PDA

Pogledaj cijelu verziju : bronhiticari, astmasi, sinusasi - kako je? 3. dio

Stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19

Peterlin
22.02.2013., 10:04
Mene također buni način davanja ventolina:
do sada smo (po ranijoj uputi pedijatrice) ventolin davali preko kompresorskog inhalatora (na recept smo dobili ventolin u kapima i po njezinom savjetu kupili inhalator). Sada, pak, na Srebrnjaku su nam preporučili da dajemo ventolin (kad za to bude potreba) isključivo na haler jer da tako više uđe u pluća??? Jos sam napomenula da imamo inhalator, da li mozemo nastaviti davati preko njega, rekli su mi da je bolje preko halera. Kakva su vaša iskustva?

Do škole preko babyhallera - najbolji efekti uz najmanje dodatno trovanje organizma jer lijek dolazi baš tamo gdje je potreban.

ina33
22.02.2013., 13:01
Do škole preko babyhallera - najbolji efekti uz najmanje dodatno trovanje organizma jer lijek dolazi baš tamo gdje je potreban.

x.

Bubaklara, jako je važno da si posložiš prioritete u smislu da znaš koga za što, od bijelih mantila, "slušaš", uvjetno rečeno.

Po meni, za stvari oko bronhoopstrukcija:

1. pulomolog
2. opća praksa (kao dopuna nečeg, ali ne može njeno biti važnije od ovog što je rekao pulmolog). Po meni.

Znači - ti tu dileme nemaš. Pulmolog rekao haler - haler it is. Po meni.

jelena.O
22.02.2013., 13:13
Do škole preko babyhallera - najbolji efekti uz najmanje dodatno trovanje organizma jer lijek dolazi baš tamo gdje je potreban.a sad?

jelena.O
22.02.2013., 13:16
Singulair isto drži astmu pod kontrolom - to treba uzimati svakodnevno, a Aerius daješ kad misliš da treba. Moj si sad već zna sam to regulirati, ali ako je dobro pogođena osnovna terapija, taj sirup ti treba relativno rijetko.nama piše od sredine veljače aerius svakodnevno, istina nisam dala skoro svaki dan većkad je trebalo. Inače i mali je jedno vrijeme bio svakodnevno na aeriusu.

buba klara
22.02.2013., 13:17
x.

Bubaklara, jako je važno da si posložiš prioritete u smislu da znaš koga za što, od bijelih mantila, "slušaš", uvjetno rečeno.

Po meni, za stvari oko bronhoopstrukcija:

1. pulomolog
2. opća praksa (kao dopuna nečeg, ali ne može njeno biti važnije od ovog što je rekao pulmolog). Po meni.

Znači - ti tu dileme nemaš. Pulmolog rekao haler - haler it is. Po meni.

si, šefe :-)
ma šalim se, znam sad kad imamo haler - doziramo po njemu kako su nam i rekli
samo mi je žao sto smo malenu davili sa sjedenjem uz inhalator pune dvije godine, uz njena vrištanja, odbijanja i sl.

Peterlin
22.02.2013., 13:19
a sad?

Inhalira direktno u usta, jednom dnevno (navečer, nakon toga obavezno pere zube da ne dobije candidu u usnoj šupljini). Tako radi od osme godine, zapravo negdje od kraj prvog razreda (mislim). Babyhaller mu je postao premali, tj. ona maskica mu više nije stala na lice, dr. mu je pokazao kako se inhalira direktno u usta i to je bilo to.

Peterlin
22.02.2013., 13:21
nama piše od sredine veljače aerius svakodnevno, istina nisam dala skoro svaki dan većkad je trebalo. Inače i mali je jedno vrijeme bio svakodnevno na aeriusu.

To je individualno. Mom sinu aerius treba svakodnevno, čak i više puta dnevno kad cvate breza, lipa i još neke stvari, ostali dio godine ne.

Kiki586
22.02.2013., 13:45
Što se tiče Ventolina na babyhaler vs otopina na inhalator, potpuno je jednak princip djelovanja: u oba načina lijek dolazi direktno u pluća. Nemojte zamijeniti sa Ventolin sirupom koji se daje oralno - to je bezveze, ne djeluje i ne dolazi do pluća i obično to preporučuju pedijatri, što je potpuno besmisleno (mi smo počeli s tim sirupom prije nego što smo bili kod specijalista, po preporuci pedijatra, pa su se pulmolozi zgražali).

Razlika je što je u pumpici Ventolin u obliku praha, koji se raspršuje u babyhaler (ako se koristi) i onda udiše. Otopina za inhalator se miješa sa fiziološkom i inhalira na inhalator, lijek je u obliku tekućine, i primjena traje duže (dok se ne poinhalira sva otopina). Doza je obično ista. U bolnici smo uvijek dobivali na inhalator Ventolin, dok joj nije bolje, onda bi ju prebacivali na babyhaler. Doma smo uvijek davali na babyhaler, ali kao što sam napisala, mi smo primijetili da u opstrukciji kad se dišni putevi zatvore, možemo dati poprilično (maksimum doza koji nam je dopušten prije hitne) Ventolina i ništa joj ne pomaže. Onda dođemo na hitnu i bude joj bolje od prve inhalacije Ventolina. Tako da smo sad nabavili otopinu i inhaliramo kad je frka (izbjeglo smo zadnja dva puta bolnicu, na sreću).

Što se preporuka tiče slažem se: uvijek slušati specijaliste, pedijatri obično ne znaju puno o astmi, nama se to za našu pedicu pogotovo pokazalo.. Ali masu stvari morate gledati kako dijete reagira i naći što najbolje funkcionira (to su i meni cure tu preporučivale), jer ponekad se to kosi sa preporukama pulmologa, koji ipak ne vidi dijete kontinuirano.

ina33
22.02.2013., 14:05
Peterlin, nama na Srebrenjaku reklo može haler cijeli život, samo se makne maskica i diše na onu "cjevčicu" onda.

jelena.O
22.02.2013., 14:09
to je isto ko volumatic,

ja bi rado kupila veću tvorevinu toga prenosa radi toga jel imam više korisnika istoga

Peterlin
22.02.2013., 14:30
Peterlin, nama na Srebrenjaku reklo može haler cijeli život, samo se makne maskica i diše na onu "cjevčicu" onda.

Ma moze, nema zapreke, ali mojem djetetu je sjela pumpica i to je prakticnije i lakse, kome odgovara.

jaffa
22.02.2013., 15:02
Joj ja jedva cekam da nauce samo na pumpicu. Nekako mi se cini puno lakse, pogotovo ako prespavamo negdje (more i sl). Al nije ni ovako komplicirano.
Malac je bio ok jutros nakon inhalacija koliko toliko, sad spava i opet kaslje uzas :(

jelena.O
22.02.2013., 17:00
mi kad idemo nekud na dulje od sati nosimo svu mašineriju sa sobom, jedne godine smo nosili i usisavač ( zaprva dve za redom) kad smo išli na 2.5 dana izvan grada po zimi radi arijane

jaffa
22.02.2013., 17:17
Ma i mi, zato i kazem da ce biti lakse kad nauci samo na pumpicu :) Doduse nismo usisavac, gdjegod smo isli bilo ga je, al ariana je s nama :)

inolino
24.02.2013., 20:03
Bok, evo dobili smo termin na Srebrnjaku za alergolosko testiranje kod dr. Navratil. Molila bi vas ako netko ima iskustva sa Srebrnjakom da napise kako ide cijela procedura, sto se sve radi, da li je gotova obrada u jedan dan, obzirom da nismo iz Zg, iskustva sa doktorima...cula sam sve najbolje! Hvala

ina33
24.02.2013., 20:05
Bok, evo dobili smo termin na Srebrnjaku za alergolosko testiranje kod dr. Navratil. Molila bi vas ako netko ima iskustva sa Srebrnjakom da napise kako ide cijela procedura, sto se sve radi, da li je gotova obrada u jedan dan, obzirom da nismo iz Zg, iskustva sa doktorima...cula sam sve najbolje! Hvala

Mislim da je obrada gotova u jedan dan i mislim da si na dobrom mjestu - sretno! Neka se javi i ekipa s recentnijim iskustvima, ako ti budu radili samo prick - to je odmah gotovo, ako budu krvne nalaze, to se više ne sjećam.

vitika
24.02.2013., 20:50
inolino

mi smo vec godinama na srebrnjaku kod dr turkalj i imamo samo dobra iskustva.
procedura je sljedeca: prijavite se na salteru na ulazu, onda sestra djetetu prvo mjeri visinu, tezinu i onda se ceka kod pulmologa (alergologa). nekad je to odmah a nekad cekamo malo duze. pulmolog vas onda salje na prick testiranje koje traje cca 10 min i onda se ceka koliko se sjecam 15 min da se vidi reakcija i ponovo kod doktora da ocita rezultate. ti se rezultati znaci odmah dobiju, a ako idete vaditi i krv za potvrdu alergije i IgE, ti rezultati budu gotovi ako se dobro sjecam za tjedan dana. poslati ce vas vjerojatno jos i na spirometriju i feno, to se isto relativno brzo obavi. sve ide preko glavnog saltera kompjuterski tako da prozivaju na sve pretrage. uglavnom, ponekad smo gotovi za sat vremena (dvoje klinaca) a ponekad se to zna i produziti na dva tri sata, ovisi kakva je guzva.
sretno!

inolino
24.02.2013., 20:58
A da li ( ako se vadi krv) dijete treba bit na taste, da li to ima kakve veze? Rekli su mi da donesem svu medicinsku dokumentaciju, da li na osnovu toga rade pretrage ili svima rade isto? U pitanju su cesti bronhitisi, 4 upale pluca u razmaku u 5 mjeseci, sumnja na alergiju, pa malo sumnjaju na astmu...odlucila sam se otic gore da znam na cemu sam

vitika
24.02.2013., 21:06
za ta testiranja dijete ne mora biti na taste, samo ne smije uzimati antihistaminike (ljekovi koji ublazavaju alergijsku reakciju) nekoliko dana prije testiranja ( zboravila sam koliko).
mislim da ce oni napraviti pretrage koje rade svima, ali koje su specificne za bolesti pluca. ali dokumentacija puno pomaze jer tako znaju koliko cesto je dijete do sada imalo problema.

buba klara
04.03.2013., 11:42
molim savjet iskusnijih - iza nas je gadna noć sa snažnom opstrukcijom koja ju je iscrpila skroz, na kraju više nije ni kašljala već samo sasvim plitko i ubrzano disala, ko riba na škrge, ma uzas! po uputi sa Srebrnjaka (kako su nam rekli kad su nas zadnji put otpuštali) dala sam joj ventolin na haler sinoć i u zoru (na 6 sati) al pomoglo baš i nije
što vi radite u takvim trenucima?
pedijatrica nam radi popodne, trenutno ne kašlje, samo i dalje plitko diše
napominjem da je na lijekovima koje su joj na S. prepisani (flixotid i melarth) svaki dan od kad je puštena iz bolnice (prije točno 15 dana)

jelena.O
04.03.2013., 12:22
sad po papirima iz klaićeve bi trebala dat ventolin, pa izmjerit perf ( sad možda je tvoja mala za to) i ak za 20 minuta polse ventolina ne bu dobar taj perf onda stisnut još jedan ventolin.

inače ak je frka ventolinse može davat i svako 3-4 sata

inače uvijek iza ventolina obavezno za 20 minuta dat flixotide ( ali ne više od 2 puta u danu flixotide)

buba klara
04.03.2013., 12:28
flixotid inače dajemo ujutro i navečer (tako nam je propisano)
za to mjerenje "perf" nam ništa nisu rekli
mene zanima što radite ako im ventolin ne pomaže u sred noći?

jelena.O
04.03.2013., 12:33
sad po papirima iz klaićeve bi trebala dat ventolin, pa izmjerit perf ( sad možda je tvoja mala za to) i ak za 20 minuta polse ventolina ne bu dobar taj perf onda stisnut još jedan ventolin.

inače ak je frka ventolinse može davat i svako 3-4 sata

inače uvijek iza ventolina obavezno za 20 minuta dat flixotide ( ali ne više od 2 puta u danu flixotide)

jelena.O
04.03.2013., 12:34
mene zanima što radite ako im ventolin ne pomaže u sred noći?ja imam taktakav naputak ali istina za veliku klinku

perf je mjerenje kapaciteta pluča u kućnoj radinosti

ina33
04.03.2013., 13:51
mene zanima što radite ako im ventolin ne pomaže u sred noći?

Ovisno o čemu se radi, pretpostavljam da su neki skloni laringitisima pa pomaže plumicort, neke guši kašalj i zbog upale pluća kjoa se nakalemila na astmu itd.

