PDA

Pogledaj cijelu verziju : Dokumentacija komplikacije, RD, produljenje RD

Stranice : [1] 2

mačkulina
12.07.2008., 12:35
Drage moje, evio da znate što kada donjeti, predati, da vas ne muče hodanjima i traženjima dopuna...

DOKUMENTACIJA POTREBNA ZA OTVARANJE KOMPLIKACIJA U TRUDNOĆI:

1. Izvješće o bolovanju (doznaka) od liječnika Opće prakse
2. Potvrda o plaći (ER-1) od vašeg poslodavca za šestomjesečno razdoblje prije nastupa komplikacija
3. Popuniti obrazac (zahtjev) koji se nalazi u HZZO
4. Osobna iskaznica (preslika)
5. Zdravstvena iskaznica (preslika)
6. Kartica tekućeg računa (preslika

To je sve nužno potrebno da bi se u HZZO otvorile komplikacije u trudnoći. Par dana prije isteka datuma na doznakama odlazite na liječničko povjerenstvo (komisliju) koja vam nanovo svojim rješenjem produžuje komplikacije a sa tim obrascem se javljate doktoru Opće prakse koji vam piše doznake a vi ih nosite na HZMO i popunjavate obrazac pod 3.
Svaki put prije isteka doznaka ponavljate isto do porodnog dopusta.

Naknada za Komplikacije (u trudnoći) najniži iznos je 831,50 kn a najviši iznos je 4.257,88 kn

45 dana ili 28 dana prije poroda možete koristiti Porodni dopust.

DOKUMENTACIJA POTREBNA ZA OTVARANJE PORODNOG (RODILJNOG) DOPUSTA:

1. Izvješće o bolovanju (doznaka) od liječnika opće prakse
2. potvrde o plaći (ER-1) od poslodavca za šestomjesečno razdoblje
3. zahtjev na obrascima HZZO (tamo se dobije)
5. zdravstvena iskaznica (preslika)
6. kartica tekućeg računa (ako se isplata želi na tekući račun).
7. Izjava vlastoručna potpisana da se iznos rodiljne naknade isplaćuje na XX račun otvoren kod XX Banke (tamo se dobije)

Obvezatni Rodiljni dopust (prvih 6 mjeseci) najniži iznos je 1.663,00 a najviši iznos NIJE OGRANIČEN

Rodiljni dopust (drugih 6 mjeseci) najniži iznos je 1.663,00 a najviši iznos je 2.500,00 kuna

DOKUMENTACIJA POTREBNA ZA OTVARANJE PORODNOG (RODILJNOG) DOPUSTA KOD TRUDNICA KOJE SU BILE NA KOMPLIKACIJAMA (SA KOMPLIKACIJA DIREKTNO NA PORODNI DOPUST):

1. Zahtjev na obrascima HZZO (tamo se dobije) popuniti u dva primjerka
2. Vlastoručna potpisana da se iznos rodiljne naknade isplaćuje na XX račun otvoren kod XX Banke (tamo se dobije)
3. Doznake doktora Opće prakse
4. Prosjek plaće ne treba jer se uzima onaj prosjek pod točkom 2. Dokumentacija potrebna za otvaranje komplikacija u trudnoći i koristi se u ovom slučaju samo i do rođenja djeteta.

nakon što se vaša bebica rodi dolazite u HZZO i tražite

NAKNADU ZA OPREMU ZA NOVOROĐENČE te trebate dostaviti:

1. fotokopiju (preslik) Rodnog lista novorođenčeta
2. dva zahtjeva sa podacima majke (zahtjevi se nalaze tamo na hodniku u HZZO)

Kada vam prođe zakonski 6 mjeseci obveznog rodiljnog dopsuta, vi kao majka imate izbor vratiti se na posao na:
1. puno radno vrijeme
2. skraćeno radno vrijeme
3. Produžiti rodiljni dopust na još 6 mjeseci do 1 godine starosti djeteta.

DOKUMENTACIJA POTREBNA ZA PRODULJENJE RODILJNOG DOPUSTA OD 6 MJESECI DO 1 GODINE ŽIVOTA DJETETA:

1. fotokopija (preslik) Rodnog lista djeteta
2. Ispuniti dva zahtjeva sa podacima majke (zahtjevi se nalaze tamo na hodniku u HZZO)
3. doći OBAVEZNO sa 5 i pol mjeseci starosti djeteta i to predati

Majka kojoj je to treće dijete ili koja ima blizance može produljiti rodiljni dopust do treće godine života djeteta mora učiniti slijedeće:

DOKUMENTACIJA POTREBNA ZA PRODULJENJE RODILJNOG DOPUSTA OD 6 MJESECI ŽIVOTA DJETETA DO 3 GODINE ŽIVOTA DJETETA:

1. fotokopije (preslike) Rodnih listova od troje djece ili od blizanaca
2. Ispuniti dva zahtjeva sa podacima majke (zahtjevi se nalaze tamo na hodniku u HZZO)
3. doći OBAVEZNO sa 5 i pol mjeseci starosti djeteta (ili djece ako su blizanci) i to predati

mačkulina
26.07.2008., 09:47
Naknada za Komplikacije (u trudnoći):

najniži iznos je 831,50 kn a najviši iznos je 4.257,88 kn

Obvezatni Rodiljni dopust (prvih 6 mjeseci)

najniži iznos je 1.663,00 a najviši iznos NIJE OGRANIČEN

Rodiljni dopust (drugih 6 mjeseci)

najniži iznos je 1.663,00 a najviši iznos je 2.500,00 kuna

Maya_78
31.07.2008., 11:36
a meni još traže potvrdu od ginekologa da sam na komplikacijama...

saska7
22.12.2008., 11:33
a sto kad otac koristi od 6mj do 1g?

DOKUMENTACIJA POTREBNA ZA PRODULJENJE RODILJNOG DOPUSTA OD 6 MJESECI DO 1 GODINE ŽIVOTA DJETETA:

+ ovo?

1. Izvješće o bolovanju (doznaka) od liječnika opće prakse
2. potvrde o plaći (ER-1) od poslodavca za šestomjesečno razdoblje
3. zahtjev na obrascima HZZO (tamo se dobije)
5. zdravstvena iskaznica (preslika)
6. kartica tekućeg računa (ako se isplata želi na tekući račun).
7. Izjava vlastoručna potpisana da se iznos rodiljne naknade isplaćuje na XX račun otvoren kod XX Banke (tamo se dobije)

ne mogu dobiti ni klovicevu ni jukicevu vec neko vrijeme, a prije 4mj nisu bili ziher sto i kako ce sad od NG funkcionirati...
negdje mi zvoni da treba i neka potvrda da se ja vracam na posao od mog poslodavca?!

jel zna netko?

Maya_78
23.12.2008., 22:45
čula sam i da sada za PRODULJENJE nakon 6. mj. traže da se dokumenti dostavljaju cca oko 4. mjeseca bebinog života... (reče mi med. sestra kod gina, ne znači da je tako u svakoj podružnici HZZOa)

saska7
30.12.2008., 11:03
nitko ne zna za oca?!? polusavam dobitit HZZO na tel vec 2tj ali nis :evil:

Stijena
30.12.2008., 18:54
čula sam i da sada za PRODULJENJE nakon 6. mj. traže da se dokumenti dostavljaju cca oko 4. mjeseca bebinog života... (reče mi med. sestra kod gina, ne znači da je tako u svakoj podružnici HZZOa)

MMu kad je predavao papire za PD pak rekli da dođem oko 6 mjeseci :/

kad se predaje zahtjev za produljenje radi prijevremenog porođaja?

dianaantic
09.01.2009., 18:46
Imam troje djece, 12, 8 i 1 i pol godinu. Na komplikacijama za treće dijete sam bila do porodiljnog dopusta, onda su mi rekli da sam izgubila sva prava na porodiljni jer se nisam prijavila na zavod za zapošljavanje dva mjeseca između dva posla. Dobila sam samo 1000 kn do prve godine dijeteta. Od 1. 1. 2009. po zakonu i zaposlene i nezaposlene majke imaju pravo na 1600 kn do 1. tj 3. godine djeteta. Zanima me da li ja mogu ostvariti to pravo?

Lutonjica
09.01.2009., 19:47
novi zakon vrijedi samo za djecu rođenu od 1.1.2009., dakle ne ide unatrag

saska7
09.01.2009., 20:03
dakle, ako ikog zanima - produljenje (od 6mj do 1g) koje koristi OTAC:

po novom zakonu majka ima pravo na 3mj i otac na 3 (od tih 6mj) tako da OBOJE U SVAKOM SLUCAJU moraju ici u podrucni ured HZZOa potpisati da se odricu - ako majka koristi svih 6mj, tada se otac odrice svoja 3mj odnosno, ako otac koristi svih 6mj tada se majka odrice svoja 3mj...
od dokumentacije potrebno je
-fotokopija rodnog lista djeteta
-ER-1 obrazac za oca
-fotokopija kartice tekuceg racuna oca
-fotokopija osobne iskaznice oca
-zdravstvena iskaznica oca
-izjava o prijenosu prava
-zahtjev

sve bi to bilo ok da oni imaju formulare izjave i zahtjeva, ali NEMAJU!!!!
kao dodjite skupa to potpisat, morate nakon napunjenih 5mj djeteta, ali znate mi nemamo te formulare..al dodjite..pa ce onda STA?!
vidjet cu u pon

:roll: :/

mamma san
09.01.2009., 23:34
gle, a što to imaju na svojim internet stranicama? :roll: (moram se editirati da ovaj smajlić ide ekipi na HZZO-u)

Izjava majke prilikom otvaranja rodiljnog dopusta (http://www.hzzo-net.hr/dload/obvezno_osig/Izjava_majke.pdf)

Izjava roditelja o prijenosu prava na roditeljski dopust na drugog roditelja (http://www.hzzo-net.hr/dload/obvezno_osig/Izjava_roditelja_o_prijenosu_prava.pdf)

U prilogu ove druge navedeno je da se prilaže zahtjev. Mislim da sam ti napisala na onom drugom topicu da se vjerovatno zahtjev samo vlastoručno sastavlja.

(ps ove linkove sam ti dala, zar ne? :/ )

Stijena
10.01.2009., 12:55
novi zakon vrijedi samo za djecu rođenu od 1.1.2009., dakle ne ide unatrag

ako se novi zakon primjenjuje od 01.01.2009. onda se on odnosi na ostvarenje prava od tog datuma, dakle ne nužno samo za ostvarenje prava za djecu rođenu nakon 01.01.2009., nego i za djecu rođenu prije tog datuma ako roditelji još ostvaruju neka prava iz rodiljnog dopusta - tako bi bar trbalo biti (zaključujem to i po dokumentaciji koju je navela saska, a njezino je dijete rođeno u 2008).

Tako npr. bez obzira što mi je dijete rođeno u 2008.g. ako hoću ostvariti pravo na produljeni RD, i MM i ja moramo podnijeti zahtjev prema novom Zakonu s obzirom da pravo na produljeni RD stječemo tek u veljači 2009. :/

Lutonjica
10.01.2009., 13:03
na hzzo kazu da novi izracun rodiljnih vrijedi samo za one rođene od 1.1.2009.

dakle
za zaposlene : puna plaća prvih 6 mjeseci, max 2500 drugih 6 mjeseci
za nezaposlene na burzi svih 12 mjeseci 1663 kn
za nezaposlene koje nisu na burzi svih 12 mjeseci 1663

ne znam sto je s ostalim pravima, ja sam odgovarala na upit o rodiljnoj naknadi za nezaposlene koji nisu na burzi - a ona definitivno vrijedi samo za djecu rođenu od 1.1.2009.

Stijena
10.01.2009., 13:21

dakle

ne znam sto je s ostalim pravima, ja sam odgovarala na upit o rodiljnoj naknadi za nezaposlene koji nisu na burzi - a ona definitivno vrijedi samo za djecu rođenu od 1.1.2009.

;)
nije bilo jasno iz posta jer ima i prava iz novog zakona koja se ostvaruju za djecu rođenu prije 2009.
ovo ne tvrdim, nego samo zaključujem na temelju onoga što su i meni rekli na hzzo po pitanju produljenja RD (da i nas kači novi zakon) koji sam započela u 2008. za dijete rođeno 2008.

dianaantic
10.01.2009., 17:49
Radila sam 4,5 i 6 mj.,onda sam bila bez posla 3 mj.pa sam opet radila 1 mj.onda mi je ginekolog otvorio komplikacije.Na komplikacijama sam bila do 14.05.2007.Rodila sam 04.07.2007.3 mj.koja nisam radila između 2 posla,nisam se prijavila na zavod.Na HZZO-u su mi rekli da nemam pravo na porodiljni,a mislila sam da ću imati do djetetove 3.će god.,jer mi je to 3-će dijete.dobila sam samo naknadu od 1000 kn sa zavoda do djetetove 1-ve god.Mala sada ima godinu i pol,ja sam nezaposlena,muž ima obrt al nema posla...Da li ja mogu ostvariti pravo sada još ovu godinu i pol,kada je izašao novi zakon???

saska7
10.01.2009., 20:46
mamasan gle, ovo za zahtjev sam tako i shvatila. ali kad je mm bio na HZZOu u Jukicevoj lijepo su mu rekli da nemaju taj zahtjev kao formular jos uvijek nego neka samo dodjemo i potpisemo...stogod...
mozda je do sluzbenice jer je doticna na pitanje "sto nam je potrebno od dokumentacije?" rekla -samo dodjete i potpisete, a kad je mm pitao da li je to sve zena se izderala na njega da mu je upravo sve objasnila... :shock: :roll:

zato rekoh, vidjet cemo u pon ili ut kad odemo tamo sto je zapravo sve potreno, mozda smisle jos stogod (da su naprimjer ipak potrebne i izjave poslodavaca koje po novom ne trebaju)

mamma san
12.01.2009., 00:37

dakle

;)
nije bilo jasno iz posta jer ima i prava iz novog zakona koja se ostvaruju za djecu rođenu prije 2009.
ovo ne tvrdim, nego samo zaključujem na temelju onoga što su i meni rekli na hzzo po pitanju produljenja RD (da i nas kači novi zakon) koji sam započela u 2008. za dijete rođeno 2008.

točno. roditelji koji su u 2009.g. ušli već u korištenju prava, imaju pravo zatražiti primjenu novog zakona ako je to za njih povoljnije.

Nynnica
21.01.2009., 12:52
pozdrav

samo pitanje....ovi potrebni papiri za komplikacije da li se što mijenjalo ili ne jel ostalo isto.....ja spadam u Klovićevu al tamo mi se naravno nitko ne javlja....i da li je istina da moram ako je 1 dijete predati papire najkasnije do 3-5 u mj.da dobijem naknadu u tom mj.

unaprijed zahvalna :)

mamma san
21.01.2009., 12:56
pozdrav

samo pitanje....ovi potrebni papiri za komplikacije da li se što mijenjalo ili ne jel ostalo isto.....ja spadam u Klovićevu al tamo mi se naravno nitko ne javlja....i da li je istina da moram ako je 1 dijete predati papire najkasnije do 3-5 u mj.da dobijem naknadu u tom mj.

unaprijed zahvalna :)

Da.

saska7
21.01.2009., 13:01
dakle, ako ikog zanima - produljenje (od 6mj do 1g) koje koristi OTAC:

po novom zakonu majka ima pravo na 3mj i otac na 3 (od tih 6mj) tako da OBOJE U SVAKOM SLUCAJU moraju ici u podrucni ured HZZOa potpisati da se odricu - ako majka koristi svih 6mj, tada se otac odrice svoja 3mj odnosno, ako otac koristi svih 6mj tada se majka odrice svoja 3mj...
od dokumentacije potrebno je
-fotokopija rodnog lista djeteta
-ER-1 obrazac za oca
-fotokopija kartice tekuceg racuna oca
-fotokopija osobne iskaznice oca
-zdravstvena iskaznica oca
-izjava o prijenosu prava
-potvrda poslodavca oca da pocinje koristiti roditeljski dopust
-potvrda poslodavca majke da prestaje koristiti rodiljni dopust
-zahtjev (njihov formular) u 2prijmerka popuniti

mene su setali, jer su prvo rekli da potvrde poslodavac ne trebaju, ali ipak treba

:roll:

mamma san
21.01.2009., 13:19
hvala Saska! :)

Nynnica
21.01.2009., 14:56
hvala mamma san :* :*

jadran
03.02.2009., 16:48
bila sam na komplikacijama do 3. 01. 09. i od tada sam službeno nezaposlena... odmah sam se prijavila na hzz
na zdravstvenom su mi rekli kad rodim imam pravo na porodiljnu naknadu...
e a kaj mi treba za podnijet zahtjev nisu znali reći.... :?
nisam naišla ovdje na tu informaciju pa ako netko zna što s nama nezaposlenima unaprijed hvala

soul
17.02.2009., 09:51
da, od dana rođenja djeteta do navršene godine dana djetetova života - naknada je 1.663,00 kn (rodiljna i roditeljska pošteda od rada). dokumentacija:
- rodni list djeteta,
- osobna iskaznica ili uvjerenje o prebivalištu u RH ako iz iste nije vidljivo da imaš prebivalište u RH u trajanju od najmanje 3 godine,
- zdravstvena iskaznica,
- potvrda Zavoda za zapošljavanje (evidencija najmanje 9 mjeseci neprekidno ili 12 mjeseci s prekidima u posljednje dvije godine prije rođenja djeteta, odnosno prijava u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa ili prestanka primanja naknade plaće - što je u tvoj slučaj jer si bila na komplikacijama).
Zahtjev se podnosi u roku od 30 dana od dana rođenja djeteta, u protivnom (ako se podnese u roku od 120 dana) pravo se priznaje od dana podnošenja zahtjeva.

storiatriste
25.02.2009., 23:00
Evo i mene s jednim pitanjcem :oops:
Na komplikacijama sam i nisu mi produžili ugovor o radu, prijavila sam se preko HZZO-a i primam naknadu. Bolovanje su mi produžili do RD-a. E sad, kad da završim bolovanje s obzirom da kao nezaposlenoj osobi rodiljni dopust kreće od dana rođenja djeteta? Onih 45, tj. 28 dana prije termina ja nisam dužna otvarat porodiljni(mislim nemam šta otvorit jer sam nezaposlena), zar ne? Mogu li onda komplikacije zatvorit recimo 20 dana prije termina???? To gledam radi naknade, da je što duže primam, a i da ne ostanem skoro 2 mjeseca bez ikakve naknade... :oops: :mrgreen:
I još kad zatvorim bolovanje, moram se prijavit na HZZO kao nezaposlena osoba radi zdravstvenog, a zahtjev za rodiljni dopust treba podnit tek kad se dijete rodi?(jesam dobro shvatila?)

storiatriste
27.02.2009., 18:16
Hvala mamma san! ;)

mamma san
27.02.2009., 22:10
nema na čemu. :)

Storma
23.04.2009., 17:52
prijateljica je iskoristila 10 mj porodiljnog i pocela raditi. obzirom da joj nece produziti ugovor, zanima nas koja je procedura za koristenje preostalih 2 mj?

mamma san
23.04.2009., 21:29
Kad je počela raditi?
Ako se radi o pravima po prethodnom zakonu, nema pravo na nastavak roditeljskog (po prethodnom zakonu: rodiljnog) dopusta do 1. godine života djeteta.

