PDA

Pogledaj cijelu verziju : IMUNOLOŠKE PRETRAGE

Stranice : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12

Jelena
30.11.2010., 15:09
AB7, ja sam išla na Rebro i tamo do daljnjega nemaju sve reagense, čini se da ih ima u vinogradskoj. Ipak, mislim da ti nemaš ni blizu još indikacije za te pretrage i ne znam hoće li ti netko htjeti dati uputnice. Inseminacija se, mislim, niti ne broji, s obzirom da se od nje statistički niti ne očekuje pozitivni rezultat (ja sam recimo imala transfer 13 kvalitetnih embrija).
Meni će nalaz biti za 2 mjeseca gotov. Koliko sam shvatila, to ovisi u kojem trenutku dođeš, odnosno u kojem trenutku ima dovoljno pacijenata da se otvori neki "kit".

MAJONI974
30.11.2010., 19:25
Drage moje, vidim da ovdje ima pravih stručnjaka, pa vjerujem da ću naći pravi odgovor. Zbog tri neuspješna IVF-a gdje bih dobila ili jednu stanicu koja se ne bi oplodila ili nijednu, trebam obaviti slijedeće pretrage: endokrinološke testove ( FSH, LH, e2, prolaktin, testosteron, androstendion, DHEA-S, 17-OHP, kortizol, TSH, ft4, anti-tireoidna tijela), oGTT, po potrebi HbA1c, te antifosfolipidni sindrom: LAC i aCL/ACA IgG i IgM, homocistein, B12, i folasi ( ili tako nekako, rukom je napisano).
Da li se to sve može u Vinogradskoj obaviti, koliko se čeka ( i na termin i na nalaze), imate li neki broj telefona za kontakt?
Hvala puno unaprijed

mare41
30.11.2010., 21:42
Majoni, spolne hormone naručuju, ali ne ako radiš AMH kojeg plaćaš, što ne bi bilo loše da napraviš, obzirom na svoju reakciju. Ostalo, (osim oGTT-a, ne znam koji je princip vađenja) smo sve izvadili u Vinogradskoj bez naručivanja. Nalazi se čekaju od 2-4 tjedna, nije sve zajedno gotovo.

Lua
30.11.2010., 23:00
Majoni, spolne hormone naručuju, ali ne ako radiš AMH kojeg plaćaš, što ne bi bilo loše da napraviš, obzirom na svoju reakciju. Ostalo, (osim oGTT-a, ne znam koji je princip vađenja) smo sve izvadili u Vinogradskoj bez naručivanja. Nalazi se čekaju od 2-4 tjedna, nije sve zajedno gotovo.

Ej Mare41,vidim da spominjš AMH,znam da se plaća,ali ne znam da li treba uputnica ili?
Hvala i veeeliki pozdrav šaljem. :heart:

mare41
01.12.2010., 07:42
Lua, ne treba uputnica za AMH.

milivoj73
01.12.2010., 12:43
Lua, ne treba uputnica za AMH.

tako je jer ne ide preko hzzo...mi smo iz os slali krv u vinogradsku i to se pokazalo kao najjednostavnije...

kiara79
01.12.2010., 15:28
a kolika je točno cijena za AMH?

mare41
01.12.2010., 15:33
kiara, oko 270 kunića, kuna gore dole...(ima posebna tema za AMH:-))

kiara79
01.12.2010., 15:50
mare,thanks...

Lua
01.12.2010., 16:29
mare,thanks...

Da,da puno hvala našoj Mare. Ona je,barem za mene,dobri duh ovog foruma :-*

MAJONI974
01.12.2010., 20:19
Hvala Mare :heart:

mare41
01.12.2010., 21:28
Lua:oops:, samo napišem što znam:-)

mare77
02.12.2010., 00:34
tako je jer ne ide preko hzzo...mi smo iz os slali krv u vinogradsku i to se pokazalo kao najjednostavnije...
Milivoj 73 gdje si vadila krv u Os i kako se točno šalje za Vinogradsku???

Jelena
02.12.2010., 08:50
Milivoj 73 gdje si vadila krv u Os i kako se točno šalje za Vinogradsku???

:) Milivoj73 je naša muška podrška. Vjerojatno se niti ne sjeća, ali on je jedan od privh koji me pozdravio na ovom forumu. Milivoj :bye:

Ali sigurno zna odgovor gdje je ž od Milivoj73 vadila krv :)

Ispričavam se moderatoricama na OT, ali ovaj nesporazum mi je uvijek simpatičan.

mare41
02.12.2010., 08:55
evo našla milivojev post http://forum.roda.hr/threads/51598-Anti-Mullerov-hormon/page2, možda dodatak da i Poliklinika analiza radi AMH (470 kn)

ina33
02.12.2010., 10:11
evo našla milivojev post http://forum.roda.hr/threads/51598-Anti-Mullerov-hormon/page2, možda dodatak da i Poliklinika analiza radi AMH (470 kn)

E, super za info, u Breyeru je skuplje.

The Margot
04.12.2010., 18:43
Bok svima,
moram priznati da mi sve ovo zvuči kao strani jezik... ali, možda mi možete dati neki hint. Dakle, do sada sam imala jedan spontani + 1 neuspjeli IVF. Počinjem vjerovati da bi bilo dobro napraviti imunološke pretrage jer ja imam jednu autoimunu bolest, a imam i u obitelji skolonost. Ali ne znam otkuda početi. Imate neki savjet?

Mali Mimi
04.12.2010., 19:05
Možda najbolje da se javiš dr. Radončiću sa svim nalazima pa da te on savjetuje

Pinky
04.12.2010., 20:08
1.SE,KKS,urinokulturu,GUK,OGTT,bilirubin,AST,ALT,G GT,LDH,ALP,urea
kreatinin,APTV,mali koagulogram, TORCH
2. NK-stanice CD 56,CD 19-Imunološki lab.Rebro
3. Antinuklearna protutjela
4. Antitireoidna protutjela
5. Anti DNA protutijela (Anti SS DNA,DS DNS)
-Anti SS-A protutijela (Anti Ro)
-Anti SS-B protutijela (Anti La)
-Anti Sm protutijela
6. Antikardioplinska protutijela
7. Lupus antikoagulans-LAC -Koagulacijski lab Rebro
8. Homocistein-Metabolički lab Rebro
9. Faktor V Leiden-Koagulacijski lab Rebro
10. Faktor II-protrombin G2021A
11. MTHR (metilen tetrahidrofolat reduktoza) C677T
12. Antitrombin III
13. Proteins S
14. Protein C
15. Kariotip oba partnera u zavodu za Humanu genetiku,Rebro
16. HLA tipizacija oba partnera- u centru za tipizaciju tkiva Rebro

ja sam radila nalaze od 6.-14. plus torch. trebala sam i nk stanice ali pošto nisam šmrkava samo u srpnju i kolovozu nije bilo smisla, jer za nk stanice trebaš biti potpuno zdrav, što ja nikada nisam.

a ti ne budi lina, uzmi uputnice za sve ovo u svoje socijalne ginićke i sve čekiraj (mislim da ne trebaš nk stanice, one su precjenjene a malo tko će ti dati uputnicu za njih)
ovo ti je jedno 10ak vađenja krvi, ništa strašno, a imaš puno bolju sliku problema.
sretno!

vikki
04.12.2010., 20:10
Margot, koju autoimunu bolest imaš (ako ti nije bed o tome)?

The Margot
04.12.2010., 20:11
Pinky - pa ti si i tu - super hvala za info :) - to se radi u ZG, pretpostavljam? se dugo čeka?

Mala Mimi - gdje je dr Radončić? ZG ili...?

Pinky
04.12.2010., 20:13
kariotip i tipizacija (zadnje 2 stavke) su baš detaljiziranje pa možda možeš to za prvu ruku i preskočiti. ovako kad se čita izgleda ko hrpa papira, ali nije. npr. 8.-14. idu na istu uputnicu (čini mi se). dakle, papir u ruke, zapiši sve ovo, idi u socijalca, reci da ti je mpo liječnik rekao da to sve moraš napraviti.

The Margot
04.12.2010., 20:13
Margot, koju autoimunu bolest imaš (ako ti nije bed o tome)?

imam celijakiju, a moja mama je imala Sjögrenov sindrom i Chrona. MM je atmatičar. bili smo na genetičkom savjerovanju prije nego smo krenuli u pokušavanje, ali nam nitko nije savjetovao imunološke pretrage. dosta čitam o tome u zadnje vrijeme i mislim da nije loše to napraviti.

Pinky
04.12.2010., 20:15
Pinky - pa ti si i tu - super hvala za info :) - to se radi u ZG, pretpostavljam? se dugo čeka?

Mala Mimi - gdje je dr Radončić? ZG ili...?

eh ja sam ti na jugu dalmacije pa sam sve ovo radila po splitu. vidim da je kod nekih naznačeno gdje se vade. nadam se da će ti se za druge netko javiti da te uputi gdje se vade, ili možda da pročačkaš po ovih 11 stranica, možda je netko već napisao gdje trebaš ići.

Pinky
04.12.2010., 20:18
imam celijakiju, a moja mama je imala Sjögrenov sindrom i Chrona. MM je atmatičar. bili smo na genetičkom savjerovanju prije nego smo krenuli u pokušavanje, ali nam nitko nije savjetovao imunološke pretrage. dosta čitam o tome u zadnje vrijeme i mislim da nije loše to napraviti.

ma ništa te ne košta izvaditi krv 10 puta. ja sam tako skužila da imam mutirane gene za trombofiliju. do tada sam imala 2 biokemijske. moj mpoovac je rekao da bi to mogao biti razlog neuspjeha i biokemijskih, uveo mi je fragmin (niskomolekularni heparin) od transfera i puf - evo ja trudna. da li je to razlog - ne znam, ali znam da te moje falinge uzrokuju spontane u drugom tromjesječju i drago mi je da sam to otkrila prije nego što sam bebu izgubila. to bi tek bio živi užas.

vikki
04.12.2010., 20:22
Ona ne bi trebala biti problematična za trudnoću kao npr. lupus, no možda ipak da se posavjetuješ s nekim. Meni je bio O.K. i dr. Duić (Merkur) za imunološke pretrage (radi i privatno), no Radončića možeš i mailom kontaktirati.

The Margot
04.12.2010., 20:25
ma ništa te ne košta izvaditi krv 10 puta. ja sam tako skužila da imam mutirane gene za trombofiliju. do tada sam imala 2 biokemijske. moj mpoovac je rekao da bi to mogao biti razlog neuspjeha i biokemijskih, uveo mi je fragmin (niskomolekularni heparin) od transfera i puf - evo ja trudna. da li je to razlog - ne znam, ali znam da te moje falinge uzrokuju spontane u drugom tromjesječju i drago mi je da sam to otkrila prije nego što sam bebu izgubila. to bi tek bio živi užas.

vidiš - super; možda ti je stvarno to pomoglo! iza Nove godine ćemo sve to lijepo obaviti da budemo spremni za novi pokušaj :)

The Margot
04.12.2010., 20:28
Ona ne bi trebala biti problematična za trudnoću kao npr. lupus, no možda ipak da se posavjetuješ s nekim. Meni je bio O.K. i dr. Duić (Merkur) za imunološke pretrage (radi i privatno), no Radončića možeš i mailom kontaktirati.

Znaš neku celijakičarku sa bebom? bilo bi zgodno znati :)
mene više brine Sjörgen moje mame koji je srodan sa Lupusom.

vikki
04.12.2010., 20:39
Ne znam, znam s Chronom, nažalost zasad imala samo neuspjele postupke i jedan spontani (blighted ovum). Jesi dosad radila ACA (aCl-IgG i aCl-IgM), ANA, anti-dsDNA, anti SS-A(Ro), anti SS-B(La)?

The Margot
04.12.2010., 21:00
Ne znam, znam s Chronom, nažalost zasad imala samo neuspjele postupke i jedan spontani (blighted ovum). Jesi dosad radila ACA (aCl-IgG i aCl-IgM), ANA, anti-dsDNA, anti SS-A(Ro), anti SS-B(La)?

nisam radila apsolutno ništa, jedno antitijela za celijakiju u redovnim kontrolama (liječim se na Rebru). ovo ostalo što se steriliteta tiče - nikad ništa.
misliš da se takve stvari mogu liječiti?

vikki
04.12.2010., 21:01
I antitijela na β-2 glikoprotein, isto klinički dosta važan.
Kad sam ga jedom trebala raditi, nije bilo reagensa, poslije sam odustala, no on ima utjecaja na trudnoću, ako se dobro sjećam, odnosno marker je autoimunih procesa u organizmu.
Za početak, ovaj Pinkyn popis pretraga, to je to. Ako se nešto otkrije, onda dalje: za pretrage trombofilije dobra je doc. Zupančić-Šalek, za imunologiju sam išla dr. Bosnić (odlična, ali ima neka dijametralno suprotna stajališta od imunologa reproduktivaca, no barem možeš čuti različita mišljenja i odvagati), za probleme sa štitnjačom u trudnoći dr. Kusačić-Kuna - svi su na Rebru. Btw, na Rebru sam to sve izvadila u jedno jutro, sa željezom ispod donje granice i svojih 50 kg, i preživjela.
Još nešto, dobro bi bilo ACA uraditi na Rebru, Vinogradska ima drukčije referentne vrijednosti, na Rebru su precizniji.

vikki
04.12.2010., 21:02
misliš da se takve stvari mogu liječiti?

Kakve stvari?

