PDA

Pogledaj cijelu verziju : Zimnica

Stranice : [1] 2

Berlin
28.05.2008., 09:41
Zanima me što sve spremate za zimnicu i naravno, recepti bi dobro došli
Isto tako, što sve konzervirate i naravno na koji način

Sada bi u potpisu trebalo pisati: početnik.

štrigica
28.05.2008., 10:00
kao početnik možeš smrznuti povrće -

svježe biži (grašak) rajčice i paprike samo smrznit - možeš ih koristiti kao svježe
biži (grašak) bob (blanširam ga) i onda smrzavam...

ukiseliti razno povrće (ovo mi radi od prijateljice sveki - nemam recept - to neka se netko drugi javi s rceptom)

to ti je za početak najjednostavnije...

Berlin
28.05.2008., 11:10
Kako se blanšira?
Štrigice molim točan i detaljan opis, znaš ono - početnik. :oops:

Strobery Shortcake
28.05.2008., 11:30
Kad veća količina vode prokuha, ubaciš povrće (očišćeno, oprano) koje želiš blanširati i sačekaš da ponovo zakuha, izvadiš, ocjediš, ohladiš i u zamrzivač.

štrigica
28.05.2008., 11:42
eto SS je bila brža... to ti je to...

kalimero
28.05.2008., 19:33
Bitno je i da se hlađenje povrća obavi u kraćem vremenu, nakon termičke obrade, ocjeđeno povrće se stavlja u hladnu vodu i ocjedi.

Rene2
28.05.2008., 19:53
Možeš spremiti džem od jagoda, mislim da je sad jedino njima sezona.

Možeš raditi sok od bazginog cvijeta (za to već postoji recepis, samo ukucaj u pretražnik).

Također će uskoro višnje i trešnje, njih samo dobro operi, očisti od koštica i u duboki za kolače, a od višanja može i sok.

Sok od višanja (recept za dummies)
3 kg višanja(zgnječenih) i 3 kg šećera ostaviti 24 sata da odstoji, miješati da se šećer otopi. Sok procijediti na sitno sito, ili čistu iskuhanu gazu u neki veći lonac.
Nakon 24 sata ocijeđeni sok prokuhati (ne kuhati do vrenja, nego dok sok ne počne šuštati - to se zove pasterizacija, zagrijavanje do cca 60-70°C, a možeš koristiti i kuhinjski toplomjer, ako ga nabaviš) ,obirati pjenu s vrha (ovo je jako bitno da se sok ne kvari)tako kuhati 10ak minuta pa još vruće uliti u čiste boce i dobro zatvoriti. Meni su najbolje staklene boce od voćko sirupa sa čepom kao na teglicama za zimnicu. (I fruktalovi sokovi imaju boce s takvim čepom).
Boce operem u perilici za suđe i ne brišem ih, nego pustim da se ocijede i osuše do kraja (isto i čepove).
Vrući sok se ulijeva po malo, kako boca ne bi pukla i tako vrelo se zašarafi. Boce tada okrenem naopačke u košaru, i pokrijem ih dekom, kako bi se temperatura što dulje održala.
Kad se pod dekom boce ohlade, onda ih treba spremiti na suho, tamno i hladno mjesto (smočnica).
Prilikom otvaranja čepa, mora se čuti puk, kao kad otvaraš teglice kiselih krastavaca npr. To je znak da je sok ispravan, ovakav sok može se čuvati godinama, ali nama ne potraje ni do jeseni. :mrgreen:

Ostatak (kruti) od pravljenja soka se može koristiti za kolač, ukoliko su višnje prethodno očišćene od koštica.

Kao što vidiš, u ovom receptu nema ni limunske kiseline (višnje su kisele same po sebi) ni konzervansa :P .

Dream
28.05.2008., 20:49
Na spomen riječi zimnica, meni je prva asocijacija na ajvar, kojega o-bo-ža-va-mo! Za recept treba malo pretražiti po ovdašnjim temama. Ima čak i jedna gdje smo online live kuhali ajvar jednu večer :D . LOL, bilo je uzbudljivije nego na Farmi :lol: .
Od "kiseline" volimo tzv. šarenu salatu (kupus+paprika+zelena rajčica). Nije baš najzdraviji izbor zbog korištenog sredstva za konzerviranje, ali je kraljevska!

zhang
28.05.2008., 21:03
Bitno je i da se hlađenje povrća obavi u kraćem vremenu, nakon termičke obrade, ocjeđeno povrće se stavlja u hladnu vodu i ocjedi.
još je bolje ako se u tu hladnu vodu dodaju kockice leda.

Strobery Shortcake
28.05.2008., 21:40
još je bolje ako se u tu hladnu vodu dodaju kockice leda.
Ovo nisam znala za postupak blanširanja, hvala!

Imga
30.05.2008., 10:15
Evo još jednog :tele: za zimnicu.

Moram se pohvaliti da sam jučer sama napravila pekmez od jagoda bez nikad prežaljenog pekača, samo u loncu na plinu. Dvije teglice od 500g se još hlade u termo torbi omotane ručnicima, a nekih 200 g što je još ostalo smo otvorili već jutros. Čak je i poklopac napravio puk! Nemreš vjerovat.
Stvarno je odličan (usta moja, hvalite me...), sladak, a opet lagano kiselkast.
Osim jagoda i šećera, stavila sam i jednu jabuku zbog pektina i sok od 1 i pol limuna. Bez E brojeva, konzervansa, umjetnih ovih i onih. :D

Danas sam na krilima uspjeha kupila kilu mladog graška za smrznuti.
Ne prepoznajem se... :mrgreen:

štrigica
30.05.2008., 10:19
Evo još jednog :tele: za zimnicu.

Moram se pohvaliti da sam jučer sama napravila pekmez od jagoda bez nikad prežaljenog pekača, samo u loncu na plinu. Dvije teglice od 500g se još hlade u termo torbi omotane ručnicima, a nekih 200 g što je još ostalo smo otvorili već jutros. Čak je i poklopac napravio puk! Nemreš vjerovat.
Stvarno je odličan (usta moja, hvalite me...), sladak, a opet lagano kiselkast.
Osim jagoda i šećera, stavila sam i jednu jabuku zbog pektina i sok od 1 i pol limuna. Bez E brojeva, konzervansa, umjetnih ovih i onih. :D

Danas sam na krilima uspjeha kupila kilu mladog graška za smrznuti.
Ne prepoznajem se... :mrgreen:

a zašto nisi napisala kako si ga točno napravila?
ja sam lani radila džem od višanja, recept s neta, unutra satavila limuna i cimeta i vanilijin šećer na svoju ruku ali da me ubiješ ne mogu pronać recept...
bilo je njami....

Berlin
30.05.2008., 10:27
Vi koje znate molim prosljedite recepte (detaljne) nama koje još ne znamo.
Da i mi guštamo ovu zimu.

Imga
30.05.2008., 10:46
Evo točno:

Pekmez od jagoda
Očistila i oprala kilu i pol jagoda i jednu jabuku.
Sve blicnula u sjeckalici u kašu.
Sunula u lonac (debelo dno) s 900g šećera i sokom od limuna i pol.
Dobro promiješala da se šećer lagano otopi.
Nakon što smjesa počne temeljito kipiti ( i pjeniti :x ) kuhala ni sama ne znam koliko dugo. Sigurno sat, sat i pol.
Testirala sam želiranje na tanjurićima u frizeru.
Pjenu sam rješila tako da sam ubacila mrvicu maslaca kad je zaprijetilo da će se sve preliti po štednjaku.
Pročitala sam na nekom siteu da to pomaže, samo onda pekmez neće stajati godinu dvije, nego cca 6 mjeseci.
Meni svejedno jer će se vjerojatno kod nas pojesti preko ljeta.

Staklenke i poklopce sam dan prije oprala i ostavila na čistoj krpi da se ocijede i osuše.
Prije nego sam stavila kuhati pekmez prokuhala sam ih 10 min u kipućoj vodi.
Kad su bile gotove, stavila sam ih na čisti lim u pećnicu na 100 stupnjeva da se osuše i dodatno steriliziraju. Tamo su i ostale do kraja.

Kad je pekmez bio gotov, ulila sam malo u svaku staklenku i dobro je izvrtila da se stijenke još zagriju, lagano napunila, zatvorila, okrenula naopako pola sata, zamotala u ručnike i ubacila u termo torbu. Kad se ohlade idu u frižider. Poklopce sam prije zatvaranja još iznutra oplahnula alkoholom, za svaki slučaj. Još su bili jako vrući pa je miris alkohola odmah ispario. Za svaki slučaj ništa nisam iznutra dirala prstima da ne bi što inficirala.

Test želiranja:
Tri - četiri tanjurića staviš u frizer kad kreneš raditi pekmez i zaboraviš na njih. Kad ti se čini da bi pekmez mogao biti gotov na jedan tanjurić staviš žlicu pekmeza i vratiš u frizer na 5 minuta. Ako je pekmez gotov, kad kroz njega prođeš prstom morao bi ostati po sredini jasan trag. Dakle, pekmez se ne bi smio krenuti slijevati natrag u jedno. Ovo uopće nisam dobro objasnila...
Više tanjurića imaš u frizeru za svaki slučaj, ako prvi put nije dosta želirano. Meni je uspjelo tek s trećim tanjurićem. Naravno sve to vrijeme i dalje kuhaš pekmez.

'oćeš i sliku? :mrgreen:

štrigica
30.05.2008., 11:29
moj duboki naklon...
hvala

(imam nešto jagoda pa bi mogle bit dobre u toj varijanti sad kad su nam izašle na uši smajlićkojirigaodprejedanja kolko smo ih pojeli što sa šlagom što neoprane direkt iz vrta)

Berlin
30.05.2008., 12:16
Ovakva objašnjenja volim :*

Imga
30.05.2008., 12:26
imam nešto jagoda pa bi mogle bit dobre u toj varijanti sad kad su nam izašle na uši smajlićkojirigaodprejedanja kolko smo ih pojeli što sa šlagom što neoprane direkt iz vrta
i kod nas ista stvar

super što ih imaš u vrtu, čitala sam da se pekmez bolje želira ako se koristi i jedan dio nezrelih jagoda - zrelo voće više nema pektina u sebi
ja sam kupila jagode i sve su bile ful zrele pa sam zato ubacila jabuku

a sad ja tebe lijepo molim da iskopaš taj recept za pekmez od višanja s cimetom...
sline mi cure

thousands of voices
30.05.2008., 12:45
Ljudi moji kako bih ja sada malo đžema od crnog duda koji sam pravila u toku rata. To je džem broj 1 8)
Stoga ko ima dud pred kućom, obavezno ga probajte napraviti.

Dud se može očistiti od peteljki ali i ne mora. Ja sam ga radila bez imalo šećera, tj dud ukuhavala na laganoj vatri do željene gustine. I to je to.

štrigica
30.05.2008., 13:05
sutra ću obećavam... probat ću pročačkat po svojim bilješkama jer na netu ne mogu nać...

ne znam omjere napamet ja mislim da je 2:1 u korist višanja...

znam da šećer i višnje bez koštica ostaviš preko noći u posudi i sutra se to kuha, kuha i kuha... u gazi sam s time kuhala i šaku stučenih košpica...
ja na svoju ruku ubacila malo vanilijinog šećera i cimeta pozamašno jer ga volim....

zna li netko za sok od trešanja (višanja imam samo dva mala stabalca s kojih skupa izađe 5 kg ljutica i maraski) a trešnje su ipak malo veće... jel ista procedura

lonni
30.05.2008., 14:26
Bilo bi dobro da ovaj topic bude uvijek aktualan - tj. da oni koji se kuze u zimnicu pisu sto upravo rade sa sezonskim vocem i povrcem.

Npr sada bi trebalo sacuvati tresnje ili jagode, bilo bi dobro napisati postupak, kolicinu i sl. i na kraju koliko dugo i na koji nacin se tako spremljeno moze cuvati.

Ja mogu na kraju sezone (ljeto, pretpostavljam, pocetnik sam, nemam pojma) sazeti sve na jednom mjestu.

mamaja
30.05.2008., 14:31
i ja sam u potrazi za idejama što s trešnjama. imam ogromno drvo trešnje i htjela bih ih spremiti za zimu. mislila sam praviti džem i kompot.

ima li netko iskustva?

NanoiBeba
30.05.2008., 14:40
i ja sam u potrazi za idejama što s trešnjama. imam ogromno drvo trešnje i htjela bih ih spremiti za zimu. mislila sam praviti džem i kompot.

ima li netko iskustva?

meni su štrudla i pita od trešanja najdraži kolači. Jedini je problem čišćenje koštica. Smrzneš trešnje i cijele zime možeš peći kolače

baš sam ti zavidna na drvu trešnje - obožavam trešnje

zhang
31.05.2008., 06:47
pravila sinoć ovaj pekmez od Imge :mljac:
jedina promjena koju sam napravila je da sam stavila jabuku i pol.

vještičica
31.05.2008., 08:18
Evo ti moj recept za paradajz pire/kečap/sok (http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?p=1092423#1092423). Detaljan je :mrgreen:

štrigica
31.05.2008., 08:21
pa jesi ga liznila? ocjena?

evo uputstva za početnike za zimničarenje sada:

1. bob - blanširati (kako je gore navedeno) i zamrznit... požurite jer mu je kanata
2. biži - mogu se zamrznit svježe ili blanširane (bolje su mi svježe)
3. sezonsko voće
jagode - može se radit slatko, džem ili ih zamrznit za neke buduće kolače (meni smrznute nisu baš nešto, čak ni domaće) ali znam žene koje i to rade
trešnje - odkoštičat i zamrznit
višnje - slatko, džem, sok
šljive - džem
trenutno mi ništa drugo ne raste u vrtu sa čime ja pravim zimnicu ali znam da u unutrašnjosti postoji praksa zamrzavanja špinata. mi špinat imamo skoro pa cijelu godinu tako da ne znam kad se to radi.

štrigica
31.05.2008., 08:26
Višnje dobro oprati, ocijediti i očistiti ih od koštica. U posudu slagati red višanja red šećera u omjeru jedan naprema jedan. Posudu pokriti i ostaviti preko noći da odstoji.
Drugi dan višnje kuhati na laaaaganoj vatri dok se šećer ne otopi, a zatim na jakoj vatri dok se slatko ne zgusne. Kada je slatko gotovo, posudu maknuti i pokriti dvadesetak minuta mokrom pamučnom krpom da višnje puste sok.
Zatim višnje opet kuihati dok se sa kuhače ne odvajaju po dvije kapi soka odjednom (ono da kad digneš cijedi ugusto). Kuhano slatko maknuti sa vatre i opjeniti. Posudu pokriti mokrom, čistom krpom i ostavite da stoji preko noći da se dobro ohladi. Drugi dan slatko od višanja preliti u čiste staklenke i zatvoriti.

