PDA

Pogledaj cijelu verziju : Zasto ne kupovati cipelice prije nego dijete prohoda?

anchie76
18.01.2005., 15:56
Evo imam jednu frendicu koja je nevjerni Toma (bok "nevjerni Toma" ;) )

Bake, djede i ostali je maltretiraju da treba maloj kupiti cipelice/papuce.... Mala jos nije prohodala.... Rodjena je krajem 03.2004.

Ja je uvjeravam da za to jos nema potrebe, ali ona meni s vremena na vrijeme opet postavi isto pitanje ;)

Daklem, ajd joj sad vi tu recite zasto da ne kupuje cipelice jos - zasto da ceka da mala prohoda...

P.S APRICOT, ocekujem te u punom svjetlu 8) :love:

Nani
18.01.2005., 15:59
I mene zanima...imam i ja prijateljicu koja ih je već kupila, i to prave, visoke, tvrde za hodače!!!!

snorki
18.01.2005., 17:38
Koliko sam ja shvatila da je bitno ne dozvoljavati djetetu da hoda u cipelama, ako jos nije prohodalo.
Mi smo Editi kupili cipele, i obuvamo joj dok je nosimo u naramku, dok je u kolicima i vreci. A mene mrze oni jednodjelni skafanderi sa papicama.

dalmatinka
18.01.2005., 18:23
A mene zanima kako odrediti točnu granicu kada su djetetu potrebne cipelice?

ivancica
18.01.2005., 19:55
Idealno bi bilo kad bi dijete uvijek moglo hodati boso i da uopće ne nosi cipele s uloškom koji mu samo sprječava pravilan razvoj stopala već usmjerava zadanim uloškom. Mi smo imali sreće da je Franu u doba faze prohodavanja i oslanjanja na nogice bilo toplo vrijeme ( 3-5 mj.) pa je stalno bio u čarapicama. Prave cipele smo mu tek kupili za ovu zimu.Po ljetu je hodao bos ili isto u čarapama.

apricot
18.01.2005., 22:08
Svaki put napišem da neću više... i onda me opet netko "prozove"!
Točno je ovo što su snorki i dlmatinka rekle.
Osim u slučaju nekih malformacija stopala ili potkoljenice (a to treba dijagnosticirati ortoped), dijete treba biti boso sve dok ne prohoda. na taj način će se kosti i tetive stopala razvijati slobodno i pravilno.
Ako već morate kupovati djeci cipele, neka to bude nešto što ni najmanje ne sputava razvoj i rast stopala i neka se koriti samo kad su noge djeteta "u zraku": u kolicima, pri nošenju.. Radi mamine "šminke".
Prve cipelice se kupuju kada dijete prohoda i tada se treba paziti na ukrutu skočnoga zgloba - dakle, visoke cipele bez obzira na godišnje doba.
Međutim, najbolje je da dijete i nakon što prohoda što više bude boso, pogotovo na "prirodnim" površinama kao što su šljunak, trava, zemlja... Ne bojte se d će ih nešto pikati: mali tabani su dobro potkoženi tako da amortiziraju takve neugodnosti.

Svaki fizijatar i ortoped iamju "svojega" najdražega proizvođača, tako su nam jedni rekli za "Ciciban" i Bambi", drugi za Frofo, a treći Za Valeka.
Budući da sam ja sama htjel sudjelovati u kreiranju cipele, odabrla sam privatnika, ali svaki od ovih proizvođača je odličan.
Preporučili su nam da ne nasjedamo "Naturino" (ipak jesmo) jer je tu "puno vike ni za što"... Odnosno, puno para ni za što.
Pa vi odlučite!

berlinka
06.06.2006., 17:50
Ja bih na more ipak ponijela Jani i neke cipelice jer će vjerojatno prohodati (sada stoji i pomalo se kreće držeći se uz ogradicu), a nisu svi tereni pogodni za bosu nožicu (npr. vrući asfalt, ili ogroman vrt ispred kuće u kojem me strah crnih udovica i škorpiona...). Do sada nismo kupovali cipelice pa ne znam ni koji broj nosi, ni kako ga pravilno odrediti? Na što moram paziti? (Napominjem da ću forsirati da bude bosa kad god je to moguće!) I još nešto. Nigdje ne mogu naći velike čarapice (za dvogodišnje dijete) s kvalitetnim "kočnicama". One skroz male joj dođu do pol stopala. :/

lunahor
07.06.2006., 12:35
cipele sluze za zastitu od hladnoce ,pa nek ih slobodno kupi i obuje djetetu kad je vani da nije boso :D
najzdravije prohodavanje je ono s bosom nogom, abs carapice,a najzdravija obuca-samo za van su tenisice-preporuka iz lovrana :D
moja djeca su i dan danas bosa po kuci kao i mi svi, a za van samo obuca. dakle doma bosi van radi sprecavanja hladnoce i ozljede -cipele ;)
dakle cure, u soping po tenisice, sa ili bez uloska je skroz nevazno, a ako je bas sandalica -onda ciciban, valek ima jako slatke te malicke za prvo prohodavanje br 16 a imaju i mjerac nogice pa izmjere velicinu :) bambi za siru nogicu-buckastu...
primigi cipelice... al ortoped mi je rekao/tj vise njih/ bolje i tene iz kineskog neg cipele..

berlinka
07.06.2006., 12:53
E pa sad mi ništa nije jasno :? Nije li se po Forumu pisalo da nikako ne bi smjele biti tenisice?

lunahor
07.06.2006., 13:07
ne znam meni svi ortopedi rekli iskljucivo i uvijek tenisice su savrsenstvo za male noge :D
i to mi rekao dr markovac, u lovranu dva razlicita ortopeda i onaj u klaicevoj :? jooj kak se zove??

07.06.2006., 13:13
Moje cure skoro ni dan danas ne podnose cipele, stalno su bose ili u čarapama. Nemamo problem s spuštenim stopalima.

Iz vlastitog iskustva preporučam:

Čarapice s gumenim stopicama na tabanima.
Cipelice koje prodaju u Getrou- kožne, s ultramekanom gumom, idealno za osjetiti sve neravnine. Dovoljno jeftine da ih se može kupiti više komada i da ih dijete može razbiti kako god želi :)

Kad prohoda, onda u trgovinu po prave cipele, jer ako ne zna dobro hodati, a stavite krute cipelice, to je kao pancerica..stalno će padati.

ninni
07.06.2006., 14:07
ne znam meni svi ortopedi rekli iskljucivo i uvijek tenisice su savrsenstvo za male noge :D
i to mi rekao dr markovac, u lovranu dva razlicita ortopeda i onaj u klaicevoj :? jooj kak se zove??

a je mi drago!! :D jer tu je znalo bit toliko povike na tene da sam se već zabrinula kako djetetu uništavam nožice!!

berlinka
08.06.2006., 21:07
Čini se da sam našla što sam tražila! Ortopedi preporučuju da bebe budu bose sve dok dobro ne savladaju hodanje, ali postoje i posebne cipelice za tu još ne hodajuću fazu kada nožicu treba zaštititi od opasnog terena, hladnoće, vrućine (vidi link http://www.preschoolians.info/ ).
Preporučuju ih mame na jednom njemačkom forumu, po stavovima sličnom našem ;)

brane
08.06.2006., 21:22

a je mi drago!! :D jer tu je znalo bit toliko povike na tene da sam se već zabrinula kako djetetu uništavam nožice!!

moji oba od kad su stali na noge su u tenisicama i to KLIN
užasno mi je žao što ih više neće biti u Splitu za kupiti...ali kažu da će doči nešto još bolje na naše tržište :D

yavanna
09.06.2006., 10:20
Čini se da sam našla što sam tražila! Ortopedi preporučuju da bebe budu bose sve dok dobro ne savladaju hodanje, ali postoje i posebne cipelice za tu još ne hodajuću fazu kada nožicu treba zaštititi od opasnog terena, hladnoće, vrućine (vidi link http://www.preschoolians.info/ ).
Preporučuju ih mame na jednom njemačkom forumu, po stavovima sličnom našem ;)

Berlinka...jedva sam našla di si to napisala....he he

lucky day
09.06.2006., 10:32
bas sam jucer vidjela takve slapice u h&m-u nisu ni skupe - 7-9 chf (puta 4.7)... a ima stvarno lijepih...
inace,ovdje mi je super vidjeti da je dosta klinaca boso na igralistu, u pijesku...

