PDA

Pogledaj cijelu verziju : Zmije oko zgrade!!!!!

ivana zg
13.05.2008., 00:40
Preselili smo se u novi stan, suderen, malo dalje od nas je šuma, a metar od zgrade je nečije zemljište zaraslo travom.
Prije nego smo se preselili molila sam muža da stavimo mreže radi komaraca i vrlo mogućih zmija i mišeava, ali on nije stigao?
Danas je ispred mojih ulaznih vrata moju sestru doćekala tanka sivkasta 15-20cm zmijica, koja je siktala jezikom.
Ova se snašla i pogodila ju kamenom, a zmija je otišla u odvod za kišu.
Što da radim, vrata su mi često bila otvorena i ne znam imam li koju u kući, a imam bebu od 1g dana.
Kakve mreže da kupim, metalne????? Zna li tko jesu li te zmije otrovne i što ako mi ne daj bože ugrizu djete?
Imam li kakav otrov za njih da posipam po dvorištu?
Svaki savjet će mi pomoći.
Pomozite molim vas, sva sam u strahu, stižu vrućine i grozim se što sve mogu očekivati.
Inače sve sam odvode u kući zatvorila, na lavabou, kadi, poklopila školje, i zaljepila odvode na podu WC-a :cry: :lol:

mommy_plesačica
13.05.2008., 07:33
Evo malo o otrovnicama u Hrvatskoj. (http://www.llc-eco-adventureagency.hr/robinson.php?sub=39&odabir=761)

Dakle, male su šanse da je u pitanju otrovna zmija, a još manje da ćete nastradati. Ja bih mreže stavila zbog miševa jer se njih bojim daleko više od zmija :roll:

ana.m
13.05.2008., 07:42
Možda je to bio sljepić...

Trina
13.05.2008., 08:13
Imam paničan strah od zmija a tu kod mene ih ima ono stvarno puno.To su sve blavori,oni ni nisu zmije (nego valjda gušteri sa zakržljalim nogama :roll: ) ali meni je to sve isto.Ima i bjelouški,plavuški...sve je to meni muž objasnio,pokazao,nosa ih po rukama on i djeca a ja umiiireem.Poskoka nema i u svom tom strahu to me tješi.Ne znam što da ti kažem,nek ti napravi nekakvu ogradu ako može ,kod nas je nemoguće tako nešto

Ines
13.05.2008., 08:36
ima neko sredstvo koje ih (navodno) tjera
pa one neke 'zujalice' koje ih (navodno) tjeraju

ja bi stavila mrezu na prozore (ne znam kakvu, ali gustu u svakom slucaju)

Deaedi
13.05.2008., 08:42
Mislim da bi najbolje rjesenje bilo sanirati to napusteno zemljiste. Da li mozete traziti od vlasnika da ga pokosi i pocisti? Naime, i kod do moje kuce je velika livada/dvoriste ciji su vlasnici ljudi koji zive vani. Dolazili bi tu na 2,3tj preko ljeta, pokosili i otisli. A ostalo vrijeme trava visoka 1m. Uglavnom, kontaktirali smo ih i trazili da to pokose kako znaju i umiju. Dogovorili su se sa nekom rodbinom koja je onda dolazila kositi.

flower
13.05.2008., 09:02
moj otac je neki dan ubio zmiju koja se izlezavala nazidu nase kuce, imamo slikicu, jel se tko stvarno kuzi da nam kaze jel opasna ili ne.

zhabica
13.05.2008., 09:17
moj otac je neki dan ubio zmiju koja se izlezavala nazidu nase kuce, imamo slikicu, jel se tko stvarno kuzi da nam kaze jel opasna ili ne.

aj stavi. najvjerovatnije je neka poljarica.

zhabica
13.05.2008., 09:17
To su sve blavori,oni ni nisu zmije (nego valjda gušteri sa zakržljalim nogama :roll: )

:yes:

stray_cat
13.05.2008., 11:01

ako ste ubili zasticenu zmiju to povlaci za sobom kaznu

inace je u hr zabranjeno ubijati zivotinje

čokolada
13.05.2008., 11:14
:roll:

Frida
13.05.2008., 11:24

idem OT ali flo, pa ovo je katastrofa :shock:

tata je trebao uzeti zmiju i odnijeti ju na Učku ili Platak, a ne batinom po jadnoj bespomoćnoj životinji... ;)

zhabica
13.05.2008., 11:26

ako ste ubili zasticenu zmiju to povlaci za sobom kaznu

inace je u hr zabranjeno ubijati zivotinje

eto na, ja se tila pravit vazna a ti mi pripade flower
:mrgreen: ¸

inace, u pravu si, zasteicene su, ali ne sve, evo popis zasticenih zmija:

Zmije (Ophidia)

- crna poljarica (Coluber viridiflavus) (http://images.google.hr/images?hl=hr&q=Coluber%20viridiflavus&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi)

- šara poljarica (Coluber gemonesis)

- šilac (Coluber najadum) (http://images.google.hr/images?um=1&hl=hr&q=Coluber+najadum)

- bjelica (Elaphe longissima) (http://images.google.hr/images?um=1&hl=hr&q=Elaphe+longissima)

- kravosas (Elaphe quatuorlineata) (http://images.google.hr/images?um=1&hl=hr&q=Elaphe+quatuorlineata)

- pjegava crvenkrpica (Elaphe situla) (http://images.google.hr/images?um=1&hl=hr&q=Elaphe+situla)

- smukulja (Coronella austriaca) (http://images.google.hr/images?um=1&hl=hr&q=Coronella+austriaca)

- bjelouška (Natrix natrix) (http://images.google.hr/images?um=1&hl=hr&q=Natrix+natrix)

- ribarica (Natrix tesselata) (http://images.google.hr/images?um=1&hl=hr&q=Natrix+tesselata&btnG=Pretra%C5%BEi+slike)

- zmajur (Malpolon monspessulanus) (http://images.google.hr/images?um=1&hl=hr&q=Malpolon+monspessulanus)

- crnokrpica (Telescopus fallax) (http://images.google.hr/images?um=1&hl=hr&q=Telescopus+fallax)

- planinska riđovka (Vipera ursinii) (http://images.google.hr/images?um=1&hl=hr&q=Vipera+ursinii)

čokolada
13.05.2008., 11:33
Znam da je zmiju najbolje ne dirati u prirodi, ali zateknem li je u kući što da joj radim, pozovem je da ostane na ručku? I pitam je iz koje je familje?
Užasavam se gmazova.

Arwen
13.05.2008., 11:46
meni su zmije odvratne i neću ih ganjat po šumi i ubijati
ali kad mi dođe na vrata neću je ni pozvati unutra :mrgreen:

dobro babore znam da su u biti gušteri i zaobiđem ih ali kod mene ima poskoka i rađe ču ubiti jednu zaštićenu nego dopustiti da mi poskok ubije
dijete sorry

zhabica
13.05.2008., 11:47
Znam da je zmiju najbolje ne dirati u prirodi, ali zateknem li je u kući što da joj radim, pozovem je da ostane na ručku? I pitam je iz koje je familje?
Užasavam se gmazova.

pa ponudi joj cokoladu :mrgreen:

salu na stranu, mislim da u takvim situacijama svatko reagira instinktivno. netko ih hvata rukama i iznese vani a netko toljagom po glavi.

stray_cat
13.05.2008., 11:55
Užasavam se gmazova.

daj ti meni samo objasni kak ces zmiju zatec u kuci?

vece su ti sanse dobit na lotu ili da ti meteor padne na glavu nego da u zagrebu iz cistog mira doma zateknes zmiju

zmije ti se ne mogu penjat po zidovima, ne prolaze kroz zidove ili vrata

kak sam ja fascinirana sarolikoscu zivotinjskog svijeta, od izgleda, do specijaliziranosti za prezivljavanje ne mogu skuzit da su ljudi uzasnuti bilo kakvim zivotinjama

idem pokusat nabavit ozbiljnije upute kako postupiti i slucaju da stvarno natrcite na neku zmiju

zhabica
13.05.2008., 12:03
daj ti meni samo objasni kak ces zmiju zatec u kuci?

nama je jednom usla kroz otvoren prozor u spavacu sobu, mama i tata su je jedva ulovili i izbacili. al kuca je stvarno tada bila okruzena divljinom. i sad doma ih cesto nadjemo na balkonu ili ispred vrata ali to su sve bezopasne pa ih ne diramo, eventualno slikamo. prije one pobjegnu od nas.

vece su ti sanse dobit na lotu ili da ti meteor padne na glavu nego da u zagrebu iz cistog mira doma zateknes zmiju

ovisi di zivis. doduse u zagrebu u uzem smislu i ja mislim da nema sanse, al ne znam di cokolada zivi, u kakvom okruzenju.

idem pokusat nabavit ozbiljnije upute kako postupiti i slucaju da stvarno natrcite na neku zmiju

aj pliz, taman i ja to trazim i imam neke al ne mogu izvuc iz pdf-a.

Deaedi
13.05.2008., 12:08

Ajme meni, pa da sam barem do sada dobila vec 3x na lotu, umjesto u dvoristu naletila na zmiju!!!! (Gajnice) :roll:

flower
13.05.2008., 12:11
mi zivimo na rubu sume, a ona je odlucila svoju rupu napraviti na spoju nase kuce i zemlje, branili smo svoj teritorij. a o tome da je nepotrebno ubiti je - slazem se, vec je on dobio filadu, no prvi nagon je bio takav.

zhabica
13.05.2008., 12:14
mi zivimo na rubu sume, a ona je odlucila svoju rupu napraviti na spoju nase kuce i zemlje, branili smo svoj teritorij. a o tome da je nepotrebno ubiti je - slazem se, vec je on dobio filadu, no prvi nagon je bio takav.

hoces stavit fotku?

bibai
13.05.2008., 12:18

Ja sam prije dvije godine autom dovezla zmiju u centar grada.
Od kud? Nemam pojma.
Ne bih ni skužila da je izgmizala iz mog auta da mi radnici Zrinjevca koji su bili nekoliko metara dalje nisu signalizirali.
Srećom nije osvanula u kabini tijekom vožnje. Ili ja nisam primjetila . :lol:

Trina
13.05.2008., 12:23

dobro babore znam da su u biti gušteri i zaobiđem ih ali kod mene ima poskoka i rađe ču ubiti jednu zaštićenu nego dopustiti da mi poskok ubije
dijete sorry

Što je poskok zaštićen?? :shock:

jadranka605
13.05.2008., 12:26
Nabavi mačku (ironije li) koja će riješiti zmiju kako je to priroda naumila, a nitko joj neće prišit za vrat da je ubila zmiju... No šalu na stranu...

Da vidim zmiju u PRIRODI, zaobišla bi je ili ju pustila da prođe pored mene, dok sam ja potpuno mirna, no kad bi ona navratila na MOJ teritorij, bila bi prisiljena braniti ga, odnosno moje potomstvo. To je prirodni nagon.
Ali nebi ju ubila, već bi je potjerala, možda stavila u vreću i odnila je šta dalje mogu.

Ako ti se uvuće u kuću, a bojiš se, zovi veterinara, ako imaš priliku ili neku jaču mušku osobu koja će to riješiti (meni MM uopće nebi pomogao)

zhabica
13.05.2008., 12:29

nije. ni on ni ridjovka nisu zasticeni.

zhabica
13.05.2008., 12:32

nije. ni on ni ridjovka nisu zasticeni.

zaboravila san rec da je prije bio zasticen. nemam sad vremena trazit, mislim da je nedavno skinuta zastita. kad nadjem najnovije podatke javim.