štrigica
31.05.2008., 08:34
ali prije svega zapamtite da staklenke (boce, tegle i tome sl.) u koje spremate svoju zimnicu trebaju biti sterilizirane...
pažnja - nemojte čepove od vakumskih boca pokušati sterilizirati na ovaj način - neki imaju jako osjetljivu gumicu :lol:
u nedostatku čepova tegle možete zatvoriti i celofanom (isto ga je dobro premazati alkoholom stranu koja ide na unutra i stisnuti gumicom (ima ih kupiti u poljoapotekama na veliko)

tegle i boce s običnim čepovima prvo operem u mašini skupa s poklopcima a zatim ostavim u pećnici na 100 stupnjeva dok ih ne upotrijebim.
poklopac obavezno iznutra premažem pamukom namočenim u alkohol...
pri ulijevanju vruće tekućine u staklene boce dobro pazite da vam boca nije hladna i da ravnomjerno lijevate da ne biste čuli bum i morali sve baciti...
za zamrzavanje nije potrebna sterilizacija :mrgreen:

štrigica
31.05.2008., 08:38
ovo je s neta... valjda je dobro

Zrele trešnje oprati i očistiti od peteljki i koštica. Na svakih 6 kilograma trešanja pripremiti još i 1 kilogram šećera. Trešnje staviti u širu i pliću posudu i kuhati na jačoj vatri. Za vrijeme kuhanja intenzivno miješati da ne zagori. Pred kraj kuhanja postepeno dodavati pripremljeni šećer. Kada je masa tako gusta da u komadima pada sa kuhače, pažljivo je sipati u zagrijane patentne staklenke i hermetički zatvoriti.

Imga
31.05.2008., 09:41
Višnje dobro oprati, ocijediti i očistiti ih od koštica. U posudu slagati red višanja red šećera u omjeru jedan naprema jedan. Posudu pokriti i ostaviti preko noći da odstoji.
Drugi dan višnje kuhati na laaaaganoj vatri dok se šećer ne otopi, a zatim na jakoj vatri dok se slatko ne zgusne. Kada je slatko gotovo, posudu maknuti i pokriti dvadesetak minuta mokrom pamučnom krpom da višnje puste sok.
Zatim višnje opet kuihati dok se sa kuhače ne odvajaju po dvije kapi soka odjednom (ono da kad digneš cijedi ugusto). Kuhano slatko maknuti sa vatre i opjeniti. Posudu pokriti mokrom, čistom krpom i ostavite da stoji preko noći da se dobro ohladi. Drugi dan slatko od višanja preliti u čiste staklenke i zatvoriti.

To je ono što si pričala, od prošle godine s cimetom i vanilin šećerom?

Ja sam jučer zamrznula grašak! :D
Istina da sam i za to morala zvati mamu, ali nema veze. Dobro da jesam...
Jeste vi znale da je dobro očiščeni grašak staviti u cjedilu na 4-5 sati prvo ohladiti u frižider, pa tek onda spremiti u vrećicu i u freezer? Onda se ne nakuplja inje i grašak se ne slijepi u kuglu.

zhang, baš mi je drago! Kakvi su dojmovi?

štrigica
31.05.2008., 09:48
nije, čekam da mi mama vrati teku s receptima.. popodne ću staviti ..

ovo je slatko od višanja... može se koristiti za premazivati biskvite kolača prije kreme...

Rene2
31.05.2008., 10:38
Jeste vi znale da je dobro očiščeni grašak staviti u cjedilu na 4-5 sati prvo ohladiti u frižider, pa tek onda spremiti u vrećicu i u freezer? Onda se ne nakuplja inje i grašak se ne slijepi u kuglu.

Jesam! :mrgreen:

Imga
31.05.2008., 10:55

Jesam! :mrgreen:
eto vidiš, ja sam očito totalni tutlek :lol:
ne znam di sam gledala kad su baka i mama nekad davno radile zimnicu

zhang
31.05.2008., 10:58
malo je tekuć, želiranje sam provjeravala na tanjuriću sobne temperature. da li to čini razliku?
ali je prefin. mljac.

Imga
31.05.2008., 11:03
malo je tekuć, želiranje sam provjeravala na tanjuriću sobne temperature. da li to čini razliku?
ali je prefin. mljac.

čini se da da, iz zamrzivača se prije stvrdne i ohladi pa se može bolje procijeniti
možda si trebala još malo kuhati... :love:
Ali nema veze, pojest će se makar kao preljev na sladoled - to sam si ja mantrala dok sam miješala, miješala, miješala :mrgreen:

zhang
31.05.2008., 13:50
e pa u tome i jest što... meni je na tanjuriću sobne temperature ostajao trag kada sam prošla prstom. :?
ma ne brinem se ja uopće da se neće pojesti. :mrgreen:

zhang
31.05.2008., 13:50
.. i jest što = i jest štos

štrigica
31.05.2008., 16:02
Džem od višanja
ovo, za razliku od slatkog od višanja koje ide 1:1, ide u omjeru 2:1 u korist višanja (npr. 2 kg višanja na 1 kg šećera)
Višnje oprati, odkoštičiti, staviti u nemetalnu zdjelu i preliti šećerom.
zdjelu pokriti i ostaviti preko noći (u većini recepata višnje odležavaju noć)
Sutradan staviti da se kuha na srednju vatru. Kada masa postane gusta dosta kuhanja. test želiranja kao kod džema od jagoda ili bilo kojeg drugog.
još topao staviti u tople tegle i zatvoriti. zamotano se hladi preko noći.

pri kraju kuhanja umiješati cimeta po volji i na 1/2 kg višanja 1 vanilijin šećer

Pekmez
Ocijediti višnje, samliti i stavititi kuhati sa šećerom u omjeru 5:1 u korist višanja. Kada je dovoljno gusto (opet test želiranja) gotov je.

Višnje ušećerene
1 kg višanja : 1 kg šećera + malo limuntusa na redove slagati direktno u staklenke i staviti na sunce... kad se šećer otopi (x dana zavisi od topline) gotovo je...
meni su savršene u kombinaciji sa čokoladom
Griote su moj porok :mrgreen:

Najbolje je kuhati u što široj posudi jer prije bude gotovo.
Pjena se (ako nastane) uvijek treba ukloniti
Kad god se kuhaju višnje dobro je uvaliti i par koštica grubo stučenih u kuhanje umotane u gazu...

Berlin
31.05.2008., 21:56
Cure :*

ewa
31.05.2008., 22:04
Samo jedno upozorenje za sve koji misle zamrzavati višnje..

Višne se operu i posuše i NIKAD ih prije zamrzavanja ne treba očistiti od koštica jer se na taj način izgubi onaj dragocijeni sok, izvade se iz zamrzivača i nakon satak vremena onako poluzamrznute čiste od koštica a sok se lijepo popije...ja imam ono pomagalo za čišćenje i moram priznati da dosta lako ide :D

Imga
01.06.2008., 09:26
zhang, i meni je od prvog tajnurića ostajao trag samo što su rubovi pekmeza ipak lagano "curili" prema sredini - nisu se spojili, ali bi svakako smanjili prvobitni trag.

štrigica, hvala za recept :*
ove tucane koštice, koja je njihova uloga?

ewa. kako izgleda ta sprava za vađenje koštica?

štrigica
01.06.2008., 09:47
štrigica, hvala za recept :*
ove tucane koštice, koja je njihova uloga?

tako je baka rekla a ja zapisala... nemam pojma... pitat ću mamu...

zhang
01.06.2008., 09:58
[quote="Imga"]zhang, i meni je od prvog tajnurića ostajao trag samo što su rubovi pekmeza ipak lagano "curili" prema sredini - nisu se spojili, ali bi svakako smanjili prvobitni trag.[quote]
e pa to me i zbunilo jer se rubovi skoro uopće nisu spajali na tanjuriću sobne temperature.
iduću turu ću još malo duže kuhati i super!

ewa
02.06.2008., 08:17
Imga, ja imam ono kao klješta i zadovoljna sam, znam da posttoji i neka spravica nešto kao za mljevenje oraha ali tu ti ne mogu pomoći :)

štrigica
02.06.2008., 12:38
gledam jutros pomidore u vrtlu i čine mi se baš spremni za kiseljenje one mješane salate (mrkva, pomidori, kupus, krastavčići)...
ima li netko recept?

stella
10.06.2008., 11:24
Imga, ja sam radila po tvom receptu pekmez od jagoda,ali u pekaču.Nije se baš skroz želiralo,dosta je kratko vrijeme na mom pekaču program za marmeladu,ali sam ga zato prebacija 10-ak min u posudu,umiješala Želin,i prefono je ispalo.Moram pohvaiti svoj prvi pekmez ;) :klap:

Imga
10.06.2008., 11:30
Imga, ja sam radila po tvom receptu pekmez od jagoda,ali u pekaču.Nije se baš skroz želiralo,dosta je kratko vrijeme na mom pekaču program za marmeladu,ali sam ga zato prebacija 10-ak min u posudu,umiješala Želin,i prefono je ispalo.Moram pohvaiti svoj prvi pekmez ;) :klap:
:D :klap:

Imga
15.06.2008., 10:14
Upomoć!

Bili smo jučer, a idemo i danas na berbu ribizla.
Do sada imam oko 3 kg ribizla, bit će ih još...

molim prokušane recepte za pekmez, sok ili neki link na kolače
ne znam što ću sa svim tim!

štrigica
15.06.2008., 10:15
ni ja...

ali počela je berba višanja pa obratite pažnju na recepte s višnjama

stella
15.06.2008., 12:52
Imga, a gdje vi to berete tolike ribizle?
Mi kod kuće imamo par grmeka,onako za zasladit se ;)

Imga
15.06.2008., 20:36

Teta mi ima grunt tu u predgrađu Zgb i na njemu sve i svašta pa nas je pozvala da malo pomognemo, potrefilo joj se da ni NJM ni moje sestrične nisu u gradu.
Uglavnom, ja sam isto mislila da ima par grmeka, ne'š ti berbe, gotovi smo za pola sata. A kad tamo... :shock: cca 20 grmova puuunih i još 4-5 s žutim ribizlima. Kako su oni tek fini!

Ona radi Žele od ribiza:
Ribizi se očiste od peteljki, operu i dobro ocijede.
Stave se u lonac s 1 dl vode i kuhaju svega par minuta uz miješanje da popuca kožica.
Propasiraju se.
Izmjeri se koliko se dobilo kaše i na svaku litru ona stavlja 1 želin i 500 - 600 g šećera.
Kuha 10ak minuta (!) od kad zakipi i obire pjenu. Nakon 10 minuta stavlja u vruće staklenke, okreće naopačke i hladi.

E sad, mene muči taj želin. Ribizi su puni želina pa ne bi niti bio potreban. Ali ona kaže da znatno skraćuje kuhanje pa se puno manje gubi vitamina C kojeg je cca 50% u svježem ribizu. Nisam pametna.
Ima li u tom želinu ikakvih konzervansa i Eova, ili je stvarno to solo pektin?
Još sad čitam po netu i ljudi stavljaju cimeta i muškatnog oraščića u taj žele, mmmmm :mljac: odma mi dođe da ga probam.

Već se vidim kako dugo u noć čistim peteljke s kila i kila ribizla. :lol:

Imga
15.06.2008., 20:38
Ribizi su puni želina pa ne bi niti bio potreban

:roll:
ma ne želina, nego pektina

Dream
16.06.2008., 01:58

Već se vidim kako dugo u noć čistim peteljke s kila i kila ribizla. :lol:

Još da je zima i da živiš u doba mladog Tadijanovića, možda bi mu bila inspiracija za novu pjesmu 8) !
Dugo u noć,
u zimsku bijelu noć,
ona čisti peteljke s ribizla... :lol:

Imga
16.06.2008., 23:24
Samo se ti smij, meni je bilo da plačem, ali sam uspjela!
Žele je gotov! :D

Nakon što sam podijelila masu toga susjedima i mm odnio na posao ostalo mi 3,3 kg očišćenog ribiza. Od toga je nakon pasiranja izašlo 2,4 litre soka.
Radila sam ipak sa želinom nakon sto premišljanja, ali drugi put neću. Vagala sam između želina s malo šećera i puno vitamina i bez želina s puno šećera i puno manje vitamina. Sve se super odradilo, žele se želira ko lud.
Kuhalo se točno 10 minuta od kad je zakipilo. Unutra sam ubacila jednu mahunu vanilije, razrezane i sastrugane. Okus je mrak!
Digresija: Želin se sastoji od pektina, limunske kiseline, dekstroze i E202 (kalijev sorbat). Za E202 nisam našla nikakve neželjene posljedice pa sam se ipak odlučila staviti taj nesretni želin. A sad mi žao... Imam eko ribize i onda ukakam s tim Eom. Neću drugi put.

I onda, nakon svega, ne da mi vrag mira pa guglam još malo. I naletim na Delia Smith (http://www.deliaonline.com/recipes/redcurrant-jelly,1224,RC.html). Ako se nisam sad samoubila, neću nikad. Inače mi ona totalno komplicira kuhanje i njene recepte nema šanse da idem kemijati - nisam ja za to.
Ali teta Delia ima najjednostavniji recept za žele od ribiza na svijetu (iz 1840. godine):
1. Ribize oprati i takve kakvi jesu, zajedno s petiljkama, staviti kuhati da puste sok.
2. Nakon deset minuta (od kad zakipi) miješanja i druckanja dodati šećera koliko je bilo ribiza.
3. Dobro miješati da se sav šećer rastopi i miješati dok jako kipi 8 minuta. Sve preliti u cjedilo koje je podebljano s dva sloja gaze i ostaviti da se cijedi.
4. Kad se ocijedi, tekućinu stavljati u flašice i zatvoriti.
I to je to. Nix zahebavanje s petiljkama, nix pasirka, nix želin, ma divota.

I onda kako da ne pozvizdim...
Tješi me jedino što je žele ispao super. Došlo mi je da ga slikam. Srećom, baterije se ispraznile.

e da, i višnje dok nisam zaboravila. Teta ih je već prije bila pokupila tak da smo mi nabrali jedva kilu i pol. Nije mi se kuhalo još i to pa sam smrznula tri paketića, bit će za štrudle.
Štrigica, recept je spremljen za drugu priliku. Nadam se da se ne ljutiš. :love:

koliki post! :shock: :roll:

štrigica
17.06.2008., 08:26
ma nema frke... ja sam jučer pobrala maraske i pravi mi se sok po kombiniranom receptu od Rene 2 i po malo iz svih ostalih koje sam pročitala... nisam čistila višnje od koštica, samo od peteljki i na 3,70 kg zgnječenih maraski sam stavila 3 kg šećera... to se sad pokriveno topi a unutra je jedna gaza u kojoj je isjeckana korica 1 limuna, 4 klinčića i 10 stučenih koštica maraski (pojačivač okusa)...

satalno se vraćam u konobu di mi se to topi i lickam... amarena iz najboljih dana :D ... danas ću pasterizirati i flaširati....

sutra ću praviti sok od kadulje i limuna za vruće ljetne dane:

1 kg limuna nasjeckati s korom
3 kg šećera
5 litara vode
1-2 šake listova kadulje

ostaviti preko noći i sutra dobro ispasirati... ne kuha se... rijedak je ali dovoljno ga je staviti malo kad se miješa s vodom jer je dosta jak... :*

Elinor
26.06.2008., 11:53
Zna li netko kako se suše marelice? :)

Dream
27.06.2008., 09:25
Zna li netko kako se suše marelice? :)

Jooojj, predivnih sjećanja... moja ih je baka :heart: sušila u krušnoj peći :).

