PDA

Pogledaj cijelu verziju : Radovi u vrtu

Stranice : [1] 2 3 4

štrigica
14.11.2008., 09:15
Predlažem da ovdje sastavimo listu radova u vrtu za razdoblje u kojem jesmo... što se može saditi, sijati, što se trenutno bere itd.
kako su stvari u državi krenule, čini mi se da će biti sve manje cvijetnjaka a sve više povrtnjaka oko kuća i na balkonima :/ pa bismo ovako mogle stvoriti lijepu bazu podataka o tome...
naravno, svako podneblje ima svoje kulture koje uspijevaju, pa će meni (a možda i još ponekome) biti zanimljivo vidjeti što se zbiva u ostatku države... i ne govorim o komercijalnoj proizvodnji uz pomoć pesti-herbi i inih -cida nego čisto o vlastitim potrebama za zdravim povrćem iz vlastitog vrta...
i za kraj pitanje pinkicu OT možda - koliko znaju vaša djeca o rastu biljaka općenito? znaju li kako krumpir dospjeva u smočnicu?
ako ovo ide pod 4 kuta našeg doma samo prebacite...

ja sam u srednjoj dalmaciji - trenutno se
sadi kapula (luk)
sije se bob (na tople pozicije kako ga ne bi uništio mraz kada počne nicati)
špinjača, blitva,
već se izvadio jesenski krompir iako ih ima koji još to nisu stigli
grožđe je pobrano prošli mjesec
berba i prerada maslina je u punom jeku (oni koji žele posaditi masline to mogu učiniti sada ili na proljeće)

štrigica
14.11.2008., 09:21
e da...

moji klinci sudjeluju u svim poljoprivrednim radovima - do sada više kao smetala :lol: nego kao pomoć, međutim ovih dana su me skroz ugodno iznenadili u branju maslina 8)
jest da je B skoro sebi izvadio oko dok se verao po stablu ali stvarno su bili super

Vlvl
14.11.2008., 09:29
Evo mene s kontinenta: nisam izvadila ciklu i mrkvu, ali spremam se,
mahune sijane ljetos još zriju nasitno, isto tako i patišoni,
paradajze sam neki dan iščupala i zadnje zelene plodove zamotala i stavila unutra na dozrijevanje,
eksperiment brokula između gladiola je neslavno propao, ali nekoliko brokulica će bit.
Da ne moramo dat preorat vrt utaban zbog građenja sad bih sadila luk i češnjak, ovako povrtnjak čeka proljeće.

Može i cvijeće: presađujem trajnice, osim krizantema,
čekam mraz da izvadim gladiole i georgine,
i spremam se nagurat bezobrazno mnogo tulipanovih lukovica u velike tegle.

štrigica
14.11.2008., 09:41
šta su patišoni?
ajme, ja zaboravila - beremo još i brokule, kupus i zelenu i crvenu ricastu salatu

meni sve lukovice prezimljavaju u vrtu.. kod nas nisu tako niske temperature :)

marta
14.11.2008., 09:47
Patisoni su vrsta tikvice koje nema u Dalmaciji. Izgledaju ko leteci tanjuri iz crtica. Ozbiljno.

marta
14.11.2008., 09:49
Mi samo beremo, sveki nije nista sadio ovih dana. A beremmo blitvu, spinat, uskoro cemo i matovilac, obicnu i zimsku salatu, rikolu i paprike. Da, paprike su jos zive, al ne zadugo. Imamo i nesto kupusa.

zrinka
14.11.2008., 10:17
mislav vec godina, stvarno, bere grozdje i bere masline
(to jedio i imamo od kultura) dobro jos imamo i stablo visanja i tresanja ali to nam redovne netko ukrade tj pobere plodove prije nas :/

sto se tice grozdja, on ima svoje skare i prilicno dobro barata s njima
takodjer sudjeluje i u preradi maslina(odlazak u uljaru) i grozdja (podrumski poslovi)...

maxovamama
14.11.2008., 10:24
Mi sada beremo matovilac, crveni radič, blitvu,čupamo mrkvu i peršin.
Luk i češnjak sam ove godine malo ranije posadila, tako da mladog luka već imamo za berbu.
Posadit ću za vikend još jednu turu za proljeće.

Uglavnom skupljamo otpalo lišće kojeg ima jako puno i čak smo prošli vikend kosili, jer je vrijeme bilo toplo i trava buja.

Uskoro ćemo orezati ruže, zagrnuti ih da ne smrznu.
Lukovice ostavljam u zemlji iako je jako hladno, one nekim čudom prežive.

Ne znam samo kako da zaštitim adama. Jako je velik, ne mogu ga nositi u stan. A vikendicu ne grijemo preko zime. Hoće li se smrznuti? Da li podnose niske temperature?

štrigica
14.11.2008., 10:53
Ne znam samo kako da zaštitim adama. Jako je velik, ne mogu ga nositi u stan. A vikendicu ne grijemo preko zime. Hoće li se smrznuti? Da li podnose niske temperature?

ja mislim da ti unutra temperatura neće pasti tako jako nisko da bi neto smrzlo ali svejedno stavi ga u najsvjetliji dio vikendice i zamotaj u jutene vreće... one su super protiv smrzavanja...

ja ispred kuće imam još mlado stablo mimoze i paunovog repa (iz porodice mimoza) i jutene vreće u kombinaciji sa novinskim papirom su mi se pokazale kao najbolji izolator..

marta
14.11.2008., 10:57
Mislim da adam treba bit u nutra preko zime. Ako zelis, mogu pitati moju baku, ona ih ima par komada.

maxovamama
14.11.2008., 10:57
Hvala štrigica, probat ćemo tako!

Jel vi sada gnojite zemlju ili tek na proljeće?

Ja imam samo kompost, do sada nisam koristila umjetna gnojiva. Ali kad pogledam svoj i susjedin vrt, razlika je očigledna. Kod nje sve bujno i ogromno a kod mene onako, otužno.

štrigica
14.11.2008., 11:03
kako za koju kulturu- u maslinike, vinograde i smokovike bacamo dušična gnjojiva (u veljači i ožujku najčešće iako ponekad to napravimo odmah po branju - ovisi o kiši) jer nemamo dovoljno komposta za sve to...
vrt gnojimo što kompostom što stajskim gnojivom... ako zafali prirodnih i tu znamo baciti dušična gnojiva ali samo kod sadnje... ako se gnojivo baci za kupus nedugo prije branja, kupus (ili bilo šta drugo) bude gorko, pjeni se pri pripremi jela itd. fuj...

a to štpo je susjedi bujno i ogromno - neki ljudi jednostavno imaju ruku za bilje... ja se trudim ali da nije sveki sve bi ošlo u prdec :roll:

Dia
14.11.2008., 15:01
evo ja iasto imam mali vrt, lokacija srednja dalmacija

masline smo pobrali i jucer samljeli, no kako je proglasena elementarna nepogoda suša u opcini (nije nam kisa pala 6 mj.) to se osjetilo i na ulju, dale su nam 16 % tak da od 490 kg ispalo je 80 i nesto litara
masline svekar gnoji stajskim gnojem od ovaca

vrt znam kad nesto posijem baciti malo gnojiva UREA po vrhu zemlje, tak i svekiji rade

trenutno imam; špinat, blitvu, zelenu salatu i matovilac, mrkvu
nesto paprika od proljeca i peršina (petersimula)
u proljece mi nije izasla sva kapula (luk) al je sad
te jedan cherry pomidor jos raste i cvate

sveki jos imaju krumpir (koji ce se vaditi prije bozica) nesto kupusa, kelja, brokule i karfijola

kak je vrijeme super toplo moram se pohvaliti da nam cvatu jagode, e sad sto ce biti od toga pojma nemam

mandarina je skoro obrštena, a limun posadjen u proljece jos nije dao niti jedan plod, makar na veliko cvate (to je onaj mjesecar)

Tashunica
14.11.2008., 15:19
štrigice :D za temu.

mi već par godina radimo vrt na vikendici kod kumova. svi uživamo i sudjelujemo samo su nam ovi stariji počeli malo eskivirat, ljepše im je šetat okolo.

dakle, prije tri tjedna smo raskrčili jedan dio na kojem ove godine nismo ništa sadili i usput smo posijali špinat.
u prošlu subotu smo posijali salatu, posadili luk i češnjak, a špinat je već niknuo. mislim da je to to za ovu godinu.

imam jedno pitanje u vezi luka (kapule). svake godine se pojave crvi u njemu :/
u čemu je kvaka, kako da izbjegnemo. susjed nam predlaže da špricnemo samo jednom, ali nama se nekako ne da. jel ima netko savjet?!

maxovamama
14.11.2008., 15:36
A di je MGrubi?

Čini mi se da bi ona na ovoj temi imala štošta za napisati.

Čekam..... :cekam:

lucij@
14.11.2008., 21:05
Zanima me nešto vezano uz sadnju lukovica. Ne znam pripada li to ovom topicu, ako ne ja ću razgulit odavde. Razmišljam o tome da posadim tulipane i zumbule u veliku teglu, onako na gusto. Mislim da bi predivno izgledalo. Je li netko sadio tako u teglu?

Vlvl
17.11.2008., 08:49
Baš sam jučer sadila tulipane, i u vrt i u tegle. U teglu lukovice na razmak 5-10 cm, u dva sloja, jedan iznad drugog. Meni se više sviđa tegla s jednom vrstom, nego više njih, jer prvima vene lišće dok drugi procvatu. Sami tulipani su mi prekrasni od nicanja do padanja uvelih latica.

Imga
17.11.2008., 08:52
Vlvl, tegle su za van, da procvatu u proljeće?
Ili se nekako može "forsirati" lukovice da procvatu za npr. Božić?

Možda je glupo pitanje, ali mi se čini da sam negdje vidjela prije par godina zumbule i narcise u zimi.

Vlvl
17.11.2008., 09:09
Da, da, za van. Moje prethodne su prezimjele na balkonu, ove će uz kuću, na zemlji pored terase. Blizina kuće malo ih štiti od najnižih temperatura. Male teglice za male lukovice bolje je zakopat u zemlju, pa u proljeće vadit, da budu manje izloženije smrzavanju.
Mogu se forsirat lukovice, profesionalci to redovito rade, ali znaju točno kad posadit, koliko dugo na kojoj temperaturi, da bi procvale u određeno doba. Stvar je u tome da lukovicama jesenske sadnje treba period hladnoće da bi kako treba procvale. Svojedobno sam razmišljala da lukovice držim u frižideru prije sadnje, pa pokušam dobit zimsku cvatnju, ali odustala sam.
Mogu se (ne znam da li i kod nas) i kupit forsirane, koje se samo posade.

lucij@
17.11.2008., 11:33
Mislila sam posaditi zumbule i tulipane tako da mi cvatu cijelo proljeće. Nisam nikada sadila tulipane, općenito nisam nikada sadila lukovice. Kako su velike tvoje tegle, Vlvl?

marta
17.11.2008., 11:36
Ja sam bila posadila frezije jer su mi predivne, jos u proljece, ali mi nikad nisu nikle. Ima li koja iskusna cvjecarka da me savjetuje?

lucij@
17.11.2008., 11:39
Ja sam tako iskusna cvjećarka da iz ovih stopa idem zguglati sliku frezija tako da znam o čemu pričamo :mrgreen: . Ali trudim se naučiti.

maxovamama
17.11.2008., 12:05
joj, frezije! Koja ljepota!

I ja sam pokušala ovo proljeće, međutim bezuspješno.

ronin
17.11.2008., 15:36
marta,mojoj mami super uspijevaju frezije,jest da su na kontinentu

sadi ih u drugoj polovici travnja,sad sam je baš pitala,važno je ne zasaditi ih preduboko već nešto pliće,inače se ne prime

i nikako ne vole visoke temperature :)

marta
17.11.2008., 15:37
Onda bas i nema puno nade da cu ih uspjesno uzgojiti. Cijeli balkon mi gleda na jug.

Vlvl
17.11.2008., 23:16
Tegle za tulipane:glinene, oko 30 cm visine i gornjeg promjera. U to stavim dva paketa lukovica, znači 16-20 komada.

Danas sam na brzinu ubacila kaktuse izvana na zimsko mjesto, i pobrala zadnje mahune.

marta
18.11.2008., 10:33
Tegle za tulipane:glinene, oko 30 cm visine i gornjeg promjera. U to stavim dva paketa lukovica, znači 16-20 komada.

Danas sam na brzinu ubacila kaktuse izvana na zimsko mjesto, i pobrala zadnje mahune.

Vlvl, tako puno lukovica na tako malo mjesta? Idem odma i ja probati.

štrigica
18.11.2008., 10:38

Vlvl, tako puno lukovica na tako malo mjesta? Idem odma i ja probati.

super će ti ispast - moja susjeda ima žute u tegli...pravi busen žutih cvjetova... obožavam tulipane a bome i zumbule...

tamaris
06.04.2009., 22:44
Ne znam zasto je zamro ovaj topic :/
Proljece je tu,sezona je pocela :)
Da probijem led,do sada sam posadila
krumpir
grasak
mahune
posijala mrkvu,ciklu
isto tako paradajz,papriku,prokulice i kupus za rasadu(flance)
kako vi stojite s radovima?

Gabi
16.04.2009., 15:00
Vrtlarice moje, evo, i mi ove godine od travnjaka napravili povrtnjak (cca 40 m2). Posijano/posađeno: grašak, cikla, salata, luk, mrkva, peršin, blitva, špinat, mahune, ljupčac (tzv. vegeta). Za nekih 2 - 3 tjedna krećem sa sadnjom rajčice, paprike, tikvica, krastavaca i brokule. Za prvu godinu dosta. Baš se veselim radovima u vrtu. :D

tamaris
16.04.2009., 16:12
ljupčac (tzv. vegeta) :D

Molim te da mi pojasnis taj ljupcac.Jel to kupis sjeme ili?
Moram priznat da mi uopce nije poznato.
Kako izgleda ta biljka?

tamaris
16.04.2009., 16:19
Isla sam malo googlati i nasla ovo
http://www.cvecara-neven.com/Content/pa=showpage/pid=354.html

Jel to ta vegeta?

Rene2
16.04.2009., 16:19
ja sam sve kao tamaris posijala i posadila.

Imam i nešto cvijeća u vrtu (cinije i suncokrete), te ukrasne kukuruze. Obožavam ih u jesen. Ispletem od šuške pletenicu i onda povješam po cijeloj kući, a oni su mali klipići za raznobojnim zrnima: crno, bijelo, žuto, crveno...

