PDA

Pogledaj cijelu verziju : sredstva za ciscenje iz kucne radinosti

morena24
04.02.2012., 21:36
Evo otvaram temu gdje mozemo stavljati recepte za izradu sredstava za ciscenje!

Ja prva prilažem deterdžent za rublje:

Dakle radi se o tekućem sredstvu za pranje za čiju pripremu ćete potrošiti 10 minuta i otprilike 5 kn/lit!

- 1 kom Marseillski sapun (ima ga u DM-u) ili drugi prirodni biljni sapun – sitno izribati,
- 3 litre vruće vode (zagrijane na štednjaku - netreba kipiti) – u nju se polako umiješa ribani sapun –
kad se otopi, tome se doda
- 1 velika žlica sode bikarbone (u Kauflandu ... kn za ½ kg)

– promiješati da se rastopi – Zatim još toplo preliti u plastičnu posudu u kojoj ima dosta mjesta za komotno miješanje (iz nama nepoznatog razloga u staklenoj ili nekoj drugoj posudi sredstvo se stvrdne ko kamen!) –posudu se stavi na hladno i povremeno promiješa da se previše ne stvrdne – kad se ohladi doda se - 20-30 kapljica eteričnog ulja (mirisa prema želji) – i to je sve!!!

Rublje se odlično pere – (ako želite da bude mekše možete dodati koju žlicu octa u vodu za ispiranje)
Pa znate kako se hvale da AVA dobro pere jer ima zrnca sapuna!!!
Miriši kao što je nekada mirišalo, čuvate prirodu i još uštedite!!!

winnerica
04.02.2012., 22:10
Super recept, hvala Morena!

Mojca
04.02.2012., 22:28
Morena, može i doziranje, molim... Ide i u mašinu, pretpostavljam? :)

morena24
04.02.2012., 23:00
Ide u masinu, naravno. Iskreno, tek sam neki dan dobila ovaj recept i jos ga nisam napravila, ali pise da ide oko 200 ml po pranju.

Iako ja uvijek sve stavljam od oka, ovisno koliko vesa imam. Cak mi se i ovih 200ml cini puno :)

Školjkica
04.02.2012., 23:12
pratim

Mojca
04.02.2012., 23:18
Ide u masinu, naravno. Iskreno, tek sam neki dan dobila ovaj recept i jos ga nisam napravila, ali pise da ide oko 200 ml po pranju.

Iako ja uvijek sve stavljam od oka, ovisno koliko vesa imam. Cak mi se i ovih 200ml cini puno :)

Ajd javi iskustvo i dojmove ako ga napraviš... ne da mi se sad uz bebu od tri mjeseca time naslijepo baviti, ali ako ti kažeš da funkcionira, probala bi. :)

Davor
04.02.2012., 23:31
Ja koristim kristalnu sodu i postižem znatnu uštedu standardnog deterđenta u pranju. Dvije žličice na mašinu i deterđenta treba 1/3 uobičajene količine za isti efekt. Mora se trpati zasebno i to je jedina komplikacija. Kristalna soda se kupuje među potrepštinama za vinare.

MarijaP
04.02.2012., 23:37
U pretinac za detergent stavim i sodu i detergent zajedno. Zasto se trebaju stavljati odvojeno?

Inace, davno mi je dosadilo praviti sredstva za pranje od octa i sode. Etericna ulja su mi preskupa.
Sad samo stavim alkoholno ocat u spricaljku i perem. Ne razrjedjujem. Sodu samo pospem po povrsini koju perem, pospricam octom i izribam. Tako mi je manje petljanja.

mali laf
04.02.2012., 23:44
ima u nanovil-u prirodni ribani sapun za pranje rublja.na njihovim stranicama ćete naći dosta recepata za homemade sredstva za čišćenje.

za bebice s osjetljivom kožom možete naribati dječji sapun i dodati malo sode ili čak samo sa sodom.meni nema smisla trpati brdo kemije u mašinu zbog majice zaflekane s mrkvom kad svi znamo da ta ista prokleta mrkva ide dolje samo nakon prekonekoliko pranja,a ionako joj se u međuvremenu pridruži nova.isto možete i sa svom ostalom odjećom.flekove ionako morate tretirati prije pranja.

umjesto omekšivača koristim ocat(alkoholni).primjetiti ćete da kad perete s manje praška roba s vremenom postaje mekša.interesantno kako mi sada smeta miris odjeće kad se osjeti prašak.

koristila sam i sapunske oraščiće.oni su stvarno spas ako netko ima alergiju,jer je onda i soda problem.

kada mi se nakupi dosta kamenca na dnu wc školjke naspem malo limunske kiseline,malo sode i octa i tak ostavim preko noći.ujutro pročačkam s četkom i gotovo.

tua
05.02.2012., 00:37
Ja koristim kristalnu sodu i postižem znatnu uštedu standardnog deterđenta u pranju. Dvije žličice na mašinu i deterđenta treba 1/3 uobičajene količine za isti efekt. Mora se trpati zasebno i to je jedina komplikacija. Kristalna soda se kupuje među potrepštinama za vinare.

Kako mislis zasebno? Imam doma teglicu ali me strah upotrijebiti ju od onih silnih upozorenja na etiketi :/

Teica
05.02.2012., 05:45
Kad govorite o sodi, mislite li svi na kristalnu sodu?

(osim morene, u postu za izradu deterdženta za rublje - tamo piše soda bikarbona...)

Hvala :) !

flopica
05.02.2012., 08:29
morena, po jednom pranju znači samo 200 ml tog pripravka? jesam dobro razumjela?
a ovo drugo, gdje i kako čuvaš do sljedećeg pranja?
inače, korisna tema, hvala

Berlin
05.02.2012., 09:24
Pratim, odlična tema.

Iris
05.02.2012., 10:01
odlična tema, hvala morena! podijeli pls dojmove kad napraviš. i ja sam ljenguza,pa čekam da netko prvi proba 8-)

mali laf
05.02.2012., 21:04
teica,obično se za pranje koristi soda tj natrijev karbonat što je malo drukčije od sode(bi karbonat) koja se koristi u kuhinji.Kristalna soda koju spominje davor je isto natrijev karbonat samo što je u kristalićima,a ova koju imaš kupiti u mulleru je u prahu.ista stvar samo što se prah lakše rastapa.

Davor
05.02.2012., 21:15
@tua, @ Teica, da, kristalna soda obična. Anhidrida bi išlo upola, ali nema potrebe na to gubiti vrijeme. Kristalna soda se dobije od sode bikarbone jednostavnim pečenjem u pećnici, ali opet - čemu to? Kupi se takva kakva je, za malo novaca i poznatih svojstava. Recimo da se isti efekt postigne s dvostrukom količinom sode bikarbone. Sva ideja je u alkaličnosti.

Dvije žličice kristalne sode i treba ti oko 1/3 normalnog deterđenta. Jednostavno.

Za razliku od izbjeljivača od kojih rublje ispadne tvrdo s kristalnom sodom samo postane čisto. I isplati se.

Teica
05.02.2012., 21:26
mali laf, hvala ti na objašnjenju :) !

A koja se stavlja u veš mašinu?

Soda bikarbona(t) - kao iz onog moreninog recepta?

I ima li u Muelleru na Trgu za kupiti ove druge - sode karbonat, znaš možda?

Teica
05.02.2012., 21:31
Davor, hvala i tebi :) !

Ne koristimo izbjeljivače ni omekšivače...

Ako sam dobro pohvatala, alkoholni ocat je dobar omekšivač?

mali laf
05.02.2012., 21:54
da,alkoholni ocat je super omekšivač...još ako staviš par kapi eteričnog ulja,miriši cijeli stan :)

MarijaP
05.02.2012., 22:38
U Muleru imas Wash soda. 7,5 kn/0,5 kg
to je kristalna soda u prahu. Stoji kod sredstava za pranje. Njome i cistim.

winnerica
05.02.2012., 22:51
Hvala MarijaP, baš me ovo interesiralo! ;)

pituljica
05.02.2012., 22:57
Koliko stavite alkoholnog octa, jel odmah na početku (nekako imam osjećaj da će on pobjeć iz ladice kad je rjeđi od omekšivača)?
Baš ću probati s octom.

puntica
05.02.2012., 23:12
zar nije bilo par sličnih tema na pdf-u poZeleni?

radila sam po sličnom receptu, i odlučila da nikad više neću koristiti sapun u veš mašini. ne otopi se dobro i počne se taložiti. :(

Teica
06.02.2012., 01:06
U Muleru imas Wash soda. 7,5 kn/0,5 kg
to je kristalna soda u prahu. Stoji kod sredstava za pranje. Njome i cistim.

A jel tu Wash sodu stavljaš i u mašinu za pranje veša ili "običnu" sodu bikarbonu?

(To me zbunjuje...)

puntica
06.02.2012., 08:14
A jel tu Wash sodu stavljaš i u mašinu za pranje veša ili "običnu" sodu bikarbonu?

(To me zbunjuje...)
ja koristim baš tu iz mullera za veš mašinu
stavim je zajedno s deterdžentom, ali ne uvijek, ponekad

Anemona
06.02.2012., 08:32
Odlična tema.
Što se tiče praška za veš, več dugo stavljam valjda 1/3 standardne količine i pere normalno, omekšivać isto tako ili ništa ili mrvicu.
Jedino što veš ne miriši kao lud po prašku, ali to mi nije važno.
Povremeno perem s octom i sodom i kupaona se super opere, ali onda potrošim baš puno i octa i sode, tako da nije neka ušteda.

susmiga
06.02.2012., 08:34
i meni je perilica bila sva kao slinava od recepta iz prvog posta. nakon dva pokušaja ( po 3 litre), odustala. sada perem sve sa žlicom praška a u bijelu robu dodam i sodu.

zeljka123
06.02.2012., 13:07
ja koristim baš tu iz mullera za veš mašinu
stavim je zajedno s deterdžentom, ali ne uvijek, ponekad

Jel ima u dm-u možda nešto takvo za kupiti?