Elinor
27.06.2008., 12:35
Jooojj, predivnih sjećanja... moja ih je baka :heart: sušila u krušnoj peći :).Eh, da, sigurno su bile :mljac:
A meni treba malo modernija varijanta pošto nemam krušnu peć.:trep:

Dream
27.06.2008., 15:21
Znam, draga, da je nemaš... No, nemam iskustva sa sušenjem marelica na suvremeniji način, pa zato nisam ništa savjetovala. Ja bih osobno pokušala polako u običnoj pećnici na vrrrlo niskim temperaturicama :/

Zeko1
02.07.2008., 09:55
mene isto zanima sušenje voća. kako dobiti čips od jabuke?

lonni
02.07.2008., 10:42
Evo recept za čips od jabuke, nisam radila.

http://www.coolinarika.com/recept/cips-od-jabuka

Mene zanima kako spremiti ciklu da mi malo duze traje (barem nekoliko tjedana)?

Rene2
10.07.2008., 14:28
Podižem malo temu sa promjenom sa slatkog na slano.

Danas sam nabrala dvije košare krastavaca, što manjih, što većih. Domaći su iz vrta, ima ih da ne stignemo pojesti sve odjednom pa ću jedan dio ukiseliti.

Zimi to potamanimo dok si reko keks.

Postupak je slijedeći, ovo je opet recept za početnike, ali uvijek uspije.

Dakle krastavce oprati u nekoliko voda, i izribati ih čistom četkicom ili grubom stranom spužvice za posuđe (tako da s njih siđe sva prljavština).
Oštećene i premekane odvojiti.

Oprane krastavce posušiti na čistoj (iskuhavanoj) kuhinjskoj krpi.

Prethodno je potrebno pripremiti staklenke. Ja koristim staklenke od kupovne zimnice. Dobro operem rubove i čepove, a onda još stavim u perilicu da se operu na visokoj temperaturi i nakon toga više ne diram ni rukama, ni krpom s nutarnje strane, nego pustim da se osuše u perilici.

Za vrijeme dok se krastavci suše, pripremi se preljev:
3 l vode
1 l octa (8%)
10 dag šećera
20 dag soli
(po želji sjemenke gorušice, papar u zrnu ili grančice kopra)
1 konzervans (nije potrebno, ako ćete pasterizirati)

Navedene sastojke uliti u čistu posudu i prokuhati.

Krastavce na gusto slagati u staklenku (tako da kad prelijete tekućinom, niti jedan ne ispliva na površinu). Preliti vrućom otopinom i odmah zašarafiti poklopcem te okrenuti staklenke naopačke (poklopcem dolje) i ostaviti ih utopljene da se postupno ohlade.

Spremiti na suho i tamno mjesto.

Ukoliko ne stavljate konzervans, onda krastavce prelijte mlakom otopinom, dobro zašarafite. U širu posudu na dno stavite kuhinjsku krpu i poslažite staklenke tako da se ne dodiruju. Uliti vode do 2-3cm ispod ruba staklenke i zagrijavati na laganoj vatri dok voda u loncu ne počne šumiti. Ugasiti vatru, pokriti krpom i ostaviti da se postupno hladi. Ovaj postupak se zove pasterizacija (zagrijavanje do 60-70°C)

Ovakve krastavce možete čuvati i nekoliko godina, ispravni su ako prilikom otvaranja poklopac staklenke napravi "puk".

Meni ponekad ostane preljeva, onda to zašarafim u čistu staklenu bocu i spremim u hladnjak.
Pa kad opet naberem krastavaca za jednu-dvije teglice, zakuham taj preljev i radim sve kao i sa većom količinom.

Isti preljev koristim i za kiseljenje paprike (samo bez kopra, gorušice), samo što papriku kratko spustim u vrelu otopinu (da omekša), a onda šupljikavom žlicom vadim i slažem u staklenke, te prelijevam.

kalimero
10.07.2008., 19:11
Ja isto radim na ovakav način, samo bez konzervansa. Kod mene ide 15 dkg. soli i 30 dkg. šećera. Vrelu otopinu sipam na krastavce u bocama. Nisu jako kiseli, kao kupovni. Gorušicu, biber, kopar obavezno stavljam.

Rene2
14.07.2008., 07:55
Ma ja isto ne stavljam konzervans jer ih pasteriziram, ali recept sam prepisala u potpunosti.

Dobila sam ga iz tvornice koja se bavi preradom voća i povrća. I jako sam zadovoljna, krastavci su mi super, i dugo se drže.

štrigica
31.07.2008., 09:18
e sad kad sam se prežrla kupina (mislila sam sinoć da ću bljuv koliko sam ih pojela) sad ih mogu i nešto... ŠTO s kupinama? radi se o divljim, brdskim nekultiviranim kupinama...

i drugo (ovih dana se stvarno trujem :lol: voćem) imam 12 stabala jabuka (onih malih slatko kiselih)... sad ih jedem ali šta kad mi izađu na uši? šta se pravi od njih...

i sinoć smo nazdravili prvom turom višnjevače (maraska)... molim naklon - ispalo je super :D

kalimero
31.07.2008., 10:38
:naklon: za višnjevaču :D
od kupina : sok-sirup, đem-pekmez, vino
od jabuka:brdo štrudli :lol: , sok, pekmez, rakija, ocat

štrigica
31.07.2008., 11:05
a jesi ga ti kalimero... lako nabrojat - ovo je stranica za recepte :P pa daj bar za nešto od ovoga nabrojanoga pliiiiiiiz.. trepćem okicama....
ot došla mi je nećakinja iz engleske i sad svih tjera da kad je nešto traže kažu pliiiiiz 8) ... zamisli mi svekije kako govore pliiiiiiiz :lol:

hvala na naklonu :)

Berlin
31.07.2008., 12:26
Kalimero,
ove recepte od jabuka pliiiz.

kalimero
31.07.2008., 13:41
Od jabuka ne pravim rakiju ni ocat, nemamo toliko jabuka.
Sok pravim tako da ogulim jabuke, izribam, ocjedim. Jabuke spremim za štrudlu u zamrzivač a soku dodam na svaku litru 1 kg šećera, limunske po ukusu, mješam dok se ne otopi šećer, zagrijem do vrenja ( 70 stup. 15 min.) vrelo sipam u vruće boce i boce stavim u neku posudu, pokrijem dekom.
Pekmez od jabuka: Klasika - na 5 - 7 kg voća očišćenog 1 kg šećera, 1 limun, kuhanje dok ne bude gust da u komadima pada sa žlice.
Tko voli može se dodati cimeta ( opet po ukusu , nema omjera :mrgreen: )
Jabuke se mogu mješati i sa ostalim voćem - marmalada. Princip rada isti.
Ako je čuvanje pekmeza na toplom mjestu, na 20 kg. voća dodam 1 želin. U pravilu sam protiv konzervansa.
Isti princip pravljenja soka i pekmeza je kod mene za sve voće.

Rene2
31.07.2008., 14:52
Danas ću raditi pekmez od šljiva. Imam jednu šljivu u vrtu.
Šljive su taman najbolje za pekmez, nisu prezrele (prezrelo voće nema pektina u sebi pa se teže želira).
Pekmez od šljiva pravim bez dodataka, čitaj: bez šećera.
Operem i očistim od koštica, te stavim u široku rajnglu na laganu vatru. Kad se malo prokuha, toliko da se kožica ufrče, onda propasiram. (Moji ne vole kožice, mada meni ne smeta) i onda se to dalje kuha i kuha i kuha... dok ne bude dovoljno gusto. Provjera se radi s malom količinom pekmeza na tanjurić od kave, pa u frižider. Netko je već pisao o tome.

Ovaj pekmez mi je nadraži od svih. :mljac:

Savjet korisnicima pekača za kruh, u njima se savršeno ispeče pekmez, a može i u pećnici.

Rene2
31.07.2008., 14:58
Dodatak: ovakav pekmez se peče i po 5-6 sati. Nije greda ako nemate vremena napraviti to u jednom danu.
Ja nekad pečem taj pekmez po 3 dana, svaki dan po 2 sata.
Važno je samo da pekmez dok je vruć ulijevate u sterilizirane tegle, dobro ih zašarafite i poslažete u neku košaru čepom prema dolje, te ih omotate dekicom kako bi što dulje bile na temperaturi od 60-70°C. To je pasterizacija.
Prilikom otvaranje teglice mora se čuti puk, kao kod kupovnih.

Ovakav pekmez može se čuvati i po nekoliko godina.

štrigica
11.08.2008., 13:12
ukiselila paprike - danas za ručak će bit svečana degustacija pa ako budu dobre javim kako sam ih radila...

počela je sezona sušenja smokava (kod mene od jučer) pa podsjećam na recept za smokvinac
http://www.roda.hr/forum/viewtopic.php?p=1259053&sid=a3d9746de4e26d12e66506dc475709dc

Berlin
11.08.2008., 13:34
Kakav je postupak za sušenje smokava?
Ovaj recept mi se čini privlačan.

štrigica
12.08.2008., 07:57
smokve se uberu - za sušenje ih je najbolje brati kada ona sama gornjim dijelom počne izgledati ocijeđeno i mijenjati boju iz zelene u oker... mora biti mekana, a iznutra se pretrvoriti u tamnocrvenu pastu (nadam se da sam dobro predočila)... ili se kupe :lol:
prije sunčanja smokve se po potrebi sumporaju (stave se u bačvu u kojoj se zapali malo sumpora - ovo ubija razno- razne insekte i fungiće sl. kao kod vinskih drvenih bačava)...

svježe ubrane smokve se zatim stave na jako sunce 8 dana (na prozračno mjesto)... mi ih sušimo na žičanoj konstrukciji - barsi, a tko ih želi sušiti na balkonu može i na običnoj bijeloj krpi...
nakon toga ih se može još neko vrijeme ostaviti na zraku (vreće od mreže) i onda skladištiti u škartocima (papirnate vrećice bez ručki molim pomoć pri prijevodu - mozak radi na minimumu)...

štrigica
13.08.2008., 13:36
kisele paprike su divotica...

2 l vode
0,7 l octa (8%)
9 žlica šećera
9 žlica soli
par listova lovora, 3-4 zrna zelenog i još toliko crnog papra

Paprike na gusto slagati u staklenku prethodno steriliziranu u pećnici na 10 minuta (100 C). Preliti vrućom otopinom i ostaviti u hladnoj i mračnoj prostoriji...

otvorila sam ih prekjučer - dva dana nakon pravljenja... za probu sam samo 2 kg spremila a sada ću napraviti još za zimu... :D

Berlin
13.08.2008., 15:39
Štrigice, samo ti i dalje s nama dijeli recepte. Mljac!

Dream
13.08.2008., 16:21
počela je sezona sušenja smokava (kod mene od jučer) pa podsjećam na recept za smokvinac
http://www.roda.hr/forum/viewtopic.php?p=1259053&sid=a3d9746de4e26d12e66506dc475709dc

U paru s receptom za smokvinac trebao bi ići i recept kako spriječiti kućne sladokusce da ga ne likvidiraju prije Božića ;) !

štrigica
14.08.2008., 10:07
U paru s receptom za smokvinac trebao bi ići i recept kako spriječiti kućne sladokusce da ga ne likvidiraju prije Božića ;) !

ja sakrijem na vrh police u konobi... ako nemaš konobu sakrij na vrh visećih u kužini - sigurno ti nitko neće tamo gledat :mrgreen:
čuj kod nas je običaj jest to za Božić i valjda se za to toliko suši, gledala sam lani nekog lika s Visa na tv-u on ih suši godinu dana... vidjela sam da on uz lovor koristi i grančice koromača pa ću to probat na par komada ovu godinu...
mi inače radimo i nisku na konac - 5 kom smokava gusto naredat pa jedan list lovora, pa opet smokve... napravi se lanac pa mi je to lijepo za vidit obješeno na klin u kominu i ukusno za mljackat...

bubica27
19.08.2008., 13:19
Mogu li se ikako iskoristiti tj.sačuvati krastavci?

štrigica
20.08.2008., 07:49
Mogu li se ikako iskoristiti tj.sačuvati krastavci?

male možeš ukiselit u komadu a velike možeš narezat na ploške i kiselit ih same ili u mješanoj salati (kupus, mrkva, male zelene pome, koluti krastavaca, kauli itd)...

štrigica
20.08.2008., 08:04

9 žlica soli

6 žlica soli :evil: ajme nadam se da nitko nije radio po ovom receptu :oops:

tek sad sam vidila...

evo recept za marmeljez od suhih smokava:

na 1 kg suhih smokava (prelit ih vrućom vodom da omekšaju), uzme se ca 1,5 kg jabuka... sve se samelje u stroju za meso i stavi kuhat na lagano... začini se naribanom koricom naranče, limuna (a može i sok od limuna unutra ako jabuke nisu bar malo kiselkaste još - pektin) i ja mojim najdražima - klinčići i cimet (ja ovo svugdi uvalim, ako nekome paše šta drugo slobodno zamijenit)... kad je upola gotovo doda se ca 15 dag šećera po kilu smokava i nastavi kuhati do željene gustoće...

sad sam držala teku sa receptima isprid sebe - nisam pisala na pamet :oops:

štrigica
20.08.2008., 08:16
marmelada od svježih smokava

ovisno o godini uzme se između 20 i 30 dag šećera na 1 kg smokava (ako je godina sušna manje šećera a ako je kišna više šećera)...

smokve oprat i samlit (ako skidate koricu dovoljno ih je zgnječit) i izmješat sa šećerom... kuhat na laganoj vatri uz dodatak začina (vanilija, cimet, klinčići - opet ja :roll: ) dok se ne zgusne... pred kraj kuhanja (2 minute prije nego se skinu s vatre) ubacit u smjesu 1 naranču narezanu na fete (kriške)... tko voli kombinaciju (a stvarno je za odvalit) kad se skine s vatre može i umješat sitno sjeckane bademe (ne mljevene)... mogu ić sirovi ili poprženi...

ulit u čiste vruće boce i malo u pećnicu na ubijanje napasnika.... zatvorit, okrenit naopakao i utoplit u deku... i to je to....

štrigica
20.08.2008., 09:08
ima li negdi ovako skupno navedeno namazi za bruschette... pretražnik ne daje ništa a ja sam sebi dosadila uvijek s istima kad imam goste... ako nema otvorila bih novu temu....

pikulica
20.08.2008., 09:29
Evo ja juče skuhala napamet džem od smokava, jutros ga jela uz maslac i suncokretov kruh..... Vaaaaau onaj sms mu nije ni do koljena.
Donijela sam nekih 1.5-2 kila smokava iz vrta mog strica,
oprala i smiksala u blenderu, bila sam lijena za sjeckat,
kad je prokuhalo dodala sam nekih 300-400 g smeđeg šećera i kuhala i miješala....
Pred kraj sam ipak zbog straha od kvaranja dodala žličicu limuntosa,
a zatim za aromu malo ruma, cimeta i 2-3 žlice kakaa iz DM-a kažu bio uzgoj. Rezultat je stvarno mrak :mljac: :D

Hermione
20.08.2008., 09:33
Može li mi netko dati savjet u vezi pečenih paprika?

Je li ih dovoljno samo zaliti uljem ili je potrebno dodavati još štogod kako se ne bi pokvarile. Mi ih doma svi obožavamo, ali ih još nikad nisam sama spremala. Isto vrijedi i za pečene patliđane.