Storma
23.04.2009., 23:52
Kad je počela raditi?
Ako se radi o pravima po prethodnom zakonu, nema pravo na nastavak roditeljskog (po prethodnom zakonu: rodiljnog) dopusta do 1. godine života djeteta.

prosle godine u mislim 10 mj
zar je kaci stari zakon?

lali
24.04.2009., 02:14
Ovako, imam pitanje, ja sam na dopustu za njegu djeteta s težim smetnjama u razvoju od 04. mjeseca 2008. Sada bi trebala otvoriti novi porodiljni. Koji mi papiri trebaju? Kolika je naknada? Između prvog porodiljnog i dopusta za njegu (produženog porodiljnog) radila sam godinu i pol tj. do 04. mj 2008. dali to može ići u prosjek plaće ili se računa kao da sam nezaposlena iako sam cijelo vrijeme u radnom odnosu???

cudoviste iz ormara
28.04.2009., 14:29
Kad je počela raditi?

mamma san, malo sam pretraživala ove teme pa mi izgleda kao da si dosta u tijeku sa zakonima i papirologijom :)
naime, ja sam nedavno produžila korištenje porodiljnog od 6 mjeseci do godine dana. to mi je treće dijete i nekako sam planirala malo prije prve godine produžiti porodiljni (do druge pa možda onda i do treće, sve mi zavisi od financijske situacije), pa me sada buni jesam li sada odmah trebala staviti korištenje porodiljnog do 3 god pa ga eventualno prekinuti ili ga ipak mogu produžiti prije 1. rođendana.
btw, službenica u hzzo je automatski stavila do godine dana, ništa me nije ni pitala ni rekla a ja nisam iskreno puno ni razmišljala.
eto, puno hvala ako mi možeš pomoći. ili bilo tko vezano za ovu temu.

lali
05.05.2009., 00:37
Ovako, imam pitanje, ja sam na dopustu za njegu djeteta s težim smetnjama u razvoju od 04. mjeseca 2008. Sada bi trebala otvoriti novi porodiljni. Koji mi papiri trebaju? Kolika je naknada? Između prvog porodiljnog i dopusta za njegu (produženog porodiljnog) radila sam godinu i pol tj. do 04. mj 2008. dali to može ići u prosjek plaće ili se računa kao da sam nezaposlena iako sam cijelo vrijeme u radnom odnosu???

Nitko nezna odgovor???? Stvarno mi je važno!!
Barem koji mi papiri trebaju za otvaranje novog porodiljnog s obzirom da sam trenutno na njezi prvog djeteta? I dali mogu otvoriti porodiljni 28 dana prije termina.

matsa
21.05.2009., 12:03
Jedno pitanje. Ukoliko osoba zaposlena na neodređeno vrijeme usred komplikacija želi promijeniti poslodavca sporazumno, kako to utječe na prosjek plaće prvih šest mjeseci rodiljnog dopusta?
Naime, novi poslodavac ju uzima svjesno, a kod starog može, ukoliko ode sporazumno, dobiti otpremninu.
Zanima me je li to uopće moguće, moraju li se komplikacije zatvarati bar na jedan dan (a onda se mora nositi novi ER-1?). Uzima li u tom slučaju HZZO dva ER obrasca od dva poslodavca? Jedan za zadnji mjesec prije komplikacija, drugi za ostalih pet?
Ili se pada na onaj minimum prvih šest mjeseci, jer faktički kod novog poslodavca nije bilo isplaćenih plaća...

Hvala. :love:

lali
29.05.2009., 17:52
Molim Vas da mi odgovorite
Koja je dokumentacija potrebna za otvaranje redovnog porodiljnog dopusta, ako sam do sada bila na dopustu za njegu djeteta s težim smetnjama u razvoju?

fourth
01.06.2009., 22:45
Da li jos uvijek vrijedi sve iz prvog posta ove teme sto se tice dokumentacije koju moram predati ako sam krenula na komplikacije? Mislim, da li se nesto promijenilo u 2009. godini? I jos nesto, moja doktorica mi je dala potvrdu o bolovanju i rekla je nesto da za ostalo moram doci 20. ovog mjeseca (ili prije 20.-og ili poslije, nista je nisam razumijela)... Da li onda to nosim 20-og. (odnosno kad dobijem) na hzzo ili?

Friska sam trudnica pa sam cila zbunjena...hvala unaprijed na odgovorima!

mayah
02.06.2009., 13:25
Sve je isto kao gore navedeno.

Ako si na komplikacijama od 01.06., doktorica ti je dala potvrdu o privremenoj onesposobljenosti za rad, koju predaš u računovodstvo. To je samo obavijest za njih da si dobila bolovanje (moji to nisu niti uzeli, samo su me počeli voditi na bolovanju).

Oko 25. u mjesecu ideš kod doktorice po doznake, to ti je dokaz da si provela mjesec na bolovanju, dobiješ dva primjerka, jedan daješ u računovodstvo, a jedan priložiš dokumentaciji za hzzo. Još dobiješ obračun zadnjih šest plaća od računovodstva, i to nosiš na hzzo, zajedno sa kopijama osobne, zdravstvene i kartice tekućeg računa. Kod njih dobiješ obrazac koji možeš popuniti na licu mjesta.
Taj obrazac popunjavaš svakog mjeseca, i svakog mjeseca uzimaš doznake od doktrice i opet sve nosiš na hzzo.
Moraš predati do 05-og u mjesecu da bi dobila naknadu na vrijeme.

Ja sam sve obavila prošli mjesec, pa ako zapneš negdje, slobodno pitaj :mrgreen:

fourth
05.06.2009., 21:12
Hvala Mayah

smedja
09.06.2009., 14:10
Samo kratko pitanje. Mogu li nakon komplikacija, a prije otvaranja porodiljnog dopusta donijeti novi R-1 obrazac ako mi se tako bolje isplati? Hvala

bonnie
10.06.2009., 16:43
Pozdrav, evo i mene s pitanjem :)

Zaposlena sam na neodređeno, imam neprekidni staž 4.5 godine.
26.06. bih trebala na porodiljni (45 dana prije termina). U mojoj firmi isplata plaće je oko 20-og u mjesecu, za tekući mjesec. Ako u HZZO trebam nositi potvrdu o plaći za zadnjih 6 mjeseci, zanima me da li nosim podatke za period 12 - 05 mjeseca, ili 01 - 06 mjeseca (obzirom da ću u 6. mjesecu primiti plaću za taj mjesec nekoliko dana prije početka porodiljnog). Pronašla sam ER-1 obrazac na kojem piše da se traže Podaci o iznosima plaće koja je osiguraniku isplaćena u posljednjih šest mjeseci prije mjeseca u kojem je nastupio slučaj na osnovi kojeg se stječe pravo na naknadu.
Po tome bi se uzimale plaće za 12-05 mjesec, bez obzira na plaću isplaćenu u 6. mjesecu (jer je to mjesec u kojem otvaram porodiljni). Da li netko možda zna koji period ulazi u prosjek u mom slučaju?

Hvala puno!

vesna72
11.06.2009., 01:40
Samo kratko pitanje. Mogu li nakon komplikacija, a prije otvaranja porodiljnog dopusta donijeti novi R-1 obrazac ako mi se tako bolje isplati? Hvala

da

vesna72
11.06.2009., 01:43
Pozdrav, evo i mene s pitanjem :)

Zaposlena sam na neodređeno, imam neprekidni staž 4.5 godine.
26.06. bih trebala na porodiljni (45 dana prije termina). U mojoj firmi isplata plaće je oko 20-og u mjesecu, za tekući mjesec. Ako u HZZO trebam nositi potvrdu o plaći za zadnjih 6 mjeseci, zanima me da li nosim podatke za period 12 - 05 mjeseca, ili 01 - 06 mjeseca (obzirom da ću u 6. mjesecu primiti plaću za taj mjesec nekoliko dana prije početka porodiljnog). Pronašla sam ER-1 obrazac na kojem piše da se traže Podaci o iznosima plaće koja je osiguraniku isplaćena u posljednjih šest mjeseci prije mjeseca u kojem je nastupio slučaj na osnovi kojeg se stječe pravo na naknadu.
Po tome bi se uzimale plaće za 12-05 mjesec, bez obzira na plaću isplaćenu u 6. mjesecu (jer je to mjesec u kojem otvaram porodiljni). Da li netko možda zna koji period ulazi u prosjek u mom slučaju?

Hvala puno!

12-05
računaju se plaće isplaćene u 6 mjeseci koji prethode mjesecu u kojem se porodiljni otvara

napomena: po novom zakonu 45 dana prije termina je samo po preporuci ginekologa, a ne osobni izbor kao ranije
inače se otvara 28 dana prije termina

Lavica02
12.06.2009., 01:03
naša mala princeza ima 4,5 mjeseci ... porodiljski ću koristiti do njezinih godinu dana pa me zanima da li je ovo (c/p iz prvog posta) još uvijek važeće:

ili se je nešto mijenjalo

Iva M.
12.06.2009., 01:22
naša mala princeza ima 4,5 mjeseci ... porodiljski ću koristiti do njezinih godinu dana pa me zanima da li je ovo (c/p iz prvog posta) još uvijek važeće:

Još ti treba i Obostrana izjava koju isto uzmeš u hodniku u HZZO-u.
Tu izjavu mora potpisati i TM da se slaže da ti koristiš ostatak rodiljnog dopusta.

A ovi zahtjevi koje navodiš pod brojem 2 su se mijenjali samo ne znam točno kada.
Tako da ako imaš kod sebe stare (kao što sam ja imala) morati ćeš popunjavati ponovno.

Lavica02
12.06.2009., 19:12
Hvala ti Iva :D

anjica
12.06.2009., 19:51
kad se ide na obavezni porodiljni? 28 dana ili 45 dana prije termina

bonnie
13.06.2009., 12:39
12-05
računaju se plaće isplaćene u 6 mjeseci koji prethode mjesecu u kojem se porodiljni otvara

napomena: po novom zakonu 45 dana prije termina je samo po preporuci ginekologa, a ne osobni izbor kao ranije
inače se otvara 28 dana prije termina

Hvala vesna72 :* i hvala za napomenu, imam preporuku gina za 45 dana (iako nisam znala za ovo da se ne može po osobnom izboru). Pozdrav!

Nao Noa
14.06.2009., 21:07
Molim pomoć!
ispričavam se unaprijed ako je već bio odgovor, nisam ga pročitala.

trebala bih otvoriti mirovanje. Našla sam obrazac "potvrda o plaći" na stranicama hzzo-a. Taj obrazac popunim, potvrdim u firmi (ili ga oni popune?) i nosim ga na hzzo. Jel' tak? E sad, nisam našla onaj obrazac #zahtjev# (vjerojatno za bolovanjem?) Problem je u tome što moram mirovati doma pa ne znam je li moguće skinut taj obrazac sa interneta ili se mora popuniti na licu mjesta? Ako netko zna...?
I još nešto - taj hzzo u Zagrebu je u Margaretskoj ulici?
I može li mi suprug/mama predati papire?

hvala unaprijed

krumpiric
14.06.2009., 21:26
kad se ide na obavezni porodiljni? 28 dana ili 45 dana prije termina
28

anjica
14.06.2009., 23:57
hvala

anjica
15.06.2009., 00:00
hvala

hbubica
15.06.2009., 13:19
Imam jedno pitanjce. Idem kod privatnog ginekologa koji nema sklopljen ugovor sa HZZO-om,pa me zanima u slučaju komplikacija u trudnoći,treba donjeti potvrdu o lječnika opće prakse i od ginekologa koji imaju ugovor sa HZZO-om. Šta mi je činiti s time da moj ginekolog nema sklopljen ugovor??? :? :? :? :?
HVALA!!

vesna72
15.06.2009., 18:00
otvoriti karton kod nekoga tko ima.

btw, ono što nosiš bilo kuda dalje je izvješće o bolovanju (ide na hzzo i tvom poslodavcu). a njega ti izdaje dr. opće/obiteljske medicine po preporuci izabranog liječnika ginekologa. dakle, preporuku ginekologa nosiš samo liječniku opće prakse da bi ti otvorio bolovanje. neki prihvaćaju i preporuke ginekologa koji nemaju ugovor sa zavodom, ali većina ne.
svi su podložni kontrolama i vole imati "čiste" papire, pogotovo za trudnička bolovanja. (nisam čula recimo da neki dr. ne izdaje doznaku za otvaranje rodiljnog dopusta ukoliko je preporuka od gin. privatnika, ali za bolovanje to je poprilično učestali slučaj.)

hbubica
16.06.2009., 15:45
otvoriti karton kod nekoga tko ima.

btw, ono što nosiš bilo kuda dalje je izvješće o bolovanju (ide na hzzo i tvom poslodavcu). a njega ti izdaje dr. opće/obiteljske medicine po preporuci izabranog liječnika ginekologa. dakle, preporuku ginekologa nosiš samo liječniku opće prakse da bi ti otvorio bolovanje. neki prihvaćaju i preporuke ginekologa koji nemaju ugovor sa zavodom, ali većina ne.
svi su podložni kontrolama i vole imati "čiste" papire, pogotovo za trudnička bolovanja. (nisam čula recimo da neki dr. ne izdaje doznaku za otvaranje rodiljnog dopusta ukoliko je preporuka od gin. privatnika, ali za bolovanje to je poprilično učestali slučaj.)

Hvala,shvatila.....

Sandra12
23.06.2009., 15:37
mamma san, malo sam pretraživala ove teme pa mi izgleda kao da si dosta u tijeku sa zakonima i papirologijom :)
naime, ja sam nedavno produžila korištenje porodiljnog od 6 mjeseci do godine dana. to mi je treće dijete i nekako sam planirala malo prije prve godine produžiti porodiljni (do druge pa možda onda i do treće, sve mi zavisi od financijske situacije), pa me sada buni jesam li sada odmah trebala staviti korištenje porodiljnog do 3 god pa ga eventualno prekinuti ili ga ipak mogu produžiti prije 1. rođendana.
btw, službenica u hzzo je automatski stavila do godine dana, ništa me nije ni pitala ni rekla a ja nisam iskreno puno ni razmišljala.
eto, puno hvala ako mi možeš pomoći. ili bilo tko vezano za ovu temu.[/quote]
Moze li netko, molim vas, odgovoriti na pitanje, imene interesira dali je moguce promijeniti, tj. produljiti PD do trece godine djetetova zivota, naravno neplaceno, i jedno dijete. Hvala

Sandra12
23.06.2009., 22:20
Saznala sam, hvala svejedno

anny42
23.06.2009., 23:29
eto, puno hvala ako mi možeš pomoći. ili bilo tko vezano za ovu temu.
Moze li netko, molim vas, odgovoriti na pitanje, imene interesira dali je moguce promijeniti, tj. produljiti PD do trece godine djetetova zivota, naravno neplaceno, i jedno dijete. Hvala[/quote]
I mene to zanima a nisam saznala. :roll:

Lavica02
24.06.2009., 00:49

Još ti treba i Obostrana izjava koju isto uzmeš u hodniku u HZZO-u.
Tu izjavu mora potpisati i TM da se slaže da ti koristiš ostatak rodiljnog dopusta.

