PDA

Pogledaj cijelu verziju : Mali crtači

LeeLoo
23.09.2008., 19:21
..dakle,karlo je unatrag tjedan dana počeo odjedanput da mahnito crta.i to ne bilo šta,već konkretne stvari.prije je samo znao nacrtati-prvo krug,pa kvadrat ( mama matematičar.. :mrgreen: )...ali unatrag tjedan dana crta.-trokut ( :shock: ),pa ronioca ali sve onako sa maskom,dihalicom,perajama...-pa kamione razne-od onog koji nosi plin pa do famoznog martina iz carsa.....-crta i mamu..he he s ooogromnim noktima ( neznam odakle mu to? :lol: )..pa tatu s brdo kose-mislim i onu po prsima.. :lol: :lol: 8) ....pa crta noneta kako nešto čačka po dimnjaku..-ali to nisu samo onako bezveze crteži nego me ponekad full iznenadi s nekim detaljem-on svaki crtež do u detalje crta,ponekad su ti detalji nerazumljivi ali uglavnom jesu.-kako je s vašim klincima,jeli to znači da će biti likovno nadaren?inače crta i morskog pasa onako sa zubima,pa i pilu za drva onako sa zubcima,pa kosilicu onu za vrt-ali sa svim detaljima,čak sa rezervoarom i onom trakom na dnu koja reže...-mislim: :lol: :shock: ....pa sad mu je he he fora roniocu nacrtat..jelte.."grudi"..... :oops: ..pa crta neznam " barba iveta"-i njemu "cice"...- :lol: ...-danas je recimo bio u fazi crtanja broja deset i to tako da prvo napiše nula pa jedan ali jedan mu se zalomi tu i tamo na krivu stranu okrenut,ali svejedno me impresionirao......-neznam,kako vaši crtači?
:love:

Elly
23.09.2008., 20:36
Joj, slatkis :heart:.
Tako i moja E. Prije joj je sve bilo ala cica Glisa (BTW, meni je tako jos uvijek :lol:), a sad crta zivotinje i ljude iz profila :shock:.

Valjda tak crtacki gen proradi kad-tad- :)

kloklo
23.09.2008., 20:58
Leeloo, fakat ga je krenulo :heart:

Leona nije nešto crtački navudrena i to joj spada nisko na listi omiljenih aktivnosti. Ona je prava žena - samo bi mljela i izmišljala priče koje ona meni priča za laku noć :lol: :heart:

Al sam se baš raznježila što svaki put kad crta mene, obavezno nacrta i Juru u trbuhu :heart:
Evo sretne obitelji ovdje: http://public.fotki.com/klo-klo/leona-crtei/p1010001.html
Dakle, prvo ja i Jura, pa Leona i tata koji prema oštrom zapažanju ima uvjerljivo najveću glavu u obitelji, a nacrtan je bez kose zato jer se šiša na par mm, pa se valjda to malo kose ne broji :mrgreen:

Nego, jel netko zna što psiholozi kažu na dijete koje svima crta ogroman pupak? Da je patološki vezana uz nas? :lol:

tanja_b
23.09.2008., 21:12
Bolje da zaobilazim ovaj topic :mrgreen:
Andrej ne crta. Točnije, do prije par mjeseci crtanje nije dolazilo u obzir ni pod razno. Sad crta, ali samo, jedino i isključivo planete kako se vrte oko Sunca (uz obavezan popis svih planeta sa strane, po rednim brojevima).
Bilo kakav pokušaj nagovaranja da nacrta nešto drugo završava riječima: Ali ja to ne znam! (ili: Ti mi nacrtaj!)
(svojedobno je bar htio povezivati one točkice po brojevima, sad više neće ni to)
Sad mi još preostaje nada u tete u vrtiću :mrgreen: (tj. da će možda postići nemoguće)

čokolada
23.09.2008., 21:12
bravo za karla! :heart:

kloklo, A. također nije neki umjetnik, ali evo jedne trudničke koju ju crtala s 3.5 godine
[img=http://img71.imageshack.us/img71/3796/dsc01206tg4.th.jpg] (http://img71.imageshack.us/my.php?image=dsc01206tg4.jpg)

čokolada
23.09.2008., 21:15
Eh, Tanja, nisu tete u vrtiću tako obrazovane da ga potaknu na crtanje 8)

kloklo
23.09.2008., 21:24
Čokolada :heart:

tanja_b
23.09.2008., 21:26
čokolada, pa ona je čak nacrtala crtež u za to predviđen prostor :shock:
Divim se :heart:

čokolada
23.09.2008., 21:36
Je, pa sigurno nije listala knjigicu i rekla - ej, vidi tu piše da nacrtam svoju obitelj :lol: . Lijepo sam je uputila da tu ima nacrtat mamu i tatu po mogućnosti tako da stanu oboje.

