PDA

Pogledaj cijelu verziju : Septum???

Ivanchica
09.06.2005., 09:15
Drage moje, jucer sam bila kod dr. (btw. wewa primjenila sam dr. ;) ) na UZV jer sam imala nevjerovatne bolove (jajnici), a kako sam koristila Klomifen i prije toga operisala cistu na jajniku, uspanicila sam se kad sam saznala da se od njega može pojaviti nova cista. Jajnici i nisu tako strašni, bolovi su uzrokovani reakcijom na Klomifen, ali ono što me je prepalo je mogući septum!!!!!! Dr. nije sigurna, kaže da to može biti od stimulacije, ali da u svakom slučaju trebam doći na kontrolu za mjesec dana. S obzirom da sam imala 2 spontana, kaže da je septum vrlo moguć :( Interesuje me kako je moguće da to niko do sada nije vidio????? Da li je to stvarno nešto što može da se pojavi nakon neke stimulacije ili je opet nešto sa čim se rađaš??? Ako je to to, da li se operiše (totalna ili lokalna???) i kakve su šanse da trudnoća nakon toga bude ok? Hiljadu pitanja, znam i SORRY, ali zaista sam totalni laik što se ovog tiča, a s druge strane znam da vas ovdje ima jako puno koje biste mi mogle pomoći, objasniti mi i na kraju me malo smiriti (stvarno sam se prepala) :(
Još jedna stvar, da li ste prije uzimanja Utrogestana radili Progesteron u serumu? Moj bivši dr. mi je prepisao Utrogestan, bez nekih nalaza, a sadašnja dr. kaže da se trebaju uraditi nalazi da se vidi da li je uopšte manjak hormona, da me ne bi bezveze kljukali nečim što mi možda nije potrebno.
PLIZ HEEEEEEEEEELP

lea
09.06.2005., 09:25
Septum ili pregrada, ako sam dobro shvatila. Ja isto to imam, to je nešto s čim se, kako su meni rekli rodiš. Imam dvoje djece, obje trudnoće sam morala mirovati, krvarenje, hematomi i sva čuda, ali je super završilo. Imala sam doduše i dva spontana, ali nije mi se dalo operirati jer je mija frandica bila na Duhu to maknuti, pa je ispalo da joj nisu uklonili u potpunosti i opet je imala problematičnu trudnoću. Eto ja ti kažem svoje iskustvo, a ti moraš odlučiti jer ipak je to tvoje tijelo. Držim ti fige. :)

Jelka
09.06.2005., 11:02
A što je to septum? :?

Ivanchica
09.06.2005., 11:29
Septum je pregrada u materici. Koliko sam ja skontala to može napraviti probleme u trudnoći (spontani...) ili eventualno se teže ostaje u drugom stanju. To je sve što ja znam o tome (nije baš neka pljačka, znam) :/

wewa
09.06.2005., 15:59
Ivanchice, septum se uklanja bez vecih poteskoca, znam da je Godinjak radi takvu operaciju mojoj rodici, sve je proteklo ok. mislim da se operacija radi u potpunoj anesteziji, oporavak traje najmanje 10tak dana.

Cula sam i za dosta trudnoca koje su se desile nakon takvih operacija. MOzda nije lose da ti urade laparoskopiju, a mozda i da odes kod DIvanovica po dodatno misljenje, on je zaista fantastican za uzv., a ima i najbolji uzv. aparat u gradu.

Super je da ti dr. hoce raditi nalaz progesterona, to je ono o cemu sam ti i pricala, vidis i sama sta je klomifen uradio, a sve bez potrebe - vjerovatno... mozda da uradis i ostale hormone?

u svakom slucaju, javi nam sta se desava, mislim na tebe ;)

Zvrk
09.06.2005., 17:27
Ja sam imala septum , doduše milimetarski al sam ipak to išla maknut (SD, Baumi). Za par dana bila sam kao nova. Inače, kad je septum tako mali, drugi liječnici (u drugim klinikama) smatraju da ga se ni ne treba dirati jer on može komplicirati trudnoću samo ako se beba ugnijezdi baš kraj njega bla bla. Kako je MM tada imao astheno, on operirao varik., a ja septum ''za svaki slučaj''. Navodno svaka druga-treća žena ima nekakav septum.
Drugo, moguće je da ti drugi nisu vidjeli jer sve ovisi kakvim aparatom gledaju i koliko su iskusni.
Nišpta to nije bed, totalna anestezija, samo mjesec dana ne nosit ništa teže od kile (to znači: odeš u dućan po litru mlijeka, pa se poslije vratiš po kruh...) Sretno!

