PDA

Pogledaj cijelu verziju : Pitanja forumašicama medicinske struke

Stranice : 1 2 3 [4] 5 6

tanja_b
21.03.2011., 21:22
Imam pitanje na koje će možda netko od kompetentnijih znati odgovor.
Kardiolog je još prošle godine mojem ocu prepisao Preductal preventivno. Danas mu njegova dr opće prakse kaže da se po novome Preductal ne smije davati "običnim" srčanim bolesnicima, nego samo onima kod kojih nije uspio operativni zahvat :?: i da će mu ovaj put dati na recept, ali da će zbog njega možda platiti globu :zbunj: Kako je ta njegova doktorica prilično smotana, zanima me, čisto informativno, je li to zaista tako, ili netko krivo tumači propise?

bibai
22.03.2011., 11:05
Michelle, kako je maleni?

michelle zg
22.03.2011., 14:21
prošlo je, hvala bogu. temp je 9 dan pala i nije se vratila. bris grla uredan. ipak je bila samo viroza. zahvaljujem svima na pomoći, baš sam bila u velikom strahu.

studena
23.03.2011., 13:12
Preductal je lijek koji se po smjernicama HZZOa propisuje
pacijentima sa koronarografski dokazanom koronarnom arterijskom bolešću
gdje nije moguće liječenje revaskularizacijom i gdje nije postignuta stabilizacija bolest
drugim lijekovima po preporuci kardiologa,
samo to je već duže tako,
ono što se mijenjalo u zadnje vrijeme su žešće kontrole po ordinacijama

NetkoMiOteoNick
08.06.2011., 10:23
Pitanje:
Može li kost biti puknuta, a da ništa nije otečeno?

Priča:
Sin (18 g), je pao s bicika, u subotu i od tada ne može stati na petu. Bila je plava - to se povuklo. Iz vana se ništa drugo ne vidi. (Njemu se neda ići na slikanje jer je uvjeren da je samo natučeno.)

leloX
21.06.2011., 18:03
Molim ako mi netko može odgovoriti!
Trudna sam 12+2 tj. i zanima me da li vodene kozice mogu naštetiti bebi jer sam u doticaju sa osobama koje imaju kozice. Ja sam ih preboljela još kao dijete.
Ginekolog mi je rekao da mi ne može sa sigurnošću reći i ja sam sad u panici. Čula sam da se nedavno dijete rodilo sa vodenim kozicama iako ih je majka već preboljela.
Da li je to zaista moguće?

puntica
21.06.2011., 18:46
Pitanje:
Može li kost biti puknuta, a da ništa nije otečeno?
možda je kasno, a i ja nisam medicinske struke
ali iz iskustva: DA

ja slomila kost na ruci, u diti na dlanu. i boljelo me ali mi moji nisu vjerovali da me baš tako boli. nakon mjesec dana smo konačno išli to slikat i ispalo je da je slomljena ali baš lijepo uredno, tako da je polako zarastala, i to pravilno
baš je bila luda sreća :roll:

ardnas
21.06.2011., 19:00
Molim ako mi netko može odgovoriti!
Trudna sam 12+2 tj. i zanima me da li vodene kozice mogu naštetiti bebi jer sam u doticaju sa osobama koje imaju kozice. Ja sam ih preboljela još kao dijete.
Ginekolog mi je rekao da mi ne može sa sigurnošću reći i ja sam sad u panici. Čula sam da se nedavno dijete rodilo sa vodenim kozicama iako ih je majka već preboljela.
Da li je to zaista moguće?

Bilo bi bolje da nisi u kontaktu sa takvom djecom. Mada sad si prošla kritični period 12 tjedan, ali ipak, bolje ih se kloni.

bibai
21.06.2011., 21:19
Ne mogu kozice naštetiti bebi ako si ih preboljela.

leloX
22.06.2011., 20:39
Hvala na odgovorima cure, ja sam tako zbunjena, problem mi je što sam u kontaktu s ljudima koji rade u vrtiću u kojem su kozice, i moj muž tamo radi a nije ih imao. Baš me je strah, koliko sam ja shvatila ne zna se sigurno da li su opasne kod trudnica koje su ih preboljele. Ja sam nekako optimistična pa mislim i vjerujem da ih moji u kući neće dobiti, ali opet ne znam što da radim.

rozi456
06.08.2011., 15:35
Martina, nova sam na forumu i već nekoliko dana pokušavam doći do vas. Mozete mi odgovoriti što znače bijele sjemenke "sezama" u stolici. Naime, pojavile su se kod moje djece (4 godine i 16 mjeseci) i kod mene. Nosila sam stolice na analize ali nisu nađeni paraziti. Posto sam prilično sigurna da su pogriješili mi smo popili vermox i sad ćemo ponovo nakon 3 tjedna. Možete li mi reći nesšto više o tome?

rozi456
07.08.2011., 22:25
Ja sam magistra, nova sam na forumu (uskoro nadam se trudna), pa ak' vam mogu pomoći...
možete mi pomoći, sto znače bijele "sjemenke sezama" u stolici i kako se liječi

Cubana
07.08.2011., 22:36
Martina, nova sam na forumu i već nekoliko dana pokušavam doći do vas. Mozete mi odgovoriti što znače bijele sjemenke "sezama" u stolici. Naime, pojavile su se kod moje djece (4 godine i 16 mjeseci) i kod mene. Nosila sam stolice na analize ali nisu nađeni paraziti. Posto sam prilično sigurna da su pogriješili mi smo popili vermox i sad ćemo ponovo nakon 3 tjedna. Možete li mi reći nesšto više o tome?
Ako u tri stolice nisu nađeni paraziti vjerojatno ih ni nema. Ali, da li ćete nakon 3 tjedna opet nositi stolice na analizu?
Jesu li velike? Tj, kolike su?

rozi456
07.08.2011., 23:37
Ako u tri stolice nisu nađeni paraziti vjerojatno ih ni nema. Ali, da li ćete nakon 3 tjedna opet nositi stolice na analizu?
Jesu li velike? Tj, kolike su?

baš kao sjemenke sezama, kasnije ssu bile i veće kao sjemenke krastavca

Cubana
08.08.2011., 08:48
Možeš li mi na pp poslati tvoju email adresu, obzirom da ti ne mogu poslati pp.

Anemona
08.08.2011., 09:11
Nisam medicinske struke, ali tobi morali biti neki paraziti. Tako točno su izgledali kod moje mačke jednom davno. Kao sjemenke sezama.

rozi456
08.08.2011., 10:38
Možeš li mi na pp poslati tvoju email adresu, obzirom da ti ne mogu poslati pp.
mogu poslati administratoru, pa da ti proslijedi.može?

micamaca30
09.08.2011., 18:21
Več dugo vas čitam i pratim pa ču i ja postaviti pitanje koje me muči,več godinu dana me boli peta bol je tupa i boli u zadnjem djelu pete koji se penje do zgloba!Kada duže sjedim ili ujutro da se probudim bol je neizdrživa ali kada se rashodam onda mi je lakše ali osjetim bol....volim hodati bosa i hodam cjelo ljeto.Bila sam kod ortopeda koji mi je rekao da moram nositi uloške no kada sam u njima isto mi je bol je prisutna????Unazad 3-4mj sam na djeti izgubila sam 4,5 kg.Imam još jedno pitanje kada sam bila kod dr,opče prakse mjeren mi je tlak koji je bio 140/100,e sad mene zanima ovaj prvi se je snizio na 120,ali ovaj drugi je 100 konstantno?Dali bih trebala neku terapiju ili...?Imam 29 god!Hvala

vančika
09.08.2011., 19:37
za petu ne znam, što se tlaka tiče donji je definitivno visok, nekad zbog tzv straha od bijele kute tlak može narasti za 5-10mmHg. je li ti možda netko mjerio tlak u kućnoj atmosferi? ako je tlak svakako 100 s obzirom na godine trebalo bi svakako ispitati funkciju bubrega i nadbubrežne žlijezde. za početak možeš napravit obične laboratorijske pretrage - kompletnu krvnu sliku, urin, ureu, kreatinin, Na, K i Cl. i pokušaj sa manjim unosom soli putem hrane i pića, nekad pomogne. sritno.

aleksandra70vanja
09.08.2011., 19:44
za petu najviše daje za tzv "trn" u peti, izdanak kosti koji pritišće na meko tkivo pete i uzrokuje bol posebno na početku hoda
al nije baš tipično za tvoje godine
trebalo bi napraviti rtg pete ako si sigurna da nisi trudna
fizikalna terapija pomaže

tlak bi trebala mjeriti doma
ako je donji stalno 100 trebalo bi napraviti neku obradu, bilo bi dobro nositi holter tlaka, da se vidi kretanje tlaka kroz 24 sata

apricot
09.08.2011., 21:13
nekoliko mjeseci me "peku" pluća.
bole.
peku.
bole...
pojma nemam kako opisati to.
mogu normalno disati, ali konstantno osjećam to.
nekad je osjećaj kao kad se debelo prepušiš, a nekad kao da je sprženo iznutra...

i je li to povezano sa grloboljom (nije gnojna) koja je prisutna već mjesecima?

micamaca30
09.08.2011., 21:14
Da mjereno mi je doma patronažna došla pogledati moga sina (ima 5 god,a jako smo si dobri prijatelji sa patronažnom) isto mi je rekla da sigurno imam problema sa nadbubrežnom žljezdom,tada sam imala 150/110,pridržavam se djete ne solim puno jedem umjereno počela sam sa vježbama no srčani je ostao isti ovaj se snizio.Neznam da li to ima veze sa tim što sam u trudnoći imala trahikardiju (terapija mi je bila ormidol,prepar)

aleksandra70vanja
09.08.2011., 21:18
nadam se da nemaš problema sa nadbubrežnom žlijezdom, već da se radi o tzv. esencijalnoj hipertenziji, hipertenziji kojoj se (za sada) ne zna uzrok
javi se svom liječniku

apri imaš li žgaravicu?

Beti3
09.08.2011., 21:22
micamaca, previsok ti je tlak. Javi se liječnici i vadit će ti krvnu sliku i poslat će te kod par specijalista. Kardiologu, vaditi hormone štitnjače, UTZ bubrega i to bi bilo sve za početak. I ako svi nalazi budu dobri isto će ti, vjerojatno, prepisati terapiju. Zato jer postoji i tkz. esencijalna hipertenzija, bez vidljivog uzroka.

Da li ti roditelji imaju povišen tlak? Da li si pod dužim stresom?

Smanjenje tjelesne težine i soli će ti u svakom slučaju pomoći.
Povišen krvni tlak može se javiti u bilo kojoj životnoj dobi.