A ovi zahtjevi koje navodiš pod brojem 2 su se mijenjali samo ne znam točno kada.
Tako da ako imaš kod sebe stare (kao što sam ja imala) morati ćeš popunjavati ponovno.

sad mi sinulo još nešto :roll: zar ne treba i doznala od dr.?

Nora Fora
03.07.2009., 16:08
Ja sam sva zbunjena... :/ U Klovićevoj dobila 1 info, u u Jukićevoj 2.

Uglavnom, molila bih vas za pomoć... Imam sveukupno staž od 4 g., ali s prekidom od 3,5 mj. Radni staž mi je ponovno počeo teći u 3. mj. o.g., a na komplikacije sam otišla krajem 4. mj. o.g.

U Klovićevoj dobila sljedeću info: Ukoliko imam 18 mj. neprekinutog staža (što imam) mogu dobivati naknadu (max. s obzirom na prosjek plaća u zadnjih 6 mj.) u iznosu od 4.257,00 kn, a po rođenju djeteta (tj. od početka porodiljnog prvih 6 mj. dobivam punu plaću izračunatu prema tom prosjeku s obrasca ER-1. I svi sretni i zadovoljni!

U Jukićevoj dobivam (nakon 2 mj!!!) novu info: budući da do rođenja djeteta ( u 11. mj. o.g.) neću imati neprekinuti radni odnos od min. 12 mj., mogu primati porodiljnu naknadu u min. iznosu (dakle, 1663,00 kn :cry: )

Molim vas da mi odgovorite:

1. Jel ' to stvarno tako kako su mi rekli u Jukićevoj ili ipak imam pravo na punu plaću u prvih 6 mj. djetetovog života?

2. Na koju foru se kod izračuna naknade kod komplikacija uzima u obzir neprekinuti staž u trajanju 18 mj., a kod porodiljnog je to zanemariv podatak?

3. Budući da sam na komplikacijama i da mi se više isplati primati naknadu od 4.257,00 kn, nego porodiljnu (u slučaju da je točna info iz Jukićeve) mogu li porodiljni otvoriti 28 dana prije termina, a ne 45?

4. Budući da sam zaposlena na neodređeno, a probni rok bi mi trebao isteći u 9. mj., nisam sigurna je li probni rok teče i dok sam na komplikacijama ili se nekako zaledi dok se ne vratim i smiju li mi u frmi (državna firma) donijeti odluku u 9. mj. da nisam zadovoljila probn rok?

Puno hvala na odgovorima! :*

Nora Fora
03.07.2009., 16:51
Sorry, lapsus: imam 18 mj. radnog staža s prekidom, a ne kako sam napisala neprekinutog... :oops: :/

iv6300
16.07.2009., 23:59
Imam problem s rješenjem odnosno predanim zahtjevom za roditeljski dopust za blizance.
Zahtjev sam predala na vrijeme (kad su bebe bile otprilike 4 i pol mjeseca), ali mi službenice u HZZO-u nisu ni spomenule da trebam predati dva zahtjeva - za svaku bebu posebno. Ja sam imena obje bebe upisala na jedan zahtjev i kad sam prilikom predaje pitala da li je zahtjev u redu ispunjen dobila sam potvrdan odgovor.
Sada mi je došlo rješenje za samo jedno dijete i to da imam pravo na roditeljski dopust u trajanju od 6 umjesto od 30 mjeseci.
Napisala sam žalbu i sutra idem na HZZO, ali ne znam kakve su mi šanse da ostvarim pravo na roditeljski dopust u trajanju od 30 mjeseci?

ramona007
20.07.2009., 17:47
zanima me ako sam na komplikacijama, da li moram otvoriti porodiljni 45 dana prije poroda ili mogu 28 dana prije.(zbog prosjeka koji mi ne ulazi ako otvorim 45 dana prije).Hvala

Romy
20.07.2009., 18:13
Porodiljni otvaram 01.08.2009-e...koliko dana prije trebam odnijeti papire u Klovićevu? Mogu li 30.07-og ili puno prije? Hvala

betty boop
21.07.2009., 22:48
molim da mi se pojasni što to znači da se na porodiljni dopust 45 dana prije termina može ići po preporuci ginekologa?
da li to automatski znači da je potrebno imati neku dijagnozu s kojom se otvara bolovanje?
ja sam bila uvjerena da mogu sad po završetku GO otići na porodiljni 45 dana prije termina ali me ginekolog uvjerava da je to nemoguće ukoliko prije tih 45 dana ne otvorim bolovanje? :?

annie84
22.07.2009., 14:09
Koji se papiri moraju donijeti nakon poroda? Samo rodni list? Sto ako je dijete rodjeno u inozemstvu?

tinaka
28.07.2009., 20:38

2. Potvrda o plaći (ER-1) od vašeg poslodavca za šestomjesečno razdoblje prije nastupa komplikacija

Znači li to da svaki mjesec moramo iznova nositi er-1 obrazac i sve kopije?! :?

sirius
29.07.2009., 08:08
Ne .
Kad jednom otvoriš bolovanje ostale mjesece nosiš samo doznaku za tekući mjesec jer te već imaju u kompjuteru .

tinaka
29.07.2009., 21:30
Oke, hvala puno, Sirius! :)

cvijetek
10.08.2009., 13:29
Nadam se da ću postaviti pitanje na pravom mjestu.U radnom odnosu sam od 1.1.09.Znam da nemam pravo na punu naknadu s obzirom da nemam 12mj neprekinutog staža.Nemam nikakvih komplikacija u trudnoći.Išla bi na porodiljni 45 dana prije poroda(termin mi je 2.10.09).S obzirom da su mi rekli da se porodiljne naknade isplaćuju poslje 20-tog u mjesecu zanima me kada bi mogla dobiti prvu naknadu?Da li naknada kreće tek nakon rođenja djetata nakon što ga prijavim na hzzo ili?Što onda dobivam u ovih 45 dana prije nego rodim?Nadam se da će mi netko znati odgovoriti.hvala unaprijed

anjica
10.08.2009., 14:52
cvijetek obavezni porodiljni ti je 28 dana prije termina
a za isplate ne znam

Tanchi
15.08.2009., 17:24
Pozdrav! :)

Ovo je moja prva trudnoća i moj ginekolog mi je preporučio mirovanje. Radim u firmi 2 godine i za 6. mjesec mi je uplaćeno samo pola plaće, a za 7. mj. ništa i neznam kad će uopće bit uplaćeno jer je porezna blokirala račun firme.
Čitala sam šta ste pisale u prijašnjim postovima i vidim da trebam donijeti potvrdu od zadnjih 6 plaća.

Šta da radim s obzirom da mi nisu redovito uplaćene ( p.s. imam plaćeno samo osam mjeseci doprinosa, zato je i blokiran račun firme).
Molim vas ako netko zna što prije neka mi odgovori jer u ponedjeljak nosim doznake u firmu.
:? :?

Hvala! :love:

Natrenka1
25.08.2009., 18:15
[/quote] To je sve nužno potrebno da bi se u HZZO otvorile komplikacije u trudnoći. Par dana prije isteka datuma na doznakama odlazite na liječničko povjerenstvo (komisliju) koja vam nanovo svojim rješenjem produžuje komplikacije a sa tim obrascem se javljate doktoru Opće prakse koji vam piše doznake a vi ih nosite na HZMO i popunjavate obrazac pod 3.

1.Koliko dana ranije, prije isteka datuma na doznakama , je potrebno doci na komisiju?
2.Da li je potrebano ponijeti neku dokumentaciju za komisiju i ako da, koju?

Unaprijed hvala na odgovorima

betty boop
29.08.2009., 13:39
molim da mi se pojasni što to znači da se na porodiljni dopust 45 dana prije termina može ići po preporuci ginekologa?
da li to automatski znači da je potrebno imati neku dijagnozu s kojom se otvara bolovanje?
ja sam bila uvjerena da mogu sad po završetku GO otići na porodiljni 45 dana prije termina ali me ginekolog uvjerava da je to nemoguće ukoliko prije tih 45 dana ne otvorim bolovanje? :?

dakle, ponavljam pitanje....
dakle, moj ginekolog tvrdi da ne mogu na porodiljni 45 dana bez otvaranja komplikacija, dok su mi na HZZO rekli da to nije istina, da mogu bez problema na porodiljni i bez otvaranja bolovanja...
ja sam stvarno zbunjena :?

rene
10.09.2009., 10:23
Tražila sam sličan sličaj, al ga ne nađoh.

Zaposlena sam od 01.09.2008., produženje ugovora bilo je svako 2 mjeseca.31.08.2009. nisu mi produžili ugovor, ali sam na godišnjem negdje do 24.09.2009.- znači zaposlena sam neprekidno malo više od godine dana.

Trudna sam i ginekolog će mi otvoriti komplikacije od 15.09.2009, znači tjedan dana prije odjave radne knjižice!

i sada:

1. da li ja imam pravo na komplikacije po prosjeku plaće zadnjih 6 mjeseci s obzirom da ću biti uskoro nezaposlena ili samo na onih 800 kn?

2.ako imam, kako kad sam negdje pročitala da kod dr opće prakse te doznake moram dobiti krajem mjeseca, a meni 24.09.2009. ide odjava?kako da to dobijem?

2. da li se moram prijaviti odmah na biro kao nezaposlena ili šta, nije mi baš jasno............

.....jer negdje piše, ako ti istekne ugovor na određeno imaš pravo na komplikacije ako si zaposlen godinu dana neprekidno..Pa kako ako sam nezaposlena?Jao, koja zavrzlama, molim vas pomagajte, to mi je idući tjedan, ne znam kako ću to sve iskombinirati.......

Molim za objašnjenje

pozdrav

rene

anjica
10.09.2009., 14:51
hocu li dobiti na kucnu adresu rjesenje kolika ce mi biti rodiljna naknada?

točkice
18.09.2009., 20:03
Tražila sam sličan sličaj, al ga ne nađoh.

Zaposlena sam od 01.09.2008., produženje ugovora bilo je svako 2 mjeseca.31.08.2009. nisu mi produžili ugovor, ali sam na godišnjem negdje do 24.09.2009.- znači zaposlena sam neprekidno malo više od godine dana.

Trudna sam i ginekolog će mi otvoriti komplikacije od 15.09.2009, znači tjedan dana prije odjave radne knjižice!

i sada:

1. da li ja imam pravo na komplikacije po prosjeku plaće zadnjih 6 mjeseci s obzirom da ću biti uskoro nezaposlena ili samo na onih 800 kn?

2.ako imam, kako kad sam negdje pročitala da kod dr opće prakse te doznake moram dobiti krajem mjeseca, a meni 24.09.2009. ide odjava?kako da to dobijem?

2. da li se moram prijaviti odmah na biro kao nezaposlena ili šta, nije mi baš jasno............

.....jer negdje piše, ako ti istekne ugovor na određeno imaš pravo na komplikacije ako si zaposlen godinu dana neprekidno..Pa kako ako sam nezaposlena?Jao, koja zavrzlama, molim vas pomagajte, to mi je idući tjedan, ne znam kako ću to sve iskombinirati.......

Molim za objašnjenje

pozdrav

reneImat ćeš pravo na naknadu dok si na bolovanju u visini svoje plaće ili do max 4250kn, nema veze sto ti ugovor ističe, bitno je da su ti komplikacije otvorene prije. za svaki slučaj se dogovori sa svojima iz firme da im zdravstvenu ne vratiš odmah već nakon otvaranja komplikacija za svaki slučaj. trebat će ti i prosjek zadnjih 6 plaća od poslodavca. Nadam se da sam pomogla
A sada da ja ponovim svoje pitanje: moja situacija je ista, dakle na komplikacijama sam, imam 20 mj. neprekinutog staža, ugovor mi je istekao i rekli su mi da se moram javiti na burzu kad otvorim porodiljni. Kakvu cu naknadu primati i od koga od HZZO 100% svoje plaće ili minimalac s burze?
Hvala

pale
25.09.2009., 16:03
Otvaram komplikacije u trudnoći i knjigovođa mi tvrdi da uz svu dokumentaciju koju sam našla tu moram podignuti iz banke potvrdu o zadnjih 6 uplata plaće Da više nije dovoljno samo oni obrasci o plaći što ga oni daju. Uz sve to ja sam na strogom mirovanju, nekako mi je čudno da će iz banke dati to bilo kome drugome osim meni. Mislim, tako može doći bilo ko i raspitivati se o mojoj plaći. Da stvar bude gora tri mjeseca sam bila u jednoj banci, a tri u drugoj. I sad bi ja trebala ići šetati od banke do banke čekati u redovima, a čuvam trudnoću

betty boop
25.09.2009., 23:12
pale ja sam ovaj tjedan predala svu dokumentaciju za otvaranje i komplikacija i RD-a i naravno da nije bilo potrebno nositi potvrdu od banke o uplatama plaća...
najbolje bi ti bilo da nazoveš socijalno i pitaš ih...
a banka ne izdaje potvrde o uplatama plaća na tek rač nitkome osim vlasniku računa, izvaredno po nalogu suda tako da mislim da je tvoja knjigovođa krivo upućena...

pale
26.09.2009., 11:08
Ma tako sam i mislila... mama će mi u ponedjeljak odniti papire bez toga. Rekla sam joj ako joj to budu tražili da ih pita oće li oni odgovarati ako se meni nešto dogodi sa bebicom dok budem šetala po bankama i čekala u redovima :evil: Javim u ponedjeljak što je bilo

hbubica
14.10.2009., 10:56
Imam pitanje. Na komplikacijama sam i sutra će mi biti 60 dana što sam na bolovanju. Bila jučer kod liječnika opće prakse da mi da
papire koje moram nositi na liječničko povjerenstvo (komisiju),međutim danas zovem u dom zdravlja Medveščak da pitam kak rade jer znam da ne rade svaki dan i dobim odgovor da više ne rade komisije tj. da su ukinute i da se moram javiti svom liječniku opće prakse...hm... niš mi sad nije jasno kak moja doktorica nema pojma da je ukinuta komisija i od kada je to stupilo na snagu da ove pojma nemaju??? :? :?

Irchi
14.10.2009., 12:10
Imam pitanje. Na komplikacijama sam i sutra će mi biti 60 dana što sam na bolovanju. Bila jučer kod liječnika opće prakse da mi da
papire koje moram nositi na liječničko povjerenstvo (komisiju),međutim danas zovem u dom zdravlja Medveščak da pitam kak rade jer znam da ne rade svaki dan i dobim odgovor da više ne rade komisije tj. da su ukinute i da se moram javiti svom liječniku opće prakse...hm... niš mi sad nije jasno kak moja doktorica nema pojma da je ukinuta komisija i od kada je to stupilo na snagu da ove pojma nemaju??? :? :?
Evo ja sam upravo došla s komisije. Puno su ljudi vratili i poslali ponovo liječnicima opće prakse i u 10 sati napisali da više ne primaju. S obzirom da mi je mama liječnik ona me već upozorila da komisije više ne postoje kao takve već dolaze kod opće u ordinaciju. Moja doktorica o tome jučer nija imala pojima jersam ju pitala..
Javi se ponovo svoj dok i reci da su te tako uputili iz povjerenstva.

saky1504
26.10.2009., 17:23
Molim vas jedno pojašnjenje i pomoć.
Od skoro pa početka trudnoće sam na komplikacijama i to je sve prolazilo OK, mislim kaj se tiče papirologije. E sad, 28.10. mi počinje porodiljni - 45 dana prije termina. Termin poroda mi je 11.12. Neki dan sam bila kod doktorice opće prakse po doznake za 10mj. i da mi otvori porodiljni sa 28.10. I ona je meni na tim doznakama upisala početni dan porodiljnog taj 28.10. a kao zadnji datum stavila 26.04.!!! Pa kaj ne traje porodiljni tih 45 dana do termina plus onda još 6 mjeseci od kad se beba rodi. Ovak je ona meni oduzela tih 45 dana a 6 mjeseci porodiljnog računala od 28.10., kao da se beba rađa na dan početka porodiljng?!? To sam na papiru skužila tek kad sam došla doma...
Danas mi je mama išla kod njih u opću praksu, jer meni to nije blizu a stvarno doma mirujem koliko mogu i uglavnom žena ju je otkantala, kao da svima ona tak piše - da porodiljni traje 6 mjeseci ( znači bez ovih 45 dana do termina )! Sad meni više niš nije jasno.... Jel možda to funkcionira tak da ja to ovak predam u HZZO za sad, a onda kad se beba rodi, odnesem tam rodni list pa onda oni isprave tih mojih 6 mjeseci od datuma kad se beba rodila ili kaj???? Niš mi nije jasno, jer kak sad stvari stoje moj porodiljni će trajat do bebinih 4 mjeseca, a ne do 11.06. kak bi trebalo... A te doznake moram furat naravno i u firmu u knjigovodstvo - i njima će onda na papiru bit da mi porodiljni traje samo do 26.04. a ne do 11.06. kak bi trebalo. I kak ću njima to ispravit po rođenju djeteta onda????
Please HELP!!!

sirius
26.10.2009., 17:35
Kad se beba rodi nosiš rodni list u HZZO i od dana rođenja ti teće rodiljni dopust u trajanju 6 mj.

saky1504
26.10.2009., 18:01
Hvala ti. :) OK, taj dio mi je jasan. Ali, hoću li tada na HZZO-u dobiti i neku potvrdu na kojoj stoji do kad mi traje pravi porodiljni koju mogu odnijeti i u firmu u knjigovodstvo? Jer oni će sad isto dobiti ove moje doznake na kojima je taj "krivi" datum... Samo to me brine.
Unaprijed hvala! :)

sirius
26.10.2009., 19:46
Hvala ti. :) OK, taj dio mi je jasan. Ali, hoću li tada na HZZO-u dobiti i neku potvrdu na kojoj stoji do kad mi traje pravi porodiljni koju mogu odnijeti i u firmu u knjigovodstvo? Jer oni će sad isto dobiti ove moje doznake na kojima je taj "krivi" datum... Samo to me brine.
Unaprijed hvala! :)
u firmu nosiš rodni list. :)

saky1504
26.10.2009., 22:31
Aha, i njima to nosim. Super, hvala ti puno puno! :) Ovo mi je prva bebolina i nemam pojma o ničemu, a koga god pitam, nitko mi niš pametno ne govori.
Hvala & pozzz :)

the enchantress
28.10.2009., 15:39
može li me netko uputiti gdje se trebam obratiti vezano uz moju situaciju, ili neka od vas zna.

imam bebu s ad-om, alergijama na hranu i lagano hipotoničnu k svemu. odlučili smo da ja uzmem mirovanje radnog odnosa , no pedi mi kaže da imam pravo na produljenje i da u 9mj. života ćemo to krenuti sređivati.
mm je zaposlen na pola radnog vremena. imam li obzirom na to uopće pravo na produljenje?

ramona007
28.10.2009., 18:24
znam jednu priju koja je na osnovu alergije na jaja dobila produljenje čak do treće djetetove godine.čula sam da nikad ne odbijaju produljenje kad je riječ o alergijama.

the enchantress
28.10.2009., 19:37
ma znam, ali je mm samo na pola radnog. nismo sigurni da bi to priznali. a ako ostane bez posla onda nema šanse.

jelena.O
31.10.2009., 17:43
ma znam, ali je mm samo na pola radnog. nismo sigurni da bi to priznali. a ako ostane bez posla onda nema šanse.

imaš pp.

thegirl25
02.11.2009., 07:58
Cure može pitanje?

Ja sam otvorila komplikacije u trudnoći, i sve papire uredno dostavila, e sad me zanima za sljedeći mj. da li opet moram sve isto ili samo doznake od dr. donijet u hzzo, mislim bez onog obrasca iz knjigov??? hvala

Mrs Happy
03.11.2009., 00:29
Da li netko zna sto zakon kaze, da li je dozvoljeno/ moguce uzeti neplaceno produzenje porodiljnog nakon uobicajenih 12 mjeseci ako je dijete relativno zdravo? Dakle, bez onih komisija, dokumenata i sl.
Naime, poslodavac je O.K. da ja ne radim jos god dana, ali ne zeli placati doprinose i placu.

jelena.O
03.11.2009., 08:15
MRS happy naravno na možeš

http://www.roda.hr/forum/viewtopic.php?t=84847

Mrs Happy
03.11.2009., 23:05
Hvala jelena. o vec sam to procitala, i isla sam na website od HZZO-a i nije mi sao jos jasno da li u slucaju mirovanja radnog odnosa ustvari dobivamo status nezaposlene osobe? Ili smo i dalje kao zaposleni, ali ne radimo, ne ide nam staz i ne dobivamo placu, a poslodavac ne placa zdravstveno i mirovinsko??

slavica09
05.11.2009., 10:36
cure imam jedno pitanje, 31.10.2009 sam zavrsila na hitnoj(ginekologija) zbog grceva i tamosnji doktor mi je postavio dijagnozu prijeteci pobacaj i strogo mirovanje uz tablete, u ponedjeljak 02.11.2009 otisla sam kod svog soc. ginekologa i on mi je potvrdio tu dijagnozu i naredio strogo mirovanje. Meni je sada moja dok opce prakse otvorila komplikacije sa 02.11. ali na temelju nalaza doktora sa hitne jer mi moj gin. nije dao nikakve papire nego samo rekao strogo mirovanje. moje je pitanje sada hoce li meni na hzzo priznati mirovanje na temelju toga nalaza ili sam ipak morala donijeti nalaz svog ginekologa.
Cure hvala vam unaprijed na odgovoru.

Mrs Happy
05.11.2009., 23:09
slavica 09, kad sam prije tocno godinu dana otvarala bolovanje a onda cuvanje trudnoce, poslala sam svog muza kod dokice opce rpakse koja je na temelju onog sto mi je privatna ginicka napisala, izdala svoje papire I to je onda sve islo na komisiju. Kako sam imala ozbiljnu dijagnozu nije bilo nikakvih komplikacija. Vise se ne sjecam da li sam vec tada imala i papire od ginica u bolnici ili ne. Uglavnom, sve je obavljao muz jer sam ja lezala.

slavica09
06.11.2009., 10:07
Mrs Happy hvala. pa nadam se da ce mi uvaziti, ja sam nju lijepo pitala jel mi treba nalaz od mog gin. pa je rekla da je i ovaj dobar,valjda zna zena svoj posao, a posto je malo cudna sa njom nikad ne znas..hvala jos jednom

jelena.O
06.11.2009., 13:56
Hvala jelena. o vec sam to procitala, i isla sam na website od HZZO-a i nije mi sao jos jasno da li u slucaju mirovanja radnog odnosa ustvari dobivamo status nezaposlene osobe? Ili smo i dalje kao zaposleni, ali ne radimo, ne ide nam staz i ne dobivamo placu, a poslodavac ne placa zdravstveno i mirovinsko??

Cure su di odgovorile da ti ne ide staž ( u mirovanju je) zdrastveno rješavaš preko muža ili preko zdrastvenog, i treba te čekati radno mjesto kad se vratiš.

Pitala si za vježbe s Goljakom, mislim da bi ti najpametnije bilo predati papire za komisiju za njegu pogledaj malo bolje ove stranice::.:::

http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=74775&start=500

Mrs Happy
07.11.2009., 01:19
Hvala Jelena O. :)

tinaka
10.11.2009., 17:12
Kako sam na komplikacijama, zanima me jel prelazim na obvezni rodiljni 45 ili 28 dana prije? Jel to ovisi o meni ili postoji neki zakonski propis?

ramona007
12.11.2009., 11:22
ako si na komplikacijama računa se 45 dana prije poroda, obavezno.

tinaka
12.11.2009., 20:11
ako si na komplikacijama računa se 45 dana prije poroda, obavezno.
Hvala! :)

crnkica
20.12.2009., 22:36
Zna li netko kako izračunati koliko oni isplaćuju kada otvorite komplikacije? zaposlena sam na neodređeno i imama 12 mjeseci neprekinutog staža.
Hvala!

casper
21.12.2009., 15:16
Ako ti je plaća preko 4.257,00 onda ti je to maksimum
ako ti je manje onda trebaš pogledati koliko ti je satnica
to dobiješ na papiru od firme

anima
28.01.2010., 17:54
Jedno brzopotezno za one koje se razumiju. Dogovirla sam u firmi da otvaram komplikacije od 1.2. o.g. Teta u obračunu plaća mi je rekla da tek kad dobijem doznaku na kraju mjeseca tražim od njih onih zadnjih 6 plaća i s tim idem na HZZO u Klovićevu, jel to ok? Nije li to predugo da se prijavim na HZZO, bojim se da ne zakasnim ili nešto? Hvala

katica
29.01.2010., 21:34
Rodila sam 03.06.09., očekivala sam da bi mi drugi dio porodiljnog trebao trajati do 03.06.10. kad dijete navršava godinu dana? U rješenju HZZO piše od 03.12.09. do 31.05.10.? Koliko vidim to je 180 dana od 03.12.09. ili je vezano za termin poroda koji je bio 31.05.09.? Koji je datum ispravan?

annabell
01.02.2010., 09:43
Mene zanima prekid i ponovni nastavak RD u druge dvije godine korištenja trogodišnjeg RD (za treće dijete).
Jasno je iz Zakona da se RD na taj način može koristiti najviše dva puta godišnje ali ništa se ne kaže o tome koliko između toga se najduže mora raditi i ... kako ide procedura sa dokumentacijom? Naime, zvala sam nekoliko HZZO podružnica i dobila kontradiktorne informacije: treba li neki dokument od poslodavca (sa datumom vraćanja na posao i nastavka RD)?
Unaprijed hvala!

tužna
03.02.2010., 15:02
drage moje,
ima li itko iskustva s predavanjem zahtjeva za produljenje porodiljnog dopusta do predviđenog termina poroda (ako je rodila prije 38.tjedna)?naime,ja sam rodila u 37.tjednu i već sam dobila rješenje za drugih 6.mjeseci prodiljnog,te sam danas zvala da vidim da li imam pravo i kako ga ostvariti da produljim porodiljni do predviđenog termina poroda i dobila sam odgovor da sad to pravo ne mogu iskoristiti jer ga nisam zatražila kad i redoviti porodiljni za drugih 6.mjeseci!ta dva tjedna produženja mi puno znače.
hvala unaprijed na informacijama!

annabell
03.02.2010., 21:26
tužna, ja mislim da su ti dobro rekli. Svako pravo (početak, produljenje....) kod njih moraš tražiti (uputiti Zahtjev) uglavnom mjesec dana ranije od početka korištenja. Toliko im treba valjda da zahtjev obrade i izdaju već neko Rješenje :-(
Inače, pravo na produljenje imaš ako si rodila ranije, svakako, samo si ga trebala tražiti ranije.
Nisam stručnjak, ali ovo govorim prema nekom iskustvu sa HZZO-om.

kovrčava
15.02.2010., 22:26
imam pitanje, planiram se vratiti na posao tri i pol tjedna prije navršenih šest mjeseci života, a otac bi koristio drugih šest mj, e sad, dali on odmah ide na porodiljni ta tri i pol tjedna ranije ili ja baš moram koristiit tih prvih šest mj.-strogo, jer se moram vratiti ranije, a muž bi koristio drugi dio.

jelena.O
16.02.2010., 08:49
ti moraš obavezno biti doma 42 dana poslije poroda, ak hoćeš ni minute više. Samo navrijeme objavi HZZO da ideš raditi , i da će on koristiti ostatak. Ima pravo 2 mjeseca gratis, koji možeš i ti koristiti.

kovrčava
16.02.2010., 12:36
ti moraš obavezno biti doma 42 dana poslije poroda, ak hoćeš ni minute više. Samo navrijeme objavi HZZO da ideš raditi , i da će on koristiti ostatak. Ima pravo 2 mjeseca gratis, koji možeš i ti koristiti.

Znači on može biti 8 mjeseci na porodiljnom, tako sam shvatila? Pa to je super

jelena.O
16.02.2010., 13:22
Da ali, tih dodatnih 2 mjeseca je naknada 1600 kn.

Anastazija
27.02.2010., 11:32
Ja nesto ne razumin...kada sam na bolovanju s komplikacijama dakle ne dobivam punu placu nego koliko od place?Meni u ugovoru pise da sam prijavljena na 2750,a ja dobila 831,50 jel to moguce!

slavonka2
20.03.2010., 21:15
Naknada plaće ti je 100% od osnovice, ukoliko zadovoljavaš prethodi staž osiguranja od neprekinutih 12 mjeseci, odnosno 18 mjeseci s prekidima, ukoliko ne zadovoljavaš taj kriterij onda je naknada plaće minimalna osamstotinjak i kusur kuna, ako se varam neka me pametnije glavice isprave.

I ja molim pomoć...a ako su mi krivo rekli ima da se upucam - naime, za vrijeme trudničkih komplikacija istekao mi je ugovor na određeno, i naravno da mi ga poslodavac nije produžio. Na HZZO-u sam dobila novu prijavu i dopunsko kao nezaposlena trudnica koja je na komplikacijama, dobivam naknadu svo vrijeme u punom iznosu svoje plaće, ali nisam se prijavila na HZZZ, jer su mi rekli da to napravim kada mi se otvori porodiljni 45 dana prije poroda da bih nakon rođenja dobivala naknadu za bebu.
PITANJE - da li sam se ja već trebala prijaviti u roku 30 dana nakon što sam ostala bez posla bez obzira na komplikacije, ili ću to napraviti kada mi ih doktor zatvori?
i još jedno, pošto ja do sada nikada nisam bila nezaposlena niti prijavljena na HZZZ da li ja imam kakva prava na naknadu kao nezaposlena osoba i kako to iskoristiti s obzirom da sam na komplikacijama pa idem na porodiljni? Mogu li pravo na tu naknadu iskoristiti kada mi beba napuni godinu dana?

Nadam se da će me netko skužiti i reći samo da nisam zbog krive informacije izgubila pravo i na 1660 i nešto kuna....

Neve
25.03.2010., 16:33
Cure drage, i ja molim pomoć, jer se ne snalazim uopće u ovim stvarima...

Termin poroda mi je 15.10.10., imam godišnjeg odmora iz 2008.g. 11 dana, a iz 2009.g. 34 dana. Kako mi je na poslu situacija katastrofalna, mislim da ću pokušati čim prije na bolovanje... Plaća mi je oko 8.000 kuna.
Dakle, da li mi je bolje prije nego otvorim rodiljni dopust iskoristiti najprije godišnje odmore, pa onda otići na komplikacije, ili obrnuto? Pitam naravno radi primanja u prvih 6 mjeseci nakon poroda. Hvala!!!

Ginger
29.03.2010., 00:55

cure, ima li netko link na ER-1 obrazac i ovaj zahtjev pod 3.?
moram strogo mirovati pa baš i ne mogu našetavati amo-tamo...

i pitanje - kad dobijem doznake od dr.op.pr. moram li ih prvo odnijeti poslodavcu pa mi ih on vrati poštambiljanje pa ja sve skupa nosim u hzzo?
ili mi poslodavac samo šalje ER-1 bez da mu je potrebna doznaka?

totalno sam zaboravilo kako sam prvi put :roll:

barbara25
02.04.2010., 22:10
ima hvalam pitanje radim na odredeno tri godine i sad npr ostanem trudna i otvorim bolovanje na komplikacije u trudnoci sto dobivam a sto gubim i kolika mi je naknada

vinalina
04.04.2010., 13:14
Može jedno pitanje? Doktor mi je otvorio bolovanje na komplikacije u trudnoći i rekao mi je da dođem prije komisije. Sada mi je netko utuvio u glavu da moram nositi početkom svakog mjeseca doznake u firmu!!! A ja s ovim 1. nisam, nisam znala, nitko mi nije rekao??? Moraju li se nositi svaki mjesec? Pa to bi mi iskreno bilo glupo, ako sam dobila bolovanje od 60 dana, onda to i vrijedi 60 dana. Pa znaju gdje sam!!! Izludila bum...

S2000
04.04.2010., 15:26
10.3. zbog lijecnicke preporuke otvorila sam kopmlikacije u trudnoći (u 26.tjednu). Doznaku o privremenoj nesposobnosti za rad odnijela sam u firmu. Kolegica iz racunovodstva je rekla da ce rijesiti sve s HZZO-om.
Na kraju mjeseca moj muz joj je odnio novu doznaku od lijecnika te ju upitao da li jos on nesto treba obaviti- no ona je rekla da ce sve rijesiti na HZZO.
Nije me trzila nikakve preslike osobne/tekuceg..kamo li kakve obrasce. Sada se brinem da li je ona to uopce mogla rijesiti.
Ne mogu znati prije utorka zbog praznka, a do tad cu ispalit glavom :-(
Sto ako se ne prijavis jedan mjesec na HZZO?

kovrčava
04.04.2010., 20:39
Može jedno pitanje? Doktor mi je otvorio bolovanje na komplikacije u trudnoći i rekao mi je da dođem prije komisije. Sada mi je netko utuvio u glavu da moram nositi početkom svakog mjeseca doznake u firmu!!! A ja s ovim 1. nisam, nisam znala, nitko mi nije rekao??? Moraju li se nositi svaki mjesec? Pa to bi mi iskreno bilo glupo, ako sam dobila bolovanje od 60 dana, onda to i vrijedi 60 dana. Pa znaju gdje sam!!! Izludila bum...

Za komplikacije se nose doznake svaki mjesec, a za porodiljni si miran 6.mj.

vinalina
04.04.2010., 20:48
Super, sada ostajem bez para...a drugi mjesec ako na vrijeme odnesem, dobivam bez obzira na ovaj???

kovrčava
04.04.2010., 21:56
Ma doznake odmesi u utorak, dr. opće prakse ti na njima napiše 31.03. i to je to, bar je meni uvijek izašla ususret!

vinalina
04.04.2010., 21:59
Joj, kovrčava, :zaljubljen::zaljubljen::zaljubljen:. Hvala i pusa...

crnkica
07.04.2010., 00:46
casper hvala na odgovoru-malo kasno,ali tek sada mi je potrebno a i većsam zaboravila da sam tu postavila pitanje

argentina
08.04.2010., 21:46
moze li netko pliz reci koliko iznosi naknada za produljenje porodiljnog radi njege djeteta (znaci nakon godinu dana)?
jel to jos uvijek 2000 kn + 800 kn doplatka?

NINA80
12.04.2010., 13:49
molim ukratko što mi je činiti,zaposlila sam se 15.01.dva tjedna poslije saznala sam da sam trudna
otišla na pregled obzirom na prvu trudnoću koja je završila carskim u zadnji tren i prošlogodišnjim kasnim spontanim
ginekolog mi je napisao stogo mirovanje tj.visokorizična trudnoća,radila sam do 25.02 i tad kod liječnika
opće prakse otvorila bolovanje s komplikacijama u trudnoći.ovo če zvučati glupo al tek danas me zove žena iz računovodstva
i veli mi da jedan primjer od doznaka ide na hzzo al nema pojma jel imam kakvih prava.
što to sad znaći, čitam sve ove postove i iskreno neznam što mi je činiti.prije ovog posla bila sam katko zaposlena al prekid je više od 6mj.
hvala

Lili Bucho
20.04.2010., 13:44
Drage moje, i ja sam u potrazi za odgovorom na pitanje oko ovih rokova prijave HZZO-u...
Situacija je slijedeća:
- u neprekinutom sam radnom odnosu od 12. mjeseca 2008. godine
- sredinom 2. mjeseca 2010. potvrđena mi je trudnoća
- obzirom na prijašnje zdravstvene komplikacije, njegova je preporuka čuvanje trudnoće
- prvo koristim sav preostali godišnji odmor iz 2009. i novi godišnji iz 2010. godine
- od 01.04.2010. sam na bolovanju (komplikacije u trudnoći) i u tvrtku sam poslala izviješće o privremenoj nesposobnosti za rad, doktorica je uz šifru bolovanja napisala i da se bolovanje otvara na idućih 60 dana.
Moje je pitanje: kada točno moram otići kod doktorice opće prakse baš po doznake za bolovanje i nositi ih sa ostalim papirima u HZZO?
Kako sam shvatila iz dosadašnjih postova, to se obično radi krajem mjeseca, oko 25. u mjesecu?

Jer, ako je to tako, ja bih dakle krajem ovog tjedna trebala otići kod dr. da mi da doznake za ovaj mjesec, te sve to zajedno sa svim dokumentima odnijeti na HZZO?

Molim vas za pomoć, jer zovem HZZO već par dana, bezuspješno :(

Hvala unaprijed.

mamma san
20.04.2010., 15:06
Ti si ovo dobila? http://www.hzzo-net.hr/dload/obvezno_osig/izvjesce_o_bolovanju.pdf
jer ako nisi ideš odmah kod doktorice koja će ti otvoriti bolovanje. Kopiju tog izvješća dostavljaš u firmu gdje će ti ispuniti ER-1 http://www.hzzo-net.hr/dload/obvezno_osig/potvrda_o_placi.pdf
pa ćeš zajedno kopju izvješća i er obrazac + kopiju kartice tekućeg računa dostaviti u HZZo kako bi ti se obračunala naknada za bolovanje.
Moj savjet ti je da to učiniš što prije.
Što se tiče isplate naknada za prethodni mjesec, to se čini za sve doznake primljene do 3-4 u tekućem mjesecu. Isplata naknade ide oko 25.og u tekućem za prethdoni mjesec.

Lili Bucho
20.04.2010., 16:06
Hm... ne, nisam dobila obrazac izvješće o bolovanju, nego samo potvrdu o privremenoj nesposobnosti za rad, na kojoj je navedena šifra bolovanja. Naime, to je papir koji i obično dobivam prvog dana bolovanja, čime potvrđujem u firmi da sam na bolovanju, a tek kod zatvaranja bolovanja ili kod produljivanja bolovanja, dobijem taj obrazac izvješća o bolovanju (to se valjda zove doznake?).

Meni je nekako logično da ako otvorim bolovanje npr. 1.4. - može se do kraja mjeseca nešto promijeniti i npr. doktor može procijeniti da ne trebam više biti na bolovanju. Zato sam čekala kraj mjeseca, da dobijem te famozne doznake koje bih onda odnijela na hzzo...

Puno puno hvala na odgovoru, ja ću sutra odmah kod doktorice po izvješće, pa onda u HZZO sa svime sa popisa - valjda nisam zakasnila... :-(

marina28
21.04.2010., 13:22
a i ja sma evo od danas na bolovanju. Dobila sam od doktora opce prakse onu potvrdu o nesposobnosti za rad, i onda ktajem mjeseca idem po doznaku. Kad dobijem tu doznaku onda se ide sa svim papirima na HZZO???
jesam ja to dobro skuzila sad...
a svi su jutros bili na lijevoj nozi niko mi nista nije rekao..

slavonka2
23.04.2010., 10:10
Evo samo jedna informacija, ja sam na komplikacijama bila od 25.9.2009. Očekivala sam zatvaranje istih 45 dana prije termina kako mi je i rekao moj ginekolog da moram zakonski. Sve OK.
On da potvrdu da odnesem dr.opće prakse za zatvaranje komp. Dođem ja kod nje, ona nije zatvorila bolovanje a odgovor je ovakav - bila komisija jučer i ja dobila zatvaranje komplikacija 28 dana prije termina...? tj, trebalo biti zatvoreno s 01.04. a na kraju MM išao po još jedne doznake koje su zatvorene 18.04. Pa ti sad budi pametan, dva dr. svaki rekao drugačije.

marina28
23.04.2010., 15:48
evo da ja odgovorim sama sebi :) zvala sam ovo svoje zdravstveno u Samoboru i zenska je rekla da doznake nosim sad njima sa ostalim papirima.

S2000
27.04.2010., 14:53
porodiljni dopust mi ide od 3.5. a do tad sam na bolovanju.
Da li moram na kraju 4.mj nositi doznaku na HZZO, pa opet 3.5. za tri dana svibnja, ili to sve zajedno moze na kraju 4.mj???
Da li jos nesto posebno od dokumentacije od poslodavca treba, buduci da vec imaju dokumente od kada sam otvorila komplikacije?
tnx

Korny77
11.05.2010., 12:15
Ako netko zna...
nezaposlena sam od 06.mj.2009.
Trenutno imam neki posao i biti ću prijavljena jedan mjesec u firmi- trudna sam i trebala bi na bolovanje tj. komplikacije u trudnoći.
Moje pitanje je da li ću imati kakva prava tj.primanja preko hzzo.
Hvala na pomoći

bozica
21.05.2010., 14:54
molim za pomoć. Imam ugovor na određeno i traje mi do 14.7.2010. ma komplikacijama sam od 13.5.2010 radila sam 7 mj. bez prestanka ,ali problem je sto mi nisu isplaćene zadnje 2 plaće (samo za 5 mj sam dobila). tako da mi u firmi mogu upisati u er-1 samo tih 5 mj. sto sam primila. Da li ću moći ostvariti pravo na naknadu i da li postoji nešto što dokazuje da sam radila više od 6 mj.

petra512
31.05.2010., 13:23
Molim vas za pomoć... Rodila sam 05.12.2009., a ugovor na određeno mi je istekao 31.12.2009. i primala sam prosjek plaće do sada. Sada mi se bliži 6. mj. i više ne znam koja su mi prava osim da se trebam javiti na biro nakon 05.06. Kontinuirano sam radila prije toga 5 godina tako da nisam koristila nikakva prava sa biroa. Da li imam pravo na ostvarenu materijalnu naknadu ili samo prava kao nezaposlena majka (onih 1600,00 kn).
Hvala unaprijed...

Carny
17.06.2010., 18:18
Trebala bi mi pomoć ako netko ima informacije, od 02.2008 sam bila na komplikacijma, nakon toga porodiljni i onda njega djeteta koja završava sada u 6 mj.
Trenutno sam u 10-om tj. trudnoće i zbog svoje amneze preporuča mi se mirovanje, sada me zanima trebam li raditi jedan dan ili tjedan.. pa nakon toga otvaratiti komplikacije ili nešto drugo.

bozica
14.07.2010., 11:46
mamma san imam jedno pitanje. Danas mi je istekao ugovor o radu,(naravno neće ga produžiti),bila sam na komplikacijama od 13.05.2010. koje su trajale 60 dana (do 12.07.). Moja dok.opće prakse me poslala jučer na komisiju i oni su mi produžili bolovanje do 17.09. tj.do PD-a. s obzirom da mi je danas istekao ugovor, da li mogu imati problema zbog toga što nisam zaposlena a na bolovanju sam? Ja se planiram prijaviti na HZZ čim mi iz firme pošalju moje papire.

slavonka2
03.08.2010., 13:05
Draga bozica, imala sam isti slučaj kao i ti pa se nadam da ću ti pomoći. Uglavnom, ako ti ugovor na određeno istekne za vrijeme trudničkih komplikacija a poslodavac ga ne produži događa se sljedeće:
- Kada te poslodavac odjavi i vrati ti papire dužna su u roku 30 dana prijaviti se na HZZO kao nezaposlena
- Tamo dobiješ novo zdravstveno i dopunsko
- Naknada koju si dobivala do sada (dok si bila na trudničkim komplikacijama) isplaćuje se skroz dok tvoj doktor ne zatvori komplikacije a to je 45 dana prije termina poroda
- Kada ti zatvori komplikacije ideš opet na HZZO ali i prijaviti se na HZZZ (45 dana prije termina)

Ako sam nešto fulala mamma san će me ispraviti, ako mogu još kako pomoći javi se na pp.

Sretno

enko
06.09.2010., 16:00
Drage moje, iako vjerojatno ima odgovora i na moje pitanje,ja ga nisam pronjuškala.

Imam 7 mjsc radnog staža,(odnosno 7 isplaćenih plaća),sad zadnja dva mjeseca trudnoće
idem na komplikacije.Znam da cu tu dobivati naknadu od 850 kuna ili slično,a mene zanima
da li ću na porodiljnom dopustu dobivati naknadu po tih 7 zadnjih plaća ili će mi uračunati
ove dvije od 85o kuna na komlikacijama.Inače mi je plaća neto 3100kuna.HVALA.

tinaka
15.09.2010., 11:27
Jel može HZZO kod produljenja rodiljnog (drugih šest mjeseci) za svaki mjesec računati da ima 30 dana i tako nas uskratiti za 5 dana rodiljnog dopusta?!
Takva rješenja stižu u zadnje vrijeme, gdje se majke uskraćuje za nekoliko dana rodiljnog dopusta i moraju na posao prije djetetovog prvog rodjendana.

Tincha
20.09.2010., 09:20
tinaka to ti nažalost ide tak kak ti piše u rješenju. Drugih dio rodiljnog dopusta je 180 dana a ne 6mj, piše u zakonu. Sve se vraćamo par dana prije 1. rođendana :-(

tinaka
20.09.2010., 10:26
Znam da ne mogu protiv rješenja, al pa još na početku ove godine znam cure koje su išle na prvi rodjendan radit.:roll:

Vila
20.09.2010., 13:45
Zna li netko što se može učiniti kad mama zaboravi javiti se u HZZO kad joj dijete napuni 6 mjeseci da želi koristiti i drugih 6 mjeseci? Naime, to se dogodilo mojoj prijateljici koja je tek kad nije dobila naknadu shvatila da se očito trebala javiti u HZZO. Da li to može učiniti naknadno i da li daju retrogradno novce? Dijete sad ima 7,5 mjeseci

ribica09
21.09.2010., 23:03
Drage moje, trebala bih pomoć pa kao netko zna.... Termin poroda mi je krajem veljače/početkom ožujka. Na bolovanje planiram sredinom studenog. Koliko prije moram najaviti svojoj doktorici(ginekol.) o mojoj namjeri kada prestajem raditi?Da li je dovoljno par dana ili puno više? Sada sam u 17 tjednu trudnoće, prva trudnoća, pa nisam baš upućena. Hvala vam :-)

vesnare
23.09.2010., 17:35
Evo i mene sa pitanjem:
pročitala sam na prvoj stranici šta je potrebno odnijeti na HZZO, no kad sam od jučer otvorila bolovanje i dobila doznake, sestra mi je rekla da je to za firmu, a za HZZO da šalje ona.
Znači li to da na HZZO idem sa svim onim ostalim što piše bez doznaka? a ER-1 obrazac ne mogu dobiti do početka mj. - tako mi rekli u firmi, da ne mogu dok ne bude plaća za prošli mj. (oko 4. ili 5. tako nekako). Da onda čekam taj obrazac ili jedno po jedno?

goa
25.09.2010., 16:26
Najviše me bune različite informacije od različitih ljudi..:roll:.. Vesnare, ne znam hoće li ti išta pomoći moj slučaj, ali meni je rečeno ovako ( na bolovanju sam od sredine rujna ) :u firmu sam odnijela potvrdu o privremenoj nezaposlenosti i to je to, ne nosim im više ništa! Odmah sam dobila R-1 obrazac, doznake preuzimam u ponedjeljak sama i do 30. planiram sve to predati. Ne razumijem zašto ti nisu mogli dati obrazac u firmi, pa plaću za osmi mjesec si već dobila, rujan ionako ne radiš cijeli, a koliko sam ja shvatila, gledaju se samo uplate za cijeli mjesec. Tako moj R-1 obrazac sadrži podatke o plaćama uplaćenima do rujna.
Sretno i btw. jako sam sretna zbog tvoje trudnoće :heart:!

vesnare
25.09.2010., 18:27
Hvala Goa,
smješno je da mi čak ni plaća za 8. mjesec na ulazi u R-1, nego je zadnji za 7. mj. Tako mi rekli, ali ipak ga ne mogu dobiti dok ne obračunaju ovu sad plaću?!
One kopije sam već riješila, pa mi valjda bez tog obrasca ni ne vrijedi ići na HZZO. Sreća što ću dobiti 2/3 plaće za ovaj mj. inače ne znam što bih.

goa
25.09.2010., 20:25
Hvala Goa,
smješno je da mi čak ni plaća za 8. mjesec na ulazi u R-1, nego je zadnji za 7. mj. Tako mi rekli, ali ipak ga ne mogu dobiti dok ne obračunaju ovu sad plaću?!
Ista stvar kod mene, zadnja se gleda plaća iz srpnja koja je uplaćena u kolovozu. Ma ja bih njih malo na tvom mjestu informirala i zatražila R-1 ponovno, a također i doznake jer ih moraš sama odnijeti. Sretno!

venera21
25.09.2010., 22:25
Ista stvar kod mene, zadnja se gleda plaća iz srpnja koja je uplaćena u kolovozu. Ma ja bih njih malo na tvom mjestu informirala i zatražila R-1 ponovno, a također i doznake jer ih moraš sama odnijeti. Sretno!

Goa, da li mi imamo isti slučaj? Meni je na R-1 obrascu zadnja plaća navedena ona iz srpnja. Nije mi jasno, ako sam od 15.09. na bolovanju, a plaća za kolovoz mi je isplaćena 01.09., zašto na R-1 obrascu nije prikazana plaća za kolovoz?

goa
26.09.2010., 00:40
Da,Venera, isti slučaj! Mislim da se gledaju uplate prije mjeseca u kojem se otvara bolovanje..
Eto, i ti si već dobila R-1, a Vesnare ne, bezveze..

Brokvica
26.09.2010., 13:12
Na ER-1 obrazac se upisuje zadnjih 6 uplata koje su napravljene do mjeseca u kojemu se otvara bolovanje. Ako otvarate bolovanje u rujnu, gledaju se plaće koje su vam sjele na račun od ožujka do kolovoza.
Ni ja nisam dobila ER-1 obrazac, čekam doznake, rečeno mi je da bez doznaka ništa, pa ti budi pametan...
Pitanje za vas koje ste dobile ER-1, da li vam je upisana plaća sa ili bez kriznog poreza? I za to sam čula oprečne stvari

venera21
26.09.2010., 23:40
Na ER-1 obrazac se upisuje zadnjih 6 uplata koje su napravljene do mjeseca u kojemu se otvara bolovanje. Ako otvarate bolovanje u rujnu, gledaju se plaće koje su vam sjele na račun od ožujka do kolovoza.
Ni ja nisam dobila ER-1 obrazac, čekam doznake, rečeno mi je da bez doznaka ništa, pa ti budi pametan...
Pitanje za vas koje ste dobile ER-1, da li vam je upisana plaća sa ili bez kriznog poreza? I za to sam čula oprečne stvari

Evo u stupcu 2. su navedene brutto plaće, a u stupcu 3. su isplaćene plaće. A za krizni porez ne znam. Koliko vidim oduzet je od netto plaće.

venera21
26.09.2010., 23:41
Što se tiče doznaka, meni je dr.opće prakse rekla da dođem 27., dakle sutra i da do 1-og moram sve papire predati u HZZO.

jelena.O
27.09.2010., 10:07
Pitanje za vas koje ste dobile ER-1, da li vam je upisana plaća sa ili bez kriznog poreza? I za to sam čula oprečne stvariunesen je krizni ako ti je skinut.

