PDA

Pogledaj cijelu verziju : Vinjeta za Sloveniju

Stranice : [1] 2

Fairy
25.05.2008., 10:20
Zanima me da li se već vinjeta počela naplačivati za prolaz kroz Sloveniju? Išli bi u HM u shoping pa me interesira.

pujica
25.05.2008., 10:26
od 1. srpnja

Fairy
25.05.2008., 10:30
Super! Hvala pujica na brzom odgovoru!

ninaXY
25.05.2008., 14:16
Hoce te vinjete biti samo za autoput, ili za sve ceste?

nikka
25.05.2008., 14:42
a da li znate koliko će koštati?

mali karlo
25.05.2008., 14:54
a da li znate koliko će koštati?

ja mislim da su rekli 35 eura, al nisam sigurna :?

lara26
25.05.2008., 15:03

vinjeta je samo za autoput.
prije 10-ak dana u jutarnjem je izasla karta sa alternativnim putovima po sloveniji :mrgreen:
za smjer preko macelja se uopce nece isplatiti jer je jako mali dio puta autoput.

Marsupilami
25.05.2008., 15:19
Polugodisnja vinjeta 35 eura, a godisnja 55 eura.

Pod uvjetom da to zazivi, vidjet cemo :mrgreen:

rosa
25.05.2008., 19:49
Cure,mislim da nije od 01.07.,već od 01.06. 2008.

pujica
25.05.2008., 21:03
sto posto od 01. srpnja

http://dnevnik.hr/vijesti/svijet/slovenija-uvodi-vinjete.html

Hady
25.05.2008., 21:28
ja isto nekako sumnjam da će to dugo trajati - posebno nizozemci, njemci, austrijanci - kad im kažeš da moraju platiti 35 EUR za 20 km autoputa da bi došli do Hrv, nekako mislim da će biti puno prigovora

sorciere
25.05.2008., 21:53
navodno već ide tužba nekih euro auto-klubova....

mikka
25.05.2008., 22:17
nisu normalni, bez obzira na to kaj ta 35 eura traje 6 mjeseci.

s_a_n_d_r_a
25.05.2008., 22:24
ja isto nekako sumnjam da će to dugo trajati - posebno nizozemci, njemci, austrijanci - kad im kažeš da moraju platiti 35 EUR za 20 km autoputa da bi došli do Hrv, nekako mislim da će biti puno prigovora

ih da je barem 20km,nije ni toliko :x
ovdje se potegla bas velika diskusija o tome ,kao sto rece sorci i tuzbe su krenule pa nam ostaje samo nadati se najboljem ili ici starom cestom :mrgreen:

iki
27.05.2008., 16:14
Ja se spremam sad do Maribora u hm.

Da li netko zna praznike u sloveniji da ne potrefim baš (jednom mi se desilo).

I jel netko bio ovih dana, kaj ima u hm-u?

:)

Kaae
27.05.2008., 16:20
Bila sam prije dva tjedna. Ima svega i svacega za odrasle. Za djecu.. uglavnom je sve super za muske. Za male curice samo roza, roza i roza. To mi se nikako nije svidjalo.

mali karlo
27.05.2008., 16:58
mi bili u četvrtak za dečke je meni bezveze, bodi najveći broj 86, nije bilo bodija bez rukava...meni ništa posebno

paci
27.05.2008., 17:58
bodi najveći broj 86

oni niti nemaju veći broj bodija od 86.

toliko od mene o slovenskim vinjetama 8)

fritulica1
27.05.2008., 21:09

Pa mislim...moraju i Slovenci zaraditi malo od hrvatskog turizma, ne? :mrgreen:

Inače se nadam da ta ideja neće zaživjeti jer stvarno je u najmanju ruku :/ ...

Deaedi
27.05.2008., 22:08
Ja podržavam tu ideju, nadam se da će i kod nas uvesti vinjete. Vec sam ove godine i troduplo potrosila na cestarinu kod nas. 35 EUR za pola godine ili 55 EUR za cijelu godinu mislim da nije puno. Pa i onaj koji ZG-ST potrosi oko 160kn samo u jednom smjeru, dakle x2, to je i više od ovih 35 EUR-a.

magriz
27.05.2008., 22:14
Ja podržavam tu ideju, nadam se da će i kod nas uvesti vinjete. Vec sam ove godine i troduplo potrosila na cestarinu kod nas. 35 EUR za pola godine ili 55 EUR za cijelu godinu mislim da nije puno. Pa i onaj koji ZG-ST potrosi oko 160kn samo u jednom smjeru, dakle x2, to je i više od ovih 35 EUR-a.

:/
kod njih je 35 EUR za 20ak km autoputa. ako naši uvedu, stavit će barem troduplo

mali karlo
27.05.2008., 22:24

:/
kod njih je 35 EUR za 20ak km autoputa. ako naši uvedu, stavit će barem troduplo

da, slažem se s magriz, jer hrv ima od zg-šestanovca cca 400km. u usporedbi sa slovenskih 20-ak km :/

s_a_n_d_r_a
27.05.2008., 22:54

ja mislim da je ne samo puno,nego i previse
ja idem kuci najvise 6 puta u godini,sto bi znacilo tim putem me tamo i natrag do sada kostalo max. 9€

nesvidja mi se to sto nama koji neputujemo toliko puno kao neki nenudi neki kompromis,nego sad moram platiti u pola god. ono sto sam prije trosila u 3

a oni koji stvarno cesto putuju mogli su i dosada placati godisnje i isli bi onda na one rampe sto se atomatski podizu,prema tome nepije mi vodu ta njihova prica kako to rade zbog ljudi koji puno putuju
barem da hoce sagraditi autoput prema zagrebu nebi mi bilo zao dati te novce,ovako se ljeti od maribora do hr. granice tackam 4 sata :x

a sto se tice hrvatske,tu bi i ja pozdravila uvodjenje vinjeta jer su autoputevi kod nas strasno skupi i svaki put me oderu do "gole koze "

Deaedi
28.05.2008., 10:11
Ali i tjedna vinjenta ili ona za 10 dana (kao u Austriji) opet nece biti dovoljna, jer sta ako turisti ostaju npr. 2 ili 3 tjedna?

Taša
28.05.2008., 10:15
mene su stvarno razbjesnili,ne idem često a sad neću uopće!ja bih uvela za njih 10 godišnju vinjetu,troduplu tur. pristojbu i sl. :evil:

s_a_n_d_r_a
28.05.2008., 10:30
Ali i tjedna vinjenta ili ona za 10 dana (kao u Austriji) opet nece biti dovoljna, jer sta ako turisti ostaju npr. 2 ili 3 tjedna?

jel mislis sad na hr ili slo?
opet ponavljam ja to shvatam kao izvlacenje novaca iz dzepa ljudi koji samo proputuju kroz tu zemlju i jos uz to koriste autoput samo tih 15km.a gle cuda odlucili su se to uvest bas sad kad pocinje ljetna sezona
najvise me ljuti sto nezele napraviti autoput prema hr,a naplatiti znaju i ono malo sto prodjem

u drugom slucaju ako ides prema ljubljani naravno da je vise isplativo imat tako neku vinjetu umjesto da placas putarinu na vise mjesta

kako god,ajde da i ja prvi putu zivotu nesto bojkotiram i od 1.7. se kroz slo tih 15km vozim penzijonerski starim putem :mrgreen:

Deaedi
28.05.2008., 10:52

jel mislis sad na hr ili slo?

Ne kuzim sta pitas, mislim na prigovor da nema tranzitnih vinjeta za 7 dana.

[opet ponavljam ja to shvatam kao izvlacenje novaca iz dzepa ljudi koji samo proputuju kroz tu zemlju i jos uz to koriste autoput samo tih 15km.a gle cuda odlucili su se to uvest bas sad kad pocinje ljetna sezona

Pa ja mislim da bi bilo dobro da i nasa drzava napravi nesto da vise zastiti svoje građane, i smanji njihove troskove. Slovenci stite svoje građane, i to je uredu.

Prema prvim kalkulacijama, dvije trećine godišnjeg prihoda na autocestama, koji iznose oko 220 milijuna eura, sada bi se osiguravalo od vozila u tranzitu, dok bi za domaće vozače vinjete bile mnogo isplativije. Za usporedbu, oni koji se svaki dan službeno voze na relaciji Ljubljana-Maribor ili obrnuto do sada su na cestarinu godišnje trošili oko 800 eura, dok će sada kupnjom jednogodišnje vinjete od 55 eura taj trošak svesti na cijenu jednog spremnika goriva za svoj auto.

Mamasita
28.05.2008., 11:16
mi putujemo na relaciji zg - bec ili obrnuto jedanput mjesecno.
dakle do sada nas je prolazak kroz onaj "komadic" autoputa u slo kostao oko 5€ za 6 mjececi, a sada ce to biti 7 puta vise. :x
zna li netko kako se moze zaobici taj dio autoputa od sentilja do maribora?

NanoiBeba
28.05.2008., 11:18
mi putujemo na relaciji zg - bec ili obrnuto jedanput mjesecno.
dakle do sada nas je prolazak kroz onaj "komadic" autoputa u slo kostao oko 5€ za 6 mjececi, a sada ce to biti 7 puta vise. :x
zna li netko kako se moze zaobici taj dio autoputa od sentilja do maribora?

jako jednostavno. Na rotoru skreneš na odvojku prije onog za autocestu. Za Pesnicu - po toj cesti se godinama vozilo do Austrije, onda su napravili onaj mali komad autoceste, po kojoj se mi nikada ne vozimo.

Jedini je problem iz smjera Austrije, jer moraš paziti da ne promašiš skretanje, koje je odmah prije benzinske pumpe.

Mamasita
28.05.2008., 11:44
tenks :)

Mamasita
28.05.2008., 11:58
pa kupili bi vinjetu na dolasku i jos jednom na odlasku. to bi ih kostalo 15-ak € manje.

NanoiBeba
28.05.2008., 11:59
to ti vremenski nije puno dulje jer dok čekaš na naplatu dođe ti na isto. Jedino je cesta lagano zavojita i treba paziti na ograničenje brzine.

Iz smjera Maribora, moraš na kraju paziti da odeš na veliku granicu kako bi u Austriji nastavila po autocesti. Postoji i mala granica i onda si na lokalnoj cesti i na autocestu se tek malo kasnije možeš priključiti.

To tebi možda nije bitno, ali nama koji na toj velikoj granici možemo kupiti austrijsku vinjetu je.

Mamasita
28.05.2008., 12:01
NanoiBeba, jos jednom hvala. :)

aleksandra70vanja
28.05.2008., 12:15
[opet ponavljam ja to shvatam kao izvlacenje novaca iz dzepa ljudi koji samo proputuju kroz tu zemlju i jos uz to koriste autoput samo tih 15km.a gle cuda odlucili su se to uvest bas sad kad pocinje ljetna sezona

Pa ja mislim da bi bilo dobro da i nasa drzava napravi nesto da vise zastiti svoje građane, i smanji njihove troskove. Slovenci stite svoje građane, i to je uredu.

lijepo je štititi svoje građane, ali ne preko tuđe grbače
i naši su htjeli zaštititi naše građane uvođenjem ZERP-a pa su se upravo ti Slovenci najviše digli na noge

nika612
28.05.2008., 12:57
nanoibeba, a zakaj ne kupite vinjetu za A na našoj granici? ima li razlike? ja obično tam kupim.

mi ćemo cestu prema Mb skoro zamijeniti onom prema Lj. pa imamo i više km. e sad, postoji li alternativna cesta, uz autoput. meni se čini da nema, al možda nisam u pravu. ako nema, meni je to debilana s vinjetama, jer onda nemam izbora.

