PDA

Pogledaj cijelu verziju : Carski rez kao izbor?

Stranice : 1 [2] 3 4 5

anchie76
12.03.2009., 13:33
Nemoj skretati s teme, nego nadji clanak koji podupire tvoje razmisljanje. Samo to :)

Moje razmišljanje je vrlo jednostavno: pravo na izbor načina poroda. Ništa više. Nemam drugo razmišljanje. Vrlo kratko i jednostavno.

Ok, ti zelis da zena sama moze doci kod doktora i traziti CR. To je ok sto ti to zelis. No cinjenica je da to nikako nije najbolja opcija za zenu i dijete i da nema osnova po kojoj bi to postalo opcija (i u buducnosti).

Najlakse je u stvari ovo tvoje - ti imas takvo misljenje jer ga imas, i ne moras nikakve clanke stavljati ovdje da bi ga potvrdila. To je tvoje osobno misljenje. Ok. To ti nitko ne moze uzeti. No isto tako, nitko nama ne moze uzeti da govorimo o tome kao o losoj opciji ukoliko ne postoje idikacije za CR (a to je cak i znanost dokazala, znaci nije nase osobno misljenje) :saint:

Cubana
12.03.2009., 13:33
Da, dr. Dražančić je vrlo stručna osoba. Ako ga već slušamo po pitanju carskog reza, onda ga treba poslušati i u drugim stvarima:
Iako si ovo zgodno podcrtala, mislim da je stvar u jednome, pacijent ili rodilja ima pravo odbiti bilo koju intervenciju ako time ne ugrožava svoj ili djetetov život, ali po zakonu, nema pravo tražiti intervenciuj jer se podrazumijeva da nije dovoljno stručna da bi ocijenila potrebu za istom.
Odbiti možeš uvijek, to je tvoje pravo, ali tražiti... osim ako nisi sposoban sam ju napraviti, nemaš pravo.
Jer odluku o potrebi bilo koje intervencije donosi struka.
Npr, odbiti drip možeš, ali ne možeš ga tražiti ako se procijeni da ti ne treba (što je vrlo rijetko doduše :mrgreen: )

anchie76
12.03.2009., 13:35
Vrlo dobro sazeto Cubana :yes:

single
12.03.2009., 13:40
ovoga nadlijeganja i injekcija znam da nije bilo kod mene...bila je jedna infuzija i ruci, i cim pocnes jesti mozes odbiti vise infuziju, tj.sedative protyiv bolova koji idu preko infuzije a ne u straznjicu

a ja jako dobro znam kako je isao carski kod mene, radilo se o spinalnoj anesteziji i imala sma metal na reflektorima, i masku(naocale) od doktora na kojima se je sve sjajno vidjelo sta rade....i uopce nema kompresa :))))

a dublje u to necu ulaziti......a mislim da bi rode trebale biti bas najprve da se izbore za sve porode da se ima pravo izbora, a ne samo za prirodne......znaci za prirodne porode kod kuce zelite pravo izbora, a za carski ne.....eh toliko o demokraciji....kad se vec ne zelite boriti demokratski za izbore svih poroda barem ne nabijajte griznju savjesti nekim forumasicama na forumu koje su RODILE carskim rezom

Deaedi
12.03.2009., 13:40
Ok, ti zelis da zena sama moze doci kod doktora i traziti CR. To je ok sto ti to zelis. No cinjenica je da to nikako nije najbolja opcija za zenu i dijete i da nema osnova po kojoj bi to postalo opcija (i u buducnosti).:

Nije cinjenica. Vec sam ti gore rekla da to nije cinjenica, nije dokazano, istrazivanja pokazuju vecu ili manju vjerojatnost necega.
Zanimljivo: otkuda znas sta ce biti u buducnosti?

No isto tako, nitko nama ne moze uzeti da govorimo o tome kao o losoj opciji ukoliko ne postoje idikacije za CR (a to je cak i znanost dokazala, znaci nije nase osobno misljenje)

Gle, znanost to nije dokazala, opet ponavljam. Ti si interpretirala neke informacije na jedan nacin, ja na drugi. I to je samo tvoje misljenje, imas na njega pravo, ali nije ni manje ni vise vrijednije od mojeg, samo je drugacije. I bas zato ja trebam birati za sebe, a ti biraj za sebe. Nemoj ti birati za mene, ne treba mi to. :* Znas sto hocu, koje su posljedice ( i pozitivne i negativne) tog (Fidji, samo za tebe pojasnjavam: hipotetskog izbora) izbora i spremna sam ih prihvatiti.

Deaedi
12.03.2009., 13:43
Edit (ja ga nazalost nemam)

...Znam sto hocu...

Fidji
12.03.2009., 13:52
Vratimo se na temu, članak dr. Dražančića nije njegovo mišljenje nego stav većine naših ginekologa. I jedan i drugi naravno.
Možemo se do besvjesti šamarati člancima, situacija je vrlo slična i u svijetu.

anchie76
12.03.2009., 13:56
znaci za prirodne porode kod kuce zelite pravo izbora, a za carski ne.....eh toliko o demokraciji....kad se vec ne zelite boriti demokratski za izbore svih poroda barem ne nabijajte griznju savjesti nekim forumasicama na forumu koje su RODILE carskim rezom

Mi se borimo za najbolji moguci porod za majku i za dijete, to smo odlucili davnih dana, kao sto smo odlucili da cemo neke druge stvari raditi a neke druge necemo.

A sto se nabijanja griznje savjesti tice, ja nemam problem s tim da su zene carskim rezom rodile, a vjerujem ni druge cure na ovoj temi. Tako da nema potrebe da nepotrebno skrecemo i zachatavamo dobru i konstruktivnu raspravu.

Natrag na temu molim, svi drugi postovi ce se micati. A vi slobodno otvorite drugu temu.

srecica
12.03.2009., 13:57
kad se vec ne zelite boriti demokratski za izbore svih poroda barem ne nabijajte griznju savjesti nekim forumasicama na forumu koje su RODILE carskim rezom

Zasto se to sto se ne podrzava elektivni carski rez odmah objasnjava kao nabijanje griznje savjesti? I to nabijanje griznje savjesti zenama koje nisu bile na elektivnom carskom rezu nego na carskom rezu uzrokovanom indikacijama.

anchie76
12.03.2009., 13:57
Vratimo se na temu, članak dr. Dražančića nije njegovo mišljenje nego stav većine naših ginekologa. I jedan i drugi naravno.

Fidji me preduhitrila konstruktivnim postom.

Istina :)

anchie76
12.03.2009., 13:58
kad se vec ne zelite boriti demokratski za izbore svih poroda barem ne nabijajte griznju savjesti nekim forumasicama na forumu koje su RODILE carskim rezom

Zasto se to sto se ne podrzava elektivni carski rez odmah objasnjava kao nabijanje griznje savjesti? I to nabijanje griznje savjesti zenama koje nisu bile na elektivnom carskom rezu nego na carskom rezu uzrokovanom indikacijama.

Khm, khm.. vjerujem da si ovo pisala prije nego si vidjela moj post.

NATRAG na temu 8)

Fidji
12.03.2009., 13:58
Za one koje zanima povijest, a i budućnost carskog reza preporučam knjigu M. Odenta "The Caesarean".

M. Odent je inače po struci kirurg koji je prije nego se posvetio prirodnom porodu sam izvodio carske rezove, pa u knjizi opisuje i svoja iskustva.

anchie76
12.03.2009., 14:01

Naravno da ne mogu znati.. Mogu se samo nadati da ce biti i kao na mnogim drugim stvarima do sada. Da smo mislili da smo pametniji od Boga/prirode/neceg trece, pa se vremenom pokazalo da je IPAK najbolje ono sto je Bog/priroda zamislila.

anchie76
12.03.2009., 14:04

Naravno da ne mogu znati.. Mogu se samo nadati da ce biti i kao na mnogim drugim stvarima do sada. Da smo mislili da smo pametniji od Boga/prirode/neceg trece, pa se vremenom pokazalo da je IPAK najbolje ono sto je Bog/priroda zamislila.

Da se razumijemo, ne zelim da tema sad ode u off topic s kojekakvim primjerima na kojima se vidi da su ljudi/medicina poboljsali kvalitetu naseg zivota. Naravno.

Ja govorim o situacijama cry-out vs nosenje djeteta, adapt bolje od mm, cr bolji od vaginalnog itd. Neke stvari koje su funkcionirale stoljecima, i onda se mi sjetili promjeniti smjer.

Deaedi
12.03.2009., 14:04

Evo, samo jedan moj dojam:

Ti me pozivas da nađem clanke. Kada dam jedan clanak koji pobija vjerodostojnost onog prvog clanka, onda Fidji kaze da je besmisleno samarati se clanicima. I ti je pohvalis za konstruktivan post. Evo, moram priznati da mi je stvarno :lol: ovoliko :taps:

srecica
12.03.2009., 14:06
Evo jednog clanka koji se tice nase rasprave
http://www.odisej.biz/revija/clanak.asp?id=3177

Carski rez – pogled sa Zapada
Politika hrvatskog zdravstva neće olakšati svaki i najmanje rizičan porod carskim rezom. On se primijenjuje samo u kritičnim situacijama, iako bolničkim hodnicima kruže priče o 'kupovini' carskog.

Što se krećemo zapadnije po kugli zemaljskoj, to je stav o carskom rezu ležerniji. Ovdašnji stručnjaci će to objasniti jednostavnim razlogom – novcem. Zapad sve naplaćuje, a što se može naplatiti, može se i prodati. Tako je i s carskim rezom.

S obzirom da žene često smatraju da im je porod imao nepotrebne komplikacije jer nisu odmah podvrgnute carskom, odlučili smo prolistati američku stručnu literaturu kako bismo izlaganjem tamošnjih stavova o carskom rezu ponudili objektivniju sliku o prednostima i rizicima tog zahvata.

Naime, Sjedinjene države dopuštaju elektivni carski, odnosno mogućnost njegova izbora. Ipak, postoje brojni 'savjesni' liječnici koji su žestoki protivnici svake operacije koja nije medicinski nužna. Bez obzira na te dvije struje, Amerikanke sve češće idu na carski. U samo dvije godine, od 1999. do 2001., stopa takvih poroda porasla je za 20 posto!

i ovo

Naime, žene koje odabiru carski rez zbog nemedicinskih razloga najčešće pretpostavljaju da su rizici za njih i bebu jednaki, ako ne i manji, kao pri vaginalnom porodu. To naprosto nije točno. Žene koje su podvrgnute tom zahvatu znanto su izloženije riziku postoperativne boli, infekcije, ponovne hospitalizacije i poteškoća u narednim trudnoćama. Uostalom, sam oporavak je u prosjeku dulji i teži nakon carskog reza.

A što se tiče mališana, bebe koje su rođene putem carskog reza manje će vjerovatno biti dojene, imat će viši rizik od astme, a ako se rode prije 39. tjedna, imat će i veći rizik od respiratornih problema nego djeca rođena vaginalno.

Usporedimo još neke činjenice na koje su ukazala brojna istraživanja o metodama poroda:

* Žene s carskim rezom u prosjeku će vjerovatnije imati poteškoća s ponovnim začećem od žena koje su rodile vaginalno.
* Carski rez može utjecati na stvaranje problema u sljedećim trudnoćama, poput placente previee, stanja gdje se posteljica zapetlja blizu cerviksa čime se povećava rizik od krvarenja.
* Žene koje rađaju vaginalno izloženije su problemu inkontinencije. No, on se znatno smanjuje unutar jedne godine nakon poroda. Osim toga, inkontinencija se javlja prvenstveno zbog intervencija tijekom poroda, poput epiziotomije, a ne zbog samog vaginalnog poroda.
* Istraživanja su pokazala da u dobi od pedeset godina, nema razlike u problemima s inkontinencijom među ženama koje su rodile vaginalnim putem i onima koje su rodile carskim rezom. Kasnija pojava tog poremećaja povezana je s drugim faktorima, poput povećanja težine i pušenja.

Sve ovo trebalo bi ukazati da je carski rez, iako 'rutinski zahvat', ipak operativni zahvat i odlikuje se svim karakteristikama jednog takvog zahvata. On nije samo neznatni ožiljak na trbuhu, već i ožiljak na jednom važnom unutarnjem organu – maternici. Stoga, ako je planirate ponovno koristiti, a stvari teku kako treba, ne razbijajte glavu s mislima tipa ''Vani je to normalno''. Istina je da se carski može naručiti u nekim visokorazvijenim zemljama, ali osim što je on dobar izvor prihoda bolnicama, nema nekog opravdanog razloga zbog kojeg bi se netko mogao odlučiti na nepotrebni carski rez.

Naravno svatko iz ovoga moze izvuci svoje zakljucke, ali kad vam negdje pise da je smrtnost veca za 2 do 4 puta kako si to mozes protumaciti sebi u korist?

anchie76
12.03.2009., 14:09

Evo, samo jedan moj dojam:

Ti me pozivas da nađem clanke. Kada dam jedan clanak koji pobija vjerodostojnost onog prvog clanka, onda Fidji kaze da je besmisleno samarati se clanicima. I ti je pohvalis za konstruktivan post. Evo, moram priznati da mi je stvarno :lol: ovoliko :taps:

Oprosti al ti nisi nasla clanak koji PODUPIRE tvoju teoriju, ti si nasla clanak na osnovu kojeg bi POPLJUVALA clanak koji podupire nasu.

Velka razlika ;)

Deaedi
12.03.2009., 14:14
anchie, ja nemam teoriju. Ja sam za pravo na izbor načina poroda. A jedno od uporišta mi je u postojanju prava na izbor ab-a. Koji ima daleko veće i strašnije posljedice, a dozvoljen je. I koliko znam, taj izbor Roda podupire. Iz Statuta:

Udruga se osniva radi ostvarivanja sljedećih ciljeva:

zauzimanje za opće dobro i pravo izbora

Može li mi netko objasniti da li ovo pravo izbora ulazi i pravo na izbor carskog reza kao načina poroda (elektivnog, bez med. indikacija), odnosno šta znači ovo pravo na izbor i koji su izbori podržani?

srecica
12.03.2009., 14:16
Ne mogu vjerovati da sam zbog ovog topica krenula u istrazivanje bespuca interneta na temu elektivni carski

Evo jos nesto na hrvatskom
http://www.oaa-anaes.ac.uk/assets/_managed/editor/File/Info%20for%20Mothers/CS_leaflets/cs_croatian.pdf
pa pise izmedu ostalog

Vaš carski rez može biti unaprijed planiran; ovo se zove e l e k t i v n i carski rez. On može biti poželjan ukoliko postoji povećana šansa za razvoj komplikacija tijekom normalnog poroda. Na primjer, može se desiti da je vaša beba u neuobičajenom položaju u kasnoj fazi trudnoće.
Cak i ovdje elektivni koriste uslijed nekih indikacija, a ne uslijed zeninih zelja.

Jednom kad operacija počne možete osjećati potezanje i pritisak, ali ne biste trebali osjećati bol. Neke žene taj osjećaj opisuju kao “da netko pere u mom želucu”. Anesteziolog će vas tijekom cijele procedure procijenjivati i dati vam dodatni lijek protiv bolova ako je potrebno. Iako je to neuobičajeno, ponekad će biti potrebno da dobijete opću anesteziju.
Dakle i ovdje se spominje ta kompresija o kojoj smo ranije raspravljale.

Fidji
12.03.2009., 14:21
Elektivni znači zapravo "unaprijed dogovoreni", a može biti s indikacijom ili bez.
Ono o čemu mi pričamo je elektivno carski rez na zahtjev žene bez indikacija.

srecica
12.03.2009., 14:47
Jasno ... gotovo svaka operacija je ustvari elektivna = dogovorena.

Cubana
12.03.2009., 14:59
Elektivna operacija znači da je nije nužna, a ne da je dogovorena.

Fidji
12.03.2009., 15:01
Htjela sam još nešto napisati vezano uz porod umrlog djeteta.

Meni se također isprva činilo da bi najbolje bilo napraviti carski rez, čisto zbog onog emocionalnog dijela.

Fizički dio je ipak egzaktniji. Većima žena želi imati još djece. Ako se ne napravi carski maternica je ipak tada u drugoj trudnoći bez ožiljka.
Također maternica koja je prošla kroz trudove ima "otvorenije" oksotocinske receptore, pa će sljedeći porod biti jači, intenzivniji i kraći.

Ono što me iznenadilo je istraživanje koje se spominje u knjizi S. Buckley: "Gentle birth, gentle mothering". Istraživanje su radili psiholozi, a vezano je za proces žalovanja.
Žene koje su imale priliku roditi dijete koje je umrlo u maternici, vidjeti ga nakon poroda, dotaknuti ga, oplakati ga i oprostiti se s njim, pokopati ga, lakše su se nosile s tom traumom. (Ma kako meni to nevjerojatno bilo.)

Nadam se da je ovo barem malo utješno nekom tko je morao proći kroz to iskustvo.

srecica
12.03.2009., 15:04
Evo jos malo literature na hrvatskom

Filipče, Klobučar, Kambovski : Bioeticki aspekti reprodukcijskog zdravlja
http://www.scribd.com/doc/12604757/bioetika
procitajte zadnjih nekoliko stranica, govore o tome kojim sve nacinima komunikacije izmedu se pacijenta i doktora se moze razgovarati o ovoj temi, te koliko aspekata treba uzeti lijecnik u obzir prije nego odobri ovakav zahvat. Steta da se ne moze cijela knjiga procitati, ali vjerovatno je ima u knjiznicama pa koga zanima.

anchie76
12.03.2009., 15:27

Ne bih se slozila. Elektivni znaci da nije hitni nego je planirani. Pa onda moze biti jos s indikacijama ili bez.

Poslid
12.03.2009., 15:29
Moj treći porod je npr. trebao biti elektivni carski rez - dogovoreni s indikacijom (jer su bila prethodno 2 CR), ali je ispao hitni CR jer su u toku pripreme nastale komplikacije.

Cubana
12.03.2009., 15:54

Ne bih se slozila. Elektivni znaci da nije hitni nego je planirani. Pa onda moze biti jos s indikacijama ili bez.
Da, nije hitna, to sam imala na umu, al sam krivo povezala pojmove.

princess puffy
12.03.2009., 16:17
može li se javiti neka mama kojoj je napravljen carski rez bez medicinske indikacije i napisati tko joj je to napravio?

Felix
12.03.2009., 16:22
jesi li sigurna? gdje si to nasla?

naime, za prijasnje rasprave o el. c. rezu bez med. ind. trazila sam tocne definicije razl. vrsta carskog reza, i poprilicno sam sigurna da 'elektivni' znaci da je unaprijed dogovoren. 'bez medicinskih indikacija' znaci da nije nuzan.

dakle, elektivni carski moze biti s med. indikacijom (placenta praevia, npr.), ili bez med. indikacije (na zahtjev trudnice).

Felix
12.03.2009., 16:24
može li se javiti neka mama kojoj je napravljen carski rez bez medicinske indikacije i napisati tko joj je to napravio?
princess puffy, ako ti se da prosvrljaj po topicima od prije cca godinu dana, na puuuuno stranica, ima puno toga, od linkova na znanstvena istrazivanja do iskustava forumasica.
jedini 'pravi' el. c. rez bez med. ind. kojeg se sjecam s ovog foruma je od iridane2666, u arapskim emiratima.

princess puffy
12.03.2009., 16:27
nisam mogla odoljeti i ovome

Gynaecologia et Perinatologia, Vol.14 No.3 Rujan 2005.
Pregledni rad

CARSKI REZ U SVIJETU I HRVATSKOJ II. Porod zatkom, Višeplodna trudnoća, Posljedice na urogenitalni i analni sustav, Carski rez na zahtjev

Ante Dražančić

Puni tekst nije dostupan.

Sažetak
U današnjoj visokoj učestalosti carskoga reza u razvijenim zemljama među indikacijama podjednaka je zastupljenost funkcionalne distocije, stanja nakon ranijega carskog reza, stava zatkom i fetalne patnje. Sve je češća i indikacija ’zahtjev žene’ za carski rez pri potpuno normalnoj trudnoći i stavu glavicom. U radu su za stav zatkom i za višeplodne trudnoće prikazani podatci o učestalosti carskoga reza te data usporedba rizika carskog reza i vaginalnog rađanja. Prikazana su novija istraživanja o oštećenjima dna zdjelice pri vaginalnom rađanju s mogućnošću razvoja trajne analne inkontinencije. Raspravljeno je pravo rodilje na »carski rez na zahtjev« u kontekstu prava pacijenta i autonomije liječnika. Zaključak. Vaginalni porod donošena djeteta u stavu zatkom, uz isključenje popratnih rizičnih čimbenika, zanemarivo je povišena rizika za dijete. Za nedonošeno dijete je veća dobrobit rađanja carskim rezom, važna je osposobljenost neonatološke djelatnosti. Nema dovoljnih dokaza o trajnom oštećenju analnog sfinkterskog mehanizma kod vaginalnoga poroda. ’Carski rez na zahtjev’ nema uporišta u našem zakonodavstvu i suprotan je autonomnosti i etici liječničke prakse.

Da, dr. Dražančić je vrlo stručna osoba. Ako ga već slušamo po pitanju carskog reza, onda ga treba poslušati i u drugim stvarima:

Takav prirodni porod («l'accouchement naturel» ili «natural birth») isključivo se provodio u našoj zemlji i u Europi do 30-ih godina prošloga XX stoljeća, a više-manje nastavio sve do 50-ih godina. To je bio porod u kući, uz nazočnost primalje te liječnika na poziv kad porod zapne, uz nazočnost ukućana, bez brijanja međice (klizma je ipak bila armamentarium primalja). Porodi su bili dugotrajni, bolni, zatvarani su prozori stana da se vika rodilje ne čuje, bili su dugotrajni. Takv se porod odvija i danas u zemljama u razvoju.

Tada u suvremenoj medicini započinje dirigirani porod (inicijatori su bili francuski opstretičari, oni su dali naziv «l'accouchement dirige»), koji se razvija tijekom 50-ih i 60-ih godina prošloga stoljeća. Uvodi se epiziotomija. Zašto? Brojnim je istraživanjima potvrđeno da se tijekom poroda oštećuje suspenzioni i sustenzioni aparat uterusa u maloj zdjelici, a posljedica je kasnija inkontinencija mokraće i/ili descensus i prolaps maternice; epiziotomijom se u većem broju poroda ta oštećenja mogu spriječiti ili barem smanjiti.

Brijanje međice je prevencija infekcije. Svaki kirurg zna da se vlasište ne može učiniti potpuno sterilnim. Ima li kirurga koji će učiniti laparotomiju kroz neobrijan trbuh ili plastičnu operaciju neobrijana lica? Klistirom se isprazni završno debelo crijevo od fekalija. Protivnici klistira bi trebali rađati dijete u žene s punim rektumom, pa bi vidjeli kako to izgleda. Nije pitanje samo estetike, već i zagađenja okoline.

Netočno je da se rodilju prisiljava ležati na leđima, štoviše, rodilju se potiče ležati na boku, na onome gdje su leđa i zatiljak čeda u maternici, s povremenim mijenjanjem položaja. Elektronički nadzor čeda u porodu (kardiotokografija) omogućuje rano otkrivanje fetalne hipoksije i pravodobno rađanje djeteta, čime se smanjuje ne samo mortalitet djece sub partu već preveniraju i kasnije posljedice u razvoju djeteta. Otkriće i klinička uporaba oksitocina, u obliku trajne infuzije kap po kap («drip»), jedno je od najvećih otkrića u perinatologiji. Njegova primjena omogućuje pojačati slabe trudove, uspostaviti oslabljene i regulirati nepravilne trudove. Amniotomija odnosno prokidanje (ne «bušenje») vodenjaka služi istoj svrsi. Spasmoanalgezija u porodu omogućuje smanjenje porodne boli i zajedno s amniotomijom i oksitocinskom infuzijom – ubrzava porod.
Unazad 20 godina u porodništvo su uvedeni i preparati prostaglandina. Za amniotomiju, uporabu oksitocinske infuzije i prostaglandinskih preparata te davanje spasmoanalgetika postoje jasno određene indikacije, kojima se izbjegavaju ev. štetni nuzučinci. Danas porod u prvorotkinje traje i manje od 6 sati, a nekoć je vrijedilo pravilo da rodilja ne smije dočekati dva izlaza ili dva zalaza sunca! Jelo tijekom poroda se u suvremenom porodništvu ograničava iz objektivnih razloga. Želučana i crijevna peristaltika su u porodu (i u trudnoći) usporeni.

Tijekom rađanja i u trećoj porodnoj dobi ne rijetko je potrebna opća anestezija (carski rez, ljuštenje posteljice, eksploracija materišta, itd.) pa anestezija pacijentice s punim želucem predstavlja ne mali rizik. Uostalom, trajanje poroda je danas skraćeno; u prvorotkinja na 6 (+-) i u višerotkinja na 4+-2 sata, pa neuzimanje jela nije neka smetnja, ali se preporučuje piti zaslađeni čaj, uzimanje čokolade i sl; ako se porod produlji, rodilji se aplicira trajna infuzija 5%tne glukoze.

Zahvaljujući napretku perinatalne zaštite, u koju spada umjesto «prirodnog poroda» dirigirani porod, maternalni mortalitet je u hrvatskoj smanjen od oko 500/100000 u 1915-1917 godinama na manje od 10/100000 posljednjih deset godina, a perinatalni mortalitet djece od oko 90% na samo 7,3% u 2001. godini.

Izvor: http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=97&Tekst2ID=&Show=238

Dakle, treba li ga slušati i : brijati, klistirati, davati drip, zabranjivati jelo...

članak ti je prestar 2002.god.

odgooglaj nešto svježije kada si se već pohvalila da znaš

princess puffy
12.03.2009., 16:30
princess puffy, ako ti se da prosvrljaj po topicima od prije cca godinu dana, na puuuuno stranica, ima puno toga, od linkova na znanstvena istrazivanja do iskustava forumasica.
jedini 'pravi' el. c. rez bez med. ind. kojeg se sjecam s ovog foruma je od iridane2666, u arapskim emiratima.

arapski emirati ...
znači eto možemo zaključiti da smo poštena zemlja u kojoj se ne može (olako) dobiti car na izvolite!

princess puffy
12.03.2009., 16:31

točno tako

anchie76
12.03.2009., 16:32
arapski emirati ...
znači eto možemo zaključiti da smo poštena zemlja u kojoj se ne može (olako) dobiti car na izvolite!

Ne mozemo to zakljuciti :mrgreen: Moze se olako dobiti,samo kosta :/

anchie76
12.03.2009., 16:33

točno tako

Vidis, vidis.. isplatilo mi se davno sudjelovanje u onim beskonacnim trakavicama na temu poroda 8)

princess puffy
12.03.2009., 16:35
jesi li sigurna? gdje si to nasla?

naime, za prijasnje rasprave o el. c. rezu bez med. ind. trazila sam tocne definicije razl. vrsta carskog reza, i poprilicno sam sigurna da 'elektivni' znaci da je unaprijed dogovoren. 'bez medicinskih indikacija' znaci da nije nuzan.

dakle, elektivni carski moze biti s med. indikacijom (placenta praevia, npr.), ili bez med. indikacije (na zahtjev trudnice).

ne,ne, tek sam sad vidjela zadnju rečenicu, nikakva operacija ne može biti bez indikacije (istinite ili lažne);znači operacija može biti elektivna (imamo indikaciju ali se može napraviti i sutra ili u nekim slučajevima za mjesec dana)ili hitna (odmah ili za pola sata ili 2 h).

(ajme,dopisujem se sama sa sobom ) :oops:

anchie76
12.03.2009., 16:43
ne,ne, tek sam sad vidjela zadnju rečenicu, nikakva operacija ne može biti bez indikacije (istinite ili lažne)

pa u teoriji ne moze, ali kod CR moze u praksi jer se to desava, al se onda fingira indikacija pa je na papiru opet sve ok. Ne?

Felix
12.03.2009., 16:48
kao sto anchie kaze, govorim o praksi, a ne teoriji ;)
uopce ne sumnjam da je i kod nas moguc takav izbor, samo uz mito i fingiranje indikacija.

Felix
12.03.2009., 17:08
kopiram svoj post sa topica Pravo na izbor načina poroda http://roda.hr/forum/viewtopic.php?p=1720776&highlight=carski#1720776

ajmo prvo elektivni carski rijesiti:

Citat:
Elective caesarean section refers to a cesarean section (CS) that is performed on a pregnant woman on the basis of an obstetrical or medical indication or at the request of the pregnant patient. The elective CS is a "planned CS" and executed prior to labor. In contrast, a CS done during labor by necessity is termed an emergency cesarean section.

postoje 3 vrste carskog reza:

1. elektivni = unaprijed planiran
2. nehitni carski u tijeku trudova
3. hitni carski

razlika izmedju 2 i 3 je taj sto je hitni carski neodgodiv, obicno spasava zivote, i nema diskusije i izbora. to je situacija u kojoj odlucuju lijecnici.

2 je npr kad se ceka da pocne porod i tek tada ocijeni da li ici vaginalno ili carski. ali tada nije hitno, moze se sjesti i popricati i polako. npr zena ceka blizance i dogovoren je carski, ali on ce se izvrsiti tek kad pocnu trudovi. a tada se moze cak i odluciti da ipak ide vaginalno, ako sve ide glatko, bebe glavom dolje, itd, dakle nije unaprijed definirano ni da li ce biti carski ni kada ce tocno biti. nije neka zivotno opasna situacija.

1 unaprijed planiran (elektivni) carski moze imati med indikacije (poprecni polozaj bebe, placenta praevia...), i ne mora (na zahtjev rodilje).

dakle, elektivni NIJE ISTO sto i bez medicinskih indikacija.

princess puffy
12.03.2009., 17:36
ne,ne, tek sam sad vidjela zadnju rečenicu, nikakva operacija ne može biti bez indikacije (istinite ili lažne)

pa u teoriji ne moze, ali kod CR moze u praksi jer se to desava, al se onda fingira indikacija pa je na papiru opet sve ok. Ne?

tako je..

princess puffy
12.03.2009., 17:40
kopiram svoj post sa topica Pravo na izbor načina poroda http://roda.hr/forum/viewtopic.php?p=1720776&highlight=carski#1720776

ajmo prvo elektivni carski rijesiti:

Citat:
Elective caesarean section refers to a cesarean section (CS) that is performed on a pregnant woman on the basis of an obstetrical or medical indication or at the request of the pregnant patient. The elective CS is a "planned CS" and executed prior to labor. In contrast, a CS done during labor by necessity is termed an emergency cesarean section.

postoje 3 vrste carskog reza:

1. elektivni = unaprijed planiran
2. nehitni carski u tijeku trudova
3. hitni carski

razlika izmedju 2 i 3 je taj sto je hitni carski neodgodiv, obicno spasava zivote, i nema diskusije i izbora. to je situacija u kojoj odlucuju lijecnici.

2 je npr kad se ceka da pocne porod i tek tada ocijeni da li ici vaginalno ili carski. ali tada nije hitno, moze se sjesti i popricati i polako. npr zena ceka blizance i dogovoren je carski, ali on ce se izvrsiti tek kad pocnu trudovi. a tada se moze cak i odluciti da ipak ide vaginalno, ako sve ide glatko, bebe glavom dolje, itd, dakle nije unaprijed definirano ni da li ce biti carski ni kada ce tocno biti. nije neka zivotno opasna situacija.

1 unaprijed planiran (elektivni) carski moze imati med indikacije (poprecni polozaj bebe, placenta praevia...), i ne mora (na zahtjev rodilje).

dakle, elektivni NIJE ISTO sto i bez medicinskih indikacija.

ajme Felix,ne znam odakle ti te definicije,ali nema carskog na zahjev rodilje (barem ne javno!)
da sumiramo: elektivan i hitan (kao i kod svih drugih dg)i naravno SA indikacijom

koryanshea
12.03.2009., 17:42
ajme Felix,ne znam odakle ti te definicije,ali nema carskog na zahjev rodilje (barem ne javno!)
da sumiramo: elektivan i hitan (kao i kod svih drugih dg)i naravno SA indikacijom

nema u hrvatskoj, to ne znači da nema nigdje.

princess puffy
12.03.2009., 17:45

daj argument,članak ili što već gdje ima!

betty blue
12.03.2009., 17:46
Šta nema u americi elektivnog carskog reza?

princess puffy
12.03.2009., 17:49
Šta nema u americi elektivnog carskog reza?

naravno da ima elektivog carskog reza,pročitaj gore što smo pisali

kailash
12.03.2009., 17:55

U Brazilu u javim rodilištima u kojima je stopa CR 50%, pa čak i do 80% (u privatnim bolnicama velikih graodva kao što su Sao Paulo i Rio). Tu je velik postotak CR na zahtjev rodilje.

Mogućnost izbora CR je počela u Italiji i velikim gradovima Latinske Amerike. Stopa izabranog CR raste i raste....

To su podaci iz knjige M. Odenta "THe Caesarean" potkovani člancima iz Lanceta i sl. medicinskih časopisa.

koryanshea
12.03.2009., 17:58
joj princess
pišem li ga pišem, znam da sam na OVOM topicu vidila priču o indikaciji... i onda nađem u TVOM POSTU slijedeće:
"U današnjoj visokoj učestalosti carskoga reza u razvijenim zemljama među indikacijama podjednaka je zastupljenost funkcionalne distocije, stanja nakon ranijega carskog reza, stava zatkom i fetalne patnje. Sve je češća i indikacija ’zahtjev žene’ za carski rez pri potpuno normalnoj trudnoći i stavu glavicom."

i iz felixinog citata:
"Elective caesarean section refers to a cesarean section (CS) that is performed on a pregnant woman on the basis of an obstetrical or medical indication or at the request of the pregnant patient."

odi sama tražit iridanin primjer iz AE

princess puffy
12.03.2009., 17:59

U Brazilu u javim rodilištima u kojima je stopa CR 50%, pa čak i do 80% (u privatnim bolnicama velikih graodva kao što su Sao Paulo i Rio). Tu je velik postotak CR na zahtjev rodilje.

Mogućnost izbora CR je počela u Italiji i velikim gradovima Latinske Amerike. Stopa izabranog CR raste i raste....

To su podaci iz knjige M. Odenta "THe Caesarean" potkovani člancima iz Lanceta i sl. medicinskih časopisa.

daj da vidim autore imenom i prezimenom koji su se potpisali da to rade,drugačije je tvoja izjava za mene rekla-kazala,sorry.
Ako želiš ja ću ti staviti članak koji govori suprotno.
Što se privatluka tiče,medicina se tu skroz isprostituirala i za novce nema šta se,nažalost neće napraviti,ali takvi doktori(rijetko)objavljuju svoje rezultate.

koryanshea
12.03.2009., 18:00
"Sve je češća i indikacija ’zahtjev žene’ za carski rez pri potpuno normalnoj trudnoći i stavu glavicom."

nego. ako je to indikacija onda uopće nemamo problem :roll:

princess puffy
12.03.2009., 18:02
"Sve je češća i indikacija ’zahtjev žene’ za carski rez pri potpuno normalnoj trudnoći i stavu glavicom."

nego. ako je to indikacija onda uopće nemamo problem :roll:

pa pročitaj sprijeda pa ćeš vidjeti da je to pregledni a ne znanstveni rad.

anchie76
12.03.2009., 18:03
Što se privatluka tiče,medicina se tu skroz isprostituirala i za novce nema šta se,nažalost neće napraviti,ali takvi doktori(rijetko)objavljuju svoje rezultate.

I kod ne privatluka se da isposlovati CR.. kod nekih se mora u koverti, a neki ce odraditi i bez koverte jer su dragi :mrgreen:

koryanshea
12.03.2009., 18:03
ako si se ti pozivala na njega onda valjda mogu i ja??

koryanshea
12.03.2009., 18:04
pardon, ovo je očito bio odgovor princess puffy

princess puffy
12.03.2009., 18:07
pardon, ovo je očito bio odgovor princess puffy

nisam ti zaboravila ono "smrt empatiji",pa me molm te ti i tvoja prijateljica zaobiđite.

Deaedi
13.03.2009., 10:09
članak ti je prestar 2002.god.

odgooglaj nešto svježije kada si se već pohvalila da znaš

sa Rodinog je portala :mrgreen: I jedan je od novijih, ima i nekih koji kao referncu imaju proslo stoljeće :mrgreen:

Poslid
13.03.2009., 10:18
princess puffy i deaedi, molim vas da poslušate fidjin savjet i prestanete se "šamarati" sa člancima i uspoređivati koja je od vas našla noviji ili stariji.

koryanshea
13.03.2009., 10:26
princess puffy i deaedi, molim vas da poslušate fidjin savjet i prestanete se "šamarati" sa člancima i uspoređivati koja je od vas našla noviji ili stariji.
je li to znači da se ne smije citirati članke uopće ili samo da se prekine priča "moj članak je bolji od tvog" :) ?

Poslid
13.03.2009., 10:29
je li to znači da se ne smije citirati članke uopće ili samo da se prekine priča "moj članak je bolji od tvog" :) ?

ovo drugo

Felix
13.03.2009., 10:36
princess puffy, moram priznati da me zbunjujes. najprije napises ovo:

da sumiramo: elektivan i hitan (kao i kod svih drugih dg) i naravno SA indikacijom
a onda ovo:

sto sad, ima ili nema? postoji ili ne? ne kuzim.