U isto vrijeme sa A70v.

micamaca30
09.08.2011., 21:24
Ne nemam žgaravicu!Hvala bogu imala sam je dok sam bila trudna.Molila bi ja još jedan savjet kada se po noći znam probuditi probudim se loveći zrak kao sinoć.Poslije toga budem jako umorna i osjetim lupanje srca koje se smiri(bude 2min jako lupalo ali se smiri)I to ne uvjek svaku većer ponekad.Pitam zato što je moj tata imao zastoj disanja kada bi spavao onda ga je mama budila ili drmala da dođe k sebi

micamaca30
09.08.2011., 21:31
Da bila sam pod stresom djete mi je imalo dvije operacije(hipospadije) nisam mogla biti s njim pa mi je bio šok!Šok ishod operacije.....,sada je sve ok,Mama mi nema povišen tlak tata mi je umro u 50 godini od moždanog udara(visoki tlak,šečer,masnoća,voda)

apricot
09.08.2011., 21:40
apri imaš li žgaravicu?

ne, grlobolja i plućobolja koja se, kako dan ide kraju, sve više povećava.
sada već toliko smeta da ne mogu normalno raditi, živcira me.

princess puffy
09.08.2011., 23:44
ja sam svoju grlobolju riješila tonzilektomijom, a koliko se sjećam ti svoju nosiš duže nego što sam ja svoju,
nebitno je ako nije gnojna
bitno je da ti ometa normalnu kvalitetu života
medicinski indikacija za tonzilektomiju jesu 5 bakterijskih infekcija godišnje

s koje te strane "bole pluća"
ako je s desne može biti žučka pogotovo ako imaš 4 F ( female, fertility, forty, fat) (nemaš ovo zadnje)

princess puffy
09.08.2011., 23:46
a može biti i "obična " mialgija

svakako slijed bi bio nekakav laboratorij, uzv abdomena, eventalno rtg.pluća

apricot
10.08.2011., 09:13
bila sam na sistematskom prije 4 mjeseca, kompletna obrada - sve 5

je li moguće da je možda jednjak u pitanju jer bol gravitira prema sredini?

aleksandra70vanja
10.08.2011., 11:12
može biti, meni je pao na pamet reflux, da ti se vraća kiselina iz želuca, zato sam te pitala za žgaravicu

(vidiš kako mi odmah reagiramo čim se novinari spomenu)

al ako nisi trudna i nisi duže od 2 godine to radila, napravi RTG pluća, za početak

apricot
10.08.2011., 11:20
radila prošle godine
nije to takav osjećaj kao kod žgaravice/refluksa
ovo je kao kod bronhitisa, više - manje
ali traje nekoliko mjeseci

aleksandra70vanja
10.08.2011., 11:23
konstantno, jednako svaki dan?
nije bilo na moru ništa bolje?
nije ništa bolje kada si mirnija, opuštenija, manje sjediš za komp?

apricot
10.08.2011., 11:40
na moru je bilo bolje
a ovo o mirnijem, opuštenijem i bez računala... javit ću ti kad umrem

Angelina_2
10.08.2011., 11:42
apri...imam isti problem...
dr opce prakse koja odlicno postavlja dijagnoze, na moj zahtjev mi je dala uputnicu za sliaknje pluca ali i rekla da ce nalaz biti 100% uredan...sutra cu ga vidjeti...

ali da, cak joj i vjerujem...dijagnoza koju mi je postavila...onako najednostavnije receno...
ZIVCEKI....skulirano mi rekla da popijem koji helixic i da ce proci...i da...relativno cesto sam izivcirana nekim-necim...
samo sto ce taj helexic pricekati kraj dojenja pa cemo onda vidjeti...

a simptomi su bas takvi kakvima ih opisujes

aleksandra70vanja
10.08.2011., 11:43
pa na moru si bila mirnija, opuštenija i bez računala, pretpostavljam

sirius
10.08.2011., 11:48
apri ako ima veze sa kiselinom , možeš probati ovo http://www.terra-organica.hr/oleokapsule-1-uho-grlo-nos-kapsulirano-etericno-ulje-origana-mravinca-u-kapsulama-pranarom.html
MM ima kronične probleme sa sinusima baš zbog želućane kiseline , a ovo mu pomaže .

apricot
10.08.2011., 13:18
nemojte se smijati, samo mi recite je li moguće...
imam osjećaj da se situacija pogoršava sa većim količinama slatkiša.
ima li ikakvo objašnjenje za to, ili sam umislila.
ili mi se jednjak ulijepi, pa je subjektivni osjećaj takav :blush:

aleksandra70vanja
10.08.2011., 13:35
može biti ako je gastritis i reflux

apricot
10.08.2011., 13:41
pa zar to ne bi bilo niže.
ovdje je taj pritisak/peckanje točno između grudi (koje ne vise, da ne misliš da je oko pupka), cca 12 cm od početka rebara

sirius
10.08.2011., 14:08
ovdje je taj pritisak/peckanje točno između grudi (koje ne vise, da ne misliš da je oko pupka), cca 12 cm od početka rebara

Ne nužno, MM ima probleme sa sinusima vjerojatno zbog refluksa. Pitaj kinder, ona svašta zna o tome.

bibai
10.08.2011., 17:46
Imaš refluksnu upalu jednjaka i ždrijela.
Ja bi tebe na gastroskopiju! 8-)

paklenica
10.08.2011., 17:51
ili možeš ko ja koja se bojim gastroskopije (a nakon što sam UZV i LAB isključila upalu žuči i pankreasa koje sam si zamislila) početi piti Controloc i sretno samopostaviti dijagnozu refluksa ex iuvantibus :mrgreen:

(inače, isti simptomi, izazvani žderanjem u Čigoču; ali i imala sam odprije neka saznanja o refluksu ali sam ih ignorirala 8-))

paklenica
10.08.2011., 17:52
isti simptomi kao tvoji- bol bez žarenja

magriz
10.08.2011., 18:11

peče te u prsima, u žličici? gastritis
izbaci slatko, masno, nerviranje... i odi na gastroskopiju

sne
10.08.2011., 22:48
Uvod:
Na trampolinu, točnije ispod spužve oko mreže za skakanje trampolina, uspjela naći rupu kroz koju mi je propala jedna noga, dok je druga ostala gore.
Udarac je bio jak, na butini. Taj dio je ubrzo pocrnio, pa postao crno ljubičast - hodala sam normalno, ništa nije bilo slomljeno, stavljala sam hladne obloge i bol je bila sve manja, bili smo na moru i nisam otišla doktoru.
Masnica odlično zacjeljuje, bolje nego što sam se nadala. Ali ....
Pod dodirom ruke se još osjeti, i iz profila je vidna oteklina na tom dijelu butine, na mjestu gdje je masnica skroz zacijelila.
MM misli da je to potkožni podljev.
Pitanje :
Da li to trebam tretirati čime? Postoji li neka mast, gel ili slično?
Da li bih ipak trebala doktoru iako je spolja masnica skoro skroz zacijelila i koji doktor se uopće bavi tom problematikom?

apricot
21.08.2011., 19:59
žene, nije ovo moje gastritis.
proširilo se na cijeli prsni koš, sa probadanjima u leđima
bol u prsima je slična onoj kao kad hiperventiliraš
i još pomiješano s onim osjećajem kad cijelu noć provedeš u jako zadimljenoj prostoriji
brzo se zadišem i povremeno me tjera na kašalj
kao da su mi pluća puna prašine

MBee
21.08.2011., 20:26
i još pomiješano s onim osjećajem kad cijelu noć provedeš u jako zadimljenoj prostoriji

Menu je tako kod alergije na trave i pelud. Trenutno je aktualna ambrozija.

apricot
21.08.2011., 20:40
isto ta napeta hiperventilirajuća bol koja ne da da udahneš do kraja?

sirius
21.08.2011., 20:42
isto ta napeta hiperventilirajuća bol koja ne da da udahneš do kraja?

O,da , moglo bi biti. Idi pulmologu ili dođi meni da ti izmjerim saturaciju na prstu.

Angelina_2
21.08.2011., 20:42
ja sam ti rekla kaj je...
stres...iliti zivcanoca...strucno bi rekli anksioznost

tocn otako kako opisujes

MBee
21.08.2011., 20:43
Da, kao da ne mogu udahnuti dovoljno kisika jer su mi pluća stisnuta, bronhi začepljeni, ili kako se to već zove. Jako sam plitko disala i na kraju otišla na hitnu jer sam počela teško i govoriti, dali mi injekciju i za par sati se smirilo.
To je bio najgori put kad sam cijeli dan bila po vjetrovitom vremenu na Jarunu i nadisala se svega i svačega. Imala sam još puno blažih napada koji su se sami smirili.

MBee
21.08.2011., 20:44
Ali da, moja frendica je imala takve simptome kod "napadaja panike" zbog stresa, hiperventilacija i ostalo.

lahor
06.09.2011., 03:46
Več dugo vas čitam i pratim pa ču i ja postaviti pitanje koje me muči,več godinu dana me boli peta bol je tupa i boli u zadnjem djelu pete koji se penje do zgloba!Kada duže sjedim ili ujutro da se probudim bol je neizdrživa ali kada se rashodam onda mi je lakše ali osjetim bol....volim hodati bosa i hodam cjelo ljeto.Bila sam kod ortopeda koji mi je rekao da moram nositi uloške no kada sam u njima isto mi je bol je prisutna????Unazad 3-4mj sam na djeti izgubila sam 4,5 kg.Imam još jedno pitanje kada sam bila kod dr,opče prakse mjeren mi je tlak koji je bio 140/100,e sad mene zanima ovaj prvi se je snizio na 120,ali ovaj drugi je 100 konstantno?Dali bih trebala neku terapiju ili...?Imam 29 god!Hvala

Tlak s tvojim tegobama vjerojatno nema nikakve veze. Ono što opisuješ najvjerojatnije je calcar calcanei, odnosno trn u peti. Pomaže fizikalna, a ono što također pomogne je u jednom periodu nositi obuću malo povišene pete. Problem postane vrlo izražen u periodu kad svi, za vrijeme ljeta, prijeđu u japanke. Ulošci su prihvatljiva metoda, ali posebni za trn u peti, dakle koristi se jedan jastučić koji se stavlja direktno pod bolno mjesto pete. Osim toga zna pomoći ultrazvuk, laser i vezivno-tkivna masaža.

lahor
06.09.2011., 03:54

sorry stara, kao dugogodišnji alergičar i netko tko malo ipak zna...ovo zahtijeva komplet obradu. Vjerojatno ništa strašno, ali dovoljno nespecifično da ne dozvoljava pogađanje dijagnoze preko interneta. Ja bih se kladila na nekuk alergiju s možda primjesama astme.

lahor
06.09.2011., 04:10
Uvod:
Na trampolinu, točnije ispod spužve oko mreže za skakanje trampolina, uspjela naći rupu kroz koju mi je propala jedna noga, dok je druga ostala gore.
Udarac je bio jak, na butini. Taj dio je ubrzo pocrnio, pa postao crno ljubičast - hodala sam normalno, ništa nije bilo slomljeno, stavljala sam hladne obloge i bol je bila sve manja, bili smo na moru i nisam otišla doktoru.
Masnica odlično zacjeljuje, bolje nego što sam se nadala. Ali ....
Pod dodirom ruke se još osjeti, i iz profila je vidna oteklina na tom dijelu butine, na mjestu gdje je masnica skroz zacijelila.
MM misli da je to potkožni podljev.
Pitanje :
Da li to trebam tretirati čime? Postoji li neka mast, gel ili slično?
Da li bih ipak trebala doktoru iako je spolja masnica skoro skroz zacijelila i koji doktor se uopće bavi tom problematikom?