Margot
28.05.2008., 13:36
Oprez!
Vinjete se neće naplaćivati samo za autoceste, već i za brze ceste - čitaj zaobilaznice u gradovima, pa se lako može dogoditi da vas zaustavi neki ljubazan slo-policjot i naplati vam kaznu! :evil:

http://www.cestnina.si/?lang=1

NanoiBeba
28.05.2008., 13:36
nanoibeba, a zakaj ne kupite vinjetu za A na našoj granici? ima li razlike? ja obično tam kupim.

.

iz navike. Nemam pojma jeli razlika u cijeni.

7,60 EU je tamo, a ovdje?

nika612
28.05.2008., 15:25
kužim. ma mislim da je isto.

NanoiBeba
28.05.2008., 15:31
može se kupiti i u Zagrebu u HAKu u Draškovićevoj, ali stvarno ne znam cijenu

Elly
28.05.2008., 15:53

vinjeta je samo za autoput

Plus obilaske oko gradova, tako su jucer rekli na TV.

Morat cu kupiti godisnju (iako mi je :x jer mi ruta nije dugacka), barem 2x tjedno smo u Sloveniji...

marta
28.05.2008., 15:57
A da kupite jednu zajednicku? Pa ju prebacujete po potrebi?

ninaXY
28.05.2008., 22:38
ha ha ha, misliš da se to može?
Kazne su i za nepravilno zalijepljenu ili krivotvorenu, a ne samo nepostojeću vinjetu.

NanoiBeba
29.05.2008., 08:34

vinjeta je samo za autoput

Plus obilaske oko gradova, tako su jucer rekli na TV.

Morat cu kupiti godisnju (iako mi je :x jer mi ruta nije dugacka), barem 2x tjedno smo u Sloveniji...

to sam si mogla misliti. znači primjer Maribora - ne plaća se samo ono što se sada plaća već onaj mali komad brze ceste oko Maribora

Sanja
29.05.2008., 08:37
znači primjer Maribora - ne plaća se samo ono što se sada plaća već onaj mali komad brze ceste oko Maribora

Nevjerojatni su! Pa gdje se na svijetu plaća brza cesta? :?

Znam da naši pritisci neće utjecati na Slovence, ali pritišću ih i Austrijanci, Talijani i Nijemci, a oni su ipak utjecajniji, pa nam preostaje da držimo fige.

NanoiBeba
29.05.2008., 08:39
Sanja, ovo je samo moja pretpostavka iz gore pročitanog. To nije provjereno.

štrigica
29.05.2008., 08:45
ma triba ić seoskim putevima i ne dat im niti kune... i tako cilu slo prođeš za 20 minuti pa šta ti onda znači još potrošit 10 na sporije ceste... :mrgreen:
čini mi se da bismo u zadnje vrime radije prožvakali najgore lopove nego slovence ili se varam...

s_a_n_d_r_a
29.05.2008., 08:50
znači primjer Maribora - ne plaća se samo ono što se sada plaća već onaj mali komad brze ceste oko Maribora

Nevjerojatni su! Pa gdje se na svijetu plaća brza cesta? :?

pa eto ocigledno su se pobojali da ce ljudi masovno taj mali dio puta preci starom cestom i onda se samo prikljuciti tamo kod maribora.ne odustaju da si strpaju tu lovu .

no ocigledno i to rade "za zastitu" svojih gradjana tako da nezelim dalje komentirati

a sad odoh kopat kojie mogucnosti puteva jos imam :mrgreen:

NanoiBeba
29.05.2008., 08:54
Dobro, na kojem TVu su rekli za te obilaske ogo gradova

no to me nebi čudilo jer imaju malu mrežu autocesta, a tonu hrvata juri pema Grazu (i ja među njma)

štrigica
29.05.2008., 08:56
no to me nebi čudilo jer imaju malu mrežu autocesta, a tonu hrvata juri pema Grazu (i ja među njma)

a šta ti je tona...neš ti nje... max 10 x mm

Sanja
29.05.2008., 09:12

Mislim da ti je pretpostavka skroz na mjestu.

Evo što sam iskopala: http://www.autoportal.hr/200804282154/Autogol/Prijedlog-rjesenja-kako-izbjeai-slovensku-vinjetu-za-autocestu-od-35-ili-55-eura/menu-id-85.html

Dakle, još ni Slovenci nisu odlučili na koje se brze ceste vinjeta odnosi, ali tvoja pretpostavka je sasvim logična.

(Obratite pažnju na sliku :lol: , fakat bismo trebali sagraditi neki most preko te Slovenije.)

pa eto ocigledno su se pobojali da ce ljudi masovno taj mali dio puta preci starom cestom i onda se samo prikljuciti tamo kod maribora.ne odustaju da si strpaju tu lovu

Posve se slažem.

anchi pp
29.05.2008., 09:14
Još i sad kuham kad se sjetim kako sam stajala u kolonoma na auto-cesti prema Jesenicama i u povratku!!!!
20 km auto-ceste, pa onda prekidi jer se ista gradi, kilometarske kolone, a naplaćivanje!!!! :evil:

s_a_n_d_r_a
29.05.2008., 09:43

Mislim da ti je pretpostavka skroz na mjestu.

nazalost

evo procitala sam i kod austrijskog auto-kluba isto da se placaju i brze ceste
:x

NanoiBeba
29.05.2008., 10:27
Sada bih trebala negdje potražiti, ali kod nas je zakon da uvijek mora postojati alternativni pravac na kojem nema naplate. nekako mi zvuči da je to i razlog zašto stanovici naših otoka plaćaju manju cijenu trajekta.

Ovo sa Slovenijom je stvarno katastrofa. Ok, npr smjer iz Zgba prema npr trstu je manje više autocesta, dok cestu prema Mariborom ne možeš nazvati nikako drugačije nego lokalnom jer prolazi kroz naseljena mjesta i svako malo je ograničenje brzine na 50 km7h. i onda hop - par km autoceste i te neke obilaznice oko Maribora (komad nje ljudi u slengu zovu bob staza- vjerojatno znate o kojem se komadu radi) i naplata.

MM me nije uspio spiječiti moj shopping turizam u Graz, ali bome slovenci će očito uspjeti.

Mamasita
29.05.2008., 10:31
ja sam ionako ljuta svaki put kad prolazimo kroz sloveniju zbog one njihove jadne ceste. a sad cu im jos morati placati 35€ za 5 minuta autoputa. :evil:

fritulica1
29.05.2008., 13:29
Ok, npr smjer iz Zgba prema npr trstu je manje više autocesta, dok cestu prema Mariborom ne možeš nazvati nikako drugačije nego lokalnom jer prolazi kroz naseljena mjesta i svako malo je ograničenje brzine na 50 km7h. i onda hop - par km autoceste i te neke obilaznice oko Maribora (komad nje ljudi u slengu zovu bob staza- vjerojatno znate o kojem se komadu radi) i naplata.

Za ići u spomenutom smijeru, vrlo lijepo možemo koristiti i našu autocestu prema Rijeci, a od Rijeke prema Italiji ima direktna cesta koja ne uključuje slovenski autoput. I dođe se u gotovo isto vrijeme, a možda čak i brže. ;)

NanoiBeba
29.05.2008., 13:30
Ok, ali tamo ionako idem rijetko - nekako mi se čini da nas iz Zagreba jako "muči" taj Maribor - fakat dosta ljudi ide u Graz

Elly
29.05.2008., 13:56
Dobro, na kojem TVu su rekli za te obilaske ogo gradova

Ako me sjecanje ne vara, bila je to NovaTV. Dosta su podrobno o tome izvjestavali, pokazali kako ce vinjete izgledati, i sl.

I da, nece se vinjeta moci 'saltati' s jednog na drugi auto, rekli su da ce postati nevazeca prilikom prvog odlijepljivanja.

Ja sam jutros 'snimila' najbrzu 'seosku' cestu kojom obilazim Koper. :lol:

Ali i inace smo cesto u Sloveniji, ja ju kao krajolik obozavam, no pricajuci sa Talijanima koji su isto cesto tamo, znam da ce Slovenci sami izgubiti dosta, mnogi su se odlucili bojkotirati vinjetu.

Najveca nepravda je, IMHO, u tome sto nisu omogucili jeftinu varijantu vinjete (10 dana, 14 dana, mjesec dana).
Jednom turistu koji dolazi, primjer, iz Poljske, iz smjera Trsta za npr. Istru, 35 € je puno za 5 km brze ceste - to mu je (u podsezoni) jedno nocenje.

od Rijeke prema Italiji ima direktna cesta koja ne uključuje slovenski autoput. I dođe se u gotovo isto vrijeme, a možda čak i brže.

Fritulica1, zar ne izlazi ta cesta negje kod skretanja autocesta Koper-Ljubljana? Ne idem tom rutom pa ne znam, ali za ovo konkretno skretanje znam da je od njega jos barem 4 km brze ceste - skroz do talijanske granice. A kako nam se pise, i brze ceste ukljucivat ce vinjetu.
Ako ima neka druga ruta na koju si mislila, unaprijed se izvinjavam na upadanju. :*

fritulica1
29.05.2008., 14:05
Fritulica1, zar ne izlazi ta cesta negje kod skretanja autocesta Koper-Ljubljana? Ne idem tom rutom pa ne znam, ali za ovo konkretno skretanje znam da je od njega jos barem 4 km brze ceste - skroz do talijanske granice. A kako nam se pise, i brze ceste ukljucivat ce vinjetu.

Ne, ta cesta direktno spaja Rijeku i Trst, zaobilazi Kopar. Ako ti iz Italije ideš u Istru, onda ova cesta nije adekvatna.

Elly
29.05.2008., 14:10

Ne, ta cesta direktno spaja Rijeku i Trst, zaobilazi Kopar. Ako ti iz Italije ideš u Istru, onda ova cesta nije adekvatna.

Znam da zaobilazi Kopar, ali na koju talijansku granicu izlazi?
Nekako mislim da mislimo na istu cestu, ali ne znam gdje se spaja ova na koju ti mislis...

fritulica1
29.05.2008., 14:27
A jooj s tim imenima granica nikad nisam na čisto...Mislim da se zove Pese, a ova granica prema Rijeci je Pasjak.
To je granica odmah poslije Basovizze.

Elly
29.05.2008., 14:44
A jooj s tim imenima granica nikad nisam na čisto...Mislim da se zove Pese, a ova granica prema Rijeci je Pasjak.
To je granica odmah poslije Basovizze.

Ah, sad znam na koju mislis. :)
Imas pravo, ta ne dotice brzu cestu.

Mamasita
29.05.2008., 21:19
MM kaze da od srpnja putujemo preko madjarske. :mrgreen:

s_a_n_d_r_a
29.05.2008., 21:22
vjeruj mi da se i ja to razmisljam :lol:

Mamasita
29.05.2008., 22:20
kaze da vec zna i tocno kojim putem cemo ici. pitam ga pa javim. ;)

mikka
30.05.2008., 03:45
stvarno bi bilo korisno da napravimo most preko slovenije. zakaj ne, bio bi manji i jeftiniji od peljesackog :/

paci
30.05.2008., 08:58
evo, odbacili su prijedlog svoje oporbe za uvođenjem kraćih vinjeta jer ne žele izgubiti prihod od turista koji idu na Jadran

http://www.net.hr/vijesti/europa/page/2008/05/29/0756006.html

ja mislim da neka low-budget kompanija treba uvesti letove za graz :mrgreen:

tatek
02.06.2008., 13:22
Brze ceste se naplacuju i u Austriji, recimo S45 za Bruck/Mur pa Semmering ili Burgenland schenllstrasse pa recimo ulaz u Klagenfurt iz smjera Judenburga ...

Kod slovenaca je problem što nisu, kao austrijanci, uveli neku 10-dnevnu vinjetu, već su se poveli za gramzivim švicarcima koji imaju isto tako samo godišnju i polugodišnju vinjetu.

Nisam slušao na koje će se to brze ceste odnositi slovenska vinjeta, no znam da su u tom rangu recimo ceste Vipava-Ajdovščina-N. Gorica ili dijelovi ceste kod Lendave ili Murske Sobote. Obilaznica Ljubljane je definitivno autoput po rangu, dok za onaj prolaz kroz Maribor nisma siguran. Njega je teško zaobići, ali može se - produži se ravno (umjesto skretanja desno za smjer Austrija), na prvom skretanju se ide desno (smjer centar), prođe se pored Europarka i ide ravno dokle god se može, zatim skrene desno pa posliej lijevo ispred željezničke stanice - dalje se vozi samo ravno, to je stara cesta za Šentilj. Po mojoj procjeni ova "obilaznica" produžuje vožnju za 10-20 minuta, ovisno o gužvi u gradu, dok stara cesta za Šentilj to produžava za još 15-tak minuta.

Mi ćemo kupiti godišnju vinjetu jer smo dosta često u Sloveniji tako da nam se to isplati (razmišljali smo već i prije o kupovini onih ABC kartica ...).

NanoiBeba
02.06.2008., 13:25
Ja sam čula da se do Graza može preko Ptuja. Moram to malo pručiti, ili ti tatek možda znaš. Pitati ću još detalje, jer mi se zbog 3 shoppinga u Grazu i možda jednog skijanja neda kupovati vinjeta.

tatek
02.06.2008., 13:29
Ja sam čula da se do Graza može preko Ptuja. Moram to malo pručiti, ili ti tatek možda znaš. Pitati ću još detalje, jer mi se zbog 3 shoppinga u Grazu i možda jednog skijanja neda kupovati vinjeta.
Možeš ti iz Zagreba do Graza na više načina - kod Ptuja skreneš za Lenart pa za Mureck i onda si za 20 minuta na autoputu kod Leibnitza, zgodna vožnja. Ili preko Varaždina, Štrigova, Ljutomer, M. Sobota, Radkesburg (ovo je više za prema Beču), pored Riegesburga za Ilz - tim putem sam prešao bar 20 puta, lijepa cesta.
Ima i mađarska varijanta za Beč: varaždin-Mursko Središće-lendava-Redics-Koermend-Szombathely-koeszeg-Oberpullendorf-Beč, stigne se za cca 5 sati ležerne vožnje ako nema gužve na granici (nekad su mađari bili vrlo rigorozni sa kontrolama, ne znam kak je sad).

NanoiBeba
02.06.2008., 13:41
svidjela mi se ova varijanta. Moram točno proučiti detalje jer se bojim da jće onaj komad oko Maribora biti pod vinjetom (asada nije naplata)

tatek
02.06.2008., 13:47
kaze da vec zna i tocno kojim putem cemo ici. pitam ga pa javim. ;)
To je taj iz mog posta: koeszeg-Szomathely-Koermend-Redics, siguran sam. Cesta je dobra, ravna, ugodna za vožnju, nema puno prometa, jedino ponekad policija mjeri brzinu u selima (nema ih puno, ali su dugačka) pa naplati kaznu (platio jednu prije 3 godine, nešto tipa 200 kn).
Koeszeg je simpatično mjesto za šetnju, a ni Szombathely nije loš - Koermend je bezveze.

TeddyBearz
02.06.2008., 14:27
Mene više smeta naša cestarina - u subotu smo išli u Maribor i cestarinu u Hrvatskoj platili nekih 80 kn u oba smjera! :shock: U Sloveniji nismo ništa platili.

NanoiBeba
02.06.2008., 14:36
Mene više smeta naša cestarina - u subotu smo išli u Maribor i cestarinu u Hrvatskoj platili nekih 80 kn u oba smjera! :shock: U Sloveniji nismo ništa platili.

Sljedeći put. izađi U Krapini. Do tamo je , mislim, 17 kn, i od Krapine se vozi starom cestom.

tatek
02.06.2008., 14:39

Sljedeći put. izađi U Krapini. Do tamo je , mislim, 17 kn, i od Krapine se vozi starom cestom.
Tako je.
Cestarine su nameti za putnike na "duge pruge" odnosno one koji prelaze granice. I kod nas i u SLO je uvijek jeftino (ili besplatno) voziti se u okolici nekog grada ili barem unutar drzave, a skupo prijeći granicu.

(drugi primjer: cestarina Bregana - 5 kn plati onaj tko ide preko granice, svi drugi se voze besplatno do odvojka za Breganu i onda idu na mali prijelaz pa se odmah nakon varte na autoput)

bfamily
02.06.2008., 14:42
stvarno bi bilo korisno da napravimo most preko slovenije. zakaj ne, bio bi manji i jeftiniji od peljesackog :/

:lol:

TeddyBearz
02.06.2008., 15:39

Ja bih, ali kad MM bira. :roll:

NanoiBeba
02.06.2008., 15:42
ma daj - pa suvozač je najvažniji. Za te novce odite na pivu ili nekoliko kava.

Sanja
02.06.2008., 16:01

Za Teddy to pretvori ili u cole ili u platnene pelene. :mrgreen:

Elly
02.06.2008., 16:10
Za one koji zele bojkotirati vinjetu iz smjera Istra-Koper-Trst:

- u smjeru Trsta: u Kopru skrenete za Bertocchi (samo pratite zute table), pa preko Skofija (znaci u biti stara cesta) do granice.

- za natrag: kad predjete bivsu talijansko-slovensku granicu morate skrenuti na OMV (inace vam se odmah nadovezuje brza cesta), pa produziti za Skofije, starom cestom dalje, skrenuti na Bertocchi, onda jedan dio ide kao prema Sv. Antunu medjutim izadjete van blizu Mercatora/OMV-a.

Najjednostavnije je ako u svim smjerovima pratite samo zute tabele, da ne zalutate ponovo na brzu cestu.

TeddyBearz
02.06.2008., 16:24

Za Teddy to pretvori ili u cole ili u platnene pelene. :mrgreen:

:lol: Bingo. :mrgreen:

NanoiBeba
10.06.2008., 11:32
tatek, ti si bolji poznavatelj slovenskih cesta. Daj molim te, pogledaj donji link. Znači li to da ćemo od ljeta plaćati i ovaj komad ceste od granice do Maribora, tako da ako hoću izbjeći vinjetu, moram do Ptuja ići preko Varaždina?

http://www.cestnina.si/doc/karta%20-%20vinjete.pdf

tatek
10.06.2008., 11:44
tatek, ti si bolji poznavatelj slovenskih cesta. Daj molim te, pogledaj donji link. Znači li to da ćemo od ljeta plaćati i ovaj komad ceste od granice do Maribora, tako da ako hoću izbjeći vinjetu, moram do Ptuja ići preko Varaždina?

http://www.cestnina.si/doc/karta%20-%20vinjete.pdf
Ako misliš na onaj dio ceste od Gruškovja do autoputa LJ-MB, da, to će se plaćati, ali tek kad se napravi (za x godina). A uz tu brzu cestu imat ćeš i običnu, sadašnju, koja se neće plaćati.
Dakle, odmah nakon granice ćeš trebati sići dolje na običnu cestu i njome nastaviti do Ptuja pa za Lenart ili pak od Ptuja otići običnom cestom do Maribora, zaobići obilaznicu (vidi jedan od mojih prethodnih postova kako) i zatim starom cestom do Šentilja.
A onda opet platiš austrijsku vinjetu ili se voziš sporom cestom kroz sela do Graza ... dakle, ili brzina pa ju platiš ili sporo pa prođeš jeftinije ... pa ti vidi.

NanoiBeba
10.06.2008., 11:54
Dolje piše da će se u ljeto 2008 izgraditi taj dio od Gruškovja. Znači ostati će stara cesta?

gle, mi u Austriji plaćamo vinjetu, - košta 7 a ne 35 EU. Drugo po tom putu do Maribora voziš kao puž (vozim ja a ne MM, kako nebi prekoračili brzinu) i zato mi je glupo zbog 3 shoppinga godišnje plaćati vinjetu. Mi ne putujemo stalno. OK, ako će djeca zavoliti skijanje (F. već voli) i mi imati love za skijanje onda ćemo biti ćešće po Sloveniji i platiti vinjetu. Za ovo malo, to mi je preskupo.

Hvala na uputama. Bilo mi je bitno moram li do Varaždina, ili možemo ovako.

Jednom sam se vozila po staroj cesti do Graza - i nikad više. zavrtilo mi se u glavi od kružnih tokova.

paci
10.06.2008., 14:36
[quote=NanoiBeba]
A onda opet platiš austrijsku vinjetu ili se voziš sporom cestom kroz sela do Graza ... dakle, ili brzina pa ju platiš ili sporo pa prođeš jeftinije ... pa ti vidi.

pa onda bolje fino polako po starim cestama, a za tih 40 i kusur eura prenoćiš u Austriji i imaš lijepi dvodnevni izletić ;)

tatek
10.06.2008., 15:04
[quote=NanoiBeba]

pa onda bolje fino polako po starim cestama, a za tih 40 i kusur eura prenoćiš u Austriji i imaš lijepi dvodnevni izletić ;)
hm, hm, bogami za cijelu familiju je tesko naci nesto ispod cca 75 EUR.

iki
10.06.2008., 15:49
Hm, ja sam se izgubila u svim ovim pravcima kaj ste nabrojali...
Pa da pitam konkretno:
Da li se od Zg pa do europarka u Mariboru mora platiti ta famozna slovenska vinjeta?

tatek
10.06.2008., 15:55
Hm, ja sam se izgubila u svim ovim pravcima kaj ste nabrojali...
Pa da pitam konkretno:
Da li se od Zg pa do europarka u Mariboru mora platiti ta famozna slovenska vinjeta?
Ne, niti sada niti kad se sagradi autoput Gruškovje-Maribor.

Betty
10.06.2008., 18:10
ja sam ionako ljuta svaki put kad prolazimo kroz sloveniju zbog one njihove jadne ceste. a sad cu im jos morati placati 35€ za 5 minuta autoputa. :evil:

Upravo tako . Ne znam sta naplacuju 35 eura . Koriste priliku da oderu ne samo one koji idu ka hrvatskoj nego ima Bosanaca iz dijaspore koji preko ljeta idu za Bosnu i tuda moraju proci .
Da bar imaju ceste pa hajde . Bukvalno ti naplacuju PROLAZ , a to sto cekas satima na njihovim mucenim cestama bas ih briga . Moze im se pa zasto ne bi . :evil:

Marsupilami
11.06.2008., 08:02
Ma ne brinite, kada im se zakrce lokalne ceste i centar Maribora postane mali "autoput" razmislit ce jos jednom.
Problem je sto ce u svemu tome nastradati jadni ljudi koji su do sada zivjeli u mirnim mjestascima na tim lokalnim cestama :/

I netko je spomenuo gore autoput do Krapine?
Cestarina do tamo je 20kn, mi bili prosli tjedan ;)

Lulu
11.06.2008., 08:28
rekli su na dnevniku neki dan da se vinjete odnose na sve ceste u sloveniji, a ne samo na autoput. mislim da će jedini alternativni pravac biti preko mađarske.

NanoiBeba
11.06.2008., 08:32
rekli su na dnevniku neki dan da se vinjete odnose na sve ceste u sloveniji, a ne samo na autoput. mislim da će jedini alternativni pravac biti preko mađarske.

gle, ja sam gore stavila link sa slikom na kojem su označene ceste koje će se plaćati. To je sa službene stranice slovenskih autocesta (DARS).

I naplata ne može nikada biti za sve ceste (to je u cijeni benzina), a ne vinjete

tatek
11.06.2008., 08:33
Nije točno, gledao sam taj prilog.
Cestarine će se naplaćivati za autoputeve i brze ceste (njem. Schnellstrassen) - takvih ima trenutno tri u Sloveniji, ona cesta kroz Maribor u profilu autoputa, brza cesta Vipava-Ajdovščina-N. Gorica te dijelovi budućeg autoputa prema Mađarskoj oko M. Sobote i Lendave.

