PDA

Pogledaj cijelu verziju : Ideje za Božićne ukrase,poklone i čestitke

mama_i_vjeko
10.11.2005., 12:38
Znam da ima još nešto vremena do trenutka kada čemo kititi bor i dijeliti poklone :D ali ove godine sam odlučila sve napraviti na vrijeme a i osim toga želim provesti što je moguće više vremena sa Vjekoslavom i uključiti njega u što je moguće više događaja.Znam da je V. još mali i ne može dosta toga ali mislila sam da darove i ukrase izradimo nas dvoje sami i da mi bor bude okićen sa dječjim kuglicama i ukrasima tako da se ne moram bojati ako će koja kuglica pasti, da se ne poreže ili da mu branim da dira bor jer su kuglice skupe...Pa eto ako tko ima kakvu ideju,savjet,link bila bi zahvalna.

čokolada
10.11.2005., 12:45
I ja molim link :oops:

čokolada
10.11.2005., 12:51
Nešto o izradi kojekakvih figurica (pa i za bor) , zajedno s detaljnim uputama "for dummies" ko što sam ja, našla sam i u knjizi (IZVRSNOJ!!!) "Druženje djece i odraslih" autorica Dubravke Maleš i Ivanke Stričević. Izdanje je Školske knjige, 1991., nema je za kupiti, ali ima u Gradskim knjižnicama. Ja posudila i kopirala :oops: , jer nemam vremena za antikvarijate.
:smajlić-koji-žali-za-starim-dobrim-vremenima:

ninet
10.11.2005., 13:12
Sta god da hocu predloziti ukljucuje makaze, ljepilo, iglu, plastelin,boju, foliju, konac, spage, uzad....sve opasnosti za tako malo dijete. Bas nemam pojma kako bi ga mogla ukljuciti u sam proces izrade. Mislim da je on jos mali draga.
A na bor mozes okaciti one spuzvaste lopte, kroz koje ces samo provuci koncem zakacku. Mozes mozda napraviti zezanciju sa cestitkama na koje ce Vjeko staviti svoj otisak ruke (valjda ima negdje da se kupi neskodljiva boja...mislim ako ruka poleti prema ustima)

mama_i_vjeko
10.11.2005., 14:03
Ma znam da je on mali ja bi ljepila, rezala i to :mrgreen: dok mi djete spava ali kaj ja znam mislila sam mu dati da boja (prstima) i slično kada osnova bude gotova.Ma ja bi uglavnom radila sve...

ninet
10.11.2005., 14:22
Onda lijepo kupis djecji blok za slikanje, nacrtas velika dupla srca ili neki drugi oblik, kao za cestitku i isjeces ih i preklopis, a Vjeko unutra napravi otisak dlana ili neki Picasso crtez unutar kog ces napisati tekst. Pa mu das karmin, pa on napravi pusu na cestitki. Ukrase mozes praviti od spuzvastih loptica, pa ih zajedno kacite na bor. Ako imas gdje prosetajte pa skupite plodove jeseni, lijepo lisce, sisarke (al da se nisu rascvale), koje ti onda mozes obojiti i staviti pod bor. Al njemu ce mozda biti zanimljivo da ih skuplja s tobom .

brigita2
10.11.2005., 14:40
Ja ću ove godine napraviti božične zvijezde (cvjetove) od krep papira i to pometati na bor. Osim tih cvjetova još ću nametati platnene bijele mašne i zlatne plastične kuglice. Staklene kuglice će neko pričekati nekoliko godina jer je lani bio masakar.

Uglavnom, ja sam lani već napravila par komada, pa su dobro ispali(cvjetovi), ali nisam imala vremena napraviti veliku količinu.

Osim toga ću izrezati ptice od tvrđeg bijelog papira, dati Eleni da ih ukrasi šljokicama pa ih povješati na bor (ideju sam ukrala od teta iz vrtića).

Angel
10.11.2005., 14:43
već prošlu godinu sam zaru (tada 1.5 god) bila uključila u kićenje bora i veselim se ovogodišnjem, zajedničkom ukrašavanju. naši ukrasi nisu lomljivi (mali paketići s fjokićima, nelomljive kuglice, zvončići...)
ona bude tako sretna kad može sama izabrati gdje koji ukras okačiti, a mene više nije briga za proporcionalnost.
super je kad se poslije mogu pohvaliti da je to i njenih malih ruku djelo.

ninet
10.11.2005., 14:44
Umjesto krep papira mozes zvijezde napraviti i od tvrdjeg papira pa preko nalijepiti al. foliju.

brigita2
10.11.2005., 15:10
Umjesto krep papira mozes zvijezde napraviti i od tvrdjeg papira pa preko nalijepiti al. foliju.

Nisi skužila kako to izgleda. Može samo od krep papira. Bar ono što sam ja zamislila. Možda stavim sliku, ako uspijem poslikati tako da se nešto vidi.

ninet
10.11.2005., 15:14
Ja mislim da kuzim...to su one kao pufaste? Od puno trakica krepa?
Ja bih tome samo dodala i ove "prave" zvijezde...ili jednu, za navrh bora...

Zorana
10.11.2005., 15:27
Mi smo na bor stavljali figurice izradjene od slanog tijesta. Prvo smo napravili tijesto, onda izrezbarili svakakve oblike s onim formama za kekse. Bilo je svasta: bor, zvoncici, srca, zvijezde itd. Na kraju, kad se to osusilo onda smo ih bojali vodenim bojama. E da, vazno je ne zaboraviti necim izbusiti rupicu na vrhu svake figure jos dok je tijesto mekano. Na kraju se provuce koncic, zaveze i vjesa.

ninet
10.11.2005., 15:30
Ih al kad ih obojis ne mozes pojest... :(

Zorana
10.11.2005., 15:34
Onda pravi neke okrugle keksice koji mogu dugo stajati, umotaj u fine papirice i povjesaj. Mi smo to probali sa bombonima, ali je nakon dva dana pola bora bilo ocerupano. ;)

ninet
10.11.2005., 15:47
Ah ma ja ne mogu nista jestivo stavljat na bor jer stoji od jednog bozica do drugog, a onda ga ostavim i do svog rodjendana (18 januar), tako da bi se sve pokvarilo.

egemama
10.11.2005., 16:14
mi smo radili od slanog tijesta. samo jednostavno razvaljas na cca 5mm i izdubis kalupima za kekse (srce, zvijezda....) i ne zaboravis rupicu prije pecenja. ege je bojao temperama prvi puta sa 2 god... zavezesi zlatnom spagicom.

meni je naljepsi bor kad su na njemu samo crvena srca i male, male zlatne kuglice :)

mama_i_vjeko
10.11.2005., 16:19
Prije jedno dvije godine vidjela sam za kupiti kalupe u koje se ljeva gips sa novogodišnjim motivima pa sam mislila i to nabaviti pa da ih nakon sušenja farbamo.Ma i ja volim kada mi je bor samo u zlatno-crvenoj kombinaciji ali mislim da to klincima i nije baš zanimljivo.Inače sam jako zeznuta što se toga tiće i svaka kuglica i mašna mora biti na svome mjestu ali mislim da zbog V. toga više neće biti ;)

ninet
10.11.2005., 16:22
A koristite li vi cure one opipljive cestitke za Bozic i Novu godinu? Ili je sve postalo elektronsko?

Angel
10.11.2005., 16:26
ja volim slati i primati te "opipljive" čestitke, pa ih poredati ispod bora.
priznajem, svake godine ih je sve manje :/

Angel
10.11.2005., 16:30
btw, otkad postoji ovaj podforum 4 ugla našeg doma ?

ninet
10.11.2005., 16:33
Od danas! I super je.

A ja trazim "zrtve" za cestitke...

mama_i_vjeko
10.11.2005., 16:43
Ja sam ovisnica o čestitkama :mrgreen: ,obožavam ih i slati i primati a ispod bora ih uvijek ima hrpa pošto imam puno frendica izvan Hrvatske.I ja sam malo prije skužila 4 ugla našeg doma.

čokolada
10.11.2005., 16:53
:D za novi podforum!

lara26
10.11.2005., 18:13
art attack je emisija za djecu koja ide svaki dan popodne na raidue i u njoj jedan simpaticni tip radi razne stvari, od crtanja do svega sta se moze izraditi rukama. nedavno sam skuzila da ima i svoju web stranicu gdje je sve to lijepo objasnjeno i izgleda lako, nisam jos probala. cekam da lara malo naraste, a do tad probajte vi. ima tu i bozicnih ukrasa i svega. evo linka: http://www.hitentertainment.com/artattack/menu_artattacks.html

dolega
10.11.2005., 21:42
Ja ima kalupe za anđele od gipsa,ispadnu prekrasni.

Jedne godine smo radili anđele od tjestenine.Uzme se ono tijesto koje izgleda poput tuljca,nemam pojma kak se zove,oboja se bijelo pa se na njega zalijepi tijesto u obliku mašnica (krila),bojali smo ih zlatno.
Na tuljac ide glava koja se napravi od brašna i vode,suši se na radijatoru,pa se nacrtaju oći i usta.

Vanchy
10.11.2005., 22:27
Evo vam nekoliko linkova na kojima mozete pronaci ideje za razlicite projekte s djecom. Nadam se da cete naci nesto zanimljivo.

http://www.dltk-kids.com
http://www.kidsdomain.com
http://www.enchantedlearning.com/crafts/
http://www.craftown.com/kids.htm
http://www.childfun.com/
http://www.crayola.com/
http://familyfun.go.com/

brigita2
11.11.2005., 14:49
Stavila sam sliku mog uradka tj. božićne zvijezde od krep papira u album na bababebies. Zadnja je u albumu. Ako nekoga zanima. Nisam je baš dobro poslikala, ali vidi se. :/

mama_i_vjeko
11.11.2005., 20:34
Vanchy,hvala čim ulovim malo vremena bacam se na detaljnije proučavanje :*

klmama
11.11.2005., 22:26
http://www.hobbyart-chemaco.hr/

anki
20.11.2005., 23:08
vidim da je Vjeko još ful mali, tak da se od njega ne očekuje neka dugotrajna suradnja....a da kupite kolaž papire i jednostavno gužvanjem od njih napravite šarene kuglice?ili...kupiš u hobby shopu kuglice od stiropora pa ih namackate u ljepilo i uvaljate u neke šljokice, ili neke sjemenke, suhe cveteke....

što se tice cestitki...ja ih već godinama radim sama; mi cak i pozivnice za rođendan radimo sami....nije teško; ima kartona u prigodnim bojama, izrežu se na određenu veličinu, presaviju, i na njih se stavljaju ili zvjezdice, ili anđeleki, ili boreki (mogu biti izrezani od papira ili kupite već gotove od drveta )....može se i prskati sa sprejem po principu pozitiv-negativ....ma ima stvarno puno mogućnosti, samo treba "otkociti" maštu....

lonni
21.11.2005., 02:39
Već iskrojenih, a praznih čestitki u svim bojama ima za kupiti u knjižari na Cvjetnom trgu, u podrumu.
Predlažem da ako već radite otiske ručica i nožica svojih bebica bojom na papiru da ih stavite i na čestitku uz vaše potpise. A još i ako neku fotku umetnete u čestitku, bake i prabake će biti presretne!

Pliska
22.11.2005., 15:23
Brigita2 lijepa ti je zvijezda i lijepo se vidi. Ja ću ove godine (ako nađem vremena) napraviti božićne zvijezde, ali od najlonka i žice. Predivne ispadnu.
D.je kad je imao 1,5 god pomagao oko izrade čestitki tako što je crtao na komadićima papira svoje umjetničko dijelo i ja sam to ljepila i poslala. Osim toga pomagao je i oko kićenja bora tako što je dodavao ukrase. Naravno staklene kuglice tu ne dolaze u obzir.

brigita2
23.11.2005., 15:00
Brigita2 lijepa ti je zvijezda i lijepo se vidi. Ja ću ove godine (ako nađem vremena) napraviti božićne zvijezde, ali od najlonka i žice. Predivne ispadnu.

Hvala, ali ne vidi se baš dobro tj. ne vide se baš zlatne šljokice na njoj. A kako radiš zvijezde od najlonki?

ninet
23.11.2005., 15:07
Ja bome vidim sljokice. Kako si ih uradila? Lakom?

apricot
23.11.2005., 15:10
Brigita, pusti zvijezdu... djeca su ti krasna!
A ti... stvarno zgodna i lijepa mama.
No dobro... sada mogu i zvijezdu pohvaliti. Drž` se ti božićnih ukrasa... torte ostavi nekom drugom... :P

ninet
23.11.2005., 15:13
Ajme, a i ja sam Brigi zamisljala ko tetu s naocalima, valjda jer znam jednu takvu...
A ovamo, na slici gdje ste svi troje jedva skontah ko je ko... :D

Pliska
23.11.2005., 15:19
Od žice oblikuješ latice u tri veličine, obućeš u crvene najlonke, zamotaš žicom (svaku laticu posebno), ubaciš tučak (možeš od žutog krep papira na žici) posložiš latice po velićini u krug i zahvatiš za jdnu veću žicu sa zelenom trakom. Ma prekrasno ispadnu.

ninet
23.11.2005., 15:22
Od žice oblikuješ latice u tri veličine, obućeš u crvene najlonke, zamotaš žicom (svaku laticu posebno), ubaciš tučak (možeš od žutog krep papira na žici) posložiš latice po velićini u krug i zahvatiš za jdnu veću žicu sa zelenom trakom. Ma prekrasno ispadnu.

Ovo pod bold ne kontam. Zamotas na dnu latice,da drzi carapu ili?

apricot
23.11.2005., 17:12
pa da - da čarapa ne sklizne sa žice (a ta latica ionda zgleda ko đerđe).
ja sam tako radila krila za anđele (maskenbali), samo nisam koristila najlonke već gazu ili til. Teško da bih našla tolike najlonke.

dolega
23.11.2005., 23:01
brigita,kak si mlada!
ja uvijek kontra zamišljam forumaše od onoga kak stvarno izgledaju (dille ti si me zarazila)

zvijezda je super.mislim da bi se i ja mogla baciti na posao,pa lijepo pojasni kak si je radila.latice izrezala pa ih zalijepila u sredini? premazivala šljokicama?

brigita2
24.11.2005., 09:10
Hvala cure na komplimentima :smajli se rastopio u lokvicu od miline.
Nisam više tako mlada, ali nisam ni tetkica s naočalama (hvala bogu dobro vidim i imam to napismeno od okulista). :lol:

Što se tiče izrade zvijezde:
Krep papir (bijeli ili crveni) se presavije u obliku harmonike i izrežu se latice odjednom. Ja sam rezala po 10 latica po cvijetu. Svakoj latici se rubovi omažu lakom za nokte sa šljokicama (zlatne ili srebrne) ili ljepilom sa šljokicama. Ja sam lak za nokte kupila u ofertisimi, a ljepilo u getrou za par kuna.
Uzmeš lančić za bor i odrežeš nekoliko kuglica za sjeme. Tankom, savitljivom žicom (kupila u dučanu za pčelare, savršena je) spetljaš te kuglice za komad tvrde žice ili štapić i uokolo zamotaš latice i učvrstiš tankom žicom. U sredinu zvijezde oko sjemena još malo šljokica. Štapić ili žicu omotati s trakicom zelenog krep papira za stabljiku i to je to. Zvijezda može u aranžman ili u vazu ili na bor.

Janoccka
27.11.2005., 23:32
Btw. kada počnete ukrašavati? Vijenac na vratima, aranžmani, bor i sl.

ivarica
27.11.2005., 23:45
kad pravite ukrase od tijesta nemojte napraviti ono sto sam ja.
bilo mi lijeno zamjesiti tijesto od brasna i vode :oops: pa sam kupila tijesto za pizzu.
i mi to izvaljali, ivar napravio likove i izasli vani dok se susi.
kad smo se vratili docekale nas buhtlice. manje i vece. okrugle.

Brunda
28.11.2005., 00:34
:lol:

Bubica
28.11.2005., 08:46
:lol:

ivancica
28.11.2005., 10:35
Bar ste imali buhtlice lijepih oblika! :lol:

Janoccka, ja počnem negdje oko 2. nedjelje adventa, znači sljedeći vikend.

Bubica
28.11.2005., 10:42
Mi smo jučer počeli sa ukrašavanjem, vjenčićima i sl.

Borna je napisao (tj. meni izdiktirao) i pismo djedu mrazu - znakovit je kraj: "Dragi Djede Marze, i ja ću prema tebi biti dobar!"

Kao da mu plavu kuvertu obećava :lol:

Natasa30
28.11.2005., 14:25
kad pravite ukrase od tijesta nemojte napraviti ono sto sam ja.
bilo mi lijeno zamjesiti tijesto od brasna i vode :oops: pa sam kupila tijesto za pizzu.
i mi to izvaljali, ivar napravio likove i izasli vani dok se susi.
kad smo se vratili docekale nas buhtlice. manje i vece. okrugle.

:D :D

Valjam se. Ali i samoj sebi jer ja citam i taman razmisljam kako bi tjesto za pizzu mogla otici kupiti. :lol:

Hvala Ivka.

nana
30.11.2005., 14:27
Ja sam ove godine dobila od frendice na poklon adventski vijenac, ona je inače dizajner pa je radila vjence za prodaju i meni poklonila. Inače, ove godine sam odlučila da Tara i ja same izradimo čestitke koje ćemo slati, već su mi dojadile one klasične Sretan Božić i Nova godina, pa sve si mislim od kuda krenuti. U knjižarama ima za kupiti papira za čestitke u svim bojama, koji se presavinu, e sada iznutra bi nešto zgodno napravile, ali nemam neku ideju da bude originalno, zanima me dali ste radile čestitke same i kako ste ih napravile, svaka ideja je dobro došla :D .

Bubica
30.11.2005., 14:35
Već smo skoro sve napravili...

Vrlo su jednostavne i nekreativne ali nama vrlo drage :) : npr. izrežem bor od kolaža a mali ga ukrasi flomićima na šljokice (i sve varijante toga). Kupili amo na Interliberu i knjižicu sa krojevima za različite božićne likove pa smo tako radili djeda mraza, pingvine, sobove i sl.

Dada
06.12.2005., 07:11
ja sam jučer pravila ukrase od tijesta,.... e koja sam ja bila koza prije ... ljudi ma ovo je super,.....ja i moj sinek, .....

sa kalupima za kolače, oblici srce, zvijezde, cvjetići, onda (pošto nemam kalup) izrezivala sam sa onim reckavim okruglim nožem za tijesto boriće, veliiika srca, onda jednog snjegovića (sad mi je krivo što nisam više), ribice, čizmice, zvona,.... sa čašom od 2 dcl mjesece,

obojala crveno, mjesec i zvijezde žuto , boriće zelene, u neka srca sam stavljala zrna bibera, isto tako i za oči i dugmadi od snjegovića, i oči za ribice,... u snjegovića sa strane, prije pečenja sam stavila pola čačkalice za metlu

onda, kad sam obojala i izlakirala boriće, lijepila sam na njih neke bezveze male bombončiće u bliku zvijezdica-razne boje, Karlo dobio uz pištolj za vodu, i lijepila sam tabletice natrena,.... ma ludilo

onda, srca, ona veća, probušila sam rupu tamo di će biti konac, a onda (ovo probajte, super je) na sredini crvvenog srca sam isto probušila dvije paralene veće rupe, i kad se osušilo nakon lakiranja provukla sam srebrnu platnenu ukrasnu vrpcu i zavezala mašnu,.....

čizmice, obojala crveno, i uzela blazinicu za skidanje šminke, četvrtastog oblike, rezla trake i lijepila rub čizmica,...

Karlo je bio tako sretan, kad je tata došao sa posla sve je bilo gotovo, nije mu dao mira da jede "Tata, vidi cizma setog Nikoje, tatice vidi jibica, tata vidi zoncic ding-ding"

još pitanje na kraju ; Da li se ovi ukrasi nekako mogu sačuvati i za poslije, da li su to samo za jedan Božić ili ih možemo imati "za zauvijek" ?

ima li netko iskustva

Nika
06.12.2005., 08:42
I mi napravili naše prve ukrase od tijesta, fakat je lagano, ako sam uspijela ja... :D

Ben i ja smo uživali :)

Danas ćemo opet.

Bubica
06.12.2005., 08:46
Ako ste ih dobro posušile mogu stajati godinama, na sugom mjestu, ja imam adventski vjenčić 4-5 godina star.

Brunda
07.12.2005., 17:38
Jutros smo radili ukrase od tijesta (onaj recept sa portala). Predvečer smo mislili farbati ali to se suuuušiii... evo već skoro 3 sata na 50 stupnjeva u pećnici i još nije sasvim suho :(
Kada će biti????? Šta da radim????

Dada
07.12.2005., 19:25
vadi van iz rerne, sigurno je suho ako si radila po receptu

Brunda
08.12.2005., 17:20
Izvadila ja brzo nakon svog posta pa što bude. Ispalo dobro. Pofarbali ih temperama i sad lijepo čekaju bor :D

aleta
08.12.2005., 19:06
I ja obožavam ukrase od tijesta i radimo ih nemilice svake zime. Ove nam je godine izum anđečić: uzmemo jednu mašnicu (kupovna tjestenina u obliku mašnica) kao krila i s prednje strane nalijepimo haljinicu, glavicu i rukice od slanog tijesta. na glavicu detalji a i na haljinicu, prema inspiraciji - ukrasi, ogrlice, gumbići... mi smo u smjesu odmah ulili prehrambene boje pa smo s obojanim tijestom modelirali. Eva Marija je oduševljena, a bogme je i Vid operirao s valjkom!

mamitzi
08.12.2005., 21:14
molim vas napišite mi ponovo recept za tijesto za ukrase-nikako da ga pronađem na forumu. vjerojatno ne koristim dobro tražilicu, a baš bi pokušala raditi ukrase s filipom (iako je on možda malo premali za to.)

Brunda
08.12.2005., 23:01
Imaš na portalu.
1 šalica brašna
1/ šalice soli
1/4 do 1/2 šalice vode
Prvo pmiješati brašno i sol, pa dodati vodu i umijesiti jednoličnu smjesu.
Razvaljati i kalupićima izrezivati oblike.
Ja sam onda stavila u pećnicu na 50 stupnjeva da se suši.

mamaLare
08.12.2005., 23:43
Koliko dugo se mora sušiti??

Brunda
08.12.2005., 23:45
Eh, meni je bilo skoro 3 sata u pećnici, ali mom sineku se i na radijatoru osušilo za to vrijeme, a bili su puuuno deblji komadi tijesta.

hagulkica
08.12.2005., 23:52
Mi ćemo raditi reciklirane ukrase za bor. Trenutno skupljamo 'smeće' od kojeg ćemo raditi ukrase. Lani smo tako izumili 'prstene za bor'.
napravili smo ih od tuljaca wc papira , jedan tuljac prereže se na 2 ili 3 djela, svaki dio omotali smo zgužvanim papirom, i na kraju prelakirali sa zlatnim sprejem. Takvi prsteni na boru uz sve one kuglice izgledaju baš super.

MalaSirena
09.12.2005., 00:22
Mi smo isto radili ukrase za bor od tijesta, ali sam ja umijesila i one prehrambene boje, pa su zvjezdice, mjeseci i srca žuti, crveni, plavi i zeleni. Fora mi je to što je izbila sol na površinu kak se tijesto suši, pa izgledaju kao posuti snijegom. Doduše, još uvijek mi se nisu osušili do kraja pa si sve mislim da ću ih malo čvrknuti u pećnicu (al opet - ima vremena do Badnjaka, osušit će se i vani :mrgreen: ). Mislim da ću ih možda malo premaljati glitter gluom.

Brunda
09.12.2005., 01:06
Evo jedan recept koji mi se čini super ali ga još nismo isprobali:
Napraviti od novinskog papira loptice u koje se utaknu tanke metalne žičice koje se na vrhu savinu (naprave kukice), zavezati papir koncem i močiti u gips pomiješan s vodom (smjesa čvrstoće kao smjesa za palačinke). Na to još žlicom dopunjavati gips da se dobiju kao mali reljefi. Nakon št se osuši pofarbati. Izgleda jako efektno.

hagulkica
09.12.2005., 08:23
Evo još jedan 'reciklirani recept'.
One aluminijske posudice nakon što vam izgore lučice (one male svjećice) razrežete sa strane na 4-5 mjesta i dobijete pahuljice. Možete ih pofarbati sa srebrnim ili zlatnim sprejem.

Bubica
09.12.2005., 08:31
Upravo to je hit u B vrtiću, tete su time ikrasile bor, a spajale su nekoliko tih lučica jednu do druge i dobile veće pahuljice, npr. za prozore. Super izgleda!

ivancica
09.12.2005., 09:15
Evo ideje za božićnu pšenicu(bilo je neki dan u jutarnjoj emisiji za djecu):

U najlonsku čarapu se stavi pšenica pa na nju oko 1/2 kg piljevine. Čarapa se zaveže i potopi pod vodom. Pšenica kad proklija izgleda kao kosica čovječuljka jer se od dugmadi naprave oči i usta koje se ubodu s probadačama u "tijelo" od čarape. "Kosa" od pšenice se zalijeva i šiša kako raste, a može se ostaviti i neuredna i čupava frizura. Baš mi je fora. Ja ću sigurno među ostalim i tako posijati pšenicu. Budem vam poslikala, ali tek sutra ću raditi.

A kuglice koje sam prošle godine radila od špage, ove ću obojati s bojom u spreju da dobiju novi izgled.

Bubica
09.12.2005., 09:18
kada sijete pšenicu?

apricot
09.12.2005., 09:19
Jednu 13., na svetu Luciju
(a drugu par dana prije, ako ona ne stigne narasti)

ivancica
09.12.2005., 09:28
Tradicionalo bi se trebala sijati na Sv.Luciju, ali stare žene kažu da za Božić bude najljepša kada se posije između Sv.Kate i Sv.Lucije. Pa ja zato uvijek sijem 10. prosinca i bude mi prekrasna.

I jo jedna fora vezana za pšenicu: budući da mnogo žena po cijele dane radi pa ne može svako malo prskati i vlažiti pšenicu da bi vlati bile zelene i lijepe, probajte staviti preko pšenice prozirnu foliju da zadrži vlagu.

Bubica
09.12.2005., 10:22
A neće požutiti ispod tog najlona?

Znači akcija - ovaj vikend. Uvijek se na kraju divim onim lijepim pšenicama na placu ali nikada ju još nisam gotovu kupila (sveki do sada sijala), nekako mi slađe proći cijeli proces i na kraju staviti pod bor neku zakržljalu pšenicu :mrgreen:

apricot
09.12.2005., 10:23
Bubice, kada naraste, iznesi je na balkon, na zaklonjeno mjesto - onda sigurno neće požutjeti.

zrinka
09.12.2005., 10:36
cime bojate ukrase za tijesto?

i bojaju li se prije pecenja ili poslije?

NanoiBeba
09.12.2005., 10:40
Mi smo ih radili prošle godine i suhe bojali vodenim biojicama. Ispalo je super.

Brunda
09.12.2005., 18:14
Bojali smo ih sušene sa temperama.

hagulkica
09.12.2005., 22:03
Bila sam jučer u Metrou i našla fenomenalne kalupiće za te ukrase od tijesta. Oblika zvjezdica, anđela, djeda mraza, srca, čizmica itd, a sve samo za 15 kn. A ako vam ne posluže za to uvijek možete s njima raditi kekse.

Annie
10.12.2005., 20:37
Ja sam ove godine dobila od frendice na poklon adventski vijenac, ona je inače dizajner pa je radila vjence za prodaju i meni poklonila. Inače, ove godine sam odlučila da Tara i ja same izradimo čestitke koje ćemo slati, već su mi dojadile one klasične Sretan Božić i Nova godina, pa sve si mislim od kuda krenuti. U knjižarama ima za kupiti papira za čestitke u svim bojama, koji se presavinu, e sada iznutra bi nešto zgodno napravile, ali nemam neku ideju da bude originalno, zanima me dali ste radile čestitke same i kako ste ih napravile, svaka ideja je dobro došla :D .

Ja sam ove godine dala tiskati čestitke s Rokovim slikama. Pripremu sam napravila sama i tiskala u digitalnom tisku, oni ti ih izrežu i saviju. Originalne čestitke za cijelu obitelj. Samo sad imam problem koju poslati kome jer sam stavila 4 različite slike tako da imam 4 vrsta čestitki :lol:

ivancica
11.12.2005., 00:05
A neće požutiti ispod tog najlona?

Znači akcija - ovaj vikend. Uvijek se na kraju divim onim lijepim pšenicama na placu ali nikada ju još nisam gotovu kupila (sveki do sada sijala), nekako mi slađe proći cijeli proces i na kraju staviti pod bor neku zakržljalu pšenicu :mrgreen:

Prekrivaj ju samo dok ne naraste do pristojne veličine, nemoj kad već naraste za šišanje.

ivory
12.12.2005., 14:00
Bubice, kada naraste, iznesi je na balkon, na zaklonjeno mjesto - onda sigurno neće požutjeti.

Moja je iznikla možda 1 mm, a zrna su POPLJESNIVILA! Ove godine je sadim prvi puta, jer je do sada to radila mama, ali kako ja sad imam svoju malu obitelj moram i ja probati.
Prvo sam je natopila u vodu dok nije nabubrila, a ispod nje sam stavila tanki sloj zemlje. Šro sad? Baciti ili čekati da još malo poraste? :?

ivancica
12.12.2005., 14:28
Ivory, baci! Ima još vremena da ti naraste nova do Božića.

Vjerojatno zato što ti je u zemlji. Natopi ponovo pšenicu da nabubri pa stavi u plitku posudu sloj vate, zalij vodom i na nju pšenicu. Pokrij s tankom folijom. Svaki dan barem jednom poprskaj vodom, ali ne previše jer će trunuti.

Vidi moju:

http://www.babababies.com/images/pics/10845_a19080_3-1935.jpg

http://www.babababies.com/images/pics/10845_a19080_4-9049.jpg

ivory
12.12.2005., 18:42
Ivory, baci! Ima još vremena da ti naraste nova do Božića.

Vjerojatno zato što ti je u zemlji. Natopi ponovo pšenicu da nabubri pa stavi u plitku posudu sloj vate, zalij vodom i na nju pšenicu. Pokrij s tankom folijom. Svaki dan barem jednom poprskaj vodom, ali ne previše jer će trunuti.

Vidi moju:

http://www.babababies.com/images/pics/10845_a19080_3-1935.jpg

http://www.babababies.com/images/pics/10845_a19080_4-9049.jpg
Žao mi je baciti ovu, jer se ipak vide neke male klice, ali ću svakako posijati drugu sutra na ovaj tvoj način. Jedini problem je što imam klasično grijanje i stan nikada nije jako topal, a ako je stavim kod peći ili špareta nema dovoljno svjetla. Nisam znala da se može staviti u tako duboke posude kao na tvojoj fotki! Ili je to samo dok proklija?
Kažu da je pšenica pokazatelj kakva će ti godina biti :/ , moja će biti trula ako ovo ne uspije :mrgreen:
Hvala ivancica!

ivancica
12.12.2005., 20:59
aravno da se može u tako visoke posude. Ja radim uvijek u onu limenu za rolat, pa onda to bude trava u koju zabodem razne prigodne figurice na štapićima(mora se staviti deblji sloj vate da figurice mogu stajati).

Poslikat ću kad naraste.

ivarica
20.12.2005., 23:53
veceras sam pravila ukrase od tijesta. ne znam zasto sam se tog tijesta bojala, ispalo je taako jednostavno.
ali, moj doprinos ovom topiku - uzela sam uno za gnjecenje krumpira sto na sebi ima male rupice, znate? i to pritiskala po tijestu. to i kalup jelke - fantasticno, dobijete male reljefne kugle bas kao da je jelka okicena.

tamy
18.01.2006., 08:12
Samo da vam pokazemo kako je to nama ispalo. Svi ukrasi (osim plavog(!?!?!) deda mraza su hand made)
http://public.fotki.com/NGJelka/

brigita2
18.01.2006., 08:35
Lijepo vam je ispao borek. I ja sam stavila sliku našeg bora sa mojim zvijezdama od papira u fotoalbum. Svi ostali ukrasi su kupljeni.

may
22.11.2006., 22:32
znate li neki link sa ''uputama'' kako napraviti adventski vijenac?

NanoiBeba
23.11.2006., 08:36
evo:
http://www.hobbyart-chemaco.hr/default.asp?IDCat=51

brigita2
23.11.2006., 08:50
znate li neki link sa ''uputama'' kako napraviti adventski vijenac?

Ja ga svake godine radim sama. Jednostavno kupiš slamnati kolut u nekom šoping centru za par kuna. 4 sviječice, kolut tanke savitljive žice (ja ju kupim u dučanu koji prodaje opremu za pčelare), držači za sviječe (ja kupim one veće lučice i kad izgore ostavim one posudice u kojim je bila lučica) i zelenilo.

Zelenilo narežeš na komadiče veličine prstiju. Bušpan, čempres i bršljan manje gube lišće od boreka, ali je borek najljepši. Zelenilo slažeš red po red na kolut i učvršćuješ žicom i to tako da novi red zelenila sakrije prethodno omotanu žicu. Nakon toga učvrstiš držaće za sviječice. Nakon toga sve je tvoja inspiracija, mašnice, češeri, bobice, sušene ploške limuna, male kuglice ili paketići. Ukrasiće ljepiš na bor vručim ljepilom ili vežeš žicom za grane. Umjetni snijeg ili zlatni sprej po želji. Mogućnosti su beskrajne. Ja svoj vjenčić obično držim na nekom podlošku (od nezapaljivog materijala) zbog eventualnih nezgodacija.

Nakon Božića skineš zelenilo i pospremiš kolut i držaće sviječa i mašnice za slijedeću godinu, a zelenjava u kompost.

Od alata trebaju ti škare za rezanje grana i nešto za rezanje žice. Evo , skroz je jednostavno samo kaj se malo uneredi kuhinja.

mamaduda
23.11.2006., 15:55
Baš sam na starom topicu na Odgoju napisala što mi radimo pa ću samo iskopirati:

Negdje sam pročitala kako se rade vjenčići od tjestenine ali sada ne mogu naći... pa ako mi može netko napisati

mi ove godine ukrase za bor radimo od gipsa, kupila sam u hobby dućanu preslatke odljevke, ulijemo gips, stavimo vezice i poslije ih Matea boja vodenim bojama.

ustvari sam išla po DAS masu i mislila sam rezati kalupima za kolače, ali prodavačica mi je ovo preporučila.

super je jer je za 45 minuta spremno za bojanje
još smo u knjižari našle neke metalik boje u malim kanticama. stvarno ih preporučam...evo o čemu se radi:
http://www.colorexpress-europe.com/INDEX.CFM?L=1
vodene boje su na products 4 years+ i zovu se 6 poster paint

ispalo je preslatko, imamo crveni bor, zelenog anđela... sve originalno

ovo mi se čini super za manje klince i mame koje nemaju puno vremena a žele nešto same napraviti

may
23.11.2006., 21:50
:D :*

mama Tonka
29.11.2006., 23:18
Ovo sam slučajno pronašla tražeći pahuljice. Moglo bi vam se svidjeti :).

http://www.flickr.com/photos/perspicacious/sets/1601810/

mamaduda
29.11.2006., 23:33
:
Negdje sam pročitala kako se rade vjenčići od tjestenine ali sada ne mogu naći... pa ako mi može netko napisati

podižem svoje pitanje :)

brigita2
30.11.2006., 09:34
Ovo sam slučajno pronašla tražeći pahuljice. Moglo bi vam se svidjeti :).

http://www.flickr.com/photos/perspicacious/sets/1601810/

Ovo je stvarno prekrasno. Budem probala to napraviti.

ms. ivy
30.11.2006., 09:40
evo i ovdje:

http://www.enchantedlearning.com/crafts/christmas/

brigita2
30.11.2006., 09:51
Nekaj mi je zaštekalo , pa sam pritisnula još jedanput slanje, a sad je duplo. Može netko obrisati?

ms. ivy
30.11.2006., 09:52
već riješeno ;)

aleta
12.12.2006., 11:01
imate li kakvu jednostavniju ideju za izradu jaslica? pokušala sam nešto od slanog tijesta, ali djeca imaju prigovore na prepoznatljivost ljudi i životinja... :?

Mukica
25.10.2009., 13:09
ovo je samo test jer cure kazu da ne mogu normalno postat i da ih izbacuje
eto - ja mogu normalno postat

Natalija
25.10.2009., 14:07
Članica sam zajednice koja u pred Božićno vrijeme radi čestitke i razne ukrase, koje kasnije prodajemo za potrebe Caritas-a.

Ove godine ssmo došli na novu ideju, pa bih htjela naše radove podijeliti s nama, jer bih voljela da ovaj topic "živne" :-) i da i Vi pokažete svoje radove.

Kako nismo imali ideja, našla sam na net-u nekoliko, s time da smo ih mi dosta doradili.

Na prvoj radionici radili smo svjećnjake, inspiracija su nam bili ovi:
http://www.made-in-china.com/image/2f0j00yCNawPezAEquM/Christmas-Candle-Holder.jpg

A kako nismo sakupili češere, ispali su ovakvi:

http://i35.tinypic.com/34rbsow.jpg

http://i38.tinypic.com/282001y.jpg

http://i38.tinypic.com/xprj3c.jpg

http://i35.tinypic.com/28w04dj.jpg

Na idućoj radionici planiramo ukrašavati češere i to tako da na njegove "grančice" lijepimo šarene perlice, negdje sam to vidjela i jako lijepo izgleda, na dno se može zalijepiti čep od neke boce da sam stoji ili na špagicu pa kao ukras za bor.

Samo da još češere prikupimo u idućih tjedan dana :-/

Val
25.10.2009., 14:29
Natalija, super su vam svijećnjaci :)
Odlične ideje!

brigita2
27.10.2009., 10:48
Svim kreativcima koji žele raditi adventske i božićne stvari, savjetujem da sad krenu u skupljanje plodova za uradke. Sakupite češere, žireve, bobice, kestene, šipak, suhe grančice itd. Vrijeme je lijepo, još nema snijega, pokupite klince i u parkić po plodove. Sakupljeno pospremite dok vam ne zatreba.

mirjana
27.10.2009., 13:56
Natalija, gdje se mogu nabaviti oni šljašteći materijali koje ste koristili?

jako mi se sviđaju sve ideje ovdje :)

retha
27.10.2009., 15:44
Svim kreativcima koji žele raditi adventske i božićne stvari, savjetujem da sad krenu u skupljanje plodova za uradke. Sakupite češere, žireve, bobice, kestene, šipak, suhe grančice itd. Vrijeme je lijepo, još nema snijega, pokupite klince i u parkić po plodove. Sakupljeno pospremite dok vam ne zatreba.
I kaj radis ona s tim? Meni je to nekak sve jesensko, a ne zimsko.. :/

Mellyca
27.10.2009., 18:37
Evo imam i ja par ideja...

3d bor od tijesta - od tijesta za keksice oblikujte 5-6 zvijezda razlicitih velicina (npr. najveca neka bude 10 cm a najmanja 2cm - ja sam prvo nacrtala na papiru, izrezala, i onda to prenijela na tijesto). Nakon sto se ispeku, poslazu se jedna na drugu od vece prema manjoj, i po zelji ih ukrasite ( npr. sarene mrvice kao kuglice, i preko secer u prahu umjesto snijega) - ovo je jestiva verzija, a mozete ih i isusiti pa bojama ukrasiti tako da vam ostanu i za kasnije.

Ideja za poklone - jedne godine sam svim prijateljima kupila kuglice za bor i u hobi trgovini kupila ona sljokava ljepila za pisanje i svakome sam napisala njegovo ime i nacrtala nesto, ljepo upakirala i poklonila - svi su bili odusevljeni! Isto to, naravno, mozete napraviti i od tijesta.

brigita2
28.10.2009., 14:22
I kaj radis ona s tim? Meni je to nekak sve jesensko, a ne zimsko.. :/

Koristim ih za adventske vjenčiće, božićne arnžmane za kuću i groblje, ukrase za bor itd. Kesteni nam dobro dođu kod izrade snjegovića za oči i gumbe itd.
Mogu se koristiti prirodni, ali i bojati, lakirati, stavljati šljokice.
Par slikica mojih uradaka:
http://tinypic.com/r/x3twuf/4
http://i38.tinypic.com/209j3pz.jpg
http://i2.tinypic.com/6o3dszt.jpg

NanoiBeba
28.10.2009., 14:47
Prekrasno, brigita.

Ja samo skupljam češere i npr. školjke, a niš ne radim

Natalija
28.10.2009., 15:30

Naša grupica je sve to od doma donijela, šareni til (rozi, zlatni) ostalo mi od svadbe a neki su od starih buketa cvijeća, našli smo sitne kuglicew od bora koje se na bor više ne budu stavljale, perlice i trake sa resicama smo rezali od "lanca" koji se isto stavlja na bor, umjetno cvijeće isto od starih buketa cvijeća....sad nam je usfalilo materijala...

Ovaj vikend ćemo raditi češere na koje ćemo vrućim pištoljem lijepiti perlice pa će izgledati kao mali borići, naravno stavit' ću i fotku :)

Ora
28.10.2009., 22:43
Evo ovo su adventski od zadnih par godina koje sam radila...

http://public.fotki.com/Ora-NZ/crtei-i-dekoracije/adventskiaranman/

makita
29.10.2009., 04:35
jako su lijepi, posebno crveni

mirjana
29.10.2009., 08:47

Naša grupica je sve to od doma donijela, šareni til (rozi, zlatni) ostalo mi od svadbe a neki su od starih buketa cvijeća, našli smo sitne kuglicew od bora koje se na bor više ne budu stavljale, perlice i trake sa resicama smo rezali od "lanca" koji se isto stavlja na bor, umjetno cvijeće isto od starih buketa cvijeća....sad nam je usfalilo materijala...

Ovaj vikend ćemo raditi češere na koje ćemo vrućim pištoljem lijepiti perlice pa će izgledati kao mali borići, naravno stavit' ću i fotku :)

hvala :*

retha
06.11.2009., 16:15
Ajme moram taj pistolj nabavit. Ali zasto vruci..sta onda moras to ljepilo grijat negdje prije uporabe?

mamaduda
06.11.2009., 16:17
Ajme moram taj pistolj nabavit. Ali zasto vruci..sta onda moras to ljepilo grijat negdje prije uporabe?

taj pištolj sa ljepilom ima kabel za struju pa se tako grije
kupili mi nedavno u Billi za 35kn, ljepilo i desetak patrona

mamaduda
06.11.2009., 16:19
ipravak zadnje rečenice:

... pištolj i desetak patrona

Suzizana
06.11.2009., 17:01
ja sam se zadnjih godina ulijenila inače sam obožavala izrađivati adventske. čak budem ove godine imala isti od prošle ili čak pretprošle godine :oops:
možete ih vidjeti u potpisu.

Roza
15.11.2009., 14:38
što prepručate od materijala za adventski vijenac? ja sam ove godine mislila korisiti čempres jer mi se prošle godine sve prerano strusilo i posušilo. Razmišljam i o jeli, ona je otporna - i kad se posuši manje joj padaju iglice nego klasičnim smrekama...

lucij@
15.11.2009., 22:47
Ja mislim da ti je najbolji čempres. Nije skroz božićno, ali ja sam stavljala i bršljan, baš zato jer je dugo dobro izgledao.

Ja već dve godine ne radim vijenac, već badanj. Našla sam jednu jako lijepu debelu granu, na nju stavljam četiri svijećnjaka i taj bršljan pa ga onda mijenjam kad se osuši.

ivancica
16.11.2009., 14:17
Imela. Meni prekrasno izgleda u adventskom vijenčiću.

vinalina
26.11.2009., 17:34
Suzizana, prekrasni vijenčići.
Inače nisu mi fora ovi okrugli, barem ne za stol, može za vrata.
Ja sam mislila ove godine napraviti od čokota. Kaj vi mislite, što bi išlo od ukrasa za njega, ili bi bio on sam dovoljan?

Suzizana
26.11.2009., 19:48
Suzizana, prekrasni vijenčići.
hvala

Ora
27.11.2009., 00:09
što prepručate od materijala za adventski vijenac? ja sam ove godine mislila korisiti čempres jer mi se prošle godine sve prerano strusilo i posušilo. Razmišljam i o jeli, ona je otporna - i kad se posuši manje joj padaju iglice nego klasičnim smrekama...
Sve ovisi kakav adventski želiš.

Možeš silber, mahovinu, imelu, šiblje, ako su kakve posude u pitanju onda može podloga biti kakvo kamenje, umjetan snijeg, pijesak, perje, mekana lika, sijeno, slama, kuglice/perlice...

Za klasičan adventski volim koristiti mahovinu jer ako ju svaki dan malo pošpricam jako dugo izgleda svježe i zeleno...

Kakav bi adventski voljela imati ove godine?

vinalina
27.11.2009., 10:21
Ora i tvoji su adventski neobični i prekrasni, reci mi od čega su ti ove crvene zvjezdice, cvjetići na onom vijencu u posudici sa 4 bijele svijeće?

Ora
27.11.2009., 14:36
Vinalina to ti je anis. Jako lijepo izgleda, a uz to prekrasno miriši. Hvala ti :)

vinalina
27.11.2009., 14:42
Neznam jesam li zatucana, ali ja to nikad vidla, čula jesam. 8) :lol: :lol: :shock:

To se takav kupi?

kalimero
28.11.2009., 20:48
J asam ove jeseni sakupljala šišarke, lišće hrasta, žir i od toga napravila adventski. List hrasta mi je jako dekorativan, sviđa mi se pa sam ga dodala u adventski.
adventski (http://public.fotki.com/mali-kalimero/adventski-/)

kinder
28.11.2009., 20:49
kalimero prekrasno !

kalimero
28.11.2009., 20:54
Hvala kinder.

vinalina
28.11.2009., 21:12
Prekrasni su svi!

I ja sam napravila kaj sam mislila, ali neznam ga staviti da ga vidite, valjda budem naučila i to do sljedećeg adventa. :lol: :lol: :lol: :lol:

kalimero
28.11.2009., 21:35
vinalina - ma naučit ćeš i prije, tek je prva nedjelja adventa, jel trebaš pomoć ?

vinalina
28.11.2009., 21:46
Daj mi na pp stavi kaj trebam napraviti da ne zezamo ostale ovdje.

Hvala puno.
:*

mio-mao
28.11.2009., 23:24
Kalimero, ako već šalješ Vinalini, može i meni? Pliiiizzzzzz!
Hvala :*

Ora
29.11.2009., 00:19
Kalimero jako su lijepi!

kalimero
29.11.2009., 20:52
Hvala Ora :D
Vinalina i mio-mao imaju pp

bubička
30.11.2009., 13:53
evo nekih ideja, koje možete lako napraviti...
http://familyfun.go.com/assets/cms/crafts/paper-drops-christmas-craft-photo-260-FF1200ORNAMA02.jpg
http://familyfun.go.com/assets/cms/crafts/family-ornament-christmas-photo-260-FF0109OLDA01.jpg
http://familyfun.go.com/assets/cms/crafts/festive-photo-card-christmas-craft-photo-260-FF0108CARDA13.jpg
http://familyfun.go.com/assets/cms/crafts/drying-mittens-christmas-card-craft-photo-260-FF1101CARDA02.jpg

daddycool editirao slike u linkove