PDA

Pogledaj cijelu verziju : Nizak tlak - kak da si pomognem?

susret
01.08.2012., 17:28
U zadnje vrijeme muku mučim s niskim tlakom. Nemrem nikam, skroz sam letargična, vrti mi se, čak mi bude i mučno. Čitala sam o niskom tlaku i vele da nije opasan, tj. da mi ništa nemre biti... ajde bar to. Obzirom da za par dana krećemo na godišnji, voljela bi si pomoć, olakšat. Kaj da radim?

školica
01.08.2012., 17:35
Ja sam inače visokotlakaš i na lijekovima od 27 godine. Svako ljeto mi padne tlak ( danas 95/65) i isto se osjećam kao i ti. Ne smijem prestat uzimat lijekove, ali moj dr. kaže da kad padne tlak treba popit vode, pojest nešto slano ( tipa špek, pršut), a može i čaša crnog vina. Niski tlak nije opasan kao visoki, ali je neugodno.

oka
01.08.2012., 17:52
Popiti vode i jesti nešto slano, piti kavu i coca colu.
Uz crno vino dobro je i kupinovo vino (ima u apoteci)
Dobro je konzumiranti i bademe, grožđice, đumbir je koristan. (ima i čaj od đumbira)

A potrebno je svakako otići kod doktora i možda ustanoviti uzrok niskog krvnog tlaka, a uzroka može biti više.

mala-vila
01.08.2012., 19:15
PRATIM... moj je tako niski da mi je jedna rekla da sam jedva ziva, uz to mi je zeljezo nisko:lol:
i ja se pitam da li sam u depresiji

klaudija
01.08.2012., 19:22
I ja vas pratim..

meni je već dosta tog niskog tlaka, non-stop mi se spava i to me nervira..
Željezo mi je sada u granicama, nakon dvomjesečne terapije.

OKA, koji su uzroci niskog tlaka?

Forka
01.08.2012., 19:59
Meni su davno rekli da je nizak tlak bolest dugovječnih ljudi :mrgreen:

odonda manje brinem :lol:

(ma, lako to kaj vam se spava, ali kad vas počnu skupljat' po cesti... :-o )

uglavnom, rekla bih isto što i oka...

mala-vila
01.08.2012., 20:03
ja sam primjetila da me uvijek "digne" neka tjelovježba ili barem svjež zrak (brža šetnja)

klaudija
01.08.2012., 20:13
Ma i mene digne svjež zrak, ali se ne mogu natjerat da izađem van.. hodam po kući ko da me netko zgazio..
danas sam se jedva natjerala ujutro skuhat si kavu i izbjegavala sam pogled a kamoli sjest na krevet ili bilo što za sjedit jer bih zaspala iste sekunde..

Naravno da sam s djecom otišla spavat popodne i zaspala prije nego sam dotaknula podlogu :roll:

Ali ajde, barem ću dugo živjet ;-)

apricot
01.08.2012., 20:22
mene tjelovježba - uspava
totalno
svaki put kad idemo na sljeem, nakon pola puta ja spavam na nogama
tlak mi je oko 80/55

puno vode, slanoga (suhomesnato), može i slatko :-)
crno vino, naravno
kažu i za kavu, ali to ne znam iz osobnog iskustva

gabica80
01.08.2012., 20:37
384335tgt

gabica80
01.08.2012., 20:42
ispričavam se moje dijete je brze od mene ...htjedoh napisati ako ti se vrti dobro je leci i podici noge u zrak i tako biti neko vrijeme a i sve dosad napisano:voda,slano, kava, vino...

S2000
01.08.2012., 20:43
Moj je 90/60 inace.
Al meni se ne spava nikad, insomnicarka sam.
Najgore mi je kad se ustanem naglo, onda mi se sve zacrni pred ocima, jel to od niskog tlaka?

lady.x
01.08.2012., 20:51
Meni su davno rekli da je nizak tlak bolest dugovječnih ljudi :mrgreen:

I ja sam to procitala, ali recenica je glasila "Ljudi sa niskim tlakom zive dugo i nekvalitetno" :lol:
Samo dosta vode i jutarnja jaka kafa.

mala-vila
01.08.2012., 20:51
Najgore mi je kad se ustanem naglo, onda mi se sve zacrni pred ocima, jel to od niskog tlaka?

je, tak su bar meni rekli

Elly
01.08.2012., 21:02
Meni se zna ujutro - NAKON moka kave - tako spustiti da, ako ikako mogu - dietrofront natrag u krevet. :D

Pomaze: jaka kava, kola, kazu i crno vino (pijem ga povremeno i samo uz jelo, ne kao terapiju :mrgreen:), slano, orasasti plodovi, piti puno vode....