Brokvica
27.09.2010., 11:18
Hvala na odgovorima. I mislila sam da će naknada biti umanjena za krizni porez, dakle nakon 1.11. harač ostaje samo rodiljama

Vila
27.09.2010., 12:07
u mom R1 obrascu nema kriznog poreza već mi se brutto i netto prikazuje bez njega, tako da mi je i porodiljna naknada bez kriznog poreza. Meni su objasnili da tako treba biti i meni je to bilo logično. Mislim da se to lako može provjeriti na način da se pogleda Pravilnik koji je taj krizni porez definirao - da li se on odnosio na plaće ili na sve naknade.

goa
29.09.2010., 15:20
Evo, cure, ja sam jutros odnijela papire u splitski HZZO i ono što su me tražili, a nije navedeno na popisu je ugovor o radu tj. kopija pa sam trebala obećati da ću naknadno donijeti tako da znate na vrijeme pripremiti.
A buni me i ovo- prijavljena sam na Omiš, no radim i trenutno prebacujem dokumente na Split. Oni me htjeli poslati u Omiš s papirima pa ih onda ipak uzeli.. Nadam se da neću izvisiti novčano zbog svega toga... Ima li tko kakav sličan slučaj?

vesnare
30.09.2010., 11:33
potpisujem Gou - jutros zvala HZZO (područni ured Šibenik) i također mi traže ugovor o radu, IP za ovu godinu i kopiju trudničke knjižice (mislim da ni to ne piše na onom prvom popisu).
A zeznuli su me i u DZ da šalju doznake - u HZZO vele da to nije točno da ih moram sama donijeti!? I tko je sad tu sve lud.
No, u firmi će mi danas riješiti IP i R-1 i sebi kopirati doznaku i meni vratiti original, da ne moram još u DZ po drugu doznaku. Hvala im!
Nadam se da ću sutra uspjeti predati, a zadnji dan za predaju je ponedjeljak, iako ja volim da je to čim prije...

ribica09
30.09.2010., 17:07
Zanima me, s obzirom da ja istu nisam još dobila, kada se i od koga dobije trudnička knjižica?

venera21
04.10.2010., 16:43
Zanima me, s obzirom da ja istu nisam još dobila, kada se i od koga dobije trudnička knjižica?

Iskreno, ne znam! Meni trudnoću vodi socijalna gin, a kontroliram se svaki mjesec u vinogradskoj i nemam nikakvu knjižicu, niti ju nitko nije spominjao. Imam samo povijest bolesti koji stalno nosim sa sobom!

ribica09
04.10.2010., 17:10
Ja također imam samo povijest bolesti. No u međuvremenu sam od prijateljice saznala da je ona trudničku knjižicu dobila od svog ginekologa(ona je išla kod privatnog). S obzirom da idući tjedan imam pregled, provjerit ću s svojom ginekologicom vezano uz to.

markija
04.10.2010., 22:26
Lijep pozdrav !
Molim pomoć - zaposlena sam na neodređeno 8 godina (prije toga nekoliko godina zamjene u istom poduzeću tj. školi) dakle , više od 12 godina staža . Od 16.10.2009. do 30.06.2010. bila sam na neplaćenom dopustu . Krajem 08.mjeseca 2010. otvaram bolovanje zbog komplikacija u trudnoći (na samom početku trudnoće - prva trudnoća , 38 godina , hematom . . . ). Ispada da ću primati minimalnu naknadu (oko 850 kn) iako je moja plaća oko 5 000,00 kuna . Interesira me kolika će biti moja porodiljna naknada tj. imam li pravo na svoju punu plaću ( isplaćena plaća za 7.mjesec i više od tri tjedna u 8.mjesecu od strane poslodavca) ili . . . ? Unaprijed puno hvala . . .

goa
05.10.2010., 11:12
Ok, cure, jedno glupavo pitanje - 45 dana prije termina poroda - uključuje li to i taj dan ili ne :roll: ?? Pitam jer mi je teta na HZZO ovako odgovorila:To vam ovisi o dr. kako on izračuna!
A ja sam štreberski tip, sve moram po pravilima, dakle, ako je termin 26.11., kad otvaram porodiljni - 12. ili 13. 10.?!

BlueCat
14.10.2010., 10:22
Pozdrav!
Postoji li negdje na HZZO-ovim stranicama što točno od dokumentacije treba donijeti za komplikacije u trudnoći. Vidim da se od prvotnog popisa koješta u pojedinim slučajevima tražilo. To što meni netko kaže na telefonu jedno a traži u praksi drugo obično riješavam s time da tutnem pod nos popis sa službenih stranica.

migoh
22.10.2010., 11:36
.........

Ista stvar je i meni i fakat mi nije jasno!
Vratila sam se sa porodiljnog 5.6.2010. te vrlo brzo ostala drugi put trudna.Otvorila sam komplikacije 6.10.2010 i računam na to da za prosjek imam tri pune plaće (za 7mj.,8mj.,9mj.) , ali oni su meni na listu upisali 6mj. gdje mi je plaća umanjena za 32 sata !
Pretpostavljam da će mi zbog toga naknada biti manja? ....istina je da su na listu upisali tih 32h pod kolonu ''hzzo'' i kada se to sve zbroji , to je zbilja moja puna plaća . Da li će to možda i oni tako računati ?
U mojoj firmi mi se nitko ne javlja , a malo mi je hitno!

Hvala puno!

migoh
26.10.2010., 14:15
Ista stvar je i meni i fakat mi nije jasno!
Vratila sam se sa porodiljnog 5.6.2010. te vrlo brzo ostala drugi put trudna.Otvorila sam komplikacije 6.10.2010 i računam na to da za prosjek imam tri pune plaće (za 7mj.,8mj.,9mj.) , ali oni su meni na listu upisali 6mj. gdje mi je plaća umanjena za 32 sata !
Pretpostavljam da će mi zbog toga naknada biti manja? ....istina je da su na listu upisali tih 32h pod kolonu ''hzzo'' i kada se to sve zbroji , to je zbilja moja puna plaća . Da li će to možda i oni tako računati ?
U mojoj firmi mi se nitko ne javlja , a malo mi je hitno!

Hvala puno!

Odgovaram sama sebi :)
Jelena.O hvala ti ! Bila sam na hzzo-u i sve je ok , dobivat ću novčeke kao i plaću.

thora
03.11.2010., 13:14
migoh isprazni inbox

martamaric
06.11.2010., 23:57
evo i moga pitanja.1.1.2011. puni se godinu dana da sam u radnom odnosu.(na istom poslu 12 mjeseci staža) Tada mi ističe ugovor.Ja sam u drugom stanju.Da li moram biti zaposlena u trenutku stupanja na porodiljni dopust (termin mi je krajem 6.mj.)da bih dobila prvih 6 mjeseci prosjek plaće, a drugih 1.600,00 kn kao nezaposlena, s obzirom da sumnjam da će me zaposliti za stalno. Što u slučaju da sada odem na mirovanje, odnosno da odem na mirovanje a da mi ugovor istekne i oni ga ne produže??Molim vas za odgovore.Hvala puno

jelena.O
23.11.2010., 11:41
hajde trebala bi skoro produžiti rodiljni u roditeljski znači za drugih 6 mjeseci, sad zanima me ja bi za sad pisala još 6 mjeseci, a poslije eventualno produživala jer mi je to treće dijete, koje su razlike u tome??? i kaj treba od papira??'

mašnica
04.12.2010., 08:51
Da li trebam nakon 6mj.otići u hzzo na produljenje dopusta? Nezaposlena, nisam na burzi još imam student.prava. Hvala!

hansi
28.12.2010., 17:31
markija, nemogu se suzdržati, a da ne komentiram: jer sam strašno ljuta i ogorčena na sistem koji se hvali ovim porodnim naknadama. Trudna sam sa trećim djetetom. U 15 godina radnog staža, prije tri mjeseca sam imala prekid radnog odnosa (otkaz kao tehnološki višak) i dok sam se snašla za drugi posao prošlo je 45 dana. Zbog 45 dana prekida (u kojem sam bila na Zavodu za zapošljavanje) HZZO me tretira kao da nikada nisam radila, odnosno kao da sam nezaposlena, jer je svima nama naknada 1663 kuna. Obzirom da nemam ispunjen uvjet kontinuiteta od 12 mjeseci, rodiljna naknada je minimalac. Što mogu poduzeti? da to promijenim , jer je velika razlika između pune plače i minimalca.

Boxica
29.12.2010., 12:24
hajde trebala bi skoro produžiti rodiljni u roditeljski znači za drugih 6 mjeseci, sad zanima me ja bi za sad pisala još 6 mjeseci, a poslije eventualno produživala jer mi je to treće dijete, koje su razlike u tome??? i kaj treba od papira??'

Jelena, vidim da si pisala prije mjesec dana...ja bi napravila isto što i ti. Jesi saznala kaj za ove 3 godine? Negdje sam pročitala da treba potvrda od poslodavca da se slaže s tim...može netko detaljnije da mi to napiše?

josips
07.01.2011., 08:59
Postovani,
supruga je bila zaposlena u mojoj firmi od 1.3. 2009 do 20.9 2010,tada smo napravili pauzu od 40 dana jer sam radio neke preinake u firmi,te promjenu vlasnistva.Nakon toga zaposljavam je 1.11.2010 ponovno.Nakon dva tjedna doznajemo da je trudna,te doktorica odredjuje strogo mirovanje i bolovanje radi ocuvanja trudnoce.
Jucer smo bili kod doktorice i opet je naredila strogo mirovanje.Idemo kod ginekologa privatno i preko socijalnog,obje imaju isto misljenje koje su napisale u trudnicku knjizicu.
Sad mi na HZZO rade probleme jer je to navodno prekratak rok prije otvaranja bolovanja.Napominjem da se sve slucajno poslozilo,jer prije drugog zaposlenja stvarno nismo znali da je trudna,te naravno nismo znali ni da ce morati otvoriti bolovanje zbog komplikacija.Supruga je na minimalcu tako da u krajnjem slucaju ne pricamo ni o nekim novcima.
Sto mi je ciniti,kakva su nam prava i sto mi mogu napraviti ovi sa HZZO-a?Inace supruga je stranac na privremenom boravku (tece 3 godina boravka).

Unaprijed puno hvala na odgovorima!

freya7
04.03.2011., 20:24
termin mi je 22.5.

kako se računa 45d/22d prije termina...
meni 45 dana prije ispada da se porodiljni otvara 8.4., a sestra kaže 7.4.?

jer tako njoj komp izbacuje

freya7
06.03.2011., 12:31
termin mi je 22.5.

kako se računa 45d/22d prije termina...
meni 45 dana prije ispada da se porodiljni otvara 8.4., a sestra kaže 7.4.?

jer tako njoj komp izbacuje

zna li netko ?

ja sam računala da je 22.5.- 45 dan, pa mi ispalo kako velim, a njoj drukčije na kompu...se nešto mijenjalo ili ?

mmdd
07.03.2011., 17:59
markija, nemogu se suzdržati, a da ne komentiram: jer sam strašno ljuta i ogorčena na sistem koji se hvali ovim porodnim naknadama. Trudna sam sa trećim djetetom. U 15 godina radnog staža, prije tri mjeseca sam imala prekid radnog odnosa (otkaz kao tehnološki višak) i dok sam se snašla za drugi posao prošlo je 45 dana. Zbog 45 dana prekida (u kojem sam bila na Zavodu za zapošljavanje) HZZO me tretira kao da nikada nisam radila, odnosno kao da sam nezaposlena, jer je svima nama naknada 1663 kuna. Obzirom da nemam ispunjen uvjet kontinuiteta od 12 mjeseci, rodiljna naknada je minimalac. Što mogu poduzeti? da to promijenim , jer je velika razlika između pune plače i minimalca.

Draga hansi , da i ja sam strašno ogorčena jer očito nitko ne uzima u obzir godine staža , stalno zaposlenje i na kraju nas stavljaju u isti koš s nekim tko nikada nije radio . Do sada sam na komplikacijama primala minimalac od 830,00 kn , a sada ću vjerojatno na porodiljskom isto tako primati minimalac od nekih 1 600,00 kn . Ili , mi se isto nešto mijenja , ne znam jer na kraju nitko ne daje neku pravu informaciju .

Ovo sam ja :
Lijep pozdrav !
Molim pomoć - zaposlena sam na neodređeno 8 godina (prije toga nekoliko godina zamjene u istom poduzeću tj. školi) dakle , više od 12 godina staža . Od 16.10.2009. do 30.06.2010. bila sam na neplaćenom dopustu . Krajem 08.mjeseca 2010. otvaram bolovanje zbog komplikacija u trudnoći (na samom početku trudnoće - prva trudnoća , 38 godina , hematom . . . ). Ispada da ću primati minimalnu naknadu (oko 850 kn) iako je moja plaća oko 5 000,00 kuna . Interesira me kolika će biti moja porodiljna naknada tj. imam li pravo na svoju punu plaću ( isplaćena plaća za 7.mjesec i više od tri tjedna u 8.mjesecu od strane poslodavca) ili . . . ? Unaprijed puno hvala . . .

doroteja
02.05.2011., 15:38
Bok svima! Da li mi netko može točno reći što je sve potrebno učiniti kako se ne bih trebala vratiti na posao nakon godinu dana rodiljnog? Imam dvoje dječice i ne bih voljela ići raditi nakon isteka rodiljnog već bi uzela neplaćeni. Zanima me kako to "ide"?

Lutka
13.05.2011., 17:34
cure, ne da mi se sve isčitavati...pliiiiz, kratko, da li komplikacije u trudnoći od početka plaća hzzo ili neki dio plaća i poslodavac?
tenx, tenx

S2000
13.05.2011., 17:55
Komplikacije idu na teret drzave... Od prvog dana.

Lutka
13.05.2011., 20:01
S2000 :kiss:

Fidji
24.05.2011., 12:47
Da li još vrijedi da se može reaktivirati trogodišnji porodiljni dopust za treće dijete do 7. godine djeteta?
Rodila sam 10.9.2008., iskoristila sam godinu dana porodiljnog, radim nešto manje od dvije godine.

Da li što od te dodatne dvije godine može iskoristiti otac djeteta?

suza20
28.06.2011., 23:33
heloooo mame...meni treba pomoć u vezi s komplikacijama za trudnice...bila sam u neprekidnom radnom odnosu 12 mjeseci ... uglavnom ove godine u 6.mjesecu ginekologinja mi je rekla da će me poslati na komplikacije zbog težine posla i mogućnosti pogoršanja trudnoće što mi je bilo ok...međutim u trudničku knjižicu ni je za dijagnozu upisala obično bolovaanje...ide li to uvijek tako ili su mi odmah trebali otvoriti komplikacije??...radim u privatnoj firmi gdje dobijamo mjesečne plaće na ruke i poslodavac ne plaća obična bolovanja kod trudnica i traži da se donese papir o trudničkom bolovanju kako on nebi morao imati nikakve obveze u vezi toga...šta da ja sad radim...u koju ustanovu mogu otići da mi sve objasne i moja prava i moje obveze?

filip
29.08.2011., 14:20
Pozdrav,imam pitanje,dali se papiri na HZZO nose na kraju mjeseca ili do 5 u mjesesu?

Anastasia 30
11.09.2011., 21:33
Pitanje...koristim dopust za njegu djeteta. Što u slučaju trudnoće? Dali otac može koristiti dopust, a majka komplikacije u trudnoći? Help!

sirius
11.09.2011., 22:00
Pitanje...koristim dopust za njegu djeteta. Što u slučaju trudnoće? Dali otac može koristiti dopust, a majka komplikacije u trudnoći? Help!
Da.

riba26
13.09.2011., 15:26
Je li moze netko staviti azurirani spisak sve dokumente sto treba za otvaranje bolovanje u trudnocu? Citala sam ono na pocetku i pripremila sve dokumente i onda kasnije kad sam dalje citala ovaj post javio se netko iz sibenika (gdje sam ja) i vidim da treba dodatne neke dokumente. Je li taj spisak konkretno negdje stoji na internetu ili..? Nikako da dobijem nekoga u HZZO...

riba26
14.09.2011., 12:44
Evo ja sam zvala HZZO u Sibenik i saznala sve potrebne dokumente za otvaranje komplikacije u T:

-kopija ugovor o radu
-IP obrazac od poslodavca
-doznaku/potvrdu za otvaranje bolovanje od doktora opce prakse
-uvid u trudnicku knjizicu
-kopija osobne iskaznice
-kopija zdravstvene iskaznice
-kopija kartice tekuceg racuna
-ispunjen njihov obrazac (to ti daju na licu mjesta da ispunis)

nitko nije spomenio nikakav ER-1... ?!?!....

zmajka
09.11.2011., 14:14
zna li netko ?

ja sam računala da je 22.5.- 45 dan, pa mi ispalo kako velim, a njoj drukčije na kompu...se nešto mijenjalo ili ?

na ovoj stranici mozes oduzimati datume i prema njoj ti ispada 7...
http://www.timeanddate.com/date/dateadd.html

kiki riki
16.11.2011., 18:22
Drage cure dali bi mi itko mogao pomoci sa mojom situacijom ,,,stvarno neznam kome da se obratim,,,od 10.10 sam bila na probnom roku u jednoj firmi i čovjek me prijavio sa datumom 10.11.2011.ja sam 24.10 saznala da sam trudna 5 tjedna i da se nesmijem naprezat,moj je posao bio za kompom pa sam nastavila radit,međutim počela sam krvariti i jučer mi je ginekologica rekla strogo mirovanje i duphaston.Šta da radim sada novci mi trebaju plaća mi je 5 000, moram raditi ili ako odem na bolovanje jel imam ja ikakva prava tj primanja ?pomozite molim vas!!!!!!

