PDA

Pogledaj cijelu verziju : odred za čistoću II

ms. ivy
16.11.2007., 08:21
evo pa da započnem, muči me kako što brže i efikasnije očistiti :):
1.čišćenje iverice tamne boje, problem je jer samčistila prontom u spreju pa su ostale crte
2. kako uklonuti naljepnice sa namještaja u wc-u
3.čime najbolje očisiti wc školjku a da ne smrdi poslije,nemam prozor u tom wc-u
4. kako doprijetit i očistiti vodilice za vrata od tuš kabine, to me izludiiii, korisitm četkicu za zube i neko sredstvo za kupatilo ali ne mogu sve dohvatiti kako triba
5.čime se najbolje čiste fuge u kupatilu
6.kako da skinem farbu sa utičnica
7.i čime vi čistite pločice inače
fala unaprid

vještičica
16.11.2007., 08:25
1.čišćenje iverice tamne boje, problem je jer samčistila prontom u spreju pa su ostale crte
magičnom krpom i vodom :mrgreen:
kakve su naljepnice i od čega je namještaj?
3.čime najbolje očisiti wc školjku a da ne smrdi poslije,nemam prozor u tom wc-u
to ti nisam baš ziher, ja imam prozor u kupatilu i perem Domestosom, pa izračim kad počne štipat za oči
sona kiselina ili sirće (ocat)? Već će neko odgovoriti na ovo ;)
4. kako doprijetit i očistiti vodilice za vrata od tuš kabine, to me izludiiii, korisitm četkicu za zube i neko sredstvo za kupatilo ali ne mogu sve dohvatiti kako triba
nemam tuš kabinu (ali ipak mogu zamisliti koliko je to frustrirajuće) Da probaš sa nekim sredstvom u spreju (tipa Ajax) i nakon što odstoji ispereš vrelom vodom pod pritiskom (tušem)?
nemam pojma, ja sam dalekovido zatražila antracitno sive fuge između pločica 8)
Skini utičnicu i
a) operi je ako je farba za zidove,
b) ako je masna boja onda očisti uljnim razrjeđivačem (obično zahtjeva i malo struganja)
7.i čime vi čistite pločice inače
bilo kolim sredstvom za kupatilo, ono što ne mogu dohvatiti rukom, čistim onim partvišem sa teleskopskom drškom. Na kraju sve saperem tušem i prebrišem suvom krpom. Sjaj traje do prvog tuširanja :mad: (voda nam je jako tvrda)
PS ovo je treći put kako pokušavam odgovoriti na ova pitanja :lol: ms. ivy je vrijedna jutros...

kurioža
16.11.2007., 11:35
falaaa
oprostite, nisam razmišljala di ću tipkati :oops:

cokolina
16.11.2007., 12:17
[quote=kurioža]evo pa da započnem, muči me kako što brže i efikasnije očistiti :):

ako si mislila na salitru pod brojem 4. i 5. onda ocat! ocat pomjesaj s zlicicom soli, pusti da provrije i da se sol otopi. preli preko saltre i malo pricekaj da se "odlijepi" s plocica ili fuga, mozda neces trebati ni ribati ako se dobro otopi. jest da ocat smrdi ali je jako jakooo djelotvoran...

toffifeee
16.11.2007., 12:22
3. Coca-cola, da, da, samo dobro zalij barem sa litrom, malo sa četkom izribaj i ostavi preko noći ili barem 2-3 sata i vidjet ćeš, a ne bu ti smrdilo obzirom da nema prozor.

5. za fuge nikad nisam našla ništa efikasno osim da prefugiraš pločice u drugu boju.

NANNE
16.11.2007., 13:43
:? toffifeee - otkud coca-colom jel ti to netko savjetovao ili si probala???

toffifeee
16.11.2007., 14:01
Probala jer sam čula i čitala. Vele da skida i hrđu. Za kamenac znam pouzdano. Zato ju mi ne pijemo, moš mislit kaj radi želucu. :/

anamar
16.11.2007., 17:53
:shock: koka kola odsada i za našu klonju!!!
inače ja sve (osim namještaja) čistim frosch universal classicom, pa i vodilice od tuš kabine, onoliko koliko mogu dobavit četkicom za zube :mrgreen:

marta
16.11.2007., 18:01
Za fuge pomaze jedino gruba cetka i soda bikarbona, sol s octom ili nesto u tom stilu.

retha
16.11.2007., 18:31
Ja sam farbu s uticnica skidala acetonom.

makita
16.11.2007., 18:46
Ja bih ono što ne mogu dohvatiti nasprejala nečim-il octom koji ću stavit u bocu s raspršivačem il s nekim sredstvom-ja volim arf deobad kad ne koristim ocat- nakon što odstoji neko vrijeme otuširam sa najjačim mlazom i to je to

Dream
16.11.2007., 21:25

Naljepnice s glatkih površina najlakše se uklanjaju običnim suncokretovim uljem. Najprije oguliš površinski sloj naljepnice, a onda natopiš s nekoliko kapi ulja onaj dio koji se ljepilom drži za podlogu. Dovoljno je zatim nečim grubim ( npr. zelenom stranom spužve za pranje suđa) istrljati to mjesto gdje je bila naljepnica i sve će se skinuti. (uspješno isprobano milijun puta 8) )

kurioža
17.11.2007., 09:12
a drean oće li oštetiti namještaj, iverica, ako s grubom stranom to očistim?

janjica
17.11.2007., 23:13
:shock: koka kola odsada i za našu klonju!!!
inače ja sve (osim namještaja) čistim frosch universal classicom, pa i vodilice od tuš kabine, onoliko koliko mogu dobavit četkicom za zube :mrgreen:

a frosch je zakon! poslije sve super sjaji + šta je ekološki i nema onih opasnih smrdljivih para i sasvim je jeftin. ja ga razrijedim,a ti?
ne koristim ga u zadnje vrijeme jer nije antibakterijski. koristim onaj domestos sa špricaljkom (zeleni) zaudara za poludit ali dezinficira.

Dream
17.11.2007., 23:42
a drean oće li oštetiti namještaj, iverica, ako s grubom stranom to očistim?

Ma neće oštetiti ivericu. Nije to žica. To su samo malo grublja plastična vlakna.

piplica
18.11.2007., 17:57
Z fuge, ako ništa drugo ne pomaže, kupi neko sredstvo na bazi klora, to jedino pomaže. Imaš u trgovinama sa bojama i lakovima.
Boju sa utičnica možeš skinuti jedino sa malim tupim nožićem, malo namočiš, pa lagano ostružeš. Ide dosta brzo!

clio180
18.11.2007., 18:06
a kako da skinem kemijsku sa stolica (neki skaj) i sa kauča (mikrofibra)?

janjica
18.11.2007., 20:00
je li itko vidio ona neka nova sredstav za čišćenje - xantor, valjda nešto naše.

http://www.unim.hr/

Suzizana
18.11.2007., 20:27

probaj nasprejat sa lakom za kosu i istrljat. ja sam uspjela a prije toga nisam ni s čim.

piplica
18.11.2007., 21:28

Meni obično kemijska sa svega ode sa alkoholom. Probaj!

lara01
18.11.2007., 22:28
Sa mikrofibre ide sa čarobnom krpom i vodom.
Ja neki dan tako očistila.

TinnaZ
18.11.2007., 22:53
0

Na jednom sličnom topicu sam pročitala za Muffa killer za gljivice da je najbolji. I tako mi konačno uspješno riješili gljivice iz jednog ćoška koje se nikad više nisu pojavile. Međutim njime sam očistila neke platične dijelove, koji se nisu dali niti jednim sredstvom za kamenac i slično, niti octom, limunskom, Cilitom itd.

Piše da čisti organske nakupine, dakle gljivice, plijesni, bakterije itd. mislim da je na bazi klora.

Bitno je da očisti bez ribanja četkicom, znači samo pošpricaš, ostaviš 15min, i ispereš. Sve ostane bijelo. A tuš kabina je plastika zar ne, pa će i to sigurno uspjeti.

U biti sam skužila, ako ne ide Cilitom, nije kamenac u pitanju, nego životinjice, koje se očito jako dobro drže i izgledaju kao kamenac ali nisu kamenac.

Balarosa
19.11.2007., 14:41

Ja ih čistim bijelim spužvicama iz DM-a, zovu se Schmutzradierer, žuta kutijica na kojoj su nekakve olovke, 4 komada pakirana, košta oko 16 kn. Bez ikakvog detergenta. Ovdje (http://www.roda.hr/forum/viewtopic.php?p=1297391&highlight=schmutzradierer#1297391) sam za njih saznala.

stephanie
22.11.2007., 08:10
janjica da odgovorim na tvoje pitanje....
Ja koristim Xantor odčepljivač i odličan je ... imamo loš odvod iz tuš kade i jedino što je pomoglo je taj Xantor odčepljivač, nije pomogla ni solna kiselina.

Mum2Be
22.11.2007., 08:14
0
4Na jednom sličnom topicu sam pročitala za Muffa killer za gljivice da je najbolji. I tako mi konačno uspješno riješili gljivice iz jednog ćoška koje se nikad više nisu pojavile. Međutim njime sam očistila neke platične dijelove, koji se nisu dali niti jednim sredstvom za kamenac i slično, niti octom, limunskom, Cilitom itd.

Di si kupila taj Muffa killer?!?

TinnaZ
22.11.2007., 09:05
Merkur, i onaj koji je prvi dao savjet o njemu, je napisao da ga ima u Merkuru, onda možda ima u svakoj poslovnici.

janjica
24.11.2007., 17:42
Je li tko koristi onja novi cilit što 5 puta duže djeluje? Ja sam provala i rezultati nisu baš nešto, a o smradu da ne pričam, čak na proizvodu piše malim slovima da treba nositi masku. :(

janjica
25.11.2007., 17:18
što koristite da vam wc sjaji? meni odmah nakon tuširanja izgubi ono malo sjaja :(

clio180
25.11.2007., 17:43
što koristite da vam wc sjaji? meni odmah nakon tuširanja izgubi ono malo sjaja :(
ja sam zadovoljna cilit bagn protiv kamenca. kada pošpricam po kadi, špinama i lavandinu, ostavim 5-10 minuta. operem, isperem i sve se sjaji ko novo! :D

janjica
25.11.2007., 18:37
ja sam zadovoljna cilit bagn protiv kamenca. kada pošpricam po kadi, špinama i lavandinu, ostavim 5-10 minuta. operem, isperem i sve se sjaji ko novo! :D

to mi je nekako preagresivno, bojim se da ne ošteti površine + ne dezinficira.

clio180
25.11.2007., 19:44
zašto misliš da ne dezinficira?
zašto preagresivno? - ja perem bez rukavica.

TinnaZ
25.11.2007., 20:08
a šta nam je u životu dezinficirano duže od 5 min. bakterije i mikroorganizmi su sastavni dio svega oko nas i ne možemo ih se riješiti trajno niti na koji način. a 5 min dulje ili kraće :? je samo reklamni trik

janjica
25.11.2007., 22:11
a šta nam je u životu dezinficirano duže od 5 min. bakterije i mikroorganizmi su sastavni dio svega oko nas i ne možemo ih se riješiti trajno niti na koji način. a 5 min dulje ili kraće :? je samo reklamni trik

ne razumijm baš što si napisala. pa oni proizvodi koji dezinficiraju to i rade, zašto bi lagali? sigurno da domestos ne ubija baš sve bakterije i viruse, ali veliku većinu da. ne znam, to ti je sve u glavi, osjećam s ebolje kad znam da piše da dezinficira.

janjica
25.11.2007., 22:13
ajme - bez rukavica?! pa jel ti ruke ošteti? mislim da piše da se moraju nositi. Iam one oznake na sebi - iritirajuće, onaj opasni x. nemoj to ignorirat. i ona pusta upozorenja na njemu.

pa ne piše na njemu da dezinficira, eto zašto.