Ali meni najvise pomogne bas to - da odspavam. Obicno popodne profunkcioniram, i ako si u tom trenutku jos i kavu popijem - sve 5 bude.
No, najnajnajvise mi je pomoglo izbacivanje preradjenih ugljikohidrata.

Jedino kad mi je bio tlak normalan je bilo u trudnoci, skolski 120/80.

Freja
01.08.2012., 21:24
No, najnajnajvise mi je pomoglo izbacivanje preradjenih ugljikohidrata.

Jedino kad mi je bio tlak normalan je bilo u trudnoci, skolski 120/80.

Ovo vrijedi i za mene. Otkad sam izbacila rafinirane ugljikohidrate puno mi je bolje. Tim više što takva prehrana automatski uključuje i orašaste plodove. Jedino sam morala vratiti kavu, koju nisam pila nekoliko mjeseci, jer mi je danima jako šumjelo u ušima kad su počele vrućine, a kava mi pomaže u tom slučaju.

Što se tiče zacrnjivanja pred očima, i meni se to znalo događati, sad već dugo nije. A jedino kad sam imala normalan tlak bilo je u trudnoći (iako je i tada znao biti nizak).

klaudija
01.08.2012., 21:29
meni kava ne pomaže, imam dojam da me još više uspavljuje. Pijem puno vode, jedem i slano i slatko, ali ne pomaže..
Colu ne smijem baš zbog želuca, preostaje mi samo da počnem pit.. crveno vino :mrgreen:

I ja obično popodne profunkcioniram.. najbolje mi je kad s MM prijepodne pijem kavu, čovjek dođe iz 16-satne noćne i normalan pije kavu, a ja sjedim za stolom i pridržavam glavu dlanovima da mi ne padne.. koma..

Tlak zapravo mjerim samo na kontrolama kod ginića, i obično bude 110/70, mislim da tada skoči. razmišljam o kupnji tlakomjera da mogu tu i tamo provjerim kakav mi je kod kuće..

susret
01.08.2012., 22:21
Još mi jedino preostaje da izbacim rafinirane ugljikohidrate, sve ostalo primjenjujem. To neće biti baš jednostavno, obzirom da obožavam kruh i peciva svih vrsta 8-)

S2000
01.08.2012., 23:01
Kruh i tlak imaju veze?
Ja jedem pola struce dnevno.
Ma jel bi mi stvarno skocio tlak kad bi izbacila kruh? Ajoooj

Freyja
02.08.2012., 08:10
Kruh i tlak imaju veze?
Ja jedem pola struce dnevno.
Ma jel bi mi stvarno skocio tlak kad bi izbacila kruh? Ajoooj

Mislim da je to povezano. Evo, ja već dva i pol mjeseca nisam okusila kruh (sama si pečem kruh od orašastih plodova i sjemenki), tijesto, kolače, šećer, izbacila sam sve namirnice sa pšenicom i ostale žitarice s glutenom (na malo sam modificiranom, prilagođenom lchf-u) - razina energije se utrostručila, ja sam stvarno ugodno iznenađena promjenom (a zapravo sam iz zdravstvenih razloga - endometrioza - izbacila gluten, onako, da probam), i još nešto - početkom lipnja sam imala 59.8kg, jutros 55.3. Jedem normalno, nimalo ne gladujem, tako da je kod mene umor i nizak tlak sigurno imao veze s prehranom. I ja osobno nikada ne bih pila colu da mi se povisi tlak, mislim da ona djeluje samo trenutačno (pročitala sam da jedna limenka cole sadrži do 10 kockica šećera).

tangerina
02.08.2012., 08:24
I ja osobno nikada ne bih pila colu da mi se povisi tlak, mislim da ona djeluje samo trenutačno (pročitala sam da jedna limenka cole sadrži do 10 kockica šećera).

Baš sam htjela reći, ne vjerujem da toliko pomaže oko niskog tlaka koliko ima drugih loših stvari, a stvara ovisnost zbog te količine šećera.
Za kavu sam isto čula da pomaže kratkoročno, da ti trenutno digne tlak, ali ga kad prestane djelovat još više spusti.

Ja jedem pršut stvarno natprosječno puno 8-), iako pijem ipak premalo vode, i željezo mi je vječna boljka. A na ove dane od 35 stupnjeva, ne bi mi pomogao ni eliksir života. I kad se krećem, izgledam kao da spavam.

