PDA

Pogledaj cijelu verziju : Zanimljiva mjesta i aktivnosti za klince (II dio)

Stranice : [1] 2 3

tatek
31.10.2005., 08:41
Za ljubitelje izleta i razlicitih transportnih sredstava slozio sam jedno malo kruzno putovanje po istocnoj Sloveniji, a sve lako dohvatljivo iz Zagreba (stoga se i nalazi u ovoj rubrici):

1. Autom doci do Brezica (najbolje se parkirati kod aut. kolodvora u blizini centra)
2. Prosetati se (ili nekako drugacije) do z.st Brezice (cca 2-3 km)
3. Uhvatiti vlak u 12:16 prema Zidanom Mostu koji i 12:38 dolazi u Sevnicu (zanimljiva voznja suvremenim vlakom uz rijeku Savu)
4. U 12:50 krece vlak za Trebnje (voznja starijim lokalnim vlakom uz rijeku Mirnu)
5. Vlak stize u Trebnje u 13:33, tamo sici i pricekati vlak iz Ljubljane prema N. Mestu koji krece dalje u 13:48, a stize u N. Mesto u 14:08.
6. Setnja po Novom Mestu (koje zasluzuje barem par sati paznje - setaliste uz Krku, prekrasan Resselov perivoj, zanimljiv gl. trg) do 16:10 kad treba na aut. kolodvoru uhvatiti bus za Brezice koji tamo stize nesto iza 17h.
7. POvratak autom opet za Zagreb.

Opaske:
- ove veze funkcioniraju samo radnim danom (ne subotom!), inace ne vozi vlak iz Sevnice za Trebnje, a nema ni busa NM-Brezice
- provjerite vozni red autobusa na +386 7 332 11 23 (aut. st. N. Mesto) ako idete danom kad nema nastave (iako je gospodja rekla da bus i tada vozi) jer po Sloveniji dosta autobusa ne vozi kad nema skolske nastave. Cijena busa je 1160 SIT.
- vlakovi se cekaju u slucaju kasnjenja

Cemu sve to? U par sati se promijeni 3 vlaka i autobus (vecini klinaca uvijek zanimljivo), pogledaju zanimljivi krajolici i prosece jednim lijepim gradicem! Jedini je problem naci slobodan radni dan pa ce nama to doci na program najvjerojatnije izmedju Bozica i NG.

yaya
10.11.2005., 14:32
Ma sve je to super. Bili smo i mi na mnogim zanimljivim mjestima i po Zagrebu i po Slavoniji i Dalmaciji... i bilo nam je super, ali ono sto smo MM i ja mogli primjetiti je da nam je djete više orijentirano ka vršnjacima i da joj je važnije s kim se igra nego gdje se trenutno nalazi.
Ono što zapravo želim reći je da smo MM i ja shvatili da nam je djete najsretnije u parkiću ispred zgrade sa svojim društvom (MM i ja ih zovemo mala banda ;) ) nego na bilo kakvom ekskluzivnom mjestu bez svojih prijatelja.
Naravno da nam je super kada ju iznenedimo posjetom u npr. pravi pravcati mlin (ima ga moja prijateljica u Slavoniji) ili neko slično mjesto, ali to oduševljenje traje prilično kratko i ona bi se radije igrala nešto drugo, po mogućnosti sa svojim vršnjacima. Nemojte me krivo shvatiti, ako nema vršnjaka u blizini MM i ja se moramo igrati s njom, ali mislim da nam djeca polako odrastaju i da im roditelji u prisutstvu vršnjaka sve više smetaju. :cry:

tatek
21.12.2005., 13:09
Hm, malo nam je zamrla ova tema (a izgleda i cijeli ovaj "3-6 godina" podforum) ...

Roditelji dragi, jel zna netko od vas da li je moguce popeti se na neku od visih zagrebackih zgrada pa baciti sa klincima pogled na grad iz zraka?
Mozda ima neka firma u ovim novim zgradurinama npr. restoran na zadnjem katu ili terasi ili nekakvo predvorje?

Svojedobno se moglo na zadnji kat zagrepcanke, no pogled iz hodnika nije bas bio neki ...

Zasto to pitam - za bistrih zimskih dana su nenadmasivi pogledi pa bi to bilo zgodno iskoristiti.

Koliko znam, zasad je moguce pogled na grad iz pticje perspektive baciti samo sa Lotrscaka i s Medvedgrada ... steta.

yaya
22.12.2005., 12:29
Da i mi bi to željeli.
Svojedobno se MM uspio popeti na Cibonin toranj (doduše poslovno, jer je morao nešto fotkati s visine, ali je uspio). Probajte se napravit malo blesavi :P pa pitati, možda i vas puste gore. Ko pita, ne skita.

NanoiBeba
22.12.2005., 14:54
Kaj jel radi restoran Opera u Intercontiju (sorry, ne znam kak se sad hotel zove)

tatek
02.01.2006., 13:17
Za one zainteresirane za onaj krug vlakom po Sloveniji evo iskustava iz prve ruke, napravili smo to Vedran i ja 29.12.2005.:

10:30 krenuli iz ZG autom za Brezice uz slab snijeg
11:00 dosli u Mercator hipermarket i kupili neke potrepstine (npr. papirice za pelene, peciva i voce za izlet), nikad vidjeli vecu guzvu u tom ducanu!
11:15 parkirali se u blizini autobusne stanice Brezice (lijevo 300 m nakon prvog semafora iz smjera Zagreba, nakon prve Mercator samoposluge). Snijeg je postao dosta jak.
11:58 krenuo autobus za zeljeznicku stanicu Brezice (peron 6, karta se kupuje u autobusu, 250 SIT, bili smo jedini putnici!)
12:10 dosli na zelj, stanicu, kupujemo karte (cca 1150 SIT tj. oko 27 kn za Brezice-Sevnica-Trebnje-Novo Mesto, za Vedrana besplatno) i slovenski zeljeznicki vozni red (1000 SIT)
12:16 krenuli s vlakom. Vlak je ultramoderan i udoban, prava poezija. Uz najavu stanica na displejima, govorne poruke, ogromne i ciste WC-e ima cak i reciklazu otpada! Vlak popunjen cca 25%. Vani je prava mecava.
12:38 stigli u Sevnicu i prebacili se u drugi vlak za Trebnje.
12:50 krece vlak za Trebnje. Malo stariji, ali svejedno sasvim OK, unutra mozda 10-15 ljudi. Zanimljiva voznja uz rijeku Mirnu, vani snijeg i dalje jako pada. Klopamo peciva i citamo Asterixe, pricamo s kondukterom,a svratili smo i do strojovodje.
13:33 stizemo u Trebnje, no ne trebamo presjedati jer se nas vlak nakopcava na vlak koji stize iz LJubljane za Novo Mesto. No, trebamo ipak preci u prednji dio vlaka jer se straznji otkapca na stanici Novo Mesto, a mi idemo jos 2 km dalje do stanice Novo Mesto Centar koja je u blizini centra grada.
13:47 polazak iz Trebnja.
14:08 stizemo u Novo Mesto.
Vani i dalje pada dosta jak snijeg. Idemo u centar do glavnog trga, malo se secemo, ulazimo na grijanje u knjizaru i tamo trosimo 200-tinjak kuna na dvije djecje knjige i jednu planinarsku kartu. Htjeli smo i rucati na glavnom trgu u samoposluznoj restauraciji ugostiteljske skole koja je bila super, fina i jeftina, no na zalost, zatvorena je. Poslali su nas do slicne u shopping centru Tus. Idemo do mosta na Krki i odranjamo velike kolicine snijega u rijeku, onda se secemo uz rijeku pa prelazimo pjesackim mostom i stizemo do shopping centra. Vedran je vec mokar, umoran i gladan, a i ja bih se veselio toplom kutku i juhici ili necem slicnom. No, u shopping centru je samo nekakav stand sa neuvjerljivim pizza snitama i burecima ... thja, nema nam druge nego to uzeti.
Sa Vedranom dogovaram strategiju povratka - imamo bus za Brezice u 15:30 (vec otisao), u 16:10 (ide za 10 minuta) i 18:00. On bi na ovaj zadnji, no razum i umor pobjedjuju i odlucujemo ici na ovaj skoriji i stizemo 5 min. prije busa na obliznju stanicu. Cekaonica zatvorena, nitko na informacijama, no saznajemo da je na cesti iz Ljubljane (otkud bus dolazi) krkljanac i da se ne zna kad ce stici bus. Cekamo vani, klopamo burek i malome ispada citav burek na asfalt nakon drugog ugriza. Pita on :"jel mogu jesti?" :roll: Naravno da ne moze, a on nece jesti ni komad moga nego bi da se vratimo po novi. A sto ako nam zbrise bus? Rasprava traje 5 minuta i onda krecemo na caj u obliznji kafic, stize caj,a taj cas stize i autobus (sa pola sata kasnjenja) i utrcavamo u njega (karta 1200 SIT). Unutra 5 ljudi i toplina. Presvlacim Vedrana, klopamo ostatke bureka i banane i gledamo potpuno bijelu cestu kako vijuga po mraku kroz okicena dolenjska sela. Vedran je vec na rezervi i kunja, no odrzavam ga budnim jer tko ce ga drzati uspavanog i cistiti snijeg s auta u Brezicama?
Stigli smo u Brezice oko 18h, na autu je oko 20 cm novog snijega. Ocistili smo to, ubacio Vedrana unutra (zaspao nakon 2 minute) i lagano krenuo za Zagreb kud smo stigli nesto prije 19h.
Sve u svemu, obzirom na snijeg izlet je super uspio. Vedran je slijedeci dan rekao da mu se najvise svidio na izletu moderan vlak, pecivo iz Mercatora, knjige iz Novog Mesta (Krtek i raketa i nesto o dvorcima) te bacanje snijega u Krku,a nije mu se svidio pad bureka na asfalt.

Upozorenje: ovi autobusi i vlakovi na relaciji Sevnica-Trebnje voze samo radnim danom (ne subotom i nedjeljom)!

Brunda
02.01.2006., 17:51
Mi smo ih vidjeli kak istrčavaju iz Savske, sve je bilo puno vatrogasnih kola, ali kada smo išli tražiti gdje je mjesto zbivanja, nismo uspjeli skužiti.
Brunda, još jednom, gdje se sve događalo?

Sorry, tek sam sada vidjela ovo :oops:
To je u Savskoj (ne znam broj) na raskršću sa Kršnjavoga. Nasuprot hotela West (bivša Opera i Interconti). Pored je neki dućan, a ulaz vatrogasaca je kao ulaz u dvorište (ima i kapija). Unutra kad uđeš je veliko dvorište i vatrogasci.

NanoiBeba
03.01.2006., 09:05
ma, znam je gdje su vatrogasci, ali sam si nekak zamislila da će se sve događati negdje drugdje.

Nećemo propustiti sljedeće godine - mi tam savaki dan prolazimo auto, pa ću valjda vidjeti najavu.

Luna Rocco
02.02.2006., 23:34
Wow, ovaj topic je prava rizinica informacija, sve sam si spremila za godine koje dolaze :)
Ima nešto što mi se čini da niste spomenuli, a moja nećakinja je naprosto luda za tim - izložbe pasa i mačaka.

tatek
03.02.2006., 09:03
Kaj jel radi restoran Opera u Intercontiju (sorry, ne znam kak se sad hotel zove)
Mi pokusali otici gore prije 3 dana, no na zalostr restoran je zatvoren prije 7-8 godina .... vidi se da sam u toku sa tekucim zbivanjima na hotelskoj i gastro ZG-sceni. :lol:

Zar zaista nitko ne zna neku drugu zgradu gdje se covjek moze s klincem popeti na vrh ili negdje blizu pa baciti pogled na nas beli Zagreb grad?

Pada mi na pamet hotel Panorama (ma kako li se on sada zvao), mozda oni imaju nekakav restac na gornjim katovima?
A nova zgrada T-mobile odnosno HoTo tower?

Brunda
03.02.2006., 16:33
A zašto ne otići uspinjačom na gornji grad i baciti pogled odozgo? Ima i teleskop.

ivarica
03.02.2006., 16:34
koji primi 5 kuna i zaklopi okice

Brunda
03.02.2006., 16:36
Ma daaj :/
Nama je jesenas radio :lol:

NanoiBeba
06.02.2006., 08:55
Mi gotovo svake subote idemo na uspinjaču.
A da se popnete na Lotršćak?

Tatek, ak uspijete u HoTo, stižemo i mi. F. to već dugo žica.

tatek
06.02.2006., 09:10
A zašto ne otići uspinjačom na gornji grad i baciti pogled odozgo? Ima i teleskop.
To nam je prenisko, a i dosta cesto smo tamo bili pa nije vise interesantno - treba nesto novo i uzbudljivije.
Lotrscak bi bio OK (i radi pogleda i novine - nismo jos bili gore), no mislim da je zatvoren zimi. Ako netko zna detalje, javite.

Nanoibeba, sumnjam da cemo uspjeti na HoTo, najvise sansi dajem Panorami.

tatek
16.02.2006., 10:34
Navodno se danas u Muzeju za umjestnost i obrt otvara izlozba obuce kroz stoljeca, od prapocetaka do danas - razliciti tipovi, dizajni, nacini izrade ... To bi moglo biti zanimljivo!

tatek
17.02.2006., 10:20
Navodno se danas u Muzeju za umjestnost i obrt otvara izlozba obuce kroz stoljeca, od prapocetaka do danas - razliciti tipovi, dizajni, nacini izrade ... To bi moglo biti zanimljivo!
Pardon, moja greska: izlozba je u Etnografskom muzeju!

tatek
20.02.2006., 09:16
Bili na izlozbi cipela u etnografskom i izlozba je zanimljiva.
Otvoreno 10-17 (ut-cet) i 10-13 (pet-ned), ulaznica 15 kn (klinci besplatno). Sa Vedranom smo bili tamo cca pola sata, a bez klinaca bi se dalo provesti jos vremena.

Jos jedna zanimljivost: slucajno otkrili fenomenalan vidikovac na zapadni dio grada, cak je i Vedran bio odusevljen!
Ode se u Podsused, neposredno prije Podsusedskog trga se skrene lijevo u ulicu Susedgradski vidikovac i zatim se ide uzbrdo zavojito oko 2 km (mozda 15 min pjesice, iam kratice po stepenicama) i onda se iza kuce s desne strane koja ima ogradu od skija (!) skrene udesno lagano dolje. Tamo je prostrano parkiraliste, 2-3 manje novije zgrade i nevjerojatan pogled na cijeli zapadni dio grada koji je prakticki pod nogama, od Cibone pa do Save,a u daljini od Moslavacke gore, Zrinke i Petrove pa do Samoborskog gorja! :D

Mimek
21.02.2006., 09:57
Jeste li kad bili na PD Glavica. To je najniži PD. Ide se gore Zelenom magistralom i od Ponikva do PD ima cca 20 ak min pješice. Ovisi o brzini malih nožica. Ponikve su pdlične za sanjkanje blizu grada ili branje šafrana. Cijela livada i šumarak bit će uskoro prekriven šafranima. Ima potočić za raditi vodenice, nedaleko u šumi je izvor, a može se spustiti i do špilje Veternice i vidjete šišmiše koji hiberniraju ili kako moj Miko kaže: Batmani vise sa stropa ! :)

tatek
21.02.2006., 10:07
Jeste li kad bili na PD Glavica. To je najniži PD. Ide se gore Zelenom magistralom i od Ponikva do PD ima cca 20 ak min pješice. Ovisi o brzini malih nožica. Ponikve su pdlične za sanjkanje blizu grada ili branje šafrana. Cijela livada i šumarak bit će uskoro prekriven šafranima. Ima potočić za raditi vodenice, nedaleko u šumi je izvor, a može se spustiti i do špilje Veternice i vidjete šišmiše koji hiberniraju ili kako moj Miko kaže: Batmani vise sa stropa ! :)
O da!
Glavica nam je najblizi dio Medvednice pa iako ja osobno bas nisam odusevljen tim terenima (puno sikara, malo one lijepe gorske sume i nema bas stijenja) cesto odemo tamo, nekad cak i popodne posliej posla/vrtica (u ljetno doba). Zimi smo znali doci sanjkama.
U Veternici smo bili sa klincima proslu jesen, bilo je fora!
A na POnikvama smo isto radili rostilj tu i tamo.

Tko zna, mozda smo se nekad i vidjeli tamo ...

Mimek
22.02.2006., 16:27
Moguće, moguće.
Ovu zimu se s tatom sanjkao gore, a često smo gore. Šišmiše smo gledali taman prije zatvaranja špilje. Ne znam kad se ponovno otvara ?

Tko zna kako da dođemo do Japetića ? :?

ms. ivy
22.02.2006., 18:28
a može se spustiti i do špilje Veternice i vidjete šišmiše koji hiberniraju ili kako moj Miko kaže: Batmani vise sa stropa ! :)

šišmiše se NE SMIJE ometati u hibernaciji, a ometanje uključuje i paljenje svjetla, veći broj ljudi koji povise temperaturu u spilji i sl.

zar nije veternica zimi zatvorena??

ako ste ih gledali u toplo doba godine, onda nisu hibernirali. ;)

a ne smije ih se ometati ni kad imaju mlade, negdje u sedmom mjesecu.

Samoborka
22.02.2006., 21:04
...pa iako ja osobno bas nisam odusevljen tim terenima (puno sikara, malo one lijepe gorske sume i nema bas stijenja) cesto odemo tamo, nekad cak i popodne posliej posla/vrtica (u ljetno doba). Zimi smo znali doci sanjkama...

E, pa onda došeći se do našeg Oštrca. Ima jedna staza iz Prekrižja malo iznad sela Braslovja, koja nije toliko strma. Ima uspona ali su za preživjeti...
Na pola puta se nalazi livada s nekakvom "lovačkom kućicom" super za odmor, a i djeca se mogu istrčati i slično, a pogled je na Japetić. Ćak se vide i oni kaj polijeću s Japetića (ne znam kak se zovu :P )... Kad nastaviš prema Oštrcu imaš stijene na kojima treniraju alpinisti. Prošlo proljeće moje ljubavi su je prepješačili, naravno Andrea tateku na ramenima, ali bilo je super, nije za njih preveć zahtjevna.

Znam da znate naše samoborske ljepote, ali možda ne za ovu stazu... :D
A kad pečete kaj na Ponikvama možete i nas pozvati, tamo sam provela svoje djetinjstvo (odrasla u Gajnicama :lol: )

tatek
23.02.2006., 09:47
...pa iako ja osobno bas nisam odusevljen tim terenima (puno sikara, malo one lijepe gorske sume i nema bas stijenja) cesto odemo tamo, nekad cak i popodne posliej posla/vrtica (u ljetno doba). Zimi smo znali doci sanjkama...

E, pa onda došeći se do našeg Oštrca. Ima jedna staza iz Prekrižja malo iznad sela Braslovja, koja nije toliko strma. Ima uspona ali su za preživjeti...
Na pola puta se nalazi livada s nekakvom "lovačkom kućicom" super za odmor, a i djeca se mogu istrčati i slično, a pogled je na Japetić. Ćak se vide i oni kaj polijeću s Japetića (ne znam kak se zovu :P )... Kad nastaviš prema Oštrcu imaš stijene na kojima treniraju alpinisti. Prošlo proljeće moje ljubavi su je prepješačili, naravno Andrea tateku na ramenima, ali bilo je super, nije za njih preveć zahtjevna.

Znam da znate naše samoborske ljepote, ali možda ne za ovu stazu... :D
A kad pečete kaj na Ponikvama možete i nas pozvati, tamo sam provela svoje djetinjstvo (odrasla u Gajnicama :lol: )
Hehe, samoborka, na Ostrcu bih mogao doktorirati, prosao sam sve poznate i nepoznate staze (UBR, imam 20 godina planinarskog staza). ;)
Meni je Ostrc vrlo drag,a jos vise Pticji vrh, onaj vrhic 10 min. od doma prema V. Dolu - pogledu nema ravna i najljepse je izvaliti se na onu livadicu na vrhu.

Za sismise potvrdjujem sto je rekla ivy - zimi su u hibernaciji i ne smije ih se ometati. Veternica je zimi zatvorena, a u posljednje vrijeme su cak otkazali inace tradicionalni Bozicni koncert koji se odrzavao u jednoj dvorani spilje.
Mi smo bili u spilji u listopadu.

Mimek, kakav te prilaz Japeticu zanima?
Najlaksi (autom do doma) je preko Jaske pa pored dvorca i sve do brda, tamo u jednom selu (ubi me, al nemrem se sad sjetit kak se zove) se skrene i onda ima jos cca 20 min. voznje po makadamu srednje kvalitete (OK za normalan auto uz sporu voznju).

Najlaksi pjesacki je autom do sela Dragonos (preko Samobora, Bregane, Grdanjaca i Norsic sela ili pak preko Samobora, Smerovisca i Cerine) od kuda ima cca 1 sat laganog hoda (s klincima vise). To mogu i klinci od 5-6 godina izdrzat bez problema.

Za odrasle i vece klipane ide se ili od M. Lipovca (1h15min), Slanog Dola (lijepo, 2h30min), Smerovisca uz slap Cerinski vir (blatno nakon kise, 2h30min), Ivancica kod Jaske (1h45min) ...

Pl. dom je obicno otvoren vikendom, nekad i tjednom (ali ne uvijek) klopa je dobra kod domarke tete Ruze, no zna biti guzva, osobito nedjeljom.

Vidik je super, livade oko doma isto dobre, a do vidikovca na vrhu je 15 min lagane setnje (usput, ako se ide od Dragonosa).

Mimek
23.02.2006., 10:47
U Veternici smo bili negdje krajem 11., poč. 12. i napisala sam da je to bilo taman prije zatvaranja :mrgreen: tako da smo uspjeli vidjeti samo dva šiša-miša, ali rekli su da se vjerojatno poč. 1. mj. zatvara tj. kad se temp. spusti JER IH SE NE SMIJE SMETATI U HIBERNACIJI. Vodič je rekao da ih dio "spava" u onom ulaznom dijelu, pa ih se vidi kroz rešetku.

hvala za planinarske ideje, a kad budemo roštiljali možemo se i tamo naći

mami
15.03.2006., 15:20
U petak krećemo za Opatiju, ja kao imam radni vikend, ali vučem muža i dvije klinceze od 3 i 5 godina ...
Već smo dosta toga obišli u takvim prilikama, molim za još ideja!
Bit će hladno, vjerojatno ćemo se većinom vozati u autu, ali to MM nije problem ...
Gdje svratiti s klincima na putu od Zagreba do Opatije? Već smo se tako, onako usput provezli i do Begovog razdolja, vidjeli smo Fužine, bili kod onog stričeka sa farmom i svakakvim životinjama u Lokvama(?) Je li to još aktualno, je li netko bio tamo nedavno?

Tijekom subote ujutro će MM biti babysitter. Ima li što zanimljivo u Opatiji ili Rijeci za klince, naime on se ne želi namakati u hotelskom bazenu s "gospođama u godinama" ...

Plan je ovaj put autom na vrh Učke, je li to moguće, realno, iskustva?

Gdje još svratiti po središnjoj Istri? Motovun, Oprtalj, Pazin, Draguč, Grožnjan i još dosta toga smo obišli, ali sigurna sam da ima još čarobnih mjesta ...

Gdje jesti? Moja Eli i u kafiću naručuje JUHU, a kad dođe "kola", kaže da nisu stavili limun ...

mami
20.03.2006., 14:13
Nismo dobili preporuke, ali bili smo u Humu, Roču, Buzetu, Boljunu, Labinu, Barbanu, Veprincu, Kastavu, na vrh Učke do Vojaka nismo mogli, ali smo je prešli ...
Papali u Humskoj konobi, u Delfinu u Lovranu, sve super ... A službeno i u onom fancy restoranu u Voloskom, zanimljivo ili kako od serviranja hrane napraviti kičaste "kreacije"...
Na povratku na Platku iznajmili sanjke, blago vrijeme, metar i pol snijega, idealno za klince, prekrasno, pravo otkriće!

Ne znam samo zašto sam samo ja jedina koja vuče klince u takvim prilikama ...

mami
20.03.2006., 14:19
I bili su na nautičkoj izložbi u Rijeci, navodno užasna gužva, nema se gdje za parkirati, MM je bilo nespretno s klinkama ...

tatek
31.03.2006., 11:51
Malo se zapustila ova tema ...

Kod zagrebackog Mercatonea je trenutno veliko skladiste nekakvih ogromnih cijevi (kroz neke moze i odrastao covjek proci bez saginjanja), valjda za kanalizaciju, kolektor, sto li. Nalaze se pored parkinga, malo zapadno od samog Mercatonea, nisu ogradjene, niti bilo gdje pise da je tamo zabranjen pristup. Teren je travnat, tu i tamo ima pokoji komad stakla ili celicna traka preostala od raspakiuravanja, no generalno ne djeluje bitno gore od nekih djecjih igralista u gradu.

E, dakle, ta gomila cijevi predstavlja vrhunski poligon za igranje - dok sam ja bio mali sanjao sam o nekom takvom mjestu gdje bi se mogao sakrivati, naganjati, provlaciti ... odveo sam tamo Vedrana prije 3 tjedna, a prosli vikend njega i jos jednog prijatelja i klinci su uzivali prolazeci kroz te cijevi, sakrivajuci se i sve drugo.

Naravno, potreban je oprez, ponajvise radi tog stakla (kojeg, ponavljam, nema puno) i opcenito ponekog komada smeca, ali to mjesto predstavlja vrhunsku avanturu koju mozete prisutiti svojim klincima.

Eto, svakome na vlastitu odgovornost, ako odete tamo upozorite klince na sto da pripaze i budite pozorni, no nama je bilo jaaaako zabavno!
(cijevi su inace dosta ciste, nece se zaprljati vise nego na obicnom igralistu)

Samoborka
01.04.2006., 18:19
Evo upravo sam posjetila stranicu turističke zajednice grada Zagreba. Jako mi se svidjela jer ima zgodno sve obuhvaćeno ne samo Zagreb, već i okolicu. A i vidi se lijepo na slikicama o izletištima. Meni je pomoglo da najdem ideju kud da odem jedan vikend u zaprešićku okolicu.

tatek
12.04.2006., 15:05
Malo se zapustila ova tema ...

Kod zagrebackog Mercatonea je trenutno veliko skladiste nekakvih ogromnih cijevi (kroz neke moze i odrastao covjek proci bez saginjanja), valjda za kanalizaciju, kolektor, sto li. Nalaze se pored parkinga, malo zapadno od samog Mercatonea, nisu ogradjene, niti bilo gdje pise da je tamo zabranjen pristup. Teren je travnat, tu i tamo ima pokoji komad stakla ili celicna traka preostala od raspakiuravanja, no generalno ne djeluje bitno gore od nekih djecjih igralista u gradu.

E, dakle, ta gomila cijevi predstavlja vrhunski poligon za igranje - dok sam ja bio mali sanjao sam o nekom takvom mjestu gdje bi se mogao sakrivati, naganjati, provlaciti ... odveo sam tamo Vedrana prije 3 tjedna, a prosli vikend njega i jos jednog prijatelja i klinci su uzivali prolazeci kroz te cijevi, sakrivajuci se i sve drugo.

Naravno, potreban je oprez, ponajvise radi tog stakla (kojeg, ponavljam, nema puno) i opcenito ponekog komada smeca, ali to mjesto predstavlja vrhunsku avanturu koju mozete prisutiti svojim klincima.

Eto, svakome na vlastitu odgovornost, ako odete tamo upozorite klince na sto da pripaze i budite pozorni, no nama je bilo jaaaako zabavno!
(cijevi su inace dosta ciste, nece se zaprljati vise nego na obicnom igralistu)

Imate sliku cijevi na http://public.fotki.com/vanja/zima_2006/img_0582.html

ivarica
23.04.2006., 15:13
propustili smo jucerasnje i danasnje dane andautonije (www.andautonia.com) :cry:

viteski turnir u gornjoj stubici ce se odrzati 3. lipnja.
sisacki VT odrzat ce se 2. i 3. lipnja, evo iz rasporeda dogadjanja:

petak, 02. lipnja.........20,00 - 23,00 h
- prednatjecanje štitonoša
- streličarski turnir za pehar Quirinus
radija
- viteško natjecanje za "Trofej Jurana
i Sofije",nagradu Turističke zajednice
grada Siska

subota, 03.lipnja .......18,00 - 24,00 h
- dječji Viteški turnir.......18,00 - 20,00 h
- Viteški turnir.................21,00 - 23,00 h
...letovi balonom, vožnja brodom,

bogata ugostiteljska ponuda,
suveniri, vatromet, zabava, zabava...

morat cemo birati, ili-ili :/

maria71
23.04.2006., 15:15
srednjovjekovni sajam na dubovcu od sredine svibnja......

ivarica
23.04.2006., 15:25
maria, tu si domaca, daj vise detalja.

maria71
23.04.2006., 15:50
kad saznam više nakeljim tu...

mislim da im je web stanica u komi :/

Zdenka2
23.04.2006., 17:12
U Andautoniji je bilo super. M. je napravio odličnu uljanicu, iskopavao nalaze u dječjem arheološkom nalazištu, a najviše je vremena posvetio izradi "rimskog betona". Odlično, za djecu i za malo veću djecu.

anek
24.04.2006., 00:20
[quote="ivarica"] subota, 03.lipnja .......18,00 - 24,00 h
- dječji Viteški turnir.......18,00 - 20,00 h
- Viteški turnir.................21,00 - 23,00 h
...letovi balonom, vožnja brodom,

bogata ugostiteljska ponuda,
suveniri, vatromet, zabava, zabava...[/i]

ovo zvuči super, moj vid bi uživao!!!!!
mislim da ćemo mi 3. lipnja biti u sisku :D

tatek
24.04.2006., 08:30
U Andautoniji je bilo super. M. je napravio odličnu uljanicu, iskopavao nalaze u dječjem arheološkom nalazištu, a najviše je vremena posvetio izradi "rimskog betona". Odlično, za djecu i za malo veću djecu.
Smrc, a zakaj nije nitko javio .... :cry:
A mi smo htjeli ici i danas sam imao namjeru surfati po webu da vidim kad je to ...