TinnaZ
25.11.2007., 23:11

ne razumijm baš što si napisala. pa oni proizvodi koji dezinficiraju to i rade, zašto bi lagali? sigurno da domestos ne ubija baš sve bakterije i viruse, ali veliku većinu da. ne znam, to ti je sve u glavi, osjećam s ebolje kad znam da piše da dezinficira. da, na 5 min.
Meni je to potpuno nebitno, i uglavnom ismijavamo reklame za Domestos kod nas doma, mislim svuda oko nas su bakterije, i na podu i u zraku, i na zemlji i u pijesku prema kojem moja djeca uopće nemaju respekt :lol: .
Jedine bakterije koje me birnu, su one iz nosa drugog djeteta u vrtiću, i to pogotovo od kada su tete uvele pravilo da svi piju iz istih čaša.

ma nesvrsishodno je o tome, svatko ima svoj pogled na čistoću, moje definitvno nije da je čisti pod onaj opran Domestosom da bi dijte moglo slobodno puzati po njemu, jer su prije toga poda puzali po zemlji vani - za koju još srećom nisu izmislili Domestos.

janjica
26.11.2007., 00:03

ne razumijm baš što si napisala. pa oni proizvodi koji dezinficiraju to i rade, zašto bi lagali? sigurno da domestos ne ubija baš sve bakterije i viruse, ali veliku većinu da. ne znam, to ti je sve u glavi, osjećam s ebolje kad znam da piše da dezinficira. da, na 5 min.
Meni je to potpuno nebitno, i uglavnom ismijavamo reklame za Domestos kod nas doma, mislim svuda oko nas su bakterije, i na podu i u zraku, i na zemlji i u pijesku prema kojem moja djeca uopće nemaju respekt :lol: .
Jedine bakterije koje me birnu, su one iz nosa drugog djeteta u vrtiću, i to pogotovo od kada su tete uvele pravilo da svi piju iz istih čaša.

ma nesvrsishodno je o tome, svatko ima svoj pogled na čistoću, moje definitvno nije da je čisti pod onaj opran Domestosom da bi dijte moglo slobodno puzati po njemu, jer su prije toga poda puzali po zemlji vani - za koju još srećom nisu izmislili Domestos.

slažem se, ali ja i dalje vjerujem domestosu.

zar i kod vas djeca piju iz istih čaša? :evil:

TinnaZ
26.11.2007., 08:18
ma da, nedavno sam odlučila za svoju djecu odnijeti ipak posebne čaše koje nisu jednokratne, tete se naljutile, ali ja sam inzistirala

problem je kaj vjerojatno F. ne pije iz te češe, kad sva ostala djeca piju iz jednokratnih (odosno s teme).

janjica
26.11.2007., 21:44
kakve krpe koristite za čišćenje? ja neke stare majice, ali mi ih polako nestaje, a u dućanima takvih krpa nema.

Honey
26.11.2007., 22:10
kakve krpe koristite za čišćenje? ja neke stare majice, ali mi ih polako nestaje, a u dućanima takvih krpa nema.
Ima na placu obično onih pamučnih majica s kratkim rukavima po 10-15 kuna ;)
Ja ih imam pun ormar, ali mm ne da nijednu, ko da mu bubreg vadim :lol:

vjestica
26.11.2007., 22:17
koristim stare gaće, potkošulje, čarape, majice, peškire uvijek se nađe nešto staro a za finije čišćenje koristim magičnu krpu

vjestica
26.11.2007., 22:20
čime čistite pločice u kupatilu? cilit beng fino očisti pločice i skine kamenac ali smrdi do bola, imate li mi preporučiti neko drugo sredstvo?

wana
27.11.2007., 10:52
Gdje ima Muffa kiler za kupiti u Splitu?

Sanja
27.11.2007., 12:08

Mi kemijsku s eko-kože nismo uspjeli skinuti uopće - probali smo, sve uz preporuke ljudi kojima je uspjelo - alkohol, vlažne maramice, neka uobičajena kućanska sredstva za čišćenje te posebno sredstvo za skidanje kemijske i ništa nije funkcioniralo. Crtež je bio ogroman, pa smo svako sredstvo isprobali na jednom dijelu, rezultat je bio da su neka sredstva tek neznatno posvijetlila kemijsku. Druga nisu djelovala uopće. :/

Međutim, upotrebom, tj. redovitim sjedenjem se crtež sasvim izbrisao i sad se uopće više ne vidi. Za njegovo potpuno nestajanje je trebalo par mjeseci.

TinnaZ
27.11.2007., 12:33
možda da si probala majonezom

Sanja
27.11.2007., 18:13
možda da si probala majonezom

Ma daj, zezaš? :?

Imam i ja pitanje: kako očistiti fleke koje na svijetlim keramičkim šalicama ostaju od crnog čaja? (Od kave ne ostaje ništa, samo od tog glupog čaja i uobičajenim sredstvima ne ide dolje.)

clio180
27.11.2007., 22:33
ajme - bez rukavica?! pa jel ti ruke ošteti? mislim da piše da se moraju nositi. Iam one oznake na sebi - iritirajuće, onaj opasni x. nemoj to ignorirat. i ona pusta upozorenja na njemu.

pa ne piše na njemu da dezinficira, eto zašto.
ma nije to žuti, nego naranđasti (čini mi se), a ruke su mi sasvim OK nakon toga!

clumsy mom
28.11.2007., 09:20
Imam i ja pitanje: kako očistiti fleke koje na svijetlim keramičkim šalicama ostaju od crnog čaja? (Od kave ne ostaje ništa, samo od tog glupog čaja i uobičajenim sredstvima ne ide dolje.)

Jednom u par meseci sve moje šolje i šoljice, džezve i manje šerpice budu natrpane u veliki lonac u koji nalijem hladne vode u dodam prašak za veš (nekad 'doradim' rastvor Vimom ili deterdžentom za sudove). Stavim lonac na plin i pustim da voda proključa. Najmanje isflekane stvari vadim prve, doooooobro isperem pod mlazom čiste vode i dok njih polako ispiram krčkaju se one prljavije. Krajnji rezultat je savršen.

TinnaZ
28.11.2007., 10:36
Gdje ima Muffa kiler za kupiti u Splitu? uvoznik za Hrvatsku: PRISTAN d.o.o., Vukovarska 180, 21000 Aplit, 021 457 624 :mrgreen:

TinnaZ
28.11.2007., 10:36
Aplit=Split

wana
28.11.2007., 10:48
Gdje ima Muffa kiler za kupiti u Splitu? uvoznik za Hrvatsku: PRISTAN d.o.o., Vukovarska 180, 21000 Split, 021 457 624 :mrgreen:
:*

white_musk
28.11.2007., 10:53

Jednom u par meseci sve moje šolje i šoljice, džezve i manje šerpice budu natrpane u veliki lonac u koji nalijem hladne vode u dodam prašak za veš (nekad 'doradim' rastvor Vimom ili deterdžentom za sudove). Stavim lonac na plin i pustim da voda proključa. Najmanje isflekane stvari vadim prve, doooooobro isperem pod mlazom čiste vode i dok njih polako ispiram krčkaju se one prljavije. Krajnji rezultat je savršen.

obični prašak za veš :?

Sanja
28.11.2007., 11:06
clumsy mom, puno ti hvala. :love:

A koliko praška staviš u koliko litara vode?

TinnaZ
28.11.2007., 11:42
je, ovo sa običnim praškom za veš koristim i ja za otkuhavanje suđa, definitivno se bolje opere nego u perilici suđa. Ja mislila da to svi znaju :)

clumsy mom
28.11.2007., 11:45
WM, da, običan prašak :) . Ako se čudiš zbog mirisa koji ponekad hoće da ostane na nekim materijalima i nakon obilnog ispiranja pod tekućom vodom sve se to da rešiti još jednim klasičnim pranjem deterdžentom za sudove

Sanja, odprilike. Recimo da mi u lonac staje 5l vode (staje duplo više ali ga nikad ne punim zbog pene koja krene kad sve krene da ključa) - tad stavim 1 malu šoljicu praška.

white_musk
28.11.2007., 12:06
hvala :*

Suzizana
28.11.2007., 13:32
ja isto stavljam ariel kad trebam otopiti protvan ili tavicu. pustim da voda s praškom malo prokuha u masnoj tavi ili zapečenom protvanu i sve se lijepo otopi. mrak!

Sanja
28.11.2007., 14:32
Sanja, odprilike. Recimo da mi u lonac staje 5l vode (staje duplo više ali ga nikad ne punim zbog pene koja krene kad sve krene da ključa) - tad stavim 1 malu šoljicu praška.

Hvala ti puno. :love:

kraljica85
28.11.2007., 20:08
kako čistite kuhinjsku napu? tj. kako najbrže naglancati rosfraj?

mi imamo veliku Candy napu, rosfrajnu, s "dimnjakom". brzo mi se zamaže, ulovi se prašine, naravno i masnoće, a da je počistim treba mi bar sat vremena glancanja da ne ostanu crte. perem ju s onim Denk Mit za rosfraj, al ostavlja mi bijele crte, vide se tragovi krpe. za sudoper mi je odlično to sredstvo, al ga je jako teško isprati s nape...

toffifeee
28.11.2007., 22:18
kako čistite kuhinjsku napu? tj. kako najbrže naglancati rosfraj?

mi imamo veliku Candy napu, rosfrajnu, s "dimnjakom". brzo mi se zamaže, ulovi se prašine, naravno i masnoće, a da je počistim treba mi bar sat vremena glancanja da ne ostanu crte. perem ju s onim Denk Mit za rosfraj, al ostavlja mi bijele crte, vide se tragovi krpe. za sudoper mi je odlično to sredstvo, al ga je jako teško isprati s nape...

jesi probala sa mr.muscolo kichen lemon?

makita
29.11.2007., 07:37
je, ovo sa običnim praškom za veš koristim i ja za otkuhavanje suđa, definitivno se bolje opere nego u perilici suđa. Ja mislila da to svi znaju :)
Šta to znači otkuhavanje suđa :?

vještičica
29.11.2007., 07:44
Šta to znači otkuhavanje suđa :?
Kad ti se suđe zamaže da ga više ne možeš uobičajeno oprati, onda otkuhaš u velikoj šerpi sa dodatkom deterdženta. Onog za veš ili, kao ja, onog za suđericu. Vrela voda i deterdžent pomognu da se odvoji zalijepljena masnoća od kuhanja, zagorjela hrana (ako se desi ;) ) ili obojneost suđa od kafe, čaja ili neke druge namirnice koja "farba".
Kod nas se otkuhavanje sprovodi jednom do dvaput godišnje. Većinom za tave i tepsije, ali uleti još ponešto...

Goga25
06.12.2007., 17:45

Mi kemijsku s eko-kože nismo uspjeli skinuti uopće - probali smo, sve uz preporuke ljudi kojima je uspjelo - alkohol, vlažne maramice, neka uobičajena kućanska sredstva za čišćenje te posebno sredstvo za skidanje kemijske i ništa nije funkcioniralo. Crtež je bio ogroman, pa smo svako sredstvo isprobali na jednom dijelu, rezultat je bio da su neka sredstva tek neznatno posvijetlila kemijsku. Druga nisu djelovala uopće. :/

Međutim, upotrebom, tj. redovitim sjedenjem se crtež sasvim izbrisao i sad se uopće više ne vidi. Za njegovo potpuno nestajanje je trebalo par mjeseci.

Upravo mi je Ema ukrasila novi svjetlo bež trosjed kemijskom. Zar stvarno nema ništa što skida to čudo?

clumsy mom
07.12.2007., 06:04
Sa papira i starih delova garderobe skida je aceton ali neke tkanine ga ne trpe. Možda probaš negde pozadi gde se ne vidi da jedan deo tkanine očistiš tako - napravi istu situaciju - po mogućstvu istom hemijskom napravi manju šaru pa probaj da li će skinuti samo nju ili će posvetleti tkaninu (i ostaviti razmazanu fleku od hemijske)

Goga25
07.12.2007., 13:10
Probala sam lakom za kosu i baš nikakve promjene nema.

Bojim se alkohola i acetona da ne oštetim tkaninu jer je na naslonu za ruku i baš upada u oko. Probat ću kad dođem doma negdje iza.