Inače nema strpljenja baš za dugo ili detaljno crtanje, sve ide u par poteza. Nikako da se navikne nasloniti dobro rub šakice na papir (napr. piše ili crta desnom i gotovo se uopće ne oslanja na papir), jel' brijem bezveze ili se drugi malci naslanjaju?

Imga
23.09.2008., 21:40
jel' brijem bezveze ili se drugi malci naslanjaju?

moj :nope:
drži olovku kao kist
(jesam li ja to grozno pogriješila što smo onako mali maljali vodenim bojama?!)

ali ja još nisam dočekala da nacrt mamu i tatu
smo sebe ponekad nacrta
mali egocentrik :roll: :heart:

Mima
23.09.2008., 22:00
Ja sam potpuno facinirana Leinim crtanjem, iako kad vidim kako crtaju druga djeca shvaćam da to nije nikakvo čudo. Meni je super kako se ona likovno izražava, leži na podu, priča priče i crta. Evo npr. auto:

http://public.fotki.com/MimaLea/crtezi/lea23092008007.html

Primijetite ovaj kružić u sredini - to je retrovizor, u kojem se vide trava i nebo :mrgreen: To je meni genijalno, kako ona nacrta sve što joj padne na pamet.

kloklo
23.09.2008., 22:05
Genijalna je provala s retrovizorom :heart:
Jako mi se sviđa auto, baš pršti veselje iz crteža :)

Nego, jel to vi doma gledate previše ratnih filmova s prizorima gusjenica od tenkova, da auto ima toliko kotača? :lol:

Mima
23.09.2008., 22:06
Ne :mrgreen: meni se čini da Lea crta dok ima mjesta. Tako kad piše slovo E napiše onoliko vodoravnih crtica koliko joj je okomita dugačka.

kloklo
23.09.2008., 22:13
Tako kad piše slovo E napiše onoliko vodoravnih crtica koliko joj je okomita dugačka.
To je i Leona radila kad je bila manja :lol:

čokolada
23.09.2008., 22:18
:heart: retrovizor je očiti dokaz kako je L. umjetnička duša s elementima inženjerstva

Anci
23.09.2008., 22:28
Ovo je Lana crtala prije par mjeseci.

http://public.fotki.com/anci123/crtei/p5090014.html

Sad bih isto trebala malo pregledati najnovije pa apdejtati.

Da vidite što crta hrvatsku zastavu, bila je totalno pod nacionalnim nabojem za vrijeme prvenstva :roll:

Neki dan je nacrtala mene, a ja omotana nečim zelenim i ne mogu pogoditi što je.
Ono- sling :lol:

Anci
23.09.2008., 22:29
A ovi Leini crteži Pere su mi odlični :)

tanja_b
23.09.2008., 22:58
Anci, super mi je Lanin crtež, tako nekako sam ja crtala u 1. osnovne :mrgreen:

(i onda se čudim što sam imala trojke iz likovnog... i još više, što mi dijete ništa ne crta i kaže da ne zna crtati :mrgreen: )

Mima
23.09.2008., 22:58
Ja SAD tako crtam :lol:

čokolada
23.09.2008., 23:04
:lol: priključujem se glišinim ženama.

tanja_b
23.09.2008., 23:06
Ja SAD tako crtam :lol:

Ja sad NE crtam :mrgreen: a da crtam, bilo bi tako nekako.
Ubilo me to crtanje na prvoj godini faksa - trebalo je crtati preparate životinja, a meni svi crteži liče jedan na drugi i svi kao da ih crta dijete u nižim razredima osnovne.
Zato, svaka čast malim crtačima i samo tako neka nastave :)

(mi smo privremeno odustali od likovnih aktivnosti... da ne izazovem još veći otpor prema crtanju)

Anci
23.09.2008., 23:21
:lol: priključujem se glišinim ženama.

