PDA

Pogledaj cijelu verziju : kako obući dijete za krstitke?

andynoa
16.04.2011., 18:48
večer svima, nisam našla nigdje temu, ali treba mi pomoć..
Krštenje od Noića sam zaplanirala za zadnji vikend u 6tom mjesecu, i nije mi sad bitno zbog vremena naslov teme, nego ja stvarno ne znam kako se muška bebica oblači na krštenje? i da li obavezno mora biti u jastuku? moj je sad jastuk već prerastao..

Sve zadnje krstitke na kojima sam bila su curice bile, a i u dućanima kod mene ima većinom bijelih haljinica za curice, za muškiće jako slaba ponuda?

Kako ste vi koje ste krstile djecu sa svojim kikačima, muškićima naravno? koliko su bili stari?

Meni svi pričaju da trebam krštenje obaviti što prije, a ja si nekako mislim da ga mogu krstiti kada ja želim, sada ili sa 4 godine zar je bitno...

Smatram da će i moja beba biti krščanin, ako sam i ja, a uostalom nitko mu neće braniti ako želi promjeniti vjeru u budućnosti!!!

Hvala na odgovorima...

p.s. nisam našla ovaj topic nigdje, jer očito nitko nije blesav ko ja da postavlja ovakva pitanja..

martinaP
16.04.2011., 19:27
Dečko je kršten u bež hlačama i vestici, a cura u ljubičastim hlačama i rozoj jakni (oboje kršteni zimi, on sa 4 mj. a ona sa 6 mj. starosti). One "haljine za krštenje" za cure ne mogu očima vidjeti, strašno nešto kako mi se ne sviđaju.

Ne znam o kakvom jastuku pričaš - sva djeca kojima sam bila na krštenju bila su u "normalnoj" robici.

andynoa
16.04.2011., 19:36
Ma onaj bijeli jastuk (http://www.babysedmica-webshop.com/Jastuci%20za%20bebe?product_id=55), klikni tu je link... to je starinski običaj kakti...

martinaP
16.04.2011., 19:41
A to, "paketina"... Imam doma, slikala malog u tome 1x, slikala malu 1x, i pospremila natrag.

Suzzy
16.04.2011., 19:41
Ne znam tko ti je rekao da dijete mora biti u jastuku ali moje dijete nije niti minutu provelo u nikakvom jastuku (osim u rodilištu)... to je stvar izbora. Možeš dijete obući kako hoćeš, vjerojatno nešto svečanije, ne mora to nužno biti neka obleka namijenjena isključivo za krštenje, jako je skupa a osobno mi se uopće ne sviđa.

I ja sam se mučila s tim što obući dječaku za krstitke (ipak je za cure to puno jednostavnije)... na kraju sam kupila bijeli pleteni kompletić (hlače+vestica) i male bijele papučice... ali nama je bila zima pa mislim da ti ovakva kombinacija ne dolazi u obzir u 6 mjesecu.

Moj prijedlog... bijela košulja, neke finije hlačice (siva mi pada na pamet), gore lagana vestica ako bude friško i neke zgodne cipke za nehodače... eto, nešto svečanije od onoga što nosi svaki dan.

I mi smo dobivali savjete da je bolje što prije krstiti dijete... čini mi se da je za takve najbolje iz rodilišta ravno krenuti u crkvu :roll:

Tashunica
16.04.2011., 19:54
moj nikada nije bio u jastučiću, meni to nekako onako...

krstili smo ga s 4 mjeseca. imao je bijele keper hlače i bijelu košuljicu iz osh kosha i štreberski plavi prslučić iz s.olivera, dolje čarapice i gore jaknica obična sezonska.
vrlo jednostavno, ali i inače nisam tip od čipke, svile i kadife.

lukab
16.04.2011., 20:29
bio je obucen u normalnu ali malo svecaniju odjecu - hlace, kosulja, demper...
jedino sto moras imat je ona mala kosuljica koja se stavlja na bebu za vrijeme obreda, ne oblaci se..
a ona odjelca za krstenje sa kapom su mi uzasna... ali stvar osobnog ukusa...