Davor
06.02.2012., 13:36
Jedino što veš ne miriši kao lud po prašku, ali to mi nije važno.Naravno. Prava čistoća je stanje bez mirisa.

puntica
06.02.2012., 13:47
Prava čistoća je stanje bez mirisa.
amen

orlica
06.02.2012., 13:54
Super tema! pratim...

winnerica
06.02.2012., 14:04
Mene u stvari više interesiraju alternative za čišćenje kuće, a nevezano uz svemogući ocat i sodu, ono tipa uzmi koru od banane i s njom istrljaj listove fikusa za sjaj, uzmi ostatak iscjeđenog limuna i s tim istrljaj slavinu protiv kamenca, uzmi pola paradajza i s njim izglancaj lajsne od mesinga... ;)

ivica_k
06.02.2012., 15:07
uzmi koru od banane i s njom istrljaj

cipele...bilo u jadrankinim kućnim čarolijama ;-)

maxi
06.02.2012., 15:14
imate ovdje sve, recepte i potrepštine
http://www.nanotehnologija.info/recepti/eko-sredstva-za-ienje.html

makar sam ja odustala od praška za veš jer mi uz sva eterična ulja ne da nije mirisao,ne patim na to da mi veš jako miriši, ali mi je roba smrduckala

morena24
06.02.2012., 17:19
Da, i ja ocekujem da jos netko stavi neke konkretne recepte ili savjete za ciscenje!

Steta sto vise nema na tv-u onih Britanki sto su cistile po kucama, one si imale super savjete -

samo sto se ja vise niti jednog ne sjecam :)

puntica
06.02.2012., 17:38
Da, i ja ocekujem da jos netko stavi neke konkretne recepte ili savjete za ciscenje!

Steta sto vise nema na tv-u onih Britanki sto su cistile po kucama, one si imale super savjete -

samo sto se ja vise niti jednog ne sjecam :)
one dvije britanke, emisija odred za čistoću?
ima i istoimena tema ovdje (http://forum.roda.hr/threads/14121-odred-za-%C4%8Disto%C4%87u-svakodnevni-trikovi-i-savjeti?highlight=odred+cistocu)

idem ponovo pokušat, možda me ovaj put neko čuje :mrgreen:
pdf poZeleni (http://forum.roda.hr/forums/92-poZeleni%21)
topik npr cistoca je pola bolesti (o ekoloskim alternativama) (http://forum.roda.hr/threads/6697-cistoca-je-pola-bolesti-%28o-ekoloskim-alternativama%29) recepata i ideja ko u priči

winnerica
06.02.2012., 18:10
E to, Odred za čistoću! Te ženske su imale super alternativne savjete za čišćenje (u WC školjku ulij Coca Colu, kamenac je baj-baj!) ;)

MarijaP
06.02.2012., 21:42

(To me zbunjuje...)

da, koristim za pranje vesa, ciscenje, pranje vesmasine i sudjerice

Mojca
06.02.2012., 21:52
Naravno. Prava čistoća je stanje bez mirisa.

Da... i roba koja miriši po buri. Eh...

Njetočka
06.02.2012., 23:30
PRIRODNA SREDSTVA ZA ČIŠĆENJE-EKOLOŠKA ŠPAR KASICA

SODA BIKARBONA
Soda bikarbona je blago, ali učinkovito abrazivno sredstvo. Koristi se za poliranje i izbjeljivanje. Odlična je za uklanjanje neugodnih mirisa. Jeftina je, lako dostupna i zaista svestrana.
Primjene:
Uklanjanje mirisa:
• Uklonite neugodan miris iz cipela i tenisica – nasipajte, pričekajte, otresite.
• Stavite zdjelicu sode bikarbone na dno hladnjaka ili mačjeg zahoda.
• Osvježite tepihe i tapecirani namještaj – pospite sodu bikarbonu po tepihu ili kauču, tapeciranom namještaju i ostavite da odstoji pola sata, pa usišite.
• Sodom možete ukloniti većinu pljesnivih mirisa nastalih iz vlažnih prostora
Čišćenje i poliranje:
• Nanesite sodu bikarbonu na vlažnu krpu i koristite je za čišćenje i poliranje: mramora, plastike, kupaoničkih elemenata, srebra, bakra, čelika, stakla i porculana. Ne čistite time aluminijske posude!
• Otopinom očistite mrlje od kave.
• Otopinom sode bikarbone isperite i očistite: kantu za smeće, dječje bočice i termos-boce, plastične posude, češljeve i četke, zastor za tuš-kabinu...
• Zagorjele naslage u tavi ili na roštilju premažite mješavinom sode bikarbone i vode, ostavite da odstoji, pa ostružite. U težim slučajevima, ostaviti preko noći u mješavini sode i vode.
• Obrišite prozore otopinom sode bikarbone, pa kapljice kiše neće ostajati na staklu.
• Soda bikarbona odčepljuje odvode, a prirodna sredstva su učinkovita i blaga prema pokućstvu.
Izbjeljivanje:
• Operite zube sodom bikarbonom- blago izbjeljuje, a ispiranje otopinom uklanja neugodan miris. Uklanjajte njome mrlje i miris s ruku.
• Dodajte pola šalice sode bikarbone na jedno punjenje stroja za pranje rublja, kako biste ga temeljito očistili. Isto vrijedi i za perilicu suđa i aparat za kavu.
Ostalo
• Soda bikarbona pomaže još i kod uboda insekata, opeklina od sunca i iritacije kože. Može se čak koristiti za gašenje vatre, kad se ne smije koristiti voda (zapaljena mast i vatra na električnim uređajima).

OCAT (Alkoholni)
Destilirani vinski ocat odličan je protiv masnoća i prljavštine (čađi), učinkovito uklanja masne mrlje i neugodne mirise (njegov miris brzo ishlapljuje!).
Radi još efikasnijeg čišćenja različitih površina, pomiješajte ocat sa solju, ili tekućim deterdžentom, po mogućnosti ekološkim.
Upozorenje:
Nemojte ga koristiti na kamenim ili mramornim površinama. Vodite računa o tome da za čišćenje koristite samo bijeli alkoholni ocat, ne vinski ili voćni.
Primjene:
• razrijeđen s vodom u omjeru 1:10 idealan za čišćenje hladnjaka i stakla na kuhinjskim prozorima.
• Uspješan je i u borbi protiv zagorjelih pećnica. nakon svake upotrebe pećnicu obrišite krpom natopljenom octom
• Protiv začepljenih slivnika sudopera. U slivnik po potrebi nalijte kipući ocat, koji ne samo što će odčepiti odvode, nego će spriječiti i daljnje nakupljanje naslaga.
• Ocat učinkovito uklanja hrđu i nakupine vodenog kamenca, a razrijeđen s vodom čisti i daje sjaj keramičkim pločicama.
• Kako lagano dezinficira i sprečava razvoj bakterija, razrijeđen vodom može se koristiti i za pranje drvenih površina za pripremanje hrane, te posuđa, posebno onog u kojem se čuva hrana ili sprema povrće za zimu.
• odlično čisti, posebno masne mrlje.
• očistite stakla mješavinom octa i vode. Octom možete čistiti i začađena stakla peći na drva, koja se inače vrlo teško čiste.
• nakupljanje zagorenih naslaga u pećnici spriječite tako da unutrašnjost redovito brišete krpom natopljenom octom.
• Octom možete brisati i zidove kupaonice, namještaj od rattana (trske i sl.), posude za hranu i zimnicu radi prevencije razvoja bakterija. Blago zaprljano posuđe možete isprati otopinom octa.
• Tuš kabinu povremeno pošpricajte octom te tako spriječite nakupljanje kamenca. Nakon 30 minuta isperete
• kistove na kojima se stvrdnula boja umočite u vreli ocat i operite u vrućoj otopini sapuna.
• kipući ocat možete uliti u slivnike kako bi očistili cijevi i spriječili nakupljanje naslaga. Ovo nije preporučljivo činiti ako ste prethodno koristili komercijalna sredstva za čišćenje čiji su ostaci možda još uvijek u cijevima.
• dodajte ocat u vodu za ispiranje rublja: otklanja ostatke deterdženta i sprečava da odjeća požuti stajanjem. Masne mrlje na odjeći natopite octom prije pranja. Znoj sa odjeće prije pranja premažite octom
• za čišćenje začepljenih dišnih puteva, inhalirajte paru vode u koju ste dodali nekoliko žlica octa.
• Mjesta na kojima su se pojavili mravi premažite octom

LIMUN (SOK)
Sok od limuna kao stvoren je za raznoliko čišćenje i uklanjanje neugodnih mirisa u kuhinji, ali primjerice i s ruku nakon rezanja češnjaka ili čišćenja ribe.
Primjene:
• Limunov sok i ocat uklanjaju hrđu i neugodne mirise te vraćaju sjaj površinama od mjedi.
• limunov sok koristi se kao prirodni izbjeljivač i dezinficijens
• Crno vino, trava ili krv na tepihu lako se uklanjaju limunovim sokom
• limunov sok uspješno uklanja vodeni kamenac s kuhinjskih armatura i posuđa. Primjerice, natopite li sokom posudu koju koristite za kuhanje vode i ostavite je preko noći sutradan ćete bez ikakve teškoće ukloniti i najtvrdokorniji kamenac.
• Za sprečavanje nakupljanja kamenca, ali i za poliranje, kuhinjske slavine povremeno natrljajte sokom, odnosno kriškom limuna.
• Limunov sok možete iskoristiti i kao prirodno sredstvo za ispiranje posuđa, te u tu svrhu u pretinac za ispiranje nalijte litru vode u kojoj ste umiješali sok od jednog limuna.
• univerzalno sredstvo za čišćenje, pa u boci s raspršivačem pomiješate sok od jednog limuna i petnaestak kapi eteričnog ulja limuna s litrom vode.
• limun možete iskoristiti i za dezinficiranje mikrovalne pećnice, jednostavno stavite posudu s vodom i sokom i uključite je na nekoliko minuta.