:lol:
Ja isto ne znam ništa nacrtati.
Morat ću onu hrvatsku zastavu stavit, mi smo krepali od smojeha kad smo je vidjeli što crta.
Kaže još: Tata, što sam ja sretna što smo mi Hrvati :lol:

kloklo
24.09.2008., 00:12
Tanja_b i ja sam se na faksu sramotila crtežima s vježbi. To je bilo presmiješno za vidjet :lol:

AdioMare
24.09.2008., 00:17
Kaže još: Tata, što sam ja sretna što smo mi Hrvati :lol:

Tanja_b i ja sam se na faksu sramotila crtežima s vježbi. To je bilo presmiješno za vidjet
Ajd nam pokaži :mrgreen:

kloklo
24.09.2008., 00:22
Kaže još: Tata, što sam ja sretna što smo mi Hrvati

AdioMare, od dipome naovamo smo se toliko puta selili da je 90% fakultetskih papirušina sustavno bacano u smeće sa svakom novom selidbom jer mi se nije dalo nacukavati ih sa sobom :P

Baš mi je žao sad :lol:

AdioMare
24.09.2008., 00:39
Baš mi je žao sad :lol:
Pa niko da me nasmije večeras, a sve sam bisere jučer pročitala. :mrgreen:

Leeloo, ajd da vidimo barba Iveta s cicama. :mrgreen:

tanja_b
24.09.2008., 09:46
Tanja_b i ja sam se na faksu sramotila crtežima s vježbi. To je bilo presmiješno za vidjet :lol:

Još samo reci da su to bile vježbe iz zoologije :mrgreen:

MalaSirena
24.09.2008., 09:58
Klinci vam fenomenalno crtaju, ne znam jesu li mi ljepše trudničke slike ili ostale :heart: :heart:

Moj još uvijek doma ne crta, nije ništa nacrtao kod kuće zadnjih dva mjeseca, ali je zato u vrtiću crtao - povodom Olimpijskog dana - kako punoglavci igraju košarku, crtao je svoju jesensku košaricu i prekjučer na likovnoj radionici u našoj knjižnici obojio vodenim bojama listove koje sam mu ja nacrtala i sve oko njih pa je ispala baš jedna zgodna, šarena jesenska slika (obično bi počeo bojiti sa svijetlim bojama pa bi završio s crnom preko svega tak da je ovo bio priličan odmak).

Detalji - 0 bodova, vrhunac je bio kad je prije par mjeseci nacrtao semafor i tramvaj pred njim s puno putnika.

Strobery Shortcake
24.09.2008., 10:42
Malo me tješe necrtači koji su i malo stariji od nas, jer moja E. sigurno neće biti likovna umjetnica. Ona još isključivo crta linije (bolje reči šara), a zaokruži jedino kad ja to zatražim (zamolim). Bojice je u opće ne privlače, vodene i kist su nešto zanimljivije, ali ona nikad ne traži da crta. Pala sam sa stolice kad je vodenim bojicama obojila geometrijske figure koje sam ja crtala, bez greške, a bojanke su nam totalno promašena investicija. Mi nemamo porodičnih crteža jer gospođica ne crta likove. Ali glumica i pjevačica bi mogla biti odmah. I sportašica.
Bila sam se iskreno malo zabrinula, čak sam se pobojala da je problem u lošem vidu (imamo nekih problemčića), ali ipak mislim da je pomanjkanje interesa za taj način izražavanja.

Anci
25.09.2008., 22:18
He, uspjela sam snimiti crtež male domoljupke, evo ga: zastava (http://public.fotki.com/anci123/crtei/p9240045.html)

Onda Sunčev sustav (http://public.fotki.com/anci123/crtei/p9240050.html) :mrgreen:

I još par tipično ženskih (http://public.fotki.com/anci123/crtei/p9240056.html) :) (ima ih par pa klikni next)

Mima
25.09.2008., 22:29
ajme meni :shock:

Mi smo danas bili kod psihologa pa je napisala da je Lei napredna grafomotorika, a detalje da crta na nivou djeteta od pet godina. Što bi napisala za Lanu, zanima me :mrgreen:

Anci
25.09.2008., 22:37
Super za Leu :heart:
I hvala :)

tanja_b
25.09.2008., 22:47
Eh, Anci, sad si me potakla da uslikam jednu od Andrejevih omiljenih tema:

Sunčev sustav :mrgreen: (http://public.fotki.com/tanjab/pisanje/planeti.html)

Ali što me iznenadilo - večeras je, ničim izazvan, izjavio: "Ja bih slikao", uzeo pastele s police i krenuo crtati portrete članova svoje obitelji :shock: jest da su mu crteži na razini dvogodišnjaka, ali nema veze, bar je odnekud počeo!