Totto
30.11.2011., 20:12
Bok svima, vidim da je tema pomalo neaktivna, nadam se da će mi netko znati odgovoriti na sljedeće:

Ako mi je termin 24.03.2012. i idem na obvezni rodiljni 45 dana prije termina, do kad mi traje rodiljni dopust? Na stranici RODE piše do 6 mjeseci starosti djeteta, a danas mi je jedna trudnica rekla da se u ovom slučaju skraćuje za ih 45 dana prije poroda, da je ona dobila rješenje HZZO u tom smislu?

mama.st
01.12.2011., 12:03
Totto, nije tako.

Rodiljni dopust traje točno do kada beba navrši 6 mjesecii. Znači, ako rodiš 24.03. rodiljni dopust ti traje do 24.09. i sutradan počinje roditeljski dopust koji traje idućih 180 dana.

Ne zna se točan datum kada će se beba roditi, a rodiljni otvaraš 45 dan prije očekivanog termina poroda (koji odredi ginekolog i piše u trudničkoj knjižici),a beba se može roditi ranije ili kasnije, onda se ne može znati kada je točno tih 6 mjeseci.
Zato kada se beba rodi hzzo-u dostaviš rodni list bebe ili otpusno pismo iz bolnice i tada se dobije rješenje o točnom trajanju rodiljnog dopusta.

Totto
01.12.2011., 15:24
mama st. hvala ti :-) već sam paranoična da nas zakidaju u našim pravima gdje god stignu pa sam povjerovala i toj trudnici...

manal
11.12.2011., 20:00
Hm, nešto me zanima, ali vidim da je ovdje većina upita neodgovorena, nažalost. Pokušat ću ipak. Radim na određeno, sad sam na komplikacijama, ugovor mi ističe prije termina poroda. Mijenja li to što sam na komplikacijama nešto u isteku ugovora, tj. možda se on nekako zamrzava? (ja sam optimist) :)

Boxica
11.12.2011., 21:46
Hm, nešto me zanima, ali vidim da je ovdje većina upita neodgovorena, nažalost. Pokušat ću ipak. Radim na određeno, sad sam na komplikacijama, ugovor mi ističe prije termina poroda. Mijenja li to što sam na komplikacijama nešto u isteku ugovora, tj. možda se on nekako zamrzava? (ja sam optimist) :)

ne mijenja...kad ti ugovor istekne, poslodavac ti ga nije dužan produžiti...

manal
11.12.2011., 23:16
Yeah, well... I figured. Hvala na odgovoru!

štrumpf
06.01.2012., 13:09
Koliko sam shvatila obvezni porodiljni dopust više nije do 42 dana nakon poroda nego do 70.
Postoji li ikakva mogućnost da se vratim nakon recimo 50 dana kada bi porodiljni nastavio moj suprug?

štrumpf
08.01.2012., 12:09
Nitko ne zna?
Nisam ja valjda jedina nemajka koja bi se vratila na posao?
Radim u školi (na zamjenama) i postoji mogućnost da bi mogla radit sljedeće šk. godine (konačno u struci)
i ne mogu propustit takvu priliku, a živim 3 minute od škole.

manal
08.01.2012., 18:55
Čuj, ja ne znam, već sam čitala tvoj prvi post i iznenadila se da je to produljeno. A nekako mislim da ne bi trebalo biti problema, zašto...? Da pitaš u svom HZZO? Možda oni znaju?

štrumpf
09.01.2012., 14:51
A negdje sam pronašla da je u ožujku 2011. promijenjen zakon i da obvezni porodiljni dopust iznosi 98 dana,28 prije i 70 poslije poroda.
Vidjet ću u HZZO-u.

_mima
12.02.2012., 23:35
porodiljni dopust mi ide od 3.5. a do tad sam na bolovanju.
Da li moram na kraju 4.mj nositi doznaku na HZZO, pa opet 3.5. za tri dana svibnja, ili to sve zajedno moze na kraju 4.mj???
Da li jos nesto posebno od dokumentacije od poslodavca treba, buduci da vec imaju dokumente od kada sam otvorila komplikacije?
tnx

Pozdrav,
nisam našla odgovor pa ponavljam pitanje, ako netko zna - da li može sve odjednom ili za tih par dana treba ići ponovo.
Ako mi obavezni dopust počinje 5.3. kad treba ići u hzzo, prije tog datuma ili poslije?

Hvala

sonica
13.02.2012., 13:43
poz, molim vas možete mi reći ako sam još na porodiljnom(3,godina za 3. dijete) i ostanem trudna, koji mi se prosjek gleda za naknadu, da li ovaj od naknada ili od plaće?

_mima
05.03.2012., 12:53
Pozdrav,
nisam našla odgovor pa ponavljam pitanje, ako netko zna - da li može sve odjednom ili za tih par dana treba ići ponovo.
Ako mi obavezni dopust počinje 5.3. kad treba ići u hzzo, prije tog datuma ili poslije?

Hvala

Da odgovorim sama sebi, možda nekome pomogne informacija.
Može se sve odjednom i prije datuma početka rodiljnog dopusta

ianian
05.03.2012., 15:29
drage moje, pomozite!
predlozeno mi je da "otvorim" komplikacije u trudnoci, ali ne mogu dobiti potvrde o placi, buduci da radim na crno tj. na ugovor o djelu.
imate li kakvih savjeta?

zahvalna mama

Ivanna
05.03.2012., 19:04
Danas sam otišla na HZZO produžit porodiljni do godine dana djeteta i tražili su mi nekakvu izjavu o suglasnosti poslodavca. Nisam znala za to pa me sad zanima što ako poslodavac odbije? Ma znam da neće, al me ipak zanima?

Predlažem da moderatorica uvrsti ovu izjavu među potrebnom dokumentacijom u prvom postu.

Ivanna
05.03.2012., 19:28
Ipak sam išla čitati zakon i koliko sam shvatila, poslodavac može uskratiti suglasnost, ali samo na max 30 dana.

Boxica
05.03.2012., 20:05
Danas sam otišla na HZZO produžit porodiljni do godine dana djeteta i tražili su mi nekakvu izjavu o suglasnosti poslodavca. Nisam znala za to pa me sad zanima što ako poslodavac odbije? Ma znam da neće, al me ipak zanima?

Predlažem da moderatorica uvrsti ovu izjavu među potrebnom dokumentacijom u prvom postu.

ova izjava nije u službenoj dokumentaciji (to traže ako naletiš na neku nadobudnu službenicu)

ta izjava je potrebna za korištenje neplaćenog dopusta za dijete do treće godine života
ja sam osobno bila naletila na jednu takvu nadobudnu pa me tražila navedenu izjavu iako ja koristim plaćeni porodiljni do treće godine...kad sam joj rekla da to nije u dokumentaciji onda je rekla da ona ipak voli sve imati...
eto tako je i kod tebe

Ivanna
05.03.2012., 21:30
Prema članku 48. Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama ta izjava je dio službene dokumentacije i po tome bi je trebao tražiti svaki službenik HZZO-a, a zašto neki hoće, neki neće neznam.

mamma san
06.03.2012., 11:59
da, to je službena izjava i poslodavac ti je samo treba napisati u kontekstu da je suglasan.
jedina kontra stvar koju poslodavac može napraviti je da odbije dati suglasnost za predloženi termin otvaranja dopusta, ali smije ga pomaknuti za najviše 30 dana.

zone
16.03.2012., 11:39
pitanjce....
na komplikacijama sam posljednjih 6 mj i sad sam primorana promjeniti firmu. dakle iz nove firme idem na rodiljni dopust...sad zanima me odakle donosim potvrdu o zadnjih 6 placa? iz stare firme prije komplikacija? HVALA!

nine
30.03.2012., 19:10
pitanjce....
na komplikacijama sam posljednjih 6 mj i sad sam primorana promjeniti firmu. dakle iz nove firme idem na rodiljni dopust...sad zanima me odakle donosim potvrdu o zadnjih 6 placa? iz stare firme prije komplikacija? HVALA!

koliko sam ja shvatila ako nemas prekid veći od 30dana (ako direktno s komplikacija ideš na porodiljni) vrijedi ti stari R1 obrazac, oni koji si priložila kod odlaska na komplikacije.

srce
31.03.2012., 22:26
Bok,ja sam novi član ovog foruma.Majka sam dvaju mališana, Tin-2008.g. I Noa-2011g. Ja imam veliki problem ako je neko imao takva iskustva.Moj Noa ima 7 i pol mjeseci i danas nam je prošlo kroz glavu da nismo produžili porodinski za naknadu od 6mjeseci. U pon. ćemo hitro do Jukićeve,ali ako netko zna da li je to prekasno.inače imam posao za stalno???:-(

srce
03.04.2012., 12:02
Jučer sve riješeno u HZZO-u,bez komplikacija:-D

andiko
24.04.2012., 16:55
ne mogu naći formular za naknadu za novorođenče na stranicama hzzo-a... ne nam jel stvar u meni.. vidim d su stavili 2 puta isti za otvaranje rodiljnog dopusta...

Victoria 08
13.05.2012., 11:31
Pozdrav svima!

Molila bih slijedeću informaciju.
Otvorila sam komplikacije u trudnoći prije isteka ugovora,i u jukićevoj su mi rekli da imam pravo na komplikacije do 45 dana prije predviđenog termina.
7.5 sam došla kod dop da mi zatvori bolovanje i da odem u jukićevu da me odjave i upišu staž.
No dop nikako nije bilo jasno zašto ja nebih imala pravo i tih 45 dana na naknadu te je zvala jukićevu i tamo su joj rekli ako hoće da me može ponovno poslat na komisiju i ako oni odobre daljnje bolovanje da ću imati pravo na naknadu.
Otišla sam na komisiju i oni su mi produžili bolovanje do 20.6 kad je predviđeni termin poroda.
E sad mene to sve malo kopka,da li je to zaista tako,da nebih izgubila pravo na porodiljni?
Učekujem treće djete i koristila bih tri godine porodiljnog.
Jer ovako ispada da ja iako sam nezaposlena nebih imala prekida.

Moses
18.05.2012., 18:57
Ako se obvezni rodiljni dopust prekine i vrati na posao prije isteka roka do 6 mjeseci djetetova života, može li se taj neiskorišteni dio naknadno aktivirati ili to vrijedi samo za onaj drugi dio (roditeljski dopust, do godine dana života)? Poznato mi je da se drugi dio može iskoristiti u dijelovima, do osme godine života, ali ne znam vrijedi li isto i za prvi dio?

frka20
29.06.2012., 12:18
e sad više ništa ne kužim (plavuša!)
9.7.2012 istječu komplikacije,termin je 23.8.2012.
dal moram opet na HZZO sa papirima (kojim) zbog otvaranja rodiljnog ? skužila sam samo da neću
morati više furati doznake u firmu...a za ovih 9 dana znači idu još doznake i to nosim jedan
primjerak u Jukićevu,jedan u firmu...kopčam? da ? ne ?

Leptiricaa
06.07.2012., 14:00
Drage moje, trebaju mi inf i to sto je moguce prije. 16.06. Sam prešla u dr. Firmu jer mi je u prošloj prekinut radni odnos zbog završetka zamjene! Problem je taj sto sam saznala da he firma u blokadi i da mi nije u mogućnosti isplatiti placu, a meni ce za bolovanj(kad krenem na njega) trebati potvrde o isplati plaća! Nije problem za ovih 5ipol mj s prošlog radnog mjesta, mene brinu ove koje nece biti isplacene!? Curke, sto mi je činiti? Probati sto prije na bolovanje ili? Hoce li mi ova jadna firma rušiti prosjek ili cu zbog nje biti na minimalcu bez obzira na ispunjenje uvjeta staza?
I Jos jedno pitanje; moze li mi netko reci kad bi najranje mogla otvoriti bolovanje ako imam 11mj I 10 dana u 2010, 13 Dana u 2011. I u ovoj god.do sada 6mj da bih imams onih potrebnih 18mj u zadnje dvije godine?
Nadam se da sam bila jasna p.s. Termin poroda mi je sredinom 11mj.
Pozzz svima

novatrudnica
06.07.2012., 14:17
Zna li netko šta u slučaju ako u zadnjih 6 mjeseci radiš kod dva poslodavca,tko onda izdaje Potvrda o plaći (ER-1) od vašeg poslodavca za šestomjesečno razdoblje prije nastupa komplikacija ? Dakle kod jednog sam radila do 1.04.2012 a od 2.04.2102 sam kod drugog. Dali je dovoljno da mi sadašnji da prosjek od zadnja 4 mjeseca ili i od starog poslodavca moram tražiti?

lunahor
24.08.2012., 18:35
koliko je sada naknada za komplikacije,ako je placa veca od famoznih 4600 ? jel jos uvijek iznos place ?

Idnom
24.08.2012., 18:51
Naknada za komplikacije je limitirana na 4250 kn. Dakle, ako je placa visa, dobivas 4250 kn.

mamma1
03.09.2012., 16:36
Imam problem, moj Filip ima sad 3,5 mjeseca.S njegovih nepunih šest se moram vratiti na posao. Htjeli bismo da MM ode na porodilnji umjesto mene, ali problem je što je on sezonski radnik, te dobiva ugovor na mjesec dana, čak nekad i kraće. U zadnje dvije godine je radio u toj firmi 12 mjeseci s prekidima. Sad su imali duži prekid, u 7. mjesecu nisu radili, a u osmom samo 10. dana. Jeli on u tom slučaju ima pravo na porodiljnu naknadu, negdje sam pročitala da ako je mama zaposlena a otac nezaposlen, otac ne može korisiti porodiljnu naknadu. U njegovom slučaju zbog sezonskog rada, ne znamo kako se tretira, kao zaposlen ili ne i da li ima pravo na naknadu i u kojoj visini. Bit ću zahvalna na odgovoru.

boobeebu
04.09.2012., 12:52
da li možda neko zna nakon što tata ostane 3 mj.na roditeljskom dopustu, 2 dodatna mjeseca može koristiti isključivo tata ili može i mama?

mamma san
04.09.2012., 14:44
da li možda neko zna nakon što tata ostane 3 mj.na roditeljskom dopustu, 2 dodatna mjeseca može koristiti isključivo tata ili može i mama?

ili jedan ili drugi roditelj

mamma san
04.09.2012., 14:46
Imam problem, moj Filip ima sad 3,5 mjeseca.S njegovih nepunih šest se moram vratiti na posao. Htjeli bismo da MM ode na porodilnji umjesto mene, ali problem je što je on sezonski radnik, te dobiva ugovor na mjesec dana, čak nekad i kraće. U zadnje dvije godine je radio u toj firmi 12 mjeseci s prekidima. Sad su imali duži prekid, u 7. mjesecu nisu radili, a u osmom samo 10. dana. Jeli on u tom slučaju ima pravo na porodiljnu naknadu, negdje sam pročitala da ako je mama zaposlena a otac nezaposlen, otac ne može korisiti porodiljnu naknadu. U njegovom slučaju zbog sezonskog rada, ne znamo kako se tretira, kao zaposlen ili ne i da li ima pravo na naknadu i u kojoj visini. Bit ću zahvalna na odgovoru.

dokle god je zaposlen, može koristiti roditeljski dopust.
dakle, ako je ugovor aktivan, neka otvori roditeljski dopust. kad ugovor istekne, u roku od 30 dana mora na HZZO-u regulirati status (promjena osnove osiguranja) te će mu reći dok kad mu traje roditeljski.
u svakom slučaju, mora poštivati i paziti na taj rok od 30 dana i radi HZZO-a i HZZa (bure).

mamma1
04.09.2012., 16:02
mamma san znači li to, da kad mu istekne ugovor imat će pravo na porodiljnu kao nezaposlen roditelj ili neće imati pravo uopće. Jer oni neće mu produžiti ugovor, ako on ode na porodiljni. I još nešto me zanima, ako znaš odgovor, nedavno sam mislila da sam opet trudna, što ne bi smjela, zbog carskog. Zanima me, da li bi u tom slučaju (između dvije trudnoće, ne bi radila jer bi se dijete rodilo prije isteka sadašnjeg porodiljnog) s drugim dijetetom imala pravo na porodiljni kao zaposlena mama ili ne. Moram spomenuti da sam prije trudnoće radila točno 4 godine u toj firmi bez prekida. Hvala puno na odgovorima.

mamma san
05.09.2012., 14:01
kad tvojem suprugu istekne ugovor o radu, i on regulira svoj status na HZZO i HZZ (u roku od 30 dana), isteći će mu i roditeljski dopust (mislim isto 30 dana od isteka ugovora o radu). No, ako je u roku prijavljen na burzu (opet onih 30 dana iz prethodne rečenice) može zahtjevati od burze novčanu naknadu ( http://www.hzz.hr/default.aspx?id=4075 )

što se tebe tiče, dokle god si u radnom odnosu (bila na rodiljnom / roditeljskom / bolovanju ili ne) imaš pravo na rodiljni dopust kao zaposlena osoba. Izračun naknade je taj koji može biti sporan, ali ako novi rodiljni dopust otvaraš odmah (dan) nakon roditeljskog (prethodnog), izračun će ostati isti. Ako si se u međuvremenu vratila na posao, odradila barem 2 mjeseca (3 ako se radi o bolovanju) te imala barem 1 isplaćenu plaću (2 ako se radi o bolovanju) u mjesecima koji prethode mjesecu kad si otvorila dopust / bolovanje, onda će ti naknada biti obračunata prema isplaćenoj plaći (uvažavajući uvjete prethodnog radnog staža). Ako ovo nemaš, onda će ti rodiljna naknada iznositi 1663 kune (isto kao i za nezaposlene).

nine
02.10.2012., 15:53
Pozdrav svima!

