PDA

Pogledaj cijelu verziju : kruh iz pekača 2. dio

Stranice : 1 2 [3] 4 5 6 7

klmama
12.09.2008., 00:51
još 42 minute i lijepi dignuti kruh u novoj alascije gotov :D
samo da ne padne :/

ssss
12.09.2008., 08:40
ovaj kruh koji mi i dalje jedini uspijeva 100 % je polubjeli gdje redom ide
300 ml vode
30 ml maslinovog ulja
1,5 žličica soli
1,5 žličica šećera
1/2 kg brašna polubjelog tip 850
1 žličica suhog kvasc

Evo ovaj me danas dočekao prekrasnog izgleda i mirisa :bouncing:

Dream
12.09.2008., 11:24
...

I na kojem programu ga pečeš?

nevena
12.09.2008., 11:31
imam pekac vec oko godinu dana i prije nekoliko mjeseci nakon sto izvadim kruh iz njega, onaj propeler nije htio van iako uredno nakon pecenja svaki put stavim vodu u posudu. do sada je uredno izlazio van ali sada se kao zapekao i vise nece. jel imate neki savjet s cim ga namazati ili kako ga izvuci van da ga operem. pekac i dalje uredno radi i pece kruh ali propeler nece van

lionne
12.09.2008., 14:52
probaj staviti na cca 500 gr brašna oko 20 gr maslaca :)

Hvala svima na savjetima!
Nakon dodavanja maslaca situacija je mnoogo bolja i finija! Sljedeći ide s maslinovim :-D

ewa
12.09.2008., 15:05
probaj staviti na cca 500 gr brašna oko 20 gr maslaca :)

Hvala svima na savjetima!
Nakon dodavanja maslaca situacija je mnoogo bolja i finija! Sljedeći ide s maslinovim :-D

:klap:

ewa
12.09.2008., 15:11
BIJELI KRUH

-3/4 male mjerice kvasca (ona mjerica koja se dobije uz pekač)(1 mala mj.)
-400 gr oštrog brašna (475 gr)
-1 mala mj. šećera (1 1/2 mala mj.)
-15 gr maslaca
-1 1/2 male mj. soli ( 2 male mj.)
-270 ml vode (320 ml)

ova u zagradama su mjera za malo veći kruh

ne može ne valjati :D

ako vas zanima koji drugi kruh nije problem, pitajte :)

buby
12.09.2008., 15:16
aaaaa, alaska
gdje? gdje? pošto? pošto?
nemoj da mi promakneeee

ssss
12.09.2008., 18:40
...

I na kojem programu ga pečeš?
Na osnovnom od 3 h tako je tu negdje bilo u receptu :)

Sada sam stavila orahov i baš me zanima rezultat

buby
12.09.2008., 20:28
:D :bouncing: imam i ja! imam i ja!

sada moram brzo iskopati najjednostavniji recept

ssss
12.09.2008., 23:51
Evo i prvih uradka kruh (http://public.fotki.com/lavandas/kruh/) iz pekača alaska sa očitom voljom za uspjeh :aparatic: jer ako ste vidjeli prvi sve vam je jasno :oops:

Davor
12.09.2008., 23:58
imam pekac vec oko godinu dana i prije nekoliko mjeseci nakon sto izvadim kruh iz njega, onaj propeler nije htio van iako uredno nakon pecenja svaki put stavim vodu u posudu. do sada je uredno izlazio van ali sada se kao zapekao i vise nece. jel imate neki savjet s cim ga namazati ili kako ga izvuci van da ga operem. pekac i dalje uredno radi i pece kruh ali propeler nece vanSamo potopi u vodu na dan-dva pa će otpustiti. Potom dooobro očisti propeler i suhog ga namaži maslinovim uljem, najlakše pomoću štapića za uši. Varijanta B je dobro očišćeni propeler pofrigati s krumpirićima u fritezi :lol: Provjereno if to regenerira - možeš to zamisliti kao health spa za propelere.

Davor
13.09.2008., 00:02
ssss, kruh ti je super, a sada još samo trebaš isprobati neki od recepata s bigom i ostat ćeš zaražena zauvijek.

ssss
13.09.2008., 00:13
ssss, kruh ti je super, a sada još samo trebaš isprobati neki od recepata s bigom i ostat ćeš zaražena zauvijek.
Je sve je isprintano i čeka da skupim hrabrost za probat Davor 1 to je onaj prvi tj.osnovni s bigom ali su me scimale žemske kak im ne ispada :/

Davor
13.09.2008., 01:00
Frka, a?

ssss
13.09.2008., 09:32
Frka, a?
:lol: točno kad si pisao ovaj post ja več napravila bigu i u pola noči namjestila odgodu na 7i20 :P ;) a slike su u albumu
Nego mislim da je normalno da nije napuhan ko drugu :? iako možda je malo gnjecav(a možda i nije jer je to dojam vručeg) s obzirom da sam stavila onoliko vode a dosta tamno i int.brašna

buby
13.09.2008., 12:37
:? kako izvaditi kalup za pečenje?
metlica za mješenje je bila sa strane u vrećici, a kalup ne mogu izvaditi
vidim onu pogonsku osovinu
ima li nešto što treba kliknuti?

pa nisam još niti krenula sa pečenjem, buuaaa

aries24
13.09.2008., 13:36
ako je alaska, zakreni kalup u ljevo

ja jučer kupila, sad odoh isčitavati sve ikad napisano o kruhu iz pekača :mrgreen:

buby
13.09.2008., 15:25
hvala
mm me spasio :oops:
sada čekam bijeli kruh - damica je taj naručila :mrgreen:
ja jedva čekam da napravim sebi integralni

alaska :D

kopirala sam davora, pa lagano krećemo u taj svijet ;)

ssss
13.09.2008., 18:59
Baš sam skužio da zapravo nemamo previše recepata ovdje :?
Povremeno se spominje kruh po nekom mojem receptu, a namučio sam se tražeći ga. U međuvremenu sam ga pojednostavio i red je napisati ga opet. Naravno, u dvije faze. Pekarski recepti se zovu formule radi specifičnog načina isražavanja količina sastojaka, a obzirom da zadajem točne količine ovo je ipak recept.
Kruh iz stroja najbolje ispadne kada se radi u dvije faze. Tako se nekada radio svugdje jer nije bilo kupovnog kvasca, a puno je ukusniji od modernih varijanti. Znanje o kruhu iz dvije faze su zadržali u Italiji pa poštujem njihov naziv za prvu fazu: biga. Kod nas se prva faza zove kvas ili u Lici podkvas. Radi se o vrlo rijetkom tijestu koje se ostavi ležati nekoliko sati i potom se doda ostatak brasna, dodaci i sol, mijesi se i peče kruh.

Biga:
350ml vode
1/20 vrećice (manje od 0,5g) suhog instant kvasca (Digo ili neki drugi)
25dag brašna, crnog ili polubijelog

Tijesto:
biga
25dag brašna
1 žlica masnoće (putra ili ulja)
1/2 do 1 žličica soli
1 žličica šećera
2 šake (masnog) zrnja

Postupak:
U stroj se stavi sva voda, na vodu se pospe kvasac i kad nabubri i potone oključi se stroj (bilo koji program) i potom se doda brašno (25dag). Stroj miješa 5 minuta i program se prekine (stop), a dobivena smjesa je biga. Na bigu se pospe ostatak brašna, masnoća i dodaci, a sol se stavi u udubinu na vrhu hrpice brašna. Stroj se programira na program za bijeli kruh (ili neki drugi koji se pokusom pokaže bolji) na položaju za brzo pečenje (rapid) s programiranom odgodom od 6 do 10 sati.

Napomena o dodacima: ako upijaju puno vode, poput pšenicnih klica ili integralnog brašna stavljaju se u bigu umjesto dijela brašna - dodaju se na vagu do količine u formuli. Svo ostalo zrnje se stavlja u tijesto i ne umanjuje se količina brašna.
Ovaj sam napravila s
100g 1600
100g 850
50g integralnog
za bigu
a za tjesto sve 850 i dodala 1 1/2 šaku suncokreta i 1/2 šake lana i ispao mi je takav da je djete tražilo tatu kad su jeli kruh i on mu nudi kupovni a on neče nego pokazuje na moj i kaže fini :zaljubljen: a ovaj moj sav u nevjerici ponovo da S ne skuži pokuša mu ponovo uvalit kup.a mali izbaci i opet traži fini kruh :mrgreen: Sad če valjda i tata svatit da pekač nije glupost

A orahov od jučer s dijelo raženog danas je savršen -još namazan s kakao namazom i posipan krupno mljevenim prženim lješnjacima :mljac:

buby
13.09.2008., 20:15
njami, svi oduševljeni
4 fotke na http://public.fotki.com/bubynr1/razno/razno/13092008002.html

moram brzo naučiti integralni jer gdin monti okreće okicama na šnitu bijelog kruha sa nutellom koju sam upravo smazala :mrgreen:

Davor
15.09.2008., 10:25
ssss, vidio sam fotke i sve je OK. Čini mi se da je mogao još malo narasti, ali to ćeš kroz pokuse vidjeti i sama. Kod većih količina integralnog brašna je OK koristiti program za integralni kruh koji te može malo zbuniti jer ne počinje miješanjem nego podgrijavanjem. Tako kad radiš bigu kreni s nekim od osnovnih programa da ju zamuti, a odgodu programiraj na programu za integralni.

Vijenac oko kruha koji ostane jer se tanki sloj tijesta zalijepi za kalup se lako skida tuckanjem, a dobro ga je skinuti kad i propelere - da se mrvice ne vuku po kući.

buby
15.09.2008., 13:10
evo i tri fotke integralnog http://public.fotki.com/bubynr1/razno/razno/14092008008.html
putar štangice by Linda nisam niti stigla slikati :mrgreen:

nisam još probala bigu, sada sam radila sa digo kvascem, suhim
počela sam sa receptima iz knjižice

aries24
15.09.2008., 14:03
prvi pokušaj je bio od čistog interalnog brašna (1/2 kg) i suhog kvasca i bio je ok

ovaj drugi (http://i33.tinypic.com/2r6ifrc.jpg) je od pola integralnog, pola bijelog sa dodatkom 4 žl pšeničnih klica i bigom

s tim da sam stavila odgodu, a zaboravla upalit start pa je kasnilo nekolko sati, upalila sam kad sam se digla
svejedno je uspio, iako mi se čini da se mogao puno više dići

jaako je ukusan

prerez (http://i34.tinypic.com/33vj1bs.jpg)

e, da, stavila sam i sjemenke suncokreta i buče

ssss
15.09.2008., 15:01
Čak je i 18x mješan kruh (http://public.fotki.com/lavandas/kruh/img5436.html) s bigom vrlo jestiv :lol:

ssss
16.09.2008., 00:02
I dupla banana kruh po receptu s foruma se može u pekaču zamjesit i speč :D Uz moju malu pomoč gnječenja par večih komada banane iako ih je ostalo onako u komadičima baš je to dalo poseban doživljaj. slika je još vručeg kojeg moram odma rezat zbog nestrpljivosti mojeg inače ne pohlepnog djeteta :lol: ali kad je kruh iz pekača u pitanje neznam kaj se događa :mrgreen: http://public.fotki.com/lavandas/kruh/img5442.html
I inače djete jako voli gledat po rajnglicama i bolje jede kad pred njim pripremamo obrok nego kad je več servirano.
Ispravak iz predhodnog posta djete ne traži fini kruh nego ljepi i nestrpljivo dolazi do pekača i govori :lol: ajde

wewa
16.09.2008., 10:12
dragi pekari i pekarice, treba mi savjet, odnosno misljenje:
spremam se u kupovinu pekaca, a kod nas nema alaske :x
izbor mi je:
- clatronic
- whirpool
- moulinex

nije mi zao ni dati 80-90 eura za moulinex, posebno ovaj xxl jer nemam nista protiv velike struce, dapace...
dakle, sta mi savjetujete?
:*

buby
16.09.2008., 14:34
sss, koji je recept za banane?
ja sada radim klasični francuski (iz knjižice) - nadam se da će uspjeti, smuljala sam tri vrste brašna - glatko, oštro, dizano :mrgreen: (sve ostanjke)
moram poslati mm-a u nabavku

wewa, a da ti pošaljemo?

wewa
16.09.2008., 14:58
ja sada radim klasični francuski (iz knjižice) - nadam se da će uspjeti, smuljala sam tri vrste brašna - glatko, oštro, dizano :mrgreen: (sve ostanjke)

wewa, a da ti pošaljemo?
Bubili, divna si! rado bih prihvatila ponudu, no bojim se da bi se stvari nepotrebno komplikovale za slucaj da mi zatreba servis/lopatice i sl. zato cu probrati neki ovdje :*

Arkana10
16.09.2008., 21:23
Za sve koje zanima pekač Alaska na akciji u Metou od 11.9 za 298kn

hvala Ewa, i hvala Davore, evo sad sam vidjela.
Do kada je akcija?