Cubana
20.08.2008., 13:37
Kako da osušim chilli papričice?
Kupila pa mi ostalo viška.
Da ih samo ostavim da na zraku na tanjuru ili da ih posušim u pećnici ili...?

štrigica
20.08.2008., 13:44
Kako da osušim chilli papričice?
Kupila pa mi ostalo viška.
Da ih samo ostavim da na zraku na tanjuru ili da ih posušim u pećnici ili...?

Hermi - ja ih spremim u ulje i gotovo - kasnije pustim da se dobro ocijede i posipam začinima

Chili papričice nanizaj na konac i obisi na balkon ili šta već imaš isprid kuće... sušenje u pećnici... - ja sam staromodna :lol:

Cubana
20.08.2008., 13:46
Chili papričice nanizaj na konac i obisi na balkon ili šta već imaš isprid kuće... sušenje u pećnici... - ja sam staromodna :lol:
Tnx.
Sjetila sam se Ugarkovićke, ona je tako nešto radila cherry rajčicama pa zato pitam :)

Hermione
20.08.2008., 15:22
Štrigice, hvala ti.

Sad kad dođem doma bacam se na posao.

:*

štrigica
23.08.2008., 10:21
ne znam kako se to kaže u ostatku Lijepe naše, ali kod nas je vrime za ukiselit ljutiku... Napunit bodu koliko stane i ulit priko vinskog octa... i gotovo...

ako je ocat prejak može ga se razblažit vodom a začini kako tko voli... ljutika se ne kuha pri spremanju za zimnicu...

štrigica
23.08.2008., 10:27
Evo ja juče skuhala napamet džem od smokava, jutros ga jela uz maslac i suncokretov kruh..... Vaaaaau onaj sms mu nije ni do koljena.
Donijela sam nekih 1.5-2 kila smokava iz vrta mog strica,
oprala i smiksala u blenderu, bila sam lijena za sjeckat,
kad je prokuhalo dodala sam nekih 300-400 g smeđeg šećera i kuhala i miješala....
Pred kraj sam ipak zbog straha od kvaranja dodala žličicu limuntosa,
a zatim za aromu malo ruma, cimeta i 2-3 žlice kakaa iz DM-a kažu bio uzgoj. Rezultat je stvarno mrak :mljac: :D

Sinoć sam napravila marmeljez po ovom receptu od kila smokava... stvarno je mljac... osim što ja nisam stavila limuntus nego sam ucijedila dok jednog limuna i sjeckala sam smokve - blender ciknija (dobro mi je i traja :oops: ) ...

sladjanaf
23.08.2008., 19:37
za one koji rade pekmez od jabuka jedno-dva bedasta pitanja:

gulite jabuke? sjeckate na sitno ili ribate? koliko kuhati za ne pregusto, da ga ne moram rezati nožem?

štrigica
24.08.2008., 07:45
jabuke,kako god da napraviš nećeš falit - naročito ako su dosta zrele pa su onako same po sebi blizu kašastoj verziji ... ja ih nisam kuhala (iako imam tucet stabala u vrtu) ali sam gledala kako to radi jedna prijateljica...
doduše ona je u jabuke umiješala šljive i smokve ali za sve pekemeze ti vrijede ista pravila..
guliš ako stavljaš komadiće a ne voliš kuhanu kožicu (koja zna biti plastična kod kupovnih jabuka) - ako ribaš na sitno ili blendaš ne moraš gulit uopće jer dođe u papar šta bi se reklo...

kuha se ovisno o količini i teći ... što staviš manju količinu u širu teću (kako se književno ovo kaže rano mi je) najbolje s debljim dnom to će brže biti gotovo... meni je pikulicin smokva marmeljez bio gotov za manje od sata :D

Berlin
24.08.2008., 09:33
Štrigice svaka ti čast.
Očekujemo tvoje daljnje upute.

štrigica
24.08.2008., 09:36
prebaci se na topic o dalmatinskoj spizi - možda napraviš sir :lol:

Berlin
24.08.2008., 09:42
Štrigice :*

štrigica
24.08.2008., 10:00
prije nego zaboravim - rekla mi je bakina (jednako stara) susjeda da ona za bolji okus kad pravi višnje u sok stavi par ZRNA friško ispržene kave...

pikulica
24.08.2008., 10:14
Štrgica baš mi je drago da je super mi smo inače ludi za smokvama ali smo u ZG pa i samo ljeti donesemo domaće od rodbine iz Hercegovine i Dalamacije. Nego imam još dosta domaćeg grožđa, zna li neko što da radim s njim ne stignemo baš sve pojesti :?
Dobila sam i liker od oraha koji je radila moja teta, a uz orahe je dodala i rogač i nekoliko zrna kave, pa eto za one koje rade likere rezultat je jako fini i ponalo neobičan :mljac:

bubica27
27.08.2008., 13:26
2 l vode
0,7 l octa (8%)
9 žlica šećera
9 žlica soli
par listova lovora, 3-4 zrna zelenog i još toliko crnog papra
Paprike na gusto slagati u staklenku prethodno steriliziranu u pećnici na 10 minuta (100 C). Preliti vrućom otopinom i ostaviti u hladnoj i mračnoj prostoriji...
Je li bitno da je ocat 8%-tni? Uglavnom su svi 5%..
Treba li i paprike malo prokuhat prije prelijevanja? Imam male papričice baš za kiselit, treba li ih čistit, ili samo oprat?

a72
03.09.2008., 10:35
Evo bas sam juce pravila LJUTAC, i ispao je kao i uvijek super pa da podijelim sa vama:

3kg paradajza ,popariti, oljustiti, i isjeci na ploske.
1.5 kg papricica,onih malih,blijedo zute jabucaste,ovde ih zovu male soborke, bitno je da su ljute i da su mesnatije, tj da im nije tanka kozica- oprati i uz drskicu napraviti mali otvor,zasjeci samo da moze kasnije da u nju udje paradajz sos.

Kad je to spremno, u vecu serpu (10-ak L ) staviti 2 dcl ulja, 2 dcl octa, 2 kasike soli i 2 kasike secera,da provre, ubaciti paprike i mjesati ih 5 minuta, dodati paradjz i kuhati 40 min. na kraju dodati persun i bijeli luk, po ukusu.Vruce sipati u pripremljene tegle, 6 tegli od 1 kg. I to je to, odmah moze da se jede, a moze da stoji duuuugo dugo! Prijatno!

ovaj sam recept dobila prije puno godina, uvjek je super, dala ga mnogima i svi ga prave ponovo!

štrigica
04.09.2008., 11:19
Grožđice

sezona branja grožđa kreće kroz koji dan...

jeste znali da se grožđice ne suše samo na suncu i gotovo... ima tehnika ;) recept je isproban - original by Dika M. Radica

uzme se bilo grožđe (sa jako malim ili ako se nađe bez koštica uopće)... ta sorta ovde raste pod nazivom cibib a kako se zove inače namam pojma... ali svako zrno stoji za sebe i dosta su zasebno poslagani na grozdu...

u teću se stavi 5-6 lit vode, 2,5 dcl maslinovog ulja i u jednu platnenu kesicu zaveže 30 dag prosijanog pepela (luga)... to se sve skupa zakipi i pusti da malo kuha... u vrilu vodu uronit grozd i odmah ga vadit vanka... suši se na suncu pokriveno sa tankom gazom (insekti :x )... kroz par dana grožđice su spremne za spremanje - malo se pritisnu (daskom npr.) razdvoje od grozda i spreme (u kutije ili pek papir sa malo lovora unutra...

i gotovo...

@ bubica 27 - 8% ocat stoji u receptu ali svaki recept je podložan izmjenama sukladno kuharovim željama i mogućnostima- improviziraj - u kuhinji to zna dati :mljac: rezultate... oprosti uopće nisam ranije vidila tvoj post :oops: valjda si uspjela ukiseliti papričice...

cvijeta73
04.09.2008., 11:41
Može li mi netko dati savjet u vezi pečenih paprika?

Je li ih dovoljno samo zaliti uljem ili je potrebno dodavati još štogod kako se ne bi pokvarile. Mi ih doma svi obožavamo, ali ih još nikad nisam sama spremala. Isto vrijedi i za pečene patliđane.

ja pečem paprike u pećnici - bez ulja. vrtim ih dok se dskroz ne speku. i onda ih zaledim. kad ih odledim, ogulim koru, i začinim s maslinovim uljem, češnjakom i vinskim octom.

inače, moja "zimnica" je ograničena na zamrzivač. dakle, zaledim pečene paprike, fažol muljevac i šljive. i knedle sa šljivama napravim i zaledim. e, da - u proljeće zaledim divlje šparoge, a u jesen kuhane i mljevene kestene.
sve po 2-3 paketića.
i to je to. kad mi dođe gušt da pojedem nešto van sezonsko.

a uglavnom sve te paketiće pojedemo u roku od 2-3 mjeseca. :mrgreen:

nisam se još okušala u kiseljenju i marmeladi. :/

emea
10.09.2008., 21:38
Netko je na početku spomenuo zamrzavanje pomidora/rajčica?
Ja samo zamrzavam "šalšu".
Da li se može zamrznuti i samo propasiran pomidor i koristiti umjesto onog konzerviranog "pelati" za šug?

štrigica
11.09.2008., 08:51
curke samo da vas podsjetima da je počela sezona rogatih paprika ( to su one crvene i one su (za razliku od velikih trg. centara-a gdje ih ima cijelu godinu) tek sada zapravo domaće i svježe...

Imga
12.09.2008., 13:25
eh da, rog paprike
sutra i prekosutra - ajvar na programu :mljac:

nego imam pitanje, možda i ne spada u zimnicu

u 6. mjesecu sam nabrala kamilicu i sušila se cijelo ljeto
sad bi je trebalo usitniti za čaj
skidaju li se samo cvjetovi ili mogu sve (i listiće i stapke) izmrviti?
jel' bolje staviti u staklenku ili u papirnati škarnicl?

cvijeta73
12.09.2008., 13:26
a i ja imam pitanje - dal netko zna kako se radi domaći sirup - sok za razrijediti?

štrigica
12.09.2008., 13:29
ja kamilicu ne sjeckam - čuvam je u staklenci iako moja baka drži u škartocu... iz škartoca mi uvik ono šta se oruni ispada pa me živcira... :x

cvita - od čega sirup, kuhani ili nekuhani...

Imga
12.09.2008., 13:30
a i ja imam pitanje - dal netko zna kako se radi domaći sirup - sok za razrijediti?

mislim da je stvar samo u većoj količini šećera i duljem kuhanju
pogle: http://www.coolinarika.com/recept/domaci-sirup-od-naranci

Imga
12.09.2008., 13:32
ja kamilicu ne sjeckam - čuvam je u staklenci iako moja baka drži u škartocu... iz škartoca mi uvik ono šta se oruni ispada pa me živcira... :x

kako ne sjeckaš? sad imam grane kamilice valjda 20-30 cm
bit će da sam krivo brala :/

cvijeta73
12.09.2008., 13:32
a nemam pojma. onako - da dođe kao amarena :mrgreen:

štrigica
12.09.2008., 13:34
za to si zakasnila... vrati se malo nazad (na početak ljeta na ovom topicu) pa ćeš nać recepte za sok od višanja....

štrigica
12.09.2008., 13:43
kako ne sjeckaš? sad imam grane kamilice valjda 20-30 cm
bit će da sam krivo brala :/

:lol: sorry... ja berem samo cvjetove i možda 0,5 centa ispod.... krivo sam te skužila.... :oops:

BAŠBAŠ..
12.09.2008., 17:02
A kak se kiseli cikla? Ja bi to radila

Imga
13.09.2008., 10:04
ovo vam moram napisati jer je prefino
inače radi moja teta

CIGANSKI GRAH
1 kg graha
2 kg paradajza (izrezati na kockice)
2 kg paprike (izrezati na kockice)
2 dcl šećera
2 dcl ulja
2 dcl octa (alkoholni, bijeli)
6 žličica soli
4 žličice papra

Grah skuhati 80%. Paradajz dinstati 10 minuta, dodati papriku i dinstati još 10 minuta. Na to dodati grah i ostale sastojke te kuhati još 30-45 minuta.
Ulijevati u vruće flaše i odmah zatvarati.

Izvrsno je kao salata ili prilog za ručak.
Da se ne lažemo, ja to klopam samo, sa žlicom. I slistim cijelu staklenku. :oops:

cvijeta73
13.09.2008., 10:33
ovo vam moram napisati jer je prefino
inače radi moja teta

CIGANSKI GRAH
1 kg graha
2 kg paradajza (izrezati na kockice)
2 kg paprike (izrezati na kockice)
2 dcl šećera
2 dcl ulja
2 dcl octa (alkoholni, bijeli)
6 žličica soli
4 žličice papra

Grah skuhati 80%. Paradajz dinstati 10 minuta, dodati papriku i dinstati još 10 minuta. Na to dodati grah i ostale sastojke te kuhati još 30-45 minuta.
Ulijevati u vruće flaše i odmah zatvarati.

Izvrsno je kao salata ili prilog za ručak.
Da se ne lažemo, ja to klopam samo, sa žlicom. I slistim cijelu staklenku. :oops:

mmm, i zvuči fino. jedno pitanje - nije li malo previše šećera? jel' onda bude slatko? jer ne volim slatko-slane ukuse.

Imga
13.09.2008., 13:26
da, imaš pravo, malo vuče na slatko kiselo

ali nisam imala osjećaj slatkoće kad sam jela :?
mislim da ona 2 dcl octa skroz to ubiju, plus što se ionako paradajzu mora dodati šećer zbog njegove kiseline

Blazenka
13.09.2008., 20:58
To i mi radimo po istom receptu i fakat je prefino - da covjek prste polize!

klu.
13.09.2008., 23:35
Kasnim, znam, ali možda se netko sjeti sljedeće godine...
Imam, dakle, najjednostavniji (i meni najfiniji) recept za sok slaganac od višanja:
višnje se iskoštiče i pomiješaju sa šećerom (omjer cca 1:1, ali može i manje šećera, ovisi o ukusu)
ostave se 24 sata stajati u poklopljenom loncu
(a može i duže, nije frka)
procijede se kroz gazu - malo zgnječiti, da što više soka iziđe, al' to već znate
sok se ulije u plastične flaše i stavi u zamrzivač
vadi se flaša po flaša po potrebi, koristi kao slaganac i drži u frižideru dok se ne potroši

Nama obično traje cijelu zimu,brijem da je više vitamina sačuvano nego u kuhanoj varijanti (mada možda i griješim :? )
Preostale višnje (one iscijeđene) može se staviti u zamrzivač i koristiti za kolače.
Ako vam se ne da, ne morate iskoštavati višnje, samo što ih onda morate baciti poslije...

rebeca
20.09.2008., 16:56
Ja sam radila prošle godine mješanu salatu ovako:
-naribala kupus na mašinu za meso
-narezala mrkvu na kolutiće
Sve stavila i pomiješala u jednu veliku posudu, dobro posolila i ostavila preko noći. Ujutro malo ocijedila rukama i stavljala u tegle. Bez ičeka i ulja i konzervansa dodatni. Za 7-8 dana se već ukiselilo da se može jesti.
Zna li netko može li se ovako dodati još i paprika, luk, karfiol...ili je to drugi neki recept. Ako ga netko zan neka napiše, dobro bi došao

stella
21.09.2008., 12:18
Joj,Imga,onaj ciganski grah je super,to i moja mama radi. ;)

Imga
21.09.2008., 23:54
pričaj mi o tome, našeg više nema :mrgreen:

štrigica
28.09.2008., 19:40
pravila ciganski grah - iako nisam zadovoljna rezultatom (nije se skuhao grah kako treba usprkos namakanju i prethodnom prokuhavanju- neka žilava sorta) okus mi je :mljac:

kod mene starta sezona kiseljenja kupusa (ja to nemam živaca radit svakih 15 dana) ...

nariba se kupus i dobro posoli (za omjer molim forumašice koje ga znaju da ga i napišu... ja jednostavno uzmem sol i bacam po kupusu - koliko? nemam pojma...) stavi se u prikladnu posudu i poklopi... kupus sam pusti svoj kiseliš i nakon ca 2 tjedna je gotov...

da se ne pokvari lipo ga se smrzne u odgovarajućim porcijama... pri odmrzavanju oprati....

