PDA

Pogledaj cijelu verziju : ten mi je u pubertetu

leonisa
16.01.2009., 13:44
evo, vise ne mogu zdrzati....

prosla sam cijeli pubertet bez i jednog prista.
kasnije u 20-im za PMS znao se pojaviti koji prolaznik.
sa 27 pocela sam dobivati prsteve.
pa akne.
pa se mislilo da je zbog hormonalnog disbalansa.
pa su se hormoni sredili.
pristevi su ostali.
pa se mislilo da je zbog cigareta.
pa sam ostala trudna. i prestala pusiti.
trudnoca je prosla ok, ten se popravio.
nakon poroda je ten bio lijepi, do prve menge.
od tada katastrofa.
napravila sam provjeru hormona, ok su.
a ja kao u pubertetu.

u ovih 5 god. bila sam i kod dermatologa koji su zakljucivali da to ima veze s jajnicima i hormonima.
ginekolog veli da su ok.

pudere ne podnosim jer se od njih jos vise ospem, a ne mogu se gledati u ogledalu.
pokusavam ih ne dirati i u tome sam 90% uspjesna.
no ne znam kamo dalje. kako rijesit problem kojeg nece rijesiti kremice.

ima li ko slicno iskustvo ili pak potencijalno rjesenje?

(maša)
16.01.2009., 14:01
meni je sad kao i prije 10 godina..u PMS.u mi je koža prozirna, iskoči koji prištić al ih sad uspješno svladam (redovni pilinzi, maske, ne gnjavim ih više)...

meni pomogne solarij...odem jednom mjesečno kad osjetim da mi počinje koža ludovat na 5 min i puno je bolje...

u tim danima mi smetaju sve kreme osim Guinot Hydrazone...od ostalih dobijem male sitne prištiće..

vidjela sam da postoji homeopatski pripravak za PMS, a i probiotici mogu pomoć (ja malcu dajem VIP premium probiotic zbog dužeg uzimanja antibiotika a i sebi ću uzet jednu dozu)

leonisa
16.01.2009., 14:03
e i moja je prozirna.
ali vise mi nije problem samo PMS vec cim se prblizi ovulacija, bukne mi ten. upaljena akna koja se smiri nakon sto dodje menga.
ali ne prodje. jos je uvijek tu, samo nije upaljena. ali za 3 dana upali se nova jer dolazi nova ovulacija.

koji piling koristis i koje maske?

ja bi rado neki prrodni. inace, za cudo, imam suhu kozu!

Sun
16.01.2009., 14:06
uf leo :love:

ja isto imam s tim problema, jedina razlika je kaj sam ih imala i u pubertetu :(

bila sam odlučila prošle godine stati tome na kraj, apa sam krenula kod neke kao dobre dermatologice koja mi je radila one neke testove na alergene pa ovo pa ono.. na kraju me slala kod otorinca sa namjerom da mi izvade tonzile jer se po nalazu krvi uvidjelo da imam streptokok u grlu. Otorinac rekal da mandule nisu za vađenje. onda me ona htjela slat drugom po drugo mišljenje, al je meni u međuvremenu dopizdilo šetanje po doktorima pa sam od svega odustala.
Viš a hormone mi nikad nitko provjeravao nije.

ma joj, ništ ti pametno nisam rekla, samo da suosjećam sam htjela da znaš..

pomikaki
16.01.2009., 14:07
zanimljivo, i meni su krenuli prištići negdje s prvom mengom nakon poroda.
Inače ih jako dugo nisam imala. Nestali su mi s početkom aktivnog seksualnog života :mrgreen: možda je tu kvaka, zadnje vrijeme nije baš aktivan

Sun
16.01.2009., 14:07
hahahaha opet će se sve svesti na sex :lol:

pomikaki
16.01.2009., 14:16
hahahaha opet će se sve svesti na sex :lol:
naravno
seks je u korjenu svega
:mrgreen: :P

leonisa
16.01.2009., 14:17
Sun :love:

mislm da su mojoj sestri povezivali sa zelucem :/

a ima nesto i u ovom sto veli pomikaki :lol:

pomikaki
16.01.2009., 14:20
u svakom slučaju, prije nego krenem na testove, solarije, po maske, kremice i homeopatske pripravke, bolje da pokušam s ovim što je besplatno...

leonisa
16.01.2009., 14:23
al kad sama sebi nisam.... seksi :mrgreen:

pomikaki
16.01.2009., 14:26
al kad sama sebi nisam.... seksi :mrgreen:

sad si OT :mrgreen:
a ja imam drugih problema
mm je u vezi s kompjuterom a dijete mi je cosliper

Sun
16.01.2009., 14:33
leo a jesi probala homeopatiju?