sundrops
09.06.2006., 14:13
oke..ja cu isto nesto reci pa molim komentare.
Moj Eli je sa 9-10 mjeseci poceo intenzivno puzati..u to vrijeme smo onako bez vez skrenuli u Valek(prodavaonicu cipelica za malene)da cujemo sto teta ima za reci..
E,rekla nam je da djetetu svakako treba uzeti papucice (sa tvrdim djonom,visoke )jer kako maleni puzu tako palcem se odupiru ako nemaju cvrste papucice te da tako polako idemo ka iskrivljenju palca i opcenito stopala.takodjer,kako je Eli se u to doba poceo osovljavati na noge-dizati i pridrzavati,nam je rekla da obavezno treba uzeti cipelicu/papuce sa tvrdim djonom jer su male nogice jednostavno masno tkivo i da im treba tvrda podloga tj. cvrst oslonac koje papucice daju(sa goreopisanim djonom)...kako bi se misici poceli razvijati.
Sve to mi je zena objasnila i kupismo mi i cipelice i papuce;sve tvrdog djona.
I nema vise puzanja niti dizanja na noge bez papucica..i vidim da je Eli uvelike stabilniji kada ima nesto obuveno ,a ne da bude u carapici..A bome je i brzi u puzanju ovako..kao da je dobio motor na mlazni pogon. :P

ajd da vas cujem.

tanja_b
09.06.2006., 14:18
Znam točno o kojoj teti u Valeku se radi :lol:

sundrops
09.06.2006., 14:28
Znam točno o kojoj teti u Valeku se radi :lol:

daj zezas me?to je prva teta/prodavacica koja kada mi odgovara nesto za dijete kaze-cujte mama..i tako dalje.
mislim,lijepo nam je sve pojasnila no onda sam na kraju zavrsila u cicibanu i kupila sto mi je rekla da je potrebno.
eh,i ja se znam zahvalit za savjet..nema sta :roll:

Mima
09.06.2006., 14:29
:lol: baš sam htjela upitati da li je teta učestalo koristila riječ MAMA

sundrops
09.06.2006., 14:31
hihii vish kak ti misli procitah.mislim stvarno.
kak se te mame navuku na svasta :P

MobyD
09.06.2006., 14:33
Meni je fizijatrica rekla da maloj kupimo tvrde cipele kad počne ustajati na noge (prohodavati). Budući da T. tek sad počinje puzati (ima 9 mjeseci), rekla da je će to biti za neka dva mjeseca, ali da ih obavezno kupimo.[/b]

tridesetri
09.06.2006., 14:34
ja isto mislim, a tako nam je rekla i fizijatrica da za puzanje djetetu cipelice ne trebaju.

A mene zanima kako odrediti točnu granicu kada su djetetu potrebne cipelice?

vrlo jednostavno - kad se pokaze potreba. ali to je uglavnom i prije nego sto ce prohodati. pa nece valjda boso stajati u parku?
nama je faza odkada je pocela stajati u parkicu drzeci se klupicu, hoduckajuci oko drveca, za rukicu i sl. do faze kad je samostalno hodala trajala dobra tri mjeseca. naravno da mi ta tri mjeseca nije dijete bilo boso, a niti u carapicama na cepice po cesti i u parku :lol: u biti mi smo dobra dio te faze prehodali u onim mekim papucicama iz H&M-a, ali samo zato sto je bilo ljeto. da je bila zima, naravno da ne bi mogli bez pravih cipelica. mislim da naturino ima liniju cipleica bas za prohodavanje.

lucky day
09.06.2006., 16:22
vrlo jednostavno - kad se pokaze potreba. ali to je uglavnom i prije nego sto ce prohodati. pa nece valjda boso stajati u parku?
.
zasto ne? naravno,ako nije pre hladno ili pre vruce...
zasto sto je to 'civiliziranije'?

bas sam zato navela primjer kako sam ugodno iznenadjena sto ovdje u parku vidim masu djece bosu... dapace,vecina... veci klinci si sami skidaju cipele,potfrknu hlacice i juhuuu!
u hr nisam obracala paznju na to (nismo bas isli u parkice)... kakvo je stanje tamo?

jos nesto-moj je puzao i puze bos i nikad nisam primjetila da se odguruje palcem...
cini mi se da je prodavacica koju spominjete - stvarno dobra prodavacica
magle... ;)

tridesetri
09.06.2006., 16:30
.
zasto ne? naravno,ako nije pre hladno ili pre vruce...
zasto sto je to 'civiliziranije'?

eh, lucky day, vidi se da zivis u svicarskoj :lol:
i ja sam zivjela na sjeveru, znam kako su parkovi cisti, kako se klinci mogu valjati po travi.
medjutim ovdje na zalost nije niti otprilike tako.
ja zivim u zagrebu (tresnjevka) i parkovi su uglavnom jaaako prljavi. pljuvacka, opusci, pesji drekeci, a da razbijeno staklo i slicne opasnosti za mala bosa stopala, i ne spominjem...
osim toga, kao sto sam vec i napisala, nemaju svi bebaci srecu da prohodavaju ljeti

lucky day
09.06.2006., 16:34
medjutim ovdje na zalost nije niti otprilike tako.
ja zivim u zagrebu (tresnjevka) i parkovi su uglavnom jaaako prljavi. pljuvacka, opusci, pesji drekeci, a da razbijeno staklo i slicne opasnosti za mala bosa stopala, i ne spominjem...
osim toga, kao sto sam vec i napisala, nemaju svi bebaci srecu da prohodavaju ljeti

to sam si i pomislila nakon sto sam napisala post... :cry:
ajd da mi je bar NESTO bolje ovdje nego doma...

Drimm
09.06.2006., 17:00
Ajd' da i ja napišem svoje iskustvo mada mi se čini da početk nošenja cipelica ima previše teorija.
Ja sam tu negdje pročitala da je najbolje da dijete bude boso čim duže, najmanje 6 tjedana od prohodavanja.
Mi smo isto bebe vježbalice na Goljaku i rekla nam je fizijatrica da za malenog koji se diže na nogice još od 10. mjeseca života kupimo cipelice s visokim gornjim dijelom da drži zglob i da je dobro da ih nosi.
Ja sam pitala je li to mogu biti sandalice obzirom na godišnje doba?
Rekla je da može.
Kupili smo zatvorene sandalice s visokim dijelom koji štiti zglob.
Onda je fizioterapeutkinja rekla da smo fulali totalno i da smo trebali kupiti visoke zatvorene za prohodavanje.
Onda smo testirali da li manje staje na prste kad je u sandalicama (mada ne staje često, uglavnom kad se izdužuje nešto dohvatiti) i staje. Tako da je rekla da mu pola dana obuvamo, pola neka bude bos.
I na kraju sam je pitala kada se onda kupuju cipelice za dijete, O: kada dijete stoji bez pridržavanja i želi samostalno zakoračiti.
Drugi beban mi još ni ne puzi, tek je u začecima, za njega nema ni govora o cipelicama. :(
I još jedna stvar kod kupovanja cipelica, pokušajte je savinuti, cipelica bi se trebala lako savinuti i tako pratiti savijanje prstiju pri hodu. Ne smije biti kruta da dijete ne stupa.[/u]

sunca
09.06.2006., 21:27
moje malo je stalo na noge samo sa 6 i pol mjeseci i od onda više nismo imali mira - najveći je problem bio proklizavanje. abs čarapice nisu pomagale jer ih je skidala. onda smo kupili ciciban papučice i spasili se s njima jer mi se činilo manje zlo stavit djetetu papučice na noge nego da zaradi frakturu lubanje.
da je bilo ljeto pustila bi je bosu. cipelice smo kupili kad je počela hodat po vani sa nekih 9 mjeseci, jer po parkovima stvarno ima svačega a i hladnoća nije zanemariv faktor.
ortopedi vole idealizirat stvari - npr. naš je rekao da djete ne smije hodat prije godinu dana i cipelice tek kad prohoda - to mi je isto kao da mi logoped kaže da ne smije pričat prije dvije godine.
nisu sva djeca ista i onaj koji živi s njima svaki dan skuži je li njima nešto treba ili ne.

Arijana
10.06.2006., 01:31
moje malo je stalo na noge samo sa 6 i pol mjeseci i od onda više nismo imali mira - najveći je problem bio proklizavanje.
Sunca, i moj N. se podigao na noge malo prije 6,5 mjeseci i baš sam zabrinuta zbog toga. Znam da beba smije ono što može sama napravit, ali ipak se radi o maloj bebi s velikom kilažom (malo više od 10kg) :/ . Što je tebi rekla pedijatrica?

Idemo na redovni pregled za par dana, a do tada ga nastojim nosit na rukama ili zainteresirat s nečim samo da se ne diže, jer da se njega pita bio bi na nogama non-stop, a ipak mi se mali zglobovi čine prekrhki za takve napore.

10.06.2006., 10:51
E,rekla nam je da djetetu svakako treba uzeti papucice (sa tvrdim djonom,visoke )jer kako maleni puzu tako palcem se odupiru ako nemaju cvrste papucice te da tako polako idemo ka iskrivljenju palca i opcenito stopala..

Hehehehe..zato se svi živi stvorovi rađaju sa anatomskim cipelama i dobrim manirama:)

Koliko sam primijetila skupine ortopeda, fizijatara i prodavača cipela su uglavnom vrlo konfliktne u svojim savjetima. Zajednička je samo težnja za profitom...