Lapis
16.09.2008., 23:18
do 24.9., mislim.

pitanje za znalce.
domogla sam se ove alaske, kruh se peče, tj. uskoro će početi, a ja imam par nedoumica.

nakon prvog i drugog miješanja, većina mase se nalazi na lijevoj strani. pekač je na ravnom. i nije baš ravnomjerno promiješao, nešto brašna je ostalo sa strane. ajde, ovo sa brašnom još nekako, ali nisam mislila da ću imati unikatni kruh iz pise.

drugo. u uputama stoji držite se redoslijeda sastojaka po receptu. a onda piše prvo tekućina, zatim brašno pa sve ostalo, sol i šećer po rubu i sl.
e sad. redoslijed ide drugačije. recimo francuski: voda, sol, šećer, brašno, kvasac, ulje.
dakle, da ja ne zgubidanim i ludim isprobavajući kombinacije, molim lijepo tips-and-tricks!

ssss
16.09.2008., 23:55

wewa, a da ti pošaljemo?

Možeš i jedno i drugo, u principu se peče u visokom pravokutnom kalupu (kao za kruh).

Kad smo mi ono imali puno banana probala sam 3 recepta i u svima smo se ugušili, ne možeš fulati s tim kolačem.

Ovaj je ludnica, jaaaako sočan i nije presladak:

DUPLA-BANANA BREAD

10 dkg maslaca
10 dkg šećera (može i bijeli i smeđi)
pol male žličice soli

Izmikasti i dodati:

2 jaja
4 velike banane zgnječene

Izmikasti i dodati:

25 dkg oštrog brašna (može i polubijelo, crno ili pol oštrog pol grahama)
1 ravnu žličicu sode bikarbone

Peći u kalupu oko 45-50 min na 180.

Jako je brzo gotovo. Ja sve radim u jednoj zdjeli s štapnim mikserom tako da odmah meljem i banane.
Ian 10.09.2008.

Evo receptič s tim da ja nisam ovaj put čak ni št.mikser koristila pa je ostalo i večih komada banane što mi je bilo super :)

Dobro mi je frendica rekla kad je vidla slike "pa dobro kad si ga ti ono kupila" i da "kako slikaš keuheke tak si odma poslikaj i gu... " :lol: i izrazila žaljenje kaj ne živimo bliže ali kao ne zbog kruha ;)

Pravila sam ovaj (http://public.fotki.com/lavandas/kruh/img5456.html) i jako sam zadovoljna,još samo da tako nešto dobijem s bigom :mrgreen:

Lapis bitno je radit po preporuci iz uputa u slučaju da se stavlja na odgodu da ne dolaze sastojci koji nebi trebali u kontakt

buby
17.09.2008., 08:54
hvala ti ssss (možda nije loša preporuka da slikamo i g..... :mrgreen: ) :lol:
lapis, ja sam početnik - napravila do sada 3 (tri) kruha :) - išla sam redom kako je u receptu. kada ću raditi sa odgodom, onda ću ići po logici "mokro pa suho"
jučer je onaj mischung ispao super

Davor
17.09.2008., 10:22
molim lijepo tips-and-tricks!Nema tu puno trikova. Svejedno, evo ti par:
- kad postavljaš kalup u stroj okreni oba propelera u istom smjeru, recimo naprijed - na taj način kroz sredinu kalupa prolaze naizmjence i ravnomjernije mijese;
- kalup nemoj namakati osim ako ne možeš izvaditi propeler - manje će ti zapinjati i duže će živjeti jer tako manje "materijala" iscuri u ležajeve;
- ako ne pečeš s odgodom, možeš spatulom pomoći u odvajanju brašna sa stijenke kalupa pa nećeš imati onaj vijenac oko kruha - nebitno, ali malo bolje izgleda;
- ako ti je kruh anemičan ostavi ga još dvadesetak minuta na održavanju topline pa će mu se boja popraviti;
- propeleri se regeneriraju prženjem u fritezi, a prije prženja ih treba dobro očistiti - nakon ovakvog tretmana će se bolje odvajati od kruha i bit će bar neko vrijeme kao novi;
- kod vađenja kruha prvo izvadi kalup i ostavi da se malo ohladi, recimo oko 10 minuta - time se korica na dnu otpusti i lakše je izvaditi kruh i propelere, a to što je dno kruha malo vlažno ne smeta jer je kruh prilično vruć i osuši se za minutu;
- sol i kvasac nikada ne idu zajedno;
- brašno mora ležati barem mjesec dana nakon mljevenja, a neodležano brašno je uzrok brojnih "cigli" iz pekača.

Arkana10
17.09.2008., 10:29
Hvala Lapis, nadam se da cu ga i ja kupiti napokon.
*
Davore tnx i za tips&tricks, ovo sam sejvala kod sebe

klmama
20.09.2008., 16:16
evo, 10 dana korištenja, i svaki dan 1 ili 2 kruha, od bijelih preko integralnih završno sa slatkim kruhom od čokolade, banana i oraha, i svi uspješni 100%
sad pečem biskvit s jogurtom 8)
a i pekmez od brusnica i jabuka je pao.
moj najbolji novi prijatelj je alaska pekač :)

ssss
20.09.2008., 23:24
evo, 10 dana korištenja, i svaki dan 1 ili 2 kruha, od bijelih preko integralnih završno sa slatkim kruhom od čokolade, banana i oraha, i svi uspješni 100%
sad pečem biskvit s jogurtom 8)
a i pekmez od brusnica i jabuka je pao.
moj najbolji novi prijatelj je alaska pekač :)
A ja mislim kako ja pretjerujem s svakodnevnim pečenjem kruha ali padnu tu i kiflice zamjesene u pekaču :mrgreen: s obzirom da mi je nekad bilo dovoljno pola kruha za mjesec dana-koliko bi meni trebalo ovo je opasnooo jer ga sama ujutro pola zmažem

Davore ili netko -Dali je tko dodavao sirutku i u kojoj količini :? jeli previše deci od dva i pol i kakva je situacija s obzirom na bigu(ja mislim da mu to baš paše ali to sam si ja zamislila a možda nema veze s stvarnošču) :/

buby
21.09.2008., 17:20
ssss, jesi li se slikala? ;)
baš sam htjela pohvaliti nas sve kako nam dobro ide - novi u klubu alaska, a moram prijaviti fijasko - radila sam recept iz knjižice - onaj talijanski sendvič - ostavila na timer da nas ujutro lijepo dočeka...
ispala je tvrda pogača :(
valjda je bed jer u njega ne ide kvasac pa se on zacimentao preko noći?!
ali zato su kiflice mljaaaaaccccccciiiiiiiiiiiiiiiiiii - odmah sam zamijesila putar štangice - te će me uništiti :mrgreen:

klmama
21.09.2008., 20:32
moram prijaviti fijasko - radila sam recept iz knjižice - onaj talijanski sendvič - ostavila na timer da nas ujutro lijepo dočeka...

mislim da je to greška u knjižici, kako će se dići inače ?
ja stavim kvasca malo kao i u ostale, i moji klinci najviše vole taj

ssss
22.09.2008., 00:19
ssss, jesi li se slikala? ;)
baš sam htjela pohvaliti nas sve kako nam dobro ide - novi u klubu alaska, a moram prijaviti fijasko - radila sam recept iz knjižice - onaj talijanski sendvič - ostavila na timer da nas ujutro lijepo dočeka...
ali zato su kiflice mljaaaaaccccccciiiiiiiiiiiiiiiiiii - odmah sam zamijesila putar štangice - te će me uništiti :mrgreen:
Nisam se niš slikala :P ajte vi
Po kojem receptu radite kiflice i puter štangice

Dobro da nisi radila tradicijonalni bijeli po knjižici :lol: Bez ikakve tekučine

Davor
22.09.2008., 10:23
Davore ili netko -Dali je tko dodavao sirutku i u kojoj količini :? Radim kruh s kefirom, a to se ne razlikuje previše od sirutke i ne očekujem neke posebne probleme. Zadnji kruh sam radio s kefirom i medom i super je.
Dok sam eksperimentirao s kefirom zaključio sam da mi je najbolji kruh s pola-pola kefira i vode pa sam recept prilagodio upravo toj količini tekućine: 2dl kefira, 2 dl vode, u bigu ide 25 dag brašna, a isto toliko i u tijesto.

thalia
22.09.2008., 10:38
Davore, kako je dobar kruh s bigom :naklon:

iz-vrs-tan! :mljac:

da pitam kad si već tu, jel radi samo s brzim programom ili može i s običnim?

Davor
22.09.2008., 10:51
Kod zrele bige je dosta kritično vrijeme dizanja i uglavnom ne dobijem tako dobar rezultat na dugom programu. Probaj pa vidi, moguće je da će ti biti OK. Kad sam imao posuđen Panasonicov pekač - blento nije imao podržano odgođeno pečenje na brzom programu i morao sam koristiti normalni program. Tekstura kruha nije bila ona fina talijanska, ali je kruh po svemu ostalome bio OK.

buby
22.09.2008., 11:06
aha, znači podvale u alaska knjižici - skupljamo bodove, kviz? :mrgreen:
recept za one putar štangice je na http://www.roda.hr/forum/viewtopic.php?t=50910&highlight=puter+%9Atangice

Putar štangice
1,10 kg glatkog brašna
0,5 l mlijeka
12 dag maslaca
2 jaja
1 dag soli
8 dag šećera
2 dag germe (svježu samo nadrobiti)
Zamijesiti (najbolje u pekaču), dizati tijesto oko 20 minuta, zatim oblikovati štangice (da budu što sličnije onim oriđiđi), posložiti u lim i dizati još pola sata. Prije pečenja premazati jajem i nožem napraviti nekoliko rezova.
Peći i uživati!
:mljac:
Gotove puterice (kao i sva dizana tijesta) možete smrznuti i držati u škrinji koliko god želite, a po potrebi vadite, pustite da se odmrznu na sobnoj temperaturi i pecite isto kao svježe.

ja sam prepolovila količinu da mi stane u pekač, a stavim jednu vrećicu kvasca - super su
nisam se još slikala, a kako sam stalno u trenirci, sve me strah obući trapke :mrgreen:

Lapis
23.09.2008., 16:36
naš favorit za sada je kruh sa orasima i bademima. :mljac:

za one koji žele znati više, pazite propeler ko oko u glavi.
mm ga je u brzini zaboravio izvaditi i uredno ga je sredio nožem, sa više strana i pošteno.
i zovem ja končarov servis, kad veli meni lik, ne možete kupiti sam propeler, morate cijelu posudu, to vam je oko 200 kn! :shock:

pa cijeli pekač sam platila malo više, ko je tu lud? i šta će mi cijela posuda, treba mi samo propeler.

Davor
23.09.2008., 16:39
Čudno, meni su rekli da ide na komad, a tome nema baš toliko puno vremena.

Lapis
23.09.2008., 19:31
zvat ću onda ponovo, možda u međuvremenu usklade priče.
i probat ću nazvat skladište, možda bi i oni nešto mogli znati.

kalimero
23.09.2008., 23:17
ssss:

Davore ili netko -Dali je tko dodavao sirutku i u kojoj količini jeli previše deci od dva i pol i kakva je situacija s obzirom na bigu(ja mislim da mu to baš paše ali to sam si ja zamislila a možda nema veze s stvarnošču)
Sirutka ne može negativno utjecati na kvalitet kruha. Sa 1 dcl. neće biti vidne razlike, sigurno mora biti dobro.
Inače se u pekarstvu mlijeko zamjenjuje sa sirutkom, jer je sirutka kvalitetna, a znatno jeftinija. Zato kod kiflica ili mliječnog kruha možeš cijelu količinu vode zamjeniti sirutkom.

ssss
29.09.2008., 10:27
Davorov kefir s bigom mi je ispao malo gnjecav kefir (http://public.fotki.com/lavandas/kruh/img5568.html) s kravljim kefirom :mrgreen:
Ali sam zato jako zadovoljna što sam probala minimum minimuma kvasca u bigu Kao što je bilo i preporučeno 1/20 vrečice ako ne i manje :oops: i mrvu šečera jer me mučila tvrda kora i fakat je uspjelo kao što sam se nadala :D bigo (http://public.fotki.com/lavandas/kruh/img5636.html)

happyness
06.10.2008., 14:36
naš favorit za sada je kruh sa orasima i bademima. :mljac:

za one koji žele znati više, pazite propeler ko oko u glavi.
mm ga je u brzini zaboravio izvaditi i uredno ga je sredio nožem, sa više strana i pošteno.
i zovem ja končarov servis, kad veli meni lik, ne možete kupiti sam propeler, morate cijelu posudu, to vam je oko 200 kn! :shock:

pa cijeli pekač sam platila malo više, ko je tu lud? i šta će mi cijela posuda, treba mi samo propeler.

ja sam evo prošli tjedan iz ZG-a naručila samo novi propeler, stari sam zabunom bacila u smeće :oops: i koštao me 0 kn. Pekač Clatronic.

wewa
08.10.2008., 11:30
moram prijaviti kupovinu Moulinexa XXL i prvi razeni hljeb od sinoc - ajme, mljac!
radila sam po receptu iz knjizice koja dodje s pekacem, uz sitne izmjene (smedji secer umjesto obicnog, djevicansko maslinovo umjesto suncokretovog ulja, nesto manje kvasca od preporucenog, a smjesa brasna je isla 2:3 razeno alnaturino i zlatni puder). morala sam dodati nesto vise vode poslije prvog mijesanja, pretpostavljam da je raz popila...

hljeb je divno nadosao, hrskav okolo a fino vlazan i reziv.

danas za gablec umjesto peciva iz pekare imam sendvic od svog hljebca, jipijeeeee!

