PDA

Pogledaj cijelu verziju : "Slatki " mali promašaji

Sramežljiva
23.02.2008., 02:35
Detalji daju prostorijama dušu. Svi želimo nekako ukrasiti svoje interijere, dati im svoj osobni pečat, učiniti ih ugodnima za boravljenje. Znam da se ukusi razlikuju. Ali ipak, ima li kakvih detaljčića koji vam bodu oči i kvare dojam kad negdje dođete?

Meni smetaju slike obješene previsoko, daleko iznad razine pogleda.
Cvijeće u običnim plastičnim teglama, bez onih ukrasnih, keramičkih.
Zidni kalendari i svi predmeti koji reklamiraju neko poduzeće i sl.
Gobleni.
Osušeni buketi.
Boce s alkoholnim pićima poslagane na vrh gornjih kuhinjskih elemenata.
Kravlja koža.
Plastični stolnjak.

A vama?

Rene2
23.02.2008., 07:09
Imam goblene, jer ih je sve do jednog radio moj pokojni sveki. Kako smo naslijedili kuću od njega, srce bi me boljelo da to bacim. A i MM se s tim ne bi složio.

Nemam za svaki cvijet keramičku, jer sama radim i ne mogu si priuštiti onakvu kakvu bih htjela, a volim imati cvijet i zelenilo. Trudim se da te plastične isto dobro izgledaju.

Zidni kalendar mi je potreban zbog organizacije rada (radim u smjenama/dijete ide u školu u smjenama/doktori rade par-nepar...treba to sve iskombinirati), a neki od tih kalendara su mi dali ljudi koje cijenim.
Rado bih ja kupila kalendar Anne geddes ili neki poznatiji, ali i to mi je malo velika stavka, a i ovaj služi svrsi.

Plastični stolnjak imam na stolu na terasi, iz praktičnih razloga. Imamo psa, koji često zadrma stol, pa se nešto prolije; moje dijete voli slikati vodenim bojama i temperama, pa mi je puno lakše oprati plastični stolnjak nego krpeni.

Možda moje oko nije tako istančano kao tvoje, ali mene te stvari ne smetaju ni kod drugih.

I da, slike su u visini pogleda, nemam suhog cvijeća, alkohol je u ormariću i ne vidi se, i nemam kravlju kožu. :trep:

vještičica
23.02.2008., 09:23
Ne vidim što su to promašaji, ako ljudima koji tu žive to ne smeta (ili im se, čak, dopada). Odavno sam odustala od komentarisanja, razmatranja i procjenjivanja tuđeg ukusa. Ono što je meni teški kič i/ili totalno nepraktično nekome je baš supercool. Ako me pitaju šta mislim, onda kažem, inače šutim, ili komentarišem samo ono što mi se dopada. O ostalom - šutim :)
Mene više smeta ograničavanje mene kao gosta, kad dođem u posjetu. Tipa, "moraš obuti papuče", "mi ne sjedimo na ovom kauču, on je samo za gledanje" ili "mi ne pijemo kafu, pa ti nećemo skuhati"... (već, je čini mi se, bilo rasprave o tome na forumu).
A kako neko drži cvijeće, ima li džunglu u stanu, gomilu pića na izložbi, slabo uokvirene slike ili ružne goblene po zidovima, dječije crteže po fridžu ili životinjsku kožu na podu, je samo "viška podatak" za moj mozak. Stanarima to odgovara, pa šta ako je to meni možda bezveze, ja ionako ne stanujem tu ;)

mim
23.02.2008., 09:37
Mene više od detalja smeta nepostojanje istih.
Konkretno, imam prijateljicu koja voli totalni minimalizam, sav namještaj joj je ravnih linija, sve joj mora biti na svom mjestu, staklene plohe su apsolutno uglancane, imam osjećaj da joj smeta kad se dotaknu, detalja je nekoliko u cijelom stanu i meni je to hladan prostor, ne osjećam se u njemu dobro jer nema identiteta. Kao da je uzela sav namještaj u prodajnom prostoru i preselila ga sebi u stan. I izbjegavam boraviti kod nje. Zato mi je draže ako postoje gobleni koje ne volim, ako ljudi osuše drage bukete, ako je sve prepuno dječjih crteža.... Volim da se vidi da u nekom prostoru žive konkretne obitelji sa svojim identitetom.

Zanimljivo, ista ta prijateljica dođe k meni, razmakne stvari koje joj smetaju na stolu ili kauču i udobno se smjesti s nogama na istom tom kauču (da, imam prekrivač :mrgreen: ), jede kolače ne brinući se da će koja mrvica završiti na podu, hvali crteže mog djeteta... I baš nam je lijepo kad smo kod mene. Vidim da se dobro osjeća i drago mi je zbog toga.

bfamily
23.02.2008., 09:39
Prvo da iskomentiram ovo:
Meni smetaju slike obješene previsoko, daleko iznad razine pogleda.
-mislim da ovo nigdje nisam vidjela

Cvijeće u običnim plastičnim teglama, bez onih ukrasnih, keramičkih.
-koma

Zidni kalendari i svi predmeti koji reklamiraju neko poduzeće i sl.
-ako su slike lijepe, ne smeta mi (mi kupimo kalendar ali tek u 2 mj. kad su cijene skroz niske, u knjižarama ih uvijek ostane u izobilju)

Gobleni. - osobno ih ne volim

Osušeni buketi. - znaju biti lijepi ako ih znaš lijepo osušiti

Boce s alkoholnim pićima poslagane na vrh gornjih kuhinjskih elemenata.
- bljak

Kravlja koža. - bljak, bljak, bljak

Plastični stolnjak. - ne sviđa mi se izgledno ali je jako praktičan

I meni ide na živce kad se trebam izuti kod nekog, a što se tiče :coffee: ni ja se nisam nekoć pila pa je nisam ni imala u kući.

Jedino što NE MOGU VIDJETI je umjetno (platično) cvijeće, to mi je baš fuj-fuj.
Različiti stilovi mi ne smetaju, samo eto neke sitnice. :mrgreen:

maria71
23.02.2008., 09:39
Ne vidim što su to promašaji, ako ljudima koji tu žive to ne smeta (ili im se, čak, dopada). Odavno sam odustala od komentarisanja, razmatranja i procjenjivanja tuđeg ukusa. Ono što je meni teški kič i/ili totalno nepraktično nekome je baš supercool. Ako me pitaju šta mislim, onda kažem, inače šutim, ili komentarišem samo ono što mi se dopada. O ostalom - šutim :)
Mene više smeta ograničavanje mene kao gosta, kad dođem u posjetu. Tipa, "moraš obuti papuče", "mi ne sjedimo na ovom kauču, on je samo za gledanje" ili "mi ne pijemo kafu, pa ti nećemo skuhati"... (već, je čini mi se, bilo rasprave o tome na forumu).
A kako neko drži cvijeće, ima li džunglu u stanu, gomilu pića na izložbi, slabo uokvirene slike ili ružne goblene po zidovima, dječije crteže po fridžu ili životinjsku kožu na podu, je samo "viška podatak" za moj mozak. Stanarima to odgovara, pa šta ako je to meni možda bezveze, ja ionako ne stanujem tu ;)

X

maria71
23.02.2008., 09:45
Imam svašta po stanu, čak i gore navedene "grozote " :mrgreen:

I ova tema mi je još jedna potvrda moje prakse, sve kave s poznanicima i kolegicama se obavljaju u kafiću.....ima jedan zgodan kafić u zgradi.....i ima lijepo uređen interijer

A doma u svoj brlog puštam odabrane

npr Sorcie :mrgreen: :love:

aleksandra70vanja
23.02.2008., 09:49
:

I ova tema mi je još jedna potvrda moje prakse, sve kave s poznanicima i kolegicama se obavljaju u kafiću.....ima jedan zgodan kafić u zgradi.....i ima lijepo uređen interijer
:

8)

maria71
23.02.2008., 09:51
ajd ,ajd tebe bih pustila :love:

vještičica
23.02.2008., 10:05
maria71 A mene? :trep:
Moja gostoljubivost prema ono malo ljudi koje puštam u svoju intimu, podrazumijeva da u kući imam ono što moji gosti konzumiraju. Tako da imam zeleni čaj (iako mi je :bljak: i ne pijem ga), žestoko piće (koje je samo za goste, mi ga ne pijemo), slane grickalice (koje niko od nas ne jede). Nemanje u kući kafe/čaja/žestice/čega god što će učiniti da se moji gosti osjećaju dobrodošlo, smatram neuljudnim i sebičnim, i ne uklapa se u moju (vjerovatno iščašenu) definiciju gostoprimstva.

maria71
23.02.2008., 10:09
of kors ;)

skupa bi proučavale moje (naslijeđene ) goblene i ružne tegle, te suho cvijeće

a i kavu bih ti skuhala 8) :love:

Frida
23.02.2008., 10:18
O ukusima se ne raspravlja, možda je nekome bljak minimalizam ili klasični stil...

Ja osobno ne volim tapete i lamperiju, imam osjećaj da se ispod toga sakuplja svašta...

aleksandra70vanja
23.02.2008., 10:18
ajd ,ajd tebe bih pustila :love:
hvala :*

mada sam te u stvari zaboravila potpisati

neke stvari iz prvog posta
mi imamo puno slika, u DB su na jednom zidu, u 2 reda, jedan je u razini očiju kad sjediš, jedan kad stojiš, uglavnom jesu u razini očiju, samo moraš namjestiti oči u razinu koja ti paše :mrgreen:
po ostatku stana su postavljene u razini stojećih očiju
plastiku nemam, suho cvijeće nemam, alkohola za birtiju u ormariću, goblen 1 wielherow u Novom, nisam ljubitelj, ali to je moja majka godinama ubadala i nema teorije da siđe sa zida
biljki nemam nikakvih, to meni odmah krepa, ali ljepše mi je s ukrasnom posudom, tko ima
krave nisam sušila

zapravo do foruma nisam ni razmišljala kako netko proučava kuću u koju uđe
ja ne primjećujem ništa, ali ja ni inače beš ne primjećujem detalje

ulazim puno ljudima u kuće i vezano uz posao i primjetit ću samo ako je nekom baš lijepo uređeno ili ako moram preskakati smeće da uđem
i zapravo mi ove teme stvarno daju mislit da li i koga puštat u kuću

što reče mare kafići rules

Sramežljiva
23.02.2008., 10:21
[quote="maria71"]Imam svašta po stanu, čak i gore navedene "grozote " :mrgreen:

Ali zašto?! Zar zato što postoji šansa da se nekome nešto ne svidi?!

Ja, recimo, nemam zavjese, stolnjake ni tepihe i znam da se većini ljudi to ne sviđa, ali stojim iza toga, meni je to ok i uvijek bih pozvala ljude k sebi.

Sramežljiva
23.02.2008., 10:22
Pardon, pogrešno sam citirala.

litala
23.02.2008., 10:29
potpis pod oba vjesticicina posta :*

apricot
23.02.2008., 10:34
čini li mi se, ili ćemo opet "zapapučariti" :roll:

ovca_i_janjad
23.02.2008., 10:37
Mrzim gondole na televiziji.

vještičica
23.02.2008., 10:44
Mrzim gondole na televiziji.
i heklani milje ispod nje (http://www.cyber-mahala.com/slike/hekleraj.jpg), koji se spušta po ekranu :lol:

ovca_i_janjad
23.02.2008., 11:26
Naravno, to se podrazumijeva :roll: .

apricot
23.02.2008., 11:32
i "lutka iz Trsta2 u spavaćoj sobi.
onako, sva šuškava i uštirkana... kao da je govorila "ne diraj me".
a ko da se netko i usudio.
ponekad mi nedostaje malo tog kiča po selima... barem tamo nema prašine

branka1
23.02.2008., 11:37
I ja potpisujem vještičicu u svemu 8)

štrigica
23.02.2008., 12:31
ma mene ništa ne smeta... ako nekome nešto paše neka to i drži a kome ne paše neka ne gleda u to... ja stvari koje ne bih stavila u svoj stan ni mrtva jednostavno ignoriram i kod drugih...

a kava... moje najfrendice ne piju tursku (samo one nes i capuccino i ne znam ni ja koje otrove) ali zbog mene drže pravi otrov... 8) i baš ih volim zbog toga....

Betty
23.02.2008., 12:57
Mi smo imali problem sa tim " postaviti slike u razini ociju " jer MM je visok 197cm , a ja 165 . Isti problem smo imali i kod postavljanja spijunki na vratima , ogledala po kuci i sl . :mrgreen:
Imam jedan ogroman goblen , koji je doputovao sa mnom zajedno sa starim kicastim lusterom i jos nekim figuricama .To su parcici mog djetinjstva i to sam ponijela sa mnom .
Bukete susim obavezno . To su buketi koje mi MM kupi i uvijek mi ih je zao baciti , pa ih susim , farbam i super su mi
-
Pedantna sam , ali se necu ljutiti ako mi neko udje prljavim cipelama u kucu . Ja cu to ocistiti poslije , meni nije problem cistiti iza prijatelja ili njihove djece .

Kalendar u kuci nemam nikakav jer se orijentisemo pomocu mobilnih telefona

Saksija imam i previse jer mi biljke crkavaju . Inace redovno ih farbam sprejom u boje koje mi pasu .

Kod drugih ljudi primjetim samo ono sto me odusevi , ne zagledam po coskovima , ne trazim prasinu , ja se i u kicu i u minimalizmu osjecam prijatno ako mi drustvo prija .

Jedino sto izludjuje ljude koji dolaze kod nas je to sto ja precesto mjenjam raspored namjestaja , pa svaki put traze "ono svoje mjesto "

rosa
23.02.2008., 13:39
Što je meni bitno u tuđoj kući/stanu:

1. da su mi dragi domaćini (i ja njima :saint: )
2. da mi nije hladno
3.da higijena wc-a nije potpuno zapuštena (srećom to vrlo rijetko doživljavam)
4. da mi daju jest i pit :mrgreen:
5.vidi pod prvo

tibica
23.02.2008., 13:39
Ja volim minimalizam. Živim u maleckom stanu i sve drugo bi bilo neizvedivo. Volim ravne linije namjestaja, sivu, crnu i bijelu boju, poluprazne zidove, prokrom... Ne volim tepihe, lamperiju, tapete... Nemam stolnjak, a da nemam susjede ne bi stavljala ni zavjese. U stanu ne držim ništa što nije funkcionalno i potrebno. Na zidu imam 3 slike moje mišice i jednu našu s vjenčanja. Ne volim regale, staklene površine, heklane krpice ispod svega i općenito ništa što skuplja prašinu. Ne držim doma grickalice, a nešto alkohola imam na dnu ormara i što se mene tiče može već biti pokvaren.
Ali kad dođem kod nekoga ništa mi ne smeta i zanemarim ono što mi se ne sviđa.
Za goste kad mi dolaze odem u dućan i kupim tko što voli piti i jesti.

rosa
23.02.2008., 13:42
Zapravo je skroz bezpredmetno raspravljati o nečijim "slatkim greškama" u uređenju prostora. Ja vidim sama na sebi da mi se ukus mijenja svakih 5 godina. Možda na kraju nadođem i na tabletiće...

Lu
23.02.2008., 15:18
Kalendar u kuci nemam nikakav jer se orijentisemo pomocu mobilnih telefona

Kod drugih ljudi primjetim samo ono sto me odusevi , ne zagledam po coskovima , ne trazim prasinu , ja se i u kicu i u minimalizmu osjecam prijatno ako mi drustvo prija

isto ovako. jedino kalendar ipak imam rodin ali iz emocionalnih razloga ne zatos to mi treba. apsolutno sve upisujem u kalendar u mobitelu.

a sto se moje kuce tice, ja sam sakupljac. mm sizi jer od mojih "stvarcica" nema gdje casu nasloniti :mrgreen: kuca mi je puna biljaka jos jedan punkt za svadjanje jer on ne moze otvoriti ni jedan prozor jer je svakome daska puna lonaca sa cvijecem. e da lonci su limeni a ne keramicki :P
frizider mi je prepun djecjih crteza. i od mog sina i od njegovih prijatelja koji su crtali kad su bili kod nas.
kad malo bolje razmislim ja se najbolje osjecam u atmosferi kreativnog nereda koja vlada kod nas :mrgreen:

anima
23.02.2008., 15:20
Meni se ili stan svidi ili ne, s ponekim detaljem koji bih možda oduzela ili dodala. Uglavnom mi se ne sviđaju tuđi stanovi. A oni koji mi se svide, bude mi sve neugodno, samo bih promatrala te slike, detalje, šta sve ima na policama i sl.