Felix
13.03.2009., 10:42
nego, naidjoh na jedan znanstveni clanak iz 2006., mozda zadovolji deaedine standarde http://www.acog.org/from_home/publications/green_journal/2006/v108n3p541.pdf

radi se o American College of Obstetricians and Gynecologists, naslov je Postpartum Maternal Mortality and Cesarean
Delivery

RESULTS: After adjustment for potential confounders,
the risk of postpartum death was 3.6 times higher after
cesarean than after vaginal delivery (odds ratio 3.64 95%
confidence interval 2.15– 6.19). Both prepartum and intrapartum
cesarean delivery were associated with a significantly
increased risk. Cesarean delivery was associated
with a significantly increased risk of maternal death
from complications of anesthesia, puerperal infection,
and venous thromboembolism. The risk of death from
postpartum hemorrhage did not differ significantly between
vaginal and cesarean deliveries.

CONCLUSION: Cesarean delivery is associated with an
increased risk of postpartum maternal death. Knowledge
of the causes of death associated with this excess risk
informs contemporary discussion about cesarean delivery
on request and should inform preventive strategies.

ili ovo nije dovoljno znanstveno? ili prestaro? ili nedovoljno jasno receno? ili je 3.6 puta veci rizik od smrti zanemariv?.....
ne sumnjam da ces, deaedi, vec naci neki neoboriv dokaz da je ovaj clanak nistavan, kao i svaki put dosad :mrgreen: ;)

meda
13.03.2009., 11:13
meni je onaj tekst od dražančića vise kontra CR nego za. pa i struka koja se ne libi koristiti tehnologiu i kemiju u porodu, dapace, smatra da je vrlo pozeljna i korisna, je protiv cr na zahtjev. menoi to puno govori.

Deaedi
13.03.2009., 11:22
nego, naidjoh na jedan znanstveni clanak iz 2006., mozda zadovolji deaedine standarde http://www.acog.org/from_home/publications/green_journal/2006/v108n3p541.pdf

radi se o American College of Obstetricians and Gynecologists, naslov je Postpartum Maternal Mortality and Cesarean
Delivery

RESULTS: After adjustment for potential confounders,
the risk of postpartum death was 3.6 times higher after
cesarean than after vaginal delivery (odds ratio 3.64 95%
confidence interval 2.15– 6.19). Both prepartum and intrapartum
cesarean delivery were associated with a significantly
increased risk. Cesarean delivery was associated
with a significantly increased risk of maternal death
from complications of anesthesia, puerperal infection,
and venous thromboembolism. The risk of death from
postpartum hemorrhage did not differ significantly between
vaginal and cesarean deliveries.

CONCLUSION: Cesarean delivery is associated with an
increased risk of postpartum maternal death. Knowledge
of the causes of death associated with this excess risk
informs contemporary discussion about cesarean delivery
on request and should inform preventive strategies.

ili ovo nije dovoljno znanstveno? ili prestaro? ili nedovoljno jasno receno? ili je 3.6 puta veci rizik od smrti zanemariv?.....

Felix, u ovom clanku, koliko sam na brzinu pogledala, su uzeti u obzir svi carski rezovi, dakle i oni koji su napravljeni u rizicnim trudnocama, sa medicinskom indikacijom. Npr. 98 zena je imalo neke komplikacije u trudnoci, a iskljuceno iz istrazivanja ih je samo 33. Naravno da su onda statistike porazne. Ja pokusavam naci (a ne uspjevam, jer ocito nije napravljeno takvo istrazivanje) koje je promatralo CR bez med.indikacija samo na zdravim trudnoćama. O takvima i razgovaramo, zar ne - o pravu trudnice da izabere CR u zdravoj trudnoći, koja je bez nekih komplikacija-indikacija.

Inace, stvarno se pitam da li ima smisla raspravljati, ako vec unaprijed moju komunikaciju klasificiras ovako:

ne sumnjam da ces, deaedi, vec naci neki neoboriv dokaz da je ovaj clanak nistavan, kao i svaki put dosad :mrgreen: ;)

Ja nemam neoborive dokaze, jer takvi ne postoje, iako ti vjerojatno takvima smatras one koje ti izneses. Moji stavovi vrlo su prizemni: da zena treba imati prvao izbora kako ce roditi svoje dijete, ako je imala pravo birati da li ce ga uopce zadrzati.

Deaedi
13.03.2009., 11:26
anchie, ja nemam teoriju. Ja sam za pravo na izbor načina poroda. A jedno od uporišta mi je u postojanju prava na izbor ab-a. Koji ima daleko veće i strašnije posljedice, a dozvoljen je. I koliko znam, taj izbor Roda podupire. Iz Statuta:

Udruga se osniva radi ostvarivanja sljedećih ciljeva:

zauzimanje za opće dobro i pravo izbora

Može li mi netko objasniti da li ovo pravo izbora ulazi i pravo na izbor carskog reza kao načina poroda (elektivnog, bez med. indikacija), odnosno šta znači ovo pravo na izbor i koji su izbori podržani?

I zao mi je sto nema odgovora na ovo moje pitanje, jos uvijek se pitam sta znaci pravo izbora u Rodinom statutu. Da li je to samo u teoriji ili ima i neko značenje?

anchie76
13.03.2009., 11:37
Deaedi opet skreces temu. Ili se drzi ove ili cu micati postove. Ako imas potrebu PONOVO o tome raspravljati, otvori pls zasebnu temu.

Deaedi
13.03.2009., 11:39
Deaedi opet skreces temu. Ili se drzi ove ili cu micati postove. Ako imas potrebu PONOVO o tome raspravljati, otvori pls zasebnu temu.

A zar nije ovo tema: Carski rez kao izbor? Da li mogu ovdje pitati tko podrzava taj izbor ili to ne smijem pitati?

princess puffy
13.03.2009., 12:03
princess puffy, moram priznati da me zbunjujes. najprije napises ovo:

da sumiramo: elektivan i hitan (kao i kod svih drugih dg) i naravno SA indikacijom
a onda ovo:

sto sad, ima ili nema? postoji ili ne? ne kuzim.

ja ne kužim što ti ne kužiš

princess puffy
13.03.2009., 12:12

oprosti a kako se argumentiraju stavovi?
ja to ne znam na način:to je moje mišljenje a tvoje je drugačije itd.

taj članak iz 2002god.govori o nekim stvarima koje su se danas promjenile (npr.ja sam prošla bez klistira iako nisam tražila da mi ga preskoče).
nažalost naši ne objavljuju toliko svoja iskustva pa nisam našla ništa o toj problematici novijeg datuma.

ali ako se s omalovažavanjem i arogancijom gleda na moj trud (izvolite pronađite suvisli rad na netu o toj problematici,viditi će te koliko vremena treba za to),onda ću ja svoje vrijeme pametnije uložiti (naime, nisam na poslu pa da mi vrijeme ide i dobivam plaću za to),nego se nadmudrivati na principu rekla kazala.

anchie76
13.03.2009., 12:22

A zar nije ovo tema: Carski rez kao izbor? Da li mogu ovdje pitati tko podrzava taj izbor ili to ne smijem pitati?

Ako se tice same udruge i stavova, otvori novu temu. Ovo je rasprava korisnika foruma.

Felix
13.03.2009., 12:58
Ja pokusavam naci (a ne uspjevam, jer ocito nije napravljeno takvo istrazivanje) koje je promatralo CR bez med.indikacija samo na zdravim trudnoćama. O takvima i razgovaramo, zar ne - o pravu trudnice da izabere CR u zdravoj trudnoći, koja je bez nekih komplikacija-indikacija.

sorry, deaedi, sad sam se sjetila da smo vec razgovarale o tome da trazis takva istrazivanja. ok, zanemarimo onda ovo istrazivanje. ali koliko se sjecam, linkala sam ti jedno takvo istrazivanje (sad mi se stvarno ne da to ponovo traziti), koje naravno zakljucuje da je i elektivni carski bez med. indikacija rizicniji od vaginalnog poroda (koliko god bio isti medikaliziran i rizicniji od prirodnog poroda). ni to ti istrazivanje nije bilo po volji, jer... ne znam, nesto. iskreno, ne vidim smisla da ti linkam bilo sto, jer mi postaje ocito da uopce ne trazis racionalne, znanstvene, medicinske argumente, jer ova cijela rasprava nije na racionalnom, nego cisto emotivnom nivou.

moram priznati da sam se umorila od ponovnog prozvakavanja potpuno iste teme s istim argumentima s uglavnom istim sudionicama po petmilionti put, pa cu malo odmoriti od foruma. sve smo napisale i ti i ja vec nebrojeno puta, linkala sam hrpu istrazivanja i clanaka, nitko se nije pomaknuo s mjesta, a vani je tako lijep dan. :)

anchie76
13.03.2009., 13:08
Uklonila sam post od felix jer sam lijepo zamolila da ne skrecemo s teme.

AdioMare
13.03.2009., 13:19
Moji stavovi vrlo su prizemni: da zena treba imati prvao izbora kako ce roditi svoje dijete, ako je imala pravo birati da li ce ga uopce zadrzati.
Najinteligentnija poveznica koju sam imala prilike pročitati na ovom forumu, bravo, Deaedi!
(iako ne podržavam elektivni bez med. ind., a o abortusu ne želim niti pričati)

princess puffy
13.03.2009., 13:32
Moji stavovi vrlo su prizemni: da zena treba imati prvao izbora kako ce roditi svoje dijete, ako je imala pravo birati da li ce ga uopce zadrzati.
Najinteligentnija poveznica koju sam imala prilike pročitati na ovom forumu, bravo, Deaedi!
(iako ne podržavam elektivni bez med. ind., a o abortusu ne želim niti pričati)

ne znam da li je ovo ironično?
ako nije mislim da ne živimo u nekim davnim vremenima kada su se abortusi radili bez da se ikog iša pita (mislim,postojala je socijalna indikacija),danas postoje etičke komisije koje odlučuju o abortusu,tako da ne stoji to oduševljenje ovim gore napisanim.

AdioMare
13.03.2009., 13:44
Ironično? Naprotiv!

danas postoje etičke komisije koje odlučuju o abortusu
Zaista?!
Iskreno sam iznenađena, obzirom da nisam upoznata da je i jedna moja poznanica prošla kroz tu obradu, (možda i jest, ali pro forme) a iz prve ruke znam za više od 10 učinjenih abortusa. Znači, svaka koja je odlučila tako, tako je i napravila, bez ikakvih komplikacija od strane etičke komisije.

Ne želim dalje na tu temu jer - nije tema. ;)

Još jednom, Deaedi, odlično si to povezala.

Cubana
13.03.2009., 13:44
...danas postoje etičke komisije koje odlučuju o abortusu,tako da ne stoji to oduševljenje ovim gore napisanim.
Ali iza 10. tjedna. Do 10. tjedna nije potrebna komisija, jel tako?

anchie76
13.03.2009., 13:59
Ajmo se ne previse udaljavati cure...

Ja ne vidim poveznicu (mislim da, mogu je vidjeti ak cemo nategnuti stvar) jer zena ne moze napraviti AB kad god pozeli tjekom trudnoce jer to nije dobro ni za nju ni za dijete. Isto kao sto ne moze doci i trazici CR (jer to nije dobro ni za nju ni za dijete). Niti jedno ne moze u teroriji, iako znamo da se u praksi da izvesti. Stvar se svodi na to da zena moze odluciti da li zeli dijete ili ne, ali ako ga odluci imati (zakonski) mora raditi stvari koje su najbolje i za nju i za dijete.

Deaedi
13.03.2009., 14:13
Ajmo se ne previse udaljavati cure...

Ja ne vidim poveznicu (mislim da, mogu je vidjeti ak cemo nategnuti stvar) jer zena ne moze napraviti AB kad god pozeli tjekom trudnoce jer to nije dobro ni za nju ni za dijete. Isto kao sto ne moze doci i trazici CR (jer to nije dobro ni za nju ni za dijete). Niti jedno ne moze u teroriji, iako znamo da se u praksi da izvesti. Stvar se svodi na to da zena moze odluciti da li zeli dijete ili ne, ali ako ga odluci imati (zakonski) mora raditi stvari koje su najbolje i za nju i za dijete.

OK anchie, koliko sam shvatila, ovdje zelis da raspravljamo na temu Carski kao izbor (dakle o el.CR bez med.indikacija), tako da se koncentriramo na posljedice carskog reza i da navodimo istrazivanja koja se ticu CR (ali ne samo o el.CR bez med.indikacija).

Smatras da na ovom topicu nije mjesto raspravljati o :
- o opravdanosti tog izbora
- samom pravu na izbor dakle el.CR bez med.indikacija
- stavu Udruge oko el.CR bez med.indikacija
- povlačiti paralele sa pravom na izbor AB-a i izborom el.CR bez med.indikacija
- kao odgovor na istraživanja i članke stavljati druga istraivanja i članke koji pobijaju vjerodostojnost istih članaka ili samih autora

Da me stalno ne opominjes da sam izvan teme, molim te da mi preporucis pdf na kojem bi mogla raspravljati o gore navedenim temama i pod kojim nazivom da otvorim topic.

AdioMare
13.03.2009., 14:26
Anchie, meni nije logično da smo na jedno oko slijepi, a da na drugo gledamo preko povećala.
I u jednom i u drugom slučaju je u pitanju zdravlje žene (djetetovo zanemari, šta da drugo kažem? :/ ) pa ako u jednom slučaju ima pravo odlučiti, nema logike da u drugom nema.
Tako da, ima veze, itekakve, uopće nema potrebe natezati.
No, odlazim, da ne budem OT.

princess puffy
13.03.2009., 14:31
dajte (i bez članaka) napišite koje su blagodati carskog reza a da nije medicinski indiciran?
ludo me zanima..

AdioMare
13.03.2009., 14:36
Pretpostavljam za nekoga kao i blagodati seksa bez kondoma: znači osobni izbor.
Pa ti vidi.

Deaedi
13.03.2009., 14:40
dajte (i bez članaka) napišite koje su blagodati carskog reza a da nije medicinski indiciran?
ludo me zanima..

Sretna majka koja je ostvarila porod kakav je zeljela.

princess puffy
13.03.2009., 14:41
Pretpostavljam za nekoga kao i blagodati seksa bez kondoma: znači osobni izbor.
Pa ti vidi.

izvrsna poveznica!za pasti u nesvijest od domišlatosti!

princess puffy
13.03.2009., 14:42
ludo me zanima..

a zašto to ginekolozi ne rade?jer su zločesti i lijeni?

AdioMare
13.03.2009., 14:43
Hvala, Princezo. :)

Znaš, Deaedi, mjesecima sam se pitala zašto "tupiš" i pokušavala te shvatiti, unatoč tome što se nisam slagala s tobom.
Tek sam danas, u svojoj glavi, raskrstila s time da imaš potpuno pravo.

Cubana
13.03.2009., 14:47
ludo me zanima..

a zašto to ginekolozi ne rade?jer su zločesti i lijeni?
A ne rade?

Deaedi
13.03.2009., 14:57
Znaš, Deaedi, mjesecima sam se pitala zašto "tupiš" i pokušavala te shvatiti, unatoč tome što se nisam slagala s tobom.
Tek sam danas, u svojoj glavi, raskrstila s time da imaš potpuno pravo.

Hvala :love:

Iskreno, vec sam zapitala da li ima svrhe dalje raspravljati...Tvoj komentar mi daje nadu da ce barem netko pokusati shvatiti sto govorim, bez da svaku moju rijec proglasi malicioznom.

I jedan konstruktivan prijedlog (navelo me ovo spominjanje etickih komisija za AB): stekla sam dojam da se smatra da zene koje se odluce za ECRBMI (evo, ja odlucila upotrebljavati skracenicu, jer nemogu vise pisati 100 dnevno puni naziv elektivni carski rez bez medicinskih indikacija) nisu dovoljno upoznate sa rizicima istog (odnosno da to odabiru iz x netocnih i krivih razloga, od utjecaja VIP i poznatih osoba, pa do nekih predrasuda prema vaginalnom porodu). To bi se moglo rijesiti na nacin da se zene koje odluce roditi na ECRBMI uputi na neki tecaj/radionicu/seminar (npr. u sklopu trudnickog tecaja ili slicno) pa da im lijecnici/educirane zainteresirane strane (npr. zagovornici prirodnog poroda) daju kvalitetne informacije. Ako i nakon toga zena odabere ECRBMI, njen izbor. E sad, bilo bi idealno da zena ima takvu edukaciju u sklopu trudnickog tecaja za sve vrste poroda (vaginalni u bolnic/kod kuce, da se prezentiraju poz. i neg. strane med. intervencija, tipa epi, drip i sl., i da je ECRBMI u to ukljucen).

Poslid
13.03.2009., 15:00
Gle, u takvo pravo na izbor bi onda spadalo i pravo za eutanazijom.

Ja se ne slažem da bismo trebali imati neograničena prava na izbor.

Danka_
13.03.2009., 15:01
U literaturi se nekad koristi skracenica MRS, Maternal Request Sectio.

Deaedi
13.03.2009., 15:05
Gle, u takvo pravo na izbor bi onda spadalo i pravo za eutanazijom.

Ja se ne slažem da bismo trebali imati neograničena prava na izbor.

Niti ja ne zagovaram neograničeno pravo na izbor. Prvao ne izbor nacina poroda je vrlo ograniceno, ima svega nekoliko nacina poroda.

Eutanazija mi nikako nije usporediva sa izborom poroda. Iako, dalo bi se rastegnuti, preko prava na AB - ako vec imas pravo prekinuti djetetov zivot, onda valja imas pravo prekinuti i svoj. :/ I koliko mi je poznato, eutanazija je u nekim zemljama dozvoljena. No, ajmo ne u te filozofske vode, radije bi da pricekamo da mi anchie76 odgovori kamo ce smjestiti ovakvu raspravu, jer me vec opominjala da je to udaljavanje od teme.

Poslid
13.03.2009., 15:07
Pa dozvoljen je i elektivni CR bez indikacija u nekim zemljama.

Kod nas nije, ali se svejedno provodi, dakle - pravo na to postoji. Pitanje je da li je dobro to pravo i iskoristiti.

Cubana
13.03.2009., 15:09
Kod nas nije, ali se svejedno provodi, dakle - pravo na to postoji. Pitanje je da li je dobro to pravo i iskoristiti.
Nije pravo, ako moraš nekome platiti van susutva PDV-a

Deaedi
13.03.2009., 15:11
Pa dozvoljen je i elektivni CR bez indikacija u nekim zemljama.

Kako moze postojati pravo na njega, ako nije dozvoljen. :?

Mogu to samo usporediti sa porodom kod kuce: nije dozvoljen ni porod kod kuce, pa se provodi.

