PDA

Pogledaj cijelu verziju : Radovi u vrtu

Stranice : 1 [2] 3 4

zhang
02.05.2011., 09:01
samo pazi da ne stavis predebeli sloj trave, nego onako, rahlo. pa kod svakog kosenja novi sloj.
ako je predebelo, moze poceti gnjiliti..

stanam
02.05.2011., 17:44
hvala vam. jutros smo stavili malo trave oko zelja, čisto eksperimentalno pa da vidimo. i na jednu zasad praznu gredicu

SikaPika
03.05.2011., 06:33
da, i ja sam čitala da treba biti prosušena barem jedan dan

kod nas je, hvala Bogu, pala kiša u nedjelju (na žalost svih izletnika) i fino je otkis'lo
u subotu smo moja cura i ja posadile papriku, paradajz i korabicu pa se sve fino primilo
navodno će i danas padati kiša pa još neću malčirati

tina55
03.05.2011., 08:37
nama puževi navalili na sadnice bundeva, srećom pa sam ih samo trečinu presadila
u biovtr piše da ih se namami pivom u čašice jogurta pa baci, probat ću tako i stavit ću slame okolo ili borovih iglica, samo ne znam gdje da ih nabavim

Kosjenka
03.05.2011., 13:37
McGrubi je negdje pisala recept za tjeranje puževa, ako se dobro sjećam skuhaju se puževi i onda se sa tom vodom poliju kritična mjesta...

tina55
03.05.2011., 14:03
McGrubi je negdje pisala recept za tjeranje puževa, ako se dobro sjećam skuhaju se puževi i onda se sa tom vodom poliju kritična mjesta...
hvala na receptu, malo mi je žao puževa, ali još mi je više žao mojih sadnica koje već mjesec dana pazim i mazim...

SunčicaVŽ
03.05.2011., 14:32
Evo ovo je agrovit
http://www.cedar-agro.hr/index.php?page=shop.product_details&flypage=&product_id=505&category_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=3

Kod nas u Rijeci ima, pa vjerujem da ima i u ostatku HR.
Ima sve mikroelemente koji trebaju biljkama. Čak i bakar koji je neophodan za rast i zdravlje loze.

Dućan iz mojeg daljeg susjedstva :-)
Evo i mene na ovoj temi...sutra će mi bager ogulit višak zemlje+ korov pa krećem s radovima, sijanje trave oko kuće i štihanje dijela koji će biti vrt :-)
Paradajz i paprika su u teglama i jedva čekaju da ih presadim van :-)

SunčicaVŽ
03.05.2011., 14:34
jučer sam čitala malo onu knjigu Biovrt i odlučila pripremiti tekuće gnjojivo od koprive za slijedeći tjedan kad su najavili kišu, to radim prvi put i baš me zanima kako će ispasti

ne stignem čitati cijelu temu pa oprostite ako se ponavljam, a li znate li neko biosredstvo protiv buhača?

Tekuće gnojivo od koprive je odlično ali smrdi užas jedan :-P
Isto se koristi protiv uši i buhača na biljkama ;-)

SikaPika
03.05.2011., 17:47
ja sam prošle godine stavlja pivo u čašice i u zemlju, ali nije baš pomoglo
ma ne znam, meni se skidanje čini najučinkovitije
žao mi je i ovako ih ubiti, ja ih skupim na hrpicu pa bacim malo dalje od bašče, znam da opet dođu, ali što je tu je... ne bih baš mogla kuhati puževe radi toga što mi jedu bašču... istina, mogla bi ih pojesti kao hranu :-)

a kopriva protiv buhača, da, ali samo ako je stajala 24 do 48 sati, dulje ne, tada se šprica po biljci
gnojivo koje je odstojalo 10 dana do par tjedana (ovisi kada je dozrelo) se razrjeđuje i polijeva se biljka, nikako ne po listu

u mojoj bašči još nema ni puževa ni zlatica na krumpiru
bilo je buhača na rotkvici i toliko su je izjeli da sam ju prekopala
imam osjećaj da im smeta miris oraha jer mi je dio bašče pod orahom
no, sam orah za sada ne smeta biljkama

flopica
06.05.2011., 23:17
ja sam danas posadila dosta toga,
al me sad brine što će mi vrt biti malo
za sve što sam ja zamislila...
a najgore što zemlje imam,
samo sam malo ustrašena bila da neću moći.

flopica
06.05.2011., 23:20
da i sad i mene zanima mogu li trave pokošene
postavljati po tome svemu?
ajme pitanja, ako su malo debilna
budite blagi, meni je ovo živa avantura!
i

Lirijana
07.05.2011., 15:08
Jučer sam stavila koprive u kantu za tekuće gnojivo. Planiram da nekih 10 dana minimalno odstoji pa ću razrijeđivati. Koje povrće smijem zalijevati s tim gnojivom. Negdje sam čula da neko povrće ne smijem sa tom koprivom, ali se ne mogu sjetiti koje. Što vi zalijevate tim gnojivom?

SikaPika
08.05.2011., 02:46
flopice, to je zaista avantura, i meni se moje čini malo (90 kvadrata), a onda opet, treba sve to raditi (budući da nemam od nikoga pomoći, MM bi kao nešto htio, ali nema pojma pa bi mi bila muka gledati ga u bašči)
u svakom slučaju, uvijek možeš popunjavati rupe pa između kupusa posaditi salatu, uz paradajz korabicu i poriluk, pa celer, između krumpira špinat, pokoji luk uz gredicu mrkve, uz kukuruz visoke mahune ili grah... osim toga, mješovite kulture su super korisne, jedna drugu štite od nametnika, prave si hlad...
stavi pokošenu travuz između pradajza, paprike... svega posađenog, samo nemoj predebeli sloj

Lirijana, koliko znam, s koprivnim gnojivom se ne bi smjele zalijevati biljke koje same proizvode dušik - grašak, mahune, mislim čak ni špinat
provjeri u knjizi Bio Vrt, pogledaj ovdje (http://http://forum.roda.hr/threads/56332-Knjiga-Marie-Luise-Kreuter-BIO-VRT-snizena-s-300-na-69-kuna!!!), mislim da se može skinuti i u pdf-u
ja sam danas zalila kupus, kelj, korabicu, paradajz, papriku, mrkvu, peršin

inače, preksinoć sam se tako zeznula da sam zapravo smiješna sama sebi
naime, kolegica s RTL-a me nazvala i pitala može li me snimiti malo u bašči i nešto kratko pitati o mrazu i ja pristanem (znam kako je teško naći sugovornika)... da nije bilo toga, ne bih ni znala da će možda mraz
i onda ja, pametna, to večer prekrijem paradajz tankim vrećicama i zeznem stvar... ispod se kondenzirala vlaga, ostala na biljci i lijepo ga mraz ofurio, da nije bilo toga, ne bi... povrću u susjednim baščama nije ništa...
danas sam sve zalila koprivnim gnojivom, no mislim da bi mi pametnije bilo ofurene sadnice izvaditi i posaditi nove

flopica
08.05.2011., 09:31
ajme Sika Pika, baš šteta...
vidiš, nekad je bolje manje znati, ma bit će sve dobro
danas idem prekriti krumpir tankim slojem pokošene trave, još nisam sve posadila
i posijala, pa i tu imam posla

tina55
08.05.2011., 09:32
Jučer sam stavila koprive u kantu za tekuće gnojivo. Planiram da nekih 10 dana minimalno odstoji pa ću razrijeđivati. Koje povrće smijem zalijevati s tim gnojivom. Negdje sam čula da neko povrće ne smijem sa tom koprivom, ali se ne mogu sjetiti koje. Što vi zalijevate tim gnojivom?

evo što piše u biovrtu za tekuće gnjojivo od koprive:
staviti nasjeckane koprive i kišnice ili odstajale vode u bačvu, pokriti gore nekom mrežicom, pustiti da provrije nekih 3-4 tjedna, obavezno promiješati jednom dnevnom nekim štapom
zalijevati u omejru 1:10 ili 1:20 s vodom

smiješ svo porvće osim luka, graha, češnjaka i još 2-3, provjerit ću ti u knjizi pa javiti, može

tina55
08.05.2011., 09:34
flopiceinače, preksinoć sam se tako zeznula da sam zapravo smiješna sama sebi
naime, kolegica s RTL-a me nazvala i pitala može li me snimiti malo u bašči i nešto kratko pitati o mrazu i ja pristanem (znam kako je teško naći sugovornika)... da nije bilo toga, ne bih ni znala da će možda mraz
i onda ja, pametna, to večer prekrijem paradajz tankim vrećicama i zeznem stvar... ispod se kondenzirala vlaga, ostala na biljci i lijepo ga mraz ofurio, da nije bilo toga, ne bi... povrću u susjednim baščama nije ništa...
danas sam sve zalila koprivnim gnojivom, no mislim da bi mi pametnije bilo ofurene sadnice izvaditi i posaditi nove
možda bi bilo isto, nama je recimo bundeve uništio mraz ovih dana, razmišljali smo i nismo ništa stavili na kraju u nadi da ga neće biti, samo par ih je preživjelo, srećom pa sam ostavila 2/3 sadnica još u kući u čašicama pa krećemo ponovno

cokolina
08.05.2011., 16:38
jel smijem staviti link s youtube? stavila bi prilog o uzgoju paradajza s korisnim savjetima...

ivana zg
08.05.2011., 17:57
MOJI SU JUČERBEZ MENE OTIŠLI SADITI NA VIKENDICU!!! posadili su kapulu i raštiku...ali moja mama je kako mi je poslije rekla kupila u apoteci sjeme mrkve,blitve itd....mene je strah da to sjeme nije tretirano....(kaže MM da je na jednoj vrećici pisalo-sjeme nije tretirano_što im to točno znači? i može li im se vejerovati?

gdje da nabavim sigurno sjeme koje je organski ugojeno (možda od Severa)???

kad da posadim krumpir i koji?

uglavnom kopali su zemlju a ja nisam dala jer je bila rahla (nije 20g na njoj njišta rađeno, a "gnojena" je voćem koje je padalo s drveća i gnjilo)..oni kažu da kad su počeli kopati da je unutra bila sama glina??

ne mislim s ničim špricati ni gnojiti (takbo imam u dućanu, ako mi ovo ne uspije-jel tako)

flopica
09.05.2011., 09:45
cokolina ne vidim razlog zašto ne bi smjela staviti?
svima će nam dobro doći
ja sam jučer posadila salatu i peršin
danas još mrkvu i ciklu
baš me zanima što će od svega toga ispasti
i hoće li išta ispasti :mrgreen:

cokolina
09.05.2011., 17:28
http://www.youtube.com/watch?v=rckQVTLcl6c&feature=related
poslusajte, jako korisni savjeti!

SikaPika
10.05.2011., 02:45
MOJI SU JUČERBEZ MENE OTIŠLI SADITI NA VIKENDICU!!! posadili su kapulu i raštiku...ali moja mama je kako mi je poslije rekla kupila u apoteci sjeme mrkve,blitve itd....mene je strah da to sjeme nije tretirano....(kaže MM da je na jednoj vrećici pisalo-sjeme nije tretirano_što im to točno znači? i može li im se vejerovati?

gdje da nabavim sigurno sjeme koje je organski ugojeno (možda od Severa)???

kad da posadim krumpir i koji?

uglavnom kopali su zemlju a ja nisam dala jer je bila rahla (nije 20g na njoj njišta rađeno, a "gnojena" je voćem koje je padalo s drveća i gnjilo)..oni kažu da kad su počeli kopati da je unutra bila sama glina??

ne mislim s ničim špricati ni gnojiti (takbo imam u dućanu, ako mi ovo ne uspije-jel tako)

Ivana, nemoj previše brijati oko sjemena. Mislim, i ja sam o tome brinula, ali većina tog sjemena - mrkva, peršin, luk... nije tretirano. E sad, vjerojatno je dobiveno od biljaka koje su u svom rastu tretirane tako da... najsigurnije je imati svoje sjeme.
Na vrećicama mora pisati je li tretirano ili nije, a najčešće su tretirani (koliko sam ja primejtila), grašak, mahune, tikvice...

Krumpir možeš posaditi odmah. Na pijaci ili u apoteci traži sjemenski - bijeli ti je za kuhanje, pire..., a crveni za pečenje. E sad, ima i njega puno vrsta, ali ne znam baš da se puno toga nudi na tržištu.

E sad, kažeš, nisi mislila kopati zemlju, rahla je, nitko nije 20 godina ništa sadio. I ispod voćaka je, voće padalo...
Ako se radi o zemlji u voćnjaku, vjerojatno baš nije toliko rahla s obzriom da se po njoj i hodalo. Mislim da je ipak potrebno malo ju protresti. Pazi i na kiselost zemlje, zemlja ispod voćaka je drugačija nego na, ne znam, otvorenom polju.
Imaš na netu i primjere kakav korov raste na kakvoj zemlji. SAd nemam vremena potražiti, ali pogledat ću ejdan link pa ti stavim (na forumu Pijani tvor).

Sretno s vrtom!

pomikaki
11.05.2011., 15:19
pomikaki ti i moja susjeda uberpoljoprivrednica ste mi uvalile šušak u glavu s toplim gredicama, morala sam malo mućnit glavom da nađem engl. izraz (raised bed), i sad sam se totalno zapalila za ideju, čim kiša prestane radimo prvu. doduše ne planiramo tu raditi kompost jer imamo veliku kompostaru sa kalifornijskim glistama, nego ćemo puniti gredice već urađenim kompostom.
moram se pohvalit da mi je baš sve šta sam posijala ove godine -niklo,čak i šparoge koje sam već otpisala. dobro za početak.(ja sam isto totalni početnik)
čak sam u kompostari pronašla kikiriki koji je pustio žilice, presadila sam ga, i čekam :cekam:

raised bed :!: a ja guglam i ništa...
samo mislim da ne moraš raditi tople gredice ako imaš kompostaru. Taj kompost samo stavi kao gnojivo površinski, malo možeš prekopati da se promješa s običnom zemljom, ili ga dodaj u jamice gdje stavljaš sadnice.
Baš me zanima hoće li ti uspjeti kikiriki :mrgreen:
Tvoji buhači su u dobrim rukama i fino napreduju :-*

da i sad i mene zanima mogu li trave pokošene
postavljati po tome svemu?

Malo pričekaj ako ti još nije izniklo, onda travu slaži tako da štiti zemlju oko biljki, a da njih ne pokriva.
Dok biljke ne niknu i ne ojačaju, zalijevaj redovito svaki dan 1 ili 2 puta, ali s raspršivačem, ne s jakim mlazom vode - a možeš pokriti onom tankom tkaninom koja štiti od isušivanja zemlje.

prima
11.05.2011., 16:29
pomikaki se vratila. kopala si čitavo vrijeme? :mrgreen:
moram raditi baš gredice, jer mi miksanje daje loše rezultate, naime imam strašno tešku zemlju-sama glina,a te t.gredice su baš dobre u slučaju loše zemlje. već smo ih napravili par, i vidi se razlika kako biljčice u gredicama napreduju bolje nego one u zemlji, iako sam i u zemlju brdo komposta umiješala,još je to preteško. kikiriki se ne ćuti baš najbolje, ali još ne odustajem.

SikaPika
11.05.2011., 17:29

he he, već sam se i ja pitala, gdje je!

pomikaki, ovo za malčiranje kad kažeš da treba pričekati da biljčice izrastu... ja posijala kukuruz, bundeve, tikvice, krastavce i pokrila... pala kiša, eno zemlja fino morka ispod tog pokrivača, ali ništa ne ide van... neki dan sam malo razgrnula i vidim, nabubrilo je sjeme... e sad, je li mu zemlja bila prehladna pa nije ranije niknulo (kod nas je baš bilo zahladnjelo nakon što je pala kiša)... da odgrnem ili ostavim? nije to debel sloj, trava je više kao sijeno

i rotkvicu sam tako prekrila, ciklu, luk, salatu, poriluk, mrkvu, peršin...oni eno niknu...

Lirijana
12.05.2011., 01:18
ovo za malčiranje kad kažeš da treba pričekati da biljčice izrastu... ja posijala kukuruz, bundeve, tikvice, krastavce i pokrila... pala kiša, eno zemlja fino morka ispod tog pokrivača, ali ništa ne ide van... neki dan sam malo razgrnula i vidim, nabubrilo je sjeme... e sad, je li mu zemlja bila prehladna pa nije ranije niknulo (kod nas je baš bilo zahladnjelo nakon što je pala kiša)... da odgrnem ili ostavim? nije to debel sloj, trava je više kao sijeno

i rotkvicu sam tako prekrila, ciklu, luk, salatu, poriluk, mrkvu, peršin...oni eno niknu...

Ja sam pomalčirala tikvice, grah odmah. A peršin, mrkvicu, luk, tek nakon što su niknule. Neke biljčice su mi presitne i bojim se da ne bi našle put iznad malča. Grašak mi je prekrasan. Odgrnula sam malč i zemljica je bila puna glistica, vlažna, prekrasan prizor.
Susjeda mi dala ogroman vrt za košnju. Sve fina livadna travurina. Bit će za malčiranje materijala.

Ima li tko cvjetaču? Čitala sam da joj treba jako puno gnojiva. Kako vi sa cvjetačom? Napravila sam svoje flance i preselila ih u čašice od jogurta i čekaju sadnju. Susjedi kažu da sumnjaju da će mi to uspjet jer to njima ne uspjeva.

flopica
12.05.2011., 15:29
pomikaki hvala! danas sam pokosila puno trave, čekam da se malo prosuši
neke sam biljke kupila presadnice, baš karfiol/cvjetača, brokula, dio salate
oko njih ću odmah staviti malč
onda ne treba ništa zalijevati?
zbunjenado kraja

pomikaki
12.05.2011., 16:18
pomikaki hvala! danas sam pokosila puno trave, čekam da se malo prosuši
neke sam biljke kupila presadnice, baš karfiol/cvjetača, brokula, dio salate
oko njih ću odmah staviti malč
onda ne treba ništa zalijevati?
zbunjenado kraja naravno da treba, osim ako ne pada kiša ili imaš navodnjavanje. Malč čuva vlagu u tlu, ali je ne proizvodi :mrgreen: .

pomikaki
12.05.2011., 16:32

Samo dio vremena :-) i baš mi je bilo fino, moram priznati

he he, već sam se i ja pitala, gdje je!

pomikaki, ovo za malčiranje kad kažeš da treba pričekati da biljčice izrastu... ja posijala kukuruz, bundeve, tikvice, krastavce i pokrila... pala kiša, eno zemlja fino morka ispod tog pokrivača, ali ništa ne ide van... neki dan sam malo razgrnula i vidim, nabubrilo je sjeme... e sad, je li mu zemlja bila prehladna pa nije ranije niknulo (kod nas je baš bilo zahladnjelo nakon što je pala kiša)... da odgrnem ili ostavim? nije to debel sloj, trava je više kao sijeno

Znam da moji supervizori ne malčiraju zemlju gdje još nije izniklo toliko da te biljke mogu provirivati iznad malča. Malč ima i ulogu da guši korov, a ako iznikne bit će slabiji u korjenu i lakše ga je čupati. Tako će gušiti i biljke. Bolje ti to malo razgrni.
Ako nije debeo sloj trave biljke se mogu probiti (ovisi i o vrsti biljke), ali bolje je pokrivati s onim tankim filc platnom koje se kupi u agrarijama dok ne proklija, ili ostaviti nepokriveno ali zalijevati dovoljno često da se zemlja ne posuši.

Nekim biljkama, pogotovo ovima s krupnijim sjemenom, treba više vremena da isklijaju, možda je i u tome štos.

flopica
12.05.2011., 22:21
moš mislit što imam navodnjavanje
jedva da i vrt imam ikakav,
pa da, ja valjda mislim da malč rješava sve probleme,
doslovno...
a ti me o navodnjavanju pitaš ccc

SikaPika
13.05.2011., 02:07
moš mislit što imam navodnjavanje
jedva da i vrt imam ikakav,
pa da, ja valjda mislim da malč rješava sve probleme,
doslovno...
a ti me o navodnjavanju pitaš ccc

ha ha, tako i ja...
ja imam jezero 100 metara od bašče, pa ti vuci vodu
ili da priključim crijevo s 3. kata, razmišljala sam i o tome, ali nemamo ni jednu pipu na koju bih mogla naštimati klasično crijevo :lol:

a što se tiče zalijevanja, baš sam čitala u knjizi Marie Thun (mjesečev kalendar) da biljke ne treba zalijevati jer onda ne razviju dubok korijen, nego tek onoliko koliko vode dobiju, da biljke treba malčirati i jednostavno ih pustiti da se naviknu na sušno razdoblje (tako nekako, morala bih vidjeti što točno piše, knjiga mi u kuhinji, ne da mi se sad do tamo, ali ako nekoga zanima, mogu provjeriti)
treba ih zaliti jednom nakon sadnje i dok sjeme ne proklija (ako je suša)

SikaPika
17.05.2011., 02:13
žene, je li kasno da ponovo posijem bundevu (turkinju, onu narančastu, veliku)?
nije još niknula

Canaj
17.05.2011., 03:13
Tekuće gnojivo od koprive je odlično ali smrdi užas jedan :-P
Isto se koristi protiv uši i buhača na biljkama ;-)

oprosti što upadam ovako s neba....hoću samo provjerit: zar protiv buhača nije pripravak od biljke buhač? (koji je inače turbo skup?...moj muž se muči s tim..čak je i posadio buhač - ne znam ima li tko kakva iskustva jel taj posađeni buhač isto pomaže?
dakle - može i kopriva protiv buha-buhača? -

zhang
17.05.2011., 08:46
žene, je li kasno da ponovo posijem bundevu (turkinju, onu narančastu, veliku)?
nije još niknula
mislim da nije. ona dosta brzo nice. mozes ju doma naklijati da malo ubrzas proces...

SikaPika
18.05.2011., 02:12
zhang, hvala
naklijati znači da ju ostavim da nabubri u vodi ili smočenoj vati ili čist' da ubacim u čašicu sa zemljom i često zalijevam?

zhang
18.05.2011., 08:21
ja ti imam klijaliste pa sve to radim u njemu..ali mozes uzeti jednu staklenku (od krastavaca) u nju stavis sjemenke, gore umjesto cepa stagis gazu ucvrsenu gumicom. kroz tu gazu ispires sjemenke 2-3 puta dnevno. dobro bi bilo da su u jednom sloju pa mozes i poleci staklenku.
nisam nikada naklijavala na vati, zapravo mislim da bi efekt bi isti kao i kod staklenke.
tako brze proklija nego u zemlji.
kada pusti klicu, presadis u zemlju...

a ako ti usfali bundva, posaljem ti ja koju na jesen. posadila sam ih na jedno 100m2. njiva je bila preorana, pa sam pobacala sjemenke. eno sam ovaj vikend vidjela da su ponicale...jedino se nadam da ih nece divlje svinje sve smazati, da ce nesto i nama ostati :)

SikaPika
19.05.2011., 05:13
ajme zahng, moja cijela bašča 90 kvadrata!
divlje svinje!? stvarno, iza sedam mora, iza sedam gora
mogu samo reći, blago tebi!

i hvala za savjet :heart:

zhang
19.05.2011., 08:02
tamo je grunt, ja sam blize civilizaciji :)
nadam se da cemo i mi jednog dana tamo..

i meni je vrt manji. ova njiva s bundevama je rezultat niza slucajnosti pa sam odlucila iskoristiti da ne zaraste u korov..

SikaPika
19.05.2011., 17:16
ha ha, a već sam te zamišljala kao onu ekipu iz Midsommera :-) (ne mislim na Barnabyja, nego na one stare engleske obitelji s lijepim, ladanjskim kućama i hrpom zemlje), eto, baš sam blesava :-D

zhang
19.05.2011., 18:04
nisi puno fulala. ima kuca i hrpa zemlje, i stala, i kameni mlin, ali treba to sve jos urediti. nije jos za zivot, ali polako... :)

Beti3
19.05.2011., 19:01
Trenutno mi je najveći posao koji radim u vrtu jedenje trešanja sa stabla. Ummmm, koji divan posao!

Zeko1
19.05.2011., 21:20
upumoć, šta kad blitva od prošle godine ode u cvat? jel to jestivo ili nije?kako napraviti sjeme i kad ga se može sijati?

SikaPika
20.05.2011., 03:44
Trenutno mi je najveći posao koji radim u vrtu jedenje trešanja sa stabla. Ummmm, koji divan posao!

Beti, pošaljli nam koju virtualnu tenjtu, kako moja M. kaže :-)

Zeko, mi smo prošle godine jeli i blitvu koja je otišla u cvat, mislim da to kod nje nije važno

flopica
20.05.2011., 13:10
ja danas sadim paradajz, brijem da nisam puno zakasnila...:mrgreen:

Kosjenka
20.05.2011., 13:15
nisi, moj supervizor isto nekidan posadio još nekoliko komada paradajzića.
Ja još nisam ni svu papriku posadila, samo red babure
jučer samo još malo rukole posijala, možda bude nešto.

flopica
20.05.2011., 16:01
a supervizor zna, baka koliko sam upućena? prema tome, ja se ne sekiram. uostalom kod nas je mraz bio sve do nekidan.

klara
20.05.2011., 16:07
upumoć, šta kad blitva od prošle godine ode u cvat? jel to jestivo ili nije?kako napraviti sjeme i kad ga se može sijati?

ja nisam baš stručnjak za vrt, pratim vas polako.

za sjeme od blitve ne znam, ali znam da je jestiva i nakon cvata. imam na travnjaku nekoliko grmova blitve koji traju godinama, preživili su puno rezanja, čak i košenja i puuno puta završili u juhi.

Kosjenka
20.05.2011., 22:43
a supervizor zna, baka koliko sam upućena? prema tome, ja se ne sekiram. uostalom kod nas je mraz bio sve do nekidan.
tako je. I kod nas je bilo mraza, mi smo mjenjale ove što je mraz "ofurio".
Al sam se danas nakosila i namalčirala i navukla vode...uf.
No moram priznat da kad su klinci dobri i kad na miru radim u bašći da mi je to pravi odmor, baš s guštom obrađujem vrt(još mi je to nekako nejasno:-))

Kosjenka
21.05.2011., 11:13
Nego koliko često gnojite tekućim gnojivima?
Ja sam za sada napravila gnojivo od koprive i sad malo tražim čime bi još mogla ojačati biljku, nabasala sam na špricanje paradajza mlijekom ali nije mi jasno kada se biljka šprica.
Preslice, gavez, luk..od čega pravite gnojivo?

klara
21.05.2011., 14:31
Trebam jedan savijet od iskusnih vrtlarica.

Na paradajzima i tikvicama su smeđe mrljice, mislim da su to gljivice, tikvice koje su se zametnule već trule.
Ponavljaju se već treću godinu. Prvu su bile jedva primjetne. Drugu su mi skoro uništile paradajze. A sad su se pojavile čim su posađeni.
Prskala sam s plavom galicom ali nisam sigurna da će to biti dovoljno.

Hvala :)

Daisy@
21.05.2011., 16:34
evo i mene malo ovdje...
ja danas ubrala prvu turu blitve i salate iz našeg vrta...baš sam bila happy:zaljubljen:

paradajzi i grašak cvjetaju..blitva i salata za pobrati,čak i matovilac je izašao ko lud,i bome je već veliki,a mislila sam da neće ništa od tog biti jer sam kasno skužila da se ne sije u ovo doba
krastavci su mi li-la..a tako se drže i paprike i 2 patlidžana :roll:

ugl..lijepo je vidjet vrt bujan i u zelenilu....:heart:

sutra mi mm odlazi na 4 mjeseca :-(,pa ću onda u ponedjeljak malo pokopati i opljeviti vrt da se nečim pokušam opustiti i zabaviti...

apropo paradajza..oni cvjetaju,ali neki mi ne izgledaju skroz zdravi...malo su mi žutkasti i onako "krhki" ako me kužite:oops: sad dal da ih pustim ili kako da im pomognem...
to mi je jedna vrsta samo takva..ona visoka,a da druga niža je super...

SikaPika
22.05.2011., 16:09
Nego koliko često gnojite tekućim gnojivima?
Ja sam za sada napravila gnojivo od koprive i sad malo tražim čime bi još mogla ojačati biljku, nabasala sam na špricanje paradajza mlijekom ali nije mi jasno kada se biljka šprica.
Preslice, gavez, luk..od čega pravite gnojivo?

To sam i ja htjela pitati za gnojivo.
Ja sam dosada jednom zalila koprivom, no nakon toga je pala kiša pa se vjerojatno i ispralo.
Sad čekam da prođu ove najvljivane kiše pa ću onda ponoviti.

Za mlijeko sam čitala u knjizi Bio vrt, mislim da je omjer 1:6 (jedan mlijeka, 6 vode).

Tražila sam Agrovit u Pevecu i BAumaxu, nemaju. MOrat ću još nazvati poljoprivredne apoteke (u nekima nemaju), ako ne, naručiti preko neta.

Daisy@, i ja imam dvije vrste pradajza. TAj krhki je, mislim, volovsko srce. I meni je taj manji čvršči, no drži se.
Dobro bi im došlo koprivino gnojivo.

Nadam se da ću ovaj tjedan postaviti kolce uz paradajz.
MOram posaditi i još kupusa, kelja i korabice jer oni koje sam sadila sam usadila preduboko, jadničci, srce sam im prekrila zemljom. Već je bila večer i kasno, a ja radila na brzinu.

Moram presaditi i salatu, još malo paprike, paradajza gdje ima mjesta, posijati ciklu, možda malo repe.

U sjetvenom kalendaru sam vidjela da se blitva može presaditi, a ja svoju pregusto sijala. Jeste ju presađivale kada?

mašenka
22.05.2011., 16:59
ja presađivala ciklu i mislim da je to manje više isto, kad ima jedno 4-6 listova samo treba za kišnog vremena i biti jako brz jer su osjetljive, odmah se objese, ali ipak se većina ulovila.

zhang
22.05.2011., 18:27
ja sam presadjivala spinat i uhvatio se. zalij zemlju gdje ces ih presaditi, dok ih vadis stavljaj ih u vodu i kada presadis, dobro zalij.

flopica
23.05.2011., 09:15
koliko treba mrkvi da nikne? jesam nestrpljiva ako čekam samo 10-15 dana?
kod nas je pala fina kiša, danas sam namjeravala ići prskati lisne uši otpšinom duhana...
to je jedino što mi je trenutno dostupno, jel neko probao?