Zdenka2
24.04.2006., 12:36
Smrc, a zakaj nije nitko javio .... :cry:
A mi smo htjeli ici i danas sam imao namjeru surfati po webu da vidim kad je to ...

Joj, žao mi je. U zadnji čas smo dobili obavijest i naprosto se nisam sjetila staviti link. Ove godine je to bilo tjedan dana ranije, obično je bio zadnji tjedan u travnju.

Samoborka
24.04.2006., 16:46
Ne znam iz iskustva, ali cula sam od ljudi koji su isli i u Sisak i u Stubicu na viteške igre da je bolje u Stubici jer tamo dozvoljavaju amatersko gađanje strijelom i lukom - veće sudjelovanje gledatelja, a u Sisku je samo za gledanje. Pa, ako kome ovo što znači u vezi odluke kuda da odete?
Ja nagovaram MM da odemo za Praznik rada na Sabljake kod Ogulina i Bjelolasicu!
A i posjet do Zavižana sa ličke strane jako mi je interesantan!

Zdenka2
25.04.2006., 08:32
Meni su viteške igre najbolje na Velikom Taboru. Tamo ima i natjecanje u gađanju lukom i strijelom i razne druge stvari, dječje kazalište i slično. Nema velikog turnira ko u Stubici, ali to je i bolje za manju djecu. Jednom sam bila u Stubici s trogodišnjim M. i četverogodišnjom nećakinjom - skoro su mi pregazili djecu. Za veće koji se mogu sami za sebe brinuti je OK.
Zanima me Dubovac, tamo još nismo bili.

tatek
27.04.2006., 09:44
Livade iza nase zgrade su prepune puzeva (onih malih, ne vinogradnjaka) pa smo jucer donijeli nekoliko doma, stavili ih u vrecicu (s rupicama) i dali im salate pa smo gledali sto rade, aujutro smo ih odnijeli u vrtic.

Uskoro ce i doba za lov na krijesnice - treba uzeti staklenku sa sirokim grlom (pekmez i to) pa uhvatiti pokoju pa ih onda gledati (mi smo obicno isli u WC, najmracniju prostoriju u stanu, pa ugasili svjetlo). I, naravno, pustiti nakon nekog vremena van.

NanoiBeba
27.04.2006., 09:53
I kod nas je sve puno pužebva, ali hvala ti Bože, Franu su prestali zanimati. On ih je znao trpati po džepovima a da mi ne skužimo dok se nebi posušili.

Ovo s krijesnicama zvuči super, samo kak i gdje da ulovim krijesnicu.? Staklenke imamo.

mamazika
27.04.2006., 11:58
Tatek, ne znam kad sam zadnji put vidjela krijesnicu... 1993. u kampu na Rabu, čini mi se...

tatek
27.04.2006., 12:39
Tatek, ne znam kad sam zadnji put vidjela krijesnicu... 1993. u kampu na Rabu, čini mi se...
Odi koju vecer u svibnju i kasnije na Jarun ili uz SAvu!

tatek
15.05.2006., 09:58
Namjeravamo ovih dana u posjet zvjezdarnici (rade ut-pet, 20-22 h, ulaz 5 kn), no ovaj tjedan su zbog natjecanja mladih astronoma u Splitu zatvoreni od utorka nadalje pa cemo onda slijedeci tjedan.
Ako je netko zainteresiran, moze sa nama - sto nas je vise to je u pravilu zabavnije!

ivarica
15.05.2006., 12:39
tatek, posalji mi pp kad idete, doci cemo i mi.

tatek
15.05.2006., 13:04
Vazi!

tatek
19.05.2006., 10:34
Vazi!
JUcer sam potrosio jedan dan godisnjeg umjesto na poludnevni planinarski izlet, kako je bilo planirano, na obilazak doktora zbog Zrinkine bolesti. No, iapk sam stigao napraviti jedan zgodan krug biciklom dio kojeg se moze iskoristiti za malo neobicnu setnju u doba kad nije prevruce.

Stanovnici zapadnog dijala grada vjerojatno poznaju potok Dubravicu koji izvire u G. Stenjevcu (ispod Veternice) i spusta se uz ulicu Dubravica do Aleje Bologne, onda tece neko vrijeme paralelno sa njom i prugom te se kod Gajnica sastaje sa jednim manjim potocicem i nastavlja teci kroz Jankomir. Kraj nije neka velika idila, ima tu nesto industrije, skladista, obiteljskih kuca, tu je blizu i psihijatrijska bolnica (za blaze slucajeve) ... no, ima i zanimljivosti.

Ja sam krenuo biciklom uz potok (ima slabo ugazena staza tako da je ugodnije pjesice nego biciklom, trava je dosta frisko posisana) od Samoborske ceste. Prvo sam posjetio rasadnik Zrinjevca na raskrscu Samoborske i Jankomira, zatim prosao pored vatrogasne postaje (atrakcija: mogu se izbliza pogledati kamioni - vjerojatno ako se zamoli portira mozda se moze i sasvim blizu i ponesto i pipnuti) i nastavio uz KOncar-transformatore (isto iam zanimljivosti - npr. stari reflektori uz ogradu). Potok nije bas poezija, slab mu je pad pa se umocvario i pun je trske, ali i zaba koje krekecu i skacu uokolo (jos jedna zanimljivost). Nakon par minuta uz potok se prijedje Kovinska cesta (oprez),a zatim jos malo nize teretni kolosijek pruge (isto zanimljivo klincima). DAlje pse potok malo pomalo pretvara u dugoljasto jezero, ono koje se vidi uz LJubljansku nesto prije Bauhausa gdje sjede ribici i pecaju.

Dakle, u malo duljoj setnji se moze stici od Medvednice (ako se krene gore u Gajnicama uz potok Dubravicu) pa skoro do Save bez da se hoda po ulicama vec cijelo vrijeme samo uz potok. Mislim da bi za to trebalo manje od sat vremena,a uz recimo zafrkanciju uz jezerce i pokoji sladoled i sl. taman se da potrositi 2-3 sata (ali ne uvecer, tad je sigurno sve puno komaraca - preko dana ih jucer nije bilo).

Jednom cu povesti Vedrana tim putem pa ako bude jos zainteresiranih za ovakvu off-turisticku atrakciju nek mi se jave.

tatek
22.05.2006., 10:14
U samoboru, u jednom od haustora koji s glavnog trga vode prema rjecici (ne onaj kojim se ide u internet caffe, vec slijedeci u smjeru Zagreba) nalazi se s desne strane, slabo vidljiva uz stubiste, velika teretna vaga. Vaga je u funkciji i (bar jucer) moze se na njoj izvagati ne samo pokoje dijete vec i cijela familija (bar nasa, mi ne pretezemo 200 kg) ... Eto, mali dodatak setnji Samoborom, prije ili nakon kremsnita i setnje ... ;)

tatek
23.05.2006., 09:35
Zaboravio sam jos dva zanimljiva iskustva iz Samobora ove nedjelje:

Oko 17h setali se po Samoborskom parku i tik iza muzeja (na onoj stazici koja je malo povisena, za one koji znaju detalje) nasred staze, usred mnostva, opazili malu zmijicu smuka, duzine tek 15-20 cm. Izgleda da je izasao iz trave i na putu dolje smo ga malo zagledavali (na zalost, nismo imali fotic ... tuga pregolema, koje bi to bile fotke!), proucili opis do detalja jer nismo bili sigurni u to koja je to zmijica i onda smo doma uz pomoc knjiga detektirali smukica.

Ovo mi je prvi put da vidim ovako malu zmijicu i to jos usred vreve i gradskog parka!

(Vedran je bio odusevljen, malo ga je drazio grancicom, jasno sa sigurne udaljenosti, a smuk je zauzimao onaj tipican zmijski gard: glavu gore kao da ce napasti, a onda vijug-vijug dalje u travu)

Uz to, tik pored drvenog mosta kod hotela Lavica, smo u vodi uocili pastrvu-kapitalca, tako veliku jos nisam vidio, ni u vodi ni na tanjuru. :lol:

Za kraj, pored igralista uz kino smo uocili Zorana Vakulu sa kcerkicom u setnji.
(njega ne poznamo osobno za razliku od Dunje Drvar koja nam je jednom odrzala vrlo zanimljivo predavanje u esperantskom klubu, a Borivoj Capka je Vedranu jednom prilikom citao Asterix stripove dok sam ja u Hidrometeoroloskom sredjivao neke probleme sa ftp-om jednom frendu koji tamo radi ...)

tatek
29.05.2006., 10:32
Bili prosli petak u zvjezdarnici: Vedran i ja i jos jedan tata sa sinom i jedna mama sa sinom i dvoje njegovih prijatelja.
Dan je bio poluoblacan pa smo se bojali da necemo nista vidjeti kroz teleskop, no ispalo je da posjet cak i bez gledanja kroz teleskop moze biti zanimljiv, a na kraju se nebo malo i razvedrilo i pogledali smo Jupiter i njegove mjesece. :D

Obzirom da je sad dugo dan, nakon sto smo se nasli malo iza 20h na Trgu onda smo prvo svratili na slatkac kod Vinceka pa s noge na nogu krenuli na Gornji Grad i taman smo sa prvim jacim sumrakom dosli oko 21h do zvjezdarnice. Tada smo bili jedini posjetioci i jedan mladji decko se potrudio oko nas i ljubazno nam je ispricao sve sto nas je zanimalo. Izasli smo na krov zvjezdarnice gdje se nalazi kupola sa teleskopom i oduzevio nas je pogled na grad u sumraku - uz Lotrscak je to definitivno najljepsi pogled na sredisnji dio grada, osobito Gradec i Kaptol. saznali smo ponesto o povijesti, ponesto o sadasnjosti i drugim zvjezdarnicama kod nas, astronomskom radu danas (fotografije s stranih teleskopa se narucuju preko weba, nema vise putovanja u inozemstvo), pogledali zanimljive "instrumente" na krovu (necu reci o cemu se radi ... ;) ) ... mi roditelji smo uglavnom slusali i zapitkivali, a klinci su se naganjali oko kupole.

Oko 21:40, taman kad smo htjeli otici bez gledanja kroz teleskop malo se razbistrilo i otvorili su nam kupolu (rucno, gradjena je 1905), namjestili teleskop (zanimljiv je mali elektromotoric kojim teleskop prati rotaciju zemlje - napravi krug od 360 stupnjeva u 24 sata) pa smo gledali Jupiter i tri najveca mjeseca, a rekli su nam da su najljepsi pogledi na nas Mjesec za ustapa.

Poslije su dosle jos dvije obitelji s klincima, a mi smo otisli negdje oko 22h jos se prosetavsi po Tkalci (vec sam zaboravio koliko tamo iam ljudi navecer ... :roll: ).

Zvjezadrnica je prema turistickim informacijama otvorena ut-pet 20-22h (prema natpisu na vratima ut-sr 20-22h, a cet i pet 20-23h), a ulaz je 5 kn (vrijedi vec i za sam izlazak na terasu i pogled na grad).

Za kraj: da li netko zna radno vrijeme LOtrscaka odnosno kad se moze izaci na vidikovac?

NanoiBeba
29.05.2006., 10:46
Za kraj: da li netko zna radno vrijeme LOtrscaka odnosno kad se moze izaci na vidikovac?

Mislim da je vikednom stalno otvorena - ak idemo u subotu na uspinjaču, provjerim ti!

Mi smo jučer bili na Mladosti i onda nam je čuvar pokazao (u stvari upozorio) na bor na kojem su pčele počele raditi pčelinjak. Valjda se to tako zove. Ima ih očajno puno i klincima je bilo zanimljivo iako smo ipak ostali na sigurnoj udaljenosti.

tatek
29.05.2006., 10:50

Mislim da je vikednom stalno otvorena - ak idemo u subotu na uspinjaču, provjerim ti!

Mi smo jučer bili na Mladosti i onda nam je čuvar pokazao (u stvari upozorio) na bor na kojem su pčele počele raditi pčelinjak. Valjda se to tako zove. Ima ih očajno puno i klincima je bilo zanimljivo iako smo ipak ostali na sigurnoj udaljenosti.
Na vratima pise samo cijena, ali ne i radno vrijeme, Ajd, pliz, pogledaj!

tatek
29.05.2006., 11:11
E da, bili smo i jucer na Jarunu, gledali Vedran i ja zrakoplovne akrobacije, nadlijetanja helikoptera i cepili usi kad su prelijetali MIGovi (obzirom da smo mi u Preckom, nadlijetali su nam stan zadnjih nekoliko dana tako da nam je vec bilo dosta buke.
(najveca zanimljivost je bila da su se ukljucili mnogi auto alarmi kad su nadlijetali MIGovi :lol: )

Vidjeli smo tamo puno djece sitnog i krupnog zuba tako da je sigurno bilo i puno ljudi s Rode (recimo, zapazio sam jednu mamu sa klincem u plavoj straftastoj marami - takvu maramu jos nisam vidio i sumnjam da nije nabavljena na neki nacin preko Rode)

ninochka
29.05.2006., 11:19
bili i mi. ian se oduševio avionima, ušao u svaki tenk i na moj zgrooz primio svaki pištolkj uz ruke.

slikala sam da ima za uspomenu jer sam svaki njegov doticaj s gore navedenim popratila riječima "ovo je zadnji out da imaš pušku u rukama, ok?" :lol:

tatek
29.05.2006., 11:57
bili i mi. ian se oduševio avionima, ušao u svaki tenk i na moj zgrooz primio svaki pištolkj uz ruke.

slikala sam da ima za uspomenu jer sam svaki njegov doticaj s gore navedenim popratila riječima "ovo je zadnji out da imaš pušku u rukama, ok?" :lol:
Mi smo samo odgledali avione i helikoptere u letu, no nenako ga se bas i nisu dojmili - nakon 15 minuta je vec ceprkao stapom po krticnjacima i razbacivao prasinu uokolo.

Zdenka2
29.05.2006., 15:51
Za klince je bilo još bolje u subotu, mi smo slučajno naletjeli poslije jednog rođendana. Smjeli su ulaziti u sva vozila, pregledavati i dirati što god su htjeli, a vojnici su im pomagali i bili su jako ljubazni. M. je bio u transu od sreće, stalno je tražio da ga slikam, što inače ne voli.

Samoborka
29.05.2006., 17:16
I moji su bili oduševljeni. A i tko zna, ali imam osjećaj da je to bila jedna od posljednjih prilika!!!

ninochka
29.05.2006., 17:42
zdenka u nedjelju ista stvar. pa velim da je ian u svaki tenk ušao i svako oružje u ruku primio :roll: (ne tebi nego njegovoj fascinaciji oružjem)

tatek
02.06.2006., 15:30
Vedran je u zadnje vrijeme navalio da bi igrao mini-golf ... izgleda da to u Zagrebu (a i sire) nitko ne igra vec desetljecima. Ima ono igraliste na juznoj strani Jarunskog jezera (cak se moze iznajmiti palica i loptica),a jucer smo skuzili i jedno kod Bundeka, sa sj-zap strane Zaprudja, kod onog novog rotora. Trava je posisana, dviej "rupe" su potrgane, a jedna (zadnja) zarasla u bazgu i fali skakaonica.

Ima li jos koje u ZG?
Moramo improvizirati neki stap (djecje grablje?) i naci neku lopticu pa u akciju!

NanoiBeba
02.06.2006., 15:45
Ili pričekajte more - obično u hotelskim kompleksima imaju. Vidjela sam sigurno prošle godine.

tatek
08.06.2006., 21:38
Iako sam trenutno na bolovanju to me ne oslobadja obaveze zabavljanja Vedrana sto ponekad zna biti i zamorno ... no, danas sam ga na povratku od bake odveo na jedno vrlo zanimljivo mjesto, a to su ...

... brzaci Save i riječni brodovi u predgrađu Zagreba ...

Naime, ako se odvezete od Borovja uz savski nasip cestom do ulaza u Toplanu na Zitnjaku (tamo pretsaaje asfalt i tamo je nejbolje parkirati) u krugu 300-tinjak metera ima puno zanimljivosti:

- desno je rijecni brodic izvadjen na nasip (zove se "Baba Dora", maticna luka Šanci :lol: )
- stari kamion dizalica
(oboje je dostupno svima, moze se i pipkati)
- na drugoj obali se vide tri nsukana rijecna broda (lako dostupna od ceste za Hrelic, to cemo posjetiti drugi put), slobodno se odsecite do obale za prvi vidik na brzake koji su malo nizvodno!

Kad se vratite do ceste, po njoj odite 100 m dalje (zaobidjite kucicu) i spustite se do rijeke i do brzaka - prizor je impresivan cak i sad kad nema previse vode, a moramo to jednom vidjeti i za visoke vode, tad mora biti stravicno. Mogu se vidjeti i vodomjeri, tocka izmjere, rijecni galebovi kako love ribu, poneki ribic, a mi smo sreli i dvoje zaljubljenih kao piju colu na 2 m od bujice ...romanticno. ;)

Sve to je i garnirano dobrim vidicima prema ggradu i Medvednici te dimnjaku toplane ... sve u svemu zanimljivo (barem nama) i nesvakidasnje za Zagreb. A jos vrlo blizu gradu!

NanoiBeba
09.06.2006., 08:54
tatek, očito na bolovanju ne čitaš mail jer sam ti još u ponedjeljak napisala da je Lotršćak otvoren svaki dan osim ponedjeljka od 11,00 do 19,00. To mi je rekla cura u galeriji, jer na vratima niš ne piše.

tatek
09.06.2006., 09:47
tatek, očito na bolovanju ne čitaš mail jer sam ti još u ponedjeljak napisala da je Lotršćak otvoren svaki dan osim ponedjeljka od 11,00 do 19,00. To mi je rekla cura u galeriji, jer na vratima niš ne piše.
Procitao sam ja to, ali mi je to zasad prenaporno - do Zitnjaka se samo dovezemo autom, a tamo se treba penjati, traziti parking itd itd

To cemo jednom kasnije ...

tatek
12.06.2006., 10:17
Bili smo jucer ankratko do nasukanih brodova na Savi sa jakusevacke strane (vidi postove gore za uvod). Ako se parkira kod pocetka marsalke na cesti koja vodi za Hrelic (postoji znak zabrane parkiranja, no isto tako se vidi da se ljudi erdovno parkiraju) tada je do brodova 5-6 minuta hoda, prvo na nasip, a zatim jos malo nizvodno i onda postoje sirok kolni put koji vodi ravno do brodova. Jedan (najzapadniji) je okruzen visokom travom, no do ostalih se lako moze doci tik do njih, opipati, pregledati ... malo pustolovniji bi se cak mogli i popeti na jedan po celicnom uzetu, dok su na drugog stavili bodljikavu zicu, vjerojatno da odagnaju vandale.

Prizor je dosta zgodan i preporucam vam da se prosetate tamo!
(isto tako, ovdje je moguce dosetati se do same obale Save, ovih dana ne smrdi, a i brzaci su impresivniji kad se gledaju iz vece blizine)

mami
12.06.2006., 15:02
Što se tiče Lotrščaka mogu reći vlastito iskustvo neki dan: na vratima ništa ne piše, a mi smo u ljetno predvečerje, vjerojatno iza 19h sati krenuli stepenicama gore jer je bilo otvoreno. U jednom trenutku mlađi gospodin silazeći odozgo me je skoro srušio niz stepenice s trogodišnjim djetetom. "Zatvoreno, ne radi!!!" Sve je to u redu, razumijem da mu se možda žuri, ali ne mora nas tako gurati s obzirom da očito nismo ni mogli znati da više ne rade jer ne piše! Bilo je nevjerojatno grubo i zapravo opasno zbog djeteta. :shock:
Mislila sam zvati Bandića, ali evo sad sam ih bar vama tužila. :(

ivarica
13.06.2006., 12:47
Zadovoljstvo nam je pozvati na
prvu ovogodišnju vožnju ekoturističkog vlaka Karlek
i jednodnevni zajednički izlet kojim ćemo obilježiti 11. rođendan vlaka
Karlek

u subotu 17. lipnja 2006.

Vlak polazi sa Zagreb Glavnog kolodvora u 7.22 sati. Povratak iz
Ogulina je u 18.40 sati, a dolazak u Zagreb u 20.09 sati.
I na ovogodišnjoj prvoj vožnji Karleka bit će priređeno druženje članova
Uprave HŽ-a, izvršnih direktora i njihovih obitelji, poslovnih partnera
i novinara koji prate željeznicu.
Tijekom putovanja vlakom igrat ćemo se i osvajati nagrade u nagradnim
igrama. Za boravka u ogulinskome kraju obići ćemo Frankopanski kaštel uz
pratnju likova iz bajki, obići ćemo arheološko nalazište Viničica te
otići na Šmitovo jezero gdje ćemo objedovati i zabavljati se uz sportske
igre (nogomet, boćanje, odbojka, kartanje, streličarstvo, plovidba po
jezeru, vožnja biciklima ...)
Na izlet možete povesti i članove svoje obitelji, a da bismo mogli sve
organizirati na vrijeme, molimo Vas da nam najkasnije do srijede 14.
lipnja javite namjeravate li se družiti s nama na izletu na telefone
broj 378 30 06 ili 378 30 19 ili na e-mail: ida.erceg@hznet.hr.
U očekivanju Vašega javljanja srdačno vas pozdravljamo i radujemo se
zajedničkom druženju.

Predsjednik Uprave HŽ-a

Davorin Kobak, dipl.ing.

tatek
08.07.2006., 12:59
Danas smo bili svih cetvero na izlozbi Povijest oglasavanja u Hrvata i dobro smo se zabavili. Klincima je bilo isto zanimljivo gledati stare crtane reklame iz 50-tih i 60-tih (vise crtici nego reklame), jurcati uokolo (ima jedan zgodni perspektiva-kutak), a ima i jedno mini kvazi kino sa dva kauca zgodna i za dojenje. Uglavnom, potrosili smo sat vremena na zabavan nacin.

Pozor, izlozba je jos otvorena u Muzeju za umjetnost i obrt svega jos desetak dana, ulaz 20 kn za odrasle (klinci besplatno).

tanja_b
08.07.2006., 15:39
Mi smo htjeli ići danas na tu izložbu, pa mladi gospon nije htio iz kuće, odlučio je slagati puzzle cijeli dan :/
Kažeš još desetak dana? Ja sam mislila da je ovaj vikend zadnji. Znači, imamo još šanse...

tatek
10.07.2006., 10:38
Izlet do slapa Brisalo na Zumberku
Doslo je (i proslo) vrijeme i za posljednji izlet prije godisnjeg odmora, evo kako nam je bilo!

Racunali smo na vrucinu, Vedrana nismo htjeli opterecivati sa puno hodanja zbog oporavka od operacije, a i prognoza nije bila bas najblistavija i sve je ukazivalo da je pravi trenutak za izlet bez puno hodanja i to negdje uz neku rijeku ili recimo vodopad. I, vodopad je pobijedio, odabrali smo za cilj slap Brisalo, najvisi i najljepsi slap u zagrebackoj okolici - slap se nalazi cca 10 km od Krašića, u lijepoj dolini Slapnice, rjecice koja se u blizini Krasica ulijeva u Kupcinu.

Za izlet nas se skupilo 4 obitelji (od toga 3 sa Rode ;) ), no jedna u polovicnom stanju, jer je mali Miha dobio temperaturu pa je morao ostati s mamom doma, a dvije su na zalost isto zbog temperaturnih i slicnih razloga morale odustati. No, i ovako nas je bilo 7 odraslih i 7 djece tako da je izlet bio medju masovnijima u zadnje vrijeme.
(bili smo kod slapa od 11:30 do 18h i u to vrijeme ako pobrojimo sve druge posjetioce slapa zajedno bilo ih je taman toliko koliko i nas)

Vozili smo se do Krasica pa onda jos malo po cesti prema Sosicama (usput je zanimljiva na zalost devastirana grkokatolicka crkva u Pribicu i rusevine dvorca koji je jos prije 20-tak godina bio u "radnom" stanju kao gostionica, a sad ej samo rusevina) i kod naselja Medvendraga odvaja se desno cesta u dolinu Slapnice. Asfalta ima, na zalost, samo do ogromnog kamenoloma, a od kraja asfalta do staze za slap ima tocno 6,3 km osrednjeg makadama. Cesta nije problematicna za iole iskusnijeg vozaca (nema groznih rupa niti velikog kamenja na cesti), ali nije bas ni uzitak za voziti - dosta je monotona jer krivuda uz vec spomenutu rjecicu Slapnicu (koja cini pjesacenje ugodnim - prije dosta godina sam propjesacio cijelu dolinu), sa svih strana na cestu sezu grane kupina i ostalog grmlja tako da djeluje zapustenije nego sto u stvari jest, a to i pokazuje kolika je posjecenost tog kraja. Jucer smo sreli tamo 10-tak auta, a siguran sam da radnim danom tamo prolaze tek rendzeri parka prirode (jednog smo sreli jucer na obilasku).

Uglavnom, nakon tog drndanja ugledali smo na desnoj strani putokaz i odmah pored ceste uski drveni mostic za prijelaz Slapnice. Naime, sam slap ne tvori rjecica Slapnica vec njena pritoka, Duboki potok, a do slapa ima jos oko 5 minuta zanimljiva hoda uz taj potok. Rijec "zanimljiv" ovdje oznacuje i malo pentranja uz stijene uz potok, preskakivanje doticnoga, provlacenje ispod odvaljenih balvana ... no, vrijedi zbog slapa, a i mi i svi nasi klinci (ukljucivsi i Zrinku u ruksaku na mojim ledjima) smo stigli tamo bez problema. A sa sobom smo ponijeli i cijeli inventar za uradi-sam rostilj (znaci, bez rostilja i ugljena, ali sa priborom tipa jeger, paprike itd) pa cak i lubenicu od 9 kg koju smo odmah stavili na hladjenje. A vrijeme je i sve nas posjetioce stavilo "na hladjenje": skupili su se oblaci i uz potocic i slap koji pada sa visine od 20-tak metara je bilo dosta svjeze. Klinci su se odmah bacili na igru uz potok, a mi odrasli na skupljanje drva za vatru, pripremu stapova lijeske za nabadanje klope za pecenje, rezanje jegera, razmatanje karimata i satorskih krila ... Taman kad smo upalili vatru i rastegli gomilu klope iz crnih oblaka zaculi su se prvi gromovi ... kaj sad, gladni smo, idemo se prvo najesti ... pa smo nastavili sa klopom stalno gledavsi jednim okom nebo i osluskujuci gromove koji su bili sve jaci. Kad smo utazili prvu glad i kad se cinilo da je pocetak pljuska samo pitanje trenutka pokupili smo na brzaka stvari i vratili se nazad skoro do mostica (i auta) gdje se nalazilo jos jedno zgodno mjesto za vatricu, ovaj put pod krosnjama drveca.
Iscekujuci kisu zapalili smo vatru po drugi put i nastavili tamo gdje smo stali (mi odrasli sa klopom,a klinci sa igrom uz potok) ... i uskoro smo vidjeli da se upornost isplatila. Za 20 minuta je vec sjalo sunce i od kise nismo vidjeli ni kapljice!
Kao i obicno na ovakvim izletima (ili "izletima") prezderavanje je bila glavna tocka programa - jegeri, salate, marshmellows na rostilju (navodno ih peku na vatri u svakom boljem americkom filmu ... rezultat bi se mogao nazvati pecenom schaumschnittom), domaca potica ... a na kraju i vec dobrano ohladjena lubenica. Za to vrijeme su klinci bili sve vise u vodi negoli izvan nje - Vedran je promijenio troje hlace i dvoje sandale,a i vecina ostalih je bila u slicnome tonu. No, nema veze, bilo je ipak dosta toplo, a opet ne prevruce ... Nakon klope smo se vratili jos malo do slapa uslikavanja radi, popeli smo se i do pozadine slapa ... i onda je iz nekoliko neduznih bijelih oblacica pocela kisa. Eh ... Vratili smo se brzim korakom, pokupili stvari (vec su bile slozene) i uskocili u aute. Kisa nije dugo trajala, mozda 20-tak minuta, no i tako je bilo vrijeme za povratak. Klinci su zaspali dosta brzo tako da je jucerasnja vecer bila nevjerojatno mirna u nasem domu (kao naruceno, rekli bismo mi).