No, vezano uz ECRBMI, ne bi rekla da to sto se provodi je jednako tome kako je dozvoljen u drugim zemljama.

koryanshea
13.03.2009., 15:13
bilo bi idealno da zena ima takvu edukaciju u sklopu trudnickog tecaja za sve vrste poroda (vaginalni u bolnic/kod kuce, da se prezentiraju poz. i neg. strane med. intervencija, tipa epi, drip i sl., i da je ECRBMI u to ukljucen).

pa to je stvarno super ideja, nekako zvuči kao logična aktivnost na trudničkom tečaju :) a ne "evo vam malo bočica i dudica" :mrgreen:
no dok god ECRBMI nije legalan, ne može biti uključen ni u trudnički tečaj. kako ga legalizirati tj. kako se boriti za legalizaciju istog? nisam sigurna baš da bi išlo na temelju prava na izbor u nekim drugim stvarima. možeš probat.
ispričavam se opet na paraleli, ali borba za legalizaciju asistiranog kućnog poroda se temelji podosta na dobrim iskustvima izvana, na studijama o korisnosti istog i tako dalje. barem sam ja to tako doživila.
legalizacija ECRBMI (čak je i kratica duga :)) ne bi mogla počivati na takvim studijama jer koliko znam nema ih (rado bih vidjela ako ima).

ako tražiš platformu za tu borbu, ja bih se radije na tvom mjestu obratila nekoj feminističkoj udruzi nego ovdje, možemo se mi i dalje raspravljati koliko hoćemo ali tamo imaš više šanse nešto dobit tokom ovog života :P

ja isto nisam za taj izbor, no ne mogu ti branit da se boriš za njega.

Danka_
13.03.2009., 15:15
legalizacija ECRBMI (čak je i kratica duga :))

Postoji kraca: MRS.

Poslid
13.03.2009., 15:16
bilo bi idealno da zena ima takvu edukaciju u sklopu trudnickog tecaja za sve vrste poroda (vaginalni u bolnic/kod kuce, da se prezentiraju poz. i neg. strane med. intervencija, tipa epi, drip i sl., i da je ECRBMI u to ukljucen).

pa to je stvarno super ideja, nekako zvuči kao logična aktivnost na trudničkom tečaju :) a ne "evo vam malo bočica i dudica" :mrgreen:
no dok god ECRBMI nije legalan, ne može biti uključen ni u trudnički tečaj. kako ga legalizirati tj. kako se boriti za legalizaciju istog? nisam sigurna baš da bi išlo na temelju prava na izbor u nekim drugim stvarima. možeš probat.
ispričavam se opet na paraleli, ali borba za legalizaciju asistiranog kućnog poroda se temelji podosta na dobrim iskustvima izvana, na studijama o korisnosti istog i tako dalje. barem sam ja to tako doživila.
legalizacija ECRBMI (čak je i kratica duga :)) ne bi mogla počivati na takvim studijama jer koliko znam nema ih (rado bih vidjela ako ima).

ako tražiš platformu za tu borbu, ja bih se radije na tvom mjestu obratila nekoj feminističkoj udruzi nego ovdje, možemo se mi i dalje raspravljati koliko hoćemo ali tamo imaš više šanse nešto dobit tokom ovog života :P

ja isto nisam za taj izbor, no ne mogu ti branit da se boriš za njega.

Moram ovo potpisati.

koryanshea
13.03.2009., 15:30
legalizacija ECRBMI (čak je i kratica duga :))

Postoji kraca: MRS.
e ubrala sam, to se pojavilo dok sam ja tipkala :)

anchie76
13.03.2009., 15:35
- kao odgovor na istraživanja i članke stavljati druga istraivanja i članke koji pobijaju vjerodostojnost istih članaka ili samih autora

Mozes o svemu pricati samo ne o tocki br 3, jer to nije tema ove rasprave. Sve drugo je ok.

Deaedi
13.03.2009., 15:36

Mozes o svemu pricati samo ne o tocki br 3, jer to nije tema ove rasprave. Sve drugo je ok.

OK, hvala na pojasnjenju.

anchie76
13.03.2009., 15:41
Apsolutno se slazem s Poslid i Koryanshe-om. Deaedi, tvoje je apsolutno pravo da se zalazes za legaliziranje MRS-a. To ti nitko ne moze zabraniti.

No isto tako nase je pravo ukazivati na rizike MRS-a, i koliko nije dobar ni za dijete ni za trudnicu.

Netko je spomenuo da ak majka moze odluciti prekinuti djetetov zivot onda moze... Poanta u AB je da se do xy tjedna to dijete ne smatra djetetom nego fetusom, zato i je legalno odraditi AB do nekog tjedna. Neka me netko ispravi ako sam u krivu. Pa tu onda dolazimo do rascjepa u misljenjima jer drugi smatraju da je dijete dijete zacecem itd.

Dakle, nikako tu ne bi mogla povuci direktnu paralelu, ako mama moze odluciti prekinuti trudnocu, onda moze i zatraziti CR.

Zamisli da zena u 6 mjesecu dodje doktoru i kaze "znate ja sam se vec umorila od ove trudnoce, dosta mi je, ja bi se porodila/terminirala trudnocu". Mozemo zamisliti odgovore. Karikiram naravno. Ali samo da pokazem da mi nemamo slobodu izbora u nedogled.

leonisa
13.03.2009., 15:46
anchie, upravo to sto si rekla!
tako ja vidim povezncu prava na AB i na MRS.
jer se nakon nekog tjedna stite prava djeteta, te majka ne moze preknuti trudnocu, pa se analogno tome i stiti pravo djeteta da dodje sto sigurnije na ovaj svijet. :)

AdioMare
13.03.2009., 15:55
Dakle, nikako tu ne bi mogla povuci direktnu paralelu, ako mama moze odluciti prekinuti trudnocu, onda moze i zatraziti CR.
Ja mogu.
Radi se o pravu na izbor.
Rekla sam već, u slučaju AB djeteta/embija (od volje vam) nema ni pod razno. Majka je ta koja preuzima rizik za svoje zdravlje.
Zašto joj se uskraćuje pravo da i ovaj puta preuzme rizik?

Malo majka zna šta radi, malo ne zna?
Ma, dajte, molim vas...

Danka_
13.03.2009., 15:59
Koliko mogu shvatiti, glavni razlog sto MRS nije legalna opcija u vecini zakonodavstava lezi u tome sto krajnja odgovornost ipak lezi na lijecniku koji izvodi CR. Sve i da zena potpise svoj zahtjev i time lijecnika pravno govoreci oslobodi odgovornosti, ako do nezeljenih posljedica dodje, njemu ostaje da zivi s tim. Jer on je taj koji je i prije zahvata sasvim sigurno znao vise o eventualnim losim posljedicama. Nakon cega ce se opet javiti pitanje i o njegovoj pravnoj odgovornosti.

Nasla sam ponesto:

Kukla et al."Finding Autonomy in Birth" Bioethics, 2009, 23, 1.
Liu et al. "Maternal Mortality and Severe Morbidity Associated with Low-Risk Planned Cesarean Delivery versus Planned Vaginal Delivery at Term" CMAJ, 2007, 176, 455.
B. A. Armson "Is Planned Cesarean Childbirth a Safe Alternative?" CMAJ, 2007, 176, 475.

Mislim da su tekstovi besplatni, a ako nisu, poslat cu ih zainteresiranima.

anchie76
13.03.2009., 16:04
Malo majka zna šta radi, malo ne zna?
Ma, dajte, molim vas...

Pa ona zna cijelo vrijeme. Ali zakon je taj koji kaze da nekad mozes a nekad ne mozes, jer po zakonu nije isto jel dijete fetus ili je dijete staro xy mjeseci. pa shodno tome, kad je dijete staro xy, zakon ti nalaze da se za njega skrbis najbolje moguce. I u skladu s tim ne mozes kao roditelj izabrati CR jer to nije najbolja opcija za dijete (a ni za majku).

Danka je sjajno rekla:

Koliko mogu shvatiti, glavni razlog sto MRS nije legalna opcija u vecini zakonodavstava lezi u tome sto krajnja odgovornost ipak lezi na lijecniku koji izvodi CR. Sve i da zena potpise svoj zahtjev i time lijecnika pravno govoreci oslobodi odgovornosti, ako do nezeljenih posljedica dodje, njemu ostaje da zivi s tim. Jer on je taj koji je i prije zahvata sasvim sigurno znao vise o eventualnim losim posljedicama. Nakon cega ce se opet javiti pitanje i o njegovoj pravnoj odgovornosti.

koryanshea
13.03.2009., 16:06
pravna odgovornost se očito da nekako riješit jer inače ameri ne bi to radili. tj. kod njih je izgleda za doktora opasnije ako se nešto zakomplicira pri vaginalnom, i zato oni relativno olako pristaju na carske. zbog osiguranja, para, tužbi i svega.
ovo je više onako rekla-kazala i moje teoretiziranje...

Danka_
13.03.2009., 16:15
Istina je da pristaju, ali mislim da se to izvodi na nacin da se fingira radi o nekakvoj medicinskoj indikaciji, ili se njeno znacenje dodatno pojaca...
Isprika ako nisam u pravu. U studiji koju sam spomenula gore, skupina gdje su CR promatrani kao da se radilo o MRS zapravo se sastojala od trudnica koje su imale bebu na zadak, jer nisu mogli drugacije dobiti "low-risk planned cesarean delivery" grupu, te je to u stvari surogat.

Doduse, radilo se o Canadi.

AdioMare
13.03.2009., 16:18
Anchie, zakon je zakon. Mi nismo ovdje u svojstvu donošenja ikakvih zakona, pa da se malo vratimo na filozofiju naših razmišljanja.

Pusti malo dijete po strani. Vidjeli smo da djeteta u jednoj priči može biti, u drugoj ne mora.
Majka je u oba slučaja tu.
Majka kao, valjda, dovoljno vrijedno biće da se liječnik na najbolji mogući način o njoj pobrine u smislu edukacije i med. intervencije u svakom slučaju?
A vidiš, u jednom slučaju joj daje za pravo da donese odluku koja nije dobra za njeno zdravlje, dok joj u drugom tu istu mogućnost osporava.

Grozno licemjerno.

anchie76
13.03.2009., 16:23
Najbolje da se onda sve odluke koje ugrozavaju njeno zdravlje - ukinu :mrgreen: Sigurna sam da bi bilo dosta onih koji bi podrzali taj smjer.

Ja cu recimo podrzati majku koja odluci na AB, a i podrzat cu i Deaedi i njena nastojanja da MRS postane legalan, iako se mozda ne slazem ni s jednim ni s drugim.

anchie76
13.03.2009., 16:28
Da nadostiklam svoj post... No zakon negdje mora povuci crtu dokle seze sloboda izbora majke, i povukao ju je tu, u smislu da doktori bolje znaju od majke po tom pitanju i da bi bilo neodgovorno da rade MRS.

AdioMare
13.03.2009., 16:32
Možemo se i šaliti na račun vjernika, nemam ništa protiv. :mrgreen:

Dakle, majka, koja je glavni i jedini akter u oba slučaja:
U slučaju AB-a ima pravo na izbor jer je njeno tijelo u pitanju.
U slučaju CR (ne da se meni pisati onaj dodatak) nema pravo na izbor jer se radi o ... integralnoj pizzi.

Hoću samo reći da je potpuno OK dozvoliti majci da donese na svijet dijete na način na koji se Deaedi zalaže ovdje. Bez obzira što ti i ja mislimo o tome ili o abortusu.
I drago mi je da se i ti s time slažeš. :)

I pozdravljam Onu, koja bi ostala dosljedna pravu na izbor do kraja. Za razliku od nekih drugih.
Emso, :*

AdioMare
13.03.2009., 16:36
No zakon negdje mora povuci crtu dokle seze sloboda izbora majke, i povukao ju je tu
Ok.
Još bih te samo molila osvrt na moje pitanje što ćemo s ugroženim zdravljem majke koja čini AB do zakonski dozvoljene granice, 10. tjedna?
No, zakon je zakon.

anchie76
13.03.2009., 16:37
Vjerovala ili ne, nisam uopce mislila na vjernike. Nije mi bila namjera saliti se. Nego samo generalna konstatacija da ima ljudi koji su protiv.

U slučaju CR (ne da se meni pisati onaj dodatak) nema pravo na izbor jer se radi o ... integralnoj pizzi.

Nema apsolutno pravo ni u jednom slucaju.. To pravo joj je ipak vrlo ograniceno. Ne moze zena kad god tjekom trudnoce odluciti prekinuti trudnocu.

anchie76
13.03.2009., 16:39
No zakon negdje mora povuci crtu dokle seze sloboda izbora majke, i povukao ju je tu
Ok.
Još bih te samo molila osvrt na moje pitanje što ćemo s ugroženim zdravljem majke koja čini AB do zakonski dozvoljene granice, 10. tjedna?
No, zakon je zakon.

Mozemo mi sad i o tome.. no nemojmo sad skrenuti temu na raspravu o AB. Ok mi je povlacenje paralela, al sad bismo se previse upetljali.

Cinjenica je da zena ima odredjenu slobodu i da ona ne seze u nedogled.

koryanshea
13.03.2009., 16:41

AM, ne kužim odakle je majka pri carskom rezu jedini akter? :?

AdioMare
13.03.2009., 16:41
Anchie, nadala sam se da ćeš ozbiljno shvatiti moje pitanje.

Ne može majka ni roditi kad jos se sprdne, do 36., 37., 38. (?) tjedna nema poroda, zar ne?
Osim ako se priroda nije pobrinula da dođe do prijevremenog poroda ili spontanog pobačaja.

Deaedi
13.03.2009., 16:42
Vjerovala ili ne, nisam uopce mislila na vjernike. Nije mi bila namjera saliti se. Nego samo generalna konstatacija da ima ljudi koji su protiv.

Nema apsolutno pravo ni u jednom slucaju.. To pravo joj je ipak vrlo ograniceno. Ne moze zena kad god tjekom trudnoce odluciti prekinuti trudnocu.

Gle, pa naravno da ima neke granice. Kako je AB organicen do nekog 10tog ili x-tog tjedna, tako neka i pravo na carski bude ograniceno npr. obavezom da se prođe edukacija. Pa i carski se ogranicava na nacin da ne moze zena doci u bolnicu u 25 tjednu i tada ga traziti. Ogranicenje je da se trudnoca mora iznjeti do zrelosti djeteta. A kod AB-a je ogranicenje da se trudnoca prekida prije zrelosti djeteta, odnosno dok fetus ne postane dijete. Meni je to opet određena paralela.

AdioMare
13.03.2009., 16:43
Kory, tehnički nije, trebalo bi se raditi o odluci oko jednog ili drugog, bar sam ja tako mislila.

anchie76
13.03.2009., 16:45
Cinjenica je da majka s MRS-om ugrozava zdravlje djeteta (a i svoje jerbo su joj vece sanse za smrtnost nego kod vaginalnog) koje je sad tu.

anchie76
13.03.2009., 16:49
Neznam jel me se razumije. Ja to gledam na sljedeci nacin. Majka ima priliku odluciti da li zeli fetus ili ne. No kad taj fetus jednog dana postane dijete, majka ima obavezu truditi se tom djetetu dati najbolje (dakle ne moze traziti prekid trudnoce, traziti prijevremeni porod, ne moze traziti porod koji ugrozava nju i dijete itd). MRS nije najbolja opcija i zato legalno nije omogucen.

AdioMare
13.03.2009., 16:49
no nemojmo sad skrenuti temu na raspravu o AB.
Ma ja to niti ne želim, stoput sam se ispričavala zbog OT.
Međutim, želim skrenuti pozornost da kada povučemo paralelu, koliko može briga o djetetu biti važna više u slučaju CR-a, a briga o majci biti važna manje u slučaju AB-a, a ista ta majka u pitanju?
Jeli da je glupo?

Deaedi
13.03.2009., 16:50
Cinjenica je da majka s MRS-om ugrozava zdravlje djeteta (a i svoje jerbo su joj vece sanse za smrtnost nego kod vaginalnog) koje je sad tu.

Anchie, zar moram povuci paralelu sa Ab-om i djetetom u tom slucaju?

Stvar je samo u pravu na izbor, da majka to dijete koje je odlucila zadrzati i rodi kako zeli.

Deaedi
13.03.2009., 16:53
Neznam jel me se razumije. Ja to gledam na sljedeci nacin. Majka ima priliku odluciti da li zeli fetus ili ne. No kad taj fetus jednog dana postane dijete, majka ima obavezu truditi se tom djetetu dati najbolje (dakle ne moze traziti prekid trudnoce, traziti prijevremeni porod, ne moze traziti porod koji ugrozava nju i dijete itd). MRS nije najbolja opcija i zato legalno nije omogucen.

Ok, evo ovo mi je zadnje o AB-u, ali evo: fetus bi isto postao dijete, da ima priliku. Zasto ti je pravo i zdravlje djeteta bitno ako je CR, a nije bitno ako je AB. (pa i kod AB-a je stvar samo u danima jel dijete ili fetus).

koryanshea
13.03.2009., 16:54
Međutim, želim skrenuti pozornost da kada povučemo paralelu, koliko može briga o djetetu biti važna više u slučaju CR-a, a briga o majci biti važna manje u slučaju AB-a, a ista ta majka u pitanju?
Jeli da je glupo?

pa meni nije... jer dijete ne može reći: ja ne želim biti rođeno carskim! dijete ne može donjeti informiranu odluku... i zato tu odluku treba donjeti za njega, u njegovom interesu. kako je MRS u interesu djeteta?

AdioMare
13.03.2009., 16:56
Deaedi, bar da nisi postavila zadnje pitanje.
Sad ćeš dobiti odgovor da dijete do određenog tjedna nije dijete i gotova misa.
A mene baš zanima zašto je majka važna, a da bi bila nevažna.

AdioMare
13.03.2009., 17:00
Kory, u tom slučaju dijete ne može reći ni da bi željelo biti rođeno, pa ga se ne pita za mišljenje.
Pita se majku.
Na to se ja stalno vraćam.
I pita se liječnika, koji će "zažmiriti" (jer mu zakon dozvoljava) na posljedice koje AB, ne da može nositi, već nosi, po zdravlje majke, a svi skupa će se brinuti da dijete najsigurnije moguće bude rođeno.
Iako to sigurno može postati nesigurno, kao i ono što je okarakterizirano kao nesigurno - izaći bez posljedica. Odnosno, ništa većih nego u prvom slučaju.

Deaedi
13.03.2009., 17:03
Deaedi, bar da nisi postavila zadnje pitanje.
Sad ćeš dobiti odgovor da dijete do određenog tjedna nije dijete i gotova misa.
A mene baš zanima zašto je majka važna, a da bi bila nevažna.

Tko hoće, može se zavaravati. Ali silne studije i napredak UZV-a su potvrdile da život počinje začečem. I da srce počinje kucati sa 5-6 tj. I kako je sad to srce nevažno kod AB-a, a važno kod CR...

Ma zato i nisam dugo iznosila usporedbu sa CR/AB, jer ni meni nije najdraža, ali mislim da sjajno govori o pravu na izbor.

AdioMare
13.03.2009., 17:07
I kako je sad to srce nevažno kod AB-a, a važno kod CR...
Ili kako je zdravlje majke u jednom slučaju zanemareno, a u drugom se vodi svesrdna briga.

Da, i po meni je primjer idealan.

anchie76
13.03.2009., 17:10
Ne kuzite vi mene, no nema veze. Nemam vise volje o ovome. Svatko ima svoje misljenje o ovome koje proizlazi iz njegovih osobnih uvjerenja, i nema smisla da tu sad vise potezemo paralele s AB.

CR meni osobno nije isto kao i pravo na AB (bez obzira koje moje misljenje bilo o AB). Tebi Deaedi je. Ok. Ja mogu zivjeti s tim.

koryanshea
13.03.2009., 17:11
ja to gledam ovako: pobačaj nije legalan zato što su se svi složili da je svejedno do 10. tjedna, nego zato da bi bio vršen u kontroliranim i zdravim uvjetima, a ne poskrivećki kod zubara ili veterinara. ili gdje već. jer je iskustvo pokazalo da se abortusi rade neovisno o tome jesu li legalni, i legalizacija istog je naprosto manje zlo.
opet ja sa istraživanjima, ali sve što sam ja vidjela konzistentno pokazuje da MRS NIJE manje zlo, dapače da je loša praksa sa velikim rizicima.

koryanshea
13.03.2009., 17:16
dakle da se nadovežem, znači i kod AB je žena važna, toliko da joj se osigura prava zdravstvena skrb. pa je važnije dat im pravo na AB, nego inzistirat na tome da je fetus živ i dodatno ugrozit zdravlje žene tjerajući ju na druge, mnogo opasnije izlaze.

Deaedi
13.03.2009., 17:18
ja to gledam ovako: pobačaj nije legalan zato što su se svi složili da je svejedno do 10. tjedna, nego zato da bi bio vršen u kontroliranim i zdravim uvjetima, a ne poskrivećki kod zubara ili veterinara. ili gdje već. jer je iskustvo pokazalo da se abortusi rade neovisno o tome jesu li legalni, i legalizacija istog je naprosto manje zlo.

A cuj, a zlo je i cinjenica da se el.carski radi uglavnom s kovertom...I da je dostupan onima koji tu kovertu mogu napuniti...Iskustvo je pokazalo da se el.carski radi, da bas zato sto se za nega treba samo platiti, mozda se i informira kako bi se trebalo... Dakle, opet je mozda legalizacija i tu manje zlo...

koryanshea
13.03.2009., 17:18
sad sam pokakala pravo na izbor, ali šta ću. ispada da je ono u slučaju AB samo posljedica.

Deaedi
13.03.2009., 17:19

A cuj, a zlo je i cinjenica da se el.carski radi uglavnom s kovertom...I da je dostupan onima koji tu kovertu mogu napuniti...Iskustvo je pokazalo da se el.carski radi, da bas zato sto se za nega treba samo platiti, mozda se i informira kako bi se trebalo... Dakle, opet je mozda legalizacija i tu manje zlo...

nemem edit, nazalost...

...mozda se i ne informira...

koryanshea
13.03.2009., 17:21
uz dobro informiranje - možda. ali meni je to neki nategnut možda...

AdioMare
13.03.2009., 17:21
Dapače, Anchie, ja tebe kužim.
Ti mene ne želiš kužiti već kažeš da nemaš volje. I to je u redu.

Kory, ok mi je to, samo, ti se držiš razloga zakonske regulative jednog i drugog.
Ja nisam pravno potkožena, ali zdravologičarka jesam, bar u svojim očima i tko mi želi priznati. :mrgreen:
Radi se o pravu na pravilnu zdravstvenu, liječničku skrb, u jednom i drugom slučaju. Po meni, nije tretirana isto. Samo toliko.

Čeka me Pele, moram ća. :)

anchie76
13.03.2009., 17:22
I do kuda bi isla ta legalizacija i to pravo izbora? Gdje bi se onda povukla granica koja bi u jednom trenu stitila pravo to djeteta?

koryanshea
13.03.2009., 17:24
Radi se o pravu na pravilnu zdravstvenu, liječničku skrb, u jednom i drugom slučaju. Po meni, nije tretirana isto. Samo toliko.

a da li je MRS "dovoljno pravilna" za taj kriterij, that is the question! :)

Deaedi
13.03.2009., 17:26
I do kuda bi isla ta legalizacija i to pravo izbora? Gdje bi se onda povukla granica koja bi u jednom trenu stitila pravo to djeteta?

Ne kuzim pitanje :?

AdioMare
13.03.2009., 17:30

a da li je MRS "dovoljno pravilna" za taj kriterij, that is the question! :)
Ako je AB "dovoljno pravilan" za neke druge kriterije, ne vidim zašto MRS (se tako zove?) ne bi bio za ovaj? :?

Mislim, ne mogu ti odgovoriti drugačije, kao niti ti meni, zar ne?

AdioMare
13.03.2009., 17:35
I do kuda bi isla ta legalizacija i to pravo izbora?
Do onog trenutka gdje se svjesno neće ugrožavati zdravlje kako djeteta, pa tako, molit ću lijepo, niti majke.
Što se mene tiče.

koryanshea
13.03.2009., 17:38
Ako je AB "dovoljno pravilan" za neke druge kriterije, ne vidim zašto MRS (se tako zove?) ne bi bio za ovaj? :?

Mislim, ne mogu ti odgovoriti drugačije, kao niti ti meni, zar ne?

nisi ošla ća :P malo sam i ja upitnjikava, sad gledam možda smo se nešto krivo shvatile...

ab je "dovoljno pravilan" jer direktno ŠTITI zdravlje od opasnije alternative

MRS (američka kratica, bolje da se ne zamaramo šta znači, samo da je što manje slova! :)) ... ne štiti nikoga. čak i kad se radi (sa lažiranim indikacijama), radi se u istim uvjetima kao i da je legalan. nitko ne ide mesaru na carski, bar ja to još nisam čula...

koryanshea
13.03.2009., 17:40
Do onog trenutka gdje se svjesno neće ugrožavati zdravlje kako djeteta, pa tako, molit ću lijepo, niti majke.
Što se mene tiče.
pa šta nije MRS upravo to? svjesno ugrožavanje zdravlja djeteta i majke?
ili bi ti da se to sve ukine :P
aj em geting konfjuuzd

AdioMare
13.03.2009., 17:44
nisi ošla ća :P
NIsam, ali odoh čim ti odgovorim.

Samo zato jer se izvodi u bolnici?
Možda i babice jednog dana odluče izvoditi AB u toplini naših domova, pa ćeš onda na ovo

MRS (američka kratica, bolje da se ne zamaramo šta znači, samo da je što manje slova! :)) ... ne štiti nikoga. čak i kad se radi (sa lažiranim indikacijama), radi se u istim uvjetima kao i da je legalan. nitko ne ide mesaru na carski, bar ja to još nisam čula
pjevati pjesmice, jer će biti skroz bezazleno.
I to zato što se izvodi u bolnici, pod paskom liječnika na kojeg se pozivaš.

AdioMare
13.03.2009., 17:45
Što se mene tiče.
pa šta nije MRS upravo to? svjesno ugrožavanje zdravlja djeteta i majke?
ili bi ti da se to sve ukine :P
aj em geting konfjuuzd
Ne mora te to zbunjivati.
Radi se o pravu na izbor. Za jedno i drugo, ili za ništa, odnosno, za prepuštanje palice STRUCI.

AdioMare
13.03.2009., 17:46
Otišla. :lol:

koryanshea
13.03.2009., 17:47
ne nego zato što ga rade osobe koje su stručne, sa alatima koji su primjereni, ...? ovdje si mi malo sišla u neke čudne vode...

anchie76
13.03.2009., 17:56
Radi se o pravu na izbor. Za jedno i drugo, ili za ništa, odnosno, za prepuštanje palice STRUCI.

Struka je odlucila da majka moze odluciti za AB do 10 tjedna, poslije ne moze. I odlucili su isto tako da majka ne moze traziti MRS jer ugrozava zdravlje djeteta i sebe. I gdje smo sad?

laky
13.03.2009., 18:17

Struka je odlucila da majka moze odluciti za AB do 10 tjedna, poslije ne moze. I odlucili su isto tako da majka ne moze traziti MRS jer ugrozava zdravlje djeteta i sebe. I gdje smo sad?

nazalost na činjenici da je ista struka lako potkupljiva pa se opet svodi na isto.
sorry na upadu pročitala sam cijelu temu i nemam odluku o porodu čak ni gdje ,sve ovisi o trenutnoj situaciji pred porod,da nenabrajam poznato ali morala sam samo reći da struka koja odlučuje o nečemu nazalost ima dosta onih koji te odluke za novce ili sl i krše :*

anchie76
13.03.2009., 18:26
Naravno da se slazem s tim.. Moja razmisljanja su isla u smjeru da je struka povukla granicu na 10 tjedana, i nije isla preko toga. Inzistiranje na pravu na izbor povlaci za sobom i opciju majke da abortira u 6 mjesecu trudnoce itd (da ne nabrajam gore opcije). I sta cemo onda? Pravo na izbor ide do neke granice, a onda bas i ne moze u nedogled.

laky
13.03.2009., 19:25
Naravno da se slazem s tim.. Moja razmisljanja su isla u smjeru da je struka povukla granicu na 10 tjedana, i nije isla preko toga. Inzistiranje na pravu na izbor povlaci za sobom i opciju majke da abortira u 6 mjesecu trudnoce itd (da ne nabrajam gore opcije). I sta cemo onda? Pravo na izbor ide do neke granice, a onda bas i ne moze u nedogled.
zdravom pameću sve ima granicu ,sad vezano za granicu AB neznam jer se neke žene odluče poslije aminocinteze i dr to odrade u bolnici (znam primjer iz susjedstva razlog ,otkriven edward.sind)ali to je druga priča...

AdioMare
13.03.2009., 20:00

Pa tu gdje jesmo: ovdje ne donosimo zakone, ali ovdje možemo reći, vođeni zdravom pameću, da zakoni ponekad sami sebi skaču u usta.

Mislim da je jasno, što se tiče odgovora tebi.

A što se tiče odgovora Kory, pa ja zapravo ne znam u kakve vode misliš da sam zašla. Mislim da sam, u okviru ove rasprave, iznijela dovoljno suvisle argumente.

meda
13.03.2009., 20:10

Ok, evo ovo mi je zadnje o AB-u, ali evo: fetus bi isto postao dijete, da ima priliku. Zasto ti je pravo i zdravlje djeteta bitno ako je CR, a nije bitno ako je AB. (pa i kod AB-a je stvar samo u danima jel dijete ili fetus).

ab stiti pravo djeteta da se rodi zeljeno i voljeno

princess puffy
13.03.2009., 20:16
kada se sve zbroji od nas svih tu,samo su se dvije izjasnile za cara bez indikacija: jedna kojoj su blagodati cara kao blagodati seksa bez prezervativa i druga koja opravdava svojom srećom.
u biti zanemariv broj i sreća da su ostale žene ipak zrelije od tog nivoa.

što se ab.tiče neusporedivo je s carom; ginekolog ga može napraviti sam i ne radi se o ugroženosti djeteta (samo majke), traje 5 min kod iskusnog operatera,za razliku od cara gdje su u timu nužno ginekolog,anesteziolog,asistent,insrumentarka i anestez.tehničar,kao kod nijedne druge operacije radi se o dva života i toj operaciji se pristupa sa posebnim aspektom,traje kod vrlo iskusnog operatera 45 min.

u Hrvatskoj po bolnicama ima maksimalno dvije ginekološke sale (Petrova mislim da ima 4),dakle istovremeno bi u jednoj sali trebao biti operiran neki ca endometrija,cerviksa ili neka mlada žena koja se liječi od neplodnosti a u drugoj sali bi trebao biti netko poput vas dvije,koje radi svojeg komoditeta žele operaciju,i u tom trenutku onemogućavate nekoj drugoj ženi čiji su djetetovi otkucaji pali i gdje se radi zaista o spašavanju života da joj naprave cara.

ma čak i to nije važno,važno je ono čega vi niste svjesni a to je da to vaše dijete zbog vas onih 10 do 15 min,dok ga ne izvuku, transplacentarno dobiva sve anestetike koji kolaju vašem krvi.pa je li vam to bitno?da vam se dijete rodi i da je odmah prepušteno bezbrojnim intervencijama na neonatologiji (da,ta djeca češće završavaju na neonatologiji).

prije 7 (ili 8 ) godina nažalost preminula je trudnica sa svojim blizancima kojoj se trebala napraviti serclage,i to zato što je serviser zamijenio dovode plinova na anesteziološkom aparatu;bizarna i okrutna smrt -troje ljudi.zar to nije strašno da strašnije ne može biti??
a vi se dobrovoljno želite podvrgnuti operaciji koja vam nije potrebna?

srećom o svemu tome odlučuju puno razumniji ljudi,ljudi koji na vaše argumente (u biti koje argumente,ne sjećam se da sam pročitala)ne bi ni trepnuli.

AdioMare
13.03.2009., 20:22
Inzistiranje na pravu na izbor povlaci za sobom i opciju majke da abortira u 6 mjesecu trudnoce itd (da ne nabrajam gore opcije). I sta cemo onda? Pravo na izbor ide do neke granice, a onda bas i ne moze u nedogled.
Anchie, ne pričamo mi ovdje o nebulozama do u nedogled, pričamo o pravu na izbor poroda.
Ako već imamo takav zakon u kojem do nekog zakonski/zdravstveno reguliranog okvira (10. tjedna) možemo izabirati roditi uopće ili ne, onda nije nenormalno očekivati niti da u isto takvom okviru donesemo odluku na koji način to i učiniti.
Jer, kako god da je medicinski neopravdano zbog zdravlja djeteta jedno, isto tako je zbog zdravlja majke drugo.

Osobno, ne zalažem se ovdje za MRS jer sam ona kojoj je vaginalni porod ok.
Željela sam samo reći i obrazložiti to, zašto mislim da Deaedi ima potpuno pravo zalagati se za to ako želi, ja sam s tim prvi puta danas načisto.

AdioMare
13.03.2009., 20:24
što se ab.tiče neusporedivo je s carom; ginekolog ga može napraviti sam i ne radi se o ugroženosti djeteta (samo majke), traje 5 min kod iskusnog operatera
Princezo, ti si ovim sve rekla.
U stvari, bilo bi ti bolje da si šutjela.

Ostatak tvog posta me i ne zanima.

princess puffy
13.03.2009., 20:30
iznenadila bih se da te zanima...

u biti da me neko pita što si ti cijelo ovo vrijeme pisala ne bih znala reći,zato
što je to cijelo vrijeme preljevanje iz šupljeg u prazno,bez i jednog jedinog argumenta zašto bi se mogao izabrati SC?

pa mislim,najbolje da odeš i kirurgu neka ti makne i appendix da te ne bi zaskočio jednog dana!

AdioMare
13.03.2009., 20:43
Princezice, ad hominem argumenti ti upravo dobro pristaju. ;)

princess puffy
13.03.2009., 20:51
quod licet Jovi non licet bovi

i tebi Marice :*

AdioMare
13.03.2009., 21:00
:lol:
Ajd, baš lijepo da se ovako slažemo. :*

koryanshea
13.03.2009., 21:47
evo što me buni...

Možda i babice jednog dana odluče izvoditi AB u toplini naših domova, pa ćeš onda na ovo

MRS (američka kratica, bolje da se ne zamaramo šta znači, samo da je što manje slova! :)) ... ne štiti nikoga. čak i kad se radi (sa lažiranim indikacijama), radi se u istim uvjetima kao i da je legalan. nitko ne ide mesaru na carski, bar ja to još nisam čula
pjevati pjesmice, jer će biti skroz bezazleno.
I to zato što se izvodi u bolnici, pod paskom liječnika na kojeg se pozivaš.
evo ovo mi ne drži vodu na više razina. čak mi ružno zvuči, jer ja pjesme ne pjevam ni na ab ni na carski. nemam volje obrazlagat pa možemo preskočit...

enivej, deaedi ima pravo zalagati se za ono što želi jer živimo u demokraciji. no ja i dalje ne mogu ab i cr u glavi gledat kao približno istu stvar i ne vjerujem da ću ikad moći, ali ne odustajem od rasprave, tko zna možda se za 20 stranica shvatimo, ko zorana i emsa :mrgreen:

Ledolin@
14.03.2009., 21:49
Ja sam vec pisala da sam se odlucila na elektivni carski..

Moji argumenti?

Panicni strah od svega sto se dogada s mojim tijelom sto dovodi do gubitka svijesti i oduzmu mi se ruke i noge. (poblijede, ostanu bez krvi i ne moguu ih pomicati).

To je sve od straha, dakle dogadalo se i pri potpuno bezbolnim intervencijama. (Najvise sam pri operaciji zuba svijest izgubila 6 puta)

Do sada mi se dogadalo pri porezotini na prstu, vadenju zuba, posjekotini na nozi i operaciji zuba..

Sto dalje to je sve gore i u razgovoru s ginekologom objasnio mi je da ako bi pri porodu pocela padati u nesvijest, zavrsila bi svakako na carskom, a ja ne zelim da me bilo tko operira jel nemam povjerenja u sve ginekologe na nasoj bolnici (jako ruzna iskustva poznanica).

Zato sam se odlucila za elektivni.

Iva
14.03.2009., 22:27
Niti jedna zena ne bi smijela imati pravo na izbor sto se tice poroda na carski rez kao sto nitko nema pravo na izbor oko bilo kakve operacije na tijelu bez pristanka strucne osobe, odnosno, lijecnika... Da se to dozvoli, imali bi hrpe hipohondara koji bi svako malo mislili da im treba neka operacija, a carski rez je upravo to,...operacija... Carski koji spasava zivote (a to samo doktori mogu procijeniti nikako trudnice) je i vise nego dobrodosao i Hvala Bogu na ljudima koji to znaju prepoznati...ali sve ostalo... jao...te zene misle samo na sebe....a ne na tu bebicu koju su 9 mjeseci nosile pod svojim srcem i u 90% slucajeva nemaju pojma sta se ti istim bebicama dogadja na tim operacijama....

Poslid izbrisala drugi dio posta zbog vrijeđanja

Kaae
14.03.2009., 23:47
Sto se carskog kao carskog tice, uopce ga ne podrzavam. Ne podrzavam ni neprirodni porod, ni prirodni, ni kucni, ni onaj na cesti, ni na grani, ni u vodi, na stolcicu, u kamionu... vec samo i jedino - odabrani, s kojim je prethodno educirana zena sretna i zadovoljna. A to je, ocito, krivo pa kad dodje moje vrijeme, najbolje mi je da si potrazim psihijatra.

Poslid editirala

Danka_
14.03.2009., 23:57
Niti jedna zena ne bi smijela imati pravo na izbor sto se tice poroda na carski rez kao sto nitko nema pravo na izbor oko bilo kakve operacije na tijelu bez pristanka strucne osobe, odnosno, lijecnika... Da se to dozvoli, imali bi hrpe hipohondara koji bi svako malo mislili da im treba neka operacija, a carski rez je upravo to,...operacija... Carski koji spasava zivote (a to samo doktori mogu procijeniti nikako trudnice) je i vise nego dobrodosao i Hvala Bogu na ljudima koji to znaju prepoznati...ali sve ostalo... jao...te zene misle samo na sebe....a ne na tu bebicu koju su 9 mjeseci nosile pod svojim srcem i u 90% slucajeva nemaju pojma sta se ti istim bebicama dogadja na tim operacijama....

poslid izbrisala dio posta radi vrijeđanja

Eh kad bi to bilo tako jednostavno i jednoznacno ;)

Ali neka si ti njih izvrijedjala; nakon toga ces ih sigurno lakse uvjeriti. :raspa:

Iva
15.03.2009., 00:06
Opet kruske i jabuke... jedno je odabrani porod kojem prethodi educiranost rodilje...a sasvim drugo inzistiranje na operaciji... o kojoj pojma nemamo... porod...operacija .... dva sasvim razlicita pojma...