Ailish
13.05.2008., 12:35
što mačka može likvidirati zmiju :shock: :?
po ovome je poskok na listi zaštićenih http://zasticenevrste.azo.hr/

Trina
13.05.2008., 12:37
Naravno da može,ja sam više puta vidila mačku kako papa zmiju.Ne znam samo kako bi se provela da pokuša smazati poskoka,ko bi bio brži

zhabica
13.05.2008., 12:39
što mačka može likvidirati zmiju :shock: :?

:yes:

po ovome je poskok na listi zaštićenih http://zasticenevrste.azo.hr/

zastite se mijenjaju s vremena na vrijeme. na nekim stranicama ostanu stari podaci.

maloprije san nasla podatke od 2007. pa san tila jos jednom provjerit.

onaj popis koji san stavila je sa mzopu a ni tu nema poskoka. samo mi treba jos malo vremena da nadjem tocne podatke, sad moran rucak spremat, javim se kasnije.

Ailish
13.05.2008., 12:40
AZO se poziva na NN iz 2006, dakle starije

Arwen
13.05.2008., 12:43
nama je poskok bio u kući i tata ga nije htio ubiti nego ga je lovio
pa je ovaj njega dva puta ugrizao pa ja tata ne poskok dospio na hitnu
pa je na kraju umalo umro od reakcije na protuotrov
prema tome slobodno me prijavite ali ja kad ga vidim ću ga umlatiti

stray_cat
13.05.2008., 12:44

dijete sorry

vrlo (bez zezanja)

Ailish
13.05.2008., 12:50
ja ne bih pokušala umlatiti poskoka a niti loviti ga. Mislim da je brži od mene. Ukipila bih se na mjestu i čekala da ode

Trina
13.05.2008., 12:52
nama je poskok bio u kući i tata ga nije htio ubiti nego ga je lovio
pa je ovaj njega dva puta ugrizao pa ja tata ne poskok dospio na hitnu
pa je na kraju umalo umro od reakcije na protuotrov
prema tome slobodno me prijavite ali ja kad ga vidim ću ga umlatiti

Pa normalno da ćeš ga umlatiti.Koga briga jel zaštićen ili nije.Samo onoga ko živi u centru velikog grada di je vjerojatnost da ćeš viditi poskoka nikakva.

Ailish
13.05.2008., 12:54
kako biste umlatili poskoka? ja bih rekla da time povećevate šansu da vas ugrize. Osim ako imate jako dobre reflekse i odlično gađate :?

AdioMare
13.05.2008., 12:58
ja ne bih pokušala umlatiti poskoka a niti loviti ga. Mislim da je brži od mene. Ukipila bih se na mjestu i čekala da ode
Mislim da je ovo lakše reći nego učiniti. Zar stvarno imaš tako jake živce? Ja mislim da bi me ili panika ili histerija progutale. Od kud ja znam kad on ima namjeru otići? Da je 10 sec još bih i pričekala. :mrgreen:
Ja bih dala petama vjetra, bez puno razmišljanja.

Ailish
13.05.2008., 13:02
AdioMare, samo teoretiziram :mrgreen:
ali zbilja mislim da je pokušaj umlaćivanja zmije opasniji za čovjeka nego za zmiju
osim za ljude koji su, ne znam, odrasli na kamenjaru i imali prilike vježbati gađanje zmije kamenjem

Arwen
13.05.2008., 13:03
Mislim da je ovo lakše reći nego učiniti. Zar stvarno imaš tako jake živce? Ja mislim da bi me ili panika ili histerija progutale. Od kud ja znam kad on ima namjeru otići? Da je 10 sec još bih i pričekala. :mrgreen:
Ja bih dala petama vjetra, bez puno razmišljanja.

pa ne bi ga ja ni lovila vanka ali ako mi je u kući
kao šta je tada bio, šta da radim :/

dijana76
13.05.2008., 13:05
ma daj stray,jesi li ti svjesna šta pišeš?
kažu:zmija bježi od čovjeka.pa valjda bježi,ali ta jedna je baš išla na nas dok smo bili na moru u dvorištu,a u dvorištu djeca.
ili,ne ide u kuću,samo ne znam zašto je jedna pobjegla drito u pukotinu ispod kuće,a mogla je i u kuću...
mi smo obadvije ubili,i ovu od metar i pol i ovu od pol metra.meni ih nije žao jer smatram da su ugrožavale moju djecu i mene,a sada neka me tuži tko god hoće.

usput,
otrovnice imaju trokutastu glavu!

Ailish
13.05.2008., 13:05
ne znam, vjerojatno je najpametnije na rikverc izaći iz kuće, zatvoriti vrata i pozvati... ne znam koga? Stručnjaci što kažete?

Ailish
13.05.2008., 13:07
ovo je bilo za Arwen. Tako su mene učili u školi, zmije slabo vide pa se treba polako udaljiti. Je li istina ne znam

a zakaj
13.05.2008., 13:07
ja sam nedavno (post festum) saznala da je antun bio s dedom u lovu na poskoke.
Ima ih puno oko njegovog vinograda, deda ih inace cesto umlati.
Navodno su u to doba bili jos jako tromi i usporeni od zimskog sna, pa nije bilo opasno.
Ja sam se ipak smrzla.

Bilo bi mi drago da nisu zasticena vrsta, jer bi mog malog zoologa jako rastuzilo da je ubio ugrozenu zivotinju. Inace je bio odusevljen tom epizodom.

Ja ne znam sto da mislim o tome.
Rado bih da se zivotinje ne ubijaju, ali ovi poskoci u vinogradu jesu izravna prijetnja ljudima.

ivana zg
13.05.2008., 13:25
Ovako ja živim u Zagrebu, iz Dubrave preselila u Sesvete tj. u Brestje kada se ide prema Novoselcu. Znači tu nemam poskoka, pa me zanima koje otrovnice žive tu u Prigorju, i postoji li s ove strane Medvednice krpelj koji prenosi menigitis, malo O.T. znam da oni žive u sjevernim krajevima :cry:
Stan je suteren, iza nas je ta livada a i prema početku šume i neka kuća, ovdje ne poznam nikoga, sad je li netko tamo živi nemam pojma, ni kako se dolazi do te kuće-ja preko livade ne idem ni mrtva :P Naravno da bi trebali pokositi, najbolje zapaliti, ako ima zmija....

Jedan susjed mi se neki dan nasmijao kada sam spomenula strah od zmija, on kaže da ju nikad nije vidio a tu živi 30 godina, e sad kad mu kažem za ovu...reći će zmija došla za zmijom :oops: :lol:

Dosta šale, recite mi zna li tko gdje ima za kupiti tih proizvoda za tjeranje zmija, miševa...i ja sam protiv ubijanja životinja, ali nađe li mi se na kolicima djeteta u dvorištu, ako ne bih umrla od straha, zamlatila bih ju sigurno-kazna ili moja beba-mislim da nije teško odlučiti!!!!!

Inače prošle godine sam u Hercegovini na sred prometne ceste vidjela poskoka, u sred bijela dana, bio je dugačak kao jedan trak ceste, MM je prešao preko njega, tak da ga ne zgazi, ja sam se smrzla, jer sam mislila da će nam se zavuć u auto, kada smo ga prošli, ja sam se okrenila, a on se od straha ili bijesa brrrrr podigo do pola u zrak :shock: užas....baka mi je iz Hercegovine i ona je milion puta lovila tu živinu rukama i nije ju ugrizla-ja bih umrla od pogleda na nju....ta zmija je prestrašna..

Zmije se itekako uvuku u kuću, pogotovo tamo gdje je hrana i voda......gledala sam davno Američki dokumentarac o udavima u zgradama u sred New Yorka, pobjego iz stana i uvukao se u drugi...žena našla kožu koju je promjenio u ormaru...neke službe su joj cijeli stan porušile ali zmiju ne mogu nać...kažu da može ući u cijevi..instalacije....

Pomagajte dalje sa savjetima i idejama....smije li beba uopće dobiti protuotrov u slučaju ugriz..koliko je to opasno za nju??? :shock: :/

janjica
13.05.2008., 13:54
ja sam nedavno (post festum) saznala da je antun bio s dedom u lovu na poskoke.
Ima ih puno oko njegovog vinograda, deda ih inace cesto umlati.
Navodno su u to doba bili jos jako tromi i usporeni od zimskog sna, pa nije bilo opasno.
Ja sam se ipak smrzla.

Bilo bi mi drago da nisu zasticena vrsta, jer bi mog malog zoologa jako rastuzilo da je ubio ugrozenu zivotinju. Inace je bio odusevljen tom epizodom.

Ja ne znam sto da mislim o tome.
Rado bih da se zivotinje ne ubijaju, ali ovi poskoci u vinogradu jesu izravna prijetnja ljudima.
:shock: :shock:

ma koliko ti sin ima godina?! pa je ste normalni?

Ines
13.05.2008., 14:07
ivana zg

pogledaj u sjemenarni na zitnjaku

a zakaj
13.05.2008., 14:34
pa je ste normalni?

pa mislim da uglavnom jesmo :)

kao sto sam rekla, meni nije drago sto su to radili, i sljedeci put kad budu isli u vinograd reci cu nek izbjegavaju poskoke.
ali, znam da je deda inace razumna i odgovorna osoba, i da moze procijeniti sto je stvarno opasno.
no, mene je ipak strah, i ne bih im to vise dozvolila.
ali mi se ne da dramiti oko proslog dogadjaja.

a mozda sam i ja dogadjaj malo prenapuhano opisala. nije antun ubio poskoka, on je samo gledao (i poslije se s mrtvim slikao).

zhabica
13.05.2008., 15:00
AZO se poziva na NN iz 2006, dakle starije

evo pogledala sam. u pravu si. u ovom sto sam imala od 2007. su falili. vjerovatno su koristili stare reference, a kako se to svako malo mijenja onda sam mislila da je tocno.

Drzavni zavod za zastitu prirode (http://www.dzzp.hr/naslovna.htm) stavio je Priopćenje: Uobičajena pojačana proljetna pojavnost zmija zbog parenja (http://www.dzzp.hr/publikacije/priopcenje_zmije_042008.pdf)

citiram:

U Hrvatskoj živi 16 vrsta zmija i sve su strogo zaštićene ili zaštićene temeljem Zakona o zaštiti prirode, te je zabranjeno bez opravdanog razloga njihovo uznemiravanje, hvatanje, ozljeđivanje i ubijanje.
Od ukupno 16 vrsta zmija koje obitavaju u Republici Hrvatskoj, tri vrste su otrovnice: poskok, riđovka i planinski žutokrug.
Zmije se ugrizima koriste u samoobrani.

sto se tice zastite onaj prvi popis sam nasla na mzopu (http://www.mzopu.hr/default.aspx?id=4058). postoje dvije kategorije zastite: Strogo zasticene zavicajne vrste. Poskok i ridjovka su Zasticene zavicajne vrste (prema Pravilniku o proglasavanju divljih svoji zasticenim i strogo zasticenim NN 07/06) dakle u razlicitoj su kategoriji ali su svi zasticeni.

Tu (http://www.dzzp.hr/zasticene_vrste.htm) mozete pogledat koja je razlika u te dvije kategorije zastite. [/url]

Ailish
13.05.2008., 15:11
zhabica, vidim da se kužiš, je li točno da su sve otrovnice u Hrvatskoj dugačke najviše 1 metar? to sam negdje pročitala, ne znam gdje

zhabica
13.05.2008., 15:26
je, obicno su kraceg tijela, do metra najvise, rijetko su bas tako velike, evo i na mmonim linku pise kratko:

U Hrvatskoj živi tri vrste zmija otrovnica. To su riđovke (Vipera berus), planinska riđovka (Vipera ursinii macrops) i poskok (Vipera ammodytes). Sve naše skupine pripadaju skupini ljutica (Viperidac)

Sve zmije porodice ljutica prilično su zdepaste i kratkog repa. Glava se jasno izdvaja od ostalog dijela tijela i srcolikog je ili trokutastog oblika. Prekrivena je uglavnom sitnim ljuskicama. Oči svih ljutica imaju okomitu zjenicu, što znači da su prilagođene gledanju u tami. Gotovo sve rađaju žive mladunce, koji su otrovni od rođenja. Zubi im izgledaju kao injekcijske igle, u unutrašnjosti se nalazi kanal, a na vrhu je mali procjep kroz koji izlazi otrov. Smještene su na prednjem dijelu gornje čeljusti.