Pinky
04.12.2010., 21:05
moja prijateljica ima dečka od 4 godine i nedavno joj je dijagnosticirana celijakija. preporuka joj je da ne ide na bebu dok se dobro ne oporavi (dobije na kilaži, popravi krvnu sliku)....

vikki
04.12.2010., 21:11
I ova moja s Chronom, dok bolest ne bude u remisiji ne smije na trudnoću (a i stanje joj je takvo da ni ne pomišlja). Bolest se aktivirala nakon spontanog, trudnoća inače zna biti okidač za autoimune procese koji su dotad pritajeni, zato postoji preventivna terapija.

vulkan
04.12.2010., 21:47
Pozdrav drage cure!imam pitanje?3 se godine borimo s neplodnošću,kod mene sve ok,mm olighoasthenozospermia.iza nas 4 postupka ICSI-a.1 FET i nešto prirodnjaka.nikad nije došlo do prave trudnoče tj.svaki postupak završio pozitivnom betom tipa 16 do 25 i onda ništa,svaki test pokaže pozitivnu blijedu crticu.e sada,svašta mi ide po glavi pa tako i te imunološke pretrage.da li ih napraviti ili ne?da li su one potrebne kada dođe do spontanog ili i u mom slučaju???da li me netko može posavjetovat??

vikki
04.12.2010., 21:55
Vulkan, pretrage se rade nakon uzastošnih spontanih ili nakon više neuspjelih transfera. Većina cura koja je duže u MPO-u napravila je te pretrage. Bilo bi dobro dobiti preporuku tvog MPO-ovca (ili nekog drugog - dr. R.), i ako imaš ginića koji ne radi probleme oko uputnica, zašto ne napraviti i to.

tini
04.12.2010., 22:09
Margot, moja sestra ima celijakiju, dijabetes mellitus i hashimoto i to od djetinjstva...ima sina od 6 god. i sada je trudna s drugim i sve prirodno i to iz prvog pokušaja...

vulkan
04.12.2010., 22:17
vikkihvala ti na odgovoru,svakako hoću pa da budem na miru!htjela sam pitati prije vas da ne bi dobila odgovor zašto to tražite,na osnovu čega od doktora!!!

The Margot
04.12.2010., 22:27
[QUOTE=vikki;1760035]Kakve stvari?[/QU

pogrešno sam postavila pitanje; mislim pretpostavljam da se daju neki lijekovi u slučaju da se nešto otkrije tako da se imunitet smiri.

Pinky - ja sam celijakičar od rođenja, pionirski pacijent prim Mardešića na Rebru - u totalno super remisiji sam već godinama (ako ne i desetljećima...) držim se dijete ko pijan plota...
A to sa anemijom je čest problem kod celijakije, istina, ali i kilaža; na svakom mojem nalazu piše da sam pothranjena (a nisam , baš sam si zgodna:-P)

The Margot
04.12.2010., 22:28
Margot, moja sestra ima celijakiju, dijabetes mellitus i hashimoto i to od djetinjstva...ima sina od 6 god. i sada je trudna s drugim i sve prirodno i to iz prvog pokušaja...

svaka čast - dokaz da se sve može ; neka joj bude sretno!:klap:

vikki
04.12.2010., 22:29
Često se te pretrage pokažu zapravo nepotrebnima, no nikad ne znaš.

The Margot
04.12.2010., 22:33
Često se te pretrage pokažu zapravo nepotrebnima, no nikad ne znaš.

ja mislim da treba iskoristiti sve mogućnosti napredne medicine... kad ih već imamo sve to na raspolaganju; ko što kažeš, nikad ne znaš :)

vikki
04.12.2010., 22:33
pogrešno sam postavila pitanje; mislim pretpostavljam da se daju neki lijekovi u slučaju da se nešto otkrije tako da se imunitet smiri.

Da, kortikosteroidi, ovisi o dijagnozi, ima ih koji ne štete plodu (decortin npr.).

gala1979
05.12.2010., 01:26
Imunosupresija se preporuča uglavnom pacijentima sa jasnim odstupanjima u imunološkim nalazima (antifosfolipidni sindrom, NK stanice, CD8, anti-TPO, HLA inkompatibilnost ), zatim pacijentima sa idiopatskom neplodnošću i onima sa više nesupješnih IVF-ova. Kod nas se to malo zanemaruje što zbog nedostatka love za screening što zbog straha od kortikosteroida (kako kaže dr. House tko ne vjeruje kortikosteroidima ne vjeruje doktorima). Ovo su neki protokoli koje sam našla u stranoj literaturi a ne mogu štetiti više nego što potencijalo donose koristi:

1) Medrol (metilprednisolon) 4 x 4 mg: 1 sat nakon punkcije, pa do 6 sati prije transfera

2) Medrol 12-16 mg: 10 dana prije početka stimulacije do negativne bete, ili u slučaju trudnoće tijekom prvog tromjeseča.

Fraxiparine 0.3 ml s.c. - od transfera pa do kraja prvog tromjeseča ili i duže

mare41
05.12.2010., 08:51
sad smo OT, al da se nadovežem-PFC daje mini doze Prednisona i aspirin 100 od punkcije, za svaki slučaj, a škodit ne može.

vikki
05.12.2010., 09:39
(kako kaže dr. House tko ne vjeruje kortikosteroidima ne vjeruje doktorima)

Je sam ih uzimala godinu i pol neprestano (hiperandrogenizam, povećano lučenje DHEAs), bez ikakvih nuspojava (istina, minimalna doza, kao što se i daje u IVF-ovima i trudnoći). Znala sam za decortin i dexamethason, nisam znala da je i medrol na popisu.

vikki
05.12.2010., 09:40
sad smo OT, al da se nadovežem-PFC daje mini doze Prednisona i aspirin 100 od punkcije, za svaki slučaj, a škodit ne može.

I dr. R. po potrebi (dijagnozi ili sumnji).

Mali Mimi
05.12.2010., 09:49
Jeli može i dr opće praksi dati uputnice za vađenje sveg ovog ili samo ginić?

vikki
05.12.2010., 09:51

Može ako ima dobru volju, no kako je riječ o ginekološkim dijagnozama, moja je dr. rekla da mi to mora dati primarni ginekolog jer ona ne može pisati tu šifru.

mare41
05.12.2010., 09:51
Mimi, ja sam dobila uputnice od opće prakse, a po preporuci dr R.
vikki, a meni opća praksa rekla da mi ne može pisati uputnicu za spolne hormone, nego mora ginić, al ovo ide.

Mali Mimi
05.12.2010., 09:53
Super jer ako može samo ginić bojim se da će biti problema, hvala

vikki
05.12.2010., 09:59
vikki, a meni opća praksa rekla da mi ne može pisati uputnicu za spolne hormone, nego mora ginić, al ovo ide.

Super. Ma mogu oni pokriti, meni moja (iako mi je vrlo dobra) kaže da ne može pisati ništa što traži ginekolog. Uspjela sam svojedobno dobit od nje uputnice za ACA, ANA, antidsDNA i beta-2-glikoprotein, i to zato što je tražila dr. Bosnić s imunologije (radi drugih problema, ne ginekoloških), isto to mi kasnije nije htjela dati kad je ginekolog tražio.

RuzicaSB
05.12.2010., 17:21
ja sam za imunologiju i trombofiliju sve uputnice dobila odginicke, malo se u zadnje vrijeme jedino zatezu oko hormona stitnjace, kao to mi mora dr. opce prakse pisati al popuste na kraju :)

nivesa
06.12.2010., 00:44
ej cure,ja sam svoje uputnice sve dobila kod giničke i to bez ikakvog problema.Ona piše tu N94 šifru(za neplodnost)jer je onda to besplatno,dr.opče prakse to ne može pisat,tj.nebi smijela,moja je super pa mi je objasnila da nije ona ovlaštena za neke stvari..a za štitnjaču su mi pisale obadvije,ginička za ginekološku stranu,ikad sam dobila nalaz poslali me opčoj koja je pisala svoje uputnice zbog mog lošeg nalaza...uglavnom gluposti ko u priči,samo zakompliciraju sa tim stvarima i papirima

Aurora*
06.12.2010., 00:50

Meni je za sve te pretrage uputnicu dala moja dr. opce prakse i jedino joj je bilo vazno da ima preporuku od dr. specijaliste.

nivesa
06.12.2010., 00:56
nemam pojma,ja sam imala preporuku ali su me poslali kod giniča.Možda i bolje jer sam se odmah s njima dogovorila sve.Tak da nemam pojma,možda ovisi o raspoloženju i mogučnostima dr.

kiara79
09.12.2010., 20:10
sad ja opet imam jedno pitanje....namolila svog ginića uputnicu za Vinogradsku za tu imunologiju,a kako trebam vaditi i TSH i inzulin,da mi ne daje dvije uputnice(škrtac) to mi je sve zajedno napisao...hoće li to oni priznati...sad opet sa tim natezanje..luda sam više...

vikki
09.12.2010., 20:18
Meni na Rebru nisu priznali kad sam imala antitijela za štitnjaču na istoj uputnici kao i ACA, LAC i sl., jer se radilo o drugom labosu ili tako nešto. Tako to nikad nisam ni napravila, baš bih mogla sada. A da nazoveš endokrinološki u Vinogradskoj i pitaš?

mare41
09.12.2010., 20:29
kiara, u Vinogradskoj to sve može na jednu uputnicu.
kiara, citiram samu sebe:-), meni su rekli da imaju (jedini) centralni način obračuna i zbog toga sve može na jednu uputnicu

vikki
09.12.2010., 20:36
Evo friških informacija :-)

kiara79
09.12.2010., 20:48
kiara, citiram samu sebe:-), meni su rekli da imaju (jedini) centralni način obračuna i zbog toga sve može na jednu uputnicu
mare draga,kaj bi mi bez tebe...:-)

Mali Mimi
09.12.2010., 21:11
Evo ja dobila uputnice od svoje doktorice ioće prakse to za Zg je napisala Klinički bolnički centar, jel tako i vama piše da ne idem u ZG pa da je nešto krivo?
Ove spolne i štitnjaču ću izvaditi tu u Rijeci jer moram 3. dan pa onda ne mogu kombinirati kad meni paše

ina33
09.12.2010., 22:50
Mali Mimi, provjeri sa Zagrepčanima koji su nedavno radili kakvo je stanje, pogledaj zadnjih par stranica ovog topica (Rebro - problemi s reagensima - Vinogradska itd.). Vinogradska nije KBC. Je li ti upisala šifru oslobođenja od participacije - velike su za te stvari, ono 500-900 kn?

kiara79
10.12.2010., 07:39
Vinogradska je KB-KLINIČKA BOLNICA
a npr.KBC -klinički bolnički centar je Rebro

Ina koja je to šifra za oslobađanje od participacije..

mare41
10.12.2010., 09:03
kiara, N97 dijagnoza uključuje oslobođenje participacije za one koji ne plaćaju dodatno osiguranje,
Mimi-uputnica je dobra.

Mali Mimi
10.12.2010., 09:18
Napisala mi je N 97 i gore šifra 69 tamo piše sitnim slovima da u cjelosti pokriva HZZO, valjda će biti dobro, znači sa ovom uputnicom mogu samo na Rebro

mare41
10.12.2010., 09:23
mimi, da, (tako si i planirala, da ne zbunjujemo ostale:-))

TrudyC
10.12.2010., 09:32
Kad sam ja bila na Rebru radi imunologije (prošlo ljeto) imala sam desetak stvari na 1 uputnici - među njima i pretrage štitnjače. Cura u centralnom labosu mi je dala jednu epruvetu krvi i poslala na endokrinološki odjel da sama predam za te pretrage. Tako da znate da postoji i ta opcija!

kiara79
10.12.2010., 12:33
kiara, N97 dijagnoza uključuje oslobođenje participacije za one koji ne plaćaju dodatno osiguranje,
Mimi-uputnica je dobra.

da,to znam,ali mislila sam da postoji još nešto kaj treba dopisati..

iva77
10.12.2010., 20:03
cure evo jos jedne kojoj je sve ovo spansko selo kako bi neki rekli
ovako kod mene situacija super ma i pre super(tako kazu dr ) sve do transfera a onda ne dolazi do implantacije na zadnjem transferu su me cak i rasplakali na stolu i dr i embriolog cestitajuci mi sa izjavom ovo mora biti poklon za bozic a toliko su svaki dan hvalili moje stanice da mi bilo malo :oops: embriolog je cak rekao da su barem u svih ovakvi embriji uuuuuuuu sto bi bilo trudnoca ali vidite u mom potpisu da to i nije tako
kad sam javila dr da je moja beta nula ajme majko moja ni ona nije mogla vjerovat
te me upozorila da bi trebalo provjerit imunologiju e sad ona sumnja na anti tjela koja primjete embrije kao strano tjelo ili nije dobro prokrvljenost sta bi vi meni preporucile u mojoj situaciji sto sve povaditi
ja sam iz slavonije bili mogla ovdi stogot napravit po tom pitanju (mozda Osjek )
pa sa nalazima otici dr Radoncicu

mare41
10.12.2010., 21:07
iva, dr L i dr H su predivni, odite na konzultacije kod dr radončića, da on napiše što trebate sve raditi, i računaj da se nalazi čekaju 3-4 tjedna pa će vam on iskomentirati nalaze.

The Margot
10.12.2010., 21:12
cure evo jos jedne kojoj je sve ovo spansko selo kako bi neki rekli
ovako kod mene situacija super ma i pre super(tako kazu dr ) sve do transfera a onda ne dolazi do implantacije na zadnjem transferu su me cak i rasplakali na stolu i dr i embriolog cestitajuci mi sa izjavom ovo mora biti poklon za bozic a toliko su svaki dan hvalili moje stanice da mi bilo malo :oops: embriolog je cak rekao da su barem u svih ovakvi embriji uuuuuuuu sto bi bilo trudnoca ali vidite u mom potpisu da to i nije tako
kad sam javila dr da je moja beta nula ajme majko moja ni ona nije mogla vjerovat
te me upozorila da bi trebalo provjerit imunologiju e sad ona sumnja na anti tjela koja primjete embrije kao strano tjelo ili nije dobro prokrvljenost sta bi vi meni preporucile u mojoj situaciji sto sve povaditi
ja sam iz slavonije bili mogla ovdi stogot napravit po tom pitanju (mozda Osjek )
pa sa nalazima otici dr Radoncicu

Iva - ja ti imam isti slučaj; fenomenalno sve, a već 5 godina nema rezultata..
IVF je bio prošli mjesec; vadila betu = 1,2...
I tako da sam odlučila napraviti imunološke pretrage - možeš se naručiti kod dr Radončića u pol. Vili - ne čeka se dugo, ja dobila termin 10/01

iva77
10.12.2010., 21:30
zvala i ja danas i nisam se narucila (citaj tuka ) posto nisam sad mj dana doma
( treba zaradit lovu za sve te postupke ostaviti i mm samog za blagdane ali sve za bembaca) pa mislila da se narucim kad dodjem ali sutra opet zovem i narucujem se za 1 mj nego mislila mozda mogu stogot izvadit ovdi nalaza pa sa tim ici dr
hvala cure

The Margot
10.12.2010., 22:58
zvala i ja danas i nisam se narucila (citaj tuka ) posto nisam sad mj dana doma
( treba zaradit lovu za sve te postupke ostaviti i mm samog za blagdane ali sve za bembaca) pa mislila da se narucim kad dodjem ali sutra opet zovem i narucujem se za 1 mj nego mislila mozda mogu stogot izvadit ovdi nalaza pa sa tim ici dr
hvala cure

Iva, mislim da ti nema smisla raditi ništa na svoju ruku. Najbolje je da se naručiš kod dr R. pa će ti on znati reći koje pretrage da točno napraviš. Kad izvadiš krv i nalazi ti budu gotovi, lijepo odeš opet kod dr pa će ti on očitati nalaze i reći ti što dalje. Mislim da to tako nekako ode.