Kaae
15.03.2009., 00:16
Opet kruske i jabuke... jedno je odabrani porod kojem prethodi educiranost rodilje...a sasvim drugo inzistiranje na operaciji... o kojoj pojma nemamo... porod...operacija .... dva sasvim razlicita pojma...
Ali, mozemo se educirati i o carskom, zar ne? Bas kao i o prirodnom porodu. Educirana odluka znaci da osoba koja odlucuje zna sve sto je potrebno znati da bi se mogla donijeti najbolja moguca odluka. Jer o ispravnom i neispravnom je puno teze pricati.

Prilicno sam sigurna da bih, da napisem da cu za mjesec dana roditi u toplini doma svoga, dobila posebno mjesto na forumu podrske i hvalospjeve od tristo sedamdeset i osam stranica. Ne vjerujem da bi me previse ljudi pitalo znam li sto radim, gdje sam tocno te informacije dobila i jesam li u potpunosti sigurna da je to ispravna odluka za mene i dijete.

U isto vrijeme, da najavim elektivni carski za mjesec dana, napisem sto sam sve napravila i obavila da dodjem do te odluke, dam na uvid vise nego dovoljno nalaza prema kojima sam sposobna podnijeti postupak.. opet bih ostala bez glave.

Double standards, reklo bi se.

Danka_
15.03.2009., 00:22
Iva, nakon svega sto sam pisala na ovoj temi, a sto ocito nisi procitala, definitivno nisam ja ta koja je pomijesala kruske i jabuke.

Takodjer, trebala bi znati da zene koje po svaku cijenu zele carski bez obzira na to postoje li ili ne medicinske indikacije, nisu uvijek "kukavice", "too posh to push", "sebicne" i tako dalje.

Postoji percepcija o carskom rezu kao sigurnijem za bebu. Jedan od razloga tome je cinjenica da su rutinski vaginalni porodi u nasim rodilistima takvi kakvi su - o tome sigurno znas vise od mene. Dalje, po novinama se povlaci ne jedan slucaj gdje je doslo do fatalnog ishoda za bebu, pri cemu se cesto, (utemeljeno ili ne) komentira da je to toga doslo "jer nije na vrijeme napravljen carski"...

Kada bi se sve svelo na to da su majke koje nisu spremne za vaginalni porod samo "kukavice" (za razliku od hrabrih nesebicnih the Majki), ove rasprave ne bi ni bilo.

mikka
15.03.2009., 00:40
Iva, dobro, nemres sad bit tak iskljuciva. i onaj post ti je malo uvredljiv, moram priznati.

ja sam cijelo vrijeme u dilemi ili trilemi ili ne-znam-kolko-lemi:

prvo, ne mogu ne podrzavati pravo na izbor. jednostavno ne mogu! koliko god sam osobno protiv carskog, posebno MRS-a, smatram da pravo na izbor mora postojati. e, ali tu sad nastaju problemi. vec sam spominjala "slucaj" moje susjede i mase ostalih cura koje znam. one bi redom zeljele roditi carskim, ali one ne rade informirani izbor. jednostavno imaju taj s-koljena-na-koljeno (ili s-kave-na-kavu) strah od prirodnog poroda, i imaju neku iskrivljenu idealiziranu sliku carskog. mislim da niti jedna od njih (ovih koje ja znam) nije svjesna odredenih cinjenica i statistika koje se provlace po ovom topiku, nego je sve onako kako je fidji napisala u onom zanesenom postu--lezis, nema mucenja, znoja, cak ti se ni frizura i sminka ne pokvare.. i beba je tu, lijepa, okrugle glavice ili sta ja znam sta.

one jednostavno ne rade informirani izbor. to je vise izbor temeljen na bapskim pricama i nekom ceifu. e sad, kolko je to u redu i eticki, ja nemam pojma, ali pomisao da zene radaju na carski iz tog nekakvog strah-ceifa i (pogotovo) s krivim informacijama mi se jednostavno ne cini ok (mogu povuci paralelu s roditeljima koji ne voze djecu u AS jer su tako odlucili).

mislim da bi bilo korisno napraviti jedno istrazivanje o tome kako buduce rodilje gledaju na porod, za one koje zele MRS zasto ga zele i koliko o tome znaju.

bilo bi vrlo korisno napraviti i nekakvu sustavnu edukaciju za skidanje "ljage" (ne mogu se sjetiti prikladnije rijeci, ah, mozak velicine graska) sa prirodnog poroda.

i na kraju, definitivno napraviti veliki pritisak na promjenu ponasanja osoblja u rodilistima, omoguciti da postoje kuce za porode i legalni asistirani kucni porodi.

e, onda bi se to zvalo pravo na izbor. zasada se svi mi samo zavaravamo i snalazimo kako znamo i umijemo :)

Kaae
15.03.2009., 00:49
mislim da bi bilo korisno napraviti jedno istrazivanje o tome kako buduce rodilje gledaju na porod, za one koje zele MRS zasto ga zele i koliko o tome znaju.

bilo bi vrlo korisno napraviti i nekakvu sustavnu edukaciju za skidanje "ljage" (ne mogu se sjetiti prikladnije rijeci, ah, mozak velicine graska) sa prirodnog poroda.

i na kraju, definitivno napraviti veliki pritisak na promjenu ponasanja osoblja u rodilistima, omoguciti da postoje kuce za porode i legalni asistirani kucni porodi.

e, onda bi se to zvalo pravo na izbor. zasada se svi mi samo zavaravamo i snalazimo kako znamo i umijemo :)
Jos da postoji i elektivni carski, ako i kad ga netko bas zazeli...

..i onda ja ovo potpisujem.

mikka
15.03.2009., 00:55
pa o tom sam i pisala, ali nisam na kraju eksplicitno spomenula. elektivni carski kad je stvarno donesen informiran izbor. razumijes?

jer mi se cini da bi, da se sad odjednom dozvoli MRS, vise od pola rodilja islo na tu soluciju upravo zbog iskrivljene slike i o carskom i o prirodnom porodu. nekako se bojim da bi stopa carskog dosegla zastrasujucih 80%, kao u brazilu.

bas zato jer se zene (ne)opravdano boje prirodnog (citaj: bolnickog) poroda, a imaju idealiziranu sliku carskog (osim gore napisanog, jos i pomodnost, tako radaju carice itd).

melange
15.03.2009., 01:00
prvo, ne mogu ne podrzavati pravo na izbor. jednostavno ne mogu! koliko god sam osobno protiv carskog, posebno MRS-a, smatram da pravo na izbor mora postojati. e, ali tu sad nastaju problemi. vec sam spominjala "slucaj" moje susjede i mase ostalih cura koje znam. one bi redom zeljele roditi carskim, ali one ne rade informirani izbor. jednostavno imaju taj s-koljena-na-koljeno (ili s-kave-na-kavu) strah od prirodnog poroda, i imaju neku iskrivljenu idealiziranu sliku carskog. mislim da niti jedna od njih (ovih koje ja znam) nije svjesna odredenih cinjenica i statistika koje se provlace po ovom topiku, nego je sve onako kako je fidji napisala u onom zanesenom postu--lezis, nema mucenja, znoja, cak ti se ni frizura i sminka ne pokvare.. i beba je tu, lijepa, okrugle glavice ili sta ja znam sta.

one jednostavno ne rade informirani izbor. to je vise izbor temeljen na bapskim pricama i nekom ceifu. e sad, kolko je to u redu i eticki, ja nemam pojma, ali pomisao da zene radaju na carski iz tog nekakvog strah-ceifa i (pogotovo) s krivim informacijama mi se jednostavno ne cini ok (mogu povuci paralelu s roditeljima koji ne voze djecu u AS jer su tako odlucili).

ovo je jako dobro sročena istina.

umjesto da se borimo protiv elektivnog carskog (a time i protiv prava na izbor) trebalo bi educirati, educirati, educirati.

ljetos sam razgovarala s prijateljicom i poznanicom čija je sestra taman tad rodila i ova je prepričavala strahote iz rodilišta, porođajne muke koje su trajale satima, bolove, broj šavova, nemogućnost sjedenja tjednima poslije. zaključak njih dvije je bio da će ova definitivno epiduralnu, jer satima se previjati na stolu od bolova joj ne pada na pamet, a druga će definitivno carski, jer radije će da joj režu trbuh nego "dolje" - brže se oporavi, to je valjda svima jasno.

i gdje da vi sada tu krenete s objašnjavanjem?

kad god se neka beba rodi na autocesti na putu do bolnice, vijest u sebi obavezno sadrži rečenice "na svu sreću pa je hitna stigla u rekordnom roku i sve je dobro završilo" ili "strah nas je i pomisliti što bi bilo da nakon svega nismo otpremljeni u bolnicu".
mislim da je potrebno borbu okrenuti protiv posve drugih vjetrenjača.

mim
15.03.2009., 01:05
Niti jedna zena ne bi smijela imati pravo na izbor sto se tice poroda na carski rez kao sto nitko nema pravo na izbor oko bilo kakve operacije na tijelu bez pristanka strucne osobe, odnosno, lijecnika...
...kao što imaju pristanak liječnika za porod kod kuće?

Joe
15.03.2009., 08:28
Iva, plastične operacije se izvode na zahtjev žene, tako da ti argument pada u vodu.

mikka je jako dobro sročila ono što je i po meni problem. elektivni carski, ali ne iz straha i bapskih priča, nego kad se lijepo odvagne pro i contra.

ovo za strah je u mojem slučaju bilo više nego istinito. prvi put sam rodila uz epiduralnu. drugi put samo uz drip. moji porodi su moja njaljepša iskustva, i sjećam se oduševljenja i uzbuđenja unatoč dripu, ali žao mi je što nisam rodila bez kemije, a u kontroliranom okruženju.

a prije prvog poroda sam priželjkivala carski, baš iz straha i neznanja. (ovo govorim o mojem slučaju a ne prosuđujem zašto bi netko drugi priželjkivao carski)

i još nešto: princess puffy, tvoj znanje je dragocjeno, šteta što ti je nastup arogantan.

Fidji
15.03.2009., 09:30
pa o tom sam i pisala, ali nisam na kraju eksplicitno spomenula. elektivni carski kad je stvarno donesen informiran izbor. razumijes?

jer mi se cini da bi, da se sad odjednom dozvoli MRS, vise od pola rodilja islo na tu soluciju upravo zbog iskrivljene slike i o carskom i o prirodnom porodu. nekako se bojim da bi stopa carskog dosegla zastrasujucih 80%, kao u brazilu.

bas zato jer se zene (ne)opravdano boje prirodnog (citaj: bolnickog) poroda, a imaju idealiziranu sliku carskog (osim gore napisanog, jos i pomodnost, tako radaju carice itd).

Mikka, po običaju, pogađaš u bit problema.
Informirani izbor nažalost, čak i danas u doba interneta, još uvijek nije dostižan širokoj populaciji žena...
Niti informirani izbor za kućni porod, niti za carski rez, niti za način poroda u rodilištu.

Ne samo da nam fali informacija o lošim stranama, već i onim dobrim, koju god opciju gledamo.

Fidji
15.03.2009., 09:35
I jedan konstruktivan prijedlog (navelo me ovo spominjanje etickih komisija za AB): stekla sam dojam da se smatra da zene koje se odluce za ECRBMI (evo, ja odlucila upotrebljavati skracenicu, jer nemogu vise pisati 100 dnevno puni naziv elektivni carski rez bez medicinskih indikacija) nisu dovoljno upoznate sa rizicima istog (odnosno da to odabiru iz x netocnih i krivih razloga, od utjecaja VIP i poznatih osoba, pa do nekih predrasuda prema vaginalnom porodu). To bi se moglo rijesiti na nacin da se zene koje odluce roditi na ECRBMI uputi na neki tecaj/radionicu/seminar (npr. u sklopu trudnickog tecaja ili slicno) pa da im lijecnici/educirane zainteresirane strane (npr. zagovornici prirodnog poroda) daju kvalitetne informacije. Ako i nakon toga zena odabere ECRBMI, njen izbor. E sad, bilo bi idealno da zena ima takvu edukaciju u sklopu trudnickog tecaja za sve vrste poroda (vaginalni u bolnic/kod kuce, da se prezentiraju poz. i neg. strane med. intervencija, tipa epi, drip i sl., i da je ECRBMI u to ukljucen).

Moje misli idu u ovom smjeru, no teško je izvedivo educirati veliki broj žena.

Ono što bi bilo idealno je kontinurani primaljski model skrbi za trudnicu, od trenutka kad zatrudni, u porodu, pa do pomoći iza poroda.

mikka
15.03.2009., 10:00
ma ja mislim da bi se ta fama oko poroda trebala uvesti vec u osnovne skole, u sklopu onoga gdje se uce reproduktivni organi (jel to bjese biologija, ne sjecam se :oops: ). da se stvar preokrene iz temelja, i da se o porodu pocne uciti kako je to nesto lijepo i pozitivno, a ne krv znoj i suze.

u isto vrijeme dok se djevojcice, buduce majke, uci koliko je to ustvari lijepo iskustvo, dozivljaj i cin, da se stvari drastiscno promijene u bolnicama i ono sto sam gore pisala.

da trudnica ocekuje porod s veseljem i nestrpljenjem, a ne strahom i panikom.

neki dan velim svojoj trudnoj susjedi da joj zavidim, ona pita zasto--ja velim, pa roditi ces uskoro :heart: , bas sam se raznjezila, a ona je valjda mislila da sam poludila :mrgreen:

Iva
15.03.2009., 22:46
Iva, plastične operacije se izvode na zahtjev žene, tako da ti argument pada u vodu.

Uopce nisam mislila na plasticne operacije...vec medicinske,

.kao što imaju pristanak liječnika za porod kod kuće?

Zene koje se odluce za porod kod kuce su sigurno puno bolje educirane o takvom porodu nego zene koje bez ikakvih indikjacija zele carski rez jer se kao sto je vec mikka spomenula vode nekim babskim pricama....

A uostalom porod je fizioloski proces...potpuno prirodan a ne medicinska intervencija....

sorciere
15.03.2009., 23:13
Ako je netko rekao nesto ruzno o zenama koje su rodile carski, molim te mi dojavi jer ce to sigurno biti uklonjeno kao i sve druge stvari koje nisu dozvoljene na forumu (vrijedjanje itd.)

nisi uklonila kad je kikica vrijeđana. ni kad sam ja vrijeđana.

i ne da mi se dalje čitat ovu trakavicu.. jer ću počet pisati. i dobiti iste "komplimente" kao i deaedi... koja je na mene i osobno (ne samo na forumu) ostavila lijep dojam.

no vjerojatno smo nas dvije iz nekog drugog, autsajderskog filma.

(koji me vrag tjerao da ovo otvaram? :roll: )

p.s. neću nastavit pisati ovdje, pa možete zanemariti moj post.

mim
16.03.2009., 00:50

Uopce nisam mislila na plasticne operacije...vec medicinske,

.kao što imaju pristanak liječnika za porod kod kuće?

Zene koje se odluce za porod kod kuce su sigurno puno bolje educirane o takvom porodu nego zene koje bez ikakvih indikjacija zele carski rez jer se kao sto je vec mikka spomenula vode nekim babskim pricama....

Kako god-nisi mi odgovorila na pitanje. Mislim, kad već spominješ to da žena ne smije ništa učiniti bez odobrenja liječnika.

Plastične operacije nisu medicinske (što god ta tvoja konstatacija značila)? U čemu je razlika? Anestezija, rez, šivanje, oporavak... I ljudi ih rade na vlastiti zahtjev. Znači-povećanje grudi, operacija nosa, liposukcija...to može, ali CR ne može? Navedi bar 2 pametna razloga koja bi ženi onemogućila da sama odlučuje o tome ( a bez da spominješ bapske priče) i bez da prolijevaš virtualne suze nad "90% bebica" s kojima se ne znam što događa za vrijeme CR (usput se pitam od kud ti postotak i jesi li slučajno ginekolog da tako dobro znaš to o čemu pričaš). Ako imaš takve podatke slobodno stavi link. Ako nemaš-ne navodi neprovjerene podatke.

princess puffy
16.03.2009., 01:41
Navedi bar 2 pametna razloga koja bi ženi onemogućila da sama odlučuje o tome.

nadam se da su dovoljno pametni:

The finding that cesarean deliveries with no labor complications or procedures remained at a 69 percent higher risk of neonatal mortality than planned vaginal deliveries

MacDorman MF, Declercq E, Menacker F, Malloy MH.
Division of Vital Statistics, National Center for Health Statistics, Centers for Disease Control and Prevention, Hyattsville, Maryland 20782, USA

i isto to ali drugi autori

Delivery by elective caesarean section was shown to increase the risk of respiratory morbidity in all studies eligible for inclusion. The magnitude of this relative risk seemed to depend on gestational age even in deliveries after 37 completed weeks of gestation.

Hansen AK, Wisborg K, Uldbjerg N, Henriksen TB.

i malo o mami:

Cesarean history induces higher obstetric hysterectomy incidence in women with high-risk pregnancy, due to its relation to placentation disorders, as placenta previa that increases hemorrhage possibility, and thus, maternal morbidity and mortality.

Vázquez JA, Rivera GV, Higareda SH, Páez FG, Vega CC, Segura AP.
Unidad Médica de Alta Especialidad, Hospital de Gincecoobstetricia, Centro Médico Nacional de Occidente, IMSS, Guadalajara, Jalisco, Méxic

princess puffy
16.03.2009., 01:45
p.s. molila bih jednakom mjerom (potkrepljeno autorima) dva pametna razloga zašto bi to trebalo biti omogućeno.unaprijed hvala!

sorciere
16.03.2009., 02:32
http://www.mydr.com.au/babies-pregnancy/childbirth-elective-caesarean

anchie76
16.03.2009., 12:39
umjesto da se borimo protiv elektivnog carskog (a time i protiv prava na izbor) trebalo bi educirati, educirati, educirati.

Tko se bori protiv elektivnog carskog? :? Pa poanta uopce postojanja ove teme je edukacija tisuca (ljudi koji nas citaju) o cinjenici da MRS nije pjesma, da ima rizike koje svakako treba uzeti u obzir.

cvijeta73
16.03.2009., 13:13

a zašto to tako misliš? osobno, ne vidim niti jedan jedini argument koji bi ovoj tezi išao u prilog. :/
misliš da u slučaju poroda kod kuće ne može osnovni povod za takvu odluku biti upravo bapska priča? tipa, porod je prirodan proces, nekoj xy je sve super prošlo, pa zašto ne bih i ja probala? i uz put, obzirom da je i trudnoća prirodan proces, a xy je imala vjeru u svoje tijelo, zašto ne bih i ja odbila sve UZV i vaginalne preglede u trudnoći, kad se tako savršeno osjećam. :/

anchie76
16.03.2009., 13:22
a zašto to tako misliš? osobno, ne vidim niti jedan jedini argument koji bi ovoj tezi išao u prilog. :/
misliš da u slučaju poroda kod kuće ne može osnovni povod za takvu odluku biti upravo bapska priča? tipa, porod je prirodan proces, nekoj xy je sve super prošlo, pa zašto ne bih i ja probala? i uz put, obzirom da je i trudnoća prirodan proces, a xy je imala vjeru u svoje tijelo, zašto ne bih i ja odbila sve UZV i vaginalne preglede u trudnoći, kad se tako savršeno osjećam. :/

Ne bih rekla da je to tako jednostavno (ni blizu). Da je, puuuuuno vise zena na ovom forumu bi glat odbijale ovo sve sto ih salijece svaki mjesec, i vise njih bi doma radjalo. Tim cinom zena svjesno preuzima odgovornost za sebe, svoje tijelo, svoj porod, a kod MRS-a predaje odgovornost doktoru u ruke.

Nase drustvo je vise sklono prebacivanju odgovornosti drugima. Ne uci nas se da smo sami odgovorni kako god odlucis.

U skladu s tim vrlo je vjerojatniji scenarij "idem ja na CR, doktori ce znati sto rade i sve ce biti ok".

Deaedi
16.03.2009., 13:31
...

Ne bi se sa ovim nikako složila. Mislim da je upravo suprotno.

Deaedi
16.03.2009., 13:33
i ne da mi se dalje čitat ovu trakavicu.. jer ću počet pisati. i dobiti iste "komplimente" kao i deaedi... koja je na mene i osobno (ne samo na forumu) ostavila lijep dojam.

no vjerojatno smo nas dvije iz nekog drugog, autsajderskog filma.

:love:

anchie76
16.03.2009., 13:35
Ok, zanimljivo. Koliko zena oko sebe znas da su trazile (ili u najmanju ruku htjele tjekom trudnoce) CR, a koliko trudnica oko sebe znas da planiraju (ili da razmisljaju) o radjanju doma?

Brojka ovih sto planiraju doma se maaaaalcice poboljsala u mojoj okolini zadnjih godina :mrgreen: . Al jos uvijek nije ni blizu brojke ovih trudnica koje bi trazile (i traze) CR, i ne bi htjele roditi vaginalno.

cvijeta73
16.03.2009., 13:36
Ne bih rekla da je to tako jednostavno (ni blizu). Da je, puuuuuno vise zena na ovom forumu bi glat odbijale ovo sve sto ih salijece svaki mjesec, i vise njih bi doma radjalo. Tim cinom zena svjesno preuzima odgovornost za sebe, svoje tijelo, svoj porod, a kod MRS-a predaje odgovornost doktoru u ruke.

Nase drustvo je vise sklono prebacivanju odgovornosti drugima. Ne uci nas se da smo sami odgovorni kako god odlucis.

U skladu s tim vrlo je vjerojatniji scenarij "idem ja na CR, doktori ce znati sto rade i sve ce biti ok".

ok, ali ne misliš li, kad je riječ o neinformiranim izborima, da je u prvom slučaju ulog ipak malo viši nego kod carskog?
i jedan neinformirani izbor je previše, ako se mene pita. ne trebaju horde neinformiranih žena rađati u kući i odbijati UZV. :/

AdioMare
16.03.2009., 13:37
Tim cinom zena svjesno preuzima odgovornost za sebe, svoje tijelo, svoj porod, a kod MRS-a predaje odgovornost doktoru
Recimo da ovo stoji.
Čija je odgovornost kod krive procjene žene u svoje tijelo?
Jer, uz nenametljivi liječnički nadzor (i svim instrumentima potrebnim za hitan zahvat CR) porod može proći manje više prirodno bez da žena rađa doma uz babicu na crno.
Možemo to gledati i ovako, da se radi o neodgovornosti rodilje i iste asistentice u slučaju prirodnog poroda doma, nego prebacivanja odgovornosti na liječnika u slučaju nadzora poroda u bolničkim ili nekim drugim uvjetima.

AdioMare
16.03.2009., 13:40
Da se ispravim, "nadzora" ako se radi o vaginalnom porodu, a o CR imam pitanje kao i Cvijeta:

da je u prvom slučaju ulog ipak malo viši nego kod carskog

anchie76
16.03.2009., 13:42

ok, ali ne misliš li, kad je riječ o neinformiranim izborima, da je u prvom slučaju ulog ipak malo viši nego kod carskog?
i jedan neinformirani izbor je previše, ako se mene pita. ne trebaju horde neinformiranih žena rađati u kući i odbijati UZV. :/

U nijednom slucaju zena ne bi trebala biti neinformirana. I koliko vidim oko sebe, izuzetno educirane zene su uopce u stanju odbiti uzv i roditi doma. No to nije tema, pa ajmo mi ipak natrag na CR.

anchie76
16.03.2009., 13:47
Tim cinom zena svjesno preuzima odgovornost za sebe, svoje tijelo, svoj porod, a kod MRS-a predaje odgovornost doktoru
Recimo da ovo stoji.
Čija je odgovornost kod krive procjene žene u svoje tijelo?
Jer, uz nenametljivi liječnički nadzor (i svim instrumentima potrebnim za hitan zahvat CR) porod može proći manje više prirodno bez da žena rađa doma uz babicu na crno.
Možemo to gledati i ovako, da se radi o neodgovornosti rodilje i iste asistentice u slučaju prirodnog poroda doma, nego prebacivanja odgovornosti na liječnika u slučaju nadzora poroda u bolničkim ili nekim drugim uvjetima.

Ovo sad bi zahtjevalo sasvim jednu novu raspravu, pa ako te zanima, slobodno otvori temu da i o tome pricamo.

Deaedi
16.03.2009., 13:49
Evo, jedno pitanje oko informiranja: prosječna trudnica, recimo ne zna dovoljno engl. da bi čitala stručne tekstove (osim toga, željela bi napomenuti da stručna istraživanja nisu namijenjena laicima koji ih polovično shvačaju, pa onda čitaju samo sažetke ili ih tumače sebi uz dlaku) ne provodi vrijeme na Rodi...

I sada, recimo da se ona želi informirati o prirodnom porodu kod kuće ili o el. carskom. Tko je u RH njoj ovlašten dati valjanu, stručnu i odgovornu informaciju oko poroda kod kuće i uputiti na način osvarivanja tog zahtjeva?

Mislim da za el. carski sigurno može dobiti dobro info od liječnika, ali za prirodni porod kod kuće, nisam baš sigurna tko bi bila ta osoba...

anchie76
16.03.2009., 14:03
Otkud bi se ta zena uopce odlucila za porod doma, kad takvih poroda kod nas bas i nema (osim par slucajeva tu na forumu)? koliko ja znam njen ginekolog bi joj sigurno dao vise informacija nego je trazila :saint:

Deaedi, tebi nitko ne brani da se boris za legalizaciju MRS-a. Samo ti daj. To sto se mi ne slazemo oko dobrobiti MRS-a, tebe ne sprjecava u borbi za legalizaciju :)

Ne moramo mi uporno uplitati porod kod kuce na ovim temama da bi se isticale prednosti CR. Mozemo valjda pricati i o CR i bez tih spornih poroda kod kuce? Ili ne mozemo? :)

Deaedi
16.03.2009., 14:03
U nijednom slucaju zena ne bi trebala biti neinformirana. I koliko vidim oko sebe, izuzetno educirane zene su uopce u stanju odbiti uzv i roditi doma. No to nije tema, pa ajmo mi ipak natrag na CR.

Pa mislim da je informiranost bas vezana uz temu el.CR. Naime, bas i je zamjerka zenama koje ga odaberu, da nisu educirane o svim rizicima istog.

E sad, ovo sto kazes : izuzetno educirane zene su uopce u stanju odbiti uzv i roditi doma. . OK, mogu to prihvatiti. Vjerojatno su zene koje su odlucile roditi doma educiranije od prosjece rodilje. No, kazes:
koliko vidim oko sebe. Koliko zena oko tebe je rodilo el. CR? Imas li neku kriticnu masu obje skupine da doneses neki zakljucak?

Deaedi
16.03.2009., 14:07
Ne moramo mi uporno uplitati porod kod kuce na ovim temama da bi se isticale prednosti CR. Mozemo valjda pricati i o CR i bez tih spornih poroda kod kuce? Ili ne mozemo?

Pa mozemo, ali to ovisi o cemu pricamo. Ako pricamo o pravu na izbor nacina poroda i o el.CR kao jednom od mogucih izbora, onda su ta dva nacina poroda vrlo isprepletena.

Ako moramo pricati samo o + i - el. CR, onda naravno ne moramo pricati i o porodu kod kuce. Vec sam te prethodnim stranicama pitala oko toga, sjecas se?

anchie76
16.03.2009., 14:09
E sad, ovo sto kazes : izuzetno educirane zene su uopce u stanju odbiti uzv i roditi doma. . OK, mogu to prihvatiti. Vjerojatno su zene koje su odlucile roditi doma educiranije od prosjece rodilje. No, kazes:
koliko vidim oko sebe. Koliko zena oko tebe je rodilo el. CR? Imas li neku kriticnu masu obje skupine da doneses neki zakljucak?

Mislim da imam dovoljno primjera da mogu ustvrditi da je kod nas u drustvu kud i kamo cesci MSR nego porod kod kuce. Mislim, ne treba mi preveliki pogled oko mene (naravno da se ne moze donijeti zakljucak na osnovu moje okoline), no neke druge stvari upucuju da je MSR bolje prihvacen nego porod kod kuce. Probaj nekome reci da ces traziti MSR, a nekom da planiras roditi doma, pa vidi koja je jaca reakcija iznenadjenja. Mislim da svi znamo za koje pitanje ce ti reci "jesi ti normalna?!? :shock: " :saint:

Deaedi
16.03.2009., 14:18
Mislim da imam dovoljno primjera da mogu ustvrditi da je kod nas u drustvu kud i kamo cesci MSR nego porod kod kuce.

Ali zasto bi se trudnice koje se educiraju oko svog poroda onda odabrale vise MRS nego da rode kod kuće? Zar bi to znacilo da ake se zena educira i odabere porod kod kuce onda je izuzetno educirana, a ako se educirala i odabrala MRS - sta je onda?

Deaedi
16.03.2009., 14:56
Deaedi, tebi nitko ne brani da se boris za legalizaciju MRS-a. Samo ti daj. To sto se mi ne slazemo oko dobrobiti MRS-a, tebe ne sprjecava u borbi za legalizaciju :)

anchie, zalosti me sto nakon ovoliko postova oko ove tematike jos uvijek ne shvacas o cemu ja cijelo vrijeme govorim. Zamjeras mi da nekad postavljam ista pitanja i da time provociram, a s druge strane, ja pak imam dojam, da ti mene konstantno krivo shvacas.

Pa evo, da lijepo, jos jednom kazem svoje misljenje: Ja se ne borim za legalizaciju MRS-a. Ja samo podrzavam slijedece:

zalaganje za mogućnost izbora maternalne skrbi tijekom trudnoće, porođaja i babinja, zalaganje za slobodu izbora mjesta i načina porođaja te sugeriranje i sudjelovanje u reorganizaciji rodilišta koja bi uključivala slobodu izbora procedura i asistencija koje su za pojedinca u porođaju i rodilištu prihvatljive

Udruga je to tako odlicno rekla, mogu samo potpisati.

Zalosti me sto zena koja zeli MRS to moze samo ostvariti u privatnom rodilistu, iako placa drzavi zdrv. osiguranje, ili mora dati kovertu...I zalosti me sto zene koje su rodile doma svoja lijepa iskustva mogu iznositi samo inkognito, pod nickom na ovom forumu...jer u javnost ne smiju...

Dakle, ja smatram da je zena-rodilja kompetentna do odluci kako i gdje ce roditi svoje dijete, i da treba imati omogucene sve nacine poroda na izbor. (naravno, "patogene" čimbenike i motive treba isključiti kod svih izbora).

Dakle, nemoj moje stavove ogranicavati i etiketirati me tako uskogrudnom, moj pogled je puno širi.

cvijeta73
16.03.2009., 15:00
ja mislim isto da je ova rečenica koju je deaedi kvotala iz rodine misije ili vizije ključ svih rasprava na ovu temu. ona jednostavno NE stoji. pogrešna je. to jednostavno NIJE ono za što se udruga, kad je riječ o porodima zalaže. i gotovo. :/

Anci
16.03.2009., 15:07
jel se porod odnosi i na carski rez?

Deaedi
16.03.2009., 15:11
jel se porod odnosi i na carski rez?

Pa cuj, ova tema nije na zdravlju odraslih, nego pod porodima.

Nadalje, carski rez je jedan od nacina poroda, koliko god se neki trudili izjednaciti ga sa vađenjem slijepog crijeva, ipak se carskim bave porodničari, a ne abdominalni kirurzi.

princess puffy
16.03.2009., 15:20
Nadalje, carski rez je jedan od nacina poroda, koliko god se neki trudili izjednaciti ga sa vađenjem slijepog crijeva, ipak se carskim bave porodničari, a ne abdominalni kirurzi.

i opet si u krivu..
nerijetko dolaze za vrijeme cara u salu abdominalni kirurzi (npr.malo se "zakači "crijevo)...

poslid izbrisala dio posta

cvijeta73
16.03.2009., 15:22
ja mislim isto da je ova rečenica koju je deaedi kvotala iz rodine misije ili vizije ključ svih rasprava na ovu temu. ona jednostavno NE stoji. pogrešna je. to jednostavno NIJE ono za što se udruga, kad je riječ o porodima zalaže. i gotovo. :/

citiram samu sebe, da dodam.

što ne znači da ja mislim da bi se udruga i trebala zalagati za nešto drugo doli prirodnog poroda. osobno, nemam problema s tim. čak ne mogu ni zamisliti da se udruga zalaže za slobodu izbora načina poroda, u punom smislu te riječi.

ako za carski rez i možemo polemizirati da li uopće spada u izbor načina poroda, obzirom da je upitno da li informirana žena može zahtjevati operaciju, onda za epiduralnu mislim da uopće ne treba raspravljati o tome. a iz svih stavova na ovom forumu, kao i članaka na portalu, jasno je dano do znanja, da taj izbor nije onaj izbor za koji se udruga zalaže.

Forka
16.03.2009., 16:05
Deaedi, prije nego što odeš, moram ti odati priznanje: u mojim očima zauvijek ćeš ostati najveći i najdosljedniji borac za slobodu izbora!
Žao mi je što se nisam prije javila, možda te na i neki način podržala, no, čitajući tvoje postove vidim da to tebi nije ni bilo potrebno, jer si i sama dovoljno snažna...
Žao mi je, također, što je ipak na kraju ispalo da si usamljeni borac (uz tek nekoliko časnih pristaša), svojevrsni Don Quijote na ovom forumu punom vjetrenjača...
Žao mi je i što se ovdje tako malo poštuju neka elementarna demokratska načela i žao mi je što postoje dvostruka mjerila...
Sve se to dalo iščitati iz ovih desetak teških, teških, stranica...

anchie76
16.03.2009., 16:14
MRS nije legalan u hr, i vjerojatno nece ni biti (ovo ja cisto nagadjam -gledajuci probleme koji se vezuju na MRS). Mi kao udruga se nemamo u planu baviti MRS-om i legalizacijom istog, ali se hocemo zalagati za porode kod kuce, u kucama za porode, porode u vodi, na stolcicu i sve ostalo sto je u mnogim zemljama uobicajena opcija a kod nas je jos miljama daleko. I molim da vise ne petljamo udrugu u ovu raspravu. Rekoh, ako imate potrebu PONOVO raspravljati o tome za sto se udruga zalaze, otvorite novu temu.

mim
16.03.2009., 18:21
MRS nije legalan u hr
...kao ni porod kod kuće pa svejedno:

ali se hocemo zalagati za porode kod kuce
Oprosti, ali zalažete se za trenutno ilegani postupak. Ustvari, MRS je vrlo legalan u privatnom rodilištu. Porod kod kuće jednostavno nije. On uključuje laganje i rad na crno primalja koje se također plaćaju. Pa-ako netko želi platiti primalju-neka je plati. Ako želi platiti CR-zašto bi mu to bilo onemogućeno? Pogotovo zato jer se ne radi o ilegalnom činu. Kad CR krene "po zlu" kriv je liječnik. Tko je kriv ako porod kod kuće završi loše? Primalja koja radi na crno?

No, vi se ipak zalažete za takav način poroda.

Žao mi je i što se ovdje tako malo poštuju neka elementarna demokratska načela i žao mi je što postoje dvostruka mjerila...
...nevezano samo za izbor načina poroda.

anchie76
16.03.2009., 18:26
MRS nije legalan ni u privatnoj klinici, i tamo se mora fingirati indikacija ;)

Nas je cilj da sve ove vrste poroda sto sam opisla budu legalno omogucene zenama u hr. Netko drugi se moze baviti stvarima kojima se mi ne bavimo, npr legalizacijom MRS-a :)

No kao sto rekoh, ovo NIJE tema o udruzi, ako zelite raspravljati o tome sto vi mislite da bi se udruga trebala zalagati (ili vec sto hocete) molim da otvorite zasebnu temu :yes: Nemojte da moram opet micati postove jer skrecu s teme previse.

Tema je carski rez kao izbor pa molim da nastavimo dalje na tu temu :)

mim
16.03.2009., 18:43
MRS nije legalan ni u privatnoj klinici, i tamo se mora fingirati indikacija ;)

A porod kod kuće je legalan? Primalje nisu plaćene na crno? Time se ništa ne fingira? ( ova pitanja nisu hipotetička niti preglupa da se na njih ne bi odgovorilo ).

Tema je carski rez kao izbor pa molim da nastavimo dalje na tu temu
Iskreno, nakon svega pročitanog i stava osoblja Foruma čudi me uopće da se dozvoljava pričati o MCR kao opciji. Valjda da se smiri šačica nezadovoljnika koje će se u toj temi lijepo moći izvrijeđati (kao što je to bio slučaj-ne jednom i ne samo u ovoj temi) :/ .

tajan
16.03.2009., 19:08
Nisam se uključivala u ovu raspravu, pročitala svih deset stranica i samo želim reći Deaedi da u potpunosti dijelim njeno mišljenje i apsolutno sam za slobodu izbora.