SAPUN
Na kraju, nemojte zaboraviti ni na staru dobru sapunicu, odnosno običnu vodu s rastopljenim prirodnim sapunom, koja je, vjerovali ili ne, više nego dovoljna za održavanje čistoće i njegu kuhinjskog namještaja i površina od različitih vrsta metala, plastike, stakla, akrila i pleksiglasa!
Nekoliko praktičnih savjeta
Univerzalno sredstvo za čišćenje
1 čaša bijelog octa
1 čaša vode
15 kapi ulja čajevca (tea tree oil)
Uspite u sprej-flašicu (spray) i krenite: naprskajte površinu, protrljajte i obrišite suhom krpom. Miris sirćeta će se izgubiti za par minuta ostavljajući miris uljnog balzama.

KUHINJA
Univerzalno sredstvo za čišćenje kuhinje
U staklenu ili keramicku zdjelu (ne plasticnu ili drvenu) dodati pola šalice sode bikarbone, zatim dodati po 5 kapi esencijalnih ulja: ružmarina,majčine dušice,cimeta i limuna. Izmiješati kako bi se ulja i soda bikarbona dobro sjedinili. Ostaviti da odstoji jedan dan prije upotrebe. Čuvati u staklenoj teglici. Umjesto esencijalnih ulja može se koristiti osušeno bilje i to u količini od 3-5 žlice od svake biljke. Ako se dodaje svježe bilje, onda je potrebno po 9 žlica od svake vrste prethodno isjeckanog bilja.
Mikrovalna pećnica
dovoljno je ostaviti posudu s vodom i limunom na nekoliko minuta u uključenu mikrovalnu, a potom je krpom iznutra obrisati. Limun će ostaviti ugodan miris.
Za kuhinjske elemente dobro je staviti četiri kapi limuna i ruže geranije u toplu vodu kojom ćemo ih očistiti
Sredstvo za čišćenje mikrovalne pećnice
80 mL sode bikarbone
1 žličica octa
6 kapi eteričnog ulja limuna
Pomiješajte sve sastojke u pastu. Nanesite spužvom na unutarnje stijenke mikrovalne. Isperite i ostavite vrata otvorena 15 minuta, da nestane miris. Ovo sredstvo uklanja mirise hrane iz mikrovalne.
Suđe
Nekoliko kapi limuna, gorke naranče, cedra ili petit graina bit će dovoljno za dezinficiranje suđa, a male količine eterična ulja neće ostaviti prejak miris
Prozori
Pomiješajte 1 žlicu alkoholnog octa s 1l vode i žličicom deterdženta za pranje posuđa pa sve dobro izmiješajte. Pošpricajte po površini ili osušite novinama ili krpom od mikrovlakana. Ako vam smeta intenzivan miris octa, operite površine sa nerazrijeđenim limunovim sokom.