A kad se sjetim koliko smo tražili taj trosjed i kako smo se veselili kad jr konačno stigao. Imamo ga tek mjesec dana :(

janjica
13.12.2007., 18:45
vidim da neki koriste limunov sok. gdje ga ima kupiti i koliko košta, ja tražila u dućanu i nikako naći.

vještičica
13.12.2007., 20:52
kupiš limun, pa iscjediš ;)
ili kupiš limuntos (limunsku kiselinu) u kesicama pa rastvoriš u vodi

mama x1
13.12.2007., 21:20
Čime čistite kutnu garnituru ili kauče? Ljetos sam ju izribala venishem za tpihr, nije se vidjela neka promjna. Zatim sam ribala mješavinom praška za veš + čarli+ venish prašak, pa isprala vodom i opet nisam zadovoljna. Oprala bih čitavu površinu za sjedenje, pa da se posuši preko noći. Savjeti?

Ma moram uskoro sjesti i sašiti navlaku. :/

janjica
13.12.2007., 21:42
kupiš limun, pa iscjediš ;)
ili kupiš limuntos (limunsku kiselinu) u kesicama pa rastvoriš u vodi

ozbiljno ili zezaš*

ali kiselina nije ista.

vještičica
13.12.2007., 22:37
ne zezam
za manje površine (mrlje npr) možeš iscjediti i limun
za veće površine rastopiš kristale limunske kiseline, koja se inače nalazi u tom istom limunu
ja lično ne koristim ni jedno ni drugo, osim u svrhe skidanja mrlja
javiće se već cure koje koriste, sa savjetima "iz prve ruke"

janjica
13.12.2007., 22:41
ne zezam
za manje površine (mrlje npr) možeš iscjediti i limun
za veće površine rastopiš kristale limunske kiseline, koja se inače nalazi u tom istom limunu
ja lično ne koristim ni jedno ni drugo, osim u svrhe skidanja mrlja
javiće se već cure koje koriste, sa savjetima "iz prve ruke"

u odredu za čistoću znam da koriste limunov sok i uvijek ga preporučuju.

mama x1
13.12.2007., 22:44
Pa limunov sok je iscjeđen iz limuna! Probaj.

gox
15.12.2007., 20:56
Pomagajte.

Kako je teta iz odreda ocistila sudjericu, tj.perilisu za posudje? Ima neki trik.

janjica
15.12.2007., 21:59
Pomagajte.

Kako je teta iz odreda ocistila sudjericu, tj.perilisu za posudje? Ima neki trik.

u praznu mašinu je stavila zdjelu s alkoholnim octom i uključila na normlano pranje

gox
15.12.2007., 22:27
Kako je stavila?

ako je prevrnem ocat ce iskapati dole, i perilica ce ga posle predpranja izbaciti.

Probla?

Utisci

Thanks

janjica
15.12.2007., 23:38
Kako je stavila?

ako je prevrnem ocat ce iskapati dole, i perilica ce ga posle predpranja izbaciti.

Probla?

Utisci

Thanks

pa lijepo. sve u mašini mora biti prazno. naliješ zdjelu i staviš je normalno, ništa ne okrećeš.
probala jesam i ok, ništa posebno, očekivala sam više.

šefika
27.12.2007., 11:56
e pa cure ajd vi meni recite čime oprati one ringove na plinu...gusnati su...
ima ih moja kuma i malo ih je zapoustila...
ja isto imam gusnate ali ih perem nakon svakog kuhanja i ko novi su ...a ona ih nemre oribat...nemam nikakav pametan savjet za nju...osim da redvito pere ...
ajd pomozite joj... :*

Ailish
27.12.2007., 13:05
ja imam gusnate rešetke za plin i perem ih u suđerici nekih 2-3 puta godišnje
(u uputama piše da se može)

ringove očistim spužvom i deterdžentom za suđe, ne pretjerano uspješno ali baš se i ne vidi da su zmazani :P

šefika
27.12.2007., 13:52
:P nadam se da jezičak nije namjenjen meni :lol:
a jel ih može ona iskuhat?
ja sam joj ih probala ovak oribat ali ne ide,bila sam uvjerena da će ići lako ko meni...a ono...ko da je prase pekla na njima...
ne brinite se,dat ću joj da ovo pročita... :mrgreen:

Ailish
27.12.2007., 14:10
nadam se da jezičak nije namjenjen meni

ma božesačuvaj, namijenjen je čistuncima koji bi imali što prigovoriti (kad bih takve puštala u svoju kuhinju 8) )

šefika
27.12.2007., 15:05
onda mene ne bi puštala :lol:
šalim se mene svi zovu bolesnom na čišćenje...čak i sveki...
ali god drugih mi ne smeta,ne obazirem se na tuđe sudopere podove...i sl...
ali nisi mi odgovorila jel se mogu iskuhavat...jer ona zbilja ima želju očistit ih...uzela bih žičanu četku ali strah me da joj ih ne ogulim...

Ailish
27.12.2007., 15:26
hm, ne bih baš preporučila iskuhavanje, moje rešetke imaju gumene čepiće na kojima stoje i ne daju se izvaditi (probala ja, izvadila 3 i strgala četvrti :oops: )

šefika
27.12.2007., 15:32
imaju i moje a i njene...
dakle ostaje joj ribanje... :lol:

Dream
27.12.2007., 17:33
imaju i moje a i njene...
dakle ostaje joj ribanje... :lol:
Ako se čepovi daju izvaditi, najbolje je izvaditi ih i onda rešetke staviti iskuhati s deterdžentom za suđe, a i dodati nekog det. za rublje (za iskuhavanje). Otići će samo od sebe. Bez ribanja četkom.
Moja je sestrična, nakon što se udala, dobila od nove svekrve plinski štednjak u prestrašnom stanju (svekiji sebi kupili novi, a stari uvalili sinu i snahi :x ). Rešetke smo jedino iskuhavanjem uspjele dovesti u normalno stanje.
Ako ti rešetke nisu baš tako jaaako strašno zapečene i ako nisi hiperekološki osviještena, probaj to srediti pomoću nekog spreja za pećnice ;) .

sanjas33
27.12.2007., 17:44
danas sam odvode cistala ko one gospodje iz odreda na TV, dakle sol, ocat i soda, ma mislim strasno kako je to kipilo. I bogme voda bolje ide! :D