U zadnjoj epizodi kad nam ventolin nije niti malo pomogao usred noći bila sam spremna otići na Srebrenjak hitnu (neprekidni jaki četverostatni kašalj...), onda je kašalj ipak stao tipa u 4 ujutro, pa smo otišli ujutro na Srebrenjak - ispostavila se, ako se dobro sjećam, čak i nekriminalna saturacija, ali je imala atipičnu upalu pluća, dobila sumamed, ali nije prošlo bez tablete medrola - to je magično djelovalo, ali to presuđuje doktor.

Znači, odgovor na pitanje "što im radite ako im ventolin ne pomaže usred noći" je... u biti... odemo na hitnu - barem moj.

jaffa
04.03.2013., 18:55
Ja za oboje imam napisano pulmicort+ventolin, ako ne pomogne onda hitna. Flixotide dobivaju svakodnevno 2*2. Asmaticari su.

Malena smrce i hropce opet, nesto je pokupila. Sad je na flixu i aerisu pa se bori sa alergijama al cini mi se da se virus pokusava probit :(

buba klara
05.03.2013., 11:53
bili kod pedice - kaže da je opet virus napao, temp. nema, samo kašalj i plitko disanje, uvela ventolin 4x dnevno i pojačala flixotid na 2X2 + melarth
noćas je već bilo znatno lakše, al ona prva noć...smrzla sam se od straha!
uglavnom, veli pedica da ova trajna terapija koju je dobila zapravo je štiti od upala al da svejedno ona može imati te napade i od najmanje prehlade
ono što me iznenadilo je dozvola da može u vrtić
jel idu vaši u kolektiv dok imaju takve grdne napade, plitko disanje, pištanje i sva ostala veselja?

jelena.O
05.03.2013., 12:04
za baš to vrijeme veselja ne idu, ali kasnije idu.

Inače sjetila sam se kad je mala zadnji put baš jako kašljala i plitko disala nakon ventolina, da sam to sredila dozom aeriusa.

lunahor
12.03.2013., 08:57
moja je z. lose. kaslje preko mjesec dana. idemo danas na spirometriju.

jelena.O
12.03.2013., 08:57
a jel na flixotidu?

lunahor
12.03.2013., 09:02
je i singularu i flixo. i ventolinu.

ina33
12.03.2013., 09:04
bili kod pedice - kaže da je opet virus napao, temp. nema, samo kašalj i plitko disanje, uvela ventolin 4x dnevno i pojačala flixotid na 2X2 + melarth
noćas je već bilo znatno lakše, al ona prva noć...smrzla sam se od straha!
uglavnom, veli pedica da ova trajna terapija koju je dobila zapravo je štiti od upala al da svejedno ona može imati te napade i od najmanje prehlade
ono što me iznenadilo je dozvola da može u vrtić
jel idu vaši u kolektiv dok imaju takve grdne napade, plitko disanje, pištanje i sva ostala veselja?

Kad joj je baš jako loše ne, ali s kašljom "normal" (suhi, dosadni, ne plitko disanje i nešto što bih kvalificirala kao "grdi napad", barem dnevni, kod moje je noć uvijek višekratno gora od dana), pogotovo ako bi to dulje trajalo, sam je znala pustiti u vrtić, uz pojačanu terapiju (pojačan Seretide i ventolin po potrebi).

Jedino, sad je sezona gripe, ja svoju cijepim, vidim da većina astmatičara ipak ne (i preporuke šaraju, većina je cijepi, ali ima i pulmologa koji kažu da ne treba), a ako je dijete malo (tipa 3 godine), ne znam... sve ovisi kakva je situacija u vrtiću.

lunahor
12.03.2013., 09:56
narucila sam se na srebrnjak drugi utorak pa cemo vidjet. dobili smo dr kristić kirin. jel tko cuo za nju ?

lunahor
16.03.2013., 19:38
Z. Ima bronhopneumoniju :( do danas primali atb intravenozno u bolnici a sad je bolje pa moze sirup od sutra. Dobila je i seretide i odmah je bolje. I l. Je pocela uzasno kasljat pa sam i nju na seretide stavila.

Suzizana
16.03.2013., 19:58
narucila sam se na srebrnjak drugi utorak pa cemo vidjet. dobili smo dr kristić kirin. jel tko cuo za nju ?

mi idemo kod kirinke, starija (ne stara) dr. strpljiva, temeljita i odgovara na sva pitanja. mi zadovoljni!
by the way F (13god) je od 10 mj do danas popio 3 klavocina i 1 sumamed, od jučer opet grlobolja i temp 39.2 (zadnji klavocin popijen prošli četvrtak), bili na zaraznoj, rtg sinusa ok, pluća ok, uzet konačno bris grla i nosa, ali dobiven penicilin 10 dana

lunahor
16.03.2013., 20:02
Joj bas ti hvala na odgovoru vec sam se brinula kak niko nije cuo za nju.malo me frka kad cuje da nismo bili od 2011 na srebrnjaku ..

jaffa
16.03.2013., 22:09
Meni je mlada na ventolinu a stariji je vec 10dana pod temp i kaslje uzas. Ako mu ne prode jos par dana morat ce na rtg :(

lunahor
17.03.2013., 19:36
Pao joj crp ali i leukociti ?

buba klara
18.03.2013., 11:14

mi smo kod nje bili sad zadnji put bolničkog liječenja (i naručeni dalje kod nje na kontrole) - čini se ok, nježna, nije jako pričljiva ali odgovorila mi je na sve što sam ju pitala bez onog stava "s visoka", uglavnom zadovoljna sam

lunahor
18.03.2013., 15:16
Hvala ti, drzite fige da i nama bude ok. Idem u "nevrijeme" valjda me nece zbog tog zezat, nisam vec dugo bila na srebrnjaku .

lunahor
19.03.2013., 18:57
evo i nas s pregleda. obje su u obstrukciji i cula je objema bronh. sumove. i l. jena seretidu kao i z. jako mi se svidjela doktorica kirin :) vrlo je temeljita, nimalo nervozna i neljubazna. sve 5. za preporucit. nekako svud smo lutali al uvijek se vracam srebrnjaku, tu uvijek najbrze na jednom mjestu sve obavimo. cim smo dosli pitali su na salteru kako su, ja rekla da z. ima upalu pluca i odmah su nas poslali bez cekanja doktorici. svaka cast. tak da nismo dugo cekali. uglavnom z. je narucena na metakolinski test i obje ostaju na seretidu do ljeta. al sad su i bolje i jedna i druga. a bili smo jucer u lokalnoj bolnici na kolntroli i opet su rekli da se nis ne cuje i da je sve ok .a jedna u upali pluca a druga u spazmu. uzas.

ina33
29.03.2013., 13:42
Super! Ne da su bolesne, nego da si zadovoljna dr-om! I ja sam super zadovoljna Srebrenjakom, iako smo i mi lutali. Isto tako što oni tamo čuju meni je to zakon - jer imaju uho za to i jer vidim da je njihovo najpogođenije za dijete i, unatoč čekanjima, sve bude OK i lijekovi i sve što kažu - ispadne da tako treba. Mislim da oni očekuju da ih ljudi manje posjećuju što dječica rastu, manje je i problema. Moja je isto na seretideu, dugo bilo dobro, sad ima nešto u nosu pa dosta kašlje jer ne zna ispuhati nos, a Arianne se boji više nego vađenja krvi.

jelena.O
29.03.2013., 17:43
kak to da mala ne zna ispuhati nos, moj iz berbe 2010 upravo naučio, ariana nije nimalo loše rješenje za jaku začepljenost

ina33
29.03.2013., 17:58
kak to da mala ne zna ispuhati nos, moj iz berbe 2010 upravo naučio, ariana nije nimalo loše rješenje za jaku začepljenost

Baš ne zna - puše, ali ne do kraja, gadi joj se kad vidi slinu da izlazi i nosa i diže joj se želudac, ono kao da će povratiti, ne mogu joj dati maramicu jer si ona začepi obje nosnice da to ne vidi, pa ispuše i ušmrče opet unutra. Čak je uspješnija i u ispljuvavanju toga, nego da joj to izađe kroz nos (meni osobno je ovo ispljuvavanje veći bljak). Sori na odvratnosti, ali to je odgovor na kako i zašto. Danas smo, a 5 joj je godina, ponovno pribjegli Ariani, ajde, izgleda da se malo manje nje boji. Krvi iz vene vadi pjevajući. Šta ćeš... njoj je, u stvari, rjeđe začepljen nos, nego što je u prilici vadit krv. Smiješno sad ovako napisano, ali fakat je tako.

jelena.O
29.03.2013., 18:18
pa možeš joj ti držati maramicu i začepiti nosnicu dok puše nos, važno je da puše nos.

nevenera
29.03.2013., 22:46
da se i ja javim ovdje. na kontrolu idemo 8.4. na kantridu. mali ima 11.5 mj i već smo 3x bili u bolnici zbog bronhitisa. izašli smo nedavno iz bolnice i par dana nakon je pokupio bronhitis. dobili smo terapiju ventolin 0.2 ml u 2 ml fiziološke, na 4h pa na 6 pa na 8h. nakon par dana je bilo bolje i onda je smanjen ventolin i u roku 2 dana, slini, kašlje, ma koma. vraćeni na originalnu terapiju. usput smo dobili i zinnat (jer je imao upalu pluća prije 2 tjedna). uzimamo singulair od 9 mj svaku večer. nadam se da će bit bolje uskoro jer sam na izmaku snaga. bojim se svaki put kad zaslini što će bit i kako će reagirati te hoćemo li opet u bolnicu. :( nadam se da ćemo na kontroli možda nešto više saznati.

ina33
30.03.2013., 07:39
pa možeš joj ti držati maramicu i začepiti nosnicu dok puše nos, važno je da puše nos.

Ma, tako i radim, ali ona počne šizit čim slina napustin nezačepljenu nosnicu i čim je osjeti da je vani. Znam da je važno, budemo to riješili, ali je činjenica da je to kod nje živa muka i da baš moram biti ja, inače 0 bodova od brisanja nosa.

lunahor
30.03.2013., 09:20
Neve alergija ziher na nekaj. Kucna prasina vjerojatno. Vi imate najboljeg doktora u blizini, u talasoterapiji crikva dr buljevic. K njemu se naruci. Meni je uvijek njegova zadnja. Zalim sto nismo blize .

jelena.O
30.03.2013., 09:49
neveri je buljević jedna daleko ko i tebi lunahor,

lunahor
30.03.2013., 20:03
Pa kud onda u rijeku ?? Ja sam skuzila da je iz rijeke ;)

jelena.O
31.03.2013., 03:52
sad valjda zna od kud je ( mada joj u potpisu piše zadar) ponovo sam čitala piše kantrida, ak je tak onda ni crikva nije daleko

nevenera
31.03.2013., 09:43
iz zadra sam, u rijeku nas je uputila pedijatrica jer se za srebrnjak čekalo mjesecima a ovdje smo došli na red odmah. napravljen je alergotest i nije alergičan na prašinu. nadam se da će sad te testove ponovit da se vidi što je, i je li nešto, jer su svi bili negativni kad smo bili prošli put.

jelena.O
31.03.2013., 11:26
inače i u crikvenici se može raditi testovi, a prime te u roku par dana. A nemate tak nekaj u vašoj bližoj blizini?

jelena.O
31.03.2013., 11:28
inače i u crikvenici se može raditi testovi, a prime te u roku par dana

http://www.thalasso-ck.hr/home.asp?language=hr&akcija=gohome&id=0 ak imaš kakvih pitanja pitaj na forum , odgovora osobno taj velehvaljeni doktor

lunahor
31.03.2013., 21:40
U zadru imate onog hvaljenog dr mardetka, svi iz ri i crikve su isli k njemu :lol marđetko.

lunahor
31.03.2013., 21:41
Mi se u crikvi isto testirali a moslim da cemo ove g ponavljat .

lunahor
31.03.2013., 21:42
Neve ni mi "nismo "na nista alergicni .

ježić
01.04.2013., 04:35
Pozdrav svima! Evo i mene na ovoj temi. Sve mi je to novo tako da moram početi polako pratiti temu.
Evo, da se barem predstavimo.
M. ima 9 mjeseci, osim jedne upale ždrijela i povremeno začepljenog nosića, zdrava beba.
Prije tjedan dana počeo kašljucati i dobio temperaturu. Nakon tri dana bili kod pedice, rekla upala krajnika, dobili atb augmentin. Dva dana kasnije stanje se znatno pogoršava, pedica rekla bronhitis. Prekidamo augmentin i dobivamo sumamed. Odmah je dobio i injekciju dexametazona i jednu dozu ventolina na babyhaler. Ventolin dobivamo i doma, ali u obliku sirupa tri puta dnevno jer nemamo babyhaler.
Njemu se situacija popravila iako mu još mogu čuti sviranje, nosić se i dalje čepi i povremeno ga zatjera na onaj teški produktivni kašalj. Sutra imamo kontrolu.
Evo imam i pitanje, dva. Kolika je vjerojatnost da je ovo bila jednokratna epizoda? Nekako mi se čini da nitko nema bronhitis samo jednom. Trebamo li što sad posebno preventivno raditi ili izbjegavati? I u svjetlu toga, ako je ventolin nešto s čime bi se mogli češće služiti, mislite li da bi bilo dobro sad investirati u babyhaler?
Ovo ispijanje sumameda i ventolina je bilo tragično i za mene i njega. Osim toga, mislim da će dijete doživotno mrziti usisavače i šprice zbog stalnog zaljevanja fiziološkom i čišćenja, pa sam ga eventualno htjela poštedjeti bar jedne traume, ako je moguće.
Toliko za sad.

jelena.O
01.04.2013., 07:31
sad kolko to je jednokratno neznam, jer kod nas to dolazi u paketima od par komada godišnje.

kad ideš na kontrolu reci da ti da Ventolin u haleru ( ako treba), jer kažu da on sjeda baš tam gdi treba, i nek ti napiše doznaku za babyhaler ( imaš tu temu, da bi trebala ga dobiti besplatno http://forum.roda.hr/archive/index.php/t-13060.html, istina mi smo većinom svi platili, ali ti se nedaj ( možda radi toga jer nam nitko nije ništa rekal)).

