PDA

Pogledaj cijelu verziju : kutak za šivanje

ovca_i_janjad
12.07.2008., 16:28
ako nas ima koje šivaju same ili u društvu d djecom, dobro ili loše, za djecu i/ili sebe, a znam da nas ima :)

da si malo pomažemo, da se pohvalimo, da razmijenimo ideje, ...

Neva mi za sada uglavnom pomaže ocrtati krojeve, okreće kutijicu s gumbima i krade iglice dok je ne gledam, ali uživamo.

svježe sam joj zašila gaćice (donje rublje) malo bokseričastog kroja kojeg sam sama nacrtala rasparavši jedne prastare i pretvrde gaćice.

u planu je i potkošuljica te donji dijelovi trenirke, majica na preklop.

zora će dobiti baby kimono od sivoga vunenog žerseja. ima već takve pull on zaštitne gaćice.

i imam pitanje za one koje su iskusne i brze:

- baždate li kada šivate djeci jednostavne predmete poput hlačica od makoa, odnosno imate li kakav trik kako malo prevariti pedantnost?!

vještičica
12.07.2008., 16:33
Pridružujem se u kutak :bye:
Jedino ne kužim pitanje :? ima li kakav sinonim za "baždanje"?

ovca_i_janjad
12.07.2008., 16:47
bažda=konac kojim se prošije ocrtani kroj na materijalu, bijeli odn. prljavožutobijeli, trga se... Kada šiješ onda pomoću tog konca 'vidiš' kroj s obje strane materijala.

trebat će nam i rječnik :(

Ena
12.07.2008., 17:10
bažda=konac kojim se prošije ocrtani kroj na materijalu, bijeli odn. prljavožutobijeli, trga se... Kada šiješ onda pomoću tog konca 'vidiš' kroj s obje strane materijala.

Konac za jemčenje (ili heftanje). :)

Ja sam znala na naličnju iscrtati kredom potrebne linije, zatim bi to preklopila na drugo naličje (znači naličja su unutra a lica vani), rukom malo potapšala po tkanini da se linije bolje preslikaju na drugo naličje.
Ne znam jesam li bila jasna. :)

ana.m
12.07.2008., 17:11
Evo i ja se pridružujem u kutak, za sada šivam pelenice i robicu za malenu, a palo mi je na pamet da bi tu i tamo mogla nešto sašiti i sebi!
Kad malo nađem više vremena ubacim ono što sam joj do sada šivala, za sada samo riječima.
Nekoliko šeširića, troje hlačice, jedne pumperice, jedan kompletić hlače, majčica i šešitić, haljinicu. A u prišpremi imam još svašta.
Ne đivam p krojevima, već "precrtavam" postojeću robicu pa dodajem detalje, nešto iz glave, mjerim od oka itd....

ana.m
12.07.2008., 17:12

Konac za jemčenje (ili heftanje). :)

Ja sam znala na naličnju iscrtati kredom potrebne linije, zatim bi to preklopila na drugo naličje (znači naličja su unutra a lica vani), rukom malo potapšala po tkanini da se linije bolje preslikaju na drugo naličje.
Ja to ništa ne radim.

Ena
12.07.2008., 17:20
Da se ne bi krivo razumjelo - mislim na ušitke, falde i oznake za džepove i dr. :)

ana.m
12.07.2008., 17:31
Uf, sada bih se tak ufurala u raspravu i saznala što novoga a idem na selo na tjedan dan bez neta. :( .
Ali tamo planiram šivati pa kad ser vratim imat ću kaj za pokazati :D

ovca_i_janjad
12.07.2008., 17:34
Da, heftanje! To je industrijski izraz.

Pa nije valjda da ja jedina to radim :roll:

Kad sam bila ta tečaju šivanja radili smo ovako:

- pravilno postaviti materijal, pa;
- ocrtati kroj u pravom smjeru (važno za neke materijale), pa;
- učvrstiti kroj iglicama, pa;
- izrezati 2 - 3 cm od ocrtanog kroja, pa;
- nabaždati po kroju, dakle kroz dva sloja, pa;
- razrezati baždu da ostanu oni končići, pa;
- spajati novom baždom po končićima, pa;
- prošiti na mašini, pa;
- izvaditi baždu zadnju za slučaj da nešto pogriješimo - da možemo rasparati i opet sašiti.

Ja se nadam da sam sada onako štreberski objasnila o čemu se radi :oops:

Ena
12.07.2008., 17:37
Radiš potpuno točno i taj način je najpedantniji, samo što dosta oduzme vremena. :)

ovca_i_janjad
12.07.2008., 17:38
d djecom

ta tečaju

:oops:

vještičica
12.07.2008., 20:37
Heftanje! :idea:
Ne, ne heftam, tj to radim jako jako rijetko. Obično kad baš moram, iscrtam kredom, imam onu u olovci, zgodna je.

Inače već napamet znam koliki mi je "korak" mašine, tj koliko trebam ostaviti dodatke za šav sa strane papučice kad štepam. A sve na okupu drži milion iglica. I to je to.

Sebi odavno ne saših ništa. Djetetu zadnje nekoliko ljetnih hlačica, po "odokativnom" kroju. Ako ne računam pelene. Al to je već drugi topic ;)

ana.m
12.07.2008., 21:19
Heftanje! :idea:

Inače već napamet znam koliki mi je "korak" mašine, tj koliko trebam ostaviti dodatke za šav sa strane papučice kad štepam. A sve na okupu drži milion iglica. I to je to.

I ja ovako, gdje bih došla da sve radim onako kako su me učili....

Anita-AZ
13.07.2008., 00:34
Ja sam naučila šivati zahvaljujući platnenim pelenama. Htjela sam mu sašiti neke posebne i tako kupih mašinu i materijale....
Nakon toga mi se više nije dalo šivati pelene, nastavila sam ih kupovati, a sebi sam počela šivati odjeću. Kako su materijali prilično skupi, a šivanje ustvari totalno neisplativo, a ionako ne mogu postići kvalitetu kupljenog, šivam si samo kad hoću nešto što se zaista ne može kupiti.

Sad radim neobične kombinacije odjeće, jer volim stalno imati nešto novo, a rijetko kad nađem nešto neobično, pa eto. Jučer sam od haljine asimetričnog oblika odlučila napraviti hlače. :mrgreen: Vidjet ćemo sutra da li je to bila bačena haljina ili dobra ideja.

babyiris
13.07.2008., 02:02
Sa šivanjem sam počela na faksu kad sam htjela maksi suknje,a kupovne mi nikad nisu dopirale ni do gležnjeva. Onda sam skužila da tako mogu biti lijepo odjevena, po svome,a pare potrošiti na literaturu. Jedno mi vrijeme bilo strast pa utihnulo.
Probudilo se , naravno s platnemni pelenama. Kupila ih nekoliko i skužila da mogu i sama. čak i bolje.

Nemam više pelenaše, ali imam ljubiteljicu dugih suknji. Pitam se odakle joj to. :P za klinke uglavnom nema takvih stvari. I onda ono: Mama, kad buš mi? Nekad istog trena uzmem mašinu i ajmo.

Sad me nagovara da bi plišance šivala.

marta
13.07.2008., 11:59
Da, heftanje! To je industrijski izraz.

Pa nije valjda da ja jedina to radim :roll:

Kad sam bila ta tečaju šivanja radili smo ...

Ja nisam nikad bila na tecaju. Naucila sam sivati sama, mama mi je rasvijetlila neke stvari koje mi nisu bile jasne (a bilo je to jaaako davno, mislim da sam isla u osmi osnovne)...

Heftam samo zahtjevnije stavri, tipa usitaka, kragni, dzepova i sl. Iscrtam samo ponekad neke stvari za koje nisam sigurna da bi uspjela pazljivo sasiti bez crte. Zapravo, kad citam tvoj opis, ja to radim prilicno "aljkavo", a opet sve bude po propisu. Djecje stvari tipa hlacica i majica ne iscrtavam uopce. Jendostavno odrezem 5mm vise, jer mi toliko uhvati endlerica i to je to.

ovca_i_janjad
13.07.2008., 12:25
Ja sam bila na tečaju jer nemam koga pitati. Tečaj se ticao stvarno osnova od osnova, za nas koji ne znamo ni kako postaviti materijal :oops:

Bilo je to prije godinu dana, a sada mi trebate vi koje već puno znate :love:

Ni ja ne baždam sve, pogotovo ne ove stvarčice od makoa ili žerseja. Tome samo dodam jedno 7 do 8 mm. Baždam ako treba označiti kakav đepić, ako je nešto od samta, trapera i sl. Zapravo, stalno radim neke kratice.

Kako skidate krojeve? Meni se zamjerio kotačić (onaj kao za kolače) pa sam otkrila fotokopiranje - fotokopiraš majicu, malo precrtaš, nacrtaš, docrtaš - izrežeš i - eto kroja.

Marta, ja do kragni neću nikada doći :(

marta
13.07.2008., 12:40
Neces kragnu sivat ako ne probas.

Ja krojim na onaj bijeli papir koji se u NN prodaje na kile, znas onaj u koji kruh zamataju. Kotacic odavno ne koristim jer mi je prekomplicirano. Ovako prebacim papir preko kroja, iskopiram i gotovo. Ne ostecujem kroj, ne moram stavljati deku na stol...

Inace, ponekad uopce ne znam razlikovati pravu stranu tkanine od krive. Al odavno me to ne zabrinjava. Prava je ona, koja meni treba. :mrgreen:

vještičica
13.07.2008., 12:52
Misliš kako skidam kroj sa već gotove odjeće?
Najlon vrećicama :mrgreen:
Papir se trga, i živcira me pritom :mad:, zato lijepo uzmem neku veću vrećicu, rasporim je i zakačim na odjevni predmet iglicama. Potom polako siječem najlon duž šavova, kačim preostalo sa još iglica, opet siječem... sve dok ne skinem kroj za npr. rukav ;) Onda prelazim na druge dijelove. Rezultat je gotov kroj od najlona.
Ako mi se da (i ako vrijedi truda), onda rasporim dotični odjevni predmet i nacrtam kroj prema njemu. To sam radila sa pantalonama, jer mi je jako teško naći gotove da pašu ili naći kroj u novinama koji mi je OK.
Stvari tipa majica kratkih rukava same od sebe služe kao kroj. Samo ih postavim na materijal i siječem. To ionako ne mora biti bog-zna-kako precizno iskrojeno ;)

vještičica
13.07.2008., 12:54
Kroj iz novina vadim na bijeli (mesarski) papir običnim flomasterom.

aleta
13.07.2008., 13:13
znate li gdje ima nako osrednjih šivaćih mašina za kupiti? koja će trpiti moje početničke pokušaje. i koja ne bi koštala puno preko 1.000 kn? gledam ove na Neckermannu, ali kad vidim da mi je sama poštarina 200 kn, nekako mi je :?

ovca_i_janjad
13.07.2008., 13:31
Neces kragnu sivat ako ne probas.

Ja krojim na onaj bijeli papir koji se u NN prodaje na kile, znas onaj u koji kruh zamataju. Kotacic odavno ne koristim jer mi je prekomplicirano. Ovako prebacim papir preko kroja, iskopiram i gotovo. Ne ostecujem kroj, ne moram stavljati deku na stol...

Inace, ponekad uopce ne znam razlikovati pravu stranu tkanine od krive. Al odavno me to ne zabrinjava. Prava je ona, koja meni treba. :mrgreen:

# onda ću probati :D

# bingo! kako se nisam ranije sjetila, ja mm-u potrošila sav paus iz ateljea... a ovo triput jeftinije

# ja pravu od krive označim pa zaboravim što sam označila - pravu ili krivu. trebalo bi uvijek označiti krivu.

ovca_i_janjad
13.07.2008., 13:37
Misliš kako skidam kroj sa već gotove odjeće?
Najlon vrećicama :mrgreen:
Papir se trga, i živcira me pritom :mad:, zato lijepo uzmem neku veću vrećicu, rasporim je i zakačim na odjevni predmet iglicama. Potom polako siječem najlon duž šavova, kačim preostalo sa još iglica, opet siječem... sve dok ne skinem kroj za npr. rukav ;) Onda prelazim na druge dijelove. Rezultat je gotov kroj od najlona.
Ako mi se da (i ako vrijedi truda), onda rasporim dotični odjevni predmet i nacrtam kroj prema njemu. To sam radila sa pantalonama, jer mi je jako teško naći gotove da pašu ili naći kroj u novinama koji mi je OK.
Stvari tipa majica kratkih rukava same od sebe služe kao kroj. Samo ih postavim na materijal i siječem. To ionako ne mora biti bog-zna-kako precizno iskrojeno ;)

Najlon :klap:

Cure, odlične ste, sad će mi biti lakše.

marta
13.07.2008., 14:42
znate li gdje ima nako osrednjih šivaćih mašina za kupiti? koja će trpiti moje početničke pokušaje. i koja ne bi koštala puno preko 1.000 kn? gledam ove na Neckermannu, ali kad vidim da mi je sama poštarina 200 kn, nekako mi je :?

