PDA

Pogledaj cijelu verziju : Kako čistite nosić?

tito
15.03.2008., 08:44
Kako čistite i održavate nosiće kod male bebe? Moja malenai ima 7 tjedana i čišćenje nosića mi je problem. Dajete li fiziološku redovito radi preventive zbog suhog zraka, s čime izvlačite šmrkljiće, one suhe.? Jesu li korisini oni električni aparatići za izvlačenje sekreta iz nosa?

milamaja
15.03.2008., 08:52
nosić čistimo sa cjevčicom za infuziju, imaš za kupiti u apoteci set za infuziju, odrežeš iglu i samo sa cjevčicom usisavaš šmrkljiće (jedan kraj sebi u usta a drugi bebi u nos)
imamo i električni aspirator, košta ti oko 400 kn u apoteci ali meni je cjevčica ipak bolja
fiziološku kapamo kad smo prehlađeni i mislim da nema potrebe često kapati ako ste zdravi
da nosić ne bi bio suh važno je redovito provjetravanje stana i ne previsoka temp prostorije(max 22)

kristina_zg
15.03.2008., 09:39
imali smo pumpicu za nos koja se brzo uništila a i bilo mi je puno kommpliciranije s njom to radit. Kad se uništila koristila sam štapić za uši, jako sam pazila jer znam da je opasno. Bilo mi je puno jednostavnije i brže.. :/

kristina_zg
15.03.2008., 09:41
ali u svakom slučaju namjeravam ponovno sa pumpicom jer me nekako strah da ju slučajno ne povrijedim sa štapićem

vissnja
15.03.2008., 11:30
Kad je zapušen čistimo onom pumpicom (cevčica pa povučeš ustima). Kad nije zapušen ne radimo ništa. Kad primetim te suve šmrkljiće pre kupanja stavim malo fiziološke i to onda samo izađe tokom kupanja.

zhang
15.03.2008., 11:54
mi smo prvo korisili pumpicu, pa smo prešli na ove cijevčice od infuzije, pa smo nakon toga prešli na onaj asprator na baterije.
sada koristimo onaj koji se stavi u usisavač i ne bih ga mijenjala ni za šta. sve izvuče u tren oka.
da, A. je već u par navrata bio šmrcav pa smo to morali čistiti. uglavnom prošmrca kada duže vrijeme ne idemo u šetnju. ne znam da li se to slučajno tako poklopilo ili mu stvarno fali friški zrak.

zhang
15.03.2008., 11:55
e da...a radi preventive od suhog zraka idemo u šetnje od 2-3 sata. :mrgreen:
a sasušene počistim sa smotuljkom od maramice.

Lucija Ellen
15.03.2008., 14:25
Vise puta na dan. Nema do prevencije.

Roza
15.03.2008., 14:28
cjevčica od infuzije je zakon za čišćenje nosića!

tito
15.03.2008., 17:04
Baš ću probati s tom cjevčicom. Meni smotuljak od vate ne šljaka. Samo šmrkljić gurnem još dublje u nos.

kahna
15.03.2008., 17:57
Ja Luki od 3 dana (od kad smo došli iz bolnice) kapam po kap fiziološke u svaku nosnicu ujutro i navečer (nekada samo ujutro ili samo navečer) i onda nakon 2-3 min. izvadim sa štapičem za uho. Onako ga lagano primim između prstiju da mu, ako on slučajno okrene glavicu, ne nabijem u nosić nego mi samo skliznu prsti po njemu.
Pumpicu ne koristimo. Ovako sam se navikla. Nije mu nikada curio nosić pa nema toga puno za izvlačiti da bi trebala pumpica.

Lucija Ellen
15.03.2008., 19:15
htjela sam napisat da cistimo pomocu aspiratora, nema do njega 8)

Care Bear
15.03.2008., 21:39
Mi imamo pumpicu od Tigexa i fenomenalna je. Ako su šmrkljice malo sasušene, ukapam joj kap Aqua marisa Baby i super nam ide. Htjela sam kupiti električnu pumpicu ali sam skužila da nam s ovom ručnom super ide. cijena joj je negdje oko 50 kuna. Eh da, prvo smo dok sam još trudna bila kupili pumpicu od Nuka - katastrofa! Nastavak za nos je tak veliki da jedva uđe i u moj a ne u bebin nos :lol:

In love
15.03.2008., 22:09
Ja isto koristim onaj za usisavać. Najprije kapnem fiziološke, onda "usisam" i na kraju jo jednom kapnem fiziološku.