Annar
16.01.2009., 14:38
Malo da se uključim, to mi je uvijek bila bolna tema. Imala sam prišteve cijeli pubertet, a i dalje. Još mi tu i tamo koji izbije, ali to je zanemarivo. Dakle, ono što sam skužila je (nije vrbovanje, propaganda i ino) da mi se ten jako popravio kada sam prestala jesti meso. A zadnjih 7 mjeseci odkada sam na dijeti, na voću i povrću bez ugljikohidrata i mliječnih proizvoda je gotovo pa savršen (a da ne spominjem da menge ni ne osjećam i da su se jako skratile). Mislim da ima puno veze što unosimo u sebe, jer otrovi iz tijela prvo izlaze van kroz kožu. I čim pojedem nešto slatko, mljac, odmah me koža prištićem izda :x

Sun
16.01.2009., 14:42
Annar, istina, ja sam bila 5 godina vege i u tih 5 godina mi je ten bio puno bolji.

Sigurno da zdrava prehrana ima puno utjecaja na ten, samo zahtjeva puno discipline koja je meni trenutno nedostižna :(

puntica
16.01.2009., 14:42
Mislim da ima puno veze što unosimo u sebe, jer otrovi iz tijela prvo izlaze van kroz kožu. I čim pojedem nešto slatko, mljac, odmah me koža prištićem izda :x

to sam već puno puta čula! kažu cure koje su imale sličnih problema da su prvo izbacile suhomesnato, pa crveno meso svele na minimun, izbacile grickalice...i da im se ten popravio, nakon nekog vremena.

Annar
16.01.2009., 14:46
to sam već puno puta čula! kažu cure koje su imale sličnih problema da su prvo izbacile suhomesnato, pa crveno meso svele na minimun, izbacile grickalice...i da im se ten popravio, nakon nekog vremena.

Ma da, to je valjda zbog puno zasićenih masnoća, one smetaju organizmu.

Pticica
16.01.2009., 14:58
...napravila sam provjeru hormona, ok su.
a ja kao u pubertetu...

Koje si sve hormone vadila?
Ja sam nakon dvadesete počela voditi rat s aknama. Meni su bili poremećeni svi hormoni, ali na kraju se je ispostavilo da je problem bio u testosteronu koji na prvom vađenju bio samo blago povišen. Bitno je da izvade svi hormoni - nadbubrežne žlijezde, hipofize, štitnjače i spolni hormoni. Zbog štednje to se često ne radi. Treba inzistirati na tome.

Što se tiče prehrane meni nije problem meso ili čokolada, ali ne smijem blizu majonezi i kiselom vrhnju ni dan danas. Što se smije jesti, a što ne, zavisi od organizma do organizma. Treba istraživati.

ina33
16.01.2009., 14:59
Moja rođakinja je u tridesetima imala pravu navalu prišteva, stvarno kao najgori pubertetlija, pokušavala je liječiti izvana, ali ništa od toga i pila je nakakve tablete koje joj je dala dermatologica od kojih se to očistilo, ali nije smjela nakon toga godinu dana ostat trudna. Kad se čujemo pitat ću je što je to bilo.

Fidji
16.01.2009., 15:19
Klindamicin antibiotski losion ako ti se akne upaljuju (ima ga kupiti u većini ljekarni bez recepta)
+
Izbaci kupovne kreme i prijeđi na jednostavnu aroma kozmetiku

Meni se ten preporodio otkad mažem lice s kombinacijom koju mi je smućkala frendica, tek se školuje za aromaterapeuta:

bazna ulja: jojoba i lješnjak
eterična: geranij, lavanda i sjemenke mrkve

Pitaj KS da ti smućka nekaj.

Deaedi
16.01.2009., 15:44
Meni se ten jako pogorsao prije nekih godinu dana, bas ovako kako ti opisujes:

vec cim se prblizi ovulacija, bukne mi ten. upaljena akna koja se smiri nakon sto dodje menga.
ali ne prodje. jos je uvijek tu, samo nije upaljena. ali za 3 dana upali se nova jer dolazi nova ovulacija.