dragec
02.06.2006., 19:06
da li imas nesto novo u vezi septuma? Meni su tek otkrili i preporucuju histeroskopiju, ali tek na jesen, a do tada da pokusavam da zatrudnim posle HSG-a. Dr. je rekla da septum moze dovesti do pobacaja, ali da ne brinem. Pa kako da ne brinem?!!! :shock:

sandra23
03.06.2006., 08:24
dragec , operacija septuma je potrebna ukoliko ti uzrokuje pobačaje i normalno ovisi o veličini. Preporučuje dr.Kauna u Vinogradskoj , operirao moju kolegicu.Ona nije ni znala da ima septum dok nije pobacila a i godinama nije mogla ostati trudna ali nije istraživala zašto- to je mala operacija i kratko si u bolnici (mislim ne više od tjedan dana) poslije kontrole i mislim da 6 mj ne smiješ poslije trudna ostati. ali ako su ti rekli da probaš očito smatraju da bi ti to mogla moža i bez op. Moja kolegica je sad trudna 5 mj i sve teče dobro.Sretno ;)

sandra23
03.06.2006., 08:24
krivo napisala DR KUNA je ispravno , sorry.

ENA26
04.06.2006., 11:31
I meni su operirali septum. Uz endometriozu i septum mi radio problema.
Nije ti to nikakva strašna operacija. Hrabro naprijed

oblak
05.06.2006., 08:30
Ena, da li si uz endometriozu ostala trudna prirodnim putem? Naime i ja imam endometriozu i to je ono što me najviše brine.

cry3
05.06.2006., 09:28
Draga, ja sam ti operirala septum 12/05. Prije toga imala sam tri spontana, dvije kiretaže i nitko ga nije vidio. Resekcija ti se radi histeroskopijom, imaš dva mala reza, jedan na pupku, a drugi dolje nisko u bikini području. Ako ti se eventualno pri pregledu kamerom otkrije još nešto znaju često to srediti laparoskopski. Kode mene je sve bilo ok. Odmah su mi pri operaciji stavili spiralu kako ranice ne bi ponovo srasle, i imala sam je nešto manje od 2 mjeseca. Također mi je i data terapija estrogenskim flasterima, i kasnije pred prvu mjesečnicu progesteronom.
Kući sam bila mjesec dana....jer su mi 10-ak dana poslije počeli bolovi, valjda od privikavanja maternice na spiralu.
Inače baš sam na MiB pročitala post od corazon. I ona je imala dva spontana, odstranila septum i iza toga u 20 mjeseci rodila dvije bebice.
Eto, pusa :love: i sretno!!!

ENA26
05.06.2006., 15:50
oblak nažalost ne. Morala sam ići na potpomognutu oplodnju.
srečom ostala sam iz prvog pokušaja trudna.

Nika Lu
07.06.2006., 13:03
Ena, da li si uz endometriozu ostala trudna prirodnim putem? Naime i ja imam endometriozu i to je ono što me najviše brine.

oblak, ja sam imala endometriozu i septum, bila sam operirana 3 puta
a ostala sam trudna prirodnim putem :)
znači, ima šanse ;)

oblak
07.06.2006., 13:42
Nika Lu :love:

dragec
07.06.2006., 21:15
Hvala Sandra23. Meni je doktorka preporucija histeroskopiju gde bi uklonila tu pregradu. Videcemo.

Ivanchica
08.06.2006., 14:01
Dragec, prerprucujem ti da potrazis jos neko misljenje. Meni je jedna dr. "ustanovila" septum, a niko drugi ga nije vidio. I ja sam imala 2 spontana i bila ubijedjena da je septum razlog, no...Danas samo u 26 sedmici i hvala Bogu sve tece dobro. U svakom slucaju, puuuuuno srece :love:

dragec
08.06.2006., 15:34
I tebi srecno Ivanchice! Sve najlepse i uzivaj u blagoslovenom stanju!
:angel:

prva
01.03.2009., 22:29
...dugo nakon datuma ove teme i ja se javljam. Bila sam na histeroskopiji, uklanjanju septuma, prije 5 dana(nakon spontanog nisam puno razmišljala). Doma sam i dobro se osjećam. Nemam bolova, krvarenja ili sl.
Zanima me ima li tko iskustva, nakon koliko vremena nakon operacije smiješ imati odnose?
I naravno nakon koliko možeš ostati trudan?
Ja sam imala relativno veliki sub septum, a tek za tri tjdna imam kontrolu, pa me zanima ima li tko kakva iskustva s time.