Salate jesenske imamo već za jesti, a uskoro će i majska biti za presađivanje.

Jagode su u punom cvatu.

Sad samo treba gnojiti, kopati, plijeviti, a bogami i zalijevati jer najavljuju sušu ove godine.

Trenutno se hvatam u koštac s mahovinom u travnjaku, kupila sam neko gnojivo sa sastojcima protiv mahovine i čekam kišu da prije kiše pognojim.

Gabi
16.04.2009., 19:23
Tamaris[/b], da, to je "vegeta".

tamaris
16.04.2009., 22:57
Znaci kupujem sjeme selena :mrgreen:

Jel kasno za to sada?

Gabi
17.04.2009., 00:42
Ma nije kasno, pa to je slično celeru ili peršinu, ali dosta aromatičnije. Ja sam dobila korijen. Trajnica je. Zimi ostane bez lišća ali u proljeće opet potjera. Dobro uspijeva i u sjenovitom dijelu vrta.

tamaris
17.04.2009., 11:45
Ok hvala na info :)

Dia
18.04.2009., 12:30
evo malo i mene;

ja sam posijala blitve i spinata, rotkvice, mrkvu
imam bob i grasak, te pomidore i papriku

bob mi je napala medika, jer zna netko prirodan nacin da je se rijesim?

tamaris
18.04.2009., 12:48

Sta je to medika?
Buba, bolest, jel ima neko drugo ime?

silvija
19.04.2009., 15:10
Moze li mi neko odgovoriti na moje pitanje. Jos nikad nisam sadila cheery-pomidore pa me zanima kada se sade i kako?

Tashunica
19.04.2009., 15:19
mi smo još pred zimu krenuli sa lukom, češnjakom, salatom i špinatom koje ćemo uskoro i konzumirati, a u zadnja dva tjedna još smo posijali i posadili običnu i žutu mrkvu, peršin, celer, grašak, tikvice, papriku, paradajz i krastavce.
sljedeći vikend ćemo još niske mahune i podebljat ćemo paradajz i papriku.

malo OT, jel netko zna što je sa pokretačicom topica, ne javlja se dugo!?

MGrubi
19.04.2009., 15:33
Moze li mi neko odgovoriti na moje pitanje. Jos nikad nisam sadila cheery-pomidore pa me zanima kada se sade i kako?

ka obične
ništa posebno
ja sam izvadila sjeme iz rajčica iz Plodina , posušila, posijala i presadila
sve isto, osim što bolje podnose sušu nego obične rajčice (nepitajte kako znam :mrgreen: )

narastu do oko 70cm visine, trebaju štap za potporu

silvija
19.04.2009., 15:52
MGrubi thanx, ja sam mislila da su osjetljivije od obicnih :D . Sada ih definitivno sadim.

litala
19.04.2009., 16:17

meni su rasli i preko metar i pol - pa ne stedi na stapu ;) :)

Dia
19.04.2009., 21:08
ja kod cherry-a kad prerastu stap pokidam vrhove, onda se pocne siriti i ne raste vise u vis

medika su one male kao crne uši, uglavnom budu na blitvi, spinatu, bobu, mahunama

marta
19.04.2009., 23:59

ka obične
ništa posebno
sve isto, osim što bolje podnose sušu nego obične rajčice (nepitajte kako znam :mrgreen: )

Imas jos tog sjemena? :trep:

MGrubi
20.04.2009., 00:00
moram pogledati, sačuvala sam neko sjemenje
imam ljubičaste mahune, jako dobro podnose zamrzavanje

javim

marta
20.04.2009., 00:04
u

U koracima:

1. Mlaz vode. Ako ih ima malo uzme obicnu prskalicu i namjestis da iz nje ide mlaz vode, pa operes usi. One se u odralsoj dobi vise ne krecu, ali ih prenose mravi jer ih uzgajaju.

2. Juha od koprive. Namocis kilu svjeze koprive u 10l vode do 24 sata. Procijedis i obilno pospricas bob.

3. Nabavis hrpu bubamara jer one jedu usi.

4. Postoji i juha od cesnjaka, ali mislim da bob kao ni grah nije lud za cesnjakom u svojoj blizini, pa bih to koristila kao predzadnje sredstvo.

5. Mogu se i malo zgnjeciti prstima, ne vole miris svoje smrti.

6. Insekticid, koji ne bih preporucila, jer bob zapravo dosta dobro podnosi usi.

Dia
20.04.2009., 14:04
marta hvala ti

koprivu sam probala lani, al nije uspjelo, djelovalo je jedino na gusjenice na kupusu
nije mi toliko za bob, nego se bojim da ne prede na drugo

anchi pp
20.04.2009., 14:24

ka obične
ništa posebno

Koliko treba sušiti sjemenke da bi se mogle upotrijebiti? Jel dovoljno nekoliko dana ili treba više.
Naime, ako bi ih sad išla sušiti, kad bi ih onda mogla posaditi uzimajući u obzir da je sad vrijeme sadnje :?

MGrubi
20.04.2009., 14:27
2-3 dana
onda ih staviš 1 dan u friđ , ne ispod +5°C

i posiješ
fora sa frižiderom je ta da skokovi temperature aktiviraju jedan slijed klijanja, drugi korak je dovoljno topline i vode

anchi pp
20.04.2009., 14:43
Super. Idem odmah po paradajziće. :D

Hvala!

linolina
08.05.2009., 00:54
Ja posadila batat-prvi put :P

mama2
13.05.2009., 22:18
cure pomozite
crvi mi napali luk u mom dragom vrtu
s obzirom da sam ja novopečeni ratar šta da radim da oteram te beštije

MGrubi
13.05.2009., 23:05
2xtjedan prskati čajem od vratića i pravog pelina
posuti po zemlji kameno brašno

sadi luk izmješan sa mrkvom

mama2
14.05.2009., 11:50
A gdje mogu kupiti sve to? u poljuprivrednim apotekama ili? :?

mama2
14.05.2009., 11:52
Poljuprivrednim=poljoprivrednim

Ogulinka
16.05.2009., 13:37
Ako ne uspije kopriva, a pesticidi su vam odbojni, dobri stari NEOPITROID! Neotrovan je za ljude i toplokrvne životinje a uši i buhe ga baš ne vole.

MGrubi
16.05.2009., 13:39
Otrovnost
Neopitroid® EC 20 otrovan je za životinje, ljude i organizme vodenih ekosustava. Nadražuje kožu i oči, štetan je ako se proguta. Po sadržaju i vrsti djelatne tvari svrstan je u III skupinu otrova prema Zakonu o prometu otrova.

http://www.veterina.hr/default.aspx?id=30&pid=83

otrov je otrov

Ogulinka
16.05.2009., 13:40
Ovo je bilo za uši na blitvi, špinatu kupusnjačama...
Pitanje za LINOLINU!
Gdje nabavila batat?

Ogulinka
16.05.2009., 13:45
Onda treba tužit proizvođača jer na ambalaži piše da je neotrovan.
A kad se samo sjetim školskih dana i pojave ušiju pa su nam tete doktorice dolazile u školu i davale upute roditeljima kako se s njime najbrže riješiti uši!!!

MGrubi
16.05.2009., 13:47
A gdje mogu kupiti sve to? u poljuprivrednim apotekama ili? :?

to su ljektovite biljke, mislim da ćeš ih prije naći i biljnim apotekama
http://zelenaapoteka.com/vratic-tanacetum-vulgare.html

https://forums.vutra.org/problemi-tokom-uzgoja/3361-bio-uzgoj-gnojiva-i-pesticidi.html

Kosjenka
19.05.2009., 13:30
Jel zna netko kako se riješiti krumpirove zlatice bez otrova?

vještičica
19.05.2009., 16:26
Jel zna netko kako se riješiti krumpirove zlatice bez otrova?

Pješke :mrgreen:
Zađeš u krompir sa kanticom u ruci i u nju "pobereš" zlatice.
I tako više puta...

Kosjenka
19.05.2009., 16:58
Ta mi je metoda poznata!
Baš sam se ponadala da postoji neko čarobno rješenje

Ivana B-G
01.07.2009., 22:40
dragi moji vrtlari,
imam problem sa svojom korabicom, tako je tvrda i drvenaaaa - ne znam u cemu je problem?! jeli mozda prerano za nju? ili joj mozda smeta duze stajanje?....a nisu ni one u trgovini svjeze iz vrta.

ideje?

Rene2
07.07.2009., 00:18
Ne znam za korabicu, a ni krumpir ne sadim jer imam premalo vrta.

Tek toliko da se pohvalim (nije me dugo bilo, a bila sam vrijedna u vrtu), malo sam poslikala okoliš svoje kuće, vrt, voćke, cvijeće, zimnicu, jesenske uratke (suhomesnate)...
pa izvolte, poslužite se!

http://public.fotki.com/Rene2/vrtsrpanj01

MGrubi
07.07.2009., 09:27
Ta mi je metoda poznata!
Baš sam se ponadala da postoji neko čarobno rješenje

smeđi smrdljivi martin, desetkuje populaciju za 50%, jede ličinke
a voli rabarbaru, pa ju posadiš tu i tamo između krumpira da privuče predatore
i čula sam da je hren dobar kao susjed

Ivana B-G
07.07.2009., 23:12
saznala sam za korabicu, pa evo ako jos nekome zatreba to znanje:
dakle, koraba postaje "drvena" (u velikom broju slucajeva, ovisno o vrsti) kada korabica naraste veca od 10cm promjera i/ili ako dugo stoji ubrana! eto dakle, korabicu bolje malo ranije pobrati!

rene2, prelijepo! :D tako mi se sve cini uredno kod tebe....da samo vidis moj vrt! :oops: ali eto, izvlacim se na dvoje male djece...haha

ASTRA
08.07.2009., 11:02
Rene, divno, predivno, oraspoložilo me... :love:

ZAUZETA
08.07.2009., 21:39
dragi moji vrtlari,
imam problem sa svojom korabicom, tako je tvrda i drvenaaaa -
ideje?

Mislim da si zakasnila sa berbom - prestarila je. Više sreće dogodine, ili bolje posij novu turu, taman je lijepo kišno proljetno vrijeme

ZAUZETA
08.07.2009., 21:41
Rene, krasno jesve se zeleni, pošalji fotke i kad dozrije

Kuleni su zaaakon, zavidim

Roza
05.09.2009., 12:35
vrtlarice, što se može posaditi u rujnu?
ja sam piknula malo češnjaka, salatu sam posijala u kolovozu, isto kao i matovilac.
dajte neke ideje!

inače ovako izgleda moja mali gradski vrt, koji postaje i povrtnjak: http://public.fotki.com/Roza-rode/vrt/

eksperimentiram s sadnjom, prije nego što se na vikednici odlučim na pravi vrt. tako da je ovdje sve u malom!

Loli
08.09.2009., 14:11
Imam nekoliko početničkih pitanja.
Na našem malom komadu zemlje u Zagorju, uz ogradu gdje parkitamo auto (pa će nam dobro doći malo hlada za koju godinu), sada rastu ruže koje mi se ni malo, ali ni malo ne sviđaju. Ja bih to sve počupala i posadila nekoliko voćki.Višnju, marelicu, breskvu...zapravo sve dolazi u obzir osim jabuke i kruške.
Zanima me, kad je najbolje vrijeme za sađenje? Koliko sadnice moraju biti udaljene jedna od druge? Gdje se sadnice uopće kupuju? :oops: :oops: :oops:
Uz jednu drugu ogradu bih posadila grm maline i kupine, pretpostavljam da ću ih moći kupiti na istom mjestu...
Kako se presađuje bazga? I kada? A jorgovan?
Zahvalna sam na svakom savjetu....

Loli
08.09.2009., 20:44
Nitko?

kalimero
08.09.2009., 23:31
Roza:

vrtlarice, što se može posaditi u rujnu?
ja sam piknula malo češnjaka, salatu sam posijala u kolovozu, isto kao i matovilac.
dajte neke ideje!
Ja još nisam krenila sa jesenskom sadnjom,posijala sam salatu, još nije za sadnju. Možeš jos posijati špinat , posaditi crveni luk.

ZAUZETA
16.09.2009., 13:52
loli, voćke se obično sade u jesen kad drvo odbaci listove i pripremi se za zimu, a prije prvih mrazeva, dok je tlo još dovoljno toplo i vlažno da se sadnica zakorjeni.
Možeš sadnice kupiti po rasadnicima, Zrinjevac sigurno ima dobru ponudu, ili onaj rasadnik na dnu Savske, ili možda pri Agronomskom fakultetu. A tamo ti mogu dati i upute.
Razmak ovisi o vrsti sadnice dali je to patuljasto voće ili očekuješ veliko stablo od kojeg ćeš imati i hlad danas sutra. Pozz :bye:

Loli
16.09.2009., 14:11
hvala! :*

ZAUZETA
08.04.2010., 23:30
šta je farmeri, nitko ništa, a proljeće već trajeee. Ja posijala špinat, salatu, grašak, mrkvu, opljevila jagode, već cvatu... Neveni niknuli i gdje treba i gdje ne treba, a posebno se veselim gliciniji koja će ove godine prvi puta cvasti :)

tina55
08.04.2010., 23:54
ja sam slabi poljoprivrednik, uzgajam samo jagode i maline (i voćke-al to brine mm), jagode su okopane, a maline se spremam povezati da ne budu polegnute

makita
09.04.2010., 05:28
Baka je posadila krumpir, posijala salatu, uskoro će pome sadit

Kosjenka
09.04.2010., 10:31
Prvi put u životu imam vlastiti vrt.Posadila sam krumpir i luk, posijala grašak, mrkvu, celer, paškanat, blitvu, špinat i salatu.
Na terasi sam posijala u tegle začinsko bilje svakojako. Sve pod nadzorom moje bake.
Sva sam još nekako u nevjerici, sve mi se čini da ništa od toga neće biti.

jkitanov
14.04.2010., 19:02
:klap: Kako ste vi vrijedne i napredne
Meni su tek salata i kelj nikli.
Koliko treba rajčici, papriki i krastavcima da niknu sadnice?
Posadila sam 1.4. i još ništa, a ja čekam.
Ostalo ide čim mi majstor frezom preore vrt.

mašenka
14.04.2010., 23:44
Meni su lani niknuli u cca 7 dana, a ove godine posijala prvu turu priej kojih mjesec i kusur...čekala...pa novu prije 2.5 tjedna...ništa...zadnju prošli tjedan...sad niču sve odjednom :mrgreen:! Bit će da niknu kad im se poslože zvijezde (i da svi su sijani na dan za plod, list, što su već). Za mrkvu i peršin jedino znam da ničuuu i ničuuu, i dva mj im je ok :roll:.

suncemojemalo
19.04.2010., 14:06
Jel zna netko gdje mogu nabavit-kupit čubur i dragoljub?

suncemojemalo
19.04.2010., 14:21
ispravak - čubar

sirius
19.04.2010., 14:28
Jel zna netko gdje mogu nabavit-kupit čubur i dragoljub?
Sjeme dagoljuba je bilo u Bauhausu, a sadnica na Trešnjevačkom placu. Za čubar nisam gledala...

