PDA

Pogledaj cijelu verziju : Uvjeti za upis u ZG Vrtić - na papiru

Stranice : [1] 2

MihaelaMJ
04.05.2010., 12:55
Zanima me da li su uvjeti koje ima >>POJEDINI<< vrtić u skladu sa zakonom

Da razložim:

1. Postoji zakon:
"Zakon o predškolskom odgoju i naobrazbi" (NN br. 10/97 i 107/07)

2. Na njega se "NASLANJA"
"OBAVIJEST o upisu djece u programe predškolskog odgoja i naobrazbe
za pedagošku godinu 2010./2011. na području Grada Zagreba"

http://www.zagreb.hr/default.aspx?id=23019

3. Tada ispunjavamo zahtijev za upis

(http://www.zagreb.hr/UserDocsImages/odgoj_obrazovanje_spot/UPIS%202010%202011%20zahtjev%20za%20upis.DOC)

DV Markuševec nije upisao moje dijete dvije godine za redom. (2008 i 2009) U to vrijeme smo imali dvoje djece i
oboje bili zaposleni.
Pošto živim u malom kvartu, znala sam za 4 obitelji čije majke ne rade,imaju 1-2 djece, a djeca su im išla u taj vrtić.
Ne bih nikada prijavila takve obitelji, nisu oni krivi, oni su napravili samo ono što bi i ja, da sam mogla...
Sada se samo želim zaštiti, kada me opet ne prime u vtrić.

Kome se mogu obratiti?
U kojim zakonskim papirima piše da se mogu tome i tome obratiti?

Još nešto:
DV Markuševec sada traži intervju sa djecom i roditeljima prilikom predaje zapisa.
Zašto to ne traže svi gradski (ne-privatni) vrtići?
U kojem je zakonskom aktu to naznačeno kao obavezno? (Htjela bi imati taj papir)
Koji su njihove akreditacije potrebne da bi mogli "suditi" o podobnosti djeteta za vrtić?
Gdje to piše da je tako?
Koji elementi intervjua utječu na to da li će dijete biti primljeno ili ne?
Tko ima akreditaciju da sudi o tome?
Gdje su uvjeti intervjua zapisani?
Mihaela:-x

Hvala svima:heart:

MihaelaMJ
04.05.2010., 13:13
Nastavak...

Ja sam nazvala "Gradski ured za obrazovanje, kulturu i šport"

Javi se tajnica. Ja joj kažem da me zanima da li je intervju obavezan uvjet za upis djeteta u vrtić, jer ga od 4 vrtića kojima sam išla predati papire traži samo DV Markuševec.
Te ako jest obavezan, gdje to piše.
Ona se uznemirila i pozvala zamjenicu pročelnika (Biserka Bucković).
Zamjenica pročelnika, vidno uzrujana, me počela napadati da zašto ja ne želim da moje dijete ode na intervju...bla, bla (uzrujanim glasom)
Ja: odakle vam da ja ne želim intervju, mislim da je to super, samo me zanima u kojem zakonskom aktu piše da je on obavezan.
Zamjenica: Zašto vi ne želite intrveju....bla, bla
Ja: dapače, želim, samo me zanima gdje to piše, naime DV "Markuševec" traži intervju a ostala tri vrtića ne, pa bi htjela znati čime se rukovode..
Zamjenica: nemožete tako, oni moraju upoznati vaše dijete..
...
Na kraju me je bezobrazno skinula sa telefona, nije mi dala NITI JEDNU KONKRETNU INFROMACIJU (tipa u zakonu o.... piše to i to...)

kada sam nazvala za pola sata, tajnica se izderala na mene i poklopila slušalicu.

Dakle kako osoba koja ne radi u dotičnom poglavarstvu može dobiti iti jednu informaciju?!!?

apricot
04.05.2010., 13:22
Obavezno se javi Transparency Internationalu, neki dan su pozivali da im se jave svi roditelji koji uoče nepravilnosti prilikom upisa.
Možeš ostati i anonimna.
Traži gospodina Zorislava Petrovića.

Mima
04.05.2010., 13:24
Mihaela lani sam zvala istu ustanovu iz sličnog razloga - naime tražili su me djetetovu medicinsku dokumentaciju kod prijave u vrtić, i nisam dobila baš nikakav konkretan odgovor, a upravo sam na tome na čemu i ti inzistirala, da mi kažu koji je to propis koji to dozvoljava i čemu takva dokumentacija i sam intervju služe.

Danka_
04.05.2010., 13:51
Moje dijete je zdravo i nismo imali nikakvu medicinsku dokumentaciju. Medjutim, pri intervjuima u razlicitim vrticima susreli smo se s pitanjima vezanima za obiteljsku anamnezu.

U jednom vrticu, pitali su nesto u smislu "postoji li neka bolest u vasoj obitelji za koju mislite da bismo trebali znati" (bilo je bolje sroceno), a u drugom je bilo eksplicitno "boluje li itko u blizoj obitelji od neke kronicne bolesti?".

Ja bolujem od kronicne bolesti, ali taj podatak ni na koji nacin ne utjece na boravak djeteta u vrticu niti na njegovo zdravlje, niti ima smisla da ga dijelim s osobljem vrtica. Da zelim da odgajateljice na nesto obrate paznju, svakako bih im to rekla, ali u ovoj situaciji stvarno je besmisleno.

Medjutim, dovedena sam u situaciju da moram otvoreno lagati. Ne zato sto zelim sakriti cinjenicu da nisam sasvim zdrava :roll: nego zato sto takav podatak uopce nije bitan u tom kontekstu. Susrela sam se s bezbroj negativnih predrasuda vezanih za tu dijagnozu i ne zelim je dijeliti sa svima.

Eto, sad sam lazljivica. (Doduse, nismo se upisali u taj vrtic ionako.)

Boxica
04.05.2010., 14:50
Mihaela lani sam zvala istu ustanovu iz sličnog razloga - naime tražili su me djetetovu medicinsku dokumentaciju kod prijave u vrtić, i nisam dobila baš nikakav konkretan odgovor, a upravo sam na tome na čemu i ti inzistirala, da mi kažu koji je to propis koji to dozvoljava i čemu takva dokumentacija i sam intervju služe.

sad ću ti ja reći zašto je potrebno medicinska dokumentacija:

moja majka je odgajateljica u vrtiću i prije par godina je imala dijete čiji su roditelji prešutjeli da dijete ima epileptične napadaje jer tko zna bili ga primili onda!!!!
moram li ti reći koje šokove je moja majka proživjela kada se dijete počelo rušiti i tresti!!!???

znači ako to ne traži svaki vrtić (a koliko znam uglavnom traže) onda traži onaj koji se opekao na taj način!

a što se tiče obiteljske amneze, Danka ti si sama procjenila trebaš li reći za sebe ili ne. No postoje neke nasljedne bolesti koje bi dijete moglo imati no još do sada nije imalo simptome pa nije niti testirano. No amneza je potrebna u slučaju da se ti simptomi jave za vrijeme boravka djeteta u vrtiću pa da medicinska sestra može odmah reagirati na pravi način!

a što se tiče intervjua, koliko ja znam provodi se u svim vrtićima (bar u onima koje koriste djeca mojih prijateljica), a pretpostavljam jednostavno da se vidi koliko dijete surađuje

Mima
04.05.2010., 14:52
Boxica uoči da dokumentacija nije traženo kod UPISA djeteta u vrtić, nego kod PRIJAVE.

Cocolina
04.05.2010., 15:08
Kod prijave za vrtić ako se dobro sjećam, tražili su između svih papira i dokumentaciju da li je dijete cijepljeno, zdravo i itd.

Danka_
04.05.2010., 15:27
s

a što se tiče obiteljske amneze, Danka ti si sama procjenila trebaš li reći za sebe ili ne. No postoje neke nasljedne bolesti koje bi dijete moglo imati no još do sada nije imalo simptome pa nije niti testirano. No amneza je potrebna u slučaju da se ti simptomi jave za vrijeme boravka djeteta u vrtiću pa da medicinska sestra može odmah reagirati na pravi način!

Ali pitanje nije bilo "postoje li nasljedne bolesti", nego ima li itko u obitelji bilo koju kronicnu bolest. Znam da nije zlonamjerno, ali je jako nespretno tako pitati. Problem je u tome sto mi nisu ostavili mogucnost da sama procijenim, nego su trazili eksplicitno da im kazem sve, ili da lazem. Pa sam si sama stvorila tu mogucnost vlastite procjene, odnosno lagala sam.

Boxica
04.05.2010., 15:29
Boxica uoči da dokumentacija nije traženo kod UPISA djeteta u vrtić, nego kod PRIJAVE.

pa naravno da traže kod prijave da unaprijed znaju na što da se pripreme i da u slučaju potrebe osiguraju dodatnu osobu za neke (recimo teže) slučajeve.

u dotičnom vrtiću su u susjednoj grupi blizanci: curica je ok no kod dječaka je došlo do nekih problema i malom su morali osigurati dodatno i volontera-fizijatra za rad.
I vrtić je imao vremena naći podobnu osobu od 5 mjeseca kada su prijave do 9 kada je službeno potpisivanje ugovora o korištenju usluga vrtića

ivarica
04.05.2010., 15:41
Obavezno se javi Transparency Internationalu, neki dan su pozivali da im se jave svi roditelji koji uoče nepravilnosti prilikom upisa.
Možeš ostati i anonimna.
Traži gospodina Zorislava Petrovića.

mihaela je zvala TIH prije nego je napisala ovaj post i tramo su joj rekli da se javi rodi :)

frnjok
04.05.2010., 17:18
Ove godine pri prijavi nije potrebna potvrda pedijatra da je dijete zdravo kao što je to bilo prošle godine - sada je potrebno donijeti tu potvrdu tek ako se dijete upiše u vrtić.

S druge strane, mogu vam reći na temelju upitnika za dva vrtića u koje ćemo predati zahtjev, količina informacija koju pojedini vrtić traži kod prijave značajno se razlikuju. Moj je dojam da sastavljanje tog upitnika ostaje u potpunosti na volju pojedinom vrtiću. Naime, prvi vrtić za koji smo zainteresirani uz pitanja koja imaju svi vrtići (onaj generalni zahtjev koji se može skinuti s weba) ima još samo jedno dodatno pitanje vezano za posebne programe koji se u tom vrtiću nude. Za drugi vrtić je uz generalni zahtjev potrebno popuniti i upitnik na ČETIRI STRANE uključujući pitanja da li posjedujemo svoju kuću/stan, da li živimo u bračnoj ili vanbračnoj zajednici, da li je trudnoća bila rizična, kakv je bio porod, brojna pitanja o motoričkom razvoju djeteta i navikama djeteta itd - uz napomenu da je "obavezno priložiti svu medicinsku i drugu potrebnu dokumentaciju o djetetu".

Inače meni ni sa ni bez intervjua nije jasno prema kojim se kriterijima slaže lista kod upisa u vrtić - na primjer, suprug i ja smo oboje zaposleni, a ostale "prednosti" za upis nemamo (samohrani roditelj i slično) - takva je situacija pretpostavljam kod većine roditelja koji predaju zahtjev - i sad, tko i kako odlučuje koje će od te djece s istim formalnim uvjetima za upis biti upisano odmah ili će biti prvo ili stoto na listi čekanja? Zar je, bez obzira na to da li je bilo intervjua ili nije, moguće dobiti obrazloženje zašto je vaše dijete "bolje" ili "lošije" od ostale djece na listi (mislim na djecu s istim formalnim uvjetima za upis)?

Dalm@
04.05.2010., 19:27
Mene živo zanima na koju foru je vrtić kompetentan uzimati i tumačiti anemnezu? Zato što imaju zaposlenu med. sestru?
Pa pedijatar je taj koji prati zdravstveno stanje djeteta i u svojoj potvrdi za vrtić (prijavu, upis, kajgod) treba navesti ako smatra da je nešto od toga relevantno za boravak u vrtiću.

MihaelaMJ
04.05.2010., 23:24
Pozdrav svima

Ja se samo želim zaštititi u slučaju da mi dijete ne bude primljeno u vrtić.
Želim imati sve dokumente koji propisuju kriterije za upis djeteta u vrtić (zakone, odluke lokalne zajednice : za Zagreb).
Htjela bi to imati na jednom mjestu.

Naime gradski vrtići koje financiramo SVI MI ne mogu imate SVOJE OSOBNE PREFERENCIJE prilikom izbora djece.

Primjer;

1.obitelj X ima dijete od 2 godine koje je neki nadri-psiholog proglasio hiperaktivnim (by the way hiperaktivnost ne postoji
kao takva u medicini, to je termin koji su izmislile farmaceutske kompanije da prodaju milijarde dolara količina antidepresiva
djeci... većina ljudi kada čuje neku tezu dovoljan broj puta, vjeruje da je to činjenica, moja djeca nisu prozivana "hiperaktivnom",
ali mi se to učinilo kao dobar primjer)

2.Vrtić zatraži intervju/anamnezu/whatever-else i dozna da je neki pedagog ili psiholog prozvao dijete hiperaktivnim (liječnici rijetko potpisuju takav nonsense), uzme to kao činjenicu

3.Vrtić da prednost djeci koja nisu prozvana "hiperaktivna", djeci koje je Mate iz moje ulice prozvao "mtvim puvalima"

4.Dijete nije primljeno

Šta može roditelj tog djetea:

1.Roditelj nađe neki zakonski akt ili odluku lokalne samouprave koja kaže da djeca koja nisu prozivana kao hiperaktivna imaju prednost nad drugom djecom. (by the way takav akt ne postiji...) Roditelj sada može ići na instancu više i postavitati pitanje da li je takav akt (dokument, ćitaba) utemeljen.. (Možda neki vrtić ima u svom statutu da preferira djecu crvene kose, ali onda taj
vrtić MORA BITI PRIVATNI, a ne financiran solidarnošću svih naših džepova)

2. Roditelj ne nađe nikakav papir i ŠTA SAD!!!
Roditelj ne zna što napraviti, nema nikakve informacije. Ide od jedne "uprave" do druge gdje administracija s njim
igra ping-pong. TOGA SE JA BOJIM I TO ŽELIM IZBJEĆI!!!.

Ajmo pokušati na ovom forumu skupiti sve dokumente koji propisuju upis djece u vrtić. Dokumente koje možemo isprintati, proučiti i upotrijebiti kao zaštitu svoje obitelji protiv nepotizma.

Ja sam do sada skupila slijedeće:

1."Zakon o predškolskom odgoju i naobrazbi" (NN br. 10/97 i 107/07)
http://www.dijete.hr/attachments/087_ZAKON%20O%20PREDsKOLSKOM%20ODGOJU%20I%20NAOBRA ZBI.pdf

2."OBAVIJEST o upisu djece u programe predškolskog odgoja i naobrazbe
za pedagošku godinu 2010./2011. na području Grada Zagreba"
http://www.zagreb.hr/default.aspx?id=23019

3.PRAVNA PRAVILA NA KOJIMA SE TEMELJI PREDŠKOLSKI ODGOJ I NAOBRAZBA
izvadak sa seminara za ravnatelje predškolskih ustanova
http://www.azoo.hr/admin/fckeditor/File/Zakonska%20pravila.ppt

Dodajte još nešto ako imate...

Pozdrav svima:heart:

Lapis
04.05.2010., 23:50
ja imam posve suprotno iskustvo sa Gradskim uredom, zahvaljujući njima sam i upisala dijete. Nakon isteka roka za prijave zvala sam kako bi mi objasnili ono što me zanimalo (prvenstveno vezano za spomenutu med. dokumentaciju i kriterije van one tri kategorije koje automatski ostvaruju prednost). par ljudi (točnije žena) me saslušalo, dok na kraju nisam dobila osobu koja mi je mogla dati kompetentne informacije koje su se pokazale neprocjenjive. moje dijete se na kraju upisalo, uz ispriku vrtića zbog propusta.

medicinsku dokumentaciju traže i zato što od prošle godine djeca sa poteškoćama u razvoju imaju neku manju prednost, samo što će tada u tu grupu biti upisan manji broj djece.