Puno hvala....

mari mar
20.04.2012., 09:48
Podižem temu...:bye:
i nadam se da će se još netko javiti.... bila sam na histeroskopiji polipa.....a imam i subseptus koji još nije za operaciju, koji vidi moj MPO dr., a drugi ga ne vide....:?:
...i još nisam trudna :no:

arlena
12.11.2012., 18:21
molim pomoć!!
jel netko operirao mali septum? MPO dr. smatra da on vjerojatno ne smeta - ali možda i smeta pa neka odlučim sama. ja sam odlučila da želim , ali sad trebam uvjeriti doktora koji će to raditi da to i napravi. on smatra da ne treba. otklonit će mi cistu na jajniku pa želim ujedno neka makne i taj septum, da ne bi za god, dvije zaključili da treba pa da moram opet na operaciju. htjela bi čuti vaša iskutva! dali cista može praviti probleme oko začeća?

twin
12.11.2012., 18:29
Ja sam operirala septum. Isti dan isla kuci. Sad barem znam da mi nece raditi probleme u trudnoci

arlena
12.11.2012., 18:39
jesi imala veliki ili mali? ne znam koliko je to bitno, moj je mali. i doktori nisu sigurni dal ga treba sklanjat. al baš to što kažeš, želim sklonit sve što bi mi moglo biti prepreka do začeća. koliko traje oporavak?

twin
15.11.2012., 23:10
Moj je bio mali, ali smo ga ipak makli. Nakon operacije sam mirovala cca 2-3 dana i to je to. Poslije dva mjeseca sam zatrudnila!

Mucica
16.11.2012., 14:24
I ja imam septum samo što ga moj Dr usprkos mojim spontanim pobačajima ne želi micati :( A ja bi ga najradije maknula, zlu ne trebalo...

snupi
16.11.2012., 14:42
ja sam imala septum na maternici ali mali , koji je maknut histeroskopijom.

arlena
16.11.2012., 16:57
MPO dr je rekao da imam mali septum i da mi to nebi trebalo smetat za začeće, dr koji će raditi operaciju nije siguran ali kad otvori i vidi maknut će ga ako ga ima. bojala sam se da će me odbiti, ali na kraju smo se dogovorili i pregledat će sve i maknuti šta treba :-D bit će i laparo i histero

mucica, dr mi je rekao da mi septum ne bi trebao smetati za začeće ali može smetati za iznošenje trudnoće i da ga u to slučaju treba operirati, pogotovo ako se desi spontani

Mucica
16.11.2012., 17:17
Ma sve ja to znam al on tvrdi da ga ne treba dirati. Ubrzo idem opet kod njega pa ću ga pokušati nagovoriti da mi ga ipak makne, ak ništa drugo barem da budem mirnija kad opet ostanem trudna

arlena
16.11.2012., 17:29
zvuči grubo, ali koliko spontanih moraš imat da ti to maknu?!

sigurno bi mi bilo strašno da, ako ikad nekim čudom zatrudnim, izgubim bebu zbog toga!!!! niti ovaj dr koji će me operirat nije na prvu pristao na to da traži i sklanja septum, prvo me isprepadao- tko, što, zašto, kako, šta si ja mislim ... ? al kroz razgovor i duuuuga objašnjavanja na kraju se složio da bi to ipak bilo dobro napraviti :)

mislim da bi to "gledanje iznuta" trebalo postati normalan dio procedure prije ikakvih postupaka - oni koji su u mpo! jer čemu inseminacija ako su jajovodi bez funkcije? hsg je bolan i nepouzdan. ovako te uspavaju, vide šta je , i šta nije :) i uštede ti vrijeme i živce :)
ja još nigdje nisam našla da septum smeta za začeće :( bit će da- i ako ga imam - to nije moj problem već postoji nešto drugo.

Mucica
16.11.2012., 19:52
Gle, da se mene pita ja bi ga već maknula, ali moj je Dr ustrajan u svom mišljenju... Sljedeći puta kad idem kod njega razgovarati ću ponovo sa njim o tome i pokušati ga uvjeriti da mi makne septum... Možda ipak popusti...

arlena
16.11.2012., 19:58
Gle, da se mene pita ja bi ga već maknula, ali moj je Dr ustrajan u svom mišljenju... Sljedeći puta kad idem kod njega razgovarati ću ponovo sa njim o tome i pokušati ga uvjeriti da mi makne septum... Možda ipak popusti...

želim ti lijepu i mirnu novu trudnoću bez straha od spontanog
:fige:

Mucica
16.11.2012., 20:02
I da Arlena iskreno se nadam da ćeš uskoro pronaći u čemu je problem kod tebe, da ćeš to riješiti i što prije postati mama :yes:
Sretno sa operacijom :love2: javi kako je prošlo :-)

arlena
12.12.2012., 10:22
ja još ne znam imam li septum :-)
dr. kaže da nije mogao ništa vidjeti sad na operaciji pa moram na histeroskopiju odmah iza nove menge :-( opet bol a taman se ovo od laparoskopije malo smirilo. al jedan korak sam bilže cilju :-)

Mucica
13.12.2012., 15:41
Arlena draga žao mi je što ti to nisu uspjeli sve od jednom riješiti :love2: ali kao što i sama kažeš još si jedan korak bliže cilju a za taj je cilj vrijedno pretrpiti još malo boli :yes: držim :fige: da sve prođe što bezbolnije i da nam uskoro budeš trbušasta :mama: :*

arlena
13.12.2012., 16:38
hvala ti na podršci :) :kiss: