PDA

Pogledaj cijelu verziju : Uši (u kosi)

Stranice : [1] 2

Winnie The Pooh
05.03.2006., 17:31
Molim vas za savjet/pomoć.
Laura je u vrtiću pokupila uši, već tjedan dana se borim sa istima, perem joj kosu sa šamponom Sumifen (po preporuci tete apotekarke), iščešljavam,...
Njih uopće nije bilo puno, primjetila sam nekoliko jajašaca, odmah sam išla po šampon ali jednostavno ne mogu ih se rješiti 100%. Laura ima dugu kosu tako da šišanje nije opcija. Vidjela sam da postoji neki električni češalj , ali su adrese samo u Zagrebu. Zna li netko ima li ga za kupiti negdje u Rijeci?

Naravno da su svi savjeti i druge metode dobrodošle.

mamazika
05.03.2006., 17:38
U našem vrtiću (zg) su isto bile, pa sam kupila neki repelent za uši (200i nešto kn :shock: ) i pitala za češalj, on je oko 300, ali nije nam srećom trebalo. Firma je Nemus lex doo, kontakt broj s prospekta je 01 2945 071.
Inače, ja sam već isplanirala da ako dođu u kuću i na mene, ja sebi stavim kanu... pa ako prežive onda šampon.
Da li je problem u ušima ili u grinjama? Ovi imaju i neki šampon za grinje, ali možda bi djelovali i oni "residue remover" šamponi za skidanje ostataka učvrščivača, ima od neutrogene i keunea.

branka0112
05.03.2006., 17:56
Suosjećam s tobom jer smo ih se i mi jedva rješili. Ja sam na kraju kupila taj el. češalj i nije mi žao.
Nabavila sam ga u Rijeci u Mediki u Starom gradu. Koštao je oko 300 kuna. Zove se Robi Comb.
Sretno u borbi.

Winnie The Pooh
05.03.2006., 18:04
Hval na informacijama. Taj češalj rješava i jajašca ili samo živu bagru??

mamazika
05.03.2006., 18:07
Samo živu bagru.

Winnie The Pooh
05.03.2006., 18:37
Na kojem principu funkcionira taj češalj?

cekana
05.03.2006., 19:45
češalj je na baterije, zuji, a prestane zujati kad naiđe na uš, spali ju i onda ju moraš iščetkati s malom priloženom četkicom iz njega, pa hajdmo dalje... Super je kod kratke kose, ali kod duge Winny, muuuuka živa!!! Ne riješava gnjide, njih moraš fizički prstima izvlačiti iz kose, a ja sam i uz češalj tretirala kosu šamponom. Moja D ima gustu i dugu kosu - kooooma!!! Sama si je sirotica kupila češalj od džeparca samo da se ne mora šišati :heart:

sorciere
05.03.2006., 21:48
joj, poludim na takve stvari :x . da li su otkrili tko je donio uši??? mislim - možete tako u nedogled, ako se ne riješi pitanje "rasadnika" :x

branka0112
06.03.2006., 08:55
Winnie cure su ti sve super objasnile, samo što je meni češalj funkcionirao i na Eminoj duuuugoj kosi.
Princip je da raščešljavaš kosu u periodu od dva tjedna i tako uništavaš živu uš dok još nije "spolno aktivna" tj. dok nije u stanju ispuštati nove gnjidice. Ja sam tako radila i prošlo sve :D :D .

mamazika
06.03.2006., 14:38
Ali morala si bar jednom iščešljati grinje, ili ne?

MajaMajica
06.03.2006., 15:06
BTW, pročitala sam prije par dana na mislim iskonu članak o šamponu protiv ušiju i njegovoj štetnosti.
Navodno je toliko opasan da ga povezuju s leukemijom.. :/
Pa ti sad budi pametan..
Ja se sjećam da smo kao djeca imali uši i uvijek je lijek (jedini) bio iščešljavanje do iznemoglosti, pranje baš "tim" šamponima i eventualno šišanje duge kose
"puljanje" se kod nas kaže-majka te jsedne u krilo, stavi glavu na koljena i tribi gnjide

fiona
06.03.2006., 15:09
Mirta ih je prošle godine imala 2x. Ništa nije tako efikasno kao ručno vađenje gnjida. Električni češalj tamani samo žive, kao i šampon, na žalost.

Goga 19
07.03.2006., 11:23
Baš mi je jučer jedna mama iz Mihine grupe rekla da jedno dijete u njihovoj grupi ima uši, ali da njegova majka niš ne poduzima! :shock: Zapravo, nakon x dana ošišala je malog na ćelavo, ali i ona sama ima uši no žao joj dat novce za šampon. :shock: Znam tu mamu, fakat loše žive, ali ipak... Ni tetama nije rekla, valjda ju je sram. Miha mi se (još) ne češe. Kaj da radim? Glupo mi je cinkat, tim više što imam obavijest iz druge ruke.

mamazika
07.03.2006., 12:57
Ovaj Nemus što ima češalj ima i spray za odbijanje ušiju (da ne dođu, kao repelent) košta preko 200 kn ali u ovakvoj situaciji vrijedi. Ja sam svojima to špricala, ali ne mogu reći da li je djelovalo jer nitko od tog jednog djeteta koje je došlo s ušima nije dobilo, a dijete je bilo doma. Hoću reći, uši nije bilo kad sam ja to špricala pa ne mogu tvrditi da je pouzdano djelotvorno.

Winnie The Pooh
07.03.2006., 15:12
Sinoć sam kupila češalj Robi Comb Pro i odmah smo ga isprobali! Ja sam zadovoljna kako radi, jer sam ju prije češljanja pregledala i nisam ništa našla, a sa Robijem detektirali i spržili komada 3 :D .

Bila sam u Mediki u Starom gradu i žena me ubjeđivala da to nije češalj nego brijač :shock: citiram dotičnu gospođicu (čitaj KOZU): Zar ne vidite da izgleda kao brijač za noge? A ja njoj na to kažem: zar ne znate da je COMB na engleskom ČEŠALJ. A ona meni : Ovo vam sigurno nije češalj!
Kako mi se nije dalo natezati, isfrustrirana sam izašla van.
U ljekarni MAZZI sam našla isti takav i pitam tetu Jeste li vi sigurni da to ne brije nego samo češlja? (jer me je ona koza iz Medike malo zabrinula), a ona meni: Pa gospođo, Comb na engleskom znači češalj. Objasnila sam joj zašto sam ju to pitala, na što mi je ona dala uputstva, da budem sigurna. Cijena 314 kuna.
Kasnije mi je došlo da se vratim u Mediku, i da onoj kozi svašta izgovorim, ali je Laura već pomalo bila nervozna od šetnje po gradu, pa smo otišle kući.

cekana
07.03.2006., 20:52
wow :shock: mi platili 267kn! A moja D. vuče uši još od 11ogmjeseca :cry: već su joj se treći put vratile, jer stalno netko u razredu ima. Ne moram vam reći koliko puta je oprala kosu s tim šamponom, a češlja s ovom napravom svaki dan... To je za upucat nekoga u školi!!!

sorciere
07.03.2006., 21:10
Baš mi je jučer jedna mama iz Mihine grupe rekla da jedno dijete u njihovoj grupi ima uši, ali da njegova majka niš ne poduzima! :shock: Zapravo, nakon x dana ošišala je malog na ćelavo, ali i ona sama ima uši no žao joj dat novce za šampon. :shock: Znam tu mamu, fakat loše žive, ali ipak... Ni tetama nije rekla, valjda ju je sram. Miha mi se (još) ne češe. Kaj da radim? Glupo mi je cinkat, tim više što imam obavijest iz druge ruke.

goga - ja ovo ne shvaćam kao cinkanje. tu se radi o zdravlju djece - i treba istražiti svaku informaciju. naravno da nećeš prstom pokazati na maloga - ali ako teti diskretno daš do znanja da si čula od jedne mame to-i-to , i da te to brine - ona bi trebala obratiti pažnju.

osim toga - mislim da se kod pojave ušiju u vrtićima (i školama) uključuju i neke druge službe koje su dužne provjeriti situaciju... :/

Winnie The Pooh
07.03.2006., 21:17
ma ja ne znam zasto se ljudi boje reci. Mi u vrticu pregledavamo djecu bar jednom u mjesec dana, a one kriticne i češće. Kada sam prosli tjedan ugledala bijele tockice u kosi kod Laure, odmah smo se sljedeci dan dali u pregledavanje djece. Nasla sam samo kod jednog djeteta i to mu je kosa bila krcata žive bagre, i tek pokoje jajasce. Sve roditelje smo upozorili, uključujući i njegove, da smo pronasli kod dvoje djece usi (nikome nismo nikoga imenovali, da se netko ne bi uvrijedio). Zamolili smo ih da i oni još jednom pregledaju svoju djecu, a ukoliko nešto nađu, da drugi dan ne dovedu dijete, kako se ne bi proširilo dalje.
Naravno, drugi dan je mali došao uredno u vrtić, a njegovi nisu rekli niti jednu jedinu riječ. :cry:

Mi smo i danas koristili Robija i samo je jedna stradala!:lol:

Razgovarala sam i sa jednom poznanicom koja je doktorica, baš u vezi ušiju, i ona mi je rekla da uši nastaju na prljavoj kosi, ali opstaju samo na čistoj.

sorciere
07.03.2006., 21:21
Naravno, drugi dan je mali došao uredno u vrtić, a njegovi nisu rekli niti jednu jedinu riječ. :cry:

:shock:
ja bih ga uredno vratila doma :x ... ili obavijestila doktore...

Winnie The Pooh
07.03.2006., 21:23
osim toga - mislim da se kod pojave ušiju u vrtićima (i školama) uključuju i neke druge službe koje su dužne provjeriti situaciju... :/

Koliko sam ja upoznata, "službe" se uključuju samo kada je 25% i više djece oboljelo od nečega (kozice, gripa...), a tako i ako imaju uši, jer tada se to smatra epidemijom.

sorciere
07.03.2006., 21:25
pa - recimo da su te službe STRUČNE, a da ti nisi :mrgreen: . pa se tebi čini da IMA 25% (a ne 2,5) djece... i onda oni dođu - a ti okreneš na svoje ;) ...

Winnie The Pooh
07.03.2006., 21:31
:shock:
ja bih ga uredno vratila doma :x ... ili obavijestila doktore...

Koliko god roditelj bio neodgovoran, jako je nezgodno nekome reći u 7 ujutro da mu nećeš primiti dijete, jednostavno, stave te pred gotov čin. :cry:

sorciere
07.03.2006., 21:44
pa nisi tom roditelju rekla taj dan u 7 ujutro: rekla si mu PRETHODNI dan - a to što je netko ignorirao tvoj trud i brigu - to je njegov problem. ako želiš imati autoritet - moraš biti dosljedna. ovako ispada da ti je jedno dijete draže od svih ostalih...

pa ne može JEDAN neodgovoran roditelj maltretirati onih 10, 15 ili više odgovornih! :x

mi smo imali malu kleptomanku. niš strašno - jer nije maznula ništa vrijedno :shock: (rekoše mi tete). dok nije maznula kikici zlatni prstenčić koji je ona dobila za roćkas, i ponosno ga htjela pokazati u vrtiću...

tetu sam "oprala" u vrtiću tako da sigurno nije zaboravila, a mamu od male nakon toga. ono što sam rekla - nije za fini forum :evil: ...

s_a_n_d_r_a
08.03.2006., 09:37
jao kad citam o ovim gamadima odmah se pocnem cesati po glavi(to valjda ide nekako automatski) :roll:

Goga 19
08.03.2006., 11:02
I ja. Baaaah! :smajlić se stresao:

Poslid
08.03.2006., 11:05
Ja se sjećam da mi je mama kosu posipavala s nekim praškom i onda mi omotala glavu s pelenom, i tako nekih 4-5 noći. Kaj je taj prašak?

sorciere
08.03.2006., 11:19
Ja se sjećam da mi je mama kosu posipavala s nekim praškom i onda mi omotala glavu s pelenom, i tako nekih 4-5 noći. Kaj je taj prašak?

DDT :mrgreen: ( ne zezam se :/ )

cekana
08.03.2006., 13:28
Ja se sjećam da mi je mama kosu posipavala s nekim praškom i onda mi omotala glavu s pelenom, i tako nekih 4-5 noći. Kaj je taj prašak?To je Neopitroid. Mi smo i to iskušali :cry: kosa nakon toga ko slama! Najgore je od svega što uši idu na čistu kosu najviše! Ali ima dobar šampon za ukućane od PHARMA - dr. Mueller na bazi ulja čajevca koji ih navodno odbija (miris) Tea Tree Oil Antidandruff shampoo. Djeluje kao preventiva protiv ušiju i krpelja. A ineče piša da je i za perut 8)

ivarica
08.03.2006., 13:32
jao kad citam o ovim gamadima odmah se pocnem cesati po glavi(to valjda ide nekako automatski) :roll:

ja vec danima, samo od naslova topika.
u ivarovoj grupi su neki dan svima trazili neke kukce (kaze on) u kosi.
jel to znaci da netko ima ili je to redovita kontrola?
strah me pitat tete da ne saznam odgovor.

Winnie The Pooh
08.03.2006., 16:21
jel to znaci da netko ima ili je to redovita kontrola?
strah me pitat tete da ne saznam odgovor.

pa pitaj!
Ili sada par dana pregledevaj kosu.

ivarica
26.03.2006., 21:49
evo mene opet na topiku, pred par sati me sestra zove da mi necakinja ima usi, taman kad je ivar bio u kadi.
a spavali su ivar i ona skupa u krevetu prije tjedan dana.

pretrazivala sam mu pola sata kosu sa razlicitim baterijama (zuto svjetlo, plavo svjetlo.... :roll: ) i nisam nista nasla. sestra kaze da bi nasla nakon par minuta, ali ja se bojim da mozda i ne bi jer je ivarova kosa svijetla i duga. jesu se mogle usi negdje sakriti za vrijeme kupanja pa ce kasnije opet vani??
prije tri dana on se jako svrbio, ali to smo povezali s mokrom i znojnom kosom nakon treninga koju tu noc nije htio oprati.

litala
26.03.2006., 22:22
ivar ima kosu slicnu ko ida. mozda je malo teze naci malu-malu gnjidicu u njoj. ali kad gnjidica ima 3-4 dana - ne mozes je fulat. tocno se vidi. pri dnu dlake (prema glavi) i zakacena za dlaku tako da je moras fizicki odstranit - noktima. drugacije nece pasti. us isto tako mozes fulat prvih dana (mozda dan, dva) dok je ful malena i skoro prozirna, upravo jer je kosa tako "maskirna". a kad us poraste, postane sivkasta i opet je ne mozes fulat. a i velika je. fuj. problem s duzom kosom je sto ti dok pregledavas kosu, us koja se nalazi pri dnu glave (recimo prema vratu) moze "pobjec" na onu duzu kosu (onu koju si pregledavala na tjemenu), pa ti mislis da si sve pregledala, a ona se prosvercala... uzas.

ja se iskreno nadam da ih necete nac.

mi smo se mjesecima borili s idinim usima. uzas i strava. strah me reci da sam se upravo danas (treci vikend da ih nema) usudila pomislit da smo ih se rjesili...

to sto su spavali zajedno, nista ne znaci. od svih nas samo je ida imala. ni mi, ni prijatelji, ni djeca iz vrtica. neke su glave prijemcljive. neke nisu.

a ne-pranje kose je na kraju od svih djidja najvise pomoglo...

26.03.2006., 22:25
Mozes to malo pojasniti, pliz? :)

ivarica
26.03.2006., 22:36
kakav je zivotni ciklus jedne usi? ako su se druzili prosli petak, subotu i nedjelju (znaci pred deset dana) i ako je koja us skocila na ivara, sto je njega moglo svrbiti tek u cetvrtak? znoj od hokejaske kacige ili je us tek tad pocela piti krv? ima nekoliko ogrebotina na potiljku i iza uha od ceskanja, ali nema gnjida, a valjda bi bile stare vec 3-4 dana :/ jer pretpostavljam da se zrela us koja moze skakat s jedne glave na drugu odmah baca na posao?

uzdam se u ovo da ne idu na svaku glavu :)

litala
26.03.2006., 22:38
a sta da ti pojasnim :lol:

nismo joj prali kosu tri tjedna. redovito jednom tjedno temeljito utamanili rucno gnjide i posudjenim elektricnim cesljem zive. onda sam joj oprala kosu. iduci vikend ih opet nasli. opet nismo prali nesto preko dva tjedna. od tada peremo svaki drugi tjedan.

ja sam stvarno primjetila da ih je puno vise i teze ih je pohvatat i potamanit ako se kosa stalno pere i cista je. kad smo je pustili i ne prali - kao da smo ih se lakse rjesili...

pljuc pljuc pljuc - eno sam joj veceras oprala kosu. ako ih nadjem ovaj tjedan - upucat cu se :mrgreen:

sanjam71
26.03.2006., 22:42
Sjecam se da mi je prije par godina kolega s posla pricao kako su se danima bezuspjesno borili s usima u kosi njegove kcerke (ima jako gustu kosu i one kovrce koje izgledajukao kao feder), isprobali brdo sampona i da je onda negdje procitao clanak u kojem se spominje da treba kosu natopiti Coca Colom i zamotati rucnikom na par sati. Kaze da je upalilo.

litala
26.03.2006., 22:48
iv, na zalost, ja u svo ovo vrijeme nisam uspjela skuziti kad pocinje svrbit, kad leci jaja, nista.

samo sad i mene svrbi za krepat :roll:

e, i kad joj perem kosu onda stavim malo vode i malo octa vinskog i time joj isperem zadnje kosu. to ih kao malo tjera. ne tamani, samo drzi podalje ;)

ivarica
26.03.2006., 22:48
nasla sam i recept s majonezom.
pozitivno je jedino da nakon tih tretmana ne bi vise nikad popila colu ni pojela majonezu :mrgreen:

ovo me ubediralo

Pogotovo se preporučuje šišanje duge plave kose jer su na njoj gnjide gotovo nevidljive.

litala
26.03.2006., 22:53
vidjela si jucer idinu. jesu u pocetku gnjide tesko vidljive. i bit ce ti tesko dok ih ne skuzis kako izgledaju (iako - nedobog da ih moras vidjet!), ali prije nego se usi "izlegu" gnjidica je dovoljno velika. a kako je kosa tanka, gnjidica je deblja od nje (i to dosta) i stoga se moze dosta lako vidjeti.

kod ide je problem sto ona ima plavu, tanku a jako, jako gustu kosu. i pretraga traje uvijek preko sat vremena... uzas i strava.

kad sam jednom poslije nje isla mm-u gledat glavu, cinilo mi se da ima autoput medju dlakama :mrgreen:

ivarica
26.03.2006., 23:26
sad kad ste svi posli leci meni palo na pamet - ivar smije sutra u vrtic?

dijanam
27.03.2006., 00:03
Evo, ja jos nisam legla ;)
Pa nisi mu nista nasla, jel tako? Smije.