360 ml octa
120 ml vode
10 kapi eteričnog ulja limuna ili naranče
Pomiješajte sve sastojke u bocu špricalicu. Lagano protresite prije uporabe. Našpricajte prozore i stakla i osušite papirnatim ručnikom ili starim novinama. Ova otopina čisti i ujedno smanjuje zamagljenost stakala i ogledala.
Rublje
Za mirisno rublje dobro je staviti po tri kapi ulja lavande i ruže geranije u omekšivač za rublje.
Prašak za pranje rublja s lavandom
450 g vrlo suhog, ribanog prirodnog sapuna
240 g sode za pranje - (Na2CO3- natrijev karbonat)
240 g boraksa
15 mL eteričnog ulja lavande ili eukaliptusa
Koristite potpuno prirodan sapun, napravljen isključivo od maslinovog, palminog i kokosovog ulja. Obavezno nosite rukavice pri pripravi ovog praška! Pomiješajte sve sastojke i na kraju dodajte eterično ulje. Čuvajte prašak u plastičnoj vrećici ili kartonskoj kutiji. Na jednu punu perilicu, za lakše prljavo rublje, dodajte 2 žlice praška, a za jako prljavo rublje i plahte 4 žlice praška. Za predpranje dodajte maksimalno pola žlice praška.
Omekšivač rublja s lavandom
950 mL bijelog alkoholnog octa
900 g sode bikarbone
1,9 L destilirane vode
15 mL eteričnog ulja lavande ili eukaliptusa
Pomiješajte sodu bikarbonu i ocat, pazite, počet će pjeniti! Dodajte vodu i eterična ulja i promiješajte.
Koristite 4 žlice omekšivača po jednoj punoj perilici. Omekšivač dodajte, kao i obično, u ciklusu ispiranja.
Podovi
za pranje podova preporučujem da se u posudu s vodom stavi jednu žlica octa, a potom doda šest kapi lavande ili čajevca te tri kapi petit graina ili cedra
Univerzalno tekuće sredstvo za čišćenje podova
1 žlica ribanog prirodnog sapuna
950 mL vruće vode
2 žlice boraksa
1 žličica limunovog soka ili bijelog alkoholnog octa
Zagrijte vodu, dodajte sapun i kuhajte, uz miješanje, dok se ne otopi. Dodajte ostale sastojke. Čuvajte u staklenci. Na kantu punu tople vode, dodajte 2 žlice ovog sredstva. Prebrišite pod. Nije potrebno naknadno ispiranje.
Kamene podove obično je dovoljno samo pomesti i prebrisati mokrom krpom. No, ponekad ih treba temeljitije očistiti. U vrijeme dok nije bilo sapuna, gotovo za sve se upotrebljavao pepeo. Njime napunite čvrstu platnenu vreću, zavežite je, stavite u kantu i prelijte s 10 litara kipuće vode. Ostavite da odstoji par sati pa izvadite vreću i tekućinom operite pod.
Mramorne podove - ako je nečistoća tvrdokorna pod namažite mazivim sapunom i obrišite mokrom krpom. U ostalim slučajevima koristite pastu koju ste dobili miješanjem 3 žlice praška za čišćenje i malo limunovog soka. Limunovog soka stavite tek toliko da dobijete pastu. Njome istrljajte pod i zatim operite običnom vodom.
Linoleum - mrlje s njega možete odstraniti čeličnom vunom namočenom u terpentin. Potom pomiješajte litru mlijeka i litru vode, u to umačite platnenu krpu i ispolirajte ga. Kako linoleum ne bi s vremenom ispucao, potrebno ga je namastiti s vremena na vrijeme. Pripravak za to možete dobiti miješanjem 1 litre octa i 1 litre ulja, a potom ga utrljajte u pod. Dobit će potrebnu masnoću i sjaj, ali se neće sklizati jer će ocat neutralizirati masnoću.
Premazane parkete lako je održavati. Dovoljno ih je pomesti i eventualno prebrisati vlažnom krpom. Masne mrlje možete obrisati papirom kojeg ste namočili u benzin. Tragove od cipela s parketa uklonite običnom gumicom za brisanje. Tragove od gumenih potplata s linoleuma i pluta odstranite krpom namočenom u špirit.
Ako imate brodski pod koji počinje škripati pod nogama, u brazde stavite malo talka.
Kamenac s pločica možete očistiti uz pomoć octa.
Tepisi
Nakon usisavanja tepihe možete dodatno očistiti suhim sredstvom. Sameljite sapun tako da dobijete otprilike 3 žlice, te pomiješajte s 300 grama krumpirova brašna. Istresite na tepih i tvrđom četkom dobro utrljajte, te ponovno usisajte.
Očistiti tepihe i osvježiti boje možete i vlažnim sredstvom koje se dobije od 1 litre vode, 1 žlice tekućeg amonijaka i piljevine. Piljevinu namočite pomiješanom vodom i amonijakom, istrljajte po tepihu i potom usišite.
Već spomenuta metoda čišćenja tepiha sodom bikarbonom može se pospješiti korištenjem eteričnih ulja. U plastičnu vrećicu pomiješa se soda bikarbona s nekim od eteričnih ulja te se pusti odstajati jedan dan. Nakon nanošenja smjese na tepih, ostaviti je treba barem pola sata kako bi učinak bio potpun npr. u smjesu sa sodom bikarbonom pomiješa 10 kapi cedra ili ružina drva ili pak 20 kapi limete.
Citrusno sredstvo za čišćenje radnih površina i tepiha
Ništa ne može tako brzo osvježiti dom, kao svježi miris citrusa. Ne koristite ga na lakiranom drvetu!
1 žličica tekućeg prirodnog sapuna
30 mL bijelog octa
60 mL limunovog soka
480 mL vode
1 žličica boraksa
4 kapi eteričnog ulja limuna ili naranče
Pomiješajte sve sastojke u bocu špricalicu. Dobro protresite prije uporabe. Našpricajte površinu i obrišite mokrom spužvom. Posušite papirnatim ručnikom ili suhom krpom.
Pošpricajte sredstvo po tepihu, ostavite da djeluje 15 minuta i usisajte.
Sredstvo za čišćenje tepiha
1 šalica boraksa
15 kapi eteričnog ulja lavande ili čajevca
Smjesu stavite u posudu od pudera. Naprašite ga na tepih, pričekajte 15 minuta i usisajte. Iznimno dobro uklanja mrlje od urina i mirise kućnih ljubimaca. Ako imate mačke, ne koristite ulje čajevca, jer je ono za njih otrovno!
Eterična ulja
Napomena: Za proizvodnju jedne litre ulja koriste i do tone biljnog materijala. Trudnice trebaju biti posebno oprezne, jer pojedina ulja mogu izazvati pobačaj. No Ivaniš kaže da se takvo što može dogoditi samo pri korištenju velike količine eteričnih ulja. I djeca mogu biti osjetljiva na ulja te se za njih, kao i trudnice, preporučuje da ne koriste ulja kadulje, origana, klinčića, cimeta i timijana.
Najzahvalnija su eterična ulja lavande, limuna, grejpa, ruže geranije te čajevca koje mogu svi koristiti. Ulje lavande dobro je poznato u našim krajevima te djeluje smirujuće. Ulje bergamota djeluje kao psihostabilizator kod izrazito negativnog raspoloženja, dok se za ružu geraniju kaže da u prostoru ispunjenom njenim mirisom nema svađe jer uravnotežuje osjećaje. 'Često se na poslovnim sastancima koristi kombinacija bergamota i ruže geranije, jer njihov utjecaj smirivanja i podizanja raspoloženja može dati pozitivne učinke', )
Ukoliko vam smeta miris octa ili sode bikarbone, unatoč tome što se brzo ishlapljuje, domaćim sredstvima za čišćenje možete dodati i desetak kapi prirodnih eteričnih ulja klinčića, limuna, lavande, eukaliptusa ili čajevca koja osim što uspješno eliminiraju neugodne mirise i osvježavaju prostor imaju i dezinficirajuće i antibakterijsko djelovanje. Za osvježavanje prostora i prirodno blago dezinficiranje u bočicu s raspršivačem stavite 2 dl destilirane vode i 2 čajne žličice eteričnog ulja po želji.
Namještaj i garniture
Sredstvo za njegu drvenog namještaja i kožnih garnitura
2 žlice ribanog sapuna
950 mL ključale vode
Otopite sapun u vodi.
Perite površine koristeći spužvu ili meku krpu, dok je voda još topla. Bez daljnjeg ispiranja, osušite na sobnoj temperaturi, da se sapun upije u kožu ili drvo. Ne namačite kožu u otopinu, nego nježno ovlažite površinu, da biste izbjegli mrlje od sušenja, a ostatak pokupite suhom krpom. Što drvo upije više sapuna, postaje otpornije na mrlje i ogrebotine. Ponovite, ako je jako zaprljano. Pranje namještaja na ovaj način, preporučuje se bar jednom godišnje.
KUPAONICA
Pastom od sode bikarbone očistite umivaonike, kade, zahodske školjke i slavine. Otvor za odvod istrljajte komadom limuna.
Smeđe mrlje od vode istrljajte mješavinom 25 grama soli i 150 ml bijeloga octa. Naslage kamenca s kromiranih dijelova uklonite mješavinom soli i octa. Kamenac sa slavina uklonite mekanom krpom umočenom u bijeli ocat.
Univerzalno sredstvo za kupatilo
Napuniti 1/4 staklenke osušenim biljkama ili korama od grejpfruta, narandže,limuna ili lipe. Preliti octom i ostaviti da odstoji dva tjedna, pa zatim izvaditi biljke ili kore. Bilje se bira u zavisnosti od toga za koje svrhe se ova mješavina koristi (antibakterijsko, antigljivično dkelovanje ili za uklanjanje kamenca i prljavštine).
Sanitarije
Se mogu održavati sodom bikarbonom i limunovim sokom.
Ocat i limunov sok učinkovito skidaju kamenac s armatura, a kriška limuna poslužit će za poliranje slavina.
Tuš kabina, kada i umivaonik
Porculanske prevlake u kupaonici će zablistati ako ih operete otopinom boraksa i tople vode. Nanesite malo boraksa na mokru spužvu i prebrišite prevlake. Može se koristiti i na fiberglasu, jer boraks nije abrazivno sredstvo. Potpuno isperite toplom vodom.
Održavane površine lako se čiste sa otopinom sode bikarbone u vodi.
Tvrdokorne mrlje i plijesan čistite sa limunovim sokom ili alkoholnim octom. Pošpricajte po površini i ostavite neka djeluje 10-15 minuta, a zatim dobro istrljajte čvrstom spužvicom.
Skidanje kamenca sa slavina
Kamenac s tuša ili slavina lako se uklanja namakanjem u razrijeđenom alkoholnom octu preko noći.
WC-školjka
WC školjku ćete deodorirati ako pospete ¼ šalice boraksa, lagano izribate četkom i ostavite da stoji pola sata, još bolje preko noći. U postolje u kojem stoji četka za WC, također povremeno dodajte malo boraksa. Kamenac u WC školjki i kadi, najlakše ćete ukloniti zagrijanim bijelim alkoholnim octom.
Odvodi na kadi i umivaoniku
Uspite 2-3 žlice boraksa u odvode, i ostavite da djeluje 15 minuta. Isperite toplom vodom. Boraks će ukloniti sve neugodne mirise.
Odčepite odvode tako da u njih ulijete 1 čaše sode bikarbone i 1 čaše alkoholnog octa. Isperite sa 5l vruće vode.
Zahod
U blistavo bijelo stanje vratit ćete je upotrebom antibakterijskog i ekološkog sredstva boraksa. Dobar posao odradit će i tablete za čišćenje umjetnih zubala. Četiri tablete stavite u zahodsku školjku, ostavite sat vremena i isperite.
Ulijte šalicu alkoholnog octa u WC školjku i ostavite da djeluje preko noći.
Slavine
Želite li besprijekorno sjajne slavine, trebalo bi svaki put kad zatvorite vodu s njih obrisati kapljice vode, a povremeno ih i ispolirati mekom krpicom namočenom u sredstvo za njegu metala. Za poliranje može poslužiti i kriška limuna.
Umivaonik
Nakon kupanja i pranja kadu te umivaonik dobro isperite vodom i spužvom bez deterdženta da ne ostanu ružni rubovi od sapunice. Pripravljate li uljne kupke, nakon kupanja kadu operite s malo sredstva za čišćenje ili istrljajte krpom i octom.
Tuš kabina
Armature i ogledala čiste se izvrsno vlažnim mikrovlaknastim ili umjetnovlaknastim krpama. Sredstva za pranje stakla nisu potrebna. Ona ionako sadrže čak 90 posto vode. U vodu iz slavine dodajte malo octa ili sredstva za pranje suđa.
Da bi se riješili ostatka kamenca na staklenim vratima vaše tuš kabine, namočite spužvu u alkoholni ocat i prebrišite staklo.
Za čiste zavjese na tuš kabini, stavite ih u stroj za pranje rublja sa 1 čaše alkoholnog octa i uobičajenom dozom deterđenta za veš. Operite ga na programu za osjetljivo rublje i objesite mokro.
Čišćenje mrlja
Boraks će vam pomoći da se riješite neugodnih i često smrdljivih mrlja na tepihu. Prije nanošenja boraksa, obavezno napravite test na maloj površini tepiha, da biste bili sigurni da vam tepih neće izgubiti boju. Mrlje od vina i alkohola, uklonit ćete mješavinom pola šalice boraksa u 500 mL vruće vode. Spužvom nanesite ovu otopinu na mrlju, pustite da djeluje pola sata i zatim operite mrlju šamponom. Bolje rezultate ćete postići ako je mrlja svježa.
Mrlje od krvi najlakše ćete ukloniti namakanjem u hladnoj vodi ili pasti od gustina i vode. Mrlje od kave ili čaja namačite u limunovom soku. Masne mrlje uklonite tako da svježu mrlju pospete običnim puderom. Nakon toga, uobičajeno operite u perilici. Mrlje od rajčice uklonit ćete pastom od boraksa i vode.
Uklanjanje mrlja s madraca
Ako iz bilo kojeg razloga imate mrlje od urina na madracima i štep dekama, pospite ih boraksom i pustite da se osuše. Iščetkajte ih ili usisajte nakon toga.
Osvježivači prostora
Za osvježavanje prostora i prirodno blago dezinficiranje u bočicu s raspršivačem stavite 2 dl destilirane vode i 2 čajne žličice eteričnog ulja po želji.
Tradicionalni osvježivač prostora
120 ml destilirane vode
40 kapi eteričnog ulja klinčića
30 kapi eteričnog ulja cimeta
30 kapi eteričnog ulja đumbira
20 kapi eteričnog ulja naranče
Pomiješajte sve sastojke u bocu špricalicu. Promućakajte prije uporabe. Ne špricajte blizu očiju.
Osvježivač za dječju sobu
460 mL destilirane vode
12 kapi eteričnog ulja kamilice
12 kapi eteričnog ulja lavande
12 kapi eteričnog ulja naranče
Pomiješajte sve sastojke u bocu špricalicu. Promućakajte prije uporabe. Ne špricajte blizu očiju.
Citrusni osvježivač prostorija za podizanje raspoloženja
180 mL destilirane vode
po 25 kapi eteričnog ulja limuna i naranče
Pomiješajte sve sastojke u bocu špricalicu. Promućakajte prije uporabe. Ne špricajte blizu očiju. (Vlasta Prlj)
Mirisno usisavanje
Vecina usisivača "ispušta" prašinu neprijatnog mirisa. Da bi se ova neprijatnost izbjegla, dovoljno je nakapati nekoliko kapi omiljenog eteričnog ulja na grudicu vate i usisati je; daljim čišćenjem osvježit ćete prostoriju.
Sredstva za dezinfekciju
Sprej za dezinfekciju - uklanja plijesni i sprječava nakupljanje insekata - mravi i sl.
1 žličica boraksa
pola žličice sode za pranje- natrijevog karbonata
2 žlice soka od limuna
1 šalica vrlo vruće vode
Pomiješajte u boci špricalici prva tri sastojka i dodajte vodu. Dobro promućkajte. Koristite sprej na površinama i isperite ga spužvom. Zimi, za sezone gripe i prehlada, sok limuna se može zamijeniti antibakterijskim eteričnim uljem eukaliptusa, lavande, čajevca ili metvice koja također djeluju i na insekte.
5% ili 10% rastvor alkohola za piće (votka) ili 1/10 čistog 95% žitnog alkohola i 9/10 čiste vode. Radi mirisa može se dodati komad limuna ili limunova kora. Ovim sredstvom mogu se dezinficirati sve površine u kući,a moze se upotrijebiti i za dezinfekciju kože.
Protiv moljaca u ormarima
Police oprati toplom vodom u kojoj je rastvoreno malo sode bikarbone; kada se namještaj osuši ,u police poredati papirne kesice sa mjesavinom susenog bilja; izdrobljene 4 šalice sušenog cvijeta lavande, 2 šalice pepermintovog lisca, 2 šalice ruzmarinovog lista, 1 šalica lista paculija, pola šalice cijelih klincica i pola šalice lista majcine dusice.