Isprobala sam svasta, najgore mi je djelovala home made kozmetika (odnosno, kombinacije sa etericnim uljima i sl...)Od toga mi se koza strasno pogorsala...

Pomogla mi je Clinique linija, puno kosta, ali kada mi se koza oporavila, presla sam na jeftiniji Vichy.

krumpiric
16.01.2009., 15:55
evo još jedne :evil: , meni je počelo s 22.
koma.
lice mi je isušeno, a problematično, šareno, crveno, blijedo, svih boja.
Luda sam više :(

AdioMare
16.01.2009., 16:18
Nisam imala akne u pubertetu, ali sam ih dobila s 27.
Počelo je malo po malo, iz mjeseca u mjesec sve više, dok nije preraslo u katastrofu.
Da ne duljim sve sam pokušala, ono što mi je bilo najmrže (čišćenje) prakticirala sam jednom u 3 mjeseca na Sv. Duhu na njihovoj kozmetologiji. Dobila bih losion s antibiotikom da se smiri, a njega dalje je bila uobičajena. (Avene, Vichy)
U trudnoći mi je ten doslovno podivljao. Na izlazu iz rodilišta bila sam još puna akni (zanimljivo, gotovo samo obrazi) i izgubila svaku nadu da će se to ikada povući. Nekoliko mjeseci iza poroda gotovo preko noći je prestalo.
Ima već pet godina da mi pred mengu (ako) iskoči samo jedan prišt.
Najgore od svega mi je lijegao doktoričin komentar da su akne bolest koja u zrelijoj dobi može potrajati i 10 godina. :shock:
Meni je trajalo punih 5. :/

Inače, hormonalne pretrage su mi bile uredne. (vade se hormoni 7. i 21. dan ciklusa)

Mukica
16.01.2009., 16:22
a kolko cokolade pojedete???

nikka
16.01.2009., 16:42
Moja rođakinja je u tridesetima imala pravu navalu prišteva, stvarno kao najgori pubertetlija, pokušavala je liječiti izvana, ali ništa od toga i pila je nakakve tablete koje joj je dala dermatologica od kojih se to očistilo, ali nije smjela nakon toga godinu dana ostat trudna. Kad se čujemo pitat ću je što je to bilo.

Ja mislim da se zovu roaccutane, jer nakon njihove konzumacije ne smiješ ostati godinu dana T.
Moja frendica ih je koristila i nakon njih joj se ten skroz popravio.

artemida
16.01.2009., 16:45
Ina33 mislim da se radi o tabletama Roakutan. One zaista rjesavaju te probleme, samo je pitanje tko se usudi uzeti ih. Ja nisam zeljela, upravo radi bebe, a i jos uvijek imam akne!

pomikaki
16.01.2009., 16:48

Ja mislim da se zovu roaccutane, jer nakon njihove konzumacije ne smiješ ostati godinu dana T.
:/ a što ako se ipak zatrudni nakon tih tableta, ima posljedica na dijete? Jesu li to tablete s hormonima? U tom slučaju ni pod razno (mislim nemam baš tolikih problema ali čak ni kad bih imala...)

nikka
16.01.2009., 16:51
Na to pitanje ti ne znam dati odgovor! Ona je to pila nakon T i u to vrijeme morala je koristiti kontracepcijske pilule za svaki slučaj da ne ostane T.

Pticica
16.01.2009., 16:51
roaccutane je jak otrov i bolje ga ne koristite ako se netreba

nikka
16.01.2009., 17:21
roaccutane je jak otrov i bolje ga ne koristite ako se netreba

vjerujem da je!

ali ja bi voljela znati zašto dermatolozi liječe probleme sa aknama izvana?
mojoj sestrični su lice doslovce uništili sa raznim losionima i kremama!
lice joj se stalno ljuštilo, bilo crveno...užas. i onda se posvađala sa dermatologicom da to tako više ne može!
nakon toga joj je dala roaccutane tablete i ten se zadivljujuče popravio :)

dunja&vita:-)))
16.01.2009., 18:01
I meni je ten u komi nakon poroda.
Mislim da se prehranom puno toga može popraviti. Znam iz vlastitog iskustva, jer u fazama kad se zdravo hranim prištići nestanu . A sad sam već mjesec dana na čokoladi pa onda ni ne znam zašto se ja ustvari čudim kakvo mi je lice :)
Nego, ima li koja od vas da joj je sex doista pomogao? Da se ne mučim bezveze ako nema nekih rezultata :lol: ...

