PDA

Pogledaj cijelu verziju : temperatura, antibiotik i dojenje

mačkulina
08.07.2009., 18:12
Imam jedan veliki problem...

Jučer je počelo sa grloboljom preko dana a navečer sa temparaturom.. Popila sam lupocet...

Danas je temparatura 37, 8... idem sad doktoru..
Grlo boli prestrašno, vrat boli...

Zanima me da li se smije piti antibiotik i dojiti???

U petrovoj mamama koje rode i dobiju temperaturu zabranjuju dojenje.. pa ne znam da li se to odnosi i na kasnije.

Beba ima 23 dana

tocekica
08.07.2009., 18:20
smiješ dojit ako dobiješ cefalosporinski antibiotiki. nemoj pit lupocet-bolje voltaren(ja prošla komplikacije gripe i upalu grla dojeći)

tocekica
08.07.2009., 18:21
p.s. i još sam imala upalu mokračnih puteva pa sam sveukupno popila 3 kure antibiotika)

mačkulina
08.07.2009., 18:22
smiješ dojit ako dobiješ cefalosporinski antibiotiki. nemoj pit lupocet-bolje voltaren(ja prošla komplikacije gripe i upalu grla dojeći)

voltaren kažeš??

super hvala ti :love: taman ću otići ga kupiti..

a ako mi da sumamed?? da li to smijem piti???

koji su cefalosporinski antibiotici?

tocekica
08.07.2009., 18:36
recimo novocef i ceporex. gle-ja neznam točno koji smiješ-napomeni da dojiš -ja jesam pa sam dobila novocef(tak se nekak zove).

tocekica
08.07.2009., 18:38
za voltaren sam 100 posto sigurna da smiješ- ja sam uzimala čepić od 50 mg(preporuka dr.-ice kad sam imala bolove od upale m puteva i gripu da mi se skine temperatura)

tocekica
08.07.2009., 18:46
pardon na iscijepkanim postovima-držim bebu u krilu pa mi je teže tipkat- voltaren-u uputama piše da se ne izlučuje u mlijeko i da je siguran za dojilje.
meni je pedica još napomenula da mogu penicilinske antibiotike(na koje sam alergična) ali mislim da su cefalosporini sigurniji. reci da želiš nastaviti dojiti pa nek se potrude naći odgovarajuču terapiju

apricot
08.07.2009., 20:06
Mačkulina, mi na SOSu za snižavanje temperatre savjetujemo samo paracetamole.
I točno prema uputama.

Danas gotovo svaki antibiotik ima neku zamjenu koja je kompatibilna s dojenjem, samo trebaš napomenuti liječniku da dojiš i neće biti problema.

A što se tiče temperature i dojenja... Slobodno doji i sa 40 i više, koliko god se fizički osjećaš sposobnom. Visoka temperatura apsolutno nije kontraindicirana dojenju.

tocekica, ti si liječnica?

tocekica
08.07.2009., 20:49
ne-fale mi 3 ispita do . dr. stom(slušala farmakologiju i ginekologiju i pedijatriju)- ali imam 3 liječnika u obitelji i jednog stomatologa

princess puffy
08.07.2009., 20:59
nemoj pit lupocet-bolje voltaren(ja prošla komplikacije gripe i upalu grla dojeći)

nema razlike između paracetamola i diklofenaka (voltaren),ako se baš mora piti (treba procijeniti rizik i dobrobit)
ista stvar je i s ibuprofenom i ketoprofenom (Ketonal,Knavon)

cefalosporini se izlučuju u mljieko u niskim koncentracijama
Sumammed se daje samo u slučajevima kada nema prikladne alternative

martinaP
08.07.2009., 23:44
Temp. možeš spuštati paracetamolom ili Voltarenom - Voltaren ćeš uzeti samo ako je zbilja visoka temp. u pitanju.

Od antibiotika smiješ uzeti cefalosporine ili peniciline, Sumamed će ti ionako propisati samo ako nema drugog izbora. Kod bebe onda jedino obratiš pažnju na moguće gljivice u ustima i/ili na guzi, ali to se lako rješava.

tocekica
09.07.2009., 10:22
martinaP nije li to s voltarenima i paracetamolom pravilo kod klinaca-da se prvo da paracetamol-meni ginička i opča (koja je i teta mm)kažu da je paracetamol za trudnice a voltaren za dojilje?

martinaP
09.07.2009., 10:25
Voltaren općenito ima više nuspojava, i trebalo bi ga zaobići ako se može.

tocekica
09.07.2009., 10:30
sad sam ja zbunjena :?.pošto sam i u bolnici dobivala voltaren.
rezime- mačkulina smiješ penicilinske i cefalosporinske antibiotike(to znam i iz svoje struke jer i mi dajemo antibiotike)-ako imaš visoku temperaturu skidaj je s lupocetom(paracetamolom) ili voltarenom ako lupocet ne pomaže(kod nas u stom je bilo do nekoliko godina normalno preporučiti voltaren).

martinaP
09.07.2009., 10:35
Pa dobit ćeš u ga ako te jako boli, i kod visoke temp. Čemu ga uzimati ako se možeš pokriti i s paracetamolom, ili još bolje bez lijeka?

mihim
10.07.2009., 13:27
mackulina isto je meni bilo, uzimala sam lupocet za temperaturu, a za grlo septogal sprej - odvratan je, ide ti na povracanje automatski, al odma mi je bilo lakse i mislim da nije dugo trajalo. nisam pila nikakav antibiotik.

Superman
11.07.2009., 11:16

Smiješ. Na dan poroda uzeli su mi obrisak cervixa, pa kad su stigli nalazi (4. dan po porodu) i pokazali Ureaplasmu, kao th. sam dobila Summamed. Dojila cijelo vrijeme.
:love:

princess puffy
11.07.2009., 11:40

Smiješ.
:love:

mislim da je u redu iznjeti svoje iskustvo ali nekome trvrditi da se smije piti :nope:

pogledaj OVDJE (http://sumamed.com.hr/upozorenja.htm)

(kao što je nekoliko nas već napisalao!!!)

martinaP
11.07.2009., 12:12
Ja sam u praksi susrela više slučajeva kad je Sumamed propisan dojiljama, i dojenje se nije ograničavalo/zabranjivalo. Jedna forumašica je svojevremeno zvala i Rebro - zavod za farmakologiju, dok se to još moglo telefonom obaviti, i oni su se složili da ga dojilja može uzimati. I beba ga može dobiti kad je bolesna - ali ako je zaista neophodno, a rijetke su situacije kad je baš Sumamed jedini izbor.

storiatriste
04.09.2009., 19:14
Nemam temperaturu, ali me jako boli grlo, curi mi nos i kašljem...šta mogu uzet da izbjegnem antibiotike?! Naravno, dojim :)

storiatriste
06.09.2009., 13:13
E da, stigla i temperatura, a osjećam kako mi se bolest spušta na pluća :x

Cubana
06.09.2009., 13:52
Nemam temperaturu, ali me jako boli grlo, curi mi nos i kašljem...šta mogu uzet da izbjegnem antibiotike?! Naravno, dojim :)
Med, limun, čaj....

melange
06.09.2009., 13:56
smiju li dojilje propolis?

(onaj bez alkohola, za bebe)

Cubana
06.09.2009., 14:02
Ja ne znam da dojilje nešto ne smiju jesti.

apricot
06.09.2009., 14:31
E da, stigla i temperatura, a osjećam kako mi se bolest spušta na pluća :x

neki paracetamol ako misliš snižavati temperaturu
tekućina, odmor...

ne mora biti da ide na pluća, jednjak zna biti upaljen i prilično boljeti tako da imaš osjećaj da ti se pluća raspadaju.
vidi kako će se bolest do sutra razvijati, pa možda da odeš doktoru.
upala grla može biti bakterijska, a to baš ne rješavamo "na svoju ruku".

drš se! :love:

storiatriste
07.09.2009., 11:30
Evo mene od doktora. Ipak se spustilo na pluća, početak bronhitisa :x . Dobila sam Cefalin tablete (cefalosporinski antibiotik), pa ćemo vidit kako će ić....

I da, zar se smiju jest i pit limun i naranča? :? Beba ima 2 mjeseca.

Danči29
21.10.2009., 21:25
Da li je moguće da jedan paracetamol (Lupocet) može djelovati na bebolinu tako da cijeli slijedeći dan spava :? :?
Mislim, znam da je pitanje glupo i da ne bi nikako smijelo trebalo biti povezano, ali jučer sam pod temperaturom 39,5 pred spavanje nakon zadnjeg dojenja popila tabletu, a ona mi je danas 2/3 dana prespavala, što nije radila ni kad smo došli iz bolnice.
Gledam je sad, vesela, smije se....izgleda sve ok...al me nekako kopka :/
Ajme paranoje.....

princess puffy
21.10.2009., 22:31
ne može
ne brini,konicidencija je u pitanju

Danči29
22.10.2009., 10:31
princess puffy :*

Jedan_tata
11.11.2009., 22:50
Evo mene od doktora. Ipak se spustilo na pluća, početak bronhitisa :x . Dobila sam Cefalin tablete (cefalosporinski antibiotik), pa ćemo vidit kako će ić....

I da, zar se smiju jest i pit limun i naranča? :? Beba ima 2 mjeseca.

jao majko!

znam da je star post, al ovo sam morao prokomentirati!

90% bronhitisa su nasatvak virusne bolesti i nisu uzrokovani bakterijama. 10% su uzrokovani atipičnim bakterijama, tipa mikoplazme i klamidije, na koje beta laktamski antibiotici 8gdje spadaju svi špenicilini i cefalosporini) uopće ne djeluju. A LOP i pediajtri ništa više ne vole nego propisati baš takav antibiotik za bronhitis :evil:

Snjeska
11.11.2009., 22:54
cool

ja sam kao tinejdžerica primila 12 penicilina u guzu zbog bronhitisa :/

PericaY2K
12.11.2009., 09:25
ja špricnem propolisa u grlo po zimi svakih 3-5 dana i unazad 3 godine odkad mi je dragi to otkrio nikad problemi s grlom...

(naravno, cijelu jesen, zimu i proljeće sam u kapi i šalu - jer su sinusi povezani s uhom i grlom pa nema koristi nosit šal ak ne nosiš kapu i prehladiš sinuse - izgledam ko medo brundo al je to mala cijena za zdravlje)