Beti3
23.05.2011., 09:50
Mrkvi treba duže da nikne, mjesec i više. Zato sam i odustala od nje. Zaboravim gdje je, a i mrkvice su minijaturne u mojoj kamenitoj zemlji.

mašenka
23.05.2011., 14:27
danas sam namjeravala ići prskati lisne uši otpšinom duhana...
to je jedino što mi je trenutno dostupno, jel neko probao?

radi, radi

klara
23.05.2011., 15:07
Gdje nabaviti duhan?

flopica
23.05.2011., 16:29
ja to za cigarete kayžem "duhan", smrvila sam 5 u posudu sa vodom,
procijedit ću pa ću uliti u prskalicu i tako primjenirti.
mrkva je znači spora, ma ja baš žarko želim mrkvu imati pa sam valjda nestrpljiva
jer ne daje još nikakvog znaka...

tua
23.05.2011., 16:48
flopica, jel mozes reci neki omjer za tu otopinu? imam suho lisce od duhana (prosle godine mm sadio)

klara
23.05.2011., 17:31
ja to za cigarete kayžem "duhan", smrvila sam 5 u posudu sa vodom,
procijedit ću pa ću uliti u prskalicu i tako primjenirti.
mrkva je znači spora, ma ja baš žarko želim mrkvu imati pa sam valjda nestrpljiva
jer ne daje još nikakvog znaka...
I mene zanima omjer. Pretpostavljam da nije važna vrsta cigareta? Je li to dobro protiv usiju na ruzama?

flopica
24.05.2011., 15:14
moj je omjer odokativan, našla sam negdje na netu, ne znam točno gdje :mrgreen:
pet cigareta, navodno su one s većim postotkom nikotina bolje
u 2 decilitra vode
danas idem prskati pa ću vidjeti što će biti od toga
a da vi sačekate, pa ako moje biljke prežive ...

tua
24.05.2011., 15:55
a da vi sačekate, pa ako moje biljke prežive ...

:lol:
ja sam inace jedna uzasna gotovanka, samo berem u vrtu, a sveki se muci :-) tako da vas malo citam, pa onda njoj dijelim savjete. ali nije nesto odusevljena sa takvom vrstom pomoci :mrgreen:

SikaPika
25.05.2011., 04:42
Zaboravim gdje je,.

Ha ha, tako i ja, zato sam si napravila plan bašče pa redovito upišem gdje što posijem.
Neka mrvkva posijana prije dva mjeseca nije niknula. E nju sam prekopala pa posijala novu, kasnu.

DAnas sam brala grašak i prilično se šokirala.
Još jučer je bio ok. Gledam ga i mislim si kako ću obrati dio za koji dan, a kad večeras, pogledam, a veći dio listova ŽUT kao i mahune. Zapravo, nisu požutjeli nego pobijelili. Pomislim, ajde, valjda od sunca, no kad sam pogledala malo bolje, na njima sam našla sitne, sitne žute crviće. Ma ne znam jesu li to uopće crvići, toliko je sitno, kao pola zrna maka. Ponašaju se kao crvići, gmižu, žuti su i grizu. Oni koji su mi ostali na ruci su me ugrizli.
Odmah sam pobrala što sam imala, još je toliko i ostalo. Što li će s tim graškom biti, nemam pojma.
Zalila sam ga večeras (do sada sam ga samo jednom zalila i stavljala malo drvenog pepela).

Ne znam SMIJEM LI uopće te okomine (mahune) staviti u kompost?

prima
25.05.2011., 07:53
Ne znam SMIJEM LI uopće te okomine (mahune) staviti u kompost?

ja stavljam i uredno se razgrade kao i ostalo ( kod mene su kal. gliste, ali mislim da je svejedno)

SikaPika
27.05.2011., 04:05
ja stavljam i uredno se razgrade kao i ostalo ( kod mene su kal. gliste, ali mislim da je svejedno)

mislila sam zbog tih sitnih crvića? ali oni će valjda još bolje razgraditi biljni otpad
znam da se ne smije staviti bolesna biljka koja bi mogla "zaraziti" kompost pa onda dalje zemlju i drugo bilje koje će na njoj rasti

klara
27.05.2011., 10:55
Ima i kod mene takvih crvica na grasku, ali malo pa ga neće stići uništiti prije nego dozrije. Ne znam sto tu pomaže.

Kosjenka
27.05.2011., 11:12
danas sam otkrila da je kupus koji je mm posadio zapravo karfilol, dobra vijest je da imam mladog karfiola:-)
Posadila sam još malo karfiola, brokule, kelja, celera, korabice, sad ću i kupus morat .
Ja bi probala još jednu turu graška posijat. Jeste probale tako kasno sijat grašak, jel ima rezultata?
Sveki mi se žali da joj je plemenjača napala paradajz, i sad bi da joj kupimo nekakog "otrova"...jel postoji neki bio lijek?
Sika pika ja ne bi riskirala s tim crvićima u kompostu. No ja sam dosta neiskusna pa sam ziceraš u bašći.

cokolina
27.05.2011., 11:56
jel ima neko savjet protiv mrava na jagodama, izjedose mi jagodu cim se zarumenila. help!

klara
27.05.2011., 14:31
danas sam otkrila da je kupus koji je mm posadio zapravo karfilol, dobra vijest je da imam mladog karfiola:-)
Posadila sam još malo karfiola, brokule, kelja, celera, korabice, sad ću i kupus morat .
Ja bi probala još jednu turu graška posijat. Jeste probale tako kasno sijat grašak, jel ima rezultata?
Sveki mi se žali da joj je plemenjača napala paradajz, i sad bi da joj kupimo nekakog "otrova"...jel postoji neki bio lijek?
Sika pika ja ne bi riskirala s tim crvićima u kompostu. No ja sam dosta neiskusna pa sam ziceraš u bašći.

Za plemenjaču bi trebala pomoći modra galica, meni je lani pomogla za spasit paradajze, ali se ove godine vratila. I ja bih voljela naučiti više i tome.

Kod nas u primorju je prekasno za sijat grašak, ne znam za druge krajeve.

cokolina meni su mravi pobjegli iz kuće kad sam po kutovima posiupala sol, možda bi to pomoglo i na rubovima vrta??
Naše jagode jede nešto što sliči na male puževe golaće, nemam pojma što je to.

SikaPika
28.05.2011., 04:09
jedino što sam za mrave pročitala je da ih tjeraju lavanda i ružmarin pa sam ih posadila u jednoj ćoši
provjerit ću još

Lirijana
28.05.2011., 13:57
Ja sam kupila od Bio Plantele organsko tekuće gnojivo VRT sa nekim algama. Piše da se razrijeđuje sa vodom i zalijeva svakih 2 tjedna. Što se tiče paradajza kod zalijevanja odmaknem malč i zalijevam tako da ni malo ne dotaknem biljku nego samo okolo. Jer ako vlaga dođe na biljku bolest će doći brzo s njom. Sada poslije kiše planiram napraviti uvarak od preslice pa da i to malo poprskam. Nije valjda prerano?
Za sada se sve odlično drži, kuc kuc kuc...
Kosili smo trimerom travu po vrtu i to sam koristila za malčiranje. Ali trimer dosta skaši tu travu i ona vrlo brzo legne i malča za kratko više nema. Poslije prošle kiše kada je zemlja bila onako vlažna popljevili smo s lakoćom dobar komad zemlje i presadili papriku, paradajz, kelj i cvjetaču. Pomalčirali i korova nigdje. A grašak smo pomalčirali prije pljevljenja i luda sam od korova. Izbija kroz malč i non stop posla. A od frendice sam dobila 2 bale sijena, onako fino izbalirano cijele travke. Odlično mi je to. S tim sam pomalčirala blitvu, peršin i mrkvu.
Htjela bih staviti slike iz vrta, ali ne znam kako. Imam baš odličnih slikica. Ako može savjet.

klara
28.05.2011., 15:10
Ovo je meni najjednostavniji način za ubacit sliku:
http://imageshack.us/?no_multi=1

Lirijana
28.05.2011., 15:11
Sva sreća pa imam divnog muža koji je profesionalac za računala evo mojih slikica

http://i1099.photobucket.com/albums/g390/mimika112/Vrt/SDC12979.jpg
http://i1099.photobucket.com/albums/g390/mimika112/Vrt/SDC12978.jpg
http://i1099.photobucket.com/albums/g390/mimika112/Vrt/SDC12976.jpg
http://i1099.photobucket.com/albums/g390/mimika112/Vrt/SDC12974.jpg
http://i1099.photobucket.com/albums/g390/mimika112/Vrt/SDC12973.jpg

Lirijana
28.05.2011., 15:11
http://i1099.photobucket.com/albums/g390/mimika112/Vrt/SDC12972.jpg
http://i1099.photobucket.com/albums/g390/mimika112/Vrt/SDC12968.jpg
http://i1099.photobucket.com/albums/g390/mimika112/Vrt/SDC12971.jpg

Lirijana
28.05.2011., 15:17
Ima tu starijih slika. Nisam novo slikala. Budem čim kiša stane. Ove gore tikvice nikada nisam plijevila. A i blitva na jednoj slikici nije bila plijevljena. Sada je malč dobio i grah i paprika i paradajz, cvjetača, luk po treći put domalčiravan. Još čekaju krastavci i dio kelja i cvjetače. Kako vam se sviđa? Jesam li ja to dobro?

Beti3
28.05.2011., 15:20
Prekrasno! Mama, i ja bi tooo!

cokolina
28.05.2011., 15:21
meni treba neko ekspresno rijesenje za mrave na jagodama; jer kasno mi je sad okolo nesto saditi ili slicno, dakle, nesto kao stavi pivo za puzeve ili slicno, tako mi treba protiv mrava nesto. sol ne mogu staviti na jagode, kipucu vodu isto ne, kad bi bar bilo neko prirodno sredstvo za spricanje od nekog bilja, kao sto ima kopriva za paradajz.

klara
28.05.2011., 18:04
Lirijana predivne su slike, i poucne. Ali protiv ptavilla foruma je stavljanje slika direktno. stavi samo linkove na slike pa ćemo ih mi poklikati i otvoriti.

klara
28.05.2011., 18:06
meni treba neko ekspresno rijesenje za mrave na jagodama; jer kasno mi je sad okolo nesto saditi ili slicno, dakle, nesto kao stavi pivo za puzeve ili slicno, tako mi treba protiv mrava nesto. sol ne mogu staviti na jagode, kipucu vodu isto ne, kad bi bar bilo neko prirodno sredstvo za spricanje od nekog bilja, kao sto ima kopriva za paradajz.
A ocat po rubovima vrta? To isto mravi ne vole.

Sto se radi s pivom i puzevima?

Kosjenka
28.05.2011., 18:47
Čokolina mislim da buhač tjera mrave, probaj si to izguglat.
Lirijana prekrasno. Znači zalijevatI okolo, to nisam znala i ja zalijevam preko malča al´ moj malč je od nešto malo siromašno pokošene trave.
Odoh ja sada posadit neven, navodno štiti krumpir od zlatica.
Još kad bi imala vremena okolo ići tražiti preslicu i gavez, koprivu sam već istrijebila u okolici.

flopica
28.05.2011., 22:15
Lirijana krasan ti je vrt i izgleda baš "profesionalno"!
meni isto nekako brzo taj malč ode, doduše stavljam u tanjem sloju,
samo sam na salatu stavila za probu deblje i čini mi se da super napreduje
što se tiče paradajza, ja imam samo 6 kom. i ne znam kad i kako treba skidati one zaperke?

cokolina
28.05.2011., 22:24
A ocat po rubovima vrta? To isto mravi ne vole.

Sto se radi s pivom i puzevima?

hm, nekako se bojim oko jagoda s octom, jer oni su bas na samoj jagodi...ne okolo.
pivo se stavi u plast. posudu i tu posudu utisnes u zemlju tako da je u razini zemlje:-), pa puzevi dodju posisati to pivo, vise ih ne zanimaju jagode....

cokolina
28.05.2011., 22:26
Čokolina mislim da buhač tjera mrave, probaj si to izguglat.

kao sto rekoh, treba mi nesto brzo i efikasno? jesi mislila mozda da ubranim buhacem tjeram mrave, ne znam:-) jesi me skuzila

Kosjenka
28.05.2011., 23:08
da, mislila sam da napraviš sredstvo. Evo, malo sam posudila s jednog drugog foruma.

Sredstvo za prskanje od Buhača

1 kg usitnjenog svjezeg bilja ili 100- 200 gr usitnjenog suhoh bilja, preliti sa 10 lit kipuce vode, te ostaviti pokriveno 20-30 min. Tekucinu procijediti, ostaviti da se ohladi i upotrijebiti.
iljke koje mozemo iskoristiti kao pesticid ili gnojivo

Biljke koje mozemo upotrijebiti kao biljni pesticid, gnojivo ili kao sredstvo za ljecenje nekih bolesti na biljkama.

-Bazga (sambucus nigra) –list- protiv biljnih usi, vrtne mušice i muhe

-Boražina (borago officinalis) –cijela biljka- protiv raznih vrtnih nametnika i kukaca

-Bosiljak (achilea millefolium) –list- protiv biljnih uši, vrtne mušice, muhe i moljci

-Buhač (chrysanthemum cinerariifolium) –cvijet- protiv komaraca, uši i grinja, muha i buha, zohara i mrava, paukova i stjenica

-Češnjak (allium sativum) –lukovica- protiv zelenih muha, biljnih usi, raznih biljnih nametnika a lijeci snijet

-Dragoljub (tropaeolum majus) –list- protiv biljnih usi

-Gavez (symphytum officinale) –list- gnojivo koje sadrzi dusik, fosfor, kalij, minerali, laijev karbonat (fermentacija)

-Hren (armoracia rusticana) –list- protiv trulezi

-Kadifica (tagetes patula) –cijela biljka- protiv glisti, crva, vrtnih kukaca i biljnih usi

-Kamilica (chamomilla recutita) –cvjetna glavica- lijeci trulez i pljesan a kao pesticid djeluje protiv biljnih usi i moljaca

-Kopar (anethum graveolenus) –cijela biljka- protiv trulezi, kao gnojivo sadrzi sumpor, kalij, kalcij, natrij, minerali a kao pesticid protiv vrtnih kukaca, raznih nametnika

-Kopriva (urtica dioica) –cijela biljka- kao gnojivo sadrzi zeljezo, dusik. Minerali, mikroelementi i kalijev karbonat. Takoder odlican kao pesticid.