Molila bih slijedeću informaciju.
Otvorila sam komplikacije u trudnoći prije isteka ugovora,i u jukićevoj su mi rekli da imam pravo na komplikacije do 45 dana prije predviđenog termina.
7.5 sam došla kod dop da mi zatvori bolovanje i da odem u jukićevu da me odjave i upišu staž.
No dop nikako nije bilo jasno zašto ja nebih imala pravo i tih 45 dana na naknadu te je zvala jukićevu i tamo su joj rekli ako hoće da me može ponovno poslat na komisiju i ako oni odobre daljnje bolovanje da ću imati pravo na naknadu.
Otišla sam na komisiju i oni su mi produžili bolovanje do 20.6 kad je predviđeni termin poroda.
E sad mene to sve malo kopka,da li je to zaista tako,da nebih izgubila pravo na porodiljni?
Učekujem treće djete i koristila bih tri godine porodiljnog.
Jer ovako ispada da ja iako sam nezaposlena nebih imala prekida.

postavljam isto pitanje i hitan mi je odgovor, jer imam isti slućaj, dali mogu od doktorice tražiti doznake i dalje do predviđenog termina poroda.

hedwig
02.10.2012., 19:18
unatoč svemu što sam pročitala, još uvijek mi nije jasno kako da izračunam iznos rodiljne naknade-i od kojeg datuma na nju imam pravo. evo ovako:
16.10. otvaram porodiljni
od 3.7. sam na komplikacijama i dobivala sam onih 4200kn naknade
prosjek plaće prije komplikacija mi je 7300 kn.
kolika će mi bit rodiljna naknada prvih 6 mjeseci( i da li se ona dobiva od 1. dana porodiljnog??)
please, anyone??

zibba
04.10.2012., 20:29
Haj svima, rekla mi je fizijatrica da nas šalje na produljeni porodiljni. Malena ima 10,5 mj, treće je dijete tako da ionako imamo pravo na 3 godine iako sam ja mislila zbog financija ići raditi na 4 sata što mi poslodavac mora omogućiti. Kolika je naknada u sličaju tog produljenog porodiljnog, jel to još ide preko CZSS ili preko HZZO-a?

kavofob
04.10.2012., 21:00
unatoč svemu što sam pročitala, još uvijek mi nije jasno kako da izračunam iznos rodiljne naknade-i od kojeg datuma na nju imam pravo. evo ovako:
16.10. otvaram porodiljni
od 3.7. sam na komplikacijama i dobivala sam onih 4200kn naknade
prosjek plaće prije komplikacija mi je 7300 kn.
kolika će mi bit rodiljna naknada prvih 6 mjeseci( i da li se ona dobiva od 1. dana porodiljnog??)
please, anyone??

Krajem 10.mjeseca nosiš doznake za bolovanje do 16.10. i potvrdu za otvaranje rodiljnog dopusta od 16.10.

Oko 20.11. ćeš dobiti 2 naknade; jednu za bolovanje i jednu za rodiljni dopust. Iznos rodiljne naknade je delimitiran pa će biti tvoja puna plaća preračunata u sate koliko si ih provela na rodiljnom. Znači, za 10.mjesec dobit ćeš otprilike pola od 4200 i pola od 7300 (ova polovica od 7300 sjeda oko 19., a za komplikacije dan kasnije).

Za 11. i iduće mjesece ćeš dobivati punu rodiljnu naknadu, otprilike u iznosu tvog prosjeka plaće...malo variria od mjeseca do mjeseca ovisno o broju radnih sati u pojedinom mjesecu.

kavofob
04.10.2012., 21:04
Haj svima, rekla mi je fizijatrica da nas šalje na produljeni porodiljni. Malena ima 10,5 mj, treće je dijete tako da ionako imamo pravo na 3 godine iako sam ja mislila zbog financija ići raditi na 4 sata što mi poslodavac mora omogućiti. Kolika je naknada u sličaju tog produljenog porodiljnog, jel to još ide preko CZSS ili preko HZZO-a?

Iznos naknade za roditeljski dopust nakon godine dana je oko 1600 kn, a ako koristiš pravo na rad s polovicom radnog vremena onda dobiješ pola plaće od poslodavca i pola naknade od HZZO-a, znači oko 800 kn.

zibba
04.10.2012., 21:25
Dakle ista je naknada za porodiljni do tri godine po izboru i ona kada te fizijatar šalje na dulji porodiljni?
Znam da je prije desetak godina to bilo različito. Išlo je preko CZSS i bilo je čini mi se 2000,00 kn za njegu djeteta do 3, tj 7 godina.

sirius
04.10.2012., 21:32
Dakle ista je naknada za porodiljni do tri godine po izboru i ona kada te fizijatar šalje na dulji porodiljni?
Znam da je prije desetak godina to bilo različito. Išlo je preko CZSS i bilo je čini mi se 2000,00 kn za njegu djeteta do 3, tj 7 godina.

nije. ako dobiješ njegu na preporuku fizijijatra tada je naknada 2100 kn, i DD 850 (koji se dobija bez obzira na imovinski cenzus). Ako tražiš rad na 4 sata zbog bolesti (odnosno ako prihvate preporuku fizijatra ) tada je dobivaš punu plaću za rad na 4 sata (pola plaća poslodavac, pola hzzo) i još DD od 850 kn.
Ali ti to mora odobriti komisija (a nažalost čini mi se da rijetko odobravaju njegu , ako postoji mogućnost da roditelj koristi produženi porodiljni za 3 dijete).

kavofob
04.10.2012., 21:35
zibba, nije isto, ako se radi o korištenju prava roditelja djeteta s težim smetnjama u razvoju, onda je viša naknada od tih 800 kn.

Trebaš samo provjeriti da li vaša dijagnoza može proći pod to pravo.

zibba
05.10.2012., 11:34
Evo piše doslovce ovako: Molim majci omogućiti produljeni porodiljni dopust zbog potrebe intenzivnog vježbanja svakodnevno kod kuće i ovdje u terminima.

Da li dijete ide na komisiju ili samo se nose papiri? Ja moram priznati da bi rado išla raditi makar na skračeno jer mi je počeo jako nedostajati kontakt s ljudima, osim doma s obitelji i susjedima ( ipak sam na selu), ali ako se mora ostati doma, tu ne mogu ništa. Imam pravo koristiti porodiljni do tri godine jer je treće dijete u pitanju, ali sam mislila ići raditi i radi financijske situacije. Je da nismo ni jaslice dobili usprkos hrpi bodova i što je već treće dijete u tom vrtiću, ali hajde, nešto bismo iskombinirali. Rekla mi je susjeda da ako se dovoljno postavim u vrtiću, da nas mora nekamo smjestiti s obzirom na uvjete.

Još pitanje. Dakle bez obzira na sve imamo pravo na DD ako nam odobre njegu ili pola radnog vremena? Gdje se to obratiti?

hedwig
05.10.2012., 20:46
hvala!

zibba
12.10.2012., 09:08
Molim pomoć jer me vozaju. Gdje se javim za produljenje porodiljnog. Zvala sam HZZO gdjew su mi rekli da mi naša pedica mora dati pov bolesti - nalaz pedijatra, naša dr. kaže da ju to još nitko nije tražio i da ona ne zna o čemu je rijeć a da joj je nedavno jedna majka isto išla na produljeni zbog njege djeteta do 8 godina. Ona mi je rekla kako joj se čini da se sve to riješava u Centru za soc. skrb, bila ja tamo a oni kažu da nemaju veze s time. Kome se dakle javiti jer ne mogu s malim djetetom lutati od vrata do vrata.
I kome se javljam za djećji doplatak?

sirius
12.10.2012., 09:28
Molim pomoć jer me vozaju. Gdje se javim za produljenje porodiljnog. Zvala sam HZZO gdjew su mi rekli da mi naša pedica mora dati pov bolesti - nalaz pedijatra, naša dr. kaže da ju to još nitko nije tražio i da ona ne zna o čemu je rijeć a da joj je nedavno jedna majka isto išla na produljeni zbog njege djeteta do 8 godina. Ona mi je rekla kako joj se čini da se sve to riješava u Centru za soc. skrb, bila ja tamo a oni kažu da nemaju veze s time. Kome se dakle javiti jer ne mogu s malim djetetom lutati od vrata do vrata.
I kome se javljam za djećji doplatak?

Vaša pedijatrica MORA napisati preporuku , odnosno povijest bolesti. To nosiš zajedno sa ostalim papirima (među kojima je i preporuka specijaliste) U PODRUČNI URED HZZO-a. Tamo napišeš molbu (dobiješ formular od njih) i predaš sa papirima . Za DD ideš na MIROVINSKO kad dobješ riješenje od HZZO-a.

zibba
12.10.2012., 17:25
OK hvala, sada mi je lakše, ipak znam kamo i što. Ovo s dr sam riješila i dogovorila što i kako mi treba, kaže da joj još mije nitko tražio a u zadnje vrijeme je imala nekoliko slučajeva njege do 8 godina.

božicaa
31.10.2012., 17:55
Dobar dan! Trebala bih informaciju, trudna sam 12 tj. i gin.me poslao na privremene komplikacije 1.10.2012.radi teškog disanja i lupanja srca, dok ne obavim kardiologa i pulmologa. U međuvremenu sam ja to obavila i svi nalazi su mi u redu. Naručena sam kod njega 16.11. kad će me vjerojatno vratiti na posao. Ja sam jučer podigla doznake za bolovanje i moja dok.mi rekla da obje doznake nosim poslodavcu. Što je mene začudilo, zar ne bi trebala jedna ići na hzzo??? Help me....:zbunj:

Boxica
31.10.2012., 19:42
Dobar dan! Trebala bih informaciju, trudna sam 12 tj. i gin.me poslao na privremene komplikacije 1.10.2012.radi teškog disanja i lupanja srca, dok ne obavim kardiologa i pulmologa. U međuvremenu sam ja to obavila i svi nalazi su mi u redu. Naručena sam kod njega 16.11. kad će me vjerojatno vratiti na posao. Ja sam jučer podigla doznake za bolovanje i moja dok.mi rekla da obje doznake nosim poslodavcu. Što je mene začudilo, zar ne bi trebala jedna ići na hzzo??? Help me....:zbunj:

provjeri koja oznaka ti je doznakama...
za komplikacije ti je oznaka čini mi se H1 i u tom slučaju si na teret HZZO-a (onda se nose doznake na zdravstveno)

s obzirom da kod tebe nije bilo tegoba vezanih za samu trudnoću vjerojatno ti je druga oznaka, a samim time si na bolovanju na teret poslodavca

božicaa
31.10.2012., 20:14
provjeri koja oznaka ti je doznakama...
za komplikacije ti je oznaka čini mi se H1 i u tom slučaju si na teret HZZO-a (onda se nose doznake na zdravstveno)

s obzirom da kod tebe nije bilo tegoba vezanih za samu trudnoću vjerojatno ti je druga oznaka, a samim time si na bolovanju na teret poslodavca

oznaka je Z 35. hvala Vam na odgovoru.

boobeebu
15.12.2012., 14:15
mama san ili neko ko zna, molila bi pomoć...
dakle ovako;
muž je ostao na porođajnom nakon djetet.9 mj. i imamo pravo na dodatna 2 mjeseca koja bi željeli iskoristiti na način da on odmah iskoristi svojih 30 dana, a drugih 30 dana bi koristila ja naknadno.
... e sada; jedino što uspjevam naći od dokumentacije koja nam je potrebna je ovaj zahtjev: http://www.hzzo-net.hr/dload/obvezno_osig/zahtjev_za_produzenje_roditeljskog_dopusta%20_otac _je_bio_u_koristenju_najmanje_tri_mjeseca.pdf

Ne razumijem (a u našem uredu hzzo-a znaju manje nego ja) GDJE navodim na koji način ćemo koristiti dodatni rod.dopust, da li ja trebam isto tražiti suglasnost poslodavca ili samo muž; šta uopće tražimo u firmi ako nas u zahtjevu nigdje ne pitaju kada ćemo koristiti i kako "reći" da želimo oboje koristiti (svako pola) ???

ufa...nadam se da nisam previše zakomplicirala sa pitanjima ali očajna sam s obzirom da je doći do info viša matematika... Ako nešto od onoga što pitam nije jasno, preformulirati ću...samo recite ;-)

mishekica
20.12.2012., 19:23
Stvarno ne poznajem zakon, a i da ga poznajem, pitanje je što bi od toga uspjela razumjeti :oops: pa imam pitanje za vas stručnjake.

Dakle, ovako. Trenutno sam na rodiljnom dopustu (ili kako se to već zove). Beba se još nije rodila.
Koliko je meni poznato, MORAM biti na porodiljnom do bebinih 6 tjedana. E sad... Muž ima neku frku s poslom pa si ja zamišljam sve najcrnje moguće scenarije i želim biti spremna ako se nešto takvo dogodi...

Moja su pitanja sljedeća:
1. Ako muž slučajno dobije otkaz kad beba bude, recimo, 9 tjedana, mogu li se ja ODMAH vratiti na posao, a da on onda ostane doma s njom?

2. Ako on slučajno dobije otkaz prije nego se beba rodi (ili bilo kad prije tih 6 tjedana života) i završi na burzi pa me zamijeni na roditeljskom dopustu, računat će mu se onih zadnjih 6 isplata koje je dobio? Znači, 6 plaća, ako prije toga ne stigne dobiti ništa s burze. Odnosno, to što je dobio s burze + plaća koliko je ostalo (do 6)?

3. Ako bi on u međuvremenu uspio naći posao, mogu li se ja ponovno vratiti na rodiljni? Meni se onda u tom slučaju opet računaju moja primanja zadnjih 6 mjeseci (rodiljna naknada + plaća, ako dođe) ili?

Iskreno se nadam da će netko od vas znati odgovor na moja pitanja i da će si dati truda odgovoriti mi. Možemo se i dogovoriti za neku kavu, za jedno godinu dana. :)

mishekica
25.12.2012., 23:50
Molim nekog da mi odgovori.

Stvarno ne poznajem zakon, a i da ga poznajem, pitanje je što bi od toga uspjela razumjeti :oops: pa imam pitanje za vas stručnjake.

Dakle, ovako. Trenutno sam na rodiljnom dopustu (ili kako se to već zove). Beba se još nije rodila.
Koliko je meni poznato, MORAM biti na porodiljnom do bebinih 6 tjedana. E sad... Muž ima neku frku s poslom pa si ja zamišljam sve najcrnje moguće scenarije i želim biti spremna ako se nešto takvo dogodi...

Moja su pitanja sljedeća:
1. Ako muž slučajno dobije otkaz kad beba bude, recimo, 9 tjedana, mogu li se ja ODMAH vratiti na posao, a da on onda ostane doma s njom?

2. Ako on slučajno dobije otkaz prije nego se beba rodi (ili bilo kad prije tih 6 tjedana života) i završi na burzi pa me zamijeni na roditeljskom dopustu, računat će mu se onih zadnjih 6 isplata koje je dobio? Znači, 6 plaća, ako prije toga ne stigne dobiti ništa s burze. Odnosno, to što je dobio s burze + plaća koliko je ostalo (do 6)?

3. Ako bi on u međuvremenu uspio naći posao, mogu li se ja ponovno vratiti na rodiljni? Meni se onda u tom slučaju opet računaju moja primanja zadnjih 6 mjeseci (rodiljna naknada + plaća, ako dođe) ili?

Iskreno se nadam da će netko od vas znati odgovor na moja pitanja i da će si dati truda odgovoriti mi. Možemo se i dogovoriti za neku kavu, za jedno godinu dana. :)

Beti3
26.12.2012., 00:21
Po zakonu koji je sada na snazi majka MORA kiristiti 42 dana nakon poroda. Nakon toga, tj.od 43.dana može na rodiljni dopust tata.
Da bi tata koristio dopust moraju u trenutku započinjanja dopusta oba roditelja imati isti radni status.

Evo link na portal:
http://www.roda.hr/article/read/rodiljni-i-roditeljski-dopust

mishekica
26.12.2012., 00:38
Da bi tata koristio dopust moraju u trenutku započinjanja dopusta oba roditelja imati isti radni status.

Općenito u trenutku započinjanja (znači, ja prva započinjem) ili u onom trenutku kad bi on eventualno započeo? Što, jelte, znači da u slučaju dobivanja otkaza nikakve koristi od toga.

Jesen u meni
26.12.2012., 12:59
Ukoliko ste na komplikacijama duže vrijeme i ukoliko postoji šansa da je bila kontrola bolovanja kod vašeg liječnika opće prakse (ili ste bili na komisiji), trebali bi donijeti kopiju doznake svom ginekologu kako bi mogli prepisati neke šifre s nje.
Ovo govorim iz iskustva od prošlog tjedna. Još sam ovaj mjesec dobila doznaku od liječnika opće prakse, a od idućeg ih izdaje ginekologinja.