PDA

Pogledaj cijelu verziju : IMUNOLOŠKE PRETRAGE

Stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

ive25
18.06.2008., 15:38
Ne znam da li sam na pravom mjestu, ali evo da ne otvaram novu temu, zanima gdje u Hrvatskoj, Zagrebu, možemo napraviti kariotip privatno, bez uputnice.

Vidim da se na Rebru dugo čeka na red, pa na nalaz, a meni bi trebao biti gotov kroz najviše mjesec dana!

marči
19.06.2008., 11:26
zaljkučala sam stari i otvorila vam novi topic. molim vas držite topic na edukativnoj razini što je više moguće i sretno svima!!!!

puse,
:*

kopiram:
1.SE,KKS,urinokulturu,GUK,OGTT,bilirubin,AST,ALT,G GT,LDH,ALP,urea
kreatinin,APTV,mali koagulogram, TORCH
2. NK-stanice CD 56,CD 19-Imunološki lab.Rebro
3. Antinuklearna protutjela
4. Antitireoidna protutjela
5. Anti DNA protutijela (Anti SS DNA,DS DNS)
-Anti SS-A protutijela (Anti Ro)
-Anti SS-B protutijela (Anti La)
-Anti Sm protutijela
6. Antikardioplinska protutijela
7. Lupus antikoagulans-LAC -Koagulacijski lab Rebro
8. Homocistein-Metabolički lab Rebro
9. Faktor V Leiden-Koagulacijski lab Rebro
10. Faktor II-protrombin G2021A
11. MTHR (metilen tetrahidrofolat reduktoza) C677T
12. Antitrombin III
13. Proteins S
14. Protein C
15. Kariotip oba partnera u zavodu za Humanu genetiku,Rebro
16. HLA tipizacija oba partnera- u centru za tipizaciju tkiva Rebro

mačkulina
27.06.2008., 17:03
evo mene sa svježim nalazima.

Lilium..... molim te daj mi pojasni ovo:

1. Genotipizacija polimorfizma 5/g4/g u genu PAI-1
NALAZ

U uzorku je dokazan genotip 4G/4G u genu PAI-1

Što to znači....???

2. Genotip MTHFR (MTHFR 677C/T) Rezultat - 677CT

Što to znači?

Lilium..kućo stara, na rubu sam nervnog sloma??? da li je moguće uopće zatrudniti te roditi zdravu bebu sa ovakvim nalazom.??

Ostale pretrage su u granicama normale

mačkulina
27.06.2008., 17:20
i zaboravih napisati Genotipizacija polimorfizma 5/g4/g u genu PAI-1
NALAZ

U uzorku je dokazan genotip 4G/4G u genu PAI-1

je HOMOZIGOT

lilium
27.06.2008., 18:48
modesty_blaise,
:love: koliko sam vidjela sve se to da izregulirati, evo redom:

PAI-1 polimorfizam: tebi je dokazano da si homozigot 4g/4g (heterozigoti su 4g/5g homozigot znaci da imas 2 ista alela u tvom slucaju su to dva 4g) Ispitivanja koja sam citala ukazuju da je PAI-1 4G/4G genotip povezan s vecim rizikom za razvoj tromboze - ta mutacija dovodi do povecane razine PAI-1 i po nekim ispitivanjima je korelirana sa spontanim pobacajima. Tu u trudnoci terapija baby aspirinom i heparinom daje odlicne rezultete. Dobro bi bilo provjeriti s dr. da li bi bilo dobro i van trudnoce uzimati baby aspirin (ima i andol 100 koji bas daju za cirkulaciju)

MTHFR C677T mutacija: tebi je dokazano da si heterozigot s CT mutacijom. Osobe koje su homozigoti s TT mutacijom imaju nasljednu sklonost problemima s metabolizmom folata sto moze rezultirati s povecanom razinom homocisteina u krvi. Homocistein svi imamo jer je on nusprodukt nekih procesa u tijelu, no kada je povecan i kada se akumulira u krvi i moze uzrokovati probleme s krvozilnim sustavom i trombozu, sto mozda uzrokuje probleme u trudnoci (postoji korelacija, no jos se istrazuje da li je uzrok ili posljedica kod pobacaja, raznoraznih problema s posteljicom...) Po nekim istrazivanjima i heterozigoti na C677T koji su ujedno i heterozigoti na A1298C mutaciju istog gena mogu imati sklonost povisenom homocisteinu. Koliko znam kod nas se pretrag za A1298C mutaciju jos ne radi (eventualno se moze napraviti pretraga za odredjivanje razine homocisteina ili folne kisline u krvi - naravno u vrijeme dok ne uzimas dodatnu folnu kiselinu). Za svaki slucaj je tu preventivni umjereni unos folne+b12+b6 koristan, to se i inace preporucuje.

Samo naprijed :heart:

Kaae
27.06.2008., 18:56
Koliko je dugo to dugo cekanje za kariotipe oba partnera na Rebru?

lilium
27.06.2008., 21:31
Kaae,
prvo se treba naruciti (na cekanje na dogovoreni termin moze otici koji tjedan) i onda od uzimanja uzoraka do nalaza oko mjesec dana, barem je tako moje iskustvo.

mačkulina
28.06.2008., 14:16
lilium..imala si pravo.

Rodila sam prije tri i pol mjeseca i od tada pijem folnu, vitamine, probiotike, amtičinu mliječ...i svi trenutni nalazi su mi super.

ali trebalo je zagrebati ispod površine i otkriti nešto što se ne mijenja sa krvlju svaka tri mjeseca (a to je mutacija tj genetska sklonost)

Hvala ti komad baš si frend :)

mačkulina
28.06.2008., 14:17

trebaš se prvo naručiti kod dr. begovića.

Kada se naručiš dobiješ termin.

Kada dođeš imaš savjetovanje i vade ti krv

Nalaze čekaš oko mjesec mjesec i pol dana.

Ja sam čekala mjesec i pol jetr mi je zahvatilo ljeto i vrijeme godišnjih odmora.

Ako su nalazi OK šalju ti ih poštom a ako nisu zovu te

RuzicaSB
28.06.2008., 14:25

Kada se naručiš dobiješ termin.

Kada dođeš imaš savjetovanje i vade ti krv

Nalaze čekaš oko mjesec mjesec i pol dana.

Ja sam čekala mjesec i pol jetr mi je zahvatilo ljeto i vrijeme godišnjih odmora.

Ako su nalazi OK šalju ti ih poštom a ako nisu zovu te
Potpisujem.Ja sam nalaze dobila postom u roku mjesec dana s tim da sam ih nazvala odmah cetvrti tjedan i zamolila da malo pozure nalaz zbog blagovremenog konzultiranja sa dr.Sretno!

mačkulina
28.06.2008., 23:41
Lilium..na PHD-u moje bebe, sumjniva je bila posteljica.

Citiram nalaz:

Posteljica ovalna, veličine 12x10x1 cm, težine 150 grama sparacentralnom insercijom pupkovine duljine 12 cm. Fetalna strana i materalna strana posteljice uredne.
Plodovi ovoji tanki i prozirni. Na serijskim rezovima posteljičino tkivo nezrelog izgleda. Histološki posteljičino tkivo građeno je od intrermedijalnih korijalnih resica žarišno vezivno promjenjene strome s inter i intraviloznim nakupljanjem fibronida. U oko 50% korijalnih resica vidljivo umnažanje X stanica sa stvaranjem interviloznih mostića. Decudualna ploča prožeta fibrionidom dok je amnionska strana korijalne ploče pokrivena brojnim skvamama.

da li ti znaš što su fibrionidi u ovom slučaju a što su skvame?

to je bilo sumnjivo doktoru i tada je rekao da je moguće da imam problema sa cirkulacijom.
doduše 30% posteljice je dovoljno da ishrani oplod i održi trudnoću do kraja ali ja laički mislim da nije sito 30% zdrave krvi sa potpunim kisikom i dobrom cirkulacijom i 100% krvi sa nedovoljnim kisikom i lošom cirkulacijom.

Lilium.... da li ti je od ovog išta poznato.

Hvala tihttp://www.cosgan.de/images/more/bigs/a102.gif

lilium
29.06.2008., 19:57
Modesty_blaise,
Do sada nisam dublje proucavala analize posteljice i patoloskih stanja u 2. i 3. trimsteru, no sjecam se da sam vec ranije negdje citala da vece nakupine fibrina mozda ukazuju na koagulacijske poremecaje majke, malo sam sada to istrazila, pa dok od doktora ne dobijes misljenje struke:
- za pocetak fibrinoidi su nakupine vanstanicnog materijala i mogu biti fibrinskog tipa i matričnog i kazu da ih imaju sve posteljice,
- u jednom clanku o analizi posteljice nakupine fibrina (pretpostavljam da to znaci nakupine fibrinoida fibrinskog tipa) povezuju s intrauterinim zastojem u rastu i drugim losim ishodima trudnoce, kazu da ako infarkt posteljice ili fibrin okupira manje od 5% mase placente tada obicno nije od znacaja,
- jedan drugi izvor npr. kaze: “Smoking during pregnancy perturbs maternal haemostasis via activated coagulation which could include greater coagulation (fibrin-type fibrinoid deposition) in the placental intervillous space. This might affect intervillous haemodynamics and transport of oxygen and nutrients to the fetus. Fibrin deposits could influence the sizes and numbers of intervillous spaces ('pores')...” Na slican nacin vjerojatno djeluju i razni interni koagulacijski poremecaji majke koji onda uticu na hemodinamiku na spoju majka-dijete.

Skvamozno znaic ljuskavo (skvamozne stanice su npr. stanice koze, pa povrsine raznoraznih organa i "prolaza" u tijelu...) ne uspijevam pronaci da li su i stanice amniona po prirodi ljuskave, no postoji stanje squamous metaplasia amniona – sto bi znacilo da je doslo do promjene na ljuskave stanice, no koliko sam pronasla kazu da to stanje najvjerojatnije nema klinicki znacaj.

Drzi se :heart:

mačkulina
30.06.2008., 18:22
evo i mene koja sam danas bila u petrovoj....

Ah ovako, došla sa svim milim mogućim nalazima i lijepo mi tim dr. Đelmiš i dr. Ivanišević rekao:

Imate mutaciju na genu PAI te ste homozigot MTHFR 677 CT

Vi nećete moći iznjeti trudnoću bez heparina jer je vaša krv pregusta... i sklona trombofiliji.

Na što sam ja rekla:'super' :/

Ovako... kada se zatrudni, potvrdi trudnoća, dolazi se odmah na dnevnu bolnicu vadi se krv te se određuje terapija koja se uzima tijekom cijele trudnoće...

Bez niskomolekuralnog heparina nema trudnoće do kraja....

Lilium... do neba ti hvala što si me uputila da tražim najbitnije a to je

Mutacija PAI

ina33
30.06.2008., 18:24
Modesty, super da ste otkrili u čemu je kvaka. Držim ti palčeve za iduću trudnoću :love:. Lilium, ti si blago ovog foruma :heart: !

Pepita
30.06.2008., 18:37
modesty_blaise :love: želim ti što prije trudnoću od :heart:

Uh, koliko problema može biti :( od jednostavnih do kompliciranih i uvijek se pitam "Bože pa zašto".

mačkulina
30.06.2008., 18:43
Modesty, super da ste otkrili u čemu je kvaka. Držim ti palčeve za iduću trudnoću :love:. Lilium, ti si blago ovog foruma :heart: !

ja ti imam PAI-1 poliformizam...

tj da citiram nalaz Genotipizacija poliformizma 5G/4G u genu PAI-1 meni piše:

U uzorku je dokazan genotip 4G/4G u genu za PAI-1

i imam MTHFR 677CT (blaža ti je to mutacija od T) T je najopasnija

Eto, našli mi uzrok. Moja krv je pregusta i sklona trombozi i jednostavno ne hrani sitne krvne žile koje su u posteljici.
Danas mi doktor objašnjavao...svaka posteljica ima čvorića u sebi (jer kapilare pucaju svima i onim najzdravijima) ali 30% može otraniti bebu.
Kod mene je bilo na 50% tih sitnih čvorića i još pregusta krv.

Znači moja beba se nije na osnovu čega imala uopće razvijati, nije ni dobivala krvi dovoljno zato je moja posteljica bila premalena, i neishranjena.. i nezrela..

Sve to ima svoju logiku.

Liječnik koji mi je vodio trudnoću kada je vidio PHD ništa mi nije ni rekao.
To su otkrili sasvim drugi doktori

mačkulina
30.06.2008., 18:48
modesty_blaise :love: želim ti što prije trudnoću od :heart:

Uh, koliko problema može biti :( od jednostavnih do kompliciranih i uvijek se pitam "Bože pa zašto".

Hvala ti Pepita od srca :) :love:

da, nećeš vjerovati što sve čovjek mora proći..

Ja sam tri i pol mjeseca na bolovanju, tri ipol mjeseca ratujem sa cijelim Hrvatskim zdravstvom.

Nisu me uopće htjeli poslati na pretrage, rekli mi:'pa kaj bite vi? pa vi ste izgubili samo jednu bebu?'

Ja sma stala, tihim glasom rekla:'kaj ja trebam izgubiti 3 bebe da biste se vi meni smilovali dati uputnicu?' Slušajte, ili ćete mi dati uputnicu sad i odmah ili zovem 24 sata, Mirjanu Hrgu i Novu TV, ministarstvo...Boga mi dragog razapeti ću vas na križ... ovo će odjeknuti u javnost, ovo će biti ili moja ili vaša sramota...pa birajte..meni je svejedno, jer ja nemam što više izgubiti.

Progutala je knedlu i dala mi sve.

smatram da se nakon prvog pobačaja, smrti bebe mora reagirati... uopće ne nasijedati na priče, ah to se događa jer drugi put će biti bolje. Može biti bolje a i ne mora!

Svoju sudbinu sam uzela u svoje ruke... saznala sam što mi je, napatila se, nisma ni na moru bila...samo idem po pretragama ali sam svjesna da to nitko osim mene ne može obaviti.
Dijete se razvija u meni i samo sam ja bitna. Moja beba je umrla u 27 tjednu, znači nije greška bebe, mog muža...već je problem u meni.

zato žene.... borite se za sebe.

Što nam Bog da da, ali borite se za ono što seže u domenu Čovjeka

ina33
30.06.2008., 18:49

Modesty, to ti i nije tako neuobičajeno, tj. potrebni su posebni kužeri kužit takve specifične probleme, a često je i na pacijentu da to sam pročačka :love:. Do rješenja se često dolazi zajednički, zainteresirani liječnik + zainteresirani pacijent. Hvala Bogu da ste vi do odgovora došli, još jednom sretno želim :heart: !

mačkulina
30.06.2008., 18:51

Modesty, to ti i nije tako neuobičajeno, tj. potrebni su posebni kužeri kužit takve specifične probleme, a često je i na pacijentu da to sam pročačka :love:. Do rješenja se često dolazi zajednički, zainteresirani liječnik + zainteresirani pacijent. Hvala Bogu da ste vi do odgovora došli, još jednom sretno želim :heart: !

hvala ina... još ne planiram na bebu ići... trebam se psihički odmoriti. ja sam izgubila dijete prije nepuna tri mjeseca

ZO
30.06.2008., 18:57
potpisujem :heart:

lilium
30.06.2008., 21:09
modesty_blaise :love:
Svima veelika :* zajedno smo jace!

mačkulina
01.07.2008., 23:31
imam jedno pitanje....

ako se mi žene već mučimo po ovim koagulacijskim pretragama....

da li trebaju muškarci??

Pa i oni imaju gene... isto koji mogu biti opasni.

Evo npr. moj muž je imao lihen ruben planus prije dvije godine koji se je povukao..ali to je autoimuna bolest!!

Da li treba on napraviti sve ove pretrage koje sam i ja napravila ili ne?

lilium help?

lilium
02.07.2008., 11:55
Koagulacijski parametri i plodnost muskaraca - tu stranu medalje bas nisam proucavala, kod zena s jacom sklonosti koagulaciji u trudnoci dolazi do problema na vezi majka-dijete (decidua, posteljica...) i zato su te pretrage sigurno korisne za zene, a kod muskaraca koliko vidim prica staje na kvaliteti sperme. Kada se govori o kvaliteti spolnih stanica, skoro uvijek se napominje da tijekom oplodnje kod spermija postoji i prirodna selekcija (u kojoj statisticki gledano pobjedjuju kvalitetniji), dok je jajna stanica jedna, takva kakva je. Za muskarce sam jedino pronasla da su primijetili da uzimanje preparata folne kiseline moze popraviti spermiograme - da li je netko ispitivao vezu toga i nasljednih deficita u metabolizmu folata (MTHFR mutacija - poviseni homocistein) to nisam dalje istrazivala. Ima rumora da folna kiselinina djeluje i na stanicnoj razini i moguce da koristi i za pravilnu podjelu kromosoma u spolnim stanicama (radjena su neka ispitivanja na down sindrom, no nisam pronasla da je nesto i dokazano).
Velika :*

Kaae
02.07.2008., 14:32

...
Hvala svima!

Pretpostavljam da mi je onda najbolje traziti uputnicu bez datuma i javiti se Dr. Begovicu.

Naime, MD ne zivi u Hrvatskoj i s obzirom da sve peripetije oko osiguranja i sto sve ne, cini se najjednostavnije da pretragu obavimo ovdje, tim vise sto, kako cujem, oba partnera idu na istu uputnicu (moju, jer on nase osiguranje nema). Problem je samo u tome sto u ovom trenutku nismo bas u mogucnosti odrediti hoce li on biti u Hrvatskoj krajem kolovoza ili, recimo, sredinom rujna. Nadam se da cu to nekako uspjeti organizirati.

Kaae
02.07.2008., 14:35
Zapravo, kad sam vec tu i kad gnjavim...

Doktorica opce prakse mi je rekla da mi ona tu uputnicu bas i ne bi trebala napisati (procitala sam negdje na forumu da i oni to mogu). Kome da se sada obratim? HZZO ginekologu, koji me zadnji put vidio prije 7-8 godina i nema pojma zasto bi i kako kariogram trebali raditi?

Bojim se da cu nakraju trosak morati snositi sama, jer se radi o necemu sto preporuca moj ginekolog privatne prakse (zapreka za trudnocu, barem vidljivih, nema, ali MD ima neodredjenu vrstu misicne distrofije ili miopatije).

ZO
02.07.2008., 15:58
meni je uputnice dao socijalni ginić na preporuku privatnog...ali imam super soc ginićku, pa nije bilo problema, lijepo objasni o čemu se radi i neka ti izvoli to dati, borimo se za te uputnice ko lavice :x , kao da smo same izabrale imati ovakve probleme :x
baš nam se ide okolo naokolo raditi tisuće pretraga.....
što se tiče dr opće prakse kod njih je situacija zaista šarolika - neki bi ti dali uputnicu bez problema, a neki nema šanse da se postaviš na trepavice, pa ne znam kako tvoj diše.......moja me uvijek slala ginićki......

lilium
02.07.2008., 16:11
Kaae,
sve uputnice za ovu temu sam uvijek dobivala od svoje hzzo ginekologice pa sto sve moze/nemoze opca praksa ne mogu komentirati.
bez obzira na sve odi kod hzzo ginekologa s nalazom od privatnog gin. na kojem je napisano zasto se u vasem slucaju ta pretraga preporucuje - poznavajuci situaciju u hrv. zdravstvu jedan od argumenata kod "pregovaranja" moze biti i da on na tebe u zadnjih 7-8 god. nije "utrosio" niti jednu uputnicu-recept...

na uputnici treba pisati kariogram oba partnera

Kaae
02.07.2008., 17:30
Hvala!

Vidis, vidis, ne bih se ni sjetila spomenutog argumenta. =)

andrejaaa
07.07.2008., 12:52
Počela sam malo čitati ove postove vezane za imunologiju i sve mi je to pomalo :? .
kako se vidi u mom profilu imamo idiopatsku neplodnost pa me je počelo kopkati da nije možda problem u nečem imunološkom. Pitala sam dva MPO doktora trebam li početi s tim pretragama, ali obojica su odmahnuli rukom.
Kako ste vi uopće počele i od koga ste dobili uputnice za svo to(koliko vidim) brdo pretraga jer niti moj prim ginekolog, a niti dr opće prakse mi ne bi dali te uputnice dok ih ne prepiše specijalista.
I onako po vašem mišljenju kada se treba početi raditi imunološke pretrage.

ZO
07.07.2008., 13:02
ja ti mogu preslikati svoju situaciju....imala sam 2 spontana i jednu vanmaterničnu trudnoću, te još jedan spontani za koji nije potvrđeno jel uopće bila trudnoća....kupus....nakon svega toga sam poslana na neke imuno pretrage....puno ti zavisi o tome kod kojeg si doktora, neki o tome ni ne razmišljaju, a ne da bi te poslali na takve pretrage...imunologija ti je začarani krug kojim se bavi jako malo doktora....

ZO
07.07.2008., 13:08
s ozirom na ovo što vidim u tom profilu mislim da bi trebalo dosta inzistiranja da bi te netko poslao na imuno pretrage o kojima se ovdje priča......ne znam....ako si proučila ove topice o imunologiji mislim da ti je sve jasno....

andrejaaa
07.07.2008., 13:46
Hvala Zo :* svjesna sam da me nitko na osnovu ovoga što sam prošla ne bi poslao na imuno pretrage, ali meni ne da vrag mira pa kopam :mrgreen:

ZO
07.07.2008., 13:58
pa normalno da kopaš...i da želiš znati zašto nije uspjelo....
sretno draga :heart:

vikki
07.07.2008., 15:35
I onako po vašem mišljenju kada se treba početi raditi imunološke pretrage.

Andrejaa, mene šalju sad nakon drugog spontanog na sve imunološke pretrage, neke imam otprije (aCl, ANA...), rađene ne zbog gin. problema, nego pošemerenog imuniteta u jednom trenutku. Hvala Bogu, sad će me hospitalizirati na dan-dva i odmag obaviti sve, tako su mi rekli na kontroli nakon kiretaže u Petrovoj, jer je kao hrpa toga i dugo se čekaju nalazi. Možda bi trebala inzistirati. Uzastopni pobačaji ili nezatrudnjivanje (ako je fizički sve o.k.) jesu razlog za te pretrage.