P.S. Puno vlage, grmlja itd obicno rezultira sa dosta komaraca, krpelja i slicne gamadi. Do sada su potvrdjena dva pronadjena krpelja, medjutim ni jedan kod nas (potvrdjuje se djelotvornost homeopatskog preparata kojeg uzimamo u ovakvim situacijama) ...

anek
10.07.2006., 11:02
ahhhhh, đe me nađe sa slapnicom.... :heart:
najljepše uspomene mog djetinjstva vezane su uz tu riječicu, jer su mi baka i deda imali predivnu drvenu kuću preko puta slapnice; u totalnoj divljini. u kući navečer svijeće, kamin, pranje i kuhanje isključivo ledenom vodom iz slapnice, navečer gledanje zvijezda, danju bliski susreti sa bubama i životinjama, šetnje šumama, pecanje pastrva...
nisa bila u tom kraju 18 godina, pa mogu pretpostaviti koliko se sve promijenilo, ali pripremamo se ponovno otići tamo i sve obići.
tamo ima /tj bio je prije 100 godina/ i neki ribički dom...?

tatek
10.07.2006., 11:16
ahhhhh, đe me nađe sa slapnicom.... :heart:
najljepše uspomene mog djetinjstva vezane su uz tu riječicu, jer su mi baka i deda imali predivnu drvenu kuću preko puta slapnice; u totalnoj divljini. u kući navečer svijeće, kamin, pranje i kuhanje isključivo ledenom vodom iz slapnice, navečer gledanje zvijezda, danju bliski susreti sa bubama i životinjama, šetnje šumama, pecanje pastrva...
nisa bila u tom kraju 18 godina, pa mogu pretpostaviti koliko se sve promijenilo, ali pripremamo se ponovno otići tamo i sve obići.
tamo ima /tj bio je prije 100 godina/ i neki ribički dom...?
Da, Ribicki dom je i dalje tamo ... i uvijek je bio zatvoren kad sam bio tamo.

Da li je to jedna od onih kucica skroz na pocetku ili mozda tamo na dnu doline, vec iza slapa (kod Visosevic mlina)?

anek
10.07.2006., 11:54
jooooj, tako dugo nisam bila tamo da ti ne znam niti točno objasniti gdje je kuća..znam da je prije ribičkog doma.
prije 18 godina je ribički radio, mogle su se pojesti pastrve i popiti nešto..
kuću je baka na žalost morala prodati zbog dedine bolesti, nisu je više mogli održavati /kupio ju je jedan poznati književnik za djecu :)/ ,
a meni je sad tako žao.

anek
11.07.2006., 09:55
evo mi jučer bili na hipodromu predvečer i bilo je prekrasno :)
znam da je mjesto opće poznato i da ste mnogi već bili, ali moram podnijeti kratki izvještaj:
konji šeću, pasu travicu, okolo ljudi jašu, bilo je i nekakvih malih slatkih štenaca koji su trčkarali okolo..ma prava idila.
popili smo nešto u onom kafiću na otvorenom, a ostatak vremena šetali s vidom okolo naokolo po livadama, divili se konjima..bilo je dosta djece, pa je vid imao društvo u skakanju i valjanju po travi :)
za kraj smo još malo pomazili konje u štali, a vid im je poželio laku noć.
čitavo vrijeme je govorio da bi on jahao, a naravno na velike konje ne puštaju malu djecu. vikendom navodno ima ponija za jahanje.
bili smo tamo skoro do 21 h!

Samoborka
13.07.2006., 22:39
Tatek, svaka čast na podrobnom izvješću sa Slapnice! :D :D :D

Tako nešto ja obožavam, ali nemam istomišljenika u MM, pa sam :cry:

Ali, da se pohvalim našim izletom po Rastokama u Slunju. Ja sam bila u posjetu bližoj familiji pa sam uspjela baš korak po korak ih obići, a i nismo ulazili u jedan dio u kojem se plaća karta. Ni da im je reklama, ali sad mi žal kaj nisam i tam zakoračila.

Djeci bu interesantno, a ne i preveć zahtjevno, a uz ponudu ne samo na jelovniku, moguće je i hranjenje pastrva, maženje dalmatinera, a za ljubitelje ribićije i sam lov sa njihovim štapima.
Moram dodati i da cijena kod Petrokova ista kao i u okolici Samobora.

flower
15.07.2006., 15:41
u Novom Vinodolskom otvoren je park u Zagori s puno napuhanih tobogana i sl. stvari -hopsalica i bazena...natkriveno je i dole je tepih...idealno za kisne dane ako ste u blizini.

Bomballurina
16.07.2006., 23:00
Ma daj, baš su mi klinci u Novom sa bakom i dedom. Jel to nešto privremeno ili će biti cijelo ljeto?

mami
16.07.2006., 23:03
Mi smo jučer na Sljeme žičarom te se preko Sljemenske kapelice, doma Runolist spustili natrag. Kapelica je biser koji svaki put oduševi, mene posebno s mozaicima, na Runolistu smo pojeli dobar roštilj, a na putu od Runolista mamu su oduševljavali grmovi malina, čak nešto još i šumskih jagoda. Maline je jela i malena, iako i neki dan kupljene nije htjela. :D

Ipak, trogodišnjakinja i petogodišnjakinja pješice sa Sljemena, brine me ipak jesmo li pretjerali? Ja nemam baš iskustva s planinarenjem, a moj muž uporno čeka kad ćemo narasti i jučer je odluka o spuštanju pješice donešena dosta naglo. Iako smo i mi vjerojatno u toj dobi, ja se čak malo i sjećam, prošli isto uz svoje roditelje, danas dan poslije, moja djeca nenavikla na ipak toliko hodanje imaju očiti muskulfiber, a mlađa i širu simptomatologiju, sve u svemu dovoljno da ja kao obično i previše brinem.
Jesu li vaši prešli već iste sljemenske rute, koliko uopće mogu?

tatek
08.09.2006., 09:02
Turistički uređene špilje Hrvatske

Sve informacije (koje, gdje, kako doci, kontakt telefoni za detaljnije informacije) možete naći na http://www.hpdzeljeznicar.hr/spilje/kt.htm

tatek
08.09.2006., 09:06
Turistički uređene špilje Slovenije

Linkovi na njihove web stranice na http://www.jamarska-zveza.si/povezave.html
(tamo su i linkovi na turistički uređen bivši rudnik žive u Idriji i rudnik cinka pod Pecom)

imandic
08.09.2006., 15:11
Cini mi se da se tatek nedavno raspitivao za viteske turnire.
Ovaj nije u Stubici, ali mi se cini da bi moglo biti fora.
Pa za sve male vitezove.....

„RENESANSNI FESTIVAL“, Koprivnica
PROGRAM MANIFESTACIJE – 09. – 11.RUJNA 2006.GODINE

ČETVRTAK I PETAK (07. i 08. rujna)
- prikazivanje filma sa srednjovjekovnom tematikom u Pučkom otvorenom učilištu „Kraljevstvo nebesko“

SUBOTA (09. rujna) - Bedemi
od 11:00 do večernjih sati:
- srednjovjekovni prodajni sajam (obrtnici i trgovci, alkemičari...)
- ponuda srednjovjekovnih jela (Podravka i Hotel Podravina) i pića (vino, pivo Pan i medovina)
- izložba divljih životinja, nastup sokolara
- viteške igre (borbe vitezova i natjecanja na konjima i na tlu, gađanje lukom i strijelom, borbe buzdovanom)
- viteške radionice
- nastupi srednjovjekovnih zabavljača - žongleri, dvorske lude, štulaši...
- gađanje opsadnim spravama (katapult i balist) - svakih sat vremena
- renesansni svirači - nastup renesansne glazbene skupine “Minstrel” tokom dana, nastup zbora i bubnjara
- srednjovjekovne radionice za djecu i odrasle
- srednjovjekovni tabori
- nastupi viteških skupina iz Slovačke, Slovenije i Hrvatske

12:00 – 13:00 sati
– topovi, bubnjevi, rogisti i zbor najavljuju dolazak kralja
– dolazak kralja Ludovika Anžuvinca
– uručenje Povelje slobodnog kraljevskog grada gradonačelniku Koprivnice i pozdravni govori
13:00 sati
- predstavljanje kraljevskog stola - Kraljevski kuhar (Podravka)
13:30 sati
- “Borba za damu” - Družba vitezova zlatnog kaleža - D. Stubica
15:00 sati
- nastup Zrinske garde iz Čakovca
15:00 sati
- degustacija Podravkinog gulaša od mesa divljači
16:00 sati
– viteške igre
– viteške radionice
16:30 sati
– dolazak Hermana II Celjskog u Koprivnicu
17:00 sati
– “Borba za zlatni kalež” - Družba vitezova zlatnog kaleža - D. Stubica
18:00 sati
– nastup slovačke viteške skupine “Jago”
18:30 sati
– promocija Koprivničkih mušketira
- u večernjim satima gađanje grada vatrenim kuglama s katapultom
(Bratovština sv. Ladislava - Sv. I. Zelina)
– “žderači jognja“
- osvjetljavanje bedema bakljama i žaračima
- noćni život u srednjevjekovnom gradu i taboru
11:00 - 18:00 sati - Sajmište
- Finale Cratia kupa u dresurnom jahanju - organizator: Konjički klub Koprivnica

NEDJELJA (10.rujna) - Bedemi
11:00 - 17:00 sati
- srednjovjekovni prodajni sajam (obrtnici i trgovci, alkemičari...)
- ponuda srednjovjekovnih jela (Podravka i Hotel Podravina) i pića (vino, pivo Pan i medovina)
- izložba divljih životinja, nastup sokolara
- viteške igre (borbe vitezova i natjecanja na konjima i na tlu, gađanje lukom i strijelom, borbe buzdovanom)
- viteške radionice
- nastupi srednjovjekovnih zabavljača - žongleri, dvorske lude, štulaši...
- gađanje opsadnim spravama (katapult i balist) - svakih sat vremena
- nastup renesansnih svirača
- srednjovjekovne radionice za djecu i odrasle
- srednjovjekovni tabori
- nastupi viteških skupina iz Slovačke, Slovenije i Hrvatske

PONEDJELJAK (11.rujna) - Bedemi
8:00 – 12:00 sati
– sajmeni dan potvrđen poveljom Ludovika Anžuvinca iz 1356. godine
- srednjevjekovni sajam
Napomena: posjeta manifestaciji, te parkiranje u neposrednoj blizini
mjesta održavanja festivala su besplatni

tatek
08.09.2006., 15:27
Rado bismo mi dosli na renesansni festival, Koprivnica je najblizi grad koji zasad jos ne poznajemo kako treba ... no, ovaj vikend je rezerviran za Rodinu proslavu, nakon toga slijedi vjerojatno kratak posjet obiteljskom danu moje firme na JArunu, a kasnije odlazak na poljoprivredne radove u Zagorje MZ-inoj rodbini ...

... tako da ce Koprivnica jos malo pricekati, sto se nas tice.

imandic
11.09.2006., 12:57
Zao mi je sto se propustili Koprivnicu, jer o organizaciji mogu reci sve samo pohvalno. Bilo je svega sto obicno prati takva dogadjanja: stari obrti, renesansna glazba, uprizorenja borbi, mogucnost gadjanja buzdovanom, jahanja konja, gadjanje lukom i strijelom, klopa... Osim toga potrudili su se izgraditi drveni vrtuljak u kojem su se djeca vrtila u pletenim kosarama. Oko klasicnog tobogana su napravili dvorac. Svuda okolo su bile poslagane kocke sijena za odmor.
Parking izuzetno blizu dogadjanja. Nije bilo naplate ulaza. Svi su bili nekako puni entuzijazma. Prvi je put i nadam se da se nece pokvariti.
U odnosu na Tabor i Stubicu, ovaj mi je pristup bio najvise 'child friendly'.

A sad sto se tice Tabora, 16.09.2006. Nabavila sam program, pa prenosim u slucaju da ima zainteresiranih.

14.00 oko zidina Velikog Tabora s radom zapocinju muzejske radionice Roland, Strijelom u metu, Bacanje buzdovana te zonglerska radionica. U vojnom logoru posjetitelji ce se upoznati s tradicionalnim oruzjem i srednjevjekovnim sokolarenjem. Obrtnici na srednjevjekovnom sajmu pokazuju svoja umijeca i nude proizvode mnostvu koje ce zabavljati lutkarska druzina i putujuci zabavljaci. Posjetitelji mogu razgledati dvorac, posjetiti izlozbu Rattkayi u borbi protiv Turaka, te se okrijepiti uz domace proizvode.
14.30, 16.00, 17.15 Citaonica bajki za male stitonose
15.30 Otvorenje srednjevjekovnog tabora
15.40 Renesansna glazba uzivo, Codex, Ceska
16.00 Kazalisna predstava Veronika Desinicka, dramska skupina gimnazije Krapina
16.30 Lakrdijaska predstava, Artistika, Zagreb
17.00 Opsada grada, Druzba sv. Ladislava, Druzba vitezova zlatnog kaleza
17.30 Srednjevjekovni plesovi, Agram, Zagreb
17.45 Borbre vitezova na tlu, Markus M, Ceska
18.15 Renesansni plesovi, Agram, Zagreb
18.30 Turnir za zlatni kalez, Druzba vitezova zlatnog kaleza, D. Stubica
19.00 Srednjevjekovni plesovi, Agram, Zagreb
19.15 Lutkarska predstava, Legenda o Veroniki, srednjevjekovna glumacka druzina
19.30 Nocne viteske borbe, Markus M, Ceska
20.00 Zonglerska vatrene spelancije, Artistika, Zagreb
20.00 Gadjanje vatrom iz katapulta, Druzba sv. Ladislava, Sv. Ivan Zelina
20.30 Srednjevjekovni plesnjak, Codex, Ceska

Cijena ulaznica: 15kn djeca, 30kn odrasli
INFO: 049/ 301 533, dvt@mhz.hr
Satnica je orijentaciona. Organizator pridrzava pravo manjih izmjena u programu.

tatek
11.09.2006., 13:11
Mislim da cemo doci.
Prije podne mozemo malo u setnju po okolici (mozda posjet Vinagori ili sl.), a onda popodne do dvorca i srednjeg vijeka.

Hvala na programu, bas sam ga htio traziti po webu!

tatek
12.09.2006., 09:38
Jucer se uclanili u knjiznicu Medvescak - 50 kn godisnje (ne kalendarski), a mogu se posudjivati i igracke (Vedran uzeo fora magnetsko-drveni labirint). Imaju puno veci izbor djecjih knjiga i stripova, ali i knjiga o djeci (roditeljska literatura) nego nasa maticna knjiznica u Preckom.

Ima i igraonica, no to cemo kasnije okusati ...

NanoiBeba
12.09.2006., 10:15
mi svmo već dugo u Medveščaku - i baš nam dobro dođe. Više toliko ne kupujemo slikovnice jer smo doma ionako zatrpani.

U subotu 16.tog su otvoreni dani Mladosti - tak da mi možda odšećemo tamo.

Zoila
13.09.2006., 12:52
joooj, knjiznica Medvescak mi je :heart: jer mi je prek puta starog faksa - stalno sam visila tam long long agoooo....

U nedelju je Terry fox run:
http://www.terryfoxrun-hr.org/

Inquirer
13.09.2006., 13:10
kuda se ide u tabor ?

tatek
13.09.2006., 13:19
Najzgodnije autoputem do Zaboka pa cestom prema Kumrovcu do odvojka za Desinic, odes do Desinica i onda si blizu.

Mi si jos razmisljamo, prognoza za subotu (cijeli vikend) nije bas neka, a bas si ne bi priustili kaljuzanje sa prehladjenom djecom :/ ...
Ako bude bar donekle lijepo ici cemo, ako ne onda cemo smisliti neku ZG-zabavu.

Inquirer
13.09.2006., 13:32
ako bude suncano i moji se odprehlade (sad smrcaju) ja bi svakako isao.
ako ne, onda vjerojatno lotrscak ili nesto slicno.

Zdenka2
13.09.2006., 16:30
Jucer se uclanili u knjiznicu Medvescak - 50 kn godisnje (ne kalendarski), a mogu se posudjivati i igracke (Vedran uzeo fora magnetsko-drveni labirint). Imaju puno veci izbor djecjih knjiga i stripova, ali i knjiga o djeci (roditeljska literatura) nego nasa maticna knjiznica u Preckom.

Ima i igraonica, no to cemo kasnije okusati ...

I mi smo članovi te knjižnice, ja već nepristojan broj godina, a M. dvije. Igraonicu koristimo nakratko kad dođemo posuditi knjige. Tete su odlične, ali je mračno i natrpano.

Inquirer
14.09.2006., 07:44
Medvescak je ona kod dzamije ? Na Uglu Zvonimirove ?

NanoiBeba
14.09.2006., 08:44
Da.

tatek
14.09.2006., 08:46
Bas ta, kod dzamije.
Ja bio clan 7-8 godina krajem 70-tih i pocetkom 80-tih, kad su mi zatvorili maticnu knjiznicu Maksimir radi preuredjenja, i vezu me dobre uspomene, a MZ je tamo provela dvocifreni broj godina i uvijek je bila odusevljena knjiznicom.

Cinjenica da nisu clanovi Knjiznica grada Zagreba nego nezavisni im omogucava da neke stvari rade drugacije (i bolje) nego ostale ZG-knjiznice. Recimo, sjecam se da su prvi uveli kompjutersku evidenciju knjiga i bar kodove za registraciju knjiga ...

NanoiBeba
18.09.2006., 08:49
Vidjela danas:
7.10. Dani otvorenih vrata vatrogasne postrojbe, u Savskoj.

Ove godine to ne smijemo propustiti.

tatek
18.09.2006., 08:51
Vidjela danas:
7.10. Dani otvorenih vrata vatrogasne postrojbe, u Savskoj.

Ove godine to ne smijemo propustiti.
I mi vidjeli! :D
Stizemo ako necemo morati u berbu kukuruza taj vieknd!

tatek
18.09.2006., 09:02
U Tehnickom muzeju je postavljena izlozba "Becycled" o bicikllima (povijest, zanimljivosti itd) i prica se da je zanimljiva. Otvorena je jos samo do 27.09. i mi cemo, nadam se, stici da to pogledamo!

tatek
20.09.2006., 14:34
U Tehnickom muzeju je postavljena izlozba "Becycled" o bicikllima (povijest, zanimljivosti itd) i prica se da je zanimljiva. Otvorena je jos samo do 27.09. i mi cemo, nadam se, stici da to pogledamo!
Bili jucer MZ i Vedran na izlozbi. Izlozba je tak-tak, OK, ali ne i odusevljavajuca. Razmisljali su da li da prosvercaju Vedrana u planetarij (inace je samo za skolsku djecu i starije, no mogu biti fleksibilni :mrgreen: ako je dijete zainteresirano), no na kraju se Vedranu nije islo.
U muzeju su sreli i Ninu iz "Nininog kutka" iz "Zutokljunca", zajedno sa muzem i djecom.

Nego, evo nesto sto moze koristiti kod planiranja izleta za djecu i odrasle!

Turisticka zajednica Zagrebacke zupanije izdaje kvalitetne biciklisticke karte pojedinih dijelova zupanije koje osim za bicikliranje mogu posluziti za bilo sta drugo, od hodanja do voznje autom. Uz samu kartu na njima postoje i detaljni opisi predlozenih ruta te detalji o zanimljivostima na njima.
KArte broj 1-6 pokrivaju podrucje Samobora, Zumberka te Prigorskog dijela (Zapresic- Marija Gorica itd), karte broj 7 i 8 pokrivaju podrucje Luckog pa prema Velikoj Gorici, karta broj 10 podrucje Sv. Ivana Zeline itd.
Karta br. 9 (Ivanic grad) izlazi za 2-3 tjedna, a karte broj 11-13 (V. Gorica, mislim da jos fali i Vrbovec i Crna Mlaka) tokom slijedece godine.

Ono sto je najljepse je da su karte BESPLATNE i da su ih ljubazne djelatnice spremne poslati postom vama doma (obzirom da njihov ured u Preradovicevoj radi samo do 16h).

Na kartama ima zgodnih detalja koji nisu bili poznati cak ni meni (smatram se inace natprosjecno dobrim poznavaocem ovih krajeva :mrgreen: ), recimo zanimljive "vuglenarske" (ugljenarske) peci kod Komina, skele preko Save, uredjena jezerca, zanimljive seoske crkvice ...

Ukratko, preporucujem nabaviti!

tatek
20.09.2006., 14:35
E da, karte mozete naruciti na 01/4873 665!

ivarica
20.09.2006., 16:29
Razmisljali su da li da prosvercaju Vedrana u planetarij (inace je samo za skolsku djecu i starije, no mogu biti fleksibilni :mrgreen: ako je dijete zainteresirano), no na kraju se Vedranu nije islo.
ma daj, gdje? gore ili dolje u kucici s kartama ivar je vec isao u planetarij i svaki put su rekli da je to po prosudbi roditelja, jel dijete dovoljno zainteresirano i moze li toliko dugo (a jest dugo) biti pazljivo i ne ometat druge.

tatek
21.09.2006., 08:41
Razmisljali su da li da prosvercaju Vedrana u planetarij (inace je samo za skolsku djecu i starije, no mogu biti fleksibilni :mrgreen: ako je dijete zainteresirano), no na kraju se Vedranu nije islo.
ma daj, gdje? gore ili dolje u kucici s kartama ivar je vec isao u planetarij i svaki put su rekli da je to po prosudbi roditelja, jel dijete dovoljno zainteresirano i moze li toliko dugo (a jest dugo) biti pazljivo i ne ometat druge.
Ja sam zvao telefonom jednom, a drugi put smo pitali "kartodrapca" i obje formualcije su bile "ma, ne bi smio, ali mozda ...". Uglavnom ti to dodje na isto kao i tvoji odgovori i da se Vedranu zaista htjelo isli bi mi, no imam dojam da je to zazvucalo kao nesto sto se ipak bas ne smije pa je onda Vedran sam rekao da ne bi. Da su rekli "ma, nema frke", sigurno bi isao. Ovako, pricekat cemo neki zgodni tmurni zimski dan i onda se usetati s formulacijom "da, rekli su nam da se sad moze, ako ces biti tiho i neces ometati druge".

Zoila
28.09.2006., 09:37
par ideja za vikend:

http://www.pp-medvednica.hr/PPM/Srednjovjekovni%20dani%20na%20Medvednici.htm

i:

http://www.pu-zg.mup.hr/utrka2006.php

tatek
01.10.2006., 21:57
Prosli tjedan kupili zmaja u Ipercoopu (32 kn) i danas ga pustali pred zgradom. Vrijeme i vjetar su bili idealni i Vedran je brzo ovladao vjestinom! :D

ivarica
01.10.2006., 22:21
kojeg?
mi ih imamo nekoliko razlicitih ali uvijek su potrebna bar dva tri muska, jako dobar vjetar, precizni izracuni kad potrcat i sl (mozda bas zbog bar dva tri muska :lol: ) i netko tko se dobro penje po stablima. ne znam zasto sam mislila da to moze biti lako.

tatek
02.10.2006., 08:38
kojeg?
mi ih imamo nekoliko razlicitih ali uvijek su potrebna bar dva tri muska, jako dobar vjetar, precizni izracuni kad potrcat i sl (mozda bas zbog bar dva tri muska :lol: ) i netko tko se dobro penje po stablima. ne znam zasto sam mislila da to moze biti lako.
Kupili smo onog gdje zeko leti u avionu, nije bas bio neki izbor. Vedran je naravno htio orla za 80 kn, ali to nam je bilo preskupo.
Kad je dobar vjetar tad ne treba ni trcat, samo napnes najlon i dignes malo u zrak i sam se dize (tak je bilo jucer, zbilja idealni uvjeti). Probali smo jos jednom u utorak prosli tjedan, uz slabi vjetar, i tad je zbilja trebalo trcat.

Tajna je samo u tome da najlon mora biti napet i, jasno, da odaberes dobar teren bez drva, zica itd. Mi smo pustali zmaja na ledini pored okretista tramvaja u Preckom, cca 60 x 30 m bez iceg osim trave na tlu i jednog reklamnog panoa uz rub i bilo je idealno.

Jedini bed je sto je kvaliteta zmaja proporcionalna cijeni tako da je vec malo podrapan, no obzirom da ce Vedrana to zmajarenje vjerojatno brzo proci tad mislim da je investicija vec otplacena. ;)

NanoiBeba
02.10.2006., 09:02
Joj, i mi imamo zmaja - al nismo baš spretni, tak da je negdje zapakiran.

Ailish
08.12.2006., 13:28
Tatek, prema tvom opisu prošetala sam jutros uz potok Dubravica od Samoborske do željezničkog kolosijeka. Tu staza postaje nezgodna za ići s kolicima pa nisam išla dalje, a i zdesna je nekakvo gigantsko postrojenje koje mi se nije svidjelo. Je li to možda novi CIOS? Koliko još ima do jezerca?
Inače, moram ti zahvaliti za tvoje postove o „off“ šetnjama po Zagrebu, drago mi je da nisam jedina kojoj se takve stvari sviđaju. Nažalost mojoj A to baš nije zanimljivo pa koristim priliku dok sam na porodiljnom i dok se E još ne buni...

tatek
08.12.2006., 13:47
Tatek, prema tvom opisu prošetala sam jutros uz potok Dubravica od Samoborske do željezničkog kolosijeka. Tu staza postaje nezgodna za ići s kolicima pa nisam išla dalje, a i zdesna je nekakvo gigantsko postrojenje koje mi se nije svidjelo. Je li to možda novi CIOS? Koliko još ima do jezerca?
Inače, moram ti zahvaliti za tvoje postove o „off“ šetnjama po Zagrebu, drago mi je da nisam jedina kojoj se takve stvari sviđaju. Nažalost mojoj A to baš nije zanimljivo pa koristim priliku dok sam na porodiljnom i dok se E još ne buni...
Ailish, drago mi je da ti se svidjaju te setnje - nadam se da pratis onu temu na "Kuda s ovim -> Jesen i zima s djecom i prijateljima" gdje nastavljam sa opisima izleta.

Da, to ti je taj CIOS, njega potok zaobidje i vec si za cca 5-6 minuta (dvostruki zavoj, ako se en varam) na pocetku jezerca, prvo je to samo prosirenje potoka, a nakon toga pravo malo jezerce koje seze do Ljubljanske.
Od tamo je malo nezgodno vracati se nazad bez auta - moras ili pjesice ili pak uzduz LJubljanske do Spanskog ili Preckog, jer koliko znam bus tamo vozi dosta rijetko.

tatek
08.12.2006., 13:49
Link na tu temu ti je http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=29992&postdays=0&postorder=asc&start=0

Ailish
11.12.2006., 08:14
pratim, hvala :D

dada2
24.08.2007., 10:20
bokec svima!
malo sam čitala ovu temu od poćetka i moram tateka priupitati:
KAKAV JE TO HOMEOPATSKI PRIPRAVAK KOJI TI I TVOJA FAMILY KORISTITE PROTIV KRPELJA?
puno vremena provodim na otvorenom i zaista me ovo interesira.

tatek
24.08.2007., 18:40
bokec svima!
malo sam čitala ovu temu od poćetka i moram tateka priupitati:
KAKAV JE TO HOMEOPATSKI PRIPRAVAK KOJI TI I TVOJA FAMILY KORISTITE PROTIV KRPELJA?
puno vremena provodim na otvorenom i zaista me ovo interesira.
Jedan je ledum, a drugi staffisagria, oba C30, uzmemo nekoliko kuglica prije odlaska u prirodu. Neki ljudi reagiraju na jedan, a neki na drugi preparat.
Preventivna vrijednost oba preparata nije bas potpuno dokazana (izgleda da kod nekih ljudi zaista pomaze, dok kod drugih bas ne), no definitivno pomaze ako dodje do uboda, tad ublazava nuspojave (svrbez, oteklina itd). Obzirom da mi bas ne volimo kemikalije tipa autan i sl. tad nam ovo dobro dodje.

tatek
03.09.2007., 08:32
Ljudi, nesto nam je zamrla ova rubrika ... cim ne pisem o izletima odmah ovo potone na dno ... :roll: :?

Jucer smo imali u kuci dva mala zivcenjaka ... Usprkos nedjelji morao sam ujutro nekoliko sati na posao i kad sam dosao doma vidio sam kod kuce cirkus, klinci vriste, MZ sa rastegnutim zivcima do plafona ... i trebalo je brzo djelovati i smisliti nesto da se MZ malo odmori u tisini doma svoga, a nervozni klinci rastresu (Vedranu je danas prvi dan skole, a Zrinki sutra prvi dan vrtica nakon praznika) ... i, rekoh ja, idemo na izlet u nepoznato, sa 4 odredista.