SikaPika
30.04.2010., 04:29
Prije tjedan dana sam posijala mrkvu, peršin, grašak, mahune (zelene i žute), blitvu, ciklu i tikvice, a prije tri dana posadila paradajz, papriku, kelj i kupus. Grašak i dio mahuna su niknuli, a rasada se dobro primila. Kao što je netko napisao, ovo je prvi puta da imam svoj vlastiti vrt (dio vrta kojega mi je ustupila susjeda) i izgleda mi nestvarno!
Postoji li negdje na netu kalendar prema kojemu se sije, sadi... Tražila sam, ali nisam našla.
Eh da, koliko često i što zalijevate u vrtu?

Ivana B-G
30.04.2010., 11:20
toliko radim u vrtu da se ne stignem ni javiti: mrkva, luk, persin, krompir, mahune, grasak, salate, korabice, spinat, blitva, tikice, bundeve, lubenice, jagode, celer, rajcica,.....cvijece....ma totalno uzivam!

SikaPika
03.05.2010., 01:50
Znate li kako zaštititi grašak od napada vrana? Naime, baš je lijepo niknuo, no napale su ga vrane koje ga čeprkaju iz zemlje! Baš sam ljuta. Što mogu napraviti?

Netko je spominjao sijanje/sadnju batata? Gdje se može nabaviti sjeme, kada se sije, kako...?

Anemona
03.05.2010., 09:51
Znate li kako zaštititi grašak od napada vrana? Naime, baš je lijepo niknuo, no napale su ga vrane koje ga čeprkaju iz zemlje! Baš sam ljuta. Što mogu napraviti?

Netko je spominjao sijanje/sadnju batata? Gdje se može nabaviti sjeme, kada se sije, kako...?
Jedna neekološka metoda. Objesi nekoliko vrečica na štapove oko graška. Onda one vijore na vjetru, pa plaše ptice. Na kraju sezone baci vrečice, pa bude ipak ekološki. :-)
Ili napravi strašila.
Ako je grašak tek u fazi nicanja, može ga se prekriti s laganim granama (tako mi prekrijemo buće dok su još male).

mašenka
03.05.2010., 10:47
Evo ti link za batat http://www.visnjica.hr/batat.html
Mislim da iz Višnjice dolazi većina sadnica kod nas, pa najbolje njih pitati. Kod nas dođu sadnice u agrariju krajem 5. mjeseca.

SikaPika
04.05.2010., 01:56
Cure, hvala!

ZAUZETA
03.07.2010., 15:26
Zar se nitko nema s nićim pohvaliti? Ja jučer pobrala niske mahune, i bob, povezala paradajze. Sve sada buja ima vlage i sunca, korova na izvoz...

Anemona
03.07.2010., 17:40
Mi smo nakiselili prvu turu krastavaca. Pobrali dio graška, korabice, mahune, več dugo jedemo špinat, blitvu, rikolu, salatu, mladi luk,...
Počela je i paprika, paradajz bude skoro pocrvenio.

mašenka
03.07.2010., 21:22
I kod mene se bere grašak, bob, mahune, radič, idući tjedan mislim da su tikvice na repertoaru na 100 načina...salata je skoro za presaditi, malo mi štekaju sadnice brokule i njemu slične, nešto im ne odgovara.
netko je gore pitao za kalendar, evo nekih
http://www.ajda-vrzdenec.si/l2.asp?L1_ID=9&L2_ID=46&LANG=slo
http://www.bunkahle.com/astrolog/mocal.cgi

Pomidori koji rastu uz blitvu su došli upola manji od braće i sestara, slično je sa melancanama i tikvicom, a ni kapula im nije omiljena.
Uši tamanim duhanom. Tako je moja nona špricala ruže, kutiju "Opatije" (ne znam je li bila stvar u cijeni ili duhanu) bi namočila 24 h u vodi (2-3 litre) procijedila i špricala. Radi 100%. Ja nabavila neke škije, mislim da ima manje čudesa nego u običnim cigaretama i špricam bob kad ga napadnu crne uši. Mislim da bi bilo dobro imati par sadnica duhana, vjerovatno odbija uši i kad raste.

sandra-zvrk
03.07.2010., 21:56
pobrali grašak, berba mahuna krenula, posadila kelj,zelje,ciklu,raštiku.blitva se bere direkt za ručak, tikvice isto. do sad nisam morala zaljevati radi stelje, ali sad je već dobro zapeklo pa ipak moram. Luk smo već sav potrošili jer ga jedemo kao mladi luk.
protiv uši sam radila "sokić" od koprive -gecrknule sve, a pomogle su mi i bubamare kojih je bilo puuunooo.

Ivana B-G
04.07.2010., 23:30
ja zadnjih dana pokusavam spasit sto se spasiti da - od kise i poplava....a sada korovaaaa i sunce upekloooo....strasno!
ipak, ima tikvica, hokkaido mi procvala, luk, persin i mrkva su sasvim ok, prva tura salate je prosla, druga jos nije nadosla. korabice su mi odlicne! rajcice i razna asada su poprilicno stradali a i celer je jos jako sitan i bori se za opstanak - vidjet cemo. blitva jedva da se nadzire medu korovom, a spinat mi nije niti niknuo...jedino se krompiru zasad stvarno lose pise i dosta je bundeva stradalo...
vocke mi napale razne gljivice, i orah isto - bas sam tuzna.

stvarno teska godina...

Mimah
05.07.2010., 01:29
Evo, i u našem je vrtu živahno. Pomidori se zelene, krastavci rastu, ne znam gdje ću s toliko tikvica, a tikve rastu i rastu. Grašak pojelo dijete, mrkve valjda rastu, slalate rastu.

Nego, znali tko kako napraviti one čuturice od muškatne tikve (bundeve) (ovakva: http://media.photobucket.com/image/mu%2525C5%2525A1katna%20tikva/sumarko/VRT/squash_waltham_buttternut.jpg). MM ju je danas nešto izmještao i dvije nedozrele tikve su mu otpale. Pa da ne bacimo, mislili smo te čuturice napraviti, ali ne znamo kako. :oops:

SikaPika
07.07.2010., 03:02
Mahune smo jeli nekoliko puta, kao i blitvu i kupus (koji je, istina, malih glavica, ali fin).
Tikvice bih isto mogla brati, a i paprike su skoro za branje.
Grašak mi je totalno podbacio, a ovih ću ga dana počupati i posaditi još brokule, korabice, kelja i kelja pupčara.
Možda zasijem još mrkvice i kasnije feld salate.

Malo sam ljuta jer nisam znala kakve tikvice sijem (mislila sam da su one bijele, duguljaste), no ima ih svakakvih.

I da, kelj su mi napale uši pa moram napraviti juhu od koprive, ili kako se to već zove.

SikaPika
07.07.2010., 03:04
Nego, znali tko kako napraviti one čuturice od muškatne tikve (bundeve) (ovakva: http://media.photobucket.com/image/mu%2525C5%2525A1katna%20tikva/sumarko/VRT/squash_waltham_buttternut.jpg). MM ju je danas nešto izmještao i dvije nedozrele tikve su mu otpale. Pa da ne bacimo, mislili smo te čuturice napraviti, ali ne znamo kako. :oops:

Ne bih te lagala, ali mislim da tikve za izradu (rezbarenje) trebaju biti skroz zrele. Ovako će ti brzo strunuti.
A zašto ih ne pojedete?

Mimah
07.07.2010., 17:42
Mogu se pojesti nezrele?

SikaPika
08.07.2010., 02:15
Čuj, sve tikvice, bundevice... koje inače jedemo su nezrele. Kada su zrele, onda su jako tvrde (provjeravaš tako da probaš utisnuti nokat u koru, ako lagano ide, znači da je još mlada, a ako ne ide, znači da je starija...) i treba ih dulje kuhati. No, svejedno su jestive.
Iznimka je ona velika bundeva, turkinja, račanka, dublek... narančastog mesa (ne znam kako ih zoveš) koja mora sazrijeti, čak se čeka da ju mraz "ofuri" jer je tada slađa i brašnastija.

enela
08.07.2010., 13:08
Za te čuturice su se nekad kod nas sadile posebne sorte tikvi i mislim da su morale biti skroz zrele (tvrde i skoro suhe). Vjerujem da bi ti to mogla znati Peterlin, probaj nju pitati.

enela
08.07.2010., 13:15
To su ti bile ovakve tikve http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lagenaria_flower_fruit.jpg i http://www.henriettesherbal.com/pictures/p07/pages/lagenaria-siceraria.htm, a u mom kraju su ih zvali "hrg" i "šef". Ne uspijevam ništa izguglati o načinu obrade tih tikvi.

sandra-zvrk
08.07.2010., 17:49
prije bilo kakve obrade takve tikve najbolje ju je ostaviti da se osuši. koliko se ja sjećam , a nisam duuuugo ništa takvog radila.

Lavinija
22.07.2010., 18:09
kaj posadit na mjestu gdje je bio krumpir

mislim da ce se uskoro kopat krumpir, pa s obzirom da mi je to velik dio vrta

vinalina
22.07.2010., 19:44
Posij crvenu (crnu) rotkvu, onu veliku, ne one male. To je najzdravija biljka koja čisti krv i još koječega, a sad se sije, naraste za 2 mjeseca, izvadiš ju, pospremiš u podrum i jedeš cijelu zimu.

Lavinija
25.07.2010., 11:40
joj, pa super, ja skroz zaboravila na crnu rotku, obozavam

sjetila se, mogla bi sad i mrkvu, persin i zutu mrkvu za jesen

SikaPika
14.09.2010., 05:19
Što sadite ove jeseni u vrtu?
Ja planiram posaditi luk srebrenac, češnjak, zimsku salatu te posijati feldsalatu (matovilac).
Prema nekim kalendarima radova vidim da bi se sada mogao posijati poriluk (na toplijem) pa presaditi u listopadu. Je li to točno?
Kada saditi luk srebrenac i češnjak? Je li rano?

RozaGroza
14.09.2010., 09:37
Ja isto planiram Češnjak, Kopar, Špinat, Matovilac, Blitvu i Salatu. Češnjak mislim da nije rano, 9 mjesec je idealan. Navodno se sadi oko 20cm razmaka između pica, mora muški dio virit gore. Ali nisam to još baš prostudirala nisam ni ja nikada sijala češnjak pa mi je to sve novo. Ako imaš stajskog gnoja ili onog bio gnoja u granulama, razmuti u vodi i 2-3 dana prije polčij mjesto gdje češ posijat češnjak.

Pokušavam naći sjeme Kopra, ima neko ideju gdje? Naravno organsko :)

Mi za jedno mjesec dana idemo i u Podravinu na ranč saditi vočke i stabla. U potrazi smo za oragnskim sadnicama, para mi se da ih je dosta teško naći, jedino što sam našla je jedan gospar koji uzgaja stare sorte voća, kod njega ću uzet te sadnice.

RozaGroza
14.09.2010., 09:39
Ps: Pucam od smijeha na Mašu čagericu :) preslatka je!

stray_cat
14.09.2010., 17:32

ja OT ali zasto drzis psa u kavezu. mislim vrt je zgodan i tak ali pes u kavezu... izgleda bas jadno

SikaPika
24.09.2010., 05:16
Ps: Pucam od smijeha na Mašu čagericu :) preslatka je!

Roza, hvala! A ja neki dan nisam prepoznala Špiru u avataru... Baš je narastao! I on sve slađi i slađi. U toj maloj sličici se vidi kako je sretna, vesela i zadovoljna beba!

Anemona
24.09.2010., 08:13
RozaGroza, moj susjed uzgaja stare sorte jabuka i ostalih voćaka, i ima redovno sadnice. Nekako si mislim da ti nije usput. :-)

RozaGroza
25.09.2010., 09:14
RozaGroza, moj susjed uzgaja stare sorte jabuka i ostalih voćaka, i ima redovno sadnice. Nekako si mislim da ti nije usput. :-)

Think twice, po ove idem u Osijek! ;)

pomikaki
25.09.2010., 11:29
RG, ja imam sjemena kopra (koromača), organsko je valjda kad nam raste divlje. Skupljam trenutno razne sjemenke pa ću javiti na onoj razmjeni sadnica i sjemena. Ali računaj na klimatske razlike.

stanam
25.09.2010., 11:47
RozaGroza jel ti to planiraš ići po sadnice voćki kod gospodina M.? meni je rekao da šalje poštom(dođe oko 50 kn i za 2 dana je kod tebe). i mi smo htjeli ići ali eto nek šalje kad može i tako.

Ifigenija
25.09.2010., 14:24
Moj je ogroman san oplemeniti okućnicu kojekakvim jestvinama, a neuka sam, i nemam baš puno muških ruku za teške poslove na raspolaganju, ali polako ćemo (evo, opet je kiša kad bi muž mogao štihati...), pa me zanima par stvari.
Gdje kupite gnjojivo - ono prirodno, a gdje one bio-granule, i koja je cijena?
Htjela bih saditi maline, kupine, ribizle i borovnice, a ne znam gdje ima sadnica. I na što paziti kod tih kultura?
Puno hvala!

RozaGroza
25.09.2010., 14:57
Pomi mislim da (ko)morač nije kopar, zapravo sam sigurna, kopar je ono što sjeskač u jela sa bižom, a morač stavljaš u mišancu i masline. Morač je kim.I ja imam divljega pa sam skupila sjemena :)

Stanam, pa mislila sam ga molit da mi pošalje u Zagreb, jer ipak mi iam do njega još pr sati vožnje da? Stalno ga zaboravljam nazvat, čula sam se samo s njegovom ženom. Danas ću!

Ifi, ajde ajde, motiku u ruke i kopaj, nije to ništa za muške ruke ;) A za borovnice i to, uh, ja ne znam, nisam nikad pomišljala na uzgoj istih, al definitivno si mi sad stavila bubu u uho...
Gnojivo kupiš kod seljaka, a granule u poljoapoteci. Ja imam neku vreču, nisam je ni otvorila, mislim da je bilo manje od 100 kn 10-15 kg. Najbolje ga je rastopiti u vodi i poljevati nekoliko dana prije sadnje.

marta
25.09.2010., 15:09
Kopar, komorac i kim su razlicite biljke. Kopar raste na kontinentu. Izgleda slicno kao komorac, ali je drugacijeg cvijeta i okusa. Komorac raste u priobalju. On ide u misanciju.
Kim je treca stvar, ima potpuno drugacije sjemenke od kopra i komoraca.