Lucija Ellen
23.02.2008., 15:25

tocno tako

osim onog dijela za kauc. ako ljudi ne sjede na njemu, pa ok, zakaj bih ja morala sjedit? Ili ako netko trazi izuvanje, pa ok. Ako se ne mora izuvat, ne inzistiram na izuvanju. Ni kod mene se vise nitko ne izuva jer po novom (odkad se M rodila) ne stignem prati bas pod :(
A ovo za kafu :lol:
Pa zar itko u gostima TRAZI kavu?
Ljudi ponude nekaj pa biras kaj bi od ponudjenog, ili?
E, sad sam otisla u off topic :saint:

Lutonjica
23.02.2008., 15:34
ja, na primjer
naravno, ako ne piju kavu/ nemaju kavu, uopće nije problem. ali ću sigurno pitati da li mogu dobiti kavu

Lutonjica
23.02.2008., 15:36
i, naravno, i moji gosti slobodno kod mene mogu tražiti što hoće, ili si sami uzeti iz frižidera/ ormara/ špajze (oni koji su ćešće kod mene pa znaju gdje je što :mrgreen: )

anima
23.02.2008., 15:37
ja, na primjer
naravno, ako ne piju kavu/ nemaju kavu, uopće nije problem. ali ću sigurno pitati da li mogu dobiti kavu

Bože, ovaj forum mi je stvarno vrlo edukativan, u mom životu i životu naših prijatelja se kava već stavlja kad trebamo doći, ja oduvijek mislila da je ponudit kavu stvar opće kulture...Kod nas u kući je uvijek moralo biti kave, da se ne sramotimo :)

Lucija Ellen
23.02.2008., 15:41
ma i ja NUDIM kavu, ali me nitko od mojih gostiju nije TRAZIO. valjda znaju da cu ponudit, prije ili kasnije :lol:

Ines
23.02.2008., 15:43
ja, na primjer

a i ja :mrgreen:

sto se tice teme - smetaju me jedino greske u mom stanu, u tudjima ih ne primjecujem.

Lutonjica
23.02.2008., 15:47
evo, mi baš nedavno bili kod frendova (koji baš ne piju kavu, ali je imaju u kući) na rođendanu. i oni, kako ne piju, tako se ni ne sjete ponuditi (što je meni ok, uopće ne mislim da se kava mora ponuditi :roll: ). pa sam prvo pitala jel može kakva kava, al se frendica zaigrala s djecom, i na kraju sam ja skuhala jednu tursku za sve zainteresirane :mrgreen:
i svi bili sretni i zadovoljni, i svima je to bilo najnormalnije

Lucija Ellen
23.02.2008., 15:48
hm, kad bolje razmislim, i ja pitam za kavu ako me ljudi pitaju KAJ bi, ali ak ne pitaju nego ponude CAJ ili RAKIJICU, biram RAKIJICU ofkors, ne trazim kavu (sala mala, ali da skuzite kaj sam mislila)

Lutonjica
23.02.2008., 15:49
a vidiš, ja bi svejedno pitala jel ima šanse za kavu. ako nema, onda čaj :mrgreen:

pepa23
23.02.2008., 15:59
Ja osobno u stanu nemem ništa od gore navedenog osim dječjih crteža na frižideru i to je moj ukus.Moja teta u stanu ima baš sve stavke gore navedene i njoj je to baš super.Primjetila sam da mog sina kada dođemo k njoj baš to zanima (tipa gondolice na tv, lutke u sobi i sl.) :lol:i ona mu dopušta da se igra s tim. S druge strane bili smo kod jedne nama drage osobe gdje prevladava apsolutni minimalizam sve u staklu i sl.sterilno čisto, malecki je htio nešto dotaknuti a mi mu to nismo dopustili brzo je rekao:" idemo doma" a i stekla sam dojam da toj osobi malo dijete ne paše u stanu jer je cjelo vrijeme s krpom brisala iza njega.Nakon toga ona uvijek dolazi kod nas ili se nađemu vani.

Lucija Ellen
23.02.2008., 16:03
a vidiš, ja bi svejedno pitala jel ima šanse za kavu. ako nema, onda čaj :mrgreen:

partibrejkerice :P ;)

Ines
23.02.2008., 16:04

i ja isto, al ak nema onda rakijicu :mrgreen:

Nice
23.02.2008., 16:08
glede kave..MM misli da je jako nezdrava (kao i pušenje) pa taj otrov ne nudi nikome ali ako netko želi može ju dobiti isto kao što može i zapaliti cigaretu na balkonu :)

to anima - IMHO stvar opće kulture nikako ne može biti kava :? ... možda u Bosni ali u Hr mislim da baš nije tradicija ispijanja kave...

Kod nas u stanu možete dobiti za popiti skoro sve vrste pića ali se morate izjasniti što želite

A u stanu imam i zavjese i tepih i plastični stolnjak (u kuhinji)
kod drugih komentiram ono što mi se sviđa, a ono što mi se ne sviđa ne gledam 8)

Sramežljiva
23.02.2008., 17:57
Hej, kamo je ovo krenulo?

A samo sam željela da nabrojite par stvari koje vam se ne sviđaju u ukrašavanju interijera!

Mislim, zanimljivo je i ovako. Ali da nema veze s temom - nema! :)

rinama
23.02.2008., 18:03
Detalji daju prostorijama dušu. Svi želimo nekako ukrasiti svoje interijere, dati im svoj osobni pečat, učiniti ih ugodnima za boravljenje. Znam da se ukusi razlikuju. Ali ipak, ima li kakvih detaljčića koji vam bodu oči i kvare dojam kad negdje dođete?

Da, domaćica koja na sva usta hvali svaki centimetar svoga doma, pa,joj daj pogle kakvu smo si plazmu kupili, joj vidi moje zavjese iz Velane za neznamtijakolkokuna :roll: , takvi kad dođu k meni i krenu komentirat moj red ili nered (ovisi kako uspiju pristić i naić na đumbus ili na pospremljeno) više tak skoro ne dolaze.
Heloo!!!Pa nisam došla gledat i komentirat kuću, već popit kavu, protraćat susjedstvo i muža, izlaprdat se, nasmijat i brige me jel imaš pol metra prašine na podu ili ti se sve cakli i sjaji.

Honey
23.02.2008., 18:50
Ja baš ne podnosim kad mi netko nabraja što kod njih koliko košta. Baš me briga koliko ste platili čaše :roll:

A meni povremeno i kod mene nešto počinje ići na živce, pa to promijenim.

ina33
23.02.2008., 19:14
Što je meni bitno u tuđoj kući/stanu:

1. da su mi dragi domaćini (i ja njima :saint: )
2. da mi nije hladno

Ovako i meni. A ako mi je hladno, pitam dekicu za umotat noge i opet sve dobro :mrgreen:. Detalje uređenja primijetim, ako mi se što svidi, otvoreno pohvalim i bez srama se buljeći divim i pitam di su nabavili i kažem da mi je super, ako mi se ne svidi, percipiram kao "višak informacija". Ako me nisu ponudili nečim što bih ja jela ili pila, uglavnom pitam, ako sam gladna ili žedna toga nečega. Većinom mi se u tuđim stanovima u pravilu svidi i mislim da su ih lijepo uredili.

vissnja
23.02.2008., 20:46
Ja se osećam prijatno u svakom enterijeru dok ima dobrog društva, kole i slatkiša (mogu i sama da donesem, uopšte nije problem) i dok nema duvanskog dima :mrgreen:

Ali, i kod najdražih prijatelja ima stvari koje ne prijaju oku (što im naravno ne zameram, samo konstatujem) isto kao što verovatno oni neki od detalja u mom stanu ne bi nikad izabrali.
Pa ja tako ne volim: heklano (miljei, prostirke, na televizorima, stolićima, vitrinama), ne volim ni jamboliju, uvek se pitam koliko je tu prašine. Isto se pitam i za lamperiju i zidove obložene plutom (imaju prijatelji) šta li tu ima iza :roll:
Gobleni mi nikako nisu dragi (možda da ih je radio neko meni drag...), ali najviše od svega me nerviraju keramičke figurice gondola, anđela, dečaka koji piške, devojčica rumenih obraza, konja koji se propinju... (sveki ima celu jednu policu u dnevnom koja samo tome služi).

A isto tako volim suvo cveće, volim zidove oplemenjene slikama, volim biljke, akvarijume, čudne lampe, veeeelike police sa knjigama (makar i prašnjave, nekako mi utopljavaju svaki prostor), volim lepe i neobične držače za novine ili kišobrane i tako neke detalje.

bfamily
23.02.2008., 21:44
Hej, kamo je ovo krenulo?

A samo sam željela da nabrojite par stvari koje vam se ne sviđaju u ukrašavanju interijera!

Mislim, zanimljivo je i ovako. Ali da nema veze s temom - nema! :)

Da stvarno! Svakome se nešto ne sviđa, iako to ne komentiramo ispred domaćina ali nešto ti upadne u oko (zar ne??). Zato lijepo imamo Rodu da se možemo izjadati što sve volimo tj. ne volimo. :mrgreen:

tanja_b
23.02.2008., 22:36
Meni samo nije jasno, što fali zidnim kalendarima?

Mima
23.02.2008., 22:38
Ja isto ne volim imati kalendar u dnevnoj sobi ali ga obevazno moram imati u kuhinji ili hodniku. Ove godine ga još nismo nabavili jer obično kupujemo planinarski a nismo imali vremena ići po njega, i sad smo kao bez glave :mrgreen: Imamo samo Lein Lino, a kako tamo pišu datume :roll: u krug i slično

Lu
23.02.2008., 22:40
Meni samo nije jasno, što fali zidnim kalendarima?
:lol: nista im ne fali. ali meni osobno je totalno zgodnije sve imati u mobitelu. ali moj pokojni tata je ritualno svako jutro premjestao onu crvenu kockicu na novi datum i nije priznavao kalendare koji nisu imali tu opciju :)

tanja_b
23.02.2008., 22:42
Ove godine ga još nismo nabavili jer obično kupujemo planinarski a nismo imali vremena ići po njega, i sad smo kao bez glave :mrgreen:

Što nisi prije rekla...

(a ja obožavam kalendare i to s pejzažima, imamo ih više po stanu, čak i Andrej ima svoj vlastiti kalendar - dakle: ne dirajte mi kalendare :mrgreen: )

irenas
23.02.2008., 22:45
Ni ja ne volim kalendare tako da ih nalijepim na unutrašnju stranu kuhinjskog elementa :mrgreen: .

Ines
23.02.2008., 22:58
a ja svake godine okacim kalendar iznad stola s kompom i onda samo mijenjam mjeseca - mislim da nikad do sada nisam na njemu provjeravala datum :lol:

Luna Rocco
23.02.2008., 23:52
Još jedna minimalistica.

Ne podnosim raznorazne figurice (ono - regal ili police nakrcane raznoraznim figuricama - to mi je isto kao i plišanci - služi samo za skupljanje prašine, a i ružno mi je).

Ne volim stolnjake, pogotovo heklane. Ili ona heklana čuda koja neki stavljaju preko stolića za dnevnu sobu.

Ne volim boju drva i drvene predmete, stolariju, brodske podove... Ok ako je neki dio namještaja od drva, ali da nije te boje.

Ne volim uzorke - cvjetiće, točkice, tufnice, mašnice, mačkice, peseke...

Ne volim puno slika na zidovima niti zlatne okvire. Volim modernu umjetnost, malo slika, moderne okvire, fotografije. Ne volim ni goblene ni vjerske motive po zidu.

Obožavam biljke, pogotovo veće (drva), mrzim umjetno bilje.

Ne sviđa mi se starinski namještaj.

Ne sviđaju mi se perzijski tepisi.

Ne podnosim zavjese s volanima.

Tapete su mi užas.

Kravlja koža?!? Takav treš nisam vidjela od djetinjstva!

ella roo
23.02.2008., 23:56
4 kalendara u kući...jedan od moje firme, jedan od mm-ove, jedan od karlovačkog(što ću kad se pali na njihove tete....zadnji je visio 4 godine) i katolički na frižu.
Goblen u blagavaoni, kako smo dobili na korištenje ovaj prostor, tako smo i nasljedili i stvari.
Slika, može li se uopće nazvati slikom?Kičeraj iz kina shopa, komada 1.U tom trenutku mi je bilo baš simpa, sad sam se navikla.
Suho cvijeće......čuvam jedino zaručnički buket(dobila sam veliku granu orhideja u veljači)
Imamo tepisone koji mi beskrajno idu na živce zbog čišćenja, ali kao što rekoh dobili smo prostor na korištenje.
Žestica je u baru....
Kravu nemam na podu....ima frendica i ne smeta mi.
Crteže uredno skupljamo.
Izuvanje je bilo obvezno dok je cura puzala....svakog tko mi se pobunio poslala sam van nekih napaca ruke po betonu i zemlji pa nek ih stavi u usta.
Ja dolazim u posjet ljudima, ne njihovim stvarima i isto tako očekujem od njih.Gledanje kuće/stana mi je zanimljivo samo kad sam kod nekog prvi put ili ako mi se naglasi da je nešto promijenjeno.

traktorka
24.02.2008., 00:17

:lol: :lol: dooobra

I ja te mogu samo potpisati...identično si pisala kao što bi i ja!

Ali ono što baš zaista ne volim su gobleni,miljei,stolnjaci,bilo što čupavo i dlakavo.....
Ne volim ni harmonika vrata ...nemam pojma zašto :mrgreen:

vissnja
24.02.2008., 01:01
Ne volim ni harmonika vrata ...nemam pojma zašto :mrgreen:

Jao ni ja, ali ja znam zašto. Neke komšije moje bake su to imale kad sam bila mala, i to na wc-u, pa se još nisu dala dobro zatvoriti i onda se stalno čulo sve kad neko ode u wc :mrgreen:

Natasa30
24.02.2008., 01:10
Još jedna minimalistica.

Ne podnosim raznorazne figurice (ono - regal ili police nakrcane raznoraznim figuricama - to mi je isto kao i plišanci - služi samo za skupljanje prašine, a i ružno mi je).

Ne volim stolnjake, pogotovo heklane. Ili ona heklana čuda koja neki stavljaju preko stolića za dnevnu sobu.

Ne volim boju drva i drvene predmete, stolariju, brodske podove... Ok ako je neki dio namještaja od drva, ali da nije te boje.

Ne volim uzorke - cvjetiće, točkice, tufnice, mašnice, mačkice, peseke...

Ne volim puno slika na zidovima niti zlatne okvire. Volim modernu umjetnost, malo slika, moderne okvire, fotografije. Ne volim ni goblene ni vjerske motive po zidu.

Obožavam biljke, pogotovo veće (drva), mrzim umjetno bilje.

Ne sviđa mi se starinski namještaj.

Ne sviđaju mi se perzijski tepisi.

Ne podnosim zavjese s volanima.

Tapete su mi užas.

Potpis, potpis, potpis.
Ja sam teski minimalista.

Pandora Aura Monroe
24.02.2008., 03:39
Uh, nije mi jednostavno odgovoriti na ovu temu u tri riječi. Nakon godina fakultetskog drila uvježbala sam s podjednakom dozom kritičnosti prilaziti bidermajer namještaju s drškama u obliku labudova kljuna i popartističkim gipsanim skulpturama hamburgera. Naučila da mnogi predmeti koji sami za sebe možda izgledaju grozno, mogu biti smješteni u neki ambijent koji će im dati sasvim novi smisao, a i oni će tom prostoru reflektirati svoju posebnost i upotpuniti ga ponekad na neočekivano zanimljiv način.
Dugo sam mislila da mi se ne sviđaju dekorativne porculanske lutke, a onda sam slučajno nabasala na jednu koja je bila tako kovrčava (što zbog frizure, što zbog volana), tako blijeda i nijema, neodređenog, ali ipak prodornog pogleda koji je jedva uspio izviriti iz bogatih slojeva teške intenzivno plave tkanine njezine krinoline; da sam je istog trena mogla zamisliti savršeno uklopljenu u minimalistički interijer čistih linija, pravih kuteva, sivih tonova i metalnih površina, opremljen plazma ekranom. Po istoj logici, neki objekt koji možda ne bih poželjela za svoj sadašnji stan, mogu vizualizirati u prostoru s kojim se sasvim dobro nadopunjuje. Uzmimo za primjer velikog, sjajnog porculanskog leoparda ili ždrala, možda s nekim zlatno obojenim detaljem :shock: . Vidim ga sasvim udomaćenog u biblioteci od poda do stropa krcatoj knjigama, zidova obojenih u tople boje s nekoliko apstraktnih crno-bijelih fotografija i naslonjačem za ljuljanje.
Ako baš treba nešto izdvojiti, generalno gledano, ne volim preparirane životinje, stoliće s postoljem u obliku realistički oblikovane uvećane ljudske ruke, masivni namještaj, fototapete, vitrine, plastiku koja imitira mramor, pretrpanost figuricama, umjetno voće mi je gore od umjetnog cvijeća, ali sve to sa zadrškom. Dopuštam mogućnost da postoji neki prostor u kojem mi ovakvi predmeti ne bi izgledali odbojno, no ipak postoji i dekorativni detalj koji sam imala prilike vidjeti u conference roomu jednog naizgled pristojnog d.o.o., a oko kojeg nemam nikakvih zadrški, no tu se više ne radi samo o nesviđanju, to je već stvar morala. Kad nepoznata ljudska lubanja postane ukrasni objekt ravnopravan kakvoj vazi ili svjećnjaku to je previše čak i za moje pojmove o uređenju interijera :nope: . Polazim od toga da sama ne bih voljela biti nečiji eksponat bez da me se o tome pitalo pa mislim da i drugi ljudi zaslužuju isto.

Tiwi
24.02.2008., 09:09
Mene detalji koji su mi bedasti a ipak postoje smetaju kod mene doma :lol: jer iako baš volim minimalizam u određenoj mjeri pa bih tako najradije sve pospremila nekud tako da ostanu čiste ravne površine, iiiipak mi se s vremenom zalome glupi detalji koji me na nekaj podsjećaju (frulica koju je Patrik zaljubljeno gledao iz kolica kod onih navodno nepalskih svirača, pa sam ju kupila isl)

Koddrugih mi ne smeta. Primjetim neke stvari, ali mi ne ide na živce jer je t nečiji dom i u taj dom vjerojatno baš paše, tim ljudima baš je okej i sve 5.

Meni je smiješno kak se s burkijem i sekom znam zekat na temu heklanih miljeića na TVu pa mama obično veli s ooogromnim osmjehom na licu "Misliš ko ovaj moj!?" :mrgreen: Naavno, kod nje mi je to normalno. Baš me briga.
A smeta mi do neba kad ljudi smatraju nepristojnim što očekujem da mi se ne šeću u cipelama tam di moje dijete prospe rižine kuglice i onda ih kupi s poda i stavlja u usta, gdje se igra, puzi i plazi... Da nije tako i ja bih se šetala u tenisicama. Ili još gora izjava od neki dan - iz moje nove kuhinje/blagovaonice povezane s dnevnom "Sad ću zapalit pa kud puklo da puklo ... Sanjaaaa - mogu???!" I naravno - nos do neba kad ja velim da ne. I nek ide na balkon.

Kave, čajevi, cuga ma kaj bilo, ali pljuge i cipele ne. Sori. Možemo se onda nać i na nekoj terasi ili u nepušačkom dijelu kafića :P Baš sam odvratna...

donna
24.02.2008., 09:23
jooj što ja ne volim goblene.. :mrgreen: mislim,svatko ima svoj ukus.
heklanih stoljnaka nemam ali me to podsjeća na baku koja je uvijek heklala stoljnjake.
kalendar uvijek imamo jedan -uvijek isti-Ledo.visi u kuhinji na ne upadljivom mjestu.
boce prazne ili pune ne volim vidjeti nikako na elementima :/
kravlja koža :lol: to nisam duuugo vidjela..imala ju je moja baka(druga) kad sam bila mala to se sjećam i bila mi je (tada) baš fora ali sad :roll:
zavjese nemamo po stanu-neznam...ne volim ih
MM ubija kada su slike nakrivo stavljene što se taaako očito vidi :shock:
eto..ma ima još

Lucija Ellen
24.02.2008., 09:39
Ajde da kazem i ja nesto na temu konkretno, da ne ostane sve na kavi.

Cini mi se kako su opet stari Rimljani imali pravo: De gustibus non est disputandum!
:mrgreen:

U svakom slucaju, nisam ljubitelj goblena, ali imam jedan mali crno - bijeli koji prikazuje djevojku sto place ili se smije (sve ovisi kako gledatelj intrepretira i dozivi...) i volim ga jer ga je napravila moja mama :heart:

Imam i jednu kicastu kutijicu za nakit, bijela, od nekog kamena. Ali je volim jer je to uspomena na moju voljenu prabaku po kojoj sam dobila ime :heart:

Bilo tko s imalo smisla za uredjenje rekao bi da se te dvije stvari nikako ne uklapaju u moj moderno i minimalisticki uredjen stancic. No, uklapaju se u moje srce.

Za mene je to vaznije od strogih modnih propisa.

Zanimljivo bi bilo znati sto kaze Feng shui o goblenima i slicnim stvarima? Znam da ima neki naputak da se uspomena treba rijesiti ali samo ako bude negativne osjecaje. Ima li ovdje koji FS znalac? :mrgreen:

mikka
24.02.2008., 10:23
ja volim interijere u kojima se osjeti toplina, da netko tamo zivi i dise, ne znam kako da to objasnim. recimo, kod moje sestre je kao u apoteci, uvijek je sve cisto, uglancano, nista ne strsi, sve pospremljeno.. tamo se bojim ostaviti casu na stolu. a i znam da joj sve smeta, to pridonosi opcem ne-raspolozenju :/

sva pravila domacina prihvacam bez pogovora, svejedno mi je kaj ima za piti, pusi li se ili ne, skidaju li se cipele.. to mi je potpuno irelevantno. bitno mi je da se osjecam ugodno i dobrodoslo, a ne pod povecalom (npr da mi netko gleda imam li rupu na carapi ili slicno :lol: )

i da, nisam se nikad znala pismeno suvislo objasniti, ovo su tek blijedi pokusaji onoga sto bi htjela reci :oops:

aleksandra70vanja
24.02.2008., 11:45
Kad nepoznata ljudska lubanja postane ukrasni objekt ravnopravan kakvoj vazi ili svjećnjaku to je previše čak i za moje pojmove o uređenju interijera :nope: . Polazim od toga da sama ne bih voljela biti nečiji eksponat bez da me se o tome pitalo pa mislim da i drugi ljudi zaslužuju isto.

ja sam na faksu imala Franza, navodno lubanju poginulog njemačkog vojnika, trebala mi je za faks, ali sam se poslije tako navikla na njega, da mi je falio kad sam ga vratila vlasniku, koji ga je, nažalost, kasnije prodao
stajao mi je na noćnom ormariću i vršio i funkciju plašitelja gazdarice koja zbog njega nije ulazila u moju sobu
(mislim da razjasnim, vlasnica nije bila masovni ubojica, već mama moje frendice, doktorica, kojoj je njena mama nabavila tu lubanju na groblju, kad su čisitili grobove i vadili kosti nepoznatih pokojnika)

Lucija Ellen
24.02.2008., 11:59
to s lubanjom mi je morbidno

Muca
24.02.2008., 12:52
uz sve što ste navele i :

* plastično cvijeće, voće (o da, ima i toga, skoro sam jednom pojela voštanu jabuku :shock: )
* krpe koje su pribijene u kuhinji (to me dočekalo u stanu u kojem sam sada)
* titula na prezimenima na pločicama vrata, to mi je seljakluk na n-tu
* trash par excellance su mi i tigrasti uzorci, leopardovi, zebrasti po podu i namještaju
* tanuri oslikani cvjetnim motivima.........ma bilo kakvi viseći tanjuri, i oni s natpisima gradova, kao neki šatro suveniri
* oni neki ukrasi s preljevajućim mjehurićima (ne znam kak se to zove)
* kristal bilo koje vrste, kao i obojano staklo (murano je iznimka)
* mali tepisi za 1/2 kvadrata prostora
* patuljci, labudovi i ine kičerije ispred kuće
* lavovi na stupovima ograde :shock:

ima toga još al se sad ne mogu svega sjetiti.........

vještičica
24.02.2008., 12:55
to s lubanjom mi je morbidno
Meni nije :mrgreen:

traktorka
24.02.2008., 13:42
* plastično cvijeće, voće (o da, ima i toga, skoro sam jednom pojela voštanu jabuku :shock: )
* titula na prezimenima na pločicama vrata, to mi je seljakluk na n-tu
* patuljci, labudovi i ine kičerije ispred kuće
* lavovi na stupovima ograde :shock:

O daaaa....i još sve to!

bubička
24.02.2008., 13:54
fakat potpisujem sve kaj ste navele po pitanju goblena, miljeića, plastičnog cvijeća i voća itd. da ne nabrajam... i onda sam si razmišljala kaj još... i padne mi na pamet - najlon na trosjedima i foteljama :lol: doduše, uživo nisam kod nikog vidjela, al kad vidim u "svi vole raymonda" svaki put se opalim smijati :lol:

i ono s lubanjom mi je malo ipak :/

donna
24.02.2008., 13:56
joooj da i ti svi patuljci i lavovi po dvorištima.. :shock: to ne volimo ni ja ni MM :mrgreen:

Lu
24.02.2008., 14:01
meni je nekad malo kica totalno super, tako da mi je skroz cool vidjet patuljka u vrtu.

magriz
24.02.2008., 14:52
još jedna minimalistica...

volim- malo namještaja, ravnih oštrih linija, staklo i inox, malo boja (2-3)...
- jastuke na garnituri u jednoj boji
- zelene biljke (stabla) u jednobojnim ukrasnim pitarima...
- apstraktne slike, fotografije...

ne volim cvjetiće i šarene jastučiće
ne volim heklane dekice s kojima se pokriva pred tv-om...
ne volim tepihe, zavjese, stolnjake (pogotovo plastične), heklane tabletiće na regalu, plastično cvijeće/voće, goblene, previše slika na zidovima, kićaste karniše, lustere...

i ono što ne podnosim su ljudi na zidu (slike ili fotke), pogotovo ako gledaju u kameru/slikara... imam osjećaj da me prate i da su zlonamjerni, i ne mogu im okrenuti leđa... :roll:

Janoccka
24.02.2008., 14:55
Meni su hrastov namještaj (onaj izrezbareni), heklani miljetići i gobleni totalno :roll: ali ne mogu zamisliti moju mamu i njenu kuću u drugom ambijentu.
Kada se sjetim kako je baka heklala dugo u noć i samo spustila glavu da malo dremne srce me steže jer imam pun ormar hekleraja a meni nigdje ne paše. A bake više nema....

sorciere
24.02.2008., 15:04

npr Sorcie :mrgreen: :love:

:love: :heart:

ima kod mene još jedna prednost... nikad ne zapamtim ništa od interijera... :lol: :lol: zapamtim samo kako sam razgovarala s onim tko me pozvao :*

rayna
24.02.2008., 15:20
slazem se s goblenima,tableticima,volanima...i ostalim sto ste nabrojale.ne volim to!
i sad citajuci ovo skuzila sam kako imam case u maloj staklenoj vitrini,dobivene jos za svadbu i koje ovaj tren lete na neko nevidno mjesto!

sorciere
24.02.2008., 15:26
vidim da dosta ljudi ne voli goblene... mislim da goblen kao goblen - nije nešto ružno, ali da širi neku energiju koju ne može svatko podnesti. na kraju krajeva - napravljen je nizom uboda...

mene osobno jako smetaju. sestra mi je dala nekoliko maleckih - jer nisam imala ništa na zidovima. kad sam konačno nabavila par slikica - odmah sam ih maknula. i prodisala.

Vishnja
24.02.2008., 16:33
Ne volim susene krave, goblene, vestacko cvece, miljee i slicne stvarcice. Ali, takve stvari mi u tudjim stanovima ne smetaju. Jednostavno, uzivam u i sa nekim ljudima, a bas me briga kakav im je ukus u uredjenju kuce. Jedna od prijateljica kod koje bas volim da odem, je jos u detinjstvu, na goblene, figurice i heklane stoljnjake svoje mame gomilala i dodavala nevidjenu kolicinu suvenira, limenki, nalepnica, igracaka, sarenih jastuka... zapanjujuca gomila za mene strasnog kica. Ipak, kod nje sam se oduvek osecala neobicno prijatno, kako tada, tako i sad... Mozda ja, iz svoje crno-bele dnevne sobe, sa slikama na "pravoj' visini, ipak u dubini duse zudim za tako necim... ;)

Deaedi
24.02.2008., 17:22
Ono sto ja volim ili ne volim u uredjenu svog stana uopce ne primjecujem u tudjim stanovima. Zasto bi moj ukus bio superiorniji od tudjeg? Pa cak ako je nesto stvarno promaseno ili po sudu vecine ruzno, a domacinu je lijepo i on se u svom stanu osjeca dobro, tko smo mi da o tome raspravljamo? Bitno je da je stan ugodan onome ko u njemu zivi, a ne ugodan oku gostiju.

maria71
24.02.2008., 17:24
meni je ovaj topic cool

sad mi se lista potencijalnih fostiju -forumaša smanjila na 9

maria71
24.02.2008., 17:26
fostiju =gostiju

ina33
24.02.2008., 17:53
Ajme, lubanja!!!! I moja none je imala lubanju, tj. gornji dio lubanje, navodno netko iskopao u vrtu iz 1. svjetskog rata, imala je udubljenje od metka i none ju je koristila kao... egzotičnu pepeljaru :/. Ja sam valjda tu lubanju pokopala u uspomenama, ali sad me ovo na to podsjetilo. Ne znam di je stvarno na kraju završila, valjda je ostala u noninom stanu koji je bio prodan negdje u mojoj osnovnoj...

tanja_b
24.02.2008., 18:14
I ja imam lubanju na polici 8) ali nije prava, nego igračka, i nije kupljena za dijete, nego za mene :mrgreen:

maria71
24.02.2008., 18:33
tanja i ti smanjuješ cirkl posjetitelja :mrgreen: :lol:

ronin
I moja none je imala lubanju, tj. gornji dio lubanje, navodno netko iskopao u vrtu iz 1. svjetskog rata, imala je udubljenje od metka i none ju je koristila kao... egzotičnu pepeljaru .

:lol:

pa naravno,a imala je i rupu za udjenut cigaretu,di ćeš bolje

kloolk
Daljinski ostavljen u vrećici da se ne praši ...

Lucija Ellen
24.02.2008., 19:34
uf daaaaaa

Janoccka
24.02.2008., 19:40
A šta to nije da se ne izbrišu slova?

Amalthea
24.02.2008., 19:45
Ne biste vjerovale koji ja kič imam na zidu - uokvirene puzzle od 5000 komada :lol: :lol: :lol:

Slagala sam ih u prvoj trudnoći da prekratim vrijeme 3 mjeseca :roll: i onda mi bilo žao rastepsti ih. :mrgreen:

rosa
24.02.2008., 20:19
Amalthea je napisla:

--------------------------------------------------------------------------------

Ne biste vjerovale koji ja kič imam na zidu - uokvirene puzzle od 5000 komada

Slagala sam ih u prvoj trudnoći da prekratim vrijeme 3 mjeseca i onda mi bilo žao rastepsti ih.

A jesi li ih i ti kao moja mama :roll: dala uokviriti debelim zlatnim baroknim okvirom? :lol:

aleksandra70vanja
24.02.2008., 20:41
meni je ovaj topic cool

sad mi se lista potencijalnih fostiju -forumaša smanjila na 9

gostiju ili onih kojima bi ti išla doma?

apricot
24.02.2008., 20:44
meni je najvažnije da je dom odraz domaćina.
onda mi ne smeta ništa.

u svojoj kući ne volim detalje jer sam lijena za čišćenje.
ali, detalji ipak daju toplinu domu, pa makar oni bili i venecijanske gondole...

tanja_b
24.02.2008., 21:19
Kad smo opremali dnevnu sobu, znala sam da nikako ne želim staklene vitrine s brojnim ukrasnim detaljčićima, kristalne vaze, ukrasno suđe, itd.
Na kraju imamo tri velike police pune knjiga u dva reda, ali su se sitnice u međuvremenu namnožile - i ne, to nisu kristalne vaze i suđe, nego cd-ovi, dijelovi za kompjutor, modeli brodova na sklapanje i koješta drugo (uz već spomenutu lubanju).
Drugim riječima - police i opet izgledaju neuredno, ali, kako apricot reče, ako je naš dom odraz domaćina (čitaj: šlampavo neuredan), onda ok :mrgreen:
U tuđem stanu ne smeta me apsolutno ništa. Pa nisam im došla razgledavati stan, nego pričati s ljudima!

Amalthea, i ja volim puzzle 8)

donna
24.02.2008., 21:43

:lol: a onaj omot toliko prljav da više nije ni proziran i jedva vidiš tipke :lol: :lol: :lol:

Amalthea
24.02.2008., 21:57
Amalthea je napisla:

--------------------------------------------------------------------------------

Ne biste vjerovale koji ja kič imam na zidu - uokvirene puzzle od 5000 komada

Slagala sam ih u prvoj trudnoći da prekratim vrijeme 3 mjeseca i onda mi bilo žao rastepsti ih.

A jesi li ih i ti kao moja mama :roll: dala uokviriti debelim zlatnim baroknim okvirom? :lol:

Pa što ti je? Ja sam žena s ukusom. :coffee:

Amalthea
24.02.2008., 21:58
Amalthea, i ja volim puzzle 8)

:love:

Sanja
24.02.2008., 22:46
Kada se sjetim kako je baka heklala dugo u noć i samo spustila glavu da malo dremne srce me steže jer imam pun ormar hekleraja a meni nigdje ne paše. A bake više nema....

Joj, Janoccka :( , ovo kao da sam ja pisala. :(

Baka je isheklala kilometre stolnjaka i raznih tabletića samo za mene, a meni to stoji... ne znam ni sama gdje. :(

ivana7997
24.02.2008., 23:03
daljinski u vrecici da se ne prasi???

pih, ne mozete nadmasiti moju sveki: daljinski u kutiji od bajadere! aha!

romi
24.02.2008., 23:27
Mene smetaju packe od osušene hrane po namještaju, stolu, igračkama i ostalim predmetina... kad to vidim kod nekog, dođe mi da pobjegnem!
pa onda, klinci koji mi brišu svoje nosiće u moj bijeli trosjed i fotelje - imam i ja malca, da ne bi mislili da imam pik na djecu!
daljnji popis ;
-mrzim kad nema wc-papira u gostima!
- kad mi se gosti neće izuti - jer oni to ne rade!
- ogromne kristalne vaze i hrpa kristala u vitrini...
- kad nam u gostima daju piti iz okrhanih šalica bilo za vodu ili kavu...
- također ne volim goblene, gondole, presvlake za kauće i fotelje, sve moguće zaštite namješataja i posebno MRZIM kada ljudi drže DALJINSKE U VREČICAMA, da se ne uprljaju!!!! :lol: :lol:
Tome se mogu smijati u neograničenim količinama!

bfamily
25.02.2008., 00:50
fakat potpisujem sve kaj ste navele po pitanju goblena, miljeića, plastičnog cvijeća i voća itd. da ne nabrajam... i onda sam si razmišljala kaj još... i padne mi na pamet - najlon na trosjedima i foteljama :lol: doduše, uživo nisam kod nikog vidjela, al kad vidim u "svi vole raymonda" svaki put se opalim smijati :lol:

Ovo sam ja doživjela. Kuća je kao muzej, sve je gledaj-ne diraj. Puna onih velikih lutki, keramička lica. I naravno kauč prekriven najlonom. :roll: bljak.

A daljinski u najlonu su mi najveća fora. :lol:

MalaSirena
25.02.2008., 09:17
Svejedno mi je kak je kod drugih jer tam ne živim i ne dira me kako im je uređen stan, niti jel im čisto ili zmazano.

Zato živim u stanu u kojem imamo:
- ružan šareni linoleum u predsoblju
- goblene
- TAMNOSMEĐU lamperiju u kuhinji :roll: (to sam malo 'razbila' žutom visokom policom i crvenim frižiderom)
- hrpu prašnjavih keramičkih vrčeva na kuhinjskim elementima :roll:
- plastični stolnjak (ajd, to mogu podnijeti jer mrzim stalno peglati stolnjake, a jednostavnog je uzorka i nema na sebi žabe, kestenje, lovce, močvaru i sl. kao što je jedno vrijeme imala moja mama :lol: )
- zavjesu s volanima u kuhinji (ovu iz dn. boravka smo uspjeli izbaciti).

Sve to ne dolazi do izražaja kraj našeg krša na regalima - gomila knjiga, kutija s igricama, dvd-ova i cd-ova, bilježnica i kojekakvih sitnica.

Što da kažem - cijepila sam se protiv dobrog ukusa i ništ mi ne smeta više.

Mima
25.02.2008., 09:25
Ja mislim da je jednostavno nekim ljudima jako važno kako im je stan uređen, a nekima manje. Mi smo npr. u starom stanu naslijedili lamperiju na zidovima u hodniku i nije nam se to nikad dalo maknuti (a ružno mi je), samo ju je MM prefarbao u bijelo da bude manje uočljiva. I tako smo imali masu stvari po stanu koje nam se nikad nije dalo popravljati (npr. jednu rupu u zidu u kuhinji :lol: ); imam sestričnu kojoj je uređenje stana jako važno i koja bi poludila na takve stvari i svaki put počela vikati na mene :mrgreen: (ludila je ona i na zmazanoću, pa mi je jednom posaugala stan). Što se tiče stanova drugih ljudi, ne mogu reći da me nešto smeta, a mislim da niti ne poznajem nekoga tko ima goblen na zidu. Sviđaju mi se stanovi koji su topli i udobni, kao neka gnjezdašca, a ne volim stanove koji mi izgledaju kao da su uređeni po katalogu (a sve mi se čini da moj sad tako izgleda).

apricot
25.02.2008., 09:37
nema lamperije u katalozima, ne brini

Mima
25.02.2008., 09:39
O pa nema je niti u mom stanu sada, to mi je novi :mrgreen:

apricot
25.02.2008., 09:52
ahaaaaa...

nisam nikada voljela figurice, vazice, "dodatke" bez funkcije...
onda su se počeli "furati" ti minimalistički (muka mi već od samoga termina) stanovi, ravne plohe, boje pijeska, niske komode na kojima je veliki tanjur s nekoliko kamenčića...
većina novih stanova izgleda isto, "pročišćeno"...
ali, pročišćeno i od duše, rekla bih...

volim kada u sobi ima pobacanih knjiga, volim kad ima nešto što je kao "šaka u oko"...
ma neka i drapiranih baroknih zavjesa!
samo neka nije "po feng shuiu"!

Sirius Black
25.02.2008., 10:10
Meni kod drugih ništ ne smeta, odnosno najbolje se osjećam kad su ljudi čim neuredniji i imaju veće gluposti po stanu, jer onda znam da su opušteni kaj se toga tiče pa ni kod mene neće obraćati pažnju na takve stvari.

Ja doma nikad ne bih imala linoleum, heklane stolnjake, i razne gluposti po zidovima npr. one oslikane tanjure kaj se prodaju kao suveniri. Ne volim ni starinski namještaj, ni one ružne tiffany lampe.

Lu
25.02.2008., 10:18
ja npr ne volim heklane ali one platnene pa izvezene sa bijelim koncem za njima sam luda :zaljubljen:
u biti najvise volim ono sto bi se nazvalo ladanjski stil.

apricot
25.02.2008., 10:20
što se nisi za Slavonca udala, bilo bi šlingeraja na sve strane

Lu
25.02.2008., 10:22
bilo bi i prsuta i speka sta bi bilo jos bolje

Mima
25.02.2008., 10:24
I ja volim taj ladanjski stil, ali sam namještaj kupila totalno modernih i ravnih linija. Stalno sam razmišljala da ubacim koju ladanjsku vitrinu ali se nisam usudila. Gledajući po meni do tog kataloškog izgleda stanova dolazi zato što ljudi idu na sigurno jer sa namještajem ispranih boja i ravnih linija teško možeš pogriješiti.

Opet, nakon početnog žara za uređenjem stana totalno me pustilo (a i doživjela sam financijski krah :mrgreen: ); npr. već dva mjeseca uopće nismo objesili slike. Ovaj vikend smo čvrsto odlučili kupiti tiple i - zaboravili.

ronin
25.02.2008., 10:26
ja npr ne volim heklane ali one platnene pa izvezene sa bijelim koncem za njima sam luda :zaljubljen:
u biti najvise volim ono sto bi se nazvalo ladanjski stil.

ja sam naslijedila takav set od pokojne bake,to se u mom kraju zove "šlingeraj",takva je i svečana nošnja tog kraja

meni je to toliko predivno i posebno da ga,npr.veliki bijeli šlingani stolnjak stavljam samo u najsvečanijim prigodama.Tko god je to vidio bio je opčinjen ljepotom tih izvezenih ukrasa...a najbolje od svega je da se tako nešto ne može kupiti....to je radilo samo nekoliko žena u tom selu koje su u međuvremenu umrle,još je mislim samo jedna ali ta je nažalost slabijeg vida...eto kako izumiru starinske vještine :(

apricot
25.02.2008., 10:27
naše slike stoje - na tavanu.
i mislim da će tamo i ostati, nekako mi se ne uklapaju "u nas".
zato sam povješala prazne okvire, pa svi pitaju kad će sličice u njih...
a oni tako stoje već više od godinu dana (zajedno sa papirom u pozadini na kojem piše da je recikliran)

Lu
25.02.2008., 10:31
ja sam dobila na poklon od neviste, njoj je to pokojna baka radila. na zalost nemam veliki stolnjak vec jedan onako poveci za sredinu stola. obozavam ga.
sto se namjestaja tice ja volim kod drugih vidjeti moderno i ravne linije ali se ja u takvom prostoru ne bih osjecala dobro svaki dan. ali ja volim i promjene pa tako svoj namjestaj preuredjujem svako malo. zadnja dva dana sve bojam u bijelo :roll: zidove smo jucer prebojali u zelenu i narancastu. kuca mi izgleda ko da su je marsovci pobljuvali :lol: ali jako je proljetno 8) u skladu sa ovim lijepim vremenom :mrgreen:

apricot
25.02.2008., 10:33
ah, nije ni njemu lako 8)

Lu
25.02.2008., 10:41
da vidis samo kako me jucer mrzio :lol: a kad je zelena dosla na zid shvatila sam da mi se nijansa ne svidja. inace sto se tice bojanja bila si totalno u pravu: na zelenom zidu spoj bijele i zelene nije pravilan nego bjezi u lijevo. na narancastom probija stara zelena od ispod :lol: dakle bolje je zvati druge da vam bojaju. ali i to spada u "slatke male promasaje" :lol:

čokolada
25.02.2008., 11:01
Ja sam fan bijelog s par jarkih detalja. Kad dovršimo dnevnu s. i kupimo stol i stolice odvažit ću se na bojanje jednog :mrgreen: zida . Obzirom da sam tutlek za boje dat ću slikice na javno razmatranje.

Moje oko ne voli plastične stolnjake, natrpanost prostora, zagušenost zidova slikama, miljeići i sl.
Detalj kojeg bi željela staviti u hodnik je veliki okvir s paspartuom za 5-6 dragih obiteljskih fotografija...zna li netko gdje toga ima?

ina33
25.02.2008., 11:11
I meni, recimo za more, paše onaj country stil - malo rustico kuhinja, namještaj od borovine itd. Jedan moj kolega ima u svojoj kući u unutrašnosti Krka svakakve đinđuve koje su se fantastično uklopile - tepihe iz Perzije po zidovima, stara vrata od konobe, natpis "closed for prayer" itd. - nešto što bi u stanu od 60 kvadrata bilo koma - ali u kući se fantastično uklopilo, kao i poštanski šahti od telekom kablova ugrađeni u pod od dvorišta, kože od janjaca na krevetima, peći na drva itd. - baš je fino to uklopio, puno bolje po mom mišljenju nego da je tamo stavio npr. ultramodernu glanc crveno-crnu kuhinju ili tako nešto.

ina33
25.02.2008., 11:12
Detalj kojeg bi željela staviti u hodnik je veliki okvir s paspartuom za 5-6 dragih obiteljskih fotografija...zna li netko gdje toga ima?

Mislim da ovo možeš zamoliti bilo koju radnju koja se bavi ramljenjem slika - reći točno kakav okvir i kakav paspartu želiš i dimenzije.

NanoiBeba
25.02.2008., 11:14

ja sam jedan jednostavan kupila davno u Ikei za neku malu cifru

kate
25.02.2008., 11:21
Ne zamjeram nikome ništa u tuđem stanu, osim ako ne ponudi nešto slatko (a recimo znam da ima) 8) ... i suprotno ako sam na dijeti, onda zamjeram ako nudi.

Ali me "nerviraju" lusteri s kuglama, oni šareni (jako cjenjeni) tepisi, šareni zastori pored zavjesa.

Volim domove koji su svijetli, toplih boja i veselih detalja.

Felix
25.02.2008., 11:34
Kave, čajevi, cuga ma kaj bilo, ali pljuge i cipele ne. Sori.
potpis. ne kuzim zasto bi se netko uvrijedio ako mu ponudim slape kad mi udje u stan. ne, nije mi lako ocistiti, niti zelim cistiti pod svaki put kad gosti odu.

prosli put kad smo imali vodoinstalatere da polupaju par plocica (to mi onak, jednom mjesecno, ne pitajte :roll: ), decki nakon obavljenog posla stali vaditi cigarete a moj tata (u mom stanu!) izvadi stolice u blagovaoni i pitam me gdje mi je pepeljara :shock: naravno da sam ih potjerala na balkon i poslije se objasnjavala s roditeljima zasto sam tako negostoljubiva i bezobrazna. :roll: je, otvorit cemo prozor pa proluftati, malo sutra... dok su stajali na balkonu i dimili, vrata milimetar otvorena, unutra sam osjecala smrad cigareta.

prije sam bila minimalist ali sad sam i ja pocela skupljati sitnice koje mi nesto znace, a inace izgledaju onak... bozesacuvaj. da ne govorim o igrackama po kojima se popikavas po cijelom stanu. :)

bleeda
25.02.2008., 12:36
goblene, cvijeće, zavjese na volane, heklane stoljnake, pola lamperije, šarene tepihe : izbacila iz MM-ove kuće kad sam se doselila k njemu, također i sve ostalo što je njegova mama godinama izbacivala iz kuće kao izrabljeno i nepotrebno a njegova bivša navlačila u kuću jer je bila preglupa kupit nešto normalno...no, whatever...već 2 godine mic po mic uređujem tu kuću po mom ćeifu.

za jest i pit u kući imam svega i svačega, a kava je svakodnevni ritual bez kojeg nemogu preživjeti : jedna ujutro, jedna popodne...mora bit inače koljem. tko god dolazi k meni pije kavu i ona jednostavno mora bit u kuhinji (ja sam bosanka, kod nas nema da nema kave)

kad dođem nekome, obavezno se izujem tražilo se to od mene ili ne, smatram nekulturnim unositi prljavštvinu i bakterije izvana u tuđi dom. kod mene se izuva, dobiješ šlape...osim ako ti noge užasno smrde kao jednom rođaku, onda netreba jer ne želim osljepit.
ne uralm ako se MM ne izuje jer samo uleti po ključeve ili slično, ali ne dozvoljavam da mi horde ljudi gacaju u čizmama po kući.

tuđe domove primjećjem do detalja, ali ih ne komentiram i ne živcira me ništa po tuđim kućama. to je tuđi dom, a primjećujem sve samo zato što mi je to zabavno i mogu svašta naučiti i ljudima koje posjećujem.

volim da je moj dom čist, lijep i meni i mojoj obitelji ugodan... i da je drugima kod mene ugodno.

sladjanaf
25.02.2008., 12:40
ja sam bosanka, kod nas nema da nema kave

ima, ima... ;)

bleeda
25.02.2008., 12:42
ah, ispravak....jedino što zamjeram i zbog čega neću kod nekog ništa popit ni pojest je da ima mačku i da se ta ista mačka pentra po kuhinji, sudoperu....
jednom sam doživjela da sam bila pozvana na večeru, i žena je prije nego što je stavila večeru na stol uzela mačku, stavila zdjelicu hrane na stol i mačku nek jede.
digla sam se, zahvalila i otišla.

mi imamo mačku koja ulazi u kuću iako ja to ne odobravam, ali je pod strogom kontrolom i zna da nesmije na ništa od namještaja. kad bih ga našla na kuhinji bio bi torpediran u roku milisekunde.

bleeda
25.02.2008., 12:44

ima, ima... ;)

wow...ipak ima i normalnih bosanaca :lol:
bravo!

Lu
25.02.2008., 12:55
mi po kuci imamo uglavnom samo fotografije i to nas (puno nas je sebeljubaca u kuci :mrgreen: ) i nekoliko slika koje imaju emocionalnu vaznost za nas. ali ionako imamo malo zidova za vjesanje bilo cega :/

inace meni je fenomenalno vidjeti zid za praznimo okvirima ali kad sam jednom to predlozila nekome da napravi dobila sam :shock: pogled.

inace i ja mrzim lamperiju ali je eto igrom slucaja imam :roll:

a jako volim tepihe ali ih nemam. imat cu ih kad izvrsim psiholoski pritisak na mm-a koji ih nece u kuci.

apricot
25.02.2008., 13:49
kad izvrsim psiholoski pritisak na mm-a .

nakon toliko razloga da njega vršiš psihološki pritisak (da ne nabrajam sad ovdje)... možda su ti bolji elektrošokovi :lol:

NanoiBeba
25.02.2008., 13:57
a jako volim tepihe ali ih nemam. imat cu ih kad izvrsim psiholoski pritisak na mm-a koji ih nece u kuci.

ni moj ih neće, ali evo, već smo kupili četvrti. Ja igram na foru djece : ono igraju se na podu pa da im nije hladno

brigita2
25.02.2008., 13:57
Ne biste vjerovale koji ja kič imam na zidu - uokvirene puzzle od 5000 komada :lol: :lol: :lol:

Slagala sam ih u prvoj trudnoći da prekratim vrijeme 3 mjeseca :roll: i onda mi bilo žao rastepsti ih. :mrgreen:

Imam i ja samo su moje 3000 komada. Imam i svašta drugo po zidovima. Fotografije moje djece, slika nacrtana ugljenom, naiva, religiozna slika presvete obitelji, goblen koji je radila MM-ova mama, tigra kojeg sam ja nacrtala, crteže koje su klinci nacrtali, licitarska srca, kalendar , maske od kartona koje su klici radili za maškare, poster ninđa kornjača itd :lol:

Ja se oko toga ne uzbuđujem ni doma i ne smetaju me stvari kod drugih ljudi. Baš me briga da li im je sve usklađeno ili kičeraj. Briga me da li kad negdje dođem moram maknuti časopise ili obleku da se imam gdje sjesti i počistiti mrvice sa stola ispred sebe. Glavno da je dobro društvo i da me ne tjeraju da pijem kavu.

