PDA

Pogledaj cijelu verziju : pranje zavjesa nakon cigareta

Zorka
05.03.2008., 18:51
imam stan u kojem su bili podstanari pušači tako da su moje bijele zavjese postale smeđe!!! :evil:

imate li kakav trik kako ih izbijeliti? što da radim s njima?
mojima u stanu je dovoljno pretpranje i pranje i sinu kao sunce, ali čišćenje ovih mi izgleda kao nemoguća misija
.... :cry:

rosa
05.03.2008., 19:30
Jesi probala sa specijalnim praškom za zavjese koji se doda u deterđent?
Ima ga u Mercatoru,baš ga jutros mjerkala.

sorciere
05.03.2008., 19:37
Jesi probala sa specijalnim praškom za zavjese koji se doda u deterđent?
Ima ga u Mercatoru,baš ga jutros mjerkala.

niš taj prašak ne pomaže... ja sam pušač, zavjese šibnem s vremena na vrijeme u mašinu - ali odavno su izgubile (bijelu) boju :/ ...

Loryblue
05.03.2008., 19:40
mm i ja smo pušaći i dimimo ko lokomotive. iako više ne u kući.

ali dok smo pušili u kući, zavjese su nam isto bile nezavidno bijele boje.
nikad crne ko ugljen jer sam ih redoivito prala.

ali sam skužila da ih puno bolje ja operem ručno nego mašina.

i kod ručnog pranja sam ih čak namakala u skroz vrilu vodu s detrđentom.
i stvarno bi iz vode izašle bijele ko snijeg.
koristila običan detrđent.

koksy
05.03.2008., 19:46
obican deterdent, cesce pranje- to je moja formula. A i to da si nisam kupila bijele nego bež zavjese...

Hobita
05.03.2008., 21:42
Moja majka zavjese pere ručno i u drugu (nakon detergenta, je l' te) vodu uvijek stavi običnog mlijeka - tvrdi da je u tom tajna njenih snježno bijelih zavjesa. :?

Inače, tata je okorjeli pušač i nije da majka zavjese pere baš često.

aishwarya
05.03.2008., 22:25
Mislim da moja mama stavlja sol??!Baš ću je pitati... :)
I od centralnog zavjese budu baš gadne. Od pušenja žute, od radijatora sive, bljak...

Loryblue
05.03.2008., 22:46
I od centralnog zavjese budu baš gadne. Od pušenja žute, od radijatora sive, bljak...

a ja se sve mislim od čega su mi posivile zavjese ako u kući ne pušimo. :?

iskreno, čak su mi bile lipše onako lagano žućkaste nego ovako sive od radijatora. šta je najgore od duvana ih ispereš i vratiš im bjelinu bez problema dok se sa sivilom radijatora moram baš pomučit.

sorciere
05.03.2008., 22:56
ja ću probat sa super 100 sljedeći put :mrgreen: . baš me zanima da li će biti razlike...

MIJA 32
05.03.2008., 23:20
Ja ih navečer namočim u vodu i sol (voda je nakon dimljenja istih žućkasta),a drugi dan ih operem u mašini i objesim mokre.

MIJA 32
05.03.2008., 23:21
Ja ih navečer namočim u vodu i sol (voda je nakon dimljenja istih žućkasta),a drugi dan ih operem u mašini i objesim mokre.

MIJA 32
05.03.2008., 23:22

Dream
05.03.2008., 23:57
Zavjese se ne smiju stavljati u jako vrelu vodu (kako je netko gore napisao) ukoliko su zavjese od nekog sintetičkog materijala.
Za pranje takvih žutih zavjesa ne treba ti nikakav deterdžent. Dovoljno je u mlakoj vodi rastopiti podosta obične sode bikarbone. Uspjeh je zagarantiran u 99,99% slučajeva! Onih 0,01% će riješiti neko sredstvo s klorom ili varikina ;) !

Storma
06.03.2008., 00:33
namoci u mlaku vodu s opalom
sjeti se nakon sat vremena (mozes i duze)
sibni u masinu

Zorka
06.03.2008., 08:40
HVALA SVIMA!!!
prekrasne ste!!
obzriom da će potrajati pranje (posao, djeca itd) mislim da ću u ponedjeljak javiti rezultate.

petarpan
06.03.2008., 08:46
kupi u muelleru prašak za pranj koje ujedno i izbjeljuje zavjese...ubij me ako znam kak se zove, ali stoji na polici kraj deterđenata...

marina28
06.03.2008., 08:49
kad peres zavjese stavi zajedno sa deterdzentom jedna prasak za pecivo

apricot
06.03.2008., 08:50
baci ih.
ima jefitinih zavjesa po cijelome gradu.

Lucija Ellen
06.03.2008., 08:52
I ja bih ih hitila. I mozda ne bih ni stavljala zavjese kad tako skupljaju dim... :/

monax
06.03.2008., 09:22
Izbjeljuju se s malo soli
ili
:lol:

baci ih.

sandraL
06.03.2008., 09:52
Ko o čemu - petarpan o Mulleru :mrgreen: !

Rene2
06.03.2008., 10:00
MM i ja pušimo samo u kuhinji.
Zavjese nam budu nekad čak i smeđe (kad je jako hladno, pa se rjeđe otvara).
Ali ja bez problema operem zavjese do bijele boje.
Perem tekućim deterdžentom na 40°C i dodam malo praška Omino Bianco Oxi (nešto poput Vanish-Oxia).

U drugim prostorijama ne pušimo, ali zavjese perem skupa s ovima iz kuhinje i sve su mi jednako bijele :)

Rene2
06.03.2008., 10:05
Uf, zaboravih dodati, da su moje zavjese čista sintetika, nema u njima ništa prirodno. Možda se zato lakše peru :/

Na zavjese ne stavljam omekšivač, nego štirku. Taj savjet sam pokupila od susjede, koja radi u Hotelu u vešeraju.
Naime, oni umjesto omekšivača stave štirku, objese ih još mokre (100 metara ustakljeno) i onda ih tako mokre narede (da nabori budu svi jednaki).
Kako su ispod prozora radijatori (a tako i kod mene), tako se zavjese brzo osuše i ostanu u tom položaju kako ste ih naredili.

Nakon toga ih možete odgrtati i navlačiti koliko god želite, one uvijek imaju jednake nabore.

Štirka fino miriše (i dugo), a i pruža zaštitni sloj od duhana!

petarpan
06.03.2008., 10:28
Ko o čemu - petarpan o Mulleru :mrgreen: ! :mrgreen:

ne ozbiljno...tamo stvarno ima više tih vrsta prašaka i izbjeljivača specijalno za zavjese....a ak s njima moj gđa.majka do snježne bjeline dovede restoranse zavjese, onda su kućne piece of cake

aleksandra70vanja
06.03.2008., 10:40
baci ih.
x

jedino ako su deseci metara najfinijh zavjesa
ako su neke ne nešto posebno skrati si muku

Zorka
06.03.2008., 11:36
svojevremeno su bile dosta skupe, a ima dosta metara. pa kada se sve pomnoži što bi trebala uložiti u nove, a imam dosta drugih investicija u tom stanu, ništa od novih.
do muellera i to će biti to.

alkemicar
06.03.2008., 12:26
ja svoje perem normalno u mašini sa tide-om i ode sve bez problema

Sanja
06.03.2008., 12:59
Zorka, nadam se da je ok da se ubacim na topic, da ne otvaram novi. :)

Što preporučate za pranje zavjesa posivjelih od radijatora? I kakvo sušenje? Vani na štriku ili da ih objesim mokre? Ne bi bile u blizini radijatora, pa ne znam koliko bi dugo trajalo sušenje.

Nemam pojma kakav je sastav (nekakva mješavina, rekla bih), a nemam ni upute o održavanju. :/

I da, bile su skupe, bacanje ne dolazi u obzir. :mrgreen:

petarpan
06.03.2008., 13:44
sanja, ja ih odmah objesim i tak sušim vlažne...to mi je najbolja opcija...

pepi
06.03.2008., 13:46
sanja, ja ih odmah objesim i tak sušim vlažne...to mi je najbolja opcija...

X

ms. ivy
06.03.2008., 13:48
to je jedina opcija 8)

ninet
06.03.2008., 13:51
baci ih.

Potpisujem x 1000
Nije to ono vise vrijeme nasih roditelja kad su zavjese, servisi za rucavanje i posteljina bili "s garancijom na vjecnost" iniposto se nisu smjeli bacati...
Bar kod nas su cijene tih stvari takve d ih mozes mijenjati 4 puta godisnje i bacati bez griznje savjesti...