ZO
07.07.2008., 15:39
vikki super ako će ti to sve napraviti, a još ćeš biti i u bolnici...ali nije mi jasno...npr. za kariograme se treba naručiti, HLA tipizacija isto.... " koagulacijske " pretrage i ine ti samo izvade 15 epruveta krvi i čekaj rezultate....?
što će ti sve kontrolirati?

Kaae
07.07.2008., 15:51
Bojim se i ja da meni nitko nece napisati uputnicu za kariogram jer osim MD-ove neodredjene misicne distrofije nemamo drugih (vidljivih) razloga ni za koji test. Do sada mi je jedino moj privatni ginekolog rekao da napravimo kariogram ako se bas toliko bojimo. Svi ostali govore da smo, doslovno, blesavi sto nas je strah.

A kako me ne bi bilo strah, kad velika vecina misicnih distrofija i slicnih poremecaja zavrsava smrcu vec u ranom, ranom djetinjstvu? =/

vikki
07.07.2008., 16:48
vikki super ako će ti to sve napraviti, a još ćeš biti i u bolnici...ali nije mi jasno...npr. za kariograme se treba naručiti, HLA tipizacija isto.... " koagulacijske " pretrage i ine ti samo izvade 15 epruveta krvi i čekaj rezultate....?
što će ti sve kontrolirati?

Nemam pojma, ZO, mislim da su najprije na redu testovi trombofilije, to obavezno, za ostalo mi nisu rekli, dobila sam broj tel. koji ću nazvati prvi dan ciklusa da se dogovorim kad će me primiti, dr. se valjda smilovao kad je vidio sve papire i godine. U slučaju trudnoće, u bolnicu od prvog dana. Neki kažu da je antifosfolipidni (zbog povišenog kardiolipina), to su mi i napisali na otpusnom pismu nakon kiretaže, ali se dr. Z. u Petrovoj ne slaže s tim - misli da nije APS dok nije povišen i LAC. Što ćeš, koliko doktora, toliko dijagnoza i prognoza.
Ja nekako mislim da kariotipi i nisu nužni, jer je stvar u meni, imam imunoloških problema neovisno o zatrudnjivanju (na lupus su sumnjali, ali kao ipak nije). Ne znam što bih rekla, nisam optimistična. :love:

Pepita
07.07.2008., 17:03
vikki ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ :heart:

vikki
07.07.2008., 17:10
Pepita :love:

lilium
07.07.2008., 17:16
vikki,
Najbitnije je sada da se sve pretrage obave cisto da se provjeri ono sto danasnja medicina zna kontrolirati! I ja se slazem s misljenjem da APS nije morao biti uzrok pobacaja pa mogla je biti i slucajna kromosomska greska (ona je ipak uzrocnik najveceg postotka ranih pobacaja), no kao amater ipak cu se usuditi primijetiti da sam na dosta mijesta citala stav svjetski priznatih autoriteta za habitualne pobacaje da za diagnosticirati APS treba biti u par navrata dokazano poviseni ACL i/ili LAC - nije nuzno da oba moraju biti povisena istovremeno, takodjer kolicina tih antitijela u krvi varira kroz vrijeme, npr. kod dijela zena LAC skace tek u trudnoci (postoje tu jos i druga antitijela za koje jos traze korelacije).
Treba tu upornosti i strpljenja, kako doktori kazu u takvim situacijama uz nesto medicinske pomoci i srece imamo velike sanse za uspjesnu trudnocu :love:

Sretno cure :heart:

vikki
07.07.2008., 17:33
Da, znam, lilium, aCl je povišen stalno - nekad umjereno pozitivan, nekad jako pozitivan, LAC uvijek negativan, no svi u obitelji s očeve strane umrli su od moždanoga ili srčanog, dakle, problemi s krvožilnim sustavom. I ja, unatoč svojih jedva 50 kila i zdravoj nemasnoj prehrani već godinama imam i visok kolesterol i česte glavobolje zbog loše cirkulacije tako da mi se nekako čini da "u tom grmu leži zec" (ne mislim kolesterol sam po sebi, već jednostavno genetska sklonost problemima s cirkulacijom, otac mi je zadnjih 20-ak godina na andolu zbog prevencije od moždanog).
MM je imao sestru s blagim Downom (umrla je u 40-oj), ali on sam ima dvoje zdrave djece iz prvog braka. Ma sve je to lov u mutnom, bojim se. Vidjet ćemo što će pretrage pokazati, uostalom objavit ću vam što su sve uopće radili.
:heart:

uporna
07.07.2008., 22:24
Andrejaaa ja sam uspjela dobiti jer sam imala puno pokušaja, ET i 1 spontani i jednostavno nakon toliko pokušaja definitivno mi je trebalo provjeriti neke stvari. Nađena povišela ACL, homocistein i još neke kombinacije.

andrejaaa
07.07.2008., 22:51
Ma mene to sve skupa malo ljuti. Moraš proći sito i rešeto da bi se netko sjetio slati nas na daljnje pretrage, a pogotovo kod idopatskih neplodnosti to bi ( po mom mišljenju) trebalo dati parovima da provjere....ali uvijek su valjda u pitanju novci.

Zvijezda
11.07.2008., 11:01
Drage moje,

prvi put sam na rodinom forumu i sve vas pozdravljam!
Ja sam u 9. tjednu trudnoće imala kiretažu ( 1.spontani, missed abortion).
Iako je prvi nekako sam uspjela isposlovati da mi naprave kariogram ploda iako se to tek radi nakon najmanje 2 spontana .
Nekako sam se nadala da je to sve bila slučajnost, da mi možda nedostaje nekog hormona trudnoće, vitamina ovih i onih, da je možda stres il neke sitnice... kad ono ustanovljena monosomija 45x ( Turnerov sindrom) - moja ginekologinja se ograđuje tvrdeći da nije genetičarka i da ću više znati tek kad i mm i i ja napravimo karogramne, ali nije mi uopće ništa kazala kolika je ( barem statistički) opasnost da se to ponovi niti da li je ćešće nosilac genske greške muškarac ili žena. Imam 31 god. i jako sam još uvijek tužna jer sam se radovala toj bebi, a sad još moram biti u strahu i kad opet budem trudna. Zna li tko štogod o ovome? Navodno se relativno često ( u čak 1/3 slučajeva) kod pobačenog ploda ustanovi upravo ta monosomija 45x.

lilium
11.07.2008., 12:02
Zvijezda,
zao mi je za tvoj gubitak! Kada se gledaju analize uzroka svih ranih pobacaja kromosomski uzrok je u u 50 - 60% slucajeva i to su najcesce slucajne kromosomske greske koje se dese jednom i doktori kazu da je mala sansa da ce se ponoviti (populacija iznad 35 odnosno 40 ima nesto povisenu statisticku vjerojatnost). U te kromosomske greske se ubrajaju i bligted ovum i monosomije i trisomije...

Dobro je napraviti kariogram oba partnera cisto da se i to provjeri, no genetske greske kod roditelja se pronalaze u malom broju, koliko se sjecam to je 1-2% populacije.

Da li je kod ovakvih slucajeva uzrocnik sa zenske ili muske strane tesko je kategoricki tvrditi, preporuka je hraniti se sto zdravije, izbaciti pusenje i alkohol, po potrebi dodati vitamine i minerale; tu se posebno preporucuju oni s antioksidativnim svojstvima kao sto su C,E, selen, cink, folna kiselina (po nekim ispitivanjima dobra je i za muskarce i zene), te bioastin za muskarce. Imas na forumu dosta takvih tema.

andrejaaa
15.07.2008., 19:40
Molim vas ako mi netko zna malo razjasniti
nalaz koaguligrama koji mi je u granicama normalnih vrijednosti s tim da mi je APTV na donjoj granici, a trombinsko vrijeme i Omjer trombinskog vremena malo premašuje gornju granicu.
Ovaj nalaz sam nedavno iskopala iz svog arhiva nalaza, a radila sam ga u svrhu predoperacijskih pretraga i tada mi ga nitko nije detaljnije pogledao.
sad (iako vidim da je u granicama normale) kopka me znači li išta ovo što je na granicama?

lilium
16.07.2008., 13:13
andrejaaa
Dok ne pitas dr. pronasla sam slijedece:

- Aktivirano parcijalno tromboplastinsko vrijeme je globalni koagulacijski test za procjenu unutarnjega i zajednickog puta zgrusavanja. Svi spominju produzeno vrijeme koje ukazuje na urodeni ili steceni manjak svih cimbenika zgrusavanja (osim cimbenika zgrusavanja VII i XIII) ili kada su prisutni inhibitori (tipa heparin, lupus antikoagulant, a po nekima i antikardiolipinska tijela). Za smanjenu vrijednost sam jedino nasla da se moze desiti kada je koagulacijski faktor VIII povisen, sto se moze desiti kod akutne traume ili upalnog procesa i sto je obicno privremena pojava.
- Trombinsko vrijeme mjeri vrijeme zgrusavanja u zadnjem koraku koagulacijske kaskade kada dolazi do konverzije fibrinogena u fibrin sa trombinom. Produzeno trombinsko vrijeme nalazi se u plazmi pacijenata s poremecajem polimerizacije fibrina kao i kod lijecenja visokomolekularnim heparinom, po izvorima koje sam nasla povecano vrijeme ne ukazuje na prisutnost lupus antikoagulanta - neki cak kazu da se pretraga i koristi da bi se prvo iskljucilo prisustnost heparina prije testa za LAC.

Slozena je ta koagulacija, koliko sam to amaterski shvatila to sto je kod tebe APTV na donjoj granici i TV malo iznad gornje ne bi trebalo ukazivati na neke poremecaje. :heart:

andrejaaa
16.07.2008., 16:18
lilium hvala :*
Evo dobila sam i odgovor doktora koji potvrđuje ovo što si napisala.

Kaae
25.07.2008., 15:11
Zna li netko na koji broj bih se trebala javiti vezano uz dogovor za kariogram na Rebru?

Broj centrale KBC Rebro - 2388 888 - nitko se nikad ne javlja
Broj Zavoda za genetiku i bolesti metabolizma gdje radi Dr. Begovic za kojeg sam takodjer ovdje cula - 2338 318 - javlja se telefonska sekretarica (i govori kako sam dobila broj koji uopce nisam nazvala)
Pokusala sam zvati i brojeve citogenetskog laboratorija koji je u sklopu klinike (2388 540, 2388 541) ali i tamo - nista

Mala napomena - broj sestre Ljerke koji sam dobila na forumu - 2367 224 - nema veze s ovakvim pretragama, vec je rijec o klinici za Otorinolaringologiju. Ljubazna gospodja, koja nije Ljerka, uputila me da zovem na 2367 252, iako nema ni ideje sto je kariogram i gdje bih ga mogla napraviti.

Na tom 2367 252 ljubazna gospodja kaze da zna da se kariogram radi na Rebru, u bijeloj novoj poliklinici, na nekom katu. Upucuje me doktorici Muzinic. Koju telefonski mogu dobiti jedino ako nazovem centralu, jer ona ne zna broj. A na centrali se nitko ne javlja. Google kaze da je doktorica Mužinić na Rebru - psihijatar. =/

Relativno hitno bi mi trebala informacija o eventualnim slobodnim terminima jer napokon znam kad MD dolazi u Hrvatsku i koliko ostaje pa bismo zeljeli obaviti kariogram...

Kaae
25.07.2008., 15:29
Ipak se netko javio, iz mozda 30-40 pokusaja. Ispada da narucuje gospodja na centrali (zbunjujuce). Dali su mi termin za pocetak rujna.

Dakle, ako nekome treba, moze se nazvati direktno na 2388 888. Barem onda kad dizu slusalicu!

skandy
25.07.2008., 16:26
za kariogram na Rebru naručuje se na broj 01/2367 230.

Kaae
25.07.2008., 17:06
Hvala!

No.. pretpostavljam da mi ovo sad vrijedi, sto me gospodja na tom broju centrale narucila? Pitala je za sve podatke, ime, prezime, broj mobitela, vrstu uputnice, itd?

Jedino sto mi je stvarno bilo cudno da, eto, narucuju na centrali.

Kaae
04.08.2008., 15:25
Pitala sam i na Pravnim savjetima, ali bojim se da nitko ne zna. S obzirom da vas je ovdje puno bilo na kariogramu, pretpostavljam da bi netko mogao imati informaciju koja mi je potrebna.

Za pregled, odnosno pretrage, trebala bih imati uputnicu na moje ime, ali za oba partnera. Imam i dodatno osiguranje.

MD je stranac i nema apsolutno nikakvo osiguranje u RH. Moze li svejedno biti na mojoj uputnici?

Pretpostavljam da moje osiguranje pokriva sve troskove, ali opet - nisam sigurna. Bojim se da me ne zatekne nemogucnost obavljanja pregleda ili
neki veliki racun...

jo1974
04.08.2008., 21:41
ja sam bila na kariogram na rebru tebi uputnicu izdaje tvoj ginekolog a za supruga njegova dr. opče prakse e pa se ti raspitaj pošto ti je TM stranac kako da dođeš do uputnice jer koliko znam pretrage su skupe,za naručivanje i ja kada sam nazvala i naručivala se isto je tako bilo nebrini naručena si samo riješi to sa uputnicom i sve okej :love:

Kaae
05.08.2008., 10:18
Bas to i pokusavam saznati - znam da postoji mogucnost izdavanja samo jedne uputnice (sto su kod mene i spominjali, ali bez znanja o tome da je MD stranac - nisam im stigla niti objasniti, s obzirom na cijelu strku oko njihovog godisnjeg), ali jednostavno ne znam je li bitno tko je ta druga osoba na uputnici ili moje osiguranje pokriva troskove svega sto na njoj pise i - gotovo.

Molim ako netko zna da mi objasni.

ZO
05.08.2008., 19:07
ako sve ide na tvoju uputnicu ( a koliko se sjećam ide ), pa tko će onda uopće provjeravat podatke o tvom mužu....na mojoj je uputnici pisalo kariogram oba patrnera ( tako nešto ), na uputnici nije pisalo njegovo ime nego moje....nitko nije provjeravao ništa u vezi muža...pa nisu znali ni kako se zove ( mislim što se tiče uputnice i HZZO - a ) :/

Kaae
05.08.2008., 20:25
ako sve ide na tvoju uputnicu ( a koliko se sjećam ide ), pa tko će onda uopće provjeravat podatke o tvom mužu....na mojoj je uputnici pisalo kariogram oba patrnera ( tako nešto ), na uputnici nije pisalo njegovo ime nego moje....nitko nije provjeravao ništa u vezi muža...pa nisu znali ni kako se zove ( mislim što se tiče uputnice i HZZO - a ) :/
Da, trebalo bi ici na moju.

To sam si i ja mislila, na mojoj uputnici je moje ime i trbealo bi pisati upravo to - kariogram oba partnera (uputnicu cu tek dobiti pocetkom rujna, a ovo mi je preko telefona uspjela reci med. sestra mog HZZO ginekologa prije nego su otrcali na godisnji), tako da nitko ne bi trebao brinuti tko je partner, kako se zove ili kakvo mu je osiguranje...

Sve u svemu, hvala na informacijama.

lilium
05.08.2008., 23:11
i ja sam "castila" muza sa svojim osiguranjem ... na uputnici je pisalo kariogram oba partnera, koliko se MM sjeca samo je dao osobnu cisto da dobro napisu ime i prezime i nista drugo ih nije zanimalo.

vikki
11.08.2008., 13:14
Pitanje za upućene (lilium ;) ): nakon prvog pozitivnog nalaza aCl-IgM imala sam lprsc. operaciju endometrioze i mislila kako će se nalaz možda popraviti nakon uklonjene ciste. Kako nisam imala uputnicu za Rebro jer sam bila naručena tek za dva mjeseca, a vidjela sam da Breyer radi pretragu IgM, otišla sam k njima (ne znajući da idem napraviti sasvim krivu pretragu) i dobila pozitivan nalaz na imunoglobulin M (ref. vrijednosti 0-2,5 nekih jedinica, a moj nalaz je bio 5,2, dakle duplo viši).
E sad, tek poslije mi je dr. Duić skrenuo pozornost na to da to nije specifični imunoglobulin aCl-IgM, nego ukupni. Nitko mi dosad nije rekao što znači kad je povišen taj ukupni imunoglobulin M. :?

lilium
11.08.2008., 14:28
vikki,
Koliko ja to shvacam iz raznoraznih izvora IgM (imunoglobulini izotopa M) su nasa "prva linija obrane" i mogu biti poviseni zbog raznoraznih "napadaca" na nas imuni sustav sto ukljucuje i raznorazne infekcije, upalna stasnja u organizmu ili autoimune bolesti (kada greskom nadapadaju vlastiti organizam) .... kada su ovako ukupni nemoguce je precizno imenovati "napadaca" (na Breyerovim stranicama npr. kazu: "Povišene koncentracije imunoglobulina u krvi nastaju kod oboljenja jetre (heptatitis, ciroza), akutne i kronične infekcije, autoimune bolesti, kod plazmocitoma, Waldenströmovoj makroglobulinemiji te bolesti teških lanaca"...) znaci bitni su simptomi i raznorazne druge pretrage da bi se tocno utvrdio uzrok, kao sto je acl-IgM koji onda specificno gleda samo IgM za antikardiolipinska antitijela (a npr. kod TORCH-a se isto tako gledaju specificni IgM i IgG za pojedine bakterije i viruse - poviseni IgM onda uglavnom znaci da je infekcija "svjeza" a IgG da je bila u proslosti)

vikki
11.08.2008., 14:37
txs, lilium, on je povišen već kroz nekoliko mjeseci, dakle zaključujem da je neka konstatna upala ili??? Zapravo bih trebala dobrom imunologu koji mi neće na prvi pogled reći: nije vama ništa, a čini mi se da privatnih nema ili se varam :?
Sad čekam rezultate prekoncepcijske iz Petrove (za koji dan), uzdam se malo u dr. Škrablin da će smisliti strategiju za iduću trudnoću (bude li je)...
:love:

lilium
11.08.2008., 14:54
Hm, mozda je neka kronicna upala, i ja mislim da bi bilo najbolje sa svim papirima otici do imunologa, mozda ti ginekolozi mogu preporuciti nekog s kim imaju dobru suradnju.
Sretno :heart: :love:

rikikiki
11.08.2008., 15:25
Napokon mi je stigao i nalaz PAI koji je 4,4 a ref. je do 3,5. Protein S je u redu.
Znači PAI je povišen kako sam i očekivala obzirom imam mutaciju tj. gen je 4G/4G.
Ne znam samo da li to povišenje utječe i na moje opće zdravlje nevezano za ove aktualne probleme u vezi neplodnosti :?

lilium
11.08.2008., 15:48
rikikiki,
najbolje odi do hematologa; visok PAI-1 npr. moze biti povezan s venskom trombozom i drugim promjenama u krvožilnom sustavu, to je dobo na vrijeme poceti pratiti.

rikikiki
11.08.2008., 16:18
Hvala. lilium!
Imam i osteopeniu i namjeravam nakon što uspijem (ili odustanem) u borbi za bebu, pozabaviti se i sa svojim zdravljem. Jednostavno nemam vremena za tolike posjete liječnicima uz postupke, pogotovo jer sam svaki mjesec u nekakvom postupku. Ali hematologa ću ipak posjetiti uskoro! :*

zisu
11.08.2008., 17:30
Molim malo za pomoć. Nakon 2. spontanog dala sam si truda i obavila neke pretrage. Tek nedavno sam dobila nalaze s Rebra nakon vise od mjesec i pol i upornog zivkanja. I sad većina nalaza je ok osim ACE 69 ref.vrijed. 8-52
(ovdje su mi trebali odrediti polimorfizam ali su greskom odredili samo vrijednosti) - kako je povišen, na temelju njega mi je doc napisala da ce od pozitivne bete uslijediti antikoag.terapija heparinom.

PAI-1 kaze u uzorku je dokazan genotip 5G/4G - HETEROZIGOT
NK stanice 33% normala 10-31.
Ova 2 nalaza sam dobila tek pred par dana tako da jos nisam bila kod doc. Sta mislite dali takve vrijednosti utjecu na pobačaje i dali radi povisenih NK stanica u ovom postupku nije doslo do implantacije, prokrvarila sam nakon samo 9 dana od ET - vraćene 2 odlicne blastice. Inace imam dosta duge cikluse punkcija mi je u oba prijasnja postupka bila 18 dc i doslo je do trudnoce ali se nazalost nije uspjela odrzat, dok mi je u ovom ciklusu sve se dosta ubrzalo punkcija 14 dc.
Da i sad vidim da mi nisu poslali nalaz za antitireoidna antitijela :evil: i sad opet moram zivkat.

lilium
11.08.2008., 17:51
Za poviseni PAI-1 i ACE u kombinaciji kazu da mogu uticati od same implantacije. Ti to nemas (ti si heterozigot 4G/5G) , no koliko sam naucila PAI-1 4G/4G je najjače korelirana s krvožilnim problemima, dobro je to prodiskutirati i s hematologom.

Sto se NK stanica tice, s njima se bas ne bavim, znam da ih neke zene imaju povisene a nemaju nikakve probleme ( a bome i obrnuto).

Sretno :heart:

lila_mk
11.08.2008., 18:28
drage moje evo sta sam ja uradila od pretrage ( samo je to imalo kod nas) navedicu moje rezultate,pa moze da mi gi neko protumaci.

BR. TROMBOCITE...........................353
LUPUSANTIKOAGULANT..................35 sek
protrombinsko vreme.....................13 sek
KAOLIN CEFALINSKO VREME..........32 sek
TROMBINSKO VREME.....................11 sek
ANTRITROMBIN III ........................74 %
PROTEIN C.....................................117 %
PROTEIN S.....................................102 %
AFA............................................... 10
D-DIMERI.......................................139 ng/ml

na kraj pise nalaz uredan. Moz si misliti ja sam ovo skinula s ovog foruma i otisla kod doktoricu i reko ispitajte mi sve ovo a ona jadna nikad cula da sve ove testove postoje.pa sta ceti ovo, pa zasto pa nije dosao do sad ni jedan pacijent da ovo uradimo, pa nemozemo to da upisemo u komjuter......