Tattoo
16.04.2011., 20:49
Mi smo se krstili kad je mišek imao skoro 5 mjeseci jer je bio jako mali i bilo mi ga žao mučit sa nekom feštom i rodbinom. Bilo je vruće i on je imao laganu bijelu košuljicu na kojoj sam čak malo podvrnula rukave, svjetloplave hlačice i dole neke fora cipelice. andynoa ja bi ti rado posudila našu robicu ali bojim se da bi ti bila minijaturna. E da, taj se dan krstio još jedan dečkić koji je bio u tom jastuku ali je on bio stvarno jako mali, možda maksimalno 2 mjeseca star. Mislim da je to stvarno prastari običaj pa čak i u ovom dijelu HR. I glupo mi je davati novce za neku posebnu robicu kad se može naći lijepih stvari koje su poslije iskoristive (a i ta odjelca su mi stvarno grozna)

andynoa
16.04.2011., 20:52
i meni su bljak i jastuk i odjelca za krštenje zato sam i pitala vas kako je najbolje..

ja sam razmišljala o nekim hlačicama, košuljici i vestici, a tko će to naći u ovoj selendri :((((

a kakve su to cipelice? ja to nisam vidjela nigdje još?

Suzzy slažem se u vezi ovoga sa rodilištem... jer sam se ja naslušala već ohoho...

andynoa
16.04.2011., 20:54
Tattoo, moj je već prerasto 56icu, oblačim ga već danima u 62 a ima samo 26 dana :) tko zna kakav će bit u lipnju..

Boxica
16.04.2011., 21:05
moj I.G. je kršten sa 3,5 mjeseca (12.3.)...imao je traperice, plavo-bijelu košuljicu i plavo-sivu vesticu te tamno plavu jaknicu i plavu kapicu...na nogicama je imao pletene plave papučice! bio je premedeni! ono, pravi šminker! :heart:

ova fora da se djeca što prije krste je stari običaj kad je bila puno veća smrtnost djece pa ono ako već ne prežive da su bar krštena...sad je starosna dob beba za krštenje oko 3,4 mjeseca (uglavnom)...baš nam je to svečenik pričao na pripremi

Boxica
16.04.2011., 21:08
E. smo krstili kad je imala 6 mjeseci (24.2) i kako je bilo stvarno zima, imala je bijeli skafander

kajsa
16.04.2011., 21:08
već je bilo ovakvih tema

na kršenju treba imati krsnu svijeću i bijelu košuljicu (krsna košuljica koja se stavi na bebina prsa kad se krsti)

možeš bebu obuči cijelu u bijelo, ali to nije nikakvo pravilo.

rena7
16.04.2011., 21:31
Mi smo Vida krstili kada je imao tri mjeseca, 01. veljače. Bilo je hladno. Na sebi je imao bijelu košulju, plave samterice, kaputić i mekane cipelice. Košulju i kaputić smo dali izraditi. Htjeli smo ručni rad, ručno tkanu košulju i slavonski kaputić tzv. reklu, špenzl. Omotali smo ga dekicom i to je bilo to.

Freja
16.04.2011., 21:46
Možeš kako god želiš. Moji su obojica kršteni s otprilike 2 mjeseca. Strariji je bio u stiliziranoj narodnoj nošnji napravljenoj za nejga (hlačice, košulja i "lajbek"), a mlađi u malo finijim hlačicama i košuljici s kravotom (kumova želja). Obojica s krštena po velikim vrućinama pa nam drugo nije trebalo. Nisam željala ona krsna odijelca jer to kao prvo nije naš stil (nije ni kravata za tako malu bebu, ali dobro, tu smo željeli ugoditi kumu u tih dvadesetak minuta), a kao drugo, previše koštaju za jedno nošenje.

Moja kumčad (dvije djevojčice) smo obje krstili u "običnim", finijim haljinicama u bijelo-roza kombinacijama.
Danas stvarno nema pravila i onako je kako odluče roditelji i(li) kumovi, kako se dogovorite (negdje kumovi kupuju odjeću za krštenje, no toga je sve manje).

koksy
16.04.2011., 22:10
Moj je krsten s 4 mjeseca, kupila sam komplet za krstenje ali ne onaj klasicni. Bile su bez hlacice od samta, isti takav kaputic i bijela kosuljica. Mislim da su i kapica i male cipele tj. one kao carapice bile u paketu. Bio je kraj 1. mjeseca pa je bilo dosta hladno i nisam bas imala puno izbora.

nahla
16.04.2011., 22:49
ja sam mom n kupila svijetlo plave hlaćice i bijelu košulju i sve je to i poslije nosio. moja mama mu je sašila mini leptir mašnicu i to je to. odijelo mi nije padalo na pamet, da dam 500 kn za nešto šta će nosit 20 minuta, nema šanse. a bilo mi je glupo oblačit mu haljinicu, pa nije cura

bijelko
16.04.2011., 22:53
http://forum.roda.hr/threads/58191-Odje%C4%87a-za-kr%C5%A1tenje

ima tu nešto o odjeći za krštenje

mašnica
16.04.2011., 23:04
Moj bebač je kršten krajem 7.mj. Imao je bijelu košuljicu i prsluk od konca krem boje, leptir mašnicu i lagane hlačice bijelo krem.

Mislim da bih mogla prodati, jednom je korišteno pa stavim na burzu. Morala bih i veličinu provjeriti, ali njemu je bilo dosta komotno.

andynoa možda si zainteresirana?

ana.m
16.04.2011., 23:13
Moaj kćer je već skoro hodala na zvojim krstitkama, krštena je dan prije prvog rođendana! Imala je na sebi bijelu ljetnu koki haljinicu i ciciban balerinkice za bebe.
Sinek je kršten sa 9 mj. Bio je kraj 6. mjeseca i na sebi je imao bijele lagane hlačice, bijelu frajersku, ne scvečanu, košuljicu i neke platnene tenisice za nehodače.
I kakav jastuk krajem 6. mjeseca! Uostalom, bit će tada već i prevelik za to!

To sve kaj su moji klinci imali na kršetnju nosili su kasnije cijelo ljeto za neku kombinaciju u šetnji gradom i sl..

ana.m
16.04.2011., 23:18
andynia pokušavam ti poslat pp, očisti inbox..

andynoa
17.04.2011., 04:33
Htjeli smo ručni rad, ručno tkanu košulju i slavonski kaputić tzv. reklu, špenzl. Omotali smo ga dekicom i to je bilo to.

Jao, ako ovo pokažem materi, odmah će zvati tetu u Županje da radi reklu :)

Moj bebač je kršten krajem 7.mj. Imao je bijelu košuljicu i prsluk od konca krem boje, leptir mašnicu i lagane hlačice bijelo krem.

Mislim da bih mogla prodati, jednom je korišteno pa stavim na burzu. Morala bih i veličinu provjeriti, ali njemu je bilo dosta komotno.

andynoa možda si zainteresirana?

andynia pokušavam ti poslat pp, očisti inbox..

jesam, inbox čist :)

dmagi10
17.04.2011., 10:00
Evo ovako: http://public.fotki.com/Noica-Vzd/4-6_mjeseca/fotki006.html
Košuljica HM, hlače Koki.

andynoa
17.04.2011., 10:17
Evo ovako: http://public.fotki.com/Noica-Vzd/4-6_mjeseca/fotki006.html
Košuljica HM, hlače Koki.

šlatkooooo... jedva čekam!!!

nahla
17.04.2011., 10:32
evo ovako slično je i moj mačak bija :)

Trina
17.04.2011., 11:15
Moje najmlađe je kršteno sa 2,5 godine, pop ga jedva uhvatio da ga krsti:lol:. Imao je malo ljepše tamno sive hlače i bijelu kariranu košuljicu. Kćer je imala skoro god. dana, imala je rozu samtenu haljinicu i bijelu majicu ispod. A nastariji sin je kršten najranije,, imao je negdje 6 mj i kršten je u nekakvoj bijeloj tutici

mimi 25
17.04.2011., 11:54
Jooj, to da se treba krstiti cim ranije :roll:, zasto?
Prvog sina smo krstili sa 6 mj. Jedino zasto je mozda dobra preporuka da se beba krsti ranije je to da ce mozda biti mirnija tokom krstenja (ako je sita, presvucena i ima mjesec dana najvjerojatnije ce spavati u majcinom narucju). Moj je sa 6 mj bio jako radoznao i dosta razigran i nemiran tokom krstenja.
Obukli smo ga u malo odjelce koje imas za kupiti bas za krstenje. Nakon krstenja odjelce smo spremili i nismo ga vise koristili. Sada vidim da je to bilo bacanje novaca.
Za mladjeg decka cu ipak kupiti nesto sto cu moci i poslije iskombinirati da nosi. Bas sam neki dan vidjela jedan super kompletic (hlacice, kosuljica i poluveric) koji izgleda svecano, a opet mislim da cu i svaki dio pojedinacno moci koristiti za npr. setnje i nakon krstenja.

ZO
17.04.2011., 13:13
evo mi svoje dječake krstili točno na prvi rođendan, 02.04.
vrijeme je bilo predivno, oni preslatki, imali su svjetlo plave L./sivkaste hlačice J., karirane košuljice sa puno boja sivkasto/bijelo/svjetlo plavo/krem i kremasto/smeđe cipelice, a na to pelerine
u crkvi je bilo super, samo su se ogledavali, pokazivali na svjetla, režali i cmoktali, a to je fino odjekivalo, pa su se svi lagano smijuljili
ali uz sve to bilo je baš onako lijepo kako treba biti, dostojanstveno i blaženo mirno
sve je lijepo proteklo, dali su polijevati glavicu bez problema, gledali su velečasnog odozada kad smo ih nagnuli i upirali prstom u njega, ma slatko
kada ih je došao krstiti stavili smo na njih krsne košuljice, ne trebaju biti u bijelom

Suzzy
18.04.2011., 12:24

nisu to klasične cipke, već one mekane za nehodače samo što ne izgledaju ko klasične papuče/čarape... sigurna sam da ih imaju u novom HM-u, Zari i sl.

krojachica
18.04.2011., 12:55
Ja nisam za neke pomodne egzibicije za krštenje.
Rađe bi kupila i rabljeno (to se nosi jedan dan) odijelce
koje je ful bijelo i svečano nego da kalkuliram sa mogućim daljnjim nošenjem
(u toj dobi ionako sve brzo prerastu i kratko nose).
Super je da je ljeto pa netreba puno odjeće:
čisto bijelu košuljicu, bijele hlačice, bijele čarapice i papučice
(ako uzmeš košuljicu dugi rukav onda ti netreba vestica: u crkvi će mu
biti ok, a ako poslije bude vruće, lako ga presvućeš)
viđala sam po dječjim dućanima i one pletene končane
klombinezončiće sa nekim plavim detaljčičem na kragnici.

smedja
18.04.2011., 13:29
Moja starija je imala odijelce iz h&m u jednom dijelu bijelo (mozda cak pidjamica :) ) i preko nesto ne mogu se sjetiti vise... gore prekrasnu kapicu koju je moja kuma kackala, nije imala cipelice, ni jastuk ni nista, samo sam ju zamotala malo u dekicu rozu jer je bilo hladnije...
Za mladju sam valjda ipak malo sama sebi popustila, pa je bila u bijelim stramplicama, tajcama i rucno pletenoj bijeloj vestici na koju sam nasila satensku traku, kapicu od starije i dolje cak neke bijele mekane cipelice :-o
Bebama oblacim pamucne mekane stvari jer gledam po sebi... i meni traperice ili hlace nisu udobne kao trenirka pa novorodjencadi ne oblacim traperice, kosulje, haljine... mladja je pocela nositi haljinice sa 8-9 mj kad je pocela vise biti na nogama. Kad hodaju ako zele nose haljine svaki dan...

domy
18.04.2011., 14:09
Mi smo imali kariranu ošuljicu i trapke i nikice za nehodače.
Tak mi je bio sladak u tome da nisam ništa drugo željela da oblači.
A one đinđe minđe svile su mi bljak, a pogotovo za ljeto pa u tom se potpari užes.

Evo slikica
http://public.fotki.com/mogi/fotka/

krojachica
18.04.2011., 16:09
Htjela bih samo reći da traperice nije pristojno obući na kršenje pa čak
niti na običnu misu, ako već imamo mogućnosti kupiti nešto drugo.
Ipak je to sakrament i zbog poštovanja prema njemu treba se obući što
svečanije možemo. Vrijedi i za odrasle i za djecu.

klaudija
18.04.2011., 17:08
Danas stvarno nema pravila i onako je kako odluče roditelji i(li) kumovi, kako se dogovorite (negdje kumovi kupuju odjeću za krštenje, no toga je sve manje).

Baš tako. moja, tj. Lucijina kuma je htjela kupit haljnicu, ali sam joj rekla da ne treba jer sam imala Sarinu (iako je već bila totalno de mode), bilo mi je bezveze da baca novce. Zato je kupila prekrasnu krsnu košuljicu i ručno rađenu svijeću, zaista prelijepo.

Saru smo krstili kad je imala 2,5 mj, a Luciju sa 6,5 mj. Čekali smo da prođe zima, Uskrs i lipanj nam je bio baš super za krštenje.

A odjeća za dečkića, pa ovako kako cure kažu, svečanije hlačice i košuljicu i to je to, bez kompliciranja.

Boxica
18.04.2011., 21:10

nepristojno je pojaviti se sa ogromnim dekolteom ili majicom na bretelice!!

ali traperice? to su duge hlače, kakve to ima veze za pristojnošću?
ne slažem se sa tvojom izjavom

Zara1
18.04.2011., 21:34
R. se krsti za 2 tjedna i imati će traperice :-)

Zara1
18.04.2011., 21:42
a ovo je imala H. kad se krstila
http://public.fotki.com/zara1/razno/krtenje.html

domy
18.04.2011., 22:00
Slatka je kao šećer.
Gle iskreno da ti velim dosta vjenčanica ima takve dekolte da se smrzneš, a pristojnost ha to je druga priča.
I mislim da večina ljudi ide na misu u trapkama, pa sad ti reci kaj je pristojno.

lukava puščica
18.04.2011., 22:47
i meni su bljak i jastuk i odjelca za krštenje zato sam i pitala vas kako je najbolje..

ja sam razmišljala o nekim hlačicama, košuljici i vestici, a tko će to naći u ovoj selendri :((((

Suzzy slažem se u vezi ovoga sa rodilištem... jer sam se ja naslušala već ohoho...

odi jedan dan do zagreba u neki centar (pada mi prvo na pamet arena centar, ima dosta dječjih dućana, HM, Zara, Oshkosh, Iana, Fox, Tintilinić, C&A...). tamo ćeš u svakom dućanu naći neku svečaniju varijantu za dečka. i šminkerske hlače i košuljice i vestice i te mekane cipelice. možeš birat što ti srce želi. dakle prije 6.mj odi jedan vikend u shopping i nećeš se vratiti praznih ruku.
sve cure su ti rekle: hlačice, košulja i nekakva vestica + cipele je dosta.

lukava puščica
18.04.2011., 22:55
ovo su moji dečki nosili http://public.fotki.com/lukava/priprema-pozor/ovo-je-be-ljetnja.html#media

Zara1
18.04.2011., 23:03
ovo su moji dečki nosili http://public.fotki.com/lukava/priprema-pozor/ovo-je-be-ljetnja.html#media
lijepo :zaljubljen:

andynoa pitaj na burzi sigurno će ti se netko javiti sa ponudom robice za krštenje

domy hvala :-*

klaudija
18.04.2011., 23:30

Ajme kako je medena!! :zaljubljen:

A što se tiče traperica, uopće ne mislim da su nepristojne, ja sam cijeli život u trapericama pa i na misama.. dijetetu koje krstim ih ne bih obukla jer ima puno lijepih i svečanijih hlačica, ali opet kako ko voli.

Vrijeska
19.04.2011., 01:50
bež hlačice, karirana košuljica, bež cipelice sve kupljeno u Iani

andynoa
19.04.2011., 09:00
odi jedan dan do zagreba u neki centar (pada mi prvo na pamet arena centar, ima dosta dječjih dućana, HM, Zara, Oshkosh, Iana, Fox, Tintilinić, C&A...).

nadam se da hoću do ZGa jedan dan, čim mi auto bude slobodan, i malac spreman na put od sat i po vremena sa mnom :)

ja traperice uopće ne nosim, iskreno nikad ih nisam nosila.. kod mene je sportska elegancija + business casual tako da traperice nemaju mjesto u mom ormaru, a malecki već ima 2 para traperica, samo što ih na krštenje neću obući :)..

što se tiče burze, čekam prvo mašnicu da se javi, pa ću se tamo javiti.. a i našla sam baby reklju, stara je oduševljena njome :).

Peterlin
19.04.2011., 09:09
Moji su kršteni u dobi od cca pola godine svaki (još nisu stabilno sjedili, ali su uredno držali glavu gore).

Jastuk - nikad nismo imali ni koristili.

Odjeća za krštenje - kod nas su tražili da bude bijela. Meni se to nije sviđalo, pa sam se snašla drugačije: Sašila sam krsnu košuljicu od nekog tananog bijelog platna (iz tetine škrinje - nasljedstvo) s čipkom, bila je skroz rastvorena straga i vezala se oko vrata. Kroj kao renesansna košulja. Djeca su imala malo svečaniju odjeću koja je ipak primjerena bebicama (stariji plišane hlačice tamnoplave + bijela košuljica, mlađi je imao bež odijelce s medekom) a preko toga se ogrnula krsna košuljica samo za crkvu i to smo poslije skinuli.

Vrijeska
19.04.2011., 09:51
Meni je baby reklja preslatka!
Imam sliku s krštenja gdje je bebica imala isto narodnu nošnju, s crvenom maram na glavici. Presavršeno!
Ja nisam imala gdje sašiti ili nabaviti, ali da sam imala zasigurno bih se odlučila za tu varijantu.

josipal
19.04.2011., 10:18
Krsteni smo u ljeto (sedmi mjesec)
Beba-decko je kršten kad je imao 3.5 mjeseca pa smo iz Norveske dobili hlacice na tregere (one hozen tregere; HM)), kosuljicu bijelu lanenu kratkih rukava s passent papucicama-sandalicama i kravatom :)
Preslatko....

mamaineven
19.04.2011., 11:38
Andynoa, vidim da mi nismo jako udaljene zemljopisno, pa si ti ipak prvo provjeri s kumovima da ti ne bi oni kupili odjeću, pa da ne kupujete duplo! Ipak je kod nas običaj da kumovi taj dan oblače kumće, evo ja sam bila kuma pretprošle godine i opet ću biti ove i uvijek kupim odjeću za krštenje (crkvu), i onu u koju bebu poslije presvučem, a to podrazumijevamo i ja i roditelji (bez pitanja prije). Inače i moja djeca su od kumova dobila odjeću za krštenje i za presvući i to onu tradicionalnu. Vidim da ti voliš modernije pa te neću savjetovati, samo obavezno kupite (kod nas kupe kumovi) svijeću i krsnu košuljicu (nas župnik hoće da se na njoj izveze ime djeteta pa provjeri u crkvi).

andynoa
19.04.2011., 11:50
A je kod nas je običaj da kumovi kupuju odjeću, ali ja sam se već dogovorila s kumom da kupuje samo svijeću i krnu košuljicu, ovo ostalo je na meni, istoj curi sam 2 tjedna prije krstitki ja vjenčana kuma, a pošto se znamo dosta dugo, lako smo se dogovorile oko svega..

kata.klik
19.04.2011., 12:15

a s ovim se nikako neslažem...zar stvarno misliš tako? ono halo trebala bi kupiti svečano odjelo i smoking...:-o:-o:-o

moj bubo je imao tri mjeseca i imao je traperice, košuljicu i vesticu i male slatke papućice...ma baš mi je bio čeče

krojachica
19.04.2011., 17:10

Ni ja se s ovim ne slažem, ali tako stvari stoje :)

Vrijeska
19.04.2011., 17:52
I ja se slažem da traperice nisu primjerene.
za mene su traperice sportska odjeća, a ako se već djetetu kupuju hlače za krštenje onda se kupi neke koje nisu traperice.
Ujedno većina tih traperica na malim bebama mi je koma zato jer su krute, imam dojam da im stežu trbuščiće ...

Suzzy
19.04.2011., 22:04
I ja sam zemljopisno tu negdje :bye:
jest da je to ovdje običaj, ali mi se toga nismo držali i kumovima smo rekli da kupe samo svijeću i krsnu košuljicu. Meni je samo bitno tko je kum/kuma a ostalo je sve stvar dogovora. Teška su vremena pa se i običaji mogu malo korigirati.

lukava puščica
20.04.2011., 00:22
krojachice - ovo s trapericama je zanimljivo.
ja idem na misu u njima, osjećam se udobno i ok obučeno. al kad je riječ o sakramentima, slažem se da traperice nisu primjerene (isto kao dekoltei i bretelice koje je netko spominjao - narod ih nosi jer ne poznaju svi bonton niti pravila odijevanja, dakle u tim prigodama više govore o sebi nego o modnom ukusu).
mislim da bi nam svima bilo čudno da dijete dođe na neki drugi sakrament tipa pričest / krizma / vjenčanje u trapericama. zar vam to ne bi bilo neprimjereno?

Vrijeska
20.04.2011., 00:48
i s vjenčanja te svećenik može poslati da se obučeš "kak se spada" ako dođeš u bretelicama
ja bih sve takve mladenke vratila kući neobavljena posla :-P

Zara1
20.04.2011., 07:23
mislim da bi nam svima bilo čudno da dijete dođe na neki drugi sakrament tipa pričest / krizma / vjenčanje u trapericama. zar vam to ne bi bilo neprimjereno?

ne i mislim da malo pretjerujete

moje traperice (tamni traper) na oko ne izgledaju puno drugačije od tvojih hlača sa druge slike i meni se jaaaaako sviđa naša odjevna kombinacija

lukava puščica
20.04.2011., 11:34
možda i pretjerujemo, al šta ćeš, ja sam valjda s tim trapericama glupa baba stara.

valjda sam naslijedila takvo mišljenje od moje mame - lako moguće.
uostalom, suvišno je o tome raspravljati, o trapericama bi se rasprava mogla otegnuti unedogled. istina je da sve traperice nisu iste, ima ih jako lijepih, finih, skupih, poderanih, svakakvih i nije svejedno uz što se nose.

ako se tebi zara kombinacija sviđa, samo udri! jedva čekam slike! i nadam se da će sve proteći lijepo kako ste planirali.

lukava puščica
20.04.2011., 11:37
i s vjenčanja te svećenik može poslati da se obučeš "kak se spada" ako dođeš u bretelicama
ja bih sve takve mladenke vratila kući neobavljena posla :-P

joj i ja bi!
nama su na zar. tečaju naglasili da se u crkvi mora biti dostojanstveno obučen i da se mladenke zagrnu nečim (nekom stolom, tankim šalom, bolerom, sakoom) a poslije se skinu vani.

rehab
21.04.2011., 14:20
Za krštenje smo obukli malenom bijele bermude, bijelu košulju kratkih rukava, tamnoplavi pleteni prslučić i bijele tenisice. Ni meni se ne sviđaju klasični kompleti, haljine, satenske kape...

andreja
04.05.2011., 12:33
ni meni se ne sviđaju satenske haljinice za curice...
doduše mi smo imali krstitke u 12mj,pa sam maloj obukla predivnu bijelu haljinicu od samta sa zlatnim vezom na prsima. baš je haljinica bila svečana,a na to sam joj obukla nježno rozu bundicu...
ma bila je preslatka i svi su bili oduševljeni!

andynoa
04.05.2011., 12:40
e taman sam htjela tražiti di mi je ova tema...

Odlučila sam se oblekicu, i naručila slavonsku rubinu za Noića (ovako nešto slično će biti samo minijaturno (http://www.google.hr/imgres?imgurl=http://www.mso.hr/uploads/images/slike_po_odjelima/etnografski/osnovni%2520dijelovi%2520nosnje/Muska%2520rubina%2520i%2520gace,%2520Viskovci.jpg&imgrefurl=http://mso.hr/index.php%3Fpage%3Dzbirka-osnovnih-dijelova-narodnih-nosnji&usg=__h_Bln4Rpw0PPhVbAxcqwPb06zQU=&h=480&w=319&sz=18&hl=hr&start=64&sig2=jGqZYgr_GVteAuH0bkvrJA&zoom=1&tbnid=9XLM173ubLXp_M:&tbnh=124&tbnw=73&ei=jh7BTezuIYXKsga2trnCBQ&prev=/search%3Fq%3Dslavonska%2Brubina%26hl%3Dhr%26client %3Dfirefox-a%26hs%3Dg5t%26rls%3Dorg.mozilla:en-US:official%26biw%3D800%26bih%3D394%26site%3Dsearc h%26tbm%3Disch0%2C2224&itbs=1&iact=rc&dur=480&page=9&ndsp=9&ved=1t:429,r:0,s:64&tx=33&ty=42&biw=800&bih=394).. imat će i šokači kaputić mali, i crne hlačice i cipelice...

eto... slikice ću staviti kada krstitke prođu pa ćete vidjeti...

hepi sam si :-D

p.s. htjela bih mu još i slavonski šešir, al bit će previše... moj mali bečar :)

rena7
04.05.2011., 13:36
He he he he, baš si mi simpa. Tko će raditi rubinu? Mislim ono, čisto da znam, možda zatreba. Nama je kaputić radio jedan čovjek negdje kod Županje. Jedini majstor koji izrađuje original rehle. Nikada nije radio dječiju, do one mog sina. Iako, vidjela sam rehlice izrađene na mašini za štrikanje. Nije loše. Ali, onaj tko se imalo kuži u stvari, vidi se da je to kopija. Ok, i košta x manje od ove originalne.
Noić će biti kao bombončić. Baš ću pokazati da vidi mm.

andynoa
04.05.2011., 13:43
Jao ne znam kako se zove obitelj, ali iz nekog sela kraj Županje, možda su isti ti tvoji..
radili su nam već rehlu (rekliju - ne znam više) za staroga, i prsluk sa zlatovezom.. i iole su jeftini za razliku od gift shopova...
Ovo će bit oriđiri ručni rad za njega, e sad ne znam koliko ću to platiti, ženska je rekla dogovorit ćemo se :)

krojachica
04.05.2011., 14:00
e sad ne znam koliko ću to platiti, ženska je rekla dogovorit ćemo se :)

čuj, ja nebih ostala na tome...

andynoa
04.05.2011., 14:22
a obzirom da nismo puno niti tatine stvari platili a on je konfekcijski broj maltene 100... vjerujem da ovo neće doći više od 3ootinjak kuna..

rena7
04.05.2011., 14:22
Eh, mislimo na iste ljude. Super! Koliko smo platili rehlu ne sjećam se točno. Pitat ću muža.

andynoa
04.05.2011., 14:23
e Rehla prezivaju se Petrusina ili tako nekako...

Rehlu za staroga smo platili 500 kuna, a prsluk 200 kuna

Bebinja
04.05.2011., 16:04
Bebač je imao tri ipo mjeseca kada smo ga krstili,krajem svibnja mjeseca.
Obukla sam mu tanki laneni kompletić,hlače i košulja,moder cipelice i modra leptir mašna.

Teny
05.05.2011., 16:54
Jel zna netko gdje ima za kupiti leptir masna za bebaca?

mašnica
06.05.2011., 11:30
Mi prodajemo naš kompletić za krštenje ili neku prigodnu svečanost, pa ako ste zainteresirani, virnite: http://forum.roda.hr/threads/65055-P-sve%C4%8Dani-kompleti%C4%87-za-de%C4%8Dka-vel.62

Teny
06.05.2011., 12:59
Jel zna netko gdje ima za kupiti leptir masna za bebaca?