krumpiric
16.01.2009., 18:04
malo. pojedem u prosjeku čokoladu mjesečno.
ja se zdravo hranim, u usporedbi sa svim ljudima koje znam
doduše, ja sam želučani bolesnik, a to je često uzrok loša tena... :(

krumpiric
16.01.2009., 18:05
malo. pojedem u prosjeku čokoladu mjesečno.
ja se zdravo hranim, u usporedbi sa svim ljudima koje znam
doduše, ja sam želučani bolesnik, a to je često uzrok loša tena... :(

leonisa
16.01.2009., 18:46
Mislim da ima puno veze što unosimo u sebe, jer otrovi iz tijela prvo izlaze van kroz kožu. I čim pojedem nešto slatko, mljac, odmah me koža prištićem izda :x

to sam već puno puta čula! kažu cure koje su imale sličnih problema da su prvo izbacile suhomesnato, pa crveno meso svele na minimun, izbacile grickalice...i da im se ten popravio, nakon nekog vremena.suhomesnato jedem jednom u mjesec dana, meso 2 puta tjedno, ne jedem grickalice (osim zadnjih dana kokice), svaki dan jedem pola kile svejzeg povrca....nije to.

Sun, nisam probala homeopatiju, nisam bila nikad kod homeopata pa mi se tesko pokrenuti.

Pticica, radila sam spolne i stitnjace. testosteron je bio ok.

Mukica, ne jedem cokoladu. ako ju pojedem, to je stvarno nista. jedino slatko je cokolino za dorucak i kava sa 2 zl. secera.

Ne bi se kockala sa tebletama koje su oprecne trudnoci.

jedno vrijeme sam isla na aromaterapiju (baza aloavera sa et. uljima) i pomagala mi je, samo sto je preskupa i vise si ne mogu to priustiti.

ovo sto ja imam nisu pristici (ok i njih ima, ali me ne muce) vec veliki upaljeni, unutra nezrelo bijelo koje se zna osusiti ali ostane "oziljak" a zna u jednom biti dva.

zadnje hormone sam vadila prije mjesec dana 20. dan ciklusa, tj. 18. zbog skracenog ciklusa.

Sun
16.01.2009., 21:45
ja mislim da bi tebi dobar homeopat puno pomogal.

pomikaki
16.01.2009., 22:18
Na to pitanje ti ne znam dati odgovor! Ona je to pila nakon T i u to vrijeme morala je koristiti kontracepcijske pilule za svaki slučaj da ne ostane T.

vjerojatno nije mogla ni dojiti :/

Serpentina
16.01.2009., 23:49
vjerujem da je!

ali ja bi voljela znati zašto dermatolozi liječe probleme sa aknama izvana?
mojoj sestrični su lice doslovce uništili sa raznim losionima i kremama!
lice joj se stalno ljuštilo, bilo crveno...užas. i onda se posvađala sa dermatologicom da to tako više ne može!

Jer bi ostali bez posla :grin:

Leo, pravac homeopatica i prelazak na prirodnu kozmetiku :)
A ni malo ljubavi ne bi odmoglo :P

Ora
17.01.2009., 14:47
Evo da vam se i ja pridružim...

Pubertet... ten više-manje super... tu i tamo koji partizan...

Ali zato trudnoća i sada nakon nje... ajme... najezda partizana... ma prestrašno...

Koristim samo boljnu kozmetiku, na homeopatiji sam... ali malo me štitanjača zafrkava... tako da možda je i od toga...

Tješim se da će proći... :)

krumpiric
17.01.2009., 17:28
hej, jeste probale piti čaj od čička....meni je to pomoglo za ledja, tamo sam imala baš prave te akne masne :oops:
od njega sve poludi još gore, izlazi i izlazi i samo prestane, raščisti se(jetra, valjda)

krumpiric
17.01.2009., 17:28
hej, jeste probale piti čaj od čička....meni je to pomoglo za ledja, tamo sam imala baš prave te akne masne :oops:
od njega sve poludi još gore, izlazi i izlazi i samo prestane, raščisti se(jetra, valjda)

artemida
17.01.2009., 19:10
jel caj od cicka bas ili od sikavice???
koji si pila, bas bi mi to trebalo?!