:evil: svasta a ja jadna zelim bebu pa radim sve sto procitam. onda kad smo se dogovorile da JA PLACAM , TI RADI STO TI JE DUZNOST :lol: uzeli su mi 8 epruvetki krv ( o sad sam postala i krvodaritelj ......, zezam se s snjom) i tako to je to ako moze neko nek mi kaze sto jos treba da uradim od te imunoloske testove , sto je najbitnije, posto kad sam ja otisla s celu listu ispitivanja sto sam provita tu.... oni se uhvate za glavu

lila_mk
11.08.2008., 18:31
e da ...... kako da im kazem NK - STANICE ? kako se drugcije zovu ja trazila da mi to ispitaju a oni nikad culi za to

lilium
12.08.2008., 10:53
lila_mk
da li ti na nalazu pisu i referentne vrijednosti? (one se mogu razlikovati od laba do laba)
u vezi NK stanica:
kod nas se radi pretraga na: aktivnost NK stanica u perifernoj krvi (Natural Killer cell activity in peripheral blood)

bebomanka
12.08.2008., 13:31
lila_mk
da li ti na nalazu pisu i referentne vrijednosti? (one se mogu razlikovati od laba do laba)
u vezi NK stanica:
kod nas se radi pretraga na: aktivnost NK stanica u perifernoj krvi (Natural Killer cell activity in peripheral blood)
Ili...ovdje u Austriji za njih jos imaju sifru CD56..ne znam vrijedi li to i kod nas..

vikki,
Koliko ja to shvacam iz raznoraznih izvora IgM (imunoglobulini izotopa M) su nasa "prva linija obrane" i mogu biti poviseni zbog raznoraznih "napadaca" na nas imuni sustav sto ukljucuje i raznorazne infekcije, upalna stasnja u organizmu ili autoimune bolesti (kada greskom nadapadaju vlastiti organizam) .... kada su ovako ukupni nemoguce je precizno imenovati "napadaca" (na Breyerovim stranicama npr. kazu: "Povišene koncentracije imunoglobulina u krvi nastaju kod oboljenja jetre (heptatitis, ciroza), akutne i kronične infekcije, autoimune bolesti, kod plazmocitoma, Waldenströmovoj makroglobulinemiji te bolesti teških lanaca"...) znaci bitni su simptomi i raznorazne druge pretrage da bi se tocno utvrdio uzrok, kao sto je acl-IgM koji onda specificno gleda samo IgM za antikardiolipinska antitijela (a npr. kod TORCH-a se isto tako gledaju specificni IgM i IgG za pojedine bakterije i viruse - poviseni IgM onda uglavnom znaci da je infekcija "svjeza" a IgG da je bila u proslosti)

Ako se ne varam,vikki..ti si pisala da si imala endometriozu-cistu koja je odklonjena...sto ne znaci da endometrioza kao kronicna upala jos uvijek ne djeluje u organizmu....

SRETNO cure!!!! :love: ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

lila_mk
12.08.2008., 16:22
hvala cure probacu , ( kad im kazem na engleskom mozda ce i da razume :lol: ..........)

vikki
13.08.2008., 11:10
Ako se ne varam,vikki..ti si pisala da si imala endometriozu-cistu koja je odklonjena...sto ne znaci da endometrioza kao kronicna upala jos uvijek ne djeluje u organizmu....

Tako nekako sam i ja mislila, ako je bolest kronična, i još je smatraju autoimunom, stalno ću imati povišene razine antitijela... No, ja bih tako voljela da mi tkogod od doktora kod kojih idem to objasni/potvrdi, ali svi sliježu ramenima. Na otpusnom mi napišu da je uzrok pobačaja APS, na kontroli drugi dr. kaže da to nije APS sa sigurnošću, nego tek graničan slučaj (budući da je LAC negativan), a treći da povišen aCl nema veze ni sa čim :x

lilium
13.08.2008., 11:24
vikki :love:
ovo podrucje je vjecno žongliranje s vjerojatnoscu i statistikama, ponekad mi se cini da pokusavamo rijesiti m jednandzbi s n nepoznanica gdje je n puno veci od m i bome nije sve tu linerano... na "ulazu" bi trebalo pisati Oboruzajte se maksimalnim strpljenjem i upornoscu vi koji ovdje ulazite...

vikki
13.08.2008., 11:50
Točno. Ja sam malo oguglala već, nekom inercijom sve to radim, ne nadajući se da će mi netko podastrijeti konačan odgovor.
Koje sve pretrage zapravo ulaze u testove trombofilije? Proteini C i S i još???

lilium
13.08.2008., 13:41
Za ove nase probleme s habitualnim pobacajima znaju dati: mali koagulogram (PV, APTV), Antithrombin III, protein C, protein S, Factor V Leiden mutacija(R506Q), Prothrombin II mutacija (G20210A), MTHFR C677T mutacija, razina homocisteina; a u novije vrijeme dio cura radi i PAI-1 4G/5G polimorfizam i ACE I/D polimorfizam (ova 2 zadnja faktora izgleda da ometaju i implantaciju; postoji i pretraga razina PAI-1, razina ACE no oni daju trenutnu razinu a ne i genetske skolnosti, mislim da je bolje prvo saznati genetiku), Petrova opet radi i tromboelastografiju (analiza ponasanja pune krvi a ne pojedinog faktora)

Postoji tu jos puno pretraga koje odredjuju razine pojedinih koagulacijskih faktora, neki od tih faktora razrjedjuju, drugi zgusnjavaju (a i u trudnoci se slika mijenja) .... evo slikovito:
http://www.erpocketbooks.com/teaching-images/coagulation-cascade/ (ova shema ne ostavlja dobar umjetnicki dojam, no mom tehnickom umu je najpreglednija i vidi se sto zgusnjava, sto razrjedjuje i koji su efekti lijekova)
http://www.sapphirebioscience.com/images/wallcharts/abcam_blood_coagulation_cascade_detail.jpg

vikki
13.08.2008., 13:49
Txs :heart: Vidim da još moram puno učiti.

lilium
13.08.2008., 15:18
Kad smo kod ucenja, ovo je dobro slozeno:
http://www.setma.com/article.cfm?ID=330
zapravo citava ta serija clanaka je interesantna.

bebomanka
13.08.2008., 16:39
Evo i mene opet k vama..
Kao sto ste mozda vidjele na temi koju sam otvorila sto se tice Fragmina,muce me nedoumice sto dalje...
Imunoloski nalaz je navodno ok.(vadila ga neposredno prije trudnoce)ali se bojim prestati sa fragminom jer sam ipak jedino sa njim uspjela ostati T.a i moj tata je imao trombozu-dijabeticar pa i po tome imam nasljednu sklonost trombofiliji.

Evo nalaza pa ako koja od vas ima komentar, bila bi zahvalna!

-------------------------------
Na kraju svega pise da nemam genetskog defekta za faktor V i II (Leiden Mutation und Prothrombin Polymorphismus G20210A)

Nalaz:
Krvna slika:

Eritrociti-broj 4.0 T/L.(4.1-5.1)
Hemoglobin: 11.3 g/dl (12.0-16.0)
Hematokrit: 34.1 (36-4
MCV: 84.4 fl (80-96)
MCH: 28.0 pg (28.0-33.0)
MCHC: 33.1 g/dl (33.0-36.0)
Leukociti: 6.96 G/L. (3.50-9.80)
Trombociti: 252 G/L (140-400)
__________________________________________________ ___________

Koagulacija:

PZ:114% (70-130)
PTT:27 sekundi (26-40)
Fibrinogen:447 mg/dl (150-450)
AT-III: 89% (80-120)
D-Dimer: 0.21 mg/ I FEU (<0.50)
ProC-GLOBAL: 0.91 Ratio (>0.80)
APC-Resistenz: 0,91 Ratio (>0.70)
Protein C: 135% (70-140)
Protein S: 86% (58-128)
freies Protein S: 109% (58-130)
Faktor VIII: 134.9% (50.0-149.0)
Lupus Antikoagulans 1: 36.99 sekundi (34-44)
Cardiolipin-AK-IgG: <10 Units/ml (<10)
Cardiolipin-AK-IgM: <7 Units/ml (<7)
Homocystein: 5.32 µmol/l (6.00-12.00)

Dijagnoza:Leichte normocytäre normochrome Anämie
Polyvalente Allergie

lilium
13.08.2008., 16:59
bebomanka,
dok ne dobijes misljenja doktora, sto se tice koagulacije od stvari koje ti do sada nisu provjerili - mozda ne bi bilo zgorega provjeriti PAI-1 4G/5G polimorfizam - on moze ukazati na genetske sklonosti trombofiliji (samu razinu PAI-1 sada nema smisla provjeravati jer si na heparinu a i trudnoca ga moze modificirati), koliko vidim od ovih gornjih pretraga nisi radila ni ACE I/D polimorfizam (njega u kombinacij s PAI-1 znaju optuziti da ometa implantaciju, no ne znam da li imaju dokaza da smeta i trudnoci)

takodjer vidi sa doktoricom da ti redvno provjeravaju "gustocu" krvi i vremena zgrusavanja (PT, PTT) s obzirom da si na terapiji (znam da pacijeti na marivarinu redovno moraju provjeravati stanje razrijedjenosti)

i dobro je piti folnu, b12 i b6 (za odrzavati homocistein niskim, protiv eventualne anemije i za bolje stanje zila)

bebomanka
13.08.2008., 17:28
lilium folnu,B6 i B12 uzimam dovoljno a trombocite mi ginicka provjerava svaka 4 tjedna. Sutra cu dobiti zadnji nalaz..
Do sada je navodno uvijek bilo ok.
Ove ostale vrijednosti cu svakako pokusat izvaditi...hvala ti,srce si!! :heart: :*

lilium
13.08.2008., 17:33
Odgooglah na brzinu i za ACE I/D, izgleda da i tu postoji korelacija: "Low-Molecular-Weight Heparin Lowers the Recurrence Rate of Preeclampsia and Restores the Physiological Vascular Changes in Angiotensin-Converting Enzyme DD Women"

Clanak: http://hyper.ahajournals.org/cgi/content/full/45/1/86

bebomanka
13.08.2008., 18:30
lilium vrlo zanimljiv clanak :*
Spremila sam ga pa cu jos prostudirati detaljnije sa MM jer neke stvari bas i ne mogu 100% povezati koliko mi fali znanje engleskog od kada sam na njemackom govornom podrucju.. :(

nabla
13.08.2008., 20:15
Lilium, da li se ACE I/D polimorfizam radi u HR?

nabla
13.08.2008., 20:16
Lilium, da li se ACE I/D polimorfizam radi u HR?

lilium
14.08.2008., 10:01
bebomanka :love: sve to primi informativno

nabla,
koliko sam istrazila ACE mutacije (mutacije u genu angiotenzin-konvertirajuceg enzima) se rade u Zagrebu na Rebru, u Vinogradskoj, sjecam se da je i jedna cura iz Splita to radila da li u Splitu ili Zg e to ne znam.

nabla
14.08.2008., 14:17
Da li znas mozda da li se zakazuje za pretrage ili moze da se nenajavljeno bane i plati. Razmisljala sam da skocim do Zgb i proverim ujedno i PAI. Rikikiki mi je rekla da je PAI negde oko 200 i kusur EUR-a. Pretpostavljam da i ova analiza slicno kosta?

vikki
14.08.2008., 14:25
U principu se na Rebru unatrag par mjeseci naručuje. Mislim da može bez uputnice, na plaćanje (postoji cjenik na netu, čini mi se), ali ne znam može li se banuti ili samo uz prethodno naručivanje.
:)

nabla
14.08.2008., 15:32
Thx, Lilium i Vikki :)
Probacu ih nazvati, nisam znala da imaju sajt!

Divne ste :heart:

lilium
14.08.2008., 15:46
Nabla,
Najbolje ih nazovi i sve provjeri:

Na Rebru, od kad su uveli narucivanja zna se dosta cekati, u veljaci se ovako narucivalo:
http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?p=1487101
nadam se da nisu nesto promijenili, evo broj centrale za svaki slucaj: 01/2388-888

U Vinogradskoj se, koliko znam, moglo banuti, no isto, bolje provjeriti:
Klinicki zavod za kemiju: telefon: 37 68 280, 37 87 185
http://kbsm.netfirms.com/Zavodi/04Kem/04Kem.html
centrala bolnice: 01 37 87 111

nabla
14.08.2008., 19:39
Sta reci...srce si :heart:

Kaae
29.08.2008., 19:00
Opet ja s mojim kariogram-problemima... uhhh.

Dakle, imam zakazan termin na Rebru pocetkom devetog mjeseca. Naravno, problem je sad u - uputnici. Naime, doktorica opce prakse (pitala sam je onako usput jer sam se nasla kod nje iz sasvim drugog razloga) tvrdi da uputnicu za kariogram treba napisati moj socijalni ginekolog.

S obzirom da se isti nalazi u istoj zgradi, odsetala sam i do njega. Dragi gospodin me onako blesavo pogledao i rekao da u svojih 10 godina prakse u Hrvatskoj nije napisao niti jednu jedinu uputnicu za kariogram i da nece ni meni. Dobro, pitam, tko ce onda? Citiram: "Da je rijec o fetusu, pisao bih ja. S obzirom da niste trudni, to nije moj problem, niti problem ginekologije.

Dobro, pitam, a ciji je onda problem, odnosno tko ce me poslati na pretragu? Kaze on da ne zna - valjda doktorica opce prakse. Moje uporno objasnjavanje da moja doktorica opce prakse ima puno manje veze s porodnistvom, planiranjem obitelji i bilo cime nije urodilo plodom. Dobro da me nije izbacio iz ordinacije.

Vratila sam se doktorici opce prakse koja, opet, ponavlja da bi on to trebao napisati (savjetuju mi da nazovem Rebro i pitam ciju uputnicu trebam donijeti - za sad samo znam, a potvrdili su mi i na Rebru, da je u redu da bude samo na moje ime i da njoj pise 'za oba partnera'). Ako bas nikako nece ici, onda, kaze opca praksa, bi trebala otici mom privatnom ginekologu da napise par rijeci pa da ona pokusa pravdati izdavanje uputnice za nesto sto uopce nije u njezinoj nadleznosti.

Nisam ni u kakvom postupku potmognute oplodnje, niti imam bilo kakvih drugih, barem zasad otkrivenih problema s zacecem, ali MD ima kongenitalnu neuromuskularnu atrofiju i/ili misicnu distrofiju i - nije nam svejedno. Zeljeli bismo barem donekle znati u sto se, eventualno, upustamo. Moj privatni ginekolog predlozio je kariogram.

Zna li netko, sto mi je sad ciniti? Kome se trebam obratiti? Ako nije socijalni ginekolog zaduzen za probleme vezane uz reprodukciju, tko je? Nije valjda zubar.... =/

Pregled na Rebru zakazan je za 08.09. i jako mi je vazno da ovo do na vrijeme rijesim.. MD ostaje u Hrvatskoj opet samo mjesec dana.

Hvala!

uporna
29.08.2008., 20:12
Kaae, u Hrvatskoj u pravillu se uputnica daje nakon 3 spontana i teško ju je dobiti ovako (žalosna istina). Obzirom na dijagnozu supruga mislim da bi prema preporuci privatnog ginekologa (napismenoj) trebalo probati kod doktora opće prakse tvog supruga i na njoj napisati oba partnera jer ipak postoji opravdana sumnja zbog njegove dijagnoze.
Da te upozorim ako nemaš dopunsko osiguranje jako je velika participacija.
Meni je moj socijalni gin. napisao uputnicu tek kada sam mu donjela napisano od dr. Duića iz Merkura popis kilometarski, a prije toga mi je rekao kad budem imala 3 spontana a tada mi je dugogodišnji problem bio uopće i ostati trudna. Ta je pretraga strahovito skupa pa se zato doktori loptaju međusobno tko će ti napisati.
U svakom slučaju sretno.

Kaae
29.08.2008., 20:44
Hvala, uporna!

Rekla mi je doktorica opce prakse da je skupo i nije bas u njezinoj nadleznosti pa mi ne moze samo tako napisati. Ali valjda bude, ako nista ne upali kod socijalnog ginica (prema ovome sto si mi rekla, to bi stvarno ginic i trebao napisati?), ako joj donesem nesto napismeno od privatnog ginekologa.

Sto se mene tice, imam dodatno osiguranje. MD uopce nije hrvatski drzavljanin pa bi mi nekako sve to skupa leglo da ide preko mene.. Sto se zdravstva tice, naravno da je ovo samo jedna od bezbroj prica u nizu i vjerojatno ni priblizno jedna od najgorih. Ako sve propadne, barem ce se nekom drugom osloboditi termin za koji dan. =/

Kaae
29.08.2008., 23:17
Eto, kad nesto krene krivim putem.. jednostavno krene krivim putem. Ili su se zvijezde mozda poklopile pa je sve ispalo bas kako treba.

Sve u svemu, u samo par sati sam doznala da ionako necemo moci na kariogram u terminu kojeg imamo dogovorenog. Mozda ce, kad se pojavi nova prilika, biti lakse doci i do uputnice... (ako nekom treba termin za kariogram, rado ustupam svoj - javite mi na PP tako da ga ne otkazem).

skandy
30.08.2008., 01:09
Mi smo bili na kariogramu na Rebru u srijedu.(nakon dva spontana).Na zidu kod sestre ima cjenik na kojem lijepo piše da kariogram za jednu osobu preko HZZO košta 1600 kn.Mi nismo platili ništa jer smo imali šifre za sterilitet,a za svaki slučaj napravila sam si i dopunsko osiguranje.

mačkulina
31.08.2008., 10:27
a u novije vrijeme dio cura radi i PAI-1 4G/5G polimorfizam i ACE I/D polimorfizam (ova 2 zadnja faktora izgleda da ometaju i implantaciju; postoji i pretraga razina PAI-1, razina ACE no oni daju trenutnu razinu a ne i genetske skolnosti, mislim da je bolje prvo saznati genetiku), Petrova opet radi i tromboelastografiju (analiza ponasanja pune krvi a ne pojedinog faktora)

možeš li mi objasniti što je ometanje implatacije onako 'po Vuku'

ACE I/D - kakva je to pretraga? milsim da si mi o njoj pričala. Je li to povezano sa trombozom te da li i to radi samo Rebro?

mačkulina
31.08.2008., 10:28
drage moje,

Evo sutra je 01.09. i od sutra u Breyeru rade pretragu Homosticeina. Ja planiram sutra ići provjeriti Homosticein, Folnu u krvi i B12.

U srijedu sam naručena kod profesora Đelmiša a u ponedeljak kod Hematologa

Držite mi palčeve

sretna35
31.08.2008., 10:32
mačkulina držim palčeve, naravno, i jedno pitanjce kako si uspjela promijeniti nick, i ja bih to rado

mačkulina
31.08.2008., 10:45
morala sam.

postojale su dvije modesty i modaratorica mi je rekla da ih zbunjujemo.. bzirom da sma ja novija a druga modesti stariji član... ja sam onda promijenila nik.

pokušaj se javiti moderatoru

ZO
31.08.2008., 21:31
mačkulina ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ za nalaze, sretno

vikki
01.09.2008., 09:25
Mačkulina :) , kako si se naručila kod hematologa, tj. zbog kakve dijagnoze? Jesi li imala problema s koagulacijom ili ovako, preventivno? Treba li imati već neke nalaze kad mu dođeš?I tko ti je dao uputnicu, soc. ginić ili dr. opće prakse?
Meni su savjetovali (neki) da odem zbog APS-a, a neki doktori misle da nema svrhe... :/

Cvita
02.09.2008., 09:34
Gotovi su mi nalazi na antitijela stitnjace.

anti-Tg = 209,3 U/ml (NEG do 75 U/ml)
MS-AT = 2492,7 U/ml (NEG do 15 U/ml)

Ovo izgleda uzasno. Anti-Tg mi je 3 puta visi od dozvoljenog, a MS-AT 166 puta!

Zna li netko nesto o ovome? :(

vikki
02.09.2008., 09:48
Cvita, evo, kopiram nešto o tome:
"Povišena vrijednost MS-At (protutijela na štitnjaču) upućuju na, u budućnosti, moguć poremećaj rada štitnjače pa su potrebne kontrole T4 i TSH."

http://www.poliklinika-stela.hr/Antitiroglobulinska_antitijela_anti-Tg.html

A jesu li ti vrijednosti T3, T4 i TSH inače uredne?

vikki
02.09.2008., 09:54
I ovo kopiram: "Nema veze što su protutijela povišena. Ona samo govore da se sa štitnjačom nešto zbiva, ali dok je TSH uredan s naše strane (liječnik) nema potrebe za terapijom. Neki ljudi prožive cijeli život s povišenim protutijelima i urednom funkcijom štitnjače. Potrebne su samo češće kontrole T4 i TSH."

tiki_a
02.09.2008., 11:21
I moja su jako povišena i zato sam ponovila nalaz TSH, prvo je bio 1,5 i nakon 4 mjeseca 0,8 tako nekako. Znači ako TSH ne divlja antitijela se mogu zanemariti, ali treba ih kontrolirati.

vikki
02.09.2008., 11:29
I moja su jako povišena i zato sam ponovila nalaz TSH, prvo je bio 1,5 i nakon 4 mjeseca 0,8 tako nekako. Znači ako TSH ne divlja antitijela se mogu zanemariti, ali treba ih kontrolirati.

Upravo tako! Malo sam čitala, na Pliva-zdravlje, pitanja/odgovori, preporuka je kod povišenih antitijela na štitnjaču uglavnom redovita kontrola (svaka 3, 4 mjeseca), ali nikakva terapija nije potrebna dok su T3, T4 i TSH uredni.

Cvita
02.09.2008., 13:11
Hvala, vikki i tiki_a. :* :*
TSH sam vadila, cini mi se, samo jednom (prije 4-5 godina) i bio je u granicama normale. Svakako cu traziti novu uputnicu za T3, T4 i TSH.
Sto mislite, mogu li ova antitijela biti razlog izostanka implantacije?

vikki
02.09.2008., 13:20
Evo jedan link o imunološkim razlozima za neuspjeh implantacije, spominju se i antitjela na štitnjaču. :*

http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=184&Tekst2ID=185&Show=1973

tiki_a
02.09.2008., 13:22
Cvita, meni je dr. kod kojeg sam bila na pregledu štitnjače rekao da koristim najmanju dozu euthiroksa, ali meni se to nije sviđalo jer osim antitijela hormoni su mi ok i srećom moj IVF dr. je rekao da ih u postupku ne pijem. Samo nebo zna da li antitijela imaju veze s implantacijom :? ...Bilo bi dobro kad bi se javile sve cure koje imaju puno transfera dobrih embrija iza sebe, a implantacije nikad nema. Pa da vidimo da li nas većina ima povišena antitijela.

mačkulina
02.09.2008., 18:57
Mačkulina :) , kako si se naručila kod hematologa, tj. zbog kakve dijagnoze?

Dijagnoza fetus mors in utero.Grav 27 tjedana

Jesi li imala problema s koagulacijom ili ovako, preventivno? ?

MTHFR - Heterozigot i PAI - homozigot. Pa se idem dogovoriti oko uzimanja niskomolekularnog heparina od 6 tjedna trudnoće

Treba li imati već neke nalaze kad mu dođeš?

Ja sam imala kompletnu obradu sa Rebra

I tko ti je dao uputnicu, soc. ginić ili dr. opće prakse?

Doktor opće prakse

Meni su savjetovali (neki) da odem zbog APS-a, a neki doktori misle da nema svrhe... :/
a što je PAS i kako ti on može djelovati na trudnoću?[/quote]

vikki
03.09.2008., 09:24
a što je PAS i kako ti on može djelovati na trudnoću?

APS - antifosfolipidni sindrom, navodno može biti uzrokom ponovljenih spontanih (problemi sa zgrušavanjem krvi, cirkulacijom). Ima nekoliko parametara za dokazivanje prisustva antifosfolipidnih antitijela: LAC (lupus antikoagulant) i aCl-IgM (antikardiolipnskia antitijela). Meni je povišen samo aCl-IgM (i to konstantno jako pozitivan) i prije tri mjeseca nakon missed abortiona i kiretaže rekli su da je to uzrok. Na kontroli u Petrovoj dr. Z. je rekao da ne misli da je isključivo to uzrok, da to nije APS, nego tek granični slučaj, a dr. Š. koja me sad vodi (Petrova) rekla je da to nema veze, da uopće nije APS kad je povišen samo jedan parametar. Sad ti znaj.
Uglavnom, radila sam prekoncepcijsku, čekam još neke nalaze, a ovisno o nalazima možda onda odem hematologu.

Evo dva linka o APS-u.

http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=184&Tekst2ID=185&Show=2149
http://www.poliklinika-harni.hr/teme1.asp?id=133

uporna
03.09.2008., 22:55
...Bilo bi dobro kad bi se javile sve cure koje imaju puno transfera dobrih embrija iza sebe, a implantacije nikad nema. Pa da vidimo da li nas većina ima povišena antitijela.

Evo ja ću ovaj mjesec imati nove nalaze pa ću se javiti sa njima a spadam u one koje su imale puno transfera dobrih embrija a da nije dolazilo do implantacije do prošle godine kada smo uključili heparin i aspirin.

fritulica1
03.09.2008., 23:21
Samo nebo zna da li antitijela imaju veze s implantacijom ...Bilo bi dobro kad bi se javile sve cure koje imaju puno transfera dobrih embrija iza sebe, a implantacije nikad nema. Pa da vidimo da li nas većina ima povišena antitijela.

Evo me. 5 ET-ova, samo jednom je embrij bio zadovoljavajući ostali su ocijenjeni kao dobri, nikad implantacije nije bilo. Imam povišen TSH i antitijela, pijem Euthyrox 50 mg, a kroz sljedeći postupak bih tako rado nešto mijenjala, jer imam osjećaj da u imunologiji leži problem. Muka mi je sad od svih imunoloških pretraga, ali očito me to čeka. Ipak bih najrađe preventivno već u sljedećem postupku koristila heparin ili makar dex, a ovisno o rezultatima pretraga, razmišljam i o IVIG-u...

fritulica1
03.09.2008., 23:26
Samo nebo zna da li antitijela imaju veze s implantacijom
Mislim da imaju.
Evo ti jedan link: imunologija i implantacija (http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=184&Tekst2ID=185&Show=1973)

mačkulina
04.09.2008., 08:03
evo mene od Đelmiša.

Jučer bila. Taj doktor je zaista blag, uljudan i susretljiv. Od dva fascikla nalaza i pretraga iz prve trudnoće uzeo je ciljano samo tri (ostale nije htio gledati). Čitao šutio i rekao: vama je beba zaostajala u razvoju... vi imate koagulacijski poremećčaj koji se manifestaira jako u trudnoći.

Ostanite trudni, na kućnom testu kada vam se pokaže plus odmah kontrolirajte Betu HCG i onda dolazite k nama.
Hospitalizirati će vas se i odrediti terapija niskomolekularnim heparinom kojega ćete si davati sama svaki dan u nadkoljenicu.
Dolaziti ćete često u bolnicu na pretrage krvi i eto... budite sretni da je vaš problem nađen.

Uglavnom...eto. Zaista jedan doktor koji zna ovaj posao.

U ponedeljak idem k Hematologu na Rebro po hrpu nalaza oko krvi na koje me je on prije mjesec dana nanovo poslao.

Lilium.... ima li kod tebe što novog?

javi se

tiki_a
04.09.2008., 19:55
fritulica, vidjela sam taj link, ali sam možda bila malo površna jer spominju se antitijela APA i ATA, a meni je povišeno Anti TPO iako ne znam da li je to jedan od spomenutih. Ako nije, APA i ATA ću napraviti možda već sutra u privatnom lab-u. Ti si trebala skoro ponoviti hormone? Napravila to ili...?

uporna, znam da ti je lijepo uspjevalo biti T, ali zar ni jednom prije heparina nije došlo do implantacije? :shock:

IVIG-a se ja malo bojim :/

tiki_a
04.09.2008., 20:04
Totalno me zbunjuje saznanje da antitijela možemo zanemariti ako TSH bude ok, međutim da li se tu mislilo i na žene koje žele biti T? Taman me nešto umiri kad ....
Moram priznati jednu stvar, kad sam bila kod dr. T. na kontroli, usput je spomenuo, vidjevši moje hormone, "tu će vjerojatno trebati heparin"...(inače sam kod dr. Š., a on nije vidio problem u tome).

fritulica1
04.09.2008., 20:43
fritulica, vidjela sam taj link, ali sam možda bila malo površna jer spominju se antitijela APA i ATA, a meni je povišeno Anti TPO iako ne znam da li je to jedan od spomenutih. Ako nije, APA i ATA ću napraviti možda već sutra u privatnom lab-u. Ti si trebala skoro ponoviti hormone? Napravila to ili...?

Čekaj, sad više ni ja ništa ne kužim... Mislim da ta APA antitijela nisu at. štitnjače. A to ATA bi trebalo biti isto što i anti TPO, ili? Jer kad sam išla u Breyer, rekla sam im da osim anti TPO želim iskontrolirati i dr. antitijela štitnjače pa mi je žena još dodala anti-Tg, i rekla da je to - to. :?

Ja sam krv vadila prije nekih 8 dana i danas sam zvala da vidim je li stigao nalaz, a žena mi je rekla da ih zovem za 2 tjedna :shock: jer bi tada trebao stići. Mislim da ću na kraju ipak i ja otići u privatni labos jer su mi se nešto mrštili na antitijela, kao ne znaju oni radi li se to u Puli, gdje šalju uzorak na analizu. :/ Uh, blago vama u Zagrebu.

IVIG-a se ja malo bojim Ma i ja isto, nadam se da mi neće trebati.

Moram priznati jednu stvar, kad sam bila kod dr. T. na kontroli, usput je spomenuo, vidjevši moje hormone, "tu će vjerojatno trebati heparin"...(inače sam kod dr. Š., a on nije vidio problem u tome).

Tiki-a, ja bih na tvom mjestu poslušala dr. T. ( s obz. da si stvarno prošla puno ET-ova dobrih embrija i s obz. na povišena antitijela), (pogledaj slučaj uporne i Bebomanke).

Zapravo, mene zanima, možemo li mi s povišenim antitijelima (i nakon dosta ET-ova) preventivno dobiti terapiju heparinom tijekom postupka (i eventualno dex-om?) Mislim, što možemo izgubiti? Tj. zašto ne probati, ta jednoličnost bez promjena u nizu postupaka me ubija u pojam.

bibi33
05.09.2008., 11:00
Totalno me zbunjuje saznanje da antitijela možemo zanemariti ako TSH bude ok, međutim da li se tu mislilo i na žene koje žele biti T? Taman me nešto umiri kad ....

tiki, koje točno hormone ti je gledao?

tiki_a
05.09.2008., 12:12
fritulica hvala :love: ...Žao mi je što tako dugo moraš čekati nalaz.
bibi33, da ne bih pogriješila, javim se kad stignem s posla jer nemam nalaze kod sebe.

tiki_a
05.09.2008., 19:24
bibi33, dr. Lacić mi je gledao slijedeće hormone, koji su kod mene 20.2.08. bili ovakvi:

TSH = 1,54 (ref. vr. 0,27-4,20)
T4 = 104,2 (ref. vr. 66-181)
T3 = 1,73 (ref. vr. 1,3-3,1)
Anti-Tg = 848,0 (ref. vr. 0-115) :shock:
Anti-TPO = manje od 5 (ref. vr. 0-34)

Nalaz sam sama ponovila 25.7.08.:

TSH = 0,65
T4 = 82
T3 = 1,5
Anti-Tg (antit. na tiroglobulin) = 922,2 :shock: :shock:
Anti-TPO = manje od 5

Ako netko zna koja antitijela se još mogu provjeriti? Thank's!

lilium
05.09.2008., 20:30
možeš li mi objasniti što je ometanje implatacije onako 'po Vuku'
ACE I/D - kakva je to pretraga? milsim da si mi o njoj pričala. Je li to povezano sa trombozom te da li i to radi samo Rebro?

mačkulina,
Drago mi je da imas plan za dalje!
Kakvi su nalazi iz Brayera?
Sorry, sto ranije nisam odgovarala (napokon sam ulovila jedan tjedan g.o.) Evo na brzinu:
Ometenje implantacije znaci da se oplodjeno jajasce ne uspijeva dobro ugnijezditi u maternici, pa se smatra da zbog toga ni ne dolazi do trudnoce ili se ona rano gubi. Jedan od razloga za to moze biti u tome da “podloga” u maternici (endometrij) nije zadovoljavajuce kvalitete jer npr.hormonalni sastav nije bio dobar, no neki noviji radovi ukazuju i na to da PAI-4G polimorfizam u kombinaciji s ACE D/D izgleda isto mogu smetati implantaciji jer ometaju fino podesavanje koagulacijskih parametara koje je tu potreno (balans izmedju fibrinolize i koagulacije). U novije vrijeme se te dvije pretrage preporucuju i habitualkama.
Njihovo djelovanje je slijedece:
- Visok PAI-1 (na mogucu sklonost ukazuje PAI-1 4G/4G ) ometa fibrinolizu (to je proces “otapanja” fibrina koji je produkt koagulacije) pa to ima za posljedicu nakupljanje fibrina.
- Poviseni ACE - “angiotensin-converting enzyme” ( na mogucu sklonost ukazuje ACE D/D) izgleda ima za posljedicu pojacano stezanje krvnih zila (kako to strucno kazu povecava produkciju vasopresora i reducira poluzivot vasodilatora) sto ima za posljedicu i sklonost povisenom krvnom tlaku , a moze ukazivati i na sklonost srcanim bolestima.
- Kada se dese u kombinaciji poviseni PAI-1 i poviseni ACE onda to izgleda moze imati efekt jos jaceg povisenja PAI-1 i jos jaceg nakupljanja fibrina. Terapija je koliko vidim niskomolekularni heparin.
Koliko sam pronasla ACE I/D polimorfizam kod nas rade Rebro i Vinogradska. Tu sam za daljnju diskusiju. :love:

tiki_a, ne znam za druga antitijela.

uporna
05.09.2008., 21:53
uporna, znam da ti je lijepo uspjevalo biti T, ali zar ni jednom prije heparina nije došlo do implantacije? :shock:
:/

1. trudnoća AIH bez ikakve terapije još 2003. godine
2. prošle godine uz aspirin, decortin od početka, a od pozitivne bete i fragmin
3. ove godine od početka aspirin i fragmin (duplo veća doza od prošlog puta) i euthyrox.

Ja ne znam zašto kod mene uvjek u istom periodu dođe do krvarenja i spontanog. U čemu je kvaka? Moram strogo mirovati, da li se implantira ne nepovoljnom mjestu-slabije prokrvljenom ili je to sve loša sreća?
Ne znam ali sam odlučila da ovaj put mora uspjeti do kraja pa makar se ne digla 9 mjeseci iz kreveta.

fatamorgana
05.09.2008., 22:01
jao jao meni :shock: , rekoh da malo virnem da vidim šta se ovdje piše i dešava kad ono, šok, tek sad znam da ama baš ništa ne znam. Ja ljudi moji ništa od tih nalaza nisam radila, ama baš ništa. Ne znam ni kako se to zove :(

mačkulina
06.09.2008., 10:04
mačkulina,
Drago mi je da imas plan za dalje!
Kakvi su nalazi iz Brayera?

Ovako, Folna i B 12 su u granicama normale a homosticein još nisam dobila jer se navodno pretraga šalje u Njemačku i čeka nalaz po 10 tak dana.

Javim kada dođe

Sorry, sto ranije nisam odgovarala (napokon sam ulovila jedan tjedan g.o.) Evo na brzinu:
Ometenje implantacije znaci da se oplodjeno jajasce ne uspijeva dobro ugnijezditi u maternici, pa se smatra da zbog toga ni ne dolazi do trudnoce ili se ona rano gubi. Jedan od razloga za to moze biti u tome da “podloga” u maternici (endometrij) nije zadovoljavajuce kvalitete jer npr.hormonalni sastav nije bio dobar, no neki noviji radovi ukazuju i na to da PAI-4G polimorfizam u kombinaciji s ACE D/D izgleda isto mogu smetati implantaciji jer ometaju fino podesavanje koagulacijskih parametara koje je tu potreno (balans izmedju fibrinolize i koagulacije). U novije vrijeme se te dvije pretrage preporucuju i habitualkama.
Njihovo djelovanje je slijedece:
- Visok PAI-1 (na mogucu sklonost ukazuje PAI-1 4G/4G ) ometa fibrinolizu (to je proces “otapanja” fibrina koji je produkt koagulacije) pa to ima za posljedicu nakupljanje fibrina.
- Poviseni ACE - “angiotensin-converting enzyme” ( na mogucu sklonost ukazuje ACE D/D) izgleda ima za posljedicu pojacano stezanje krvnih zila (kako to strucno kazu povecava produkciju vasopresora i reducira poluzivot vasodilatora) sto ima za posljedicu i sklonost povisenom krvnom tlaku , a moze ukazivati i na sklonost srcanim bolestima.
- Kada se dese u kombinaciji poviseni PAI-1 i poviseni ACE onda to izgleda moze imati efekt jos jaceg povisenja PAI-1 i jos jaceg nakupljanja fibrina. Terapija je koliko vidim niskomolekularni heparin.
Koliko sam pronasla ACE I/D polimorfizam kod nas rade Rebro i Vinogradska. Tu sam za daljnju diskusiju. :love:
[quote]

Hm....misliš da bih i to trebala provjeriti????

lilium...sjećaš se kada sam ti dala onaj broj za PVT kod doktora?! Odi tamo, divan i susretljiv čovjek.

Ajd da odemo na kavu pa se ispričamo.

Može?

tiki_a
06.09.2008., 10:36
jao jao meni :shock: , rekoh da malo virnem da vidim šta se ovdje piše i dešava kad ono, šok, tek sad znam da ama baš ništa ne znam. Ja ljudi moji ništa od tih nalaza nisam radila, ama baš ništa. Ne znam ni kako se to zove :(

Draga moja fatamorgana, još davno sam mislila...eto sad sve znam što mi je potrebno...a gledaj me sad, zapravo sam na tu temu na samom početku, napravila samo najosnovnije pretrage. To i tebi preporučam za start jer te su stvari korisne bez obzira na postupak.

uporna, nisam još virnula na netu, fragmin je zapravo heparin?

lilium puno ti hvala :love:

bibi33
06.09.2008., 11:54
hvala ti tiki na info, na žalost, za daljnje pretrage ne znam

lilium
06.09.2008., 13:10
mačkulina,
dobro za folnu i B12! trebao bi i homocistein biti dobar!
sto se ACE i trudnoce tice biti ces na heparinu pa mislim da je to za trudnocu pod kontrolom, no buduci da znas da si PAI-1 4G homozigot preventivno ne bi bilo lose znati i status ACE polimorfizma, narocito ako si ti ili netko u familiji skloniji povisenom tlaku.
Spremam se na malu turu po nasim zdravstvenim institucijama, obavezno cu otici, hvala ti!
I ja sam za to da se nadjemo i ispricamo :love:

uporna,
ma nevolja je sto je nemoguce odrediti da li je svaki puta bila ista stvar ili se nesto drugo pomotalo, i strucnjaci za habitualne pobacaje kazu da svaki puta moze biti i neki drugi uzrok, od slucajne kromosomske greske nadalje, no naravno da moze biti i nesto sistematsko.
sjecam se da si nosila uzorak za karogoram, da li je uspio?
Sto se mirovanja tice, znam zene koje su sigurne da im je mirovanje pomoglo, ja osobno nisam entuzijasta, probala i to, samo sam se sva ukocila i niti taj put nije bilo dobro, no to je moja prica... do sada sam uvijek gubila tiho, bez kapi krvi.

tiki_a,
kako se uporna ne javlja - da fragmin je heparin i to niskomolekularni

fatamorgana,
nemoj se samo sada jos i s ovim zamarati. statisticki gledano sigurno preko 99% zena s koagulacijom i imunologijom nema problema, pa je opci stav (i u svijetu, ne samo kod nas) da se pretrage rade u prosjeku tek nakon 3 pobacaja ili kod idiopatske neplodnosti, no neke opce pretrage tipa opce krvne slike, PV, APTV trombociti ... svakako da je zbog opceg zdravlja dobro imati

:* svima!

tiki_a
06.09.2008., 15:50
lilium korisnih li informacija od tebe, hvala! :heart:

zubica
06.09.2008., 15:52
Prije svega pozdrav curke moje drage!

Patim od kroničnog nedostatka vremena, pa oprostite što upadam ko' padobranac.

Pridružujem se klubu fritulice1 i tiki-a.
Iza mene je također 5 ET, embriji dobre kvalitete, i niti jedna implatacija. Do sad sam izbjegavala temu imunologije u nadi da mi neće trebati, al nisam ja te sreće.
Ovih dana ću kontrolirati hormone i štitnjaču, pa ako mi možete savjetovati šta bi još od imuno pretraga bilo dobro napraviti.
Koliko sam shvatila APA, ATA i NK ili ima još nešto?

Fritulice1 vidim da spominješ Pulu, mogu li se te pretrage obaviti u Puli ili samo u Zagrebu. Može i na pp :love:

Svima :* i sretno!

tiki_a
06.09.2008., 22:41
zubica i ja sam tako razmišljala, pa to meni neće trebati...ili... sve je to tako još neistraženo... Javi se s rezultatima i sretno!

fatamorgana
07.09.2008., 01:21
Cure, hvala Vam na obraćanju. Želim da, ako Bog da, što prije riješite stvari koje Vam sprječavaju implataciju. Molim Vas, možete li mi stručno napisati kako se koji naziv tih nalaza zove da znam jer ću ja najvjerovatnije ići u privatni lab da to vadim, jer ovi socijalni doktori neće nikakve uputnice da daju.

Hvala još jednom i želim Vam uspjeh što prije :* :love: :heart:

mačkulina
07.09.2008., 08:50
Prije svega pozdrav curke moje drage!

Patim od kroničnog nedostatka vremena, pa oprostite što upadam ko' padobranac.

Pridružujem se klubu fritulice1 i tiki-a.
Iza mene je također 5 ET, embriji dobre kvalitete, i niti jedna implatacija. Do sad sam izbjegavala temu imunologije u nadi da mi neće trebati, al nisam ja te sreće.
Ovih dana ću kontrolirati hormone i štitnjaču, pa ako mi možete savjetovati šta bi još od imuno pretraga bilo dobro napraviti.
Koliko sam shvatila APA, ATA i NK ili ima još nešto?

Svima :* i sretno!

Žao mi je draga moja...

Što je ET?

Jesi li zvala Breyer ili Rebro.

mačkulina
07.09.2008., 08:54
Cure drage mogu ja vas nešt pitati?

Kod kojih vi doktora idete u bolnicama (ne mislim na IVF ili Vili).

Imam osjećaj da tu fali enka karika kada vas čitam

tiki_a
07.09.2008., 11:16
mačkulina, od kada sam krenula na IVF, i ostale ginekološke parade obavljam kod istog doktora, privatno.
ET - misliš na embrio transfer?

uporna
07.09.2008., 11:55
uporna,
sjecam se da si nosila uzorak za karogoram, da li je uspio?

Da nosila sam - nalaz kariogram ženskog ploda uredan

tiki_a,
kako se uporna ne javlja - da fragmin je heparin i to niskomolekularni

:* svima!

Hvala lilium :love: [/i]

bebomanka
07.09.2008., 12:37
Cure.. :* :heart:

uporna sto znaci da si ove godine uzela heparin i aspirin od pocetka?? Mislim da mi je ostalo u sjecanju da si heparin po mom misljenju ipak trebala uzeti koji dan ranije..Od kada tocno si ga pocela pikati?

Cure ja vjerujem da je kod mene i terapija dexom i Aspirinom koje sam pila 3 mjeseca i sa Dexom prestala neposredno prije pocetka priprema za uspjesan FET a sa Aspirinom dalje nastavila isto bila od velikog znacaja.A svakako najvise ucinka pridodajem Fragminu kojega sam pocela pikati 2 dana PRIJE FET-a ili ET-a pa sve do danas....i sad kad moja ginicka u Austriji zahtjeva da prestanemo sa njim najlasnije do 22. tjedna,upitala sam dr.Radoncica za njegovo misljenje (koji mi je i predlozio pokusaj sa Fragminom) na sto mi je on odgovorio:

bine
Nivo: Jr. Member
Registriran: 05-03-2008
IP: Logged

Fragmin..
nakon sto sam uz Vas savjet da pokusam sa Fragminom pospjesiti implantaciju pri 8.IVF pokusaju koji je,nakon sto sam Vas poslusala, urodio prvi puta plodom,zeljela bih Vas pitati koliko dugo da ga jos spricam?
Moja doktorica kaze da bi trebali sa njim i sa Aspirinom100 prestati najkasnije u 22. tjednu.Mene je malo strah pa bi htjela cuti i vase misljenje..
U 15. sam tjednu trudnoce!
Znaci,uzela sam Fragmin 2500iu. dva dana prije Fet-a bez da su bilo kakvi nalazi ukazivali na potrebu za Fragminom..