Ako dječju nogu staviš u čvrsti kalup, to je kao da si ju stavio u gips..kako li će se ti mali mišići, lukovi, svodovi, tetive i ligamnti učvrsnuti...boktepitaj...

Čak i ja dandanas najradije hodam bosonoga...

sundrops
10.06.2006., 12:31
uh..ja sam nakon tih savjeta odmah pozurila po novcice i brzo u trgovinu da se nogicama sto ne zbude.tj. da se one lijepo razvijaju.

nego,ajmo mali rezime svega gorenavedenog-sto je naposlijetku najispravnije za razvoj djetetovih nogica?
molim kratko i jasno i sa argumentima.
molim lijepo :)

maria71
10.06.2006., 14:35
ono što su imali kromanjonci-ništa

jer im je očito to ništa bilo ok i svi su lijepo hodali,kad je bilo zima ulovili su nekakvu živinu i i omotali noge-mislim prvo su je ubekili pa oderali pa omotal inoge :mrgreen:

argument povijest

Arijana
10.06.2006., 14:56
Ali oni su bili zgrbljeni :lol:

maria71
10.06.2006., 15:00
e yeži ga sad

žena je pitala za noge,a ne z akičmu

lucky day
10.06.2006., 16:24
uh..ja sam nakon tih savjeta odmah pozurila po novcice i brzo u trgovinu da se nogicama sto ne zbude.tj. da se one lijepo razvijaju.
:?

nego,ajmo mali rezime svega gorenavedenog-sto je naposlijetku najispravnije za razvoj djetetovih nogica?
molim kratko i jasno i sa argumentima.
molim lijepo :)

pa mislim da je rezime vise-manje gore u postu od apricot...

sundrops
10.06.2006., 19:02
je lucky,hvala sto si mi svratila pozornost na apricot.
ako tko zna ,apricot je ta.
:mrgreen:

tridesetri
11.06.2006., 14:49
ja se isto slazem sa onim sto je apricot rekla osim ovoga:

Prve cipelice se kupuju kada dijete prohoda

cipelice trebaju i prije nego sto dijete prohoda. jer ne moze dijete stajati ni boso ni u carapicama u parku i na betonu.

bobaibeba
30.09.2006., 23:31
I mene svi pilaju s cipelicama već duže vrijeme jer im je svima "bed" kaj Grga nema cipele-izgleda kao malo siroče!
Tako je baka i zaključila da nemamo para da mu kupimo cipele pa mu je ona kupila.
Grga puzi već 2 mjeseca i to mu super ide.Diže se sam na nogice već mjesec dana a nekih tjedan ili dva hoda uz namještaj.Prije dva dana se počeo puštat i hvatat ravnotežu dok stoji.
E sad....kad smo mu obuli cipelice bio je sav smotan.Jedva je puzao,sav je bio usporen i zna se sjest i gledat u te cipelice.
Svi oko mene mi kažu da ga treba sad pustit da malo vježba s cipelama.Jer kako će inače znati hodat u cipelama.Pa si i ja mislim da će bit tako smotan u cipelama kad god da mu ih obučem.
Pitanje je trebam li mu ih oblačit ili ne?Meni ga je žao jer se muči u njima.A opet mora se naviknut na njih?

lucky day
01.10.2006., 00:49
Jer kako će inače znati hodat u cipelama.Pa si i ja mislim da će bit tako smotan u cipelama kad god da mu ih obučem.

:lol: eto, meni nisu oblacili i spticem se non-stop, uopce ne znam hodati u cipelama... a tek skijanje, klizanje, rolanje... nema sanse! da su mi mozda stavili cipelice na vrijeme danas bi znala skijati i klizati...

ps. a to za bosog 'siroceka' su i meni znali dobaciti bliznji... mali umovi...

~lex~
01.10.2006., 00:54
I mene svi pilaju s cipelicama već duže vrijeme jer im je svima "bed" kaj Grga nema cipele-izgleda kao malo siroče!
Tako je baka i zaključila da nemamo para da mu kupimo cipele pa mu je ona kupila.
Grga puzi već 2 mjeseca i to mu super ide.Diže se sam na nogice već mjesec dana a nekih tjedan ili dva hoda uz namještaj.Prije dva dana se počeo puštat i hvatat ravnotežu dok stoji.
E sad....kad smo mu obuli cipelice bio je sav smotan.Jedva je puzao,sav je bio usporen i zna se sjest i gledat u te cipelice.
Svi oko mene mi kažu da ga treba sad pustit da malo vježba s cipelama.Jer kako će inače znati hodat u cipelama.Pa si i ja mislim da će bit tako smotan u cipelama kad god da mu ih obučem.
Pitanje je trebam li mu ih oblačit ili ne?Meni ga je žao jer se muči u njima.A opet mora se naviknut na njih?

Skini djetetu cipele i pusti ga da ide bos/u čarapicama po kući. :)
Budući da ti dijete ne hoda, neće hodati niti po vani, pa mu niti tamo ne trebaju cipele. Pametno je ne navlačiti dijete za rukice i ispod pazuha dok samostalno ne hoda, samo zato što "to rade i drugi", jer će dijete naučiti hodati i samo, svojim snagama, a ovako mu se daje pogrešna poruka i uči ga se pogrešnom stavu, a i tebe boli kičma dok se saginješ.

Ako misliš da mu je hladno za noge, kupi mu deblje čarapice ili neke mekane nazuvke, čisto za šminku i obuj mu to dok ga voziš/nosiš.

Nema "vježbanja" s cipelama dok dijete ne prohoda. Tek tada se obuvaju, a sumnjam da će ti dijete imati isti broj noge kao i sada. (OK, postoji mogućnost, ali mala, osim ako baka nije kupila jako prevelike cipele, što je, opet, loše.)

Pročitaj ponovno Apricotin post s početka topica, dala je najbolji savjet. ;)

cipelice trebaju i prije nego sto dijete prohoda. jer ne moze dijete stajati ni boso ni u carapicama u parku i na betonu.

Upravo o ovome sam i govorila gore. Dijete ne treba stajati u parku i na betonu dok ne prohoda doma.

aries24
01.10.2006., 13:07
noa je prohodao 8. 8., a prve cipele smo mu kupiliu tek krajem 8. mjeseca i to samo zato jer je bilo zahladilo, do tad su me svi gledali ko čudaka jer štedim na djetetu :lol:
a kako su tek zijevali kad bi ga vidili kako piči po šljunku ili travi, ko svjetsko čudo "joj, jadno dijete, što to njega ne boli, mene boli kad ga gledam, daj obuj ga...." :roll:

nego, imam problemčić s izborom adekvatne obuće jer on ima visoki rist, a k tome i debeljuškasto stopalo, ko buhtlica i imam osjećaj da mu peta nikad ne sjedne savršeno

gdje se mogu dati raditi dječje cipelice po mjeri?

berlinka
01.10.2006., 13:38
Mene ova tema također namučila. Okolina (ponajprije moja mama) me nenormalno pilala jer je Jana stalno bila u čarapicama i činjenicama je da su sve bebe, pa i one koje znamo s Foruma, bile obuvene puno prije nego što su prohodale. Mene ipak kopkalo to što sam pročitala na ovom Forumu (iako i tu ima vrlo kontradiktornih preporuka, npr. ortopedske/neortopedske), pa sam se, ne budi lijena, bacila u jedno malo internetsko istraživanje. Najprije sam provjerila jedan njemački forum sličan našem (zagovara dojenje, nošenje i sl.) i vidjela da mame stvarno djeci kupuju prve cipele tek s 13., 14. mjeseci kad (stvarno) prohodaju. Daljnjom pretragom utvrdila sam da svi ortopedi, pedijatri, fizijatri preporučuju isto = najbolje je da je dijete boso, a i kasnije treba birati cipelice koje nimalo ne sputavaju nogu jer se mišići, tetive i sl. moraju razviti i učvrstiti. Ako im umjetnim načinom učvrstite zglob, on sam nikad neće biti čvrst, tako nekako. Naišla sam na internetsku stranicu koja se isključivo bavi ovom temom i upozorava: 98% djece u Njemačkoj rađa se sa zdravim stopalima, u odrasloj dobi samo 40% Nijemaca ima zdrava stopala, a to može prouzročiti bolove u kralježnici, probleme s cirkulacijom i sl.

Uglavnom, nakon što sam proučila na što moram paziti i prošetala hrvatskim dućanima, shvatila sam da ne mogu naći cipele za Janu u skladu s tim preporukama. Sve su pretvrde, a to se odnosi i na cipelice za djecu koja već hodaju. U Austriji sam našla američke cipelice u skladu s tim preporukama (imaju i "proforma" cipelice za skroz male bebe, tj. imaju 3 stupnja s obzirom na razvojnu fazu, a i cipelice 3. stupnja za bebe koje trče i skaču su mekše od ovih u Hrv.), a vidjela sam da ima i drugih proizvođača koje se drže tih načela. Normalno im je reklamirati se u stilu "najbolje za stopalo nakon 'neobuvenosti', tj. nitko ne dovodi u pitanje da je najbolje da je dijete boso. Ja sam u svakom slučaju našla proizvođača čije ćemo cipelice vjerojatno kupovati do škole :) Naručivala sam već 2 para preko interneta. A donedavno je Jana uistinu bila bosa, bez obzira što je bila jedina...

Što se tiče onih savjeta sa sajta koji sam spomenula, mogu nešto od toga prevesti, ali tek nakon sljedećeg tjedna jer sam do tada sama s Janom, a radim. /zabrinuti smajlić/

kinder
01.10.2006., 13:40
noa je prohodao 8. 8., a prve cipele smo mu kupiliu tek krajem 8. mjeseca i to samo zato jer je bilo zahladilo, do tad su me svi gledali ko čudaka jer štedim na djetetu :lol:
a kako su tek zijevali kad bi ga vidili kako piči po šljunku ili travi, ko svjetsko čudo "joj, jadno dijete, što to njega ne boli, mene boli kad ga gledam, daj obuj ga...." :roll:

nego, imam problemčić s izborom adekvatne obuće jer on ima visoki rist, a k tome i debeljuškasto stopalo, ko buhtlica i imam osjećaj da mu peta nikad ne sjedne savršeno

pokušaj s cipelicama šireg kalupa i obavezno na vezanje.
Valek ti sigurno radi po mjeri :)

berlinka
01.10.2006., 13:47

aries, ja bih ti preporučila cipelice o kojima sam pisala. Imaju modele za razna stopala jer naglašavaju kako je važno da cipelica dobro sjedne, ne tiska, ali i da nije preširoka. Uz svaki model ćeš još dobiti 3 uloška (uski, široki i srednji) kako bi ih mogla uskladiti do kraja.

mamanatali
01.10.2006., 22:02
Tin se diže uz namještaj i uglavnom stoji (tu i tamo napravi po koji koračić) Ja ga ne držim da "hoda" niti ga planiram učiti, ali od nedavno je lud od sreće kad ga u parku stavim na klupu, a on se ustane i drži za naslon. E sad kako više nije tako toplo, bojim se da mu je u čarapicama hladno. Da mu kupim one cipele za bebe s mekanim đonom (koje služe uglavnom za šminku), ili one nekakve iz Getroa koje mi se čine isto dosta mekane??? Pomozite mi savjetom.

Devotion
01.10.2006., 22:04
Mene ova tema također namučila. Okolina (ponajprije moja mama) me nenormalno pilala jer je Jana stalno bila u čarapicama i činjenicama je da su sve bebe, pa i one koje znamo s Foruma, bile obuvene puno prije nego što su prohodale. Mene ipak kopkalo to što sam pročitala na ovom Forumu (iako i tu ima vrlo kontradiktornih preporuka, npr. ortopedske/neortopedske), pa sam se, ne budi lijena, bacila u jedno malo internetsko istraživanje. Najprije sam provjerila jedan njemački forum sličan našem (zagovara dojenje, nošenje i sl.) i vidjela da mame stvarno djeci kupuju prve cipele tek s 13., 14. mjeseci kad (stvarno) prohodaju. Daljnjom pretragom utvrdila sam da svi ortopedi, pedijatri, fizijatri preporučuju isto = najbolje je da je dijete boso, a i kasnije treba birati cipelice koje nimalo ne sputavaju nogu jer se mišići, tetive i sl. moraju razviti i učvrstiti. Ako im umjetnim načinom učvrstite zglob, on sam nikad neće biti čvrst, tako nekako. Naišla sam na internetsku stranicu koja se isključivo bavi ovom temom i upozorava: 98% djece u Njemačkoj rađa se sa zdravim stopalima, u odrasloj dobi samo 40% Nijemaca ima zdrava stopala, a to može prouzročiti bolove u kralježnici, probleme s cirkulacijom i sl.

Uglavnom, nakon što sam proučila na što moram paziti i prošetala hrvatskim dućanima, shvatila sam da ne mogu naći cipele za Janu u skladu s tim preporukama. Sve su pretvrde, a to se odnosi i na cipelice za djecu koja već hodaju. U Austriji sam našla američke cipelice u skladu s tim preporukama (imaju i "proforma" cipelice za skroz male bebe, tj. imaju 3 stupnja s obzirom na razvojnu fazu, a i cipelice 3. stupnja za bebe koje trče i skaču su mekše od ovih u Hrv.), a vidjela sam da ima i drugih proizvođača koje se drže tih načela. Normalno im je reklamirati se u stilu "najbolje za stopalo nakon 'neobuvenosti', tj. nitko ne dovodi u pitanje da je najbolje da je dijete boso. Ja sam u svakom slučaju našla proizvođača čije ćemo cipelice vjerojatno kupovati do škole :) Naručivala sam već 2 para preko interneta. A donedavno je Jana uistinu bila bosa, bez obzira što je bila jedina...

Što se tiče onih savjeta sa sajta koji sam spomenula, mogu nešto od toga prevesti, ali tek nakon sljedećeg tjedna jer sam do tada sama s Janom, a radim. /zabrinuti smajlić/

Kako se zovu te cipelice?

plashljivo_pile
01.10.2006., 22:18
ilona je počela sa stajanjem prije nešto više od mjesec dana. po kući je uvijek samo u čarapicama, ali kad idemo van obujem joj cipelice (cicibanke). naime, ja sam jedna od onih koja ima običaj sjedit na kavi i po par sati, pa lola za to vrijeme i stoji, i pokušava hodat i kajtijaznamkajsvene. a s obzirom na temperaturu i zmazanoću poda, nema teoretske šanse da ju pustim sam u čarapicama.

berlinka
01.10.2006., 22:47
Kako se zovu te cipelice?
Preschoolians.
S obzirom da većina zna engleski, informirajte se na američkoj stranici - http://preschoolians.com/item.asp?cat=207&iid=2015&id=25352

ali savjetujem naručivanje s austrijske http://www.preschoolians.info/, jer naravno brže stignu (meni za 6 dana, a iz Amerike 2 i pol tjedna). Na austrijskom sajtu kod naručivanja nije ponuđena Hrvatska kao opcija. To im je greška, pa treba kliknuti na Sloveniju, a u napomeni upozoriti da preprave adresu. Inače, ne naplaćuju MwSt pa to taman pokrije poštarinu.

bobaibeba
01.10.2006., 22:52

Skini djetetu cipele i pusti ga da ide bos/u čarapicama po kući. :)
Budući da ti dijete ne hoda, neće hodati niti po vani, pa mu niti tamo ne trebaju cipele. Pametno je ne navlačiti dijete za rukice i ispod pazuha dok samostalno ne hoda, samo zato što "to rade i drugi", jer će dijete naučiti hodati i samo, svojim snagama, a ovako mu se daje pogrešna poruka i uči ga se pogrešnom stavu, a i tebe boli kičma dok se saginješ.

Ako misliš da mu je hladno za noge, kupi mu deblje čarapice ili neke mekane nazuvke, čisto za šminku i obuj mu to dok ga voziš/nosiš.

Nema "vježbanja" s cipelama dok dijete ne prohoda. Tek tada se obuvaju, a sumnjam da će ti dijete imati isti broj noge kao i sada. (OK, postoji mogućnost, ali mala, osim ako baka nije kupila jako prevelike cipele, što je, opet, loše.)

Pročitaj ponovno Apricotin post s početka topica, dala je najbolji savjet. ;)

Upravo o ovome sam i govorila gore. Dijete ne treba stajati u parku i na betonu dok ne prohoda doma.

Ma,bez brige,bio je u cipelama pola sata i onda je mm ljutito rekao ma daj mu to skini,vidiš da se samo muči u njima.
On je non-stop u čarapicama i super se snalazi u svemu.
Sve što je savladao savladao je sam.Sačuvaj me vodanja,posjedanja...
Ali od toliko pilanja sa svih strana u vezi apsolutno svega (dojenje,hranjenja,hodanje,oblačenje...) već mi je glava kao bundeva i ne znam više što bih svima rekla.
Govorim već 9 mjeseci svima jedno te isto svaki dan i opet me drugi dan pitaju ispočetka...a mogao bi malo kisele paprike,to je fino...pa kako će bit bos,sramota je od susjeda,kao da mu ne možete kupit cipele... :evil:

lucky day
01.10.2006., 23:53
isti tj, vrlo slican tip cipelica ima u h&m-u po puuuno nizim cijenama...
i mislim da isto imaju u 3 stupnja - za puzace, za pocetnike u hodanju i hodace...

Svenovamama
02.10.2006., 12:57
Evo, samo da kažemo da smo kupili prve cipelice iako Sven još ne hoda, ali s obzirom na nadolazeće hladnije dane ne možemo vani samo u čarapicama. On naveliko stoji (u kući i to iskljičivo bos, tj. u čarapicama), a kada će prohodati, zapravo i nije bitno. U svakom slučaju, u Rijeci nije izbor kao u ZG, a kamoli vani, ali smo našli odlične cipelice u Chicco-u. Zadovoljavaju sve kriterije (ove nove naravno), čak nemaju niti uložak.
Pogledali smo i Cicibanke, ali su kao i Frodo bile užasno krute, tj. poplat im je debeo i nesavitljiv. Babmbi je kao pancerica, a od Naturina je izbor bio minimalan, pa ili nije bilo broja ili modela koji nam je odgovarao. U svakom slučaju preporučam da obratite pažnju na Chiccove cipelice (za prohodavanje).

Mima
02.10.2006., 18:11
E pa nama je ortoped rekao da kad kupujemo cipele kupujemo kao da sebi uzimamo gojzerice za Sljeme. I da su Ciciban cipele dobre, a da je Naturino skup a da često nije dobar. One koje smo mi kupili za ovu jesen nisu dobre.

berlinka
02.10.2006., 21:13
isti tj, vrlo slican tip cipelica ima u h&m-u po puuuno nizim cijenama...
i mislim da isto imaju u 3 stupnja - za puzace, za pocetnike u hodanju i hodace...
nisu ni blizu H&M cipelicama. dobro sam inače upoznata s H&M proizvodima, ali nikada ne bih tamo kupila cipele.

tridesetri
02.10.2006., 21:18
pa sto h&m ima i prave cipelice? ja sam tako kuppvala one slatke platnene sandalice dok jos nije hodala, ali nisam znala da imaju i velike cipele. ima li netko neki web link gdje bi se mogle vidjeti?

rula
02.10.2006., 22:40
a sto mislite za froddo cipelice?

retha
02.10.2006., 22:46
U svakom slučaju preporučam da obratite pažnju na Chiccove cipelice (za prohodavanje).
E vidis,a nama su bas za Chicco rekli da su smece. Vise ne znam sta da mislim :? Pedijatrica nam je rekla da cipele trebamo kupit s njenih 10mj,al eto jos nismo...

lucky day
02.10.2006., 22:53
pa sto h&m ima i prave cipelice? ja sam tako kuppvala one slatke platnene sandalice dok jos nije hodala, ali nisam znala da imaju i velike cipele. ima li netko neki web link gdje bi se mogle vidjeti?

ne znam ima li za vece ali ima tih mekanih i jos dva 'stupnja' tvrdjih... negdje do broja 20... nisam vec dugo gledala jer luka ima dovoljno cipelica...

Svenovamama
02.10.2006., 23:46
E vidis,a nama su bas za Chicco rekli da su smece.

Tko, ortoped? Zašto?
Imaju pojačanu petu; čvrste oko gležnja, savitljiv poplat (imaju tzv. flexi zone), bez uloška su, široke da se prstiči mogu gibati, kožne unutra i vani, jako lagane. Ja im ne nalazim zamjerku, dapače!

tridesetri
03.10.2006., 12:18

ne znam ima li za vece ali ima tih mekanih i jos dva 'stupnja' tvrdjih... negdje do broja 20... nisam vec dugo gledala jer luka ima dovoljno cipelica...

ma to sam i ja vidjela, ali to nisu cipelice za hodanje. to je vise za sminku za nehodace da bas nisu u carapicama...

lucky day
03.10.2006., 22:13
imali smo i te za sminku (samo ja bas nesto do toga ne drzim pa ih ismo koristili)... al u onima 2 ili 3 stupnja se nahodao po svakakvim terenima ovog ljeta (dosta i po sljunku)... i evo, sad ih cak i proslijedili dalje - super su se ocuvale...
a noga u njima kao bosa...

retha
03.10.2006., 23:31
Svenovamama,to za Chicco sam cula u vise navrata usmenom predajom..i mislim da sam to cak i na forumu negdje procitala. Ma misljena su uvijek razlicita,tako npr moja pedijatrica spominje marku Ecco,to je tu di zivim popularno i zato se forsira..,Chicco ne smatraju necim preporucljivim,nego ono prosjecnim cipelama. Zato ti meni vec sve ide na zivce i stvarno ne znam kada i koje cipele kupiti djetetu?
A i ovo sto LD prica da ce cipke proslijedit,cula sam da ni to nije dobro jerbo je svaka nozica drugacija i nije dobro nosit tude cipelice. Ne znam..i dalje sam totalno :?

lucky day
04.10.2006., 00:38
A i ovo sto LD prica da ce cipke proslijedit,cula sam da ni to nije dobro jerbo je svaka nozica drugacija i nije dobro nosit tude cipelice. Ne znam..i dalje sam totalno :?

cula i ja ali nemamo svi mogucnosti za nove cipke... neki cak niti za prve... :(

retha
04.10.2006., 15:41
LD ma znam ja to,ne moras mi pricat. Te cipelice za klince su toliko bezobrazno preskupe da mi je ponekad muka...

Andora
13.10.2006., 12:20
Svaki put napišem da neću više... i onda me opet netko "prozove"!
Točno je ovo što su snorki i dlmatinka rekle.
Osim u slučaju nekih malformacija stopala ili potkoljenice (a to treba dijagnosticirati ortoped), dijete treba biti boso sve dok ne prohoda. na taj način će se kosti i tetive stopala razvijati slobodno i pravilno.

opet prozivka! :saint:

dakle moj još nema 10 mjeseci, no prije 5 dana doha 5-6 metara sam, samostalno, bez pada. jel to sad hodanje?
naučio sam, bez hodalice i naših pomaganja i pridržavanja.
mooogu li mu stavit cipelice na noge? sad nosi dvoje čarapice i prehlađen je.

Andora
13.10.2006., 12:20
doha = (naravno) hoda :coffee:

retha
18.10.2006., 19:23
Mi bili kod ortopeda,i kaze zena meni ovako:"Do trece godine ja tu ne mogu nista jos vidit,sad je sve ok. Kupite tvrde slape za doma,jerbo carape nisu cipele. Cipele ne trebaju bit ortopedske,glavno je da su tvrde i da je peta cvrsta." I sad sam i dalje... :? Cipele jos nemamo.

mamanatali
18.10.2006., 22:33
Mi bili jučer kod Sabola na vježbicama (Zadnjiiiim!!!!!) i preporuka fizioterapeutice je da Tinu svakako kupimo cipelice koje će učvrstiti zglob dok je u fazi PROhodavanja (dakle on još ne hoda samostalno). Ja sam ga sve do sada držala bosim prema preporukama koje sam našla ovdje, no danas smo ipak otišli kupiti cipelice.

apricot
19.10.2006., 08:01
Mi bili kod ortopeda,i kaze zena meni ovako:"Do trece godine ja tu ne mogu nista jos vidit,sad je sve ok. Kupite tvrde slape za doma,jerbo carape nisu cipele.

Evo šta je meni jučer rekla ravnateljica na Goljaku:

ako se mora birati između šlapa i bosih nogu po kući, ipak bosa noga.
Bosa noga na tvrdoj podlozi, ne donosi ništa dobro, ali ni loše.
Nažalost, ne postoje dobre papuče.

mamanatali, kada smo govorili o bosim nožicama, govorili smo o djeci koja ne moraju ići na neke vježbice.
svi oni koji su imali ikakvih problema, svakako trebaju slušati savjete fizijatara, fizioterapeuta, ortopeda... makoliko se njihova mišljenja razilazila.

Andora
19.10.2006., 10:45
uglavnom - svi sve znaju, a nitko ništa ne zna. na koliko fakseva su onda ti ortopedi išli i koliko različitih knjiga je svaki od njih bubao? :raspa:

Timmy
19.10.2006., 17:55
Mi smo u fazi pravljena prvih koraka te sam pocela gledat cipele po gradu. Je li netko ima iskustva sa Ecco i Geox cipelama?

retha
19.10.2006., 22:20
Apricot,e pa to s tim slapama mi i je :? Kako kupit dobre slape,sve su nekak mlitave... Za bosu nogu je postalo prehladno,pa je u carapicama. E to veli ortopedica ne valja jer carapa nije cipela(valjda je tu misla i na slape).
Mene sve zbunjuje,a ak se ne odzbunim brzo dijete ce mi do skole bit boso. :mrgreen:
Timmy,te Ecco cipelice su koliko znam Danske,ovdje se uglavnom bas te preporucaju kao najbolji izbor. Ja sam ih isla isprepipkati,i ne cine mi se nes tak super-turbo kvalitetne i skupe su,al nemoj mene slusat..ja pojma nemam. :oops:

Mima
19.10.2006., 22:22
Pa najbolje onda da dijete nosi i po kući cipele - to mi prakticiramo.

apricot
20.10.2006., 08:37
retha, stvarno ne znam što bih ti rekla. :?
ovaj "mimin" petent je super, ako si sigurna da imaš cipelice koje su baš dobre za tvoje dijete.

naše dijete po kući hoda boso (i prije i sada) - nema koristi, ali nema ni štete.
ne brinem da joj je hladno, nikad ne stoji na jednom mjestu, stalno skakuće i stopala su joj uvijek topla.
tako sam ja mislila da je najbolje...
ne znam jesam li pogriješila...

i, da, i mi smo, kao i mima imali jedne cipelice "za po jaslicama": služile su samo za unutarnje prostore. (doma je ipak bila bosa, da noga baš cijeli dan ne bude "u kalulu" - u jaslicama nije smjela biti bosa).

retha
20.10.2006., 20:19
A no dobro,a ima li onda od carapa po kuci stete? Jel netko o tome nesto zna ? Zivcira me,i frustrira me..ak ce jednod dana(ne daj Boze)imat ravna stopala svi ce mene krivit da sta nisam ovo,sta nisam ono? A ja fakat ne znam koga slusat u svezi glede tih cipela,carapa,slapa..bla,bla..
Al fala Apricot na inf s Goljaka.

Timmy
21.10.2006., 00:48
Retha, bila sam na Eccov website i otisla sam ih danas opet vidjeti i meni se cipelice cine dobre, nekako imaju sve sto sam ja od prvih cipelica ocekivala. A i lijepe su. Jesu skupe ali mi se cini da cu ih kupiti.

Andora
21.10.2006., 12:49
[quote="retha"]Zivcira me,i frustrira me..ak ce jednod dana(ne daj Boze)imat ravna stopala svi ce mene krivit da sta nisam ovo,sta nisam ono? A ja fakat ne znam koga slusat u svezi glede tih cipela,carapa,slapa..bla,bla..
quote]

vidiš, ja sam prije nekih godinu dana gledala nekog ortopeda koji kaže da ulošci nemaju baš nikakve veze sa spuštenim stopalima. pogotovo kad se roditelji, a bogme i pedijatri užasavaju kad vide otisak stopala. kaže čovjek da je to masni jastučić koji štiti svod stopala i sam se gubi iza 6-te godine :coffee:

aries24
21.10.2006., 13:20
ja sam neki dan primjetila da noine prve prave cipele (geox) imaju oba lijeva "uloška", onaj zadebljani jastučić je u lijevoj cipeli na pravom mjestu, a u desnoj je na krivoj strani
može li to štetiti, treba li reklamirati? :?

21.10.2006., 15:01
Moje još uvijek hodaju sa čarapama, a najradije bez njih, pa se stoput obuvamo (ako je šljiva jedne tanke i preko nih jedne termo s gumicom), papuče nose samo po vrtićkoj direktivi. Kad su na ljetovanju kod nona, skoro uvijek bose, na plaži bose.

Nema ravnih stopala.

~lex~
21.10.2006., 15:09
ja sam neki dan primjetila da noine prve prave cipele (geox) imaju oba lijeva "uloška", onaj zadebljani jastučić je u lijevoj cipeli na pravom mjestu, a u desnoj je na krivoj strani

Reklamiraj. Odmah. Bi li ti hodala s dva lijeva uloška u svojim cipelama? ;)

retha
21.10.2006., 15:31
Aries24,pa normalno da ces reklamirat! Pa sta oni misle?! A sigurna sam da ih nisi ni jeftino platila. Ja bi svakako isla reklamirat i zalit se. Sretno,i javi kako bijase!
Andora,to za masni jastucic sam cula..
Sljedeci tjedan se spremam u kupnju cipelica,pa cemo vidit kak ce to biti.

ovca_i_janjad
21.10.2006., 16:51
Mi smo ipak obuli papuče nakon što si je gospođiica u igri odvalila pola nokta na nožnom palcu - potegnuvši vrata prema sebi dok je sjedila kraj njih. A i dalje luđački poteže vrata...

DaDo
22.10.2006., 13:18
eto i ja sam već u razmišljanju iako je dora još mala..ne puže, ali silno voli stajati..
apricot, htjedoh te pitati što ako smo nosili remenčiće vrlo kratko 3 mjeseca, a ortoped nije ništa preporučio, nego je samo tražio kontrolu kad prohoda, da li se onda držati savjeta bolje bosi nego obuveni???

Andora
22.10.2006., 14:49
radije pitaj ortopeda ;)

retha
22.10.2006., 19:50
radije pitaj ortopeda ;)
Potpisujem.

berlinka
03.12.2006., 12:35
Zanimljivi tekstovi o dječjim stopalima i cipelama:
http://www.feetforlife.org/cgi-bin/item.cgi?id=872&d=11&h=24&f=46

ruby
05.12.2006., 20:52
Moram i ja postaviti pitanje-Filip je na nogama od 6. mjeseca, svojom voljom naravno. Čim je otkrio stajanje, oduševio se i od tad se penje uza sve. Nestabilan je i ja sam uvijek u blizini da ga prihvatim.
Sad će 10 mjeseci, stalno se spušta na pod i želi hodati. Ja mu držim ručice i on me vodi di želi ići.
Spremamo se na cipelice jer je vani hladno, a on i vani želi na pod.
Dva pitanja:
1) Da li krivo radim što ga vodim s ručicama i kako to ne raditi ako dijete želi?
2) Da li je sad vrijeme za cipelice iako još ne hoda?

bobaibeba
05.12.2006., 23:45
Ja ću ti iskopirat svoj post o cipelicama sa zimskica da ne pišem ponovno.To ti je iskustvo iz prve ruke.
"Baš da vam ispričam za cipele.
Valjda se sjećate kako sam ja dramila oko cipela jer su bake navalile da mora imat cipele (kao kako će bos po svijetu) a on još nije samostalno hodao,nego samo uz namještaj.
I kupila baka cipele i kad smo mu ih obuli siroče nije znao što bi s njima.
I ja tako probala još par puta a dijete se samo muči,više nije znao ni puzat ni hodat.I reko mm da mu više ne oblačim te cipele jer ga on nije mogao gledat kako se muči.
Baka je bila malo nezadovoljna jer kako će se naučit u cipelama ako mu ih ne oblačimo.Ja sam ju uvjeravala da kad prohoda sam znaće i u cipelama a sama sebi nisam vjerovala.
I tako cipele stajale i čekale.
I Grga prohodao sam i nakon par dana obujem ja njemu cipele i on krene u njima kao da ih nosi od rođenja,niti se spoticao niti su mu smetale,ni za hodanje ni za puzanje.
Poanta ove duge priče:djeci STVARNO ne trebaju cipele dok samostalno ne prohodaju jer su im tek onda zglobići,tetive,mišići i te stvari dovoljno čvrsti da mogu nosit i cipelu.
Evo koliko je meni trebalo da uvjerim i sebe i druge.
Cipele su inače ciciban,za prohodavanje,sa malo tanjim đonom,visoke.
I broj 18 Razz A još su mu zericu i velike.Koja noga,ha?A već tako juri!
I tako mu sad ima Sv.Nikola u šta stavit poklon.."
A za vodanje za ručice je već sve rečeno.Ako može sam stajat bez držanja i napravit par koraka sam onda je spreman za hodanje.I samo ga treba pustiti,da vidiš kako je Grga sada spretan u hodanju,penjanju,zna se sam spustit sa kreveta na nogice..sve to samo zato jer smo ga pustili da sam istražuje!
Pusa Filipu :heart:

ruby
06.12.2006., 14:02
Je li to znači da ga ne vodam za rukice? On dosta dobro korača kad ga držim, ali naravno da ne može još sam.
Sorry, nisam skužila.
Strah me ga je samog baš pustit da istražuje jer ga zanese i onda puf glavom o pod (nije to strašni udarac, ali se prepadne i vriska).

Mima
06.12.2006., 14:07
Nemoj ga voditi onako odostraga, iza njegovih leđa, možeš mu ev. dati odnaprijed ruku da se pridrži.

Adrijana66
06.12.2006., 21:49

Reklamiraj. Odmah. Bi li ti hodala s dva lijeva uloška u svojim cipelama? ;)

Svakako zamijeniti, ali nešto me tu muči: piše ONAJ ZADEBLJANI JASTUČIĆ...
Geox cipele za bebače imaju ravnu spuštenu petu, i mi imamo jedne, i sad sam baš išla još jednom provjeriti: RAVNA JE...

