PDA

Pogledaj cijelu verziju : Bojenje jaja prirodnim bojama

stellita
31.03.2010., 18:09
Tradicionalno u Uskršnje vrijeme bojamo jaja i to sistemom ljuske od luka te uz pomoć raznih oblika trava (djetelina, tratinčice....). Pokušali smo i s ciklom svježom i jako je efektno ispalo. Zanima me ima li još kakav prirodni lijepi pigment?

smedja
31.03.2010., 18:45
Molim tocno recepte za ciklu, bas sam mislila postaviti tu temu
Bojanje prirodnim materijalima, bez raznoraznih otrova ;)

stellita
31.03.2010., 18:51
ja ti kuham ciklu kao za salatu zajedno s jajima (prethodno dobro oprana i očišćena) i onda dobiju onu lijepu ljubičastu boju aistovremeno mi se skuha i cikla za salatu (isto nezaobilazno za Uskršnji ručak..)

marta
31.03.2010., 19:01
kurkuma bi vjerojatno dala finu zutu. ali boja je poslije osjetljiva na svjetlo, pa bi jaje i dalje mijenjalo farbu.

stellita
31.03.2010., 19:06
a ni ne znam kako se kurkuma "ponaša" primjerice u ključaloj vodi....imam osjećaj da se ne bi dobro "uhvatila" ...možda da imam ona jaja kao iz američkih filmova...skroz bijela..
inače kurkumu kao začin koristim i zaista kao i šafran primjerice jako lijepo žuto oboja rižu ali na jajima nisam iskušala..hmmm...zamisao o kojoj bi se moglo experimentirati marta...:-)

stellita
31.03.2010., 19:17
Lavanda
mala količina crvenog grejpa
cvjetovi ljubičice+sok limuna

Ljubičastoplava
cvjetovi ljubičice
ljuske crvenog luka
čaj od hibiskusa
crveno vino

Plava
Borovnice sok
listovi crvenog kupusa skuhani
sok od bobičastog voća

Zelena
Skuhani listovi špinata
tekući klorofil

Zelenkasto-žuto
Kora jarko žutih jabuka

Žuta
skuhana kora limuna ili naranče
skuhana mrkva
sjemenke celera skuhane
Skuhani Kumin
Kamilica skuhana
Zeleni čaj

Žuto smeđa
sjemenke komorača

smeđa
jaka kava
Instant kava
ljuske tamna oraha -skuhane
Crni čaj

Narančasta
Skuhana mrkva
Chili prah
Paprika

Roza
Cikla
Brusnice ili sok od njih
Maline
sok crnog grožđa
Sok ukiseljene cikle

Crvena
puno skuhane ljuske crvenog luka
sok kompota višanja

stellita
31.03.2010., 19:19
evo ovo sam našla pa sam prevela kaj su ponudili...nešto mi se čini sasvim ok a neki izbori su mi njihovi malo pod ??

magriz
31.03.2010., 19:21
stellita, daj malo za nas nedomaćice i nekreativne pojašnjenja za ove boje

kuha li se to?
recimo za zelenu od špinata
kako žutu od kamilice?
aj sve to malo pojasni, priti pliiiz

marta
31.03.2010., 20:12
Kuhas jaja u tome. Kurkuma sigurno boja i to jarko zuto ali je boja fotoosjetljiva. Stavi sve u ladnu vodu pa mogućnosti aluminijski lonac i kuhaj na lagNoj vatri.

Peterlin
31.03.2010., 20:14
A gdje je luk? Ja redovito kuham jaja u luku, po mogućnosti onom tamnoljubičastom. Kuhaju se samo suhe ljuske. Ja dodajem malu žličicu octa.

Jaja prvo skuham u običnoj vodi desetak minuta, a onda ukrasim listićima peršina, tratinčicama i sl. i uguram u najlon čarapu, dobro zavežem koncem da čarapa drži listić na mjestu. Tak napravim cijelu "gusjenicu" i onda kuham u vodi s dodanim ljuskama luka još petnaestak minuta, možda i dulje. Jaja se oboje u zlatnosmeđu boju, a kad se skine lišće, ispod ostane svijetla ljuska u obliku siluete listića. Ali treba dooosta ljuski, od otprilike 1 kg luka za 12 jaja.

stellita
31.03.2010., 21:20
luk smo kao top boju naveli....i to ljuske crvenog luka (znam ih skupljati 2 mjeseca ranije). Ja jaja kada se ohlade premažem bijelim od špeka da se sjaje...:-)
svi navedeni "bojači" jaja se moraju s jajima kuhati..
e ovo s kurkumom moram definitivno probati!!

stellita
31.03.2010., 21:37
magriz da ti dovršim....
kada kuhaš (bilo koji da si odabrala sastojak tj. boju) onda jaja možeš staviti u najlonsku čarapu. Jedno jaje staviš na dno čarape (hulahopke) , staviš malo sitnih listića(djetelina, tratinčica, neki zanimljivi listovi koje si ubrala) uokolo jaja (dakle između jaja i najlonke). Potom zavežeš iznad tog jaja i staviš drugo te opet listiće i tako redom dok ne dođeš do kraja najlonke. Drugi dio najlonke isto tako napuniš. Otprilike 10-12 jaja tako možeš dobiti u obliku zmije koja je progutala silna jaja (:-)). Lagano staviš u posudu u kojoj će se kuhati i kuhaš. (30-40min). Ako stavljam ljuske crvenog luka onda znam i dan ranije (24sata) pustiti da se ljuske luka namaču pa onda stavim onako pripremljena jaja i kuham dalje.
:-)

magriz
31.03.2010., 22:47
super, thnx
ja jaja crtan voskom i perom, pa onda kuham u kapuli, i obavezno s pancetom nasjajim
ali ove druge boje ću isprobati ove godine

ani4
01.04.2010., 12:30
Moji su gledali jucer na Farmi kako ukrasavaju jaja sa voskom i to im se jako svida. Moze netko malo pojasniti postupak? Kakav vosak ide, od obicne svijece? A mora biti bas pero za crtanje? Moze nesto drugo? Di da nadem pero?

marta
01.04.2010., 12:38
Pero za crtanje nadjes u svakoj papirnici. A za vosak i mene zanima.

lionne
01.04.2010., 12:55
ja isto najrađe bojam sa lukom, kao i stellita skupljam unaprijed.
Kada imam dovoljno vremena volim koristiti vosak i to pčelinji jer sam tako negdje pročitala. Sa njim funkcionira odlično (upalim svijećicu od pčelinjeg voska i umačem pero u otopljeni na vrhu). Vosak popuni pore jaja i na tom mjestu se boja ne uhvati. Ne znam da li bi funkcioniralo i sa običnim.