Trebalo bi što više čistiti nos,jel u njemu je početak svega, a na usisavač će se naviči, bolje tak nego da ide svako malo po bolnicama na oštopavanje.

Pitaj kolko bi ti pomogo inhalator ( ono na struju), možda i to dobiješ gratis.

ježić
01.04.2013., 12:39
jelena, pretpostavljam da misliš na ovu temu (http://forum.roda.hr/threads/13078-SVI-RODITELJI-KOJI-TREBAJU-ZA-DIJETE-BABYHALER-VAŽNO!!!). Pročitala sam to, ali koliko sam ja shvatila doznaka se može napraviti na temelju nalaza specijalista? Ili sam ja u krivom? Mi imamo samo našu pedijatricu.
Gledala sam popis pomagala HZZO-a, http://www.hzzo-net.hr/03_04_01.php
ne znam pod što bi uopće išao babyhaler? Aspirator? Inhalator? Ja se slabo kužim u to. Ako netko zna možda kakav je generički naziv pomagala ili naziv prema proizvođaću?

Čistimo nos stalno. Nije čak problem toliko usisavač i ariana, koliko je problem ovo špricanje fiziološkom. To mu je grozno.
Inače, danas opet jako svira. Kao da u mlincu za orahe konstantno meljem ljuske. Grozno. I danas ima skroz promukli glasić. Bojim se da se opet ne zakomplicira.

lunahor
01.04.2013., 12:44
Jezic sumnjam da je jednokratno nazalost, nisam jos cula da netko takav astmatski opstruktivnoi bronhitis je imao samo jednom. Naruci ga na obradu na srebrnjak. Akutni bronhitis se ne mora ponoviti - to je onaj kad ne treba ventolin vec atb. A ovaj drugi s opstrukcijama astmatski je uglavnom do alergija .

ježić
01.04.2013., 13:15
Hmm, sad ne kužim baš. On je dobio i antibiotik i ventolin. Nije ništa posebno spominjala kakav. Samo je rekla bronhitis.

ina33
01.04.2013., 13:43
Evo imam i pitanje, dva. Kolika je vjerojatnost da je ovo bila jednokratna epizoda? Nekako mi se čini da nitko nema bronhitis samo jednom. Trebamo li što sad posebno preventivno raditi ili izbjegavati? I u svjetlu toga, ako je ventolin nešto s čime bi se mogli češće služiti, mislite li da bi bilo dobro sad investirati u babyhaler?

Babyhaler i ventolin sprej su super, a teško je vjerojatno da je ovo bila jednokratna epizoda.

Što i kako dalje - vidjet ćeš, teško je tako gledati u srebrenu kuglu. Koliko je dijete staro, pohađa li kolektiv?

Moju je, nakon ogromne pauze, opet večeras zgrabila čelična ruka astme, baš onaj suhi plućoodjekujući kašalj cjelonoćni kašalj, dugo joj je trajala epizoda produktivnog kašlja visokog koji ju je puštao na miru noću, izgleda da se spustilo na dolje, bili na hitnoj, dobila medrol i ventolin, držite palčeve da prodjeluje fantastično, kao što je i prošli put.

lunahor
01.04.2013., 14:09
Mi smo na seretidu do ljeta tak da vjerujem da ce bit ok do tada.

lunahor
01.04.2013., 14:11
Kakav medrol dobivate ? U inekciji ? Na cemu ti je ona inace?

Jezic cim je dobila ventolin znaci ima astmatski tj opstruktivni bronhitis.

jelena.O
01.04.2013., 14:22
ježić,
po ovome bi trebal pisat pedijatar na nagovor specijaliste, i sad imaš četiri mogućnosti
kupiti, pa da ti refundiraju,
kupiti bez refundacije
čekati specijalistu
poslati pp katjenki i pitat jel je njen ošo.

inače moja klinka je dobila prvi bronhitis s nepunih 10.5mjeseci i dobila antibiotik,ventolin ( kapi), i bisolvon, nakon skoro 10 mjeseci počela je dobijati ventolin i flixotide u spreju.

medroli su većinom u inekcijama, napikali su mi klinca s time kad je bio bebač više puta.

jaffa
01.04.2013., 16:33
Moja opet hropce i nos joj curi. Skoro svaka 2tj je na ventolinu :(

lunahor
01.04.2013., 19:39
JAffa nesto vam nije u redu s terapijom. Sto imate u stalnu terapiju i jel dajes prek baby halera redovno i kad je zdrav?

ina33
01.04.2013., 19:46
Kakav medrol dobivate ? U inekciji ? Na cemu ti je ona inace?

U tableti (samo jednom je dobila injekciju u životu, kad je imala bronhoopstrukciju s otežanim disanjem i kad je bilo stani-pani doslovno iz ovih stopa smo trčali u bolnicu u dobi od cca 2,5 godine), inače je bila na profilaksi seretide 2x1 potisak (od zadnje medrol tbl epizode u 2012, prije je bila na flixu 2x1 + singulair), bio je plan na flix 2x1 potisak + singulair vratiti se krajem travnja jer joj je, dosad, bilo izvrsno, ali sad se, ako dobro shvaćam, taj plan mijenja i profilaksa će bit 2x2 seretidea, ako ova epizoda sad prođe po planu.

Ježić, ako dobro shvaćam tj. ako sam dobro zapamtila, kriterij za mijenjanje trajne terapije (ove zaštitne terapije - ovo flixotide, seretide, ovi lijekovi na "de" ili na "air" (singulair)), bio bi preko tri ventolinske epizode u 3 mjeseca, cure, ispravite me ako sam fulala.

ježić
01.04.2013., 20:40
Hvala svima na odgovorima. Za sad neću trčat nikud. Uostalom, vidjet ću najprije što će reći sutra na kontroli.

Ovih dana sam pročitala toliko informacija, priča, tema o bronhitisima, astmama, alergijama... i moram priznati da me stegne pri srcu kad vidim kroz što sve ti mali miševi moraju prolaziti. Ali se i divim roditeljima koji se bore s tim. Ja još nemam tu snagu. Još sam valjda u fazi nijekanja, da nije valjda tako strašno. Morat ću se brzo otrijeznit.

jaffa
01.04.2013., 22:21
Flixotide trajno 2*2 i aerius. Alergije drzimo cini mi se pod kontrolom. Problem je sto joj brat donese svasta iz vrtica i svaki put kad nos krene curit jace a ne prozirno ona krene kasljat i zavrsi na ventolinu. :(

jaffa
01.04.2013., 22:27
Flixotide je svaki dan, aerius sad kroz koji tjedan.
Bila je ranije na melarthu ali nije pomagao pa je ukinut.

ina33
02.04.2013., 05:25
Ali se i divim roditeljima koji se bore s tim. Ja još nemam tu snagu. Još sam valjda u fazi nijekanja, da nije valjda tako strašno. Morat ću se brzo otrijeznit.

Sve ti je to normalno, ježić, ko što znaš iz prethodnih bitaka, kad stane faza divljenja, i postane ti najnormalnije, pa dolaziš ovdje po savjete stila "kuharica". Drži se! Sve je to za ljude (i za djecu), što ne znači da nije gula kad je dobro, ali navikneš se brzo na sve - na dobro još brže :).

jelena.O
02.04.2013., 07:16
jaffa mala je na flixaću 2x2?

ježić
02.04.2013., 09:42
Sve ti je to normalno, ježić, ko što znaš iz prethodnih bitaka, kad stane faza divljenja, i postane ti najnormalnije, pa dolaziš ovdje po savjete stila "kuharica". Drži se! Sve je to za ljude (i za djecu), što ne znači da nije gula kad je dobro, ali navikneš se brzo na sve - na dobro još brže :).
:kiss:

jaffa
02.04.2013., 12:11
I ona i brat joj (samo on nema aerius a ona da). Al cini mi se da su neku virozu pokupili sad. Evo i on smrce i nos mu jako curi i sav je bezvoljan...

jelena.O
02.04.2013., 14:52
izvadi jedno vrijeme njega iz vrtića,moj je sad već 5 tjedan doma,
klinci bili prošli tjedan na praznicima doma, sad idu u školu ( njih ipak ne mogu izbaviti od škole na duže vrijeme)

jaffa
02.04.2013., 15:10
Ma i morat cu opet. Sad je bio dva dana jer mu je bio rockas pa da kao proslave. Danas je doma naravno, obzirom na kasalj neide ni na trening.
Jedva cekam da zatopli :mantra:

jelena.O
02.04.2013., 16:35
a kad zatopli i počnu krovi, jedva ćeš čekati da dođe 6. mjesec i tako u krug ( pričam iz mojeg iskustva).

A ročkas ko ročkas može se uz dobru volju proslaviti i 2 mjeseca kasnije.

jaffa
02.04.2013., 17:54
Tako obicno biva...
Ove je godine stvarno rijetko u vrtiic isao, obicno kad sam morala stogod obavljat (npr fizioterapeut sa malenom) izuzev rockasa. Al svaki put donese nesto :(
Nema druge nego kombinirat vjezbe dok je mm doma, nekako to uskladit.
Jel smijem malenoj davat sta za imunitet obzirom da nema jos godinu?

nevenera
02.04.2013., 19:46
nama je malo bolje pa je smanjen ventolin. kontrola u četvrtak. doktorica je rekla da pitam pulmologa da mi napiše da se odgodi vrtić damjanu. nemam pojma. ja bih samo da mu je bolje. da kad mi navečer zakašlje nemam PTSP da će do jutra bi svega. :cry:
predložili mi homeopata prije nekog vremena pa ćemo i to probati. a za imunitet sam naručila vip omnibiotic, ima mjesec dana da je na atb i ventolinu (ventolin s prekidima) pa da pomogne malo.

ježić
03.04.2013., 11:41
Situacija s kontrole jučer slijedeća. U dijagnozi mu stoji akutni bronhitis. Dobio je još 0,7 ml deksametazona i jedan potisak ventolina na haler. Rekla je danas još dva puta ventolin, eventualno još i sutra. Ako ne zakašlje do petka, onda ju samo trebamo nazvati telefonom, a ako i dalje bude kašljao onda moramo opet na kontrolu.

