www.nacional.hr/clanak/118849/dodaci-prehrani-maskirani-u-farmaceutsko-ruho

Reli su mi i da Ameri uvode i omegu3.

Opet, sumnjam da je folna kao takva make-break neke trudnoće, i, opet.... neko ko je u MPO-u može je sad pit doslovno godinama kao "pripremu za trudnoću", ono 5 i više, onda u tom smislu treba ipak pitat liječnika da li se to može tako godinama kljucat ili to ipak nema smisla.

Na kraju, mislim da ja nisam više ništa pila, da me ne deblja, ili bi pila tipa tri mjeseca prije postupka i onda pauza do idućeg postupka.

Tomy
08.11.2011., 14:15
Evo, ja u 17.tjednu još uvijek uzimam Folacin po 1 tabletu dnevno...nuspojava u mom slučaju nema...

mlukacin
08.11.2011., 17:06
Prvu trudnoću sam pila, doduše ne redovito... druge dvije nisam pila jer nije bilo potrebe... i sve je bilo ok
Koliko to sve pomaže nemam pojma? Ima li nekih stručnih članka o tome? Da li su ti lijekovi prošli testiranje?
Zašto piti folnu ako možeš povećati unos hranom? Zar nije jednostavnije malo promijeniti jelovnik?

sirius
08.11.2011., 17:13
Kardiolozi kažu da unošenje dodatne folne kiseline neposredno prije i prva tri mjeseca trudnoće smanjuje učestalost prirođenih srčanih grešaka . kad nađem link stavim.

mayato
08.11.2011., 17:14
Ja sam pila folnu prije začeća 3 mj. i prva 2 mj. trudnoće, rečeno mi je da je to jako dobro za bebu, a jelom se navodno ne može tolika količina unijeti...

sss
08.11.2011., 18:19
Prvu trudnoću sam pila, doduše ne redovito... druge dvije nisam pila jer nije bilo potrebe... i sve je bilo ok
Koliko to sve pomaže nemam pojma? Ima li nekih stručnih članka o tome? Da li su ti lijekovi prošli testiranje?
Zašto piti folnu ako možeš povećati unos hranom? Zar nije jednostavnije malo promijeniti jelovnik?

Kako znaš da nije bilo potrebe? Imala si dovoljnu količinu u tijelu? Kako si to ustanovila? Folna kis. je vit. topiv u vodi, troši se, treba se redovito unositi, a u trudnoći su potrebe povećane.

Naravno da ima stručnih članaka, bezbroj, kao i o svakom vitaminu, nije problem naći, danas u doba interneta.

A pitati jesu lijekovi prošli testiranje... mi je nekako kao pitati je li ova krava od koje jedemo meso narasla iz teleta. Postupak dolaska lijeka na tržište je poznat i određen, u svakoj državi na svijetu. Ima puno predfaza, faza i postfaza ( kemijska ispitivanja, ispitivanja na životinjama, klinička ispitivanja, registracija, obveza izvješćivanja o nuspojavama kad je lijek već na tržištu....). Ako je lijek (ili dodatak prehrani) u ljekarni, ne treba se više zamarati je li prošao ''testiranja''. Prošao je. Ne može dobiti naziv ''lijek'' bez, uz ostalo, dokaza o učinkovitosti.
Ako se kupuje na placu, onda treba razmišljati o testiranjima.

Idnom
24.12.2011., 11:02
Imam pitanje vezano uz uzimanje folne kiseline. Naime, u zadnja
3 mjeseca sam uzimala Bayerov Elevit Pronatal (sadrzi folnu i razlicite vitamine i minerale). Jos nisam uspjela ostati trudna, a i dosta je neizvjesno kada ce se to dogoditi (bila kod ginekologice, sumnja na neke hormonske probleme pa u 1.mj. krecem s pretragama) pa me zanima da li bi mi bilo pametno nastaviti piti Elevit ili je bolje napraviti pauzu? Razmisljala sam cak da pocnem piti samo folnu jer me strah da ne unesem previse A i D vitamina. Kad sam to pitanje postavila ginekologici rekla mi je da ne postoje nikakva istrazivanja o tome i da odlucim sama, niti u uputama o lijeku (Elevit) ne pise koliko se max smije uzimati. Pliz help ak se netko kuzi ili ima kakvo iskustvo s ovime!!

Idnom
24.12.2011., 11:05
Mozda je vazno napomenuti da mi i sad intenzivno radimo na trudnoci bez obzira na pretrage i nadamo se plusicu. Zato me muci ta folna jer sam citala koliko je vazna u prvim tjednima nakaon zaceca dok jos ni ne znas da si trudna.

mlukacin
27.12.2011., 18:57
Kako znaš da nije bilo potrebe? Imala si dovoljnu količinu u tijelu? Kako si to ustanovila? Folna kis. je vit. topiv u vodi, troši se, treba se redovito unositi, a u trudnoći su potrebe povećane.

Naravno da ima stručnih članaka, bezbroj, kao i o svakom vitaminu, nije problem naći, danas u doba interneta.

A pitati jesu lijekovi prošli testiranje... mi je nekako kao pitati je li ova krava od koje jedemo meso narasla iz teleta. Postupak dolaska lijeka na tržište je poznat i određen, u svakoj državi na svijetu. Ima puno predfaza, faza i postfaza ( kemijska ispitivanja, ispitivanja na životinjama, klinička ispitivanja, registracija, obveza izvješćivanja o nuspojavama kad je lijek već na tržištu....). Ako je lijek (ili dodatak prehrani) u ljekarni, ne treba se više zamarati je li prošao ''testiranja''. Prošao je. Ne može dobiti naziv ''lijek'' bez, uz ostalo, dokaza o učinkovitosti.
Ako se kupuje na placu, onda treba razmišljati o testiranjima.

Stvarno ne znam kako je mene moja majka uspjela roditi zdravu... Ono što sam ja htijela reći jest to ako se kvalitetno hraniš da svakako možeš unijet dovoljnu količinu za dijete... i naravno, folna kiselina nije lijek nego je dijetetski proizvod, a oni baš ne podliježu postupke kao i lijekovi... Znam, jer sam radila to na stažu, a kuma mi još uvijek to radi na Zavodu za klinička ispitivanja
Velim, apsolutno nemam ništa protiv toga ali naprosto mi je bezveze... ono, sad bi htio biti trudan pa obavezno moraš folnu, pa obavezno moraš prenatal pa ovo pa ono... na kraj ti je mjesečni trošaki za sve što moraš oko 500njak kuna... e sad koliko voća i povrća iz bio uzgoja možeš dobiti za to? A sigurniji si za podrijelo namirnice koju kupiš npr. u BIO&BIO nego u tabletice na kojima piše više nego ništa....

donna
13.04.2012., 11:26
i ja sam mislila sada početi uzimati folnu jer mi je dr rekla da slobodno mogu za 2 mj ponovno probati(nakon kiretaže koju sam imala krajem 3mj)..čujem da je dobro uzimati folnu 3 mj prije začeća pa ću početi.ostalo mi je folic plus od zadnje trudnoće jedino ne volim što se pijem 3x dnevno

Dalmašica
19.04.2012., 20:29
Ja pijem Folnu od Twinlaba nekih mjesec dana...ja sam osobno za to da se mora piti najmanje tri mjeseca prije trudnoće ...on sprječava mogućnost defekta neuralne cijevi kao i mozga .

centar
24.05.2012., 12:53
mi vec skoro godinu i pol zelimo bebicu i ja pijem folnu na preporuku svoje dr.
znam da je potrebno unositi oko 0.4. mg folne dnevno minimalno mjesec dana prije zaceca i prva tri mjeseca trudnoce i to zbog sprijecavanja pojave spine bifide i nekih poremecaja u razvoju mozga.

Cocolina
24.05.2012., 12:58
ja sam folnu počela piti tek kada sam saznala da sam trudna.
prva tri mjeseca sam pila nju a sada pijem prenatal od Naturawealth-a.

adal
24.05.2012., 13:05
da li su kod vas povucene sa trzista folacin i sve vrste folne?vec par dana ih trazim po apotekama ali nema,nesto mi je cudno da su se bas u svim rasprodale bojim se da nisu povucene zbog necega....

Sony
21.01.2013., 10:30
Cure,moze li tijelo radi uvodenja folne kiseline (Folacin od Solgara 400mg) ubrzati ovulaciju?
Kolegica je vrlo kratko pila folnu,a sljedeca ovulacija joj je navodno s redovnog 14.stog bila 7.dan ciklusa:unsure:

maca papucarica
21.01.2013., 11:23
Folna kiselina nema utjecaj na ovulaciju ili ciklus opcenito. Prije da je rijec o slucajnom kratkom ciklusu ili ovom navodno :-)

Sony
21.01.2013., 11:45
tnx maca papucarica, i ja tako mislim.Radi se o skupini vitamina,a ne hormona.. No kako sam joj ja sugerirala da pocne s folacinom jer planira trudnocu na proljece,sad sam se osjecala krivom jer ju navodno boli trbuh nakon popijene tablete,te joj se "pokvario" ciklus...