Unaprijed zahvaljujem i upucujem sve pohvale Vama i Vasem timu!!
bine

12-08-2008 u 11:56 | Odgovor na post

dr. sc Erden Radončić
Nivo: Moderator
Registriran: 11-03-2008

Re: Fragmin..
vaša doktorica je donekle u pravu, i ja nerijetko držim Fragmin do 24. tjedna, i to onda kada u pravilu ne nalazim očitog razloga u laboratorijskim testovima zbog čega bih ga davao. No, kako on zaista u malim dozama ne škodi, a kako ste Vi već 8 puta išli na razne postupke, ja bih na Vašem mjestu išao s njime sve do 34 tjedna, a aspirin prekinuo oko 30-32 tjednu, zbog poznatog djelovanja na zatvaranje privremenih tokova krvi na razini srca djeteta.
Jedan od razloga što bih išao na dugo davanje je i taj, što odredjena atitijela koja čine APS mogu biti nazočna a da ih test sustav (aCL, LAC) zapravo ne detektira uopće. U tom i sličnim slučajevima, empirijsko davanje ima smisla i nerijetko se pokazalo učinkovitim, kao što je vjerojatno i kod Vas. Fragmin će osim onoga što je do sada učinio, također posješiti cirkulaciju posteljice, prevenirati mogući zastoj u rastu (isto jedan od kriterija APS-a), preeklampsiju (isto), itd.
Nuspojave koje se opisuju, poput trombocitopenije i osteoporoze, zanemarive su u odnosu na dobrobit takve terapije.

bine
Nivo: Jr. Member
Registriran: 05-03-2008

Fragmin 2.dio

Na kraju svega pise da nemam genetskog defekta za faktor V i II (Leiden Mutation und Prothrombin Polymorphismus G20210A)

Nalaz:
Krvna slika:

Eritrociti-broj 4.0 T/L.(4.1-5.1)
Hemoglobin: 11.3 g/dl (12.0-16.0)
Hematokrit: 34.1 (36-4
MCV: 84.4 fl (80-96)
MCH: 28.0 pg (28.0-33.0)
MCHC: 33.1 g/dl (33.0-36.0)
Leukociti: 6.96 G/L. (3.50-9.80)
Trombociti: 252 G/L (140-400)
__________________________________________________ ___________

Koagulacija:

PZ:114% (70-130)
PTT:27 sekundi (26-40)
Fibrinogen:447 mg/dl (150-450)
AT-III: 89% (80-120)
D-Dimer: 0.21 mg/ I FEU (<0.50)
ProC-GLOBAL: 0.91 Ratio (>0.80)
APC-Resistenz: 0,91 Ratio (>0.70)
Protein C: 135% (70-140)
Protein S: 86% (58-128)
freies Protein S: 109% (58-130)
Faktor VIII: 134.9% (50.0-149.0)
Lupus Antikoagulans 1: 36.99 sekundi (34-44)
Cardiolipin-AK-IgG: <10 Units/ml (<10)
Cardiolipin-AK-IgM: <7 Units/ml (<7)
Homocystein: 5.32 &micro;mol/l (6.00-12.00)

Dijagnoza:Leichte normocytäre normochrome Anämie
Polyvalente Allergie
Bojim se prestati sa Fragminom iz razloga sto je moj tata bio dijabeticar i imao je trombozu a i citala sam da moze doci do smrti fetusa ako posteljica nije dovoljno prokrvljena.Jos sam procitala da preko ovih rutinskih imunoloskih nalaza i ne mozemo vidjeti sva antitijela koja igraju vaznu ulogu u odrzavanju trudnoce.
Redovno kontroliram trombocite i oni su ok.
Sto da radim ?
(podsjecam da sam u 15.tjednu trudnoce koju sam uspjela realizirati uz Vasu preporuku da probam sa Fragminom iskljucivo sto on poz. utjece na adheziju blastociste..prije toga sam imala 7.neuspjelih IVF pokusaja)
Unaprijed hvala..

13-08-2008 u 13:25 | Odgovor na post

dr. sc Erden Radončić
Nivo: Moderator
Registriran: 11-03-2008

Re: Fragmin 2.dio

[Ispravljano od: dr. sc Erden Radončić dana 18-08-2008 u 10:12 GMT]

Nadam se da cete iz mog primjera izvuci neke zakljucke!~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~ :heart:

bebomanka
07.09.2008., 12:43
Apropo..vikki link ti je odlican! Tu je stvarno sve lijepo objesnjeno..
Samo da nam je jos dokuciti u cemu nasa uporna kasni..? :?

vikki
08.09.2008., 10:31
Cure drage mogu ja vas nešt pitati?

Kod kojih vi doktora idete u bolnicama (ne mislim na IVF ili Vili).

Imam osjećaj da tu fali enka karika kada vas čitam

Mačkulina, ja sam išla kod dr. Bosnić na Rebro (imunologija) jer sam imala neke imunološke "kratke spojeve" prošlog ljeta - s infektologije (Fran Mihaljević) i dermatologije (Šalata) su me poslali na Rebro na imunologiju jer je riječ kao o sistemskoj bolesti, ali je dr. Bosnić rekla da nije, već je to bio samo sindrom kroničnog umora :shock:
Ove godine se pokazalo da nije samo to, jer su se problemi ponovili i ovog ljeta, a ponovio se i missed ab u isto vrijeme otprilike.. Sada sam naručena u 10. mjesecu kod iste doktorice, ali sam dobila savjete da odem dr. Mitrović ili Morović u KBC Dubrava (također se bave imunološkim problemima).
Ne znam ni sama zapravo što bi sve još trebalo napraviti, kad skupim nalaze prekoncepcijske, otići ću dr. Duiću (Merkur, reproduktivna imunologija) da vidim što još fali.
Iskreno, sumnjam da bi svim curama koje su normalno zanijele i iznijele trudnoću svi ti nalazi bili o.k. i bojim se da se lovim za slamku.

lilium
08.09.2008., 12:05
uporna,
vibram da sa svojim lijecnicima uskoro pronadjes svoju bingo terapiju :heart:

vikki,
imunologija je takva, tesko uhvatljiva, s burstovima boljeg i goreg stanja. Takodjer, nikada necu tvrditi da je bilo kome od nas rjesenje problema 100% u tome, no vjerujem da postoji jaka veza stresa i raznoraznih zdravstvenih problema (imam tu i svojih prica, i prica meni biskih osoba koje to potvrdjuju) i da si boljom kontrolom stresa mozemo pomoci.
Bas mi je jucer paznju privukao transkript jedne americke radio-emisije "The Mind-Body Interaction in Disease", mogao bi vam biti interesantan:
http://speakingoffaith.publicradio.org/programs/2008/stress/
zena je doktor, reumatolog i bavi se interakcijama centralnog nervnog sustava i imunog sustava; ovo je vezani, meni posebno interesantan clanak:
http://speakingoffaith.publicradio.org/programs/2008/stress/mindbodyessay.shtml

fritulica1
08.09.2008., 12:28
Fritulice1 vidim da spominješ Pulu, mogu li se te pretrage obaviti u Puli ili samo u Zagrebu. Može i na pp

Šaljem PP.

Bebomanka, koliko sam skužila, ti si pred zadnji postupak dobila spomenutu terapiju, bez posebnog razloga, hoću reći, testovi analize krvi nisu pokazali potrebu za heparinom ili dex-om? Koliku dozu spomenutih lijekova si uzimala?

Meni najviše smeta što ja sama moram govoriti liječnicima da bih možda, s obz. na imuno problem (koji sam gotovo samoinicijativno otkrila), trebala odraditi i druge pretrage i dobiti dodatnu terapiju u postupku. Ono, baš se loše osjećam kad skupim hrabrosti da im tako nešto kažem, ne znam, padne mi na pamet da garant misle da im se miješam u posao ili da nešto izvolijevam, ali ja cijelo vrijeme nakupljam promašene postupke i godine uz FSH koji je već povišen... :/

I kako to ide s uputnicama? Nama naš primarni ginekolog izda uputnicu za KBC REBRO (koji točno odjel?), a mi mu moramo izdiktirati koje sve pretrage moraju biti uključene ili to mora napisati naš MPO-vac?

vikki
08.09.2008., 12:52
fritulice, uputnicu ti da tvoj prim. gin. ako smatra potrebnima te pretrage. Ako ne, možeš otići nekom gin. koji se bavi imunologijom, u Zg je to Duić ili Radončić, ili i MPO-ovac može napisati da preporučuje te pretrage. Meni više ne rade probleme kod uputnica jer imam dvije izgubljene trudnoće i dosta godina da bi odugovlačili, ali znam da su ginići neskloni davati tu masu uputnica (i mnogi smatraju da imunologija neće ništa reći na kraju).

lilium, odličan tekst! Samo sam ga preletjela (na poslu sam), morat ću poslije proučiti. Ja sam sigurna da je kod mene autoimuni problem, ali kod nas moraju proći godine da bi se potvrdila neka dijagnoza kad je o tome riječ, a ja nemam godina za čekanje i to me frustrira. Problem je i s poslom, znaš kako gledaju na izostanke, bolovanja, a za sve ti treba vremena (da ne govorim kako čovjeku koji s time nema problema ne možeš objasniti u čemu je kvaka, ljudi misle da si lud).
Jedna kolegica je rekla čak da ja to dovoljno jako ne želim pa zato ne mogu iznijeti trudnoću, jer kao sve je u glavi :evil: Da poludiš!
Komentirat ću tekst kad ga pročitam :love:

lilium
08.09.2008., 12:57
o vikki, kako te razumijem :love:

fritulica1
08.09.2008., 13:02
fritulice, uputnicu ti da tvoj prim. gin. ako smatra potrebnima te pretrage. Ako ne, možeš otići nekom gin. koji se bavi imunologijom, u Zg je to Duić ili Radončić, ili i MPO-ovac može napisati da preporučuje te pretrage. Meni više ne rade probleme kod uputnica jer imam dvije izgubljene trudnoće i dosta godina da bi odugovlačili, ali znam da su ginići neskloni davati tu masu uputnica (i mnogi smatraju da imunologija neće ništa reći na kraju).

Hvala ti vikki! :love:

Znam da dosta MPO.vaca smatra kako imunologija na kraju nista ne rijesi, ali evo, na ovim nasim stranicama ima suprotnih dokaza.

ina33
08.09.2008., 13:22
I kako to ide s uputnicama? Nama naš primarni ginekolog izda uputnicu za KBC REBRO (koji točno odjel?), a mi mu moramo izdiktirati koje sve pretrage moraju biti uključene ili to mora napisati naš MPO-vac?

Primarni ginekolog, uz preokretanje očima koje zanemariš tj. "mituzdahneš" u stilu - a vidite i mene da se mučim. On ti to piše na temelju onoga što će ti ev. napisati dr. Duić (radi i privatno) ili dr. Radončić (privat) ili, kojim čudom, tvoj "socijalni" MPO-ovac. SVa šansa je da tvoj primarni ginić za pola toga nije čuo ili, ako je čuo, misli da koje to veze ima sa cijelom pričom. Znači - ti moraš skroz pripremit teren, uz prijemčivog MPO-ovca ili ginića koji se bavi imunl. (Duić).

ina33
08.09.2008., 13:23
I ti drugi dr-ovi te moraju uputit i di se to vadi i savjetovat kako da glasi uputnica (barem je tako meni bilo).

bebomanka
08.09.2008., 13:43
Bebomanka, koliko sam skužila, ti si pred zadnji postupak dobila spomenutu terapiju, bez posebnog razloga, hoću reći, testovi analize krvi nisu pokazali potrebu za heparinom ili dex-om? Koliku dozu spomenutih lijekova si uzimala?
Da, ja sam na moj zahtjev a uz savjetovanje dr.R. dobila tu terapiju na sto je moja ginicka odmahivala rukom..Ipak,prvi put sam ostala T.na sto ona opet kaze da je cista slucajnost.. :/
Pocela sam sa Dexom 0,5 i Ass100 nesto prije stimulianog(neuspjelog) IVF-a ali ga nisam htjela prekidati vec sam ga pila 3 mjeseca.
Nakon sto niti taj zadnji stimulirani nije uspio(7.po redu),odlucila sam probati sa Fragminom 2500IU iako po nalazima nisam imala potrebe za njim.Ipak dr.R. je tvrdio da vrijedi pokusati vec iz samog razloga da imam toliko bezuspjesnih stimuliranih IVF-ova iza sebe i eto....Po njegovoj preporuci sam pocela dva dana prije FET-a i pikam ga nadalje.....Doslo je do implantacije!! I jel to sad stvarno slucajnost?!!!! :/
Ass100 isto pijem do daljnjega..

SRETNO SVIMA! :heart:

fritulica1
08.09.2008., 15:21
Primarni ginekolog, uz preokretanje očima koje zanemariš tj. "mituzdahneš" u stilu - a vidite i mene da se mučim. On ti to piše na temelju onoga što će ti ev. napisati dr. Duić (radi i privatno) ili dr. Radončić (privat) ili, kojim čudom, tvoj "socijalni" MPO-ovac. SVa šansa je da tvoj primarni ginić za pola toga nije čuo ili, ako je čuo, misli da koje to veze ima sa cijelom pričom. Znači - ti moraš skroz pripremit teren, uz prijemčivog MPO-ovca ili ginića koji se bavi imunl. (Duić).

Uh, ovo boldano mi najteže pada jer sam dosad bivala odbijena (u stilu, ma nemojte se zamarati, to vam je sve lutrija, jednom će se i vama dogodit, samo je upornost bitna itd). Ali ipak sam odlučila da ću ubuduće biti malo "neosjetljivija" na njihove odgovore i insistirati dalje dok me ne uvaže.

Ima li dr. Duić privatno neki broj na koji ga se može dobiti? Jel' on ordinira na Rebru?

ina33, hvala! :*

Bebomanka tvoj primjer ulijeva nadu tj. ja vjerujem da ipak nije sve to slučajnost. :love:

vikki
08.09.2008., 15:25
Dr. Duić radi u Merkuru, petkom prima u bolnici. Ali radi i privatno, srijedom poslijepodne, broj sam imala i ostao mi je u starom mobu, pa ako može na pp i meni, pliz, cure. :)

ina33
08.09.2008., 15:27
Uh, ovo boldano mi najteže pada jer sam dosad bivala odbijena (u stilu, ma nemojte se zamarati, to vam je sve lutrija, jednom će se i vama dogodit, samo je upornost bitna itd). Ali ipak sam odlučila da ću ubuduće biti malo "neosjetljivija" na njihove odgovore i insistirati dalje dok me ne uvaže.

Fritulice, isto mi (vjerojatno i "nam svima") tako bijaše, onda se čovjek/žena "kulturno obezobraze", upravo proporcionalno duljini trajanja problema :love:.

fritulica1
08.09.2008., 15:32
onda se čovjek/žena "kulturno obezobraze",

E upravo tako! :lol:

:love:

uporna
08.09.2008., 21:28
Samo da nam je jos dokuciti u cemu nasa uporna kasni..? :?

Ja sam stvarno senilna. Eto i bebomanka zna bolje od mene kako sam i od kada uzimala fragmin. :love:
Dakle točno je da sam drugi put uzimala fragmin od ET a ne od početka :oops:
Ja ću morati ići doktoru i za pamćenje jer vidim da sve lošije pamtim.

fritulice ina ti je lijepo regla da se kako godine prolaze lijepo naučiš biti kulturnobezobrazan i tražiti svoje vrijeme i sva pitanja koje ti padnu na pamet.
Naravno da kad dođeš socijalcu i kažeš da si ti čula da bi možda bilo dobro napraviti te skupe pretrage itd. otfikarit će te vrlo vjerojatno. Ja sam otišla Duiću u Zajčevu i pitao me je zašto ja mislim da bi trebala napraviti te pretrage a moj je odgovor bio: Zato što toliko postupaka i godina i ET je iza mene da sam sigurna da nešto nije u redu! I dobila sam cijeli spisak na koji mi socijalac nije rekao ni riječ osim što me pitao kako sam došla do Duića. I tu sam rekla da se snalazim kako znam i umijem. Isto tako prije sam se sirota žurila doktoru brže se skini, brže obuci i ništa ne pitaj jer da ne oduzimam vrijeme drugima (a te druge uredno ostaju trudne i mijenjaju se iz godine u godinu). Kad postaneš maratonac onda više nema samilosti za druge gaziš sve živo ispred sebe. :lol: (ovo je bilo metaforički rečeno).

tiki_a
08.09.2008., 21:44
Dr. Duić radi u Merkuru, petkom prima u bolnici. Ali radi i privatno, srijedom poslijepodne, broj sam imala i ostao mi je u starom mobu, pa ako može na pp i meni, pliz, cure. :)

I ja bih molila broj :trep:

A što se naših dr-ova tiče, iako nemam loših iskustava često i ne idem do svoje dr. samo da ne bi na mene potrošila uputnice. A žena je stvarno ok. Moj dr. (MPO) nije sklon davanju bilo kakvih preparata ako nije siguran da pomaže, koliko vidim i na području imunologije ne govori ništa, i ja znam da ga "smijem" sve pitati, no ipak već sada imam psihičke pripreme jer znam (gotovo) da će smatrati da te stvari nisu bitne. Eto tako, izgleda da smo više obzirne prema dr-ima nego prema sebi.

fritulica1
08.09.2008., 23:22
fritulice ina ti je lijepo regla da se kako godine prolaze lijepo naučiš biti kulturnobezobrazan i tražiti svoje vrijeme i sva pitanja koje ti padnu na pamet.
Naravno da kad dođeš socijalcu i kažeš da si ti čula da bi možda bilo dobro napraviti te skupe pretrage itd. otfikarit će te vrlo vjerojatno. Ja sam otišla Duiću u Zajčevu i pitao me je zašto ja mislim da bi trebala napraviti te pretrage a moj je odgovor bio: Zato što toliko postupaka i godina i ET je iza mene da sam sigurna da nešto nije u redu! I dobila sam cijeli spisak na koji mi socijalac nije rekao ni riječ osim što me pitao kako sam došla do Duića. I tu sam rekla da se snalazim kako znam i umijem. Isto tako prije sam se sirota žurila doktoru brže se skini, brže obuci i ništa ne pitaj jer da ne oduzimam vrijeme drugima (a te druge uredno ostaju trudne i mijenjaju se iz godine u godinu). Kad postaneš maratonac onda više nema samilosti za druge gaziš sve živo ispred sebe. (ovo je bilo metaforički rečeno).

uporna :love:
Joj, tako ja još uvijek, brzinsko skidanje, oblačenje, nezadržavanje doktora jer je njihovo vrijeme dragocjeno, a gužve su... :roll: to mi se valjda prilijepilo u naviku, ali dosta je bilo, sad se ni ja neću dati iz ordinacije dok ne saznam sve što mi je potrebno. 8)

BTW, da ponovimo: traži se broj doktora Duića, pa tko ga ima, neka javi!

ina33
09.09.2008., 01:23
Kad postaneš maratonac onda više nema samilosti za druge gaziš sve živo ispred sebe. :lol: (ovo je bilo metaforički rečeno).

Živa istina, postaješ žena-bormašina :love:. Fritulice, šaljem ti nešto što sam u bormašina-fazi ukucala u svoj mobitel, ne znam više jel' to ažurno (nisam nikad tamo ni bila, al' sam tad sve mahnito zapisivala u mob što bi god doznala).

mačkulina
12.09.2008., 07:55
uporna, fritulice...cure drage zašto idete Duiću?

vikki
12.09.2008., 09:10
Evo, malo sam brža jutros. Neke idu kada nakon više IVF-ova i ET-a ne dođe do implantacije ili zbog ponovljenih spontanih pobačaja. Osobno sam išla zbog povišenog aCl-IgM, da vidim kakva je terapija potrebna (jer navodno i to uzrokuje odumiranje ploda) - rekao je samo Andol i Folacin, al očito nije bilo dovoljno jer sam opet imala missed. Sad nakon drugog pobačaja otići ću mu da vidim predlaže li što novo, da mu pokažem nalaze koje ću dobiti iz Petrove (prekoncepcijska) pa da eventualno kaže što bi još mogla napraviti.
Ukratko, kad se sumnja na imunološke probleme kod začeća i iznošenja trudnoće.

fritulica1
12.09.2008., 15:47

Zašto pitaš? Pa nakon 5 ET-ova, uglavnom dobrih embrija, došla sam do zaključka da su mi potrebne dodatne pretrage, ali to me još nije bilo pokrenulo. Ipak, kada sam otkrila visoka antitijela na štitnjačču (autoimuna bolest), odlučila sam napraviti najvažnije imuno pretrage. Pošto je moj mpo-vac ostao gluh na moju prvu sugestiju, odlučila sam da idem sama dalje. I eto me kod Dujića, ma zapravo se još nisam uistinu odlučila na taj korak, tj. možda mi neće trebati. Nadam se da ću s mojim mpo-vcem ipak sve dogovoriti :)

uporna
12.09.2008., 21:27

vikki i fritulica1 su ti odgovorile, a ja sam tada spadala u grupu onih koje su imale preko 10 ET neuspješnih i 8 godina hodanja na postupke.
Nalazi pokazali povišen homocistein, povišen ACL IgM, točkasta mutacija FII 20210A -HETEROZIGOT, NK stanice 14% - terapija folna, andol/aspirin.
Iza toga pomak nabolje: 1. ET iz stimliranog postupka - trudna - spontani sa 6 tjedana, 1. FET - 0, 2. FET - trudna - spontani u šestom tjednu.