A kamo, a kamo, navalili su oni ... no, kako je to bio izlet u nepoznato naravno da nisu doznali nista vise od toga da cemo poceti sa nasim pjescanikom ispod zgrade, a izmedju ostalog da ce u program izleta biti ukljucen i sladoled. I krenusmo mi:

- za pocetak, pjescanik (na njihovu zelju da odemo prvo tamo) - s Vedranom sam sagradio par vulkanskih brda, zatim cestu izmedju njih, onda smo nasli ostatke cigala i keramickih plocica uz rub poljskog puta kod igralista pa smo slagali "mozaik" odnosno poplocavali tu cestu, podzidavali ju, busili tunel ... a sa Zrinkom sam radio kolacice, zatrpavali smo ruke i trpali pijesak u kamioncice. Dodatni dio programa je bilo Zrinkino kakanje u gacice pa smo se i time pozabavili

- nakon toga, prva tocka programa, ali poznata: Vedranova skola, pogledati koji je razred i ima li tko poznat s njim u razredu. Bit ce "bekavac" i nema nikog poznatog.

- poslije skole, sladoled na trznici Precko (garniran Zrinkinim piskenjem u gacice ... na srecu, bilo je jos dosta robe za presvuc ...)

- prva tocka puta u nepoznato - obilazak ulicica na Vrbanima i trazenje cevapdzinice "Grana" koju svi u kvartu hvale, a mi ju jos nismo upoznali. Nedjelja je i zatvorena je, ali nama je i tako bila bitna samo potraga jer jos nismo bili gladni. Nasli smo ju brzo, zatvorenu, a u njoj (unutra) motor. :?

- nakon toga duga voznja tramvajem, do Heinzelove/Zvonimirove. Usput jedna tucnjava izmedju njih dvoje, nesto placa, no stigli smo do cilja. A tamo drugo iznenadjenje za njih - novouredjena Heinzelova, na Kvatricu se naziru obrisi buduceg parka, vidi se ulaz u buduci pothodnik ispod Maksimirske ... tamo smo potrosili 15 minuta gledajuci gradiliste i nagadjajuci kako ce to izgledati kasnije,a onda smo krenuli po opet novouredjenoj Domjanicevoj (pored nezaobilaznog izloga Skrinjice, pa zatim pekare gdje smo uzeli peciva) do autobusa za Srebrnjak ... "A kud sad?" pita Vedran? Hej, to je izlet u nepoznato, ne mogu ti reci!

- sisli smo na Bijenickoj i zaputili se u Alagovicevu ulicu. Zasto tamo? Zato sto smo ovo ljeto citali "Zagonetnog djecaka" od Ivana Kusana, a jedan od junaka knjige, Marko Lukaric alias Mirko KOman zivi u Alagicevoj ulici 22,a prica pokazuje da je pisac tu ulicu smislio bas prema ovoj, Alagovicevoj. Setajuci ulicom smo pricali o knjizi, pronasli smo tu kucu i zakljucili smo da bi to mogla biti bas TA kuca, u susjednoj kuci smo cak vidjeli staru gospodju koja lici na opis MIrkove tete Vere ... a nakon toga smo pogledali vrlo lijepu kucu slovenske ambasade i irkali preko ograde u botanicki vrt farmaceutskog fakulteta (ulaz samo uz dogovor) za koji ni ja nisam znao da je tako lijep i velik.
(inace, Kokovu ulicu, Buzanovu, smo vec jednom prije pregledali ;) )

- dosli smo do kraja Alagoviceve ulice, a o tamo je slijedila bonus tocka - uski pjesacki put izmedju grmlja i botanickog vrta koji je u stvari katastarski ulica pod imenom "Zmajevac". E sad, zasto bas Zmajevac, kakve veze ima zmaj sa tim puteljkom ...? Smislili smo na licu mjesta nekoliko teorija zasto se taj put zove Zmajevac, nasli smo neke grancice i biljke za oboje pa su onda malo mahali time ...

- ... onda je uslijedila neplanirana tocka puta, na ulazu u zaraznu bolnicu sreli smo dobrog prijatelja sa obitelji, on je isao na hitnu zbog visoke temperature pa smo ga pustili dalje od sebe, a mi smo malo popricali sa zenom i curama ...

- nakon toga, naupadljiva tabla uz plocnik: spomen ploca u Mirogojskoj, s pjesmom, posvecena poginulima u najtezoj tramvajskoj nesreci u Zagrebu ikada, kad je tramvaj izletio s tracnica i udario u drvo 1954. godine

- poslije smo trcali u krug po novouredjenom parkicu na Gupcevoj zvijezdi, trazili po kucama 10 malih ribica i stari prozor bez stakla, a nakon je dosla zadnja tocka programa - novouredjena Nova Ves (ova bi se setnja mogla nazvati i "Putevima Bandicevih gradilista" :roll: ). Sad se tamo moze i lijepo kolicima, plocnik je dovoljno sirok ... a ulica kao ulica, uvijek ima svasta zanimljivoga. Gledali smo kakvih sve ima stitnika za vrata haustora (znate one betonske kugle ili metalne stange koje su stitile vrata da ih kola na ostete), trazili po zgradama plocice osiguravajucih drustava (najvise je od Croatia Osiguranja, ali ima i velikih rariteta ... bit ce uskoro foto izlozba na webu!), zalazili u otkljucane haustore i u jednom nasli lijepu zbirku kaktusa u dvoristu, nasli smo i pola tuceta spomen ploca (Cesarcu, Cesaricu, Franji Rackom, Ivanu Tkalcicu ...), dva stara graditeljska natpisa, oznake za sklonista iz drugog svjetskog rata, stari graffite "Svi na izbore" i "Dole reakcija" ... na bedemima katedrale je onaj poznati zardjali sat, ali i stari rimski nadgrobni natpis (iz serije izlozaka "Zagreb kada ga jos nije bilo"), gladali smo i dijelove fasade katedrale koje su majstori skinuli na popravak ili zamjenu ...

Uglavnom, po Novoj vesi smo potrsili skoro sat vremena i kad smo dosli do katedrale vec je bilo proslo 20h ... no jos nije bio kraj programa. Silom priliak smo trebali posjetiti i javni WC u Cesarcevoj. POvezli smo se liftom za ivalide (bili smo s kolicima) sto je atrakcija za sebe. Zatim, u WC-u su skoljke sa samoperucim Wc-daskama, tio je cudo bilo i meni zanimljivo pa smo proucili kako to radi, zabavili se pjenicom za pranej ruku, a naposlijetku je sve to bilo gratis jer nam teta u WC-u nije htjela naplatiti uobicajene 2 kune po upotrebi.

I, dakle doma smo dosli malo prije 21h (potrosili smo malo manje od 5 sati na izlet u nepoznato), klinci se nisu ni jednom potuzili da im je bilo dosadno ili naporno (za Zrinku razumljivo jer je bila vecinu vremena u kolicima, no Vedran zna cendrati kad mu je dosadno ... no, jucer ni glasa nije bilo po tom pitanju) ... jedino je tata bio gecrkt i zreo za krevet ... :mrgreen:

Ailish
03.09.2007., 08:51
tatek, super šetnja :D

baš prigodno da si izvukao ovaj topic, podsjetio si me na lanjsku šetnju uz potok Dubravica - a slučajno sam baš jučer opet prošla onuda s #2 i vidjeli smo između Samoborske ceste i pruge jato pataka i (žive) ribe u potoku... pričali sa bakom i unukom koje tu žive i čuli da su patke divlje ali su se tu udomaćile i hrane ih svi susjedi... eto, nije neka znamenitost ali nam je bilo fora susret grada i sela - odmah preko puta su neboderi u Gajnicama...

tatek
03.09.2007., 08:56
Malo sam se vec odvikao i ja od ovog topika, nije bilo puno akcije ovo ljeto ...

Inace, nisam tu stavio sazetak setnje otprije tjedan dana uz Veliki potok, trebat ce to jos jednom posjetiti da se to jos malo bolje prouci. Pregledavajuci kartu skuzio sam da lijeva staza vodi prema pl. domu Graficar, a desna, s druge staze potoka, prema Medvedgradu, tako da se nude dvije moguce setnje uz potok.

imandic
03.09.2007., 13:13
Renesansa se vratila na gradske bedeme

Program festivala:
SUBOTA i NEDJELJA (8. i 9. rujan )

od 11:00 do noćnih sati:

srednjovjekovni prodajni sajam (obrtnici i trgovci, alkemičari…)
ponuda srednjovjekovnih jela (Podravka , Hotel Podravina, Reberinci, Bakovčice, Vinica, Reka, Novigrad P.) i pića (vino, pivo Pan i medovina)
izložba divljih i domaćih životinja, nastupi sokolara
viteške igre (borbe vitezova i natjecanja na tlu i na konjima, gađanje lukom i strijelom, buzdovanom, kopljem i dr.)
viteške interaktivne radionice
nastupi srednjevjekovnih zabavljača – žongleri, dvorske lude, štulaši
gađanje opsadnim spravama (katapult i balist)
srednjevjekovni svirači – Minstrel iz Zagreba te plesna skupina vrtića Tratinčica, bubnjari, svirači iz Mađarske (Kapošvar)
srednjovjekovne radionice za djecu i odrasle
srednjovjekovni tabori
nastupi viteških skupina iz Italije, Slovenije (Celje i Ptuj), Slovačke (Aramis – Košice) i Hrvatske (Koprivnički mušketiri i haramije, Vitezovi Zelingradski, Šibenska srednjovjekovna straža, Zrinska garda, Praškocijeve haramije, Karlovac, M. Bistrica, Ludbreg)

SUBOTA

11,00 sati Svečano postrojavanje Kraljevske svite i vitezova na Zrinskom trgu, slikanje s građanima i posjetiteljima
11,45 kretanje kraljevske povorke prema bedemima
12,00 dolazak na bedeme i početak svečanosti dodjele Povelje Gradskom socu
13,00 Kraljevska gozba za sve sudionike Renesansnog festivala (kostimirane), Kraljevski kuhari – Podravka
14,00 dolazak Hermana II Celjskog
15,oo opsada Grada i napad na utvrdu : Vitezovi Zelingradski, Koprivnički mušketiri i druge viteške skupine
17,00 Nastup talijanskih mačevaoca
18,00 nastup slovačkih landsknechta – "Aramis"
Večernji sati
Osvjetljavanje bedema žaračima i bakljama
nastup gutača vatre i žonglera vatrenih kugla
19,30 noćni napad na Grad
gađanje s vatrenim kuglama
noćni život u srednjevjekovnom gradu i taboru

PONEDJELJAK

8,00-12,00
sajmeni dan potvrđen poveljom Ludovika Anžuvinca iz 1356. godine
srednjovjekovni sajam
Napomena: posjeta manifestaciji te parkiranje u neposrednoj blizini mjesta održavanja festivala su besplatni
Svatko tko je prošle godine sredinom rujna došao na stoljećima uspavane ostatke koprivničke velebne renesansne utvrde bio je uistinu iznenađen i fasciniran. Naime, i bez vremeplova viđenog u mnogim filmovima posjetitelj je dolaskom na utvrdu neprimjetno ušao u neko davno minulo i zaboravljeno vrijeme kasnog srednjeg i ranog novog vijeka, i to na način koji je mnogo impresivniji od gledanja bilo kojeg povijesnog filma.

Svita renesansnih ljudi Bezbroj vitezova i dama, vlastele i dvorjana, obrtnika i trgovaca, pučana i kmetova, prevaranata i lakrdijaša,
srednjovjekovnih svirača i plesača, čarobnica i alkemičara, notarica i nepismenih skitnica, dželata i žrtava, krčmara i pijanaca, kuhara
i gladnih prosjaka te još mnogih drugih likova iz davne prošlosti, u prvi mah će vas zbuniti jer doista ne možete biti svjesni jeste li zaista stigli u to mistično, ali i romantično vrijeme ili je to možda polusan. No, nakon izvjesnog vremena nedoumica nestaje, a vi se prepuštate bujici čarolije koja vas uključuje u bajkovitu priču Renesansnog festivala. Krenimo redom. Koprivnica je prošle godine obilježila 650. obljetnicu proglašenja slobodnim kraljevskim
gradom. Taj status dodijelio joj je Ludovik I. Anžuvinac 1356. godine. Događaj na ostacima utvrde bio je, nema sumnje, najdojmljiviji
dio tog obilježavanja. Sve je počelo vrlo vjernim uprizorenjem dolaska »milostivog« kralja s brojnom svitom iz »daleke Ugarske« te davanjem
povelje gradonačelniku (gradskom socu), nakon čega su uslijedila darivanja »poniznog i zahvalnog« koprivničkog puka raznim proizvodima
onog doba iz koprivničkoga kraja (voće, povrće, divlje životinje, medovina, vino i dr.).

Srednjovjekovna gozba
Vrhunac tog svečanog događaja bila je prava srednjovjekovna gozba, napravljena u čast dolaska kralja. Ona zaista nikoga nije ostavila ravnodušnim
jer su to bili sjajni trenuci i za osjetila okusa i za oči. »Kraljevski kuhari« (vrhunski kuhari Podravkina tima) pripremili su jela prema
srednjovjekovnim receptima u kojima je dominiralo meso divljači (vepar, fazan, zec, prepelica i dr.), kopuni te autohtono voće i povrće. Nije bilo jedino krumpira, rajčice, puretine, kukuruza i svega onoga što je kasnije došlo u ove krajeve s američkoga kontinenta. Iz srednjovjekovnih krušnih peći širio se miris netom pečenih pogačica, a u velikom kotlu na otvorenom ognjištu pripremljen je gulaš od divljači (650 porcija) koji je Podravka poklonila
posjetiteljima. Takav događaj zasigurno još nije bio viđen u Hrvatskoj. Šarolikost viteških postrojbi Istodobno su dvorske lude i lakrdijaši
neumorno i atraktivno zabavljali kralja, njegovu svitu, koprivnički puk i brojne posjetitelje, a renesansni su glazbenici na originalnim
instrumentima (lutnja, frulica i dr.) izvodili razne onodobne komade. Sva tri osjeta (vizualni, zvučni i organoleptički) bila su zadovoljena
i ukomponirana u bajkoviti prikaz onodobnog života, tj. živih slika iz prošlosti. Na relativno velikom prostoru ostataka zemljane utvrde bilo je iznimno živo. Na najvišem dijelu bedema rekonstruirana je drvena utvrda ispod koje je bila locirana replika originalnog srednjovjekovnog katapulta koji je svakih sat vremena bacao kugle na grad, na zadovoljstvo i divljenje svih posjetitelja. U velikim opkopima pokraj impresivnih gradskih bedema bili su raspoređeni
logori viteških udruga iz drugih krajeva Hrvatske i Slovenije koji su oko svojih živopisnih šatora prezentirali gađanje lukom i strijelom, buzdovanom, noževima i sličnim oružjem, a koje su, naravno, isprobavali i posjetitelji, naročito najmlađi. Vrlo uvjerljive borbe vitezova bile su stalna pojava, ne samo u logorima, nego i u gradu na prostoru srednjovjekovnog sajma koji je svojom veličinom i brojnošću obrtnika i trgovaca bio posebna atrakcija.
Najveći sajam starih obrta Ukupno 30-ak obrtnika i trgovaca stvaralo je nesvakidašnju scenu sajma kakav je vjerojatno bio održan i prije 650 godina. Bili su tu srednjovjekovni kovač, mačar, lončar, svjećar, medičar, licitar, užar, stolar, kolar, travar, alkemičari, izrađivači kaciga i pojasa nevinosti, drvenih krigli, bačvar, pletač košnica, ispirači zlata, notarica, kožar, postolar, košaraš, koritar, izrađivač drvenih alata, proizvođači mliječnih proizvoda, prodavači jela od kopriva (Koprivnica je dobila ime po ovoj biljci), dežlat i drugi. Sprave za mučenje nikoga nisu ostavile ravnodušnima, a svatko je pronašao nešto za sebe. Posebna atrakcija, naročito za najmlađe posjetitelje i njihove roditelje, dosad neviđena u Hrvatskoj,
bio je i rekonstruirani drveni vrtuljak na ručni pogon koji se nije zaustavljao gotovo dva dana. Moglo se uživati i u razgledanju živih divljih i domaćih životinja koje su imale posebne drvene prostore, a osim srna, zečeva, prepelica, malih svinja, dresiranih sokolova i sova, posebna zanimljivost bili su podravski volovi - podolci, koji su spašeni od izumiranja te koje je većina posjetitelja vidjela prvi put. Prvi je put rekonstruirana i promovirana koprivnička povijesna postrojba koja vuče korijene iz renesansnog razdoblja, a to su Koprivnički mušketiri koji su za ovu priliku
bili pojačani slovačkim mušketirima. Svojom živopisnom odorom, oružjem (muškete fitiljače ili helebarde) te stasom (oko 2 m) plijenili su pozornost svih, a u ovom slučaju najviše ljepšeg spola. Noćni katapult baca vatru Nekoliko puta tijekom oba dana inscenirani su i napadi na utvrdu koji su bili prava poslastica za posjetitelje, a vrhunac spektakla odigrao se u večernjim satima kada se utvrda osvijetlila brojnim bakljama i žaračima,
a za noćni napad na grad koristio se katapult koji je izbacivao vatrene kugle. Cijeli noćni dojam upotpunila je kovačka vatra te fenomenalni gutači vatre.
Trodnevna manifestacija koja nikoga nije ostavila ravnodušnim, a privukla je tisuće posjetitelja širom Hrvatske i inozemstva te Koprivničanaca održat će se i ove godine od 8. do 10. rujna (10. rujna, u ponedjeljak, je samo srednjovjekovni sajam) sa svim onim sadržajem koji je već oduševio posjetitelje, ali i s novostima koje će ovu manifestaciju potvrditi kao najveći povijesno-turistički spektakl na ovim prostorima.

Srednji vijek i nije bio tako mračno doba kao što mislite. Dođite na Renesansni festival u Koprivnicu i otkrijte zaboravljeno, budite dio bajkovite priče barem tad!

imandic
03.09.2007., 13:14
Od silnog veselja zaboravila sam napisati na pocetku da je stvar u Koprivnici

MikiMama
03.09.2007., 14:18
Mi u subotu bili u Maksimiru.
Bila je Europska noć šišmiša, te tim povodom u 17:00 organizirana radionica izrade šišmiša iz plastelina, maske šišmiša (crtanje, bojanje, rezuckanje, ljepljenje, ...) - YES!, moglo su usvojiti vlastitiog šišmiša iz špilje Veternica i kupiti majice ...

Bilo je i nekih zbivanja u ZOO (mađioničar i nešto), ali samo za one s pozivnicom (nismo mi ti šišmiši!).

Kad smo svi postali šišmiši, odletjeli smo u obližnji park i tamo nastavili pustolovinu, po nepoznatim toboganima, vlakićima, deblima, ...

... i gladni i smrznuti odjurili doma na spavanje ...

tatek
08.09.2007., 20:52
Zna li netko koliko je daleko u Koprivnici od z.st. do mjesta gdje se odrzava rene sansni sajam?

tatek
08.09.2007., 22:06
Zna li netko koliko je daleko u Koprivnici od z.st. do mjesta gdje se odrzava rene sansni sajam?
Nasao sam na webu, karta je na www.koprivnica.hr - informacije. Od z.st. do centra je cca 5 blokova zgrada, a onda dalje do ostataka bedema jos 5, sve u svemu oko 20 min hoda.

Hocemo li tamo vidjeti jos nekoga s foruma?

Tara
08.09.2007., 22:14
tatek, ja bi ti se samo ubacila da je "Grana" u Preckom a ne na Vrbanima! tocnije, nalazi ti se u ulici Mlake, odmah na pocetku, nemres fulat. a jos tocniji opis ti je da se nalazi drito iza Stefaniceve (crvena zgrada nasuprot sivoj).

tatek
09.09.2007., 21:36
Izlet u Koprivnicu je potpuno uspio: bilo nas je 6 obitelji (5 mama, 2 tate i 8 djece), isli smo vlakom i proveli 6 i pol lijepih sati u Koprivnici, u gradu i na renesansnom sajmu.

Inace nisam nikad prije bio u samom centru Koprivnice i iznenadjen sam izuzetno lijepim parkom u centru, velikom kolicinom zelenila svugdje u gradu i opcenito ugodnom atmosferom.

Sto se samog renesansnog sajma tice, on baca sve druge takve dogadjaje na kojima sam dosad bio u sjenu: mnostvo zanimljivosti, izuzetno bogat sajam pun autenticnih detalja, dobrog programa, bez velike guzve i potpuno besplatan, od ulaska do parkiranja (kojeg sad ipak nismo koristili). Zaista smo izuzetno ugodno iznenadjeni i vrlo smo se lijepo zabavili!

anek
09.09.2007., 21:52
hej tatek, i mi smo bili, ali danas popodne - između 16 i 19 h i bilo nam je fantastično; mogu potpisati tvoje impresije od slova do slova, uključujući i ono o koprivnici - prekrasan grad i ugodna atmosfera! :heart:
vid je sav pun dojmova, rekao je "da bi svaki dan išao u tu koprivnicu" :), vratio se doma sa drvenim mačem, štitom, mačem i onom papirnatom krunom, slikao se u krilu kralja/..to je bio gradonačelnik?/, nauživao i vidio stvarno puno interesantnih stvari...ma super :D

tatek
09.09.2007., 22:03
hej tatek, i mi smo bili, ali danas popodne - između 16 i 19 h i bilo nam je fantastično; mogu potpisati tvoje impresije od slova do slova, uključujući i ono o koprivnici - prekrasan grad i ugodna atmosfera! :heart:
vid je sav pun dojmova, rekao je "da bi svaki dan išao u tu koprivnicu" :), vratio se doma sa drvenim mačem, štitom, mačem i onom papirnatom krunom, slikao se u krilu kralja/..to je bio gradonačelnik?/, nauživao i vidio stvarno puno interesantnih stvari...ma super :D
Znaci, mogli smo se i vidjeti, mi smo bili izmedju 11 i 17:30.
Ne znam tko je bio kralj, no gradonacelnik sigurno nije, gradonacelnik im je onaj Mrsic iz SDP-a, mozda ga znas iz novina ili s vijesti.

anek
10.09.2007., 00:10
[quote=anek]Ne znam tko je bio kralj, no gradonacelnik sigurno nije, gradonacelnik im je onaj Mrsic iz SDP-a, mozda ga znas iz novina ili s vijesti.

ahaa, gradonačelnik je zapravo bio obučen u gradskog sudca i hodao je sa kraljem i kraljicom okolo ;)

...ljudi, nemojte propustiti ovaj festival slijedeće godine!

sanja74
10.09.2007., 09:22
I mi smo bili, ali u subotu.. Malo smo prekasno došli, al smo se lijepo proveli.

Ima li još sličnih događaja ove jeseni na drugim lokacijama?

tatek
10.09.2007., 09:25
Za mene osobno je super stvar sto se tamo moze doci vlakom i to brze nego autom (to je valjda jedini grad u Hravtskoj za kojeg to vrijedi), veze su dobre, a klincima je to isto dio dozivljaja (a i nama vozacima, da mozemo malo protegnuti noge i uzivati u krajoliku,a ne samo paziti na promet).
TAmo smo imali kupee samo za nas (brzi za Osijek u 10:00), a nazad (putnicki u 16:30) je bilo malo guzvovitije, ali smo opet svi sjedili blizu jedni drugih.

tatek
10.09.2007., 12:11
tatek, ja bi ti se samo ubacila da je "Grana" u Preckom a ne na Vrbanima! tocnije, nalazi ti se u ulici Mlake, odmah na pocetku, nemres fulat. a jos tocniji opis ti je da se nalazi drito iza Stefaniceve (crvena zgrada nasuprot sivoj).
Nasli smo mi pecenjarnicu, nema frke.

Inace, ja sam "dotepenec" u Preckom (inace sam rodjen u ZG, ali na Bukovcu, tako da taj dio tamo poznajem do u detalje i znam tocno gdje su granice kojeg kvarta ;) ), tako da nisam bas tocno upoznat sa tim kvartovima i bio sam uvjeren da je Precko samo do kraja tih zgrada, a sve one kucice da su vec Vrbani.

I, ne budi lijen, pitah ja kolegicu s posla koja vuce korijene vise generacija iz Vrbana (nekadasnji Vrbanov put) pa je ona na moje cudjenje rekla da VRbani kao kvart prije nisu ni postojali. Naime, postojala je ta ulicica ciji su se ostaci jos mogli vidjeti do preklani (izlazila je na polje blizu pocetka veslacke staze na Jarunu) i ostalo u okolici su bila polja. A kuce - one koje su bile na sjevernoj strani sadasnjih Vrbana (oko bivse Name tj. shopping centra) su se ubrajale u Rudes, a ove tu blize Stefanicevoj i Petrovaradinskoj u Precko.

Dakle, zakljucak je, pecenjarnica je ipak u Preckom. :)

(moram jos pitati za superviziju moju staru, ona je rodjena tresnjevcanka, iz Nove ceste, no mozda je u mladenackim landranjima zalazila i na taj kraj maratonskog jezera odnosno sadasnjeg jarunskog jezera :mrgreen: )

tanja_b
10.09.2007., 13:55
TAmo smo imali kupee samo za nas (brzi za Osijek u 10:00), a nazad (putnicki u 16:30) je bilo malo guzvovitije, ali smo opet svi sjedili blizu jedni drugih.

Vi ste bar sjedili, a ja sam, u vlaku ranije, stajala u hodniku među pušačima (dok je Andrej spavao tati u krilu u kupeu i pritom mu se popišao na hlače)

tatek
10.09.2007., 14:22

Vi ste bar sjedili, a ja sam, u vlaku ranije, stajala u hodniku među pušačima (dok je Andrej spavao tati u krilu u kupeu i pritom mu se popišao na hlače)
Znaci, ipak smo imali bolji nos za vlak ...
(kod nas se pak Zrinka navecer popisala MZ na trenirku, ali vec doma ...)

Ailish
10.09.2007., 14:46
tanja, gledaj pozitivno - bar je spavao

ja sam morala nonstop paziti da #2 ne zablati stričeka koji je sjedio preko puta... o penjanju na sjedala, otimanju bojica itd da ne pričam ;)

tanja_b
10.09.2007., 14:50

Pa je, nakon što je pokušao otvarati i zatvarati vrata kupea prepunog ljudi i nakon što sam ga nekako uvjerila da to NE radi, sjeo je tati u krilo i ubrzo zaspao. Time smo riješili problem dnevnog (ne)spavanja.

S druge strane, meni su na hodniku smrdili pušači (svaki je stajao ispred svog kupea), ali je zato u Križevcima iz vlaka izašla jedna teta s ooogromnim cekerima, pa se našlo mjesta za sjedenje i za mene :D

Mima
10.09.2007., 15:02
Baš vam zavidim za Koprivnicu, mi smo svi bolesni pa nismo mogli ići :/

I ovo za vlak je odlična ideja, iako nisam sigurna da bi se mi ljenčine odlučili na tu opciju za prijevoz.

tatek
10.09.2007., 15:03

ja sam morala nonstop paziti da #2 ne zablati stričeka koji je sjedio preko puta... o penjanju na sjedala, otimanju bojica itd da ne pričam ;)
Da, stricek bas nije djelovao dobrohotno, ne sjecam se da su mu klinci iscijedili pa cak ni najmanji smjesak ... :/

tanja_b
10.09.2007., 15:05
Mima, nije vlak neki bauk. Klinci se obično vole voziti vlakom jer nemaju često priliku. A može se i spavati u vlaku ;)

Jedino što su vlakovi fakat prljavi, ali onako - strašno prljavi (tako da čak i ne-čistunci poput mene počinju sve brisati vlažnim maramicama).

tatek
10.09.2007., 15:05
Baš vam zavidim za Koprivnicu, mi smo svi bolesni pa nismo mogli ići :/

I ovo za vlak je odlična ideja, iako nisam sigurna da bi se mi ljenčine odlučili na tu opciju za prijevoz.
Javni prijevoz otvara potpuno drugacije horizonte za izlete ... nije uvijek prakticno, ali se isplati iskusati ga povremeno.
(a ja se uvijek sjetim onih stotina izleta iz studentskog i friskog poststudentskog doba ... ah)

tatek
10.09.2007., 15:07
Jedino što su vlakovi fakat prljavi, ali onako - strašno prljavi (tako da čak i ne-čistunci poput mene počinju sve brisati vlažnim maramicama).
Vidis, taj detalj nisam primjetio. :mrgreen:
(moja tolerancija na prljavstinu svih vrsta je vec legendarna :lol: )

Mima
10.09.2007., 15:10
Ma ne morate meni pričati o vlaku, pa ja svaki dan idem cugom na posao :mrgreen: - nekad i zagorskim. Već sam odavno Lei obećala da ću je jednom voditi vlakom u grad. Samo, kod spremanja na izlet to zahtjeva točnost ;)

sanja74
10.09.2007., 15:16
Može neki prijedlog za kratki izlet koji sadrži vožnju vlakom? Moje maleno nemre biti dugo zatvoreno! :mrgreen: (Sumnjam da bi je i eventualna fascinacija vlakom prikovala.)