Naplaćivanje autoputeva je OK, to radi većina zemalja na jugu (za razliku od recimo Njemačke, Nizozemske , skadinavskih zemalja, kod njih je korištenje autoputeva besplatno), no jako nije OK to što nema mogućnosti da se kupi vinjeta za kraće vremensko razdoblje tipa 7 do 10 dana. Tu su slovenci ugledali na pohlepne Švicarce i to je greška. Pretpostavljam da će to zaista opteretiti neke lokalne pravce (tipa baš ta relacija HR-Graz) pa valjda promijene odluku nakon nekog vremena.

paci
11.06.2008., 09:31
tatek evo u hotelu s 4* kraj kolodvora u grazu dvokrevetna soba trenutno je 59 eur. djeca do 6 g imaju đabe smještaj, a naše cure još uvijek spadaju u tu kategoriju (u principu uvijek uzimamo dvokrevetne sobe i kažemo da imamo malu djecu, pa nam daju nešto veće sobe ili dodatni krevet i sl.). jedino što je sad sve u austriji zauzeto i digli su cijene, koliko mi se čini :/ sorry na OT, neću više.

tatek
11.06.2008., 09:34
tatek evo u hotelu s 4* kraj kolodvora u grazu dvokrevetna soba trenutno je 59 eur. djeca do 6 g imaju đabe smještaj, a naše cure još uvijek spadaju u tu kategoriju (u principu uvijek uzimamo dvokrevetne sobe i kažemo da imamo malu djecu, pa nam daju nešto veće sobe ili dodatni krevet i sl.). jedino što je sad sve u austriji zauzeto i digli su cijene, koliko mi se čini :/ sorry na OT, neću više.
Svaka čast na takvoj cijeni, kad sam ju ja pokušavao dobiti bilo je skuplje par desetaka EUR.

Lulu
11.06.2008., 16:17
širim dezinformacije. izgleda da nisam dovoljno dobro slušala. :mrgreen:
btw, ja bih bila sretna kad bi vinjeta za 6 mjeseci laufanja po HR koštala toliko.

tatek
12.06.2008., 08:46
širim dezinformacije. izgleda da nisam dovoljno dobro slušala. :mrgreen:
btw, ja bih bila sretna kad bi vinjeta za 6 mjeseci laufanja po HR koštala toliko.
Ja sam imao sreću da su klinci baš taj čas bili relativno mirni, inače ne bih ni ja niš skužio (ili bih skužio tko zna što, recimo da vinjeta za autoputeve u Tunguziji košta 10 000 rubalja :lol: ).
Jedna od stvari koja me uvijek može izbaciti iz takta je kad su klinci koliko-toliko mirni za vrijeme glavnine dnevnika (kojeg obično samo slušam na pola uha ili ni toliko) i onda dođe vremenska prognoza, jedini dio koji gledam koncentrirano i koji me odistinski zanima i onda krene graja, vika i cika. Zamolim ih da se stišaju te 2 minute, međutim galama se nastavi taman do početka prve reklame nakon prognoze. :roll:

s_a_n_d_r_a
19.06.2008., 09:29
cisto za info
danas sam procitala na njihovom sajtu da ce kazne iznositi od 300 do 800€ koga zateknu bez vinjete

tatek
19.06.2008., 09:33
Mi vjerojatno već za par dana kupujemo tu %$&?* vinjetu (polugodišnju) i vozamo se do besvijesti. Po mojem izračunu, možda ćemo sad čak manje plaćati nego do sada (kad zbrojim ukupne troškove na razini pola godine),a nećemo više ni morati zastajkivati svako malo radi plaćanja (do Ljubljane je bilo dvaput, do Trsta 4 puta, do Alpa triput, do Graza jednom).

s_a_n_d_r_a
19.06.2008., 09:46
tatek koliko je vremenski duzi taj stari put prema ptuju(nismo nikad isli onuda)

meni da bi se isplatila ta vinjeta uzeti bi trebala barem 20 puta u pola godine proci tuda sto je kod nas neizvodivo,evo ove godine smo isli samo jednom i ici cemo max jos samo 2 puta :roll:

NanoiBeba
19.06.2008., 10:10
tatek koliko je vremenski duzi taj stari put prema ptuju(nismo nikad isli onuda)

meni da bi se isplatila ta vinjeta uzeti bi trebala barem 20 puta u pola godine proci tuda sto je kod nas neizvodivo,evo ove godine smo isli samo jednom i ici cemo max jos samo 2 puta :roll:

meni su rekli čak da i nije dulje, odnosno da je cesta bolja, ima manje ograničenja brzine, i manje prometa.

Mi idemo u kolovozu u Graz, pa ćemo isprobati.

Maya&Leon
19.06.2008., 10:15
KAKO IZBJEĆI PLAĆANJE VINJETE
VEČERNJI, 19.06. (ima čak i slika kako to učiniti :mrgreen: )

LINK (http://www.vecernji.hr/newsroom/news/croatia/3108999/index.do;jsessionid=79F2EC12E6FA512D57880BD223B19E 35.2)

tatek
19.06.2008., 10:21

Računaj sa cca pola sata vožnje više, a možda će razlika biti i samo 20-tak minuta, ovisi o prometu na cesti Ptuj-Maribor kolika ej razlika.

Naime, potez A2-Mureck je OK za vožnju, koliko se sjećam nema puno sela i ograničenja (ali ih ima). Zatim imaš malo vožnje kroz mjesto Mureck (50 km/h), granični prijelaz na mostu an Muri koji sad otpada, zatim strmi uspon sa zavojima nakon Mure,a poslije se smjenjuju komadi lijepe i ravne ceste sa zavojima i selima. Cesta je prije par godina kad sam se zadnji put tamo vozio bila dosta ugodna za vožnju u dobrim vremenskim uvjetima (dan, nema kiše ni magle), no u lošim uvjetiam je nezgodna jer ima naglih zavoja, ljudi izlaze iz dvorišta ne cestu, zna biti blata na cesti ... ako ju ne znate onda zan biti tricky recimo po noći. Ja sam ju izvezao jedno desetak puta i bila mi je OK alternativa.

Dodatak, u Ptuju je jedan semafor (možda ga cesta sad zaobilazi) koji je znao izazivati gužvu i nekad sam znao trošiti i po desetak minuta na njega.

Mi odemo godišnje bar 2-3 puta u Ljubljanu i Graz, koji put u Alpe ili prema Italiji, a posjete brdima u posavskom hribovju i celju ni ne brojim (tad koristimo dio autoputa do Krškog) tako da smo mi financijski čak i dobili uvođenjem vinjete,a otpada i to čekanje koje obično nije bilo dugo, ali je bilo zamorno.

petarpan
19.06.2008., 11:40
a kaj je s ovim dijelom od bregane ?
ono je poluautocesta ili autocesta?ugl.nije drumski put...tu će se morat imat vinjeta,jel?

osim ako ne idemo na laternativu dobova,pa onim selima prema brežicama

tatek
19.06.2008., 12:22
a kaj je s ovim dijelom od bregane ?
ono je poluautocesta ili autocesta?ugl.nije drumski put...tu će se morat imat vinjeta,jel?

osim ako ne idemo na laternativu dobova,pa onim selima prema brežicama
da, da, to je full size autoput i podliježe plaćanju cestarine tj. vinjeti.
Alternativa je ili cestom ZAprešić-Harmica-Dobova-Brežice ili pak na mali gr. prijelaz Bregana (koji ja i tako uvijek koristim) pa lokalnom cestom za Brežice, produžava vožnju možda 5-10 minuta do Brežica. Do Krškoga pak produžava možda 10-15 minuta.

NanoiBeba
19.06.2008., 12:34
tatek, ti bi mogao otvoriti savjetovalište za Sloveniju.

tatek
19.06.2008., 12:38
tatek, ti bi mogao otvoriti savjetovalište za Sloveniju.
Pa taj posao de facto već i vršim neko vrijeme, vezano uz slovenska brda, slovenske H/M podružnice, a sad i ceste. ;)

NanoiBeba
19.06.2008., 12:43
je, je onak volonterski. Ali bi ti to mogao biti posao u fušu.....

aleksandra70vanja
19.06.2008., 13:12
kako doć do Ljubljane, odnosno Grosuplja brezplačno?

tatek
19.06.2008., 13:20
kako doć do Ljubljane, odnosno Grosuplja brezplačno?
Nije lako.
Moraš prvo preć granicu an malom prelazu, zatim otići u Brežice, potom uz rijeku Savu nastaviti preko Sevnice, Zidanog mosta, pored Trbovlja i Litije doci do Ljubljane. Put ti se produžuje za minimalno sat vremena, možda i sat i pol (dakle, računaj sa cca 3 sata do Ljubljane). Cesta je dobra osim komada Zidani Most-Hrastnik gdje je uska, ima i jedan dio kojis e regulira semaforom, zeleno je svakih 15 minuta i traje 5 minuta za jedno cca 1-2 km ceste koja je vrlo uska. Postoji i alternativa, ali je teška za opisati i nije puno brža, a može se i glavnom cestom do rimskih Toplica pa preko Dola na Hrastnik, no to produžava put.

Može se razmisliti do Grosuplja cestom Sevnica-Trebnje'Ivančna Gorica-Grosuplje ili pak uz Krku do Novog mesta pa dalje do Žužemberka i Ivančne Gorice ili an kočevsku cestu, no sve ti je to slično, bez cca 3 sata vožnje nema ništa.

Dobra strana je pak da je većina tih cesta lijepa - lijepi su krajolici, uredna i lijepa sela, ceste vode uz rijeke Savu i Krku ... pa vrijeme brže prolazi.

ivanche
21.06.2008., 09:30
Piše na slo stranicama da se to počelo primjenjivati 10.05. Ako odemo sad ovaj tjedan (prije 01.07) jel moramo to kupovati ili ne još?

tatek
23.06.2008., 08:28
Piše na slo stranicama da se to počelo primjenjivati 10.05. Ako odemo sad ovaj tjedan (prije 01.07) jel moramo to kupovati ili ne još?
Nije se počelo primjenjivati 10.05. (onda je možda donesena odluka?) nego ide od 01.07.
Nakon 10.05. smo već nekoliko puta vozili po slovenskim autoputevima i plaćali smo uobičajenu cestarinu an naplatnim postajama.

TATA MATA
23.06.2008., 08:57
http://www.autoklub.hr/aktualno/istrazujemo/clanak/art-2008,6,17,izbijegabvanje-placanja-slovenske-vinjete,3759.auto

morena24
23.06.2008., 09:12
http://www.24sata.hr/index.php?cmd=show_niktitanik&tip=default&datum_ts=1213653601

ovako bi se pravilno trebala zaljepiti vinjeta

ZIMA
23.06.2008., 11:10
Mislim da neće dugo trajati ova priča sa vinjetama. EU pokušava preći na sistem ENC naplate cestarine

ZIMA
23.06.2008., 11:16
Ispravak - sistem ENC. To mi se čini najboljim rješenjem. Vjerujem da će to uskoro i zaživjeti jer je to najednostavniji i najbrži način naplate cestarine. Napuniš račun bilo gdje i onda se voziš po cijeloj EU bez da razmišljaš o vinjetama, sitnim eurima....

tatek
23.06.2008., 11:23
Znam da je to u planu za Austriju u slijedećih 2-4 godine (već je trebalo raditi, no nisu uspjeli to upogoniti osim za kamione), ne znam kako je sa SLovenijom, a niti sa HR.

s_a_n_d_r_a
01.07.2008., 22:49
dakle dan D :mrgreen:
ima li itko da je isprobao okolne puteve?

maria71
01.07.2008., 22:52
lik na dnevniku je bio zakon

onaj u crnom autu

aleksandra70vanja
01.07.2008., 22:56
lik na dnevniku je bio zakon

onaj u crnom autu

i ja sam odvalila
je to bio neki crnogorac?

maria71
01.07.2008., 22:58
nemam pojma ,al je zgodan ;)

p.s. da me ne dekapitiraju modovi, ima na indexu kako proći kroz slo bez vinjete :)

aleksandra70vanja
01.07.2008., 23:43
nemam pojma ,al je zgodan ;)

p.s. da me ne dekapitiraju modovi, ima na indexu kako proći kroz slo bez vinjete :)

zašto?
pa ako ministar bajs može davati smjernice za izbjegavanje plaćanja zašto bi modovi bili veći pape od pape?