Pitala sam za dobivanje babyhalera na doznake. Prvo mi je tvrdila da nije na popisu pomagala, pa onda da ona ne može pisati doznake za njega, a na kraju je rekla da ga imaju pravo dobiti djeca koji imaju težu dijagnozu, tipa astma, i kojima haler treba za svakodnevnu upotrebu. Sad ga znaj onda.

jaffa
03.04.2013., 11:45
Bili smo kod ped jer je zakurila i pocela kasljat. Naravno da je na ventolinu...
U petak je kontrola bas cu pitat kako ide sa halerom na doznake. Mi smo ga kupili a oboje imaju astmu.

buba klara
03.04.2013., 12:21
I mi smo ga kupili, a takodjer ga mora koristiti na dnevnoj bazi (dobili trajni lijek). Nitko nam uopće nije spominjao doznake na Srebrnjaku, samo su nam rekli u koju sobu ga idemo platiti.

jelena.O
03.04.2013., 14:08
i kolko jedošal na srebrnjaku,manje od famoznih 220 kuna kolko je u apoteki?

ježić a kak si je doktorica zamislila davanje halera za takve male, da svako malo idete tam, mislim mi znamo uzimati ventolin do 4 puta ( sad je flixotide aktualan 2x na dan) kaj bi to trebalo značiti stalnio visiti tam.

buba klara
03.04.2013., 14:11
160kn

jaffa
03.04.2013., 14:14
Mi smo u ljekarni platili oko 180kn. Sad moram peek nabavit za sina.

jelena.O
03.04.2013., 15:23
ja sam kupila pred skoro 6 godina bilo je 220 kuna, peak je bio dosta povoljan u Flaem, Braće Cvijića 23, tam gdi su oni crveni neboderi na Selskoj, onaj najniži ćini mi se bijeli. Rade do 15 sati..

mi smo ga kupili kad smo bili na terapijama u crikvi

jaffa
03.04.2013., 15:29
Hvala :) Kakve su uopce okvirne cijene peeakova? Ostalo mi je u uhu oko 170 a sad na netu gledam da su puno vise :/

jelena.O
03.04.2013., 15:33
u apotekamasu oko 170 kn, ali mislim da su na trešnjavci oko 120 kn, kolko su na srebrnjaku?

jaffa
03.04.2013., 15:34
E super, bas cu skoknut do selske cim prode ovo sa malenom.

ježić
03.04.2013., 15:46
ježić a kak si je doktorica zamislila davanje halera za takve male, da svako malo idete tam, mislim mi znamo uzimati ventolin do 4 puta ( sad je flixotide aktualan 2x na dan) kaj bi to trebalo značiti stalnio visiti tam.
Vrlo jednostavno si je zamislila. Dam mu sirup

jelena.O
03.04.2013., 16:28
E super, bas cu skoknut do selske cim prode ovo sa malenom.nazovi prije i pitajkolko je cijena

ina33
03.04.2013., 20:10
Cure, zašto vam koristi taj peak flow? Je li mislite da je korisno išta imati doma osim baby halera? Je li vi kužite kad krene opstrukcija i kako - ja kod moje uglavnom na disanje ne čujem hropce i piskanja, a glavni problemi su kašljevi (noćni), jednom je imala baš opstrukciju koja je i meni bila vidljiva i poprilično dramatična, s 2,5 godine i tad se jasno kužilo, skužila je i baka, jer je dijete bilo klonulo, općeg lošeg stanja, jako plitko disala i tad smo doslovno iz ovih stopa jurili u bolnicu. Od tada se uglavnom borimo s onim što ja percipiram kao kašalj.

jelena.O
03.04.2013., 20:27
to ti je slično onom spirometru kaj se radi u bolnicama, ali za kućnu upotrebu, ako e to kontrolira s vremenom brojeći udisaje dobiješ sliku kad bi trebalo ubaciti ventolin

ellica
03.04.2013., 21:33
Mi smo jedan peak flow dobili na Srebrnjaku u astma školi.Drugi smo kupili,prije nego smo ovaj dobili,ako je netko iz Zgb-a a da mu treba neka mi se javi na p.p.ionako mi stoji bezveze.
Jelena kako misliš brojiš udisaje?Pa kaj nije da puhneš(mi imamo onaj papirić na kojemu po visini određuješ koliko treba puhnuti).
Meni je klinac na sybicortu(11g.),inače nas Turkalj vodi na Srebrnjaku.Već od prošlog tjedna suho kašlje ,bila sam kod ped.veli ona da nije opstrukcija,ali kašalj nikako da prođe...Jel inhalirate inače asmatičare u kućnoj radinosti s nečim a da nije čista fiziološka.Mi smo duže vremena bili u relativno dobroj fazi i sad opet.....

ellica
03.04.2013., 21:37
Jel koristite šta od biljnih sirupa?

jaffa
03.04.2013., 22:09
Mi imamo zabranu koristit ista osim flixa, aerisa i ventolina i pulmicorta (to dvoje po potrebi). Peek mislim nabaviti zbog ovoga sto je Jelena rekla.
Iz Zg smo :) al mi neda otvorit novi pp preko moba :/
Sto se tice opstrukcije kod moje krene sa curenjem nosica i hroptanjem i naravno kasljem. Ako je opstrukcija jako vidljiva (cuje se piskanje i vidim da tesko dise) sama joj dam ventolin. Ako nisam sigurna (ko danas jer jako kaslje,i hropce al nisam cula piskanje tad, kasnije se culo) onda odem pedici da ju poslusa i odredi.

jaffa
03.04.2013., 22:14
I kod sina je slicno samo puno rjede. Terapija ga dobro drzi.

ina33
04.04.2013., 02:27
I nama su na Srebrenjaku isto rekli - nikakve sirupe, ništa za smirivanje kašlja, ništa za iskašljavanje - samo njeni astma lijekovi i ventolin, po potrebi.

Ja dosad kod moje nisam čula hroptaje i piskanja, ali dr-ovi na slušalice čuju.

jelena.O
04.04.2013., 07:34
Jelena kako misliš brojiš udisaje?ma to sam rekla slikovito, u većini čujem kak dete diše pa onda ili prislonim stetoskop ili uho da to bolje čujem. A onda ak mislim da je jako problematično ubacim peak i provjerim.

Doma ih inhaliram pretežno s samom fiziološkom, ponekad stavim kapi bisolvona.

jaffa
04.04.2013., 08:18
Iskreno mislila sam si i nabavit stetoskop al neznam koliko bi ja znala to koristit pa se vise oslanjam na pedicu.

jelena.O
04.04.2013., 08:53
mi imamo stetoskop koji smo dobili za medicinsku opremu za klince, oni se više igraju s time, ali za ručno nekaj pogledati je ok.

ina33
04.04.2013., 11:32
mi imamo stetoskop koji smo dobili za medicinsku opremu za klince, oni se više igraju s time, ali za ručno nekaj pogledati je ok.

Joj, mislim da i ja imam jedan iz muellera, ako ga nisam već zafliknula jer se razbio, a bilo mi je bed da ga ona koristi jer jako pojačava zvuk, a njoj je bilo fora jako lupat, pa to slušat.

ellica
04.04.2013., 11:42
E i nama su na Srebrnjaku rekli ništa od sirupa i sl.i dojdemo na redovnu kontrolu prehlađeni,nema opstrukcije,iskašljava samo i dr. na kaže uzmite prospan.Ostala sam u šoku.Zato vas i pitam.
Jelena jel tvoji puhnu peak flow onako kako treba?Ja imam osjećaj da moj to dobro ne napuše(njemu ni spirometrija nikad nije zato dobra).

ellica
04.04.2013., 11:44
Ja sam isto već razmišljala da nabavim stetoskop za doma.Ipak ću danas do pedice da ga opet posluša.

ina33
04.04.2013., 11:46
Koja dr.? Opće prakse? Ne bih dala. U stvari... mislim da od prospana nema neke štete, ali niti koristi. Mi smo nedavno dali Fluimucan za iskašljavanje (reko dr opće), i sad jel' od toga ili je to bio razvoj prirodni, ali nakon toga smo, nakon 10-tak dana visokog isključivo dnevnogkašljanja, završili na Srebrenjaku zbog kontinuiranog noćnog. Što je najgore, mislim da je lijepo produktivno kašljala, na Fluimucanu piše oprez s bronhialnom astmom. Mislim da nema šanse da joj više to dam.

jelena.O
04.04.2013., 11:53
sad ja dala malome isto fluimukan po preporuci pedijatrice, a onda sam se kontaktirala s Buljevićem i on mi reko da izbacim fluimukan. a povećam flixotide.

ellica
04.04.2013., 13:04
Ne dr.opće prakse mi smo ionako jhoš kod ped.al prospan nam je preporučila naša dr.sa Srebrnjaka:roll:

ellica
04.04.2013., 13:05
Fluimikan ionako ne smijemo zbog dijabetesa.

lunahor
04.04.2013., 16:51
Ja cujem rukama. Naucio me zoki u crikvi da stavim ruke na leda na pluca u kaslju i tocno cujem jel hropti . Cim ide nocni kasalj ide i ventolin.

ina33
04.04.2013., 18:37
Ja cujem rukama. Naucio me zoki u crikvi da stavim ruke na leda na pluca u kaslju i tocno cujem jel hropti . Cim ide nocni kasalj ide i ventolin.

Hvala na ovome, a ja uglavnom isto idem s ovim "čim je noćni kašaj, onaj suhi, duboki, ide ventolin"... jedino što se nama sad već 2x zaredalo da ventolin i ne pomaže, nego moramo na medrol.

lunahor
04.04.2013., 20:37
Trazi seretide. Nama je seretide jedini ucinkovit kad nas ovako ko sada satre. Imamo seretide 50 2x2, dakle flikotida i manje od f125 i malo onog drugog sto pomalo djeluje ko ventolin stalno.

ina33
05.04.2013., 07:47
Trazi seretide. Nama je seretide jedini ucinkovit kad nas ovako ko sada satre. Imamo seretide 50 2x2, dakle flikotida i manje od f125 i malo onog drugog sto pomalo djeluje ko ventolin stalno.

Na seretideu 50 je od prošle epizode krajem 2012, 2x1, i bila je odlično dosad (vrtić pohađala u kontinuitetu u vrijeme zimskih infekata 4 mjeseca, to mi je bilo nevjerojatno odlično!), sad joj je diglo na seretide 50 2x2.

ina33
05.04.2013., 07:53
Kopka me to jesmo li to ovaj put sami fluimukanom izazvali.... ali, izbacujem ga u potpunosti, pa ćemo vidjet.

jaffa
05.04.2013., 13:44
I naravno da sam zaboravila pitat za babyhaler na doznaku... :(

jaffa
05.04.2013., 15:48
Pitanjce, citam sada o astma skoli i mislim da cu otici gore sa sinom. Koliko to dana traje (Klaiceva/Srebrnjak) i koliko se cca ranije treba prijavit?

I veliko hvala Ellici :)

ellica
05.04.2013., 16:29
Nema na čemu.
Traje 2 dana na Srebrnjaku u popodnevnim satima(mislim nekih 2 sata,doduše to je bilo prije par godina),nazoveš i predbilježiš se.Tad se nije dugo čekalo.

jelena.O
05.04.2013., 18:01
i u klaićevoj je dva dana od 16h-dokraja, e sad u klaićevoj idu sami roditelji ako je dete izvan školskog programa, a tvoje je. Mislim može i on ići i poslušat nekaj, 3-dan je kod fizijatrice u jutarnjim terminima.

astma škole idu prvi i drugi tjedanu mjesecu (čini mi se utorak i srijedu) , u principu se naručuje za idući mjesec.

jaffa
05.04.2013., 19:04
E super, bas bi otisla vidjet i poslusat :)

jaffa
06.04.2013., 09:19
Evo posto se prvi put susrecem sa peak metrom imam pitanjce.
Na stranici od astma centra pise da mu je ocekivani pef 284, zuta zona 227 i crvena zona 142. On je jucer napuhao 190 a danas 200. I sta sad? Prehladen je, kisa je isto pala pa je za ocekivat da je vrijednost manja. Cini mi se da dobro i pravilno puse.

ellica
06.04.2013., 10:52
Ja imam nekakv kao kolut(papir)iz astma škole,koji nam po visini kaže koliko treba?Ovo mi se čine velike vrijednosti....A i nama je dr.rekla da je najbolje vidjeti koliko napuše kad je zdrav,pa onda raditi usporedbe.Jer moj ti nikad nije puhao koliko treba,pa čak ni sad kad ima 11.Mi smo jedno vrijeme zapisivali vrijednosti....

ellica
06.04.2013., 10:54
Baš sad gledam po ovom gdje si računala,moj nemre toliko napuhati nema šanse:mrgreen:koliko ti je visok malecki,pogledam ti ja na ovaj moj sa srebrnjaka

jaffa
06.04.2013., 11:21
120cm i 5 god :)

jelena.O
06.04.2013., 11:32
moja je sad 7 godina i 3mjeseca puše 250 max 280. Ima 28 kila i 129 cm.