Arkana10
08.10.2008., 12:02
zavid, zavid..
salim se
super :love:

ssss
09.10.2008., 00:37
Davore ili netko-Dali dj.maslinovo nije dobro dodavat u kruh zbog reakcije istog pri visokoj tem. ili je u pečenju kruha nešto drugašija situacija :?
Još ču postavit pitanje po svom-dali ga vi stavljate u kruh?

ewa
09.10.2008., 01:15
Ja ga stavljam i meni je ok, ima super šmek

Davor
09.10.2008., 16:18
Maslinovo je sasvim OK u kruhu i ne brini zbog temperature - voda u tijestu se brine da temperatura ne naraste iznad 100°C.

ssss
10.10.2008., 00:12
Maslinovo je sasvim OK u kruhu i ne brini zbog temperature - voda u tijestu se brine da temperatura ne naraste iznad 100°C.
Evo ovo mi je drago čuti jer mi je baš danas jedna homeopatica rekla da do 110°C podnaša,ali nisam znala kolika se tem. razvije unutar kruha ;)
OT. Nego bi se nadovezala još vezano za mlijeko-ona kaže da nije za trajno nego sviježe i nešto mi je objašnjavala kao da če mačka uvjek odabrat sviježe a ako je prisiljena na trajno da se vrlo brzo javljaju valjda gastrološki problemi :? I da baš ta visoka tem.valjda uništi ono što je potrebno u mlijeku ....bla bla A opet zna se da mačka spava i boravi na lošem mjestu :/
Trajno ili sv.mlijeko pitanje je sad :? Pitam a znam da Davor kaže trajno,ali me zanima tko ima novija saznanja. Pitanje je za konzumaciju odraslih i ako mi su čini da mi nešto smeta za trbuh ako više mlijeka popijem tog dana :(

ewa
10.10.2008., 08:45
ja sam uvijek za sviježe mlijeko :)

iridana2666
10.10.2008., 10:30
I ja stavljam domaće maslinovo u kruh i svježe mlijeko. Još nijednom nisam stavila mlijeko u prahu iako tako piše u većini recepata.

Davor
10.10.2008., 12:43
Pitam a znam da Davor kaže trajnoZapravo bi idealno bilo svježe sirovo mlijeko za sve primjene osim izradu jogurta. Do svježeg sirovog mlijeka je dosta teško doći u gradu, a i tada je veliki rizik od kontaminacije. Ali ako imaš kravu... i ne muzeš ju metodom "baš me briga tko će se od ovoga potrovati" ... samo naprijed.

kalimero
10.10.2008., 12:58
Svježe sirovo mlijeko ako se skuha, a u većini slučajeva ga kuhamo, ne može biti opasno zbog mikroščića jer uginu kuhanjem.
Nekuhano konzumirati :roll: , baš se mora znati porijeklo i uvjeti .
Za mene je bolja opcija kupovine svježeg mlijeka iz trgovine nego trajnog, iako mi jako malo trošimo mlijeka , pa mi je svakako problem kvarenja i bacanja.

ssss
10.10.2008., 23:52
I ja stavljam domaće maslinovo u kruh i svježe mlijeko. Još nijednom nisam stavila mlijeko u prahu iako tako piše u većini recepata.
Netreba meni baš za u kruh nego ja pijem mlijeko :)

:D Ja mogu na više strana doči do sviježeg friško pomuzenog koje mi je još u fenomenalnom sječanju iz djetinjstva-kad bi baka otišla na selo jedva sam čekala veče da ga donese doma :mrgreen:
Znači sutra naručujem 8)
Ako ga prokuham u kojem roku ga moram potrošit 48 ili 72 sata :/

kalimero
12.10.2008., 22:29
Meni u hladnjaku bude 3-4 dana.

ivancica
15.10.2008., 18:57
A zašto puca kora? Prekjučer sam radila po standardno istom receptu po kojem uvijek radim s tim da sam stavila 400g bijelog i 100g kukuruznog brašna)danas samo bijelo). Prekjučer ispao savršenog izgleda, danas kora pukla. :/

Lapis
16.10.2008., 03:23
a meni u zadnje vrijeme pada :?

radim iste kruhove kao i do sada, po istim receptima, sa istim sastojcima. do sada su bili nacrtani (recimo), a zadnjih tjedan dana mi je baš svaki "pao". ne kužim.

Davor
16.10.2008., 10:03
Možda radiš s neodležanim brašnom. Hoće to.

marta
16.10.2008., 10:10
Hej Davore, znam da nije tema, ali pitanjce imam. Nedavno sam radila seitan od bio brasna, nekog koje sam kupil au DM-u. Ne da nisam seitan napravila, nego skoro da uopce nije bilo glutena, nego sve se raspadalo i na kraju nije bilo nis. Tehniku sam vec dosad savladala, kad je dobro tijesto operem ga ko carape. Jel moguce da je to isto zbod neodlezanog brasna? Pretpostavljam da je, ali bih potvrdu.

Davor
16.10.2008., 11:07
Vjerojatno ima veze. Bio brašna obično ne leže dovoljno dugo jer se melju zajedno s klicom koja je masna i onda se sve lijepo užegne.

Zadnji seitan sam radio od glutenskog brašna i iako nisam sasvim zadovoljan teksturom i znam da je glutensko brašno industrijska džidžamidža mislim da se isplati. Nema ispiranja uopće, jedino treba odmah staviti hrpu vode da ne ispadne prežilavo.

U dućanima je dosta teško zaključiti koliko je vremena prošlo od mljevenja jer se na vrećici ističe samo rok trajanja. Različita brašna imaju različiti vijek trajanja i po brojkama na vrećici možeš biti samo :?
Ako postoji veća količina iste vrste brašna na polici dobro je uzeti ono s najbližim rokom trajanja - ako su ostala brašna iste vrste mlađa barem mjesec dana onda je to što kupuješ ipak odležalo.

marta
16.10.2008., 11:11
Sigurno nije bilo uzeglo. Al vjerojatno ni je ni odstajalo.

Rekla mi je mamaJu da joj je seitan od obicnog brasna stoput bolji od onog koji se pravi od glutenskog. Osobno ne mogu komentirati jer ne mogu nit kupiti glutensko brasno.

ivancica
16.10.2008., 11:41
Možda radiš s neodležanim brašnom. Hoće to.

Ali radila sam oba puta s brašnom iz iste vrećice. Ništa ne kužim. :/

Svejedno se gotovo cijeli pojeo, ali kad ga izvadiš nije onako savršeno lijep kakvog želim.

Davor
16.10.2008., 12:29
Tjah, može biti još nekoliko uzrka. Recimo ako ti je sada toplije u stanu onda kvasac brže odradi i kruh padne. Ako je to, samo smanji količinu kvasca.

ivancica
16.10.2008., 12:31
Bingo! Bit će da je to! Jučer je radilo grijanje u stanu a ono neki dan nije. Zar to toliko ima utjecaj, ajme? :shock:

Davor
16.10.2008., 12:59
O da. U receptima uglavnom ne tupim o toplini prostora u kojem se radi kruh, jer je to uglavnom u prostoru gdje borave ljudi i temperatura je manje/više cijelo vrijeme ista. Sve se dade prilagoditi, samo treba malo eksperimentiranja.

Kosjenka
16.10.2008., 13:14
Jel vam kruh bude onak mokar, isprobala sam svakakve recepte, dodatno pekla i po sat vremena ali on i dalje bude mokar onak ko malo sirov takav kruh mi je dobar za tost al za ovako jest i nije mi baš neki.
Trenutno mi je super recept s bigom(hvala Davore) i taj isprobavam peći na različitim programima ali i dalje je mokar.
Gdje griješim?

buby
16.10.2008., 13:21
viš, viš ovo sa temp. prostorije - ja sam mislila kako mu je u pekaču idealno

meni je početak bio super, a onda je počelo malo zapinjati
pored onog bez kvasca :lol: , nije mi uspjevao "gotovi" kruh - mm je kupio smjesu sa kvascem - poanta je kaj treba poloviti mjere (drugi put sam odokativno dodavala; ono kaj se ne smije - odklopila :mrgreen: ), ispalo je bolje nego prvi pokušaj, ali nije dovoljno

wewa
16.10.2008., 13:24
Jel vam kruh bude onak mokar, isprobala sam svakakve recepte, dodatno pekla i po sat vremena ali on i dalje bude mokar onak ko malo sirov takav kruh mi je dobar za tost al za ovako jest i nije mi baš neki.
Trenutno mi je super recept s bigom(hvala Davore) i taj isprobavam peći na različitim programima ali i dalje je mokar.
Gdje griješim?
ja sam imala totalni promasaj i to nazalost bas za Bajram: probala kefir hljeb s bigom, uopste se nije ispekao iznutra, cak ni nakon dodatnog pecenja u klasicnoj rerni.
ostali hl****vi koje radim po receptima iz knjizice koja dodje uz moulinex pekac budu krasni.

probacu opet nekad s manjim hl****m (ovaj je bio od 900 gr brasna - dupla tura), pa javiti utiske.

ivancica
16.10.2008., 14:39
Ja uvijek pečem po receptu od Saške(ona ima moulinex, a ja clatronic),samo malo mijenjam vrstu brašna koje dodajem u bijelo(kukuruzno, integralno i sl.) i uvijek mi ok ispadne-osim što nekad pukne kora, jelte :mrgreen:

Ako hoćete stavim recept. Mislim da je univerzalan za sve pekače. I da, uvijek pečem manju štrucu na programu za veću-tako mi ona rekla da i ona i stvarno funkcionira i kod mene.

wewa
16.10.2008., 14:43
Ja uvijek pečem po receptu od Saške(ona ima moulinex, a ja clatronic),samo malo mijenjam vrstu brašna koje dodajem u bijelo(kukuruzno, integralno i sl.) i uvijek mi ok ispadne-osim što nekad pukne kora, jelte :mrgreen:

Ako hoćete stavim recept. Mislim da je univerzalan za sve pekače. I da, uvijek pečem manju štrucu na programu za veću-tako mi ona rekla da i ona i stvarno funkcionira i kod mene.
samo daj recept ;)

Davor
16.10.2008., 14:46
Imamo različite pekače i svaki recept treba uzeti više kao smjernice nego kao sigurnu stvar.
Prvo treba napraviti dobar polubijeli jednostavni kruh. Kad taj ispadne OK onda se isprobava dalje. Postizanje dobrog polubijelog ide variranjem količine kvasca, variranjem količine vode i na kraju variranjem količine smjese. Završna dorada recepta je izbor idealnog programa pečenja.

Ja volim ponešto mokrije kruhove, ali mi ne izlaze mokri ni gnjecavi, nego elastični i raskošno vlažni. Frendovi koje smo navukli na pekač su otišli u drugom smjeru. Oni vole jako crne i jako suhe kruhove.

Pekari kod spravljanja kruha koriste formule, a ne recepte. Formula se skalira na potrebnu količinu, a u formulama se količina vode izražava postotkom u odnosu na masu brašna. Kada ustanoviš koliko vlažan kruh ti je najbolji, izračunaj koliki je udio vode i toga se drži u svim receptima.

Davor
16.10.2008., 14:47
Ticalo se Kosjenke.

ivancica
16.10.2008., 15:29
Evo recept:

stavljaš u pekač ovim redoslijedom:
300 ml vode
1,5 žlica šećera
1,5 žličica soli
1,5 žlica ulja(ja stavim maslinovo)

To sve točno u mililitar sa mjericama koje se dobiju uz pekač. Šećer znam staviti malo manje od 1,5 žlice jer sam čitala da je onda mekša korica, što i je.

Zatim:
500g brašna ( e tu uvijek stavljam oko 400g bijelog i onda ostalo integralno ili kukuruzno)
1,5 žličica suhog kvaca

Pekač stavim na program za veću štrucu(kod mene je na tom programu pečenje 3 sata(tako piše) i zapečenost korice SREDNJA ili JAKA-ovisno kako sam raspoložena. I ništa ne otvaram, samo malo na početku da skinem brašno sa stijenki posude dok mijesi. Nakon pečenja ostavim još cca 20min. do pola sata u pekaču i tek onda vadim van.

ivancica
16.10.2008., 15:30
Paziti na razliku ŽLICA-ŽLIČICA :)

Juroslav
16.10.2008., 15:37
moja varijacija:

Evo recept:

stavljaš u pekač ovim redoslijedom:
300 ml vode
1,5 žličica šećera
1,5 žličica soli
20 grama maslaca narezanog na listiće

To sve točno u mililitar sa mjericama koje se dobiju uz pekač. Šećer znam staviti malo manje od 1,5 žlice jer sam čitala da je onda mekša korica, što i je.