Matilda
01.07.2008., 23:44
Budu nam Slovenci naplaćivali i vinjetu za prolaz kroz polje kuruze.

Idem uskoro za Austriju. Ne mislim im platiti niš. :P

Ribica
01.07.2008., 23:52
vidim da će biti gužve kroz Maribor 8)
Hrvati su spremni :)

tweety
02.07.2008., 00:32
Ja se nadam izbjeći vinjete na način da HM i IKEU u dogledno vrijeme posjećujem u hrvatskoj.
A što se skijanja tiče....hm......ne znam...negdje na drugu stranu.

Kaae
02.07.2008., 07:58
Ja se nadam izbjeći vinjete na način da HM i IKEU u dogledno vrijeme posjećujem u hrvatskoj.
Ako se to i dogodi, toplo se nadam da se nece dogoditi isto sto se dogadja u nekim drugim ducanima. Npr. u Zari u Zagrebu izgleda da prodaju samo ono sto drugi nece ili ne moze prodati - jedan artikl dolazi uglavnom samo u jednom broju. Onako, zuta majica samo S, zelena samo M. Itd.

s_a_n_d_r_a
02.07.2008., 08:41
ko prvi prodje tim putevima nek se javi

tatek
02.07.2008., 09:12
ko prvi prodje tim putevima nek se javi
Eh, prošao sam ja x puta, samo ne sad nego priej par godina, al ne vjerujem da se išta bitno promijenilo.

Dakle, vi koji izbjegavate vinjetu, a idete za Graz, idite ili Macelj-Ptuj-Lenart-Mureck-A2 za Graz ili idite kroz Maribor centar (opis imate u mom postu nešto ranije).

Tko ide za Ljubljanu, taj će imati najteži zadatak: Brežice-Krško-Sevnica-Z. Most-Hratsnik-Litija-Ljubljana (dio između Z. Mosta i Hrastnika je uzak i semaforom se regulira jedno usko mjesto uz korito Save).

Tko ide za Klagenfurt i njemačku, a ima vremena, nek ide preko celja pa velenje i Slovenjgradec-Dravograd, cesta je dobra, vožnja ugodna, lijepa priroda.

Za Trst idite preko Rijeke pa starom cestom preko Sežane ili Kozine.

Mislim da smo sve pokrili. :mrgreen:

(a ja ću uskoro kupiti vinjeticu pa udri po praznom autoputu ... :lol: )

Ribica
02.07.2008., 09:30
nemoj je jako zalijepiti na staklo, tako da nam je možeš posuditi za ovih par odlazaka (2-3 godišnje) u Austriju :lol:

tatek
02.07.2008., 09:42
nemoj je jako zalijepiti na staklo, tako da nam je možeš posuditi za ovih par odlazaka (2-3 godišnje) u Austriju :lol:
Zalijepit ću je dobro na staklo pa ti onda posudim čitavu šajbu kad ćeš ići gore. :lol:

romi
02.07.2008., 10:02
Zalijepit ću je dobro na staklo pa ti onda posudim čitavu šajbu kad ćeš ići gore. :lol:

Nekaj sam ćula da su vinjetu tako napravili da se ne može odljepiti, nego puca ako ju pokušaš skinuti.... ne zovu se oni Slovenci badava....

ps ; Austrijsku vinjetu se može bez problema preljepiti - isprobano više puta!

tatek
02.07.2008., 10:16

Nekaj sam ćula da su vinjetu tako napravili da se ne može odljepiti, nego puca ako ju pokušaš skinuti.... ne zovu se oni Slovenci badava....

ps ; Austrijsku vinjetu se može bez problema preljepiti - isprobano više puta!
A kaj sa onim "hologramskim" dijelom koji uvijek (meni barem UVIJEK) ostane prikeljen za staklo?
(jedino ak ne lijepiš vinjetu za staklo selotejpom, no sumnjam da bi to naišlo na topao prijem kod policije za kontrole)

nego, jel su vam kad kontrolirali vinjetu u Austriji?
Meni jednom na autoputu (skrenuli promet na parking i sve kontrolirali odreda) i par puta na granici.

romi
02.07.2008., 10:47
Nisu nas nikada zaustavili sa strane, nego sam primjetila da se znaju malo nagnuti na granici, valjda da prekontroliraju imamo li ju, no mi ju zaljepimo samo za RUBOVE, tako da izgleda kao da je skroz uz staklo, a samo su rubovi stvarno stisnuti uz staklo, sredina ne - pa tako ćuvamo onaj hologram...Malo je se nadigne da nije ravna 100%, te se onda ni ne može zaljepiti sredina, kužiš?
Sada ćemo izgleda radi posla morati kupiti i jednu i drugu godišnju...

Elly
02.07.2008., 13:56
Za Trst idite .... pa starom cestom preko Sežane ili Kozine.

Ili Koper - Bertocchi - Skofije - Rabuiese. ;)

mama_28
02.07.2008., 15:43
A mi vinjetu prije ljepljenja na staklo, par puta "preljepimo" preko nečeg mucastog: vesta, majca... nakupe se na njoj mucice, lako se skida i po nekoliko puta, a vinjeta bude vidno naljepljena. Stvar koja funkcionira već godinama. No, ne baš jako mucasto, ali dovoljno da napravi jedan film na ljepilu.

mama_28
02.07.2008., 15:44
Vidim da sam jako jasna. Vidno naljepljena na staklu, ništa rubovi, nego onak cijela.

Sanja
02.07.2008., 23:36
dakle dan D :mrgreen:
ima li itko da je isprobao okolne puteve?

Ne još :mrgreen: , ali posljednjeg dana bez vinjete otišli smo u Ljubljenu na izlet za samo par eura cestarine. :mrgreen: Onako, iz gušta. :mrgreen:

Idući put ćemo ići kad ih EU natjera da se prebace na neki pošteniji sistem. :P

Ribica
03.07.2008., 13:25
A mi vinjetu prije ljepljenja na staklo, par puta "preljepimo" preko nečeg mucastog: vesta, majca... nakupe se na njoj mucice, lako se skida i po nekoliko puta, a vinjeta bude vidno naljepljena. Stvar koja funkcionira već godinama. No, ne baš jako mucasto, ali dovoljno da napravi jedan film na ljepilu.

Da, frend ju baci na pod u autu, kao palu mu je :/ pa je onda sa svim mrvicama od keksiju, kruha... zalijepi na šajbu 8)

Zalijepit ću je dobro na staklo pa ti onda posudim čitavu šajbu kad ćeš ići gore :lol: .

Baš si :saint: sad samo moram kupiti dobro ljepilo (možda ono uhu što spasi one dvije ženske s džipom iz gužve) :lol: Manje košta od vinjete.

Ribica
03.07.2008., 13:25

Da, frend ju baci na pod u autu, kao palu mu je :/ pa je onda sa svim mrvicama od keksiju, kruha... zalijepi na šajbu 8)

Zalijepit ću je dobro na staklo pa ti onda posudim čitavu šajbu kad ćeš ići gore :lol: .

Baš si :saint: sad samo moram kupiti dobro ljepilo (možda ono uhu što spasi one dvije ženske s džipom iz gužve) :lol: Manje košta od vinjete.

mikka
03.07.2008., 23:57
kaj nije fora da ju premazes s labelom? meni je tak nes ostalo u sjecanju..

inace, ja bi ju nakeljila na traperice par puta i onda tako "onemocalu" na sajbu. skidanje bez problema, ostaje cijela garant ;)

TeddyBearz
05.07.2008., 22:08
Danas smo kupili vinjetu - trenutno imaju samo onu šestomjesečnu, godišnja ide tek od 1.1. slijedeće godine. :)

Ribica
06.07.2008., 09:13
Danas smo kupili vinjetu - trenutno imaju samo onu šestomjesečnu, godišnja ide tek od 1.1. slijedeće godine. :)

Sad niš ne kužim.

Prema meni godišnja bi trebala vrijediti godinu dana od dana kada ju kupiš, a prema ovome što navodiš moglobi se čitati između redova da vrijedi samo jednu kalendarsku godinu (npr.2009.), bez obzira kada si ju kupio.

Možda je tako i za onu od 6 mjeseci?

:? :? :?

aleksandra70vanja
06.07.2008., 10:27
to je točno, meni je kuma u sloveniji i oni su kupili 2 vinjete, obje polugodišnje, naravno da bi kupili cjelogodišnju kad tamo žive, ali te su tek od 1.1
ni meni nema logike, ali slovenci su tako napravili

TeddyBearz
06.07.2008., 12:08

Sad niš ne kužim.

Prema meni godišnja bi trebala vrijediti godinu dana od dana kada ju kupiš, a prema ovome što navodiš moglobi se čitati između redova da vrijedi samo jednu kalendarsku godinu (npr.2009.), bez obzira kada si ju kupio.

Možda je tako i za onu od 6 mjeseci?

:? :? :?

Da, godišnja vrijedi za kalendarsku godinu, zato je još nema.

Ribica
06.07.2008., 23:46
[quote="TeddyBearz

Da, godišnja vrijedi za kalendarsku godinu, zato je još nema.[/quote]

Je l' toonda znaći da i polugodišnja vrijedi pola kalendarske godine?

Npr. kupim je 1.3, a ona mi vrijedi samo do 30.6. ili je kupim 1.11., a ona mi vrijedi do 31.12. :?

Sanja
06.07.2008., 23:59
Je l' toonda znaći da i polugodišnja vrijedi pola kalendarske godine?

Npr. kupim je 1.3, a ona mi vrijedi samo do 30.6. ili je kupim 1.11., a ona mi vrijedi do 31.12. :?

Ako je tako, onda su nam susjedi dostigli novi stupanj nekorektnosti. Stupanj za koji nisam ni mislila da postoji. :/

TeddyBearz
06.07.2008., 23:59
Nemam pojma kako će biti kad ova istekne i kad krenu sa novom kalendarskom godinom, taj dio nije ni meni baš jasan. :/

Matilda
07.07.2008., 00:14
Znači, prije Božića idem u šoping u Graz, kupim vinjetu i traje mi do Nove godine. :shock:
Na moru imam susjede Slovence. Kaj da smislim da im naplatim? Prolaz kroz stubište?

MBee
07.07.2008., 07:03
Evo šta kažu sami susjedi:

Z uvedbo vinjetnega sistema cestninjenja v drugi polovici leta 2008 bo najprej v prodaji samo polletna vinjeta, najkasneje do začetka decembra 2008 pa bo možen tudi nakup letne vinjete za leto 2009.
* Letna vinjeta za tekoče leto bo veljala od 1. decembra predhodnega leta do 31. januarja prihodnjega leta (skupaj 14
mesecev).
* Polletna vinjeta bo veljala šest mesecev od dneva njenega nakupa.

maria71
07.07.2008., 07:18
Znači, prije Božića idem u šoping u Graz, kupim vinjetu i traje mi do Nove godine. :shock:
Na moru imam susjede Slovence. Kaj da smislim da im naplatim? Prolaz kroz stubište?

a gdje ćeš im lijepiti vinjetu........... :mrgreen:

Ribica
07.07.2008., 08:04

Z uvedbo vinjetnega sistema cestninjenja v drugi polovici leta 2008 bo najprej v prodaji samo polletna vinjeta, najkasneje do začetka decembra 2008 pa bo možen tudi nakup letne vinjete za leto 2009.
* Letna vinjeta za tekoče leto bo veljala od 1. decembra predhodnega leta do 31. januarja prihodnjega leta (skupaj 14
mesecev).