Berlin
28.09.2008., 21:58
Ciganski grah?
:?

štrigica
29.09.2008., 08:10
vrati se malo unatrag... recept je tu...

Berlin
29.09.2008., 08:48
:oops: hvala ti!

Imga
29.09.2008., 11:49
štrigica, baš mi je žao što je grah ostao tvrd
ali mi je drago da ti se sviđa
ko da sam ga sama izmislila :roll: :mrgreen:

mi najčešće stavljamo mladi grah, pa je on dosta brzo gotov
ima li ga još ili je sezona gotova?
mislim si napraviti još jednu turu

štrigica
29.09.2008., 12:00
ja sam radila sa suhim grahom (smeđi)...
pa ja imam zalihu (doduše neveliku) smeđeg graha...

ovo mi je problem šta svi imamo različite nazive za namirnice :roll: ali snać ćemo se... valjda smo svi mislili na isto...

nemam više pomidora.. a i paprike su mi ostale biće 3 u vrtu :(

(ja sam još uz pomidore dinstala i kapulu - luk) ;)

Imga
29.09.2008., 12:08
mislim da smo se dobro sporazumjele, grah = fažol
samo najlakše je sa onim mladim tek oguljenim iz mahune, to sam htjela reć
sa suhim znaju bit muke po kuhanju

imaš ti pravo, pomidori su van sezone, paprike su isto na izmaku, grah je samo sušeni...
morati ćemo se strpiti do slijedeće godine :(
al si me zaintrigirala sad s kapulom u svemu tome, to mora bit :mljac:

Imga
30.09.2008., 11:33
Kako radite pekmez od šljiva?
svrbi me kuhača :mrgreen: , a šljive su još u sezoni pa sam mislila...

ponosna mama
30.09.2008., 12:40
marmelada od šljiva:
očistila koštice, lagano oprala i gurnula u pečicu na 140-150 stupnjeva i to oko 3,4,5 sati( isparila sva tekućina ).
stavila sam sve u sjekač, izmiksala( jer ne volim kožicu) i još malo prokuhala u loncu.
bez dodatka šećera , a tako je sladak i gust, da se jedva razmazuje. i bez konzervansa, samo šljive...

anchi pp
30.09.2008., 12:51
Aauuuuu, ovaj od sljiva dobro zvuci!

Ja sam radila kuhajuci pekmez, isto je dobro ispao. Spremam se na jos jednu rundu sljiva, a moglo bi i ovako.

anchi pp
02.10.2008., 08:24
:D

Napravila sam ga! Od pečenih šljiva! Odličan je!
Dodala sam unutra samo ruma i cimeta. Čak bi ga i manje pekla/kuhala jer jer jaaaaaako čvrst.

anchi pp
03.10.2008., 10:27
:lol:

Evo me opet. Nabavila sam još šljiva i sad samo kuham.

Jučer sam napravila isto kao i dan ranije, osim što nisam miksala već sam samo dobro izmiješala šljive u loncu, pa koliko se raspalo - raspalo se. Jel to onda džem?
Isto je bez šećera, ali sam ostavila onu tekućinu (gusti, ljepljivi sok) koja se nakupila u tepsiji. Jaaaaako fino.

anchi pp
05.01.2009., 21:54
Ne mogu nigdje naći recept za pekmez od naranči. Jel bi ga netko znao napamet ili barem na kojoj je stranici i u kojoj temi?

anchi pp
11.06.2009., 22:05
8)

Evo mene opet.

Možete zanemariti moje prethodno pitanje o pekmezu od naranči. Snašla sam se, sve je odavno pojedeno. ;)

Sad sam opet u maničnoj fazi - pekmezi i džemovi! :D

Radila sam jednu rundu od jagoda, jednu od marelica i jednu od višanja.

Morat ću opet od jagoda, već se dobro pojeo.

Tko još kuha????

†vanesax
12.06.2009., 01:56
evo ja :D
Napravila džem od jagoda (sa dodatkom malo višanja), radiću verovatno i od višanja, a za ostalo voće ću videti šta ću. Da li ću raditi džem, sok, slatko ili šta već.
U svakom slučaju, španske višnje stavljam u zamrzivač.

Imga
12.06.2009., 11:03
anchi, može okvirno kako i što za marelice
jesi možda u pekaču radila? :trep: :mrgreen:

anchi pp
12.06.2009., 18:03
Nisam u pekaču. Odustala sam od pekmeza u pekaču - malo mi se previše zamaže.

Ne znam šta da ti kažem o tom pekmezu - očistiš, staviš kuhati, kuhaš dok se ne raspadne i onda još malo, dodaš šećera odokativno...

Ja u biti sve radim isto, osim što nešto ispasiram a nešto ne (višnje i šljive ne), u nešto dodam šećer u nešto ne (u šljive ne), u nešto cimet u nešto ne ... prilično sam ležerno pristupila tom poslu... 8)

Imga
12.06.2009., 18:08
Nisam u pekaču. Odustala sam od pekmeza u pekaču - malo mi se previše zamaže.

Ne znam šta da ti kažem o tom pekmezu - očistiš, staviš kuhati, kuhaš dok se ne raspadne i onda još malo, dodaš šećera odokativno...

Ja u biti sve radim isto, osim što nešto ispasiram a nešto ne (višnje i šljive ne), u nešto dodam šećer u nešto ne (u šljive ne), u nešto cimet u nešto ne ... prilično sam ležerno pristupila tom poslu... 8)

tako i treba, ležerno
a ne štreberski kao neki :mrgreen:

zamaže ti se pekač? što prska to dok se "kuha" unutra?

anchi pp
12.06.2009., 18:26
Pa solidno mi se zamaže i nekako mi se nešto iscijedi pa se nakupi u dnu pekača, pored onih ležajeva za propelere.
A i program traje oko sat vremena, tako da nije baš bilo niti gotovo.

Radila sam tako jednom (onaj od naranče), i mislim da neću više.

Ti probaj, nemoj mi vjerovati na riječ.

Imga
12.06.2009., 18:31
jesam računala da će trebati barem dvaput odvrtiti program, ako ne i tri
ali ne čisti mi se baš tamo oko grijača, zvuči kao puno posla :ljenguza:

marelice nisi gulila niti pasirala, ili...?

anchi pp
13.06.2009., 10:26
Marelice bez guljenja, ali na kraju sam pasirala.

E da! Kad dođu smokve - obavezno napravite pekmez od smokava. Taj je prefenomenalan! S malo prošeka :klap:

†vanesax
15.06.2009., 16:09
Napravila od jagoda sa dodatkom malo višanja. Ispao je presavršen (i ispalo ga premalo, pošto je takav fin)

Peterlin
16.06.2009., 11:10
Za sada gotov džem od jagoda (nisam puno, od 2 kg voća), prošli vikend višnje (dvije vrste - jednu sam samljela štapnim mikserom da se lakše maže na kruh, u drugoj su ostavljene cijele - to je nadjev za dizana tijesta i slične ljepote).

Bit će vinogradarskih bresaka, a šljive su nam ove godine nekako slabe i malo ih je :/

Obično napravim i jednu narančastu turu od divljih šljiva (to u Primorju zovu cibori), ali i one su dosta jadne ove godine. Bilo je hladno u vrijeme cvatnje...

Kiselu zimnicu ću ove godine preskočiti, osim možda zelenih paradajza. Nismo još umlatili prošlogodišnju, pa čemu da se patim?

iridana2666
16.06.2009., 12:32
Evo i mene :)

napravila sam oko 3 kg marmelade od jagoda, 2 kg od višanja i sirup od višanja (ispalo mi 3 litre pa se ponovno spremam u pohode) :)

Imga
16.06.2009., 22:11
Kad će sezona mladog graha, zna li netko?

moram, moram ove godine napraviti onaj ciganski grah :obliz:

NanoiBeba
17.06.2009., 09:20
Ja sam napravila dvije ture džema od jagoda, u pekaču. Program sam uključila dva puta.

Jučer sam kupila jako fine marelice, ako ih danas nađem, probati ču napraviti i od njih

Peterlin
17.06.2009., 09:28

Ovisno o sorti i lokaciji, najčešće sredina ljeta. Rano je još... Ovisi o tome kad je grah sijan, ali kod mojih susjeda na gruntu mislim da tek cvjeta. Sad je sezona graška.

iridana2666
17.06.2009., 16:40

Ovisno o sorti i lokaciji, najčešće sredina ljeta. Rano je još... Ovisi o tome kad je grah sijan, ali kod mojih susjeda na gruntu mislim da tek cvjeta. Sad je sezona graška.

Ja sam stavila 2 kg graška u friz :)

Imga
17.06.2009., 20:27
i ja sam smrznula grašak
to me je i podsjetilo na grah :mrgreen:

Peterlin
18.06.2009., 09:45
Ispravak netočnog navoda:

Jučer sam prvi put vidjela u lokalnoj voćarni mladi grah (iz Dalmacije). Za naš kraj je još rano, ali možda ima iz plastenika. Znači, treba gledati oko sebe... ;)

Lady Grey
19.06.2009., 06:39
Jooooj, kakva me manija nakuhavanja zdravih ručkova i zamrzavanja uhvatila ove godine, skoro svaki dan hodočastim sa svojom impozantnom trbušinom s Knežije na Trešnjevački da bi nadokupila zalihe ... pripisujem to svom trudničkom nesting sindromu ... :lol:

Zamrznuli već 2 kile graška, 2 kile mladih mahuna, kilu boba, velike količine nasjeckanog začinskog bilja (mladog luka, vlasca, kopra, peršina ...), nešto trešanja (kupujem za zamrzavanje ali većinu toga slistim sama :oops: ) ...

idemo dalje :D

kalimero
19.06.2009., 10:38
Pa ne mogu ja preskočiti ovu temu :lol:
Napravila po 5 l sirupa bazge i višnje . Zamrzla špinat, grašak i mahune, morat ću i blitvu jer je imam previše. Sušim celerov list jer ga sada ima dosta.
Od đemova: jagoda,
trešnja + banana
pekmez od višanja imam od prije 2 god. :mrgreen:
Ovih dana ću đem od malina i tako redom kako koje voće dolazi.
Od pijače: liker od višanja i liker od zelenih oraha. Tko će piti nemam pojma :lol:

Peterlin
19.06.2009., 12:52
Od pijače: liker od višanja i liker od zelenih oraha. Tko će piti nemam pojma :lol:

Ovo i ja radim, a i moja svekrva.

Idealan poklon za rođendane odraslih (naročito ženske) i druge prigode! Mi smo tak razmazili svoju okolinu da već očekuju boce, a nismo bome jedini - kolega me neki dan zamolio da kreiramo neku zafrkantsku naljepnicu za bocu orahovog likera koji je nosio na dar mladencima... NARAVNO da smo gore napisali odgovarajuće djelovanje, primjereno prvoj bračnoj noći... ;)

kalimero
19.06.2009., 13:08
Dobra ideja, svaka čast.
Mi tako imamo na bocama domaće šljivovice napravljenu etiketu , pa glavno mjesto zauzima naziv - ..... - lajavica. :lol:
Isto ide samo kao poklon poznanicima.

mama sanja
19.06.2009., 23:02
Pitanje - treba li grašak blanširati prije zamrzavanja?

kalimero
21.06.2009., 14:42
Neki blanširaju, ja ne.

Mama Natasa
28.06.2009., 22:29
Imam puno domaćih prefinih marelica, pekmez se kuha (nakon 2 pokušaja u pekaču nažalost morala sam ga dokuhati na štednjaku).
Ima li netko recept za sok od marelica i domaći kompot od marelica?

kalimero
29.06.2009., 12:58
Sok nisam pravila iako bi mogla probati.
Kompot sam pravila tako da malo tvrđe kajsije staviš u vrećicu od gaze i uroniš par min. u kipuću vodu, prebaciš u hladnu vodu i oguliš kožicu. Izvadiš košticu i slažeš polovice u staklenke.
To zaliješ sa slabim sirupom:
1 šalica šećera
4 šalice vode - prokuhati i vrelo sipati na kajsije. Čvrsto zatvoriti staklenke i stavit ih na pasterizaciju 15-20-min.
Pasterizacija:
U lonac staviti staklenke i sipati vrele vode do 2/3 visine staklenki. Poklopiti i kad ponovo prokuha računati vrijeme 15 - 20 min.
Nakon tog vremena izvaditi staklenke na neku krpu i okrenuti ih naopako da se hlade. Poklopac se ulegne, što znači da je sve OK

Mama Natasa
29.06.2009., 14:44
Kalimero :heart: tvom sam se odgovoru nadala, hvala puno, probat ću :D

kalimero
30.06.2009., 11:52
Dobro da nisam iznevjerila to očekivanje :lol:

sunca
29.07.2009., 16:00
Ja sam se nabrijala na sirup od kupina. Ima netko recept?

kalimero
29.07.2009., 22:12
sirup od kupine ili maline:
3 litre kupina
2 l vode
4 dkg lim kis
Izmuljati i ostaviti na hladnom 24 sata. Ocjediti par puta kroz gazu.
Na svaku litru dobivenog soka dodati 1 kg šećera. Ostaviti na hladno i mješati dok se šećer otopi. Sipati u sterilne boce.

sunca
30.07.2009., 11:17
sirup od kupine ili maline:
3 litre kupina
2 l vode
4 dkg lim kis
Izmuljati i ostaviti na hladnom 24 sata. Ocjediti par puta kroz gazu.
Na svaku litru dobivenog soka dodati 1 kg šećera. Ostaviti na hladno i mješati dok se šećer otopi. Sipati u sterilne boce.

ništa se ne kuha? ide to poslije u frižider ili na sobnu temp.?

kupine u litrama, a ne u kilama?

kalimero
30.07.2009., 23:50
Ako praviš puno i ako će biti na toplijem mjestu onda pasteriziraj. Manje količine ne kuham.
Da kupine u litrama- napuniš litrenu posudu i to jr to.

goranka
31.07.2009., 06:38
recept za sok od marelica i domaći kompot od marelica?