-Lavanda (lavandula angustifolia) –cvijet i list- protiv muha i moljaca

-Lovor (laurus nobilis) –list- protiv žiđaca, buha, biljnih usiju, moljaca i vrtnih kukakca

-Maslačak (taraxacum officinale) –cijela biljka- kao gnojivo sadrzi bakar

-Metvica/ Menta (mentha piperita) –list- protiv biljnih usi, mrava, muha, buha, miseva i moljaca

-Odoljen (valeriana officinalis) –cijela biljka- kao gnojivo sadrzi fosfor i minerale

-Pelin (arthemisia absinthium) –list- protiv muha i moljaca, buha i usi, vocnih moljaca, vrtnih musica, biljnih usi, gusjenica.

Kosjenka
28.05.2011., 23:11
Samo provjeri dali buhač može na jagode, ne znam izguglaj malo i kažu da su ta sredstva slabija nego ova kemija pa se treba ponoviti ..

Beti3
28.05.2011., 23:23
cokolina, pa koliko ima tih mrava da mogu pojesti cijelu jagodu? Mislim da je najbrže potjerati mrave mlazom vode po jagodama. Vjerojatno se neće vratiti dok je jako mokro. Možeš li naći mravinjak(e), pa na njega djelovati?

Imaš za kupiti žute i bijele ljepljive ploče (Plantela) Ja ih stavljam na voćke i bobičasto voće. Porežem na više komada i zavežem za stabljike. Izvrsni su za zaustavljanje svih insekata, hodali ili letjeli. I nemaju nikakvo kemijsko sredstvo osim ljepila. Možda djeluje i za jagode.

Lirijana
29.05.2011., 00:23
Lirijana predivne su slike, i poucne. Ali protiv ptavilla foruma je stavljanje slika direktno. stavi samo linkove na slike pa ćemo ih mi poklikati i otvoriti.

Ajoj joj, nisam znala. Budem ubuduće pripazila.

Lirijana
29.05.2011., 00:25
I meni u grašku par mravinjaka. U kući kada se to dogodi stavim cimeta i nestanu. Ne znam kako bi isto izvela u vrtu?!

cokolina
29.05.2011., 02:07
cokolina, pa koliko ima tih mrava da mogu pojesti cijelu jagodu? Mislim da je najbrže potjerati mrave mlazom vode po jagodama. Vjerojatno se neće vratiti dok je jako mokro. Možeš li naći mravinjak(e), pa na njega djelovati?

Imaš za kupiti žute i bijele ljepljive ploče (Plantela) Ja ih stavljam na voćke i bobičasto voće. Porežem na više komada i zavežem za stabljike. Izvrsni su za zaustavljanje svih insekata, hodali ili letjeli. I nemaju nikakvo kemijsko sredstvo osim ljepila. Možda djeluje i za jagode.

pojedose je bar pola, jadne neke ni ne zacrvene do kraja, a oni je pozvacu:-(
mislim da im voda ne bi pomogla, stalno je mokro oko njih, jer su prekrivene slamom (donji dio). Mravinjak moze biti bilo gdje, ne vidim nista zbog sloja slame.

ovo s plocama bi moglo upaliti...vidicu

SikaPika
29.05.2011., 03:28
Kosjenka, i kadifica i dragoljob štite od zlatice i drugih napasnika
primjerice, na dvije strane gredice s krumpirom sam posadila kadifice i dragoljub i u tom kutu nema zlatica

Kosjenka
29.05.2011., 10:58
Hvala Sika Pika. Ja sam to više preventivno posadila, kod mene nema zlatica.
Zato je špinat bio pun lisnih ušiju, njega sam maknula(ionako je na izmaku), a ono malo što je prešlo na krastavce i paradajz planiram sutra koprivom pošpricat.
Nego jel polijevate krumpir? Susjeda kuka kako ga mora polijevat jel se sad zameće,a mm i sveki tvrde da se en smije jel se tako boleštine na biljku mogu navući.

flopica
31.05.2011., 09:17
iskopala sam tu jadnu, zbijenu mrkvicu, a šteta čak je uspjela i niknuti...
sad sam preštijala cijelim komad i zasadit ću normalno, u redove brijem da će niknuti još
inače, koprivom sam pošpricala kupusnjače, sad ću vidjeti za te uši.
buhač sam jednom koristila ali nije otjeralo, mada mislim da sam ja napravila preblagu otopinu

i da, jučer sam ubrala prvu salatu! mljac

flopica
31.05.2011., 09:20
Kosjenka ja sam polila krumpir jednom ali jako malo, bila je užasna suša a on je tek nicao pa mi bilo žao
a jučer sam prskalicom malo koprivom pošpricala, al stvarno tek toliko
strah me da se plijesan ne navuče, a još sam full početnik pa ppuno stvari niz znam nit se usudim...

SikaPika
08.06.2011., 05:24
je li mi prekasno za posijati mrkvu, kasnu?
ovu koju sam proljetos posijala, valjda je samo trećina niknula
kasnije sam poisjala još, ali nije niknula
treba li ju zalijevati dok ne nikne
baš sam ljuta

Kosjenka
08.06.2011., 08:27
Joj tako i ja sa rukolom, dio zalijevala nije niknuo, dio nisam isto tako nije niknuo. Meni se čini da kad zalijevam da samo stvorim tvrdu koru.
Možda neke mokre krpe stavit da polako natapaju tlo.

flopica
08.06.2011., 10:24
je li mi prekasno za posijati mrkvu, kasnu?
ovu koju sam proljetos posijala, valjda je samo trećina niknula
kasnije sam poisjala još, ali nije niknula
treba li ju zalijevati dok ne nikne
baš sam ljuta

ja sam nekidan posijala i živim u uvjerenju da će svakako niknuti!
ne zalijevam jer pada kiša svaki dan

mamaineven
08.06.2011., 10:32
Cure, može pomoć. Ja sam isto tek počela s vrtom, a mama i svekrva su više za klasični uzgoj pa nemam kog pitati. Imam juhu od koprive koja dugo stoji, jako smrdi i ja ju razrijeđujem i koristim kao gnojivo. Da li se ona može koristiti i kao pesticid po lišću ili je ta koja dugo stoji prejaka za tu namjenu?

Kosjenka
08.06.2011., 10:35
ne,za pesticid bi ju trebala upotrijebit od 12-24h. I najbolje bi bilo koristit mlade koprive.

mamaineven
08.06.2011., 11:04
Hvala, ništa idem u berbu mladih koprivica onda! A jel vi prskate paradajz s mlijekom pomiješanim s vodom, pomaže li to išta?

Kosjenka
18.06.2011., 22:57
ajme ja se ne mogu riješit bubica na krastavcima i tikvicama, probala sam koprivom, duhanom pa opet koprivom i ništa. Buhača nemam, ne znam s čime bi još mkogla probat. Što se krastavaca tiče mislim da neće biti ništa od njih, najrađe bi ih sve počupala, ali tikvice su divne rodne i baš mi ih je žao prskat nekim "otrovima"

mašenka
19.06.2011., 01:05
Lupetam napamet i ne znam kakve su bube, ali evo ideja; meni svake godine nekakvi skakavci/zrikavci (pojma nemam što su) napadnu bosiljak koji im ja onda zapaprim i ne sviđa im se :mrgreen:. Znači fino mljeveni crni papar, možda upali :-).

Lirijana
19.06.2011., 01:08
Meni su tikvice ogromne, ima ih i po 3 kg teških. Malenih nema uopće. Sve neke gigantske. Na tom dijelu gdje sam njih sadila dugo ništa nije bilo sađeno. Koliko su vama teške tikvice?

SikaPika
19.06.2011., 04:37
ajme ja se ne mogu riješit bubica na krastavcima i tikvicama, probala sam koprivom, duhanom pa opet koprivom i ništa. Buhača nemam, ne znam s čime bi još mkogla probat. Što se krastavaca tiče mislim da neće biti ništa od njih, najrađe bi ih sve počupala, ali tikvice su divne rodne i baš mi ih je žao prskat nekim "otrovima"

Baš sad gledam u knjizi Biovrt gdje govorio o biološkoj zaštiti bilja i koja bolest/nametnik napada koju biljku pa tražim krastavce i bundeve, a oni skloni plijesni, plamenjači i sličnim "bolestima", no onda sam naišla na crvene paukove koji između ostalih napadaju i krastavce i bundeve. Evo što piše: Treba štititi njihove prirodne neprijatelje - grabežljive grinje, grabežljive stjenice, grabežljive kornjaše, osice najeznice, ušičare, mušice šiškarice, bubamare, pauke; harmonična ishrana, malčiranje; ukloniti napadnuto lišće. ZAŠTITA BILJA IZ DOMAĆE RADINOSTI - Prskati juhom od preslice, vratića i pravog pelina iil čajem od češnjaka; posipati kameno brašno; kopirivno tekuće gnojivo, preparati od algi za jačanje. BIOLOŠKI PREPRATI ZA ZAŠTITU BILJA U DUĆANIMA - Neudosan, preparati na bazi piretruma.
Najbolje opće biološke mjere za zdrav rasti i preventivu. Zbog brojnih korisnih životinja po mogućnosti ne koristiti buhač.

Lirijana, blago tebi na tvojim bundevama, moje još cvjetaju. :-)
A kakve si ti to uopće bundeve posadila/posijala? Ja imam patišonke, bijelu i zelenu tikvicu i turkinju.

Kod nas je tako suha zemlja da mi je tužno gledati. Molim Boga da noćas padne kiša jer ako ne padne, u ponedjeljak ćemo morati vući vodu iz bajera i sve zaliti. Malčirala sam papriku, paradajz, bundeve, krastavce, kupusnjače. Mrkvu mi je tužno gledati. Blitva na mjestu na kojem sam ju posijala jedva raste dok je na drugim mjestima samoniklo izišla i baš je lijepa. Krumpir mi uopće nije procvao i većina stabiljka se savila, gotovo uvenula.
Ma, ovdje nije bilo kiše sigurno deset dana, a vjetar svaki dan puše, sunce prži.

Kosjenka
19.06.2011., 10:54
Evo kiše kod nas.
Taman ja dva dana dobro potopila vrt.
No neka, neka nam polja natopi.
SikaPika hvala na pomoći. Ja nisam stigla pogledati u Biovrt.

Daisy@
19.06.2011., 11:00
kod mene sve nabujalo od silne kiše..nažalost i korov,:roll: njega još nisam riješila..

pobrala sam grašak,i još mi cvjeta,matovilac je bio veliki lijepi,salata super,luk,mrkva se drži...a paradajzi-džungla!:-o ogromni,puno zametnutih plodova,ma baš sam ostala iznenađena....:zaljubljen:

flopica
19.06.2011., 23:05
moj je vrt super, nakon 5 dana bez vode jer smo bili odsutni
čak je i ona kasna mrkvica počela nicati, grašak isto posijan prošli tjedan, poriluk, salata ogrona, krumpir cvjetao :-D
jedino sam zabrinuta jer sam vidjela neke male bube - jaja narnčsto zagasite boje na listu krumpira :-o, zbijene gusto. sutra idem vidjeti ima li toga još, ovo je bilo u prolazu...

Kosjenka
19.06.2011., 23:49
flopice ponesi neku čašicu i skupljaj te bube :)

SikaPika
20.06.2011., 03:22
jer je to, krumpirova zlatica, jelte
he he, neke narančaste bube :lol:
i uništi jajašca, zgnječi listom na kojem su
Kosjenka, kod nas je kiša padala malo popodne, valjda su se svi kišni oblaci raspršili dok su došli sa zapada do nas, užas
mislim da ću ipak morati zalijevati ovaj tjedan

flopica
20.06.2011., 09:09
:lol: pa da, narančaste bubice, zlaticu sam vidjela samo odraslu
kako izgledaju dok su bebe, nisam imala pojma...
danas ću ih pokupiti

flopica
20.06.2011., 21:33
pokupljene, bravo ja. ne znam točno razlikovati, ali ih pokupiti znam :mrgreen:
nego, nešto me drugo zanima
cima od krumpira mi je nekako, kako da kažem "gigantska" :-o
točno meni do pasa, a nisam patuljak
meni se to fakat čini previsoko za krumpače
utješite me, strah me da ne počnu padati od tolike visine

SikaPika
21.06.2011., 03:29
šta je to cima?
moji su odavno popadali, nisu ni procvali
kaže mi susjeda, nema veze
tko zna što me čeka ispod zemlje

prima
21.06.2011., 06:50
cima je nadzemni dio krumpira. moji su kasno posađeni i još su mališani.
niski grah su mi okupirale crne lisne uši, pokušala sam sa buhačem i sa čajem od koprive, i nema nekog pomaka.
najbolje djeluje kad ih isprskam mlazom vode, bojala sam se da će cvijet otpasti, ali nije.
a mladih mahuna brdo :-D, u nedjelju smo imali za ručak, gledam sinoć, opet ima puno :yes:

flopica
21.06.2011., 09:18
cima je stabljika

flopica
25.06.2011., 08:48
zlatice su toliko naporne štetočine, jako brzo se izlegu i pojedu sve živo
svaki dan ih skupljam, uništavam jaja i svejedno :roll: su tu...
prskala sam koprivom, ali nisam nešto optimistična
ima netko još što za predložiti?

Kosjenka
25.06.2011., 09:12
Flopice isplati se trud. Ja sam danima skupljala i sada je bolje, tu i tamo koja. Doduše nisam bila dva dana do vrta, možda je opet raspašoj.
Zlatice možeš uništit kamenim brašnom, malo proguglaj, ja nikako nisam uspjela nabavit to kamenio brašno tako da ne znam detalje.
Ja sam bube na tikvicama i krastavcima sredila koprivom.
Ne znam dali je kasno za posadit cvjetaču?

flopica
25.06.2011., 09:23
nemam gdje kameno brašno trenutno naći, nastavit ću mehaničko istrebljenje
i koprivu, ne može ona biti loša kako god okrenem...
cvjetaču sam ja nekidan upikala male presadnice koje
sam dobila
al ja sam proptimistična glede tih biljka, tako da ipak čekaš odgovor nekog mjerodavnijeg...

mašenka
26.06.2011., 19:55
ima netko još što za predložiti?

kokoš :D! Kod nas u vrtu ništa što je manje od kokoši ne opstaje, jedino primijetim da čupnu salate i kelja, trebat će zagraditi mrežom, jagode su umrežene ali mislim da ih mravi desetkuju, valjda prođu nekim tunelima pa ih koke ne vide.

Lirijana
26.06.2011., 21:35
Mi smo grašak pobrali, sav. Počupali sve, spremili u škrinju, a mahune graška i stabljike smo nasjeckali i vratili sve na vrt. Iako sada pred kraj grašak je bio skroz loš. Ušle neke bube u njega, sav jadan. Osim toga ja nemam nekih velikih problema sa nametnicima (kuc kuc kuc). Ali ovo vrijeme bez kiše me ubija. Išla sam uzeti malo mrkvice za ručak, jedva sam ju isčupala koliko je zemlja bila tvrda i zbita. A cijelo vrijeme je malčirano i stalno obnavljamo malč.
Paprika u 6 mjesecu nije dobila baš puno sunca jer je stalno padala kiša i sada se lagano obnavlja i dobiva na ovoj pržioni. Zalijevala sam ju sa koprivinim gnojivom i svakih dva tjedna sa bio plantelom VRT. Nekako se poboljšava njezino zdravstveno stanje.
Rajčica je ogromna, čak smo našli na njoj male zelene plodove. Zaperke smo otkinuli i dio odnijeli u kelj da ga očuvamo od uši iako ni uši nisam vidjela. Iduće godine nekoliko flanaca paradajza sadim u tegle za cvijeće i stavljam na balkon. Kaže mi frendica koja ima teglu na balkonu da tako divno miris paradajza tjera komarce. Svima dodijavaju, a njena tegla u prvom redu obrane.
Cvjetača se drži super, ali i nju bio plantelom dohranjujem. Ne vidim da su se još glavice počela stvarati, ali listovi su odlični.