Ja i moja Kate smo imali prije nekih mjesec-dva. Relativno brzo smo se rijesili. Dva pranja s razmakom od 7 dana. (drugi nitko nije dobio iako se stalno izmjenjujemo u spavanju po formuli svatko sa svakim)

Kad jednom operes, usi ostanu. Ja sam zakljucila da je nemoguce ocistiti sve usi (a ovo sto Litala spominje s octom olaksava njihovo skidanje), pa onda opet moras oprati za 7 dana kad se usi izlegu, a prije nego postanu spolno aktivne, odnosno prije nego polegnu jajasca.

cekana
27.03.2006., 08:05
Evo opet "svrb-svrb" tema... Ivarice moguće je da ga počne tek za tjedan dana svrbiti. Kažu da treba tri do četiri dana da se izlegu, a onda valjda još koji dan da postanu aktivne. Posudi negdje taj električni češalji češljaj ga uvijek prije vrtiće i sve5. Neće ti biti strašnije nego meni s D. koja ima guuuustu dugu kovrčavu kosu :cry: mjeseeeecima je trajalo, a još nisam sigurna da netko u školi i dalje nije prijenosnik, tako da se stalno češljamo, zamisli ona po bi po tome izostala pola godine iz škole.
A ovo s pranjem je fora ta, što uši rađe idu na čistu kosu. Znači mi koji održavamo higijenu smo nastradali od prljavaca... Valjda se onda i sporije razmnožavaju na prljavoj kosi, e sad to "prljavo" je relativna stvar. Mi peremo ineče jednom tjedno...

Natasa30
27.03.2006., 08:28
Samo cu dodati da ako vam recimo vrtic ili skola jave da ima usiju i ako vidite da vase dijete nema usi, ne perite djetetu pretjrano kosu.

Usi se kace lakse i brze na cistu kosu nego na malo zaprljanu tj vise vole cistu. Od kad sam to cula kad god bi mi javili da ima usiju ja i svaki dan pregledala i nisam joj onda po tjedan i pol prala.

ivarica
27.03.2006., 08:57
ja bi njemu prala svaki dan samo da on da.
ovako ga jedva nagovorim jednom tjedno ali to znaci da je tri ili cetiri puta dotad kosa skroz preznojena, ne ono mokra kosica kad dijete trci, nego mokra kao poslije tusiranja.
ne bi me cudilo da us nece.

mamazika
27.03.2006., 12:43
Što mislite, da li bi lavandino ulje odbijalo uši? Ja imam nekakav sprej za odbijanje, smrdi kao jeftini cvjetni parfem, koštao je skoro 250 kn, sprejala sam ih tjedan dana nakon što su se u vrtiću pojavile, ali nitko više nije dobio, to je valjda bio jedan slučaj koji je odmah otišao doma.

buby
27.03.2006., 12:55
na svjetloj kosi su gnjide teže uočljive :/

mi prošli uši prije 2 godine, cca :mrgreen:
užas, svi čupavi :shock: . svi smo se šišali skoro na pola :/

stalno mijenjala jastučnice
svi u kući moraju biti na tretmanu!!

šampon bubil, prano po uputstvima - on ubija samo odrasle
kupili češalj robi comb
stalno iščešljavanje
te šugave gnjide su žilave, treba ih "guliti" sa kose
javili smo odmah svima oko nas da ih imamo da se svi pročekiraju

češalj gnjide sprži tako da se iz njih nikada neće ništa razviti

trajalo je danima, a onda smo još puhali na hladno x vremena

joj, i sada me čoha kada ovo čitam i pišem, to je svima ista reakcija :mrgreen:

samo treba biti uporan 8)

mnogi misle da je dovoljno samo oprati šamponom :shock:

buby
27.03.2006., 12:56
sretno svima sa tima napastima da ih se što prije rijeđite i još bolje - nikada ne dobijete
ali, kako sam čula - vrtići i škole su puni toga, idu periodično :/

Winnie The Pooh
27.03.2006., 14:20
Mozes to malo pojasniti, pliz? :)

Razgovarala sam i sa jednom poznanicom koja je doktorica, baš u vezi ušiju, i ona mi je rekla da uši nastaju na prljavoj kosi, ali opstaju samo na čistoj.

Ja sam Lauru 10 dana konstantno češljala sa Robi Combom i već nakon prvih par dana ih više nije bilo. Češljala sam ju tako da bih odvajala tanke pramenove kose, pa osim što bih joj prošla sa Robijem, još bih i ručno uklonila jajašca. Težak i mukotrpan posao (po sat vremena svaki dan), ali isplatilo se. Sada joj nakon pranja kose, prođem sa RC, za svaki slučaj.

Ivarice, čisto da budeš mirna, preventive radi, operi mu kosu sa šamponom protiv ušiju. S njim ubijaš žive, a na mokroj kosi bolje vidiš ima li jajašaca i lakše idu dolje kada ih skidaš. (Laura isto ima dugu plavu kosu)

ivarica
27.03.2006., 14:27
kaze mi sestra da su dva sampona, jedan je protiv usiju, jedan protiv gnjida.

veceras kasno dolazim doma i nema sanse za sve te seanse.
ali sutra bi mogao pasti red majoneze pa red cole pa jedan sampon pa drugi.
ako se on vec danima ne svrbi, to moze znaciti i da ih nema i da ih ima ali se nisu izlegle? :/

litala
27.03.2006., 21:54
a mozda se samo onaj dan kad se svrbio nije mogao sjetit :lol:

ivarica
27.03.2006., 22:16
:lol:

cekana
27.03.2006., 23:10
kaze mi sestra da su dva sampona, jedan je protiv usiju, jedan protiv gnjida.
E ja bih voljela vidjeti šampon koji uklanja gnjide, ma može ih samo "olabaviti" da se lakše izvuku van, jednom kad zaglibiš s njima onda svaki dan tri sata (mi) čupaj gnjide van... Ivarice, na vrijeme si obavještena i ne brini!

aleta
29.03.2006., 22:17
bljak, mi nismo skužili stanovnike u kosi Eve Marije dok se nisu fakat namnožili. onda joj je mm prao kosu tim šamponom nad kadom i čudio se: E, ovo su kapitalci!
Eva Marija gleda u njih i kaže: a di su im brodovi?
mm u čudu: kakvi brodovi?
Pa kad veliš da su kapetanci!?

kapetance sam iščešljavala i trijebila još tjednima, duga kosica ošišana na skroz kratko. to je bilo prije prošlog ljeta, više ih nismo dobili (kuc-kuc)

samaritanka
24.09.2006., 22:27
Nisam vjerovala dok ih danas nisam iscesljala iz vlastite i Karlove kose nakon tretmana Moskito samponom koji pomoću masnih kiselina zatvori njihove dišne puteve. Medutim gnjide ne idu tako lako. Kako ste rjesavale okolicu, jastuke, krevetninu, robu i ostalo. Mora se baš sav ormar s robom prati?

Davor
25.09.2006., 11:55
Nemamo :D

aleta
25.09.2006., 12:00
samaritanka, ja sam iskuhavala posteljinu, mijenjala je svako jutro, a oprala sam i robu koju je nosila u razdoblju za koje sumnjam...
na svu sreću vrtićke uši se nisu bile proširile na nas ostale u obitelji. ja sam joj po cijeli božji dan trijebila te gadnje gnjide iz kose, i tako jedno tjedan dana. nakon posljednje smo još koji put znali oprati pedilinom (mislim da se tako zove) za nedajbože. i sad se sjetim svakih par dana pa joj virim u tjeme. izgleda da ih u školi za sad nema.

cekana
25.09.2006., 13:32
Ljudi moji Lice guard kolekcija, jedino što je kod nas sredilo stvar... skuuuuuuuupo ali funkcionira

Na žalost prekasno smo otkrili, curica je morala šošati svoju prekrasnu kosu :cry:

Winnie The Pooh
26.09.2006., 10:28
Mi smo se bagre riješili pomoću električnog češlja. Dug i mukotrpan posao, ali isplati se. Sada joj svaki puta nakon što joj operem i osušim kosu, obavezno jednom prođem i sa tim češljem.

Winnie The Pooh
26.09.2006., 10:30
Kada smo imali problema sa istima, nisam ništa prala ekstra od robe i posteljine, samo sam svako jutro jastuk dobro istresla. Kažu da uši opstaju samo na kosi... pa vođeni time...

Mukica
26.09.2006., 10:30
mi zadnji put kad je bila epidemija uopce nismo dobili usi iako smo ih u sezoni prije imali 3 puta :roll: i zbog njih sammorala osisat melitu

jednostavno sam im prestala prati kosu onaj dan kad sam cula da je pocela epidemija
i ljepo su hodali okolo zamazane kose 2-3, ako ne i 4 tjedna
al usi nismo dobili

samaritanka
26.09.2006., 11:43
Cure znate razliku između ušiju koje parazitiraju u kosi i onih koje dođu na čovjeka samo piti krv, a žive u robi? Ove u robi su veće, a poenkad ostavljaju jaja i u kosi kao i one koje zive u kosi.

samaritanka
27.09.2006., 11:12
Ja se tu raspitujem o tim robnim usima koje imaju dulji ciklus od glavatih i veve su. Nitko ih ne poznaje, a da li ih razlikuje, to je isto pitanje?

cekana
27.09.2006., 11:13
Cure znate razliku između ušiju koje parazitiraju u kosi i onih koje dođu na čovjeka samo piti krv, a žive u robi? Ove u robi su veće, a poenkad ostavljaju jaja i u kosi kao i one koje zive u kosi. :shock: za ovo nisam znala :sick:

samaritanka
27.09.2006., 11:38
Sto je najveci problem kod ovih robnih usiju one prenose bolesti rikecije i borelije i dobijes groznicu. Ove glavate su navodno ciste.

ivarica
01.12.2006., 00:01
dobio i ivar usi.
a koliko sam pisala na ovom topiku bezveze.

danas smo imali roditeljski u skoli gdje su nam rekli da skolom vladaju usi i da doma pregledamo djecu. ako imaju usi, mole da ih ne dovedemo u skolu dok ne ocistimo.
nasla ivaru jednu us (ne ja nego prijateljica, ja sam vristala i onesvjestavala se okolo) i 8-9 gnjida.
oprala sam mu kosu s pedilin samponom, samo tog je bilo u dezurnoj ljekarni.
potraga je trajala puna 3 sata, koma je sa svijetlom kosom i na kraju sam skuzila najbolji sistem: provlacila sam mu kosu izmedju prstiju, naslijepo, i kad osjetim zadebljanje - šišaj taj busen i u vatru s njim. smijale su mi se neke na telefon ali sve drugo mi je pregadno.
bit ce ovo dug vikend.

ivarica
01.12.2006., 07:20
mogu li usi doci i na moju glavu? jaako tretiranu svim kemikalijama u rangu valjda varikine.

01.12.2006., 08:26
Mogu.
Ja sam prosle zime osisala na prilicno kratko kosu koja je bila do struka jer sam dobila usi od nekog od djece. Ali novi blajh ih je potamanio.
Za Ivara uzmi sumifen, bolji je od pedilina jer unistava i gnjide...

cekana
01.12.2006., 10:17
Ljudi ne ubijajte se: LICE GUARD je zakon!
Skupo, da, jako, ali učinkovito i bez kemikalija!

El. češalj + šampon za odstranjivanje gnjida.

Naravno isplati se za djecu koja su tome sklona, a 8-9 gnjida - to se i prstima riješava ;)

lunahor
01.12.2006., 10:30
Lice guard a gdje ga ima za kupiti i sto tocno?

lunahor
01.12.2006., 10:36
http://www.nemus.hr/m-pak.html

jel to to? narucila sam set :?

mendula
01.12.2006., 10:37
i koliko košta?

cekana
01.12.2006., 10:47
Da, to je to! Stvarno je puno kad trebaš odjednom dati lovu, ali koliko smo se mi šampona nakupovali i uništili tjeme djetetu... kad se samo sjetim :roll:

Bitno je kod šampona za gnjide da se min.10minuta masira i 10 minuta iščešljavaju gnjide iz kose!

makita
01.12.2006., 11:02
Mogu nekome poslati kome treba jedan šampon, na prirodnoj je bazi, pa možda pomogne. Pitajte na PP pa da se dogovorimo

makita
01.12.2006., 11:02
P.S. besplatno

MamaRibice
01.12.2006., 11:31
ako ste skloni homeopatiji probajte sa staphisagriom. navodno nakon nje usi bjeze i skacu s glave :)

mamazika
03.12.2006., 12:30
Jedno hipotetsko pitanje: da li bi se gnjide rastopile od natapanja u maslinovom ulju?

aleta
03.12.2006., 13:49
ma kakvi, njih samo mehanička sila uništava. :evil: doduše, kad se kosa natopi uljem, lakše ih je locirati i skidati s lasi.

lunahor
06.12.2006., 15:16
meni stigao paket vrijedan 545 kn :mrgreen: sampon za ubijanje i lakse izvlacenje gnjida, sprej za preventivu, i cesalj :mrgreen: nadam se da mi nikada nece zatrebat i da cu to sve moci nekom pokloniti :mrgreen:

ivarica
06.12.2006., 20:53
jel moguce da smo ih se tako lako rijesili?
ono pranje i ritualno spaljivanje prvi dan pa drugi dan elektricni cesalj.
sad nista vise ne przi niti nalazim gnjide.
ali izludit cu od pranja robe i posteljine svakodnevno, hoce li me ikad vise proci strah od usiju?

samaritanka
08.12.2006., 08:45
Ma hoce. Evo ja sam imala prije 5 dana novi napad straha jer imam još mrtvih jaja u kosi koji su sad tek vidljivi jer je kosa izrasla pa su se jaja "podigla" za tu izraslinu od korijena kose. Mislim lako se skinu , prhka su i nema ništa unutra, ali su jaja za prepoznati. Opet sam oprala kosu moskito šamponom zlu ne trebalo, ali ništa nije izašlo.
Napad sam stišala jednim pranjem. Inače ako ti se nešto ne pere ostavi na 20-30 dana u nekoj vreči zamotano pa će uši i jaja izumrijeti.

Inače kod nas je nakon onog u 9 mjesecu novi napad ušiju. Curica koja sjedi s Annom u školi ima uši. Annu je tata ponovno oprao i pregledao, međutim ničega nije bilo. Majka te curice je nazvala preko vikenda da nas izvjesti o nemilom događaju i da pregledamo Annu jer je ona najbliža njenoj djevojčici. Pohvalno je što je ta mama nas nazvala. To je valjda zato što sam ja kod prvog napada ušiju taj vikend nazvala 20 familija da pregledaju svoju djecu i bar preventivno djecu operu sa tim šamponom bez otrova. Međutim ova mama je nazvala samo nas i nikog drugog iz razreda. Tek je slijedeći dan razrednica obavjestila sve roditelje da pregledaju djecu.
Prijava invazije ušima je obavezna u Njemačkoj, a to što se je nitko radi srama ne pridržava je tema za diskusiju.

još nešto o onim robnim ušima o kojima sam dosta istraživala jer mi nisu dali mira. Navodno su one bile prisutne u europi za vrijeme i poslije Drugog svjetskog rata, a danas skoro da ih nema. One su puno frkovitije od ovih glavatih i otpornije su, duže opstaju bez hrane i jaja su otpornija, prenose zaraze, veće su. Neki tvrde da ih navodno u Europi nema više.

Ove glavate uši znaju također šetati po tijelu pa piti krv recimo sa stražnjeg dijela vrata pogotovo ako vam je mršaviji ili recimo na unutarnjoj površini podlaktice gdje je koža tanja. Ja imam običaj staviti podlaktice pod glavu kad spavam pa sam na tim mjestima stalno imala crvene prištiće i ugruške krvi, a ja mislila da su komarci.

Eto malo štiva o predivnim ušima koji definitivno mogu zakomplicirati život, pogotovo kad moraš ići brzo negdje na put. Moje su se uši vozile i dva puta u avionu zato pazite s kaputima u avionu .-)

ivarica
08.12.2006., 10:23
moja opsesija presla na ivara. kako ga svaki dan gledam (kupila i sumifen) i prelazim masinicom po glavi 8a ta nista ne nalazi danima), sad je i on postao opterecen pa je vec dvaput uciteljici na satu prijavio da je upravo nasao a) gnjidu, b) us.
sto je mislim nemoguce s obzirom koliko ga maltretiram po kosi :/ .

nakon sto sam prijavila uciteljici da ima usi, napisala je svim roditeljima u informativku da pregledaju djecu. nadam se da gledaju jer ovako nikad necemo izaci iz zacaranog kruga.
mi spavamo s ivarom u krevetu, preventivno smo oprali kosu samponom cim smo skuzili da ih on ima, prelazimo masinicom uhokiler svaki dan, ne nalazi nam nista.
jel uopce radi?

lejla
08.12.2006., 10:47
I mi smo upravo prosli 'usljivu' fazu. Nasla 1 veliku kod B a kod O samo one malene. Ne poznajem jos razlike izmedju gnjidica i odraslig buha. Ova velika je bas bial velika, barem 5x veca od onih sitnih tamno sivih.