Nisam nikad radila, nego sam pronašla u jednoj svojoj knjizi:

Zrele marelice oprati i očistiti od koštica. Na svaki kg očišćenih marelica dodati 2 dl vode i zagrijavati u drugoj posudi s vodom dok marelice ne omekšaju. Zatim se dobro zgnječe i procijede kroz sito. Može se i propasirati. Na svaku litru soka doda se 20 dkg šećera i sipa se u boce u kojima se pasterizira oko 20 min.

sunca
31.07.2009., 08:50
Ako praviš puno i ako će biti na toplijem mjestu onda pasteriziraj. Manje količine ne kuham.
Da kupine u litrama- napuniš litrenu posudu i to jr to.

puno ti hvala.

kod mame u vrtu ima puno kupina, a nameračila sam se i u šumu krenut jer ih jednostavno obožavam.

goranka
31.07.2009., 17:59
I ja jako volim kupine, s tim da su mi daleko bolje divlje (šumske) od uzgojenih. A onaj višak što se ne pojede, završi u teglicama u obliku pekmeza za zimske dane.

Školjkica
05.08.2009., 00:35
goranka jel može recept za džem od kupina, divljih

CAPPY
05.08.2009., 15:25
Upravo po kalimerinom receptu radim sirup od kupina, pa me zanima da li je iz nekog razloga ipak bolje sirup prokuhati mada se radi o malim količinama i znam da će se brzo popiti.

upornamama
06.08.2009., 10:21
Peterlin, evo kako sušim pomidore:
One duguljaste (ne okrugle), prerežem na pola, izvadim sjemenke, posolim i stavim u pećnicu na 120 C par sati, ovisno o veličini, uglavnom im treba 4-5 h da se osuše, treba provjeravati da se ne presuše jer postaju jako tvrdi.
Moraju postati lagani, a ne "kameni".
Hladne stavljam u teglice sa maslinovim uljem i začinima po želji.

Naravno da su bolji sušeni na suncu, ali meni su i ovi sasvim ok.

NanoiBeba
06.08.2009., 11:14
goranka jel može recept za džem od kupina, divljih

nisam goranka, ali ja sam ovako napravila. Donjela sam s mora cca 800 g kupina, stavila ih u pekač kruha s 300 g šećera, malo narezanog domaćeg limuna (isto donjetog s mora), sokom od dva limuna i narezane dvije manje jabuke. uključila pekač dva puta i dobila jednu veću i dvije manje teglice prefinog džema od kupina koji me još podsjeća i na naše prekrasno ljetovanje

Školjkica
06.08.2009., 13:26
hvala na omjerima, daj mi samo reci koliko je to vremena jer ja ću u loncu kuhati, nemam pekač

NanoiBeba
06.08.2009., 13:41
2 x 1 sat, znači dva sata.

Peterlin
06.08.2009., 22:05
One duguljaste (ne okrugle), prerežem na pola, izvadim sjemenke, posolim i stavim u pećnicu na 120 C par sati, ovisno o veličini, uglavnom im treba 4-5 h da se osuše, treba provjeravati da se ne presuše jer postaju jako tvrdi.

Hvala, klanjam se do zemlje!

Moram to isprobati.... čim prije, tim bolje, jer ih mi svi obožavamo, a skupi su tak da mi se ne uklapaju u recesijski način života... . :love:

sunca
07.08.2009., 09:16
hvala na omjerima, daj mi samo reci koliko je to vremena jer ja ću u loncu kuhati, nemam pekač

ja sam svoj kuhala oko 45 minuta u loncu. mislim da ti to ovisi o količini kupina i o omjeru šećera. meni je ispalo cirka kila marmelade.

dobro ti je imat sa strane tanjurić pa sa žličicom vadit na njega i vidjet da li ti se želira - ako da, kuhano je.

sasa
07.08.2009., 12:48
peterlinne znam da li znas, ali mozes kupiti suhe paradajze koji nisu u ulju i dosta su jeftini, pola kile sušenih u metrou 20 kn, pa si ih sama staviš u ulje. meni tih pola kile traje beskonačno dugo. a teta na dolcu ( tamo im je cijena 60kn/kg suhih) mi je rekla da ih se stavi prvo u suncokretovo a prije samog posluzivanja u maslinovo- jer inace mjenjaju boju.

sasa
07.08.2009., 12:52
mijenjaju naravno- ispričavam se na pogreškama

Peterlin
07.08.2009., 13:24
peterlinne znam da li znas, ali mozes kupiti suhe paradajze koji nisu u ulju i dosta su jeftini, pola kile sušenih u metrou 20 kn, pa si ih sama staviš u ulje. meni tih pola kile traje beskonačno dugo. a teta na dolcu ( tamo im je cijena 60kn/kg suhih) mi je rekla da ih se stavi prvo u suncokretovo a prije samog posluzivanja u maslinovo- jer inace mjenjaju boju.

Fala, potražit ću.... Ali i isprobati recept koji je dala upornamama... Dojavit ću rezultate. Svima :love: !

mihic
10.08.2009., 13:25
Što bi se sad kroz tjedan dva moglo spremiti od zimnice?

Peterlin
10.08.2009., 16:07
Evo, mi smo se vratili s mora i obrali voće na gruntu. Zimnica za sada izgleda ovako (ono što sam spremila u 2 dana):

Džem od šljiva (6-7 staklenki, slabo ima šljiva ove godine)

Džem od kupina (3 staklenke, bit će toga još, one ne dozrijevaju sve istovremeno).

Sok od bazginih bobica crni - 2,5 litre (bijeli nisam ove godine ni radila, zakasnili smo, ali inače taj bijeli bolje prolazi i više ga volimo)

Džem od miješanog voća (bazgine bobice - ostatak od soka, jabuke, breskve, šljive - 2 veće i 1 manja teglica)

U lipnju i srpnju napravila sam i džem od jagoda i višanja (svojih). To je od slatkog sve (marelice sam propustila - nemam svojih, a bili smo baš na moru kad ih je trebalo kupiti na placu).

Ne pojedemo toliko džema iako moja djeca i muž vole, to mi je za kolače i redovne božićne darove.

Eh, da... Još sam napravila i višnjevac - 3 boce.

Od kisele zimnice radim miješanu salatu i ukiseljene paradajze, ali još je rano za to. Možda odvrtim par teglica ajvara.... ak mi se bude dalo i ako budu dobre i ne preskupe paprike.

Ponekad osušim ljekovito bilje (kadulju), radim aromatizirani ocat (ubaci se grančica ružmarina i češanj češnjaka u vinski ocat i ostavi mjesec dana).

Trenutno mi ništ više ne pada na pamet. Spremam se sušiti paradajze i zaliti ih u ulje kako je opisano u gornjim postovima, to ranije nisam radila.

Peterlin
11.08.2009., 20:46
Eh, na topicu o antirecesijskim mjerama netko je spomenuo marmeladu od paradajza. U to ime, evo recepta:

3 kg zelenih paradajza iliti rajčica
1,8 kg šećera
1 - 2 vrećice vanilin šećera
2 vrećice želina/džemfiksa
1 čašica konjaka ("drvenjaka", veličina čašice u originalnom receptu nije određena, ali recimo 0,3 dl)
2 limuna

Naputak:
Paradajze razrezati na komade i skuhati, propasirati (ili samljeti štapnim mikserom - mene ne smetaju sjemenke), dodati šećer sa želinom, vanilin šećer, sok od 2 limuna i njihovu ribanu koricu.
Kuhati ne dulje od pola sata (ako su jako vodeni paradajzi, treba toliko, inače je dosta 10-15 minuta). Na kraju dodati konjak, promiješati i spremiti u steriliizirane staklenke.

vještičica
11.08.2009., 21:07
Istjeraše me sa antirecesijskih mjera, poradi zimnice :P :trep:
Naša zimnica izgleda ovako (ona u teglama, ofkors):
slatka - žele od malina, pekmez od jagoda, višanja, borovnica i od bresaka (svako voće posebno, kad je miješano onda je marmelada ;)); slatko od kupina (divljih, ne može od pitomih).
sok od jagoda (već se skoro sve popilo :šmrc:)
slana - paradajz! :dancingfever: četiri ture - tri pirea i jedna kečapa (ostala sam bez praznih tegli! :lol:)
Ajvar obično dobijem, rijetko pravim (previše posla :oops:)
kiselu zimnicu ne pravim, ne jedemo, kupim kisele krastavce za rusku salatu (za to jedino i treba)
čekam još šipak i eventualno šljivu (ima šljivinog pekmeza od prošle godine :mrgreen:)

Loli
11.08.2009., 21:22
:oops: ako već piše negdje ranije, ali možeš li napisati recepte za taj kečap i pire?

vještičica
11.08.2009., 22:47
evo tu (http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=44482&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=)

zhang
12.08.2009., 08:27
peterlin, može recept za sok od bazge (crnih bobica)?
ja sam planirala praviti džem od toga, ali i sok bi dobro došao. :)

mihic
12.08.2009., 08:44
Super ste vi toga već napravile! Ja sam do sada radila marmeladu od višanja, jednu mješanu od višanja, kupina i ribizla i od marelica. Pokušat ću još skupiti dovoljno kupina pa napraviti malo od kupina.

Od šljiva jedem samo ja tako da mi se to nekako ne isplati nakuhavati.

Kad dođe vrijeme još bi napravila ajvar, znam da je to more posla, ali gušt jesti ga poslije je veći :)

Suzizana
12.08.2009., 09:34
Krastavci
1 mala šalica za kavu ili cca 1 dcl octa
1 mala žličica za kavu (ne na vrh)-šećera
1 -II- -soli
1 češanj češnjaka
par zrna papra
kopar
to je mjera za malu flašicu čini mi se od 720 ml, a za veliku je sve puta 3,5 i octa 3,2 dcl.
oprati krastavce, slagati u staklenku posipati i zaliti sa svim napisanim i zatvoriti poklopcem. zatvorene flašice potopiti u vodu tri prsta do čepa i kuhati dok ne promijene boju i dok se poklopac malo ne napuhne.
to je sva mudrost, a krastavci se ne kvare, nisu prekiseli i najbolji su koje smo ja i moja okolica probali (cca-od 13,5 kg krastavaca, dobila 9 velikih flaša i 1,5 malu)
Dinstane paprike
izdinstati istu količinu luka i žute ili šarene naranačsto-žute paprike narezane na kockice na ulju,spremiti u vrečice i smrznuti.
smrznuti tako da napuniš pola vrečice i presavineš drugu polovicu tako da dobiješ plosnatu pločicu, tako poslije nožem lakše možeš otinuti koliko ti treba, jel je tanko.
koristiti za: ispeći jaja na tome, izdinstati krumpir na ploškice na tome, smiksati pa dodati u saftove, paprikaše i sl.

babyboys
12.08.2009., 12:43
svašta se kuha...

ja sam za sad kupila i očistila po tru kile žutih i zelenih mahuna i stavila na led, 6 kg buče za bučnicu da mi mm ne umre od tuge preko zime i jučer stavila dvije kile pečenih paprika .
sad za vikend odoh na more, a kad se vratim počinje pravi posao... za početak radim šalšu i pire od paradajza, kompot od bresaka i neke đemove... a kasnije još pinđur, krastavce i imgin ciganski grah...
e da, i sebi za gušt samo dvije teglice paprika punjenih zeljem.

Mama Natasa
12.08.2009., 15:24
Spremam se napraviti domaći paradajz i već se pitam gdje ću nabaviti silne flaše.
Jedno vrijeme smo ih čuvali ali zbog manjka životnog prostora morali smo ih pobacati.
Da li ste možda kupovali flaše? Gdje se mogu povoljnije naći?
Da li ste probali sa malim flašicama od dječjih sokova? Znam da flašice od kašica ne drže dobro i nisu baš za spremanje zimnice tipa pekmeza i sl.

vještičica
12.08.2009., 15:45
flašice ili teglice?
teglice sam pokupila od rodbine, male od 250ml, nešto sam i kupila
bočice sam kupila iz kafane :mrgreen: sve one sa čelićnim zatvaračima (kao na teglama)

Mama Natasa
12.08.2009., 16:09
Zanima me za flaše, možda čak i ove od sokova za djecu.
Napravila sam i liker od marelica pa sam planirala ga uliti u male flašice poput onih za gorki pelinkovac, 1dcl i podijeliti za božić ali ne znam gdje bi ih našla

iridana2666
12.08.2009., 16:42
Mi smo danas nabrali 2 kg sumskih malina i sad radim pekmez. Veselim mu se kao malo dijete, a sto tek mirise ... :D

Suzizana
13.08.2009., 10:54
Spremam se napraviti domaći paradajz i već se pitam gdje ću nabaviti silne flaše.

ja pakiram u vrečice i u škrinju, tako je sigurnije da se ne pokvari.
vrečice isto polegnem da budu plosnate da mi ne zauzimaju puno mjesta i da lako otkinem nožem koliko mi treba, jedno šta njih svežem za razliku od dinstane paprike.

Peterlin
13.08.2009., 13:52
peterlin, može recept za sok od bazge (crnih bobica)?
ja sam planirala praviti džem od toga, ali i sok bi dobro došao. :)

Evo - SIRUP OD BAZGINIH BOBICA

5 kg zrelih bobica
2 kg šećera
3-4 karanfilića
5 dag limunske kiseline
1 litra vode

Na 5 kg očišćenih (viljuškom) i opranih bazginih bobica dodati litru vode i zagrijati do vrenja. Kratko prokuhati (2-3 minute).

Ocijediti sok i bobice protisnuti (dobra je mala preša tko ima, a može i ona drobilica za čvarke, koju ja već godinama koristim samo za protiskivanje voća, pa sve procijedim kroz gusto cjedilo za čaj).

U dobiveni sok dodati šećer i zagrijavati uz miješanje dok se sav šećer ne otopi. Dodati limunsku kiselinu i klinčiće (tko voli može ubaciti i vanilin šećer, cimet ili sve zajedno - to ubija karakterističan miris bazge koji nije svima špica filma). Zagrijati do vrenja, ali ne smije jako kipiti. Ja uvijek kušam okus i po potrebi dodajem još malo limunske kiseline - prema osjećaju... Gotov sirup malo prohladiti i puniti sterilizirane boce. Ja koristim one sa širim grlom i poklopčićem koji se ulekne dok se sok ohladi, tako da znam da unutra ne ulazi zrak.

Sirup se koristi kao sok, za razrjeđivanje, ali i kao sirup protiv kašlja u zimskim mjesecima.

Ako nemam dosta staklenih boca, koristim i plastične (od Jane vode) koje se ne mogu sterilizirati, pa ih ispirem otopinom vinobrana. Vinobran inače ne stavljam u zimnicu, ali je dobar za potamaniti beštije na bocama. Za brzu upotrebu može i bez ispiranja vinobranom, ali se takav sok treba čuvati na hladnom.

Peterlin
13.08.2009., 13:54
Zaboravih napisati ovo - kad protisnem bazgine bobice, ne bacim ih nego im dodam drugog voća (što ima - npr. šljive, jabuke i vinogradarske breskve) i šećera i napravim fini miješani pekmez. Ovisno o voću može se to raditi sa želinom ili bez (ako je puno jabuka, ne treba želina).