Želim ti svu sreću :)

mare41
11.12.2010., 12:54
iva, sad sam našla neke stare odgovore i vidim da se dosta ovih pretraga može obaviti u Osijeku, nazovi ih i provjeri (al prvo obavi konzultacije)

KIKLA123
12.12.2010., 23:26
ženskice moji nalazi su gotovi... uglavnom sve pet,kaže dr.zdrava ko konj:-D,radila sam ih 10.11. a 6.12 sve je bilo gotovo čekala sam nešto manje od 4tj. pa ako nekog zanima ta info..čak sam se iznenadila kako je brzo gotovo.
mare ti si radila tjedan poslije mene,pako ih već nisi digla.
ovo su brojevi za provjeru
01/3787-315 imunologija(igg,igm.ana)
01/3787-342molekularna(FII,FV,PAI,MTHFR)
01/3787115(fibrinogen,d-dimeri,at,aptv,ps,pc,lac,aptv uz lac,pv inri)

tlatincica
12.12.2010., 23:31
Kikla123 to je sve išlo na jednu uputnicu ili...?
I jesu te naručivali ili si samo došla?

KIKLA123
12.12.2010., 23:35
sve na jednu.nisam se naručivala.u biti ja sam poslala upit kod njih na centralno naručivanje,i žena je rekla da rade bez naručivanja..

tlatincica
12.12.2010., 23:56
Mrak!
Hvala na odgovoru :)

mare41
13.12.2010., 07:56
kikla, bravo, meni sve gotovo, osim molekularne (moram vidjet di ja zapelo), i sve je ok, a B12 počinju raditi iza 15.1.

AuroraBlu
13.12.2010., 10:06
Kikla, što ti je pisalo na uputnici (kemijski laboratorij ili endokrinološki, ili??? ) I gdje si vadila krv u Vinogradskoj? U prizemlju ili na 2.katu?

Mare, B12???

KIKLA123
13.12.2010., 10:30
AuroraBlu na uputnici je pisalo samo labaratorij i šifra je bila 69.radila sam ovo gore navedeno sve dole u labosu..
mare ni meni nisu bili sa molekularne gotovi zajedno al ja sam kasnije zvala na ovaj gore broj, da ne hopsam tam za badava,pa probaj zvrcnut.
:-)

mare41
13.12.2010., 10:41
kikla, zvrckam ja njih:-), i opet ću:-), AB, ide B12 u kombinaciji s homocisteinom, imaš ga na popisu. Svejedno je što piše na uputnici-to je jedina "pametna" bolnica, gdje možeš otići na različite strane s jednom uputnicom, i ne hodaju čak ni pacijenti nego epruvete, sve se obavi na jednom mjestu (navodno svejedno u kojem labu se vadi)

tikica
13.12.2010., 12:26
Molim znalce da podjele svoje znanje šta ovo sve znači.

Faktor V -normalni tip gena za faktor V
Faktor II - normalan tip gena za faktor II
MTHFR -heterozigotni tip gena (CT)
PAI-1-insercijski polimofizam (5G/5G)
ACE- delecijski genotip DD

tikica
14.12.2010., 10:40
Molim znalce da podjele svoje znanje šta ovo sve znači.

Faktor V -normalni tip gena za faktor V
Faktor II - normalan tip gena za faktor II
PAI-1-insercijski polimofizam (5G/5G)
ACE- delecijski genotip DD

Šta nema ama baš nitko komentar

KIKLA123
14.12.2010., 10:58
tikica ja ti mogu napisati kakvi su moji koji su ok(dr.potvrdio)pa da usporediš:
FII G/G homozigot divljeg tipa
FV G/G homozigot divljeg tipa
MTHFR C/C homozigot divljeg tipa
PAI 5G/5G homozigot divljeg tipa
što bi im značilo ovo "divljeg" nemam pojma...
za ostalo možda ti se javi netko tko više zna:-)

sandraks
14.12.2010., 19:38
oj drage moje, evo kaj meni piše na nalazu pa molim da oni koji imaju iste,da mi objasne kaj je to i kak se to tretira.hvala

4G/5G heterozigot
mogući je umjereni porast aktivnosti PAI 1
I još nekaj, na nalazu piše da za obradu PAI1 nije bilo reagensa?!( vinogradska) pa sad ne znam kam otići osim krvcu poslati u osijek.
cure, sretno!

mare41
14.12.2010., 21:58
Što se tiče tumačenja nalaza-na prvim stranicama ove teme lilium je dosta komentirala-vrijedi pročitati, a što se tiče reagensa-i vinogradska ostala bez, i sandraks, izgleda da zaista u ovm trenu jedino Osijek radi....(privatno preskupo!).

kiara79
15.12.2010., 18:10
Što se tiče tumačenja nalaza-na prvim stranicama ove teme lilium je dosta komentirala-vrijedi pročitati, a što se tiče reagensa-i vinogradska ostala bez, i sandraks, izgleda da zaista u ovm trenu jedino Osijek radi....(privatno preskupo!).

super,taman kad se ja spremala otić u poneedjeljak....:-x

mare41
15.12.2010., 18:19
kiara, aj ih pliz nazovi pa provjeri za pai, ni oni baš nisu usklađeni, jedino je ziher da u ovom trenu jedino VV radi homocistein, treba se naručiti telefonom.

lavko
16.12.2010., 16:05
Bok curke, pridružujem se raspravi. Ja sam jučer povadila sve na Vinogradskoj uključujući i PAI i Leidene i sve, imali su reagensa ali napomenuše da ga imaju još jedva za ovaj tjedan. Jedino nisu mali reagensa za Protein S.

Pitanje - meni nije na uptunici nigdje pisao fibrinogen, da li se on možda piše nekako drugačije? Kaj sad da ja to vadim privatno?

vikki
16.12.2010., 16:09
Lavko, fibrinogen ide u koagulacijske pretrage (uz PV, APTV i D-dimere), a ne trombofilijske, možda zato.

lavko
16.12.2010., 16:13
Mislim da mi ga nisu napravili. Jedino sad razmišljam da li da to sama idem napravit privatno, iako me dr. B sa SD nije na to uputio? Hm..

E još nekaj, slijede mi sad i spolni hormoni i AMH i svašta još.., to vadim na VV. Jel se plaća AMH? Jel zna netko??

mare41
16.12.2010., 16:22
lavko, sutra ćemo znati detalje o AMH na VV pa javim.

lavko
16.12.2010., 16:28
lavko, sutra ćemo znati detalje o AMH na VV pa javim.

E pa sutra ću ih i ja saznat jer sam naručena za gore :mrgreen:
Ok, ponijet ću love sa sobom. A ko je još sutra gore?

tlatincica
16.12.2010., 16:29
Zna se :mrgreen:

lavko
16.12.2010., 16:35
Jesi ti gore sutra? A kad? Pretpostavljam ujutro..koje pametno pitanje..

vikki
16.12.2010., 16:43
Neke pacijentice s VV-a nisu plaćale AMH jer su ih uputili MPO-ovci odozgo.

goodwitch
16.12.2010., 17:23
lavko ako imaš uputnicu ne plaća se ništa za AMH,a ako nemaš uputnicu onda se plaća oko 170 kn..

lavko
17.12.2010., 12:17
Upravo sam to saznala danas. Ništa nisam platila AMH. :-)
A inače mi na VV nisu mogli napraviti inhibin B.
Da li ga je netko radio privatno i gdje?

lavko
17.12.2010., 12:41
Žene, niko živ ne radi inhibin B! Ni privatno! :cry:Molim vas pomagajte - di ste ga vadile?

Mali Mimi
17.12.2010., 13:55
Lavko ja sam ga lani radila na Vinogradskoj, šta tamo ne rade?
Jesi i homocistein izvadila u Vinog.?

lavko
17.12.2010., 14:03
A radila na VV, uputilo me tamo.
Sad vjerojatno ne mogu dobiti novu uputnicu za Vinogradsku samo za inihibin B.
Homocistein me dr. ne traži.
Boli m eglava od pretraga, svaki dan ovaj tjedan sam provela u nekoj zdravstvenoj ustanovi. Zrela sam za još jednu:lol:

AuroraBlu
17.12.2010., 16:37
Na Vinogradskoj ga rade, ali ne na uputnicu, nego sami plaćamo.

Mia Lilly
22.12.2010., 20:47
Trebam pomoć! Gdje obaviti i kako se naručiti za ove pretrage:

1. antinuklearna protutijela
2. antitieroidna protutijela
3. anti DNA protutijela (anti SS DNA, DS DNA)
-anti SS-A protutijela ( anti RO )
-anti SS-B protutijela (anti La )
-anti Sm protutijela
4. antikardiolipinska protutijela
5. antifosfolipidna protutijela
-antifosfatidilholin
-antifosfatidilglicerol
-anifosfatidilinositol
6. lupus antikoagulans LAC
7. homocisteoin
8. faktor V Leiden
9. faktor II-protrombin G2021A
10. MTHR
11. PAI I
12. antitrombin III
13. protein S, Protein C

Mali Mimi
23.12.2010., 10:58
Ja sam radila samo neke od ovih pretraga na Rebru prošli tjedan, meni su to što mi je trebalo sve napravili osim homocisteina a to sam morala nositi u priv. labaratorij, probaj zvati Vinogradsku i VV pa pitaj što se od toga kod njih radi pa ćeš vidjeti koja bolnica može obaviti te pretrage, ako ne možeš sve kod jednih probaj kombinirati na 2 uputnice

Mia Lilly
23.12.2010., 16:44
Ja sam radila samo neke od ovih pretraga na Rebru prošli tjedan, meni su to što mi je trebalo sve napravili osim homocisteina a to sam morala nositi u priv. labaratorij, probaj zvati Vinogradsku i VV pa pitaj što se od toga kod njih radi pa ćeš vidjeti koja bolnica može obaviti te pretrage, ako ne možeš sve kod jednih probaj kombinirati na 2 uputnice

Hvala na pomoći. Ne znam gdje bi krenula..

vikki
23.12.2010., 16:49
Mia Lilly, to su imunološke (1-6) i trombofilijske (7-13) pretrage koje možeš obaviti na Rebru ili u Vinogradskoj. Za Vngrd. ne znam, ali na Rebru je to vađenje u jednom labosu, nekoliko epruveta, ne znam za naručivanje, neka kažu cure koje su nedavno vadile. Većina bolnica sad nema reagensa, kako vidim, pa ako nije hitno, možda da pričekaš siječanj?

Mia Lilly
23.12.2010., 16:53
Mia Lilly, to su imunološke (1-6) i trombofilijske (7-13) pretrage koje možeš obaviti na Rebru ili u Vinogradskoj. Za Vngrd. ne znam, ali na Rebru je to vađenje u jednom labosu, nekoliko epruveta, ne znam za naručivanje, neka kažu cure koje su nedavno vadile. Većina bolnica sad nema reagensa, kako vidim, pa ako nije hitno, možda da pričekaš siječanj?

Hvala. Sigurno čekam siječanj jer ove godine više ništa ne stignem obaviti.

jo1974
27.12.2010., 15:11
rodice moje ,moja dr.me je uputila da idem vaditit nalaze na trombofiliji,radit ču te pretrage u k.c. osijek,e sad mene zanima koje sve pretrage da navedem na uputnici da slučajno ne preskočim nešto kad več idem da sve obavim moja dr nije baš upučena ali zato ima veliko srce itrudi se pomoči koliko god se može i kako god,zato molim one koje su več radile nalaze na tombofiliji da mi navedu koje sve pretrage su obuhvačene,pozz

kiara79
27.12.2010., 20:45
rodice moje ,moja dr.me je uputila da idem vaditit nalaze na trombofiliji,radit ču te pretrage u k.c. osijek,e sad mene zanima koje sve pretrage da navedem na uputnici da slučajno ne preskočim nešto kad več idem da sve obavim moja dr nije baš upučena ali zato ima veliko srce itrudi se pomoči koliko god se može i kako god,zato molim one koje su več radile nalaze na tombofiliji da mi navedu koje sve pretrage su obuhvačene,pozz

MTHR,homocistein,protein S i C,faktor V Leiden,antitrombin III,PAI 1,faktor II-protrombin,D-dimer,APTV,fibrinogen.

tikica
27.12.2010., 20:52

-anti Sm protutijela
-antifosfatidilholin
-antifosfatidilglicerol
-anifosfatidilinositol
7. homocisteoin
8. faktor V Leiden
10. MTHR
11. PAI I
12. antitrombin III
13. protein S, Protein C

A gdje se rade ove imunološke pretrage u Splitu jesi ovo sama odlučila radit ili te neko poslao? Što zapravo otkrivaju ove imunološke pretrage?

Bebel
27.12.2010., 23:42
Hvala. Sigurno čekam siječanj jer ove godine više ništa ne stignem obaviti.
Pokupi uputnice i naruči se jer se čeka i na Rebru i u VG (čekaš i na narudžbu i na nalaze pa se to može razvući) .

Pinky
27.12.2010., 23:44
tikica,
8.-11 se radi na patologiji na firulama (mrtvačnica, na odjelu za obdukciju)
1.-6 i 12 se rade na mikrobiologiji na križinama (1. kat)
7 i 13 se rade na firulama, ulaz kraj hitne

Mia Lilly
28.12.2010., 11:05
A gdje se rade ove imunološke pretrage u Splitu jesi ovo sama odlučila radit ili te neko poslao? Što zapravo otkrivaju ove imunološke pretrage?

Poslao me moj mpo dr. A šta otkrivaju, iskreno ne znam baš puno o tome. Vidjet cemo kad se skupe nalazi.