Pokusaj nazvati servisere sivacih strojeva u blizini. Oni cesto drze rabljene i servisirane masine. Moj serviser daje i novu papucicu i jednogodisnju garanciju. I to ti je sigurno bolji izbor od ovih plasticnjara sta se prodaju po katalozima za "sitnu" lovu.

zumbulmama
22.07.2008., 19:06
Eto i mene, vjerojatno jedini put do rujna ;) .
Ja režem precizno materijal prema točnom kroju (provjerenom) točno 1 cm od ruba kroja na ravnom dijelovima, a 7 mm na zaobljenim, i onda šivam 1 cm ili 7mm od ruba. Bitno da je kroj savršen i provjeren. Ja imam bazni kroj za sebe i promijenim neke sitnice (npr. duljinu rukava ili nogavica). Za rastezljive materijale se ne zamaram previše preciznošću.

ovca_i_janjad
27.07.2008., 15:37
Imam dva pitanja, ako netko zna /jednostavan :oops: :mrgreen: / odgovor:

- kako da na hlačama napravim bočni patent ako su hlače rađene na endlericu :/
- kako da napravim sitne nabore (faldice), kao na puf-rukavu;

Hvala!

vještičica
27.07.2008., 19:54
Ofčice evo da ti odgovorim ;):

ad 1) nikako, osim da ga napraviš "pješke" na ruke ili na običnu mašinu

ad 2) prošiješ dio koji treba nabrati od tačke a do tačke b na najduži ravni bod na mašini (kod mene 4mm), i to dva puta, jednom iznad linije šava, jednom ispod. Kad to obaviš potegneš donji konac oba ta štepa, da dužina a-b bude onolika koliko je potrebno. Proštepaš, izvučeš konce. Gotova stvar ;)

Sad ja imam pitanja:

1) ko bi mi poklonio burdu decembar 1973, pritipliz
2) zna li iko ima li Bagat Ruža fabrički predviđenu providnu plastičnu stopicu za šivenje; ako ima, molim fotku dotične stopice
3) ko ima endlericu - koju ima i kako je zadovoljna, i naravno, koliko je plaćena

Pusa, i hvala :love:

ana.m
27.07.2008., 20:07
2) zna li iko ima li Bagat Ruža fabrički predviđenu providnu plastičnu stopicu za šivenje; ako ima, molim fotku dotične stopice

Ja ti imam jako puno tih stopica pa ću ti pogledati. Pola njih niti ne koristim niti znam čemu služe... :oops: .

I ja imam jednu molbu.
Ja imam Bagat mašinu Ruža Nova, dobila je prije 10-ak godina i izgubila onu zlata vrijednu knjižicu koja ide uz mašinu. Ima li tih knjižica negdje za kupiti ili možda ako je netko ima bar da si je iskopiram bila bih zahvalna.

marta
27.07.2008., 20:30
Imam dva pitanja, ako netko zna /jednostavan :oops: :mrgreen: / odgovor:

- kako da na hlačama napravim bočni patent ako su hlače rađene na endlericu :/
- kako da napravim sitne nabore (faldice), kao na puf-rukavu;

Hvala!

2. Imam dodatak na vjesticino! gornji konac pri stepanju ova dva sava koje ona spominje treba olabaviti dosta u odnosu na donji. onda je lakse nabrati.

marta
27.07.2008., 20:38
Sad ja imam pitanja:

1) ko bi mi poklonio burdu decembar 1973, pritipliz
3) ko ima endlericu - koju ima i kako je zadovoljna, i naravno, koliko je plaćena

Pusa, i hvala :love:

S prvim ti ne mogu pomoci.

Ruza sigurno ima plasticne prozirne stopice.

Imam Toyotinu endlericu iz Neckermanna. Platila sam ju puno, mislim 2300 il 2400kn. Ali vrijedi svake kune. Sije odlicno:
- od vrlo sporo do vrlo brzo (ne znam napamet brzinu ali pogledat cu ako
te zanima)
- sav je podesiv po sirini
- moze se siti s 2, 3 ili 4 konca
- ima diferencijalni prijenos, znaci podesavas koliko ce jako vuci tkaninu (znas, da se ne rasteze i ne nabire)
- konci se uvlace vrlo jednostavno, sve je u bojama, lako dostupno
- igle su isto lako dostupne i lako se mijenjaju (i to sam probala)

Inace sam gledala jos jednu endlericu, Brother D-nesto, tad je kostala 3600kn. Jedina razlika izmedju te i ove moje je u automatskom uvlacenju donjih konaca, koje moja nema. Ostalo sve isto.

Ali da danas znam ono sto onda nisam znala, otisla bih i kupila rabljenu, servisiranu i s jednogodisnjom garancijom endlericu od servisera sivacih strojeva. I platila ju duplo manje.

I nemoj niposto kupovati onu neku prejeftinu endlericu Bagatovu, al zapravo kinesku limenu igracku. Mislim da se zove Ana i da kosta oko 800kn. Niposto.

vještičica
29.07.2008., 17:22
Hvala Marta :love:
Još neko?

lucky
31.07.2008., 10:43
Vještičice,

ja imam Brother Lock 925D endlericu s kojom sam više nego zadovoljna i vrijedi svaku kunu koju sam za nju dala. Više se i ne sjećam koliko je točno plaćena ali sigurno više od 3000 kn. Davno je kupljena (prije 7-8 god.), možda ih više i nema, ali Brother je ime koje bih ponovo kupila jer cijelo ovo vrijeme ona radi savršeno.

Može šivati s 3 ili 4 konca (Marta kako to tvoja može i sa 2 :?, jesi li probala), vrlo jednostavno uvlačenje konaca, podešavanje širine i dužine boda, može npr. šivati uski smotani rub (skidanjem jedne nogice) što je vrlo fin porub kod jako tankih tkanina: svila, žoreta i sl.

Ovdje možeš vidjeti tip 929D http://www.youtube.com/watch?v=N76frq1lEbM&feature=related (ovo je prvi dio a ima ih do čini mi se 11 na youtube pa pogledaj) kod koje ne vidim neku razliku u odnosu na 925D.

Jednom sam sjela za jednu endlericu (ne znam koju) koja je plaćena 1000 i nešto sitno kuna i ja koja već dugo imam svoju i poznam dosta "caka" oko uštimavanja boda i napetosti konaca na toj endlerici nisam uspjela dobiti savršen porub kao što je na mojoj, a o poslu oko uvlačenja konaca da ne pišem. Stoga svaku kunu više koju daš za mašinu, vjeruj mi, toliko manje nerviranja poslije.

zhang
11.08.2008., 12:25
ja sam dok sam studirala šivala sebi kojekakve krpice, sada više ne šivam, ali sam razmišljala da bih ponovo mogla početi Yodi šivati.

e sada, ja imam toyotinu endlericu, ali ju nikada nisam uspjela prokljuviti. :( Uvijek mi je nekako i vukla i zatezala i nikada mi šavovi nisu ispadali uredni. nikada nisam znala koji konac popustiti, a koji zategnuti. ali to mislim da je moja greška, a ne od mašine.

tenshi
22.08.2008., 00:34
ja sam dok sam studirala šivala sebi kojekakve krpice, sada više ne šivam, ali sam razmišljala da bih ponovo mogla početi Yodi šivati.

e sada, ja imam toyotinu endlericu, ali ju nikada nisam uspjela prokljuviti. :( Uvijek mi je nekako i vukla i zatezala i nikada mi šavovi nisu ispadali uredni. nikada nisam znala koji konac popustiti, a koji zategnuti. ali to mislim da je moja greška, a ne od mašine.

pa jel imas jos uvijek upute? tamo su tocno navedeni sa slikama svi slucajevi kad je koji konac prezategnut - dakle, ako izgleda tako i tako, znaci da je prezategnut br.1 recimo... meni se to o cem pricas desavalo samo prvih par probnih pokusaja dok ju nisam nastimala kako spada. ako si zagubila upute, mogu ja skenirati pa ti poslati, a mozda imas i na netu za naci... ili si to sve isprobala?

zhang
22.08.2008., 15:44
ma isprobavala sam sve varijante, ali nisam nikada točno skužila kada koji otpustiti, a koji zategnuti.
ali to je bilo prije par godina. sada ste mi baš malo dale inspiraciju za ponovo šivanje. moram od svojih donijet endlericu pa ću baš još jednom probati. možda se ovaj puta skužimo. ako ne, uvijek mogu pitati.
ovo da škicnem malo po netu ti je super ideja. hvala. :*

lucky
22.08.2008., 20:51
Ako staviš 4 različite boje konca lako češ vidjeti koji zategnuti a koji popustiti

ovca_i_janjad
30.05.2009., 23:03
Evo, trebam prijedloge iz kutka:

mm mi je greškom kupio četiri metra flisa tamno ljubičaste boje (htjela sam svjetlu felpu, ali eto). Što da napravim od toga kad već imam? Razmišljala sam o zimskim tajicama za svaku djevojčicu, pa suknju za mene i veću djevojčicu (podstavljeno pamučnim materijalom, na široko, pa lastika na dnu, te onda sve okrenuti. Tako sam radila par suknji i baš su bile kul, napuhane oko koljena). Ali što dalje? Nisam iscrpila ni metar i pol. Možda nekakve šalove, pa nadošivati krpice po njemu i prošarati koncem neke suprotne boje (svjetlo zelene). Dajte kakav prijedlog!

lucij@
31.05.2009., 12:19
Jednu deku da sašiješ i ode ti već 2 metra.
Ja sam radila deke, trenirke, vreću za spavanje.

cokolada_83
31.05.2009., 18:41
I meni treba savjet oko flisa,htjela sam djeci radit vrece za spavanje,samo neznam jel bolje radit od recimo dva sloja flisa ili jedan sloj flisa a iznutra podstavit pamukom?
Jel radio tko nesto slicno?Da i sta mislite kako bi funkcioniralo kopcanje na dugmad na vreci umjesto rajfeslusa za starije djete koje se ne presvlaci po noci?

lucij@
01.06.2009., 02:16
Definitivno samo jedan sloj, flis stvarno jako grije. Tako sam ja radila, iznutra pamuk, izvana flis. Stavila sam ciferšlus jer mi je bilo jednostavnije, ali mogu i gumbi, zašto ne?

Dream
01.06.2009., 13:53
...Dajte kakav prijedlog!

Sebi ili jednoj curici zimsku jaknu/kaputić (ako voli tu boju).

Peterlin
01.06.2009., 17:01

mm mi je greškom kupio četiri metra flisa tamno ljubičaste boje (htjela sam svjetlu felpu, ali eto). Što da napravim od toga kad već imam? Razmišljala sam o zimskim tajicama za svaku djevojčicu, pa suknju za mene i veću djevojčicu (podstavljeno pamučnim materijalom, na široko, pa lastika na dnu, te onda sve okrenuti. Tako sam radila par suknji i baš su bile kul, napuhane oko koljena). Ali što dalje? Nisam iscrpila ni metar i pol. Možda nekakve šalove, pa nadošivati krpice po njemu i prošarati koncem neke suprotne boje (svjetlo zelene). Dajte kakav prijedlog!

Za mamu ovo (bezrukavac je meni zakon, a dolje postojeća suknja od istog materijala):
http://www.kubota.fr/IMG/jpg/polaire.jpg

Za cure ovo (rukave na ciferšlus, da se mogu skinuti):
http://www.polo-shirts.co.uk/images/uneek_kids_fleece.jpg

tenshi
03.06.2009., 02:09

mm mi je greškom kupio četiri metra flisa tamno ljubičaste boje (htjela sam svjetlu felpu, ali eto). Što da napravim od toga kad već imam?

prodaj meni ostatak :mrgreen:

ovca_i_janjad
03.06.2009., 11:54

mm mi je greškom kupio četiri metra flisa tamno ljubičaste boje (htjela sam svjetlu felpu, ali eto). Što da napravim od toga kad već imam?

prodaj meni ostatak :mrgreen:

A za što bi ga ti iskoristila - otkrij mi tajnu! :)

ivancica
05.06.2009., 21:07
Vozite se još u kolicima? Ako vam se uklapa boja, možeš napraviti vreću- prekrivač za po zimi. Sa zatvaračem, možda, i da ima one proreze za pojas.

Ilil možda neku jaknicu-kaputić za curke, na gumbe, sa kapuljačom, do koljena. Super ako imaš još koju boju flisa pa kombiniraj. Ili sa samtom(na orukavlje, džepove...).

Ili neku pelerinu, pončo...

Kapu, s dodacima za prekriti uši. Možda nešto ovako:

http://www.malimrav.hr/product_info.php?cPath=56&products_id=217

ivancica
05.06.2009., 21:08
Vozite se još u kolicima? Ako vam se uklapa boja, možeš napraviti vreću- prekrivač za po zimi. Sa zatvaračem, možda, i da ima one proreze za pojas.

Ilil možda neku jaknicu-kaputić za curke, na gumbe, sa kapuljačom, do koljena. Super ako imaš još koju boju flisa pa kombiniraj. Ili sa samtom(na orukavlje, džepove...).

Ili neku pelerinu, pončo...