Pandora Aura Monroe
17.01.2009., 19:58

:/ a što ako se ipak zatrudni nakon tih tableta, ima posljedica na dijete? Jesu li to tablete s hormonima? U tom slučaju ni pod razno (mislim nemam baš tolikih problema ali čak ni kad bih imala...)

Cure, s lijekovima protiv akni trebate biti jako oprezne ako ste trudne ili namjeravate biti! Nisu hormoni u pitanju, nego neki oblik vitamina A u velikim dozama postaje teratogen tj. može dovesti do raznih anomalija fetusa. Evo što sam našla:

ISOTRETINOIN (ACCUTANE)

Results of studies on a related compound, isotretinoin initially raised concerns about vitamin A dosages in pregnancy. Isotretinoin is a 13-cis-retinoic acid used to treat severe cystic acne. This chemical has vitamin A activity. It was shown to cause major malformations in 20% of fetuses exposed during early pregnancy (Lammer et al., 1985). These malformations involved four structures: the cranium and face; the heart; the thymus; and, the brain. Isotretinoin is thought to interfere with cranial crest cells, which contribute to the development of the ear and conotruncal areas of the heart. In this study mothers took daily doses of 0.5-1.5 mg/kg/day. The relative risk for brain, cardiac, or ear malformations in exposed fetuses was 25.6 times higher than the risk for unexposed fetuses (Lammer et al., 1985).

VITAMIN A AND CONGENITAL ANOMALIES

Numerous animal studies involving vitamin A administration during pregnancy have reported teratogenic effects. Pregnant rats fed 35,000 IU/day 2-16 of gestation had an increased frequency of encephaly, cleft lip and/or palate, brachygnathia and various eye defects (Cohlan, 1953). Subsequent reports on mice, guinea pigs, hamsters, and rabbits found these species to be similarly susceptible to hypervitaminosis A. The teratogenicity of vitamin A in animals lead to the assumption that vitamin A, not beta-carotene, is a human teratogen, even though much of the direct evidence for its teratogenicity comes from anecdotal reports of mothers consuming >25,000 IU/day during pregnancy.

malena beba
17.01.2009., 20:29
u pubertetu mi je ten bio grozan ali nakon dvije trudnoce sada je ok. jedino me muce oziljci koji su ostali od puberteta (od akni). za to nema lijeka ili :/

kobila_suzy
17.01.2009., 21:39
Izvrstan tekst dr. sc. Stribora Markovića, fitoaromaterapeuta, o aknama: akne (http://www.etericnaulja.net/aromakozmetika/akne-masna-koza-prirodno-lijecenje.html), cjelovit pristup, njega iznutra i izvana.

(maša)
19.01.2009., 11:04
pilinzi Alverde od marelice mi je super (od kupovnih al piling napravim 1-2 mjesečno pa mi bezveze kupovat) ili napravim domaći od palente i jogurta ili palente i meda, sol i maslinovo ulje...neku od tih kombinacija..

maske kupim od Nivee ili Balee...

kahna
19.01.2009., 14:42
Evo moja seka i bratić (koji su u pubertetu) uspjeli su naći nešto što djeluje.
Skroz su im se smirili oni crveni, masni, upaljeni prištevi i oni mali mali sitni su nestali.

Muškatni oraščić (cijeli ne u prahu) naribati + 3 žlice meda (da je više tekući, ne onaj tvrdi).
To namazati na lice i da stoji što duže to bolje.
Eto, pa ako si voljna isprobati :)

BAŠBAŠ..
19.01.2009., 15:18
Ja imam rješenje za vaše muke po prištićima i zove se KOMBUCHA ili čajna gljiva, 100% rješava ten!!

leonisa
19.01.2009., 16:32
Evo moja seka i bratić (koji su u pubertetu) uspjeli su naći nešto što djeluje.
Skroz su im se smirili oni crveni, masni, upaljeni prištevi i oni mali mali sitni su nestali.

Muškatni oraščić (cijeli ne u prahu) naribati + 3 žlice meda (da je više tekući, ne onaj tvrdi).
Eto, pa ako si voljna isprobati :)vec sam mislila da cu to morati jesti :mrgreen:

kobila suzy, hvala za clanak!

krumpiric- problemi sa probavom i akne? moze vise o tome?

Sun
19.01.2009., 18:42
a vidi ovo www.myzeno.com
:)

leonisa
25.01.2009., 13:36
a vidi ovo www.myzeno.com
:)gledam po toj stranici i jos uvijek sam WTF? :) kaj je to?