Pinky
28.12.2010., 13:20
otkrivaju puno toga. imaš li nekakve autoimune bolesti koje mogu otežavati začeće (lupus npr.), imaš li zaheb sa krvi koji uzrokuje spontane (genetska sklonost trombofiliji), trebaš li uz hormonalne uvesti i neke druge terapije (niskomolekularnim heparinom)... a to je tek moj laički zaključak. vjerujem da kazuju i puno više od nabrojenog.

jo1974
28.12.2010., 14:20
pinky koje si ti sve pretrage radila ,jer i ja isto sam imala dvije biokemijske i jedan podmakli spontani ,i mrtvorođenče,sad iza nove idem u osijek raditi to na trombofiliji,napokon

tikica
28.12.2010., 15:23
Ja sam radila 8.,9.,10.,11. i ukazuje na nešto ne znam šta ali ću morat pit aspirin, ali ne znam da li se kad ovi nisu uredu rade još neke daljne pretrage ili taj aspirin rješi stvar i onda je to to?

Pinky
28.12.2010., 15:24
radila sam sve ove osim prva 3, a za trombofiliju su ove od 8.-11. (s tim da pored PAI I ima i PAI II)
iako mi je jedan liječnik rekao da samo na osnovu "trombofiličnih" ne mogu dobiti pravu sliku probema, pa je najbolje izvaditi sve ovo. to su samo 3 vađenja krvi.

Pinky
28.12.2010., 15:27
Ja sam radila 8.,9.,10.,11. i ukazuje na nešto ne znam šta ali ću morat pit aspirin, ali ne znam da li se kad ovi nisu uredu rade još neke daljne pretrage ili taj aspirin rješi stvar i onda je to to?

ajde napiši ovdje nalaze testova na trombofiliju. ili si ih već napisala? tko ti je rekao za aspirin?
meni je dr u st rodilištu, kad sam išla po inekcije heparina nešto žugao da se ne može gledati samo ovaj trombofilski dio već i ostali (protutijela, proteini...) ali meni su ti nalazi bili ok. nisam ih imala da mu ih pokažem, ali sam ih radila i svi su bili u okvirima ref vrijednosti

tikica
28.12.2010., 16:47
Faktor v -normalni tip gena
Faktor II- normalni tip gena
PAI 1 - insercijski polimorfizam (5G/5G)
ACE - delicijski genotip (DD)

lavko
28.12.2010., 16:53
Samo da se ubacim - za Vinogradsku se ne treba naručivati što se tiče trombofilije i ovih autoimunih bolesti. Za hormone ne znam.

Pinky
28.12.2010., 16:58
dakle ok su ti samo faktor v i ii. mthfr ti je ko meni,
5G/5G nazočnost nije povezana s trombofilijom kao 4G/4G,i kažu da nema utjecaja na ivf
jel ti neki mpo liječnik preporučio aspirin i rekao da ti ne treba heparin?

Pinky
28.12.2010., 17:03
našla sam moje: dakle, faktori su mi ok a
MTHFR - heterozigotni tip gena (CT)
PAI-I - delecijski polimorfizam (4G/4G)
ACE- insercijsko delecijski genotip (ID)

Pinky
28.12.2010., 17:23
DJELOVANJE ACE
Renin-angiotenzinski sustav važan je regulator krvnog tlaka i homeostaze elektrolita. Angiotenzin-konvertirajući enzim katalizira hidrolizu angiotenzina i u angiotenzin II koji je snažan vazokonstriktor. Enzim također inaktivira bradikinin koji je snažan vazodilatator.

GENETIČKA PREDISPOZICIJA
Koncentracija ACE u serumu i tkivima varira ovisno o insercijsko/delecijskom (I/D) polimorfizmu koji je odgovoran za 14-50% interindividualne varijabilnosti aktivnosti enzima. Delecija dijela introna 16 na jednom ili oba alela (I/D ili D/D genotip) odgovorna je za povišenu koncentraciju enzima u krvi. ACE I/D polimorfizam povezuje se s hipertenzijom, koronarnom srčanom bolešću, moždanim udarom, dijabetičkom nefropatijom i dr. Istraživanja su pokazala da homozigotni nosioci ACE D/D u odnosu na genotip I/I imaju dva puta viši rizik infarkta miokarda ili moždanog udara. Nadalje, genotip DD ujedno je i biljeg loše prognoze nakon moždanog udara. Stoga genotip ACE I/D ima prognostičko značenje, ali i farmakološko značenje u terapiji ACE inhibitorima. Prema farmakogenetičkim ispitivanjima osobe s hipertenzijom i genotipom D/D relativno slabije reagiraju na terapiju s ACE-inhibitorima u odnosu na bolesnike s I/I genotipom.

METODA ANALIZE:
PCR, gel-elektroforeza

NALAZ:
Genotip: - heterozigot I/D
- homozigot D/D
- homozigot I/I

ANALIZA GENA ZA INHIBITOR PLAZMINOGEN AKTIVATORA-1 (PAI-1)

DJELOVANJE PAI-1
Inhibitor plazminogen aktivatora-1 je glikoprotein koji regulira fibrinolitički sustav, prvenstveno inhibirajući tkivni i urokinazni aktivator plazminogena (tPA i uPA). Osnovna funkcija PAI-1 je smanjenje fibrinolize što dovodi do akumulacije fibrina, a povišenje u plazmi PAI-1 utječe na normalni degradacijski mehanizam fibrina i potiče trombozu. Prema novijim istraživanjima povišenje PAI-1 osim što vodi do hipofibrinolize, smanjuje aktivnost matrix metaloproteaza (MMP) i staničnu adheziju.

GENETIČKA PREDISPOZICIJA
U promotorskoj regiji PAI-1 gena utvrđeno je postojanje specifičnog polimorfizma 4G/5G koji utječe na ekspresiju PAI-1. Studije su pokazale da homozigotne osobe 4G/4G imaju u plazmi koncentraciju PAI-1 25% višu nego one osobe genotipa 5G/5G. Prema dosadašnjim istraživanjima 4G alel predstavlja dodatni čimbenik rizika za duboke venske tromboze i infarkt miokarda mlađe dobi u kombiaciji s drugim genetskim i okolišnim čimbenicima rizika. Provode se istraživanja povezanosti 4G/5G polimorfizma i s drugim multifaktorijalnim poremećajima.

METODA ANALIZE:
PCR-RFLP

NALAZ:
Genotip:
- heterozigot 4G/5G
- homozigot 4G/4G
- homozigot 5G/5G

NASLJEDNI ČIMBENICI
Mutacije koagulacijskih čimbenika povećavaju rizik od venske tromboze u ljudskoj
populaciji općenito, pa tako i u trudnoći, pogotovo drugi i treći gestacijski trimestar.
1. mutacija gena F II (G 1691A), F V, F VIII;
2. faktor V Leiden – fiziološka rezistencija na aktivirani protein C (70 %) - lupus
antikoagulans, povišene vrijednosti F V i F VIII i snižene vrijednosti PS
3. mutacija gena F II (G 20210A) gdje su vrijednosti F II povišene (>130 %) - oralni
kontraceptivi.
4. hiperhomocisteinemija povećava rizik od venozne i arterijske tromboze, međutim u
trudnica vrijednosti homocisteina se smanjuju pa je rizik od tromboze manji.
5. polimorfizam inhibitora plazminogen aktivatora (PAI-1) povećava rizik nastanka
venske i arterijske tromboze
6. istovremena prisutnost lupus antikoagulansa povećava rizik od venske tromboze.
Rizik od tromboze u trudnoći ovisi o uzroku trombofilije, te pojavi HELLP sindroma i
EPH-gestoza.
Ponekad trombofilija ima i pozitivan učinak, npr. mutacije faktora V Leiden smanjuju i
sprečavaju komplikacije od krvarenja tijekom poroda.

P R E K I D T R U D N O Ć E
Spontani prekid trudnoće uzrokuju:
- nasljedne trombofilije
- nositelji F V Leiden mutacije
- manjak F XII
Ističem dva izrazito rizična stanja koja dovode do gubitka fetusa već na početku trudnoće
To su:
- afibrinogenemija / disfibrinogenemija.
Plazma je nekoagulabilna, a vrijednosti globalnih testova PV-a, APTV-a su sukladni
razini fibrinogena. Tijekom trudnoće nema kontrole stimulacije gena u sva tri lanca
molekule fibrinogena.
- manjak F XIII
Faktor XIII je transglutaminaza sa četiri podjedinice od kojih svaka ima dva aktivna
mjesta. Ovaj faktor sudjeluje u mnogim fiziološkim i patofiziološkim reakcijama, npr. u
hemostazi učvršćuje ugrušak između alfa 2–plazmin inhibitora i fibrina. Manjak F XIII
smanjuje rezistenciju ugruška na proteolitičko djelovanje plazmina. Posljedica je liza
hemostatskog ugruška, te spontani gubitak fetusa nije rijetkost. Jednako tako manjak F
XIII u majčinoj plazmi i u placenti uzrokuje nepotpuni razvoj placentalnog prostora.
Poznat je polimorfizam F XIII A (val 36 leucin), a za kliničke implikacje važno je znati
odnos polimorfizma, koncentracije F XIII u plazmi i njegovu specifičnu aktivnost.

KOMPLIKACIJE TIJEKOM TRUDNOĆE
Stanja u kojima zbog poremećaja u sustava zgrušavanja u smislu DIC-a
nastaju komplikacije:
- abrupcija placente
- embolije plodnom vodom
- septički pobačaj
- ruptura uterusa
- produljeni šok .....
EPH-gestoza je kompleksni sindrom koji se javlja u trudnoći, a glavni su
mu simptomi nakupljanje tekućine (Edemi), pojava bjelančevina u urinu
(Proteinurija), i povičeni krvni tlak (Hipertenzija). Sam pojam gestoza je
opći naziv za bolesti svojstvene trudnoći (gestaciji). To su patološka
zbivanja u trudnoći. U teškim slučajevima javljaju se konvuzlije i kraća
ili duža komatozna stanja, a i smrt.
Preeklampsija – akutna toksemija; definirana je povišenim krvnim
tlakom i proteinurijom.
Eklampsija – uz povišeni krvni tlak i proteinuriju javljaju se konvulzije i
iznenadni gubitak svijesti.

kopiram sa forum.hr i ovo:
PAI-1 polimorfizam: meni je dokazano da sam homozigot 4g/4g (heterozigoti su 4g/5g homozigot znaci da imam 2 ista alela u mom slucaju su to dva 4g) Ispitivanja koja sam citala ukazuju da je PAI-1 4G/4G genotip povezan s vecim rizikom za razvoj tromboze - ta mutacija dovodi do povecane razine PAI-1 i po nekim ispitivanjima je korelirana sa spontanim pobacajima. Tu u trudnoci terapija baby aspirinom i heparinom daje odlicne rezultete. Dobro bi bilo provjeriti s dr. da li bi bilo dobro i van trudnoce uzimati baby aspirin (ima i andol 100 koji bas daju za cirkulaciju)

MTHFR C677T mutacija: meni je dokazano da sam heterozigot s CT mutacijom. Osobe koje su homozigoti s TT mutacijom imaju nasljednu sklonost problemima s metabolizmom folata sto moze rezultirati s povecanom razinom homocisteina u krvi. Homocistein svi imamo jer je on nusprodukt nekih procesa u tijelu, no kada je povecan i kada se akumulira u krvi i moze uzrokovati probleme s krvozilnim sustavom i trombozu, sto mozda uzrokuje probleme u trudnoci (postoji korelacija, no jos se istrazuje da li je uzrok ili posljedica kod pobacaja, raznoraznih problema s posteljicom...) Po nekim istrazivanjima i heterozigoti na C677T koji su ujedno i heterozigoti na A1298C mutaciju istog gena mogu imati sklonost povisenom homocisteinu. Koliko znam kod nas se pretrag za A1298C mutaciju jos ne radi (eventualno se moze napraviti pretraga za odredjivanje razine homocisteina ili folne kisline u krvi - naravno u vrijeme dok ne uzimas dodatnu folnu kiselinu). Za svaki slucaj je tu preventivni umjereni unos folne+b12+b6 koristan, to se i inace preporucuje.

Znači CT mutacija je blaža od TT mutacije

Pinky
28.12.2010., 17:24
i ovo sve kopiram i na topic o dvt, da ovdje ne zachatavamo, odnosi se samo na trombofiliju

tikica
28.12.2010., 22:32
dakle ok su ti samo faktor v i ii. mthfr ti je ko meni,
5G/5G nazočnost nije povezana s trombofilijom kao 4G/4G,i kažu da nema utjecaja na ivf
jel ti neki mpo liječnik preporučio aspirin i rekao da ti ne treba heparin?

Da oni u cita ne mogu se sad sjetit koji dr. mi je preporučio aspirin, a zašto bi mi trebao heparin kad su mi nalazi dobri?

Mia Lilly
28.12.2010., 23:55
Pinky ,hvala na informacijama :*

Jelena
03.01.2011., 19:09
Na Rebru još nemaju reagensa za svašta (za mene fali PAI-1, F-II, F-V Leiden, homocistein i B12).
Gledala sam na popis pretraga na VG http://www.kbsm.hr/klinkemija/grupe_testova.php i čini se da ne rade homocistein. U Breyeru ga rade, ali se čeka 14 dana nalaze. Je l vadio netko homocistein u VG? Moram po novu uputnicu za gore navedene pa ne znam da li da uopće tražim i homocistein ili da idem privatno?

kiara79
03.01.2011., 19:44
Na Rebru još nemaju reagensa za svašta (za mene fali PAI-1, F-II, F-V Leiden, homocistein i B12).
Gledala sam na popis pretraga na VG http://www.kbsm.hr/klinkemija/grupe_testova.php i čini se da ne rade homocistein. U Breyeru ga rade, ali se čeka 14 dana nalaze. Je l vadio netko homocistein u VG? Moram po novu uputnicu za gore navedene pa ne znam da li da uopće tražim i homocistein ili da idem privatno?

ovo i mene zanima i da li je netko bio proteklih dana,zanima me ima li reagensa...