Ailish
10.09.2007., 15:20
ima nas još zmazanaca :lol:

jedina veća razlika u odnosu na izlet autom je da treba paziti da se ne nosi višak stvari - ja sam u zadnji tren odlučila ne nositi kolica (što se pokazalo dobrim) ni kišobran (poslužio bi, ali smo se snašli i bez) i pelene umjesto 5 pari hlačica ;)

sve je stalo u jedan ruksak, ništa nije falilo

tatek
10.09.2007., 15:33
Može neki prijedlog za kratki izlet koji sadrži vožnju vlakom? Moje maleno nemre biti dugo zatvoreno! :mrgreen: (Sumnjam da bi je i eventualna fascinacija vlakom prikovala.)
Najkraci ti je unutar Zagreba. Imas prigradske vlakove svakih 15-20 minuta. Recimo od stanice Podsused imate zgodnu setnju do kostura drevnog kita uz ulicu Prigornicu, 5 minuta dalje je uz demolirani pl. dom djecje igraliste (uredno), a jos 2 minute dalje rusevina Susedgrada - kud ces vise atrakcija, sve u ZAgrebu, a ako u POdsusedu niste doma tesko da ste tamo vec bili.

MI smo vise puta vlakom bili u Dugom Selu (setnja je OK) , Zapresicu (stanica je malo izvan mjesta, kao i u V. Gorici, pa ih ne preporucam) ... OK za izlet vlakom su i Sisak, Karlovac, Zabok, Koprivnica ... svi su oni na 1 sat voznje vlakom, kolodvor je u centru (Sisak, Zabok) ili pak ne predaleko (Karlovac, Koprivnica).

Za one naprednije:
Lijepa je voznja vlakom i do Ljubljane ili pak Celja, kolodvori su u centru, vozi se uz rijeke, usput ima rusevina starih gradova, dramaticnih brda, livada i polja, neocekivanih stvari tipa nekad najvisi tvornicki dimnjak u EVropi (Trbovlje) ili pak pivovara Lasko (vlak prolazi kroz tvornicu) ...
Vlak u Sloveniji je po cijeni slican nasem, no sdlabiej su medjudrzavne veze, a karte za preko granice su skuplje pa se ispalti recimo autom do Brezica ... (usput, vlakovi su im puno moderniji i CISCI )

tatek
13.09.2007., 09:27
Vec sam vam pisao kako se mi volimo setati po gradu i razgledavati razlicite zanimljivosti, i one regularne turisticke i one alternativne ... svojedobno je keska spominjala nesto slicno, odnosno razgledavanje haustora uzduz Ilice ...

... a ja bih sad molio sve vas koji znate za nekakve zgodne interesantne detalje tipa

- stari natpisi (ima u jednom haustoru stari natpis "Ne pljuj na pod", u drugome prijetnja onome tko odlaze smece izvan vremena odvoza, na fasadi cesto bude natpis tko je gradio zgradu, postoje razne zanimljive spomen ploce itd)
- zanimljivi detalji (lijepe plocice u haustoru, monumentalna stubista, sakrivena djecja igralista kao recimo ono u Ilici u dvoristu skole Slava Raskaj itd)
- fora graffitti (sad ima dosta zanimljivih od BBB-a, mozda mi je najljepsi na Prilazu Baruna Filipovica, izmedju Selske i DZ Crnomerec, sa temom grada ZAgreba)

One klasicne turisticke zanimljivosti vec dobro poznajemo, no sad nas zanimaju manje poznate stvari.

Unaprijed hvala svima!

(vecinu toga sto vidimo cemo i fotografirati pa ce kad-tad osvanuti i koaj web izlozba)

keska
18.09.2007., 01:28
evo da se iskupim što sam se uljenila pa ništa novo nisam "otkrila" (tatek nabijaš nam svima tempo ;)
Jeste li čitali fantastične bestijarije Željka Zorice ( «Usnuli čuvari grada Zagreba ili fantastični bestijarij» 1996. AGM, «Fantastični bestijarij Roskildea» je 1999.,Niska, «Fantastični bestijarij Hrvatske 2» 2000. ,Moderna vremena)
Neke od tih likova mogu se naći po zagrebačkim fasadama....
Glavu gore i uživajte.
Jel znate balkon s kojeg bježe anđelčići - kuća na mjestu gdje Primorska ulica udara u Ilicu? Ili neobične životinje (pelikani, paukovi i sl.) na fasadi kuće na Svačićevom trgu ugao s Kumičićevom.

NanoiBeba
18.09.2007., 08:28
ja sam čitala prvu i oduševila se njome - baš sam se sjetila te knjige kada je tatek postavio svoj kviz o Cvjetnjaku

tatek
18.09.2007., 08:41
evo da se iskupim što sam se uljenila pa ništa novo nisam "otkrila" (tatek nabijaš nam svima tempo ;)
Jeste li čitali fantastične bestijarije Željka Zorice ( «Usnuli čuvari grada Zagreba ili fantastični bestijarij» 1996. AGM, «Fantastični bestijarij Roskildea» je 1999.,Niska, «Fantastični bestijarij Hrvatske 2» 2000. ,Moderna vremena)
Neke od tih likova mogu se naći po zagrebačkim fasadama....
Glavu gore i uživajte.
Jel znate balkon s kojeg bježe anđelčići - kuća na mjestu gdje Primorska ulica udara u Ilicu? Ili neobične životinje (pelikani, paukovi i sl.) na fasadi kuće na Svačićevom trgu ugao s Kumičićevom.
Hvala, keska, na prijedlogu za citanje/otkrivanje! :D

Za knjigu sam jednom davno davno cuo i nikad je se poslije nisma sjetio niti ju u ruku primio ... danas cu bas malo do grada pa cu pitati u knjizarama!

tatek
18.09.2007., 10:16
Friska informacija, tek stigla mailom iz Trsta: stari tramvaj za Villu Opicinu vozi trenutno utorkom, cetvrtkom i u dane vikenda cijelom trasom. Ostale dane (pon, sr, pet) vozi samo donji dio trase radi odrzavanja.

Tramvaj je jako zgodan, dijelom vozi kroz grad, dijelom kao uspinjaca, a dijelom kao vlak, vozi cca 45 minuta uzbrdo do Ville OPicine, krece svakih 20 min sa Piazze Oberdan u centru grada, a cijena je niza od 1 EUR (barem bila pred koju godinu). Obavezno cu jednom odvesti ostatak familije tamo, zasad sam se samo ja jednom sam vozio.

Informacije se mogu dobiti na tel 040 7795283 ili pak na tram.de.opcina@triestetrasporti.it (moze na engleskom)

NanoiBeba
18.09.2007., 11:15
ova informacija ti zlata vrijedi.

tatek
23.09.2007., 21:36
Danas je bio dan za zracne aktivnosti ...

Nakon nedjeljnoga rucka uputili smo se na aerodrom Lucko gdje je bio aero-miting (u stvari, nazvao bih to "danom otvorenih vrata"). Nekakvog posebnog programa nije bilo, no skoro svi avioni (njih oko 20) su bili vani, moglo ih se izbliza pogledati i popipkati, sjesti na sjediste, a oni odlucni mogli su za 500-700 kuna i poletjeti sa nekim od aviona. Bila su tamo i 4 helikoptera (tri manja civilna i jedan vojni), nekoliko jedrilica, padobranci, dosta je aviona i jedrilica bilo i u zraku ... opcenito, proveli smo ugodnih sat i pol na toplom suncu, velikoj livadi aerodroma i u hangaru u nepretencioznoj atmosferi.
Posjetilaca je bilo nesto, mozda 200-tinjak, no niposto nije bial guzva i sve se moglo vidjeti izbliza.
Uz samu poletnu stazu je i djecje igraliste!

Nakon toga smo tragom jedne vijesti krenuli sa susjedima iz kvarta fo Jaruna gdje je trebao biti kratki tecaj "baloniranja" za klince. Na zalost,m vrijeme nije bilo povoljno za balone tako da nismo nista ni vidjeli ni radili osim malo popricali sa jednim od balonasa te kasnije pojeli sladoled.

NanoiBeba
24.09.2007., 08:44
ma daj, i mi smo bili jučer.

S time da su nama rekli da je aeromiting bio u subotu, iako je obavijest bila za oba dana vikenda.

Uglavnom, nismo uspjeli pokolebati F. s avioniima - i dalje su mu zanimljiviji vlakovi, tramvaji i autobusi.

Nije na mamu. Ja sm bila opsjednuta avionima kao dijete. Na kraju nam je tata platio voznju cesnom iznad Zagreba.

tatek
24.09.2007., 08:48
Na kraju nam je tata platio voznju cesnom iznad Zagreba.
Wow !!!!

I, tko je vise uzivao, mama ili klinci? ;)
(ozbiljno, kak je letjeti u tak malom avionu? Meni je dosad najmanji avion kojim sam letio bila jedna "kistra" za 30 osoba na liniji Kopenhagen-Ronneby kojom sam letio nekoliko puta - za lijepa vremena je to bilo ugodno iskustvo, no za jakog vjetra je bila koma)

NanoiBeba
24.09.2007., 09:04
ma nisi skužio, moj tata je meni i mojoj mami platio vožnju cesnom (ja sam užasno gnjavila da se hoću voziti avionom). Nasi klinci nisu bili uopce zainteresirani za avione , na moju žalost.

Jučer sam isto vidjela familije kako se utrpavaju u aviončiće. Mislim da je cijene oko 400kn (tak mi nekako zvoni).

Pamtim dobro taj let jer smo se vozili iznad našeg kvarta. Pilot je bio simpa i stalno je nagovarao moju mamu da dođe voziti. I znam da me nije bilo frka, ali jučer kada sam gledala avione nekako me bilo strah - u stvari, što sam starija to se više bojim leta avionom, pogotovo malih drndavih aviona.

Ailish
24.09.2007., 09:17
za ljubitelje bilja: bili smo u Botaničkom vrtu, paviljon je nedavno otvoren nakon preuređenja i unutra je zgodna izložbica - ima nešto materijala o povijesti vrta, nekoliko zanimljivih biljaka - jedna slonova noga od 4m, moja vršnjakinja ;), pa najveća sjemenka na svijetu - kao lopta za američki nogomet...
pored bazenčića sa žabama je mali staklenik sa tropskim biljkama, ima ona sa listovima promjera skoro metar koji kao tanjuri plutaju na vodi

tatek
26.09.2007., 13:34
Ailish, bas si em dobro podsjetila na Botanicki, tardicija nam je da idemo do njega negdje tokom listopada, prije zatvaranja. A u paviljonu jos nismo bili ... :(

Vedran i ja smo jucer malo landrali po gradu kako bismo zenski dio familije ostavili malo doma da se odmaraju u kakvoj-takvoj tisini i miru. "Landranje" je bilo u formi izleta u nepoznato sa tri cilja (dakle, Vedran niej znao kuda ide.

Prvo smo isli pogledati famoznu ulicu koja tone tj. Kupsku. naravno, od same rupe nismo nista vidjeli, jer je ulica zatvorena s policijskom strazom, no bilo je zanimljivo vidjeti i sve te policajce, trake "Stop policija", TV ekipe (sve tri nacionalne mreze su imale tamo svoja reportazna kola, a ekipa s NOve TV se bas spremala na javljanje sa lica mjesta pa smo zirnuli i u kombi ...

Poslije toga smo isli do Parka Mladenaca u Novom Zagrebu, gdje Vedran jos nije nikad bio, a sad je tamo otvoreno novo djecje igraliste (opet Konzum), sa dosta zgodnim avionom-igrackom.
(losa strana tog igralista je da je u rupi i usred sume, tako da ce za kisnih dana sigurno biti blato do koljena)

Treca tocka je bio Avenue Mall u kojem isto jos nismo bili. Provezli smo se (Vedran je imao taksi sluzbu u vidu KOnzum kolica) po svim etazama, bacili pogled na ducane i kijentelu, no potrosili nismo ni kune, a taman smo dosli doma u pravo vrijeme za veceru i vecernji ritual.

larmama
26.09.2007., 13:47
Ailish, jel Botanički počeo raditi i izvan uobičajenog radnog vremena ?
Jedno vrijeme sam htjela otići tamo sa svojom curkom, ali je radio do 16, 17 h ,i to bez vikenda

Ailish
26.09.2007., 14:09
larmama, ne sjećam se točno, čini mi se da je različito po danima u tjednu ali subotom i nedjeljom je skoro sam sigurna 9-19 (mi smo bili u subotu popodne)

larmama
26.09.2007., 14:29
baš sam isla gledati na njihovu stranicu, super sad rade i subotom i nedjeljom :D

Ailish
26.09.2007., 14:41
ne propustite prebrojati žabe u bazenčićima - nije ih uvijek lako uočiti između lopoča - mi nabrojali 13 + jednog punoglavca :)

larmama
26.09.2007., 15:06
hvala na upozorenju, gledat ćemo širom otvorenih očiju :)

blis
28.09.2007., 23:52
Mislim da bi moglo ići na ovaj topic: Srednjevjekovni dani na Medvednici (http://www.pp-medvednica.hr/PPM/Srednjovjekovni%20dani%20na%20Medvednici.htm). Nama je daleko, ali čini mi se zanimljivo. Ako tko ode neka priča kako je bilo. :)

Karin
29.09.2007., 16:24
Hvala blis na info. Ovo mi se čini baš super. Definitivno idemo.

Zoila
29.09.2007., 20:43
bit ce i kestenjada u Hrvatskoj Kostajnici sljedece subote:
http://www.bicikl.hr/

tatek
01.10.2007., 12:16
Mi bili od cetvrtka do nedjelje na nasem esperantsko-planinarskom susretu MKR (vidi http://www.keja.hr/mkr_hr.html ) u Belome na otoku Cresu. Na ovom 18. izdanju susreta doslo nam je 44 ljudi iz 10 zemalja i generalno je bilo sasvim OK. Pansion Tramontana vrlo ugodan, klopa odlicna, priroda vrlo zanimljiva, ugostili su nas i eko centar Caput Insulae iz Beloga i eko centar Pernat iz Lubenica ... na zalost, veci dio petka je padala kisa, no to nas nije smetalo da napravimo planirani izlet ...

Na samom susretu je bilo dosta zanimljivosti, o tome detaljnije kad uhvatim malo vise vremena. ;)

tatek
02.10.2007., 15:47
Prosli vikend proveli smo na esperantsko-planinarskom susretu MKR kojeg organiziramo mi u suradnji sa nasim prijateljima Meom i Milivojem. Ove godine, na 18. izdanje tog susreta, doslo je 44 ucesnika iz 10 zemalja (HR, SLO, I, B, NL, D, A, H, SK, S), a susret smo organizirali na otoku Cresu, u malome povijesnome gradicu Belome. Domacin susreta je bio pansion "Tramuntana" (http://www.diving-beli.com/) cijim vlasnicima, obitelji Malatestinic, se zahvaljujemo za ugodan smjestaj, vrlo dobru prehranu i svu ostalu pomoc, od savjeta kod pripremanja izleta do pranja popisane djecje odjece.
(inace, skoro cetvrtina od svih sudionika su bila djeca, njih 10)

Pocetak cetvrtka u Zagrebu nije obecavao neko vrijeme - kisilo je i bilo je hladno, no kad smo kretali, oko 14h, vec je prestala kisa i cak se nakratko pokazalo sunce. Na nase veselje, nebo je pokazivalo ljepsu stranu sve do trajekta za Cres, no sa dolaskom na otok pocela je i kisa, sve jaca i jaca, da bi se tokom noci smjenjivao pljusak za pljuskom.
U pansionu nas je vec docekao dio ekipe, raspakirali smo se, polako su stizali i ostali i malo-pomalo smo odvalili prvi dio posla. Na ovakvim "masovkama" uvijek bude i poneki prigovor i nesporazum, no ovaj puta smo imali cak i uvrijedjenog mahanja invalidskim knjizicama i prijetnjama odlaskom u Italiju i pismima novinama o losem tretmanu talijana u Hrvatskoj (a povod je bio to sto je izvjesna gospodja, iako se uopce nije unaprijed prijavila, zahtijevala pogodnosti naustrb obitelji s djecom koje su se prijavile mjesecima unaprijed). No, sve probleme smo rijesili na vise-manje obostrano zadovoljstvo i nakon vecere i caskanja sa drustvom mogli smo se povuci na zasluzeni odmor ...

Petak, 28.09.2007

...no, odmora bas nije bilo puno. Iz tko zna kojih razloga Zrinka se tu noc cak triput popiskila u krevet,a to je znacilo i da smo tokom te prve noci iskoristili vecinu raspolozivih pidzama za cijeli 4-dnevni susret. A nismo bas puno ni spavali ...

Jutro je ipak nekako stiglo i nebo je osvanulo u ne previse crnom izdanju. Nakon dorucka otpustili smo se u susjedni eko centar i pogledali nekoliko supova koji tamo silom prilika (nemogucnost samostalnog zivota u prirodi) provode svoje dane,a pogledali smo i zanimljivu izlozbu posvecenu tim neobicnim pticama te opcenito otoku Cresu i njegovoj prirodi, ali i kulturnoj bastini (ulaznica je 20 kn, za djecu besplatno).

I, stiglo je vrijeme za izlet. No, taman kad se trebalo krenuti spustio se pljusak. Pa malo zatim i drugi, no nakon njega se razvedrilo. Sto sad? Dio sudionika je bio dobro opremljen za hodanje i kisu i pljusak ili dva im nece stvarati velike neprilike, no cetvrtina ljudi su bila djeca uzrasta od 3 do 10 godina i nisam bas siguran da su 3-4 sata hodanja po kisi bas pravi izbor za njih. Nazvao sam dezurnog meteorologa, javio mi se nepoznat glas (ni Vakula ni Capka niti netko drugi od poznatih) i rekao da na radaru vidi da su svi oblaci otisli prema Sloveniji i da se do kraja dana ne ocekuje nikakva paznje vrijedna kisa, dapace, bit ce dosta sunca. Super, rekoh ja, ajmo!

I krenusmo mi u dvije grupe na staze Tramuntane. Grupu A (hodaci u dobroj kondiciji) je vodila Mea, a grupu B (djeca i ostali) ja i pod prvim zrakama sunca nakon kise izgledalo je da ce nas plan od ta 3-4 sata biti lako izvediv. Prvih sat vremena su se izmjenjivali sunce i oblaci, a mi smo hodali po ne previse zanimljivoj sumskoj cesti puni optimizma, a kad smo pred kraj prvog sata hoda stigli do ogromnog labirinta (Mea je poslije izracunala da je duzina svih prolaza cca 1,7 km) na velikoj livadi svi smo se odusevili prizorom.

Uskoro smo napustili i cestu i po ljepsem terenu stigli do napustenog zaseoka Zanjevici (vidi kartu na http://www.supovi.hr/karte/Tram%20karta%20.pdf , nasa staza je obiljezena ljubicasto i s brojem 11). Tu su nas docekale polurazrusene zgrade koje sad sluze kao torovi za ovce, ali osim ovcjih drekica sve je bilo puno i starog pribora iz nekih davnijih vremena: probuseni metalni loncici, stare kante, kuhinjski pribor ... zanimljivo je bilo vidjeti kako priroda ponovo osvaja selo koje je nekad sigurno bilo dom barem 20-30 ljudi, no bilo bi jos ljepse da nije bilo toliko tog izmeta ...

... no, bilo bi jos ljepse da se nebo opet nije smrknulo i pocele su prve kapi kise. A mi smo opet imali jos nekoliko zapisavanja i kakanja u gacice i na pocetku ogromna zaliha ciste Zrinkine robe se rapidno smanjivala. I sta sad? Meteorolog je rekao da se ne ocekuje nikakva jaca kisa pa smo onda odlucili ipak nastaviti dalje, svih nas 15-tak sa 8 djece. I nastavili smo, kolona se rastegla jer smo mi svako malo stajali radi presvlacenja, Vedran je bio tamo negdje na celu kolone, sigurno udaljen bar 10-tak minuta hoda od nas ...

... a onda je pocelo. Prvo slaba kisica, pa nakon 10 minuta nesto jaca, pa jos malo jaca. A onda je zapoceo potop. Usprkos prognozi smo ponijeli nase kabanice i smjesta ih obukli, no nismo znali sto je s Vedranom, da li se on sjetio da ima kabanicu u svom ruksaku (napomenuli smo mu da ju ima) i da li se mozda umjesto njega sjetio netko drugi da pogleda u njegov ruksak. Obukli smo nase kabanice, Zrinka je imala svoju i nastavili smo ... Do sada sam preskocio jos jedan vazan detalj: Zrinka nije zeljela hodati. Namjerno nismo ponijeli nosiljku/ruksak za nju kako bi ju potaknuli da malo vise hoda, no ovaj put nije htjela naciniti ni koraka. I sto onda nego ju uzeti na bok i nositi ju. Dok je bilo suho islo je jos nekako, no nakon sat i pol hoda pa jos uz pljusak, pod kabanicama, sad je vec to psotalo muka. A bili smo i nervozni - em mala nece hodati i zapisava se i kaka svakih pola sata u gacice, em ne znamo sto je s Vedranom, jel suh ili nije, em su nas meteorolozi zaj... Ukratko, vise nam uopce nije bilo zabavno, a jos sam morao brinuti i o ostatku grupe, imali smo tu i tatu i dvije kcerke iz Njemacke koji su isli dosta sporo (ali, na srecu, moral im je bio na visini i kisa ih nije puno ometala), imali smo tu i dvije mame sa troje djece iz Austrije koje nisu bas vicne samostalnom kretanju u prirodi,a krenule su na celu kolone.

Hodali smo i hodali i hodali, pljustalo je (u jeku pljuska smo jos imali i Zrinkina psikenja pod kabanicom), prolazili smo k'o roboti inace lijepom stazom, taman je dosao najljepsi dio, projurili smo i pored povece lokve Kosmacev (velicine 20x50 m) koja inace izgleda kao prenesena iz africke savane, prosli smo i uz jos tri manja labirinta i uz nekoliko uzbrdica i nizbrdica ... Dok je bilo suho, hodali smo po laganim stazama i sumskoj cesti, a sada, po kisi, staza je licila na tipicni krajolik Velebita sa cupkanjem po kamenju, provlacenjem izmedju grmlja, prebacivanjem preko suhozidova ... interesantno, ali i naporno po kisi i skliskom kamenju i stazama koje svako malo mijenjaju smjer. Na srecu, markacije su zaista dobro postavljene tako da je orijentacija uglavnom bila laka.

I, proslo je vec cak sat i pol hoda po kisi, moral nam je pao u podrum i svega nam je bilo dosta kad je kisa pocela slabiti, a napokon smo stigli i glavninu grupe. Vedran se naravno nije sjetio izvaditi kabanicu iz ruksaka, cak je uvjerio i jednog tatu koji je isao sa njime da on nema kabanicu u ruksaku, no na kraju je od tog tate dobio jedan rezervni kisobran koji je on ponio tako da je Vedran bio od nas 4 najsusi (iako i najblatniji). Po slaboj kisici smo stigli nazad u pansion nakon vise od 4 sata hoda (od toga vise od 2 po kisi), presvukli se iz mokre, znojem i kisom natopljene odjece i obuce i svijet je odjednom posato ljepsi, napori (4 sata nosenja Zrinke na ramenu i boku nije mala stvar) zaboravljeni ...

Poslije smo jos zabavljali se sa bogomoljkom koju smo nasli na kaktusu ispred kuce, za veceru smo se fino najeli liganja na zaru (njamiiii) i caskali u toplini pansiona. Kad je pao mrak Vedran i ja smo se prosetali do samog sela/gradica Beli (pansion se nalazi 5 minuta hoda izvan njega) i udahnuli atmosferu koja je licila na davni srednji vijek. U mozda 100-150 kuca u Belome zivi cijelu godinu tek 14 ljudi, a mi smo tokom vise nego polusatne setnje zapazili tek jedan osvijetljeni prozor. Sve je bilo potpuno mirno, cule su se samo sove i sismisi i zvuk vjetra u granama i daleki odjek valova sa plaze vise od stotinu metara ispod nas ... Zaista, cim zavrsi ljeto ovakva malena mjesta na Cresu potpuno zamru - preko dana jos naidje poneki znatizeljni turist zeljan samoce no nocu zaista nitko i nista ne remeti potpuni mir.

Subota, 29.09.2007

Ova noc je prosla bolje, svega jedna pidzamica je platila svoj danak, no zato je Zrinku uhvatio laringiticni kasalj. Promptno smo reagirali homeopatskim sredstvima i kasalje je vec tokom prijepodneva presao u normalan ... no, sad je trebalo u normalu dovesti i tok izleta cijele grupe. Plavo nebo i toplina izmamili su sve van, dorucak je brzo protekao, no zapinjalo je sa sendvicima, ali negdje oko 9 sati smo napokon svi krenuli poraspodijeljeni po 11 auta u pravcu Lubenica. No, odmah su krenuli problemi - jedan auto je zapeo na strmom zavoju i uz dosta muka se iskobeljao dalje, nakon 5 minuta voznje po uskoj cestici naletjesmo na veliki autobus koji je usprkos zabrani krenuo za Beli. Vozac bas nije pokazivao inicijativu za manevriranje tako da smo se provlacili izmedju njega i suhozida, mislim da je na najuzem mjestu bilo 5 cm izmedju nas i obje prepreke. Ali, i to prezivjesmo ...

U 10h smo napokon bili i kod Lubenica - docekalo nas je sunce i prelijepo pogled na more i pucinu te na lijepo selo koje svakoga zadivi vec na prvi pogled. A docekala nas je i novinarka Novog lista koju je pozvao voditelj udruge Eko centar Pernat s kojim smo dogovorili suradnju prilikom posjeta. Novinarka je bila zacudjena sarolikoscu grupe, em 10 zemalja, em uzrast od 3 do 75 godina ... malo nas je slikala pa malo razgovarala sa nama organizatorima, malo sa gostima, a mi smo nakon toga krenuli prema staroj skoli koja je sad pretvorena u kulturni centar sa malom zbirkom starina i umjetnina. A tamo su nas docekala i dva clana udruge (koja se inace bavi revitalizacijom poluotoka Pernat, kojem pripada i selo Lubenice, i ozivljavanjem starih tradicija u novom ruhu - ajmo to nazvati "odrzivim razvojem", tom sada tako popularnom rjecju) koju su nas pozdravili, a nakon njih je do rijeci dosao "meh", stari instrument slican gajdama kojeg je svirao jedan stariji gospodin.

Poslije muzike smo se opet podijelili u dvije grupe: Mea je otisla sa ambicioznijom grupom napraviti krug pastirskim stazama oko sela Pernat i Zbicina, a mi ostali smo otisli do vrha Helm (482 m), na sat hoda od Lubenica. Malo kroz kamenjar, pa pored lokve, kroz desetak drvenih vrata, "lesa", pa malo kroz mirisavu borovu sumu i stigli smo do vrha. Na vrhu je protupozarna osmatracnica s koje se pruza pogled po cijelom otoku i dalje, od Ucke i Gorskog Kotara, preko Velebita, do Raba, Losinja, Suska, Unija, Srakana, cijele istocne obale Istre ... Izvalili smo se na sunce i "gusterali", klinci su ludovali uokolo (Vedran je dobio na poklon ovecu kost koju je jedna cura pronasla,a ja sam uocio jednog palicnjaka s kojim smo se zabavljali skoro pola sata, prosetao se po rukama vecine od nas).

Doslo je vec i 14h i trebalo je krenuti nazad, gdje nam je ekipa iz eko centra priredila frisko peceni kruh s maslinama, tek ispecen u staroj krusnoj peci. Snitica kruha, malo maslinova ulja i mljac-mljac, bas je bilo fino. Brzinom svjetlosti je nestalo 5-6 kruhova koji su nam ispekli nasi domacini i doslo je vrijeme za novu podjelu:
- tko ce na strmim putem na plazu (do tamo je za spustiti se 380 nadmorskih metara visine, ali posliej kupanja i za popeti se nazad): pola grupe je odmah odjurilo tamo
- tko ce na kupanje, ali zeli doci do plaze autom i nije ga briga sto to nije romanticno: jedan auto se vratio do Valuna
- tko ce hodati da vidi ono sto jos nije vidio: Mea i Tina su svratili do Helma (sto smo mi vec vidjeli)
- tko ce hodati bilo kuda: dvoje madzara je samoinicijativno odsetalo do male spiljice ispod vrha Helma
- tko ce ostati u LUbenicama i cekati zalazak sunca: ostatak, i mi s njima. Vedran se zaigrao sa 8-godisnjim Denisom gradeci nekakvu kucicu od kamenja i starih dasaka, a mi ostali smo sjedili na terasi ispred sela i grickali kekse i uzivali. Na zalost, pravi zalazak sunca nismo docekali jer se niotkuda pojavio veci oblak ispred sunca, taman pred zalaz (no, uhvatio sam par dobrih fotki prije toga), a uskoro je oblak postajao sve veci i veci i jedva smo docekali povratak ekipe s plaze da se uputimo nazad u Beli (po putu nas je uhvatila i slaba kisa). Ostavismo tako usamljene Lubenice - u sezoni tamo bude desetine auta, a sad je osim nasih desetak bilo sve skupa mozda jos 20 tokom cijelog dana.

Navecer nas je docekala salata od hobotnica (njami) i rizoto s lignjama (njami njami), cavrljanje i sve drugo ...