A to i mene muči, neko priča sa jastučičem, a netko bez... :? :? :?
Ja za sada imam 1 Bambi sa jastučičom, a 1 Geox bez... jer ni sama više neznam...

a kad je doma... non stop u čarapicama... malo mi je bed stavljati je bosu jer su u hodniku pločice... i baš nije toplo, a između dnevne i hodnika nema vrata... :/

MGrubi
06.12.2006., 22:17
pošto Nera puno puzi i hoda uz namještaj kupiti ćemo tepison za čitav stan :)

cipele joj neću oblačiti dok ne prohoda, jer da su nužne za hodanje, rađali bi se s njima

bobaibeba
09.12.2006., 11:09
Ma, Ruby,najbolje ga je ne držati uopće jer će se tako najbolje naučiti hodati,padati i savladavati sam raznorazne prepreke,ali možeš mu dati onako prst da se za njega drži ali da ne držiš svoju ruku iznad njega nego u razini njegove rukice.Tako i ja dam Grgi prst da se drži za njega kad se šećemo po vani jer bi on naravno na cestu i uvijek suprotno od onog smjera kamo bi ja :lol: .
Ali u kući ga nisam nikada držala.Padao je naravno,kao kruška i udarao glavom,zubima,nosom,ali to je trajalo možda tjedan dana dok se nije naučio past na guzu ili naprijed si podmetnut rukice kad pada i evo sada je stvarno spretan.On je prohodao onako baš zapravo sa 10 mjeseci i tjedan dana,prije toga je tjedan dana radio onako par koračića od jedne stvari do druge.
Sad se zna popest sam na krevet i sam s njega sići,zna prelazit razne preprekice,ne pada kad stane na kakvu igračkicu a i kad pada pada sigurno.
Ali zato sve to sam uči i isprobava puno puta prije nego savlada,ima tu naravno i padova ali neću ga bome pustiti da padne sa dva metra,sve ove male visinice nisu strašne i odlične su za učenje.

Adrijana66
09.12.2006., 18:32
Ali u kući ga nisam nikada držala.Padao je naravno,kao kruška i udarao glavom,zubima,nosom,ali to je trajalo možda tjedan dana dok se nije naučio past na guzu ili naprijed si podmetnut rukice kad pada i evo sada je stvarno spretan.

Ne znam baš... ovih dana i mene to muči. Cura mi je (10.mj.) padala lijepo elegantno na guzicu... čak je i fore s toga radila, sve dok mi jednog dana nije ravno držeći se za kauč pala na glavicu... izgledalo je užasno :evil: i više je nikada ne mislim ni sekundu ostaviti bez oslonca, pa makar onog lažnog (na daljinu, mislim par cm). Ovih dana mi je stvarno zaradila par modrica s tim puzanjem i pridržavanjem za namještaj... i dosta mi je toga! Sad je pazim kao princezu na zrnu graška...
Mišljenja su podjeljena... neko veli sve je normalno, a neko me na to gleda kao živi užas! Ne znam... ja ipak mislim da treba paziti! Ali moja beba je opet, brzopleta i hitra, pa možda to ovisi...

Nebi htjela da ovo bude nešto kao prigovor Bobaibebi, respektiram njezino mišljenje i situaciju :heart: , sve bi dala da mi je bilo kao i njoj... da je iz tih pokušaja došlo sve na bolje, ali meni nekako ide sve na gore... :( a možda to jednostavno ovisi o djetetu...

bobaibeba
10.12.2006., 00:18
Ma nema ljutnje Adrijana.Naravno da ovisi o djetetu,neki su oprezniji a neki brzopleti.
I ja sam uvijek kraj Grge ali ga volim pustiti da sam nešto napravi a ja da stojim kraj njega za svaki slučaj.
On recimo zna sam sići sa kreveta ali je još premali i normalno da se nekada može zaboraviti i krenuti naglavačke ali sam ja uvijek sa rukama negdje blizu njega da ga mogu uhvatiti.Ali ga ne držim ono skroz.
Ustvari bi ga ja možda i držala ali me mm toliko špota i stalno mi viče pusti ga,pa sam se i ja nekako oslobodila i puštam ga više.
Mislim,ljudi se čude kada ga vide kako je mali a kako je spretan,pa ne znam jeli to on takav ili je to od toga kaj ga dosta puštamo da se sam snalazi i uči.A i to nam je dosta prijatelja reklo kako mi njega svašta pustimo da radi sam za razliku od drugih roditelja.
Pa sad ne znam u čemu je štos.

suncokret
10.12.2006., 00:41
Moji dečki su doma stalno bosi ili u čarapicama (MM i ja isto), a kad su bili u fazi dizanja i prohodavanja kupili smo spužvu i cijeli dnevni boravak pretvorili u poligon za vježbanje tako da smo ih mogli pustiti da pokušavaju sami hodati, a bez straha od ozljeda.

paws
28.12.2006., 03:49
Zanima me da li je štetno da bebici (od 2-6 mjeseci) obučem več malo nošene one cipelice bez đona, npr. kada idemo van u šetnju(u kolicima) s obzirom da je dosta hladno, pa čisto radi te hladnoče ili je to sasvim ok? :?

Ailish
28.12.2006., 09:07
Ne vidim što bi tu moglo biti štetno, valjda još ne hoda 8) Ja svojoj mlađoj (9 mj) oblačim buce od starije isto zbog hladnoće, ona ionako neće ustajati u njima ako dođemo negdje pa je spustim na pod - zbunjena je - a kod kuće (bosa) je stalno na nogama. Pa čak i da napravi korak-dva ne vjerujem da može biti štetno ako je inače s motorikom sve ok.

apricot
28.12.2006., 09:11
te su "cipelice" u funkciji čarapa, zašto bi bilo štetno?

paws
28.12.2006., 10:27
Ok, tak sam si i mislila, ali bolje pitati za svaki slučaj. ;)

Vrijeska
12.04.2007., 22:29
i sada ja muku mučim s tim cipelama ...
danas sam mu probala cipelice, no nožica mu je još toliko mekana da sam mu ih jedva navukla i poptuno krivo staje u cipelama
za 6 dana navršit će godinu i nema namjeru još hodati

no, ja krećem s poslom za koji tjedan i ostaje na čuvanju - vjerojatno kod bake
baka bi rado da ima cipele ...
i ja bih da ima nešto na nožicama jer kada smo vani on bi pokatkada stao na noge, a u čarapama mi baš nije prikladno ...

što da mu kupim?!
jesam li ja dobro razumjela da su ove http://www.preschoolians.info/ samo s tankim kožnim đonom (kao deblje čarapice) ... je l to ono što prodaju kod nas kao cipelice za nehodače (ja to zovem "za šminku") i koštaju cca 100-200kn (npr. tintilinić)?

Vrijeska
12.04.2007., 22:31
i sada ja muku mučim s tim cipelama ...
danas sam mu probala cipelice, no nožica mu je još toliko mekana da sam mu ih jedva navukla i poptuno krivo staje u cipelama
za 6 dana navršit će godinu i nema namjeru još hodati

no, ja krećem s poslom za koji tjedan i ostaje na čuvanju - vjerojatno kod bake
baka bi rado da ima cipele ...
i ja bih da ima nešto na nožicama jer kada smo vani on bi pokatkada stao na noge, a u čarapama mi baš nije prikladno ...

što da mu kupim?!
jesam li ja dobro razumjela da su ove http://www.preschoolians.info/ samo s tankim kožnim đonom (kao deblje čarapice) ... je l to ono što prodaju kod nas kao cipelice za nehodače (ja to zovem "za šminku") i koštaju cca 100-200kn (npr. tintilinić)?

berlinka
12.04.2007., 23:43
Vrijeska, imaš tri stupnja P. cipelica. Prvi je za nehodače, drugi za one koji su tek počeli hodati, a treći za iskusne, koji već trče. Ako već mora imati cipele, ja bih ti svakako preporučila te. Taj prvi stupanj ja nisam imala, meni izgledaju kao papuče, ali više će ti moći reći Školjkica koja ih je naručivala. Mi već imamo puno pari i zadovoljni smo. Bez tog njihovog visu-fit sistema uopće ne bih znala odrediti odgovara li joj veličina.

ana0206
19.04.2007., 10:06
Evo da malo osvježim sa info vezano za Berlinkinu preporuku P. cipelica, koje meni osobno izgledaju odlično i čine mi se primjerenim za prve korake! Upravo sam iz Austrije naručila njihov Messlatte koji šalju besplatno i to sada i u Hrvatsku!
Nazalost kako sam vec išla pogledati cipelice za 2. stupanj primjetila sam kako kod njih brojevi počinju sa 18! Nekome će se možda činiti čudno, no naša curici je jako sitna i njena nogica (izrazito uska) je još uvijek na broju 16-17 i nekako bas u skoro vrijeme ne vjerujem da će narasti, a prohodavanja očekujemo za kojih par tjedana.... :/

berlinka
20.04.2007., 21:32
Ana0206, pogledaj američki sajt! Isporuka traje malo duže, ali imaju veći izbor.

mikka
20.04.2007., 22:18
a sta je s onim tenisicama, mekanim, npr puma ili adidas? jel to ok nositi ako jos nije prohodao (dize se i malo hoda uz namjestaj)? mislim uglavnom je bos, ali nekada ih nosi po vani kad ga stavim da puzi i dize se.