Amalthea
25.02.2008., 14:04
Ja se oko toga ne uzbuđujem ni doma i ne smetaju me stvari kod drugih ljudi. Baš me briga da li im je sve usklađeno ili kičeraj. Briga me da li kad negdje dođem moram maknuti časopise ili obleku da se imam gdje sjesti i počistiti mrvice sa stola ispred sebe. Glavno da je dobro društvo i da me ne tjeraju da pijem kavu.

X.

Ali mene slobodno tjeraju da pijem kavu. :coffee:

Lu
25.02.2008., 14:20

ni moj ih neće, ali evo, već smo kupili četvrti. Ja igram na foru djece : ono igraju se na podu pa da im nije hladno

moj je zato stavio podno grijanje :roll:

apri njemu ni elektrosokovi ne bi pomogli. eno ga vani boja namjestaj 8)

apricot
25.02.2008., 14:21
ja bih sutra k vama, na ladanje :heart:

Lu
25.02.2008., 14:25
ja bih sutra k vama, na ladanje :heart:
samo ti dodji ali onda ti ne ginu dekoraterski savjeti 8)

ms. ivy
25.02.2008., 14:25
čujte, vas dvije... :cekam:

maria71
25.02.2008., 14:40
čujte, vas dvije... :cekam:

a i opet su meki potegli šlape :mrgreen:

mislim da će mi to biti jedna od crnih mrlja dok bude ovog foruma :lol:

Sirius Black
25.02.2008., 14:43
ah, ispravak....jedino što zamjeram i zbog čega neću kod nekog ništa popit ni pojest je da ima mačku i da se ta ista mačka pentra po kuhinji, sudoperu....

Ja isto tako. Bili smo MM i ja nedavno kod jednih frendova koji su mi inače super, ali imaju mačku a ja mačke ne podnosim. Imam neku glupu fobiju da će mi skočiti na glavu. Mačka je hodala po dvorištu, a kiša je padala prije toga, pa onda po kući, bila je i u kuhinji. Ja sam samo gledala od kud će iskočiti jer se zavlačila iza trosjeda. Naravno, skočila je između mene i MM-a, ali su ju potjerali van kad su vidli moju :shock: facu

apricot
25.02.2008., 14:44
sori, sori.. ošle smo na pp.

Honey
25.02.2008., 14:47
Glavno da je dobro društvo i da me ne tjeraju da pijem kavu.
A mene uuužasno nervira kad INZISTIRAJU da popijem neku žesticu :evil:
Ja njima da sam trudna, pa da dojim, a oni se iščuđavaju. Samo jednu čašicu, neće ti ništa bit!!! Pa i da nisam trudna, opet ne volim likeriće i rakijice, pa neću. Onda gnjave mm-a, a ni on to ne voli. Ispadamo nedruštveni i uštogljeni ako ne pijemo alkohol.

bleeda
25.02.2008., 14:49
ja nemam tepihe...izbacila sam ih. sad imam samo ono nešto malo ispod stolića u dnevnoj sobi šta mogu oprat u veš mašini, jedan tako mali kod kreveta u spavaćoj da baš ne stanem bosim nogama na hladan parket, i djeca imaju u svojoj sobi jedan deeebeeeeli tepih. drugo sve pobacano vanka jer su toliko kapljale, prljale, trackale po tim tepisima da mi je dopi*** prat ih.

inače obožavam Gabeh tepihe, ali mislim da ih neću nikad imati

Lu
25.02.2008., 14:56
Ispadamo nedruštveni i uštogljeni ako ne pijemo alkohol.

a da vidis u mom selu. slucajno ujutro u osam prolazis po putu a ono te netko zaskoci "sused ote na gemist" a ti ono "mda malo mi je rano znate" i tako pet puta i onda ispada da ne zelis uspostaviti dobrosusjedske odnose :lol:

meni je stolic ispred kauca jos jedna stvar za koju cu morati na mm-a izvrsiti psiholoski pritisak :lol: :lol: on je naime uvjeren kako imamo malo mjesta da ce mali dok luduje po kuci :roll: zapeti i pasti glavom na rub stolica i tako je moj kauc celav, nema stol a kad mi dodju gosti nemaju gdje nasloniti case :/

bleeda
25.02.2008., 15:17
Glavno da je dobro društvo i da me ne tjeraju da pijem kavu.
A mene uuužasno nervira kad INZISTIRAJU da popijem neku žesticu :evil:
Ja njima da sam trudna, pa da dojim, a oni se iščuđavaju. Samo jednu čašicu, neće ti ništa bit!!! .

ok. ja volim popiti nešto žestoko, tipa jeger ili slično, i volim vino, i votku, al mi je mrak kako mi sad ljudi nutkaju bez obzira da sam trudna.
jučer mi tim govori kako je super za cirkulaciju za trudnice da si mrknem dve tri rakijice :shock:

eto...bože ga oslobodi

Ria
25.02.2008., 15:21

ima, ima... ;)

MM bosanac nikad kavu nije popio.
Mi doma imamo sve vrste kave, no kad dođu gosti ja nikda ne nudim eksplicitno kavu (meni ona ni ne bude na pameti) nego pitam što će.Najdraži mi je moj kum koji već 5 god odkad se družimo čeka da mu ja ponudim kavu. I u subotu je na rođendanskoj proslavi kod nas ostao bez kave, jer nije pitao.
Ne pijem kavu i ne sjetim se ponudit. Pitam tko što hoće i po nekoliko puta tijekom druženja pa nek sami požele, skoro sve doma imam.

Što se uređenja tiče, mogu ja u svojoj glavi primjetit da mi se nešto ne sviđa (i puno toga se meni ne sviđa) i poslije eventualno s mužem komentirat, ali nije da mi smeta u smislu da se ne osjećam dobro u tom prostoru.
No recimo, jako mi smeta neurednost i prljavština kao i životinje po stanu.
Tamo di mi ne paše u tom pogledu ni ne idem. Imam jako dobrih prijatelja kod kojih nikad ne idem upravo zato što mi higijenski uvjeti ne pašu. Što mogu, takva sam.

Kod mene cijenim kad se izuju, i svi dobiju čiste šlape. Ako vidim da je nekom bad onda se ne bunim, ali takvih gostiju baš i nemam.
Pušim i sama koju cigaretu dnevno, no pušenje je dozvoljeno samo u kuhinji kraj otvorenog prozora. Sorry, but hebiga, to je moja kuća i moja pravila. Kome se ne sviđa, možemo i u birtiju.

Evo, neki dan je A: slavila ročkas i bili smo u dvorištu, no kad je zahladilo oni koji su ostali došli su u stan. Naravno da se nisu izuvali, ipak ih je bilo previše i znala sam da će ionako sve bit zaprljano, ali sam ih uredno podsjetila da pušenja nema osim u kuhinji. Samo su se nasmijali i primili na znanje. Možda me sad negdje tračaju, ali to zaista nije moj problem :) .

Lu
25.02.2008., 15:34
kod mene isto nema pusenja. od kad se rodilo dijete i mm koji je pusac ide vani pusiti, i po snijegu i po ledu :mrgreen:

apricot
25.02.2008., 15:39
o pušenju, papučama i nuđenju kave... zabranjeno!
(apsolvirano u preko nekoliko navrata u zadnjih nekoliko mjeseci)

priča se o kućnim detaljima u obliku goblena, suhog cvijeća, plastičnih "saksija", kukičanih stolnjaka, obojanih lustera, pletenih jastučića, gondola iz Venecije, drvenih čaplji...

čokolada
25.02.2008., 15:49
Meni gotovo sve ovo nabrojano ide na živce i danas se smijemo tome, ALI!!! 8) Vezla sam bar jedan goblen mjesečno od 1. do 4. razreda osnovne, suhi "bidermajer" buketići bili su mi jako "in" do dvadeset i neke, none nam je kukičala stolnjake i miljeiće (sve je bilo prekriveno njima, a dabome da sam i ja kukičala pomalo), u blagovaonici se kočoperio luster plastični zeleni da zeleniji ne može biti (stil ´70.), pleteni jastučići ofkors (opet none), i gondole i starorimska borbena kola i "kobaltne" oslikane vaze i babuške i mužari i koješta još što se dovlačilo s putovanja...
A imali smo krasnu, kakti modernu kuću i bili jako suvremeni :mrgreen: .

NanoiBeba
25.02.2008., 15:54
evo, moje dijete je bilo opsjednuto eiffelovim tornjem - i nisam mogla naći nikoga da ga ima. A mi smo ih nekad davno imali punu kuću.

Meni se heklane stvari baš sviđaju - istina, nemam niti jednu na vidljivom mjestui doma. I baš bih htjela naučiti heklati - mislila sam da ću uspjeti u drugoj trudnoći, ali me nije imao tko naučiti.

Od svega navedenog ja ne volim brodski pod. Sve ostalo moguz podnjeti, iako baš na držim doma. Pogotovo mičem skupljače prašine svih vrsta i nema šanse da igdje otputujem i vratim se s kupljenim suvenirom

anek
25.02.2008., 16:09
Ako su detalji u nečijem domu odraz te osobe/obitelji - sve mi može biti slatko i simpatično; bez obzira što ja to ne bih imala u svom stanu.
I gondole, i gobleni, i tanjurići....sve.
Uostalom mnoge takve drangulije ljudima predstavljaju puno više od puke dekoracije, emotivno su vezani npr. za svoju malu kolekciju cvjetnih kramičkih tanjurića ili tabletića i gledaju ih drugačijim očima nego mi.

Najbolje uređeni prostori su mi oni koji su na neki način neopterećeni bilo kakvim stilom ili "stetementom", gdje se mogu kombinirati različite stvari i stilovi, a sve zajedno djeluje lijepo i toplo.

Inače by the way malo kiča nikada ne škodi, tak da se i ja pridružujem ljubiteljima vrtnih patuljaka :)

Sanja
25.02.2008., 16:23
Ok, reći ću vam što mi imamo na televizoru već skoro dva mjeseca: debelu rolu toalet papira. :mrgreen:

Priča ide ovako: Fiona je za Božić dobila hrpu stvari za svoju lutku, a između ostalog i kahlicu, pa je zaključila da za Novu godinu želi wc-papir kako bi lutku prebacila s pelene u kahlicu. I naravno da ga je dobila. Onda je Flora počela čerupati taj wc-papir, pa ga je Fiona odlučila spremiti na sigurno, a da joj bude pri ruci, i odlučila da mu je idealno mjesto upravo na sredini televizora.

I tako mi imamo ukras na telki. 8)

Inače, Anek, slažem se s tvojom izjavom da

Inače by the way malo kiča nikada ne škodi

:*

uporna
25.02.2008., 16:27
Od svih navedenih stvari kod mene slijedeće:
-1 goblen u spavaćoj sobi sa cifrastim barkonim okvirom (ima sentimentalnu vrijednost jer je rođendanski poklon iz djetinjstva i još je famozan "vilerov" koji su bili jakooo skupi)
- lamperija - ah ta ružna stvar koju smo djelomično uspjeli izbaciti iz javnih prostorija dostupnih gostima (hodnik, kuhinja i blagovaona) a čekamo neka pernatija vremena da to uradimo i sa sobama
- plastični stoljnjak samo na terasi na plastičnom stolu (sada ima zgodnih detaljića)
- heklarije koje su se nekada jako cijenile imam hrpe ali mi stoje u ormaru jer ih ne volim po stolu ali su mi mnoge uspomene na mamu, baku i dr. i zato samo stoje :roll:
- ali zato jedna vezena plahta na domaćem platnu sa našivenom čipkom meni služi kao zavjesa u spavaćoj sobi i baš mi je hercik
- po vitrinama se nađe hrpa sitnica, uspomena sa raznoraznih putovanja, ali nisu naslagane na vidljivom mjestu
- na kuhinjskim ormarićima su mi vaze
- na frižideru imam hrpetinu magneta koji služe često manjoj dječici koja dođu u goste kao igračka, ali tu objesim i račune za platiti, katolički kalendar i poneki crtež dječice koja nam dođu
- žestica u ormaru

Osobno me kod drugih ne smeta kaj imaju jer svatko u svom domu drži što mu se sviđa. Važno je da se dobro zabavljamo.

uporna
25.02.2008., 16:30
barkonim=baroknim :mrgreen:

ninet
25.02.2008., 16:33
A mislim pokazite mi stan u kom obitavaju djeca, a u kom nema kitcha?
Da sam single zena od karijere, imala bih stan ciji minimalizam ne dozvoljava ni prasini da pada...ovako...
Tudji stanovi....Zamjecujem samo ono sto mi se svidja.
Ili sto me "dirne"....kao kad neko ima cijeli zid prekriven panelom u kom su ubodene znacke (valjalo je to skupljati)....Ili kad kraj slike nekog pokojnika stoji platneni cvijet. Pa sta ako je platneni? Meni odmah najdrazi na svijetu.

I da....da ne ispadnem pateticni socijalista...ja sam zapravo mali snob. Ali samo u svojoj kuci. (Pa eto, Maria, ako me put nanese....mislim mozemo mi i u kafic :lol: )

Zdenka2
25.02.2008., 18:32
Na mom radnom stolu, na istaknutom mjestu stoji staklena kugla s tirkizno plavim plastičnim postoljem. U njoj su dva elegantna plava dupina uhvaćena u trenutku igre, a kad je potreseš, po zaigranim dupinima pada zlatna prašina. To remek djelo istančanog dizajna i sofisticirane estetike poklonio mi je moj sin koji je to kupio od svog džeparca kada je prvi puta bio s vrtićem na moru. Sve one koji se zateknu kod mene, molim da se iskreno zadive tom artefaktu. :mrgreen:

Ono što ne volim, ne volim u svojoj kući. Ne volim minimalizam. Ljudi često kažu da bi im boje i dekori mogli nakon nekog vremena dosaditi. Meni su neutralni prostori i boje već unaprijed dosadni. Ali, svakom svoje. U tuđoj kući ne snimam kako im je ovo ili ono. Privući će me nešto što se meni sviđa, a inače me zanima samo kako se osjećam i kakvo je društvo. Nije mi važno ni što su ponudili ili nisu. Ako ima nešto što ja volim, super, ako ne, snaći ćemo se i s onim što imaju.

Što se tiče kiča, neke stvari me zabavljaju i prelaze u legendu. Npr. stan kojem jednom MM prijatelju uredila mama. Samo neki detalji: na zelenim, pseudo-baroknim foteljama od baršuna heklani tabletići. Isti takvi tabletići na tabureima, televizoru, ormarićima i pazi sad ovo: lusterima. Na zidovima sjajne baršunaste tapiserije s lovačkiim prizorima. I tata mu je obilato doprinesao osobitom dizajnu: na policama su bili Eiffelov toranj, londonski Tower, kip slobode i još par svjetskih znamenitosti napravljenih od šibica. Pa ko' ti to more platit! :tele:

ina33
25.02.2008., 19:23
Samo neki detalji: na zelenim, pseudo-baroknim foteljama od baršuna heklani tabletići.

Kao reklama za Gavellu, jel' da?

A meni je ipak najlegendarnije to što nisam nikad vidjela uživo, ali sam od marie71 iz jednog posta naučila da postoji (ili je to pak bila neka patka) - nakvaknjak? Ima toga u ovim krajevima i to je kao nešto što se stavlja na kvaku zbog... dezinfekcije ili čega? To bih baš volila vidit (u Dalmaciji nisam tako nešto vidila, tamo prevladavaju gondole, plastično cvijeće, staklena menažerija ili lutke na bračnim krevetima - kod starijih ljudi).

A propos kiča i djece, to ide zajedno - meni je isto frižider oblijepljen crtežima i fotkama mojih nećakinja, a cure najviše vole kad im moja mama uredi vrt na Braču s plastičnim patuljcima, jednostavno to obožavaju, pa se onda kao takvo "trpi" (a i baka tome naginje, pa je teško u njenoj kući spriječit).

ina33
25.02.2008., 19:25
E, i moje nećakinje neće nikad prestat žalit što smo renovirali plavu kupaonu (koju su bili uredili prethodni stanari) - plava kada, pločice s plavim suzama... .A sad sve u bijelo-žutom, dosadno... Baš su se ražalostile sve 3 kad su vidjele da je više nema, jedino je najmlađa (mali diplomata) rekla da je "epo" i sad.

Honey
25.02.2008., 19:29
Ja volim vrtne patuljke. Imamo i Snjeguljicu, i lude gljive, i žabu sa šeširom.
Stoje iza kuće u vrtu među cvijećem :D

maria71
25.02.2008., 19:29
nije patka, to postoji

heklano od bijelog konca, s 2 šarena cofa koji vise na upredenim nitima

tako da kad se zaprlja može odmah na pranje

Zdenka2
25.02.2008., 19:35
nije patka, to postoji

heklano od bijelog konca, s 2 šarena cofa koji vise na upredenim nitima

tako da kad se zaprlja može odmah na pranje

Taj naš frend je imao i to!