Cubana
17.03.2009., 00:50
i opet si u krivu..
nerijetko dolaze za vrijeme cara u salu abdominalni kirurzi (npr.malo se "zakači "crijevo)...
Navodno i za vrijeme nekih drugih ginekoloških operacija, a to nam govori o... :roll:

princess puffy
17.03.2009., 00:58
i opet si u krivu..
Navodno i za vrijeme nekih drugih ginekoloških operacija, a to nam govori o... :roll:

da svatko,ama baš svatko griješi!

seni
17.03.2009., 12:13
moram priznati, da ja nikako da shvatim smisao ove rasprave.
da razliciti ljudi imaju razlicite stavove o carskom rezu bez medicinskih indikacija, jest jasno.

da carski rez bez medicinskih indikacija nije dozvoljen u hrvatskoj, znamo takode.
za sto se roda kao udruga zalaze, jest takode jasno. ( a to nije legalizacija MRS-a)

da netko tko zeli legalizirati pravo na MRS, moze osnovati udrugu s tim ciljem, ili na bilo koji drugi nacin agirati s ciljem promjene zakonodavstva, znamo takode.
mozda bi energija utrosen ovdje na medusobno uvjeravanje i razuvjeravanje, tako bila bolje iskoristena?

Joe
17.03.2009., 12:31
moram priznati, da ja nikako da shvatim smisao ove rasprave.
da razliciti ljudi imaju razlicite stavove o carskom rezu bez medicinskih indikacija, jest jasno.

da carski rez bez medicinskih indikacija nije dozvoljen u hrvatskoj, znamo takode.
za sto se roda kao udruga zalaze, jest takode jasno. ( a to nije legalizacija MRS-a)

da netko tko zeli legalizirati pravo na MRS, moze osnovati udrugu s tim ciljem, ili na bilo koji drugi nacin agirati s ciljem promjene zakonodavstva, znamo takode.
mozda bi energija utrosen ovdje na medusobno uvjeravanje i razuvjeravanje, tako bila bolje iskoristena?

evo, seni je napisala ono što ja mislim, hvala joj na tom :* :saint:

Poslid
17.03.2009., 13:53
Obrisala sam ove zadnje svađalačke postove.

Molim vas još jednom za konstruktivnu raspravu.

anchie76
17.03.2009., 18:19
Vidim da me se nije ozbiljno shvatilo o otvaranju nove teme ako hocete raspravljati o statutu udruge.

vepar
19.03.2009., 17:05
protivite se elektivnom carskom,a zalažete za porod kod kuće

jednog dana,lipe moje,kad jedna od forumašica kojima ste napunile glavu iskrvari kući na pločicama i desi se tragedija,onda ćete se vjerojatno ograđivati da je to bilo na vlastitu odgovornost rodilje i da se udruga ograđuje

mikka
19.03.2009., 20:10
pa normalno da je na vlastitu odgovornost rodilje. udruga sigurno ne nagovara nikog da rodi doma. to sto se zalaze za mogucnost takvog poroda je nesto sasvim drugo.

vepar
19.03.2009., 21:21
pa normalno da je na vlastitu odgovornost rodilje. udruga sigurno ne nagovara nikog da rodi doma. to sto se zalaze za mogucnost takvog poroda je nesto sasvim drugo.

ne želim sad nikoga strašiti,morate razumit da je takav moj stav uvjetovan činjenicom da sam skoro izgubio ženu i dite,pa se hoću-neću moran upitat:odakle vam hrabost?

mikka
19.03.2009., 21:57
nije bas tema ovog topika, ali odgovorit cu--tvoja zena je imala prvi carski, pa drugi vbac ali sa rupturom, pa je na neki nacin postojala mogucnost da se desi to sto se desilo, nazalost.

ja sam rodila prvo dijete inducirano, ali vaginalno, u obitelji nemam niti jedan problem s porodom niti na maminoj niti na tatinoj strani i imam ogromnu vjeru u prirodne procese. i zato sam se usudila. a i zato jer znam da bi jos jedan onakav ili slican bolnicki porod bio poguban za moje psihicko i fizicko zdravlje.

vepar
27.03.2009., 23:52
evo provjerio sam,žena mi na drugom porođaju nije imala rupturu maternice već puknuće anusa,poslije poroda su je uspavali i provjerili ožiljke od carskog i bilo je sve OK

mikka
28.03.2009., 00:02
ako joj je na trecem porodu pukla maternica onda nije bilo sve ok. mislim da maternica ne moze bas puknuti samo tako.

vepar
28.03.2009., 00:05
o da,može,ako je rađala carskim rezom

pitaj bilo kojeg liječnika

mikka
28.03.2009., 00:09
pa znam da moze nakon CR. ja sam pisala o tome kako sam se usudila na kucni porod, a ti si naveo slucaj svoje zene. medutim, tvoja zena je imala CR i postojala je mogucnost rupture, a ja nisam imala i kazem da sumnjam da maternica moze puknuti samo tako.

vepar
28.03.2009., 11:10
naravno da nisam mislio mikka da je u tvom slučaju postojao rizik od rupture,pa ti nisi rađala carskim rezom

što ne znači da rizika druge vrste nije bilo.no to nije tema ovog topica.

ono što je meni vrlo interesantno,gotovo nevjerovatno,jesta da se Rode zalažu za to da žene imaju pravo izbora roditi kod kuće,a protiv su elektivnog carskog.

u kojem slučaju su rizici veći?
prvom ili drugom?

mikka
28.03.2009., 11:14
po onome sto sam citala, drugom.

ima dsota sazetaka tih istrazivanja na onom drugom topiku.

vepar
28.03.2009., 11:23
čitao sam...no nekako mi ta istraživanja ne drže vodu.tu ulaze i hitni carski rezovi.

statistike u prvom redu nisu relevantne jer se carski rez često pravi kod ugroženosti majke i djeteta,patoloških trudnoća,prijevremenih poroda,i naravno da su statistike puno lošije.

jednostavno smatram nemogućim da je žena koja rađa doma izložena manjim rizicima nego ona koja odabere carski,i o kojoj će skrbiti tim stručnih ljudi.

no ,pustimo i to?ova sloboda izbora me jaaako bode u oči.

mikka
28.03.2009., 11:36
rasprava o tom izboru postoji na pdf-u 'o udruzi'.

vepar
28.03.2009., 12:08
bome,koliko čitam raspravljalo se i ovdje :/

Poslid
28.03.2009., 13:36
Raspravljalo se o slobodi izbora elektivnog carskog reza bez medicinskih indikacija.
U slučajevima kao kod tvoje žene - prethodni carski rez (pogotovo s komplikacijama) smatra se opravdanom medicinskom indikacijom.

A koliko se sjećam (ispravi me ako griješim) ona je dobila i drip - što apsolutno povećava vjerojatnost rupture maternice.

Poslid
28.03.2009., 13:40
i još jedna stvar - bila odgovornost na ženi ili na liječnicima (što je vrlo teško za dokazati), posjedice ostaju samo ženi i njenom partneru.
Gubitak djeteta je u svakom slučaju samo njihova patnja, gubitak zravlja je samo njezin, bolesno djete je samo njihovo...

Fidji
28.03.2009., 13:54
jednostavno smatram nemogućim da je žena koja rađa doma izložena manjim rizicima nego ona koja odabere carski,i o kojoj će skrbiti tim stručnih ljudi.

To je tvoje mišljenje i ja ga poštujem.
No, s druge strane postoje statistike i znanstveni radovi koji govore suprotno.
Već smo na ovom topiku dotaknuli ideju koliko je zapravo teško, čak i danas u doba interneta zaista i doći do informacija i prema tome do zaista informiranog izbora.
Najčešće se odluke ipak donose na temelju emotivnog, a ne informiranog izbora.

Kad bi se malo više informirao o prednostima, rizicima i ograničenjima obje opcije mogao bi sagledati širu sliku.

Fidji
28.03.2009., 13:55
Također se o ženi koja rađa doma skrbi stručna osoba - visokoobrazovana primalja.

TeddyBearz
28.03.2009., 16:27
Također se o ženi koja rađa doma skrbi stručna osoba - visokoobrazovana primalja.

Nije li baš tebi primalja zakasnila na porod kod kuće? :/

Pepita
28.03.2009., 16:46
Moje mišljenje je vrlo jednostavno.
Kada postoje medicinski opravdani razlozi za carski rez - onda da.

Fidji
28.03.2009., 21:27

Nije li baš tebi primalja zakasnila na porod kod kuće? :/

Zato i želimo da ih imamo i u Hrvatskoj.

Mirtica
29.03.2009., 19:13
Žene koje "biraju"carski bez ijedne indikacije su obično neinformirane (ne govorim o ženama koje su imale iskustvo smrti djeteta pri porodu i sl.,)

Sa mnom je ležala žena kojoj je to bio 2 porod.... prvi je bio vaginalno i sve je prošo ok, ali se njoj nije baš svidjelo koliko boli (njene riječi) pa je odlučila doći u drugi grad, platiti privatniku preglede i to da napiše da treba carski.... došla žena roditi.... dežurni dok je pregledao i odbio carski.... rodila bez problema.... a nije se prestala žaliti u sobi kako je ona platila da dobije car :roll: (potplatila je i sestre da joj odnesu dijete iz rooming ina po noći da se odmori, ali je moj plakao i bila je ljuta zbog toga :lol:)

princess puffy
29.03.2009., 19:22
Sa mnom je ležala žena kojoj je to bio 2 porod.... prvi je bio vaginalno i sve je prošo ok, ali se njoj nije baš svidjelo koliko boli (njene riječi) pa je odlučila doći u drugi grad, platiti privatniku preglede i to da napiše da treba carski.... došla žena roditi.... dežurni dok je pregledao i odbio carski.... rodila bez problema.... a nije se prestala žaliti u sobi kako je ona platila da dobije car :roll: (potplatila je i sestre da joj odnesu dijete iz rooming ina po noći da se odmori, ali je moj plakao i bila je ljuta zbog toga :lol:)

svaka mu čast!!lijepo je čuti da nekome Hipokrat nešto znači!
bravo za dežurnog ginekologa!

iridana2666
30.03.2009., 12:15
Žene koje "biraju"carski bez ijedne indikacije su obično neinformirane (ne govorim o ženama koje su imale iskustvo smrti djeteta pri porodu i sl.,)

potplatila je i sestre da joj odnesu dijete iz rooming ina po noći da se odmori, ali je moj plakao i bila je ljuta zbog toga

Ovo prvo nikako nije istina. Ja sam isla na elektivni carski sa prvom kceri i bila sam debelo informirana. Konzultirala se po inozemnim forumima, citala knjige, razgovarala sa 3 doktora, odvagala sve za i protiv uzimajuci u obzir moju konstituciju tijela i moje zelje i odlucila se na CS.

Ovo drugo bi i mene iziritiralo, ali tu krivim nase bolnice jer rooming in je za rodilista u kojima svaka rodilja ima svoju sobu.

Poslid
30.03.2009., 12:44
Pobrisani su ili editirani svi off topic postovi o kućnom porodu. Za temu kućnog poroda postoje drugi topici.

martinaP
30.03.2009., 12:48
Meni osobno, elektivni carski (nakon što se ženi predoče svi aspekti istog) samo je jedna od opcija koje idu u sferu slobodnog izbora žene. Jednostavno ne vidim tu ništa sporno. Teze o rizicima mi ne stoje - i abortus nosi svoje rizike, pa nam je ipak i tu slobodan izbor.

anchie76
30.03.2009., 19:22
Prvo sam napisala post, pa na kraju odlucila da ipak necu dozvoliti da i ova tema postane tema rasprave o tome zbog cega se udruga (ne)zalaze za to sto se (ne)zalaze. Udruga je tu na forumu napisala i svoj sluzbeni stav, ako imate nekih pitanja oko toga, molim da se na toj temi nastavi. Ne na ovoj.

Drzite se naslova teme.

mihim
31.03.2009., 00:40
hej, nisam citala sve sto ste pisale, al samo hocu rec svoje misljenje. nakon prvog poroda, koji je prakticki trajao samo 5 sati, neizdrzive boli oko 2 sata, i na kraju samo 3 tiskanja, jedno krivo u glavu, drugo glavica i trece moja bebica samnom, pukla skroz unutra, al to je nista, moja bebica se nije mucila i izasao rozi sa malo moje krvi, svi komentirali kak super i lagan porod. al meni se nije cinilo ( tad ) lagano, mislila da cu umrijet od boli, i nakon poroda razmisljala sam kome cu sljedeci put platit carski... al znala sam da necu... uglavnom, ja sam sestra i idem na visoku, i imam vjezbe po klinikama tak da sam gledala tokom skolovanja par carskih, al zadnjeg se bas sjecam. i kad sam to promatrala, u glavi mi je bilo NEMA SANSE, taman me 10 puta duze i jace bolilo. uglavnom, anestezija, kakvu hoces, onda rezanje," kurenje ", i razvlacenje. al dobro za zenu, svima je prioritet beba, i to mi je bilo odvratno, stave neki veliki metalni instrument da pridrzava sve okolo ( ko rupa kroz koju beba ide van, jako je mala ko glavica, i jos k tome taj metal okolo ), I ONDA VUKU BEBU VAN, jedan gura odozgora, a drugi iz te rupe vuce. ja sam se sva preznojila od brige gledajuci to, ovaj je ulovio glavicu i vuko, nije islo, pa je vuko jace i taman izasla na pola i skliznula mu ponovo unutra skroz, pa sve izpocetka, nebi si to pozelila i ne pada mi na pamet jos platit tak nesto, to stvarno nije prirodno, al ak je neizbjezno mora se. nisam ni za epiduralnu, ove koje su ju dobile dok sam ja radala na kraju su se mucile vise od mene, a dosta ih zavrsi i na carskom.

mihim
31.03.2009., 02:00
ispricavam se kaj skrecem s teme, al porod doma mi isto nije nesto sigurno, ja se nebi usudila. da sam rodila doma, vjerojatno bi iskrvarila i zavrsila u šoku il otisla pa pa. a ovak mogu rec da sam imala lijep porod.

mačkulina
31.03.2009., 02:25
mene kada su u prvoj trudnoći pitali kako bih željela roditi - sjećam s eda sam rekla...ako se tko treba ispatiti u porodu radije bih ja, ne bih da se ispati moje dijete..ma kako se god takav porod zvao....

Obzirom da nisam stigla izabrati kakav bi porod željela završila sam na induciranom porodu rađajući mrtvo dijete..

Ovaj put - o njemu uopće ne razmišljam.. jer me sve strah.. bilo koje opcije...

Samo znam da Carski rez nije nimalo bezazlen način poroda te da treba odista vidjeti sve njegove loše osobine (jer on je ipak operacija sa svim svojim rizicima koje oparacija nosi)

mihim
31.03.2009., 02:35
mene kada su u prvoj trudnoći pitali kako bih željela roditi - sjećam s eda sam rekla...ako se tko treba ispatiti u porodu radije bih ja, ne bih da se ispati moje dijete..ma kako se god takav porod zvao....

Obzirom da nisam stigla izabrati kakav bi porod željela završila sam na induciranom porodu rađajući mrtvo dijete..

Samo znam da Carski rez nije nimalo bezazlen način poroda te da treba odista vidjeti sve njegove loše osobine (jer on je ipak operacija sa svim svojim rizicima koje oparacija nosi) uvijek kad vidim tvoj potpis me neka tuga prođe, al nije mi bilo ugodno na bilo koji nacin mjesat se, jako mi je zao. mojoj prijateljici se to nedavno desilo, i mislim da nije bas dobro, brzo nakon toga smo se ispricale i cinilo se da je sve kolko tolko ok, al onda kad je proslo neko vrijeme, i termin kad je trebala rodit ko da bjezi od svih i svega. . . voljela bi da joj mogu pomoc, al zanm da ne mogu i ne znam kak bi uopce o tome pricala, mislim da je to najveca bol koju majka moze dozivit.

mačkulina
31.03.2009., 12:41

Samo znam da Carski rez nije nimalo bezazlen način poroda te da treba odista vidjeti sve njegove loše osobine (jer on je ipak operacija sa svim svojim rizicima koje oparacija nosi) uvijek kad vidim tvoj potpis me neka tuga prođe, al nije mi bilo ugodno na bilo koji nacin mjesat se, jako mi je zao. mojoj prijateljici se to nedavno desilo, i mislim da nije bas dobro, brzo nakon toga smo se ispricale i cinilo se da je sve kolko tolko ok, al onda kad je proslo neko vrijeme, i termin kad je trebala rodit ko da bjezi od svih i svega. . . voljela bi da joj mogu pomoc, al zanm da ne mogu i ne znam kak bi uopce o tome pricala, mislim da je to najveca bol koju majka moze dozivit.

Prijateljici ćeš najbolje pomoći da ju slušaš dok ona priča.. ona svoju tugu mora izbaciti... kada ona plače, budi uz nju...

Zvuči kao floskula ali vrijeme je tu dosta bitan saveznik kao i kod svakog tugovanja..

Jako je bitno da joj nađu uzrok, jer kada nađu uzrok zna se postaviti i pripremiti za slijedeću trudnoću.. znaš.. onda je sve nekako jednsotavnije i lakše.. lakše je i njoj samoj prihvatiti činjenicu kada zna što se dogodilo.

Hvala ti na suosjećajnosti.. da sad se nalazim trenutno u tjednu u kojem sam prvu bebu izgubila.. pa emocije samo nadiru.. vidiš po sitnim noćnim satima pisanja da nemam ni miran san (moji demoni straha su se probudili i sva strepim)

hvala ti :love:

mikka
31.03.2009., 14:52
mackulina, :love:

evo info--frendica je rodila kod podobnika nedavno i kaze da je vecina ostaljih rodilja tamo dosla na dogovoreni carski. tako da ispada da je lakse dobiti MRS koji je zabranjen, nego kucni porod koji nije zabranjen :mrgreen:

na kraju ispada da nije potrebno da se udruga i bori za pravo na MRS kad je takav porod moguce dobiti bez vecih problema.

mačkulina
31.03.2009., 15:00
može pojašnjenje a što je MRS kratica ? :?

mikka
31.03.2009., 15:01
mother request sectio ili elektivni carski bez medicinskih indikacija (sad vidis zasto koristim kraticu :aparatic:)

mačkulina
31.03.2009., 15:10
aha.. to ono u slengu carski po narudžbi?

a ne znam što da ti kažem... na tu temu.
Znam da je mnogo žena isprepadano porodom, svašta čuju, čitaju .. i stvore sliku a ne gledaju da smo svi individualni ma ni zub ne boli svakog isto a gdje će porod.. zar ne?

Carki je opasan kao i svaka druga operacija, da li i zašto to Privatno rodilište rade ja ne znam.. netko je jedamput spominjao negdje (ja se ne mogu sjetiti gdje sam to pročitala) da je strah od poroda kod majke dovoljna indikacija za carski rez kao jedan od oblika poroda.

Sa tim se je medicinska struka podijelila, jedni su mislili da je to opravdan razloga a drugi da nije..

Nemam stava oko toga, nemam stava oko ničega.... samo i uvjek ću ponovno reći..daj Bože da sve dobro prođe te ako se tko mora ispatiti (ako mi je tako suđeno) radije bih se patila ja, a ne moje dijete.

Mislim da je moj odgovor onako prirodan.. odgovor svake majke da poštedi bebu prevelikih komplikacija...