Planiram napraviti novi komposter, pa da li mogu ovdje moliti savjet u vezi kompostiranja. U blizini vrta mi je veliki orah i ispod bi stavila komposter i pokrila ga najlonom da lišće ne pada unutra. Čitala sam da dolje idu grančice za drenažu, a gore se stavlja organski materijal nasjeckan na sitno. Što stavljate? Mogu dobiti stajskog gnoja pa da li da i to stavim unutra? Joj imam žuljeve na rukama od reckanja stabljika graška!

Lirijana
26.06.2011., 21:36
Mi smo grašak pobrali, sav. Počupali sve, spremili u škrinju, a mahune graška i stabljike smo nasjeckali i vratili sve na vrt. Iako sada pred kraj grašak je bio skroz loš. Ušle neke bube u njega, sav jadan. Osim toga ja nemam nekih velikih problema sa nametnicima (kuc kuc kuc).
Ali ovo vrijeme bez kiše me ubija. Išla sam uzeti malo mrkvice za ručak, jedva sam ju isčupala koliko je zemlja bila tvrda i zbita. A cijelo vrijeme je malčirano i stalno obnavljamo malč.
Paprika u 6 mjesecu nije dobila baš puno sunca jer je stalno padala kiša i sada se lagano obnavlja i dobiva na ovoj pržioni. Zalijevala sam ju sa koprivinim gnojivom i svakih dva tjedna sa bio plantelom VRT. Nekako se poboljšava njezino zdravstveno stanje.
Rajčica je ogromna, čak smo našli na njoj male zelene plodove. Zaperke smo otkinuli i dio odnijeli u kelj da ga očuvamo od uši iako ni uši nisam vidjela. Iduće godine nekoliko flanaca paradajza sadim u tegle za cvijeće i stavljam na balkon. Kaže mi frendica koja ima teglu na balkonu da tako divno miris paradajza tjera komarce. Svima dodijavaju, a njena tegla u prvom redu obrane.
Cvjetača se drži super, ali i nju bio plantelom dohranjujem. Ne vidim da su se još glavice počela stvarati, ali listovi su odlični.

Planiram napraviti novi komposter, pa da li mogu ovdje moliti savjet u vezi kompostiranja. U blizini vrta mi je veliki orah i ispod bi stavila komposter i pokrila ga najlonom da lišće ne pada unutra. Čitala sam da dolje idu grančice za drenažu, a gore se stavlja organski materijal nasjeckan na sitno. Što stavljate? Mogu dobiti stajskog gnoja pa da li da i to stavim unutra? Joj imam žuljeve na rukama od reckanja stabljika graška!

flopica
26.06.2011., 22:16
kokoš :D! Kod nas u vrtu ništa što je manje od kokoši ne opstaje, jedino primijetim da čupnu salate i kelja, trebat će zagraditi mrežom, jagode su umrežene ali mislim da ih mravi desetkuju, valjda prođu nekim tunelima pa ih koke ne vide.
nažalost ovo mi je neizvedivo, al to mi je još jedan razlog za nagovoriti muža da držimo par kokica!

SikaPika
27.06.2011., 05:33
mislim da nije kasno za cvjetaču, sve te kupusnjače se mogu još saditi, cvjetača čak mislim i kroz cijeli srpanj
ja ju neću saditi, moram priznati d ami se neda truditi oko nje, a MM ju baš ne voli, pa ni Maša
posadila sam brokulu, među mahune
sutra sadim kupus i kelj, vadim krumpir (taj moj jad i bijedu, tko zna što ću dolje naći, klikere...)

nego, na tikvicama, korabici, mahunama i paprici nalazim neke bube koje smrde jedanko kao smrdljivi martin
e sad, veličine su, hm, kao pola zlatice, imaju okruglo tijelo, zelene su s crnim šarama (lijepa živina)
nisam vidjela da nešto grickaju, ali mi je bilo baš grozno kada sam ih jučer zatekla na lijepoj, mladoj tikvici, ono, nekoliko velikih i bezbroj malih... krenula ih tamaniti, a one sve popadale dolje

kod nas opet bilo jako malo kiše, a vjetar svaki dan užasno puše, totalno isuši zemlju

Kosjenka
27.06.2011., 18:17
Danas se spremam rajčicu pošpricat mlijekom!
Supervizor odgledao jučer Korneliju i danas zove obavezno špricati :).
Posadila sam hrpu kupusa i ajvarice, planiram još koju cvjetaču i to bi manje biše bilo to.
U kolovozu jagode i najesen još bobičastog voća.
Drage moje, koliko je aronija rodila...uf, jedva čekam da sazriju. Nagodinu ću pokušat sama razmnožit.

pomikaki
28.06.2011., 17:45
jer je to, krumpirova zlatica, jelte
he he, neke narančaste bube :lol:
i uništi jajašca, zgnječi listom na kojem su
Kosjenka, kod nas je kiša padala malo popodne, valjda su se svi kišni oblaci raspršili dok su došli sa zapada do nas, užas
mislim da ću ipak morati zalijevati ovaj tjedan

Ovako, mi smo imali tih zlatica užasno puno, skupljali smo svaki dan pune staklenke :užas_jedan:
u zadnje vrijeme ih nema baš ništa, nađem ih možda po jednu u dva mjeseca. Mama kaže da ih možda tjera hren - posadili smo ga pred par godina i u međuvremenu se razrastao posvuda u vrtu, i on nam je sad neka vrsta korova ali daleko manja gnjavaža od zlatica. I jestiv je, a zlatice ni kokoši neće :mrgreen:

flopica
28.06.2011., 17:53
ja sam ih skoro sve potamanila, ali svaki dan ih skupljam
i jajašca naravno uništavam
znala sam i prije da su agresivan nametnik, al nisam mogla zamisliti koliko se brzo šire
i kako pojedu stabljiku, strašno...

goranka
28.06.2011., 18:55
Otkako sam čula, protiv zlatica koristim vodu u kojoj su bile namočene koprive ili list bazge i odstajale neko vrijem. Još uvijek ih ima po, ali znatno manje.

pomikaki
30.06.2011., 10:02
Drage moje, koliko je aronija rodila...uf, jedva čekam da sazriju. Nagodinu ću pokušat sama razmnožit.
Kako se ona razmnožava? Mi smo je isto posadili ove jeseni, sad je već puna plodova.

Kosjenka
30.06.2011., 10:22
evo ovo sam našla

Pri tome vrijede "pravila" za bobičasto voće: u jesen (iako možeš i u proljeće, sad u ovo doba recimo) odreži grančicu sa 6 - 8 pupova i "ubodi ju u rahlu pognojenu zemlju, na dubinu recimo pola/pola. Možeš malo zagrnuti kakvim malčem ... I čekaj. Ako si pogodio grančicu koja nije previše drvenasta (najbolje je jednogodišnji ili dvogodišnji izboj) ukorijenit će se i slijedeće godine možeš ju staviti na stalno mjesto. Inače, mi imamo slučajeva kada smo slučajno odlomljene grančice samo poboli u zemlju u blizini grma i ... eto, nastavila je živjeti. Isto tako možeš pažljivo razgrnuti zemlju oko grma i "raskopati" mlade izdanke. Oštrim možićem, bez pilanja, odsijeci izdanak sa dijelom korjena i posadi gdje ti paše. Biljka bi se trebala ukorijeniti.

pomikaki
30.06.2011., 11:44
Hvala Kosjenka :* pokušat ću
ali najradije bih da mi ona baci neke mladice :ziherašica:

flopica
30.06.2011., 11:53
recite mi, što se sada još može saditi? počupat ću kapulicu uskoro, pa će ostati dovoljno mjesta. u blizini je salata. špinat možda? ne znam kako on ide uz salatu...

flopica
06.07.2011., 09:46
ima li iko zlatica osim mene?
pa ja to moram trijebiti svaki dan po dvi ure bar...
imsa li ikakvo bio sredstvo kojim se uspješno tretiraju?
kopriva ne pomaže

Kosjenka
06.07.2011., 10:42
flopice pisali su nešto o bazgi, listu bazge.
Ja sam svoje uspjela istrijebit.
Ja ogledam svoju rajčicu, uskoro bi se mogle prve zacrvenit...jedva čekam.
Flopice možeš kupus sada, za ostale kupusnjače ne znam.

klija
06.07.2011., 11:21
kopriva ne pomaže

nasjeckaj lisce od mrkve, ionako se baca, i probaj, meni je pred par godina uspjesno pomoglo. I kada sadim patlidzane bacim oko njih onako bez veze sjeme mrkve, da ih stiti, i oko gredice krumpira isto bacim sjeme mrkve, djeluje, ove godine ni jedne zlatice u vrtu!

Manuela.
06.07.2011., 12:12
baš sam danas komentirala s mamom kak mi ove godine nismo imale niti jednu zlaticu na krumpiru, dok ovih godina su nas okupirale, možda je tajna ipak u rasporedu u vrtu, koja biljka se s kim slaže i ne slaže pa se one muđusobmo štite od insekata i bolesti! no da nebi ispalo sve savršeno u mom vrtu, ove godine moji krastavci su u komi, suše se, nisu bolesni da ih je napala peronospora ili neka bolest, zaljevam ih svaki dan al oni ne pokazuju volju za životom! jučer sam posadila druge na drugo mjesto,ako bude nekaj od njih!

pomikaki
06.07.2011., 13:33
kopriva ne pomaže
pišem ti ja gore za hren
ali to je dugoročni projekt od bar 3 godine dok se dosta proširi
ako je uopće to to što ih tjera kod nas :-/

RozaGroza
06.07.2011., 13:49
kopriva ne pomaže

Pogledaj koja biljka privlači smrdljivog Martina, oni se hrane zlaticama, tu sam foru negdje vidjela prije par godina.

jelena.O
06.07.2011., 15:36
kod mene je bilo puno smrdljivih martina na murvi

Manuela.
06.07.2011., 16:00
evo nekih korisnih savjeta koje sam našla na netu, probaj možda neki uspije da se riješiš tih štetočina!
SREDSTVA ZA PRSKANJE

Prvo sredstvo koje se može primjeniti rano na proljeće je juha od listova bazge – miris bazge kamuflira miris krumpira pa ga zlatice koje su u potrazi za hranom ne mogu nanjušiti.

Navodno ih odbija hren, tj juha od hrena – potopiti hren u kišnici na 3-5 sati i tom juhom prskati biljke

PRIRODNI NEPRIJATELJI

Prirodni neprijatelj im je i smrdljivi martin – postoji mnogo podvrsta te vrste, neki su biljojedi a neki predatori, a 2 vrste su prirodni neprijatelji krumpirove zlatice, napadaju ličinke krumpirove zlatice i isišu ih.

njega jako privlači cvijet rabarbare i da je rabarbara u fazi cvatnje krcata smrdljivim martinima koji se na njoj jako vole okupljati i razmnožavati – dakle, posadite obavezno i rabarbaru u vrt.
U SAD-u se ove vrste predatora čak i mogu kupiti, baš ciljano za primjenu u biovrtlarenju.

OSTALE METODE

Od biljaka koje navodno tjeraju zlatice poznata je mlječika, Euphorbia lathyris, koju se preporuča posaditi između krumpira
uz krumpir obavezno raste i kamilica, neven i mlječika.

flopica
06.07.2011., 17:03
hvala svima,no ja tu ne vidim ekspresnog rješenja koje meni treba!
hren, od iduće godine ću ga zasaditi jer sam čula da je odličan za zlatice
smrdljivih martina ima kod mene i znam za tu foru, ali očito nedovoljno a da sad sadim nešto što ih privlači nema vremena
jedino mogu ovo s mrkvom probati s nadom da djeluje trenutno

RozaGroza
06.07.2011., 18:55
Zasadi Rabarbaru, em će ti koristit za prehranu jer je prefina em će te rješiti zlatice. Samo pazi da ti bude u sjeni, jer ne voli sunce previše.

cokolina
06.07.2011., 20:28
kakav okus ima rabarbara?

Daisy@
06.07.2011., 20:34
evo i mene friško iz vrta..išla zaliti,pa sam nabrala krastavaca...starija upravo tamani jedan friški :)
gušt je jest nešto svoje domaće..znaš kakvo je i otkud...milina..paradajza brdo,ogromni su al još nedozreli,sve zeleni...grašak sam počupala,spremila u frizer,počupala i matovilac,skoro pa i salata ošla sva..sve se mislim da opet matovilac posijem i možda grašak? dal bi uspjevao da sad ga posadim?
mrkva mi je repdivna debela,uzela sam onu na traci i super je,i nagodinu ću..paprike imaju plodove,i drže se onak onak...budu i one izdržale..nego kod nas nikako da padne prava kiša...stalno 3 kapi i opiči bura :8
a ja bi da dobro zalije pa da se bacim u sijanje nove ture....