MihaelaMJ
05.05.2010., 06:49
Hi Lapis

Super, baš mi je drago za tebe. Imam par pitanja:

1. Da li si prvo pisala žalbu?
2. Kome, vrtiću ili Gradskom uredu?
3. Kako se zove osoba koja ti je dala KORISNE informacije? (mene su razvlačili od tajnice, pravnice... bez iti jedne korisne inf, ali ja sam zvala telefonski)

Thanks

rossa
05.05.2010., 16:53
mene posebno živcira što svaki vrtić ima svoj dodatni upitnik. u natječaju koji je izdao grad zagreb postoji obrazac i popis dopunske dokumentacije koja bi trebala biti dovoljna. ja sam jutros bila u 4 vrtića (gradska) i svugdje sam morala ispuniti dodatni obrazac, koji je manje- više sličan i ponavlja se dio stvari iz osnovnog obrasca. Zašto onda grad fino ne propiše jedinstveni obrazac za SVE gradske vrtiće?
plus, ove godine nije potrebno kod prijave donositi potvrdu od pedijatra, ali recimo u Sopotu formular traži da se upišu sva cijepljenja s datumima. (sreća da se sjećam od prošle godine i da sam uzela knjižicu cijepljenja, pa nisam hodala bez veze). i oni su nas jedini zvali na inicijalni razgovor, a tamo recimo imamo najmanje šanse jer to nije naš kvart

Anka
05.05.2010., 17:09
Mene osobno jako je uzrujala tajnica jednog vrtića kad je napomenula da ove godine za upis trećeg djeteta traže, ne samo potvrdu o zaposlenju roditelja, nego i potvrdu da je majka nakon godinu dana porodiljnog dopusta isti i prekinula, tj. vratila se na posao. Mislim da se taj uvjet kosi sa svim zakonima, i da nikoga nije briga kada će netko prekinuti svoj porodiljni dopust. Iznervirana sam time, pogotovo što sam prisiljena prekinuti porodiljni kako ne bih izgubila posao. Svi su prestrali biti socijalno osijetljivi, a društvo nam je otišlo k vragu....

jelena.O
05.05.2010., 17:45
a kak oni mogu provjeriti dal si ti prekinula porodiljni, btw. tvoj još nema ni godinu, a do jeseni možeš i "prekidati i vraćat se " još par puta.

ivarica
05.05.2010., 18:26
molim vas javite mi se ovdje
http://forum.roda.hr/threads/55555-Va%C5%BEno-za-H-alter-trebaju-vasa-iskustva-s-upisima-u-vrtice

jelena.O
05.05.2010., 19:35
Mene osobno jako je uzrujala tajnica jednog vrtića kad je napomenula da ove godine za upis trećeg djeteta traže, ne samo potvrdu o zaposlenju roditelja, nego i potvrdu da je majka nakon godinu dana porodiljnog dopusta isti i prekinula, tj. vratila se na posao. Mislim da se taj uvjet kosi sa svim zakonima, i da nikoga nije briga kada će netko prekinuti svoj porodiljni dopust. Iznervirana sam time, pogotovo što sam prisiljena prekinuti porodiljni kako ne bih izgubila posao. Svi su prestrali biti socijalno osijetljivi, a društvo nam je otišlo k vragu.... u upisnom listu inače piše navedeno da li otac ili majka ( ne piše strikno majka, ni za treće djete) ima koje od roditeljkog prava i do kad.

3. Da li majka – otac ima rješenje o korištenju rodiljnog ili roditeljskog dopusta ili drugog prava iz
Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama (NN 85/08):
DA, naziv prava __________________________________________________ _______________,
odobreno korištenje prava u razdoblju od ____________________ do ____________________

Anka
06.05.2010., 09:54
jelena.O (http://forum.roda.hr/threads/members/5230-jelena.O), mimo ovog formulara traže pisanu potvrdu od poslodavca da sam prekinula porodiljni dopust nakon prve godine. Ja, kao majka troje djece imam pravo na porodiljni dopust u trajanju od tri godine.
Također, zbilja sam iznervirana činjenicom da je poslodavac jasno i glasno dao ultimatum da ukoliko ću koristiti sve tri godine porodiljnog (bez obzira što zna da imam troje male djece), da se više niti ne moram vraćati na posao, već samo po radnu knjižicu.
Bez obzira na recesiju, krizu ili kako vi to već zvali, jednoj obitelji - majci se ne ostavlja nikakav izbor, već mora birati između odlazaka na posao i ekzistencije, tj. pojma da sama zarađuje novac za obitelj, ili da se odrekne u potpunosti posla i ostane s obitelji.
Moj plan je bio iskoristiti min. dvije i pol godine porodiljnog, iskučivo radi djece, da ovo dvoje malih ipak malo "stasaju" prije odlaska u vrtić i mog odlaska na posao, ali što sada?!?
Naravno da su mi djeca važnija od bilo čega, ali moram razmišljati i o sebi. Čisto sumljam da ću više ikada naći tako dobro plaćen posao.

ivarica
06.05.2010., 10:17
TREBAMO DVA ISKUSTVA S UPISIMA U VRTICE, INTERVJUIMA I NEJASNIM KRITERIJIMA
ZA HTV, HRVATSKA UZIVO
molim javite mi se do sutra
snimanje bi bilo u ponedjeljak

sne
06.05.2010., 12:24
Anka, razumijem da se ljutiš na poslodavca, ali ne razumijem zašto si se uzrujala u vrtiću? Meni se čini normalnim da traže i tu potvrdu o prekidu porodiljnog, to je isto kao i potvrda o zaposljenju. Znači ako moraš na posao - dijete treba u vrić. Ako si na porodiljnom - dijete čuvaš doma.
A obzirom na tvoju situaciju sa poslodavcem, te obzirom da ćeš stvarno prekinuti porodiljni, zašto ti je problem odnjeti i tu potvrdu u vrtić?

Oprosti na pitanju, ne želim provocirati ili te uzrujavati, samo mi se čini da je tvoja ljutnja sada usmjerena na sve strane.

icyoh
06.05.2010., 13:07
Pitanje u vezi porodiljnog.

Ja sam na porodiljnom s mlađim djetetom i ostajem do ljeta. Drugi dio neću koristiti. Od 9mj. kada počne sezona vrtića, ja ću raditi.

E sad - kako da to označim na prijavi (za starijeg)? Mogu napisati da koristim porodijski u trajanju od 5,5mj., od 3-8 mj, no kako oni mogu biti sigurni da neću koristiti i drugi dio? Ispast će da muljam. Znači da garant uopće nećemo ući u konkurenciju.

jelena.O
06.05.2010., 13:51
jelena.O (http://forum.roda.hr/threads/members/5230-jelena.O), mimo ovog formulara traže pisanu potvrdu od poslodavca da sam prekinula porodiljni dopust nakon prve godine. Ja, kao majka troje djece imam pravo na porodiljni dopust u trajanju od tri godine.
Također, zbilja sam iznervirana činjenicom da je poslodavac jasno i glasno dao ultimatum da ukoliko ću koristiti sve tri godine porodiljnog (bez obzira što zna da imam troje male djece), da se više niti ne moram vraćati na posao, već samo po radnu knjižicu.
Bez obzira na recesiju, krizu ili kako vi to već zvali, jednoj obitelji - majci se ne ostavlja nikakav izbor, već mora birati između odlazaka na posao i ekzistencije, tj. pojma da sama zarađuje novac za obitelj, ili da se odrekne u potpunosti posla i ostane s obitelji.
Moj plan je bio iskoristiti min. dvije i pol godine porodiljnog, iskučivo radi djece, da ovo dvoje malih ipak malo "stasaju" prije odlaska u vrtić i mog odlaska na posao, ali što sada?!?
Naravno da su mi djeca važnija od bilo čega, ali moram razmišljati i o sebi. Čisto sumljam da ću više ikada naći tako dobro plaćen posao. A jel bi on pristao da ideš na polovično radno vrijeme, recimo od jeseni ili od druge jeseni, a da si dotle na porodiljnom?

apricot
07.05.2010., 10:57
TREBAMO DVA ISKUSTVA S UPISIMA U VRTICE, INTERVJUIMA I NEJASNIM KRITERIJIMA
ZA HTV, HRVATSKA UZIVO

snimanje bi bilo u ponedjeljak

žene, stvarno nema smisla da stalno ja idem pred kamere vezano uz ovu temu, a moje oboje djece primljeno bez problema
mora netko sa iskustvom izaći pred kamere inače se nikada ništa promijeniti neće
ne možemo očekivati da itko išta mijenja ako se čini kako je sve u redu
pisanje po forumima ne pomaže, to su priiče skrivene iza nickova i nemaju nikakvu težinu; svaka od njih može biti rekla-kazala

apricot
07.05.2010., 11:58
i ovo može biti snimano s leđa
snimanje bi bilo u utorak

ivarica
07.05.2010., 16:28
nitko?
pomislim nekad da ovakva pisuckanja po forumu nisu stvarna, sto ocekujete od pisuckanja, sto ocekujete od nas ako za svoje dijete i za buducnost mozda svog posla ne zelite izjaviti u medijima da imate problem?

ako nitko o problemima ne prica javno, oni koji odlucuju i mogu se praviti da ih nema

razocarana sam uzasno

Anka
10.05.2010., 14:27
Ne znam tko bi se ovdje trebao osjećati prozvanim (možda ja?), ali razumijem vaše razočaranje. Trudite se utjecati i mijenjati procese nabolje, no jasno je da to ne možete sami.
S druge strane, pak, ljudi imaju svoje razloge radi kojih ne žele stati pred kamere i iznijeti probleme na koje su naišli. A forum i pisuckanja po forumu... nisu to samo pusta pisuckanja....

bucka
10.05.2010., 14:39
ja nisam (prije 3 godine) imala loša iskustva sa upisom u vrtić, već dapače samo dobra!
od 3 DV za koja smo predali molbu (Izvor, Krijesnice i Petar Pan) upali smo u sva 3!

apricot
10.05.2010., 15:06
A forum i pisuckanja po forumu... nisu to samo pusta pisuckanja....

Nažalost, ja ću sutra pred kamerama morati izreći baš tu sumnju :-/
Jer je moje oboje djece upisano bez problema.
I djeca mojih prijateljica.

Znam da nisu svi vični kamerama i da imaju svoje razloge, ali ako se nudi da sve bude anonimno, zatamnjeno, izmijenjena glasa...
Što da JA mijenjam kada je meni dobro?!
Eno, moje dijete je u jaslicama i uživa sa svojim predivnim tetama :heart:

A ja ipak idem pokušati promijeniti.
Ali ne znam - što :zbunj:

spajalica
10.05.2010., 15:14
i ja cu dodati da nisam imala nikakvih problema oko upisa niti jednog djeteta. cak je balerina i upala pa je nismo vodili i ispisali smo je. nagodinu je bila ponovo upisana bez frke. ne znam sto da kazem o svim ovim pricama. strasno mi djeluju. i vidjela sam niz klinaca koji nisu upali u vrtic na izvjesenoj lisi, ali kako ne pisu kriteriji, ne znam da li su i ispunjavali sve uvjete.

ivarica
10.05.2010., 15:37
nisu to samo pusta pisuckanja....

pitaj novinare i novinarke koji vas citaju i onda nas zovu da vas trebaju jer zele objaviti pricu o problemu

Lili75
10.05.2010., 15:48
Nastavak...

Ja sam nazvala "Gradski ured za obrazovanje, kulturu i šport"

Javi se tajnica. Ja joj kažem da me zanima da li je intervju obavezan uvjet za upis djeteta u vrtić, jer ga od 4 vrtića kojima sam išla predati papire traži samo DV Markuševec.
Te ako jest obavezan, gdje to piše.
Ona se uznemirila i pozvala zamjenicu pročelnika (Biserka Bucković).
Zamjenica pročelnika, vidno uzrujana, me počela napadati da zašto ja ne želim da moje dijete ode na intervju...bla, bla (uzrujanim glasom)
Ja: odakle vam da ja ne želim intervju, mislim da je to super, samo me zanima u kojem zakonskom aktu piše da je on obavezan.
Zamjenica: Zašto vi ne želite intrveju....bla, bla
Ja: dapače, želim, samo me zanima gdje to piše, naime DV "Markuševec" traži intervju a ostala tri vrtića ne, pa bi htjela znati čime se rukovode..
Zamjenica: nemožete tako, oni moraju upoznati vaše dijete..
...
Na kraju me je bezobrazno skinula sa telefona, nije mi dala NITI JEDNU KONKRETNU INFROMACIJU (tipa u zakonu o.... piše to i to...)

kada sam nazvala za pola sata, tajnica se izderala na mene i poklopila slušalicu.

Dakle kako osoba koja ne radi u dotičnom poglavarstvu može dobiti iti jednu informaciju?!!?

MihaelaMJ, meni je rečeno da se radi samo jedan intervju bez obzira koliko zahtjeva predali i da se koriste podaci iz tog intervjua ako slučajno upadneš u drugi vrtić. Poanta je da bi se intervju trebao obaviti u vrtiću kojem pripadaš po mjestu stanovanja,ako je to u tvom slučaju DV Markuševac sve je onako kako treba?! ili ?!
valjda sam bila jasna.

Meni su svi rekli da ne trebamo radit intervju kod njih nego u svom vrtiću DV Sunčana di pripadamo i tako je i bilo.

ja isto nastojim vjerovati da nisu potrebne veze za sve što čovjek pokušava napravit u Lijepoj našoj...

MarijaP
11.05.2010., 09:48
Mogu li se ja prijaviti za intervju?
Tek sam sad vidjela ovo. Mi nismo imali probleme s upismo jer nismo niti predavali zahtjev prošle godine. Ove godine ću predati za obadvoje i ono što me je uzrujalo su pitanja.

Da li je trudnoća bila teška? Kakav je porod bio? Da li smo vlasnici stana? I pitanje koje mi je najviše tlak diglo je ovo: Koja vam je to trudnoća po redu? Šta se njih tiče moj anđeo? Pa zar na upisu igra ulogu koliko sam djece izgubila?! To je olakotna ili otegotna okolnost za upis?! To je tako zadiranje u intimu da mi je slabo! Ja NE ŽELIM s njima raspravljati niti svjedočiti o mesarenju koje sam doživjela na porodu!

Dodatni apsurd je činjenica da su mi moje osmomjesečno dijete naručili na polusatni intervju. Ona je u potpunosti zdrava, trudnoća i porod s njom su bili za poželiti svakome, hoće svakome na ruke, ne plače kad vidi nepoznate, svima se smije, ne plače kad izađem iz prostorije, sama zaspe itd, ali činjenica je da ona ne priča i što nam drugo ostaje nego da raspravljamo o poteškoćama vezanim za mene i moje trudnoće prije nje koje bih trebala navesti na papiru za upis.

Također pitaju da li je dijete rođeno vaginalno ili na carski. Šta je olakotna, a šta otegotna okolnost?

Da li je dijete imalo žuticu? Kćer je bila pod lampama jedan dan, a sinu su radili kompletnu zamjenu krvi zbog hiperbilirubinemije (žutica). Odgovor i za jedno i za drugo dijete je da, imao/la je žuticu jer samo pitaju da se navede, a ne koliko je trajala (laktacijska može trajati mjesecima) niti pitaju koja je terapija bila. I šta sad oni mogu s tim podatkom?! Žutica je otegotna okolnost ili?
Za sina je hematolog docent Bilić, kojem ja neizmjerno vjerujem, rekao da može ići u vrtić i da ne treba nikakav poseban tretman.

marta
11.05.2010., 10:09
Zar se ne bi mogle dogovoriti pa bar faksirati ili kopirati ili vec nekako dostaviti novinarima bar te upitnike? Ovo sto MarijaP pise je katastrofa. Da ljudima ne treba vrtic, mogli bi im lako napisati "uz duzno postovanje, to se vas ne tice", ali ovako nemas pojma sto te ceka. Ponekad mis e cini da situacija ide sve gora i gora.

ivarica
11.05.2010., 10:13
Mogu li se ja prijaviti za intervju?

apricot ce reci jel kasno za htv

salji mi hitno svoje kontakt podatke da odradis bar halter
neka od ovih pitanja su po meni skandalozna

apricot
11.05.2010., 11:17
nije kasno!
novinarka dobiva kameru u 15:30 i dolazi gdje treba!
samo se javi do 14h, (naaaajkasnije 15), da se možemo iskoordinirati

ivarica
11.05.2010., 11:24
apricot, nisi mi poslala broj telefona od novinarke, samo njene pozdrave :lol:
ajde posalji mariji na pp broj

apricot
11.05.2010., 11:41
dala novinarki marijin kontakt!

Marija, hvala! :heart:
vjerujem da će mnogima pomoći tvoja priča
pogotovo za ova potpuno neprihvatljiva pitanja na koja roditelji moraju odgovarati!

jelena.O
11.05.2010., 13:35
Dodatni apsurd je činjenica da su mi moje osmomjesečno dijete naručili na polusatni intervju. Ona je u potpunosti zdrava, trudnoća i porod s njom su bili za poželiti svakome, hoće svakome na ruke, ne plače kad vidi nepoznate, svima se smije, ne plače kad izađem iz prostorije, sama zaspe itd, ali činjenica je da ona ne priča i što nam drugo ostaje nego da raspravljamo o poteškoćama vezanim za mene i moje trudnoće prije nje koje bih trebala navesti na papiru za upis. Mislim da na tom interjvuu bu ipak detetu dali par kockica da slaže, koju knjigu da lista , pitali jel hoda i sl. Tak sam i ja imala intrervjue kod logopeda i psihologa za klinca već od 6 mjeseci ( jer to rade za svu djecu koja imaju bilo kakvu vezu s Goljakom). Nije ni pričao, ni ništ radio , ali smo to trebali odraditi, jer to oni traže.

Trilian
11.05.2010., 15:11
I mi smo imali polusatni "intervju" za jaslice, Borna je tada imao 13 mjeseci. Pokazao je kako zna puzati, primiti kockice u ruku, mi smo pričali što jede, ima li dudu i slično.

Marija P, ne mislim da je u vrtićima sve prekrasno (posebice ne u jaslicama - mi smo na kraju zbog stalnih boleština morali i ispisati Bornu iz jaslica), ali sigurno nije dobro niti imati ovako negativan stav a još nisi niti predala papire.

Teica
11.05.2010., 19:11
Sad ja tu upadam a nitko me nije ništa pitao...

Ali, valjda tome služi forum - da možemo iznijeti svoje mišljenje, stav, podršku i sl...

Trilian, ja imam osjećaj da su MarijuP neka od pitanja jako povrijedila...jer su stvarno intimna čak i bolna, nažalost.

Tako da, po meni, to nije negativan stav nego neugodno iskustvo.

Trilian
11.05.2010., 20:24
Sad ja tu upadam a nitko me nije ništa pitao...

Ali, valjda tome služi forum - da možemo iznijeti svoje mišljenje, stav, podršku i sl...

Trilian, ja imam osjećaj da su MarijuP neka od pitanja jako povrijedila...jer su stvarno intimna čak i bolna, nažalost.

Da, slažem se, jesu. Intimna su, nepotrebna su i samo dodaju stres u i ovako dovoljno stresnu situaciju oko upisa. Tim blesavim upitnikom su napravili to da je sad MarijaP sva unezvjerena radi intervjua gdje će je pitati da li mali jede mrkvu!

Svejedno mislim da je u interesu djeteta MarijeP da ona prvo svoje nedoumice proba riješti razgovorom sa stručnom službom vrtića (psihologom, medicinskom sestrom, ravnateljicom). To su ljudi koji će joj čuvati dijete!

Samo kažem da prije nego li izvuće "tešku artiljeriju" proba problem riješiti razgovorom.

apricot
12.05.2010., 07:56
ne bih rekla da je Marija unezvjerena već je, s pravom, ljuta
i, da je više "Marija", svima bi nam bilo puno bolje

nekima treba reći dokle sežu njihova prava u uplitanje u naše živote, pa čak i ako od njih očekujemo da nam djecu upišu u svoje ustanove

Trilian
12.05.2010., 09:46
Slažem se. Samo mislim da je trčanje pred kamere u afektu loš način rješavanja problema. Odnosno loše je ako je to prva stepenica u pokušavanju rješavanja problema.

MarijaP
12.05.2010., 09:50
Trilian, moja kćer jede mrkvu, voli i korabicu. Mljacka dok jede i ja uživam hraniti ju. O tome sam voljna razgovarati i sa slučajnim prolaznikom na ulici (bez obzira da li to zanima dotičnog).

Ja uopće nemam negativan stav o jaslicama i vrtiću. Mislim da će djeci biti zabavno. Moja djeca će ići jer mm i ja radimo.

Ovdje se radi o tome da gradska institucija teško krši ljudska prava i prava na privatnost sa tim upitnikom. Na to ne okrećem drugi obraz!
Nisam "Šuti i budi sretna da..." vrsta osobe.

apricot
12.05.2010., 09:56
:klap:

Trilian
12.05.2010., 09:59

Nisam niti sugerirala da ne trebaš ništa napraviti. Samo mislim da je način na koji to pokušavaš jako loš.
U jaslicama ćeš se sresti još 1000 puta sa situacijama na koje imaš pravo biti ljuta i koje treba riješiti. Ali ne ovako.

Dodatni apsurd je činjenica da su mi moje osmomjesečno dijete naručili na polusatni intervju. Ona je u potpunosti zdrava, trudnoća i porod s njom su bili za poželiti svakome, hoće svakome na ruke, ne plače kad vidi nepoznate, svima se smije, ne plače kad izađem iz prostorije, sama zaspe itd, ali činjenica je da ona ne priča i što nam drugo ostaje nego da raspravljamo o poteškoćama vezanim za mene i moje trudnoće prije nje koje bih trebala navesti na papiru za upis.
Dodatni apsurd je činjenica da su mi moje osmomjesečno dijete naručili na polusatni intervju. Ona je u potpunosti zdrava, trudnoća i porod s njom su bili za poželiti svakome, hoće svakome na ruke, ne plače kad vidi nepoznate, svima se smije, ne plače kad izađem iz prostorije, sama zaspe itd, ali činjenica je da ona ne priča i što nam drugo ostaje nego da raspravljamo o poteškoćama vezanim za mene i moje trudnoće prije nje koje bih trebala navesti na papiru za upis. .

Na intervjuu ćeš pričati o svim ovim lijepim osobinama tvoje curice, ne o "poteškoćama vezanim za mene i moje trudnoće prije nje" kao što očekuješ.

ivarica
12.05.2010., 09:59
Ovdje se radi o tome da gradska institucija teško krši ljudska prava i prava na privatnost sa tim upitnikom. Na to ne okrećem drugi obraz!

marija, bravo
kad ce prilog?

mozes li ova pitanja iz upitnika poslati i na h-alter?

Bobica
12.05.2010., 10:14
Trilian,

:klap:
bravo i hvala ti što ideš!
ja sam sve to tek sada vidjela ali nisam osoba za komentare jer se ove godine prvi puta prijavljujemo, pa šta na bude! zapravo baš sad popunjavam formulare pa ću tek vidjeti što me čeka u vrtiću!

spomenula bih samo jedan problem koji mi se čini zaboravljen i prešućen
prijave za jaslice su u svibnju, djeca koja u kolovozu pune 1 godinu se prijavljuju i ako prođu kreću u rujnu! to je jasno

ali što je sa djecom rođenom u rujnu pa nadalje?? kome se oni i kada prijavljuju? tko njih čuva do sljedeće prijave? nije to škola pa 'budite djeco u vrtiću dok vam nije vrijeme za školu' nego jaslice, ljudi moji! Mama/tata ide raditi, dijete ima godinu dana ali nije rođeno u traženom terminu milog nam ministarstva i snađi se mama, baka ili tko već!?

Teta čuvalica koja uzme pola mamine plaće - mora i ona zaraditi ali neki od nas je ne mogu platiti!

Bobica
12.05.2010., 10:19
eto ga na - da sam čitala ne bi pitala !
sad na drugoj temi vidim da se treba seksati na godišnjem odmoru, roditi dijete u poželjnom terminu i problem riješen!
:-o

pih!

anjica
12.05.2010., 10:20
dijete ima godinu dana ali nije rođeno u traženom terminu milog nam ministarstva i snađi se mama, baka ili tko već!?

Teta čuvalica koja uzme pola mamine plaće - mora i ona zaraditi ali neki od nas je ne mogu platiti!
osvrnula bih se samo na boldani dio
nije taj termin propisalo ministarstvo, da je onda bi to pravilo bilo u cijeloj RH

Bobica
12.05.2010., 10:23
znači to je 'privilegija' samo Zagreba!?
nisam znala!

ovo mi je ionako tek prvo dijete - 'a drugi puta ću pametnijeeeeeee' (gibo)

krumpiric
12.05.2010., 11:49
sistem upisa u vrtiće u ZG treba javit komisiji za Guinessa.

la_mama
12.05.2010., 12:39
Mi smo izvisili za jaslice prošle godine jer mlađa nije napunila godinu dana. Nije bilo druge, potražili smo tetu čuvalicu, i na taj način "riješili" problem.
Nije mi krivo, jer je teta odlična i jako smo zadovoljni s njom. S druge strane, grcamo u minusima, ali se tješim da je to prolazno stanje.
Ove godine smo također predali papire za upis u isti vrtić, čekamo na razgovor s psihologicom.

rossa
12.05.2010., 14:31
sad na drugoj temi vidim da se treba seksati na godišnjem odmoru, roditi dijete u poželjnom terminu i problem riješen!

pih!

vidim našla si odgovor :o)
tu smo temu ja mislim 100 puta već pretresle, i ja sam se pomirila s činjenicom da treba povući crtu s nekim datumom (moja bebuška je rođena 5.9. tako da skroz kužim problem, a fino joj je bio termin 25.8, ali je ona odlučila kasniti)
meni je još gora situacija s djecom rođenom u recimo 6 ili 7 mjesecu - dakle 15.6. odeš u vrtić i sva sretna nađeš ime svog djeteta na listi, ali "školska godina" počinje 1.9. i onda moraš dati dijete teti čuvalici jer nemaš baka servis i prolaziti 2 adaptacije u 2 mjeseca.

davorkica
12.05.2010., 16:47

pih!

Ma nama eto i nije upalilo seksanje na godišnjem pri proslogodisnjim upisima :).

Ja sam mislila da je taj 31.08. kriterij za cijelu Hrvatsku. Znači samo Zagreb? :evil:
Evo, ja sam danas predala papire u 3 vrtica, sutra cu jos u 2. Ispunila sam taj vrticki upitnik i cudila sam se tim pitanjima. Mislim kakve veze ima jesam li rodila vaginalno li na carski i koji je Lucijin apgar. Valjda imaju prednost oni 10/10 :).

Lili75 gdje si doznala za to da se intervju radi samo jedan, odnosno bas u onom vrtiću kojem pripadas? Mi pripadamo u "Grigor Vitez", a oni ne rade intervjue, dok su nam u vrtić DV Suncana (u koji, po adresi, ne pripadamo), zakazali termin za intervju. Mislim da je to ipak od vrtica do vrtica.

marta
12.05.2010., 19:14
Fulala sam stranicu skorz pa obrisala post.

icyoh
12.05.2010., 21:49
Mi smo ove godine predali u više vrtića pa imam relativno dosta iskustva.
Famozni upitnik imaju samo neki vrtići (trešnjevka, travno...).
Na intervjue naručuju neki vrtići, neki ne.

A pošto sam na porodijskom (koji završava u kolovozu, tj. prije početka "vrtić sezone") onda su me u jednom vrtiću izričito tražili potvrdu da se "odričem" drugog dijela porodijskog (za mlađe dijete). Donijela sam potvrdu, ovjerenu u firmi, nije bed. Priložila sam ju i u ostale vrtiće - gdje su mi svi redom rekli da im takva potvrda ne treba.

Za mlađe dijete mi u jednom vrtiću uopće nisu htjeli primiti zahtjev jer nema godinu dana. E sad - ja nisam inzistirala, moguće da bi i primile da sam "digla frku".

Pa toliko o jedinstvenim kriterijima.

JednaŽutaRuža
12.05.2010., 23:50
Ja sam svoje dijete prošle godine prijavila u 13 vrtića, od toga 4 privatna. Dijete je navršilo godinu dana sredinom rujna i nismo primljeni ni u jedan gradski vrtić. Primljeni smo bili u dva privatna. Prošla sam hrpu vrtića i svi su tražili jednake papire jedino su na Malešnici inzistirali na originalu potvrde o zaposlenju. U nekoliko sam vrtića (pa na kraju i pri upisu u privatni) ispunjavala upitnik gdje se pitalo informacije o trudnoći/porodu/dojenju i osjećala sam se stvarno jadno zbog toga. Ako postoji potvrda od pedijatra da je dijete dobrog zdravlja i normalnog razvoja, što koga briga jesam li naticala u trudnoći i koliki je bio Apgar djeteta?
No dobro. Ove godine smo se prijavili u 5 vrtića i od tih 5 samo se DV Bajka ističe po posebnoj dokumentaciji potrebnoj za prijavu. Oni traže potvrdu od pedijatra koja nije navedena na natječaju na www.Zagreb.hr i koju mi moj pedijatar ne može (ne želi?) dati! Bilo je potrebno dosta tel. razgovora i pedijatrom i s vrtićem da bi oni konačno odustali od te potvrde.
Pedijatar će mi dati potvrdu za potrebe upisa, a ne prijave!
Nisam još bila ni na jednom interview-u pa ne znam kako će to bit... Nadam se OK.

jelena.O
13.05.2010., 07:47
mene samo zanima da li vi koji se prijavljujete odmah u recimo 5-10 vrtića ( ili tek 2) odmah kad dobijete mjesto u najbližem javljate ostalima da vas skinu s popisa, jer sam vidjela na djelu da to masa roditelja ne radi.

Bobica
13.05.2010., 08:16
na formularu koji se popunjava lijepo piše
13. Zahtjev za upis predan i u sljedeće dječje vrtiće Grada Zagreba:

i tu bi trebalo nabrojati vrtiće u koje smo predali papire! onda se jednog dana nađu ravnatelji za stolom sa popisima 'duple djece' i dogovaraju se tko će ih uzeti - uzima onaj koji ima više mjesta ili se nekako prepolove?!?!
to je teoretski - i onda se ne bi desilo da netko dobije mjesto u više vrtića.
uglavnom , moguće je da neki ne prijave sve vrtiće u koje predaju papire! i vidiš sreće prođu na više mjesta - ali valjda se onda crta nekakva pomiče kad se ne upišu u upisnom roku?!?

krumpiric
13.05.2010., 08:19
jes, i onda napišeš koje si vrtiće odabrao i ne zovu te NIGDJE, jer svi kažu "zvat će vas ovi drugi".
Što onda?

MarijaP
13.05.2010., 08:20
marija, bravo
kad ce prilog?

mozes li ova pitanja iz upitnika poslati i na h-alter?

Upitnik sam predala pa ga više nemam. (Šta je h-alter?)
Zaboravila sam pitati kad će prilog.

apricot
13.05.2010., 08:23
Marija, evo h-alter
http://www.h-alter.org/

a pitanja... bit će dovoljno da iskopiraš ono što si gore, u postu, pisala....

(nazvat ćui ja novinarku i pitati za prilog, ako već nije "otišao")

Bobica
13.05.2010., 08:28
jes, i onda napišeš koje si vrtiće odabrao i ne zovu te NIGDJE, jer svi kažu "zvat će vas ovi drugi".
Što onda?

ja sam čula da komisija/ravnatelji tih vrtića sjednu svi zajedno i dogovaraju se o 'duploj' djeci.
ali isto kako roditelji ne prijave gdje su se sve predbilježili tako i komisija možda ne podjeli baš svu djecu!

možda smo i mi roditelji malo krivi za taj džumbus - ako prijavljujemo djecu na 8 mjesta a ne zapišemo to na prijavi - teoretski onda dižemo paniku jer je puno više prijava nego naše djece!?!
:zbunj:

krumpiric
13.05.2010., 08:35
nebi se složila. misliš da sjednu baš svi svi, ili svi u istom području, tipa Zapad?

postoji jednostavan način da se to riješi, centralna prijava
na prijavu napišeš listu tipa
1.Malešnica
2. Vrbani
3.Jarun

jednostavno kombinatorikom svak dobije po jedno mjesto.

Bobica
13.05.2010., 08:41
ne znam jel sjedaju svi! isto kao što ne znam jel svi roditelji uredno zapišu na formular listu svih vrtića u koje su se prijavili!

ideja ti je odlična! centralna prijava bi sve riješila! jer svima nam je bitno mjesto a manje nam je bitna lokacija - kvart ili dva dalje možemo prošetati!

jelena.O
13.05.2010., 08:45
Da li je trudnoća bila teška? Kakav je porod bio? Da li smo vlasnici stana? I pitanje koje mi je najviše tlak diglo je ovo: Koja vam je to trudnoća po redu? Šta se njih tiče moj anđeo? Pa zar na upisu igra ulogu koliko sam djece izgubila?! To je olakotna ili otegotna okolnost za upis?! To je tako zadiranje u intimu da mi je slabo! Ja NE ŽELIM s njima raspravljati niti svjedočiti o mesarenju koje sam doživjela na porodu!

Također pitaju da li je dijete rođeno vaginalno ili na carski. Šta je olakotna, a šta otegotna okolnost?

Da li je dijete imalo žuticu? Kćer je bila pod lampama jedan dan, a sinu su radili kompletnu zamjenu krvi zbog hiperbilirubinemije (žutica). Odgovor i za jedno i za drugo dijete je da, imao/la je žuticu jer samo pitaju da se navede, a ne koliko je trajala (laktacijska može trajati mjesecima) niti pitaju koja je terapija bila. I šta sad oni mogu s tim podatkom?! Žutica je otegotna okolnost ili?
Moram priznati Da baš na Upitniku za Suncanu , jer je MarijaP baš njega navela , ne vidim dal se negdje traži koja je to trudnoća, ni niti dal je carski ili vaginalno, već općenito Epy, alergije i sl., razvojna linija a to isto je bilo i svih prošlih godina. Jedino je ubaćeno ono dal otac ili majka imaju rješenje o pravu iz roditeljskog ili slično prava, što prije nije bilo.
Ako koga zanima mogu poslati kasnije i sken , jer ga još neznam staviti na stranicu, pošaljite samo e-mail na moj pp.

MarijaP
13.05.2010., 09:00
pa to je prvo pitanje u dijelu o zdravlju djeteta - koja je to trudnoća po redu. Šta dijele više raznih upitnika?
Svoju kopiju nemam, ali sam predala kopiju novinarki. Pa ne bih dizala toliku buku u prazno.
Koliko se sjećam opcije pod porod su: bo, dug, težak, carski rez.

Bobica
13.05.2010., 09:06
pa to je prvo pitanje u dijelu o zdravlju djeteta - koja je to trudnoća po redu. Šta dijele više raznih upitnika?
Svoju kopiju nemam, ali sam predala kopiju novinarki. Pa ne bih dizala toliku buku u prazno.
Koliko se sjećam opcije pod porod su: bo, dug, težak, carski rez.

ma ima toga i u drugim vrtićima
čak ima i koja je trudnoća i koji je porod?!?!? šta onda zbrajaju?!?!

curke, meni je čak i ginić koji je vodio trudnoću rekao da se nečiji mladenački ab nikoga ne tiče - a pomislila bi da je to za porod bitno
a kamoli onda komisiju za vrtić!
tako da slobodno prešutite ono što mislite da se nekoga ne tiče!

bucka
13.05.2010., 09:10
mene samo zanima da li vi koji se prijavljujete odmah u recimo 5-10 vrtića ( ili tek 2) odmah kad dobijete mjesto u najbližem javljate ostalima da vas skinu s popisa, jer sam vidjela na djelu da to masa roditelja ne radi.
mi se prijavili u 3 DV i upali u sva 3!
cim sam saznala da smo upali u taj koji smo htjeli sam zvala druga 2 vrtića da nas maknu sa popisa!
meni je to najnormalnija stvar na svijetu!

Bobica
13.05.2010., 09:11
a što se tiče prikupljanja ostale dokumentacije??
jel se to samo meni čini da dokumentacija plus formulari podsjećaju na traženje vize za Uzbekistan!
:lol:

još fali potvrda o nekažnjavanju na igralištu i dozvola za nošenje igračaka pod rukom! :lol:

davorkica
13.05.2010., 09:28
Evo drzim upitnik od DV "Suncana" u ruci. Na drugoj stranici su sporna pitanja. Podaci o uvjetima zivota, sto znaci, je li stan vlastiti ili podstanarstvo i je li komforan. Financijsko stanje obitelji, dobro, prosječno, loše.
I onda krecu podaci o porodu i bolestima:
koja je trudnoca po redu/ normalna ili rizicna/ kakav je bio porod/ apgar/ stanje djeteta pri porodu...

Ostala su mi pitanja ok.

Bobica
13.05.2010., 09:36
svaki vrtić ima svoj upitnik i svaki ima svoje bisere

meni je lani bilo najbolje pitanje na upitniku za jaslice - ime djetetovog zubara?!?!?
ili sam ja čudna što dijete JOŠ nema zubara a ima VEĆ 4 zuba!
:lol:

jelena.O
13.05.2010., 13:58
Evo drzim upitnik od DV "Suncana" u ruci. Na drugoj stranici su sporna pitanja. Podaci o uvjetima zivota, sto znaci, je li stan vlastiti ili podstanarstvo i je li komforan. Financijsko stanje obitelji, dobro, prosječno, loše.
I onda krecu podaci o porodu i bolestima:
koja je trudnoca po redu/ normalna ili rizicna/ kakav je bio porod/ apgar/ stanje djeteta pri porodu...

Ostala su mi pitanja ok. I ja ga imam u rukama i ni traga tome???? Meni na drugoj strani piše sve u stilu redovitog programa, predškola, te posebni programi, te popis priloga. Ne vjerujem Da su štampali dva obrasca, baš ću se poslije opet prošetati da vidim dal postoji još koji.

icyoh
13.05.2010., 14:02
Upitnik kakav davorkica spominje sam ispunjavala (upalo mi je u oči to sa stanom, pa ima li svoju sobu...).
Meni su "gluplja" pitanja kada je počeo samostalno sjediti, kada je rekao prvu riječ, prvu rečenicu, koliko je puzao.

jelena.O
13.05.2010., 14:07
Ispada da su svi opet orjentirani na Sunčanu koja je btw najmanji vrtić u gradu, a ne podmiruje ni djecu koja su s tog teritorija.

icyoh
13.05.2010., 14:11
Ako misliš na mene - nismo predali u Sunčanu. Tj. mislim da nismo, nije mi poznato ime.
Negdje drugdje sam ispunjavala takav upitnik, mislim u Badalićevoj.

jelena.O
13.05.2010., 14:23
Ispada da su svi opet orjentirani na Sunčanu koja je btw najmanji vrtić u gradu, a ne podmiruje ni djecu koja su s tog teritorija. Svi prijašnji prije tebe su ipak kandidati za sunčanu.

icyoh
13.05.2010., 14:29
A gdje je ta sunčana? Da i ja predam :-)

jelena.O
13.05.2010., 14:31
U španskom, ali to ti je na drugom kraju grada!

davorkica
13.05.2010., 14:42
I ja ga imam u rukama i ni traga tome???? Meni na drugoj strani piše sve u stilu redovitog programa, predškola, te posebni programi, te popis priloga. Ne vjerujem Da su štampali dva obrasca, baš ću se poslije opet prošetati da vidim dal postoji još koji.

Mozda imaju 2 obrasca, za vrtićarce i za jasličare.

icyoh
13.05.2010., 14:44
Špansko mi nije usput. Predala sam u NZ i trešnjevku.

jelena.O
13.05.2010., 14:49
Evo ja baš pričala s tajnicom ( sad pred koju minutu) i vidjela opet onaj obrazac na kojemu piše ZAHTJEV za upis u Dječji vrtić Sunčana, i u njemu nema ni traga spornim pitanjima, i jedinstven je za jasličarei vrtić. Postoji još jedan obrazac koji se ispunjava na inicijativnom, ali nitko osim lili75 nije spominjao da je bio na njemu.

icyoh
13.05.2010., 14:52
E da - u jednom dj. vrtiću su mi rekli da su rezultati već krajem 5.og mj.
Kako je u drugima?

davorkica
13.05.2010., 14:54
Aha, a ja imam "Upitnik o djetetu" koji sam dobila nakon sto sam predala papire. To moram ispunit i donit na inicijalni razgovor koji imamo idući tjedan.

U svih 5 su mi rekli 15.06. da su rezultati.

jelena.O
13.05.2010., 14:56
ja sam čula da komisija/ravnatelji tih vrtića sjednu svi zajedno i dogovaraju se o 'duploj' djeci.
ali isto kako roditelji ne prijave gdje su se sve predbilježili tako i komisija možda ne podjeli baš svu djecu!

možda smo i mi roditelji malo krivi za taj džumbus - ako prijavljujemo djecu na 8 mjesta a ne zapišemo to na prijavi - teoretski onda dižemo paniku jer je puno više prijava nego naše djece!?!
:zbunj: Sad u tu priču baš ne vjerujem , jer u Zagrebu ima samo 60 različitih državnih vrtića, i ak je Pero predal u Gajnice, Medvešćak, Ravnice, PetarPAn, Travno i Dugave, A Marica u Špansko, Dugave , Dubravu, Kolibre i Krokodil, a opet Ivek U sasvim drugih 10 s time da se s Perom slaže u samo jednom, Maricom u 2 , i još s nekim u jednom, a opet tu se nađe još pokoji koji je u opet nekim čudnim kombinacijama. Ispada da bi se 60 ravnatelja trebalo sjesti i vidjeti kaj je tu ustvari , što je prosto nemoguće, ne misliš i ti tako.

jelena.O
13.05.2010., 14:59
Aha, a ja imam "Upitnik o djetetu" koji sam dobila nakon sto sam predala papire. To moram ispunit i donit na inicijalni razgovor koji imamo idući tjedan.

U svih 5 su mi rekli 15.06. da su rezultati. Ok to je nekaj sasvim drugo, ali ispunite onako kak mislite da je OK. Mi smo tak nekaj ispunjavali na inicijativnom , s time da je to pisala ta osoba koja je vodila inicijativni.

Bobica
13.05.2010., 15:03
ma ja vjerujem u svašta pa i to! :)

ali nije mi nelogično da se susjedni vrtići sjednu - npr Novi Zagreb i dogovore tko će skupiti djecu iz Središća i Sloboštine koji uopće nemaju vrtić pa se snalaze po Dugave, Travno, Utrina, Sopot, Siget ...

A naselja koja imaju vrtić bi trebala prvenstveno primiti djecu prijavljenu na svojoj lokaciji, pa onda prve susjede i onda se Pero iz Gajnica zapravo ne bi ni trebao prijaviti u Dugave jer je fakat predaleko! :lol:

icyoh
13.05.2010., 15:48
Meni bi bilo najlogičnije da se prijave za vrtić centraliziraju pa da se papiri predaju na jednom mjestu uz jedinstvene upute. I da upis bude transparentan.
No od toga nitko nema koristi (osim roditelja).

jelena.O
13.05.2010., 16:18
Meni bi bilo najlogičnije da se prijave za vrtić centraliziraju pa da se papiri predaju na jednom mjestu uz jedinstvene upute. I da upis bude transparentan.
No od toga nitko nema koristi (osim roditelja). to bi bilo najbolje, i onda bi svi dobili mjesta tam gdi im je najbliže

jelena.O
13.05.2010., 16:20
ma ja vjerujem u svašta pa i to! :)

ali nije mi nelogično da se susjedni vrtići sjednu - npr Novi Zagreb i dogovore tko će skupiti djecu iz Središća i Sloboštine koji uopće nemaju vrtić pa se snalaze po Dugave, Travno, Utrina, Sopot, Siget ...

A naselja koja imaju vrtić bi trebala prvenstveno primiti djecu prijavljenu na svojoj lokaciji, pa onda prve susjede i onda se Pero iz Gajnica zapravo ne bi ni trebao prijaviti u Dugave jer je fakat predaleko! :lol: A kaj ak mu stari radi u školi za kuhare, a mama u dubravi, a oni žive u Stenjevcu, gle i icyoh je tak predala.

Bobica
13.05.2010., 16:30
ma kužim ja da ljudi predaju di bilo i da bi vozili djecu di bilo samo da su primljena
ali Ivek iz Gajnica uzima mjesto Marku iz Dugava, a Marko iz Dugava Jurici iz Sesveta i la la la la la ......... ma cirkus je to!

u idealnim uvjetima ipak bi dijete trebalo smjestiti u vrtić prema mjestu stanovanja, a ne tamo di mama ili tata radi - pa ne vode ga na posao kad ga pokupe iz vrtića nego opet putuju doma!
a dobro je biti u vrtiću tamo di živiš i zato da najmanje moguće vremena provede putujući; zato da šeta po 'svom' naselju kad ide sa grupom u šetnju a i zato da upozna ekipicu sa kojom će jednog dana u školu - opet po mjestu stanovanja.

icyoh
13.05.2010., 16:32
A kaj ak mu stari radi u školi za kuhare, a mama u dubravi, a oni žive u Stenjevcu, gle i icyoh je tak predala.

Šta bi me kao trebalo biti sramota?

Predala sam u NZ i u vrtić blizu posla, otvoreno napišem. Jer lani, kada sam predala samo u Dugave nisam upala nigdje. Pa sam fino cijelu godinu plaćala čuvalicu.

Bobica
13.05.2010., 16:39
Šta bi me kao trebalo biti sramota?

Predala sam u NZ i u vrtić blizu posla, otvoreno napišem. Jer lani, kada sam predala samo u Dugave nisam upala nigdje. Pa sam fino cijelu godinu plaćala čuvalicu.

ma kakva sramota ženo, pa naravno da se snalaziš kako znaš!
nego ja kažem idealno bi bilo da toga nema - nego se svi smjeste po mjestu stanovanja i nema zbrke ni prijava na 6mjesta i čekanja i liste i cirkusa!

a centralno prijavljivanje je genijalna ideja - samo čekajmo da to netko važno 'izmisli' i izgura to kao svoju predizbornu ideju!

davorkica
13.05.2010., 16:48
Da, kako da ne po mjestu stanovanja.
Kad nas je problem na Vrbanima sto Vrbani III nemaju vrtić pa onda valja pripadaju u "naš" , Oranice imaju Sunčanu, a nov su kvart sa mladim obiteljima pa ne stanu sva djeca sa Oranica, a kamoli mi iz daljih kvartova. I tako je jos milijun primjera.

No neka, bitno je da se gradi jos jedan stadion na Kajzerici....ah....

jelena.O
13.05.2010., 16:53
u idealnim uvjetima ipak bi dijete trebalo smjestiti u vrtić prema mjestu stanovanja, a ne tamo di mama ili tata radi - pa ne vode ga na posao kad ga pokupe iz vrtića nego opet putuju doma!
a dobro je biti u vrtiću tamo di živiš i zato da najmanje moguće vremena provede putujući; zato da šeta po 'svom' naselju kad ide sa grupom u šetnju a i zato da upozna ekipicu sa kojom će jednog dana u školu - opet po mjestu stanovanja. to bi bilo ideal, ali neki su daleko od ideala, samo radi tog smo mi kad smo se selili samo 9 km istočnije preselili klinca i baš upisivali klinku u vrtić, da ne moram ih buditi u 6 , da idu s tatom uz put na posel ( jer nam je prijašnja lokacija stanovanja i posla bila cca 15 min jedan od druge pješaka), već smo mi lijepo polagano išli oko 9 , a tatek bi došel po njih, kad ide doma. E kaj se tiče šetnje s grupom, to kod nas i nije nikak ostareno jer nam je centala u POS-u gdi su klinci sad jedvite do 3.8 godina, pa se sele u Špansko, a u grupama su cca 1/3 naše djece iz kvarta ( maximalno), a kasnije kad idu u školu razvrstaju se samo na 5-6 škola, tak da naš vrtić ni u ćemu nije uzor, ni zajedništva u školi ni parkovima

jelena.O
13.05.2010., 16:57
No neka, bitno je da se gradi jos jedan stadion na Kajzerici....ah.... Stadio je još najmanji problem , imaju oni tam i većih problema. Inače su obećali da će se u Španskom graditi još jedan montažni vrtić, to se planiralo graditi još prošlog ljeta, tak da bi do nove šk. godine bilo useljiv, ali na tom mjestu namo je narasla poslovno-stambena zgrada.

krumpiric
13.05.2010., 18:34
ma kakva sramota ženo, pa naravno da se snalaziš kako znaš!
nego ja kažem idealno bi bilo da toga nema - nego se svi smjeste po mjestu stanovanja i nema zbrke ni prijava na 6mjesta i čekanja i liste i cirkusa!

a centralno prijavljivanje je genijalna ideja - samo čekajmo da to netko važno 'izmisli' i izgura to kao svoju predizbornu ideju!
ništa. Idem u političare

bajdvej ništa od te tvoje ideje s mjestom stanovanja,jer ima krasnih djelova zgb, koje Bandić još nije posjetio i prošetao po blatu, i kojima je vrtić kojem pripadaju na 5km i nikako im ne odgovara :)

Teica
13.05.2010., 20:20
Joj, cure, samo da se izjadam - oprostite na ovakvom upadu !

Ali, zlo mi je od svega ovog oko vrtića !

Ne mogu progutati tu neprincipijelnost nikako.

Ovdje je ovako, ondje onako.

To bi bilo donekle prihvatljivo da pričamo o privatnim vrtićima.

Ali, pobogu, ovi gradski spadaju u institucije čije djelovanje definira i regulira Grad.

Joooj!

Teica
13.05.2010., 20:21
Krumpirić, otiđi u političare, ako možeš, i olakšaj nam svima život :) !

MarijaP
13.05.2010., 21:42
jelena.O, kad predaš upitnik koji imaš, dobit ćeš drugi sa spornim pitanjima.
Zahtjevi za upis u gradski vrtić moraju biti isti, a kriteriji i bodovanje jasni. Ja uopće nisam ljuta na vrtić gdje sam predala papire. Ljuta sam na Gradsku upravu što već jednom ne riješi pitanje vrtića jer je svake godine sve gore i gore.
Pa jmbg su mijenjali u oib jer se iz jmbg-a moglo saznati previše informacija o osobi, a ok je da me se traži broj trudnoća. Ma ja to ne mogu prihvatiti i gotovo. Moje pravo na privatnost se tako bezobrazno gazi, a ja to moram trpiti jer ne mogu plaćati privatni vrtić.

sillyme
13.05.2010., 21:46
a dobro je biti u vrtiću tamo di živiš i zato da najmanje moguće vremena provede putujući; zato da šeta po 'svom' naselju kad ide sa grupom u šetnju a i zato da upozna ekipicu sa kojom će jednog dana u školu - opet po mjestu stanovanja.

A gle, u idelnim uvjetima bi i vrtic radio dovoljno dugo da mama i tata stignu nakon radnog vremena po dijete prije nego jadno tuzno samo ceka u dezurstvu... ako dezurstvo uopce radi tako dugo. A mama i tata psuju kisu zbog koje je promet u gradu u totalnom kolapsu, i/ili im sef uleti u zadnji cas s necim hitnim i mooraju ostati dulje pa panicno zovu baku/dedu da ako su oni gotovi s poslom da odu po dijete... Tako da ja radije imam dijete u vrticu 5 min od posla pa se onda lijepo zajedno probijamo kroz guzvu sat vremena... Kad ce biti veca sigurno ce radije biti u vrticu s prijateljima ali sad kad ima godinu dana znam da je radije sa mnom autu nego s tetom u jaslicama.

Inace, i ja sam za centralno prijavljivanje, ali da roditelj lijepo navede redosljed vrtica koji mu najvise odgovaraju, pa neka smisle rang liste koje ukljucuju i preferncije roditelja... svakome je nesto drugo bitno a to nije uvijek da je vrtic u istom kvartu.

MarijaP
13.05.2010., 21:48
Inace, i ja sam za centralno prijavljivanje, ali da roditelj lijepo navede redosljed vrtica koji mu najvise odgovaraju, pa neka smisle rang liste koje ukljucuju i preferncije roditelja... svakome je nesto drugo bitno a to nije uvijek da je vrtic u istom kvartu.

x

icyoh
13.05.2010., 21:58
Mene zaštita privatnosti uopće ne tangira. Ja bih baš obrnuto - da se jasno vide kriteriji po kojima su upali ovi koji upadnu i zašto nisu ovi koji nisu.
Jer ovo nema smisla.

Lani je u naš nesuđeni vrtić upalo dvoje djece čije mame ne rade (koje lično poznajem, iz bliskog susjedstva). I uredno ga pohađaju djeca od našeg poznanika koji živi u V. Gorici, a ne u našem kvartu.
Mi, oba zaposlena roditelja, nijedno iz Zgb, živimo tik uz vrtić, pošteno predali papire u jedan jedini vrtić - nas nisu primili.
I nisam zavidna, da se razumijemo. Znam da imamo dovoljno sreće da smo u mogućnosti plaćati čuvalicu.
No svejedno mislim da je nefer.

Pa se onda iščuđavamo ko purice dreku (pardon na izrazu) zašto svi traže vezu. Kaže mi kolegica iz srednje da ju dnevno nazove dvadesetak ljudi za intervencije (radi u vrtiću).

mlukacin
13.05.2010., 22:36
Mihaela... nadam se da ćeš ove godine imat malo više sreće s upisom u navedeni vrtić...
Od kada sam na porodiljnom svoje klince vodim oko pola 9 u vrtić, najmlađa jaslička ima svega 5 djece, nikad ih nisam vidjela više od toga, u 3 idem po njih, nekad čak i ranije, a ta ista grupa je ili prazna i već očišćena ili još jedno-dvoje djece čeka svog roditelja? Kakvo je to radno vrijeme tih roditelja ja ne znam, al Boga mi, odlično je i ja bi definitivno takvo. Naravno da moje sad najmlađe dijete nema pravo upisa radi upravo tog 31.08., moram čekati drugu godinu i tada je uopće upitno dal će upasti s obzirom da to na ovom upisu budu popunili a naravno ne ostavljaju niti jedno mjesto prazno... za poludit....
Isto tako ima jako puno djece koja nisu iz kvarta a imali su pravo nad djecom iz kvarta i to od roditelja koji su ispunjavali sve zahtijeve... znam ih poviše, a možda si i ti iz te grupe :mrgreen:
A isto tako ima i masa roditelja koji ne rade... Uvijek se sjetim roditeljskih sastanaka kad sam jurila u obleki s posla da stignem u divnih 16 sati (a radno vrijeme mi bilo do 17), a 70% njih lijepo po domaći, u trenirkicama i tako to....

A gle, pošto imam puno frendica koje su rodile kad nisu trebale a moraju ići raditi budete sve ostavile djecu kod mene, bar smo si blizu ak niš drugo... :lol: niš, otvaram dječji vrtić, pa ko je zainteresiran hihih

Teica
13.05.2010., 23:27
Zahtjevi za upis u gradski vrtić moraju biti isti, a kriteriji i bodovanje jasni. Ja uopće nisam ljuta na vrtić gdje sam predala papire. Ljuta sam na Gradsku upravu što već jednom ne riješi pitanje vrtića jer je svake godine sve gore i gore.
Pa jmbg su mijenjali u oib jer se iz jmbg-a moglo saznati previše informacija o osobi, a ok je da me se traži broj trudnoća. Ma ja to ne mogu prihvatiti i gotovo. Moje pravo na privatnost se tako bezobrazno gazi, a ja to moram trpiti jer ne mogu plaćati privatni vrtić.

MarijaP, tvoj stav je apsolutno legitiman.

Upitnik sa spornim pitanjima je nelegalan.

Jednostavnije rečeno, krši zakonski ili podzakonski akt koji mu je superioran a s kojim mora biti u skladu.

Moja malenkost potječe iz pravničke obitelji a i studirala sam političke znanosti pa ponešto znam o tome.

Nadam se da Marijin istup znači početak promjena na koje će javnost ( a to smo

svi mi) primorati korumpiranu gradsku vlast da u najvećoj mogućoj mjeri

transparentno primjenjuje važeću legislativu.

jelena.O
14.05.2010., 07:18
Pa jmbg su mijenjali u oib jer se iz jmbg-a moglo saznati previše informacija o osobi, a ok je da me se traži broj trudnoća. Ma ja to ne mogu prihvatiti i gotovo. Moje pravo na privatnost se tako bezobrazno gazi, a ja to moram trpiti jer ne mogu plaćati privatni vrtić.Ove vam godine nisam nikakva konkurencija, ali za 2 godine sam opet u priči, kad sam zadnji put pred 3 godine predavala za vrtić, taj upitnik je ispunjavala stručna služba ( čitala i ispunjavala) i pitanja su bila skoro ista. Važno je kaj ti njima želiš reći, a dal je to 1. 5. ili 10 trudnoća to im nije nimalo važno.

apricot
14.05.2010., 07:54
Kakvo je to radno vrijeme tih roditelja ja ne znam, al Boga mi, odlično je i ja bi definitivno takvo.

ovo pitanje je već totalno deplasirano.
možeš li zamisliti da ima ljudi koji plaćaju nekoga da im dijete "pokupi" ranije, da ne ostaje u vrtiću od - do?...
ili da im, kao meni, dijete pokupi baka koja je sa svojom 71 godinom sposobna biti s njime sat vremena, ali nikako i čuvati ga cijeli dan?
ili da im je posao takav (kao moj) da jedan dan mogu raditi do 11, a drugi do 18?

trebamo brinuti da postoje jednoznačni kriteriji upisa i da su bodovne liste detaljne i svima jasne.
sve ovo drugo je zadiranje u privatnost.
(jer, mnogi zamjeraju i mamama na porodiljnom koje su doma, a djecu vode u vrtić).

mlukacin
14.05.2010., 09:20
apricot... ima i takvih roditelja, evo baš sam i ja na jednom pdfu rekla da imam dvije bake na 500m u penziji ali su bolesne... nebitno... al nikako mi nije jasno, kak eto, ni danas u pola 9 nije bilo ni troje djece i tako je cijelu godinu.... a recimo kod nas je pravilo da dođu do pola 9 radi doručka koji je u 8.15 te daljnjih aktivnosti, u 9 sati se zaključavaju vrata...
Živimo u takvom kvartu gdje smo više manje s dedama i bakama u zajednici, al jednostavno ne vjerujem da cijela grupa funkcionira na taj način... i btw pričam o istom vrtiću i istom kvartu kao i Mihaela koja je otvorila temu

Mima
14.05.2010., 09:31
Pa i meni je to čudno, MM relativno kasno vodi dijete u vrtić, u osam, a kaže da ima svega par djece u grupi u to vrijeme.
I neki dan sam ju ja vodila u to vrijeme, i vidim u grupi do njene našu malu susjedu - samu sa tetom!

Ali, što ja znam, i MM ima totalno netipično radno vrijeme, i mi imamo baku koju angažiramo po potrebi, pa mi je normalno da i drugi ljudi tako rade.

larmama
14.05.2010., 09:39
trebamo brinuti da postoje jednoznačni kriteriji upisa i da su bodovne liste detaljne i svima jasne.
sve ovo drugo je zadiranje u privatnost.

Potpis. Ja se nikada nisam opterećivala s činjenicom da li smo prvi ili zadnji. To je moj život i mi smo ga organizirali onako kako smo mogli, znali, željeli ...
I ne želim ga proživjeti u uspoređivanju s drugim obiteljima i žaljenju svoga djeteta i stvaranju svakodnevne loše atmosfere.

Bobica
17.05.2010., 08:06
a što je sa intervjuima? jel bi oni trebali biti prije ili poslje upisnih rezultata?

i što ako su prije rezultata? pozovu sve na intervju ili samo one sumljive? i kakva su pitanja tek tamo? snimaju nas jel im se sviđamo, jel nam dijete pametno... i sjedne komisija i odlučuje hoće li nas primiti?

i što mislite kakve je dijete volje pred nekoliko nepoznatih ljudi u nepoznatom vrtiću i nepoznatoj sobi - pa normalno, prestrašeno i sramežljivo i dobro se pitala MarijaP jel to onda olakotna ili otegotna okolnost!?

treba li za taj intervju dijete biti u trenirkici - kao da ide u igru ili u najboljoj oblekici - kao da ide na reviju? hm?

jelena.O
17.05.2010., 08:47
dete obući kak ga normalno oblačiš, znači ništa posebno.

petarpan
17.05.2010., 08:52
U grupi mog malog, samo je nas četvero iz kvarta, ostalo su djeca roditelja koji rade u blizini...Stoga, kad ja dolazim po L., ta su djeca već dobrano debelo na putu prema doma, dok se ja dovučem s drugog kraja grada...
Sporni upitnik u životu nisam vidjela, pa čak ni ove godine, kada sam predavala za preseljenje u drugi vrtić..međutim, evo, predavala je i prijateljica i to u nekoliko vrtića te mi kaže da je u 2 i ona ispunjavala taj upitnik s pitanjima o trudnoći, apgaru i sl. (mislim,Apgar?! 2 puta u životu su mi postavili to pitanje-kod prvog posjeta pedijatru i prvog posjeta ginekologu nakon poroda)
Jedini upitnik i to onaj s djetetovim navikama smo ispunjavali na razgovoru nakon upisa, a prije polaska u jaslice..Što je ok...Ali ovo...Ne znam što bih mislila a da se izrazim fino :-/

Bobica
17.05.2010., 09:21
dete obući kak ga normalno oblačiš, znači ništa posebno.

evo obukle smo se
i sad si mislim - kaj ak me ćapi za siku tamo pred njima - jel to njima ok ili će biti frka!
pa se bojim da ne osramotim vlastito dijete nekom provalom! ajde mala se bar neće osramotiti - ona još ne priča! - hihihi

uh! luda!

rossa
17.05.2010., 09:29
evo obukle smo se
i sad si mislim - kaj ak me ćapi za siku tamo pred njima - jel to njima ok ili će biti frka!

fino izvadiš ciku i daš djetetu jesti - mi uredno dojili na razgovoru. istina nismo dobili vrtić :)

larmama
17.05.2010., 10:04
a što je sa intervjuima? jel bi oni trebali biti prije ili poslje upisnih rezultata?

i što ako su prije rezultata? pozovu sve na intervju ili samo one sumljive? i kakva su pitanja tek tamo? snimaju nas jel im se sviđamo, jel nam dijete pametno... i sjedne komisija i odlučuje hoće li nas primiti?

i što mislite kakve je dijete volje pred nekoliko nepoznatih ljudi u nepoznatom vrtiću i nepoznatoj sobi - pa normalno, prestrašeno i sramežljivo i dobro se pitala MarijaP jel to onda olakotna ili otegotna okolnost!?

treba li za taj intervju dijete biti u trenirkici - kao da ide u igru ili u najboljoj oblekici - kao da ide na reviju? hm?

mi smo bili nakon upisnih rezultata i sasvim smo se ugodno osjećale :-) . Curka mi je sjedila u krilu dok sam ja razgovarala s psihologicom. Zatim je malo šetkala, igrala se s igračkama ... u robi koju i inače nosi :mrgreen: .
Ono što sam posebno napomenula psihologici je alergija na kravlje mlijeko.

Školjkica
17.05.2010., 10:17
tko zna šta će ti na cicanje reć, kad je moja tako navalila, psihologica je isto rekla, još cica, aa, ( uz blago zgražavajući pogled) to će te morat rješiti.
nisam ju ni pitala sto to znači, samo sam rekla aha, i odustala od borbre s vjetrenjačama
i dalje cica naravno

VGmama
17.05.2010., 12:28
Samo jedna informacija vezano uz upis u vrtic. Prosle godine djete nasih prijatelja nije bilo primljeno u vrtic, bez obrazlozenja i bilo cega slicnog. Roditelji su napisali zalbu upravnom vijecu vrtica koje je nadlezno za takve stvari. Lijepo su naveli da oba roditelja rade, dapace i starije djete im ide u isti taj vrtic, i da udovoljavaju ama bas svim kriterijima za upis. Nakon toga upravno vijece je prihvatilo zalbu i djete je upisano u vrtic. Eto jedna informacija vise, mozda i kod nekih od vas uspije, ovo je bilo bez ikakvih veza i vezica....

Bobica
18.05.2010., 08:55
bilo je liješpo i ugodno!
nije teta puno mene ispitivala - samo se igrala sa djetetom - snimala kako reagira, šta radi sa igračkama, kuži li puzzle i slično
usput je zapisivala plusiće na svoj formular i to je to

moje dijete je bilo zlatno - vesela i opuštena , pokazala je sve što zna! :) ja sam bila cool - nisam baljezgal agluposti ko obično i to je to!

sad čekamo svoje prve upisne rezultate!

ruza
19.05.2010., 23:04
mene zanima što je ove godine s lažnim potvrdama rada?hoće li se nekako kontrolirati?jer u mome kvartu u Zg, mi smo predali u 3 vrtića papire za 1.kikića i radi gužve za 2.koji je 2mj star da ga stave na listu rekli su da može tako...
U Laništu smo razgovarali s jednom tetom koja je rekla da je velika pobuna roditelja,tj da se bune,jer djeca branitelja imaju pravo na upis-dok skoro niti jedna majka od te djece ne radi već je kući i nezaposlena je kao i otac.

Bobica
19.05.2010., 23:31
,jer djeca branitelja imaju pravo na upis-dok skoro niti jedna majka od te djece ne radi već je kući i nezaposlena je kao i otac.

negdje sam naletila na taj podatak ali kad sam službeno tražila - piše samo djeca invalida domovinskog rata!
moj mužić je branitelj ali nismo znali kako iskoristiti taj podatak. mi oboje radimo i čekamo rezultate 'izbora'

a u pravu si puno je lažnih potvrda - danas svaka šuša ima obrt i napiše frendici potvrdu za upis u vrtić! ja mislim da bi tu potvrdu trebao davati zavod za zapošljavanje, mirovinsko ili tako netko! neka državna institucija.
ma čemu im služe kompjuteri i svi ti silini OIBi - lijepo nek me ukuca i vidi jel radim i gdje radim i kolika mi je plaća
kad već pitaju kakva je trudnoća bila i kakav je bio porod mogli bi se malo i važnijim stvarima pozabaviti - tko radi a tko ne radi!
tko ima novaca i mogućnosti za sittericu a tko nema!
a ne kad je djetetu narastao prvi zub?!?! tko nema zube ne može u vrtić?!?!?

krumpiric
19.05.2010., 23:46
nije problem provjeriti radnu knjižicu.

Peterlin
20.05.2010., 08:57
tko zna šta će ti na cicanje reć, kad je moja tako navalila, psihologica je isto rekla, još cica, aa, ( uz blago zgražavajući pogled) to će te morat rješiti.
nisam ju ni pitala sto to znači, samo sam rekla aha, i odustala od borbre s vjetrenjačama
i dalje cica naravno

Nije to borba s vjetrenjačama, to je lako rješiva praktična stvar. I mi smo to imali, i prijavili... A rekli su nam samo da priviknemo dijete na sisanje u terminima kad nije u vrtiću. Tak je i bilo - dojila sam sina ujutro, popodne i prije spavanja još valjda godinu dana nakon polaska u jaslice, sve dok sam spontano nije prestao tražiti.

Istina je da TREBA dijete pripremiti da ne traži sisati u dopodnevnim satima, kad je na čuvanju. Ne zbog odgajatelja, nego zbog samog djeteta. Ide to... može se.

Bobica
20.05.2010., 09:06
nije problem provjeriti radnu knjižicu.

ma naravno da nije - ali oni se nikad ne sjete praktičnog rješenja - kopija radne knjižice i original na uvid - i onda ne bi bilo lažnih potvrda i kao svi baš svi rade i nema tko čuvati dijete!
onda ta djeca ne dolaze do 9-10 h jer mama spava!! ili su išli u neku igraonicu taj dan!

apricot
20.05.2010., 10:19
dok skoro niti jedna majka od te djece ne radi već je kući i nezaposlena je kao i otac.

ovo je jako ružna pretpostavka/predrasuda :-(

sne
20.05.2010., 12:49
Istina je da TREBA dijete pripremiti da ne traži sisati u dopodnevnim satima, kad je na čuvanju. Ne zbog odgajatelja, nego zbog samog djeteta. Ide to... može se.

Ja nisam nikako pripremala, ona traži siku samo meni, nije ni pomislila potražiti teti u vrtiću.
Krenula je u vrtić sa jednom godinom i bez ijednog zuba - mi smo primjer da se i to može. Sisala je dvije godine, znači prvu i pola druge jasličke grupe. Tete u vrtiću su mi samo rekle da smijem ući u njihovu sobu podojiti dijete, jer će nam tamo biti udobnije, da se ne mučimo na niskim klupicama u hodniku.

Na razgovoru prije kretanja u vrtić dijete je bilo veselo i raspoložno, a ja sam plakala. Naprosto se nisam mogla suzdržati, bilo mi je jako teško pomisliti da više nećemo biti stalno skupa. A medicinska sestra koja je vodila razgovor bila je jako draga i ljubazna, rekla mi je da se i ona tako osjećala kada joj je unuka kretala u vrtić. I primili nas.

Hoću reći, svakakve situacije su moguće, svakakve emotivne reakcije. Pa i oni što rade u vrtiću su ljudi koji imaju godina i godina iskustva i sa djecom i sa roditeljima.

ruza
20.05.2010., 23:49
ovo je jako ružna pretpostavka/predrasuda :-(

Slažem se,ali razumijem u kojem je kontekstu teta htjela reči.
Ne provjeravaju se radne knjižice,u tome i jest problem.

Teica
21.05.2010., 00:08
Ja sam kopirala radnu knjižicu iz koje se vidi da sam nezaposlena.

Teica
21.05.2010., 00:39
Nastavak: budući da sam nezaposlena, neće nas, najvjerojatnije, nigdje primiti, jer sam doma pa mogu čuvati dijete.

A budući da moram biti doma s djetetom, ostat ću i dalje nezaposlena.

Kužite?

(A imam 40 g. i firma u kojoj sam radila se zatvorila. )

Mima
21.05.2010., 09:11
Eto, to je taj "začarani krug" - znala sam u parku jednu mamu koja je bila u takvoj situaciji, bila je nezaposlena pa joj dijete ne bi uzeli u vrtić, a onda ona ne bi imala rješeno čuvanje i ne bi uopće mogla tražiti posao. Na kraju je morala upisati dijete u skupi privatni vrtić. S druge strane, jedna druga zaposlena mama je upisala dijete u vrtić ali je imala i čuvalicu i dijete praktički uopće nije išlo u vrtić.

Općenito - jasno mi je da su ljudi jako frustrirani kad dijete ne prime u vrtić a oni ispunjavaju sve uvjete, ali mislim da tolika povika na nezaposlene roditelje koji pokušavaju upisati dijete u vrtić nije baš ok - ima puno različitih životnih priča i situacija, a na kraju krajeva vrtić nije samo čuvalište djece nego može biti itekakva potreba za dijete, ne samo za roditelja.
Nismo mi roditelji jedni drugima krivi što nema dovoljno mjesta u vrtićima za svu djecu, krivci za to su negdje drugdje.

Nimrod
21.05.2010., 09:33
I u mojoj radnoj knjižici se vidi da sam nezaposlena. To što sam godinama honorarac i što sam radila do ponoći noć prije carskog, telefonski odgovarala na mailove na intenzivnoj, i što nisam prestala raditi otkako se rodio, nikom ništa. I bez obzira što radim k'o konj i što si grad Zagreb uredno iz mojih honorara uzme svoj prirez, velika je vjerojatnost da mi u gradski vrtić nećemo upasti. Ali eto, ja sam nezaposlena i doma, pa si ga mogu sama čuvati. Da bar.

draga
21.05.2010., 10:10
Upadam kao totalni padobranac zbog jednog upita vezano za mog nećeka koji ide tek iduće godine u vrtić

Naime sad smo naćuli s jedne strane da vise nema upisa u vrtić po želji nego da svaka ulica u gradu spada u jedan vrtić i da u njega samo možeš probati - navodno neki novi zakon/pravilnik ( šta već) donesen koji bu se primjenjivao od idućih upisa...

Netko zna nešto??

Hvala.

mlukacin
21.05.2010., 11:18
Ne znam ništa al dobro da su se sjetili toga... ako jesz, naravno

rossa
21.05.2010., 15:10
Upadam kao totalni padobranac zbog jednog upita vezano za mog nećeka koji ide tek iduće godine u vrtić

Naime sad smo naćuli s jedne strane da vise nema upisa u vrtić po želji nego da svaka ulica u gradu spada u jedan vrtić i da u njega samo možeš probati - navodno neki novi zakon/pravilnik ( šta već) donesen koji bu se primjenjivao od idućih upisa...

Netko zna nešto??

Hvala.

kako su meni rekli u par vrtića gdje smo predali, djeca iz kvarta imaju prednost. međutim obzirom na nepostojanje jasnih kriterija za upis, sve je moguće.

Lutonjica
21.05.2010., 15:47
to pravilo o mjestu stanovanja postoji već jako dugo
nas su još 2006. odbili u jednom vrtiću samo zato što nismo iz istog kvarta
što je veća gužva, to se ovo pravilo žešće primjenjuje
ali nije ništa novo

Lutonjica
21.05.2010., 15:50
onda ta djeca ne dolaze do 9-10 h jer mama spava
moja djeca dolaze u vrtić između 9.30 i 9.45
jer ja radim od 10.00
stvarno ne volim ovakve generalizacije

Teica
21.05.2010., 16:01
Nismo mi roditelji jedni drugima krivi što nema dovoljno mjesta u vrtićima za svu djecu, krivci za to su negdje drugdje.

S ovim se se totalno slažem.

I vjerujem da nas ima još koji dijelimo to mišljenje !

frnjok
21.05.2010., 16:03
Sve je to jako zanimljivo.

Kad hoćeš kao roditelj naći jasne kriterije po kojima se slaže lista djece na upisima za vrtić - do njih ne možeš doći.
Kad te zaposleni u vrtiću hoće otkantati odjednom imaju sto razno-raznih pravila - na primjer to "pravilo" s mjestom stanovanja. (Ili druga "pravila". Meni su na primjer kad sam došla predati molbu rekli da dijete mora imati napunjenih godinu dana u vrijeme natječaja - to je kao neko njihovo pravilo - meni se više čini kao trenutna inspiracija).
A kad pogledaš koja djeca idu u taj određeni vrtić - niti svi tu spadaju po mjestu stanovanja, niti svi ispunjavaju te ostale zahtjeve vezano za datume, niti za zaposlenost roditelja...

Interesantno.

Teica
21.05.2010., 16:18
I da, kao što je Lutonjica napisala da ne voli generalizacije -

ni moja malenkost ih ne voli, ni u kojem kontekstu:

"okrivljavanja" nezaposlenih roditelja, onih koji kasnije dolaze u vrtić, onih koji imaju bake itd.

Da se ne bi (pogrešno) shvatilo da opravdavam konkretne slučajeve "muljanja" za koje sa sigurnošću znate da to jesu - "muljanje".

Samo kažem da svakom generalizacijom "pometemo" puuuno nedužnih.

Teica
21.05.2010., 16:26
Frnjok, to da dijete treba imati napunjenih godinu dana u vrijeme natječaja je kako si rekla, "njihova trenutna inspiracija"...

Thlaspi
21.05.2010., 18:38
meni je to sve skupa čudno i podosta naopako...
i meni su uvalili taj drugi formular prilikom predaje papira, na 1. str je isto ko na prijavi, podaci o roditeljima... a dalje podaci o porodu, stanovanju... mislim, jel važno to što je rođen carskim rezom i kad je počeo jesti sam?
na njihovu sreću su me poslali ispunjavati taj papir u drugu sobu pa im nisam stigla reći kaj mislim jer je bila gužva u uredu, a P je bio već nestrpljiv...
a za taj razgovor s djetetom... ne znam, mislim da je potreban koliko i nije... moje dijete zna imati loših dana kao i bilo koji odrasli, i što ako baš taj dan ne bude htio s nikim razgovarat, bude pospan, plačan... mislim da se stvara nepotreban stres i dobiva se dojam da je prezentnost djeteta važna za upis... ako im trebaju podaci o njegovim navikama, mogu ih dobiti kad se upiše u vrtić, zar ne? što će im prije ako nisu relevantni za upis?
da ne spominjem ostala pitanja na tom formularu, neka sam namjerno ostavila neodgovorena jer mislim da nisu uopće potrebna... nisam se našla nešto osobno uvrijeđena, nego samo zabezeknuta jer mislim da im ti podaci ne trebaju...

mačkulina
22.05.2010., 17:44

iskreno.. sumnjam. Oni nisu u stanju provjeriti da li je netko donio lažiranu potvrdu da je u radnom odnosu a nije a kamo li gdje se je tko na kojem područiju prijavio..

Bobica
24.05.2010., 11:33
nije loše pravilo/zakon o mjestu stanovanja - ali onda nek svi DOBIJU mjesto.
nek se i naprave vrtići u svim tim mjestima stanovanja - nek onda i djeca u Sloboštini i Središću dobiju mjesto u svom kvartu (novi zagreb) a ne da ih mame i tate moraju tegliti u susjedne kvartove
btw. - jeste li znali da se av. Dubrovnik od remetinečkog rotora do Zapruđa može samo na JEDNOM MJESTU preći sa kolicima?!?!? sve ostalo su podzemni prolazi!!
i zamislite mamu-pješaka iz Središća kako ujutro ide u vrtić Sopot ili Utrine i tegli dijete i kolica po stepenicama!!?!?!?! i nek ima dvoje djeca i nek je sretna obitelj dobila vrtić - trebaš ti još i snage doći do tog vrtića po snjegu ili kiši!!

ma užas je i stres cijela ta strka oko upisa - te po mjestu stanovanja, te po zaposlenim roditeljima, te nejasni kriteriji i još sto točaka! ma!
sad kad čitam kakve sve probleme imamo - kužim da i nezaposlenim mamama treba vrtić! i sad mi je tek jasno da svima treba potvrda o zaposlenju - makar i lažna kad već postoji - samo da dobiju to dragocjeno mjesto u vrtiću!
ljuta sam već danima jer znam da svi mi radili sad ili prije plaćamo te doprinose za vrtiće i školu i onda netko ne dobije vrtić a naplaćao se doprinosa u svom stažu jer su oni lovu preusmjerili negdje drugdje - nek nam onda vrate lovu pa ćemo imati za privatne vrtiće!

grad treba svima osigurati mjesto u vrtiću a mi ćemo odlučiti jel ga želimo ili ne!- bez obzira jel mi radimo ili smo doma nek se djeca druže, šta će doma sa mama i bakama, u vrtiću je ljepše!

Nivi
24.05.2010., 13:12
grad treba svima osigurati mjesto u vrtiću a mi ćemo odlučiti jel ga želimo ili ne!- bez obzira jel mi radimo ili smo doma !

u popunosti se slazem!

mada kakva je trenutno situacija to je utopija...

Teica
24.05.2010., 13:48
Kako kaže Gibonni:" Drugi puta ću pametnije..."

Pa valjda ćemo drugi put i mi pametnije izabrati gradsku vlast!

Nisu oni Bogom dani.

Ima i ona druga pjesma:"People have power..."

"Samo" da to još osvijestimo i budemo složni - promjene su moguće!

Bobica
24.05.2010., 13:59
hehe lako Gibi pjevati kad ima love za privatni vrtić - :)

Teica
24.05.2010., 14:51
Valjda nisam dovoljno naglasila bit : naglasak sam htjela staviti na to da se iz sveg

srca nadam da ćemo drugi put mi, građani ovog grada,

pametnije birati gradsku vlast.

I da, imamo moć!

Ako ništa drugo, puuuuno više je nas "običnih" od ovih "polubogova" u gradskoj vlasti.

I na kraju krajeva, mi njih biramo!

mačkulina
25.05.2010., 09:06
ono što se je nudilo na ovim izborima mi je sve bilo katastrofa.
Nitko nije prezentirao ni svoj plan a ni program...

maria
04.06.2010., 19:06
ma ljudi, nije mi jasno što pričate! Ne zanima vrtiće tj. odgojiteljice, pedagogice i ostale vaša obiteljska situacija, nego ih zanima ima li kakvih neugodnih iznenađenja s djetetovim zdravljem, koje nerado prijavljujemo! A vi napraviste nauku oko toga. Ono, ko cijeli se svijet urotio protiv nas!

Teica
05.06.2010., 02:04
Maria, imaš li stvarno osobno tako ugodna iskustva na ovu temu?

Ili je tvoj stav više teoretske naravi?

maria
05.06.2010., 22:18
Maria, imaš li stvarno osobno tako ugodna iskustva na ovu temu?

Ili je tvoj stav više teoretske naravi?

Dijelom teoretski, dijelom iz iskustva prijateljice koja je odgajatelj. roditelji djevojčice od 3 godine nisu prijavili njezinu alergiju na lješnjak, dijete se skoro ugušilo...ergo, što je loše u tome reći sve tim ljudima (ženama) koje s našom djecom provode više vremena nego mi sami,,,

Teica
07.06.2010., 01:48
Uvjerena sam da bi se ovdje s tobom svi složili da ne prijaviti alergiju, najblaže rečeno, nije uredu.

Neki od nas misle da nema potrebe kako ti kažeš "reći sve".

Jer do kamo seže to "sve"?

Sve važno u vezi djetova zdravlja, navika, prehrane i sl. - stekla sam dojam da se svi ovdje slažu da su to važne stvari - zbog tog se nitko nije bunio.

fortune
09.06.2010., 15:48
Evo da i ja napišem pokoji redak o svom iskustvu oko prijave djece u jaslice.
Imam devetnaestomjesečne blizance, rođene mjesec dana prije termina, curica za 10, dečko s dystonim sy., lagano kašnjenje u motoričkom razvoju, ali sa savladavanjem svih potrebnih funkcija u "predviđenom roku" razvoja "normalnog" djeteta. Dakle, s dečkom je sve ok. Radi sve što i ostala djeca njegove dobi!
Kao majka blizanaca imam pravo na trogodišnji roditeljski dopust.
Planiram se na jesen vratiti na posao pa sam predala zahtjeve u 5 gradskih vrtića. U tri smo pozvani na razgovor, od preostala dva niti "a" pa pretpostavljam da nas neće niti zvati niti su nas uzeli u obzir za eventualni prijam.
Prilikom predavanja zahtjeva priložila sam ama baš svu dokumentaciju, uključujući i mišljenje izabranog pedijatra. Drugim riječima nisam zatajila stanje sina i tada nastaju problemi.
Već prilikom same predaje papira naišla sam na odbijanje s cijelim nizom nebuloznih tumačenja stanja mog sina. U jednom su nas vrtiću rekli da će se njegov zahtjev za prijam razmatrati tek u kolovozu, na nekakvoj posebnoj komisiji, jer dijete, eto, ima "posebne potrebe".
U jednom su vrtiću bili relativno neutralni, ali su me "silovali" mojim pravom na trogodišnji roditeljski dopust i čudom se čudili što dijete ne govori, odnosno ne spaja po dvije riječi!!!
U trećem vrtiću totalni šok. Psihologinja se hvatala mog prava kao roditelja na trogodišnji roditeljski dopust. Žalosno, ali morala sam joj rastumačiti da to pravo mogu iskoristiti do njihove 8. godine, a ne nužno konstantno u prve tri godine. Morala sam joj protumačiti da ako imam pravo iskoristiti roditeljski dopust do njihove 8. godine to ne znači automatski da imam pravo na 8 godina istog dopusta. Ukratko, morala sam naglasiti da je roditeljski dopust moje pravo, pravo mene kao roditelja da ga koristim ili ne, a ne obveza, a ponajmanje pravo vrtića da uvjetuje upis tim pravom.
Nakon borbe oko dopusta uslijedio je jedan još veći šok. U razgovoru oko sina sve se naravno vrtilo oko dystonog i vježbi na koje idemo. Iako je on ordinirao po uredu kao i svako drugo "normalno" dijete, to psihologinji nije bilo dovoljno. Sva moja uvjeravanja da njemu ne treba nikakav "poseban tretman" samo zato što idemo na vježbe ostao je na riječima psihologinje da mi ona ne može samo vjerovati na riječ. Pri tom apsolutno nije uzela u obzir mišljenje izabranog pedijatra na kojem crno na bijelo piše, citiram: "mjere posebne skrbi u dječjem vrtiću nisu potrebne" i "dijete je sposobno za pohađanje dječjeg vrtića".
Ono što me neopisivo razljutilo bila je rečenica da zbog "posebnih potreba" mog djeteta, oko njega će se morati brinuti više odgajatelja te će iz tog razloga nekoliko druge djece ostati uskraćeno za mjesto u vrtiću!!!
E dragi moji, nakon ovakve rečenice ja sam spremna nekoga tužiti. Ako ovo nije diskriminacija onda ne znam što je.
Na kraju mi je za sina predložila nekakav probni rok od 3-6 mjeseci da oni u vrtiću vide hoće li za njega trebati posebni tretmani ili ne, nakon čega ne znam što bi trebalo biti.
Ja ne vidim način kako da do rujna naučim dijete govoriti, samostalno se hraniti, brisati si guzu nakon obavljene nužde i ne znam što već samo zato da ovi u vrtiću ne bi s njim imali posebne tretmane. Što se ostalog tiče, dijete je posve normalno!!!

Bobica
09.06.2010., 16:09
zanimljiva priča
meni je frendica defektolog po struci rekla da vrtići najviše 'vole' djecu sa distonim sindromom jer pazi sad - po zakonu moraju primiti određeni broj djece sa 'posebnim potrebama' a distoni im je najdraži jer je najblaže oštećenje, najmanja potreba i nemaju posla sa tim djetetom a popunili su kvotu?!?!?!?
tko je ovdje lud!?

Bobica
09.06.2010., 16:12
zanimljiva priča
meni je frendica defektolog po struci rekla da vrtići najviše 'vole' djecu sa distonim sindromom jer pazi sad - po zakonu moraju primiti određeni broj djece sa 'posebnim potrebama' a distoni im je najdraži jer je najblaže oštećenje, najmanja potreba i nemaju posla sa tim djetetom a popunili su kvotu?!?!?!?
tko je ovdje lud!?

bucka
09.06.2010., 20:21
mi smo obavili razgovor i pitali su me (između ostalog) da li je porod bio težak i dug, koji je apgar dijete dobilo i kolko je bilo teško i dugo.

jelena.O
09.06.2010., 20:44
Fortune, moja djeca su normalna i progovorila su tek za drugi (2.) rođendan i od tad nisu stali. Jeli su sami ono kaj su htjeli, a kaj nisu nisi ih mogao nahraniti, Tak da priča da ti njega moraš naučiti pričati u roku 2-3 mjeseca baš i ne hoda. Znam klince koji su znali boje s 15 mjeseci, i klince koji su tek počeli uoćavali neke razlike,

Bobica
09.06.2010., 21:04
mislim da bi jaslice/vrtić trebao biti prvo mjesto koje prati razlike i potiče djecu da se razvijaju svojim tempom - a ne da moraju već 'sve znati' kad dođu!

fortune
11.06.2010., 18:33
jelena.O, ovo
Ja ne vidim način kako da do rujna naučim dijete govoriti, samostalno se hraniti, brisati si guzu nakon obavljene nužde i ne znam što već samo zato da ovi u vrtiću ne bi s njim imali posebne tretmane. Što se ostalog tiče, dijete je posve normalno!!! je bio čisti sarkazam! :)
Pa naravno da ne namjeravam dijete sve to naučiti do rujna!!! Mogu li uopće?!?
To sam prokomentirala samo zato što su se u svim vrtićima u kojima smo bili na razgovoru postavili kao da dijete mora ovladati svim opisanim vještinama kako bi bilo primljeno. Eto.

Bobica
11.06.2010., 18:46
ma meni je najbolji onaj raspored što nam daju , ne znam jeste li to dobile? kao da se dijete do jeseni privikne na vrtićki/jaslički ritam! - jelo, spavanje, igranje ...
a još ne znamo ni jesmo li dobili mjesto?!?
prvo dajte mjesto a ja ću se lako pobrinuti za ritam :)

jelena.O
11.06.2010., 20:02
kad je moja mala upisala jaslice (19 mj) u grupi je bila s klincem koji je uredno spavao od 10-11 , pa poslije od 13-15, tete su to poštivale, i nakon nekog vremena je počeo spavati ko i ostali od 12-14.30. Moja dugo nije tam spavala, i doma bi stalno zasplala samo na cici, tak da smo mi počeli spavati tam tek nakon mjesec dana, tražila sam samo da ju malo zdrmaju po guzi jer je jedino tak mogla spavati, i dan danas tak spava ( 4.5 godina, mora se lagano zaljuljati po guzici i onda zaspi). Inače vjerovatno najduže dojena je bilabeba u vrtiću ( tak da je meni teta rekla da prekinem s time, ali mi smo naravno vozili svoje).

Fortuna, ja sam samio rekla da deca imaju svoj razvoj, mojih obadvoje progovorili tek s 2 godine ( pune), ali su zato prvi od svih naučili pišati u wc ili kahlice ( kaj su se meni čudili kad sam rekla da mala nema pelene kad je krenula u vrtić), i cijelu godinu jedino ona bila bez pelena.

Klinci nakon nekog vremena prihvate ritam vrtića, nekome treba malo manje nekom malo više.

Možda je malo veći problem kod klinaca koji ravno s godinu dana kreću u jaslice, moji su u to doba spavali dva puta po danu i baš ne znam kak bi to izvela u vrtiću.

Lapis
11.06.2010., 23:35
Ono što me neopisivo razljutilo bila je rečenica da zbog "posebnih potreba" mog djeteta, oko njega će se morati brinuti više odgajatelja te će iz tog razloga nekoliko druge djece ostati uskraćeno za mjesto u vrtiću!!
E dragi moji, nakon ovakve rečenice ja sam spremna nekoga tužiti. Ako ovo nije diskriminacija onda ne znam što je.

čini mi se da ti psihologica nije dobro objasnila situaciju. tvoje dijete na račun distonog ima neznatnu prednost pred drugom djecom (što ti naravno prešute :-x), a po zakonu vrtić je obavezan primiti određeni broj djece manje po grupi, na račun djeteta sa bilo kakvom razvojnom poteškoćom.

Kapric
13.06.2010., 02:35
I ja imam blizance. Isto sam bila šokirana nekim pitanjima (koja je to trudnoća - doista ne razumijem kakve bi to imalo veze) i isto sam doživjela guranje pod nos prava na trogodišnji porodiljni. Pa sam rekla da je to moje pravo, a ne obaveza i pripomenula kako s 1.600 kn, koliko se dobiva druge dvije godine, ne mogu kupiti ni pelene za dvoje djece. Na to uglavnom nije bilo komentara.

Sad ustreptalo čekam 15.6. i proglašenja pobjednika.

Bobica
14.06.2010., 00:40
Sad ustreptalo čekam 15.6. i proglašenja pobjednika.

joj ovo je dobra usporedba! i mi titramo! uf!
svima držimo figice sreće a i sebi naravno!

Bobica
14.06.2010., 12:15
jesu negdje već objavljeni rezultati?
veli mi frendica da su u V. Gorici još prošli tjedan javili - ali to nije ZG, znam! :)

Lutonjica
14.06.2010., 12:19
nama su rezultati trebali biti 4.6 pa su odgodili na 14.6. - ali isto nismo zagreb
i tek navečer ću moći do vrtića, nemam pojma jesmo li upali

fortune
14.06.2010., 12:59
čini mi se da ti psihologica nije dobro objasnila situaciju. tvoje dijete na račun distonog ima neznatnu prednost pred drugom djecom (što ti naravno prešute :-x), a po zakonu vrtić je obavezan primiti određeni broj djece manje po grupi, na račun djeteta sa bilo kakvom razvojnom poteškoćom.

Ma ženska je bila skroz jasna. Objasnila mi je da je moje pravo na trogodišnji roditeljski dopust zapravo otegotna okolnost pri prijemu u vrtić. A "zdravstveno stanje" sina još je jedan razlog zbog kojega bi oni da ja radije sjedim doma. Niti jednom rječju nije spominjala našu navodnu "prednost" zbog distonog niti da bi zbog "obveze vrtića" za prijamom takve djece bio primljen manji broj kikaća. Ona je krivnju zbog eventualno manjeg broja primljene djece svalila isključivo na nas i naše navodne potrebe. Tražila je moje razumijevanje i opravdavala svoj položaj. Voljela bih da sam ju krivo razumjela, ali na žalost nije tako.
Rezultati su sutra pa ćemo vidjeti...

dani1
14.06.2010., 14:33
I mi čekamo izborne rezultate :raspa:. Sutra će na ovoj temi biti burno. Ja se nadam da bumo svi uspjeli.

Bobica
14.06.2010., 14:38
jel pomaže ako ujutro budemo prvi na vratima kad lijepe rezultate!? :)
da idemo kampirati pred vrtić i tak je doma vruće ! :)

Kapric
14.06.2010., 15:40
fortune, slutim da si itekako u pravu. i nama su mogućnost trogodišnjeg dopusta predstavili kao otegotnu okolnost. nikakvih priča o prednosti za obitelji s troje djece itsl.

držim ti fige, kao i svima nama.

dani1
14.06.2010., 15:55
Meni muka uopće ići do vrtića, meni nitko nije nabio na nos mogućnost porodiljnog tri godine, ali tko zna kako razmišlja komisija, sad sam stvarno u bedu.

pam
15.06.2010., 11:06
da malo podignem aktualnu temu... moje djete nije primljeno u vrtic... i MM i ja smo zaposleni i to je jedno od najvaznijih prava za upis...ne razumijem,di cu sad s djetetom...da ga povedem sa sobom na posao pa da bude ispod stola..to me nevjerojatno ljuti... ako je velika potraznja za vrticima neka se jos izgrade, a ne da se grade gluposti...

icyoh
15.06.2010., 11:17
Mi smo upali!
Nazvala sam, rekla je teta da jesmo.
Da stavljam one hopšuće smajliće sad bih ih naslagala :-)

Neću ništa dalje pisati dok ne odem provjeriti ososbno.

Bobica
15.06.2010., 11:34
pam, žao mi je. nadam se da e se pomaknuti lista kad se odjave oni koji su možda u više vrtića prošli!
samo ne kužim kako se to pomiče - kod nas su odbijeni zahtjevi složeni po abecedi pa se ne može znati kolike su kome šanse!

baš je bilo koma pred vrtićem vidjeti neke face koje nisu primljene! :( - to je teška stresna situacija

mi smo primljeni i danas već imamo roditeljski sastanak!

fortune
15.06.2010., 12:15
Jučer sam išla provjeriti da se ovima u vrtiću nije možda "omaklo" pa da su rezultate stavili jučer, ali ništa od toga. Danas sam već dva puta prošetala do vrtića, ali još ništa od rezultata. Bit će da se drže one "u zadnji čas", odnosno da će rezultate izvjesiti do 15h kada im je zadnji rok. Čekam...

icyoh
15.06.2010., 12:23
Fortune svi vrtići daju rezultate preko telefona. Stavila bih link s brojevima, no s drugog foruma je pa ne znam jel se smije.

S time da su neki rekli da su rezultati iza 14h, tj. iza 16h.

pričam za Zgb.

ivarica
15.06.2010., 12:25
popis vrtica s brojevima telefonima sa stranica grada zagreba
http://www.zagreb.hr/UserDocsImages/odgoj_obrazovanje_spot/POPIS%20DJECJIH%20VRTICA%20GRADA%20ZAGREBA2010.doc

Lutonjica
15.06.2010., 12:30
u medveščaku je popis obješen od jutra

MarijaP
15.06.2010., 12:47
U Sunčani je obješeno od jutra - mi nismo primljeni. MM i ja smo zaposleni. Baš me zanima tko je primljen.

rossa
15.06.2010., 12:50
Fortune svi vrtići daju rezultate preko telefona. Stavila bih link s brojevima, no s drugog foruma je pa ne znam jel se smije.

S time da su neki rekli da su rezultati iza 14h, tj. iza 16h.

pričam za Zgb.

meni ni Lanište, ni Trsnko nisu htjeli dati rezultate preko telefona
ali ove godine smo upali!!!!!!!!!!!!!! Juhuuuuuuu

jelena.O
15.06.2010., 12:52
Marija P , ti si još negdje predala ako se ne varam????

icyoh
15.06.2010., 12:57
Ajme, širim dezinformacije. trebala sam napisati da svi koje sam zvala ja i koje je zvala moja kolegica daju rezultate preko telefona.

MarijaP
15.06.2010., 13:03
Marija P , ti si još negdje predala ako se ne varam????

Varaš se :(

jelena.O
15.06.2010., 13:13
čekaj ni mali ni mala nitko nije upao, baš čudno????

sne
15.06.2010., 13:15
pam, žao mi je. nadam se da e se pomaknuti lista kad se odjave oni koji su možda u više vrtića prošli!
samo ne kužim kako se to pomiče - kod nas su odbijeni zahtjevi složeni po abecedi pa se ne može znati kolike su kome šanse!

baš je bilo koma pred vrtićem vidjeti neke face koje nisu primljene! :( - to je teška stresna situacija

mi smo primljeni i danas već imamo roditeljski sastanak!

Bobica, koji je to vrtić?
Neću stići otići do vrtića do iza četiri, a nadam se da eventualni roditeljski nije oko pet.
I mi smo iz Novog Zagreba ...

Lutonjica
15.06.2010., 13:21
i u prečkom su od jutra rezultati. moja nećakinja nije upala.

MarijaP
15.06.2010., 13:28
čekaj ni mali ni mala nitko nije upao, baš čudno????

U upitniku je bilo pitanje da o stanju nakon poroda i navedeno par opcija: žitica, isčašenje, ostanak bez kisika i sl. Ja sam, naivno, za obadvoje napisala žutica. Pedagogica se zgrozila jer je mislila da se radi o zaraznoj žutici.... morala sam objašnjavati i pravdati djecu da nisu zarazni... da je to hiperbilirubinemija.... e, sad, ili nisu primljeni zbog tog ili zato jer su veze bile jače... ne znam... ne znam što mi je gore... A ovo za žuticu.... to je točno ono o čemu sam pričala kad sam govorila da oni takva pitanja ne smiju postavljati... nisu kvalificirani da procjenjuju zdravstveno stanje djeteta... to može samo pedijatar..... mi smo dobili potvdru da su obadvoje zdravi i da mogu u vrtić....

pirica
15.06.2010., 13:28
mi nismo dobili mjesto, predali u 4 vrtića u sesvetama i ništa, baš sam ljuta:evil:

Lutonjica
15.06.2010., 13:32
morala sam objašnjavati i pravdati djecu da nisu zarazni.
stvarno ne mogu vjerovati

davorkica
15.06.2010., 13:32
Ja se spremam oko 17 u obilazak "nasih" 5 vrtica.

Zlo mi je...

spajalica
15.06.2010., 13:39
U Pedagogica se zgrozila jer je mislila da se radi o zaraznoj žutici.... morala sam objašnjavati i pravdati djecu da nisu zarazni... da je to hiperbilirubinemija
dodje mi da kazem ti se salis, ali na zalost jasno mi je da ne :-x

MarijaP
15.06.2010., 13:52
Ma zato me i boli... ljudi od svukud dolaze sa nabrijanim autima i kupe djecu... a mi koji tu živimo ne možemo dobiti mjesto. Kažu mi susjede da je prije par mjeseci upisano novo dijete... kako ako se to ne može... i prošle godine je bilo "padobranaca" u sred godine... kako ako se to ne može????
Ja mogu platiti kredit, režije, privatne jaslice za dvoje i živjeti od zraka :(

davorkica
15.06.2010., 13:58
.....

Nemojmo sad po poznatima ili o ljudima koji imaju para.
Ne znamo njihovu situaciju, zar je bitno sto netko ima novaca za 6 dadilja?
Pa ne znaci ako netko ima novaca da onda mora placat dadilju i privatni vrtic. Zasto on ne smije svoje dijete upisat u gradski vrtic? Naravno ovo sve pod uvjetom da ima uvjete kakve se traze i od nas.
Mene ne zanima financijska situacija određene obitelji nego je li ima sve sto treba za ostvarit upis ili je to jednostavno VEZA.

jelena.O
15.06.2010., 14:03
stvar je u vrtiću koji je samo treći (3.) vrtić od njegove kuće, znači da ne pripada njemu. Ali ...

apricot
15.06.2010., 14:06
a ti točno znaš gdje tko ima prijavljeno prebivalište?

nemojmo tako.
imali smo priliku u svim medijima urlati da želimo transparentne bodovne liste.
ove godine nije upalilo.
bunite se, vičite, tražite... možda upali sljedeće godine.

rossa
15.06.2010., 14:11
Bobica, koji je to vrtić?
Neću stići otići do vrtića do iza četiri, a nadam se da eventualni roditeljski nije oko pet.
I mi smo iz Novog Zagreba ...

u Sopotu je roditeljski večeras u 19

sne
15.06.2010., 14:40
Hvala, mi čekamo rezultate u Travnom.

dani1
15.06.2010., 14:51
Joj mene strah otići do vrtića, predali smo u dva. U Hr. Leskovcu, nismo upali, ali nisam niti računala (tam bumo se preselili), to je bilo pro forme više, pa iduće godine kad promjenimo adresu i ako čemo se prebacivati da imamo ipak taj zahtjev od prošle godine pa možda upali. Sad nam je tu naš vrtić, idem popodne kud puklo da puklo. Cure baš mi je žao, moj sin dvije godine za redom nije upao u jaslice, tek kad smo došli do vrtića bilo je ok.

icyoh
15.06.2010., 15:03
Hvala, mi čekamo rezultate u Travnom.

U Travnom su rezultati izvješeni. Ne znam koje godište ti je dijete, no upalo je strašno malo djece.

Bobica
15.06.2010., 17:32
sori sad sam tek vidjela pitanja
mi smo u Sopotu! roditeljski za 2009. je bio u 16h a ostali su u 17h
s tim da su oni nas zvali jučer da nam jave da su danas rezultati i da AKO smo primljeni budemo spremni na roditeljski u 16h!
a neke su zvali i danas, koje nisu dobili jučer - tak mi vele roditelji

meni preko telefona - jučer nisu smjeli reći rezultate - samo su zvali zbog roditeljskog!

...........
istina je da je teško kad rezultati nisu transparentni, oni koji nisu primljeni su na listi po abecedi - i kako sada znati tko upada ako netko odustane?

i što sada rade oni koji nisu primljeni? kolike su šanse da se lista pomakne? ma užas je to!

dani1
15.06.2010., 17:38
Eto ni mi opet nismo primljeni u jaslice!

sne
15.06.2010., 18:01
I mi prošli, u Travnom.
Ogromna je lista onih koji nisu, ali su napisali da je određeni broj djece koja su kod njih otpala (napisali su i broj, ali sam zaboravila) upisan u druge vrtiće.

Bobica
15.06.2010., 18:38
U Sunčani je obješeno od jutra - mi nismo primljeni. MM i ja smo zaposleni. Baš me zanima tko je primljen.

odi sutra do vrtića i pitaj šta da radiš? oboje radite i nemate novca za dadilju a ni baka servis nemate - požali se!
mislim da imaš pravo vidjeti tko je prošao i po čemu ima više bodova od tebe i ako smatraš da ti imaš prednost možeš se žaliti - ima neki rok za žalbe. nitko ne voli te žalbe ali treba probati zašto ne?

bucka
15.06.2010., 21:05
ja se zaprepastila koliko djece nije primljeno u vrtic!
u krijesnicama cca 70
u medvescaku cca 170 (a to je prakticko Centar grada sa, kako kazu, starijom populacijom)
u Vedrim danima cca 100

SNOOPY
15.06.2010., 21:06
I mi prošli, u Travnom.
Ogromna je lista onih koji nisu, ali su napisali da je određeni broj djece koja su kod njih otpala (napisali su i broj, ali sam zaboravila) upisan u druge vrtiće.

I mi smo prošli u Travnom! Ako se ne varam, 45 djece je upisano u druge vrtiće (Sopot, Utrine, Zapruđe....)

fortune
15.06.2010., 21:31
Eto i to je gotovo. Primljeni smo! Sad se moram psihički pripremiti na činjenicu da se za oko 3 mjeseca vraćam na posao pa počinjem paničariti. Tko bi nam ugodio, jel?!
Nego da se malo osvrnem na liste primljenih. U našem su vrtiću dvije nove jaslićke grupe. Ne znam koliko je obično djece po grupi, ali u grupi u koju je primljen i moj sin kao "dijete s potrebama" ima jedno dijete više u odnosu na drugu grupu. Jel bi to značilo da u drugoj grupi ima potrebitijih ili ona priča da će zbog mog djeteta s posebnim potrebama biti primljen manji broj kikaća ne drži vodu?!

Fortune svi vrtići daju rezultate preko telefona.
Na vratima našeg vrtića stoji striktno upozorenje da obavijesti o prijemu neće davati telefonom pa sam se iz tog razloga danas nahodala do vrtića i natrag. No, to mi nije bio problem budući da mi se vrtić nalazi doslovno preko ceste.

U svakom slučaju, mi smo danas sretni. Pao nam je ogroman teret s leđa.

mlukacin
15.06.2010., 22:29
apricot... gdje da vičem? Mogu jedino izaći na terasu i vikati... Mi nismo upali, ruku na srce beba mi neće navršiti godinu dana tak da je to ok, druge godine opet ista procedura al za stariju jasličku koju su sad popunili tak da ne vjerujem da bude mjesta... nema liste čekanja... al nam zato dio vrtića sele kod pošte, 500m dalje od vrtića... daklem, biti će pošta i dvije grupe u istom ulazu, predivno... a da ne kažem da je pošta bila opljačkana već 110 puta, predivno....
i ko će vrištat sa mnom kada mi drugu djecu prebace tamo? većina je inertna, ostatak plati vezu i odradi svoje, jer kao ne može se drugačije... moj cijeli kvart je korumpiran i fuj gadi mi se, i gadi mi se ono što je netko rekao na prethodnoj strani.... i istina je da upravo oni koji imaju para, oni koji su "značajni" za kvart dobe povlastice bez beda, imam ih ja tu na svakom koraku... to je borba s vjetrenjačama....

davorkica
15.06.2010., 22:40
Evo ga, dakle povijest se ponavlja. Nismo primljeni u nijedan od 5 vrtica.
I sta sad? Zalba ka i prosle godine za koju ce mi na kraju napisat da nije osnovana.
No dobro, za 4 godine ce je zakonski morat primit u skolu kad nas vec ne zele u vrtic/jaslice!

Evo malo brojeva:

Grigor Vitez - Rudes - 247 odbijenih
Prečko - 246 odbijenih
Srednjaci - oko 250 odbijenih
Jarun - 408 odbijenih

sanjas33
15.06.2010., 22:42
u Laništu je popis od jutra!

Kapric
16.06.2010., 00:06
Mi nismo upali u jaslice koje pohađa starija kći. Upali smo u druge, koje su nam i bile drugi izbor. Razumijem da je upasti u jaslice danas jednako dobitku na lutriji, ali nije mi neka sreća voditi djecu u dva različita vrtića.

U vrtiću u koji smo upali stoji transparentna lista s imenima, godištima, prednostima pri upisu, itd.
U vrtiću u koji nismo upali (a koji nam je zanimljiviji) stoje samo abecednim redom popisana imena primljenih i odbijenih.
Dakle, ne znamo ni koji smo, u teoriji, na listi čekanja.

Imamo li pravo tražiti neke popise na uvid?

Trilian
16.06.2010., 06:37
U našem su vrtiću dvije nove jaslićke grupe. Ne znam koliko je obično djece po grupi, ali u grupi u koju je primljen i moj sin kao "dijete s potrebama" ima jedno dijete više u odnosu na drugu grupu. Jel bi to značilo da u drugoj grupi ima potrebitijih ili ona priča da će zbog mog djeteta s posebnim potrebama biti primljen manji broj kikaća ne drži vodu?!

Veličina grupe ovisi i o veličini prostorije u kojoj će biti. Možda je to razlog.

Mi nismo upali, ruku na srce beba mi neće navršiti godinu dana tak da je to ok

Ni mi nismo upali iz istog razloga. Nije mi nikako ok da to bude razlog. (Shvaćam da za takva nebulozna pravila nisu krivi vrtići nego gradsko poglavarstvo koje je krivo za nedostatak vrtića)

spajalica
16.06.2010., 08:26
Evo malo brojeva:

Prečko - 246 odbijenih
Jarun - 408 odbijenih

uzas, a jucer na zagrebackom odresku na 101 sam slusala bas pricu o osnovnoj skoli i vrticu na vrbanima III. trenutno je stanje da se gradonacelnik vadi na to da on ne moze nista jer je blokiran od strane necega (politicka situacija u gradu je prekomplicirana za moj mozak)
ali eti imaju lokacijsku dovolu, ma sta god to znacilo za nastanak vrtica i skole. na jarunu OS b. kasic, je boravak sad svega 2. godine, jer ima puno djece.

Bobica
16.06.2010., 08:33
Prečko - 246 odbijenih
Jarun - 408 odbijenih

ovo zvuči strašno, a gdje su još ostali vrtići??
samo ne znamo koliki je zapravo realan broj jer eto vi ste na 4 liste odbijenih to je znači zapravo jedno dijete! ako sam dobro skužila?

u Sopotu mi se ne čini tako strašno - primljeno je 57jasličara a obijeno 30tak ako sam dorbo zapamtila!

MarijaP
16.06.2010., 09:05
Tko je nadležan za žalbe? Gdje još možemo predati prigovor osim u vrtić?

U vrtić smo predali i dobili srcedrapateljnu priču o prioritetima samohranih majki (bez uvrede istima). Sad je valjda to modernije nego se pozivati na prioritete ratnih vojnih invalida i primatelja dj. doplatka jer su oni društveni teret pa mijenjaju ploču i ciljaju na sažaljenje koje je besplatno.

Mi živimo u novoizgrađenom naselju gdje gotovo svi stanovnici imaju kredite za stan pa, nažalost, sumnjam da si je toliki broj samohranih majki moglo priuštiti kupovinu stana na kredit.

Postoji li ikakva mogućnost da se pokrene istraga? Može neki pravni savjet?

Bobica
16.06.2010., 09:20
a ti točno znaš gdje tko ima prijavljeno prebivalište?

nemojmo tako.
imali smo priliku u svim medijima urlati da želimo transparentne bodovne liste.
ove godine nije upalilo.
bunite se, vičite, tražite... možda upali sljedeće godine.

slažem se skroz! treba nešto napraviti
osim tih lista, meni su nejasne prijave na 10 mjesta! rade pomutnju! koliko onda ima djece u Zagrebu!?!? ako je mali Marko prijavljen u 6 vrtića od toga je na 2 liste prošao na 4 nije! znači nema četiri Marka xy nego samo jedan!!
kako meni dobro ide matematika! :)

i sad svi čekamo da se Markovi roditelji jave vritćima - javljaju li se oni i vrtićima gdje su odbijeni?? ili samo onome koji su odabrali? trebali bi se javiti i tamo gdje su odbijeni da se smanje i te liste odbijenih zar ne?

sad sam svoj jad istresla na sličnoj temi - i zašto imamo dvije iste teme sa različitim naslovom ?!?! zbunjena sam
- upisi u vrtiće i - vrtići
a sve se vrti o istome - tko je i zašto upisan a tko i zašto nije upisan - eh, čini se lutrija!

mi smo primljeni ali mi je srce puklo jučer kad sam vidjela tužne face pred listom! i mislim si , to smo lako mogli biti i mi, zar ne?

Trilian
16.06.2010., 09:22
na jarunu OS b. kasic, je boravak sad svega 2. godine, jer ima puno djece.

U našoj OŠ je boravak samo jednu godinu (vidiš kako je kod vas još dobro :mrgreen:)

rossa
16.06.2010., 09:50
evo mi odustali od Sopota. sigurno se mora crta spuštati, nismo valjda jedini koji su odabrali drugi vrtić

čokolada
16.06.2010., 12:07
U Vrapču oko 250 NEprimljenih! Prvi put sam vidjela obavijest da neprimljeni mogu doći kroz dva dana i dobiti "uvid u stanje", pretpostavljam da će zainteresiranima izaći s dokumentacijom.

jelena.O
16.06.2010., 12:19
OVO ME ČUDI ZA vRAPĆE, JER JE UVIJEK KOD NJIH OSTAJALO MJESTA.

Bobica
16.06.2010., 12:23
U Vrapču oko 250 NEprimljenih! Prvi put sam vidjela obavijest da neprimljeni mogu doći kroz dva dana i dobiti "uvid u stanje", pretpostavljam da će zainteresiranima izaći s dokumentacijom.

eto, možda će biti novo stanje kad se pomakne lista! :)

bucka
16.06.2010., 12:34
nama su ovo bili 2. upisiu vrtić i prošli i ovaj put smo odmah zvali drugi vrtić kad bi se odlučili za ovaj prvi!
danas zvala DV Medvescak da odustajemo od njih i teta mi se jaako zahvaljivala!

benedetta
16.06.2010., 12:47
Cure, da li koja od Vas zna koliko je odbijenih u Petru Panu, Šumskoj jagodi, Tatjani Marinić i Potočnici??? Da li su u tim vrtićima objavili samo imena dječice ili je lista potpuno
transparentna???

dani1
16.06.2010., 13:39
Vrlo interesantno, Ja zvala vrtić i nema liste čekanja. Odbijeni kao i primljeni su po abecednom redu, neeema pomicanja crte. Radi se o DV Vjevarica. Telefonska informacija (nisam brojala na vratima djecu na popisu jer mi se smračilo). Za jaslice je primljeno 90-tak zamolbi, a primljeno 28 djece.

MarijaP
16.06.2010., 13:58
Tko je nadležan za žalbe? Gdje još možemo predati prigovor osim u vrtić?

U vrtić smo predali i dobili srcedrapateljnu priču o prioritetima samohranih majki (bez uvrede istima). Sad je valjda to modernije nego se pozivati na prioritete ratnih vojnih invalida i primatelja dj. doplatka jer su oni društveni teret pa mijenjaju ploču i ciljaju na sažaljenje koje je besplatno.

Mi živimo u novoizgrađenom naselju gdje gotovo svi stanovnici imaju kredite za stan pa, nažalost, sumnjam da si je toliki broj samohranih majki moglo priuštiti kupovinu stana na kredit.

Postoji li ikakva mogućnost da se pokrene istraga? Može neki pravni savjet?

Ponavljam pitanje!

Što sve mogu napraviti i kome se obratiti?

Lutonjica
16.06.2010., 14:01
možeš i u gradski ured za predškolski odgoj

icyoh
16.06.2010., 14:06
Mi smo upali u vrtić pa mi je bezveze da išta pišem pokraj ovoliko ljudi koji nisu upali. A to smo i mi bili lani.

ALI...lani nismo primljeni u kvartovski vrtić. Nismo primljeni ni ove godine.
Ne bih ništa komentirala, tko je bio u tom vrtiću može sam vidjeti koliko djece nije primljeno i koliki je omjer primljenih/neprimljenih.
ALI..na popisu primljenih je dvoje djece iz najbližeg susjedstva koji ne zadovoljavaju zahtjev o oba zaposlena roditelja i neživljenju na istoj adresi sa bakom i djedom (u penziji).
Da ne spominjem ove upisane ranijih godina.

Bobica
16.06.2010., 14:06
Marija P nisam baš sve čitala ali gle što sam danas pronašla - nadam se da će ti nešto pomoći
navijam za tebe! iako nisam gledala prilog , sjećam se da si ti prva bila spremna za sve nas pričati o nepravilnostima i stati pred kamere i sad visiš
puuuuno figica ti držim!

http://forum.roda.hr/threads/44807-pravo-na-uvid-u-vrti%C4%87ki-dokumentaciju

http://forum.roda.hr/threads/56799-Pravo-uvida-u-liste-prioriteta-prilikom-upisa-djeteta-u-vrti%C4%87-%C5%BEalba

icyoh
16.06.2010., 14:10
možeš i u gradski ured za predškolski odgoj

Odgovorit će ti da oni nisu nadležni za rješavanje žalbi.
ašla sam ono što sam dobila lani, smije li se linkati?

Lutonjica
16.06.2010., 14:23
na mnogim mjestima će ti reći da nisu nadležni
ne moraš pisati žalbu, piši dopis, komentar, mejl
što vas više piše na više različitih mjesta, to je veća šansa da će se jednom u budućnosti nešto promijeniti
pišite u gradski ured, pišite bandiću ili gradonačelnicima svojih mjesta, pišite na ministarstvo, pričajte u medijima o tome.
tako se mijenjaju stvari.
ne sjedenjem na forumu i komentiranjem kako je to grozno užasno i kako ništa nema smisla jer nitko nije nadležan

camel
16.06.2010., 14:34
Mi smo upali u vrtić pa mi je bezveze da išta pišem pokraj ovoliko ljudi koji nisu upali. A to smo i mi bili lani.

ALI...lani nismo primljeni u kvartovski vrtić. Nismo primljeni ni ove godine.
Ne bih ništa komentirala, tko je bio u tom vrtiću može sam vidjeti koliko djece nije primljeno i koliki je omjer primljenih/neprimljenih.
ALI..na popisu primljenih je dvoje djece iz najbližeg susjedstva koji ne zadovoljavaju zahtjev o oba zaposlena roditelja i neživljenju na istoj adresi sa bakom i djedom (u penziji).
Da ne spominjem ove upisane ranijih godina.

planiraš li u vezi ovog boldanog nešto poduzeti?

icyoh
16.06.2010., 14:35
Lutonjice m ismo lani pisali svugdje.

Slažem se da će se nešto promijeniti kada se skupi kritična masa nezadovoljnih, no sada naprosto iznosim svoje iskustvo od lani. Ne kažem da ne treba pisati (naprotiv), samo iznosim što je bilo.

Mima
16.06.2010., 14:35

Molim :-o uvjet za upis u vrtić je da se ne živi na istoj adresi sa bakom i djedom ??

icyoh
16.06.2010., 14:41
:roll: ne. Ali na prijavi fino ispunjavaš tko sve članovi kućanstva. Pa sam pitala što to znači. Rečeno je da napišem živimo li s bakom i djedom da oni vide imamo li drugu opciju čuvanja.

Ajmo sada debatirati šta koja od nas misli o tome, mislim da je to najbitnije u cijeloj priči. :roll:
I o tome što koja od nas misli o braniteljima, samohranima, zaposlenima, nezaposlenima.

Lutonjica
16.06.2010., 14:44
vjerojatno se neće promijeniti sada i za tvoje dijete, ali trebamo gledati i dugoročno. misliti na budućnost.

što se tiče baka i djedova, nas su isto zvali prije odluke da raščiste živimo li s bakom ili dedom ili sami :/

camel
16.06.2010., 14:49
ako prednost imaju djeca samohranih roditelja, oba zaposlena roditelja, itd. onda smatram da zaista nije u redu nepoštovati to tj. da se mora omogućiti pravo uvida po kojem kriteriju su ta djeca upala, a neko drugo dijete nije.

icyoh
16.06.2010., 14:50
Lutonjice kada bi svi pisali na sve adrese i žalili se sigurna sam da bi se nešto promijenilo.

Možda bi bilo zgodno da netko od vas moderatora (ti si moderator jelda?) napiše link sa svim adresama na koje se može obratiti i zalijepi ga na vrh.
Jer smo mi lani skupljali podatke od više različitih forumašica, nismo znali kome pisati, gdje i kako.

Lutonjica
16.06.2010., 14:52
nisam nažalost moderator na ovom podforumu, pa ne mogu tu zalijepiti topik kao važan

bucka
16.06.2010., 14:58
i nas su pitali da li živimo sa bako/didom.
a što da živimo i da imaju cca 90 godina i bolesni su...?

Danka_
16.06.2010., 15:03
Pa to je bedasto traziti ako ne znaju radni status bake i djeda. Npr. moja majka (koja zivi u drugoj drzavi doduse) jos uvijek radi, nije u mirovini. Drugo, ako netko zivi na istoj adresi, mozda je to upravo zato jer (zbog starosti/bolesti i sl.) nije sposoban za potpuno samostalan zivot.
Trece, moja svekrva zivi u drugome gradu, ali cuvala je nase dijete godinu dana, putovala je i provodila radni tjedan u Zagrebu.

Fidji
16.06.2010., 15:15
Moja kćer je primljena. Zadnje dvije godine su nas odbili pa sad smo valjda i mi došli na red.
Apsurd je da je primljena u grupu s vjerskim programom bez da me itko išta pitao.

Danas sam zvala i potvrdili su da je to grupa sa dnevnim vjerskim programom od 5 sati što ja ne želim nikako.
Veli mi jedan ljubazan gospodin da onda mogu odbiti upis u vrtić. Kao da mi je to opcija.
Sutra je roditeljski i moram se poslije javiti komisiji za upis.
Nemam pojma što me čeka. :roll:

Nevjerojatno da su to napraviti bez da su pitali. Nevjerojatno!!!!!

Mima
16.06.2010., 15:30
icyoh, ja sam iz tvog posta shvatila da je neživljenje sa dedom i bakom prednost, kao i zaposlenost roditelja.
Meni je šogorica - teta u vrtiću - rekla da su jedne godine kad je bila u komisiji gledali i tko ima baku, i to me potpuno šokiralo.

A ovo za vjerski program - nevjerojatno što se događa, stvarno nevjerojatno.

Danka_
16.06.2010., 15:32
Ali kako znaju je li baka radi?! Ili je mozda nepokretna?

Mima
16.06.2010., 15:35
I želi li uopće čuvati dijete? Stvar je totalno apsurdna. (ali izgleda da ipak nije uvjet, barem službeni)

Danka_
16.06.2010., 15:38
Sasvim sigurno nije uvjet, ali ako komisija odlucuje uzimajuci u obzir i to, cinjenica da se ne radi o sluzbenom uvjetu ne znaci puno.

ivarica
16.06.2010., 15:50
Nevjerojatno da su to napraviti bez da su pitali. Nevjerojatno!!!!!

tvoja starija kcer je isla u taj vrtic i znaju da si ti i tad odbijala vjerski program, zar ne?