Jedino nisam probala sa izbacivanjem bijelih ugljikohidrata, ne jedem kruh, ali tijesto, rižu i šećer svakodnevno. Nije baš lako unijeti tu promjenu, ali mogu pokušati.

apricot
02.08.2012., 08:31
ne znam baš da će ti to pomoći
mi ne jedemo ni kruh, ni tijesto, ni rižu, ni krumpir... pa mi je tlak takav kakav je

ok, ja niš ne pijem, i ne jedem ni slano

meni je prijateljicina mama, doktorica, uvijek govorila: piti, piti, papati
onako kao neku dječju pjesmicu
svaki put kad mi je bilo slabo

a za niski tlak kažu da je tihi ubojica
vi koje se veselite da ste dobro prošle

Freyja
02.08.2012., 08:36
Ja bih osobno napravila stanku što se tiče bijelih ugljikohidrata, možda mjesec-dva, da se organizam malo očisti od tih galofaka, škoditi sigurno ne može.

školica
02.08.2012., 08:42
Kava ne povisuje krvni tlak, ona je prirodni diuretik i na taj način još više smanjuje tlak. A sad, za izbacivanje bijelih ugljikohidrata ne znam. Ja sam ih izbacila prije 3 mjeseca zbog visokog tlaka koji mi se sad toliko izregulirao da mi je konstantno nizak. Na pijenje vode bilo mi se teško naviknuti, ali malo, po malo i popijem dnevno oko litre i pol. Važno je za cijeli organizam popit na tašte čašu mlake vode, a onda kroz dan po malo. Ja sam se navikla da svaki put kad dođem u kuhinju popijem pola čaše i tako po malo cijeli dan.

mala-vila
02.08.2012., 08:45
ja pijem puno vode, uvijek, ako iz nekog razloga ne popijem dovoljno počne me boliti glava. rekli su mi da imam pjeska u bubrezima zato sto stalno pijuckam po malo, da bi treba u cugu popiti 2 ili više deci, da se onda kao ne bi taložio:neznam:

apricot
02.08.2012., 08:46
Savezničke namirnice
Osnovni postulat kada je riječ o prehrani za nizak tlak jest unositi dovoljnu količinu soli. Niskotlakaši mogu bez bojazni uživati i do pet grama soli dnevno, što je količina nezamisliva za osobe s visokim krvnim tlakom. No i kod niskoga krvnog tlaka ipak ne treba pretjerivati s njezinim unosom kako se ne bi preopteretili bubrezi, što bi moglo dovesti organizam do elektrolitske neravnoteže. Simptome niskoga krvnog tlaka uspješno ublažavaju namirnice bogate kalijem i vitaminom C. Stoga se na jelovniku niskotlakaša trebaju naći piletina, integralna riža, raž, tofu, sezam, kukuruz, krumpir, peršin, salata, cikla, rajčica, špinat, krastavci, paprika te rotkvice. Od voća na organizam najblagotvornije utječu banane, trešnje, kupine, borovnice, dinja, suhe šljive, breskve, jagode, kivi, agrumi. Vrlo je bitan unos dovoljno tekućine, i to najbolje vode i biljnih čajeva. Krvni tlak izrazito pada nakon (obilnog) obroka pa bi ljudi koji boluju od niskoga krvnog tlaka svakako trebali izbjegavati unošenje većih količina hrane odjedanput, a naročito obroke bogate ugljikohidratima. Preporučljivo je raspodijeliti obroke u više manjih te nakon obroka ili uz njega piti puno tekućine te pokoji kofeinski napitak (kavu, Coca-Colu).

spajalica
02.08.2012., 08:51
u tom klubu sam i ja, cesto mi oni digitalni ne mogu izmjeriti tlak, jer mi zna biti onaj donji i ispod 45.
sta su meni savjtovali, klasicno slano, piti i to puno, pa se zato cesto savjetuje i govedja juha, ua koju bas ne znam kako bi pasala na ove vrucine.
coca cola meni pomaze, ma sta vi govorili, kad radim i kad moram odraditi posao, a moram si dici energiju onda pijem kolu, sad da li si dignem radi secera ili radi coffeina ne znam, ali meni pomogne.
kavu ne pijem jer mi pozlije od nje, nakon salice kave povracam i lezim u krevetu di mi svijet ide u krug a u pozadini imam ritam slonovskih koraka.

sto se tice niski tlak ubojica, ono sto su meni ljudi iz struke rekli, zapravo je bitna razlika izmedju gornjeg i donjeg, koja mora biti u nekom omjeru. koji je kod mene navaodno idealan. doduse lako je njima govoriti.
mada iskreno ja sam se navikla zivjeti ovako, ne znam kako je s visokim tlakom, ali mogu odraditi dan, mogu se rano dici iz kreveta, mogu svasta.

spajalica
02.08.2012., 08:53
Ovo ja nisam pisala majke mi, a da jesam bas bi nabrojala ovako svoj omiljene namirnice 8-)

Savezničke namirnice
Osnovni postulat kada je riječ o prehrani za nizak tlak jest unositi dovoljnu količinu soli. Niskotlakaši mogu bez bojazni uživati i do pet grama soli dnevno, što je količina nezamisliva za osobe s visokim krvnim tlakom. No i kod niskoga krvnog tlaka ipak ne treba pretjerivati s njezinim unosom kako se ne bi preopteretili bubrezi, što bi moglo dovesti organizam do elektrolitske neravnoteže. Simptome niskoga krvnog tlaka uspješno ublažavaju namirnice bogate kalijem i vitaminom C. Stoga se na jelovniku niskotlakaša trebaju naći piletina, integralna riža, raž, tofu, sezam, kukuruz, krumpir, peršin, salata, cikla, rajčica, špinat, krastavci, paprika te rotkvice. Od voća na organizam najblagotvornije utječu banane, trešnje, kupine, borovnice, dinja, suhe šljive, breskve, jagode, kivi, agrumi. Vrlo je bitan unos dovoljno tekućine, i to najbolje vode i biljnih čajeva. Krvni tlak izrazito pada nakon (obilnog) obroka pa bi ljudi koji boluju od niskoga krvnog tlaka svakako trebali izbjegavati unošenje većih količina hrane odjedanput, a naročito obroke bogate ugljikohidratima. Preporučljivo je raspodijeliti obroke u više manjih te nakon obroka ili uz njega piti puno tekućine te pokoji kofeinski napitak (kavu, Coca-Colu).

tangerina
02.08.2012., 08:54
Meni nije nikakav problem rano se ustati ujutro, problem mi je biti budna popodne i navečer :)

A ovo sa mlakom vodom mi nije jasno, uvijek se to za nešto preporuča, a ako je tako zdravo, zašto nam je tako odvratno? To evolucija valjda nije stigla podesiti.

spajalica
02.08.2012., 08:56
A ovo sa mlakom vodom mi nije jasno, uvijek se to za nešto preporuča, a ako je tako zdravo, zašto nam je tako odvratno? To evolucija valjda nije stigla podesiti.
ja smatram da su to smislili da bi nas utjesili, ruzno je ali zdravo je, pa ja cesto ni ne jedem to sto mi je neukusno, jer ne mogu bas sve proguttati jer je zdravo.

susret
02.08.2012., 08:59
a za niski tlak kažu da je tihi ubojica
vi koje se veselite da ste dobro prošle

Kaj ne vele to za visoki tlak?

apricot
02.08.2012., 09:02
pa visoki tlak te ne ubija tiho
on signalizira na sve moguće načine

i, ja volim mlaku vodu
još samo da se sjetim popiti

susret
02.08.2012., 09:07
Savezničke namirnice

Ovo zvuči poprilično o.k.
Da se pohvalim, već sam krenula. Doručak je bio mj. banana, jogurt, bademi i one loptice od cjelovite pšenice (muller) sa malo meda.
Ovdje sam našla dosta zanimljivih prijedloga, ne odnose se svi na nizak tlak, ali daju se primjeniti:
http://www.femina.hr/clanak/index/r/4/c/1015/se/vitkost_kako-najlakse-ubrzati-metabolizam--
Od sutra krećem sa mlakom limunadom na tašte.

zhabica
02.08.2012., 09:21

je, i ja sam čula to za visoki tlak, jer se super osijećaš, pun si volje i onda odjednom - tup, bez ikakvih simptoma - nema te. Niski tlak ima simptome, bar znaš da ga imaš.

Ima jedna uzrečica: žuti žutuju, a crveni putuju.

I ja sam žuta i spašava me puno vode, slana hrana i puno poma preko ljeta, od toga se osijećam bolje.
Isto sam anemična pa se trudim da se oporavim prije ljeta od anemije jer budem ukomirana ako mi je još i željezo nisko.

pomikaki
02.08.2012., 09:56
Ja se s niskim tlakom najbolje borim pomoću crnog čaja. I zapravo ne mogu se načuditi što ga se na temama o niskom tlaku tako rijetko spominje. Puno je efikasniji od kave, a učinak duže traje. Ako vam je preintenzivan, možete dodati malo mlijeka, ono razblažuje gorčinu (meni je taj okus fantastičan, ali treba se priviknuti). Šećer je bolje ne dodavati, ali je dobro uz čaj, kao i kavu, nešto lagano pojesti, nije baš dobro piti na prazan želudac.
Evo vam jedan link http://www.centar-zdravlja.net/clanci/biljni-lijekovi/13/3252/crni-caj-vs-zeleni-caj/

spajalica
02.08.2012., 10:07
pomi meni je crni zimski caj, a zeleni ljetni. obozavam oba, ali fermentirana verzija mi bolje lezi u hladnim danima, jos kad je s cimetom i kojim speculas keksom sastrane :mljac:
OT pisem dok pijem zeleni s jasminom

Storma
02.08.2012., 10:08
i ja imam niski tlak. dodat cu da mi i vjezbanje pomaze :)

Angie75
02.08.2012., 10:11
Prijavljuje se još jedna žuta :mrgreen:

Prošli vikend su moji tvrdili da moram biti klinički mrtva (76/39), ali ja ipak i dalje žutujem po svom.