Pinky
03.01.2011., 20:30
Da oni u cita ne mogu se sad sjetit koji dr. mi je preporučio aspirin, a zašto bi mi trebao heparin kad su mi nalazi dobri?

pa nalazi ti nisu 100% dobri, samo ti je faktor ii i v u redu.
mthfr ti je ko meni, dakle nije normalan, ali ct mutacija je blaža od tt mutacije
pai mutacija ti je isto prisutna ali blažeg oblika nego meni - 5G/5G nazočnost nije povezana s trombofilijom kao 4G/4G,i kažu da nema utjecaja na ivf, međutim mutacija postoji, znači ni taj nalaz nije ok
ACE ti je isto mutiran - DD genotip, koji je gori od moga ID genotipa, dakle i tu imaš mutaciju.
"Delecija dijela introna 16 na jednom ili oba alela (I/D ili D/D genotip) odgovorna je za povišenu koncentraciju enzima u krvi. ACE I/D polimorfizam povezuje se s hipertenzijom, koronarnom srčanom bolešću, moždanim udarom, dijabetičkom nefropatijom i dr. Istraživanja su pokazala da homozigotni nosioci ACE D/D u odnosu na genotip I/I imaju dva puta viši rizik infarkta miokarda ili moždanog udara. Nadalje, genotip DD ujedno je i biljeg loše prognoze nakon moždanog udara"

sve u svemu, i ti imaš 3 mutirana gena, samo za ivf problematiku imaš manje zeznutu PAI mutaciju nego što je ja imam, pa iako imaš zeznutiju ACE mutaciju i isti mhtfr, tvoj slučaj je lakši i možeš problem u vezi ivf-a rješavati lakše nego ja, dakle aspirinom umjesto heparinom.
međutim, ovi nalazi ne govore samo o dijelu liječenja mpo-a, oni imaju šire prognostičko značenje. npr. tvoja mutacija ACE govori da ti imaš 2x veći rizik od srčanog ili moždanog udara nego ja, a moja mutacija PAI govori da ću ja lakše dobiti duboku vensku trombozu nego ti.

dakle- nalazi ti nisu dobri, ali su ti bolji nego moji, gledajući sa ivf stajališta.

mare41
03.01.2011., 21:15
Jelena, došlo je vrijeme da opet malo popričam s Vinogradskom:-), sigurno sam na crnoj listi:-), duguju mi još B12 pa ću sutra provjeriti i homocistein pa javim, inače u Breyeru košta 150 kn, a u Steli 400??? I da, VV radi homocistein, bolja opcija nego plaćati privatno.

tikica
03.01.2011., 21:43
Pinky nisi me razumjela moji nalazi su dovoljno dobri da ne moram uzimati heparin.

Meni je dovoljan samo aspirin čisto radi neke prevencije jer su ovo samo predispozicije za nešto što se može, a i ne mora dogoditi.

Mene je samo zanimalo da li nakon ovakve dijagnoze treba ili bi bilo dobro napraviti dodatne pretrage pa sam dobila odgovor od dr.Radončića
da bi bilo dobro napraviti koagulogram protein C, AT-III, antifosfolipidna antitijela pa sad ćekam da praznici prođu pa da se savjetujem sa nekim hematologom, a ne da tek tako pijem aspirin.

Pinky
03.01.2011., 21:54
ma i ja sam pisala radončiću, ali nisam dobila neki konkretan odgovor, lagano sam razočarana.

da, da, dovoljan ti je aspirin prevencije radi. mislim da on nije štetan, čak štoviše, starijm ljudima se preporuča piti ga kao prevenciju srčanog/moždanog udara.

mislila sam da si u međuvremenu radila ove ostale pretrage. meni su sve u granicama normale.

ajde pliz javi kojeg si hematologa našla u st-u kad ga nađeš, i ja bi sa hematologom popričala.

Jelena
03.01.2011., 22:16
mare41, hvala :heart:! htjela sam ja sutra zvati, ali ako ti pitaš, neću ih gnjavit. inače u breyeru sam danas provjerila homocistein 160 kn, a B12 120 kn.
to znači da bi mi homocistein trebao na posebnu uputnicu (za VV). je l proradilo ono s elektronskim uputnicama? da li bi onda to značilo da mi i ne trebaju dvije? nisam baš pratila tu priču.

mare41
04.01.2011., 10:18
Vinogradska uopće ne radi homocistein, opcija je VV (naravno posebna uputnica), a dosad su zaživjeli samo e-recepti (i ne onako bez problema kako kaže vrli ministar).

Mali Mimi
05.01.2011., 10:41
Jelena ja sam B12 izvadila na Rebru, 15.1. samo homocistein sam privatno u Brayeru. Inače došli su mi jučer nalazi sve osim folata i B12 i čini mi se da je sve OK od ovog što sam vadila ( a nema baš puno toga od imunoloških sam samo MTFHR i homocistein)

Jelena
05.01.2011., 17:34
Misliš 15.12.?
Ma i ja sam "izvadila" B12, još u studenom, ali još ništa od toga, a faktor V leiden i F II ne rade do daljnjega pa to ni nisam "izvadila".

Mali Mimi
05.01.2011., 17:58
da mislila sam 15.12. a zašto se toliko čeka taj B12? Mislim za ovaj homocistein su mi odmah rekli da nema reagensa i da ću morat negdje drugdje, a ako nemaju ni za ovo zašto odmah nisu rekli?

mare41
05.01.2011., 18:27
Ja sam u Vg B12 čekala mjesec i po, al gotov je...nazovite rebro i provjerite, morate znati da li se čekaju reagensi ili uopće ne.

jasna09
05.01.2011., 18:33
Drage moje, ja bih vas molila savjet.
Dr. mi je rekao da bih trebala napraviti nalaz urođena trombofilija. Šta bi trebalo pisati na uputnici, da li se može napraviti u Vinogradskoj, jel se čeka......Hvala vam.....

Jelena
05.01.2011., 22:43
možda će nekome nešto značiti info da se u breyeru homocistein vadi samo utorkom i vele natašte, jer su primijetili da bude viši homocistein ako se nešto jede.

uporna
05.01.2011., 22:59
Ja ću se malo ubaciti vezano za MTHFR i homocistein jer kod mene je i jedno i drugo sporno, kao i još štošta, ali homocisten koliko problema radio rješava se u stvari vrlo jednostavno - pijte folnu stalno i to onu jaču dozu (predozirati se sigurno nećete).
A aspirin 100 štetiti neće a eto meni je uz njega, folnu, euthyrox i bromergon (moja 4 ljeka za uspijeh) uspjelo spontano ostati trudna nakon 10 godina MPO-a, pa sad vi zaključite da li se isplati. Naravno trudnoću sam provela na farxiparinu.
Vidim frka za vađenje raznoraznih pretraga - svima vam želim uspješno besplatno (na uputnicu) brzo vađenje i još brže rezultate i u konačnici trbuhe do zuba.

ivica_k
05.01.2011., 23:04
pinky koje si ti sve pretrage radila ,jer i ja isto sam imala dvije biokemijske i jedan podmakli spontani ,i mrtvorođenče,sad iza nove idem u osijek raditi to na trombofiliji,napokon

ako si bila molim te napiši detalje...da li sve ide na jednu uputnicu? jel se pretrage rade na nuklearnoj? da li si se morala naručiti, i ostale korisne info, koliko se čekaju nalazi...hvala unaprijed!

Mia Lilly
06.01.2011., 00:01
U petak ću skoknuti do Rebra i probati se naručiti za imunološke pretrage pa ću vam javiti.

Jelena
06.01.2011., 00:13
U petak ću skoknuti do Rebra i probati se naručiti za imunološke pretrage pa ću vam javiti.

Mislim da se ne moraš naručivati. Dođeš s uputnicom i naprave to ono što mogu. Ja sam tako bila u studenom.
uporna :bye:
Meni su na Rebru rekli da nazovem povremeno da vidim što je s B12. Da li skupljaju dovoljni broj uzoraka da otvore kit ili nemaju ne znam, ali za neke su mistvari rekli da nemaju, a s B12 sam "na čekanju".

Mia Lilly
06.01.2011., 02:16
Mislim da se ne moraš naručivati. Dođeš s uputnicom i naprave to ono što mogu. Ja sam tako bila u studenom.
Meni su na Rebru rekli da nazovem povremeno da vidim što je s B12. Da li skupljaju dovoljni broj uzoraka da otvore kit ili nemaju ne znam, ali za neke su mistvari rekli da nemaju, a s B12 sam "na čekanju".

Jučer sam nazvala. Rade sve pretrage koje sam pročitala i moram se naručiti. To je zadnja informacija koju sam dobila. U petak ću biti pametnija kad dođem na Rebro.

ivica_k
07.01.2011., 12:36
netom provjerena info, za sve osječanke, slavonke i ostale koje će raditi pretrage na trombofiliju u kbo - sve ide na uputnicu za nuklearnu medicinu, bez naručivanja, radnim danom (pon-pet) od 7h...navodno se ne čekaju dugo nalazi, ali to je relativan pojam :-)

Mia Lilly
07.01.2011., 19:04

-anti Sm protutijela
-antifosfatidilholin
-antifosfatidilglicerol
-anifosfatidilinositol
7. homocisteoin
8. faktor V Leiden
10. MTHR
11. PAI I
12. antitrombin III
13. protein S, Protein C

Informacije sa Rebra.
Od svih pretraga koje trebam obaviti trenutno mogu obaviti samo ove pod 1,2,4,5 i 10 i to tek polovicom veljače. Rekli su mi da probam nazvati Petrovu 3 jer i tamo rade neke od ovih pretraga.

tlatincica
10.01.2011., 14:37
Tko je ovdje dobio i kakve lijekove na temelju kojih nalaza?

mare41
10.01.2011., 15:09
tlatincica, aj bar ti otvori prve stranice ove teme i čitaj koliko se lilium (i drugi) trudila objašnjavati.........

mare41
10.01.2011., 15:14
e da, htjela sam nadodati da sam ja po nalazima za fragmin, za kiklu znam da nije:-), a za druge ne znam:-)

ina33
10.01.2011., 15:15
Tlatincica, ukratko - trombofilije - heparin, fragmin itd. (injekcije koje razrjeđuju krv), ali, plaća se, barem ako te ne vodi bolnički doktor ili u bolnici kojoj gravitiraš ne postoji doktor koji prihvaća to kao indikaciju za te injekcije (nisu svi 100% usuglašeni oko toga). Neki IVF centri uključuju aspirin u protokol bez ikakvih posebnih indikacija, za bolju prokrvljenost endometrija (ako kužim). To ti je okrljašteno, ukratko.

Za više, treba odvojit vremena, udubit se, i ostat možda isto koji put s dubiozama, tj. upitnicima umjesto toliko željenih točaka, ali toga je puno u IVF-u.

Tj. rijetko će ti nešto bit black-white, osim ako nemaš teški poremećaj trombofilije, faktor Leiden (ali onda ne bi smjela niti na antibebi) ili neke baš žestoke podatke u anamnezi (tipa mama, tata, i brat imali neki poremećaj zgrušavanja, umrli od tromboze itd), onda je možda crno-bijelo.

TrudyC
10.01.2011., 15:17
Ima puno raznih imunoloških dijagnoza, a samo 1 lijek - Heparin. Možda te to buni, Tlatincice?

ina33
10.01.2011., 15:18
E, da, i preporuka za dan uvođenja fragmina varira (od trudnoće, od transfera itd.), ovisno o dr-u i dg, najnovijim spoznajama itd.

To ti je teška materija za shvatit (meni je bila, mislim da sam odustala (ne mogu ja to shvatit), isto sam imala tvoj pristup - OK, a koja terapija i škodi li i na čiji to trošak ide).

ina33
10.01.2011., 15:22
Tj. ne znam hoće li ti pomoći da je puno toga na preferencama - čemu je sklon doktor kod kojega si, čemu si ti sklona, koja je tvoja sveukupna anamneza. A ne na nekom crno-bijelom faktu oko kojega su svi jednoznačno suglasni.

tlatincica
10.01.2011., 15:34
tlatincica, aj bar ti otvori prve stranice ove teme i čitaj koliko se lilium (i drugi) trudila objašnjavati.........
'Oću :oops: (ljenčina)

Ima puno raznih imunoloških dijagnoza, a samo 1 lijek - Heparin. Možda te to buni, Tlatincice?
Da.

E, da, i preporuka za dan uvođenja fragmina varira (od trudnoće, od transfera itd.), ovisno o dr-u i dg, najnovijim spoznajama itd.

To ti je teška materija za shvatit (meni je bila, mislim da sam odustala (ne mogu ja to shvatit), isto sam imala tvoj pristup - OK, a koja terapija i škodi li i na čiji to trošak ide).
Pitam ja 2 internista da mi objasne nalaz, kažu da niš ne kuže.

Tj. ne znam hoće li ti pomoći da je puno toga na preferencama - čemu je sklon doktor kod kojega si, čemu si ti sklona, koja je tvoja sveukupna anamneza. A ne na nekom crno-bijelom faktu oko kojega su svi jednoznačno suglasni.
Budući da su ove pretrage odnedavno "in", pa čak ni MPO liječnici ne napišu u povijest bolesti što točno traže, nego nešto tipa: možeš napraviti hmm, pa, trombofiliju, pitam se koliko njih zaista zna što će sa dobivenim nalazima, ili samo po inerciji daju heparin.
Uz dužno poštovanje, naravno.

Jelena
10.01.2011., 15:35
Htjela nešto napisati, al vidim da su cure već reagirale :)

Jelena
10.01.2011., 15:39
Za previsoki homocistein ide folna, uvijek, ne samo u postupcima.

ina33
10.01.2011., 15:41
Tlatincice, pita se ciljano, tj. reproduktivnog ginića koji te vodi ili odeš na 2. mišljenje, ako si sklona istraživanju i ev. uvođenju dodatne terapije. Koji su to - ili pretražuj ovaj topic, ili preko PP-a ti napravim summary trenutnog statusa mišljenja (mijenja se, neki počinju tražiti te pretrage odnedavno itd., neki se uključuju, neki su nekad davno pokušavali neke terapije s kortikosteriodima, pa odustali). To ti je "živo gradivo", kao i većina medicne, pa čak i gipsevi su evoluirali, a di ne ovo supersofisticirano.

A propos internista, evo, puno ti ginića uopće, recimo, neće pridavat važnost betama, tipa koje bete, zašto ste to uopće vadili (ako su socijalci ili non-MPO specijalisti) itd. Samo neki dr-ovi se bave razmatranjem ovih nalaza ako se radi (samo) o IVF-u, a ne o nekim problemima tipa umrlo dijete u 20. tjednu trudnoće, ponavljajući spontani (više od 3) itd. Ove stvari oko trombofilija, to ti hendlaju hematolozi (primarno), ali znam da se i internisti uključuju u slučaju trudnoća koje su s opterećenom anamnezom - lupus, reumatski artritis it.

Tj., ne znam kako si došla do interniste, osim ako nemaš neki drugi problem ili ih privatno ne poznaš ili tako nešto pa pitaš usput. Obično su "adrese" reproduktivni ginić ili hematolog.

ina33
10.01.2011., 15:47
Ili si pitala na sistematskom kad su ti sistematizirali mišljenje. Ma, u svakom slučaju, mišljenja se razlikuju oko ovoga - tipa, kome i kad uvest terapiju i koju, barem u većini slučajeva, osim ako nije neka grozomorna anamneza.