Kapu, s dodacima za prekriti uši. Možda nešto ovako:

http://www.malimrav.hr/product_info.php?cPath=56&products_id=217

ivancica
05.06.2009., 21:09
ne znam zašto je otišlo 2 puta. :/

ovca_i_janjad
06.06.2009., 12:31
Cure, hvala vam na prijedlozima. Moj problem je što nisam baš tehničarka, više kreativka :mrgreen: pa mi neke stvari predstavljaju problem. No, pokušat ću ovako:

- tajice;
- suknjice;
- haljinice;
- jaknicu na gumbiće do koljena (ovo će biti probno);
- kapice s ušima + kapice kao za patuljke (to je jako jednostavno napraviti - izmjerim opseg glave i onda napravim kao trokut, spojim jedan i još napravim jedan šav na čelu)

*poslikat ću kad završim, da vidite kako ne znam šivati, ali se ipak ne dam :roll:

kailash
11.06.2009., 22:52
ni ja se ne dam 8)

upravo si šivam neku klasik šik haljinicu do koljena.

djetetu smišljam isto haljinicu.

Mrvna
14.06.2009., 15:25
Cure, divim vam se :naklon:
Ja zašijem gumb i to mi je domet :oops: Sad bih htjela malenoj sašiti plišanca, ali specifičnog (onog tigra Hobbesa iz stripa Calvin & Hobbes) - ima li netko tko to radi (platim koliko god treba) ili mi barem možete reći koji da materijal tražim i gdje pa ću sama probat nešto.

Peterlin
15.06.2009., 10:26
Ja zašijem gumb i to mi je domet :oops: Sad bih htjela malenoj sašiti plišanca, ali specifičnog (onog tigra Hobbesa iz stripa Calvin & Hobbes) - ima li netko tko to radi (platim koliko god treba) ili mi barem možete reći koji da materijal tražim i gdje pa ću sama probat nešto.

Nadam se da je Vještičica ovo vidjela... To bi se dalo naheklati od konca, onako kako ona radi prekrasne igračke za svoju Mici.

Peterlin
15.06.2009., 10:28

Nadam se da je Vještičica ovo vidjela... To bi se dalo naheklati od konca, onako kako ona radi prekrasne igračke za svoju Mici.

Dodajem link s primjerima - ona je stvarno zaslužila reklamu:

http://public.fotki.com/vjesticica/sve-nase-igracke/

Mrvna
15.06.2009., 17:40

Njeno dijete može biti sretno što ima tako darovitu mamu :klap:

arim
01.07.2009., 23:59
vještičica Bagat Ruža ima plastičnu stopicu ali neznam za što služi zagubila sam knjižicu sa upustvima.Upisala sam sa na tečaj krojenja i šivanja i sad me zanima za čega te sve stopice služe a nemam pojma,nekada davno sam znala.Posalije ti stavim slikicu da bidiš.Kažu ta ova mašina može i hendlati nemam pojma o tome a imam je dvadeset godina.Ako netko zna molila bi da mi objasni.

arim
02.07.2009., 00:24
Evo slikica,sve stopice Ruže Bagat selektronik ne znam za što sve služe ova predzadnja je okrenuta naopačke zato što nije ravna već žljebasta pa da vidite ako treba okrenem je,zadnja plastična i prozirna.

http://img17.imageshack.us/img17/7497/p1010620f.jpg (http://img17.imageshack.us/i/p1010620f.jpg/)

vještičica
02.07.2009., 07:33
Hvala ti srce si :love:
Ta plastična stopica koju Ruža ima ne može poslužiti za svrhe koje meni trebaju.
Nemoj više postavljati slike, samo link, Rodin forum ne dozvoljava postanje slika.

arim
02.07.2009., 09:50
Ok,hvala na upozorenju.
Znaš li za što ta plastična služi u sredini ima mali prorez kroz koji igla ne može proć?

makita
06.07.2009., 14:25

http://public.fotki.com/vjesticica/sve-nase-igracke/Ovo je preprekrasno. Ja sam ovdje došla nać kakvu ful jednostavnu ideju jer šivanje mi je opuštanje...al uglavnom me idu stvari koje su brzo gotove

Achan
16.08.2009., 12:49
Frida editirala zbog

1. Kršenje autorskih prava. Za fotografije, članke ili bilo koju drugu intelektualnu svojinu koju želite postaviti na Forum poželjno je dobiti odobrenje od vlasnika autorskih prava te navesti izvor (web adresu, naslov knjige… i sl.).

Ivke
17.08.2009., 14:35
arim ima i ja Ružu staru 20 godina, ali nisam nikada koristila te stopice.

Ivke
17.08.2009., 16:51
arim našla sam uputstvo za Ružu.
Oni dijelovi sa tvoje slike su redom:
1. ravna vodilica
2. stopica za ravno šivanje
3. stopica za prišivanje patentnih zatvarača
4. stopica za porubljivanje
5. stopica za šivanje rupica
6. stopica za slijepi bod
7. stopica za dvostruku iglu
8. stopica za prišivanje dugmadi

Peterlin
17.08.2009., 19:03
Pa da, u 90% slučajeva te stopice ne trebaju. Doduše, ja imam Višnju, a ne RUžu, ali slično je to...

Od specijalnih sam koristila samo onu za rupice (jer je prozirna) a sad na novoj mašini (Toyota) rupice radim na običnoj stopici koja radi cik-cak bod.

Od ostalih.... mhm, dvostruku sam koristila vrlo rijetko, a ponekad za rubljenje dječjih hlača znala sam ovu za nevidljivi bod. Stopicu za porubljivanje sam probala koristiti, ali valja samo za plahte i stolnjake (malo deblji prirodni materijal koji ne kliže) i niš drugo. Ili sam ja nespretna.... :/

Stopica za prišivanje dugmadi nije mi bila isporučena s mašinom (iako je trebala biti) pa nju nisam nikad savladala.

Eh, da, ima još jedna za "poplune" (ne vidim je na slici) koja bi bila dobra za izradu štep deka za kinderbet, podstavljenih jakni i slično.

vještičica
09.09.2009., 09:29
Dora istražuje! (http://public.fotki.com/vjesticica/mamine-ostale-rukot/dora.html)
Treba li reći da se mladoj dami mnogo dopada? :)

karmazonka
16.09.2009., 21:19

Prekrasno, prekrasno! Kakve kreativne igračke, svaka čast kreatorici! Jel ta žena na forumu?

lucij@
16.09.2009., 21:30
Pa evo je tu iznad tebe :)

karmazonka
16.09.2009., 21:33
Joj e, skužila sam, sad sam joj poslala i pvt poruku! :) Tnx! ;)

mina30
22.09.2009., 14:58
Dora istražuje! (http://public.fotki.com/vjesticica/mamine-ostale-rukot/dora.html)
Treba li reći da se mladoj dami mnogo dopada? :)
Ajme ubit cu se! Mi smo isto opsjednuti s Dorom, ali ovo mi nije palo napamet! Ja sam sve blize upisivanju tecaja jer ovi moji samouki radovi trose previse zivaca i vremena.

vještičica
22.09.2009., 15:37
Ne se samoubijati, pritipliz :trep:
Evo i jedna slička izbliza (http://public.fotki.com/vjesticica/mamine-ostale-rukot/dora-ruksak-izbliza.html), da vidiš veličinu i aplikaciju, pa prekopiraj :*

r_i_t_a
29.09.2009., 16:21
drage moje ja kupila mašinu za šivanje.nikada nisam šivala.valjda dođe sa godinama,pa me uhvatila želja da probam i to.
od kud da krenem.ima li kakva poučna knjiga,lagani kroj bilo šta od čega da krenem.
volje imam-pokušala bih :*

vještičica
29.09.2009., 21:01
moja preporuka je upiši neki tečaj, ako imaš u blizini
to će ti dati izvjesnu sigurnost u rukovanju mašinom i makazama
ovo, pod uslovom da nemaš nekog bliskog da ti održi crash course iz šivenja
sama da počneš, ako baš nikad nisi šila, i nije baš pametno
sav entuzijazam će te napustiti kad ti se prvi put zapetlja konac ili pukne igla
sa srećom :love:

Peterlin
30.09.2009., 09:25
drage moje ja kupila mašinu za šivanje.nikada nisam šivala.valjda dođe sa godinama,pa me uhvatila želja da probam i to.
od kud da krenem.ima li kakva poučna knjiga,lagani kroj bilo šta od čega da krenem.
volje imam-pokušala bih :*

Nešto sam našla ovdje:
http://www.edukacija.hr/tecaj/krojenje/3018/

Nisam puno njuškala, ali čini mi se da će sad uskoro početi upisivati polaznike...

Ja nisam nikad išla na tečaj (i krivo mi je, možda jednom odem) ali sam imala dvije vješte bake pa sam osnove naučila uz njih mladosti, a dalje je nekako išlo. Nisam majstor ko vještičica, ali znam dovoljno za sve sitne kućne popravke. Nema tih zavjesa, jastučića i kostima za maškare koji ne bih sašila... Odjeću baš i ne šivam, imam dječake, ali dok su bili manji bilo je toga više. Češće prepravljam stare stvari, a i to je već puno jer ne moram svake hlačice nositi u servis na skraćivanje i sužavanje... ;)

mina30
05.10.2009., 10:19
Ne se samoubijati, pritipliz :trep:
Evo i jedna slička izbliza (http://public.fotki.com/vjesticica/mamine-ostale-rukot/dora-ruksak-izbliza.html), da vidiš veličinu i aplikaciju, pa prekopiraj :*
a kako si tocno napravila aplikaciju? preeedobra je!

mina30
05.10.2009., 10:24
Pitanje za sve, sijem si jedne hlace, vise trenirku od rastezljivog pamucnog makoa i puca mi konac. Ako vise rastezem tkaninu izgleda mi nabrano taj sav. Imam i elasticni konac ali nisam to nikad koristila i ne znam kako i da li se uopce koristi za taj materijal, konac izgleda dosta debelo. Sta da radim? Totalno sam :? Inace hlace su trudnicke pa zato prilicno rastezljivi materijal.

vještičica
05.10.2009., 16:13
prvi odgovor - aplikacija nastala povećanjem print screen-a slike ruksaka na kompu; dijelove prekopirala na dvostrano ljepljivi flizelin, napeglala, tačno isjekla, rasporedila prema slici na iskrojeni prednji dio, upeglala i prišila gustim cik-cak bodom crnim koncem

drugi odgovor - stavila si pretanak konac, zato puca, a možda ti je i igla oštećena, provjeri to ili je zamijeni, uzmi iglu za žersej
nabiranje rješavaš, ako nemaš overlok mašinu, tako što na svaki šav nalijepiš traku tankog (tzv papirnatog) flizelina širine cca 1cm i šiješ tako učvršćen šav rastegljivim cik-cak bodom (znam zaaaamornoooo je, ali to je jedini način)
Elastični konac je za tzv "žabice" ne koristi se za obično šivenje.

mina30
06.10.2009., 20:11
vjesticice :*
Sad tek vidim kojiko jos trebam uciti! Konac je standardne debljine, da kupim neki deblji :? , koja je od onih igala iz seta igla za džersej? Ovo s flizelinom cu napraviti, nije bed ako je to jedini nacin. Sada mi se cini da bi lakse bilo sasiti torbu nego hlace ;)

vještičica
06.10.2009., 20:16
konac obavezno sintetički, ne znam koju oznaku nosi, ali ne treba biti tanak ko vlas kose ;)
igla za žersej se kupi posebno, ima tu oznaku ("jersey" ili "knit"), obično su pakovane po 5-6 komada; ja kupujem Singerove, ali ima i drugih "marki" koje su jednako dobre. Uzmi debljinu 80 ili čak 90 ako je u pitanju onaj deblji materijal za trenerke

P.S. torba je od žerseja :mrgreen:

Peterlin
06.10.2009., 22:44
Offt. U ovoj ranoj fazi učenja meni su dosta pomagale napomene iz Burde, Nove mode i sličnih časopisa - uz kroj dolaze i detaljne upute...

BOlje da ne pričam koliko sam stvari upropastila zato jer nisam pažljivo pročitala sve prije nego bih zarezala materijal... :oops:

A nije bilo vještičice u blizini da ju pitam... ;)

vještičica
06.10.2009., 22:55
Peterlin :*
definitivno moramo popiti kafu kad se zaputim za ZG :love:

OnT
Upute su definitivno najbolja stvar, i ako postoje, nikako ne preskočiti čitanje istih prije, ne šivenja, nego kupovine materijala.
Odakle misliš da sam saznala za učvršćivanje rubova žerseja tankim flizelinom ;)
I kako se ušiva rajfešlus, kako se prave paspul džepovi, kako se rade aplikacije, ... (dodaj po želji još koješta)
Živjela Burda!!! (i Nova moda, i Modellina, i Boutique, i Ottobre design i još koješta ;))

vještičica
06.10.2009., 22:59
OffT (again :oops:)
A da ja startam kakav blog?

Peterlin
06.10.2009., 23:03
OffT (again :oops:)
A da ja startam kakav blog?

Naravno, ja već čekam.... :love:

Mogla bih se opet primiti mašine... (Nije da je ne koristim, ali samo kad stignem i kad moram).