Preporukaje slijedeca: svi u kuci na sampon (ili je losion - nije ni bitno). Svaka 2 dana mijenjati posteljinu i na cesljanje. Posteljina se ili otkuhava ili 48h u zamrzivac pa onda moze i na manju temperaturu. Sve igracke, odjecu ... tretirati isto k'o i posteljinu. Ako nesto nije za pranje ili zamrzavanje (zamrzivac postane jaako mali) a i kapazitet pranja/suisenja bas nije neki kad sve moras oprati - mogu se stvari zatvoriti i u kesu pa da 'odstoji' 6 tjedana. Sve ostalo navodno prezive ako su se kojim slucajem zavukle negdje. Mijenjanje posteljine i cesljanje/trijebljenje se ponavlja svaka 2 dana u trajanju od 2 tjedna. Tjedan nakon prvog tretmana losionom jos se jednom ponovi.

I ja sam cula za Tea Tree Oil. Kupila i nasula u djeciji sampon - pa vidjet' ce mo hoce li biti kakvog efekta. Smrdi k'o sam vrag, ali kontam kako je Tea Tree dobar prirodni antiseptik ne moze biti lose - u svakom slucaju je bolje od losiona za ubijanje gamadi kojeg smo 1x koristili i vjerovatno necemo vise. Rucni rad je najefikasniji.

Kako ovo pisem ceskam se po glavi!!

MamaRibice
08.12.2006., 17:05
Ja sam citala o tome da se tea tree oil (kap ili dvije) pomijesa sa samponom i ostavi 5-10min na kosi.

meni je mama bila ispirala kosu sa octom i bilo je efikasno.

ali me jako zanima da li je netko isprobao staphisagriu :)

makita
08.01.2007., 11:57
Još nisam nikom dala šampon, jel kome treba?

šnapi
08.01.2007., 14:24
ja citam ovo i ne mogu vjerovati u kojem broju se javljate s tim usima! :shock: pa covjek bi stvarno pomislio da su vec izumrle, ali gle vraga.ja sam ih imala ko mala i mama se bome namucila dok mi ih je istrijebila iz glave. velike usi pocrkaju od sampona, ali gnjide ne i mora ih se rucno odstraniti. za brzi pregled samo pogledajte područje oko uha. tu bude puno gnjida jer je tanka koza i topla. vidim da postoje i moderne metode unistavanja, mi smo problem rjesavali jako gustim cesljem tzv. usljivcem.

marilu
09.01.2007., 06:14
Prije nekih dva mjeseca u skoli mog devetogodisnjaka su trazili dobrovoljce za inspekciju svih glava u skoli jer se pojavilo previse slucajeva usiju i doslovno je bila epidemija. A mi zivimo u kaliforniji, svi se kupaju dnevno. Uglavnom, iskljuce dijete iz skole dok ne donese potvrdu od doktora da je tretiralo glavu nekim samponom, za kojeg znam da je strasno stetan za djecu.
Znam da ima i alternativni, ne stetni u lokalnoj trgovini zdrave hrane, ali tog nitko nije spominjao.
Ja bih to rijesilia, kvalitetnim uljem lavande, 100% -nim. Dobro utrljati na citavo tijeme i trljati sto vise, ostaviti koliko je moguce vise i naravno mehanicki postupak, uski cesalj koji oko svake iglice obavijete izmedju sa koncem tako da dobijete nesto na sto ce se zaustaviti.
Kad se pere kosa, bijeli rucnik i glava prema dolje u kadi i dobro-dobro isusiti kosu rucnikom. Dosta ih se zna zaustaviti na rucniku!

cekana
15.01.2007., 19:45
Moja D. je opet dobila uši :evil: ali ja spokojna, mislim, imamo el. češalj... ali... jutros prolazim njenu kosu s njim i vidim živu uš, a češalj hladno prođe pored nje i dalje zuji :evil: :evil: :evil:

Eto sad opet problema do kraja šk. god. :( Prošle godine je trajalo 7mj. kod nje, jer se stalno vrtilo u krug... AAAAAAAAAA... izludit ću!!!

Leica
15.01.2007., 20:41
[quote="cekana"]Moja D. je opet dobila uši :evil: ali ja spokojna, mislim, imamo el. češalj... ali... jutros prolazim njenu kosu s njim i vidim živu uš, a češalj hladno prođe pored nje i dalje zuji :evil: :evil: :evil:

:cry: A ja već razmišljala o kupovini tog kompleta, daj reci da je to bilo samo slučajno :?

Hm....mene najviše mući osim tih ušiju na glavi moje princeze, kaj ako na mene prijeđu, s čime da ih se ja riješim, ja dojim, a čitala sam da dojilje ne bi smjele koristiti ta sredstva, please, pomozite kak da se ja riješim ako ih nedaj Bože dobijem. Mislila sam da smo ih se riješili kad evo jučer nađem jednu.......... :no: Već sam iz očaja rekla mužu da ćemo se svi ošišati na čelavo stvarno sam očajna. :( :cry: :(

cekana
15.01.2007., 20:43
I ja mislim da je slučajno, svima sam hvalla te proizvode, silne novce dala... i bilo nam je stvarno učinkovito :(

A mi dojilje -ajmo probati s čajevcem! Btw. ja isto s tim češljem obavezno prije spavanja počešljam sve nas :/

mamazika
16.01.2007., 12:14
Ja vjerujem da bi ih s odrasle kose potjeralo jedno pošteno farbanje (ali ne znam gdje ćeš naći frizera za to :mrgreen: ) možda čak i kaniranje.
Postoje li kakvi biljni preparati? Možda buhač (on ima prirodne insekticide)?

samaritanka
16.01.2007., 19:22
Cure ja imam šampon Moskito i kunem se u njega, da ste vidjele legla na mojoj kosi znali bi što znači INVAZIJA ušiju. Odraslih je bilo svega par, ali se na množe larve vrlo brzo...Šampon je mislim na bazi sojinog ulja zatvori pore za disanje odraslim primjercima kao i larvama, a jaja skroz osuši i lako ih je odstraniti. Ako netko treba donesem mu iz Njemčije, nek se javi na pp.

Hoću još nešto reći, to je ono što ja primjetih nigdje nisam pročitala pa se ograđujem, ali se si taj fenomen mogu jedino tako objasniti jer ne znam kako bi inače. Imala sam ful invaziju u 9 mjesecu. Šampon, češljanje, gnjide dole, gnjida nema vidljivih, međutim početkom 12 mjeseca skužim jaja na mjestima iznad mojih ušiju se opet stvorila po duhu svetom. Skidaju se lako, nema larve unutra, ali nisu ni otvorena....????...opet sam oprala kosu sa šamponom Moskito, češljala do iznemoglosti, ali nije ispalo ništa osim jaja. Jaja su vidljiva pola centimetra ili nešto više udaljena od kože na dlaci. Nisu bila vidljiva nakon tretiranja u 9 mjesecu. Pošto se i prije šamponiranja u 12 mjesecu sve lako odstranilo i nije bilo ful zaljepljeno mogu samo primjetiti da jaja nisu bila vitalna i da su zapravo ostaci od invazije iz 9 mjeseca, ali...sad dolazi ono što nisam nigdje pročitala, oni nisu bili ostavljeni na dlaci nego u korijenu dlake u gornjoj strani folikula dlake gdje je pora i dlaka izlazi i nisu bili odstranjeni češljanjem jer ih je štitio folikul dlake i koža gore... Međutim ima tu još nešto što ovdije veli učiteljica od Anne, a može se povezati sa debljinom kose i onda i s debljinom kože, promjerom pore iz koje izlazi dlaka, pa i brojem pora na glavi tj brojem dlaka na glavi... Učiteljica je rekla da postoje djeca, a i familije koje uvijek prve dobiju uši i često ih imaju kod svake nove invazije....To se može objasniti i s ovim skrivenim jajima u folikulu koji naravno ima više što ima više pora na 1 kvadratnom centimetru kože glave. jel ja to sanjam ili je to zbilja tako? Gladala sam kod MM pore na glavi. On ih ima znatno manje nego ja, ali su puno veče i on ima deblju kosu u promejru dlake gledano. Ja imam puno više kose, ali mi je dlaka u promeru puno tanja pa tako i folikul. Karlo ima kosu na tatu, a Anna kosu na mene. Anna nije ništa dobila jer ja u fazi leženja jaja nije dva tjedna bila samnom i sa Karlom.

Karlo je imao jednu uš vidljivu i začudo nije imao jaja. Mi smo skupa spavali u krevetu i valjda je ta uš otišla u šetnju kod njega s glave na glavu. Karlo inače ima debelu kožu, a Anna i ja tanku, tako da je lako doći ušima do žilice napiti se krvi od koje živi, a kod karla i sličnih mora dugo borati do krvi ili skroz ući rupu da dođe do krvi, a to joj baš nije jednostavno, bar kod onih malih larvi. ne znam!!! Zanimalo bi me što vi o tome mislite?

mamazika
17.01.2007., 13:11
Ja sam jedino čula da uši puno više vole doći na čistu nego na prljavu kosu.

cokolina
17.01.2007., 19:37
samo da vam kazem da sam cula da je nabolji nacin za ubijanje usi mazanje kose s benzinom. mogu se raspitati za "recept" ako hocete.

samaritanka
18.01.2007., 10:09
Mamazika, pa i tu ima logike u vezi onih mojih pora...

1....Valjda su pore gdje izlaze dlake toliko začepljene od prljavštine da ženke ne mogu položiti jaja u tu poru tj. folikul pa nema novih naraštaja...
2....ili ne mogu probiti sloj prljavštine i kože da bi došle do krvi pa izgladne i uginu makar se mogu prošetati do vrata pa tamo naći neki mekaniji i čišći dio kože...
3....a možda kad uši snime situaciju na prljavoj glavi brzo potraže drugu glavu...

Što će ti benzin kad imaš različita ulja, majonezu i slično?... Benzin mi je malo opasan...kao i petrolej ili slično...

cekana
18.01.2007., 10:33
Ja uopće ne mogu razmišljati jer znam da sam luda zbog ušiju :evil: mislim da ću morati dijete ošišati skroz na kratko :cry: i žao mi je što će ona jedina ostati "obilježena" (to joj je valjda najgora kazna što ju može zadestiti) a ne vidim načina kako da se ta epidemija spriječi

samaritanka
18.01.2007., 10:54
Cekana kužim te i ja sam bila luda, vjeruj mi..
Slažem se da je šišanje ok...i ja sam se ošišala da se lakše raščešljam i da izvučem gnjide...Šamponiranje s tim uljnim šamponima treba ponoviti još koji put...baš zbog ovih jaja koja čuće u porama pa naglo kad kosa izraste izađu van...

Samo smireno od panike nema koristi...

Ja sam imala i Moskito sprej za predmete kao što je fotelja i kutna garnitura koje nisam mogla oprati. Razmisli malo i o tome.

ivarica
18.01.2007., 11:00
Zanimalo bi me što vi o tome mislite?

ja se nadam da u zivotu necu misliti o usima dulje nego sto je bilo citanje ovog tvog posta :lol:

a zakaj
18.01.2007., 11:03
Ja sam jedino čula da uši puno više vole doći na čistu nego na prljavu kosu.

zato ja sad svojima uporno ne perem kosu - jer je navodno bilo usiju u vrticu.

samaritanka
18.01.2007., 15:01
Ivarica ...fakat si čitav post pročitala?

ivarica
18.01.2007., 15:23
od invazije preko pora, cijeli horor. jesam.

Rene2
22.01.2007., 09:36
Ja uopće ne mogu razmišljati jer znam da sam luda zbog ušiju :evil: mislim da ću morati dijete ošišati skroz na kratko :cry: i žao mi je što će ona jedina ostati "obilježena" (to joj je valjda najgora kazna što ju može zadestiti) a ne vidim načina kako da se ta epidemija spriječi

Moja djevojčica je prošle godine (u proljeće) u vrtiću dobila uši i koristili smo Sumifen i još neke šampone, ali ništa od toga, nakon 2 tjedna i dalje se češkala.
Ima dugu kosu koju nikako nisam htjela šišati.

Svaku večer sam je na bijeloj plahti iščešljavala i trijebila vlas po vlas i rukom izvlačila gnjide, ali jednostavno se previdi. Kosa joj je svijetlo smeđe boje i prilično gusta do ispod ramena.

A da ne govorim u ožujku svaki drugi dan prati posteljinu, i sve ručnike i sve što je oblačila preko glave, a vani vlaga i ne stigne se osušiti (tada još nisam imala sušilicu za rublje), bila sam doslovce zatrpana rubljem i sluđena kao i ti sad.

Onda mi je jedna starija gospođa u ljekarni rekla neka namažem svinjskom masti i omotam joj glavu najlon vrećicom, te isperem normalnim šamponom.
Onako rezignirana nije bilo toga što ne bih napravila i upalilo je.

Posjela sam je u kadu, jer se mast na toploj glavi topi i kaplje. Prije ispiranja sam iščešljavala gustim češljem koji je samo klizio po toj masnoj kosi i na bijelom češljiću su se vidjele gnjide, nakon 3 ispiranja šamponom i jednog regeneratorom, još sam jednom pregledala i od onda (kuc, kuc) nema ni ušiju ni gnjida. Cijeli postupak traje oko 45 minuta.

BTW nakon tog tretmana kosa joj je bila meka kao svila :)

Leica
24.01.2007., 19:57
A od tog Lice Guard-šampona protiv gnjida, kaj ni on ne pomaže ?
Pa, to je strašno,ne kaže se bezveze "dosadan si kao uš"...... :(
Ja još uvijek neznam da li da kupim taj cijeli komplet. :?
Kaj da radim ? :? Jel da ih i dalje ručno čistim......... :evil: Držim fige da ih se svi rješimo. :)

cekana
31.01.2007., 08:28
Ja ne znam što bih bez tog kompleta. Verijedi ga imati tko je sklon ušima. Šampon za gnjide stvarno pomaže, odlijepi ih iz kose i onda se lako iščešljaju, tko bi ih vuko jednu po jednu :x a el. češalj je za dečkiće savršen... kod gušćih i dužih kosa treba puno duže... ali barem ne moramo svakih par dana s onim agresivnim šamponima prati

Trina
02.02.2007., 10:01
Ja ću poluditi, moja kćer ima uši!!! :cry: :cry: Ima lih mali milion,sitnih,minijaturnih ušiju i gnjida.A svaki dan sam joj provjeravala jer je na vrtiću bila obavijest da haraju i tek sinoć sam skužila.I sad i mene sve češe.Zanima me,smijem li ja koristiti onaj šampon,budući da dojim?I još nešto,imala sam namjeru farbati kosu večeras pa se mislim,farba bi ih trebala ubiti (ako ih ima)jel tako??

samaritanka
02.02.2007., 14:39
Trina, masnoca ce ih ubiti, ato ne utjece na dojenje, ali oni s insekticidima,´mislim da nisu bas za dojenje, ali idem vidjeti.

Mislim da je nepotrebno koristiti sampone sa piretrinom ili idima, bolje je uzeti neke na masnoj osnovi....i cesljati...nasi su svi bili takvi...