RozaGroza
25.09.2010., 15:28
Eto :) Iako moram priznat da su meni sjemenke kima i (ko)morača full slične. Evo baš sad imam obje pred očima, skoro pa isto! Samo je kim duplo veči.

mašenka
25.09.2010., 15:40
Pa da, komorač je ono slično(varijanta) anisu , kim je ono iz raženog kruha a kopar iz kiselih krastavaca :mrgreen:. I ne, nemam, izgleda sve zasijala ali ga nisam ni primijetila u vrtu ove godine. Mislim da ga bude na razmjeni od "Rustike".

Ifigenija; škicni tu http://www.borovnicaunas.hr/index.php
, a ima na netu zapravo dosta o šumskom voću, ove borovnice što se uzgajaju i od kojih se rade sokovi i marmelade su skoro sve američke borovnice, nije to ona goranska sitna.

Ifigenija
25.09.2010., 20:35
Ne znam za korabicu, a ni krumpir ne sadim jer imam premalo vrta.

Tek toliko da se pohvalim (nije me dugo bilo, a bila sam vrijedna u vrtu), malo sam poslikala okoliš svoje kuće, vrt, voćke, cvijeće, zimnicu, jesenske uratke (suhomesnate)...
pa izvolte, poslužite se!

Rene, stvarno si na svom mjestu - gdje god da jesi. Jer ovo tvoje je rajski vrt. Svaka čast! Kad bih ja barem sve to znala :)

Beti3
25.09.2010., 21:42
Rene2 vrt ti je stvarno za pet, uredan, zdrav, plodovi ko slika. Da li to sama uspiješ?

U mom vrtu imam po dva grma aronije, maline( crvene i žute), ribiza (isto crveni i žuti), divlje kupine, goji bobice ( koje samo listaju, nije bilo cvijeta) i sve sam kupila u vrtnom centru. Nema mjesta za više, ali se veselimo ukusnim bobicama. I grmovi su lijepi i različiti. Bojim se da je za borovice u primorju prevruće.

Isto tako i stajsko gnojivo u zelenkastim vrećicama kupim u vrtnom centru. Ne znam kako ga obrade, ali ne smrdi. Ja u proljeće posipam i agrovit po zemlji.

RozaGroza
26.09.2010., 15:18
Dajte mi savjet.
Idemo saditi vočke na imanje. Nabavila sam super sadnice, preko 40 stabala, organske stare sorte. Presretna sam :)
Palo mi je na pamet da također zasadim i ruže i još neko cvijeće/bilje koje se sada u jesen sadi. Primam prijedloge, trebaju mi biljke koje su lijepe, od kojih možda ima i koristi, a koje mogu zasaditi sada na imanju na koje neću često ići do sve do Ožujka, dakle ovisit će isključivo o vremenskim uvjetima. Ajde vrtlarice sigurna sam da imate masu dobrih savjeta :)

Također, gdje mi savjetujete u Zagrebu kupiti sadnice ruža, da nisu sječene nego stabla/grmovi sa korjenom?

Beti3
26.09.2010., 17:40
http://www.vrtlarijahorvat.hr/

Imam nekoliko njihovih.

RozaGroza
26.09.2010., 22:39
E tu sam i mislila uzet ruže :)

Beti3
26.09.2010., 22:44
I ova u avataru je njihova : Karibia.

pomikaki
27.09.2010., 10:33
Kopar, komorac i kim su razlicite biljke. Kopar raste na kontinentu. Izgleda slicno kao komorac, ali je drugacijeg cvijeta i okusa. Komorac raste u priobalju. On ide u misanciju.
Kim je treca stvar, ima potpuno drugacije sjemenke od kopra i komoraca.
Da, zaboravila sam na lingvističke razlike :)
Moja mama zove kopar ono što sav svijet zove koromačem, pa sam mislila da su to neke dijalektalne varijante.

pomikaki
27.09.2010., 10:34
RG, ruže možeš smatrati korisnom biljkom. Latice su super za dodavanje u mješavine čaja. Uzmi neke mirisne, crvene penjačice.

SikaPika
12.10.2010., 04:19
jeste posadile bijeli luk i srebrenac? ja još nisam, planiram ovih dana
posadit ću i lukovice narcisa i zumbula, ali me zanima koje još cvijeće (nelukovičasto) mogu posaditi sad u jesen?
imam sjeme nevena i zjevalice, hoće li ono normalno niknuti ako ga posijem tamo u proljeće? ili ga prvo posijem kod kuće, na toplom pa presadim?
planiram i posaditi malinu ili kupinu. je li joj odmah poterban kakav potporanj ili ot mogu na proljeće?

Kosjenka
13.10.2010., 12:24
A šta znači rezana ruža, jesu to one za u vazu ili, totalni sam tudum? Ja sam odlučila posadit par stablašica i jednu penjačicu, ali su mi u rasadniku preporučili da ju negdje u veljači posadim. Kao kod nas je jaka zima, a ruža zna smrznut.
Planiram posadit nekoliko vrsta lukovica u posude, bio je nedavno prilog od Kornelije al ja naravno nisam uspjela odgledat do kraja..nešto različite lukovice, nekoliko slojeva...jel netko gledao?

arilu
14.10.2010., 11:04
Što se još može saditi osim luka i češnjaka? Maknula sam pomidore i ostao mi je veliki dio vrta, a blitvu i salatu već imam. Netko je spomenuo crnu rotkvu, da li je prekasno za nju? A kopar? Malo sam zbunj, jer sam do sad sadila samo u proljeće.

RozaGroza
14.10.2010., 12:36
Evo da se zeru pohvalim :) http://2.bp.blogspot.com/_XUfliCVXWR0/TLYF72rqtTI/AAAAAAAAAeI/rkLlsfZqplg/s1600/garden.jpg

Beti idem za par dana u njih uze sadnice, jedva čekam!

Mašenka vidi Paveruna!!!

Beti3
14.10.2010., 13:19
Roza samo idi, predivne su im, teško je izabrati. Ali, ti imaš mjesta, pa se možeš raspištoljiti. Da se pohvalim, i sada ima rascvjetalih ruža.
Kosjenka, ne znam u kom si kraju, ali ruže se sade u jesen. I voćke. Bar tako uvijek radim i sve raste. Ruže stablašice su skupe i osjetljivije. Ako imaš volje i vremena (2-3 godine) kupi bilo koju čajevku i reži ju da napraviš stablo.Puno jeftinije i veće uživanje gledati svoje kreativnosti dijelo.
Gledala sam taj Kornelijin prilog. Moraš uzeti dublju vazu, barem br 35 ili 40. Lukovice slaže u tri sloja. Mislim da su bili zumbuli, narcise i tulipani, ali red sam zaboravila. Ja ih slažem tako da oni visoki budu u sredini, pa prema van niži. Naravno slojevi moraju biti koncentrični, inače se previše guraju. I nema ljepšeg nego kad počnu izlaziti u rano proljeće, kad još nema ničeg zelenog. Ove godine sam našla lukovice narančaste boje. Kakav će to biti prizor! Ako do onda naučim stavljati slike, pohvalit ću se.

SikaPika ja zijevalice i neven sijem direktno u vrt i oni se šire ko korov, predivan korov.

Moja mama sada sije i špinat, kaže da je tako bolji u rano proljeće.

Beti3
14.10.2010., 13:23
RG, ruže možeš smatrati korisnom biljkom. Latice su super za dodavanje u mješavine čaja. Uzmi neke mirisne, crvene penjačice.

Osim toga korisne su protiv stresa, jer kad ih gledam, sve je ljepše. ( Ma, ja sa njima i pričam.):mrgreen:

mašenka
14.10.2010., 16:53
Evo da se zeru pohvalim :) http://2.bp.blogspot.com/_XUfliCVXWR0/TLYF72rqtTI/AAAAAAAAAeI/rkLlsfZqplg/s1600/garden.jpg

Beti idem za par dana u njih uze sadnice, jedva čekam!

Mašenka vidi Paveruna!!!

mmmljac :-)!

Kosjenka
16.10.2010., 21:32
Hvala Beti!
Mi u Slavoniji više prakticiramo proljetnu sadnju, mada kažu bolje je u jesen.
A ruže se mogu smrznut(rasadnik tako tvrdi), a kod nas su jake zime pa ću bolje pričekat rano proljeće.

SikaPika
23.10.2010., 01:27
SikaPika ja zijevalice i neven sijem direktno u vrt i oni se šire ko korov, predivan korov.

Sad u jesen ili u proljeće?

Imam još pitanja. Kasno ljetos sam posijala crnu rotkvu i sjajno je rodila. Ogromna je i ima je poprilično što nećemo moći odjednom pojesti. Kako je sačuvati? Stavlja li netko od vas takvo povrće u trap?

Brokulu sam posadila krajem srpnja i cijelo je ljeto bila nikakva. Živnula je tek sada, počela je cvjetati. Sigurno neće imati cvjetove poput one u trgovini, no zanima me kako brati cvjetove, odnosno, ako otkinem cvijet, hoće li još negdje rasti?

Radi li tko od vas kompost? Prvo sam ga mislila raditi na hrpi, ali su mi starci kupili komposter od 300 litara. Imam biljnog otpada kojega smo skupljali cijelo ljeto (kore od voća, voće koje je strunulo, ostatke povrća, otpad iz bašče...), dio je možda malo i mokar, no stavila sam ga prosušiti u male drvene gajbice. Kako vi slažete kompost? Posipate li ga čime (kamenim brašnom, vapnom, koprivom, prethodnim kompostom)? Kad složim sve to nakon što raskrčim sve iz bašče, mogu li i dalje na tu hrpu u kompostu stavljati kore od povrća, voća...

U novoj bašči imam gredicu jagoda od prethodnih vlasnika koje su se prilično raširile pa bih ih trebala raščupati. Dio sam planirala presaditi na drugi dio bašče. Je li bolje to učiniti sada ili na proljeće?

Posadila sam zimsku salatu i malčirala gredicu (bilo mi bed onako malu salatu prepustiti goloj, hladnoj zemlji), no napale su je gusjenice i već ih nekoliko nedostaje. Je li to zbog malča ili tek tako?

mašenka
24.10.2010., 01:55
Kad otkineš cvijet brokula će baciti nove opet na "sporednim" grančicama, manje ali ništa manje fine.

Ja kompost ne posipam ničim, zapravo se ne trudim mnogo oko njega, na dno sam nabacala granja a onda bacam redom što imam, otpad iz kuhinje, pljevu iz vrta, ako je na vrhu nešto smrdljivo ili što skuplja ose i stršljene pokrijem nekom travom ili korovom. Ne znam je li to ok, ali za ostalo sam lijena :mrgreen:. Jedino mi ide na živce što ga nikako napuniti, taman sve raskrčim i počupam, i vrt i frižider pa bude pun skoro do vrha a onda u par dana to sve slegne na 20-ak cm od tla :roll:.

Jagode je idealno saditi krajem 8. ili u 9. mj, ja bi možda radije u proljeće nego sad, zavisi dosta o mikroklimi vrta.

Salaticu moguće da je napalo zbog malča (ovo nagađem, možda je baš dobro skrovište za gusjenice što od grabežljivaca što od zime), ali probaj im doskočiti sitno mljevenim paprom! Ja tako rješavam skakavce i gusjenice koje mi se namjere na bosiljak. Nikako ne vole papreno :mrgreen:.

SikaPika
25.10.2010., 02:07
mašenka, jagode sam ipak presadila jučer, pa što im Bog da, ako ne uspiju, opet ću na proljeće
super ideja za papar, baš sam neki dan čula ljude u baščama pored moje kako o tome pričaju, oni su posipali kupus kojega su napali puževi, bilo mi smiješno (kad dodaš soli, malo ulja i sirćeta, eto ti salate), ali vidiš, ipak pali
hvala za savjete za kompost i brokulu
e da, jako mi se sviđa tvoja lokacija! :-)

Ifigenija
25.10.2010., 11:27
Cure,
meni bi baš pasalo sad na jesen razdijeliti korijenje trajnim grmovima - npr. zvjezdan, pa coreopsis zagrebiensis (ne znam hrvatsko ime), pa ono nešto rozo... - jel se to sad smije?

I da se pohvalim - posadila sam kupine i jagode.

Beti3
25.10.2010., 14:23
SikaPika ja sijem u rano proljeće, ustvari početkom ožujka, ovisi o vremenu.

Ifigenija mislim da se bez problema sada mogu razdijeliti trajni grmovi. Ali, kod mene zvjezdan još cvate, pa ga neću još rezati ni dijeliti.

Stavila sam avatar sa granom moje jabuke. Nemam pojma koja je vrsta, ali su bile prefine, velike i lijepe na izgled, bez ikakvog špricanja.

stanam
25.10.2010., 20:39
kod nas radovi u voćnjaku-idemo na imanje sadit voćke. naručili smo stare sorte jabuka, krušaka, trešanja, marelice, breskve i orah. od vrta kao vrta još ništa dok se ne preselimo.

Mimah
25.10.2010., 20:45
Gdje si naručila te stare sorte voćaka?

SikaPika
26.10.2010., 03:43
Ifigenija mislim da se bez problema sada mogu razdijeliti trajni grmovi. Ali, kod mene zvjezdan još cvate, pa ga neću još rezati ni dijeliti.

Gdje se zvjezdan mora odrezati i kako posaditi?
Joj, neki dan sam potrpala sjeme nevena, zjevalice i još nekog cvijeća u zemlju, onako, samo utisnula i prekrila zemljom. Tko zna, možda nikne u proljeće. Ako ne, lako ću posijati novo.

stanam
01.11.2010., 13:00
sorry na kašnjenju s odgovorom, tek smo došli s imanja. stare sorte naručli na www.stare-sorte-voca.com

buhtlić
01.11.2010., 15:12
Stanam....na njihovoj stranici nigdje ne vidim koje se to stare sorte mogu naručiti i kako? a jako sm zainteresirana za jabuku koju smo imali kad sam bila mala zvla se pisančica...onako sitna crvena???

