PDA

Pogledaj cijelu verziju : sve što ste oduvijek htjeli znati o...

Stranice : 1 2 [3]

Maja
08.12.2008., 16:12
Je, stvar je u tome da ja tu tradiciju koja mi se sad čini prazna (meni, osobno, ne želim više podržavati tradiciju radi nje same) želim ukinuti.

ivarica
08.12.2008., 16:22
darivati ljude, pogotovo djecu, je bas lijepo i ispunjava.
neki obicaji su izmisljeni zato jer je ljudima trebalo na to malo skrenuti paznju, kad su sami zaboravili.
to sto se sada prodaje bozic vec u listopadu ne znaci da je obicaj darivanja prazan i za ukinuti

Svimbalo
08.12.2008., 16:24
darivati ljude, pogotovo djecu, je bas lijepo i ispunjava.
neki obicaji su izmisljeni zato jer je ljudima trebalo na to malo skrenuti paznju, kad su sami zaboravili.

Tako je! Mene toliko veseli pronalaženje poklona za meni drage osobe, da se u tome trenutku uopće ne opterećujem pitanjem "a zašto?"

Maja
08.12.2008., 16:27
ivka mislila sam na trpezu i slično, bar u ovom gornjem postu, ne na darivanje

ivarica
08.12.2008., 16:33
a gle, kod mene i tebe sigurno nece biti, niti je ikad bilo, bakanalija :lol:

cvijeta73
08.12.2008., 16:34
majo - prazno ne može biti nikako - pa ja se dan danas veselim ko malo dijete kad pod borom nađem paket s mojim imenom. a kako neće oni.
mi to ovako - za božić ja skuham ručak i svi dođu kod nas - sveki, baka od mm-a, moja mama, sestra i njen dečko. i svatko svakome nešto kupi, tako da je to jedna oveća hrpa poklona. i onda, dok je juraj još vjerovao u dm, bi mm pozvonio na vrata, u kostimu, na brzaka ostavio punu vreću poklona pod bor i zbrisao da ga ne skuži. zadnji put ga je skužio, al ne bi priznao ni mrtav. :mrgreen:
e onda ja nastupam, sjednem pod bor i s dozom dramaturgije, odabirem poklone, a juraj ih nosi. i ne krećem dalje dok ta osoba koja je dobila poklon taj poklon ne otvori i dobro ga ne prokomentira. npr. neizostavne čarape. :mrgreen:
tu ulogu nikome ne dam, ni svojoj djeci, iako juraj žica da on bude taj koji će birati kome će se poklon udijeliti.
tako smo imali i u doba najveće krize kad su doslovce samo čarape i bile pod borom, ali uzbuđenja kod otvaranja tih paketa, nikad nije falilo.

cvijeta73
08.12.2008., 16:36
eh, tek sad vidim da je problem u trpezi. tu ti ne mogu pomoći, jer volim kuhati, naročito za druge, pa mi to uopće nije predmet za raspravljati. :mrgreen:

Maja
08.12.2008., 16:39
ah, tako je nekako bilo i kod neke rodbine u njemačkoj, na kraju se to pretvorilo u tako prestrašan karneval poklanjanja da sam u tu uvela skromnost.
Enivej, božićnog ručka a niti božićne večere neće biti. Iako, nekome se uvaliti na bakalarčić (zapravo, već sam se sjetila tko nam duguje od lani :mrgreen: ) je drugi par rukava.
Kolača će biti jer ih volim raditi za razliku od pečenja mesa, krumpira i ostalih sportova.
Kad malo pogledam, ostaje mi samo pitanje djeda mraza i njegovog čudesnog pojavljivanja na kazališnoj predstavi.

Maja
08.12.2008., 16:39
eh, tek sad vidim da je problem u trpezi. tu ti ne mogu pomoći, jer volim kuhati, naročito za druge, pa mi to uopće nije predmet za raspravljati. :mrgreen:

eto, ja sam ona suprotna :)

Kanga
08.12.2008., 17:08
Kod nas poklone dijele bake, a prepustila sam im na volju i odluku o prezentaciji (ako one zele da je od Isuseka, neka je). Sto se tice mog uplitanja u objasnjavanja od koga je, kazem jedino da sam sigurna da je – od srca :heart: . Imam povjerenja da ce u tim mudrim glavicam sve to sjesti na svoje mjesto.

Ja volim bozicno-novogodisnje praznike zbog prilike za veca obiteljska okupljanja - odemo par dana kod mojih (Medimurje), par dana kod mm-ovih (Dalmacija), uvijek je veselo. Ja sama nisam tip od ukrasavanja, kuhanja i ceremonija, ali kad je to dio druzenja, veseli me. I mislim da nije slucajno da se takve stvari od davnine (nevezano za krscanstvo koje je, po mom misljenju, samo preuzelo termin od paganskih obicaja) prakticiraju bas u ovo doba godine – kad je hladno, pomalo depresivno i nema puno drugih sadrzaja za razonodu...

Inace, za Nikolinje je moja firma organizirala kazalisnu predstavu (bila je bas zgodna), a nakon nje je dosao i S.N. i podjelio poklone. Na zalost, dominirali su smokici i kemijski slatkisi :( , za koje je T komentirala da ih se mora pozuriti pojesti dok ih ja nisam pobacala u smece :( :( (to sam jedan jedini put napravila u naletu ludila :oops: jer su dobili stvarno najgori moguci prehrambeni kic i to mi je, tipicno zenski :P , zapamtila za sva vremen, iako ih inace ucim da cijene poruku poklona, a ne njegov sadrzaj...).

Zorana
08.12.2008., 17:12
Ja sam jos gora, cekam da moji zaspu pa prehrambeni kic pojedem sama. :mrgreen:

sofke
08.12.2008., 19:44
he,he...moja samo jede smokiće, kad ih se dočepa..ima puna usta i trpa ih u džepove

Kanga
09.12.2008., 09:54
Ja sam jos gora, cekam da moji zaspu pa prehrambeni kic pojedem sama. :mrgreen:

ahaa, pa nakrcana fluorescentnim lizalicama i gumenim bombonima duginih boja i mirisa koji omamljuje sjedas za tipkovnicu i kreces u pravovjerni pohod protiv vjerskog odgoja - sad mi je jasno odakle dolazi animozitet i otrovna ubojitost onih postova :P :lol:

Zorana
09.12.2008., 10:43
:coffee:
:*
Gledaj, mozda ja stvarno ne kuzim koliko je nekome uvredljivo ono sto sam pisala. Ali, stvarno me nekad nervira to sto se uvijek o vjeri i vjernicima mora razgovarati u rukavicama. Pa npr. kazem kako je meni prica o djevici Mariji totalna glupost, skoci njih dvadeset jer ja nekog vrijedjam. Ali, zasto? Kazem da mi je npr. Stari zavjet pun agresivnih, ratobornih prica o nekakvim prorocima koji su i sami bili takvi, opet se netko uvrijedi. Eno citam da ne mozes reci ni rijec indoktrinacija bez da se netko ne uvrijedi. Ako ja smatram da je osoba, bilo koja osoba, od malena odgajana da vjeruje u znanstveno i kojekako drugo upitne tvrdnje, zasto bi mi moralo biti neugodno reci kako mislim da je rijec o indoktrinaciji?
Necu da se opet povuce prica o vjeri kao takvoj, ovo bi bila mala kuknjava na temi istomisljenika.
Nemoj se naljutiti, ali dok citam ono sto ti pises, brate mili svako malo se nesto ispricavas, izvinjavas, pa rekla krivu rijec, pa napisala krivo slovo....ne kontam zasto? Jer je nekome trecem stalo da svaku rijec vaze i jer se netko stalno osjeca uvrijedjen? A onda opet, na skoro svakoj drugoj temi smo spremni olako napisati kako je sve ili puno toga u ocima promatraca dok to isto ocito ne vazi po vjerskom pitanju?

marta
09.12.2008., 10:50
Nemoj da ti sad posaljem jednog cokoladnog Sv. Nikolu. :aparatic:

Svimbalo
09.12.2008., 10:59
:coffee:
Gledaj, mozda ja stvarno ne kuzim koliko je nekome uvredljivo ono sto sam pisala. Ali, stvarno me nekad nervira to sto se uvijek o vjeri i vjernicima mora razgovarati u rukavicama. Pa npr. kazem kako je meni prica o djevici Mariji totalna glupost, skoci njih dvadeset jer ja nekog vrijedjam. Ali, zasto? Kazem da mi je npr. Stari zavjet pun agresivnih, ratobornih prica o nekakvim prorocima koji su i sami bili takvi, opet se netko uvrijedi. Eno citam da ne mozes reci ni rijec indoktrinacija bez da se netko ne uvrijedi. Ako ja smatram da je osoba, bilo koja osoba, od malena odgajana da vjeruje u znanstveno i kojekako drugo upitne tvrdnje, zasto bi mi moralo biti neugodno reci kako mislim da je rijec o indoktrinaciji?
Necu da se opet povuce prica o vjeri kao takvoj, ovo bi bila mala kuknjava na temi istomisljenika.
Nemoj se naljutiti, ali dok citam ono sto ti pises, brate mili svako malo se nesto ispricavas, izvinjavas, pa rekla krivu rijec, pa napisala krivo slovo....ne kontam zasto? Jer je nekome trecem stalo da svaku rijec vaze i jer se netko stalno osjeca uvrijedjen? A onda opet, na skoro svakoj drugoj temi smo spremni olako napisati kako je sve ili puno toga u ocima promatraca dok to isto ocito ne vazi po vjerskom pitanju?

mama courage
09.12.2008., 11:28
zorana, potpis.

al da ne misliš da si jedina koja se tako osjeća ili da je forum jedini gdje važe ta "nepisana" pravila - i richard dawkins to spominje u svojoj knjizi "iluzija o bogu".

cvijeta73
09.12.2008., 12:15
zorana, ni ja ne shvaćam zašto je to tako, valja pročitati tu knjigu, ali kako god bilo, žao mi je kad se zrinka osjeća uvrijeđeno. :/

za ostale još nekako i preživim :mrgreen:

Zdenka2
09.12.2008., 13:03
[quote="Zorana"]

:Pa npr. kazem kako je meni prica o djevici Mariji totalna glupost, skoci njih dvadeset jer ja nekog vrijedjam. Ali, zasto? Kazem da mi je npr. Stari zavjet pun agresivnih, ratobornih prica o nekakvim prorocima koji su i sami bili takvi, opet se netko uvrijedi. Eno citam da ne mozes reci ni rijec indoktrinacija bez da se netko ne uvrijedi. Ako ja smatram da je osoba, bilo koja osoba, od malena odgajana da vjeruje u znanstveno i kojekako drugo upitne tvrdnje, zasto bi mi moralo biti neugodno reci kako mislim da je rijec o indoktrinaciji?
quote]

Mene ovo uopće ne smeta. To je samo tvoje mišljenje. Smeta me kad se spuštaš na osobnu razinu i vrijeđaš tuđe mišljenje, a to često radiš.