Prosječna riđovka je duga od 50 do 60 cm. Ženka je veća od mužjaka.
Planinskoj ridjovci prosječna duljina je 45cm.
Poskok je najveća europska zmija otrovnica, dužine od 60-80 cm.

Loryblue
13.05.2008., 15:33
ja se ježim zmija i to su mi najodvratnije beštije i da je milijun puta zaštićena ja bi uvik urlala kad je vidim dok nekoga ne bi dozvala da je likvidira.
od kad je zatoplilo naš snoopy mi je već tri mala poskoka donio na teracu da se "pohvali" kako ih je beknio. jer "kućne" mačke nakon što ubiju zmiju uvik je donesu pokazat gazdi. bljak. šta se mene tiče, dovoljno je da mi zamjauće da je ubio, ne triba mi donosit i corpus delicti. :mrgreen:
a i obećala sam mu najveće pakiranje wiskasa kad im pronađe mamu :lol: jer ako su tu zmijuljci negdi je i mama poskočica. a ne bi volila da mi Šefica na nju naleti.
mi danas dobivamo još dvi male mačke baš radi zmija. kuća nam je na osami uz rijeku i poskok je ko domaća životnija koju naravno (i šta se mene tiče) triba odstranit iz blizine kuće.
btw, od kad sam čula da poskok koti mlade na stablu nije mi svejedno ni kroz šumu prolazit. jer mladi imaju u sebi više otrova nego im majka. brrrrr zmijurine.

flower
13.05.2008., 16:18
nas macak uredno nosi sljepice, zmiju jos nije...

vještičica
13.05.2008., 16:32
Ako možeš držati koke, priušti si to zadovoljstvo. :mrgreen:
Dvorište koje ima okokućetrčeće kokice nikad nema zmija.
Koke ubiju zmije ko od šale (znam, gledala sam kako to rade)

optimistik
13.05.2008., 16:33
svaka čast vama šta "obožavate" životinje..meni je zmija bila pored wc.. aj ja naravno piškila..prošla mi pored noge.. onda je nastala histerija..dan danas se naježim kad se sjetim..iskreno bila je sređena..te neke fore lovljena i puštanja..mislim neznam ko bi tako bljutavu životinju stavio u ruke..ja sigurno ne..
onog kog je volja nak kritizira al te zmije fuj fuj fuj

zhabica
13.05.2008., 16:34
mislim neznam ko bi tako bljutavu životinju stavio u ruke

:mrgreen:

zhabica
13.05.2008., 16:36
majko mila, ispast cu neki teski freak, jedem zabe, lovin zmije... :roll: :lol:

optimistik
13.05.2008., 16:40
zabica..drugi put tebe zovem..
al nadam se da je to bio prvi i zadnji put susreta na wc-u bar.heh :mrgreen:

maria71
13.05.2008., 16:40
Imam paničan strah od zmija a tu kod mene ih ima ono stvarno puno.To su sve blavori,oni ni nisu zmije (nego valjda gušteri sa zakržljalim nogama :roll: ) ali meni je to sve isto.Ima i bjelouški,plavuški...sve je to meni muž objasnio,pokazao,nosa ih po rukama on i djeca a ja umiiireem.Poskoka nema i u svom tom strahu to me tješi.Ne znam što da ti kažem,nek ti napravi nekakvu ogradu ako može ,kod nas je nemoguće tako nešto

ajme

pa gdje ti živiš ?

kod mene ima samo štakora i to kapitalaca

zhabica
13.05.2008., 16:49
zabica..drugi put tebe zovem..

znas kako se kaze, mlado ludo, to je bilo u studentskim danima, dok smo svrljali po terenu puno. sad ih bas ne bi vise lovila ali ih se ni ne bojim panicno.

optimistik
13.05.2008., 16:55
zhabica..mene je u tom trenutku trebalo snimat.. neopisiv trenutak i neopisiva reakcija.. ma fuj fuj.. da me šćopila za guzu bilo bi belaja.. :lol:
sad se na sve to mogu nasmijat..al u to vrijeme su me sve neke čudne beštije napadale.. nakon par dana uđe mi u kuću i šišmiš..ma mislim sve ludo..
to je bio neki urok ;) ..od tada čisto..

ivana zg
13.05.2008., 17:46
zhabica kako onda ove neotrovne zmije ubijaju svoj pljen i čime se uoće hrane?????
Jesu li onda otrovne ove Prigorske zmijetine oko Zagreba ili ne ?????
Umirem od straha uopće ne izlazim iz stana, te zmijetine su mi odvratne.

Loryblue svaka čast, pa gdje ti živiš, mislim vjerujem da je lijepo ali....zmije i šuma brrr

Inače kažu da su ove godine zmije poludile, i da ulaze u kuće ko lude, ljudi ih neprestano nalaze na pragu, i uopće se ne boje ljudi!!!! :shock:

JE LI PROTUZAKONITO KUPITI TAJ OTROV ZA ZMIJE? MISLIM A TKO BI ME PRIJAVIO :lol:

Točkica
13.05.2008., 18:34
Evo i mog iskustva......
Živimo 10 km od grada, isto na rubu šume ( nedaleko Flower :)
Prošlo ljeto došle doma oko 12, pol sata kasnije me zove susjeda da mi iz felge od auta viri zmija.....
Ja pozelenila, mrzim ih.... U međuvremenu došao mm i susjedi, zmija se zavukla u motor, uspjeli je istjerati van i žao mi je reći, zatukli. Slikali je i saznali da je poskok,mali ali ipak poskok.
Od tog dana nitko ljeti ne prilazi svom autu a da ga prvo ne obiđe.....

Ailish
14.05.2008., 09:14
Ako možeš držati koke, priušti si to zadovoljstvo. :mrgreen:
Dvorište koje ima okokućetrčeće kokice nikad nema zmija.
Koke ubiju zmije ko od šale (znam, gledala sam kako to rade)
ovo je super rješenje
bonus: meso i jaja iz bio uzgoja :D

zhabica
14.05.2008., 09:59
kako onda ove neotrovne zmije ubijaju svoj pljen i

otrovnice umrtve/ubiju svoj plijen ugrizom i ubrizgavanjem otrova. neotrovnice najcesce svoj plijen uguse tako da se omotaju oko njega, ulove plijen celjusti i stisnu ga svojim tijelom i progutaju. obicno je plijen koji love bitno veci od njih (a nije covjek ;) ), da bi ga progutale moraju jako otvoriti usta. misicima u tijelu guraju plijen duboko u usta do zeluca.
hrane se manjim plijenom, ali ugrizu i čovjeka zbog samoobrane.

čime se uoće hrane?????

evo tu (http://www.biol.pmf.hr/e-skola/odgovori/odgovor248.htm) je lijepo sazeto:

Što se tiče prehrane mladih zmija ona se uvelike razlikuje od vrste do vrste, ali postoji jedan termin koji se zove ontogenetička promjena (engl. ontogenetic shift) i uključuje upravo tu promjenu prehrane od mladih do starijih (većih) zmija. Radi se zapravo o sljedećem - zmije jedu relativno veliki plijen u odnosu na svoju veličinu (čak do 70% svoje tjelesne težine i širi nego što je njihova glava). Često čak izbjegavaju "premali" plijen, iz energetskih razloga (utrošeno vrijeme i energija na lov i slično). Iz tog razloga su morali razviti morfološke prilagodbe kao što su labavo povezana donja i gornja čeljust, nema sternuma (prsne kosti). Nakon što se najedu mogu postiti neko vrijeme. Upravo zbog te veličine i dostupnosti plijena prehrana se može razlikovati, i često se razlikuje, kod mladih i odraslih jedinki. Neke mlade zmije se primjerice hrane kukcima ili gušterima dok su mlade (male) - šara poljarica (Coluber gemonensis), zmajur (Malpolon monspessulanum), crnokrpica (Telescopus fallax) šilac (Coluber najadum), a kao odrasle se uglavnom hrane većim plijenom bilo da su to mali sisavci, ptice, manje zmije i slično. Bjelouške (Natrix natrix) se uglavnom hrane vodozemcima, ali dok su male to su obično punoglavci, vodenjaci... a kao odrasle taj plijen su veće, robusnije žabe. Ribarica (Natrix tessellata) i kao mlada i kao odrasla jede ribe, ali postoji razlika u vrsti ribe kojom se hrani, a to varira od područja do područja (i dostupnosti plijena). Poskok (Vipera ammodytes) se kao mladi hrani npr. gušterima, a kasnije malim sisavcima. U svakom slučaju, razlika u veličini plijena mladih i odraslih zmija postoji kod gotovo svih vrsta. Na našim zmijama je rađeno jako malo ekoloških istraživanja.

Inače kažu da su ove godine zmije poludile, i da ulaze u kuće ko lude, ljudi ih neprestano nalaze na pragu, i uopće se ne boje ljudi!!!! :shock:

to svake godine kazu ;)

ko sto svake godine kazu da se pojavio morski pas. zmije se boje nas barem jednako kao i mi njih. grizu u samoobrani, kad se osjete ugrozene.

spajalica
14.05.2008., 10:19
ne bojim ih se panicno, ali draze su mi s pristojne udaljenosti, a vjerujem i ja njima :mrgreen: . jedno proljece sam mjesrila nesto na IRB-u podrumu i prozor je bio otvoren na kip. i tako ja sama sjedim i pocnem se okretati na stolici, a niz prozor, jedna mala gmizavica. odem do jedne od odgovornih za taj labos i onda nastala frka :lol: . uglavnom dugo je na prozoru bio natpis. oprez zmija u prozoru ;)

ivana zg
14.05.2008., 23:07
Znači ako te ova neotrovna, ugrize ništa ti se neće dogoditi ili ipak ostanu tragovi zubiju pa moraš primiti npr. tetanus ili tako nešto :? :lol:

Ima li uopće ovdje u sjevernoj Hrvatskoj otrovnica, Poskok živi na jugu?
Je li opasno da beba primi protuotrov?

Loryblue
14.05.2008., 23:29
Znači ako te ova neotrovna, ugrize ništa ti se neće dogoditi ili ipak ostanu tragovi zubiju pa moraš primiti npr. tetanus ili tako nešto :? :lol:

Ima li uopće ovdje u sjevernoj Hrvatskoj otrovnica, Poskok živi na jugu?
Je li opasno da beba primi protuotrov?

ako te ugrize bilo kakva zmija pravac doktor u roku hitno. po kliničkoj slici i simptomima se vidi je li ugriz bio od otrovnice ili neotrovnice. kod otrovnica se prvo daje mala (probna) doza antitoksina, a onda cijela doza. i hospitaliziranje je obavezno. pa injekcije tetanusa i kortikosteroida i svašta nešto.
kod ugriza otrovnice jasno su vidljive dvije rupice dok kod ugriza neotrovnice mjesto ugriza izgleda kao ogrebano.

poskok je kamenjarska zmija i karakteristična je za cijelo područje mediterana. kod nas je ima u dalmaciji i hercegovini, a najveća koncentracija poskoka je u popovom polju u hercegovini.