Mima
13.08.2009., 13:57
Zanima me za flaše, možda čak i ove od sokova za djecu.
Napravila sam i liker od marelica pa sam planirala ga uliti u male flašice poput onih za gorki pelinkovac, 1dcl i podijeliti za božić ali ne znam gdje bi ih našla

Mi ovdje kupimo boce za vino

http://www.bumbar.hr/home.php?page=2&node=1

imaju i čepove, sve, i najobičnije boce, i prodaju na komad.

Mama Natasa
13.08.2009., 15:03
Hvala cure, nekako nisam baš za smrzavanje a nemam baš ni puno mjesta u frizeru.
Mima, znam za Bumbar ali nikako da odem do njih. Kakve su im cijene?

retha
13.08.2009., 15:20
Pitanje - treba li grašak blanširati prije zamrzavanja?
Oko ovog se i ja dvoumim. Doduse prosle godine ga nisam zamrzavala i bio mi okej.

A sta je s klipovima kukuruza? To sam tak utrpam jel da?

Od pekmeza sam radila, jagodu, borovnice+visnje, ribizl+banana. To je svega ispalo par teglica.
Cekam jabuke i brusnice jos.

Imga
13.08.2009., 18:13
ja grašak ne blanširam
mahune da

blalla
13.08.2009., 18:25
ja ću ove godine opet kiseliti patlidžane.
radila sam lani,bili su izvrsni, uz malo sira, pršuta..

evo receptić ako nekog zanima

2-3 kg patlidžana
oguliti, izrezati uzdužno na trakice debljine 1cm
staviti ih u zdijelu i obilno posoliti (to je sva sol što ide u recept)dobro proješati rukama
pokriti zdjelu krpom i ostaviti 24h-
drugi dan, treba ih što bolje ocjediti, stiskati rukama,tu možete uposliti nekog jačeg :mrgreen: :mrgreen:
opet ih u zdjeli zaliti obilno octom,može i vinski al bolje alkoholni.
nakon 24h opet ih treba ocijediti.
sada ih začinite po želji češnjak,origano, čili, peršin...i suncokretovo ulje.
pustiti da se marinira nekoliko sati, pa onda puniti staklenke.
kad punite staklenke pritišćite kuhačom.
prekriti površinu s uljem.dobro začepiti.
nakon mjesec dana su spremni za korištenje, a ako su dobro zatvorene staklenke,mogu trajati i do dvije godine.

ako imate viška patlidžana svakako probajte.
od 2-3kg trebalo bi doći 4 teglice,jako se stisnu..

zhang
13.08.2009., 20:47
Peterlin, hvala ti. Bas ću za vikend probati napraviti.
Pretpostavljam da umjesto prese mogu koristiti pasirku.

Gabi
14.08.2009., 09:35
Ove sam godine prvi puta naprvila vrt otkad sam došla za snahu (napokon dobila dopuštenje od svekra i svekrve) i baš sam sretna zbog toga. Sve je super uspjelo i škrinja je već puna (mahune, grašak, blitva, tikvice, kelj, mrkva, peršin, špinat,...).
* savjet za grašak - blanširajte ga, onda ne dobije onaj čudan miris i zadrži lijepu zelenu boju.

Ukiselila sam ciklu (prefina je) i napravila pekmez od breskvi, a ovih dana planiram raditi pekmez od šljiva (napokon našla recept s vinskim octom - taj mi je najbolji). Još planiram napraviti miješanu salatu (turšiju) i možda malo ajvara. Kao hrčak sam...kaže mi jučer muž da se izgleda očekuje duuuga i hladna zima :lol: . Ali ja planiram napokon ostati trudna pa da njemu bude lakše ;) .

Peterlin
14.08.2009., 18:38
Peterlin, hvala ti. Bas ću za vikend probati napraviti.
Pretpostavljam da umjesto prese mogu koristiti pasirku.

Dakako! I ja je se spremam nabaviti, ali svake godine me iznenade te bobice i tada nema pasirki u ducanima jer sve rasprodaju. A mi svi volimo sjemenke u pekmezima, tak da tu presu rabim samo za sok.

retha
14.08.2009., 20:35
O kakvoj pasirki pricate?
Ja ko majmun pasiram na cjediljku..rucno..ruke mi odpadose od onih ribizla.

iridana2666
14.08.2009., 21:27
http://www.coolinarika.com/clanak/pasirka

retha
14.08.2009., 21:36
Neobrazovana sam. Cista piletina.

Dream
15.08.2009., 13:35
A sta je s klipovima kukuruza? To sam tak utrpam jel da?

S klipova skinem one zelene omotače (u Slavoniji zvane "perušina" ili "komušina"), stavim po 5-6 u vrećicu, zavežem gumicom i u škrinju. Kad ih se zaželimo jesti, u kipuću vodu ubacim smrznute onoliko koliko nam treba. Kuhaju se kao i svježi - još sat do sat i pol nakon što zakuhaju.

Suzizana
15.08.2009., 14:34
ja grašak ne blanširam
mahune da

tak i ja

zhang
17.08.2009., 10:59
peterlin, koliko dugo traje samo kuhanje soka?
točnij, koliko u drugom navratu kuhanja (kada kuham samo sok, bez bobica)

ivana s
18.08.2009., 22:06
Upravo kuham džem od domaćih šljiva, danas ubranih i molim malu pomoć. Nabavila sam staklene posude, one za hermetičko zatvaranje s gumicom pa me zanima koji je postupak s obradom posuda prije korištenja. Mogu li ih prokuhati i dodatno sterilizirati u pećnici, koliko dugo i što je s gumicom, hoće li ona to preživjeti ili ...? Kao što možete zaključiti totalni sam početnik u ovim stvarima a šljive tako fine da mi naprosto žao da propadnu. I da li je potrebno okretati posude naopačke nakon što ih napunim? Čini mi se da sam to negdje pročitala :?

Peterlin
18.08.2009., 22:12
Upravo kuham džem od domaćih šljiva, danas ubranih i molim malu pomoć. Nabavila sam staklene posude, one za hermetičko zatvaranje s gumicom pa me zanima koji je postupak s obradom posuda prije korištenja. Mogu li ih prokuhati i dodatno sterilizirati u pećnici, koliko dugo i što je s gumicom, hoće li ona to preživjeti ili ...? Kao što možete zaključiti totalni sam početnik u ovim stvarima a šljive tako fine da mi naprosto žao da propadnu. I da li je potrebno okretati posude naopačke nakon što ih napunim? Čini mi se da sam to negdje pročitala :?

Ako nemaš suđericu (koja je dovoljna za pranje i sterilizaciju posuda, sve u jednom) onda tako - opereš staklenke, pa ih dodatno steriliziraš u pećnici (polako griješ do 150oC, pa ostaviš nekih 15 min pa isključiš i ostaviš da se hlade u zatvorenoj pećnici - tak je moja mama radila).

Ja sve to perem u suđerici i čisto je ok (i poklopce i posude). Patent posude ne moraš okretati. Nije nužno ni obične (kao za krastavce) okretati, ali to ne smeta. Radila sam na oba načina i nisam primijetila nikakvu razliku. Patent boce s gumicom nikad nisam ni koristila za pekmez/džem, to je samo za kompote i kiselinu. Mislim, može se... ali nije nužno.

Inače, znam za osobe koje uopće ne prokuhavaju staklenke nego ih samo isperu otopinom vinobrana. Moja baka je poklopce ispirala u rakiji (ili celofan, dok se još pekmez zatvaralo na taj način).

Eto, to su moja iskustva (a trenutno mi se kuhaju vinogradarske breskve :mrgreen: ) i to dugogodišnja. Vjerojatno će biti još komentara.

Peterlin
18.08.2009., 22:14

Ne predugo, do točke vrenja, a onda ne dulje od nekoliko minuta (max 10, ovisno o količini... ). Jednom sam ga kuhala 20 min pa mi se pretvorio u žele... U receptu piše da je dovoljno toliko da se sav šećer otopi i da ne smije zakipiti onak jako da zapjeni.

ivana s
18.08.2009., 22:57
Peterlin :*
Imam suđerica ali ne mogu čekati sad da se u njoj operu staklenke, džem je gotov :D
Još nešto mi nije baš jasno, trebala bi sipati vrući džem u vruće staklenke? Koliko vruć treba biti džem, kipući s vatre?
Sad ako sve to ispane ok, koliko dugo može tako stajati da se ne pokvari?Nisam dodavala nikakve konzervanse.

Peterlin
19.08.2009., 07:41
Peterlin :*
Imam suđerica ali ne mogu čekati sad da se u njoj operu staklenke, džem je gotov :D
Još nešto mi nije baš jasno, trebala bi sipati vrući džem u vruće staklenke? Koliko vruć treba biti džem, kipući s vatre?
Sad ako sve to ispane ok, koliko dugo može tako stajati da se ne pokvari?Nisam dodavala nikakve konzervanse.

Eh... zakasnila sam.

Daklem, za ubuduće - PRVO pripremiš suđe (staklenke, poklopce, sve) a ONDA se primiš voća...

Nadam se da ti je uspjelo. Ja džem ohladim taman toliko (5-10 min) da više ne bude kipući tj. ne ostavljam ga dulje od desetak minuta da se hladi. Vrijeme hlađenja ovisi o količini džema, posudi (ja u Zepter klonu kuham, ima prst debelo dno pa se stvarno ne hladi brzo, pogotovo kad je upitanju neka veća količina).

Džem mora biti što vreliji jer kad zatvoriš takav, a on se ohladi i stisne, smanji mu se volumen i tako napravi prirodni vakuum (negativan tlak) u staklenkama.

Meni nije stajao nikad dulje od godine dana (pojede se, mm i djeca to jedu cijelu zimu za doručak, ja stavljam u kolače, palačinke i sl. i ode...) ali 2-3 godine može durati. Nakon otvaranja staklenku ubaciš u frižider (kod pekmeza to nije bitno, meni se ni džem nikad nije pokvario otvoren u špajzi, ali ako si u nekoj novogradnji s centralnim grijanjem, radije izbjegni moguće cirkuse...). No, sjećam se da je moja baka znala imati džema i po 2-3 sezone. U pravilu, nama dostaje za godinu dana, tako namjestim količine (a viškove podijelim kao božićne darove).

ivana s
19.08.2009., 08:26
Nisam znala da može tako dugo stajati iako je bez ikakvih konzervansa, super. Ja sam sinoć skuhala negdje 7 kg šljiva a imam još toliko ubranih. Mogu li ih zamrznuti, očišćene pa koristiti za kolače?

Sad i ja znam da treba prvo pripremiti posude ali ipak ovo mi je prvi put :oops: Mislila sam ja o tome ali ako ih operem i steriliziram pa ostavim da čekaju nisu više sterilne :?

zhang
19.08.2009., 08:30

Ne predugo, do točke vrenja, a onda ne dulje od nekoliko minuta (max 10, ovisno o količini... ). Jednom sam ga kuhala 20 min pa mi se pretvorio u žele... U receptu piše da je dovoljno toliko da se sav šećer otopi i da ne smije zakipiti onak jako da zapjeni.

kuhala sam ga par min. pitam zbog toga što sirove bobice nisu preporučljive za jelo, pa me zanimalo koje je to vrijeme koje treba proći kod kuhanja.
čini mi se da mi je i susjeda nešto spominjala samo kratko nakon što zavrije..

CAPPY
19.08.2009., 12:34
3-4 karanfilića

Što je to ?
Da li ti osobno stavljaš cimet ili vaniliju ili nešto treće ? Ja ne znam ni sama što bi za prvi puta stavila i koliko .
Koliko litara soka ispadne otprilike?
Ako se koristi kao sirup protiv kašlja , može li to klinac koristiti ?

zhang
19.08.2009., 12:50
karanfilčić = klinčić
začin. najčešće se stavlja u kuhano vino.

zhang
19.08.2009., 12:51
meni je od 4kg bazge ispalo cca 3l soka.

iridana2666
19.08.2009., 14:48
Danas pravim kompot od domacih breskvi (poslala mi nona oko 10 kg), a sutra sataras. Ovaj vikend ajvar :). Moram u Kaufland po jos teglica, ove sam godine kao hrcak :)

Peterlin
20.08.2009., 10:22
Karanfilić iliti klinčić (eng. cloves) je aromatični začin. Bez toga ne mogu zamisliti kuhano vino ni medenjake, paprenjake i ine božićne kolače...

Tražeći sliku po internetu našla sam ovaj link, pa stavljam ovdje jer je i mene razveselio podatak da moj omiljeni začin može privući novac :mrgreen: ako ga se nosi u džepu... Moram to probati!

http://images.google.hr/imgres?imgurl=http://www.knjigasjenki.com/wp-content/uploads/2007/08/klincic.jpg&imgrefurl=http://www.knjigasjenki.com/%3Fp%3D33&usg=__WXAdL6zQALJztRuL7ge6O_Tkr74=&h=304&w=311&sz=11&hl=hr&start=1&um=1&tbnid=ZEjLQh77LEmcuM:&tbnh=114&tbnw=117&prev=/images%3Fq%3Dklin%25C4%258Di%25C4%2587%26hl%3Dhr%2 6rlz%3D1W1GGLL_hr%26sa%3DX%26um%3D1

Peterlin
20.08.2009., 10:22
meni je od 4kg bazge ispalo cca 3l soka.

Bravo!

Moji sinovi su do sad ispili sigurno polovicu kolicine... Trebalo bi sakrit jednu bocu za zimu.

Peterlin
20.08.2009., 10:28
3-4 karanfilića

Što je to ?
Da li ti osobno stavljaš cimet ili vaniliju ili nešto treće ? Ja ne znam ni sama što bi za prvi puta stavila i koliko .
Koliko litara soka ispadne otprilike?
Ako se koristi kao sirup protiv kašlja , može li to klinac koristiti ?

Sorry, nisam odgovorila na preostala pitanja:

- ja stavljam karanfilić i koricu cimeta (jedan svitak kore, ne prevelik da ne preuzme sve ostale mirise, ako je prevelik otkinem komad)
- jednom sam stavila vaniliju, ali sad nisam imala pri ruci pa nisam stavila
- ako imam limune iz prirodnog uzgoja onda narežem i njih, ali ove godine nisam

Od 1 kg bobica ispadne 0,5-0.75 l soka (količina ovisi o dodanoj količini šećera, zrelosti bobica i duljini kuhanja.... nije to egzaktna znanost)

Dakako da to može koristiti klinac, ja sam to svojima davala u jako ranoj dobi... od 2 godine na dalje (i ranije bih možda, ali tada smo kupili grunt s bazgom, pa sam počela raditi taj sirup :mrgreen: )

Sirup nikad nije potrajao dulje od kraja zime. Ili čekaj, jest jedne godine jer smo jednu bocu zametnuli i zaboravili na nju... Eksperimentalni rok trajanja - barem 1 sezona. Uvjet za dulje stajanje - staklena boca s patent poklopčićem, sterilizirana u suđerici ili na drugi način.

migulica
21.08.2009., 23:08
imam pitanje....
kako pripremate ciklu, a da duze traje?
Mogu li je skuhanu, nenarezanu smrznuti?
ili pouzdano kiseljenje?
hvala i isprika ako je već objašnjeno...

enela
22.08.2009., 00:13
imam pitanje....
kako pripremate ciklu, a da duze traje?
Mogu li je skuhanu, nenarezanu smrznuti?
ili pouzdano kiseljenje?
hvala i isprika ako je već objašnjeno...