šefika
27.12.2007., 20:52
dream hvala ti probala sam i sa sredstvom za pečnice,ne ide...
nije mi jasno to je sve zapečeno...
čak mi je ivasol pala napamet...mislim da bi s tim otišlo ali ja SAM TRUDNA a ona mlada zdrava pa ću njoj prepustit takve egzibicije...
:lol:

bila je maloprije kod mene i čitala,obečala je da čim ukopća internet prijavljuje se na rodu...

sanjas33 ako su ti odvodne cijevi plastične takvo je čišćenje sasvim u redu...no ako ti je odvod star,tj stare cijevi njih ti takvi potezi nagrizaju i onda se za njih još više lijepi sve...
govorim o cijevima u zidovima,podovima...ne sifonima... ;)

janjica
27.12.2007., 21:31
jel itko koristi denk mitt za wc, onaj sprej? mene nervira što triba ostaviti 10-15 minuta pa tek onda isprat, a kad idem pobrisat nemam što pobrisati jer sva pjena u tih 10-15 minuta nestane.

šefika
27.12.2007., 21:34
moram priznat da nisam probala...pa kupi nešto drugo...

janjica
27.12.2007., 21:37
moram priznat da nisam probala...pa kupi nešto drugo...

čitala po forumima i vidila da su ih dosta nahvalilili pa uzela.

šefika
29.12.2007., 11:30
veliko pitanje...
čime očistiti ručni rad moga sina...uzeo je marker i pošarao tipkovnicu...
ajmo čistilice :D

vještičica
29.12.2007., 11:32
Probaj alkoholom, mada nisam sigurna da ćeš uspjeti jer se marker skida acetonom; ako pokušaš acetonom, ostaćeš bez slova na tastaturi

šefika
29.12.2007., 11:59
alkoholom ne ide...

Rene2
06.01.2008., 10:01
Ringlice od plina se i kod mene znaju zapustiti, obično pomogne inox žica i rifljanje, ali u kritičnim trenucima uzimam čak i brusni (šmirgl) papir i lijepo ošmirglam svu nečistoću, budu kao nove :mrgreen:

Nego isprobala sam jedan tip od teta iz odreda za čistoću: namazala sam ogledalo u kupaonici pjenom za brijanje (ne pretjerujte s količinom) i dobro utrljala ručnikom (bez ispiranja) i više se stakla ne magle nakon tuširanja :D

Navodno to traje oko mjesec dana, pa treba ponoviti.

emira
06.01.2008., 11:58
"Mr Muscle kitchen" za sve u kuhinji... :)

Domestos zaobilazim u širokom luku, taj neće u moju kuću, pisala sam već prije o tome...

inesceko
06.01.2008., 13:10
Za fuge je najbolji cilit bang narančasti. Pošpricaj , ostavi minutu i oprei spužvom. Skida se odmah.

vjestica
07.01.2008., 23:09
Za fuge je najbolji cilit bang narančasti. Pošpricaj , ostavi minutu i oprei spužvom. Skida se odmah.
ali smrdi do bola
ima li neko drugo sredstvo isto efikasno, a da ne smrdi?

Rene2
07.01.2008., 23:54
Hidrogen za kosu, po kemijskom sastavu je vodik-peroksid, isto kao i varikina i domestos i ostali smrdljivi proizvodi, a nema taj smrad.
Imaš ga u trgovačkim centrima na litre. Možeš izabrati od 3, 6, 9 ili 12%

vjestica
07.01.2008., 23:58
hvala Rene :*

janjica
06.02.2008., 00:13
jel tko koristi onaj mr. muscolo za kuhinju, onaj žuti u spreju?

(maša)
06.02.2008., 00:29
ja ga koristim i super mi je.....a i miriši mi ljepše od drugih..

Ifigenija
06.02.2008., 00:37

Ja imam lijepi mali ručnikić pored onog za ruke u obje kupaonice i svaki put kad operem ruke posušim umivaonik i armature. Zvuči opsesivno-kompulsivno, al traje par sekudni (ne treba laštit, samo lagano posušit, doslovce par sekundi) i uđe u rutinu, ni ne primijetiš.

Efekt - umivaonik uvijek sjaji i treba ga prat fakat rijetko. zapravo, po izgledu - nikad više ako redovito brišeš, ali operem ga nekad iz razonode i da ubijem ako ima koja beštija.

Za kadu - imam ono za brisat stakla i potegnem kapljice vode sa kabine - i isto nikad ne treba rifljat. Kad sam pri volji onda i posušim krpom, a i to traje tipa deset sekundi sve skupa.

Kadu mi je prebed svaki dan brisat krpom, pa ona ne sjaji, al umivaonik zabljesne, i kabina - pa zavara protivnika.

I još jedan trik - staviš onu vileda krpu s drškom u kupaonu i svako jutro nakon tuširanja lagano pređeš pod - neki put samo s vodom, neki put s malo bilo kdo sredstva... to traje ajmo reć minutu, ako i toliko ako radiš svaki dan.

Stalno izgleda mrak, nikad se ne skupi kamenac, nikad ne izgleda ružno, ma divno.

ps Ja to radim jer sam ljenčina i ovako mi je lakše.

Tiwi
06.02.2008., 08:06
Nego isprobala sam jedan tip od teta iz odreda za čistoću: namazala sam ogledalo u kupaonici pjenom za brijanje (ne pretjerujte s količinom) i dobro utrljala ručnikom (bez ispiranja) i više se stakla ne magle nakon tuširanja :D

Navodno to traje oko mjesec dana, pa treba ponoviti.

Ja sam valjda stavila previše :shock: :roll:
Nikako čistiti, sve se zamrljalo, ja brišem no musavo sve jače, ma bljak.

Bum probala s manjom količinom.