što se tiče beba i zmijskog ugriza odma se sjetim prošlogodišnjeg slučaja na kozjaku kada je bebu od misec i pol dana ugrizao poskok za bradu. beba je, unatoč hospitalizaciji, umrla. otac ili očev prijatelj su poskoka udrili nogom da ne napadne dicu, a zmija je odskočila u kolica pravo na bebu. prestrašan slučaj. :cry:

Juroslav
15.05.2008., 09:22
poskok je kamenjarska zmija i karakteristična je za cijelo područje mediterana. kod nas je ima u dalmaciji i hercegovini, a najveća koncentracija poskoka je u popovom polju u hercegovini.

poskoka ima i na Medvednici i u Samoborskom i Žumberačkom gorju (treba biti pažljiv na osunčanim kamenim predjelima tipa Medvedgrad, Okić i sl., premda ih se nađe svugdje)

Juroslav
15.05.2008., 09:23
e, da, zaboravil sam i Kalnik (tam ih ima poprilično), kao i zagorska brda (Ivanščica, Strahinjščica...)

zhabica
15.05.2008., 09:25
ivana zg nisan jos stigla odgovorit na sva tvoja pitanja jer san u guzvi ali budem. nisan te zaboravila. :*

cekam i da stray cat stavi sta je obecala, ako ne mozes ja cu.

Davor
15.05.2008., 10:01
Osim što su sve zmije zaštićene, tko vjeruje u Karmu, ometanje zmija i njihovih staništa je jaaako loša Karma, a povlači sve moguće vrste nesreća za pojedinca i obitelj.

Među Hindusima postoji priča o paktu sa zmijskim kraljem Takšakom kojim se obećava sigurnost od ugriza svakome tko suočen sa zmijom izgovara njegovo ime: Takšak. Vrijedi probati, ali nisam siguran da ikome mozak toliko brzo radi kada mu ustreba ;)

njumi
15.05.2008., 10:08
Zaštićene ili ne, odležala bih ih zatvoru. :mrgreen:

Al sad bez zezancije, uopće ne mogu zamisliti kako bih se ponašala da sam zatekla zmiju od 15-20cm ispred ulaznih vrata. Imam fobiju (onu pravu, dijagnosticiranu), i općenito je ova tema za mene horor.

ivana zg
15.05.2008., 22:44

poskoka ima i na Medvednici i u Samoborskom i Žumberačkom gorju (treba biti pažljiv na osunčanim kamenim predjelima tipa Medvedgrad, Okić i sl., premda ih se nađe svugdje)

MOLIM NA MEDVEDNICI :shock: :shock: :cry: , ja sam isto mislila da ih ima samo u Dalmaciji i Hercegovini-te su mi zmije horor, skaču s drva na drvo, penju se uz kuće, užas...ne znam zašto su zaštićene, a tako opasne-možda zato što ih ima samo kod nas, endemska vrsta!!!!!!

Poskoci-odvratno!!!!

Juroslav
16.05.2008., 08:59
skaču s drva na drvo, penju se uz kuće

prvi put čujem, si sigurna da nisu bapske priče?

malo OT: da samo znate kak je fini poskok sa žara: najfinije bijelo meso bez imalo žilica i masnoća! 8)

Ailish
16.05.2008., 09:12
ivana zg :love: :taps: pa nije tako strašno, većina nas koji smo često na Medvednici ili u blizini nismo nikad vidjeli poskoka a kamoli bili ugroženi
Nemoj dozvoliti da te strah omete u uživanju u lijepoj lokaciji na kojoj živiš.
btw zmija koju si vidjela na cesti sigurno nije bila poskok - evo i zhabica kaze da narastu do 80 cm, a ona je kazes bila dugacka kao prometni trak

vještičica
16.05.2008., 09:17
Zasigurno znam da se penju na drvo, u najtoplijim ljetnim danima, kod nas krajem avgusta. MM kaže da skaču sa drveta na drvo (poskok) ali rijetko. Ne mogu se popeti uz potpuno vertikalnu površinu (zid), što evo i MM potvrđuje. (MM je iskusan "šumski istraživač", ja sam pripravnik :mrgreen: )

Ancica
16.05.2008., 16:27
Evo nas sa udavom :mrgreen:

Petra draga bou (http://www.fototime.com/D01364480549AB7/standard.jpg)

Ja drzim bou (http://www.fototime.com/D1E539CE63DBCCC/standard.jpg)

Robi mazi bou (http://www.fototime.com/4E57ECE57FB15F3/standard.jpg)

marta
16.05.2008., 16:44
Zhabice, do koje nadmorske visine se moze sresti poskoka?

anchie76
16.05.2008., 16:47
Evo nas sa udavom :mrgreen:

Petra draga bou (http://www.fototime.com/D01364480549AB7/standard.jpg)

Ja drzim bou (http://www.fototime.com/D1E539CE63DBCCC/standard.jpg)

Robi mazi bou (http://www.fototime.com/4E57ECE57FB15F3/standard.jpg)

Zakon :lol:

zrinka
16.05.2008., 16:53
ancice :shock: :* :)

moja prijateljica u hercegovini je kupila neki uredjaj koji kao salje neke valove koji smetaju zmijama i onda se ne priblizavaju kuci

ne znam kako to tocno radi, ali kod nje poskoka nisam vidjela, nadam se i da necu, zivi u ljutom kamenjaru

inace, najludja zmija koju sam vidjela, je kravosis, i to sam ga vidjela ogromnoga gdje bas sise kravu :shock: ludilo...

bjelouske sam znala cesto vidjati, pogotovo na rijeci i u moru, kako plivaju...

jedna mi je skoro pala na glavu kad sam trcala kroz vrt ko dijete, taman ispred mene pala, da sam korak vise bilo bo :shock:

anchie76
16.05.2008., 16:56
Kravosis :lol:

Bjelouske gledam cijeli zivot.. brdo ih je na Karasici gdje sam odrasla.. Evo neki dan u dvoristu kod staraca vidjela malu bjelousku (blizu Drave su)...

Ak ne skacu na mene, meni su ok :mrgreen:

AdioMare
16.05.2008., 18:52
inace, najludja zmija koju sam vidjela, je kravosis, i to sam ga vidjela ogromnoga gdje bas sise kravu :shock: ludilo...
Grom i pakao!!!
Pa što joj siše, krv ili mlijeko?!
I šta krava?

AdioMare
16.05.2008., 19:12
Prugasti smuk ili kravosas (Elaphe quatorlineata, syn. Coluber quatuorlineatus) je najsnažnija i najdeblja zmije Europe, a pored šare poljarice i najduža, jer može preći duljinu od 2 metra. Za ovu su zmiju vezana pogrešna mišljenja o tome da kravama može sisati mlijeko, što je skroz netočno jer zmije uopće nemaju mogućnost sisanja. Iako je vrlo duga i snažna, kravosas je dosta miran i slabo pokretljiv i nije agresivan poput nekih drugih zmija. Zadržava se po nižim predjelima, osobito po rijetkim listopadnim šumama, hrani se miševima, štakorima i drugim manjim sisavcima, kao i pticama i njihovim jajima. Naseljava južni dio Balkanskog poluotoka, Italiju, Siciliju, te priobalni pojas Bugarske, Rumunjske i Ukrajine.
Jeste me!!!
Al' to sam si odmah i mislila.

mamma Juanita
16.05.2008., 19:18
otkud ta legenda o kravosasu?
i ja sam je čula davno, kao ima ih u Istri i sišu :trep: ..

mamma Juanita
16.05.2008., 19:19
...sišu krave

Ancica
16.05.2008., 19:22
netko greskom rekao kravosis umjesto kravosas i eto ti legende :mrgreen:

mamma Juanita
16.05.2008., 19:25
al mene kopka otkud mu ime :trep:

Davor
16.05.2008., 21:40
Kravosas je strašno znatiželjna beštija i zna te pratiti uz put i povremeno pogledavati. Izgledom prilično podsjeća na držalju od motike (debela je). Zapravo su jako umiljate.

Anvi
16.05.2008., 22:02
Ajme, da ne povjeruješ. Koliki strah, kolike predrasude, i to na ovako uglednom, edukativnom forumu. Sirote, sirote zmije. :(

To su korisne životinje, imaju svoje mjesto i svrhu u prirodi. Ako vam se posreći da koju sretnete, pustite je na miru i ona će vas. A ako vam se mota oko kuće, možete biti sretni: neće biti ni miševa, ni žohara, ni štakora, ni ostalih beštija.

ljiljan@
16.05.2008., 22:07

Pusti ti upute od onih koji su zmije vidjeli u laboratoriju. Kad ti nagaziš na zmiju onda se javi sa svojim iskustvom kako si postupila. ;)

uporna
16.05.2008., 22:08
Ako su već ti poskoci zaštićeni, koga se može pozvati da ih maknu, preseli ako su uz same obiteljske kuće gdje ima djece a lokacija je Gračani 5 minuta autom od Centra? Mislim ljudska vrsta je također zaštićena (za ubojstvo se ide u zatvor), pa sad ti procijeni ko treba stradati čovjek ili zmija.
Inače nisu sitni i mršavi već poprilično veliki i ima ih previše :shock:

zhabica
16.05.2008., 22:51
uh, koliko pitanja, evo ovako:

Kako izbjeci zmijski ugriz?

Sjetite se da se zmije boje vas u najmanju ruku jednako kao i vi njih. Ne uznemiravajte ih! Grizu kad se osjete ugrozene! Dopustite im da pobjegnu od vas i u vecini slucajeva cete izbjeci ugriz.

Zmije cesto mogu odskociti za gotovo polovicu svoje duljine stoga se pri susretu sa zmijom udaljite! Sto prije i sto dalje tako da vas zmija ne moze doseci!

Kad ste u prirodi nosite cizme i duge hlace.

Budite pazljivi gdje stavljate ruke i noge. Zmije se dobro prilagodjavaju okolisu u kojem zive stoga ih je cesto tesko uociti.

Nikad ne pokusavajte dirati zmiju cak i kad vam se cini da je mrtva. Zmije su hladnokrvne zivotinje, dakle ne mogu održavati tjelesnu temperaturu vec za to koriste suncevu energiju i toplinu okolisa u kojem se nalaze. Najaktivnije su na temp. od 25-32°C . Ako je tempertura niska miruju i mogu se ciniti mrtve, a nisu, i mogu ugristi.

Kako zmije grizu?

Zmije otrovnice ugizu svoj plijen i ustrcaju otrov koji ima jako brz i snazan ucinak na tijelo plijena. Otrov sadrzi nekoliko razlicitih tvari koje djeluju na ostecenje tkiva, unutrasnje krvarenje, ostecenje zivcanog sustava i srce.

Simptomi ugriza zmije

Ugriz zmije otrovnice rezultira razlicitim simptomima, od jednostavne ubodne rane do posljedica opasnih po zivot.

Lokalni simptomi ugriza poskoka i drugih zmija otorvnica su bolni. Mogu biti nateceni uz krvarenje i mjehurice.
Ugriz zmije otrovnice je specifican jer ostavlja trag od ocnjaka – dvije rupice, dok ugriz neotrovnice ostavlja trag citavog zubala tj. rupica u obliku polukruga.

Opci simptomi su teski i opasni po zivot stoga se potrebno odmah potraziti lijecniku pomoc!

Kada potraziti lijecniku pomoc?

Odmah!

Posllilje bilo kakvog ugriza zmije potrebno je potraziti lijecniku pomoc sto prije. Cak i kod ugriza neotrovne zmije ranu je potrebno sanirati na ispravan nacin te primti tetanus (osim ako nije nedavno primljeno cjepivo).

Utvrdjivanje zmijskog ugriza temelji se na prepricanom dogadjaju. Odredjivanje vrste zmije koja je ugrizla je vazno te je vazno dati precizne i sigurne informacije o ugrizu.

Vazno je ostati sabran te zapamtiti sto vise detalja.

Što nakon ugriza zmije?

Hitno odvesti zrtvu lijecniku!

Vazno je transportitati zrtvu sto prije do hitne pomoci. Mnoge ugrize prati bol i oticanje, no i ako nema simptoma ugriz moze biti opasan cak i fatalan. Zrtvi ugriza pomaze se ubrizgavanjem protuotrova i cjepivo tetanusa iskljucivo pod lijecnickim nadzorom jer protuotrov moze izazvati reakciju soka koja se mora hitno lijeciti. Ako se ispravno lijeci smrtnost od zmijskog ugriza je oko 2%.

Prvi korak nakon ugriza je osigurati da ne dodje do drugog ugriza. I nakon ugriza otrovnica i dalje ima otrova te moze ponovo ugristi sve dok nestane bez otrova. Vazno je udaljiti se sto dalje i ne dirati zmiju.

Zapamtiti sto vise detalja o izgledu zmije kako bi je mogli identificirati. Vazne su sare, oblik glave, ima li roscic? Ovo samo ako ne postoji opasnost od ponovnog ugriza.

Pri pruzanju pomoci ugrizenome radite samo ono za sto ste sigurni da je ispravno.

Uklonite prstenje, narukvice i sve sto moze stiskati i zaustaviti doktok krvi ako dodje do oticanja.

Ako je moguce dobro je isprati ranu u velikoj kolicini sapunice i vode. Nakon ugriza moguce je ocekivati prljavstinu u rani ili komadice zuba.

Ugrizeni dio tijela treba imobilizirati i sprijeciti zrtvu da se giba jer kretanje potice cirkulaciju a ona brze rasnosenje otrova krvotokom po tijelu.

Ugrizeni dio tijela takodjer je dobro podvezati no to treba uraditi pazljivo kako se ne bi potpuno zaustavila cirkulacija i napravila jos veca steta. Nakon podvezivanja budite sigurni da su prsti i dalje ruzicasti i topli sto je znak da nije zaustavljena cirkulacija.

Kod zmijskog ugriza NE smijete:

- rezati ranu i isisavati otrov! Od toga nema pomoci, ne isbacije se otrov a moze izazvati vece probleme poput infekcije i veceg krvarenja.

- koristit alkohol! Ni na ranu niti dat ozlijedjenome da pije. Alkohol siti krvne zile sto omogucava brzi ulazak otrova u krvotok.

- led jer ne unistava otrov ali izaziva ozebline koje mogu biti opasne.

- elektroskovi. Nemaju nikakvog efekta a izazivaju opekline i elektricni sok.

- pokusati usmrtiti zmiju kako bi je mogli identificirati u zdravstvenoj ustanovi, to je nepotrebno a moze doci do ponovnog ugriza.

ivana zg
16.05.2008., 23:13
O Bože!!!!
Poskoka sam vidila u Hercegovinu, na novoj Rojsovoj cesti koja vodi od Gruda preko Posušja za Tomislavgrad.

Ova zmijica mi je bila pred vratima, ako je ona tu onda joj je i mama.

Nadam se da su ove zagrebačko prigorske poljske zmije neotrovne.

GDJE KUPITI OTROV I TU SPRAVU KAJ ŠALJE SIGNALE PA IH TJERA-DAJTE MI ADRESU U ZAGREBU TE TRGOVINE.

Inače ja se bojim da mi se nisu uvukle u stan, pa da ne legnem ili ne stanem na njih, ili da mi dođu na bebu dok spava ili puza!!!!!

zhabica
16.05.2008., 23:17
lory :*

skaču s drva na drvo, penju se uz kuće

prvi put čujem, si sigurna da nisu bapske priče?

tocno je! poskok u rano proljece lijeze zive mlade koji su odmah otrovni. cesto to radi na stablu (ne skace na njega ;) ) nego s njega, ako je u opasnosti. ili mali poskokici ako su nespretni.

ajmeeeeee nemojte sad panicarit. pa to su rijetke situacije, da idete negdi u prirodu mislim da bi bili jako oprezni.

di mi je sad tatek?

i meni je kravosas najsimpaticniji :mrgreen: onako dug i lijenkast, a kad se ljuti puse ko macka. ne bi vjerovali! znate kako macka frkce i puse? e tako i kravosas kad se "ljuti" tj. kad je u opasnosti proizvodi strasne zvukove da zastrasi protivnika.

a to sa sisanjem krave nisan vidila, al to su mi price u kategoriji one: "ovoliko joj je bilo oko!"? moj tata kaze da je to vidija. :unsure: zrinka :*

do koje nadmorske visine se moze sresti poskoka?

marta, ovo ovisi o geografskoj duzini, na niim duzinama, tj blize ekvatoru ima ih i iznad 2000 m.

poskok inace preferira suha, kamenjarska podrucja dosta izlozena suncu no to nije uvjet i moze se naci na bilo kojem podrucju svoje rasprostranjenosti koja se krece od sjevero-istocne Italije, preko dijela Austrije, juzne Slovacke, zapadne Madjarske, Slovenije, BiH, Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Albanije, Grcke, Rumunjske, Bugarske, Turske i Sirije.

zhabica
16.05.2008., 23:21
Ako su već ti poskoci zaštićeni, koga se može pozvati da ih maknu, preseli ako su uz same obiteljske kuće gdje ima djece a lokacija je Gračani 5 minuta autom od Centra? Mislim ljudska vrsta je također zaštićena (za ubojstvo se ide u zatvor), pa sad ti procijeni ko treba stradati čovjek ili zmija.

informacija koju zadnju imam je da se pozove veterinara. no jos nisam sigurna jeli to sluzbeno tako pa uzmi ovo s rezervom. ja bi obicno zvala moje zmijoljupce s faksa :mrgreen:

a pitanje je i koliko je taj veterinar osposobljen za hvatanje zmija, koliko ih poznaje i koliko ih se i sam boji. :/

zhabica
16.05.2008., 23:30
GDJE KUPITI OTROV I TU SPRAVU KAJ ŠALJE SIGNALE PA IH TJERA-DAJTE MI ADRESU U ZAGREBU TE TRGOVINE.

ja znam za ili [url=http://www.misevi.com/misevi.htm]ultrazvucne rastjerivace (]rastjerivace glodavaca [/url)koji ih tjeraju zvukom. mozes ih kupiti tu (http://www.misevi.com/trgovine.htm).

zrinka jel to to?

zhabica
16.05.2008., 23:31
Mislim ljudska vrsta je također zaštićena (za ubojstvo se ide u zatvor), pa sad ti procijeni ko treba stradati čovjek ili zmija.

pa ni u ljudskim zakonima samobrana nije kazneno djelo? :mrgreen:

Davor
19.05.2008., 09:51
Zmijofobima preporučujem selidbu u Irsku, tamo nema zmija.

stray_cat
19.05.2008., 12:15
nesto za nas koji volimo zmije, slike nevena vrbanica i njegovih zmijica

http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=13406.0

http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=14185.0

http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=11249.0

Goge
19.05.2008., 13:33
U Novom listu danas piše:

SPLIĆANKA U BANANAMA NAŠLA AFRIČKU ZMIJU

Djelatnica Tommya u skladištu iza trgovine u Ulici Brune Bušića 8 umalo je nastradala od prave afričke - zmije! Žena je naime u skladištu otvarala kartonsko originalno pakovanje banana, kadli je primjetila da je iz ambalaže izmigoljila zmija. Odmah je alarmirala sve zaposlene, ovi nadležne službe pa su djelatnici veterinarske stanice Filipović napravili klopku i bezbolno uhvatili potencijalno opasnu životinju. Za sada se ne zna koja je vrsta u pitanju (sivo-smeđe boje, izrazito tanka i duljine oko 50 cm), najvjerojatnije je stigla s crnog kontinenta zajedno s transportom banana.

Ines
19.05.2008., 13:36
O Bože!!!!
Poskoka sam vidila u Hercegovinu, na novoj Rojsovoj cesti koja vodi od Gruda preko Posušja za Tomislavgrad.

Ova zmijica mi je bila pred vratima, ako je ona tu onda joj je i mama.

Nadam se da su ove zagrebačko prigorske poljske zmije neotrovne.

Inače ja se bojim da mi se nisu uvukle u stan, pa da ne legnem ili ne stanem na njih, ili da mi dođu na bebu dok spava ili puza!!!!!

vec sam ti napisala na prvoj strani
'otrov' koji nije otrov vec neki tjerac zmija - pogledaj u sjemenarni, imas na netu stranicu sa brojem telefona pa ih zvrcni i pitaj

sprava sa signalima - bilo je u centrima tipa bauhaus/max

Anvi
19.05.2008., 13:43
Hm...ne zna se koja je vrsta u pitanju, ali se zna da je žena umalo nastradala. :roll:
To se zove bespotrebno širenje panike. Zbog ovakvih članaka ljudi razvijaju fobije koje onda na svojoj koži najbolje osjete bjelouške i sljepići.

zhabica
19.05.2008., 13:53
Hm...ne zna se koja je vrsta u pitanju, ali se zna da je žena umalo nastradala. :roll:
To se zove bespotrebno širenje panike. Zbog ovakvih članaka ljudi razvijaju fobije koje onda na svojoj koži najbolje osjete bjelouške i sljepići.
tocno tako. bespotrebno izazivanje panike.

ivana zg
19.05.2008., 23:39
fala lijepa svima na savjetima :*

I sačuvaj Bože da sam se ja našla na mjestu te žene ili samo kao kupac u dućanu, mislim da mi PTSP ne bi ginuo, kao prvo to je šok, da je izvukla mačku iznenadila bi se i uplašila, kada nešto ne očekuješ-tražila bi bolovanje i oštetu za duševno psihičke boli :lol: :cry:

Lako je govorit kada se ne radi o tebi 8) afrička zmija 50cm, vidjeh je danas u Dnevniku....strašnoooo

slava
20.05.2008., 08:54
fala lijepa svima na savjetima :*

I sačuvaj Bože da sam se ja našla na mjestu te žene ili samo kao kupac u dućanu, mislim da mi PTSP ne bi ginuo, kao prvo to je šok, da je izvukla mačku iznenadila bi se i uplašila, kada nešto ne očekuješ-tražila bi bolovanje i oštetu za duševno psihičke boli :lol: :cry:

Lako je govorit kada se ne radi o tebi 8) afrička zmija 50cm, vidjeh je danas u Dnevniku....strašnoooo

:lol: :lol:
Prema zmijama osjećam strahopoštovanje. Obožavam dokumentarce o njima, gledati ih u zoo, fascinantne su sa svojim bojama, ali ih ne volim sretati izvan tih kontroliranih uvjeta.
U starom stanu koji je bio u razini sa zemljom, udaljen svega 50-ak metara od omanje rijeke, imali smo bliske susrete s mladim bjelouškama. Mačak nas u dva navrata "počastio" živim zmijama, donio živu malu zmiju u kuću i tako dva puta. Brrrr. Morali smo ih zatući, iako sam protiv toga.