ellica
06.04.2013., 12:05
MENI ZA 120 CM KAŽE OVAKO:
ZELENA ZONA 80-100%-162-203
ŽUTA ZONA 60-80%-122-162
CRVENA ZONA<60%-<122
Tak da mislim da ti je 180-200 koliko je napuhao super

ellica
06.04.2013., 12:06
to kaj smo mi dobili je baš za djecu:yes:

jaffa
06.04.2013., 12:13
Eeee super hvala :D

jaffa
06.04.2013., 12:14
Tablicu sa takvim vrijednostima nema na netu jelda? :(

ellica
06.04.2013., 12:36
Nisam vidjela,al pitat ću na Srebrnjaku 29.ili ako idete prije pitaj, ovo je u biti od gsk tablica.

jaffa
06.04.2013., 12:45
Nema frke, zasada imam koliko treba :) Hvala :)

tua
08.04.2013., 16:21
Pridoslica trazi savjet iskusnih :)
Stariji je u pitanju, cijelu noc je pistao i svirao, odradio dan u vrticu i kad smo izasli van panicno vikao da ne moze udahnut, doma se jos gusio u kaslju. Pedica je nakon ventolinskog testa dala fliksotide, ventolin, aerius sirup u slucaju potrebe (njega nismo koristili) i uputnicu za obradu, dg.bronhijalna astma.
S obzirom da smo se 2 dana poslije i ja i kcer razboljele, mislim si sad da nije to bilo virusno i da nema potrebe za obradom. Ili bolje da ju obavimo sad kad sam ga vec narucila?
Inace on nije nesto bolestan, al je ove zime 2 bio promukao i u par navrata ga je mucio kasalj za koji sam ja mislila da je od suhog zraka.
Pedica je bila bas crna u prognozama, sve mi nesto objasnjavala o koristenju pumpice, uzimanju pauze itd pa me isprepadala.
Ima netko nesto pametno za reci mi?
Jel to-to, kronicna dg.? :(

vitika
08.04.2013., 16:50
Pridoslica trazi savjet iskusnih :)
Stariji je u pitanju, cijelu noc je pistao i svirao, odradio dan u vrticu i kad smo izasli van panicno vikao da ne moze udahnut, doma se jos gusio u kaslju. Pedica je nakon ventolinskog testa dala fliksotide, ventolin, aerius sirup u slucaju potrebe (njega nismo koristili) i uputnicu za obradu, dg.bronhijalna astma.
S obzirom da smo se 2 dana poslije i ja i kcer razboljele, mislim si sad da nije to bilo virusno i da nema potrebe za obradom. Ili bolje da ju obavimo sad kad sam ga vec narucila?
Inace on nije nesto bolestan, al je ove zime 2 bio promukao i u par navrata ga je mucio kasalj za koji sam ja mislila da je od suhog zraka.
Pedica je bila bas crna u prognozama, sve mi nesto objasnjavala o koristenju pumpice, uzimanju pauze itd pa me isprepadala.
Ima netko nesto pametno za reci mi?
Jel to-to, kronicna dg.? :(

ja bi na vasem mjestu svakako napravila obradu. rekcija moze biti na pelud, a moze biti i na virus. tek nakon obrade moze se eventualno postaviti dijagnoza iako se nekoj djeci to ne moze ni onda. dobro je proci obradu i znati sto tocno treba poduzimati ako dode opet do napada gusenja - koji ljekovi, na koji nacin i u kojoj dozi. ili ako je potrebno provoditi konstantnu profilaksu u slucaju da mu smeta odredena vrsta peludi.
inace astma je kronicna bolest, ali cesto se povuce u nekim periodima zivota. treba ju samo drzati pod kontrolom.

lunahor
08.04.2013., 20:27
Ne to ne valja. Morate dva tj puhat 2 x na dan i pisat kad je zdrav , i tek onda cete znat svoje vrijednosti i svoju zonu. Moje 150 cm i 33 kg max 300 pusu. A po tablicama su ohoho uvijek u crvenoj il zutoj zoni. Sami morate naci najbolji rezultat pa onda znate ispod , 80% je zuta, itd..

lunahor
08.04.2013., 20:37
Ima na netu i tablica i kao semafora gdje ukucas najbolju vrijednost i on ti racuna u kojoj si zoni. Uguglaj peak flow

lunahor
08.04.2013., 20:39
http://www.perinatology.com/calculators/peakc.htm

jaffa
08.04.2013., 22:35
Odlicno hvala!!

Sad mu vodim ko mali dnevnik.

lunahor
09.04.2013., 18:42
http://www.lung.org/lung-disease/asthma/living-with-asthma/take-control-of-your-asthma/peakflow2.gif
Tu imas dnevnik

jaffa
09.04.2013., 20:02
E ovaj je bolji nego moj :)

lunahor
09.04.2013., 20:55
A evo ovaj mi je najbolji jer ti racuna zone , sam upises najbolji rezultat. Pocela ja i svojim mjerit , dobro ste me sjetile :)
Z. 150/33 -310 najvise
L.140/26 kg- 280.
Aj upisite koliko vasi pusu. Kg i visinu.

lunahor
09.04.2013., 20:56
Jos da sam ga i zaljepila :lol
http://carefirst.staywellsolutionsonline.com/InteractiveTools/Calculators/41,AsthmaZoneCalc

lunahor
09.04.2013., 21:06
Tua ne igraj se pedica ti je super reklA! Ventolinski test mu je pozitivan , rijetki pedijatri tako dobro obrade dijete! Odmah se naruci na obradu. Sve pumpice sto je dobio mora uzimat iskljucivo preko babYhaler a ne direkt iz pumpice! Na sto god da je bila takva reakcija ista je bila ozbiljna i zahtjeva obradu jer ce se ponovit gotovo sigurno bilo na virus bilo na alergen.

jaffa
09.04.2013., 22:20
5 god, 120cm i 22kg zasad max 200.

tua
10.04.2013., 12:57
Tua ne igraj se pedica ti je super reklA! Ventolinski test mu je pozitivan , rijetki pedijatri tako dobro obrade dijete! Odmah se naruci na obradu. Sve pumpice sto je dobio mora uzimat iskljucivo preko babYhaler a ne direkt iz pumpice! Na sto god da je bila takva reakcija ista je bila ozbiljna i zahtjeva obradu jer ce se ponovit gotovo sigurno bilo na virus bilo na alergen.

hvala, lunahor, nemoj tako ostro sa mnom, imamo termin za mjesec dana (srebrnjak, dr.kirin).
samo sam htjela cuti iskustva iskusnih.
babyhaler sam kupila, makar su kasnije rekli da sam mogla i volumatic jer je kao veliki.
jel taj dan samo pregled ili odmah vade krv, rade testove? da bude nataste?

jaffa
10.04.2013., 13:11
U principu taj dan obave testiranja. Moj nije morao biti nataste,samo nije smio uzimat nista od antihistamika barem tjedan prije.

lunahor
10.04.2013., 15:16
Ma nisam ostra :) pisem s moba pa nemam smajlica !
Kirinka ti je ok :)
Mi smo s njom zadovoljni.

lunahor
10.04.2013., 15:18
Nedaj se nagovorit na volumatic, tak su mene. Mi s 11 ga imamo a i ja koristim isto aerochamber s maskom! Ili babyhaler u usta. Al imam i aerochamber bez maske i ne znam ga koristi, s njim nikad nisi ziher jel dobro il ne ko i s pumpicom, najbolja je maska. Postoji i za odrasle aeroch s maskom.

ellica
10.04.2013., 21:25
Moj isto ima 11 i koristi babyhaler u usta bez maskice,iako zna i na pumpicu,ali ovo mi je nekako sigurnije.

fingertips
14.04.2013., 21:43
Znam da je ovo tema za dječicu,al svejedno ću pitati da ne tražim temu!
Nisam kronični asmatičar, do 16.sam patila od opakih alergijskih osipa u tolikoj mjeri da u vremenu od 3. do 10.mjeseca, nisam mogla izaći iz kuće da se ne ospem iste sekunde, no to je s pubertetom prestalo, no prebacilo se na asmatske napadaje, koji nisu toliko česti, no kad se dese imam osjećaj ko da mi je slon sjeo na pluća. Danas sam imala blagi napadaj, nisam htjela posezati za ventolinom jer neznam kakav utjecaj ima na dojenje, pa sam se na brzinu inhalirala po domaće (para od kamilice,nevena i kadulje) skulirala sam se nekako. No zanima me, koliko ventolin ima utjecaj na dojenje, ima li tko iskustva?
Hvala curke :)

mrkvica05
15.04.2013., 08:33
Ja ne znam kako utječe, a jesi li probala nazvati bolnicu Srebrenjak ili im poslati mail s upitom? Možda bi to bilo najbolje.

Chiara76
15.04.2013., 09:44
Evo da se i ja prijavim na ovoj temi. Moja L. je jučer dobila treći bronhitis u proteklih 5 mjeseci. Dobila je jučer ujutro u bolnici potisak Ventolina i Flixotide, inhalaciju Atrovent i inekciju S. Medrol, naveče samo inhalaciju i jutros na kontroli sve. Doduše, danas malo lakše diše, ali se jako umora i počne kašljati čim se zaigra. Sva tri puta je imala povišene leukocite i dobila antibiotik. Inače je alergičar i povezali smo ovaj bronhitis sa boravcima vani (konačno smo dočekali sunce), ali me zbunjuju ti leukociti, tj bakterija. Ne znam da li ima potrebe da joj ograničavam igru vani ako možda bronhitis nije uzrokovan alergenima. Ili je to normalno da se na bronhitis nakalemi i neka bakterija. Kako je kod vaših klinaca?

jaffa
15.04.2013., 11:01
Mala je opet na ventolinu. Morat cemo ranije na kontrolni pregled. :(

ellica
15.04.2013., 12:11
Chiara to je najbolje da piatš doktoricu.Kod nas to bično završi ventolinom.
Evo i tin je na ventolinu,meni ni nakon ovoliko godina nije ništa jasno.Kašalj vuče već duže(neka 3 tjedna)3 puta bili kod ped.bilo je o.k.disanje,nije bilo za ventolin i sad ga je zadnjih par dana u par navrata počeo gušiti kašalj tj.nekoliko puta u danu bi se zakašljao toliko da se primao za vrat i suze bi mu krenule na oči....
I danas ujutro sam ga spremila i opet kod ped.-e danas nije dobro saturacija 96%,škripi ventolin 3puta po 2 potiska.
Na terapiji je symbicortom,peak flow je jutros napuhao 350??????Kako može biti dobar rezultat,a saturacija loša?
Ima netko taj aparatić kaj ide na prst doma?Jedva čekam kontrolu 29.na Srebrnajku.Ovaj put imamo i ponovno testiranje.Luuuuuuuuda sam.Imam osjećaj da su sve bolesti ovoga svijeta kod nas dijabetes,astma,gerb,alergije i sad čekaom nalaze za celijakiju nikako da ih dobijemo grrrrrrrrrr

jelena.O
16.04.2013., 17:05
i moj na ventolinu

ellica a kaj od celijakije čekate?

ellica
17.04.2013., 13:48
Antitijela.To nas je poslala dr.koja nas vodi za dijabetes u Vinogradskoj.Da sam znala da se toliko čeka otišla bi privatno.

lunahor
18.04.2013., 20:09
http://www.cybermed.hr/forum/specijalizacije_medicina/klinicka_farmakologija_s_toksikologijom/dojenje_i_alergija
Kazu da moze dojenje i ventolin.

A ja moje skinula sa seretida, mislim da cu vrTit kad vas citam. Bili smo za vikend u slavoniji i l se sva osula po licu oko usta i nos.

lunahor
18.04.2013., 20:10
Moze bakterija i astma. Nama svaka viroza i bakterija zvrse ventolinom.

lunahor
18.04.2013., 20:12
Chiara jel ide u vrtic? Vjerojatno skupi prehladu a kako su pluca najslabija karika odmah dobi astmatski napad .

ellica
19.04.2013., 11:53
I nas Slavonija u ovom peridou ubija,zato preskačemo proljeće u Slavoniji....

Chiara76
19.04.2013., 14:02
Chiara jel ide u vrtic? Vjerojatno skupi prehladu a kako su pluca najslabija karika odmah dobi astmatski napad .

Ne ide u vrtić, ali ima bracu školarca koji joj možda donese boleštine. I on je počeo sa kašljucanjem kad i ona, ali je očito njegov imunitet jači pa je prošlo bez intervencija.