Jedan moj kolega, dr. sc., je, kad smo jednom bili poslovno u Veneciji, po cijelom gradio tražio gondolu s balerinom koja se vrti za svoju, ne mamu, nego ženu, poprilično mladu ženu, koja to želi imati na televizoru. Jest da smo se svi smijali iz toga, ali meni je isto bilo lijepo kako on nju voli i traži joj tu balerinu u gondoli po svim sestijerima.

Ana :-)
25.02.2008., 19:35
Bitno mi je kako izgleda moj stan za druge mi je svejedno :)

Ali.... :mrgreen: , mrzim, mrzim i mrzim vidjeti u vrtu one patuljke i labudove....to mi je baš brrrrrrr :mrgreen:

maria71
25.02.2008., 19:36
Eto Zdenka je potvrdila ! :D

Tanči
25.02.2008., 19:40
O da,postoji,kak ne?

davno,prije trideset i kusur godina mene i mog mlađeg brata čuvala je jedna teta i ta teta je imala mjedene kvake,koje je non-stop do iznemoglosti polirala sa Purol pastom,a kad bi završila na kvake je stavljala heklane navlake,baš ovakve kako ih Maria opisuje.Meni,tada djetetu nije bilo jasno čemu to vječno poliranje i čemu te navlake,al eto teta je očito znala čemu.

Sanja
25.02.2008., 19:58
Je l' vi meni vjerujete da ja nikad nisam vidjela nijednu od tih silnih gondola koje vi spominjete. :?

ina33
25.02.2008., 20:13
O da,postoji,kak ne?

davno,prije trideset i kusur godina mene i mog mlađeg brata čuvala je jedna teta i ta teta je imala mjedene kvake,koje je non-stop do iznemoglosti polirala sa Purol pastom,a kad bi završila na kvake je stavljala heklane navlake,baš ovakve kako ih Maria opisuje.Meni,tada djetetu nije bilo jasno čemu to vječno poliranje i čemu te navlake,al eto teta je očito znala čemu.

Jel' svrha toga estetika ili kao da se ne oštećuje metal od kvake? Taj mi je predmet genijalan, nadam se da ću i ja vidjeti jednoga u svom životu :).

A propos gondola - to je, valjda, regionalno specifično - toga ima u Dalmaciji po kućama starijih ljudi.

Zdenka, naravon da je baš lijepo kad muž to ženi donosi i traži. Iskreno, mene dirnuo naš jedan majstor koji je ženi za vrt iz Bosne vukao betonskog magarca kao za cvijeće. Na način kako je on to rekao, toliko se ljubavi i uvažavanja vidjelo, da se tome jednostavno nisam mogla niti u sebi nasmijati, nego je pomisao bila "ajme, blagooo im se, baš se krasno vole". I još mi je frajer draži zbog toga.

ina33
25.02.2008., 20:19
A, sviđa mi se i kičeraj iz Almodovarovih filmova i taj neki gorko-slatki nostalgični prikaz tih stvarčica. U stvari, najviše volim neku sredinu - da nije baš sve ono skroz samo metal i bež, bez ikakvih osobnih stvar i boja, iako su rijetki baš takvi stanovi. Koliko mi i za radni stol prostor smeta vidjet pretrpanost, isprepleteno bilje, tisuću slika, kesteni i slično, toliko mi smeta i ono kad je sve skroz robotski, bez ikakvih dodataka i detalja.

Tanči
25.02.2008., 20:20
Je l' vi meni vjerujete da ja nikad nisam vidjela nijednu od tih silnih gondola koje vi spominjete. :?

a muzičke kutije sa balerinom?

ina33
25.02.2008., 20:21
A, sviđa mi se i kičeraj iz Almodovarovih filmova i taj neki gorko-slatki nostalgični prikaz tih stvarčica. U stvari, najviše volim neku sredinu - da nije baš sve ono skroz samo metal i bež, bez ikakvih osobnih stvar i boja, iako su rijetki baš takvi stanovi. Koliko mi i za radni stol prostor smeta vidjet pretrpanost, isprepleteno bilje, tisuću slika, kesteni i slično, toliko mi smeta i ono kad je sve skroz robotski, bez ikakvih dodataka i detalja.

maria71
25.02.2008., 20:22
mislim da je svrha picajzliranje .....

jer sumanuto glancanje kvake plus nakvaknjak je samo jedan od simbola i neverbalnih poruka drugim domaćicama.-

JAAAAA sam najbolja domaćica u kvartu jer imam nakvaknjak a ti nemaš....

pa ovdje imaš čitavu znanost o ribanju wc-a s potpuno istom neverbalnom porukom

opaska...ovo gore je čisto moje subjektivno mišljenje

ina, isheklat ću ti ja jedan, još se sejćam poluvisokih štapića

maria71
25.02.2008., 20:22

a nakvaknjak ?

marta
25.02.2008., 20:26

Nisam ni ja. :/

apricot
25.02.2008., 20:28
i ja sam se po Bosni nagledala nakvaknjaka s "kićuricama" (to je ono što visi).
to je služilo da na mjedenim kvakama ne ostaju tragovi prstiju i dlana.
sada na to gledam sa simpatijom, ne sjećam se kako mi je onda "sjedalo".

Zdenka, meni nekada dođe da počnem skupljati te staklene kugle u kojima sniježi: prije par godina mi je to bilo nezamislivo, ali sad mi to ima neko sasvim drugo značenje.
Pa, sjećate li se kakve smo sve budalaštine kupovali majkama za 8. mart: one, već u dućanu zapakirane, kristalne vazice, parfeme "It", keramička slova sa suhim cvijećem unutra, tanjure s makovima i suncokretima...
Sad si mislim kako nijednom ne bih zakolutala očima da mi moje dijete to donese :heart:

Nije "stvar" u stvari, već u priči koju ona za sobom donosi.
Pa čak i ako je tapiserija s Titovim likom.

mim
25.02.2008., 20:29
Joj, ubile ste me s ovim detaljima :lol: .

Ja bum se samo prigodno nadovezala tvorevinom koje sam znala viđati u vrtovima: to su pseudo-labudovi tj. "tegle" za cvijeće izrađene od starih vanjskih guma auta izrezanih u obliku labuda. Uz takvo što obično idu dva lava ili orla na ulazu u kuću boje vrlo zrele breskve. E, te gume me bace u očaj. Ostalo toleriram: čak i vrtne patuljke. Ono što ne opraštam je Isusek na raspelu veličine prosječnog aviona-dvomotorca (fejk pozlata uključena u cijenu) i umjetno cvijeće (bilo u kućama, bilo na grobovima).

Sanja
25.02.2008., 20:35

Jesam, ali zaista davno.

Sanja
25.02.2008., 20:35

a nakvaknjak ?

I nakvaknjak i nak..njak. :mrgreen:

Lu
25.02.2008., 20:36
ja moram priznat da je mene totalno opteretila sva ova spika oko ciscenja kuce :lol: prije sam bila opustena, nije ono da smo gnjojili po kuci cistila sam ali sad nakon svih ovih topica brate stalno sam u stresu da sam vrrrrrlo losa domacica. a uz to sam i po citav dan doma :lol:

ako kupim nakvaknjake mozda to zabljesne goste i ne primjete prljave prozore :mrgreen:

maria71
25.02.2008., 20:37
apricot, upravo tako

s godinama , kako stariš, barem ja, sve gledaš kroz neku drugu prizmu....

tako da bih opet rado pila kavu u stanovima nekih dragih ljudi koji su već davno mrtvi i uživala bih gledajući njihove keramičke tanjire, gondole i lutke u šarenim haljinama.............

Mima
25.02.2008., 20:39
Ja sam vidjela gondolu kod naših prvih susjeda, oni su imali spavaću sobu svu u bijelom, sa ljubičastim čupavcima sa strane kreveta i gondolom. Mi (njihov sin, moj frend) i ja smo zvali tu sobu 'Bijela soba' i bila nam je pojam divote. Ali bila sam u njoj možda jednom- dva puta, jer nas nisu pustili. Ja mislim da je fora sa gondolama bila u tome što su ljudi išli u Veneciju na bračno putovanje, pa im je to valjda bio suvenir sa posebnim značenjem.

Amalthea
25.02.2008., 20:41
Izgledaju otprilike ovako:

http://wrienn.files.wordpress.com/2007/04/gondola.jpg

Tanči
25.02.2008., 20:42
mislim da je svrha picajzliranje .....

jer sumanuto glancanje kvake plus nakvaknjak je samo jedan od simbola i neverbalnih poruka drugim domaćicama.-

JAAAAA sam najbolja domaćica u kvartu jer imam nakvaknjak a ti nemaš....

pa ovdje imaš čitavu znanost o ribanju wc-a s potpuno istom neverbalnom porukom

opaska...ovo gore je čisto moje subjektivno mišljenje

ina, isheklat ću ti ja jedan, još se sejćam poluvisokih štapića

Upravo tako,jer ta je teta bila booolesno pedantna i doslovno je robovala stalnom čišćenju iako joj je kuća izgledala ko apoteka,a meni nije dala da išta taknem,kao da ću joj okužiti svojim dodirom.Inače ko dadilja nije bila loša,ostala mi je u ok sjećanju,jedino kaj mi nije baš išlo u glavu zašto se ona toliko čudi kaj ja ne znam Oče naš i svojski se trudila da me nauči.

ina33
25.02.2008., 20:59
apricot, upravo tako

s godinama , kako stariš, barem ja, sve gledaš kroz neku drugu prizmu....

tako da bih opet rado pila kavu u stanovima nekih dragih ljudi koji su već davno mrtvi i uživala bih gledajući njihove keramičke tanjire, gondole i lutke u šarenim haljinama.............

Ajme, je!!! Ma, i zato jer je baš takvo uređenje fakat vezano za naše drage nonice ili bakice :heart: !

A propos ljubičastih čupavaca, nikad neću zaboravit jednu fantastičnu sobu na Braču od moje tete - biće isto od njene mame ili bake, genijalna je bila - sa svilenim lila prekrivačem bračni, lampa sa tom svilenom lila (ono lavander) bojom... Meni je to bila "kraljevska soba" (moja none je sve njoj vrijedne stvari nama djeci nazivala "kraljevskima" da ih kao čuvamo, pa je imala jednu "kraljevsku deku", a mi smo uživale samo izgovorit "kraaljevska!" sa specijalnim značenjem i strahopoštovanjem i milošću kad bi nas njom pokrilo :heart: . To su stvarno čarobna mjesta mog djetinjstva :heart: !

anek
25.02.2008., 22:02
Kičasti detalj može funkcionirati i biti cool ako ga se stavi u pravi kontekst.
Te gondole i balerine koje se vrte na muzičkim kutijama su toliko općepozanto oličenje kiča, onako istinski "trash" da su to već i nadmašile, pa su na neki način čak i fora. Ja volim gledati takve stvari po sajmovima starina, i ponekad MM i ja i kupimo takvu neku sitnicu koja u sebi nosi priču prošlih vremena.

summer
25.02.2008., 23:13

Auh! Tocno ovakvu je dida (profi vozac) dovukao iz Italije. Mogla se ukljuciti u struju pa su gorile male crvene lampice. Sjecam je se iz djetinjstva, ima bit ce 25 godina da je nisam vidjela. Imali smo i porculansku lutku kod bake u sobi, mama mi je pricala da sam bila njom opcinjena, a nisam je smjela dirati.

Inace, od svih nabrojanih stvari, meni je jedna uvijek bila misterija - u kucama mog djetinjstva u Dalmaciji i Zagori centar je bila kuhinja, tu je bio stol, kauc i televizija, a postojala je odvojena soba za dnevni boravak (kod nas tinel), fino uredjena (podrazumijevam goblene, gondolu, kukicane stolnjake, younameit) - u kojoj se uopce nije boravilo. :? Kad bi dosli gosti, reklo bi se, evo, ovo nam je tinel, i opet bi svi isli u kuhinju.

Da se vratim na temu, od svega nabrojanog imam samo kalendar Sponge Boba :) Dosta navedenog, kic i plasticnjaci, kukicano, plasticne navlake i slicno se i meni osobno ne svidja, ali ne smeta mi to kod drugih. OK, primijetit cu da stan nije uredjen po mom gustu, ali to je to. Cesce ipak primijetim zanimljive detalje koji mi se svidjaju, dobar stil, ideje... Najvazniji mi je onaj osjecaj ugodne atmosfere i udobnosti - ne volim hladne i sterilne stanove. Slazem se sa Zdenkom, previse neutralno mi je skoro odmah dosadno. Eh da, imam par skupljaca prasine - s nekog puta obavezno donesemo suvenir, najcesce magnetic za frizider ili figuricu (volim metalne i drvene, jednostavne, izbjegavam plasticnjake). To nam je gust (osim kad brisem prasinu).

ina33
25.02.2008., 23:17
Inace, od svih nabrojanih stvari, meni je jedna uvijek bila misterija - u kucama mog djetinjstva u Dalmaciji i Zagori centar je bila kuhinja, tu je bio stol, kauc i televizija, a postojala je odvojena soba za dnevni boravak (kod nas tinel), fino uredjena (podrazumijevam goblene, gondolu, kukicane stolnjake, younameit) - u kojoj se uopce nije boravilo. :? Kad bi dosli gosti, reklo bi se, evo, ovo nam je tinel, i opet bi svi isli u kuhinju.

Kod nas i u kućama po otocima često se u kuhinji ili kakvoj konobici blagovalo (tj. jelo), a u tinel se jelo samo kekse ili pilo kavu ili neku žesticu i gledalo s gostima televiziju. Znači - prisniji gosti koje će se nudit malo obilnijom hranom - kuhinja - manje prisni tj. ovi s kojima si u finjaka i na Vi - u tinel. Tako mi se čini. Tinel je za reprezentaciju i za kao ufino primit nekoga tko ti nije puno blizak - neke službene face npr. a la ljudi iz općine ili tako neko dalji.

bfamily
25.02.2008., 23:45
A ona fora sa dvije kuhinje. :lol:

Imaš jednu novu fansi-šmansi, naravno uvijek čistu kraj blagovaone ili negdje drugdje, važno je da je gosti mogu vidjeti.
Druga kuhnja je gdje se kuha, obično zabačena negdje u podrumu ili čak odvojena od kuće.

I onda se ti čudi kako ti ljudi uspijevaju da im je kuhnja uvijek čista, a taman su spremali ručak za 10 osoba. :shock: :lol:

aleksandra70vanja
25.02.2008., 23:57
A ona fora sa dvije kuhinje. :lol:

Imaš jednu novu fansi-šmansi, naravno uvijek čistu kraj blagovaone ili negdje drugdje, važno je da je gosti mogu vidjeti.
Druga kuhnja je gdje se kuha, obično zabačena negdje u podrumu ili čak odvojena od kuće.

I onda se ti čudi kako ti ljudi uspijevaju da im je kuhnja uvijek čista, a taman su spremali ručak za 10 osoba. :shock: :lol:
pa to je super stvar ako možeš imati "ljetnu kuhinju"
negdje iza kuće u nekom kantunu stari šporet na kom kuhaš "smrdljivo" tipa kiselog kupusa, ili pržiš stvari što špricaju
ma milina

Sramežljiva
26.02.2008., 00:49
Nitko još nije spomenuo životinjske rogove...
A moj je ujak imao i, pazite ovo, prepariranu svraku! :roll:

maria71
26.02.2008., 06:55
moja sveki u svom malom stanu ima ona 2 željeza za stavit na plin tj plinska kola

na jednom kuha ,a drugo natandrči kad dođu gosti

maria71
26.02.2008., 06:58
babina kuma na moru ( bila sam tamo par puta sredinom 80-tih ) je imala na svakom katu po jednu ultra-mega-skupu kuhinju sa svim điđama iz Italije ( kuća je imala prizemlje i 2 kata )

a kuhala je u nekoj izbi kraj garaže i živjela u suterenu

čokolada
26.02.2008., 07:42
moja sveki u svom malom stanu ima ona 2 željeza za stavit na plin tj plinska kola

na jednom kuha ,a drugo natandrči kad dođu gosti

Jao, to je i mojoj noni bila opsesija, sve može bit šporkano, ali ako plinska kola nisu žuta...

clumsy mom
26.02.2008., 09:13
Kada je moja baka bila devojka vezli su se stoljnaci i posteljine, prekrivači za sve i svašta, poruke na platnu (nekad ljubavne a nekad i ''Kuvarice, manje zbori...'') i to je sve pakovano mojoj majci za miraz. Pretpostavićete, vezene stolnjake nikad nije stavila na sto, vezenu posteljinu nikad na krevet a ''Kuvarice manje zbori'' je prisvojila njena sveki. Mojoj mami je to bilo kič (originalni izraz 'seljački'') dok se njenoj sveki to dopadalo.