A ako želiš na pretrage, onda ne možete ostati na "možda", onda je to black-white tj. mora pisati na papiru što se treba napraviti i netko mora napisati uputnicu/preporuku, osim ako nećeš to plaćat privatno (a to niko ne radi, barem ne svu bateriju, većina ipak ide na uputnicu).

tlatincica
10.01.2011., 15:48
To su privatna poznanstva. I oni su mi rekli nešto slično kao i ti: odi specijalisti.

ina33
10.01.2011., 15:50
A oko bilo koje malo sofisticiranije stvari u medicini postoje druga mišljenja, treća mišljenja, razlikovanja u mišljenjima. Jest da bi svi pacijenti najviše voljeli da postoji jedno i da je jasan hodogram, ma, volili bi i doktori, to bi svima olakšalo, ali of kors da to pacijente više muči jer se o njima radi i jer je up-close and personal. Ali, toga, na žalost, nema. To je ono, rubrika "medicina nije matematika, tipa 1+1=2".

mare41
10.01.2011., 15:56
'
Budući da su ove pretrage odnedavno "in", pa čak ni MPO liječnici ne napišu u povijest bolesti što točno traže, nego nešto tipa: možeš napraviti hmm, pa, trombofiliju, pitam se koliko njih zaista zna što će sa dobivenim nalazima, ili samo po inerciji daju heparin.
Uz dužno poštovanje, naravno.
Slažem se, uz naravno dužno poštovanje:-)

Mali Mimi
10.01.2011., 17:34

Kada si zvala zadnji put u vezi B12? Pitam jer i ja čekam pa da vidim dali da ih zovem?

Jelena
10.01.2011., 18:12
Bila sam gore negdje 04.01., a poslije sam jednom zvala i nisam ih dobila, danas sam zaboravila broj doma :oops:
Moje ponašanje sliči na lošeg učenika :)

Mia Lilly
11.01.2011., 00:22

-anti Sm protutijela
-antifosfatidilholin
-antifosfatidilglicerol
-anifosfatidilinositol
7. homocisteoin
8. faktor V Leiden
10. MTHR
11. PAI I
12. antitrombin III
13. protein S, Protein C

Informacije sa Rebra.
Od svih pretraga koje trebam obaviti trenutno mogu obaviti samo ove pod 1,2,4,5 i 10 i to tek polovicom veljače. Rekli su mi da probam nazvati Petrovu 3 jer i tamo rade neke od ovih pretraga.

danas sam nazvala Vinogradsku...ostatak pretraga mogu napraviti kod njih, bez naručivanja. Ostaje mi jedino homocisteoin koji radi VV.

Jelena
11.01.2011., 15:39
Kada si zvala zadnji put u vezi B12? Pitam jer i ja čekam pa da vidim dali da ih zovem?

Zvala sam danas, ne znam jesi li ti u međuvremenu. Nisu još dobili reagense, ali budu za nekih tjedan dana. Rekao mi je tip da se nada da ću upasti u kvotu onih koje će obraditi... Ja sam bila pred 2 mjeseca.

Vadila sam jučer u Breyeru homocistein. Ne mogu dobiti svog socijalca na telefon, ne znam postoji li uopće..., a s obzirom na čekanje mi se nije dalo propuštati još jedan utorak.

Jelena
11.01.2011., 15:44

Zvala sam danas, ne znam jesi li ti u međuvremenu. Nisu još dobili reagense, ali budu za nekih tjedan dana. Rekao mi je tip da se nada da ću upasti u kvotu onih koje će obraditi... Ja sam bila pred 2 mjeseca.

Vadila sam jučer u Breyeru homocistein. Ne mogu dobiti svog socijalca na telefon, ne znam postoji li uopće..., a s obzirom na čekanje mi se nije dalo propuštati još jedan utorak.

Mali Mimi
11.01.2011., 15:53
Nisam zvala, hm onda ja možda ne budem u toj grupi:unsure:
Tako sam i ja izvadila u Breyeru jer mi se nije dalo ponovo u ZG

Jelena
14.01.2011., 17:48
Eto, for the record, u Breyeru sam dobila nalaz homocisteina danas (petak), krv sam vadila u utorak. Uredu je.

Mia Lilly
17.01.2011., 22:07
Ja sam vadila homocistein u petak ( na VV ) i nalaz je uredu.
Sve ostale pretrage napravila u Vinogradskoj i sad čekam..

vikki
17.01.2011., 22:08
Zna li netko ima li reagensa na Rebru za LAC i ACA? I, ako ima, treba li se naručivati ili samo pojaviti s uputnicom?

Mia Lilly
17.01.2011., 22:12
[QUOTE=vikki;1791979]Zna li netko ima li reagensa na Rebru za LAC i ACA? I, ako ima, treba li se naručivati ili samo pojaviti s uputnicom?

Ja sam LAC obavila u petak u Vinogradskoj bez naručivanja, uz ostale pretrage. A šta je ACA? Možda sam i to izvadila..
Na Rebru još uvijek nemaju reagensa.

Pinky
17.01.2011., 22:13
što spada u "KOMPLETNI KOAGULOGRAM"

vikki
17.01.2011., 22:21
ACA se isto mogu izvaditi u Vinogradskoj, za LAC mi je svejedno, ali ACA (antikardiolipinska antitijela) bih radije na Rebru jer imaju preciznije referentne vrijednosti.
Pinky, znam da postoje veliki i mali koagulogram, ne znam koji je koji. Osnovno je AP, PV, APTV, fibrinogen i D-dimeri, a nemam pojma jel to veliki ili mali.

Mia Lilly
17.01.2011., 22:27
ACA se isto mogu izvaditi u Vinogradskoj, za LAC mi je svejedno, ali ACA (antikardiolipinska antitijela) bih radije na Rebru jer imaju preciznije referentne vrijednosti.
Pinky, znam da postoje veliki i mali koagulogram, ne znam koji je koji. Osnovno je AP, PV, APTV, fibrinogen i D-dimeri, a nemam pojma jel to veliki ili mali.

Rade na Rebru ali se trebaš naručiti

vikki
17.01.2011., 22:28
A jesu mi kratice :roll: Nije AV nego AT (antitrombin III), PV ili PT (protrombinsko vrijeme/time) ili APTV ili APTT (aktivirano pracijalno tromboplastinsko vrijeme). Mislim da je to veliki koagulogram, taj sam vadila za opću anesteziju prije operacije.

vikki
17.01.2011., 22:29
Rade na Rebru ali se trebaš naručiti

Hvala ti :-)

Mia Lilly
17.01.2011., 22:50
Za naručivanje na Rebru
Fax: 01/4920-217 ili e-mail: predbiljezbe.lab@kbc-zagreb.hr

Informacije: 01/2367-248 od 12-14 sati

vikki
17.01.2011., 23:03
Za naručivanje na Rebru

Kiss :-*

Mia Lilly
17.01.2011., 23:06
Za naručivanje na Rebru

I da dodam Vinogradsku
Tel. 01/3787-115 Mislim od 12-15 sati

lavko
18.01.2011., 15:33
To su privatna poznanstva. I oni su mi rekli nešto slično kao i ti: odi specijalisti.

O tlatincice, jesi ti to podigla nalaze? E i ja sam.

Pa bih i ja molila misljenje iskusnijih. Procitala sam sve ove litanije, dragi bog se ne bi snasao...pohvatala sam nesto, ali svejedno ako bi mogao netko komentirati nalaz, bila bih puno zahvalna:
PAI 1 - 4G/4G - mutirani homozigot
FV Leiden - G/G - homozigot divljeg tipa
FII - G/G - homozigot divljeg tipa
MTHFR - C/C - homozigot divljeg tipa

Ja sam shvatila da mi jedino ovaj PAI može stvoriti probleme i da se za to nekad daje, a nekad i ne terapija tj.heparin. Jesam li dobro shvatila?
Ili su svi problemi jer su homozigoti?? Niš nisam shvatila :(

ina33
18.01.2011., 15:46
Samo nabrzakenzi i ful laički - kod Faktora Leiden treba paziti na antibebi (dižu rizik od tromboze), a kakvi su to divlji homozigoti, nemam pojma. Ovako na brzinu, tebi bi doktori (MPO ginići) koji daju heparin vjerojatno odmah (nakon transfera, recimo) uveli heparin. A možda bi trebala i kod hematologa vezano za rizik od antibebi. Odn. - sve to prođi sa svojim MPO-ovcom tj. onim dr-om koji te je poslao radit ove pretrage. Imaš puno tih odstupanja, je li ima u tvojoj obitelji neka trombo stvar (embolije, tromboze)?

lavko
18.01.2011., 15:57
Joj hvala ti Ina, meni je ovo skroz iznenadjenje, ne znam kaj bi rekla, mama mi je imala dva spontana al nikad nisam pričala puno ot ome s njom..
Antibebi nisam uzimala.
Da li postoji nekakav rizik od uzimanja stimulacije u IVF-u isto? I to su hormoni.
Jel se to sve može na kraju krajeva regulirati uz heparin?

ina33
18.01.2011., 16:03
Sve to pitat reproduktivca koji te na to slao i/ili eventualno hematologa. Na moje pitanje općoj može li se to sve "riješiti" heparinom, jer je logično, me uputila hematologu. Ja imam samo PAI, ali znam žene s faktorom leiden i dubinskom venskom trombozom nakon samo par mjeseci yasminellea, npr, a godinama pila bez problema druge antibebi. Koliki je taj rizik - to šaca hematolog i reprod. ginić koji se razumije u to. Imamo slučaj i urednih nalaza pa opet tromboze od antibebi. Ako dobro shvaćam, veći su rizik antibebi od hormonalne terapije, ali možda i brijem. Tako da - idi dalje po stručnjacima, ali ciljano - reprod. ginić i/ili hematolog, da ti odrede rizike i prepišu neku eventualno potrebnu terapiju (od aspirina do heparina) i kažu što ako moraš na antibebi.

Pinky
18.01.2011., 16:06
čuj ovi faktor v i II - znam da je moj dr komentirao da su mi oni srećom u redu, tako da mislim da ti heparin ne gine

http://hr.wikipedia.org/wiki/Faktor_V_-_Leiden

jesi li radila ostale imunološke pretrage? nakon ovakvog nalaza trombofilije bi i njih trebala napraviti

lavko
18.01.2011., 16:16
A vidjet ću s dr. B na SD, on me poslao, a u međuvremenu još ispitivati ostale.
A valjda postoji još rješenja osim antibebi pilula.
Da li postoji neki dobar hematolog za kojeg znaš/znate?

mare41
18.01.2011., 16:24
homozigot divljeg tipa je uredan nalaz, lavko-pitaj dr Radončića na Zdravlje i život za Pai, trebala bi pisati gdje je mutacija.

Aurora*
18.01.2011., 16:26
O tlatincice, jesi ti to podigla nalaze? E i ja sam.

Pa bih i ja molila misljenje iskusnijih. Procitala sam sve ove litanije, dragi bog se ne bi snasao...pohvatala sam nesto, ali svejedno ako bi mogao netko komentirati nalaz, bila bih puno zahvalna:
PAI 1 - 4G/4G - mutirani homozigot
FV Leiden - G/G - homozigot divljeg tipa
FII - G/G - homozigot divljeg tipa
MTHFR - C/C - homozigot divljeg tipa

Ja sam shvatila da mi jedino ovaj PAI može stvoriti probleme i da se za to nekad daje, a nekad i ne terapija tj.heparin. Jesam li dobro shvatila?
Ili su svi problemi jer su homozigoti?? Niš nisam shvatila :(

I meni se cini da je tu jedino PAI problematican.

Vidi npr. tu: TESTOVI - Faktor koagulacije V (http://www.kbsm.hr/klinkemija/test.php?recordID=69), prema ovome za FV Leiden normalan je upravo genotip G/G. Za MTHFR znam da je isto tako C/C normalan genotip, dok su C/T ili T/T mutacije.

lavko
18.01.2011., 16:30
Upravo spremam pitanje za dr.R.
Sve ostale pretrage su mi OK, i antitijela i LAC i APTV i krvna slika.
Niš ne piše za mutaciju kod PAI 1, jedino piše da je kod takvih nositelja moguć porast aktivnosti PAI-1.

lavko
18.01.2011., 16:32
Aurora, ovo mi je utješno! I to vidim da je na stranicama VG di sam sve obavila...i ja sam biser, nisam njihove stranice ni otvorila!
Mene najprije panika uhvati, a mozak uključim dva dana kasnije..

Pinky
18.01.2011., 16:42
4G/4G genotip povezan s vecim rizikom za razvoj tromboze - ta mutacija dovodi do povecane razine PAI-1 i po nekim ispitivanjima je korelirana sa spontanim pobacajima. Tu u trudnoci terapija baby aspirinom i heparinom daje odlicne rezultete.
a ovi divlji su me zbunili, nisam znala da je divlje ok

ina33
18.01.2011., 16:50
E, i mene divlje zbunilo, ja sam mislila koji je to vrag i da to sve nije normalno, onda ti ostaje samo taj PAI, za kojeg ti nije jednoznačno - neko bi dao, neko ne bi dao heparin, ovisno o anamnezi i doktoru koji te gleda.

ina33
18.01.2011., 16:55
E, i mene divlje zbunilo, ja sam mislila koji je to vrag i da to sve nije normalno.

Evo, ako se dobro sjećam, meni je hematologica rekla da je to (PAI 4G/4G) povezano eventualno s težom implantacijom, ali nije mi savjetovala odmah uvođenje heparina, nego je ostalo napravi dodatne nalaze pa se opet vidimo, tj. nije mi uvodila samo na to terapiju.

Za tromboze, tu mi nije uvodila nekakav no-no tj. nije mi rekla da sam u povećanom riziku i rekla mi je da su, vis-a-vis toga, antibebi OK tj. da ih mogu piti.

lavko
18.01.2011., 18:31
To su neki termini koje samo Vinogradska ima..
A kod koje si hematologice ipla? Privatno ili na uputnicu?

ina33
18.01.2011., 23:08
To su neki termini koje samo Vinogradska ima..
A kod koje si hematologice ipla? Privatno ili na uputnicu?

Uputnica, dr. Zupančić s Rebra.

