PDA

Pogledaj cijelu verziju : Njega djeteta nakon 1 godine - II dio

Stranice : 1 2 3 4 [5] 6

split
09.01.2009., 20:34
Mikonja ništa nisam dobila. Koliko sam shvatila ima vremena naredna tri miseca. Odnija vrag prišu.
Sad moram predat opet za DD. Znaš li šta treba odnit?

mikonja
10.01.2009., 01:06
Mikonja ništa nisam dobila. Koliko sam shvatila ima vremena naredna tri miseca. Odnija vrag prišu.
Sad moram predat opet za DD. Znaš li šta treba odnit?

nemam pojma...nisam još išla na mirovinsko....ne znam jel treba opet sve papire ili samo ispunjeni zahtjev :?

Školjkica
10.01.2009., 10:32
i mi smo dobili produženje godinu dana, ne mogu vjerovati da su nam tako dugo dali, presretna sam

Imga
10.01.2009., 11:21
i mi smo dobili produženje godinu dana, ne mogu vjerovati da su nam tako dugo dali, presretna sam

:D :dancingfever: :D

Imga
10.01.2009., 11:22
Školjkica, još sad samo skupi papire i predaj do 28.2. za dječji

mg1975
10.01.2009., 11:26

Čestitamo!!!! :D

malena beba
10.01.2009., 17:53
školjkica cestitam!!

ja jos cekam rjesenje .... :(

split za dd kad je produzetak samo vazece rjesenje i misljenje i nalaz komisije odneses (tako sam ja prosle god)

split
10.01.2009., 20:43
Ako moje rješenje važi do 6 mjeseca jel to znači da ću do tada primat dd, a u šestom moram dostavit novo rj. ako mi odobri komisija produljenje?

mikonja
11.01.2009., 00:26
Ako moje rješenje važi do 6 mjeseca jel to znači da ću do tada primat dd, a u šestom moram dostavit novo rj. ako mi odobri komisija produljenje?

tako je....al svejedno moraš opet predati do 28.02.

Mum2B
12.01.2009., 13:48
hvala mg 1975.
pokušat ću dobiti pravnu službu u hzzo-u da vidim što će oni reći jer ja nekome moram predati zahtjev i medicinsku dokumentaciju do kraja ovog mjeseca.

mallena
13.01.2009., 12:18
jel znate koliko se otprilike čeka nakon što predam dokumentaciju, pa do komisije? mi smo u zagrebu, trnje.

leonisa
14.01.2009., 10:30
opet sam zaboravna...sta ono treba odnjeti u HZZo do veljace da se produzi DD od 800kn?

maxi
14.01.2009., 10:41
mallena, nitko ti na to ne može odgovoriti jer smo sve to do sada obavljali preko CZSS-a, a sad to radi HZZO

za DD valjda treba predati sve isto kao kad je bio tražen?

jelena.O
14.01.2009., 11:25
skupite sve isto, oni višak tak i tak vraćaju, za one koji su dobili friška rješenja------ nek predaju odmah za DD, jer ga dobijaju od dana podnošenja, za ostale predati do 28.2, a teće od 1.3.

otocanka
14.01.2009., 12:03
opet sam zaboravna...sta ono treba odnjeti u HZZo do veljace da se produzi DD od 800kn?

Ako se obnavlja (znači rješenje i svi ostali papiri su predani prošle, pretprošle, ... godine) tada predaješ samo popunjeni zahtjev.

A ako je prvi puta, onda traže kompletnu dokumentaciju.
"Uz zahtjev je potrebno priložiti presliku osobne iskaznice za podnositelja zahtjeva i sve punoljetne članove kućanstva; izvod iz matične knjige rođenih za dijete te nalaz i mišljenje Centra za socijalnu skrb o postojanju oštećenja zdravlja djeteta."
http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=1288

leonisa
14.01.2009., 21:53

Ako se obnavlja (znači rješenje i svi ostali papiri su predani prošle, pretprošle, ... godine) tada predaješ samo popunjeni zahtjev.
da to je to! bravo!
tnx

ivana zg
15.01.2009., 03:29
Još uvijek čekam odluku da mi dođe doma i da se u roku 15 dana mogu žaliti. Soc. mi ju je valjda slala na Staru Godinu kada mene nije bilo doma, sada je ljuta i zahtjeva da dođem a ja stvarno ne mogu onda kada njoj odgovara jer mi nema tko čuvati malu a je po ovoje hladnoći neću vući.

Uglavnom poslala mi je slušajte sada ovo:plava koverta, na njoj žig od CZSS, nije preporučeno, a unutra papir, bez žiga tko šalje i bez potpisa na kraju, totalno ne profesionalno. Uglavnom na papiru piše kako je na snagu od 01.01.09. stupio na snagu novi zakon, i da ja sada mogu birati po kojem zakonu hoću da mi se vodi slučaj(u mom slučaju predpostavljam žalba)....pre smiješno jer na tome papiru ne piše kave su to promjene nastale u novom zakonu s obzirom na stari i koji bi po mene bio povoljniji.

To je u stvari jedan dio iz zakona koji možemo naći ovdje na Rodi a ja ga već odavno imam spremljenog na svom kompijuteru.

Pa ne budi ljena ja ga otvorim i počnem se smijati, jer u jednoj točki zakona piše ; da će ministar u roku 30 dana koliko sam shvatila donjeti prdpostavljam "točke novog zakona" to jest promjene s obzirom na stari.
I sad vi meni lijepo recite gdje je tu logika?????
Kako da ja odlučim po kojem zakonu da se vodi moj slučaj kada će zakon biti donesen tek krajem mjeseca?????
I kako njihova službenica to nazne?

Ako itko ovdje ima pojma o tome novome zakonu ovdje molim vas da mi objasni ako sam ja nešto krivo shvatila ili propustila kakvu novost u svezi ovog zakona, u posljednje vrijeme??
Pogotovo me zanima što se to toliko mjenja u novom zakonu a da se odnosi na nas,( što nam ide na ruku a što ne, tj.mjenja li se on i u kojim segmentima pozitivno a u kojima negativno) a ne na službe CZSS ili HZZO?

Hvala vam od srca na odgovorima stvarno mi je bitno radi rješavanja moje žalbe!!!!!

ivana zg
15.01.2009., 03:51
Pink-OS hvala ja se već nabrusila, naoružala podacima, literaturom....spremam se psihički danima i danima da to počnem, a sada neznam i jel mi pametno, pošto ni HZZO ni CZSS ne zna tko će što raditi i kako će to sve ići po novome zakonu, pa se bojim da mi zbog te sve zbrke ni ne pogledaju tj. razmotre žalbu. Mogu li se ako me odbiju još nekome žaliti ili....?

maxi
15.01.2009., 09:20
ivana zg, meni je rješenje došlo na krivo prezime (kriva slova) , s krivom godinom rođenja i još puno pogrešaka

a zagubilo se 3 tjedna između jednog i drugog centra :evil:

mallena
15.01.2009., 18:41
cure, ja svako malo upadnem ko padobranac, al dajte malo pomozite, ako možete...
jel postoji nekakav zakonski rok u kojem treba donijeti rješenje o dopustu za njegu djeteta (dakle od predavanja zahtjeva, komisije i donošenja rješenja)? mislim, ako se donosi rješenje onda je riječ o upravnom postupku, slijedom toga trebaju poštivati ZUP? nisam pravnik, samo logika...

dalje.. moja curica je rođena s niskom porođajnom težinom u terminu, hipoksija (krvarenje 2. stupnja), hipo-hiper tonus, distoni sindrom, eeg s nešto šiljaka i kratkotrajnim apnejama u snu. redovito smo na vježbicama, ona je jedna živahna 9.mjesečna bebica, posjeda se, pivotira (ne puzi), gmiže, diže se na koljena. ovo sve je počela naglo radit unazad 2 tjedna. kolike su nam šanse da nam odobre produljenje porodiljnog? trebam li pisati zahtjev i navoditi nešto što nije bitno za komisiju (npr. iznenadno povraćanje i hospitalizacija, povišen dunger-upućuje na alergiju, abdukcija kukova)?
ja vam unaprijed zahvaljujem!
:heart:

mallena
15.01.2009., 18:43
..i još.. koliko je važno što još nije cjepljena? kako ću takvo djete poslat u jaslice, nemamo ni bake, ni djede, ni plaću za tetu čuvalicu... koliko je to sve bitno za komisiju?

mg1975
15.01.2009., 18:54
cure, ja svako malo upadnem ko padobranac, al dajte malo pomozite, ako možete...
jel postoji nekakav zakonski rok u kojem treba donijeti rješenje o dopustu za njegu djeteta (dakle od predavanja zahtjeva, komisije i donošenja rješenja)? mislim, ako se donosi rješenje onda je riječ o upravnom postupku, slijedom toga trebaju poštivati ZUP? nisam pravnik, samo logika...

Sada po novom Zakonu ti nemogu ništa pametno reći, jer nema novog pravilnika o vještačenju. Po starom Pravilniku mislim da je bio za provođenje vještačenja rok od 40 dana od dana Zaključka.

kolike su nam šanse da nam odobre produljenje porodiljnog? trebam li pisati zahtjev i navoditi nešto što nije bitno za komisiju (npr. iznenadno povraćanje i hospitalizacija, povišen dunger-upućuje na alergiju, abdukcija kukova)?
ja vam unaprijed zahvaljujem!

Šanse da ti odobre dopust za njegu imaš, na koliko dugo teško je reći. U zahtjevu samo napišeš da moliš da ti se omogući korištenje dopusta za njegu i onda uz njega priložiš kopije svih nalaza koje imaš (uključujući i one koje ti smatraš da su relevantni za utvrđivanje trenutnog zdravstvenog stanja).

maxi
16.01.2009., 08:38
da, zakonski rok koji u mojem slučaju nije bio ispoštovan

kad se obavi komisija najbolje je zvati, ako treba i svaki dan, ali kako nabaviti kontakt sad kad sve ide preko HZZO-a - to ne znam

mallena
16.01.2009., 10:37
evo svježih informacija sa HZZO. jutros smo odnijeli papire, dobit ćemo rješenje kroz 3 mjeseca na kućnu adresu, dakle bez vještačenja, komisija odlučuje samo na temelju nalaza. kažu da oni to malo manje kompliciraju nego Centar za soc skrb.
živi bili pa vidili!

mi smo i Zg.

amel
16.01.2009., 12:20
Mallena molim te za tri informacije: 1. U koji HZZO se predaju papiri tamo gdje sam otvarala porodiljni ili u neki drugi (radi se o Zg) 2. koji točno sve papiri osim liječničkih nalaza trebaju 3. Tri mjeseca im treba za rješenje???? Znači papire trebam predati min 3 i pol mjeseca prije isteka porodiljnog?

MBee
16.01.2009., 13:54
3 mjeseca???? Isto pitanje, kada onda predati papire, tri mjeseca prije isteka važećeg rješenja ili...

mallena
16.01.2009., 19:43
mi smo išli u jukićevu, gleda se po mjestu stanovanja. taj rok od 3 mjeseca ne znači da sve rješavaju za 3 mjeseca, točnije, kroz 3 mjeseca ćemo na adresu dobit rješenje jer mi taman tada ističe porodiljni. dakle, riješit će do tog roka. to može bit i za mjesec dana (šta čisto sumnjam). ja bi ti preporučila da sad predaš papire ako ti porodiljni ističe u 6.mj, zlu ne trebalo da imaš komodno vremena. mi smo uz nalaze specijaliste (fizijatar, neuropedijatar, otor.,oftamolog) priložili i nalaze kukova, eeg-a. te sam u zahtjevu navela sve šta se do sad događalo s mojom curicom, sve zdravstvene poteškoće, i bitne i manje bitne.
javim kako će se sve odvijati...

amel
16.01.2009., 20:42
Znači, ak sam ja dobro shvatila, više ne treba predavati domovnicu za dijete, rodni list, uvjerenje o prebivalištu i potvrdu o zaposlenju za roditelje? I još pitanje da li za zahtjev postoji obrazac ili ga pišemo sami?

malena beba
17.01.2009., 18:47
Znači, ak sam ja dobro shvatila, više ne treba predavati domovnicu za dijete, rodni list, uvjerenje o prebivalištu i potvrdu o zaposlenju za roditelje? I još pitanje da li za zahtjev postoji obrazac ili ga pišemo sami?

mislim da to ipak treba :/
di je pisalo da nije tako?

za zahtjev ne postoji obrazac, pises ga sama. napises koje su djetetove tegobe i da zbog toga molis komisiju da razmotri vas slucaj i produzi ti porodiljni jer dijete jos uvijek treba pojacanu njegu majke.... ili nesto slicno bla bla....

split
17.01.2009., 20:25
Jel to sigurno da se više dijete ne vodi komisiji? Neke se stvari vide i bez da se gleda nalaze, a u nalazima ih nema. Npr.nekidan sam čekala sa malom u redu i dođe jedna obitelj sa djetetom vršnjakom (razlika 5 dana). Mali izgleda stariji godinu dana od moje male. Znam da se glupo uspoređivat ali vidi se da sporo napreduje i to uz sav trud oko prehrane. Pomišljat kakva bi bila da je na prehrani u jaslicama ili vrtiću je bespotrebno. U nalazima neuropedijatra piše da je gracilna, a u kartonu piše da je ispod težine za dob ali ja prilažem nalaz, a ne karton. I šta sad.
Meni to izgleda kao stezanje remena. Bojim se.

mallena
17.01.2009., 22:32
ja sam nabrojala samo nalaze, ali ide i sve ostalo. zahtjev smo napisali na kompu, nikakav njihov obrazac. nama su rekli da ne trebamo dovodit djete nego će komisija (doslovno rekli:konzilij) odlučit na osnovu nalaza, a rješenje šalju na kućnu adresu. valjda mi nismo izuzetak jer je žena rekla da oni to više ne kompliciraju kao što je radio Centar.
ako bude kakvih promjena, javit ću vam.

ivana zg
18.01.2009., 17:45
Evo ja ponavljam svoje pitanje iz prošlog posta pa ako tko zna odgovor;
Ako itko ovdje ima pojma o tome novome zakonu ovdje molim vas da mi objasni ako sam ja nešto krivo shvatila ili propustila kakvu novost u svezi ovog zakona, u posljednje vrijeme??
Pogotovo me zanima što se to toliko mjenja u novom zakonu a da se odnosi na nas,( što nam ide na ruku a što ne, tj.mjenja li se on i u kojim segmentima pozitivno a u kojima negativno) a ne na službe CZSS ili HZZO?