Njetočka
06.02.2012., 23:45
Ja ovu ekološku špar kasicu imam isprintanu u kuhinji i u većini sredstva za čišćenje vodim se njome. Skoro sve recepte sam isprobala i oduševljena sam.

http://www.coolinarika.com/recept/domaci-deterdzent-za-ves-u-prasku/#content_info ovaj prašak mi je odličan
http://www.coolinarika.com/recept/tekuci-deterdzent-za-rublje/#content_info i ovaj, najviše radim
http://www.prakticanzivot.com/index.php?option=com_content&view=article&id=309&Itemid=2146 za osjetljivo rublje ovaj, a znam i umjesto Marsejskog sapuna stavili pola sapuna Alverde i pola DM-ovog sapuna protiv mrlja bude još bolje i jako jeftino
http://www.prakticanzivot.com/index.php?option=com_content&view=article&id=94&Itemid=432 s ovim perem suđe

Prašak za veš sam jednoj frendici donijela u posudici kao poklon, bila je oduševljena... još sam na posudicu nešto fora napisala...
Mnogo ovih home made stvari fora upakiranih i sa nekim fora natpisom može biti jako dobar poklon. Ljudi se poslije zainteresiraju.

morena24
07.02.2012., 13:38
Njetočka - svaka cast! Ovo je bolje od odreda za cistocu!! :naklon:

Daisy@
07.02.2012., 15:34
pratim...još samo da bura stane da mogu i po sastojke i pokušat ću napraviti prašak za veš.

gdje kupiti boraks i kristalnu sodu? ili se već pisalo..? hmmm..:unsure:

blackberry
07.02.2012., 15:34
Uuuuuu hvala!!! Svaka cast! Odmah sam si isprintala!

Njetočka
07.02.2012., 18:25
Kristalne sode ima u Mulleru. Pola kile 7,5 kn. Zove se washing soda. Navodno da u Zagrebu imaju i Borax. Ako nigdje ne nađete Boraxa ima ovdje http://www.nanotehnologija.info/web-shop.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=91&category_id=13

orlica
07.02.2012., 18:39
Njetočka svaka ti čast! Našla si se u ovoj temi!:-)

mama pticica
07.02.2012., 19:00
oodlično!

makita
07.02.2012., 20:18
Ja imam domaći sapun. Dakle, ne biljni, nego baš domaći, može li se koristiti u nekom receptu

mali laf
08.02.2012., 21:07
morena,tvom receptu fali boraks.stavi ga koliko i sode i perilica sigurno neće biti slinava."slinavo" je od lužine,a boraks sve povezuje.meni je taj deterdžent fantastičan.možete naribati bilo koji sapun.

makita,tvoj prirodni sapun se može koristiti u istu svrhu.još bolje!

ja s tim perem pelene i prezadovoljna sam.

winnerica
09.02.2012., 00:42
Sad ste mi postavile izazov da i ja probam! Odoh sutra raditi prašak za veš!

Daisy@
09.02.2012., 09:36
morat ću naručiti taj borkas preko neta..mi uRijeci nemamo ni Mullera a ni taj boraks di kupiti....

Davor
09.02.2012., 19:40
Imaš ovdje: http://www.nanotehnologija.info/

anchi pp
11.02.2012., 10:18
Moram si označiti ovu temu. Danas mislim raditi prašak za veš, tj. ako stignem do dućana po sodu. Imam sapun i boraks, a na sodu sam zaboravila.

marijanada
14.02.2012., 19:29
pridružujem se :)

marijanada
14.02.2012., 19:58
zašto se kristalna soda i prašak za veš moraju stavljati odvojeno?
i kako se to izvede... što ide prvo...?
jednom rječju: kaj se kam i kad stavlja?8-)

anchi pp
14.02.2012., 20:08
Stavljaju se zajedno, samo što ih se odvojeno kupuje. Možeš i pomiješati i držati u istoj posudi.

Daisy@
15.02.2012., 09:17
kupih sastojke sad samo moram u proizvodnju ;)

luce2006
15.02.2012., 09:51
Da li se kristalna soda moze koristiti i za pranje sarene/tamne odjece ili ipak ne?
Da pucam na sigurno pa da je koristim samo za bijelu robu?

Daisy@
15.02.2012., 10:55
ja stavila prati šarenu :mrgreen: kad se opere reći ću ti rezultat;-)

vidim jedino da se ne pjeni ništa naspram običnog deterdženta,ali to ni ne očekujem.

luce2006
15.02.2012., 12:38
mene je vise strah da boje ne izblijede kroz vise koristenja, ne vjerujem da ce samo jedno pranje nesto naskoditi sarenoj robi.
ali svakako javi :D

MarijaP
15.02.2012., 14:43
Vec duze vrijeme koristim kristalnu sodu + detergent za pranje i bijelog i sarenog i nisam primjetila da utjece na boje vise nego samo detergent.

mali laf
15.02.2012., 22:48
možeš slobodno koristiti sodu na šarenoj i crnoj odjeći.mnogi misle da soda izbjeljuje što je krivo.soda čini vodu lužinastom(ljigavom),a to pospješuje učinak izbjeljivača u prašku.ja ovaj tekući homemade deterdžent koristim za šareno i crno,a za bijeli veš dodam mrvicu običnog praska.s vremenom bi vjrovatno posivio,sto je neizbjezno zbog kolicine kamenca u nasoj vodi.zato je dobro dodati ocat u ispiranje.

Njetočka
16.02.2012., 13:45
Mislim da kristalna soda neće naštetiti šarenom rublju po pitanju postojanosti boje. Najviše će naštetiti visoka temperatura pranja. Ja imam puno majica u razno raznim bojama, obične pamučne i njih perem sa onim blagim detergentom od sapuna, vode i sode. Često uopće nisu zaprljane, nego ih stavim u mašinu samo malo osvježiti na onaj kratki polsatni program. Tim istim ultra turbo jeftinim tekućim detergentom perem i neke majice na ruke. Sve su mi majice i boja očuvane. Bijeli veš se već nekako više zaprlja, krenuvši npr.od pokakanih platnenih pelena, mojih platnenih uložaka, posteljine - e tu volim malo boraksa i kristalne sode, bolji je efekt pranja.

orlica
16.02.2012., 14:27
dobra tema:-)

Davor
16.02.2012., 19:22
Bijeli veš se već nekako više zaprlja...Zapravo se radi o prividu. Bijeli veš se najčešće tretira s tzv. optičkim izbjeljivačima koji pranjem odu. Kad bi koristila deterđent za bijelo s dodanim optičkim izbjeljivačima sve bi se vratilo na staro, ali ako mene pitaš ja više volim čistoću.
Inače kristalna soda garantirano ne oštećuje odjeću. Koristim ju već više od pola godine i na niti jednom komadu odjeće nisam opazio oštećenja.

hibiskus
16.02.2012., 20:56
ok, u koji ducan u zagrebu da usecem i kupim boraks?
u mulleru tvrde da ga nikad nisu imali.

ivarica
16.02.2012., 21:16
http://www.nanotehnologija.info/web-shop.html

anchi pp
17.02.2012., 08:43
Jučer sam napravila jednu posudicu detergenta od boraksa, sode za pranje i sapuna ajax. Za probu.
Jedna mašina je oprana na 60, druga na 90, sve izgleda čisto.
Ovo na 90 je bijelo, neke majice su malo sivlje, ali ne više nego inače.
Još da riješimo kako maknuti sivilo s bijelog veša. Bez varikine.

morena24
17.02.2012., 12:35
Mislim da ti se sivilo na bijelom vesu pojavljuje jer ga mozda peres s drugim bojama. Ja bijelo perem iskljucivo sa bijelim i stavim na predpranje i ves mi je bijeli. bez sredstava za izbjeljivanje...

Njetočka
20.02.2012., 00:29
Zapravo se radi o prividu.

Ma, da dobro, mislila sam više funkcijski. Šari veš je obično garderoba koja se ne zamaže puno nego ju peremo da se malo osvježi. Dok bijeli veš ima i druge funkcije osim nošenja. Tu su i kuhinjske krpe koje se uprlju u kuhinji, platnene pelene i tako...

Zato šari veš perem onim tekućim sredstvom od sapuna, sode bikarbone i vode, a za bijeli imam praškasti od kristalne sode, sode bikarbone, boraxa i sapuna.

Realno mene sivilo i ne smeta previše. Više me smeta sastav kupovnih detergenata i omekšivača i njihov utjecaj na moju kožu nego sivilo tamo nekog ručnika ili gaća.

blackberry
20.02.2012., 18:58
da pitam...kad već naručujem boraks...jer ne znam gdje bi ga tu kod nas kupila...
jel su ovi ribani sapuni ok? ili da kupim neki drugi...imate kakvu preporuku?

ribani sapun (http://www.nanotehnologija.info/web-shop.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=93&category_id=13)

i da...vidim da prodaju i eterična ulja...znate što o kvaliteti istih? jeste naručivali od njih?

anchi pp
20.02.2012., 19:59
blackberry, kupi sapun za pranje veša u dm-u i naribaj ga.

Glede mog sivog veša - zapravo i nije tako sivo. Prala sam sve bijelo skupa, neke stvari su mokre izgledale sivlje od drugih, ali kad se osuši bijelo je.

Na kutiji boraksa piše da je dobar prirodni insekticid. Upravo sam danas isprobala na mravima koji su se pojavili u kupaonici. Za sad su nestali.

Davor
20.02.2012., 20:43
Njetočka, evo ti prijedlog za malo istraživanje - probaj ulocirati rublje za djecu od nebijeljenog i eventualno organičkog pamuka, potom usporedi cijene s "normalnim" vešom i usput dobro prouči koje ideje se koriste u marketingu nebijeljenog. Ideja pokusa je ustanoviti koji pamuk je bolji za osjetljivu kožu i na koji način se to reflektira u cijeni. Pri tome se na onaj marketinški dio osvrni samo u dijelovima koji opisuju zašto bijeljeni neorganički pamuk ne valja (berba pomoću defolijanata itd.).

Ovo s optičkim izbjeljivačima je uzelo maha, jer ista fora pojačava boje, a to savršeno zvuči u reklamama. Još samo fali nekakav oduran sintetski miris i eto ti tipičnog komercijalnog deterđenta.

mali laf
20.02.2012., 21:30
sapune za veš imate u mulleru 5 kom,zamotani u celofanu.stoje na polici kod sredstava za flekove.mislim da koštaju oko 12 kn.

davore,zaboravio si napomenuti izbezumljeni pogled brižne majke koja pada u trans nad flekom sinekove bijele majice...koja na kraju iz mašine izlazi zaslijepljujuće bijela i speglana.

blackberry
21.02.2012., 01:09
blackberry, kupi sapun za pranje veša u dm-u i naribaj ga.

Glede mog sivog veša - zapravo i nije tako sivo. Prala sam sve bijelo skupa, neke stvari su mokre izgledale sivlje od drugih, ali kad se osuši bijelo je.

Na kutiji boraksa piše da je dobar prirodni insekticid. Upravo sam danas isprobala na mravima koji su se pojavili u kupaonici. Za sad su nestali.

hvala....vidjeh da se kupuje u dm-u...onda ću tamo uzeti.

Njetočka
21.02.2012., 10:45
Blackberry imaš i u Kauflandu sapuna koliko hoćeš i to baš onaj marsejski kakav se spominje u receptu. Meni osobno je najbolji učinak pranja kada uzmem pola tog (ili onaj od Alverde) i pola dm-ovog protiv mrlja. Neki su radili i sa Ajaxovim sapunom protiv mrlja. Samo budi oprezna sa količinom sapuna. Ako staviš veći sapun ili više sapuna detergent će ti biti tvrd ko kamen i propast će ti investicija.

Što se tiče mrava, stavi malo cimeta i nestat će.

Davore, što se tiče organskog i neorganskog pamuka velika je razlika u cijeni. Kad je mali bio novorođenče kupila sam mu dva bodića od organskog pamuka sa certifikatom. Jako sam ih skupo platila sa poštarinom i svim. Marketing organskog pamuka se bazira na činjenici da onaj drugi za proizvodnju koristi veliku količinu vode i insekticida - uglavnom grozna slika. Dok s druge strane ima za kupiti dosta povoljne dječje garderobe koje imaju naljepnicu POVJERENJE U TEXTIL odnosno gdje je tkanina testirana na štetne tvari. Pa ti budi pametan. Realno, ne znam koliko se isplati kupovati tkanine od organskog pamuka. Da li dobivamo time štogod? Ali što nam znači tkanina od najorganskijeg pamuka kada ju peremo u kojekakvim detergentima sa kojekakvim sastojcima i još joj dodamo omekšivač pa ju nakraju obogatimo sa još malo "otrovića".

Jedino što mogu reći o organskim ručnicima (kupila u Mercatoru) da sam prezadovoljna njihovim upijajučim svojstvima. To su mi najomiljeniji ručnici.

mama pticica
21.02.2012., 12:40
ima li nešto s čim bi se moglo doma očistit torba od prirodne kože, velura?

Davor
21.02.2012., 19:38
Realno, ne znam koliko se isplati kupovati tkanine od organskog pamuka. Da li dobivamo time štogod? Dobiješ samo proizvod koji je preskočio nekoliko nepotrebnih koraka. Sav ostali pamuk prolazi kompletnu proceduru jednako.
Povjerenje u tekstile je samo još jedan certifikat kojim se nastoji izolirati EU tržište kao prćija velikih proizvođača. Isto ti je i sa certifikatima za organičku hranu - mali proizvođači si takav certifikat ne mogu financijski priuštiti, dakle, veliki mogu i dalje na miru ubirati poticaje itd.

Njetočka
22.02.2012., 12:00
Sav ostali pamuk prolazi kompletnu proceduru jednako.

Zar da? Ja sam baš nekako skeptična kada je u pitanju kvaliteta običnog pamuka. Prvo imamo i GMO pamuk, u fazi uzgoja tretiraju ga svim i svačim, mislim, tretiraju i hranu da ne bi pamuk. Nakon toga ga boje pitaj Boga čim. Kompletnoj industriji je u cilju čim jeftinije proizvest, a čim skuplje prodat. Ako su štetne boje jeftinije, daj jeftinije, bit će veći profit. Bio je i prilog o radnicama koje rade za HM i na što im ruke liče od svih kemikalija i koliko obolijevaju. E sada ti meni kažeš da je to sve testirano. Ja to nekako sumnjam. Ali slažem se da sa tim certifikatom, kao i sa svim ostalim ishođenim certifikatima lijepo ubiru.

U cijelom mnoštvu ponude teško je odabrat dobar proizvod razumne cijene. Je se oblačim u Sisleyu i Benettonu i mnogo puta se pitam što ja to nosim. Klincima kupujem rabljenu robu Carter's, Osh kosh i Benetton. Jesam li dobro odabrala? Ili su me preveslali svojim marketingom?

blackberry
23.02.2012., 13:58
stigli mi svi sastojci :-D
sad krećem u proizvodnju....

nego da pitam....kupila sam i bio bazu za sapune...i piše da se topi na 70-80 stupnjeva...
eh...nemam taj termometar...mogu li probati bez...kako odokativno odrediti temperaturu? može li se to? imate li iskustva?
ili da niti ne bauljam bez te sprave?

Davor
23.02.2012., 19:38
Jesam li dobro odabrala? Ili su me preveslali svojim marketingom?Obzirom da je WAF najvažniji faktor kod izbora svega za kućanstvo vjerujem da nisi.

Silan
23.02.2012., 19:59
Kako mi se pokvarila ves masina,pocela sam prati ves na ruke.
Stavila sam vrlo malo deterdzenta (kupovnog),i prala.
Kad sam zavrsila,ruke su me peckale.
Inace nemam nesto osjetljivu kozu,ali sam nakon toga primjetila kao male ranice na rukama.
Istina,nisam prala s rukavicama,vec onako.I tek tad mi je doslo u glavu da se okanim deterdzenta,pa sam nasla vrlo zanimljive recepte za napraviti svoj od prirodnih sredstava.
Jos nisam pokusala,jer nemam sve sto mi treba,a zasad u pranju koristim samo sapun (koji je ok).

Od drugih sredstava (prirodnih) koje ja koristim jesu kana za bojenje kose,svakih par mjeseci.
Nabavljam prirodnu kanu http://en.wikipedia.org/wiki/Henna

A soda i ocat su mi zasad najbolji pomagaci.

Njetočka
23.02.2012., 20:20
Obzirom da je WAF najvažniji faktor kod izbora svega za kućanstvo vjerujem da nisi.

WAF? Woman Approval Factor? :-)

Dobila sam oraščiće za pranje pa sam sve detergente za pranje stavila malo po strani dok ih iskušam. Ovo je još najzdravija varijanta za sada jer oni u sebi imaju prirodne saponine. Ima li tko kakvih iskustava?

mali laf
23.02.2012., 20:35
Ja sam potrošila paketić oraščića.Gleć,oni sigurno neće oprati teške mrlje,ali osviježiti odjeću hoće.Stavi eterično ulje u ocat kod ispiranja.Kad se odjeća suši sporije (zimi u kući) zna ostati njihov miris.

blackberry
23.02.2012., 20:56
WAF? Woman Approval Factor? :-)

Dobila sam oraščiće za pranje pa sam sve detergente za pranje stavila malo po strani dok ih iskušam. Ovo je još najzdravija varijanta za sada jer oni u sebi imaju prirodne saponine. Ima li tko kakvih iskustava?

ja ih koristim....i zadovoljna sam...
meni ne peru ništa lošije od običnog kupovnog deterdženta...s time da i kod kupovnog za teške mrlje dodaješ posebno sredstvo...
uglavnom, ja nisam primjetila nikakvu razliku i baš sam zadovoljna...
oni imaju neki svoj poseban miris...meni je ok...
meni se sviđaju.

anchi pp
26.02.2012., 10:56
Sad kad sam efikasno zamijenila kupovni detergent vlastitim razmišljam i o nečemu tipa arf. Ima li tko kakvu ideju?

no@
26.02.2012., 11:02
Sad kad sam efikasno zamijenila kupovni detergent vlastitim razmišljam i o nečemu tipa arf. Ima li tko kakvu ideju?
Ocat+soda bikarbona

anchi pp
26.02.2012., 11:17
Mislila sam nešto što se zamiješa pa onda kad prohujim kroz kuću ribajući da ne moram dvije komponente vući sa sobom :)

mali laf
26.02.2012., 11:18
1 velika žlica soda bikarbona(ne za pranje),i velika žlica kuhinjske soli,pola žlice limunske kiseline...u to dodati vode toliko da se napravi pasta gustoće kao arf.najbolje ako imaš kakvu širu posudicu ok kreme,pa da možeš direktno spužvicom zagrabiti.ovo je idealno za ribanje kade.