Zatim:
500g brašna ( e tu uvijek stavljam oko 400g bijelog i onda ostalo integralno ili kukuruzno ja stavim oko 300-350 grama polubijelog a ostalo crno ili kukuruzno)
pola do 3/4 žličice suhog kvaca (DIGO)

Pekač stavim na program za 750 grama kruha(kod mene je na tom programu pečenje 3 sata i 15 minuta(tako piše) i zapečenost korice SREDNJA ili JAKA-ovisno kako sam raspoložena. I ništa ne otvaram (stavim ga navečer da bude gotov ujutro). Nakon pečenja ostavim još cca 20min. do pola sata u pekaču i tek onda vadim van.

ivancica
16.10.2008., 17:15
Super Juroslav! :)

wewa
16.10.2008., 18:37
Hvala za recepte!
Juroslave, jos samo jedno pitanje - cini mi se da i ti imas Moulinex - koji program? 1, 2, 3? Ja obicno pecem na 3 - za integralni hljeb.

ivana p
17.10.2008., 09:29
Ja i MM dobili smo za vjencanje Clatronic pekac prije godinu i pol,skoro svaki dan pecem kruh (Svaki drugi dan tata dodje po kruh jer nece vise jesti onaj iz ducana) super sam zadovoljna pekacem.Svaka cast tko ga je izumio :naklon: :naklon:

Juroslav
17.10.2008., 10:16
Hvala za recepte!
Juroslave, jos samo jedno pitanje - cini mi se da i ti imas Moulinex - koji program? 1, 2, 3? Ja obicno pecem na 3 - za integralni hljeb.

ja skoro uvijek pečem na 1
koliko sam uspio skužiti, program 3 se razlikuje od programa 1 samo po tome kaj prije nego kaj počne miješati uključi grijač i zagrije malo sve sastojke, a to je bitno samo za kruh s većinom (ili svim) integralnog brašna

inače, ja se već neko vrijeme guštam napraviti damper (australski kruh) po receptu iz Moulinexove knjižice, samo nikak da uskladim potrebno vrijeme i potrebne sastojke, uvijek nekaj fali

ivancica
17.10.2008., 11:27
Ja i MM dobili smo za vjencanje Clatronic pekac prije godinu i pol,skoro svaki dan pecem kruh (Svaki drugi dan tata dodje po kruh jer nece vise jesti onaj iz ducana) super sam zadovoljna pekacem.Svaka cast tko ga je izumio :naklon: :naklon:

Imaš neke provjerene recepte za clatronic? Ja uvijek pečem po jednom jedinom. Raženi nisam npr. nikad napravila. Strah me da ću ga baciti u smeće. A kući mi stoji kupljeno raženo brašno. :roll:

ivana p
17.10.2008., 19:46
Pa sa pekačem sam dobila knjigicu sa receptima samo ju moram naci. Sada imsm brasno (dobila iz Slovenije) stavis vodu u pekac i to brasno,upalis pekac i to je to.Ima puno vrsta sa sjemenkama su i najbolji.

Mamita
31.10.2008., 12:34
dođe mi da plačem kad vidim 12 strana i to drugi dio :suzica:

Mamita
31.10.2008., 14:38
evo nešto zgodno:

www.moulinex.co.uk/pages/pdf/breadmaker_recipe_book.pdf

Nika
07.11.2008., 14:14
dođe mi da plačem kad vidim 12 strana i to drugi dio :suzica:

ajme i meni :lol:

AnneMary
11.11.2008., 00:39
umjesto da se pohvalim da i ja imam pekač, i da za sad kruh fino miriše, eto mene sa problemom.
Ne pitajte kako ni tko je krivac, samo mi recite jel opasno za zdravlje ili kvalitetu kruha ako je neko slučajno nožem izrezuckao nož (mješalicu) od pekača koji je još bio u kruhu?
Kruh je rezan baš s nožem za kruh, sa puno zubaca pa je poprilično zarezano! :oops:

E sad pekač je Alpina, iz Metroa, i zanima me ako je potrebno mjenjati ga , gdje se može nabavit novi?

Davor
11.11.2008., 10:30
Alpina ili Alaska?

Ako je Alaska onda ćeš novi propeler naći u Končarovom servisu, a sa sobom uzmi oštećeni propeler za uzorak. Možda će te natjerati da uzmeš cijeli kalup što je zločesto pa probaj pregovarati.

Propeleri se rade od aluminija koji je presvučen teflonom. Ti materijali nisu štetni, ali ako se radi o strugotini mogli bi ozlijediti pa ti procijeni.

I nemoj se žderati zbog ovog incidenta - većina nas je barem jednom ausdrajsala poneki propeler.

buby
11.11.2008., 10:37
pekači, ima li netko dobar recept za krafne ili pizzu, možda? :trep:

kalimero
11.11.2008., 11:32
Već je bilo tih recepata na forumu, ali ne na temi kruha ;)

AnneMary
11.11.2008., 15:54
Alpina ili Alaska?[quote]

ma da Alaska, a di ja izvučoh Alpinu! :oops:

idem baš nazvat Končar!
Hvala na odgovoru!

AnneMary
11.11.2008., 15:58
a je ga ja brljavim! :lol:

dakle nije štetno za zdravlje!
to mi je najbitnije!

:*

javim se kad se malo izvježbam, za sad pečem kruh na drugom programu, 3:40 min, po receptu iz knjigice:

250 ml vode
2 žlice ulja ( stavljam maslinovo)
270 g bijelog brašna
120 g ( kombiniram graham i raženo)
2 žličice šećera
1,5 žličice soli
1 1/4 kvasca

i kruh ispadne super!
:D

još imam pitanje: gdje ste nabavili i koje dodatne sastojke, tipa sjemenke?

Lapis
11.11.2008., 22:53
ja od sjemenki stavim što imam, ali sam prestala koristiti lan, moji ga iz nekog razloga odbijaju jesti. najbolje prolaze suncokret i buča, i bademi u listićima. taj sa bademima se ne stigne ohladiti.

sad pitanje.
propeler je izdubio jednu finu polukružnicu, a danas sam vidjela da mi na prstu ostaje prah, točnije sitne čestice nečega. je li to dovoljna osnova za reklamaciju ili mi se niti ne isplati pokušavati?

SunčicaVŽ
12.11.2008., 09:21
Sjemenki ima za kupiti u Billi, Plodinama, Kauflandu...ja obično stavim suncokret, sezam, lan... i klinci ih obožavaju :)

Juroslav
12.11.2008., 10:10
našel sam dost jeftin suncokret u Bio&Bio: pol kile 15 i pol kuna

Davor
12.11.2008., 12:17
Lan je odličan za izbjegavanje, posebno muškarcima.

ivarica
12.11.2008., 15:04
meni danas stigao novi propeler, jedva cekam baciti se na kruhove razne nakon dosta vremena :D

SunčicaVŽ
12.11.2008., 15:41
Ja sam kupila onaj Vivax u Getrou i ispekla 4 kruha koje smo smazali brzinom munje i 5. dan korištenja je na programu bake nakon 5 minuta počeo cviliti i pokazao na displayu "error" nakon čega se ugasio i više nije proradio. Odnijela sam ga na servis i čekam rezultate :( Nadam se da će dalje raditi...

Lapis
12.11.2008., 21:24

štono bi se reklo, elaboriraj!

ssss
13.11.2008., 00:57

štono bi se reklo, elaboriraj!
http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=48734&highlight=lan

Davor
13.11.2008., 10:43
Isto tako i ovdje s nešto više detalja: lan ulje iz frižidera (http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=58904).

studena
15.11.2008., 10:38
Akcija Metro 20.11-03.12 Moulinex OW2000 pekač 475 kn

monax
25.11.2008., 22:57
Akcija Metro 20.11-03.12 Moulinex OW2000 pekač 475 kn

Tek sad vidim ovaj post, meni MM kupio taj u Getrou i platio oko 600 kn, čak mislim i nešto više :shock: , sad me glava zaboli.

a72
26.11.2008., 14:16
monax, ma i ja sam moj platila toliko, ali bas neka sam kad sam ovako sretna sto sam ga uzela :) meni je cak trgovac rekao da su par dana ranije imali vivax na akciji oko 35e-i sve do jednog prodali, a moj je bio 75e....pa ti sad vidi...

Nego, pitanje za iskusne: koliko dugo biga treba da stoji prije nego ubacim ostale sastojke, i jos jedno ( :oops: ) kad hocu da otvorim pekac (npr. da ubacim sjemenke) ,cinim to dok radi ili ga iskljucim? pretpostavljam ako ga iskljucim da cu prekinuti tok programa :?

monax
26.11.2008., 14:21
Ja sam sinoć radila s int.brašnom i odmah stavila sjemenke suncokreta i lana :? .
Nisam skontala da se stavlja poslije!

Sad radim francuski za MM, on nije ljubitelj tamnog kruha!

Pitanje za iskusnije

Ukoliko ne stavim šećer hoćel to utjecati na kruh?

SunčicaVŽ
26.11.2008., 14:50
Ja sam sinoć radila s int.brašnom i odmah stavila sjemenke suncokreta i lana :? .

Pitanje za iskusnije

I ja stavljam sjemenke odmah, to ti je po želji ;)
Funkcija šećera u kruhu je što je hrana za kvas, kako bi kvas mogao poraditi treba mu šećer. Ako ga ne staviš, riskiraš da ti se tijesto ne digne.

ssss
26.11.2008., 17:25

Pitanje za iskusnije

Ima veze a sve ovisi na koji način radiš kruh i sa kojim brašnima
Kalimero najbolje zna s kojima i kako da a sa kojima bi moglo bez :)

kalimero
27.11.2008., 09:31
monax:

Da utjecat će više ili manje vidljivo. Taj šećer ( saharozu ) koriste kvasci za svoj rast, jer im je duže i kompliciranije doći do šećera razgradnjom škroba, a oni se jedino hrane šećerima.
Dakle šećer ima indirektno utjecaj na volumen kruha kao i na boju.

Ailish
27.11.2008., 10:03
ja stavljam cca 2/3 od onog što piše u receptu, bez vidljivih posljedica

jer smo skužili da je kruh presladak inače

monax
27.11.2008., 13:44
monax:

Da utjecat će više ili manje vidljivo. Taj šećer ( saharozu ) koriste kvasci za svoj rast, jer im je duže i kompliciranije doći do šećera razgradnjom škroba, a oni se jedino hrane šećerima.
Dakle šećer ima indirektno utjecaj na volumen kruha kao i na boju.

radila sam francuski po receptu iz uputstva. Po receptu ne ide šećer, kruh je bio anemičan i mislim da je mogao još narasti :roll:
vadila sam ga i djelovao mi nepečen pa sam ga vratila još 40 min na zagrijavanje. Malo se popravio poslije.
Kad sam ga vratila, greškom sam pokrenula program 1 i lopatica počela da radi tako da se napravila rupa :lol:

E sad ću prečešljati vaše recepte :)

a72
28.11.2008., 12:01
Samo da vam javim da sam prezadovoljna sa mulineksom ow 2000, juce sam pekla mlijecni po receptu iz knjizice koja dolazi uz njega, i nesto ukusnije nisam odavno jela, a jutros mi je kuca mirisala na crni hljeb sa sjemenkama (10 ak vrsta,neka gotova smjesa sjemenki) i fenomenalan je, narastao je do prozorcica, ma super ,super! Ja sam kao pravi streber stavljala sve kako pise, tacne mjere i redosljed i stvarno sam odusevljena! (osnovni program, 3:18 min,1000gr ,na odgodu od nekih 10-ak sati)

monax, i ja sam sinoc stavila odmah brasno sa sjemenkama, i super je, ali inace u uputama pise da se dodaci stavljaju poslije zvucnog signala-u odredjeno vrijeme, pa sam zato mislila da nece biti dobro ako ubacim odmah, ali isto je,bar mi se cini...

monax
28.11.2008., 12:19
300 ml vode
30 ml maslinovog ulja
1,5 žličica soli
1,5 žličica šećera
1/2 kg brašna polubjelog tip 850
1 žličica suhog kvasc

Radila sam ovaj kruh i :mljac: jako jako njami.

Pekač skroz ok ali bih voljela da je ležeći kapup

pipo
05.12.2008., 13:38
već sam napisala da smo kupili Alasku i pečemo već mjesec dana, skroz, naskroz oduševljeni :D, pečem s bigom (uvijek s friškim kvasom)
pitanja:
raženi odličan, crni i polubijeli isto, ali kukuruzni mi ispadne dosta suh, ukupno stavim 10 dkg kukuruznog i 30 dkg bijelog, 2 dcl vode, 1 dcl mlijeka, nešto sjemenki sezama, lana, suncokreta. Da povećam količinu sjemenki za vlažnost?
Probala sam i slatki, u 2 dcl mlijeka stavila kvas, pol žlice šećera i 20 dkg brašna, nakon 3h dodala još 20 dkg brašna, putar, med, šećer, sol, jaje, grožđice, korice limuna, pojeli brzo, jedino je bi malo zbijen (kao pinca), i bile su rupe u tijestu od mješanja ventilatora. Može pomoć, ja zamislila kruh kao panatone 8) (ne baš nezdravo napuhan, ali da nije zbijen) ;)

Davor
05.12.2008., 16:35
Slatki kruhovi su gnjavaža jer krenu padati prije reda i onda dobiješ kanale u kruhu. Dosta je tricky postići optimalno dizanje. Ja zato jednostavno smanjim šećer, a primjer takvog kruha je lumblija: mljac.

pipo
05.12.2008., 18:45
može recept za lumblija :love:
ustvari ja sam zapravo zadovoljna sa slatkim kruhom (ne može biti perfektno) svejedno pojedemo bez obzira na rupe, sa toplim kakaom odlično boljni nego kupovni, ispraksirat ću se ja :lol:

Davor
06.12.2008., 00:24
Ima tu negdje. Lumblija se peče na Korčuli oko Sisveta.

a72
07.12.2008., 12:06
Ponosni vlasnici alaske, treba mi vasa pomoc!

moja prijateljica je dobila na dar alasku,ali nema nikakve upute i ne znamo njemacki,a pise na njemackom na samom aparatu. ponesto je kao kod mog mulinexa, ali ipak ako imate vremena napisite mi redom programe ima ih 10, basic, pa veliki bijeli to sam skontala , ali dalje ne.
I koji je program vasa preporuka?
Trazila sam na netu uputstvo, users guide, ali nisam nista nasla, pa ako ima link to bi bilo jos lakse, samo da je na engleskom, njemacki nam nece pomoci.
I da li kod alaske idu sastojci istim redom kao kod mulineksa, tecni pa suhi? izvinite bog puno pitanja, ali znam da mi vi mozete pomoci. Hvala vam unaprijed!

a72
09.12.2008., 11:26
Neko? :)

monax
09.12.2008., 12:20
Neko? :)

probaj pronaći ovdje
http://hr.diplodocs.com/marka-korisnicki-prirucnik-uputa-za-uporabu/ALASKA

a72
09.12.2008., 13:00
monax, gledala sam to i prije ali samo na francuskom i njemackom, ali ne znam ni jedan od ta dva....na eng.nema,bas me cudi.
kako radi tvoj mulinex, ja od kad sam ga kupila vise ni jedan kupovni kruh nismo pojeli :D

monax
09.12.2008., 13:29
Sad me svako jutro dočeka svježi kruh :mljac:
Samo bih voljela da sam kupila neki koji radi ležeći kruh.
Odnosno voljela bih da je gornja korica, korica u pravom smislu riječi.
Nakon što se kruh ispeče. ostavim ga i do sat vremena, da potamni čim duže.
U početku sam ostavljala oko 20-30 min.

Spremam se već danima probati kruh s bigom, ali zaboravim kupiti kefir.

E a sad akcija na sve strane, isti pekač 200 kn jeftiniji.
MM htio moulinex zbog imena a ja sam htjela Alasku.

A što se tiče prevoda njem ili fran.
Probaj prevesti ovdje
http://www.tranexp.com:2000/Translate/result.shtml
važno ti je šta koji program radi, a ostalo je vjerojatno slično. Na displeju pokazuje vrijeme.

Imga
09.12.2008., 13:43
Ponosni vlasnici alaske, treba mi vasa pomoc!

moja prijateljica je dobila na dar alasku,ali nema nikakve upute i ne znamo njemacki,a pise na njemackom na samom aparatu. ponesto je kao kod mog mulinexa, ali ipak ako imate vremena napisite mi redom programe ima ih 10, basic, pa veliki bijeli to sam skontala , ali dalje ne.
I koji je program vasa preporuka?
Trazila sam na netu uputstvo, users guide, ali nisam nista nasla, pa ako ima link to bi bilo jos lakse, samo da je na engleskom, njemacki nam nece pomoci.
I da li kod alaske idu sastojci istim redom kao kod mulineksa, tecni pa suhi? izvinite bog puno pitanja, ali znam da mi vi mozete pomoci. Hvala vam unaprijed!

imam ti ja original knjižicu na hrvatskom, od moje pokojne Alaske :šmrc:
javi ako ti treba

a72
09.12.2008., 23:37
Imga, ma to bi bilo super, ali ne zivim u HR....pa ako ti nije problem napisi mi samo redosljed programa,ostalo je kao kod mulineksa, programiranje itd. I preporuka koji program...to bi bilo od pomoci, i hvala ti!

Imga
09.12.2008., 23:55
1 - Osnova
Program za bijele i miješane kruhove koji se uglavnom sastoje od bijelog brašna i pšenice/raži. Kod dodavanja samo male količine (10-20%) prekrupe ili zrna također trebate odabrati ovaj program.
2 - Bijeli kruh
Program za kruhove od bijelog, sitno mljevenog brašna prema francuskom načinu i lagane kruhove s hrskavom koricom.
3 - Integralni kruh
Program za kruhove s visokim udjelom pšeničnog integralnog brašna i raženog brašna. Ovi kruhovi su obično teži i kompaktniji od svijetlih kruhova.
4 - Slatki kruh
Program za izradu peciva, kolača i slatkog kruha, također i za recepte s dodatnim šećerom, grožđicama ili čokoladom.
5 - Brzo
Pomoću ovog programa možete izraditi kruh za otprilike pola vremena. međutim, kruh pri tome postaje manje izdašan i nije baš jako ukusan. ( :roll: )
6 - Gnječenje tijesta
Tim programom možete izraditi npr. tijasto s kvascem za pletenice ili kruščiće. program bez faze pečenja.
7 - Tijesto za rezance
Ovaj program je prikladan za pripremu tijesta za rezance. Program bez faze pećenja.
8 - Kruh s jogurtom
program za kruhove s dodatkom stepke ili jogurta.
9 - Marmelada
Pomoću ovog programa možete sami ukuhati marmeladu.
10 - PečenjeKkod ovog programa aparat isključivo peče, bez da prethodno gnječi tijesto ili ga diže. Pomoću ovog programa možete također do kraja ispeći kruh koji možda nije do kraja pečen.

Imga
10.12.2008., 01:06
Okrećem očima na broj 5 zato jer bi ti ja preporučila baš taj brzi program s davorovim receptom za kruh s bigom (http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?p=135846&highlight=talijanski+kruh#135846) s odgodom preko noći.

a72
10.12.2008., 11:43
Imga :D Upravo to sam trazila! Hvala jos jednom!

Davida
12.12.2008., 13:49
kupila sam pekač prije dva tjedna i super sam zadovoljna. Kruh mi zna ispasti malo gnjecav i ne znam o čemu to ovisi. Još eksperimentiram i čitam vas. Zanima me još koja brašna koristite? Od kojih priozvođača i koje tipove?

a72
12.12.2008., 14:19
Evo, ako neko zeli pogledati kakvi su iz Moulinex OW2000,po receptu iz knjizice :
Njami... (http://public.fotki.com/pticica/kolaci/2008469.html) :mljac:

majkamara
20.12.2008., 17:15
Evo i mene u sekti.
Pilila sam muža da mi kupi Muljineks,onaj manji tip (jer ja bih ipak brend jelte).
Volim ja veći (mislim na model xxl) ali je ovde razlika u ceni prilična te se zadovoljih malim (možda je bolji tehničar).
Ljudi moji,koji fijasko.
To što sam ja ispekla ne bi pojelo ni najgladnije siroče iz Bijafre.
Od toga ne bih napravila sendvič ni najgorem neprijatelju.
Iz toliko čekanog i željenog aparata izašlo je veliko,gnjecavo,nepečeno stvorenje.
A trebalo je biti hleb vulgaris...
Možda se zeznuh što nisam štedela na svežem kvascu te ubacih celo pakovanje od 40 gr?
A brašna sam kupila 12 kg umesto da proverim radi li poso...

Vidim je da ću imati hiljadu pitanja za gosn Davora i ostale iskusne pekare i pekarke :) .

monax
22.12.2008., 11:13
Evo i mene u sekti.
Pilila sam muža da mi kupi Muljineks,onaj manji tip (jer ja bih ipak brend jelte).
Volim ja veći (mislim na model xxl) ali je ovde razlika u ceni prilična te se zadovoljih malim (možda je bolji tehničar).
Ljudi moji,koji fijasko.
To što sam ja ispekla ne bi pojelo ni najgladnije siroče iz Bijafre.
Od toga ne bih napravila sendvič ni najgorem neprijatelju.
Iz toliko čekanog i željenog aparata izašlo je veliko,gnjecavo,nepečeno stvorenje.
A trebalo je biti hleb vulgaris...
Možda se zeznuh što nisam štedela na svežem kvascu te ubacih celo pakovanje od 40 gr?
A brašna sam kupila 12 kg umesto da proverim radi li poso...

Vidim je da ću imati hiljadu pitanja za gosn Davora i ostale iskusne pekare i pekarke :) .

Mislim da sam nekih bar 5-6 puta na ranijim postovima pročitala da se treba držati redoslijeda stavljanja namirnica i da se s većom količinom kvasca samo zezne stvar!!!

stavljaj onako kako piše u receptu, a eksperimentiraj s žitaricama...

Davor
22.12.2008., 11:14
Probaj prvo neki jednostavni polubijeli kruh i po njemu dotjeraj program/recept dok ne ispadne kako treba. Zatim hrabro kreni dalje.

U mojim receptima brzi program traje dva i pol sata. Neki strojevi brzi program imaju puno brži pa treba potražiti neki "normalni" približnog trajanja.

majkamara
22.12.2008., 12:21
Pravila sam mlečni od 500gr i super mi je uspeo.Stavila sam suvi kvasac po meri.
Uspeo mi je i od graham brašna,njam.
Pošto volim reš,čini mi se da ću to bolje postići ako pravim manji hleb,bolje se zapeče.
Mnogi kažu da im kuća divno miriše na hleb kada radi pekač.Meni je mnogo lepši miris kada se nešto peče u pravoj rerni, iz lebarnika se ne širi baš neki zadivljujući miris.
Sve u svemu mislim da će od mene biti dobra pekarka jednog dana

marta
22.12.2008., 12:26
U mojim receptima brzi program traje dva i pol sata.

Sad te imam, pa crni Davore, sta nisi mogao to odmah napisati, prije godinu i nesto sitno, a ne sad? Na mom pekacu brzi program traje sat i pol i propalo mi bar tri kruha jer nisam imala sve informacije. Cccccc....

majkamara
22.12.2008., 20:23
Moj prvenac,ljubi ga majka!

http://public.fotki.com/majkamara/

Imga
22.12.2008., 20:31

:lol:
nemo'š pilom k'o sjekirom

uporna
22.12.2008., 22:36
Evo i ja se pridružujem ovoj veseloj skupini obožavatelja pekača kruha. Ne nisam kupila svoj već sam lijepo svekrvin Clatronic (prošlogodišnji rođendanski poklon koji stoji neupotrebljavan) preselila k' sebi.
Dakle ispekla raženi kruh i ispao odmah odličan.
Ujedno sam dobila recept od rodice (iz Mulinex-ove knjigice) za onaj slatki kruh sa grožđicama (kao pinca) i to je ispalo mrak a fino mljac, mljac.
Nabavila sam i graham brašno pa ću nastaviti eksperimentirati.
I tako lijepo mi više ne kupujemo kruheka. 8)

Dream
23.12.2008., 01:16

LOL, ona druga slika bi bila odlična "reklama" za pekač kruha: u prvom planu sretna korisnica pokušava prepiliti kruh, a u pozadini pokunjeno čući krivac za cijelu paradu - pekač kruha :lol: :mrgreen: .
Ajmeee, uljepšala si mi dan! Tako se slatko nasmijah :lol: .

majkamara
23.12.2008., 02:05

nemo'š pilom k'o sjekirom

Ne smem sekirom - može mi geler povrediti oko.

Davor
23.12.2008., 13:42
Meni izgleda skoro sasvim OK, malo manje kvasca i bude super.

navi
23.12.2008., 16:04
Da li netko ima recept za rižin kruh :naklon:

buby
27.12.2008., 10:12
majkamara :lol:

anchi pp
27.12.2008., 11:12
Upravo se peče moj prvi kruh u prvom pekaču.
:D
Brine me što se nakon miješanja cijela gruda tijesta smjestila u jednu polovicu posude.
Lastane, bude li se rasporedilo ili ćemo umjesto cijelog imati pola kruha?

a72
27.12.2008., 11:25
anchi pp, premjestice se kad bude rastao, ne brini , bice ok.

navi, ja stvarno nemam taj recept, rado bih podjelila s tobom, a ocito ni drugi nemaju pa zato ne odgovaraju na tvoje pitanje.

lollipop
27.12.2008., 12:14
i mi smo postali obozavatelji pekaca! upravo sam smazala naš prvi topli kruščić iz panasonica sd255. :mljac: a, neposredno prije sami smo samljeli brašno u schnitzeru pico! 8) dvostruki užitak!
p.s. umjesto putra (tako piše u receptu) koristili smo ghee maslo i ispalo je izvrsno!

cvijetak
27.12.2008., 15:22
Lollipop, može malo više o tom "schnitzer picu"?

lollipop
27.12.2008., 17:43
ovakav je naš, samo sa drvenim lijevkom u koji ubacuješ žitarice.

http://www.skippygrainmills.com.au/electric/pico.htm

ima regulaciju finoće mljevenja, a melje na temperaturama nižim od 41st.C. brz je i ništa ne prlja. postoji i ručna verzija, meni osobno lijepsa, ali ipak smo se odlucili za elektricni, jer zauzima manje mjesta. poluga za mljevenje je dugačka. mm je naručio s jedne njemačke starnice, ako te zanima pitam ga koje. meni je totalni gušt gledat brašno kako se melje i uronit prste... :mrgreen:

majkamara
27.12.2008., 18:03
ovakav je naš, samo sa drvenim lijevkom u koji ubacuješ žitarice.

http://www.skippygrainmills.com.au/electric/pico.htm

ima regulaciju finoće mljevenja, a melje na temperaturama nižim od 41st.C. brz je i ništa ne prlja. postoji i ručna verzija, meni osobno lijepsa, ali ipak smo se odlucili za elektricni, jer zauzima manje mjesta. poluga za mljevenje je dugačka. mm je naručio s jedne njemačke starnice, ako te zanima pitam ga koje. meni je totalni gušt gledat brašno kako se melje i uronit prste... :mrgreen:

Bome,ovo već spada u domen subspecijalizacije iz hleb(kruh)arstva!

anchi pp
30.12.2008., 12:25
Samo da javim da redovito pečem kruh. Uglavnom ispada dobro, mada radim napamet - varijacija osnovnog recepta jer još uvijek nemam knjižicu s receptima.

anamar
30.12.2008., 14:39
samo da vas obavijestim da mi kruh zbog hladnoće u prostoriji u kojoj je pekač ne uspijeva ako se poeče noću uz odgodu.

s bigom bude prava cigla, a s normalnom količinom kvasca malo manja cigla.
kad stavim kruh po danu sve bude normalno.

ima li tko sličnog iskustva?

mihic
31.12.2008., 08:19
Evo da prijavim svoj prvi uspjeh! Jučer sam ispekla svoj prvi kruh iz pekaća! :D

Cijeli dan sam jučer čitala vaše postove upijala svaki svjet :coffee: i navečer se usudila ubaciti sastojke i ispeći kruh!
Pekla sam obični bijeli za prvu ruku, po okusu mi i nije bio nešto ekstra, malo mi je soli nedostajalo, ali za prvi put.....
Kvasca sam stavila "malo" više tj. točno koliko piše u receptu iz knjižice mislim da je to 1/4 vrečice.
Sad idem u nove pobjede i pokušat ću napraviti jednako uspješan ali malo finiji kruh :D
Hval svima za savjete :*

P.S. Pročitala sam i prvi i drugi dio sve postove :oops:

anchi pp
01.01.2009., 14:15
Cure, vlasnice Moulinexa XXL, imate li možda recept za super-brzi kruh. Kojom brzinom ga pečemo i tamanimo - trebao bi mi! :love:

anchi pp
02.01.2009., 21:56
hop :D

:love:

monax
04.01.2009., 18:32
Imam nekoliko vrsta brašna integralnog i vrećice su otvorene oko 2 mjeseca i brašno nije baš rastresito već mi djeluje kao da ima paučina?
Jel zna netko što je to?
Bijelo brašno tip 500 i 550 ok, 850 isto djeluje ali ova tamnija i int. su mi tako čudna.
Jel se treba prosijati?
Ne vidim crviće i sl.

Nadam se da me bar neko razumio :/

Imga
04.01.2009., 19:23
paučina je meni bila prvi znak kuhinjskih moljaca brrrrrr

Vila
04.01.2009., 23:54
Imam nekoliko vrsta brašna integralnog i vrećice su otvorene oko 2 mjeseca i brašno nije baš rastresito već mi djeluje kao da ima paučina?
Jel zna netko što je to?
Bijelo brašno tip 500 i 550 ok, 850 isto djeluje ali ova tamnija i int. su mi tako čudna.
Jel se treba prosijati?
Ne vidim crviće i sl.

Nadam se da me bar neko razumio :/

to ti jesu moljci, nažalost

monax
05.01.2009., 00:33
Oo ne :cry:
tako mi je žao baciti brašno!

Koliko dugo može stajati otvorena vrećica brašna?

Vila
05.01.2009., 00:44
u principu piše ti na vrećici, no vrlo često i ranije od isteka usele se moljci. ja brašno držim u staklenoj posudi sa gumom na staklenom čepu, redovito perem kuhinjski element gdje stoji hrana, te lijepim one autan naljepnice koje hvataju moljce. I, u principu, kao što i piše na uputama, ukoliko se moljci uhvate, temeljito se prostor očisti, te pobacaju sve namirnice.

Imga
05.01.2009., 00:51
monax, bacaj to van bez imalo grižnje savjesti!
dok ti se nisu raselili po svemu ostalom otvorenom

provjeri i sjemenke ako imaš, pogotovo lan ili zob, müslije...

monax
05.01.2009., 00:52
Nisam do sad imala podstanare :x , onda se sutra bacam u kontrolu elemenata!
Doduše to mi brašno nije bilo u ostavi već u kuhinji :/

antinica
11.01.2009., 17:22
monax, ma i ja sam moj platila toliko, ali bas neka sam kad sam ovako sretna sto sam ga uzela :) meni je cak trgovac rekao da su par dana ranije imali vivax na akciji oko 35e-i sve do jednog prodali, a moj je bio 75e....pa ti sad vidi...

Nego, pitanje za iskusne: koliko dugo biga treba da stoji prije nego ubacim ostale sastojke, i jos jedno ( :oops: ) kad hocu da otvorim pekac (npr. da ubacim sjemenke) ,cinim to dok radi ili ga iskljucim? pretpostavljam ako ga iskljucim da cu prekinuti tok programa :?

I mi smo nabavili ow 2000 ( platili ovu veću cijenu) i još se učimo.
Monax, je li i tvoj kruhić blijed gore? Ne znam da li je to zato što pekač nema gore grijač ili trebam ostaviti kruh u pekaču nakon pečenja.
Baš više volimo tamniju koricu...

majkamara
11.01.2009., 17:51
Je l može jedno pitanjce za Davora i druge znalce.
Kako sam u hleb osim integralnog pšeničnog i belog brašna (koji je bio super) počela dodavati i malo integralnog raženog hleb mi je u sredini gnjecav i nepečen. Ja sam u rebusu. Sve u miligram stavim po propisu,redosled ,program.
Da li možda raženo brašno ima druga svojstva i karakter???

Još nešto,da li ako hleb ostavim u pekaču i kad on označi kraj ali ne isključim dugme za prekid,da li to znači da ga on produženo peče?
Postoji li u običnom Mulineksu opcija za produženo pečenje?

Stvarno me frustrira da 3h i 40 min čekićam taj hleb od 500 gr a dobijem gnjecavu i presnu sredinu,uh!

monax
11.01.2009., 18:22
Monax, je li i tvoj kruhić blijed gore? Ne znam da li je to zato što pekač nema gore grijač ili trebam ostaviti kruh u pekaču nakon pečenja.
Baš više volimo tamniju koricu...

Skroz je blijed, ali ja radim zbog MM bijelo ili polubijelo brašno i stavim 1-1.5 žlicu kapućina ili 1 žlicu bućinog ulja.
Tako da je i kruh a ono najvažnije gornja kora bar malo tamnija, crvenkastija.
Poslije pečenja ostavim ga minimum 30 min.na dodatnom zagrijavanju.
A desi se ako ustanem kasnije i 1h.

Mene muči drugi problem u vezi pekača i sve se bojim da će riknuti.
Radila sam nedavno neki integralni kruh, ali omjeri nisu bili dobri da je masa bila tvrđa i lopatica teško miješala.
Meni glupači bilo žao baciti i sve ispočetka :evil:
Sad primjetim da se u dnu pekača trusi onaj dio što pokreće lopaticu, i uvijek se zaglavi na jednu stranu.

Mislim da sam negdje pročitala da se nekom kvario taj dio!
Jel im to mana? Ili sam ja zbrljala?

Krampus
11.01.2009., 18:42
Pozdrav,

čitam vas već dulje vrijeme i jedino sam ovdje našla cijelu gomilu savjeta za kruh iz pekača:-)
Naime...kupila sam konačno Vivax pekač i napravila sinoć dva integralna, bolje reći pokušala napraviti dva integralna..
Prvi sa sastavom

20 dkg za dizana tijesta
20 dkg crnog
20 dkg integralnog
300 mil vode
100 mil. ulja
kvas ipo
na produljeno pečenje za integralni
previše se digao i nakon toga splasnuo, gornja polovica odnosno trećina se nakon super dizanja ulubila i splasnula te ostala gnjecava
onda sam napravila drugi
:-)))
s manje vode i manje kvasca
ali i drugačjim omjerom..
30 dkg oštrog
15 crnog
15integralnog
sol
šećer
voda ulje
međutim taj je ispao zbiven..i malen.,..
u oba sam stavila dosta špica u vrijeme kad je trebalo..
ispao je bolji, nije gnjecav
ali je mal i tvrd
oba sam stavila na dark koricu
s tim da sam zanjeg stavila na veću mjeru misleći da će ga tako dulje peći
oba se pomalo mrve s tim da drugi manje

ima netko ideju kako da dođem do zdravog kruha koji se neće ovako gnjecati??

tnx

ivarica
11.01.2009., 18:46
ja sam jucer i danas napokon uspjela napraviti super kruh, sa velikim mjehuricima, savrsene kore, lagan, ma super

mislim da sam i skuzila zasto, uzela sam greskom neko brasno tip 400, za dizana tijesta, vidjela to tek kad sam spremala vrecicu u reciklazu.
nikad nisam cula za tip 400, to je jos vise bijeljeno, vise glutena, sto?

zhang
11.01.2009., 18:53
ja sam otkrila program za brzo pečenje kruha (ima ga moulinexov xxl) i od tada mi kruh ispada dobar. a koristim sve vrste brašna, ovisno o trenutnoj inspiraciji.

Krampus
11.01.2009., 19:00
Ja isto imam dojam da je ovaj Vivaxov program za integralac nešto predug i da tijesto stoga splasne prije pečenja...
Možda ne bi da radim velike štruce od 900 grama...ali to mi je previše za početno experimentiranje...
Možda bih trebala preći na normalni rad??
Na Basic..

Lu
11.01.2009., 20:52
ja ponosno prijavljujem jucerasnji kruh od mjesanog integralnog i bijelo sa sjemenkama, tu sam nasla recept.
a danas sam izmislila neku mjesavinu i ispao je fenomenalan.
:D presretna sam sto napokon koristim pekac.

anchi pp
11.01.2009., 23:10
ja sam otkrila program za brzo pečenje kruha (ima ga moulinexov xxl) i od tada mi kruh ispada dobar. a koristim sve vrste brašna, ovisno o trenutnoj inspiraciji.

Upravo sam se odlučila na taj i evo peče se.

Mada ima kraći period dizanja vrlo se solidno digao. Sad još da se speče. :D

zhang
12.01.2009., 09:43
anchi pp, ajd baš javi dojmove

buby
12.01.2009., 09:59
ja sam se maknula od alaskine knjižice sa receptima, pičim po bigi by davor sa razl. kombinacijama brašna i mogu reći samo da sam 8)
hvalite me usta moja :mrgreen:

fakat, smo doma zadovoljni

brzi program probah jednom, 2x, ali nisam baš za tu varijantu - možda bolje odgovara bijelom brašnu? (ja kombiniram barem pola količine integralnog)

anamar
12.01.2009., 10:03
neki dan sam s manjkom kvasa napravila super polu-biga kruh.

počela sam stavljati sastojke kao za normalan polubijeli i onda shvatila da imam trećinu vrećice kvasca.
stavila sam sve kao za normalan kruh i okrenula program za tijesto. nakon što je taj program završio, ostavila sam tijesto u ugašenom pekaču da se diže još pola sata i onda upalila pečenje. rezultat je bio prekrasan kruh s elsatičnom sredinom i finim rupicama različitih veličina.

marta
12.01.2009., 10:11
Koliko kvasca inace stavljas?

Ja na 4.5salica brasna uvijek stavljam 173 vrecice kvasca.

anamar
12.01.2009., 10:23

nikakve šalice kod mene nema.

uvijek radim s bigom, ali rijetkim pecima kao nekidan radim po klasičnom receptu. onda obično stavim pola ili 2/3 vrećice kvasa.

aj molim te koliko ti je to 173 vrećice kvasca?

dalmatinka
12.01.2009., 10:42

uvijek radim s bigom, ali rijetkim pecima kao nekidan radim po klasičnom receptu. onda obično stavim pola ili 2/3 vrećice kvasa.

trebalo je pisati 1/3 sigurno

anchi pp
12.01.2009., 10:58

Upravo sam se odlučila na taj i evo peče se.