Hvala vam od srca na odgovorima stvarno mi je bitno radi rješavanja moje žalbe!!!!!

mallena je li ti možda znaš kao to ide sada po novom kada se žališ na rešenje i postoji li mogućnost kakve žalbe dalje u slučaju da i drugostupanjska komisija odgovori negativno?
Hvala!

amel
18.01.2009., 19:06
Da li dokumenti i nalazi koji se predaju mogu biti kopije ili moraju biti originali (što mi nema smisla)?

malena beba
18.01.2009., 19:20
Da li dokumenti i nalazi koji se predaju mogu biti kopije ili moraju biti originali (što mi nema smisla)?

kopije

mallena
18.01.2009., 23:39
Evo ja ponavljam svoje pitanje iz prošlog posta pa ako tko zna odgovor;

mallena je li ti možda znaš kao to ide sada po novom kada se žališ na rešenje i postoji li mogućnost kakve žalbe dalje u slučaju da i drugostupanjska komisija odgovori negativno?
Hvala!
možda znam i manje nego druge cure ovdje, jedina razlika što sam ja tek sad u 2009. predala zahtjev, pa tek trebamo vidjeti kako će biti. pretpostavljam ako više ne možeš izjavljivati žalbu, mogla bi pokrenuti upravni spor, valjda??? ima li ovdje pravnika?nadam se da ćeš uspješno rješiti svoj zahtjev... :heart:

mallena
18.01.2009., 23:43
Jel to sigurno da se više dijete ne vodi komisiji? Neke se stvari vide i bez da se gleda nalaze, a u nalazima ih nema. Npr.nekidan sam čekala sa malom u redu i dođe jedna obitelj sa djetetom vršnjakom (razlika 5 dana). Mali izgleda stariji godinu dana od moje male. Znam da se glupo uspoređivat ali vidi se da sporo napreduje i to uz sav trud oko prehrane. Pomišljat kakva bi bila da je na prehrani u jaslicama ili vrtiću je bespotrebno. U nalazima neuropedijatra piše da je gracilna, a u kartonu piše da je ispod težine za dob ali ja prilažem nalaz, a ne karton. I šta sad.
Meni to izgleda kao stezanje remena. Bojim se.
nisam ti baš u toku, pa ne znam što je bilo tvojoj curici. ako je nešto očigledno, onda najbolje da je odvedeš specijalisti na pregled, napiše nalaz i mišljenje za komisiju. njima treba dijagnoza, bilo vještačenje s djetetom ili ne, to će ti svakako trebati.

malena beba
19.01.2009., 13:41
zvala me socijalna danas, dobili smo produzenje jos godinu dana :D :D

amel
19.01.2009., 14:17
Malena beba čestitam od srca :D

split
19.01.2009., 15:10
Da li netko zna da li ukoliko komisija odbije nastavak porodiljnog, a jave se neki zdrastveni problemi kod djeteta u narednom periodu imam pravo ponovo se javit HZZO sa zahtjevom za ponovo korištenje produljenog porodiljnog?

mg1975
19.01.2009., 18:01
zvala me socijalna danas, dobili smo produzenje jos godinu dana :D :D

Jupi!!!! :D Čestitam!!!

ivana zg
20.01.2009., 18:03
Da li netko zna da li ukoliko komisija odbije nastavak porodiljnog, a jave se neki zdrastveni problemi kod djeteta u narednom periodu imam pravo ponovo se javit HZZO sa zahtjevom za ponovo korištenje produljenog porodiljnog?

najbolje da pitaš njih ili soc.radnicu, nemam pojma je li to bilo moguće po starom ili po novom zakonu....po meni mislim zašto ne bi bilo moguće....mojoj kolegici s posla mala je krenula u prvi razred osnovne škole, znači ima 7 godina, ima problema s govorom...tek su joj sad ustanovili neki poremećaj koji ima 5 djece u Hrvatskoj i doktori se čude što uopće hoda itd. predpostavljam da se radi o nekom stupnju krvarenja u mozgu itd. uglavnom ona meni sada kaže da je doktorica na papirima napisala da traže za nju da radi 4 sata....da malu može voditi logopedu....ona me isto pitala postoji li mogućnost da dobije godinu do dvije dana umjesto skraćenog radnog vremena, ali ja sam joj rekla neka pita tu doktoricu koja im je to preporučila pa neka proba....tako da mislim da i ti imaš šanse...odi doktorima, neka ti napišu preporuke radi pogoršanja zdravlja, zbog produljenja, skupi papire i u HZZO ili CZSS ne znam kako to po novom ide, napiši molbu, pa ćeš vidjetei....

Pink-OS
20.01.2009., 20:40
IVANA ZG ni ja ne znam puno o novom zakonu jer ne znaju ni službenici u HZZO_u!
jučer sam dobila rješenje da nas je odbila drugostupanjska komisija,ono što tebe zanima koa i vas odbiju znat ću zakoji dan,jer sam rješenje dala jednom pravniku,a on će vidjeti sa odvjetnicima da li i kakva se žalba piše tada i da li nam se uopće ispalti žaliti,tj,koliko su oni uopće sigurni da će mo dobiti pozitivan odgovor!
ako je ovo istina da više nema komisije(kakva god da je bila,nažalost uglavnom loša) ovo je svakako još gora solucija jer masa problema se vidi mod djece tek oči u oči,i meni ovo izgleda kao stezanje remena,nažalost na najslabijima!
sory zbog grešaka

samba
20.01.2009., 20:57
Ja sam danas dobila rješenje u kojem piše: Pravo na dopust radi njege djeteta majci s.s priznaje se do navršetka dvije godine života djeteta bez potrebe ponovnog kontrolnog vještačenja. Što to znači? Dakle, ako moje dijete koje ima 4 dijagnoze i za očekivati je da će npr. kasniti s govorom, nema pravo više tražiti produljenje nakon isteka ove godine dana? znači to je to za nas bez obzira kakvo će dalje biti stanje? ili sam nešto krivo skužila???

Pink-OS
20.01.2009., 21:57
samba mislim da se ipak radi o tom da nećeš do njene druge godine vršiti nikakva vještačenja,jer nema potrebe! a ti sama prije isteka,znači prije nego ona napuni dvije godine tražiš novo vještačenje! nebrini

Pink-OS
21.01.2009., 12:48
SAMBA opet ja! ili odmah uloži žalbu na ovo rješenje,jer nitko od njih nemože znati kako će tvoje dijete napredovati da bi tako nešto napisli,i mislili kad ona napuni dvije da će svi njeni problemi nestati!
IVANA ZG pitala si što ako vas odbije i drugostupanjska komisija,pravnik nam je rekao da možemo podnijeti žalbu upravnom sudu,u našem slučaju netreba odvjetnik,plaća se samo neka tksa od 100kn i oni to na upravnom sudu rješavaju,bez nas i bez odvjetnika,nekužim se u proces al netreba odustajati! dakle trebo bi ti neki pravnik ako nedaj Bože i budeš odbijena proučiti rješenje drugostupanjske komisije da se vidi što dalje!

split
21.01.2009., 13:51
Pink os žao mi je da su vas odbili i slažem se sa tobom da je ovo sa komisijom stezanje remena.
Ono u vezi povratka sa posla na ponovni porodiljni sam pitala u slučaju da idem radit, a nešto "ispliva" u vezi zdrastvenog stanja.

amel
21.01.2009., 14:14
Ja sam nazvala područni HZZO da pitam što i kako sad i evo što mi je rečeno: treba medicinska dokumentacija o bolesti od koje djete boluje (ne orl i okulista) i zahtjev mojeg doktora opće prakse koji će predložiti zašto i koliko ja trebam dobiti produljenje, a produljuje se na rok od 2 maks 3 mjeseca :evil:
Sve mi skupa nema smisla i više mi ništa nije jasno. Ima li tko kakve drugačije informacije?

ivana zg
21.01.2009., 17:00
Pink-OS ako su vas odbili ja stvarno onda nemam što tražiti, sastavila sam žalbu od dvije stranice-MOŽDA ju pročitaju......hvala ti na odgovorima, ne vjerujem da ću na sud a opet vidjet ću.
Zanima me samo je li smo još uvjek na produljenom porodiljnom dok traje ta sudska parnica ili ne?????

amel pedijatar treba dati preporuku?????!!!!!!!!! o Bože svašta, pa nije on specijalist!!!!!!!! 3mjeseca? toliko sam ja dobila za djete koje s godinu dana nije puzalo a kamoli da je bilo naznaka da će uskoro hodati!!!!!

Gamad, ja sam završila žalbu s rečenicom da je sramotno što ova država steže remen na njmanjima, najslabijima, najpotrebitijima, bolesnima,najvažnijim i budućnosti ove zemlje a to su djeca.

samba
21.01.2009., 17:37
Ja sam danas nazvala socijalnu radnicu i rekla je da mogu tražit ponovno produljenje ako mala ne bude dobro... , ali rekla je da će po novom sve bit puno strožije. znači, bili smo na komisiji u zadnji čas!

mg1975
21.01.2009., 17:57
Jel ima netko da je iza 1.1.2009. tražio promjenu rješenja na temelju važećeg nalaza vještačenja.......ja imam nekih problema oko ostvarivanja prava na rad u SRV, pa bi promijenila rješenje tako da MM počne koristiti pravo na dopust za njegu. Neznam kod koga tražiti promjenu CZSS-a ili HZZO-a.

mg1975
21.01.2009., 17:59
Pink Os stvarno neznam šta bi rekla.....ako vi nemožete ostvariti pravo onda za koga su pisali zakon.
:cry:

:love:

pale
21.01.2009., 20:46
Pink- OS ne mogu vjerovati da su vas odbili :shock: Stvarno nisu normalni. Drži se draga :love:

Mg1975, baš mi je žao što imaš problema sa SRV, probaj viditi što će ti reći soc. radnica za promjenu na TM, pa nazoveš HZZO što oni kažu, pa vidi. Iako ja mislim da bi ti Centar trebao još uvijek to promjeniti, oni su izdali rješenje :/ Ma ko bi ih više znao :roll:
Nego ja nisam koristila prošlu godinu onu poreznu olakšicu. Je li ima šanse to sad srediti za prošlu godinu ( nekako mi je u glavi da može :mrgreen: ) i što bi trebala napraviti :?

Muca
21.01.2009., 21:49
Pink Os stvarno neznam šta bi rekla.....ako vi nemožete ostvariti pravo onda za koga su pisali zakon.
:cry:

strašno :evil: :evil: :evil: :evil:

pahuljičica
22.01.2009., 10:27
curke, može mala pomoć!

Odobrena nam je njega, čekamo riješenje, al me zanima,

jel mogu kaj di obaviti dok čekam riješenje (za DD, ili kaj drugo?)....

Od koga ću primati isplatu (išli smo preko CZSS)?

Jel se trebam di "prijaviti"za isplatu?

Da li je isplata za sve ista (2500,00) ili ovisi o visini plaće?

Inaće spadamo pod Samobor.

Pošto se sve odvijalo jako brzo,nisam se ni snašla u svemu, nisam baš upućena u detalje, pa mi nemojte zamjeriti kaj upadam ovak ko padobranac.

Čestitam svima kojima je njega produžena , a puse-tješilice onima kojima nije (uz nadu da će biti).

:*

Pink-OS
22.01.2009., 12:28
curke samo da razjasnim odbili su nam invalidninu,mi koristimo došust za njegu do 3 godine,nešto mi se učinilo kao da mislite da nismo dobile dopust! ova tužba za invalidninu sad ide na upravni sud! vidjećemo
Pahuljčice ako imaš nalaz i mišljenje komisije,možeš odmah s tim i ostalim dokumentima predati zahtjev za doplatak!

Pink-OS
22.01.2009., 12:30
pahuljčice od sad isplata ide preko hzzo-a ,kontam da im moraš odnijeti broj tekućeg računa ako ti več nisu uzeli i za sve je ispalta 25000 kn i doplatak

Jolly
22.01.2009., 21:42
Pročitala sam trećinu ovog topica, za ostatak nemam vremena, i nisam našla odgovor, pa vas molim za pomoć;
imam 10 mj blizance, ranije rođeni, visokoneurorizični, za sada nikakvih ozbiljnih problema, ali dosta kasne motorički. Zanima me da li i ja mogu podnijeti zahtjev za dopust radi njege djeteta. Porodiljni imam po zakonu tri god., ali bitna mi je naknada jer 1600 i 2500 nije isto, pogotovo kada svaki tjedan idemo u zg, što na preglede što, na vježbe i svaka kuna nam je bitna.
Danas sam se raspitivala u žup. HZZO (u područnom nemaju pojma) i rečeno mi je da pravo na njegu mogu ostvariti tek kada mi istekne tri god. porodiljnog, što mi je totalno nepravedno, jer treba preživjeti dvije godine s 1600 kn za dvoje djece uz stalne odlaske u zg,a i moju djecu stavlja u nepovoljniji položaj. Pa ako netko ima slično iskustvo ili kakvo saznanje da mi se javi.

ivana zg
22.01.2009., 22:49
Pročitala sam trećinu ovog topica, za ostatak nemam vremena, i nisam našla odgovor, pa vas molim za pomoć;
imam 10 mj blizance, ranije rođeni, visokoneurorizični, za sada nikakvih ozbiljnih problema, ali dosta kasne motorički. Zanima me da li i ja mogu podnijeti zahtjev za dopust radi njege djeteta. Porodiljni imam po zakonu tri god., ali bitna mi je naknada jer 1600 i 2500 nije isto, pogotovo kada svaki tjedan idemo u zg, što na preglede što, na vježbe i svaka kuna nam je bitna.
Danas sam se raspitivala u žup. HZZO (u područnom nemaju pojma) i rečeno mi je da pravo na njegu mogu ostvariti tek kada mi istekne tri god. porodiljnog, što mi je totalno nepravedno, jer treba preživjeti dvije godine s 1600 kn za dvoje djece uz stalne odlaske u zg,a i moju djecu stavlja u nepovoljniji položaj. Pa ako netko ima slično iskustvo ili kakvo saznanje da mi se javi.

ja mislim da na žalost nemaš pravo,jer se ovo pravo odnosi na one obitelji u kojima su oba roditelja zaposlena,što znači da se jedno od njih nakon 1g porodiljnog vraća na posao, a dijete treba posebnu njegu.
Isto tako oni koji imaju porodiljni 1g ne mogu tražiti da im za vrijeme tog porodiljnog krene produljenje, ono stupa na snagu kada zakonski porodiljni istekne. Ti imaš tri godine i po zakonu ne možeš tražiti produljenje za nešto što već imaš, samo radi porodiljne naknade.
Nažalost takav je zakon, ti se još raspitaj kod specijalista kod koih vodiš djecu.
Inače ja mislim da bi s obzirom na porodiljni možda mogla dobiti nekakve novce od CZSS ili HZZO radi potrebe prijevoza i lječenja u drugome gradu-imaš negdje taj zakon na stranicama HZZO-pa si pogledaj.

ivana zg
22.01.2009., 22:57
http://www.hzzo-net.hr/ odi na pravne akte

http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=6

pahuljičica
22.01.2009., 23:04
Pink-OS hvala ti....... :*

Mum2B
27.01.2009., 21:32
Jolly, imaš pravo na dopust za njegu djeteta. Ja sam mama blizanaca koji sada imaju 2 godine i koristim dopust za njegu djeteta, dijagnoza je distoni sindrom. Upravo sam podnjela papire za novo vještačenje i produženje dopusta.
Za dodatne informacije možeš me kontaktirati na privatni mail radoću ti pomoći.

ivana zg
28.01.2009., 20:39
Jolly, imaš pravo na dopust za njegu djeteta. Ja sam mama blizanaca koji sada imaju 2 godine i koristim dopust za njegu djeteta, dijagnoza je distoni sindrom. Upravo sam podnjela papire za novo vještačenje i produženje dopusta.
Za dodatne informacije možeš me kontaktirati na privatni mail radoću ti pomoći.

oprosti ali meni to nije jasno,ako žena već ima 3 godine onda ako hoće ili treba produljenje za njegu, to raži nakon isteka tj. prije isteka te 3 godine porodiljnog??????

Mum2B
28.01.2009., 21:00
Ivana zg ne znam što ti nije jasno, stvar je vrlo jednostavna. Ako dijete/djeca imaju zdravstvene probleme tada majka može brinuti o njima i dobiti status njegovateljice dokle god njihovo zdravstveno stanje to zahtjeva, a djeca ostvaruju pravo na dječji doplatak. To nema veze za porodiljnim dopustom, on se u tom slučaju prekida.

Ja potpuno razumijem Jolly, ona bi sada trebala preći na 1660 kn porodiljne naknade, a na ovaj način ostvarit će prihod u iznosu 3600 kn. S obzirom da dječica imaju problema s motorikom mislim da će bez problema ostvariti svoje pravo.

asantova@htnet-dsl
28.01.2009., 21:57
Bok cure,hitno trebam vašu pomoć! Imam bebu koja je rođena s 28 tjedana,u 4 mj. će imati 1 god. Znam da imam pravo produžiti porodilni onoliko za koliko je ranije rođena,to je ok.Invalidninu i dd sam riješila i dobila članak 38,naime beba je slijepa,krvarenje u mozgu 4.st,hidrocefalus,Vestov sindrom i niz drugih dijagnoza.Znam da s pp sad riješava u HZZO,ali imam problem,a ove u HZZO mi još ne znaju odgovorit jer još nisu ni pročitale najvjerovatnije taj novi zakon od 1.1. 2009.Ovako,u trenutku kada sam rodila,još sam bila zaposlena tj. na komplikacijama-bolovanju zbog trudnoće.Imala sam ugovor na 6 mjeseci koji je istekao negdje u 6 mjesecu,znači 2 mjeseca nakon poroda.Da bi stvar bila gora,obrt se ujedno i zatvorio,a meni ugovor istekao.Tada odlazim u HZZO objasnim im,donesem radnu knjižicu i oni preuzimaju sve.U radnu mi upisuju nekakvo VMRO bolovanje i moj se porodiljni bez problema nastavlja do 1. god.A što sada? Da li sam ja nezaposlena osoba sada i da li ću imati pravo na taj produženi porodiljni s obzirom na djeteova teška oštećenja za koja iama dokumentaciju? Znači,problem nije dijete nego moj status. hvala unaprijed svima

Pink-OS
29.01.2009., 00:09
nezgodno! nažalost da,ostaješ nezaposlena!a u tom slučaju nemožeš ostvariti prava jer oba roditelja nisu zaposlena! baš mi je žao!
curke će ti jo bolje znati reći,a možda je netko i bio u sličnoj situaciji

ivana zg
29.01.2009., 01:18
Bok cure,hitno trebam vašu pomoć! Imam bebu koja je rođena s 28 tjedana,u 4 mj. će imati 1 god. Znam da imam pravo produžiti porodilni onoliko za koliko je ranije rođena,to je ok.Invalidninu i dd sam riješila i dobila članak 38,naime beba je slijepa,krvarenje u mozgu 4.st,hidrocefalus,Vestov sindrom i niz drugih dijagnoza.Znam da s pp sad riješava u HZZO,ali imam problem,a ove u HZZO mi još ne znaju odgovorit jer još nisu ni pročitale najvjerovatnije taj novi zakon od 1.1. 2009.Ovako,u trenutku kada sam rodila,još sam bila zaposlena tj. na komplikacijama-bolovanju zbog trudnoće.Imala sam ugovor na 6 mjeseci koji je istekao negdje u 6 mjesecu,znači 2 mjeseca nakon poroda.Da bi stvar bila gora,obrt se ujedno i zatvorio,a meni ugovor istekao.Tada odlazim u HZZO objasnim im,donesem radnu knjižicu i oni preuzimaju sve.U radnu mi upisuju nekakvo VMRO bolovanje i moj se porodiljni bez problema nastavlja do 1. god.A što sada? Da li sam ja nezaposlena osoba sada i da li ću imati pravo na taj produženi porodiljni s obzirom na djeteova teška oštećenja za koja iama dokumentaciju? Znači,problem nije dijete nego moj status. hvala unaprijed svima

bilo bi dobro kada bi te netko moga prijaviti na minimalac u svojoj firmi, a ti da si uplaćuješ mirovinsko ili nešto tako, ustvari ništa si ne uplačuješ ako si na produljenom porodiljnom za njegu...daj postavi pitanje pravnicama na ovom forumu......pusa bebici :*

ivana zg
29.01.2009., 01:21
Ivana zg ne znam što ti nije jasno, stvar je vrlo jednostavna. Ako dijete/djeca imaju zdravstvene probleme tada majka može brinuti o njima i dobiti status njegovateljice dokle god njihovo zdravstveno stanje to zahtjeva, a djeca ostvaruju pravo na dječji doplatak. To nema veze za porodiljnim dopustom, on se u tom slučaju prekida.

Ja potpuno razumijem Jolly, ona bi sada trebala preći na 1660 kn porodiljne naknade, a na ovaj način ostvarit će prihod u iznosu 3600 kn. S obzirom da dječica imaju problema s motorikom mislim da će bez problema ostvariti svoje pravo.

hej, nemam ja ništa protiv toga da ona to dobije, da pače, ali zamisli situaciju, da dobije npr. produljenje na samo 3 mjeseca, a bebači imaju 2 godine, šta onda, vraća li se ona nakon toga onda opet na stari porodiljni do 3g na koji već ima pravo....zakon nije jasan ili ga ja ne poznajem dovoljno????
Jolly inače ja ti želim da dobiješ sve što možeš!!!!!!

AnneMary
29.01.2009., 10:37
evo i ja ću upast kao padobranac, čitam o ovim novotraijama i ne mogu vjerovat kako kod nas umjesto na bolje stvari uvijek idu na gore.
mi smo doboili dopust do 3 godine, i zanima me ono vezano za povrat poreza.
da li mm može ostvarit tu olakšicu , mala je prijavljena na njegovoj poreznoj kartici, i šta je potrebno priložiti da bi se to dobilo.
čitala sam da se to može pa da ne propustimo zbog neznanja!
:*
Pink-os nadam se da će se i to pozitivno rješit! :*

Pink-OS
29.01.2009., 12:55
Annemary treba samo otići sa nekim dokumentom ,nalaz i mišljenje ili što imaš u poreznu upravu i na šalteru mu za minut promjene koeficijent,mislim da ide na 1.8 sad ako djete ima oštećenje!
hvala za dobre želje!!! :love:

Pink-OS
29.01.2009., 12:59
sad ne znam da li sam te skontala,ona je na njegovoj poreznoj kartici,znači ima taj veći koeficijent,onda bi trebao imati pravo nešto povrata novca,vidi se na poreznoj kartici,moj m ima

AnneMary
29.01.2009., 13:21
sad ne znam da li sam te skontala,ona je na njegovoj poreznoj kartici,znači ima taj veći koeficijent,onda bi trebao imati pravo nešto povrata novca,vidi se na poreznoj kartici,moj m ima
ona je na njegovoj kartici, ali nije zavedena koa djete sa posebnom njegom, nešto tako , pretpostavljam da treba napravit!
bilo je o tome govora ali nisam bila baš skužila, osim da se to može i na poreznoj prijavi!

Pink-OS
29.01.2009., 13:49
da,da treba to napraviti napisala sam u prvom postu obavezno.nije neka lova al 100,150kn nije za baciti

split
29.01.2009., 14:04
Pink-OS. Mi smo opterećeni mislima o zdravlju malene zanemarili prijavu poreza i prijavili je na mene koja koristim produljeni porodiljni (dijete ima sad 1,5 god). Naravno da smo puno izgubiliOvih dana bi je prijavila na muža jer postoji :( mogućnost da mi odobre (naivac) do treće god. Znam da mogu "prebacit"malu na muža ali da li to mogu napravit za cijelu 2008 i da li nakon što počnem radit trebam ponovo promjenit koeficijent?

AnneMary
29.01.2009., 14:32
ja sma mislila da mi koji koristimo prodljeni porodiljni nemamo pravo na povrat, jer nam to daje država, pa zato nisma malu stavljala na sebe, a i mm ima veću plaću od mene.

a jel treba kakav dokument za poreznu, ili se to samo ima di ispuniti na obrascu'

Pink-OS
29.01.2009., 15:02
Split ako prebaciš malu na muža abilo bi novčano za vas bolje da je na njegovoj poreznoj kartici a na socijalnom tj zdravstvenom neki dalje ostane kod tebe! a za ovo ostalo stvarno ne znam,mora postojati neki besplatni telefon u poreznoj pa nazovi! sretno

Pink-OS
29.01.2009., 15:03
annmary kad dođe muž kažem ti točno što treba

otocanka
29.01.2009., 15:52
a jel treba kakav dokument za poreznu, ili se to samo ima di ispuniti na obrascu'

Koeficijent se povećava za 0,3 (izuzev utvrđenog 100%-tnog invaliditeta - tada je 1,00).
A što se dokumentacije tiče, najbolje je da nazoveš svoju poreznu. Ekipa u "mojoj" poreznoj nije znala šta treba, pa su nakon konzultacija (s ne znam kime) zaključili da priložim kopiju Mišljenja komisije i Rješenje od CZSS-a.
Ovo je prva godina da tražimo povrat, pa ne znam jel će ova dokumetacija biti ok.

ivana zg
29.01.2009., 16:22
MM radi u poreznoj, pa ću ga natjerat ako nađe vremena ( jer se sada fakat ubijaju od posla) da se raspita za vas.
Jer moja mala je odpočetka priljavljena na njega i nemam pojma jel on nju stavljao kao dijete s posebnim potrebama-mislim da nije :?

pale
29.01.2009., 16:27
Ivana zg, ajde pitaj TM i za mene. Iva je sve prijavljena na MM-a od rođenja. Ja koristim skračeno radno vrijeme i zanima me da li ovu olakšicu može prijaviti MM ili moram ja. U svakom slučaju dobivam, ali bi u slučaju da može on to iskoristiti dobili više :mrgreen:

MBee
29.01.2009., 16:31
Ivana zg, ajde pitaj TM i za mene. Iva je sve prijavljena na MM-a od rođenja. Ja koristim skračeno radno vrijeme i zanima me da li ovu olakšicu može prijaviti MM ili moram ja. U svakom slučaju dobivam, ali bi u slučaju da može on to iskoristiti dobili više :mrgreen:

Kod mene je ista stvar, kćer je prijavljena na MM-a, ja koristim SRV a on je prijavio olakšicu.

pale
29.01.2009., 16:35
Ok super MBee, znači koristit će MM olakšicu. Pretpostavljam da je kao i kod nas vama to bilo isplativije :mrgreen:

MBee
29.01.2009., 16:37
Da ne gubim prvu godinu dok sam bila na porodiljnom dijete smo prijavili na njega a onda nisam imala razloga prebacivati. Papire možeš odnjeti i ti, ne mora ići on.

AnneMary
02.02.2009., 10:24
Evo zvala sam za dječji doplatak, potrebno je samo poslat novi formular, i javiti im bilo kakve promjene vezane za status.
Možete napisat gore broj spisa ili MBG pa će oni dalje tražit spis.

jelena.O
02.02.2009., 10:32
za sve koji trebaju predati porezne prijave

svi vi koji imate iz bilo kojeg razloga pravo na njegu djetete cijelo ili polovično, u poreznoj prijavi treba staviti preslike svih rješenja za prošlo godinu, ako neko pravo teče od prije i njega, u obračunu za 1. dijete stavite 1.5 ( tj. +1), za 2. dijete (1.7, tj. +1)
i lijepo sve izračunate!!!!

djecu možete djeliti međusobno kako vam paše , pa izračunajte i kombinacije!

ako su dvoje djece jedno na jednoj prijavi, a drugo na drugoj prijavi mora biti i MGB onog drugog partnera na vašoj, i obrnuto

a sve još i pitajte na 0800/669933 ne s mobitela

samba
02.02.2009., 12:01

Koeficijent se povećava za 0,3 (izuzev utvrđenog 100%-tnog invaliditeta - tada je 1,00).
A što se dokumentacije tiče, najbolje je da nazoveš svoju poreznu. Ekipa u "mojoj" poreznoj nije znala šta treba, pa su nakon konzultacija (s ne znam kime) zaključili da priložim kopiju Mišljenja komisije i Rješenje od CZSS-a.
Ovo je prva godina da tražimo povrat, pa ne znam jel će ova dokumetacija biti ok.

Meni su rekli da se priznaje samo: tuđa njega i pomoć ( ???) i invaliditet. Koja je na kraju točna informacija, da li mi koji koristimo dopust za njegu djeteta imamo pravo na tih 0,3 jer ova tuđa njega je nešto sasvim drugo, koliko znam???

jelena.O
02.02.2009., 13:15
ZAKON O POREZU NA DOHODAK

IV. OSOBNI ODBITAK ILI NEOPOREZIVI DIO DOHOTKA
Članak 36.
(1) Rezidentima se ukupan iznos ostvarenog dohotka prema članku 5. ovoga Zakona, umanjuje za osnovni osobni odbitak u visini 1.800,00 kuna i to za svaki mjesec poreznog razdoblja za koji se utvrđuje porez. Rezidentima se kod ostvarene mirovine na temelju prijašnjih uplata obveznih doprinosa za mirovinsko osiguranje i na temelju prijašnjih uplata premija osiguranja za dokup dijela mirovine na teret poslodavca, priznaje osobni odbitak u visini ukupne mirovine ostvarene u poreznom razdoblju, najmanje 1.800,00 kuna, a najviše do 3.200,00 kuna mjesečno.

(2) Rezidenti mogu uvećati osobni odbitak iz stavka 1. ovoga članka u visini:

1. 0,5 osnovnoga osobnog odbitka za uzdržavane članove uže obitelji te bivšega bračnog druga za kojeg plaćaju alimentaciju,

2. za uzdržavanu djecu: 0,5 osnovnoga osobnog odbitka za prvo dijete, 0,7 za drugo, 1,0 za treće, 1,4 za četvrto, 1,9 za peto, a za svako daljnje dijete faktor osnovnoga osobnog odbitka progresivno se uvećava i to za 0,6, 0,7, 0,8, 0,9, 1,0… više u odnosu prema faktoru osnovnoga osobnog odbitka za prethodno dijete,

3. 0,3 osnovnoga osobnog odbitka za poreznog obveznika, svakog uzdržavanog člana uže obitelji i svako dijete, ako su osobe s invaliditetom.

4. 1,0 osnovnoga osobnog odbitka za poreznog obveznika, svakog uzdržavanog člana uže obitelji i svako dijete, ako su osobe kojima je rješenjem, na temelju posebnih propisa, utvrđena invalidnost po jednoj osnovi 100% i/ili koji radi invalidnosti imaju, na temelju posebnih propisa, pravo na tuđu pomoć i njegu. U tom slučaju porezni obveznik za sebe osobno i za istu osobu koju uzdržava ne može koristiti osobni odbitak iz točke 3. ovoga stavka.

prema ovome članku 36 stavak 4. ja sam za njegu dobila 1 bod za DIJETE

split
02.02.2009., 16:56
Ima li kakve veze ako je dijete prijavljeno na muža, a pravo na njegu je dodjeljeno meni?

split
02.02.2009., 16:57
Jelena HVALA na zakonu!

otocanka
02.02.2009., 21:32
Meni su rekli da se priznaje samo: tuđa njega i pomoć ( ???) i invaliditet. Koja je na kraju točna informacija, da li mi koji koristimo dopust za njegu djeteta imamo pravo na tih 0,3 jer ova tuđa njega je nešto sasvim drugo, koliko znam???

Za 100% invaditet i/ili tuđu njegu obračunava se 1,0 koeficijent, a za sve ostale 0,3. Tako je meni rečeno u mojoj poreznoj, a sve porezne bi trebale primjenjivati iste propise.

samba
02.02.2009., 21:34
Ja još uvijek niš ne kužim. Nemamo invaliditet (hvala Bogu), samo dopust dok ne prohoda. Jel imam pravo na tih 0,3 ili ne?

otocanka
02.02.2009., 21:41
Ja još uvijek niš ne kužim. Nemamo invaliditet (hvala Bogu), samo dopust dok ne prohoda. Jel imam pravo na tih 0,3 ili ne?