školica
02.08.2012., 10:12

Da, puno ljudi ima godinama blago povišen krvni tlak bez simptoma (npr. 95/160), a to potiho uništava ostale organe ako se ne liječi. Imam primjer svekra koji je godinama imao takav tlak, zanemario liječenje i otkazali mu bubrezi, već je 7 godina na dijalizi. Liječnici su mu rekli da je to posljedica dugogodišnjeg neliječenog visokog tlaka. Naravno , opasan je i jer ako naglo dosegne visoke vrijednosti ( ko kod mene) prijeti moždani ili srčani udar.

apricot
02.08.2012., 10:47
bome ste u pravu
visoki tlak tiho ubija

mogla sam si i misliti
gdje bih ja s nečim tihim kohabitirala?

zhabica
02.08.2012., 10:50
mogla sam si i misliti
gdje bih ja s nečim tihim kohabitirala?

:lol:

Zuska
02.08.2012., 10:53
I ja imam nizak tlak (normalno mi je 90/60), ali se ok osjećam, ujutro ne moram ni kavu popiti, a danju ne mogu zaspati ma koliko neprospavanih noći imala. Pijem puno vode oduvijek (i nikakve druge napitke, pogotovo ne gazirane, Cole sam mozda popila litru u cijelom životu), volim slano (ali pokušavam biti umjerena), a slatko jedem otkad ne pušim (3 i pol godine).
Što je najčudnije, u trudnoći prošle godine tlak mi je bio 80/50, ali ja sam se osjećala savršeno, s tim da sam bila izbacila kavu jer mi nije odgovarala pa je i danas pijem jedino ujutro s MM za društvo. Krvna slika bila super, jedino mi je kalij bio malo nizak, što sam nadoknađivala tikvicama. Ljeti su me svi žalili, ono, paklene vrućine, nije ti lako s trbuhom, a meni SUPER, landrala bih gradom usred podne, uopće mi nije bilo vruće, štoviše, uopće se nisam ni oznojila cijelo ljeto....tj. do poroda u 11. mjesecu. Zato se sad znojim troduplo, valjda hormoni od dojenja...
Uglavnom, ja volim svoj nizak tlak :-))

pomikaki
02.08.2012., 11:21
pomi meni je crni zimski caj, a zeleni ljetni. obozavam oba, ali fermentirana verzija mi bolje lezi u hladnim danima, jos kad je s cimetom i kojim speculas keksom sastrane :mljac:
OT pisem dok pijem zeleni s jasminom
ja sam najčešće na earl gray-u, ljeti napravim hladni tako da prelijem žličicu čaja sa sasvim malo vruće vode, kad odstoji dodam ledene vode i odmah pijem.
Ostale arome mi baš ne leže, ili earl gray s bergamotom ili bez arome.
Zeleni je fino pomiješati s listićima mente. A ni s jasiminom mi nije loš. Ali crni me bolje razbudi, zeleni ne osjetim toliko, premda si često mislim da bi bilo bolje piti više zelenog nego crnog.

E da, vježbanje bi mi sigurno pomoglo, kad bih to malo češće prakticirala :škartoc:

Mali Mimi
02.08.2012., 11:32
I ja se pridružujem kulubu niskotlakaša oduvijek mi je tlak oko 90/60 a znao je i varirati nadolje, najgore je kad se približi gornji i donji e onda mi je stvarno bilo slabo, u tom trenu bih se legla i podignula noge visoko i pila slana tekućinu npr. juhu to mi je najbolje pomoglo. Kava djeluje trenutačno nakon što kratkoročno pomogne poslije se tlak opet spusti. I ovo sa hranom je jako bitno eto u zadnje vrijeme ne osjećam neke tegobe kao što sam inače imala, znači ne preskakti obroke i u obroku ne kombiniram za ručak krumpir i meso, nego jedem jednostavne ugljikohidrate sa mesom ili ribom, jedino za doručak jedem npr. tost i dobro se osjećam s takvom prehranom.