Kosjenka
04.11.2010., 08:45
Dakle vrijeme je gnojidbe i oranja, ja koliko čitam u bio vrtu nema ni jednog ni drugog no ipak ću morat popustit mm-u i izorat moj vrt.
E sad, pati me gnojivo, mislili smo stajnjak bacit ali trenutno ga nema, gdje u osijeku ili na preko interneta potražim neko bio gnojivo?
I dali vi orete ili rahlite tlo onim rahljačama ili nešto treće?

Ifigenija
04.11.2010., 09:51
Joj, neki dan sam potrpala sjeme nevena, zjevalice i još nekog cvijeća u zemlju, onako, samo utisnula i prekrila zemljom. Tko zna, možda nikne u proljeće. Ako ne, lako ću posijati novo.

Ja sam ga proljetos prvi put presadila. Uzela sam male biljčice, podijelila korijenje, zapiknula u zemlju - i to je to. I mala napomena - jako se širi, dovoljno je uzeti stvarno mali dio biljke, i posaditi, pa onda na deset cm drugi i tako nekoliko komada za stvarno lijepi veliki grm. Tako zahvalan cvijet!

stanam
04.11.2010., 12:16
Stanam....na njihovoj stranici nigdje ne vidim koje se to stare sorte mogu naručiti i kako? a jako sm zainteresirana za jabuku koju smo imali kad sam bila mala zvla se pisančica...onako sitna crvena???

pogledaj pod ''vremena dozrijevanja voća'' s lijeve strane, a možeš i nazvat čovjeka stvarno je super

Beti3
05.11.2010., 00:37

Tek sad vidim pitanje i da je Ifigenija već odgovorila. Ona radi isto kao ja.

Sjeme nek si pobacala. Sjeme divljih biljaka cijelu zimu ostane u zemlji i nikne na proljeće. Možda budu i ljepše i čvršće biljke.

A mene očarale orhideje. Jedna prijateljica uzgaja prekrasne i ja kupila nekoliko ocvalih u vrtnom centru (po 9,90 i 19,90), zdrave, ali bez cvijeta. Sada već dva tjedna rastu, pazim ih, špricam i čekam hoću li ja uspjeti uzgojiti cvijet. Ionako zimi nema puno posla vani, pa mogu brinuti o kućnim zelenim ljepoticama.

Elly
05.11.2010., 10:06
Imam dva pitanja:

- koji tip bundeve i kada moram posaditi da bi imala bundevu za Halloween?

- kada se felicija reze?
Kupila sam ju na proljece od tete na trznici, vec gotovu sadnicu, i mislim da mi je rekla da se podrezuje najesen, da ce se tako druge godine jos vise prosiriti... Je li sad dobar period za to?

ZAUZETA
16.11.2010., 22:47
Nisam nikad čula za tu feliciju, nalo googlam, lijepa biljka i čitam, nezahtjevna, takve volim. Ako je slična kao zvjezdan, onda sada odreži sve 10 cm iznad tla.
Bundeva se sadi u proljeće, ne znam da ima za kupit sjeme po trg. centrima, tamo su najčešće ukrasne tikvice. Ak trebaš sjeme mogu ti probati nabaviti, moji to siju za gice.

SikaPika
17.11.2010., 05:45
Elly, budneva se sije u proljeće, i to ne jako rano, negdje u svibnju.
Ni ja nisam viđala sjeme takvih bundeva u trgovinama i poljoprivrednim apotekama.
No, možeš otići na pijacu pa kupiti budnevu (ili krišku, prodaju se svakako) i ostaviti sjeme. Osušiti ga na zraku i onda probati posijati u proljeće.
A može ti i ZAUZETA poslati jer što je sigurno, sigurno je :-)

Elly
17.11.2010., 12:41
Ak trebaš sjeme mogu ti probati nabaviti, moji to siju za gice.

Hvala, javim ti se na proljece! :)

Feliciju cu odrezati ovaj vikend. Meni je prekrasna, boja je bas intenzivno plava, a sada se jos rasirila, jos uvijek je jako zelena i cvjeta, i cak mi je zao rezati ju sad jer je jos uvijek relativno toplo, tj. nema mrazova... ali bojim se da ne naleti koji, jer je ove jeseni vrijeme bas neuobicajeno...

SikaPika, hvala i tebi! :)

flopica
18.11.2010., 09:05
imam molbu za sve iskusne vrtlarice.. treba me malo uputiti
kako da najbolje pripremim vrt za sadnju i obrađivanje na proljeće!
vrt sam nagnojila zasad, i ne znam što bih još mogla učiniti u ovom periodu?
postoje li neke predradnje koje su nužne, a koje se obavljaju u ovim jesenskim mjesecima?
pišite mi svoja iskustva, ja sam skroz nova u ovome projektu i imam i mali strah kako će to sve skupa
ispasti, hoću uspjeti, itd.itd...

jkitanov
05.04.2011., 19:32
:)
Počela sadnja!
Prva etaža posađena, mrkva, peršin, blitva, salata, luk....
Počela berba- sok od kopriva gotov,
eto da otvorim sezonu.

V&NMama
05.04.2011., 23:28
Bravo jkitanov, dobar početak sezone :)!
I ja bi se pohvalila da sam posijala prije tjedan-dva mrkvicu, peršin, korabicu, špinat, rotkvice i artičoku, posadila krumpir, luk, 2 presadnice tikvica i nekoliko presadnica paradajza. Većinu toga sam stavila pod najlon, da prije dođe i bude zaštićeno od eventualne hladnoće. E da i maline sam orezala i povezala. Sad se veselim sadnji cvijeća, i u vrtu i na prozore!

Ifigenija
06.04.2011., 09:35
Ja ću se hvaliti, jer je količina vremena koju uz dvoje djece mogu sama uložiti u to da od ledine pravim sebi vrt, a i minimalno znanje i iskustvo mi ne idu u prilog. Pa se čudim svakoj biljčici koja mi izraste, i svakom centu za kojeg se izborim.
A evo, već imam blitve, još malo pa je za branje, jedna jagoda cvate, druga je propupala (što će od toga biti, ne znam, ali lijepo je vidjeti), niknule mi rotkvice, grašak i matovilac. Ima i peršina i celera. Posadila sam jednu lijepu kupinu!
Mega vrtlarica za moj pojam!
Muž obećao da ćemo štihati ovaj vikend. Držite fige da budemo zdravi i da nas ne primi fjaka! Presretna bih bila, jer sam si uzgojila sadnice, i šteta bi bilo da ih nemam gdje zapiknuti.

ps I koprive sam uzgojila... šala mala. Ima je po vrtu, pa ću brati. Obožavamo je :)

RozaGroza
06.04.2011., 14:28
Ja nikako da s euhvatim sadnje. Prekopala sam i pognojila, i tako stoji već 3 tjedna, nemam energije za ništa. A za vikend idemo na imanje mjesec dana tendit vočnjak, na veliko orat itd. pa brijem da ću se uhvatit vrta tek kad se vratimo u 5 mjesecu. Al svejedno niklo masu bilja i samo, Metvica, Mažurana, Majčina dušica probujala, Stolisnik, Pčelinja ljubica, Origano, Kadulja...to će valjda sve probujat dok se vratim.

SikaPika
06.04.2011., 17:54
Mi već jedemo jesenas posađenu salatu, posijan matovilac, bijeli i crveni luk i špinat.
Prošli mjesec sam posijala bob, grašak, mrkvu, peršin, blitvu, rotkvicu, kupus, salatu, posadila crv. i bijeli luk, presadila jagode - eno sve niče, ali nema kiše. Sad sam ko kakva baba, molim Boga da padne kiša.
Baš smo danas Maša i ja štijale :lol: i zemlja je užasno suha.
Sutra planiram posaditi krumpir.

Nego, rotkvicu i kupus mi napao buhač :evil:. Zalijevala sam, danas malo malčirala, ali napravio je rupice na tim malim, krhkim listićima is ad ne znam što raditi.

MM mi je danas kupio pelin pa bih napravila juhicu, ali to mora stajati barem 2-3 dana. Ne znam da ju prije popsrskam koprivom?
Kontam si, ako je takva rupičasta, hoće li uopće dalje rasti? MOžda bolje prekopati pa ponovo posijati. Što je najbolje, raste među špinatom i salatom!

Kosjenka
09.04.2011., 12:20
A ja bi probala ljutu juhu od koprive.
Nego ja napokon pronašla sjeme šparoge. Naravno niko u mojoj okolici nije niti vidio, a ne sadio šparoge tako da pojma nemam šta s njima. Na vrećici piše da bi prvu godinu trebale u klijalište, nešto sam surfala po forumu pa piše odmah u zemlju...
Jel ima netko neki pametan savjet?

Beti3
09.04.2011., 20:14
Evo me iz vrta. Uživam. Cvatu trešnje, prelijepe su. Jabuke, kruške, ne znaš koji je cvijet ljepši, šljiva već skoro ocvala. Ribizli i aronije puni cvjetova. Al' će biti voća! Limun, naranča, mandarina, sve u bijelom. Još čekam grejp da procvate. Jagode šumske i vrtne pune cvjetova.

A cvijeće oko kuće! Što ja volim proljeće!!

suncokret
09.04.2011., 23:24
Nego ja napokon pronašla sjeme šparoge. Naravno niko u mojoj okolici nije niti vidio, a ne sadio šparoge tako da pojma nemam šta s njima. Na vrećici piše da bi prvu godinu trebale u klijalište, nešto sam surfala po forumu pa piše odmah u zemlju...
Jel ima netko neki pametan savjet?

posadiš odmah u zemlju, niču dosta dugo i prve godine je nadzemni dio biljke nježan i malen, ali se zato razvija korijen, u jesen ili rano proljeće ih treba presaditi na stalno mjesto

SikaPika
10.04.2011., 03:34

Jesam. Rotkvica se malo oporavila. Dat ću joj šansu još idući tjedan pa ću vidjeti, pustiti da raste ili prekopati i posijati novu. Još ću koji puta zaliti koprivom.
Od kupusa, mislim, neće biti ništa. Zato salatica fino napreduje.
Iza nedjelje ću posijati još feldsalate (matovilca), ciklu...
O šparogama ne znam ništa.

Beti, mogu samo zamisliti kako ti je mirisan vrt! I ja obožavam proljeće i taj miris cvijeća, trave, zemlje. Cijelo biće mi se puni kad izađem van i udahnem. Kako li je tek vama na selu, totalno drugačiji zrak! Sjećam se kada bih odlazila u selo u kojem sam odrasla i onaj trenutak kad siđeš s autobusa, kao da si došao na drugi svijet. Mislim, nije Osijek tako zagađen, ali je ipak drugačije.

Vlvl
11.04.2011., 09:41
Kosjenka, a koja šparoga, bijela ili zelena? Za bijelu je važno da je možeš zatrpati pedalj visoko pijeskom ili lakom zemljom. U svakom slučaju pažljivo biraj mjesto jer je to višegodišnja biljka.
Ja isto razmišljam kud ću sa šparogom, i za hren tražim mjesto. U mom je vrtu sve još pomično, ove sam godine ponovo selila hrpu trajnica na drugo mjesto jer je mm tražio proširenje radne plohe.

U sobi fino napreduju sijani paradajzi, paprika niče nešto sporije. Posijala sam celer rebraš prvi put. Crveni karfiol sijem ponovo, lani je bila premijera, lijepo izgleda, fin je, jedino biljka zauzme dosta mjesta.
Vani ima još lanjskog poriluka, vlasac je ok, mladi češnjak spreman za branje - meni je bolji od mladog luka. Imam nešto salate i lanjskog radiča kojeg pokušavam odgorčiti pod teglama.
Niknuo je mladi grašak, rotkvice, posijala sam mrkvu, ali trebam još. Ovo proljeće nekako sve stižem, pa se sjetim da je lani u ovo vrijeme mm još postavljao parkete - dakle koja je to žderačina vremena bila.

Kosjenka
11.04.2011., 13:01
Zelena je šparoga. Moram dobro razmislit gdje ću ih stavit. Znači da ipak probam direktno u zemlju?

zhang
11.04.2011., 14:35
cure, da vam se pridruzim...ovaj vikend bili na gruntu i evo rezultata: luk i cesnjak rastu, bob i grasak iznikli. spinat je iznikao i kako je krenuo kroz tjedan ili dva ocekujem berbu.
posadili smo i paradajze i paprike, mozda je malo rano, ali smo odlucili eksperimentirati da vidimo kako ce se razvijati. uvijek stignemo popraviti kasnije..
imala sam hrpu, ali hrpu bundevinih sjemenki pa sam na jednoj njivi samo njih posadila. ako im ova godina bude dobra, ne znam kuda cu s njima.
posijali rotkvicu, persin, mrkvu, korabicu.
mislim da je i blitva pocela nicati, ali to cu vidjeti tek za tjedan dana jer nisam oznacila pa nisam sigurna je li blitva..
i tako....

voce isto cvate..

planiram jos napraviti rasadu brokule, karfiola, kupusa i kelja pa to presaditi kada nikne..

bas se svemu veselim :)

Beti3
11.04.2011., 14:56
Vivi, što je to crveni karfiol? Obožavam nove biljke. Posadila sam lani i goji bobice i sad čekam hoće li procvjetati.