Nema ni moja mišica utvrđen ikakav stupanj invaliditeta, ali samim time što sam od CZSS-a dobila rješenje da radim SRV (isto bi bilo i da sam na produljenom porodiljnom) imamo pravo na koeficijent 0,3 (koji ćemo btw koristiti na MM poreznu, iako sam ja korisnik rješenja). Sve ovo sam rekla ekipi u poreznoj i oni su mi rekli da ne možemo koristiti 1,00, ali možemo 0,3.
Odlučila sam predati sve papire i vidjeti šta će nam točno priznati na poreznoj (prvo prilikom predaje papira, a zatim i nakon isplate).

samba
02.02.2009., 21:42
Otočanka, a meni su rekli da nemam pravo ako nema invaliditeta. Na kaj da se pozovem???

otocanka
02.02.2009., 21:45
I dodajem:

"Uvećanje osnovnog osobnog odbitka u visini 0,3 može se priznati poreznom obvezniku za dijete na temelju vjerodostojnih isprava nadležnih tijela prema posebnom propisima, kojima je utvrđen invaliditet ili tjelesno oštećenje djeteta (na primjer: nalazom i mišljenjem tijela vještačenja utvrđeno je da dijete ima teže smetnje u razvoju, temeljem čega je ostvareno pravo roditelja na dopust do sedme godine života ili skraćeno radno vrijeme do 15 godine života)."
http://www.celijakija-istra.hr/prava.html

Prema tekstu koju su napisali na stranicama Udruge, ne vjerujem da je ta olakšica vezana isključivo za celijakiju.

mallena
02.02.2009., 21:53
osobbni odbitak za prvo djete je 0,5 uvećan za 0,3 ako je djete uzdržavani član kojem je UTVRĐENA INVALIDNOST (rješenjem nadležnog tijela).
osobni odbitak 1,0 se dodaje ako je djete 100% invalid ili ako po OSNOVI INVALIDNOSTI ima pravo na tuđu njegu i pomoć (također dokazati rješenjem).

i možete zvati s mobitela jer trošak ide na račun Ministarstva financija.
0800 669933

otocanka
02.02.2009., 21:54
http://www.udrugapuz.hr/zakonoporezunadohodak.htm

Iako je ovo što piše na stranica Puža staro 4 godine, ispada da se nismo pomaknuli dalje od prvog slova (barem neke porezne). :/

mallena
02.02.2009., 21:54
CITIRAM IZ GORE NAVEDENOG POSTA

4. 1,0 osnovnoga osobnog odbitka za poreznog obveznika, svakog uzdržavanog člana uže obitelji i svako dijete, ako su osobe kojima je rješenjem, na temelju posebnih propisa, utvrđena invalidnost po jednoj osnovi 100% i/ili koji radi invalidnosti imaju, na temelju posebnih propisa, pravo na tuđu pomoć i njegu. U tom slučaju porezni obveznik za sebe osobno i za istu osobu koju uzdržava ne može koristiti osobni odbitak iz točke 3. ovoga stavka.

ivana zg
02.02.2009., 22:34
evo ja se posvađala s MM koji radi u poreznoj...on tvrdi da nemamo pravo ni vi ni ja, ako djete nema utvrđen invaliditet....ja sam mu rekla čitajući mu ove postove da se kod njih u poreznoj ne zna tko pija a tko plaća, kako nekom mogu reći da može dobiti 0,3 na njegu a drugome ne!!!!.
Po meni ovdje svako intrepetira zakon kako mu paše i stavlja ga u kontekst kako mu paše-stvarno sam ljuta!!!!!!

AnneMary
02.02.2009., 23:57
i na kraju? :lol:

ja ću predat kopiju rješenaj pa šta bude.
idem sutra ujutro nosim muževu poreznu prijavu pa će vidit šta kažu.

ivana zg
03.02.2009., 02:45
i na kraju? :lol:

ja ću predat kopiju rješenaj pa šta bude.
idem sutra ujutro nosim muževu poreznu prijavu pa će vidit šta kažu.

ajd pa javi kako je prošlo...nije meni do tih para, nego mi je MM stvarno digao živce, kao i svi državni službenici...zakon je nedorečen pa svi rade kako ih volja ili misle da trebaju :evil:

jelena.O
03.02.2009., 09:50
meni je priznato po rješenju 1bod više i to su mi prema tom zakonu članak 4 i napisali u poreznoj kartici, pa sad vidite da je to tak!

otocanka
03.02.2009., 11:08
http://www.andjeli.hr/Porez%20na%20dohodak.htm

"23.5.2005.

Provjerite osobni odbitak na poreznu osnovicu u osobnom dohotku jer za dijete koje ima Nalaz i mišljenje od liječničke komisije sa navedenim člankom 38. ima pravo na koeficijent 1 a ne 0,3 koliko ga automatski priznaju u poreznoj upravi.

Iz zakona:

1,0 osnovnoga osobnog odbitka za poreznog obveznika, svakog uzdržavanog člana uže obitelji i svako dijete, ako su osobe kojima je rješenjem, na temelju posebnih propisa, utvrđena invalidnost po jednoj osnovi 100% i/ili koji radi invalidnosti imaju, na temelju posebnih propisa, pravo na tuđu pomoć i njegu. U tom slučaju porezni obveznik za sebe osobno i za istu osobu koju uzdržava ne može koristiti osobni odbitak iz točke 3. ovoga stavka.

što znači da ne mora biti rješenje mirovinskog o postotku invaliditeta, već bi morali priznati Nalaz i mišljenje, ako se radi o djetetu koje ima pravo na tuđu pomoć i njegu ili osobnu invalidninu. "
http://www.bertid.hr/ria/autizam.htm

AnneMary
03.02.2009., 12:44
evo ja sam bila, predala, nisu mi ništa konkretno rekli, jedna je pitala jel ima invalidnost, ja rekla ne, ona veli onda nema odbitka.
a ja sma rekla da bi trebalo bit po članku 36, stavak 4, mislimd a sam čak točno rekla, na to su rekli priližite rješenje pa ćemo vidjeti.
iskreno mm bi trebao dobiti skoro maksimum ove godine jer je bio u vojnoj misiji, pa mi to nije toliko bitno, a i uvijek se možemo žaliti na rješenje.
tako da s eza sad neću s tim zamarat.
ali ću pratit šta ste na kraju otkrili, pa da imam materijala za žalbu! :mrgreen:

jelena.O
03.02.2009., 14:24
OTOČANKA tzako je priznaje se 1 , a istovremeno ne može se priznavati i 0.3

mallena
03.02.2009., 15:44
Iznimno, uvećanje osnovnog osobnog odbitka može se priznati poreznom obvezniku za uzdržavano dijete na temelju vjerodostojnih isprava nadležnih tijela prema posebnim propisima, kojima je utvrđen potpuni invaliditet ili tjelesno oštećenje djeteta. Na primjer, nalazom i mišljenjem tijela vještačenja utvrđeno je da dijete ima teže tjelesno ili mentalno oštećenje, roditelj koji koristi porodni dopust ili dopust do sedme godine života djeteta radi njege toga djeteta nema pravo na doplatak za pomoć i njegu, sukladno Zakonu o socijalnoj skrbi. U ovom slučaju se može priznati uvećanje osnovnog osobnog odbitka u visini 1,0 temeljem nalaza i mišljenja tijela vještačenja te riješena o porodnom dopustu do sedme godine života djeteta radi njege toga djeteta.

citirano iz posta Otočkane, i odnosi se na djecu koja uistinu imaju određena oštećenja. a ne automatsski sve mame koje su dobile dopust za njegu djeteta. postoji razlika.
a i zakon o porezu na dohodak u čl.36 nije uopće dvojben, sasvim je jasan, a sasvim je za neku drugu temu postupanje državnih službenika u pojedinim slučajevima.

maxi
05.02.2009., 12:01
molim pomoć - moram se javiti za novo vještačenje u ožujku - kome i gdje u HZZO? po mjestu stanovanja ili kako?

MBee
05.02.2009., 12:25
U HZZO gdje i inače obavljaš stvari u Pravnu službu. Mi imamo vještačenje u lipnju a rekli su da predam papire u ožujku pa požuri.

telmama
05.02.2009., 12:55
Ja bi trebala imati novo vještačenje u ožujku,da li vrijdei kao prije dok ne dobijem novo riješenje vrijedi ovo postojeće i da li se na nova riješenja ima pravo žalbe kao i prije,hvala puno.Koliko se otprilike sada čeka,da li netko ima iskustva i već dobio riješenje od zavoda?Hvala.

amel
05.02.2009., 14:35
Cure, kad treba predati papire za prvi put produljit porodiljni? Kao što je vidljivo iz potpisa porodiljni mi ističe 1.6. Imam sve papire i preporuke, jel prerano, kaj mislite?

mg1975
05.02.2009., 18:09
Moram podijeliti sa vama naše tj. MM-ovo današnje iskustvo sa pravnicom u CZSS.

Kako sam sa 1.2. promjenila poslodavca hjteli smo ih obavijestiti o toj promjeni + prenesti pravo sa mene na MM tj. oni bi sada koristio pravo na dopust za njegu. Ja sam sa 1.2. trebala početi koristiti SRV u staroj firmi ali zbog XY razloga smo se razišli i našla sam noi posao gdje se očekuje da radim puno radno vrijeme.

Pravnica mu je nakon 1/2 njegovog izlaganja šta bi mi, rekla da s obzirom da se mi međusobno nabacujemo sa svojim dijeteom (aludirajući pri tome da mi je sa 15.1. promjenila rješenje iz dopusta u SRV, a sad bi mi dopust na MM-a) to dijete ne treba pojačanu njegu. :shock: :x :evil: :evil: Nakon što me MM nazvao ostala sam u šoku i dobro da nisam bila tamo jer bila u stanju fizički se obračunati.

To inače nije njezin prvi biser, meni je preko telefona u ponedjeljak rekla da odem po rješenje u staru firmu i donesem njoj pa će tek onda ona obavijestiti računovodstvo CZSS-a o promjeni poslodavca. Jer njoj se neda pisati novo rješenje o SRV.

Sutra MM ide na HZZO u Jukićevu predati zahtjev, a gospođu pravnicu ćemo pismeno prijaviti nadređenoj osobi.

pale
05.02.2009., 18:21
Mg1975, koja luđakinja :shock: , baš bi je trebalo prijaviti, pa joj reći da ste se vi samo malo nabacivali sa njom :mrgreen:
Recite mi za korištenje porezne olakšice, ja bi trebala promjeniti prvo u poreznoj kartici MM-a, i onda kad predamo papire za povrat, predati i kopiju Mišljenja? Ako sam dobro skužila :roll:

luka2306
05.02.2009., 19:22
zanima me dali netko zna što bude u slijedečoj situaciji... Moja prijateljica je na pola radnog vremena do djetetove 7 godine. Djete je sada 5 godina. Ona je ostala trudna,i sada ne zna kakva su joj prava,dali joj ako ode na porodiljni ostaju invalidnina i doplatak? te pošto se do 6 mjeseca djetetova života isplačuje puna plača,dali bi to vrijedilo i za nju jer joj sada pola isplačuje firma a pola država...

PLEASE odgovorite mi!!! HVALA unaprijed

pale
05.02.2009., 19:31
koliko sam ja shvatila kad radiš srv imaš sva prava kao i ostali radnici. Ako se sa srv ode na komplikacije oni ti izračunaju satnicu i po tome imaš punu plaću, ali mora prekinuti srv. i doniti dokaz o tome. Ali neka provjeri u HZZO-u. Što se tiće invalidnine i doplatka nemam pojma :?

nadica_b
05.02.2009., 20:24
mi smo išli u poreznu upravu i upisali taj 1 bod na poreznu karticu.
Dijete mi ima čl 38, prima invalidninu

split
05.02.2009., 20:31
Da se vratimo malo na porez tj. olakšicu. Mallena kad čitam ovaj zakon izgleda mi kao da mi koji koristimo produljeni porodiljni iako nemamo utvrđen invaliditet imamo pravo na "bolji" koeficijent.
Danas sam išla popunjavat poreznu prijavu i rubrika di se popunjava gornje daje navodi na zaključak da se odnosi samo na osobe sa invaliditetom. Ovako stoji PODACI O UZDRŽAVANIM ČLANOVIMA UŽE OBITELJI - INVALIDI *INVALIDNOST ILI PRAVO NA TUĐU POMOĆ I NJEGU ZBOG INVALIDNOSTI.
Prija koja mi radi na poreskoj mi kaže da imam pravo. Ona je i sama koristila ovakvu vrstu porodiljnog pa vjerujem da je dobro upućena.
U vezi HZZO imam užasno iskustvo sa korištenjem prvog porodiljnog. Pamtim i danas djelatnicu koja me tako izvozala (tri puta sam sa drobom do zuba 8 mjesec trudnoće dolazila) i na kraju nije bila u pravu. Ma da je samo rekla OPROSTITE...

mallena
05.02.2009., 21:16
draga split, kad netko dobije posao i uči ga, onda ne uči zakone nego usmenom predajom od kolega uči posao. nažalost, zato situacija u ovoj državi je takva kakva je. ne kažem da su krivi državni službenici na takvim radnim mjestima, već jednostavno neadekvatna educiranost od strane tijela u kojem se određena osoba zaposli. zbog toga i dolazi do svojevoljne interpretacije zakona, a da se zakon zapravo nikad i ne pročita od strane državnog službenika!
vrlo jasno piše u zakonu tko ima pravo na uvećani os odbitak, a mi međuso bno bespotrebno zakompliciramo poprilično jasne situacije.
nitko nikome ne može zabranit da pokuša ostvarit uvećani os odbitak, samo je pitanje koliko njih će uspjeti jer dolazimo do onoga da ipak nismo svi pred zakonom jednaki, ali ne zbog nejasnog zakona, već zbog neupućenosti ljudi koji rješavaju naše slučajeve.
bilo bi lijepo kad bi svi dobili ono što žele, a povrh svega da naša djeca budu zdravija. to ionako nema cijenu...

amel
05.02.2009., 21:57
Nitko ne zna koliko ranije treba predat papire 1. put na HZZo? :cry: :cry: :cry:

mallena
05.02.2009., 22:58
Nitko ne zna koliko ranije treba predat papire 1. put na HZZo? :cry: :cry: :cry:
misliš za dopust za njegu djeteta? nama su rekli s 8 mjeseci da počnemo skupljat i da predamo. skupljali otprilike mjesec dana i predali. ali mislim da je to sve na knap. što ranije, to bolje.
i sretno! :)

ivana zg
06.02.2009., 02:20
curke oprostite što gnjavim ali ja čekam odgovor na žalbu 2-stupanjskoj komisiji. rekli ste da u ŽAJINU moram do 28.02, što ako do tada ne dobijem njihov odgovor.....s kojim rešenjem da idem u Žajinu, kada mi je zadnji put produljenje odbijeno, a ono važeće je bilo samo 3 mjeseca

mg1975
06.02.2009., 06:29
curke oprostite što gnjavim ali ja čekam odgovor na žalbu 2-stupanjskoj komisiji. rekli ste da u ŽAJINU moram do 28.02, što ako do tada ne dobijem njihov odgovor.....s kojim rešenjem da idem u Žajinu, kada mi je zadnji put produljenje odbijeno, a ono važeće je bilo samo 3 mjeseca

Ideš sa onim prvim jer je ono još uvijek važeće (bez obzira kada si trebala obaviti vještačenje tj. ako si ispunila uvijet odlaskom na vještačenje) sve dok se ne donese rješenje koje ga ukida i na koje se ti nećeš žaliti. S obzirom da se žališ na ovo drugo rješenje (koje ti ukida dopust) ono nije posatalo konačno tj. važeće.

Nadam se da si me skužila.

p.s. Nadam se pozitivnom rješenju žalbe. :love:

ententini
06.02.2009., 08:16
JA bi trebala savjet za susjedicu ćiji dječak ima 2,5 godine. Ona je sa njim na "njezi" od prve godine, pa sve do njegove 7.

Htjela bi ga upisati u vrtić da bude malo u kolektivu i da se nauči ono što doma ne može (druženje, igra, dijeljnje igračaka i sl). Upisala bi ga makar na 4 sata dnevno.

Ima li pravo na upis (državni ili privatni ) s obzirom da je ona doma?

Hvala vam.

otocanka
06.02.2009., 09:02
Ima li pravo na upis (državni ili privatni ) s obzirom da je ona doma?

Po zakonu da (djeca s posebnim potrebama imaju prednost pri upisu), ali u praksi to ne funkcionira baš uvijek. Baš danas idemo na razgovor jer se otvorilo jedno mjesto (a ja im "sjedim" na telefonu :mrgreen: ).
Do sada su, unatoč pozivanju na zakon (i skoro svim ostalim prednostima koje ostvarujemo) pronalazili razloge da ju ne prime. :roll:

MBee
06.02.2009., 09:28
otocanka sretno! Mi trenutno vodimo borbu za asistenta u vrtiću.

maxi
06.02.2009., 10:22
može u vrtić ali max na 5 sati

maxi
06.02.2009., 11:16
pomoć molim, u Klovićevoj se nitko ne javlja na telefon

zna li netko gdje se točno javljaš za produžetak srv-a, u područni ured najbliže mjestu stanovanja (kod mene bi bio Martićeva) ili na veće lokacije poput Klovićeve?

i još, trebam li za prodiženje tj. novo vještačenje isto pisati molbu?

ententini
06.02.2009., 12:26
Po zakonu da (djeca s posebnim potrebama imaju prednost pri upisu):roll:

što znaći te PP? Ona je s njim zbog oštećenja motorike (tj. tek sad je prohodao) još ne govori, a inaće sve drugo je normalno.

maxi

Jel to sigurno? Vrijedi i za državni i privatni? Bez obzira što je ona doma?

HVALA VAM CURE ( otocanka, držim fige i sretno )

otocanka
06.02.2009., 12:34
otocanka sretno! Mi trenutno vodimo borbu za asistenta u vrtiću.

Mi smo uspjeli!!! :D

I vama želim da što prije dobijete asistenta. :love:

otocanka
06.02.2009., 13:23

što znaći te PP? Ona je s njim zbog oštećenja motorike (tj. tek sad je prohodao) još ne govori, a inaće sve drugo je normalno.

I moja mišica motorički zaostaje za vršnjacima, te smo to dobili na pismeno od komisije. Na osnovu toga radim skraćeno radno vrijeme, a to rješenje sam kopirala kad sam predavala papire za vrtić.

Koristi li tvoja prijateljica produženi porodiljni? Ima li maleni ikakvu dokumentaciju tj. službenu dijagnozu?

mg1975
06.02.2009., 17:12
pomoć molim, u Klovićevoj se nitko ne javlja na telefon

zna li netko gdje se točno javljaš za produžetak srv-a, u područni ured najbliže mjestu stanovanja (kod mene bi bio Martićeva) ili na veće lokacije poput Klovićeve?

i još, trebam li za prodiženje tj. novo vještačenje isto pisati molbu?

U Zagrebu se papiri predaju u HZZO, Jukićeva 12 (za cijeli Zagreb). Trebaš napisati zahtjev/molbu za produžetak srv-a i priložiti kopiju med. dokumentacije.

maxi
06.02.2009., 20:08
a, u Jukićevoj, nikad ne bi sama pogodila
dokumentaciju? stare nalaze koje sam predala za prošlo vještačenje ili nove? ili sve :shock:

mama sanja
07.02.2009., 01:01

maxi

Jel to sigurno? Vrijedi i za državni i privatni? Bez obzira što je ona doma?

HVALA VAM CURE ( otocanka, držim fige i sretno )
Stavljam link (http://www.pravobraniteljzadjecu.hr/adminmax/documents/VRTIC%20I%20DJECA%20S%20TESKOCAMA%20U%20RAZVOJU.pd f) na zakon.

Članak 20.
(1) Prednost pri upisu djece u dječje vrtiće, koji su u vlasništvu jedinica lokalne uprave i samouprave ili u državnom vlasništvu, imaju djeca roditelja žrtava i invalida domovinskog rata, djeca iz obitelji s troje ili više djece, djeca zaposlenih roditelja, djeca s teškoćama u razvoju, djeca samohranih roditelja i djeca uzeta na uzdržavanje, djeca u godini prije polaska u osnovnu školu i djeca roditelja koji primaju dječji doplatak.

Pravilnik o pravima roditelja djeteta s težim smetnjama u razvoju na dopust ili na rad s polovicom punog radnog vremena radi njege djeteta (NN 92/03) propisuje:

Članak 6.

2. Jedno od prava iz članka 3. ovoga Pravilnika ne može ostvariti roditelj djeteta s težim smetnjama u razvoju, odnosno prestaje mu to pravo za vrijeme dok je dijete stalno ili tjedno smješteno u ustanovi socijalne skrbi, zdravstva ili prosvjete, odnosno ako dijete boravi u ustanovi socijalne skrbi, zdravstva ili prosvjete svakodnevno duže od osam sati.

3. Izuzetno od stavka 2. ovoga članka roditelj koji sam živi s djetetom, a koji je obavezan raditi drugu smjenu, ima pravo na rad s polovicom punog radnog vremena, odnosno ne prestaje mu to pravo, iako dijete boravi u ustanovi socijalne skrbi, zdravstva ili prosvjete svakodnevno duže od osam sati.

mg1975
07.02.2009., 08:24
a, u Jukićevoj, nikad ne bi sama pogodila
dokumentaciju? stare nalaze koje sam predala za prošlo vještačenje ili nove? ili sve :shock:

Kako smo dobili informaciju od našeg ureda CZSS-a, oni će sve predmete poslati u HZZO oko 15.2.. Neznam kad ti trebaš novo vještačenje (sorry počela sam raditi pa ne pratim koncentrirano temu), ali mislim da nije na odmet priložiti svu med. dokumentaciju iz razloga što će HZZO biti zatrpan i 99% sam sigurna da će to ubrzati rješavanje tvog predmeta.

Mi tražimo izmjenu rješenja CZSS-a na HZZO-u pa su nam rekli da bi bilo dobro da donesemo kopije kompletne med. dokumentacije kako bi se ubrzalo rješavanje predmeta.

MBee
09.02.2009., 13:54
U Zagrebu se papiri predaju u HZZO, Jukićeva 12 (za cijeli Zagreb). Trebaš napisati zahtjev/molbu za produžetak srv-a i priložiti kopiju med. dokumentacije.

Samo da upozorim da ovo nije istina. Danas sam bila u Klovićevoj u Pravnoj službi i papiri se predaju po mjestu stanovanja jer CZSS-i tako prebacuju naše postojeće papire.
Uz sve gore navedeno potrebno je kod dr-ice opće prakse uzeti i Uputnicu za liječničko povjerenstvo. U Klovićevoj se sva papirologija predaje oko 1,5 mjesec ranije u Urudžbeni, soba 1.

iki
09.02.2009., 16:55
Da i ja pitam:
Shvatila sam kako sada sve preuzima HZZO, jel tako?

Kakva je procedura kad ne želiš nastaviti njegu nego se vratiti na posao?

Imala sam dogovor sa svojom soc. radnicom da joj se javim u travnju 2009 (jer mi u rješenju piše da je u travnju 2009 potrebno kontrolno vještačenje).
No kako radim u školi, dogovarale smo varijante kako "dogurat" sa njegom koja izlazi u travnju, da potraje do kraja svibnja.

Varijanta -skupljanje papira, pa odustajanje, pa rješenje o prestanku, pa čekanje da rješenje postane pravomoćno i.....eto kraja petog mjeseca.
A kaj sad, ak to više ne rade soc. rad.?

mg1975
09.02.2009., 17:48

Samo da upozorim da ovo nije istina. Danas sam bila u Klovićevoj u Pravnoj službi i papiri se predaju po mjestu stanovanja jer CZSS-i tako prebacuju naše postojeće papire.

Ok.....ali u Novom Zagrebu nije moguće predati dokumentaciju......plus što nas je CZSS Novi Zagreb uputio na Jukićevu 12.

Mi smo predavali papire zbog promjene u korisniku dopusta za njegu.

MBee
09.02.2009., 19:13
Vjerojatno Novi Zagreb i spada u Jukićevu, ja sam Trnje i spadam pod Klovićevu.

amel
09.02.2009., 22:49
Ne spada cijeli Novi Zagreb u Klovićevu, Dugave spadaju na Remetinec HZZO i tamo ja moram predati papire, a tamo sam i otvorila porodiljni.

amel
09.02.2009., 22:50
Sorry nije Klovićeva trebalo pisat nego Jukićeva :mrgreen:

mg1975
10.02.2009., 06:07
Mi zvali HZZO Novi Zagreb, a oni nas uputili na Jukićevu.

Možda nije na odmet prvo nazvati lokalni ured HZZOa.......evo linka na brojeve telefona http://www.hzzo-net.hr/02_04_20.php

p.s. Znam da je HZZO ured u Remetincu nadležan za cijeli Novi Zagreb jer sam i ja tamo rješavala papire za komplikacije i porodiljni.

maxi
10.02.2009., 11:12
ja sam uspjela dobiti jednu od lokacija HZZO-a u blizini kuće ali na broj pravnog savjetnika u Mihanovićevoj se nitko ne javlja

ima li netko informaciju za Medveščak, gdje se predaju papiri? ili da riskiram i odnesem sve u Klovićevu gdje sam sve inače obavljala?

maxi
10.02.2009., 11:13
i kad kaže da se "nitko ne javlja" mislim na uporno zivkanje već drugi dan :x

split
10.02.2009., 11:58
Evo imi krećemo sa vještačenjem. KAo prvo nejasno mi je do kad mi je odobrena njega. U rj. stoji:"...priznaje se pravo na dopust zbog njege djeteta ime i prezime sa danom konačnosti ovog rješenja.
Korisnik je dužan do 01.4.09. porenuti postupak." Drugi rođ. je dva mj. kasnije i pretpostavljala sam da su se dosjetili da im je potrebno dva mj dok donesu odluku i traže dva mj. radnije vještačenje.
Zovem danas HZZO i pitam šta treba od dokumentacije i gđa kaže:
- rodni list
-potvrde da smo u radnom odnosu ja i mm (nije mi jasno zašto ja pa nisam mogla dobit otkaz u međuvremenu kad sam u statustu u kojem jesam)
- rješenje centra
- mišljenje i nalaz
- medicinska dokumentacija
I to sve treba predat već u drugom mj., a ja tempirala preglede krajem trećeg da bi bili nalazi "svježi".
Zovem ponovo i gđa. kaže da nalazi mogu bit od zadnjeg kontrolong pregleda.
Nikakvu uputnicu mi nije spominjala. SUtra idem u svoje pedijatrice da je pitam u vezi ove medicinske dokumentacije. Ako dijete nije primilo sva cjepiva ako slabo napreduje u težini i sl. to mi ne piše u medicinskoj dokumentaciji.
Slabo mi je od svega ovoga. Nekako mi izgleda sve prejednostavno.
KAo da će priznavati zaista teškim slučajevima, a ostali nek se sami bore.

split
10.02.2009., 12:00
Evo imi krećemo sa vještačenjem. KAo prvo nejasno mi je do kad mi je odobrena njega. U rj. stoji:"...priznaje se pravo na dopust zbog njege djeteta ime i prezime sa danom konačnosti ovog rješenja.
Korisnik je dužan do 01.4.09. porenuti postupak." Drugi rođ. je dva mj. kasnije i pretpostavljala sam da su se dosjetili da im je potrebno dva mj dok donesu odluku i traže dva mj. radnije vještačenje.
Zovem danas HZZO i pitam šta treba od dokumentacije i gđa kaže:
- rodni list
-potvrde da smo u radnom odnosu ja i mm (nije mi jasno zašto ja pa nisam mogla dobit otkaz u međuvremenu kad sam u statustu u kojem jesam)
- rješenje centra
- mišljenje i nalaz
- medicinska dokumentacija
I to sve treba predat već u drugom mj., a ja tempirala preglede krajem trećeg da bi bili nalazi "svježi".
Zovem ponovo i gđa. kaže da nalazi mogu bit od zadnjeg kontrolong pregleda.
Nikakvu uputnicu mi nije spominjala. SUtra idem u svoje pedijatrice da je pitam u vezi ove medicinske dokumentacije. Ako dijete nije primilo sva cjepiva ako slabo napreduje u težini i sl. to mi ne piše u medicinskoj dokumentaciji.
Slabo mi je od svega ovoga. Nekako mi izgleda sve prejednostavno.
KAo da će priznavati zaista teškim slučajevima, a ostali nek se sami bore.

Pink-OS
10.02.2009., 13:08
Cure, kad treba predati papire za prvi put produljit porodiljni? Kao što je vidljivo iz potpisa porodiljni mi ističe 1.6. Imam sve papire i preporuke, jel prerano, kaj mislite?
nije rano,samo ti kreni!

Pink-OS
10.02.2009., 13:13
zanima me dali netko zna što bude u slijedečoj situaciji... Moja prijateljica je na pola radnog vremena do djetetove 7 godine. Djete je sada 5 godina. Ona je ostala trudna,i sada ne zna kakva su joj prava,dali joj ako ode na porodiljni ostaju invalidnina i doplatak? te pošto se do 6 mjeseca djetetova života isplačuje puna plača,dali bi to vrijedilo i za nju jer joj sada pola isplačuje firma a pola država...

PLEASE odgovorite mi!!! HVALA unaprijed
laički,doplatak i invalidnina ostaju jer to su djetetova prava a ne majkina dakle....
za ovodrugo ne znam nek nazove hzzo iako ja mislim da bi trebala dobiti punu plaću ili nek ide onih samo 45 dana ili 28 na porodiljni što se zakonski mora ići u trudnoći,onda bi prvih 6mj trebala imati punu plaću,nek me neko ispravi ako griješim

Pink-OS
10.02.2009., 13:15
ivana ja sam odluku drugostupanjske komisije čekala 6 mjeseci ,tako da idi nemaš što čekat tko zna kad će to biti obrađeno!

asantova@htnet-dsl
10.02.2009., 17:35
Bok cure,treba mi hitno vaš savjet ili pomoć ili bar nekakva smjernica što da sad radim.Redovni roditeljski dopust mi ističe 1.4. kada beba ima 1.god. u TOM PERIODU MENI JE ISTEKAO UGOVOR I OSTAJEM BEZ POSLA.Beba ima čl.38,ima invalidninu i ima uvećani dd.Imam li ja kakvu mogućnost tražiti produžetak dopustaza njegu djeteta ili nešto slično,budući da sam ostala nezaposlena za vrijeme porodiljnog.Mogu li dobiti status njegovatelja ak ne produženi dopust?Mogu li se 2zaposliti" pa onda ostvariti produljeni dopust?? mOGU LI UOPĆE OSTVARITI IKAKVU NAKNADU ?? :?

Pink-OS
10.02.2009., 21:27
čuj nešto svakako možeš od tog napraviti,barem da te netko od poznanika prijavi na nekoliko mjeseci pa da ostavriš ovo pravo na njegu djeteta,a ti sama procjeni dali imate uvjeta za njegovatelja,tu su puno stroži!
Bože,Bože koli ti je to idiot uopće dao otkaz za vrijeme porodiljnog!? šta ti je ugovor istekaoili što! ?

Pink-OS
10.02.2009., 21:29
sad sam vidjela da ti je ugovor istekao,najjače mi je kad čak i sindikalisti kažu PA TO NIJE OTKAZ AKO JE NEKOM ISTEKAO UGOVOR,a da što je to nego otkaz,ma gade mi se,sve o+ide na ruku poslodavcima,čast izuzecima!

asantova@htnet-dsl
10.02.2009., 22:10
Znači,mogu ja tako napravit,da se zaposlim na 2 mjeseca i onda tražim produženi za njegu djeteta? Super,ako to može tako...A za njegovatelja mislim da imam isto uvijete jer mi je beba slijepa s 0% vida + ostala motorička oštećenja i stvarno joj je potrbna stalna njega..ali mislim samim time što ne vidi da imam pravo to tražiti? Što vi mislite?
:?

Pink-OS
10.02.2009., 22:42
joj stvarno ne znam to za njegovatelja,možda se netko drugi javi da zna više o tom!
što se tiče zaposlenja,samo provjeri koliko dugo moraš biti zaposlena,to ne znam i naravno dogovori da ti nedaju otkaz sve to vrijeme 8)

Pink-OS
10.02.2009., 22:44
jer naravno ako ti otkažu za vrijeme tih 7g opet si na nuli jer gubiš prava

Pink-OS
10.02.2009., 22:45
ajd javi što si napravila,pusa bebici :saint:

mg1975
10.02.2009., 22:50
Znači,mogu ja tako napravit,da se zaposlim na 2 mjeseca i onda tražim produženi za njegu djeteta? Super,ako to može tako...A za njegovatelja mislim da imam isto uvijete jer mi je beba slijepa s 0% vida + ostala motorička oštećenja i stvarno joj je potrbna stalna njega..ali mislim samim time što ne vidi da imam pravo to tražiti? Što vi mislite?
:?

Za njegovatelja se raspitaj u svom centru za socijalnu skrb.

Ala
11.02.2009., 13:38
Bok svima .Molim vas ako mi zna tko odgovoriti.Ja sam na rodiljnom dopustu za treće djete do 19.10.Moje drugo djete koje je staro 4 godine ima bronhitis.Zanima me dali imam pravo na povečani dječji doplatak ili možda pravo na njegu za drugo djete na temelju bronhitisa.I kome se moram obratiti za to.Inače sam nezaposlena tj.na burzi.

malena beba
11.02.2009., 13:46
Bok svima .Molim vas ako mi zna tko odgovoriti.Ja sam na rodiljnom dopustu za treće djete do 19.10.Moje drugo djete koje je staro 4 godine ima bronhitis.Zanima me dali imam pravo na povečani dječji doplatak ili možda pravo na njegu za drugo djete na temelju bronhitisa.I kome se moram obratiti za to.Inače sam nezaposlena tj.na burzi.

oba roditelja moraju biti zaposlena da bi dobila njegu.

sto se tice djecijeg neman pojma, najbolje da se raspitas u svom HZZO-u (jer su sad oni preuzeli na sebe dopust za njegu)

Ala
11.02.2009., 15:08
Hvala malena beba.Nazvat ću sutra HZZO pa ću čuti što će mi reći-

asantova@htnet-dsl
11.02.2009., 16:11
Bok cure,evo ovako sam odlučila glede statusa roditelj njegovatelja-naime,moja socijalna radnica je već zahtjev ranije poslala ali po njenom slabe su šanse jer kao imam pravo na produženi dopust za njegu-što naravno nije istina jer sam ostala nezaposlena,a ona bi trebala maloo bolje prčitati novi zakon,jel tako? I tak vam ja danas odem do naše udruge djece invalida s papirima mog slijepog i visoko neurorizičnog djeteta i ondje mi gospođa da jednostavan odgovor na sve-"šta još nisi tražila status njegovatelja?-traži to i ne skači sebi u stomak-dijete ima hidrocefalus što je već dovoljna osnova za status+ostale dijagnoze.."I tak cure ja odoh sutra kod moje neupućene soc.radnice i tražim kopiju zahtjeva koji mi je ona napisala i ne odustajem..šaljem zahtjev za status njegovatelja! pozdrav i svima hvala na savjetima i odgovorima :D

jazo
11.02.2009., 16:25
Čitam vas neko vrijeme,pa sam odlučila podjeliti i svoje iskustvo.
Možda nekome pomogne.
Imam sina od 3,5 godine koji je sa 2 mjeseca starosti dobio dijagnozu "cerebralne poremetnje kretanja",hipotonija.
Sadašnja dijagnoza je "paraparesis discreta" i "ostali ekstrapiramidni poremečaji i poremečaji kretnji".

Ja sam na dopustu za njegu več 2,5 godine.Sada u veljači imamo opet vještačenje.
Predala sam papire u hzzo.Mada su me prije toga našetali kao mladog majmuna,jel nitko naravno od njih na hzzo-u nema još pojima o ničemu.

Uglavnom,evo popisa papira koje su mene tražili.

-sva medicinska dokumentacija od zadnjeg vještačenja do sada
-potvrda o prebivalištu
-potvrda o zaposlenosi mene i supruga
-djetetov rodni list
-nalaz i mišljenje od zadnjeg vještačenja
-riješenje centra za socijalni rad
-uputnica za liječnićko povjerenstvo od mog doktora opče prakse

Žena u hzzo kaže da sada oni to prosljeđuju povjerenstvu i da čemo biti obavješteni o daljnjem tijeku događaja.

split
11.02.2009., 20:04
U Splitu ne traže potvrdu o prbivalištu niti uputnicu .
Možda je gđa. na HZZO zaboravila spomenit uputnicu.
Tko daje tu uputnicu? Pedijatar djeteta ili moj liječnik?

* * *
Asant želim ti da dobiješ sve što ti i pripada. Nedaj se izbacit iz kancelarije dok ti nisu jasne sve mogućnosti!

MBee
12.02.2009., 07:47
Tko daje tu uputnicu? Pedijatar djeteta ili moj liječnik?

Tvoj liječnik. To je gotovoi formular na kojem piše Uputnica za liječničko povjerenstvo. U HZZO-u su mi rekli da je dr-ica vjerojatno i zaboravila da ima te formulare pa da prekopa po ladicama :roll:

jazo
12.02.2009., 10:18
Ja sam prvo predala svu dokumentaciju osim uputnice.
Jer za uputnicu mi ženska na hzzo nije ni rekla.
Ali me je zato zvala za 2 dana i rekla da ju moram donesti od svoje doktorice opče prakse.

I ja odma kod svoje doktorice,kad ono,ona nema pojima o čemu se radi,šta mora napisati itd.Jer nije dobila nikakvi dopis od hzzo o toj temi.
Pa pošalje mene nazad na hzzo neka mi tamo daju nekakvi obrazac ili nešto.
Ja na hzzo i velim da mi doktorica nemože napisati uputnicu jer nema pojima o čemu se radi.
E onda je ženska sa hzzo_a zvala doktoricu i objasnila joj od slova do slova šta da napiše na uputnicu.
Tako da su me našetaliiiii.

split
12.02.2009., 11:56
Ponovo sam zvala u Splitu ne treba uputnica.

mama Jelena
12.02.2009., 17:59
Ispričavam se ako je već netko pisao..
- moje treće dijete je dijete sa poteškoćama, a ja do sada koristim normalan roditeljski dopust za treće dijete do 3 godine
- prošle godine nešto prije njenog prvog rođendana otišla sam u centar za socijalnu skrb, napravila zapisnik, odradila preglede (i platila jer mi se žurilo :x ) predala papire, bila na komisiji, dobila nalaz i mišljenje da mogu koristiti dopust radi njege djeteta
- za prijelaz na dopust radi njege djeteta moram prekinuti običan rodiljni dopust i odem ja danas po uputi socijalne radnice u pravnu službu HZZO da mi prekinu normalan porodiljni a žena mi kaže da ne mogu jer prvo moram iskoristiti svoj normalni roditeljski do 3 godine a onda mogu na dopust radi njege :evil:
- uglavnom po njenom: ja ću još 2 godine dobivati 1600 kn, a ne 2100 + 800 kn (to još ni ne znam kako se dobiva), ako idem na posao s pola radnog vremena ne mogu dobiti punu polovicu plaće nego samo 800 kn, a onda tek od treće godine ako prođe na komisiji mogu dobiti 2100 odnosno punu polovicu plaće
- uglavnom, ne mogu ostvariti pravo na njegu djeteta do njegove 3. godine!

Mislim ovo je totalna diskriminacija trećeg djeteta - da je prvo ili drugo dobila bih prava a budući da je treće ništa do 3. godine!

Ako tako piše u zakonu onda je zakon diskriminirajući i nisu uzeli u obzir takve slučajeve.

Što vi mislite?

Školjkica
12.02.2009., 18:03
ja sam zaboravila pitati, kako smo mi na produljenom porodiljnom zdravstvenom osigurani, tj. jesmo li ili to moramo samisredit
u svoj strci potpuno sam zaboravila na to

malena beba
12.02.2009., 18:46
školjkica osigurana si preko poslodavca kao i prije odlaska na porodiljni

mama Jelena spominjala je jedna mama isti slucaj, pogledaj unatrag par strana. jesi pitala mozes li bar ostvarit pravo na taj uvecani dd?

split
12.02.2009., 19:56
Mama Jelena šta da ti kažem osim da je to jeza. Netko tko piše zakon nije mogao pretpostavit situaciju da treće dijete može bit sa poteškoćama.
Možda bi situaciju trebalo predstavit nekome u ministarstvu, pa da nešto poduzmu.

maxi
12.02.2009., 20:08
mama jelena, meni se to čini suludo
pa ne iskoristi svaka žena svoje pravo da ostane doma 3 godine, to je ako želiš, a ovako se čini da je to obavezno

sigurna sam da postoji neko rješenje za tebe, pitaj na nekoliko lokacija CZSS-a i HZZO-a jer koliko sam vidjela sve ovisi na kakvu osobu naletiš

možda žena nema pojma

mg1975
12.02.2009., 20:40
- uglavnom po njenom: ja ću još 2 godine dobivati 1600 kn, a ne 2100 + 800 kn (to još ni ne znam kako se dobiva), ako idem na posao s pola radnog vremena ne mogu dobiti punu polovicu plaće nego samo 800 kn, a onda tek od treće godine ako prođe na komisiji mogu dobiti 2100 odnosno punu polovicu plaće

Ovako bi ti ja savjetovala.....kako nemaš rješenje od CZSS-a, predaj zahtjev u pravnu službu HZZO-a kojem priloži svu medicinsku dokumentaciju, nalaz i mišljenje i ako treba ove druge stvari koje cure spominju u gornjim postovima. U zahtjevu napiši da želiš da se tvoje pravo na dopust za njegu razmatra prema Zakonu o rodiljnim i roditeljskim potporama (NN 85/2008).

Žena ti baš nije dobro rekla iznose koje bi ostvarivala jer su oni ovim novim zakonom promjenjeni.

Citiram Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama

Članak 24.
(8)Zaposleni roditelj ili samozaposleni roditelji djeteta s težim smetnjama u razvoju za vrijeme korištenja prava na rad u skraćenom radnom vremenu iz članka 23. stavka 2. i 3. ovoga Zakona ima pravo na naknadu plaće za preostalo vrijeme do punoga radnog vremena u visini razlike između plaće koju ostvaruje radeći polovicu punoga radnog vremena i plaće koju bi ostvario da radi u punom radnom vremenu.
(11) Naknada plaće iz stavka 2., 3., 4., 5., 7. i 8. ovoga članka isplaćuje se na teret sredstava državnog proračuna.

Što znači da ako radiš u srv imaš pravo na pola plaće od firme, a drugu polovicu do pune plaće (koju bi imala da radiš puno radno vrijeme) isplaćuje HZZO iz sredstava državnog proračuna. npr. plaća za puno radno vrijeme ti iznosi 2000,- kn, kod srv dobiješ 1000,- od firme i cca 1000,- od HZZO-a (ovaj drugi dio malo varira jer nemožeš 2x koristiti osobni odbitak, pa platiš više poreza i prireza nego kod pune plaće koju isplaćuje poslodavac).

Ako pak se odlučiš koristiti dopust za njegu prema novom Zakonu (članak 24., stavak 7.) imaš pravo na naknadu plaće u iznosu od 65% proračunske osnovice, što iznosi 3.326,- x 65%=2161,90 kn.

U oba slučaja imaš pravo na uvećani DD u iznosu od 831,00kn.

mama Jelena
12.02.2009., 23:34
mg1975, mislila sam ja na te iznose.

ne podstoji plaća od 2000 kn za puno radno vrijeme, minimalac je veći od toga...

TO znači da ako sam ja na 7000 kn npr onda mi firma isplaćuje 3500 a HZZO npr nešto manje pretpostavljam...

Ali ovo je stvarno slučaj za ići u ministarstvo, pokušat ću još kod šefice pravne službe u pon, a onda moja socijalna radnica...

mg1975
13.02.2009., 06:57
ne podstoji plaća od 2000 kn za puno radno vrijeme, minimalac je veći od toga....

Znam ja da je minimalan plaća veća od 2000 kn, ovdje sam napisala tako samo kao primjer za razumjevanje citiranog članka za sve koje budu čitali moj post.

Za sve koji žele izračunati koliko bi dobivali na srv predlažem da naprave slijedeće........odu na ovaj link na kalkulator plaće http://www.rrif.hr/kalkulator-placa-neto.asp Prvo upišu pola bruto plaće, osobni odbitak (1,00;1,50 itd), postotak prireza, označe (koji stup u MIO, većinom 1.i2. stup) i izračunaju neto plaću, zatim izbrišu osobnu olakšicu i ponovo izračunaju neto plaću. Zbroj te dvije neto plaće će biti ono što će dobiti na svoj račun.

mg1975
13.02.2009., 06:59
mama Jelena želim ti da što prije riješiš svoj problem.
:love: :heart:

nk123
15.02.2009., 16:20
pogledala sam par stranica ove teme i ne nađoh odgovor pa vas molim da me uputite ili mi odgovorite
bila sam na HZZO predat zahtjev za dopust za njegu djeteta nakon što dijete navrši 1. godinu i službenik mi kaže da po novom Zakonu imam pravo ili na rad pola radnog vremena ili na njegu do 7. godine ako je dijete sa težim smetnjama, što ovdje nije slučaj.
gledala sam u zakon nigdje se ne spominje baš taj najobičniji dopust, ili ja nisam dobro vidjela?

malena beba
15.02.2009., 18:24
pogledala sam par stranica ove teme i ne nađoh odgovor pa vas molim da me uputite ili mi odgovorite
bila sam na HZZO predat zahtjev za dopust za njegu djeteta nakon što dijete navrši 1. godinu i službenik mi kaže da po novom Zakonu imam pravo ili na rad pola radnog vremena ili na njegu do 7. godine ako je dijete sa težim smetnjama, što ovdje nije slučaj.
gledala sam u zakon nigdje se ne spominje baš taj najobičniji dopust, ili ja nisam dobro vidjela?

imas pravo na dopust ako dijete ima neke poteskoce u razvoju, nije to nikakav najobicniji dopust.

sve je ostalo isto, skupi nalaze i ostalu dokumentaciju i odnesi u HZZO. po novome jedino nema komisije odnosno komisija odlucuje jedino na temelju papira koje dobije, dijete se vise ne vodi na komisiju.

Pink-OS
15.02.2009., 21:07
nk123,ako ti dijete nema nikakve teškoće mislim da možeš uzeti 3 godine neplaćenog dopusta za dijete!

Romy
16.02.2009., 01:11
U koji HZZO i koji odjel u Zagrebu treba zvati da se informiram o dopustu? Naime, ja već jesam na dopustu, kontrolno vještačenje bi trebalo biti u ožujku, ja bih prekinula njegu i vratila se na posao, a ne znam ni do kada mi dopust traje...od koga u HZZO-u mogu saznati, zna li netko?

mg1975
16.02.2009., 06:24
U koji HZZO i koji odjel u Zagrebu treba zvati da se informiram o dopustu? Naime, ja već jesam na dopustu, kontrolno vještačenje bi trebalo biti u ožujku, ja bih prekinula njegu i vratila se na posao, a ne znam ni do kada mi dopust traje...od koga u HZZO-u mogu saznati, zna li netko?

Trebaš se obratiti u pravni odjel HZZO. Nazovi HZZO na 0800 79 79 i pitaj gdje ti je najbliža pravna služba.

split
16.02.2009., 10:27
Nova informacija sa HZZO. NEki idu sa djetetom na komisiju, neki ne. Tko ide, a tko ne ide? DObit ćete poziv!
Poznajem i osobu koja je bila sa djetetom u prvom mj. na komisiji.

evita05
16.02.2009., 16:29
Moja curica je rodjena 2006g,sad će tri godine..rodjena je s 36 tjedana,naultrazvuku u rodilištuje prikazano da je imala krvarenje stupnja 2 uz periventrikulranu hipoksiju,na ultrazvuku je prikazano da ima cistu na jajniku...to je bilo kad je rođena..sve do današnjeg dana sam bila na porodiljnom dopustu,radi njege djeteta...S 4 mj starosti krenuli smo na viježbe,za kukove,i sve u nizu po redu,pa sve do danas..evo sad u trećoj godini života,dobili smo od fizijatra,neuropedijatra,ortopeda da i dalje idemo na viježbe,sad je dobila dijagnozu Dystoni syndrom Pedes planovalgi gr III.sa strane fizijatra, i dg:Pedesplanovalgi gr.III Dig.II suprduct. pedis dx.i neurorizičnost i hiperaktivnost..Vježbe smo dobili za 6 mj,vježbe na bazenima,i obavljanje viježbikod kuće. Dijete je jako privrženo meni,muž radi po cijele dane i onaje uvijek uz mene..prije dva dana smo bili nadrugostupanjskoj komisiji i obili su nas za produljenje bolovanja.. šta Vi mislite o tom??? Dal da pravim žalbu?? e da pregledana je i kods pecijalista u Zg,i on jeda mi je potrebno sve vrijeme uz dijete..Znam,da ima i težih slučajeva,al nije ni ovaj za bacit... Hvala svima,,,pozdrav :love: :love: :? :heart:

malena beba
16.02.2009., 20:26
evita05 a zasto vas je i drugostupanjska odbila?? nije mi jasno kad imate take dijagnoze i preporuke da se nastavi dopust? zali se ako mozes!!

split
16.02.2009., 20:42
Jel te to odbija HZZO ili CEntar? Da li si bila na vještačenju i šta su te pitali?

mikonja
16.02.2009., 23:13
čini mi se da će ipak država stezati remen na nama...... :evil: :(

Lucija Ellen
16.02.2009., 23:28
Cula sam danas od frendice kojoj je netko natuknuo (dakle, informacija je rekla-kazala, ali mi ne da mira) da ce nam osnovica za njegu djeteta biti smanjena. Do sad je islo preko CSZZ i osnovica je bila 500 kn. Je li tocno da ce sad biti manja? Nista me ne bi cudilo, samo zelim biti pripravna...

mg1975
17.02.2009., 06:03
Cula sam danas od frendice kojoj je netko natuknuo (dakle, informacija je rekla-kazala, ali mi ne da mira) da ce nam osnovica za njegu djeteta biti smanjena. Do sad je islo preko CSZZ i osnovica je bila 500 kn. Je li tocno da ce sad biti manja? Nista me ne bi cudilo, samo zelim biti pripravna...

Po novom zakonu naknada iznosi 60% proračunske osnovice što iznosi 2161,90 kn. Za sve one koji su stekli pravo (čitaj dopust) prema starom zakonu trebalo bi im vrijediti 5 socijalnih osnovica tj. 2500,-.......ali sa našom državom nikad se nezna.

maxi
17.02.2009., 09:23
evita, meni samo nije jasno zašto si išla drugostupanjskoj komisiji? zar se to ne radi tek ako te prvostupanjsko tijelo odbije a iz tvog posta nisam shvatila da si tim redom išla?!

Lucija Ellen
17.02.2009., 12:42

Po novom zakonu naknada iznosi 60% proračunske osnovice što iznosi 2161,90 kn. Za sve one koji su stekli pravo (čitaj dopust) prema starom zakonu trebalo bi im vrijediti 5 socijalnih osnovica tj. 2500,-.......ali sa našom državom nikad se nezna.

Hvala za informaciju. Nadam se da ce se drzati starog zakona.

ivana zg
17.02.2009., 13:10

Ideš sa onim prvim jer je ono još uvijek važeće (bez obzira kada si trebala obaviti vještačenje tj. ako si ispunila uvijet odlaskom na vještačenje) sve dok se ne donese rješenje koje ga ukida i na koje se ti nećeš žaliti. S obzirom da se žališ na ovo drugo rješenje (koje ti ukida dopust) ono nije posatalo konačno tj. važeće.

idem danas ali sada vidim da moram priložiti i žalbu ( isprintala sam si zahtjev za doplatak s HZMO)

Pink-OS
17.02.2009., 13:18
evita ne mogu vjerovato da su vas odbili,ček jel to možda bila prvostupanjska komisija!? ako je obavezno se žali,morate imati pravo na njegu,nedozvoli da te uvjere u suprotno

evita05
17.02.2009., 16:08
bok cure...
Bila je drugostupanjska komisija...al rekli su mi da imam pravo na žalbu u roku 15 dana i da to hzzo šalje u Mihanovićevu...ašta će bit ne znam...
Sam mi nije jasno da mogu tak nešt odbit a najvažnije je da majka u tim trenutcima i vježbanju bude uz dijete...jer nitko nema toliko strpljenja kao majke,,El tak??
Sutra predajemo za Zg,pa cure držte sretnice...
:roll:
NE ODUSTAJEM OD ŽALBE PA AK TREBA I DO SUDA,IDEMO...nek stežu na političarima,i onimakoji imaju 20 tisuća mjesećno,a ne na majkama koje se bore za svoju dijecu...

evita05
17.02.2009., 16:41
ev me opet,imam jedno pitanjce:
ŠTA ĆE BIT S PLAĆOM I STAŽOM SAD DOK SE TO RIJEŠAVA U ZG I OPĆENITO S KOMISIJAMA,EL BUM DOK SE TO NE RIJEŠI VISILA U ZRAKU TE MJESECE IL ŠTA...
Izanima me zašt su me zvali daidem na drugostupanjsku kom. a ne na prvostupanjsku komisiju...
Hvala Vam na ...pomoći!
Do sadsam dobivala naknadu prek centra (socijalno)2000kn,al zadnja tri mj,točnije 12,01,02,po 2500kn.ZAŠTO TO???

split
17.02.2009., 17:38
Pitala sam šta se dešava samnom ako mi ne bude rješeno vještačenje do datuma koji se navodi u rješenju. Gđa. mi je odgovorila da ne zna ali da me sigurno neće dovest u situaciju da dobijem otkaz. Predala sam mjesec i po dana ranije od datuma navedenog u rj.
Čekamo i bojimo se. :(
Pitala sam da ako ne smatraju da mi pripada potpuna njega mogu li mi ponudit bar pola radnog vremena. E ne može šta si tražija - tražija si.
Meni to nema logike!

jazo
17.02.2009., 19:08
Evo cure ja danas pozvana na vještačenje 27.2.
Zbilja su brzi.
Držite fige.

mikonja
17.02.2009., 20:27
Pitala sam šta se dešava samnom ako mi ne bude rješeno vještačenje do datuma koji se navodi u rješenju. Gđa. mi je odgovorila da ne zna ali da me sigurno neće dovest u situaciju da dobijem otkaz.

sve znaju a ono najbitnije ne znaju??????
a mislim stvarno-pa pobogu tko bi trebao znati ako ne oni koji su to preuzeli....kako je bilo do sada kad je išlo preko CZSS? jel se i dalje vodilo kao njega djeteta ako se čekao poziv za komisiju ili novo rješenje a datum sa starog rješenja je istekao? što u tom slučaju?

ivana zg
17.02.2009., 23:19

idem danas ali sada vidim da moram priložiti i žalbu ( isprintala sam si zahtjev za doplatak s HZMO)

Išla sam u Žajinu danas produžiti ono za doplatak od 800,00 kn po vašem savjetu, inače me soc. ne bi savjetovala tj. ništa mi nije rekla i da nije bilo tebe, sve bi mi propalo...ponjela sam rešenje i žalbu prvostupanjskoj komisiji od koje još čekam odgovor, a ova na šalteru ništa nije ni pogledala, samo je dala potvrdu....brate pa mogla sam ju i prevarit.....

O.T. Zdravstvena mi istekla prije mjesec dana i ja ih pitam zašto mi ne šalju novu, ( istekla mi 11.01.09.) a on mi kaže morate doći po nju mjesec i po dana nakon 17.01.09. a ja do tada nek umrem jer ne mogu doktoru nije mi htio dati nikakvu potvrdu-pa da poludiš!!!!!

Inače cure iz Splita, ne znam kako je po novom, ali ja uredno dobivam svoje novce i ako sam su me odbili na komisiji,sada sam se žalila prvostupanjskoj komisiji, i kako piše u rešenju, dok ne dobiješ novo konačno rešenje vrijedi ti ono staro, znači i lova i status.
A 2,500kn se dobiva od 11 mjeseca prošle godine ja mislim, nešto su povečavali porodiljni.

mg1975
18.02.2009., 06:58
O.T. Zdravstvena mi istekla prije mjesec dana i ja ih pitam zašto mi ne šalju novu, ( istekla mi 11.01.09.) a on mi kaže morate doći po nju mjesec i po dana nakon 17.01.09. a ja do tada nek umrem jer ne mogu doktoru nije mi htio dati nikakvu potvrdu-pa da poludiš!!!!!

Malo OT......nova zdravstvena knjižica ti je poslana na firmu u kojoj radiš, vjerovatno su je već dobili. Znam to iz osobnog iskustva jer je meni stara istekla 18.10.2008., a u frimu je nova došla početkom 10.2008.. Nazovi firmu i raspitaj se. Ja sam zvala besplatni tel. HZZO-a i tamo sam dobila informaciju da se zdravstvena uvijek šalje na firmu u kojoj si prijavljena.

Drago mi je da si riješila DD, jer ima sigurno hrpa ljudi koja se našla u sličnoj situaciji, a soc. služba je ta koja treba savjetovati (ja za svoju soc. imam samo riječi hvale).

split
18.02.2009., 09:32
Ivana zg novce primaš jel ti ih još uvijek isplačuje Centar tek od 01.3. novce daje HZZO. Vjerojatno će se to sve uredit - treba im vremena da se uhodaju.
Mene zanima situacija. Komisija te odbije i ideš upisat dijete u jaslice ili vrtić, a pedijatar ti neda potvrdu da je dijete zdravo (npr. kao slučaj evite neurorizično je i nije primilo cjepiva). Onda moraš zaposlit tetu sa zavoda za zapošljavanje i onda te ta teta košta toliko da postaneš socijalni slučaj kad je platiš i onda si opet po centrom za soc. skrb.

mamma san
18.02.2009., 09:48
od 19.2.2009. na snazi je novi Pravilnik o uvjetima i postupku stjecanja prava zaposlenog roditelja ili samozaposlenog roditelja djeteta s težim smetnjama u razvoju na dopust ili na rad u skraćenom radnom vremenu radi njege djeteta (http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2009_02_18_391.html). Klikni na crveno.

Mama Jelena, imaš odgovor na svojem topicu na pdf djeca s posebnim potrebama.

I ovdje ističem čl.7. st.4 ovog novog propisa:

Članak 7.

(1) Postupak za ostvarivanje prava iz članka 4. stavka 1. i članka 5. ovoga Pravilnika pokreće se na osnovi pisanog zahtjeva zaposlenog roditelja ili samozaposlenog roditelja.

(2) O zahtjevu iz stavka 1. ovog članka odlučuje rješenjem nadležna ustrojbena jedinica Zavoda na čijem području zaposleni roditelj ili samozaposleni roditelj ima prebivalište ili odobreni stalni, odnosno privremeni boravak, a na temelju nalaza, mišljenja i ocjene liječničkog povjerenstva nadležne ustrojbene jedinice Zavoda.

(3) Zaposleni roditelj ili samozaposleni roditelj pravo iz članka 4. stavka 1. ovoga Pravilnika stječe s danom konačnosti rješenja iz stavka 2. ovoga članka, a prema potvrdi o konačnosti koju ustrojbena jedinica Zavoda stavlja i ovjerava na samom rješenju.

(4) Iznimno od stavka 3. ovoga članka kad zaposleni roditelj ili samozaposleni roditelj u času podnošenja zahtjeva iz stavka 1. ovog članka koristi roditeljski dopust, korištenje pravom na dopust ili na rad u skraćenom radnom vremenu radi njege djeteta s težim smetnjama u razvoju stječe se s prvim narednim danom nakon iskorištenog prava na roditeljski dopust.

(5) Nakon stavljanja potvrde konačnosti, rješenje iz stavka 2. ovoga članka nadležna ustrojbena jedinica Zavoda dostavlja i poslodavcu zaposlenog roditelja.

maxi
18.02.2009., 11:06
možda nisam dobro pročitala ili shvatila, ali u ovom pravilniku se spominju samo djeca s težim smetnjama, što Lara nije ali sam prošle godine preko CZSS-a svejedno dobila skraćeno radno vrijeme! jel to znači da djeca sa smetnjama koje nisu okarakterizirane kao teže ( kod nas je VUR II/III) ne mogu ostvariti takva prava!?

ako je tako, ja se mogu odmah pozdraviti sa ovime što imam jer nigdje nisam našla da spominju VUR i pojačanu njegu te vrste :(

zakoni nam idu s lošega na gore :cry:

malena beba
18.02.2009., 14:34
maxi svejedno trazi odobrenje. kriteriji su valjda ostali isti. mi smo dobili produzenje iako nema nekih tezih smetnji.

na dopustu ste dok god ne dobijete novo rjesenje bilo pozitivno ili negativno. od 12 mj dobivamo 2500 kn jer se osnovica povecala na 500 kn (sa prijasnjih 400)

Lucija Ellen
18.02.2009., 15:30
Tako e

trazi, ako odbiju, zali se

Dok ne dobijes novo konacno rj., vrijedi staro

Kad je kontrolno vjestacenje?

ivana zg
18.02.2009., 16:42
Ivana zg novce primaš jel ti ih još uvijek isplačuje Centar tek od 01.3. novce daje HZZO. Vjerojatno će se to sve uredit - treba im vremena da se uhodaju.
Mene zanima situacija. Komisija te odbije i ideš upisat dijete u jaslice ili vrtić, a pedijatar ti neda potvrdu da je dijete zdravo (npr. kao slučaj evite neurorizično je i nije primilo cjepiva). Onda moraš zaposlit tetu sa zavoda za zapošljavanje i onda te ta teta košta toliko da postaneš socijalni slučaj kad je platiš i onda si opet po centrom za soc. skrb.

sory ako sam krivo shvatila......zašto pedijatar ne da papir da je dijete zdravo "ako je tako komisija zaključila" :roll: :evil: :/ :mrgreen: ????? oni su kao mjerodavni pa ako su oni odlučili da djete može u vrtić u čemu je problem-vjerovatno u cijepljenju!!!!!!
Neka se onda on žali HZZO-u ili CZSS i neka im on kaže da je djete bolesno, ne cijepljeno i da ne može u vrtić, a da se tebi ne isplati raditi za plaću koju ćeš poslije dati ženi koja bi ga čuvala-tako radiš za badava, tj. isto tako možeš onda ostati doma s svojim djetetom :evil: :mrgreen: ma neka ih bude SRAM!!!!!!
Ne znam što da ti kažem, osim da ideš na bolovanje, ali ni to nije rešenje...a da nazoveš HZZO pa njih pitaš?
Ili pošalji pismo ministru zdravstva?

evita05
19.02.2009., 07:50
jutro žene....
Evo prikupila ponovo svu medicinsku dokumentaciju,fotokopirala...Al moja curica (jučer napunila 3 god,),dobila da mora ić na viježbe kod logopeda,jer po njihovom tepa,malo zamuckiva,i nezna reći L,R,S,i još neka slova,..24.02.moramo ić logopedu pa bum i te nalaze skupila i zajedno s tim ponovo na komisiju...i još k tom idemo svakidan na viježbe za stopala,kod psihologa je naručena tek u 3 mj...,sve ja to bum skupila...i nazad k njima,..
Ašto se tiće logopeda i pokojih slova,ja nisam čula da se ijedno dijete rodilo s malom maturom da zna sve...
Pozdrav svima Vama,a bebačima pusa...NE DAJTE SE... :heart: :love:

Pink-OS
19.02.2009., 13:02
ah čuj nemoj da te sekira logopet,nek vježba,možda bude spikerica :lol:

split
19.02.2009., 21:47
MAla anegdota uvezi logopeda.
Mi na sastanku u vezi upisa u vrtić i kaže teta roditeljim: " Evo ovdje je i logoped pa ako dijete ima problema javite se"
JAvi se jedna mama: "Baš mi je drago da imate logopeda jer mali ima problema sa ravnim stopalima!"
KAže logopedica:"Smo ga vi gđo. dovedite sve ćemo rješit!"

mamma san
20.02.2009., 12:07
Evo selim upit od alkemičarke

Imam pitanje za moju kumu...

Rodila je prije vremena (nekin 4 tjedna ranije) i maleni je 12.2. napunio 2 godine.
Imala je normalno 1 god rodiljnog dopusta, onda joj je pedijatar (na račun vježbi za motoriku) dao papire za još godinu dana rodiljnog (uz naknadu naravno)
Sada treba ići kod logopeda. Obzirom su u groznoj financijskoj situaciji (a ona uopće nema posao sad po isteku dopusta), nju zanima ima li u praksi slučajeva da se dobije još i do 3 godine djetetove plaćeni rodiljni (npr. ako joj logoped preporuči njegu i vježbe što postoji mogućnost)?

Muca
20.02.2009., 13:55
cure, jel nekome sjela naknada?

malena beba
20.02.2009., 14:20

meni nije, upravo sam gledala na internetu :(

malena beba
20.02.2009., 14:21
Evo selim upit od alkemičarke

Rodila je prije vremena (nekin 4 tjedna ranije) i maleni je 12.2. napunio 2 godine.
Imala je normalno 1 god rodiljnog dopusta, onda joj je pedijatar (na račun vježbi za motoriku) dao papire za još godinu dana rodiljnog (uz naknadu naravno)
Sada treba ići kod logopeda. Obzirom su u groznoj financijskoj situaciji (a ona uopće nema posao sad po isteku dopusta), nju zanima ima li u praksi slučajeva da se dobije još i do 3 godine djetetove plaćeni rodiljni (npr. ako joj logoped preporuči njegu i vježbe što postoji mogućnost)?

ne znam za logopeda ali ja sam dobila jos jednu godinu a nemamo nekih velikih problema. neka skupi papire i preporuku logopeda i preda u HZZO, nema sta izgubit.

Muca
20.02.2009., 14:24

meni nije, upravo sam gledala na internetu :(
u kojoj si banci?
ja u Zabi

niš još :(

malena beba
20.02.2009., 14:25
u splitskoj :(

pale
20.02.2009., 14:26
rba, ništa još :(

alkemicar
20.02.2009., 18:01

ne znam za logopeda ali ja sam dobila jos jednu godinu a nemamo nekih velikih problema. neka skupi papire i preporuku logopeda i preda u HZZO, nema sta izgubit.

Znači ipak na HZZO, a ne Centru za soc.skrb?
Hvala ti puno na info
Nije ni ona imala problema s malim, al joj je dr dao sve papire jer kao na to ima pravo pa zašto ne iskoristiti ako joj treba i može.

malena beba
20.02.2009., 19:43
pa da od 01.01. sve ide u HZZO

nadam se da ce tvojoj prijateljici odobriti dopust :)

Ala
20.02.2009., 20:05

Znači ipak na HZZO, a ne Centru za soc.skrb?
Hvala ti puno na info
Nije ni ona imala problema s malim, al joj je dr dao sve papire jer kao na to ima pravo pa zašto ne iskoristiti ako joj treba i može.
Nije mi jasno ako ona nije imala problema s malim (nije bio bolestan) kako je mogla dobiti dobiti plaćeni rodiljni,a jedne majke kojima su djeca bolesna nemogu dobiti.I kako nema posao po isteku dopusta ?Pa zar ne moraju oba roditelja biti zaposlena da se dobije produženi rodiljni dopust?

malena beba
20.02.2009., 20:13
Nije mi jasno ako ona nije imala problema s malim (nije bio bolestan) kako je mogla dobiti dobiti plaćeni rodiljni,a jedne majke kojima su djeca bolesna nemogu dobiti.I kako nema posao po isteku dopusta ?Pa zar ne moraju oba roditelja biti zaposlena da se dobije produženi rodiljni dopust?

kako nije imala problema kad pise da je na racun vjezbi za motoriku dobila dopust.

ja isto neman posao kad mi istekne dopust. mislim, zaposlena sam za stalno ali mi je sef rekao da ne racuna na mene po zavrsetku dopusta (a ja se ionako ne bi vratila na taj posao).

a ovo da neke majke ne mogu dobit... to je nazalost istina, sve zavisi do komisije. moje dijete isto nema neke ozbiljne probleme, vise je to skup nekih sitnica koje jos treba ispravit. a i dalje hodamo redovito po svakakvim kontrolama pa smo na racun toga dobili dopust :/

Ala
20.02.2009., 20:56
kako nije imala problema kad pise da je na racun vjezbi za motoriku dobila dopust. :/
Sory,nisam dobro pročitala. :)Nadam se da će njezinoj prijateljici odobriti dopust.Vidiš prije 8 godina meni nitko nije rekao da imam to pravo Moj najstariji sin je s 8 mjeseci imao dijagnoze:neurodermitis,syn.malapsorptione,anemia hypogamaglobulinaemia i kasnije od 14.mjeseca starosti febrilne konvulzije. Do njegove 7 godine mi smo hodali na redovite kontrole po šest puta na godinu, i da nam nitko nije rekao za to pravo.Hvala Bogu njemu je sad sve u redu .

marija st
20.02.2009., 22:42
pozdrav curke
zna li netko mozda kome se treba predati zahtjev za produljeni porodiljni tj. za njegu djeteta s PP ??
centru za socijalnu skrb ili hzzo-u?
koliko prije isteka porodiljnog treba predati zahtjev??
kolika je naknada?
sta mi sve treba od dokumentacije?
puno fala :) :) :) :)

evita05
21.02.2009., 08:16
jutro curke,kak je?meni sjeda naračun u OTP banci i to tek 27 u mjesecu,pa ćak i do 30 umjesecu...ak mi odobre i treću godinu,častim Vas pićem ili bar onu koja mi je najbliže....idem ganjat državu ili ona mene bumo vidjeli...čitamo se!!!!!!
8)

malena beba
21.02.2009., 18:51
pozdrav curke
zna li netko mozda kome se treba predati zahtjev za produljeni porodiljni tj. za njegu djeteta s PP ??
centru za socijalnu skrb ili hzzo-u?
koliko prije isteka porodiljnog treba predati zahtjev??
kolika je naknada?
sta mi sve treba od dokumentacije?
puno fala :) :) :) :)

u HZZO, oni su nadlezni od 1.1. barem 3 mj prije trebas predat da osiguras da dobijes na vrijeme dopust (da ti se nastavi odmah po zavrsetku porodiljnog)
naknada je (za sada, valjda se nece mjenjati kad to preuzme HZZO) 2500kn i 800 kn DD.

dokumentacija: svi nalazi koje imas za dijete (obavezno fizijatar, neuropedijatar, otorinolaringolog i okulist)
od tvojih dokumenata nisam sigurna, moras imati potvrdu o zaposlenje za oba roditelja,drugo se ne sjecam, pisalo se o tome pa malo pogledaj.

Lucija Ellen
21.02.2009., 22:00
Sto se tice visine naknade, evo info sa prethodne stranice:

tropical
22.02.2009., 11:21
za sad ću se samo kratko tu javiti, ja mislim tražiti dopust iza godine dana radi njege djeteta, lovro je sad 8 i nešto malo mjeseci, idući mjesec ćemo skupiti potrebnu dokumentaciju. ima poteškoća sa motorikom, pa je to razlog zbog kojeg ćemo to tražiti. čitat ćemo se i javljati i tu...

alkemicar
22.02.2009., 17:24

malena beba ti je već rekla.... al samo da potvrdim.. ona je zaista morala s malenim na vježbe stalno iako nema nekih većih problema s njim, već je to bila preporuka doktora obzirom je rođen ranije..
Jedini stalno prisutni problem je njegova anemija koju nikako da dovedu u red, nažalost
A za logopeda.. tek će vidjeti što će biti jer je to tek čeka.
Ali čim je dobila odobrenje za produženi plaćeni rodiljni, znači da očito ima osnove za to..

evita05
22.02.2009., 17:55
E cure zanima me dok se to sve ne riješi el mi ide i dalje staž i plača ili šta.el to HZZO daje ili??? :coffee: ,preksutra idemo logopedu a šta bude rekao,...
El nas isad nakon žalbe budu pozvali opet na komisiju,s malom ili budu sam papirologiju gledali...
aj držte fige ...Pozdrav i pusa bebačima

split
22.02.2009., 18:44
Draga Evita05 pitala sam to na HZZO ali još im je ta situacija još uvijek upitnik. Ako saznaš javi.

Brunda
22.02.2009., 21:42
Da li se DD dobiva automatski uz naknadu kada ti odobre dopust ili za njega treba posebno pisati molbu ili šta već?

Lucija Ellen
22.02.2009., 21:48
Imas na njega automatsko pravo, ali moras ODMAH (cim dobijes pravomocno rj.) otici u A. Zaje i predati molbu za DD. Obrazac kupi u NN ili imas na netu negdje, mozes skinut. Oni tamo nemaju obrazac pa da te ne bi slali nazad. DD dobivas od dana kad si podnijela molbu za DD a ne od dana od kad ti vrijedi dopust za njegu, zato treba ici odmah.

Brunda
22.02.2009., 22:03

Muca
23.02.2009., 12:36
još ništa............... :/

malena beba
23.02.2009., 13:17
ni kod mene jos nista :(

barbarela_
23.02.2009., 14:17
Gospođa u računovodstvu CZSS-a rekla mi je da danas neće biti uplata :x i da ne zna kad će biti, da zovem svaki dan.
Doduše, kod mene je riječ o drugoj polovici plaće koju isplaćuje CZSS za rad na pola radnog vremene, ali pretpostavljam da se to odnosi i na naknade.

Lucija Ellen
23.02.2009., 14:27
Jos ovaj mjesec dobivamo od CSZZ? Ja sam mislila da je vec preuzeo HZZO isplate. Jer sad cekamo naknadu za sijecanj, zar ne?

Muca
23.02.2009., 14:29
Jos ovaj mjesec dobivamo od CSZZ? Ja sam mislila da je vec preuzeo HZZO isplate. Jer sad cekamo naknadu za sijecanj, zar ne?
nisam ziher, ali mislim da postoji neki prijelazni rok od 3 mjeseca u kojem je još uvijek sve po starom.

malena beba
23.02.2009., 14:30

mislim da sam procitala da HZZO isplacuje tek od 01.03. znaci ona naknada sto sjedne u 4 mj je od HZZO-a

pale
23.02.2009., 14:32
I ja sam negdje pročitala da je sve do trećeg mjeseca isto kao do sada. Stvarno su mogli danas uplatiti. Je li to ima veze kako koji grad, kad je pola radnog vremena ili ne :?

Lucija Ellen
23.02.2009., 14:38
A vjerojatno pretacu lovu iz supljeg u prazno.
Ja se nadam da ce sjest lova ovih dana. Bas bezveze situacija. Vjerujem da je ponestalo love :/

pale
23.02.2009., 14:40
Meni je svaki put uplata bila već 20. ili 21. ovaj 23. mi je stvarno već :x

marija st
23.02.2009., 16:04
u HZZO, oni su nadlezni od 1.1. barem 3 mj prije trebas predat da osiguras da dobijes na vrijeme dopust (da ti se nastavi odmah po zavrsetku porodiljnog)
naknada je (za sada, valjda se nece mjenjati kad to preuzme HZZO) 2500kn i 800 kn DD.

dokumentacija: svi nalazi koje imas za dijete (obavezno fizijatar, neuropedijatar, otorinolaringolog i okulist)
od tvojih dokumenata nisam sigurna, moras imati potvrdu o zaposlenje za oba roditelja,drugo se ne sjecam, pisalo se o tome pa malo pogledaj.[/quote]

malena bebo hvala puno..danas sam zvala hzzo i rečeno mi je da zahtjev trebam predati mjesec dana prije nego sto dijete navrsi godinu dana, te da je tri mjeseca prije nepotrebno..te da mi od dokumentacije treba očitovanje pedijatra da je djetetu potrebna roditeljska njega..te da ne trebaju nalzi od neuropedijatra, otorinolaringologa i okuliste već samo povijest djetetove bolesti.sada nisam sigurna jel mi specijalist tj. fizijatar mora napisati preporuku da bi mi pedijatrica mogla dati to očitovanje ili ona to može i bez preporuke???imate li vi iskustva s tim?? :? :?

mi uopće nismo sigurni imamo li pravo traziti njegu djeteta ako malena ima displaziju kukova te je nosila remenčiće tj. kaišiće sve do 7ipo mjeseci???sada ima 8 mjeseci te se jos nije uspjela okrenuti nijednom.. :? :?

split
23.02.2009., 17:52
Marija st da li su to informacije sa splitskog HZZO-a. Meni nitko nije spomenuo preporuku pedijatra. Pitala sam pedijatra i rekla mi je da nikakve upute nisu dobili iako bi mi je rado napisala.

paws
23.02.2009., 23:10
Cure kako ide sa produženjem za DD, koji se papiri moraju predati u Žajinu do 28.2.

Znači ja sam ga primala godinu dana i sada ga trebam samo produžiti

MBee
24.02.2009., 08:20
Samo zahtjev predaš.

maxi
24.02.2009., 09:21
ja sam jučer predala u Klovićevu molbu za novo vještačenje, sad me baš zanima koliko će trajati.....

paws
24.02.2009., 09:42
Samo zahtjev predaš.

A mogu slati poštom preporućeno?
Kako, samo na adresu A. Žaje 44?

Školjkica
24.02.2009., 10:10
Imas na njega automatsko pravo, ali moras ODMAH (cim dobijes pravomocno rj.) otici u A. Zaje i predati molbu za DD. Obrazac kupi u NN ili imas na netu negdje, mozes skinut. Oni tamo nemaju obrazac pa da te ne bi slali nazad. DD dobivas od dana kad si podnijela molbu za DD a ne od dana od kad ti vrijedi dopust za njegu, zato treba ici odmah.

ne znam jel se još pisalo o ovom, mene su zvali i rekli da će mi vrijediti od datuma na rješenju, znači od kad mi teče njega

malena beba
24.02.2009., 12:08
jos nista od love :cry:

Muca
24.02.2009., 12:31
jos nista od love :cry:
također ništa.

sram ih može biti :evil:

malena beba
24.02.2009., 13:32
meni sjelo :D :D :D

juuupiiiii :D

otocanka
24.02.2009., 13:40
Samobor = 0 :roll:

pale
24.02.2009., 14:08
Evo i meni sad sjelo :D

Muca
24.02.2009., 14:10
Evo i meni sad sjelo :D

koja banka?

Muca
24.02.2009., 14:34
napokon sjelo u Zabi :roll:

otocanka
24.02.2009., 14:54
napokon sjelo u Zabi :roll:

Nema to veze s bankom. I ja sam u Zabi, pa mi nije sjelo. Tete u računovodstvu kažu da to ovisi o područnom uredu CZSS-a.