Willow
02.08.2012., 12:36
i ja sam uglavnom 90/60 (možemo navesti i one druge mjere: 90-60-90 :lol: ), ponekad i niže

meni najviše od svega nabrojanog pomaže hladnoća i uvijek se puno bolje osjećam zimi nego ljeti, pogotovo kad je temperatura iznad 30, tad baš osjećam malaksalost

a od konketnog mi pomaže kava 2x dnevno i neko hladno osvježenje tipa hladna lubenica, sladoled ili radler :angel:

Anemona
02.08.2012., 13:48
I moj je nizak, a čini mi se kao da ga ove dane ekstra loše podnosim. Umorna sam kao da sam u komi.
Još sam ovaj tjedan na go, a ne uspijevam napraviti ništa. Do 12.30 je ok, a dalje jednostavno moram leči.
Poslije podne nisam legla cca 3 godine, a zadnje dane samo poležavam.
Na sreću dijete je jako razumno, kažem mu da sad idem leči i da me ne budi naglo.
On se igra legićima, a ja vegetiram kao kaktus.

ekica
02.08.2012., 16:04
evo još jedne u klubu!
zapravo, nizak tlak mi i nije toliki problem otkako sam se stvarno navikla da puuuno tekućine (vode) pijem!

ali često mi se u zadnje vrijeme desi da se baš jako slabo osjećam, izmjerim tlak i skužim da su mi previše blizu tlakovi (tipa da je 20 razlike među njima) + srce tada tuče prilično (cca 110/min)
ima koji lijek za to? zanima me i instant rješenje - šta pomaže kada se to već desi, da se stanje popravi, ali i generalno - kako izbjeći takve situacije?

Tashunica
03.08.2012., 08:49
da vam malo pokvarim prosjek, ja sam visokotlakašica.
na tabletama već 10 godina, a prvi puta mi je izmjeren sa 16 godina povišen tlak.
tihi ubojica je definitivno, ja sam se jako loše osjećala kad sam počela piti tablete,
jer je moj organizam navikao na visoki tlak, tlak od 120/80 prepoznao valjda kao opasnost
pa sam imala sve moguće simptome niskotlakaša dok se nisam privikla.

kava definitivno diže tlak i ubrzava rad srca, provjereno.
zato ja pijem samo ove mućkalice, turska me presječe odmah.
smiješno mi je čitati kako se neke stvari preporučuju visokotlakašima,
a kako vidim i niskotlakašima.
recimo to s kruhom, vt se preporuča što manji unos tih stvari.
pa sad vidim da je i rajčica nabrojana za nt,
a ona je bogomdana za vt jer snižava tlak.

spajalica
03.08.2012., 10:02
Tasunica i MM je na tabletama, pa znam kako je i vama.
sto se tice rajcice i sl. nabrojanih stvari je zapravo trik u kaliju kojem obiluju, pa zapravo 55mislim da je tu da popravi omjer K/Na
ja se jutros usporeno gibam. a trebam imati mlazni pogon u guzi, ali jok, ja ko star baba.
sjetih se topica i zamolih MM da mi izmjeri tlak, nakon vjezbanja, a potom i presvlacenja posteljine. dakle rezultat je 106/58. ne zelim razmisljati kakav bibio da se nisam skakutala 45 min i onda aktivno mahala posteljinom :nope:

Mali Mimi
03.08.2012., 10:17
evo još jedne u klubu!
zapravo, nizak tlak mi i nije toliki problem otkako sam se stvarno navikla da puuuno tekućine (vode) pijem!

ali često mi se u zadnje vrijeme desi da se baš jako slabo osjećam, izmjerim tlak i skužim da su mi previše blizu tlakovi (tipa da je 20 razlike među njima) + srce tada tuče prilično (cca 110/min)
ima koji lijek za to? zanima me i instant rješenje - šta pomaže kada se to već desi, da se stanje popravi, ali i generalno - kako izbjeći takve situacije?

Evo ja sam imala i samo 10 razlike između 2 tlaka meni je pomoglo to da sam legla i dignula noge u zrak pod kutom od 90 tako su mi rekli sa hitne i piti tekućine i slano dok se to ne izbalansira, meni je godinama bilo dosta takvih situacija jednom sam se i srušila na koncertu i nitko mi nije došao u pomoć jer su mislili da sam pijana. Kako to spriječiti pa ne znam ja sam napisala nekoliko postova gore pa pogledaj, nisam sigurna jel to baš zbog toga ili sam tada bila mlađa pa sam više osjećala tegobe uglavnom već mi dugo nije bilo tako loše. No da i po vrućini baš ne izlazim van ako ne moram i pogotovo izbjegavam dugo stajanje vani na vrućini

Rivendell
03.08.2012., 10:28
Zene, znam da svi govore za kavu da je dobra, ali ja sam se spasila od kada je ne pijem. Prestala sam u trudnoci kad mi je tlak bio najnizi 80/50, sestra me svaki put na pregledu pitala kako sam uopce dosla...