Sun
25.01.2009., 14:05
to je neki uređajčić na baterije
valjda ti nekom strujom uništava akne.
bar sam ja to tako shvatila
valjda kao ono kad ti kod kozmetičarke nakon čišćenja lica
prođe s onim nečim
kak se super izražavam :lol:

pomikaki
25.01.2009., 18:58

da li taj pripravak može i stajati (mislim, staviš u kutijicu pa namažeš povremeno po koji prištić) ili se treba upotrijebiti odmah?

kahna
26.01.2009., 22:55

da li taj pripravak može i stajati (mislim, staviš u kutijicu pa namažeš povremeno po koji prištić) ili se treba upotrijebiti odmah?

Sad tek vidim ovo.
Mislim da može, nema razloga da ne.
Znam da seka ima složeno u zdjelici u kupaoni i maže svaki dan, ali cijelo lice, valjda može i ovako, svaki prištić posebno.
Budem ju pitala koliko joj to stoji.

Lice joj je već super.
Stvarno bi trebala probati, moj topli savjet.

leonisa
07.02.2009., 00:27
ja dobila od stare onaj gel od puzeve sluzi :mrgreen:

(maša)
09.02.2009., 15:44
ne zvuči baš primamljivo :)

Ora
09.02.2009., 16:09
A ja neki dan pustila puža na slobodu... trebala sam ga staviti na lice da me malo zagelira :mrgreen:

Kaj to kaj valja?

kahna
10.02.2009., 00:05
Info o medu i muškatima :)
Ten je super dok se stavlja, ćim prestane počnu se crveniti :/

leonisa
11.02.2009., 09:44
A ja neki dan pustila puža na slobodu... trebala sam ga staviti na lice da me malo zagelira :mrgreen:

Kaj to kaj valja?dosta me podsjeca na aloa vera gel.
ukupni dojam je bolji, ocu reci, generalno, koza mi je njeznija i nema sitnih izbocina ali to ne sprjecava onog malog upaljenog da mi dodje s cklusom....

Ora
11.02.2009., 11:50

Kaj to kaj valja?dosta me podsjeca na aloa vera gel.
ukupni dojam je bolji, ocu reci, generalno, koza mi je njeznija i nema sitnih izbocina ali to ne sprjecava onog malog upaljenog da mi dodje s cklusom....

Odlično ako djeluje, moram priznati da sam prvi put čula za gel od puževe sluzi...
Gdje toga ima za kupiti?

mirja
14.03.2009., 20:35
Imam isti problem otkada mi se vratila big M (kako sam je oznacila na svom kalendaru) nakon poroda, prije nisam nikad imala tako puno upaljenih pristeva, niti u pubertetu.

Stanje mi se malo poboljsalo nakon sto sam izbacila maslac iz prehrane i pocela sam koristiti Dr-Hausckin Normalizing Oil. Malo je skup, ali mislim da se isplati!

A i puno boravka na svjezem zraku.

icyoh
15.03.2009., 01:23
meni je u zadnje vrijeme ten pomahnitao. Ni u najgorim teen godinama nisam imala toliko upaljenih (i bolnih) crvenih prišteva - najviše po dekolteu i vratu.

krumpiric
15.03.2009., 09:23
leo, nisam ti odgovorila, nešto tipa slabije pročišćavanje organizma kod želučanih bolesnika, koje se nadoknađuje čišćenjem kroz kožu :(

donna
15.03.2009., 10:11
ja odkako ne pijem kontracepciju neka 4 mj sada lice kao kod tinejđerice odnosno čelo :/

kahna
15.03.2009., 10:59
Dali je tko probao med + muškatni oraščić'?
Istina, treba stalno mazati, ali sigurno pomaže.

vikki
17.03.2009., 09:20
Imam problem točno kako ga je opisala Leonisa otkad imam endometriozu (zadnje3-4 godine) i ne pomaže nikakva prehrana niti ciljana kozmetika (jedino Sebamedov gel za sušenje prištića, nije agresivan). Veliki upaljeni potkožni prišt danima raste, kulminira oko ovulacije, onda se danima povlači, da bi pred mengu krenuo novi (a sad su se pojavili i sitniji po čelu i oko nosa). Povukli su se bili jedino prije par godina kad sam bila na kontracepciji zbog ciste i krvarenja (i u mojim kratkim trudnoćama od nekoliko tjedana).