Pinky
18.01.2011., 23:23

tek sad sam ovo vidila, hvala!
mislim da je pod kompletnim mislio i veliki i mali pa ću tražiti uputnicu za oba

Mali Mimi
20.01.2011., 21:16
Ej Jelena jesu tebi došli oni nalazi, ja danas zvala i rekli su mi da ništa do daljnjega

Jelena
20.01.2011., 23:35
Joj, nisam pitala. Imala sam gripu pa sam dosta s posla izostala pa me snašlo sad previše, ali sutra ću probati nazvati. Koji broj ti zoveš? Mene su šetali zadnji put, pošto onaj ... 248 nije radio pa sam dobila nekog simpa tipa u laboratoriju na kraju. Mislim da sam minimalno 5 brojeva birala prije nego li sam došla kod pravog.

Mali Mimi
21.01.2011., 13:59
Ne znam sad napamet zvala sam centralu pa su mi oni dali taj broj

Jelena
21.01.2011., 16:51
Mali Mimi, nisu mi gotovi nalazi B12. Svi ostali jesu. Stavili su me na listu prioriteta, iako mi to spada u sci-fi rubriku, zašto bih ja bila prioritet. Nek zovem za 2-3 tjedna. Dobila sam uputnicu za VG, sad moram po preostale pretrage gore.

gala1979
24.01.2011., 11:12
Jel se ove pretrage dodatne plaćaju ako nemaš dopunsko osiguranje:
-anti Sm protutijela
-antifosfatidilholin
-antifosfatidilglicerol
-anifosfatidilinositol
7. homocisteoin
8. faktor V Leiden
10. MTHR
11. PAI I
12. antitrombin III
13. protein S, Protein C

mare41
24.01.2011., 11:17
Na dijagnozu N97 ne plaća se ništa ni nigdje, ni za uputnice ni za recepte.

gala1979
24.01.2011., 12:02
Jel uputnicu može napisati i liječnik obiteljske medicine ili samo ginekolog primarni?

mare41
24.01.2011., 12:05
Može i opća praksa, nije problem.

ina33
24.01.2011., 13:00
Nama je ginićka svojedobno radila probleme oko tih uputnica, a opća praksa mi neće davati uputnice za bilo što što je indicirao ginekolog, jel' šifra N97 sterilitet - zaboravila sam. Moj opće prakse ne bi davao na tu šifru, nego bi me vratio giniću. Sve ti ovisi i o tome kakav ti je socijalac/opća praksa.

Mia Lilly
24.01.2011., 13:09
Meni je uputnice dao soc.ginekolog. Sve osim KKS i urinokulture. Kad sam se naručivala za pretrag na Rebro pitali su me dal imam dopunsko osiguranje. Na uputnicama je pisalo N97

Jelena
24.01.2011., 17:05
Ja nisam niš plaćala s tom N97 šifrom, a isto mi je pisao socijalni gin.
(u petak sam dobila još jednu takvu uputnicu i u petak me prvi put zdrmalo kad sam pročitala dijagnozu sterilitet :( )

mare41
24.01.2011., 17:08
Jelena, nisi dosad čitala što ti piše na uputnicama:-), sorry što mi malo smiješno da kasno pališ, sorry:-) ili sam krivo shvatila? Meni je to super jer odbijam plaćati dodatno osiguranje, a ova dijagnoza me oslobađa (po nekom članku, koji je isti i za trudnice).

Jelena
24.01.2011., 17:39
Ma ne, uvijek to piše, ali sam to isto uvijek gledala kao - "super, ne moram plaćati participaciju", a sad me prvi put zdrmalo ono zbilja sterilitet, jer je tako zauvijek. Inače je kod mene uobičajeno glava u pijesak i šibaj dalje, sad nekako ne radi moj obrambeni sustav.

Trenutno sam u totalno beznadnom stanju, gledam po forumima, svim na svijetu, ljuta na glupi zakon i moju dijagnozu da imam dobru rezervu stanica i lošu implantaciju, nemam para za van, a kemijam kak bih išla, nemam živaca više obavljati pretrage za koje ne vjerujem da će nešto promijeniti i tak... Sterilitet - doživotni.

mare41
24.01.2011., 18:45
Jelena, neku krivu uputnicu si čitala:-), doživotne su kronične bolesti, a ovu samo treba presijeći-kad se odlučite di ćete.

Miki76
24.01.2011., 20:02
Jelena :love:

Cure, može pitanjce-dva od mene?
Kako izgleda uzimanje uzorka za kariogram oba partnera? MM i ja smo nešto raspravljali da nam nije logično da se ta pretraga radi iz krvi. Iz čega nam rade tu pretragu? (Da se psihički pripremim ako mi namjeravaju odrezat prst, recimo. :mrgreen:)
Osim toga, rekli su nam da za kariogram svaki partner mora donijeti svoju uputnicu i dopunsko. E pa, moj muž nema dopunsko. Rekla sam mu da od svog doktora traži uputnicu na šifru N97, ali ako je ne uspije dobiti ili ako mu to ne uvaže kao oslobođenje od plaćanja, imate li ideju koliko bi ga to moglo koštati? (Za mene nije važno, ja imam i dopunsko i šifru N97 pa se nadam da mi ne budu još nešto naplaćivali.)
Prije kariograma moramo i ne genetski savjet. Tu mi nisu napomenuli da treba i njemu uputnica pa sam je ja uzela samo na sebe. Jel nam samo moja uputnica dovoljna za genetski savjet?
I na kraju, za kariogram ne moramo biti na tašte, jel tako? Ili ipak moramo? :|
Također, da li moram biti na tašte za homocistein?
A za trombofilijske pretrage?

Ups, ovo je malo više od pitanjca ili dva :oops:, ali znam da tu ima puno pametnica koje će znati odgovore na moja pitanja. ;-)

jo1974
24.01.2011., 20:53
miki 76 ja koliko znam mada je bilo davno kad sam ja radila kariogram krv se vadi iz vene na ruci,bude gotovo za čas prije toga slijedi razgovor sa docentom ako to radite na rebro,mismo išli natašte a i za ove ostale pretrage također na tašte osim što sam ja ujutro poila kavicu

Mali Mimi
24.01.2011., 21:17
Ako ćeš vadit sve isti dan budi na tašte jer za homocistein bi trebalo biti a za ovo drugo ne znam, također ne znam gdje misliš to raditi jer dosta ima problema sa reagensima, ja sam taj homocistein privatno npr. ovo drugo na Rebru, a ti imaš čini mi se puno više pretraga nego što sam ih ja dobila pa se raspitaj prvo gdje što ide najbrže ili to već jesi?

tigrical
24.01.2011., 22:06
Jelena :love:

Cure, može pitanjce-dva od mene?
Kako izgleda uzimanje uzorka za kariogram oba partnera? MM i ja smo nešto raspravljali da nam nije logično da se ta pretraga radi iz krvi. Iz čega nam rade tu pretragu? (Da se psihički pripremim ako mi namjeravaju odrezat prst, recimo. :mrgreen:)
Osim toga, rekli su nam da za kariogram svaki partner mora donijeti svoju uputnicu i dopunsko. E pa, moj muž nema dopunsko. Rekla sam mu da od svog doktora traži uputnicu na šifru N97, ali ako je ne uspije dobiti ili ako mu to ne uvaže kao oslobođenje od plaćanja, imate li ideju koliko bi ga to moglo koštati? (Za mene nije važno, ja imam i dopunsko i šifru N97 pa se nadam da mi ne budu još nešto naplaćivali.)
Prije kariograma moramo i ne genetski savjet. Tu mi nisu napomenuli da treba i njemu uputnica pa sam je ja uzela samo na sebe. Jel nam samo moja uputnica dovoljna za genetski savjet?
I na kraju, za kariogram ne moramo biti na tašte, jel tako? Ili ipak moramo? :|
Također, da li moram biti na tašte za homocistein?
A za trombofilijske pretrage?

Ups, ovo je malo više od pitanjca ili dva :oops:, ali znam da tu ima puno pametnica koje će znati odgovore na moja pitanja. ;-)

Mi smo vadili ovo ljeto. Vadi se iz vene i traje par sekundi (kao i obično vađenje krvi). Prije toga se ide na razgovor gdje te pitaju o bolestima u obitelji i sl. E, sad za uputnicu se stvarno ne mogu sjetit 100%, ali mislim da je išla samo jedna, od moje soc. gin, na moje ime, a pisalo je za oba partnera. Još sam zvala Rebro i pitala da li treba za MM, rekli da je dovoljna jedna gdje piše za oba partnera. Kažem nisam 100% sigurna jer smo te dane vadili više pretraga po Zg-u, ali mislim da je tako bilo. Ja imam dopunsko. Za razgovor ti ne treba uputnica, to je u sklopu vađenja krvi. Ne treba biti na tašte. Nadam se da sam barem malo pomogla.

Miki76
24.01.2011., 22:48
Puno vam hvala cure. :kiss:
Tigrical, za tebe mi je zlatna ptičica prišapnula da ćeš mi odgovoriti kad dođeš doma. ;-) (Velika pusa i zlatnoj ptičici, iako sam joj ih danas ukupno poslala već barem 5!)

E sad, evo malo mog iskustva s naručivanjem u petak (prije tri dana):
- Za sve imunološke pretrage (većina s ove liste koja se zadnjih dana ovdje stalno kopira) sam se uspjela naručiti na Rebru, dobila termin 25.2.
- Za trombofilijske pretrage idem ovaj tjedan u Vinogradsku, ne treba se naručivati. Rebro za njih nema reagensa do daljnjega.
- Za homocitein sam se danas naručila na VV-u i dobila termin u četvrtak. Ni Rebro, ni Vinogradska ne rade homocistein.
- Za genetsko savjetovanje i kariogram sam se naručila na Rebru i dobila termin 14.2. Posebno su mi napomenuli da treba posebna uputnica za genetsko savjetovanje, a za kariogram svaki partner treba imati svoju uputnicu. To je izgleda novost.

crvenkapica77
25.01.2011., 00:02
Faktor v -normalni tip gena
Faktor II- normalni tip gena
PAI 1 - insercijski polimorfizam (5G/5G)
ACE - delicijski genotip (DD)

e ove pretrage trebam napraviti.....
sad mene zanima sta se tu moze vidjeti,.....jer ja jos nisam nikad bila trudna a iza mene su 3-AIH i 2-IVF....
koliko se ceka na nalaze u Splitu na ove pretrage i treba li se narucit ....

Mia Lilly
25.01.2011., 00:28
Puno vam hvala cure. :kiss:
Tigrical, za tebe mi je zlatna ptičica prišapnula da ćeš mi odgovoriti kad dođeš doma. ;-) (Velika pusa i zlatnoj ptičici, iako sam joj ih danas ukupno poslala već barem 5!)

E sad, evo malo mog iskustva s naručivanjem u petak (prije tri dana):
- Za sve imunološke pretrage (većina s ove liste koja se zadnjih dana ovdje stalno kopira) sam se uspjela naručiti na Rebru, dobila termin 25.2.
- Za trombofilijske pretrage idem ovaj tjedan u Vinogradsku, ne treba se naručivati. Rebro za njih nema reagensa do daljnjega.
- Za homocitein sam se danas naručila na VV-u i dobila termin u četvrtak. Ni Rebro, ni Vinogradska ne rade homocistein.
- Za genetsko savjetovanje i kariogram sam se naručila na Rebru i dobila termin 14.2. Posebno su mi napomenuli da treba posebna uputnica za genetsko savjetovanje, a za kariogram svaki partner treba imati svoju uputnicu. To je izgleda novost.

Mi radili kariogram prošle godine. I za mene i za mm uputnica za kariogram (njemu je napisala njegova dr. opće prakse a meni ginić) i dovoljna je jedna uputnica za genetsko savjetovanje. Oboje imamo dopunsko.
Prvo malo popričaš sa dr. Begovićem a onda ti sestra izvadi krv iz vene. Nalazi su bili gotovi za 6 tjedana.

cranky
25.01.2011., 01:21

Da li pod to spada i PAI?
Sorry što ovako padam s marsa, ali treba mi za frendicu (nije forumašica).
Znači samo se dođe i izvadi?
Hvala ;-)

Mia Lilly
25.01.2011., 02:32
Da li pod to spada i PAI?
Sorry što ovako padam s marsa, ali treba mi za frendicu (nije forumašica).
Znači samo se dođe i izvadi?
Hvala ;-)

Da. Samo dođe i izvadi. Ja sam došla u pola osam i bila deveta na redu.

Miki76
25.01.2011., 09:01
Hvala Mia Lilly. :heart:
Cranky, iako mi je dr. dao poveću listu pretraga za napraviti, PAI ne moram. Pitala sam ga zašto i rekao je da mi PAI neće pokazati ništa pametno i da će mi sve ove ostale pretrage pokazati puno više ako ima nekih problema. Poslije sam još čula od 2-3 forumašice da ni njima dr. Duić nije dao da rade PAI. Izgleda da ga on baš ne smatra za neku važnu pretragu, dok sam skužila da je dr. Radončić vrlo često preporuča. To sad valjda opet ovisi od doktora do doktora.
Ali evo, Mia Lilly je i tebi već konkretno odgovorila na pitanje. ;-)

zlatica
25.01.2011., 09:01
e ove pretrage trebam napraviti.....
sad mene zanima sta se tu moze vidjeti,.....jer ja jos nisam nikad bila trudna a iza mene su 3-AIH i 2-IVF....
koliko se ceka na nalaze u Splitu na ove pretrage i treba li se narucit ....

Crvenkapice, te pretrage se rade na firulama na patologiji,krv se vadi od 8-10 ne čeka se dugo a nalaze pošalju za 15 dana na adresu.

zlatica
25.01.2011., 09:08
Crvenkapice je li ti još nešto dr.preporučija za napravit do sljedećeg puta?

tigrical
25.01.2011., 09:57
Miki 76 prvo i ja šaljem pusu zlatnoj ptičici! Sigurno za savjetovanje nismo imali uputnicu, to je očito novo. Je mi zbrka u glavi jer smo te dane vadili više pretraga, ali toga se sjećam. Nema veze, glavno da si se ti naručila i da to sve obavite.

crvenkapica77
25.01.2011., 11:18
Crvenkapice je li ti još nešto dr.preporučija za napravit do sljedećeg puta?

eto te pretrage za trombofiliju i AMH da napravim ( sto me strah ) , i muz HBA test radi moguceg PICSi -a

Mia Lilly
25.01.2011., 11:47
Cranky, iako mi je dr. dao poveću listu pretraga za napraviti, PAI ne moram. Pitala sam ga zašto i rekao je da mi PAI neće pokazati ništa pametno i da će mi sve ove ostale pretrage pokazati puno više ako ima nekih problema. Poslije sam još čula od 2-3 forumašice da ni njima dr. Duić nije dao da rade PAI. Izgleda da ga on baš ne smatra za neku važnu pretragu, dok sam skužila da je dr. Radončić vrlo često preporuča. To sad valjda opet ovisi od doktora do doktora.