Prije nekoliko godina probala sam farbati sa crvenom paprikom u crveno i sa koprivom u zeleno, po nekom receptu iz novina, ali nije ispalo... mislim da su ova jaja koja možemo kupiti previše tamna za to. Recept sa ciklom mi obećavajuće zvuči :)

tina55
01.04.2010., 12:56
i mene zanima za vosak kako ide postupak
za prirodne boje mogu dodati da mi od luka ispadne super, ali prošle godine sam probala kuhat jaja sa špinatom i uopće nisu pozelenila kak se spada već su bila blijedo zelena, ne baš lijepo

Mima
01.04.2010., 13:01
Mi se ove godine spremamo po prvi puta bojati jaja prirodnim bojama, čitaj lukom.
Mnogi iskusni ljudi su me upozorili da ove druge boje tj. namirnice za farbanje ne valjaju ništa.

Nego MM je bio uvjeren da se lukom farba tako da se jaje zamota u ljuske; kaže da se tako dobije neka posebna tekstura; radi li netko tako?

stellita
01.04.2010., 13:09
možeš mima i tako isprobati ali meni uvijek super ispadne kada (kako sam gore u postu napisala) uvaljam ta jaja s raznim biljčicama u najlonke pa u vodu u kojoj se kuhaju zajedno s ljuskama crvenog luka. Onda kada su gotova nikada ne znam kakve će se sve forme na jajima izroditi..nekada ostane otisak djeteline, nekada neki apstraktni mix ali nadasve jako lijepa i efektna budu....a djeca su zadužena da u vrtu kod bake nabere što zanimljivijih biljčica koje ćemo u najlonke uokolo jaja staviti..tako ima i za njih igre...:-)
super da ste nam dojavile ovo za špinat, da uopće ne krećem tim putem bojanja. Ja ću ove godine ostati na luku i cikli a probat ću kurkumu još. Nadam se uspješno. Tako bih imala crvena (čitaj bordo), ljubičasto-roza i žuta jaja...dovoljno...

dani1
01.04.2010., 13:29
Nego MM je bio uvjeren da se lukom farba tako da se jaje zamota u ljuske; kaže da se tako dobije neka posebna tekstura; radi li netko tako?

Mi tako radimo, jaje se omota ljuskama luka i ugura u najlon čarapu. Jaja budu s mramornim efektom (onak šarena).

Mima
01.04.2010., 14:23
dani, tako zamotana jaja se onda opet kuhaju u ljuskama luka?

stellita
01.04.2010., 14:41
da..:-)

tina55
01.04.2010., 18:59
evo ovdje ima par ideja o ukrašavanju zrnimai recept za bojanje ciklom
http://www.24sata.hr/metro/ovog-uskrsa-priredite-stol-koji-ce-se-dugo-pamtiti/166535/

ani4
01.04.2010., 19:27
Citala sam danas u 24 sata da ako hocete da jaja postanu skroz bijela treba ih kuhati u alkoholnom octu.
Zgodna ideja je i da ih omotate gumicom i onda stavite u boju. Ili da se po njima crta sa kredom i onda ofarba. Dio sa kredom ce ostati neobojan.

magriz
01.04.2010., 21:45
pčelinji vosak u rinfuzi mi je puno bolji od svijeće
pero vulgaris i držalo
i obična svijeća
u pero uguram komad voska, i zagrijem u plamenu, pa crtam. kad se ohladi (stisne se) zagrijem ponovno i tako do kraja...

ako se koristi svijeća (može čak i obična) može se oslikavati jaja i kistom

sirius
01.04.2010., 22:14
Svijeće od pravog voska ima striček kojeg viđam subotom na Jarunskom placu.

Vjerojatno se može bojati u smeđe i sa čajem od hrastove kore (ima u svakoj ljekarni).

sandra-zvrk
01.04.2010., 23:14
do sad su mi se jedino ljuske luka pokazale kao dobre za farbanje prirodnim bojama i već godinama tak farbam jajca. a ove bum godine probala ovo s voskom samo me zanima kaj nakon kuhanja? Kak zgulite ostatak voska ili ga ne gulite ili se on rastopi?!

tina55
01.04.2010., 23:33
pčelinji vosak u rinfuzi mi je puno bolji od svijeće
pero vulgaris i držalo
i obična svijeća
u pero uguram komad voska, i zagrijem u plamenu, pa crtam. kad se ohladi (stisne se) zagrijem ponovno i tako do kraja...

ako se koristi svijeća (može čak i obična) može se oslikavati jaja i kistom
i što kad se iscrtaju jaja, stave se kuhat tako iscrtana voskom s lukom ili?

Dream
02.04.2010., 18:35
do sad su mi se jedino ljuske luka pokazale kao dobre za farbanje prirodnim bojama i već godinama tak farbam jajca. a ove bum godine probala ovo s voskom samo me zanima kaj nakon kuhanja? Kak zgulite ostatak voska ili ga ne gulite ili se on rastopi?!
Polako dio po dio zagrijavaš pored pamena svijeće i otopljeno obrišeš papirnatim ubrusom.

sandra-zvrk
02.04.2010., 19:24
hvala dream

tina55
02.04.2010., 19:41
ja upravo pokušavam stavit vosak na jaje, drži dok se ne osuši i onda otpada
zašto? :-(
možda zato jer je jaje vlažno iz frižidera, sad sam ih ostavila da se stemperiraju pa ću probat ponovno
namjeravam ih farbat u crveno i to višnjama, tko zna kak će to ispast

stellita
02.04.2010., 20:56
tina sretno!

sandra-zvrk
02.04.2010., 22:27
ja upravo pokušavam stavit vosak na jaje, drži dok se ne osuši i onda otpada
zašto? :-(
možda zato jer je jaje vlažno iz frižidera, sad sam ih ostavila da se stemperiraju pa ću probat ponovno
namjeravam ih farbat u crveno i to višnjama, tko zna kak će to ispast

ja ljepo ocrtala i stavila kuhat i ispalo sve samo ne ono kajsam nacrtala, ali je zato boja od luka fenomenalna jer sam ove godine zbilja puno ljuski skupila.
I ja sam crtala na hladnom jajetu iz friga. No navodno ga treba prvo skuhat bez boje pa s voskom pa onda tek u boju ili...! (da znam za iduću godinu)

tina55
02.04.2010., 23:16
ni meni s voskom nije ispalo, iscrtala sam jaja kad su se stemperirala (srećom samo 3), stavila kuhat i ništa se ne vidi što je bilo crtano šmrc šmrc
nije ispalo ni bojanje višnjama (:lol:) pa sam stavila kuhat s instat kavom i malo octa i ispalo mi prekrasno, pogotovo ona koja su bila u najlonki s travama (a ne s voskom:lol:)

Jelka
02.04.2010., 23:28
Instant kava, dakle provjereno? Hm, to bih mogla, pored cikle.