Ivana2
20.05.2008., 10:25
Ajme, da ne povjeruješ. Koliki strah, kolike predrasude, i to na ovako uglednom, edukativnom forumu. Sirote, sirote zmije. :(

To su korisne životinje, imaju svoje mjesto i svrhu u prirodi. Ako vam se posreći da koju sretnete, pustite je na miru i ona će vas. A ako vam se mota oko kuće, možete biti sretni: neće biti ni miševa, ni žohara, ni štakora, ni ostalih beštija.
x
Ubiti zmijicu koja se smjestila uz kuću je stvarno grehota. Bar kod nas nije teško razlikovati poskoka i riđovku od neotrovnih zmija.

donna
25.05.2008., 22:53
zmije su mi odvratne i bojim ih se..neki dan je u našem naselju u školskom dvorištu pronađena zmijetina gdje se dječica igraju u travi (kažu riđovka ali tko će ga znati)..mislim užasno!!! :shock: :shock: mama mi radi u toj školi pa su je neke žene ubile u dvorištu

Vodenjak
25.05.2008., 23:20
Upalim net nakon stotinu godina, tema pri vrhu i da budem dosljedna pročitam od prvog do zadnjeg slova. Kao pravi zmijofob, sada neću smjeti zaspati, sto puta ću dići jastuk da pogledam da nema koje, pogledati ispod kreveta... Baš mi je to trebalo. :( Ionako sam stalno u panici od njih, a sad moram i auto pregledavati..

Ana :-)
27.05.2008., 16:42
Sada je moj muž ispred naših ulaznih vratiju od kuće vidio zmije točnije u kanalićima di nam je cvijeće

Neke bijele i crne :shock:

Šta da radimo???????

Kako da ulazim u kuću????

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

ivana zg
27.05.2008., 18:45
Mislim da sam jučer pročitala na teletekstu, da se povećao broj zmija, tj. točnije poskoka u imotskoj krajini, da se ljudi pozivaju na oprez, jer zmije ulaze u kuće, više nisu samo na kamenitim djelovima već i u visokoj travi, predpostavlja se da ih se toliko nakotilo jer su izgubile prirodnog neprijatelja, sve manje ljudi šeta šumama i livadama, tako da se one više ne boje ljudi...ljudima se preporuča oprez, hodanje stazicama...za sada nije zabilježen niti jedan ugriz, ali se strahuje od toga....

Eto i zašto su one sada zaštičena vrsta, ako nemaju prirodnog neprijatelja, a i ljudi ih rijetko love, ako se tome ne stane na kraj uskoro će trebati zaštititi ljudsku vrstu!!!!!

zhabica
27.05.2008., 22:36
Šta da radimo???????

pozovi veterinara da ih odredi, ako su neotrovne nema straha. malo je jezivo izgledaju al nema opasnosti od njih. i imas tu lipih rjesenja kako ih se "rijesit" uostalom ako imas mrezu na prozorima nema straha.

ako nemaju prirodnog neprijatelja, a i ljudi ih rijetko love, ako se tome ne stane na kraj uskoro će trebati zaštititi ljudsku vrstu!!!!!

stvarno mislim da nema potrebe sirit paniku. mislim da se clankom lijepo napisalo zasto se pojavilo vise zmija, pa to je zapusten kraj a k tome citiram: a pretpostavka je da su izgubili i prirodne neprijatelje, jastrebove i orliće, a velikim dijelom i čovjeka, koji vrlo rijetko zalazi u njihova područja. Nema dovoljno stoke, pastira je sve manje, a i šetnje prirodom sve su rjeđe, pa se otrovnice ponašaju bez straha.

i reci ti meni sta se ti bojis zmija u imotskoj krajini a zivis u zg? :)

zhabica
27.05.2008., 22:38
ajme opet zbrljani link :roll: . evo opet:
clanak (http://www.radiodalmacija.hr/Vijesti/tabid/3497/articleType/ArticleView/articleId/24923/Ove-godine-neobjanjiva-najezda-zmija.aspx)

Ana :-)
27.05.2008., 23:24
Zvala sam vetrinarsku i oni ne izlaze na teren za te stvari :shock: , ali će mi poslati nekog biologa (privatnika naravno) koji to riješava pa ćemo vidjeti što dalje, mreže na prozorima nemam nigdje :/

zhabica
27.05.2008., 23:28
Zvala sam vetrinarsku i oni ne izlaze na teren za te stvari :shock: , ali će mi poslati nekog biologa (privatnika naravno) koji to riješava pa ćemo vidjeti što dalje, mreže na prozorima nemam nigdje :/

hm. ja mislim da ti muljaju jer se ne znaju ponasat u takvim situacijama :/ :roll: . nadam se da ce biolog bit ok.

a mreze na prozorima su ti super stvar. nema komaraca, musica, i kojekakvih drugih cuda. ovde kod nas je to uobicajena stvar. mi ih imamo i prozori sirom otvoreni a mi mirno spavamo.

ivana zg
27.05.2008., 23:40
Ha, ha imam ih oko zgrade, pa ja otvorih ovu temu :P :* :love: mislim nemam poskoka :oops: :lol:

Mi smo u Bauhausu našli mreže od 9,00-100,00 kn, a vrata s mrežom do 700,00kn, bijele, metalne...itd. pa ti biraj.
Mi smo kupili jednu za 9.00 kn bijelu za probu, pa ćemo se odlućit valjaju li te, ili idemo na skuplju varijantu...

zhabica ja imam rolete, a ove se mreže ljepe, što misliš pošto ih ti imaš, koje su mreže najbolje?
Ja imam puuunoo prozora i balkonska i ulazna vrata.
Može preporuka :)

ivana zg
27.05.2008., 23:49
ah, da, bojim se ja za Imoćana, a i nas ostale koji možemo možda naletiti do tog kraja, a što ako se spuste do mora 8) :lol:
U sred turističke sezone naslov; Na Hrvatskim plažama slobodno se sunčaju poskoci, zaštićena vrsta zmija u ovom kraju, dođite na Jadran da vidite tu atrakciju........ :lol:

zhabica
28.05.2008., 00:03
:lol: a bas si me nasmijala :lol:

a za mreze ti ne znam. sad sam u podstanarima pa su tu vec bile, na prozorima od soba. a doma ih isto tako imamo na prozorima od soba od metalne mreze, vec godinama, od kad san dite bila, a oko kuce nam priroda i puno puta smo nasli zmije i ine bestije ispred kuce al nisu ulazile nikad u kucu. bice znaju da ih se mi ne bojimo :mrgreen:

Marsupilami
29.05.2008., 13:21
http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?p=1593129#1593129

janjica
29.05.2008., 14:37
http://www.jutarnji.hr/dalmacijaiotoci/clanak/art-2008,5,29,poskok_split,121201.jl

:shock:

Ailish
11.06.2008., 13:22
slučajno sam naletjela na epilog priče o zmiji u bananama :)
Nije bila nikakva afrička zmija nego crvenkrpica
http://24sata.hr/index.php?cmd=show_clanak&tekst_id=63210&_no_browse=1

zhabica
11.06.2008., 13:31
ailish :*

Anita-AZ
07.07.2008., 11:26
Meni je jako žao što su prošlog tjedna MM i moj tata brutalno ubili zmiju koja je mirno i sklupčano sjedila u drvenoj poličici iza leđa moje kćerkice, na vikendici.

Ne znam kakva je bila, koje vrste, jer nisam bila sa njima, ali znam da se svaki put kad su se maknuli od nje, jadna zmijica opet sklupčala u krug i nikoga nije dirala, niti pokazivala znakove agresije, sve dok je nisu napali lopatom koju je onda prilično žustro grizla.

Isto tako znam da ne bih mogla dopustiti da mi dijete ostane na vikendici dok je tamo zmija za koju znamo. :/

Sad vidim da je osnova gotovo svakog straha - neznanje i dobro ću se educirati o vrstama zmija, posebno jer se priča o njihovoj brojnosti i na moru, a mi imamo jedan puteljak šumom do plaže.

Svaki put se razočaram sa sobom i odnosom prema prirodi. Kao, ja volim prirodu, biti dio nje, uživam u njenim blagodatima, a zazuji malo veća buba ili zašušti nešto nepoznato i u meni se budi "ubojica".
Pomoć za to je?

zhabica
07.07.2008., 11:37
Pomoć za to je?

sama si dala odgovor - znanje :)

na moru ti se moze dogodit da:

- naidjes na koji zmijicu ali rijetko su opasne, i meni se ovo jos nikad nije dogodilo, mozda putem na neke divlje plaze san naletila na koju poljaricu ali mogu na prste jedne ruke nabrojat koliko puta. na lastovu (i mislim na mljetu) nema uopce zmija pa zmijofobi mogu tamo poc :mgreen:

- moze te ubost osa sto je jako cesto, posebno ako jedes voce ili nesto slatko.

- moze te bocnit jos kakva bubica pa je dobro znat sta napravit u tim, slucajevima i imat broj hitne u mobitelu za slucaj da dijete ima jacu reakciju.

- mozes se ubost na jezinca ili opec na vlasulju/meduzu/neki drugi žarnjak

i mislim da je to to od bestija koje mozes srest.

pokusaj se informirat kod lokalaca kakve vas sve opasnosti mogu doceak pa se informiraj i budi spremna. mislim da ce to bit donprinjeti opustanju na moru. a i ekoloskoj osvijestenosti ;)

apsolutno razumijem strah kad su djeca u pitanju :love:

Davor
07.07.2008., 14:56
Fakat, a u moru na pješčanom dnu možeš stati na pauka (ranj, ralj) i onda je ajme meni (prva pomoć je topla voda, otrov se razgrađuje toplinom). To su sve puno češći problemi od zmijskih.

zhabica
07.07.2008., 15:17
Fakat, a u moru na pješčanom dnu možeš stati na pauka (ranj, ralj) i onda je ajme meni (prva pomoć je topla voda, otrov se razgrađuje toplinom). To su sve puno češći problemi od zmijskih.

da, samo i to je rijetko. nazalost paukov otrov je slican otrovu poskoka i treba reagirati brzo.

citiram:

Ubodeno mjesto se drzi u vrucoj vodi od 30 minuta do jednog
sata. Temperatura treba biti maksimalna koju ubodeni podnosi
(prag bola je 46o C, pa je tesko izdrazati topliju vodu).

Otrovni aparat se sastoji od bodlji u prvoj le|noj peraji, i kratkih,
jakih bodlji na {kr`nom poklopcu. Bodlje su u tankoj ko`noj
ovojnici iz koje viri o{tri vrh. Na bodlji je uzdu`na brazda u kojoj
se blizu vrha nalazi spu`vasto `ljezdano tkivo.
Sli~no zmijskim otrovima,

sa: http://www.medri.hr/~dwolfl/pdf/toxri5.pdf

a zakaj
07.07.2008., 16:06
a crne udovice? a skorpioni? a strsljeni?

zhabica
07.07.2008., 16:15
a crne udovice? a skorpioni? a strsljeni?

moze te bocnit jos kakva bubica pa je dobro znat sta napravit u tim, slucajevima i imat broj hitne u mobitelu za slucaj da dijete ima jacu reakciju.

nisan tila zenu prestravit :)

zato se najbolje informirat kod lokalaca sta te se moze ubist, gricnit ...

ja san od svega najvise srela osa i jezeva

Anita-AZ
07.07.2008., 16:32
Ok. Svih ovih godina idem na more bez straha, a ovaj put ću ići sa isprintanom listom buba, zmija i paukova.

Ima li kakav link do slika opasnih buba, zmija i paukova (ok, zmije imamo)? :mrgreen:

Kakvu reakciju moj sin ima na ubod običnog komarca, ne želim ni razmišljati što bi mu mogla neka buba zločestija od komarca.

Pauk u pjesku, pa pobogu, o tome nisam nikada ni razmišljala. Škorpije me ne plaše, njih smo hvatali u čašicu i nosili daleko. Crne udovice meni ne bi htjele ništa, sigurna sam. :P A stršljeni su mi najbolji frendovi još sa vikendice, nekako mislim da su ok ako se držiš podalje i ne jedeš sočnu breskvu pred njima.

Znači, bojim se paukova u pjesku i zmija, a i tih nepoznatih buba.