20.04.2007., 22:27
a one cipelice za bebe koje nehodaju?

ana0206
20.04.2007., 23:41
mikka, ja ih ne koristim, mislim da su ti đonovi pretvrdi i prilikom koračanja se prsti ne mogu saviti (barem ne u ovim nike koje smo mi dobili na poklon). Cura kada je vani onda je većinom na nekoj dekici (za sada ju ne stavljam na beton ili u travu), a tada ima na nogama duple čarapice sa stoperima ili ove papučice sa kožnim đonom kupljene u H&M-u!

http://public.fotki.com/ana0206/mojih-9-mjeseci/img35894.html

Od kada se ustaje i korača uz namještaj više joj ne obuvam one "šminka cipelice sa mekanim đonom" jer dok stoji u njima one se totalno deformiraju...a samim tim i njena nožica!

berlinka
21.04.2007., 15:11
a one cipelice za bebe koje nehodaju?

Pogledaj pod 1. stupanj! http://www.preschoolians.info/

mikka
21.04.2007., 17:59
e berlinka htjela sam danas kupit 2 kom ovih drugostupanjskih cipelica i nema placanje na kreditne kartice nego samo neki Gift Vouchers/Discount Coupons. kaj je to? kako da kupim preko weba ako ne na kartice? kako si ti platila?

berlinka
21.04.2007., 18:14
e berlinka htjela sam danas kupit 2 kom ovih drugostupanjskih cipelica i nema placanje na kreditne kartice nego samo neki Gift Vouchers/Discount Coupons. kaj je to? kako da kupim preko weba ako ne na kartice? kako si ti platila?
Joj, strašno su komplicirani i zbunjeni kad je Hrvatska u pitanju. Kad sam 1. put naručivala uopće nije bila ponuđena Hrvatska, poslala sam im mail i rekli su mi da pod zemljom odaberem Sloveniju, upozorim u napomeni i da će oni ispavno poslati narudžbu i tako je bilo. Ubrzo su ubacili i Hrvatsku, ali eto s greškom. Opet sam im poslala mail zbog toga s karticom i zamolili su me da opet naručim "preko Slovenije", ili ako ne ide, da svoju narudžbu napišem u mailu pa da će me "tako obraditi". Brzo odgovaraju na mailove pa im se slobodno obrati! Ja sam plaćala karticom, i račun bi isprva s obzirom da sam bila svrstana pod Sloveniju, sadržavao i MwSt, a onda bi mi oni mailom poslali drugi račun, bez poreza i u adresi bi ispravili Slovenija u Hrvatsku. Izgleda komplicirano, ali nakon što jednom naručiš i znaš sistem, vrlo je jednostavno. Meni je puno lakše prosurfati u potrazi za novim cipkama, nego obilaziti dućane... A i lakše mi je odrediti ispravnu veličinu i model, koliko god to nekom na 1. pogled apsurdno izgledalo. :raspa:

clio180
11.05.2007., 11:37
A kako preko interneta narucite pravi broj? Izmjerite duzinu noge? A debljina? A visina? Moj Jan ima "visoku" nogu, kao ja, neznam kako da to objasnim. Sta ako cipelice nisu dobre? :?

berlinka
12.05.2007., 10:23
A kako preko interneta narucite pravi broj? Izmjerite duzinu noge? A debljina? A visina? Moj Jan ima "visoku" nogu, kao ja, neznam kako da to objasnim. Sta ako cipelice nisu dobre? :?
S ovim cipelicama dobiješ tri uloška - baš kako bi se cipele prilagodile širini/visini noge. Uz svaki model imaš navedeno je li prikladan za normalnu/usku/široku nogu - s tim da se usko i široko - baš zbog ta tri uloška - odnosi na ekstremno uske ili široke/visoke nožice. Ako fulaš (što sumnjam jer je sve super objašnjeno), možeš vratiti/promijeniti.

Drimm
01.07.2007., 15:15
Ajmo malo osvježiti ovu temu.
Sad nam je fizijatrica dijagnosticirala valgus, ali neće ništa posebno poduzimati do jeseni jer M. ima i hipotoniju pa se stanje možda popravi itd.
Preporuka hodati bos ili po neravnim terenima ili bos po neravnim terenima. :mrgreen:
E sad, sandale su nam okraćale i ja bih kupila nove.
Ozbiljno gledam ove preschoolians, ali sam još htjela pitati kakva su vam iskustva s Naturinom? Frodom? Geoxom?
Ne bih štedjela, bitno ni je da je ta peta čvrsta i da su savitljive. A opet ne bih dala za Naturino gomilu novaca, a da nisu dobre.
Iskustva?

mvolpe
01.07.2007., 16:13
mi smo puzaci, ustajemo se uz namjestaj, povremeno pustamo i samostalno stojimo... DOma je uglavnom bos ili u carapicama bilo da smo u kuci ili dvoristu.
Za grad i ostala prljava mjesta imao prescolians 1.stupanj (crvene starke). Mi zadovoljni
:mrgreen:

Lucija Ellen
25.11.2007., 21:48
Zasto bas sad naletih na ovaj topic
taman sam mojoj curici kupila dva para sminkerskih cipelica :nope:

vissnja
26.11.2007., 07:56
Pa i mi imamo šminkerske cipelice i čizme za ovu zimu, ali to su one nehodajuće. Poenta je da dete, kad počne da se diže na noge bude boso/u čarapicama. A ni moja ni tvoja neće to još par meseci, ne brini.

Pilica
03.12.2007., 14:54
Ja oblacim cipelice samo kada idemo vani, da mu bude toplije. Mislim da djecu treba pustiti da uce hodati-bosa, jer tako lakse odrzavaju ravnotezu. A cipele trebaju samo za vani, jer misici stopalima pruzaju sav potreban oslonac

roby
23.10.2008., 15:17
Evo da ne otvaram novi, osvježim ovaj topic i postavim pitanje onima koji imaju iskustva sa prescooliansom.
Dobili smo slatke male cipke br. 18 a sa njima i mjerač. Sva sreća da nisam imala ranije mjerač nego sam odokativno naručila broj. Sad po mjeraču ispada debela 19-tica a i ove 18 su joj velike (kroz prozorčić joj se prstić tek nazire).
Kako onda kad drugi puta budem naručivala ako se na taj mjerač ne mogu osloniti... kako ste vi ? Jel vam valja po mjeraču?

Lutonjica
23.10.2008., 15:33
za početak, vodi računa o tome da je stopalo dosta duže i šire kad stojimo.
dakle, iako se tebi čini da ima jako puno lufta dok je nogica u zraku, to nije slučaj kad nogica stoji na podu.

druga stvar, najduži prstić mora dosezati onu donju crtu. ako je samo jedan prst doseže, cipe su dobre.
ako je nijedan prst ne doseže, stvarno su prevelike.

i obavezno mjeri na obje noge, vrlo vrlo često je jedno stopalo duže od drugog.

za mjerač - iskustva su različita, nekima dobro mjeri, nekima pokazuje prevelik broj :/

roby
23.10.2008., 15:35
onda je dobro, do prve je crte.

retha
23.10.2008., 18:00
A sta ak smo kupili prevelike cizmice?
Zapravo..uopce nemrem skuzit di su prsti..ali djeluju mi malo veliko..nije sad da pliva unutra..al.. :/

Sta bi sad nove trebalo kupiti pod obavezno?

Berlin
19.09.2011., 08:06
Evo jedan zanimljiv člana o tome da je ipak najbolje da dijete hoda boso:
http://www.slobodnadalmacija.hr/Linija-X/tabid/243/articleType/ArticleView/articleId/149254/Default.aspx

Gabi25
03.03.2014., 10:57
Podižem prastaru temu- ima li itko novih saznanja?
Dobivam jako oprečne informacije- naša fizioterapeutica kaže da je najbolje da malena bude bosa-u protukliznim čarapicama (u fazi je dizanja na noge ali izvija stopala prema van, kao charlie chaplin) dok mi prijateljica kaže da je njena fizioterapeutica preporučila čvrste papučice u fazi dizanja na noge jer papučice drže nogu ispravno.

Da li vi svojim obuvate papučice ili su ipak bosi?

palčica
03.03.2014., 11:04
Mi nismo. Prohodao je bos i hodao sljedeća tri mjeseca. Nekidan je na tv bio neki uvaženi zg ortoped (zaboravih ime) koji je sam rekao da ne treba prije prohodavanja, dapače, da je dokazano da ne utječe na razvoj nožice, a i nekako mi se čini prirodno i najnormalnije da hodamo bosi, sa što manjih zavijutaka i intervencija.

palčica
03.03.2014., 11:43
Zanimljiv članak http://www.slobodnadalmacija.hr/Linija-X/tabid/243/articleType/ArticleView/articleId/149254/Default.aspx

a mislim da i Ranko Rajović navija za bosonogo razvijanje sinapsi.

trampolina
03.03.2014., 18:42
E. i H. su prohodali bosonogi.

T. je užasno krivila jedno stopalo (drugo malo manje) pa je bila u cipelama sve od ustajanja na noge.

Činilo mi se bolje tako, a i fizijatrica je dala zeleno svjetlo.