I sad neka netko kaže da nisam trebala na svoju ruku ići do dr. D. glavu bi mu odšerafila.
Politika našeg zdravstva da se nakon 3 spontana ide u detaljne pretrage (jer su skupe) je idiotska, jer ima nas koje godinama ne možemo niti ostati trudne pa što to znači da smo loše sreće i da nam sve štima?!?
Možda je besmisleno raditi pretrage nekome tko je tek krenuo u MPO vode ali nakon 5 ET neuspješnih tu nešto ne štima.

sretna35
13.09.2008., 00:31
uporna, moja bor mašinice :lol: :lol: ovo mi je tak slatko za poludit 8)
vrlo je interesantno da je moj primarni ginić koji je u početku odmahivao rukom i na moje upite :? uz slijeganje ramena podizao pogled u pravcu neba, nešto kao: samo nebo zna :roll: , danas zainteresirano tražio da pogleda moje nalaze, ja sam u međuvremenu pročitala Duićev doktorat na webu i jasno mi je koliko sve ima smisla, dakle koliko god nešto na svoju ruku "izvukle" u pitanju je samo štednja

mačkulina
13.09.2008., 11:32
ne se ljutiti zašto pitam cure drage.

ja sa njim imam zaista oprečna iskustva.
Meni je on vodio trudnoću kada sam izgubila bebu. Nije kao liječnik dobro neka stvari napravio
I bilo je tu svašta još.

Niti bih više išla ikada k njemu a niti bih njega ikome preporučila.

sretna35
13.09.2008., 11:50
mačkulina jako mi je žao zbog tvog iskustva, ja sam o dr. Duiću čula sve najbolje, kao jedan od najboljih porodničara u Hrvatskoj kojem i privatnici razvikanih imena šalju trudnice pred porod ako se nešto iskomplicira

mojoj kolegici je napravio carski rez i tako uspješno završio blizanačku trudnoću započetu na VV-u kod dr. Lučingera, imala je samo riječi hvale za njega što se tiče dobro obavljenog posla bez ikakvih komplikacija

nažalost, svi liječnici imaju ponekad neku slijepu pjegu jer naprosto ne mogu sve predvidjeti i znati i ponekad se naše tijelo ne ponaša sukladno očekivanom (moja najveća zabluda do sada je da je medicina strogo egzaktna znanost)

na kraju balade i svih silnih nalaza koje je pročitao i objasnio ipak mi je poželio najviše sreće u narednom postupku, bila sam kod njega tri puta, zato što nikako da mi se nalazi kompletiraju (to je duga i bolna priča i ne želim o tome) i rekao da zna da bi svi mi kao i on željeli jednoznačan odgovor, ali da ga on ne može dati

na svom bolnom putu koji još nije završio spoznala da velika većina liječnika s kojima sam se susrela imaju više znanja i empatije za pacijente nego sam to pretpostavljala i očekivala

žao mi je zbog tvog gubitka :love:

mačkulina
13.09.2008., 12:02
ovako:

Radio mi je tri puta RACZ (nije uspjelo) i od četvrtog puta jeste. Ok tu ga zaista ne krivim i ne zamjeram jer je to takav zahvat.

Ali da nije vidio u PHD-u dvije rečenice koje je moj ujak koji je kirurg vidio i rekao ovdje nešto ne štima, beba je po meni zaostala u razvoju.
Pitala sam ga izričito da li što vidi iz toga rekao je NE sve je to ok to se događa,
Izričito ga pitam: koje da pretrage radim? odgovara nikakve, vi ste super zdrava i odmah na bebu'. Ne treba niti jedna pretraga osim PAPA testa.

nakon toga odlazim u Vili (Latin,Kos, Radončić, Petrova (Šprem, Đelmiš, Ivanišević) i svi se slažu da nešto u PHD-u ne štima.

Tim u viliju mi propisuje koje po njima bih trebala pretrage napraviti i tako je sve počelo:
homozigot PAI
heterozigot MTHFR
odlasci hematologu...obevezno nakon 6 tjedana niskomolekularni heparin (bez njega nema šanse da ikada iznesem trudnoću)

I sad ti meni reci...čovjek koji ima takve magisterije, doktorate i slično...kako takvu stvar nije vidio????

Ajde mi molim te reci?

On je nekada bio jako dobar (pa što misliš zašto sam i ja došla k njemu jer sam čula sve te priče koje se pričaju) ali nekada kada je postojao Podobnikov tim koji je činio osim Podobnika i dr. Zmijanac i još jedan mladi super doktor i Dujić između ostalog.

Taj tim se raspao, ovo dvoje je otišlo sa Podobnikom, on je postao šef rodilišta... i nije to baš tako kao prije.

Želim ti sreću...

mačkulina
13.09.2008., 12:10
mojoj kolegici je napravio carski rez i tako uspješno završio blizanačku trudnoću započetu na VV-u kod dr. Lučingera, imala je samo riječi hvale za njega što se tiče dobro obavljenog posla bez ikakvih komplikacija

svaka čast. on je dobar doktor porodničar..to se zna. Zato i jest postao šef rodilišta.

Ali u koegulaciji, imunologiji...mislim da je stagnirao. Ta se znanost galopirajuće razvija a on i dalje daje ogromne količine folne kiseline i aspirine.

heparin on ne uvodi a po novijim istraživanjima baš terapija sa niskomolekularnim heparinom postiže fantastične rezultate.

Uporna mi je bila simpatična. on ju pita:'zašto mislite da biste te sve pretrage trebali obaviti'?? meni je to totalno debilno i idijotsko pitanje od strane doktora.

Umjesto da ju on sam šalje ne te pretrage on ju pita zašto ona to misli? pa tko je tu doktror?

fritulica1
13.09.2008., 12:26
na kraju balade i svih silnih nalaza koje je pročitao i objasnio ipak mi je poželio najviše sreće u narednom postupku, bila sam kod njega tri puta, zato što nikako da mi se nalazi kompletiraju (to je duga i bolna priča i ne želim o tome) i rekao da zna da bi svi mi kao i on željeli jednoznačan odgovor, ali da ga on ne može dati

Ja mogu i razumjeti da mi on jednoznačan odgovor ne može dati, ali mi može dati uputnicu za sve potrebne pretrage. A nakon toga možemo o odgovorima i eventualnoj terapiji. I o sreći.

fritulica1
13.09.2008., 12:29
Umjesto da ju on sam šalje ne te pretrage on ju pita zašto ona to misli? pa tko je tu doktror?

Uh, to je na žalost naša realnost i nešto što me najviše smeta u MPO-u. :/

ina33
13.09.2008., 12:32
Cure moje, nemojte se ljutiti, svi bi najrađe da odgovora ima i da se zna protokol - radi se to i to, tad i tad. MPO liječenje jest stvar dogovora pacijenta i liječnika, koji put razgovor jest produktivan jer nije jednoznačno - 1+1=2, end of discussion. To i je glavi dio frustracije oko MPO-a i oko bilo koje kompliciranije bolesti. Meni je draže to kad se priča, nego kad liječnik određuje, a pacijent može samo "snovat".

fritulica1
13.09.2008., 13:09
Cure moje, nemojte se ljutiti, svi bi najrađe da odgovora ima i da se zna protokol - radi se to i to, tad i tad. MPO liječenje jest stvar dogovora pacijenta i liječnika, koji put razgovor jest produktivan jer nije jednoznačno - 1+1=2, end of discussion. To i je glavi dio frustracije oko MPO-a i oko bilo koje kompliciranije bolesti. Meni je draže to kad se priča, nego kad liječnik određuje, a pacijent može samo "snovat".

da, istina je i to, često zaboravimo kakva je zapravo MPO borba i koliko znanost tu još ima za istraživati, tj..odgovora još nema.
Priznajem, nije ni njima s nama lako, ali eto, ja bih ipak da su malo lakši na okidaču za dodatne terapije, nakon nekog vremena pokušaja - pogreški...

uporna
13.09.2008., 20:27
mačkulina - ja se ne ljutim na tebe i žao mi je ako je moj odgovor tako zazvučao. Žao mi je i za tvoj gubitak. :love:
Ono što mene izluđuje je to da nakon više od 5 ET neuspješnih većina MPO-ovaca su u stanju i dalje verglati po istom tipa puno pokušaja pa će upaliti.
Inače meni je dr. D. u cijeloj priči pozitivan jer sam dobila napismeno sve pretrage i sa time sam mogla konkretno tražiti uputnice. I meni osim aspirina i folne je napisao u trudnoći niske doze heparina.
Njegovo pitanje je imalo veze sa time što sam došla u bolnicu (a ne privatno) gdje je sjedila i sestra koja je sve pisala i stekla sam dojam da on nije htio da ispadne da šakom i kapom dijeli preporuke za skupe pretrage.
Skidam kapu dr. A. koji je u stanju saslušati, dati odgovore i čuti prijedloge naših terapija koje razmjenjujemo na internetu i neke stvari i uvažiti što je veliki pomak (a ne tipa ja sam tu doktor i valjda ja najbolje znam što treba). Mislim da se lječnici trebaju naviknuti da je ovo naveliko era interneta i da ljudi nisu ovce kojima treba pastir već da sami istražuju što bi bilo dobro za njih jer ipak više je nama stalo do naših problema nego nekome sa strane.

ive25
14.09.2008., 17:28
Budući da je moj post otvorio drugi dio ove teme osjećam nekako da vam
moram javiti da samo uspjeli napraviti kariogram, dobiti bez problema uputnicu no za mikrodeleciju i F508 bilo je malo više muke, što, kako, zašto...I SVE JE OK!!!!!
Sada mirno krećemo u novi pohod! Odlučili smo se za Belgiju, pa šta bude :*

mačkulina
14.09.2008., 21:42
Budući da je moj post otvorio drugi dio ove teme osjećam nekako da vam
moram javiti da samo uspjeli napraviti kariogram, dobiti bez problema uputnicu no za mikrodeleciju i F508 bilo je malo više muke, što, kako, zašto...I SVE JE OK!!!!!
Sada mirno krećemo u novi pohod! Odlučili smo se za Belgiju, pa šta bude :*

čestitam !!!!!!!! Neka bude sa srećom

Što je mikrodelacija i F508?

ive25
15.09.2008., 09:02
Mikrodeledcija i F508(pretraga da li je ijedan partner nositelj cistične fibroze) su dvije pretrage koje se u Briselu zahtjevaju (uz kariogram) kod iznimno loših spermiograma. Ukoliko je taj nalaz OK kod muškog partnera zena ga i ne mora praviti, osim ako se ne ide na predimplantacijsku dijagnostiku.

O samim pretragama, odnosno njihovom značenju, možeš naći na tei azzospermija gdje je jedna forumašica to puno bolje pojasnila, Zana čini mi se.

uporna
15.09.2008., 21:14
ive25 sretno.

Cvita
16.09.2008., 13:02
Zbog povisenih antitijela stitnjace dobila sam uputnicu za T3, T4 i TSH, pa me zanima slijedece:
Je li bitno koji dan ciklusa se vadi krv?
Ima li utjecaja to sto sam prije dva mjeseca bila u stimuliranom postupku, a ovaj ciklus am imala FET i jos sam na Utrogestanima?

fritulica1
16.09.2008., 14:45
Zbog povisenih antitijela stitnjace dobila sam uputnicu za T3, T4 i TSH, pa me zanima slijedece:
Ima li utjecaja to sto sam prije dva mjeseca bila u stimuliranom postupku, a ovaj ciklus am imala FET i jos sam na Utrogestanima?

Cvita, meni su rekli da je svejedno koji se dan vadi krv za TSH (i ostale hormone / antitijela vezano za štitnjaču).

Možda će stimulirani postupak imati utjecaja, ali dobro je da si barem dva ciklusa "čista". Utrogestan neće imati utjecaja na TSH.

tiki_a
16.09.2008., 14:47
Cvita, nemam pravi odgovor na tvoje pitanje, ali moj prvi posjet dr. Laciću zbog hormona štitnjače - zapisao je koji mi je dc, ali nije komentirao da je to bitno. Drugi puta sam po njegovoj shemi sama izvadila hormone i nisam pratila koji mi je dc. U oba slučaja jedno antitijelo mi je bilo jako povišeno, a nalazi koje ti spominješ super. Eto nadam se da nije bitno kad se rade hormoni, ali nek' kažu cure koje su sigurne u to.

bebomanka
16.09.2008., 15:21

Koliko se sjecam,u
ijek su me slali na vadjenje hormona izmedju 3-5-dc.
Nema veze sto si prije dva mjeseca bila u stimuliranom..ali vazno je napomenuti da TSH za stimulirani mora biti znatno nizi od normalnih ref. vrijednosti! Tako je kod mene pri zadnjem,uspjesnom FET-u ginicka rekla da treba poceti sa Euthyrox-om nesto prije FET-a jer mi je TSH tada mio oko 2 sto je bilo unutar ref. vrijednosti ali je ona rekla da je kod IVF-a bolje kad je TSH nesto nizi! I eto....kod mene je upalilo!

bebomanka
16.09.2008., 15:22

Koliko se sjecam,uvijek su me slali na vadjenje hormona izmedju 3-5-dc.
Nema veze sto si prije dva mjeseca bila u stimuliranom..ali vazno je napomenuti da TSH za stimulirani mora biti znatno nizi od normalnih ref. vrijednosti! Tako je kod mene pri zadnjem,uspjesnom FET-u ginicka rekla da treba poceti sa Euthyrox-om nesto prije FET-a jer mi je TSH tada mio oko 2 sto je bilo unutar ref. vrijednosti ali je ona rekla da je kod IVF-a bolje kad je TSH nesto nizi! I eto....kod mene je upalilo!

Sorryte,nesto sam zeznula u prijasnjem postu.. :oops:

fritulica1
16.09.2008., 15:37
Koliko se sjecam,uvijek su me slali na vadjenje hormona izmedju 3-5-dc.

Jesu, ali to je zato što ostali hormoni moraju biti kontrolirani u tom intervalu, ali za TSH nije bitno. Tj. samo su ga stavili u paket s ostalim hormonima koji moraju biti vađeni od 2-5 d.c.

Ako griješim, ispravite me, i meni je ovo bitno.

tiki_a
16.09.2008., 21:23
Moja frendica ima već duže problema sa štitnjačom i nikada nije spominjala da mora paziti koji dan će kontrolirati TSH. Naruči se kod dr-a kad joj zbog posla odgovara.

bebomanka
16.09.2008., 21:33
Jesu, ali to je zato što ostali hormoni moraju biti kontrolirani u tom intervalu, ali za TSH nije bitno. Tj. samo su ga stavili u paket s ostalim hormonima koji moraju biti vađeni od 2-5 d.c.

A to svakako moze stimati!! Ja nikad nisam kontrolirala samo TSH pa sam vjerojatno zbog ostalih hormona morala vaditi izmedju 2-5 dc.

fritulica1
16.09.2008., 22:30
Znači, jednoglasno smo se složile da dan ciklusa za vađenje TSH nije bitan. Ajde, jedno malo opterećenje manje. :love:

Cvita
17.09.2008., 09:33
Hvala, cure. Koliko sam cula od nekih poznanica isto izgleda za TSH nije bitan DC.

vikki
22.09.2008., 11:00
Cure, ako koja zna broj med.-biok. laboratorija na Rebru na koji se naručuje, javite mi, pliz (ja imam stari). Moram napraviti LAC i ACA - može li se igdje osim na Rebru (za Vinogradsku znam, ali imaju drugačije ref. vrijednosti, zvala sam Breyer i neke privat labose, ali ne rade, a meni hitno treba novi nalaz zbog određivanja terapije kad krenem sa stimuliranim).

lilium
22.09.2008., 11:30
vikki,
za Rebro imam broj koji je vrijedio u veljaci ove godine: 2367-248 narucuje se u vremenu od 12-14h; ne znam da li su ga vec promijenili.

Za LAC i ACA i ja sigurno znam da ga rade Rebro i Vinogradska, mozda da jos provjeris i Petrovu da li se preko njih sto da ubrzati?

vikki
22.09.2008., 11:56
Ma ja sam kao radila prekoncepcijsku u Petrovoj i dobila sam nalaze štitnjače, OGTT, KKS, bilirubin, urea, urat... jetreni enzimi - sve je o.k. (osim anizocitoze u KKS, ali za to znam odavno i ne znam ima li to veze s pobačajima).
E, sad, nisu mi napravili najvažnije LAC i ACA, jer dr. Š. (Petrova) smatra da samo povišen aCl nema veze s pobačajima, a Luči bi htio baš to prije nego krenem u postupak radi određivanja doze i početka uzimanja heparin/aspirin kombinacije. Kako oko N. godine punim 38, stimulirani moram iskoristiti do 12. mjeseca, a sada nema šanse da napravim te pretrage ako ću se naručivati regularnim putem. :(

Još nešto, piše da su urađeni testovi trombofilije, međutim, dobila sam samo dva nalaza (nisu dokazane točkaste mutacije nečeg, nemam sad nalaz kod sebe, ne znam čega) i ništa drugo :?
Zar ne idu proteini C i S, faktor V-leiden i još neke stvarčice u testove trombofilije?

lilium :*

lilium
22.09.2008., 12:23
taj nalaz koji imas je vjerojatno za Factor V leiden ili Factor II mutaciju - mislim da za te mutacije kazu da su tockaste
da, ima dosta drugih pretraga vezanih uz sklonost trombofiliji, npr:
- APTV, PV
- antitrombin III, protein C, protein S,
- mutacije gena: Faktor II protrombin (G20210A), Faktor V Leiden (R506Q) , PAI-1 (4G/4G), ACE (D/D)
- dobro je znati i status homocisteina i s tim vezanu mutaciju gena MTHFR C677T

vikki
22.09.2008., 13:01
Txs, lilium, onda ili nisu stigli svi nalazi (u što čisto sumnjam, rađeni su prije više od dva mjeseca) ili nisu radili sve pretrage.
Svejedno...

bebomanka
22.09.2008., 13:31
dobro je znati i status homocisteina i s tim vezanu mutaciju gena MTHFR C677T

Sad to i mene zanima....moj homocistein je prilicno bio nizak pa mi je dr. R. savjetovao da uzimam punu dozu folne..
A sto to jos pokazuje? Kako se moze uvidjeti ta mutacija gena MTHFR C677T? Na sto on utjece i do cega moze doci u trudnoci?

lilium
22.09.2008., 14:02
bebomanka,
problem je kada je homocistein previsok jer kada ga je previse moze stetno uticati na krvozilni sustav i poticati stvaranje ugrusaka. Tvoj je mali i mislim da to nije nikakav problem.
Mutacija gena MTHFR C677T moze ukazati na genetsku sklonost povisenom homocisteinu - u tim slucajevima zbog poremecenog metabolizma folata-folne kiseline i uz nju vezanih B6 i B12 dolazi do povisenog homocisteina - u tim slucajevima se onda prepisuje redovna terapija vecim dozama tih vitamina. A svima nama ostalima jedna umjerena doza tih vitamina nece stetiti.

bebomanka
22.09.2008., 15:37
lilium :naklon: :heart:

mačkulina
22.09.2008., 21:39
Ma ja sam kao radila prekoncepcijsku u Petrovoj i dobila sam nalaze štitnjače, OGTT, KKS, bilirubin, urea, urat... jetreni enzimi - sve je o.k. (osim anizocitoze u KKS, ali za to znam odavno i ne znam ima li to veze s pobačajima).
E, sad, nisu mi napravili najvažnije LAC i ACA, jer dr. Š. (Petrova) smatra da samo povišen aCl nema veze s pobačajima, a Luči bi htio baš to prije nego krenem u postupak radi određivanja doze i početka uzimanja heparin/aspirin kombinacije. Kako oko N. godine punim 38, stimulirani moram iskoristiti do 12. mjeseca, a sada nema šanse da napravim te pretrage ako ću se naručivati regularnim putem. :(

Još nešto, piše da su urađeni testovi trombofilije, međutim, dobila sam samo dva nalaza (nisu dokazane točkaste mutacije nečeg, nemam sad nalaz kod sebe, ne znam čega) i ništa drugo :?
Zar ne idu proteini C i S, faktor V-leiden i još neke stvarčice u testove trombofilije?

lilium :*

vikki...

inače na PAtologiji I kažu :'uzmite uputnicu za dnevnu bolnicu i oni to tamo naprave'.
Protein C i protein S se čekaju po mjesec dana jer vrlo često nema reagensa

mačkulina
22.09.2008., 21:52
a što je PAS i kako ti on može djelovati na trudnoću?

APS - antifosfolipidni sindrom, navodno može biti uzrokom ponovljenih spontanih (problemi sa zgrušavanjem krvi, cirkulacijom). Ima nekoliko parametara za dokazivanje prisustva antifosfolipidnih antitijela: LAC (lupus antikoagulant) i aCl-IgM (antikardiolipnskia antitijela). Meni je povišen samo aCl-IgM (i to konstantno jako pozitivan) i prije tri mjeseca nakon missed abortiona i kiretaže rekli su da je to uzrok. Na kontroli u Petrovoj dr. Z. je rekao da ne misli da je isključivo to uzrok, da to nije APS, nego tek granični slučaj, a dr. Š. koja me sad vodi (Petrova) rekla je da to nema veze, da uopće nije APS kad je povišen samo jedan parametar. Sad ti znaj.
Uglavnom, radila sam prekoncepcijsku, čekam još neke nalaze, a ovisno o nalazima možda onda odem hematologu.

Evo dva linka o APS-u.

http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=184&Tekst2ID=185&Show=2149
http://www.poliklinika-harni.hr/teme1.asp?id=133

vikki.... meni su na osnovu nalaza u Petrovoj samoincijativno preporučili hematologa. Hematologija na Rebru je nešto najgore što sma u životu vidjela totalno je neorganizirana ali tamo možeš napraviti sve ali sve pretrage za koje bi ti trebalo more uputnica da ih ideš moliti kod ginekologa ili dr. opće prakse.

Meni su tamo napravili oko 20 tak koagulacijskih pretraga.

sretna35
22.09.2008., 23:04
vikki,

ja sam u ponedjeljak na Sv. Duhu obavila pretrage bez čekanja i naručivanja, doduše to su bile uputnice za hormone i antitijela štitnjače, međutim, danas su se čak na TV-u hvalili da rade sve pretrage bez naručivanja i čekanja. Svi hormoni i antitijela štitnjače su bili gotovi već u petak tj. za četiri dana. Samo treba provjeriti da li rade pretrage koje tebi trebaju. Ja sam zvala na centralu i prespojili su me u labos. Prije toga sam zvala Vinogradsku i rekli su da naručuju.