SikaPika
07.07.2011., 03:49
evo i mene friško iz vrta..išla zaliti,pa sam nabrala krastavaca...starija upravo tamani jedan friški :)
gušt je jest nešto svoje domaće..znaš kakvo je i otkud...milina..paradajza brdo,ogromni su al još nedozreli,sve zeleni...grašak sam počupala,spremila u frizer,počupala i matovilac,skoro pa i salata ošla sva..sve se mislim da opet matovilac posijem i možda grašak? dal bi uspjevao da sad ga posadim?
mrkva mi je repdivna debela,uzela sam onu na traci i super je,i nagodinu ću..paprike imaju plodove,i drže se onak onak...budu i one izdržale..nego kod nas nikako da padne prava kiša...stalno 3 kapi i opiči bura :8
a ja bi da dobro zalije pa da se bacim u sijanje nove ture....

eh da, mi danas jeli mahune s krumpirima i koprom i pohane tikvice, sve iz vrta
plus jedan mali paradajzić za Mašicu
ubrala sam večeras i par krastavaca, malo paprike...

joj, blago tebi za mrkvicu, ja sam od svoje odustala... tako je jadna, i kad je zaljem... zapravo, nju sam uvijek zaobilazila zalijevanjem, dok zalijem sve drugo za što mislim da treba više vlage, umorim se (treba dovući po 20 kanti s obližnjeg jezera...)

moj je paradajz napala plemenjača, odnosno, čini se da je jedna stabljika u pitanju... ima smeđe mrlje, otvrdne i pocrveni prije reda, te bolesne sam otkinula i bacila, a večeras sam sve poprskala s mlijekom, e sad, trebam li taj postupak ponavljati kroz nekoliko dana, ili?

tikvice mi isto nisu u najboljem stanju, patišonke su bile super do nedavno, već smo ih i jeli, eno ima još nekoliko plodova za ubrati, ali list je dobio pjege, valjda plamenjača (nije kao ovo kod paradajza) pa ću ih sutra špricati juhom od češnjaka, a bolesne listove sam maknula
osim toga, one duguljaste, bijele tikvice su katastrofa, ima strašno puno cvjetova na jednoj biljci, no, stalno opadaju, ne uspiju se ni zametnuti, opadnu... ne znam je li problem u tome što sam pored posijala kukuruz koji je sada visoko pa nemaju zraka...

danas sam špricala kupus i kelj s čajem od pelina, imaju i uši i buhač, užas

a tek temperature koje nam najavljuju ovaj vikend, i do 40... uh

RozaGroza
07.07.2011., 09:12
kakav okus ima rabarbara?
Onako fino kiselkast. Ja od nje pravim crumble ili pite raznorazne, fina je i mermelada. Ne znam jel se može radit nešto slano, nisam nikad čula, iako Heston Blementhal jest koristio za neko svoje opičeno predjelo :)

cokolina
07.07.2011., 13:59
Onako fino kiselkast. Ja od nje pravim crumble ili pite raznorazne, fina je i mermelada. Ne znam jel se može radit nešto slano, nisam nikad čula, iako Heston Blementhal jest koristio za neko svoje opičeno predjelo :)
a jel! slatki, kazes? ja mislila to nesto ko blitva ili slicno.
iako, vidjela sam da prave pitu od nje. ....kad malo bolje razmislim, uopce nemam pojma kak to izgleda:-)

Beti3
07.07.2011., 14:22
Ovako:
http://www.google.hr/search?q=rabarbara&hl=hr&client=firefox-a&hs=IuS&rls=org.mozilla:en-US:official&channel=s&prmd=ivns&source=lnms&tbm=isch&ei=k5YVTpuBPI7MswbQ1tyhDw&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&ved=0CBAQ_AUoAQ&biw=1024&bih=578

Uspjela sam staviti cvijet mojih tikvica u avatar, pa sam postala da se malo pohvalim.:mrgreen:

pomikaki
07.07.2011., 16:19
Znači ta famozna rabarbara uspjeva i kod nas? Mogla bih probati...

RozaGroza
07.07.2011., 16:31
Rabarbara super uspijeva i kod nas, čak i moja za koju se brinem 0 bodova daje listove, iako su mi je uništili slučajni posjetioci jer ne skuže da je to nešto jestivo. Inaće izgleda kao velika blitva crvenih stapki, stapke se u principu koriste.

Daisy@
08.07.2011., 17:48
ja je uvijek zamišljam kao crvenu blitvu,a okus da je slatkast,znači nije...al moram priznat da je nisam vidla uživo :D (ili nisam gledala)

flopica
09.07.2011., 09:35
rabarbara mi zvuči dovoljno zanimljivo, samo to mogu tek sljedeće godine, sad je pretpostavljam kasno?
pročitala sam da je kamilica posađena između krumpira pravi pogodak
dakle, sve od sljedeće godine
mislim da mi je preostalo jedino da se grbim par sati svaki dan dok ne zatarem te dosadne bube...

flopica
09.07.2011., 13:16
pa ja ne kužim dokad ću ovo izdržati?
jesam ja zasadila krompire na zlaticogradu, pitam se
svaki dan puna čaša, svaki...

nego, kad se najranije krumpiri mogu povaditi? 8-)

Anemona
09.07.2011., 14:51
pa ja ne kužim dokad ću ovo izdržati?
jesam ja zasadila krompire na zlaticogradu, pitam se
svaki dan puna čaša, svaki...

Puna čaša nije ništa. Moja mama je zna nabrati pola kantice - svaki dan. Dakle može biti i lošije. :lol:
Ne znam da li krivo govorim, ali mislim da sad kad je krumpir ocvao zlatice više nisu bitne.
Mi ih sad više ne diramo.

RozaGroza
09.07.2011., 17:32
Vezano za rabarbaru, koristite samo stapke, listovi nisu dobri i zapravo se ne smiju konzumirat. Posadite je u jesen il rano proljeće, najbolje je uzeti od nekoga korijen i posaditi u ne preduboku rupu u koju se stavi komposta. Nakon par godina može se i presađivati tj. razrjeđivati jer je navodno 3-4 biljke dovoljno za potrebe cijele obitelji.

SikaPika
11.07.2011., 05:19

ja svoja tri reda već povadila
šta povadila, i pojeli ga:lol:
mene je ubila suša, povadila sam sve same klikerčiće jer se cima osušila
a možda mu je smetao i orah, bio je posađen pod njegovom krošnjom

eh da, odlučila sam rajčicu ipak pošpricati galicom, uhvatila ju plamenjača
samo, kaže mi čovjek da špricam dok je još rosa, a mi se budimo u deset
do kada bude rose?

mašenka
11.07.2011., 07:46
Navij sat :-P

Kosjenka
11.07.2011., 10:35
Špricaj sa preslicom,sa preslicom se šprica u podne :)

Manuela.
11.07.2011., 11:32
Špricaj sa preslicom,sa preslicom se šprica u podne :)
po največem suncu?
nisam čula za taj postupak:-o
možete malo to pojasnit, baš me zanima

Kosjenka
11.07.2011., 13:08
Joj, zezam SikuPiku. Preslicom se prska za suhog vremena tijekom sunčanih dana, to bi možda i bilo u rano proljeće u podne :), sada sigurno ne.

flopica
11.07.2011., 13:12
ja nemam gdje nabaviti preslicu
zna li netko može li pomopći suhi čaj od iste
vidjela danas u dm

Kosjenka
11.07.2011., 14:54
Piše da može suha preslica, ali omjer je valjda 100g, a ne 1kg kao što ide svježa(provjeri to). E sada suha preslica je nadam se isto što i čaj od preslice.

flopica
11.07.2011., 15:38
da, sad čitam i biovrtu da se čaj pravi od suhe preslice
samo nemam omjere
valjda ću negdje naći

Kosjenka
11.07.2011., 16:47
Meni trune paprika, polako zrije i trune...jel to neka bolest ili je to posljedica suše, visoke temperature i zalijevanja ili?
Recimo da ju redovito zalijevam, prihranjivala sam ju(ne baš redovito) koprivom.

Manuela.
11.07.2011., 16:59
i moja paprika je u katastrofi, vrt mi je cijeli dan na suncu, i mislim da su to opekline od sunca jer joj je stabljika ok, samo plodovi imaju crne mrlje!
:-(

flopica
11.07.2011., 19:19
baš šteta za papriku, moguće da je zbog ovih velikih vrućina...

Daisy@
11.07.2011., 20:45
mi danas pojeli prva dva paradajza iz vrta...paprika se drži još kako tako..ali je blitva pokleknula pod vrućinama do kraja.. :(

Beti3
11.07.2011., 23:13
Crne mrlje koje liče kao da gnjili na papriki... Jako mi liči na gljivičnu bolest.
http://www.agrisoftteam.info/plodovito-povre/bolesti-plodovitog-povra/206-antraknoza-plodova-paprike-i-paradajza-colletotrichum-spp.html

Valjda nije.

SikaPika
12.07.2011., 04:09
Ha ha, samo se vi sprdajte ;-)
Danas sam provjerila kod drugih koji godinama koriste tu galicu i kažu da nema šanse da se šprica dok je još rosa jer onda razvodni sve nego ili ranije prijepodne ili predvečer.
Ma, budući da sam do jako kasno budna (do 5, pola 6 ujutro), čak sam mislila izaći i to pošpricati, ali mi bed zbog M. jer ona kad se probudi, sika mora biti na gotovs. Ali dobro, sredio bi to tajo pričama ;-)

Nego, i meni je žao što nisam ranije prskala preslicom, odnosno, preventivno čajem od vratića, ali dok smo dočekali MM plaću, susjed mi uletio s galicom i sad ću ipak pokušati s njom.

Flopice, pogledaj u knjizi gdje općenito govori o čajevima, juhama i gnojivma - uvijek je isti postupak i omjeri za sve biljke, to ti je na početku samog tog poglavlja.
Mislim da tih čajeva ima i u biljnim ljekarnama.

A paprika, i moja je takva. Istina, ne sva. Baš sam sinoć brala, isto je ima dosta, ali nekoliko njih je bilo takvo. Čitala sam da plamenjača i nju uhvat

Kosjenka
13.07.2011., 11:13
Beti3 nije tako crna točka, nego baš onak smeđe trulo. E sada javila se kolegica koja radi s hrpom vrtlarica i kaže da se sve žale na tu trulež paprike i da je to posljedica ovih vrućina i zalijevanja, mm tvrdi da je to bolest i da se baš zove trulež paprike i da naravno ima sredstvo(kemija) za pošpricat.
SikaPika i ja sam čitala da papriku hoće zahvatit plamenjača ali mislim da to nije to.
Idem baš do vrta.

pomikaki
13.07.2011., 11:52
kaže da se sve žale na tu trulež paprike i da je to posljedica ovih vrućina i zalijevanja
bitno je paprike i paradajze nikad ne zalijevati po listovima nego samo od ispod, zemlju oko korjena! Valjda to radite, ali pišem za slučaj da netko ne zna.
Možete da si olakšate zalijevanje između redova pomidora i paprika imati iskopan po jedan mali jarak i onda samo natočite vodu u te udubine.
Kod nas nema :kuc-kuc: nikakve truleži ali zna nam se pojaviti plamenjača na pomidorima ako bude u ljeti puno kiše - prošlo ljeto smo imali dosta problema s time.

Manuela.
13.07.2011., 12:11
nisam ni ja sigurna jel je bolest il je prepečena, više mi izgleda prerečeno!
a je kupovao netko špric za to il još bolje nešto prirodno čime se može zaštitit ako več je bolesno?
no usprkos zalijevanju meni sve gori na vrtu jer je cijeli dan na suncu, krastavci su se osušili, mahune kak idu van tak ih opeče sunce i suše se, tak da ove godine mi sve nekak nikak!:cry:

Kosjenka
13.07.2011., 21:08
MM zvao prijatelja koji uzgaja papriku na veliko, kaže maknuti trule plodove, redovito zalijevati i dati kalcija...naravno on ima nekog svog asa u rukavu ali meni se to ne sviđa.
Jel zna netko koje je bio gnojivo bogato kalcijem???

flopica
14.07.2011., 23:35
kod mene je sad najezda zlatica,biiiiiiiiiiip im njihovu!
sutra idem u 8 ujutro da ih potamanim, nisam mogla 2 dana i sad su zavladale
jedna lijepa vijest, pocrvenio mi je jedan veliki paradajz, ja se osjećam ko da sam ga rodila
kako se veselim (nisam baš skroz racionalna, jel) :-D

mislim, nikad dosad nisam imala vlastiti paradajz, baš sam ponosna
dosta hvalisanja :oops:

Kosjenka
15.07.2011., 09:01
Joj Flopice,čestitke!
S istim osjećajima sam iz vrta izlazila kada sam prvu tikvicu ubrala.
I tko je imao čast pojesti prvi paradajz?

flopica
15.07.2011., 10:56
Joj Flopice,čestitke!
S istim osjećajima sam iz vrta izlazila kada sam prvu tikvicu ubrala.
I tko je imao čast pojesti prvi paradajz?
hvala :-)
danas nam je posebna obiteljska prigoda, a muž je na putu
pa ga čuvam za večeras da ga svečano podijelimo s djetetom na jednake komade
(uz domaću slaninu)

Kosjenka
15.07.2011., 12:59
:lol:
BTW stigneš još i kruh ispeči

stanam
15.07.2011., 14:26
ubrane prve mahune i rajčice. mljac.

naši krumpiri nemaju zlatica. kaže moja mama da neke vrste ne napadaju. jel to stvarno tako?

Beti3
15.07.2011., 14:36
flopice, samo se ti hvali. Znam taj osjećaj prvih plodova. Treba ga podijeliti.

flopica
15.07.2011., 14:58
Beti :-), pa da
ponos je prevelik da bi se zatomio

SikaPika
16.07.2011., 06:32
Ha ha, kao da sam ga rodila! Sjajno!
Flopice, čestitam! Sigurna sam da je bio ukusan, a paradajz i slanina su dobitna kombinacija! Dobro, i kruh sa svinjskom masti, ali za to ipak moraš ispeći kruh ;-) U krušnoj peći po mogućnosti :lol:

Pomikaki, ovo za paprike si u pravu. Kad polijevam, često mi se završi i na stabljici, listovima. Kao, neću gaziti previše po zemlji pa onda polijevam svagdje...

Paradajz se i kod mene počeo crvenjeti. Već smo jeli cherry, ali sad ga ne berem jer smo ga neki dan špricali galicom.
Tikvice, one duguljaste su napokon krenule. Prvi cvjetovi su otpadali, ali sad vidim nekoliko plodova. Samo da već jednom padne kiša i natopi zemlju.
Krastavci su mi li - la, ima cvijeta, ali nešto se plod slabo zameće. Ma, vruće mu je iako njega jedinog svaki dan zalijevam. A baš sam mislila da ćemo imati krastavaca k'o šodera.

Primjetila sam da mi je pomogao pelin s kojim sam prskala kupus i kelj protiv lisnih uši.
Osim toga, tikvice sam prskala juhom od češnjaka i mislim da joj je pomoglo protiv, e sad me ubijte, ne znam kako se zove ta bolest, ali na listovima se pojavljuju brašnaste fleke, list žuti... Uklonila sam one listove koji su bili najviše time zahvaćeni i sad je ok.

flopica
16.07.2011., 10:56
ovako, paradajz je bio s a v r š e n
mrkve imam komada 4, od dvije kartice sjemena :lol:
pomikakine bundeve / tikve su čudo,lijepo se razvijaju i baš im se veselim :heart:
kupus relativno ok. ali karfiol i brokula ne znam hoće preživjeti od buba, danas idem po onu preslicu od nekidan
mislim, ja imam tih biljčica relativno malo, ali bit će za teglu - dvije grincajga (ako ima netko dobar recept neka podijeli na receptima, pliz):klap:

Manuela.
20.07.2011., 10:52
kod nas nočas pala kiša, baš sam se veselila, kad ono samo prašinu natopila koliko je zemlja suha, tako da če od te kiše biti malo koristi:-(
al mogla bi lupit peronospora jer sunce več prži, pa pitam , s čim najbolje pošpricat paradajz , mislila sam mlijekom ak neznam točan omjer jer je 1:10 ILI?

flopica
20.07.2011., 12:53
Manuela ja mislim da je to taj omjer

Kosjenka
20.07.2011., 13:58
Kaže baka da je gledala Korneliju kako prska s čistim mlijekom, ja sam jednom poprskala s čistim mlijekom i jednom s razrjeđenim.
Moj paradajz je katastrofalan, kao da je opečen. Al dobro opet se veliki dio može iskoristit, pa svaki dan klopamo salate, šalše..polako i zimnicu spremam.
I kod nas je pala noćas dobra kiša, još malo planiram zalit ajvaricu pa pomalčirati sa sjenom.
Sad mi je krivo što nisam neke ljute papričice posadila, baš mi fale ovako uz ova jela od paradajza:-).

pomikaki
20.07.2011., 15:54
pomikakine bundeve / tikve su čudo,lijepo se razvijaju i baš im se veselim :heart:

baš mi je drago :-)
možeš ih jesti i dok su zelene, sad kad bih znala što sam ti slala mogla bih ti reći više,
ali mi u pravilu jedemo zelene tikvice i samo one koje nam promaknu uspiju požutjeti
jedino možda hokaido ostavimo da požuti - morala bih pitati supervizora :-)

Manuela.
20.07.2011., 16:09
moj je paradajz rodan ko blato, ovaj rani što sam sadila no njenu jako žuti lišče mada ga zalijevam, a ovaj kaj sam kasnije sadila, listovi zeleni a plod gnjili, čitala sam da je to bilo zaraženo sjeme i da takvom baš nema spasa, pa ču vidjet kaj bu od toga!