Tashunica
21.04.2013., 07:46
evo i moj nakon dužeg perioda za njega (mjesec i nešto) opet kašlje,
doslovno se guši. mislim da neće dočekati noć bez ventolina.

a ima i nešto novo, u zadnja dva mjeseca stalno ima nekakav osip oko usta,
nekad više, nekad manje, ali je stalno prisutan.
jel' to može biti nekakava alergija?
on je s 3 godine išao na alergo obradu i rekli su da nema nikakvu alergiju,
sada ima 6,5.

jelena.O
21.04.2013., 07:48
alergije se često mjenjaju nažalost na loše, sad ovisno o osipu dal je nekaj novo počeo jesti ili nešto puno česće nego prije.

jaffa
21.04.2013., 09:09
Moj na prvom alergotestu nije osim povisenog ige imao nista. Tek sa 4.5 god su se pocele ispoljavat alergije. On ima i atopijski derm, i sada mu najcesce bukne po licu. Trenutno je vec neko vrijeme kuc kuc ok po tom pitanju.

jelena.O
21.04.2013., 14:41
a moji baš pravi alergičari do rođenja ristevi u nebesima, pa ti pogodi kaj bi

NanoiBeba
21.04.2013., 14:49
Evo, moja od 9 godina, ima prvi put veliki osip po cijelom licu

jelena.O
21.04.2013., 16:17
ona je na brezu, kaj ne ? moja klinka je pred godinu dana točno 10.4. ( jako lijepi dan) najednamput preobrazila ko u neko čudovište malte ne izgledala je ko da ima Dawn samo s isduženom facom,( imamo tu sliku), odma dali aerius i ventolin, tek nakon 2-3 sata oživila. baš je bila ružna.

cvijeta73
21.04.2013., 16:19
možda od sunca :-/

Tashunica
21.04.2013., 18:20
alergije se često mjenjaju nažalost na loše, sad ovisno o osipu dal je nekaj novo počeo jesti ili nešto puno česće nego prije.

ništa novo, sve u normali.

NanoiBeba
21.04.2013., 19:53
Da, na brezu. Dla sam joj danas Claritine, pa se malo smirilo.
i ona, svake godine drugačiji simptomi na koži.
taman smo otkrili dobru kremu za dermtitis tijekom cvatnje breze, i sada joj se javilo u tako jakom obliku na licu. Nisam se usudila mazati, ali izgleda da claritine pomaže. Kuc, kuc!

jaffa
21.04.2013., 21:49
Ma i kod nas je rano krenulo, prvo kad bi ja popilakravlje mlijeko a on dojio. Al su testovi ranije bili negativni, tek kasnije su reagirali. Osim ige ukupno.

Lucija Ellen
21.04.2013., 23:06
Bom svima na ovoj temi, i moja djevojcica je tu. Sad u trku ne mogu citat cijelu temu pa se nemojte ljutiti.
trebam naime info koliko ce nam trajati obrada na srebrnjaku, naruceni u 9:00 na testiranje komplet... Cisto da si organiziramo dan. Naravno, zanima me vasa procjena i iskustvo, hvala!

jelena.O
22.04.2013., 07:16
sad ak ste naručeni u 9 bilo bi dobro doći malo ranije cca pol sata, ne očekuj da će proć za manje od sat-dva. ( samo prikanje je 30 minuta).

jaffa tebi je lako, ne pij mlijeko ni mliječne proizvode i bit će bolje.

tua
22.04.2013., 11:59
Bom svima na ovoj temi, i moja djevojcica je tu. Sad u trku ne mogu citat cijelu temu pa se nemojte ljutiti.
trebam naime info koliko ce nam trajati obrada na srebrnjaku, naruceni u 9:00 na testiranje komplet... Cisto da si organiziramo dan. Naravno, zanima me vasa procjena i iskustvo, hvala!

kad ste naruceni? mi idemo 14og, pa ko prije, nek javi :)
inace, nama je sad ok na flixotideu, samo nam se javila stara boljka, moja pretpostavka je od sunca, ima urtikariju na obrazima i jednoj usnoj resici. sva sreca pa pedica dala aerius nek se nade u slucaju potrebe. makar, evo, nakon 2 dana jos ne prolazi.

oka
22.04.2013., 12:38
Ah ne znam, baš sam jadna, moja nema potvrđenu alergiju radili smo ukupni i specifični (prošle god), prick test(prije2god) i ništa nije pokazalo , a evo nočas se začepila cijela, cijelu noć ju je tijelo svrbjelo (isto kao prošle godine).
Doktor Marn mi je rekao da je to valjda vazomotorni rinitis i nikakvo liječenje, a na moj upit ako moram prema procijeni dam Auerius ili sl,
a prošle godine joj nije bilo dobro nakon dužeg uzimanja aueriusa, sad se opet bojim davati.
Ah.

jaffa
22.04.2013., 15:45
Jelena to je bilo sa malenim tada. Prosla mu je alergija na km i javila se na grinje. Al eto ad je kuc kuc u mirovanju sad a astma je ok otkako je na terapiji.

A malenoj je krenulo sa alergijom na km i jaja, ona sad vec slab i gotovo je ni nemai. Al je alergicna i na grinje i pelude trava. Sad joj je ipak vracen i melarth u terapiju od danas. I ima par ekcema pod vratom.

jaffa
22.04.2013., 15:48
Malo mi je pravopis veseli, pisem sa moba al nadam se da se skuzilo sto sam htjela rec :)

jelena.O
23.04.2013., 07:08
mojoj klinki je krenulo s alergijom na mlijeko , orašasto, jaja .....i slično, a prešlo na alergiju na sve biljke, klincu je krenulo s alergijom na skoro svu hranu+grinje+ breza+ljeska+ ambrozija, od valjda prvog dana života.

jaffa
23.04.2013., 07:18
:(

Peterlin
23.04.2013., 12:05
Jelena to je bilo sa malenim tada. Prosla mu je alergija na km i javila se na grinje. Al eto ad je kuc kuc u mirovanju sad a astma je ok otkako je na terapiji.

A malenoj je krenulo sa alergijom na km i jaja, ona sad vec slab i gotovo je ni nemai. Al je alergicna i na grinje i pelude trava. Sad joj je ipak vracen i melarth u terapiju od danas. I ima par ekcema pod vratom.

Jesi li dobila upute za kontrolu okoliša na Srebrnjaku?

Evo što kaže njihov letak - nadam se da će biti korisno i drugima:

KONTROLA OKOLIŠA
Astma je kronična upalna bolest dišnih puteva koji su izrazito osjetljivi na podražaje iz okoline.

Podražaje iz okoline uzrokuju tzv. "pokretači astme"". Oni su mnogobrojni i raznovrsni:
- kućna prašina, grinje - mogu se ukloniti na temp. iznad 60oC, treba ukloniti tepihe, tapisone, pokućstvo od tekstila, čupave igračke... prašinu brisati vlažnom krpom koja se može prati na visokoj temperaturi
- najjači alergen je dlaka mačke, psa, hrčka - ne držati kućne ljubimce u prostoriji gdje se spava, biti na oprezu pri posjetu ZOO-u i sličnim mjestima gdje ima životinja

- peludi: stabala, korova, trava - upoznajte se s kalendarom cvatnje, u vrijeme cvatnje izbjegavati boravak u prirodi, pri visokim koncentracijama peludi držati prozore zatvorene u stanu i/ili automobilu, zračiti stan navečer kad je koncentracija peludi najniža, svakodnevno prati kosu, pripaziti pri uzimanju meda

- plijesan - nastaje na vlažnim mjestima, zidovima, u kupaonici i sl; ta mjesta redovno čistiti i dezinficirati

- akutne infekcije dišnog sustava (izazvane virusima, bakterijama i sl.) - izbjetavati kontakt s bolesnicima, često prati ruke, zračiti prostorije, koristiti jednokratne maramice, uzimati lijekove

- tjelesni napor vrlo često može biti pokretač napada astme - vodite "astma dnevnik", mjerite vrijednost vršnog protoka zraka, pitajte liječnika koji lijek treba uzeti da bi se spriječio napad

- duhanski dim - izbjegavati kontakt

- različite kemikalije: sredstva za čišćenje, kozmetička sredstva, boje, lakovi...

- jake emocije: smijeh, plač, ljutnja

- hrana: orasi, jagode, agrumi, čokolada, brašno mlijeko - ukoliko se utvrdi alergija, u potpunosti iizbjegavati uzimanje tih namirnica

Pridržavanjem uputa mogu se smanjiti jačine napada, te smanjiti potreba za uzimanjem lijekova. U kombinaciji s propisanim lijekovima postiže se cilj liječenja astme: kontrola bolesti i normalan život

Dječja bolnica Srebrnjak - Referentni centar zaakliničku alergologiju djece http://www.bolnica-srebrnjak.hr/

oka
23.04.2013., 12:14
Jednostavno moram napisati, ti Peterlin zaslužuješ da ti se da najviše likeova na ovom forumu!

ina33
23.04.2013., 13:10
Jednostavno moram napisati, ti Peterlin zaslužuješ da ti se da najviše likeova na ovom forumu!

X. Često ovo promislim, off topic :).

jaffa
23.04.2013., 13:16
Moji su trenutno na Rebru i dobili smo naputak kako urediti stan protiv grinja. Malenom sam sad pocela vodit pef dnevnik.

I hvala ti ovo kopiram i printam!!! Svaka cast!

lunahor
25.04.2013., 07:45
Moja z. Opet pocela kasljat , a na seretidu smo :(

jelena.O
25.04.2013., 08:39
Moji su trenutno na Rebru i dobili smo naputak kako urediti stan protiv grinja. Malenom sam sad pocela vodit pef dnevnik.!nešto posebno ili samo izbacivanje tepiha, zavjesa i slično?

ina33
25.04.2013., 08:59
Moja je zasad OK... kažu da jako puno biljka sada cvate, sve je buknulo. Pratim je.... Zasad mi se čini da je više tip astme koja je trigerirana infektima, kod nje se i benigni (ono, bez temp, žuta slina) znaju zakomplicirati. Sve skupa, nije dosad tako bilo loše, kuc-kuc. Od 9.-toga je imala 2 epizode ventolina i medrola (jer vent. nije djelovao) u ovoj "školskoj godini" - zasad.

jaffa
25.04.2013., 09:38
Izbacit tepihe, stavit antialergijsku posteljinu (tu pazit da kad se protrese jastuk na suncu da nista ne izlazi iz njega jer inace nije dobra antialergijska navlaka), izbacit tapiciran namjestaj (stomice i sl), plisance, brisat prasinu sa mokrom krpicom, izbacit plisance i cesto luftat. Ovo zadnje je trenutno problem zbog malene jer sad sve cvjeta pa to radim navecer dok nije ona u toj sobi.

jaffa
25.04.2013., 09:39
Uglavnom klasicni savijeti :(
i zavjese maknut naravno.

ellica
25.04.2013., 14:46
Posteljinu prati na 60,u sezoni peludi skidati svu robu naravno svaki dan,plus kosu prati(nama to nije problem dečkić je).
Cure jel vi koristite omekšivače?To isto nebi trebalo....Mog ubi ovo vrijeme ,jedva čekam ponedjeljak i kontrolu.
On odbrojava jer se testiramo ponovno,a dr.je rekla da ako nije alergičan na pseću dlaku(nije bio)da može pesek u stan??????
I koža mu je koma,iako mu je neurodermitis dugo mirovao,ne znam više s čime mazati....
Jedino pozitivno je da su antitijela došla i nema celijakije:-D,bar nešto:mrgreen:

jaffa
25.04.2013., 15:33
Super za nalaze :)

Lucija Ellen
25.04.2013., 16:10
kad ste naruceni? mi idemo 14og, pa ko prije, nek javi :)
inace, nama je sad ok na flixotideu, samo nam se javila stara boljka, moja pretpostavka je od sunca, ima urtikariju na obrazima i jednoj usnoj resici. sva sreca pa pedica dala aerius nek se nade u slucaju potrebe. makar, evo, nakon 2 dana jos ne prolazi.

evo, sve gotovo unutar 2.5 sata.
Mada rezultati su takvi da i dalje ne znamo nista.

lunahor
25.04.2013., 17:23
Pazi sa psom, nije problem dlaka vec grinje koje se na psa hvataju osim : psi bez poddlake ;maltezeri ( mi imamo ), pudle, bichoni.
Z. Na ventolinu :( trazila sam aerius dokicu pa cu probat davat.

iklasi
25.04.2013., 19:41
Cure imam jedno pitanje, curica mi je stara 11 mjeseci, ima atopijski dermatitis. Alergo testovi su pokazali da je alergična na soju, naknadno sam primjetila da je smeta prehrana gdje ima glutena jer joj se stanje sa kožom pogorša pa smo prešli na bezglutensku prehranu i koža je sada super, test je napravljen ali je negativan. Koje pretrage mi još preporučujete. Unaprijed hvala.