Dakle, ovo sam ja (http://public.fotki.com/tanjab/pisanje/crtez.html) (ali od crteža mame važniji je potpis i datum u desnom kutu koji je zbrljan zbog manjka prostora)

čokolada
25.09.2008., 22:52
Lumen mali! :heart:

Mima
25.09.2008., 22:54
hitno uvesti smajlić koji pada u nesvjest

Anci
25.09.2008., 22:55
Ajme, Andrej :shock:
Merkur, Venera... :shock:

Eto vidiš, javljanje na ovu temu je urodilo plodom.
Ja znam na koje teme se ja više neću javljat :mrgreen:

Anci
25.09.2008., 22:57
E da, vidiš tanja, Lana uopće nije ni pitala ni gledala koliko planeta ima.
Ona gleda jel joj se sviđaju boje.

Ako ne, doda, recimo, ljubičaste, ta joj je najdraža :mrgreen:

tanja_b
25.09.2008., 23:02
E da, vidiš tanja, Lana uopće nije ni pitala ni gledala koliko planeta ima.
Ona gleda jel joj se sviđaju boje.

Ako ne, doda, recimo, ljubičaste, ta joj je najdraža :mrgreen:

Pa bar zna slagati boje, koliko vidim po crtežima :) I to jako lijepo.

Andrejeve "karte" (on ih tako zove) su sve crno-bijele. Jednom sam mu predložila da crta bojicama, ali nije bio zadovoljan, jer su se preslabo vidjele svijetle boje.
A kad uzme "slikati" onim bojama za prste (ali slika kistom), onda natandrči sve boje na jednu gomilu. Rezultat - otežao papir s jednom velikom mrljom neodređene smeđe-zeleno-plave boje. Tako je slikao s 2 godine, tako slika i sad. Nikakvog napretka na tom polju nema, ali očito su mu druge stvari važnije u životu, a nije imao od koga ni naslijediti talent za slikanje :mrgreen:

kloklo
25.09.2008., 23:12
Totalno se rastapam na dječje crteže, baš ih je super gledati :heart:

Tanja_b i ja sam se na faksu sramotila crtežima s vježbi. To je bilo presmiješno za vidjet...

Još samo reci da su to bile vježbe iz zoologije...
Aha, ali ni oni iz botanika raznih nisu ništa bolji :lol:

Anci
25.09.2008., 23:13
Ja bi i sad naslikala nešto tako kao Andrej.
Još uvijek ne znam od koga je Lana naslijedila dar.

Vodene i ona voli, a ja ne :mrgreen:
Odnosno ne volim onaj nered koji ostane poslije, a osim toga, J. pije onu vodu u koju umaču kist tako da vodene izbjegavam(o). :mrgreen:

tanja_b
25.09.2008., 23:17
Tanja_b i ja sam se na faksu sramotila crtežima s vježbi. To je bilo presmiješno za vidjet...

Još samo reci da su to bile vježbe iz zoologije...
Aha, ali ni oni iz botanika raznih nisu ništa bolji :lol:

Znači, još jedna kolegica na forumu :mrgreen:

Koji smjer?

MalaSirena
26.09.2008., 10:14
Andreju svaka čast :klap:

štrigica
26.09.2008., 10:25
u vrtiću su crtali sebe... B je nacrtao nešto što sliči na čovjeka sa svim prstima, bez očiju i usta ALI sa plavom irokezom za trećinu svoje visine :shock:

MalaSirena
26.09.2008., 10:37
Zaboravila pohvaliti svog sinka - jutros je prije vrtića, ničim izazvan (jučer su crtali u vrtiću kose crte, krugove, kvadrate, polukrugove, trokute i sl.) nacrtao kućicu!! S prozorima i vratima!!

lillifee
12.10.2008., 21:32
moja amelie je prosla 5 i uopce ne zna crtati. samo nesto nasara i onda kad je pitam sto je to, vise ni sama nezna :cry: .pred neki dan je prvi put sama nacrtala sunce, a da se da prepoznat da je to sunce. ja joj kupujem boje (drvene, flomastere, masne, krede....), bojanke i raznorazne stvarcice da je bar malo animiram.sjednem s njom, puna entuzijazma, i kazem da cemo zajedno crtat/bojat, ali njezino odusevljenje time traje max. 5 minuta.
savjeti, molim vas!