soda i ocat oprezno tko radi prvi put.pravilo je da soda ide prva,a potom se polako dodaje ocat jer jako pjeni i to sve u većoj posudi.poslje se lako prelije u odgovarajuću.

mali laf
26.02.2012., 11:20
možete napraviti i rijeđe i staviti u flašicu,samo tada je potrebno svaki put promućkati jer se krute komponente natalože na dno.

hibiskus
27.02.2012., 14:55
evo za one koji zele kupiti boraks, a da ga ne narucuju preko web-a

juriček
slikarski, restauratorski, arhivski materijal i oprema

zagreb
trg marsala tita 9
tel. 01/4813 116

split
plinarska 4
tel. 021/321 711

danas sam kupila zadnju kilu boraksa, tako da je bolje prije nazvati i pitati :)
1kg kosta 50kn.

blackberry
27.02.2012., 16:42
u nanoteh... je boraks oko 30 kn...

da se javim sa rezultatima...
kako sam naručivala....naručila sam boraks, sodu za pranje...i taj ribani sapun...
uglavnom...složila sam si 3 vrste praška...:roll: ...što bi bilo jednostavno kad ja to mogu zakomplicirati...
i omekšivaš...
oprala sam bijeli veš...stavila sam malo praška...i baš sam zadovoljna...prala sam na 60..i sve fleke sa krpa i krpica odoše... jako jako zadovoljna...
i miriši na čisto :yes:

sad ću isprobati u perilici suđa...
i složiti sapune...

hibiskus
27.02.2012., 17:28
kolika je postarina kad se naruci u nanotehu?

anchi pp
27.02.2012., 17:55
Boraks 5 kila 116 kuna, 1 kila 29. Solidna razlika, isplati se. Ne znam za poštarinu.

http://www.nanotehnologija.info/recepti/eko-sredstva-za-ienje/226-eko-komonente-coscenje.html

Evo, čini se da nas nanoteh prati.

hibiskus
27.02.2012., 19:08
da dosta je jeftinije, samo sto imam novog postara koji sve ostavlja na krivoj adresi :( pa mi narudzba preko web-a otpada. ako je postaina uobicajenih 30 kn + 30 kn boraks, to ispadne skuplje nego u ducanu u kojem sam ja kupila.

blackberry
27.02.2012., 20:04
je...poštarina je 30-tak kn...zato ja i nisam naručila samo boraks...jer mi se to ne isplati...
još sam nagovorila prijateljicu da isproba i ona...i svima dobro :mrgreen:

i da...isplati se svakako uzeti ovaj od 5 kg....
mi smo uzele manje količine čisto probe radi...

Davor
27.02.2012., 20:07
WAF? Woman Approval Factor? :-)Da.

zeljka123
04.03.2012., 16:55
Kak držite doma spremljenu wash sodu? Metnula sam ju u plastičnu posudicu s poklopcem, al mi svaki put se napuhne u nos. Ak ju smiješam u prašak za veš, u koju količinu ariela ide 0.5 kg ws?

Davor
04.03.2012., 21:31
U plastičnoj posudi s poklopcem i žličicom koja mi služi za doziranje, sve zajedno u plastičnoj ziploc vrećici. Poklopac koristim kao tacu da ne prospem po podu - ne zato što bi to bilo posebno agresivno (nije) nego zato što mi se ne da čistit.

blackberry
09.03.2012., 18:23
Da li netko koristi neku zamjenu za strojno pranje posudja?

mali laf
09.03.2012., 19:31
šalica sode za pranje
šalica boraksa
pola šalice soli
pola šalice limunske kiseline

u odjeljak za sjaj naliti alkoholnog octa

blackberry
09.03.2012., 20:13
hvala ti! jesi zadovoljna rezultatom?

ja sam naišla samo na recept iz nanoteha u koji ide samo soda za pranje i boraks, i alkoholni ocat za sjaj.

mali laf
09.03.2012., 20:25
zadovoljna skroz!super pere.samo nemoj zaboraviti ocat.

blackberry
09.03.2012., 20:34
:-) idem probat

laura29
09.03.2012., 23:08
šalica sode za pranje
šalica boraksa
pola šalice soli

Za koliko je to pranja?

blackberry
09.03.2012., 23:13
u mom receptu piše da se stavlja jedna jušna žlica u odjeljak za deterdžent...pa bi trebalo biti za dosta pranja..

kaca80
10.03.2012., 12:51
Aj da ne otvaram novu temu, ako neko zna neka odovori. Dešava mi se da voda ne odnese prašak iz posudice u veš mašini nego pola ostane. Uglavnom zimi kad je ledenija voda. Nekad ga razmutim u toploj vodi pa ulijem, bojim se da tako ne pokvarim mašinu.
Nekad stavim tečni deterdžent ali on ne opere tako dobro kao praškasti. Kupila sam tečni Faks, a koristim i praškasti Faks.
Prije sam kupila Ariel i Tajd, oni su tek bili katastrofa stvrdnu se u posudici. Faks mi je malo bolji. Bar se ne zgipsa, samo malo pri vrhu.
Kad perem u svekrvinoj perilicu ode sav prašak, nekad ostane samo malo.
Ima li iko da mi nešto preporuči?

anchi pp
10.03.2012., 14:36
Možda ti ostane mokar pretinac u koji stavljaš detergent?
Meni se to isto dešavalo, a doskočila sam tome da ubacim detergent direktno u bubanj.

kaca80
11.03.2012., 09:09
Obavezno obrišem pretinac, džaba.:-((
Snalazim se svakako, samo mi pomalo dosadilo. Lako mi je sa jednim pranjem ali nezgodno kad mi zatreba predpranje.
Juče zvala majstora reče da probam pojačati pritisak vode. a ja mislim da je pritisak ok jer voda pomalo curi oko slavine kad radi.
Probaću još to i da vidim može li se još išta unutra očistiti.
Ako ništa, da nastavim kao i do sada... Nekad tečni deterdžent, nekad direktro u bubanj....

mali laf
11.03.2012., 11:32
izvadi ladicu za prašak iz mašine i poogledaj one rupice iz kojih šprica voda.nemoj se prestrašiti ak nije ljepe boje!8-)

često se desi da se rupice zaštopaju od plijesni,pa voda ne može punom jačinom van.a mozda ti i zato curi oko slavine,jer ako je pritisak jak voda mora nekam van.

natopi blazinice octom i zaljepi na sve što izgleda fuj.mozeš ostaviti preko noći da se namače.ujutro samo istom blazinicom sve prebrišeš.čačkalicom očisti rupice.

kaca80
12.03.2012., 12:18
Ja sam tek jutros skontala da voda ide iz tih malih rupica, do sad sam mislila da ide iz jednog mlaza. Potpuno su čiste. i svekar je gledao, kaže čisto. Reče mi da kažem mužu ili da dovedem majstora da otvori odozgo, možda su začepljene sa gornje strane od kamenca.
Juče je muž razgovarao sa majstorom pa ovaj rekao da pogleda neku mrežicu, kaže da je čista.
Moguće je da nije dobro razumio, možda je trebao da vidi te rupice.
Reći ću mu još da proba otvoriti odozgo.
MOguće da zbog toga i curi slavina, svekar je mjerio pritisak i kaže da je odličan.
Ne znam bi li ja smjela to otvarati? Doduše, danas i ne mogu malac mi je bolestan.

kaca80
12.03.2012., 12:21
Mali lafe, a jel se može vaditi i ta čitava kutija sa rupicama? Ja vadila samo ladicu sa praškom.
Nešto bi bilo komplikovano da se mora otvarati odozgo.
Proizvođač Gorenje, jel i kod tebe ili neki drugi?

kaca80
12.03.2012., 12:22
U svakom slučaju hvala.:-)

mali laf
12.03.2012., 12:31
morat ceš otvorit poklopac od mašine.nije komplicirano.ima par šerafića.

kaca80
12.03.2012., 14:52
Ok. Čim muž dođe s posla nek to uradi. I jutros sam sipala prašak i gurala viljuskom da ga odnese voda. A još me više nervira što kaplje slavina biće dobro ako se i to sanira.
Pročitah ovo sve i ima baš korisnih stvari.;-)

kaca80
13.03.2012., 20:50
Evo, ovako.
Sve smo razvalili i sve je ok. Čisto i dobro radi. Prašak i dalje neće da ode sav:roll:
Još ću malo razmisliti kad stignem, promijeniti prašak...
Evo nešto i od mene na pravu temu:
- Imam nekakve kućne papuče, neka gadna drečavo roze boja. Ne daju se oprati ni na ruke,ni u mašini. Crne fleke se lijepe kao lude. Do sad sam ih mazala venišom i natapala po čitav dan. Poslije trljanje. Patnja isprati Veniš.
Neki dan iz uzmem, pospem sodom bikarbonom, pošpricam sirćetom i natopim u deterdžent. Za sat vremena pogledam, sve spalo.
Super fazon.
-Prije nekog vremena, biser od mog muža šmirglao ogradu od terase i nije zaštitio pločice. Hrđa se upila u njih i napravila smeđe i narandžaste fleke. Razrjeđivač, domestos, sona kiselina, varikina, aceton ... Ništa nije pomoglo:
Probam sa sodom bikarbonom. Pospem dosta i oribam četkom. Sve se izbijelilo.:-)

anchi pp
14.03.2012., 22:02
Upravo sam napravila tekući sapun, sad čekam da se malo zgusne i da vidim jel pokus uspio:-D

anchi pp
15.03.2012., 13:16
Sapun se zgusnuo, malo previše jer mi se omaklo i sapuna i glicerina 8-)
Sad ga moram razrijediti, što neće biti problem.