Dakle možeš stati na nogu, postoji modrica koja je bila opsežna i uredno se povlači. Mogući je razvoj neke infekcije hematoma, ali to bi osjetila, bila bi povišena temperatura tog područja. Do sad ti je vjerojatno sve i prošlo. Eventualno si mogla mazati heparin gelom, ali efekt je skoro nikakav.
Imala sam kao i ti takvu modricu. Prošla je, trebalo je dugo.

apricot
06.09.2011., 08:11
sorry stara, kao dugogodišnji alergičar i netko tko malo ipak zna...ovo zahtijeva komplet obradu. Vjerojatno ništa strašno, ali dovoljno nespecifično da ne dozvoljava pogađanje dijagnoze preko interneta. Ja bih se kladila na nekuk alergiju s možda primjesama astme.

hvala, stara :heart:
bila sam kod pulmologa, napravila tele rtg; sve u redu (osim što se stari doktor zagledao u me, pa me naručivao iz dana u dan "da još malo popričamo")
nemam pojma koja mi je sljedeća postaja iako je stanje puno, puno bolje

lahor, dobro nam došla na ovaj topic, nadam se da ćeš biti stalna i dežurna :-)

sirius
06.09.2011., 08:19
bila sam kod pulmologa, napravila tele rtg; sve u redu (osim što se stari doktor zagledao u me, pa me naručivao iz dana u dan "da još malo popričamo")

lahor, dobro nam došla na ovaj topic, nadam se da ćeš biti stalna i dežurna :-) ha, ha, za temeljitu obradu. :)

aleksandra70vanja
06.09.2011., 10:09
dobro došla lahor :yes:

ovo zahtijeva komplet obradu.,.

odlično dijagnosticirano
apri zahtijeva deeeeeeeetaaaaaaljnuuuu multidiciplinarnu obradu:mrgreen:

sne
06.09.2011., 10:18
Dakle možeš stati na nogu, postoji modrica koja je bila opsežna i uredno se povlači. Mogući je razvoj neke infekcije hematoma, ali to bi osjetila, bila bi povišena temperatura tog područja. Do sad ti je vjerojatno sve i prošlo. Eventualno si mogla mazati heparin gelom, ali efekt je skoro nikakav.
Imala sam kao i ti takvu modricu. Prošla je, trebalo je dugo.

Hvala puno na odgovoru.
Modrica se sasvim povukla, nije bilo temperature.
Samo na tom mjestu postoji mala potkožna oteklina koja na dodir (pritisak, štipkanje) boli. Recimo veličine 2kn, malo nabubrelo.
Da li bih smjela na masažu (volim onu jaču tzv.anticelulitnu) - da li bi pomoglo ili odmoglo?

Nisam naravno otišla doktoru, nekako je sve drugo važnije, a dan prekratak.
Ma ne smeta me da tako i stane zauvijek, samo me brine da li to može nešto zakomplicirati ....

puntica
06.09.2011., 10:24
apri zahtijeva deeeeeeeetaaaaaaljnuuuu multidiciplinarnu obradu:mrgreen::lol:

apricot
06.09.2011., 10:56
jel vas mogu banati?
sprdate se sa osobljem!

ms. ivy
06.09.2011., 11:00
tccc... tako se izrugivati sa starom i bolesnom ženom!

lahor
06.09.2011., 11:36

lahor, dobro nam došla na ovaj topic, nadam se da ćeš biti stalna i dežurna :-)

Hvala hvala, ali sam kompetentna sam za jedan manji dio :)
Kad se već zagledao u tebe, mogao te još poslati barem na spirometriju i testove za alergiju.

lahor
06.09.2011., 11:40
Hvala puno na odgovoru.
Modrica se sasvim povukla, nije bilo temperature.
Samo na tom mjestu postoji mala potkožna oteklina koja na dodir (pritisak, štipkanje) boli. Recimo veličine 2kn, malo nabubrelo.
Da li bih smjela na masažu (volim onu jaču tzv.anticelulitnu) - da li bi pomoglo ili odmoglo?

Nisam naravno otišla doktoru, nekako je sve drugo važnije, a dan prekratak.
Ma ne smeta me da tako i stane zauvijek, samo me brine da li to može nešto zakomplicirati ....

Normalni put resorpcije hematoma, povući će se to skroz, samo treba vremena. Vjerojatno je bio jači hematom. Možeš se masirati, samo nemoj biti mazohist pa trpjeti preveliku bol. Moglo bi malo i pomoći.

aleksandra70vanja
06.09.2011., 11:43
čini mi se za fizikalnu?
mrzim te8-)

apricot
06.09.2011., 11:49
Kad se već zagledao u tebe, mogao te još poslati barem na spirometriju

odradila kod njega
120%

apricot
06.09.2011., 11:50
mrzim te8-)

o, Bože, kako se među doktorima na Forumu brzo ljubav uspostavlja :heart:

Mellyca
06.09.2011., 17:04
Da li je normalno da me i nakon 12 dana nakon sto me je ubola osa jos uvijek svrbi mjesto uboda, tj. unutarnja strana bedra? Vec me je nekoliko puta dosada ubola pcela ili osa, nepamtim sada koliko jer nikada to nije bilo nesto strasno, malo pece i prodje, ali ovaj put mi je bas nateklo i pocrvenilo, preko 10 cm okrugla oteklina, i bas da toliko dugo ne prolazi?? Mislim sada se to vec povuklo, ali je ostala mala krastica i svrbi. Je li moguce da mi se razvija alergija na ubode ose, nesto sam citala da je moguce tek nakon par uboda postati alergican.

Ema's mommy
06.09.2011., 18:22
Pozdrav...imam pitanje!
Dakle, susjeda mi je u 37. tjednu trudnoće, trudnoća je od početka rizična (jako rano se počela otvarati, ali je i stagniralo, tj. ostala je otvorena 1 prst od 22. tjedna trudnoće)...ginekolog joj je dao Normabele, pije ih 2-3 puta dnevno i pomognu joj da se smiri i da je ne boli kad je uhvate BH kontrakcije. Neki dan je bila kod zubara jer je bole cijela desna strana, raste joj umnjak i zubar joj dao antibiotike...e sad, jučer je uhvatili lažni trudovi, ona popije Normabel al se nije smirivalo...uspaničarila se da nije krenulo, ali razmaci u trudovima su bili preveliki i nakon sat-sat i pol je prestalo...uh...moje pitanje je dal je moguće da Normabel slabije djeluje (tj. da li mu duže treba da počne djelovati) uz korištenje antibiotika?
Hvala

Beti3
08.09.2011., 03:28
odradila kod njega
120%

konačno da si obavila preglede. moram priznati da sam brinula, ali neću ja tebi reći da odeš doktoru. znaš i sama. uglavnom, sada mi je lakše čekati ove sate na aerodromu na povratak doma.:yes:

lahor
09.09.2011., 02:57
o, Bože, kako se među doktorima na Forumu brzo ljubav uspostavlja :heart:

Nisam nigdje napisala da sam doktorica, uopće se ne želim deklarirati što sam i gdje radim, moji savjeti ionako ne mogu puno vrijediti na forumu (da, ja jesam VSS biomedicinske struke), to je samo informacija. To su samo savjeti, a svatko ih je dužan provjeriti kod svog nadležnog liječnika. Nema medicine preko interneta i neozbiljno ju je prakticirati kao takvu.

NetkoMiOteoNick
09.09.2011., 14:37
Zašto bi se kod detoksikacije organizma povećala koncentracija toksina u majčinom mlijeku?

Cubana
09.09.2011., 14:41
A mene zanima kako se provodi detoksikacija. Koji toksini i odakle odlaze. I kamo idu.

NetkoMiOteoNick
09.09.2011., 14:49
Na brzinu sam naguglala npr. na http://www.etericnaulja.net/aromaterapija/detoksikacija-drenaza-jetre-organizma.html.

Drenažnom terapijom jetre potičemo protok tvari te na taj način pomažemo njeno čišćenje i regeneraciju. Ovom metodom možemo djelovati na veliki broj bolesti i poremećaja.

Nije mi jasno zašto bi se povećla koncentracija toksina u mlijeku (ili bilo gdje drugdje u tijelu), ako potičemo protok tvari (valjda) kroz jetru.

princess puffy
09.09.2011., 21:00
a kako se to povećava protok kroz jetru ?

umirem od znatiželje

mujica
09.09.2011., 21:13
Na brzinu sam naguglala npr. na http://www.etericnaulja.net/aromaterapija/detoksikacija-drenaza-jetre-organizma.html.

Nije mi jasno zašto bi se povećla koncentracija toksina u mlijeku (ili bilo gdje drugdje u tijelu), ako potičemo protok tvari (valjda) kroz jetru.
a jak ti je izvor..... :mrgreen:

aleksandra70vanja
09.09.2011., 21:16
a kako se to povećava protok kroz jetru ?

umirem od znatiželje

medicom:mrgreen:

princess puffy
09.09.2011., 21:22
ne razumim

mladunče od medjeveda?

mujica
09.09.2011., 21:22
kaj, A78V, radler je preslab? (pp, si ti nova ovdje?)

nego, eno tamo anči odgovorila neka to ne radi dok doji da ne otruje dijete.
znači, ipak djeluje ta homeopatska detoksikacija

princess puffy
09.09.2011., 21:26
kaj, A78V, radler je preslab? (pp, si ti nova ovdje?)

je li se to faćkaš???

da, nova sam, ali sam VSS biomedicinske struke

aleksandra70vanja
09.09.2011., 21:26
ne razumim

mladunče od medjeveda?

:lol:

mujica, radler je za amatere:yes:

princess puffy
09.09.2011., 21:28
jes vidila koliko ti je dao godina?

mujica
09.09.2011., 21:29
je li se to faćkaš???

da, nova sam, ali sam VSS biomedicinske struke

eh, kad bih ja sad razumio tvoje pitanje.....

pa, kad si tako nova i tako VSS, neka ti A79V objasni što je medica.

Ona je zadužena za inicijaciju.

princess puffy
09.09.2011., 21:31
Faćkati – šarmirati, privlačiti, lantati, bacati očade, nabacivati se

mujica
09.09.2011., 21:41
Kad se već zagledao u tebe, mogao te još poslati barem na spirometriju i testove za alergiju.
E, lahor, baš mi je drago što sam ovdje vidio tvoje postove.

Pitam se kako si uzimaš za pravo meni na temi koju je dedikul zatvorio savjetovati neka si otvorim forum pri komori - a sve zato što smatram da treba ukazivati na štetne prakse - a ti ovdje bez kompleksa upozoravaš ljude o postupcima koje su im doktori (po tvome) trebali provesti?

Kaj sad, da ja tebi savjetujem da si otvoriš forum na svojoj komori, pa da tamo ispravljaš liječničke "pogreške"?

:zovumezlopamtivi: :mrgreen:

aleksandra70vanja
09.09.2011., 21:42
medica - rakija od meda
"U usporedbi sa alkoholnim pićima djelovanje medice je začuđujuće čudesno. Medica daje bodrost, radost i smirenje, a poslije njene upotrebe nema glavobolje i slabosti. Čak naprotiv, medica ispijena sa mjerom daje snagu i zdravlje"

da budemo OT:mrgreen:

princess puffy
09.09.2011., 21:44
Kaj sad, da ja tebi savjetujem da si otvoriš forum na svojoj komori, pa da tamo ispravljaš liječničke "pogreške"?

:zovumezlopamtivi: :mrgreen:

ja si nekako mislim da ona nema svoju komoru

mujica
09.09.2011., 21:46
A80V, otkud ti opomena?

Bar si ti jedna fina drugarica, majka, kolegica, profesionalka, domoljupka, sestra u Kristu.....

aleksandra70vanja
09.09.2011., 21:51
daddyu se nisu dopali petešići:mrgreen:

mujica
09.09.2011., 21:55
Brrrrr.... dedi..... jel' to onaj iz mog potpisa?

Nego, kaj su petešići?

princess puffy
09.09.2011., 21:57
mladunčad od pijetla?

Cubana
09.09.2011., 22:13
Na kojem se jeziku vi razgovarate? Faćkati, petešići...
Jedino medicu razumijem.
Al detoksikaciju ne razumijem.
Ima li tome znanstvene podloge, pitam vas troje s iskustvom (radnim).

mujica
09.09.2011., 22:15
sram te bilo da samo medicu razumiš.

nemam ja s tim iskustva. to je za (kak se kaže ženski pijetao?)

a odakle tebi opomeni? Nije valjda da si i ti žrtva današnjeg čipćenja od strane crvenih kmera?

princess puffy
09.09.2011., 22:15
Ima li tome znanstvene podloge, pitam vas troje s iskustvom (radnim).

svi smo mi mujica :-)

Cubana
09.09.2011., 22:30
Nisam. Ja jako volim vladajuće u Zagrebu. Strašno ih cijenim i to sam na jednom postu presrčano izrazila.
Dakle detoksikacija nula bodova?
To sam i mislila.
Edit: ne da samo medicu razumijem, nego bih s medicom možda i A89V i PP razumjela :mrgreen:

aleksandra70vanja
09.09.2011., 22:37
onda ćemo jednom organizirati povećanje protoka kroz jetru i detoksikaciju s medicom:-)

mujica
09.09.2011., 22:37
Zašto bi se kod detoksikacije organizma povećala koncentracija toksina u majčinom mlijeku?

a čuj, kad bi ta "detoksikacija" stvarno djelovala, možda bi nešto od njih stvarno završilo u mlijeku. Topivi u mastima bi mogli samim time što su otpušeni iz masnog tkiva u cirkulaciju završiti u mlijeku, Netopivi bi se možda konjugirali na nešto, pa opet na taj način izlučili....
Ne znam točne mehanizme izlučivanja raznih kemijskih spojeva putem mliječnih žlijezdi. (može mi netko malo pomoći ovdje?)
Ali kad bi se znao način djelovanja detoksikacije, moglo bi se uz malo čitanja po knjigama odgovoriti hoće li toksini izlaziti bubregom ili stolicom ili ima šanse da se nađu i u mlijeku. Ali ako netko pije šečerne kuglice, nema načina djelovanja detoksikacije, pa ni izlučivanja otrova :)

mujica
09.09.2011., 22:43
Nisam. Ja jako volim vladajuće u Zagrebu. Strašno ih cijenim i to sam na jednom postu presrčano izrazila.

hmmmm.... nisam siguran da smo se razumjeli....pod crvenim kmerima nisam mislio na domaću politiku, već na one prave, iz Kambođe (film Polja smrti).

Cubana
09.09.2011., 22:47
hmmmm.... nisam siguran da smo se razumjeli....pod crvenim kmerima nisam mislio na domaću politiku, već na one prave, iz Kambođe (film Polja smrti).
LOL, dobila sam opomenu jer sam članove Gradske Skupštine nazvala pravim imenom. Pa tako više puta.

mujica
09.09.2011., 22:55
aaaaa... to......
da, da, politička korektnost je jako važna ovdje. a znam i zašto, ali neću reći

apricot
10.09.2011., 07:04
pa reci nama, da i mi znamo?

Berlin
10.09.2011., 07:36
Da se vratimo na temu............
S čim ima veze nizak feritin?

aleksandra70vanja
10.09.2011., 10:45
sa nedostatkom željeza

Berlin
10.09.2011., 12:50
sa nedostatkom željeza

To me je i zbunilo jer mi je hemoglobin 147.

aleksandra70vanja
10.09.2011., 13:40
a koliko ti je željezo?
UIBC, TIBC?

feritin je kompleks željezo - apoferitin (bjelančevina)
i to je rezervno željezo
znači ako je sniženo znači da su iscrpljene zalihe željeza
i prvi pokazatelj potencijalne anemije

Berlin
10.09.2011., 14:35
UIBC i TIBC nemam na nalazu.
Što je to?
Jedno retoričko: zašto to neki liječnici ne mogu lijepo objasnit - već samo: ne morate ništa briniti.
Znači ipak nešto crpi te rezerve željeza?

rena7
10.09.2011., 16:52
Molim pomoć i za mene. Mom djetetu se noktići na palčevima(na nogama) poderu do mesa, pucaju vodoravno i dijagonalno, ukoso... ma svakako. Imam dojam da su mekani i krhki. Vodila sam ga liječniku koji mi je dao antibiotsku kremu, jer je neposredno prije toga nokat pukao ukoso do mesa i to se je upalilo. Ok, upala je prošla, ali šta dalje??? Idemo dermatologu idući tjedan. Ima li to smisla? Tražila sam krvnu sliku, no liječnica misli da nema potrebe. Ima tri godine, a krv je vadio jednom sa navršenom godinom dana. Tada je sve bilo ok, ali kada je to bilooooo???
Nemam prilike rezati mu nokte ravno kada su vječno puknuti. Samo ravnam grickalicom koliko ide. U ljekarni su mi preporučili multivitaminski sirup. Dajem mu, ali to je rješavanje problema napamet. Ja bi ipak htjela znati zbog čega dolazi do pucanja? Željezo, kalcij, cink.... u čemu je problem, kuda da ga vodim?
Hvala puno.

NetkoMiOteoNick
10.09.2011., 18:52
pp, mujica - do groba zahvalna za odgovore

Jer, ipak je ono bio "autorizirani" odgovor.

aleksandra70vanja
10.09.2011., 19:06
UIBC i TIBC nemam na nalazu.
Što je to?
Jedno retoričko: zašto to neki liječnici ne mogu lijepo objasnit - već samo: ne morate ništa briniti.
Znači ipak nešto crpi te rezerve željeza?

kapaciteti vezanja željeza
koliki ti je feritin?
i zašto si ga uopće vadila?
to ne spada pod rutinske lab. nalaze

pa zapravo vjerovatno i nemaš što brinuti ako su sve druge vrijednosti dobre

žene generativne dobi često imaju sniženo željezo radi menstruacije
ako nema sumnje na drugi razlog smanjenih zaliha željeza samo pazi da ih puniš
prehranom
crveno meso je najbolji izvor željeza

Berlin
10.09.2011., 23:07
Feritin mi je bio 10,76. imala sam problema u prijašnjim trudnoćama pa sam ga radila u sklopu tih pretraga.
Pitat ću slijedeći put svoju dok. da napravimo i ovaj kapacitet vezivanja željeza.

lahor
13.09.2011., 02:05

Detoksikacija, koliko god bi to mnogi voljeli da je moguće, zaista kao medicinski dokaziva praksa ne postoji. Dakle, u očima znanosti - nemoguće je provesti detoksikaciju. Primjena tvari tipa koloidnog srebra, homeopatije, bilja...ne dovodi do detoksikacije, možda radi nešto drugo, ali ne i detox utemeljen na dokazima, bar za sada. Tako na to gleda službena medicinska znanost.

oka
18.09.2011., 01:04
Imam pitanje, trebam savjet!
Panadol sirup sam djetetu davala zbog zubobolje,
smije li se dati sad čepić Lupocet?
I da li je nužno(ili se može napraviti iznimka) da prođe bar 4 sata između sirupa i stavljanja čepića?
Ima 20 kg i 5 god.

oka
18.09.2011., 01:39
Ili voltaren čepić 12,5?

bibai
18.09.2011., 08:25
Treba raditi razmak od minimalno 4 h jer se radi o istom lijeku. Možeš mu dati ibuprofen sirup - maksimalno 10 mg/kg u dozi.
Voltaren- baci.

oka
18.09.2011., 10:49
Hvala, izdržali smo nekako, ma kad nemam ibrupofen doma, znači,
da se daje npr. panadol pa ibrupofen nakon dva sata to je ok, znači glavno je da
nisu dva paracetamola?
(Naravno to u nekim prijeko potrebnim slučajevima.)

bibai
18.09.2011., 11:38
Hvala, izdržali smo nekako, ma kad nemam ibrupofen doma, znači,
da se daje npr. panadol pa ibrupofen nakon dva sata to je ok, znači glavno je da
nisu dva paracetamola?
(Naravno to u nekim prijeko potrebnim slučajevima.)
Tako je!

pituljica
25.09.2011., 22:22
Pitanje za zagrebačke liječnike - imam infekciju u uglu nožnog palca. Pediker odradio svoje (već je tada bilo upaljeno) i nokat nije više u mesu ali stanje se nije poboljšavalao pa sam dobila Sumamed i mazanje jodom. Danas popila zadnju tabletu ali stanje je lošije i to treba očistiti kirurg.

Kako sam ograničena vremenom koje mogu provesti u čekaonama jer dojim bebu od 4 mj. pa ga moram svugdje voditi trebam hitno info gdje to mogu pouzdano napraviti a da ne čekam 6 sati...
Vinogradska? (ne znam da li primaju s uputnicom u nekoj kir. ambulanti ili će me naručiti za mjesec, dva, tri... ili pak na hitnu kiruršku)
Privatno? Imate neku preporuku?

Moram li nakon toga opet na neki oralni antibiotik? (imala sam pseudomembranozni nakon amoxila pa se ježim od same riječi na a...)

rena7
27.09.2011., 19:00
Mi smo noktiće riješili. Eto.

pituljica
27.09.2011., 22:01
Riješili, kako?

Ja sam zvala polikliniku Misir (svekar je tamo operirao bruh i bio jako zadovoljan), ali je žena koja daje informacije bila iritantna i neljubazna do neba - njihov je stav da se nema tu što čistiti, nego odmah operacija korijena nokta, drugo su sve gluposti. Odustala i otišla u Mediped, za sada više ne boli, vidjet ćemo je li to bila dobra odluka.

no@
28.09.2011., 14:00
Molim može li mi netko stručan reći koliko ima smisla učiniti antibiogram urina zbog nađenih bakterija u mokraći tijekom laboratorijskih pretraga početkom travnja o. g.?

Subjektivno nema nekih teškoća po tom pitanju (učestalosti mokrenja, izgledu urina i sl).
Pretrage (kompletan lab, lipidni status, ergometrija, UZV srca) su rađene zbog oscilacija krvnog tlaka i povremene tahikardije.
Kako su svi nalazi vezano uz srce, hematologiju i lipidni status posve uredni liječnik se uhvatio tih bakterija u urinu...

Tlak se u međuvremenu prilično stabilizirao 120/80 - 140/90.

zvjerka
30.09.2011., 10:06
Molim može li mi netko stručan reći koliko ima smisla učiniti antibiogram urina zbog nađenih bakterija u mokraći tijekom laboratorijskih pretraga početkom travnja o. g.?

Subjektivno nema nekih teškoća po tom pitanju (učestalosti mokrenja, izgledu urina i sl).
Pretrage (kompletan lab, lipidni status, ergometrija, UZV srca) su rađene zbog oscilacija krvnog tlaka i povremene tahikardije.
Kako su svi nalazi vezano uz srce, hematologiju i lipidni status posve uredni liječnik se uhvatio tih bakterija u urinu...

Tlak se u međuvremenu prilično stabilizirao 120/80 - 140/90.

Ima smisla. To ja morala uraditi zbog viskokog tlaka. Pošto sve ostale pretrage su bile uredne, morala sam i to uraditi.
Bakerije ti mogu uzrkovati upalu burega i tu ti tlak raste. I meni se tlak sam od sebe stabizirao na 120/80. A bio je par dana 180/115
Pošto meni antibiogram bio uredan , morala sam kod gin još napraviti i briseve da se tu nešto nije naselilo jer i to može rad probleme.
Na kraju mi ništa nisu našli, svi nalazi b.o. a nefrolog je rekao da možda cistitis, možda bubrežna viroza.

no@
30.09.2011., 19:58
hvala ti zvjerka na odgovoru iz vlastitog iskustva!
mene ipak zanima mišljenje medicinara - ima li smisla obavljati antibiogram zbog nalaza starih 6 mjeseci s obzirom da je sada sve ok?

(i nije mi jasno nije li liječnik opće medicine trebao reagirati odmah kada je došao nalaz s tim bakterijama u urinu - predložiti antibiogram i eventualno antibiotike?)

tua
30.09.2011., 20:32
a sko on toliko zeli uk, pa kakav je problem popiskiti se u casicu? :)

aleksandra70vanja
01.10.2011., 09:48
možeš napisati taj nalaz urina?
onaj "gornji dio" nalaza gdje piše: izgled, boja, proteini, nitriti, krv, leukociti, glukoza...

i kakav je sediment
ima li išta osim bakterija?

krv ti je ok, nemaš povišenu SE, L?

ja bi ponovila obični urin sa sedimentom

(prije davanja urina oprati se, i dati srednji mlaz, kao za urino kulturu)

i nakon tog nalaza vidjeti što dalje

na osnovu nalaza urina starog 6 mj nema smisla raditi obradu

prima
21.10.2011., 20:25
radi li ova virtualna ordinacija vikendom? nadam se da da :-)

u ponedjeljak sam imala mali kirurški zahvat na licu. nakon vikenda (7 dana od zahvata) trebam skidati šavove. danas popodne vidim veliku žutu fleku oko flastera koji pokriva šavove, koža je sad žuta, ne izgleda da ima nešto ispod kože, nego samo izmjenjena boja, kao modrica u zadnjoj fazi ( a nije bilo modrice)
prilično sam uvjerena da se fleka pojavila naglo, u roku sat-dva od kad sam zadnji put zagledala.
i sad me sve to svrbi i zateže ( to moguće uzmišljam :oops:, nervira me to čudo na licu).

mogu čekati ponedjeljak popodne i dogovoreno skidanje šavova?

aleksandra70vanja
21.10.2011., 21:14
si sigurna da nije bilo modrice?
si bila na previjanju?
da nije premazano betadinom pa da je od toga žuto?

prima
21.10.2011., 21:47
si sigurna da nije bilo modrice?
si bila na previjanju?
da nije premazano betadinom pa da je od toga žuto?

nije bilo modrice sigurno, bilo je bijelo od anestezije prvi dan, nekih 7-8 h, nakon toga normalna boja 4 dana, sad žuto?
nisam bila na previjanju, upute su mi da se javim nakon 7 dana da mi povade šavove.
nije mazano betadinom ( nije mazano ničim)

mimami
31.10.2011., 07:43
ja sam liječnica - nefrolog, nova na forumu pa ako mogu nekako pomoći...

NATALII
18.11.2011., 14:42
viša med.sestra, tu sam za pomoć...

lijep pozdrav.. znam da moj problem nije uopće vezan uz tu temu... barem ne direktno , ali je medicinske naravi.. i jednostavno neznam kome da se obratim.. pa ako itko zna išta o tome.. naime, riječ je o štitnjači..ja ću napisati dg, anamnezu i status , nalaz i zaključak.. pa vas molim ako bi mi mogli prevesti sve te stručne riječi i onako "zdravo seljački" objasniti mi što to u nalazu piše i koje bi bile moguće daljnje intervencije..

DG: diabetes mell. struma nodosa gl thyreoideae Ia.
ANAMNEZA I STATUS: dugogodišnja šećerna bolest i mala čvorasta eutireoidna struma. Antitijela štitnjače negativna.
TSH suprimiran (0,002), T4: 107nM/l ,Th: Lantus u 22h 16-10j., Novorapid 10-14 pred obroke, Crestor 10. Žali se na povremeni umor i pojačano znojenje
Štitnjača: struma Ia. Klinički eutireoza
Pretrage: TSH, FT4, FT3, UZV štitnjače

NALAZ: (s) TSH=<0.008(L) (mU/l) (S)T4= slobodni17.6 (pmol/l) (S) T3-SLOBODNI=6.7 (H) (PMOL/L)
UZV: ŠTITNJAČE - inhomogena, hipoehogena_mrljasta. Dr12x14x45mm, sadrži izoehogeno središte

ZAKLJUČAK: TSH i dalje bitno suprimiran, FT3 blago povišen, dok je FT4 još u granicama normale
pacijentica upućena na nukl.med radi scintigrafije
Nibel 1tbl od 5mg svako jutro

nahla
28.11.2011., 18:04
pitanjce, pošto mi dr radi tek sutra popodne
prošli tjedan smo radili trodnevni nalaz urina koji je danas gotov i kaže
mikroskopski nalaz: rijetki leukociti
kultura: sterilna

inače smo odmah dobili antibiotik, al evo vidim da nije e. coli u pitanju, al ne znam šta znače ovi leukociti
ili nisam u pravu...?

mujica
28.11.2011., 18:51
ja bih uz taj nalaz umjesto antibiotika popio dvije pive.

marta
28.11.2011., 18:59
Je li zabrinjavajuce sto mi se moj dvanaestogodisnjak pozali na glavobolju recimo jednom mjesecno?
Ja sam imala migrenu dvaput u zivotu (i to sad u zadnjoj trudnoci), pa uopce ne znam sto bih mislila o tome.

nahla
28.11.2011., 20:26
ja bih uz taj nalaz umjesto antibiotika popio dvije pive.

:lol:
znači ok?
super, tenx
zaboravih reć, riječ je o bebi od 11 mjeseci hehe

mujica
28.11.2011., 21:39
:-)
mislio sam da je tvoj urin

mujica
28.11.2011., 21:41
Je li zabrinjavajuce sto mi se moj dvanaestogodisnjak pozali na glavobolju recimo jednom mjesecno?
Ja sam imala migrenu dvaput u zivotu (i to sad u zadnjoj trudnoci), pa uopce ne znam sto bih mislila o tome.

Ja sam se brinuo kad je to trajalo godinu dana, pa se još i pogoršalo.
Sve smo živo obavili i opet ništa ne znamo. Ali smo barem isključili neke od najgorih mogućnosti. Valjda se isplatilo (?)

aleksandra70vanja
28.11.2011., 21:50
:-)
mislio sam da je tvoj urin

i da nahla o sebi govori u množini:-)

nahla
28.11.2011., 22:19
i da nahla o sebi govori u množini:-)

a ima i takvih 8-)

apricot
28.11.2011., 23:29
a bolje i to nego u trećem licu

kako otkantati e.coli, 10 na 3.

marta
28.11.2011., 23:34
Hvala mujice. Znaci ne trebam se još zabrinut. Ja sam to zapravo tek skuzila. Prije jedno mjesec i pol mi je rekao da ga boli glava i danas popodne opet. Pa sam počela razmislajti o tom i skuzila da se žalio on meni par puta, samo ne mogu odrediti u kojem periodu (meni je sva prošlost u istom kosu i ono jučer i ono od prije 7 godina)....

aleksandra70vanja
28.11.2011., 23:41
a bolje i to nego u trećem licu

kako otkantati e.coli, 10 na 3.
mujičinim receptom:mrgreen:

kakav je nalaz urina sa sedimentom
postoje li smetnje mokrenja
kakva je krvna slika?

princess puffy
29.11.2011., 00:18
honeymoon cystitis?

princess puffy
29.11.2011., 00:20

npr. sinusi ? dioptrija? pubertet?

marta
29.11.2011., 08:06
Sinusitis ne, dioptrija i pubertet da. Glavobolja je povezana s pubertetom? Smanji mu se mozgic pa to zaboli? Pratit ću ja to malo da vidim razvoj dogadjaja.

vančika
30.11.2011., 17:36
ako je to samo jednom mjesečno, ne mijenja se, ne pojačava, nije popraćena nekim drugim smetnjama ne trebaš previše brinut, samo prati situaciju.

micamaca30
14.12.2011., 14:19
Pozdrav!Imam jedno pitanje:u nazad dva dana na dlanovima mi se pojavile crvene mrlje(točkice) koje na početku jako svrbe,a kasnije prelazi u bol i poslije boli peckanje kao da je netko gasio žar!Ista takva stvar mi se pojavila na tabanima s istima simptomima (obje noge)!Ovo je jako neugodno pa me zanima o čemu se radi?!Hvala!

Anemona
14.12.2011., 18:39
Što to nije ona dječja virusna bolest "ruku i stopala"?

sne
14.12.2011., 18:53
i meni je zazvučalo na to, a nisam medicinske struke
virusni osip usta, dlanova i stopala je moja cura imala prošle godine, nisam primijetila da je svrbi ili boli, nije imala temperaturu, ali doktorica je rekla da je to to.
po dlanovima i stopalima je imala sitan osip, u ravnini, neispupčen
ako jeste to to, nama je prošlo za pet do sedam dana

micamaca30
15.12.2011., 13:38
Nemam pojima šta je jer ni Dr,nezna snoč sam išla kod nje!Na početku je bilo ispupčeno svrbjelo ko ludo tada je počela bol i peckanje ali ludo peckanje!Temparaturu nisam imala i dala mi je beloderm kremu sada se povuklo ali sinoč mi zahvatilo cijelu šaku i peklo je jako!

micamaca30
15.12.2011., 13:59
Nemam pojima šta je jer ni Dr,nezna snoč sam išla kod nje!Na početku je bilo ispupčeno svrbjelo ko ludo tada je počela bol i peckanje ali ludo peckanje!Temparaturu nisam imala i dala mi je beloderm kremu sada se povuklo ali sinoč mi zahvatilo cijelu šaku i peklo je jako!

micamaca30
15.12.2011., 14:00
oprostite na dva odgovora slučajno sam kliknula!Oprostite još jednom

WINNI
26.12.2011., 00:01
pozz svima imam jedno pitanje i molim za pomoć ukoliko netko zna
Feritin mi je 4 a referentni interval je od 10 do 120
UIBC mi je 63 a referentni interval je od 26 do 59
TIBC mi je 73 a referentni interval je od 49 do 75znači feritin prenizak a ovo malo poviseno....citala sam da bi to mogao biti znak neke vrste anemije al isto tako i znak nezih tezih bolesti..tumora..
za nekoliko dana svakako idem s nalazima kod svoje lijecnice a do tad molim ako netko zna nesto ovome da se javi....pozz

aleksandra70vanja
26.12.2011., 10:21
to ti je znak manjka željeza
koliko je željezo?
eritrociti, hemoglobin, hematokrit?
a nedostatak željeza ima razne uzroke
kod mladih žena u fertilnoj dobi to su najčešće obilne mensturacije
može biti i nepravilna (loše provođena vegeterijanska prehrana)
postoje još brojni mogući uzroci, ali ovi su najčešći kod žena fertilne dobi

čokolada
26.12.2011., 11:11
Molim da mi netko kaže što je to MPV u nalazu krvi odrasle osobe?
Referentna vrijednost je 6.8-10.4, a u nalazu piše 13.5 .
Što to znači ako je vrijednost povišena?

čokolada
26.12.2011., 11:19
Napominjem da je vrijednost trombocita 201 (ref. 158-424).

princess puffy
26.12.2011., 11:56
budući da nema trombocitopenije, nema kliničko značenje

to je "gruba" analiza koja je podložna interferiranju, a označava veličinu trombocita

čokolada
26.12.2011., 12:03
Hvala ti! :briše znoj:

(jelda da se ne smije guglat naokolo? :roll: )

princess puffy
26.12.2011., 13:36
(jelda da se ne smije guglat naokolo? :roll: )

naravno da ne smije

WINNI
26.12.2011., 22:42
Hvala
Evo me opet...znaci zeljezo mi je 10 a hematokrit 35.4 (35.6-53), brine me taj feritin koj je 4.....imam 30 g0d i ne bas obilne menstr.

WINNI
26.12.2011., 22:47
hvala aleksandra70vanja....i jos samo da napisem da je hemoglobin 126....sve je nekako uz donju granicu

princess puffy
27.12.2011., 00:21
svakako i ti možeš obrisati znoj s čela;

možda ti je neadekvatna reapsorpcija željeza;
kod žena generativne dobi ne treba se brinuti, pogotovo jer su ti drugi nalazi uredni
pušiš li?

moj feritin je 2; željezo 3 već sigurno desetak godina, o vrijednostima hemoglobina neću pisati ( nekad i 90 )

casa
27.12.2011., 23:03
Nadam se da ima i ginekologa među vama. Uglavnom, ouvijek sam imala obilnije i dulje menstruacije od 8 do 10 dana. Nakon trećeg poroda od kojeg je prošlo 15 mjeseci sam nakon krvarenja od 7 tjedana dobila menstruaciju nakon mjesec dana. I tako je bilo i nakon prvog poroda. Ono što me brine je da su mi mestruacije uistinu obilne i traju oko 14 dana a ciklus je 30 dana. Pretprošli ciklus sam zbog istog bila kod svog ginekologa koji je napravio papu, ultrazvuk i zaključio da je sve u najboljem redu. Prošli mjesec sam krvarila 17 dana i sad stvarno ne znam je li to normalno. Dojim i ne bih željela uzimati ikakvu hormonsku terapiju,a to je nešto što mi je predložio moj ginekolog, ali u smislu ako ja želim skratiti cikluse, a ne kao medicinsku nužnost. I prvih 6 mjeseci dok je beba bila isključivo dojena, bez dude i boce menstrucije su bile obilnije. Funkcionira li samo moj organizam tako i nemam razloga za brigu ili da tražim drugog ginekologa? Inače, ovim sam ginekologom dosad bila uvijek zadovoljna...

WINNI
28.12.2011., 00:16
Hvala princess puffy....odmah mi je lakše. Ma definitivno najgore je googlati....samo se covijek prepane bez potrebe. Ja sam se ovaj put pravo iznenadila kad sam vidjela da mi je zeljezo 10 jer nikad nije bilo iznad 5 u trudnocama bi stalno pila nesto da ga poveca jer bi pred kraj trudnoce spalo na 2 tako da sam pogledala zeljezo i hemoglobin i kazem sebi super..nikad bolje, al nakon par dana gledam opet nalaze i vidim ovaj feritin 4...malo googlala i naravno samo se prepala...I da pušač sam :( i to nikad nisam ovoliko pušila....ostala bez posla...nervozu liječim cigarama, vjerovatno je i to jedan od uzroka niskog feritina...moram smanjit cigarete. Hvala puno....

pikula
31.12.2011., 18:37
Curka 7 godina ima streptokok upalu grla (bez brisa, samo po simptmima, ali ja sam 99, 9 % sigurna). Do sad je uvijek dobivala silapen, mi bi došli na početku, jako boli trbuh,karakt. zadah iz usta, slabost, temp oko 37, 5 i već nakon prve doze antibiotika temp bi pala. Sad smo napravili sve isto, ali je dobila cefixim i to 200mg, na 21kg tj.t. i temp raste. Sad je 38,7. To me zbunilo. Koliko treba da cefixim prodjeluje? Manje je boli trbuh, ali to je sve. Kad se trebam zabrinuti ako ne krene na bolje.

vančika
02.01.2012., 17:18
u principu je terapija izbora za streptokoknu upalu grla penicilin - silapen, jer je najmanja rezeistencij pa i najveća učinkovitost, ali trebao bi pomoć i cefalosporinski antibiotik. terapija je zapravo najvažnija zbog prevencije mogućih komplikacija. inače antibioticima nekad treba 48 pa čak i 72 sata dok postignu učinak, u međuvremenu bi trebalo spuštat temperaturu ako ide preko 38.5. nadam se da je curka sad već dobro.

oka
03.01.2012., 11:50
Cura iam problem sa sinusima i stalno kod male prehlade ima sve začepljeno...
Tako je počelo i sada prije cca 5 dana, koristimo operil i ispiremo.
Međutim pokupila je neki suhi kašalj koji ko da duši. (ne znam kako da opišem) i to prije dva dana.
Sinoć je još ponekad kašljala dok je po noći postalo jače i tamp bila 38,2 i dala sam joj Lupocet.
Od jutra ne prestaje kašalj, temperatura se digla na 38 i sad čekamo jedan sat da odemo k doktoru.

Da li da joj sad dam Lupocet ili da čekam odlazak k doktoru?

Što nas čeka, s obzirom da nema mandule bojim se za pluća, da li da očekujem neki antibiotik možda Sumamed?
Koji se slučajevi šalju u bolnicu?

A ako i dobije antibiotik, kako zaustaviti kašalj?
Koristimo sirup za dišne puteve od smrekinih vršaka, propolis, med, kratko prokuhanu kadulju, sljez...ma sve.

oka
03.01.2012., 11:52
Ne prođe niti minuta da ne kašlja deset puta

pikula
03.01.2012., 11:59
dobro smo, hvala :)
onda da sljedeći put pitam ipak za silapen, ne znam - zašto smo dobili cefixim?

mujica
03.01.2012., 12:02
mislim da ne bi trebala doktoru sugerirati antibiotik.

mujica
03.01.2012., 12:03
A ako i dobije antibiotik, kako zaustaviti kašalj?
Koristimo sirup za dišne puteve od smrekinih vršaka, propolis, med, kratko prokuhanu kadulju, sljez...ma sve.
Ne prođe niti minuta da ne kašlja deset puta
To ti samo pedijatar može reči nakon što pregleda dijete.

oka
03.01.2012., 12:08
Ma znam ma neću ja ništa sugerirati samo se prvi puta sa tim susrećemo i ne znam uopće što očekivati.
Inače ima 5,5 god. i u životu je popila minimum antibiotika radi uha.
Strah me tog kašlja.

pikula
03.01.2012., 12:12
znam, ali do sad su super reagirali na silapen od prve, pa eto čisto da pitam, zašto mjenjamo?

Cubana
03.01.2012., 12:19
znam, ali do sad su super reagirali na silapen od prve, pa eto čisto da pitam, zašto mjenjamo?
Pitaj. Jer ne znam koji bi bio razlog bez brisa i antibiograma davati za streptokok nešto drugo osim penicilina.
Jedino ako nije bila sigurna da je streptokok pa je htjela pokriti malo šire :/

čokolada
03.01.2012., 12:21
Naša pedica za streptokok daje penicilinski antibiotik, ali ako se u nekom kraćem vremenu streptokok ponovi, onda daje nešto od cefalosporina "da ne ide dvaput zaredom penicilin" (ne znam zašto, nisam ni pitala).

pikula
03.01.2012., 12:22
A, kužim, hvala. To mi je falilo. Čisto da malo razumijem.

oka
03.01.2012., 15:17
Gore sam pomiješala odgovore sa pikulinim, moje isprike.

Uglavnom, sva sreća nismo hospitalizirani već je po prvi puta dobila Sumamed.
Za umirivanje kašlja rekla nam je bilo što, uzela sam Dr.Theis Mucoplant-trputac.
Kašalj je i dalje strašan, ne kašlja jedino kad diše na nos ili cica kakvu pastilu.

Beti3
03.01.2012., 19:20
oka, da li joj daješ da pije puno vode? Čaja? Meni su preporučili piti više vode, ne pretjerati, naravno. I jesti juhu u kojoj je skuhana kapula, dve (crveni luk). Ovo je čisto laički savjet, iz vlastitog iskustva.

princess puffy
03.01.2012., 19:34
Naša pedica za streptokok daje penicilinski antibiotik, ali ako se u nekom kraćem vremenu streptokok ponovi, onda daje nešto od cefalosporina "da ne ide dvaput zaredom penicilin" (ne znam zašto, nisam ni pitala).

ako se streptokok ponovi u kratko vrijeme, znači da ga nije izlječila

još uvijek ne postoji rezistencija streptokoka na penicilin kod nas i penicilin je antibiotik izbora za streptokok

dakle, vjerojatno nije bio streptokok ili terapija nije bila dovoljno duga

pituljica
16.01.2012., 20:06
hajde me savjetujte

moram vaditi trulu osmicu kod oralnog kirurga i on svakako to želi pokriti antibiotikom a moramo misliti na sljedeće:
- dojim
- imala sam straašni proljev uz ceporex a nakon amoxila pseudomembranozni kolitis (jasno mi je da se to uopće ne mora ponoviti ali ipak pazim kod odabira antibiotika ako mogu)

Silapen i Sumamed podnosim ali se bojim da oni tu ne igraju.
što odabrati od antibiotika?

Cubana
16.01.2012., 20:55
Ovo nije način na koji se bira antibiotik.

Nena-Jabuka
16.01.2012., 21:06
Nije. Samo što, primjerice, moja doc. i doc. mog muža uvijek posluša nas što joj imamo reći i baš ovakva prethodna iskustva igraju ulogu.
Ne pamti ona to za svakog ponaosob što komu paše, zato mi pamtimo za sebe.
Ovdje mi je upalo u oko da se ne spominje Klavocin, a MM je oba puta kad je imao vrlo, vrlo gadne probleme sa zubom i sinusima (u kompletu) te oralnu kiruršku operaciju uzimao Klavocin u maksimalnoj dozi. I inače ga zubari propisuju (moje dvije frendice zubarice) kad su problemi s glavom i zubima u pitanju.
On ne ide uz dojenje ili što? Da se i to razmotri kod doktorice?

pituljica
16.01.2012., 21:09
oho, odgovor u stilu dr Richtera
a što bi ti napravila da tvoj zubar nezna koji bi antibiotik ordinirao?
trenutno nemogu mijenjati zubara

imaš li odgovor tko je osoba koja će savjetovati koji bi bio najbolji odabir?

Nena-Jabuka
16.01.2012., 21:30
oho, odgovor u stilu dr Richtera
a što bi ti napravila da tvoj zubar nezna koji bi antibiotik ordinirao?
trenutno nemogu mijenjati zubara

imaš li odgovor tko je osoba koja će savjetovati koji bi bio najbolji odabir?

Ne znam kome je ovo namijenjeno, ali ja sam ti pokušala sugerirati da je Klavocin kod naših zubara bio prvi izbor (i najbolji), a kako ga nisi spomenula, mislila sam da ti je možda nešto smetao ili si čula da ne ide uz dojenje (iako ne znam baš da se antibiotici ne smiju uzimati uz dojenje, propisuju se kad je potreba bez prekidanja dojenja). Malo sam zbunjena. Jeste spominjali Klavocin kao opciju?

Cubana
16.01.2012., 21:32
Ne bih se više nikad vratila doktoru koji ne da ne zna, nego ne zna gdje pronaći odgovor.
http://sonda.sfzg.hr/index_files/tekstovi/s/PRIMJENA ANTIMIKROBNIH LIJEKOVA U STOMATOLOGIJI.pdf

E (http://sonda.sfzg.hr/index_files/tekstovi/s/PRIMJENA ANTIMIKROBNIH LIJEKOVA U STOMATOLOGIJI.pdf)dit: mislim da je meni namijenjeno.

pituljica
16.01.2012., 21:34
Nena, sorry, odgovor je bio za Cubanu.

Klavocin je isključila jer on ima jako često proljev kao nuspojavu.

Nena-Jabuka
16.01.2012., 21:38
Nena, sorry, odgovor je bio za Cubanu.

Klavocin je isključila jer on ima jako često proljev kao nuspojavu.

Ima i Sumamed još češće. Najmanje dva sata prije ili poslije antibiotika uzimati probiotik (Linex forte npr. ili neki drugi) obavezno ako je sklonost proljevu. Al' vidiš, fakat je to individualno, meni je od Sumameda bilo gadno, a od Klavocina ne, no zato probiotiki obavezno uzimam ako je antibiotik u pitanju.

(i nisam medicinske struke, jasno)

pituljica
17.01.2012., 00:03
nena, ja jesam medicinske struke ali nisam liječnik nego medicinski biokemičar i mene moja doktorica pita koji da mi antibiotik da...meni je to strašno
i nikada ništa ne sugeriram jer nisam liječnik ali uvijek je podsjećam na koje sam imala reakciju a na koje nisam, i kao što ti kažeš gdje bi ona sve o svakom pacijentu znala kad ih ima preko tisuću
promjena liječnika opće med. je mission imposible u zagrebu

zubarica - ja nemogu promijeniti zubara u roku dva dana

al to je off

pikula
23.01.2012., 09:32
Cijenila bih pomoć s ovom dilemom :) moram giniću zbog anemije uzrokovane obilnim menstruacijama (menoragija). Htjela bih znati koje su mi opcije. imam 35+,višak kg i ne bih na mirenu ili klasičnu horm.(kontraceptivnu) terapiju ako imam izbora. Čula sam za gestagensku terapiju, ali navodno dosta utječe na raspoloženje... Ne znam da li je to opcija za mene i imam li još neku opciju?

mrkvica05
25.01.2012., 17:35
Pitanje za pijenje probiotika uz antibiotik:

malac od 3g. i 4.mj. mora piti klavocin.

dala bih mu uz to i probiotik - ali kada: prije ili poslije antibiotika? u kojem razmaku i redoslijedu?

aleksandra70vanja
25.01.2012., 18:58
između 2 doze
npr ujutro u 9 klavocin
oko 13- 14 h probiotik
pa opet klavocin u 21h

koji probiotik?

dorotea24
25.01.2012., 22:37
prije desetak dana sam popila zadnju dozu antb. radi upale uha koje mi je ostalo začepljeno radi onog tlaka (uvučen bubnjić), otišla na kontrolu i dr. rekla da je upala prošla, ali da moram kapati kapi u nos. kapam 6.-i dan i odčepilo se skoro u potpunosti (još nijansu slabije čujem nego na drugo uho), ali šumi mi u uhu naručito nakon posla koji je dosta zvučan. nije prejako i konstantno, ali mi ipak smeta. koliko to treba vremena da prođe, da se još strpim ili da odem opet kod nje?

mrkvica05
26.01.2012., 09:46
između 2 doze
npr ujutro u 9 klavocin
oko 13- 14 h probiotik
pa opet klavocin u 21h

koji probiotik?

hvala. tako ćemo nekako i napraviti.

uzeli smo biorelu baby, valjda će bezbolno sve proći s tim antb.

tina55
26.01.2012., 09:55
pitanje
skinuli smo pelene i normalno je piškila na tuticu, za kakanje je tražila pelenu i stavili bi je, ali jučer je odlučila prvi puta kakati na tuticu (njena odluka) no pošto zbog te promjene nije dugo kakala, imala je malo krvi nakon kakanja tvrđe stolice pri brisanju guze, inače ima normalnu stolicu i nema krvi, je li to opasno i trebamo li danas pedijatrici radi toga?

apricot
26.01.2012., 10:22
vjerojatno joj je malo pukla kožica oko analnog otvora zbog tvrđe stolice
pokušaj joj dati jesti nešto što će omekšati stolicu

tina55
26.01.2012., 10:42
vjerojatno joj je malo pukla kožica oko analnog otvora zbog tvrđe stolice
pokušaj joj dati jesti nešto što će omekšati stolicu
ma pije inače puno jogurta, juhica,... ali mislim da nije htjela kakati zbog promjene pelene-tutica
danas ću još skuhati amaranth za svaki slučaj-to nam je provjereni laksativ i pratiti stolicu

ivarica
01.02.2012., 11:33
sram me i pitati ovako glupo pitanje, ali nisam se sjetila u ordinaciji
iv je dobio neku kremu koju treba mazati svako 4 dana
jel to znaci da treba proci puna cetiri dana ili svaki cetvrti dan?
npr ponedjeljak navecer - cetvrtak navecer (72 sata) ili ponedjeljak - petak (96 sati)?

osjecam se sad ko mukica kad trazi rjesenja iz matematike :mrgreen:

Cubana
01.02.2012., 11:35
Ponedjeljak- četvrtak :love2:

ivarica
01.02.2012., 11:37
hvala :tele:

pituljica
01.02.2012., 13:35
matematičar-informatičar računa ovako, ali možda liječnik računa drugačije?

ako maže svaki dan onda je - pon-utorak
ako maže svaka dva dana onda je - pon-srijeda
ako maže svaka tri dana onda je - pon-četvrtaj
ako maže svaka četiri dana onda je - pon-petak

Cubana
01.02.2012., 13:38
Hebate, stvarno!!!!
Posipam se pepelom.
Tako mi i treba kad brojim na prste :sramimsedozauvijek:

pituljica
01.02.2012., 13:41
ako je svaki drugi dan to jedino ne brojem, sve preko toga i ja brojim na prste, koji put moram uzet i kalendar :-)

Cubana
01.02.2012., 13:42
ako je svaki drugi dan to jedino ne brojem, sve preko toga i ja brojim na prste, koji put moram uzet i kalendar :-)
Al ja sam i brojala na prste. Nisam već dugo igrala belu pa mi prsti nisu razrađeni :)

ivarica
01.02.2012., 13:56
ajde da se ne sramotim samo ja :mrgreen:

princess puffy
01.02.2012., 22:23
smijem li pitati koja je to krema koja se maže četvrti dan?

ivarica
01.02.2012., 22:24
http://www.belupo.hr/Default.aspx?sid=9576
p (http://www.belupo.hr/Default.aspx?sid=9576)retpostavljam da je stariji koriste svakodnevno, ali on ima tek 12

princess puffy
01.02.2012., 22:28
MM je dermatolog i kaže da nikad nije čuo da se neka krema maže svaki četvrti dan ( a niti ja)

ivarica
01.02.2012., 22:33
i ova lijecnica je dermatologinja pa je rekla prvih mjesec dana svaki 4. dan, onda svaki 3.
do kontrole
ima terapiju i za ostale dane, ali je krema manje agresivna

ivarica
01.02.2012., 22:34
a sto bi ti rekla, ponedjeljak - cetvrtak ili ponedjeljak - petak?
ja jos nisam sigurna :mrgreen:

princess puffy
01.02.2012., 22:41
pon- čet

princess puffy
01.02.2012., 22:42
znam da nije matematički, ali eto :mrgreen:

ivarica
01.02.2012., 22:49
tako cu

Cubana
02.02.2012., 09:36
LOL.
Ne znam. Nisam o ovome nikada razmišljala.
Znači kad samo krivo brojala, bila sam u pravu :)

tina55
04.02.2012., 11:55
evo mene opet na ovu temu:
L. mi je imala 1 dan temperaturu i curio je nos, prošlo je, nakon toga je bila ok 2 dana, onda smo malo izašli van, dobila je proljev, sad ništa ne jede, i stalno spava već skoro dan i pol, temepraturu nema, kaže da ju ništa ne boli, čak joj ni nos više ne curi, ali uspavana je i ne jede
ona je inače jako aktivna i nikad ne želi spavati pa sam sad strašno zabrinuta, ako do ponedjeljka ne prođe, prošla bih pedijatrici, ne znam trebam li ju sad voditi prije ponedjeljka?

marta31
05.02.2012., 20:16
može li mi netko reći što znače otvorene pore pod pazusima? rodila sam prije 4 tj...2mj prije poroda u lijevoj dojci mi se pojavio kolostrum, mliječna žlijezda pod lijevim pazuhom bila malo zadebljana i pod tim istim pazuhom se pojavile kao 2 male ranice...najprije sam mislila da su to ranice od brijanja...ali malo prije poroda, skužila sam da su još tu i da ne izgledaju ko tipične ranice nego više ko neke pore...nakon poroda mi je navrlo mlijeko i jaaaako natekle ml. žlijezde ispod oba pazuha...mlakim oblozima i izdajanjem se sve povuklo kroz par dana ali pod lijevim pazuhom su ostale one 2 pore na koje sada izlazi i nešto bijelo ako se lagano pritisne...pojavila se i još jedna pod istim pazuhom i još jedna takva diskretna pod desnim...
zna li neko o čemu se radi? bila bi jako zahvalna na odgovoru...
lijepi pozdrav!

Cinnamon Girl
11.02.2012., 14:10
Hej-haj od nove trudnice na ovom forumu :)

Imam pitanje oko nečega što me sad već muči...

Prije 10-ak dana došla sam svojoj gin sa nalazom urina prema kojem imam bakterije (i višak ploč. epitela)- nije me mogla pregledati zbog vrlo rane trudnoće, nego mi je dala Plymicol (mislila je da se radi o candidi, s obzirom na moje simptome) i Utrogestan (valjda sam dobro napisala to ime) (imala sam spontani prije ove trudnoće). Za bakterije mi je rekla da je to uobičajeno kod trudnica..... E sad, prošlo je tih 10-ak dana i sad sam počela osjećati peckanje (i) pri ionako čestom mokrenju :O

Nemam koga pitati (nitko još ni ne zna za moju T), a na pregled kod privatne gin idem tek za 2 tjedna... Smijem li piti čaj od brusnice? (Neka farmaceutkinja mi je rekla da bolje ne..)

Koliko opasno može biti ovo moje stanje s obzirom na trudnoću? Malo se bojim... u ponedjeljak trčim doktorici... Pomoć, please?

priscila
11.02.2012., 18:51
Poželjno je napraviti urinokulturu.
Koliko znam čaj od brusnice možeš piti. Ustvari, bitno je piti puno tekućine :-)

Cinnamon Girl
13.02.2012., 13:20
priscila thanks. bila ujutro kod doktorice, rekla je da se urinokultura dugo čeka pa da ćemo početi odmah s Cefalinom, antibiotikom.
nije mi se činila nešto zabrinutom...
a za čaj od brusnice je isto rekla da smijem, kolko ona zna...

Idnom
17.02.2012., 13:08
Sad sam podigla nalaze cervikalnog brisa. Mycoplasma, ureaplasma i chlamydia nisu izolirane, a pod fizioloska flora vagine pise: mikroskopski preparat - vidi se 2-3 PMN u velikom vidnom polju. Sto to znaci? Inace, trudna sam 10 tjedana.

mimi 25
17.02.2012., 13:30
Preko dana periodicno lagane mucnine i po par puta dnevno napad pospanosti.
Sigurno nisam trudna, a ako ukucam u google izbacuje mi trudnocu. (e da je google pametniji od kucnog testa).
Sad ne znam od cega bi mi to moglo biti?
Hvala unaprijed!

mrkvica05
21.02.2012., 12:17
necrobiosos lipoidica reg.ante cruris sin.

može prijevod dijagnoze? nije moja dijagnoza, bila je baka na pregledu, a doktor baš nije bio rječit.
hvala!

winnerica
21.02.2012., 14:06
Sad sam podigla nalaze cervikalnog brisa. Mycoplasma, ureaplasma i chlamydia nisu izolirane, a pod fizioloska flora vagine pise: mikroskopski preparat - vidi se 2-3 PMN u velikom vidnom polju. Sto to znaci? Inace, trudna sam 10 tjedana.

PMN je skraćenica za polimorfonukleare, , a to su leukociti. Navedeni broj je u granicama normale. Ostali nalaz je uredan (sve što ti nije izolirano je super da nije!) ;)

Idnom
21.02.2012., 14:12
Winnerica puno ti hvala! :)
Ta skracenica PMN me mucila...

Beti3
22.02.2012., 00:28
mrkvica, ima baka šećernu bolest? To znači ograničene kožne promjene na prednjoj strani potkoljenice lijeve noge.
Sigurno je liječnik dao baki upute o daljnjim pretragama i liječenju.

winnerica
22.02.2012., 00:53
Winnerica puno ti hvala! :)
Ta skracenica PMN me mucila...

:-*

mrkvica05
22.02.2012., 07:55
evo, i ja sam bila štura :mrgreen:

da, ima šećernu bolest. dao je neke kreme, i da stavlja obloge... i uputio na još neke pretrage.

hvala!

pituljica
01.03.2012., 22:59
Danas me nešto neobično snašlo. Nisam alergična na hranu, u mladosti sam imala par epizoda alergije na sunce ali sam se pržila u podne.
Svaki dan jedem naranče i dana ogulim jednu i pojedem. Između guljenja i jedenja nisam oprala ruke. Nakon pola sata osjetim bockanje u licu, baš kao da me sto malih iglica pika ali ništa se nije vidjelo.
Nakon desetak minuta pogledam sebe - ruke do ramena u crvenom osipu, isto na ramenima i leđima. Laktovi izrazito crveni. Koljena otečena i crvena (kao jagode), oko koljena crvene fleke. Srvrbila samo leđa.
Prošlo za sat vremena, na koljenima se prvo pojavio žuti krug u sredini i onda polako širio dok nije nestalo svo crvenilo.

Sad je moje pitanje - mogu li to povezati s narančom (kemijski tretiranom korom)? Da li da zaboravim naranče do daljnjega, što je sa sokom od naranče, kolačima s narančom itd...
Ako se to ponovi ima li smisla uzeti šumeći kalcij?

Da dodam - ništa neobično nisam konzumirala niti dirala.
Znam da bih trebala po uputnicu za dermatologa no prvi pregled se čeka 6 mjeseci pa tek onda testiranje pa eto da ipak znam što mi je trenutno činiti.

ardnas
02.03.2012., 09:12
Obzirom na količinu osipa, moja preporuka je otići na hitnu. ja sam samo sss medicinska, ali u kući imamo dr pa znam da se sa ovakvim osipima ne treba šaliti, to je samo upozorenje.

aleksandra70vanja
02.03.2012., 09:17
vjerujem da je to već prošlo, a ako nije da je pituljica odavno potražila pomoć
nadam se da nije alergija na naranču nego reakcija na kemiju iz kore
u svakom slučaju bi bilo dobro imati neki antihistaminik u kući (rinolan, claritine, aerius....) za slučaj da se to ponovi
a što se tiče konzumacije naranči...
ne znam bi li ti to netko preporučio prije alergološkog testiranja

oka
02.03.2012., 23:29
Malena ima već 3 dana visoku temperaturu, laganu grlobolju koja se samo povremeno javi i totalno je klonula.
Ali to ne bi bilo ništa posebnog da nju ne bole oči. Jako su joj osjetljive na svjetlost i kad temperatura raste bole ju.
To joj stvara probleme i po noći pa sam joj stalno snižavala temperaturu da bi joj se bolovi smanjili.
Pedijatar telefonski kaže (još nije tražio pretragu krvi) da može biti da kod gripe bole oči. Ali tako jako?
Tu sve čitam iskustva i niko nije spominjao bolove u očima?

pituljica
02.03.2012., 23:41
Prošlo je to u roku sat vremena, ne bih niti stigla do doktora tako brzo. Claritin sirup sam već imala u ruci ali u uputi piše da prelazi u mlijeko pa sam odustala jer je ovaj sisavac još jako aktivan. No, da je bilo gore, vjerojatno bih ga uzela.
Ništa, odričem se najdražih mayerica do daljnjega ...

I imam jedno pitanje uz doziranje antibiotika.
Vjerujem našem pedijatru ali ipak mi se doza čini jaako velika. Maleni ima upalu uha i skoro 9 kg. Dobio je amoxicilin, dr. napisao 3x5 ml. Meni se ti činilo puno ali je bio takav pomor kod doktora da nisam još jednom pitala. Onda pročitam uputu za lijek: u 5 ml ima 240 mg amoxicilina. Djeci se daje 20-40mg/kg TT dnevno te se to rasporedi u tri doze tako da je svaka doza 1.25-5 ml.
Prema računici bi max. doza za nas bila 40x9=360mg/dan. Svaka doza 120mg, što je 2.5 ml.

Pedijatar dao dvostruko. Kako nije takva panika s uhom pričekat ću do jutra da vidim što mi imate za reći, a ako bude trebalo odem i do dežurnog pedijatra da provjerim dozu.

aleksandra70vanja
03.03.2012., 00:01
kod akutne upale srednjeg uha doza amoksicilina je 60-90mg/kg tako da bi ti to bilo tih 3x5 ml
ali možeš još provjeriti sa dežurnim pedijatrom

e da, gdje kupuješ mayerice?
ja se nikako sastaviti sa dobrim narančama

pituljica
03.03.2012., 00:13
OK onda za antibiotik, bilo je 60 pacijenata danas kod pedijatra a mi pred kraj pa sam se prepala da jednostavno čovjek krivo napisao, ali on to valjda zna i u besvjesnom stanju koliko je puta prepisavao...

Mayerice uvijek na jarunskom placu u prolazu tamo gdje je bio mljekomat. Samo ovaj put MM kupio na drugom mjestu i bile su posebno sočne i slatke, ma mislim si da nisu unutra nekog vraga ušpricali. Više ništa ne vjerujem ako nije pjegavo i polutrulo.

oka
05.03.2012., 19:13
Pitanje!
Dijete popije panadol pola doze i za minutu drugu polovicu, pa odmah povrati. Koliko koristi od toga?
Kaj sad?
Da dam lupocet čepić ili ne smijem?

Ifigenija
11.03.2012., 21:41
Kad su malo povišene vrijednosti rezultata elektrofereze proteina, na što to ukazuje? Idemo kod liječnika, ali mi se vrti po glavi pa bih rado preview ako može...

Beti3
11.03.2012., 22:12
ja se nikako sastaviti sa dobrim narančama

Natalia, to su mi jedine naranče koje kupujem. (Nakon što pojedem svoje)

bibai
12.03.2012., 15:01
Kad su malo povišene vrijednosti rezultata elektrofereze proteina, na što to ukazuje? Idemo kod liječnika, ali mi se vrti po glavi pa bih rado preview ako može...
Moraš prepisati nalaz.
Ima u njemu dosta vrijednosti.

Ifigenija
12.03.2012., 15:14
Nisam sigurna da ću se snaći i dobro prepisati, ali evo mog pokušaja;

albumin 50,7% 35,0
alpha 1 5,5% 3,8
alpha 2 13,1 % 9.0
beta 10,9% 7,5
gamma 19,8 13,7

Nisam prepisivala referentne vrijednosti (ako treba - prepišem). Dijete ima 7 godina.

Ima i povišene Eozinofile (Dunger) - 488 H
I nesegm. neutrof. granulocite - 4
monocite 15
eozinofile 6

Čekamo još igE, pa ćemo ići k liječniku... ako može neki utješni preview, jako bih bila zahvalna :)

magriz
12.03.2012., 15:36
jel dijete ima neku upalu?

Ifigenija
12.03.2012., 16:04
Hm... to je rađeno nakon serije upala (zadnja je bila upala uha s puknućem bubnjića), ali nakon što smo smatrali da je u mirnom stanju, da nema ničega. Prije tog vađenja krvi je popio antibiotik (klavocin), i bio pet dana bez antibiotika. Dr. dao da napravimo kompletne pretrage da se vidi što je u pozadini čestih upala i umora. Napomenuta nam je mogućnost kronične mononukleoze, nešto s imunitetom ili problemi s trećim krajnikom.

magriz
12.03.2012., 17:14
ik, ali po mališinom iskustvu, kad smo se riješili trećeg krajnika ulovi ga 1 viroza godišnje
preporodili smo se
nadam se da će sve biti ok

Ifigenija
12.03.2012., 20:17
Magriz, nisam baš shvatila tvoj odgovor. Ne znam što je ik :) I ako sam dobro shvatila čini ti se da nalaz ima veze ili može imati veze s trećim krajnikom?

magriz
12.03.2012., 21:19
pojelo mi dio posta :)
pisalo je nisam liječnIK
i da, mislim da može imati veze s trećim krajnikom

bibai
13.03.2012., 16:06
Ifi, imaš samo dokaz da je dečko često bolestan te da je nedavno bio ozbiljnije bolestan.
Upala uha s puknućem bubnjića jest ozbiljna bolest.
Imunitet (u grubo) mu je najvjerojatnije ok. Barem što se tiče bakterijskih infekcija.

Ifigenija
13.03.2012., 18:20
Bibai, ako dobro razumijem, taj nalaz govori da je tijelo bilo u nekoj upali, ali da je više manje okej?

Ifigenija
13.03.2012., 18:21
I što taj nalaz govori (ako govori) da treba poduzimati?

magriz
13.03.2012., 18:30
sam za sebe niš previše, pogotovo bez detaljnih informacija o prijašnjim bolestima. pretpostavljam da su rađene još neke pretrage
strpi se dok odete kod liječnika, i nemoj previše googlati
sve će bit dobro :)

Mali Mimi
13.03.2012., 18:35
Imam i ja jedno pitanje jeste li kad čuli za pretragu pomoću darkfield analize i dali je ta pretraga pravovaljana?

magriz
13.03.2012., 18:50
Imam i ja jedno pitanje jeste li kad čuli za pretragu pomoću darkfield analize i dali je ta pretraga pravovaljana?

dijagnostika stanja organizma iz jedne kapi krvi?
po meni u rangu s viskom, ali to sam ja

Mali Mimi
13.03.2012., 19:44
ok hvala tako nekako sam i ja mislila

no@
11.04.2012., 07:55
Zanima me, je li osim općenitih propisa o pravima i dužnostima u odnosima roditelja i djece iz Obiteljskog zakona
Članak 87.
(1) Dijete ima pravo na skrb za zdravlje i život.
Članak 92.
(1) Roditelji su dužni skrbiti o životu i zdravlju djeteta i omogućiti mu korištenje mjera za unaprjeđenje, čuvanje i vraća­nje zdravlja, sukladno propisima iz područja zdravstva i zahtjevima medicinske znanosti.

negdje izričito propisano da dijete treba imati liječnika primarne zdravstvene zaštite (odnosno da roditelj treba izabrati liječnika za svoje dijete)?

Molim Vas, ako netko može pomoći upućivanjem na konkretne zakonske/podzakonske akte!