Honey
12.10.2008., 21:38
Mi smo kupili jednu zgodnu slikovnicu "Piko te uči crtati".
S njom se dobiju četiri raznobojne krede i ima stranice s crnom podlogom na kojoj su isprekidanim bijelim crtama nacrtani neki oblici (školjke, kantice na pijesku, zvijezde, lopte itd... jednostavno). Dijete bi trebalo tim kredama slijediti isprekidane linije i crtati te stvari. Fora je.
T. za sad zna nacrtati valovitu liniju :mrgreen:

Elly
28.02.2010., 22:10
Ne znam da li sam se vec pohvalila - od sutra, 01.03., u kalendaru je "na snazi" slika (http://i6.photobucket.com/albums/y208/EllyLang/2009/PA310083-1.jpg) koju je E nacrtala prvih dana skole.
Naime, svake godine jedan veliki shopping centar odabere udrugu (ove godine je to bila Aiutare senza confini) i za nju odabere crteze koji idu u kalendar. Kupnjom kalendara su se ove godine financirali skolski obroci djece u jednoj burmanskoj skoli.

U natjecaj su se ukljucile sve skole na podrucju prosirene opcine, a E je najmladja ciji je crtez odabran za kalendar, i jedina iz njene skole. Izabrano je ukupno 12 crteza, iako kalendar ima 24 crteza - na svakoj strani je, uz crtez 'naseg' djeteta, crtez od po jednog djeteta bas iz skole kojima donacija ide. Imali smo i dodjelu nagrada, i sve. :)

Zara1
28.02.2010., 22:34
:klap: Erin

evo nekih crteža moje H. sa cca 2 godine (neke je nacrtala i prije :mrgreen:)
http://public.fotki.com/zara1/crtei/

Zara1
28.02.2010., 22:43
http://public.fotki.com/zara1/novo/

a ove crteže je radila sa 1.5 g :)

pass: crtezi

puhovi obožavaju smokve
01.03.2010., 00:38
http://public.fotki.com/zara1/novo/

a ove crteže je radila sa 1.5 g :)

pass: crtezi

genijalno!

babyboys
01.03.2010., 09:14
crteži su vam:klap::zaljubljen:

Moj T crta puno, često i dosta dobro, s tim da jako veliku pažnju posvećuje detaljima, a odlično se izražava u svim likovnim tehnikama.
u ovih skoro 9 godina imamo skupljen registrator njegovih radova i to mi je super.

ali, J sa svoje 3,5 godine zna nacrtati..... ravnu crtu - možda ako si da truda.
njega crtanje, bojanje, slikanje... ni najmanje ne zanima. koliko god se ja trudim - nema efekta. jednom u pola godine mu padne napamet da bi slikao vodenim bojama i onda je to hrpa smeđih šara jer i on sve boje natefteri prvo na jedno mjesto onda ide dalje.
bojanje - na slici jurića je napravio jednu žutu točku i rekao da je gotov, a ja ostala:zbunj:

twinmama
15.04.2010., 19:18
Joooj super su mi dječiji crteži...
i mi svoje skupljamo,od prvih švrljotina pa do danas (4,5g)skupilo se toga dosta.
Svakodnevno me iznenađuju.
Imamo blizance curicu i dečka,ženskica više voli likovno se izražavati,
voli crtati ljude-i to sve u detalje-mora imati sve-oći,nos,usta,trepavice obrve,prste,nokte(pa onda broji jesu svi na mjestu:lol:)...neumorna je
Muškić najrađe crta razno razna vozila,neovisno koja je tema,uvijek stane i jedan mali auto:mrgreen:
Evo neki od njih
http://public.fotki.com/twinmama/crtezi-tl/

mina30
15.06.2010., 16:26
s cime vam djeca najradije crtaju? Moj najvise voli pastele, pretezno za bojanje bojanki, drvene boje bas ne voli. I usput znate li gdje ima kupiti pastele tanke i debele a da su povoljno?