A običnu , zelenu šparogu sam lani posijala. Sad su malene biljčice, oko 10 cm. Valjda im treba duže vremena, ali su dekorativne, pa neka ih.

reny123
11.04.2011., 15:02
Kosjenka, šparoge posij negdje uz rub vrta prvu godinu. Ovo ljeto ćeš imati zelene mladice koje će izgledati jako ukrasno, ja ih koristila i za bukete (slične su kućnom asparagusu). Nemoj ih šišati ovu godinu, neka to zelenje hrani korijen za drugu godinu. E sad, drugo proljeće ti je ključno. Trebaš naći pjeskoviti dio vrta, bolje će ti šparoge rasti što je zemlja "lakša", manje ilovače. Kolko se sjećam , negdje u ožujku trebaš te uzgojene sadnice lopatom izvaditi van, onako, sa zemljom. Iz te grude moraš pažljivo odvojiti biljčice, vidjet ćeš početke izdanaka koji imaju puno korjenčića. Meni je iz jednog paketića ispalo 30tak biljaka koje sam i dijelila okolo. Iskopaš rupe od 40 cm dubine, staviš malo stajnjaka, pa sloj zemlje, na to staviš biljčicu, rapiriš joj korijenje, pa sloj zemlje, malo gnoja i opet zemlja. Gnoj ne smije direktno na biljku da je ne sprži. One su višegodišnje i ne seliš ih godinama. Mi uživamo u njima već 5. sezonu. Uzgojene su iz sjemena, išli smi eksperimentirati. Ja ih svako proljeće u ožujku prignojim i na njih nagrnem zemlju visine 30 cm(ko krt). U jesen i ljeti nakon što se izrode ne režem zelenje, već ostavim da se posuši da u proljeće prije nego niknu znam gdje su. Razlika između bijelih i zelenih je da bijele rastu u hupseru zemlje i prije branja ih malo otkopaš rukom, a da bi dobila zelene pustiš ih van da se stvori klorofil.

reny123
11.04.2011., 15:05
Beti, ako šparoge ne ukopaš kako sam opisala, služit će ti samo ko dekoracija jer se kod šparoga jedu izdanci. Kad one dobiju listove, gotovo je. Bit je u tome da se dublje posade i da taj izdanak mora malo putovati do površine, jer ako je na površini, puštat će list.

pomikaki
11.04.2011., 15:16
Beti, ako šparoge ne ukopaš kako sam opisala, služit će ti samo ko dekoracija jer se kod šparoga jedu izdanci. Kad one dobiju listove, gotovo je. Bit je u tome da se dublje posade i da taj izdanak mora malo putovati do površine, jer ako je na površini, puštat će list.
Ali će vjerojatno bacati izdanke slijedeće godine, zar ne? One svake godine isponova niču.

reny123
11.04.2011., 15:29
Ne, ponovo će dobit biljčice, a ne izdanke ako ih ne ukopa.

pomikaki
11.04.2011., 15:34
A ako mi je to prekomplicirano :aparatic: mogu li ih iskopati od nekog tko ih već ima u vrtu i samo presaditi? Je li to jednostavnije? I u koje doba godine je to najbolje raditi?

Daisy@
11.04.2011., 17:19
evo i mene k vama :)
ove godine prvi put sadila svoj vrt,prekopala ga,nagnjojila,sfrezala i posadila...sad čekam nicanje :D
ima blitve,salate,luka,sadnice paprike,rajčica,krastavci i patlidžani...zatim mrkvica i grašak...ito je to...ove godine imam više vremena pa eksperimentiram što će biti od svega tog,barem ću znat za nagodinu :)

tina55
11.04.2011., 19:39
moje bundevesu izašle kao lude u čašicama od jogurta, kad ih smijem sadita van?
kad prođe ovo najavljeno zahlađenje?

Ifigenija
11.04.2011., 20:12
Moj svekar, inače megasuperkozmički nad vrtlar svih vremena (časna riječ, njegovo sve kao da je radioaktivno,tako buja i zeleni) kaže da se rasada sadi tjedan nakon Uskrsa. Pa ću ja tako... Ako su lagali mene i ja lažem vas...

isvetica
11.04.2011., 20:42
Evo da se i ja pridružim, sutra otkopavamo prve ovogodišnje patate, a sadio se uz to i luk, rotkvica, loza, mrkva, blitva, kukumari, jagode... Poljoprivredna obitelj.

ivana zg
11.04.2011., 21:42
Nikako da posadim cvjetnjak oko stan..sve puno ilovače, cigla, jedva mi je trava uspjela nakon 2 sijanja?

Čime da je gnojim ili da ipak moram navesti zemlje i kakve?

Još nisam počela saditi ništa na vikendici, oko nas je šuma, imamo neke divlje jabuke i šljive, radila sam ove godine pekmez od njih. Malo smo ih posjekli prije mjesec dana?

-ovo je prva godina da ćemo tamo nešto saditi, neznam je li tamo ikad išta sađeno...zemlja je "rahla"..neznam jel je uopće treba gnojiti jer je tako meka, valjda od svih tih voćaka, koje padaju godinama s tih voćaka, trunu i prirodno je gnoje, kao i gliste.....ja je ne bi ni kopala...

e sad to je dosta sve nizbrdo...trebam li napraviti "stepenasti vrt"..i kad da počnem saditi i što jer ovaj tjedan najavljuju loše vrijeme
-ja bi blitvu, papriku,kapulu, paradajiz, raštiku, mrkvu,cjetaču,brokulu, mahune...i krumpir ali neznam hoću li znat (sjeverna Hrvatska)
-gdje je nabolje kupiti sadnice organske?
-gdje kupujete cvijeće, ruže, jorgovane i kad se one sade

Hvala

ivana zg
11.04.2011., 21:45
i tikvice bih

SikaPika
12.04.2011., 05:10
Ivana, preporučam ti ovu (http://www.profil.hr/knjiga/bio-vrt/27897/) knjigu.
Sigurna sam da će se javiti i iskusnije cure koje će ti možda konkretno odgovoriti na pitanja.

U svakom slučaju pričekaj najavljivano vlažno i hladno vrijeme.
Blitvu, mrkvu možeš odmah posijati u zemlju, kapulu i krumpir isto, ne znam je li rano da papriku i paradajz već sada staviš u zemlju, možda bolje u posudice pa na prozorsku dasku. Isto je i sa cvjetačom, brokulom, a i za mahune pričekaj svibanj.

Kosjenka
12.04.2011., 11:14
Reny hvala!

Kosjenka
12.04.2011., 11:16
[QUOTE=Ifigenija;1864962]Moj svekar, inače megasuperkozmički nad vrtlar svih vremena (časna riječ, njegovo sve kao da je radioaktivno,tako buja i zeleni) kaže da se rasada sadi tjedan nakon Uskrsa. Pa ću ja tako... Ako su lagali mene i ja lažem vas...[/QUOT
:-) a to što Uskrs nije na isti datum nema veze..

pomikaki
12.04.2011., 13:09
-gdje kupujete cvijeće, ruže, jorgovane i kad se one sade
Hvala
Jorgovan je dosta zahvalna biljka koja se lako razmnožava u bilo koje doba godine. Sad ti je možda i najbolje vrijeme jer možeš vidjeti boju i bujnost cvjetova a osm tiga izbijaju masovno mladi izboji. Pa tako možeš pitati susjede ili prijatelje čiji ti se jorgovani sviđaju da ti iskopaju par mladica s korjenom, koje će oni i tako morati posjeći, inače se jorgovani prebrzo šire. Nakon što ih posadiš, neko vrijeme ih malo zalijevaj i čuvaj od prejakog sunca, ali se u pravilu jako dobro primaju, samo ako iskopaš nešto korjena. Ako je lišće na sadnici prebujno u odnosu na korjen, možeš dio lišća odrezati.

jkitanov
14.04.2011., 10:00
Gdje ste kupile krumpire? Nigdje nema za saditi, valjda nestašica?

ivana zg
14.04.2011., 12:58
puno vam hvala cure bacam se čim prođe Uskrs na sadnju

Kosjenka
14.04.2011., 13:22
Jkitanov baš se čudin što nema krumpira. Ja sam sadila domaći krumpir.
Nego jel netko od vas stavljao krumpir pod slamu? MM je probao kod svojih roditelja stavit nešto krumpira pod slamu ali čini mi se da neće valjat jel je previše sjenovito.
Moram to probat u svom vrtu.
opet sam s mm-om na ratnoj nozi kad je vrt u pitanju, on smatra da od bio vrta nema ništa i kad mu mašem knjigom bio vrt pjeni se i govori da su to gluposti. Kriomice mi je posipao kupus nekim gnojivom.
Sad pod hitno moram napravit neko tekuće gnojivo. Poprilično sam zelena u tome, i stvarno sam na mukama da ću nešto zeznit. Mislila sam za početak napravit od koprive.

pomikaki
14.04.2011., 14:21
Gnojivo od koprive nije teško napraviti, samo ti treba plastična bačva, i smrdi jako.
Krumpir pod slamom je super, ali slama bi trebala odstajati po mogućnosti od jeseni na otvorenom, tako da malo istruli. Prednosti su: nema kopanja i oranja, trula slama malčira zemlju i štiti od korova, možeš čak saditi u par navrata tako da imaš mladi krumpir cijele sezone. Ne moraš ih sve izvaditi odjednom, nego samo malo za ručak, tek na jesen vadiš sve što je ostalo. Ja sam samo vidjela kako se to radi tako da sam možda nešto ispustila.

Što se tiče bio vrta, uvijek ćeš imati nametnike, ali uz malo truda ima dovoljno i za berbu. Tvog mm-a ja bih probala razuvjeriti tako da izguglam ponešto o posljedicama konzumiranja tretiranog voća i povrća. Pokušajte ostvariti bar neki kompromis, dio vrta ili neke manje zahtjevne kulture ne tretirajte pa da vidite kako će to izgledati.

Kosjenka
14.04.2011., 14:43
Ne forsira prskanje pesticidima i insekticidima, jedino ga to gnojivo pati.

pomikaki
14.04.2011., 14:53
A da nabavite stajsko? Inače ako je dobra zemlja i nije nužno.
Još je jako zgodno kompostiranje i tople gredice, iz toga raste kao ludo. Ali to je samo za vrt, a ne za veće količine. Isto kao gnojivo od kopriva, teško ga možeš napraviti u velikim količinama.

ivana zg
14.04.2011., 15:10
i kako se radi gnojivo od koprive i kako pognojiti ilovaču?

pomikaki
14.04.2011., 15:24
http://biovrt.com/2009/11/13/pripravci-od-koprive-i-njihova-primjena/
http://www.cvijet.biz/vrtovi/uzgoj/kopriva-insekticid-gnoivo/

Za ilovastu zemlju meni bi bilo najjednostavnije raditi tople gredice, ne znam ti reći puno više. Kod nas je isto prilično ilovasta i škrta zemlja, ali ima više vrsta ilovače.

ivana zg
14.04.2011., 15:27
hvala....ond moram tražit kako se rade te tople gredice..ma ilovača mi je oko stana ZG..tu bi samo cvijeće posadila

Kosjenka
14.04.2011., 15:37
stajsko smo prošle jeseni propustili, nažalost, ove jeseni svakako stajsko. Moj vrt je cca 40 kvadrata, sad jel mali ili veliki...relativan pojam.
Godinama je bio livada, odnosno zapušteno dvorište/vrt pa moguće da je zato prošle godine bez nekog gnojenja bio vrloo rodan.
Da i zanima me dali orete, štihate ili samo lagano prevrčete zemlju?
Koliko čitam u bio vrtu nema oranja!
A puno mi je tih jadnih 40 kvadrata za štihanje...
Ja sam posasdila nešto krumpira, tek toliko da imamo mladog, a svakako ću probat i pod slamu malo stavit, tek za probu.
Maloprije sam bila u vrtu, manje više sve fino niče jedino grinjcajg štajka, morat ću ga malo zalit.
Užasno je hladno, ali poštene kiše nije palo barem kod mene.

pomikaki
14.04.2011., 16:13
hvala....ond moram tražit kako se rade te tople gredice..ma ilovača mi je oko stana ZG..tu bi samo cvijeće posadila
ako je samo za cvijeće, možeš dodati malo kupovnog komposta (to se inače ne preporuča ako ćeš uzgajati nešto što misliš jesti) jer se tople gredice ili domaći kompost pripremaju cijele godine za iduću sezonu.
A možeš nabaviti ili izraditi komposter, ili početi s toplom gredicom, da si osiguraš kompost za drugo proljeće.

stajsko smo prošle jeseni propustili, nažalost, ove jeseni svakako stajsko. Moj vrt je cca 40 kvadrata, sad jel mali ili veliki...relativan pojam.
Godinama je bio livada, odnosno zapušteno dvorište/vrt pa moguće da je zato prošle godine bez nekog gnojenja bio vrloo rodan.
Da i zanima me dali orete, štihate ili samo lagano prevrčete zemlju?
Koliko čitam u bio vrtu nema oranja!
A puno mi je tih jadnih 40 kvadrata za štihanje...

To nije velik vrt, lako ga dovedeš u super stanje bez puno gnojiva.
Moji imaju bar 2-3x veći. Ne štihamo i ne oremo, ali ga u proljeće malo raskopamo motikom, koliko treba da se površinski razrahli zemlja i makne korov s korjenom.
Prvo su svake godine jedan dio stavljali pod gredicu, onda sadiš na toj gredici biljke koje trebaju više hranjivih tvari, a iduću gredicu pripremaš. Nakon par godina sav vrt ti je pokriven humusom i nikakvo ti gnojivo ne treba, pa ni stajsko. Stajsko bih ja koristila samo ako moraš nagnojiti njivu ili voćnjak.
I sad pod zadnje su nabavili komposter. Oko njega je manje brige, samo ubacuješ organski otpad, ali mi se ne sviđa puno - velik, plastičan, već se raspada, a nekako odozdo je presuho :-/ radije bih napravila od dasaka.
I svake godine stalno se malčira zemlja oko posađenih biljaka travom pokošenom s ostatka zemljišta i korovom iz vrta. Ili ako imaš neku šumu ili drveće u blizini možeš sakupljati lišće za malč.

Kosjenka
15.04.2011., 13:31
Pomikaki hvala na savjetim, stvarno su mi puno pomogli.
Ja za sada ima komposnu hrpu, planiram napravit komposter od dasaka.
Ova ideja s oranjem, odnosno ne oranjem je mojima nešto nezamislivom, mislim na svoju baku, svekrvu i mm-a. Ali pa planiram makar dio po dio tako obrađivat pa ćemo vidjet.
Da i moj prvi susjed me jako "razveselio", obradio je zemlju i planira posijat kukuruz tik do mog vrta, a znamo kako se danas uzgaja kukuruz i da se šprica sa svim i svačim i sad me to sekira. Koliko to može imati utjecaja na moj vrt?!

Daisy@
15.04.2011., 19:24
meni mraz od jučer malo pofurio paradajze :(
koje ludo vrijeme...nadam se da više neće tako zahladiti...

Rozi
15.04.2011., 23:28
može pliz savjet oko malčiranja: imam na oko 20 metara dužine hrpu različitih višegodišnjih biljaka (lovor višnja, tuje, smreka i različitih grmolikih), ali je još sve maleno i muči me korov koji treba plijeviti. ujedno imamo i puno trave koju stalno treba kositi.

je li netko možda stavljao oko svih tih biljaka pokošenu travu, kao malč? bojim se da im ne naštetim, u tom procesu razgrađivanja trave, šta ja znam što ispušta :-) ujedno, još se i više bojim stavljati travu oko ruža. inače, pokošenu travu smo stavljali oko kaline dok je bila manja i nije smetalo. skupo mi je platiti kupovnu koru za tih 20-30 metara.

travu smo inače od ove godine počeli stavljati u komposter, pa mi sad palo na pamet da iskoristimo i kao malč, ima je dovoljno.