E da, kad veliš ručnikom, misliš na obični ili papirnati?

janjica
06.02.2008., 15:34
ja ga koristim i super mi je.....a i miriši mi ljepše od drugih..

da, super je. na njemu piše da se samo treba prebristai suhom krpom bez ispiranja, a ja uvijek mokrom i isprerem :/

bleeda
25.02.2008., 14:03
evo malo podižem topic

je li netko probao one duc anitra magic scrubs? ja u subotu kupila, očistila kupaonu za sekundu i prezadovoljna rezultatom.

u zadnje vrijeme nastojim izbaciti što više deterdženata pa mi se ovo činilo kao zgodno rješenje. ima fin miris, ne grize za ruke.

vjeverica
25.02.2008., 14:23
Cijena?!

bleeda
25.02.2008., 16:19
26 kuna u dm-u, četri spužvice. neznam koliko će mi trajat jedna jer sam u subotu tek prvi put koristila prvu.

sandraL
26.02.2008., 09:26
Kaže moja sveki da ih je kupila i da je super očistila kupaonu s njima. Idem i ja po njih :mrgreen:

clumsy mom
26.02.2008., 10:00
Svojevremeno je neka od vas pomenula čišćenje tepiha sodom-bikarbonom. Nemam puno vremena da tražim pa me prosvetlite :heart:

janjica
26.02.2008., 10:49
Svojevremeno je neka od vas pomenula čišćenje tepiha sodom-bikarbonom. Nemam puno vremena da tražim pa me prosvetlite :heart:

i mene

štrigica
26.02.2008., 12:15
ne radi se baš o čišćenju tapeta nego više o uklanjanju neugodnih mirisa... nakapaš par kapi eteričnog ulja u kesicu sode i ostaviš da upije miris preko noći... sutradan to rasuti po tapetu i ostaviti pola do jednog sata... kasnije usisati tapet i eto ga... osvježen ko' nov...
i svaki put kad usisavaš miriše na eterično ulje...
ako ne želiš da miriše po nečemu koristiti samo čistu sodu... i to je to

(prebacila sam se na sodu i ocat pa sam prikupila tonu savjeta o održavanju kuće istima...)

bleeda
26.02.2008., 12:26
moram reći da se soda i ocat meni pokazalo kao najbolja kombinacija za pranje kuhinje.
imam crvenu kuhinju, od iverala, i to onaj "narančina kora". e kako je to meni koma prat, sve s čim sam probala ne daje rezultate, pogotvo gdje voda napravi curak na vratima.

onda sam rastopila sodu u octu, dodala vode i običan čarli. fenomenalno!

Ronny
27.02.2008., 14:45
sa čime oprati kuhinjske elemente od punog drveta trešnja?
naime neka masnoća mi se skupila pa neznam sa čime to tretirati, strah me da ne ogrebem?

Dream
29.02.2008., 15:28
Ronny, masnoću ćeš najlakše ukloniti deterdžentom za suđe ;) .

zrinka
13.03.2008., 12:04
kupila alkoholni ocat i 1/2 kg sode bikarbone
i sto sad? :mrgreen:

zaboravila sam onaj recept iz odreda za cistocu, stavi se alk ocat u strcaljku, s vodom, jel tako nekako?
a di sa sodom?
koji omjeri?

s tim cistim i wc i kade i sve?

pomoc molim :*

lonni
13.03.2008., 15:40
i ja sam se malo pogubila u svim ovim receptima - i mene zanima za sto je sve ta smjesa,
jos me zanima sto bi od tih prirodnih sredstava bilo dobro za prozorska stakla, a sto za osvjezavanje kante za smece tj. ubijanje mirisa u njoj (oprana kanta, nakon jednog dana, nista nije palo okolo, smrdi...)

sorciere
13.03.2008., 16:23

a ispiranje? :/

Dada
15.03.2008., 10:22
koristim dosta "prirodnih" sredstava za čišćenje , tipa ocat, sol, soda bikarbona, .... ali ovo se prvenstveno odnosi na cure koje imaju peći na kruto gorivo. PEPEO!!!!

Super je za čišćenje. Oribati sudoper, suđe od inoxa, sjaji se kao da je tek kupljeno, prije par dana sam bila u ispomoći svekrvi u vezi čišćenja i sve sam joj oribala u kuhinji sa octom i pepelom. Tvrdokorna masnoća na pločicama iza štednjaka, bočne stranice na donjim elementima,.....

Lijepo vlažnu spužvicu umočiti u pepeo, izribati i isprati. za ne povjerovati što sve skida i čisti

mirjana
15.03.2008., 11:24
sa čime oprati kuhinjske elemente od punog drveta trešnja?
naime neka masnoća mi se skupila pa neznam sa čime to tretirati, strah me da ne ogrebem?

ja imam puno drvo hrast (dok je ne promijenimo :P ) i čistim sa Prontom (tekućina za čišćenje drvenih površina) - piše na boci još i Legno Pulito (nemam pojma što to znači), koristi se razrijeđeno, u to namočim "čarobnu krpu" (neku običnu iz Getroa) i u par poteza skine svu prljavštinu i masnoću, a još se i kuhinja sjaji :)

Dream
15.03.2008., 18:06

Ne razumijem pitanje :/ . Naravno da treba i isprati na kraju - krpa i čista voda i udri. Na kraju, naravno, obrisati suhom krpom i ostaviti da se osuši.

Dada
16.03.2008., 10:08
[quote="mirjana"]

ja imam puno drvo hrast (dok je ne promijenimo :P ) i čistim sa Prontom (tekućina za čišćenje drvenih površina) - piše na boci još i Legno Pulito (nemam pojma što to znači)

Legno Pulito = sredstvo za poliranje drvenih površina

janjica
20.03.2008., 20:23
je li tko koristi mr. proper za kupaonicu?

uporna
20.03.2008., 21:07
Ja plavi za pločice i super mi i miriši i čisti.

janjica
20.03.2008., 21:23
Ja plavi za pločice i super mi i miriši i čisti.

samo za pločice? :?

sorciere
20.03.2008., 21:25

Ne razumijem pitanje :/ . Naravno da treba i isprati na kraju - krpa i čista voda i udri. Na kraju, naravno, obrisati suhom krpom i ostaviti da se osuši.

da ti pojasnim pitanje :mrgreen: :

kad god sam nešto prala deterdžentom za suđe - potrošila sam litre i litre vode da to isperem... :/ . pa mi se zamjerilo.

emira
20.03.2008., 23:22
Ima li netko ideju s čime očistiti onu odvratnu ljepljivu prljavštinu na kuhinji od oraha koja se nakupila od gradskog plina ( nije masnoća i nečistoća od nečišćenja već isključivo od plina 8) ) ???

zrinka
20.03.2008., 23:28
kako postici da ocat onoliko ne smrdi?