pomikaki
15.06.2010., 16:55
Moja je počela razvijati crtanje negdje par mjeseci prije 3 godine. Prije je samo šarala, a onda su naglo krenuli glavonošci pa neke bebe u stilu čiča gliše.
Boja i bojanke, a voli i pastele i drvene, samo da ostavlja trag. I one magnetne ploče za crtanje su joj jako zanimljive.

miniminia
13.07.2010., 13:29
Odlično vam crtaju djeca...
Mi crtamo od godine dana...Mamina profesija, pa je jadna čim je mogla držat pastele dobila i papir...
Što više ih pustite da sami crtaju, sa što manje nametanja kako bi trebali crtati, ili kako crtaju neki njihovi prijatelji u vrtiću....
Vizualna intelegiencija se puno kasnije razvija od recimo glazbene, pa zato baš nema slučajeva malih REmbrandta kao malih Mozarta...

lasica
18.09.2010., 22:40
ajde miniminia reci što misliš o bojankama?što kaže struka o tome?

Pooh
25.11.2010., 12:22
koliko ja znam bojanke se bas i ne preporucaju.
da li vi svojim klincima pokazujete kako nesto nacrtati?

Elly
25.11.2010., 12:29

Moja od mene, sve i da hoce, ne moze puno nauciti, jer sam za crtanje antitalent. :lol:
Mislim, vizualiziram kako bi nesto trebalo izgledati, ali ne znam to nacrtati.
Inace se npr. jako dobro snalazim u fotografiji, ali ono sto bih trebala sama nacrtati bi sve bilo teza apstrakcija. :mrgreen:

Iako, naucila sam ju o perspektivi - npr. kako jednostavnim crtanjem planina iza stabala moze dobiti dubinu slike.
Ili kako nacrtati stol da se takodjer dobije perspektiva.
Sjecam se da sam joj, kad je bila vrla mala, nacrtala poklon (zapravo kocku sa stranicom sa strane) pod borom, kako je bila sretna da je konacno nesto naucila crtati i od mame. :mrgreen:

Sad joj, kad bi htjela nesto nacrtati ali joj ne ispada kako zeli, nadjem slicnu sliku, pa ju onda ona prostudira, ili crta gledajuci u nju, dok se ne izvjezba. :)

Inace se moram pohvaliti, upravo su u skoli jako zaposleni jer njihovi radovi jaslica idu na 2. regionalnu izlozbu (stavit cu par slika kad izlozba bude otvorena, moramo na nju otputovati), a E je zaduzena za andjele. :heart:

ivananeda
25.11.2010., 12:29
koliko ja znam bojanke se bas i ne preporucaju.
A i to se ne preporucuje .
Bojenje bojanki zato sto ubija kreativnost madjutim ja mislim da je dobra strana sto dete vezba finu motoriku tako.
Ja deci dajem i bojanke i pokazujem mada je bila jedna lepa tema na Rodi , koja kaze da ni bojanke ni pokazivanje kao ni izlozba crteza nije preporucljiva

miniminia
25.11.2010., 12:31
Ajde da malo oduljim post :mrgreen:

Dječji je crtež prozor u njihove male dušice. Često crtežom izraze ono što još ne mogu verbalizirati.
Sva djeca redovito vole crtati. U početku (od kada mogu držati predmet kojim će crtati ili slikati) prolaze kroz fazu šaranja, koncentracija im je kratka, drže bojicu čvrsto i kruto.

Kasnije kako im se grafomotorika razvija, prestaju sa šaranjem, a započinju raditi krugove. Krug označava cjelinu, predstavlja njih same (i glava je okrugla) , polako će dodavati ekstremitete, u obliku crtica koji izlaze iz tog krumpira, glave- glavonošca. Ta faza traje otprilike sve do 4 godine , s napomenom da su individualne razlike među djecom vrlo velike.

U toj ranoj dobi, nisu im bitne boje, nego sam čin slikanja odn. crtanja. Crtati će bojom koja im dođe pod ruku, pa ako su svi crteži vašeg trogodišnjaka crni, nije mračnjak, nego mu je jednostavno, crna uvijek bila pri ruci.

Djecu ne treba forsirati "Daj nacrtaj mamu, macu etc...". U ovoj ranoj dobi dijete UŽIVA u samom činu crtanja, pa će prvo nacrtati nešto, pa pogledati što je nacrtalo i asocijacijom imenovati taj objekt. Naprimjer nacrta nešto što ga podsjeća na auto , pa će crtež prozvati autom.
Kasnije , s vremenom će crtati po nalogu,odn. sam će reći idem crtatikuću i nacrtati će je.