Mada ima kraći period dizanja vrlo se solidno digao. Sad još da se speče. :D

Odlično se spekao. Stavila sam topliju vodu i svježi kvasac, a prvi put radim sa svježim kvascem.
Naime, inače pripremim sastojke i stavim u pekač - a pekač na odgodu da kruh bude gotov u 7 ujutro.
I tu se ne usudim stavljati svježi kvasac. Možda griješim, ne znam. :/

Brzi program nema mogućnost programiranja odgode pečenja - znači staviš sastojke i odmah kreneš raditi kruh. Tako da je on za situacije kad ti stvarno treba kruh za 1,5 - 2 sata.

anamar
12.01.2009., 11:30

trebalo je pisati 1/3 sigurno
ja sam jednom probala s jednom trećinom kvasca raditi kruh po normalnom programu, ali mi se nije dobro digao kruh.

možda mi je brašno tada bilo neodstajalo?
ma biga je zakon.

zhang
12.01.2009., 11:32
ja sam slučajno otkrila taj program kada mi je hitno trebao kruh.
od tada pečem na tom programu, čak ove kruhove sa dosta tamnog brašna.
mislim da je bolje zato što samo 1 diže tijesto. ono što sam ja primijetila da se tijesto slabije diže 2. ili 3. puta.
jučer sam radila tijesto sa pireom od batata na tom programu. ispao je super.

buby
12.01.2009., 11:32
173 vrecice kvasca
:lol: zakon
ja više ne mjerim količinu kvasca, samo onako "posolim" po površini - taman da pokrije cijelu površinu kalupa

anamar
12.01.2009., 11:45
ja sam svježa u društvu s pekačem, pa se ne usudim eksperimentirati s količinom kvasca.

zato i rekoh da je biga super, jer mi to uvijek uspije

anchi pp
12.01.2009., 11:51
173 vrecice kvasca
:lol: zakon
ja više ne mjerim količinu kvasca, samo onako "posolim" po površini - taman da pokrije cijelu površinu kalupa

Ja ga štreberski do zadnjeg zrna po mjeri :oops:

anchi pp
12.01.2009., 11:52
Da li se može peći sa svježim kvascem - ali s odgodom? Da se stavi svježi na vrh i onda ostavi 4-5 sati dok ne krene program? Jel netko probao?

iridana2666
12.01.2009., 11:57
Ja stalno koristim svježi kvasac u kombinaciji sa programom na odgodu i uvijek mi je kruh odličan.

anchi pp
12.01.2009., 12:06
Probat ću večeras. Stavi se po vrhu? Jel mi možeš reći otprilike koliko ga staviš na npr. 600 g brašna?

Angelina_2
12.01.2009., 13:08
jel se metlica treba izvadilti prije pecenja?

ivarica
12.01.2009., 13:15
nee

Angelina_2
12.01.2009., 13:18
hm...imam clatronic bba 2605...
hocu ispeci najobicniji kru...recept sam nasla ali kaj trebam stisnuti? gumbici su mi na njemackom a ja ga enznam...(upotsva nemam)

JOVANIMAMA
12.01.2009., 14:18
Ja imam xxl moulinex, ali mi na brzom programu kruh ne ispadne bas fini. Nakako kao da ne bude dovoljno pecen, ostali programi su super.

iridana2666
12.01.2009., 17:36
Svježi kvasac najprije rastopim u vodi sa malo šećera i onda postupam kao sa tekućinom. Ne stavljam ga na brašno (na vrh), to radim samo sa suhim kvascem.

zhang
12.01.2009., 19:39
ja pak stavim svježi kvasac onako namrvljen na vrh i sve ispadne super.

marta
12.01.2009., 19:45
da 173, pukla sam od smijeha na vlastiti post. :lol:

1/3 naravno. meni je to dovoljno da mi kruh bude dobar. a s bigom je uvijek dobar.

deva
12.01.2009., 20:27
Evo da se i ja prijavim u klub ljubitelja kruha iz pekača!
Unazad dva mjeseca imam Moulinex 2000 i otad više ne kupujemo kruh.
Moram priznati da se ja štreberski držim recepata iz knjižice i najdraži nam je mliječni kruh (naročito vikendom pa je taman za doručak) 8)
Probala sam i Davorov s bigom i ispao je ok čak i onaj s kefirom.
Prošli tjedan sam u pekaču napravila tijesto za makovnjaču - ma mrak, niš ne moraš mijesit, niš se ne ljepi za ruke, a tijesto super i kolač još bolji.

Angelina_2
12.01.2009., 20:38
a jel ti pekaci imaju program za samo mjesanje il se mora ukljuciti neki pa iskljuciti prije pecenja?

deva
12.01.2009., 21:04
Ima program samo za izradu tijesta. U originalu je to program na kojem se radi tijesto za pizzu - i to je isprobano super.
Baš sam sada išla pogledati to je program broj 11 i traje 1,5 sati.

buby
13.01.2009., 12:27
Angelina_2, ja ti u tom programu za miješenje napravim puter štangice, a sada sam počela i tijesto za pizzu
traje mi 1,5h kao i devi

Angelina_2
13.01.2009., 13:38
sad malo gledam i kuzim da ih ima dosta razlicitih proizvođaca koji izgledaju identicno...
to valjda sve isti pravi a samo nakelje drugo ime

monax
13.01.2009., 14:12
Ja obično radim polubijeli kruh
500 g brašna
3 dl vode
I taj omjer bude baš veliki kruh, ali kad smanjim na 400 g brašna onda kruh bude premali. Ne naraste dovoljno.
To mi se svaki put dešava i nikako da uskladim.

Jel podešavate gramažu kruha svaki put?

buby
13.01.2009., 15:00
ja sam stalno na 500 (ali razl. kombinacije - napravim nekada i od po 3-4 vrste brašna)

mandy
13.01.2009., 15:06
evo, upravo vidjeh akcija u metrou (kome je blizu) moulinex ow 2000=487,77 kn, samo do 14.01.09.

vivax bm900,600 W = 367,04+35 kn dostava=402,04 (sa vivax stranica)

Angelina_2
13.01.2009., 15:11
evo, upravo vidjeh akcija u metrou (kome je blizu) moulinex ow 2000=487,77 kn, samo do 14.01.09.

vivax je skup...ima i za 299 takvih...recimo u konzumu je 339

mandy
13.01.2009., 17:59

vivax je skup...ima i za 299 takvih...recimo u konzumu je 339

o, baš ti hvala ,mogu na maestro na više rata, pa uz mjesećnu spizu neću ni skužiti

ivarica
13.01.2009., 18:01
meni je kruh od ovog novootkrivenog mlinarevog bijelog glatkog tip 400 kruh tako dobar da odustajem od polubijelog skroz :/

Krampus
13.01.2009., 18:14
E pa evo, da se malo hvalim..
U međuvremenu sam vježbala, srećom sve što sam izvježbala se i pojelo:-)
Ovako..
Ispekla sam relativno dobar miješani kruh od
20 dkg oštrog
20 dkg crnog
15 dkg integralnog
ulje 100mil
voda 270 mil.
manje od jednog kvasa
pol mjerice soli, dvije trećine mjerice šećera, lan, sezam i suncokretove..nije se previše digao ali nigdje nije ni pao i svagdje ima dobru teksturu i okus, pečen je na NORMAL/BASIC..na medijum i na veliku štrucu..

a onda sam ispekla polubijeli s malo mlijeka koji je ispao fantastičan

30 glatkog
30 crnog
100mil mlijeka
170 vode
3 mjerice kvasa..suhog jasno...šećer nepuna mjerica, sol pola velike mjerice
fantastično se digao skoro do poklopca i ukus mu je mrak....ali

meni nije cilj jesti bijeli i polubijeli, već što zdraviji, odnosno što cjelovitiji a promaklo mi je u uputama da kod integralnih sastojaka je bolje najprije usuti suho pa onda tekučinu..
trebat ću i tako probati..

muči me što sve kombinacije integralnog, bez obzira koliko unutra bilo glutena odnosno čistog brašna uvijek kad se ohladi bude relativno suh, odnosno trajnost mu i niej baš nešto

KAKO DA TO popravim...?????
ideje..??
ovo s velikom i malom štrucom mi niej baš jasnije..
ako koristim maximalno 600 grama brašna jel bolje na veliku štrucu ili na malu, odnosno....mijenja li išta kod kvalitete kruha taj dio naštimavanja..????

monax
13.01.2009., 23:30
meni je kruh od ovog novootkrivenog mlinarevog bijelog glatkog tip 400 kruh tako dobar da odustajem od polubijelog skroz :/

Neznam ali ja T 400 nikako ne volim, jedino ako neki recept za kolače traži 400 onda stavim ali nekako mi ne sjeda.
Ono glatko/meko mi je draže. Pogotovo 850

ivarica
13.01.2009., 23:32
ma jest glatko
cudi me jer sam svugdje vidjela da je tip 400 ostro brasno

ali ovo je glatko tip 400, skroz meko i glatko, samo sam ga od mlinara nasla i samo u konzumu zasad

monax
13.01.2009., 23:38
To valja probati. Nisu se valjda zeznuli.

ivarica
13.01.2009., 23:39
i ja sam pomislila da su zezli tisak deklaracije, a ja umislila da je kruh bolji
ali je :lol:

monax
13.01.2009., 23:43
ja sam stalno na 500 (ali razl. kombinacije - napravim nekada i od po 3-4 vrste brašna)

Ja isto volim razne kombinacije, ali kad radim manje kruhiće, ne naraste dovoljno. To me baš ljuti.
Pogotovu tamne, integralne s brdom sjemenki.
MM neće jesti neka zdravija brašna, do sad jedino hoće kad stavim bućino ulje i kruh bude tamniji, rekla bih malo zelenkast.
Al je fino elastičan, pa to onda hoće.

Imga
14.01.2009., 00:47
Nije greška, i ja sam jučer uzela tip 400 za dizana za kruh - glatko.
Povodljiva sam, što da kažem :mrgreen:

Ovo moje je od nekih Čakovečkih mlinova. I stvarno je kruh em lijepši (rupice, volumen), em ukusniji. Prije sam takav isti radila s polubijelim, 850.
I prvi sam put radila po receptu za normal, samo na brzom programu

anchi pp
14.01.2009., 10:02
Znači ipak ništa bez bijelog brašna :lol:

Ja kupila 5 kila polubijelog (850), i mislila sam da je to najniže dokle idem :lol:

anchi pp
14.01.2009., 10:04
MM neće jesti neka zdravija brašna, do sad jedino hoće kad stavim bućino ulje i kruh bude tamniji, rekla bih malo zelenkast.
Al je fino elastičan, pa to onda hoće.

Moj isto izvoljeva čim bjelije, a ljutim se jer neće kukuruzni (miješani, s miminalnom količinom kuk. brašna) :x

buby
14.01.2009., 11:41
ja sam svoje navukla na ta brašna malo po malo :mrgreen:

lollipop
14.01.2009., 22:52
samo da vas obavijestim da mi kruh zbog hladnoće u prostoriji u kojoj je pekač ne uspijeva ako se poeče noću uz odgodu.

s bigom bude prava cigla, a s normalnom količinom kvasca malo manja cigla.
kad stavim kruh po danu sve bude normalno.

ima li tko sličnog iskustva?

to se i nama događa! nije cigla, ali ne ne digne skroz kako treba... proučavala sam upute i to i napominju. znači lijeka nema. premještanje pekač u topliju prostoriju... :/ ja sam ga zgurala u špajzu, jer u kuhinji ga jednostavno nemam gdje stavit. bit će dobro na ljeto! :roll:

MoMo
14.01.2009., 23:14
Biga:
2 dl kefira (onog jačeg, ne light)
2 dl vode
1 žličica šećera (opcionalno)
1/5 žličice suhog instant kvasca
25 dag brašna (konkretno: 15 dag crnog tip 1600, 7 dag integralnog i 3 dag pšeničnih klica)

Tijesto:
25 dag polubijelog brašna tip 850
1/2 do 1 žličica soli
1 žličica šećera (opcionalno)
(ne ide masnoća)

Postupak:
Kefir se izlije u jedan kut posude, a voda u drugi. U kut s vodom se pospe kvasac i šećer. Čim kvasac krene tonuti stisne se miješanje. U otopinu kefira s kvascem stavi se brašno za bigu i miješa se oko 5 minuta.
Kad se izmiješa, na bigu se stavi ostatak brašna, a na brašno ostali sastojci i dodaci po izboru (n. pr. suncokretove sjemenke). Programira se odgoda od oko 8 sati na uobičajenom programu (uz koji ispadne dobar kruh ).

ja bih radila ovaj kruh ali imam par pitanja...sorry ako sam propustila koju bitnu lekciju

za koju gramazu je ovaj recept ? ja imam vivax koji max pece 0,9kg
i moze li bez odgode (s ozirom da se radi s bigom)?

monax
14.01.2009., 23:39
Moj isto izvoljeva čim bjelije, a ljutim se jer neće kukuruzni (miješani, s miminalnom količinom kuk. brašna) :x

Kukuruzni sam radila 2 puta i svaki put bude nekako presuh, kao da je s oštrim brašnom. Tako da odustajem od kukurznog.
A MM izjavio da bi odgovarao kukuruzni.

za koju gramazu je ovaj recept ? ja imam vivax koji max pece 0,9kg

Ja gramažu ne podešavam, uvijek je 1000. Tako ni boju korice. Imam moulinex

Krampus
15.01.2009., 06:36
Svečano izviještavam svekoliko pučanstvo da sam ispekla naprosto savršen ..hm miješani kruh od

20dkg oštrog
20 dkg crnog
18 dkg raženog
1 žlica grahama
280 vode
cca 0,7 ulja
nepuna velika mj.šećera
nepuna velika mj.soli
mala mjerica i pol kvasa
lanene, sezamove i suncoketove špice dooooobre ruke

na Basic sa Dark korom i na veliku štrucu..

digao se i ostao dignut izvrsnog izgleda i teksture...

sad mogu početi ekperimentirati sa većom količinom raži a jako me zanima recimo nešto s maslinama pancetom i lukom :-)

anchi pp
15.01.2009., 10:31

Kukuruzni sam radila 2 puta i svaki put bude nekako presuh, kao da je s oštrim brašnom. Tako da odustajem od kukurznog.
A MM izjavio da bi odgovarao kukuruzni.