Nedjelja, 30.09.2007

Lezerno budjenje, malo manje lezerno pakiranje, dorucak, sredjujemo racune sa gazdaricom (sve super, nije bilo problema) i dio ljudi ide odmah za grad Cres, dio nas na plazu kod Beloga, a dio mora na zalost direkt kuci ... ima jos dosta voznje do Austrije, Madzarske ...
Na plazi nitko osim nas. Sunce przi, sljunak je topao i blijesti,a more je svjeze, oko 20 stupnjeva. Taman da se namacu noge, za tabane je svjeze, za glavu vruce, dakle u prosjeku je taman. Neki su se ipak odlucili za kupanje, a nas cetvero za sjedenje na plazi, prebiranje kamencica i skupljanje stakalaca ... Brzo je proslo sat vremena i trebalo je krenuti na rucak u Cres. Prvi nam je bio zadatak kupiti novine da procitamo clanak o nama, no ponestalo je novina, ostatak ekipe je vec pokupovao sve primjerke (a mi smo nas kasnije na trajektnom pristanistu). Vrijeme je za rucak i pojavljujemo se u restoranu Caruso s 15 minuta kasnjenja (tako me je telefonom zamolio gazda, zivnuo je pred sami termin rucka, kaze "malo se napravila guzva, dodjite ako mozete malo kasnije"), no od nasih mjesta jos nista. Pregovaramo, pitamo, cekamo, no jos nista. Nakon dodatnih 15 minuta krecemo u napad - svi ulazimo u salu, 15 ljudi dobiva mjesta, no mi ostali i dalje stojimo, a neotesani konobar podgrijava atmosferu zajedljivim komentarom. Napokon se netko dosjetio pa vadi vrtne stolove na terasi i uz gundjanje i proteste sjedamo i mi preostali. Kaze jedan konobar "ma, nismo mi krivi, gledaj ove njemce (pokazuje na veliku grupu njemackih penzionera koji su oduljili s ruckom i nisu oslobodili mjesta namijenjena nama), zasjeli se tu k'o telci i ni da mrdnu" ... Ma da, kazem ja, vama je kao neugodno, ali i nama je neugodno jer smo se narucili mjesec dana ranije i sad nemamo stolove. A na kraju mi vama placamo za rucak, a ne vi nama." Ajd, gazda se iskupio isprikom i besplatnom kavom za sve, a rucak je bio OK, podnosljiv.

Poslije rucka jos malo setnjice gradom, i ovdje je sve polupusto, restorani koji ljeti u to doba pucaju po savovima sad imaju tek 1-2 stola zauzeta. Nevjerojatno, kao da je pocetak zime, a ne 30.09. i more jos dobro za kupanje, a vrijeme sad odlicno za sve aktivnosti.
Brzo smo na trajektu, tamo srecemo i trojac iz Njemacke (onaj tata s dvije curice, 7 i 10 godina) koji idu s biciklima preko Krka do Rijeke pa vlakom za Zagreb i dalje. Jos malo druzenja na esperantu, rastanak i krecemo uz zlacano sunce put Zagreba, klinci su zaspali vec na Krku i do Zagreba i sumraka Dasa i ja jos pomalo pricuckamo i uzivamo u pogledu na prve sarene boje jeseni ...

Naravno, doma je trebalo sve stvari jos i raspremiti, bunovne klince pripremiti za spavanje, na spavanje nam je dosao i jedan belgijanac sa susreta ... ali, u mislima smo jos bili na moru.

P.S.
Nadam se da ce u dogledno vrijeme biti i pokoja fotka na webu, jos uvijek nisam uspio naci zamjenu za fotki.com (imageshack se bas nije pokazao na visini zadatka).

tatek
04.10.2007., 13:51
Napokon, evo i fotki! :D

http://s229.photobucket.com/albums/ee180/vanja2/18a%20MKR%20-%20Cres/

(skrolajte dolje za pogledati fotke, ovaj site nije tako user friendly kao fotki)

NanoiBeba
04.10.2007., 15:26
Da li netko zna hoće li ove godine biti Dana otvorenih vrata vatrogasne postrojbe - u Savskoj?

Mi smo uživali prošle godina, ali mi je palo na pamet da ove možda neće biti ničega

NanoiBeba
04.10.2007., 15:39
Evo, ja pitam i odgovaram: ove godine neće biti otvorenih vrata - zvala sam vatrogasce i pitala

tatek
05.10.2007., 08:31
nanoibeba, hvala ti za informaciju! :love:

NanoiBeba
05.10.2007., 09:46
mi smo danas vidjeli da postavljaju šatore uz zapadni kolodvor.
Danas počinje KEGLIĆ FEST

Evo programa:

http://www.inzg.net/?event=16291

Zoila
05.10.2007., 10:33
ovaj vikend je velika ponuda dogadjaja!
Osim Kestenijade u H. Kostajnici, Renesansa u rudniku Zrinski, i keglic fest, cujem da ce biti neka organizirana zabava na bundeka - neznam jeli to organizira veterinarski fax ili skola, no vezano je uz zivotinja

Ailish
05.10.2007., 14:04
evo još iz HŽ-a

IZLETNIČKI VLAK Gljivarenje v Stubakima U SUBOTU 20. LISTOPADA
http://www.hznet.hr/iSite3/Default.aspx?art=286&sec=53

IZLETNIČKI VLAK Bučijada 2007. 20. i 21. LISTOPADA 2007
http://www.hznet.hr/iSite3/Default.aspx?art=292&sec=53

spock
12.10.2007., 10:54
Kaj nema ništa ovaj vikend?

tatek
15.10.2007., 12:52
Ovaj vikend bjesmo u Julijskim Alpama, na Uskovnici pored Bohinja. Iz raznih razloga krenuli smo iz ZG tek u subotu poslije rucka tako da smo u subotu tek stigli autom do doma i onda se zabavljali u blagovaonici zajedno sa nasim prijateljima (bez djece) koji su stigli nesto prije nas.

U nedjelju smo se probudili usred magle, medjutim tokom prijepodneva se magla razisla i svanuo je prekrsan jesenji dan, stigla je jos jedna prijateljska nam obitelj sa klincima i onda smo krenuli na poduzu setnju (cca 4-5 sati) u smjeru Vodnikova doma i Triglava. Stigli smo do visine od cca 1500 m, uz prekrasne poglede na najvise vrhove i toplo i ugodno vrijeme, mnostvo gljiva, raznoliku floru i faunu i teska srca smo nesto prije 18h krenuli kucama jer smo se bas lijepo proveli.

Do Zagreba nam je trebalo nesto vise od 3 i pol sata, medjutim oko pola sata smo izgubili u guzvi izmedju Bleda i pocetka autoputa kod Begunja (ostatak puta je bio b.o.)

Ako nekoga zanimaju detalji oko alpskih izleta sa klincima, nek se javi s konkretnim pitanjima, i Vedran i Zrinka su uistinu uzivali.
(nocenje kosta cca 9 EUR, sobe OK, klopa odlicna, jeo sam nadaleko najbolji ricet posljednjih godina :slurp:)

VIPmama
16.10.2007., 08:35
Prirodoslovnom muzeju je opet izložba Morski psi, od utorka do petka 10-17, subotom i nedjeljom od 10 do 13 sati.

VIPmama
16.10.2007., 08:38
Profil Megastore od 19. - 27.10. - Dani strane knjige, u Bogovićevoj 7.
Cijene će biti niže od 20-25 %

tatek
16.10.2007., 16:46
Link na fotke sa naseg alspkog izleta ovaj vikend: http://s229.photobucket.com/albums/ee180/vanja2/Uskovnica/ (skrolajte stranicu prema dolje, tamo su slike!)

VIPmama
17.10.2007., 08:58
U Muzeju grada Zagreba, Opatička 20
Izložba: „Izložbena atrakcija mjeseca“ zagrebački automati za slatkiše iz 1930-te
Ulaz besplatan.
Izložba je do 30.10. od utorka do petka 10-18, četvrtkom 10-22, subotom i nedjeljom 10-13 h

Ailish
17.10.2007., 13:50
Ah Bohinj... zadnji put sam bila tamo dok još nije trebala putovnica :nostalgični smajlić:

nego vidjeh neki dan fotku Bledskog jezera a u pozadini dizalice ko da je naša podsljemenska zona :mrgreen: čini se da je i tamo počela apartmanizacija

tatek
17.10.2007., 13:59
Ah Bohinj... zadnji put sam bila tamo dok još nije trebala putovnica :nostalgični smajlić:

nego vidjeh neki dan fotku Bledskog jezera a u pozadini dizalice ko da je naša podsljemenska zona :mrgreen: čini se da je i tamo počela apartmanizacija
Mi smo prosli pored jezera cijelom duzinom i vidio sam svega jednu dizalicu na potpuno nevaznom mjestu, sve ostalo je kao nekad.
(usput, dovrsava se gradnja autoputa na tom zadnjem nedovrsenom potezu izmedju Ljubljane i Jesenica, ne znam kog vraga su cekali s tom dionicom, zaista je sramota da se ljudi uz tako lijepo i mondeno odmaraliste guraju na prasnjavoj prastaroj cesti)

Ailish
17.10.2007., 14:02
ajd fala Bogu... slika inače prikazuje otok pa nisu baš gledali šta će uć u pozadinu i upalo baš to jedno gradilište :)

tatek
17.10.2007., 14:06
ajd fala Bogu... slika inače prikazuje otok pa nisu baš gledali šta će uć u pozadinu i upalo baš to jedno gradilište :)
Kladim se da je tu photoshop imao prste ... :P

Ailish
13.11.2007., 08:33
gdje ste izletnici, potonuo nam topic :x

evo da malo podignem nekoliko slika sa šetnje do Susedgrada :D

link (http://s235.photobucket.com/albums/ee65/Ailish_photo/Susedgrad/)

tatek
13.11.2007., 08:51
Jes, malo nam je posustala tema ... prvo je bio izlet u LJubljanu koji je imao zaseban topik, ovaj vikend smo slavili Vedranov rodjendan bez izleta ...

... no, ja danas idem slagati "Urba ludo" za odjel na poslu (to je igra slicna onoj za Rode po Cvjetnom trgu) pa cu ih vodati po Tresnjevci, vjerojatno trasom napustene pruge Crnomerec-Precko i moram im sad smisliti pitanja. Bas se veselim setnji, pogotovo sto sam odabrao ovako lijep i suncan dan! :D

tatek
13.11.2007., 08:55
gdje ste izletnici, potonuo nam topic :x

evo da malo podignem nekoliko slika sa šetnje do Susedgrada :D

link (http://s235.photobucket.com/albums/ee65/Ailish_photo/Susedgrad/)
Vidim po fotkama da niste nastavljali do Meglenjaka ili Susedgradskih vinograda ... steta, sigurno je bio super vidik!

Evo podsjetnik na moj tekst o pruzi Crnomerec-Precko i fotkama!

http://public.fotki.com/vanja4/nepoznati-zagreb/vlakom-u-precko-nek/

Ailish
13.11.2007., 09:09
to je bila samo šetnja, ne pravi izlet, drugi put ćemo se bolje pripremiti (sad sam skužila i gdje se može nešto popiti i pojesti - kod dvorane Sutinska vrela - kafići oko trga su katastrofa zadimljeni)

čini mi se zgodno i otići do ušća Krapine u Savu - bar po planu grada mislim da je dosta blizu

btw mislim da pothodnik ispod ex-Ljubljanske više ne izgleda kao na tvojoj slici, a i okolo su gradilišta pa se možda još štogod promijenilo

tatek
13.11.2007., 09:19
to je bila samo šetnja, ne pravi izlet, drugi put ćemo se bolje pripremiti (sad sam skužila i gdje se može nešto popiti i pojesti - kod dvorane Sutinska vrela - kafići oko trga su katastrofa zadimljeni)

čini mi se zgodno i otići do ušća Krapine u Savu - bar po planu grada mislim da je dosta blizu

btw mislim da pothodnik ispod ex-Ljubljanske više ne izgleda kao na tvojoj slici, a i okolo su gradilišta pa se možda još štogod promijenilo
Mislis ispod Aleje Bologne?

Kod usca Krapine u Savu (tamo blizu onog auto otpada) je nekakav bunker koji se dobro vidi sa ceste, vjerojatni nema nista zanimljivoga unutra, no makar je fotogenican sa rijekom u pozadini i starim zelejznickim mostom.

Ailish
13.11.2007., 09:23
ne, ispod Ljubljanske - tamo gdje se moglo proći uz potok, nedavno su to uređivali

prolaska ispod Ljublajnske tik uz potok - uvjet je da niste klaustrofobicni, jer je na sredini most visok svega cca 1 metar od tla

tatek
13.11.2007., 09:30
ne, ispod Ljubljanske - tamo gdje se moglo proći uz potok, nedavno su to uređivali

prolaska ispod Ljublajnske tik uz potok - uvjet je da niste klaustrofobicni, jer je na sredini most visok svega cca 1 metar od tla
Aaa, jest - sad ce to postati normalno prohodno za sve (nema vise pustolovnog elementa :( :mrgreen: ), vjerojatno cu bas danas proci tamo.

Nego, sto me sad zanima - oni koji zive u jugozapadnom dijelu grada ili se pak voze po obilaznici na dijelu kod motela PLitvice, su sigurno vidjeli ona ogromna brda navezenog sodera. Pitam se cemu sluze, a pitam se i moze li se popeti na njih (izvan radnog vremena bagera i kamiona, no cini mi se da vise ne navazaju sljunak), sigurno je super pogled na grad i Medvednicu obzirom da su hrpe visoke kao visekatnice od barem 5-6 katova.
Jel netko zna cemu to sluzi?
(vec sam mislio za izgradnju cesto spominjanih hidroelektrana na SAvi, no nitko niej nista najavljivao ni polagao kamen temeljac :mrgreen: pa vjerojatno nije to)

Ailish
13.11.2007., 09:32
mislim da je to za budući most koji će prolaziti pored Jaruna

tatek
13.11.2007., 10:19
mislim da je to za budući most koji će prolaziti pored Jaruna
Vidis, vidis, na to nisam mislio - hvala ti!

tatek
14.11.2007., 09:23

Staza uz potok je sad super uredjena (Vodoprivreda zbilja lijepo uredjuje te setnice uz potoke!), a pothodnik je betoniran, ima nekoliko stepenica i opcenito nije vise onako scarry taman kao nekad,a nesto su ga i ukopali tako da se sad moze citavim putem uspravno hodati za razliku od prije. Sve u svemu, lijepa pjesacka veza izmedju Rudesa i Vrbana!

tatek
10.12.2007., 09:55
Dugo me nije bilo na ovoj temi ... raznorazni faktori su nas udaljili od izleta i zanimljivih setnji na nekoliko tjedana, no sad smo opet tu ... ;)

Jucer smo Vedran i ja napravili mini izlet u nepoznato, posjetili smo one ogromne hrpe sljunka koje leze izmedju juzne obale Save i zagrebacke obilaznice. Gledamo ih vec duuuugo sa naseg balkona i stalno smo se pitali cemu to sluzi i kako to izgleda izbliza ... i eto, jucer smo odlucili to vidjeti uzivo.

Odvezli smo se do Luckog, pored poste se na sjever odvaja UNcanska ulica, po njoj se vozi par stotina metara, poslije vas glavna ulica vodi lijevo, na nadvoznjak preko obilaznice i preko nasipa odteretnog kanala Sava-Odra-Sava. S tog mjesta se vec vidi u cemu je stvar - naime, iz korita odteretnog kanala (koji je inace suh, otvara se tek kad ZAgrebu prijete poplave, mozda jednom u 2-3 godine) se vade ogromne kolicine sljunka i stavljaju na te hrpe. Mi smo odvezli jos mozda nekoliko stotina metara do najblize dvije hrpe (cesta je dijelom asfaltirana, dijelom makadam, nije losa, ali je jucer bila podosta blatnjava ... no, nista strasno). Parkirali smo se i popeli prvo na jednu, desnu, po rampi koju su koristili kamioni za dovoz sljunka, a poslije na drugu, po nekakvoj stazici koja se naslucivala.

I, sto smo vidjeli? ;)

Prije svega, zgodan pogled na grad, Medvednicu i okolicu. Hrpe su visine od cca 20-tak metara tako da nude bolje osmatraliste nego kad smo dolje. Hrpe su sljuncane, tako da se nismo blatili, a usput smo gledali i zanimljive kamencice koje je naplavila Sava tokom stoljeca i tisucljeca.

No, najvece iznenadjenje je uslijedilo s pogledom na podrucje do Save, na kartama je tamo nacrtan rukavac Osredak i livade i suma. No, sad se tamo gradi neko elitno naselje sa nizom kucica 1-katnica smjestenih uokolo malih jezeraca uredjenih u obliku nekog velikog golf-igralista!!! Ne pratim bas dogadjanja na traistu nekretnina, no ovo ce sigurno ici pod ultraluksuzne lokacije, sa malim objektima, puuuuno zelenila (ako to nece biti golf igraliste, biti ce to lijepi park sa otocicima, mosticima, jezercima) i lokacijom koja je u stvari vrlo blizu grada, sa gradnjom novog mosta kod Jaruna bit ce jedva 5 minuta voznje dalje od recimo Jaruna, Vrbana ili Preckog.

Eto, ako netko ima pustolovnog duha nek sam pogleda ... pretpostavljam da je vikend najpogodniej vrijeme, jer radnim danom vjerojatno uokolo mile kamioni sa sljunkom i radnici gradilista. Jucer nije bilo nikoga osim jednog radnika koji je sisao travu oko tih jezeraca.

tatek
11.12.2007., 12:23
Evo i fotki sa prekjucerasnjeg "izleta" na hrpe sljunka: http://s229.photobucket.com/albums/ee180/vanja2/sljunak/

Ailish
12.12.2007., 15:13
tatek, zgodne fotke, iako malo podsjeća na Jakuševac :)

tamo je zbilja u planu golf igralište ako se dobro sjećam

Karin
13.12.2007., 08:03
Cool! Mi smo se uvijek pitali što je to, a evo sad znamo odgovor :)

Karin
13.12.2007., 08:05
tamo je zbilja u planu golf igralište ako se dobro sjećam

Golf igralište već postoji. Baš na poslu radimo projekt uređenja interijera njihove Klupske kuće.

tatek
13.12.2007., 08:26

I mene! ;)

Samoborka
23.12.2007., 17:24

I mene! ;)
Budući sam u blizini Jakuševca, moram nadodati na vaše komentare... ovdje je ipak puno ljepše!!! 8)

tatek
13.01.2008., 10:45
Jucer smo otvorili sezonu setnji po prirodi - napokon!

Zbog "last minute" dogovora, ogranicenog vremena i opce kaljuze nastale otapanjem snijega odabrali smo ziherasku varijantu - stazu (markiranu planinarskim markacijama kao dio pristupa Sestinama i Medvednici iz centra grada) od Ilice preko Dezmanova prilaza, Dubravkina puta, Cmroka i dalje stazom kroz sumu preko Tuskanca, Kraljevca i Donjeg Prekrizja gdje smo na raskrscu Pantovcaka i Prekrizja uhvatili bus za nazad. Za cijeli put nam je trebalo sat i pol umjerenog hoda, najblatniji dio je bio livada na Cmroku, dok je ostatak bio relativno OK (citaj povremeno blatan, ali ne previse). Bilo je bas super biti ponovo u prirodi, udisati svjezi zrak i vidjeti sunce!

(kao predigra izletu imali smo rucak u kineskom restoranu, klincima je bilo zabavno jesti stapicima i vrtiti onaj veliki kotac na stolu ... cak su dosta i pojeli ;) )

tatek
21.01.2008., 11:10
Mi smo jucer otvorili planinarsku sezonu izletom na Ostrc, fotke su na http://picasaweb.google.com/vanja1903/Ostrc02

Dakl, jucer je napokon osvanuo lijep dan, uglavnom suncan i sasvim topao ... ujutro je kod nas doma bilo svega 2 stupnja, no kad smo stigli na polaziste nedaleko V. Dola bilo je cak +8. A po tako lijepom vremenu nije ni cudo sto smo bez problema sakupili ovecu grupu, cak 7 obitelji, 13 odraslih i 10 djece ... a po putu smo sreli jos podosta ljudi i to isto dosta obitelji sa djecom - zaista lijep prizor!

A plan izleta je bio slijedeci - autom smo se dovezli iz Samobora preko Hamora do Gornjeg Grguric brega (krene se cestom za Palacnik pa skrene desno uzbrdo za putokazom prema GRguric Bregu). Cesta je asfaltirana, nema rupa, no djelomice je podosta strma i nekoliko ostrih zavoja u strmini nisu bas ugodni, pogotovo kad je cesta puna sipine kao sada ... no, svi smo prezivjeli. Slijedeci problem je pronalazak mjesta za parkiranje - cesta je uska i uglavnom okruzena vikendicama i vise-manje sva slobodna mjesta su uredjena kao parkiralista za vlasnike vikendica. No, cca 500 m prije Grguric brega se nalazi desno od ceste kontejner za smece, a preko puta nje zapustena livada ... i onda smo mi lijepo zatrpali to sa nasim autima i sve je bilo OK, bez opasnosti da nam koji bijesni vlasnik vikendice busi gume zbog zauzeca njegovog osobnog parkiralista.

Od Grguric Brega markacija vodi makadamskom cestom do V. Dola i za cca 30 min hoda smo bili do tamosnjeg pl. doma. Nama se Zrinka isprve bunila protiv hodanja, no ubrzo je i ona "prohodala", a i vecina drugih klinaca nije puno gnjavila ... vece smo, naravno, morali cak zaustavljati, jer su jurili uokolo, najvise se zabavljajuci odronjavanjem sipine na skarpi ceste. Kod doma smo malko zastali (dom je bio otvoren, poluprazan, jelovnik bogat), no glavni cilj nam je ipak bio Ostrc, neusporedivo atraktivniji od V. Dola. Od V. Dola krenuli smo Hofmanovim putem koji prijeci strme padine i za malo vise od pola sata smo stigli i do doma pod Ostrcom (uput su nas pozdravljali vidici na sve strane - vrijeme je bilo izuzetno bistro i kao na dlanu su se vidjele Kamniske Alpe, Pohorje, sve zagorske planine, Gorski Kotar ...). Kod doma je bila dosta velika guzva, no pronasli smo slobodne klupe vani za nasu ovecu grupu (unutrasnjost doma je i tako bila prevruca i zagusljiva), uzeli klopu i smazali sve sto nam je doslo na stol (klinci su ubrzo odjurili igrati se na obliznji brijeg),a bilo je vremena i za odmor i zabavu. Tamo negdje oko 14h je ipak vec postalo pomalo hladno, jer je zapuhao vjetar pa smo krenuli dalje - neki uobicajenim putem nazad, a drugi grebenskom stazom preko Pticjeg vrha, meni osobno najdrazom stazom Samoborskog gorja, a i sire. Na vrhu je bilo mirnije i zasjeli smo jos neko vrijeme, razmisljao sam kako bi bilo lijepo jednom docekati mrak tamo, gledajuci kako se pale svjetla u okolnim selima, Zapresicu, Sv. Nedelji, Zagrebu ...
Vratili smo se do V. Dola okolnim putem i zatim istim prema Grguric Bregu ... neki su odjurili kucama radi odlaska na koncert Taraf de Haiduks, a mi ostali smo se polako presvlacili, razmazivali ostatke pastete po kruhu, sredjivali stvari ... tocno u 16:00 smo krenuli odozgo, a u 16:30, as sumrakom, dosli pred kucna vrata - idealno, samo pola sata voznje od kucnog praga! Ostatak dana smo proveli u lijenom raspolozenju, osjecajuci toplinu na licu od sunca i vjetra i laganu bol u nogama ... bas volim ovakve zavrsetke vikenda i tu slatku omamljenost i osjecaj da su misici napokon radili nesto korisno! ;o)

Ailish
23.01.2008., 12:30
Dok čekamo tatekov topic o Samoborskom gorju evo za izletnike u Samobor prijedlog kako potrošiti kalorije nakon kremšnita: Samoborski vidikovac u šumi Tepec iznad Anindola. Uspon nije težak, ide se od Anindola uz križni put do sv. Jurja i onda desno kroz šumu nekoliko minuta. Ukupno 20 minuta hoda od trga ili malo više. Nekoliko fotki ima ovdje (http://s235.photobucket.com/albums/ee65/Ailish_photo/Samoborski%20vidikovac/), nažalost nije bio tako lijep dan kao u nedjelju niti sam ja stručnjak za fotografiju

Tatek, zašto pišeš Grgurić, zar nije GrEgurić breg?

tatek
23.01.2008., 12:41
Neki izvori spominju jedno ime, neki drugi drugo, a zasto mi je ova kraca varijanta ostala u uhu - pojma nemam!
(jedan kolega s posla mi se tak preziva pa mozda zato :mrgreen: )

Ailish
23.01.2008., 12:42
a je li ti kolega Samoborac? :mrgreen:

tatek
23.01.2008., 12:44
a je li ti kolega Samoborac? :mrgreen:
Pitat cu ga! ;)

Samoborka
23.01.2008., 17:34
Neki izvori spominju jedno ime, neki drugi drugo, a zasto mi je ova kraca varijanta ostala u uhu - pojma nemam!
(jedan kolega s posla mi se tak preziva pa mozda zato :mrgreen: )
Jedino sam čula da ga domaći zovu Gregurić breg!!! ;)

keska
27.01.2008., 01:19
Mi smo bili ovaj tjedan u Kupresu. MM je iz Livna pa smo spojili ugodno s korisnim. Od Livna je to 50 km. Nije bilo snijega za skijanje, ali smo se sanjlkali, šetali i vidjeli prekrasne poglede na kupreško polje i planine...http://private.fotki.com/keska/kupres/

Hotel Adriaski, gdje je početak skijališta (staza za sanjkanje) je na 1200 m. Više na http://www.adriaski.net/

Leina mama
30.01.2008., 08:49
Bok! Nisam do sada postala na ovom topicu, ali kako se bliži proljeće, razmišljam o vikend-destinacijama, pa evo dvije stvari koje sam zacrtala za obići svakako (ak je netko bio, zanima me dojam):

1. Vila Garić u Podgariću - http://www.vila-garic.hr/

2. Fužine

CIARA
02.02.2008., 15:08
ajde molim vas pišite malo gdje ste bili proteklih vikenda da dobim neku inspiraciju, a ja vama dam neka zagorska izletišta

http://www.trakoscan.hr/

http://www.gresna-gorica.com/

http://www.vuglec-breg.hr/

i naravno toplice , stubičke a osobito tuheljske

tatek
02.02.2008., 18:03
ajde molim vas pišite malo gdje ste bili proteklih vikenda da dobim neku inspiraciju, a ja vama dam neka zagorska izletišta

Mislim da jos nije neko osobito vrijeme za izlete po vani (planinarenja su OK< ako se ide do mnekog otvorenog pl. doma gdje se moze zgrijati i pojesti nesto), dakle treba se posvetiti toplicama, muzejima itd ... mi trenutno pauziramo nakon izleta na Ostrc.

larmama
02.02.2008., 19:13
Jel bio tko u kuriji Kontesa u Budrovcima nedaleko od Jaske ?
Danas sam citala prilog u Jutarnjem listu i čini se zanimljivo. Klinci se mogu obuci u kostime koji su se nosili tada (grof, konjušar, sokolar, kuhar ... i jos svasta nesto :)
E sad ne znam jel to samo za organizirane posjete :?
Morat cu malo istraziti.

MikiMama
04.02.2008., 07:22
Danas sam citala prilog u Jutarnjem listu i čini se zanimljivo. Klinci se mogu obuci u kostime koji su se nosili tada (grof, konjušar, sokolar, kuhar ... i jos svasta nesto :)
Morat cu malo istraziti.
Da, i meni se to činilo interesantno. I nadam se da se mogu i starci priključiti?

gitulja
06.02.2008., 13:48
mi smo skoro svaki vikend u Šumečanima, Kezele vino. A jučer sam slučajno naletila na još jedno mjesto koje izgleda zanimljivo -restoran Dva potoka negdje kod Zaprešića. Inače Plitvička jezera su super za klince, propalo nam skijanje pa smo bili 3 dana.

makita
10.02.2008., 09:29

Mislim da jos nije neko osobito vrijeme za izlete po vani (planinarenja su OK< ako se ide do mnekog otvorenog pl. doma gdje se moze zgrijati i pojesti nesto), dakle treba se posvetiti toplicama, muzejima itd ... mi trenutno pauziramo nakon izleta na Ostrc.
Moji stariji hahari misle se jutros šta će-misle se i misle...i :!: dosjetili se.

Puše jaka bura pa su otišli u špilju Vranjaču-ako ideš u špilju svejedno ti je kakvo je vani vrijeme ;)

Malac je ipak too small za buru(ipak će usput negdi i proskakati...), ja malo prehlađena pa nisam htjela ići. Al me vučeee-jedva čekam proljeće

Ailish
11.02.2008., 08:25
ako se netko sjeća ovog što je keska napisala na starom topicu - o potoku u Podsusedu, tamo gdje je kostur kita

Pokraj kita se prođe uz potok ispod Bolonje i dođe se do obale Save na malu šljunčanu plažicu. Neki dan smo tu vidjeli i dvije patke.

update: nemojte ići bez gumenih čizama :mrgreen: i čuvajte se terenaca - vidjeli smo jedan je prošao po samom potoku ispod mosta :shock:

tatek
11.02.2008., 15:19
I jucer smo bili na izletu - evo isvjestaja, a fotke su na http://picasaweb.google.com/vanja1903/Krvaric03 !