Mene slao dr.Duić i moram napraviti PAI.Šta će on pokazati ili neće nemam pojma. Jasne samu mi samo pretrage KKS, urin i koagulogram.

I onda si razmišljam. Šta ako mi se svi nalazi vrate uredni? Mislim ako je sve ok?

BlaBla123
25.01.2011., 13:01
Ako su TSH, T3,T4 UZV ok, moze li biti da TSH/fT4, anti TG, anti TPO nisu?

Pinky
25.01.2011., 13:04
eto te pretrage za trombofiliju i AMH da napravim ( sto me strah ) , i muz HBA test radi moguceg PICSi -a

ja sam prije par stranica točno napisala di se šta u splitu vadi.
amh je čini mi se u analize, u istom hodniku di je cito

zlatica
25.01.2011., 13:06

šta je taj HBA test?meni je u ovom zadnjem postupku stavija opciju PISCI ako bude potrebe,međutim nije, zašto ne znam.Ali nije radija nikakav test.

crvenkapica77
25.01.2011., 13:29
znam da se radi u analize AMH i kosta oko 480kn...ali mi je dr. poljak rekao da mozda, mozda, rade sada i na krizinama u bolnici ali nije siguran , samo je nesto nacuo...i kako sad saznati jel rade ili ne....koga zvati ?

crvenkapica77
25.01.2011., 13:31
a ne znam ni ja sto pokaziva tocno taj test....ali se on prvo napravi i vidi se dali je potrebno za PISCI ili ne....test kosta oko 500kn i radi se samo u cita...

ina33
25.01.2011., 14:34
Jelena, neku krivu uputnicu si čitala:-), doživotne su kronične bolesti, a ovu samo treba presijeći-kad se odlučite di ćete.

Daj bože da se svima ovdje promjeni na sekundarni sterilitet ili na ful fertilitet, a nadajmo se da ćemo svi skončat u sterilnoj dobi, ne prije.

Jelena, it's just a name (administracija mora neki broj i šifru i dg. zalijepit, inače ne bi išlo na uputnicu, valjda kao oni estetski tretmani). A rose by any other name would smell as sweet. Mene jednom šokiralo kad me jedan dr., u razgovoru s drugim, nazvao "jedna moja neplodna". Sad mi je i to... nadimak od milja kad si sama sebi tepam. Probaj se zbog toga bedirat, nije to neki... ."pridjev s predumišljajem".

cranky
25.01.2011., 15:07
Da. Samo dođe i izvadi. Ja sam došla u pola osam i bila deveta na redu.
Hvala :-*

Hvala, da frendica to vadi po preporuci dr R-a ;-)

Ako su TSH, T3,T4 UZV ok, moze li biti da TSH/fT4, anti TG, anti TPO nisu?
Može i koliko sam ja skužila nama su bitniji ft3 i ft4 od t3 i t4.

Jelena
26.01.2011., 20:24
Je l netko dobio neku pametnu informaciju s genskog savjetovanja para? Da li se na to upućuje nakon pobačaja ili i prije?

Miki76
26.01.2011., 20:48
Jelena, evo mene uputili nakon drugog spontanog. A da li ćemo biti nešto pametniji nakon toga, reći ću ti kad obavimo.

vikki
26.01.2011., 22:10
Je l netko dobio neku pametnu informaciju s genskog savjetovanja para? Da li se na to upućuje nakon pobačaja ili i prije?

Mi smo dobili info da su nam kariogrami u redu, i mislim da ih je dobro napraviti nakon puno neuspjelih transfera. Kao i imunologija i trombofilija, indikacija za savjetovanje su neuspjeli postupci i habitualni pobačaji. Nakon dokazame trisomije ploda, obavezno zovu partnere da naprave kariogram.

Jelena
26.01.2011., 22:12
U nekom trenutku kada je puno njemačkih klinika nudilo gensku analizu svega i svačega, prvo je bilo popularno, a onda su krenuli odgovorni liječnici objašnjavati da se s tom informacijom baš i ne može puno, da će ti na kraju reći da jedeš što manje masnog i slatkog, što više povrća i voća i da se trebaš više kretati (radili su procjenu sklonosti na srčane bolesti, šećer i sl.).

Ja bih neku info tipa "odi probaj još" ili "daj prestani s tim", a da ne dolazi u obliku savjeta od rodbine...

vikki
26.01.2011., 22:14
Nisam mislila na to o čemu pričaš, Jelena, zdrava prehrana nema veze s ovom pretragom. Naravno da se s tom info ne može puno, ali znaš da možete pokušavati, što ne bi imalo smisla ako vam kromosomi nisu posloženi kako treba.

vikki
26.01.2011., 22:37
Ja bih neku info tipa "odi probaj još" ili "daj prestani s tim", a da ne dolazi u obliku savjeta od rodbine...

Sad vidim ovu rečenicu. Naravno da treba pokušavati (ako imate snage i motiva, ja, moram priznat, nemam više ni jedno ni drugo), a kariogram će reći možete li imati zdravo dijete ili ne.

Inače, većina tih pretraga (imuno, trombo...) nema neke svrhe. Meni je otkriće bio najprije andol, kao imam povišena ACA pa će andol to riješiti, i izgubila sam trudnoću, treći put sam dodala i heparin, od prvog dana izostanka M. i opet nije uspjelo, četvrti put i andol i heparin i decortin (za koji mi je uvažena prof. pobjedonosno rekla, aha, hiperandrogenizam je uzrok neplodnosti i loših stanica, sad će to decortin riješiti, trudni ste začas) em mi je trebalo godinu i pol za trudnoću, em je bila najlošija od svih prethodnih bez obzira na sve žive terapije.

Hoću reći, vrlo je mali broj slučajeva gdje je terapija zaista indicirana, ovo ostalo (u većine nas habitualki ili u MPO-u) je čista preventiva, teško ostvarena trudnoća pa da preduhitrimo moguće probleme.

I svaki će ti ginekolog reći da ima smisla pokušavati dok god je janih stanica, a zašto nekome uspije iz prvoga, a nekome iz trideset prvoga pokušaja ili nikada, tko zna.

I, nisam rodbina ni likar, ali evo, savjetujem ne samo da pokušavate i dalje, štoviše, iskoristi neiskorištene postupke u RH, vidiš da i ovdje ima ugodnih iznenađenja, a čekanja i kaos u našim bolnicama ćeš već preživjeti, to zaista nije stvar koja bi trebala biti presudna u ovom času.

Sorry na OT-u, malo stignem čitati, pisati i komunicirati uopće pa sam na brzinu istresla što mi je na duši, Jelena :heart:

spodoba
26.01.2011., 23:53
U nekom trenutku kada je puno njemačkih klinika nudilo gensku analizu svega i svačega, prvo je bilo popularno, a onda su krenuli odgovorni liječnici objašnjavati da se s tom informacijom baš i ne može puno, da će ti na kraju reći da jedeš što manje masnog i slatkog, što više povrća i voća i da se trebaš više kretati (radili su procjenu sklonosti na srčane bolesti, šećer i sl.).

nemoj mi crniti schwabe :mrgreen:
stari mpo-vac nije nista drzao od genetskih pretraga, amh..a kad je vidio da sam na svoju ruku napravila imunlogiju, samo je ocima prevrtao.
onda sam promijenila ordinaciju. kad je mpo-vac vidio sto sam sve napravila (i s kojom sistematikom), predlozio je kariogram i jos neke genetske pretrage. kariogram je ok, ali sam ja genotip da imam visok homocystein. koliko je visok to cemo vidjeti vjerovatno u petak.
to bi ujedno mogao biti razlog spontanom kao i razlog neuspjeha..(ako zapostavim endometriozu i los amh, aha)
dao mi je 5mg folne, a kljukam i ass100. ima sasvim drugi pristup i zaista vidim da sve cini da se svako polje razjasni.

btw..ta ista praksa inoficijelno prakticira oplodjene stanice da se razvijaju do 5. dana nakon transfera..dakle kao i AT..ako to par zeli..tako mi je rekao.

i draga jelena..ti znas koliko zelite dijete..ne, ne mogu ti reci da stanes.
kad pogledam sebe, pa ja imam dijete a borim se kao lavica za drugo. a tebe tvoje dijete ceka..to ce tako biti..samo sto imas ocajno trnovit put..sretno! :love2:

Jelena
27.01.2011., 00:29
...ali sam ja genotip da imam visok homocystein. koliko je visok to cemo vidjeti vjerovatno u petak...

Cure, hvala na podršci. Nema smisla kukati, treba nešto poduzeti.

spodoba, je l to imaš MTHFR homozigot T/T. Imam i ja, ali mi je homocistein OK. To bi se skupa trebalo gledati koliko sam skužila, ali čekam još nalaze koječega (između ostalog i B12) pa ću kad sve skupim kod dr-a.

Mia Lilly
27.01.2011., 00:36
A šta je s tim B12? Od svih silnih pretraga to ne trebam napravit.

Miki76
27.01.2011., 08:06
Jelena, meni je jako drago da još uvijek razmišljaš o nastavku borbe jer si još prije godinu dana pričala da razmišljaš o izlaznoj strategiji i to me je tada poprilično šokiralo.
Zato mi je drago kad vidim da si usprkos svemu još uvijek u nekoj akciji.
I smatram da za tebe još nikako nije vrijeme za odustajanje.
I sama znaš da ima nas kojima sve to ide malo teže i koje moramo proći vrlo trnovit put, ali isto tako znaš da je dosta cura došlo do svoje sreće i nakon takvog trnovitog putovanja. A ja čvrsto vjerujem da će se jedna tvoja blasica jednog dana i implantirati i ostati s tobom do kraja, zato curo go for it! :heart:

Jelena
27.01.2011., 08:52
MTHFR, homocistein i B12 su povezani. Koliko sam skužila MTHFR homozigot TT ima sklonost homocisteinemiji (povišenom homocisteinu). B12 pomaže snižavanju razine homocisteina.
Tu su napisane normalne vrijenosti, ali pripazite na referentne vrijednosti vaših testova. (http://poliklinika-analiza.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=24:homocistein-novi-neovisni-cimbenik-rizika-za-razvoj-ateroskleroze-i-mozdanog-udara&catid=12:strucni-tekstovi&Itemid=2)

Miki76 :heart:

ina33
27.01.2011., 09:59
Hoću reći, vrlo je mali broj slučajeva gdje je terapija zaista indicirana, ovo ostalo (u većine nas habitualki ili u MPO-u) je čista preventiva, teško ostvarena trudnoća pa da preduhitrimo moguće probleme.

I svaki će ti ginekolog reći da ima smisla pokušavati dok god je janih stanica, a zašto nekome uspije iz prvoga, a nekome iz trideset prvoga pokušaja ili nikada, tko zna.

I, nisam rodbina ni likar, ali evo, savjetujem ne samo da pokušavate i dalje, štoviše, iskoristi neiskorištene postupke u RH, vidiš da i ovdje ima ugodnih iznenađenja, a čekanja i kaos u našim bolnicama ćeš već preživjeti, to zaista nije stvar koja bi trebala biti presudna u ovom času.

Iz dubine duše potpisujem!

Tj. nema te pretrage koja će ti reći nema više smisla. Sve da je AMH katastrofa, a tebi preko 45, opet postoji donacija itd. Ima li smisla ili ne, je li veći oportunitetni trošak (trošenje vremena i energije koja bi se mogla usmjeriti na nešto... "produktivnije" - posvajanje, uživanje u životu, putovanja itd. - ili ne - odgovor je, na žalost ili na sreću, u tvojoj glavi.

Sasvim te razumijem jer sam i ja tragala svojedobno ne za Sv. Graalom koji će mi pomoć' riješit sterilitet, nego za Sv. Graalom koji će mi više-manje jednoznačno pokazat moj smjer. Mogu ti reći - nema ga.

A, da maknem tenzije i grčevitost iz svega, odluka o odustajanju ili nastavljanju nije ono... danas mi je sinulo pa sam odlučio . To je, u većini slučajeva, nešto što se lagano krčka pa onda ispadne, na kraju, ovako ili onako... ili uspije ili se otpusti i odmakne od svega.

Pusti da ti se sve malo krčka, pa ćeš vidjet i tako par puta i onda će na kraju ispast nešto. Ti, AMH i FSH-wise, fakat imaš fore i ne moraš ništa odlučivati od danas do sutra, pa niti godina plus minus neće bit sad ono pada klapa i gotovo je.

ina33
27.01.2011., 10:02
U stvari, mislim da ti to već postaje lagano jasno... Tj. da nema testa koji će ti reći "idi još" ili "nema smisla", a odgovor se najmanje krije u kariogramu, homocisteinu i vitaminu B, da iskarikiram :love2:.

tikica
27.01.2011., 17:27
Joj kako mene glava zaboli od svih ovih kratica, nalaza i još ovo i još ovo ima li tome kraja, a još me najviše nervira što se brinem sama za sebe i šta ti pregledi nisu svi na jednom mjestu nego šetamo iz bolnice u bolnicu i jedno 15ak puta vadimo krv :-x

Dakle sama sam se odlučila posjetit hematologa koji smatra da na osnovu ovih nalaza nije potrebno uzimati andol:

Faktor v-normalan tip gena
Faktor II-normalan tip gena
MTHFR-heterozigotni tip gena (CT)
PAI I-insercijski polimorfizam (5G/5G)
ACE-delecijski genotip (DD)

A da bi znali treba li netko uzimati andol ili heparin treba napravit ove nalaze:
LAC
antikardiolipinska protutijela
AT III
PC
PS

Jelena
27.01.2011., 17:47
U stvari, mislim da ti to već postaje lagano jasno... Tj. da nema testa koji će ti reći "idi još" ili "nema smisla", a odgovor se najmanje krije u kariogramu, homocisteinu i vitaminu B, da iskarikiram :love2:.

Najgore od svega je što to znam, ali lijepo je čuti od vas, nekako je jasnije nego košmar u mojoj glavi :heart:

tikica
27.01.2011., 17:58
Zaboravila sam napisat da pijem:
600 mcg folne kiseline
1,9 mg vitamina B6
3,5 mcg vitamina B12