Pcelica Mara
16.03.2008., 00:00
Ja isto koristim onaj za usisavać. Najprije kapnem fiziološke, onda "usisam" i na kraju jo jednom kapnem fiziološku.

A da kapnete malo svog mlijeka umjesto fiziološke (ako dojite) ;) Mi smo mlijekom njegovali krmeljave okice, nosić, pufice...

mmmama
16.03.2008., 01:26
Aspiratorom za usisivač. Izvrstan je.

mama_mia22
16.03.2008., 01:33
e baš sam danas dobila super savjet za to:

u apoteci se kupi slijezov korijen i otopi se u vručoj vodi pa se to bebi nakapa u nos pa ona to sve sama iskiše van. ?

Gogica 24
16.03.2008., 22:47
Aspiratorom za nosić, odličan je.

kahna
16.03.2008., 23:52
Vidiš ja sam okice lječila s mlijekom, a za nosić mi uopče nije palo na pamet :!: .

Rhea
17.03.2008., 08:10
Mi čistimo aspiratorom na usisivač samo u slučaju prehlade, ali ne znam kako izvaditi one sasušene šmrkljiće iz nosića. Pokušavam lagano izvući sa štapićem za uho, ali ne uspijeva mi baš uvijek, pa ne znam da li da probam s pumpicom?

Alkemicarka
17.03.2008., 09:00
Za sasušene je najbolje kapnuti 2-3 kapi fiziološke, malo pustiti i onda bebu poleći na trbuh, skoro sami izađu.

kristina_zg
17.03.2008., 09:27

kolko košta to čudo?

In love
17.03.2008., 09:42

kolko košta to čudo?

Pogledaj si na linku

http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=57761

:)

kristina_zg
17.03.2008., 09:47
hvala :*

kahna
17.03.2008., 12:02
Rhea- mi i čistimo samo te suhe. Prvo fiziološka i već za par trenutaka ide sa štapičem. Ja tako radim stalno.

anchie76
17.03.2008., 12:13
Upravo procitala neki dan, par doktora napisao da roditelji cesto grijese inzistirajuci na svakodnevnom ciscenju nosica. Svakodnevno ciscenje nije potrebno, osim ako se primjeti iscjedak u nosnim supljinama. Tada je dovoljna fizioloska i pumpica.

Sirius Black
17.03.2008., 12:33
A da kapnete malo svog mlijeka umjesto fiziološke (ako dojite) ;) Mi smo mlijekom njegovali krmeljave okice, nosić, pufice...

Kak da naciljam u nos? :lol:

Ja čistim suhe šmrklje tak da nakapam malo fiziološke i onda namočenu vatu oblikujem u štapić pa ih pobrišem. Nema šanse da čistim sa štapićem jer ona maše glavom kad to radim pa bih ju mogla ozlijediti, jedva joj kapnem par kapi u nosić.

kahna
17.03.2008., 13:36
On stalno ima nekaj u nosiću (imamo centralno). Ne puno, ali ima. Zato i čistim. Da nema ništa nebi niti dirala,al ako ima i malo počistim mu. Polazim od sebe-zamislim si kak bi meni bilo da imam nekaj u nosu, a ne mogu to izvaditi. Tak je vjerovatno i njemu. Iskreno se nadam da ne griješim.
Sirius Black- malo si izdoji u nešto, pa onda nakapaj :* . Možeš npr. u žličicu.

anchie76
17.03.2008., 14:15
Sirius Black- malo si izdoji u nešto, pa onda nakapaj :* . Možeš npr. u žličicu.

Bas tako.. par kapi u zlicicu pa u nos.

Rhea
17.03.2008., 14:45
Ili iz žličice u praznu bočicu fiziološke, pa u nosić. To mi se čini lakše nego direkt iz žličice.