A prijedlog za kafu se usvaja!

makita
07.10.2009., 15:30
možete li mi pokazati na vaše uratke zakrpa, znate ono na koljenima i sl. Ja bih neka maštovita rješenja :)
može i koji link
baš sam dobila lijepe robice, ima nekoliko tutica sa rupicama na koljenima i jedne krem al prekrasne hlače sa ravno isparanom rupom na koljenu.
Mislim se da stavim podstavu i proštepam, neće bit baš baš, ili ja nemam dobru ideju kojom kombinacijom cik-cak boda štepati :/
Il da jednostavno probam nać dobru zakrpu u obliku neke aplikacije koja će sve pokriti. Hlače su od, mislim, kepera, al prekrasne, baš bi bila šteta da se ne iskoriste

Peterlin
07.10.2009., 15:43
Nemam slika, ali evo kako smo se mi snalazili - od premalih hlačica može se uzeti komad, a hlačice za krpanje rasparati po šavovima i poderani dio nadomjestiti nekim drugim materijalom, da izgleda kao da tako mora biti.

Ja sam znala skinut džepove s guze i napraviti od njih zakrpe za koljena, bitno je voditi računa da ne bude velike razlike u kvaliteti materijala.

Osim toga, jeans se uklapa dobro sa rebrastim samtom i obratno (iako to nisam često radila) a pamučne hlačice obično sam krpala ostacima nekih drugih hlača od istog ili sličnog materijala. Dobro izgleda ako je kontrastna boja, pa izrežeš ukoso, nitko ne zna da je to zakrpa nego svi misle da su baš takve fancy hlačice morale biti.

Znala sam i odrezati hlače odozdo, od dugih napraviti bermude ili 3/4 duljine (na proljeće, ako su bile dobre na guzi) a od preostalog komada nogavica krpati koljena po potrebi. Dugo (dok su djeca bila manja) sam imala zbirku starih premalih odjevnih predmeta baš za potrebe krpanja.

Nekad je bilo u Maji i sličnim dućanima za kupit zakrpe (par u paketu) za laktove pulovera, a to je pasalo i na koljena. Naročito dobro izgledale su zakrpe na koljenima u obliku srca (za djevojčice). Može se uzeti i eko-koža, iako ne preferiram (ograničava mogućnosti pranja).

makita
07.10.2009., 16:04
Mudro zboriš :*
I brzo pišeš :D
Obzirom na ove hlače od kepera, ovakvu si mi dala ideju: bočno na nogavicama hlače imaju po 1 unutarnji džep sa onim "poklopcem. Onda ću od jednog džepa uzet unutarnju tkaninu, džep ću zašiti što se ispod poklopca neće vidjeti i imat ću dovoljno oriđiđi tkanine. Zakrpa mi neće moći ići preko cijele širine nogavice, al mislim da i preko dijela neće biti loše, rupu će svakako prekriti, a nakanila sam i isparati dio bočnog šava pa tu umetnutu tkaninu.

Tute su mi još pod ?
Imam problem, kad ih štepam, zna mi se kupiti tkanina il to mjesto ostane pretvrdo....

babyiris
07.10.2009., 18:00
Gledam album i ne mogu se nadiviti. Vjesticice, svaka čast!!!!

Peterlin
08.10.2009., 21:25
Ja sam danas svom mlađem sinu pokazala album... Zaključak: znamo kakve ćemo čestitke raditi za Božić našim učiteljicama! Naglasak je na množini, moj sin je spretan sa škarama, bojicama, temperama i sličnim, pa ćemo malo i iglom....

Vještičice, moj E je oduševljen, tražio me da probam napraviti neku igračku u tvom stilu (sladoled). Nije da mu baš treba, davno se taj riješio pelena :mrgreen: ali ako ga veseli, probat ću ja. Odoh drugi tjedan u potragu za koncem... A Unitas mi je u kvartu! ;)

sandra-zvrk
30.01.2010., 00:23
Curke zakaj ste stale!? Vještica, sve je prekrasno. Ja nisam od onih koje vole sve po špagi pa uglavnom krojim iz glave. Za sad sam mojoj miškici sašila suknjicu koju mogu širiti po potrebi kako raste jer izgleda ko kilt, haljinu za BOžić i mei tai. Trenutno vlada besparica pa nema novih materijala, a ovo je sve od onog što sam imala u ormaru već dugi niz godina. Davnih dana sam sebi šivala hlače i najjednostavnije suknje.

Mislim da je vrijeme da iskoristim sve što više nemogu nositi pa da napravim nešto zgodno za šmizlu, ak niš drugo kostim za maškare. Najvjerojatnije bu bila mišek pa će stradat čini mi se trenirka od mm. Taman je fina topla zimska, a on se nešto zbuco pa mu mala :).

eki3
09.02.2010., 15:59
moja je mama isla na tecaj i skupljala literaturu iz koje sam ja naucila sivat,koliko puta je masina samo zbog mene bila na servisu...
znam dosta toga kako ide po ps-u ,al ja sebi to prilagodim(heftam ako mi se da ili ako je nuzno,koristim konac i iglu koju imam a ne koju treba-pa se pitam zast mi isti pucaju)
ako netko treba imam knjiga i starih burdi i boutiqua
imam onu ozloglasenu endlericu od bagata s kojom se muci i stalno ju servisiram,maminu bagat slavicu i toyotu(masinu)-pa ako tko treba upute, dijelove ili iskustvo
pocela sam u srednjoj sebi sivat jer sam htjela uvijek nesto sta nema za kupit ili je skupo,svasta sam si sivala i vec dugo si nisam nista sasila,al sad su tu moji klinci...

trenutno popravljam mei-tai i sinu prepravljam kostim za maskare

eki3
10.02.2010., 16:09
evo link sa krojevima za zivotinje
http://www.funkyfriendsfactory.com/Home.aspx

eki3
13.02.2010., 22:55
sorry ljudi gore je link na kojem se placaju krojevi,evo link sa besplatnim krojevima za zivotinje-igracke
http://www.allcrafts.net/sewing/stuffedanimalssewing.htm

Ifigenija
14.02.2010., 01:18
moja je mama isla na tecaj i skupljala literaturu iz koje sam ja naucila sivat,koliko puta je masina samo zbog mene bila na servisu...
znam dosta toga kako ide po ps-u ,al ja sebi to prilagodim(heftam ako mi se da ili ako je nuzno,koristim konac i iglu koju imam a ne koju treba-pa se pitam zast mi isti pucaju)
dako netko treba imam knjiga i starih burdi i boutiqua
imam onu ozloglasenu endlericu od bagata s kojom se muci i stalno ju servisiram,maminu bagat slavicu i toyotu(masinu)-pa ako tko treba upute, dijelove ili iskustvo
pocela sam u srednjoj sebi sivat jer sam htjela uvijek nesto sta nema za kupit ili je skupo,svasta sam si sivala i vec dugo si nisam nista sasila,al sad su tu moji klinci...

trenutno popravljam mei-tai i sinu prepravljam kostim za maskare

Da li prodaješ te Burde i Boutique, jer ja sam zainteresirana!

eki3
15.02.2010., 23:09
sorry samo posudjujem,skeniram i kopiram8-)

eki3
15.02.2010., 23:12
e htjela sam napisat da burde starije brojeve kupujem kod striceka na standu sa starim izdanjima knjiga,dvd i casopisa po 10kn- za utjehu Ifigenija sta sam te otpilila

sandra-zvrk
15.02.2010., 23:35
Naletila slučajno na ovaj blog http://homemadebyjill.blogspot.com/. Možda nekom da ideju. Ja sam svašta našla al se bojim da prvo moram na jedan napredni tečaj.

Ifigenija
17.02.2010., 12:10
sorry samo posudjujem,skeniram i kopiram8-)

:) Sve razumijem :)
Pogledat ću i ja na tim štandovima :)

eki3
18.02.2010., 00:45
zna netko gdje ima za kupiti onih zelenih podloga za krojenje,uglavnom ih vidim na stranim linkovima i cini mi se vještičice kod tebe?
jel to gumirano?

ifigenija ako hoces pogledam ti kod sebe,stricek cesto ima duplice?

vještičica
18.02.2010., 00:59
kupila u BL, kod predstavnika za Olfa noževe i podloge za rezanje; podloga, najveća, čini mi se 120x100cm, bila oko 50-60€, MM kupio za poklon, pa ne znam tačnu cijenu
nož i manju podlogu kupila na Etsy-ju, za nekih 20$ plus poštarina, i dobila na poklon 6x6 inča kvadratni "linijar" za isjecanje quilting blokova

trimama
18.02.2010., 14:59
zna netko gdje ima za kupiti onih zelenih podloga za krojenje,uglavnom ih vidim na stranim linkovima i cini mi se vještičice kod tebe?
jel to gumirano?

Imaš u dućanu NANA SAN, Medulićeva neznamkojibroj, nedavno sam bila vidjela da ih opet imaju.Tamo sam kupila svoj veliki i mali, pred par godina, veliki je koštao oko 300 kn

to je neka plestika, guma koja podnosi beskrajno zarezivanje

eki3
19.02.2010., 01:22
:kiss: hvala vam
sandra-zvrk zanima me kako si odradila naramenice na mei-taiu,ja sam svoje pofutrala flis dekom ali su mi prepre uske i sad to moram promjeniti.
koje su sirine tvoje?koliko ti je cvrst i sirok pojas?
ako je jos netko sivao mei-tai slobodno nek me savjetuje.

Ifigenija
19.02.2010., 12:35
Cure koje baš dosta šivate imam pitanje za vas.
Ja naime nešto kemijam sa šivanjem, nešto sam šivala u srednjoj, samouka sam, još čitam, učim i tako.
Sašila sam djeci neke hlačice, pidžamice, sebi suknje, kapicu (al je premala maloj jer se nije dala dobro izmjerit... koja šteta!), posteljinu, znam elementarno popraviti i tako te stvari.
Sad sam negdje na pol puta da odlučim da se hoću ozbiljno tim baviti (znači sašiti sebi, mužu i djeci sve ono što već neko vrijeme stoji u mojoj glavi, to bi me radovalo) i odluke da se toga ne paćam.
Muči me pitanje vremena, naravno.
Ja sam trapava jer sam nova, ali se pitam da li i kasnije, kad uđeš u to šivanje više manje znači da ti je to jedini hobi, jer pojede puno vremena.

Ono, vježba čini majstora - ne mogu učiti ako sašijem nešto svake prijestupne. A opet - malo se bojim tog vremena za mašinom... i uz krojačke škare...

Koliko vama to uzima vremena i kako ste se organizirale, koliko i kad šivate?

vještičica
19.02.2010., 17:57
meni nije jasno šta ti uopšte pitaš?
koliko mi vremena oduzima šivenje?
onoliko koliko treba da se nešto završi
ne započinjem projekat ako nemam vremena da ga dovedem do kraja u maksimalno dva komada vremena (npr dva sata, dva popodneva, dva uzastopna dana)
ali dok ti završiš dječiju posteljinu, ja sašijem kaput ;)

ili se pitaš da li da odustaneš odmah jer oduzima previše vremena?
pitanje je šta je tebi previše i da li ti je bitnija količina utrošenog vremena ili da sebi ispuniš želju i napraviš nešto svojim rukama

i, ne, nije mi to jedini hobi, imam ih mnogo i svi miroljubivo koegzistiraju i često se međusobno nadopunjuju

eki3
20.02.2010., 00:12
ja ucim usput-nesto mi treba(radije sama napravim nego kupim),vidim sta kako zasto i radim,cesto zapnem (nije mi organizacija jaca strana,narocito sad s klincima) i nije mi sve po spagi, al je uvijek nosivo(oni koji ne sivaju se dive,a oni koji sivaju mi daju koji savjet).
moram priznati da je trenutno kod mene zatisje sta se sivanja tice(uglavnom poravljam i prepravljam) a jedva cekam da sebi nesto opet sasijem(ne mora biti komad odjece moze i neki zanimljivi omot za planer ili torba).

luckabucka
20.02.2010., 10:34
Evo da se i ja javim,obožavam šiti!!!!!!!!!!!!Samouka sam a mogu se pohvaliti da mi dobro ide.PITANJE za sve :kako mogu doći do krojeva za plaznene pelene?

Peterlin
21.02.2010., 18:14
Cure koje baš dosta šivate imam pitanje za vas.
Ja naime nešto kemijam sa šivanjem, nešto sam šivala u srednjoj, samouka sam, još čitam, učim i tako.
Sašila sam djeci neke hlačice, pidžamice, sebi suknje, kapicu (al je premala maloj jer se nije dala dobro izmjerit... koja šteta!), posteljinu, znam elementarno popraviti i tako te stvari.
Sad sam negdje na pol puta da odlučim da se hoću ozbiljno tim baviti (znači sašiti sebi, mužu i djeci sve ono što već neko vrijeme stoji u mojoj glavi, to bi me radovalo) i odluke da se toga ne paćam.
Muči me pitanje vremena, naravno.
Ja sam trapava jer sam nova, ali se pitam da li i kasnije, kad uđeš u to šivanje više manje znači da ti je to jedini hobi, jer pojede puno vremena.

Ono, vježba čini majstora - ne mogu učiti ako sašijem nešto svake prijestupne. A opet - malo se bojim tog vremena za mašinom... i uz krojačke škare...