Polako će počinjat izražavati smisao za detalje, odn. prvo će crtati oči, pa će dodavati trepavice, pa obrve... S vremenom će početi imitirati boje u prirodi , nebo će crtati plavom, travu zelenom.

Također ono što je karakteristično za predškolsku dob je tzv. ikonološka perspektiva, crtat će većim ono što je njima bitnije. Redovito će to biti oni sami, mama biti veći od kuće, ili djed koji ima 200 kg može biti manji od brace od 10 kila.

Ono što roditelji svakako ne bi trebali činiti je crtanje djeci! Kad roditelji crtaju djeci , razvijaju se tzv šablone i sputava se njihova kreativnost. Svako dijete zna nacrtati svaku stvar na svijetu! Razriješit će kako nacrtati naku stvar na svoj vlastiti način. I pri tome će misliti i razmišljati čime se direktno potiče kreativnost.
Odrasli uglavnom sve crtaju na isti šablonizirani način, pa je svako sunce isto (krug sa trakicama), svaki cvijet je krug s polukrugovima, ptice su uglavnom trojke na nebu... A djeca su prekreativna da bi im se dozvolilo da ne misle. Iznenadit ćete se kako uspiju nacrtati i teške stvari!

Bojanke su priča za sebe. One također sputavaju kreativnost. Pri bojanju bojanki djeca ne moraju ništa nego samo sjesti i bojati. To je isto kao gledanje crtića po cijeli dan.Kupujete ih tako da su mirni jedno vrijeme,ali oni ne dobijaju ništa time. Kreativnost se ne samo da se ne razvija nego se sputava. Naravno, da im neće biti ništa ako obojaju tu i tamo koju bojanku, ali nije poželjno da im je to jedini način vizualnog izražavanja.

Malo sam oduljila, ali -zato , bojice u ruke, ili još bolje fine one dječje tempere koje se peru s robe i pustite ih nek uživaju! Dobrobit je višestruka, razvijate im kreativnost, grafomotoriku, vi ih bolje upoznajate, jer kroz crtež oni toliko toga govore!
Za izložbeni prostor je dušu dao frižider!

I sačuvajte im pokoji crtež, to će poslije biti tako llijepo gledati!

miniminia
25.11.2010., 12:34
Naravno da, neće nikome biti ništa od par bojanki, ili mamine male pomoći...

krojachica
25.11.2010., 15:38
Tak sam sada shvatila zašto moja mala ne voli bojanke (?!?)
isto kao što je kao beba ignorirala one tipične didaktičke igračke
(toranj od kolutova, ubacivanje u kutiju s oblicima)...
Čak i puzzle rijetko slaže...
Ali napraviti novi instrument od slamčice, selotejpa i puknutog balona,
to već može...

mamaShe
10.12.2010., 16:58
miniminia, hvala! Ti si neki psiholog, ili odgajatelj? Jako lijepo si sve napisala!
Hvala na poticaju, u svakom slučaju!
Naša velika (!) cura jako voli crtati, i to svašta. I to je istina, da će naći načina da nacrta baš sve na svijetu. Konji najdraži, u svim kombinacijama: ona jaše, jednorog, mali, veliki, pa tu i tamo koji pesek... A kad je pomagala u kuhinji, zamolila sam je da to nacrta. Iznenadila sam se koje sve detalje ona primjeti i prenese na papir. Imamo debele registratore i skoro svi crteži se čuvaju (datum i pokoje objašnjenje ako je zanimljivo).

Ova manja je još na žvrljanju. Jedva čekam da počne crtati, ima jako duboke osjećaje i široku maštu. Čekam.