SikaPika
18.04.2011., 02:22
Prvo su svake godine jedan dio stavljali pod gredicu, onda sadiš na toj gredici biljke koje trebaju više hranjivih tvari, a iduću gredicu pripremaš. Nakon par godina sav vrt ti je pokriven humusom i nikakvo ti gnojivo ne treba, pa ni stajsko.

Ovo nisam skužila. Kad kažeš stavljali pod gredicu - misliš sadili nešto na toj gredici ili?
Kako se priprema iduća gredica, ajde mi molim te pojasni jer osim komposta ne mogu nabaviti nikakvo drugo gnojivo. Dobro, mogla bih nabaviti kokošji izmet...

I sad pod zadnje su nabavili komposter. Oko njega je manje brige, samo ubacuješ organski otpad, ali mi se ne sviđa puno - velik, plastičan, već se raspada, a nekako odozdo je presuho :-/ radije bih napravila od dasaka.
I svake godine stalno se malčira zemlja oko posađenih biljaka travom pokošenom s ostatka zemljišta i korovom iz vrta. Ili ako imaš neku šumu ili drveće u blizini možeš sakupljati lišće za malč.

I ja imam taj komposter. Prvo je MM rekao napraviti drveni, ali se njegovom starom to sve skupa nije dalo raditi (nabaviti letve...) pa su mi kupili plastični. Prvo sam bila oduševljena, ali sad kužim da neće biti lako s njim. Još od jesenas bacam bio otpad (stavljala sam i sloj koprive, trave...), a ima ga dosta i mislim da već sada imam zrelog komposta na dnu. No, kako sam komposter "ukopala" u zemlju, uopće nemam ideju kako ću izvaditi kompost.
Što ti kažeš, otpad mi je upravo kod tih vratašaca suh, morala bih sve izvaditi van pa izvaditi donji sloj. Ili maknuti komposter...
Ne znam, kako vi to radite?

Kad si rekla da nije dobro koristiti puno komposta za cvijeće, zašto? Ja sam ga proljetos koristila kod sadnje krumpira i kasnije sam malo (prije ove kiše) posipala oko biljaka. U njega sam sijala i sjeme za flance.
Je li ta zemlja tretirana čime ili jednostavno nema dovoljno hranjiva?

DA vas pitam sve skupa, jeste posijale kukuruz?
Kod nas je prošli tjedan baš bilo kiše, ali eno, zemlja je već na površini suha jer je bilo dosta vjetra.
Sutra idem malčirati i štijati do kraja, ne znam koliko ću uspjeti.

pomikaki
18.04.2011., 11:57
Ovo nisam skužila. Kad kažeš stavljali pod gredicu - misliš sadili nešto na toj gredici ili?
Kako se priprema iduća gredica, ajde mi molim te pojasni jer osim komposta ne mogu nabaviti nikakvo drugo gnojivo. Dobro, mogla bih nabaviti kokošji izmet...
Mislila sam na tople gredice, koje radiš tako da iskopaš rupu u obliku gredice - znači veću pravokutnu, i u nju slažeš slojeve organskog otpada, trave, lišća, i slojeve blata (od one iskopane zemlje). Slojevi trebaju narasti iznad razine zemlje, oko 2 - 3 puta više od dubine rupe. Može se i zalijevati, ali ako pokrivaš blatom a ne suhom zemljom stvori se kora koja čuva vlagu pa nije potrebno. To sve zajedno trune i polako se spušta visina gredice. Preko zime pustiš da se slegne i strune, i dobiješ pravi crni humus u koji možeš saditi što god želiš.

I ja imam taj komposter. Prvo je MM rekao napraviti drveni, ali se njegovom starom to sve skupa nije dalo raditi (nabaviti letve...) pa su mi kupili plastični. Prvo sam bila oduševljena, ali sad kužim da neće biti lako s njim. Još od jesenas bacam bio otpad (stavljala sam i sloj koprive, trave...), a ima ga dosta i mislim da već sada imam zrelog komposta na dnu. No, kako sam komposter "ukopala" u zemlju, uopće nemam ideju kako ću izvaditi kompost.
Što ti kažeš, otpad mi je upravo kod tih vratašaca suh, morala bih sve izvaditi van pa izvaditi donji sloj. Ili maknuti komposter...
Ne znam, kako vi to radite?
Nedavno sam vidjela jako zgodan i jednostavan drveni komposter, napravljen od 4 drvene palete, s tim da je prednja strana dvostruka, par dasaka je fiksirano i ostavljen otvor odozdo za vađenje komposta s dna, a jedna paleta služi kao vrata. Izgleda zbilja lako za napraviti.

Kad si rekla da nije dobro koristiti puno komposta za cvijeće, zašto? Ja sam ga proljetos koristila kod sadnje krumpira i kasnije sam malo (prije ove kiše) posipala oko biljaka. U njega sam sijala i sjeme za flance.
Je li ta zemlja tretirana čime ili jednostavno nema dovoljno hranjiva?
Ne, mislila sam reći ivani da ako sadi samo cvijeće, a ne povrće i slično, može koristiti kupovni humus ako nema već spreman svoj. Jer kompost se radi cijele godine. Kupovni kompost je tretiran s dosta kemije, ne bih znala detalje, ali se nikako ne preporuča za uzgoj nečega što ćeš jesti. I za cvijeće bih radije imala domaći kompost, ali evo, ponekad si olakšam posao pa kupim malo kupovnog kojeg umiješam u zemlju koja ide u tegle za cvijeće (dodajem mu najradije sitnu zemlju s krtičnjaka - tko kaže da su krtice samo smetnja u vrtu :-) ).

Opet, ne moraš se previše brinuti ako si ga stavila malo oko krumpira, ja ga isto koristim nekad i za flance, ili kupim gotove flance koji su opet uzgojeni u tom humusu. To je mala količina, pa je zanemarim, nisam još toliko napredna. Prednost je kad radim flance da sam sigurna da iz toga neće niknuti ništa osim onog što sam posijala, a kad donosim humus iz vrta uvijek mi se potkrade sjeme drugih biljaka i onda nisam sigurna što je to izraslo.

pomikaki
18.04.2011., 12:12
Još nešto, Sika Pika, kokošje gnojivo je jako, nemoj nikad koristiti svježe, neka odstoji bar godinu dana a i onda ga mješaj s dosta zemlje i neka ne dolazi u kontakt s korjenom novoposađene biljke.

Da i moj prvi susjed me jako "razveselio", obradio je zemlju i planira posijat kukuruz tik do mog vrta, a znamo kako se danas uzgaja kukuruz i da se šprica sa svim i svačim i sad me to sekira. Koliko to može imati utjecaja na moj vrt?!
Može utjecati, razmisli o tome da posadiš neku živu ogradu između posjeda da smanjiš utjecaj, a svoj vrt lociraj ako je moguće što dalje od njega (ako imaš veću parcelu). Na dijelu zemlje blizu tretiranih nasada najbolje da posadiš neke ukrasne biljke koje nećeš jesti. Nezgodno je i to što on remeti ekosustav pa to utječe na odnos snaga i u tvom vrtu (tj štetočine koje prežive jačaju i mutiraju, a životinje koje bi ih tamanile često ugibaju otrovane). Ali što je tu je, najbolje se ne živcirati i učiniti najbolje od onoga što imaš. I naši susjedi tretiraju svašta, pa opet su prinosi dobri, ali da hoćeš dobiti certifikat za bio uzgoj moraš biti na nekoj udaljenosti od takvih uzgajivača.

može pliz savjet oko malčiranja: imam na oko 20 metara dužine hrpu različitih višegodišnjih biljaka (lovor višnja, tuje, smreka i različitih grmolikih), ali je još sve maleno i muči me korov koji treba plijeviti. ujedno imamo i puno trave koju stalno treba kositi.

je li netko možda stavljao oko svih tih biljaka pokošenu travu, kao malč? bojim se da im ne naštetim, u tom procesu razgrađivanja trave, šta ja znam što ispušta :-) ujedno, još se i više bojim stavljati travu oko ruža. inače, pokošenu travu smo stavljali oko kaline dok je bila manja i nije smetalo. skupo mi je platiti kupovnu koru za tih 20-30 metara.

travu smo inače od ove godine počeli stavljati u komposter, pa mi sad palo na pamet da iskoristimo i kao malč, ima je dovoljno.

Da, naravno da možeš, kora se kupuje i koristi većinom samo za parkove i ukrasne nasade. Pokošena trava je odličan malč za sve, od voćaka i drveća do sadnica u vrtu i ukrasnog bilja. Najbolje je da stavljaš friško pokošenu travu, koja je još vlažna, tako će bolje trunuti i čuvati vlagu biljkama. Ne treba čekati da se suši i postane sijeno. U procesu razgrađivanja trave (ako ne raste na zagađenom području) stvaraju se samo korisne i hranjive tvari za nove biljke.

mašenka
18.04.2011., 17:59
Prednost je kad radim flance da sam sigurna da iz toga neće niknuti ništa osim onog što sam posijala, a kad donosim humus iz vrta uvijek mi se potkrade sjeme drugih biljaka i onda nisam sigurna što je to izraslo.

..prije par godina nisam imala valjda pametnijeg posla pa sam fino prosijanu šumsku zemlju u par tura "zapekla" u pećnici i tako pobila sve što bi me moglo zbuniti ili pojesti sjeme. Sad kad razmislim ne bi baš za sve ponavljala takav genocid :roll:, ali zapravo je dobra fora za sjeme koje sporo niče i kad ne znaš baš kako izgleda.

pomikaki
18.04.2011., 19:23
..prije par godina nisam imala valjda pametnijeg posla pa sam fino prosijanu šumsku zemlju u par tura "zapekla" u pećnici i tako pobila sve što bi me moglo zbuniti ili pojesti sjeme. Sad kad razmislim ne bi baš za sve ponavljala takav genocid :roll:, ali zapravo je dobra fora za sjeme koje sporo niče i kad ne znaš baš kako izgleda. i ja sam negdje pročitala da se to može raditi ali mi je žao zbog buba i bakterijica. Tako da čekam da izraste to što već raste pa onda pogađam je li to korov ili rog paprika.

Pokošena trava je odličan malč za sve, od voćaka i drveća do sadnica u vrtu i ukrasnog bilja. Najbolje je da stavljaš friško pokošenu travu, koja je još vlažna, tako će bolje trunuti i čuvati vlagu biljkama.
PS. jedino treba paziti da trava koju kosiš za malč još nije osjemenila, tj da ne nosi na sebi sjeme koje će se pretvoriti u korov.

Kosjenka
18.04.2011., 20:07
Kod mene se polako zeleni, no i dalje mi je glavna zanimacija skupljanje suhe pirike i čupanje one koja se već uhvatila.
Jel ima smisla malčirati vrt koji je još uvijek prepun pirike?

pomikaki
18.04.2011., 21:02
ne znam što je pirika :oops: mogla bih guglati ali vjerojatno je svejedno.
Ono što je suho makni ako ti smeta, možeš baciti na kompost, ili samo ostaviti da leži i trune.
Busene koji su izniknuli friški zakopaj motikom, i prevrni tako da im korjen ostane prema gore (upravo se vraćam sa takvog krampanja u vrtu između ova dva posta :-) ). Ti buseni će se posušiti i mogu također ostati na zemlji kao malč, dok sadiš flance samo ih malo razmakni i ponovo naslaži oko biljaka, dodaj još trave kako je budeš kosila i zalijevaj.

jelena.O
18.04.2011., 21:16
pirika je iz jedne pjesme jakoooo dosadna biljka, obična trava, s malo oštrim vlasima.

Kosjenka
19.04.2011., 15:46
pirevina ili pirika trajna je biljka iz velike porodice trava. Srodnik je pšenice, u stvari je koren što se teško iskorenjuje. Siri se podzemnim, puzavim vrežama. Nadzemni je deo visok do 1 metra. Listovi su zelene do plavo-zelene boje, veoma dugacki i uski, s kratkim dlacicama i plosnati. Cvetovi su smešteni u dugackim dvorednim klasovima
čini mi se da ona ne trune nego se posušeni ostaci prime nazad...

pomikaki
19.04.2011., 16:45
sad sam morala guglati, znam tu biljku, nađem je u vrtu također. Nju isto pokušavam vaditi s korjenom, najbolje pomoću one male motičice s tri zuba, ali je radije bacam sa strane, ne ostavljam na zemlji za malč. U komposter bi se mogla baciti, tamo se ne bi sigurno mogla prihvatiti.

Kosjenka
19.04.2011., 18:41
Supervizor(moja baka) je rekla ili smeće ili palit, i nema majci da joj netko proba drukčije. Danas sam opet kantu od pet litara napunila:evil:, no puno je bolje nego lani. Moj vrt je godinama bio livada zato se pirika toliko raširila.

Berlin
20.04.2011., 09:49
Može li se na netu "skinuti" knjiga Zeleni kvadrat?

jkitanov
20.04.2011., 18:05
Krastavci, paradajz,razne kupusnjače posađeni.
Zaboravila sam na grašak:-x

SikaPika
22.04.2011., 04:45
Mislila sam na tople gredice, koje radiš tako da iskopaš rupu u obliku gredice - znači veću pravokutnu, i u nju slažeš slojeve organskog otpada, trave, lišća, i slojeve blata (od one iskopane zemlje). Slojevi trebaju narasti iznad razine zemlje, oko 2 - 3 puta više od dubine rupe. Može se i zalijevati, ali ako pokrivaš blatom a ne suhom zemljom stvori se kora koja čuva vlagu pa nije potrebno. To sve zajedno trune i polako se spušta visina gredice. Preko zime pustiš da se slegne i strune, i dobiješ pravi crni humus u koji možeš saditi što god želiš.

Morat ću proučiti ovaj način uzgoja pa primjeniti od jeseni.

Je li tko posijao kukuruz?

A pirika?
Eh, što da vam kažem.
Ja sam ovih dana otkrila livadu na kojoj raste godinama. I sad, ispod zelene trave je hrpa osušenih listova koje sam pograbljala - kao sijeno je. Gledala sam, nema sjemena, ničega (inače znam kako izgleda sjeme pirkie, odnosno onaj njezin klasić). I sad sam s tim sijenom malčirala površinu na kojoj planiram posaditi paradajz, mahune...

Vidjet ćemo hoću li se za koji tjedan, mjesec objesit' za orah u bašči ili ne :lol:

Kosjenka
22.04.2011., 09:51
Sika Pika i ja sam isto dio graška malčirala mješavinom te neke divlje trave gdje ima pirike, e sad jel osjemenjena mislim da nije jel se redoviti kosi(jel griješim). A sad hoće se primit ne znam, znam da se sasušeni korjenčići prime čim malo zarosi kiša. Ak se primi nema mi druge nego da i ja krenem prema orahu:mrgreen:.

pomikaki
22.04.2011., 10:38
Morat ću proučiti ovaj način uzgoja pa primjeniti od jeseni.