Ako netko ima volju, žudim za informiranjem o vrstama buba. 8)

zhabica
07.07.2008., 23:58
mogu li moderatorice podijelit ovaj topic na dva pa da drugi bude npr. "opasnostima na plazi/moru?" da se malo raspisemo :)

Anita daj mi samo malo vremena pa nadjem jos podataka. :love:

Davor
08.07.2008., 08:25
Pauk u pjesku...je vrsta ribe s otrovnim bodljama na leđnoj peraji, a nezgodan je jer se ukopa u pijesak u moru.

mommy_plesačica
08.07.2008., 09:13
na lastovu (i mislim na mljetu) nema uopce zmija pa zmijofobi mogu tamo poc
Da, na Mljetu navodno nema zmija zbog mungosa koji ih tamane. Međutim, prije dva mjeseca smo ipak jednu vidjeli u totalnoj divljini, na južnoj strani otoka.
Mene puno više brinu crne udovice koje su se navodno ove godine strašno namnožile.

Ailish
08.07.2008., 09:15
kažu da nema zmija ni na Cresu, protjerao ih sveti Gaudencije :)

Davor
08.07.2008., 11:38
I na Korčuli su mungosi (manguci :lol: ) pojeli sve što gmiže.

VIPmama
08.07.2008., 12:14
kažu da nema zmija ni na Cresu, protjerao ih sveti Gaudencije

nema OTROVNICA :)

Inače, zmija viđena ljetos na Lošinju, ali koja, ne znam

VIPmama
08.07.2008., 12:14
na plaži :roll:

Rene2
08.07.2008., 13:10
nadam se da kod nas nema otrovnica, ali jeza me hvata od odlaska u dvorište jer je MM već dva puta kosilicom pokosio sljepića. :P

A prije mjesec dana sam na kompostu vidjela kako se ukopava u njega, brrrrr

Anita-AZ
08.07.2008., 17:45
Pita MM kako se rješiti zmije (neotrovne) ako je nađemo ispred kuće. Kako da je zamolimo da ode? :mrgreen:
Jer ugriz neotrovne zmije je također bolan, unatoč tome što nije otrovan i tko bi i dalje cool sjedio uz sklupčanu zmiju? Osim zhabice. :P

Anvi
08.07.2008., 20:24
Anita, ako ne dirate zmiju neće ni ona vas. Garantirano. Zmije nemaju običaj plaziti za ljudima. Oosim možda onih golemih 5-metarskih pitona kojima su ljudi ponekad na meniju, ali njih u nas nema.
I daj molim te razmisli znaš li ikoga koga je ugrizla zmija? :?
Ja znam jednu jedinu osobu, ali ona se bavi zmijama i ima ih...pa jedno 200-tinjak, što otrovnih što neotrovnih, i svakodnevno je s njima u kontaktu tako da je ugriz bio manje-više pitanje vremena. Od "normalnih" :mrgreen: ljudi ne znam nikog.
Stvarno nemaš razloga za paniku.
Ali dobro, neću te sada više uvjeravati u neopravdanost tvojih strahova, nego evo vraćam se na tvoje pitanje: kako ukloniti zmiju (neškodljivo). Prvo se uvjerite da je neotrovna - ako ima roščić na vrhu nosa, ne dirajte, to je poskok. Bolje da se vi maknete, a on će već otići.
Bilo koju drugu zmiju možete pokušati potjerati dugačkim štapom ili metlom tako da je lagano gurkate (a ne da mlatite po njoj ;) ) u smjeru kamo želite da ide.
Učinite vrt "neprivlačnim" za zmije - održavajte travu kratko pokošenu i uklonite one stvari u koje bi se zmija mogla zavući.
Eto. :)

Anita-AZ
08.07.2008., 22:46
Ma nemam neke posebne strahove, nego jednostavno ne vidim mogućnost da znam da je zmija u blizini, a da ja mirno puštam da djeca trčkaraju naokolo. Ili da uđe u kuću, da spavam mirno? :/

Zato i pitam što učiniti, a da ne ubijam životinje, ali niti riskiram traumu djeteta (a i svoju).

MalaSirena
09.07.2008., 08:38
Moram samo napisati da mi je ovaj topic pomogao da se ove godine na moru prilično skuliram - naime, odmah do plaže na ogradi jednog dvorišta uredno se sunčala zmija, prema prugama i dužini od više od metra sam zaključila da je kravosas i čak sam je slikala s jedno dva metra udaljenosti. Rekao vlasnik da je došla na nečijem autu i utaborila se u njihovom dvorištu pa im je sad ljubimac.

Daklem, nisam bezglavo pobjegla od nje, klincima je bila zanimljiva (svejedno nisam dala da joj se prbližavaju na udaljenost manju od dva metra), ali sam svejedno više puta napomenula kako se zmije ne trebaju dirati i kako se treba maknuti od njih (mada, prošle godine su na plaži dragali pitona od skoro dva metra kod frajera kojem se plati da se slika sa zmijom :roll: )

zhabica
09.07.2008., 14:11
MalaSirena :klap: :* :love:

nisan zaboravila sta san obecala samo san mrvu u guzvi pa budem napisala.

ZIMA
11.07.2008., 19:01
Moram samo napisati da mi je ovaj topic pomogao da se ove godine na moru prilično skuliram - naime, odmah do plaže na ogradi jednog dvorišta uredno se sunčala zmija, prema prugama i dužini od više od metra sam zaključila da je kravosas i čak sam je slikala s jedno dva metra udaljenosti. Rekao vlasnik da je došla na nečijem autu i utaborila se u njihovom dvorištu pa im je sad ljubimac.
Pametan čovjek. Koliko je meni poznato te velike neotrovne zmije ubijaju otrovnice kao i crnci ili gadovi ( ne znam koji je hrvatski naziv za tu neotrovnu sivo-crnu zmiju ). Moja baka je imala toliki strah od zmija da je nije mogla vidjeti ni na tv-u ali kada bi u dvorište dolutao gad ili kravosas nitko ih nije dirao jer je to značilo da nema otrovnica blizu.
Ni sama ne znam koliko puta sam susrela zmiju ali mislim da se radi o nekoliko stotina jer sam godinama cijelo ljeto provodila na našoj kršnoj obali. Sjećam se da sam najmanje 5 puta vidjela zmiju kako pada sa stabla i nije uvijek bio poskok u pitanju. Navodno zmije traže jaja na stablu.
Ono što su mene učili:
ne trči po travi i lupaj jače nogama jer zmije osjete vibracije pa pobjegnu
prije nego što sjedneš na kamen uzmi štap i lupi nekoliko puta
pazi kad hodaš po noći po asfaltu, terasi... - zmije se vole izležavati jer su topliji od zemlje
groblja treba izbjegavati jer zmije dolaze na vodu a tamo je ima ( cvijeće, oko slavine )
zmiju ne treba ubijati nego otjerati

protiv zmija oko kuće
spaliti korov i zapaliti s njim i gumu jer navodno taj smrad tjera zmije, maknuti vodu, nabaviti mačku

Dia
13.07.2008., 10:23
koliko sam ja skuzila u hrv su otrovnice znaci samo poskok i riđovka
zmija otrovnica nema ni na Rabu, ni na Pašmanu, ni na Ugljanu
no u zadnje vrijeme se prica da su ljudi noseci gradevinski materijal tipa cigle i sl. uspjeli ih prenjeti na otoke, no recimo tu kod nas nikada nije zabiljezen ugriz otrovnice
no drugih zmija naravno ima

za recimo morskog pauka/ribu i takve slicne ribe koje pikaju (škarpina, škrpun/škrpoć) je isto dobro reagirati tako da se ubodeni dio tijela stavi iznad upaljaca, tako da se bjelancevine skrutnu i tako zaustavi daljnje sirenje otrova

ja bi sjedila uz zmiju, ako nije otrovnica 8) jednom u zg zoo radnik mi je izvadio bou van i bas smo se lijepo pomazile

sto se tice skorpiona, ovi mali kaj obitavaju tu kod nas nisu tak opasni, navodno od njihovog otrova ti nece biti nista

Davor
14.07.2008., 00:25
koliko sam ja skuzila u hrv su otrovnice znaci samo poskok i riđovkaKrivo. Ali je vjerojatnost viđenja ostalih zapravo vrlo mala :(

zhabica
14.07.2008., 08:42
koliko sam ja skuzila u hrv su otrovnice znaci samo poskok i riđovkaKrivo. Ali je vjerojatnost viđenja ostalih zapravo vrlo mala :(

kako mislis krivo? koje su jos?

Davor
16.07.2008., 11:07
Vjerojatno ima i ponešto zoologa na forumu koji će ti ovo znati istresti iz rukava.
Treba ih poštivati i ne staviti ih u prigodu da na tebi isprobaju otrov i - to je to.

Točka
16.07.2008., 11:25
Otrovnice Hrvatska:

http://www.medicina.hr/clanci/otrovne_zmije_hrvatske.htm

http://www.zzjzvpz.hr/izbor/vijesti07/vijest200707.htm

Točka
16.07.2008., 11:26
Otrovnice Hrvatska:

http://www.medicina.hr/clanci/otrovne_zmije_hrvatske.htm

http://www.zzjzvpz.hr/izbor/vijesti07/vijest200707.htm

zhabica
16.07.2008., 11:27
Vjerojatno ima i ponešto zoologa na forumu koji će ti ovo znati istresti iz rukava.

kasljuc :mrgreen:

sta ti ja nisan dovoljno dobra zoologinja? ;)

podatke koje sam stavila su dani od institucija koje su autoritet u rh. dakle postoje 2 tj 3 otrovnice - poskok, ridjovka i planinska ridjovka, ove dvi zadnje netko racuna kao jednu pa san zato stavila "2 tj 3".

prvo sam pomislila da mislis na zooloske vrtove i privatne kolekcije, no ovdje pricamo o hrvatskoj fauni.

dakle: na podrucju rh otrovnice su poskok i ridjovka.

Točka
16.07.2008., 11:30
prvo sam pomislila da mislis na zooloske vrtove i privatne kolekcije, no ovdje pricamo o hrvatskoj fauni.

dakle: na podrucju rh otrovnice su poskok i ridjovka.

:klap:

zhabica
16.07.2008., 11:36
evo da ne ispadne da san si uskocila u usta:

svako podrucje ima drugacije nazive za iste zivotinjske (i biljne) vrste.

planinsku ridjovku ili zutokrug cesto stavljaju pod istu vrstu - ridjovka iako je to posebna vrsta.

pa onda (zooloski) ispravak: poskok, ridjovka i planinsta ridjovka (tj. zutokrug ili planinski zutokrug) su otrovnice u rh.

zhabica
16.07.2008., 11:38
ovaj ispravak je vazan zoolozima pa eto da budem dosljedna ;)

laicima je vaznije znat se ponasat u prirodi i kako izbjec zmijski ugriz ;)

Davor
18.07.2008., 16:31
Malo sam si dao truda i pronašao preostale dvije (blago) otrovne vrste: crnokrpica i zmajur.

Zapravo je najbolje izbjeći ugriz ;)

Anvi
18.07.2008., 23:11
Odnedavno imamo i zelene jamičarke (http://www.jutarnji.hr/zagreb/clanak/art-2008,7,18,,126979.jl), u pomalo neočekivanom staništu. :mrgreen:

zhabica
18.07.2008., 23:50
Odnedavno imamo i zelene jamičarke (http://www.jutarnji.hr/zagreb/clanak/art-2008,7,18,,126979.jl), u pomalo neočekivanom staništu. :mrgreen:

vid' sad nje :mrgreen:

davore bravo za trud, no to nisu otrovnice nego poluotrovnice, od njihovog eventualnog i jako rijetkog ugriza javljaju se blagi simptomi, osim kod anafilaktickog soka zbog alergije, al i to je rijetko.