Bar nešto!
:(
Ali još uvijek znači da dobro moraš kalkulirati kada ćeš kupiti godišnju vinjetu.

Elly
07.07.2008., 11:24

I mi smo kupili takvu. :)

Ipak mi se ne da povlaciti po slovenskim selima okolo-naokolo Kopra. :mrgreen:

Matilda
07.07.2008., 13:01

mesecev).

Može li ovo tko prevesti?
Ja ništa ne razumijem. :mrgreen:

a gdje ćeš im lijepiti vinjetu...........

Pa na čelo. :lol:

maria71
07.07.2008., 13:05
polugodišnja vinjeta će vrijediti ili biti valjana 6 mjeseci od datuma kada ste je kupili ?

petarpan
07.07.2008., 13:19
polugodišnja vinjeta će vrijediti ili biti valjana 6 mjeseci od datuma kada ste je kupili ?

A izgleda....
samo će godišnja biti za kalendarsku godinu... :roll:

krumpiric
07.07.2008., 14:03
meni smeta što kod nas nema vinjeta.užasno :roll:
Godišnja nek je slobodno 300 eura, može i više, meni ne smeta.
Mi idemo godišnje, van sezone, 15ak puta ZG-ST.I natrag.. I onda ljeti kad je M kod bake idemo svaki petak-ponedjeljak.To je još 10 puta.25 sve skupa. Iliti 50 plaćanja AC. I više. To je 1300 eura. Minimalno.Vinjeta sigurno nebi toliko koštala.Ja oću vinjete, organiziram prosvjed :mrgreen:

Sanja
07.07.2008., 14:05
meni smeta što kod nas nema vinjeta

I meni se vinjeta čini kao praktično rješenje, ali ako su cijene i uvjeti fer - znači, da ne moraš kupiti neku koja ti ne treba za ogroman novac samo zato što ti nisu ponudili povoljniju, za kraće razdoblje.

Austrijsko rješenje mi se čini sasvim ok.

aleksandra70vanja
07.07.2008., 14:58

mesecev).

:

zezaš ili ozbiljno?

ana.m
07.07.2008., 15:09
Mi se nikada ne vozimo auto cestama. Po Hrvatskoj nikada, a kada rijetko idemo kroz SLo do Graza isto ne idemo po autocesti. Jedino u AUS naravno!

Moover
08.07.2008., 00:26
KAKO IZBJEĆI PLAĆANJE VINJETE
VEČERNJI, 19.06. (ima čak i slika kako to učiniti :mrgreen: )

LINK (http://www.vecernji.hr/newsroom/news/croatia/3108999/index.do;jsessionid=79F2EC12E6FA512D57880BD223B19E 35.2)
Mi danas išli prema ovoj ruti i stigli bez problema i bez gužve na staru granicu sa Austrijom... cca 1km nakon granice skrenili na autoput i vozili do graza... naravno, austrijsku smo kupili (kad nitko nije htio (pro)dat na burzi)... nismo ju ljepili na šajbu nego samo natakli, tako da, ako kome treba, nek se javi, vrijedi još 9 dana... :)

Matilda
08.07.2008., 08:22

mesecev).

:

zezaš ili ozbiljno?

I zezam se i ozbiljna sam (naravno da razumijem, samo pokušavam shvatiti odluku Slovenaca).

krumpiric
08.07.2008., 09:01
Mi se nikada ne vozimo auto cestama. Po Hrvatskoj nikada, a kada rijetko idemo kroz SLo do Graza isto ne idemo po autocesti. Jedino u AUS naravno!
Ok, ali ovo meni nije odgovor na postojanje/nepostojanje vinjeta.
Svaki dan na cesti ostavi glavu barem 3-4 ljudi. U Hrvatskoj. Činjenica je da je AC X puta sigurnija (nemam pojma koliko, ali definitivno je sigurnija od stare ceste, pogotovo jer starom cestom NITKO ne vozi po pravilima, jer bi se 2 dana vozio do Dalmacije), ja putujem svaki tjedan ljeti više od 1000km, kad sve zbrojim, ma i 1500. Moglo bi se reći da mi je glava stalno u torbi :/ , pa preferiram da je u malo čvršćoj torbi, makar nikad ne znaš šta će te snać.U Hrvatskoj bi vinjete bilo pošteno rješenje za građane, a od stranaca bi zaradili jednako.

Maxime
08.07.2008., 11:21
Oh da, prosli cetvrtak smo kupilu vinjetu koja vrijedi 6 mjeseci jer se jos ne prodaju one koje vrijede godinu dana (u prodaji od 01.01.2009.) i koje su nama jeftinije (cesto putujemo kroz Sloveniju - na zalost ...) :evil:

anchi pp
08.07.2008., 12:22
Prije par dana je čovjek iz Kalmetinog ministarstva (ne znam ni kako se zove ministarstvo ni kako se zove čovjek) lijepo rekao da do daljnjega vinjete kod nas ne dolaze u obzir jer - TREBA OTPLATITI AUTO-CESTU!

ivarica
08.07.2008., 12:29
pa po medijima, vinjete su jedino sto ce nam moci otplatiti autocestu?

nego, ja sam sad iz ove karte skuzila da mi slo vinjeta nece trebati za moje ljetovanje, jeee

s_a_n_d_r_a
08.07.2008., 12:44
Mi danas išli prema ovoj ruti i stigli bez problema i bez gužve na staru granicu sa Austrijom... cca 1km nakon granice skrenili na autoput i vozili do graza... naravno, austrijsku smo kupili (kad nitko nije htio (pro)dat na burzi)... nismo ju ljepili na šajbu nego samo natakli, tako da, ako kome treba, nek se javi, vrijedi još 9 dana... :)

si bio u ikei? :mrgreen:
mozda sam te imala cast vidjeti a da nisam bila svjesna svoje srece :coffee:

Maxime
08.07.2008., 12:51
Ukoliko vinjeta tome sluzi da otplacuje izgradnju autocesta onda mi fakat nije jasno zasto su ih slovenci uveli (osim da zeznu Hrvate i nas turizam) s obzirom da je njima Europska Unija osigurala sredstva za izgradnju :x

Sanja
09.07.2008., 10:45
Danas sam dobila mail s linkom koji je već bio objavljen na ovom topicu (http://www.autoklub.hr/aktualno/istrazujemo/clanak/art-2008,6,17,IZBIJEGABVANJE-PLACANJA-SLOVENSKE-VINJETE,3759.auto - kako izbjeći plaćanje vinjete), no ispod teksta je zanimljiv komentar, pa vas molim za mišljenje.

Naime, znak za obavezne vinjete stavljen je prije ulaska u kružni tok kod Pesnice. To bi značilo da je ulazak u kružni tok bez vinjete kažnjiv i da bi ju trebalo nabaviti zbog tih par metara (?!).

:?

Evo i linka na kojemu je ta obavijest: http://www.gmm.hr/sobe/hr/slo.shtml

Deaedi
15.07.2008., 11:44
Frisko iskustvo.
ZG-Brezice, isli smo na mali granicni prijelaz, stara cesta, usporedna sa autoputom, sve ok.
Povratak, odlucili smo ici starom cestom, i onda prijeci GP na velikoj Bregani. Dakle, spustili smo se autoput kod benzinske, kojih 300m od GP. I tamo nas lijepo oprali, na samoj granici na izlazu iz SLO da je GP na autoputu i morali smo natrag kupiti vinjetu. Odnosno, slovenski plicajac uzme putovnicu i posalje te pjeske u SLO da kupis vinjetu. A auto parkiras poslije granice. Tako je proslo jos x vozila, svi su se vracali i morali kupiti vinjetu.

Iz mog iskustva ispada da uopće nema alternativnih pravaca, barem za strance. Jer oni moraju prijeci na međunarodnim, a ne samo na međudržavnim prijelazima (sve strance vraćaju sa male Bregane ili npr. Harmice), a ti veliki prijelazi su na autoputu.

Christy
15.07.2008., 12:31
Mi smo kupili vinjetu...neda mi se riskirati.
Sta je-tu je!

tatek
15.07.2008., 12:47
Mi smo kupili vinjetu...neda mi se riskirati.
Sta je-tu je!
I moja je već na staklu.
Mislio sam da ću jer krstiti već sutra na putu za Novo Mesto, no pričekat će ipak još tjedan dana i godišnji.

Pitao sam priajtelje iz Slovenije kako rade kontrole pa su rekli da na mjestima bivših naplatnih kućica stoje kontrolori i pregledavaju dok kolona prolazi pored njih.

tanja_b
15.07.2008., 13:32
A gdje se uopće kupuje vinjeta?

tatek
15.07.2008., 13:35
među ostalim na bilo kojoj petrolovoj benzinskoj pumpi (i u HR). Znam da imaju u Mariji Bistrici, Desincu ... sigurno imaju i na njihovoj pumpi u resniku (Žitnjak), vjerojatno ima i HAK u Draškovićevoj ...

Elly
15.07.2008., 16:54
među ostalim na bilo kojoj petrolovoj benzinskoj pumpi (i u HR).

OMV-ove pumpe ih takodjer prodaju.

alkemicar
15.07.2008., 19:25
dozvolite mi....

Kako se zove posljednji slovenski indijanac?

VINJETU
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

maria71
15.07.2008., 19:26
A jel mi možemo njima nešto naplaćivati za uzvrat ?

alkemicar
15.07.2008., 19:28
njihove ceste naspram našim su stvarno očaj i nije mi jasno zašto mi ne neplaćujemo isto neke vinjete :?
ili neku eko naknadu... štabilo... :?

Mima
15.07.2008., 19:29
:mrgreen: kako to misliš da ne naplaćujemo? Eno naknada Zagreb-Zadar sto kuna jednokratno :mrgreen:

Deaedi
16.07.2008., 08:37

Na Bregani je odmah poslije slo policije i carine, nekih 20m dalje, stand gdje prodaju vinjete.

Maruška
17.07.2008., 13:04
OT: Znate li da se u Crnoj Gori plaća "eko naknada"?

tatek
17.07.2008., 13:08
Jel to ona čuvena od 10 EUR po glavi? :P

Maruška
17.07.2008., 13:15
Po vozilu. 8)

mg1975
17.07.2008., 13:39
Definitvno smo odlučili bojkotirati SLO vinjete....zadnji shopping u Slo obavljen u Celju (1.7.)......ljepo se vozili po AC u Hrvtaskoj pa izašli sa AC na Đurmanec, prešli u Slo na GP Lupinjak i onda još cca 40 km do Celja po lokalnim cestama (kao po staroj Karlovačkoj). A kad konačno napravim putovnicu (čekam da svi odu na more) ići ćemo u shopping u AUT, ali i kod njih bojkotiram vinjetu jer je lokalna cesta do Seiersberga OK.

Za HR AC kupili ENC :D u prepaid-u 420.-kn, od toga 120.- uređaj + cestarina 330.- (10% popusta).......i lijepo se vozimo, nema čekanja u redu (pogotovo na Lučkom vikendom).