Dream
21.03.2008., 20:16
kako postici da ocat onoliko ne smrdi?
Na žalost - nikako. Umjesto octa koristiti limunsku kiselinu.

Trina
05.05.2008., 15:23
Vidim da je netko postavio pitanje koje mene zanima a nitko nije odgovorio.S čime perete kauče i garniture?Ja sam probala sa Vanishem i nisa očistila ništa.sad ga imam namjeru izglancati jer se ima vremena sušiti i mjesec dana ako treba ali ja ne znam s čim se to da stvarno očistiti

Ria
06.05.2008., 09:47
U novom stanu u kupaoni imam neke čudne pločice. Nove su, nit su glatke skroz nit su hrapave, onako između.
Kad smo uselili oprala sam ih sve i dobro isprala nekoliko puta no ponjima su sve ostali tragovi od čišćenja i kad su se tragovi osušili pločice su ostale skroz matirane.
Imate li ideju čime ih oprati, premazati, ispolirati?

clumsy mom
06.05.2008., 11:00
Trina, ja imam usisivač koji ima opciju pranja tepiha i mebla pa perem tim.

A kad ponestane detergenta (kao što mi je ponestalo pre izvesnog vremena) zovem gospodina Perača Tepiha-Mebla i dam mu 2h da mi se mota po stanu. Kad završi prošetam porodicu po gradu, vodim ih na sladoled i na spravice dok promaja ne odradi svoje i ja budem slobodna da samo u čarapama prošetam po svojim čistim mirisinim tepisima do svoje čiste i mirisne garniture u boravku

zhang
06.05.2008., 13:15
Vidim da je netko postavio pitanje koje mene zanima a nitko nije odgovorio.S čime perete kauče i garniture?Ja sam probala sa Vanishem i nisa očistila ništa.sad ga imam namjeru izglancati jer se ima vremena sušiti i mjesec dana ako treba ali ja ne znam s čim se to da stvarno očistiti

u zg ima firmi koje dolaze doma i čiste tepihe i garniture, znam da sam jednom prilikom zvala (nažalost nemam više broj) jer sam mislila dati sve to oprati i nije bilo baš ful jeftino, ali sjećam se da sam razmišljala da bolje da mi za tu lovu oni dođu i to operu kako spada nego da ja mrljam sa svim i svačim pa da ih na kraju opet zovem. na kraju nismo tako prali jer su se stvari posložile tako da smo kupili nove garniture.

a da tako probate? mislim, kupite novu garnituru? :mrgreen:

Trina
06.05.2008., 13:34

u zg ima firmi koje dolaze doma i čiste tepihe i garniture, znam da sam jednom prilikom zvala (nažalost nemam više broj) jer sam mislila dati sve to oprati i nije bilo baš ful jeftino, ali sjećam se da sam razmišljala da bolje da mi za tu lovu oni dođu i to operu kako spada nego da ja mrljam sa svim i svačim pa da ih na kraju opet zovem. na kraju nismo tako prali jer su se stvari posložile tako da smo kupili nove garniture.

a da tako probate? mislim, kupite novu garnituru? :mrgreen:
:lol: Moš misliti,zato je i čistim da bi bar ličilo na nešto.Ma kauč je odličan,ogroman,udoban,stvarno je super i nebi ga mijenjala (i da smo sad u mogućnosti).Nisam u Zagrebu tako da mi i ona opcija otpada a ne znam nikoga tko ima taj usisivač što Clumsy mum spominje.Danas am otišla u dućan pa gledam te silne Vanishe,ovo ,ono,na kraju opet nisam ništa uzela.

clumsy mom
06.05.2008., 13:37
Pa ne znam, ovi 'naši' uopšte nisu skupi. Npr. za pranje 2 tepiha (3x2 i 4x3m), jedne staze (1.2x2.5m) i garniture u boravku (trosed, dvosed, fotelja) platila sam 1200din što bi u kunama bilo oko 120.

E sad, ako se neko odluči zvati neku od tih službi najbolje je raspitati se dobro kako naplaćuju uslugu - po kvadratnom metru ili po kanisteru na mašini. Nama je jednom tip naplaćivao po kvadratnom metru i potrošio malo više od jednog kanistera detergenta (rastvorenog, kakav ide u mašinu) - preleteo je kroz stan i naplatio isto kao i kolega koji na ovo što navedoh potroši 4 kanistera. Neću uopšte da vam pričam kakvi su tepisi ostali iza njega

clumsy mom
06.05.2008., 13:42
Meni je Vanish dobar za tepihe ali mebl ne bih prala time. Prejako miriše (meni danima, mm-u sedmicama), preoštar za ruke (bez rukavica nikako ma koji promer da pravim), ne ispira se (ni po uputstvu niti to tehnički možeš izvesti na kauču)...Hemija najgore vrste ako mene pitate i izbegavam ga i za tepihe kad god mogu - koristim ga samo za fleke koje ne mogu skinuti drugačije ili tako što uveče obrišem njime tepihe a ujutru ih operem mašinom

zhang
06.05.2008., 16:33
ne ispira se (ni po uputstvu niti to tehnički možeš izvesti na kauču
e ovo je razlog zbog kojeg sam se bila raspitivala za čišćenje. nekak, još mogu provariti da tepihe ne isperem, ali kauče... :roll:

Sanja
17.06.2008., 11:43
Dižem topic jednim pitanjem: na kojoj temperaturi perete tenisice?

Sjećam se da sam kao klinka svoje uredno prala u perilici i uvijek su iz nje izlazile čiste i mirisne, no ne sjećam se više na koliko. :?

clumsy mom
17.06.2008., 11:52
Kod mene to ide zavisno od boje - tamne na 40C a svetlije na 40 ili 60C. Uglavnom ih perem zajedno sa vešom pa je i temperatura pranja određena tako. Dakle, sve samo ne otkuvavanje

Sandalice, papuče i sobne patike perem na 40C

Sanja
17.06.2008., 12:15
Hvala, clumsy mom! :love: I meni je u sjećanju da sam ih prala na 40, a sad mi se već čini da sam sigurna u to. :mrgreen: