PDA

Pogledaj cijelu verziju : Mamin mali posao od doma... u Hrvatskoj

Stranice : 1 [2] 3

krumpiric
28.02.2011., 09:59
Ja mogu, samo sad sam trudna pa ne može ove godine
aaaaaaa super super :)

bijelko
28.02.2011., 10:04
I hvala svima, ja sam mislila da ću se provuč ko deva kroz iglene uši :)

e nećeš :mrgreen:
već dva dana ne stignem napisati koliko nas je sve obradovala vijest i da ti čestitam od :heart:

pikula
28.02.2011., 10:09
meni se čini da zadruge dobivaju i neke poticaje, trebalo bi to ispitati- mislim da nam ovdje treba pravna služba :)

crnka84
28.02.2011., 11:14
Pratim temu, zanimljive ideje, i sama sam u razmisljanjima sto bi mogla pokrenuti.......

Roza, čestitam od srca :heart:

Marsupilami
28.02.2011., 11:17
O tome sam si razmišljala.
Ali vjerujem da se to sve da dogovoriti.
Ako ti netko da xy predmeta, ti možeš procijeniti koliko je to materijala, pa napisati primke, narudžbenice i provesti kroz knjige - da forma bude zadovoljena, zar ne? Ispravite me ako griješimo.

Ako mi gospođa xy da 70 glinenih figurica, ja joj mogu dati ugovor, materijal taman da se pokrije tih 70 figurica, na osnovu tog ugovora o radu, zar ne?

A da se umjesto firme ili obrta otvori udruga koja bi okupljala clanove koji se bave rucnim radom i uzgojem eko voca i povrca?
Definira se tako da bi clanovi preko udruge mogli nuditi svoje proizvode, a udruga bi dobivala odredjeni postotak od zarade kao donaciju, s time bi se udruga financirala (eventualni web shop ili slicno).

Sto se dostave po cijeloj HR tice, udruga moze napraviti ugovor s npr. HP ekspresom pa za recimo cca 30kn mozete imati dostavu u roku 24h, nije to tako losa opcija ;)

vještičica
28.02.2011., 11:20
Gledala sam neku emisiju o francuzima negdje na jugu kako uzgajaju organsko.
Svaki tjedan pune neke vrlo simpatične slamnate torbe namirnicama kojih trenutno ima. Ono, sezona je od jabuka, stavljaju jabuke...i ostalo što ima.
Ljudi iz gradova se pretplate na tjedan/mjesec/godinu, ne sjećam se, i oni ima dostavljaju svaki, pojma nemam, četvrtak njihovu torbu sa voćem i povrćem.
Ovo je bilo na HRT2 prije nekih tri mjeseca (možda su je sad reprizireli, nemam pojma). Elem, radi se o projektu organskog uzgoja povrća, a kasnije su se proširili i na cvijeće, sa ciljem zapošljavanja ljudi koji su ostali bez posla i reintegracije u društvo duševnih bolesnika i ljudi koji su izašli iz zatvora. Projekat sufinansira vlada (e, sad, dal' državna ili pokrajinska/gradska, to ne znam), i bez te subvencije ne bi uspjeli sa projektom. Istina, fora je, i super to sa sezonskim zdravim povrćem u korpama, ali sami kažu da ne bi uspjeli sve isfinasirati (i sadnice i staklenike i troškove dostave, i skromne plate radnicima) da nije tog sufinansiranja od strane države. Država je shvatila da je to super projekat i uključili su se, svake godine sa više sredstava, jer se "posao širi" na sve veće površine (državnog, neobrađenog) zamljišta.
Just my five cents :)

anna24
28.02.2011., 12:52
A da se umjesto firme ili obrta otvori udruga koja bi okupljala clanove koji se bave rucnim radom i uzgojem eko voca i povrca?
Definira se tako da bi clanovi preko udruge mogli nuditi svoje proizvode, a udruga bi dobivala odredjeni postotak od zarade kao donaciju, s time bi se udruga financirala (eventualni web shop ili slicno).

Sto se dostave po cijeloj HR tice, udruga moze napraviti ugovor s npr. HP ekspresom pa za recimo cca 30kn mozete imati dostavu u roku 24h, nije to tako losa opcija ;)

Sviđa mi se...javljam se za ručni rad... :)

marta
28.02.2011., 12:57
Mislim da za takvu organizacij uposla trebate zadrugu.

Dragonfly
28.02.2011., 13:29
Dakle, što se tiče žireva, zaradila je 7.000,00 mjesečno. Otkupljuju šumarije za pošumljavanje. Zarada je i više nego dobra, već se spremam za iduću sezonu.

Ova ideja sa zadrugom je super, čitam i fućkam si kad se mnogo malih složi...bilo bi genijalno da stvarno zaživi.
Mislim da je jedna cura nudila i kompost od kalifornijskih glista, jel ovdje ili na trampi, više neznam. I to bi se dalo dobro iskoristiti za organsku proizvodnju.

Ja vam mogu ponuditi proizvode od tartufa i drugih gljiva, od moje seke, a od mene osobno ručni rad.
Trenutno se spremam na tečaj tiffany, nešto brljam sama, ali želim baš krenuti od početka. Inače radim sve i svašta, osim šivanja, pletenja. Heklam pomalo, uči me sveki, ona je maherica.

Storma
28.02.2011., 13:38
uuuuuuu
a kako dobiti posao branja zireva? (moze i na pp, ja prva u redu)

flopica
28.02.2011., 13:40
nude reci i meni. ovo za žireve :-)

Roza
28.02.2011., 16:40
iskustva moje poznanice s otkupom žira (ona je s druge strane pulta): otkup traje dok određena uprava šuma ne dobije predviđenu kvotu, a cijena je oko 4 kn neto (7 kn brutto). otkup obično traje maksimalno 2 tjedna, ljudi su dobro organizirani, dovoze žir traktorima, nakon cca mjesec i pol vam isplaćuju naknadu. to vam ulazi u prihode, pa ako primate socijalnu pomoć ili dječji doplatak, treba vidjeti kako utječe na prosjek primanja. naravno možete žir predati i na tuđe ime.
ali treba naći hrastovu šumu, nabrati dosta žira, odvesti to do šumarije.... nije jednostavno.

di_zg
28.02.2011., 16:58
[QUOTE=RozaGroza;1825271] sad sam trudna QUOTE]

:-D:-D:-D

iskrene čestitke od :heart:... nisam mogla izdržati a da vam malo ne poremetim temu

Ifigenija
01.03.2011., 00:00
Huh, oluja ideja još bjesni u mojoj glavi, ali na dobar način. Hvala svima za doprinos na ovom topicu! Bilo mi je baš korisno!

Ali da kažem da se meni s vremenom ideja zadruge učinila tako divnom; ali tako neodrživom stvari.

To bi više išlo u karitativni rad, ili društveno korisni rad, a manje u posao za majke. Em nije biznis, po lovi, em je posla više i za stalno zaposlenog tatu, a i paradajzi se kvare i trunu i tako. Ipak, hrana i paradajzi i ziminica i sve ostalo je fundament, i mislim da itekako ima posla u tom segmentu, ali ne na taj način. Ako imate nekoga tko bi proizvodio i prodavao hranu, nekoga tko ima nečega, a ne može plasirati, možete mi se javiti, jer imam ideju što i kako s time. Ne obećavam da će se realizirati, ali intenzivno dumam o tome.

SikaPika
01.03.2011., 05:11
Evo mene padobranca opet!
Rozo:-D:zaljubljen::klap:

A sad se vraćam na početak 3. stranice!
I da, za domaću zadaću sam smislila ovo:

Baš razmišljam kako je puno starih ljudi koji žive sami i ne da im se kuhati. Osim što su mirovine male, jednostavno im se ne da kuhati za same sebe.
Evo, imam susjedu koja živi s kćerkom, zetom i unukom. Ima malo bašče pored zgrade (dio je i meni dala prošle godine) u kojoj ima i kelja. No, njoj se samoj ne da kuhati za sebe, a kćerki se ne da kuhati jer ostatak obitelji to ne jede.
Budući da uvijek tog njezinog kelja napravim punu lončinu, odnesem ja njoj neki dan u šerpici. I još kažem MM, ajme, što li će reći - u kelju batat, đumbir..., nije baba navikla na sve te okuse. A ona meni sutra dan, nažderala sam se kelja samo tako!
Pa si mislim. Tko je vješt u izradi tjestenine i sl., može koji vikend na pijac ponuditi tjesteninu (dakle nešto što se ne kvari tako lako), a onda reklamirati da će idući vikend na tom štandu biti, ne znam, varivo od kelja, kiselog kupusa... Ono, privući te starce pa predbilježiti narudžbe. Ok, bit će i da će ostati, da svi oni neće doći, ali polako. Kad se pročuje.
Ne znam kakva je zakonska regulativa, smije lis e takva hrana prodavati vani. No, kontam ako mogu pekarski proizvodi (pereci, kolači), valjda može i ovo.

Ma, kad čitam sve vaše ideje, sigurna sam, neću biti gladna nikada!

Teica
01.03.2011., 08:28
Stvarno, jel zna netko kako dobiti posao branja žireva?

Teica
01.03.2011., 08:48
Dragonfly, ako može za žireve - strpljivo čekam u redu :)

I molim vas za one ankete, jel se za to još može prijaviti?

Hvala, cure!

Ifigenija
01.03.2011., 08:58
Evo mene padobranca opet!
Rozo:-D:zaljubljen::klap:

A sad se vraćam na početak 3. stranice!
I da, za domaću zadaću sam smislila ovo:

Baš razmišljam kako je puno starih ljudi koji žive sami i ne da im se kuhati. Osim što su mirovine male, jednostavno im se ne da kuhati za same sebe.
Evo, imam susjedu koja živi s kćerkom, zetom i unukom. Ima malo bašče pored zgrade (dio je i meni dala prošle godine) u kojoj ima i kelja. No, njoj se samoj ne da kuhati za sebe, a kćerki se ne da kuhati jer ostatak obitelji to ne jede.
Budući da uvijek tog njezinog kelja napravim punu lončinu, odnesem ja njoj neki dan u šerpici. I još kažem MM, ajme, što li će reći - u kelju batat, đumbir..., nije baba navikla na sve te okuse. A ona meni sutra dan, nažderala sam se kelja samo tako!
Pa si mislim. Tko je vješt u izradi tjestenine i sl., može koji vikend na pijac ponuditi tjesteninu (dakle nešto što se ne kvari tako lako), a onda reklamirati da će idući vikend na tom štandu biti, ne znam, varivo od kelja, kiselog kupusa... Ono, privući te starce pa predbilježiti narudžbe. Ok, bit će i da će ostati, da svi oni neće doći, ali polako. Kad se pročuje.
Ne znam kakva je zakonska regulativa, smije lis e takva hrana prodavati vani. No, kontam ako mogu pekarski proizvodi (pereci, kolači), valjda može i ovo.

Ma, kad čitam sve vaše ideje, sigurna sam, neću biti gladna nikada!

Sika-Pika, to je super, npr. ideja s paštom, i kelj, đumbir i stara susjeda :)
! Ja obožavam kuhati i htjela sam raditi gablece za firme, ali bojim se da je regulativa za hranu, tu kuhanu, koma. Ali ne znam kako to ide s placevima... možda se i može...

pikula
01.03.2011., 10:09
treba dozvola za ugostiteljstvo- Jedino da zamrzneš i dostavljaš inkognito po noći... zezam se- Meni je to bila idjea kad sam uvodila nadohranu - kuhanje zdravih i sježih mama i beba ručkova po uzrastima i kalendaru nadohrane. Ali trebaš haccap i sanitarnu- ma čak i da te ne ulove, zamisli da slučajno nešto zezneš i da se netko razboli... Mislim ni ovi restorani koje se zeznu sa salmonelom ne rade to namjerno, valjda

tina55
01.03.2011., 10:26
treba dozvola za ugostiteljstvo- Jedino da zamrzneš i dostavljaš inkognito po noći... zezam se- Meni je to bila idjea kad sam uvodila nadohranu - kuhanje zdravih i sježih mama i beba ručkova po uzrastima i kalendaru nadohrane. Ali trebaš haccap i sanitarnu- ma čak i da te ne ulove, zamisli da slučajno nešto zezneš i da se netko razboli... Mislim ni ovi restorani koje se zeznu sa salmonelom ne rade to namjerno, valjda
slažem se, kad se radi o pripremi hrane, hrpa je uvjeta koje moraš ispuniti, a to naravno zahtijeva početni kapital

Kosjenka
01.03.2011., 10:28
istina, s hranom jako teško.
Prije su žene pekle kolače za svatove na veliko, i to je bio ono pravi biznis ali i to je sada ne moguće.

tina55
01.03.2011., 10:33
istina, s hranom jako teško.
Prije su žene pekle kolače za svatove na veliko, i to je bio ono pravi biznis ali i to je sada ne moguće.
da, znam hrpu žena koje su super zarađivale na uistinu bljak kolačima (stari odmrznuti, a da su i svježi, bili bi užas)

Kosjenka
01.03.2011., 11:44
ja se ne mogu požali, žena, odnosno bračni par koji je nama pekao kolače za svadbu je svoj posao stvarno profesionalno odradio, maksimalno iskoristio namirnice i stvarno ukusni kolači i torte. Ali to više ne frcera, danas za recimo svatove moraš imati ugovor sa svim i svakim od pekara do cvjećara.

makita
01.03.2011., 12:29
ja se ne mogu požali, žena, odnosno bračni par koji je nama pekao kolače za svadbu je svoj posao stvarno profesionalno odradio, maksimalno iskoristio namirnice i stvarno ukusni kolači i torte. Ali to više ne frcera, danas za recimo svatove moraš imati ugovor sa svim i svakim od pekara do cvjećara.Nisam pojma imala, šta će ti inspekcija reć, di ti je račun za buket

RozaGroza
01.03.2011., 12:43
Meni je to isto glupo, što ako baš želim "kolač tete Mare" na svadbi? Fakat još malo pa će nam i dozvole za udisanje zraka počet prodavat.

Ifigenija
01.03.2011., 12:51
Legislativa jest takva, to je istina. To ima i dobru stranu, naravno, ali da bismo kao građani trebali kritički promišljat zakone i vršit pritisak na svoje zastupnike, trebali bismo. No to je drugi topic, druga tema.

Ja moram reći da se u startu uopće ne slažem s idejom počinjanja rada bez jasnog koncepta, tržišnog branda, uopće ozbiljnog poslovnog plana - čak ako je riječ o prodavanju kupina ili koprive na obližnjem placu. Ako gradimo odokativni projekt, tipa - sad ćemo malo na crno, pa malo na bijelo, ulažemo trud, energiju, stvaramo tržište koje ćemo u jednom trenutku izgubit, čim EU uvede vladavinu zakona u RH. Gerilski pristup stvarima da, ali samo kao dio dugoročne strategije, usmjerene ka cilju da naš proizvod ili usluga postane brand za sebe.

Uopće, biznis podrazumijeva obrtaj novca u kojem koristimo poluge novca, tuđeg rada ili bilo čega drugoga s ciljem da se prihod akcelerira, nikako vlastiti rad, i samo vlastiti rad.
Dobro, neke stvari čovjek radi sam, ali i dalje treba brand, treba PR, taman je sam radio, treba cijelu tu mašineriju koja zapravo nosi proizvod.

Ako počinjem s poslom, moram se pitati zašto i kako taj proizvod mom kupcu donosi novu vrijednost, što je to što je u mom proizvodu, a da mu poboljšava život, smanjuje troškove, veseli ga više u odnosu na konkurentske proizvode.

Ova ideja s kolačima nije neodrživa - iako treba i HACCAP i čudo stvari - možda je tu rješenje u umrežavanju, u nekoj zadruzi - Roda kao takva već je kanal i brand za sebe, i jaka marketinška poluga. Samo se treba pitati na koji točno način će moj proizvod zvoniti više od drugih, sličnih kolača za svadbe...

RozaGroza
01.03.2011., 13:24
Ja nekako najviše volim taj ležerni pristup, doduše ako misliš živjet od toga što treba prodat onda nema baš previše mjesta ležernosti.
Svakako znam kad krenem prodavat/trampit svoje proizvode, nema šanse da se "peglam" sa zakonitošču toga - vjerovatno ću zato više trampit nego prodavat.
Gledam svoju mljekaricu i mesara, nikad nisam dobila račun, odem do njih doma i kupim što mi treba, eventualno mi donesu u grad kad dolaze. Vuk sit koza cijela i svi zaobišli tonu bespotrebne papirologije i omraženi mi pedeve. A babe na pjaci plačaju paušalno godišnje najamninu za štand, i to je to. Meni je sasvim logično ako mogu kupit pancetu na pjaci bez puno muke, da mogu naručit tetku da mi napravi klopu za svadbu - ali meni logično, državi nije :roll:

anita_m
01.03.2011., 13:31
Meni je to isto glupo, što ako baš želim "kolač tete Mare" na svadbi? Fakat još malo pa će nam i dozvole za udisanje zraka počet prodavat.

sorry na off, ali u mom djetinjstvu smijali smo se i kao usporedbu potezali slijedeće: još malo pa ćemo i vodu (običnu, izvorsku, za piće) kupovat u dućanu - a gle nas sad

miniminia
01.03.2011., 13:58
sorry na off, ali u mom djetinjstvu smijali smo se i kao usporedbu potezali slijedeće: još malo pa ćemo i vodu (običnu, izvorsku, za piće) kupovat u dućanu - a gle nas sad

x

makita
01.03.2011., 14:25
Ja nekako najviše volim taj ležerni pristup, doduše ako misliš živjet od toga što treba prodat onda nema baš previše mjesta ležernosti.
Svakako znam kad krenem prodavat/trampit svoje proizvode, nema šanse da se "peglam" sa zakonitošču toga - vjerovatno ću zato više trampit nego prodavat.
Gledam svoju mljekaricu i mesara, nikad nisam dobila račun, odem do njih doma i kupim što mi treba, eventualno mi donesu u grad kad dolaze. Vuk sit koza cijela i svi zaobišli tonu bespotrebne papirologije i omraženi mi pedeve. A babe na pjaci plačaju paušalno godišnje najamninu za štand, i to je to. Meni je sasvim logično ako mogu kupit pancetu na pjaci bez puno muke, da mogu naručit tetku da mi napravi klopu za svadbu - ali meni logično, državi nije :roll:Ne može ni panceta više na tržnicu bez hladnjaka.
Žao mi je al što se tiče hrane, pola ideja u startu pada u vodu ako hoćemo kako treba, tj. po zakonu. A svatko ko misli od tog živit, nema mu nego po zakonu. Ne volem, al ne vidim drugi način

RozaGroza
01.03.2011., 14:26

Uh...

RozaGroza
01.03.2011., 14:27
Ne može ni panceta više na tržnicu bez hladnjaka.
Žao mi je al što se tiče hrane, pola ideja u startu pada u vodu ako hoćemo kako treba, tj. po zakonu. A svatko ko misli od tog živit, nema mu nego po zakonu. Ne volem, al ne vidim drugi način

A u Dubrovniku valjda još prolazi, ne znam do kad će. Ne volim ni ja, nikako...

Dragonfly
01.03.2011., 15:25
Dakle, što se tiče žireva, susjeda ne želi baš dati previše informacija. Ja ću se zaletit do šumarije pa ću se raspitat. Jedino što sam saznala je da otkup traje dok se ne ispuni kvota, kao što je Roza napisala. Ona je skupljala dugo, pa je predala u par navrata. Naravno, lokaciju šume nije htjela odati.
Nije lagan posao, treba se organizirat, ali zarada je jako dobra.

MarijaP
01.03.2011., 15:35
Čitam vas jer bih htjela ostati na porodiljskom duže od godinu za 3. dijete, ali sve nabrojano, što bih mogla i znala raditi, traži i to da mi netko pazi na djecu dok to obavljam i tu se gubi računica. Jedino da žireve skupljam po mjesečini.

Ifigenija
01.03.2011., 17:21
Marija, ja se slažem, uz tako malenu djecu je stvarno teško. Eventualno da žena ima nešto uhodano, u čemu je vješta, i što može obaviti usput. Ali startati nešto novo - to je koma dok su stvarno mali. Ja se trenutno inspiriram, i računam da će mi mlađe dijete biti oko četiri godine kad počnem raditi. I to je rano, i ne bih se čudila da odgodim cijeli projekt. Ili odustanem, barem od ovog što trenutno razrađujem.
Ako nešto doprinosi obiteljskom životu - idem u to. Ako shvatim da nas trga - nema šanse.
Mogu probat... i sanjat.

gita75
01.03.2011., 17:29
U proizvodnji hrane ne treba imati uveden HACCAP, da vas malo utješim, ali se treba pridržavati načela HACCAP-a.
Pravilnik o higijeni hrane (NN 99/07).

HACCAP je ipak certifikat koji košta, ne bi bilo zgodno da ga svaka kumica koja proizvodi sir i vrhnje mora imati.

Teica
01.03.2011., 22:21
Dragonfly, hvala ti puno!

Čekamo daljnje onformacije!

MIJA 32
02.03.2011., 00:14
roza čestitam :-D

i čitam vas:mrgreen:

anna24
02.03.2011., 22:48
A dal je tko čuo za firmu Mondo 1??? I ima li tko kakva iskustva sa njima?

SikaPika
03.03.2011., 01:55
U proizvodnji hrane ne treba imati uveden HACCAP, da vas malo utješim, ali se treba pridržavati načela HACCAP-a.
Pravilnik o higijeni hrane (NN 99/07).

HACCAP je ipak certifikat koji košta, ne bi bilo zgodno da ga svaka kumica koja proizvodi sir i vrhnje mora imati.

Pa da! Dobro, nisam znala ovaj podatak, ali sam pretpostavila jer redovito viđam bakice na pijaci koje prodaju kiflice, pečene sa svinjskom masti, u krušnoj peći. Pa kojekakve kolače, pite, štrudle, gužvare...
Pa žena koja prodaje paštetu od soje.
I da, žene s mlijekom, sirom, vrhnjem...

Ma zeznuto je, nije samo tako, ali si mislim, kada bi prigustilo, ideja više.

SikaPika
03.03.2011., 02:03
Jel vi znate da Hrvatska uvozi Koprivu?
A Koprive svukud, raste ko korov, evo ja jučer iz vrta pobrala valjda na kile onog što nikad neču ni skuhat ni posušit, jednostvno je previše.

Pa da, uvozimo mi svašta. I kompost.

I sad imaš koprive? Zar nije smrznula? Eh da, vi niste u minusu.
Odoh još više u off, ali ne mogu si pomoći, kada ju mogu posijati? Ili presaditi? Hoće se primiti tako?

SikaPika
03.03.2011., 02:13
Raspisivala sam jednom lanac od malih uzgajivača, preko Internet stranice, i medijske prezentacije, pa do kućne dostave košarice sezonskog povrća i voća... imam tu dosta ideja - pa ako koga zanima, možemo na pp, ili na mailing listu, ili se nać da vidimo što bi se tu dalo...

Ideja je da se pruži malom proizvođaču kanal prodaje, sebi u redu biznis, a kranjem kupcu ono najbolje od tehnologije (dostupnost) i prirodnog i svježeg povrća. A budući da nema posebnog pokretanja proizvodnje, niti prodajnog mjesta, moglo biti biti i povoljno.

Ima tu još puno zgodnih detalja... svašta bi se moglo.

Ovo je sjajna ideja!
Kad sam M. uvela dohranu, počela sam kupovati "organsko". Istina, samo jedan od njih ima certifikat, svi ostali su na riječ. Većini vjerujem.
No, htjela sam reći da kada sam kretala dohranom, išla sam se raspitivati tko kako uzgaja. Ono, telefonski imenik i upisuj u tražilicu eko, organsko... Majko mila, danima sam visila na telefonu da bih od ovih ili onih udruženja saznala tko, gdje, što prodaje... Sad imam svoju mrežu, ali tada je baš bilo teško doći do tih ljudi.

Razmišljala sam i o nekakvoj prodaji organski uzgojenog sjemenja, komposta i sličnih fora, ali mislim da to ovdje ipak ne bi uspjelo. Kontam da oni koji proizvode imaju već svoje sjeme, kanale. Tu bi stvarno morao imati biznis, a uz malo dijete bi bilo teško.

SikaPika
03.03.2011., 04:32
Roza, hvala ti, ja ga nemam gdje uzgajati, to bi bila ideja za vas koje imate. :-)

Ja s ovim svojim komentarima k'o baba iz bolesti.
MOžda već netko i odgovorio, a ja se sjetim...
No, nema veze, od viška glava ne boli.

Ne znam jesi li tražila domaćeg češnjaka na tržnici. Ja ga uredno viđam i jako je skup. Tri kune glavica. Kažu prodavači/uzgajivači, ubio nas kineski. E sad, zašto ga onda ne prodaju jeftinije, tko će znati. To bi valjda bilo u bescjenje. Ovako ipak prodaju kroz cijelu zimu.

flopica
03.03.2011., 09:51
domaći češnjak kod nas na placu je 100 kn onaj jedan pleter, kolut kako god! ja sam se šokirala i odlučila ga ove godine sama uzgojiti. tako ako ima neko tko bi bio voljan poslati sjemena bila bih zahvalna, kontakt na pp!
a što se tiče mog malog posla od kuće ovaj topik me je prosvjetlio, točnije uobličio neke moje predideje i odluka je pala! u 5. mj. krećem s nekim projektima, a javit ću se nakon par mj. na ovu temu sa konkretnim vijestima...

RozaGroza
03.03.2011., 10:23
Česan sadiš tako da pice stavljaš u rupe u zemlji, mislim jedno 5-10 cm nisam sigurna, sa razmakom od 20-30 cm između biljaka.
Ovako nekako http://www.macgyverservices.net/planting%20garlic.jpg

Ali malo pogledaj o vrsti zemlje, treba malo mješati razne tipove, nisma nikad sadila pa ne znam točno.

pomikaki
03.03.2011., 11:13
Česan sadiš tako da pice stavljaš u rupe u zemlji, mislim jedno 5-10 cm nisam sigurna, sa razmakom od 20-30 cm između biljaka.
Ovako nekako http://www.macgyverservices.net/planting%20garlic.jpg

Ali malo pogledaj o vrsti zemlje, treba malo mješati razne tipove, nisma nikad sadila pa ne znam točno.
prijevod za flopicu, pice su kod Roze režnjevi češnjaka :)
znači uzmi slobodno dve tri glavice češnjaka s placa ili bilo koji da znaš da je domaći, podijeli na režnjeve (ili kako ih već zoveš), i dalje prema uputama. Možeš tako iskoristiti i bilo koji češnjak koji ti previše isklija pa nije baš za jelo.

flopica
03.03.2011., 11:20
ma skužila sam, al u prvi mah sam baš pomislila pice :-o?!
znači mogu s placa slobodno iskoristiti ok. to mi je dobra info...
imam knjigu bio vrtlarstvo i još jednu takve tematike pa ih sad studiram, tako da znam ovo za zemlju , ma uspjet će sigurna sam :yes:!

Ifigenija
03.03.2011., 12:33
domaći češnjak kod nas na placu je 100 kn onaj jedan pleter, kolut kako god! ja sam se šokirala i odlučila ga ove godine sama uzgojiti. tako ako ima neko tko bi bio voljan poslati sjemena bila bih zahvalna, kontakt na pp!
a što se tiče mog malog posla od kuće ovaj topik me je prosvjetlio, točnije uobličio neke moje predideje i odluka je pala! u 5. mj. krećem s nekim projektima, a javit ću se nakon par mj. na ovu temu sa konkretnim vijestima...

Flopice, od srca ti želim veliki, veliki uspjeh! Obavezno se javljaj da se hvališ, a ako nekad treba - i da kukaš. :love2:

vještičica
03.03.2011., 13:04
9 Essential Steps For A Home Business That Works (http://simplemom.net/work-from-home/)

pametan članak, meni se dopalo, možda će i vama

Beti3
03.03.2011., 13:18
ma skužila sam, al u prvi mah sam baš pomislila pice :-o?!
znači mogu s placa slobodno iskoristiti ok. to mi je dobra info...
imam knjigu bio vrtlarstvo i još jednu takve tematike pa ih sad studiram, tako da znam ovo za zemlju , ma uspjet će sigurna sam :yes:!

Od češnjaka se siju samo vanjski režnjevi. Tako me nona naučila i nisam se pitala zašto. Ja sijem u najnormalniju zemlju, ne treba češnjaku gnojivo. I jede se i cvijet tj, dugačka stapka sa pupom na vrhu, mi je koristimo kao i šparoge. Deblji je češnjak ako mu ne dozvoliš da radi cvijet ( češnjak je lukovica).

Naravno i to se prodaje na placi, u mac vezano. Ali, ja posadim samo za osobnu potrebu.

http://www.gospodarski-list.hr/clanak.aspx?cID=603&refID=01042008
http://www.hzpss.hr/?page=savjeti,17,152

Sad kad čitam vidim da ima dvije vrste, jedan koji cvate, a drugi ne.

winnerica
03.03.2011., 17:45
Čitam vas i veselim se jako ovoj temi, nastavite :)

I, moram dodati, Roza Groza - od srca ti čestitam na trudnoći!!!

pomikaki
03.03.2011., 20:58
Od češnjaka se siju samo vanjski režnjevi. Tako me nona naučila i nisam se pitala zašto. Ja sijem u najnormalniju zemlju, ne treba češnjaku gnojivo. I jede se i cvijet tj, dugačka stapka sa pupom na vrhu, mi je koristimo kao i šparoge. Deblji je češnjak ako mu ne dozvoliš da radi cvijet ( češnjak je lukovica).

Naravno i to se prodaje na placi, u mac vezano. Ali, ja posadim samo za osobnu potrebu.

http://www.gospodarski-list.hr/clanak.aspx?cID=603&refID=01042008
http://www.hzpss.hr/?page=savjeti,17,152

Sad kad čitam vidim da ima dvije vrste, jedan koji cvate, a drugi ne.
E da, istina, kad bace te stapke gdje bi trebao narasti cvijet to treba pobrati.

Sad sam vidjela ovo o branju žireva, ja bih to radila i bez plaće :) (ali s nešto većim entuzijazmom ako me plate) ako netko zna tko otkupljuje ili uzima žireve za pošumljavanje, javite mi.

Dragonfly
03.03.2011., 22:22
Šumarije otkupljuju, zvat ću drugi tjedan da se raspitam, pa javim što sam saznala.

makita
04.03.2011., 08:44
9 Essential Steps For A Home Business That Works (http://simplemom.net/work-from-home/)

pametan članak, meni se dopalo, možda će i vamaMeni se dopada, i to za svaki posao, ne samo za onaj od kuće!
I nije loše nama koji smo nezaposleni, da se malo vratimo u normalni tijek misli. Hvala.
Ovaj link je taman onmo što bi mi rekla prijateljica na kavi, a ona mi je daleko :)

Ifigenija
04.03.2011., 09:35
Je, pametan članak :)

Ifigenija
04.03.2011., 09:38
Ja sam razradila sebi u glavi (do određene mjere) ideju u koju sam se zaljubila, ali ono, stvarno se zaljubila. Ideja - mrak, meni barem.
Međutim, kad sam počela pisati brojeve, sastavljati tekstove, sakupljati informacije o porezima i pravilima, odjednom mi je dan postao tijesan.
Nekako sam se nadala da ću pronaći neku pravu mjeru između obiteljskih mogućnosti, svog zadovoljstva da nešto dodatno stvaram i radim, i posla.
Ali se bojim da sam odabrala preambicioznu ideju.
Uvijek se moram podsjećati da ako je stvar u tome da ću raditi 8 sati, onda mi se više isplati probati naći neki takav gospodski posao; i ako ću raditi neki jako angažirajući posao - onda djeca moraju nekome drugome. A onda više nisam mama doma, i moja djeca više nisu doma.
Eto, moja polazna točka me korigira.
Sad tražim dalje, nešto manje opsežno, nešto manje angažirajuće, sve u svemu nešto manje...
Search goes on...

Kako ste vi?

makita
04.03.2011., 09:48
Ja sam razradila sebi u glavi (do određene mjere) ideju u koju sam se zaljubila, ali ono, stvarno se zaljubila. Ideja - mrak, meni barem.
Međutim, kad sam počela pisati brojeve, sastavljati tekstove, sakupljati informacije o porezima i pravilima, odjednom mi je dan postao tijesan.
Nekako sam se nadala da ću pronaći neku pravu mjeru između obiteljskih mogućnosti, svog zadovoljstva da nešto dodatno stvaram i radim, i posla.
Ali se bojim da sam odabrala preambicioznu ideju.
Uvijek se moram podsjećati da ako je stvar u tome da ću raditi 8 sati, onda mi se više isplati probati naći neki takav gospodski posao; i ako ću raditi neki jako angažirajući posao - onda djeca moraju nekome drugome. A onda više nisam mama doma, i moja djeca više nisu doma.
Eto, moja polazna točka me korigira.
Sad tražim dalje, nešto manje opsežno, nešto manje angažirajuće, sve u svemu nešto manje...
Search goes on...

Kako ste vi?
1. Kratka za početni kapital za nei opsežniji projekt
2. kad malo pogledam oko sebe, vidim da privatne poduzetnike posao drži u šaci, a oni nisu gospodari. To je u dobrom slučaju, ima i mnogo onih koji su na ozbiljnim tabletama čim stežu neki rokovi il se događaju pritisci. Ne želim tako funkcionirati. Znam da posao ne može biti bez stresa, al me ne smije daviti
3. dan za danom guram ono što sam započela, šljapka to, moglo bi bolje

vještičica
04.03.2011., 10:02
Kako ste vi?
zasad odustala, čekam bolja vremena

In love
04.03.2011., 10:03
Uh, cure moje, ja sam polako počela raditi od kuće. Svoj posao, imam mali internet dućan...Ali u Hrvatskoj te pojedu porezi i sl. stvari. Kada želiš nešto izradjivati, uvesti, ma bilo što, i kada skužiš da da ista stvar dodje jeftinije ako je kupac naruči iz USA nego kod nas onda si misliš pa u kakavoj mi to državi živimo???...Jer imaš jedan porez, pa drugi porez, pa špedicija,...Uh, nije danas lako raditi nešto na bijelo jer je u Hr jako razvijena konkurencija koja radi na crno - bez ikakvih poreza, jeftinije i ljudi kupuju tamo. I onda na kraju godne od države dobiješ još poklon - porez na profit. Ma, koji profit, molim vas lijepo. Sve to lijepo zvuči na papiru ali kada ideš bacati brojke u stvarnost - uh...Ja se šlepam na muževu firmo pa mi nekako uspijeva nešto i zaraditi (jer ide računovodstvo i sl. preko njega, da imam još taj trošak ne znam kako bih bilo) a muž me tako ili onako zove dobrotvorno društvo, lol... Recimo kod mene konkretno je tako, da moram ja raditi 2mj da bih zaradila nešto što mm zaradi u pola dana (bavi se organizacijom različitih događaja) i nekada se baš zamislim dali mi to uopće treba? Ali ja to radim za sebe, za dušo pa nekako preguram preko toga, da je u Hr najbolje ležati na kauču, neraditi ništa i kukati kako se nema love :-))

U biti bi još najbolje prošla trampa, valjda tamo nema nekih poreza... (a smislit će jih ako jih još nema :-))

Cure, sorry na malom obeshrabljivanju, ali ja sam stvarno više luda od svih tih poreza, bili oni krizni ili regularni... Ma, ako se upustite u to vidjet ćete same. Ali nemojte odustati, gdje je volja tamo je put. Ima u Hr jako puno malih biznisa koji jako dobro šljakaju.

I ja već imam brdo ideja ali sa troje malih klinaca je sve to jako kaotično :-)

Ifigenija
04.03.2011., 10:10
In Love, vjerujem ti da je tako. Puno ljudi kaže što i ti. Ja ti se divim da uopće radiš uz troje male dječice! Jesu li svi u vrtiću? Tko ih čuva? Kako to fercera, to nas zanima :) Za pare znamo da slabo teku :mrgeern:
Da nam država hrani sama sebe, to znamo. Koma! Mi smo stvarno Banana Republika! Sram ih bilo!

Ifigenija
04.03.2011., 10:11
Offtopic, ali na stumble upon slučajno nađoh link na uzgoj češnjaka, a o tome se pričalo. Meni je korisno, pa ću saditi, a evo i drugim curama
http://www.thedailygreen.com/green-homes/blogs/organic-gardening/growing-garlic-460709?click=getstarted

In love
04.03.2011., 10:22
Starije dvoje su u vrtiću, mali nije. Nitko ga ne čuva, napravim toliko koliko mogu - dok spava, dok ima dobre dane pa se malo sam zaigra..A inaće radimo zajedno - idemo u parkić pa usput odnesemo paketiće na poštu. Kada zagusti (bolesti i sl.) onda nam uskoci muž ili koji od muževih radnika. Imam nekakav backup bez toga ništa.
Ma, da nema njih išlo bih i bolje i brže :-) Ja bih htjela otvoriti i fizički dućan sa takvom opremom koju imam na webu ali mi muž neda. Ma, ima pravo jer od njih troje je stalno netko ili bolestan, ili ga treba negdje voditi, ili..Ma, znate već kako je sa malom djecom. A ako se tome što radiš ne posvjetiš 100 posto ništa od svega.
Trenutno mi je ovako ok, ne oduzima mi previše vremena - cca 2 sata na dan plus odlazak na poštu, malo se maknem od djece i dječjih problema (što jako paše nakon 6 godina, lol), malo upotrebljavam mozak da mi ne zakržlja skroz ;-)) i tako...Ma, najteže je poćeti kada krene ideje same lete na kup i onda samo polako - jednu po jednu. Pomaže ako imaš nekoga tko ti može besplatno ( ili uz neku trampu) uskočiti sa realizacijom neke ideje ( tipa ja bih sada nešto šivalaali nemam pojma o šivanju pa će mi to raditi muževa sestra, dobit će nešto od toga, a ja ću to prodavati i tako...)..

A za Banana Republik se slažem :-(((

Kosjenka
04.03.2011., 10:26
Cure moje ja ne znam kak vi zamišljate trampu?
Ja malo imam oglavine pa vidi dva načina. Jedan je da se komšinice/prijateljice ili po forumima razmjenjuju za raznorazne stvari kojima one odokativno određuju vrijednost. A druga koja je legalna se zove kompenzacija i dakle minimalno dva partnera imaju neku robu koja je zanimljiva drugoj, naprave račune za tu robu i to ljepo iskompenziraju. Vrlo čest naćin naplate i prodaje u ljepoj našoj.
Što se tiče raznoraznih poreza, ako otvarate opg ili neki obrt niste dužne odmah ući u sustav pdv-a. E sad sve zavisi kome robu prodajete i koliko repromatrijala kupujete, to treba vidjet pa staviti na papir.

In love
04.03.2011., 10:36
Kompenzacija je ok ali ne može se od nje živjeti :-) Recimo, firma moje frendice je dobila na kompenzacijo stan od 100m2. A njoj treba lova da plati račune, poreze i sl...I što da sada radi s tim stanom? Ne treba joj za živjeti, ne može ga prodati jer je glupi razpored i skupa cijena...Tako da. Sve do neke mjere. Što će meni 300 tegli meda, pa nemožemo samo med jesti cijele dane. Ma, mom mužu stano nude neku kompenzacijo, prije je znao priosati na to pa smo imali doma cijele sobe coac- cole, rio mare tune i sl. stvari ali više ne. Ne možeš toliko toga pojesti a ne možeš ni prodati ako nisi registriran za to..Mi smo to nekako uvalili nekim malim dučanima ali toliko zezancije oko toga..Ne, hvala.

A PDV - istina, ne treba se odmah ući ali ako si firma koja kupuje sirovine onda se više isplati da si u sustavu pdv-a. Ja se baš i ne kužim previše u taj dio računovodstva, pdv-a i sl. jer nisam baš za to, mm je više, ja sam kreativac, ja bih stvarala a neko drugi neka se brine o tom dijelu :-)) He, he, računovodja poludi sa nekim mojim seljčakim razmišljanjima (he he) veli da moram seliti u džungu i raditi tamo ;-)

makita
04.03.2011., 10:58
Take smo mi žene, za džunglu, al znamo sakupiti bobice ;)
A svi na koncu vole zasladit ;)

In love
04.03.2011., 11:17
Take smo mi žene, za džunglu, al znamo sakupiti bobice ;)
A svi na koncu vole zasladit ;)

Istina...

Ma, ovaj svijet je stvarnoi prezakompliciran za moj mozak ;-) Uh, bilo bih idelano kada bih sve funkcioniralo po principu trampe..Ideš u Konzum recimo, uzmeš ono što ti treba i ostaviš ono što ti ne treba. Idealno ali...

RozaGroza
04.03.2011., 11:24
Ne znam baš da možeš trampit stan za vikendicu itd bez ikakvog terečenja i poreza - zapravo ne možeš :) al bez problema trampimo robu za pekmez, ili usluge za alat. Tu ti država ne može ništa.
Znam da ne zvući idealno dobiti pekmeza i meda za svoje sašivene uradke, ali na kraju krajeva, novac od prodaje ionako utučeš u nekakvu kupovinu/plačanje. Dio potreba se sigurno može pokriti trampom.

Kosjenka
04.03.2011., 11:51
A PDV - istina, ne treba se odmah ući ali ako si firma koja kupuje sirovine onda se više isplati da si u sustavu pdv-a. Ja se baš i ne kužim previše u taj dio računovodstva, pdv-a i sl
Zavisi i kome češ prodavat. Recimo poljoprivrednicima koji svoj urod prodaju silosima se isplati. Ako je recimo cijena kukuruza 100 kn, ako si u sustavu pdv-a fakturiraš 100+ pdv, ako nisi fakturiraš samo tih 100. A opet kad kupuješ repromatrijal i sve ostalo plačaš pdv koji si ako si u sustavu vraćaš, tako da ti se svakako isplati.
Ako recimo prodaješ nešto krajnjem korisniku i to nešto košta 35 kn, krajnjeg korisnika ne zanima jel pdv unutra ili nije.
I treća stavka je naravno i tvoja nabava, ako kupuješ samo repromatrijal i prodaješ maloprodaji, vrlo je vjerovatno da ćeš platiti više nego si iskoristila pdv-a, no ako kupuješ i neke strojeve ili nešto skuplje, onda ti se sigurno isplati ući...
Ma najbolja je trampa, trampit treba koliko se god može...

Ifigenija
04.03.2011., 14:14
Ne znam baš da možeš trampit stan za vikendicu itd bez ikakvog terečenja i poreza - zapravo ne možeš :) al bez problema trampimo robu za pekmez, ili usluge za alat. Tu ti država ne može ništa.
Znam da ne zvući idealno dobiti pekmeza i meda za svoje sašivene uradke, ali na kraju krajeva, novac od prodaje ionako utučeš u nekakvu kupovinu/plačanje. Dio potreba se sigurno može pokriti trampom.

Rozagroza, što više razmišljam o tvom konceptu to mi se više sviđa.
Recimo da uđem u neki biznis; to vuče za sobom obveze koje moram ispunjati bez obzira jesu li djeca bolesna, imaju li problem, više zadaće, je li mi muž na putu ili nije; plaćati obveze isto tako moram bez obzira koliko sam noći bdjela uz bolesno dijete itd. itd.
A ova varijatna - nešto imaš jer si radiš, pa imaš viška, ili rado to radiš, pa ti nije problem, a istodobno imaš slobodu da ne znam - zasadiš sto ili dvjesto sadnica paradajza neke fora sorte ovisno o svom stanju, prvm, drugom ili trećem, obitelji i ostalo - zapravo daje više slobode. I možda i veću kvalitetu.
Dozvoli da lamentiram, pa me ispravi ako totalno krivo kontam o čem se tu radi...
Recimo da za plasirat neku vrstu povrća, neku sortu, neki proizvod... pekmez ili kroj pregače, svejedno, moraš legalnim putevima tražiti ogromne sume novaca jer dok namiriš reklamu, dadžbine, prodajno mjesto - cijena ode u nebesa i onda je pitanje rentabilnosti - pa se mora raditi na veliko (meni je preko iskustava prijatelja jasno da se biznis ili isplati raditi na veliko ili uopće ne), pa si u žrvnju i stresu. Onda je opet bolje, za obiteljsku majku, da radi negdje u knjižari od 7 do 14 - ako takav postao postoji, recimo.
Istodobno, ti za tu svoju sortu, pekmez, jaknu, sliku... možeš dobiti vrhunsku sadnicu domaćih jagoda - koja bi te isto tako koštala tko zna koliko da je zarađuješ, ili da je kupuješ na placu, još gore, ili lijep ručno rađen stolnjak, ili ne znam - instrukcije za dijete.
Kvaliteta života je na dobitku, obitelj na dobitku zbog majčinog vremena...
Meni se to sviđa.
REcimo da nisam prinuđena raditi, mm nema ništa protiv da ostanem još doma, pa onda nije nužno da donosim novce; protok roba se skraćuje i ide stvar za stvar. Možda i povoljnije, lakše i bolje - obzirom, naravno, na uloženo vrijeme i trud.
Hm... sjajno, zapravo...

miniminia
04.03.2011., 16:13
Ifigenija vidim da si se već dotakla onoga o čemu sam ja mislila ove dane. Kako taj tvoj imaginarni posao prerasta u pravi biznis u kojem ćeš imati malo vremena za djecu. A mislim iz tvog pisanja po forumu da nikako ne bi htjela. :-)
Jer i ja sam za mali mamin posao, ali i uz najbolju ideju ne bih žrtvovala ove najljepše i najmekše godine...

Meni je ideja trame genijalna...

Ifigenija
04.03.2011., 16:23
Ifigenija vidim da si se već dotakla onoga o čemu sam ja mislila ove dane. Kako taj tvoj imaginarni posao prerasta u pravi biznis u kojem ćeš imati malo vremena za djecu. A mislim iz tvog pisanja po forumu da nikako ne bi htjela. :-)
Jer i ja sam za mali mamin posao, ali i uz najbolju ideju ne bih žrtvovala ove najljepše i najmekše godine...

Meni je ideja trame genijalna...

Jap.
Posve se slažem.
Valjda treba tu i tamo zaroniti u stvar, pa da se podsjetiš što je bitno. I zašto si uopće tu gdje jesi.
Ma nema šanse da ja ganjam neke tipove hoće li platiti ili neće, i programere i tkoveć radi sa mnom, dok netko drugi živi život uz moju djecu.
Dok možemo - žrtvujemo posao za "najmekše godine". I to je dobro, za mene barem :)
A trampa - o, da!

sandra-zvrk
05.03.2011., 10:03
Ifi, na pitanje kako sam : stand by, redovni posao 8 sati, bolovanje za vrtićke bolesti regularno, za sad nemam potrebe nositi posao doma, ali kako krećemo mislim da ću i to morati laganini. To me opterećuje, ali trenutno nemam izbora. Stalno mozgam: da mm napokon dobije posao, stalan , ja bi mogla doma posvetit svu pažnju mom biovrtu i voćkama, zimnicama, šivanju, svaštarenju koje obožavam... i možda kojoj kokici, purici...
No dok je kredita ... ostajem na polovičnom bivrtu, voćkama, bez kokica, a i šivača mašina je do daljnjeg spremljena u ormar jer jaaako malo slobodnog vremena imam , a i to slobodno vrijeme predajem šmizli kao kvalitetno druženje koje mi fali straaaaašno dok nije uz mene!
Ide ona zadovoljno u vrtić i vidim da joj samo dobro čini, ali .... još je tako mala i ovisna, a mene nema... to me nekad strašno muči. No živ čovjek se na sve navikne, a potrebe su nažalost takve da se neke stvari moraju!

Trampa mi je zakon! Totalno mi je famozna ideja i nema razmišljanja o tome koliko keša imam u novčaniku, tj . nemam.

In love
05.03.2011., 11:52
Ja sam noćas ( u intervalima spavanja jer su klinci bolestni pa baš i ne spavamo) sanjala trampu lol...I to onako, full je funkcioniralo, ko neki dućan samo u stilu zamjene..

SaraRi
06.03.2011., 22:15
Pozdrav,

Mene zanima jel ima gdje na forumu tema gdje se prodaju rucni radovi i slicno? Ili ako netko zna nesto drugo?

Recimo radim kamene makete, tipo ovo i kucice i slicno po dogovoru:
http://www.suveniri-mat.com/galerija/view/2.html

Mozda nasi ljudi i ne bi to kupili, stvarno neznam, nisam to jos prodavala, samo radila za nas doma iz hobija, mozda samo turisti to inace kupuju, ali eto ne gubim nista ako pitam jel znate neku stranicu gdje mogu stavit oglas a da nije njuskalo i sto mislite o tome opcenito?

hvala puno na pomoci i sretno svima ostalima u potrazi za poslom od kuce. :)

lore
07.03.2011., 08:37
ja osobno mislim da jako fali hrvatskih suvenira, pogotov originalnih..na tvom bi mjestu radje to ponudila nekoj dobroj suvenirnici na moru (s tim da onda moras imati obrt ili firmu) jer ces to lakse prodati nego preko interneta..medjutim mozes probati stvaiti na nekoj oglasnojs stranicu, facebooku ili napraviti vlastiti web (danas imas ponudu tu:http://www.grupnipopust.hr/)
koliko znam nema hrvatskih stranica za prodaju rucnih radova (na tome radi roza pa mozda bude uskoro :) ), eventualno mozes probati staviti na http://www.etsy.com/, netko iz hrvatske vec prodaje..sretno!

RozaGroza
07.03.2011., 08:51
Ovo je super ponuda, jedino ne mogu vidjet nigjde jel oni rade po "mom" dizajnu ili sami osmišljaju izgled? Ako je ovo drugo, onda mi je to bezveze - al opet, nekome ko nije u tom poslu sigurno suepr ponuda, dobije se i domena i hosting, postave na net, ma mrak! SaraRi ovo ti svakako savjetujem, al nek bude malo ljepši sajt od tog koji si stavila link, malo je dosadan taj full modri, za galerije je najbolje da je bijeli web sajt.

SaraRi
07.03.2011., 08:59
Otvarati nesto ne dolazi u obzir sada, vise bi to radila kao hobi pa ako se sta i proda dobro, ne treba puno.
Zivim na moru, i tu u Istri imamo toga po gradu sto se prodaje. cak i dosta skupo, a po meni dosta toga i ne bas lijepo napravljeno.
Recimo najsitniji kazuni su vecinom oko 70kn, cak i vise u sezoni, a to je vjerojatno jer netko radi pa naplati sebi recimo 40kn pa ta osoba koja prodaje da sebi naplati na to jos doda ili podupla i eto ti cijene. Ipak zivimo u hrvatskoj i mislim da bi cijene za takve stvari trebale biti manje, pogotovo bas za malene kazune jer to stvarno nije tesko.

A za ljeto mislim ponudit nekome u gradu da to proda, ne ovo ljeto jer ne stignem to radit trenutno ali drugo vjerojatno. :)

Hvala na savjetu,pogledati cu te stranice, web stranica nije losa ideja naravno ako je posjecena :lol:. Inace facebook profil nemam, obrisali to i mm i ja kad smo se upoznali :)
Ovako da pitam, prije nego pogledam, ako zna ko, jel etsy besplatan? Nema nikakvih placanja necega?

Lijep pozdrav i citam vas i dalje :)

vještičica
07.03.2011., 09:23
etsy nije besplatan
svaka ponuda koju postaviš košta20 centi, i traje čini mi se dva mjeseca
od svake prodate ponude uzimaju sebi 20% od tvoje naplaćene cijene
plus za sve to moraš imati PayPal account koji podržava primanje novca, što je nemoguće za nas sa ovih geografskih širina (pitala, pa znam)

In love
07.03.2011., 10:04
SaraRi, ma, ja sam skužila da je trenutno najbolje oglašavati se na Facebooku jer je tamo ipak najviše ljudi.Imala sam reklamu i ovdje na Rodi pa je bilo 17 klikova po danu što i nije nešto kada podijeliš sa cijenom. Na Fb sam skupila u 2 mjeseca više od 2000 ljudi što i nije loše za jedan tini mini web shop koji prodaje par artikala (za sada)... ;-)

A za prodaju tih suvenira se slažem, fali toga, ja vidim samo plastiku od koje mi je već loše...A da probaš sa onim lancem suvenirnica Aqua, baš sam neki dan čitala o njima u nekom starom Globusu.

In love
07.03.2011., 10:12
Ovo za web stranicu je stvarno jeftino jedino ja ne volim te webove jer su onda svi isti. Roza Groza će znati o ćemu pričam ako se bavi tome. Otvoriš web dućan i onda skužiš da su svi napravljeni na istoj podlozi samo se mijenja tekst i opis artikala...Grrr. Dosadno mi to.

SaraRi
07.03.2011., 17:48
Da, a za facebook, slazem se da je vjerojatno najlakse, mozda ga i otvorim samo u te svrhe nekad onda, vidjet cu krajem godine ako odlucim pocet to radit, a i ovisi o malome koliko ce mi dati.

Jel legalno imati facebook samo radi toga? Znaci u svrhu prodavanja maketa bez otvaranja obrta i slicnog?

p.s. Roza cestitam i ja na trudnoci :) Sretno

tina55
10.03.2011., 09:40
pala mi je na pamet još jedna ideja o malom maminom biznisu, ali uvijek me muči pravna strana, ako izrađujem nešto tipa unikatne pozivnice za vjenčanje, zahvalnice, kitice i sl. moram imati obrt ili kako to ide?
ovo mi se čini kao idealan posao za mene koja obožavam izrađivati takve kreativne stvari, čak i dijete može pomoći koliko želi, ali opet znam da je teško prodati proizvod...

In love
10.03.2011., 11:30
SaraRi, dali je legalno nemam pojma, ja imam preko firme tako da nije na crno...A vidim puno njih koje imaju na crno pa se valjda može (barem dok te netko ne prijavi, neznam kako to funkcionira u Hr, u Sloveniji bi te srezali odmah na početku...)

Tina, pa uvijek možeš otvoriti kućnu radinost ili kako se to već zove...

tina55
10.03.2011., 14:49
a koliko su troškovi te kućne radinosti?

kudri
10.03.2011., 14:52
plus za sve to moraš imati PayPal account koji podržava primanje novca, što je nemoguće za nas sa ovih geografskih širina (pitala, pa znam)

e, pa sada je moguće :)

http://www.net.hr/tehnoklik/page/2011/03/10/0388006.html

vještičica
10.03.2011., 16:14
e, pa sada je moguće :)

http://www.net.hr/tehnoklik/page/2011/03/10/0388006.html
da, ali ja nisam u Hrvatskoj

rosa
10.03.2011., 16:18
pala mi je na pamet još jedna ideja o malom maminom biznisu, ali uvijek me muči pravna strana, ako izrađujem nešto tipa unikatne pozivnice za vjenčanje, zahvalnice, kitice i sl. moram imati obrt ili kako to ide?
ovo mi se čini kao idealan posao za mene koja obožavam izrađivati takve kreativne stvari, čak i dijete može pomoći koliko želi, ali opet znam da je teško prodati proizvod...

Ovdje se možeš besplatno oglasiti s albumom s pozivnicama,zahvalnicama itd...
http://www.forum.hr/showthread.php?t=164903&page=336

Moja poznanica je tako našla jeftinije,a vrlo kreativno rješenje za svoju svadbu.;-)

SaraRi
10.03.2011., 18:15
I mi smo jako jeftino prosli s pozivnicama, prenijeli smo ih usmeno, osim ako nije vjencanje s 500 pozvanih naravno pa je prakticnije,a nase nije bilo, ali inace neznam nikoga tko te pozivnice cuva, pa bi mi bilo zao dati novac za nesto sto ce taj covjek bacit u smece kad procita (sudim po sebi i onima koje poznajem,naravno da ima iznimaka).

Ali naravno da ima jako lijepih i da bi radije kupila ako ne bas zahvalnice i to sto ne koristim ali onda bar recimo cestitke unikatne za neke posebne prigode, recimo kad sam muzu htjela za godisnjicu kupit cestitku prosle godine ne bi vjerovali ali niti jednu jedinu niti ''tvornicku'' nisam pronasla, ni obicne niti one saljive, kao da drugi to ne kupuju,nije mi jasno bas mi je to trebalo, kasnije sam nasla neku koja svira saljivu univerzalnu koja je mogla proci,pa tu dodala svoj tekst, da nisam nasla bi napravila sama, ali me bas iznenadio nedostatak toga a ja mislila da ce ih sigurno bit i to za oba spola, ah. (mlada sam i nisam godinama u braku, tako da nisam do sada to trebala kupovati pa nisam ni znala prije da toga nema).

Eto ideja za cestitke ako se tko time bavi, ja nemam smisla bas, ali bi to rado kupovala, pogotovo dok je mali tako maleni i jedva sam u intervalima rucno napisala tekst hahahha :)

Pozdrav

tina55
10.03.2011., 18:26
SaraRi, da, dobra ideja je izrada čestitki uz pozivnice i zahvalnice, ali nitko ne želi baš dati puno novaca za tako nešto, a materijal dosta košta, a i treba puno vremena, pa trenutno razmišljam koliko bi to bilo isplativo, iako vidim da ručno rađene čestitke i po trgovačkim centrima dostižu cijene od 20-25 kn
ja sam za prvi rođendan svoje mrvice sama radila zahvalnice koje smo podijelili gostima, sama sam rezala papir, otvor za fotografiju, ukrase izrađivala šivanjem, izrezivanjem, ljepila onim pištoljem što topi plastiku,...puno tehnika i vremena, ispale su super

SaraRi
10.03.2011., 23:42
Pa da o tome i govorim, nisam bas nesto kreativna, eto i za onu saljivu cestitku sam dala 20ak kuna, tako da bi za kreativnu i bas za tu prigodu koju trebam dala opet toliko.. :)

Ali istina,neznam koliko se to isplati i koliki su troskovi, sigurno nisu mali..

A i ljudi su danas sve manje susretljivi, sad mi je palo na pamet, to sto radim od kamena, to sam pocela u osnovnoj davno i isla do kraja srednje sa radovima na natjecanja u drzavi, i u pocetku su mi davali kamenje, kasnije u srednjoj su vec poceli naplacivati po simbolicnoj cijeni, recimo manja vrecica 100kn i slicno, a prije 1g kad sam muzu radila nesto vec sam morala traziti i traziti jer nitko nece vise to dati niti prodati, nije mi jasno, to je njima OSTATAK, ono sto bacaju, tako su mi rekli sami, smijesno da ga uopce prodaju a ja bi i platila za to, cak sam pitala i da mi rezu te ploce po punoj cijeni i kazu da nece da im je to premalo i ne da im se, HALO recesija a njima se NE DA JER JE MALO??

Boze svasta nisam mogla vjerovat, sto je manje posla to se i njima manje radi, tako da moram prije nabavit kamen kod kamenoklesara ali ne sigurno ovdje ocito..a onda raditi to dalje kad nadjem vremena :)

Eto samo jedna pricica, o kojoj se sigurno da raspravljat (ja pitala jedina 3 kamenoklesara u gradu koja imamo,nitko nece) ali nije tema bas pa nije ni vazno..

Pozdrav

tina55
11.03.2011., 09:18
SaraRi, ja sam pred dosta godina kupila knjigu o izradi ukrasnih svijeća (tad još nije ni bilo chemaca i sl. dućana) i odem pitat par proizvođača lampiona i sl. da li bi mi prodali malo voska za kreativan hobby, nijedan mi nije htio prodati, jedan mi je čak rekao da mu ne pada na pamet potpomagati konkurenciju i skoro me istjerao iz trgovine, mislim konkurenciju, on proizvodi lampioni za groblje, a ja bi napravila 2-3 ukrasne svijeće s eteričnim uljima za poklon za paljenje u kući
inače, predivno je ovo što radiš od kamena

khaa
11.03.2011., 12:01
dobra vijest!!
http://www.tportal.hr/scitech/tehno/116056/Servis-PayPal-napokon-dostupan-u-Hrvatskoj.html

Janis
11.03.2011., 12:19
dobra vijest!!
http://www.tportal.hr/scitech/tehno/116056/Servis-PayPal-napokon-dostupan-u-Hrvatskoj.html

Je li to sad znači da i mi možemo prodavati preko e-bay-a?

khaa
11.03.2011., 14:39
je li to sad znači da i mi možemo prodavati preko e-bay-a?

daaaaaaaaa :)

Janis
11.03.2011., 14:56
daaaaaaaaa :)
:-d:-d:-d

SikaPika
12.03.2011., 03:12

Ovo mi se sviđa jer stvarno ne znam kako bih ja iz Osijeka sudjelovala u ovoj cijeloj priči. A imam volje.

mitovski
12.03.2011., 14:27
Nije me bilo 3 tjedna i dođem i vidim da je otvorena tema koja me jako zanima i pitanje koje me muči pa skoro od kada sam rodila. I sad vas već 3 noći čitam do 1 ujutro nakon što mi Jana zaspe.
Roza Groza i Ifi svaka čast na idejama. Rozi čestitke na trudnoći :-D.
Ifi sviđa mi se način na koji razmišljaš i promišljaš i žalim što ja nisam takva, ja se obično bacim na glavu i bubnem od beton :lol:.
Problem je kod nas što ako želiš raditi legalno svugdje te dočekaju porezi, doprinosi i ostala prevelika davanja koja te jednostavno pojedu. Druga stvar je što i taj posao od kuće na kraju bude posao s punim radnim vremenom i angažiran si 24 sata na dan osim ako je to nešto onako čisto za dušu i za džeparac.
Imala sam obrt, nije bio od kuće ali sam nekada znala u kancelariji biti i do 3 ujutro i subotama i nedjeljama i nosila sam taj posao kući i živjela s tim 24 sata na dan jer si sam odgovoran za sve.
Da i još nešto ako otvarate obrt morate imati i školu za to s čim se mislite baviti ili morate zaposliti nekoga tko ju ima.
Imam nekoliko ideja o kojima razmišljam ali niti jedna mi se ne čini previše originalna ili posebna da bi u ovim vremenima uspjela, a niti moje sposobnosti mi se ne čine nešto ekstra posebne - ne znam možda se podcijenjujem. Zadnjih godina sam svjedočila propasti i bankrotu previše obrta i poduzeća tako da me malo strah krenuti u nešto meni novo i nepoznato.
Uglavnom jaaaaaako želim ostati sa svojom Janom ali situacija je takva da moram raditi pa sad kopam rukama i nogama da nešto smislim ali imam neku blokadu i zato mi je jako drago da ste otvorile ovu temu i dale mi malo vjetra u leđa.
Pratim vas sa zanimanjem.:-)

makita
12.03.2011., 17:38
Upravo sam neki dan saznala da se za neke poslove- koje sve, to još ne znam- može ispostaviti račun kao građanin. Navodno tako rade brojni iznajmljivači soba i apartmana na obali. Zanima me koje još djelatnosti to pokrivaju. Na to se naravno treba platiti porez. moja poanta je da nije neophodno imati firmu ili obrt da bi izdali račun.:-o:-D:-D

Svaka informacija o navedenom bi mi zlata vrijedila. Ako netko više zna, jako bih bila zahvalna.

mitovski
12.03.2011., 17:48
Hm ne znam da kao građanin možeš izdati račun znam da ako iznajmljuješ stan moraš imati ugovor s najmoprimcem koji odneseš u poreznu upravu i onda ti oni izračunaju porez koji moraš platiti. Ne znam kako je u turizmu. Ali da ti obavljaš neku uslugu ili prodaješ neki proizvod i da kao građanin izdaješ račun mislim da to nebi išlo, neka me ispravi netko ako sam u krivu.

Elly
12.03.2011., 19:27
Ne znam kako je u turizmu.

Moras imati izdano rjesenje i kategorizaciju, voditi knjige (prihoda, gostiju, prijava na tur. zajednicu, prijava MUP-u), na osnovu rjesenja moras imati pecat s OIB-om i onda moras izdavati racune. Na sve to naravno ide porez (turistickoj zajednici i gradu na osnovi dohotka od iznajmljivanja apartmana/soba). Moras takodjer imati i lijecnicku svjedodzbu za tebe i ukucane (koju obnavljas svake godine).
Ako je godisnji prihod veci od 80.000 Kn, mora se otvoriti obrt.

Ares
12.03.2011., 20:47
Ako je godisnji prihod veci od 80.000 Kn, mora se otvoriti obrt.

Nije potrebno otvarati obrt, ulazi se u sustav PDV-a, te sukladno s time voditi knjige IRA, URA i neznam dal još koju...

Kosjenka
12.03.2011., 20:51
A ne vidim zašto ne otvoriti i obrt. Ako su to obrti kojima zanimanje vlasnika ili zaposlenog nije bitno ne vidim zašto se ne bi otvorio obrt na supruga(koji je predpostavimo zaposlen), a Vi kao članovi obitelji možete pomagat njemu u obrtu.

Ares
12.03.2011., 20:58
zaboravih...znam da je jedna moja poznanica davno prije prodavala nakit bez obrta naravno, eto našla sam i kako http://www.suvremena.hr/1380.aspx

makita
13.03.2011., 10:27
zaboravih...znam da je jedna moja poznanica davno prije prodavala nakit bez obrta naravno, eto našla sam i kako http://www.suvremena.hr/1380.aspx
Uh, namučila sam se, nisam mnogo shvatila.
Propisi su manje rigorozni nego za otvaranje npr. galerije.

Ares
13.03.2011., 13:06
Uh, namučila sam se, nisam mnogo shvatila.
Propisi su manje rigorozni nego za otvaranje npr. galerije.

Ma da, nije baš nešto objašnjeno, ali jedino što sam o tome mogla naći, čini mi se da je ona bila učlanjena u neku udrugu amaterskih umjetnika, pa je mogla prodavati svoj nakit, no davno je to bilo, možda se nešto i promjenilo....
dok sam tražila po net-u nešto o tome naišla sam i na mogućnost odobrenja za obavljanje domaće radinosti ili sporednog zanimanja, možda nekom pomogne, evo pravilnika:
http://www.teb.hr/include/pdf/zakoni/Pravilnik_o_obliku_i_nacinu_vodjenja_odobrenja_za_ obavljanje_domace_radinosti_ili_sporednog_zanimanj a_s_listama_proizvoda_i_usluga.pdf

SunčicaVŽ
22.03.2011., 13:47
Pratim vas jer ja otkad sam ostala treći put trudna željela bi raditi od kuće...imam ideje, volje i sve...guši me kancelarija.. Trenutno čitam da li je bolje osnovat udrugu ili zadrugu da bi mogli prodavat nešto što je na granici između ručnog rada i običnog proizvoda...

miniminia
22.03.2011., 15:30
ajde napiši nešto o tome, to i mene zanima
linkaj tu

SunčicaVŽ
22.03.2011., 15:51
Kako osnovati zadrugu + lijevo su odgovori na mnoga druga pitanja
http://www.zadruge.hr/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=56&Itemid=95

Kako osnovati udrugu
http://www.uzuvrh.hr/stranica.aspx?pageID=46

Kad sve proučim, javim zaključke :-)

miniminia
23.03.2011., 12:01
hvala ti :-*

SunčicaVŽ
23.03.2011., 12:37
Nema na čemu...nisam još proučila sve, ali na prvu loptu mi sve vuče na zadrugu. Gledala sam malo ima brdo raznih zadruga od frizeraja, šofera, svakakvih poljoprivrednih..Bit ovog posla od doma je proizvodnja i prodaja vlastitih proizvoda - tu udruga ne dolazi u obzir. Udruga je neprofitna organizacija koja može proizvoditi i prodavati kako bi financirala svoje projekte...Zadruga je sasvim druga priča, skupi se nekoliko nas koji možemo proivoditi iste ili potpuno različite stvari i preko zadruge ih legalno prodavati :-)

SunčicaVŽ
29.03.2011., 16:48
Zamrla tema:roll:

vještičica
29.03.2011., 19:01
svi utekli na e-bay :lol:

Jagi
31.03.2011., 17:37
Mene ste jako zainteresirale.... O ovoj temi razmišljam intenzivno zadnjih godinu dana! Za sad sam jedino krenula s izradom suvenira, uz svoj redoviti posao, ali ne stižem koliko bih htjela! Namjera mi je da uskoro ostavim ovaj "redoviti" posao, jer se jednostavno ne vidim u tom stilu života do penzije.... Idem sad čitati postove, došla sam do treće stranice... :-)

krojachica
05.04.2011., 12:37
Hej cure, gdje ste?
Je li netko od vas u međuvremenu osnovao zadrugu?
Gledajući ovaj popis zadruga čini mi se da tamo ima
dosta obrta koji su nazvani zadrugama.

SunčicaVŽ
05.04.2011., 13:45
Hej cure, gdje ste?
Je li netko od vas u međuvremenu osnovao zadrugu?
Gledajući ovaj popis zadruga čini mi se da tamo ima
dosta obrta koji su nazvani zadrugama.

Skupljam info koliko love treba za to...treba nekoliko tisućica kuna...
Uglavnom za javne bilježnike...
Ali sve što može biti obrt može biti i zadruga, samo kaj moraju biti najmanje tri zadrugara i potpuno je drukčiji način plaćanja državnih obaveza poput poreza i doprinosa.

krojachica
05.04.2011., 13:57
Šta toliko novaca?
Za pokretanje obrta treba oko 1000 kn
tako barem kažu na http://www.tvrtka.biz/tvrtka/index.php

vještičica
07.04.2011., 19:16
Od danas i BiH ima PayPal u oba smjera! :-D

krojachica
28.04.2011., 12:26
http://www.pametnakuna.hr/kod-kuce/hobi-i-zanimacije-mogu-biti-izvor-dodatne-zarade-

SunčicaVŽ
28.04.2011., 12:37
Jes...mene žderu ti paušali i mirovnisko koje moraš plaćat radiš ili ne radiš :-(

Kosjenka
28.04.2011., 13:03
Sunčica ako se otvori obrt na nekog tko je zaposlen ne plaćaš mirovinsko i zdravstveno.

SunčicaVŽ
28.04.2011., 13:15
To je nešto novo? Znam da se uvijek to plaćalo.

Kosjenka
28.04.2011., 14:32
Možda nisam dobro objasnila. Recimo da bi ti radila neki poslić od doma, a tm je zaposlen u nekoj firmi. Ako je tako onda on otvori obrt, u firmi mu iz njegove plaćaju doprinose za mio i zo(to je najveći dio fiksnih izdataka) ,a ti mu pomažeš u njegovom obrtu. Članovi uže obitelji imaju pravo pomagati u obrtu, raditi sve osim direktne prodaje(radit u dućanu, kafiću i sl). Recimo tm ima opg, ti i klinci možete slobodno ići kopat i prekovremeno i neradnim danom i sl.

SunčicaVŽ
28.04.2011., 14:34
Jasno mi je sve to...ali mislila sam da i vlasnik obrta - koji ujedno i radi u tom obrtu mora plaćati doprinose bez obzira na plaćanje doprinosa njegovog poslodavca...

krojachica
28.04.2011., 15:39
Kosjenka je vjerojatno mislila ako ovu domaću radinost sa mog linka, a ne obrt,
otvoriš na muža onda ne moraš plaćati mirovinski

tina55
28.04.2011., 15:49
ja još uvijek razrađujem ideje :)
i skupljam savjete iskustva, znam da je s hranom puno zezancije, ali zna li netko/ ima li iskustva koje sve uvjete je potrebno ispuniti za catering/pečenje kolača?

SunčicaVŽ
28.04.2011., 16:03
Kosjenka je vjerojatno mislila ako ovu domaću radinost sa mog linka, a ne obrt,
otvoriš na muža onda ne moraš plaćati mirovinski

Hm...ja sam zaposlena...ne znam zašto bi onda išta trebala otvarati na muža. Inače našla sam za obrt - plaća se mirovinsko i zdravstveno, ali na može se platiit na kraju godine u postotku od dobiti...joj ma to je sve ..užas
I našla sam i za domaću radinost, plaća se mirovinsko i zdravstveno i paušal poreza i sve skupa ispadne preko 1000 kn mjesečno...pa di ću toliko zaradit????
Stalno se vraćam na zadruge i udruge kao najbolju mogućnost. Domaća radinost se isplati samo umirovljenicima..oni jedini ne moraju plaćati mirovinsko...a mi svi ostali da...nismo oslobođeni makar nam poslodavac plaća...

SunčicaVŽ
28.04.2011., 16:07
Kopirano iz teksta s linka:

Osobe koje su već u radnom odnosu mogu kroz registraciju sporednog zanimanja dopuniti osobni prihod. Ove osobe sa stajališta oporezivanja imaju dvije vrste prihoda. Plaću iz radnog odnosa, za koju doprinose i porez na dohodak tereti poslodavca i prihode od domaće radinosti ili sporednog zanimanja, koja tereti samu osobu. Za ovu drugu djelatnost, osobe plaćaju porez na dohodak na temelju poslovnih knjiga ili godišnji paušalni iznos.

zatim dalje:

Izuzimanje umirovljenika iz obveznoga mirovinskog osiguranja za domaću radinost i sporedno zanimanje.

Prema tome svatko tko ima domaću radinost izuzev umirovljenika mora plaćati i doprinose.

krojachica
28.04.2011., 16:07
a ako ti otvori mama domaću radinost kad ode u penziju, pa joj ti pomažeš?

SunčicaVŽ
28.04.2011., 16:09
Osim svega toga, na listi :

Lista proizvoda koji se mogu izrađivati u domaćoj radinosti:

1. proizvodnja tekstilne pređa i konca od prirodnih vlakana – na tradicionalan način
2. proizvodnja tkanine (osim specijalnih tkanina), od prirodnih vlakana, osim pamučnih – na tradicionalan način
3. proizvodnja pamučne tkanine (osim specijalnih tkanina) – na tradicionalan način
4. proizvodnja užadi, konopaca, upletenih konaca i mreža – na tradicionalan način
5. proizvodnja tila, čipke, uske tkanine, pozamanterije i vez – samo ručnim radom
6. izrada ukrasnog pribora: vrpci, resa, pompona – loptica – samo ručnim radom
7. izrada čipki u vrpcama ili u motivima vezenih tkanina; – samo ručnim radom
8. proizvodnja pusta (filca), presvučeni, prekriveni ili laminirani, tuljci za higijenu ušnih kanala – samo ručnim radom
9. proizvodnja pletenih i kukičanih tkanina – samo ručnim radom
10. izrada gornjih dijelova obuće i papuča – samo ručnim radom
11. proizvodnja predmeta od pluta, slame i drugih pletarskih materijala; košarački i pletarski proizvodi – osim namještaja
12. izrada sjenila za svjetiljke od papira, kartona i sličnih materijala
13. slikanje na staklu i kristalu, boce, čaše i ostali proizvodi za kućanstvo – samo ručnim radom
14. izrada staklenih sjenila za svjetiljke – samo ručnim radom
15. proizvodnja keramičkih proizvoda za kućanstvo i ukrasnih predmeta – na tradicionalan način
16. izrada raznovrsnih proizvoda – izrada predmeta za uspomenu i suvenira, izrada umjetnog cvijeća od tkanine i papira i izrada cvjetnih aranžmana od umjetnog i suhog cvijeća – samo ručnim radom
17. izrada lutki, samo s ljudskim likom
18. izrada igračaka koje predstavljaju životinje i druga bića (osim ljudi)
19. proizvodnja dijelova i pribora za lutke s ljudskim likom
20. izrada kišobrana, štapova za šetnju, dugmadi, presvučene dugmadi i njihovih dijelova – samo ručnim radom
21. proizvodnja proizvoda od ljudske i životinjske dlake, sličnih proizvoda od tekstilnih materijala – ali samo vlasulje

Ne nalazim stvarčice koje bi ja htjela raditi...barem ne sve od toga :-(

SunčicaVŽ
28.04.2011., 16:10
a ako ti otvori mama domaću radinost kad ode u penziju, pa joj ti pomažeš?

To bi mi bila opcija da ima ono što ja želim raditi...šmrc...a toga tu nema.. :-(

Kosjenka
28.04.2011., 16:53
Sorry što sam te proglasila nezaposlenom, cijela tema je nekako u duhu "doma smo pa ajmo nešto radit".
Ono što sam htjela reći da ako si zaposlen i imaš obrt to znači da ne dobiješ svaki mjesec "čekove" za MIO i ZO na fiksni iznos kuna, kao što dobije neko ko radi samo u svome obrtu nego se davanja za MIO i ZO određuju na temelju dohotka obrta, odnosno porezna šalje rješenje o obavezama na temelju dohodka iz prošle godine, isto je tako u obavezi na temelju tog rješenja plaća se i predujam doprinosa za tekuću godinu.

Kosjenka
28.04.2011., 16:56
Znaći u startu nema tih doprinosa, a za dalje zavisi kolika bi ti eventualna dobit bila!
A jesam ga zbrčkala sada...

SunčicaVŽ
29.04.2011., 09:27
Ma nisi, meni je to sve jasno, zato mi obrt ne pada na pamet, previše troškova i komplikacija za neku siću koju bi ja usput htjela zaradit.
Zadruga je po mome savršena što se tiče mogućnosti rada i troškova kasnije, sam određuješ koliko će se kome dobiti isplatiti..."nepotrebni " troškovi za nekog tko je zaposlen su minimalni...Jedina je kvaka što samo osnivanje zadruge košta enormno puno zbog plaćanja ovjera javnim bilježnicima!!!

ivana zg
03.05.2011., 11:55
-tema je zamrla-a zašto? obeshrabrene zakonima i porezima ili nemogućnosti da imate obiteljski život i posao kod kuće?
-odustale se od posla od kuće?
-ili ste počele raditi od kuće pa nemate vremena?
- ja stvarno već 4g uporno tražim i smišljam kako da radim od kuće, ne mora to biti neka ogromna lova, ali bar za račune dok ne završim fax...treba mi posao kojeg mogu ovaviti relativno brzo i da mogu zaraditi a da stignem učiti obaviti kučanske poslove te imati vremena za dijete....
-zašto je to u RH nemoguće a vani sasvim normalno
-poslove zbog kojih kod nas moraš raditi u firmi ,vanka radiš sasvim normalno doma

SunčicaVŽ
03.05.2011., 12:31
Ma svi putovi su me odveli na osnivanje zadruge- a za to mi treba 5000 kn da "nagradim" javne bilježnike...aaa...di da skupim toliku lovu???

plashljivo_pile
03.05.2011., 12:51
frendica i ja smo razmišljale pokrenuti svoj (legalan) biznis... no od same pomisli na hrvatsku birokraciju, poreze, tuđa iskustva s obrtima i sve što će vjerojatno krenuti krivo - meni pozlilo.

pod ovakvim uvjetima - nema šanse.

ako dođe do promjene uvjeta - veoma rado. no sumnjam da će se to tako skoro i dogoditi, a do tad se nadam da ću već biti tisućama kilometara daleko.

ivana zg
03.05.2011., 13:25
http://www.unibook.com/hr/izdavanje-vlastite-knjige

http://www.unibook.com/hr/home

ovo odavno želim napraviti već 2g čitam tu stranicu...pa nikako..kaj vi mislite?

SunčicaVŽ
03.05.2011., 13:49
http://www.unibook.com/hr/izdavanje-vlastite-knjige

http://www.unibook.com/hr/home

ovo odavno želim napraviti već 2g čitam tu stranicu...pa nikako..kaj vi mislite?

Zanimljivo...prolazilo mi kroz glavu..više puta..
rojalitet??
edit: našla - visina autorske naknade (royalty):lol:

tina55
03.05.2011., 13:54
ivana zg, pogledala sam linkove koje si stavila i čini se zanimljivo i vrijedno pokušaja

pikula
03.05.2011., 14:02
http://www.unibook.com/hr/my-agenda-book
ovo mi se čini jako zgodno za poklone

SikaPika
13.05.2011., 02:12
kreativke šnajderice, ajmo savjet
planiram naučiti šivati, a ne da mi se odmah dovlačiti maminu staru mašinu u kuću (Bagat, ona u ormariću, mislim da je čak na pedalu) pa bih kupila neku manju, za probu
e sad, budući da i ne raspolažemo nekom lovom, vidjela sam u Konzumu šivaću mašinu za 100 kuna, neka mala, skoro dječja - kao, mogu se na njoj obavljati popravci, šiti sve vrste materijala, čak i jeans
MM me zeza da je to igračka, šteta 100 kuna da će mi onda kupiti neku bolju, a meni bed sada trošiti velike novce, a sto kuna - kontam si - ni 'vamo ni tamo

lucij@
13.05.2011., 10:28
Nemoj kupovati tu iz Konzuma, to je sigurno bacanje novaca. Najprije pogledaj tu maminu, možda nije na pedalu (ja zapravo i ne znam da je Bagat imao takve na pedalu), ako je u zatvorenom ormariću meni je vjerojatnije da je nas struju, a ako je tako onda imaš predobru mašinu. Takvu više ne možeš kupiti. Ja imam neku novu japansku. Neki dan sam šila na maminoj Bagatici, isto je u ormariću, osjećaj je potpuno drugačiji, ma milina.

ovca_i_janjad
13.05.2011., 10:47
nemoj ni u ludilu, na tome nećeš moći ništa napraviti

radije popravi maminu mašinu, čak i da je na pedalu, sigurno je 6463746 puta kvalitetnija

ivanche
13.05.2011., 11:34
Meni je krojačica na tečaju šivanja isto savjetovala da ne uzimam tu za 100 kn jer je to bačen novac.

SikaPika
17.05.2011., 02:12
cure, hvala vam puno, tek sam sada vidjela da ste mi odgovorile
onda ću ipak tih 100 kuna sačuvati za nešto, a dofurati maminu
tnx!

miniminia
17.05.2011., 11:15
ovo je OT
ali di ima servis za Bagatove mašine
ja imam neku staru isto maminu, stoji godinama na tavanu i čeka me :-)

dena
18.05.2011., 18:58
Pozdrav svima,
evo slučajno sam otkrila ovaj topic, i baš mi se sviđa. I ja pokušavam naći nešto da mogu biti što više sa djetetom, a da imam neka primanja. Pošto sam se tek registrirala i ne mogu slati pm, molila bih ako mi se Inda_os može javiti vezano za gfk :), hvala.

@ miniminia- ne znam odakle si, u Zagrebu ima Bagatov servis u Vlaškoj. Ne znam točno broj , ali ne možeš fulati, u zgradama nakon križanja kod Importane galerije. Oznaka ti je vani na zgradi, uđeš u prolaz, pa lijevo

In love
20.05.2011., 00:27
-tema je zamrla-a zašto? obeshrabrene zakonima i porezima ili nemogućnosti da imate obiteljski život i posao kod kuće?
-odustale se od posla od kuće?
-ili ste počele raditi od kuće pa nemate vremena?
- ja stvarno već 4g uporno tražim i smišljam kako da radim od kuće, ne mora to biti neka ogromna lova, ali bar za račune dok ne završim fax...treba mi posao kojeg mogu ovaviti relativno brzo i da mogu zaraditi a da stignem učiti obaviti kučanske poslove te imati vremena za dijete....
-zašto je to u RH nemoguće a vani sasvim normalno
-poslove zbog kojih kod nas moraš raditi u firmi ,vanka radiš sasvim normalno doma

Tema je zamrla jer sve mame rade - od kuće ;-)

Ma, ima i u Hr jako dobrih primjera kako se kreativni ljudi snalaze, pogledajte si samo Pixikid, pa Vesele otiske, pa Barbarelu...Ima toga još, samo moraš biti u pravo vriejem na pravom mjestu ;-)

Peterlin
20.05.2011., 08:32
ovo je OT
ali di ima servis za Bagatove mašine
ja imam neku staru isto maminu, stoji godinama na tavanu i čeka me :-)

Servis se zove BAGATIK d.o.o.

Adresa:VLAŠKA 60, Zagreb (ulazi se iz dvorišta, označeno je)
Tel/Fax:01 / 4613555

Oni nisu ovlašteni samo za Bagat, nego servisiraju i Toyote (imam obje, koristim usluge tog servisa već valjda 25 godina i ok su, jedino je ponekad trebalo čekati da nabave dijelove ako nisu imali taj čas u radionici).

Peterlin
20.05.2011., 08:45
kreativke šnajderice, ajmo savjet
planiram naučiti šivati, a ne da mi se odmah dovlačiti maminu staru mašinu u kuću (Bagat, ona u ormariću, mislim da je čak na pedalu) pa bih kupila neku manju, za probu
e sad, budući da i ne raspolažemo nekom lovom, vidjela sam u Konzumu šivaću mašinu za 100 kuna, neka mala, skoro dječja - kao, mogu se na njoj obavljati popravci, šiti sve vrste materijala, čak i jeans
MM me zeza da je to igračka, šteta 100 kuna da će mi onda kupiti neku bolju, a meni bed sada trošiti velike novce, a sto kuna - kontam si - ni 'vamo ni tamo

Ta mala mašina ne radi s dva konca nego samo s jednim. Ako je s dva konca, možda je to nešto bolje, ali pitanje je kakva joj je mehanika. Kupila je moja mama nešto slično (mislim u Italiji) prije dosta godina - ne vrijedi pišljiva boba. Petlja konac i ja je nikad nisam uspjela savladati (ni mama, he he he...).

Najjeftinije mašine koje bi eventualno mogla uzeti su Toyotine (ima ih u Metrou, ponekad u Lidlu) ili naručiti iz Neckermanna (ali tam više koštaju). Osim TOyote ima i neka druga firma, mislim da se zove LLoyds. Ako se ne varam, baš takve su lani ili predlani imali u Lidlu za jeftine pare. Te mašine malo manje koštaju, ali nemam nikakvog iskustva. Zadnje vrijeme je i Singer izbacio novu liniju tih jeftinijih strojeva. Nije to za profesionalnu upotrebu, ali jest ako si tko želi uštedjeti lovu i sam doma kratiti zavjese, šivati posteljinu i kratiti dječje hlače.

Moje iskustvo - ja imam staru Bagaticu sa 1000 mogućnosti podešavanja + vez (ali je rasklimana jer sam ju dugo raubala) pa sam prije par godina kupila noviju Toyotu koja je ok, ali ima puno manje mogućnosti. Sve ovisi što ćete raditi. Za kućne popravke je dobra i najjeftinija, ali za kreativan rad treba ipak malo više para uložiti. Tko ima mogućnosti, nek posudi. Ima puno ljudi kojima to doma skuplja prašinu (zadnje vrijeme sam i ja među njima jer ne stignem šivati, ali ipak još ne bih ni prodala ni posudila mašinu...)

Stare mašine se isplati osposobiti ako imaju mogućnost cik-cak boda ili ako imaš drugu mašinu koja to može raditi. Iz mog iskustva, te stare mehaničke (i prve električne) mašine imaju puno bolju preciznu mehaniku i ljepši bod. No, da ne uzurpiramo topic - isplati se prvo popraviti staru mašinu i raditi na njoj, pa kad biznis preraste mogućnosti te stare mašine, investirati u novu.

A da stavite topic na forumskoj burzi, ako se tko želi riješiti mašine koju ne koristi?

SikaPika
22.05.2011., 16:02
Peterlin, baš ti hvala na odgovoru. Sve si lijepo objasnila.
Od tebe nisam ni očekivala manje. :-)

Tu sam jeftinu mašinu htjela kupiti čisto da vidim kako će mi ići. No, to se stvarno ne isplati ako će mi petljati konac i slično. Totalno bi me to izbacilo iz takta. Istina, ne planiram ja raditi ništa puno na mašini, neke sitne popravke, nešto malo Maši, možda sebi sašiti nešto jednostavno, posteljinu...
Da se razumijemo, ja uopće ne znam šiti.
Pričala sam neki dan sa sestrom pa mi je rekla da na maminoj mašini treba promijeniti remen i da je uništen kabel papučice, ali to se valjda da srediti.

Eh da, danas mi je MM pokazao u katalogu Peveca mašinu Višnja za 1.000 kuna. Ipak mi je to previše novaca jer ne znam hoće li mi ići šivanje.

zibba
03.08.2011., 16:55
A zašto je ova tema zamrla. Čitala sam predovito, ali se nisam javljala. Sada sam na komplikacijama s trećim djetetom i sve razmišljam kako smisliti nešto doma za zaraditi a da mogu makar ostati doma one tri godine i preživjeti s onih 1600 kn mj.
Što znam raditi:
1.) Šivam smatram dobro - sašila mlađoj platnene pelene, ogradice za krevet, plahtice, baldahin, neke sitnice po doma, sebi pokoju haljinu za svadbe, zastore kojima se susjedi dive jer nisu oni jednostavni i obični i slično i to sve sa završenim osnovnim stupnjem tečaja kod jedne privat osobe u njenom podrumu.
2.) Heklam - prema mustrama iz časopisa, naučila iz knjiga i enciklopedija dok je svekar bio bolestan pa sam smirivala živce. Ide mi dobro, ali jako dugo traje nešto konkretnije a prodati se ne da. Povremeno poklonim osobama za koje znam da vole takve stvari.
4.) Obrađujem vrt - za nas doma iako imamo dosta zemlje, ali se ne isplati uzgajati osim na jako veliko.
5.) Priprava zimnice - nakuhala pekmeza i marmelada u zadnjih mj dana da nahranim vojsku, što ću s time tolikime kad moji ne jedu osim u palačinkama.
6.) Kolači - volim ih peči, ide mi i ukrašavanje, osim rezanja tu sam antitalenat. Još da ima tko jesti nitko sretniji od mene.
7.) Kuhanje - mi ide, volim kada moram nahraniti veću količinu ljudi i kada se sve lijepo pojede, jedino poludim kada istovremeno imam hrpu djece na brigi i one koji se petljaju pod noge i savjetuju a nikada se primili kuhače.
8.) Životinje - volim životinje, imam uzgajivačnicu pasa, ali nema od toga kruha, pogotovo sada kada imam dva legla a nitko ni da pita. Treba to hraniti, cijepiti, čistiti od glista, voditi o izložbama a interesa za ljubimce baš i nema. Povremeno uzmem 100 pilića za tov, hranim po starom receptu kako me naučila susjeda i zbilja su domaći, ali time sam uspijevala pokriti trošak hranjenja za sebe prije poskupljenja kukuruza, sada se ni to ne isplati. Par kokica nesilica koje imam doma mi je za naše potrebe i povremeno prodam koje jaje da mogu kupiti kukuruz za hranu a jaja su domaća. Još razmišljam o zekanima, ali me gnjave štakori kojih se nikako riješiti jer susjed ne želi trovati pa onda ja imam problema jer sam već imala zekane ali i velike probleme sa štakorima koji su mi znali potamaniti cijelo leglo u kavezima.
E sada, povremeno mi padne poneka dobra ideja za neki izumić koji bi olakšao neke stvari, ali sve to ode u vjetar jer sama ne mogu realizirati.

Snjeska
03.08.2011., 17:27
Zibba , koje pse uzgajaš?

Uzgajivačnica je i moj san, nadam se da cu ga ostvariti uskoro.

RozaGroza
03.08.2011., 17:40
Fakat tema malo usporila, valjda ljeto i fjaka svih zamantrali, krenut ćemo mi u jesen opet sa ludilom od kreative :)
Ja za sad čekam da se malac rodi, sve i dalje po planu ide, samo što sam sad u svoju trampa/prodaja ponudu dodala i šivanje tako da valjda bude nešto od tog donosilo štogod.

zibba
03.08.2011., 18:06
SNJEŠKA- imam belgijske ovčare i irske setere. Trenutno imam loglo od oba. Irci su rođeni 19.04.2011. dva dečka i cura, te belgijaneri 28.06.2011. četiri curke i dečko. Naravno s rodovnicama, kvalitetni psi, svi zdravi, sa kukovima HD-a, položenim uzgojnim pregledima. Ali trenutno nitko ne zove ni da pita, nadam se da će biti bolje nakon GO.

zibba
03.08.2011., 18:06
ROZA - kada je termin?

RozaGroza
03.08.2011., 20:37
ROZA - kada je termin?

Uf imam još jahanja, 20.9. al ajde, lakpe je nego u prošloj T, bar ne moram ležat, iako se več jako umaram, popenjem se na 1 kat i lipšem!

Nego, budem te ja možda kontaktirala u vezi B. ovčara. Imat ćemo ovce na selu pa bi htjeli 2 profi ovčara pored čopora kojeg ja planiram uzet iz azila.

makita
03.08.2011., 23:07
moj posao sa skraćenom satnicom u punom pogonu...tako je ljeti, ovo ljeto je dobro, zato me nema...il me ima malo...malo na poslu, malo na moru, malo sa djecom štošta, malo forumiram, malo marmelade kuham............

zibba
03.08.2011., 23:17
Nego, budem te ja možda kontaktirala u vezi B. ovčara. Imat ćemo ovce na selu pa bi htjeli 2 profi ovčara pored čopora kojeg ja planiram uzet iz azila.

Ma nema frke, tu sam. Leglo je sada prošlo mjesec dana i zbilja su mi super iako su još onako sitni. Pravi čuvari, već i laju kada mama počne lajati jer je netko pred dvorištem ha ha ha.

RozaGroza
04.08.2011., 21:35
Ma nema frke, tu sam. Leglo je sada prošlo mjesec dana i zbilja su mi super iako su još onako sitni. Pravi čuvari, već i laju kada mama počne lajati jer je netko pred dvorištem ha ha ha.

Meni bi trebali više tamo negdje u proljeće, dal ćeš imat novo leglo do tad?

zibba
04.08.2011., 21:47
Mora mi proći bar 365 dana između dva legla. Da li ti treba za čuvanje ovaca ili za čuvnje farme?

RozaGroza
05.08.2011., 08:38
Baš za ovce, jer za farmu ćemo uzet neke iz šinteraja plus imamo već 2 psa, i mm bi htjeo uzet baš za sebe jednog njemačkog ovčara jer je njegov prije par godina uginuo i nekako to nije prebolio. Ma ono, mi planiramo imati čopor od 6-7 pasa :)

zibba
05.08.2011., 10:42
Za čuvanje ovaca nisam sigurna koliko bi bili dobri, moram priznati da još nisam čula ni za jednog belgijanera koji čuva ovce. Oni su stvoreni za radne i službene pse, dakle za vojsku, policiju, traženje exploziva, droge, čuvanje objekata i slično. Jednostavno nisam sigurna da su za to. Prije bi onda preporučila hrvatskog ovčara ili maremanskog ( talijanska pasmina) ovčara za koje sam čula da su jako dobri i kao čuvari stada ( bilo kojih životinja) i kao čuvari kuće, a ne boje se ni vukova i sličnog.
Sorry mod malo smo oftopic.

zibba
05.08.2011., 10:47
Što se njemaca tiče, i ja sam od kada zna za sebe luda za njima, ali u zadnjih par godina sam poprilično razočarana uzgojem NJO i onime što su napravili od njih po pitanju zdravlja i izgleda. Jadni psi imaju jako puno problema sa kukovima, laktovima, ali i srcem, želudcem itd. Izgledaju kao žabe sa tim sve više spuštenim sapima. Dostojnu ( čak i više nego dostojnu) zamjenu sam pronašla u belgijancima koji su kao pasmina jako slični, zahvaljujući kontroli uzgoja i tome što još nisu tako razvikani su jako zdravi, lakši su i pokretniji za rad i zato su sada puno zastupljeniji u službi nego NJO, ali i u sportskim disciplinama gdje se zna dogoditi da je od 10 mj 8 zauzelo belgijanstvo u agilitiju.

Rivendell
05.08.2011., 13:10
Ja već neko vrijeme planiram obrt otvoriti, a sada kad će dijete uskoro van sam još sigurnija. Inače i ja i MM već dosta stvari radimo od doma već godinama, ali na crno. On fotka, radi web stranice, popravlja kompove, ja pišem razno razne tekstove, radim PR (inače sam godinama radila kao novinarka, završila sam to i PR). Nekako mi se čini da je lakše od doma prodavati te intelektualne usluge - treba ti samo znanje, mobitel i internet veza, nego baš neke proizvode. Jako mi se sviđa ideja od Roze za vođenje blogova, voljela bih kad bi se meni to ponudilo, ali čim sam se preselila u ZG u studenom ostala sam trudna tako da nemam baš nekih poznanstava iz kojih bi proizašao posao... Uspjela sam naći par ljudi da im vodim facebook, to se stvarno isplati jer ne oduzima puno vremena, ali treba mi ih još nekoliko da bi mogla normalno živjeti od toga.

mašnica
05.08.2011., 13:15
Kako ne uspjevam naći posao i ja razmišljam o poslu od doma...
Super mi idu kolači, tijesta, torte, kuhanje općenito....makar pekla za susjede jer nemam neki izbor.

Ne znam ni sama kako da nađem posao od doma, Rivendell, kako si našla ove za vođenje facebook-a?

Manuela.
05.08.2011., 13:27
Inače i ja i MM već dosta stvari radimo od doma već godinama, ali na crno.
uf, ovo nije lijepo za čuti!:-o:nono::no::nope:

Rivendell
05.08.2011., 13:39
To nam je bio dodatni izvor prihoda pa bi uz posao i ja i on digli po još jednu plaću. A sada on samo radi, a ja od preseljenja sve nešto honorarno jer se zbog trudoće nisam usudila tražiti ništa konkretno. Sad bi htjela živjeti isključivo od toga, jer ne želim raditi po 10 sati u uredu i ne viđati dijete.

Te za facebook sam ti našla preko nekih ljudi kojima sam radila PR za neke projekte, pa sam im između ostalog u sklopu tih projekata radila i facebook, pa su neki njihovi prijatelji vidjeli stranice i pitali za mene. Iskreno, nisam to baš reklamirala niti sam nudila ikome, nego ako me tko pitao... Trebala bih se više potrudit, znam.

RozaGroza
06.08.2011., 16:30
uf, ovo nije lijepo za čuti!:-o:nono::no::nope:

Nisam za kršenje zakona, ali ovi današnji su toliko rigorozni po malog čovjeka da zaista moraš smislit neki opak biznis da bi profitirali pored svih regulacija i poreza. To je maltene legalizirana mafija! Katastrofa. Država ima pravo na svakakve gadarije a nama samo što zrak ne naplačuju.
Imam firmu i znam o ćemu govorim, to je rupa bez dna! A mi imamo dobre projekte koji donose pristojan novac, ali kad poplačam sve poreze na ovo ili ono padnem u depru koliko mi država uzme!

Ja na svom imanju planiram robnu razmjenu tj. trampu, to je za sad još legalno tj. nepostojeće van sustava pa ne postoje ni neke regulative. Ali ako bude mljeka, mesa, povrća ili drugih proizvoda za prodat, definitivno ne planiram otvarati poseban obrt ili dobavljat sve silne dozvole da bi mi to bilo moguće.

In love
06.08.2011., 21:39
Rivendell, jel znaš raditi aplikacije za Fb? Za nagradne igre i sl.? Ili znaš nekoga tko to dobro radi, meni treba netko...

In love
06.08.2011., 21:40
Nisam za kršenje zakona, ali ovi današnji su toliko rigorozni po malog čovjeka da zaista moraš smislit neki opak biznis da bi profitirali pored svih regulacija i poreza. To je maltene legalizirana mafija! Katastrofa. Država ima pravo na svakakve gadarije a nama samo što zrak ne naplačuju.
Imam firmu i znam o ćemu govorim, to je rupa bez dna! A mi imamo dobre projekte koji donose pristojan novac, ali kad poplačam sve poreze na ovo ili ono padnem u depru koliko mi država uzme!

Debeli podpis na ovo. Najjaći je onaj porez na dobit na kraju godine, lol...Pa kaže meni muž, bolje da sve odmah potrošim nego da imamo na računu pa moramo na kraju tako ili onako dat državi.

Mojca
08.08.2011., 11:00
Evo, iščitala sam temu od početka do kraja.
I prije nego sam zatrudnila sam se bavila mišlju kako se izvući iz korporacije i unovčiti neki od hobija... na žalost kako je netko spomenuo, hand-made se kod nas ne cijeni, prodaje se sve i svašta... kič ponajviše.

Bavim se tkanjem, radila sam šalove i poncha (sad u trudnoći pauziram)... Svi su zadivljeni, kad pitaš koliko novaca bi dali (u svrhu istraživanja tržišta), cifre su presmiješne. Pobrojim li broj uloženih sati i materijal, nema šanse da se pokrijem pa makar cijenila svoj sat tek 20 kn. A neka računica mora biti. Možda sam pričala s krivim ljudima... ili presporo tkam. :lol:

Manuela.
08.08.2011., 12:46
rad na crno je ono kaj nas u državi uništava!
ja bi na prvom mjestu kaznila sve one koji rade na crno i rade bedake od onih ljudi koji imaju svoje male obiteljske obrte i firme na način da s znatnom manjom cijenom prodaju svoj proizvod il uslugu a ovi prijavljeni teško budu tada konkurentni te dok si plate doprinose i ostala davanja državi , ne ostane im ništa , odlaze u dugove i to se zatvara, a ovi na crno trljaju brk i hvale se koliko posla imaju da ne stignu sve u roku napravit!
žalosno, zar ne?
pa nije ni onda čudo da je država u krizi, nema para a rad na crno cvate!

Cubana
08.08.2011., 13:38
Nažalost rad na crno je samo posljedica života u državi gdje se bez pardona milijuni iznose iz nje, pljačkaju firme fiktivnim kupovinama, tone žita nestaju netragom nestaju iz silosa...
Frizerka koja šiša na crno i visoki vladin dužnosnik koji prima mito i pretače državne novce u svoje džepove. Na čijoj li je strani jezičac na vagi??

klaudija
08.08.2011., 13:40
Nažalost rad na crno je samo posljedica života u državi gdje se bez pardona milijuni iznose iz nje, pljačkaju firme fiktivnim kupovinama, tone žita nestaju netragom nestaju iz silosa...
Frizerka koja šiša na crno i visoki vladin dužnosnik koji prima mito i pretače državne novce u svoje džepove. Na čijoj li je strani jezičac na vagi??

X

Rivendell
08.08.2011., 14:28
Ovo što sam ja radila na crno, nije moj izbor. ja bi uvijek ponudila ugovor, ali bi te osobe odbile... A da ne spominjem da sam na poslu godinama pola plaće primala na račun, a pola na ruke i to sa zakašnjenjem koje se vuklo mjesecima. Naravno da sam za legalizaciju poslovanja, ali često se osvrneš oko sebe i zapitaš jesi li ti jedina budala???

Manuela.
08.08.2011., 14:36
pričala sam o radu na crno, ne o krađi pojedinaca!
razmisli nije isto!
dođe vam majstor koji ima svoju firmu i napiše vam račun, nakraju mu velite, joj majstre jel može bez PDV-a?
ste došli kad u dučan pa na kraju velite blagajnici, jel može bez PDV-a?
o tome pričam!
oni koji imaju nešto svoje i uredno plačaju sve kaj treba državi znaju o čemu govorim jer su se bar jednom nsšli u toj situaciji?
jel tako?

Mojca
08.08.2011., 14:44
ja bi na prvom mjestu kaznila sve one koji rade na crno i rade bedake od onih ljudi koji imaju svoje male obiteljske obrte i firme na način da s znatnom manjom cijenom prodaju svoj proizvod il uslugu a ovi prijavljeni teško budu tada konkurentni te dok si plate doprinose i ostala davanja državi , ne ostane im ništa , odlaze u dugove i to se zatvara, a ovi na crno trljaju brk i hvale se koliko posla imaju da ne stignu sve u roku napravit!
žalosno, zar ne?
pa nije ni onda čudo da je država u krizi, nema para a rad na crno cvate!

Manuela, ovu državu uništava lopovska ekipa s Markovog trga. Ovu državu uništavaju besmisleni zakoni i propisi od kojih ti se zavrti u glavi želiš li imati start-up biznis. Ovu državu uništavaju porezi kakvih samo kod nas ima (npr PDV na uvoz!). Ovu državu uništava to što za bilo kakav komad papira moraš ili masno platiti (nekome u džep) ili čekati mjesecima. Itd, itd... primjera je bezbroj.
Ovaj tvoj primjer je točan, ali je nažalost posljedica svih ovih koje sam spomenula...

Ja ovaj topic nisam ni shvatila kao rad na crno... pa bilo je govora o otvaranju obrta, zadruge, udruge... ne razumijem od kud ova primjedba baš na ovom topicu...

Cubana
08.08.2011., 14:44
Ali nama ne kradu pojednici, nama je to modus operandi državnog vrha. A sad bi se Pero Petrić trebao zabrinjavati oko 23% od npr 1000kn.
I slažem se da je to problem. Ali problem koji treba riješiti država i to prvenstveno čisteći ribu od glave, a ne od repa. Jer dokle god taj jadan Pero Petrić naje.., a za silne milijune nitko ne odgovara, ja sam spremna pitati majstora jel može bez pedevea. (puno sam više dala na harač nego uštedjela na majstorima bez računa).

Rivendell
08.08.2011., 15:14
Da vratim na temu :D Uglavnom, jučer sam čula priču o nekoj curi koja kuha doma za firme i dostavlja im obroke. Ne radi puno, ima kapacitet za 30-tak obroka, ali njoj dosta za plaću. Navodno dosta ljudi želi kuhano i domaće na poslu, nemaju gdje kupiti, a prezaposleni su sami kuhati za ponijeti. Što mislite jel se to isplati? Cura naravno na crno radi. Mene sestra već neko vrijeme nagovara na to, da zajedno počnemo jer ja navodno dobro kuham i još dosta kuham i proučavam makrobiotiku... Ali mislim da za legalni obrt moraš imati zaposlenog profesionalnog kuhara? Jeli se kuži itko u te propise?

Mojca
08.08.2011., 15:23
Ja ponekad naručujem hranu od jedne takve kuharice. Ručkovi su joj prefini, zdravi, prilagođeni sezoni. Makrobiotički, ayurvedski i sl. Uglavnom isključivo veganski. Naravno, radi na crno... jer kad ne bi radila na crno, država bi joj pojela svu zaradu, pa bi morala dignuti cijene... a onda nitko ne bi naručivao jer je preskupo. :) Znam da muku muči s dostavljačima... ali uspijeva isključivo od toga živjeti. :)

Mislim da nije loša ideja ponuditi i našu tradicionalnu hranu, pogotovo onu "na žlicu" (malo je problem s ambalažom u tom slučaju)... ono, grah i zelje, ričet, sarma... čak je i veći krug interesenata... ili što god drugo. Uvijek je drugačije kad se doma skuha nego u menzi u firmi ili u nekom gablec-bircu.

Zrina
08.08.2011., 15:33
To sa kuhanjem domaće hrane je super stvar, ALI ako se hoće ići legalno onda pretpostavljam ne dolazi u obzir da to kuhate doma u svojoj kuhinji bez ikakvog nadzora (mislim na briseve posuđa, porijeklo namirnica i sl.). Možda netko misli da je to sve gnjavaža, no dogodilo se da se cijelo gradilište ljudi otrovalo od neke "gospođe" koja im je mjesecima nosila gablec "na crno" i do tada je sve bilo super. Mislim da bi bilo velikih problema da ju je netko prijavio tako da i to treba uzeti u obzir. :yes:

Manuela.
08.08.2011., 15:37
Da vratim na temu :D Uglavnom, jučer sam čula priču o nekoj curi koja kuha doma za firme i dostavlja im obroke. Ne radi puno, ima kapacitet za 30-tak obroka, ali njoj dosta za plaću. Navodno dosta ljudi želi kuhano i domaće na poslu, nemaju gdje kupiti, a prezaposleni su sami kuhati za ponijeti. Što mislite jel se to isplati? Cura naravno na crno radi. Mene sestra već neko vrijeme nagovara na to, da zajedno počnemo jer ja navodno dobro kuham i još dosta kuham i proučavam makrobiotiku... Ali mislim da za legalni obrt moraš imati zaposlenog profesionalnog kuhara? Jeli se kuži itko u te propise?

sve je meni jasno da ljudi nemaju od čega živjet, pa rade na crno, ali oni svojim cijenama ugrožavaju svoju struku ljudi koji imaju obrt ili firmu, pa i njih odvode u propast!
jel vam to jasno!?
pa kaj su onda ovi ljudi bedaki koji svaki mjesec pokušavaju zaradit za život i sve namirit državi?
to vam je taj rad na crno!
upropaštavamo jedni druge takvim postupcima!
cubana- jesi došla kad kupit kruh i mlijeko, cipele, pelene...... u dučan i rekla blagajnici da netrebaš račun da ne platiš PDV?
o tome pričam, kaj se tiče posla i rada na crno!
ajde neka se javi netko tko ima svoju radnju ili bilo što pa objasni kaj misli o ovima koji rade na crno!

Cubana
08.08.2011., 15:46
cubana- jesi došla kad kupit kruh i mlijeko, cipele, pelene...... u dučan i rekla blagajnici da netrebaš račun da ne platiš PDV?
Nisam, ali bih mogla i ne bi me grizla savjest.

Rivendell
08.08.2011., 15:57
To sa kuhanjem domaće hrane je super stvar, ALI ako se hoće ići legalno onda pretpostavljam ne dolazi u obzir da to kuhate doma u svojoj kuhinji bez ikakvog nadzora (mislim na briseve posuđa, porijeklo namirnica i sl.).

To stoji, ali vjeruj mi da u restoranima nije ništa bolje. Radila sam u nekima ljeti na obali i u principu vlasnici dobiju dojavu kad bi mogla inspekcija naići i onda ti se sve očisti. Da nije tako pola bi ih moralo staviti ključ u bravu. Sjećam se jednom da sam pekla neki hamburger i da mi je pao na pod, pokupila sam ga i krenula baciti u smeće na što je vlasnica podivljala, da šta radim, da ga izvolim staviti u sendvič kao da se ništa nije dogodilo. Kruh ti je 90 posto iz frizera, jer im se neda kupovat svježi svaki dan itd.
Više bi vjerovala tako nekom tko doma kuha i tko zna da dođe ne daj bože do trovanja ili da je hrana bez veze da se može pozdraviti s poslom. U restoranima ih boli briga praktički za ukus, pogotovo na moru, jedna budala ode, druga dođe...

Navodno ta cura o kojoj sam čula garantira da je povrće s tržnice i da je sve svježe i ljudi joj očito vjeruju.

Manuela.
08.08.2011., 15:58
Nisam, ali bih mogla i ne bi me grizla savjest.

ako uspiješ javi mi!

Mojca
08.08.2011., 16:01
Navodno ta cura o kojoj sam čula garantira da je povrće s tržnice i da je sve svježe i ljudi joj očito vjeruju.

Točno, ova moja u ponedjeljak pošalje tjedni jelovnik i često uz neka jela sa sezonskim namirnicama stoji "ako uspijem naći na tržnici". Par puta sam ju i srela s vrećicama punim povrća.

Rivendell
08.08.2011., 16:04
Pa ja bi osobno prije njoj vjerovala nego raznim restoranima i fast foodovima koji idu na masovnost, upravo zbog tog nepovjerenja već neko vrijeme ne jedem išta vani.

In love
08.08.2011., 17:02
Ovo što sam ja radila na crno, nije moj izbor. ja bi uvijek ponudila ugovor, ali bi te osobe odbile... A da ne spominjem da sam na poslu godinama pola plaće primala na račun, a pola na ruke i to sa zakašnjenjem koje se vuklo mjesecima. Naravno da sam za legalizaciju poslovanja, ali često se osvrneš oko sebe i zapitaš jesi li ti jedina budala???

Ja sam jedna od budala koja radi na bijelo i stvarno me ljute oni koji prodajaju stvari na crno. Ma, kužim ja njih, od nečega treba živjeti ali ako mogu ja plačati poreze državi onda jih mogi i oni. I bez imalo grižnje savjeti zovem poreznu i prijavljujem.

Manuela.
08.08.2011., 17:08
Ja sam jedna od budala koja radi na bijelo i stvarno me ljute oni koji prodajaju stvari na crno. Ma, kužim ja njih, od nečega treba živjeti ali ako mogu ja plačati poreze državi onda jih mogi i oni. I bez imalo grižnje savjeti zovem poreznu i prijavljujem.

:klap: :klap: :klap:

Mojca
08.08.2011., 18:53
Baš me zanima koga?
Tetu sa sela koja doturi domaća jaja i pekmez ili švercera cigaretama? Nije isto, priznati ćete.

Manuela.
08.08.2011., 21:03
Baš me zanima koga?
Tetu sa sela koja doturi domaća jaja i pekmez ili švercera cigaretama? Nije isto, priznati ćete.

ne brkajmo lončiće, in love ne priča o majkicama sa sela , dobro znamo o čemu pričamo!

Rivendell
08.08.2011., 21:39
Ovo je topic za razmjenu ideja i propitkivanje mogućnosti, ne razumijem zašto se još uvijek raspravlja o radu na crno. Svatko po svojoj savjeti i na vlastitu odgovornost.

RozaGroza
08.08.2011., 21:46
Ja jedva čekam zatvorit firmu i onda prodavat il trampit svoja jaja, mljeko, pomadore, sir itd. zovite to na crno,sivo nije me briga, i nije me sramota to reč jer za moj težak rad nije ni u ludilu uredu da država pobere 50% od svega što zaradim. Fuj lopovi odurni, ja se ubijam od posla sad, ko In Love radim na bijelo, i frustriram se svaki put kad je prijava poreza i svi ti izračuni, besramno pljačkaju. Ne razumijem zašto bi ja trebala platiti državi 50% novca koji dobijem za npr dizajniranje nekakvog magazina??? Što ta država uopće radi da bi taj magazin postojao i da bi ja imala posao? Koji sam btw sama sebi stvorila, da se njih pita bila bi il na burzi il ne znam gdje...da ne spomenem omiljeno mi zdravstveno i mirovinsko koje mi je obavezno a uopće ga ne želim! A jel mene to netko pita,ne naravno.

Mojca
08.08.2011., 21:48
ne brkajmo lončiće, in love ne priča o majkicama sa sela , dobro znamo o čemu pričamo!

Da, ali ni ideje iznesene na ovom topicu nemaju većih apeitita od štrikanja, šivanja i kuhanja pekmeza... što je u kategoriji majkica sa sela.

I zbilja, ovo je mjesto za izmjenu kreativnih ideja... ne za kritiku države, niti za definiciju rada na crno, niti za debatu o tome... predlažem da otvorite novi topic na tu temu.... pa udri kome drago.

Manuela.
09.08.2011., 09:05
Da, ali ni ideje iznesene na ovom topicu nemaju većih apeitita od štrikanja, šivanja i kuhanja pekmeza... što je u kategoriji majkica sa sela.

I zbilja, ovo je mjesto za izmjenu kreativnih ideja... ne za kritiku države, niti za definiciju rada na crno, niti za debatu o tome...
da, razumiijem al htjela sam samo reči kako to nije u redu da neki zarađuju za sebe i državu a neki sav novac guraju u đep!
svatko na svoju odgovornost, naravno dalje, al to nije u redu!

Manuela.
09.08.2011., 09:10
Ja jedva čekam zatvorit firmu i onda prodavat il trampit svoja jaja, mljeko, pomadore, sir itd. zovite to na crno,sivo nije me briga, i nije me sramota to reč jer za moj težak rad nije ni u ludilu uredu da država pobere 50% od svega što zaradim. Fuj lopovi odurni, ja se ubijam od posla sad, ko In Love radim na bijelo, i frustriram se svaki put kad je prijava poreza i svi ti izračuni, besramno pljačkaju. Ne razumijem zašto bi ja trebala platiti državi 50% novca koji dobijem za npr dizajniranje nekakvog magazina??? Što ta država uopće radi da bi taj magazin postojao i da bi ja imala posao? Koji sam btw sama sebi stvorila, da se njih pita bila bi il na burzi il ne znam gdje...da ne spomenem omiljeno mi zdravstveno i mirovinsko koje mi je obavezno a uopće ga ne želim! A jel mene to netko pita,ne naravno.
i da se nadovežem, sad uredno imaš svoju firmu koju vodiš i vjerovatno ti je več pun kufer plačanja državi, pa je želiš zatvorit i radit na crno!
razumijem te, jer ovi na crno bolje posluju!
žalosno je to al mi to nismo krivi!

Mojca
09.08.2011., 09:28
Roza, sjajan avatar! :)

Tibi
09.08.2011., 12:20
Evo i mene na ovoj temi. Naime prije 2 i pol mjeseca rodila sam blizance, htjela bih s njima ostati duže doma, a trenutna situacija i problemi sa kreditom u švicarcima mogli bi me natjerati da se vratim na posao sa njihovih 6 mjeseci starosti :-(. Meni bi trebao neki poslić koji mogu raditi uz njih dvoje. Uglavnom idem sada iščitati od početka do kraja ovu temu pa se javim sa svojim promišljanjima. I podržavam ideju o trampi :-)....

iva1602
09.08.2011., 12:27

uh.. ova profesija za sobom povlači puno zakona. baviti se hranom na crno i više je nego rizično, ja se u to ne bi upuštala. Povlači za sobom i kuhara profesionalca, i higijenske uvjete, i sanitarne inspekcije prostora u kojima se hrana priprema, itd itd. To je ono ukratko što ja znam.... malo se još raspitaj.

Marsupilami
09.08.2011., 14:03
i da se nadovežem, sad uredno imaš svoju firmu koju vodiš i vjerovatno ti je več pun kufer plačanja državi, pa je želiš zatvorit i radit na crno!
razumijem te, jer ovi na crno bolje posluju!
žalosno je to al mi to nismo krivi!

Samo da pitam, koji to tocno zakon kaze da je trampa zapravo ilegalna rabota?
Iskreno me bas zanima :unsure:

Manuela.
09.08.2011., 15:41
kaj se trampa?

SikaPika
14.08.2011., 04:23

I zbilja, ovo je mjesto za izmjenu kreativnih ideja... ne za kritiku države, niti za definiciju rada na crno, niti za debatu o tome... predlažem da otvorite novi topic na tu temu.... pa udri kome drago.

potpis

što se tiče kupovine klope kod takve nekakve kuharice i ja bih sto puta prije kupovala kod nje nego bilo gdje drugdje, a trovanje hranom..., a Bože moj, kupim jaja u trgovini, kao, svježa, razbijem ga i skužim da je daleko od svježeg... tako da nikada ništa nije sigurno
trampa mi je sjajna ideja
mi smo još uvijek na MM plaći, nešto sitno pišem za jedne novine (neću reći kako me plaćaju), imamo vrt, preživljavamo...

Rivendell
14.08.2011., 16:35
Kuhanje zvuči komplicirano, a pečenje ne. Brdo teta doma pravi kolače, prodaje za svadbe, krštenja, blagdane... u čemu je razlika? Btw mi uvijek i isključivo kupujemo samo te kolače, ovi iz dućana i slastičarnica ne dolaze u obzir. Kvaliteta nemjerljiva.

Rivendell
14.08.2011., 16:39
Po meni je veći rizik s kolačima jer se koriste životinjski proizvodi, mlijeko, jaja, maslac...

RozaGroza
14.08.2011., 17:27
Samo da pitam, koji to tocno zakon kaze da je trampa zapravo ilegalna rabota?
Iskreno me bas zanima :unsure:

Mislim da zakon nije definirao trampu i za sad još legalno možeš mjenjati stvari - al brijem da će i to nekako definirat u svoju korist pa ćemo na kraju kad ja tebi dam patate a ti meni pekmez morat platit porez na to :roll:

Manuela nisu moju volju za radom ubili oni koji isti posao rade na crno, već ovi koji dupe lade na Markovom trgu a od "naše pšenice" nabijaju salo. Da meni država ne pokrade koliko mi pokrade ja bi lijepo zarađivala i "crni dizajneri" mi nebi smetali ni najmanje, dapaće znam koliko glupih troškova imaš da bi legalno nekome napravio baner i ne mogu reći da ikog osuđujem jer se odlučuje ne upuštat se u tu rupu bez dna.

Ova ideja sa kuhanje je super! Ko ima uvjete go for it.

Mi planiramo na imanju kad imamo posjetitelje (uglavnom one koji će se vezat uz terapijsko jahanje kad dao Bog to profercera) nudit im cjelodnevni program koji uključuje ručak - to ne bi naplačivali ali bi zato tako privukli ljude koji bi došli vidjet naše imanje, proces uzgoja hrane, pravljenja sapuna, mermelada, meda itd. I onda eventualno stekli povjerenje u nas i počeli naručivati kod nas organsku hranu. Na isti način kako je ja sad naručujem odnosno kupujem od svojih veza po selima. Odem-vidim-uvjerim se da su uvjeti zdravi-naručim-platim-svi sretni i zadovoljni pogotovo moja obitelj koja je oslobođena konzumiranja večine onog što nam prodavaju po dućanima a i po placu.

Marsupilami
14.08.2011., 20:50
Mi planiramo na imanju kad imamo posjetitelje (uglavnom one koji će se vezat uz terapijsko jahanje kad dao Bog to profercera) nudit im cjelodnevni program koji uključuje ručak - to ne bi naplačivali ali bi zato tako privukli ljude koji bi došli vidjet naše imanje, proces uzgoja hrane, pravljenja sapuna, mermelada, meda itd. I onda eventualno stekli povjerenje u nas i počeli naručivati kod nas organsku hranu.

wow :klap:
Ma profercerat ce sigurno :yes:
Moj "horse boy" je nedavno prvi puta sjeo na konja i moram reci da je bio kao da je rodjen na njemu, bez straha, full opusten...ma predivna mi je ta veza koju su stvorili :heart:

Sretno draga, neka ti se ostvari sve sto planiras :love2:

RozaGroza
14.08.2011., 22:03
Hvala :heart:
A onda će te nam dolaziti kad malac toliko voli konje :-)

Manuela.
14.08.2011., 23:02
roza, u potpunosti te razumojem što se tiče posla, i kolika imaš davanja i kako to sve funkcionira jer smo u istoj koži!
a što se tiče ranča, dao bog da uspije što prije, moja mala je luda za konjima i sigurno čemo te doči posjetit!

kisica
14.08.2011., 23:07
Pozdrav svima, trenutno sam u mirovanju u krevetu, pa čitam, čitam..divim se.
Ideje su vam zaista odlične.

Što se tiće anketa, ja sam se prijavila za ove puls, rijetko mi dolaze..valjda sam u 2 godine skupila jedva 25 bodova.
Ovo za Fb, i ja bi tako nešto, ali neznam od kuda da krenem. Da svakom portalu šaljem mail sa upitom, ispala bi budala, a drugačije pojma nemam.

Ono što se meni sad mota po glavi je to, da u hodniku stoji šivača mašina od suprugove pok.bake, pa sam si mislila otić na neki jeftini tečaj šivanja, i pokušati se baviti nečime tako...tipa šivanje plahtica, ogradica za krevetiće i sl.

Marsupilami
14.08.2011., 23:27
Hvala :heart:
A onda će te nam dolaziti kad malac toliko voli konje :-)

Naravno draga, ne bih to propustila nizasta :heart:

Mojca
14.08.2011., 23:37
Ono što se meni sad mota po glavi je to, da u hodniku stoji šivača mašina od suprugove pok.bake, pa sam si mislila otić na neki jeftini tečaj šivanja, i pokušati se baviti nečime tako...tipa šivanje plahtica, ogradica za krevetiće i sl.

Nema ti jeftinih tečaja šivanja, bar ne u Zagrebu, ja lani istražila. :( Osim ako te netko doma ne poduči... a ta mašina koju imaš i vjerovatno nije baš nešto (imamo jednu iz te generacije doma, pa se usudim reći). Ja sam svekra koji je stari krojač u penziji, molila da mi sašije krevetninu za bebu, rekao je: može, ali to ti ne bu tako ko iz dućana, za to ti treba endlerica. Okrenuo je navlaku za poplunić, pokazao mi šav i porub iznutra i rekao da on može spojiti dvije polovice, ali svaku prije toga treba poendlati da de ne bi cufala. A to te stare mašine ne mogu. :(
Ali... ideja ti je super, meni je zlo od nemaštovitih krevetnina koje trenutno gledam po dućanima.

RozaGroza
15.08.2011., 14:24
E ja se uhvatila rađenja dječjih igračaka, full zabavno i zanimljivo! Kad budu prve sovice i mobili gotovo postat ću slike. Inaće to radim samo za svoje dečke, al mislim da bi se tako dalo zaradit koju kunu, samo je potrebno malo vremena da se pohvataju paterni i ideje po internetu, malo razvijete maštu, i nabavite materijale koje zapravo najčešće možemo naći u prirodi, na cesti, kod kuće negjde u ormaru - mene super relaksira :)

Mojca
15.08.2011., 14:59
Roza, super ideja... i ja sam taman prikupila materijal za mobile. :) Samo bez patterna, za sad... volim apstrakciju. ;)

Mukica
15.08.2011., 21:52
Maneula... In love.. svaka medalja ima dvije strane, pa tak i rad na crno
ja sam, iz cistog ocaja, jer nisam imala kaj djeci dat za jesti, pocela raditi nesto sto inace, da imam normalan posao i radno vrijeme sigurno ne bi ili bi se tu i tamo zabavljala time da razveselim prijatelje
nije da se nisam interesirala za to da otvorim obrt ili domacu radinost, ali davanja drzavi su cca. 1900 kn mjesecno... znaci ja bih tim svojim handame djindjuvama trebala ZARADITI bar 4000 mjesecno pa da mi se to isplati...
da imam obrt, ja ovo sto radim radila bi samo i iskljucivo za drzavu tj. porez jer vise od toga ne mogu zaraditi obzirom da su proizvodi koje proizvodim specificni, rucni su rad i ne mogu ih stancat serijski nego na svaki potrosim 3-5 sati, bez pripreme materijala

sad vas dvije meni recite sto bi ja trebala napraviti?
ajde
dajte neku ideju... ponudite rjesenje... kako da ja ne radim na crno, platim porez i nahranim djecu
o placanju kredita ili rezija da ne pricam
uopce ih ne placam jer nemam od kuda... plin su nam vec iskljucili, struju samo sto nisu... jedino sto placam je internet jer bez interneta ne bi nista prodala...

Beti3
15.08.2011., 22:11
kisica, znala sam da mora biti i u ZG .

http://www.moja-edukacija.com/tecaj/3598/pocetnicki-tecaj-sivanja/

Mojca
15.08.2011., 22:38
kisica, znala sam da mora biti i u ZG .

http://www.moja-edukacija.com/tecaj/3598/pocetnicki-tecaj-sivanja/

Bila mi je frendica kod njih. Oduševljena je. Pristup jako ozbiljan, dobije se domaći rad, nema zabušavanja. :)

hermina
16.08.2011., 00:44
Nisam dugo bila na Rodi, ali nešto googlam u posljednje vrijeme, baš o ovome, i naiđoh na ovu temu. Trebalo mi je dobrih tjedan dana da sve pročitam... uz sve obaveze.
Ali, uglavnom, nemam više šta dodati, osim da dajem veeeeliki potpis na Mukicu, sve vam je rekla!

Mukica
16.08.2011., 01:51
ovo je skroz druga tema, ali moram jos to reci - sirenje rada na crno nije osnovni problem u HR - sirenje rada na crno poput mjega je posljedica svega i svacega, ak pocnem nabrajat cega nece spadat na ovaj topik, ali i ne trebam pricat jer u biti svi znamo da je posljedica velike krize u kojoj se svi nalazimo, samo sto neki od nas jos imaju neke izbore, a neki, hbga, vise nemaju i doslovno su prisiljeni postati onakvima kakvi se nikad od sebe ne bi nadali - sticajem okolnosti, svojom krivnjom... ili vec zbog neceg treceg... to zapravo nije izbor koji bi oni napravili da jos ista MOGU birati

Manuela.
16.08.2011., 09:28
možda sam krivo shvačena u nekim pogledima što se tiče rada na crno, ne osuđujem mukica recimo tebe kad si me več prozvala za neku tvoju malu kučnu radinost pa sad ti to prodaš, nekog što če sašit neku krpicu, to mi je više iz hobija, ti to ne radiš serijski i masovno pa da ideš konkurirat nekom ko radi ko crnac i plača i državu!
smetaju me oni koji idu redovito na neki posao s radnim vremenom i konkuriraju nekim malim obrtima i obiteljskim firmama!
nemožeš to uspoređivat s onima koji zidaju na crno kuče, rade krovišta, namještaj, .....

RozaGroza
16.08.2011., 15:15
E Manuela ode ti sad puno daleko od "maminog malog posla kod kuće".

Potpis na Mukicu, da su uvjeti pristojni za rad na bijelo radili bi svi na bijelo, al pošto su uvjeti bolesno loši narod se prisiljava raditi na crno i smišljati načine da prehrane obitelj. U tome nema ničeg krivog.

Rivendell
18.08.2011., 23:33
Evo nekih korisnih linkova što sam našla:

http://www.pametnakuna.hr/na-poslu/deset-hobija-koji-mogu-postati-biznis

http://www.pametnakuna.hr/na-poslu/od-hobija-do-posla:-cetiri-price

Kosjenka
19.08.2011., 10:08
Debeli podpis na ovo. Najjaći je onaj porez na dobit na kraju godine, lol...Pa kaže meni muž, bolje da sve odmah potrošim nego da imamo na računu pa moramo na kraju tako ili onako dat državi.
sada sam naletila na ovo. Mali savjet, porez na dobit ne ovisi o stanju na računu...dakle trošite pametno, odnosno trošite na ono što Vam ulazi u troškove(svakako se savjetovat sa knjigovođom)
A s druge strane, mene toliko ne smeta radna crno u smislu neke minimalne zarade. Ono što je po meni veći problem je recimo gomila neprijavljenih nadničara recimo u sezonskim poslovima automatski s time se kod firmi povlači i pranje novca kroz blagajne. Ima još hrpa kako se može obeštetit državu i radnika, a opet kao legalno poslujemo i mislim da se tu radi o puno većim iznosima nego što će neka švelja sašit tunika i dekica za neku sitnu paru.
A pdv, pa ako nek ko ima firmu može hrpu svojih privatnih stvari provlačit kroz pdv i vratit si te pare zašto Cubana ili netkotreći ne bi pitao majstora jel može bez pdv-a?!

Manuela.
19.08.2011., 11:22
A pdv, pa ako nek ko ima firmu može hrpu svojih privatnih stvari provlačit kroz pdv i vratit si te pare zašto Cubana ili netkotreći ne bi pitao majstora jel može bez pdv-a?!

Što se tiće provlaćenja privatnih stvari kroz pdv, s tim se nebi složila, možda radim u krivoj branši pa to nemogu il imam takvog knjigovođu da mi ne prizna ni rolu wc papira, no ok , bar mirno spavam!
A ne izdavanje računa jer netko ne želi platit pdv, kod mene ne prolazi!
Pa ako ga ja moram platit kroz materijale i sve ostalo što ide , zašto onda stranka nebi u konačnici platila taj pdv?
To je isto ko doći u dučan po kruh i mlijeko i reći blagajnici jel može bez pdv-a, račun mi netreba!

Kosjenka
19.08.2011., 12:32
Zato što pdv plaća krajnji kupac, ti kada nabavljaš materijala taj pdv staviš u pretporez i zapravo ti u trošak ide samo osnovica. Ja totalno razumijem kada neko želi proći bez pdv-a, pa o je skoro 1/4 cijene...pogotovo za usluge.
No to nije tema.
Što se tiče maminog posla od doma ja podržavam otvaranje obrta ako je ozbiljniji posao i veći iznosi(no to više nije mali posao od doma), a ovo šivanje, kuhanje i kojekakve sitne usluge koje ne prelaze godišnje štatijaznam nekih 50000,00 kn, ne treba se zamarati s time. Barem po meni.

Abys
19.08.2011., 13:34
sada sam naletila na ovo. Mali savjet, porez na dobit ne ovisi o stanju na računu...dakle trošite pametno, odnosno trošite na ono što Vam ulazi u troškove(svakako se savjetovat sa knjigovođom)
A s druge strane, mene toliko ne smeta radna crno u smislu neke minimalne zarade. Ono što je po meni veći problem je recimo gomila neprijavljenih nadničara recimo u sezonskim poslovima automatski s time se kod firmi povlači i pranje novca kroz blagajne. Ima još hrpa kako se može obeštetit državu i radnika, a opet kao legalno poslujemo i mislim da se tu radi o puno većim iznosima nego što će neka švelja sašit tunika i dekica za neku sitnu paru.

X ko kuca!
U danasnje se vrijeme moras snaći nekako i prehraniti obitelj,pogotovo kad dobijes otkaz i zavrsis na cesti, jer ako se ne snadjes svi cete pomrijet od gladi. Pa ako to znaci ne platit pdv drzavi , a je'ga..

pikula
19.08.2011., 14:15
E Manuela ode ti sad puno daleko od "maminog malog posla kod kuće".

Potpis na Mukicu, da su uvjeti pristojni za rad na bijelo radili bi svi na bijelo, al pošto su uvjeti bolesno loši narod se prisiljava raditi na crno i smišljati načine da prehrane obitelj. U tome nema ničeg krivog.
Tko su to oni i gdje je ta granica kad je ok varati zakone , da li samo za rpeživljavanje tipa hrana, režije, školske knjgie ili u to ulaze i mobiteli, pretplate na maxtv, nikeice, ljetovanja itd?

Manuela.
19.08.2011., 15:57
Tko su to oni i gdje je ta granica kad je ok varati zakone ,?

Dobro postavljeno pitanje i baš me zanimaju odgovori!

Cubana
19.08.2011., 16:31
Varati zakone nije u nikojem slučaju prihvatljivo, ali živeći u državi u kojoj mali Ivek neće vratiti ukradene milijune, u kojoj cvjetni Tomek vjerojatno neće odguliti koliko bi trebao, moji su moralni prozori, što se malog čovjeka tiče, skroz zamaglili. Kad se riba bude čistila od kuda i smrdi, možda mi se vidik promijeni.

Mojca
19.08.2011., 16:45
Pitanje je i tko i zašto vara zakon.
Primjer 1: frendovi iz jednog grada na moru, on Hercegovac s vezama i poznanstvima, privatni poduzetnik, ona ima odličan posao u banci. 2 djece, stan od 110 m2 u lijepom kvartu, 2 auta, brod. Veliki vjernici, svaku nedjelju ujutro u prvom redu na misi. Uzorni građani Lijepe naše.
On vara državu gdje stigne, potplaćuje razne referente nabave u firmama s kojima surađuje ne bi li od njega uzimali robu, firme njegovih pajdaša daju lažne ponude na natječajima, zapošljava na crno, vara na uvozu itd. I njemu je sve to ok, smije se i kaže: snađi se.

Primjer 2: frendovi, bračni par iz Moslavine, bez djece, oboje dosta bolesni, žive u kućici koja zahtjeva totalno preuređenje, ona u invalidskoj penziji oko 1900 kn, a on radi za minimalac od 2 soma i sitno kuna. Obrađuju zemlju, hrane pajceke. Čak 3 komada. Od toga jednog pajceka (higijenski ispravnog) godišnje prodaju na crno i tresu se pritom.

Da, i jedno i drugo je kršenje zakona... ali dok god se država ne bude pobrinula da pohapsi one iz prvog primjera, neće imati novaca da ovima iz drugog primjera pomogne, da osigura višu penziju, da podigne razinu minimalca, da im subvencionira promjenu krovišta od salonitnih ploča (kao što je vani praksa).

Ovi drugi varaju zakon iz stvarne potrebe, za razliku od pajde iz prvog primjera koji to radi iz pohlpe i bezobrazluka.

pikula
19.08.2011., 17:59
Mislim da su ljudi smetnuli s uma da su ti "oni" o kojima pričaju isto donedavna bili gladni i da su upravo tu spretnost u snalažnju stekli boreći se za preživljavanje, a ako baš nemate nikog tako "niskog" podrjetla u rodu, onda ste valjda barem vidjeli ili čitali Prosjake i sinove ili Dickensa. Dakle Matani i jesu nastali iz nužde pa kad su došli u priliku fino su kapitalizirali svoje vještine, a vjerojatno kao opravdanje za svoje postupke vide genereacije gladnih i bosih prije sebe. E sad, ako to zmajeramo "njima", onda molim lijepo zašto to vrijedi "nama" kao izgovor? Molim lijepo da ovo s Matanima i Prosjacima i sinovima ne shvatite kao regionalni šovinizam, nego kao primjer iz literature za određenu soc.pojavu.

Abys
19.08.2011., 18:02
bravo Mojca, to si savrseno opisala, POTPISUJEM

Mojca
19.08.2011., 19:23
Hvala Pikula, lijepi primjer, Prosjaci i sinovi.
Samo moj prijatelj urbani "Matan" trenutno ima iza sebe cijeli konglomerat sličnih koji će okrenuti telefon i zaštititi ga ako ga uhvate, dok Moslavac nema nikog. I zato Matan i dalje mrtav-hladan vara državu i pritom zakida sve nas, a siroti Moslavac umire od straha, da bi došao do kune za registrirati auto, čija registracija možda ne bi bila tako skupa da Matan ne vara državu (toliko). I kad bi mogao, Moslavac bi, poznavajući ga, vjerovatno prodaju pajceka legalizirao. I na koncu bi država, nezasitna kakva već je, (zbog Matanovih grijeha) pojela pola pajceka.

Najgore je to što je urbani Matan već odavno zaboravio na svog starog Matana sa štapom, što već desetljećima ne čini to iz potrebe, već zato jer mu država to omogućava. I on sad upravo kupuje stanove za svoje sinove, koji ostaloj djeci (recimo djeci mog Moslavca, koji u stvarnosti nažalost djecu nema) nabijaju komplekse sa skijanjima, jedrenjem, skupim mobitelima i fora odjećom. Dok roditelji te djece muku muče da svoju djecu pošalju na školski izlet.

I zato, dok god stvari stoje ovako, ja ću vrlo rado svojoj kozmetičarki, koja jedva preživljava u ova krizna vremena, svaki put reći: nemojte pisati račun, ne mora država baš za sve znati.

Disklejmer: Matan u ovoj crtci mog'o je bit i Joža i Antun i Mate. A bogme i Jovan i Trajče i Janez i Mujo i Azem.

RozaGroza
19.08.2011., 19:52
Nit će se ona mama koja je primorana raditi na crno da bi nahranila obitelj vjerovatno obogatiti svojim malim spektrom proizvoda koje uopće stigne napraviti i prodati, nit će ona mama koja misli imat pravi biznis i zapošljavat ljude ostat na tome da ima "Mamin mali posao od kuće". Malo smo skrenuli s teme. Ako ja prodam par kila mermelade mjesečno to se fakat nikog ne tiče, al ako bi ja otvorila malu tvornicu i krenula distribuirat po dućanima, sigurno ne bi nit mogla radit sve na crno.

Pitanje je samo dal vi mislite da se u današnje doba može imat mali posao od kuće kakve smo mi navodili na prethodnim stranicama i na tome zgrnut masna lova? Ja sam uvjerena da ne može, al se može malo potpomoći kućni budžet da se ne dođe do situacije da ti isključe i plin i struju i vodu. Nema ništa pogrešnoga u tome da pošteno odradiš i budeš plačena za to. Jel bi ja trebala npr mog susjeda Pera koji nama dođe 2 put tjedno za 50 kn pokosit korova oko voćki i u polju pomoć mužu prijavit pa platit pdv i ja i on? Il mu dam 50 kn on odradi i mirna Bosna?

Manuela.
19.08.2011., 21:54
Roza,a al po meni nije isto dok daš čovjeku 50 kn što ti je pokosio travu, i onog što radi isti takav posao ko ti al na crno!

RozaGroza
19.08.2011., 22:15
Pa uopće ne pričamo o tome, prićamo o malom poslu koji mama može raditi od kuće da podeblja kućni budžet. Sigurno jedna mama neće ić završit poseban faks i provodit 14 sati dnevno na kompu, radit na crno za raznorazne firme i to zvat malim poslom od kuće. To je full time job.

Vođenje nekih FB stranica, blogova itd su sve sitni poslovi koji, ukoliko se ne misliš tim ozbiljno bavit i trošit dosta vremena, ne donose ogromnu zaradu. A ako ti misliš da to što neko zaradi soma-dva mjesećno sa strane treba bit oporezivo OK, ja ne mislim. Isto tako ako netko plete, šije, veze i napravi određeni broj narudžbi mjesećno, jer uz kuću, djecu i sve ostalo mama ni ne stigne više, glupo je da se očekuje da radi toga ona prijavljuje cijeli obrt itd. i pola zarade onda dava državi, a zarada je ionako bez svega toga nevelika.

Ja ni pod razno ne planiram ima obiteljsko gospodarstvo da bi eventualno prodala malo povrća, mljeka ili sapuna. Drugo je da ja želim bit ko Sever gospodarstvo, al ne želim.

Manuela.
19.08.2011., 22:21
Ja ni pod razno ne planiram ima obiteljsko gospodarstvo da bi eventualno prodala malo povrća, mljeka ili sapuna. Drugo je da ja želim bit ko Sever gospodarstvo, al ne želim.

Ma daj Bože puno posla pa se bude radilo i kak treba!

pikula
20.08.2011., 15:51
Slažem se da nije sve crno bijelo, ali nije ni sve samo sivo. Vani postoje modeli koji legaliziraju ovakve male posliće i obrte kroz razne inkubatore,općinske zadruge isl. nije riješenje samo proglasiti se Robin Hoodom. Ok sad jetako i za golo preživljavanje moraš se snaći, ali treba tražiti priliku da seto sve odvija legalno i održivo na širem planu. Ne spočitavam nikome osobno ništa, samo sam htjela malo potaknuti razgovor i u to msmjeru, da ne ostane sve samo na fatalizmu i izogvorima ako mogu oni mogu i ja. Jer nije tako, ako netko obije trafiku to ne znači da će netko drugi proći nekažanjeno ako "posudi" neku sitnicu u dućanu.

litala
20.08.2011., 16:32
ovdje se trenutno ne oporezuje do $6,000 godisnje. recimo, mm radi i normalno zaradjuje i placa svoj porez. ja mogu u godini dana odraditi poslova raznoraznih u visini do $6,000 i ne platiti nista poreza. tu ulazi rad "na bijelo", dakle za nekoga npr., ali i rad koji obavim bez ikakvog obrta ili slicnog. jer mnoge stvari mozes odradjivati bez obrta ili firme ili slicnih organiziranja (cistit, prat, peglat, kuhat, kosit, kopat...). ukoliko bi prihod u godini prelazio tih $6,000, onda se mora otvoriti obrt, imati svoj abn (australian business number), otvoriti firmu...

iduce ce godine taj neoporezivi dohodak nesto porast, a u godini 2012/13, iznosit ce $18,200.

RozaGroza
20.08.2011., 22:01
Obijanje trafike je krađa nečeg što ne pripada tebi. Prodavanje ručno istkanog tepiha ili spletenog đempera nema veze sa krađom. Ja ga pošteno isplela i pošetno ga i prodala. Ne govorimo o količinama kao da imam vlastitu butigu pa nakon 2 godine kuću gradim od zarađenih para. Govorimo o nekoj ne masovnoj unikatnoj proizvodnji odnosno radu.

Neću valjda onu ženu koja mi dođe generalno očistit kuću jednom mjesečno u fušu, prijavljivat ili ju tražit račun?

pikula
20.08.2011., 23:59
ne kužim, evo litala je odlično objasnila i kod nas postoji granica dohotka od povremneog rada za najniži porezni razred za koji dobivaš povrat poreza, znači platiš ga, ali ako ne premašiš neku granicu dobiješ ga natrag. Nisam stručnjak, nek netko objasni ko se boljw kuži, ali hoću reći, ako to nijw dobro uređeno, treba to srediti i boriti se za to, a ne reći svakome za sebe "snađi se druže"

litala
21.08.2011., 05:35
zaboravila sam dodat da za te poslove (neregistrirane) mozes (i trebas ;)) izdati racun.

RozaGroza
21.08.2011., 09:31
I vi realno mislite da bi ta osoba koja npr u fušu čisti kuće poznanicima, morala to što zaradi prijavljivati; a vrlo vjerovatno će premašiti 6 somova godišnje jer 6 somova je ništa, i onda još da je oporezuju?

Nikad neću tražiti račun od takvih ljudi, imaju my full support, jer ne smatram da išta duguju državi jer pokušaju preživjeti. Ja poštujem zakone, al neki su jednostavno van svake pameti i dok se stvari ne promjene ljudi se imaju pravo snalaziti. Nitko tko nije u velikoj potrebi neće ići okolo čistit kuće ili pravit kolače za svadbe ako to ne mora.

flopica
21.08.2011., 11:01
I vi realno mislite da bi ta osoba koja npr u fušu čisti kuće poznanicima, morala to što zaradi prijavljivati; a vrlo vjerovatno će premašiti 6 somova godišnje jer 6 somova je ništa, i onda još da je oporezuju?

Nikad neću tražiti račun od takvih ljudi, imaju my full support, jer ne smatram da išta duguju državi jer pokušaju preživjeti. Ja poštujem zakone, al neki su jednostavno van svake pameti i dok se stvari ne promjene ljudi se imaju pravo snalaziti. Nitko tko nije u velikoj potrebi neće ići okolo čistit kuće ili pravit kolače za svadbe ako to ne mora.

Roza potpis!
smeta me kad se govori o nekakvim tobožnjim obvezama prema državi! maltene su ljudi kriminalci ako ih izbjegavaju a ovamo
nemam riječi na odnos prema radnicima, djeci, građanima općenito. jad i bijeda na svakom koraku.
pa neka pravi kolače ko zna i umije, taman još i da tu crkavicu daje državi. ja prva ne bih.
i neka mi nikoi ne soli pamet o radu na crno, o fušu i uništavanju gospodarstva!
zna se dobro tko ga je uništio, i nas skupa a bogami i našu djecu, pa oni koji su to učinili
neka ga i oporavljaju. njihove žene sigurno ne moraju ići po kućama čistiti i peglati
da bi djeci kupile knjige.

litala
21.08.2011., 11:07
cure, ovih 6,000 koje se spominju su australski dolari i australski porez :) to je samo dodatak na diskusiju koji sam ja dodala ;)

btw, nakon sto zaradis ovih prvih neoporezivih 6,000 australskih dolara, porez iznosi 15% do zarade od $37,000 godisnje. nakon toga opet raste... najvisi porez iznosi 45% (za primanja veca od $180,000)

sikica
21.08.2011., 20:03
Drage moje, ima li to nekoga tko bi mi mogao malo razjasniti u privatnoj poruci kako funkcioniraju i na koji način zarađuju onlineshopovi koji u biti prodaju robu naručenu iz cijelog svijeta????
Molim...jako..jako...

Abys
22.08.2011., 13:34
roza potpis!
Smeta me kad se govori o nekakvim tobožnjim obvezama prema državi! Maltene su ljudi kriminalci ako ih izbjegavaju a ovamo
nemam riječi na odnos prema radnicima, djeci, građanima općenito. Jad i bijeda na svakom koraku.
Pa neka pravi kolače ko zna i umije, taman još i da tu crkavicu daje državi. Ja prva ne bih.
I neka mi nikoi ne soli pamet o radu na crno, o fušu i uništavanju gospodarstva!
Zna se dobro tko ga je uništio, i nas skupa a bogami i našu djecu, pa oni koji su to učinili
neka ga i oporavljaju. Njihove žene sigurno ne moraju ići po kućama čistiti i peglati

x i x !

DiLala
24.08.2011., 17:12
Roza potpis!
smeta me kad se govori o nekakvim tobožnjim obvezama prema državi! maltene su ljudi kriminalci ako ih izbjegavaju a ovamo
nemam riječi na odnos prema radnicima, djeci, građanima općenito. jad i bijeda na svakom koraku.
pa neka pravi kolače ko zna i umije, taman još i da tu crkavicu daje državi. ja prva ne bih.
i neka mi nikoi ne soli pamet o radu na crno, o fušu i uništavanju gospodarstva!
zna se dobro tko ga je uništio, i nas skupa a bogami i našu djecu, pa oni koji su to učinili
neka ga i oporavljaju. njihove žene sigurno ne moraju ići po kućama čistiti i peglati
Eto i ja potpisujem oba posta ogromnim X

rehab
24.08.2011., 18:02
Varati zakone nije u nikojem slučaju prihvatljivo, ali živeći u državi u kojoj mali Ivek neće vratiti ukradene milijune, u kojoj cvjetni Tomek vjerojatno neće odguliti koliko bi trebao, moji su moralni prozori, što se malog čovjeka tiče, skroz zamaglili. Kad se riba bude čistila od kuda i smrdi, možda mi se vidik promijeni.

X ko kuća. Srce mi se steglo kad sam pročitala Mukicine postove :(

makita
25.08.2011., 13:48
cure, ovih 6,000 koje se spominju su australski dolari i australski porez :) to je samo dodatak na diskusiju koji sam ja dodala ;)

btw, nakon sto zaradis ovih prvih neoporezivih 6,000 australskih dolara, porez iznosi 15% do zarade od $37,000 godisnje. nakon toga opet raste... najvisi porez iznosi 45% (za primanja veca od $180,000)Da lakše upratim usporedbu - kolika je prosječna plaća u Australiji?

A može i onaj tko zna točno naše porezne razrede upisati?

Ja znam da ka dprijeđeš, jel ono bilo 85 000 kn godišnje, ulaziš u sustav PDV-a.