Kava kratkorocno pomaze i meni cini velike oscilacije, kad prestane djelovati cini mi se kao da jos dublje potonem. Tesko je na pocetku nekih 10-15 dana dok se ne naviknes pocinjati jutro bez kave i dok se organizam ne iscisti. Naravno da mi je jos uvijek nizak tlak, ali ga ne osjetim toliko. Osim sto sam malo usporena (i k tome Dalmatinka), ali naviknes se zivot tako, eventualno mi se tu i tamo zacrni ujutro kad naglo ustanem.

Prije sam bila kao na baterije nakon kave, a onda bi potonula tako da se ne bi mogla ustat sa stolice, cak mi se i sjedecki znalo vrtiti u glavi. I onda kavu za kavom dok se ne bi pocela tresti.

larmama
03.08.2012., 10:50
Moj je obicno 92/65. Jedino mi smeta sto mi se cesto zna desiti potreba da zatvorim oci. Kao da mi je neki pijesak u ocima.

Elly
03.08.2012., 11:00
Zene, znam da svi govore za kavu da je dobra, ali ja sam se spasila od kada je ne pijem

Kod mene obrnut slucaj - 6 godina nisam pila kavu (ama bas nikakvu, cak ni onu bez kofeina), i onda sam dosla u fazu da mi je tlak bio toliko nizak da bih utonula u san i nikako doci k sebi.... Doktor mi je preporucio da ju ipak pijem, bas radi tlaka.

Rekla bih da je ipak sve to individualno, i da nema generalno rjesenje koje bi bilo primjenjivo na svaki slucaj.

sonči
03.08.2012., 13:37
i ja imam dosta niski tlak. Jednom mi se na poslu zavrtilo i onako počela sam se preznojavat, po tom ja nekako znam da mi je tlak niski ,rekao mi je moj bivši poslodavac da je jako dobra jaka goveđa juha malo više slanija i fakat ja sam brzo došla k sebi.

Anemona
03.08.2012., 13:39
Ustvari ta "malo jača", slanija juha je odlično rješenje. Nema smisla u tom slučaju piti litre i litre vode, jer tako "ispireš" i korisne minerale iz organizma, koji su isto važni za regulaciju tlaka.
Juhom dobiješ i tekučinu i dodatne korisne tvari.

mašnica
03.08.2012., 13:47
Ja znam imati 80/60, kavu odavno ne pijem nikakvu, tu i tamo nescafe, vino također jako rijetko, sada u trudnoći nikako.

Pijem više tekućine (trudim se), legnem, odmorim kada osjetim da mi nije dobro i da mi se crni pred očima.

Čak mi je i ginić rekao da bih se mogla srušiti i završiti u bolnici, da se čuvam vrućina, pa se zatvorim u stan i ne izlazim kad je najgore vani.

*Tončica
03.08.2012., 14:01
i ja imam niski tlak, k tome sam još i trudna...
kavu pijem jako malo, samo ujutro i to ne svako jutro
colu obožavam, al sam je smanjila na minimum sad u trudnoći
pijem jako puno vode, al meni to uopće ne pomaže.... tlak mi je uglavnom oko 100/55, 90/55
osjećam se užasno, stalno mi se vrti, zacrni mi se pred očima svako malo i nikud se ne usudim ići sama...
nedaj bože da moram stajati u redu (na blagajni i sl) odmah me nesvjestica hvata... grozno...

zadarmamica
05.08.2012., 10:47
ja imam niski tlak,ali u trudnoci je bio savršen.
inace prije trudnoce mi je najnormalniji tlak bio 90/60,80/50.
a 80/40 sam se srušila(toliko izmjereno u bolnici,a do tada mi je vec bilo bolje) i udarila glavom i imala potres mozga.

pijem puno vode,i slano.

Elly
18.03.2013., 09:32
Cure niskotlakasice, kako se osjecate ovih dana?

Ja se ne sjecam kada sam zadnji puta bila u ovakvom stanju, mozda prije godinu dana.

Od jucer - tlak 90/60, i NISTA mi ne pomaze. Umor, koma, ne pratim sto mi se govori, osjecaj kao da su mi oci pune pijeska, a opet - ne mogu spavati (to je cudno, ranije sam kod kriza bas tonula u san).
Dala mi danas doktorica Gutron kapi, popila sam kavu, sad cu dorucak (quark i banana), i pokusavam sastaviti self-help shopping listu.

Ne znam da li se radi o kombinaciji ruznog vremena (inace me na promjenu vremena boli glava, trenutno ne, ali tlak nizak) i ipak nekakvog nadolaska proljeca....
Kako je vama?

spajalica
18.03.2013., 09:47
Elly vec jedno dva mjeseca se osjecam koma, ne mogu nista, a opet svasta napravim, krevet mi je najbolji i najdrazi prijatelj. jos kombinacija nekih viroza koje me ove godine stalno napadjau, sam sva jadna.
ali valjda cu i ja nekako zivnuti, mozda sa dolaskom sunca.