Nasla u nami.

zrinka19
05.07.2011., 02:11
koliko koštaju leptir mašne?
i gdje ih u splitu ima kupit?
u kojoj nami si ih kupila?

Teny
05.07.2011., 21:39
Kupila sam u Zagrebu, Nama na Kvatricu, 30-ak kn.

nahla
05.07.2011., 22:25
ima ti u zare

zrinka19
06.07.2011., 11:12
hvala

zrinka19
09.07.2011., 18:17
nema u zare, kazu da ih je bilo samo na pocetku kad su se otvarali
našla sam u kalete 3 kompletić za krštenje, ima modra i bijela varijanta
hlače, košulja , đilet i leptir mašnica 280 kn

andynoa
14.07.2011., 12:13
Jao, rekla sam da ću vam poslati slike sa krstitki...
dakle rubina + bijele hlačice + bijele cipelice za crkvu i svečeni dio

evo i zahvalnice sam napravila pa da vitdite :)ž

http://public.fotki.com/andynoa/krstitke/

nahla
14.07.2011., 12:15
nema u zare, kazu da ih je bilo samo na pocetku kad su se otvarali
našla sam u kalete 3 kompletić za krštenje, ima modra i bijela varijanta
hlače, košulja , đilet i leptir mašnica 280 kn
uh isto nije malo. ma ja znam da sam bila u zare vidila,al eto...meni je mater bila sašila,a onda sam vidila i tamo bila.

nahla
14.07.2011., 12:18
Jao, rekla sam da ću vam poslati slike sa krstitki...
dakle rubina + bijele hlačice + bijele cipelice za crkvu i svečeni dio

evo i zahvalnice sam napravila pa da vitdite :)ž

http://public.fotki.com/andynoa/krstitke/
aaaaaajmeeeee kako je preslatko ozbiljan!:heart:
a mama wooow!;-)

andynoa
14.07.2011., 12:26
hvala draga :)... pa to je bio veliki dan za njega moro je biti ozbiljan :)
malo se smijao svećeniku, malo plakao, ovaj ga je odmah u zbor primio... al čim smo izašli iz crkve ludilo.. cijeli dan je bio dobrica a imali smo 50 ljudi i cijelu noć pavao tako da je mamica i vanka otišla s bratičima :)

gabica80
19.10.2011., 14:03
imate ideje sta obuci bebacu za krstenje ovaj vikend???, da li nesto casual ili ipak svecanije..jel moze i da nije bijelo i bež???

apricot
19.10.2011., 14:14
meni se ne sviđa da se troši i vrijeme i novac na nešto što je nevažno.
poštovanje prema sakramentu se ne pokazuje trapericama i netrapericama (jer možda ljudi i nemaju ništa drugo), nego čistoćom i urednošću.
stavom.

i inače mi smeta kada ove sporedne stvari zasjene sam čin.
kad god se priča o krstitkama/pričesti/krizmi, više se priča o odjeći, poklonima, kolačima i restoranima... nego o samome sakramentu.

gabica, obuci dijete u što god hoćeš, u čemu god se osjeća udobno, a da ćeš ti biti zadovoljna.
tamo će ga prekriti bijelim rupčićem ili košuljicom (već kakav je običaj u crkvi u koju idete)

sss
19.10.2011., 14:21
I ja mislim da se radi o krštenju, a ne o modnoj reviji.
Ponavljam što sam davno napisala: moje treće dijete se krstilo boso, jer zbog vrućine nije prestao plakati dok mu nisam skinula čarapice. Još sam ga morala i podojiti prije svega, svećenik je sa smiješkom čekao, a kad je dijete bilo spremno, krstio ga je. Nemam osjećaj da nismo poštivali nekoga ili nešto.

Beti3
19.10.2011., 14:26
andynoa, tek sad vidim njegovu nošnju. Prekrasna ideja. Rubina, ma za pet! Tko mu je vez napravio?

A bijelo ili bež ne mora za krštenje. U crkvi imaju onu bijelu košuljicu. Nije bitna boja odjeće, jedino je običaj da je to "svečanija" tutica ili haljinica, a ne ono za po kući.
Meni je bio gušt sama sasiti dugu haljinicu, staviti mašnicu od samta, sašiti kapicu, sve od tankog popelina ( smijem li napisati da je za to izvrsno poslužila tatina premala bijela košulja) pa i papučice sam napravila. Kome lijepo, kome ne, ja sam na sebe bila ponosna.