Davor
16.03.2012., 21:38
Mislim da sam na tragu idealnog sredstva za otpjenjivanje: ulje lista cimeta.

Lotta
16.03.2012., 23:10
Mislim da sam na tragu idealnog sredstva za otpjenjivanje: ulje lista cimeta.
Sredstva za što?

Davor
21.03.2012., 14:47
U svakom komercijalnom sredstvu za pranje se nalazi tzv. otpjenjivač. Bez njega se teže ispire, a vešmašine znaju pljuckati pjenu ako se jako zapjene.

anchi pp
21.03.2012., 15:35
Sapun se zgusnuo, malo previše jer mi se omaklo i sapuna i glicerina 8-)
Sad ga moram razrijediti, što neće biti problem.

Sapun mi je uspio i peremo ruke s njime. Saaaaaamo što se ne pjeni dovoljno i teško ga je rastrljati rukama.
Morala sam smisliti posebnu tehniku utrljavanja sapuna - sa čim manje vode.

mrkvica05
21.03.2012., 17:01
šalica sode za pranje
šalica boraksa
pola šalice soli

gdje se kupuje boraks?

anchi pp
21.03.2012., 17:43
http://www.nanotehnologija.info/web-shop.html?page=shop.browse&category_id=4

Nanoteh, Zagorska 23
Čini se da je to jedino mjesto.

mrkvica05
21.03.2012., 18:18
hvala, isprobat ću baš!

makita
25.03.2012., 22:32
na jednoj drugoj temi sam napisala post zbog isplativosti, evo ga ovdje jer je na temu tek. sapuna

Naišla sam na upute kako napraviti tekući sapun.

Imajući na umu cijenu tog proizvoda u dućanu, ako ispane dobro, isplati se višestruko. Ja sam pravila sa domaćim sapunom i čekam rezultat, ovdje kopiram upute:

Ovo je jedan jednostavan projekt gdje sa jednim tvrdim sapunom napravite
1.5L tekuceg

1. 1.5L vode nalijete u posudu i zagrijavajte na vatri
2. dok se voda zagrijava, sa ribezom ili nozem usitnite jedan cijeli sapun
po izboru i istresite sve u vodu
3. mijesajte dok se sve ne istopi
4. skinite s vatre i ostavite par sati da se ohladi
5. dobit cete zelatinastu masu slicnu pudingu i sa mikserom sve izmjesajte
da dobijete gustu tekucinu
6. napunite dozirke tekucim sapunom i aplicirajte prema potrebi

p.s. meni je ispa baš ok, jedino ne pjeni jako. stavila sam oko 100 g sapuna

anchi pp
26.03.2012., 12:39
Nepjenljivost mi je problem jer se ne da dobro razmazati po rukama.
Ja sam radila slično, ali kod mene je bilo više vode. Mjerila sam u čašama, a sve skupa je ispalo otprilike 2,5 litre s jednim sapunom i 2 žličice glicerina.
Sad bi najrađe prokuhala sve ponovo i dodala još jedan sapun.

makita
27.03.2012., 14:54
Da, ti si radila sa znatno više vode. na jedan sapun (koji je 100 g) u mom receptu piše 1,5 l vode

Briga te, skuhaj ponovo :)

anchi pp
28.03.2012., 09:54
Jučer sam otopila još skoro cijeli sapun i pomiješala sve skupa. Bolje je.
Možda ipak ne odustanem od projekta.

anchi pp
06.04.2012., 16:24
Imam bijeli sudoper kolpasan, star 20 godina. Uvijek sam ga čistila arfom, prilično dobro, međutim s vremenom je ipak navukao boju.
Žućkastu, svmećkastu, sivu, ovisno o tome što smo radili u njemu. Sad sam kupila dm-ov čistač ala arf i ne valja mi. Salabašan je. Ne očisti onako žestoko kao arf.
Danas sam upotrijebila sodu bikarbonu. Samo sam isula, uzela spužvu ribalicu i navalila na posao. Nisam se čak ni pretrgla, a sudeper je gotovo bijel! Sjaji se kao u reklamama 8-)

blackberry
06.04.2012., 18:43
Imam bijeli sudoper kolpasan, star 20 godina. Uvijek sam ga čistila arfom, prilično dobro, međutim s vremenom je ipak navukao boju.
Žućkastu, svmećkastu, sivu, ovisno o tome što smo radili u njemu. Sad sam kupila dm-ov čistač ala arf i ne valja mi. Salabašan je. Ne očisti onako žestoko kao arf.
Danas sam upotrijebila sodu bikarbonu. Samo sam isula, uzela spužvu ribalicu i navalila na posao. Nisam se čak ni pretrgla, a sudeper je gotovo bijel! Sjaji se kao u reklamama 8-)

:mrgreen:

tako sam se ja oduševila kad sam očistila rernu i napu home made pastom!!

jedino nisam zadovoljna mješavinom za perilicu suđa....od toga sam odustala.

Kosjenka
06.04.2012., 19:39
A sa čime vi čistite wc-e, školjke jel?
Ia ih gotovo svakodnevno pošpricam sa mješavinom octa, vode i čajevca. Oribam sa sodom bikarbonom ili onim kremastim deterđentom jednom tjedno i wc mi je ok, barem mislim,
Ne koristim nikakve osvježivače, mirisne košarice i sl.
E sad kad to spomenem negdje većina ljudi me u čudu gleda i govori kako zahod treba zalit domestosom ili tako nećim jel.
E sada meni je ovo ok, ne smrdi mi wc i djeluje čisto, a možda živim u leglu baketrija.

no@
06.04.2012., 20:06
Ja za čišćenje wc školjke koristim Frosch wc gel i Frosch univezalno sredstvo na bazi octa. Također niti ja ne koristim osvježivače i mirisne košarice (jedna od antirecesijskih odluka ali i eko;).
Zanima me međutim gdje kupuješ čajevac, ja ga već neko vrijeme ne mogu naći, kupovala sam onaj iz Dm-a.

makita
06.04.2012., 20:43
:mrgreen:

tako sam se ja oduševila kad sam očistila rernu i napu home made pastom!!

jedino nisam zadovoljna mješavinom za perilicu suđa....od toga sam odustala.jel ovo znači da samo naspeš sodu bikarbonu, pa spužvom (vlažnom) trljaš?

anchi pp
07.04.2012., 14:13
Wc školjku izvana i naokolo vodom i arfom, a unutra nalijem ili varikinu ili ocat i ostavim da ubije kamenac. Sodu nisam još probala.

makita
14.04.2012., 10:05
Upravo pravim tekući od kupovnog sapuna za ruke.
Dok sam ga ribala, ugodno miriše, ali sad kad se kuha, iznenađuje me jačina parfema.

Inače, onaj od domaćeg sapuna ostavlja tragove na umivaoniku, ima li tome lijeka? Što ću postići dodam li malo glicerina?

Osim nuspojave sa umivaonikom, ruke su mekše, ugodnije je njime prati nego sa kupovnim

Sad me zanima kakav će mi biti ovaj od tvorničkog sapuna

Kosjenka
14.04.2012., 10:13
Ja za čišćenje wc školjke koristim Frosch wc gel i Frosch univezalno sredstvo na bazi octa. Također niti ja ne koristim osvježivače i mirisne košarice (jedna od antirecesijskih odluka ali i eko;).
Zanima me međutim gdje kupuješ čajevac, ja ga već neko vrijeme ne mogu naći, kupovala sam onaj iz Dm-a.
kupovala sam u dm-u, pojma nemam gdje ću ga kuopvati ako tamo više nema.

blackberry
14.04.2012., 12:08
jel ovo znači da samo naspeš sodu bikarbonu, pa spužvom (vlažnom) trljaš?

oprosti, ja tek sad vidim post..
pastu sam radila kao mješavinu sode za pranje, malo boraksa i alkoholnog octa.

blackberry
14.04.2012., 12:12
A sa čime vi čistite wc-e, školjke jel?
Ia ih gotovo svakodnevno pošpricam sa mješavinom octa, vode i čajevca. Oribam sa sodom bikarbonom ili onim kremastim deterđentom jednom tjedno i wc mi je ok, barem mislim,
Ne koristim nikakve osvježivače, mirisne košarice i sl.
E sad kad to spomenem negdje većina ljudi me u čudu gleda i govori kako zahod treba zalit domestosom ili tako nećim jel.
E sada meni je ovo ok, ne smrdi mi wc i djeluje čisto, a možda živim u leglu baketrija.

ovako nekako i ja..
domestos sam odavno izbacila iz uporabe..otkad smo udomili prvu macu..
izgledalo mi je nezamislivo da perem npr pod domestosom, da maca po tome šeta i liže šape...pa sam prestala koristiti agresivna sredstva za čišćenje..

a bakterijama se ne zamaram...to su domaće :-)

blackberry
14.04.2012., 12:13
zar nema čajevca u ljekarnama npr?
ja eterična ulja naručujem iz terre..

sanjarada
20.11.2012., 22:50
evo za one koji zele kupiti boraks, a da ga ne narucuju preko web-a

juriček
slikarski, restauratorski, arhivski materijal i oprema

zagreb
trg marsala tita 9
tel. 01/4813 116

split
plinarska 4
tel. 021/321 711

danas sam kupila zadnju kilu boraksa, tako da je bolje prije nazvati i pitati :)
1kg kosta 50kn.

Varaždin
međimurka-B.S. 1kg boraksa je 31 kn

Jesen u meni
14.12.2012., 22:47
probala sam i ja praviti tekući sapun od kupovnog krutog sapuna, ali mi je ispao prilično sluzav i nekompaktan. imate li savjet kako to izbjeći?