A dečec ipak uživa kad mama crta i to obavezno nešto s kotačima! Ako je to vlak, onda će biti oduševljen! I stalno viče di-di i
pokazuje na papir. Nema pauze. Nema odmora. Samo di-di!

miniminia
10.12.2010., 17:26
Mama she, meni je tvoj potpis najlhepši od svih potpisa na forumu. Već sam ga prije primjetila... :-)

Ja sam likovnjak koji je vezan uz djecu, pedagogiju i sve nešto takvo :-)

tanja_b
10.12.2010., 22:53
minimia, vidim da si iz te struke, pa koristim priliku da te pitam nešto o ovom nepoželjnom crtanju roditelja djeci. Na više mjesta sam pročitala da se to ne preporučuje, i toga sam se onda i držala. Međutim, MM je (kao pravi popustljivi tata) redovito crtao svom sinu (tata, nacrtaj ovo; tata, nacrtaj ono) i što je najbolje, to je na kraju davalo rezultata! Moj sin, koji je inače teški perfekcionist i često nezadovoljan onim što je napravio, uz tatino crtanje se i sam okuražio i na kraju počeo crtati ono za što je prije tražio tatu. Sad ima cijeli niz svojih "motiva" koje ponavlja na crtežima, i, po mojem laičkom dojmu, dosta dobro crta za svoj uzrast (6 g.). Ispade da je na kraju to što mu tata crta bilo poticaj. I kako sad da to objasnim, a svi pedagozi reći će NE roditeljskom crtanju :?:

lasica
14.12.2010., 18:19
Tak sam sada shvatila zašto moja mala ne voli bojanke (?!?)
isto kao što je kao beba ignorirala one tipične didaktičke igračke
(toranj od kolutova, ubacivanje u kutiju s oblicima)...
Čak i puzzle rijetko slaže...
Ali napraviti novi instrument od slamčice, selotejpa i puknutog balona,
to već može...

jep,i mi smo u klubu ludih znanstvenika.

Angie75
15.12.2010., 13:56
Moj 5-ogodišnjak je odjednom poludio za crtanjem, i to toliko da svaki tjedan kupujem nove flomastere, sve istroši. Totalna hiperprodukcija :) Jedino, hoće crtati samo i isključivo nekakva yu-gi-oh čudovišta. Ostalo mu baš ne ide pa se ne usuđuje (dosta teško podnosi neuspjeh). Ali ja sam presretna što se toga sad prihvatio, a i ta čudovišta mu ispadnu tako zgodno da bi pola tih crteža uokvirila. Očekujem (odnosno, nadam se) da će, kad mu ovo dosadi, prijeći i na ostale motive.

meda
15.12.2010., 14:02
minimia, vidim da si iz te struke, pa koristim priliku da te pitam nešto o ovom nepoželjnom crtanju roditelja djeci. Na više mjesta sam pročitala da se to ne preporučuje, i toga sam se onda i držala. Međutim, MM je (kao pravi popustljivi tata) redovito crtao svom sinu (tata, nacrtaj ovo; tata, nacrtaj ono) i što je najbolje, to je na kraju davalo rezultata! Moj sin, koji je inače teški perfekcionist i često nezadovoljan onim što je napravio, uz tatino crtanje se i sam okuražio i na kraju počeo crtati ono za što je prije tražio tatu. Sad ima cijeli niz svojih "motiva" koje ponavlja na crtežima, i, po mojem laičkom dojmu, dosta dobro crta za svoj uzrast (6 g.). Ispade da je na kraju to što mu tata crta bilo poticaj. I kako sad da to objasnim, a svi pedagozi reći će NE roditeljskom crtanju :?:

to i mene zanima. ja sam shvatla da je to zato sto nije smisao da dijete nauci dobro crtati, nego je vaznije da razvija svoju kreativnost i mastu, a ovako mu se utiskuju sablone kako se nesto crta i onda kreatvnost baj, baj

rosa
15.12.2010., 18:13
miniminia, hvala ti na predivnom postu.:heart:

Konačno sam si osvijestila neke stvari kod mog malca-petogodišnjaka,npr. zašto ne voli bojati slikovnice, niti je ikad volio,ali svoje crteže rado boja. Tako je neki dan nacrtao vuka u 100 boja i kad smo mu mi veliki tupani postavili zapravo debilno pitanje:
" Gdje si vidio šarenog vuka?"
nam je mrtvo-hladno odgovorio:

"Pa nisam vidio ni zelenog digasaura,ali postoji!"

pikula
15.12.2010., 18:24
fantastičan je maleni :)

pikula
15.12.2010., 18:26
mislim da je super crtati nešto svoje pored djece ne sa njima. Svatko ima svoj rad, naravno pokušar će kopirati ali ako stvarno slikate iz gušta i relativno prosječno za svoju dob, neće uspjeti i s vremenom će početi crtati svoje, a oponašati oduševljenje slikanjem i način rada, ali ne i motive i sadržaj. To je po meni dobitak za sve