Manuela.
22.07.2011., 09:42
zanima me djevojke jeste li možda več počele sijat salatu za jesen il je još prerano?

flopica
22.07.2011., 10:01
pomikaki nisam posadila sve jer jednostavno nije bilo mjesta, ali nagodinu ću prilično proširiti vrt.
ove tikve su neke okrugle, narančasto-žute boje tek su počele rađati i čini se da će biti ogromne!

moj je paradajz za sad čisto dobro, samo nisam kidala zaperke a znam da znalci to rade da se ne bi previše širio .
moram ga bolje povezati jer je pretežak i pada.
sad ću počupati kristal salatu pa će mi ostati gredica poveća prazna, što mogu sad posaditi?

tua
22.07.2011., 13:08
pitanje potpune neznalice: baka nam je posadila butternut tikvu, ja sam mislila da se ona bere narancasta, tamo nekad u rujnu, baka je sad ubrala jednu i kaze da ne mogu tako dugo stajati u vrtu...nase su dobre velicine, svijetlo zelene.pa...kad se beru?:zbunj:

Kosjenka
22.07.2011., 15:16
http://www.exotic-king.com/butternut-tikva.html
sline mi idu, ja nisam ništa tih zimskih tikvi posadila, baš mi je krivo...uf moram napravit bolji plan za nagodinu.

SikaPika
24.07.2011., 04:27
kod nas nočas pala kiša, baš sam se veselila, kad ono samo prašinu natopila koliko je zemlja suha, tako da če od te kiše biti malo koristi:-(
al mogla bi lupit peronospora jer sunce več prži, pa pitam , s čim najbolje pošpricat paradajz , mislila sam mlijekom ak neznam točan omjer jer je 1:10 ILI?

ja sam radila prema omjeru 1:6, mlijeko - voda
no, nisam čekala rezultat nego kasnije špricala galicom, a te zaražene plodove sam otkinula i bacila
meni su te velike bundeve, jesenske, turkinje tek počele cvasti
valjda će do jeseni biti nešto od njih
vrt mi idućih 10 dana ostaje na milost i nemilost prolaznika (već su neki kidali paradajz i usput gazili poriluk) jer idemo na mooooreeee

flopica
24.07.2011., 10:17
ajme SikaPika, valjda će biti milostivi i dobri prolaznici pa ga neće previše očepurati!
ove pomikakine tikve meni izgledaju super al ja ne znam koje su
velike, narančaste, baš ću probati jednu konzumirati sad da vidim jel rano ili nije

Manuela.
28.07.2011., 12:09
kod nas konačno pada kiša i hvala bogu jer je zemlja več bila presuha od onolikog sunca!
no ja sam jučer iskoristila lijep dan pa sam malo otišla do vrta posijat salatu i mrkvu, pobrala sam paradajza i dala mami da nam skuha za zimu!

pomikaki
28.07.2011., 18:32
ajme SikaPika, valjda će biti milostivi i dobri prolaznici pa ga neće previše očepurati!
ove pomikakine tikve meni izgledaju super al ja ne znam koje su
velike, narančaste, baš ću probati jednu konzumirati sad da vidim jel rano ili nijeja bi ih jela ili skroz mlade, dok us zelene i koštice još nisu formirane ili su male i mekane, a ako ćeš ih jesti zrele, ne moraš se žuriti, pusti da dozriju do kraja.

blackberry
28.07.2011., 21:54
da vam se i ja pridružim...u vrtu....:-)
moram vas iščitati....
ali vidim da je i flopica ultra ponosna na svoje prve plodove!!
bome mo i mi to uveličali i ovjekovječili :-D
baš me veseli to vrtlarstvo!

Beti3
28.07.2011., 22:21
Danas vidim da je u susjedovom vrtu ponovo procvala magnolija. I naravno, odmah odem provjeriti svoju, i puna je cvjetnih pupova. Što se to događa? Magnolije ( magnolia soulangiana) uvijek cvatu u rano proljeće.

Zna li tko nešto o ovoj ljetnoj cvatnji?

Manuela.
28.07.2011., 23:27
i moja magnolija ima pupove no tak je svake godine, na prolječe je puna cvjetova a pred jesen ima ih samo nekoliko!

Beti3
29.07.2011., 00:01
Hvala, vjerojatno je moja do ove godine bila premala da cvate i na jesen. Sad me je ugodno iznenadila.

ovca_i_janjad
30.07.2011., 12:44
Prvi puta sam na ovom topiku jer prvi puta imamo plodonosni vrt, doduše jednostavan, ali ga imamo. Malih pomidora imamo više od mjesec dana, samo izbacuju nove i nove, veliki pomidori stalno crvene, negdje mjesec dana. Paprika je izrazito mala, mali broj plodova, ali je zdrava. Pitala sam susjede i kažu da kod nas u Primorju paprika nikada ne naraste veća. Ono što je važno da je izrazito ukusna, kao da je okus tri velike paprike u njoj. Krastavaca ima k'o blata, tikvice jedemo valjda svaki drugi dan. Jagode smo pojeli. Čekamo da smokve i šipak narastu. Fažol smo stavili pregusto, narasla je prašuma bez plodova, tako da to ide van.

Ja sada trebam pomoć za dvije stvari:

- kada i kako posijati broskvu (najsličnije je raštici, razlike su u nijansama)?
- postoji li mogućnost da sada ubacimo neku bundevu, moja djeca je užasno žele, ali mi se toga nismo ni sjetili. Pojma nemam bi li im odgovarala naša zemlja (na vjetru, dosta kamenja)?!

Manuela.
03.08.2011., 11:55
jučer sam skužila da su nam opet došli oni ružni naranđasti puževi u vrt, tj imam posvakud po travnjaku!
grozni su mi i več neznam kak da ih se riješim!
prošle godine sam kupovala pužomor i svaku večer ih solil I potrošila par kila soli, sad me zanima jer ima netko nekakav jednostavniji način da ih se spriječi ili uništi!
svaki savjet je dobro došao!

pomikaki
03.08.2011., 13:00
Prvi puta sam na ovom topiku jer prvi puta imamo plodonosni vrt, doduše jednostavan, ali ga imamo. Malih pomidora imamo više od mjesec dana, samo izbacuju nove i nove, veliki pomidori stalno crvene, negdje mjesec dana. Paprika je izrazito mala, mali broj plodova, ali je zdrava. Pitala sam susjede i kažu da kod nas u Primorju paprika nikada ne naraste veća. Ono što je važno da je izrazito ukusna, kao da je okus tri velike paprike u njoj.
Ej, ajde mi sačuvaj malo sjemena od tih paprika :-)

za bundeve ti je sad svakako kasno :-/ bolje čekaj iduću godinu.

ovca_i_janjad
03.08.2011., 22:59
Ej, ajde mi sačuvaj malo sjemena od tih paprika :-)

za bundeve ti je sad svakako kasno :-/ bolje čekaj iduću godinu.

to je neka najjednostavnija i najobičnija paprika, ali ovdje ne može baš narasti jer zemlja nije moćna i puna je kamenja. okus je kao za cijelu veliku papriku, ali je malena

što možemo još sada ubaciti - broskvu i matovilac?

SikaPika
05.08.2011., 03:14
mislim da sada možeš posijati i crnu rotkvu, ona raste i u siromašnijoj zemlji

nas je dočekao u bašči zreo paradajz, paprika, korabica, tivkice... ima i nešto malo mahuna za obrati
raštika je baš lijepo krenula poslije kiše, kelj i kupus isto
mislim da ću i kukuruzić moći obrati iako ne polažem puno nade u njega budući da je stvarno bila suša, a njega nisam ni polijevala direktno

e sad, koliko velika raštika mora biti da bi se počeo brati list i kako ju pravite, kao kelj?

tikvice su mi čudne, narastu i onda im se vrh počne sušiti i trunuti

pomikaki, ja sam svoje tikve posadila u petom mjesecu, one narančaste
one tek sada imaju cvijet, vidim da je loza pojedini cvijet i odbacila
ne bi li u ovo doba godine već trebao biti plod koji će dozrijeti u jesen ili još ima vremena?

flopica
05.08.2011., 10:05
čim se SP vratila, topik živnuo!
imam i ja te narančaste tikve i isto su posađene dosta kasno, čak krajem 5.mj. mislim
a rastu kao lude, i već su veličine između dinje i lubenice

SikaPika
05.08.2011., 18:04
he he, živnula i moja bašča nakon kiše
pa ne znam, valjda te moje tikve stagniraju zbog suše
tješim se da je još i dobro kako su neki ljudi odustali od bašča jer ih nisu mogli zalijevati
ljudi od kojih sam prošle godine kupovala povrće za Mašu kažu da imaju samo korabicu, sve drugo im je uništila suša, a imaju veliki vrt pokraj Karašice
užas

Lirijana
20.08.2011., 22:32
Bila ja na moru mjesec i po i ostavila vrt da se izbori. Prethodno izmalčirala dobro. Sada kada sam se vratila nisam plodove vidjela od korova. Povadila luk, mrkvu spremila u škrinju i dio čuvam još za sok, blitva povenula, ali bit će još nešto, paradajzi začudo jako dobri, paprika se isto dobro drži, valjda ju nije stiglo sunce spržit od silnog korova iako ima uvenulih i osušenih. Cvjetača i kelj nisu preživjeli. Strunuli doslovce. Grah odličan. Mjesec i pol nitko nije pipnuo vrt. Morala sam s malim na more jer ima bronhitis. S obzirom na okolnosti zadovoljna sam. Malč je papriku i paradajze spasio. Kompost poprimio šumski miris. Na moru sam kupila češnjaka i planiram ga saditi sada na jesen. Kažu na moru da sade na Svetog Luku u listopadu. Vi koji ne orete zemlju i debelo malčirate kako to radite? Prošle godine smo izorali sada ne bi pokušali bi staviti debeli sloj malča. Što stavljate i koliko visoko? Da li mogu očekivati izneneđenje u proljeće kad maknem malč?

ovca_i_janjad
20.08.2011., 22:57
i mene zanima izbjegavanje preoravanja i malčiranje, imali smo veliko čišćenje u vrtu zbog zapuštenosti, sad ne znamo što dalje

i jedno vjerojatno blentravo pitanje, je li zemlja puna kamenja (ne građevinskog otpada ili sl., nego takva raspuhana zemlja) prepreka malčiranju ili nema veze

kod nas, inače, jedno veliko iznenađenje - fažolete koje je mm neuko posijao pregusto postale prava mala prašuma puna plodova! i ima puno cvjetića, manjih te većih mahuna. a nismo ni mrdnuli

pomidor nam još luduje, ima ga u svim fazama rasta, i što je najvažnije još puno puno zelenih plodova

paprika svako toliko koja, ali ovdje izgleda ne može bolje

tikvica otišla kvragu nakon što sam je kao raščistila jer sam mislila da je pregusta i da će plodovi uz zemlju trunuti. tako sada nema ništa

češnjak, kažete, u listopadu?! može li mi netko objasniti kako, ja sam dijete nekih drugih navada i vrijednosti pa ne znam ništa o vrtu :oops:

Lirijana
21.08.2011., 21:38
Češnjak se sadi tako da se jedan česen stavi u zemlju. Uzima se česen sa češnjaka sa vanjske strane jer on može proklijat. Nakon sadnje se posipa pepelom. Ja doma nemam kamenitu zemlju, ali imam na moru na ljetnikovcu. I nju malčiram. Tako kamenita je porozna pa se vlaga jako brzo gubi.

ovca_i_janjad
21.08.2011., 21:41
Češnjak se sadi tako da se jedan česen stavi u zemlju. Uzima se česen sa češnjaka sa vanjske strane jer on može proklijat. Nakon sadnje se posipa pepelom. Ja doma nemam kamenitu zemlju, ali imam na moru na ljetnikovcu. I nju malčiram. Tako kamenita je porozna pa se vlaga jako brzo gubi.

ja sam se već vidjela kako ponosno zaguravam cijelu glavicu :oops:

pomikaki
22.08.2011., 14:17
pomikaki, ja sam svoje tikve posadila u petom mjesecu, one narančaste
one tek sada imaju cvijet, vidim da je loza pojedini cvijet i odbacila
ne bi li u ovo doba godine već trebao biti plod koji će dozrijeti u jesen ili još ima vremena?
moje imaju plodove, ne još sasvim zrele, ali imaju i cvijeće
ne znam, možeš jesti pohane cvjetove ili ako bace plod možeš ih pojesti zelene

flopica
22.08.2011., 23:00
pomikaki kad dozriju te narančaste?
moje su dosta velike, između dinje i lubenice otprilike
sad su od dole počele poprimati neku tamnozelenu boju?
ne znam da li da berem ili još da sačekam...

pomikaki
23.08.2011., 10:50
pa mi ih beremo kasno u jesen, i onda stoje negdje na hladnom, u podrumu, dobar dio zime pa jedemo jednu po jednu dok ne istrunu ili ih ne potrošimo
možeš poneku ubrati i ranije, ako ti se čini zrela, čak i poluzrele mogu se jesti. Ali ako ih hoćeš zrele sad ti je još rano.
To što su tamnozelene je isto ok (jest da ne znamo o kojoj vrsti govorimo :-) ) postoje i takve.
Hokaido budu jako narančaste, a turkinje svijetlije u raznim boljama, od zelene, sive, narančaste. A ove ostale... pojma nemam.

flopica
23.08.2011., 11:52
sačekat ću onda do predkraj jeseni
hvala :-)

pomikaki
23.08.2011., 12:45
ja ću pitati još supervizora radova u našem vrtu pa ti javiti detalje
ali mislim da kod nas njive budu na polju još u 10om mjesecu - istina blaža je klima, ali bude već hladno
evo ovdje http://www.sjemenarna.com/download/GreenGarden59.pdf na str 9 ima o hokaido tikvama, ali ovo što piše za berbu mislim da vrijedi za sve, kad vidiš da im je suha peteljka znači da su zrele - isto vrijedi i za lubenice i dinje.

flopica
24.08.2011., 09:59
pomi hvala na ovoj stranici, vidim da ima svašta zanimljivoga
inače, to je ta tikva, definitivno :-)

pomikaki
24.08.2011., 12:03
hokaido? njih se svakako isplati pustiti da dozriju, meni su najfinije. Ostale više volim zelene.

jkitanov
10.09.2011., 03:43
Opet mi vrt nije uspio.
Prošle godine poplava posušila cijeli donij dio. Ove godine napravila drenažu, sad suša.
Otišla sam na more i ostavila vrt prepun rajčica, krastavaca, paprike...., a zatekla golu pustoš.
Čemu toliki trud, šta me čeka dogodine?