Zorana
09.12.2008., 13:52
Marta, cokolada u bilo kojoj formi moze proci. :mrgreen:
Na ovo ostalo ne znam sta da kazem. I meni je jako zao kad se Zrinka uvrijedi, kad se Zdenka uvrijedi, kad se AdioMare uvrijedi..... :/

Kanga
09.12.2008., 14:12
Nemoj se naljutiti, ali dok citam ono sto ti pises, brate mili svako malo se nesto ispricavas, izvinjavas, pa rekla krivu rijec, pa napisala krivo slovo....ne kontam zasto?

Ma, daj, reci mi gdje je to osim u tzv. slucaju indoktrinacija. Da, stalo mi je do toga da se onaj s kojim pricam ne osjeca uvrijedenim jer takva rasprava nema potencijala biti konstruktivna (i nije mi zanimljiva). Npr. zao mi je sto sam upotrijebila rijec indoktrinacija (mogla sam je zamjeniti i nekom neutralnijom, a da smisao ostane isti) jer je rasprsila raspravu, umjesto da je fokusira i recimo potakne nekog od vjernika da prokomentira ono sto je trebala biti poanta tog mog posta – problem diskriminacije za koju smatram odgovornima i sve one koji pasivno podrzavaju i/ili cak opravdavaju vjeronauk u redovnoj nastavi... Ali, sve se svelo na nasenu uvredu, cisti promasaj s moje strane.

Zorana
09.12.2008., 14:34
Ne mislim nikako da je to promasaj s tvoje strane. Od svih ljudi na ovom forumu, ne s tvoje strane. Bas sam se tebi i obratila sada jer su tvoje namjere sasvim jasne, transparentne, ciste i nedvosmislene, s punim postovanjem prema sugovornicima. I nije mi jasno da ti, unatoc tome, vidis u, npr. situaciji gdje si spomenula indoktrinaciju, svoju gresku i svoj promasaj.

Kanga
09.12.2008., 16:40
Zorana, meni je drago da ti na taj nacin vidis moje postove, ali zelja mi je bila da ih na taj nacin dozive moji neistomisljenici, sto nije bio slucaj (u tome vidim svoj promasaj). A mislim da to nije nemoguca misija, bez obzira na otezavajuce okolnosti :mrgreen:

MC, oprosti na malom off-topiku, ali nisam ti do sad uspjela pohvaliti potpis - veseli me da promoviras pravo na mogucnost izbora mjesta i nacina poroda :* :D :mrgreen:

mama courage
09.12.2008., 18:32
ma, lako ćemo za offtopik, tu bih fakat u cijelosti potpisala zoranin zadnji post. nego što tebi, kanga, trebaju naočale... kakvo pravo na izbor :?

Zoila
09.12.2008., 18:49
mi smo na djedu mrazu, oduvijek, zauvijek
al došla mi Nola neki dan iz vrtića s pričom o isuseku koji će joj donijeti to i to, ajme, para na uši

samo vi nastavite svojim tokom. ja bih na kratko se vratila na ovaj dio diskusije. Naime, imam odgovor za sve vas i vase dileme! cula ja odgovor od casne sestre u tramvaju, prije pola sata najvise. Mora da je istina. Dakle, moje milo dijete je imalo u ruci igrackicu koju sam ja kupila na kiosku par stanica prije. Jest da je od miki casopisa, no to nije vazno. I moje milo dijete je izazvalo navalu njeznih osjecaja u casni koja je sjedila do njega i u teti koja je sjedila preko puta casne. Po razgovoru koji su drzale, rekla bih da se znaju. I tako raspekmezane nad prizorom dijeteta s igrackom, casna je komentirala - ooo, izgleda Sveti Nikola je bio i kod ovog djecaka!
na to rekla teta: a znate, djed mraz i djed bozicnjak su sada u ZATVORU. i smijese nad milim djecakom.
odgovori casna: DA. JESU. A zato ce skorostici ISUSEK.(1)

dakle, sad vam je sve jasno. Srecom, moje dijete je bilo okupirano mrljanjem igracke u ruci i nije se obazirao na tetu i casnu. I nije primjetio moje kolutanje ocima :roll:

(1) Teta i casna, Tramvaj broj 14 u smjeru prema jugu; 2008. Stanica prije pekare na savskoj.

ina33
09.12.2008., 19:27
na to rekla teta: a znate, djed mraz i djed bozicnjak su sada u ZATVORU. i smijese nad milim djecakom.
odgovori casna: DA. JESU. A zato ce skorostici ISUSEK.(1)

Malo sam ispala iz štosa - što znači da su Djed Mraz i Djed Božićnjak u zatvoru? Da sad nisu oni "in" (znači niti Djed Božićnjak), nego darove donosi Isusek, tj. mali Isus? Uh. Mislim da je u stvari glavni izazov obrana djeteta od darova tijekom prosinca - ako se uzme onako remixed version - to su onda Sv. Nikola, Djed Mraz ili Božićnjak ili Isusek, neko još na Sv. Lucu... Doduše, moje dijete će u ZG-u bit okruženo ateističkim dijelom obitelji, tako da u stvari nama neće baš biti tako teško a propos pretjeranog darivanja.

ivarica
09.12.2008., 19:32
casna je komentirala - ooo, izgleda Sveti Nikola je bio i kod ovog djecaka!
odgovori casna: DA. JESU.

jao jao zoila.
pa kako si to presutala?
trebala si reci: djed mraz u zatvoruu? sto ste krenuli ponovo s inkvizicijom?

cvijeta73
09.12.2008., 20:28
a u jurajevom razredu danas totalni raspašoj, pobuna i nevjerica :lol: :lol:
vjeroučiteljica je onoj polovici učenika što idu na vjeronauk rekla da ne postoji ni djed mraz, ni djed božićnjak, ni sveti nikola - u vidu donositelja poklona, i da poklone dobijaju u stvari od roditelja. djeca plačući izlazila iz učionice. dostaih ima kojima je to šok bio. a roditelji poludili, skoro pa pobuna izbila. :lol:

ina33
09.12.2008., 23:37
a u jurajevom razredu danas totalni raspašoj, pobuna i nevjerica :lol: :lol:
vjeroučiteljica je onoj polovici učenika što idu na vjeronauk rekla da ne postoji ni djed mraz, ni djed božićnjak, ni sveti nikola - u vidu donositelja poklona, i da poklone dobijaju u stvari od roditelja. djeca plačući izlazila iz učionice. dostaih ima kojima je to šok bio. a roditelji poludili, skoro pa pobuna izbila. :lol:

Ajme meni. I smiješno mi je i žao dječice.

cvijeta73
09.12.2008., 23:43
Ajme meni. I smiješno mi je i žao dječice.

ma i meni ih je žao, ali cijela ta scena, kad sam došla po juraja u školu je bila prilično, hm, smiješna, da.

Kanga
10.12.2008., 11:32
uh, Zoila :(

nego što tebi, kanga, trebaju naočale... kakvo pravo na izbor :?

:lol: ma nije problem u vidu ovaj put (bas sam neki dan podigla nove lece :D ) nego se tvoj potpis moze shvatiti kao implicitna podrska pravu na izbor (jasno je meni da on to nije :* ) jer za sad je u HR to NE po difoltu, a ne po onome sto ce tko reci, NE (osim za nekolicinu zena spremnih preuzeti rizik sive ili cak crne rabote). ali, ok, necu vise izvrtati originalni smisao tvoje namjere - vidim da nema sale s tobom kad je porod u pitanju, to je ok :)

mama courage
10.12.2008., 11:53
vidim da nema sale s tobom kad je porod u pitanju, to je ok

vala, u pravu si! :lol:

što ne znači da se neću ogrebati za knjige koje naručiš :P :oops: :mrgreen:

Kanga
10.12.2008., 12:01
[quote]što ne znači da se neću ogrebati za knjige koje naručiš :P :oops: :mrgreen:

mislis na Odenta? :mrgreen:

naravno da hoces, javim ti se kad stignu solsticijski i ini prirucnici :)

mama courage
10.12.2008., 12:20
[quote]što ne znači da se neću ogrebati za knjige koje naručiš :P :oops: :mrgreen:

mislis na Odenta? :mrgreen:

naravno da hoces, javim ti se kad stignu solsticijski i ini prirucnici :)

a ja, kao što rekoh, dajem svoje na posudbu u siječnju, kad nabavim u ch.

Tiwi
14.12.2008., 00:01
casna je komentirala - ooo, izgleda Sveti Nikola je bio i kod ovog djecaka!
odgovori casna: DA. JESU.

jao jao zoila.
pa kako si to presutala?
trebala si reci: djed mraz u zatvoruu? sto ste krenuli ponovo s inkvizicijom?

Baš se čudim. Ja ne bih prešutjela ziher. Ali me frka jer me ponesu emocije (još sam očito malo prenabrijana hormonalno).

Nego, kaj ljudi u zadnje vrijeme briju na to s Isusekom?! Kakav Isusek koji donosi poklone. Pa onda moramo mijenjati cijelu priču. Jer u realnoj, onoj pravoj priči o Božiću malom su Isuseku nosili poklone, jer se rodio.
Istina, ti su pokloni došli ne baš taj dan jer bi bilo rodilji malo nezgodno, nego za tjedan dana, (znate ona tri stričeka s mirisima, zlatom i tamjanom). Nema to veze, zgodan mi je način prisjećanja ili samo konzumiranja blagdanskog ozračja, jer je fakat lijep osjećaj nekog darivati.

A luuuda sam na Bžićnjake i Isuseke. Moji su morali pristati na Deda Mraza i bok.

Kuhanje me posebno fura oko blagdana. Al Majo pa to se i vidi na meni (a i na tebi, da nisi baš pajcekica ko ja :lol: :oops: :mrgreen: )

vissnja
14.12.2008., 00:19
Baš sam se malo raspitala po familiji, i MMa sam propitala. Nama nikad nisu prodavali tu priču sa Deda Mrazom. Oduvek smo (klinci iz familije, a i MMovi svi) znali da poklone kupuju mama i tata, bake i deke.... Deda Mraza smo viđali samo na nekim priredbama i ja sam znala da je to glumac koji deli poklone koje nam je kupila mamina firma :mrgreen:
Ova ostala verska ekipa nije postojala u mom rečniku pojmova do ..... ko zna kad.
I kažem ja MMu: znaš, ja ne bih da mi Nađi prodajemo foru sa Deda Mrazom, kupićemo joj poklone, staviti pod bor i reći da su od mame, tate, bake, deke za Novu Godinu i to je to. A MM (mislila sam da će biti protiv) kaže: pa naravno, neću ja da reklamiram drugoga, em kupim poklone, em još da to pripišem DM-u :roll:

mama courage
14.12.2008., 00:21
moram reći da meni - što sam starija - sve više ide na nerve to božično darivanje. volim poklanjati, al kad vidim nešto što bi se nekom moglo svidjeti, volim to odmah kupiti, a svakako ne volim ovo što ću sad činiti - sumanuto ići svima tražiti poklone.... jerbooooo.... (odavno nismo tračali našu obitelj) ne do bog :mrgreen: da ja staroj ne kupim neki poklon, ta se uvrijedi gore nego zxuja. :mrgreen: a više fakat ne znam što ću, CD olivera dragojevića ima u svim mogućim izdanjima. parfemi i sl je prebanalno, na koncert mate bulića nije htjela ići :lol: kartu za monzu joj kupujem za sljedeći rođendan...uf. na sto muka sam!

nego sinoć sam se smijala skeču na njemačkoj tv. marija, josip i imali isus u štalici, odjednom kuca im netko na vrata, oni misle da su to tri mudraca, kad ono ulazi komičar prerušen kao onaj tip (zwegert, tko ga zna) iz njem. reality emisije "van iz dugova" i sad im govori kako su oni u dugovima i kako trebaju štedjeti. i pita tip josipa: jel dijete vaše. josip veli: jeste. a on: okej, inače smo mogli tražiti alimentaciju od biološkog oca. :mrgreen: onda ih pita: vidim, imate magare i vola, zar baš moraju ta dva prijevozna sredstva biti ? a što ne koristite javne volove, time ćete puno uštedjeti. i sad, ode taj tip, ovi jadni ostadoše skroz zbunjeni. nakon sekunde opet netko kuca na vratima štalice, oni otvaraju kad ulazi (opet komičarka prerušena kao) njemačka super nanny i gleda onako kako to uvijek čini u toj emisiji, prati kako marija i josip razgovaraju i veli josipu da je on isuviše agresivan otac, da mali isus samo plače zbog toga. :lol: i na kraju, opet netko kuca na vrata - otvaraju oni vrata, kad ulazi tip prerušen kao ona debela njemačka voditeljica koja uređuje stanove. i veli im: sad ću vam urediti ovu štalicu. :lol: izbaci volove i magare, i stavi magareću kožu na pod, pored novog kamina. :lol: :lol:

vissnja
14.12.2008., 00:45
Što se poklona tiče kod nas je običaj u familiji ovakav: samo se deci kupuju pokloni. Ja sam dobijala poklone od moje bake, tetke i roditelja dok nisam rodila Nađu. Sad ona dobija poklone, i ostali klinci iz familije.
Božići (oba) ništa, nikome. Osim što moja baka svima nama pokloni po čarape, narandžu i slatkiš :)

mim
14.12.2008., 10:51
Deda Mraza smo viđali samo na nekim priredbama i ja sam znala da je to glumac koji deli poklone koje nam je kupila mamina firma :mrgreen:

Ne znam do koje sam godine vjerovala ( i jesam li uopće) u DM, ali se sjećam jedne podjele darova u tatinoj firmi (imala sam 3,5 god.) kad sam na sav glas vikala: "To nije DM nego moj tata!!" i tako ostaloj djeci srušila mit o tome tko nosi poklone :mrgreen: .
I, da, tata mi je stvarno bio DM 8) .

Tiwi
14.12.2008., 11:55
Emso skeč mi zvuči odlično.

Inače, ja uopće ne spadam ovdje jer nisam ateist (ne - ja jednostavno ne mogu vjerovati u ništa niti ne vjerovati u nešto, iako je moje poimanje vjere .. uh), ali kako definitivno sebe ne mogu ubrojiti na topik o odgoju u duhu vjere, malo sam se ovdje prislonila. Ovo je da bi me malo bolje razumjeli. Nadam se ne i prognali :lol: <9ispast će da onda niti jedna strana nije tolerantna za drugačije).

Meni je bilo koma godinama s mojim starim koji je gnjavio sve žive s tim svojim ateizmom i dozlaboga mi je išao na živce s ousporedbama, mudrovanjima i prepucavanjima tipa: Ajde ti meni reci ako je taj tvoj bog svemoguć, kako onda ne može stvorit kamen koji ne može podić. bhah

A pokloni, božićno kićenje i sav taj ugođaj smo mi klinci zapravo isforsali kasnije kad smo malo odrasli, jer nam je falilo. Mama je lakše pristala jer su njeni više od crkve. Moji inače nikad nisu vjenčani u crkvi.

I sad, ja sam valjda zbog tih sjećanja na blagdane kad nije bilo kao kod drugih, tugaljiva na samu tu pomisao, pa nema šanse da klincima to uskrati. Lijepo ćemo blagovati, veseliti se i kititi a usput im pojasniti običaje i od kud to sve i kako su sad tako iskombinirani (jer ste već zaključile kak su se pomiješale razne kulture, što darivanj, tšo kićenja jelke isl).

Ja se sjećam da kao djetetu mi uopće nije bilo drago biti toliko različita od drugih.

s_a_n_d_r_a
14.12.2008., 13:13
mc danas repriza u 12,35 :mrgreen:

ina33
14.12.2008., 16:14
Mc, hilerijus :lol: !

Tiwi, i ja nekako slično razmišljam - kod nas je slična obiteljska situacija -mamina strana je naginjala religiji, a tata nije išao u crkvu, ali nije bio neki sad ateist na barikadama koji bi se oko ičeg raspravljao, općenito mu nikakve životne filozifije nisu bile važne, osim neke pragme i prakse - bilo da se radi o religiji, ili, npr. Rotarijancima. Moram priznat da mi je stari sve važniji godinama i baš mi je nekako ok. Mama je full prigrlila grižnju savjesti - tipa ako ne vjeruješ u Boga, dogodit će ti se to i to i, naravno, to mi ide na živce. Kuća se kitila i u tome sam guštala kao dijete i kitimo je dalje i MM i ja, iako su MM-ovi ateisti (osim babe pokojne koja mu je bila jako važna i jako religiozna). Jedino me ove godine shopping frenzy baš ne dodiruje i stvarno mi je sve to prenapuhano (možda je dio i toga što sam na porodiljnome pa nemam baš viška sredstava, ko bi znao).

mama courage
16.12.2008., 00:47
ja uopće ne spadam ovdje jer nisam ateist

mislim da spadaš:

drage forumašice i forumaši

topic je namijenjen osobama, koje - iz bilo kojeg razloga i na bilo koji način - ne vjeruju u boga, il vjeruju da bog(ovi) ne postoji(e), il ne vjeruju u boga kako ga opisuju (svjetske tj. poznate) religije, a dobro došle su sve osobe, koje imaju nešto zanimljivo za reći. :heart:

:love:

s_a_n_d_r_a
16.12.2008., 13:00
mc ja sam pretproslu nedjelju na vox-u gledala jednu super bbc reportazu,al nemogu se sad nikako sjetiti tocnog imena,mislim da je bilo nesto u stilu moje unutrasnje ja.
mozda znas o cemu pricam,a preporuciti je :)

mama courage
16.12.2008., 16:16
umiiiireeeem od smijehaaa

što je skromno dete, neće da otvara poklon... nije skromno dete, nego vidim da je pižama.... ebala vas pižama! mekan poklon! čim je mekan poklon tu leba nema!! (http://www.youtube.com/watch?v=wpsPRZ8tbp8) :lol: :lol:

s_a_n_d_r_a - nisam gledala, no znam da oni imaju super emisije.

cvijeta73
16.12.2008., 17:15
sjećam se još tih mekanih poklona :lol:
samo fali još i osvrt na muke kod pokušaja utjerivanja bora u stalak. pa stoji krivo, pa još malo sjekiricom, jednom smo skoro tako ostali bez bora, a jednom ga skratili za dobar metar. srećom, živjela sam u onim starim stanovima u centru, s plafonima od 3,5 m pa je bor uvijek bio najmanje 2m visok. :mrgreen:

Tiwi
16.12.2008., 20:09
aaaaaaaaa umireeeeeeeeeem
jeb.ali vas mekani pokloni :lol: :lol:

baš mi je to prošlo kroz glavu prekjučer, kad je moja stara rekla da ide kupit nešto djeci pa da kažem šta im treba. Ko ono, šta će im igračke, imate na bacanje, ja ću neku trenirkicu i čizmice :roll:

Kanga
17.12.2008., 10:09
He-he-he, Jerko prije nekoliko godina, prijateljici koja nam je cak iz Engleske donjela veelike "mekane" poklone: "Hvala, ali, znas, ja ti bas ne volim kad mi poklanjaju robu..." :oops: Ne ponovilo se :mrgreen:

Anci
17.12.2008., 10:12

To reče žena koja poklanja čarape...tc tc tc :lol:

Tiwi
17.12.2008., 11:17

To reče žena koja poklanja čarape...tc tc tc :lol:

odvalj :lol:

:love:

Zorana
17.12.2008., 12:04
Ispast ce bezobrazno i sreca da neki od "poklonitelja" ne citaju :mrgreen: , ali kad se ja sjetim nekih sitnica koje sam znala dobiti, vrlo bih rado da mi je netko umjesto toga uvalio carape. 8)

Svimbalo
19.12.2008., 01:42
Ovaj post je i za ovaj topic i za onaj moj o demokratičnosti. Priča slijedi: proteklih sedam dana ležala sam u bolnici. U sobi sa mnom je tri dana ležala i stara gospođa koja je oličenje svega onoga od čega mi se ranije dizala kosa na glavi, a u ovoj konkretnoj situaciji sam se ponijela vrlo tolerantno. Naime, svaki dan je molila, u nedjelju smo gledale prijenos mise na TV-u-ona je cijelu glasno (i bez sluha :mrgreen: ) otpjevala, neprestano je zazivala Isusa dobrog milosrdnog i blaženu djevicu Mariju itd i sl. - a ja cijelo vrijeme kraj nje čitam "The God delusion" :mrgreen: . Nisam niti jednom ništa komentirala, čak sam joj i samoinicijativno pojačala ton na TV-u da može bolje čuti propovijed :saint: .
Naravno, treći dan našeg zajedničkog boravka, došlo je na red i pitanje jesam li ja vjernik-mogla sam lagati radi dobrosusjedskih odnosa i njezinog slabog zdravlja, ali nisam, jednostavno sam odgovorila da nisam i htjela time zaključiti temu pitavši je da li je možda za mandarinu, ali avaj, kud li ne rekoh koju dobronamjernu laž :roll:
"Ma kako to, zlato moje, pa to je strašno, pa da li ti znaš da te dobri Isus neće onda moći dovesti do raja, pa da li ti znaš da bog voli sve ljude, ali one koji nisu čak ni kršteni, njih neće, pa moraš to svoje dijete odgajati da ide u crkvu, pa moraš..." i tako dalje i tako bliže sljedećih pola sata. Mirno sam odslušala sve, imajući cijelo to vrijeme na umu da je žena ipak starija i bolesna i u osnovi očajna jer joj jedini sin živi u inozemstvu i po svemu sudeći do nje ne drži ni pišljiva boba :( , pa njoj vjerojatno uistinu jedinu utjehu predstavljaju stalne molitve. U cijeloj toj priči naravno da mi je na um palo par odgovora koji su mi se činili i duhoviti i pametni, ali sam se ipak svaki put ugrizla za jezik i prešutila. Riskirajući da me se sad optuži za pokroviteljstvo najgore vrste, priznajem da sam mislila i kako i mogu išta bolje očekivati od starice odrasle u provinciji, koja ima svega par razreda osnovne škole. I ipak mi je onako djetinje naivno došlo žao što je čim je čula da sam eto nevjernik, naglo zahladila odnos prema meni, iako je dotad bar deset puta rekla kako sam krasna i dobra osoba -međutim, to je sve postalo nebitno, i sva ta moja dobrota i krasota su nestale zbog činjenice da nisam krštena, ne vjerujem u boga i ne idem u crkvu. Ovo zadnje je, čini mi se, u njenim očima predstavljalo moj najveći grijeh, jer u crkvu svakako treba ići.
Na kraju je ona izašla iz bolnice prije mene, jer se pokazalo da njena dijagnoza i nije tako ozbiljna kao moja (bit će da su silne molitve upalile), a ostavila me sa riječima da se nada kako ću ipak spoznati pravi put, put vjere, jer eto šteta bi me bilo... :mrgreen:
Ostavila mi je i svoj br tel, da ju nazovem za Božić. Budem. I čestitat ću joj ga od srca. Taj se dio odnosi na demokratični topic, jer ponosim se time kako sam sazrela uspjevši prešutjeti ono što ionako ne bi bilo promijenilo njezino mišljenje, samo bih je bila dodatno uzrujala, a čemu?
Prije koji mjesec to me ne bi bilo spriječilo da joj kažem "što je ide" i usput joj citiram pokoji Dawkinsov primjer :mrgreen:
Stoga sama sebi upućujem :D i :klap: zbog napretka! :mrgreen:

Malo sam oduljila , ali najte zamjeriti, pa nisam ništa pisala tjedan dana! :oops:

A naravno da se nadam i pokojem sućutnom :love: poradi bolesti

Kanga
19.12.2008., 09:49
Bas su tuzne sudbine starijih osoba koje zive otudeno od obitelji, a danas ih ima puno takvih :cry: . Meni je drago da oni mogu pronaci utjehu barem u Bogu i molitvi, pa makar to ponekad poprimilo iskljucivu i netolerantnu formu. Bas mi pada na pamet kako prema starcima i djeci imam neku slicnu vrstu razumijevanja i prihvacanja.

Svimbalo, jako mi je drago zbog tvog tolerantnog stava, a posebno zbog ovog:

Ostavila mi je i svoj br tel, da ju nazovem za Božić. Budem. I čestitat ću joj ga od srca.
:heart:

Saljem ti puno dobrih vibri za ozdravljenje! :love:

Joe
19.12.2008., 09:56
Oj Svimbalo, pa što je s tobom? Primijetila sam da te nema, ali sam mislila da te dotuklo ključanje teme o idealnom partneru :lol:

:love: i ~~~~~~~~ za ozdravljenje (to bi dobila i da ih nisi žicala!)

ina33
19.12.2008., 10:17
Oj Svimbalo, pa što je s tobom? Primijetila sam da te nema, ali sam mislila da te dotuklo ključanje teme o idealnom partneru :lol:

:love: i ~~~~~~~~ za ozdravljenje (to bi dobila i da ih nisi žicala!)

x. Svimbalo, ~~~~~~~~~ :heart:

cvijeta73
19.12.2008., 10:33
svimbalo, ajde bar si u bolnicu išla sa slikama russella, RDJ i ostale ekipe :mrgreen:
za brzo ozdravljenje ~~~~~~~~~~~
~~~~~~~~~~~~~~~~~ :love:

tek sad vidim da je tu bilo rasprave oko mojih čarapa :x
:mrgreen:

Anci
19.12.2008., 10:36
Moraš paziti što i gdje pričaš :mrgreen:

Svimbalo, nadam se da si dobro i da nije bilo ništa strašno :)

pomikaki
19.12.2008., 15:04
i ja sam se baš zapitala gdje si pa sam na brzinu preletjela i gle...
Jesi li ozdravila?

Svimbalo
19.12.2008., 15:28
Hoj, privatiziram temu, neću više, obećajem :saint:
Samo da zahvalim na lijepim riječima i kažem da sam sad super-imam duboku vensku trombozu, ali uz lijekove će se i to držati pod kontrolom
Joe, nije mi bilo lako zbog idealnog partnera :mrgreen:
Pogotovo što još uvijek ne kužim ivaričinu rečenicu o meni, njoj i Emsi...
No dobro, toliko o meni, vratimo se na pravu bit topica!
Pusa svima :*

Svimbalo
22.12.2008., 22:27
Pa onda ću se ja vratiti na temu :mrgreen:
Nadovezala bih se na raspravu između Kange i Zorane s prethodne stranice, a vezano i za moju bakicu iz bolnice-zašto je neprihvatljivo biti "netolerantan" prema vjernicima, odnosno zašto se uvriježio stav da je nekulturno barem ne iskazati poštovanje prema nečijoj religioznosti, dok se druga strana ne ponaša nimalo tolerantno?
Ne mislim samo na nju, nego zašto je općenito općeprihvaćeno da ateizam ne zaslužuje poštovanje, dok se svaka vjerska zajednica smatra vrijednom poštovanja/tolerancije/kakogod?
Nekako mi ne uspijeva baš reći što točno mislim, ali nadam se da me kužite. Baš sam razmišljala o tome kako je u biti bez veze što se ja ponosim svojim ponašanjem u odnosu prema gospođi i to smatram svojim sazrijevanjem, što u konkretnoj situaciji i je bio slučaj (jer sam išla dublje od površinskih manifestacija), ali gledano općenito-wtf?!?!

Kanga
23.12.2008., 11:16
pa ne znam, po meni je svaka tolerancija vrijedna jer svaka oplemenjuje zivot. pa vidis da osjecas da si ti puno toga dobila time sto si pokazala toleranciju prema bakici, a to je ono sto se broji 8) .
ako netko ne uspijeva biti tolerantan prema meni i mom svjetonazoru, pokusavam to shvatiti, a ne osudivati, barem ne na osobnoj razini. u konacnici, to i nije moj problem, nego problem te osobe.

ne znam jesi li mislila na to ili nesto drugo?

cvijeta73
23.12.2008., 11:47
ja mislim da nije problem toliko u toleranciji - ako ima razuma, ima i tolerancije.
po meni, problem je u tome, što nas, kao osobe, ne određuje toliko odnos prema bogu i religiji, koliko to određuje vjernike kao osobe. i zato mi se čini da dolazi s jedne strane do vrijeđanja, a s druge strane - ne.
i zato, mi moramo u rukavicama, a vjernici - ne, u raspravama tipa propitivanja vjere/nevjere.
možda je problem u tome, nisam sigurna. :/

Kanga
23.12.2008., 12:38
cvijeta, ja osjecam da velik dio nerazumijevanja od strane vjernika dolazi upravo iz predrasude da je vjera u Boga dio osobnosti, a nevjera jednostavan nedostatak iste. pa se shodno tome ocekuje postovanja vrijedan odnos prema vjeri, dok se istovremeno nevjera sasvim prirodno proziva nistavilom (sto sigurno moze biti uvredljivo za ateistu, premda mene osobno ne vrijeda takav stav vjernika).

inace, mislim da vrijedanja ima s obje strane, samo sto je lakse primjetiti ono sto nas pogada.

Zoila
23.12.2008., 12:50
mislim da je jos jedan parametar u toj jednadzbi cinjenica da su mnogo religija definirana prema odredjenim tumacenjima odredjenih svetih knjiga - u kojem (medjuostalim) pisu o potrebi za sirenje radosnih vijesti, rijeci...potrebe za misijsko djelovanje ne samo vodja ili "vrhova" tih religija nego i misijsko djelovanje samih laika. A ateisti zapravo nemaju svoju knjigu za tumacenje u kojj pise da je potrebno siriti rijec i pomoci spasavati dusa...ne govorim sad samo o krscanima ili katolicima, jer i mormoni i jehovini svjedoci su poznati po tome da njeguju misionara u svakom clanu religije. a u ateistima vide idealnou priliku za odradjivanje zadatka.

Kanga
23.12.2008., 13:15
s misionarima laicima nemam bas nikakvih problema, mene vise pogada sustavno, rekla bih i umjetno (jer je ocito da cesto nije motivirano istinski vjerskim razlozima) zavlacenje religije u sve pore drustva, bez ostavljanja prostora za ljude koji misle drugacije

Svimbalo
23.12.2008., 21:20
Evo i mene.
Da, Kanga, to sam mislila,i svi vaši odgovori su mi krasni
Kao što reče cvijeta na drugom topiku, sva sam raznjež i rastop, pa (opet!) i na ovoj temi
volim vas sve :love:

Svimbalo
25.12.2008., 00:19
Mislim da se ekipa sprema za polnoćku, kad je ovdje pustoš... :mrgreen:
A ako je fejsbuk, mn da, ja i dalje neću 8)

mama courage
25.12.2008., 00:22
:mrgreen: lijepo smo proslavili ono u što ne vjerujemo. :lol: a sad odoh spremat kuću, džumbus pravi, vjerovale ili ne!

Svimbalo
25.12.2008., 00:29
Da, i meni sve puno iglica i tko zna čega
Ali suđa nema-courtesy of mother in law dearest

Kanga
07.01.2009., 15:51
pocela kampanja :mrgreen:

http://www.guardian.co.uk:80/commentisfree/2009/jan/06/religion-atheism

Svimbalo
07.01.2009., 16:43
Kanga, hvala na linku!
Jako sam sretna, prvi put vidjela Dawkinsa, a i priča o onome o čemu sam i ja lamentirala ovdje nedavno :heart:
Još ti jednom hvala! :* :love: :saint:

ina33
07.01.2009., 20:01
pocela kampanja :mrgreen:

http://www.guardian.co.uk:80/commentisfree/2009/jan/06/religion-atheism

Simpatično :love:.

flower
17.01.2009., 07:20
http://www.index.hr/vijesti/clanak/hrvatski-anonimni-ateisti-stupaju-na-vjersku-scenu/417551.aspx

Kanga
20.01.2009., 12:12
http://www.index.hr/vijesti/clanak/hrvatski-anonimni-ateisti-stupaju-na-vjersku-scenu/417551.aspx

nek se samo registriraju :mrgreen: , mada vec postoji slicna organizacija: http://www.protagora.hr/index.htm

koryanshea
20.01.2009., 14:32

nek se samo registriraju :mrgreen: , mada vec postoji slicna organizacija: http://www.protagora.hr/index.htm
...koja je ujedno i malo uglednijeg porijekla :)
kanga, jesi članica? :) vidim da ima zanimljivih tekstova... al im je web uzas :P

Zorana
20.01.2009., 14:37
Meni osobno se cini da je Dawkins na gadnom egotripu. :mrgreen:

Kanga
20.01.2009., 14:58
zorana :lol: :*

Kanga
20.01.2009., 16:18
...koja je ujedno i malo uglednijeg porijekla :)
kanga, jesi članica? :)

aaa, mislis zbog porijekla 8) ? :mrgreen: :lol: ne, nisam :)

Svimbalo
21.01.2009., 09:06
Da i ovdje napišem u Obami, o njegovom inauguralnom govoru, u kojem sam posebno zapazila sljedeći dio:
"We are a nation of Christians, Moslems, Buddhists, Hindus..and non-believers" (ispričavam se ako citat nije potpuno točan, mislim da je još neku vjeroispovjest naveo, ali sam bila toliko ushićena da mi je možda promaklo)

Ne znam za sigurno, ali vjerujem da je on prvi američki predsjednik koji je priznao činjenicu postojanja nevjernika i to uključio u bilo koji, a kamoli inauguralni govor, budući je inače cijela ceremonija protkana vjerskim elementima (od molitve Ricka Warrena, koji je inače jedan užasno zadrti evangelički svećenik, pa do blagoslova koji je držao onaj simpatični djedica iz Kingovog doba), u kojima je i on aktivno participirao. Hoću reći, žalosno da me je to očaralo, ali koliko pamtim, ako su se i spominjali ateisti, bilo je to isključivo u negativnom kontekstu, ali se uglavnom o tome šuti.
Ne znam jesmo li to već spominjali ovdje, ali čitala sam kako je svojedobno među Amerikancima provedena anketa, u kojoj su se oni u prilično većem postotku izjasnili na način da bi glasovali za predsjedničkog kandidata koji je gay, nego za onoga koji se deklarira kao ateist. Dakle (a govorim o onom dijelu tamošnjeg stanovništva koji je zadrt), oni će radije prihvatiti činjenicu da je netko gay, nego da ne vjeruje u Boga. Zato je i Obama svoje stavove krio, pa kad ga je Larry King izričito pitao je li vjernik i koju vjeru prakticira, počeo je nešto motati, nije se izjasnio ni sa da ni sa ne, ali se je dalo iščitati između redova da je to ipak NE. Tada me je stvarno "osvojio", budući da sam sigurna da je on itekakao bio svjestan toga kako Amerikanci dišu po pitanju religioznosti (sve te ankete i ostalo u predizbornom razdoblju, saznaš sve, kako najbolje podilaziti targetiranoj skupini), pa se je ipak donekle outao.

Eto, da završim svoje hvalospjeve Obami, i kao što sam rekla na onom drugom topicu, pa makar se za neko vrijeme vidi da je sve ovo bilo prodavanje magle, ja sam sad sretna.

Kanga
28.01.2009., 15:20
Kaze mi jucer J da je uciteljica u oglasnoj knjizi procitala da se sutra za vrijeme drugog sata svi trebaju okupiti u toj i toj ucionici jer ce doci svecenik da blagoslovi skolu, i doda „Mama, ja cu rukama zacepiti usi“ :mrgreen:

ina33
28.01.2009., 17:06
Da i ovdje napišem u Obami, o njegovom inauguralnom govoru, u kojem sam posebno zapazila sljedeći dio:
"We are a nation of Christians, Moslems, Buddhists, Hindus..and non-believers" (ispričavam se ako citat nije potpuno točan, mislim da je još neku vjeroispovjest naveo, ali sam bila toliko ushićena da mi je možda promaklo)

I ja sam ushićena s ovom izjavom i vjerujem da će doći dan, barem kad budu živa djeca naše djece, da će jednog dana i hrvatski predsjednik (ili predsjednica :)) nešto tako izjavljivati. Meni je glavni dojam oko Obame - ajme, kako je taj čovjek normalan.

Kanga
29.01.2009., 09:45
Meni je glavni dojam oko Obame - ajme, kako je taj čovjek normalan.

bas to!

mama courage
29.01.2009., 14:47
prvi dan u vrtiću, nakon dugog izbivanja, i odmah se krenulo s kapitalnim pitanjima... jedna curica je rekla: digni prst u zrak i odgovori: vjeruješ li u boga? :roll: na to je zxuja digla prst u zrak i rekla: ne vjerujem. :mrgreen: onda je druga curica uletila i rekla: moraš vjerovati, pa je ova prva rekla: ne mora. :roll:

koje rasprave, ubit ću se! :lol:

Kanga
29.01.2009., 14:56
a ja pitala J je li cepio usi na blagoslovu skole, kaze da nije jer se morao rukama pokrivati da ga svecenik ne posprica vodom :mrgreen: i da ionako nije cuo sto on prica jer je bila guzvara (a svejedno me pitao sto znaci osiši nas :? misleci na osliši nas :lol: )

Svimbalo
05.02.2009., 08:58
Nego, što mislite o don Petru i z Metkovića? :mrgreen:

Dijana
05.02.2009., 09:27
Ploča, svimbalo, iz Ploča. :mrgreen:

Svimbalo
05.02.2009., 09:28
Pardon :mrgreen:
Hvala Dijana :)

ina33
05.02.2009., 11:51
Nisam baš s tim načinom motiviranja oduševljena.

Kanga
05.02.2009., 12:05
http://www.vecernji.hr:80/newsroom/zanimljivosti/3231311/index.do

a autobuseri trljaju dlanove :lol:

koryanshea
05.02.2009., 12:30
http://www.vecernji.hr:80/newsroom/zanimljivosti/3231311/index.do

a autobuseri trljaju dlanove :lol:

ja bi ove kršćane tužila za plagijat :P
jer su vrlo očito neoriginalni.

a za don Petra - eeeeeee da vam je znat kako se onim "usputnim pločanima" što ga tako zdušno podržavaju zovu djeca :lol: :lol: :lol:
(ja znam)

ici
05.02.2009., 21:31
Malo sam švrljala po RODI i naletila na ovu temu i moram se oglasiti:
prije svega da objsanim kako sam odgojena u tradicionalnoj vjeri ali nisam praktični vjernik ,previše sam liberalna za stavove Crkve(uvjerena sam da nemaju veze s Bogom).

A taj don Petar zlo mi je došlo kad sam to jutros pročitala i dok su god takvi u Crkvi kad izumre generacija koja ih gleda sa velikim očima ostat će bez vjernika!

pomikaki
05.02.2009., 22:40

Daj link, ja nemam pojma (opet :oops: )

Kanga - nije osliši nego usliši nas :tc-tc:

Svimbalo
05.02.2009., 23:01
evo, pomi don Petar iz PLOČA (http://www.index.hr/vijesti/clanak.aspx?id=420003)
stvarno je vrijeme da počneš gledati TV :mrgreen: :*

mama courage
05.02.2009., 23:04

Daj link, ja nemam pojma (opet :oops: )

cure, tema ovog topica nije don petar, don kaćunko ni drugi donovi... može jedino don corleone :mrgreen:

o vjerskim temama možete raspravljati na vjerskom topicu. :* ajte tamo, malo usrećite cure. :lol:

Svimbalo
05.02.2009., 23:06
Emso :saint:

Kanga
06.02.2009., 11:00
Kanga - nije osliši nego usliši nas :tc-tc:
ma skuzila sam da sam omanula :oops: . ipak sam godinam isla na vjeronauk i mise :mrgreen:

svimbalo, buduci da mi najstarije dijete ima isto ime kao njegov sukun-stric, imam ideju sto cu mu preporuciti u slucaju da se jednog dana odluci krstiti :!: :mrgreen:

Svimbalo
06.02.2009., 12:01
Kanga, :lol: :*

Demi
08.02.2009., 21:41
po mom iskustvu vjernici su vecinom netolerantni prema ateistima...jer mi ispadamo nevjernici, mi smo na losem putu i slicno...ostalom znamo vrlo dobro tko je palio zene itd
kad sam radila u skoli casna sestra koja je predavala vjeronauk a ja je vozila , imala je tolko drskosti da mi soli pamet da mi nije pametno da sam u vezi s muslimanom i da bi me ona upoznala s Isusom...ide mi na povracanje kad se sjetim...ja sam samo sutila i trpila njene propovjedi a danas kad se toga sjetim, zao mi je da je nisam izbacila iz auta ili barem joj dala do znanja da je se moj privatni zivot ne tice...isto tako mogu reci za razne 'prijateljice' vjernice koje su me takodjer vukle na mise i uzasavale se mojoj vezi s muslimanom.

Kanga
12.02.2009., 12:44
http://www.jutarnji.hr:80/zanimljivosti/clanak/art-2009,2,12,,151819.jl :

Vatikan je između ostalog odbacio nagađanja kako će papa Benedikt XVI podržati teoriju 'inteligentnog dizajna' koja se zalaže da je 'viša sila' razlog kompleksnosti života.

Eppur si mouve :mrgreen:

Kanga
14.04.2009., 18:45
pozelenit ce mi od zavisti prijatelj koji je prije par godina pokusao ovo (http://www.jutarnji.hr:80/zanimljivosti/clanak/art-2009,4,14,,159436.jl) dobiti u hr, ali mu, usprkos pozamasnog truda, nije uspjelo :lol: :lol:

pujica
14.04.2009., 19:59
a pa nije isto Anglikanska crkva i Katolicka, u ovoj prvoj ipak postoji demokracija

osim toga, tvoj prijatelj je trebao pokusavati u Vatikanu, a ne ovdje - sluzbeni dokument moze se dobiti jedino preko Vatikana (znam za ljude koji su dobili ispis, ne znam kako bi bilo s ponistenjem sakramenta, nisam jos cula za takav slucaj kod katolika)

Kanga
14.04.2009., 20:38
krenuo je s lokalnim predstavnicima Vatikana (Kaptolom), to mu se cinio najlogicniji put. zapeo je nakon par razgovora, ali detalje zasto i kako vise ne znam. kojim putem su isli tvoji poznanici koji su dobili ispis? on je htio da mu se izbrise ime s bilo kakvih papira RKC i da se ukine bilo kakva njegova involviranost u nju, ali po ovome nisam sigurna da bi mogao postici bas to sto je zelio :/

7. It remains clear, in any event, that the sacramental bond of belonging to the Body of Christ that is the Church, conferred by the baptismal character, is an ontological and permanent bond which is not lost by reason of any act or fact of defection. (izvor (http://www.vatican.va/roman_curia/pontifical_councils/intrptxt/documents/rc_pc_intrptxt_doc_20060313_actus-formalis_en.html))

pujica
14.04.2009., 21:48
pa zato kazem da ne mozes dobiti ponistenje krstenja kao sakramenta, ali mozes ispis iz KC

ima neki ured u Vatikanu za to, budem pitala ove koji znaju pa javim

Kanga
15.04.2009., 16:50
hvala ti!

s obzirom na izjave u ovom tekstu (http://www.index.hr/vijesti/clanak/kaptol-odgovara-indexu-krstenje-je-nemoguce-ponistiti-cak-i-ako-vas-netko-krsti-silom/429711.aspx), nije mi jasno sto konkretno predstavlja taj "ispis"?

pujica
15.04.2009., 21:28
to da te oni u svojim knjigama vise ne vode kao clana KC
elem dakle npr. ne dobivaju pare od drzave na osnovu tebe

u teoriji bi trebalo funkcionirati ovako - pronadjes zupu u kojoj je osoba krstena (eventualno ako ima krsni list) i posaljes sluzbeni zahtjev s nekim obrazlozenjem za brisanje iz zupnih knjiga (prema njima se broji clanstvo). Istu takvu kopiju mozes poslati i u Vatikan.

Svecenik bi morao to uciniti, samo se sto se cesto vrsi pritisak na ljude pa odustanu od toga

Kanga
15.04.2009., 23:05
to da te oni u svojim knjigama vise ne vode kao clana KC
elem dakle npr. ne dobivaju pare od drzave na osnovu tebe

da, to bih i ja ocekivala, ali iz ovog ispada da nije tako:

Katolička crkva tako vrlo čvrsto štiti tradicionalan način da roditelji krste svoju djecu koja poslije toga ne mogu osporiti dobivanje tog sakramenta, jer im se ne priznaje to što nisu bili svjesni da ga dobivaju. I državni proračun gubi ovim "napuhavanjem" broja vjernika koji ne mogu osporiti svoj ulazak u Crkvu, jer država iznos koji daje vjerskim zajednicama određuje i po broju "sljedbe". (link u prethodnom postu)

Postoji, naravno, mogucnost da novinar nedovoljno poznaje problematiku i izvodi pogresne zakljucke, sto svakako nije lijepo. No, u svakom slucaju teren je prilicno mutan (to pokazuje i primjer mog prijatelja koji je iz zupe u kojoj je krsten bio upucen na Kaptol i tamo opet zapeo) :/

pujica
15.04.2009., 23:32
citala sam clanak, ali ne objasnjava dobro razliku izmedju "ponistavanja" sakramenta i ponistavanja clanstva u smislu brisanja iz knjiga koje je ipak moguce

osim toga, lova iz proracuna se dijeli prema podacima s popisa stanovnistva, dakle ako se ja izjasnim kao musliman onda "moja lova" ide toj zajednici, a ne KC iako su me tamo npr, krstili kao bebu (ovo je prema saznanjima iz drzavne komisije za odnose s vjerskim zajednicama)

DiLala
17.04.2009., 11:46
pročitah sve vaše komentare i doživljaje s velikim vjernicima (posebno me se dojmio "susret" Svimbala s velikom vjernicom).
joj joj joj (joj ide tim vjernicima)
ja eto jesam vjernik - reću ću čak veeeliki veliki vjernik.
veliki u smislu ne da sam superiorna nad onima "jadnima" koji ne vjeruju, već velika što smatram da sam upoznala Ono koje mnogi zovu Bogom i vjerujem da je i On Isus Krist - sam Bog.
Tu ću stati da mi ne prevrćete očima s razlogom.
ja u crkvu ne idem i ne krstim svoju djecu i buduću koju ću roditi neću krstiti.
moje poimanje vjere se zaista u potpunosti razlikuje od ja bi rekla većine vjernika - oko sebe imam puno vjernika iz KC i tužno mi ih je i vidjeti i ćuti u pogledu vjere - uzmite im ti Crkvu i njih doslovce nema, vjerujem da bi preko noći bili izgubljeni i u smrtnom strahu - gdje je onda tu vjera?
a da ne govorim o onima koji sve formalnosti obave u KC (krštenje, vjenčanje, sprovod i sve one druge stvari) a inače ne idu u tu istu i čak i ne misle dobro o njoj.
Na kraju ne znam ni sama što sam vam htjela napisati - pa u principu to - kako mi beskrajno idu na živce ti KC vjernici - govore o nekoj ljubavi, oprostu, toleranciji a na spomen da ne ideš u crkvu i ne krstiš djecu odmah osjetiš kako te gledaju ko da te treba zapaliti ili u najmanju ruku osjetim kako oni misle kako su oni eto superiorni i sve naj.
Dokle ide ta ljudska glupost?
Jednom sam zaista pročitala izjavu neke velike face iz Vatikana (nije Papa ali do njega neki tip) kako krštenje niti pomaže djetetovoj duši niti odmaže - odnosno dječja duša zbog nekrštenja ne ide u pakao (isto sam ja zaklujučila i bez njega daleko ranije).
To je bila ta izjava i nakon toga o toj temi ni MU ni BU. Zašto?
Pa kad bi oni o tome trubili koliko bi dalje ljudi krstilo djecu - a da ukinu to pa to bi im narušilo cijeli politički sustav.

DiLala
17.04.2009., 12:00
Još ovo - dakle imamo ateiste, muslimane ovakve i onakve, budiste, hinduiste, židove ovakve i onakve, pravoslavce i katolike - odnosno kršćana koji se granaju na mnogo mnogo drugih oblika vjerskih institucija, i još mnogo mnogo mnogo vjera - odakle onda nekima (mnogima) za pravo prisvajanje tog nečeg Vrhovnog - Boga i gledanja drugih kao manje vrijednih.
Beskrajno me to nervira, ja gledam jel neko čovjek ili nije - a u što vjeruje, koja mu je boja kože, jel doji ili ne doji :mrgreen: - tak mi je svejedno. OK - znam pitat - jel dojiš i znam pitat otkuda si (iz kojeg djela HR, Bosne ili bilo koje države ili kontinenta - ali to je ono - upoznavanje - s time mu ne dajem nikakve ni bodove ni minuse).
Ja nisam nešto specijalno ni obrazovana ni inteligentna ali ljudi koji trpaju u koš druge i ne vide svoju malenkost mogu reći da su malo umno prikraćeni. u kocki nekoj.
Al ovaj doživljaj u bolnici - što si Svimbalo doživjela - nema tu pomoći čini mi se (za gospođu), ali zaista treba puno mudrosti za moći komunicirati s njima a da ih ne povrijediš a istovremeno da ih spustiš na zemlju.
Gotovo nemoguće.

MGrubi
17.04.2009., 12:17
pogledala sam film: Religija
i odvalila od smija
tip je genijalan: pola židov, pola katolik a sad je ateist
preporučam

Svimbalo
17.04.2009., 14:36
DiLala, ma znam ja da za nju nema pomoći, ali nema veze, mislim da više manje svi znamo da osobe u godinama ne može promijeniti nitko, a ona je ionako okružena onima koji slično misle i doživljavaju svijet...
Meni je to bilo zanimljivo iskustvo, natjeralo me da ponovo razmislim o toleranciji, i to je sve, zapravo to uopće ne doživljavam negativno.

DiLala
17.04.2009., 15:58
nema pomoći u smislu da prihvate i druge opcije, ja sam imala i imam slična iskustva i meni je poprilično negativno - možda krivo gledam.
meni je jedna ženska doslovce rekla da šta je meni, ak ne počnem ići u crkvu da idem u pakao (ok - taj slučaj čak i ne brojim jer je ona pravi fanatik i nisam joj bila jedina koju želi preobratiti), no ja gledam poprilično negativno kad mi neko tupi o svojim ritualima kao da su najbolji. možda sam previše osjetljiva, mene je moja mama uvijek tjerala u crkvu i imala sam noćne more od tog, ja svoju zaista neću.
Kako god - ja sam isključila taj oblik religioznosti iz svog života i drago mi je.

ina33
17.04.2009., 16:36
DiLaLini stavovi su mi bliski a propos suđenja ljudima, a a propos vjere jer je to, na način opisan kako ga DiLaLa opisuje, sigurno lijepo iskustvo, a čini mi se (jer tko sebe vidi objektivno) da sam u stanju radovat se za ljude koji vjeruju na način da ne nipodoštavaju druge, ali općenito je to nipodoštavanje po mom iskustvu rijetko, na bilo koju temu, a malo su mi... ajmo reći strani "pravovjernici i pravednici" na bilo koju od životnih tema. Ljudi a-la bolnička susjeda od Svimbalo - a što reći na tu temu, sve je već rečeno, upitno je koliko ima smisla komunicirati jer komunikacija as such nije moguća, komunikacija, po meni, podrazumijeva slušanje i kakvu-takvu otvorenost u stavovima, a ovo je one-way prilično, bez mogućnosti nekog stvarnog dodira, ja, kad sam u takvim situacijama, obično kažem nešto diplomatski što nije laž u odnosu na moj stav, ali ne povrjeđuje drugoga - probam nešto takvo ili odšutim.

Kanga
17.04.2009., 20:53
lova iz proracuna se dijeli prema podacima s popisa stanovnistva, dakle ako se ja izjasnim kao musliman onda "moja lova" ide toj zajednici, a ne KC

a ako se izjasnis kao ateista, onda se tvoja lova proprcionalno dijeli, sto znaci da ide uglavnom KC kao vecinskoj zajednici. a organizacijama koje se zalazu za prava ateista i neformalnih teista (ili barem organizacijama koje se zalazu za drustvene vrijednosti do kojih je tebi stalo) - sipak. fakat nepravda.

MGrubi
18.04.2009., 01:45
bilo bi fer da se novci ateista vrate ateistima :mrgreen:

pujica
20.04.2009., 01:21

x

DiLala
20.04.2009., 10:13
sad ste mi svi dali za misliti..... pa kak da se ja onda izjasnim na tom famoznom popisu stanovništva a da lova (moj dio) ne ode KC?
Ja nisam ateist, trudim se biti kršćanka ali ne idem ni u kakvu vjersku instituciju.... pa ja ću tako reći - ne pripadam KC.

Kanga
20.04.2009., 13:26
a i to sto kazes :lol:
meni bi bilo ok i da je sustav ureden kao u bilo kojoj _demokratskoj_ vecinsko-katolickoj drzavi. imam obiteljski primjer iz Italije, gdje su mogli birati hoce li svoj obavezni dio poreza dati nekoj od vjerskih zajednica ili nekoj humanitarnoj organizaciji, organizaciji koja brine o ocuvanju narodne tradicije, ili sl. (njihov je izbor bio Crveni kriz).

DiLala, tvoj me uvodni post sjetio jednog citata na koji sam bila naisla u knjizi The Biology of Transcedence (http://www.amazon.co.uk/Biology-Transcendence-Bluprint-Human-Spirit/dp/0892819901), a koji kaze kako je institucionalizacija vjere homeopatski pripravak protiv zaraze Isusovim ucenjem (ne znam kako tocno citat ide, ali to je bio smisao). promatrajuci svijet oko sebe, ne mogu se oteti dojmu da ima nesto u tome...

ina33
20.04.2009., 15:41
meni bi bilo ok i da je sustav ureden kao u bilo kojoj _demokratskoj_ vecinsko-katolickoj drzavi. imam obiteljski primjer iz Italije, gdje su mogli birati hoce li svoj obavezni dio poreza dati nekoj od vjerskih zajednica ili nekoj humanitarnoj organizaciji, organizaciji koja brine o ocuvanju narodne tradicije, ili sl. (njihov je izbor bio Crveni kriz).

Ovo bi bilo super pošteno, kao i učenje etike umjesto vjeronauka u školama.

I super je i dio onog citata.

DiLala
21.04.2009., 12:21

- e pa ja ću onda drugi put na tom popisu stanovništva reći da hoću da se moj novac uplati...... toj i toj organizaciji .... pa da vidim što će biti....

DiLala, tvoj me uvodni post sjetio jednog citata na koji sam bila naisla u knjizi The Biology of Transcedence (http://www.amazon.co.uk/Biology-Transcendence-Bluprint-Human-Spirit/dp/0892819901), a koji kaze kako je institucionalizacija vjere homeopatski pripravak protiv zaraze Isusovim ucenjem (ne znam kako tocno citat ide, ali to je bio smisao). promatrajuci svijet oko sebe, ne mogu se oteti dojmu da ima nesto u tome...

da vidiš - lijepo si ti to sročila - tak i ja mislim i tužna sam često zbog toga, dosta ljudi doslovce bježe od Boga i IKrista zbog crkve kao institucije - a i to je glupost - ..... ne da mi se izjašnjavati da mi pak ne prevrću oči ateisti (šala) - a i oni su vjernici kaj ne? Vjeruju u nešto - da nema niš!

MGrubi
21.04.2009., 12:26
ateisti ne vjeruju, oni znaju da nema ništa
imaš više potvrda da nema ništa nego da ima nešto

ako ima neobjašnjivih stvari to je zato jer znanost se nije dovoljno razvila da ih objasni