Iskra
22.09.2008., 23:34
Sjetna35, ja bih trebala ponoviti nalaze hormona i antitijela štitnjače. Prvi puta sam to radila na Rebru gdje sam se morala naručivati, a sada bih to napravila na Sv. Duhu pa te molim broj labosa da se mogu konzultirati. Naime jučer sam na forumu "Zdravlje i život" pisala dr. Radončiću o tome kako su mi hormoni uredni, ali antitijela su mi enormno visoka (norm. 60, a meni su 2000 IU), sve ostalo je uredno, mi dobijemo 4-5 stanica (imam 1 jajnik i jajovod), ali četvrti dan se prestanu dijeliti pa je moje pitanje bilo kako poboljšati kvalitetu jajnih stanica, rekao mi je: "Svakako tražite problem oko antitijela i štitnjače; ta antiitjela prije ili kasnije će dovesti do smanjene sinteze T3 i T4, koji su neophodni za opći metabolizam, a time izravno utječu na kvalitetu svih stanica pa i jajnih.
Nadalje, provjerite kakvo je stanje s razinom vitamina B12 u krvi; nerijetko u sklopu antitijela na razna tkiva, budu nazočna i odredjeni tip antitijela koje remete resorpciju B12. Mada se njegov nedostatak uspješno može premostiti davanjem folne kiseline (što vjerujem, unaprijed uzimate), svejedno je važno kolika je njegova razina.
Dakle, učinite opet TSH i antitijela; stalnim provjerama možete uloviti trenutak hipotireoze i početi s dodavanjem egzogenih hormona".

Tako da bih morala ponoviti te nalaze.

Pusa i hvala!

mačkulina
23.09.2008., 07:26
vikki... ti se vodiš u Petrovoj. Petrova ti prizna jedino nalaze labosa Rebro. Tako da se dobro raspitaj prije nego štro odeš u Vinogradsku ili Sv Duh (kako ovdje gore cure govore da su išle) jer vrlo lako moguće da ti se ti nalazi neće priznati.

vikki
23.09.2008., 10:20
Ne samo to, mačkulina, nego imaju različite ref. vrijednosti. Moj aCl-IgM (zadnji nalaz) u Vinogradskoj je bio 8 (ref. vrijednost <7), a na Rebru 22 (ref. vr. 20 - 30 umjereno pozitivno). Dujić kaže da mu je mjerodavan samo nalaz s Rebra, a treba čekati za naručiti se tamo i još nalaze :roll:
U Vinogradskoj ide triput brže, ali mi njihovi nalazi ne vrijede.
Ne kužim da privatni labosi ne rade te pretrage (u dogovoru, dakako, s bolnicama).
I da, kolegica s posla preporučila mi je jednu, kako ona kaže, odličnu doktoricu hematologa na Rebru, samo ne znam koga pitati uputnicu za to. Možda mi Radončić napiše preporuku za hem. pretrage. Idiot sam što sam dva mjeseca sjedila i čekala nalaze iz Petrove, a oni u toj dnevnoj bolnici nisu napravili ništa što već nisam znala. Vadili su mi krv praktički bez ikakvih konzultacija sa mnom, što imam, a što ne.
sjetna35, nazvat ću i Sv. Duh da vidim rade li to, već sam pomalo štufa. Kad mislim da sam napravila sve, ispadne da sam opet na početku.
Cure drage, txs na savjetima :*

mačkulina
23.09.2008., 11:35
dr. Zupančić radio probleme sa koagulacijom u trudnoći. Voditeljica je labosa za koagulaciju. Ja sam kod nje išla.

Dala mi je da napravim oko 20 pretraga samo jednim vađenjem krvi. To bih čekala godinu dana i trebalo bi mi 20 uputnica da sma išla na svoju ruku ili kod 5 doktora.

Moja iskustva iz petrove su ta: ako ćeš kod njih voditi trudnoću onda te naruče za dnevnu bolnicu, sve ti to izvade u tih 24 sata kada si u toj dnevnoj bolnici i nalazi su gotovi odmah.

Meni je išlo malo drugačije, meni je te preporuke za pretrage dali u Viliju, moj dr opće prakse me je poslao na vađenje krvi, kada sma dobila nalaze sa Rebra onda me je ginekolog uputnicom posao u petrovu, a tamo mi dali preporuku za hematologa (obzirom da sma homozigot i da je to po njima dosta rizično i ne usude se vrijednost heparina sami određivati već da hematolog da mišljenje).
kada sma došla kod dr. Zupičić, rekla je treba još pretraga i poslala m,a ne tih 20-tak i onda hematolog preporučio heparin.
Znači, nije to moja želja, moj hir već moja pretraga.

Na takav nalaz i mišljenje hematologa nijedan doktor u Republici Hrvatskoj nema ti pravo heparin ne dati ili negirati mišljenje struke (hematologa)

To je ono što treba postići.

Ovako, samo lutaš od ginekologa do ginekologa, svaki od njih ima svoj stav, svoja iskustva, ali kada imaš crno na bijelo od hematologa, svaki ginekolog ti mora to ispoštovati

vikki
23.09.2008., 12:40
Mačkulina, mislim da se radi o istoj dr., baš ću pogledati doma. Jer, nije stvar samo u davanju heparina, nego dozi, kako sam shvatila poznanicu kojoj su tokom cijele trudnoće, ovisno o nalazima, mijenjali terapiju, tj. dozu heparina/aspirina. Ona je ležala u Petrovoj, ali je kontrolirala hematologica s Rebra.
Nadam se da ću uz Radončićevu preporuku dobiti uputnicu za hematologa.

mačkulina
23.09.2008., 12:55
Mačkulina, mislim da se radi o istoj dr., baš ću pogledati doma. Jer, nije stvar samo u davanju heparina, nego dozi, kako sam shvatila poznanicu kojoj su tokom cijele trudnoće, ovisno o nalazima, mijenjali terapiju, tj. dozu heparina/aspirina. Ona je ležala u Petrovoj, ali je kontrolirala hematologica s Rebra.
Nadam se da ću uz Radončićevu preporuku dobiti uputnicu za hematologa.

točno tako viki. trudnicama se daje količina ovisno o koagulacijskim pretragama i o njihovoj kilaži.

To je ta doktorica kod koje sam ja išla. Dr. Zupičić i kod nje se naručuje.

neka ti Radončić samo napiše preporuku, tvoja doktorica opće prakse neka stavi na uputnicu pregled+obrada i tada ti već od prvi put mogu vaditi krv.

vikki
23.09.2008., 13:03
mačkulina :*
Vjerujem da ću idući tjedan imati uputnicu.

mačkulina
23.09.2008., 13:53
tj. pregled+vađanje krvi

uporna
23.09.2008., 23:02
Dobila nalaze sa Rebra:
LAC - negativan
ANF-negativan
ACL IgM - 3 (negativno do 10) :D to se popravilo jer je bilo 23

homocistein će biti gotov za 3 tjedna :x

ZO
23.09.2008., 23:03
bravo uporna :D :D :D
neka i homo bude tako dobar :D :D

uporna
23.09.2008., 23:04
homo će biti ok jer pijem folnu konstantno

Dodirko
23.09.2008., 23:07
uporna Iskreno, ništa Te ne razumijem ali sam sretna jer vidim da skakućeš..... :D

ZO
23.09.2008., 23:08
uporna Iskreno, ništa Te ne razumijem ali sam sretna jer vidim da skakućeš..... :D
:lol:
i moj je homo onda dobar jer pijem folnu već sto godina...
sad skačem i za tebe i za sebe :D :D

uporna
24.09.2008., 07:09
:love: :*

vikki
24.09.2008., 09:49
Uporna, jesi pila što kad se aCl snizio? Aspirin, nešto? Joj, da meni hoće 8)

lilium
24.09.2008., 10:02
uporna,
:D

molu
24.09.2008., 18:18
bok, nova sam ovdje. Nakon prve uredne trudnoće i poroda 2003, imala 4 spontana pobačaja, od toga svi između 5 i 7 tjedna. Jednom kiretirana. Uglavnom, da sad ne duljim, kopam čitav dan po forumu u vezi pretraga pa imam par pitanja, ako bi mi mogli pomoći?

Napravila sam nedavno sve briseve - ok, papa uvijek u redu, hormoni štitnjače ok, ali nisam radila antitijela, a sad vidim da se tu i ona spominju, pa me zanima koliko su ona važna za trudnoću i moguće pobačaje i ako su hormoni štitnjače ok trebaju li se raditi i ta antitijela?

Drugo moj me gin šalje na HLA tipizaciju partnera na Rebro kod dr Humar, pa me zanima koji je postupak naručivanja i zna li netko broj?

Sutra idem kod svog soc gin po uputnice, pa kolko sam uspjela skužit trebat će mi držati fige ;)

Isto tako mi je moj gin reko da se s nalazima HLA tipizacije javim dr Duiću, ali ja bih kod njega išla i prije, na konzultacije, jer sam skužila da ima još pretraga i stvari koje utječu na spontane. Mislite li da je to ok? Neki savjet? Vidim da se pisalo i da ordinira privatno, pa me zanima ako ima netko broj ili adresu?

I samo još jedno pitanje, mislite da bi bilo pametno napraviti i kariogram. Moj gin mi niš o tome nije govorio.

Sorry na ovako opsežnom postu, ali dosta mi je više čekanja i neizvjesnosti, vrijeme mi curi prebrzo, a meni se čini da se vrtim u krug i želim nešto poduzeti.

Hvala unaprijed

fritulica1
24.09.2008., 18:25

X :mrgreen:

:D

ina33
24.09.2008., 20:27
Evo da i ja malo poskočim za upornu :D !

Isto tako mi je moj gin reko da se s nalazima HLA tipizacije javim dr Duiću, ali ja bih kod njega išla i prije, na konzultacije, jer sam skužila da ima još pretraga i stvari koje utječu na spontane. Mislite li da je to ok? Neki savjet? Vidim da se pisalo i da ordinira privatno, pa me zanima ako ima netko broj ili adresu?

Dobrodošla, molu, pametno razmišljaš i ja bi se sve tako pitala. Sadržajna pitanja će ti vjerojatno najbolje moći odgovoriti lumen-forumašica, lilium, a i druge cure koje su duboko ili dublje u to ušle, a evo da ti ja u svom tajničkom stilu pošaljem broj ordinacije privatno - bilo bi ti ga dobro ulovit, kako si sama zaključila, i PRIJE toga svega. Možeš ga hvatat i petkom na Merkuru, ali tamo je gužva, čekanja - moraš, više-manje, odvojit jedan dan od posla, ako radiš, plus nema se tako vremena možda natanane. Sretno :heart: !

ina33
24.09.2008., 22:27
Molu, još malo ideja za pitanja dr-u (mislim da bi trebala krenuti dalje od svog redovnog privatnika ili socijalca ako te i on za te stvari sam šalje dalje) - treba li raditi lupus antikoagulant, testove zgrušavanja krvi i sl. To se dosta isto radi u sklopu "imunologije", koji put je i zbog tih nepravilnosti u zgrušavanju krvi problem u zadržavanju trudnoće. Idi i popričaj s jednim od ona dva iz PP-a, a možda bi trebalo obradit i tvog supruga - sve ih pitaj.

lilium
25.09.2008., 12:29
molu,
Kao prvo zao mi je za tvoje gubitke, kao i za gubitke svih vas koje ste se nasle u ovakvim situacijama! Ja sam se zbog vlastitog slucaja (habitualni pobacaji - primarna pobacilja, 3 pobacaj u nizu, sva tri missed a.b. oko 9 tjedna) pocela baviti ovom tematikom; na prvi pogled ne izgleda ruzicasto, no doktori kazu da je uz malo srece i medicinske pomoci dosta velika vjerojatnost pozitivnog uspjeha, samo treba biti uporan i psihicki to sve skupa izdrzati.

Sto se uzroka tice, statistike kazu slijedece (tu govorim o 25%-40% neuspjelih trudnoca u 1% zena-habitualki ):
1. u 50-61,5% - kromosomske greske (ovaj postotak vrijedi za zene ispod 35g; kasnije s godinama nesto raste; prema nekim izvorima za zene preko 40 naraste na cak 80%)
2. u 17% - hormonalni problemi s lutealnom fazom
3. u 15% - problemi s koagulacijom krvi - pro-trombiotski faktori
4. razni ostali hormonalni problemi - policisticni jajnici, secerna bolest koja nije pod kontrolom...
5. razni imuni poremecaji, autoimune bolesti.. i tako dalje.

Takodjer, statistike govore da se raniji pobacaji cesce desavaju zbog kromosomskih i hormonalnih razloga. Do nedavno se pricalo da koagulacijski poremecaji, pa i tu neki vezani autoimuni, uzrokuju probleme tek od cca. 10 tjedna trudnoce nadalje - no izgleda da se i te granice sada pomicu na ranije tjedne. A i raznorazni autoimuni problemi izgleda da mogu zasmetati od samog pocetka (js, implantacija pa dalje).
Koliko sam naucila u nasim uvjetima se mogu dobiti slijedece pretrage (no da li neke raditi ili ne isto zna ovisiti o procjeni lijecnika s obzirom na specificnu situaciju, npr. kod koagulacije i imunologije se zna krenuti s par pretraga, pa se onda jos produbi po potrebi ako je sto sumnjivo):

ENDOKRINOLOSKA ISPITIVANJA
- progesteron 21 dan ciklusa; prolaktin (ne vezano za dane ciklusa)testosteron; te FSH, estradiol, LH od 2 do 5 dana ciklusa (izgleda da je najbolje 2-3 dan... no po nekima moze i do 5.)
- testovi stitnjace: - TSH, T3, T4, hTgAt (tiroidna antitijela)
- secer u krvi:
--OGTT (Oralni glukoza tolerans test)
--HbA1c... - test kaze kolike su bile kolicine secera u zadnjih 8-12 tjedana
Ako endokrinoloski nesto ne stima to moze uticati i na "kvalitetu" ovulacije na jajnu stanicu, na lutealnu fazu ciklusa, na losiji endometrij ....

KARIOTIPIZACIJA SUPRUZNIKA
- nije lose imati, cisto da se iskljuci nasljedjene genetske greske kao moguci uzrok ponavljajucih pobacaja
Greske se otkriju kod par posto parova, a i za njih se onda daju statistike uspjeha s obzirom na otkrivenu genetsku gresku.

PRETRAGE ZA PROBLEME SA ZGRUSAVANJEM KRVI (TROBMOFILIA)
- koagulogram (APTV, PV, fibrinogen....)
- antitrombin III, protein C, protein S,
- mutacije gena: Faktor II protrombin (G20210A), Faktor V Leiden, a u novije vrijeme i PAI-1 polimorfizam i s njim u vezi ACE polimorfizam
-problemi s homocisteinom (hiperhomocisteinemija):
-- homocistein: povisena vrijednost ukazuje na moguce probleme s krvozilnim sustavom (mozdani i srcani udari!) i komplikacije u trudnoci (inace dobro za znati: metabolizam homocisteina je povezan je s: folnom kiselinom, vitaminima B12 i B6 - oni ga odrzavaju niskim)
-- mutacija MTHFR (metilentetrahidrofolat reduktaza)(C677T)
Ponekada doktori zakljucuju da li te pretrage treba raditi ili ne s obzirom na obiteljsku situaciju - da li se u obitelji pojavljuje tromboza i ostali problemi s krvozilnim sustavom.

PRETRAGE ZA AUTOIMUNE PROBLEME koji utjecu na faktore zgrusavanja:
- Lupus Antikoagulant(LAC)
- Antikardiolipinska antitijela ( AcL IgG, IgM)
Tzv. antifosfolipidni sindrom - efekt "ljepljive" krvi.

DODATNE IMUNE PRETRAGE
-Antinuklearna protutjela
-Anti DNA protutijela (Anti SS DNA,DS DNS): Anti SS-A protutijela (Anti Ro), Anti SS-B protutijela (Anti La), Anti Sm protutijela
- HLA tipizacija

ina33 :*

molu
25.09.2008., 13:25
lilium, ovo je fakat vrlo jasno i detaljno. Hvala na pomoći. A ništa mi drugo ne preostaje nego uhvatiti se ukoštac s time.

idem danas kod svog gin po uputnicu za HLA tipizaciju para (nadam se da nebu radio probleme) da ne gubim vrijeme kad to već imam napisano na svojim papirima a čula sam da se dugo čeka na rezultate, MM sam već nagovorila na spermiogram, samo mora pričekat pošto nam je apstinencija sad poduža budući da sam mirovala jer sam bila trudna (uf, teško mi se i sjetiti da sam prije 4 dana bila happy) i pravac kod Duića ili Radončića na dodatne konzultacije.

obavijestit ću vas kako je prošlo.

ina33
25.09.2008., 14:02
idem danas kod svog gin po uputnicu za HLA tipizaciju para (nadam se da nebu radio probleme)

Molu, probaj se smireno i neemotivno i uporno i razložno postavit i nadam se da će ti dati - ako bude radio probleme, znaj da nije ništa osobno (iako je to tebi i svakom pacijentu itekako "up close and personal", nego vjerojatno kuburi s budžetom jer je to sve skupo, ali i po svemu (više od 3 spontana) imaš pravo na to, tako se i postavi i budi uporna, razumi i ti njega pa će i on tebe, od povišenih tonova ionako nema neke koristi (onda bi ti bilo najbolje promijenit). Također, možda će ti lakše biti da se automatski postaviš tako da ne očekuješ neko suosjećanje od njega ili nje, soc. često budu po stavu administrativci koji se ne uživljavaju pretjerano u ove muke i takav pacijent im je opterećenje, tako da je možda bolje krenut s malim očekivanjima, pa ako ispadne sućutan i blagonaklon, super. Mislim, u situaciji kad u bolnicama nema sredstava za portrošni materijal, a ravnatelji koji probiju budžete dobit će otkaz, to ti je naša reala - je da se to kao u pravilu i kako je idealno zamišljeno možda ne bi pacijenta trebalo ticat, ali se ipak dotikava, jer to je naš kontekst. Dakle - smireno, razložno, uporno i neemotivno (ili ako je takav tip - emotivno) - upornost je ključ. Sretno!

ina33
25.09.2008., 14:05
A, realno gledano, za sućut imaš nas ovdje, a i za dublje uvide ovako nekog pametnog i elokventnog koji to fino sažme ko lilium, i ove navedene doktore-specijalce, of kors. Samo hrabro,proaktivno, uporno i optimistično, u stilu tvoga potpisa!

sis
25.09.2008., 14:51
Ja bih se priključila ovoj temi. Situacija je slična, jedno dijete, tri spontana (9.-11. tjedan, jedan prije djeteta, dva poslije). Ne usudim se trudit ostat trudna jer ne znam kako će završit. Brisevi, papa, torch -b.o.
Primarni ginekolog nije za pretrage (k'o imam jedno zdravo dijete), ja ću puknut ako se ne pokrenem. Nadam se da ću ga uspjet uvjerit za uputnice.
I tu bih vas molila malo vaših razmišljanja. Bi li bilo pametno da se pokupim u Zg i redom radim pretrage (a to moram dobro organizirati jer treba organizirat prijevoz, g.o. čuvanje djeteta) i jeli to uopće moguće (ako jest gdje)?
Osim kariotipitacije i HLA tipizacije, što bi još trebala pregledati oba supružnika istovremeno?
Puno bi mi značili vaši odgovori i komentari.

fritulica1
25.09.2008., 14:56
Lilium :naklon:
Ja mislim da bi moderatorice tvoj zadnji post slobodno mogle zalijepiti na vrh topica.

Mene zanima sljedeće: zna li netko koje su točno skraćenice gore spomenutih ispitivanja, tj. što mora, pojedinačno za svaku pretragu, pisati u uputnici??? (ovo pitam jer ću ja morati diktirati socijalnom sadržaj uputnice).

Npr. Antinuklearna protutjela - ANA (znam da je za njih skraćenica ANA, a za ove druge ne znam). :?

Hvala. :*

molu
25.09.2008., 16:06
Cure bok,

evo da vam javim kako je prošlo. Upravo se vratila od svog soc. gin. i super pozitivno iskustvo!!! Došla ja prvi put k njemu (tek sam se prošle godine prijavila) i pripremila se na uvjeravanja i moljakanja, a kad tamo čovjek super fin i ljubazan i bez pogovora i prigovora dao sve kaj trebam :) Doduše tražila sam ga samo uputnicu za HLA tipizaciju para koju sam imala napismeno od svog gin ali me odmah pitao i treba li mi uputnica za Duića na što sam rekla da sam se uspjela naručiti kod njega privatno i odmah mi je rakao da ak ću još nešto trebati, a on vjeruje da hoću, da samo dođem. Baš sam bila sretna, ako se sretan može uopće biti u ovakvoj situaciji.

I tako vam ja sutra idem na Rebro, provjereno je da se za HLA tipizaciju ne treba naručivati nego se pacijenti primaju svaki radni dan od 7-10 ujutro, a u četvrtak kod Duića (iznimno slijedeći tjedan četvrtak, inače ordinira srijedom) na daljnje konzultacije i savjete za ostale pretrage.
Konačno sam se pokrenula i puno sam pozitivnija odmah.

Obavijestit ću vas o daljnjim koracima, pa možda nekome pomogne.

Sis žao mi je i u potpunosti te shvaćam. Mogu ti samo reći da je meni sad puno lakše od kad sam krenula nešto poduzimati iako su u pitanju tek para dana nego prije. Moj savjet - ne čekaj, nego se probaj organizirati i pravac na pretrage. Držim fige i tebi i meni i svim curama u sličnim situacijama.

još jednom :* svima

sis
25.09.2008., 18:15
Drago mi je što je krenulo bez problema.