iklasi
25.04.2013., 19:42
Zaboravi sam napisati da su imunoglobulini (IgA, IgM, IgG) svi niski.

iklasi
25.04.2013., 19:46
Zaboravila sam napisati da su imunoglobulini (IgA, IgM, IgG) niski.

ellica
25.04.2013., 20:22
Da,na grinje smo alergični...mopsa pikiramo:mrgreen:,pričat ću sa dok.u ponedeljak.Ma i ja se nekak bojim dase stanje ne pogorša zbog psa.Nisam pametna uopće više,ove nam godine sve nešto naopačke po pitanju astme:-(

jelena.O
26.04.2013., 08:16
Zaboravila sam napisati da su imunoglobulini (IgA, IgM, IgG) niski.normalno da su vam niskijer praktički niste glutein ni jeli, pitanje samo dal su ispod prepuručenih vrijednosti, onda je uzrok tome kaj sam navela.

trebala bi napraviti rist i rast na glutein, pšenicu, ječam, raž, zob, a možda i Hla na rebru ( nama je on pozitivan), što znači da ima predispozicije za celijakiju. Moj je na bezgluteinskoj od rođenja, alergičan na glutein.

iklasi
26.04.2013., 12:27
Jelena, davala sam joj keks koji ima gluten i pšenični gris, IgA 0,1 (0,4 do1,7);IgM 0,3 (0,4 do 1);IgG 2,7 (3,5 do 11,8), a gdje se rade rist i rast

iklasi
26.04.2013., 12:31
Vadili su joj krv u Klaičevoj

jelena.O
26.04.2013., 13:01
očito je toga premalo pojela da bi se pokazalo i mojem klincu su takvi rezultati, napominjem on ništa osim malo ječma nije jeo ( to se testirao oralno), a ni ja nisam jela takve stvari dok je dojio, znači do pred mjesec dana.

rastevi se vade u klaićevoj ili svetom duhu ili negdje drugdje.

moj klinac najmlađi je jako na grinje alergičan, pa životinje ne dolaze u obzir, a i ne bi u stanu ih držala.

jelena.O
26.04.2013., 13:03
lunahor imaš li iskustva s komisijama za Crikvu, mislim možda klince ove godine poslati, mali bi mi imao pravo pratnje, pa bi možda i svi skupa bili. dal papire daje specijalista ili doktor, idemo za 10 dana kod alergologa.

ellica
26.04.2013., 14:07
Nama ih je dala dr.sa Srebrnjaka,a pedijatar potvrdi,ali mi smo na kraju odustali......

lunahor
26.04.2013., 15:14
Opca praksa te salje na komisiju i nosis sve papire onda na komisiju. Kod nAs svi s astmom dobiju 2 il 3 tj ak imas preporuku a imas. Ali mi i dalje idemo ambulantno jer one nece ostat same iako bi mogle , znam da djeca na bolnickom imaju terapije ujutro i posle rucka do spavanju su slobodni, na spavanje ga vracas. I subotom jos imaju inhalacije za razliku od amb.

lunahor
26.04.2013., 20:03
Jel netko pije aerius sirup ? Kad bi on trebao prodjelovat i koliko dugo se pije ?

jaffa
26.04.2013., 20:49
Cini mi se da je kroz par sati. Malac ga pije povremeno a malena ovisno o simptomima, reko je dr da moze i mjesecima ako treba.

jelena.O
27.04.2013., 06:21
Jel netko pije aerius sirup ? Kad bi on trebao prodjelovat i koliko dugo se pije ?moji piju, ali recimo klinac je na njemu višeod mjesec dana ali je ipak prije 10 dana dobio obstruktivni, mala mi je isto malo zaštopana, počelai ona pred cca 10 dana, malo kašljuca, za sad to rješavamo malo ćešćim čišćenjem, umivanjima i svako malo joj kažem da zeme vodu. oboje su na flixotidu.

lunahor
27.04.2013., 17:15
Kad idete u crikvu jelena? Mi smo u drugoj pol 6.

jelena.O
27.04.2013., 18:52
to je za sad samo ideja nisam ziher dal ćemo ići i kad

jelena.O
29.04.2013., 08:12
lunahor koja je dijagnoza kod klinki?

LIMA
29.04.2013., 21:33
Molim ako ima koga! Curici već par dana pomalo curi nos, imamo problem laringitisa skoro kod svakog curenja nosa. Evo do danas je bilo sve ok, vratili smo se iz šetnje i počela je kašljuckati i češkati se. Dala sam joj flonidan koji joj najčešće smiri simptome ali evo sada joj već pomalo hropti dok diše. Smijem li joj nakon flonidana dati još i Ventolin, ide li to skupa???

Dalm@
29.04.2013., 22:49
Ako je Ventolin propisan, možeš ga dati. Bez obzira na Flonidan, različito djeluju.
Flonidan je za rinitis, svrbež, osip..., Ventolin za plućnu opstrukciju (škripa, suhi kašalj...).

Nažalost, ovih dana svašta ide skupa...

buba klara
30.04.2013., 13:59
moja trenutno nije bolesna ali je na trajnoj terapiji (flixotide + melarth)
smije li se cijepiti dok to uzima?
redovno cjepivo sa 3 god.

NanoiBeba
30.04.2013., 14:00
nemoj ju cijepiti. Barem ja ne bih, a vjerojatno će ti to reći i pedijatar

ina33
30.04.2013., 14:03
Nisam baš pratila, ali zašto se ne bi smila cijepiti na trajnoj terapiji? To bi značilo da se svi moraju cijepiti preko ljeta (barem ovi kojima se trajna terapija tada ukida?) ili nakon polaska u školu, kad dobrom broju njih bude lakše i imaju veće pauze od astma profilakse? Moja se normalno cijepila na svemu tome... meni je, u stvari, ta trajna terapija ko pranje zuba, doduše, mislim da je svakom prijavim stila ima astmu i uzima to i to kao trajnu profilaksu.

buba klara
30.04.2013., 14:04
hvala na savjetu! budem nazvala pedicu, vjerojatno cemo onda prolongirati 1-2 mjeseca (kraj lipnja) jer su nam na Srebrnjaku dali uputu da preko ljeta pauzira sa trajnom terapijom pa bi tad eventualno mogli cijepiti...

ina33
30.04.2013., 14:47
Čekni s dr-ovima jer ne kužim zašto bi trebalo pauzirati od cijepljenja ako je dijete na profilaksi, a ne bolesno. Mislim, neki to uzimaju stalno, cijelu godinu, onda nikad ne bi bili cijepljeni. Ako se dobro sjećam, moja se normalno cijepila unatoč flixotidu/singulairu/seretideu i ventolinu (na čemu god bila) i čak mislim da mi je ped rekla da se zbog toga ne odgađa. Mislim, da je tome tako onda niti jedan astmatičar ne bi mogao ikad bit cijepljen protiv gripe (jer cijepljenje ide od studenog nadalje, kad većina jest na flixotidima i ostaloj profilaksi), a svima se to kao savjetuje. Mi smo se normalno cijepili protiv gripe (mislim da nam je ovo 3. godina) u sutednome, a profilaksa započinje u rujnu...

Kad je odlazila na operaciju još smo pojačavali ventolin, da slučajno u narkozi ne bi bilo cirkusa s disanjem - po uputi anesteziologa.

Tako da, osim ako nije nešto specifično, ne kužim zašto bi se moralo sva redovna cjepiva astmaša sabijat u ljeto (ako su te sreće da su preko ljeta profilaksa-free).

ina33
30.04.2013., 14:49
Pls napiši što ti je reklo, čisto da znam ako sam dosad fulavala... i da drugi znaju.

lunahor
30.04.2013., 14:50
Astma jelena kod obje.

NanoiBeba
30.04.2013., 14:52
ja nisam cijepila - tako sam odgađala cjepivo i na kraju kada smo ju konačno došli cijepiti, više ju cijepiti nije niti trebalo.

No, najbolje je pitati liječnika, ja sam laik s djetetom koje ima astmu - samo kaj se kod moje astma javila oko 4 godine, tako da smo glavninu cjepiva već bili obavili

jelena.O
30.04.2013., 15:02
sad ak je neko na ventolinu, ne vjerujem da bi doktor cjepio, ko i iza antibiotika najmanje 2 tjedna.

jaffa
30.04.2013., 15:34
Moja je na melarthu i flixotideu pa se ide cijepiti u cetvrtak. Njoj je za more najavljeno smanjenje terapije al ne ukidanje pa se po tome nebi ni mogla cijepit.
Malcu je bilo odgodeno zbog sasvim neceg drugog (atipicnih konvulzija) skoro 2god i cim je eeg bio ok cijepio se bez obzira sto i dalje uzima antiepileptik.

ina33
30.04.2013., 15:52
sad ak je neko na ventolinu, ne vjerujem da bi doktor cjepio, ko i iza antibiotika najmanje 2 tjedna.

Ako se dobro sjećam (nisam sto posto sigurna), mislim da je prošle godine za ventolin (tj... to astmatično kašljuckanje) moja ped (ex pulmologica) bila rekla da to nije razlog za odustanak od cijepljenja protiv gripe. Nije tad bila u infektu, nego joj se to njeno kašljuckanje bilo javljalo često (nakon toga je, ako se dobro sjećam, onda uslijedilo jačanje profilakse - možda bio uveden singulair, ne sjećam se točno).

buba klara
06.05.2013., 10:31
svakako ću konzultirati pedicu oko cijepljenja
medjutim, sad opet odgađamo jer po ne znam koji put ovu godinu opet plitko i otežano diše, na ventolinu je opet par dana...
jel vi mislite da nam je pogođena ova tzv. trajna terapija (1xflixotide dnevno + melarth navečer), a ona svaku dva-tri tjedna završi na ventolinu? meni je to nekako puno previše...
i jel se se bojite korištenja ventolinske terapije? kolegica me isprepadala da je opasan za srce... a moja ga koristi svakih 15-20 dana po par dana (uz spomenutu terapiju)
čini mi se da nam ta terapija trajna baš i ne djeluje ili mora proći neko dulje vrijeme?

jelena.O
06.05.2013., 10:40
kak to da nisu stavili flixotide 2x dnevno koju dozu imate onu od 50 ili 125.

ventolin je težak za srce, moj je mali s nepunih 87 mjeseci bio konstantno na njemu više od 3 tjedna, stalno mu nekaj bilo i trčali po bolnicama i svukud dok u klaićevoj nisu prepisali flixotide, od onda se smanjila potreba za ventolinom, ali ipak imamo dosta epizada s njime. U 6. mjesecu idemo kod kardiologa zbog zatvaranja rupice i burazove primarne bolesti, pa bum baš pitala.

buba klara
06.05.2013., 10:44
krivo sam napisala, sori
flixotide nam je 2X dnevno + melarth
i uza sve to, opet svaku malo ventolin :-(

NanoiBeba
06.05.2013., 10:50
buba klara - daj me podsjeti koliko ti je dijete staro? Mislim da je malo.

moja je astmu dobila tek s 4 odien, a količinu trajne terapije smo postepeno smanjivali kako raste. No ova godina je stvarno teška svim alergičarima a bome i onima koji do sada nisu

buba klara
06.05.2013., 10:56
ima 3,5 god
po njihovim testiranjima za sada nema alergije ali tko zna...
makar ne vidim poveznicu sa trenutnim razdobljem (svaku 15-20 dana na ventolinu je kod nje bilo i po zimi i u jesen i sada)
jel vam se čini to malo previše? ne znam, stalno mi se mota po glavi da joj ta trajna terapija ne djeluje jer je ovakav tempo imala i bez nje

NanoiBeba
06.05.2013., 11:15
mislim da ne djeluje- ak tako često treba ventolin.
probaj otići kod drugog dokrtora (specijaliste)

mi smo za prvu trajnu terapiju dobili singulair i od njega nije bilo koristi. Kada smo prešli na flixotide, sve se sredilo. s time da se mi malo "igramo" s količinom lijeka, odnosno smanjujemo i povećavamo dozu po potrebi. no moja je veća - 9 godina

buba klara
06.05.2013., 11:18
ni sama nisam pametna... to nam je prepisala dr. sa Srebrnjaka ovu zimu i naručila nas na kontrolu u rujnu (imamo već termin), s time da je rekla da prekol ljeta pauzira
ne bih htjela ništa mijenjat na svoju ruku a opet grize me to što je toliko na tom ventolinu a pod terapijom je :-(

NanoiBeba
06.05.2013., 11:48
naruči se lijepo na Rebro ili Klaićevu.