ateizma je odsudstvo svake religije

ja sam više agnostik, naginjem krščanskom vjerovanju, ali institucija crkve mi ne odgovara, smatram da imaju dosta pogrešnih koraka

Maslačkica
21.04.2009., 12:39
Ovo mi se čini ok, vama? :mrgreen:

"Oba pojma (u četiri značenja, svaki sa i bez prefiksa a- koji nosi negaciju) mogu smisleno stajati jedan pored drugog, svaki sa svojim značenjem.
Korektna definicija bi bila kako je gnostik netko tko zna da li bog postoji, a agnostik netko tko ne zna postoji li bog.
Teist je pak onaj koji vjeruje kako bog postoji, a ateist je onaj koji ne vjeruje u postojanje boga"

Maslačkica
21.04.2009., 12:39
Ovo mi se čini ok, vama? :mrgreen:

"Oba pojma (u četiri značenja, svaki sa i bez prefiksa a- koji nosi negaciju) mogu smisleno stajati jedan pored drugog, svaki sa svojim značenjem.
Korektna definicija bi bila kako je gnostik netko tko zna da li bog postoji, a agnostik netko tko ne zna postoji li bog.
Teist je pak onaj koji vjeruje kako bog postoji, a ateist je onaj koji ne vjeruje u postojanje boga"

MGrubi
21.04.2009., 12:58
da li vjerujem da je voda tekućina bez boje i mirisa? ili to znam?
da li vjerujem da je Zemlja skoro okrugla (ne sječam se točnog naziva) ili znam da je Zemlja skoro okrugla?

prema tim definicijama ja se ispravljam, ja sam teist

DiLala
21.04.2009., 13:18
onda sam ja gnostik, ja znam.
ma ko da je bitno kak se to sve zove, bar meni nije - svaki naziv odmah netko tumači i gura u ovu ili onu religiju ili vjersku zajednicu - instituciju a od toga ja bježim.

Maslačkica
21.04.2009., 14:56
Prijavljujem se kao agnostik

sviđaju mi se definicije, jer su mi baš logične i sjele (još da ih zapamtiiiimmm....uh)

+ glasam za povrat novac ateistima! Svakom njegovo bi trebalo biti pravilo!

ina33
21.04.2009., 21:35
Onda sam ja opet na prelazu između agnostika i ateiste :).

pomikaki
22.04.2009., 00:04
super, maslačkice, da se i ja konačno uspijem definirati u ovim pitanjima. Ja bih bila agnostik s povremenim teističkim idejama. Zabavno. Sad ćemo opet svi ko u spomenar... :mrgreen:

cvijeta73
22.04.2009., 01:59
agnostik dakle ne zna da li bog postoji. ok. ali, valjda i vjerojatnost igra nekakvu ulogu? ja bih rekla da je ateist onaj koji zna da bog ne postoji. a ovaj inin prijelaz :mrgreen: između agnostika i ateista, kako bih i ja za sebe rekla, iako se deklariram ipak kao ateista, je zbog vjerojatnosti manje od 1%, ali ipak veće od 0 - 100% nikad neću biti sigurna da bog ne postoji, ali tih 0,01% mi bome neće određivati niti jedan aspekt mog života. :mrgreen:

ina33
22.04.2009., 10:23
Dobra si, cvijeta :). Ima li neki opis za onoga tko na pitanje postoji li Bog ili ne misli da je za njega nevažno - ja sam taj - pa onda nisam gorljiva ni u stranu znam da postoji ili ne znam postoji li i u kojem sam tu postotnom omjeru - ne razmišljam ja puno o njemu, važnije mi je sto drugih stvari a ako netko ima dar vjere i pritom nije kao Svimbalo bolnička susjeda, nego kao DiLaLa (karikiram sad, ali da znate na što mislim) ja sretna zbog njega jer je to sigurno duhovno obogaćenje te osobe i neka njena sreća i mir koji se vide i prema vani. Tj. meni je bitno je li osoba, ajmo reći, "duhovno obogaćena" ili je "duhovno osakaćena", pritom opet ne mislim opet na duhovnost as such, nego na neku širinu pogleda, na to kakva je, a je li tolerantna ili ne, je li općenito etična ili ne, ali pak nije mi blisko niti neko pretjerivanje u etičnosti, da se tako izrazim, koje je često i povezano s nepraštanjem (praštenje i sebi i drugima, iskreno pokajanje i učenje na greškama mi je baš krasan koncept) u tim svojim svjetonazorima mi je visoko na ljestvici moje osobne važnosti. Najbolje funkcioniram s onima koji se trude živit na dobroj strani ulice kako ja to zovem, ali, opet, kako su ljudi često su i u prilici zaći u sjenu, a opet da si te zalaske u sjenu oproste i nekako s humorom uzmu i poboljšanjem - strano mi je ono ja ovo nikad ne bi ili kako taj i taj može to i to (osim ako nije neki ekstremno čudovišni čin) tj. neki totalno čvrsti postulati ako ih osoba zauzme i onda je u tome, iz moje perspektive, kruta.

DiLala
22.04.2009., 10:44
Dobra si, cvijeta :). Ima li neki opis za onoga tko na pitanje postoji li Bog ili ne misli da je za njega nevažno - ja sam taj - pa onda nisam gorljiva ni u stranu znam da postoji ili ne znam postoji li i u kojem sam tu postotnom omjeru - ne razmišljam ja puno o njemu, važnije mi je sto drugih stvari a ako netko ima dar vjere i pritom nije kao Svimbalo bolnička susjeda, nego kao DiLaLa (karikiram sad, ali da znate na što mislim) ja sretna zbog njega jer je to sigurno duhovno obogaćenje te osobe i neka njena sreća i mir koji se vide i prema vani. Tj. meni je bitno je li osoba, ajmo reći, "duhovno obogaćena" ili je "duhovno osakaćena", pritom opet ne mislim opet na duhovnost as such, nego na neku širinu pogleda, na to kakva je, a je li tolerantna ili ne, je li općenito etična ili ne, ali pak nije mi blisko niti neko pretjerivanje u etičnosti, da se tako izrazim, koje je često i povezano s nepraštanjem (praštenje i sebi i drugima, iskreno pokajanje i učenje na greškama mi je baš krasan koncept) u tim svojim svjetonazorima mi je visoko na ljestvici moje osobne važnosti. Najbolje funkcioniram s onima koji se trude živit na dobroj strani ulice kako ja to zovem, ali, opet, kako su ljudi često su i u prilici zaći u sjenu, a opet da si te zalaske u sjenu oproste i nekako s humorom uzmu i poboljšanjem - strano mi je ono ja ovo nikad ne bi ili kako taj i taj može to i to (osim ako nije neki ekstremno čudovišni čin) tj. neki totalno čvrsti postulati ako ih osoba zauzme i onda je u tome, iz moje perspektive, kruta.

X

sve ja to tak isto mislim (+što čvrsto vjerujem u Boga - s tim da tu riječ kao takvu baš ne volim, teško "mu" je dati ime a ima Bog je tako..... prečesto korišteno a neshvaćeno u 99,999% slučaja).
Iz vlastitog iskustva - najljepše i najteže je biti vjernik van okvira vjerskih institucija - tvoja djela tada govore o tvojoj vjeri - i vrlo često mi je to na umu i vrlo često si mislim - mogla bi bolje - ili - ovo nisam smjela reći ili ne reći ili napraviti ili ne napraviti. Nitko nije savršen no velika velika je stvar kada čovjek prepozna svoja loša djela, želi ih ispraviti i nije ponosan na njih. Znam jako jako puno ljudi koji su ponosni na svoja zla djela. To su slijepci koji ne vide što je iza ugla.
I mislim da među ateistima ima - VJERNIKA.
Sad me budu gađali krumpirima al baš me briga, samo nek su pećeni.

ina33
22.04.2009., 10:55
I mislim da među ateistima ima - VJERNIKA.
Sad me budu gađali krumpirima al baš me briga, samo nek su pećeni.

Ajme, DiLala, gotova si sad, uzet će te "pravovjerni ateisti" na pik :love:. Ma, šalim se, neka mi bude dozvoljeno to napraviti i na ovu temu :saint:, u mom osobnom sustavu vrijednosti visoko cijenim i humor. Široko uzevši, svaki čovjek vjeruje u neki sustav vrijednosti, ali je li to vjera u neku višu osobu - baš i ne. Ali, opet, iz moje perspektive je nebitno koji je vehicle, tj. sredstvo, to što neku osobu vodi prema tome da je pozitivac - hoće li to nazvat vjerom u Boga, vjerom u život, drveće, travu, ljude, ljubav ili što god. Ja to kod sebe nemam potrebe imenovati.

DiLala
22.04.2009., 11:06
Ja ću reći - sve je ONO, tj. ONO = riječ Bog
...... može krumpaći s kečapom....
vjeruj u ovo ili ono ili ne vjeruj - budi čovjek.
Dobra knjiga pomalo vezana i nevezana za ovu temu - Nova zemlja - osvješćivanje životne svrhe, Eckhart Tolle
moja velika averzija prema većini pripadnika KC vjerojatno proizlazi iz djetinjstva - moja mama je ta - česta na misama sa dubokim izrazom pokajničke face a u vlastitom domu da ne nabrajam zla- gorčina, mržnja, nepraštanje, alkohol. Mene je naravno tjerala ružnim riječima na misu.
Ne kažem da su sad svi pripadnici KC takvi i slični -ali eto..... moje iskustvo.

ina33
22.04.2009., 11:22
vjeruj u ovo ili ono ili ne vjeruj - budi čovjek.

Yes, potpisujem.

Zoila
29.04.2009., 11:27
oooooooooooooo jeste ovo gledali?
ja sam stigla odgledat prvih 20min, jako je zanimljivo...cim ulovim tren, odgledat cu do kraja.

http://www.funkymem.com/view.asp?idp=564&c=4

DiLala
30.04.2009., 16:28
hvala Zoila - predivan film, poruke.... nisam pogledala sve, budem, zamisli se malo čovjek...

DiLala
30.04.2009., 16:39
mala ispravka - porula je divna na neki čudni način, ne mogu objasniti - obuzima me jeza ali i neka pozitivna energija dok to gledam.......
treba pogledati svakako.......