MASLINA1973
21.01.2013., 12:03
Prema mojim saznanjima, folna nimalo ne škodi. Dapače. Meni je preporučila frendica čijoj je sestri savjetovao liječnik na SD.
Uglavnom, pila sam i prije trudnoće i za vrijeme FoliC plus. Kako mi je ostalo još nekoliko tabletica, uzimala sam ih i nakon poroda misleći da mi mogu samo pomoći, a bilo mi žao baciti jer nije bilo potencijalnih trudnica niti trudnjača oko mene.

maca papucarica
21.01.2013., 14:10
Folna kiselina je visestruko korisna priprema za trudnocu, kao i u samoj trudnoci. Visak folne se izluci mokracom, a manjak moze prouzrociti kojekakve probleme.
Ma da, ta kolegica izgleda ne treba niciju pomoc... Znam i ja jednu koja nije htjela piti prenatalne vitamine u T, a koje joj je preporucio ginekolog, jer "ona ce to zaboravljati popiti"...

artep
12.02.2013., 08:44
Ja sam pila u sve tri trudnoće,pa dogodi se i meni da zaboravim koji dan,pa to ne bi trebalo predstavljati problem ili biti razlogom da se ne uzimaju vitamini!:zbunj:

maca papucarica
12.02.2013., 12:20
Ja sam pila u sve tri trudnoće,pa dogodi se i meni da zaboravim koji dan,pa to ne bi trebalo predstavljati problem ili biti razlogom da se ne uzimaju vitamini!:zbunj:

A sto da ti kazem...
Nije to antibiotik da mora biti svaki dan u isto vrijeme. Po meni, bolje popiti 4/7 puta nego uopce ne piti.
I ja pijem omega 3 kad se sjetim i kad izracunam da nisam jela ribu i sjemenke par dana i da necu jos par...

carmina burana
23.03.2013., 10:30
Pozdrav trudnicama i trudilicama!
Izgubila sam bebu sa 16 tt (prije tjedan dana)-potpuno zdrav dečkić :(
Mjesec dana prije planirane T počela sam piti Folic plus, od 9-13 tt pila od Dietpharma+omega 3 (tako je pakirano, a dobila sam kutiju reklamno na poklon) i sad, tjedan dana nakon missed ab (dakle4 tjedna nakon prestanka uzimanja folne) opet počela uzimati Folic plus (ostalo mi za 12 dana) jer ćemo ponovno pokušati s bebolinom za 3 mj (a imam i osteopeniju).
E sad, u prolazu sam skužila u "dm"-u da prodaju neke svoje tabletice folne (od 400 mcg), košta oko 24 kn pa me zanima, ima li tko iskustva? Mislim, folna bi trebala biti ista, ne?

carmina burana
23.03.2013., 10:34
Mjesec dana prije planirane T počela sam piti Folic plus, od 9-13 tt pila od Dietpharma+omega 3 (tako je pakirano, a dobila sam kutiju reklamno na poklon) i sad, tjedan dana nakon missed ab (dakle4 tjedna nakon prestanka uzimanja folne) opet počela uzimati Folic plus (ostalo mi za 12 dana) jer ćemo ponovno pokušati s bebolinom za 3 mj.
E sad, u prolazu sam skužila u "dm"-u da prodaju neke svoje tabletice folne (od 400 mcg), košta oko 24 kn pa me zanima, ima li tko iskustva? Mislim, folna bi trebala biti ista, ne?

carmina burana
23.03.2013., 11:20
Sorry, slučajno kliknula 2x :)

lulu-mama
23.03.2013., 11:24
Možda da pogledaš u kojem kemijskom obliku je folna u tom preparatu, i usporediš sa onom koju si do sad koristila?
Jedna je forumašica pričala o tim kemijskim oblicima pojedinih sastojaka, i kako neki mogu biti bolji (bolje se apsorbiraju) a drugi "lošiji" (na temi Trudnoća-->vegetarijanstvo)

Aurora*
23.03.2013., 13:28
Mjesec dana prije planirane T počela sam piti Folic plus, od 9-13 tt pila od Dietpharma+omega 3 (tako je pakirano, a dobila sam kutiju reklamno na poklon) i sad, tjedan dana nakon missed ab (dakle4 tjedna nakon prestanka uzimanja folne) opet počela uzimati Folic plus (ostalo mi za 12 dana) jer ćemo ponovno pokušati s bebolinom za 3 mj.