Vjeverica77
18.03.2013., 09:48
Joj, cure, znam da je grozno, možda je već neko i rekao za to, ali je meni dr.rekao da u čašu od 2dl stavim 2 kašičice šećera i 1 soli. Fakat je grozno popit, ali ja odmah "progledam". To radim za hitne slučajeve, kad već počnem bauljati

mala-vila
18.03.2013., 11:12
Cure niskotlakasice, kako se osjecate ovih dana?

ja sam se jučer skljokala u krevet popodne, danas sam super (za sad)

Anemona
18.03.2013., 11:29
I meni je ovih dana bilo koma i povrh svega sam užasno loše spavala.

Anemona
18.03.2013., 11:29
Za prvu pomoč u zadnje vrijeme pojedem komad jako slanog sira i recimo bananu i napijem se vode, ali slabo pomaže.

Sumskovoce
18.03.2013., 11:38
Meni se svako malo zamanta, vidim šljokice pred očima. Pa skuham kavu. Pojedem čokoladicu. Pa sendvič. Ugl - ako je trbuh pun, nemam problema, na gladno sam sva nikakva.

Anemona
18.03.2013., 11:48
Baš tako Sumskovoce i onda redovno u sezoni niskog tlaka dobijem koju kilu.:roll:

Lel
18.03.2013., 22:10
Pozdrav za sve.
Nova sam i borim se sa istim problemom... Nekako mi je lakse kada vidim da nisam sama i u potpunosti vas razumijem i prepoznajem se u mnogim pricama.
Ja imam 26 godina i jedva izdrazavam, pitam se kao ce biti kasnije. DOsta savjeta sam ovdje procitala i pocinjem da ih primjenjujem... al evo dok ovo sada pisem , umirem od zijevanja :) (da nizak je porilocno, al mi se ne da vise mjeriti)

Elly
19.03.2013., 09:53
Danas mi je bolje, Gutron kapi pomazu. :)

ror
27.03.2013., 01:06
Pozdrav,evo slucajno sam naletio na ovu temu.Ja imam 15god i tlak mi je 107/45 da li je to dobro?To sam izmjerio pred 2 dana,jer sam imao slabu vrtoglavicu par dana, inače mi je normalan tlak 110/60-65.
Da li se vama kad događe kad naglo ustanete pa vam se zavrti u glavi?zadnjih 2-3 dana sam ima stalno nekakvu slabu vrtoglavicu da li je normalno kod takvog tlaka,trebam se sljedeci put obratit doktoru???Ima uopce kakvih posljedica od niskog tlaka?

Vjeverica77
28.03.2013., 09:58
Ne, nema posljedica. Moj dr.mi je rekao, na tlak 100/55, da je sasvim OK, i da niskotlakaši žive dugo, ali nekvalitetno (vrtoglavice i sl.)

tangerina
28.03.2013., 10:02
Pa čuj, zavisi što smatraš pod posljedicama. Niski tlak kao nije opasan, ali ako ti se manta kad se ustaneš, i još kad je vani jugo kao sada, ja sam se znala i rušiti u nesvjest, a to niti je ugodno niti je uvijek bezopasno. Ne bi bilo loše obratiti se liječniku i vidjet kako si dugoročno možeš barem malo pomoć, mislim da je savjet obično unositi više soli i vode. Ja sam isto niskotlakašica i jučer sam bila koma, a organizam mi je baš tražio jaku hranu, pogotovo slanu, i naravno vodu nakon nje.

Rivendell
28.03.2013., 11:23
Baš tako Sumskovoce i onda redovno u sezoni niskog tlaka dobijem koju kilu.:roll:

Tako i ja, redovno se ljeti malo zdebljam, a zimi smršavim na što se svi čude...

joco
08.09.2013., 16:05
Meni je 16 god i sad pred kraj ljeta poceo sam imati problema sa niskim tlakom najcesci simptomi su mi vrtoglavica i cudan pritisak u prsima te mi to nije nimalo ugodno nemogu vise normalno izaci van sa prijateljima i popiti nesto prije nekakve zabave da mi se gore navedeni simptomi ne pocnu desavati... Doktorica kaze da je to normalno u tim godinama i da se tu prakticki nista nemoze napraviti osim jesti hranu koja podize tlak i piti puno vode... Zanima me dali vi imate kakav savjet kako da tlak vratim u normalu dugorocno da mogu ponovo pocet normalno izlazit van i zabavit se >.<