Moje laičko mišljenje je da terapija nije dobra ako tako često treba ventolin. I to sve reci doktoru, možeš pisati kako daješ lijekove i koliko, tako da sve znaš reći na pregledu.

Mi nismo imali dobrih iskustava sa Srebrnjakom - to znači da sam se zajedno s dejtetom osjećala kao netko na traci. Onako, svima prepisuju isto, bez nekog individualnog pristupa. Otišli smo dva puta kod dr R. - on nam je stvarno posvetio puno vremena, mogli smo sve pitati - i otada, na kontrolu nismo išli. Sada već samo znamo što treba, dijete ima dijagnozu, doktorica opće prakse nam da lijekove i za sada je sve pod kontrolom i nadam se da će tako i ostati

buba klara
06.05.2013., 12:13
A jel netko od vaših koristio ovako često ventolin? Jesu imali kakvih nuspojava/posljedica?

jaffa
06.05.2013., 14:43
A jel netko od vaših koristio ovako često ventolin? Jesu imali kakvih nuspojava/posljedica?

Moja, svaka dva do tri tjedna. Prima 2*2 flixotide od 50, aerius po potrebi i vracen joj je melarth prije tjedan ipo, sad cemo vidjet kako ce biti. Luda sam vec.

ina33
06.05.2013., 15:06
ima 3,5 god
po njihovim testiranjima za sada nema alergije ali tko zna...
makar ne vidim poveznicu sa trenutnim razdobljem (svaku 15-20 dana na ventolinu je kod nje bilo i po zimi i u jesen i sada)
jel vam se čini to malo previše? ne znam, stalno mi se mota po glavi da joj ta trajna terapija ne djeluje jer je ovakav tempo imala i bez nje

Mislim da bi ovo i službeno bila definicija da nešto nije OK - ili prečesto potežete za ventolinom, ili terapija ne djeluje.

lunahor
06.05.2013., 16:07
Pitanje je jel dajes lijek pravilno preko babyhalera ? Jel pravilno i duboko dise ?
Ventolina se ne bojim , nema nuspojava ako Se pravilno daje, kad je potreba treba ga davat kak treba npr sad govorim za moju : kad kaslje trebam davat do Nestanka kaslja 4x 2 potiska, a ak bi davala npr2x 1 potisak dala bi premalu dozu , kasalj bi mozda taj dan bio ok al za cas bi se vratilo itd. Kuzis?
Mozda ne dajes kako treba ? Ak dajes bez babyhalera lijek ne ide u pluca vec u usta.. Itd. Mozda je alergicna na grinje- to traje cijelu godinu. Il ide u vrtic pa kupi infekte.

lunahor
06.05.2013., 16:09
Mozda treba seretide. Moje kad uhvati onda je kao kod vas , onda dr da seretide pa se smiri.

lunahor
06.05.2013., 16:11
Nazovi telefonom dr i objasni kakvo je stanje pa ce ti mozda regilirat promijenit lijek.

ana-
06.05.2013., 20:26
Večer drage moje
imam jedno pitanjce naime imamo upis u vrtić
pa me zanima kako ide to u vrtićima sa davanjem terapije asmatičarima?!?!

jelena.O
07.05.2013., 07:04
misliš hitne terapije, ako nešto krene po zlu ( mislim prvenstveno na ventolin), jer osnovne terapije se ne bi smjele davati ( mislim na profilaxe i slično).

mene je zdrastvena tražila da donesem haler u vrtić i ventolin ( to nosim na dnevnoj bazi, jer imam samo jedan komad a dvoje dece, a ventolin se ne isplati imati nikak duplo, nisu mu davali). Moj mali ima obavezno čišćenje nosa prije spavanja s sterimarom( sam puše), eventualno ga namažu ak je baš jako suh ( aliuto je rijetko), ima posebnu prehranu, inače je na polovićnom boravku u vrtiću.

buba klara
07.05.2013., 10:07
Pitanje je jel dajes lijek pravilno preko babyhalera ? Jel pravilno i duboko dise ?
Ventolina se ne bojim , nema nuspojava ako Se pravilno daje, kad je potreba treba ga davat kak treba npr sad govorim za moju : kad kaslje trebam davat do Nestanka kaslja 4x 2 potiska, a ak bi davala npr2x 1 potisak dala bi premalu dozu , kasalj bi mozda taj dan bio ok al za cas bi se vratilo itd. Kuzis?
Mozda ne dajes kako treba ? Ak dajes bez babyhalera lijek ne ide u pluca vec u usta.. Itd. Mozda je alergicna na grinje- to traje cijelu godinu. Il ide u vrtic pa kupi infekte.
ne znam, dajem joj flixotid onako kako su nam pookazali na Srebrnjaku: potisak i onda ona udahne 10 puta, što se vidi po onom malom "pipcu" koji se miče u haleru, jel to krivo? i tako dva puta dnevno + melarth navečer
ventolin nam je pripisan po potrebi, kad plitko diše i pišti, 3-4 puta dnevno po 1 potisak (nisam znala da treba/može dva potiska???)
u svakom slučaju idem do njene pedice ovih dana i radi cijepljenja i radi informativnog razgovora o nedjelovanju terapije

buba klara
07.05.2013., 10:22
e, da - i što su to seretidi? još neka terapija uz flixotid ili zamjena za njih?

NanoiBeba
07.05.2013., 10:26
to ne rješava pedijatrica, nego specijalist. Mislim na neodgovarajuću terapiju.

Zašto se toliko protiviš ponovnom odlasku alergologu/pulmologu7specijalistu?

buba klara
07.05.2013., 10:33
znam da to ne rješava pedica, samo ću je pitati za mišljenje
ko kaže da se protivim? bila bi sva sretna da je netko hoće ponovo istestirat, sad, odmah, trenutno al to baš i ne ide tako... ili nešto krivo radim? pliz, prosvjetlite me...
zlo mi je od same pomisli na ljeto, kad će bit bez terapije, ako joj je sad ovako...
narudžba za Srebrnjak nam je 4. rujna, baš i nemamo nekog izbora
Klaićeva nas isto neće primit prije jeseni (mm jučer pitao)
nadam se da će je u rujnu, kad opet bude gore, ponovo detaljno pregledat i testirat
ne znam kako vi? mijenjate pulmologe svaku pola godine ili? kako se naručujete? možda nas netko voza sa naručivanje, al kad smo zadnji put (u veljači) bili gore, dobili smo najraniji mogući termin tek u rujnu (dr. je rekla da je kontrola za pola godine i tad nas je zapisala)

NanoiBeba
07.05.2013., 11:04
ja sam vrlo brzo dobila termin na Rebru. I nije ju potrebno ponovno testirati. Njoj treba dati dobru i potrebnu terapiju, tako da ti ne strahuješ. Iskusni pulmolog će ti znati dati dobar savijet.

Velim ti, mi smo sa Srebrnjaka izašli isto sa neodgovarajućom terapijom (nakon 2 tjedna dnevne bolnice). Osobno sam tražila (i našla) doktora koji će mi mirno i detaljno objasniti bolest mog djeteta. O astmi nisam znala ništa - nama je olakotna okolnost ta da astmu skoro cijeli život ima MM, pa on zna puno, a ja sam učila usput.

E da, i doktorica na Srebrnjaku (dopali smo kod takve) mi stvarno baš ništa nije objašnjavala. Iako se tamo nije dogodilo ništa loše, meni ta bolnica nije "sjela" - već sam pisala o tome - imam osjećaj da s pacijentima rade kao s robom na traci

NanoiBeba
07.05.2013., 11:06
e sada, mislim da ako djetetu trebaš dati Ventolin, komotno s njim možeš otići u hitnu ambulantu

ina33
07.05.2013., 11:31
e sada, mislim da ako djetetu trebaš dati Ventolin, komotno s njim možeš otići u hitnu ambulantu

X. Jednostavno dođi gore na hitnu.

Pedijatar ti ne može dozirati terapiju dobro kao pulmolog - maksimalna doza ventolina je 4x2, ali neko ga treba poslušati (i ne čuju svi isto, pulmologu je istančanije uho, po meni), treba promisliti o profilaksi koja je možda preblaga (možda je dijete zrelo za seretide, koji je kombinacija ventolina i flixotidea, i jača je terapija) itd.

Mislim da ti je rješenje u odlasku specijalisti, s pedijatrom ništa nećeš riješiti, samo ćeš bezveze vrijeme gubiti. Odi na hitnu idući put kad dijete bude na ventolinu, ako je problem s naručivanjem.

buba klara
07.05.2013., 13:26
Mislim da ti je rješenje u odlasku specijalisti, s pedijatrom ništa nećeš riješiti, samo ćeš bezveze vrijeme gubiti. Odi na hitnu idući put kad dijete bude na ventolinu, ako je problem s naručivanjem.
pa idemo kod specijaliste, njoj nije ventolin pripisala pedica nego dr. Kirin na Srebrnjaku i pedica joj ga samo prepisuje
ali mislim da ću definitivno idući put s njom na hitnu gore jer je to izgleda jedini način da opet dodjem do specijaliste (da ne čekam 4. rujna)

buba klara
07.05.2013., 13:27
a u medjuvremeu ću trazit uputnicu za novi pregled i probat se naručit na Rebro, jel imate možda nekog za preporučit gore od dječjih pulmologa?

NanoiBeba
07.05.2013., 14:57
buba klara - ne bih htjela biti dosadna ali Ventolin se ne "pripisuje" - Ventolin se koristi za krizna stanja i svaki astmatičar ga treba imati uz sebe. Ostali lijekovi bi trebali biti dovoljni za normalan život, bez potrebe za Ventolinom.

tako sam ja shvatila priču oko astme. Ventolin svake godine tražim liječnicu da mi prepiše (ima kratak rok trajanja), ali ne sjećam se kada ga je mala zadnji put uzela.

ana-
07.05.2013., 17:20
jelena hvala na odgovoru ;)
mi smo se preselili na rebro kod dr. Frković-a i preporodili se napokon dobili objašnjenje na sve od početka kada su svi njihovi problemi počeli. Vodili se prije u Vinogradskoj
i nakon problema sa doktoricom oko doznaka za inhalatore di je morao i ministar Ostojić reagirati je jednostavno rekla da naše dečke više neće i odbija lječiti prešli na rebro i oduševljeni.

ina33
07.05.2013., 17:42
pa idemo kod specijaliste, njoj nije ventolin pripisala pedica nego dr. Kirin na Srebrnjaku i pedica joj ga samo prepisuje
ali mislim da ću definitivno idući put s njom na hitnu gore jer je to izgleda jedini način da opet dodjem do specijaliste (da ne čekam 4. rujna)

Buba Klara, htjedoh reći samo da specijalistica mora znati (i prije redovne kontrole) da terapija ne djeluje (a ne djeluje ako toliko često koristiš ventolin) i ranije od redovne kontrole - onda joj se moraš javiti na hitnu. Ona jedina može mijenjati dozu, a po ovome što pišeš - vrijeme je za promjenu doze - dakle, ona mora "uštimat konzole" a propos terapije - tj. moraš opet kod specijalistice, ne taj modus svaka 2 tjedna ventolin i profilaksa koja, ako je tako kako opisuješ, ne djeluje.

Tj... odlazak specijalistu nije one-timer stila "jednom godišnje", to je kontinuiranui dijalog (ako je potrebno, idealno bi bilo da svima pogode terapiju iz prve i na godišnjoj kontroli da se konstatira da je sve super, djeluje itd.).

Sve znam da se teško naručiti itd. - onda nađi bolnicu ili neki modus di ćeš brže do specijaliste. Sumnjam da će te na Srebrenjaku odbiti ako dođeš na hitnu - probaj tako ili probaj naći nekog pulmologa koji će ti biti dostupan na način češće od jednom godišnje, ako je potrebno.

:love2:

buba klara
08.05.2013., 10:20
Hvala svima na savjetima! Još smo relativno novi u cijeloj tematici, za sad samo slušam što su mi rekli na Srebrnjaku, ali očigledno nešto treba mijenjati i to odmah, prije nego nas uhvate ljetni praznici... Užasna mi je pomisao od gušenja i taj strah me proganja cijelog dana i noći kad je to uhvati, a paralelno strah da je "trujem"... makar ne radim ništa što mi nije rečeno od strane liječnika... Vjerojatno mi to sve skupa mora sjesti u glavi a prije da mi neko to podrobnije objasni od strane struke. Idem po uputnicu i kako sad svari stoje, na Rebro...
(btw, hitna Srebrnjak - odgovor prošlog puta: gospodjo, imate ventolin kod sebe? pa dajte ga djetetu svaku 6 sati, ne morate je dovodit tu...grrr!!!)