Zao mi je zbog tvog gubitka. :(

Citajuci tvoje pitanje u vezi folne i gubitka bebe, pomislila sam da ti nije mozda potrebna i veca doza folne, pa bi mozda trebalo uzimati npr. Folacin koji sadrzi 5 mg. folne i koji ide na recept...

Ne znam da li si radila neke pretrage prije, a ako nisi, s obzirom na okolnosti probaj o tome pricati sa svojim ginekologom...

Ta misao mi se nametnula sama od sebe i kao takva moze biti potpuno beznacajna, ali eto, cisto da znas da postoje razlozi kada se folna u trudnoci itekako preporucuje (pogledaj temu IMUNOLOSKE PRETRAGE).
(http://forum.roda.hr/threads/33266-IMUNOLO%C5%A0KE-PRETRAGE)

carmina burana
23.03.2013., 15:02
Aurora zdava bebica, bio je nesretan slučaj, zapetljao se malecki u pupkovinu oko vrata, leđa i ramena :( Koliko god mi je teško, bar znam da nije neka boleština u pitanju pa možemo ponovno pokušati! Jednostavno, kako sam višerotka, imao je previše mjesta za gimnastiku...

broculla
28.03.2013., 12:44

Žao mi je radi bebača, ja sam nedavno imala missed, naravno u dosta ranijoj trudnoći. :-(

Ja sam pila DM-ove multivitamine za trudnice, jer su jeftini, a imaju 400 mcg folne kiseline. Kad sam krvarila, doktor mi je propisao Folacin. Pila sam ga par dana.

Sada pijem Prenatal od Natural Weltha s 800 mcg folne kiseline, to mi se čini optimalna doza dok ne zatrudnim.
A kad i ako zatrudnim, onda ću vidjet što će reći doktor.

carmina burana
29.03.2013., 06:28
broculla 800 je maximum u T (osim iznimno, što će odlučiti gin). Svi preporučuju 400 prije T kao optimalnu dozu. I ja sam ipak odlučila probati s dm-ovim vitaminima, folna je kombinirana s još toga pa ne može naštetiti.

jadore
08.04.2013., 18:21
Drage moje...
već neko vrijeme pregledavam ovaj forum i evo odlučila se vam priključiti....
kako moj MM i ja planiramo raditi na bebici, krenula ja kod doktorice na pretrage. prvo papa test pokazuje upalu vrata maternice uzrokovanu poremećajem aerobnih i anaerobnih bakterija. doktorica kaže dizanje imuniteta, lactogyn i slični preparati. Kontrola za 6 mjeseci pokazuje opet iste nalaze, terapija ista. sljedeća kontrola pokazuje čak i ureaplazmu u tragovima. uz dosadašnju terapiju dobila i betadine vaginalete, ali i pozitivno mišljenje doktorice da možemo krenuti na bebicu... :-) (kao ureplazma je samo u tragovima, ništa strašno). kako tu čitam da pijete neke folnu neke prenatal, zanima me da li je koja od vas imala slično iskustvo i što bi bilo bolje da pijem, folnu ili ipak prenatal pošto sadrži cijeli kompleks vitamina, a moj imunitet još uvijek nije na zavidnoj razini?
ispričavam se na dugom postu,ali htjela sam se vam predstaviti...

Ginger
09.04.2013., 23:09
mislim da je svejedno, kako se ti bolje osjecas
na oba nacina unosis folnu kiselinu, koja je u trudnoci, narocito njenom pocetku, izuzetno bitna
sretno!

lulu-mama
10.04.2013., 09:13
Jadore, ja bi na tvom mjestu radije uzimala kompleks prenatalnih vitamina (nekih kvalitetnih) + probiotik.
Jel koristis vec sad neke vitamine? Jesi jos na lactogyn?

jadore
10.04.2013., 18:52
prvo hvala vam na odgovoru...
pa do sad sam pila već sve moguće varijante za jačanje imuniteta u kombinaciji sa lactogynom....
kako nebi duplicirala sve to odlučila sam se za od sad Centravit Prenatal i dalje naravno lacotgyn.
kako dugo se preporuča prenatal kao priprema za trudnoću, odnosno koliko bi bilo dovoljno?