Moover
17.07.2008., 13:47
Za HR AC kupili ENC :D u prepaid-u 420.-kn, od toga 120.- uređaj + cestarina 330.- (10% popusta).......i lijepo se vozimo, nema čekanja u redu (pogotovo na Lučkom vikendom).jedino što ti enc ne vrijedi za AC Zagreb-Macelj... :/

petarpan
17.07.2008., 13:47
Jel to ona čuvena od 10 EUR po glavi? :P

Za kamion je 150 Eur :shock:

mg1975
17.07.2008., 13:55
Za HR AC kupili ENC :D u prepaid-u 420.-kn, od toga 120.- uređaj + cestarina 330.- (10% popusta).......i lijepo se vozimo, nema čekanja u redu (pogotovo na Lučkom vikendom).jedino što ti enc ne vrijedi za AC Zagreb-Macelj... :/

To mi nije bad jer tu AC koristim možda 4 puta godišnje (uvijek radnim danom) pa nema gužve i koristim izlaze sa automatskom naplatom cestarine (kreditnom karticom) koje većina još nije otkrila.

Moover
17.07.2008., 14:22
ali ovdje je riječ o sloveniji, a AC ZG-MACELJ je jedna od tri AC kojom ideš u SLO... i na ovom forumu omiljena (zbog graza), pa je dobro da ljudi (a i žene) znaju tu informaciju...

willow_tree
19.07.2008., 23:33
A kad konačno napravim putovnicu (čekam da svi odu na more) ići ćemo u shopping u AUT, ali i kod njih bojkotiram vinjetu jer je lokalna cesta do Seiersberga OK.

ja otišla u graz bez putovnice! u slo možemo sa osobnom, a između slo i aus nema ničega.

Moover
20.07.2008., 00:03
ja otišla u graz bez putovnice! u slo možemo sa osobnom, a između slo i aus nema ničega.Imala si sreću da te nije aus policija zaustavila... :roll:

Mamasita
20.07.2008., 00:33
ja prije par dana morala hitno u bec.
nisam imala vremena za ove alternativne pravce pa sam kupila vinjetu i zakeljila je prema pravilu, u gornji lijevi kut sajbe.
poslje sam skuzila da mi je sajba na tom dijelu toliko zatamnjena da se vinjeta uopce, ali stvarno uopce - ne vidi. :bouncing:

NanoiBeba
06.08.2008., 10:02
Mi smo jučer iz Zg za Graz išli alternativnim pravcem, bez plačanja vinjete za Sloveniju. I skroz smo zadovoljni. Išli smo preko Ptuja, Lenarta, graničnog prijelaza Mureck i onda na autocestu za Graz.

Jedina poteškoća nam je bio Ptuj, po kojem sigurno nismo našli najkraći put za Lenart (nije bilo oznake- ili smo ju previdjeli) ali i uz to put je bio ugodan, vremeneski otprilike kao i preko Maribora. Cesta je dobra, prometa uopće nije bilo, a niti ograničenja brzine od 50 km/h. Na jednom dijelu je kolnik malo neravan, a na jednom kratkom ima nešto zavoja (brdo).

Sve u svemu, mi ćemo i dalje tom cestom za Graz, osim ak nam slovenci ne naprave neku zamku i par kilometara tog puta proglase autoputom ili brzom cestom s naplatom.

Mishkica
06.08.2008., 10:22
I mi smo jučer išli u Graz, ali preko centra Maribora. Do tamo je sve funkcioniralo OK, ali smo na povratku malo "sfušali", nismo na kružnom toku prije Maribora uspjeli izaći na isti izlaz s kojega smo ušli (čini mi se da ta opcija ni ne postoji, vjerojatno s namjerom da ipak završimo na nekoj od cesta koje podliježu plaćanju). Pa smo se tako, ni krivi ni dužni, našli na autoputu na kojem je pisalo: Budimpešta. Odvezli smo se 7 km do prvog izlaza (Pernica) i po bregima se spustili prema Mariboru. Ovaj put nas nisu uhvatili u prekršaju, ali mi se ta povratna dionica nikako ne sviđa, mislim da ćemo sljedeći put preko Murecka prema Zagrebu.

Tatek, imaš kakvih savjeta za povratak preko Maribora, s obzirom da nas očito jučer nije išlo? :oops:

NanoiBeba
06.08.2008., 10:39
Mishica, baš zato ja nisam htjela ići preko Maribora. Taj put mi je izgledao zbunjujući i rizičasn baš zato jer su obilaznicu oko Maribora stavili pod vinjetu.

Ovaj pu preko Murecka je odličan. Jedino ne znam je li cesta i inače tako prazna ili samo sada zbog godišnjih odmora. A preko Maribora se uvijek, ama baš uvijek vozim u koloni.

tweety
06.08.2008., 10:47
ja otišla u graz bez putovnice! u slo možemo sa osobnom, a između slo i aus nema ničega.Imala si sreću da te nije aus policija zaustavila... :roll:
Ja ove godine bila na zimovanju u austiji sa isteklom putovnicom.
Sva sreća da sam to skužila pola sata prije puta, pa sam na slovesnkoj granici ponudila osobnu.
Da, da znam da je sva sreća što me nisu uhvatili, ali nije bilo šanse da otkazujem skijanje, krenula sam pa kud puklo da puklo.
Što je najbolje u Austriji su me prijavili sa tom isteklom putovnicom. E to mi nije jasno kako je prošlo.

romi
08.08.2008., 14:32
Ima još jwdan dobra fora za vinjetu - premaže se sa uljem - bilo kojim u tankom sloju ili sjajilom za usne i samo sklizne sa šajbe, a izgleda kao da je pričvrščena 100%!

Matilda
08.08.2008., 20:21
[quote="NanoiBeba"]jer su obilaznicu oko Maribora stavili pod vinjetu./quote]

Pa ta zobilaznica nije autocesta. Autoceste su zelene, a zaobilaznica je plava.

Mishkica
09.08.2008., 06:23
[quote=NanoiBeba]jer su obilaznicu oko Maribora stavili pod vinjetu./quote]

Ali spada u kategoriju brze ceste i podliježe naplati.

fritulica1
09.08.2008., 13:28
Eh, na kraju vidim da su i zakleti nevinjetiše ipak kupili vinjetu (uključujući i mene) :mrgreen: .
Nije mi se dalo guslit po okolnim cestama zbog tih 35 eura...
A bome Slovenci zadovoljno trljaju ruke: http://www.slobodnadalmacija.hr/Svijet/tabid/67/articleType/ArticleView/articleId/15991/Default.aspx

NanoiBeba
11.08.2008., 09:27
[quote=NanoiBeba]jer su obilaznicu oko Maribora stavili pod vinjetu./quote]

Ali spada u kategoriju brze ceste i podliježe naplati.

točno ovako.

Marsupilami
20.08.2008., 08:19
Da vas pitam vinjetasi gdje ste zaljepili vinjetu?

MM je jucer uzeo i na njoj stoji napomena da se mora zaljepiti kao sto je opisano na slici i da nesmije biti na zatamljenom dijelu stakla.
E sada, na slici je naslikana vinjeta s lijeve strane, vozaceve :?
S obzirom da nam je gornji dio stakla zatamljen (kao im vecini) ta vinjeta bi trebala biti usred vidnog polja vozaca.

Gdje je tu logika? :? :evil:

Moover
15.09.2008., 00:14
Evo dakle detaljan opis kako prema Grazu (i izbjeći kružni tok), skupa s fotkama:
http://www.motori.hr/forum/index.php/topic,112100.0.html

s_a_n_d_r_a
15.09.2008., 09:23
a sad priznaj na kojoj slici si ti :P

Moover
15.09.2008., 09:30
a što ako sam s druge strane fotoaparata? :mrgreen:

s_a_n_d_r_a
15.09.2008., 09:57
ako kazem da si onaj na srebrnom motoru sa PZ tablicom jel imam kavu? :aparatic:

apricot
15.09.2008., 10:01
Moover, hvala na linku, eksplicitniji opis nismo mogli dobiti.
Predivne fotke!
Zavidim!

mamma san
15.09.2008., 10:03
Moover, hvala na linku, eksplicitniji opis nismo mogli dobiti.
Predivne fotke!
Zavidim!

XX :)

NanoiBeba
15.09.2008., 10:37
Stvarno odlično opisano i pokazano.

Ali meni i dalje puno jednostavnije izgleda put koji smo mi koristili

Ptuj-Lenart-Mureck-priključak na Austrijsku autocestu.

I kaj je najvažnije, nema gužve ( u stvari nije je bilo kada smo mi išli)

ivarica
15.09.2008., 10:42
bila sam uvjerena da sam otvorila topik o crvima u kadi i cudim se gdje su te fotke moovera u kadi, sto li s crvima radi :/

apricot
15.09.2008., 10:42
peca?

mamma san
26.10.2008., 15:25
Morala sam ovaj topic prebaciti na neki "stalni" pdf, jer stvarno je uložđeno mnogo kreativne snage da se nađu "nevinjetski" putevi kroz Sloveniju... :mrgreen:

Frida
26.10.2008., 15:53

iridana2666
24.11.2008., 16:44
A što je sa vinjetama na relaciji Rijeka-Trst preko Rupe. Načula sam da tom trasom nema problema i da ne treba vinjeta, a kako nisam bila u Trstu od 6-og mj....

Elly
24.11.2008., 19:36
A što je sa vinjetama na relaciji Rijeka-Trst preko Rupe. Načula sam da tom trasom nema problema i da ne treba vinjeta, a kako nisam bila u Trstu od 6-og mj....

Ne treba ti vinjeta sve dok dodjes do Kopra, a onda onih par km ti opet treba, pa preporucujem da skrenes za Skofije po staroj cesti...

iridana2666
25.11.2008., 10:32
Ne idem preko Kopra jer to mi je daleko. Idem preko Pasjaka, standardnom cestom. Ne treba znači :D

buba klara
30.12.2008., 09:34
Evo dakle detaljan opis kako prema Grazu (i izbjeći kružni tok), skupa s fotkama:
Jel netko nedavno išao ovuda?
Naime, ovako na fotkama izgleda jednostavno (i odlično snimljeno!) al jel netko to iznova prošao sa autom i ima li kakva caka na koju treba posebno obratiti pozornost?
Zapravo, najviše nas muči ovaj kružni tok kod Pesnice i izlaz na stari granični prijelaz. To mi je malo nejasno pa ako je netko bio, molim kratko objašnjenje.
Drugo, kad se stigne u Austriju sa ovog starog graničnog prijelaza, gdje se kupuje vinjeta?

s_a_n_d_r_a
09.01.2009., 17:05
http://www.vecernji.hr/newsroom/economics/3212502/index.do

:mrgreen:

buba klara
12.01.2009., 09:18
Evo mi smo prošli ovom rutom od Maribora do Austrije po lokalnoj cesti - nije bilo nikakvih problema sa snalaženjem a put je možda duži 15ak minuta.

Christy
25.01.2009., 19:56
Jel definitivno uvedena "kratkotrajna vinjeta"?
Nesto sam nacula da je 6eura 10 dana, :/
Istice nam polugodisnja kroz par dana,a trebamo za Austriju.

Christy
01.02.2009., 14:43
Sta nitko ne zna? :/

NanoiBeba
02.02.2009., 08:59
Nije

Vrijeska
24.07.2009., 16:15
Stvarno odlično opisano i pokazano.

Ali meni i dalje puno jednostavnije izgleda put koji smo mi koristili

Ptuj-Lenart-Mureck-priključak na Austrijsku autocestu.

I kaj je najvažnije, nema gužve ( u stvari nije je bilo kada smo mi išli)

Vrijedi li i dalje ovaj pravac - može li se bez vinjete?