Nije se meni problem organizirati kad pohvatam što sve trebam, gdje i kako pa na temelju toga zaskočim onoga koji mi treba dati uputnice.
Zato bih i voljela čuti komentare iskusnih (kao što sam navela u prethodnom postu).

ina33
25.09.2008., 18:56
Lilium :naklon:
Ja mislim da bi moderatorice tvoj zadnji post slobodno mogle zalijepiti na vrh topica.

x. Ovo je stvarno super korisno i ukratko dano :love:.

fjora
25.09.2008., 22:57
Ja bih se priključila ovoj temi. Situacija je slična, jedno dijete, tri spontana (9.-11. tjedan, jedan prije djeteta, dva poslije). Ne usudim se trudit ostat trudna jer ne znam kako će završit. Brisevi, papa, torch -b.o.
Primarni ginekolog nije za pretrage (k'o imam jedno zdravo dijete), ja ću puknut ako se ne pokrenem. Nadam se da ću ga uspjet uvjerit za uputnice.
I tu bih vas molila malo vaših razmišljanja. Bi li bilo pametno da se pokupim u Zg i redom radim pretrage (a to moram dobro organizirati jer treba organizirat prijevoz, g.o. čuvanje djeteta) i jeli to uopće moguće (ako jest gdje)?
Osim kariotipitacije i HLA tipizacije, što bi još trebala pregledati oba supružnika istovremeno?
Puno bi mi značili vaši odgovori i komentari.
možda bi bilo najbolje da se popodne naručiš kod Duića i da ti on da preporuku za ove pretrage, za kariogram se naručuješ, a ostalo ne - bar je tako bilo kad sam ja išla, sve možeš izvaditi isti dan u centralnom laboratoriju na Rebru možda baš taj dan kad se naručiš za kariogram, muž daje krv za kariogram i HLA tipizaciju, kad sve obaviš i dobiješ nalaze - opet kod Duića

sis
26.09.2008., 10:02
Hvala fjora. I tako mm-a nema slijedeća tri mjeseca pa otpadaju ove zajedničke pretrage. Koliko se čekaju nalazi kariograma i HLA tipizacije?

Molila bih broj od dr. Duića na pp.

lilium
26.09.2008., 11:51
fritulica1,
za imunologiju i dio pretraga imas kratice na mijinom postu pri vrhu ove teme. sto se markera za trombofiliju i sl. tice tu mislim da tu moze pisati homocistein, protein C, protein S... i tako dalje kako sam napisala i bitno je da za pretrage gdje se traze genetski markeri pise genetska mutacija (cisto da ne dobijes u nalazu trenutnu vrijednost a ne genetsku sklonost za npr. factor V, pa PAI-1).

Izgleda da je najbolje imati nalaze s Rebra - on je referentni centar (iako dosta petraga radi i Vinogradska) Ssto se tice narucivnja na Rebru u veljaci ove god. su uveli narucivanje, za neke pretrage se izgleda vise ne treba narucivati, no bolje nazvati i provjeriti na broj koji sam nedavno na ovoj temi postala vikki

Cure :love: i sretno!!!

rib
26.09.2008., 13:43
Jedna od vas mi je poslala na moj post ovaj link prije neki dan i tek sad sam uhvatila vremena da ga iscitam. I jesam u jednom dahu! Sjajne informacije sam pokupila!
Lilium ti si cudo!
Od svih vasih pretraga mogu reci da sam dosta toga uradila i sad cekam vrijeme da odem kod moje dok. da ona pregleda sve nalaze.
Zivim u Sarajevu, tako da ne mogu nikom pomoci oko uputnica jer naravno razlicito funkcionisemo, ali cu vam ispricati kako sam ja do svih dosla i do sada nisam platila nista ili samo neku mizernu participaciju!
Kao prvo, ovaj zadnji (2.) spontani sam igrom slucaja imala kod kuce (u Hrvatskoj) i tada sam zamolila dok. koji mi je odradio kiretazu da mi napise sve moguse pretrage koje bih mogla napraviti. Uradio je to, ocito skidajuci pretrage sa nekog site-a, mozda ovog!, i sve je bilo onako s brda-s dola.
Potom sam otisala kog svoje dok. ovdje u SA i ona me je uputila na one standardne pretrage, svi brisevi na bakterije i viruse, papa, hormoni stitne zlijezde, spermiogram i kariogram i posto je sve bilo OK kaze ona vise nista ne treba, pocnite sa radovima, a ja nisam uradila ni cetvrtinu stvari sa one moje liste.
Onda se napravim pametna, odem u svoju ambulantu (dom zdravlja), prije toga se kod poznanika raspitam koji je ljekar opste prakse najnemarniji i posjetim ga. Podmetnem mu nalaz moje dok. na koji ja dopisem sve sto zelim uraditi i on mi napise uput za sve to, ali na jednu uputnicu. Odem u lab. na koju je uput glasio (a koji moja dok priznaje) i oni mi rastumace gdje i sta trebam da povadim. Elem bilo je tu hodanja i vadjenja krvi (mislim da nisam prosla ispod 15 epruveta) i sve sam zavrsila. Cak sam dobila uputnicu i za HLA tipizaciju, ali sam odustala od toga da se ne nerviram unaprijed zbog rezultata, a i nisam sigurna kako ce na to gledati moja dok. i znaci li joj ista taj nalaz.
Sad istina imam drugi problem, kako njoj objesniti odakle mi sve ti nalazi.
Eto raspisala sam se malo, ali moja mala prevara moze nekome pomoci i dati ideju.
Iz mog iskustva uputnice daje ili muskarac koji se ne udubljuje u posao ili zena majka koja je u stanju da shvati neciju tugu (preko takve smo dobili uput za kariogram - moj ljekar opste prakse me je uredno odbio jer je preskupo i jer za to treba saglasnost zavoda za zdravstvo!).

Sretno svima!

lilium
26.09.2008., 15:09
rib :love:
zahvaljujuci rib dodajem jos jednu stavku ovdje i to u:

PRETRAGE ZA AUTOIMUNE PROBLEME koji utjecu na faktore zgrusavanja:
- Lupus Antikoagulant(LAC)
- Antikardiolipinska antitijela ( AcL IgG, IgM)

- ANTITIJELA PROTIV BETA-2-GLIKOPROTEINA I (kratki naziv: β2-GPI)
pronasla sam da i tu pretragu radi Rebro i za klinicku info oni kazu:
"Primarni antifosfolipidni sindrom (PAPS), sekundarni antifosfolipidni sindrom (SAPS) vezan uz sistemske reumatske bolesti, vaskulitise, idiopatsku trombocitopeničnu purpuru, uzastopne spontane abortuse."

Takodjer sam pronasla u on-line dostupnoj knjizi o SLE (iz 2006) u vezi anti-β2 GPI da moze biti bolji marker od aCLa za trombotske dogadjaje, no kako je neuobicajeno da su pacjenti s antifosfolipidnim sindromom negativni i na aCL i na LAC ant-β2 GPI jos nije dio rutinske provjere za pacjente s pojacanom koagulacijom. Takodjer, jos nije posve jasno da li je anti-β2 GPI povezan s problemima u trudnoci; neka ispitivanja su tu vezu potvrdila a druga ne.

ina33
26.09.2008., 16:06
Sad istina imam drugi problem, kako njoj objesniti odakle mi sve ti nalazi.
Eto raspisala sam se malo, ali moja mala prevara moze nekome pomoci i dati ideju.
Iz mog iskustva uputnice daje ili muskarac koji se ne udubljuje u posao ili zena majka koja je u stanju da shvati neciju tugu (preko takve smo dobili uput za kariogram - moj ljekar opste prakse me je uredno odbio jer je preskupo i jer za to treba saglasnost zavoda za zdravstvo!).

Sretno svima!

Kod nas šibaju dalje socijalni ginići, a lakše je kad su iz manjeg grada i imaju manje pacijenata, nego u ZG-u. I onda je dodatni problem ako se ide tako nekom zaobilaznicom - ko će tumačit nalaz - forumaši? Zato je u ZG-u najbolje da to iniciraju, po meni, ili Duić ili Radončić pa da na kraju bude i neko tumačenje i eventualno uputa za terapiju.

molu
26.09.2008., 17:19
Evo čisto da javim, obavila danas HLA na Rebru. Uglavnom, ne treba se naručivati. Vrijeme primanja jest od 7 do 10h. Nalazi se šalju poštom na kućnu adresu i otprilike su gotovi za mjesec dana.

Meni je vrijedila moja uputnica za mene i MM i na njoj je pisalo HLA tipizacija para, i ako se ima dopunsko zdravstveno osiguranje ne plaća se ništa tako da nije potrebna ona šifra za sterilitet ako je nemate.

Pozdrav svima i javljam kako što ide dalje.

fritulica1
26.09.2008., 18:29
Lilium, hvala ti, stvarno jesi čudo. :love:

Upravo se spremam kod primarnog, namjeravam mu izdiktirati sve što treba biti na uputnici, ali ovo boldano ne znam. Dakle, na koji točno odjel se upućujemo?

ina33
26.09.2008., 18:52
Lilium, hvala ti, stvarno jesi čudo. :love:

Upravo se spremam kod primarnog, namjeravam mu izdiktirati sve što treba biti na uputnici, ali ovo boldano ne znam. Dakle, na koji točno odjel se upućujemo?

Fritulice, meni je Duić zaokruživao di je što na Rebru, plus obavezno šifra oslobođenja od participacije u gornjem dijelu - može ili 97 ili 98, jer, u protivnom, participacija za pojedinu pretragu može bit i 800 kn (mislim da me dr. koja radi na kariogramima vraćala kod socijalke jer zašto ću to plaćat). Ti su ti brojevi slični našoj šifri bolesti N97, ali nemaju isključive veze s tim, brojevi 97 i 98 znače da je pacijentica u postupku planirranja obitelji ili održćavanja trudnoće, što je oslbođeno participacije.

Relevatntni članak Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju ti je čl. Br. 15 koji reulira da se oslobođeni participacije u cijeluosti - preventivna i kurativna zaštita žena u svezi s planiranjem obitelji, praćenjem trudnoće itd. Proguglaj ga preko gong.hr-a - izaći će ti cijeli tekst, isprintaj i odnesi svom giniću (tako sam ja jer je bilo drž-ne daj).

Ovako je meni pisalo tj. dr. Duić napisao, ako više znam pročitati:

Serologija na TORCH, NK, antinuklearna, antikardioplipnaka protutijela - Imunološki lab Rebro, Lupus antikoagulans - Koagulacijski lab rebro, Kariotpi - Zavod za humanu genetiku, Rebro. Znači, svaka stvar ili skupina stvari - svoj laboratorij. Zato pitaj dr-a koji će te poslat na te upute - di se to radi.

ina33
26.09.2008., 18:53
A, i tako zaokruženo i napisano di se što vadi - tako mi je napisao dr. Duić, je bilo nekih problema s uputnicama (krivo napisano, nema participacije i sl.). I to od socijalca u ZG-u. Zato je step 1 - zamoliti ginića specijalca koji će te poslat na te pretrage da ti točno, ono malo kao "for dummies", napiše di se što vadi i kako treba glasit uputnica.

ina33
26.09.2008., 18:54
Oću ti reći - to su malo "opskurne pretrage" pa sve treba točno navodit kako i što i di,a čak se i na Rebru znaju pitat u koju to treba epruvetu ići i znaju bit :? - zašto će vam to.

fritulica1
26.09.2008., 23:24
Ina33 draga, puno hvala!!! :love:

Relevatntni članak Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju ti je čl. Br. 15 koji reulira da se oslobođeni participacije u cijeluosti - preventivna i kurativna zaštita žena u svezi s planiranjem obitelji, praćenjem trudnoće itd. Proguglaj ga preko gong.hr-a - izaći će ti cijeli tekst, isprintaj i odnesi svom giniću (tako sam ja jer je bilo drž-ne daj).

Ovako je meni pisalo tj. dr. Duić napisao, ako više znam pročitati:

Serologija na TORCH, NK, antinuklearna, antikardioplipnaka protutijela - Imunološki lab Rebro, Lupus antikoagulans - Koagulacijski lab rebro, Kariotpi - Zavod za humanu genetiku, Rebro. Znači, svaka stvar ili skupina stvari - svoj laboratorij. Zato pitaj dr-a koji će te poslat na te upute - di se to radi.

Čekaj, jel to sad npr. sve može ići na istu uputnicu? Meni bi moj prim. ginić trebao napisati tu uputnicu tj. njegova sestra, ali ću joj, bojim se, sve ja morat izdiktirati.

fritulica1
26.09.2008., 23:26
Oću ti reći - to su malo "opskurne pretrage" pa sve treba točno navodit kako i što i di,a čak se i na Rebru znaju pitat u koju to treba epruvetu ići i znaju bit - zašto će vam to.

Majko moja, ja sam totalno izluđena tim imunološkim pretragama. :x

uporna
26.09.2008., 23:40
Vezano za labose i uputnice prepisujem sa svog popisa od dr.D.
1. NK-stanice CD 56, CD 19, - Imunološki lab. Rebro
2. antinuklearna protutijela
3. antitireoidna protut.
4. antikardiolipinska protutijela
5. Lupus antikoagulans-LAC - Koagulacijski lab. Rebro
6. Homocistein - Metabolički lab Rebro
7. Faktor V Leiden - Koagulacijski lab. Rebro
8. Faktor II - protrpmbin G2021A
9. MTHR (metilen tetrahidrofolat reduktaza) C677T
10. Antitormbin III
11. Proteins S
12. Proteins C
13. Kariotip oba partnera u zavodu za Humanu genetiku, Rebro
14. HLA tipizaciju oba partnera - u Centru za tipizaciju tkiva Rebro

Nadam se da će se doktor snaći tj. i oni nešto znaju o tome gdje se što vadi. Čini mi se da sam imala 3 uputnice ali nisam ziher.

ina33
26.09.2008., 23:41
Ne, više je uputnica. Zato ti kažem - pitaj "pošiljaoca" na te pretrage što, gdje i kako. To ti je ono - oboružajte se živcima i strpljenjem "voi ch' entrate nelle ricerce imunologice" (pidžin talijanski, ali shvatila si me). Svakome kome natuknjujem bilo kakvu petljavinu s tim pretragama prvo krećem s "waiverom and disclaimerom" u Windows stilu - Are you really sure you want to? Maksimalno frustrirajuće, ali šta se može - bez navođenja forumaša to stvarno teško ide, a i s time je teško :love:. Zato makni ovoga ljutoga smajlića i nabaci nekog uporno-ratničko-administrativnog, taj će ti bit najkorisniji :*.

ina33
26.09.2008., 23:43
Mislim da sam i ja imala tri uputnice - imunološki lab, koagulacijski i ovaj gdje se rade kariogrami - Centar za tipizaciju, ako me sjećanje ne vara. Obavezno nek' ti piše gore u kućicu (ne di je šifra dijagnoze (N97), nego gore gdje je oslobođenje od participacije ili 97 ili 98, nešto mora pisat, inače je papreno.

ina33
26.09.2008., 23:44
I ne čudi se ako te koja sestra pita "jeste vi trudni"? Niste? A što vam je onda ovo? - Onda kažeš sigurnim tonom to vam je liječenje neplodnosti. Jeste sigurni - da, jesam, već sam išla s tom šifrom. End of discussion.

mačkulina
27.09.2008., 12:21
3. antitireoidna protut.
10. Antitormbin III
11. Proteins S
12. Proteins C

Nadam se da će se doktor snaći tj. i oni nešto znaju o tome gdje se što vadi. Čini mi se da sam imala 3 uputnice ali nisam ziher.

evo opet se vraćamo na ono što sam ja tvrdila.... fali tu još pretraga puno.
To su pretrage koje su se radile prije godinu dana. Od tada došlo je do novih reagensa i rade se još 3-4 pretrage koje on na popisu nema (a koje su meni dali u Viliju)

I da vas pitam..na osnovu čega on vama daje dozu heparina??
pošto ima 0.4, 0,6 do najviše 1,2.

Kako on određuje koje ćete vi doze dobiti??? što su mu parametri?

mačkulina
27.09.2008., 12:25
Dobila nalaze sa Rebra:
LAC - negativan
ANF-negativan
ACL IgM - 3 (negativno do 10) :D to se popravilo jer je bilo 23

homocistein će biti gotov za 3 tjedna :x

baš mi je od srca drago..

bravo!!!!!

fritulica1
27.09.2008., 13:19
Na kraju sam jučer odustala od uputnice jer nisam raspolagala potrebnim podacima, a i ordinacija bila zatvorena.

Hvala vam puno, sad već nešto imam u rukavu. :)
Ako ikad moje malo stigne na svijet, znat će da su njegov dolazak pripomogle i teta ina, i teta uporna i sve tete Rode. :love:

zisu
27.09.2008., 19:12
3. antitireoidna protut.
10. Antitormbin III
11. Proteins S
12. Proteins C

Vezano za ove pretrage, meni su sve pretrage od 1-12 isle na 1 uputnicu uz jos ACE i PAI-1 polim. bar je tako bilo ovo ljeto, a karitipi na drugu. Jedino HLA tipizaciju nisam radila. I da trebalo se prije narucit.
Jedino treba pripaziti da se posebno naglasi za ACE mutacija, jer kako je meni doc napisala ACE i PAI-1 polimorfizam tako sam za ACE dobila samo vrijednost, a za PAI-1 genetiku. Kako mi je ACE povisen namjeravam naknadno obavit i mutaciju za ACE.
Uputnice mi je ispisala opća doktorica s tim da sam joj pripremila sta mi treba i ona uredno sve prepisala. 1. uputnica je glasila na KBC Rebro - Centralni laboratorij i na njoj su bile navedene pretrage od 1-12, a druga uputnica za kariotipe je glasila na Zavod za genetiku. I naravno sve nase sifre uredno napisane i nista nisam platila. Nalaze dobila za cca mjesec i pol iako su mi obecali poslat oni su cekali na salteru da se preuzmu.

Kakvo je vase misljenje vezano za NK stanice, naime nalaz je pokazao da su povisene i iznose 33%. Razmisljam da bi u slijedećem postupku probala s dexom no moj MPO nije za to. I sad se dvoumin dal ici na svoju ruku. Nekako mislim da su te doze minimalne, a kako sam od puberteta koristila kortikosteroide za lijecenje bronhijalne astme ne vidim bas neki problem.

uporna
27.09.2008., 20:18

Aspirin+folna+bromergon a bila sam stvarno iznenađena sa dobrim nalazom.

fritulice1 :love:

mačkulina radila sam i sve krvne pretrage: SE, KKS, URIN, URINOKULTURU, GUK, OGTT, VILIROBIN, AST, ALT, GGR, LDH, ALP, UREA, KREATININ, APTV, MALI KOAGULOGRAM I SEROLOŠKE PRETRAGE NA TORCH.
Sorry na velikim slovima ostala uključena :oops:

Ovaj PAI i ACE nije nitko niti napisao a možda se prošle godine u 10. mjesecu nisu niti radile ne znam. Vidjet ću sa svojim docom, a pokušat ću i otići na razgovor kod hematologa.

uporna
27.09.2008., 20:23
VILIROBIN=bilirubin :oops:
Ne znam kakve vile me spopale :lol:

mačkulina
27.09.2008., 22:38

Aspirin+folna+bromergon a bila sam stvarno iznenađena sa dobrim nalazom.

fritulice1 :love:

mačkulina radila sam i sve krvne pretrage: SE, KKS, URIN, URINOKULTURU, GUK, OGTT, VILIROBIN, AST, ALT, GGR, LDH, ALP, UREA, KREATININ, APTV, MALI KOAGULOGRAM I SEROLOŠKE PRETRAGE NA TORCH.
Sorry na velikim slovima ostala uključena :oops:

Ovaj PAI i ACE nije nitko niti napisao a možda se prošle godine u 10. mjesecu nisu niti radile ne znam. Vidjet ću sa svojim docom, a pokušat ću i otići na razgovor kod hematologa.

Draga kada ti već Diuć nije rekao da ti ja kažem da bi još trebala napraviti :

1. osim TORCH-a i serologiju još na Parvo B19, EBV
2. ACA - mutacija
3. za koagulaciju (ako se sumnja da imaš nešto sa zgrušavanjem krvi i ako ćeš ići na heparinsku terapiju obavezno napraviti još:
PV-INR, Fibrinogen, Aktivnost antitrombina (općenita), AG, APC rezistencija, C1 -inaktivator, F VIII, F XII, FXIII, ANF.

eto.. to ti još fali i zato ja kažem da je Duić zastario u pretragama...odkada je Podobnik otišao u privatnike (prije godinu dana), Duić je stao na pretragama koje su se radila prije godinu dana..a hematologija i koagulacija se galopirajuće razvija u znanosti i pretragama.

ako budeš imala mogućnosti spoji Petrovu PT1-Hematologiju-tim iz Vilija

mačkulina
27.09.2008., 23:05
i fali još PAI ali
i trenutna koncentracija i PAI poliformizam (mutacija)

fritulica1
28.09.2008., 12:38
Vezano za ove pretrage, meni su sve pretrage od 1-12 isle na 1 uputnicu uz jos ACE i PAI-1 polim. bar je tako bilo ovo ljeto, a karitipi na drugu. Jedino HLA tipizaciju nisam radila. I da trebalo se prije narucit.
Jedino treba pripaziti da se posebno naglasi za ACE mutacija, jer kako je meni doc napisala ACE i PAI-1 polimorfizam tako sam za ACE dobila samo vrijednost, a za PAI-1 genetiku. Kako mi je ACE povisen namjeravam naknadno obavit i mutaciju za ACE.
Uputnice mi je ispisala opća doktorica s tim da sam joj pripremila sta mi treba i ona uredno sve prepisala. 1. uputnica je glasila na KBC Rebro - Centralni laboratorij i na njoj su bile navedene pretrage od 1-12, a druga uputnica za kariotipe je glasila na Zavod za genetiku. I naravno sve nase sifre uredno napisane i nista nisam platila. Nalaze dobila za cca mjesec i pol iako su mi obecali poslat oni su cekali na salteru da se preuzmu.

Zisu, :love: !

Kakvo je vase misljenje vezano za NK stanice, naime nalaz je pokazao da su povisene i iznose 33%. Razmisljam da bi u slijedećem postupku probala s dexom no moj MPO nije za to. I sad se dvoumin dal ici na svoju ruku. Nekako mislim da su te doze minimalne, a kako sam od puberteta koristila kortikosteroide za lijecenje bronhijalne astme ne vidim bas neki problem.

Znaš moje mišljenje, ja bih svakako išla s minimalnom dozom.

Nego jučer sam malo bleferski pitala u ljekarni jednu kutiju Dexthametasona, a žena mi kaže da se više ne proizvodi. :shock: Dobro vjerovatno je samo zamijenjeno ime i bit će već u opticaju zamjenski lijek, ali eto nama nove zavrzlame. I naravno, mora ići na recept.
Zisu, ako se odlučiš za dex, prije postupka se raspitaj postoji li još na tržištu, a ako ne, koja mu je zamjena. :*