Koliko vama to uzima vremena i kako ste se organizirale, koliko i kad šivate?

Draga, ako imaš kutak (sobu ili neku prostoriju) u kojoj može mašina stajati raskramana, ondak nema problema ako nedovršen posao stoji i 2 tjedna.... Ja si to ne mogu priuštiti, pa se šivanje u zadnjih nekoliko godina svodi na hitne popravke (kraćenje hlača, krpanje, ciferšlusi i slično) i neke nezahtjevne stvari. Meni je "kutak" za šivanje kuhinjski stol, pa mi je vrijeme limitirano periodom između 2 obroka, vikendom.

Inače, planiranje je 70% a sama izvedba 30%. Tako je nekad bilo, kad sam bila mlađa, bez muža i djece. Šivala sam više, išlo mi je bolje, a i isplatilo se više. Sad sašijem i ispletem uglavnom kostime za maškare, stolnjake i zavjese. Dvije mašine stoje mi u kuhinji na podu i to je previše. Djeca nose odjeću s Borongajskog placa i Kvatrića (mrsko mi je dalje tražiti). Kad me sin lani vidio nizati vunu na igle, zaprepastio se i rekao "Ja sam mislio da samo baka zna štrikati..."

I tako. Na tvom mjestu ja bih probala ako bi mi se u kući našao prikladan prostor gdje mogu prekinuti rad, a da ne moram sve sklanjati. Da imam žensko dijete, sigurno bih više šivala, a ovak - dečki nose traperice i trenirke pa za to nema baš nekog razloga jer me manje košta gotova roba. A kad nešto šivam, gledam samo da bude gotovo u 2-3 puta (kao i vještičica) jer ako ne uspijem, to znači da je projekt propao. Sad sam starija i pametnija, pa se ni ne upuštam u nešto što bi moglo trajati dulje.

Ifigenija
21.02.2010., 18:47
Peterlin i Vještičicie, puno hvala na pojašnjenjima.
Vještičica je upravo ubola u bit - ono što je valjda bilo u podtekstu mog pitanja, a što ni sama nisam sebe razumjela.
Naime, vi znate koliko će nešto trajati.
Ja sam zadnje vrijeme započela (i dovršila, srećom) nešto projekata, ali je svaki trajao više nego što sam mogla pretpostaviti, pa mi je remetio normalan život. Ono, imam djecu, obroke, planove, programe i muža, a ja šijem i nikako si spasiti živu glavu. Pa pred kraj fušam, znate kako to ide. Na koncu sam se pitala što to meni treba.
To neću, tako neću.
Jako me veseli izraditi nešto svojim rukama, imam potrebu, ali ne mogu da me to poždere.
Pretpostavljam da moram više poraditi na organizaciji, naravno.
Što je teško ako si samouk.
I ako ideš raditi bez krojeva, nego na svoju ruku nešto što želiš, samo jer želiš i jer si zamislio - a početnica si. To tako nejde. Preskočila sam deset stepenica jer nisam ne znam... otišla kod preprodavača i kupila dovoljan broj Burdi da nađem što tražim...Organizacija, organizacija, organizacija... znam, znam...
Sad mi je jasnije kako da si ovaj hobi učinim zgodnijim.
Čak imam i radnu sobu gdje mogu kramati koliko god mogu (ja) podnijeti krame, tako da je to okej.

ovca_i_janjad
21.02.2010., 20:54
Ifigenija, ti si ja ili sam ja ti.
Identično.
Početnica, perfekcionisitica, poluluda.
Kad se uhvatim šivati ne jedem, ne pišam, u glavi prevrćem kako nešto sašiti (normalni, kad mi je znanje nula). Krojeve ne volim. Volim klečati na podu i precrtavati, križati, maštati.
Fušarim jer žurim.
Djeci dam konce, ali mi smetaju.
Priliku grabim kasno navečer i vikendom.
Sad sam si odredila da svaku večer napravim jedan komadić posla (sat vremena najviše), nema divljanja i planova tri suknje tu noć, jer onda ništa ne napravim kako treba.
No, danas sam zgotovila dvije suknje (jednu za dijete, jednu za sebe), sve roza proljetno.
I uvijek mi prifali odgovarajućeg konca.
Pohvalit ću se za koji dan sa svojim žbrljotinama.

......

*** nemoj se naći uvrijeđena, pod 'poluluda' mislim na onu prštavu stvaralačku energiju, s raščupanom kosom

cokolina
27.02.2010., 17:43
da li je neko narucivao tkanine preko net-a? isplati li se to uopce?

vještičica
27.02.2010., 18:23
da li je neko narucivao tkanine preko net-a? isplati li se to uopce?
naručivala ja
ne isplati se

cokolina
27.02.2010., 18:53
kolike su cijene na metar? jesi li primjetila da imaju neku posebnu cijenu na akcijama ili rasprodajama ponekad?

vještičica
28.02.2010., 09:39
nije na metar, nego na jard, to je malo manje od metra
cijene su razne, zavisi šta tražiš, popusta i clearance deal-ova ima
u svemu tome "zakolje" te poštarina i eventualna carina, jer čak i da nađeš nešto za dolar po jardu, poštarina za jard je 12,5$, pa ti vidi

zumbulmama
02.03.2010., 13:36
Tu ima vašta zgodno za naučiti o šivanju:
http://www.threadsmagazine.com/teach-yourself-to-sew

lucij@
02.03.2010., 17:40
zumbulmama, gdje se najpovoljnije može kupiti sirova svila?

zumbulmama
02.03.2010., 18:47
Što tebi znači sirova? Bijele svile raznih tkanja i kvalitete u metraži ima u Chemacu, a dalje,... gdje naletiš. Javi ako nađeš nešto povoljno :)
( a gdje su nam sad smajlići ??? (zbunj))

marta
02.03.2010., 20:01
Ima jos neki ducan, cini mi se na Draskovicevoj, tamo je frendica kupila svilu. Javim gdje tocno kad ju priupitam. Inace tu smo svilu pofarbale u boji od bobica bazge i mislimo si sad na proljece haljine šiti. Jedva cekam da to dodje na red.

cokolina
03.03.2010., 00:09
- zna li netko gdje ima za kupiti onih tvrdih umetaka (sto idu izmedju podstave i tkanine) za torbice i sliccno, ne znam kako se to zove, tvrdoce je poput kartona ili nesto tako slicno...stavlja se obicno u manje torbice, clutch-eve.
- i da li netko ima kroj za vrecu za spavanje?

lucij@
03.03.2010., 11:29
Što tebi znači sirova? Bijele svile raznih tkanja i kvalitete u metraži ima u Chemacu, a dalje,... gdje naletiš. Javi ako nađeš nešto povoljno :)
( a gdje su nam sad smajlići ??? (zbunj))
Ona koja se prodaje u hobby dućanima za oslikavanje. U Chemacu je oko 60 kuna metar. Ne znam je li to povoljno.

Ima jos neki ducan, cini mi se na Draskovicevoj, tamo je frendica kupila svilu. Javim gdje tocno kad ju priupitam. Inace tu smo svilu pofarbale u boji od bobica bazge i mislimo si sad na proljece haljine šiti. Jedva cekam da to dodje na red.
Molim te, pitaj ju gdje. Ne mogu se sjetiti niti jednog dućana s tkaninama u Draškovićevoj. Ovo mi je izvrsna ideja, pobojati u boju od bobica bazge. Možeš li napisati kako se to radi i što ste učinile da boja ostane postojana.

- zna li netko gdje ima za kupiti onih tvrdih umetaka (sto idu izmedju podstave i tkanine) za torbice i sliccno, ne znam kako se to zove, tvrdoce je poput kartona ili nesto tako slicno...stavlja se obicno u manje torbice, clutch-eve.
Takve tvrde umetke, ali za šilterice, nisam sigurna da imaju ostale oblike, vidjela sam u dućanu Leo-klupko u Vrapču.
Kroj za vreću za djecu ili odrasle?

trimama
03.03.2010., 11:32

nana-san u medulićevoj

zumbulmama
03.03.2010., 14:10
Lucij@, svila u Chemacu je bijela i nije apretirana, dobra je za oslikavanje (sirova svila je nešto drugo). Cijena je manje-više ok (ako uzmeš više, pitaj za popust na keš, možda ti daju). Svila koja ide u trgovine s metražom se apretira (obradi za bolji opip, ljepši sjaj, krutost - radi lakšeg krojenja,....to se obično u 1-2 pranja ispere ali je gnjavaža ako želiš slikati na njoj) acijene su 129kn i više, ali je šira i možda malo punija. Dalje, kako naletiš na akciju ili sniženje... javi i meni.

zumbulmama
03.03.2010., 14:13
marta, provjeri da li boja postojana. Da ne poljubučastiš ti ili npr potkošulja ili sl... Po defaultu, boja će se dulje i bolje zadržati tamo gdje ju ne želiš.
Kasnije ću ti napisati kako ispitati postojanost boje. Sad moram nahraniti djecu.

lucij@
03.03.2010., 20:36
Treba mi ta za oslikavanje.
Čini mi se da sam u Pamigu vidjela sniženje svile, nisam pozorno gledala, mislim da je bila šantung svila i da je bila ispod 100 kuna. Idem ovih dana tamo, možda čak sutra, pa ću ti javiti.

lucij@
03.03.2010., 21:05
Naišla sam na netu na nešto zgodno za klince pa vam možda daju i više mira za šivanje.
http://www.ottobredesign.com/fi/kaavat/pdf/sew_and_colour.pdf

zumbulmama
03.03.2010., 21:54

Za kakvu vreću trebaš kroj (veličina, rukavi) i kolioko precizan treba biti (trebaš li i dodatke za šavove u kroju?). Ja sam svojima šivala vreće napamet, bez kroja. Ako hoćeš, napravim ti kroj.

cokolina
03.03.2010., 23:36
Za kakvu vreću trebaš kroj (veličina, rukavi) i kolioko precizan treba biti (trebaš li i dodatke za šavove u kroju?). Ja sam svojima šivala vreće napamet, bez kroja. Ako hoćeš, napravim ti kroj.

kroj bez rukava, ne treba precizan

cokolina
03.03.2010., 23:38
Takve tvrde umetke, ali za šilterice, nisam sigurna da imaju ostale oblike, vidjela sam u dućanu Leo-klupko u Vrapču.
Kroj za vreću za djecu ili odrasle?

kako se zovu ti umetci? sto da trazim kad dodjem u trgovinu?
nisam ni znala da postoji vreca za odrasle! meni treba za djecu.

lucij@
04.03.2010., 10:54
cokolina, pa kako nisi znala za vreće za odrasle? Pa planinarske vreće.
Ne znam kako se to točno zove, ali pitaj u dućanu točno tako kako si ovdje pitala, tamo su jako pristupačni i sve će ti reći.

Peterlin
04.03.2010., 11:17
Ne znam kako se to točno zove, ali pitaj u dućanu točno tako kako si ovdje pitala, tamo su jako pristupačni i sve će ti reći.

Trik za planinarsku vreću BEZ kroja (tak je napravljena moja vreća koju sam kupila prije 1000 godina):

Izgleda kao običan preklopljeni poplun, samo ima dvostrani ciferšlus pomoću kojega se može otvoriti dulja i kraća stranica i "pretvoriti" u poplun. Materijale takve (za jakne) izvana nepromočive, iznutra futrane na metre viđala sam davno u jednom dućanu u Ilici niže od Britanca.

Dodaš si kapuljaču (koja služi i da se zarolana vreća u nju spremi) i eto vreće za spavanje za odrasle. Ako želiš, izvana možeš dodati trake i kopče. Nikakva mudrost!

zumbulmama
04.03.2010., 12:01
meni treba za djecu.

Koliko je dijete visoko/dugačko?

cokolina
04.03.2010., 16:14

mislila sam samo na vrece za spavanje, nije mi palo na pamet planinarenje, iako sam kasnije skuzila sto si mislila :-)

cokolina
04.03.2010., 16:15

mislila sam samo na vrece za spavanje, nije mi palo na pamet planinarenje, iako sam kasnije skuzila sto si mislila :-)

cokolina
04.03.2010., 16:23
Koliko je dijete visoko/dugačko?

pa to sam mislila za iducu zimu, u biti vec ima sada jednu sto mu je dugacka, ali nema veze. ova je sad cini mi se oko 120 cm duga, a on je skoro 90 cm.

mina30
05.03.2010., 16:25
Zna li netko gdje ima vatelin za kupiti? Nasla sam neke stare postove da ima u zag-magu. Imam bebicu od dva mjeseca pa mi nije bas zgodno skoknuti da provjerim.

zumbulmama
05.03.2010., 18:43
Zna li netko gdje ima vatelin za kupiti? Nasla sam neke stare postove da ima u zag-magu. Imam bebicu od dva mjeseca pa mi nije bas zgodno skoknuti da provjerim.

Znam za poliesterski "vatelin", u trgovini Zeko tekstil u Vrapču, u onoj žutoj zgradi gdje je knjižnica.

stellita
08.04.2010., 10:46
ako tek počimam šivati..koju mašinu da si gledam kupiti??
koja bi mi najbolje kao početniku legla??

Juls
12.04.2010., 22:28
Ima li za šivanje neka dobra stranica (poput raverly-ja za pletenje i heklanje) gdje se mogu besplatno skidati krojevi?

cokolina
12.04.2010., 23:17
Ima li za šivanje neka dobra stranica (poput raverly-ja za pletenje i heklanje) gdje se mogu besplatno skidati krojevi?

http://www.allcrafts.net/sewing/stuffedanimalssewing.htm
http://www.threadsmagazine.com/
http://grandrevivaldesign.typepad.com/

Juls
13.04.2010., 20:15
Hvala cokolina

mina30
24.05.2010., 17:17
Ne znam jel spada u ovaj kutak ali zelim kupiti ona klijesta za busenje rupa i stavljanje drukera kakve sam vidila u Burdi, nasla sam na njemackoj stranici http://www.kurzwaren-naehkasten.de/lochzange-revolverzange-p-253.html
http://www.kurzwaren-naehkasten.de/prym-druckknopfzange-nieten-%C3%83%E2%80%93sen-vario-zange-p-255.html
navodno to ima u bauhaus ili u pevecu ima li netko informacije?
ne da mi se narucivati sa neta jer jos uvijek odbijam korisiti kreditnu karticu, a i volim vidjeti sto kupujem

cokolina
24.05.2010., 17:25
nevjerojatno,ali i ja o tome azmisljam ovih dana da si kupim, tj. da mi muz kupi za rodjos:-))
ja sam vidjela da ima u Bagatu, (u Osijeku) dodje oko 60-70 kuna koliko se sjecam.

mina30
24.05.2010., 17:30
pliz javi ako si kupila,moze i na pp, ja sam inace iz osijeka i cijela obitelj mi je tamo pa bi mogla to nabavit, ovdje u bagatu tj. bagatiku nisam to vidjela

cokolina
24.05.2010., 17:36
ok, javicu ti, samo sumnjam da cu stici ovaj tjedan, mozda u subotu tek....

Bobica
07.06.2010., 20:36
u nami u Zagrebu ima paketić od nekoliko drukera i jedan mali strojček za metanje drukera pa po tome lupneš čekićem - kupila, probala skroz je ok! 30tak kuna 20tak komada - metalni, crni i bijeli!

nana-san u zagrebu ima neki veliki paket , bušilica, klješta za stiskanje drukera oko 200kn ali nemam pojma šta je sve unutra!

cokolina
07.06.2010., 23:25
pliz javi ako si kupila,moze i na pp, ja sam inace iz osijeka i cijela obitelj mi je tamo pa bi mogla to nabavit, ovdje u bagatu tj. bagatiku nisam to vidjela

eto bila sam u bagatu, imaju tu "alatku", mozes s njom raditi drukere, nitne, razne metalne kopce, svasta nesto, ima na slici naslikano sta sve mozes s njome. dodje 79 kunica...
meni je muz obecao kupiti, ovaj tjedan, nadam se....

r_i_t_a
07.06.2010., 23:30
i ja gledam da kupim taj stroj,za drukere.radim torbe i navlake pa bi mi super došlo
ima li gdje u splitu to za kupiti

Bobica
08.06.2010., 12:59
eto bila sam u bagatu, imaju tu "alatku", mozes s njom raditi drukere, nitne, razne metalne kopce, svasta nesto, ima na slici naslikano sta sve mozes s njome. dodje 79 kunica...

super cijena! imam par pitanja - ako mi možeš pomoći
- jel to izgleda kao ona bušilica za rupe - što su kondukteri imali u vlakovima? :)
- jel dobiješ uz to drukere i nitne?
- jel može onda ista ta alatka pričvrstiti veće i manje drukere? ili samo jednu veličinu?

litala
08.06.2010., 13:09
imam jedno pocetnicko pitanje. zanima me koja masina (ili koje igle ili stovec) moze siti rub na rastezljivom materijalu? znam da porubiti moze endlerica (overlock masina), ali ono kad se materijal podvrne i zarubi dalje od ruba - kao na obicnim majicama, npr. kako se to postigne?

mendula
08.06.2010., 13:12
litala, pitaš za rastezljivi (ravni) bod? Mislim da ga imaju sve novije obične mašine. I treba ti igla za jersey, koja je tupasta, da se nit pletiva ne cijepa.

litala
08.06.2010., 13:16
da, obicni bod onaj dupli, koji ima svaka t-shirt na rubovima :mrgreen:

pitam jer imam neku staru singericu - naprijed, nazad, malo cik-cak ;-) - i vrsim visinske pripreme za obnavljanje masinerije :mrgreen:

a nisam bas neki strucnjak ;-)

dakle, za kucno sivanje, popravljanje, prepravljanje i ostale kucne projekte, trebaju mi i endlerica i neka novija masina, kazes...

moram jos pohvatat na sto pazit kod koje - znam da je negdje nekad marta pisala za endlericu neke tips&tricks al nemam pojma gdje...

mendula
08.06.2010., 13:20
Ček, ček... oćeš onaj bod na majicama koji s prednje strane izgleda kao dva paralelna ravna boda a sa stražnje su ta dva boda isprepletena nekim cik-cak nitima? E za to ti treba overlock (mislim, nisam baš sigurna u opsege endlerica, overlocka i preklapaju li se u čemu).
Izgleda jednostavno i dostupno, ali nije. Tražila sam i ja.

litala
08.06.2010., 13:31
e, da, na taj bod mislim :-)

al ja sam tolki tudum da ja ne znam ni je li endlerica isto sto i overlock masina :lol:

sivala sam neki dan na overlock masini (baby overlock) rubove na jerseyju i tako mi se to svidilo da sam se vratila sivat jos i jos i jos :mrgreen: al ta masina ima onaj nozic koji reze materijal koji proviri s druge strane sava - tako da tu nema sivanja po sredini. a noz se ne moze iskljuciti. bar ne na toj masini...

zato meni treba netko tko bi bio inspiriran za instrukcije za dummies :-D

cokolina
08.06.2010., 14:19
- jel to izgleda kao ona bušilica za rupe - što su kondukteri imali u vlakovima? :)
- jel može onda ista ta alatka pričvrstiti veće i manje drukere? ili samo jednu veličinu?

hm, nisam detaljno pogledala, napisacu ti detalje kad je kupim:-)

vještičica
08.06.2010., 14:27
overlock i endlerica je isto
porubni šav sa tri konca, kao na kupovnim majicama (dvije linije odozgo, odozdo isprepleten konac) radi iberdek mašina
postoje kombinovane overlok+iberdek mašine, moja mama ima takvu, Singerovu, te imaju pet konaca
solo iberdek se isplati samo onima koji šiju za prodaju

sličan šav (samo slčan!) se može dobiti korištenjem dvoiglovke na običnoj šivećoj mašini

mendula
08.06.2010., 15:39
Eeee iberdek :idea:! Znala sam da je neka zaguljena riječ...
Koliko košta takva mašina (npr. Singerica tvoje mame :-) )?

litala
09.06.2010., 01:08
etogana, nikad nikad cula za takvu masinu!

hvala vje, na pojasnjenju :)

e, imam ovdje jednu frendicu, nije nesto ekstra strucna sivaljka, al si je nedavno kupila dvije preturbonove masine. jednu sivacu - mislim da je pfaff neka sa stotine programa, kompjutorom i svim mogucim cudesima, a druga je overlock s osam (osam) konaca! ja sam znala da postoje sa 4, sad vidim i sa pet, al ova sa osam me onesvjestila :lol:

overlock plus iberdek mi treba... huh... idem smisljat daljnja pitanja :mrgreen:

litala
09.06.2010., 03:24
evo me nakon malo razmisljanja...

moze li koja novija masina, da je dobra i kvalitetna, ipak izvesti taj sav koji mene zanima a da isti bude upotrebljiv? recimo - mogu li djetetu skratit hlace od jerseya?

a overlock masina se koristi onda samo i iskljucivo za porubljivanje? mislim, moze se spojit isto dva komada s njom, ali taj sav uvijek bude "strseci", ne moze se spojiti dva komada a da sav bude plosnat, jelda?

i, buduci da se ja necu baviti profi sivanjem, osim za svoju obitelj, meni onda treba jedna doooobra masina i jedna baby overlock, ha? vjesticica? marta? savjet? :mrgreen:

vještičica
09.06.2010., 08:33
overlok mašina, u zavisnosti kakva je, ima nekoliko vrsta šavova, koji mogu biti sa dva, tri ili sva četiri konca, sa jednom ili dvije igle i podesive širine od dva do osam milimetara
običnom mašinom i dvoiglovkom možeš porubiti dječije žersej hlače
endlericom možeš porubljivati i sastavljati dva komada materijala, to joj je, u ostalom, i svrha
naime, samo se endlericom šije žersej a da to ima upotrebnu vrijednost, jer su samo njeni šavi dovoljno rastegljivi
šav je uvijek "stršeći", ali u zavisnosti od širine istog, manje ili više "smeta"
meni lično ne smetaju ni oni od 8mm ;)
mamina Singerica je koštala ondašnjih blizu 2000DM
nisam čula za overlok mašinu sa osam konaca, biće da ili ja nisam upoznata, ili ti je drugarica pazarila mašinu za vez (one imaju beskrajno mnogo konaca)

litala
09.06.2010., 08:48
hvala draga :-)

a sta je ova u stvari kupila - to valjda ni ona sama ne zna ;-) ona voli imat najbolje od najboljeg kad nesto kupuje, pa kad je to veseli - neka :-)

sandra-zvrk
12.06.2010., 08:40
Bokić tete šivalice. Trebala bi pomoć. Gdje mogu nabaviti materijal za đon za male cipelice za pužića!?
Do sad sam šivala šlapice bez toga jer je samo puzala, ali od kad opkazuje volju za dizanjem strašno joj se skliže pa joj želim staviti nešto da se više ne kliže kad se ustane. Ima netko kakvu ideju?

vještičica
12.06.2010., 09:34
radije kupi cipelice
toga nema kupiti nigdje, čak sam i online tražila, i na kraju odustala
probaj staviti kožni đon, od velur kože, možda će se manje klizati

mina30
13.06.2010., 16:32

nana-san u zagrebu ima neki veliki paket , bušilica, klješta za stiskanje drukera oko 200kn ali nemam pojma šta je sve unutra!
gledala sam na Nana-san stranici nemaju taj alat, vjerojatno imaju u ducanu i to bas ovaj od Prym-a na koji sam stavila link, jer vidim da imaju i ostalu opremu od njih. Oni inace prodaju burda krojeve a u burdi koriste sve te drukere i alatke od Prym-a. Inace cula sam da to za busenje rupica ima i u bauhaus-u ili baumax, nisam vise sigurna u jednoj od tih bau- trgovina, a klijesta za stavljanje drukera i nitni imaju u Omnitehu u vrapcu 90kn, tamo ima i raznih drukera.

cokolina
13.06.2010., 16:40

kupljeno! ova je marka prym:
http://www.prym-consumer.com/prym/proc/docs/index.html

- ne izgleda bas kao ta kondukterska, vise kao klijesta, manje je
- ne dobijes nista
- hm, cini mi se samo jednu, no jos nisam isprobala razne veliine, mozda je i to moguce, naime na uputstvima je naslikano samo da moze jednu velicinu, vidicu ....a i moram jos otic na njihovu stranicu malo prouciti.....

cokolina
13.06.2010., 16:45
evo ovakve sam ja kupila, slika:

http://www.prym-consumer.com/prym/proc/docs/produktdb_de.html?article=390900&nav=0H09003N4

pa kaze:
- alati za probijanje za promjer 3 i 4 mm, sa ručkom, eyelets, hlače gumbima, zakovica...- znaci samo te dimenzije drukera...

Bobica
14.06.2010., 09:06
wow cokolina - sretan rođendan (koliko se sjećam to je od mužića dar) :)
super alatka! sretno drukanje! :)

Bobica
14.06.2010., 09:19
Bokić tete šivalice. Trebala bi pomoć. Gdje mogu nabaviti materijal za đon za male cipelice za pužića!?
Do sad sam šivala šlapice bez toga jer je samo puzala, ali od kad opkazuje volju za dizanjem strašno joj se skliže pa joj želim staviti nešto da se više ne kliže kad se ustane. Ima netko kakvu ideju?

da probaš one kožne zakrpe što se prodaju za koljena i laktove?

čuj što sam ja napravila :
prvo smo se 'krpali' sa čarapicama koje su imale gumu na stopalima i to je nekako išlo
onda više nije bilo tih čarapica a mi smo prohodali samo je još bilo prehladno za bose noge - i otkrijem ja 3D liner - boju za tkanine 'marabu' - uglavnom sa time sam crtala po čarapicama - onda se to grije (fen ili pegla a piše da može i u pećnici) , boja se napuhne i postane gumasta!!
odlično je! prvo malo šljapka dok se ne pokupi prašina sa poda a onda hoda ko velika i ne kliže se!
imam i slike negdje ako te zanima kako to izgleda!

mina30
14.06.2010., 15:47
da probaš one kožne zakrpe što se prodaju za koljena i laktove?

čuj što sam ja napravila :
prvo smo se 'krpali' sa čarapicama koje su imale gumu na stopalima i to je nekako išlo
onda više nije bilo tih čarapica a mi smo prohodali samo je još bilo prehladno za bose noge - i otkrijem ja 3D liner - boju za tkanine 'marabu' - uglavnom sa time sam crtala po čarapicama - onda se to grije (fen ili pegla a piše da može i u pećnici) , boja se napuhne i postane gumasta!!
odlično je! prvo malo šljapka dok se ne pokupi prašina sa poda a onda hoda ko velika i ne kliže se!
imam i slike negdje ako te zanima kako to izgleda!
ja sam to stavljala sa peglom na vunene zepice, ok je za djecu, koza se isto ne bi klizala. Meni treba gumeni džon za odrasle jer sam u Burdi vidjela kako napraviti balerinke i zato mi treba taj alat za busenje i nitne. Sigurno se ti gumeni potplati mogu kupiti u njemackoj. Kod nas sigurno kod postolara ali ne znam dal se isplati, ja sam razmisljala o nekoj tankoj gumi od onih prostirki za aerobik pa izrezati velicinu svog stopala, ali jos sam na idejama. To vjerojatno ima i sportskim radnjama.

Bobica
14.06.2010., 15:53
mina30 nije ti u nana-san to samo ta 'bušilica' - ja sam vidjela u dućanu - kutija kao za alat i šerafe - sa prozirnim poklopcem, unutra ta bušilica i nekoliko vrsta drukera i nitnica!
ako ne možeš do njih - nazovi ih i pitaj jako su ljubazne u oba dućana!

svaka ti čast ako misliš raditi balerinke - :) bravo!

mina30
14.06.2010., 16:05
pa izgledalo je prilicno jednostavno ako imas sav materijal, zalijepi se potplat sa super ljepilom, mislim da to ne traje neku vjecnost ali prilicno je originalno pa me vuce. Tako sam napravila i torbu frendici za rockas, izgledala je jednostavno al sam se cijeli dan zezala s njom, glavno je da se, na kraju, frendici svidja! Zivim na Tresnjevci a nana-san ima duckas u ozaljskoj pa cu skoknuti da opipam sto to imaju, htjela sam danas al ne stigoh od djece.

Bobica
29.06.2010., 12:08
bušilica za drukanje uskoro u lidlu!

http://www.lidl.hr/cps/rde/xchg/SID-758C4ABF-5FBC6701/lidl_hr/hs.xsl/index_14276.htm

sandra-zvrk
30.06.2010., 16:32
Bobica hvala na savjetu. upravo danas kupila neku reljefnu barvu pa bum vidjela kak bu to ispalo.

Bobica
30.06.2010., 16:35
ma super ispada, ja sam kupila i neku u teglici pa se crta sa kistom i isto se napuhnula ko luda

mene samo muči ljenost, ne da mi se držati peglu ili fen i puhati u to - nego ja stavim papir za pečenje i ostavim peglu na tome i onda povirim svako malo - super se napuhne ali ali ali pegla stisne boju pa bude nekako pljosnata
trebalo bi to lagano zapeći u rolu ali ja se ne usudim!

sretno! javi kako je!
:)

sandra-zvrk
03.07.2010., 16:47
ma super je ispalo- sve šlapice sam nakeljila, na neke smajliće na neke valove, ali bitno je da joj se više ne skliže. no dobro , ovih dana je tako i tako bosa jer je pakleno. odmah sam dobila volju pa sam joj sašila još jedne traper šlapice :)

Bobica
04.07.2010., 18:46
ja stalno mislim na onu tvoju šiltericu - super mi je, a nikako da krenem u akciju šivanja
od korisnih odjevnih predmeta mogu se pohvaliti samo sa jednom vrlo jednostavnom haljinicom - ali jako sjatkom! :)

litala
05.07.2010., 02:17
krasne ljetne i lagane haljinice za djevojcice mogu se jednostavno napraviti od potkosuljica - sasvim jednostavnu potkosuljicu pretvori se u haljinicu tako da se na donji rub nasije tanak materijal u bogatim naborima. gornji dio se moze ukrasiti aplikacijama ili slicnim. posebno je efektno ako se donji dio napravi od tila u kontrastnoj boji :) i jos se na ledja nasije veeeelika masna od tila i eto male - vile :mrgreen: varijacije na temu, naravno - neogranicene ;)

isto se moze napraviti i od body-potkosulje ili obicnog bodyja (pa i krasna "zimska" haljinica za kucne predstave) ;)

Bobica
05.07.2010., 18:11
litala - puno sam razmišljala o tome - čak sam htjela od dva bodija raditi jedan (uskoro uskačemo u br 104 a onda nema dalje)
ali kako šivam amaterski zanima me - treba li za šivanje pamuka neki poseban konac, poseban bod šivanja ili pak posebna mašina da se on i dalje razvlači kao prije

jednom sam sebi produžavala majicu za potrebe trudničkog trbuha pa sam vidjela da mi ne ide šivanje pamuka - valjda sam prečvrsto zašila pa se više nije rastezalo kad se oblači - čak je nešto i pucketalo :)

litala
06.07.2010., 03:03
e na ta pitanja ce ti odgovorit neka malo strucnija od mene :mrgreen:

ali, koliko sam pohvatala, to bi trebala moci sivati svaka "imalo pristojnija" masina, kvaka je u igli (ili duploj igli - vidis da nemam pojma :mrgreen:) i nekom bodu, valjda :lol:

a za haljinicu za skroz malu bebu - ma ja bi to rukom "zaheftala", to je ionako vise sminka nego ista drugo ;)

vještičica
06.07.2010., 06:55
pristojno zašiti pamučni (i bilo koji drugi) žersej jedan za drugi može samo specijalna mašina - endlerica
sve drugo, rašeno običnom mašinom, je djelomično rješenje koje na kraju završi - pucketanjem i raspadom odjevnog predmeta

Bobica
06.07.2010., 08:31
nisu dobre vijesti - ali hvala na informaciji!
tako sam si ja i mislila ali ne zato što sam mudra nego što sam budala iz poslovice - pa učim na svojim greškama!
:)

litala
06.07.2010., 08:49
ali, vjesticice, ako sam ja dobro pohvatala ono sto sam nedavno ispitivala ;) - sasiti nabrani (plisirani) til na zersej - moze i obicna masina, ne?

kako sasiti aplikaciju od obicnog platna (dakle, ne rastezljivog) na zersej? endlerica to ne moze, ona reze visak materijala... dakle, ako hocu na sred rastezljive majice nasiti auto od platna - cime sijem? sad kad mi kaze - iglom i koncem... :lol: :-P

Bobica
06.07.2010., 08:56
ja mislim - pazi mene, mislim :)
da kad su u pitanju dva različita materijala od kojih je jedan rastezljiv a drugi nije - da onda može obična mašina!
ovo je bila priča o dva rastezljiva (žerseja) - koji ako se zašiju jedan za drugi - u mom slučaju poradi produženja majice - obična mašina ubije njihovu rastezljivost i to nije dobro!

a kombinacije bodija i tila veliš da može
ja ću još probati neko platno na body - pa da vidim jel pucketa! :)

litala
06.07.2010., 10:17
nemoj ti meni - velim ja :lol: pa da poslije ja budem kriva ;-)

ja nemam pojma o pojmu i zato stalno postavljam ista tupa pitanja, jer ocito jos nisam shvatila gradivo :mrgreen: a shvatit cu ga kad napokon nabavim i endlericu i obicnu ali dobru masinu pa krenem isprobavat ;-)

Bobica
06.07.2010., 10:23
bojim se reakcije stručnjaka ali imam i ja jedno 'pametno pitanje'
jel netko kupio onu mašinu iz konzuma - Tristar što je bila na akciji oko 300kn?!

hm , sad ziher je nije kupila vještičica i društvo koje zna šivati, nego mi koji nemamo pojma a šivali bi i one šivalice što samo čitaju a nemaju se hrabrosti javiti - hihih
ajmo priznajte , recite da je kupila susjeda ili da ste čuli da je 'netko' kupio - samo recite kakva je!

meni se činilo da ima puno programa a kaj je najbolje NOVA JE , pa si mislim zdurala bi moje akrobacije još 2-3godine!?!? a?
pa 100kuna godišnje za ispravnu mašinu mi nije puno! A?

vještičica
06.07.2010., 17:38
nemam pojma kakva je to mašina od 300 kuna, ali sasvim sigurno znam da je ja nikad ne bi kupila :snob za šivaće mašine: :mrgreen:
imam Brother Innov-is 900 i Bernina 1150MDA
prvo je "obična" mašina (sve samo ne obična :lol: ) a drugo je endlerica

aplikaciju od nerastegljivog materijala na majicu od rastegljivog šiješ običnom mašinom, sa dosta flizelina ili specijalnog stabilizatora sa donje strane da sve skupa pri štepanju ne utekne
i, naravno, pomiriš se s tim da se dio koji pokriva aplikacija više ne rasteže

cokolina
09.07.2010., 16:48
moze pomoc;
kako postici da se rubovi majice ne rastegnu kad se pravi porub ili kad se stavlja traka oko poruba? pazila sam da igla bude tanka, konac takodjer, zategnuto nije bilo...
konkretno:
http://img535.imageshack.us/img535/2620/img3742y.jpg

vještičica
09.07.2010., 17:51
običnom mašinom - ništa
nije predviđena da šije žersej
možeš probati nalijepiti uske trake tankog (papirnog) flizelina na rubove koje trebaš štepati, možda to dovoljno stabilizuje tkaninu da uspiješ prošiti bez rastezanja

Lupe
17.06.2011., 16:03
Malo podižem da oživi tema.

Imam jedno tehničko pitanje.Tj treba mi savjet kaka da napravim nabore na pamučnoj suknji.
Evo slikice da vidite i na kaj mislim.
http://www.3suisses.fr/portail3s_img/3S/FRA/produits/vis_zoom/2/0/8/1/20817_2.jpg

cokolina
17.06.2011., 16:21
evo imas tu par primjera kako:

http://www.rufflesandstuff.com/2009/11/tutorial-jersey-skirt.html

http://elleapparel.blogspot.com/2010/09/socialite-skirt.html

http://elleapparel.blogspot.com/2010/12/winter-shirt-dress.html

Lupe
17.06.2011., 16:28
Joj hvala hvala hvala!!! :-D
Ovo je super!!!
Punoooo hvala! =DD :-D

krojachica
17.06.2011., 16:36
curke iz Zg i okolice imam pitanjce? Gdje nabavljate materijale (mako, traper i sl.)
a da su kvalitetni s obzirom na cijenu?
Najgore mi je kad nešto sašijem, a nakon par pranja odj. predmet izgleda
kao da sam ga kupila u HM-u :)

cokolina
17.06.2011., 16:40
:-)

Lupe
17.06.2011., 17:40
Evo našla sam i na hrvatskom sad kad si mi iti pomogla.
http://krpiceikonci.blogspot.com/2010/09/izrada-karnera.html

ali svejedno Veliko hvala!

ovca_i_janjad
29.06.2011., 12:56
podižem dvije godine umrtvljen topik

imam dosta nekakvog jako jako jako jakog ljubičastog materijala od sintetike, izgleda kao neka teža svila. star je dvadesetak godina, ostao kod mame u nekom zakutku

sašila bih si suknju puni krug, ima dovoljno materijala da to izvrtim iz jednog komada

već sam radila suknju puni krug od nekog rastezljivog materijala, samo sam izrezala pravilan krug i napravila pasicu u koju sam ušila lastik

ali ne znam kako na ovom potpuno nerastezljivom materijalu napraviti pasicu, odnosno kako to zgotoviti u struku

nemam volje šivati neki zatvarač jer em ne znam dobro em ne volim kada nije prilagodljivo variranju od nekoliko kg

dakle, kako da napravim tu pasicu, onako po otvoru na suknji, kao oko vrata, u polu/krug?

samo neka je jednostavno

pitanje vrijedi i za takvu traper suknju

ovca_i_janjad
29.06.2011., 12:57
sad vidim da topik nije tako krepan kako sam ja mislila

vještičica
29.06.2011., 13:58
odabereš širinu oko struka koja ti je OK preko najšireg dijela kukova kad imaš najveću kilažu, ono da se komotno uvučeš
izmjeriš
njena dužina treba odgovarati obimu gornjeg kruga suknje
iscrtaš i isječeš suknju
sašiješ šave (ili šav) suknje, sašiješ pasicu na gornji dio, ostaviš u šavu pasice otvor za gumu, prevrneš, zašiješ, uvučeš gumu
gotovo
suknju ostaviš na vješalici nepodvrnutu do sutra, da se rastegne koliko misli, odsiječeš viškove i porubiš
skroz gotovo :-)

ovca_i_janjad
29.06.2011., 14:44
taj dio mi je jasan, nego nisam sigurna treba li pasica biti krojena kao = ili O

je li sada jasnije pitanje :oops:

vještičica
29.06.2011., 15:24
pasica je traka, dužine i širine koja ti odgovara
jel' sad odgovor jasniji? ;)

ovca_i_janjad
29.06.2011., 15:34
idem probati na žutici :)

litala
30.06.2011., 12:39
kad je vec ozivljen (topic, jelte ;)) samo da javim da sam se ja u medjuvremenu ponovila jednom rabljenom endlericom koja je nakon par mjeseci ipak otegnula papke (pukla neka donja igla, ovdje zvana lower looper, totalno neisplativo popravljanje s ove strane, popravak bi me dosao dvaput sto sam je platila pa sam odustala). odluka je da cu u neko buduce vrijeme pristedit i kupit neku dobru, pravu endlericu... eventually...

a sto se tice "obicne" masine, priustila sam si ovo: http://www.brother.com.au/products/sewing_machines/computerised_sewing_machines/nx-400.aspx :) ja zadovoljna, jos da si "nabavim" nesto vise vremena za bavljenje istom, bit ce presuper :mrgreen:

marta
30.06.2011., 12:42
Litala, probaj naci taj looper na ebayu. Ja sam nebulozna dijelove za kojesta nalazila po netu. Ponekad ima rabljenih, pa kostaju neku sicu.

litala
30.06.2011., 14:18
ajd, probat cu, iako sam tutlek za takva nalazenja :mrgreen: meni najlakse kad vidim pred sobom ;)

litala
30.06.2011., 14:23
i, znas sta je jos, kad sam pricala sa ljudima u servisu, osim sto su rekli da sam komad kosta i da ce servisiranje kostat svetogpetrakajganu, rekli su mi da taj looper ne puca bas ko igla, da je moguce da ima neki razlog zasto je puklo, jer ne prolazi kroz robu nit dira ista drugog osim sto voda konac amo-tamo... ma, vidjet cu. ako nadjem za neku sitnu lovu (ovo sto sam sad nabrzinu vidjela kostaju pola od onog sto sam platila masinu...)...

marta
30.06.2011., 14:24
Prema modelu i serijskom broju mašine pretražuj. Bas takav looper vjerojatno nije upotrebljen samo u jednom modelu masine nego u raznim serijama. Onda kad nadjes kompatibilne masine, raste ti šansa da nadjes dio. A vjerujem da si dovoljno vjesta da cak i sama to zamijenis i onda samo u servisu poštelaš masinu. Ni zrna zita neprijatelju!

litala
30.06.2011., 14:48
ma lako za moju vjestinu :) nego bas me to stelanje handri... masinu sam platila 80, a za stelanje mi nece uzet manje od 100. pridodaj tome trosak komada, eto me na preko 200. dodam jos sto i kupim bolju, a novu... to je moje premisljanje...

vještičica
30.06.2011., 15:17
litala kupi bolju, po mogućnosti novu
mojoj mami je krepavao upper looper, tri puta, opravke su koštale ko nova endlerica, niko nikad nije skužio zašto se to dešava, jedini suvisli odgovor je bio sličan onome koji si ti dobila "nije džabe pukao"

marta
30.06.2011., 16:21
u tom slucaju potpisujem vještičicu.

litala
01.07.2011., 03:19
onda reseno :) jos docekat da se popne na listi prioriteta i festa :mrgreen:

ovca_i_janjad
05.07.2011., 13:50
samo da pohvalim mm-a
od ostataka slikarskog platna (čvrsti čvrsti čvrsti lan boje sivog pijeska) si je sam sašio (sašio, i to perfektno ravno!) držač za kabele koji se prikači na stražnju ili bočnu stranu radnog stola, pa da se ne vuku po podu) - obična mašina, endlerica, nabio metalne drukere. to je vido u ikei, pa napravio
s obzirom da mi je šestogodišnja kći počela samoinicijativno šivuckati na ruke (spaja po dva komada materijala), postali smo prava šivajuća obitelj

litala
05.07.2011., 13:54
bravo za tm-a :)

klinci su presuper, moj osmogodisnjak od ostataka svojih hlaca sasio nesto maleno sto lici na torbicu/novcanik/nesto :mrgreen: i sam si prisiva dugmad na pijamu ;)

a sestogodisnjak sasio torbicu za klikere :mrgreen:

Sumskovoce
05.07.2011., 14:09
Znate li gdje se može kupiti mašinica za drukere i drukeri? Planiramo se baciti u pothvat šivanja platnenih pelena... BTW ima li itko krojeve za platnene pelene?

SunčicaVŽ
05.07.2011., 14:59
bravo za tm-a :)

klinci su presuper, moj osmogodisnjak od ostataka svojih hlaca sasio nesto maleno sto lici na torbicu/novcanik/nesto i sam si prisiva dugmad na pijamu

a sestogodisnjak sasio torbicu za klikere :mrgreen:

Ajme super...i moji šivaju uz mene . tj, najstariji je lani sašio pidžame obojici :mrgreen:, a mala je majstor u rastavljanju moje mašine na dijelove :mrgreen:

marta
05.07.2011., 16:49
Znate li gdje se može kupiti mašinica za drukere i drukeri? Planiramo se baciti u pothvat šivanja platnenih pelena... BTW ima li itko krojeve za platnene pelene?

googlaj nappy network, tamo ima hrpa krojeva. plasticne drukere s rucnom masinicom mozes kupiti na ebayu za sitne pare. ja sam kupila i mogu reci da sam se iznenadila kako to ok šljaka.

redprincess
05.07.2011., 17:48
Marta, a što upišeš u tražilicu na ebayu? Nemam ideju kako bi se to zvalo na engleskom

marta
05.07.2011., 17:55
snap press kam

kam je proizvodjac. al proizvode Kinezi pa onda dilaju po ebayu.

marta
05.07.2011., 17:59
evega:
http://cgi.ebay.com/PLASTIC-SNAP-PLIERS-PRESS-SETTER-TOOL-200-KAM-SNAPS-/220751500950

ja sam prosla jeftinije, nekih 100kn ukljucujuci poštarinu.

redprincess
05.07.2011., 18:18
hvala :)

Mojca
05.07.2011., 23:14
Imam još 3 i pol mjeseca do poroda i svekra koji je u mladosti bio krojač, (ja jedva da znam iglu u ruci držati :oops:), pa bi ga nagovorila da zajedničkim snagama napravimo onu prostirku što se stavi na pod, koliko vidim to se zove baby gym... ali bi ja malo veću, onak 1,5x1,5m pa da služi i kad dođu mali prijatelji.
Da li netko ima iskustava s tim, svi savjeti i pijedlozi su dragocijeni. :) Možda link na neke predloške s likovima životinja, vlakića i sl?
Koje materijale koristiti za punjenje? Koliko debelo to treba biti?
Uf, koliko pitanja. :) Hvala na odgovorima.

litala
06.07.2011., 02:20
tu prostirku ti je jako jednostavno napraviti. imas za kupiti vec podstavljenih (onako prosiveno na kockice ili rombice) pamucnih materijala. kako se tocno zove ta ispuna, ne znam (zvoni mi vatelin, ali to sam stvarno mozda sad i izmislila LOL). uglavnom ima u ducanima s metrazom.

ima ih i koji s "donje"strane imaju vec neki pamuk nasiven (ja kupila prije par godina da je s jedne strane bilo tamno plavo s nekim zivotinjicama i cvijecem, s druge strane zutica ili nesto vrlo slicno) i samo sam porubila sa svih strana. koristimo za valjanje po podu od aerodroma do parka, gdje zatreba :)

a mozes i sama izabrati gornju i donju tkaninu i ispunu posebno pa iskombinirat kako ti odgovara.

predloske za zivotinje mozes guglat a mozes i kopirat iz slikovnica, kataloga, igracaka, crtat napamet, kako hoces...

litala
06.07.2011., 02:55
guglas cute animal cartoon ;)

Mojca
06.07.2011., 08:56
[QUOTE=litala;1919421]koristimo za valjanje po podu od aerodroma do parka, gdje zatreba :)QUOTE]

Hvala na odgovoru... vidiš, nije mi palo na pamet da je to praktično može i van kuće, ah, svaša još moram naučiti :lol:... morati ćemo dvije napraviti, jedna da se vozi u autu, a druga da čeka doma.
Sad samo da još krojača penzionera nagovorim da šije po ovoj vrućini! :)

litala
06.07.2011., 09:46
ovu za vani mozes s donje strane zastititi recimo plasticnim stolnjakom, onim "plasticnim" satorskim krilom, ceradom ili kako se vec zove, necim nepropusnim... na coskove mozes stavit one okrugle drukere s rupom pa mozes s nekim grancicama ili malim klinovima zabodenima u tlo osigurat od micanja, guzvanja i sl...

Mojca
06.07.2011., 11:36
Mudro, mudro! :)
Svakako ćemo to napraviti! Misliš da bi bilo dobro da se ta donja impregnirana ili plastična tkanina može odvojiti radi pranja? Ono, da bude na gumbima ili vezicama ili drukerima, jer se bojim da ako plastični stolnjak zašijemo na taj "vatelin", to će trebati vječnost da se osuši.

litala
06.07.2011., 11:42
naravno da moze, vidis kako ideje same krenu ;)

a mogu biti i potpuno odvojene prostirke koje ce se po potrebi "povezat" kroz one gore spomenute "suplje drukere" :mrgreen:

Mojca
06.07.2011., 12:16
Baš tako! Ideje krenu. Još samo realizacija! :)
Hvala na savjetima.

Sumskovoce
06.07.2011., 13:39
marta puno hvala, sve što mi treba sam našla na nappy networku + na e-bayu ove drukere - svaka ti čast!

redprincess
07.07.2011., 19:01
Kad smo već kod improviziranog baby gyma - i mi smo ga sami napravili: kao prostirku za pod koristimo pokrivač koji imamo viška a za koji sam sašila presvlaku sa dječjim motivima. Konstrukciju za igračke napravio je djed (vodoinstalater penzić) od plastičnih zelenih vodovodnih cijevi (pol sata posla) na koje je omotana traka s koje vise plišane igračkice. Ispalo je super, šareno i zabavno!

Mojca
07.07.2011., 20:52
Bravo kreativci! :)
Te zelene cijevi su i meni pale na pamet, jednako kao u kolut (hula-hop), pitat ću MD-a, on ima nekog frenda vodoinstalatera. :)

pikula
22.07.2011., 11:13
Stavila sma oglas na forumsku burzu, ali ak onije jako Off ja bih ga ovdje ponovila. Trebam instrukcije iz šivanja na Toyoti ES016, ako se nekom da - molim cijenu i uvijete na pp. Prije sam šivala na staroj bagatici bez problema, a ovo čudo nikako da savladam. Nadam se da će netko imati volje, već se stvarno dugo gombam. you tube ne pomaže.

lulu-mama
13.05.2013., 21:56
Dizem topic.
Inace znam sivati. Imala sam prije Bagaticu, ali sam si uzela sad neku maminu Singericu 7105. Dala je popraviti i znam da sve radi kako treba.
ALI
Izvadila sam donji konac, i sad ga ne znam ponovo staviti. Stavim, zakvaci se konac unutra (u jednu rupicu) i dalje nista!
Plizzzz savjet!!!
Vec se sat vremena bavim time. Pogledala sve utube filmice, i provjerila uokolo savjete....ali nista.
Mogu i slikicu staviti :oops:

djuma
14.05.2013., 22:40
donji, onaj koji je namotan na mali kalem?
ubacis kalem, protnes konac gde ide.
udenes gornji konac u iglu
i spustis je lagano rukom okrecuci glavni tocak
igla ide dole, pa gore, i zajedno sa gornjim koncem
izvlaci se i donji.

lulu-mama
15.05.2013., 11:10
donji, onaj koji je namotan na mali kalem?
ubacis kalem, protnes konac gde ide.
udenes gornji konac u iglu
i spustis je lagano rukom okrecuci glavni tocak
igla ide dole, pa gore, i zajedno sa gornjim koncem
izvlaci se i donji.
Hvala!
(hehehe, bitno da sam ja napisala da znam sivati, a okrecem kotac na krivu stranu. Zato mi nije izvlacio donji konac :lol: )

Sad imam drugi problem. Bod (ili kako se to vec zove) s donje strane nije zategnut.
Tj. nekad je OK, nekad nije. A stalno radim s istim materijalom.
Nariktavala sam onaj gumb za napetost konca na sve moguce stupnjeve i stalno brljavi masina.
S gornje strane lijepo konac bude pravilno sasiven, a donji kompletno "cupav". I naravno, kad preokrenem sivano, ono popuca ili se rastvori. :evil:

Iako mislim da je masina za baciti u smece, eto, mozda netko zna kako rjesiti problem :-)

uporna
16.05.2013., 12:16
Na donjem koncu tj. onom metalnom dijelu u koji umetneš malu špulicu isto postoji mali šerafić kojim se regulira zategnutost konca. Ja ti provjerim na način da umetnem malu špulicu u taj metalni dio i primim za konac - ako ti se konac izvlači na način da ti taj metalni dio sa špulicom/kalemom spušta prema podu onda je prelabavo, a ako pak ne ide prema podu čak ni kada malo zatreseš konac onda je prezategnuto. Dakle malo se poigraš i na nekoj krpi isprobavaš dok ne nariktaš na optimalno.
Meni nekad ide sve super, drugi puta zeza kao i tebe a ništa nisam dirala (a mašina nije vidjela servisa od kada je prije 30 godina kupljena) stalno govorim da ću je odnjeti pa nikako.