PDA

Pogledaj cijelu verziju : Zavičajna područja

Zdenka2
05.10.2010., 16:09
Molim pomoć: dijete mora odgovoriti na neka pitanja o zavičajnim područjima (4. razred), a u udžbeniku taj pojam nije objašnjen. Što je to?

Eci
05.10.2010., 23:39
Nisu li to nizinski, brežuljkasti, primorski, planinski zavičaji?

ivarica
06.10.2010., 00:39
eci, mislim da nije to to

ako se sjetim, pitat cu petasa ujutro prije skole sjeca li se, ali mislim da trebas u odredjene zavicaje (brezuljkaste, nizinske, ove one, koje vec uci) znati smjestiti npr moslavinu, međimurje, zagorje....
koliko se mogu sjetiti imali su u rb slijepe karte na koje su ta podrucja trebali ucrtavati

Peterlin
06.10.2010., 08:55
Sad sam malo pronjušila, jer to čeka i mog sina. Nisam našla ništa upotrebljivo osim jedne rečenice iz stručnog članka Dunje Anđić o održavanju nastave Prirode i društva izvan učionice. Kaže ovako:

"Ruralna ZAVIČAJNA PODRUČJA poput poljoprivrednih nasada, plantaža, farme biljaka i životinja također su prostori na kojima se može realizirati nastava..."

Točnu definiciju što je to zavičajno područje nisam našla nigdje, a pojam se pojavljuje samo u Nastavnom planu i programu. Čini mi se da se svodi na to što sve ima u našem okolišu. Moj sin u 4. razredu sad je učio najprije primorski zavičaj, pa su u sklopu toga radili obilježja krajolika, klimu, gospodarstvo i kulturno-povijesne spomenike. Mislim da su ovaj tjedan krenuli s gorskim zavičajem, pa će po istom modelu obrađivati to.

I da, ivarica točno kaže - treba se znati snalaziti na karti - znam da su učili pokazati velike gradove i druge bitne karakteristike - planine, poluotoke, otoke, rijeke i slično.

Joooj, sretno nam bilo.

ivarica
06.10.2010., 09:52
nisam se jutros sjetila pitat

mendula
06.10.2010., 11:12
Padam s Marsa: zar nije zavičaj kraj u kojem je netko rođen ili odrastao? Po ovome što pišete zavičaj je nešto drugo...

Peterlin
06.10.2010., 11:38
U pravu si, ali u nastavi prirode i društva smatra se da je u širem smislu naš zavičaj cijela Hrvatska, pa se u skladu s tim obradi gradivo - u detalje se obrađuje ovo što si rekla, ali o svim ostalim dijelovima Hrvatske treba barem imati pojma.

Zdenka2
06.10.2010., 11:44
Ja sam isto sve pretražila što sam mogla i nisam našla objašnjenje. Svakako je jasno da zavičaji nisu isto što i zavičajna područja, samo mi nije jasno je li zavičajno područje širi ili uži pojam od zavičaja. Stvarno se "divim" ekipi koja je uspjela Prirodu i društvo učiniti ubitačno dosadnim predmetom s ovakvim pojmovima i definicijama.

Peterlin
06.10.2010., 11:52
Ja sam isto sve pretražila što sam mogla i nisam našla objašnjenje. Svakako je jasno da zavičaji nisu isto što i zavičajna područja, samo mi nije jasno je li zavičajno područje širi ili uži pojam od zavičaja. Stvarno se "divim" ekipi koja je uspjela Prirodu i društvo učiniti ubitačno dosadnim predmetom s ovakvim pojmovima i definicijama.

Meni je palo na pamet da bi zavičajno područje moglo biti "regija" tj. uži pojam od cijele Hrvatske. Nisam sigurna da je to točno. Razmišljam o tome od jutra, kad sam vidjela pitanje na forumu i došla do ovog prijedloga:

Zavičaj u širem smislu = Hrvatska
Zavičaji u užem smislu (kako je Eci rekla) = primorski zavičaj, nizinski zavičaj, gorski zavičaj, brežuljkasti zavičaj
Zavičajna područja = dijelovi npr. primorskog zavičaja (Istra, Kvarner, otoci itd.)

Inače, slažem se s ovom ocjenom predmeta - djeci je to teško i nerazumljivo, a udžbenici zbrkani (imam uvid u Alfu i Profil - nema bitnih razlika jer svi slijede isti plan i program, iz kojeg izvire ta terminologija). Moje dijete je 2 tjedna doma bolesno i ja se isto s njim patim kako savladati bespotrebno komplicirano gradivo.

vertex
06.10.2010., 11:59
Andrija potvrđuje ovo što je Eci napisala (uz kolutanje očima što pitam takvu općepoznatu činjenicu :mrgreen: ), a i ja se sjećam da je o tome pričao prošle godine. Brežuljkasti, nizinski, primorski i gorski kraj/ zavičaj/ zavičajno područje su četiri različita područja Hrvatske, svaki sa svojim geografskim, gospodarstvenim i ostalim karakteristikama. U Eureci koriste ravnopravno izraz kraj/zavičaj. Mene zbunjuje, ali eto.

Sad vidim ovu dilemu zavičaj/zavičajno područje. Ne znam, Andrija tvrdi da je to isto.

urša
06.10.2010., 21:00
Hm... ovako nekako: Hrvatsku možemo podijeliti na gorsko-planinsku, primorsku, nizinsku i brežuljkastu (ili nizinsko-brežuljkastu). Gorsko-planinskom dijelu Hrvatske pripadaju dva ZAVIČAJNA PODRUČJA - Gorski kotar i Lika. Primorski dio Hrvatske dijeli se na tri zavičajna područja - Istra, Kvarner i Dalmacija. U nizinskom i brežuljkastom dijelu malo je složenija situacija. Tu bi bilo Hrvatsko zagorje, Međimurje, Podravina, zatim Kordun i Banovina itd...

Bubica
07.10.2010., 10:12
i meni se ovako cini

ivarica
07.10.2010., 10:38
znaci ja sam dobila peticu iz prirode, 4b :mrgreen:

Zdenka2
07.10.2010., 10:41
Hvala, Urša!

vertex
07.10.2010., 16:38
Idem reć A. da nema pojma, hahaha!

Zdenka2
07.10.2010., 16:46
Evo, danas je M. provjerio i kod učiteljice. Točno je ovo što je Urša napisala.

Peterlin
07.10.2010., 22:50
Hvala i od mene. Moj L u ponedjeljak kreće u školu nakon bolesti, pa ga očekuju testovi i ispitivanje... Sad sam i ja sigurna da smo na dobrom tragu.