Dobro, isplati se za tih par plodova koje smo pojeli, a imam i par teglica krastavaca i cikle.

Ostala mi još samo mrkvica u zemlji, valjda je preživjela.

Manuela.
10.09.2011., 09:31
Imam pitanje, pa nek mi pomogne netko s takvim slučajem ili tko zna kako spriječiti
sadila sam zimsku salatu več dva puta, ćim izađe iz zemlje nešto mi ju pojede do korijena,
prvi sam ju puta pokrila, tako da nisu vrapci, drugi puta je bila raskrita i jednostavno nestaje
nema tragova od puževa tako da nisu ni oni,
jel to našto i vama jede salatu i šta radite da vam opstane?

mašenka
12.09.2011., 20:59
Danas sam čistila gredicu gdje je bio krumpir. Našla još par zaboravljenih i dosta "krumpirske mladunčadi", onako do 2cm promjera, pa razmišljam može li se on sačuvati kao sjemenski za iduću godinu, i ako da kako?

SikaPika
20.09.2011., 17:05
Opet mi vrt nije uspio.
Prošle godine poplava posušila cijeli donij dio. Ove godine napravila drenažu, sad suša.
Otišla sam na more i ostavila vrt prepun rajčica, krastavaca, paprike...., a zatekla golu pustoš.
Čemu toliki trud, šta me čeka dogodine?

Dobro, isplati se za tih par plodova koje smo pojeli, a imam i par teglica krastavaca i cikle.

Ostala mi još samo mrkvica u zemlji, valjda je preživjela.

Joj, ja sam tako tužna što je i moj vrt podbacio ove godine. Kad se sjetim samo svih onih kanti vode koju smo uglavnom ja, ali i MM nosili s obližnjeg bajera, teglili ruke, prolijevali... plače mi se.
Dvije sam tikvice tek zamrzla, malo smo je jeli, papričica mi je bila, ma, kao palac na nozi, ajde, paradajza smo jeli dok ga nije ispeklo sunce i plamenjača... mahune se osušile, mrkva nikakva...
U Osijeku u posljednjih 50 godina nije bilo ovakve suše.
Evo, danas pada kiša, ali mislim da bi trebalo tjedan dana dobrog padanja da otkisne.
Planiram posijati blitvu, crnu rotkvu i matovilac i presaditi poriluk.
Imamo raštike, kelja, kupus je gotovo onakav kakvog sam ga posadila, a brokula se drži, samo što nema cvijeta. A ništa, makar ću list na lešo kuhati.
Ako ništa, barem smo korabice jeli.
Planiram nabaviti i stajsko gnojivo pa pobacati po zemlji, a moram provjeriti i svoj kompost.

, nManuela., možda su mravi?
mašenka, nisam sigurna, ali mislim da možeš te manje iskoristiti za sjemenski krumpir

Beti3
29.09.2011., 18:55
Imam trogodišnji kivi i ove godine prilično plodova. Kada ih treba brati? Još su prilično tvrdi. Da li ih treba brati takve pa staviti da dozore, u mraku ili na svijetlu?

jkitanov
30.09.2011., 01:27
Moram se pohvaliti:
Danas su mi vrt posjetila dva Bambija!:-D
Pravi, živi, lijepi, preslatki i jedu mrkvicu i ostatke blitve.
Kaže moj miš: " mama konjo"

Bar se netko najeda u mojim plodovima.

pomikaki
30.09.2011., 11:54
beti, beru se dosta kasno, krajem jeseni. Ali ako krene mraz može ih se brati još tvrde i ostaviti zamotane u papir da malo omekšaju. Mislim da je sada još prerano, ali kroz nekih mjesec dana mogli bi biti zreli. http://www.pobjeda.co.me/citanje.php?datum=2008-11-05&id=152361

jkitanov, baš si velikodušna :mrgreen: i ja sam ih vidjela tri srne jučer ujutro putem na posao :zaljubljen:

Lira
30.09.2011., 12:34
Mi kivi beremo kad mu odpadne lišće od mraza (u SLavoniji smo), otprilike oko 1.11.
Držimo ga uz jabuke u podrumu, još oko mjesec dana dok ne omekšaju.
Eto, ovako mi na kontinentu, na moru dozori vjerojatno ranije.

Beti3
30.09.2011., 13:19
Hvala! Onda čekam dok ne zahladi. Jedva čekam da osjetim ukus.

Manuela.
14.10.2011., 16:50
Polako ubiremo posljednje plodove našeg vrta, pa me zanima jeste li ga počele pripremat za zimu?
Hoćete li štihat ili orat vrt ili to ne radite?
što mislite da je bolje, okretat zemlju ili ne?

SikaPika
16.10.2011., 04:52
ja sam ovih dana preštijala dio za feldsalatu, špinat, grašak i bob
prvo dvoje sam i posijala, za drugo čekam kišu
danas smo MM i ja štijali i ostalo, ali i za bijeli i crveni luk
preštijat ćemo i ostalo, čini se da je bolje da zemlja izmrzne, pogotovo ova moja, ilovasta
stavila sam i na dio koji će stajati do proljeća lišće koje ću ukopati u zemlju

a što se malčiranja tiče, gredice na koje sam stavljala travu tijekom cijelog ljeta, puno su rahlije nego one gdje nisam

Manuela.
16.10.2011., 19:29
ja sam ovih dana preštijala dio za feldsalatu, špinat, grašak i bob
prvo dvoje sam i posijala, za drugo čekam kišu
danas smo MM i ja štijali i ostalo, ali i za bijeli i crveni luk

SIKA PIKA, nisam te razumjela, jel grašak i bob siješ sad u jesen?

Kosjenka
17.10.2011., 09:57
Ja se upravo spremam u vrt povadit mrkvu i peršin(dio peršina ću vratit u zemlju). U subotu sam porezala sav kupus, sad jedemo kupus salatu dvaput dnevno(razmišljam da si i za doručak uvedem sok od kupusa i voća :) ) i vrt je spreman za oranje.
Nažalost moj plan da ove godine ne orem već se nije ostvario.

SikaPika
25.10.2011., 04:42
SIKA PIKA, nisam te razumjela, jel grašak i bob siješ sad u jesen?
da, posijat ću, još nisam
ma, prošle godine dok sam dočekala da se zemlja posuši da mogu uopće kopati, već je bilo kasno jer su rano počele vrućine
ovako ću ga sada posijati pa neka miruje do proljeća, s prvim zrakama sunca i oni će krenuti
mnogi su ga već posijali, ali ja nisam htjela ranije, kakvo je vrijeme, izniknut će prije reda pa će ga previše mraz opalti, a gdje je još i zima

nisam ni luk posadila, isto su mi iskusniji rekli da je još prerano, nego tek iza Svih svetih
ma kod nas je prije ove kiše bilo tako suho da sam štijaču slomila neki dan štijući, užas

nego, kad se sadi bobičasto voće?

Kosjenka
25.10.2011., 11:00
Ja sam posadila salatu, luk i češnjak i posijala špinat.
Bobičasto voće planiram idući tjedan, ako uspijem otići u nabavku.
Sika Pika gdje kupuješ sadnice bobičastog voća?

jelena.O
26.10.2011., 08:51
da, posijat ću, još nisam
ma, prošle godine dok sam dočekala da se zemlja posuši da mogu uopće kopati, već je bilo kasno jer su rano počele vrućine
ovako ću ga sada posijati pa neka miruje do proljeća, s prvim zrakama sunca i oni će krenuti
mnogi su ga već posijali, ali ja nisam htjela ranije, kakvo je vrijeme, izniknut će prije reda pa će ga previše mraz opalti, a gdje je još i zimajel to onfda misliš s nečim prekrit, trava, najlon ili slično i na koju dubinu?

SikaPika
27.10.2011., 05:10
jel to onfda misliš s nečim prekrit, trava, najlon ili slično i na koju dubinu?
da ti pravo kažem, ne znam
vjerojatno ću staviti grane preko toga da vrane ne iščeprkaju sjeme
posudila sam knjigu Zeleni kvadrat pa ću tamo malo bolje proučiti, a i vratiti se knjizi Bio vrt i provjeriti
mislim da grašak i bob baš ne vole malčiranje, pogotovo ne prije no što proklija

Kosjenka, pokušat ću zabadanjem grana. Ima kod MM bake ribizla, a kod tete nekih divljih kupina. Frend mi se treba javiti za maline i možda ima aroniju.
Ma, ne poznajem nikoga tko prodaje ovako, svoje. Sutra ću do pije pa možda naletim na nekoga. RAdije bih tako nego nešto uvozno.

Kako ti sadiš bobičasto voće?

Kosjenka
27.10.2011., 11:51
tetka od mm-a ima svoje sadnice za prodaju, spremam se kod nje..doduše nisam ju još nazvala, moram to obavit danas :)

jelena.O
29.10.2011., 07:53
evo sika ja svoju malu zalihu graška bacila pa kaj bu bu,stavili na to grančice i vinovu lozu.

Kosjenka
11.11.2011., 10:53
Jeste posadili bobičasto voće. Ja još nisam, nadam se da mi neće biti kasno idući tjedan.
S jagodama smo zakasnili, naravno..ova jesen mi je totalno zbrčkana, pola stvari koje sam planirala nisam stigla. Čudo da sam i bašću uspjela zasadit i posijat.
Al moram se pohvalit da mi terasu krasi japanski javor. Doduše mm-a sam poslala po kuglasti javor koji bi trebao biti zasađen ispred kuće, ali donio mi je japanski pa sam njega posadila u veliku teglu i namontirala na terasu.

mašenka
22.11.2011., 20:01
Danas M. i ja za sadile češnjak i kapulu, povadili ostatke batata (a što duboko odu, još malo pa bunar :/), zaostale mrkvice i ciklu, zasadile ostatke krumpira pa šta ispadne. Špinat raste, raštika i salate malo sporije. Dovukli neke stare slame i nagrabljali suhog lišća za malčiranje. A za ručak smo i nabrale mlade koprive koje prevari ovo vrijeme.
Uglavnom samo da se pohvalim s jednim ugodnim vrtnim danom :-).

SikaPika
23.11.2011., 07:07
mašenka, super
mi posadile luk i bijeli luk, salatu... taj dan u bašči sam prošvikala, sadila sam dvije kile crvenog i tri reda bijelog luka, Maši već bilo dosadno, u jednom trenutku me čak gađala zemljom, jadno dijete
nismo uspjele posijati grašak i bob, sad čekam ljepše dane da i to obavimo i da bacim briketirano gnojivo i slamu na to
da, je li tko od vas koristio briketirano gnojivo http://www.cedar-agro.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=18&Itemid=121
ima li toga za kupiti u BAumaxu, Pevecu?

Baby Boy
17.02.2012., 22:42
I ja ću ove godine zasaditi moj mali vrt, ne znam kako ga isplanirati, ali zasadila bih svega pomalo, za sada nas je dvoje u kučanstvu, ja s djetetom, živimo sami, pa tak sam planirala da imamo za nas, ne previše, malo salate, mrkvice, peršina,celera, i svakakvoga povrća po malo.... onako baš pomalo ali dovoljno....
E sada pomalo pripremala sam zemlju ali još nisam ništa zasadila.

cokolina
17.02.2012., 22:53
hej, ima li netko da planira zasaditi cvijetno sjeme? to se moze vec sada pikirati ili je rano?

flopica
17.02.2012., 23:00
BB tako sam i ja prošle godine prvi put za eksperiment posadila vrtić
nisam imala apsolutno nikakvo predznanje i puno mi je pomogla knjiga biovrt
u njoj je naime dobro objašnjenio puno toga, a posebno korisna info. mi je bila o rasporedu povrća
koji su dobri, koji loši susjedi i zako...

ako si u mogućnosti da je nabaviš, toplo preporučam :-)

Baby Boy
17.02.2012., 23:08
Daj mi reci koji je autor, pa ću vidjeti u knjižnici....

Beti3
18.02.2012., 00:11
Za prvu pomoć možeš skinuti ovu knjigu npr.
http://www.scribd.com/doc/61969249/BIO-VRT-Marie-Luise-Kreuter

A evo plodored:
http://inovatori.hr/plodored.pdf

Sretno s vrtom.

cokolina, što se tiče sijanja cvjetnog sjemena možeš zasijati u lončiće, klijalište ili slično na toplome. Pa ćeš imati cvijeće rano, jer potrajat će još dok uspijemo sijati direktno u zemlju.

flopica
18.02.2012., 08:53
evo Beti je bila brža, to je ova s prvog linka

anita_m
18.02.2012., 13:12
ako se skida sa scribda - mora se platiti?

cokolina
18.02.2012., 14:32
cokolina, što se tiče sijanja cvjetnog sjemena možeš zasijati u lončiće, klijalište ili slično na toplome. Pa ćeš imati cvijeće rano, jer potrajat će još dok uspijemo sijati direktno u zemlju.

hvala ti

RozaGroza
18.02.2012., 18:18
Da li neko ima treba mi sjeme Dragoljuba, Borača, Čubara i Buhača :)
Imam za podjeliti Hokaido tikve, možda malo Špinata i Blitve, pa se možemo trampit.

Mašenka kako ide? Navračat ću do tvog kraja skoro, jesi za neke druženje?

cokolina
18.02.2012., 19:54
ima li neko sjeme lobode?

Beti3
18.02.2012., 21:40
Loboda, nostalgija...To je moja nona uzgajala. Uf, od kad se nisam sjetila lobode...

RozaGroza
18.02.2012., 22:19
Ja imam nešto sjemena Lobode, jedva čekam provat

tinaka
19.02.2012., 22:17
Kaj se loboda jede?! Kod nas se smatra jednim od većih nametnika na zemlji, tipa: 'uništi čim vidiš'! 8-)

Nego, zakasnila sam sa sadnjom jagoda prošle godine, jel moguće sada u proljeće ih posaditi? Jel bude kakve koristi od toga ili bolje pričekati kraj ljeta i jesen?!

Beti3
19.02.2012., 22:47
Ova biljka se jede:
http://www.google.hr/imgres?imgurl=http://biovrt.com/wp-content/uploads/2009/12/loboda-jestiva-21.jpg&imgrefurl=http://biovrt.com/2009/12/17/jestiva-loboda/&h=478&w=640&sz=108&tbnid=C8_DqO9R5c_D-M:&tbnh=90&tbnw=121&prev=/search%3Fq%3Dloboda%26tbm%3Disch%26tbo%3Du&zoom=1&q=loboda&docid=nPnAp_U1ml8yNM&hl=hr&sa=X&ei=JF5BT_qNEM3LsgaMvpSLCw&ved=0CDwQ9QEwAg&dur=820

Ima okus sličan špinatu.

Ova druga, bijela loboda se smatra korovom:
http://biovrt.com/2009/11/13/korovi-u-vrtu/

Po mom iskustvu, možeš jagode sad saditi, ima vremena do maja da dozore. Ako se radi o sadnicama za vlastitu obitelj, ako je to plantažno, ne znam.