Podravka ima dobru mješavinu za kukuruzni kruh. Ja napravim tako da stavim pola mješavine i pola polubijelog brašna. Dakle, nije previše kukuruzan. Ispadne vrlo vrlo vrlo fin.

a72
15.01.2009., 10:38
Samo da podijelim jedno iskustvo sa vama, ako se vec pisalo o tome slobodno ignorisite ;)
Kad god sam stavljala heljdu oduzimala sam od ukupne kolicine potrebnog brasna ,npr. treba 600gr, stavim 500 bijelog i 100 gr heljdinog , medjutim nikad nije fino narastao kruh.
Zadnjih dana stavljam bijelog koliko i treba inace, a heljdinog dodam kao i sjemenke otprilike-50-ak grama, i ne racunam ga kao brasno -heljda i nije zitarica...i svaki put je super ispalo...pa eto, mozda nekom pomogne.

anchi pp
15.01.2009., 10:39
Sad mi se javlja problem držanja kruha.
Ja nemam onu posudu za kruh klasičnu, s vratašcima, već jednu plastičnu tupperware koja mi je do sada odlično služila.
Ali sad mi kruh ne stane u nju, i držim ga u krpi i platnenoj vrećici.
U čemu vi držite kruh?

anchi pp
15.01.2009., 10:41
Samo da podijelim jedno iskustvo sa vama, ako se vec pisalo o tome slobodno ignorisite ;)
Kad god sam stavljala heljdu oduzimala sam od ukupne kolicine potrebnog brasna ,npr. treba 600gr, stavim 500 bijelog i 100 gr heljdinog , medjutim nikad nije fino narastao kruh.
Zadnjih dana stavljam bijelog koliko i treba inace, a heljdinog dodam kao i sjemenke otprilike-50-ak grama, i ne racunam ga kao brasno -heljda i nije zitarica...i svaki put je super ispalo...pa eto, mozda nekom pomogne.

Imala sam pol kile brašna od heljde koje sam htjela ubaciti u kruh, ali nisam viđala da netko stavlja heljdino brašno pa sam se predomislila i napravila od njega štrukle. Sad ću opet kupiti!

Krampus
15.01.2009., 16:12
Sad mi se javlja problem držanja kruha.
Ja nemam onu posudu za kruh klasičnu, s vratašcima, već jednu plastičnu tupperware koja mi je do sada odlično služila.
Ali sad mi kruh ne stane u nju, i držim ga u krpi i platnenoj vrećici.
U čemu vi držite kruh?

Zašto ga u Tuperware zdjeli ne narežeš na šnite i tako držiš unutra,ona i tome služi..?
Ja imam kuptiju klasičnu od inoxa, ali sa mposlušala neke ovdje savjete i kad je skoro pa sasvim hladan držim ga u plastičnoj vrećici pa u kutiji..

ivarica
15.01.2009., 16:15
super je ta ideja sa plasticnim kutijama i unaprijed narezanim kruhom
to bi me rijesilo problema bacanja metlice u smece zajedno sa suhim kruhom :oops:

ja isto imam problem sa cuvanjem, zamotam ga u krpu pa u vrecicu, mrzim kad se osusi u krpi, mrzim kad je u vrecici, nikad zadovoljna

anchi pp
15.01.2009., 16:36
to bi me rijesilo problema bacanja metlice u smece zajedno sa suhim kruhom :oops:

ja isto imam problem sa cuvanjem, zamotam ga u krpu pa u vrecicu, mrzim kad se osusi u krpi, mrzim kad je u vrecici, nikad zadovoljna

A meni je pak :/ to rezanje na komade pa u kutiju. Ja volim odrezat si svoju šnitu onda kad idem jesti :mrgreen: .

ivarica
15.01.2009., 18:01
meni ne jer prvu onda bacim
bolest

monax
15.01.2009., 18:25

A meni je pak :/ to rezanje na komade pa u kutiju. Ja volim odrezat si svoju šnitu onda kad idem jesti :mrgreen: .

Ja uvijek držim kruh u plastičnoj vrećici, s tim ga radim svaki dan.
A baš za rezanje, zar se neće isušiti? Tupp je super ali zar do te mjere?
Bila sam danas u Metrou i kupila 25 kg brašna :lol: i htjela kupiti brašno T 400 za dizana tijesta, na kraju zaboravila.
I one velike vreće od 25 kg nema polubijelog samo T 550

Krampus
15.01.2009., 19:08
U Tuperweru se ne bi smio osušiti, posuda i jest namijenjena ako imaš veću količinu ili veći kruh da ga narežeš na fete i drži ga sviježim..ali ne znam kako bi se ponašao ovaj domaći kruh.
Znamo da je kupovni pun aditiva i dodataka za svježinu...pa...

Krampus
15.01.2009., 19:10
Trenutno se muti :lol: jedna mala štruca od miješane vrste tijesta, ali s pancetom, dinstanom kapulom..sjemenkama maslinovim uljem...i malim komadićima sira :lol:

Baš me zanima šta će od toga ispasti 8)

Krampus
15.01.2009., 21:16
update...

nakon što je cijela kuća predivno mirisala po crvenom luku i panceti, izlegla se mala (od 250 grama brašna) štrućica uredno dignuta i na vrhu malo popucala...odlično izgleda..vjerujem da će biti dobra i za papati 8)
stavim slikicu kansije ako se snađem

Krampus
15.01.2009., 21:45
najsvježiji update....

kruh je M M M M R AAAAAAAA KKKKK

sa butterino namazom od začinskog bilja

MoMo
15.01.2009., 21:55
monax thnx, bacam se u proizvodnju :D

Angelina_2
15.01.2009., 23:06
krampus recept i slicke po mogucnosti

Krampus
15.01.2009., 23:51
sorry..ništa od slika, dok sam ja stavila punti baterije, ode kruh...

ovako

100 gr.mekog brašna
100 gr.crnog
100 grama raženog( u tih 100 grama pola žlice je bilo grahama,ali mislim da niej ni važno)
dvije dobre žlice maslinovog ulja
i cca 120 vode
mala mjerica soli
malo više od male mjerice šećera, pola mjerice male kvasa

sa strane zdinstala pol većeg crvenog luka, na to nabacala odokativno 5 dkg sitno sjeckane pancete, imala u hladnjaku dva mala slana inčuna, i dvije male kašićice feta sira(sve neki ostaci)..u tu istu tavu u koju sam to zdinstala(ne i sir, njega sam stavila zadnjeg) ubacila sam i dobru malu žlicu sezama, i sunc.sjemenki..

kad je zapištalo dodala sastojke, stavila peći na normal, na dark koricu, i na malu štrucu , jasno..
izvrsno..a korica sasvim reš...

pekač je Vivax uspravni

Krampus
16.01.2009., 00:04
ispravak :lol:
našla sam komad koji ipak niej pojeden, izgleda da je nekome od mojih ipak proradila savjest pa su se sjetili da i ja postojim...

http://picasaweb.google.hr/cvatnjA/Kruh02?feat=directlink

evo na PIcasi

Angelina_2
16.01.2009., 08:37
ajde kad pisete recept u zagradi napisite kolikootprilke zlica jer nemam mjerice

buby
16.01.2009., 11:31
U čemu vi držite kruh?
u velikoj tupperware - narezano na šnite (ako ne cijeli, onda barem veći dio)
živciraju me mrvice okolo, pa ja režem :mrgreen:

Davor
16.01.2009., 15:17
Čovječe! Kojom brzinom ovaj topic raste :klap:

Krampus
16.01.2009., 15:29
ajde kad pisete recept u zagradi napisite kolikootprilke zlica jer nemam mjerice

ja bih rekla da je jedna mjerica cca pola male žlićice..
e sad...i kod tih žlićica postoje varijacije veličina pa ne znam šta bih ti rekla...

davore, jerl imaš neki savjet za ove moje kruhoprobleme??

Davor
16.01.2009., 16:08
Imam. Tu-i-tamo ima za kupiti standardnih mjerica, sa ili bez skale, a izgledaju kao lončić u lončiću ... od žličice do šalice. Prije mjesec dana sam takav komplet (od čelika) kupio u ekonomatu saveza slijepih.

Uz moj stroj su isporučili mjericu koja na jednom kraju ima žlicu, a na drugom žličicu. Radi.

Krampus
16.01.2009., 16:19
Imam. Tu-i-tamo ima za kupiti standardnih mjerica, sa ili bez skale, a izgledaju kao lončić u lončiću ... od žličice do šalice. Prije mjesec dana sam takav komplet (od čelika) kupio u ekonomatu saveza slijepih.

Uz moj stroj su isporučili mjericu koja na jednom kraju ima žlicu, a na drugom žličicu. Radi.

:lol: nisam mislila na mjerice već na moje krušne divijacije...

Krampus
19.01.2009., 14:13
U ovih par dana experimentiranja postigla sam izvrstan kruh od pola raži pola polubijelog tip 850
Ispekla sam Davorovu lumbliju ali bez bige, na običan način i za moj ukus je previše aromatična s ve drugo je super..
I za nju sam mislila da se uopće neće ispeći i dići, ali se super digla i spekla

i napravila sam odličan đem od narance s korom, i pola kesice Dolcela Želina..isprva sam mislila da će ostati vodenanasto ali se super stislo..naranče je bilo cca kilo i 20 dgk.

buby
19.01.2009., 16:24
naranča sa korom?
i ja bih radila džem - ali sa fruktozom! primam vaše savjete (poželjno od voća kojeg sada ima :mrgreen: )

Krampus
19.01.2009., 22:55
Tako je, s korom..
Naime iz djetinjstva se sjećem gorkasto kiselog đema on naranče s korom kojeg je otac donosio izvana, ovaj koji se kod nas može kupiti mi je presladak

Ne znam kako se fruktoza inače ponaša kod kuhanja ..ali vjerujem da bi se s njom dalo napraviti(ja sam pola pola radila) i pol vrećice Želina

Na 5 velikih naranči išla je šalica bijele kave pola pola,šećer i fruktoza.
S oguljenih naranača(s kore) nožem sam skinula unutarnju koru..isjeckala sitno i voila.

deva
19.01.2009., 23:33
100 gr.mekog brašna
100 gr.crnog
100 grama raženog( u tih 100 grama pola žlice je bilo grahama,ali mislim da niej ni važno)
dvije dobre žlice maslinovog ulja
i cca 120 vode
mala mjerica soli
malo više od male mjerice šećera, pola mjerice male kvasa

sa strane zdinstala pol većeg crvenog luka, na to nabacala odokativno 5 dkg sitno sjeckane pancete, imala u hladnjaku dva mala slana inčuna, i dvije male kašićice feta sira(sve neki ostaci)..u tu istu tavu u koju sam to zdinstala(ne i sir, njega sam stavila zadnjeg) ubacila sam i dobru malu žlicu sezama, i sunc.sjemenki..

Ovaj kruh je mrak dobar!
Ja sam malo povećala količine (1.5 puta) uz par izmjena: umjesto feta sira dimsi, bez inčuna, velika žlica sezama i suncokreta. 8)

Jedino mi je bilo malo vode pa sam dodala više. Na citirane mjere umjesto 120 ml vode stavila bi 180 ml.

Krampus
20.01.2009., 00:13
Drago mi je da ti se dopalo.
Meni se čini također da je mogo biti malkice mokrije ali dobro...ja se nisam usudila raditi veću količinu jer nisam htjela da ispadne loše..ovako sam experimentirala čisto da vidim šta će ispast...i kao što si vidjela...:-)))

Moram prestati s degustacijama :lol: :lol:
Pod hitno

Davor
23.01.2009., 12:22
naranča sa korom?
i ja bih radila džem - ali sa fruktozom! primam vaše savjete (poželjno od voća kojeg sada ima :mrgreen: )Fruktoza je postala nepopularna jer su ju povezali s izazivanjem pretilosti.

Krampus
23.01.2009., 13:17
naranča sa korom?
i ja bih radila džem - ali sa fruktozom! primam vaše savjete (poželjno od voća kojeg sada ima :mrgreen: )Fruktoza je postala nepopularna jer su ju povezali s izazivanjem pretilosti.

Oprosti možeš li mi to pojasniti, naime mi kući dosta koristimo u kolačima i slično upravo fruktozu umjesto šećera jer sin(15g.) pokušava izbjegavati šećer upravo zbog malo viška kila..
Odnosno, ajmo reći da smo na laganoj dijeti jer se pokazalo da ima malo povišen tlak.