Da ja ne bih dobila kič-miraz moja mama se bacila na goblene i hekleraj. Da nastavljam dalje ili ste ukapirali poentu? Mislim, tako bih rado posedovala jedan od tih njenih kič vezenih stolnjaka a u zamenu za njega bih joj dala sve one 'moderne' goblene i heklane stolnjake za čije štirkanje i peglanje potrošiš pola dana. Ali ne mogu...To je radila moja mama i na tome je izgubila vid i gomile vremena koje je mogla da porvede sa nama, svojom decom (mislim, ispalo je da je ipak na nas trošila to vreme samo u nekoj drugoj dimenziji). I čekaju ti gobleni neko bolje vreme. Čuva ih moja mama sve uredno završene i ispeglane. Hekleraj je kod mene pa u zamenu za uramljene i okačene goblene uštirkam jedan stolnjak kad mi se najave u goste.

Inače, u kući imam samo jedan goblen, radila ga je moja sveki pune 4 godine (a površine je 25x40cm), specijalna namena je naša desetogodišnjica braka, uramljen u zlatno-barokni okvir i krasi nam spavaću sobu. Nikad ga neću izbaciti.

Ono što je nekada bilo IN biće ponovo IN, barem kao ruralna vrednost. Ne sudim o tuđim ukusima pa ne želim ni da moj ukus neko stavlja na vagu. Imam i stilsku drvenu trpezariju (sa sve duborezima), imam i goblen i suve bukete (ne osušene) i hekleraj ponekad, imam crteže po vratima (sa frižidera ih skidaju umetnici lično), imam kristal u vitrini (opet darovi prethodne generacije)...Meni je moj dom lep i topao i uopšte ne poželim da u njega unesem deo nekog tuđeg doma. Zbog takvog stava nisam kritična ni prema tuđim domovima - jedino se neprijatno osećam u 'muzejima'

Zdenka2
26.02.2008., 09:14

Nije se radilo o takvoj. Ovakvih je bilo na svakom uglu, ali onih "pravih", kakvih se žena mog prijatelja sjećala iz djetinjstva, gdje je jadnoga gondolijera pratila balerina na pramcu, što se okretala kad bi se gondola uključila u struju, nije bilo. Prestali su ih proizvoditi baš prošle godine i osudili zaljubljenog muža da svaki slobodan trenutak koristi za potragu, što je dobro zabavljalo sve ostale.

A tinel, mitsko mjesto mog djetinjstva... U kući nonića i none u Istri, gdje sam provela puno vremena u djetinjstvu, postojala je prava kuhinja gdje se stvarno kuhalo. Bila je i druga kuhinja koja je bila opremljena štednjakom i sudoperom nove generacije, u kojima se nije nikada ništa kuhalo osim kave - to je bio neki hibrid između kuhinje i dnevnog boravka. A na kraju donjega kata, uz sobu nonića i none, bio je tinel, reprezentativna soba koja je pokazivala obiteljski status. Starinski crveni baršunasti divan, antikni stol i kredenca, Zrinski i Frankopan u tamnici, Smrt Petra Svačića, Srce Isusovo i Srce Marijino na zidu i rukom heklane zavjese na prozorima. A u kredenci posuđe i čaše koji su se koristili samo par puta za moga života. Tinel je služio za posebne goste, za posebne prilike. I za odar.

Uglavnom, pridružujem se nostalgičarima...

Amalthea
26.02.2008., 09:24
Ma kužim, Zdenka, ali nakon pola sata guglanja za slikama, nisam našla. Ova je bila najsličnija.

Znam one s vrtećom balerinom. :)

Mima
26.02.2008., 09:35
Nitko još nije spomenuo životinjske rogove...
A moj je ujak imao i, pazite ovo, prepariranu svraku! :roll:

Moji deda i baka su imali lampu sa nekakvim rogovima, sad se mutno sjećam priče da je tu lampu netko napravio, ali ne znam tko; uglavnom da se radi o pravim životinjskim rogovima. Nemam pojma gdje je ta lampa, i sve mi se čini da to i nisu bili pravi rogovi nego da se radi samo o jednoj legendi iz djetinjstva (kao što je ona da je deda nožem ubio vuka na Kapeli dok je išao u vojsku, u koju sam toliko dugo vjerovala da se moja mama nije mogla prestati smijati kad je shvatila da ja mislim da se to stvarno dogodilo)

saška
26.02.2008., 09:37
Meni je moj dom lep i topao i uopšte ne poželim da u njega unesem deo nekog tuđeg doma. Zbog takvog stava nisam kritična ni prema tuđim domovima

Podpisujem. Ne kužim zašto bi mi smetalo nešto što ljudi vole vidjeti u svom domu. S jednom iznimkom - preparirane životinje su mi koma.

Felix
26.02.2008., 11:05
zdenka, jel taj vas prijatelj i dalje zivi u tom stanu sto su mu roditelji uredili, ili je stogod promijenio? ;)
kako je uopce doslo do toga da mu mama sredjuje novi stan? :shock:

Zdenka2
26.02.2008., 11:58
zdenka, jel taj vas prijatelj i dalje zivi u tom stanu sto su mu roditelji uredili, ili je stogod promijenio? ;)
kako je uopce doslo do toga da mu mama sredjuje novi stan? :shock:

On je jedino dijete u obitelji kojem su roditelji sagradili i uredili stan u njihovoj kući. To je na moru i MM i ja smo znali navraćati do njega na izlete i tulumarenje. On je inače studirao u Zgb, a onda je otprhnuo u drugu državu, gdje sada živi u stanu kojeg su on i žena sami uredili. ;)

Kad god sam gledala njegove heklane miljeiće, nakvaknjake, cofove na ključevima u kredenci i zdanja od šibica zamišljala sam njegove roditelje kako u zimskim večerima sjede i heklaju i lijepe za svog sina, nek' ima dijete. On je, naravno, šizio. a mi ostali smo se ludo zabavljali. To je još sad u điru kad se s njim nađemo.

Felix
26.02.2008., 12:41
to je vec puno logicnije ;)
vec sam se pobojala da mu je to bilo super, ono, da se nasao u takvom stanu :mrgreen:

bleeda
26.02.2008., 13:07
Na mom radnom stolu, na istaknutom mjestu stoji staklena kugla s tirkizno plavim plastičnim postoljem. U njoj su dva elegantna plava dupina uhvaćena u trenutku igre, a kad je potreseš, po zaigranim dupinima pada zlatna prašina. To remek djelo istančanog dizajna i sofisticirane estetike poklonio mi je moj sin koji je to kupio od svog džeparca kada je prvi puta bio s vrtićem na moru. Sve one koji se zateknu kod mene, molim da se iskreno zadive tom artefaktu. :mrgreen:

ovo imam i ja. kupila mi je to moja nećakinja, moja princeza kad je bila na moru a meni je bio rođendan. ona je to izabrala, i ja to ne bih sad maknula negdje nema tih para, ni tog dizajnera interijera koji bi me na to mogao natjerati. :mrgreen:

Vlvl
26.02.2008., 14:06
Ja bum se samo prigodno nadovezala tvorevinom koje sam znala viđati u vrtovima: to su pseudo-labudovi tj. "tegle" za cvijeće izrađene od starih vanjskih guma auta izrezanih u obliku labuda. Uz takvo što obično idu dva lava ili orla na ulazu u kuću boje vrlo zrele breskve. E, te gume me bace u očaj.
Ja sam prije šizila kad sam to vidjela, ali s vremenom sam počela prihvaćati to kao pozitivan znak - netko se u toj kući trudi da vrt dobro izgleda - jest malo fulao, ali namjera je važna. :lol:
Umjetno cvijeće u kući me bacalo u duboki očaj, ali i na to sam počela slično gledati. Ni ne viđam to često otkad je umrla baka mm koja je u kristalnoj vazi držala nekoliko plastičnih karanfila.

Postala sam mnogo tolerantnija s vremenom. Još pred 10 godina bila sam spremna većinu gore nabrojenog zakonom zabraniti.
Zapravo, jedino mi je važno da je moja kuća oku (mom) ugodna i udobna.
Stvari povezujem s ljudima, i spremna sam spustit kriterije kad se radi o nečemu dobivenom od nekog dragog - barem na primjereni period, pa onda frknem ili gurnem u dno vitrine. 8)

Kad dođem kod nekog tko je namjestio kako njemu paše, makar bili najgrozniji detalji, spremna sam se opustiti i uživati - ako je domaćin zadovoljan i opušten, zašto ne bi bili i gosti.
A ima i neočekivano uspjelih kombinacija. Kad je moja majka stavila u našu bivšu sobu dva velika bakina goblena, među spartanske police s knjigama i veliki stol za goste, ta je soba dobila "ono nešto" usprkos mojim crnim očekivanjima.

Trina
26.02.2008., 14:11
Ružno mi je za vidti sve djelove životinja,bili to rogovi,repovi,šape ili nedajbože preparirane,to mi je nešto za što mi nikako nije jasno kako je itko mogao doći na ideju nešto takvo staviti kao ukras.Nisu mi dragi ni gobleni,umjetno cvijeće,zidni tapeti,set malih bočica alkoh.pića,rakije iz svih mogućih dijelova Hrvatske sa svim mogućim hr.travama i začinima poslagane po regalima,previše onih kukičanih stvari po kući,ne volim ni kičaste zavjese...ma puno toga ne volim ali sve ovo vrijedi za moj stan i što ja nikad nebi stavila u njega.Za druge me nije briga,meni je bitno da se ja u svom prostoru osjećam ugodno a poštujem da netko voli gledati u prepariranu mačku iznad kreveta :lol:

Trina
26.02.2008., 14:14
Eh da,sjetila sam se još nečega što mi je ružno a mom mužu me zbog toga smatra nekulturnom i zločestom :mrgreen: .Ne volim na zidovima one stare slike iz obitelji.Znate one crno bijele isjenčane slike sa posvijetljenim obrazima i možda dodanom bojom za ljepši ugođaj.Mislim,kužim ja da ljudi vole imati svoje pretke na zidu i sve to ali ja se bojim takvih slika,bacaju me u depresiju i izazivaju baš neki ružan osjećaj,ne znam zašto

Zdenka2
26.02.2008., 14:31
Eh da,sjetila sam se još nečega što mi je ružno a mom mužu me zbog toga smatra nekulturnom i zločestom :mrgreen: .Ne volim na zidovima one stare slike iz obitelji.Znate one crno bijele isjenčane slike sa posvijetljenim obrazima i možda dodanom bojom za ljepši ugođaj.Mislim,kužim ja da ljudi vole imati svoje pretke na zidu i sve to ali ja se bojim takvih slika,bacaju me u depresiju i izazivaju baš neki ružan osjećaj,ne znam zašto

Ja imam jedan zid samo za takve fotografije. Neki od ljudi na slici su već davno mrtvi, a neki su još ovdje, a ja sve te drage likove želim imati na oku.

ninet
26.02.2008., 14:54

Ja imam jedan zid samo za takve fotografije. Neki od ljudi na slici su već davno mrtvi, a neki su još ovdje, a ja sve te drage likove želim imati na oku.

Ja ne volim kad oni imaju mene na oku... :)

Trina
26.02.2008., 14:58
Ma da,ni ja isto.Nekako mi takve slike stvaraju baš neku tužnu atmosferu i ja u svojoj kući to nebi stavila.Ali kažem,svi smo različiti i svatko ima svoj ukus pa što god netko tu napisao da mu se ne sviđa netko drugi baš to ima u svojoj kući.O ukusima se ne raspravlja.Netko je rekao i da ne voli plastične stolnjake,a ja samo to i stavljam,ne volim one krpene.Kod mene je živi cirkus,puno boja,šarenila a zodovi krcati spidermana,nema i pink pantera :mrgreen: .Nekome bi se želudac okrenuo da dođe kod mene a meni je to baš super

fegusti
26.02.2008., 15:14
ajmeee! sramežljiva, ti nisi za moju kuću!
ni sama ne mogu vjerovati koliko mi stvari stane po gornjim elementima, frižideru...
plastičnih stolnjaka imama, svekrvi zahvaljujući (za stol u dvorištu).
nije da su mi oku ugodni, ali našla sam smisao u funkcionalnosti. :mrgreen:
bolje to, nego da :evil: ovako gledam svekrvu.

mene malo šta može :shock:

NanoiBeba
26.02.2008., 15:17
ja radije imam plastični stolnjak neg peglam platneni. I tak sam se već na njih navikla da su mi postali i lijepi (ima čist zgodnih uzoraka)

sandraL
26.02.2008., 18:13
Eto, sto ljudi - sto ćudi
Ja radije peglam pola sata platneni stoljnjak nego da stavim plastični. Jedva sam mamu odvikla plastike dok sam još bila kod nje :mrgreen:

A ne volim vidjeti u regalima knjige u kompletu koje nitko nije nikad ni prolistao a kamoli pročitao. One koje su kupljene da popune policu :/

Sirius Black
26.02.2008., 20:24
Ja uopće nemam nijedan stolnjak doma :P

maria71
26.02.2008., 20:27
Ja radije peglam pola sata platneni stoljnjak nego da stavim plastični. Jedva sam mamu odvikla plastike dok sam još bila kod nje :mrgreen:

A ne volim vidjeti u regalima knjige u kompletu koje nitko nije nikad ni prolistao a kamoli pročitao. One koje su kupljene da popune policu :/

a možda su to one knjige iz salona namještaja, lažne ;) :mrgreen:

magriz
26.02.2008., 23:07

hmmm... moje izgledaju da su čitane 1000 puta... kad mi dijete voli preslagivati knjige po polica i hodati po njima :P

bfamily
26.02.2008., 23:44
Sjetila sam se još nečega...
Ne volim neuredno dvorište, ono u kući sve tip-top a vani blato, stari štednjak i sl. ruzinava bijela tehnika, nabacane daske, grane to mi je opća katastrofa. Ajde ok ako je izad kuće ali ispred ulaza, :nope:

ina33
27.02.2008., 00:46

a možda su to one knjige iz salona namještaja, lažne ;) :mrgreen:

Enciklopedija jug. zavoda, komplet pomorskih enciklopedija - imaju još uvijek moji starci. Koliko "metraže", a sad imamo the allmighty google. Na te stvari, vidiš, čak i nisam nostalgična, google mi je fantazija.

ina33
27.02.2008., 00:47
Mislim, mi smo ih normalno konzultirali tijekom našeg školovanja (ne pomorsku enciklopediju, nego opću), ono vadiš tešku knjigu, listaš, modrice od njih dobiješ koliko su teške. A sad klik-klik po laptopu od kile i po i - voila, evo pojma, a da ne govorim o Wikipediji. To mi je ipak promjena na bolje :).

apricot
27.02.2008., 05:13
da ne govorim o Wikipediji. To mi je ipak promjena na bolje :).

zar na Wikipediji ne pišu laici, ljudi kao što smo mi?
Zar nema svatko pravo napisati tekst?

dane
27.02.2008., 06:29
Ja ne volim muzeje sve tip top pa se bojim sjesti a jos koliko me strah da mi djeca ne razbiju ili ne proliju nesto u tim muzejima.Volim kristal i cuvam heklano to je moja mama meni dala i samo koliko se trudila da napravi ta heklana cuda i koilko je stedila za taj kristal tako da meni je ok .Kome smeta nek ne gleda ja u goste idem zbog ljudi ne zbog slatkih malih promasaja i sve pet.

ina33
27.02.2008., 11:15

Postoje i tamo moderatori, jedan od hrv. moderatora je moj bivši kolega. Meni se sviđa što su tekstovi user-friendly - za nabrzaka doć' do nekog infaća odlična je, naravno, uvijek uzimaš s malim odmakom baš zbog toga što su suradnici ne baš skroz provjereni. Ali, postoji i Encyclopedia Britannica na CD-u - isto ne zauzima puno mjesta. Meni je ta opcija s metrima teških knjiga manje draga od tog komprimiranog oblika.

Sanja
27.02.2008., 11:41

Ima, zato je Wikipedija, usprkos moderatorima, vrlo nepouzdan izvor podataka.

Iako sam velika poklonica interneta, općenito bih rekla da je i sam dosta nepouzdan, jer se na njemu može naići zaista na sve i svašta. Svatko može dizajnirati izvrsnu stranicu i odgovorno tvrditi da je stručnjak za... you name it... i staviti hrpe krivih podataka. Internet je dobar za brzinsko i površno upoznavanje s materijom koja nam nije pretjerano važna, a ukoliko se radi o iole važnijim stvarima, svaki podatak s neta potrebno je i tri puta (ne jednom!) provjeriti u nekoj pouzdanoj publikaciji.

Ne bih povjerila internetu ni svoje, a još manje obrazovanje svoje djece.

Sorry na offtopicu, nisam mogla odoljeti.