Tea
16.10.2007., 21:46
a sad ću ja izludit, Nika je dobila vaške! fuuuujjjjj! :nope:

u subotu kada sam ih otkrila su bile već velike, vjerojatno faza opolođivanja, tj. razmnožavanja, tako da je jučer bila glava puna gnjida i malih sitnih ušiju. grozno! od tog prizora već danima ne spavam, tj. sanjam tu groznu scenu.

ja se sjećam svojih dana sa ušima dok sam bila u vrtiću i osnovnoj školi, i to je sve bilo ok, mama bi naprašila kosu, zamotala ju u ručnik kojeg ne bi skidala strašno nešto puno, i to je to! ali kad ti vidiš te beštije kako gmižu na vlastitom djetetu, pa to je stvarno :shock: :cry:
sada ni sama ne znam bi li uzimala taj električni češljić ili bi ipak išla na zdravo seljački način da uzmem svinjsku mast!? :? u svakom slučaju idem sutra u apoteku kupiti taj gusti češljić jer imam onaj dječiji obični koji u biti uopće nije gust!

zumbulmama
22.10.2007., 20:19
Da se i mi pridružimo, imamo ih!!! :x :evil:
Dakle, pročitala sam cijeli topic i sad me zanima: da li ti šamponi djeluju i preventivno?. Tj. kad ih se riješimo, da je dijete još par dana zaštićeno uslijed djelovanja šampona? I koliko često ste prali kosu djeci? Svaki dan, svaki drugi,...?

marta
23.10.2007., 10:11
Nisu svi samponi jednako djelotvorni. Recimo Pedilin je puno bolji od drugih. I etericno ulje cajevca je odlicno.
Mozes se tretirati i homeopatijom. U svakom slucaju zivciranje ne pomaze. Trebate naci nekoga tko voli prebirati po kosi i vadit gnjide. :mrgreen:

vještičica
23.10.2007., 10:37
Jednostavno rješenje za riješiti se gnjida (nakon što ih pobijete šamponom, ofkors) - natopiti glavu sirćetom (za jelo), i tako "zakiseljenu" malu glavu iščešljati gustim češljem. Sirće otapa ljepljuvu tvar kojom su gnjide fiksirane za vlasi. Provjereno na mojoj i bratovoj glavi, višekratno kroz vrtić i školovanje :)

cekana
23.10.2007., 11:29
El.češalj uništava uši, a svinjska mast ti je za gnjide. Za gnjide imaš odličan šampon od iste firme "lice guard" - ali naglašavam da je najvažniji češalj s kojim iščešljavaš gnjide (najbolje neki s metalnim dugim gustim zucpima)
Šamponi preventivno ne pomažu. Pomaže (nisam isprobala) dva puta tjedno isprati kosu s toplom vodom+10kapi čajevca ili 6kapi timijana i ružmarina u pola litre tople vode.

cekana
23.10.2007., 11:32
Btw. mi smo bili u fazi da nam niti jedan šampon (od onih koji su na našem tržištu) nije djelovao :( :evil:

Spasio me jedino PARANIX spray i njihov češljić koji sam dobila iz njemačke :/

Tea
23.10.2007., 17:29
da, evo govorim da smo ih se mi za sada riješili. Kupila sam češljić koji je ZAKON kod ušiju, i to obični onaj metalni sa plastičnom plavom drškom. češljić- rulz! 8)

dalje, gnjide ništa ne ubija, njih se baš mora fizički odstraniti iz glave koliko god se može. a šampon ubija samo žive uši i na taj način im spriječava trenutno (tj. daljnihh 68 dana) razmnožavanje.

kupili smo i ulje čajevca, nasprejali cijelu glavu i zatvorili sa kapom 15 minuta.

nadam se da ih dugo, dugo nećemo vidjeti više.

i da nadodam da sam svakih 2-3 dana mijenjala posteljinu.

evo malih brošura:

www.bzga.de/bzga_stat/pdf/60020150.pdf

www.rausch.ch/documents/infobroschuere_kr_tu.pdf

www.kantonsarzt.lu.ch/pdf_lausserbokroatisch.pdf

http://www.publichealth-zagreb.hr/bolesti/usljivost.htm

http://www.publichealth-zagreb.hr/mambo/index.php?option=com_content&task=view&id=282&Itemid=55

http://www.zdravlje.hr/clanak.php?id=12984&rnd=e2bc755c1dd4763cd28c4bd69af66e40

www.medis.si/lang/zdravila_bosanski.htm

Tea
23.10.2007., 17:31
IZVRSNA BROŠURA (koju svatko mora imati i pročitati!):

http://www.health.vic.gov.au/headlice/downloads/languagepdf/bosnian.pdf

zumbulmama
23.10.2007., 20:02
Hvala svima! Proguglala sam uši i saznala štošta. Npr: uši izvan kose mogu preživjeti između nekoliko minuta i nekoliko dana, ovisno o tome koji tekst čitate :roll: . No dobro. Otkrili smo ih u nedjelju. Oprali smo kosu Pedilinom, jučer (ponedjeljak) opet. Danas su bili u vrtiću nakon temeljite kontrole, obavijestila sam tetu, i nešto kasnije me nazvala glavna sestra i zamolila da ne dovodim djecu dok se to ne riješi jer oni jedini imaju uši. Ne znam samo onda gdje su ih pokupili! :evil: Je su li vaša djeca išla u vrtić za vrijeme "skidanja" ušiju? Pronašla sam u nekim člancima na netu da smiju ako su pod tretmanom i pod kontrolom. Dalje, kako često preti djeci kosu s tim šamponima? Mi smo svoje danas ošišali na skroz kratko i opet oprali sa Sumifenom. I pročešljali, naravno. Posteljinu mijenjam svaki dan i perem na 95, a jakne i kape sam dobro naparila parom iz pegle. Nema mi smisla prati glavu svakoh 7 dana jer možda negdje čuči gnjida koja će se izleći danas, a neka druga sutra. Što mislite?

Tea
23.10.2007., 20:49
gnjide se legu svakih 6-8 dana. naravno da se upravo sada može izleći neka gnjida, a vi jučer oprali kosu. zato se i pere kosa svakih 4-8 dana.

ja sam sve svoje četke za kosu, trakice, kopče... stavila 2 dana u zamrzivać- kaže da se ubijaju na visokim i niskim temperaturama. ne preživljavaju u perilici na 60˙C. tako da ne moraš baš sve otuhavati i peglati. naravno ne može naštetiti, ali ne moraš!

ja sam neki dan niki i ines preventivno kosu oprala čak u coca-coli :lol: :mrgreen: . ne znam da li je pomoglo, vidit ćemo! mislim da naštetit nije moglo, bar su se po prvi puta kupali u kokakolinoj kupki :mrgreen:!

btw. moja Nika je išla u vrtić cijelo vrijeme, naravno pod kontrolom, čak joj je medicinska sestra dolazila i sa el. češljem češljala kosu jednom tjedno, bez mog urgiranja. jedina je u grupi (u što sumnjam) imala uši, jer stalno mi govori da se netko češe, a ja i mm smo onda došli do zaključka da ih je vjerojatno pokupila negdje u TL ili CK igraonici :/ .

zumbulmama
23.10.2007., 21:04
Kupila sam i hidrolat čajevca, piše da nije za oralnu upotrebu, znači da smije na kožu/vlasište? Na ulju piše da ne smije niti na kožu. I kako da sad taj hidrolat čajevca primijenim?

Tea
24.10.2007., 01:27
Kupila sam i hidrolat čajevca, piše da nije za oralnu upotrebu, znači da smije na kožu/vlasište? Na ulju piše da ne smije niti na kožu. I kako da sad taj hidrolat čajevca primijenim?

našpricaj ga ili izlij na tjeme, doboro izmasiraj i zamotaj glavu sa ručnikom ili folijom ili kapom (ako imaš) nekih 15 minuta. dobro isperi. to možeš ponavljati jako često jer je to prirodan lijek, za razliku od šampona koji su kemikalije i od njih gnjide i uši mogu postati rezistentne.

zumbulmama
24.10.2007., 09:27
S kakvim šamponom perem nakon čajevca? Ubija li on i gnjide ili samo odraslu uš? Kolikom često? Svadi dan, dvaput tjedno, dvaput dnevno? Može li uš skakati kao buhe ili smo trči? :D Pregledavala sam malcu glavu i učinilo mi se da je nešto skočilo na mene.

Tea
24.10.2007., 10:09
S kakvim šamponom perem nakon čajevca? Ubija li on i gnjide ili samo odraslu uš? Kolikom često? Svadi dan, dvaput tjedno, dvaput dnevno? Može li uš skakati kao buhe ili smo trči? :D Pregledavala sam malcu glavu i učinilo mi se da je nešto skočilo na mene.
:lol:

ne, uši ne skaču sa glave na glavu! mora baš biti direktan kontakt glave sa glavom da bi prešle!

gnjide u biti ništa ne ubija (eventualno starinski načini sa petroleom ili sličnim :/ ). ubija ih samo kad ih odstraniš iz glave i stisneš između niktiju ili spališ, baciš u odvod i sl....

bito je da se dotijedna gnjida odstrani fizički , ovo sa šamponima i kojekakvim sredstima- svak hvali svoga konja :/

vještičica
24.10.2007., 11:31
Ovo sa sirćetom i jeste za fizičko odstranjivanje gnjida. Sirće ih odlijepi sa kose, pa se lakše iščešljaju. Nas je mama češljala onim starinskim, koštanim češljem. Nakon nekoliko iščešljavanja obično ih više nije bilo. Mislim da nas je "preventivno" prala Milinor šamponom sedam dana od prvog vaškocida.

zumbulmama
24.10.2007., 12:45
Ja ih nisam nikad imala, pa mi je sve ovo nepoznanica. Hvala na savjetima.

malena beba
12.01.2008., 11:02
ja ih jutros nasla na glavi moje curice... :cry: :cry: :cry:
a jucer je spavala samnom... :cry:
imaju i one male n+bijele i nasla sam par crnih koje setaju :lol:
sta je sta? ajme umirem, poludit cu!!

Tea
12.01.2008., 15:03
malena beba, pogledaj ovaj moj gore post sa linkovima i sretno rješavanje! imaj strpljenja- češljanje, trijebljenje + češljanje i češljanje + pranje kose!

malena beba
12.01.2008., 15:05
utjesite me... nismo valjda jedini trenutno sa usima... :(

clumsy mom
12.01.2008., 15:45
Ja samo molim Boga da ih moji klinci ne pokupe u vrtiću jer ne znam kako ću sebe očistiti :/ . Pre cca 4 godine sam ih dobila od deverove malecke - joooj muka živih a samo sam je par minuta mazila :/

I apropo teme, hoće uši i na farbanu kosu a novo farbanje im samo udesi ambijent - provereno sa punih 30 godina :roll:

Joj, živa se izdrapah na ovoj temi :lol:

sir_oliver
12.01.2008., 22:13
moja mala je imala uši skoro 9 mjeseci. mijenjale smo šampone i češljeve i sto čuda. čistile svaki dan po više od sat vremena (ima gustu kosu) i na kraju plačući odem u ljekarnu tražeći čudo. apotekarka vidjevši koliko sam očajna, a i shvatila je da sam već sve šampone isprobala predložila mi je neki električni češalj koji kao ubija uši i gnjide jer ima blagu struju koje dijete ne osjeti, a i alarmira kada se nešto zalijepi tako da se može odmah izvaditi. platila sam ga 300 kuna i ne žalim ni lipe. riješili smo se ušiju za 7 dana svakodnevnim češljanjem po 20ak minuta.
zove se robi combo pro[/b]

sir_oliver
12.01.2008., 22:14
plus, zaboravih napisati, toliko sam novaca potrošila na šampone, a usput je zaradila i perut

grace
12.01.2008., 23:06
MI smo se svojedobno borili sa ušima u više navrata i uspješno ih se riješili (duga kosa do pola leđa) ovom metodom koju smo nije da se hvalim sami izmislili. Kosu smo prali toćno po uputama Sumifen šampona i nakon toga obilno na kosu stavili regeneratora i krenuli izčešljavati kosu najprije jako rijetkim češljem, zatim normalnim ( da se kosa dobro,dobro razčešlja) i na kraju onim gustim za bebe, sloj po sloj ne ispuštajući niti dlaćicu. Uši i gnjide bi po toj glatkoj od regeneratora kosi klizile kao po ulju (Češljanje je trajalo jako dugo). Nakon dva dana bi ponovile postupak i nakon 14 opet i ušiju nije više bilo, drugi par rukava je ako se izvor ušiju nije očistio, onda se prića na žalost ponavlja.

grace
12.01.2008., 23:07
MI smo se svojedobno borili sa ušima u više navrata i uspješno ih se riješili (duga kosa do pola leđa) ovom metodom koju smo nije da se hvalim sami izmislili. Kosu smo prali toćno po uputama Sumifen šampona i nakon toga obilno na kosu stavili regeneratora i krenuli izčešljavati kosu najprije jako rijetkim češljem, zatim normalnim ( da se kosa dobro,dobro razčešlja) i na kraju onim gustim za bebe, sloj po sloj ne ispuštajući niti dlaćicu. Uši i gnjide bi po toj glatkoj od regeneratora kosi klizile kao po ulju (Češljanje je trajalo jako dugo). Nakon dva dana bi ponovile postupak i nakon 14 opet i ušiju nije više bilo, drugi par rukava je ako se izvor ušiju nije očistio, onda se prića na žalost ponavlja.

Tea
12.01.2008., 23:29
netko je ovdje bio spominjao ulje čajevca, nama je ono pomoglo definitivno. svaki dan sam joj kosu intenzivno češljala i trijebila, i prala u coca-coli, majonezi, pedilin šamponu... al kad sam kupila onaj češljić za uši (obični) i dobili smo uz njega to ulje čajevca. skeptična, puko mi film i ja joj zadihtala kosu u plastičnoj kapi, dobro natraljala tog čajevca i ostavila nekih 15 minuta. nakon što sam joj isprala kosu, lijepo sam ih sve rašćešljala i ono što je grace rekla, dlaku po dlaku. kosa joj je doslovno smrdila narednih 5 dana i više ih nije bilo.

netko je spomenuo da ne idu na farbanu kosu, e pa idu, idu, itekako! :x nemojte se povodit za time. ako itko u obitelji dobije uši, svi ukučani moraju oprati kosu sa šamponom. prve su najvažnije da se ubiju, dok ne postanu spolno aktivne (7-14 dana, al nikad niste sigurni koliko je stara uš koja vam je došla na glavu), zato trebaju svi odmah oprati.

i još jedna greška- koju sam ja napravila, u brzini, našamponirala sam ju i onda sam ju skupa sa tim šamponom istuširala.
kada se uši dobiju, mora se prati isključivo glava- ne i tijelo. :/

M&T
13.01.2008., 10:15
i još jedna greška- koju sam ja napravila, u brzini, našamponirala sam ju i onda sam ju skupa sa tim šamponom istuširala.
kada se uši dobiju, mora se prati isključivo glava- ne i tijelo. :/

ovo nisam znala a to bi sigurno i ja napravila :shock:

jel bilo kakvih posljedica? :/

malena beba
13.01.2008., 11:31

i ja iman taj sampon. ajde mi samo objasni jesi taj regenerator ispirala ili ne?

Tea
13.01.2008., 22:47
jel bilo kakvih posljedica? :/

hvala Bogu nije, al nakon toga mi je moja mama ispričala da je to isto i ona napravila meni, pa sam se sva osula kao nikad u životu i da je morala ići na hitnu samnom na injekcije! :/
ja sam se sa Nikom isto okupala u pedilinu, al ovaj put mi ništa nije bilo!

grace
24.01.2008., 15:01
Kosu sam izćešljavala sa regeneratorom, i tek kad sam bila gotova sam ju isprala. I moram priznati da samo kosu ispirale pod tušem, dakle cijelo tijelo istovremeno jer smo bile na moru (posebni uvijeti, tuš u dvorišti, i tako cijelo ljeto borba sa ušima ) i nikad nam nije bilo ništa,a šampon je uvijek bio sumifen. Borbu smo vodile skoro tri ljeta za redom jer se selo u kojem smo ljetovale nije čistilo kako treba pa im je trebalo toliko vremena da ih se riješe. I farbana kosa je jednako primamljiva kao i druga .

grace
24.01.2008., 15:02
Kosu sam izćešljavala sa regeneratorom, i tek kad sam bila gotova sam ju isprala. I moram priznati da samo kosu ispirale pod tušem, dakle cijelo tijelo istovremeno jer smo bile na moru (posebni uvijeti, tuš u dvorišti, i tako cijelo ljeto borba sa ušima ) i nikad nam nije bilo ništa,a šampon je uvijek bio sumifen. Borbu smo vodile skoro tri ljeta za redom jer se selo u kojem smo ljetovale nije čistilo kako treba pa im je trebalo toliko vremena da ih se riješe. I farbana kosa je jednako primamljiva kao i druga .

malena beba
24.01.2008., 19:59
mi smo se brzo rijesili, za 5 dana, jedino da se ne vrate :/

zvjerka
25.01.2008., 13:04
Kod nas su jesenas vladale uši.
Med. sestra u vrtiću nam je rekla da djecu ujutro pošpricamo lakom za kosu, da na lakiranu kosu ne idu uši. I stvarno mi kaj smo ih "lakirali" nitko nije dobio uši.

malena beba
06.02.2008., 17:06
sad cu se ugrist za jezik :/ vratile su se!!! ma poludit cu, sta je najgore cini mi se da ih i mali ima :cry:
i sta sad, kako cu njemu oprat SAMO kosu?
nista sad ne kontam...neko pise da cesalj ubija i usi i gnjide a neko samo gnjide. ajde mi objasnite? ne bi ga kupovala ako ubija samo usi jer su mi veci problem gnjide. ima dugu kosu i nikako je ne bi tila sisat, a cini mi se nemoguce neku promasit. pomagajte!!!!

marta
06.02.2008., 20:40
Malog osisaj vrlo kratko, pa ces svaku vidjeti i moci ces ih izvaditi. Ne sve odjednom, jer nemaju klinci strpljenja za to, ali onako pokoju u prolazu. A za curu nabavi cajevac.

Tea
06.02.2008., 22:24
gnjide ne ubija NIŠTA! (na žalost) :evil: već ih se mora rukom fizički odstraniti! uši se ubijaju el. češljičem, šamponima....
dovoljno je da jedna gnjida ostane, eto ih ponovno! :/

malena beba
07.02.2008., 13:26
onda nista od ceslja? a ja se ponadala... a sta s cajevcem? ulijem ga u sampon? oni za usi ili obicni? jel se moze u apoteci nabavit? koliko kosta?
ma luda sam... pregledam je, ne vidim ni jednu a onda za par dana opet...

fegusti
04.03.2008., 14:50
moja mala je imala uši skoro 9 mjeseci...
a ja i moja kći već 3 mjeseca!
žalila se jedno vrijeme da je svrbi glava, ja gledala ali ništa nisam našla. očekivala sam neku živu, šetajuću gamad, a takvoj ni traga. u nekoliko mi se navrata jadno dijete žalilo, ja gledala i opet ništa.
počela i mene svrbiti glava i vrat. pomislila sam da se radi o alergiji i otišla kod svoje dr koja mi je dala uputnicu za dermatologa. nakon mjesec dana (koliko sam čekala na red), dermaologinja je ustanovila da se radi o gnjidama i preporučila BUBIL šampon.
dva dana zaredom smo njime prale kosu i u četvrtak ponavljamo tretman ali ja kod nje još pronalazim gnjide (mene neće nitko gledati :( )
da stvar bude bolja obje smo dugokose!

plaši me zaključak da GNJIDE NIŠTA NE UBIJA. zar je stvarno tako?

fegusti
04.03.2008., 14:56
kako uopće uš izgleda i koliko je velika?
ja sam zamišljala da sliči buhi, a tako nešto nisam nalazila u kosi.

Tea
04.03.2008., 21:07
fergusti, pročitaj malo par stranica prije, ja sam navodila linkove gdje ti sve lijepo piše! upute, crteži, sve.... :)

fegusti
05.03.2008., 22:23
tea, zahvaljujem, sve sam prostudirala.
ponuđen mi je i el. češalj pa ćemo ga isprobati.
sir_oliver, :*
javim se.

fegusti
20.03.2008., 13:37
borimo se još uvijek i ne predajemo.
muči me nedostatak vremena da posao trijebljenja obavim temeljito.
gnjide su još prisutne, svrab gotovo da je nestao.
jučer su dobili pisanu obavijest da su se pojavile uši u školi, a o njihovoj se prisutnosti šuška već mjesecima.

shvatila sam da je, zapravo, problem u nedovoljnoj educiranosti nas roditelja.
ja nisam imala pojma kako gnjide izgledaju i nisam ih prepoznala na glavi svog djeteta.
osim toga, svakoga je sram reći da mu dijete ima uši iz razloga da mu dijete ne pribiju na stup srama i proglase prljavcem.
i dok god se to smatra sramotom, uši će se nesmetano i nekontrolirano širiti. :(

ivarica
20.03.2008., 16:06
nije svakog sram reci

kad je ivar imao usi ja sam ga ostavila doma i javila razrednici da ostala djeca napisu u informativku roditeljima da ivar ima usi i da ih pregledaju, a roditelje njegovih najprijatelja sam zvala telefonom

pa nije zato jer ih on ima, on PRAnositelj svih usiju. dobio ih je od drugih kao sto ce netko drugi od njega.

isto su i neki od njih zvali mene kad su njihova djeca dobila usi

moj jedini problem s usima je sto mi se tako gadeee, evo proslo je godinu dana otad a ja se jos najezim kad se sjetim i sve me svrbi kad vidim naslov.

mamazika
24.03.2008., 23:07
Što se tiče ubijanja gnjida, mislim da to piše i u uputama za šampon, trik je da se kosa pere svakih određeni broj dana, između 2 pranja gnjide se pretvore u uši ali se još ne stignu razmnožiti, tj. napraviti nove gnjide. I tako, kad se sve gnjide pretvore u uši, a sve uši pocrkaju od šampona, priča je gotova.

naty
25.03.2008., 12:29
gnjide ne ubija NIŠTA! (na žalost) :evil: već ih se mora rukom fizički odstraniti! uši se ubijaju el. češljičem, šamponima....
dovoljno je da jedna gnjida ostane, eto ih ponovno! :/

Ma daj stvarno :shock: sad si me stvarno uplašila. Mi se od četvrtka borimo sa ušima, odnosno sa gnjidama.
Lucija ima dugu kosu i svaki dan joj po sat vremena trijebim gnjide, ali još uvijek ih ima....
Probala sam ih stisnuti između prstiju i nisu glasno pucale što je jasan pokazatelj da nisu žive, pa sam se utješila da ona sada ima groblje na glavi koje ću kroz koji dan potpuno očistiti.
A ti si me sad skroz prestravila, pa ne mogu valjda te gnjide ponovo oživjeti????? :shock:

Trina
25.03.2008., 12:49
Pa da,dosta je da ostane jedna jedina živa gnjida i eto ti ih za koji dan opet koliko oćeš.Ja imam fobiju od tih ušiju,pisala sam i tu,moja cura ih je lani dva puta dobila a ima dugu kosu.Ja bih nju svaku večer pustila da zaspe na kauču i onda ispod jakog svjetla znala saaaatima vaditi te gnjide i čistiti je.A tjeme joj je mjesecima smrdilo po onom šamponu koliko je jak

Tea
25.03.2008., 21:41
naty, već sam pisala, probaj sa uljem čajevca! :/ (meni pomogao, a prirodan je pa ga možeš i češće stavljati, budući da ove šampone za uši smiješ samo svako nekoliko dana)

naty
27.03.2008., 08:35
naty, već sam pisala, probaj sa uljem čajevca! :/ (meni pomogao, a prirodan je pa ga možeš i češće stavljati, budući da ove šampone za uši smiješ samo svako nekoliko dana)

Joj tek sam kasnije pročitala od prve do zadnje stranice. Ja sam nadobudno mislila kako ću ja to lako riješiti sa šamponom i iščešljavanjem.
Prošlo je već 7 dana i ja se još uvijek borim sa ušima :shock: Krenula sam sa Bubilom, pa svinjska mast, pa Sumifen i nakon što sam jučer opet otkrile žive uši, poslala sam muža u dežurnu ljekarnu po Robi Comb i Lice Guard šampon.
Neću ni reći da sam ih jučer i kod sebe našla :shock: Nadam se da ću im sad konačno doskočiti inače ću se izgrebati do smrti.

Lucija je isto već luda od silnog isčešljavanja (ima kosu do pola leđa), jučer je jadnica rekla da želi ostati kod bake.....ZAUVIJEK :)

tea1976
27.03.2008., 11:04
Naty jeste uspjeli s Lice Guardom?

marta
27.03.2008., 11:12
Naty, ne moras iscesljavati. Gnjeci gnjide direkt na kosi, klincima je to manja trauma. Meni su Bubil i Sumifen bili losi. Tek s Pedilinom su usi pocrkale.

naty
27.03.2008., 11:20
Naty jeste uspjeli s Lice Guardom?

Ne znam još pouzdano pošto smo to jučer navečer (oko 22 sata) radile kad je Luce već bila umorna i nervozna. Počele smo sa trijebljenjem i češljanjem oko 19 i 30, a završile oko 22 i 30 :evil:

Češalj mi se čini odličan, a šampon me baš i nije tako oduševio. Piše na njemu da olakšava iščešljavanje gnjida, odnosno da se gnjide lakše odlijepe od dlake,ali meni se čini da to baš i nije tako....

Probat ću danas opet pa ću vidjeti, jučer sam joj čak prije šampona škarama rezala te dlake na kojima su bile gnjide tako da mislim da sam dosta toga odstranila i prije šampona.

Ali i prije 7 dana sam mislila da ću ih se riješiti za 1 dan :lol:

tea1976
27.03.2008., 11:37
Meni se taj šampon činio boljim od drugih jer ga možeš koristiti svaki dan ( druge svakih par dana) i jer djeluje na gnjide (drugi šamponi na žive uši), češalj je zakon- onaj što zuji za žive uši i onaj s dugačkim gustim iglicama za gnjide. Mi smo se jedino tako uspjeli 100 % riješiti gamadi.

( i moji su već bježali od mene kad su vidjeli da imam češalj )

Ne znam jedino za Pedilin, njega nisam koristila.

U svakom slučaju ~~~~~~~~~~~~ da ih potamanite :*

fegusti
27.03.2008., 13:25
u boj, u boj, junaci!

ma neće nas valjda ta sićušna gamad nadjačati!
mi još trijebimo gnjide, ali živih ušiju više nema pa ni svraba.

lunahor
07.04.2008., 08:36
aaaa i mi dobili usi. uzas zivi. u borbi smo sa samponom i cesljem el. a dalje cemo vidit koliko cemo biti uspjesni. :/ pedilin velite da je najbolji.

Guinevere
22.04.2008., 15:01
Molim vas za savjet/pomoć.
Laura je u vrtiću pokupila uši, već tjedan dana se borim sa istima, perem joj kosu sa šamponom Sumifen (po preporuci tete apotekarke), iščešljavam,...
Njih uopće nije bilo puno, primjetila sam nekoliko jajašaca, odmah sam išla po šampon ali jednostavno ne mogu ih se rješiti 100%. Laura ima dugu kosu tako da šišanje nije opcija. Vidjela sam da postoji neki električni češalj , ali su adrese samo u Zagrebu. Zna li netko ima li ga za kupiti negdje u Rijeci?

Naravno da su svi savjeti i druge metode dobrodošle.

I ja sam imala slične probleme sa mojom djecom. Svi troje idu u istu školu i produženi boravak, i naravno da su pokupili uši. Ja sam problem riješavala sa svim i svačim, i na kraju uspjela šamponom "Pedilin", te gustim češljem....Dok se zadnja gnjida fizički ne odstrani, nema šansi da se riješi te pošasti. ali sada imamo preventivu, i mogu vam reći da "fercera"....Već su se u dva navrata pojavile uši, a moji klinci ih nisu pokupili....
Poslije pranja kose im isperem vlasište sa rastvorom vode, te esencijalnog ulja ružmarina i timjana. Recimo na pola litre vode, ukapajte po 2-3 kapi gore navedenih ulja, te time isperite djetetu kosicu. Ne ispirite nanovo čistom vodom. Osim što ogodno miriše, očito da "iritira" uši. Nadam se da ćete uspjeti.
Pozdrav

Ines
07.05.2008., 17:33
evo i mene tu :roll:

kod L. u grupi jedna cura ima usi
danas frendica isla pogledat mojoj L. i nasla dvije malecke, skoro prozirne gnjidurine.
kupili sampon, oprali kosu, ja preuzela ulogu mame majmunice i istrijebila u procesu jos jedno 5-6 komada (nisam ih pojela, skoncale su na plahti). zivih nije bilo.
i mi ostali smo oprali kosu, mm potegao masinicu po glavi, nikom nismo nis nasli.
posteljina presvucena, mislila sam ju spalit, al nemam love za kupit novu pa sam ju ubacila na opkuhavanje.

kaj sad da radim?
da joj napravim iz prevencije francusku na glavi? zalijem ju kokakolom? zabijem daske na prozore i postavim natpise upozorenja oko stana?

iridana2666
16.08.2008., 15:36
I mi se priavlujemo u društo napastvovanih :roll:

Danas mi bile u Plodinama i gledam malenoj u kosu, kad ono :shock: :shock: uši!!!!! Brojim - 1, 2, 3 ... :roll: bljak!!! Kupila sam u apoteci Lice Guard shampn, kaže žena da je on na tržištu najbolji. Što je najbolje, prešle su i na mene :shock: :x . Ajme majko! Sad MM ide u dežurnu apoteku kupiti onaj češalj i repellent pa valjda ćemo ih strijebiti. Koliko treba da se istrijebe? Da li netko ima iskustva sa Lice Guard šamponom (koji, navodno, ubija i gnjide)?
Poludjet ću!!! Kaže MM neka provjerim i mačku :lol:

malena beba
16.08.2008., 21:22
Joj, te usi :evil:

neznan, ja sam E. istrijebila skroz (ono da vise ni jednu gnjidu nisan nasla ) kroz neka 3 tjedna. Na pocetku je imala puno, kroz nekih 4-5 dana smo to istrijebili i onda sam je jos jedan tjedan pregledavala svaki dan, onda tako svako drugi... ponekad bi nasla 1-2, ponekad nijednu. Imala je onda jako dugu kosu pa mi je to otezavalo posao.
Jos sam je bas 2 mjeseca nakon toga jednom tjedno pregledavala.

Mislim da je vec tu napisano, gnjide nista ne unistava, moras svaku izvadit iz kose :x
Uh, vec se sva cesem :brrr:

rena7
16.08.2008., 21:42
Ne mogu vjerovati da su ta stvorenja toliko proširena, ustvari da ih toliko ima. Prije nekih 25 god. nas su u školi mazali sa nekim sredstvima i stavljali nam marame na glavu... Mislila sam da je doba ušiju iza mene- kada ono ispada da je ispred mene- samo treba čekati da mi dijete krene u vrtić ili školu. Ajoooj!

iridana2666
16.08.2008., 23:34
A koja je ta fora sa Coca-colom? Taman mi pol boce u frižideru :mrgreen:

lunahor
17.08.2008., 08:54
Lice Guard šamponom (koji, navodno, ubija i gnjide)? on ne ubija nikog, on samo oslabljuje ljepilo kao i regenerator pa ih lakse iscesljavas, samo od pranja nis koristi. al je prirodan pa je najbolji za dijete, i mozes svaki dan pa cesljat :)
al nije insekticid ko pedelin i sl i nece ih ubiti...
ja sam probala i pedelin i nista, najbolji mi je "au par forte " sampon koji mi kupi sestricna u austriji. jedini koji djeluje, po sastavu je kombinacija emulzije i sampona pedelin.

piplica
17.08.2008., 10:07
Mi smo svojevremeno istrijebili uši reletivno brzo sa Pedilin šamponom(desetak dana-oprali kosu sveukupno triput-prvi, peti i deseti dan) plus iščešljavanje gustim češljem i ručno uklanjanje gnjidica.
Koristili smo i Lice gard šampon, kao i njihov električni češalj, ali nisam bila oduševljena djelotvornošću...

fegusti
21.08.2008., 11:52
tko me tjerao da ovo čitam!
sanjala sam da imam tu napast veličine malog prtsta, dlakavu i da mi gmiže po ramenima. :shock:
užas!
ne otvaram više ovaj topic!

gitulja
03.11.2008., 15:13
da malo podignem temu. kod nas u vrtiću se pojavile uši.
sestra ide u stariju grupu i ima punu glavu uši, a brat ide u našu grupu i ima gnjide. tu se stvarno moram začuditi što ih je mama dovela u vrtić, mislim ako su tete pronašle uši i gnjide odmah sumnjam da ih mama i tata nisu primjetili, ali ...
Je li netko koristio LIceGuard repelent spray? Djeluje li i isplati li se kupovati kao prevenciju?

grace
03.11.2008., 15:24
Cure, već sam pisala kako čistiti uši. Iz vlastitog iskustva ( tri godine za redom na ljetovanju). Najvažniji dio je izčešljavanje sa jako gustim češljem i regeneratorom, jer po njemu uši i gnjide lakše klize. Isto tako je važno točno se držati uputa na šamponu. I uši su iztrijebljene.

Ps: ne jednom očešljati kosu gustim češljem već sistematski dio po dio kose vie puta, tako da niti jedna uš ne može pobijeći. Sretno

gitulja
03.11.2008., 15:27
ma da kad se pojave uši, ali ovo je kao nešto preventivno. Gita nema ništa u kosi. Za ovo piše da se pošprica ujutro prije škole i dijete je sigurno.

domy
17.01.2009., 12:37
Jutros ode muž kod svoje mame i veli mu ona da Nika ima uši.
Mama mu živi u prizemlju a Nika sestrična je na katu.
E sad mene zanima ona i D se naravno svaki dan igrali i svašta radili ona je ležala i na našem krevetu i njegovom i on je bio kod nje gore.
Mi smo njega pregledali ali nema uši.
E sad koliko vremena treba da se pojave ako ih ima?
I dali je moguče da ih neće ni dobiti?
Moram priznati da me strah nakon što sam pročitala ovaj cjeli topic.
Sebe još nisam pregledala a sve me nešto svrbi kosa.
I jel bi trebala svu posteljinu preventivno oprati?

malena beba
17.01.2009., 18:43
ja bi oprala posteljinu.

kad je E. imala mladji sin nije dobio usi niti dvoje njenih rodjaka koji su svakodnevno kod nas. ali nasa mala susjeda je dobila.

na pitanje koliko treba da se pojave ne znam odgovor :/

Guinevere
17.01.2009., 18:50
ja bi oprala posteljinu.

kad je E. imala mladji sin nije dobio usi niti dvoje njenih rodjaka koji su svakodnevno kod nas. ali nasa mala susjeda je dobila.

na pitanje koliko treba da se pojave ne znam odgovor :/

Svakako, otkuhati je treba i oprati svu robu koja je nošena u vrijeme pojavljivanja ušiju. Kape, šalove....pregledati kosu svih ukućana, obavezno. A djeci "ne silazite" sa glave dok ne izvučete i zadnju gnjidu (jaje).
Svaka zaostala gnjida je u roku od sedam dana spolno zrela uš, koja dnevno izleže i do 8-9 novih jaja.....Pravo "vrzino kolo" iz kojeg jedino strpljenjem i upornošću možete izaći.....Ja sam ratovala na tri fronta u isto vrijeme, vjerujte da se danima nisam oporavila :)

Krampus
20.01.2009., 04:14
Pozdrav
nisam stigla pročitati cijeli topic ali stari "lijek" za gnjide( za uši je lako) je ocat..
Nakon tretiranja živih ušiju, kosa se doslovno natopi sa kvasinom(ocat bilo koji) koji omekšava gnjidino ljepilo, ostavi cca pola sata te se gnjige daleko lakše, odnosno vrlo lako uklanjaju sitnim češljem.
I ne treba je ni ispirati, od nje kosa ima super sjaj.

Mene je ovo spasilo sa klincima a i mene usput jer sam i ja pokupila.
Oboje moje djece ai ja imamo ubitačno gustu kosu, sad za sina nije bio problem jer smo ga obrijali ali...

U konačnici djeca će vam mirisati kao dobra salata, ali nemojte da vas to smeta :)

Poslid
24.03.2009., 20:39
Rijesila sam usi. Rijesila sam i gnjide, ali...
Mala sad ima punu, ali doslovce punu kosu ostataka gnjidi. Po cijeloj duzini kose su joj ta bijela puknuta jajasca. I to joj mokako ne mogu izvuci van. A ima gustu kosu do guzice. :evil:

pepi
25.03.2009., 10:21
Rijesila sam usi. Rijesila sam i gnjide, ali...
Mala sad ima punu, ali doslovce punu kosu ostataka gnjidi. Po cijeloj duzini kose su joj ta bijela puknuta jajasca. I to joj mokako ne mogu izvuci van. A ima gustu kosu do guzice. :evil:

Da li si probala sa regeneratorom za kosu?

Stavi ga na mokru kosu u ogromnim količinama i neka nagne glavu nad kadu i češljaj joj sa gustim češljem.

Poslid
25.03.2009., 13:06
Jesam, ali ne pomaže - to je presitno da bi ostalo na češlju.