Mislim da ti je u jesen kasno, sad je vrijeme, jer imaš radove u vrtu cijelo ljeto, kosiš travu, čupaš korov, čistiš povrće, to je puno više organskog otpada nego što ćeš imati preko zime.
Preko zime to miruje i trune zbog kiša. U proljeće onda možeš početi saditi na njoj.
Literatura:
http://www.zlatananic.com/visoka-ili-brezuljkasta-gredica/
nisam puno našla, probaj guglati visoke gredice, tople gredice

flopica
25.04.2011., 09:07
ja sam uzorala svoju njivu
užicala sam i frezanje :lol:
valjda će sutra čovjek doći da to obavi
samo još da motiku zametnem i sutra krećem

ja stvarno počinjem od 0 :mrgreen:
(jedino zemlju imam i volje, ostalo je snalaženje)
odoh sad proučit što ću i kako dalje...

Kosjenka
25.04.2011., 10:04
sretno flopice!

flopica
25.04.2011., 17:07
sretno flopice!

hvala ti, trebat će mi!

pomikaki
26.04.2011., 13:08
Sretno i od mene :-)

Beti3
26.04.2011., 16:43
flopice, dobro da uz popis uspijevaš i u vrt. Meni je grašak ove godine još u vrećici. Imam li još vremena da ga posijem i da dozori?

tina55
26.04.2011., 16:51
molim savjet
posijala sam kadulju u teglicu i lijepo je izašla, što sad da ju presadim na vrt ili ostavim u teglici?
to je trajnica ili?

Beti3
26.04.2011., 17:02
Možeš ju uzgajati u teglici, naravno razrijediti jer će narasti grmić visok od 20 do 70 cm. Isto tako lijepo će rasti i u vrtu. Kadulja je trajnica. Zimi će smrznuti nadzemni dio i u proljeće opet potjerati. Nije zahtjevna, ne treba puno gnojiva, više će voljeti zavjetrinu.

tina55
26.04.2011., 17:06
Možeš ju uzgajati u teglici, naravno razrijediti jer će narasti grmić visok od 20 do 70 cm. Isto tako lijepo će rasti i u vrtu. Kadulja je trajnica. Zimi će smrznuti nadzemni dio i u proljeće opet potjerati. Nije zahtjevna, ne treba puno gnojiva, više će voljeti zavjetrinu.

hvala ti puno
nisam je sadila dosad pa nemam pojima što s njom
ostavit ću dio u teglici, a dio ću presaditi na vrt

pomikaki
26.04.2011., 17:08
Trajnica je, u priobalju raste vani, ali nisam sigurna kako je na kontinentu. To je pretpostavljam pitoma kadulja, ona prava ne bi preživjela dalje od mora, jelda? Ja bih bar jedan dio ostavila u teglici, a dio možeš pokušati ostaviti da prezimi negdje u zavjetrini.

edit - sad vidim da si već dobila odgovor

flopica
26.04.2011., 17:14
pomikaki - hvala, ti imaš značajan udjel u mojim početničkim nastojanjima
Beti - nije baš da stignem, još ništa nije posijano, kod mene je klima oštrija
tješim se da ću sve na vrijeme stići,
a što se tiče popisa, brojim sate do kraja
jer meni je ovo fakat igra živaca...

( znaš kojim slučajem kad se možemo natrag na zavod prijaviti, baš mi je jako bitno )

flopica
26.04.2011., 17:15
sorry na oftopičarenju, nebum više!

tina55
26.04.2011., 17:15
pomikaki, hvala na odgovoru
a, ja kontinentalka, nemam pojima koja je to vrsta, iz vrečice sjemena :) vjerojatno pitoma onda

SikaPika
27.04.2011., 04:06
Kosjenka :lol:, sanjat ćemo piriku.
Flopice, sretno!
Pomikaki, hvala na linku.

Žene, kako vam je u vrtovima? Kod nas je tako jako suho da mi se plače. Kiše ni od kuda, a vjetar puše kao lud. Isušio je i to malo što je bilo vlažno.

Budući da mi bašča nije uz kuću (gradska zemlja, živimo u zgradi), ne mogu je redovito zalijevati jer mi nije baš lako vući vodu iz obližnjeg bajera (šoderice).

DAnas sam nabrala koprive za gnojivo, sutra ću posaditi kupus i kelj, posijati paradajz u kućice, kukuruz, tikvice, krastavce... prema mjesečevom kalendaru je poslije 19 sati dan za plod.

Beti3, imam pitanje za tebe. Imam uz kraj bašče tulipane, ali su uz samu stazu pa su mi ih ove godine prolaznici gotovo sve probrali, uživala sam u pogledu tek na njih pet :-(. E sad, izvadila bih lukovice i presadila u drugi dio bašče. Mogu li ih već sada vaditi ili je važno da ih ostavim do jeseni. Mogu li lišće odrezati ili moram pustiti da uvene?

stanam
27.04.2011., 09:15
ja sam uzorala svoju njivu
užicala sam i frezanje :lol:
valjda će sutra čovjek doći da to obavi
samo još da motiku zametnem i sutra krećem

ja stvarno počinjem od 0 :mrgreen:
(jedino zemlju imam i volje, ostalo je snalaženje)
odoh sad proučit što ću i kako dalje...

isto kao kod mene. apsolutni početnik sam.
danas sadim krumpire i par jagoda.
čekam još neko sjeme od cura s foruma pa idemo dalje.
pomozi Bože!!

Beti3
27.04.2011., 10:25
SikaPika, tulipane moraš pustiti u zemlji dok im se ne osuši lišće jer tako lukovica skupi snagu za cvatnju dogodine. lišće treba pustiti dok ne požuti, onda odreži. No, ne trebaš čekati jesen, za par tjedana će se to dogoditi, onda ih izvadi, stavi na suho i tamno i ujesen posadi na novo mjesto.

A i ti tvoji prolaznici su stvarno nefer. Kako mogu brati tuđe cvijeće, neka uživaju u ljepoti, a ne u branju.

Beti3
27.04.2011., 10:27
stanam, mislim da s krumpirima i jagodama ne možeš pogriješiti ma koliki početnik bila.

flopica
27.04.2011., 16:17
stanam, sretno i tebi!
ja baš čekam krumpir da mi dođe
pa ću saditi,
ma neće to biti loše, vidjet ćeš!

Daisy@
27.04.2011., 17:09
trebaju mi dva savjeta..a tiči se paradajza i paprika..
paradajz: malo ga na nekim mjstima pofurio mraz :/ ali nije loš u smislu da vene,nego nastavlja rast samo ne izgleda skroz zdravo nego žućkasto..da ga ostavim takvog ili maknem i posadim novu sadnicu? Od jedno 16 komada 3-4 su takva

a što se tiče paprika,one se super drže,samo ne znam kako se skidaju oni zaperci na njima. Jeste vi to radile? I kako?

Beti3
27.04.2011., 17:17
Ja sam samo na pomidorima skidala zaperke, na paprikama ne, ali ne znači da sam u pravu. Paprike su mi više za ukras, baš ne uspijevaju na mom terenu, pa ih ostavljam kakve jesu.

A da staviš prirodnog gnojiva oko pomidori pa će se prije oporaviti. Moje iskustvo sa Agrovitom je jako dobro. I za povrće i za lozu. Raste ko ludo.

Daisy@
27.04.2011., 17:27
di ima za kupit Agrovite? Mogla bih probat,za sad sam samo malo stavljala pokošene trave oko njih,ništa drugo za sad.
I kako si zakidala na pomidorima? nisam nikad pa ću morat dobro to prostudirat,da ih ne sredim do kraja :P

prima
27.04.2011., 19:23
pomikaki ti i moja susjeda uberpoljoprivrednica ste mi uvalile šušak u glavu s toplim gredicama, morala sam malo mućnit glavom da nađem engl. izraz (raised bed), i sad sam se totalno zapalila za ideju, čim kiša prestane radimo prvu. doduše ne planiramo tu raditi kompost jer imamo veliku kompostaru sa kalifornijskim glistama, nego ćemo puniti gredice već urađenim kompostom.
moram se pohvalit da mi je baš sve šta sam posijala ove godine -niklo,čak i šparoge koje sam već otpisala. dobro za početak.(ja sam isto totalni početnik)
čak sam u kompostari pronašla kikiriki koji je pustio žilice, presadila sam ga, i čekam :cekam:

Beti3
27.04.2011., 23:15
Uspjela sam pronaći sliku sa tim zaperkom koji se kida
http://www.google.hr/imgres?imgurl=http://farm4.static.flickr.com/3267/2632729860_b0fe481257.jpg&imgrefurl=http://www.forum.hr/showthread.php%3Ft%3D530648%26page%3D4&usg=__ne0u9hXvECYywI9In_K7NHodvf4=&h=333&w=500&sz=66&hl=hr&start=0&zoom=1&tbnid=ZP98dMCanzZGJM:&tbnh=145&tbnw=207&ei=_ni4TeCSJIjXsgb_p5nrAw&prev=/search%3Fq%3Dzaperke%2Bna%2Bparadajzu%26hl%3Dhr%26 client%3Dfirefox-a%26hs%3DpKr%26sa%3DX%26rls%3Dorg.mozilla:en-US:official%26channel%3Ds%26biw%3D1011%26bih%3D600 %26tbm%3Disch%26prmd%3Divns0%2C114&itbs=1&iact=hc&vpx=138&vpy=298&dur=2314&hovh=183&hovw=275&tx=168&ty=113&page=1&ndsp=13&ved=1t:429,r:9,s:0&biw=1011&bih=600

Beti3
27.04.2011., 23:17
Ode post. Htjela sam još napisati da Agrovita ima u svim vrtnim centrima i u Bauhausu. Pakiranja su manja, 200g i veća. Ide šaka na kvadratni metar. Izgleda poput riječnog pijeska.

SikaPika
28.04.2011., 00:58
SikaPika, tulipane moraš pustiti u zemlji dok im se ne osuši lišće jer tako lukovica skupi snagu za cvatnju dogodine. lišće treba pustiti dok ne požuti, onda odreži. No, ne trebaš čekati jesen, za par tjedana će se to dogoditi, onda ih izvadi, stavi na suho i tamno i ujesen posadi na novo mjesto.

A i ti tvoji prolaznici su stvarno nefer. Kako mogu brati tuđe cvijeće, neka uživaju u ljepoti, a ne u branju.

Tako sam i pretpostavila, zapravo je isto kao i s bijelim i crvenim lukom, treba pustiti da lišće uvene da bi lukovica bila zdrava. Tnx.
Agrovita, je li to kameno brašno? Ono što se spominje u knjizi Bio vrt? Ja sam ga kao takvo tražila prošle godine po poljoprivrednim apotekama i u Baumaxu pa su me svi bijelo gledali.

stanam
28.04.2011., 08:31
jedan dio krumpira posađen.:-D
N je posadila prvi, a ja dalje. još da je MM slobodan...danas ništa zbog kiše. malo mi se žuri, da stignemo sve posijati i posaditi prije poroda.

Daisy@
28.04.2011., 10:07
beti hvala do neba!! :-D:heart:

odoh malo u vrt pogledati stanje nakon ove kišurine i bure...

Beti3
29.04.2011., 00:05
Evo ovo je agrovit
http://www.cedar-agro.hr/index.php?page=shop.product_details&flypage=&product_id=505&category_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=3

Kod nas u Rijeci ima, pa vjerujem da ima i u ostatku HR.
Ima sve mikroelemente koji trebaju biljkama. Čak i bakar koji je neophodan za rast i zdravlje loze.

tina55
29.04.2011., 09:50
jučer sam čitala malo onu knjigu Biovrt i odlučila pripremiti tekuće gnjojivo od koprive za slijedeći tjedan kad su najavili kišu, to radim prvi put i baš me zanima kako će ispasti

ne stignem čitati cijelu temu pa oprostite ako se ponavljam, a li znate li neko biosredstvo protiv buhača?

SikaPika
30.04.2011., 03:11
A zašto čekaš kišu? Zbog kišnice? MOžeš to i s odstajalom vodom.

Za buhač je, koliko znam, najbolja zaštita biljka buhač. Dobar je i špinat kao međukultura. Onda čaj (kaže li se tako) od koprive (stoji u vodi 24 do 48 sati) ili pelina (stoji 2 -3 dana). Provjeri još u knjizi Bio vrt, ja sam tamo gledala.

tina55
30.04.2011., 09:16
čekam kišu jer piše da je kišnica idealna, iako može i s odstajalom vodom, a pošto je prognoza takva kakva je...
provjerit ću za buhač

zhang
30.04.2011., 21:01
mi smo se upravo vratili sa grunta, ajme, prekrasno je.
sljive ce roditi, kao i jabuke i kruske. tresnje su isto prepune.
ima i more sumskih jagoda, sada su u cvatu.

grasak i bob su izrasli, spinat bi za 2 tjedna mogao biti za berbu. nikla je bundeva sto sam jesenas pobacala sjeme. uglavnom, krenulo je sve sto smo sijali.
posadili smo danas svega, to sam kupila presadnice na placu.
ako nam uspije, bit ce svega...

Kosjenka
01.05.2011., 10:46
posađen paradajz,sad još paprika i malo kelja i za sada to je to...
jedino nisam uspjela jagode posadit,tako mi je krivo...
I da kako pravite gnojivo od koprive, jel pravite juhu za prskanje ili tekuće gnojivo?
Ja sam mislila za prvu ruku napraviti juhu.

stanam
01.05.2011., 19:31
posijali smo blitvu i salatu, posadili kelj, kupus, korabu i salatu. sutra još paradajz, papriku, mahune i krastavce. nadam se da ćemo kroz tjedan još nešto uspijet napravit.

jedno pitanje: mislili smo malo pokositi okolnu livadu i pokošenu travu staviti oko sadnica koje smo posadili. jel bi to bilo ok? a kako zaštititi ono što smo posijali? nekako mi žao gledat da je to sve tamo na goloj zemlji.

Peterlin
02.05.2011., 08:51
Možeš malčirati... Evo ovdje imaš upute:
http://biovrt.com/2009/12/29/malciranje/

Ja nemam vlastitog iskustva s vrtom, ali to redovito radim s kupinama, malinama i drugim bobičastim voćem (da mi drač ne raste) i s ružama, ali uglavnom sam koristila malo prosušenu otkošenu travu, ne potpuno svježu.