==========
Ovu uglavnom oblacnu i prohladnu nedjelju proveli smo na pomalo neuobicajenom izletu - kao prvo odlucili smo poci na izlet malo poznatim stazama bez nekog posebno poznatog cilja, a kao drugo, krenuli smo na izlet javnim prijevozom ... da, moguce je i to, nije nam ovo prvi izlet da svih cetvero krecemo nekud bez pomoci auta, ovako smo se svi prisjetili davnih dana i izleta u doba skole i studiranja kada su svi izleti bili ovakvi.

Obzirom da je dan bio prohladan sa nesto sjevernog vjetra, a nismo kao cilj imali neko toplo mjesto tipa planinarski dom ili nesto slicno, onda sam izlet koncipirao tako da se drzimo juznih padina i izbjegnemo jaci vjetar i da uz ne previse muke ipak obidjemo neki vrh i nama nepoznati dio Medvednice. Pocetna tocka je bio Crnomerec, skupilo nas se tamo 16 osoba (8 odraslih i 8 djece) iz 5 obitelji. Krenuli smo autobusom za Krvaric (naselje na obroncima Medvednice, iznad Kustosije) i iskrcali se na posljednjoj stanici. Od autobusa smo jos malo produzili ulicom Krvarici i zatim nakon 200 m skrenuli desno ispod malog prijevoja i krenuli poluasfaltiranom ulicom pored velikih i modernih vila. Na kraju ulice smo jednostavno produzili stazom kroz sumu i nakon 100 m izasli na makadamsku ulicu imena Pustakov put (tabla se nalazi malo juznije, na rusevnoj staroj kucici). Po njoj smo krenuli desno, uzbrdo, i nakon cca 400 m, kod zadnjeg elektricnog stupa, skrenuli ulijevo, pored rusevne napustene kuce. Zanimljivost ovog kraja je da ima dosta napustenih kuca, tko zna zasto, a ova kod koje smo skrenuli je najveca medju njima, okruzena velikim vocnjakom i sa lijepim pogledom prema Zagrebu u dolini otkuda se vidi najveci dio zapadnog dijela grada. Dalje treba prijeci ravno kroz napusteni vocnjak, izaci na siru sumsku stazu na rubu sume i krenuti desno - nakon 200 m nailazi se na planinarsku markaciju kojom treba skrenuti desno (uzbrdo).

Ovime je orijentacijski najzahtjevniji dio puta zavrsen, do tuda nam je trebalo manje od pola sata hoda i nismo se jos pravo ni zagrijali. Za dodatno zagrijavanje skrenuli smo ubrzo udesno, trazeci omanji vrhic Brezan. Na starim kartama je na njegovu vrhu ucrtan trigonometrijski stup kojeg smo pokusali naci, no nakon pretrazivanja sikare koja je obrasla vrh od njega nismo pronasli ni traga ... eh.

Vratili smo se na stazu i nakon par minuta hoda docekala su nas dva iznenadjenja - manje je bilo to da je netko oveci dio sume obljepio kartonskim "tablama" sa upozorenjem da se nalazimo na privatnom posjedu sa pobrojenim katastarskim cesticama na koje se to odnosi. Drugo iznenadjenje je vise utjecalo na tok izleta, a to su bili duuuboki tragovi nekakve mehanizacije, valjda teskih bagera, koji su sasvim izbrazdali nasu stazu. Na nasu srecu, blata uglavnom nije bilo, no svejedno, hod po tim dzombama nije bio nimalo idilican, niti sto se tice samog hoda niti ugodjaja. Tokom daljeg hoda markacija je dijelom vodila odvojenim stazama, no na nekim dijelovima smo morali izdrzati i to iskusenje hoda po zemljanim kvrgama. Sto se samog krajolika tice, imali smo prilike s visine gledati vrapcansku streljanu, usput smo vidjeli i nesto sumskog cvijeca, uglavnom jaglaca i visibaba, dok su dva najljepsa prizora bila rezervirana za srne, u dva navrata je po nekoliko srna protrcalo u neposrednoj nasoj blizini!

Ubrzo nas je staza dovela do podnozja omanjeg Crnog vrha (371 m) (tocno kod razdvajanja planinarskih staza br. 47 i 10), odlucio sam da na njegovom vrhu napravimo malo duzu pauzu i nesto pojedemo. Decki su dobili u zadatak da potraze mjernu tocku, Vedran je bio najbrzi i pronasao betonsku oznaku, a mi ostali smo u njenoj blizini pronasli nekoliko manjih stijena prikladnih za stol tako da je piknik mogao poceti. Na vrhu smo se zadrzali oko pola sata, taman da se malo odmorimo i pojedemo, no hladnoca nam nije omogucavala dulje zadrzavanje. Spustili smo se nazad na markiranu stazu i zacas stigli do vaznog odvojka, markirana staza je skretala na lijevu padinu grebena, dok se nemarkirana staza odvajala desno i laganim usponom kretala desnom padinom. Krenuli smo nemarkiranom stazom (ucrtanom i na pl. karti) i nakon cca 200 metara naisli na drvo sa velikom dupljom i na slijedecu nemarkiranu stazu. Skrenuli smo njome udesno i dalje vise nije bilo ikakvih orijentacijskih problema, za otprilike 20 minuta nas je staza dovela do Gornje Kustosije, na makadamsku cestu koja se spusta od pl. doma Risnjak, kod vodne retencije na M. Potoku i pocetka asfalta. Od tamo nas je cekalo jos 10 minuta hoda do autobusne stanice autobusa iz Krvarica za Crnomerec.

Eto, ovaj put nismo dozivjeli nista osobito spektakularno (iako se ovoliko srna bas ne vidja tako cesto), no za ovako kratku setnju je i to bilo dosta, ugodno je bilo malo se osvjeziti, a usput i upoznati neke dosad nepoznate dijelove Medvednice (zbog toga je i opis puta bio nesto detaljniji nego inace). Sve spomenute staze su ucrtane na pl. karti Medvednica u izdanju naklade SMAND, a spomenute markirane staze nose brojeve 10 i 47.

makita
12.02.2008., 23:16

Moji stariji hahari misle se jutros šta će-misle se i misle...i :!: dosjetili se.

Puše jaka bura pa su otišli u špilju Vranjaču-ako ideš u špilju svejedno ti je kakvo je vani vrijeme ;)

Malac je ipak too small za buru(ipak će usput negdi i proskakati...), ja malo prehlađena pa nisam htjela ići. Al me vučeee-jedva čekam proljećeDa se nadopunim-bili su tamo, našli na ulazu brojeve za nazvat pa barba upali svjetla i uputi vas, inače se ne pale svjetla za 2 osobe nego barem za grupice, al su barbu umilno pogledali pa je bilo sve ok. Ma, tako je oduvijek, al eto, ako je moguće, ljepše je da ide malo više ljudi ;)

I evo još jedna zgodna ideja za splitsko područje-poći na aerodrom i u mlin na Pantanu. Tamo se ljeti može i vozikat u nekim kanuima-nisam bila al sam tako čula-za kanue. Mlinica je baš lijepo uređena

tatek
01.03.2008., 21:27
Malo sam u zaostataku sa izvjestajima, no bolje ikad nego nikad ...

Proslu nedjelju (sjetite se, bio je lijep i vrlo topao dan), sakupilo se nas 6 obitelji (9 odraslih i 8 djece) na setnji oko Meglenjaka, najzapadnijeg vrha Medvednice, koji se nalazi tik iznad Podsuseda. Vecina nas stigla je vlakom do Podsuseda sto je dalo dodatni stih izletu, tamo smo pokupili ostatak i krenuli za markacijom stazom prema rusevinama starog grada Susedgrada (10 minuta od autobusa). Usput smo bacili pogled i na repliku kostura drevnog kita pronadjenog u Podsusedu (tik uz raskrsce sa Alejom Bolonje, kod auto salona) te na devastirani planinarski dom koji vec desetljecima ceka obnovu zbog nerijesenih vlasnickih odnosa. Izmedju doma i rusevina starog grada je i solidno odrzavan parkic te pomalo zapusteno djecje igraliste. No, zidine su svjeze ociscene od grmlja tako da pruzaju zanimljiv pogled. Nadalje se opet ide za markacijom, na glavnoj cesti prvo malo desno pa opet uzbrdo i za cca pola sata smo bili pod Meglenjakom (prepoznatljiv zbog antene na vrhu), nalazi se nekoliko stotina metara zapadno od markiranog puta za Kamene svatove i nije ga tesko "pogoditi". Na zalost, u okolici je izniklo nekoliko vikendica i cijeli taj kraj vise nema prirodni karakter vec nekako prigradski, a i kolicina smeca oko vrha se udvostrucila u odnosu na zadnji posjet prije 2-3 godine.

Vrh inace pruza vrlo lijep pogled na Zagorje, Samoborsko gorje, dio Slovenije, dio Zagreba ... no, tada je bilo pomalo sparno i kao na dlanu se samo vidio Zapresic sa okolicom. Mi smo opalili piknik u zavjetrini (puhala je jaka juzina), a nakon toga sam napravio anketu koliko dugo cemo jos ostati "na terenu" ... nije bas bilo puno entuzijazma za duze hodanje pa smo se samo vratili na markaciju, krenuli jos cca 300 m prema Kamenim svatima i zatim prije ulaska u klanac krenuli lijevo kolskim putem koji se polako spusta prema Ivancu Bistranskom. Do sela nam je trebalo cca pola sata lezernog hoda, u selu smo skrenuli lijevo na prvi cestovni odvojak (usput je pogled na neobicnu zgradu koja podsjeca na utvrdu) i stigli smo na glavnu cestu za G. Bistru, Jakovlje i Stubicu, taman kod table "zagreb". Izgleda da tom cestom nitko ne ide pjesice jer nam je 10 minuta hoda do stanice zapresickog busa bilo kao vjecnost po prasnjavom rubu prometne ceste. No, prezivjeli smo i nakon nesto cekanja ukrcali se i vratili kucama u ranim popodnevnim satima.

A ovaj tjedan mi je pruzio jos jednu ugodnu setnju u toplu ranoproljetnu vecer radnoga dana. Naime, odlucio sam potrositi sat vremena na setnju sjevernim dijelom Zagreba, oko Jelenovca. Krenuo sam Bosanskom ulicom, sa djecjeg igralista nedaleko od ILice (zgodno igraliste, nema puno sprava i opsjednuto je vlasnicima pasa, no u blizini je sumica sa mogucnostima za igru), od kojeg vodi uredjena pjesacka staza iza kuca (cak sa rasvjetom!). Zanimljiv je pogled na kuce odozada, usput se prolazi pored starih stolova za stolni tenis, ali i potpuno funkcionalnog kosarkaskog igralista u sjeni sume - prava blagodat za ljetne haklove! Ubrzo se ponovo izlazi na Bosansku ulicu, no duuugacke, ali ne prestrme stube krate dva zavoja i izlaze taman kod raskrsca sa Hercegovackom ulicom gdje se opet nalazi jedno ovece djecje igraliste u parku.
Od tamo sam krenuo Hercegovackom desno, no ubrzo (kod moderne zgrade lijevo) sam skrenuo na stube nizbrdo prema Istarskoj ulici, a nakon njih jos malo desno odvajaju se dolje jos jedne stube na Kosirnikovu ulicu ... a preko nje se nalazi vec park Jelenovac. U njemu sam dosad bio tek 2-3 puta i odlucio sam krenuti uzbrdo (poprijeko) da vidim sto ima sa ove strane ... i pronasao sam jos jedno djecje igraliste, u sjeni crnogoricnih sumaraka, ponovo jedna "must see" destinacija za vruce ljetne dane. No, ovaj put je vec p[ao mrak tako da sam se samo spustio pjesackom stazom u dolinu i za desetak minuta sam vec bio u Vinogradskoj ulici i kod tramvaja. Bila je to zgodna setnjica meni ne osobito dobro poznatim putevima i stubama (a sigurno nisam jedini!), a toliki broj djecjih igralista sam namece ideju da tu ponovo jednom krenem sa klincima.

tatek
07.03.2008., 10:56
Ne znam da li je ovaj link vec bio tu na Forumu, ali mislim da ga nije zgorega cak i ponoviti:
http://mediapositiva.hr/ (kliknite na "tjedni pregled dobrih stvari")

(tamo je lista raznih "pozitivnih" dogadjanja, neka su samo za odrasle, ali ima i onih koja su prikladna za klince ... )

tatek
17.03.2008., 09:56
Jucer popodne smo usprkos ne bas osobitom vremenu napravili kraci izlet u samoborsku okolicu. Od pocetno dogovorenih 6 obitelji, cetiri su se pojavile u dogovoreno vrijeme na mjestu sastanka gdje smo uglavili plan izleta. nebo je bilo tmurno, uz jaki vjetar, i odlucili smo ne ici u dolinu Slapnice i na greben Lovnika kako je prvobitno planirano, vec smo krenuli ka starom gradu Lipovcu.
Dovezli smo se do Soiceve kuce, ostavili aute i krenuli do pola sata udaljenih rusevina starog grada Lipovca. Put je dosta strm (iako ne previse neugodan, zbog serpentina),a usput nas je pratila i slaba kisica, tako da smo na vrhu samo udarili planinarske zigove, pojeli nesto kolaca i krenuli nazad.
No, po povratku nazad, gle cuda, nebo se razbistrilo i zasjalo je sunce. Sto sad? Pustili smo klince da se malo igraju uz obliznji potok, a nesto kasnije smo jos krenuli ka Grgosovoj spilji u selu Otrusevcu. Na zalost, novootkriveni dio spilje se jos ne moze obici (za nekoliko mjeseci, rekao nam je vodic, u stvari konobar iz izletista Grgosova spilja, vlasnik kojega je ujedno i vlasnik spilje, jer je otkrivena u njegovu dvoristu), no posjetili smo zato onaj vec dobro nam poznati.
(ulaz je 10 kn za odrasle,. klinci idu besplatno, za posjet se treba najaviti na sanku izletista preko puta ulaza spilje)

MikiMama
28.03.2008., 14:01
Morat cu malo istraziti.

Je l' netko bio? Kak je tam? Ima li kakvih dodatnih informacija ili iskustava o ovome?

Razmišljam da se mi zaputimo ...

Ružica
07.04.2008., 10:31
Od zg cca 60-ak km. Zagreb-Kumrovec- Podčetrtek, Olimje.
Preći u SLO na prelazu Bistra ob Sotli, odmah na jz od Kumrovca, a NE pokušati dalje na sjever pa prijeći granicu kod Miljane kao što je naša kolona jučer probala jer je:
1.–slabije važan razlog-cesta lošija ( uža, zavojitija, oštećenija) nego isti smjer kroz Slo
2.-važniji razlog- mostić preko Sutle ZATVOREN VEĆ TRI TJEDNA (rampa, mostić drhturi na povjetarcu, a iz kućice izlazi djelatnik policije ili carine, prekrižio ruke na prsima, i prijekorno odrečno klima: Cccc...pratite medije, ljudi, most ne bi izdržao, ne možete proći).
http://www.turizem-podcetrtek.si/
U Olimju krasni minoritski samostan i crkva sa ooogromnim zlatnim baroknim oltarom, ima i stara ljekarna koja je međutim bila zatvorena, a i šta djecu briga za ljekarnu, to bi ionako morali odrasli na smjenu nutra klisnuti.
Tvornica čokolade, ostavili smo to za poslije ručka da se ne bi polugladna djeca prežderala pa poslije brljavila juhice i nesretno frktala na divno meseko, rižu, semmelknodeln, krumpire i kuhano pečeno i sirovo povrće, no o tom potom.
Najvažnije, zašto ovo uopće pišem: Dalje cestom od Olimja uzbrdo 1.2 km AUTOM, ne pješice, jer je cesta zavojita, nema trotoara pa nije nikakva lijepa šetnja nego te nervira šta moraš stalno djecu sprečavati da istrče pod auto. Mi smo krenuli, kao „Kaj nam je to 1,2 km, pol sata hoda ( ahaaa, baš, sa 2 i pol godišnjakom koji svaku dionicu puta pretrči tri put u svim smjerovima) i nakon dva nervirajuća zavoja muški su se vratili po aute.
Parkiralište na desnoj strani i tu vam je već sve jasno. Stigli ste Zemlju bajki i (domišljije, valjda imaginacije, ne znam baš slovenski) i u Vještičinu kuću ( Koča pri čarovnici).
www.carovnica.com
Tu pogledajte, na linku, ali ne možete uopće dobiti pravi dojam. Toliko mašte, truda, duhovitosti, ma prekrasno. Odmah u potoku kraj ceste jedna lutka pere pelene u potoku, mala vodenica povlači žicu i lutkine ruke sa pelenicama idu gore dole, Žalosni vitez napravljen od smeća u borbi za čistu Sloveniju, sve radi na vodu, jedna drvena lutka piški u potok u velikom luku, vještica leti na metli po zraku, jedan lutak peca na češer, grimmove bajke, slovenske bajke i uopće likovi iz svih mogućih bajki, u kućici od patuljaka jedan svira klavir, jedan gitaru, sproveli su struju, stisneš tipkalo a Kosobrin počne pjevati, stric Bedanec hrče da se ori cijela šuma, raj sa drvenim adamom i evom, oko njih cvijeće, piše: „tu se možete poljubiti“, svi u svojim sobicama, kućicama, imaju suđe, slike, svjetiljke, cvijeće, ma nevjerojatno. U jednu malu kućicu su dovukli suvenire iz čitavog svijeta, kamenčići odasvuda, lutke u narodnim nošnjama, sve se nešto vrti, mrda, svira. Onda jedna maaalena prostorija a nutra poljepljene sve preparirane zivotinje iz šume, to je otužno, nemojte tu voditi baš malu djecu jer budu ih počupali, a veći će se ganuti, već su malo ofucane, srnica pod kojom piše „Žrtva prometa“, polu dohovito-polu dirljivo. Puno ceduljica sa poslovicama, životnim mudrostima, stihovima, citatima iz bajki. Uspomene na ljude koji višu nisu sa nama a voljeli su šumu, savjeti raznih 100 i 99 godišnjaka za dug život: nije gledala na sat, bila je optimist, umjerena u jelu i piću, itd. I prava drvena kuća sa rekosntrukcijom života slovenske obitelji (Korenček, tak nekak) prije sto godina, pogledajte tu na linku pod zgodovino( povijest), stara singerica, stari gramofon ( kojeg je moj sin jasno odma pokrenuo, i radi, nije baš da svira ali se ploča vrti), po zidovima alati, pribor, kolijevka u kutu, ma pravi prekrasni bogati etnografski muzej, ne možes prestati gledati!

Lutke su neke drvene, neke onako sklepane gipsane čudesno obučene u neke krpe,sve je onako malo trash, malo pravi koncept, kaj da vam velim, otidjite i vidite, ovisno o uzrastu djece, ali odrasli se možda i više oduševe. Joj da, skoro sam zaboravila, kratka uputa kako da pomoću vode izbaciš lošu energiju, ledena voda brrr, nešto „istegni ruke, stavi ih pod vodu i ponavljaj: otrovne tvari otidjite u jarak:-) , ma za krepati od smijeha. Svaka čast autorima, a nije mi jasno da to nije poznatije, da ne hrlimo tamo svi kao ludi, ja bi mogla ići svaki vikend, i jos ne bih sve uspjela pregledati. Ma najradje bih otisla bez djeteta :-). Dosta o čarovnici, već sam pretjerala.
Inače tamo su poznate terme Olimje, ko voli bazene, nek izvoli, ali onda valjda ideš tamo na kupanje, a ne stigneš sve.
Ručak u Jelenovom grebenu.
www.jelenov-greben.si/
Odmah par metara od Čokoladnice u Olimju odvojak desno, par sto metara do restorana. Sa lijeve strane ceste u dolini dva ili tri krda sa po 10-15 košuta i lanadi, sjede, odmaraju, pasu, preživaju. Gdje su jeleni? Meni se čini iz Bambija da jeleni žive nekako osamljeno u šumi, i povremeno dodju svojim ženama i djeci, jelena nismo vidjeli. Morbidno-lijepo se diviš krasnim životinjicama, drage košute, lijepi bambiji, onda ih u restoranu tamaniš na sto raznih prefinih načina. :-) Rezervirali smo stol par dana prije, vikendom je gužva. Ljubazni, brzi, hrana jako fina, preobilno, obavezno naručiti manje jela nego što je ljudi, ili nosite doma, skupo. Terasa, stepenice, ne preopasno, ali ipak paziti na manju djecu da se ne srondaju niz štenge ako ste gore. Dolje je blizu cesta, po njoj nitko ne juri, ali ipak djecu držati na oku.
Eto, svi u Olimje, u vještičju kuću!
U Podčetrteku je na katu u privatnoj kući iznad jedne pizzerije velika zbirka figurica iz kinder jaja,. ali nije bilo gazdarice pa to (srećom) više nismo mogli pregledati, a i bilo je blizu 6 navečer, dosta, šetnja, klopa, uzbudjenje, čak niti djeci nije bilo previše žao što nismo gledali „ muzej kindel jaja“. Budemo drugi put.

Ailish
08.04.2008., 09:02
Ružica :klap:

Ružica
08.04.2008., 10:15
Bilježim se sa štovanjem Ailish :-)
( kaj ne da bi mogla pisat blog?, neskromno će Ružica :-) )

Ailish
08.04.2008., 10:19
ako ovako nastaviš ugrozit ćeš tateka :lol:

tatek
08.04.2008., 11:27
ako ovako nastaviš ugrozit ćeš tateka :lol:
Super Ruzice! :D

Uvijek volim kad me netko ovako ugrozava! :)

Ja se napokon oporavljam od gripe i dovrsavam putopis iz Beca u kojem smo uzivali preko Uskrsa - coming soon! ;)

Ružica
08.04.2008., 12:42
o, jedva čekamo, rekonvalescentu jedan ( kako tako kasna gripa :? )

hmm, Beč i Olimje? Bojim se da je ugroza nemoguća :-)

Ružica
08.04.2008., 12:55
ispravak krivog navoda:
Odmah par metara od Čokoladnice u Olimju odvojak LIJEVO, ne desno.

sorry, mi ljevaci pojma nemamo kaje levo a kaj desno. Ja znam ljudima (obično jednom čovjeku) reći, kad skrenu krivo po mojim naputcima: "Ma ne TO lijevo!" ( najčešće tonom: "E jesi bezveznjak, ni ne znaš koje lijevo ja mislim",) čime je naravno osigurana srdačna atmosfera među supružnicima za ostatak putovanja.

tatek
09.04.2008., 15:34
Evo i našeg bečkog Uskrsa, bilo nam je super i sad vam sljeduje opsirni opis puta (koji, na zalost, kasni, radi gripe koja me je u međuvremenu zaskočila, usprkos cijepljenju ... :/ )

Fotke (nema ih jako puno) su na http://picasaweb.google.hr/vanja1903/Wien

==============================
Suprotno uvriježenom običaju, kad smo posljednje dvije godine Uskrs proveli uz more (Split preklani i lani Šibenik), ove godine smo krenuli na sjever, do Beča. A sve je počelo sasvim slučajno, prijatelji iz susjedstva su se odlučili krenuti sa klincima (dečki od 9 i 6 godina) za Beč pa su me pitali za savjet što vidjeti, gdje spavati itd. A mi smo odmah navalili "Gle, mogli bi i mi sa njima!" ... i tako je i bilo!

No, kad se već kreće za Beč, zašto ne obaviti i još ponešto tako da je naša obitelj malo obogatila naše putovanje posjetom Grazu (naravno, Ikei ;o) ), zatim planinarskom domu Weizerhuette u gornjoj Štajerskoj (tamo ovog svibnja organiziramo naš tradicionalni esperantsko-obiteljsko-planinarski susret) te posjetom našim prijateljima Christianu i Alexandri u selu Furth pored Kremsa u sjevernoj Austriji. A nakon toga smo krenuli prema Beču i našim prijateljima iz Zagreba s kojima smo proveli 3 lijepa dana.

Subota, 22.03.2008.

I krenusmo mi na put u preduskršnju subotu, 22.03., ujutro. Klinci su vukli prehlade već nekoliko dana i bojali smo se što će biti tokom tih nekoliko hladnih dana (prognoza je predskazivala hladno vrijeme uz jaki vjetar i ponešto snijega), no ... ipak smo krenuli nadajući se najboljem. A početak je bio žestok - tmurno jutro je započelo kišom koja se već kod Zaboka pretvorila u snijeg, koji se kod Macelja već hvatao na cesti, a cesta od Macelja do Ptuja je bila horror, 5-6 cm bljuzge na cesti i dosta vjetra. Na sreću, od Ptuja je makar bilo dosta prometa i bljuzga se topila, a nakon Šentilja nas je dočekalo sunce i suha cesta .... kakva promjena! Usprkos svemu, do Graza i Ikee smo došli za svega 2 sata i 15 minuta vožnje, taman na vrijeme da klinci protegnu noge i odu na WC - moram ih pohvaliti, bili su vrlo dobri i strpljivo proveli vožnju!
U Ikei smo kupili nekoliko zgodnih sitnica (recimo velike keramičke tanjure za cvijeće, kod nas koštaju 70-tak kuna, a tamo svega 20), obavezne svjećice, malo je falilo da uzmemo i wok za samo 5 EUR, Vedran se malo poigrao u igraonici,a zatim smo svi krenuli na švedski ručak, Koettbullar odnosno mesne kuglice sa pomfrijem. Dječja porcija je svega 1 EUR (naravno, klinci su smazali krumpir, a meso jedva dotakli) i za njih je bilo taman, a mi smo se počastili i tortom ... mljac!
I da ne zaboravim, prije Ikee smo doživjeli jos jedno ugodno iznenađenje u Hoferu - pronašli smo sjeme livadnih biljaka u velikom pakovanju (za 100 m2) za smiješnu cijenu od nekoliko EUR, taman nešto za naš balkon!

Nakon Graza krenuli smo prema Weizerhuette, prvo glavnom cestom za Bruck/Mur, a zatim dalje za Fladnitz i još više u brda, na 1400 m nad morem ... Zrinka je ubrzo zaspala, a Vedran čituckao knjigice. I što smo dalje išli, snijeg je padao sve gušće, oko doma ga je bilo 10-20 cm po livadi (na cesti, na sreću, ništa). U domu (inače zatvorenom, otvoren je sad bio samo zbog nas) nas je docekala domarka i pokazala prostore. Dom je simpatičan, dosta udoban, sa dovoljno tuševa, debelim perinama i drvenim letvicama po zidovima, spavanje je 24 EUR po osobi u sobama ili 16 EUR na skupnom ležišču (doručak uključen) ... Sve smo se dogovorili u pola sata i zatim krenuli nazad na glavnu cestu i pravac Krems odnosno selo Furth bei Gottweig. Tamo smo stigli oko 19h, vec pomalo umorni od voznje i sjedenja, a Christian (moj bivsi kolega s posla iz godina mog boravka u Becu) i njegova cura Alexandra su nas dočekali sa večerom. Oboje su zanimljivi ljudi, Christian se uz svoje poslovne interese zanima i za fotografiju te izradu modela aviona (koji lete), dok se Alexandra (inače psihoterapeutica, bavi se muzikoterapijom i svira gong i tibetanske zdjele) zanima za različite ezoterične discipline, ali i izrađuje uradi-sam kozmetiku te sprema hranu od sastojaka iz prirode (za oboje je pohadjala tecaj koji financira regionalna samouprava). Dok smo mi razgovarali, klinci su se najvise bavili njihovim ogromnim lijenim mackom Adrianom koji se razvlacio po kuci. No, bili smo umorni i dosta brzo smo krenuli put kreveta ...

Nedjelja, 23.03.2008.

... a slijedece jutro je usprkos svim zlogukim prognozama osvanulo i nadalje bez najavljenog jakog vjetra, iako svjeze. Smazali smo dorucak (bez bilja iz prirode ... iako smo saznali da su neke vrste kadifica ukusni zacin, te da je salata od tratincica izvrsna ;o) ) i krenuli prema desetak km udaljenom srednjovjekovnom gradicu Duernsteinu koji se nalazi uz Dunav i jedno je od najposjecenijih mjesta u tom dijelu Austrije. Nije ni cudno, jer je gradic vrlo slikovit, na izlazu iz dunavske klisure kojom tokom cijele godine kruze turisti, ponajvise na biciklima (u sklopu biciklisticke staze od Njemacke do Beca i dalje), brodovima i autobusima. Bila je uskrsna nedjelja sto je znacilo da je turista ipak bilo nesto manje, a mi smo odmah krenuli u obilazak rusevina tvrdjave navrh stjenovitog brda. Vedran je uzivao pentrajuci se po ostacima zidina, a i nama ostalima je dobro doslo malo setnje zacinjene lijepim pogledima na Dunav i okolicu. S vremenom se kolicina turista povecavala, a mi smo jos napravili krug po sredistu gradica i vratili se nazad u Furth. Alex i Christian su se bacili na pripremanje rucka, a mi smo sa Vedranom i Zrinkom skoknuli na dobro opremljeno seosko djecje igraliste (naravno, prazno u to doba rucka). Uslijedio je fini rucak, juha od medvjedjeg luka i pita sa spinatom i kresom, zatim jos dva sata price i zabave (klincima se najvise svidjela velika "sofa" iz Ikee napunjena vodom po kojoj su se nemilice bacali), no vrlo brzo je dosao cas rastanka, jer smo se do 18 h trebali naci sa nasim zagrebackim prijateljima kod hotela u Wiener Neustadtu. Pozdravili smo se sa Christianom i Alex i krenuli, Zrinka je ubrzo zaspala, dok je Vedran uspjesno odolijevao snu.