Jučer sam joj friško oprala kosu i sve pregledala i nije imala uši.
A danas su nas pozvali iz vrtića da dođemo po nju jer ima uši. :evil:
Sve curice s dugom kosom su imale uši

pepi
25.03.2009., 14:42
Jesam, ali ne pomaže - to je presitno da bi ostalo na češlju.

Jučer sam joj friško oprala kosu i sve pregledala i nije imala uši.
A danas su nas pozvali iz vrtića da dođemo po nju jer ima uši. :evil:
Sve curice s dugom kosom su imale uši

Ja imam ovaj

http://www.liceguard.com.hr/lgc.html

i on je tak gust kad prođemo po pramenu kose, svaka gnjida ostane.
Koštao je 7o kn ali vrijedi svaku kunu.
Znam na kojim si mukama. :(

Poslid
25.03.2009., 15:07
Imam onaj el. češalj za uši. Danas idem kupiti i taj za gnjide.
Ma muka mi jer mislim da je teta u vrtiću danas vidjela te ostatke jajašca po kosi, a ne uši, jer sam ju jučer pregledala i nije imala ništa. Jedino ako je baš danas pokupila ponovno u vrtiću.
I rečeno nam je da ju ne vodimo u vrtić dok to ne riješimo a ja ne znam kako da to riješim.

Poslid
25.03.2009., 15:09
I već sam ju dva put natapkala s čajavcem

Maslačkica
25.03.2009., 16:31
Joj, ako ima tako dugu kosu i ne ostaju na češljićima.... muka...
Da joj želim sačuvati kosu onda mislim da ne bi bilo druge nego naći neki češalj koji je još zbijeniji i mokru kosu joj tako češljati da vidim ide li šta. Ako ide - super - i to ponavljala što više, a onda sjela na balkon i vadila joj gnjide ručno.
(možda angažman neke prijateljice isto?)

Ja se sjećam svojih "gnjidavih" dana....u školi sam ih stalno imala, traume imala od bilo kakvog svraba. Rješavala ih ručno vadeći iz duge, guste, kovrčave kose...
I ono što je najgore - taman se rješim, eto novih...

pepi
25.03.2009., 18:08
mislim da ćeš biti zadovoljna s ovim češljem

bucka
14.10.2009., 18:47
podižem!!
nemamo ih (još), ali nas u vrtiću putem oglasne ploče obavještavaju da ih ima u nikinoj grupi, vrtiću, a i obližnjoj školi!! :(

Poslid
15.10.2009., 09:18
Mi se ih uopće nismo uspjeli sasvim rješiti. Ustavri, rješimo se na tjedan dva i onda ponovno.
S počekom školske godine opet oglas da ima ušiju :evil:

Mi smo već u toj fazi da me pustilo ludilo. Sad samo redovito iščešljavam, ako koju nađem stisnem noktima i idemo dalje. :lol:

mamma san
15.10.2009., 10:46
Postoji još jedan istoimeni topic o ušima: link (http://www.roda.hr/forum/viewtopic.php?t=80810&sid=79e48c61ad6be4b5fa24cafbf4c9eca7)

tamo sam podijelila svoje iskustvo sa istima i stavila par linkića..

sad samo kopiram:

Podijelit ću svoja iskustva sa ušima koje smo našli kod Lovre prošlog ljeta:

- dan kad smo ih otkrili (sredina 7og mjeseca nakon povratka sa 5tjednog morovanja), skužili smo da ih ima najmanje mjesec dana :( Naime, njegovo čohanje po glavi pripisali smo nepranju kose i povećoj količini soli.

Uglavnom, nama je pomogla jedna forumašica i a i moje suludo upoznavanje sa neprijateljem.

Naime, na netu sam proučila životni ciklus uši. :mrgreen: Moram naći taj link...
Koliko se sjećam, živi oko 32 dana. U spolnu aktivnost dolazi sa kojih 10ak dana. Oko 15 dana starosti liježe jajašca (gnjide) iz kojih izlaze male uši nakon najmanje mislim 10ak dana (ponekad i kasnije).

Sukladno tome naša "borba" se odvijala ovako :mrgreen:

- ako dan na koji sam našla uši u kosi procijenim kao 0ti, onda pretpostavimo da je taj dan zadnja uš izlegla gnjide. Mi smo si dali rok intenzivnog pranja naredna 2 tjedna.

Osnovno:
- sve gdje dijete prisloni glavu (posteljine, nasloni, sjedalice itd.), sve što djetetu prođe preko glave treba oprati. Uši ne skaču, već hodaju. Gnjida se može otkačiti i ostati na jastučnici, kad se uš izlegne ona može dohodati na kosu. - ja sam svaki dan mjenjala posteljinu, ručnike, robu (pod uobičajeno) i pri tome ističem - blažena ljetna presvlaka na auto sjedalici!

- Kupila sam šampon protiv ušiju (Sumifen - s njime je dopušteno pranje kose svakih 2 dana, ostali šamponi 8 dana što nam je prerizično) i šampon protiv gnjida (Liceguard), metalni Liceguard češalj (izvrsno) i električni češalj (megaloman sam - ovaj češalj je čisto njesra).

- svaki dan smo 2 puta dnevno prali kosu, ali: samo prvi dan sa Sumifenom, a sve ostale jednom dnevno sa Liceguardom, u međuvremenu sa dječjim šamponom.
Dok mu je kosa bila našamponirana isčešljavala sam je češljićem.
Ovo je bilo po prilično agresivno, ali s obzirom da smo se za 3 tjedna vraćali na otok gdje nemamo tekuću vodu, bez veš mašine i samo sa kišnicom, morali smo ih se riješiti u 2 tjedna. :/

Ono što je bitno:

suprotno vjerovanju, uši su napast za čistunce. Naime, kako bi se lakše primili za vlas, uši koriste vlastito ulje. Masnoća na vlasi im onemogućuje "prihaklavanje". Isto tako i gnjidama.

Znači, kad vam za dijete postoji opasnost od ušiju, ili se ostatak familije želi od istih "zaštititi", kosu namastite uljem (dječjim, parafinskim...bilo čim) te je ne perite već ostavite tako umašćenu. (upravo radi tog slabijeg prihalkavanja ušiju, dobro je za isčešljavanje koristiti i regenerator). Isčetkavajte je na nekoj podlozi ili nad kadom.
Gnjide i uši ubijajte gnječenjem.

I ako vam nije žao, ošišajte dijete na što kraće. ;)

I još nešto, ako se pojave uši u familiji, najlakša preventiva i najlakše uništavanje za žene je da se pofarbaju / izblajhaju. Naime, kemikalije ih uništavaju. ;)

pretražujući o životnom ciklusu ušiju, našla sam na sljedeće linkove:

prospekt o Rausch šamponu - na prirodnoj bazi (http://www.rausch.ch/documents/infobroschuere_kr_tu.pdf)

letak o ušima za škole i vrtiće (http://www.nzjz-split.hr/userfiles/file/ddd/InfLetakRodite09.pdf)

biologija uši glave - razvojni ciklus (http://www.nzjz-split.hr/druga_menu.asp?id=166&naslov=Nadzor%20nad%20ddd-om&menu_id=114B1)

otkrivanje i suzbijanje ušiju (http://www.nzjz-split.hr/druga_menu.asp?id=167&naslov=Nadzor%20nad%20ddd-om&menu_id=114B2)

lucija1976
16.10.2009., 16:18
Ovo je bezuspješna borba bez zajednički akcija. Ja se borim s tim napastima kod cura skoro godinu dana. Imamo električni češalj, koristili smo razne šampone, čajevac... sve dugotrajno bezuspješno jer kad ih očistim završe opet kod klinaca koji ih imaju i sve ide iznova. Mene zanima ima li koji učinkovit recept da iako su među djecom koja imaju uši da ih mogu nekako zaštititi da uši ponovo ne dobivaju od njih.

ivarica
16.10.2009., 16:20
jedino redovito cesljanje

ja nikako ne mogu i. naganjati da se oceslja kad stigne doma, a mislim da bi to bilo najucinkovitije

svaku vece mu prolazim gustim cesljem kroz kosu, onim plavim metalnim, vec mjesecima
drugog recepta nema kaj je situacija takva kakva je, da su usi u razredu i iz razreda nece van

Zara01
11.11.2009., 17:13
cure na zalost nemam vremena citati sto ste sve napisale, ali imam pitanje.

da li dijete koje ima usi smije ici u vrtic?
naime, troje djece u grupi imaju usi i uredno dolaze, a majke su nezaposlene ili na porodiljnom :evil: i tete kazu da su tu nemocne :?

moje dijete je dugokoso i jos uvijek bez usiju, samo uz ovakve uvjete pitam se dokle?

sto mogu preventivno poduzeti da ih ona ne dobije, mada sumnjam da je ista moguce, osim ne ici u vrtic?

malena beba
11.11.2009., 20:40
moja nije isla u vrtic s usima.

vezi joj kosu, mozda da joj stavis kakvu maramu, ili joj zavezanu kosu prodji sa malo ulja za kosu (kad je masna teze se usi zaljepe)

Forka
11.11.2009., 20:49
veži joj kosu u čvrstu pletenicu i onda sve dobro našpricaj lakom za kosu...
dosta dobro funkcionira kao preventiva...

maria elena 1984
12.11.2009., 00:04
definitivno su najbolji lice guard proizvodi-preventivni sprej i šampon koji je rješio probleme svima koji su ga rabili,već nakon 2 pranja.ostali šamponi sve pretvaraju u trakavicu,tipa pedilin,bubil itd
traje tjednima i nikad učinak nije cjelovit

Trina
12.11.2009., 08:06
Moja cura ih je bila opet dobila ovo ljeto i ja skupa s njom. Čitala sam i proučavala vaše savjete na forumu i pronašle smo najučinkovitiji i najbolji način. Na suhu kosu sam joj stavila hrpu regeneratora. Sjela je kraj lavandina i podigla glavu (ko kod frizerke) pa sam joj isčešljavala kosu sto godina. S metalnim češljem baš za uši. Mislim da je na taj način izašlo 90 % svega, ako ne i više. Nakon češljanja sam joj oprala kosu pedilinom i to je bilo to. Za tjedan dana sam joj sve ponovila ali više ničeg nije ni bilo. Istu stvar sam radila i sebi.

Zara01
12.11.2009., 08:37
cure hvala na savjetima :) .
pletenice pletemo od kada smo culi za usi, lak za kosu joj ipak necu spricati, ali malo ulja ili silikona bi mogla.

vidim da ste neke spominjale preventivni sprej, jel on mastan? ili radi na neki drugi princip? citam na internetu da je repelent i siguran za svakodnevnu upotrebu. nisu li svi repelenti ipak donekle toksicni?

sad kad sam vas malo citala vidim da je to prava napast i da ih se tesko rijesiti :shock: majkomila a ja sam mislila da to ide sa 2 samponiranja.

Forka
12.11.2009., 08:48
definitivno su najbolji lice guard proizvodi-preventivni sprej i šampon koji je rješio probleme svima koji su ga rabili,već nakon 2 pranja.

preventivni sprej trebao bi spriječiti uši da uopće dođu do kose, stoga ne razumijem kako može riješiti i koje probleme nakon 2 pranja?

Na suhu kosu sam joj stavila hrpu regeneratora. Sjela je kraj lavandina i podigla glavu (ko kod frizerke) pa sam joj isčešljavala kosu sto godina. S metalnim češljem baš za uši. Mislim da je na taj način izašlo 90 % svega, ako ne i više. Nakon češljanja sam joj oprala kosu pedilinom i to je bilo to. Za tjedan dana sam joj sve ponovila ali više ničeg nije ni bilo. Istu stvar sam radila i sebi.

Ovo je uistinu učinkovit način, ali tek kad su uši već u kosi!

martinica
30.08.2010., 13:29
ej ja cu poludit s tim ušima ,, i sampon i one se umrtvile i sve i sad opet se ozivile ssavjeeettt

Beti3
30.08.2010., 16:45
Nama je Sumifen pomogao. Muški dio obitelji nije dobio, ali su isto svi tri prali svaki tjedan kroz mjesec dana. Curka i ja smo bile pune. Užas. Taman misliš- prošlo je, a ono opet. Ali riješile smo, uz silno iskuhavanje robe i pranje Sumifenom ( on ubija i gnjide) i češljanje i gnječenje.

Gore je mamma san sve lijepo objasnila. Proći će, ali dok ne prođe....

rousso
09.09.2010., 15:50
Meni je isto svakako najbolji bio Lice Guard. Koristila sam paralelno i električni češalj i šampon. Prvo sam bila kupila onaj novi šampon što se sad reklamira po TV, odvratno smrdi i ništa nije napravio. Onda sam nazvala predstavnike Lice Guarda u Hrvatskoj na broj iz 24sata jer sam vidjela da se tamo hvale da i Jennifer Aniston u ovom novom filmu koristi njihov šampon : ), a vidjela sam i da ih i ovdje na forumu dosta hvale. I neki lik mi se javio i fino objasnio šta koji proizvod točno radi jer mi nije baš bilo jasno jer imaju 4 ili 5 proizvoda. Puno sam platila, ali nije mi žao jer nema šanse da stavljam one predratne insekticide na svoju djecu tipa Pedilin, Sumifen i sl. To su čisti otrovi za poljoprivredu. Lice Guard dostavljaju doma pa sam naručila na http://www.drogerija.hr

Svaki dan sam ujutro i naveče počešljala sa električnim češljem i kokala uši, a 3 puta sam u tjedan dana maloj oprala kosu Lice Guard šamponom i iščešljavala sa onim metalnim češljem što dolazi s njim. Češalj je predobar jer mi mala ima strašno gustu kosu, a češalj je jako čvrst tako da nije bilo problema. Kolko sam skužila stvar sam riješila već treći dan jer nisam više pronalazila niti uši ni gnjide, al me bilo frka prestat pa nisam prekidala čisto preventivno. Uglavnom, prezadovoljna

koksy
09.09.2010., 17:35
Mi se, srecom, nismo susreli s usima. Ali sam ja ko mala imala par puta i sjecam se jaaako dobro raznih tretmana, bekrajnih cesljanja (duga, plava kosa) i ono sto su radili kad druge nije bilo, mazali mi glavu petrolejem!!! To pece i uzasno isusuje kozu ali i ubija gamad! Ne kazem da isprobate na vlastitoj djeci, cak stovise, ja cu se toga sjecat do kraja zivota s ngativnim predznakom...

Evo, i ja se sad coham...

Ariana
24.09.2010., 06:28
ja sam daki jučer našla jednu uš. pala je na majicu prilikom iščešljavanja kose sa češljićem za buhe (psećim). nakon toga rgenerator i iščešljala hrpu gnjida. danas idem po neki šampon pa opet regenerator. ovo sa regeneratorom i češljanjem je vrlo učinkovito.

marjetarino
20.01.2011., 22:00
imamo usi :-o !!!! :evil:
evo upravo otkrili sutra ujutro idem kupiti cijelu opremu cini mi se da dosta se hvalio lice guard pa cu provat njega,,,e bas sam ljuta,,,,
duga ricasta kosa do guze vec mi je muka sta me sutra ceka a da ne govorim da se nisam prestala cesat po glavi od kad sam skuzila da ih ima :cry:
a za ne povjerovat mi je da puste djecu s usima u vrtic!!!
mi ostajemo kuci i srecom danas me zicala da ne ide i pustila sam joj da bude kuci
nego me zanima ,,,imamo bebu malu 2 mjeseca i koji dan i bebac ima puuuuno kose kako da ga zastitim???? upooomoc

mamaShe
14.02.2011., 10:38
Evo, nastavljam ovdje...
Dakle i mi smo se izgleda obogatili za te podstanare.
Neobično mi je što ih je u nedjelju (jučer) ujutro bilo puno, a u subotu ih nisam vidjela uopće (istina, nisam baš ni zagledala). Ali nedjelja mi je bila šok! Žive, i šeću... baš se se ušokirala. No, stisnula zube, osmjeh na lice, i u akciju.
Paranitom oprali, češljai, onda je navečer od kume stigao češalj i LiceGuard koji odljepljuje gnjide. Ali začešalj nisam imala više snage (čitaj: 4 mj do podora, a cijeli dan samo peri, presvlači...)

Sad sam se malo pobojala i za malenu. Pregledavala sam je cijeli dan i jutros također, i nisam vidjela ništa. Pa sam je tako odvela u vrtić. Al sad se pitam nisam li bila malo neoprezna i neodgovorna. U svakom slučaju, rekal sam časnoj da velika ima, i da sam maloj gledala i nisam ništa našla... valjda će oni malo obratiti pažnju.
A danas popodne: češalj.

No, čujem i za neke jeftinije metode: coca-cola (kako djeluje na gnjide??), regenarator (to mi se čini jako logično, da odljepljuje), a još nešto sam čula, što nisam ovdje pročitala, a to je SVINJSKA MAST.
Jedna je mama imala uši na malenoj sa dugom gustom kosom. I nakon što je probala sve i svašta i ništa nije pomagalo, namazala je obilato sa SM, te tako isčešljavala. Gnjide su se dale skidati bez problema.
Malo je veći posao nakon toga oprati kosu, ali što je to spram uši??

Dajte mi pliz odogovor na pitanje: ubija li coca-cola gnjide?

Aha, da, i hvala za savjet o nepranju kose. Možda zato naš maleni nije dobio, jer njemu zbilja rijetko perem kosu (jednom u 2-3 tjedna - ovih dana je stalno iz jedne prehlade u drugu...)

filip
14.02.2011., 13:24
Mene su zvali iz vrtića u srijedu da su mlađoj našli gnjide.Teta je zapravo za ručkom uočila J na glavi crvene fleke (čitaj hemangiome) neznam kako ih prije nije vidjela pošto joj stalno radi nekakve frizurice,i da ima tjemenice,i gle čuda ugleda teta gnjide.E kako sam bila ljuta,naravno da od gnjida i ušiju niti G niti U kad smo došle doma.Oprali smo svi za svaki slučaj kosu za Pedilinom i danas ju poslali u vrtić.Samo da dodam da nije uopće u 2 mj.bila u vrtiću nego je krenula u prosli pon.i nakon dva dana nađu gnjide,i to samo njoj.Sestra iz vrtića ih nije uopće stisnula da vidi jesu li žive ili je možda to zapravo bila tjemenica koja se isto zna zalijepiti za vlas kose.Ma užas,ježim se od same pomisli na njih.

mamaShe
15.02.2011., 08:26
Izvješće s bojnog polja:
jučer sam se dohvatila el. češlja i prošla curama po glavici.
Zatim i sebi. U prvi mah Kiki se nije čulo ništa. Kasnije, navečer je, kao da je nešto kvrcnulo i zatim je češalj stao. Gledala, gledala, i nisam ništa vidjela. Onda regenerator, pa češljaj.
Ali od silnog regeneratora, baš nisam vidjela neke gnjide. Ono što sam pronašla, kao i dan prije, su neke sićušne smeđe male male, djeliš milimetra. Ne znam što je to. Jesu to tek izlegle bebe uši, ili su to ljuspice od izleglih uši? Zna li tko?
Uglavnom, zadovoljna sam s ovom metodom, regenerator je dobra stvar, ide s njim. Samo se bojim ako ću joj svaki dan par dana, da joj što ne učinim kosi?
Znate li za neki jako blagi regenerator?
Pretpostavljam da ovako idemo dok se sve ne izlegu, i naravno da ulovimo dane kad se još ne pare. Jesam u pravu?
Samo da nije negdje po kući posijala.
Jastučnicu joj perem svaki dan, danas ću i navlaku za poplun...
I da ostali ne dobiju, jer onda smo frigani. Ja sam na rubu snaga :) (ha, a tek je 2. dan)

lore
15.02.2011., 08:38
bilo bi ti dobro da sto prije sve iscesljas jer gnjide navodno mogu stajati mjesecima da se ne izlegu ako je "nepovoljno" (ako peres samponima za usi i slicno)..kakav je taj elektricni cesalj, jel ok? mi smo imali usi na ljeto..mrzim ih..
meni je bilo najlakse maloj skidati kad bi se kupala, sve bi joj procesljala..medjutim nema gustu kosu pa je lakse, i kratka je..

mamaShe
16.02.2011., 08:42
Uši mogu čekati mjesecima? Uh. To nisam znala.
Čitala sam o tom životnom vijeku, veli da se izlegu nakon 8 dana.
Ali u tom slučaju ispada da ih baš moram pustiti da se izlegu, odn. ne raditi ništa. Jel tako?
A ja baš opet i jučer regenerator i liceguard skupa, pa udri češljat.
Pa tko bi se izlegao u takvim uvjetima? Dobro, probat ću čekati.

Češalj je ok. Istina, nama nije našao skoro ništa, valjda smo ih sve velike žive pokokali u prvoj rundi, ali mama od prijateljice iz vrtića veli da je svojim većim curama (školskim) uredno tjerala uši van s tim češljem. Ili ih ubije ili one pobjegnu. Zato je to radila nad stolom koji je prekrila bijelom plahtom, tako da se vide. A na sebe stavila bijelu majicu, jer je bilo i da su zbrisale na nju. Dakle, sve u bijelo, i navali!

Čekamo...

mamaShe
21.02.2011., 11:22
Evo opet izvješće s bojnog polja:
od 1. do 7. dana pregledaval svima glave, prala jastučnice svakodnevno, velikoj par puta stavila regenerator pa češljali.
7. dan maloj našla jednu veliku, i opet nedjejla, i opet ja preokrenula cijelu kuću naglavce, sve oprala, eno mi još jedna hrpa stoji na podu i čeka ulaz u perilicu...
Sinoć sam velikoj oprala s paranitom, (maloj to isto jutro također). Jutros s metalnim češljem prošla velikoj po glavi. Prazno. Idemo u vrtić. Već se zaželjela. Sve sam objasnila časnoj, curki stavila nekoliko špangica, da kosa ne leti na sve strane (srećom ravna je i do korijena vrata, lako se održva i češlja).
Male jutros nije imala ništa (vjerujem da je ona jedan velika napast bila neka u prolazu), pa je i ona jutros u vrtić.
Borba se nastavlja. Prat ću posteljinu i dalje, jakne, šalove kape (eh ta zima, zakomplicirala stvar), pa opet paranit za koji dan.

Drago mi je da sam se upoznala s gadurama na vrijeme, škola nam se smiješi najesen.
I ovo sam naučila: prevencija svakotjedno. Uočiti velike dok se još nisu okotili. A to znači: pregledavati ih stalno i prečešljavati (barem 2 puta tjedno - kad već budemo čisti).
Osim toga, dobra je prevencija malo prvljavija kosa, ili ako je čista zamastiti je s nečim (čime?), vezati u pletenicu... Manja šansa da se nešto pokupit.

Eto. Toliko od nas. Za sada.

lore
21.02.2011., 11:31
super da si se rijesila napasti...prezirem usi :-x
mislim da s ovim kaj si napravila nema greske, jedino moras pregledavati klince ako su u vrticu i ako se slucajno rasprostranilo..da opet ne pokupi od nekog

marjetarino
21.02.2011., 11:46
mi smo ih nedavno imali, rjesili se u jedan dan !!!!
cura ima kosu skoro do guze gustu kovrcavu ,,,
kortistili smo paranit sprej i sampon ,na bazi su cajevca nimovog ulja i anisa ...kako su na bazi ulja mi smo oprali kosu ujutro i navecer ,
prvo smo dobro nasprejali i cekali 15 min onda smo sa samponom dobro oprali i cesljicem sam je cesljala jedno dva sata a kad je poludila vise pustila sam je da se igra i navecer opet isti postupak iako sam cesljicem puuuno manje ,pa sam na kraju pregledavala dlaku po dlaku sve sto sam nasla bilo je krepano ..... jastucnice i rucnike oprala na 90 i to je to rjesili se buba u 1 dan
bila mi je panika jer imamo kosatu bebu ali srica njemu nista

mamaShe
21.02.2011., 14:24
*marjetarino, jesi sigurna da si se riješila gnjida?
Uši, istina, pocrkaju od paranita, ali gnjide ostanu.
Njih sam riješavala češljanjem uz regenerator (metalnim češljem od paranita), ali ako je što ostalo, to izlazi 8-9 dana kasnije.
Zato sam cijeli tjedan doslovce na oprezu, gledam je svaki dan, i prečešljavam, i osom što sam je sinoć oprala paranitom ponovno, (radi polaska u vrtić), navalit ćemo na njih, računa još prekosutra. A do tada, također prečešljavanje.

Još je jako važno znati, da kad se izlijegu, treba im također 7-8 dana dok postanu spolno aktivne, odn, pare se i lijegu jaja. To je sasvim dovoljno vremena da ih ulovimo sve prije parenja.
(negdje sam našla članak o životnom ciklusu uši: 8 dana žive gnjude, i 8 dana do svadbenog pira!)
Pa si vi računajte.

marjetarino
25.02.2011., 12:40
uf da 100 % sigurna SRECOM :)

ali sad se opet cesem !! mislim da mi to dolazi iz glave a ne s glave

marjetarino
25.02.2011., 12:44
ode post prije

citala sam o njihovom razvojnom putu
i meni je bilo malo cudno da sam se takvom lakocom rijesila
spremila sam se na mjesecno ciscenje glavice ali eto srecom rijesili ih u dan
dosta sam gledala poslje dlaku po dlaku i bas s ti metalnim cesljicem cesljala non stop, nije bilo lako kovrcava kosa jakoo duga
a sad jedan djecak ima ih od 9 mj!!!!! isti izvor uvjek kaze teta u vrticu , i sad imam ? povise glave
pa tako duuugo da se nisu rijesili djecak je mogli su ga osisat .....

lore
25.02.2011., 14:33
za svaki slucaj izsamponiraj jos koji put ako je koja zaostala..te usi su mi strava..ja sam ih se ko mala rijesila jednim bijelim praskom protiv usi i gnjida, drzala cijelu noc na glavi s vrecicom i sve su riknule..ali otkad su one 2 male curice nastradale kad ih je baka poprasila me strah bilo sto takvo koristiti..a vjerojatno nije ni isti proizvod ali psihicki ne mogu

mama Jelena
14.03.2011., 17:21
evo i nas ušljivih! Interesantno - srednja dobila u vrtiću i ja od nje, jer spava sa mnom. I mala spava sa mnom ali nije dobila. Šamponi domaći ništa ne valjaju, drugi dan nakon šamponiranja bih iščešljala debelu odraslu uš iz svoje kose dakle ne djeluju. Sada smo na Paranit kombinaciji sprej - šampon i čini se da je srednja čista (osim što su je poslali iz vrtića doma jer još ima gnjide ali sve koje sam joj vadila su prazne (ne pukne kad je stisneš među noktima) i nisam joj danima ništa iščešljala...
E ali ja sam problem - mene nema tko trijebiti, i još ih imam! sad sam ja rasadnik, užas!

mrkvica05
15.03.2011., 08:35
Čitam i već me svrbi!
Paranit bi ti trebao pomoći + onaj gusti češalj što dobiješ uz sprej. Ako te čupa, meni su preporučili da se stavi regenerator na suhu kosu i onda se krene u iščešljavanje (lakše beštije silaze). Opereš kosu (može paranit šampon), osušiš (ali bez fena) i onda još i sprejom po kosi za svaki slučaj.
nadam se da nemaš dugu kosu.
Izdrži!

zloćko
23.03.2011., 14:35
Moja curka donjela gamad kući iz škole prije skoro 2 mj. Potrošila sam 2 bočice pedilin šampona , kosu sam joj prala svaki drugi dan jer su joj se kotile po glavi ko blesave, i još ih ima ne znam više što ću.Teta u ljekarni mi je rekla da ne smijem toliko prati sa tim šamponima jer bi joj mogla otpasti kosa a one se i dalje i kote i legu i za poluditi. Sad smo odlučili kupiti taj češalj, pa me zanima vaše mišljenje da li ga se isplati kupiti i da li ima netko tko nije zadovoljan njime pa bi ga želio prodati ?
Hvala unaprijed!

Lutonjica
23.03.2011., 16:07
mi nismo koristili ni šampone ni električni češalj.

samo iščešljavanje iščešljavanje iščešljavanje i trijebljenje trijebljenje trijebljenje....

i uspjeli smo.
kod starije kćeri 2x, kod mlađe jednom, i kod mene jednom.

babura13
01.04.2011., 15:57
eto, da i ja kažem svoju frustrirajuću misiju koja traje evo već 3 mj. Dakle prije upravo toliko suočila sam se s ušima svog djeteta, a onda sam ustanovila da i ja imam. Do sada sam potrošila 4 tube šampona protiv ušiju i gnjida, ali ta gamad ne odlazi. Išćešljavam djete svaki dan, dnevno nalazim od 3-4 uši, a o gnjidama da ne pričam kolika sam ih već poskidala. Djete mi je dobilo od tih šampona očajnu prhut i sad već neko vrijeme ju ne perem jer ne samo radi prhuti nego i zbog štetnosti i otrova koje ti šamponi sadrže. Jučer, pronađem 4 komada ušiju, a tako sam se već ponadala da je gotovo s time. Ljudi moji ja sam frustrirana i očajna. Tražim sad neki prirodniji šampon na bazi eteričnih ulja. Da li neko zna nešto? Ima neki Aromapar ali preko shopa, a to mi se sad neda plaćati ako mogu u nekoj ljekarni kupit bez dodatnih troškova poštarine. Help

anchie76
01.04.2011., 17:13
Mi smo ih imali... i sve što mogu reći nakon tog iskustva je češljanje, češljanje, češljanje.. i to onim češljem za uši/gnjide. Ja sam se oduševila da to čudo od češlja miče i gnjide! Ludilo. (to nije bilo u vrijeme kad sam ja bila mala i imala uši svako malo).

Bitno je samo nakon svakog provlačenja kroz kosu, isprati češalj da ih se ne vrati natrag u kosu. Danima sam češljala malom kosu, 2x dnevno. I kad više nisam pronalazila niti jednu gnjidu, još sigurno tjedan dana a i više smo češljali pred spavanje (češljanje je najbolja preventiva).

Jesmo oprali šamponom na početku - da pobije uši pa da gnjide rješavamo isčešljavanjem i onda opet za nekih 7-10 dana. Nisam mu više prala nakon toga. A sad kad smo to prošli, mislim da bih oprala samo to na početku i ne bih više. Samo češljanje, minimum 2x dnevno i ne prestajati ni kad se više ništa ne pronalazi, danima još nastaviti. Niti regenerator nismo koristili (taj savjet sam doživjela kao vrlo lošim jer onda na češlju imam samo regenerator uopće ne možeš vidjeti jel češalj išta pronašao).

Pazili smo na posteljinu, iskuhavali, bacali na pranje sve što bi prešlo preko glave.. iako bih bila ležernija ovaj puta, valjda sam očekivala da ćemo ih se rješavati vječno.

I čim ovo pišem, majke mi svrbi me glava.. brrrr..

rousso
26.04.2011., 16:32
Mislim da nije istina da gnjide mogu preživjeti nekoliko mjeseci. Mislim, obavezno se moraju povaditi, jer imaju 7-10 dana fore za aktivaciju, a onda čitav proces ispočetka. Ja sam najviše informacija pronašla ovdje http://www.liceguard.com.hr/ pa se dobro informirajte da ne bi bilo zabune. Svi šamponi koji sadrže pesticide (tipa pedilin, sumifen itd) imaju ograničenu uporabu, mislim jednom tjedno-ne više. Svakako pripazite na to...

zloćko
26.04.2011., 20:23
I mi smo imali problem sa ušima u kosi i to jako dugo i potrošili smo hrpu novaca na šampone i pranja i iščešljavanje, čak sam se odlučila na kupnju el.češlja , i onda mi je jedna cura sa foruma poručila da ne kupujem češalj nego da probam sa eteričnim uljem čajevca , i upalilo je.U roku 3 dana riješili smo se gnjida i ušiju jer čod čajevca bježi sva gamad.

Dobro sam nakapala po glavi , zamotala glavu u maramu, i tako je prespavala i još sutra bila do oko podne, zatim joj oprala običnim šamponom i ni traga više niti jednoj životinjici a gnjide su se posušile . Sad joj samo stavim par kapi u kosu kad ide u školu radi preventive.

Pokušajte nećete požaliti. Sretno svima!!

tannanna
20.02.2013., 15:01
joooj malena ima uši ali dobro je sad s njom ali pojavilo se i sinu njega sam odmah ošišala na kratko sreća pa sam frizer,ali maloprije nadem i sebi i sad sam luda lagano nikada ih nisam imala i evo sada dodu.....

klara
15.04.2013., 21:24
Koliko su vam djeca bila doma zbog usiju? Kad smiju u vrtic?
Cure su ih dobile i svi me plase da treba po 2 tjedna da se to rijesi. Muka mi je od pomisli na 2 tjedna bolovanja zbog usiju, nakon svih zimskih bolestina

ina33
15.04.2013., 22:48
10-tak dana je to kod nas trajalo, najnaporniji je dio bio pranje posteljine i pregled i čišćenje glave na koji nam je odlazilo i po pola sata, mala je već zbog toga šizila. Smije u vrtić (barem u našem slučaju) kad zdrav. voditeljica utvrdi pregledom da nema gnjida i ušiju u kosi. U biti - oporavak se svodi na to koliko dobro im možeš istrijebiti glave (na žalost, nema drugačijeg rješenja osim ručnog trijebljenja - pramen po pramen pa pažljivi pregled). Češalj rješava samo uši, barem kako je meni rekla doktorica i med. sestra, ne i gnjide (a one su glavni problem, jedna uš puno toga posije po glavi). Šampon ti je li-la - on uguši samo uši, ali ugušilo bi ih bilo šta - može i regenerator. A za gnjide - ručno trijebljenje - one se lako skuže jer se ne mogu lako odvojiti od kose, nego pincetnim hvatom noktiju potežeš po glavi, bed je što su male, najviše ih ima na tjemenu. Također, i vas ukućane bi trebao neko pregledati, kao i ekipu iz grupe, susjedne grupe, ako u grupi ima onih koji su u dežurstvu (da ti se ne bi uši vraćale). Sretno!

ina33
15.04.2013., 22:54
Evo neki recentni topic vezano za muke po ušima, koliko se može na bolovanje, jesu li uši zarazna bolest ili što, što kad se vraćaju, reakcije u vrtiću itd:

http://forum.roda.hr/threads/79654-dovođenje-djeteta-sa-ušima-gnjidama-u-vrtić-reakcija-teta

klara
16.04.2013., 06:09
Hvala ina, malo si me utjesila. Juce smo oprali i povadili sve sto se dalo, danas iz pocetka. Sad su doma, zvat cu zdravstvenu voditeljicu u vrticu pa se dogovoriti s njom za dalje

ina33
16.04.2013., 09:12
Ako pereš sa šamponom protiv ušiju, ne moraš svaki dan - taj šampon je nama (kod naše male) izazvao perutanje tjemena. Svaki dan ih trebaš trijebiti iz glave. Držim palčeve! Mi smo se, u stvari, dosta s tim namučili - uvjereni da je dijete čisto bi smo dolazili u vrtić i zdravstvena nas je 3x vraćala kući - i fakat je svaki put bilo gnjida. Nemoj se slučajno pouzdati da ti to mogu baka/deda gledati po glavi - nema šanse. Nama se tipa i 5.-ti dan, nakon 2 pranja, nakon 45-min pregleda glave, i dalje nalazila pokoja gnjida. Doduše, mala ima dugu i izrazito gustu kosu. Nitko od nas nije od nje dobio (pregledala nam glave zdrav. voditeljica), iako smo se svi preventivno isti dan šamponirali. Sretno!

njokica
23.04.2013., 16:38
Evo i mi se mučimo, ja trudna 32tj, pred 20 dana smo mislilo da smo ih se riješili, ali vratile su se:evil:

Prvi put sam i sebi i mužu i njoj oprala sve skupa 2 puta kosu i to sumifenom - ne piše nikakva ograničenja za trudnice pa...

bila sam u drugom gradu tad kod rodbine pa mi je teta trijebila gnjide, a ja sam maloj. onda sam došla doma i nema mi nitko to za radit, ali sve je bilo u redu do neki dan kad sam vidjela maloj jednu odraslu uš u kosi kod uobičajenog pranja (inače peremo joj kosu svaka 2-3 tjedna jer joj ne treba, ne masti se). Isto tako poslije pranja šamponom bi natrackali kosu regeneratorom i temeljito iščešljali češljem koji smo dobili uz šampon. I par dana nakon drugog šamponiranja sumifenom smo nastavljali ručno trijebljenje gnjida...

Znači prošlo je 20 dana otkad smo mislili da smo ih se riješili, međutim, :evil:

Sad stvarno ne znam koliko šamponiranja je previše, ali stat ćemo i ovaj put nakon 2. šamponiranja i dalje ručno trijebiti. Btw. negdje sam naišla na foru s baby uljem, navodno njime treba dobro natopiti kosu, dobro omotati onom prozirnom folijom za domaćinstvo da se sve podavi. Samo se ne sjećam koliko dugo to treba držati na glavi (možda se radi o 2 sata, ali nisam sigurna).

Uglavnom držite mi fige da svog muža naučim da mi trijebi gnjide, jer mi zapravo nema tko... brine me i beba u trbuhu... i što ako se OPET vrate te napasti... joj joj :cupakosu:

ina33
23.04.2013., 16:58
Da... nije to tako simple and easy, na žalost :(. Mislim da te nema razloga brinuti i beba u trbuhu, kako misliš da bi njoj uši mogle naštetiti?

Po meni, čak niti ne moraš te šampone, oni su ti dobri samo zato jer se u njima kupi češljić pa ajde, ali regenetator - iščešljavanje - i, na žalost, nema druge, nego svakodnevno trijebljenje i svakodnevni detaljni pregled svih uključenih glava (znači, i vaših). Svakodnevni, pritom, za iole dulju-gušću kosu - mislim ne kraće od 10-tak min po glavi (i to ako si super iskuksna, toliko bi trebalo biće našoj zdrav. voditeljici).

I isto moraju raditi svi zaraženi - istovremeno se tretirati - vrtićka grupa itd.

Sretno!!!

mrkvica05
24.04.2013., 09:20
Mi smo koristili Paranit, ubija i gnjide i uši. Ali što to vrijedi ako i drugi roditelji ne čiste glave dječici. Kod nas se opetovano događalo kroz barem pola godine da su uši u grupi, već smo ludi bili. Dok nije došla sanitarna (ili kako se već zovu) u vrtić i pozvali mamu i tatu djeteta da izvole se potruditi i očistiti glavu (osobito kad sam čula njihovo "jooj, pa mi to ne znamo, pa tko će to čistiti a joooj" došlo mi je da ih zadavim). Mi smo nekih 1000 kn spucali jer se njima nije čistilo.

njokica
26.04.2013., 16:04
I meni se čini da se u vrtiću od moje curice nije dovoljno poduzelo po tom pitanju - samo je stavljena obavijest roditeljima da djeci pregledavaju vlasište, a trebao bi zdr.djelatnik raditi screening dječjih glava. Sad kada budem malu vraćala u vrtić ću im lijepo tako i reći jer ne dao bog da ja doma dezinficiram svu posteljinu, robu i ostalo, trošim lovu na šampone i trijebim gnjide, 100% se osiguram da sam napravila posao kako treba, i za 3 tjedna da mi se dijete treći put vrati s ušima u glavi.

Nadam se da taj film neću gledati:sick:

ina33
26.04.2013., 16:41
Njokica, držim palčeve da ne gledaš, ako budeš gledala, onda je up to you tj. znaš što ti je za činiti - eskaliranje po piramidi zdrav. djelatnik-ravnatelj-epidemio služba (koji put treba paralelka zdrav. djelatnik-ravnatelj). Ako niti to ne pomogne, onda će vjerojatno još netko šiznut i utjerat sve u red barem privremeno... (ako vrtić ima stav "izlaženje u susret/to je ful odgvornost roditelja i mi tu možemo samo plakate dijeliti").

U stvari, kako se to meni čini, izgleda da nema toliko puno vrtića di tipa ide dijete a to se nijednom ne pojavi - čula sam za jedan u svom malom krugu kontakata.

njokica
26.04.2013., 22:07
Nama je četvrta godina zaredom u tom istom vrtiću i ovo je prvi put.
Hvala na savjetima, a meni je osoba iz vrtića (koju zovem kad mi je dijete odsutno) rekla da se teško može govoriti o nečijoj krivnji jer je nečije vlasište puno sklonije ušima od drugih. Znam da tu ima nešto ali je tu još puno faktora koji tu doprinose, i sam vrtić i roditelji djece iz iste grupe. Sam bog zna koliko ozbiljno su shvatili poruku s oglasne ploče grupe (ako su je uopće i pročitali)

klara
26.04.2013., 22:16
Evo da javim da smo se mi prilicno brzo rjesili usiju. Jednom smo stavili Paranit, a kasnije ( jos tjedan dana) prskali s čajevcem i lavandom. Posteljinu sam samo jednom oprala, na Paranit i ulje potrosila 150 kn i to je to. zahvaljujuci noni nisam otvarala bolovanje.
Mislim da je najvse pomoglo detaljno pregledavanje kose i vadjenje gnjida. to je radio mm, on ima strpljenja i odlican vid.

thegirl25
01.09.2013., 22:48
Drage moje mame, mi smo (ja i moja cura) skupile te beštijice... uglavnom, svaki dan mislim da sam se rjesila i opet nabasam na koju gnjdu, danas sam slučajno češljem pronasla neku neznam jeli gnjida ili uš iskreno, crno je i puklo... čak i gnjide koje joj nailazim po glavi nisu baš ono bijele, nego sivkaste na crno... neznam vise koja je to razvojna faza ali vjerojatno blizu postajanja prave uši... uglavnom kupili smo sve lice guard proizvode, i redovno joj čistim, pregledavam (trijebim jednu po jednu) ali ja imam osjećaj da se nikako ovoga rjesit... jeli stvarno taj čajevac toliko dobar da se okrenem malo tim prirodnim stvarima? Ona plače od čestljanja i natezanja po glavi, višđe smo doslovno svi ludi doma... Ja sama sebe isčešljavam i tu i tamo me neko pogleda ( to da vam ne govorim koji mi je pritisak kad neznam sto mi je u glavi)... JA NE MOGU VJEROVAT KOJA JE OVO NOĆNA MORA!!!

Beti3
01.09.2013., 23:00
Nama je Sumifen šampon riješio uši. Prije toga smo probale svašta. Mislim tri puta treba oprati svakih 10 dana, ako se dobro sjećam, no piše sve na uputstvu. I ja i kćer smo imale. No, oprali su i svi tri muški u obitelji za svaki slučaj.

mrkvica05
02.09.2013., 09:20
Mi smo s Paranitom to riješili. On uništava i gnjide i uši, ali naravno dobro bi bilo i da ih fizički prvo makneš pa onda pošpricaš, bez obzira koliko vam to već išlo na živce.

Znam kakav je osjećaj misliti da ti nešto plazi po glavi, brrrrrrrrr grozno.

Zato, još malo upornosti i strpljenja, sretno!

thegirl25
02.09.2013., 16:22
Jeli taj Paranit sprej ili šampon? Sve sam živo kupila, od el. češlja do svih mogućih ostalih, šampona i svega i nakraju ispada da jedino sto mogu je trijebiti rukama :( A ona ima kosu do guzice isto kao i ja, ispadnu mi oči na federe....
Ja preberem kosu ne nađem ništa i onda češljom naletim na nesto što pukne i tako jucer i danas, jednostavno vazda se negdje nesto sakrije sto nisam vidila...

nova21
02.09.2013., 16:59
evo jedan trik bez štetnosti, masna krema za ruke nanijeti na kosu, staviti da se ugrije pod haubu može i fenom, dobro isčešljati i oprati kosu.

mrkvica05
03.09.2013., 09:58
Paranit je sprej, meni čak fino miriše :) onako mentolski.
Znam da su neki na suhu kosu stavljali regenerator da bi lakše iščešljali gamad, ja nisam to isprobavala.
Naša curka inače ima jako gustu dugu kosu i znam da sam prvi put 3 sata čistila kosu, poluuuuuuuuuuuuudila sam!

thegirl25
10.09.2013., 20:16
Ja sam mislila da sam joj očistila glavu i nakon 5 dana opet idem detaljno pregledavat i opet show program, malih crnih koliko oces neznam ni jesu li gnjide ili uši al stvarno, maleno na dlaci ali crno... jaoo ja nemogu vjerovat da je ovo ovakva pegla, neznam ni kakvo je meni stanje u glavi...

stavkokljun
10.09.2013., 20:28
Vidim da se ljudi muče pa da vas sve riješim muke trošenja vremena i novaca.

Imali smo ih u obitelji 3 puta jer mi je kćer svaki puta donjiela stvar iz škole u kojoj dotična gdična širi zarazu čim počne sezona.

Uglavnom, prvi puta je bila panika, pa kojekakva nemoguća, skupa i besmislena rješenja, ali ipak postoji najbolje i najbrže.

Ako se pojave, brzo do liječnika da vam napiše recept za Bubil, odličan makedonski šampon na bazi buhača i petroleja - idealan i prirodan za uklanjanje uši (ne i gnjida!).

Većina opateka ga nema jer se izdaje na recept pa ne mogu zaraditi, ali recite im da vam ga naruče jer je najbolji.

Što se gnjida tiče sve je muka, čemer i jad - ali uzmete peglu za kosu (Figaro!) i speglate kosu. I to je to! 200 stupnjeva je sasvim dovoljno da uništite sve gnjide i ne morate se mučiti sa skupim češljevima, šamponima, kemijom itd, itd...

Ispričavam se ako je već netko to ovdje spomenuo, ali nisam imao vremena pročitati baš sve postove. Eto, nadam se da će pomoći. Isprobali smo ovaj recept 2 puta i nije mašio. Pozdrav.

Beti3
10.09.2013., 20:30
Da li si probala SUMIFEN?

Stvarno djeluje. Ali, SVI operite kosu 3 puta u razmaku od tjedan dana. Jastučnice mijenjaj svaki dan i iskuhavaj. Plahte što češće. Ručnike za kosu isto iskuhavaj.

Ako su tata, baka ili još netko s vama i oni neka operu 3x svakih tjedan dana. Inače će se uši vraćati i vraćati.

Evo slikica http://www.farmacia.hr/sumifen.html ili ovaj

http://www.mojaljekarna.hr/usi-i-gnjide/1150-sumifen-sampon-protiv-usiju-i-gnjida.html#.Ui9lOD9OJJI

thegirl25
10.09.2013., 23:50
Imam neke druge marke šampona, onaj pedilin i onaj neki kao bolji sto mozes svaki dan prat + češalj što ide s time... ali sam zezla stvar jer nisam nastavila redovno prat, ja sam pametna kontala to sam rjesila i netrebam vise prat... međutim koma... :(
maloprije sam joj isčešljala jednu tako veliku UŠ iz glave da sam se prepala mogu reć... jedna je bila ali brate mili ogromna, takvu jos nisam susrela....
Sutra ću joj oprat kosu i isčešljavat... malena ima kao i ja dugu kosu do guzice, mislim da nam to nimalo ne olaksava ali eto ona tako voli svoju kosu da mi je zao osisat... :(((((

thegirl25
10.09.2013., 23:53
PS. ako je sumifen rješenje, kupit ćemo i Sumifen, evo iskreno neznam vise sto da radim... naravno malena ih nema ovaj put kao prosli, jer je prosli put imam dojam na svakoj dlaci bila jedna ...
Fakat mi nije jasno odakle se ovoliko toga stvorilo odjednom, nasla sam sigurno 20ak gnjida ili čega VEĆ...

Tanči
11.09.2013., 08:42
Ništa nećeš riješiti kupovinom raznih šampona, samo ćeš osiromašiti.
Pedilin je čisto dosta. Treba oprati kosu jednom u tjedan dana i to svi u obitelji, ali i svi u razredu, vrtiću, kolektivu gdje dijete provodi vrijeme.
Kompulzivno čišćenje i mijenjanje posteljine svaki čas neće riješiti problem. Samo ćeš se nervirati.
Opusti se i kreni u mehaničko skidanje gnjida s vlasi.
Žive uši ćeš pobiti šamponom, ali gnjide ne.
Iz njih će za sedam dana izaći nove uši, zato treba prati kosu svakih tjedan dana.
Gnjide trijebi noktima.
Primi vlas između nokta od palca i kažiprasta i izvuci je van. Stisni da pukne i baci u npr wc
Taj proces će trajati satima i danima.
Moraš biti uporna.
I da, gnjide nisu crne, već bijele. Izgledaju kao gris. Neki ih zamijene za perut.
Uši ne vole prljavu kosu, već čistu jer se lakše kreću po čistoj kosi pa zato ne peri djetetu kosu svaki čas.
Navečer malenoj natopi kosu i vlasište uljem čajevca, imaš u DM-u po dvadesetak kn , zaveži kosu u pletenicu, a glavu u gazu i nek dijete tako spava.
Također pomaže i peglanje kose, farbanje...iako je predrasuda da uši ne idu na farbanu kosu. Itekako idu. Ja sam primjer.
Znači, prvo treba u kolektivu gdje dijete provodi većinu vremena provesti pranje kose sa specijalnim šamponom i nakon tjedan dana opet.
Morate se organizirati, inače će se uši stalno vraćati.
I doma nokte u pogon i trijebi gnjide.

Beti3
11.09.2013., 11:33
PS. ako je sumifen rješenje, kupit ćemo i Sumifen, evo iskreno neznam vise sto da radim... naravno malena ih nema ovaj put kao prosli, jer je prosli put imam dojam na svakoj dlaci bila jedna ...
Fakat mi nije jasno odakle se ovoliko toga stvorilo odjednom, nasla sam sigurno 20ak gnjida ili čega VEĆ...

Ne kažem da će tebi biti rješenje, ali meni i mojoj kćeri je bilo. A obje dugokose. Nije trebalo šišati. I to da uši ne idu na farbanu kosu je neistina, moja je itekako pofarbana, slojevima i slojevima farbe, pa su došle punom snagom.
Nama je to trajalo i duže, vratile su se bar 2 puta. Jer, životni ciklus uši je, valjda se točno sjećam, tjedan dana. Toliko treba da se izlegnu iz jaja (tj. iz gnjide) odrastu i polože jaja. Tako da treba čekati bar 10 dana nakon zadnje žive uši da si sigurna da su prošle. Živa uš se miče. Gnjide su čvrsto zalijepljene za vlas. I treba svaku maknuti, fizički, jednu po jednu, brrrr. Kad se sjetim!
I na kraju, prali smo još 1-2 puta Sumifenom i kad su sve prošle, zlu ne trebalo. Radije fujasti šampon, nego odvratne uši.

stavkokljun
11.09.2013., 15:20
Tek su mi danas odobrili post pa je zapeo gore iznad vaših, pa pogledajte, ovo je zaista rješenje i radi provjereno za najmanje truda i novca.

thegirl25
12.09.2013., 14:19
Hvala cure, svjesna sam svega da nema druge nego joj kopat po glavi... nitko od roditelja u vrtiću ne spominje uši, ja sam svoju curu dovela sa ljetnih praznika čistu, danima sam joj trazila po glavi nije ničeg više bilo.... ali eto jučer sam nasla ogromnu UŠ, bila je tolika kao da joj je mjesec dana, ja imam dojam da je to nova dosla jer je samo 1 bila u cijeloj glavi, fakat sam uru vremena česljala i češljala.... kolika je bila strah me je bilo noktima ubit, BLJAAAAAk!!!
Uglavnom evo ja sam sebi trenutno opiturala kosu i drzim na glavi, ako ima koja da se uguši a onda ću češljat jer meni nema ko birkat bas glavu....
Maloj sam maloprije pošpricala uljem čajevca prije nego sam je odvela u vrtić i večeras cu ako mislite da ima smisla... ali danas mi je jedna teta u apoteci rekla da uzmem svinjsku mast da dobro utrljam u kosu i češljam da će sve gnjide skliznuti sa glave... da to tako oni u Slavoniji rade... hmmm

thegirl25
12.09.2013., 14:21
Slavkokljun probat ćemoi peglanje kose evo čim je opituram, isčešljam opeglat cu si glavu ću i malenoj to učiniti... ma što se kaže G bi pojeo da ti se makne ovo iz glave... ali mene je samo strah da ona ne donosi od nekog jer kako cu ja to saznat...

Anemona
12.09.2013., 14:46
Svinjska mast ti je provjereno rješenje.
Pošteno natrackaj svu kosu s masti, i stavi na glavu vrečicu ili tako nešto da se dobro upije, a da joj ne kapa mast s glave.
Neka drži koliko dugo može.
Nakon toga dobro rasčešljaj i operi.
Kosa će biti masna još neko vrijeme i neka je, na takvu ne idu uši.
Ispeleti joj pletenicu i stavi maramu na glavu, tako se neće vidjeti da je masna.