Ljubovčica
01.05.2009., 10:29
U ljekarni ima za kupiti mala kapaljka z 9 kuna. Odlična je! S njom vrlo precizno pokupim par kapi mlijeka ravno sa bradavice i bez muke ih stavim u nosić ili oko. Inače, vjerujem da je mamimo mlijeko najbolji lijek za sve što djetetu treba. Ja ga stavljam i na ogrebotine, čak sam zaustavila tjemenicu mažući glavicu 2 puta s mlijekom. Probajte prije lijekova..

lopy
01.05.2009., 11:32
Upravo procitala neki dan, par doktora napisao da roditelji cesto grijese inzistirajuci na svakodnevnom ciscenju nosica. Svakodnevno ciscenje nije potrebno, osim ako se primjeti iscjedak u nosnim supljinama. Tada je dovoljna fizioloska i pumpica.

Ovo mi se čini najpametnijim. Čemu svakodnevna čišćenja nosica, time se uništava i obrambeni sustav, jer nosna sluznica služi upravo tome - zaštiti od virusa i bakterija. Čini mi se da nije spomenuto, ali sljezove kapi, od korijena sljeza, su prirodni način pročišćavanja nosne sluznice. U ljekarnama kupite sljezov korijen (Oko 20 kn, ovisno o pakovanju) skuhate čaj i kapaljkom ukapate par kapi u svaku nosnicu. Problem začepljenog nosića riješen u trenu :mrgreen: Priroda, ne kemija!

Indi
01.05.2009., 17:04
S time da se sljez ne preporuča prije 6mjeseci jer stvara sluz.

Mi kapamo samo fiziološkom i to samo kad je prehlađena + spavanje na povišenom oko 10cm da se slijeva. Zimi smo koristili ovlaživač zraka, a sad ne koristimo ništa i ne diramo nosić kad nema prehlade, ne vidim razlog.

Nas je spasio aspirator na usisivač i to kad je malena imala 20dana i prije 15 dana kad je toliko šmrklji iz nje kapalo da smo morali svako malo izvlačiti, no unatoč tome mrcu joj se spustilo na "vrh pluća", ne znam što bi bilo da nismo izvlačili nikako.

puntica
01.05.2009., 17:15
nama su i pedijatrica i otorinac rekli da NE koristimo aspiratore jer znaju oštetiti, tj. uzrokovati puknuće kapilara pa se tek onda naprave problemi :(

kažu samo kapati fiziološku i to je to. tako i radimo. ne svaki dan, po potrebi. ne izvlačim ničim, sve samo izađe.

ako nosić jako curi, onda koristim onaj ekstraktor iz ljekarne za 10 Kn(kao cjevčice) ali se ne da. pa onda nekad koristim svoja...usta :oops:

ivy
01.05.2009., 18:01
nama su i pedijatrica i otorinac rekli da NE koristimo aspiratore jer znaju oštetiti, tj. uzrokovati puknuće kapilara pa se tek onda naprave problemi :(
:

ali ne i aspirator na usisavač. možeš staviti sebi u nos pa ćeš osjetiti kako je to lagani potisak, a bez njega stvarno ne znam kako bismo izvukli svu onu gomislu šmrkljića.
spasio nas je!
(na preporuku naše pedice i doktorice na Srebrnjaku)

vissnja
01.05.2009., 18:19
Evo kako je nama pokazala pedijatrica da bez pumpice očistimo nos: špric od 10ml napunim fiziološkom, dete polegnem na bok da joj obraz leži na podlozi (krevetu). U gornju nozdrvu sipam fiziološku, onako ne jak mlaz ali ne ni slab, a iz donje nozdrve izađe čudo živo :shock: Isto to ponovimo i na drugu stranu i to je to.
To sve naravno radimo kad je bolesna pa je nosić totalno zapušen toliko da ne može da sisa.
Inače ništa ne kapamo u nos ako nije skroz zapušen.

Alyssa
01.05.2009., 23:08
S time da se sljez ne preporuča prije 6mjeseci jer stvara sluz.

Mi kapamo samo fiziološkom i to samo kad je prehlađena + spavanje na povišenom oko 10cm da se slijeva. Zimi smo koristili ovlaživač zraka, a sad ne koristimo ništa i ne diramo nosić kad nema prehlade, ne vidim razlog.

Nas je spasio aspirator na usisivač

X

Potpisujem citirano od rijeci do rijeci. Kupili smo Sterimar, jer za razliku od domaceg Aqua marisa ima pumpicu bas prilagodjenu za bebin nosic, da ga ne ogrebe.

Indi
02.05.2009., 19:04

Vidiš, razlika je od pedijatra do pedijatra, i otorinca do otorinca...od jedne forumašice sam čula da otorinci iz Klajićeve (čini mi se) preporučavaju nosni aspirator na usisivač bez zadrške. Osima, ako misliš na ručne.

I ja i MM smo oboje probali ovaj na usisivač i osjećaj je samo strujanja zraka, tj. laganog škakuljanja.

U nas se kaže kad iz nosaizađe malo krvi da je "prehlada pukla", tj. dosegla vrhunac i da prolazi.

Anemona
04.05.2009., 08:20
Nosić gotovo da i nismo čistili i nema mi smisla malenoj bebici stalno nešto ukapavati u nosić. Kad je bilo baš suhih šmrkljića koji su mu smetali znala sam staviti kap fiziološke, pa bi kihnuo i izašli bi van. U krajnjem slučaju sam kad je zaspao kao top, pincetom povukla šmrkljić koji je bio skroz do ulaza u nos.
Sad mu se isto znaju pojaviti suhi šmrkljići (22 mjeseca) pa onda kad ga kupam, on nosom roni po kadici, pa ih dobro namoči i ispuše.

Ora
04.05.2009., 10:14
cjevčica od infuzije je zakon za čišćenje nosića!
Ovo sam ja koristila dok je bio mali, samo što nije bila od infuzije nego respiratorni kateter koji je još mekši.
Odlična stvar u svakom slučaju.

kukica
11.05.2009., 08:51
kapnem po kap fiziološke kad vidim da mu šmrkljići smetaju. Rijetko kad nakon toga kihne. U prvim tjednima bi samo pomljackal nakon kapanja. Pritisnem lagano nosnicu i sve ispadne van - prije ili kasnije.
Koristili pumpicu, ali ide i bez.

sandazlatic
11.05.2009., 16:35
mi smo uspjeli izvuči i nešto šlajma.Probali smo sa svim i na kraju nam je magistra u ljekarni preporučila aspirator za nos mama vuče sa jedne strane drugu stranu prisloniš na nosić i drugu nosnicu malo stisneš.Prije upotrebe malo stavim fiziološke da se omekša ako se sekrt malo sasušio da se ne ošteti kožica i kapilarice.Neznam da li baš ima u svakoj ljekarni i stvarno je savršeno i kod male i velike djece.

anilokin
14.06.2009., 17:32
prstima :lol:
naše čišćenje nosića svodi se na to da ja prstom izvadim one suhe šmrkljiće, kada su već skoro skroz vani :mrgreen:

lore
15.06.2009., 00:32
ima tri varijante ovisno o tezini problema :mrgreen: :
1) strcnem sterimar i izvadim smrkljice stapicem za usi (svaki dan)
2) strcnem sterimar i vadim smrklje (kad su vodenaste) tigex rucnim aspiratorom (ok je za manje smrklje)
3) kad je nos bas koma zastopan da ne moze spavati i slicno onda nastrcam fiziolosku i vadim aspiratorom na usisavac..taj je odlican ali ga ne volimo ni beba ni ja..ali eto, jedini pomaze

Alyssa
15.06.2009., 10:19
1) strcnem sterimar i izvadim smrkljice stapicem za usi (svaki dan)

Zasto cistis nosic svaki dan? :? Ja cistim samo kad se skupe, prstom, kao anilokin, a to je jaaako rijetko. Beba uredno dise i nista joj ne smeta. Osim toga, bebame se ne bi smjeli gurati stapici u nos (ni u usi), jer se moze ostetiti sluznica. Ako je potrebno iznutra ocistiti nosic, to se radi komadicem vatice smotane u tuljac. Isto tako nije dobro svaki dan (znaci, ako je beba zdrava) spricati u nos fiziolosku otopinu, jer nosic treba nauciti da se sam vlazi, da se jednog dana ne dogodi da dodje do isusivanja sluznice, jer ce je onda stvarno stalno trebati umjetno vlaziti.

Ja spricam Sterimar samo kad je beba bolesna (dosad smo u 9,5 mj. imali samo dvije virozice), onda spricam cesto i izvlacim smrkljice aspiratorom koji radi na usisavac - znam da metoda nije popularna kod bebaca, ali kako to izvuce smrkljice :naklon: !

lore
15.06.2009., 22:53
pojma nemam, u nosicu moje bebe skoro svaki dan ima smrklji i to poprilicno velikih :/ a kad je prehladjena, katastrofa..iako je bilo sva puta samo ali je nosu trebalo prilicno dugo da se oporavi..
malo sam pretjerala kad sam napisala da stavljam svaki dan sterimar, nekad je i tako, ovisi o situaciji u nosu..ali recimo 3x tjedno stavljam..moj doktor mi ga je preporucio i nije rekao da ima iceg loseg, dapace..prirodna morska fizioloska..bas cu ga opet pitati..
sto se stapica u nosu tice koristim njen bebi stapic za nos i to samo da izvadim vece smrklje koje joj se obicno nakupe u gornjem dijelu nosnice..gotovo da ni ne dodirnem s njim nos..zasto se to ne smije?ako joj ostavim u nosu po noci se budi jer ne moze nesmetano disati..

cvjetic27
16.06.2009., 12:33
Kako niko nije spomenuo štapiće od vate za čišćenje uha?
ja to zovem uhalice...i time odlično očistim bebi nos..prije tog nakapam fiziološku...

misliteljica
16.06.2009., 16:24
Meni je patronažna savjetovala da ukapavam fiziološku svaki dan..e s obzirom da sam ja tijekom trudnoće imala velikih problema sa začepljenim nosom, ukapavala sam fiziološku par tjedana i mogu vam samo reći: dobila sam krvave rane u nosu jer fiziološka užasno isušuje sluznicu. Otkad se O. rodio, možda sam par puta uklanjala veće šmrklje iz nosa...koji su u biti sasušeno mlijeko, jer mu u silnoj pohlepi :) često ode mlijeko na nos...diše super...nema potrebe da mu svaki dan zalijevam slanu vodu u nos.

Palagruža
16.06.2009., 17:24
Ne cistim ga. Nikad jos nije bila prehladjena (kuc-kuc), a cistit prazni nos mi je bez veze.

Alyssa
16.06.2009., 18:19
s obzirom da sam ja tijekom trudnoće imala velikih problema sa začepljenim nosom, ukapavala sam fiziološku par tjedana i mogu vam samo reći: dobila sam krvave rane u nosu jer fiziološka užasno isušuje sluznicu.

Sluznica se isusi jer se "navikne" umjetno vlaziti pa prestane obavljati sama tu funkciju (slicno kao kad se ucestalo maze lice npr. kremom s kolagenom: organizam prestane proizvoditi kolagen, jer ga dovoljno dobiva izvana, i kad prestanes s koristenjem doticne kreme, koza pocinje izgledati bitno losije nego prije pocetka koristenja, jer joj naravno fali kolagena. Drugim rijecima, kad je pocnes koristiti, nemoj stati!).

To je posebno opasno u njeznim djecjim nosicima cija se sluznica tek treba poceti dovoljno vlaziti. Zato djecji nosici najcesce ni nemaju puno smrkljica. Fizioloska otopina je super za otapanje smrklji kad je bebi zacepljen nosic uslijed viroze ili gripe, ali njezinu upotrebu treba ograniciti na trajanje bolesti, a nikako je koristiti kao svakodnevnu higijenu!

Sto se tice stapica za usi, ne preporuca se njihova upotreba ni u usima (da se ne osteti usni kanal i da se ne izvuce cerumen iz unutrasnjosti uha koji ustvari stiti od infekcija) ni u nosu (da se ne osteti osjetljiva djecja sluznica). Umjesto toga, kad je stvarno potrebno ocistiti nos ili uho iznutra, a to je stvarno rijetko, treba koristiti komadic vate smotan u tuljac.