Do Wiener Neustadta trebalo nam je malo manje od 2 sata voznje i prema dogovoru smo se nasli kod naseg hotela Orange Wings (www.orangewings.com). Dasa i ja smo vec jednom odsjeli tamo i bili smo zadovoljni, kako cijenom (jer je to klasicni low budget hotel), tako i uslugom. Sam hotel se nalazi u ultramodernoj zgradi na samom rubu grada, medju uredima i skladistima te uz sportsku dvoranu, a jedna od osobitosti mu je da se u sobe ulazi direktno izvana, sa otvorenih galerija (sto nam se nije svidjalo tokom slijedecih vjetrovitih dana). No, sobe su ugodne, tople, mi smo uzeli dva apartamana, za svaku obitelj po jedan, tako da smo imali i frizider i mikrovalnu i nesto vise prostora za djecju igru, a sve to za 76 EUR po apartmanu i danu. Dorucak od 7 EUR nije ukljucen u cijenu, a obzirom da bi za klince to bilo cisto bacanje novca onda smo ga si priustili samo mi odrasli, dok su klinci klopali svoje pahuljice, keksice i cokolino. Ostatak veceri prosao je u raspakiravanju odjece, igracaka, djecjem otkrivanju zanimljivosti po sobama (osobito su bii fascinirani zaluzinama na vratima i ne osobito logicnim rasporedom prekidaca za svjetla) i kovanjem planova za sutradan.

Ponedjeljak, 24.03.2008.

Ponedjeljak je ovaj put svanuo bas prema prognozi, tmuran, leden i vjetrovit, dok je uokolo provijavao rijedak snijeg. Dorucak, pakiranje "za najgori slucaj", uz rezervnu odjecu, grickalice, kape i salove i krecemo oko 9 sati. Do Beca nam je uz rijedak praznicni promet trebalo svega pola sata, no problem nam je bio taj sto smo proracunom ustanovili da nam se za javni prijevoz najvise isplati kupiti Wien Card kartu za 72 sata, zato sto se pomocu nje moze voziti uz jednu odraslu osobu i jedno dijete do 14 godina, taman za Vedrana (koji bi inace trebao platiti punu kartu za 72 sata ili pak stancati svaki put upola jeftiniju djecju kartu). No, u dane praznika se ta karta moze nabaviti samo u turistickim informacijama u centru grada i u hotelima, a ne na mjestu gdje smo naumili parkirati, u blizini metro stanice Wien Meidling. I, htjeli-ne htjeli, prva becka stanica nam je bio hotel Holiday Inn gdje smo kupili Wien Card (18,50 EUR), potom slijedi kratka voznja do Meidlinga (meni dobro poznat kvart, jer sam tamo radio 6 godina), kupujemo karte ostalima i ... juhuuuuuu, u Becu smo!!!!

Prva stanica je Tutankamonova izlozba (http://www.event-marketing.com/kingtut/index.php?id=38&L=3) u Voelkerkunde muzeju (etnografski muzej) u Hofburgu. Kupujemo obiteljske karte (popust uz Wien Card!) i ulazimo oko 10h, dok jos nema guzve. Izlozaka ima samo oko 150, no vrlo su dobro izlozeni, zadivljuju lijepe boje nakita (no, kvaliteta izrade je losija, vidi se) te nevjerojatna obrada kamenih skulptura. Klinci su isto zainteresirani, Vedran je zivio danima za izlozbu i sad juri od jednog do drugog izloska, gotovo da mu i ne trebamo objasnjavati sto je sto. Izlozbu smo obisli za oko sat vremena, a poslije smo se zadrzali gotovo jos toliko u museum shopu - naravno, na prodaju je sve sto si uopce mozete zamisliti vezano uz stari egipat (sve do WC papira ilustriranih hijeroglifima) tako da nije bilo lako izdrzati djecji presing kupovine, no obzirom da je bio zadan novcani limit kojeg smo se pridrzavali (10 EUR) onda smo i to uspjesno obavili. Zrinka je kupila set figurica, a Vedran komad pjescenjaka iz kojeg je kasnije iskopao mumiju.

Nakon toga uslijedio je posjet Kuci leptira (Schmetterlinghaus, http://www.schmetterlinghaus.at/ ) koja se nalazi prakticki iza coska. Ulazimo, nema cuvane garderobe pa debelu odjecu nosamo u rukama i ulazimo u tropsku atmosferu. Pomalo smo razocarani jer leptira nema koliko smo ocekivali, a i teske jakne nas tiste, no u pola sata boravka smo ipak vidjeli nesto velikih lijepih leptira i zanimljivu tropsku floru (i preznojili se). Klincima su leptiri bili zanimljivi, osobito Zrinki, no pola sata im je bilo vise nego dosta.

Opet van na hladnocu i britak vjetar. Javlja se i glad ... klinci se odlucuju za hot dog, wiener style. Dobili su svaki po ogromno pecivo i tanku dugacku frankfurter kobasu, pogled na njih cetvoro malenih kako mljackaju i drze te ogromne hot dogove je izmamio svima osmijeh (vidi fotku!). Mi veliki smo se pak odlucili za pitu shwarmu (izraelsku verziju kebaba) u Machu lokalu u Bermuda Dreiecku. I sto sad? Idemo se malo grijati u javni prijevoz dok jos klopamo! Sjedamo na tramvaj N i vozimo se do Hundertwasserhausa, fascinantne sarene gradjevine koja prkosi svim opisima. Klinci uzivaju u sarenilu, skacu po neravninama podova i dvorista, idemo jos i do Kunsthausa kojeg je takodjer projektirao isti arhitekt u tom neobicnom stilu. I sad smo vec opet pomalo umorni, idemo se još malo voziti jedinstvenim beckim javnim prijevozom. Zasto jedinstvenim? Zato jer je to, prema meni, ali i mnogima drugima, vjerojatno najbolji javni prijevoz u svijetu! Mi smo u taj praznicni dan promijenili tokom dana barem 20 javnih prometala, od metroa, tramvaja, autobusa pa do schnellbahna (prigradskog vlaka) i nigdje nismo cekali vise od 5 minuta (a najcesce i manje od toga). To popodne smo krenuli s tramvajem O pa autobusom 13A do akvarija, taman pola sata voznje da malo odmorimo noge. Klincima se svidjalo to vozikanje i prelasci sa jednog prometala na drugo, pogotovo najave stanica, liftovi i pokretne stepenice u metrou, displeji sa najavama dolazaka (koji zaista rade kako treba) ...

I tako dodjosmo mi do akvarija (http://www.haus-des-meeres.at/), a tamo red za karte, bar 50 ljudi. I drugi su dosli na pomisao da taj hladan dan provedu u toplom akvariju, inace smjestenom u ogromnom betonskom tornju sagradjenom u 2. svjetskom ratu usred grada za potrebe protuavionske artiljerije. Kupili smo karte (uz Wien card se ne dobije popust, vec samo besplatni primjerak knjizice o akvariju) i krenuli ... tu je uobičajena kolekcija riba i gmazova, imaju i dosta zmija, gustera i slicnih zivotinja, a jedna od boljih fora je duuuga plasticna cijev kroz koju mile mravi i nosaju komadice lisca s jedne na drugu stranu prostorije. Morski psi bas nisu impresivni, no kornjace jesu, terarij je zgodan ... a na vrhu zgrade je i vidikovac s kojeg se pruza lijep pogled na cijeli Bec. Klincima (nasima) je, zacudo, sam akvarij bio ne previse zanimljiv tako da su projurili kroz njega i ubrzo zatim smo krenuli na obliznje igraliste gdje smo pola sata cekali nase prijatelje koje se akvarij vise dojmio nego nas.

(opaska: prije dolaska u Bec dobro smo se preko weba obavijestili o djecjim igralistima i ostalim zanimljivostima za djecu, pogledajte na http://www.wien.gv.at/index/kinder.htm)

Sto nakon akvarija? Jos je bilo prerano za povlacenje pa smo krenuli metroom i S-Bahnom (imali smo srecu pa smo naletili na najmoderniju kompoziciju!) preko Dunava za Floridsdorf i usput mahnuli mutnome Dunavu. Tamo smo potrazili neki Wuerstelstand (tj. stand sa kobasicama) za one koji su ponovo ogladnili, no uz silne pizze i kebabe nismo nasli niti jednu kobasicarnicu pa smo se tramvajem br. 31 opet vratili preko Dunava u centar. Bilo je vrijeme za veceru pa sam poveo ekipu u 12-Apostol-Keller, jednu od najstarijih i najatmosfericnijih pivnica u gradu, polozenu u nekoliko stotina godina stari podrum usred centra. Klinci su naravno navalili na pomfri, a mi ostali na pivu i jos ponesto ... bilo je toplo i ugodno i bili bi najsretniji da smo se mogli teleportirati u nase krevete. No, stvarnost je bila drugacija, i trebalo nam je pola sata da stignemo do nasih auta na drugom kraju grada i jos pola sata da se autima dovezemo do naseg hotela na rubu gradica. Klinci su zacas klonuli i strpali smo ih u krevet, a mi odrasli smo tad napokon u miru mogli srediti dojmove tog dugackog dana ...

Utorak, 25.03.2008.

Pocetak dana je bio slican, no vec prvi kontakt sa prilaznim autoputem prema Becu dao nam je do znanja da je radni dan, a ne vise praznik. No, zastoja nije bilo i ponovo smo oko 10h bili kod metroa, ovaj put je prvi cilj bila poznata becka shopping ulica Mariahilferstrasse, odnosno njena najveca knjizara Thalia, sa svoje 3 etaze prepune knjiga. Malo smo prekapali svi zajedno po knjigama i igrackama, no tad smo se podijelili - ja sam preuzeo svu djecu tako da se ostatak roditelja moze u miru prepustiti knjigama. Otisli smo na obliznje igraliste i tamo skakali dobrih sat vremena dok nije zavrsena knjizarska seansa. Nakon toga je uslijedio revans, oni su uzeli klince, a ja sam skoknuo do obliznjih ethno ducana nakon kojih smo se ponovo ujedinili, ovaj put kod zanimljive trgovine muzickim instrumentima Gandharva loka (www.gandharvaloka.at) u Westbahnstrasse. Ponovo je zavladala glad i umor i trebalo je nesto poduzeti - naravno, opet malo skoknuti u javni prijevoz i pojesti koju kobasicu. Tako smo i napravili, otisli busom 13A do Alserstrasse i tamo ponovo nahranili djecu kobasicama ... jest da to nije bas zdrava hrana, ali obzirom da to doma nikad ne jedu, evo im onda sad dvaput, nece im nista biti. Svratili smo jos do nekih obliznjih ducana (npr. Rumpelstilski, dobar ducan sa djecjim igrackama u Langegasse), imali smo preporuke i za neke obliznje pakistanske restorane ... no zavladala je prava mecava i odlucismo se za odlazak u Tehnicki muzej.

A Tehnicki muzej ( http://www.tmw.ac.at/) je zbilja ogroman, pet velikih etaza prepunih svega sto ima ikakve veze sa tehnikom i to sve uglavnom prezentirano na suvremen nacin (muzej je otvoren prije 7 godina nakon visegodisnjeg potpunog preuredjenja), sa puno mogucnosti za akciju i eksperimentiranje. Za ozbiljan obilazak bilo bi potrebno bar 2-3 dana, no klinci su bili raspolozeni samo za jurcanje, bez puno citanja tekstova i detaljnog razgledavanja ... a i tako nam je trebalo dobra 3 sata da prodjemo glavninu postava. Nakon ta tri sata sjeli smo krepani na improvizirane stepenice na 1. katu i skupljali snagu za dalje. A vani je i dalje snijezilo ... ostali smo u muzeju do zatvaranja u 18h i zatim krenuli polako do auta, trebalo ih je jos ocistiti od napalih desetak cm snijega, da bi se na kraju vratili u hotel na zasluzeni odmor.

Srijeda, 26.03.2008.

Nasi prijatelji su se odlucili za raniji povratak u Zagreb dok smo mi odlucili provesti jos par sati u Becu. Zajedno smo se spakirali, ispraznili sobe i zatim oni krenuse put juga, a mi ponovo put sjevera. Opet parkiranje na Meidlingu, odlazak metroom u grad i obilazak nekoliko manjih ducana po Josefstadtu i Mariahilfu te neobavezna setnja izmedju njih, ti dijelovi grada su uvijek zanimljivi sa malim neobaveznim dućanima i zanimljivim fasadama, gotovo kao u centru, ali bez turističke gužve, fancy dućana i vreve tipične za centar grada. I tako neobavezno secuci se nabasali smo slucajno na jedan pravi dragulj u Neubaugasse, nevjerojatno sareni i veseli ducan Dancing shiva (www.dancingshiva.at) prepun indijske odjece, nakita, predmeta za kucu, mirisnih stapica i svega ostaloga sto se moze naci u jednom takvom ducanu. Rijeci ga ne mogu dovoljno dobro opisati, stoga vas molim da pogledate fotke!
U ducanu smo proveli cca pola sata, Dasa je kupila jednu tuniku (zamotali su je na neobican nacin, u vrecicu napravljenu od starih novina, sa nekoliko slijepljenih listova), popricali smo malo sa ljubaznim prodavacicama (na zalost, nemaju podruznicu u Grazu ....) i otisli dalje. Tumarali smo jos malo po Margaretenu, pa presli metroom u Josefstadt, kupili neke sitnice za nase susjede, i naposlijetku je doslo vrijeme da se nas izlet priblizi kraju. Otisli smo u poznati mi samoposluzni lokal Pizza bizi u Rotenturmstrasse, za klince narucili spagete, za nas lazanje i sve to dezintegrirali usput odmarajuci noge i posmatrajuci lunchtime guzvu. Sad je bilo vrijeme za pokret - dosli smo najkracim putem do auta, krenuli iz grada (za sto nam je trebalo nepune 4 minute), nedugo zatim su klinci vec spavali (umor + dobar rucak garantiraju mirno putovanje! ;o ) ), a mi smo grabili kilometre prema jugu, ovaj put bez snijega i iznenadjenja po putu. Za manje od 4 sata nakon polaska bili smo vec pred Zagrebom, pomalo umorni, ali i veseli zbog lijepog putovanja koje smo si priustili i koje nam je zaista teklo kao po tekucoj vrpci ... (neugodno iznenadjenje je ipak uslijedilo negdje oko Krapine, Zrinka se probudila nakon skoro 3 sata spavanja i to uz laringiticni kasalj).

Zakljucak je da nam je izlet uspio iznad ocekivanja, klinci su se dobro zabavili, i sami medjusobno, ali i onim vidjenim po putu tako da s njima problema gotovo da i nije bilo. Sami pristup izletu, uz generalni plan smisljen jos u Zagrebu i prilagodjen klincima (muzeji), ali bez detalja koje smo fleksibilno "nadodavali" po potrebi (vozikanje javnim prijevozom, djecja igralista, klopa, ducani zanimljivi velikima i malima), je isto bio pun pogodak, jer smo vidjeli puno toga, a sve bez ikakvog pritiska i jurnjave. Sve u svemu, izuzetno smo zadovoljni!

mamaduda
24.04.2008., 14:04
evo ako koga interesira... 26. i 27. 4. su dani Andautonije

http://www.tzzz.hr/?show=2753&pid=12970

ovaj link je i inače jako zanimljiv, ima najave raznih događanja u Zagrebačkoj županiji

između ostalog isti vikend je i Jurjevo u Lukavcu

http://www.tzzz.hr/?show=2753&pid=9671

tatek
24.04.2008., 14:08
Prošlu nedjelju smo bili na izletu na Tuščak, vrh na početku Žumberačkog gorja. Evo kako nam je bilo!

Fotke su na http://picasaweb.google.hr/vanja1903/Tuscak

==================
U nedjelju je napokon osvanuo lijep, sunčan i topao dan, napokon jedan bez kiše na vidiku. Taman po planu za prvi ovogodišnji izlet bez planinarskog doma, sa "piknikom" za ručak!
Na izlet je krenulo 5 obitelji (nas 9 odraslih i 9 djece), dok nam se šesta trebala pridružiti po putu, no oni su morali krenuti ranije nazad tako da smo se samo nakratko sreli po putu ... no, i ovako smo bili velika grupa, i dječje cike i vike nije nedostajalo.
Autima smo došli u dolinu Bregane, koji kilometar iza ribogojilišta Gabrovica i parkirali smo kod početka markacije za Tuščak, no jedan auto smo odmah prebacili 5 km dalje, u blizini Eko sela, na mjesto gdje silazi markacija ponovo na cestu kako bismo si prištedili ne odviše zabavno tabananje po cesti. Staza na Tuščak je podosta zanimljiva - početak nudi dva prelaska potoka, kod prvoga, jedva 50 metara od starta je jedan dečko slučajno ugazio u vodu ...no, iako mokre izvana cipele nisu promočile i nastavili smo odmah dalje. Prva četvrtina prilaza (ukupno ima do vrha Tuščaka oko sat i pol laganog hoda sa djecom) je dosta strma, nakon toga se uspon ublažava i posljednji dio je skoro pa ravan ... stazica krivuda uglavnom po grebenu, tu i tamo uz nešto malo vidika na selo Stojdragu, te uz dosta cvijeća. Nastavak nam je donio i zabavu preskakanja posječenog drveća što je i klincima i nama velikima bilo zabavno prvih 10-15 minuta, no nakon toga je postalo zamorno ... no, stigli smo mi do vrha za tih sat i pol, pomalo već umorni i gladni, no ipak spremni za još 15 minuta hoda do ostataka gradine Tuščak na susjednom brdu.
(sam vrh Tuščaka nije osobito zanimljiv, to je zaravan u šumi bez vidika, samo sa planinarskim putokazima i sandučićem bez planinarskog žiga.)

Do gradine Tuščak smo taman stigli zadnjim atomima snage i odmah smo našim karimatima i šatorskim krilima zauzeli glavninu prostora unutar ostataka zidina (ruševine nisu osobito impozantne, ostala su tek dvije niske zidine u obliku kvadrata) i bacili se na klopu. Kad su utažili prvu glad klinci su se bacili na zabavu, a mi odrasli smo se mogli malo odmoriti .. no, ne zadugo, jer smo se s njima morali zabaviti sa sandučićem sa žigom, pa onda sa pužem kojeg su našli, pa sa jednom ovećom crnom trčkom ... no, kad je njima malima zabavno, onda je i nama lakše tako da smo se ipak i tako malo odmorili.

Nešto kasnije krenuli smo za selo Kravljak do kojeg ima oko 20 minuta nizbrdice. U selu ima nekoliko starih kuća, stigao je i asfalt (nije ga bilo za zadnjeg posjeta prije nekoliko godina), a bilo je i nešto ljudi u vrtovima. Usput smo napravili pauzu pred jednim sjenikom, a vidjeli smo i zgodnu obnovljenu kapelicu. Iz sela smo krenuli stazicom lagano nizbrdo, ugodno vijugajući u sjeni susjednog vrha Kičera. Do ceste koja vodi dolinom Bregane trebalo nam je malko manje od sat vremena, taman smo stigli kod ostavljenog auta, ali i do zgodnog mjesta za igru uz vodu - dio ekipe je odmah svukao cipele i zasukao nogavice te uronio noge u ledenu vodu. I ja sam bio među njima, bilo je sasvim ugodno u ledenoj vodi isprati noge nakon cjelodnevnog hoda. Još smo se malo zabavljali uz vodu, a onda kako je sunce zalazilo iza susjednog brda tako smo se i mi malo-pomalo razilazili kućama ... Na kraju stigosmo kući malo iza 19h, sa zadrijemalim klincima i pomalo umornim nogama, no zadovoljni jer smo dobro iskoritili pravi pravi topli proljetni dan.

Ailish
28.04.2008., 14:44
Zgodno na Jarunu, samo malo dalje od zadnjeg kafića na malom jezeru: Labirint na Otoku hrvatske mladeži. Mojim curama se jako svidio i rastrčale su se po stazicama dok je mama pokušala ponešto uslikati... nije baš efektno jer se čovjek nema na što popeti :)
slike (http://s235.photobucket.com/albums/ee65/Ailish_photo/Labirint/)

tatek
28.04.2008., 14:54
Zgodno na Jarunu, samo malo dalje od zadnjeg kafića na malom jezeru: Labirint na Otoku hrvatske mladeži. Mojim curama se jako svidio i rastrčale su se po stazicama dok je mama pokušala ponešto uslikati... nije baš efektno jer se čovjek nema na što popeti :)
slike (http://s235.photobucket.com/albums/ee65/Ailish_photo/Labirint/)Ajd mi, molim te, reci kak se dodje do tog nesretnog labirinta!

Mi smo ga vec dvaput trazili, no on definitivno nije tamo gdje je ucrtan na nekim kartama - na onom otoku uz veslacku stazu, JZ od nje (odvojak cestom kod softball igralista pored nasipa).

Mi smo bili jucer na Danu Andautonije - dosta ljudi, nit previse nit premalo, fina "rimska" hrana (bez zezancije, zaista nesto posebno), dosta aktivnosti, a nasi klinci su najvise vremena proveli trceci po ostacima zidina i kopajuci po pijesku, dok je Vedran jos obozavao i razbijanje kamenja i dizanje kamena koloturom. proveli smo tamo skoro 3 i pol sata i bilo je dobro.

Ailish
28.04.2008., 14:59
aha, vi ste tražili na Otoku veslača, a Otok hrv.ml. je malo dalje kad obilaziš malo jezero i već dođeš do savskog nasipa, prijeđeš most s plavom ogradom i još par minuta hoda. Nije baš nešto impresivno, možda ga ne bi ni skužili sa ceste da nismo vidjeli ploču :lol: ali je nevjerojatno kako inspirira djecu da se dobro istrče :lol:

Frida
28.04.2008., 14:59
Tatek, ajde molim te drugi puta stavi obavijest kada se uputite na nešto tako zanimljivo kao što su Dani Andautonije, uvijek se nađe nas zainteresiranih, a neinformiranih ;)

Ailish
28.04.2008., 15:04
evo ovdje je ispravno označen labirint: http://www.jarun.hr/Portals/3/karte/ostaliSadrzaji.htm

tatek
28.04.2008., 15:06
aha, vi ste tražili na Otoku veslača, a Otok hrv.ml. je malo dalje kad obilaziš malo jezero i već dođeš do savskog nasipa, prijeđeš most s plavom ogradom i još par minuta hoda. Nije baš nešto impresivno, možda ga ne bi ni skužili sa ceste da nismo vidjeli ploču :lol: ali je nevjerojatno kako inspirira djecu da se dobro istrče :lol:
Hm, mislim da smo bas tamo trazili - jel to onaj most sa plavom ogradom na kojem pise "Zabranjeno KAKATI u vodu" (netko duhovit je izbirisao "s"), a otok zavrsava sa onim kamenim skulpturama?

Frida, mi smo za te dane Andautonije saznali bas sa foruma, bila je obavijest bas ovdje, na ovom topiku, pogledaj obavijest mamadude!

mi smo isto vec tri godine zaredom popušili te dane andautonije, jer im je reklama slaba ... no, ove godine smo ih ipak uspjeli uloviti! :mrgreen:

Ailish
28.04.2008., 15:06
... a nakon što sam shvatila gdje je jug a gdje zapad više nisam sigurna na kojem ste otoku bili, možda Univerzijade :?

Ailish
28.04.2008., 15:08
Je, ZABRANJENO KAKANJE :lol: Onda je to taj otok i niste imali gdje fulati, jedino što je labirint od trava, ako ste kao ja očekivali pregrade od živice ili tako nešto onda je jedina šansa za naći labirint da ugledate ploču :/

Ailish
28.04.2008., 15:09
od trave :oops: tj. sav je ravan, kako se vidi na slikama

Ailish
28.04.2008., 15:10
kraljica serijskih postova :roll:

tatek
28.04.2008., 15:18
Dakle, ne preostaje nam drugo nego da uposlimo naš detektor labirinata i krenemo u lov na tajanstveni travnati labirint! :mrgreen:

larmama
28.04.2008., 15:23
Tatek sad cu ti ja pokusati objasniti gdje je taj labirint, neću se ravnati znakom Zabranjeno kakanje jer je na vecini tabli izbrisano S 8) , pa bi mogao završiti na krivom otoku.

Kad ideš od vrha veslačke staze (suprotno od Prečkog :) ) , idi stalno uz vodu i doćeš do mosta. Tamo su ti uglavnom ribiči. Tu ti je i labirint i ono kamenje 8)

Uglavnom imaju tri mosta , jedan do otoka Trešnjevka, tamo gdje je igralište za djecu s pp, drugi tamo gdje je kafic s gusarskim brodom i treci je taj koji tebi treba :)

tatek
28.04.2008., 15:28
Tatek sad cu ti ja pokusati objasniti gdje je taj labirint, neću se ravnati znakom Zabranjeno kakanje jer je na vecini tabli izbrisano S 8) , pa bi mogao završiti na krivom otoku.

Kad ideš od vrha veslačke staze (suprotno od Prečkog :) ) , idi stalno uz vodu i doćeš do mosta. Tamo su ti uglavnom ribiči. Tu ti je i labirint i ono kamenje 8)

Uglavnom imaju tri mosta , jedan do otoka Trešnjevka, tamo gdje je igralište za djecu s pp, drugi tamo gdje je kafic s gusarskim brodom i treci je taj koji tebi treba :)
OK, znaci otok smo locirali. ;)

A gdje je labirint u odnosu na ono kamenje - kamenje je na kraju otoka, dakle labirint bi morao biti negdje u sredini - da li je blize veslackoj stazi ili Savskom nasipu (odnosno onoj gustari i rukavcu jezera gdje se gnijezde patke i caruju lopoči i ribiči)?
Pretpostavljam da je negdje tik uz ono parkiralište koje je oko sredine otoka ...

larmama
28.04.2008., 15:29
Mi smo bili jucer na Danu Andautonije - dosta ljudi, nit previse nit premalo, fina "rimska" hrana (bez zezancije, zaista nesto posebno), dosta aktivnosti, a nasi klinci su najvise vremena proveli trceci po ostacima zidina i kopajuci po pijesku, dok je Vedran jos obozavao i razbijanje kamenja i dizanje kamena koloturom. proveli smo tamo skoro 3 i pol sata i bilo je dobro.

i mi smo bili, vidjeli tateka i obitelj :bye:
uz sve ovo sto je tatek nabrojao, da dodam jos da je i L. napravila svijecnjak od gline, i torbicu koju su mali Rimljani nosili oko vrata.
Događanje za svaku pohvalu.

tatek
28.04.2008., 15:31

i mi smo bili, vidjeli tateka i obitelj :bye:
uz sve ovo sto je tatek nabrojao, da dodam jos da je i L. napravila svijecnjak od gline, i torbicu koju su mali Rimljani nosili oko vrata.
Događanje za svaku pohvalu.
To smo i mi napravili :P
Pojeli smo i rimske kobase (slicne obicnima), pojeli njami okruglice od sira sa makom i maslinovim uljem te kruh sa smokvama i bademima. Vedran je razbio par komada cigle svojim dlijetom, iskopao je jedan komad keramike u arheološkom kopalištu, a htjeli smo malo isprobati i lovorov vijenac, no nije ih više bilo.

larmama
28.04.2008., 15:32
A gdje je labirint u odnosu na ono kamenje - kamenje je na kraju otoka, dakle labirint bi morao biti negdje u sredini - da li je blize veslackoj stazi ili Savskom nasipu (odnosno onoj gustari i rukavcu jezera gdje se gnijezde patke i caruju lopoči i ribiči)?
Pretpostavljam da je negdje tik uz ono parkiralište koje je oko sredine otoka ...

bliže ti je veslačkoj stazi, znači idi stazom uz jezero i gledaj na lijevo i vidjet ćeš ga

Ailish
28.04.2008., 15:33
da li je blize veslackoj stazi ili Savskom nasipu (odnosno onoj gustari i rukavcu jezera gdje se gnijezde patke i caruju lopoči i ribiči)?
bliže veslačkoj stazi, od mosta se ide ravno putem tako da ti je jezero s desne strane a labirint dođe s lijeve. Kad vidiš ploču s natpisom i pomisliš "hm, možda tamo piše kuda se ide za labirint" već si u labirintu :lol:

Ailish
28.04.2008., 15:34
jezero s desne strane
tj. put je odmah do jezera, ne udaljavaš se od vode (vidi se i na slici)

štrigica
02.05.2008., 08:08
evo jednog zanimljivog mjesta na netu... mislim da će se i odrasli oduševiti ovim slikama
http://www.greatdanepro.com/somewhere in time/index.htm

nisam sigurna da sam dobro stavila link pa moderatorice upomoć....

štrigica
02.05.2008., 10:14
moderatorice upomoć ovo nije dobro... a slike su od hubblea iz svemira i nešto su nevjerovatno lipo i zanimljivo