Mama ju kiseli i lanjska je još dobra. Pitam ju za recept.

kina
22.08.2009., 00:25
Nisam nikada probala zaledjivati ciklu, ali imam super recept za kiseljenje po kojem vec godinama radim. Dakle:

6 kg cikle
3 l vode
1 l alkoholnog octa 9%
8 dl secera (4 case)
2 zlice soli

Skuhati ciklu, oguliti i izrezati na fete (ako koristis noz pilicu - sa zupcima, izgleda dekorativnije :mrgreen: ).

Ostale sastojke pomijesati i pustiti da prokuhaju. Ubaciti narezanu ciklu i pustiti da jos jednom prokljuca. Ugasiti. Pustiti par minuta da se prohladi, a onda polako vruce stavljati u tegle i zatvoriti. Okrenuti tegle naopako na petnaestak minuta, a onda ih vratiti u prvobitni polozaj da se hlade. Cuvati na tamnom i hladnom mjestu. Meni izdrze i po godinu dana, a sto je najbolje, odmah, cim se ohladi, moze se jesti.

Gabi
22.08.2009., 13:33
I ja radim ciklu po ovom receptu - odličan je.

Peterlin
23.08.2009., 22:04

UPDATE:

Osušila ja i to bez ikakvih problema u pećnici oko 1,5 kg dugoljastih (dobila od susjede iz rodnog mi grada, nisam našla za kupiti). Dobila cca 10% težine i izgledaju krasno. Zalila sam ih večeras u miješano ulje (maslinovo i suncokretovo, omjer otprilike 40:60%). Unutra sam ugurala češnjak, nekoliko kapara, zrnce papra i malu grančicu svježeg ružmarina. I sad se točaju...

Izgledaju krasno (ako nađem još, osušit ću bar još jednu rundu) a kakvi će biti, dojavit ćemo kad ih napadnemo. Mogla bih baš staviti sliku...

Hvala još jednom! :love:

lucij@
02.10.2009., 14:28
I? Koji je rezime?
Što ste sve napravile, što još namjeravate?

Mi smo zapravo tek počeli.
Napravili smo sirup od grožđa (25 litara)
Sirup od jabuka (44 litre)
Pekmez nisam radil, a i ne namjeravam jer sam ljetos radila od višanja i kajsija, dobili smo od šljiva, dunja i kupina, a i to nam je previše.
Solili smo inćune, eto ih u podrumu, još malo pa ćemo ih filetirati i u ulje.
Trenutno mi se kuha cikla, a hodnik mi je pun paprika i patliđana tako da je sutra na redu ajvar.
Jabuka imam još dosta pa mislim da ćemo raditi ocat, ne znam više kuda bi s njima.

Peterlin
02.10.2009., 17:20
Moram stavit sliku špajze, slika govori 1000 riječi...

Džemovi: jagoda, višnja, šljiva (malo ih je bilo), breskva, kupina, kombinacija kupina-bazga-šljiva-breskva...

Kiselo: krastavci, miješana salata (ribano zelje, paprike, zeleni paradajzi), cikla koju moram ponovo jerbo je mm sve pojeo, baš danas dokrajčio! NEk mu je u slast! :mrgreen:

U ledu: pečene paprike (nemam puno jerbo nemam veliku škrinju) i mladi grah

Ajvar nisam radila - razmijenila sa susjedom, svekrvinom prijateljicom i kolegicom s posla za svoje džemove! ;)

Berlin
02.10.2009., 18:19
Kako kiselite kapulicu?
Peterlin?

babyboys
02.10.2009., 20:20
lucij@, peterlin, :naklon:

svaka čast.
ja sam u kroničnom nedostatku vremena, ali ne dam se, ovaj vikend sam u punom pogonu.

za sad sam napravila samo đem od kupina i jabuka i šalšu.
na ledu su patliđani za musaku, mahune zelene i žute, grašak, mladi grah i buča. čekaju u redu jabuke za sirup, šljive za sok i pekmez,smokve za marmeladu, paradajz za još jednu turu šalše, paprike za ispeć i kiseljenje. i drugi vikend pinđur i sataraš

čekam domaće naranče i limune za sunčani đem i sokove. i gotovo.
razmišljala sam i o kiselim krastavcima, ali nigdje nisam našla one male najmanje, a nemam od kud nabaviti domaće.

e da, zaboravila sam i usoljene začine.
za ovu godinu dosta.

Peterlin
02.10.2009., 22:28
Kako kiselite kapulicu?
Peterlin?

Nisam (još) ove godine to radila. Obično ne kiselim lučice same nego u kombinaciji sa zelenim paradajzima/pomidorima, ali može i same lučice/kapulice, ista stvar...

Paradajze/pomidore očistiti od peteljki i izbosti čačkalicom, lučice oguliti. Oprati u fest vrućoj vodi (kratko, da pokrepaju beštije ako ih ima).

Povrće slagati u čiste i suhe staklenke (ja ih samo perem u suđerici, i poklopce) i to sa dobrim faktorom punjenja tj. nagurati da nema preveč lufta.

Zakuhati ocat (omjer je npr. 5 dijelova vode i 1 dio bijelog alkoholnog octa, na to soli i šećera po želji, 2x više šećera nego soli).
Joj, kak sam ovo komplicirano napisala... čekaj da to bolje smislim:

Dakle, za neke 2-3 staklenke od 0,7 litre (kao za krastavce) uzmem 2 dl octa i 1 litru vode, 1 jušnu žlicu soli vrhom punu i 2 jušne žlice šećera. To treba zakipiti nekoliko minuta (recimo 3). Ponekad dodam lovorov list i par zrna crnog papra.

Povrće u staklenkama zalijem vrućom otopinom, pritisnem "krivom" stranom kuhače da izađu svi mjehurići zraka i zatvorim. Dobro je staklenke i okrenuti na poklopac, pa opet natrag, da zrak uđe pod poklopac. Hladiti polako (zamotati u krpe ili pokriti dekom).

Napomena - može to i s vinskim octom, ali njega treba više (bar 3 dl na litru vode, a ni 4 ne bi škodilo - ovisi o kiselosti octa... Ja uvijek probam okus te tekućine za zalijevanje, ali znam se i zeznut... ;) jer kuhanje nije egzaktna znanost!

Btw. odo' vidjeti u kojoj fazi mi je cikla... :mrgreen:

Peterlin
02.10.2009., 22:38
Svima koji se klanjaju - stvarno nema razloga, većinu zimnice jednostavnije je napraviti od običnog nedjeljnog ručka, a o kolačima da i ne govorimo.

PReduvjet su kvalitetne namirnice (ja većinu voća imam s vlastitog grunta, krastavce nabavila iz Podravine, one najsitnije, paradajze od susjede, kupila samo ciklu i paprike). Dobro dođe suđerica, zbirka staklenki i starinska zračna špajza, ne isplati se raditi zimnicu za tople novozagrebačke stanove (isprobala, to je bio trud uzaludan :( u vrijeme kad sam tamo stanovala).

Ne radim velike količine, ali zato bude puno vrsta. Okanila sam se stvari koje se ne jedu...

I da - sok od bazge je pri kraju (napali smo zadnju litru) tak da nema baš problema kod nas, sve se pojede ili podijeli.

Recepte imam još od svojih baka, mame, svekrve i njene sestrične iz Slovenije (zaista izvrsni) ali nikada ne mogu dostići njihove količine i kvalitetu. Ni ne trudim se - napravim onak "kak mi puhne" i za što se nađe namirnica. Ovogodišnja "novost" bio mi je nadjev od višanja (za švarcvaldicu) i nema ga više... :mrgreen:

Eh,da - sušila sam i paradajze i zalila uljem, ispali su fenomenalni ali ih je bilo malo (od kile izašlo 10 dag suhih) i sad se spremam to ulje procijediti i iskoristiti za zalijevanje nekog finog sira... Ipak sam ja Podravka, niš se ne bu bacilo!

stellita
03.10.2009., 14:13
ja sam ove godine radila sok od bazge , sok i pekmez od ribizla, cikla salatu te zagorsku grah salatu.....
voljela bih napraviti i sok od jabuka ili kruški...ima netko dobar recept??? :/

lucij@
04.10.2009., 11:56
babyboys,
e da, zaboravila sam i usoljene začine.
Na što si to mislila?

babyboys
04.10.2009., 13:27
malo sam se nespretno izrazila, mislila sam na peršin, bosiljak, vlasac, mažuran, nasjeckano i pomješano sa soli, prvo svaki posebno, onda sve zajedno.

meni je to super.
ali to radim svcakih mjesec-dva, zavisi koliko trošim, ali duže od toga ni ne volim da mi stoji

anchi pp
05.10.2009., 09:14
Moja zimnica je za sada slatka - džemovi od višanja, šljiva, smokava i bundeve.
Spremam se peći papriku, pa je onda zamrznuti, a dio bi ukiselila.
Prošlu zimu smo otkrili pečenu kiselu papriku, pa sad kad je sezona budem malo eksperimentirala oko toga.
Ali, ako je netko radio, možda ima kakvu uputu :)

Peterlin
05.10.2009., 10:22
Probala ja prošle godine višak pečenih paprika konzervirati na uobičajen način (obično ih zamrzavam i to je ok).

Daklem, pokus nije uspio.

Ja sam pečene paprike ogulila i ubacila u sterilizirane staklenke (male), dodala češnjak i zalila rasolom kao za miješanu salatu (sol, šećer, ocat, voda).

Nije valjalo. Zakipile su mi i iako su se kasnije izbistrile, bacili smo ih. Bilo je fuj prekiselo. Nešto sam zeznula... Vjerojatno je igra u tome da ih moraš guliti rukama pa uđu bakterije, to nikad nije kao kad iz pećnice ili lonca puniš staklenke.

A ove godine smrznula sam ih ponovo. Smrznem pečene i nezačinjene. Ne čuvam dulje od Božića. Kad odmrznem, začinim (sol, kosani češnjak, papar, ulje i ocat, obično balsamico ali može i drugi). Odgovara i zeleni peršin, ali to su već detalji.

Školjkica
05.10.2009., 10:31
koliko dugo pečete te paprike koje smrznete i na koliko stupnjeva?
ja bi probala one crvene rog tako peći i smrznuti

marta
05.10.2009., 10:57
Probala ja prošle godine višak pečenih paprika konzervirati na uobičajen način (obično ih zamrzavam i to je ok).

Daklem, pokus nije uspio.

Ja sam pečene paprike ogulila i ubacila u sterilizirane staklenke (male), dodala češnjak i zalila rasolom kao za miješanu salatu (sol, šećer, ocat, voda).

Nije valjalo. Zakipile su mi i iako su se kasnije izbistrile, bacili smo ih. Bilo je fuj prekiselo. Nešto sam zeznula... Vjerojatno je igra u tome da ih moraš guliti rukama pa uđu bakterije, to nikad nije kao kad iz pećnice ili lonca puniš staklenke.

A ove godine smrznula sam ih ponovo. Smrznem pečene i nezačinjene. Ne čuvam dulje od Božića. Kad odmrznem, začinim (sol, kosani češnjak, papar, ulje i ocat, obično balsamico ali može i drugi). Odgovara i zeleni peršin, ali to su već detalji.

Stavi ih u ulje.

anchi pp
05.10.2009., 13:21
Hm, da, moglo bi u ulje.
Ali to onda nije kisela pečena paprika, već zauljena.

Razmišljala sam da ukiselim onako kako inače radim kiselu ciklu. Napravim mješavinu vode, octene kiseline, soli i šećera, zalijem povrće u teglama, poklopim i stavim u lonac na zagrijavanja do skoro vrenja.

Peterlin
05.10.2009., 13:38
marta, hvala! Tako sam napravila sušene paradajze i odlični su. Imaju samo jednu manu-premalo ih je... Probat ćemo i paprike.

Eh, sad, kisela paprika - da to nije ona KUHANA paprika koja se izbode čačkalicom, pa se kuha u mješavini vode, octa I ULJA? To me podsjeća na djetinjstvo, a recept jako sličan onome koji ima moja mama vidjela sam ovdje:

http://www.coolinarika.com/recept/paprike-kuhane-u-ulju

Ima i slika - lako se vidi jel to to... Ja nisam takav ovisnik o zimnici da bih radila i ovo, ako se odlučim iskoristiti još dvije litrene staklenke, radije ću napuniti paprike zeljem bijelim ili crvenim...

babyboys
05.10.2009., 20:54
mene i dalje zanima dal je netko na nekom od placeva vidio one male, najmanje krastavce.

Peterlin
05.10.2009., 23:40
mene i dalje zanima dal je netko na nekom od placeva vidio one male, najmanje krastavce.

Ispravite me ako griješim, ali čini mi se da si za ovu godinu zakasnila barem mjesec dana.... Osim ako netko iz nekih hladnijih krajeva, recimo(lupam napamet) Like i sada ima male krastavce. Ja kupila negdje u kolovozu.

stellita
08.10.2009., 14:02
ja sam prošli vikend na Dolcu vidjela te male krastavce ali fakat ne znam odakle su...

†vanesax
14.10.2009., 22:07
Ja sam ih kupila pre 10 dana i ima ih još uvek na pijaci. Ali u Sremskoj Mitrovici. hoću reći da bi ih moglo biti na sličnom klimatskom području. A slično je u gotovo celoj Slavoniji, osim onog brdovitog kraja, u Zg takođe. Recimo cela okolina autopputa Bratstvo-jedinstvo :lol: Bg-Zg

Kosjenka
15.10.2009., 09:57
moram prijavit moj prvi ajvar...
Malo sam ga pojednostavila i skuhala paprike koje sam skupa sa kožom samljela. Nije baš za pet ali mm-u, meni i malenom paše, a puno je jednostavnije i brže tako.

anchi pp
02.09.2010., 20:45
Radim upravo džem od šljiva i od smokava, pa malo kopam po ovom prošlogodišnjem topicu punom predivnih savjeta.

I izvlačim ga na svjetlo dana!!!! :-D

Napravit ću džem od šljiva - pečeni, a od u ovaj od smokava se spremam ubaciti rogača, pa da vidimo šta će biti.

Osim toga, tek sam sad pročitala recept za ciganski grah i mislim da ću to prvom prilikom...

sandra-zvrk
03.09.2010., 11:11
Ja sam otkrila "kuhanje" pekmeza u pećnici. Ma divota. Napravila tako pekmez od vinogradarki, mješani i od kupina. Stavila sam voće u emajlirani lonac u zagrijanu pećnicu na 180 c , cca 1 sat (ovisi o voću). Nakon prvih pol sata promješala, jedno 15 minuta prije kraja dodala šećer, ako treba i ostalo po receptu, i dalje "kuhala" dok nije dobio željenu gustoću. Stavila u staklenke (sterilizirane), zaklopila, ugasila pećnicu i ostavila u njoj da se "hladi". Uz malu dječicu idealno rješenje da ne moram stajati i mješati satima. Sad planiram napraviti i od šljiva. SOk od grožđa i kompot od šljiva je isto gotov. U škrinji me još čekaju jagode i ribizli pa i njih uskoro smlatim u pemkez. Od kiseliša nebum niš radila. Za to je zadužena baka. Ovo slatko mi je bilo važnije radi V. tak da znam kaj jede.