Kojim putem se može proći kroz Sloveniju kada se ide autocestom prema Varaždinu i Čakovcu?

mg1975
24.07.2009., 18:02
Vrijeska

na ovom site imaš nekoliko alternativnih pravaca kroz Sloveniju prema Austriji/Italiji (neki su opisani u slici i riječi)

Mi smo za Austriju koristili alternativu kroz centar Maribora preko Dolnje Počehove. 8)

Dečki su se stvrno potrudili. :)

Freja
24.07.2009., 18:25
Pazite samo na nove oznake. Naime, Slovenci su otvorili novu dionicu autoputa (25 km) koja počinje desetak kilometara nakon granice. Nama je bilo svejedno jer smo imali vinjetu, ali baš smo gledali kako su mudro složili oznake da te baš odvedu na autoput. Nisam sigurna u detalje kako sad izbjeći taj novi dio pa se neću dalje petljati. Ovo je od prošloga vikenda, koliko ja znam (prolazili smo i vikend prije toga i sve je još bilo po starom).

Moover
24.07.2009., 18:50
Nisam sigurna u detalje kako sad izbjeći taj novi dio pa se neću dalje petljati. Otići ćemo opet Adventurer i ja i poslikati... :mrgreen:

Dečki su se stvrno potrudili. Hvala, hvala... :mrgreen: ;)

Utpala
24.07.2009., 22:55
nisam sve čitala, ali iz prve ruke... slovenska vinjeta se može izbjeći ako se ide za Austriju preko Ormoža , Ljutomera na Gornju Radgonu.
Sigurno ne treba vinjeta, sve su lokalne ceste. Do Graza ste si produžili cca 20-ak minuta školske vožnje u odnosu na Ptuj-Maribor-Šentilj.

ivy
25.07.2009., 09:14
Pazite samo na nove oznake. Naime, Slovenci su otvorili novu dionicu autoputa (25 km) koja počinje desetak kilometara nakon granice. Nama je bilo svejedno jer smo imali vinjetu, ali baš smo gledali kako su mudro složili oznake da te baš odvedu na autoput. Nisam sigurna u detalje kako sad izbjeći taj novi dio pa se neću dalje petljati. Ovo je od prošloga vikenda, koliko ja znam (prolazili smo i vikend prije toga i sve je još bilo po starom).

ovo je kad ideš prema mariboru?

Freja
25.07.2009., 10:35
Da, na potezu Macelj-Šentilj.
Dakle za one koje ne brine kako izbjeći vinjetu, cesta je sad super. Mjerili smo samo dio nove autoceste (24 km) pa ne znam koliko je ostalo stare, ali recimo deset-petnaest kilometara od Macelja do početka autoceste i onda od ulaza u Maribor do onog skretanja desno opet na autocestu (nekih 5 km). Mi smo se ugodno iznenadili. Konačno vinjeta ima barem nekakvog smisla i osjetno se brže stiže (je da je precijenjena, ali to je druga tema).

ivy
25.07.2009., 12:37
Da, na potezu Macelj-Šentilj.
Dakle za one koje ne brine kako izbjeći vinjetu, cesta je sad super. Mjerili smo samo dio nove autoceste (24 km) pa ne znam koliko je ostalo stare, ali recimo deset-petnaest kilometara od Macelja do početka autoceste i onda od ulaza u Maribor do onog skretanja desno opet na autocestu (nekih 5 km). Mi smo se ugodno iznenadili. Konačno vinjeta ima barem nekakvog smisla i osjetno se brže stiže (je da je precijenjena, ali to je druga tema).znači, ako sam dobro shvatila - od macelja ima 15 km stare ceste, onda je nova do maribora?
a taman sam se navikla na izbjegavanje one od maribora :/ :mrgreen:

Mony
27.07.2009., 11:41

Upravo dodjoh pitati sta se dogadja sa cestovnim oznakama po Sloveniji, jer smo sinoc za dlaku izbjegli neku kaznu zbog neposjedovanja vinjete - brrr.....
Stvarno nisu fer sa znakovima i uputama - isli su toliko daleko da su iza Maribora prekrizili Zagreb i ravnu strelicu, i stavili samo Zagreb desno, da se skrene na autoput, iako se do Zagreba i dalje moze i ravno :x
A kod Ptuja - gdje smo i zalutali i skrenuli na autoput, jer su nam to ponudili kao jedinu opciju - bas prava bedastoca... :evil:

ivy
27.07.2009., 14:22
neka samo oni podmeću, razvit ćemo mi strategiju :mrgreen:

NanoiBeba
03.08.2009., 11:16
ajoj, mi se baš spremamo u srijdu do Graza. Obično idemo preko Ptuja i Lenarta ali sada me malo frka zbog nove dionice. Malo sam tražila po netu, ali nema nešto novih autokarti. MM paničar će sigurno navaljivati da kupimo vinjetu

ivarica
10.08.2009., 17:06
cure, decki, ima netko iskustva sa vinjetama? (ne onog sa zaobilazenjem istih :lol: )

ako kupim 7d vinjetu u subotu, vrijedi li mi do sljedeceg petka ili subote?

ivy
10.08.2009., 17:21
ajoj, mi se baš spremamo u srijdu do Graza. Obično idemo preko Ptuja i Lenarta ali sada me malo frka zbog nove dionice. Malo sam tražila po netu, ali nema nešto novih autokarti. MM paničar će sigurno navaljivati da kupimo vinjetu
http://bezvinjete.blogspot.com/

Moover
10.08.2009., 17:38
cure, decki, ima netko iskustva sa vinjetama? (ne onog sa zaobilazenjem istih :lol: )

ako kupim 7d vinjetu u subotu, vrijedi li mi do sljedeceg petka ili subote?7-dnevna vinjeta vrijedi 7 dana, kako joj i sam naziv kaže... 7 dana od dana cvikanja.

Dakle, svi švabe, česi i ini turisti će morati kupiti dvije ako dolaze u subotu i vraćaju se u subotu... to je 30eur. ipak 5 eur jeftinije nego prošle godine... :mrgreen:

Moover
10.08.2009., 17:40
7 dana od dana cvikanjauključujući i taj dan.

NanoiBeba
11.08.2009., 10:06
http://bezvinjete.blogspot.com/

Prkasno. MM nije htio riskirati pa smo kupili vinjetu

ivy
27.08.2009., 12:12
ajd pliis, da ne prekopavam po topicu, jel zna netko jel se može do Brežica bez vinjete..mislim jel ima lokalna cesta da se ne dotiče autoput?

Juroslav
27.08.2009., 12:20
ajd pliis, da ne prekopavam po topicu, jel zna netko jel se može do Brežica bez vinjete..mislim jel ima lokalna cesta da se ne dotiče autoput?

imaš čak dvije mogućnosti:

1. Zagreb - Zaprešić - Savski Marof - GP Harmica - Dobova - Brežice

2. Zagreb - Samobor - Bregana - mali GP - Čatež ob Savi - Brežice

mislim da su oba opisana na topicu radi detalja (na ovom drugom, čini mi se, postoji mogućnost da 'zalutaš' na auto-put)

ivy
27.08.2009., 12:26

imaš čak dvije mogućnosti:

1. Zagreb - Zaprešić - Savski Marof - GP Harmica - Dobova - Brežice

2. Zagreb - Samobor - Bregana - mali GP - Čatež ob Savi - Brežice

mislim da su oba opisana na topicu radi detalja (na ovom drugom, čini mi se, postoji mogućnost da 'zalutaš' na auto-put)
e, hvala ti, drugoga poznam, al već dugo nisam išla pa ću morat pripazit na navođenje na autoput 8)

tatek
05.10.2009., 14:12
Ako niste upoznati, slovenska vinjeta vam nudi otprije koji mjesec dodatno skraćivanje na putu prema Grazu. NAime, dovršen je dio autoputa prema Macelju, autoput je sad dosegao točku kod svinjogojske farme (vjerojatno svi dobro pamtite to mjesto po smradu koji se tamo često širio) nekoliko kilometara prije Ptuja.

Ako imate vinjetu, tada samo slijedite putokaz ka Mariboru i autoput s malo prometa će vas za desetak minuta vožnje dovesti na autoput Ljubljana-Maribor. Ponjemu ste za slijedećih desetak minuta kdo Maribora i, pošto je gotova istočna obilaznica, više ne morate ići pored centra, već grad obiđete i na poznati autoput dođete IZNAD rotora kod kojeg je skretanje za Šentilj običnom cestom.

Ovim putem stigli smo u subotu od Macelja do Šentilja za cca 30-tak minuta vožnje, dakle skratili smo vožnju za barem 15-20 minuta.
Zageb-Graz sad u normalnim uvjetima vožnje i bez gužve na granici iznosi cca 2 sata, za usporedbu sa prijašnjih 2h25 min.

Za one koji nemaju vinjetu i ne žele ju, na dotičnom raskršću skreću desno (mislim da je putokaz ka Ptuju i ormožu) i dalje idu starom cestom.

ivy
06.10.2009., 05:21
hvala tatek

ivano2
06.10.2009., 21:35
Ide u Graz, zanima me gdje mogu u RH kupiti vinjetu za Sloveniju? Ili mogu na samom Macelju? I gdje mogu kupiti vinjetu za Austriju? Hitno, ujutro putujem pabi voljela znati da odmah zbavim i taj šoping :P

ivano2
06.10.2009., 21:36
edit:pa bi :oops:

enchi
07.10.2009., 07:28
Ide u Graz, zanima me gdje mogu u RH kupiti vinjetu za Sloveniju? Ili mogu na samom Macelju? I gdje mogu kupiti vinjetu za Austriju? Hitno, ujutro putujem pabi voljela znati da odmah zbavim i taj šoping :P

Mislim da se vinjeta za SLO može kupiti na Petrolovim benzinskim stanicama, sjećam se jer su to govorili kada su se njihove vinjete prvi puta uvodile...

tatek
07.10.2009., 08:34
SLO vinjetu možeš kupiti na svim Petrolovim benzinkima u Hrvatskoj te svim, be obzira na firmu, benzinskim stanicama u SLO. No, možeš i na svakom međunarodnom graničnom prijelazu sa SLO.

Austrijsku vinjetu možeš kupiti na većini benzinskih pumpi u Sloveniji kao i na Šentilju.

BTW, pitao sam prošlu subotu u Petrolovojbenzinskoj na Šentilju koliko vinjeta prodaju na dan - u smjeni od 7 sati prodaju u sezoni oko 500 vinjeta! (dakle, obrne se tamo na vinjetama samo u jednoj smjeni oko 3500 EUR! :shock: )

enela
07.10.2009., 09:20
Koliko je sedmodnevna vinjeta za SLO? Kaj nije 15 E?

enchi
07.10.2009., 11:54
Je

sandy-l
07.10.2009., 12:15
Treba li do Maribora (Europark) vinjeta?

tatek
07.10.2009., 12:20
Ne nužno.
Ako ideš autoputem, tamo si za cca 25 minuta.
Ako ideš starom cestom, tamo si z cca 40-45 minuta.
A za tih 20 minuta razlike ti baš i nije za platiti 15 EUR.
Nakon granice (cca 15 km nakon nje) ne skreći na autoput smjer Maribor, nego idi starom cestom za Ptuj, dalje za Maribor, kod bivšeg skretanja za Graz idi ravno, prvi slijedeći semafor desno, vozi do tik prije mosta preko drave i tamo skreni desno i u Europarku si.

sandy-l
07.10.2009., 13:55
Hvala, Tatek!

iki
08.10.2009., 08:31
Ne nužno.
Ako ideš autoputem, tamo si za cca 25 minuta.
Ako ideš starom cestom, tamo si z cca 40-45 minuta.
A za tih 20 minuta razlike ti baš i nije za platiti 15 EUR.
Nakon granice (cca 15 km nakon nje) ne skreći na autoput smjer Maribor, nego idi starom cestom za Ptuj, dalje za Maribor, kod bivšeg skretanja za Graz idi ravno, prvi slijedeći semafor desno, vozi do tik prije mosta preko drave i tamo skreni desno i u Europarku si.
Yes, tak ja idem.
Jedino kaj se neznam vratit za zg a da ne skrenem na onaj majušni komadić autoputa koji me dopela do semafora.
Tatek, kak da to izbjegnem? (od europarka)