Balarosa
02.04.2010., 23:39
Citala sam danas u 24 sata da ako hocete da jaja postanu skroz bijela treba ih kuhati u alkoholnom octu.

Ja sam mislila da se ista stvar može postići s limunskom kiselinom. Ne može. Ali možete dobiti jaja puna bijelih mrlja i mjestimično nagrižene ljuske. :-x

tina55
02.04.2010., 23:41
meni su od instant kave ispala lijepo smeđa s obrisima trava, stavila sam 4 velike žlice instant kave (neke koja nam ionako nije bila nikako fina)
a možda bi i s višnjama ispalo, ali mislim da treba baš puno višanja
a je li cikla isto provjerena, da znam za slijedeću godinu?
one kupovne boje mi se nikako ne sviđaju

Jelka
03.04.2010., 00:09
Viš, a jel bi se mogle iskoristiti trešnje? Imam ih brdo smrznutih, a crvljive.

summer
03.04.2010., 00:18
Viš, a jel bi se mogle iskoristiti trešnje? Imam ih brdo smrznutih, a crvljive.

mozda ostanu sitni otisci malih crvica :lol:
nekako sumnjam da bi tresnje mogle dati dobru boju kad visnje nisu uspile...
zanimljivi savjeti, mozda se i ja odlucim na bojanje
i meni su umjetne boje gadljive

stellita
03.04.2010., 12:19
budući ćemo danas sve manje više bojati jaja ŽELIM VAM PUUUUNO SREĆE i čitamo se s još iskustava...ja ću ciklat i lukarit :-)
pa vam dojavim za ciklicu...hihi

pomikaki
06.04.2010., 10:15
Sok od ukiseljene cikle i sok od borovnice (kupovni :-/) provjereno daju nevjerojatno loše rezultate...
kuhanje u koprivi također

Anemona
06.04.2010., 10:20
Probala sam obojati ciklom. Friškom ciklom, koja se kuhala s jajima, čak sam i ciklu malo narezala. Voda je bila prekrasne boje, a jaja 0 bodova. Niti nijansa se nije na njih primila.
Na kraju sam otišla u dučan i kupila boje i obojala kupljenima, a to nisam godinama.

koksy
06.04.2010., 13:01
Probala sam obojati ciklom. Friškom ciklom, koja se kuhala s jajima, čak sam i ciklu malo narezala. Voda je bila prekrasne boje, a jaja 0 bodova. Niti nijansa se nije na njih primila.
Na kraju sam otišla u dučan i kupila boje i obojala kupljenima, a to nisam godinama.

Potpis na ovo! Cikla je bila katastrofalno los izbor. Na kraju sam ih obojala lukom i kupovnim bojama.

Mima
06.04.2010., 13:05
Mi smo bojali ljuskama smeđeg i ljubičastog luka i boja nam se super primila. Jedino smo packavo zavezali najlonke pa je od čvorića ostajao batik uzorak po jajima :roll:

pomikaki
06.04.2010., 13:21
Kako ispadne s ljuskama od ljubičastog luka?

Mima
06.04.2010., 13:25
Tamnije, tamno crveno-ljubičasto

pomikaki
06.04.2010., 13:46
Super, to moram jednom isprobati...
Ajde još malo iskustava, baš me zanima što se još može ili ne može.

Anemona
06.04.2010., 13:52
Meni inače s ljuskama luka bilo kojeg ispadne savršeno, ali ovaj put baš nisam imala ljuske.

Mima
06.04.2010., 13:54
Mi smo skupljali ljuske ali smo ih dodatno i kupili na placu. Stavili smo ih stvarno puno.

stellita
06.04.2010., 17:17
potpisujem za ciklu da nije dala onakve rezultate kakvim sam se nadala...
sva sreća da je tura standardnim lukom bila super!
vidjela sam da su kumice ove godine prodavale vrećice ljuski od luka po 10kn...
eto...uz kurkumu i luk...nisam isčitala drugih dobrih rezultata
vidjeh anu ugarković koja je ciklom napajala skuhana jaja ali bez ljuske i ispala su super ljubičasta ali za ljuske nije bilo dobro.....:-(

sara38
23.03.2016., 14:34
Podižem temu.
Ja svake godine farbam jaja u ljuske od crvene kapule i bude mi tamna bordo boja. Preko jaja stavljam listiće djeteline, ruže, ljubičice, peršina i nekih trava koje nađem u našem parku ispred zgrade, a zatim omotam u najlonku. Da li netko još stavlja trave i koje?

Peterlin
23.03.2016., 14:36
Podižem temu.
Ja svake godine farbam jaja u ljuske od crvene kapule i bude mi tamna bordo boja. Preko jaja stavljam listiće djeteline, ruže, ljubičice, peršina i nekih trava koje nađem u našem parku ispred zgrade, a zatim omotam u najlonku. Da li netko još stavlja trave i koje?

Peršinov list mi je standard, a jako lijepo izgleda stolisnik jer je listić sitno rasperjan http://www.zdrav-zivot.com.hr/site/assets/files/1355/slider_100_naslovnica.jpg . Znala sam i tratinčicu metnuti, ali ju treba uroniti u vruću vodu da se može lijepo formirati. Znam tako naredati cijeli red pa onda frk u luk, ali nisam sigurna da ću i ove godine - nisam na vrijeme krenula skupljati lupinje od luka.

sara38
23.03.2016., 14:52
Ne bih se ni ja sjetila skupljati ljuske, nego me neki dan iznenadio muž i rekao da on to već duže vrijeme skuplja, pa eto. Vidi se tko kuha doma i sprema ljuske nakon upotrebe. Ha, ha...

tangerina
23.03.2016., 14:57
meni je bojanje lukom nekako dosadilo, to radim cijeli život
nabavila sam bijela jaja pa ću se bakćat sa ljubičastim kupusom, koji bi trebao dati plavu boju
računam da u najgorem slučaju, ako se ama baš ništa ne uhvati, i bijela jaja su mi dekorativna i posebna :)

sara38
23.03.2016., 15:02
Čitala sam malo ove stare postove iznad i stvarno, kako kažu cure, ništa ne daje tako intenzivnu boju kao luk. A htjela bih malo i ja promijeniti... :mrgreen:

sara38
23.03.2016., 15:03
Tangerina, šta ćeš prvi put bojati u taj ljubičasti kupus?

Peterlin
23.03.2016., 15:11
Tangerina, šta ćeš prvi put bojati u taj ljubičasti kupus?

Ja sam mislila probati par komada skuhati u crnom vinu - trebalo bi dati neku crvenkastu boju... ali nemam pojma koliko dugo treba da se uhvati.

Za crveni kupus znam da traje jako dugo, moraš prvo pripremati pa duuugo kuhati listove kupusa, pa tek drugi dan jaja. Ima slična fora s orahovim ili hrastovim lišćem, ali sve to traži vremena. Za luk znam koliko treba, ide to relativno brzo i dobro.

Lili75
23.03.2016., 15:27
ajme šta sma ja lijena za ovo, jučer kupili neke boje i to one s glitterom :/ ima da se jaja sjaje nadaleko :lol:

šalim se, bravo za vas

sara38
23.03.2016., 15:41
Lili, a ja mislim da je puno teže za raditi sa kupovnim bojama. Ne bih ja ovako s prirodnim, al meni lakše... :lool:
Zezam se, volim ja prirodno! :mrgreen: I da, trebaju mi otkačene sličice za jaja.. radi curke, nećemo sve u listiće/cvjetiće.

Peterlin
23.03.2016., 16:09
Lili, a ja mislim da je puno teže za raditi sa kupovnim bojama. Ne bih ja ovako s prirodnim, al meni lakše... :lool:
Zezam se, volim ja prirodno! :mrgreen: I da, trebaju mi otkačene sličice za jaja.. radi curke, nećemo sve u listiće/cvjetiće.

Daj djetetu jaja u ruke i nek ih sama oslikava kako god zna i umije... To su najotkačenije slike.

Mene je baš bilo briga, moji su oslikavali flomasterima (na bazi vode) i kaširali smo u mikrovalnoj (ispuhana jaja)

sara38
23.03.2016., 16:25
Peterlin, pa zar sumnjaš? Boje i kistovi već čekaju... Curka je prava umjetnica i kreativka.. tako tete kažu...:-)

Lili75
23.03.2016., 16:49

mi ta jaja ni ne jedemo tako da će na njih umjetne boje, kćerini olovke glitteri, mislim da ništa ne lijepimo ove godine sami iscrtavaju što ih volja.

Peterlin
23.03.2016., 16:51
Peterlin, pa zar sumnjaš? Boje i kistovi već čekaju... Curka je prava umjetnica i kreativka.. tako tete kažu...:-)

Uživajte dok interes traje! Meni je nekako to brzo prošlo... Sad im se više ne da kao prije, imaju druge interese. Ali zato sad operu prozore, he he he... Nemam se na kaj žaliti.

Jelka
23.03.2016., 16:54
Peterlin, kasiranje? U mikrovalnoj?

Peterlin
23.03.2016., 20:25

Da. Potražit ću slike pa sutra stavim upute, imam to spremljeno ali mi nije sad pri ruci.

Peterlin
24.03.2016., 09:19

Evo uputa sa svim detaljima:

PISANICE KAŠIRANE SALVETOM

Pisanice – jaja ispuhati na slijedeći način:
Ostaviti jaja nekoliko sati ili preko noći na sobnoj temperaturi (ako su iz hladnjaka, gusta su i vrlo ih je teško ispuhati).

Probušiti tj. prosvrdlati rupice promjera 2-3 mm pomoću vrha malih škarica na vrhu i dnu jajeta.
Dugačkom iglom ili čačkalicom probiti s obje strane opne žumanjka i bjelanjka i lagano protresti.
Puhati energično dok jaje ne izađe – odlična su za kajganu i sve kolače u kojima se ne odvaja bjelanjak i žumanjak…
Kad je sve (ili gotovo sve) izašlo, potopiti jaje u zdjelu s vodom da u njega uđe malo vode, protresti i ispuhati ponovno. Postupak ponoviti 2-3 puta. Ovo je važno radi sprečavanja kvarenja ostataka jajeta, što kasnije može izazvati neugodne mirise.

Prirodno škrobno ljepilo:
Za kaširanje 4-5 ispuhanih jaja treba
1 velika žlica brašna
1 šalica za crnu kavu tople vode
1-2 šarene salvete izrezane na kvadratiće cca 2x2 ili 3x3 cm.

Brašno i vodu zamiješati u zdjelici 15 minuta ranije. Kad se smjesa izjednači, u nju namakati komadiće salveta i odmah ih pritisnuti na jaja. Ovo može raditi i dijete i izvrsno se zabaviti! Salvete će se priljubiti uz površinu jajeta. Po potrebi potapkati prstima. Postupak ponavljati dok se ne pokrije cijela površina. Ako se komadići salvete skupljaju, pomozite si čačkalicom ili drvenim štapićem od sladoleda kad ih vadite iz ljepila. Gotove pisanice odložite na stakleni ili porculanski tanjur da se suše. Ako Vam se žuri, sušiti se mogu i u mikrovalnoj pećnici, ali koristite malu snagu (250W – 2 minute je dovoljno ako sloj papira nije debeo) ili običnoj pećnici (50˚C – oko pola sata, uz vrata otvorena oko 1 cm – uglaviti kuhaču)

U gotovu pisanicu može se ubosti drveni štapić za ražnjiće (po potrebi umočiti štapić u ljepilo da se učvrsti) ili se na nju može prilijepiti vrpca za vješanje, mašnica ili slično (također učvrstiti ljepilom).

Evo i slike (moje pisanice stare skoro 10 godina, ove su iz 2007): http://i.imgur.com/qSJbl6D.jpg

rehab
24.03.2016., 10:57
Za crveni kupus znam da traje jako dugo, moraš prvo pripremati pa duuugo kuhati listove kupusa, pa tek drugi dan jaja. Ima slična fora s orahovim ili hrastovim lišćem, ali sve to traži vremena. Za luk znam koliko treba, ide to relativno brzo i dobro.

Pomaže li ekspres lonac za crveni kupus ? :mrgreen:
Ozbiljno pitam, jer sam i ja odlučila ove godine imati plavkastozelena jaja :mrgreen:
Mislila sam koristiti vodu u kojoj se kuhao špinat, crveni kupus i grejp.
Imam domaća jaja koja su potpuno bijela, mislim da ne bi trebalo biti problema sa hvatanjem boje.

tangerina
24.03.2016., 11:01
ja ću slijedit ove upute, prema tome se ne kuha dugo kupus, nego treba dugo držat u boji ako želiš intenzivnu plavu: http://www.designmom.com/2014/04/easy-cabbage-dyed-eggs/

evo kako su radili za zelenu, prvo u kurkumu pa u kupus: http://www.designmom.com/2016/03/easy-natural-dye-easter-eggs-turmeric-cabbage-for-greens/

Peterlin
24.03.2016., 11:02
Pomaže li ekspres lonac za crveni kupus ? :mrgreen:
Ozbiljno pitam, jer sam i ja odlučila ove godine imati plavkastozelena jaja :mrgreen:
Mislila sam koristiti vodu u kojoj se kuhao špinat, crveni kupus i grejp.
Imam domaća jaja koja su potpuno bijela, mislim da ne bi trebalo biti problema sa hvatanjem boje.

Nisam probala, pa ne znam.

Zdravoseljački - to je dobra ideja ako se ne radi o tome da višak vode treba ishlapiti. Ako treba reducirati, onda ništa od ekspres lonca.

Na potpuno bijela jaja to bi se lijepo trebalo uhvatiti.

Evo malo tuđe pameti, sa slikama:
http://www.zloprase.com/razno/prirodna-boja-za-jaja-od-plavog-kupusa/

rehab
24.03.2016., 11:12
Ajme ova jaja su super, izgledaju kao da su bojena umjetnim bojama ! Meni ne bi smetalo ni da boja bude blijeda, važno mi je samo da se vidi da ima neka boja na njima :mrgreen:
Mislim da ću sutra staviti špinat, grejp i kupus da zajedno kuhaju, onda ću navečer potopiti jaja u tu vodu, stavit ću ih da malo kuhaju, skloniti lonac sa vatre i ostaviti tako preko noći.
Javim vam rezultat !

Peterlin
24.03.2016., 11:36
Možda probam ovo - sa kurkumom: http://www.zloprase.com/razno/prirodna-zuta-boja-za-jaja/

Mojca
24.03.2016., 11:42
Ja sam lani farbala s crvenim kupusom, kurkumom i ciklom.
Efekt je bio gotovo nikakav na jajima uobičajene boje.
Za ovu godinu sam nabavila skoro bijela jaja, pa ćemo vidjeti. :)

tangerina
24.03.2016., 15:10
kupila sam crveni kupus, uzela sam najveći i platila ga 20kn
mogla sam za te novce 4 različite umjetne boje kupit :lool: valjda će ostat i za malo salate :lool:

n.grace
24.03.2016., 15:50
nama su najljepša jaja bojana lukom, toliko su mi lijepa da mi nikad ne dosade
i mi stavljamo travu, list peršina (ova ideja od Peterlin sa stolisnikom je sjajna)
još kad se premažu s malo ulja, divota

sara38
24.03.2016., 16:28
nama su najljepša jaja bojana lukom, toliko su mi lijepa da mi nikad ne dosade
i mi stavljamo travu, list peršina (ova ideja od Peterlin sa stolisnikom je sjajna)
još kad se premažu s malo ulja, divota

I meni isto. Peršin je najljepši. Identično ovako i ja radim. Na kraju, kada se ohlade, premažem komadićem slanine ili uljem, a dok se kuhaju (bitno je kuhati na laganoj vatri) u lonac stavim i žlicu-dvije domaće kvasine. I još jedna tajna - da jaja ne ispucaju, treba ih držati na sobnoj temperaturi barem 2-3 h prije kuhanja. :mrgreen:

Mojca
24.03.2016., 19:05
A može li se bojati ljubičastim lukom?

magriz
24.03.2016., 19:20
A može li se bojati ljubičastim lukom?
ljuskama. I to su najljepsa jaja

Mojca
24.03.2016., 19:24
Hvala.
Ljuskma, naravno. :-)

rehab
24.03.2016., 19:58
ljuskama. I to su najljepsa jaja

Boja ? Crvenosmedja kao i sa obicnim lukom ili ?

Mojca
24.03.2016., 20:01
Koliko dugo treba kuhati?

Peterlin
24.03.2016., 22:06
Koliko dugo treba kuhati?

Ne predugo, petnaestak minuta. Ali tog lupinja treba puno i valja samo suho. Nisam na vrijeme krenula skupljati, a sad mi je kasno.

tangerina
24.03.2016., 22:49
ja sam zadnjih godina znala u jednoj maloj trgovini kraj mog posla samo skupit te ljuske sa dna kutije u kojoj drže luk, probaj tako

Peterlin
24.03.2016., 23:14
ja sam zadnjih godina znala u jednoj maloj trgovini kraj mog posla samo skupit te ljuske sa dna kutije u kojoj drže luk, probaj tako
Pitala sam baš danas u kvartovskoj voćarni, ali me već netko prestigao. Nije mi naročito bitno, uzet ću kurkumu ove godine za probu.

rehab
25.03.2016., 11:13
Ok, skuhala sam grejp, spinat, crveni kupus sa malo octa i dosta sode bikarbone. Voda je gusta, intezivne zeleno-plave boje. Obojala sam lonac i pola kuhinje, nadam se da jaja nece ostati bijela :D javim vam rezultat veceras kad ih izvadim iz vode :D

rehab
26.03.2016., 08:32
Jutros sam izvadila jaja iz vode, u nadi da ce dobiti intezivniju boju. Dakle, nakon 20 sati kuhanja i namakanja, imam zeleni lonac, zelenu kuhinjsku krpu, zelenu kuhacu i bijela jaja :/

tangerina
26.03.2016., 10:04
ajme rehab :lool:

ja upravo kuham jaja, skuhala sam kupus, znači da ne očekujem ništa i budem sretna što mi je kuhinja (zasad) ok

pulinka
26.03.2016., 10:05
Ok, skuhala sam grejp, spinat, crveni kupus sa malo octa i dosta sode bikarbone. Voda je gusta, intezivne zeleno-plave boje. Obojala sam lonac i pola kuhinje, nadam se da jaja nece ostati bijela :D javim vam rezultat veceras kad ih izvadim iz vode :D

Ako smem pitati - je li ovo bilo sve u istoj posudi, kiselina i soda zajedno :)?
Možda bi tu mogla biti kvaka - pomešala si kiselinu i bazu i dobila reakciju neutralizacije, tj. bojim se da si upravo time sprečila vezivanje boje za jaja (mada sam nešto zarđala sa hemijom, ali kao da se sećam da kiselina slabi ljusku jajeta pa tako omogućava vezivanje boje za njega- a ti si neutralisala kiselinu sa baznom (lužnatom) sodom...)
Sada me kopka ova kurkuma, da li bi uspela, deluje primamljiva na linku, jednako kao i kupus...
Kod nas kažu da jaja, naročito ako su domaća, treba pre bojenja oprati u vrlo blagom rastvoru nekog deterženta, jer se tako sa njih skine taj tanki sloj prirodnog "voska" na njima koji često sprečava bojenje.

tangerina
26.03.2016., 10:11
točno, ona žena na linku je stavljala sodu u jednu posudu, a ocat u drugu, i tvrdi da joj to daje različite boje. ja sam htjela samo plava, pa sam stavila samo ocat. voda je zasad tamnocrvena

tangerina
26.03.2016., 10:21
moja su poplavila, jedno sam već izvadila da ostane svijetloplavo

pulinka
26.03.2016., 10:26
Jao, tangerina, sad mi dođe da otrčim u radnju po kupus, a obećala sam sebi da neću ove godine eksperimentisati :lol:!

rehab
26.03.2016., 10:35
Priznajem, uvijek sam imala 2 iz kemije :D stavila sam naknadno malo octa i jedino cega sam se bojala bilo je da lonac ne eksplodira od kombinacije octa i sode :D nije mi palo na pamet da cu ponistiti ucinak bojanja. Nema veze, tjesim se da mi je barem kuglof ispao odlicno :D

rehab
26.03.2016., 10:37
Jao, tangerina, sad mi dođe da otrčim u radnju po kupus, a obećala sam sebi da neću ove godine eksperimentisati :lol:!

Tangerina, ti si ono iz Splita ? Meni dodje da se zaputim do tebe i uzmem ti nekoliko jaja :D radije bih to ucinila,nego opet bojala :D

rehab
26.03.2016., 10:40
Sad sam se sjetila, imam crnog vina koje sam dobila na poklon, nitko ga ne pije, ubacit cu ova jaja,valjda cu nesto spasiti.

tangerina
26.03.2016., 10:58
Imas li kurkume, to nije puno posla

rehab
26.03.2016., 11:00
Ubacila vec u crno vino, vec hvataju tamnoljubicastu boju, izvadit cu ih veceras da se uhvate kristalici. Ne volim zutonarancasta jaja kakva daje kurkuma.

tangerina
26.03.2016., 11:02
Joj sjedi na avion i donesi svoja jaja, ja sam moja izvadila i sad mi zao bacit tekucinu. Dodje mi da idem kupit jos bijelih jaja ili da probam smedja

tangerina
26.03.2016., 11:03
Aha uronjena su vec drzim fige onda, a ja cu skuhat malo smedjih za eksperiment

pulinka
26.03.2016., 11:10
Rehab, a ja bih se radije igrala sa kupusom i jajima nego pekla kuglof :lol:, podetinjila sam totalno....
Već tri dana deca i ja maltretiramo neka jaja od stiropora gel bojama i gliterom - neopisivo se šljašte, mislim da veći efekat kiča uopšte nije moguće postići!
Kad sam ih jutros pogledala shvatila sam da sutra na stolu želim klasiku - jaja šarana biljem u čarapi neke prihvatljive boje koja ne sijaju u mraku...

rehab
26.03.2016., 11:14
Ja najradije ne bih nista, kuca mi je u rasulu, bebacica mi se objesila za nogu i ne pusta me, divim se vama koje imate volje za te silne kreacije :D ono, i ja bih sarala jaja voskom, kasirala salvetama, ali ne smijem ni pomisliti na sto bi tek onda sve to skupa slicilo :D

pulinka
26.03.2016., 11:38
Tja, i meni je kuća u rasulu, ali ove godine sam bezobrazna i sama sam se pozvala kod sestre i mame na ručak, do sada sam svake godine ja ugošćavala njih :).
Zato ću nositi (valjda) nekakva fino farbana jaja :).
Kaširanje salvetama mrrrzim, ne umem to da radim nikako, uvek završim sa zgužvanom ili iscepanom salvetom i ulepljena do lakata.
Ni šaranje voskom mi nije u planu za još duuugo, deluje mi zahtevno...Doduše prošle godine sam oslikala nekakve crteže cvetića i paprati tim gel bojama na belim praznim jajima, ispalo je dosta simpatično, sačuvana su i za ovu godinu, stavila sam trakice pa se mogu okačiti :).

rehab
26.03.2016., 12:34
Raspao mi se moj predivni kuglof dok sam ga vadila iz kalupa :( ok, jos samo da unistim sunku u kruhu i mogu sve baciti u smece i prespavati Uskrs.

tina55
26.03.2016., 13:16
evo jedne ideje za bojanje jaja, koja je ujedno i zabavni eksperiment
https://www.facebook.com/759186880801091/photos/a.759201317466314.1073741828.759186880801091/991433790909731/?type=3&theater

zutaminuta
26.03.2016., 13:56
Raspao mi se moj predivni kuglof dok sam ga vadila iz kalupa :( ok, jos samo da unistim sunku u kruhu i mogu sve baciti u smece i prespavati Uskrs.

Sigurna sam da je još ukusan. Nemoj ga baciti.

tangerina
26.03.2016., 14:02
rehab znam točno taj osjećaj

meni su jaja ispala divno, zaljubljena sam! probala sam i na smeđa i hvata se, ali ispadne tamnosivo,ne plavo. lijepa su mi i jedna i druga, i nisam na kraju ništa držala duže od sat vremena, to mi je bio dovoljan intenzitet.

ali zato od torte ćemo vidit šta će it, pošto sam skužila da sam slučajno stavila 4 puta više brašna u tijesto nego je trebalo. mislite da će se primijetiti? :lool:

rehab
26.03.2016., 14:31
[QUOTE=tangerina;2866288ali zato od torte ćemo vidit šta će it, pošto sam skužila da sam slučajno stavila 4 puta više brašna u tijesto nego je trebalo. mislite da će se primijetiti? :lool:[/QUOTE]

Ma jok, sta ce se primijetiti lol
A gle, za Bozic mi je sve ispalo savrseno, bilo bi previse traziti od tete karme da mi bude blagonaklona dva puta zaredom :D
Zasad prijavljujem da mi se tijesto za sunku uspjesno dize lol

tangerina
26.03.2016., 14:34
moj muž još traži šunku po gradu :škartoc:

jelena.O
26.03.2016., 14:53
Sigurna sam da je još ukusan. Nemoj ga baciti.uprav tak

lunja
26.03.2016., 16:04
Bojali smo:
-kurkumom (bas lijepo zuta, ali nikako narancasta)
-kapulom (taaamno smedja, nikako crvena)
-kupusom s octom (plava u svim nijansama)
-kupusom s sodom bikarbonom (u pocetku petrolej zelena, da bi jutros savim izblijedila)
-cajem od sipka i maline (taamno siva s primjesom lile)

Jel zna netko kako zagarantirano dobiti bas crvena jaja?

Kaae
26.03.2016., 16:12
Cikla? Nisam probala; prica se po selu.

Ja kuham u principu samo u luku. Ove godine sam se prekasno sjetila da nisam skupljala kore pa sam neki dan u ducanu obrstila sve otpale ljuske ljubicastog luka. Super su ispala jaja. Bila bi jos bolja da sam nasla organska bijela, ali nije ih bilo.

Peterlin
26.03.2016., 16:13

To se dogodi ako se žuriš i ne pričekaš da se ohladi do kraja. Ako je samo puknuo, zalijepi ga pekmezom i glaziraj čokoladom, spasit ćeš ga.

Ja sam ove godine ispekla 6 koglofa, 3x2 jer imam 2 kalupa promjera 20cm. Jedan je ostao, pet smo podijelili. Možda ga ove godine uspijem kušati. Obično podijelim sve.

Šunka u kruhu je j3dnostavna, ne možeš to pokvariti osim prepeći, ali male su šanse za to. Ove godine ja to preskačem.

Peterlin
26.03.2016., 16:15
Ont. Nisam farbala jaja prirodnimbojama, stavila sam samo one toploskupljajuće navlake. Možda iduće godine....

tangerina
26.03.2016., 16:26
peterlin, je li se šunka u kruhu peče ujutro da se jede toplo ili dan prije da se jede hladno?

jelena.O
26.03.2016., 16:57
pečeš kad stigneš, večinom navečer

rehab
26.03.2016., 18:43
peterlin, je li se šunka u kruhu peče ujutro da se jede toplo ili dan prije da se jede hladno?

Sasvim svejedno. Ja je pravim subotom popodne. Muzeva obitelj razgrabi i pojede pola istu vecer, a moji je jedu za uskrsni dorucak.
Enivej i ja ostala bez sunke, iako mi je mesar u lokalnoj mesnici obecao ostaviti. Mm je u zadnji tren uzeo neku u Konzumu, fino mirise.

rehab
26.03.2016., 18:49
To se dogodi ako se žuriš i ne pričekaš da se ohladi do kraja. Ako je samo puknuo, zalijepi ga pekmezom i glaziraj čokoladom, spasiti

Uspio je mm istresti iz kalupa i slijepiti bez pekmeza. Sad cu ga preliti glazurom, a donijeti cu ga kod nasih narezanog na snite, jer je ruzan ovako u jednom komadu, a kad ga narezem na snite nece se nista primijetiti
Jaja su tamnoljubicasta, skoro crna, prekrivena kristalicima od vina, ugl uspjela sam danas od limuna napraviti limunadu :D

čokolada
26.03.2016., 19:02
Rehab, meni je pozlilo samo od praćenja razvoja događaja :mrgreen: .

tangerina
26.03.2016., 19:22
rehab, super, sad si bilježim da dogodine i ja napravim jaja u vinu :klap:

rehab
26.03.2016., 19:51
rehab, super, sad si bilježim da dogodine i ja napravim jaja u vinu :klap:

Stvarno se prekrasna, skoro crna i kao da su posuta sljokicama, a ne zahtijevaju nikakav trud.
Cokolada, zna se meni cesto dogoditi takav dan :D ali mislim da je glavni problem bio sto sam ja danas bila zivcana, ljuta, umorna, samo sam prenijela tu losu energiju na svoj rad.

Peterlin
26.03.2016., 23:13

Ja pečem navečer, jer volim da kruh otpusti, da kora omekša, ali toje stvar ukusa.

pulinka
27.03.2016., 00:19
Elem, ofarbala deo jaja običnom bojom iz kesice, ukrašena biljčicama u čarapi -ispalo je onako, sasvim pristojno.
Deo jaja sam farbala kupusom ipak :D (našla u lokalnom dućanu :)) - isto ne izgleda loše, bela jaja su plava a ona tamnija imaju neku metalik sivkastu nijansu.Deo jaja iz kupusa sa sodom je pristojno zelenkast, međutim: SVA jaja, i ona iz kesice, i ova prirodne farbe, gube boju na samo malo jači dodir prstima??!! Wtf, ne sećam se da se to ikad desilo sa bojom iz kesice?!
Ok, sutra ćemo ih samo gledati, bez pipanja :D

Cathy
27.03.2016., 12:50
Elem, ofarbala deo jaja običnom bojom iz kesice, ukrašena biljčicama u čarapi -ispalo je onako, sasvim pristojno.
Deo jaja sam farbala kupusom ipak :D (našla u lokalnom dućanu :)) - isto ne izgleda loše, bela jaja su plava a ona tamnija imaju neku metalik sivkastu nijansu.Deo jaja iz kupusa sa sodom je pristojno zelenkast, međutim: SVA jaja, i ona iz kesice, i ova prirodne farbe, gube boju na samo malo jači dodir prstima??!! Wtf, ne sećam se da se to ikad desilo sa bojom iz kesice?!
Ok, sutra ćemo ih samo gledati, bez pipanja :D
A jesi stavila ocat sa bojom?

jelena.O
27.03.2016., 16:39
Sasvim svejedno. Ja je pravim subotom popodne. Muzeva obitelj razgrabi i pojede pola istu vecer, a moji je jedu za uskrsni dorucak.
.kod mene muž veli da je bolje friško, nama zna tek tolko ostati za Uskrs
Ja nisam ni kuhala ni pekla, ma ni kupila šunku, bilo doma laks karea koji sam narezala

tangerina
27.03.2016., 17:19
ja sam je pekla jutros, i jeli smo je još lagano toplu, bilo je idealno!

pulinka
27.03.2016., 18:19
A jesi stavila ocat sa bojom?

Jesam, sve odmerila po uputstvu :neznam:. Jedino što je to neka nova no name farba za jaja, ove godine nisam našla onu koja mi je već godinama pouzdana.

Nije ni važno, svi su zadovoljni.
Jaja su vizuelno lepa, srećom deca nisu nešto željna da ih prevrću po rukama, na stolu kao ukras su sasvim OK.
Meni su najlepša bela jaja obojena u kupusu, baš imaju neku nežnu plavu i zelenu nijansu kakvu ne mogu dobiti sa veštačkom bojom.
Šunku smo dobili domaću na poklon, mljacc :).

jelena.O
27.03.2016., 20:16
pulinka, ti danas slaviš Uskrs?

MikiMama
27.03.2016., 20:20
Bojali smo:
-kurkumom (bas lijepo zuta, ali nikako narancasta)
-kapulom (taaamno smedja, nikako crvena)
-kupusom s octom (plava u svim nijansama)
-kupusom s sodom bikarbonom (u pocetku petrolej zelena, da bi jutros savim izblijedila)
-cajem od sipka i maline (taamno siva s primjesom lile)

Biljezim si za slijedecu godinu.

I ono kuhanje u crnom vinu moram zapamtiti, zvuci fora. To se vec skuhano stavi u vino ili se sirovo kuha u vinu ( mozda ispadnu pijana jaja :-D) ?

MikiMama
27.03.2016., 20:43
Kazu kuhari sa Splitske rive:
Zuta jaja: zuti luk + kurkuma
Crvena jaja: ljubicasti luk + cikla
Zelena jaja: kapice luka + blitva
I stvarno su jake boje koliko sam mogla vidjeti na vijestima, ali crvena je vise smedja nego crvena

tangerina
27.03.2016., 22:19
moja mama je probala sa ciklom
na ljuski se nije skoro ništa uhvatilo, ali zato kad je ogulila, unutra bjelanjak na crvene točkice!

pulinka
27.03.2016., 23:49
pulinka, ti danas slaviš Uskrs?

Da :).
I MM i ja smo deca iz mešovitih brakova (Vojvodina ima puno nacion. manjina koje su katoličke ili protestantske veroispovesti :)) i tradicionalno slavimo Božić i Uskrs po oba kalendara, iako nismo kršteni :).
Slavimo ih kao uspomenu na naše bake i dede, koji više nisu sa nama, ali sa kojima smo ove praznike i običaje zavoleli kao deca.
Čini mi se da time nikome ne činimo štetu, a svakako pričinjavamo radost sebi i deci :).
U svakom slučaju, deca znaju verske osnove ovih praznika, jer mislim da treba da znaju - ionako u državnom vrtiću crtaju rođenje Isusovo i Svetog Savu, boje jaja i imaju na zidu okačenog Uskršnjeg zeca koji pazi da samo dobra deca dobiju poklone :roll:.

Na temu: crveni luk daje nekakvu bordo/tamno roza boju, meni je lepa ali nije mi ni blizu prave crvene boje.
Mislim da ću i ja probati idući put bojenje u vinu, uostalom oni kristali za jaja koji se kod nas relativno skupo prodaju i jesu samo čista vinska kiselina.

jelena.O
28.03.2016., 07:48
eto onda možeš ponovo isprobat za 1.maj kad pada pravoslavni Uskrs

rehab
28.03.2016., 09:18
Biljezim si za slijedecu godinu.

I ono kuhanje u crnom vinu moram zapamtiti, zvuci fora. To se vec skuhano stavi u vino ili se sirovo kuha u vinu ( mozda ispadnu pijana jaja :-D) ?

Jaja se stave sirova kuhati u vino. Ja sam kuhala nekih 10ak min i onda ugasila stednjak i ostavila jaja da stoje u vinu 3-4 sata da se ulove kristalici. Jaja se kasnije ne smiju nicim premazivati, da se ne bi izbrisali kristalici.
To se moze raditi i sa bijelim vinom. Kupis boje u trgovini, kapnes u vino boju koju zelis i dobijes jaja u raznim bojama sa kristalicima.

MikiMama
28.03.2016., 12:15
Jaja se stave sirova kuhati u vino. Ja sam kuhala nekih 10ak min i onda ugasila stednjak i ostavila jaja da stoje u vinu 3-4 sata da se ulove kristalici. Jaja se kasnije ne smiju nicim premazivati, da se ne bi izbrisali kristalici.
To se moze raditi i sa bijelim vinom. Kupis boje u trgovini, kapnes u vino boju koju zelis i dobijes jaja u raznim bojama sa kristalicima.

Guba, hvala!

Diana72
29.03.2016., 14:23
Pred Uskrs sam malo gledala temu i tražila neki jednostavan način bojanja jaja, bez onih gadnih bolja koje ostaju na bjelanjku i na kraju opet kupila umjetne boje.:škartoc: Samo ne u obliku listića niti praška, već manje tabletice koje se otope u vodi. Jaja su super ispala, a boje na bjelanjku nije bilo niti mrve. Slijedeće godine kupujem isto. Btw. te tabletice sam kupila u Kauflandu.

Mojca
29.03.2016., 14:43
Na kraju, ja pofarbala dio umjetnim bojama... ona za gledanje.
Ona za jesti sam planirala farbati ljuskama ljubičastog luka... sve lijepo pripremila dva dana ranije. A MD mislio da je to za baciti i... bacio. :)

jelena.O
29.03.2016., 14:50
ja sam svojem 100 put napomenula da su ljuske za farbanje, i sakrila ih u gredenc

bojala samo s lukom

za gledanje:
klinac bojao drvena jaja s temperom
klinka bojala ispuhana jaja s temperama i dekuperažom

karantena35
04.04.2016., 14:32
evo jedne ideje za bojanje jaja, koja je ujedno i zabavni eksperiment
https://www.facebook.com/759186880801091/photos/a.759201317466314.1073741828.759186880801091/991433790909731/?type=3&theater

Ovo bi mogla pokušati dogodine. Nekako svake godine sam u istom tonu, klasično farbanje ljuskom crvenog luka (klikni ovdje (http://www.domaci-recepti.com/tradicionalni-recepti/151-bojanje-pisanica-crvenim-lukom), što većina radi. Ove izgledaju super zanimljivo, VULKAN PISANICE, hehe :)