Točka
19.07.2008., 11:57
davore bravo za trud, no to nisu otrovnice nego poluotrovnice, od njihovog eventualnog i jako rijetkog ugriza javljaju se blagi simptomi, osim kod anafilaktickog soka zbog alergije, al i to je rijetko.

Da, a otrovnica ne može biti isto što i poluotrovnica :P

Baš me zanima njegov odgovor ;)

Anita-AZ
23.07.2008., 04:14
Molim vas da mi kažete pored koje sam to zmije sjedila!!
Možete je vidjeti na ovoj slici.
http://img293.imageshack.us/img293/5233/zmijaka8.jpg

Za ljubitelje zmija, zmija je živa i zdrava otišla svojim putem. Izgledala je potpuno crna uživo, pa sam pomislila da je to bezopasna zmija, no ipak smo se povukle u kuću kćer i ja i samo sam iskočila van da je poslikam i tek sam u kući vidjela da to nije bila crna zmija već nešto vrlo nalik riđovki. Fotka nije kvalitetna jer je bila noć, a ja sam slikala bez zumiranja i mirne ruke.

Što kažete?

Dan prije toga našli smo slijedeću simpatičnu životinjicu na našem krevetu. Slikana je u čaši u koju smo je uhvatili.
http://img293.imageshack.us/img293/1819/skorpijayy7.jpg

Škorpije znači nisu otrovne?

U svakom slučaju, divne stare kamene kuće u mirnom kutku prirode na vrhu me više neće vidjeti. :/

zhabica
23.07.2008., 07:50
meni se vise cini da je crnokrpica:
http://www.zh.zadweb.biz.hr/pojedinacne/Crnokrpica.htm
nego ridjovka, cudna je fotka pa nisam sigurna. ali po polozaju sara ako je ovo slikano s boka cini mi se da je prije crnokrpica. jel se tebi cini po ovoj slici?

ovo je ridjovka: http://www.herp.it/indexjs.htm?SpeciesPages/ViperBerus.htm

nase skorpijoni nisu smrtonosno otrovni, imaju otrov koji sluzi za ubijanje plijena no nije opasan za covjeka, ima lokalan ucinak kod ugriza (ili ustipa).

mene je jednom ustipnuo kad sam bila dijete, za nogu (list) bolilo me taj dan i dosta je bilo nateceno i proslo.

naravno problem su ko i uvijek anafilakticki sokovi kod ljudi koji mogu biti alergicni na tvari u otrovu.

Dia
23.07.2008., 08:05
evo, ja saznala da je ovo zasticena zmija (http://www.zh.zadweb.biz.hr/pojedinacne/Crvenkrpica.htm)

maria71
23.07.2008., 08:47
i u zg ima sad zmija oko zgrada , otkad ih je prof. Tadić isplahnuo u wc

Anita-AZ
23.07.2008., 12:29
Zhabice, stvarno neznam koja je. U svakom slučaju rep joj je bio vrlo tanak. Ova glava je poput romba od moje zmije, a šare nisu razbacane već su pravilne. Meni više liči na riđovku nego na crvenkapicu.
Susjedu sam pokazala, rekao je da je to "šarulja" i da ih tu puno ima. Šarulja je koja? I pitao me da li je imala rošćić na glavi, što stvarno ne znam jer je nisam gledala.

U svakom slučaju, moj poriv nije bio ubiti već pobjeći, ali kad se MM vratio odmah je krenuo za njom, u čemu sam ga spriječila.

zhabica
23.07.2008., 12:41
U svakom slučaju rep joj je bio vrlo tanak. Ova glava je poput romba od moje zmije, a šare nisu razbacane već su pravilne. Meni više liči na riđovku nego na crvenkapicu.

šarulja je jedno od narodnih imena za riđovku.

po ovom tvom opisu: da je kratka, glava u obliku romba, pravilne šare - to je onda riđovka.

ono gore sam stavila link na crnokrpicu a ne na crvenokrpicu. no po tvom opisu ipak je ridjovka.

uh. dobro da ste se sto prije udaljile. :love2:

riđovka, škorpion ... pa di ste to bili? robinzonski turizam? ;)

aj dobro je proslo. :love:

pomikaki
23.07.2008., 13:06
ja sam (i) zmijoljubac

lelita
26.07.2008., 00:05
Kud sam isla sve ovo citati!! :sick:
Mrzim, mrzim zmijurine..
I da vidim bilo kakvu ja bi se skamenila. Fuj.

maria71
26.07.2008., 06:59
Anita, svaka čast na hrabrosti.

Ja ne idem nigdje gdje nema tuša s toplom vodom i wc-a 24//7 , a preduvjet da su tuš i wc unutar smejšataja s čvrstim krovom iznad....

Nakon takvog iskustva mislim da bih morala kod terapeuta.

Anita-AZ
26.07.2008., 12:05
Anita, svaka čast na hrabrosti.

Ja ne idem nigdje gdje nema tuša s toplom vodom i wc-a 24//7 , a preduvjet da su tuš i wc unutar smejšataja s čvrstim krovom iznad....

Nakon takvog iskustva mislim da bih morala kod terapeuta.

Ja se polako oporavljam. :mrgreen:

Ali to je trebala biti sasvim ok kamena kuća.... ima sve elemente "normalne" kuće... samo što ima tu prirodu oko sebe.
No, definitivno sam shvatila da nisam tip za kampiranje, kad niti kuću u prirodi nisam mogla probaviti, tako da će MM (koji voli kampiranje) morat kampirat ili sa drugom ženom ili u nekom drugom životu. :mrgreen:
Još uvijek se sjećam tarantule ispred šatora, tijekom jednog kampiranja sa društvom, a ova zmija mi ne izlazi iz glave već danima i sad čak tu u Zg poskočim na svaku grančicu koja nalikuje zmiji. :/

Pozdrav svima! Idemo sad u normalan apartman pored plaže u Biograd. Nismo mogli prihvatiti da ove godine nećemo imati lijepo ljetovanje, pa eto idemo ispočetka. :lol:

zhabica
26.07.2008., 12:15
Idemo sad u normalan apartman pored plaže u Biograd. Nismo mogli prihvatiti da ove godine nećemo imati lijepo ljetovanje, pa eto idemo ispočetka. :lol:

a super! :) samo gustajte! :D :love:

maria71
26.07.2008., 12:57
Uživajte ! :love:

Davor
29.07.2008., 23:48
Mene je "moj" gmizavac nekidan podsjetio da je i dalje tu i da mu je dobro. Vidio sam samo zadnjih cca 60cm repa u odlasku.

pomikaki
30.07.2008., 12:09
Davore, ne mogu se načuditi da si ustao u obranu zmija. Imala sam krivo mišljenje o tebi :lol:

Davor
31.07.2008., 00:15
Meni dobrobit životinja prilično visoko kotira pa zato niti nemam kućnih ljubimaca. Divlje životinje u svom prirodnom habitatu, pogotovo ako ih povremeno možeš ugledati - super. Posebno ako ti je to sasvim blizu. Ahhh :heart:

hrida
31.07.2008., 17:21
...vidim da tu ljudi znaju dosta o vrstama zmija pa da se i ja raspitam o cudu koje sam sinoc srela.
u zadru,na kraju grada.okolo ima dosta sume,suhe trave i kamenja (malo o terenu). u vecernjim satima,oko 9 navecer,je lezala na cesti. stala sam da je malo proucim.i sada sam na netu gledala slike raznih zmija u hrvatskoj al to nisam vidjela. po ovim slikama sta sam vidjela ove sare na ledima ima najslicnije poskoku i riđovki,te neke kao amo reci spojene rombove. samo, tijelo joj je bilo crno,a te sare na ledima crvene. bila je duga oko cca 40-50 cm i debela kao kaziprst recimo.
kad sam joj dosla dosta blizu je onako digla glavu prema meni,pa sam se prepala i otisla. a i ona je isto odgmizala prema rubu ceste.
dobra je ulicna rasvjeta,pa sam joj tu boju dosta dobro proucila i te boje crno-crvena su bile dosta kontrastne.

hrida
02.08.2008., 19:44
ja sam (i) zmijoljubac

...vidim da tu ljudi znaju dosta o vrstama zmija pa da se i ja raspitam o cudu koje sam sinoc srela.
u zadru,na kraju grada.okolo ima dosta sume,suhe trave i kamenja (malo o terenu). u vecernjim satima,oko 9 navecer,je lezala na cesti. stala sam da je malo proucim.i sada sam na netu gledala slike raznih zmija u hrvatskoj al to nisam vidjela. po ovim slikama sta sam vidjela ove sare na ledima ima najslicnije poskoku i riđovki,te neke kao amo reci spojene rombove. samo, tijelo joj je bilo crno,a te sare na ledima crvene. bila je duga oko cca 40-50 cm i debela kao kaziprst recimo.
kad sam joj dosla dosta blizu je onako digla glavu prema meni,pa sam se prepala i otisla. a i ona je isto odgmizala prema rubu ceste.
dobra je ulicna rasvjeta,pa sam joj tu boju dosta dobro proucila i te boje crno-crvena su bile dosta kontrastne.

zhabica
02.08.2008., 21:56
bok hrida,

nisam bas sto posto sigurna ali moze bit ili ridjovka:

http://www.napravi-sam.com/CMS/0091/Rep/Zmija_Ridjovka.jpg
http://www.oeko-msc.de/VIPERA-BERUS_3.JPG
http://www.naturephoto-cz.eu/pic/sevcik/vretenica-severna--vipera-berus-3.jpg

ili crvenokrpica:

http://www.egretta.org/galeria/srpski/lzs/situla.html
tu pogledaj (http://images.google.hr/images?hl=hr&client=firefox-a&channel=s&rls=org.mozilla:en-US:official&hs=jd2&q=Zamenis%20situla&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi)

mozes li pokusat sama odrediti koja je od ove dvije. sve zivotinje prilagode boje okolisu u kojem zive pa obrati pozornost najvise na sare.

nadam se da nije bila ridjovka ;) ako je, dobro da si se udaljila.

hrida
03.08.2008., 15:01
pa po sarama nije bila crvenokrpica nego riđovka-jer su sare bile onako sve spojene,ko spojeni rombovi. vec sam gledala te slike po netu.,al sam mislila da mozda nije riđovka jer nisam vidjela nijednu sliku tako crno-crvene.
hvala:)

zhabica
29.04.2009., 10:48
evo nesto zanimljivo i korisno:
http://www.dzzp.hr/publikacije/zmije_u_RH.pdf

Davor
30.04.2009., 11:29
A! To je ono što su obećali dijeliti u ZOO-u i drugdje. HVALA!

cvijetak
31.08.2014., 21:11
Malo podižem topic. Ovo ljeto, zmije često dolaze u naše dvorište. Budući da nam se djeca igraju u dvorištu uvijek ih uklonimo (odnesemo malo dalje u polje). Međutim to nije uvijek lako izvesti jer se one jako migolje. Jučer, recimo, imali smo malu bjeloušku ludu ko kupus, dobro smo se oznojili dok smo je odnijeli. Sikće, baca se na sve strane, budući da je jako tanka jako se lako izmigolji. Zanima me postoji li neki lagan način za privolit gmizavicu na suradnju :). Ja sam si to zamislila ko neku dugačku štipaljku kojom bih je lagano stisnula (ko rukom) i onda je preselila. Ne znam kakve su one štipaljke s drškom za skupljanje smeća. Help... Nisam strašljiva, ali siktanje u meni ipak izaziva nelagodu, a mi MM baš nije hladan ko špricer iako se trudimo pred djecom biti cool jer ne želim da budu paničari.