On topic: što se tiče kompleta knjiga, imam ih nekoliko kod kuće i većinom su pročitane. Koliko god to nekom djelovalo čudno, postoje ljudi koji zaista čitaju knjige. :)

Dijana
27.02.2008., 11:48
Sanja, oprosti na ot, ali ako je tako, zašto si ti onda velika poklonica interneta? Zar je internet zbilja takva 0? :( (ne uzeti moje riječi doslovno).

Ailish
27.02.2008., 11:49
Wikipedia je odlična za sve prirodoslovne, tehničke i matematičke teme, dok je u društvenim a pogotovo političkim treba uzeti s oprezom

Ali i papirnate enciklopedije imaju svojih pristranosti, recimo mene je jako živcirao američki World Book koji kao da je stvarno pisan za stereotipnog "priglupog Amerikanca"... da ne komentiram enciklopedije iz doba socijalizma

I da, postoje ljudi koji čitaju knjige i nakon toga izgledaju netaknute :shock: npr. knjige iz biblioteke Vjeverica koje je MM čitao kao klinac

ms. ivy
27.02.2008., 11:53
Wikipedia je odlična za sve prirodoslovne, tehničke i matematičke teme, dok je u društvenim a pogotovo političkim treba uzeti s oprezom

kad sam tražila neke podatke s područja biologije, na wikipediji sam našla kompilirane tekstove koje sam već i sama pospremila kao najkvalitetnije.

a sad natrag na temu, molim!

Ailish
27.02.2008., 12:00
on topic:
uopće ne doživljavam kao promašaje što god se nekom sviđa držati u stanu. Pogotovo mi je bez veze izjednačiti gobleni=kič, kristal=kič itd.
Plastične lonce za cvijeće i sama imam jer sam lijena nabaviti nekaj bolje :oops:
Suveniri... sestri sam kupila modernu umjetnički oslikanu babušku u Rigi i dandanas mi je žao što ju nisam zadržala sebi :P

Sanja
27.02.2008., 12:47
Sanja, oprosti na ot, ali ako je tako, zašto si ti onda velika poklonica interneta? Zar je internet zbilja takva 0? :( (ne uzeti moje riječi doslovno).

Poklonica sam interneta jer smatram da je izvrstan za mnoge stvari, od komunikacije do informiranja (mislim na dnevno informiranje - novine, tv i sl.), zabave, pojednostavljenja života u smislu online kupovine, online rezervacije različitih ulaznica i putovanja i još mnogih drugih stvari, vjerujem da bi mi bilo teško živjeti bez njega i ni u kom slučaju ne mislim da je on nula, ali ne bih ga uzela kao pouzdano sredstvo educiranja, što mnogi, na žalost, čine.

Pogledaj samo koliko je na netu sličnoizgledajućih siteova o roditeljstvu. Na većini ćeš pronaći tekstove o dohrani s navršena četiri mjeseca, o korištenju hodalice, o "uspavljivanju" uz plač i sl. Svaki od tih siteova sam sebe promovira kao relevantan i pouzdan izvor informacija (što se samo po sebi razumije - nitko neće napisati "znate, mi smo grupa poluinformiranih, ali zato lakomih laika koja hoće zaraditi lovu na bannerima, pa smo osnovali stranicu na kojoj naivnim surferima nudimo nepouzdane informacije"). Slična bi se analogija dala povući za mnoga druga područja. Nedavno sam čitala da su liječnici na nekoj svjetskoj konvenciji s užasom zaključili da je preko polovice medicinskih savjeta na internetu u najmanju ruku netočno, a često i štetno. Ne vjerujem da u medicinskoj enciklopediji ili u tiskanoj medicinskoj literaturi možeš pronaći baš takav omjer netočnih ili štetnih podataka i zato, kad je riječ o ozbiljnim temama (bez obzira na područje o kojemu se priča) ipak više vjerujem tiskanim publikacijama za koje znam da su prošle postupak recenziranja, uređivanja i sl.

Konkretno, u svojoj sam struci (za koju sam itekako relevantna) na netu pronašla takvih gluposti da još uvijek ne mogu odlučiti bih li se smijala ili plakala - no, ljudi su u tolikoj mjeri zanemarili knjige kao izvor podataka da više vjeruju internetskoj stranici iza koje stoji apsolutno anonimna osoba (koja može napisati što god joj srce želi), nego znanju dobivenom formalnim obrazovanjem.

Ajvi, sorry na offtopicu :oops: , neću više, no htjela sam Dijani odgovoriti na pitanje. :)

Dijana
27.02.2008., 13:01
Sanja, hvala na iscrpnosti. :)
ajvi, neću ni ja više skretati s teme.

ms. ivy
27.02.2008., 13:06
bilo bi šteta razvodniti diskusiju o plastičnim stolnjacima i heklanim podmetačima za čaše. :mrgreen:

Stijena
27.02.2008., 13:13
meni se većina toga u svekinoj kući ne sviđa, baš isto tako kako je i njoj u mojoj većina :shock: ...............
po meni - "promašaji" iz kuće stvaraju dom!

NanoiBeba
27.02.2008., 13:51
mogli bi početi nabrajati kaj imamo doma:

Ja sam od familije iz Australije dobila porculanske koale - u jednu se stavi šećer u drugu mlijeko. Tada sam imala 18 godina i to mi je bilo nešto prestrašno. Držala sam ih u kredencu skroz otraga. Sada su mi baš slatki.

Stijena
27.02.2008., 14:09
ja isto u jednoj vitrini držim "kičaste" suvenire koje kad vidim, pogotovo ovako na hrpi - i nemaju neku estetsku vrijednost, ali s obzirom da sam ih dobila iz japana, jedan iz meksika, jedan iz berlina, pariza sa svojih putovanja, meni imaju posebnu vrijednost iako kad ih netko ovako vidi u vitrini reći će potpun promašaj!

Sanja
27.02.2008., 14:21
mogli bi početi nabrajati kaj imamo doma

Mogli bi. :mrgreen:

Ja imam onu sniježnu kuglu i stoji mi na pisaćem stolu. Jako mi je srcu draga i neopisivo važna. :heart:

Moja baka je prije puno godina od neke dalje obitelji iz Australije dobila prestrašnog kič-klokana kojeg je držala u predsoblju. Kad smo jednom bili kod bake i dede, baka je klokana poklonila curama i one su se neko vrijeme igrale s njim, a zatim ga bacile na hrpu s malo korištenim igračkama. Baka je prije dva tjedna umrla :( , a klokan je izvučen iz te hrpe i sad stoji izložen na vrlo vidljivom mjestu. :heart:

Lu
27.02.2008., 14:21
po meni - "promašaji" iz kuće stvaraju dom! :D super receno

Sanja
27.02.2008., 14:22
sniježnu

snježnu

Tako mi i treba kad stisnem "Pošaljite" umjesto "Pregledajte". :roll:

a zakaj
27.02.2008., 14:29
Ajvi, sorry na offtopicu :oops: , neću više, no htjela sam Dijani odgovoriti na pitanje. :)

evo, i ja se unaprijed ispricavam na offtopicu, ali kako mi je ova tema profesionalno u fokusu, ne mogu presutjeti :)

naime, to sto je nesto 'na internetu', apsolutno nista ne govori o kvaliteti sadrzaja.
I na internetu ima relevantnih, recenziranih, provjerenih, napisanih od velikih autoriteta, informacija.
Dapace, u sve vise podrucja, kljucne informacije se objavljuju prvenstveno u mreznom obliku, a tiskana forma kasni (u humanistickim podrucjima, pretpostavljam da i Sanja o tome prica, jos nije tako).
Uglavnom, internet nije samo za zabavu, internet je postao mjesto na kojem se radi (ne samo objavljuje) ozbiljna znanost.

Wikipedia je pak poseban slucaj, i ja sam tu vrlo blizu ovom odusevljenju koje pokazuje Ina33.
Da, nju pisu obicni ljudi, ali ne uvijek laici. Vazno je to da je pisu zaljubljenici u neko podrucje, i da vise ociju uvijek vise vidi, a vise mozgova vise zna. U tome je njena garancija kvalitete. Naravno da nije apsolutno pouzdana, ali istrazivanja su pokazala da su podjednako nepouzdane i klasicne enciklopedije.

Uglavnom, na internetu se moze naci svasta, ali treba znati prepoznati i procijeniti kvalitetu. Kao i kod tiska (pa tiskaju se i glorije, 24 sata....)!

Sorry, morala sam.

Dijana
27.02.2008., 14:34
a zakaj, veseli me to što si napisala. :)

Sanja
27.02.2008., 14:38
naime, to sto je nesto 'na internetu', apsolutno nista ne govori o kvaliteti sadrzaja.

Slažem se. :*

I na internetu ima relevantnih, recenziranih, provjerenih, napisanih od velikih autoriteta, informacija.

Ponovno se slažem. :*

Dapace, u sve vise podrucja, kljucne informacije se objavljuju prvenstveno u mreznom obliku, a tiskana forma kasni

I s tim se slažem. :mrgreen: :*

(u humanistickim podrucjima, pretpostavljam da i Sanja o tome prica, jos nije tako).

Upravo tako!

Uglavnom, na internetu se moze naci svasta, ali treba znati prepoznati i procijeniti kvalitetu. Kao i kod tiska (pa tiskaju se i glorije, 24 sata....)!

Eh znaš u čemu je razlika? U tome što ti nitko neće reći "ti koja si diplomirala/magistrirala/doktorirala xy struku nisi u pravu, jer sam u Gloriji pročitala suprotno", ali će ti reći da nemaš pojma zato što suprotan podatak stoji na internetu. Almighty internet. Božanstvo internet. Internet je uvijek u pravu. :mrgreen:

Sorry, morala sam.

I ja. :oops: Ajvica, sorry. :oops: :*

Nadam se da sam se iskupila snježnom kuglom i klokanom.

ms. ivy
27.02.2008., 14:44
sanja, moraš izbockati bar jedan goblen! :lol:

ako želite nastaviti na ovu temu mogu vas splitati i prebaciti na kso, ali smislite što ćete reći mammi san kad vas pita kakve veze tema ima s roditeljstvom. :mrgreen:

a zakaj
27.02.2008., 14:48
ne bih ja vise puno, pokusavam sto manje postati i ne zalaziti puno na forum :mrgreen:
ali morala sam Sanji malo proturjeciti, iako sam pretpostavljala da cemo se na kraju sloziti!

Sanja
27.02.2008., 15:01
sanja, moraš izbockati bar jedan goblen! :lol:

Izbockala sam pola u nježno doba svoje mladosti, kad su mama i baka od mene pokušavale napraviti žensko. :lol:

iako sam pretpostavljala da cemo se na kraju sloziti!

Ma naravno, rekoh da sam velika (v-e-l-i-k-a) poklonica interneta, no ipak ga doživljavam s dozom rezerve. Naime, potrebno ga je znati koristiti, što mnogi, na žalost, nisu savladali, pa uzimaju podatke s interneta kao a priori točne; valjda su vrijedni samo zato što su s neta (?!). :? Mislim da je net raj za površne ljude kojima se ne da pročitati knjigu od 300 strana, pa iskopaju članak od karticu-dvije i proglase ga svetom istinom. :/

Nego... Čime se baviš da ti je internet u profesionalnom fokusu?

On topic, ne mogu vjerovati da to do sad nisam napisala - ranih osamdesetih sam nekoliko puta bila u kući koja je u dnevnoj sobi imala izrezbareni masivan hrastov namještaj s izloženim kristalom, figuricama, sve po peesu, no highlight je bio zid sa sasvim prikladno odabranom :mrgreen: fototapetom: silueta zaljubljenog para (čini mi se većeg od prirodne veličine) koji, držeći se za ruke, šeta tropskom plažom, naravno, u susret zalazećem suncu. Na tom istom zidu su, negdje u visini romantičnog neba, visili jelenji rogovi, nekoliko komada.

Beat that. :mrgreen:

a zakaj
27.02.2008., 15:26
Nego... Čime se baviš da ti je internet u profesionalnom fokusu?
ja sam teta knjiznicarka, i bavim se bas elektronickim izvorima informacija (znanstvenim) :P

a po pitanju kica, deklariram se kao ljubiteljica.
Kao mala sam obozavala kic, onda sam se neko vrijeme pravila da imam ukusa, a sad opet sve vise volim kicasto, sareno i raznoliko!

a zakaj
27.02.2008., 15:27
ono gore mi je slucajno uletio smajlic koji se belji!

ina33
27.02.2008., 15:53
zato što suprotan podatak stoji na internetu.[/b] Almighty internet. Božanstvo internet. Internet je uvijek u pravu. :mrgreen:

No chance! Uzimam sve uz primjerenu rezervu - pa nek' je pročitano i u Britannici, Wikipediji, bilo na TV-u, novinama. Oni koji kažu - pročitala u Gloriji, isti su mentalni sklopovi koji će reć' - ali meni je reka likar', susida, pedijatar, tata i sl. Znači - ne treba po meni ništa nekritički, ma rekao to i Einstein sam. Ja imam suprotno - moja mama govori da je internet vražje djelo i sl. Njoj i mojoj pokojnoj noni (none učiteljica - VŠS, mama profesorica - VSS) je najautoritet - spikeri s TV dnevnik HTV 1. Meni je net super demokratičan, brz i komprimiran. Ako baš treba nešto puno, puno stručno, onda ću uložit malo više truda, ali ovako za nabrzakenzi cross-checking nečeg - savršen je. Zato sam malo pretjerala (takva sam - dramatična) pa rekla da je meni guglić allmighty jer guglića naprosto obožavam. Ovo je fakat zanimljiva tema, sudjelovat ću ako se igdje odcijepi.

A da nabrojim što imam doma:

- konfete s vjenčanja (nije dosad nabrojeno), ali to mi je isto ono totalni kliše - i još ih držim u staklenoj vitrini (dobro, Billy birkenfurnier iz Ikee, ali ipak)
- slike s vjenčanja od moje sestre (u istoj vitrini), slike dragih iz splitskog dijela obitelji
- dječje crteže na frižideru
- ne znam koliko umjetnički vrijedne male akvareliće kupljene u Malti i na Kanarima jedan pjatić (nije na zidu, nego na polici), pa čak i potkovu iz Stubice

Mislim da je to to od đinđuva u mom stanu, ako osvijestim još pokoju, nadopisat ću...

ina33
27.02.2008., 15:59
On topic, ne mogu vjerovati da to do sad nisam napisala - ranih osamdesetih sam nekoliko puta bila u kući koja je u dnevnoj sobi imala izrezbareni masivan hrastov namještaj s izloženim kristalom, figuricama, sve po peesu, no highlight je bio zid sa sasvim prikladno odabranom :mrgreen: fototapetom: silueta zaljubljenog para (čini mi se većeg od prirodne veličine) koji, držeći se za ruke, šeta tropskom plažom, naravno, u susret zalazećem suncu. Na tom istom zidu su, negdje u visini romantičnog neba, visili jelenji rogovi, nekoliko komada.

Beat that. :mrgreen:

Mislim da je pobjednik pronađen, sve dok se nisu ukazali jelenji rogovi na tropskom nebu mi se i nije činilo da ima još i neke šanse da netko drugi odnese prvo mjesto:) ! Mislim da bi moglo u neki Almodovarov film - točno vidim, kamera šara i dolazi do rogovlja i onda počinje nekakav suludi zaplet s trilijunom vrištećih likova. Genijalno!

E, da, ima još jedna stvar koja mene fascinira - plastični sokoli (valjda za plašit golubove). Naime, od nas u Novom ZG-u obitava jedno jato tako da je meni sad balkon premrežen, a u neko vrijeme sam se i ja (u očaju) bavila mišlju da stavim plastičnog sokola (ili metalnog - ne znam točno kakvi su) na balkon (među tada plastičnu stolariju) da straši taubeke. Vidjela sad jednog takvog na novom apartmanu na Braču. Kuća svijetlo zelena, na balkonu kao ograda one kolone od stupova, a nasred ograde stoji soko i čuva balkon.

Audrey
27.02.2008., 16:31
Ne volim kad sam u kući/stanu koji izgleda kao da tu nitko ne živi, draži su mi kič i kreativni nered od minimalizma i pretjerane urednosti.

Mrzim fotelje, po meni su to otimači prostora, i ne volim vidjeti malu dnevnu sobu u kojoj moraju biti i regal i trosjed i fotelje i stolić, a kad hoću na taj trosjed ili fotelju sjesti sve si noge ubijem na ćoškove od stolića.
Šank, kao element u kući koji ima ulogu odvajanja prostora za kuhanje od prostora za blagovanje i boravak mi je ok, ali onaj s okrenutim bocama s pićem koje se toči kao u bircu, halogenim lampicama i barskim stolcima mi je too much.

Na policama imam brdo skupljača prašine, i suvenira, i bočica s parfemima, i umjetno cvijeće što su ga klinci od nekud dovukli, brdo stvarčica koje su napravili kod kuće ili u vrtiću.
Pravo drvo obožavam, i namještaj i parket.

mamasch
27.02.2008., 17:08
U čem je poanta gondolice na TV-u, čemu služi (osim potpirivanju chatanja i ubijanju u pojam rođenih esteta)?